Kategori
Uncategorized

Paralajmërim i SHBA-së pas shkeljes së hapësirës ajrore suedeze

Kishte armë bërthamore sipas TV4 .

Së fundmi erdhi lajmi se bombarduesit rusë, modeli Su-24 Fencer, ishin të pajisur me armë bërthamore .

Katër avionët do të ngrihen nga një bazë ajrore në Kaliningrad më 2 mars.

Më pas Forcat e Armatosura konfirmuan shkeljen dhe thanë se e morën shumë seriozisht ngjarjen.

Më pas e quajtën ngjarje të rëndë.

Por ata ende nuk e kanë konfirmuar

informacionin e TV4 se janë pajisur me armë bërthamore.

– Nëse TV4 del me këtë, ata duhet të kenë shumë në këmbë.

Nuk është një detyrë që ju të merrni në ajër dhe pastaj të dilni me të, tha dje për Aftonbladet Jörgen Elfving, ish-nënkoloneli.

Sot, një tjetër avion kaloi shumë pranë Kaliningradit dhe bazës aktuale ajrore. Dhe nuk ishte vetëm ndonjë avion, por një bombardues i madh amerikan që mund të pajisej me armë bërthamore.

Sipas Flightradar, bombarduesi amerikan, modeli B-52H Stratofortress, u ngrit nga Cotswold në MB. Pastaj fluturoi në lindje dhe kaloi shumë afër Kaliningradit.

Një B-52H Stratofortress mund, sipas Forcave Ajrore të SHBA , të mbajë një ngarkesë bombë prej 31,500 kg. Ata gjithashtu mund të gjuajnë robotë lundrimi.

Mediat britanike e përshkruajnë rrugën e bombarduesit në afërsi të Kaliningradit sot si “një paralajmërim amerikan

“Shumë skeptik”

Jörgen Elfving, ish-nënkoloneli, tha dje se nëse informacioni për planet ruse është i saktë, do të thotë një “gisht i ngritur paralajmërues” për shkak të debatit suedez të NATO-s.

– Nëse tani keni një sistem armësh që mund të mbajë armë bërthamore dhe ta bëni këtë, nuk është një ngjarje e përditshme.

Trajtimi i armëve bërthamore nuk bëhet nga askush, nuk është një ngjarje rutinë, tha ai.

Është ende e paqartë nëse avionët rusë ishin vërtet të pajisur me armë bërthamore.

Eksperti i sigurisë Johan Wiktorin shkroi në

Twitter se është “shumë skeptik” ndaj informacionit të TV4.

“Su-24 sigurisht që është projektuar për të mbajtur armë bërthamore taktike, por në formën e bombave. Prandaj ata duhet të fluturojnë drejt një objektivi. Formimi i SU-27 përcjellës që u përshkrua në lidhje me shkeljen flet gjithashtu kundër një sjelljeje që duhet pasur me një ngarkesë të tillë”, ka shkruar ai.

Kategori
Uncategorized

Ushtria ruse historikisht përbëhej kryesisht nga djem fshatarë, të varfër.

Është e mjerë të bësh shërbimin ushtarak në Rusi, i mungon fare prestigji.

Të qenit rekrutë ose ushtar në Rusi nuk është në rendin e ditës. Pavarësisht se në vend ka rekrutim të përgjithshëm, në praktikë shumë njerëz arratisen. Sipas Käihkö, rekrutët vdesin çdo vit nga bullizmi, ndër të tjera, në një mënyrë që nuk do të pranohej kurrë në Suedi.

 • Është e mjerë të bësh shërbimin ushtarak në Rusi, i mungon krejtësisht prestigji. Qëndrimi është se vetëm humbësit e bëjnë këtë, dhe nëse vjen nga Moska ose Shën Petersburgu, është marrëzi ta bësh. Shumë me arsim të lartë arratisen dhe të tjerë blejnë veten falas. Minoritetet janë të mbipërfaqësuara, janë të varfra dhe nuk e kuptojnë se si funksionon sistemi, thotë Ilmari Käihkö.

Ushtria ruse historikisht përbëhej kryesisht nga djem të varfër fshatar. Mund të ketë disa shpjegime për këtë; mungesa e perspektivave të tjera të së ardhmes dhe të ardhurave alternative – dhe se ata gjithashtu e kishin më të vështirë të thoshin jo kur rekrutët e ushtrisë u përpoqën të bindin rekrutët që të regjistroheshin për t’u bërë ushtarë profesionistë.

Por tani nuk bëhet fjalë më për djem fshatarë rusë, thotë Kamil Galeev, por “ushqimi i topit” është marrë më larg, midis emigrantëve të Azisë Qendrore dhe punëtorëve mysafirë. Ai gjithashtu beson se mbipërfaqësimi mund të ketë të bëjë me natalitetin, se në pakicat etnike ka më shumë të rinj për shkak të rritjes më të shpejtë të popullsisë atje.

 • Po po Nuk kam parë asnjë informacion që, për shembull, ata kanë refuzuar t’i binden urdhrave në lidhje me përkatësinë etnike. Por pyetja është pse këto pakica do të dëshironin të luftonin fare për Rusinë, thotë Ilmari Käihkö.

Të mërkurën, shefi britanik i spiunazhit Jeremy Fleming dha një pamje të mëtejshme të moralit të ulët në ushtrinë ruse në një fjalim në Australi.

“Ne kemi parë ushtarë rusë, me mungesë arme dhe morali, që refuzojnë të zbatojnë urdhrat, sabotojnë pajisjet e tyre dhe madje rrëzojnë aksidentalisht avionët e tyre,” tha Jeremy Fleming, sipas agjencisë së lajmeve AP.

Në të njëjtën kohë, ushtria ruse po përballet me një Ukrainë që po lufton për ekzistencën e saj.

 • Nuk bëhet fjalë për humbjen e një toke apo pavarësie. Ukraina do të pushojë së ekzistuari nëse humbet luftën. Nuk është për t’u habitur që morali është i fortë këtu tani, thotë Ilmari Käihkö
Kategori
Uncategorized

Rruga e përgjakshme e Putinit drejt pushtetit .

Vladimir Putin vrau qindra rusë të pafajshëm – për t’u bërë president.

Ajo pretendon, ndër të tjera, një oligark të pasur që ishte miku dhe kolegu i presidentit.

Akuza e oligarkut kundër Putinit:

Bombardohen ndërtesat e banimit

Urdhërohet dramë e përgjakshme pengjesh

Kategori
Uncategorized

Ekspertët paralajmërojnë: Rusia së shpejti Koreja e re e Veriut …

https://www.svd.se/a/dn28WX/experten-ryssland-blir-snart-nytt-nordkorea

Sanksionet perëndimore si rezultat i luftës në Ukrainë janë në prag të fshirjes së pesëmbëdhjetë viteve të rritjes ruse.

Dhe Rusia po bëhet një Kore e re e Veriut – si ekonomikisht ashtu edhe politikisht.

Të gjitha asetet e huaja në vend – fikse dhe financiare – janë në flakë, paralajmërojnë ekspertët.

Rusia së shpejti është si një Kore e re e madhe e Veriut, thotë Gunter Deuber, kreu i kërkimit në bankën kryesore austriake Raiffeisen Bank International – një nga bankat më të mëdha të huaja në tregun rus.

Një pjesë e madhe e klasës së mesme të mirëarsimuar në Rusi tashmë duket se kanë nxjerrë të njëjtin përfundim. Sipas vlerësimeve, 200,000-300,000 rusë mund të jenë larguar nga vendi që kur forcat ruse filluan luftën pushtuese në Ukrainë më 24 shkurt – shumica me tren për në Helsinki ose Turqi.

– Do të kemi një “ikje të trurit” të madh (fluturim aftësish) nga Rusia, thotë Deuber.

Të njëjtin vlerësim bëjnë edhe ekonomistët e Institutit të Financave Ndërkombëtare (IIF). Ikja e aftësive në kombinim me sanksionet që ndalojnë importin e teknologjisë dhe komponentëve kryesorë nga Perëndimi pritet, sipas një parashikimi të fundit të IIF, të zbresë PBB-në e vendit me 15 përqind këtë vit. Vitin e ardhshëm, rënia pritet të vazhdojë me 3 për qind të tjera, që do të thotë se 15 vitet e rritjes ruse janë gati të fshihen.

Mund të jetë edhe më keq, nëse sanksionet kundër Rusisë forcohen, shkruajnë ekonomistët e IIF.

Deuber pret me ftohtësi më shumë sanksione, edhe nëse Vladimir Putin do të hiqej nga rruga në një formë të grushtit të shtetit në pallat.

– Nuk do të ketë kthim në marrëdhëniet normale midis Rusisë dhe Perëndimit për një kohë të gjatë. Ne në Perëndim duhet të kuptojmë se nuk po përballemi me një ndryshim të madh regjimi në Rusi – edhe nëse do të ishte një ndryshim i udhëheqjes, thotë ai.

“I gjithë sistemi politik rus është përgatitur për këtë,” shtoi ai.

Në vend të kësaj, ai sheh disa vite dekomisionim dhe ristrukturim rus, i cili është i ndërlikuar nga sanksionet. Bankat kryesore ndërkombëtare tashmë kanë ekipe të posaçme për të ndihmuar klientët të përfitojnë sa më shumë nga aktivet e tyre. Dhe fondet mbrojtëse që specializohen në ndjekjen penale të vendeve dhe kompanive në krizë blejnë bono qeveritare dhe korporative ruse.

Konfiskimi i shtetit është një skenar. Përndryshe, ajo përfundon me kompanitë perëndimore që duhet të hedhin asetet në marrëveshje të këqija me pronarët e rinj, sipas Deuber.

E njëjta gjë vlen në praktikë për fondet ruse dhe të tjerët me ekspozim financiar. Deuber beson se ata duhet të pranojnë se asetet e Rusisë janë të mbyllura për sa kohë që sanksionet perëndimore nuk hiqen.

Mund të krijohet një boshllëk nëse Bursa e Moskës ndahet në një pjesë të brendshme dhe në atë ndërkombëtare, por kjo do të presupozojë që ajo të jetë e përgatitur të shesë me humbje të mëdha çmimi.

– Është luftë ekonomike, thotë Deuber, për atë që po ndodh.

Dhe së shpejti mund të përkeqësohet, paralajmëron ai. Deri më tani, Shtetet e Bashkuara nuk i kanë mbyllur dyert për transaksionet me bankën qendrore të Rusisë – megjithëse aktivet e bankës në Perëndim janë ngrirë dhe një e katërta e bankave ruse janë transferuar nga sistemi i komunikimit Swift i përdorur në transaksionet ndërkombëtare.

Kjo krijon një afat për kompanitë dhe bankat perëndimore për të trajtuar situatën dhe për t’u përgatitur. Por oferta e fundit nga qeveria Biden është se ky afat do të përfundojë më 22 maj.

– Atëherë të gjitha llojet e transaksioneve me Rusinë do të jenë shumë, shumë më të vështira për t’u trajtuar, thotë Deuber.

Ai mendon se kjo do të çonte shumë shpejt që shteti rus dhe kompanitë e mëdha shtetërore ruse – si monopoli i gazit Gazprom ose kompanitë e naftës si Rosneft – të mos jenë më në gjendje të paguajnë për veten e tyre dhe kështu të vulosen si “default” – pagesat e anuluara – në tregun e kapitalit.

Efekti i kësaj do të jetë një valë e baticës e kërkesave për pagesa dhe sekuestrime, e cila në vetvete sjell një rrezik të dukshëm që paratë në rrugën drejt ose nga Rusia do të sekuestrohen. Kjo rrezikon ta bëjë mjaft të vështirë për BE-në vazhdimin e blerjes së gazit rus – nëse nuk pranohet dekreti i Vladimir Putin për të paguar në rubla.

Që Shtetet e Bashkuara të zgjasin jetën e tyre përtej 22 majit, ai beson se diçka që duket si një zgjidhje e qëndrueshme është e nevojshme në Ukrainë – dhe ai nuk e beson këtë.

– Nuk mjafton një armëpushim, thotë ai.

Kategori
Uncategorized

Vërtet, nga çfarë duhet të japë dorëheqjen Berisha?

E ndërsa Alibeaj na gënjen, kur na thotë se :

“Berisha nuk është pjesë e grupit të PD”.

Dhe po ai, pak më vonë i kërkon Berishës të japë dorëheqjen

Atëhere pse nuk na i shpjegon Alibeaj, se çfarë posti ka Berisha që simbas tij duhet të japë dorëheqjen ?

Sali Berisha sot është thjeshtë një prej deputetëve të grupit parlamentar të PD-së, dhe anëtar i Komisionit të Përkohshëm të Rithemelimit të Partisë Demokratike .

Sali Berisha është pjesë e grupit të rithemelimit, (grup i cili po drejton Partinë Demokratike) deri ne zgjedhjet e pergjithshme te kesaj force politike në muajin Prill.

Ndaj Alibeaj apo ata pas tij, (ne fakt te shkarkuar me ndryshimet statuore të 11 Dhjetorit) nuk mund ta ndalojne dot Sali Berishën të takojë dhe kuvendojë me demokratët, apo të marri pjesë në mbledhjet e grupit parlamentar demokrat .

Kategori
Uncategorized

Ish agjenti i shërbimit sekret në SHBA, shpërndan shpjegimin e Berishës për rolin e Sorosit në Shqipëri

Berisha në referatën e tij gjatë promovimit të librit shpjegon rolin e Sorosit dhe ndikimin që ka në shoqëritë e vendeve ku vepron.

Ish-kryeministri shpjegoi fuqinë e Sorosit dhe veprimet e tij në shumë vende për të arritur qëllimet që ka.

Po

Ish-presidenti dhe kryeministri shqiptar Sali Berisha flet për mënyrën sesi George Soros depërtoi në vendin e tij teksa shfaqej përkrah Matt Palumbo të Bongino Report”-thuhet në linkun e shpërndarë në uebsajtin rumble.com.

Kategori
Uncategorized

Rritet presioni në Suedi: Hidhni jashtë spiunët rusë

Gjithnjë e më shumë vende po dëbojnë diplomatët rusë pas akuzave për spiunazh.

Opozita dhe ekspertët tani po rrisin presionin ndaj qeverisë suedeze për të ndjekur shembullin.

– Është një masë e rëndësishme për të mbrojtur Suedinë dhe të gjithë ata që jetojnë këtu, thotë eksperti i inteligjencës Joakim von Braun.

Të martën, disa vende të BE-së zgjodhën të dëbojnë diplomatët rusë në përgjigje të luftës së agresionit të Rusisë kundër Ukrainës, në atë që përshkruhet si një veprim i koordinuar midis Belgjikës, Holandës, Irlandës dhe Republikës Çeke.

Në total, janë 43 diplomatë – disa të akuzuar për spiunazh – dhe shumica e punonjësve në ambasadat në Bruksel dhe Hagë. Ministria e Jashtme ruse e quan veprimin “arbitrar” dhe “jomiqësor” dhe premton kundërmasa së shpejti. 

Polonia ka dëbuar tashmë 45 diplomatë rusë. Shtetet e Bashkuara kanë dëbuar gjithashtu dymbëdhjetë, Bullgaria dhjetë dhe Sllovakia tre. Përveç kësaj, Estonia, Letonia dhe Lituania së bashku kanë dëbuar dhjetë. Moska deri më tani është përgjigjur duke dëbuar një numër të ngjashëm diplomatësh nga Sllovakia dhe vendet baltike.

Çdo i treti diplomat është spiun !

Rreziku i hakmarrjes është gjithashtu arsyeja pse Suedia po pret për momentin, tha Ministrja e Jashtme Ann Linde (S)

për Expressen javën e kaluar. Ajo nuk përjashton mundësinë e dëbimeve në të ardhmen, por thotë se qeveria preferon të veprojë bashkërisht me vendet e tjera dhe se diskutimet po vazhdojnë në nivel BE.

“Mbajtja e kontakteve diplomatike është veçanërisht e vlefshme për momentin pasi marrëdhëniet tona me Rusinë janë të tensionuara,” thotë Ann Linde.

Partitë opozitare, të drejtuara nga të moderuarit, i kanë bërë thirrje qeverisë të veprojë. Ish-ministri i Jashtëm Carl Bildt (M) kërkon gjithashtu që të gjithë oficerët e inteligjencës ruse të deportohen, diçka që ai e konsideron si një masë thjesht mbrojtëse dhe jo një protestë.

Disa ekspertë kanë ngritur gjithashtu zërat e tyre në favor të dëbimit të spiunëve rusë nga qeveria, duke përfshirë ekspertin e inteligjencës Joakim von Braun.

– Është e rëndësishme të shënohet tani që Rusia ka sulmuar Ukrainën, por është gjithashtu një mundësi për të ndaluar Rusinë të marrë informacion, për shembull për ndihmën që Suedia i jep Ukrainës. Nuk është sekret që ne dërgojmë automjete të blinduara, por mund të jetë informacion se si i dërgojmë produktet, cilat rrugë marrim dhe cilët persona kontakti kemi në vende të tilla si Lituania, Polonia dhe Ukraina. Këto janë shembuj të informacionit që Suedia dëshiron t’i mbajë sekret, thotë ai.

Përveçse Suedia mund të heqë qafe informacione të ndjeshme, Joakim von Braun mendon se më e keqja është se suedezët me akses në informacione interesante dhe sekrete i nënshtrohen tentativave për rekrutim.

– Qytetarët suedezë rrezikojnë të futen në një situatë shumë të keqe sepse shërbimi inteligjent rus në një masë të tillë përfshin rekrutimin e spiunëve përmes zhvatjes. Vështirë se ka njerëz që dëshirojnë të bëhen tradhtarë.

Në një koment për Expressen të mërkurën, Ann Linde përsërit se Suedia nuk përjashton masat.

“Qeveria suedeze vepron dhe proteston fuqishëm kur personeli diplomatik rus përfshihet në aktivitete që shkelin Konventën e Vjenës për Marrëdhëniet Diplomatike.

Në lidhje me dëbimet e mundshme në të ardhmen të personelit diplomatik rus në dritën e agresionit rus kundër Ukrainës, Suedia nuk përjashton ndonjë masë.

Ne kemi një dialog të ngushtë me shtetet e tjera me të njëjtin mendim”, thotë ajo.

Kategori
Uncategorized

Prodhuesit rusë të armëve bërthamore blejnë pajisje suedeze

Nga Mattias Carlsson

Linku ne origjinal i shkrimit . https://www.expressen.se/nyheter/ryska-tillverkare-av–karnvapen-koper–svensk-utrustning/

Publikuar më 29 Mars 2022 në 21.33

Atlas Copco konfirmon informacionin dhe thotë se tani po nisin një hetim dhe se kompania ka gjetur mbi 50 marrëveshje që kanë ndodhur në kundërshtim me rregullat e vetë kompanisë.

Ne e marrim këtë shumë seriozisht dhe se kompania jonë ruse ka shkelur rregulloret tona të brendshme”, thotë Sara Hägg Liljedal, drejtore e komunikimit në Atlas Copco.

REPORTAZH & RISHIKIM 

Vladimir Putin ka kërcënuar se do të përdorë armë bërthamore kundër kujtdo që është i përfshirë në pushtimin e tij në Ukrainë. Nga frika e një lufte të tretë botërore, bota perëndimore tani po detyrohet të shikojë Rusinë të bombardojë spitalet, shkollat ​​dhe civilët në Ukrainë.

Në vitet e fundit, Rusia ka modernizuar dhe rinovuar pjesë të mëdha të arsenalit të saj bërthamor, i përbërë nga të paktën 1500 koka strategjike që mund të gjuhen në kontinente të tjera dhe mijëra armë më të vogla të ashtuquajtura taktike bërthamore.

“Pas nesh – heshtje”. Motoja e forcave robotike strategjike ruse që këtu tregojnë robotët e tyre balistikë që mund të gjuajnë armë bërthamore në anën tjetër të tokës. Foto: 

Armët bërthamore ruse prodhohen dhe zhvillohen nga një sërë kompanish shtetërore dhe qendra kërkimore. Expressen ka ekzaminuar industrinë ruse të armëve bërthamore dhe me ndihmën e deklaratave doganore, dokumenteve nga prokurimet qeveritare dhe regjistrat e kompanive ruse, tani mund të zbulojmë se si grupet industriale suedeze për disa vite shisnin dhe shpërndanin teknologjinë në programin rus të armëve bërthamore. 

Ndonjëherë teknologjia është shitur drejtpërdrejt nga filialet ruse të kompanive suedeze – në raste të tjera janë shpërndarësit rusë ata që kanë dorëzuar produktet suedeze te prodhuesit e armëve bërthamore. 

Pasi Rusia aneksoi ilegalisht gadishullin ukrainas të Krimesë, dhe më pas filloi një luftë të përgjakshme në Ukrainën lindore, është e ndaluar të shiten produkte nga Suedia për përdorim ushtarak në Rusi. Të paktën 40 persona u vranë në një sulm në një bazë ushtarake në Mykolaiv, Ukrainë më 18 mars.

Mbi të gjitha, e lakmuar nga prodhuesit rusë të armëve bërthamore – sipas dokumenteve nga prokurimet – është teknologjia suedeze për përpunimin e metaleve. 

Ndër të tjera, pajisje për prerje me precizion, torno, prerëse dhe shpime të karabit të çimentuar. Kushinetat me top dhe pajisjet e kompresorit janë gjithashtu në listën e produkteve suedeze që blejnë prodhuesit e armëve bërthamore. 

Qytet i mbyllur ku kontrollohen të gjithë

Sarov, 370 km në lindje të Moskës, është një qytet i vogël në fshatin rus me 96,000 banorë – i rrethuar plotësisht me mure të larta dhe gardhe. E gjithë shoqëria klasifikohet si një objekt i mbrojtur – në praktikë një qytet i mbyllur ku të gjitha kalimet brenda dhe jashtë kontrollohen me jashtëzakonisht kujdes.

Imazhi satelitor i qytetit të mbyllur të Sarovit dhe një zonë fabrike me mure.

Çdo makinë kontrollohet – pranohen vetëm personat me leje të veçanta. Rrugët me zhavorr kalojnë përgjatë kufirit të qytetit të rrethuar ku patrullojnë roje të armatosura. 

Këtu u ndërtua bomba e parë atomike sovjetike dhe këtu është “Qendra Federale Bërthamore Ruse” me Institutin e saj për Fizikën Eksperimentale, e cila është një nga organizatat që përdor teknologjinë suedeze nga Sandvik, Atlas Copco, Seco dhe SKF. 

Në faqen e saj të internetit, vetë qendra i përshkruan aktivitetet e saj si “ruajtja e arsenalit bërthamor të Rusisë në kushtet e kërkuara, duke rritur efikasitetin, sigurinë dhe besueshmërinë e armëve bërthamore”.

Një nga bombat e para atomike sovjetike në një muze në qytetin e mbyllur të Sarovit, ku po prodhohen armët bërthamore të Rusisë.

Në cilën pjesë të prodhimit përdoret teknologjia suedeze dhe çfarë është e paqartë. Në vitin 2021, Qendra Federale Bërthamore Ruse bëri katër prokurime të ndryshme për të blerë instrumente nga Sandvik, i njëjti numër për produktet e SKF. Janë bërë jo më pak se tetë prokurime për Atlas Copco, duke përfshirë shërbimin dhe pjesë këmbimi për pajisjet e kompresorit. Kur dhe si është blerë pajisja Atlas Copco, nuk thuhet në dokumentet në të cilat ka akses Expressen, por që nga viti 2018 është bërë shërbimi dhe mirëmbajtja e makinerive. 

Drejtoresha e komunikimit e Atlas Copco, Sara Hägg Liljedal konfirmon informacionin e Expressen në një intervistë me email. 

“Përmes pyetjeve tuaja, ne jemi bërë të vetëdijshëm se kompania jonë ruse u ka shitur kompanive që ju listoni më lart dhe ka nisur një hetim të mëtejshëm. Për momentin nuk mund t’i përgjigjemi saktësisht se cilat procese apo pjesë të operacioneve të këtyre kompanive i ka shitur kompania jonë ruse. Këtu kemi dështuar në kontrollet tona pasi përpara shitjeve duhet të sigurohemi që dërgesa jonë t’i referohet vetëm qëllimeve civile në rastet kur klienti operon si në industrinë civile ashtu edhe në atë ushtarake.” ajo shkruan.

Dhe si u siguruat që produktet tuaja të mos kishin një përdorues përfundimtar ushtarak? 

“Sipas rregulloreve tona të brendshme, kjo duhet të sigurohet në çdo shitje. Këtu kompania vendase ka kontrolluar se klienti nuk është përfshirë në listat e sanksioneve. Nga ana tjetër, ka pasur një dështim për të siguruar që dërgesa jonë ka të bëjë vetëm me operacionet civile të klientit. ”

A keni rutina dhe rregulla në kompanitë tuaja ruse për të identifikuar klientët të cilëve produktet nuk mund t’u shiten? Nëse po, cilat janë ato rutina?

 “Po, ne kemi rutina dhe rregulla të qarta. Si për sa i përket sanksioneve, ashtu edhe për embargo të armëve. Sipas këtyre rregullave, përdorimi dhe prodhimi ushtarak duhet të përjashtohen. Nuk kemi sqaruar ende nëse mallrat e shitura apo shërbimi që ka ndodhur mund të lidhet me përdorim ushtarak dhe do të hetojmë. Por pavarësisht, kompania ruse do të kishte ndjekur rutinat tona.

Si i shihni produktet tuaja duke u përdorur nga prodhuesit rusë të armëve bërthamore? 

“Ne e marrim këtë shumë seriozisht dhe se kompania jonë ruse ka shkelur rregullat tona të brendshme”. shkruan Sara Hägg Liljedal.

Pajisjet e Atlas Copco përdoren gjithashtu nga kompania Titan-Barrikady në Volgograd. 

Kompania, e cila u themelua qysh në vitin 1914, është pjesë e industrisë ruse të luftës dhe prodhon, ndër të tjera, platformën e lëvizshme të lëshimit për raketën balistike ndërkontinentale Topol-M, e cila mund të mbajë një kokë bërthamore në një megaton.

Në korrik 2017, Titan-Barrikady bleu tre kompresorë ajri nga Atlas Copco. Dega ruse e Atlas Copco bëri një ofertë prej 16 milionë rubla, por një tjetër shpërndarës rus ofroi një çmim më të ulët për të njëjtën pajisje. Një vit më pas, Titan-Barrikady blen pjesë këmbimi për kompresorët. Atlas Copco nuk paraqiti një tender në atë kohë. 

Atlas Copco nuk është i vetmi grup suedez që po përpiqet në mënyrë aktive t’u shesë pajisje organizatave që prodhojnë armë bërthamore. 

Filiali rus i Sandvik, OOO Sandvik, ka paraqitur gjithashtu tenderë për pajisje për organizatat në programin e armëve bërthamore. Ndër të tjera në “Institutin Kërkimor Shkencor Gjith-Rus të Automatizimit NL Dukhov” në Moskë. 

Kompania mëmë Rosatom liston në faqen e saj qendrën si pjesë e programit të armëve bërthamore. 

Kompania ruse e Atlas Copco gjithashtu ka marrë pjesë dhe ka fituar disa prokurime për institutin. Në shkurt 2019, ata morën një kontratë për servisimin e disa makinerive Atlas Copco. Marrëveshje të ngjashme janë lidhur edhe në vitin 2016 dhe 2015. 

Furnizuesi kryesor i armëve bërthamore

Një tjetër kompani në prodhimin e armëve bërthamore ruse që blen teknologjinë suedeze është Elektrokhimpribor, e cila është pjesë e Rosatom Group në pronësi të shtetit. 

Ajo kompani është gjithashtu e vendosur në një qytet të mbyllur – Lesnoij në malet Ural 135 km në lindje të Moskës. 

Kompania e përshkruan veten si një furnizues kryesor në kuadër të programit të armëve bërthamore në Rusi me detyrën kryesore të dërgimit të produkteve për forcat e armatosura ruse. 

Në dy vitet e fundit, Elektrokhimpribor ka bërë tetë prokurime publike për blerjen e produkteve Sandvik. Ndër të tjera, çeliqe të ndryshme për bluarje dhe shpim me saktësi dhe forcë të lartë që përdoren në makinat e punishtes për prodhimin e pjesëve në metal. Dokumentet përmbajnë vizatime të veglave nga Sandvik me detaje të këndeve dhe dimensioneve. 

Megjithatë, shitja u bë nëpërmjet një shitësi rus dhe në dokumente, Elektrokhimpribor i kërkon shitësit të kontrollojë me Sandvik nëse produktet dhe vizatimet e porositura përputhen. Në disa prokurime thuhet gjithashtu se produktet duhet të jenë nga Sandvik dhe nuk mund të shkëmbehen me produkte përkatëse nga furnitorë të tjerë. 

Expressen ka dokumente që tregojnë se Sandvik ka bërë të paktën pesë marrëveshje me kompanitë prodhuese bërthamore drejtpërdrejt nëpërmjet filialit në pronësi të plotë të OOO Sandvik të regjistruar në Moskë, duke përfshirë 2014 dhe 2015. 

Ndërmjet viteve 2013 dhe 2022, janë regjistruar gjithsej 203 prokurime të ndryshme të pajisjeve dhe instrumenteve Sandvik nga 16 kompanitë që Expressen ka identifikuar si prodhues të armëve bërthamore. Shitja e produkteve Sandvik atëherë në shumicën e rasteve është bërë nëpërmjet shpërndarësve rusë – në disa raste OOO Sandvik ka dorëzuar tenderë, por është konkurruar nga shpërndarësit rusë.

Vlera totale e prokurimeve është mbi 500 milion rubla. (Korrespondon me 62 milionë korona suedeze sipas kursit të këmbimit të rublës që zbatohej më 31 dhjetor 2021)

Zëdhënësi i Sandvik Johannes Hellström thotë për Expressen se Sandvik ka pasur probleme me tregtarët e saj në Rusi, të cilët nuk i respektonin rregullat. 

“Përmes marrëveshjeve që ne nënshkruajmë me ta, distributorët tanë kanë përgjegjësi të ndjekin të njëjtat rregulla si Sandvik. Ne monitorojmë vazhdimisht pajtueshmërinë e tyre, madje në disa raste na është dashur të ndërpresim distributorët kur ata nuk kanë respektuar rregullat tona”.

Johannes Hellström thotë se pas vitit 2018 Sandvik rishikoi rutinat e tij: 

“Në vitin 2018, ne rishikuam procesin për filialet tona ruse aktive në përpunimin e metaleve dhe e bëmë atë edhe më të detajuar dhe të fokusuar në pronësinë e klientëve dhe përdorimin përfundimtar të produkteve.”

“Pozicioni i Sandvik është plotësisht i qartë se ne duhet të ndjekim gjithmonë ligjet aktuale, rregullat dhe dispozitat sanksionuese. Si prodhues i veglave për përpunimin e metaleve – mallra të vogla të konsumit me konsum të lartë – sigurisht që është gjithmonë komplekse të sigurohet plotësisht përdorimi përfundimtar përtej klientëve tanë të drejtpërdrejtë, por ne punojmë sistematikisht për të siguruar që të veprojmë me përgjegjësi dhe të ndjekim ligjet dhe rregulloret. shkruan Johannes Hellström.

Një nga filialet e Sandvik, Seco Tools, ka pasur gjithashtu disa marrëveshje me prodhuesit rusë të armëve bërthamore – duke përfshirë një degë të “Qendrës Bërthamore Federale Ruse” të vendosur në një qytet tjetër të mbyllur rus të quajtur Snezhinsk. Pas marrëveshjes me Seco Tools ishte “Instituti i Kërkimeve Shkencore për Fizikën Teknike”.  

Vetë instituti kërkimor deklaron në faqen e tij të internetit se më shumë se gjysma e arsenalit bërthamor të Rusisë është prodhuar nga stafi i institutit. Ata e përshkruajnë veten si një kompani kyçe në programin e armëve bërthamore të Rusisë që “siguron sovranitetin dhe sigurinë e Rusisë dhe ruan paqen në tokë”.

Midis 2015 dhe 2018, OOO Seco Tools ka lidhur gjashtë marrëveshje për dërgimin e pajisjeve në “Institutin e Kërkimeve Shkencore për Fizikën Teknike” me vlerë 69 milion rubla. (afërsisht 10 milion SEK në vlerën e 2018)

Një kompani suedeze më pak e njohur, me qendër në Ronneby, është gjithashtu ndër furnizuesit e kompanive ruse të armëve bërthamore. WaterJet Sweden, WJS, prodhon pajisje që mund të presin çelikun me saktësi të lartë me një rrymë uji dhe rëre.

Në mars 2021, instituti bleu një gamë të tërë materialesh harxhuese për dy variante të makinerive prerëse Water Jets. Deklaratat doganore tregojnë se si Water Jet Sweden ka eksportuar sasi të mëdha pajisjesh në Rusi që nga viti 2011. Në shumicën e rasteve, produktet i janë shitur një kompanie ruse çeliku që është nënkontraktor në industrinë ruse të armëve.  

Water Jet Suedia tani, ashtu si të gjitha kompanitë e tjera, ka ndaluar të gjitha shitjet në Rusi. 

Ndërsa bëni biznes në Rusi – si siguruat që mallrat tuaja të mos shiteshin për prodhimin e armëve bërthamore ose armëve të tjera të shkatërrimit në masë? 

“Ne nuk e dimë që produktet tona u janë shitur kompanive që prodhojnë armë bërthamore. Kur është kërkuar një leje eksporti, ne kemi aplikuar dhe kur e kemi marrë, kemi mundur ta dorëzojmë. Kur nuk është kërkuar leje eksporti, ne kemi dorëzuar produkte, nuk kemi bërë vlerësimin tonë.” shkruan CEO Lennart Svensson në një koment.

Rishitësi juaj në Rusi RosMark-Stal është gjithashtu një furnizues i shumë kompanive në industrinë e armëve dhe luftës në Rusi. A ke ditur atë? Dhe nëse po, a nuk ishte kjo një shenjë paralajmëruese?

“Po, ne e dinim që Rosmark kishte lidhje me industrinë e mbrojtjes. Prandaj, ne kemi qenë veçanërisht të kujdesshëm për të aplikuar për leje eksporti për produktet që e kanë kërkuar këtë.”  

SKF, me seli në Goteborg, shet kushineta me top dhe ka fabrikën e saj në Rusi me një filial tërësisht në pronësi ruse. Shitjet shkojnë përmes shitësve lokalë. Gjatë viteve 2013 deri në 2022, janë regjistruar 171 prokurime për produktet e SKF-së në 16 prej kompanive që Expressen i ka identifikuar si prodhues të armëve bërthamore. 

Por jo më vonë se javën e kaluar, një nga fabrikat për armë bërthamore bëri një prokurim të kushinetave të topit të prodhuar nga SKF. 

Carl Bjernstam, zëdhënës i SKF-së, i shkruan Expressen se të gjithë klientët dhe furnizuesit kontrollohen kundër listave të sanksioneve përpara se të bëhet dorëzimi.

“Grupi SKF ndjek rregullat e kontrollit të eksportit dhe ka zbatuar një program global të kontrollit të eksporteve që përfshin ekspertë, procese, udhëzime, trajnime dhe mjete kontrolli. Produktet e kontrolluara që kërkojnë leje eksporti janë të bllokuara në sistemin e menaxhimit të porosive të SKF-së dhe nuk mund të eksportohen pa një leje zyrtare të vlefshme nga vendi eksportues (ISP në Suedi).

“Një pjesë e madhe e shitjeve të SKF-së shkojnë përmes shpërndarësve të autorizuar, me të cilët SKF ka lidhur marrëveshje që e ndalojnë distributorin të shkelë rregullat e kontrollit të eksportit që zbatohen për SKF-në.”

Në total, Expressen ka gjetur blerje të teknologjisë suedeze nga gjashtëmbëdhjetë kompani dhe organizata të ndryshme që janë të përfshira drejtpërdrejt në prodhimin e armëve bërthamore ruse.

Mattias Carlsson është një reporter investigativ në Expressen dhe është pjesë e grupit të gërmimit të vlerësuar me çmime. Ai monitoroi shpërthimin e luftës në terren në Ukrainë dhe ka punuar me rishikimin e biznesit të grupeve industriale suedeze në Rusi që kur u kthye në shtëpi prej andej.  

Ai është vlerësuar më parë me “Gold Spade” për recensionin në Dagens Nyheter për “Hedhje të parave të taksave”, që ndër të tjera çoi në shkarkimin e Drejtorit të Përgjithshëm të Agjencisë Suedeze për Rritjen Ekonomike dhe Rajonale. Atij iu dha gjithashtu “Loja e Artë” për një rishikim nga Zyra Kombëtare e Auditimit, gjë që çoi në dorëheqjen e të tre Auditorëve të Përgjithshëm. Si rezultat i zbulimeve, kushtetuta u ndryshua më vonë.

Kategori
Uncategorized

Kryemadhi: Basha mori para që të bojkotonte zgjedhjet e 2019! Zbardhni llogaritë në Holandë

Për të vërtetuar akuzën e saj ndaj Bashës, Kryemadhi kërkoi që të zbardheshin llogaritë e ish-kryetarit të PD në Holandë.

“E para ishte pranimi i vendimeve flagrante që Basha i bënte frontit opozitar, duke filluar nga djegia e mandateve, bojkoti i zgjedhjeve lokale.

Unë personalisht do ta digjja në shenjë solidariteti, por grupi parlamentar u ngrit dhe tha se “do të na zënë njerëzit me gurë”.

“Dhe mos kujto se Brukseli ka hall shumë të madh demokracinë që po shkel Edi Rama aty”. Gabimi tjetër që ne bëmë, ishte bojkotimi i zgjedhjeve.

Sa është paguar lideri i opozitës për të mos hyrë në zgjedhje lokale? Unë mendoj që po. Mjafton të zbardhen llogaritë financiare të familjarëve të tyre dhe fondacioneve bamirëse që janë në Holandë”, tha Kryemadhi.

Kategori
Uncategorized

Acarimi i Sudeve Bashiste !

Adriana Kalaja /Aktiviste, Avokate …

Shoh që Sudet femra dhe meshkuj bashistë, qënkërkish acaruar se Kryetarja e Kuvendit paska anulluar mbledhja e Këshillit të Rregullores dhe Mandateve, me arsyetimin se ish deputeti Alqi Bllako ka dorezuar mandatin.

Reagimi i Sude Tabaku dhe Alibeaj është sa qesharak aq dhe antiligjor.

Këto Sudet bashistë nuk meritojnë leksion, por nisur nga mjegullnaja që duan të krijojnë në publik, sqaroj se:

Objekti i kërkesēs është miratimi nga Këshilli i Rregullores dhe i Mandateve për heqjene MANDATIT të Alqi Bllakos.
Në kohën kur Deputeti heq dorë vetë nga mandati, Kërkesës i bie OBJEKTI.

Se është njësoj si padia me objekt: “Dorëzim dhe lirim sendi”, pala e paditur vendos ta lërojë vetë pronën, para se të japë vendimin gjykata, duke bërë që padia të mbetet pa objekt.

Çfarë vendimi duhet të marë Gjykata në këtë rast kur vetë i padituri e ka zgjidhur çështjen?

Apo do ta ankimojnë Bardhi dhe Alibeaj si me çështjen e ndryshimeve statutore të Kuvendit të 11 dhjetorit, të miratuar nga Gjykata e Tiranës më 25 mars?

 • Si e kanë bërë Ministrin e Drejtësisë këta bashistë?
Kategori
Uncategorized

Kauza e shitur e PD së Bashës me inceneratorët përballë denoncimeve ‘kokëforta” të Malltezit dhe LSI që nxorrën ‘lakuriq’ aferën e shekullit

EDITORIAL

Siç edhe po vërtetohet, çështja e djegies së plehrave ose ndryshe sic njihet publikisht ‘afera e incineretorëve’, përbën ndoshta vjedhjen më të faktuar në historinë e shtetit shqiptar. Por nëse qeveria ishte e angazhuar për ta kaluar të gjithë këtë mega-aferë në heshtje, opozita nga ana e saj nuk ishte e gjitha në një mendje lidhur me denoncimin e saj.

Sic edhe kanë treguar vijueshmëria e aksionit dhe denoncimeve , PD në drejtimin e Bashës më shumë se të zbulonte të vërtetat e kësaj afere,

🩸kishte si mision ngatërrimin e fijeve, duke sjelle denoncime të turbullta e aspak serioze.

Shanset janë që edhe në këtë çështje, Basha të kishte një marrëveshje të fshehtë me Ramën, duke i lënë fushë të lirë veprimi sic ka ndodhur me zgjedhjet, reformat e ndryshme apo kazuat e shitura në vazhdimësi.

Denoncimet e kësaj afere mbanin emrin e tij dhe daljet e tij nga foltorja e partisë ishin të shpeshta, derisa u dha urdhër që kjo çështje të shuhej e mos i jepej zë.

Por Malltezi nuk e ndali denoncimin e tij dhe në një intervistë esklzive në vitin 2018 për ‘standard’ Malltezi do zbërthente skemën e korrupsionit masiv.

“Të tre inceneratorët janë kaparisur me Klodian Zoton, bashkëpunëtori më i afërt i Arben Ahmetajt.

Përpara se ta çonte tek inceneratorët, Klodian Zoto i shërbente Arben Ahmetajt pranë Vilma Nushit, në konçesionin 120 milionë Euro të check up-it.

Deri më sot, ata kanë mbyllur kontratat për të marrë nga paratë publike mbi 50 milionë Euro, 22 milionë Euro për inceneratorin e Elbasanit dhe 28.2 milionë Euro për inceneratorin e Fierit.

Pra, plot 178 milionë euro (pa TVSH) nga taksat tona që po ndahen mes Edi Ramës, Arben Ahmetajt, Lefter Kokës dhe sekserit të tyre në kundërshtim me ligjet dhe strategjitë në fuqi.

Pasi mori nga shteti 22 milionë euro për djegësin e Elbasanit dhe 28 milionë për atë të Fierit “me çelësa në dore”,

Klodian Zoto firmosi me një Italian kontratat për të marrë djegësit “me çelësa ne dore” përveç 15 milionë euro.

Kësisoj 7 milionë euro u përlane për djegësin e Elbasanit dhe mbi 13 milionë euro për të Fierit, pra përmbi 20 milionë euro vjedhje brenda pak javësh!”, theksonte Malltezi në atë kohë.

Madje Malltezi fliste me emra duke pohuar se “ afera e ndërtimit të 3 fabrikave të djegies së plehrave me pronar të vërtetë Arben Ahmetajn dhe Edi Ramën”.

Por ti marrim me radhë!

Më 3 mars 2021, në prag të nisjes së fushatës për zgjedhjet e 25 prillit, ishte vetë kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi që paraqiti, nënshkrimet, dokumentet, falsifikimet të asaj që e cilësoi si mega grabitje me inceneratorin 400 milionë eurosh të Tiranës.

Ajo nënshkroi padinë në SPAK ndaj ish ministrit të mjedisit Lefter Koka, ndaj kryebashkiakut të Tiranës Erion Veliaj, ndaj Sekretarit të përgjithshëm të këshillit të ministrave Engjëll Agaçi, dhe të një sërë zyrtarësh të nivelit më të ulët, pasi ata kanë shpërdoruar detyrën duke favorizuar kompaninë e inceneratorit të Tiranës.

Më 21 tetor 2021 ishte sërish LSI e cila njoftoi se në SPAK ishte nisur një tjetër padi për incineratorët, kësaj radhe me të akuzuar kryebashkiakun e Fierit Armando Subashi, ish-ministrin Lefter Koka dhe Alqi Bllakon. Sipas dokumentit, landfillit iu dha më shumë tokë nga parashikimi, iu shty afati si dhe nuk u pyet komuniteti i zonës.

Po PD cfarë bëri nga ana e saj?

Të treja paditë fillestare te dërguara në SPAK erdhën vetëm në saj të insistimit të Jamarbër Malltezit, i cili nuk e ndali asnjëherë denoncimin e tij.

Më pas historia dihet.

Basha fut në lojë të besuarit e tij për ti hedhur hi syve shqiptarëve dhe për ta ndryshuar destinacionin e hetimeve. Madje Komisioni Hetimor i ngritur për inceneratorët ishte një vegël që shërbente për këtë qëllim, duke synuar varrosjen e të vërtetatve të aferës.

Që në fillim u vendos lënia jashtë e LSI-së nga ky komision, për të qenë sa më i kontrollueshëm dhe në nivel pazari me PS-në.

U bë një show i madh duke thirrur ministra, kryebashkiakë e vetë kryeministrin, pro të vetmet fakte që solli ky komision, ishin ato që u përcollnë nga përfaqeësuesi i Komisionit të Rithemelimit në të, Belind Këlliçi.

Editorial i gazetës Standart /

Kategori
Uncategorized

Inceneratorët-Lulzim Basha dhe kompania Viktoria Invest.-

🩸Mercedezi nga kompania Viktoria Invest, per heshtien ndaj kapsulimit të mbetjeve në Porto Romano.

2019 /

Heshtia e jote per tenderin me prokurim të drejtperdrejtë nga qeveria me nje vlere prej 15 milionë euro.

– E ndersa LSI, denonconte çdo ditë tenderat dhe aferat korruptive me inceneratorët…. – Ti heshtje …

🩸Cila ishte arsyeja qe ti jo vetem si kryetar i Partise Demokratike, por dhe drejtues i opozites, kurre nuk fole nder vite .

Ti me heshtien tënde mbroje me te gjitha menyrat Ramën, megjithse tavolina e jote ishte plot !

Me denoncime , afera, pagesa, skema korrupsioni evazioni fiskal.

Kategori
Uncategorized

Xhelati Mond Caja ka qënë i “mirë” : 24 Letrat “rekomande” të ish të dënuarve politikë, që shpëtuan kriminelin.

Të hapen dosjet ! Mos hapen dosjet ! Po u hapën dosjet do ndyhet dynjaja nga krrimbat e plehut !

Sot ky xhelat jeton si qytetar nderi ne gjermani, dhe akuzuesve te tij per krime, ju pergjigjet me nje dosje me dhjetra letra “mirnjohje, falenderimi nga ish te “denuarit politik” ( qe une besoj se ato letra vertet mund te jene shkruar nga ish te denuar që mbahen si antikomuniste, apo kundershtare të regjimit komunist, por ne fakt ata “kundershtare” ishin te infiltruar, ish hajdutë, bashkpuntore dhe oficere te te sigurimit, pjese nga pjesa e rrëzuar e nomeklatures .

Nga Kastriot Dervishi /drejtor i arshives se MB

“Ishte sjellë mirë”

Më 1.8.1991,

Drejtoria e Zbatim Vendime Penale në Ministrinë e Rendit Publik, ndryshoi emër dhe u quajt Drejtoria e Administratës së Burgjeve. Drejtori vijoi të ishte po ai, nënkolonel Edmond Caja.

Një situatë krejt e pakëndshme u krijua për zyrtarët e kuadrit të asaj kohe, shumica të pamësuar me këto punë.

Caja në fakt u lirua me urdhrin nr.406, datë 18.5.1991 të ministrit të Rendit Publik, Bashkim Kopliku dhe u zëvendësua me nënkolonel Bardhyl Lleshin.

E them këtë se ka pasur një kategori të dënuarish politikë që bënin të tilla veprime, që të vetmen “luftë” që bënin ishte të merreshin me njëri-tjetrin, por kurrë me ata që i shkaktuan vuajtje e dhimbje.

Kategori
Uncategorized

Flamuri serb i Vuçiçit në harten e Kosovës, jo rastësi, por i mirëmenduar e miredirigjuar…

Nga Astrit Memia /

Imazhi Shqiptar & Identiteti Kombëtar
Flamuri serb i Vuçiçit në harten e Kosovës, jo rastësi, por i mirëmenduar e miredirigjuar…
REFLEKSION
Vizita e Vuçiçit në Kosovë, një vizitë e mirëdirigjuar nga diplomacia serbe…
Vuçiçi, u paraqit dje, si ” pronar” i Kosovës…

🔹Së pari, edhe për hirë të statusit juridik të dy shteteve.

🔹Së dyti, për hirë të supermacisë, të ekspertizës dhe diplomacisë profesionale të delegacionit serbë.

🔹Së treti, për hirë të përvojës dhe dy standarteve, që e karakterizojnë prej shekujsh politikën e diplomacinë serbe.

🔹Së katërti, përdorimi i herë pas hershëm nga Vuçiçi, i teorisë së balancës mes dy kombeve tona, mes serbëve e shqiptarëve, me qëllimin djallëzore që ta zvogëloi ndikimin e shtetit të pavarur e sovranë të Kosovës në bisedime.

Dihet, se teoria e” balancës”, është teori e shprehur nga Kardinali Reshelje e rrezuar tashmë nga teoria Wuillsoniane;” E të Drejtës Universale, të vetëvendosjes së kombeve të vegjël, në fundshekullin XIX dhe fillimshekullin XX.

🔹Së pesti, herë pas here, Vuçiçi vishte e të linte në dorë lëkurën e bollës dhe jargët e gjurmët e kërmillit.

🔹Së gjashti, herë pas herë në takime dhe në Imazh paraqitej si naivë dhe i pazoti, që t’ i jap e t’ i fali megallomani Hashimit. ( dhe pak presh siç thote populli).

🔹Së shtati, herë pas here Vuçiçi, shkonte me vonesë në takim, si për t’ i treguar Hashimit supermacinë.

🔹Së teti, Vuçiçi, në të gjitha takimet fliste me një zë dhe përfaqësonte qendrimin e konsoliduar qindravjeçarë të mos njohjes së pavarësisë së Kosovës.

Ndërsa, Hashimi ishte i pavendosur, i pa përgaditur, si për kufijtë, si për nocionin dhe konceptin negociata, si për kerkesat maksimaliste dhe vijen e kuqe…

🔹Së nënti, jo më pak e rëndësishme, mos përputhja juridike e niveleve në përfaqësim.

Pra, Vuçiçit si President i takonte niveli i Kryeministrit të Kosovës pasi është Republikë Parlamentare,


🔹Së dhjeti, dhe pothuajse më e rëndësishmja; Imazhi, Diplomacia Publike, dhe opiniini publik, vendas, lokal, i brendshëm dhe ndërkombëtar….

Këtu, Vuçiç dhe stafi i tij realizoi, trukimin e fabrikimin para institucioneve ndërkombëtare përmes masmedias e lobingjeve në Rusi, Austri, Angli( me pinjollët e ish- mbretërisë serbe( serbo- kroate).
Kurse, Hashimi, ishte konfuz dhe faktori politik shqiptar në Kosovë, ç’ thoshte në mengjes s’ e thoshte në darkë. Secili donte të dukej nacionalist para popullit të vet dhe internacinalist e moderne i paqes, prosperitetit e stabilitetit para faktorit ndërkombëtar…

Opinioni publik, masmedia u ç’ orientua fare në mbarë shqiptari, kurse në Beograd gjithçka dirigjohej me skuthllik, nuhatje e”kandar formacie”…

Kjo ishte situata para takimit, që pritej, më 07 Shtator në Bruksel, mes Hashimit e Vuçiçit.
Vuçiçi, shkonte buzagazë, pasi kishte kohë që kishte anonçuar vetem një fjali lapidare për përsonalitetin e tij politik, se vizita dhe fjalimi në Kosovë do jenë historike…
Kurse, Harshimi, shkonte i vrenjtur, i pagjumshëm e i pafjetur për t’ i sfiduar të gjithë me motivimin absurd, se do i korigjojmë kufijtë, se s’ pranojmë dhuraten e Alenksandër Rankoviçit dhe Titos… ( kur dihet që krejt Ballkani është ilirik dhe Dardania antike, tashmë e argumentuar shkencërisht, po revenons à nos moutons).
I ç’ orientuar deri ç’ përfytyrim
, pas një interviste servile në Tiranë, do nisej me ” atlete”, imitues i sivllait të tij( Edushka), për Bruksel, për takimin e shumë pritur me Vuçiçin, që do” paqësonte”, jo vetem boten shqiptare, por boten mbarë…

Mos funksionimi profesional i Diplomacisë Publike, i opinionit publik dhe i masmedias, shoqerisë civile, institucioneve shkencore e akademike, nuk sqaroi të gjitha alternativat dhe variantet negative e pozitive, që nga Çubrolloviçi, Pasiçi, Akademia e Shkencave të Beogradit, Despiçi, Titoja, Sllobodani, Xhinxhiqi, Drashkoviçi, Tadiçi, Vuçiçi e deri në këto momente…
Asgjë, tymnajë, errësirë, terr informativ, konspiracion, dallavere në pazarin politik shqiptarofobë etj.
Çdo emër, mund t’ i vësh përveç profesionalizmit…

Dy liderët, shkuan në Bruksel për t’ u takuar, por ç’ ndodhi?
Ndodhi, ajo që pritej, që Vuçiçi, eshtë tutori dhe kryenegociatori i negociatave.
Si pa pritur u largua pa e takuar Hashimin!!!…
Shkelje protokolli?!, u “sëmur”?! ishte i” pishëm”?! ishte?!…

 • Jo, asnjëra nga këto. Iku dhe s’ bëri negociata, si për të treguar supermacinë e tij në politikë e diplimaci, dhe për t’ u përgatit për vizitën e fjalimin e tij” më të rëndësishëm”, të jetës së tij politike…

Akti i fundit i teatrit politik…
Telepolitikanët(të gjithë), bënin” karate politike”, herë sulm, herë në mbrojtje, herë në mësymje, si të babëzitur për plotësuar ngapak atdhetari, ngapak, shqiptari, ngapak internacionalizëm, ngapak globalizëm, ngapak paqe, stabilitet, demokraci, solidaritet, NATO, BE, OKB përmes “dialigut”.
Fjala leksikore më me shumë inflacion , që u përdor në këto negociate ishte-” dialog”.
Tek pala shqiptare idetë, mendimet, gjykimet, obsionet kalonin imazh(gj)inaten e politikës përmes fluturimeve pindarike, nga; ndryshim, korigjim, rregullim, definicion kufijsh deri te Shqiperi e Madhe, Shqiperi Etnike, Bashkim Shqipëri- Kosovë, shkëmbim territoresh, zëvendësim qielli, ndryshim ajri, uji, toke e marrëzira të tjera, si të ishin politikan ufo…
Kurse, nga ana tjetër pala serbe levizte me çdo milimetër të mirëhedhur hapin.

Erdhi për vizitë në Kosovë, Vu- ÇIÇI…

Që në togfjalshin e parë, hodhi posht me status juridik përmes terminologjisë, Pavarësinë e Kosovës, duke iu drejtuar shtetasve e qytetarëve të Kosovës me kombësi serbe me togfjalëshin-” Kosova dhe Metohia”, pra siç vazhdon të jetë dejuro në Kushtetuten e Serbisë dhe ka qënë, që në kohën e Titos e të Ish- Jugosllavisë.
Ky, ishte qëllimi i parë i tij. Këtë e realizoi. Populli shqiptar, thotë; si nëpër vorre, ose n’dorë grashë…

Këtë e arriti, biles nën duartrokitjet e të pranishmiëve të shumë ngjyrave e shumë emocioneve etnike, ideologjike e fetare…
Qëllimi i dytë i vizitës së Vuçiçit, ishte propagandimi i vlerave ekonomike, që gjoja i përkasin Serbisë. Për të përmbush këtë qëllim, Presidenti serb, vizitoi Veriun e Kosovës dhe përkatësisht Ujmanin, liqenin jetik për furnizimin me ujë të Kosovës. Sipas tij, ujëmbledhësi i hidrocentralit të ndërtuar, më 1981 shfaq peshën e problemeve mes serbëve dhe shqiptarëve….

“Gazivoda, flet për betejat e rënda, që i kemi me shqiptarët. Por shpresoj që do të merremi me shfrytëzimin e ujit, pasi shumica e Kosovës e merr ujin nga këtu. Ky është proces pa kthim, të cilën nuk do të mund ta përfundojë as kjo gjeneratë e politikanëve, e as tjetra dhe gjenerata e tretë mund ta përfundojë”, do shprehej mes të tjerash Vuçiçi.
Njëkohësisht, haptas u shpreh edhe për Trepçen si pasuri ekonomike me të ardhura të jashtzakonshme, e që i përket Serbisë.
Qëllimi i tretë, e më i rëndësishmi në jetën e tij politike ishte fjalimi në Mitrovicë.
Aty, Vuçiçi kërciti dhëmbët;
a.- Deklaroi, se nuk e njeh Pavarësinë e Kosovës.
b.- Deklaroi, se nuk do të anëtarësohet në NATO, do ketë një status neutral ushtarak.
c.- Deklaroi, se Serbia është bërë e madhe, në sajë të mbështetjes Ruse. Pra, e deklaroi haptazi, e jo (par hasard) rastësisht, drejtimin lindor dhe ” Yllin” polar të Serbisë në veçanti e të sllavizmit në përgjithësi me ndonjë përjashtim.
d.- Qëllimi tjetër e më i rëndësishme për kohën ishte reabilitimi i Kasapit e Gjakatarit të Ballkanit, Sllobodan Millosheviçit. Përmes tij, Ai synoi reabilitimin e kriminelëve të luftës e makinës së tij gjakatare të paramilitarëve, Harkanit, Mlladiçit e kriminelëve të tjerë të genocidit serb në ish- Jugosllavi.( Masakra e Serbenicës dhe genocidi ndaj popullit Kosovarë).

Në fjalimin e tij, Vuçiçi, ndër të tjera u shpreh, se Sllobodan Millosheviçi, ishte një lider i madh, por dëshirat e Serbisë në atë kohë nuk ishin realiste….
e.- Qëllimi tjetër, ishte injorimi dhe nënvlerësimi i lidershipit të Kosovës…

Ai, i quajti si të paqënë, duke e vlerësuar rrenacak Hashimin dhe duke e etiketuar si” njëfarë Hashimi” & Hajredini….
Pra, thënë shkurt e shqip” Kërrkushi”.
f. Qëllimi tjetër, ishte- prishja e Imazhit të shtetit të Kosovës përmes vetë pusht- etarëve të korruptuar, që jo gjoja s’ dinë e nuk zbatojnë protokollin dhe as s’ janë gati të ndërtojnë shtet ligjorë, as Liri- Demokraci.
Këtë e arriti ta realizojë me 2- 3 zjarre partizane si në kohën e luftës guerile, në një fshat të Komunës Skënderaj….
g.- Qëllimi i fundit, ishte paraqitja e kësaj vizite në masmedian e Beogradit dhe para opinionit publik ndërkombëtar, si vizitë historike….

Nëse, Diplomacia Publike, hapi Traktatin e Shën Stefanit dhe marrëveshjet e fshehta ndaj Kombit Shqiptar, Vuçiçi erdhi në mes të ditës me diell( për dy ditë), e deklaroi, se ai ishte” Mbreti Diell”, i Kosovës, se ai ishte shteti, pronari, tutori i gjithçkaje në atë hapsirë…
Si dikur, Hitleri, përmes doktrinës së “hapsirë jetike”, për të mbrojtë gjermanët e rracen “gjakun blu” kudo në Evropë e botë, edhe sot, në Evropën e Re, e në kohët moderne, Vuçiçi shkel me këmbë, me fjalë e vepra të ashtuquajturën” tokën e shenjtë”, e “djepin e kulturës”, serbe- Kosovën…

Po, në të vertet a ishte vizitë historike siç e propogandoi masmedia gebelsiane serbe e shqiptarfobë?

Për Vuçiçin ishte kthim në” identitet” tek Jugosllavia e vjetër e Sllobodan Millosheviçit.
Po si mund të realizohej një vizitë historike në Kosovë nga Presidenti Serb?
Së pari, po mos të ishte President Vuçiçi dhe gjithë shpura e lidrshipit shovinist serb të S. Milloshevicit.
Së dyti, nëse do ishte një lidership u brymosur me idetë e iluminizmit Francez, Didero, Volter, Montejkje e Zh. Zh. Ruso se para se të jesh francez , je njeri, humanist.
Po, të ishte i edukuar e trajnuar me idete e humanizmit universal të Gëtes,
Po, të ishte mbështetës e implementues i vizioneve të 14 pikave Wuillsoniane” Mbi të drejten Universale të Vetëvendosjes së Kombeve të Vegjel”,
Po, të ishte euro- atlantikas,
Po, të ishte qytetar globalist e hyjnor e besimtar,
Po, të ishte një lidership pro- perendimor,
Po, të ishte një lidership, që nuk pret tri gjenerata si Vuciçi, po mendon, vepron për brezin e gjeneratat e sotme dhe për të ardhmen drejt paqes universale…
Po, të ishte një lidership pa paragjykime, pa komplekse, me retinë syri të hapur, me shikim e vizione përtej gardhieve, e mureve të Ballkanit plak e fukara të konceptit bizantinë..
Po, të ishte një lidership, që e ka pastruar trurin e mendjen nga koncepti sllavo- komunist se Ballkani vazhdon të jetë” fuçi baruti”,
Po, të ishte një lidership serb që s’ do pargjykonte rracën, ngjyren, fenë, ngjyrën, idenë, krahinën, kulturen e vlerat,
Po, të ishte një lidership, që gjykon të implementoi idetë hyjnore të humanizmit të Krishtit, Muhametit, Gandit, Dr. Munit, Nanë Terezës, e hyjnorëve të tjerë për paqe e një planet nën Një Zot,
Po të ishte një lidership, që vlerson njerëzoren, vuajtjen, sakrificen, djersen e gjakun e derdhur të dardanëve per Liri- Pavarsinë do të organizonte Një vizitë historike.
Çfarë quhet vizitë historike?

Nëse, ky lidership i imagjinuar vjen nesër në Kosovë dhe deklaron:
1.- Pavarësinë e Kosovës de jero, pa kushte.
2.- Falje shtetërore për krimet shekullore mbi 1000( një mijë), vjeçare të sllavëve ndaj dardanëve shqiptarë.
3.- Heqjen e kufijve mbështetur në përvojen e shteteve të BE-së.
4.- Deklarimin e shkëputjen përfundimtare nga ndikimi lindorë dhe rreshtimin pa kushte në civilizimin anglo- saksion.
5.- Deklarimi përfundimtar se s’ do kenë perjetësisht pretendime territoriale.
6.-Nënshkrimi, votimi, i gjitha marreveshjeve e rezolutave bilaterale e ndërkombëtare që i shërbejnë miqësisë e bashkëpunimit reciprok.
Po, të vazhdojmë enumeracionin e të mirave në këtë vizion atëherë vizita do quhej historike. Sigurisht, kjo do gjente miratimin e cdo shqiptari dhe nuk do shkonte për vizitë në Shqipëri Presidenti i Kosovës( pavarësisht, se kush do qe).

Meqë, kjo s’ funksionon dhe Vuçiçi u shpreh me hipokrizi, që s’ merrem me mitet, historinë e legjendat, por e mbylli me një përshëndetje të vjetër serbe, edhe unë po e mbyll me një argument të etimologjisë shkencore gjuhësore të shqipes;
Në gjuhen shqipe fenomeni i” Rotacionit”. Kur – n- ja mes dy zanoreve ne gegnisht ka dhenë- r- ne toskerisht, konkretisht- Ranë- rërë,( ranisht), është më i rëndësishmi në studimet albanologjike e antropologjike. Ky fenomen gjuhesor ka ndodh para pushtimeve sllave, ne shekujt V- VII. Kjo tregon autoktonine e lashtesine e shqiptareve… etj, etj…

Për fund t’ mbram me e mbyll me optimizimin, siç na karakterizon ne Forumit Imazh & Media:

“Jemi NISH(Nisma e Imazhit Shqiptar), për t’ u kujtuar,
Dhe Jo, Njësh për t’ u harruar”!
Kombi Shqiptar, Imazhi Im!
T’ Lir, Ilirët!
Jam Shqypni, ku i thonë Pellazgji, nga Iliria në Dardani, “Ekspansionist” i Paqes e Liri- Demokracisë!

P.s. Që të jem transparent e sinqert me ty qytetar globalist, u lodha si daktalografist, sot, për herë të parë… Pse e bëra???
Më motivoj, mbyllja e fjalimit të Vu- viçit( çiçit), si triumfator me 2( dy), grushte duke i lëkundur lart…
Ai, i lëvizte si në tv montazh me pëseritje, Ai, i lëvizte si një i sëmurë,
Ai, i lëvizte grushtat posht e perpjete si rrobot, Ai, i lëvizte grushtat si mumje, Ai, i ngrinte grushtët si një kufom e pakallur,
Ai, i tundte grushtat në mënyrë të pavetëdijshme,
Ai, ishte ai, që është- Një hiç, një pinjoll i Sllobodan Millosheviçit…
… Erdhi në Kosovë për t’ u vetëshpërlarë nga mëkatet e hipokrizisë mijëravjeçare, E MEGHITHATË DËSHTOI, por tani s’ ka spital, as hotel shqiptarofobë që e shpëton…
Lum si Ai, që e kupton se Nji ditë do bëhemi, pavarësisht shqiptarofobëve e andarteve…
Zoti, i bekoft hyjnorët e shqiptarët!

Faleminderit për mendimin e opinionin Tënd!
Përkushtimisht Astrit Memia, Tiranë- Shqipëri, më 10. 09. 2018!

P.s.Të dashur miqë!

Kërkoj mirëkuptimin Tuaj. Para 2- 3 vitesh dashamirë të Imazhit Shqiptar, më sygjeronin që të mos shkruaja statuse të gjata, se bezdiset lexuesi. E mirëmendova dhe ashtu veprova prej disa kohësh.
Sot, e thyeva këtë rregulli bështetur në teorinë e vjetër që nga Roma e Lasht, se” Përjashtimi përforcon rregullin”.
Nisur, nga përvoja ime dhe kontributi i Imazhit Shqiptar, prej mbi 3 dekadash për çështjen shqiptare nê Ballkan, krahas prononsimeve sporadike dhe të shkurtëra,” flak për flak”, edhe me kërkesen e dhjetra shqiptareve e shqiptarofilve, shpreh opinioni tim, mbi zhvillimet e fundit politike të marredhënieve diplomatike bilaterale midis dy shteteve të pavarura në Ballkanin Perendimlr, Kosovës dhe Serbisë.
Të lutem, nëse ke kohë ta fillosh për ta lexuar, edhe pse të humbush pak minuta, shkoi deri në fund, që të arrish në një konluzion, e që të mos e quash kohë të humbur…
Faleminderit për mirëkuptimin, sipas dëshirës edhe mund të reflektosh ndaj shkrimit… Veç mos u merzit, ky është një minimum që bëjmë për ata, që dhanë gjënë më të shtrejtë, kapitalin më të çmuar,- JETEN- për Lirinë e Vatanit, Kombit e Kosovës…

Kategori
Uncategorized

Zelensky i hapur për diskutim mbi statusin neutral.

Volodymyr Zelensky është i përgatitur të diskutojë statusin neutral të vendit si pjesë e një marrëveshjeje paqeje me Rusinë. Presidenti thekson se një marrëveshje është e rëndësishme vetëm nëse Vladimir Putin tërheq forcat e tij.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyj thotë se është i gatshëm të bisedojë me Rusinë për një kompromis që përfshin statusin e neutralitetit në një marrëveshje të mundshme paqeje, shkruan Reuters .

Një status i mundshëm neutraliteti do të duhej të garantohej nga një palë e tretë dhe të kalonte përmes një referendumi, thekson Zelensky.

Presidenti thotë gjithashtu se garancitë e sigurisë, neutraliteti dhe një marrëveshje për të qenë pa armë bërthamore janë disa nga detajet që vendi është i gatshëm të diskutojë.

Ne jemi gati të shkojmë për të. Këto janë pikat më të rëndësishme, thotë Zelenskyj.

Mesazhi u njoftua gjatë një fjalimi me gazetarët rusë në një video-telefonatë që zgjati 90 minuta.

Më herët në mbrëmje, autoriteti rus i komunikimit i kërkoi mediave ruse të mos raportojnë për intervistën.

Zelensky thekson se Ukraina dhe Rusia nuk do të arrijnë një marrëveshje nëse Vladimir Putin nuk tërheq trupat e tij nga vendi.

Presidenti i Ukrainës thotë se nuk është i gatshëm të bëjë kompromis për “çmilitarizimin” e vendit.

Gjatë intervistës, presidenti thuhet të ketë thënë se pushtimi rus shkaktoi shkatërrimin e qyteteve rusishtfolëse në Ukrainë që janë më të këqija se lufta ruse në Çeçeni.

Sipas

Dagbladet , rajoni i Donbasit në Ukrainën lindore duhet të jetë një tjetër pikë për të cilën Ukraina është gati të bëjë kompromis.

Është ende e paqartë se çfarë do të thotë saktësisht kompromisi.

Në Donbass, separatistët e mbështetur nga Rusia kanë luftuar kundër ushtrisë ukrainase për tetë vitet e fundit.

Kategori
Uncategorized

Nëse harrojmë të shkuarën, përsërisim gabimet.

▪️Nëse harrojmë të shkuarën, përsërisim gabimet.

▪️Nëse harrojmë të shkuarën, nuk shohim të tashmen.

▪️Nëse harrojmë të shkuarën, nuk investojmë në të ardhmen.

▪️Nëse nuk njohim gabimet, e tashmja dhe e ardhmja është në rrezik.

 • 9 shtatorin,
 • 8 janarin,
 • 6 marsin.
Kategori
Uncategorized

Spiunazhi rus në Suedi !

Rusia ka tre njësi të ndryshme që punojnë me spiunazh në Suedi.

– Shërbimi civil rus i inteligjencës SVR, i cili kryen kryesisht spiunazh jashtë Rusisë.

Punon në një fushë të gjerë.

– Shërbimi i inteligjencës ushtarake GRU, i cili ndër të tjera kryen spiunazh që synon zonën ushtarake dhe disa sektorë specifikë të industrisë.

GRU gjithashtu ka komanda të rregullta për vrasje.

– Shërbimi Federal i Sigurisë i Federatës Ruse, FSB është përgjegjës për sigurinë e brendshme të ambasadës, kërkon spiun të dyshuar midis tyre dhe gjithashtu kryen spiunazh të caktuar.

https://www.expressen.se/nyheter/oron-for-att-kasta-ut-ryska-diplomaterna/

Lista e emrave të Säpo

Policia e sigurisë ka një listë me emrat e diplomatëve rusë që aktualisht punojnë për një nga tre shërbimet e inteligjencës ruse.

Çështja nëse ata duhet të jenë në Suedi apo jo është çështje e Ministrisë së Punëve të Jashtme.

Ata e kanë marrë vendimin,

tha për Expressen, kreu i kundërspiunazhit të Policisë së Sigurisë, Daniel Stenling.

Rasti i fundit në Suedi ka të bëjë me këshilltarin e ambasadës Yevgeny Umerenko, i cili u kap në flagrancë gjatë një takimi me agjentin e tij në restorantin Kristall në Stokholm.

Kategori
Uncategorized

Operacion pastrimi: Dëbimi i diplomatëve rusë, që në fakt janë oficerë të fshehtë të inteligjencës me detyrën e rekrutimit të spiunëve në Suedi.

Disa diplomatë rusë mund të jenë gati të largohen nga Suedia. Kjo vlen për oficerët e dyshuar të inteligjencës që rrezikojnë të dëbohen, sipas Expressen. Säpo (sherbimi i kunderzbulimit) e konsideron veten se i di emrat e diplomatëve rusë që “paraqesin kërcënim për Suedinë”.

.

Jashtë kufijve të Suedisë, lufta e dëbimit tashmë mbizotëron.

Të paktën 82 diplomatë rusë janë detyruar të kthehen në shtëpi brenda një kohe të shkurtër..

🩸45 shtetas rusë me status diplomatik janë identifikuar si oficerë të inteligjencës të shërbimit të sigurisë ABW në Poloni. Sipas Lukas Jasina, një zëdhënës i Ministrisë së Jashtme polake, rusëve u është dhënë pesë ditë afat për t’u larguar nga vendi, përveç një personi të cilit i është dhënë një afat kohor prej 48 orësh.

🩸Bullgaria ka dëbuar dhjetë diplomatë rusë. Atyre iu dhanë 72 orë kohë për t’u larguar nga vendi, në të kundërt do t’u ndërpritej statusi diplomatik dhe rrezikonin të arrestoheshin si spiunë. Dëbimet përfshihen në valën e dytë të dëbimeve. Deri më 2 mars, Bullgaria dëboi dy diplomatë të tjerë rusë me arsyetimin se po kryenin aktivitete që nuk përputheshin me statusin e tyre diplomatik. Para kësaj, vendi kishte dërguar tetë diplomatë rusë që nga tetori 2019.

🩸Sllovakia ka njoftuar dëbimin e tre punonjësve të ambasadës ruse.

🩸Lituania ka urdhëruar katër punonjës të ambasadës ruse të largohen nga vendi.

🩸Shtetet e Bashkuara kanë detyruar më parë 12 shtetas rusë me status diplomatik në delegacionin rus të OKB-së në Nju Jork të largohen nga vendi.

Në disa nga vendet në fjalë, hakmarrja ruse tani pritet, me Rusinë që përgjigjet me të njëjtën monedhë: dëbimet

 • 🔹Säpo gjithashtu ndan shumë informacione me komunitetin e biznesit për të rritur vigjilencën e tyre dhe në këtë mënyrë për të vështirësuar aksesin e informacionit për oficerët e inteligjencës ruse.
 • 🔹Në lidhje me praninë e oficerëve të inteligjencës ruse në vend, Daniel Stenling thotë se “ata përbëjnë një kërcënim për Suedinë”.
 • 🔹Megjithatë, ai hesht për dialogun që po bëhet me qeverinë nëse do të hidhet jashtë.
 • 🔹Këto janë çështjet që ne i sjellim qeverisë dhe nuk dua të them asgjë për këtë.
 • 🔹Po aq e përhapur është edhe Charlotta von Essen, shefi i policisë së sigurisë:
Kategori
Uncategorized

Hajni, hajni, dhe vetëm hajni !

Nga Sali Berisha /

Fierza e zbrazur si kurre me pare! Haji, hajni dhe vetem

hajni!

Te dashur miq, me 23 korrik 2021 liqeni i Fierzes ishte ne

kuoten 296,7m. Ne vend qe te ruhej per në vjeshte Fierza u zbraz me shpjetesi marremendese duke rene fund te shtatorit ne kuaten 269 m.

Energia u shit me çmimin qesharak 42 € mgw nderkohe qe ne burse energjia shitej me 130€ Mw.

Sigurisht qe bleresi energjine e blere me 42€ nga KESH e shiste me 130€ pra 88€ me shtrenjte se sa e kishte blere duke i ndare ato me narkqeveritaret!

Krim, krim, krim.

Kategori
Uncategorized

Kështu shndërrohen kompanitë në lobistë të Partisë Komuniste

Forcat e tregut parashikoheshin të ishin fundi i Partisë Komuniste të Kinës. Por sot kompanitë e mëdha drejtojnë punët e partisë dhe është demokracia ajo që është në rrezik.

 • Ekziston një shprehje në kinezisht e quajtur yi shang bi zheng , për të përdorur biznesin për të shtyrë politikën. Fakti që kaq shumë kompani në Perëndim fitojnë para duke bërë biznes me Kinën, i ka dhënë Partisë Komuniste të Kinës (CCP) grupe të forta lobimi në botën e biznesit
 • Është libri The Hidden Hand – Si Partia Komuniste Kineze minon demokracitë perëndimore dhe riformëson botën e mbushur me shembuj, nga Evropa dhe bota.

Kur Agjencia Suedeze e Postës dhe Telekomit (PTS) vendosi për arsye sigurie të përjashtonte pajisjet nga Huawei nga rrjeti suedez 5G , CEO i Ericsson Börje Ekholm i dërgoi mesazh ministres së Jashtme Anna Hallberg. Ai kërkoi që qeveria të ndërhynte dhe të ndryshonte vendimin dhe kërcënoi në një mënyrë jo shumë delikate se kompania mund të lëvizte ndryshe nga Suedia. 

Njëherë e një kohë, në botën perëndimore besohej se forcat e tregut do të nënkuptonin fundin e Partisë Komuniste. Kompanitë e mëdha u konsideruan të ndikojnë në Kinë në një drejtim pozitiv. Por partia inokuloi kapitalizmin në një aparat shtetëror leninist dhe u bë më e fortë se kurrë falë forcave të tregut. Sot partia po i kthen krahët e kapitalizmit kundër atdheut të demokracisë. 

Më shpesh, do të mjaftojnë disa sugjerime nga zyrtarët kinezë ose një dëshirë e pashprehur që miliarderët dhe grupet e korporatave të bëjnë presion mbi qeveritë e tyre për të mos u përplasur me Pekinin.

Dikush mund të dëgjojë shqetësime nga disa qarqe në komunitetin e biznesit për zhvillimet në Kinë, por shumica preferojnë taktikat e strucit, siç tregohet nga një raport i fundit nga grupi i mendimit Fri Värld i cili bazohet në intervista me përfaqësues të universiteteve dhe kompanive suedeze për shkëmbimin me Kinë. 

Kompanitë suedeze janë të varura nga Kina si treg dhe furnizues. Qëllimi i deklaruar i Presidentit Xi Jinping është që zinxhirët e furnizimit në botë të varen edhe më shumë nga Kina, në mënyrë që të ushtrojë presion.

Fuqia kryesore e kapitalizmit është se gjithçka mund të blihet për para, por është gjithashtu dobësia më e madhe e kapitalizmit.

Ericsson në fakt u bllokua në Kinë deri në vitin 1978, si ndëshkim për shitjen e pajisjeve autoriteteve tajvaneze në vitet 1960.

Që atëherë, Ericsson ka fituar përvojë solide në përshtatjen me vullnetin e Partisë Komuniste, diçka që ish-Konsulli i Përgjithshëm në Shangai, Bengt Johansson, e përshkruan në librin

E kaluara ishte e ndritshme – e ardhmja e pasigurt: për kompanitë suedeze në Kinë .

Por eksportet e Ericsson në Kinë kanë qenë prej kohësh me rëndësi në rënie për vendet e punës në Suedi.

Statistikat e eksportit japin një tregues se politika suedeze e Kinës nuk dominohet më nga konsideratat e Ericsson, shkruan Johansson.

Disa vite më parë, ai organizoi një seminar në Shangai mbi të drejtat e njeriut.

Ai nuk mori asnjë përgjigje nga sipërmarrësit suedezë, përveç se: “Nuk ka probleme me të drejtat e njeriut në Kinë”.

Ata kishin “ardhur në vendlindje”, thotë Johansson sot – duke përqafuar kështu realitetin e shtetit partiak.

Gjithashtu nuk është e lehtë për kompanitë që duan të kujdesen për veten e tyre. 

H&M bëri një deklaratë se ata ishin të shqetësuar për raportet për punë të detyruar në Xjinjiang dhe kundërshtuan blerjen e pambukut nga provinca. Si rezultat, H&M u bllokua nga platformat më të mëdha të tregtisë elektronike të Kinës dhe iu fshi aplikacioni i saj në celularët Huawei dhe Xiaomi.

Ndërsa H&M është bërë i pakërkueshëm në platformat e e-commerce si JD.com në Kinë, gjenerata Greta nuk duket se ka ndonjë problem me Shein, kompaninë kineze të modës së shpejtë që pushtoi Evropën me produkte të çmendura për klimën, të prodhuara me rrezik të detyruar. punës. “Pa komente” i dërgon email H&M në përgjigje të pyetjeve të mia rreth bojkotit.

Fuqia kryesore e kapitalizmit është se gjithçka mund të blihet për para, por është gjithashtu dobësia më e madhe e kapitalizmit. Kritika e Partisë Komuniste ndaj kapitalizmit është se tregjet e lira me zgjedhje të lira çojnë në sundimin e një elite egoiste. Në ndjekjen e maksimizimit të fitimit, është e parashikueshme dhe e mundur të shpërqendrohet dhe të korruptohet për një shtet partiak të vendosur leninist. 

Autorët e Dorës së Fshehur besojnë se qeveritë në Perëndim duhet t’ua bëjnë të qartë kompanive që janë shumë të varura nga tregu kinez se nuk duhet të presin që qeveritë të luftojnë me të drejtat e njeriut, sigurinë ose liritë civile për hir të tyre.

Në raportin Temperaturameters nga Fri Värld, një sipërmarrës ankohet për mendimtarët në media që ngjallin humor: “Nuk është e arsyeshme të besohet se kompanitë e mëdha do të çojnë në zhvillimin e demokracisë në një vend tjetër,” thotë ai. Ka një të vërtetë në këtë. Nga ana tjetër, është e arsyeshme që ato të mos dëmtojnë demokracinë, lirinë dhe sigurinë në vendet e tyre.

Kategori
Uncategorized

Kjo është arsyeja pse Europa duhet të ketë armët e veta bërthamore

Nëse nuk do të kishim hequr dorë nga armët tona bërthamore në vitin 1994 në këmbim të premtimeve nga Perëndimi për të ndërhyrë, sot do të kishim qenë në një situatë krejtësisht tjetër”. 

Fjalët e parlamentares ukrainase Inna Sofsun në Aktuellt treguan diçka vendimtare. Nuk ka sigurim më të mirë të jetës sesa armët bërthamore. Ne në Suedi, si pjesa tjetër e Evropës Perëndimore, kemi jetuar të mbrojtur nga ombrella e ombrellës amerikane që nga viti 1945. Nëse SHBA nuk do të kishte qenë në vend, Stalini ndoshta do të kishte hyrë në Kanalin Anglez dhe sot do të jetonim në varfëri. vende jo të lira, të zombifikuara nga propaganda.

Udhëheqësit sovjetik Hrushovi i pëlqente të kërcënonte armët bërthamore deri në krizën e raketave Kubane në vitin 1962. Më pas Kenedi e quajti bllofin dhe tregoi se Perëndimi është më i forti. Më pas erdhën marrëveshjet dhe marrëveshjet e mospërhapjes. Vende të tilla si Suedia i bashkangjitën një pritshmëri legjitime angazhimeve në marrëveshjen e mospërhapjes se shtetet e tjera do të zbatonin çarmatimin bërthamor dhe do të respektonin ndalimin e mospërhapjes.

Por zhvillimi ishte i kundërt.

Që nga rënia e murit, boshti autoritar, Rusia, Kina, Koreja e Veriut, ka fituar ose përmirësuar në masë të madhe armët e saj bërthamore.

Partia Komuniste e Kinës planifikon të rrisë nga 200 në mbi 1000 koka luftarake deri në vitin 2030. Rusia ka

arsenalin më të madh në botë , ndërsa Shtetet e Bashkuara po reduktojnë ngadalë sigurimin e saj dhe Ukraina anuloi sigurimin e jetës.

Deri në vitin 2020, Rusia kishte një politikë mbrojtëse që thoshte se Moska nuk do të përdorte armë bërthamore derisa të kërcënohej vetë ekzistenca e shtetit. Por Moska tani ka një strategji të quajtur ” përhapja deri në dorëheqje “. Ideja është që duke vendosur armë bërthamore taktike, një ngarkesë lokale “më të vogël”, kundërshtari mund të frikësohet të nënshtrohet (= zvogëlimi i madhësisë).

Sipas analistëve, kjo ka ulur në mënyrë të papërgjegjshme pragun dhe rezervon të drejtën për të përdorur armë bërthamore për të parandaluar një përshkallëzim dhe për t’i dhënë fund konflikteve “me kushte të pranueshme për Rusinë”. 

Zëdhënësi i Putinit, Peskov i tha CNN këtë javë se ata mund të përdorin armë bërthamore në një kërcënim ekzistencial, por nuk e përcaktoi atë. Sido që të jetë, ne e dimë se nuk mund t’i besohet asaj që thonë ata zotërinj. 

Kjo do të thotë se jo vetëm Ukraina, por edhe pjesa jonë e Evropës është në rrezik të shtuar për t’iu nënshtruar zhvatjes bërthamore ose në fakt të sulmohet.

Në këtë mënyrë ne mund të zvogëlojmë rrezikun e luftës.

Në NATO, i takon

çdo shteti anëtar të vendosë vetë nëse do të përdorë armët e tij bërthamore.

Përveç Shteteve të Bashkuara, vetëm Franca dhe Mbretëria e Bashkuar kanë armë bërthamore në Evropë.

Por ne mund të jemi zgjedhje presidenciale larg që Shtëpia e Bardhë të mos jetë më e interesuar për NATO-n.

Britania do të bëjë gjithmonë ashtu siç bëjnë Shtetet e Bashkuara.

Franca mund të ketë një president të lidhur me Putinin.

Londra dhe Parisi, nëse do t’u vihet gjithçka në kokë, ndoshta do të përdorin koka luftarake vetëm nëse ata vetë janë të kërcënuar ekzistencialisht.

Shtetet e Bashkuara duan të përqendrohen në Kinë në të ardhmen.

Kjo rrit rrezikun që Putini dhe kolegët e tij të arrijnë në përfundimin se është e mundur të sulmojmë pjesën tonë të Evropës.

Putin do të përdorë armë bërthamore vetëm nëse mendon se nuk do të ketë përgjigje.

Përpjekja për të folur me një gangster pa treguar forcë çon pikërisht në një situatë të tillë, siç

tha së fundmi ish i burgosuri politik

Mikhail Khodorkovsky . Putini mund të jetë maniak me idenë për t’u bërë një burrë në të njëjtin nivel me Stalinin në historinë e Rusisë.

Por ai është i shqetësuar për shëndetin e tij, siç e tregon edhe tabela e tij me COVID-19 prej gjashtë metrash.

Dhe ai nuk dëshiron një Rusi të fshirë

Prandaj, BE-ja ose Gjermania duhet të kenë armë bërthamore. Të gjithë njerëzit që mendojnë duan një botë pa armë bërthamore. Por shpresat nuk ndihmojnë në një botë ku despotët përdorin fuqinë për të arritur qëllimet e tyre. Demokracia ka nevojë për parandalim.

Nuk duhet të ketë dyshim se një sulm bërthamor në tokën evropiane nuk mund të jetë kurrë një strategji fituese.

Prandaj, nevojiten edhe nëndetëset bërthamore, të cilat ofrojnë

aftësinë e goditjes së dytë .

Në këtë mënyrë ne mund të zvogëlojmë rrezikun e luftës.

Por, siç thekson Stefan Ring, ish-mësuesi i strategjisë në Kolegjin Suedez të Mbrojtjes Kombëtare: Ajo që them këtu mund të jetë logjike, por është politikisht e pamundur.

Ne anen tjeter.

Nëse ka një gjë që kemi mësuar javët e fundit, është se e paimagjinueshmja politikisht mund të bëhet e mundur brenda natës.

Në Korenë e Jugut dhe Japoni

, debati tashmë ka filluar.

Personalisht, mendoj se do të ishte mirë nëse i vetmi vend i madh që është marrë seriozisht me historinë e tij, të marrë përgjegjësinë për të na mbrojtur dhe se ne duhet ta fillojmë këtë diskutim tani.

Nga Ola Wong Exspressen

Kategori
Uncategorized

Operacion pastrimi: Dëbimi i diplomatëve rusë, që në fakt janë oficerë të fshehtë të inteligjencës me detyrën e rekrutimit të spiunëve në Suedi.

Kategori
Uncategorized

Shkrimtari amerikan zbulon: Kam lexuar dokumentet e DASH për Sali Berishën, s’ka prova

“Vendosën sanksione ndaj jush zoti Berisha. Kur pashë dokumentet, prisja të shikoja shumë prova, të shikoja që shikoni se për çfarë është i akuzuar ky person, por nuk kishte asgjë specifike.”-tha Palumbo.

Shkrimtari amerikan, Matt Palumbo komentoi gjatë promovimit të librit të tij mbi George Soros, shpalljen nog ngrata të Sali Berishës nga SHBA.

“Vendosën sanksione ndaj jush zoti Berisha. Kur pashë dokumentet, prisja të shikoja shumë prova, të shikoja që shikoni se për çfarë është i akuzuar ky person, por nuk kishte asgjë specifike.”-tha Palumbo.

Kategori
Uncategorized

Megashushunja Soros !

Lideri Berisha: Pse e quaj Sorosin, megashushunjë .

🩸Sepse ai paratë i siguron nëpërmjet spekulimin financiar dhe jo në kursin normal natyral se ajo është ligjore, është komponent i tregut.

🩸Por ai me fakte i ka simuluar, ka korruptuar guvernatorë dhe ka sjellë drama të tmerrshme njerëzore në Tajlandë, Indonezi, Itali, Britaninë e Madhe.

🩸Dhe me gjithë këto, po të lexoni 1 mijë tituj për Soros, mund të gjeni 5 tituj spekulantë dhe të gjithë të tjerët filantropë.

🩸Ua dhash këtë shembull për të kuptuar se cila është fuqia e tij e jashtëzakonshme.

🩸George Soros është një makinë njerëzore, pa ndjenja, nuk e mohon as vetë.

🩸Në fëmijërinë e tij, nuk po e quaj kolaboracionit të nazistëve siç e quajnë të tjerët, por një farë flirti e ka patur me prona seç bënte pas tyre, por ajo që më ka mahnitur, se ai deklaron që unë jam i vetëdijshëm për ato që krijoj me spekulimin por nuk ndjej ndonjë gjë, është pa ndjenja.

🔹Ne jemi parti konservatore dhe nuk na shkon të përdorim termin gjakpirës për të pasurit, sepse ne jemi parti që favorizojmë pasurimin, por e vërteta është se ai është mirëfilltaz i tillë”,

Studiuesi dhe gazetari amerikan, Matt Palumbo prezantoi so në Tiranë librin e tij më të fundit për George Soros, ‘Njeriu mbrapa perdes’ (The Man Behind Curtain).

I pranishëm në promovimin e librit, lideri historik i PD, Sali Berisha vlerësoi Palumbon për guximin dhe heroizimin në zbërthimin e rrjetit të Soros, të cilin e quajti armik të vlerave të demokracisë në Shqipëri.

Ish-kryeministri kujtoi dëmet që i ka shkaktuar Soros shteteve si Indonezi, Tajlandë, Itali apo dhe Britani e Madhe.

“George Soros është edhe ai një person i jashtëzakonshëm sot. Në planetin tonë jashtë politikës nuk ka njeri më të fuqishëm në politikë se ai. I jashtëzakonshëm është mbase edhe autori me këtë libër, autor i disa librave, por ka bërë një betejë të ngjashme me atë të Davidit me Goliati. Duhet të dini se kudo, duhet një kurajo e jashtëzakonshme të përballesh me njeriun, të cilin ju e dini, unë e kam cilësuar atë të armik të vlerave të demokracisë në Shqipëri.

E kam cilësuar armik të interesave tona kombëtare. Të përballesh me një njeri i cili ka shpërndarë deri sot fonde për rrjetin e tij mafioz 32 miliardë dollarë. Imagjinoni ju fuqinë e tij. Dhe ja ku e kemi heroin e vërtetë, Davidin (Matt Palumbo). George Soros është një multimiliarder si asnjë tjetër në planet. Multimiliarderë ka plot, filantropistë ka plot, por ai është i vetmi gjakpirës i vërtetë dhe shpallet filantropist.

Pse e quaja megashushunjë? Sepse ai paratë i siguron nëpërmjet spekulimin financiar dhe jo në kursin normal natyral se ajo është ligjore, është komponent i tregut. Por ai me fakte i ka simuluar, ka korruptuar guvernatorë dhe ka sjellë drama të tmerrshme njerëzore në Tajlandë, Indonezi, Itali, Britaninë e Madhe. Dhe me gjithë këto, po të lexoni 1 mijë tituj për Soros, mund të gjeni 5 tituj spekulantë dhe të gjithë të tjerët filantropë. Ua dhash këtë shembull për të kuptuar se cila është fuqia e tij e jashtëzakonshme.

George Soros është një makinë njerëzore, pa ndjenja, nuk e mohon as vetë. Në fëmijërinë e tij, nuk po e quaj kolaboracionit të nazistëve siç e quajnë të tjerët, por një farë flirti e ka patur me prona seç bënte pas tyre, por ajo që më ka mahnitur, se ai deklaron që unë jam i vetëdijshëm për ato që krijoj me spekulimin por nuk ndjej ndonjë gjë, është pa ndjenja. Ne jemi parti konservatore dhe nuk na shkon të përdorim termin gjakpirës për të pasurit, sepse ne jemi parti që favorizojmë pasurimin, por e vërteta është se ai është mirëfilltaz i tillë”, u shpreh Berisha.

Kategori
Uncategorized

Cili është misioni i Godoles në PD?

Rexhep Polisi Gazetar /

I jati ish oficer kufiri (Ministria e puneve te brendeshme) në Sarandë ne kohen e diktatures, e bija gjoja “përfaqëson” ish te perndjekurit në Partinë Demokratike.

Jonila Godole deklaroi mbrëmë në emisionin “Opinion” se, nuk është anëtare e Partisë Demokratike dhe as nuk do të bëhet ndonjëherë anëtare e kësaj Partie. Ndërkohë Jonila Godole është Sekretare për të Përndjekurit Politikë në PD si dhe anëtare e kryesisë së kësaj Partie e emëruar nga Basha.

Të gjithë e dinin se Godiolja nuk kishte asnjë lidhje me ish-të përndjekurit politikë dhe me Partinë Demokratike, por ajo kishte penetruar në PD për një mison, siç deklaroi mbrëmë.

Po cili është misioni i Jonila Godoles në PD?

Është fare e kuptueshme se Godole është futur në PD nga Soros dhe misioni i saj është dobësimi dhe shkatërrimi i Partisë Demokratike.

Që ditën e parë që u emërua Sekretare për të Përndjekurit Politikë në PD, Godole doli me një deklaratë publike duke kërkuar largimin e liderit historik, Sali Berisha nga Partia Demokratike.


Jonila Godole u emërua Sekretare për të Përndjekurit Politikë në PD, por edhe pse mban këtë funksion ajo e ka shfaqur hapur alergjinë që ka për për ish-të përndjekurit dhe burgosurit politikë. Kjo shtresë e përvuajtur dhe masakruar nga diktatura e ka shprehur hapur se nuk e gjen veten te Godolja dhe ata që e rrethojnë Godolen. Asnjë nga kjo shtresë nuk i afrohet Godoles dhe të gjithë kanë alergji prej saj!

Godole nuk ka bërë asnjë aktivitet për të ish-të përndjekurit politikë dhe as ka për të bërë ndonjëherë se qëllimi saj nuk është bashkimi i të djathtës dhe shtresës së të persekutarve nga diktatura, por përçarja dhe përbuzja ndaj tyre.

Jonila Godole nuk ka asnjë lidhje me PD-në.

Ajo vjen nga një familje komuniste që ka goditur atë shtresë që gjoja ajo “përfaqëson” në Partinë Demokratike.

Babai i saj ka qënë oficer kufiri në Sarandë në kohën e diktaturës. Dihet se si zgjidheshin oficerët e Ministrise se Brendeshma, (sidomos) ata në pikat kufitare nga regjimi, ata ishin njerëzit më të zellshëm dhe më të besuarit e partisë-shtet që t’i shërbenin diktaturës.

Kategori
Uncategorized

“Të nisin një rrugëtim mbi vlera dhe moral”/ Propozimi i Harxhit për rithemelimin e PD-së

Right and truth triumphed today.

Edit Harxhi /

Urime gjithë demokratëve anë e mbanë vendit dhe në diasporë! Sot triumfoi e drejta dhe e vërteta.

Tani, Partia Demokratike duhet të rithemelohet ashtu siç ka nisur në Kuvendin e datës 11 dhjetor 2021, me një program të qartë konservator, ku vetëm vota sjell legjitimitetin, meritokracinë dhe demokracinë e drejtpërdrejtë.

Shtyllat tona konservatore duhet të jenë të qarta dhe të prekin çdo shqiptar, ku debati i hapur, mendimi i lirë dhe përfaqësimi dinjitoz të jenë kryefjala jonë.

Ata që na morën 9 vite duhet t’ja u lejmë fatit të tyre të mjerë. Ti lejmë të tjerat dhe të tjerët pas dhe të nismë një rrugëtim të ri, të bashkuar mbi vlera dhe moral”, shkruan Harxhi në një postim në rrjete sociale./

Kategori
Uncategorized

Ann Linde: Suedia përgatitet për “armët më të këqija”

Nga: Josefine Karlsson, Cecilia Vaccari

PËRDITËSUAR: MË PAK SE 2 ORË MË PARË

Presidenti amerikan e quan kërcënimin e Rusisë me armë kimike “një kërcënim real”.

Ann Linde i Aftonbladets sändning.

– Fatkeqësisht, është rasti që të dyja armët kimike, armët biologjike që janë vërtet shumë të pakëndshme dhe të ashtuquajturat armë bërthamore taktike janë gjëra që duhet t’i përfshini në vlerësim. Se një regjim i dëshpëruar në Rusi mund të ndërmarrë veprime, dhe kjo po përgatitet në forcat e ndryshme të mbrojtjes, thotë ajo.

Suedia përgatitet për “armët më të këqija”

Rusia besonte se mund të pushtonte Ukrainën brenda pak ditësh. Tani ka kaluar një muaj dhe luftimet janë ndezur në pjesë të mëdha të vendit.

“Këto janë armë të tmerrshme dhe tani ne gjithashtu vërejmë se gjërat nuk po shkojnë ashtu siç është planifikuar nga Rusia, ata kanë hasur në rezistencë më të madhe nga Ukraina, unitet më të madh në Perëndim dhe ne nuk e dimë realisht se deri ku janë të përgatitur të shkojnë”, tha ministri i Jashtëm. Ann Linde.

A është në drejtim të rrezikut që ai bën një lëvizje kaq të dëshpëruar sepse gjërat po shkojnë keq tani?

– Fatkeqësisht, duhet ta kemi parasysh këtë.

Ministri i Jashtëm thotë se tani i takon Forcave të Armatosura të mbrohen dhe të sigurojnë që Ukraina të ketë mbrojtjen që ekziston kundër armëve biologjike dhe kimike.

– Tani për tani nuk ka asnjë kërcënim të drejtpërdrejtë ushtarak për Suedinë, edhe nëse nuk mund të përjashtohet në të ardhmen. Por edhe në Suedi, sigurisht që ka përgatitje për armët më të këqija, thotë ajo.

“Nuk e mendoja se Putini do të bënte diçka kaq të tmerrshme”

Ann Linde u befasua që Vladimir Putin zgjodhi të fillonte një luftë në këtë mënyrë.

– Ne ishim shumë, pothuajse e gjithë Evropa, që nuk mendonim se Putini do të bënte diçka kaq pa kokë dhe të tmerrshme sa të përpiqej të merrte të gjithë Ukrainën. Të gjithë ishin të përgatitur që diçka të ndodhte, por jo shumë njerëz besuan në një pushtim të plotë, thotë ajo.

Vladimir Putin.

Vladimir Putin.Foto: AP TT NEWS AGENCY

Kryeministrja Magdalena Andersson dhe Ministrja e Jashtme Ann Linde kanë deklaruar vazhdimisht se Suedia vetë vendos për linjën e saj të politikës së sigurisë. Në të njëjtën kohë, Linde thekson se Suedia po analizon kërcënimet e Rusisë për veprime nëse Suedia ose Finlanda do të anëtarësohen në NATO.

– Nuk është rasti që neve na intereson çfarë mendon apo jo Rusia, nëse janë të mërzitur apo jo. Në fakt, është krejtësisht e parëndësishme. Megjithatë, ne duhet të analizojmë se Rusia kërcënon edhe Suedinë, edhe Finlandën se nëse hyjmë në NATO, do të bëjmë aktivitete të ndryshme që të mos e bëni ju, thotë Ann Linde.

REKLAMASituata e katastrofës në Ukrainë. UNICEF është këtu për fëmijët – Jepni një dhuratë tani dhe ajo do të dyfishohet.Lidhje e jashtme nga UNICEFJEP NJË DHURATË TANI!

Ryska trupper på en motorväg före invasionen av Ukraina.

Trupat ruse në një autostradë para pushtimit të Ukrainës

Kategori
Uncategorized

Arma ruse terroriste – nuk mund të shuhet .

Premium:

Së pari, ato janë bomba grumbulluese dhe bomba me vakum.

Forcat ruse tani akuzohen për përdorimin e një arme tjetër terroriste në Ukrainë.

Kur granatat shpërthejnë, substanca e kuqe e nxehtë shpërthen gjatë rrugës në zona të mëdha.

Ngjitet në lëkurë – dhe është pothuajse e pamundur të shuhet me ujë

Kategori
Uncategorized

Ekspertët: Qëllimi i Putinit me kërcënimin bërthamor

“Presidenti Putin dëshiron që bota të dëgjojë shqetësimet tona”, tha zëdhënësi Dmitry Peskov.

Joakim Paasikivi, nënkolonel dhe mësues i strategjisë ushtarake në Kolegjin Suedez të Mbrojtjes Kombëtare.Foto: 

Jonas Kjellén është një analist i mbrojtjes në Agjencinë Suedeze të Kërkimeve të Mbrojtjes, FOI1/7 _

Kremlini ka paralajmëruar se Rusia mund të përdorë armë bërthamore në rast të një “kërcënimi ekzistencial” ndaj vendit.

Është e paqartë nëse është një kërcënim i drejtpërdrejtë për Rusinë apo përfshirjen e vendeve të tjera në luftën në Ukrainë.

Synimi është ngritja e pikëpyetjeve, sipas dy ekspertëve.

– Sigurisht që është diçka me të cilën duhet të lidheni, thotë nënkoloneli Joakim Paasikivi.

Në një intervistë me CNN të martën, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha se Rusia nuk e përjashton përdorimin e armëve bërthamore në një “kërcënim ekzistencial”. 

Deklarata u përsërit dy ditë më vonë nga Dmitry Polyansky, zëvendës ambasadori i Rusisë në Kombet e Bashkuara. Ai gjithashtu përdori termin “kërcënim ekzistencial” në një intervistë për Sky News.

Por çfarë do të thotë në të vërtetë?

KJO DIHET PËR ARMËT BËRTHAMORE TË RUSISË

Sipas informacioneve të fundit të njohura, regjimi rus ka rreth 1500 armë bërthamore strategjike. Armët taktike nuk i nënshtrohen asnjë marrëveshjeje dhe për këtë arsye nuk janë nën kontroll. Në vitin 2019, megjithatë, FOI vlerësoi se Rusia kishte akses në rreth 700 koka bërthamore taktike.


Doktrina ushtarake e Rusisë përmban një klauzolë që sqaron se kur federata e konsideron të lejuar përdorimin e armëve bërthamore. Ai thekson se Rusia ka të drejtë të përdorë armë bërthamore nëse vende ose aleanca të tjera përdorin “armë bërthamore dhe lloje të tjera të armëve të shkatërrimit në masë” kundër vendit ose aleatëve të tij. Armët bërthamore mund të përdoren edhe në agresione kundër Rusisë me armë konvencionale “kur vetë ekzistenca e shtetit është e kërcënuar”.


E paqartë qëllimisht

Jonas Kjellén është një analist i mbrojtjes në Agjencinë Suedeze të Kërkimeve të Mbrojtjes, FOI. Ai beson se kërcënimet ndaj armëve bërthamore mbahen qëllimisht të paqarta.

– Kjo ka të bëjë me përpjekjen për të penguar. Është shumë e paqartë saktësisht se çfarë paraqet kërcënimi. Çfarë është ajo që do të vazhdojë të ekzistojë? Është regjimi apo vendi Rusia?, thotë ai.

Joakim Paasikivi, nënkolonel dhe mësues i strategjisë ushtarake në Kolegjin Suedez të Mbrojtjes Kombëtare, është dakord.

– Kërcënimi ekzistencial vendoset prej tyre. Është në natyrën e gjërave ta mbajmë atë të paqartë, thotë ai.

Të dy ekspertët besojnë se interpretimi më i thjeshtë i “kërcënimit ekzistencial” do të ishte një sulm i drejtpërdrejtë ndaj Rusisë. Paasikivi e konsideron të pamundur që regjimi të përfshijë edhe sulme, për shembull, në Krime, e cila u aneksua në 2014.

– Nëse Ukraina i bashkohet NATO-s, ndoshta do të shihej si një kërcënim ekzistencial. Është pikërisht i njëjti kërcënim që i është drejtuar Suedisë dhe Finlandës, thotë ai.

“Armët janë aty”

Në rastin e Kremlinit, qëllimi i kërcënimit është më i qartë se kuptimi. Bëhet fjalë për parandalimin e të tjerëve që të dërgojnë armë ose ndihmë ushtarake në Ukrainë, si dhe përpjekjen për të ndaluar sanksionet kundër Rusisë.

Deri më tani, kërcënimet nuk kanë bërë që Perëndimi të tërhiqet. Por kjo nuk do të thotë se armët bërthamore mund të përjashtohen, sipas ekspertëve.

– Sigurisht që është diçka me të cilën duhet të lidheni. Armët janë aty. Por jo gjithmonë ka arsye për të ndryshuar strategjinë për këtë, thotë Joakim Paasikivi.

Në të njëjtën kohë, Jonas Kjellén beson se arsenali bërthamor i Rusisë luajti në vendimet, ndër të tjera, të NATO-s për të mos emëruar trupat e veta në Ukrainë.

Putin tha në fillim të pushtimit se Rusia është një shtet me armë bërthamore dhe paralajmëroi vendet e tjera për ndërhyrje. Kjo është diçka që ka bërë që NATO dhe vendet perëndimore të përmbahen nga lloje më të drejtpërdrejta të mbështetjes, pasi mund të çojë në një përshkallëzim, një luftë të tretë botërore

Kategori
Uncategorized

Shtatë biznesmenët shqiptarë të lidhur me oligarkët rusë .

Bosi i mafies bullgare Jeko Petkov Kolev, i lidhur me oligarkë dhe mafiozë rusë, ka aplikuar për të përvetësuar Gjirin e Kakomesë, në emër të kompanisë së biznesmenit Luan Leka.

Bëhet fjalë për “RIVIERA KAKOME”, me pronar Luan Leka.

Prapaskena mëson se administrator i kësaj kompanie ka qenë pikërisht Jeko Petkov Kolev, i akuzuar nga amerikanët si përfaqësues dhe bosi i mafies bullgare, si dhe i lidhur me oligarkët rusë.

Akan Ajdini (IuteCredit)

Akan Ajdini është administrator i IuteCredit, e cila është degë e AS IuteCredit Europe, e skeduar nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës për pastrimin e parave të oligarkëve rusë, pjesë e regjimit të Putinit.

Kosova e ka mbyllur IuteCredit me kërkesë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Ky institucion mashtrues financiar është hetuar në shumë vende për krime ekonomike, mashtrime, pastrim parash dhe i lidhur me miliarderin rus Oleg Boyko.

Edhe pse e përfshirë në mashtrime në Shqipëri dhe pastrim parash të oligarkëve rusë, Banka e Shqipërisë nuk ka ndërmarrë asnjë masë për ta mbyllur IuteCredit

Elvin Guri i ‘ONE’ (AMC)

Elvin Guri i kompanisë së telefonisë së lëvizshme ‘One’ është një nga fijet lidhëse të financimit dhe bankave ruse në Tiranë, të cilat mund të hedhin para për interesat e Putinit dhe për të promovimin e putinizmit në Shqipëri.

Në dhjetor të vitit 2019, shqiptaro-bullgari Ervin Guri dhe bullgari Spas Roussev i blenë Telekom Albania për 50 milionë euro, e cila më pas ndryshoi emrin në One Telecommunications, e njohur si ‘One’, më parë AMC, që është kompania e dytë më e madhe e telefonisë së lëvizshme në Shqipëri. Ortaku i Ervin Gurit, Spas Roussev është një biznesmen tepër i dyshimtë bullgar, me histori të errëta lidhjesh me krimin e organizuar, mafien, financiarë rusë pranë Putinit dhe politikanë të korruptuar.

Ortaku i Ervin Gurit ka pasur lidhje të fortë interesash dhe biznesi me ish ministrin e financave të Bullgaris Milen Velchev.

Njeriu që kontrollin sot ONE bashjë me Ervin Gurin, është shfaqur në një jaht në Monako me Ivan Todorov, një nga trafikantët më famëkeqë të Bullgarisë.

Kompania e Ervin Gurit dhe Spas Roussev është lakuar për financim nga bankat ruse, të cilat drejtohen nga njerëz të rrethit të Putinit

Endri Ikonomi Credit 2 All

Endri Ikonomi, i akuzuar si pjesë e skandalit të publikimit të të dhënave të pagave të mbi 600 mijë shqiptarëve dhe të huajve, është administrator i kompanisë Credit 2 All (Digital Finance International SHPK), e specializuar në konsulentë financiare dhe në produktet elektronike në këtë fushë.

Kompania e Credit 2 All është në pronësi të oligarkut rus 57-vjeçar, Oleg Viktorovich Boyko, një nga 100 biznesmenët më të pasur rus, me një pasuri prej 1.3 miliardë dollarë.

Oleg Boyko konsiderohet nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës si një personazh i dyshimtë, me lidhje me krimin e organizuar dhe si i mbështetur nga pushteti i Vladimir Putin për influencimin e jashtëm të zgjedhjeve atje.

Bledar Shella dhe Duka (OTP Bank)

Bledar Shella është administrator i OTP Bank në Shqipëri, ndërsa beu i futbollit dhe oligarku i pullave Armand Duka është pjesë e këshillit mbikëqyrës.

OTP Bank është pjesë e Grupin Hungarez OTP, ku aksioner kryesor është rusi Megdet Rahimkulov, një oligark pranë Putinit. Megdet Rahimkulov është rusi i 52-të më i pasur.

Megdet Rahimkulov është në listën e sanksioneve të Departamentit të Thesarit të SHBA-së së bashku me dhjetëra oligarkë të afërt të Putinit.

Bernard Çumashi

Bernard Çumashi është një tjetër personazh i lidhur me oligarkët rusë. Çumashi është administratori i ICTS Albania, kompanisë përgjegjëse për sigurinë e institucioneve të rëndësisë së veçantë në Shqipëri.

ICTS Albania ka lidhje të forta dhe dyshohet se financohet nga kompania ruse Gunvor Oil, të cilën departamenti i shtetit e ka vënë në listën e zezë me motivacionin se zotërohet direkt nga presidenti rus Vladimir Putin.

Vite më parë, institucionet ligjzbatuese shqiptare i bllokuan një tranfertë prej 13 milionë eurosh Gunvor Oil.

Elvis Lekaj

Elvis Lekaj është pronar i kompanisë Dream Albania Real Estate & Tour, e cila vepron në fushën imobilare.

Leksaj dyshohet se financohet nga qarqet ruse dhe shërbimet sekrete jo miqësore.

Lekaj është monitoruar për lidhje të dyshimta me oligarkë rusë.

Ka gjithashtu dyshime se Lekaj instalon përgjues në ndërtime dhe pajise, me objekt persona të caktuar me interes.

Kategori
Uncategorized

24 Marsi 1999, Datë e Bardh dhe e shënuar në historinë e Kombit Shqiptar!

Imazhi Shqiptar & Identiteti Kombëtar

S’ka zgjidhje tjetër afatgjatë !…

… Kete vizion per te ardhmen euro-atlantikase te Kombit Shqiptar, lypet ta kuptojne shqiptaret e vertet dhe demokratet militant, se tani po perjetojme anti-Traktatin e Varshaves dhe pro-amerikanizmin e NATO-s, per sigurine dhe liri-demokracine e Kombit Shqiptar, ne Gadishullin Ilirik dhe Evropen Juglindore.

Pak kujtesë dhe nostalgji, nga specializimi akademik i Lidershipit të ardhshëm Rajonal. Kolegji Rajonal i NATO-s. Shtator-Dhjetor, 2007. FotoImazh, Nëntor 2007, Bruksel-Belgjikë. Pjesë nga arshiva e Forumit Imazh & Media dhe Forumi Mbarekombëtar”, Imazhi Shqiptar”.


Astrit Memia, mbrojti Temen: “Diplomacia Publike dhe Media, OJF-të, OJQ-të, Organizatat e Fondacionet, Lidershipi i Tyre, dhe Qeverisja e Mirë”.

Mirënjohje për jetë e mot, NATO-s!

Para më shumë se një dekade R. e Shqipërisë u antarësua në NATO. Një nga arritjet më të mëdha në historinë e Kombit Shqiptar, në shekullin e kaluar, pas ngritjes së Flamurit & Pavarësisë së R. së Kosovës.

Ne, si Forum Imazh & Media, i përkushtuam kësaj arritjeje historike një numër special të revistës periodike” Imazhi Shqiptar”!

Kombi Shqiptar, Imazhi Im!


Po, Ju sjell në vëmendje përmes albumit të foto- Imazhit, njërin nga specializimet e mia më përfituese, nga dhjetra specializime të kryera këto 3 dekadat e fundit!

Një përvojë e veçantë, për paqen, stabilitetin, prosperitetin, Diplomacinë publike, Lidershipin dhe Liri- Demokracinë e vertet në epokën e globalizmit, që po jetojmë.

Besimi, Dija & Shkenca s’ kanë të sosur!

Sa më shumë t’ iu përkushtohesh, aq më shumë ndjehesh profesionist, aq më shumë dëgjon para se të veprosh, aq më shumë i thjesht e komunikues je, aq më shumë ndjen lirinë tënde të brendshme, aq më shumë jeton me nder për të tjerët, aq më shumë ndjehesh shpirtërisht e mendërisht Qytetar Global.

Jam Shqipëri !

T’ Lir, Ilirët dhe Dardanët!


T’ Lir, Iliridasit!

Përkushtimisht & Vllaznisht, sinqirisht si gjithmonë, Juaji Astrit Memia, Tiranë- Shqipëri, më 24 Mars, 2022!

Kategori
Uncategorized

Koha kur…Partia të dënonte dhe të detyronte edhe të paguaje shpenzimet gjyqësore ose avokatin.

Pagimi i avokatit

Ndodhte që partia të dënonte dhe të detyronte edhe të paguaje shpenzimet gjyqësore ose avokatin.

Gjykata e Qarkut të Korçës me veprim në Pogradec, me vendimin nr.23, datë 27.7.1965, i deklaroi fajtorë për “tradhti ndaj atdheut” të ngelur në tentativë, shtetasit Eshref Zagorçani dhe Todi Spirollarin, duke i dënuar përkatësisht me 15 dhe 11 vjet heqje lirie.

Pasuri nuk dispononin, por iu vunë në ngarkim shpenzimet e avokatit, të cilin nuk e kishin kërkuar.

Eshrefit ia morën nga portofoli që iu gjet në xhep.

Kategori
Uncategorized

“Berisha & PD” është Atom! Më lehtë ndan atomin, sesa Berishën nga PD!

Shkruan / Pedagogu i universitetit Albano Zhapaj

Më lehtë ndan atomin, sesa Berishën nga PD!

Ata që menduan të ndanin Berishën nga PD, nuk mund të thuhet se kanë qenë (ose janë) njerëz të ditur, se të mençur jo e jo!

Mund të jenë të parë në pozicione pushteti apo ekonomie, por jo të parë në njohuri politike e sociologji, se në shkenca ekzakte jo e jo.

Nuk morën parasysh specifikat e këtij vendi, ku historia dhe tradita janë të ndërtuara mbi fondamentet e fjalës së dhënë, mbi besën, mbi burrërinë dhe mbi dinjitetin personal.

🔹Shqiptarët, për të kundërtën e asaj që besojnë fuqimisht, është vështirë ti bindë edhe i veti, se i huaji jo e jo.

🔹Të bindësh një shqiptar që mikun, të cilin e ka pas mbajtur për mik të mirë, ta konsiderojë si mik të keq, nga sot nesër,

🔺do të thotë që nuk e njeh shqiptarin, se historinë e tij jo e jo.

🔹Të bindësh një të djathtë që Sali Berisha ka punuar me vetëdije kundër PD-së dhe vendit,

🔺do të thotë që nuk i njeh të djathtët, se demokratët jo e jo.

🔹Ata që e filluan këtë proces, sidomos në kushtet ku ndodhej opozita jonë, nuk kishin kuptuar që;

✌🏽Të ndash Berishën nga PD, është si të ndash atomin. “Berisha & PD” është Atom!

Ndarja e atomit prodhon energji!

Jo më kot energjia më e madhe që njihet deri më sot, është energjia atomike.

Të ndash atomin provokon energji të atillë që, nëse nuk je i pregatitur për pasojat, nuk i bën dot ballë, se për ta menaxhuar jo e jo!

Lëvizjet e fundit dhe veprimet politike, kaq të parashikueshëm tanimë, për të menaxhuar energjinë që provokoi tentativa e dështuar e ndarjes së atomit Berisha-PD,

Jane thjesht tregues diletantizmi politik.

Nuk preket “Atomi” o (shejtan) budallenj!

Kategori
Uncategorized

Ne ukrainasit nuk jemi pjesë e Rusisë. Ne nuk jemi vëllezërit tuaj.

Nga Anna-Lena Laurén

“Ai që dëshiron vetë lirinë, duhet të njohë lirinë e njerëzve të tjerë”

Unë nuk e prisja vetëm këtë luftë - isha absolutisht i bindur se do të vinte. Unë kam qenë në burgjet sovjetike për dymbëdhjetë vjet dhe e njoh sistemin totalitar, thotë disidenti sovjetik ukrainas Mykola Matusevich.
Unë nuk e prisja vetëm këtë luftë – isha absolutisht i bindur se do të vinte. Unë kam qenë në burgjet sovjetike për dymbëdhjetë vjet dhe e njoh sistemin totalitar, thotë disidenti sovjetik ukrainas Mykola Matusevich. Foto: Paul Hansen

– Problemi i Rusisë është një pikëpamje bazë imperialiste. Ai gjendet gjithashtu në mesin e liberalëve rusë. Ata duhet ta heqin qafe atë, thotë Mykola Matusevytj.

Ai është një nga disidentët e fundit sovjetikë ukrainas të mbetur gjallë. DN e ka takuar atë në shtëpinë e tij të vetë-montuar jashtë Kievit.

Fillimisht do të ishte një kotec pulash. 75-vjeçari Mykola Matusevych nuk ka të ardhura të mëdha pasi kaloi një pjesë të madhe të jetës së tij në burgjet dhe kampet e punës sovjetike. Ai duhet të drejtojë gojën për qesen e ushqimit.

– Fillimisht ndërtova shtëpinë e pulës. Më pas plani ishte që do të ndërtoja një shtëpi për veten time. Fatkeqësisht, nuk mora kurrë këshilla, kështu që në vend të kësaj u vendosa në shtëpinë e pulës, thotë Matusevych me mjekër dhe shikon me mirësi me sytë e tij.

– Vazhdo dhe vazhdo!

Errësohet kur ecim nëpër oborrin e mbushur me mjete pune dhe materiale ndërtimi. Fotografi Paul Hansen dhe unë kemi kaluar gjithë ditën duke kaluar nëpër postblloqe në Kiev. Tani duhet të kemi kohë për ta bërë këtë intervistë përpara se shtetrrethimi të hyjë në fuqi në orën tetë.

Mykola Matusevych kurrë nuk kishte kohë për të përfunduar studimet e tij në histori. Ai u përjashtua nga Universiteti i Kievit për mbështetjen e tij ndaj disidentëve në vitin 1973. Katër vjet më vonë, ai kaloi shtatë vjet në një kamp dhe pesë vjet në mërgim për aktivitete anti-sovjetike.
Mykola Matusevych kurrë nuk kishte kohë për të përfunduar studimet e tij në histori. Ai u përjashtua nga Universiteti i Kievit për mbështetjen e tij ndaj disidentëve në vitin 1973. Katër vjet më vonë, ai kaloi shtatë vjet në një kamp dhe pesë vjet në mërgim për aktivitete anti-sovjetike. Foto: Paul Hansen

Rusia ka pushtuar Ukrainën. Mykola Matusevych nuk është i befasuar.

– Nuk e prisja vetëm këtë luftë – isha plotësisht i bindur se do të vinte. Unë kam qenë në burgjet sovjetike për dymbëdhjetë vjet dhe e njoh sistemin totalitar. Nuk ka ndryshuar që nga koha sovjetike, thotë ai.

Ne hyjmë në shtëpinë e propozuar të pulave, një version ukrainas i Villa Villekulla me gables imagjinative dhe maja dhe kulla të shpërndara. E veshur me një këmishë pune dhe jelek lëkure, Mykola Matusevytj na tregon në kuzhinën e saj të vogël, por të organizuar mirë. Një tavolinë e vogël e ulët ku mund të ulen tre persona. Rafte librash të bërë në shtëpi, paleta të mbuluara me batanije të bukura. Një krevat marinari i fiksuar i montuar me zgjuarsi në mur. Matusevych mund të ndërtojë, edhe pse ai nuk ka arsim për të. Ai e ka mbështetur veten në mënyra të ndryshme që kur u përjashtua nga universiteti ku studioi histori në vitin 1976 për shkak të aktiviteteve anti-sovjetike.

Mykola Matusevytj

Lindur: Në 1946 në Matyusha jashtë Kievit

Sfondi: Ka studiuar histori në Universitetin e Kievit.

Në vitin 1973 , ai u përjashtua nga universiteti, zyrtarisht për shkak të suksesit të dobët akademik, në praktikë si një ndëshkim për mbështetjen e tij ndaj disidentëve.

Në vitin 1976 , ai ishte një nga anëtarët themelues të Komitetit të Helsinkit të Ukrainës.

Në vitin 1977 , ai u arrestua, u akuzua për agjitacion dhe propagandë anti-sovjetike dhe u dënua me shtatë vjet në një kamp pune dhe pesë vjet në internim. Matusevych e kreu dënimin në një kamp jashtë Perm. Ka firmosur letra proteste dhe ka marrë pjesë në greva urie kundër shkeljes së të drejtave të të burgosurve, gjë që ka bërë që ai të dënohet vazhdimisht duke u izoluar në izolim. Në total, ai u izolua për dhjetë muaj.

Pas vuajtjes së dënimit, ai u dërgua në internim në Tjita në Siberi.

Ai jeton jashtë Kievit që nga viti 1989 .

– Dëshiron kafe apo çaj? habitet ai, ngjitet në një nga raftet dhe rrëmon mes gjërave. Pastaj më jep një rya të bukur, të qëndisur me dorë në të bardhë, portokalli dhe ngjyrë kafe.

– Këtë e ka bërë nëna ime kur isha në burg. E vetmja gjë që e ndaloi të çmendej ishte punimi me gjilpërë. Je i mirepritur. Kam sa të dua.

null

Matusevytj prodhon një pako të vogël shkrepse dhe një pako cigare. Aktualisht janë shumë të vështira për t’u marrë në Kiev për shkak të gjendjes së luftës. Ai me mirësjellje e pyet nëse e kemi problem që ai pi duhan para se të ndezë një cigare dhe të shijojë disa fishekzjarrë.

Komiteti i Helsinkit ishte një mbulesë për ne. Ajo për të cilën ne vërtet punuam ishte pavarësia e Ukrainës, thotë Mykola Matusevych.
Komiteti i Helsinkit ishte një mbulesë për ne. Ajo për të cilën ne vërtet punuam ishte pavarësia e Ukrainës, thotë Mykola Matusevych. Foto: Paul Hansen

Si një nga anëtarët themelues të Komitetit të Helsinkit të Ukrainës në vitin 1976, ai e di se lufta për liri është një maratonë. Me një buzëqeshje djallëzore, ai thekson se ukrainasit kanë qenë gjithmonë të zotë për të mashtruar ata që janë në pushtet në Moskë.

– Kur themeluam Komitetin e Helsinkit, formalisht punuam që të ndiqej marrëveshja e KSSE-së (që parashikonte paprekshmërinë e të drejtave të njeriut në vendet socialiste). Por për ne ishte vetëm një mbulesë. Puna jonë ishte në të vërtetë vetëm për një gjë: gjuhën ukrainase dhe pavarësinë e Ukrainës.

Anëtarët e dinin shumë mirë se do të burgosen.

– Brezhnjevi nuk dinte çfarë të bënte me ne, sepse të gjitha republikat sovjetike kishin të drejtë të krijonin një Komitet të Helsinkit. Por sigurisht që nuk ishte e mundur në planin afatgjatë të lejonim biznesin tonë. E kuptuam që të gjithë do të na arrestonin herët a vonë. Ishte një mision kamikaz.

Në vitin 1976 , Matusevych dhe disa anëtarë të tjerë hynë në grevë urie në shenjë proteste për arrestimin e tre anëtarëve të Komitetit të Helsinkit. Pushteti sovjetik iu drejtua arsyeve të sajuara (përfshirë posedimin e pornografisë) për t’i burgosur ata.

Një vit më pas, Matusevych u arrestua gjithashtu. Ai u akuzua për agjitacion dhe propagandë anti-sovjetike dhe iu dha dënimi më i lartë i mundshëm: shtatë vjet në një kamp pune dhe pesë vjet në internim.

– Disidentët ukrainas merrnin gjithmonë dënime maksimale. Gjyqësori sovjetik nuk na pëlqeu veçanërisht sepse ne nuk ishim dakord që të kishte ndonjë vëllazëri mes rusëve dhe ukrainasve. Kjo është edhe arsyeja pse ne tani po bombardohemi nga Rusia. Përpiqet të na disiplinojë ndaj nënshtrimit.

Unë gjithmonë u kam thënë disidentëve rusë në kampe se këtu në kampet e punës jam solidar me ju. Por kur sistemi të bjerë, ne do të qëndrojmë në barrikada të ndryshme, thotë Mykola Matusevytj.
Unë gjithmonë u kam thënë disidentëve rusë në kampe se këtu në kampet e punës jam solidar me ju. Por kur sistemi të bjerë, ne do të qëndrojmë në barrikada të ndryshme, thotë Mykola Matusevytj.Foto: Paul Hansen

Matusevych u dërgua në një kamp pune në Perm.

– Aty takova disa disidentë rusë. Një herë isha në izolim për 45 ditë pranë Ivan Kovalev (djali i disidentit shumë më të njohur Sergei Kovaliv). Për 45 ditë biseduam me njëri-tjetrin përmes një muri pa mundur të shiheshim. Dy vjet më parë u takuam për herë të parë në një konferencë në Lviv dhe arritëm të shihnim fytyrat e njëri-tjetrit.

Matusevych thotë se ndjen respekt për disidentët rusë si disidentë. Por, ai beson: “Ne kemi qenë gjithmonë në kampe të ndryshme”.

– Unë u thashë disidentëve rusë që takova në kampe: Për sa kohë që jemi në kampe pune, unë jam i përgatitur të bëj grevë urie për ju. Në kamp solidarohem me ju. Por kur ky sistem të bjerë, ne do të qëndrojmë në barrikada të ndryshme. Ne ukrainasit nuk jemi pjesë e Rusisë. Ne nuk jemi vëllezërit tuaj.

Sipas Mykola Matusevych , është e pamundur që Ukraina të zhvillohet në mënyrë të pavarur dhe demokratike nëse nuk shmang kërkesat ruse për një marrëdhënie veçanërisht të ngushtë midis Rusisë dhe Ukrainës.

– Kishte njerëz shumë inteligjentë me të cilët u ula në kampe. Kovalev dhe disidentë të tjerë të njohur. Njerëz akademikë, të arsimuar, dukshëm më të arsimuar se unë. Megjithatë ata nuk e kuptuan se nëse do liri, duhet të njohësh lirinë e njerëzve të tjerë. Për ta kuptuar këtë, nuk duhet të studiosh në universitet! Ju duhet të jeni në gjendje t’u dëshironi të tjerëve atë që dëshironi për veten tuaj.

Matusevytj vizaton disa fishekë në cigaren e tij.

– Por ata ende këmbëngulën që Rusia dhe Ukraina kanë një marrëdhënie të veçantë, të cilën ne nuk e kemi.

Nëse do liri, duhet të njohësh lirinë e të tjerëve. Për ta kuptuar këtë, nuk duhet të studiosh në universitet! Ju duhet të jeni në gjendje t'u dëshironi të tjerëve atë që dëshironi për veten tuaj, thotë Mykola Matusevytj.
Nëse do liri, duhet të njohësh lirinë e të tjerëve. Për ta kuptuar këtë, nuk duhet të studiosh në universitet! Ju duhet të jeni në gjendje t’i dëshironi të tjerëve atë që dëshironi për veten tuaj, thotë Mykola Matusevytj. Foto: Paul Hansen

Shumica e disidentëve më famëshem ukrainas kanë vdekur deri tani.

Disa prej tyre ishin Vyacheslav Tjornovil (një nga udhëheqësit e lëvizjes së mëvonshme të pavarësisë Ruch), poeti Vasyl Stus dhe Mykola Rudenko që themeluan Komitetin e Helsinkit.

Disa disidentë ukrainas u vranë nga KGB-ja ose vdiqën në kampe. Stus vdiq nga greva e urisë në kampin Perm-36 Gulag në vitin 1985. Nga 56 të burgosur politikë në kampin Perm-36, tetë vdiqën gjatë viteve 1980-1987. Katër prej tyre ishin anëtarë të Komitetit të Helsinkit të Ukrainës.

– Unë vetë u bëra disident kur KGB-ja vrau Alla Horskën në vitin 1970. Vjen një moment në jetën e njeriut kur duhet të bësh një zgjedhje. Për mua, ishte momenti kur një artist i famshëm ukrainas u vra nga një sistem totalitar.

Alla Horska ishte një artist, i njohur për mozaikët e tij, veprat e mëdha monumentale të artit dhe aktivizmin e tij për gjuhën ukrainase. Së bashku me, ndër të tjera, poetin Vasyl Stus, ajo themeloi lëvizjen rinore Sovremennik në Kiev 1959–1964. Autoritetet sovjetike pretenduan se ajo ishte vrarë nga një i afërm, por ka shumë indikacione se KGB-ja ishte e përfshirë.

Ndërsa ulemi në kuzhinën e vogël të thjeshtë, dëgjojmë zjarrin e artilerisë që gjëmon jashtë Kievit. Tre goditje të dallueshme na bëjnë të kujdesshëm. Mykola Matusevych përpiqet të dëgjojë, por nuk mund të përcaktojë nëse është një zjarr në dalje apo në hyrje.

Është koha që ne të nxitojmë në shtëpi në strehën e bombave. Ne vrapojmë drejt makinës. Para se të themi lamtumirë, Matusevych thotë se ai është në thelb i qetë.

– Ukraina mbijeton. Rusia po shembet. Ka shumë njerëz atje që nuk do të duan të qëndrojnë si pjesë e Rusisë pas kësaj lufte.

Kategori
Uncategorized

Lulzim Basha e kreu misjonin kamikaz për Yuri Kim, tani janë këta kati i dytë Bardhët dhe Saliajnjët …

gazetari Genc Burimi /Francë

Burimi e quajti Bashën një kamikaz të Yuri Kim i cili e kreu misionin e tij dhe tani radhën e kanë deputetët e tjerë të cilët kërkojnë që ish-kryeministri Sali Berisha të mos kthehet në krye të PD-së.

Burimi :

Nuk duhet të komentohet fare. E shoh shumë të heshtur Berishën pas 6 marsit.

Berisha ka një mision dhe nuk e kuptoj. Pamjet e 22 marsit janë aktuale edhe sot. Legjitimiteti ta jep populli.

Të gjitha këto janë ‘ekran me tym’ që bënë zonja Yuri Kim ku me deklaratën e saj dje se Basha u largua me nder.

Kategori
Uncategorized

Sadat Gylenisti :Që të kërcënosh luftëtaret e Lirisë (UÇK) duhet ti besh mire llogaritë .

Sedat Gylenisti / njihet si pjese e terroristeve që organizuan grushtin e shtetit në Turqi ///
Luftëtarja e Lirisë (UÇK) Shqiptarja e Tetovës, Teuta Llalla .

Gulenist : Beji mirë llogaritë me vajzat shqiptare.

Një postim i Teuta Llallës.

Urime përvjetorin UT! Po të derjtohem ty o tempull i shenjtë,se vetëm ti më njef.

Shumë sakrificë u bë,por historia mbetet,sado që.dikush mundohet ta shtrembërojë.

Resperkt për gjithë ata njerëz që sakrifikuan!

Respekt edhe për ty baba që ishe pjesë e kësaj sakrifice!Falemnderit që nuk na kurseve as neve fëmijëve të tu,por na rradhite në vijën e parë të frontit.

Nganjëherë të xhelozonim,se të gjthë familjen ,gjithë shtëpinë,vure në.shërbim të këti tempulli të shenjtë,por sot të themi falemnderit,sepse na mësove të qëndrojmë vertikalisht!

Gjithmonë thoje” arsimit duhet ti jepni,jo të përfitoni nga ai”

Çdo ditë lus Zotin të më mundësojm ta çoj në vend amanetin tënd.

Falemnderit babi që sot me mburje themi se jemi femijët e tu!

Kategori
Uncategorized

Berisha: Rikthimi te vota e lirë dhe njohja e kontributeve të secilit, rruga e vetme që sjell bashkimin dhe fitoren e PD

Deklarata
Bashkimi i demokrateve mbi bazen e kontributeve te tyre eshte perparesia e PD!
Te dashur miq, rikthimi tek vota e lire e çdo demokrati dhe njohja e kontributeve te gjithesecilit eshte rruga e vetme qe sjell bashkimin dhe me pas fitoren e PD. Ftoj demokratet dhe demokratët kudo qe jane te punojme se bashku per nje Parti Demokratike me te bashkuar, me te forte, me te hapur. Rrofte Partia Demokratike! sb

Kategori
Uncategorized

Banditët e komunës Tetovë, kërcënojnë mësuesit …

Sot në orën 10:45, 45-vjeçaja T.Ll. nga Tetova në SPB Tetovë ka raportuar se më 18-mars të këtij viti rreth orës 15.00, personat S.S.(44) dhe V.A. (33) të dy nga Tetova e kanë thirrur që të vijë në lokalet e Komunës së Tetovës dhe pasi ka hyrë në njërën nga zyrat i kanë thënë, gjegjësisht i kanë kërkuar pa asnjë shpjegim, që me shkrim të japë dorëheqje nga pozita e drejtoreshës në shkollën e mesme të Tetovës, jo më vonë se deri më 21 mars 2022.

Sipas raportit, ata i kanë thënë gjithashtu se janë autorizuar nga kryetari i komunës dhe se në emër të tij kërkojnë dorëheqjen e saj.

Denocuesja T.Ll. sipas raportit, ka përmendë se që nga data 9 mars të vitit të kaluar, kur me vendim është zgjedhur në detyrën e drejtoreshës, nuk kishte marrë asnjë njoftim për ndonjë lëshim apo gabim në punën e saj.

Po merren masa për zbardhjen e rastit dhe do të vijojë parashtresë përkatëse

Kategori
Uncategorized

Shkencëtari i naftës ia përplas në fytyrë Edi Ramës: Mashtrues, nga nafta shqiptare prodhohej diesel dhe benzinë në 4 rafineritë

JORGJI HANXHARI: Profesor i Asociuar, Fakulteti Gjeologji-Miniera

Por një shkencëtar i naftës e mori guximindhe nxori në drizë një mashtrim të paskrupullt të Edi Ramës. Ai dha detaje dhe shifra në lidhje me rafinimin e naftës shqiptare prej së cilës prodhoheshin të gjitha derivatet.

Profesori i Asociuar Jorgji Hanxhari, inxhinier nafte thotë se vendi kishte 4 uzina të përpunimit të naftës dhe sëbashku rafinonin 1 milionë ton naftë në vit. Ai e konsideron vepër penale mashtrimin publik të kryeministrit.

– Juve (qeveritë e pas 1990) ia u falët apo ja u shitët vendburimet e naftës kompanive të huaja private abuzuese dhe privateve shqiptare, pa asnjë përvojë në këtë fushë

-Aktualisht shteti shqiptar merr vetëm 3 përqind të fitimeve nga nafta, pra merr ca “thërrime” që i hedhin oligarkët

– Gabimi fatal i qeverisë suaj është shitja për skrap e Uzinës së Përpunimit në Ballsh

– Injoranca nuk i falet një Kryeministri, i cili mban këshilltarë, që nuk dinë asgjë në këtë fushë që po fut botën në luftë

– Gënjeshtra juaj është e dënueshme edhe moralisht!

– Zoti Kryeministër, nuk ka dashur kurrë që të merret me problemet e naftës dhe të naftëtarëve

Sapo dëgjova fjalën e Kryeministrit, i cili filloi të flasë paralelisht me protestuesit para Kryeministrisë dhe t’ju them të drejtën, u shtanga dhe njëkohësisht u revoltova, kur dëgjova nga goja e tij, ndër të tjera, se:

“Ne nuk kemi naftë, që mund të prodhojë naftë Diesel dhe benzinë, mbasi nafta jonë është e trashë dhe nuk mund të kthehet veçse në bitum”!

Ky pohim nuk mund të jetë tjetër, përveçse gënjeshtër e madhe, mbasi nga nafta e vendit tonë, derisa pa u shkatërruar Uzinat e Përpunimit të naftës në Fier, Kuçovë, Cërrik dhe se fundi kurora e tye, Kombinati i Përpunimit të Thellë të Naftës në Ballsh, përpunohej mbi 1 milion ton naftë dhe teprica eksportohej si naftë bruto nga shteti (deri në vitet kur nafta administrohej nga shteti)!

Dhe i them zotit Kryeministër, se në këto uzina prodhohej gazoil (ose naftë motorrash Diesel), benzinë, squfur, vajra lubrifikante, mazut, bitum, etj dhe nuk është aspak e vërtetë, që nga nafta shqiptare nuk mund të prodhohet naftë Diesel dhe benzinë, mbasi kjo është një gënjeshtër e madhe!

E vërteta lakuriq është se juve (qeveritë e pas 1990) ia u falët apo ja u shitët vendburimet e naftës kompanive të huaja private abuzuese dhe privatëve shqiptare, pa asnjë përvojë në këtë fushë, në masën 100 përqind, ndaj juve nuk ushtroni asnjë kontroll në veprimtarinë e tyre sot! Ndaj, shteti shqiptar, përfiton vetëm rentën minerare, që sipas konkluzioneve të Kontrollit të Shtetit, merr vetëm 3 përqind të fitimeve të tyre, pra merr ca “thërrime” që i hedhin oligarkët e naftës!

Gabimi tjetër fatal i qeverive të pas 1990 është shkatërrimi i uzinave të përpunimit të naftës, madje mund të themi se është një veprim kriminal, mbasi i hoqët mundësinë e përpunimit të naftës që nxirret në vend! Me veprimet, që shoqëruan vitet e fundit punën në Kombinatin e Përpunimit të Thellë të Naftës në Ballsh, qeveria e çoi atë në shkatërrim, me qëllim që ta fshinit nga faqja e dheut, derisa e zmontuat dhe e çuat për skrap!

Dhe tani na tregoni përralla se nga nafta e jonë nuk mund te prodhohet Diesel dhe benzinë! Në rastin më të mirë, kjo është injorancë, për një problem kaq madhor, siç është prodhimi i naftës, kësaj lënde strategjike, për të cilën bëhen luftrat në botë, siç po ndodh tani, por injoranca nuk i lejohet dhe nuk i falet një Kryeministri, i cili mban këshilltarë, që nuk dinë një gjë kaq reale, që ka ndodhur, që në vitin 1928, kur u zbulua vendburimi i parë në Kuçovë dhe deri në vitet e fundit, para se të shkatërroheshin Uzinat e Përpunimit të Naftës në Shqipëri!

Ndaj u shokova dhe u revoltova, që iu drejtova kaq ashpër dhe kaq drejtpërdrejtë zotit Kryeministër, i cili gjatë gjithë periudhës së tij si Kryeministër, nuk ka dashur kurrë që të merret me problemet e naftës dhe të naftëtarëve .

Kategori
Uncategorized

Putini është zëvendësuar me një sozi, pra një person që luan Putinin.

Daily Beast , duke cituar një burim pranë Kremlinit.
Sipas burimeve burimore, pas vendimit qëndron frika e Putinit për t’u helmuar.

Sipas Daily Mail , Valery Solovej, një ish-profesor në Moskë, ka pohuar se në rast të një sulmi bërthamor, Putini do të vazhdojë të jetojë ditët e lumtura të jetës në një bunker luksoz, të madh sa një qytet nëntokësor, në Siberia.

Në disa raste është përfolur se Putini është zëvendësuar nga një dyshe, pra një person që luan Putinin.

Vetë presidenti thotë në një intervistë për BBC se janë spekulimet nuk janë të vërteta, megjithëse pranon se atij iu ofrua një dyshe në fillim të viteve 2000 kur do të vizitonte Çeçeninë.

Çadra në kevlar, portofole antiplumb dhe roje të trajnuar rigorozisht.

Këto janë disa nga aranzhimet e sigurisë me të cilat thuhet se Vladimir Putin është i rrethuar dhe së fundmi shqetësimi i tij për sigurinë e tij është rritur më tej.

Shërbimi inteligjent i Ukrainës, HUR, raportoi të dielën se njerëzit brenda elitës ruse kanë plane për të vrarë presidentin e tyre përmes helmimit.

Që nga fillimi i pushtimit brutal të Putinit në Ukrainë, ekspertët kanë ngritur skenarë të ndryshëm se si mund të përfundojë lufta.

Që pakënaqësia përfundimisht do të ishte aq e madhe sa Putini detyrohet të largohet nga pushteti, përshkruhet si një pasojë e mundshme, afatgjatë e luftës.

Senatori amerikan Lindsey Graham shkoi një hap më tej dhe kërkoi në Twitter një “Brutus” në ushtrinë ruse, duke iu referuar vrasjes së perandorit romak Julius Caesar, i cili tradhtohet nga i besuari i tij.

Në Twitter, Lindsey Graham shkroi gjithashtu “askush nuk mund ta ulë atë.

Do të ishte t’i bënit vendit tuaj dhe botës një shërbim të madh.”

Sipas shërbimit të inteligjencës ushtarake të Ukrainës HUR, njerëzit në nivelet më të larta absolute të Rusisë duhet të kenë mendime të gjera pikërisht në ato shtigje.

Në një postim në Facebook, HOW shkruan

Se elita ruse po shqyrton “Helmimin, sëmundjen e papritur apo ndonjë ‘rastësi’ tjetër”, për të larguar Putinin nga pushteti.

Megjithatë, informacioni i HUR nuk mund të konfirmohej nga burime të pavarura

I fiksuar pas shëndetit dhe sigurisë së tij

Por që dikush si Fanny Kaplan, socialistja 28-vjeçare që qëlloi Leninin në 1918, mund të hynte në Putin duket paksa e pabesueshme. 

Putini është një njeri shumë i mbrojtur dhe që kur erdhi në pushtet në vitin 2000 është përshkruar si i fiksuar pas shëndetit dhe sigurisë së tij. Ai do të rrethohet me njerëz që testojnë ushqimin e tij dhe distanca e tij gjatë pandemisë ka marrë përmasa pothuajse surreale. 

Sipas Daily Mail , Valery Solovej, një ish-profesor në Moskë, ka pohuar se në rast të një sulmi bërthamor, Putini do të vazhdojë të jetojë ditët e lumtura të jetës në një bunker luksoz, të madh sa një qytet nëntokësor, në Siberia. 

Në disa raste është përfolur se Putini është zëvendësuar nga një dyshe, pra një person që luan Putinin. Vetë presidenti thotë në një intervistë për BBC se spekulimet nuk janë të vërteta, megjithëse pranon se atij iu ofrua një dyshe në fillim të viteve 2000 kur do të vizitonte Çeçeninë.

Mbrojtja private e Putinit .

Mbrojtja private e Putinit shtrihet gjatë gjithë kohës, shkruan New York Post, duke iu referuar Rusisë Beyond, e cila është pjesë e mediave ruse të kontrolluara nga shteti.

Rusia Beyond krenohet me mbrojtjen e presidentit të saj dhe truprojat – të cilët pëlqejnë të quhen “musketierët” e tij sipas Economist – duhet të zgjidhen me dorë për cilësitë që përfshijnë “psikologjinë operacionale”, qëndrueshmërinë fizike dhe aftësinë për të mbetur të paprekur nga të ftohtit. dhe ngrohjes.

Detyra kryesore e musketierëve është mbrojtja e “objektit”, jo domosdoshmërisht për të mposhtur apo arrestuar një autor, por vitet e fundit karriera e truprojave pas daljes në pension nga puna si truproje ka treguar se ata synojnë gjithnjë e më shumë të mbrojnë “sistemin”. . Ai shkruan Economist dhe merr si shembull se katër persona nga mbrojtja private e Putinit u janë dhënë poste të larta si këshilltarë rajonalë.

Musketeers janë një grup i veçantë brenda Organizatës Federale Ruse të Sigurisë dhe duhet të pajisen me çadra të blinduara në kevlar (një fibër që është pesë herë më e fortë se çeliku me të njëjtën peshë), portofole antiplumb që mund të veprojnë si mburoja dhe 9 mm të prodhimit rus. SR-1 Pistoleta vektoriale.

Ka fuqi të gjera

Detyra e tyre është të jenë gjithmonë një hap përpara dhe Russia Beyond përshkruan se si mund të duket puna: Përpara se Putin të largohet nga shtëpia e tij për një vizitë zyrtare, grupi ka analizuar rrethanat deri në detajet më të vogla – si duket vendi, si mund të pritet që publiku të reagojë ndaj vizitës.cilat janë rreziqet e motit ekstrem për momentin.

Edhe kur presidenti rus jeton larg, rezidenca e përkohshme kalon nëpër inspektime rigoroze për t’u siguruar që asnjë riparues i jashtëm nuk duhet të hyjë në dhomën e presidentit. Nëse konsiderohet e nevojshme, mund të instalohen pajisje interferenci për të zvogëluar rrezikun e shpërthimit të bedeleve në distancë.

Pushoi 1000 punonjës

Kategori
Uncategorized

Berisha: Ju do keni përfaqësuesit në të gjitha organet drejtuese të PD

Lideri historik i demokratëve.

PD do të investohet për shkollat shqipe’, Berisha: Trajtimi në ambasada për faqe të zezë

Ju do këni përfaqësuesit tuaj në të gjitha organet vendimarrëse të Partisë Demokratike”.

Lideri Historik i demokratëve Sali Berisha po zhvillon ‘Foltoren’ e radhës me shqiptarët e Greqisë.

Duke folur për situatën në Partinë Demokratike Bersha tha se,

“pas disa humbjeve njëra pas tjetrës të PD u ndërmorr nisma për rithemelimin e PD”.

Në këto 5 muaj përpjekjet e PD për shndërrimin e saj në një opozitë të vertetë janë zhvillimi më pozitiv i Shqipërisë”.

Kaluam në disa etapa, si Kuvendi i 11 dhjetorit, referendumi i 18 dhjetorit dhe se fundi zgjedhjet e 6 marsit”.

Zgjdhjet e 6 marsit të dashur demokratë deshmuan qartë para shqiptarëve opozitën e vertetë të vendit”.

🔹Partia Demokratike e vërtetë mori mbeshtetjen e 70 përqind të elektoratit të djtathtë. Pra kemi një kthim të fuqishëm të PD si një forcë opozitare”.

🔹Duhet ta pranojmë se PD kaloi një krizë të vertetë e cila përbën edhe sfidën më të madhe për ne për kapërcimin e saj. Prandaj ne kemi dalë me thirrjen për bashkimin e të gjitha demokratëve reth votës së lire”.

🔹Vota e lirë përbën thelbin e lirisë. Respekti i saj është detyrim moral i çdo demokrati. Pa kthimin e votës së lirë kjo forcë nuk mund të jetë demokratike”.

🔹Unë kam besim te demokratët. Kam besim ne sakrificën e tyre, idealet tyre që ata do të punojnë fort për bashkimin e tyre në interesin më të mirë të tyre dhe të vendit”.

🔹Misioni i PD është mision historik. Ne duhet të shpëtojmë shoqërinë shqiptare nga një regjim i cili nuk ka asnjë gjë të përbashkët me një regjim demokratik”.

🔹Një regjim që nuk ndjek intersa të tjera përveç pasurimit të qeveritarëve”. “Një regjim që ka si orientim korrupsionin dhe arrogance”.

Unë kam besim përsëri se qeveritë greke nuk do të kundërshtojnë çeljen e shkollave për mësmin e gjuhës shqipe dhe historisë, lendë bazë në përputhje me detyrimet që ka çdo vend i BE për emigracionin dhe pakicat.

Do të mbetet një detyrim i yni dhe jam optimist se do ta realizojmë.

Krahas kësaj hapja e qendrave kulturore dhe zhvillimi i programeve on-line do të ketë një drejtim tjetër për shkollimin fëmijëve të emigrantëve tanë.

Kategori
Uncategorized

Ka kaq shumë rusë të plagosur. Është tmerr i pastër. Ata janë shpërfytyruar tmerrësisht. Është e pamundur të dëgjosh rënkimet e tyre që dëgjohen në të gjithë spitalin,

🩸Ushtarët rusë që vdiqën ose u plagosën rëndë në luftimet në Ukrainë janë dërguar në Bjellorusi. 🩸Trupat lëvizin fshehurazi gjatë natës, bën të ditur Radio Evropa e Lirë. 🩸Dëshmitarët në qytetin e Gomel tani tregojnë për skena të tmerrshme. 🩸Ka kaq shumë rusë të plagosur. 🩸Është tmerr i pastër. 🩸Janë tmerrësisht të shpërfytyruar, thotë një person.

Pushtimi rus i Ukrainës nuk ka shkuar sipas planit të Putinit.

Ofensiva ka ngecur në shumë vende dhe ka pasur rezistencë më të ashpër sesa priste udhëheqja ruse.

Të shtunën, Ministria e Jashtme e Ukrainës pretendoi se 14,400 ushtarë rusë kishin vdekur në luftimet deri më tani.

Në një fjalim mbrëmë, Presidenti Zelensky krahasoi audiencën në tubimin e Putinit në një stadium futbolli në Moskë të premten me numrin e ushtarëve që marrin pjesë në pushtimin rus.

Ai tha se bëhej fjalë për po aq persona, rreth 195 mijë persona.

– Imagjinoni sikur të kishte 14,000 kufoma dhe dhjetëra mijëra të tjerë të plagosur dhe të gjymtuar në arenë.

Tashmë ka kaq shumë viktima ruse në këtë pushtim, tha Zelensky.

– Ky është çmimi i luftës. Në pak më shumë se tre javë. Lufta duhet të përfundojë

Ngarkesa të të vdekurve në marshime të fshehta .

Ekziston një pasiguri e madhe për numrin e të vdekurve gjatë pushtimit dhe shifrat duhet të interpretohen me kujdes.

Të dyja palët kanë arsye të duan të ekzagjerojnë sukseset e tyre dhe të zvogëlojnë humbjet e tyre.

Shtetet e Bashkuara kanë vlerësuar numrin e vdekjeve ruse në rreth 7000.

Rusia nuk ka komentuar mbi humbjet e veta në disa javë. Shifra e fundit ishte atëherë 498 të vdekur.

Putin e ka përshkruar “operacionin special” në Ukrainë si një sukses dhe se “Rusia është e bashkuar”.

Por informacionet që vijnë nga Bjellorusia duket se tregojnë se situata është shumë më e dëshpëruar nga sa dëshiron të krijojë Kremlini.

Ka pasur raporte në të kaluarën se Rusia i ka çuar fshehurazi të vdekurit dhe të plagosurit e saj përmes një korridori të sigurt në qytete pranë kufirit ukrainas në Bjellorusi.

Dëshmitarët i kanë përshkruar Radios Evropa e Lirë/Radio Liberty (RFE/RL) , e cila e përshkruan misionin e saj si përhapjen e vlerave demokratike dhe lajmet e pacensuruara në vendet pa shtyp të lirë, se të vdekurit janë ngarkuar në trena në qytetin e Mazyr.

Kishte një numër të pabesueshëm trupash. Njerëzit në stacionin në Mazyr u tronditën nga numri i trupave të ngarkuar në tren, tha një dëshmitar okular për Radion Evropa e Lirë.

Të vdekurit i lëvizin natën .

Meqenëse informacioni u përhap në mbarë botën dhe në rrjetet sociale u postuan video nga transportet, siguria rreth operacioneve sekrete ruse është rritur më tej.

Spitalet dhe transporti i të vdekurve tani janë nën mbikëqyrje të rreptë nga policia dhe shërbimet e sigurisë. Stafit të spitalit u është thënë se do të humbasin punën e tyre dhe do të rrezikojnë ndjekjen penale nëse thonë ndonjë gjë për ushtarët e vdekur dhe fatkeqësinë ushtarake ruse në publik.

“Meqenëse dikush ka filmuar një video kur trupat e pajetë janë ngarkuar në trena dhe e ka postuar në internet, ata kanë filluar të ngarkojnë trupat gjatë natës për të mos tërhequr vëmendjen”, thotë një mjek në Mazur për Radion Evropa e Lirë.

Më shumë njerëz janë dëshmitarë të skenave horror që ndodhin në qytetet bjelloruse, kur morgjet, spitalet dhe spitalet e përkohshme fushore janë të mbushura me ushtarë rusë të marrë nga Ukraina me helikopterë, autobusë dhe kamionë.

Pastrojnë spitalet .

Disa nga luftimet më vdekjeprurëse janë zhvilluar në kufirin afër Gomelit, afër kufirit rus në Kharkiv dhe Sumy në lindje dhe rreth qyteteve portuale jugore si Mariupol dhe Kherson, shkruan RFE/RL.

Sipas një punonjësi në një spital në Gomel, deri më 13 mars, më shumë se 2,500 ushtarë rusë të vdekur ishin ngarkuar në trena ose aeroplanë nga qyteti për transport të mëtejshëm në Rusi.

Personi, si të tjerët me të cilët foli Radio Evropa e Lirë, nuk guxoi të jepte emrin e tij nga frika e reprezaljeve nga shërbimet e sigurisë ruse dhe bjelloruse.

Gomel në Bjellorusinë juglindore kufizohet me Ukrainën në jug dhe Rusinë në lindje dhe është qyteti i dytë më i madh i vendit me një rrjet të zhvilluar për tregti dhe transport.

Pas pushtimit, spitali i qytetit pastroi reparte të tëra për të qenë në gjendje të priste dhe të kujdesej për ushtarët rusë të plagosur rëndë. Ndër të tjera, një klinikë kanceri do të shndërrohet në një urgjencë ku do të kujdesen 400 pacientë

“Është tmerr i pastër”

Që në fillim të muajit mars, një nga spitalet në Gomel filloi shkarkimin e pacientëve civilë për të akomoduar të gjithë ushtarët.

– Ka kaq shumë rusë të plagosur. Është tmerr i pastër. Ata janë shpërfytyruar tmerrësisht. Është e pamundur të dëgjosh rënkimet e tyre që dëgjohen në të gjithë spitalin, thotë për Radion Evropa e Lirë një vendas i cili ishte përkujdesur në spital.

Sipas një mjeku, banorët e Gomelit janë të shqetësuar se ilaçet e zakonshme do të mbarojnë.

– Njerëzit janë në panik. Deri tani mund t’u japim ndihmë mjekësore dhe ka ilaçe. Por është e pasigurt se si do të jetë më vonë, thotë doktori.

Hanna Krasulina, një zëdhënëse e liderit të opozitës në mërgim të Bjellorusisë, Svyatlana Tsikhanouskaya, tha në fillim të marsit në televizionin ukrainas se ushtarët e vrarë rusë dhe çeçenë ishin marrë fshehurazi përtej kufirit.

– Njerëzve në Çeçeni dhe Rusi duhet t’u thuhet se morgjet në Bjellorusinë jugore janë tashmë plot me trupat e pajetë të ushtarëve të tyre.

Është e rëndësishme që ata ta dinë këtë.

Nuk mund të lejojmë që propaganda ruse ta heshtë, tha ajo.

Vështirë për të afërmit .

Për shumë familje ruse, të afërmit e të cilëve vdiqën në pushtim, ka qenë tepër e vështirë, sepse, sipas regjimit të Moskës, ata nuk janë në luftë, por po kryejnë një “operacion special” që po shkon sipas planit.

Thuhet se shumë familje janë marrë me lajmin se djemtë e tyre kanë vdekur, por që trupat nuk do të dërgohen në Rusi derisa të përfundojë “operacioni”,

shkruan The Guardian.

Kategori
Uncategorized

Paranoja e Putinit : ”Kam frikë”

Zelensky është një “nazist dhe një narkoman”.

“Patriotët e vërtetë” duhet të dallohen nga “llumrat dhe tradhtarët”.

Teksa pushtimi i Putinit godet, retorika e tij bëhet më e egër.

– Ai ka frikë, thotë Vera Efron, autore dhe eksperte për Rusinë.

Zgjedhja e fjalëve nga Vladimir Putin po bëhet gjithnjë e më e pamoderueshme.

Në fillim të luftës, ai përmendi Ukrainën si një tokë të nazistëve.

Në disa nga fjalimet e fundit ai me fjalë të ashpra i është drejtuar popullit të tij dhe është inatosur kundër atyre që nuk e mbështesin pushtimin.

“Patriotët e vërtetë” do të dallohen nga “llumrat dhe tradhtarët”.

Në një fjalim të mërkurën, ai iu drejtua gjithashtu oligarkëve, biznesmenëve të pasur rusë me ndikim, me një paralajmërim:

– Çdo popull, por veçanërisht populli rus, do të jetë në gjendje t’i dallojë patriotët e vërtetë nga llumrat dhe tradhtarët, duke i pështyrë si një mushkonjë që i ka fluturuar në gojë.

Gjatë një fjalimi në përvjetorin e tetë të aneksimit të gadishullit të Krimesë të premten, Putin marshoi edhe një herë drejt Ukrainës – ndërsa lavdëroi ushtarët rusë.

Ekspertja dhe autorja ruse Vera Efron nuk është e befasuar nga toni.

– Retorika e tij është gjithmonë e përshtatur me situatën.

Ai mendoi se do të ishte një blitzkrieg i lehtë, dhe kur nuk ndodhi, ai duhej të vepronte shpejt.

https://www.expressen.se/tv/nyheter/putins-paranoia-sparkat-1-000-personer-ur-innersta-kretsen-/

Putini është i frikësuar !

Përfaqësuesit e lartë të

CIA-s amerikane e quajnë Putinin “të zemëruar” dhe “të frustruar

Ne besojmë se Putini është ofenduar që bota perëndimore nuk i jep atij respekt të mjaftueshëm,” tha Avril Haines, shefi i Inteligjencës Kombëtare të SHBA, gjatë një seance dëgjimore në Kongres më 8 mars.

Vera Efron më tepër beson se ndryshimi në retorikë ka të bëjë me rënien e popullaritetit të Putinit dhe se ai ka frikë të humbasë kontrollin e tij.

Edhe në një shtet me parime të dobëta demokratike, opinioni publik është i rëndësishëm.

“Nëse Putini nuk është popullor, është i rrezikshëm”, tha ekspertja dhe autorja e Rusisë, Vera Efron.

– Nëse ai nuk është popullor, është e rrezikshme.

Rusia ka një histori të gjatë të përmbysjes së carëve dhe krerëve të tjerë të qeverisë.

Ai është i frikësuar, thotë Vera Efron.

Diçka të ngjashme po e thotë edhe kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson.

Në konferencën pranverore të partisë konservatore, Johnson tha se Vladimir Putin ka “panik total”, transmeton Telegrafi.

Ajo që ai ka frikë është një revolucion në Moskë, thotë Johnson.

Motivi: Të bashkojmë Rusinë !

Pikërisht kur Putin u bëri thirrje trupave ukrainase që të braktisnin atë që ai e quajti një droguar dhe udhëheqës nazist, spekulimet se ai ishte i çmendur filluan të shpërthejnë.

Por mund të ketë kontribuar edhe arsyetimi për “të ashtuquajturën liri për gjinitë”.

Kush mund t’i rezistojë foie gras (mëlçisë së patës), gocave deti ose të ashtuquajturës liri për gjinitë,” tha Putin më 16 mars.

Që Putini do të kishte humbur mendjen është një arsyetim për të cilin Vera Efron nuk jep shumë.

– Ai nuk është i paqëndrueshëm mendërisht.

Ai ka ndryshuar retorikën, propagandën dhe veprimet e tij për të bashkuar Rusinë.

Nuk ka për qëllim perëndimin, thotë ajo.

Dhe një Rusi kohezive mund të jetë ajo që nevojitet për të vazhduar luftën tani që pasojat ekonomike të luftës po bëhen gjithnjë e më të qarta në shtëpitë ruse.

“Ekonomikisht, gjërat nuk po shkojnë mirë për Rusinë dhe ata do të fillojnë të shohin efekte frigoriferike, që do të thotë se frigoriferët e njerëzve do të fillojnë të hapen bosh, atëherë uniteti do të lëkundet dhe Putini do të përpiqet ta parandalojë këtë,” thotë Vera Efron.

Exspressen . https://www.expressen.se/nyheter/teorin-om-putins-ilska-ar-radd/

Kategori
Uncategorized

Uji gjithnjë e më shumë pas luftërave në botë .

Ndryshimet klimatike po nxisin faktorët që krijojnë luftën dhe konfliktin në botë, tregon një studim i ri.

Ngrohja globale po na ndihmon të kemi më pak mungesë jetike: Uji .,

Studimi tregon se numri i konflikteve në lidhje me furnizimin me ujë është rritur rrënjësisht në 20 vitet e fundit – një trend që duket se po përshpejtohet.

Katastrofa humanitare e përjetuar nga banorët e Mariupolit në Ukrainën lindore në rrethimin e javëve të fundit nuk ka të bëjë vetëm me kërcënimin fizik të paraqitur nga granatimet e artilerisë ruse – njerëzit e qytetit po përpiqen gjithashtu t’i mbijetojnë mungesës akute të ujit të pijshëm.

Problemi nuk është unik për luftën në Ukrainë, por është një tipar i përbashkët i luftërave dhe konflikteve në mbarë botën.

Diçka që është treguar, për shembull, në luftërat në Siri dhe Jemen, ku sulmet e drejtpërdrejta ndaj burimeve ujore të palës kundërshtare kanë qenë një fenomen i përsëritur, shkruan

New York Times .

Tani një studim i ri amerikan tregon
se problemi është në rritje në botë.

Studimi, i cili ka llogaritur “konfliktet ujore” historike –

konflikte ku aksesi në ujë ka qenë ose një faktor nxitës ose një qëllim ushtarak, tregon se fenomeni është rritur ndjeshëm gjatë 20 viteve të fundit

Më shumë thatësirë, më pak ujë, më shumë dhunë .

Ndërmjet viteve 2000 dhe 2005, numri i konflikteve ujore varionte midis 20 dhe 40 në vit.

Në vitet 2017-2021 janë matur minimalisht 80 dhe në vitin 2018 janë matur gjithsej 140 konflikte.

Prandaj tendenca është shumë e qartë.

Dhe këtu, ndryshimi i klimës luan një rol të rëndësishëm, thotë studiuesi që qëndron pas studimit, Peter Gleick.

Për shkak se një planet më i ngrohtë shpesh nënkupton më shumë thatësirë, gjë që krijon më shumë mungesa të burimeve të rëndësishme si ushqimi dhe uji, kjo nga ana tjetër kontribuon në përshkallëzimin e konkurrencës për këto mallra të pakta – e cila shpesh përfundon me dhunë.

“Ndryshimet klimatike padyshim që po përkeqësojnë kushtet që kontribuojnë në konfliktin e ujit: thatësira, deficiti dhe pabarazia”, tha Peter Gleick për New York Times.

Është e vështirë të thuhet saktësisht se sa ndryshimet klimatike kontribuojnë në konfliktet e ujit, megjithatë, pasi menaxhimi i dobët i ujit dhe kërkesa në rritje ka të ngjarë të luajnë të paktën një rol të madh.

Kategori
Uncategorized

Berisha: Rusët ofruan 4 miliardë dollarë për të sabotuar gazsjellësin TAP …

Nga Sali Berisha / ish kryeministri Shqiptar …

Pra, çdo përpjekje u bë që ai ITGI të ishte fitues edhe i gazit Kaspik, por në këtë rast ‘Big Brother’ ishte brenda.

Dhe nuk mund të them absolutisht për këto vende, por në vendet ish-komuniste gazi rus ka krijuar elitën e miliarderëve filorusë që janë në tërësi fatkeqësia kombëtare për ato vende.

Ish-kryeministri tha se përfaqësuesit rusë të Gazprom ofruan gaz për Shqipërinë nga Igumenica dhe investime me vlerë 4 miliardë euro në termocentrale energjetike.

Lideri historik i PD, Sali Berisha i është përgjigjur sërish akuzave të ambasadës ruse në Tiranë, lidhur me ofertën e Gazpromit, për të anuluar projektin e gazsjellësit TAP.

Berisha tha në ‘Kjo javë’ me Nisida Tufën, se rusët bënë gjithçka për të sabotuar TAP-in.

Rusët përdorën të gjitha mjetet për të sabotuar TAP-in. Ne, dhe personalisht unë, bëmë gjithçka që TAP të realizohej.

Mund të ishte TAP vetëm nëse kalonte në Shqipëri. Po të devijonte rrugë, nuk mund të ishte TAP.

Donim gaz azer. Shqipëria nuk pranonte gaz rus.

Jo si Edi Rama që thotë se Rusia nuk është armiku ynë.

Paralel për të sabotuar TAP u rrit një rrjet tjetër i madh shumë ITGI, rrjeti ekzistues, Itali, Greqi, Turqi, i cili funksionon sot me gaz rus.

Pra, çdo përpjekje u bë që ai ITGI të ishte fitues edhe i gazit Kaspik, por në këtë rast ‘Big Brother’ ishte brenda. Dhe nuk mund të them absolutisht për këto vende, por në vendet ish-komuniste gazi rus ka krijuar elitën e miliarderëve filorusë që janë në tërësi fatkeqësia kombëtare për ato vende. Imagjino po të ishte Edi Rama në vendin tim, si do vraponte t’u thoshte shqiptarëve se Vladimir Putin e kemi mik të shquar.

Një mik nga Turqia me orgjininë shqiptare, më vjen me propozimin që të heq dorë dhe kam garanci të plotë se një gazsjellës nga Igumenica në Vlorë e deri në Shkodër dhe se Gazprom do të investonte 4 miliardë dollarë në termocentrale për ta shndërruar në fuqi energjetike.

Mikut tim i them se kam vite që merrem me këtë nga mëngjesi, unë, dhe ekipi im,

Lobime të vështirë nga Norvegjia në Uashington dhe nuk mendoj kurrë të heq dorë nga ky projekt”, u shpreh Berisha.

Kategori
Uncategorized

Monstra !

Nga Koloneli i SHIU-t / Konstadin Koliqi .

E prure nga e kaluara……mendoi se eshte aktuale…..

Duke patur njohje, shume me heret, kur kjo krijese ishte ne andoleshnce dhe ne vazhdim, ju siguroi se ka lindur monster

dhe keshtu, si monster e ka jetuar dhe vazhdon ta jetoi, jeten e ngarkuar me te gjitha veset, nga me te ndyrat, qe munde te kete njeriu – monster…..

Cfar do qe munde te thuhet, per veset, ne persona te ndryshem, kur vjen fjala per Edi Ramen, tek ky njeri-moster, i gjen te gjitha, ato vese, qe tek te tjeret, i gjen te shperndara, gjen edhe vese qe njerezimi i konstaton por akoma nuk i ka studijuar……

Eshte nga te rrallat gjallesa, qe e gjen kenaqesine, atehere kur te tjeret e shajne nga gjithcka, duke filluar nga vetja, tek femija, megjithse ky nuk ka mundesi riprodhimi……. nga gruaja, cilado qofte ajo, nga babai, nga nena, more nga libri i shpise….atehere ai ferkon barkun nga kenaqesia, se ja arriti qellimit, te krijoi shqetesim, deri ne urrejtje ndaj tije….

kjo nuk eshte vetem per kundershtaret, me se pari eshte per ata qe ai i perdor dhe i hedhe si lecke, duke filluar nga familjaret e tije, babai, nena etj…..

kam patur rastin te lexoi letren qe Kristaqi i dergonte Hekrit te policise, i lutej qe ta mbante disa muaj te izoluar se po i rrihte te gjithe ne familje…..

Nisir nga kjo njohje, para gadi 15 vjetesh, kam bere nje shkrim “DUELI dhe KANUNI”, ku ne perfundim te shkrimit, i kerkoja te dilnim ne dyel……shume miqe te mi me thoshin se do me vriste se ishte shume me i ri se une, por harronin se dueli eshte i pa ligjshem, por eshte burreror, …ai do te burgosej.

Kjo do te sillte shpetimin e shoqerise nga kjo moster e lloit te vecante….keta soi krijesash, nuk duhet te bejne hie mbi toke sepse jane fatkeqesia me e madhe e njerezimit…..

historia njeh shume individe te vecante qe kane sakrifikuar jeten e tyre per shpetimin e shoqerise nga monstrat …

Kategori
Uncategorized

’Shtëpia e Lirisë’ një alternativë dhe shpresë

Nga Agim Nesho

Por a është Shtëpia e Lirisë alternativa më e mirë?

Sigurisht mund të mos jetë idealja, por më e pranueshmja që mund të sjellë në fitore, dhe e vetmja lëvizje brenda opozitës.

Suksesi i saj hap rrugën që standarde të reja të vendosen në demokracinë Shqiptare, si dhe dalja e një grupimi politikanësh të rinj për të cilët interesat e vendit do t’u paraprijnë interesave individuale ose të grupit.

Dhe kjo vjen vetëm me ushtrimin e demokracisë direkte dhe votës së lirë.

Kjo nuk është një luftë thjesht dhe vetëm për pushtet, por një luftë për pluralizëm dhe demokraci.

Është një luftë kundër autoritarizmit dhe regjimeve jo-demokratike, për të ndaluar vazhdimësinë e Partisë-shtet në pushtet.

Gjithmonë e më tepër opinioni publik Shqiptar është i fokusuar në ngritjen e opozitës dhe mundësinë e saj të rritjes, forcimit për të kontrolluar pushtetin dhe për të qenë një alternativë për të. Kjo nevojë për ndryshim vjen si rezultat i fuqizimit të një regjimi kleptokratik, autoritar, të korruptuar dhe jo transparent që ka kapur shtetin, ka prishur balancat e pushteteve dhe po e drejton vendin drejt interesave të një grupi klientelist.

Pavarësisht mos përkrahjes popullore, largimit në masë të shqiptarëve dhe të brezit të ri, regjimi po mbijeton me një politikë klienteliste ndaj më të fortit dhe forcën e lobimit politik duke blerë influencë në botën perëndimore. Mos vëmendja ndaj rajonit si dhe naiviteti politik i Perëndimit për të pranuar si stabilitet të qëndrueshëm ekzistencën e regjimeve hibride në Ballkan, kanë favorizuar regjimin e Ramës.

Duke mos legjitimuar institucionet e shtetit nëpërmjet zgjedhjeve problematike të garantuara nga makineria e shtetit patronazhist, blerja e votës, regjimi kërkon të zgjasë sundimin e tij duke asfiksuar dhe përçarë opozitën.

Kjo ishte strategjia e Ramës dhe atyre grupeve të interesit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, të cilët shikonin Ramën si një faktor në zgjidhjen e konflikteve rajonale ose të një marrëveshje të qëndrueshme me Vuccicc. Opozita Shqiptare u godit para dhe pas zgjedhjeve të 25 Prillit 2021.

Përpara duke luftuar LSI-në me forcën e pushtetit për tu tkurrur në numër, dhe pas zgjedhjeve për të goditur liderin historik të PD-së, gjë që solli si rezultat ndarjen e saj. Rama kërkonte të nxirrte nga skena politike dy liderët e fortë të tranzicionit demokratik Shqiptar, Berisha dhe Meta, për ta pasur më të lehtë sundimin e tij.

Goditja e Berishës krijoi krizën e thellë në PD, jo vetëm nga goditja por nga reagimi i trembur i lidershipit të PD-së, i cili nuk arriti të kuptojë që po binte në lojën e krijuar nga vetë Rama. Pyetja shtrohet nëse ky lidership ishte pjesë e lojës për ndarjen e pushtetit apo ishte një dëm kolateral i përdorur nga pushteti.

Por PD gjeti forca për t’u ngritur nga aksioni për rithemelimin e partisë në baza më demokratike. Zgjedhjet e pjesshme lokale të 6 Marsit, provuan më tej se cila pjesë kishte përkrahjen popullore dhe të militantëve të saj. Bashkimi i dy pjesëve të ndara, gjë që është një nevojë dhe domosdoshmëri për PD-në, duhet të fillojë pikërisht atje ku u krijua kriza, pikërisht në goditjen e liderit të saj.

Me të drejtë Lubonja ka thënë se ‘një parti që nuk mbron liderin historik të saj, çfarë garancie mund të japë për të gjithë të tjerët’. Pra partia duhet të jetë e qartë dhe e vendosur në mbrojtjen e vlerave të saj, përfaqësimin e interesave të elektoratit, dhe pa e kompromentuar veten me interesat e ngushta të lidershipit për pushtet.

Nga ana tjetër aksioni për Rithemelimin e PD-së solli një lëvizje të re pozitive, e mbështetur në ‘pluralizëm, sovranizëm dhe votë të lirë’ duke i dhënë një goditje sistemit partitokratik të instaluar në Shqipëri, sistem i cili prodhonte nepotizëm, liderë të pakontrolluar dhe korrupsion. Berisha, si pjesë e sistemit të vjetër, u ngrit mbi vetveten duke krijuar një platformë të re demokratike, që e thyen sistemin e vjetër partitokratik. Kjo e bën atë një lider që inspiron shpresë dhe ndryshim.

Ky bashkim i PD-së nuk mund të jetë një bashkim numrash dhe interesash por duhet të reflektojë mbi një bazë të re parimesh. Prandaj ky bashkim nuk duhet të fillojë nga emrat, për më tepër nga përjashtimi i tyre, por në përkrahjen e ideve të reja. Liderët nuk mund të emërohen dhe as të zgjidhen nga përfaqësuesit e interesave të grupeve. Ata lindin nga ngjarjet dhe nevoja për ti zgjidhur ato. Ata kanë betejën e tyre që i krijon përkrahësve besim, shprehin karakterin e fortë dhe vendosmërinë, eksperiencën, vizionin për të ardhmen.

Kjo betejë krijon ato figura që janë më të besueshme dhe më të pranueshme me aksionin e tyre politik ndaj atyre që pretendojnë se si do të jenë në të ardhmen. Kryeministri Britanik Macmillan iu përgjigj pyetjes se cilat janë sfidat më të mëdha për një lider: “Ngjarjet, ngjarjet bijtë e mi”! Dhe ngjarja sot në Shqipëri është më se e dukshme: Instalimi i një pushteti personal, autokratik me karakteristika të një regjimi putinesk, që po shkatërron demokracinë Shqiptare ku populli i dëshpëruar nuk ka mundësi dhe hapësirë për ta shporrur atë.

Dy rrugë janë për të na nxjerrë nga kjo krizë. E para, një lëvizje jashtë sistemit dhe kundër tij, që do të materializojë urrejtjen popullore ndaj vjedhjes së pronës publike, arrogances, korrupsionit, papunësisë, cmimeve, varfërisë, etj., lëvizje që do të ishte pozitive por edhe e rrezikshme për pasojat që mund të sillte dhe kthimin e vendit në një anarki. Për më tepër që këto lëvizje dështojnë nga presioni i pushtetit në kushtet kur shteti është i kapur.

E dyta, riorganizim të opozitës në një front të gjerë, të hapur, jo ideologjik për të marrë pushtetin dhe kthyer normalitetin. Shtëpia e Lirisë është një alternativë, ndoshta e vetmja në kohën tonë për disa arsye:

Së pari, fitoren nuk ta sjell vetëm lideri, por nevoja për ndryshim, qëllimi dhe realizimi i aspiratave popullore. Ajo arrihet vetëm nga bashkimi i shumicës kundër së keqes. Në Shqipëri nuk votohet për atë që vjen, por është votë kundër atij që ka abuzuar me pushtetin.

Së dyti, në Shqipëri opozita gjithmonë ka shërbyer si ekuilibrues i pushtetit në mungesë të institucioneve të pavarura dhe balancave të pushteteve. Platforma e luftës së Ramës është mallkimi i opozitës dhe asfiksimi i cdo lëvizje të re opozitare. Asgjë nuk fillon nga hici dhe në pritje të Godosë. Në këtë situatë Berisha dhe Meta si liderë të tranzicionit Shqiptar kanë patur rolin e garantuesve të sistemit dhe si rrjedhojë mund të drejtojnë më mirë opozitën në kushtet e sotme.

Por a është Shtëpia e Lirisë alternativa më e mirë? Sigurisht mund të mos jetë idealja, por më e pranueshmja që mund të sjellë në fitore, dhe e vetmja lëvizje brenda opozitës. Suksesi i saj hap rrugën që standarde të reja të vendosen në demokracinë Shqiptare, si dhe dalja e një grupimi politikanësh të rinj për të cilët interesat e vendit do t’u paraprijnë interesave individuale ose të grupit. Dhe kjo vjen vetëm me ushtrimin e demokracisë direkte dhe votës së lirë. Kjo nuk është një luftë thjesht dhe vetëm për pushtet, por një luftë për pluralizëm dhe demokraci. Është një luftë kundër autoritarizmit dhe regjimeve jo-demokratike, për të ndaluar vazhdimësinë e Partisë-shtet në pushtet.

Kategori
Uncategorized

Dëshmorja Adile Jashari : Nëna e 5 fëmijëve, (4 deshmorë të atdheut)

Adile Bahtir Jashari . Dëshmorja e parë e atdheut, 5 Marsit 1998

Nga Salih Shala /

Adile Bahtir Jashari /

Adile !

Erdha Adem …

Fishekë se mu mbaruan .

Një çantë me fishekë, dhe një rrjedhë gjaku u afrua në pozicioni i Ademit ..

Adileee …

Adileee, dëgjohet zëri i Ademit

Adilja kishte rënë shehit për atdheun,

Prumbat e çetnikëve e kishin rrëzuar me pushkë dhe çantën e fishekëve pranë Ademit, dëshmoren e parë të atdheut, gruan heroinë që u përball ballas me pushtuesit …

Adile Bahtir Jashari (10.5.1957 – 5.3.1998)

Për shumë kënd kjo duket fotografi e panjohur, gjë qe tregon më shumë për neve si shoqëri fatkeqësisht sepse shumë pak flitat për heroinat e popullit tonë dhe sakrificen e tyne.

Adile Jashari, përveç qe ishte nëna e pesë fëmijë (4 prej tyne, deshmorë të Kombit) ishte po ashtu deshmorja e parë e 5 Marsit të 1998’es.

Sipas deshmitarëve Adilja ishte duke e bartur çanten me municion tek burri i saj, komandanti Adem Jashari ne momentin kur vritet e para në rezistencen epike te familjes dhe popullit Shqiptar.

Veç një prind mund të paramendon se çfar tmerri mund të ishte të jesh e rrethuar nga forca vrastare me gjithë familjen dhe femijët brenda dhe duke rezistuar deri në fund pa kurrësyer as jetën për ketë ditë që gëzojmë sot.

Kurrë mos u harrofshin! ❤️

Kategori
Uncategorized

Berisha i përgjigjet ambasadës ruse : Ju bete gjithshka qe TAP te mos behej dhe deshtuat!

Lideri historik i PD, Sali Berisha ka reaguar pas akuzave të ambasadës ruse në Tiranë, lidhur me deklaratat e një dite më parë se Gazprom i kishte bërë ofertë korruptive për të sabotuar ndërtimin e TAP.

Deklarata

Lidhur me deklaraten time te djeshme per perpjekjet korruptive te Gaspromit prane meje per te sabotuar TAP, ambasada ruse ne Tirane ka reaguar sot duke pyetur: Sa leke kerkoi zoti Berisha qe Gazpromi nuk i mblodhi dot?

Lidhur me kete reagim, tipik provokativ te stilit sovjetik te perfaqesuesve te diktatorit Putin, sqaroj publikun sa vijon!

1-Gazprom dhe qeveria ruse bene çfare kishin ne dore dhe perdoren te gjitha linjat korruptive te gazit te tyre per te bllokuar projektin e TAP.

2- Ne javen e pare te gushtit te vitit 2011 nje mik i imi biznesmen i njohur turk me solli nga presidenti i Gazprom mesazhin qe vijon:

“ne rast se une do te hiqja dore nga projekti i TAP-it dhe te mbeshtesja projektin ITGI, i cili anashkalonte Shqiperine dhe kalonte ne trajektoren Turqi- Greqi-Itali dhe qe furnizohej kryesisht me gaz rus por dhe azer pala ruse ofronte:

-ndertimin e nje gazsjellesi Igumenice-Vlore me mundesi shtrirje edhe deri ne Shkoder.

-Investimin prej 4.1 miliarde dollare ne termocentrale te medha gazi ne Seman.

-Keto do vendoseshin ne nje takim qe do zhvillohej midis meje dhe presidentit te Gazpromit.

Oferta u refuzua prereaz per arsye politike nga ana ime. Nuk pranova investimet e Gazprom se besoja, dhe koha me dha te drejte, se ato nuk ishin ne interes te vendit tim.

Ju bete gjithshka qe TAP te mos behej dhe deshtuat! sb

Kategori
Uncategorized

Nuk është vetëm e turpshme që Suedia dëshiron rolin e pasagjerëve të lirë në politikën e sigurisë.