Kategori
Uncategorized

Dëshmorja Adile Jashari : Nëna e 5 fëmijëve, (4 deshmorë të atdheut)

Adile Bahtir Jashari . Dëshmorja e parë e atdheut, 5 Marsit 1998

Nga Salih Shala /

Adile Bahtir Jashari /

Adile !

Erdha Adem …

Fishekë se mu mbaruan .

Një çantë me fishekë, dhe një rrjedhë gjaku u afrua në pozicioni i Ademit ..

Adileee …

Adileee, dëgjohet zëri i Ademit

Adilja kishte rënë shehit për atdheun,

Prumbat e çetnikëve e kishin rrëzuar me pushkë dhe çantën e fishekëve pranë Ademit, dëshmoren e parë të atdheut, gruan heroinë që u përball ballas me pushtuesit …

Adile Bahtir Jashari (10.5.1957 – 5.3.1998)

Për shumë kënd kjo duket fotografi e panjohur, gjë qe tregon më shumë për neve si shoqëri fatkeqësisht sepse shumë pak flitat për heroinat e popullit tonë dhe sakrificen e tyne.

Adile Jashari, përveç qe ishte nëna e pesë fëmijë (4 prej tyne, deshmorë të Kombit) ishte po ashtu deshmorja e parë e 5 Marsit të 1998’es.

Sipas deshmitarëve Adilja ishte duke e bartur çanten me municion tek burri i saj, komandanti Adem Jashari ne momentin kur vritet e para në rezistencen epike te familjes dhe popullit Shqiptar.

Veç një prind mund të paramendon se çfar tmerri mund të ishte të jesh e rrethuar nga forca vrastare me gjithë familjen dhe femijët brenda dhe duke rezistuar deri në fund pa kurrësyer as jetën për ketë ditë që gëzojmë sot.

Kurrë mos u harrofshin! ❤️

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s