Kategori
Uncategorized

1945: Prokurori ushtarak. Avokati, hamalli dhe litari …

Në vjeshten e viteve 1945-46 në korçë bëhej nje gjyq popullor kunder nje armiku të klasës.

Në fund të gjyqit pritej prokurori për të dhënë pretencën.

Pa nisur te flasi prokurori, nga fundi i sallës pa pritur dëgjohen disa zëra që çirreshin.

NË LITAR, NË LITAR !

E dëgjon popullin çfarë dënimi kërkon nga ne për ty o armik, i drejtohet prokurori avokatit ?

Ngre syte avokati dhe dallon andej nga fundi i salles tre njeres që çirreshin… në litar, në litar.

Mund tju pergjigjem si fjala e fundit qe kam mbas dhenies se pretences suaj i kerkon prokurorit avokati, dhe ju drejtohet …

Piktura e Muslim Mulliqi ”Hamalli” 1967 .
Kategori
Uncategorized

Ambasador, hetoni krimet zgjedhore ne Shqipëri .

Kategori
Uncategorized

Si nuk i pamë, edhe rastësisht në ndonjë cep, këta topçinjtë me topa anti-Basha, të gjuanin ndonjë gjyle kundër Ramës?

Është e habitshme kjo luftë, sepse topat e zhurmshëm që filluan të zbrazen kundër Lulëzim Bashës këto orë, ishin ca topa fare të heshtur në betejën e Lulit kundër Marshallit.

Si nuk i pamë, qoftë edhe rastësisht në ndonjë cep publik fushate, këta topçinjtë me topa anti-Basha, të gjuanin ndonjë gjyle kundër Ramës?

Nga Artur ZHEJI

Marshalli tani me të drejtë e ka rradhën të shkrythet ngeshëm, të hedhë vështrimin mbi Pashallëkun Arnautistan e të shplodhet dhe pse jo, edhe të argëtohet disi lezetshëm mbas lodhjes jo të vogël që përjetoi.
Mirëpo; kush të le të rrish rehatinë tënde, brenda tutave të gjera e pa kokëçarje?! Marshalli nuk ka kohë të argëtohet as ca orë, me laptopin në prehërin hallemadh, dhe me kalkulatriçen ndezur.


Sepse ndërkohë, pa mbaruar raportimi final i Njuz 24, me kollonat e përqindjeve, ka filluar një betejë paralele dhe e pritshme.
Jo kundër Marshallit dhe “fitores” së diskutueshme të Partisë Socialiste, por pikërisht në oborrin e Partisë Demokratike. Që është tashmë, duhet nënvizuar kjo, Partia më e “rrezikshme”, kundër pushtetit të tij të pafund prej Marshalli dhe më shumë…
Është e habitshme kjo luftë, sepse topat e zhurmshëm që filluan të zbrazen kundër Lulëzim Bashës këto orë, ishin ca topa fare të heshtur në betejën e Lulit kundër Marshallit.
Si nuk i pamë, qoftë edhe rastësisht në ndonjë cep publik fushate, këta topçinjtë me topa anti-Basha, të gjuanin ndonjë gjyle kundër Ramës?


Ue, ue, ue! Të gjitha gjylet në topat e tyre, këta topçinjtë e këtyre orëve, kundër Lulit, Kryetar i Partisë Demokratike, i paskëshin ruajtur dhe u paskëshin ndezur fitilat?
Diçka e rëndësishme nuk shkon në këtë mes.
Padyshim që duhet të kishte dhe të ketë një debat të fortë brenda Partisë Demokratike. Klasi do e donte me dyer të mbyllura dhe pa media. Por sidoqoftë debat dhe jo sulm!
Sepse Partia Demokratike, në këtë betejë, kundër kësaj makinerie elektorale plot me super të pasur, nuk kishte as media, as mjete dhe as miell e euro për fushatë, por vetëm një Ftesë dhe një Kontratë Morale!

E çfarë duan sot këta?
Ikjen e Lulëzim Bashës apo mandatin e katërt të Edi Ramës?
Sepse si mund të farkëtohet një lider i ri dhe garantues i fitores së ardhshme në kaq pak kohë?
Vërtet në vitin 2005, Rama konkuroi kundër Fatos Nanos, porse Rama (sot Marshalli), ishte dikushi që asokohe, nuk kish nevojë të qëndronte për vite për tu kolauduar në kantierin politik… E megjithatë, humbi jo pak zgjedhje, në vitin 2009 dhe në vitin 2011.

Kategori
Uncategorized

Kryehorri ne krye te narkopolicise dhe materialet zgjedhore që në makinat e bandes në Elbasan

Breakin News!
Raporti zyrtar mbi ngjarjen tragjike ne Elbasan!
Trafikanti Ardi Veliu ka mashtruar publikisht shqiptaret.

Ne makinen e banditeve,trafikantit Greca dhe vrasesit Klement Xhaferi sipas raportit zyrtar qe policia i ka dorzuar Veliut dhe prokurorise u gjenden dhjetra karta identiteti, pasaporta biometrike, flete votimi, bllok pagesash deri dhe shkop gome policie.

Ndersa kryehorri i pafytyre ne krye te narkopolicise u tha shqiptareve se ne makinat e bandes nuk u gjenden materiale zgjedhore.

Perveç kesaj ne raportin oficereve te policise ne vend ngjarje drejtuar kryehorrit ne krye te narkopolicise dhe narkoprokurorit te Elbasanit thuhet se u gjeten 3 lloj gezhojash cka tregon se ne drejtim te aktivisteve te Pd u qellua nga dy gryka zjarri, Ardi Veliu mashtroi duke thene se u gjeten dy lloj gezhojash.

Ketu me poshte keni raportin e dy oficereve te policise gjyqsore per ngjarjen qe pergjaku Elbasanin, i cili deshmon vertetsine e plote te deshmive te veprimtareve te PD per ngjarjen tragjike dhe manipulimin e ngjarjes nga autori i vrasjes se vertet Edi Rama dhe puthadori i tij Ardi Veliu!

Kategori
Uncategorized

Mediat gjermane: Blerje masive votash! Fitorja e Ramës, katastrofë

Vetëm një nga dy votues me të drejtë vote hodhën votën e tyre.

Sipas mediave kryesore gjermane, zgjedhjet në Shqipëri ishin të manipuluara. Gazetat autoritare shkruajnë se pati blerje masive votash. Sipas tyre, fitorja e Edi Ramës është katastrofike.

Gazeta autoritare gjermane, Sueddeutsche Zeitung shkruan se Edi Rama i fitoi zgjedhjet në Shqipëri me presione dhe metoda të paligjshme. 

“Fitorja e socialistëve erdhi vetëm përmes manovrave të paligjshme. Vëzhguesit ndërkombëtarë të zgjedhjeve panë, për shembull, se si pushtetarët e përdorën funksionin publik gjatë fushatës zgjedhore, sipas Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Europës, PACE. “Pretendimet për praktikat e përhapura të blerjes së votave gjatë gjithë procesit zgjedhor mbeten një problem serioz në Shqipëri,” tha shefi i delegacionit të PACE, Aleksander Pociej.

Vetëm një nga dy votues me të drejtë vote hodhën votën e tyre. Para zgjedhjeve, vëzhguesit në qytetin e Laçit raportuan për gazetën Sueddeutsche Zeitung rreth presionit nga administrata e qytetit, e cila drejtohet gjithashtu nga partia e Ramës, ndaj zyrtarëve dhe për përpjekjet për të blerë vota.

Një media lokale raportoi gjithashtu për një abuzim masiv me bazën e të dhënave shtetërore nga socialistët në pushtet gjatë fushatës zgjedhore. Sipas mediave lokale dhe hetimeve nga prokurorët, manipulimi masiv dhe blerja e votave ka ndodhur edhe në zgjedhjet parlamentare të vitit 2013 dhe 2017. Sidoqoftë kjo nuk ka pasur ndonjë pasojë juridike të prekshme”,shkruan gazetari Florian Hassel.

Kurse gazeta e njohur gjermane, Tageszeitung, në një analizë të redaktores Jana Lapper shkruan se fitorja e Edi Ramës është një katastrofë, veçanërisht për të rinjtë. Sipas analizës, Rama sundon prej kohësh si autokrat.

Katër vite të tjera për Edi Ramën janë një perspektivë e zymtë, veçanërisht për të rinjtë, për shkak se ai është i interesuar kryesisht për pushtetin dhe projektet e shtrenjta infrastrukturore, jo për të ardhmen e gjeneratës së re.

Gjenerata e re po e braktis vendin në shifra të mëdha: vetëm në vitin 2019, 360 mijë njerëz u larguan, thuajse 13 përqind e popullsisë. Rezultati i zgjedhjeve e bën po ashtu pranimin në BE shumë të largët. Drita jeshile për bisedimet e pranimit tashmë është hapur- nëse Shqipëria përmbush kushtet. Njëra prej tyre ishte reforma zgjedhore, e cila u shtrembërua nga Rama në favor të tij. “BE” prej kohësh është një fjalë e zbrazët për Ramën”, shkruan ajo.

Kategori
Uncategorized

Berisha : 25 prilli, dite e zeze ne historine e demokracise ne Shqiperi!

Te dashur miq, zgjedhjet apo me sakte farsa e tyre perfundoi. Gjate fushates dhe keto dite me eshte rikujtuar viti 2000. Ne tetor te atij viti do zhvilloheshin zgjedhjet lokale. Ish presidenti i SHBA Xhimi Karter dergoi nga Qendra e tij, qe ne gusht te atij viti, nje mision faktmbledhes per te marre persiper vezhgimin e zgjedhjeve.

Misioni i Presidentit Karter pas dy jave qendrimi u largua nga Shqiperia dhe vendosi te mos i vezhgonte zgjedhjet pasi konstatoi se qeveria socialiste i kishte ekzekutuar ato para se te zhvilloheshin.

E njejta gje ndodhi pas 20 vitesh me zgjedhjet e 25 prillit te vitit 2021. Vota e lire e shqiptareve u dhunua para se te hidhej ne kuti per asrsyet qe vijojne.

1- Nga droga.

Viti 2020, pra viti para zgjedhor ishte viti ne te cilen me ftese te kreut te narkoshtetit Shqiperia u mbulua me kanabis de juro medicinalis kurse de facto ‘electoralis’.

Ne keto zgjedhje me shume se ne te gjitha tjerat vetem droga medicinale u kthye te pakten ne 12 mandate dhe mandatet ne nje rreth vicioz do kthehen ne droge.

2- Narkoshteti.

Ne keto zgjedhje me shume se ne çdo fushate tjeter narkoshteti u shnderrua ne makineri elektorale te Kreut te Meduzes.

Parlamenti ne shkelje te konsensusit te vendosur mes forcave politike beri ndryshime kushtetuese ligjore, me te cilat favorizohej me disa mandate partia e qeverise.

KQZ, Kolegji, Policia e shtetit, Porkuroria dhe gjykatat e partise ne 98% te vendimeve qendruan besnike te palekundura te partise shtet. Po ndalem ketu vetem ne ngjarjen tragjike te 14 Marsit ne Elbasan.

Banda e personave ne shoqerim te Edi Rames sulmoi shtazerisht e keqtrajtoi fizikisht para kamerave dhe ne prani te bossit te tyre mbeshtetes te opozites.

Asnje nga keta bandite nuk u penalizua nga policia, prokuroria e partise sepse duheshin te vazhdonin misionin tyre kriminal te terrorizimit te popullates dhe blerjes se votes.

Ndaj dhe me 21 Mars kjo bande kishte dale publikisht dhe e armatosur per blerje votash, gje qe solli pergjakjen e Elbasanit.

Pas ngjarjes narkopolicia dhe narkoprokuroria fshehen ne menyre kriminale provat qe faktonin se ne makina u gjeten materiale per blerje te votes.

Perveç kesaj, dispozitat e kodit elektoral por dhe nenet e Kartes se Kopenhegenit per zgjedhjet e lira qe ndalojne perdorimin e burimeve te qeverise dhe shtetit per ndikim ne procesin zgjedhor, u shkelen me urdhera, ligje, vendime dhe akte te gjitha publike me qindra here nga Edi Rama dhe zyrtaret e tij.

Nuk po ndalem ketu ne perdorimin e mjeteve shteterore dhe administrates per fushate nga Edi Rama dhe ministra e narkozyrtaret e tij as tek qindra tendera dhe prokurime publikeLexo edhe :  Fitoi mandatin e tretë, Rama merr urime nga Erdogan, Mitsotakis dhe Salvini

ne funksion te zgjedhjeve, as ne dhjetra e dhjetra inaugurime elektorale po po jap ketu vetem nje fakt;

Vetem bashkia e Durresit ka levruar pas dates 25 Mars transferta nga Thesari per individin (te demtuarit nga termeti) 83 here me shume se sa ka levruar nga 1 dhjetori i vitit 2019 deri me 25 Mars te vitit 2021.

Dergimi nga Edi Rama i te dhenave personale te 1 milion qytetarve mbrojtura me ligj dhe kushtetute ne çdo vend demokratik te botes nga e-Albania ne seline e partise socialiste perben megakrimin elektoral me te madhin ne histori, perben aktin me te rende pas burgosjes politike qe nje shtet mund te kryej ndaj qytetareve te tij.

Ky akt de fakt shenon jo vetem deligjitimin e zgjedhjeve por edhe te shtetit bandit qe kryen ate.

Edi Rama pajisi patronazhistet e tij me te dhena qe dikur sigurimi i shtetit pajiste patronazhistet e partise shtet qe te merrnin peng dhe te konfiskonin voten e qytetareve shqiptar.

Po ne kete kontekst, narkoshteti me kontrollin e tij te rrepte ndaj mediave dhe blerjen e polleve per manipulimin e opinionit, shenon ne çdo aspekt nje rekord te zi ne pabarzine e paraqitjes se fushtes elektorale te paleve ne gare.

Keshtu, me shnderrimin e narkoshtetit ne makineri elektorale u asgjesua barazia midis paleve, kushti i te gjitha kushteve per zgjedhje te drejta sipas standarteve nderkombetare dhe vota e lire u fut ne agoni.

Ajo u shnderrua ne nje mega treg pothuaj publik.

Partia Doshi eshte vetem nje shembull i “industrializimit” te blerjes se votes per llogari te Edi Rames sepse makineria me e madhe e blerjes se votes e ketij megakrimi elektoral qendron ne Partin Socialiste.

Keshtu nga klanet Gjici, Frroku, Beqaj, Sterkaj, Ndreu, Ndreca, Malaj, Rraja, Ahmeti, Manstirliu, Balluku, Koka, Çyrbja, Balla, Gjiknuri, Brace, Peleshi, Klosi, Çuçi, etj jane shpenzuar per blerje votash me euro, ushqime, dhe favore te tjera se paku dhjetfishi i shumave te shpenzuara nga Doshi per kete qellim.

Me keto shuma jane blere me se paku 10-12 mandate.

Per te gjitha sa me siper dhe te tjera per te cilat nuk po ndalem, dua te them se vota e lire si shprehje e vullnetit te qytetareve te lire vdiq pa u futur ne kuti dhe natyrisht ne kuti nuk mund te kishte fat tjeter nga ai para kutise.

Ne keto rrethana, me te drejte shtrohet pyetja: A duhej opozita te ndiqte kete farse elektorale? Pergjigja ime eshte e prere Po.

Kjo sepse ajo duhet ti permbahet e palekundur parimit te saj themelor te ardhjes ne pushtet me voten e qytetareve dhe se dyti duke mos marre pjese ne zgjedhje ajo humbiste te drejten per te qene avokate e besueshme e votes se lire tek shqiptaret dhe miqte dhe partneret tane nderkombetar.

Keshtu qe pavaresisht nga te gjitha mendoj se ajo veproj drejte qe mori pjese ne keto zgjedhje.

Duke mos mohuar rendesine e padiskutueshme dhe detyrimin e pashmengshem e nje analize te thelle per nxjerrjen e pergjegjesive per rezultatin e ketyre zgjedhjeve nga cilido dhe te drejten e pamohueshme te gjithsejcilit per te kerkuar ne gje te tille, mendoj se e nje rendesie jetike per qytetaret, opoziten, militantet dhe mbeshtetesit e saj qe sakrifikuan aq shume ne keto zgjedhje si dhe per vendin ne teresi eshte mbledhja, administrimi dhe sistemimi i çdo dokumenti, fakti, argumenti dhe pregatitja me seriozitet e objektivitet e Librit te Zi te zgjedhjeve jo demokratike te vitit 2021 ne Shqiperi.

Ky liber duhet ne kohen me te shkurter tju dergohet institucioneve te shtetit njepartiak, OSBE ODHIR, misioni vezhgues i te cilit ka bere nje raport paraprak te paanshem dhe objektiv per keto zgjedhje.

Libri duhet tju dergohet dhe te gjitha institucioneve nderkombetare, Keshillit te Europes, Komisionit Europian, Parlamentit Europian, Kongresit te SHBA, Bundestagut, parlamenteve, ministrive te jashtme, qeverive te vendeve anetare te BE dhe NATO-s dhe menjehere per te gjitha shkeljet e tmerrshme te Konventes Europiane te te Drejtave te Njeriut te paprecedent ne historine e Keshillit te Europes duhet drejtuar Gjykates Nderkombetare te te Drejtave te Njeriut ne Strasburg. Kjo nuk eshte nje beteje e lehte por nisur dhe nga precedenti eshte beteje qe fitohet plotesisht.

Zyrtaret, qeveritaret qe qendrojne per voten e lire mirepresin Librin e Zi te zgjedhjeve 2021 te Shqiperise si nje perpjekje serioze, legjitime te opozites shqiptare. Ky eshte nje mision i larte sa shqiptar aq dhe nderkombetar per te gozhduar para botes Lukadrogen e Shqiperise dhe per tju rikthyer shqiptareve voten e lire.

Kategori
Uncategorized

Vili Minarolli: Shpëtoni Shqiperinë nga lugë-çorbë-ngrënësit…

Ambasador Vili Minarolli /

Sot më shumë se kurrë, detyra e çdo kujt qytetari dhe demokrati është jo vetem mbrojtja e votës, jo vetem denoncimi me abuzimin, dhe vjedhjen e votes se qytetarit, por dhe mbeshtetja e fuqishme e forces politike qe solli dhe mbron lirinë.

Mbështetia e Partise Demokratike…

Dhe jo vetem,

Por sot veç demokrateve, qytetari shqiptar i tradhetuar, dhunuar varferuar, vjedhur dhe shfrytezuar nga kjo narko-qeveri, i duhet mbështetia e paster e partise demokratike dhe e kryetarit Basha …e vetmja alternative dhe shprese ne mbrojtje te te drejtave dhe lirive te qytetarit, ne mbrojtje te familjes, kjo edhe ne mbrojtje te votes se tij të lirë.

Sulmet e tredhakëve, pabesakëve, deshtakëve, dhe djallëzakeve ndaj partisë demokratike dhe kryetarit Basha, nuk jane ndonje fenomen i ri,

Atë e kane bere dhe te tjere me pare, kunder partise demokratike dhe Berishes, dhe fatkeqesisht keta te tjere dhe te mjere, jane o nga ata qe hija nuk i le te drejtojne dot më shtyllen e tyre kurrizore, o fitimet dhe ofiqet e dikurshme brenda qeverisjes se PD-se, por dhe vazhdimin e ketyre ofiqeve te ndyra me qeverine Rama…

Këto janë ato që i detyrojnë këta tredhakë-dështakë të nxjerrin lloj lloj mut’hajë, nga goja e tyre e ndyre.

Ndaj sot eshte koha te mbeshtesim kryetarin Basha.

Postimi i plote i ish deputetit dhe kryetarit te Partise Demokratike Tirane. 🇦🇱Ambasadorit, zotit Vili Minarolli.

Detyra kryesore e cdo antari dhe drejtuese te PD eshte mbeshtetja e plote per Kryetarin Basha. Ai duhet te drejtoje dhe ekipi i tij duhet te udheheqin betejen per te evidentuar dhe provuar farsen zgjedhore.
Te paduruarit per t’i zene vendin jane pjese e lojes te kundershtareve politik te PD.
Shpetoni Shqiperine!

Kategori
Uncategorized

”Hamshori” ish Deputet i Pogradecit, që karierën politike e nisi si FRESHIST …

Si e hodhe drejtoreshen e D…P së në kazani i plerave ne Oktopodi – Pogradec mbasi kishit pire dhe i i kishie shqyer undet me mjell ”misri” …

Shyqyr qe drejtoreshen e gjeti dhe e shpetoj shoferi qe mblidhte plerat ne mengjes se sot do ishe ne burg akoma o i ziu ti…

Ai që emërimet dhe çemërimet në administratë, i bënte me ”provë”.

Po si e harrove kaq shpejt ate çka i bere Pogradecit o batak ?!

Pede-hamshor , se vertet i tille je, i pa cipe, i pa fytyre, i pa besë, gjobe vënës, gjobë marres …i pabesë dhe ….

Po si harrove ?!

Sa miliona mblodhe me emërimet e demokratëve ne administrate ???

Sa o maskara sa …

Une Boden kam sharë, por ai kurrë veç ndihmës ndaj antareve te PD, as u mor dhe as mori lek kujt, nga dhe në emërimet në administratë…

Por dhe ai seshte pa faj.

Faji i tij si sekretar i pergjithshen eshte qe ty yllin ne ”ngjitje” të lejoj te beje çte te deshte bytha ne qarkun e tij dhe tonin…

Në nje narkoshtet ku krimi i organizuar jo vetem te vret, por ble dhe shet vota.

Sa nga ne u aktivizuam jo vetëm per te perçuar politikën Partisë Demokratike ?

Sa nga ne votuan ?

Sa nga ne mbrojtën votën qytetare nga abuzuesit, ndryshuesit, bleresit, dhe vjedhesit e saj ???

Ndersa ti…

Ti Je i detyruar.
Luga e çorbës ”mik”, luga e çorbës…te ben te vjellesh tere jeten …

Kategori
Uncategorized

RAPORTI I OSCE/ODIHR THOTË: Votat u blene nga partia në pushtet …

Kolonel Dritan Demiraj /

Të dashur bashkëkombas!
Të dashur miq dhe kolegë!

Nëpërmjet këtij postimi dua tju falenderoj të gjithëve pa masë për mbështetjen e dhënë gjatë kësaj fushate elektorale.

Nuk jam politikan karriere që të bëj analiza politike, por ushtarak me parime për njerëzit, vendin dhe Kombin Shqiptar.

Duke lexuar gjetjet paraprake të raportit të OSCE/ODIHR si dhe duke konstatuar vetë personalisht në terren të gjitha këto problematika gjatë procesit zgjedhor të cilat janë renditur më poshtë në mënyrë të përmbledhur, mendoj dhe jam i bindur se rrotacioni politik në Shqipëri ishte i domosdoshëm dhe është jetik.

RAPORTI I OSCE/ODIHR THOTË:

1.- Votat u blenë nga partia në pushtet;

2.- U përdorën masivisht mjetet shtetërore në shërbim të partisë në pushtet;

3.- Ministrat përdorën mjetet e shtetit në fushatë;

4- Pati punësim masiv në kundërshtim me ligjin, në prag të zgjedhjeve;

5.- U keqpërdorën të dhënat personale nga partia – shtet;

6.- U ndryshua Kushtetuta në mënyre anti – ligjore, të përshpejtuar, antidemokratike, në kundërshtim me rekomandimet e komisionit të Venecias;

7.- Pati zhvendosje të listave të zgjedhësve

8.- U kapën në mënyrë masive mediat nga qeveria e partisë në pushtet

9.- Partia në pushtet gëzoi 15 për qind më shumë mbulim mediatik, falë parasë së madhe të hedhur në tregun mediatik;

10.- Ka prishje masive të qëllimshme të fletë-votimeve të cilat do te prodhonin 6 mandate për opozitën;

Duke shprehur bindjen se Parta Demokratike e Shqipërisë do të ndjekë të gjithë hapat dhe instrumentet ligjore për zbardhjen e kësaj masakre zgjedhore, dua të falenderoj dhe një herë me mirënjohje të thellë çdo person që na mbështeti gjatë kësaj fushate.

Dua të falenderoj gjithashtu çdo person tjetër që ishte kritik ndaj qëndrimeve të mia, të cilët me mendimin e tyre më ndihmuan të analizojmë dhe planifikojmë se çfarë mund të bëhet më mirë në të ardhmen.

Zoti e bekoftë Shqipërinë.
Zoti i bekoftë Shqiptarët.

D.D. Tiranë.

Kategori
Uncategorized

Nuk është e lehtë lufta përballë MAFIAS !

Kolonel Konstadin Koliqi /

Basha i dha qytetari opozitarizmit por….nuk eshte fai i tije qe shqipot dominohen nga injoranca, nostalgjia per dhunen, per diktaturen qe shiten dhe blihen me lire se mallrat e perdorura te gabit,

Nuk eshte fai i tije qe e gjeti partine me figura te shpelara, te ardhur nga askundi, me njolla te shumta qe bene kariere te pamerituar dhe kur ju tregua vendi qe meritonin, menjehere u vune ne sherbim te MAFIAs se kuqe…….

Kategori
Uncategorized

Zonja ambasadore, mos bëni ’naiven’: Krimineli Tom Doshi ka mbështetien e Ramës.

VIDEO/ Tom Doshi shan gazetarin Rakipllari: O kurvë, keni edhe fëmijë!

Ambassador, a government with the criminal Tom Doshi, leader of the PSD, whether indirectly or directly, whether he only supports the Rama Organisation SP or enters into coalition with his PSD, should be unacceptable to the USA and cannot be accepted, the same applies to Europe

Tom Doshi është ai…

Që nuk pyet më për SHBA-në, dhe perfaqsuesit e saj ne Shqiperi, dhe jo më të pyesi për opoziten, dhe ’drejtësinë’ e një narkoshteti me te cilin bashkqeveris.

I shpallur Non Grada nga Departamenti i Shtetit, për akuzat e tij ndaj Doshit për korrupsion dhe trafik droge, ky bleres votash, me miliona euro dhe dhunë, u rifut si hije në parlamentin shqiptar nëpërmjet partise qe drejton dhe miqve te tij që financon.

Ky trafikant i shpallur Non Grada, nga ju, është i pa prekshem, sepse është bashkpuntor dhe mik i ngushte i narkokryeministrit Rama.

Kjo eshte jo vetem e pa pranueshme por e turpshme zonja ambasadore.

Dhe jo vetem per ju që keni kaq kohë flisni, por pa mundur ta ndaloni, që ai të realizoje me ndimen e Ramës futjen e tij ne parlament .

Kjo vlen edhe per Bashkimin Europian, i cili per hater te ’stabilitetit’ ka mbyllur syte ndaj shtimit te trafikut dhe krimit te organizuar, dhe lidhjet e tij me qeverinë Rama.

Qeveri ku dy ministra te brendeshem dhane dorheqien per akuzat per lidhjet e tyre me trafikantet dhe krimin e organizuar.

Eshte e pa pranueshme zonja ambasadore, qe nje kriminel jo vetem ju ’sfidon’ por futet ne parlament me partine e tij jo vetem duke blere vota, por eshte gati per te berë koalicion qeverises me partine ne pushtet, dhe Edi Ramën.

Kategori
Uncategorized

Vëzhguesit e OSBE: Problem shitblerja e votës dhe patronazhistët e PS

Vëzhguesit e OSBE: Problem shitblerja e votës dhe patronazhistët e PS
Kategori
Uncategorized

Lajmet e rreme janë për shportën e mbeturinave …

Kategori
Uncategorized

Numërohen mbi 47.6% e kutive në vend! PS-ja me diferencë të lehtë! PD-LSI në rritje

Rezultati ka ndryshuar në favor të opozitës me një rritje të lehtë, pasi në orët para të mëngjesit PS ishte në avantazh, ndërsa aktualisht PD po i afrohet shifrës 40%


– Mbi 47.6% e votave (2472 kuti) janë numëruar dhe forcë e parë sipas rezultateve të deritanishme është Partia Socialiste, me 352,967 vota (49.18% ).

Partia Demokratike bashkë me Lëvizjen Socialiste për Integrim janë mjaft të favorizuara në zonën e Veriut.

PD-ja ka 283,578 vota (39.23%), ndërsa LSI-ja ka 51,248 vota ( 7.09%). Partia e katërt në rang vendi është PSD-ja e Tom Doshit me 15, 337 vota, ose 2.12%.

Nga të gjithë kutitë e hapura është vënë re një trend; PS dhe LSI kanë pësuar rënie në elektorat, ndërsa PD ose ka rritje, ose nuk ka humbur asnjë votë nga zgjedhjet e 2017. Edhe në ato që mund të cilësohen si bastione të sigurta të PS-së, socialistët kanë shënuar rënie në rezultat, duke i krahasuar shifrat me ato ç’ka fituan në vitin 2017. Po ashtu të njëjtin trend por edhe më drastik ka LSI-ja. Mesa duket dy forcat e majta nuk kanë punuar mjaftueshëm me bazat duke i cilësuar si të sigurta, por rezultatet tregojnë se kanë gabuar. 

Në Shkodër PD-LSI marrin 43.20 % të votave, shumë më tepër se PS-ja që ka marrë vetëm 29.83 %, ndërsa në Lezhë PD-LSI që marrin 55.9% kundrejt PS me 42.8%. Edhe në Dibër, PD-LSI kryesojnë me 50.2% kurse PS ndjek me 47.2%. Në Kukës PD-LSI kanë 62.9% të votave, kurse PS 35.9%. PSD ka 9 mijë e 745 vota, 1,94%. Në 8 qarqet e tjera PS-ja kryeson me mbi 50%. Më favorite është në Durrës e Vlorë ku ka mbi 56.1% dhe 58.4% të votave në këto dy zona.

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka bërë përditësimin më të fundit të të dhënave, teksa kanë kaluar rreth 17 orë nga hapja e procesit të numërimit. Në total janë numëruar 2512 kuti nga 5199, pra rreth 47.6%, dhe rezultati vijon si më poshtë:

Partia Socialiste 48.82% ose 352,967vota.

Partia Demokratike 39.23 % ose 283,578 vota.

LSI 7.09 % ose 51,248 vota.

PSD 2.12% ose 15, 337vota në rang vendi.

Rezultati ka ndryshuar në favor të opozitës me një rritje të lehtë, pasi në orët para të mëngjesit PS ishte në avantazh, ndërsa aktualisht PD po i afrohet shifrës 40%

Kategori
Uncategorized

Basha: Numërimi i votave do përfundojë me fitoren e madhe të Aleancës për Ndryshim

Mos bllokoni numurimin !

Fitorja do i takojë ç’do shqiptari ! ✌🏼

Kemi të bëjmë me një humbje të thellë të PS-së dhe një rritje të votave për PD-në dhe Aleancën për Ndryshim.

Kreu i PD-së Lulzim Basha në një deklaratë për mediat, i ka bërë thirrje PS-së që të mos bllokojë numërimin.

Basha deklaroi se kutitë e hapura deri më tani janë të zonave që njihen si bastione të PS-së dhe humbja në këto zona është e thellë për partinë në pushtet.

Në fund, Basha u shpreh se fitorja do ti takojë çdo shqiptari.

Pjesë nga deklarata e kreut të PD-së:

Dua t’ju falenderoj të gjtiha mediat për punën e jashtëzakonshme dhe që do ta vazhdoni deri sa numërimi të mbarojë. Si e dimë të gjithë qendrat e para që numërohen janë qendrat që favoriozojnë partinë në pushtet dhe PS ka humbur thellë.

Janë ata që kanë bllokuar numërimin. Le ta vazhdojnë sepse vullneti i popullit është në kuti dhe thirrja ime është vazhdoni punën me përgjegësi dhe seriozitet. Numërimi do të bëhet në mënyrë rigorozë dhe ashtu siç janë thyer në ato që i kanë bastione të tyre, ashtu do të vazhdojnë.

Fitorja është e padiskutueshme, fitorja do ti takojë çdo shqiptari.

Kategori
Uncategorized

Republika e Spiuneve !

Kategori
Uncategorized

Votimi elektronik/ PD fiton thellë në ‘Stalingradin’ e Tiranës

Votimi Elektronik per here te pare u eksperimentua nga KQZ, në nje zonë bastion të Partise socialiste në Tiranë.

Ku konfirmoj se …

Partia Demokratike ka shënuar një fitore të thellë në këtë njësi, e cila etiketohet si njësia nr 10 ne Tiranë….

Votimi elektronik/ PD fiton thellë në ‘Stalingradin’ e Tiranës

Nëjsia numër 10 në Tiranë ka implementuar për herë të parë krahas identifikimit biometrik edhe votimin dhe numërimin elektronik.

Ashtu siç mund të merret me mend, numërimi në këtë njësi ka përfunduar në mënyrë rekord, dhe rezultati tani dihet…

Ku Partia Demokratike ka fituar bindshem edhe ne kete zone e cila njihet si bastion i te se majtes ne Tiranë

Fitoren e PD-së në këtë njësi e ka konfirmuar edhe eksperti i të dhënave, Adlej Pici.

Ai tha se ky është një rezultat interesant, pasi PD ka fituar thellë në atë që njihet si ‘Stalingradi’ i PS në Tiranë.

Sipas tij, ky është një tregues se rezultati i PD duhet të jetë shumë i thellë edhe në zona të tjera në vend.

Kategori
Uncategorized

Ti që shet votën, ta dish: ti shet gruan, ti shet vajzën…

Agron Tufa /

Kategori
Uncategorized

Arsye minimale për të votuar kundër zgjatimit të PPSH-PS:

Agron Tufa !

Të ndalohet braktisja dhe boshatisja e vendit që po shpopullon fshatrat dhe qytetet tona;

 • Të sfidohet ngushtimi dhe likuidimi i lirive qytetare, i mbylljes së gojës nën presion të vazhdueshëm qeveritar;
 • Të marrë fund militantizmi dhe mercenarizmi në administratë dhe shërbime publike;
 • Të çrrënjoset kancerri i shitblerjes së votës me lekë dhe favore, i vëzhgimit, spiunimit dhe survejimit të çdo qytetari me spiunët modernë, të quajtur “patronazhistë”;
 • Të ndëshkohet dhuna dhe arroganca e paceremonishme ndaj kujtdo, e cila mbrohet nga policia dhe gjykatat e regjimit;
 • Të shpartallohet kultura e shëmtuar e propagandës vetlëvduese kur vendi është kredhur në borxhe, mjerim dhe varfëri dhe asgjë nuk është arritur, përpos regresit të thellë e të gjithanshëm;
 • Të mbrohet interesi qytetar dhe kombëtar, i nxjerrë në mënyrë të pacipë në pazare politike rajonale;
 • Të shfrytëzohen mundësitë për punësim në bazë të reformave, iniciativave të biznesit dhe burimeve ekonomike e turistike;
 • Të rikthehet shpresa, që në vendin tonë qeveris ligji dhe drejtësia dhe jo kasta qeveritare e tenderave dhe punësimeve jo në bazë të aftësisë, por të besnikërisë fanatike partiake;
 • Të neveritet revanshi qeveritar për joshjen dhe rekrutimin e diasporës, artistëve, këngëtarëve duke sugjeruar kulturën nxitëse të maskaradës dhe klounadës politike;
 • T’i ndërpritet vrulli një diktature të re, që alienon, paralizon dhe skllavëron mendjet dhe ndërgjegjet e lodhura, apo më saktë, rezistencën e heshtur e të vetmuar të qindra mijëra shqiptarëve.

P.S: secili mund t’i rreshtojë e klasifikojë vetë këto pika, sipas rëndësisë që kanë për secilin, sikundërse mund të shtojë pika të tjera të ndjeshme.

Kategori
Uncategorized

Emigrantët shqiptarë në Greqi: U bëjmë thirrje familjarëve tanë në Shqipëri, votoni kundër Rilindjes që na diskriminon

Emigrantët shqiptarë në Greqi po reagojnë fuqishëm kundër vendimit politik të Komitetit Teknik të Pandemisë, që të karantinojë 2 javë, çdo emigrant shqiptar që vjen nga Greqia për të votuar në Shqipëri për zgjedhjet parlamentare.

/Gazeta TELEGRAF

Forumi në gazetën “Telegraf”: Rilindja na diskrediton, duke na mohuar të votojmë në Atdhe

Flasin për gazetën “Telegraf”: Luan Zyka, Shpëtim Zinxhiria, Arben Cani, Etmond Guri

Emigrantët shqiptarë në Greqi po reagojnë fuqishëm kundër vendimit politik të Komitetit Teknik të Pandemisë, që të karantinojë 2 javë, çdo emigrant shqiptar që vjen nga Greqia për të votuar në Shqipëri për zgjedhjet parlamentare. Përfaqësues të emigracionit shqiptar në Greqi, flasin në forumin e gazetës “Telegraf” dhe e cilësojnë “vendim i turpshëm politik i një komiteti gjoja ekspertësh mjekësor, që, duke mohuar ardhjen emigrantëve në Atdhe për të votuar, diskriminon diasporën shqiptare në Greqi. Emigrantët shprehen se, kryeministri Rama nuk mbajti asnjë premtim për emigrantët shqiptarë në Greqi, për ndihmën e madhe që i dhanë në 2013 dhe 2017, ndërsa duket se vetëm tani po e kupton që emigrantët mund të votojnë kundër tij. Përfaqësuesit e emigrantëve shqiptarë në Greqi pohojnë për gazetën “Telegraf” se, i kanë dërguar nota proteste qeverisë së kryeministrit Rama dhe se do të protestojnë fuqishëm, ndërkohë, që thonë se u kanë bërë thirrje familjarëve që kanë në Shqipëri, që nesër të votojnë kundër partisë-shtet, për të dënuar vendimin diskriminues.

“Vendimi i Komitetit Teknik për karantinimin e emigrantëve shqiptarë në Greqi është një VENDIM diskriminues, antishqiptar, sepse emigrantët kanë gjithë të drejtën kushtetuese për të votuar në shtetin e tyre”

Pyetjet e gazetës  “Telegraf” për përfaqësuesit e emigrantëve në Greqi

– Si e gjykoni vendimin e Komitetit Teknik mbi  karantinimin pas 25 prillit, të emigrantëve  që mund të vijnë në Shqipëri për të votuar ?

– A duhet që emigrantët t’u kërkojnë familjarëve në Shqipëri që të votojnë kundër qeverisë, e cila arbitrarisht  i përjashtoi nga votimi i 25 prillit?

Ja përgjigjet e dhëna për telegraf.al :

ARBEN CANI, kryetar i  shoqatave të emigrantëve shqiptarë në Greqi: Është një VENDIM antishqiptar

Vendimi i Komitetit teknik për karantinimin e emigrantëve shqiptarë që jetojnë në Greqi, është një VENDIM diskriminues. Është një VENDIM antishqiptar, sepse emigrantët janë shtetas shqiptarë dhe kanë gjithë të drejtën kushtetuese dhe civile për të votuar në shtetin e tyre. Vota është e lirë dhe e pavarur nga askush. Ne, emigrantët në Greqi, u kemi bërë thirrje familjarëve tanë në Shqipëri, që të mos votojnë këtë qeveri, që na diskriminon dhe na braktis, që na kërkon të na mohojë Atdheun tonë.

“Ne, emigrantët në Greqi, u kemi bërë thirrje familjarëve tanë në Shqipëri, që të mos votojnë këtë qeveri, që na diskriminon dhe na braktis, që kërkon të na mohojë Atdheun tonë”

Luan Zyka, përfaqësuesi  i emigrantëve  shqiptarë  në  Selanik: Protestë e fuqishme e emigrantëve në Greqi: Rilindja na mohon të drejtën kushtetuese për të votuar

Ky urdhër shkaktoi reagimin e shumë shqiptarëve në Greqi, të bindjeve të ndryshme politike dhe partiake, sepse e konsiderojmë si absurd dhe diskriminues për diasporën e madhe shqiptare në Greqi. Greqia ka 5 muaj nën goditjen e valëve të pandemisë, ashtu si edhe Shqipëria. Për festat e fundvitit 2020, nuk doli një urdhër i tillë, deri dhe sot nuk kemi një urdhër të tillë. Çfarë ndryshoi që u mor një vendim i  tillë,duke veçuar  një masë të madhe të shtetasve shqiptarë që jetojnë e punojnë e në Greqi? A ka lidhje kjo masë me zgjedhjet parlamentare të 25 prillit ? Po javën tjetër që në Greqi janë Pashkët Ortodokse dhe shqiptarët kanë rast të shkojnë pranë famijeve të tyre, do u mohojmë edhe këtë ? Në Urdhërin ministror vendoset karantimi i detyrueshëm për shtetasit! Për cilët shtetas ? Vetëm për shqiptarët apo edhe për personat me shtetësi të huaj?! Edhe nga formulimi i urdhërit ministror, duket qartë se, objekti i karantinimit qenkan vetëm shtetasit shqiptarë, diaspora shqiptare e Greqisë, emigrantët që po mbajnë me miliona euro ekonominë shqiptare!  Thjesht dhe qartë, me këtë urdhër, praktikisht u vështirësohet deri në mohim, e drejta kushtetuese e shqiptarëve të Greqisë për të votuar në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit.  Më datë 19 prill një numër i madh organizatash të shqiptarëve nga gjithë Greqia, i dërguan një notë proteste  Qeverisë dhe aktorëve të tjerë politikë dhe administrativë të shtetit shqiptar, për anullimin e këtij urdhëri, që në thelb, pengon ushtrimin e të drejtës kushtetuese të shqiptarëve të Greqisë për të votuar.

Mendoj se dhënia e votës përbën një ndër veprimet më të rëndësishme të një qytetari në botën demokratike, dhe si i tillë nuk e di se deri në çfarë mase mund të lidhet me reagimin përkatës ndaj familjeve të tyre. Por unë jam i sigurt se, ky veprim është politik, antikushtetues dhe antidemokratik dhe do ketë pasoja në ndërgjegjen e Diasporës shqiptare në Greqi. Fatkeqësisht nga politika shqiptare vazhdon diskriminimi politik i shqiptarëve të Diasporës.

“Ky urdhër shkaktoi reagimin e shumë shqiptarëve në Greqi, të bindjeve të ndryshme politike dhe partiake, sepse e konsiderojmë  si absurd dhe diskriminues për Diasporën e madhe shqiptare në Greqi”

Shpëtim Zinxhiria: Kryeministri Rama na diskriminoi si Komunitet Shqiptar në Greqi

Vendimi i qeverisë është një dhunë barbare dhe antikushtetuese. Është një dhunë fashiste që nuk ka ndodhur në asnjë vend demokratik , por fatkeqësisht që ndodh në vendin tonë që drejtohet nga një frikacak, karrierist dhe mbi të gjitha, nga një njeri i sëmurë, i etur për pushtet. Nën justifikimin e pandemisë, me anën e një vendimi nëpërmjet Komitetit Teknik, ai  ka kërkuar të karantinojë pas 25 prillit, emigrantët që mund të vijnë në Shqipëri për të votuar. Ky ndalim që emigrantët të marrim pjesë në votime, është i pajustifikueshëm për ne emigrantët. Në fillim na ndaloi të votojmë këtu në Greqi, por më e keqja është se, na ka ndaluar të udhëtojmë edhe në Shqipëri. Këtë vetëm një i çmendur e bën. Emigracioni dhe problematika e tij gjatë jetës prej 2-3 dekadash në emigrim në Greqi, mua më dha misionin  të përfaqësoja bashkëvuajtësit tanë në Tempullin e Demokracisë, Parlamentin Shqiptar. Në siglën e Partisë së Emigracionit  ku jam dhe i pranishëm ku u bë e mundur që të jem pjesë e këtyre zgjedhjeve parlamentare si kandidat për deputet në koalicionin ABEOK. Por shteti im, kandidat i BE-së, m’a ndaloi këtë mision demokratik.Vendimet e njëpasnjëshme të orëve të fundit të Qeverisë dhe Komitetit Teknik (Tuajin), më heqin të drejtën si emigrant dhe si kandidat për deputet,  sepse duhet të jem në karantinë 14 – ditë!

Ju pyes:

Nëse keni ndërtuar këtë demokraci dhe Kushtetuta është thjesht për sirtaret e monarkisë që dëshironi të ndërtoni, atëhere thuajini shqiptarëve se ato zgjedhje, janë vetëm dhe vetëm për administratën tuaj mbretërore dhe kjo ju bën mosbesues. Nga ana tjetër, si pjesë e emigrantëve dhe problematikës së tyre,  ju them se qeveria juaj, asnjëherë nuk ishte pjesë e tyre dhe politika juaj monarke, jo vetëm që i ka përdorur këta njerëz, por ka shitur edhe ndjenjën e tyre patriotike me pazaret e juaja nëpërmjet  Turqisë. Nuk jam aspak i indinjuar me vendimmarrjen tuaj, sepse është çështje kohe largimi i planeve të tuaja për çrrënjosjen  e historisë dhe kulturës të atij vendi dhe njerëzve të tij, që me qeverisjen tuaj, vetëm brengë dhe përçarje shpirtërore arritët për shqiptarët  në çdo cep të botës! Ju treguat se, premtimet tuaja që shqiptarët të votonin në 2013 ishin mashtrim, po kjo u përsërit  në 2017, ndërsa në 2021, ju na ndaluat që të vinim në Shqipëri. Mund të na tregoni një rast në këtë planet, që kandidatëve për deputet, t’u ndalohet pjesëmarrja në garë, një javë para votimeve?! Do t’u thoja njerëzve të mi në Shqipëri, që të mos votojnë për këtë njeri të sëmurë, sharlatan, mashtrues që po çmend mbarë Shqipërinë.

“Vendimi i qeverisë është një dhunë barbare dhe antikushtetuese. Është një dhunë fashiste që nuk ka ndodhur në asnjë vend demokratik”

Edmond Guri, ish- kreu i Shoqatës së Emigrantëve Shqiptarë në Greqi: Vendim i turpshëm i kryeministrit Rama, për të manipuluar rezultatin zgjedhor

Ish -kreu i Shoqatës së Emigrantëve Shqiptarë në Greqi, Etmond Guri, e konsideron këtë si një vendim të turpshëm, që heq të drejtën e emigrantëve shqiptarë për të marrë pjesë në votimet e 25 Prillit. “Vendim absurd, i cili na gjen kundra dhe nuk e di cilat kanë qenë shkaqet që kanë shtyrë komitetin të marrë këtë vendim në një situatë aspak problematike, ku numri i infektimeve për një milionë banorë në Shqipëri, është më i madh se në Greqi. Kjo mjafton për t’a hedhur poshtë vendimin. Në Greqi kemi një situatë shumë më të menaxhueshme, në kundërshtim me Shqipërinë ku çdo gjë është e lirë, baret, restorantet, kafenetë dhe fushata elektorale që paraqitet nga partitë opozitare. Pra grumbullimet e tyre nuk janë të rrezikshme për infektime, ndërsa qenkan problem emigrantët që vijnë në Shqipëri për të votuar? Plus që emigrantët bëjnë testin për të parë nëse janë të infektuar apo jo dhe disponojnë certifikatë vaksinimi. Pse duhet që qeveria e kryeministrit Rama të trembet dhe të marrë vendime të tilla? Apo kërkon që të manipulojë rezultatin zgjedhor, duke mohuar votën e emigrantëve? Sepse në 2013, emigrantët shqiptarë nga Greqia dhanë kontribut të madh me mijëra vota Aleancës së Majtë të Edi Ramës, ndërsa tani, pas 8 viteve qeverisjeje, derisa nuk mbajti asnjë premtim, derisa i braktisi, i harroi, i mashtroi, kërkon që t’u mohojë votën, duke përdorur Komitetin Teknik të Pandemisë si instrument politik, me atë vendim të turpshëm, aspak të bazuar në të dhëna të ecurisë së pandemisë. Pati një mbështetje shumë të madhe për reagimin tonë kundër vendimit të komitetit të ekspertëve. Shoqata e Emigrantëve Shqiptarë denoncon këtë vendim dhe kërkon heqjen e tij. Ata gjithashtu, u shprehën se, premtimet e dhëna për të mundësuar që edhe ata të votonin, nuk janë mbajtur. Nëse nuk do merren masa, ne do të vazhdojmë më tej me veprimet tona deri në protesta.

Kategori
Uncategorized

Ambasador, e njini kushtetuten Amerikane dhe ate Shqiptare !?

Martin Henze, debat me ambasadoren Yuri Kim.

Zonja Ambasadore !

Shqiperia nuk është Kongua në Afrikë, por nje shtet dhe komb i qyteteruar nga më të vjetrit në zemer të Europës.

Në nje vënd si Shqiperia e sotme, ku nuk drejton më ligji, e drejta dhe shteti ligjor, në një vënd antar të Natos, me liberalizim vizash qe aspiron per në BE, ku fatkeqesisht nje si ne Kongo, grupet kriminale te lidhura me narko-pushtetin, dhunojne ligjin dhe qytetarin, vjedhin zgjedhjet dhe e çojnë vëndin në kaos.

Popullit

I lind e drejta të mbrohet, dhe vetmbrohet jo vetëm me c’furgje, por me çtë mundet .

Ju kujtoj vazhdon debatin Henze, se ju nuk duket se e njini kushtetuten Amerikane, aq më teper ate shqiptare.

Albania’s president lambastes US ambassador on TV talk show

By Llazar Semini | APApril 24, 2021 at 4:18 p.m. GMT+2

TIRANA, Albania — Albania’s president has accused the U.S. ambassador of intervening in the small European country’s internal affairs by supporting its prime minister in an upcoming parliamentary election.Support our journalism. Subscribe today.

President Ilir Meta spoke harshly about Ambassador Yuri Kim during a television talk show on Friday night and called on the American diplomat “to stop supporting (Prime Minister Edi) Rama, who is violating the election.”

While the show was airing on Syri Televizion, Kim sent a text message to Meta and also tweeted about Sunday’s election, responding to a warning Meta gave this week that Albanians would take up pitchforks and other tools if the prime minister attempts to manipulate voting or the results.Story continues below advertisementnull

“It is unacceptable for anyone to threaten that citizens will take up “pitchforks” on April 25 or if they don’t like the result of elections,”’ the ambassador wrote. ”These threats deserve condemnation. Those who incite violence will be held responsible for the results of their words and actions. Stop.”

Albania’s two largest political parties are bitter election rivals. Confrontations between supporters of Rama’s government and of the opposition culminated Wednesday with the death of a leading supporter of the governing Socialist Party. Police have said the victim was shot, allegedly by a member of the opposition Democratic Party, during an argument involving members of the opposing camps.

Meta has denounced Rama for allegedly running a “kleptocratic regime” that concentrated all legislative, administrative and judicial powers in the prime minister’s. He also accused Rama of bungling Albania’s pandemic response and delaying the country’s integration into the European Union.Story continues below advertisementnull

The president holds the post without a party affiliation. Meta previously led the left-wing Socialist Movement for Integration, which is now led by his wife.

During Friday night’s talk show, Meta called Rama a “gangster” and a “psychic ill person.” He also became visibly agitated after receiving Kim’s text and made extreme claims about the U.S. ambassador. At one point, the president hinted that Kim could be part of an international lobbying campaign against him led by Serbia.

“There are corrupt circles. There is lobbying paid by Serbia, there (in the U.S.) and in other countries, which use America’s representatives against Ilir Meta,” he said.Story continues below advertisementnull

Meta alleged that Kim told him during one telephone call, “We know some things about you.”

“I have told (Washington) that if you have any issue with me, please let me know because I know that you may even kill me,” he said. Meta added that he would go to a nearby mountain and then “you may launch a missile on me, so that I don’t damage other people.”

After meeting with Lulzim Basha of the main opposition center-right Democratic Party, the U.S. ambassador on Saturday reiterated that Washington “does not support any party or candidate.”

“But we absolutely support the right of all citizens to vote freely & in peace,” Kim tweeted.

Election campaigning was not permitted in Albania on Saturday. Meta sent a letter to the country’s opposition parties asking them not to allow “any effort to spoil the electoral process.” He also called on prosecutors, police and election commissioners to be impartial.

https://www.washingtonpost.com/politics/albanias-president-lambasts-us-ambassador-on-tv-talk-show/2021/04/24/7ad23ad6-a4dd-11eb-b314-2e993bd83e31_story.html
Kategori
Uncategorized

Studentet shqiptare vijnë nga Norvegjia per te votuar Partine Demokratike.

Vine nga Norvegjia !

Votojne per here te pare.

Votojne Partine Demokratike.

Votojne Lulzim Bashen .

Fitore !

Dy te rinj studente ne Universitetin e Oslos.

Vlla e moter vijne nga Norvegjia e larget te votojne Partine Demokratike .

Ata jane Xhedeon Perparim

Mata.

dhe Kelina Perparim Mata

Nuk na intereson çmimi i biletes 900 euro, por vota per ndryshim.

Vota per Partine Demokratike.

Vota per Shqiperine.

Ndjaj mos e shit voten vlla, sot vota e jote eshte me rende dhe me e fuqishme se hekuri. Ajo eshte vote per ty.

Eshte vote per ndryshim.

Vote per te ardhmen tuaj !

Kategori
Uncategorized

RAMA HESHT. Por në Greqi janë 40 të vdekur në 24 muaj, 20 prej tyre kanë vdekur në burgje…

Nuk flasim për tallava, por behet fjalë për jetë njeriu dhe jo numer arithmetikë.

Sot në mbrëmje nga burgu Koridallo intervistiva nje 35-vjeçar i cili eshte ne rrezik për jetën e tij dhe invalid rreth 90 për qind.

Nga Shpetim Zinxhiria Athinë /

Përsëri po publikoj për shtetin shqiptar këto shifra me shpresë se ndoshta fillon hetimet në Greqi, si janë vrarë dhe vdekur shtetasit e tij. 20 prej tyre kane gjetur vdekjen ne 24 muajt e fundit ne burgjet e Greqisë, në një kohë që shteti shqiptar apo ambasada jonë asnjë hetim.


Për 2018 janë regjistruar 28 vdekje dhe për 2019 edhe 12 të të tjera. Në përgjithësi që nga fillimi i vitit 2018 e deri me sot janë regjistruar 40 vdekje, nga këta 14 bashkëatdhetarë kane vdekur ne burgjet e ketij vendi.


Por më shqetësuese mbetet indiferentizmi i shtetit allashqiptarce “Made in Albania”, aq sa ambasada jonë në Greqi nuk ka marrë mundimin të hetojë të paktën një ngjarrje, por këto i mëson nga publikimet tona. Një turp dhe vetëm një turp.


16/02/2018. 53-vjeçari Sami Karoshi nga Peshkopia dhe banues në Tiranë, u vetëvar në një rajon policor në qytezën Kisamo të Kretës, me një batanije të lidhur në kangjellat e birucës.

8/03/2018. Një shqiptar është vrarë ditën e diel në Greqi në zonën Artemida në rajonin e Atikës. Sipas raportimeve të mediave greke, 36-vjeçar shqiptar është qëlluar me 5 plumba në një rrugicë pranë një varreza. Ende nuk është bërë publikimi nga policia greke të identiteti të shqiptarit të vrarë.

26/04/2018 Një 23-vjeçar shqiptar është ekzekutuar gjatë orëve të natës së të mërkurës në sheshin e lagjes “Exarchia” në Athinë. Sipas policisë, viktima është Mihal Kapurani nga Korça. Burime policore thanë se viktima u sulmua nga agresorët në sheshin e lagjes, pas një konflikti që pati mes tij dhe 3 bashkëkombasve të tij për shkaqe ende të panjohura.

6/06/2018 Vritet me armë 13-vjeçarja. Personi që qëlloi me armë 13-vjeçaren është identifikuar nga autoritetet greke dhe është shpallur në kërkim. Ai është një 34-vjeçar, i cili ishte së bashku me 40-vjeçarin shqiptar kur ndodhi ngjarja. Sipas mediave greke, autori është një kasap dhe u përfshi në konflikt me disa romë në kampin e këtyre të fundit. Pas konfliktit, ai u largua dhe u rikthye i armatosur së bashku me 40-vjeçarin shqiptar. 34-vjeçari nisi të qëllonte me çifte në kampin e romëve dhe plumbat zunë 13-vjeçaren.

15/07/ 2018. Dorian Mancellari 32 vjeç, nga Pogradeci është gjetur i vdekur në Greqi. Mediat greke shkruajnë se shqiptari është gjetur i pajetë në anën e rrugës për në Trikala. Sipas të dhënave të siguruara nga mediat greke, shqiptari ishte liruar nga burgu në datën 12 korrik dhe që prej asaj dite ishte parë në disa zona të ndryshme të Trikalës.

13/07/2018. Kufoma e një 22-vjeçari shqiptar u gjet nga banorë të zonës mëngjesin e sotëm në zonën Koum Kapi në Chania, nën Villa Koundourou.

15/07/ 2018. Një shqiptar, 32 vjeç është gjetur i vdekur në Greqi. Mediat greke shkruajnë se shqiptari është gjetur i pajetë në anën e rrugës për në Trikala. Sipas të dhënave të siguruara nga mediat greke, shqiptari ishte liruar nga burgu në datën 12 korrik dhe që prej asaj dite ishte parë në disa zona të ndryshme të Trikalës.

27/07/2018 . Gjendet e vdekur ne grumbullimin e plehrave ne Lagada te Selanikut trupi i nje 15-vjeçare me iniciale K.M, nga fshati Drenove e Korces që rezultonte e zhdukur prej disa javesh. Ajo eshte goditur në kokë me mjete te forta dhe ne trup kishte shenja dhune.

8/08/2018. Gjendet i vdekur në burgun e Koridalos 31-vjeçari F.I nga Vlora i cili mësohet se ka gjetur vdekjen pak ditë përpara se të lirohej nga burgu.

15/08/2018 Nesti Prifti, 36-vjeç babai i nje femije u vra me 5 plumba kur po kthehej në shtëpi. Ai u gjet i vdekur në kryqëzimin e rrugëve Marki dhe Parnithos, në lagjen Kypseli, poshtë pallatit të tij,ne Athine. Policia thekson se viktima nuk ka lidhje me krimin.

8 /09/2018. Në burgun e Koridhalos vritet shqiptari Franc I. 31 vjeç nga qyteti i Vlorës, për këtë vrasje ka njoftuar e motra e tij, pasi u mbajt e fshehur nga mediat greke.

19/11/ 2018 Adoleshenti shqiptar Enriko Buzani 15 vjeç, humbi jetën tragjikisht në një aksident automobilistik në qytetin Kyparissia. Ai kishte marrë pa leje makinën e të atit dhe së bashku me të ishin edhe dy shokë të tij 15-vjeçarë. Automjeti i tyre u përplas me një kamion. Fatkeqësisht, tre adoleshentët humbën jetën.

22/11/2018. Altin Mulla vritet në kufi pranë Pogonit nga policia greke. Së bashku me disa persona të tjerë, Mulla kishte kaluar ilegalisht nga kufiri i gjelbër për të trafikuar lëndë narkotike. Ata u diktuan nga policia greke që patrullonte kufirin dhe nisën të qëllonin me armë. Nga shkëmbimi i zjarrit, Altin Mulla mbeti i vdekur, kurse shqiptarët e tjerë u arratisën.

24/11/ 2018. Një 38-vjeçar shqiptar humbi jetën në aksident në hyrje të qytetit Malesina. Ai ishte duke udhëtuar i vetëm në makinë kur humbi kontrollin e mjetit dhe doli nga rruga duke përfunduar në oborrin e një shtëpie. Shqiptari banonte prej vitesh në Greqi dhe njihej si njeri i respektuar nga banorët e zonës.

25/11/2018 . Një i burgosur shqiptar në burgun e Trikallas u gjet i pajetë në qeli. Një natë më parë, gjendja shëndetësore e 35-vjeçarit ishte normale kur kishte shkuar për të fjetur. Ai u gjet i vdekur nga gardianët, ndërsa shkaqet janë ende mister.

29/11/2018. Një 40-vjeçar shqiptar u përplas për vdekje nga një makinë në Selanik. Viktima po kalonte rrugën kur u godit nga një automjet i drejtuar nga një 20-vjeçar. Për shkak të plagëve, 40-vjeçari shqiptar humbi jetën menjëherë.

22/11/2018. Vritet me armë zjarri në Janinë Altin Mullai , policia greke tregon versionin e saj, përmes një deklarate zyrtare, ka dhënë informacion për vrasjen. pas një informacioni të marrë në rruge operative për trafik të lendeve narkotike përmes kufirit greko-shqiptar në zonën e Pogonit në Janinë .

19/11/ 2018 Adoleshenti shqiptar Enriko Buzani 15 vjeç, humbi jetën tragjikisht në një aksident automobilistik në qytetin Kyparissia. Ai kishte marrë pa leje makinën e të atit dhe së bashku me të ishin edhe dy shokë të tij 15-vjeçarë. Automjeti i tyre u përplas me një kamion. Fatkeqësisht, tre adoleshentët humbën jetën.

24/11/ 2018 Një 38-vjeçar shqiptar humbi jetën në aksident në hyrje të qytetit Malesina. Ai ishte duke udhëtuar i vetëm në makinë kur humbi kontrollin e mjetit dhe doli nga rruga duke përfunduar në oborrin e një shtëpie. Shqiptari banonte prej vitesh në Greqi dhe njihej si njeri i respektuar nga banorët e zonës.

25/11/2018. Një i burgosur shqiptar në burgun e Trikallas u gjet i pajetë në qeli. Një natë më parë, gjendja shëndetësore e 35-vjeçarit ishte normale kur kishte shkuar për të fjetur. Ai u gjet i vdekur nga gardianët, ndërsa shkaqet janë ende mister.

26/11/2018 Një 63-vjeçar shqiptar u gjet i vdekur në një kanal në anë të rrugës në Korfuz. Nga hetimet paraprake, rezultoi se 63-vjeçari ishte qëlluar me çifte nga një distancë e afërt nga persona të panjohur. Më pas trupi i tij ishte hedhur në anë të rrugës. Shqiptari ishte person i njohur në atë zonë pasi banonte prej vitesh. Fqinjët i thanë policisë se ai nuk kishte probleme me persona të tjerë.

5/12/2018. Një 18-vjeçari Enriko Buzani është vrarë me armë zjarri në Greqi. Ngjarja ndodhi gjatë natës në Kavalla. Sipas mediave greke, i riu mbante në dorë një kartëmonedhë 50 euro.

2/12/2018. Një tjetër vrasje e një shqiptari ka ndodhur mbrëmjen e djeshme nnë zonën e Omonisë, në Athinë. Viktima është një 44 vjeçar nga Fieri, baba i 3 fëmijëve, i cili njihej si një biznesmen që merrej me rritjen artificiale të peshkut. Ai kishte mbërritur prej pak ditësh në kryeqytetin grek dhe ndodhej në një lokal në rrugën “Kriti” nr 21.

27/12/2018. I riu nga Vlora rreth moshës 33 vjeç Gezim Shekaj , kishte përfunduar dënimin e tij dhe para 20 ditësh kishte hedhur firmën për të dalë nga burgu. Por, detaje tronditëse rrëfen një i afërm, i cili thotë se përgjatë këtyre 20 ditëve, Gëzimi është injektuar me 4 gjilpëra, me qëllim që ta çonin drejt vdekjes, ku kështu ndodhi. Ai u gjend i varur ne qeline e spitalit psikiatrik ne burgun Koridallo te Athines.

29/12/2018 Një shqiptar 63-vjeçar është gjetur i pajetë në Lasithi të Kretës, disa ditë pasi kishte humbur, bëjnë me dije mediat greke.ai kishte ardhur ne Greqi 11 dite më parë.

14/01/2019. Arbër Bako 35 vjeç vritet në burgun e Koridhalos me 17 goditje me thikë. Vrasja e tij është filmuar nga kamerat e sigurisë në korridoret e burgut, ku duken dy persona që e godasin vazhdimisht me thika të improvizuara, teksa Bako përpiqej t’u largohej. Ai u dërgua në spital, por nuk mbijetoi.

15/01/2019. Gjëndet i varur në komisariatin e policise në Agio Nikolaos ne Kretë.

27/01/2019 Një i burgosur 33-vjeçar shqiptar është gjetur i vdekur në burgun Koridalos në Greqi. Ky është i burgosuri i tretë që humb jetën në Koridalos brenda pak ditësh. Më herët ishte vrarë Arbër Bako dhe një shtetas grek ishte gjetur i vdekur për shkaqe patologjike

10/02/2019. Një 12-vjeçar shqiptar ka humbur jetën në rrethana ende të paqarta në Rodos të Greqisë. Fëmija u gjet i vdekur ne zonën detare Zephyros të Rodosit dhe u dërgua me shpejtësi në Spitalin e Përgjithshëm të qytetit, por ka qenë e thuajse i pamundur rikthimi i tij në jetë.

15/01/2019. Gjëndet i varur në komisariatin e policise në Agio Nikolaos ne Kretë.

27/1/2019. Bandiol Tusha 33 vjeç nga fshati shelegar te Sarandes u gjet i pajetë në dhomën e tij të qelisë, në zonën “E” të burgut të Koridhalosit.

8/03/2019. Një 26- vjeçar është gjetur i vdekur në një zonë rurale të Kilkis në Greqi. I riu shqiptar punonte si bari.

1/05/ 2019. Një 29-vjeçar shqiptar vritet në burgun e Trikalas. ai është goditur me thikë në gjoks nga dy të burgosur me origjinë greke, njofton ministria e drejtesise greke.

6/07/2019 . Gjendet i vdekur ne burgun e Patres 55 –vjeçari me iniciale K.B. nga Fieri. Ai kishte dy vite qe qendronte ne burg me akuzën per trafik droge.

29/07/2019. Gani Hila është masakruar në paraburgim në Elefsina, ndërsa autoritetet helene përpiqen ta publikojnë rastin sikur është vetëvrasje.

27/09/2019 . Gjendet i varur ne qeline e tij ne burgun Koridallo nje shqiptar nga Lushnja. Informacioni na vjen nga te burgosurit e tjere të këtij burgu në Athinë.

8/12/2019. 36-vjeçari shqiptar Aleksandër Llazari nga qyeteti i Lezhes është gjetur i pajetë mëngjesin e të dielës në burgun e Agias në Hania.

Sa për kujtese: shqiptarët 2% te popullsisë, 23% të të burgosurve, 33% të viktimave në burgje… Çfarë po ndodh?


Kategori
Uncategorized

Henze i përgjigjet Edi Ramës: Ju qëndroni politikisht mbrapa rritjes së krimit në Shqiperi.

Martin Henze CDU Gjermani /

Edi Rama, dhe Taulant Balla !

Ndaloni bashkpunimin me kriminelet dhe krimin e organizuar.

Ju jeni politikani qe fatkeqesish edhe si kryeminister qendron politikisht mbas kriminalitetit, eksodit masiv te shqiptareve dhe varferisë.

Mustafa Rama,we know in Europe and the Albanian nation knows who you are.

You stand,politically,for the increase of crime, mass exodus,poverty, drug trafficking, chaos.

You,Balla,Veliaj,your brother,will find yourself unemployed and in front of a court of law after 25 April 2021.

Mustafa Rama, dorëzimi juaj do të bëhet me ose pa ata në 25 Prill 2021, pasi gjykatësi dhe policia po i presin, miku im, koha e kleptokracisë ka mbaruar.

Ish deputeti dhe ministri Socialist Taulant Dedja akuzon drejt per drejt Ramen, Ballen dhe ish kryetarin e bashkise ne Elbasan, Fatmir Sejdine per kriminalizimin e Elbasanit.

Kategori
Uncategorized

Zdhënsi i PS Greqi. O Edvin frikacaku na diskriminove si komunitet në Greqi.

Këtë vetëm një i çmendur e bën…

Vendimi i qeverisë beri një dhunë barbare dhe antikushtetuese. Ju na ndaluat te marrim pjese ne votime dhe kjo eshte e pajustifikueshme per ne emigrantet. Ju na nddaluat te votojme ketu ne Greqi, por me e keqja na ndaluat te udhetojme edhe ne Shqipëri.

Gazetari i emigracionit në greqi, ish z’dhenesi i PS ne Greqi – Shpetim Zinzhiria

Bandës suaj antidemokratike do ti vij fundi më 26 Prill.

Në siglën e Partisë së Emigracionit ku jam dhe i pranishëm u bë e mundur që të jem pjesë e këtyre zgjedhjeve parlamentare si kandidat për deputet në koalicionin ABEOK .
Jetoj në Athinë prej 30 vitesh dhe ditët në vijim do vija në Shqipëri të ndiqja nga afër këtë garë demokratike.
por…
Vendimet e njëpasnjëshme të orëve të fundit të Qeverisë dhe Komitetit Teknik (Tuajin) më heqin të drejtën si emigrant dhe si kandidat për deputet, sepse duhet të jem në karantinë 14 – ditë !

Ju pyes:
Nëse keni ndërtuar këtë demokraci dhe Kushtetuta është thjesht për sirtaret e monarkisë që dëshironi të ndërtoni, atëhere thuajini shqiptarëve se ato zgjedhje janë vetëm dhe vetëm për administratën tuaj mbretërore dhe kjo ju bën mosbesues.


Nga ana tjetër si pjesë e emigrantëve dhe problematikës së tyre ju them se qeveria juaj asnjëhere nuk ishte pjesa e tyre dhe politika juaj monarke jo vetëm që i ka përdorur këta njerëz, por ka shitur edhe ndjenjën e tyre patriotike me pazaret e tua nëpërmjet Turqisë.

Nuk jam aspak i indinjuar me vendimmarrjen tuaj, sepse është çështje kohe largimi i planeve të Tua për çrrënjosjen e historisë dhe kulturës të atij vëndi dhe njerëzve të tij që me qeverisjen tuaj vetëm brengë dhe përçarje shpirtërore harritët për shqiptarët në çdo cep të botës!
Ju treguat se premtimet tuaja që shqiptarët të votonin në 2013 ishin mashtrim, po kjo u përsërit po në 2017, ndërsa në 2021 ju na ndaluat që të vinim në Shqipëri.

Mund të na tregoni një rast në këtë planet qe kandidateve per deputet tu ndalohet pjesëmarrja në garë një javë para votimeve?
Zoti ju mëshiroftë për këto padrejtësi…

Kategori
Uncategorized

Kategori
Uncategorized

Shqiptarët e majtë të rithemelojnë Partinë Socialiste

Po cilat janë shkaqet dhe arsyet që Partia Socialiste ra viktimë e një individi pa asnjë vlerë politike, as morale, as intelektuale si Edi Rama? Çfarë i detyroi të largohen njëri pas tjetrit figurat e Partisë Socialiste, një brez vërtetë premtues profesorësh dhe intelektualësh, shumë prej tyre të papërlyer me krimet e PPSH-së? Cila ishte ajo forcë që i detyroi t’i bashkohen Oswald Cobblepot-it shqiptar (Edi Ramës), Kryetar i Gotham City (Tiranës) në ndërmarrjen kriminale kundër shoqërisë shqiptare?

Shqiptarët e majtë të rithemelojnë Partinë Socialiste

Kur Dritëro Agolli mbante fjalimin e famshëm në Kongresin e 10-të të PPSH-së, shumëkush u ngazëllye nga guximi i tij për të thënë të vërtetën në zemër të një organizate terroriste siç ishte Partia e Punës. Fanatikët që e rrethonin shkrimtarin ishin gati ta hanin të gjallë, megjithse udhëzimet e krerëve të organizatës ishin të qarta – PPSH do të ndryshonte emrin, fjalorin dhe make up-in, por do të ruante strukturat dhe anëtarësinë.

Kështu “lindi” Partia Socialiste e Shqipërisë, një parti me rrënjë sllave, e themeluar nga dy figura kontraverse të komunistëve jugosllavë, Dushan Mugosha dhe Miladin Popoviç.

Qysh në fillimet e aktivitetit politik dhe ushtarak të kësaj partie, komunistët shqiptar kryen krime të tmerrshme kundër popullsisë që nuk i mbështeste. Pushteti i tyre politik i ka themelet në terror dhe gjenocid kundër shqiptarve.

Një sistem gjigand survejimi dhe një polici sekrete e frikshme, e varur direkt nga Partia e Punës kontrollonte çdo qelizë të shoqërisë shqiptare.

Disa qindra mijëra shqiptarë u internuan, me mijëra të tjerë u burgosën në kampe pune të detyruar, ndërsa rreth 6500 shqiptarë u vranë dhe u pushkatuan pa gjyq për shkaqe të pastra politike.

Sipas të gjitha standarteve të civilizimit, kjo plojë nuk mund të quhet ndryshe përveçse krime kundër njerëzimit dhe gjenocid politik.

Havzi Nela ishte ndër viktimat e fundit të terrorizmit politik në Shqipëri, ku pas një gjyqi farsë, konfirmimi i dënimit me vdekje vjen edhe nga Kristaq Rama, ish anëtar i Presidiumit të Kuvendit Popullor. Kristaq Rama ishte babai i Kryetarit aktual të Partisë Socialiste, Kryeministrit Edi Rama.

Ky shkrim nuk ka për qëllim të përqëndrohet tek krimet monstruoze që e kanë shoqëruar këtë organizatë terrori, por tek nevoja uluritëse që në Shqipëri të themelohet një majte europianiste. Duam apo nuk duam, edhe Shqipëria duhet të ketë një Parti Socialiste, të shkëptur plotësisht nga trashgimia e PPSH-së, një e majtë që i dënon pa ekuivok krimet e komunistëve shqiptarë, krimet e Enver Hoxhës dhe krimet e Sigurimit të Shtetit. Përgjatë komunizmit nuk u vranë viça, derra apo dosa, por njerëz, bijë dhe bija nënash, gra, burra dhe fëmijë të kësaj toke. Shqiptarët e meritojnë një falje publike dhe reflektim të thellë, por edhe pastrimin e ndërgjegjes nga krimet sistemike, të kryera përgjatë 50 viteve në Shqipëri.

Qeniet humane janë të prirura të harrojnë të këqijat, vuajtjen dhe mjerimin, përndryshe njerëzimi do ta kishte të vështirë mbijetesën. Edhe shqiptarët u kapën pas jetës dhe zhvillimit ekonomik, duke u përpjekur të shohin përpara, pa i kuptuar mirë sfidat reale që i presin. Merreni me mend, Partia Socialiste nuk ngjante më me PPSH-në, nuk e kishte fuqinë për të vrarë, madje shpesh herë ngjante edhe demokratike, sidomos me retorikën e ish liderit Fatos Nano dhe ndonjë figure tjetër politike. Retorika e mirë është një armë që të shpërblen gjithmonë, dhe të majtët janë mjeshtër të propagandës.


Edi Rama erdhi në krye të Partisë Socialiste në kohën më interesante të zhvillimeve politike brenda saj. Debati i ashpër politik që kishte nisur mes Fatos Nanos dhe Ilir Metës nxori në pah atë çfarë ziente në PS-në e asaj kohe, ku lufta e klaneve brenda llojit ishte në kulm. Rama ndërkohë ishte fuqizuar ekonomikisht nga lumi i parave që vërshonte nga të katër anët, ndërsa kapte një e nga një pikat kyçe të lidershipit të partisë. “Një pallat, një votë” është fraza më reale që shprehë në mënyrë literale mënyrën e kapjes së Partisë Socialiste nga Edi Rama. Pjesa tjetër është histori, por një histori e gjatë e mashtrimit publik, politik, ekonomik dhe shoqëror të shoqërisë shqiptare. Zor se mund të gjendet në faqe të dheut një organizatë politike e ngritur mbi krim dhe mashtrim, siç është Partia Socialiste e Edi Ramës.

Po cilat janë shkaqet dhe arsyet që Partia Socialiste ra viktimë e një individi pa asnjë vlerë politike, as morale, as intelektuale si Edi Rama? Çfarë i detyroi të largohen njëri pas tjetrit figurat e Partisë Socialiste, një brez vërtetë premtues profesorësh dhe intelektualësh, shumë prej tyre të papërlyer me krimet e PPSH-së? Cila ishte ajo forcë që i detyroi t’i bashkohen Oswald Cobblepot-it shqiptar (Edi Ramës), Kryetar i Gotham City (Tiranës) në ndërmarrjen kriminale kundër shoqërisë shqiptare?

A nuk ishin mjaftueshëm të zgjuar për të kuptuar një keqbërës ordiner si ai? Apo u trembën nga retorika e lartë, që Edi Rama mëton se e zotëron në perfeksion? Si është e mundur që profesorët e Partisë Socialiste u dorëzuan njëri pas tjetrit, për t’i lënë vendin Taulant Ballës, Elisa Spiropalit, Rrahman Rrajës, Saimir Tahirit, Tom Doshit dhe Mark Frrokut me shokë? Si mund të dorëzohet kaq lehtësisht një parti politike tek krimi i organizuar dhe mafia ndërkombëtare? Apo në subkoshiencën e të majtëve shqiptarë ngjanë normale që të jesh pak vrasës dhe pak politikan, gjysëm hajdut dhe gjysëm orator?

Mjerimi shpirtëror që ka mbërthyer Partinë Socialiste është i paanë. Erion Veliaj, i projektuar si pasardhësi i Kryetarit Edi Rama, është kthyer në sinonimin e monstruozitetit. Njësoj si mentori i tij, ai është i zhytur deri në qafë në të pëgërat e mafias së betonit. I paaftë dhe mediokër, ai mundet të rrotullojë nëpër gojë vetëm dy tre fjali steriotipe që të sjellin zorrët në grykë. Nëse Partia Socialiste ka mbetur në duart e Erion Veliajt, fatkeqësia nuk do të jetë vetëm për të majtën shqiptare, por edhe për Shqipërinë.

Ka diçka që nuk mund të injorohet më tutje. Shqipëria ka nevojë uluritëse për një të majtë europianiste, të shkëputur nga trashgimia komuniste e Enver Hoxhës, të shkëputur nga Edi Rama dhe Erion Veliaj, dy individ të komprementuar në çdo aspekt të aktivitetit njerëzor. Partia Socialiste nuk ka nevojë për Tom Doshin, Mark Frrokut, Ulsi Manjën, Damian Gjiknurin, Saimir Tahirin, Elisa Spiropalin, Belinda Ballukun, Ilir Beqajn. Çdo ministër i qeverisë së Edi Ramës është i zhytur deri në grykë në krim dhe korrupsion çmeritues, çdo drejtor i tij është hajdut i miliona eurove, ndërsa çdo zyrë e shtetit shqiptar është kthyer në notere të mafias lokale dhe ndërkombëtare. Artan Lame – një individ që shitej si etalon i qytetarisë intelektuale – doli se është veçse një mashtrues dhe ushtar i Edi Ramës, pjesë e një sekti kriminal që ka asgjësuar ligjet vendit, prokurorinë, gjykatat dhe Kushtetutën e Republikës.

Unë e di se shumë shqiptarë janë të majtë, që për fat të keq kanë besuar dhe besojnë tek e “majta”. Po ashtu, janë me qindra inxhinierë, mjekë, pedagogë, profesorë dhe doktorë që janë formuar si të tillë, që kanë besuar tek vlerat e një të majte moderne. Nëse ata janë të kënaqur me Edi Ramën dhe Erion Veliajn, le të vazhdojnë të zhyten në batak së bashku, përndryshe, është detyrë e tyre, së pari kombëtare që të rithemelojnë Partinë Socialiste të Shqipërisë. Mua nuk më dhimset e majta, por më dhimset Shqipëria. Dhe e majta i duhet Shqipërisë, jo karikatura e saj, mënxyra më e madhe që ka pllakosur këtë vend.

Të majtët që e duan këtë vend duhet të dinë përfundimisht se e majta shqiptare që njohim është mashtrimi më tragjik në faqe të dheut. Mund të ketë njëfarë mirkuptimi pse heshtën përgjatë viteve të terrorit komunist, por sot heshtja është e pafalshme. Atdheu nuk është vetëm për t’u mjelur, por edhe për t’i shërbyer.

Është koha që Partia Socialiste të rithemelohet nga shqiptarët.

Erl Kodra USA/

Kategori
Uncategorized

Faraoni Ram-sej fytyra më e urryer ne emigracion shqiptar ne Greqi.

Punëmbaruari, fytyra më e urryer në emigracionin shqiptar në Greqi

Nga premtuar ne mashtrues.

Premtoi për votimet ne 2013 dhe po ashtu në 2017, por në 2021 i pengoi emigrantët të votojnë 5 ditë para me justifikimin e karantinës, në një kohë që spitalet në Shqipëri po mbylleshin nga numri i ulët i infektuarve me Covid-19.

Shpetim Zinxhiria, gazetar Athine.

Kategori
Uncategorized

Ish zdhensi PS dega greqi: Rama,frikacaku që ka kuptuar se as vetë socialistët nuk do ta votojnë.

Edvini u pret rrugën dhe kandidatëve emigrantë shqiptare që janë në Greqi, një javë para zgjedhjeve I fut ne karantinë 14 ditë.

Edvin neser do të përgjigjem me qetesi si kandidat I emigracionit ne Greqi, por edhe si ish-zedhenës.

Shpetim Zinxhiria /

Me 2013 premtove te drejten e votes, me 2017 e premtove perseri, dhe më 2021 i ndalove shqiptaret ne Greqi te votojne.

Zoti te meshiroftë dhe te denoftë.

Postimi ne FB i Shpetim Zinxhirisë /

Edvin Rama neser do të përgjigjem me qetësi dhe urtësi si kandidat për deputet, por edhe si ish-zedhënës i PS Dega në Greqi…!

Karantina 14 ditë për shqiptarët që vijnë nga Greqia. Një I çmëndur që kërkon të cmënde një popull të tërë.

por…
Edvin Rama, djali i Kristaqit në delirin e tij si një lider i madh hodhi një hap antidemokratik ndaj emigrantëve. Por si ish-zedhenësi I tij në Greqi në PS –Dega në Greqi do ti përgjigjem me urtësi dhe qetesi, duke mos haruar se u bë kryetar partie pa qene antar i PS.
Por si frikacak që është nga zbuluesit e patronazhit ka kuptuar se as vetë socialistët nuk do ta votojnë.
Edvini u pret rrugën dhe kandidatëve emigrantë shqiptare që janë në Greqi, një javë para zgjedhjeve I fut ne karantinë 14 ditë. Edvin neser do të përgjigjem me qetesi si kandidat I emigracionit ne Greqi, por edhe si ish-zedhenës.
Me 2013 premtove te drejten e votes, me 2017 e premtove perseri, dhe më 2021 i ndalove shqiptaret ne Greqi te votojne. Zoti te meshiroftë dhe te denoftë.

Kategori
Uncategorized

ARTAN LAME THELLON MASHTRIMIN!

Artan Lame paska nxjerre nje sqarim dhe thote qe biseda eshte bere ne 2017. Genjen trashe edhe vazhdon te mashtroje pa turp, se hajduti nuk ka turp.
Rilindasit nuk kane turp.
Artan Lame nuk e permend fjaline e fundit kur me zerin e tij del qarte, kur thote kandidati i kerkon qe do te legalizoje shtepine!
O Lame ziu, o mashtrues ordiner ku kishte kandidat ne 2017 o mashtrues i paskrupullt.
Ku ka pasur Kadaster ne 2017.
Popull mos u genjeni nga keto mashtruese ordinere, por ndeshkojini me vote ne 25 prill.

Kategori
Uncategorized

Unë do shkoj në shtëpi kur ti të shkosh në psikiatri!

Lidheni të Marrin shokë socialistë përpara se të ketë fatin e furgonit në Berat.

Pse Meta ju tha tre banditëve të ‘Rilindjes’ të hynin në zyrën elektorale të PD dhe të qëllonin me armë Sekretarin demokrat?

Me kë janë në këtë foto këta të katërt?

Prandaj them të gjithë se kjo histori me patronazhistët është bërë nga Ilir Meta së bashku me syrin dhe me veshin dhe se bashku me Saliun e me Lulin në vazhdën e skenarëve destabilizues siç ishte Saliu e Meta pas marrjes peng të aeroport të Tiranës.

Me Metën apo me Kryebashkiakun e emëruar rilindas të Kavajës dhe shtabin e tij elektoral? Pse Meta e porositi Damjanin publikisht të përsërisë ‘tërmetin’ e Dibrës në Vlorë? Pse Meta emëroi një ushtri patronazhistësh për të survejuar e shantazhuar 900 mijë qytetarë të Qarkut Tiranë?

Lidheni të Marrin shokë socialistë përpara se të ketë fatin e furgonit në Berat. Pse Meta u tha tre banditëve të ‘Rilindjes’ të hynin në zyrën elektorale të PD dhe të qëllonin me armë Sekretarin demokrat? Me kë janë në këtë foto këta të katërt?

Me Metën apo me Kryebashkiakun e emëruar rilindas të Kavajës dhe shtabin e tij elektoral? Pse Meta e porositi Damjanin publikisht të përsërisë ‘tërmetin’ e Dibrës në Vlorë? Pse Meta emëroi një ushtri patronazhistësh për të survejuar e shantazhuar 900 mijë qytetarë të Qarkut Tiranë?

Kush e prishi Marrëveshjen e 5 Qershorit nga tmerri i zgjedhjeve të lira?

Bablok, shqiptarët e dine shumë mirë se ku kurdisesh ti për t’i përçarë shqiptarët në Shqipëri dhe rajon. Me qetësi dhe vendosmëri do e marrësh përgjigjen më 25 Prill nga të gjithë shqiptarët patriotë dhe europianë. Dhe në radhë të parë nga socialistët, që u shkatërrove çdo vlerë pozitive dhe njerëzore.

Unë do shkoj në shtëpi kur ti të shkosh në psikiatri!

Shqipëria e shqiptarëve! Shqipëria në Bashkimin Europian!

Pas 25 Prillit kjo rrugë nuk ndalet më asnjë sekondë!

Kategori
Uncategorized

Geobelsi i Millosheviçit, fushatë për argatn e tij ne Tirane.

Ardhja ne pushtet e Lulzim Bashes pas asaj te Vjosa Osmanit dhe Albin Kurtit ne Kosove, pra e nje gjenerate te re politikanesh per kombin shqiptar, shenon nje epersi te madhe politike, diplomatike dhe imazhi ne rrafshin nderkombetar per te dy vendet krahasuar me udheheqjen arkaike qe ai perfaqeson ne Beograd dhe qe argati i tij perfaqesonte ne Tirane.

Nga Sali Berisha /

Miq, qe ne fillim te fushates elektorale mediat informuan se presidenti i serbomadhise, ish goebelsi i Millosheviçit, Aleksander Vuçiç ka angazhuar fshehtas ne kundershtim me rregullat dhe ligjet nderkombetare mjete financiare, ekipe te tera manipuluese ne mediat sociale, Baton Stanishiqin, keshilltar dhe kompanine e tij te polleve dhe resurse te tjera ne mbeshtetje te argatit te tij ne Tirane, Edvin Kristaq Rames apo Zografit Bis.

Dy ditet e fundit, pasi e pa se argati i tij ne Tirane eshte humbes i pashprese, Vuçiç me kerkese te tij perseriti akuzat banale te ish shefave te tij Sheshel dhe Nikoliç te rrezikut te rikthimit ne pushtet te PD sepse sipas tij kjo parti Basha dhe Berisha qe qendron pas ketij te fundit jane per Shqiperine e Madhe.

Vuçiç gjithashtu flet per diference midis PD dhe PS prej dy pikesh nderkohe qe kjo diference eshte aktuailsht 4 pike ne favor te PD.

Miq, prapa ketyre nderhyrjeve te pashembullta ne fushate elektorale te serbomadhit Vuçiç ne favor te argatit te tij ne Tirane qendrojne:

a- Fundi me 25 prill i vasalitetit te Tiranes ndaj Beogradit,

b- fundi i mbeshtetjes nga Tirana vasale e projektit luftnxites te Serbise se Madhe.

c-fundi i luftes se ftohte te qeverise shqiptare ndaj Prishtines zyrtare.

d- Ardhja ne pushtet e Lulzim Bashes pas asaj te Vjosa Osmanit dhe Albin Kurtit ne Kosove, pra e nje gjenerate te re politikanesh per kombin shqiptar, shenon nje epersi te madhe politike, diplomatike dhe imazhi ne rrafshin nderkombetar per te dy vendet krahasuar me udheheqjen arkaike qe ai perfaqeson ne Beograd dhe qe argati i tij perfaqesonte ne Tirane.

Se fundi, serbomadhi Vuçiç qe citon si papagall tezat e argatit te tij ne Tirane, duke thene se prapa Bashes qendron Berisha, ka nje problem te madh personal me Bashen. Ai i trembet shume kontributit direkt te Bashes si njohes i mire i dosjes se Millosheviçit ne Hage se mos Basha kryeminister mbeshtet nismen tashme publike te nisur nga disa politikane te njohur perendimore per ngritjen nga drejtesia nderkombetare te akuzes per krime lufte dhe genocid kunder Aleksander Vuçiç geobelsit te Millosheviçit.

Me kete rast, duke denuar me ashpersine me te madhe nderhyrjen flagrante te serbomadhit Vuçiç ne fushaten elektorale ne mbestetje te argatit te tij Zografi Bis dua ta garantoj ate se me 26 prill ai dhe argati i tij do te marrin pergjigjen e hidhur dhe te merituar nga shqiptaret.

Sali Berisha /

Kategori
Uncategorized

Veliaj-Rama-dhe tani Vuçiç: Mbas Bashës qëndron Sali Berisha

Propaganda e ndyre atishqiptare…e Ramës dhe Velinë, se mbas Bashes qëndron Sali Berisha e sinkronizoj mbrëmë dhe presidenti Sërb Aleksandër Vuçiç.

Ai provokoj parmbrëmë në një televizion të Beogradit kur tha se ” Pas Lulzim Bashës qëndron Sali Berisha dhe ju e dini, e gjithë historia pas saj, nga veriu i Shqipërisë, me gjithë barrën e së kaluarës, por kjo është çështje e tyre”!

Aleksandër Vuçiç provokoi parmbrëmë në një televizion të Beogradit kur tha se ” Pas Lulzim Bashës qëndron Sali Berisha dhe ju e dini, e gjithë historia pas saj, nga veriu i Shqipërisë, me gjithë barrën e së kaluarës, por kjo është çështje e tyre”! E lidhi politikën shqiptare pas fiksionit serb të përçarjes veri-jug. Në stilin e tinzarit ai hodhi helmin e pastaj tha “kjo është çeshtje e tyre”!

Me këtë deklaratë ai u përpoq që ta përçante më tej skenën politike shqiptare e madje të nxiste edhe konflikte krahinore e të tjera si këto. Në fakt Vuçiç me këtë deklaratë zbuloi dy të fshehta të njohura tashmë:

Së pari, faktin që Serbia është sponsorizuese e të gjitha konflikteve në Shqipëri dhe se përmes këtij konflikti ajo ia ka arrit ta ruajë supremacinë rajonale. Kjo do të thotë që shqiptarët duhet të reagojnë me bashkim dhe unitet politik, fetar e krahinor kundër këtyre skenarëve serbë për përçarjen e tyre.

Së dyti, presidenti i Serbisë zbuloi faktin se në tetë vitet që po ikin e ka përdorur kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama, që të përçajë skenën politike shqiptare dhe të dëmtojë imazhin dhe fuqinë e dy shteteve shqiptare përballë agresionit dhe diversioneve serbe.

Madje Rama punoi fort edhe për rehabilitimin e kreut të shtetit serb në arenën ndërkombëtare! Mjafton të kujtojmë lëmshin dhe konfliktin e madh që ai nxiti në politikën e Kosovës ose përkrahjen e të gjitha iniciativave të mikut të tij, Vuçiç, në rajon e të tjera si këto.

Prof. Dr. Enver Bytyci

Kategori
Uncategorized

Prill 1985 – Prill 2021. Një histori fantazie me Enver Hoxhën dhe Edi Rama

Erl Kodra /

Edi Rama ka dy rrugë për të ikur – ai nuk e ka privilegjin e Enver Hoxhës që të ikë nga krevati. Ky pervers është kurthue aq keq në punë të ndyra, sa nuk ka shans të shpëtojë nga humnera ku e ka zhytur veten. Për t’u larguar do të largohet se s’bën, por si – me votë apo me revoltë – kjo është çështja.

Në Dhjetor 1990, ato ditë kur ranë gërmadhat e asaj çfarë kishte mbetur nga shteti terrorist i Enver Hoxhës, për një moment ndjeva njëlloj zgjënjimi, sikur diçka nuk ishte përmbushur ashtu siç e kisha ëndërruar për vite me rradhë. Si fëmijë dhe adoleshent unë isha përballur me padrejtësi të mëdha – me internim dhe punë të rëndë në bujqësi, me survejimin e pandërprerë nga Sigurimi i Shtetit, dhe sigurisht, edhe me patronazhistin tim të asaj kohe. Unë isha një armik i ri dhe plot fantazi, dhe në mendje kisha projektuar rënien e regjimit – të ashpër dhe të fortë. Madje e kisha menduar edhe atë çastin kur Enver Hoxha do të kuptonte fundin e pashmangshëm, ndërsa populli do të vërshonte në Bllok, për ta rrëzuar nga froni, fronit prej ku përcaktonte se kush nga shqiptarët do të shkonte në burg, në internim apo do të vdiste nën breshëri plumbash apo i varur në litar.

Ndaj, me sytë e mendjes unë shpesh e imagjinoja veten përballë tij, me një lopatë në dorë, pikërisht me atë lopatën 10 kilëshe prej llucës së kuqe, duke e goditur në rrashtë të kresë, dhe t’ia çaja më dysh atë ballin e zbehtë prej vampiri. Skena vazhdonte me flokët e bardhë që i skuqeshin, ndërsa kreatura e tij shembej, i zhytyr në gjak para këmbëve të mia.

Nuk mendoja asgjë tjetër përpos dy fjalëve që unë do të shqiptoja kur sytë e tij do të fikeshin, ndërsa unë e lëvizja bishin e lopatës anash, për t’i ndarë kokën më dysh;

 • Vdis, përbindësh!

Kjo ishte arsyeja e atij pengu në Dhjetor 1990, sepse përbindëshi kishte vdekur para pesë vitesh, dhe çakejt e tjerë të bllokut ishin bërë si dhelpra të zbërdhylta, për të shpëtuar lëkurën e tyre, sigurisht.


Nuk e kisha treguar më herët këtë histori, por meqense unë jam shkrimtar, e kam privilegjin të tregoj edhe fantazitë e mia prej “krimineli”. Po, Enver Hoxhën do ta vrisja me dëshirë dhe pa pikë mëdyshje.

Nuk e di pse mundem, por unë kam njëfarë aftësie për të parë me sytë e mendjes atë që pritet të ndodhë në ditët që do vijnë, dhe besoj se edhe shumë prej jush shihni të njëjtën gjë – fundin e Edi Ramës.

Duket qartë se ky budallë i poshtër po punon nën panik. Ai e di shumë mirë se nuk mund të fitojë me të drejtë, sepse askush nuk e do, përveç disa bordellove mediatike, gazetarë dhe gazetare që janë turpi i këtij profesioni. Ai e di se shumica absolute është neveritur nga batutat e tij bajate prej hamshori impotent dhe babaxhani hipokrit. Prandaj ai është hedhur në aktivitet të hapur kundër interesave kombëtare, dhe rrjedhimisht, sot është kthyer në rrezikun më të madh që i kanoset Shqipërisë.

Por le të shohim më në thellësi se çfarë është Edi Rama dhe në çfarë aventurash të rrezikshme po e çon vendin.

Unë jam autori i qindra teksteve për Edi Ramën, duke filluar që nga viti nga viti 2005: dhe mund të them se nuk kam dyshuar ndonjëherë çfarë është dhe çfarë përfaqëson ky njeri, megjithse të jem i sinqertë, ai gjithmonë ia ka dalë të tejkalojë vetveten, duke iu afruar kështu caqeve ku njeriu pushon së ekzistuari si i tillë. Shqipëria nuk ka njohur një të dytë si ai – mashtrues dhe gënjeshtar njëkohësisht, bullist me qytetarët, i dhunshëm me të dobëtit dhe gratë, përçmues me të mjerët, servil dhe joshës me të fortët, shërbëtor dhe kumbar i mafias, hajdut i frikshëm i buxhetit të shtetit – përfundimisht – personi më i rrezikshëm për sigurinë kombëtare.

Kur lexon këto përcaktime, për një moment ndjenë se fjalori negativ nuk është i mjaftueshëm për të përkufizuar këtë gjallesë dy metroshe. Sepse nuk mjafton t’i thuash hajdut, gënjeshtar, bullist dhe mafioz. Ai kalon përtej këtyre definicioneve, sepse si hajdut nuk ngopet kurrë, si bullist nuk di të ndalojë para asgjëje, ndërsa si mafioz ka kapur gjithë shtetin shqiptar. Ndërkohë po mendoj të gjejë një krahasim adekuat nga bota e kafshëve – dhe në mendje më erdhi vetëm një e tillë, gojëmadhe dhe dhëmbëçatalle – krokodili.

Po, ai është i aftë të qajë si krokodili dhe të përbetohet se po bëhet copash për shqiptarët. Në fakt ai po i copton ata pa mëshirë dhe keqardhje, ashtu siç krokodili nuk ka ndenja mëshire kur kullufitë viktimat e tij.

I tillë është Edi Rama.

Rruga e parë e largimit është e mundur vetëm me pjesëmarrje masive, gjë të cilën Krokodili do të përpiqet, siç po e përpiqet në fakt, për të dekurajuar votuesit shqiptarë. Masakra elektorale që po gatuan ai është e përmasave të frikshme, por po ashtu, edhe vendosmëria e shqiptarëve për të votuar largimin e tij është e jashtëzakonshme. Ai me kohë ka përgatitur infrastrukturën për masakër elektorale. Për Edi Ramën asgjë nuk ka rëndësi, përveç qëndrimit në karrigen e Kryeministrit. Sepse e di se kur të bjerë, mafia do të kërkojë likuidimin e llogarive, menjëherë, immediately (sic!). Dhe siç dihet, ata lukuidimet i bëjnë cash, domethënë dorazi, me para të thata, ose hekurishte.

Rruga e dytë e largimit është rrëzimi pa kushte, sidomos pas masakrës me të dhënat personale të 910 mijë shtetasve shqiptarë. Kjo mund të ketë anët e veta të mira, por sigurisht ka kosto të lartë për sigurinë e qytetarëve.

Edi Rama e di mirë se vjedhja e zgjedhjeve do të thotë fundi i tij, por e di gjithashtu, se edhe largimi me votë është fundi i tij. Në të dy rastet ai është i ndërgjegjshëm për çfarë e pret.

Prandaj është çmendur fare, përfundimisht.

Në të vërtetë, për të vetmen gjë që ndjejë keqardhje, është fakti që nuk arrita të jem përballë tij një herë të vetme. Jo t’ia ndaja ballin më dysh, sigurisht. Këtë “privilegj” e kam pasë të rezervuar njëherë e një kohë për Enver Hoxhën.

Ps: Jeni të lirë ta shpërndani, lirisht.

Kategori
Uncategorized

O shqiptarë, bëjeni votën gjyle topi! Le t’i hupë raca përgjithmonë pushtërisë së rilindur komuniste!

O shqiptarë, bëjeni votën gjyle topi! Le t’i hupë raca përgjithmonë pushtërisë së rilindur komuniste! Le t’i dërgojmë në të sëmës! Dhe një diçka, o shqiptarë, për të cilën nuk besoj se do të ma marrë kush për nxitje të urrejtjes shoqërore:

Agron Tufa

BËJENI VOTËN GJYLE TOPI

 • Çfarë po mendon Agron? – pyet si gjithmonë FB.
  Dhe ja se ç’mendoj:
 • O shqiptarë, bëjeni votën gjyle topi! Le t’i hupë raca përgjithmonë pushtërisë së rilindur komuniste! Le t’i dërgojmë në të sëmës! Dhe një diçka, o shqiptarë, për të cilën nuk besoj se do të ma marrë kush për nxitje të urrejtjes shoqërore:

Bëjuani ferr jetën, që të mos guxojë kush prej tyre të dalë jashtë.

Të mos guxojë kush të fusë hundët në jetën tuaj private.

Në mos, prapë në qafë do t’i kemi vazhdimisht.

Kategori
Uncategorized

“Me paratë që do të shisni votën nuk mund të blink dot as biletën e autobuzit për azil!”

Mos e shit Votën !

Do endesh si çakalli në shkretëtirë,

Duke u zvarritur si kërmill rrugëve,

Duanin arab do e pish të dredhur,

Të mykur, të lagësh, për ta prerë me thikë.

Mos e shit Votën !

Thesari i vetëm në duart e tua,

Mundou, ndryshohe me të jetën,

Mos merr rruget e azilit me autobus

Por çoi për skrap politikanet abuzues.

Mos e shit Votën !

Kategori
Uncategorized

Spak ku je ? ? ?

Nga Dritan Kaba

Denoncimi i avokates Adriana Kalaja !

Ja si shperdorohen parate e taksapaguesve te Tiranes per te bere fushate per Rilindjen.


Nuk iu mjaftojne parate qe kane vjedhur me leje ndertimi ne bashkepunim edhe me Ndragheta.
Nuk i dalin parate qe ka vjedhur me tenderat e drejtperdrejte me fond limit 99.99%.


Nuk i dalin parate qe ka ndare me projekte me kengetaret e mejhaneve te Rilindjes.
Nuk i dalin parate e vjedhura nga koncensionet, sidomos ai iplehrrave, per te cilin pa diskutim do te shkoje ne burg.


Ppr ka vene makinat e bashkise, mjetet financiare te bashkise, pronat e bashkise, taksat e qytetareve dhe rrogetaret e bashkise ne sherbim te fushates se Rilindjes.
Me kete shkelje sipas ligjit duhet te shkoje ne burg, kryetari i bashkise Erion Veliaj, per shperdorim detyre dhe te fondeve te bashkise per qellime elektorale.


Ne pamjet filmike jane makinat e bashkise, qe paguhet nga taksat e tiranasve qe iu ka rritur te gjitha, ujin e pijshem, ka sajuar edhe taksa te tjera si ajo gjoja e arsimit, rritjen e taksave te tjera per biznesin e vogel, taksen e gjelberimkt, qe te paguaje incirenatorin e krimit dhe mafias,


Punonjes te bashkise se Tiranes qe paguhen nga taksat tuaja.
Dekori i bashkise qe gjithashtu paguhet nga taksat tuaja.
Ndaj ne 25 prill, dil e voto kunder kesaj bande kriminale.

Kategori
Uncategorized

Bravo Ambasadore Kim .

Ne në perëndim kështu e shohim !

Ne në perëndim kështu e shohim !

Më në fund ju folët hapur zonja Kim.

Folët hapur, sepse mafia nuk njeh tjetër rrugë…

Hoqët dorezat diplomatike përballë kleptokracisë, mafies, trafikut, dhe krimit të organizuar në pushtet.

Ju u bëtë palë me shqipërinë e Lirë!

Ju folët me zerin e Departamentit të Shtetit,

Ju folët me zërin e kombit të demokracisë.

Dhe ne perëndimorët ju kuptojmë dhe ju respektojmë Z.Ambasadore e 🇺🇸 SHBA-së.

Sepse kështu duhet të ndodhte për të shpetuar pengmarrjen e një demokracie të brishte dhe nje populli mik që aspiron lirinë dhe Bashkimin Europian.

Koha që Shqipëria dhe shqiptarët, ti thotë me votën e lirè NDAL keq qeverisjes,

NDAL, mafies në pushtet,

NDAL krimineleve dhe hajdutëve tè veshin Frakun e parlamentarit dhe pushtetarit.

Koha e kleptokracisë, ka marrë fund !

Koha qe shqiperia te perfaqsohet nga më të mirët, dhe ata janë… Partia Demokratike, dhe Opozita shqiptare…

Koha që Shqiperia te perfaqsohet denjesisht nga nje lidership i ri perendimor.

Kategori
Uncategorized

Të doja Tiranë, sot fytyrën sta njoh më.

Kërkojnë të të androjnë me gjithfarë stilesh

I përngjan një gruaje të vuajtur nga jeta, me gjunjë te nxirë, e sy të zgurdulluar.

Për të të bëre më të bukur, nuk duan të veshin me rrobat më të mira që ke.

Të detyrojnë të veshesh këpucë me taka, dhe ti bindesh!

Fundja, ATA e dinë çfarë ështe e mira për ty.

Po të tallin, e mjera ti!

Ishte njëherë Tirana!


Qyteti aq i dashur për mua. E jetova kohës kur isha studente. E doja shume Tiranën, përhumbesha nëpër rrugicat ku jeta ecte shpejtë. E doja Tiranën kur binte mbrëmja, dhe liqeni përflakej prej perëndimi. E doja Tiranën çdo herë që udhëtoja urbaneve, paçka me vonese e të tejmbushur.

E doja dhe kur rastiste që nën shi, pusetat tejmbusheshin, e qyteti i përngjante një relike kohe.
E doja kur në kohën e harxhuar në Bibliotekën Kombëtare, sheshi “Skenderbej” i përngjante nje kërthize ku përshtjellohej fati i jetës.

E doja derisa një ditë ika prej andej. Në ikje, teksa i pari avion i jetës sime, shkëputej nga toka, i premtova vetes që qytetin e paradokseve do e doja gjithmonë. Që në çdo nisje dhe kthim, do ta gjeja kohën për një kafe, për të vizitur Muzeun dhe për të bëre foton klasike me Skënderbeun.
Kjo ndodhte shtatë vjet më parë!
Në këto vite, modernizimi ështe kuptuar si tjetërsim i vlerave, Tirana më ështe dukur më moderne seç duhet, Tirana po humbet identitetin.


Apo ndoshta nuk e ka pasur një të tillë?
Ndaj, më fal e dashur Tiranë!
Nuk të dua më!
Je tjetërsuar!

Për të të bëre më të bukur, nuk duan të veshin me rrobat më të mira që ke. Të detyrojnë të veshesh këpucë me taka, dhe ti bindesh!
Fundja, ATA e dinë çfarë ështe e mira për ty.
Po të tallin, e mjera ti!


Të doja Tiranë!
Sot fytyrën s’ta njoh më!

Juli Çela

Kategori
Uncategorized

Ajo zgjodhi rrugen me te veshtire per te mbajtur amanetin mbi varr.

Shteti nuk na mbrojti, hasmi na kerkonte per te na vrare, azili na u refuzua.

Shqiptaret ndryshe.

Te lodhur nga rruga e gjate, te cfilitur nga borxhet, te nxire ne fytyre nga vitet dhe hallet, prisnin e prisnin radhen mbas afrikaneve,kurdeve dhe sirianeve, per tu regjistruar ne zyrat e emigracionit.

Ne syte e tyre sheh mjerim,dhimbje dhe vuajtje.
Gjithshka sheh ne syte e tyre, por vetem gezim dhe buzeqeshje jo, megjithe se kane arritur apo i kane sjelle sekseret duke i rjepur deri ketu.

Femije qe te shohin me syte e tyre te vegjel te mbushur jo me shprese por me lot.

“Te pakten te ngopen femijet njehere me buke ne jeten e tyre thote Prenga nje kryefamiljar nga malesia”.

E dime qe nuk do na mbajne ketu, e dime qe nuk do na japin azil por te pakten 6 muaj do jetojme si njerez, do hame si njerez, do vishemi si njerez.

Te pakten gjashte muaj femijet nuk do na shohin me lot ne sy per nje cope korromane, as do dridhen nga te ftohtet dhe semundjet.

Te pakten gjashte muaj do te mbushim barkun me buke, gjashte muaj nuk do e kethejme koken pas me frike se mos dikush na ndjek per te na vrare, gjashte muaj nuk do na kerkoje kush lek per dritat.

Te gjithe pyesin, te gjithe kerkojne nje banese, packa se mund te rrine dhe dy apo tri familje brenda.
Packa se mund ti cojne ne veri apo dhe ne zonat e braktisura larg qendrave te banuara.

Per ta nuk ka rendesi se ku, per ta rendesi ka te marrin nje dhome dhe 1800 koronat ne muaj per njeri.

Hallet dhe borxhet i kane sjelle deri ketu.

Ata e dine se duke kursyer ato pak leke te shkreta te bukes qe ju paguajne ketu, leke qe mezi dalin per te jetuar ketu, mund te shlyejne borxhet qe kane marre per te ardhur nepermjet nje rruge te gjate, apo dhe ndonje borxhi te vjeter.

Ata e dine se nje dite do ti kethejne perseri ndoshta dhe me dhune, por per momentin i gezohen castit.

Dikush i gezuar ju thote bashkatdhetareve se ketu do te na bejne vizita mjekesore dhe analizat komplet pa leke.
Dikush ju tregon kryqin e kuq dhe rrobat falas qe jep ky institucion.
Dikush ju tregon kishen ndimat dhe mbrojtjen e saj.
Dikush ju tregon ne harten e Suedise vendet e bekuara ku do te kishin fatin po ti conin atje.

Dhe syte e tyre ishin mberthyer me shprese ne gishtat e atij qe ju tregonte harten.

Ne jug, te gjithe emigrantet enderrojne jugun.

Ata jo

Ne syte e venitur te femijeve dhe prinderve te tyre, nuk kish enderra per luks.

Ata enderronin te mbushnin njehere, te pakten njehere barkun me buke, nje bluze, nje pale pantallona, apo dhe nje pale cizma qe te mos ju lageshim ne kembet e tyre te vogla, ne kete shtet te larget dhe te ftohte.

“SHQIPJA LABE ME SHAMI”

Ajo e vuri shamine ne koke per te shpetuar vellane e vogel dhe nenen.

Kur e shikon me shami ne koke dhe te mbuluar vertet dhimbja i kalon kufijte njerezore.
Shqipja kjo vajze diku nga laberia mbas vrasjes se babes se vet mori nenen vellane e vogel dhe u nis rrugeve pa fund dhe pa kethim, rruget e pa shpresa te mergimit.

Ajo kishte enderra te vazhdonte shkollen e larte, ajo kishte enderra si cdo vajze tjeter shqiptare, ajo kishte te drejte te jetonte ne vendin e saj.

Plumbi i mori jo vetem babane, por gjithshka ne jete.

Refuzimi i azilit dhe kethimi ne vendlindje, atje ku plumbi do i merrte dhe vellane e vetem dhe te vogel e detyroj kete vajze te vere shamine dhe te mbulohet.

Per te shpetuar familjen ajo u martua.

Ndoshta dhe pa deshiren e saj ne shpirt me nje arab.

Ajo i vuri kryq jetes se saj rinore, ajo u mbulua si nje arabe me ferexhe.

Shqipja Labe vdiq.

Ajo vdiq per te shpetuar vellane dhe nenen, ajo mbylli gjithshka ne kete jete vetem e vetem per ti qendruar besnike amanetit mbi varrin e te jatit se do shpetonte familjen dhe locken e saj te vogel nga plumbat.

Shteti nuk na mbrojti, hasmi na kerkonte per te na vrare, azili na u refuzua.

E vetmja menyre qe ata te mos ketheheshin ne vendlindje ishte martesa me nje arab me dokumenta, dhe pse me i madh ne moshe. Gjithshka per te siguruar qendrimin dhe mbijetesen, packa se kete martese nuk e deshi as nena dhe vellai i saj i vogel.

Ajo zgjodhi rrugen me te veshtire per te mbajtur amanetin mbi varr.

Kategori
Uncategorized

PSE DUHET TA VOTOJMË DEPUTETIN FLAMUR HOXHA

REXHEP SHAHU

Dua dhe mundem lirisht e krenar t’u them miqve dhe gjithë të njohurve të mi në Kukës, Has e Tropojë, gjithë atyre që më njohin e më besojnë se deputeti Flamur Hoxha është përfaqësuesi më i mirë, dinjitoz dhe meriton të jetë në parlament se na bën nder dhe na përfaqëson hijshëm. Kalorës të tillë i duhen parlamentit tonë.

Flamur Hoxha për të cilin u ftoj ta votoni të dashur miq, është njeri që e di çfarë është vuajtja, skamja, mjerimi, përbuzja, linçimi, dashuria, dora e zgjatur e mirësisë kur ke më shumë se kurrë nevojë për të. Shtatë – tetë vjeç e kanë ngarkuar në skodën e internimit pasi ia kishin pushkatuar gjyshin në vitin 1975. Ai nuk është i përndjekur politik, por i pushkatuar politikisht.

Është njeri që e di se çdo të thotë punë, sakrificë, stërmundim, që e di se si fitohet, që din t’i gëzohet mundit e djersës së vet, njeri që i gjendet tjetrit në nevojë.

T’i gjendesh tjetrit është gjë e rrallë. Është njeri që i gjendet të pamundurit, i gjendet njeriut, që nuk e shpërfill njeriun, që i mbushen sytë me lotë para mjerimit, që nuk përflet, që të sheh në sy, që të dëgjon me vemendje.
Flamur Hoxha është lokomotive miq, nuk është vagon treni, ai tërheq, udhëheq dhe nuk e tërheq as e udhëheq atë askush, nuk e merr përdore atë askush se ai di të jetë vetja, di të jetë i pavarur në mendime e veprime, pasi nuk ka tradhëtuar kurrë Partinë Demokratike, nuk ka dalë kurrë kundër saj, as i pavarur e as nuk ka flirtuar me kandidatë a parti të tjera, nuk ka tradhëtuar veten e tij, idealet e tij asnjëherë.

Për Flamurin tradhëtia nuk është virtyt.
Flamur Hoxha është ky që është, sipërmarrës i sukseshëm, humanist, mbështetës i librit, kulturës, Albanologjisë, apo “deputet i letërsisë” siç e quan shkrimtari i madh Zija Çela, apo Anastas Lakçe i kohës tonë, siç e quan poeti Petrit Ruka, falë shfrytëzimit të hapsirave të lirisë, demokracisë dhe ekonomisë së treguit të lirë në këto tri dekatat e fundit.
Ai mori eksperiencë në emigracion dhe erdhi e ngriti sipërmarrjen e tij të sukseshme këtu në Shqipëri dhe nuk pati kurrë kohë të urrejë xhelatët e të shkuarës, natyrisht pa e harruar atë të shkuar, nuk ra në gjunjë të vajtojë të shkuarën, nuk u mbyt në pellgun e urrejtjes të notojë në hakmarrje.

Flamur Hoxhën nuk e ka bërë partia, as posti se ai nuk ka patur kurrë asnjë post, nuk ka marrë kurrë pjesë në tendera me fonde publike, ai e ka bërë vetë veten e tij dhe e ka ngritur vetë perandorinë e tij të biznesit kombëtar e ndërkombëtar.

Isha dhe jam hapur në fushatë pro Flamur Hoxhës dhe PD, jo fshehtas, jo skutave pasi besoj se s’ka intelektual të pavarur, shkrimtar të pavarur dhe të paangazhuar. Dua të votoj vetë për vete.


Ndërsa shkruaj këto radhë kujtoj si u njoha me Flamurin.
Kur mbeta pa punë në 2013 se më përbuzi e dëboi nga puna qeveria Rama, më nxori në udhë të madhe edhe pse isha shkrimtar atëherë me 15 libra, edhe se isha invalid e invalidët nuk hidhen në udhë nga një qeveri njerzish veç nga një qeveri kafshësh, edhe se isha nëpunës civil, shef sektori në Ministri të Bujqësisë për mediat e informacionin bujqësor, me notën 10, pra kur mbeta pa punë dhe i lëçitur, vendosa të merrem me botime, krijova shtëpinë time botuese “Klubi i Poezisë”.
Iu drejtova Flamurit me një listë librash të rrallë e të munguar në Shqipëri që t’i botoja, ndonëse Flamurin nuk e njihja nga afër, nuk ishte nga ata sipërmarrës që sillen rrotull bythëve të zyrtarëve. Ato libra që doja të botoja në të gjitha mënyrat ishin refuzuar prej të gjithëve dhe nuk gjendeshin në bibliotekën shqiptare. Iu drejtova me kërkesë me shkrim Flamur Hoxhës që ta financonte shtypjen e këtyre librave. Pranoi menjëherë.


Unë nuk fitova lekë nga këto botime, se shkolla jonë, shteti ynë, shoqëria jonë nuk janë të orientuara e të interesuara për njohjen e atyre faqeve të historisë tonë, nuk blihen ato libra, por e ndjeva se u bëra i dobishëm, i motivuar për veten time, për fëmijët e mi, për lexuesin e nesërm, për albanologjinë, për shoqërinë.
Kam botuar Vlladan Gjorgjeviqin, Vaso Cubrilloviqin, Ballukgjiqin, Dimitrije Tucoviqin, Kosta Novakovicin, Justin Godartin, D’estournelles de Constant, Hermann Frank, Nojerbah, disa antologji të rralla, prozën, baladat, lirikat e mbledhura nga Shefqet Hoxha në 12 vëllime, librat për Havzi Nelën, Shtatë fletoret e tij me 5548 vargje, të Vilson Blloshmit, Genc Lekes, etj., etj., libra të veçantë jo popullorë, jo libra plazhi.
Qershia mbi tortë është se Flamuri pranoi me kënaqësi të bëhet sponsor i Revistës illz, revistë letrare e Tiranës, organ i Shtëpisë Botuese Klubi i Poezisë, të cilën e botoj me mikun tim, Izet Duraku që është drejtor i revistës. Flamuri ka premtuar se illzit do të ndriçojnë gjatë, revista do të jetojë gjatë. Sapo u botua nr. 30 i illz, një histori suksesi, tashmë traditë, e pashmangshme, e paanashkaluar.
Impresionuese është përkrahja pa kushte e Flamur Hoxhës për organizimin e pelegrinazheve të organizuara prej meje për të çuar shkrimtarë tek shtëpitë apo varret e shkrimtarëve të vdekur, varuar, pushkatuar nga partia apo mbytur në burgje. Falë mbështetjes së Flamur Hoxhës kjo ndodhi për herë të parë në këto tri dekada ku mbi 40 shkrimtarë të njohur shqiptarë shkuan tek busti e shtëpia e postit të varur Havzi Nela, në Kukës e Kollovoz të Kukësit, te trojet e shtëpisë së poetit të pushkatuar nga partia Trifon Xhagjika në Peshtan të Tepelenës, në Berzhestë të Librazhdit tek shtëpia e Vilson Blloshmit dhe rrënoja e shtëpisë së Genc Lekës të dy poetë të pushkatuar nga partia, te shtëpia e homerit shqiptar Gjergj Fishta në Fishtë të Lezhës. Nuk gjej dot fjalë falenderimi për ty Flamur Hoxha për emocionet që na ke krijuar me mundësitë e ofruara dhe jehonën që patën këto udhëtime.


Shkrimtarët e vrarë e të mbytur nga partia do të jenë gjatë stacioni ynë.
Këto ditë në fushatë e pashë Flamurin të qetë, të sigurtë, të qeshur, kurajoz, i qartë, i drejtpërdrejtë, që nuk gënjente as mashtronte, që tregonte vemendje e durim me çdo njeri, që premtoi të lobojë të vlerësohen dhe për vendasit resurset e qarkut Kukës dhe sidomos resursi kryesor, fuqia njerzore e njerëzve të atij rajoni. Ai nuk i fshihet askujt, i sheh njerzit drejt në sy.
I palodhur, i paepur, njeri që të ofron besim e shpresë.


Miq, ju ftoj ta votoni Flamur Hoxhën. Na bën krenar.

Kategori
Uncategorized

25 Prilli vendos fatet e tua !

Më 25 Prill vendos Ti 🔍!

Veç votës kundër krimit,

krimineleve, hajdutëve,

abuzuesve dhe mashtruesve.

Shqipëria dhe shqiptarët do vendosin .

Për traun me pagesë, apo lëvizjen e lirë .

25 Prilli vendos fatet e tua !

,

25 Prilli është dita e Shenjtë ku shqiptaret me votën e tyre ose do lejojnë të vazhdojnë ti nënshtrohen akoma oligarkisë, diktaturës dhe varfërisë. Ose do i rikthehen përfundimisht jetës, dhe normalitetit.

E nëse mbas 1944 idhulli i këtyre (Ramë-rilindjes) na vuri telat me gjemba, sot pjella e tij po na rive trarët e ndasisë dhe të taksës

Rruga e kombit jo vetem u ndertua me taksat e shqiptarëve, por ajo theu përfundimisht mitin e ndasisë brënda një kombi.

Atehere përse shqiptaret duhet te paguajne, taksë transporti në çdo litër karburanti që blejnë pikërisht për mirëmbajtjen e infrastrukturës rrugore.

25 Prilli vendos fatet e tua !

Pse pikerisht këtë rrugë Edi Rama vendosi t’i a japë me konçension ortakëve të tij, vetëm e vetëm për ti ri-vjedhur shqiptarët.

Nëse vota e juaj, e jonë nuk do i thote perfundimisht, -DEF- këtij palo-kryeministri dhe kesaj palo-qeverie, mbas 25 Prillit, ky ka përgatitur të vendosë taksë edhe për 8 akse të tjera rrugore, kjo për 8 oligarkë ortakë të tjerë të cilët presin në rradhë.

25 Prilli vendos fatet e tua !


Edhe disa ditë na ndajne nga 25 Prilli ku Shqiperia do vendosë për ndasintë brenda kombit, -traun me pagesë, oligarkët…

Ose për normalitetin dhe rrugën e lirë, kaq e thjeshtë është!

Kategori
Uncategorized

Pakti sekret për të mbushur Shqipërinë me Bangladeshas e sirianë. Ja çfarë kanë nënshkruar…

Rreth 3 vite më parë, në kulmin e krizës së refugjatëve të cilët po përmbysnin Europën nga lufta në Siri dhe genocidi i ISIS, pas një vizite të kryeministrit Edi Rama në Vienë, (Maj 2018), ku takoi edhe kancelarin e sapozgjedhur Sebastian Kurz, mediat europiane njoftuan se ishte rënë dakord që Shqipëria të kthehej në një bazë të përkohshme të mijëra emigrantëve.

U tha se edhe Danimarka kishte rënë dakord me këtë plan dhe së bashku me Austrinë do të lobonin që shpërblimi për Edi Ramën, të ishte hapja e negociatave të Shqipërisë me BE-në. Në të njëjtën periudhë media e njohur gjermane `ZDF` dha lajmin, se Shqipërisë i ishte kërkuar që të priste përkohësisht deri në 600 mijë refugjatë, të shpërngulur nga lufta në atë zonë.

Por plani stopoi pas marrëveshjes së BE-së me Turqinë, e cila mori përsipër që shndërrohej në një bllokadë dhe vendstrehim i përkohshëm për miliona refugjatë, që vinin nga lufta në Siri. Ndërkohë Shqipërisë nuk ju hapën negociata, por pret që kjo të ndodhë në samitin e kësaj pranvere.

Në atë periudhë, madje në Shqipëri, u ngrit edhe një grup i posaçëm pune nga qeveria, i cili përcaktoi dy zona të akomodimit paraprak; njëra në Gjirokastër dhe tjetra në Korçë në afërsi të Kapshticës.

Por aktualisht situata ka ndryshuar, pasi Turqia ka hapur portat duke i lejuar refugjatët e luftës që të mësyjnë drejt Europës, kurse mijëra sirianë kalojnë tranzit në Shqipëri dhe dhjetëra të rinj shqiptarë kanë rënë në burgje të kapur për trafik.

Sot Edi Rama ka rikthyer një tezë tjetër të denoncuar më parë, atë të sjelljes së punëtorë nga Bangladeshi për të punuar në fason.

Në fakt i gjithë ky projekt është ofruar i gatshëm që në Bruksel, gjatë ditëve kur `specialistët` e Ramës me në krye ministrin e Rindërtimit, Arben Ahmetaj, lobonin për Konferencën e Donatorëve, me rastin e ndihmave për tërmetin.

Ndihma surprizë në kredi të buta dhe grante në shifrën rekord prejt 1.15 miliard euro, duket se ka qene një ‘thelë e majme’, por me një `bisht prapa` për Shqipërinë.

Shqipëria duhet të zbrazet nga shqiptarët dhe të mbajë sirianë dhe Bangladeshas si paradhomë për në BE.

Kategori
Uncategorized

“ Kush shet votën shet dinjitetin, kush e blen nuk e meriton mandatin “

Pёr zgjedhjet e 25 prillit 2021, Ipeshkvijtë e Kishës katolike tё Shqipërisë kërkojnë garantimin e votimeve të ndershme dhe transparente, në të cilat duhet tё respektohet çdo votë e çdo votues, ashtu sikurse edhe rezultati final. Ipeshkvijtë e Shqipërisë i “ftojnë të gjithë të merrnin pjesë në votime”, për t’ua besuar të zgjedhurve tё rinj sfidat e ndryshme si pandemia e COVID-19, pёrforcimi i mëtejshëm i institucioneve si Parlamenti, reformat në drejtësi, eliminimi i korrupsionit, plaga e të rinjve dhe e familjeve që po e braktisin Shqipërinë etj.

Ipeshkvijtë e Shqipërisë: zgjedhjet e 25 prillit, “kush e shet votën, ka shitur dinjitetin e vet”

R.SH. – Vatikan

Pёr zgjedhjet e 25 prillit 2021, Ipeshkvijtë e Kishës katolike tё Shqipërisë kërkojnë garantimin e votimeve të ndershme dhe transparente, në të cilat duhet tё respektohet çdo votë e çdo votues, ashtu sikurse edhe rezultati final. Pёr kёtё Ipeshkvijtë e Shqipërisë i “ftojnë të gjithë të merrnin pjesë në votime”, për t’ua besuar të zgjedhurve tё rinj sfidat e ndryshme si pandemia e COVID-19-ës, pёrforcimi i mëtejshëm i institucioneve dhe efektiviteti i tyre, si Parlamenti, reformat në drejtësi, eliminimi i korrupsionit, plaga e madhe e të rinjve dhe e familjeve të reja që po e braktisin Shqipërinë, shqetësimi pёr nivelin e Parlamenti, reformat në drejtësi, eliminimi i korrupsionit, plaga e madhe e të rinjve dhe e familjeve të reja që po e braktisin Shqipërinë, shqetësimi pёr nivelin e mësimdhënies në shumë zona si dhe kushtet e jetesës në disa fasha të popullatës, pasojat e tërmetit të vitit 2019 mbeten gjithnjë një prioritet si dhe fenomeni i shitblerjes së votës, një plagë që duhet të zhduket medoemos, në çdo rast.

Kush e shet votën me para, pohojnё Ipeshkvijtë e Kishës katolike tё Shqipërisë , ka shitur dinjitetin e vet dhe atë të familjes, si dhe nuk ka më zë për të kërkuar llogari. Si ipeshkvij, nuk na duket e rastit të votohen ata kandidatë me një të kaluar të dyshimtë. Integriteti moral duhet të jetë një conditio sine qua non, që zgjedhësi të mund të zgjedhë në liri dhe në qetësi. Urojmë që me datë 25 prill, secili ta ushtrojë të drejtën dhe detyrën e votës duke pasur parasysh të mirën e përbashkët, që është edhe qëllimi i çdo veprimtarie politike. Në të njëjtën kohë, i lutemi Zotit, që me ndërmjetësinë e Nënës së Këshillit të Mirë, t’i ndihmojë shqiptarët në këto momente të rëndësishme për jetën e vendit.

Deklarata e Konferencës Ipeshkvore të Shqipërisë për zgjedhjet e 25 prillit 2021

Votimi për zgjedhjet e përfaqësuesve në Parlament, paraqet një mundësi konkrete për të shprehur pjesëmarrjen tonë në jetën demokratike të vendit. Sfida e çdo procesi zgjedhor është garantimi i zgjedhjeve të ndershme dhe transparente, në të cilat respektohet çdo votë dhe çdo votues, ashtu sikurse edhe rezultati final. Kisha Katolike i konsideron të rëndësishme zgjedhjet, kur ato zhvillohen sipas parimeve demokratike dhe me pjesëmarrjen e të gjitha forcave e aktorëve politikë. Sikurse edhe në rastet e mëparshme, në vigjilje të zgjedhjeve të 25 prillit 2021, ne Ipeshkvijtë e Kishës katolike, në sajë të përgjegjësisë që kemi në udhëheqjen e popullit që na është besuar, dëshirojmë t’u drejtohemi të gjithë besimtarëve katolikë dhe njerëzve vullnetmirë.

Jemi të vetëdijshëm që të zgjedhurit e rinj do të ndodhen përballë sfidave të ndryshme. Fillimisht, pandemia e COVID-19-ës që vendi ynë po kalon. Një falenderim duhet t’ua japim të gjithë punonjësve të shëndetësisë: mjekëve, infermierëve, sanitareve dhe gjithë pjesës tjetër të personelit shëndetësor, si dhe familjarëve të të sëmurëve, të cilët ndonëse duke rrezikuar, kanë punuar ditë e natë përkrah tyre. Porse, nga ana tjetër, kërkohen strategji të mirëfillta psiko-sociale që të dalim faqebardhë nga kjo pandemi.

Në rrafshin politik, është urgjente që reforma në drejtësi, aktualisht në letër, të bëhet realitet sa më shpejt të jetë e mundur. Forcimi i mëtejshëm i institucioneve dhe efektiviteti i tyre, përbën një detyrë primare për të zgjedhurit e ardhshëm në Parlament.

Në rrafshin social, nuk mund të mos evidentojmë plagën e madhe të të rinjve dhe të familjeve të reja që po e braktisin Shqipërinë. Është e nevojshme një përkujdesje e veçantë ndaj të gjitha zonave të vendit, nga Veriu në Jug, në zonat rurale e në zonat urbane, ku shpeshherë vërehen situata ekstreme varfërie, mungesë infrastrukture dhe shërbimesh të domosdoshme, sidomos rrugë e shërbime shëndetësore.

Më pas, na shqetëson niveli i mësimdhënies në shumë zona të vendit si dhe kushtet e jetesës në disa fasha të popullatës. Shumë familje akoma po vuajnë pasojat e tërmetit të vitit 2019 një prioritet me siguri se duhet të jetë rindërtimi, që ka nevojë të përparojë me ritme akoma më të shpejta.

Shqipëria mund të ketë një të ardhme të mirë nëse angazhohemi të gjithë së bashku, qytetarët e politika aktive.

Nevojitet një angazhim i të gjithëve për të eliminuar korrupsionin, që sikurse e kanë nënvizuar edhe në ditët e kaluara institucionet ndërkombëtare, mbetet sërish një grackë e rrezikshme në institucionet dhe në shoqërinë tonë në përgjithësi.

Një tjetër sfidë, me gjithë hapat e bërë përpara në 30 vitet e fundit, mbetet integrimi europian i Shqipërisë.

Në vigjilje të zgjedhjeve, pra ne, Udhëheqësit Shpirtëror, do donim para së gjithash t’i ftonim të gjithë të merrnin pjesë në këtë moment të jetës demokratike të vendit. Sipas Doktrinës Shoqërore të Kishës, është një detyrë dhe një e drejtë e çdo qytetari për ta ushtruar sipas ligjeve në fuqi dhe me liri të plotë. Prandaj, pjesëmarrja në votime, është një detyrim moral pavarësisht preferencave që secili do të shprehë.

Së dyti, ashtu sikurse e kemi ritheksuar edhe në deklarata të mëparshme, fenomeni i shitblerjes së votës është një plagë e madhe që duhet të zhduket medoemos, në çdo rast.

Kush e shet votën me para, ka shitur dinjitetin e vet dhe atë të familjes, si dhe nuk ka më zë për të kërkuar llogari. Po ashtu, kush e blen votën me para, duke përfituar nga varfëria e votuesve, nuk është i denjë të ulet në detyrën për të cilën kërkon që të votohet. E papranueshme më pas është fakti që, bashkëngjitur shitblerjes së votës, i shtohet edhe betimi në librat e shenjtë. Gjithashtu është e papranueshme që votimi të vijë nën formën e kërcënimit ose pas premtimeve të vendit të punës. Puna është fryt i meritokracisë dhe jo i partitizmit ose kahjes partiake.

Ne urojmë që me datë 25 prill, secili ta ushtrojë të drejtën dhe detyrën e votësduke pasur parasysh të mirën e përbashkët, që është edhe qëllimi i çdo veprimtarie politike. Në të njëjtën kohë, i lutemi Zotit, që me ndërmjetësinë e Nënës së Këshillit të Mirë, t’i ndihmojë shqiptarët në këto momente të rëndësishme për jetën e vendit.

Dhënë nga Selia e Konferencës Ipeshkvore, nё Tiranё, më 15 prill 2021

Ipeshkvijtë katolikë të Shqipërisë

Kategori
Uncategorized

Gëzuar Muajit të bekuar dhe të shenjtë të Ramazanit .

Kryepeshkopi Aleksandër !

Motrat Shqiptare Besimtarëve të Fesë Myslimane, ju uroj Paqë, Mbarësi dhe Shëndet, në të Muajit të i Bekuar dhe i Shenjtë i Ramazanit, Ramazan Mubarak – Ramazan Kareem – Ramadán/Ramazan, të ketë qenë e mirë Agjërim tuaja sa më të lehtë dhe të pranuar te Zoti, dhe edhe ju a pranoftë Lutjet tuaja, dhe u shperbleftë:

Harmonija dhe Begatija mbretërofshin në jetes dhe familjet tuaja!!!

Të gjithë Shqiptarë Mysliman, Bektashian, Agnostik, Ateist dhe të Krishterë, në venat tona rrjedh gjaku kuq e zi, jemi Vëllezër Gjaku!!!

Populli i Bashkuar kurrë nuk do të mposhtet!!!

Së Bashku nuk do të humbasim kurrë!!!

Rroftë Shqipëria Etnike!!!

Shpirti i Arbrit nuk vdes kurrë!!! I Liris se Iliris!!! Autoctonus!!!

Zoti e Bekofte Gjakun e Paster Shqiptarie, dhe te gjithe Shqiptaret kudo qe jane neper bote!!! Shërbëtor i përulur i Zot dhe Shqipërisë, Shkelqësia e Juaj Imzot

+Aleksander I Shqipatrëve, Kryepeshkop – Bir I Shqiponjës

Mirmëgjes, të gjithë Miq Shqiptarë, të gjithë pa përjashtim!!! Për të gjithë Vëllezërit dhe Motrat Shqiptare Besimtarëve të Fesë Myslimane, ju uroj Paqë, Mbarësi dhe Shëndet, në të Muajit të i Bekuar dhe i Shenjtë i Ramazanit, Ramazan Mubarak – Ramazan Kareem – Ramadán/Ramazan, të ketë qenë e mirë Agjërim tuaja sa më të lehtë dhe të pranuar te Zoti, dhe edhe ju a pranoftë Lutjet tuaja, dhe u shperbleftë: Harmonija dhe Begatija mbretërofshin në jetes dhe amiljet tuaja!!! Të gjithë Shqiptarë Mysliman, Bektashian, Agnostik, Ateist dhe të Krishterë, në venat tona rrjedh gjaku kuq e zi, jemi Vëllezër Gjaku!!! Populli i Bashkuar kurrë nuk do të mposhtet!!! Së Bashku nuk do të humbasim kurrë!!! Rroftë Shqipëria Etnike!!! Shpirti i Arbrit nuk vdes kurrë!!! I Liris se Iliris!!! Autoctonus!!! Zoti e Bekofte Gjakun e Paster Shqiptarie, dhe te gjithe Shqiptaret kudo qe jane neper bote!!! Shërbëtor i përulur i Zot dhe Shqipërisë, Shkelqësia e Juaj Imzot

+Aleksander I Shqipatrëve, Kryepeshkop – Bir I Shqiponjës
Rrofte Shqipëria e Bashkuar!!!

Instagran @alejandrogreco.oficial #albania🇦🇱 #albania #ramazanmubarak #ramazanmubarak🌙 #ramazanmübarek #ramazankareem #ramazan #ramazanmenüsü #ramadan #ramadhan #fraternidad #arzobispo #alejandrogreco #albanes #albanesi_per_sempre #albanerin🇦🇱 #shqiptar #shqiptaret_ne_instagram #shqip #shqipe #shqiptare #albanese #albanesi #vellashape #vella #valladolid #valladolidspain #valladolidespaña🇪🇸💚😎 #valladolidespaña🇪🇸💚

Kategori
Uncategorized

Bushati: Të rinjtë duhet të gjejnë ‘Kostandin Karamalisin’ e Shqipërisë

Të rinjtë duhet të gjejnë Konstandin Karamalisin e Shqipërisë, ai ishte një nga personalitete e politikës greke që një ditë të bukur vendosi objektiv vetes që të fuste Greqinë në BE.

Paragjykimet që kishte Bashkimi Evropian për Greqinë mund të ishin më të mëdha sesa paragjykimet që mund të ketë për Shqipërinë”– u shpreh Bushati

Ish-ministri i Jashtëm Ditmir Bushati në një komunikim online nëpërmjet rrjeteve sociale, ndau një bashkëbisedim me të rinjtë.

Dua t’iu them që të rinjt, mund dhe duhet të jenë agjentët e vërtetë të ndryshimit për këtë proces për mua shifrat e braktisjes së vendit nga ana e të rinjve, ku 80 përqind e atyre që braktisin vendin për arsye nga më të ndryshmet janë të rinjtë janë vërtetë shqetësuese dhe në një mënyrë a një tjerët janë të papajtueshme me procesin e anëtarësimit të vendit BE.

Bushati iu përgjigj pyetjes për e një nga ndjekësve lidhur me trenin e famshëm, se mos kemi humbur ndonjë tren gjatë këtyre viteve?

Ai u shpreh se duhet të jetë një synim për të rinjtë që të jenë më kërkues ndaj politikës dhe se Shqipëria bëhet vetëm nëse tregojnë përkatësinë në reforma dhe se vetëm ata mund të bëjnë jesë e anëtarësimit në BE duke mos braktisur Shqipërinë .

“Unë kam një eksperiencë goxha në procesin e integrimit Europian dhe kam pas mundësi ta ushtroj këtë eksperiencë nga kënde të ndryshme qoftë si nënpunës civil, si shkollar, si ministër i Jashtëm, si kryetari i Komisionit të Integrimit Europian si zë dhe përfaqësues në shoqërinë civile dhe dua të them që treni të cilën ne nuk nuk e kemi humbur por jemi vonuar për shumë e shumë stacione dhe këtë e them me vërtetësi maksimale dhe me bindje të plotë është treni në anëtarësimin e Shqipërisë në familje Europiane.

Dua t’iu them që të rinjt, mund dhe duhet të jenë agjentët e vërtetë të ndryshimit për këtë proces për mua shifrat e braktisjes së vendit nga ana e të rinjve, ku 80 përqind e atyre që braktisin vendin për arsye nga më të ndryshmet janë të rinjtë janë vërtetë shqetësuese dhe në një mënyrë a një tjerët janë të papajtueshme me procesin e anëtarësimit të vendit BE.

Sepse anëtarësimi i Shqipërisë në Bashkimin Evropian do të thotë më shumë standarte, më shumë mirëqenie, më shumë rregulla loje, më shumë barazi, më shumë drejtësi, më shumë konkurrencë dhe kjo është arsyeja që juve ftoj që të jeni protagonistët e vërtet të ndryshimit. Ne na duhet, pra të gjithëve së bashku që të demonstrojmë pronësi në procesin e reformave.

Të rinjtë duhet të gjejnë Konstandin Karamalisin e Shqipërisë, ai ishte një nga personalitete e politikës greke që një ditë të bukur vendosi objektiv vetes që të fuste Greqinë në BE. Paragjykimet që kishte Bashkimi Evropian për Greqinë mund të ishin më të mëdha sesa paragjykimet që mund të ketë për Shqipërinë”– u shpreh Bushati

Kategori
Uncategorized
Kategori
Uncategorized

Pse punëmadhi Rama kërkon papritur të qeverisë me gjumashin Basha

NË 25 PRILL SHQIPTARËT DO VOTOJNË NUMRIN 9 PËR TA LARGUAR RAMËN DHE AI NUK DO JETË KURRË PJESË E QEVERISJES SONË. KOHA E TIJ KA MBARUAR. NE DO TË SJELLIM NDRYSHIMIN DHE SHQIPËRIA DO FITOJË.

Lulzim Basha .

Pse punëmadhi Rama kërkon papritur të qeverisë me gjumashin Basha

Edhe pse në sloganin, pra në kryemesazhin që ka në këto zgjedhje ku kërkon mandatin e tretë, shkruan; ‘punë, jo gjumë’, sërish shefi i rilindjes ka çuditur sot opinionin publik teksa thotë se dëshiron të ndajë nesër përgjegjësitë me krejt të kundërtin e tij.

Kjo kontradiktë, kjo kundërthënie 10 ditë para zgjedhjeve mund të shkaktojë kaos tek mbështetësit e tij.

Teksa ka muaj që e etiketon dhe e vizaton para syve të botës Bashën si dremitës të përjetshëm, si vallë tani shefi i tyre qenka gati të përveshë mëngët e të punojë me të.

Pra i bie që Basha nuk është ai, që ai thotë se është.

Ky deklarim sot, nxjerr pa dashje zbuluar disa momente për të cilat Rama nuk dëshiron të flitet.

Sa për të tjerat.

Për lojërat e rëndomta dhe fëminore që të mbjellë përçarje në kampin e opozitës, këto nuk vlejnë asnjë grosh, sepse i di i madh e i vogël, i kanë marrë vesh edhe gurët e zallit.

Pas kësaj deklarate, të paktën Edi Rama ka detyrimin para mbështetësve të tij të tërheqë spotin e Lulzim Bashës që gërhet në divan.

Dhe ta rendisë në një vend tjetër të tabelës së qitjes, ta damkosë ndryshe, jo si gjumash.

Ose të zëvendësojë sloganin e famshëm; ‘punë, jo gjumë’, me ‘punë dhe gjumë’.

Mapo.al

Kategori
Uncategorized

”Ambasadorët e kombit”, vijnë të votojnë Ramën, me bileta të paguara

Nga Rexhep Shahu /

Ambasadore, eshte shume me e thelle e liga .

Ambasadore, eshte shume me e thelle e liga

Ambassadorja amerikane Yuri Kim tha:

“Nëse doni ndryshim, votoni për ndryshim. Nëse doni kriminelë, votoni për kriminelë. Por ajo që bëni duhet të përputhet me atë që thoni se doni. Dhe 25 prilli është momenti”.

Keshtu foli shume qarte ambasadorja e Amerikes.
Tani vetem duhet te na thote, mos shkoni ne votime ju shqiptare se po shkoj e po votoj une per ju te gjithe.

Demokratet flene, neglizhojne, idhnohen me partine e kandidatin e nuk votojne ose votojne kunder per inat se demokratet jane flake e zjarr inati dhe benzine u hedh qeveria…


Si t’ia shpjegoj ambasadores se shume nga emigrantet te udhehequr nga ambasadoret e kombit te Rames vijne te paguar te votojne PS me autobuzet varg e vije ose me aroplana pa pare…


Si t’ia shpjegoj se ata qe e cojne ne ps Edi Ramen e partine e tij, qe brejne hekur me dhembe i ka perzene nga ky atdhe Edi Rama mbi 500 mije prej tyre.

Ambasadore, eshte shume me e thelle e liga, shume me e sofistikuar se gjithe te ligat, sepse ne edhe socializmin e komunizmin e enverizmin edhe demokracine e patem te vecante, te pa shpjeguar, jo si dynjaja, as si ata udheheqesit e te zezes qe u shfaqen vjet ne Amerike dhe deshen e duan mbase t’ia shkulin rrenjet edhe Amerikes…


Kategori
Uncategorized

Plehra, mos më kërcënoni: Po ja u them hapur, vota ime eshte per Partine Demokratike

Unë me Partinë Demokratike, fitova Lirinë !

Vota ime kurrë s’do jetë për ju dhunues të lirisë.

Vota ime eshte per te ardhmen e femijeve te mij.

Vota ime eshte per Partine Demokratike…

Denoncimi i qytetarit !

Kercenimet dhe presion i hapur i drejtuesve ”rilindas” ndaj qytetarëve, për tju rrëmbyer me çdo mjet votën, qoftë ky presion apo dhunë…

Bastardëve ne pushtet po ju vjen fundi, sytë e tyre jane skuqur dhe pikojnë gjak, një si të bishës së plagosur.

Ata nuk pyesin më.

Bastardët me kostum qeveritari kerkojne voten me çdo mënyrë dhe çmim.

Këta bastardë, si pjesë dhe bashkpuntorë me grupet kriminale kërcënojnë këdo që munden per ti rrembyer votën, edhe pa e njohur personin, familjen, fëmijët, te kaluarën dhe bindjet e tij, ata të kërkojnë adresën…

Këta duan votën me çdo mjet .

Keta duan voten, per te vazhduar me bandat, krimin e organizuar, drogën.

Këta duan votën…

Për ta groposur njehere e mire te ardhmen e qytetarit shqiptar.

Këta duan votën për ti shpëtuar burgut.

Ja çfarë shkruan qytetari antikomunist, që jeton në durrës.

▪️Me ka marre drejtori i ujsjells kanalizimeve te plazhit ne Durres.

▪️Ai më kerkonte ti jepja votën partise socialiste.

▪️Ai me kerkonte me emer e mbiemer, ku punoja.

▪️Ai më pyeste per femijet e mij.

▪️Kjo është nje shkelje e te drejtave te njeriut.

▪️Me çtè drejte keta plera futen dhe me bejne presion ?

▪️Dhe une nuk kam frike tja u them hapur.

▪️Vota ime eshte per te ardhmen e fëmijëve të mij.

▪️Vota ime është për Partinë Demokratike.

Por kush eshte qytetari Leonard Xhindole ?

Qytetari që veç kontributit të tij të çmuar, nuk kërkoj, dhe nuk përfitoj kurrë gjë nga qeverisja e Partise Demokratike.

Ai vjen nga një familje patriotike dhe antikomuniste.

Nardi siç e thërrasin në Pogradec, eshte nje nga nismetaret dhe pjesmarres në sindikatat e para ne kete qytet.

Nismëtar dhe pjesmarrës aktiv i grevave dhe revoltave te rinise pogradecare kunder diktatures ne fillim vitet 1990.

Nardi Xhindole është dhe një prej themeluesve dhe antar i Partisë Demokratike në këtë qytet qysh në ditën e parë të krijimit të saj.