Kategori
Uncategorized

bashkoju kuvendi.

Kategori
Uncategorized

Stefan Lövfen : Thjeshtesia e nje kryeministri Viking.

Ai shkon çdo javë dhe porosit vetë një picë.

Në foto : Kryeministri Suedes Stefan Löfven, dhe miku i tij, djaloshin shqiptar me origjinë nga Starova -Pogradec, studenti i Arkitekturës, Geraldo Sulstarova .

Stefan, pret aty si gjithë qytetarët deri sa ajo (pica) të jetë gati, dhe kurrë nuk largohet pa u përshëndetur dhe biseduar disa minuta me punonjsit e picerisë, por veçanarisht me ish studentin shqiptar të Arkitekturës Geraldo Sultarovën .

Mbasandaj paguan, merr picen e paketuar në dorë, dhe qetësisht largohet më këmbë drejt shtëpisë së tij …

Një ditë tregon Geraldo, kishim shumë punë,

kryeministri erdhi dhe ne u ndiem shumë në siklet, sepse lokali ishte plot dhe ne nuk mund ti shërbenim në momentin që ai u fut në lokal .

Ai na pershendeti dhe u ul në një prej tavolinave bosh, porositi picën, nderkohë mori dhe konsumoj disa minuta një gotë verë, kjo deri sa pica të bëhej gati.

Ne dëshironim ta qerasnim, por ai duke bërë pagesën i buzëqeshur na i këtheu.

Ju faleminderit miq !

Por unë punoj, dhe paguhem ….

Veç shoqëruesit personal i cili e pret gjithmonë jashtë picerisë, syri nuk te sheh për rreth kalecë civilë, as bllokim rruge, dhe as veshët nuk të dëgjojnë sirena policie .

Në foto : Kryeministri Suedes Stefan Löfven, dhe miku i tij, djaloshin shqiptar me origjinë nga Starova -Pogradec, Geraldo Sulstarova .

Shteti nuk bëhet me pushtetarë mashtrues, ordinerë të çertifikuar,

Nuk bëhet me mashtrime elektorale,

Nuk bëhet duke e vjedhur me tendera fiktivë dhe abuzive,

Shteti nuk bëhet me uikende dhe parada mode të politikanëve, deputeteve dhe pushtetarëve milionerë siç janè këta tanët në Shqipëri.

Siguria dhe qetësia e qytetarit, nuk vjen me vjedhjen e votës .

Nuk vjen me forcën e bandave kriminale .

Nuk vjen me punësimin e trafikantëve në shtet, apo bashkpunimin e shtetit me ta .

Siguria e shtetit dhe qytetarit nuk vjen as me veting, apo zhurmën e gënjeshtër të sirenave të policisë.

Siguria e qytetarit vjen vetëm me zbatimin e ligjit, dhe barazia e të gjithëve para tij ..

Kategori
Uncategorized

Besëlidhja, besëprerja dhe ikmbathja…

Sot nẽ Lezhë femrat u rrebeluan “live” ato bënë thirrje për votë masive kundër shkeljeve statutore të partisë nga ai që supozohet të jetë gardiani dhe zbatuesi i parë i rregullave brenda partisë.

Shkruan Kleves Bitro /

Besëlidhja, besëprerja dhe ikmbathja…

Lezha e besëlidhjes dhe Kuvendit të burrave dha kumtin e datës së fundit për besëprerin. Data 11 dhjetor 2021 është dhjetori i dytë i PDsë dhe fundi politik i pengut të Kryeministrit në krye të opozitës.

Për më keq nga Lezha filloi dhe revolta e grave ndaj peng-kryetarit me kryetaren e degës së PDsë në Lezhë për femrat të rrebelohet “live” e të bëjë thirrje për votë masive kundër shkeljeve statutore të partisë nga ai që supozohet të jetë gardiani dhe zbatuesi i parë i rregullave brenda partisë.

Kjo është e paprecedentë ku tashmë jo vetëm burrat e PDsë, por dhe gratë burrnesha të kësaj partie braktisin “kodoshin” politik të kapur nga Rama. E tashmë që orteku i besëlidhjes ka vënë përpara besëprerët, sinjali i rithemelimit të opozitës ka kaluar kufijtë e Shqipërisë dhe po ndiqet me interes të shtuar nga dashamirësit e një PDje të fortë, të bashkuar dhe fituese.

Llava e entusiazmit që ka përfshirë gjokset e demokratëve po derdhet foltoreve, rrugëve, shtëpive dhe vatrave të çdo njeriu që nuk u shit e nuk u ble këto vite.

Ajo llavë do shkrijë shpresat e zgjatjes së jetës së rregjimit përmes çdo bashkëpunimi nën justifikimin e nevojave të stabilokracisë.

Tashmë bari i lëndinave të qeverisë sado miklues të jetë fundjavave me mbështetësit e Ramës nuk bën për opozitarët realë.

Ai mund të shijojë selive, vilave, resorteve, por nuk bën për njerëzit e thjeshtë që janë shumica e opozitës.

Përballja me të keqen është mision dhe ky mision nga foltoret ka zbritur në zemrat e njerëzve të lirë e sovranë. Shqipëria tashmë shpreson.

Ikmbathja nga sytë këmbët ka tashmë datën ultimative.

Është fillimi i fundit për pengun dhe qeverinë…

Kategori
Uncategorized

Adminitrata e sotme demo-marksiste donte te nxirrte Presidentin e SHBA non grata, jo me Berishen.

Nuk i kuptoj fare, po fare disa mbeshtetes te doktor Berishes ne studiot televizive.
Me vjen keq qe pak ose aspak njohin SHBA dhe dalin e flasin per çeshtjen non grata te Berishes.
Po pse o njerez dilni e flisni broçkulla. Pse merrni persiper te flisni me frike dhe beni te dukeni te mjere nga padija.
Adminitrata e sotme demo-marksiste donte te nxirrte Presidentin e SHBA non grata, jo me Berishen. U ngrit komision per ta larguar perfundimisht nga politika Trumpin, por deshtuan nga vota e Senatit.
Rrjetet sociale te komanduara nga globalisto-marksistet e shpallen non grata. I hoqen te drejten e publikimit ne FB, Twitter, Instagram dhe Youtube. Po te kishin mundesi do e hiqnin edhe nga SHBA.
Beteja e Berishes xjen nga ndergjegjesimi i tij se PD po shkonte majtas e me majtas. Flisni per vlerat e te djathtes qe jane harruar. Per filozofine e se djathtes, por sic duket nuk i dini.
Berisha, e kam shkruar edhe here tjeter, po ndreq gabimet e tij. Degjoni kur Doktori flet ne “Foltore”.
Flisni per te djathten, se duke folur si “e ema e Zeqos maje thanes” po i beni me shume dem.
Berisha nuk flet per non gratan. Eshte shume i qarte pse dhe si ia kane bere. Nuk ka nevoje per llomotitjet tuaja te pavlera neper studiot.
Merruni me risite politike qe po sjell Doktori ne “Foltore”, mjaft keputet broçkulla.
Lexoni pak me shume dhe degjoni pak me shume dhe flisni sa me pak personalisht.

Kategori
Uncategorized

Copza spiunazhi.. ne rep 321 Burrel.

8-Komente për veprën “Titistët”

“Jugosllavët në lajmet e tyre në shqip e komentojnë ndryshe, duke thënë se udhëheqësi shqiptar më mirë të ishte një shkrimtar se sa diplomat. Në lajmet e tyre kam dëgjuar të theksojnë se tani ne kemi në dorë ditarin e Tempos dhe thonë se Tempo nuk i ka shkruar në ditarin e tij ato që thotë udhëheqësi shqiptar te “Titistët”, por këto shkrime janë akuza dhe trillime të tij”.
“Veprat e udhëheqësit kryesor nuk janë të një rëndësie, ato të mëparshmet nuk e kanë vlerën e këtyre veprave të fundit. Udhëheqësi kryesor nuk bëri mirë që foli ashtu në zonën elektorale 210 në Tiranë, sepse më ashpër do të jetë. Pse t’u themi ne amerikanëve e sovjetikëve se nga mund të vijnë, sepse ato vende janë sekret”.

“Çfarë dreqi ka udhëheqësi kryesor me Jugosllavinë, si shumë i bie në qafë. Italinë dhe Greqinë nuk i ngacmon fare. Çfarë të keqe i bëri Jugosllavia këtij? Qëllimi i tij është të pushtojë Jugosllavinë dhe të marrë Kosovën. Pastroi udhëheqjen e vjetër, nuk lë njeri sipër vetes, të rinjtë bëjnë çfarë u thotë ai. Ushtrinë e mban nëpër male, i ka hyrë frika në palcë dhe po e shpërndan ushtrinë. Jugosllavët kanë nxjerrë dy libra dhe nuk lënë gjë pa thënë, i kanë ardhur hakut. A e dëgjove Radio Prishtinën mbrëmë se çfarë tha se udhëheqësi kryesor zhduku udhëheqësit e vjetër, shokët e luftës dhe vendosi të rinjtë, është vetë zot”.

“komentet” e zhvilluara kryesisht në burgun e Burrelit, por edhe jashtë tij, në periudhën janar-mars 1983. Materiali është hartuar në dy kopje nga Dega e Punëve të Brendshme në Burrel, një prej të cilave i është dërguar Ministrisë së Punëve të Brendshme, Drejtorisë së Parë, Degës së 8-të, ndërsa kopja tjetër, sekretarit të parë të Komitetit të Partisë së rrethit të Burrelit, Zylyftar Dyrmishi.

Copza spiunazhi.. ne rep 321 Burrel.

7-Komente për masat politike e ekonomike të marra nga partia.

“Me daljen e grupit të M. Shehut thanë se tufëzimi i lopëve nuk do të bëhet, por siç shihet ai po bëhet, pra nuk paska qenë puna e M. Shehut. Më thënë të drejtën, me lopët na ngelen pak. Kam frikë se të ardhurat nuk do të shtohen e qumësht nuk do të shohim më”.
“Tufëzimi nuk është shpikur tani, por në kohën e Stalinit në B. Sovjetik dhe lepujt e butë i mblodhën d.m.th., se nuk lejoi asgjë private… Na e kanë shtrënguar ngadalë-ngadalë, por kjo puna e lopës është e fundit, për jugosllavët thonë se jetojnë keq, por ne nuk i kemi parë”.
“Po të tufëzojnë lopët do të na marrin në qafë, qumësht, ashtu thonë, se do të na japin në fillim, por nxjerrin nga një bidon qumësht për sektor dhe pastaj ngelemi pa të”.
“Çfarë janë duke nxjerrë? Një m.. janë duke nxjerrë, për ne nuk del gjë se në një anë e lirojnë, në një anë tjetër e shtrëngojnë. Tani do të bëhet tufëzimi i lopëve, do të na marrin në qafë. Në fillim kur t’i mbledhin një herë do të bëjnë furtuna me qumësht, pastaj nuk do të ketë gjë”.
“Siç thonë këta në radio e shtyp, bota duhet të ketë vdekur urie. Jugosllavia vërtet ka marrë gjithë ato borxhe nga SHBA e BS, por se mos janë në zor ata t’ia marrin. Ata po i japin vazhdimisht”.

“komentet” e zhvilluara kryesisht në burgun e Burrelit, por edhe jashtë tij, në periudhën janar-mars 1983. Materiali është hartuar në dy kopje nga Dega e Punëve të Brendshme në Burrel, një prej të cilave i është dërguar Ministrisë së Punëve të Brendshme, Drejtorisë së Parë, Degës së 8-të, ndërsa kopja tjetër, sekretarit të parë të Komitetit të Partisë së rrethit të Burrelit, Zylyftar Dyrmishi.

Copza spiunazhi.. ne rep 321 Burrel.

6-Komente mbi grupin armiqësor të Mehmet Shehut

“Mehmet Shehu ka qenë i zoti, po lëre se ç’thuhet. Për këtë thonë që vrau veten. Por edhe sikur të ketë vrarë veten, zotësi e tij është, kush e bën kollaj këtë. M. Shehu është dalluar qysh gjatë luftës N. Çl., por edhe Kryeministër”.
“…Dua të shikoj nëse përkojnë lajmet tona me ato që jep Radio Prishtina. Në një rast dëgjova nga ajo kur po jepte lajmet se udhëheqësi kryesor e ka detyruar M. Shehun të vrasë veten duke e vënë atë para disa kushteve të vështira”.
“… Ai (M. Shehu) nuk e vrau veten, por kështu doli llafi… M.Shehun e vrau e shoqja se ai nuk kishte asnjë faj”.
“Ti nuk e sheh se siç të kam thënë edhe herë të tjera, si kanë nxjerrë armik M. Shehun e Kadri Hazbiun, B. Ballukun etj., që të gjithë gjatë luftës e pas çlirimit këta kanë dhënë shumë kontribut. E nga dolën armiq e tradhtarë, që vetë Kadriu e Mehmeti disa herë e kanë shpëtuar kryesorin?”.
“Udhëheqësi kryesor është ujk i vjetër. Këtë radhë i hëngri të gjithë dhe nuk la njeri sipër vetes… u mbush udhëheqja me kalamaj.. ata janë m.. që kur të dojë i ha ujku në vathë, i ha siç hëngri tani edhe presidentin e vjetër e nuk e la më dhe e zëvendësoi me këtë të riun e i dha detyra për ta provuar dhe këtë se ç’do bëjë. Çfarë drejtimi po bëjnë ata, po të mbajnë popullin me rrena se do të rrisnin të ardhurat në kooperativa e asgjë s’po bëjnë. Kanë vetëm llafe për të rrejtë njerëzit që të punojnë. Habitem me atë njeri si i rreh gjoksin botës, por në fakt nuk kishte bërë asgjë, mbrojtja për faqe të zezë, tani ka marrë ushtrinë e popullin dhe i ka çuar në mal duke ngrirë e vuajtur si qeni. Këta rrejtën popullin duke ulur disa çmime, lecka, me lecka janë mbushur dyqanet plot, nuk kanë se ku i çojnë, por a ka gjë për barkun, se për të tjerat nuk ua dimë për faleminderit”.
“Nuk është e vërtetë që M. Shehu ka qenë agjent i jugosllavëve. Por M. Shehu nuk ka dëgjuar byronë Politike, se e pa që populli është duke u varfëruar dhe ka thënë në Byro se na kanë mbetur vetëm biçikleta vietnameze… gjithë bota kundër, populli duke u varfëruar. Këta e kanë ngrënë”.

Copza spiunazhi.. ne rep 321 Burrel.

5-Përgjimet e kontingjenteve të zbulimeve të huaja.

“Ta zëmë se gruaja në vendet kapitalisto-revizioniste nuk paska të drejta. Atëherë ç’të drejta paska gruaja te ne më shumë se atje, apo është barazuar me burrin (në mënyrë ironike)? Gruaja te ne nuk ka barazi”.
“…Kështu është vështirë furnizimi, nuk mundet të përballojë shteti furnizimin e popullatës pa ekonomi private. Po të shohësh e lexosh shtypin del se të gjithë vendet socialiste e B. Sovjetik, Polonia, Jugosllavia etj, po inkuadrojnë pronën private. Kështu, rreth 60-70 për qind e popullatës përballojnë furnizimin nga tregu privat, sidomos me prodhime bujqësore e blegtorale dhe vetëm 30 për qind i plotëson shteti. Këta nuk e lejojnë tregun privat, pasi thonë se duan t’i qëndrojnë besnik vijës marksiste, por në fakt e shtrembërojnë, sepse unë e kam lexuar 3 herë Marksin dhe ai nuk thotë që të mos ketë pronë private”.
“Nuk ka bërë vaki të mendojnë për mirë këta prej 38 vjetësh. Tani prisni kur të ulen edhe pensionet e kooperativistëve. Edhe faljen edhe uljen që i bënë vjet e bënë se ishin të detyruar nga jashtë… Kjo nuk është qeveri, por bandë që kërkon të pasurohet në kurriz të miletit… vjedhje me grushte. Mehmet Shehu paska qenë i mirë me popullin”.
“Kur nuk nxjerrin pleq qorra nga burgu, këta janë qenar. Rrinë gjithë ditën duke sharë Jugosllavinë pse i dënon kosovarët 5- vjet, kurse vetë u kanë futur shqiptarëve 25- vjet e me nene që s’i kap ulja, si terror, sabotim. Mirë mua se më dënuan me dëshmitarë, po babanë pse? Unë them se veç Zoti vendostë dorë te Qeveria e Tiranës”.
“Do të vijë dita që klasa punëtore shqiptare dhe klasa punëtore jugosllave do t’i flakin në rrugë banditët që sundojnë dhe torturojnë një popull. Në qoftë se ju kujtohet që parashikimi për hakmarrjen e Beogradit ndaj Tiranës u bë realitet. Është vetëm hyrja, e ardhmja është më e rëndësishme, mos u frigo dhe mos lejo të të shajnë vendin (Jugosllavinë)”.

“komentet” e zhvilluara kryesisht në burgun e Burrelit, por edhe jashtë tij, në periudhën janar-mars 1983. Materiali është hartuar në dy kopje nga Dega e Punëve të Brendshme në Burrel, një prej të cilave i është dërguar Ministrisë së Punëve të Brendshme, Drejtorisë së Parë, Degës së 8-të, ndërsa kopja tjetër, sekretarit të parë të Komitetit të Partisë së rrethit të Burrelit, Zylyftar Dyrmishi.

Copza spiunazhi.. ne rep 321 Burrel.

4-Nga përgjimi i të dënuarve të grupimeve kundërrevolucionare (politikë)

“Këto vite të fundit jugosllavët ua kanë mbledhur këtyre. Këto kohët e fundit duke i demaskuar në opinionin botëror për gjithçka që ka ndodhur dhe ndodh në Shqipëri…”
“Kosovë dhe më vonë Shqipëri nuk do të ketë, po bie erë muzhik (fshatar në rusisht, red.), unë e dua rusin dhe kurrkush nuk më ndalon”.
“Varfëria ka arritur kulmin, nuk ka as vaj ulliri, as sheqer, as mish në treg. Të gjithë i çojnë jashtë shtetit, i hanë horrat e Afrikës”.
“…Është më mirë të vazhdojnë konfliktet midis Shqipërisë dhe Jugosllavisë. Për demokraci jugosllavët qëndrojnë më përpara se shqiptarët sepse dënimet i kanë deri në 15- vjet, ndërsa ne deri në 25- vjet”.
“…Më ka thënë babai (Bedri Spahiu) që kur isha jashtë se pas goditjeve të grupeve të para, prit kur të godasin edhe këta që sot janë brenda”.
“E kam për nder dhe mburrem se jam vëlla me jugosllavët. Mirë ua bënë këtyre, këtu i ngatërron njëri me tjetrin dhe hanë shoku-shokun, ndërsa atje në Kosovë i sundon dhe nuk i lë të çojnë krye, se ashtu e duan ata. Të vinë këtu meqë e duan Shqipërinë dhe të hyjnë burgjeve si ne dhe shumë kosovarë të tjerë të pafajshëm. Ishte Tito ai që bënte lëshime, por këta të tjerët gjithmonë do të qëndrojnë me shumë forcë kundër tyre”.

Copza spiunazhi.. ne rep 321 Burrel.

3-Nga përgjimi i të dënuarve antiparti.

Komunistët do të marshojnë drejt Uashingtonit, duke i bërë këta armiq pluhur e hi”.

“Unë e harroj atë që kam hequr nga ai (udhëheqësi kryesor) që po shuhem si hëna dhe në burg mbahem kot, për kapriçot e tij? Unë jam komunist kombëtar e ndërkombëtar…”
“Atje (në Kinë, red.) nuk ka pasur asnjëherë shthurje morale, si në Jugosllavi dhe në Rusi. Shtypi shkruan tani që janë prishur me ta, shtypi ynë u mohon edhe socializmin, por a është e vërtetë? Jo, në asnjë mënyrë. Ata po ndërtojnë socializmin e së shpejti për inat të armiqve komunistët do të marshojnë drejt Uashingtonit, duke i bërë këta armiq pluhur e hi”.

“Jemi të gjithë fatkeq, të dënuar, ish-kuadro me përgjegjësi në parti e në shtet, se ne jemi e qëndrojmë të kuq, komunistë të vendosur”.

“Në Rep: 313 në Tiranë kam biseduar me Kristofor Mërtirin, i cili më ka thënë se Veli Llaka është arratisur në Jugosllavi dhe ka kërkuar e ka gjetur strehim politik, se jugu i Shqipërisë me ngjarjet e fundit është revoltuar (vdekja e M. Shehut, arrestimi i K. Hazbiut, red.) e kjo kryesisht ndaj Presidentit të Presidiumit në arsyetimin se ky i ka eliminuar komplotistët e fundit për të marrë pushtetin. Këta nuk kanë pasur asnjë qëllim komplotist kundër udhëheqësit. Ka folur keq për Feçorr Shehun dhe ka lavdëruar Kadri Hazbiun se ky i fundit nuk ka pranuar asgjë nga akuza e ngritur”.

Copza spiunazhi.. ne rep 321 Burrel.

2-Nga përgjimi i të deklasuarve.

“Ne habitemi se si Mehmet Shehu me shokë dalin armiq. Mehmeti ka qenë udhëheqës i madh, gjithashtu edhe Kadri Hazbiu. Ky ishte trim dhe i zgjuar. Kjo gjë nuk dihet saktë nëse e ka vrarë veten Mehmeti apo e kanë vrarë të tjerët. Por kësaj pune nuk i jepet hall, as e merr vesh njeri, por duhet me e qep, se për këtë të fshijnë”.
“Ne presim që të vdesë udhëheqësi kryesor, kurse ai vazhdon të zbukurohet, shiko si duket në fotografi, si 50-vjeçar. Mjerë ne dhe 15- vjet burg, me atë shëndet që kishte udhëheqësi kryesor… T’i shkruajë poshtërsitë e veta nëpër libra vetëm këtë udhëheqës kemi parë”.
“Shikoje këtë fytyrë (Stalinit). Ky ka vra e shtyp një komb 250 milion, e këta e nxjerrin në fotografi si të shenjtë”.

“komentet” e zhvilluara kryesisht në burgun e Burrelit, por edhe jashtë tij, në periudhën janar-mars 1983. Materiali është hartuar në dy kopje nga Dega e Punëve të Brendshme në Burrel, një prej të cilave i është dërguar Ministrisë së Punëve të Brendshme, Drejtorisë së Parë, Degës së 8-të, ndërsa kopja tjetër, sekretarit të parë të Komitetit të Partisë së rrethit të Burrelit, Zylyftar Dyrmishi.

COPEZA SPIUNAZHI NGA PERGJIMET NE REP 321 BURREL.

(Drejtimet e propagandës armiqësore sipas kontingjenteve)

1-Nga përgjimi i kulakëve.

“Mos prit gëzim nga këta, sepse edhe sikur të të lirojnë, prapë vendin këtu e ke. Për ne nuk ka vend jashtë, veç burgu na pret. Bile një shkrimtar rus ka thënë se i vetmi vend për njerëzit e ndershëm ku sundon diktatura, është burgu. Mua edhe sikur të më lirojnë, nuk u them faleminderit, pasi më kanë shkrirë 15- vjet rresht”.

“…Më ka treguar njëri se Stalini ka vrarë 6 milionë vetë, me qindra e mijëra kanë vdekur në Siberi. Po ky njeri më tregoi se këtu te ne deri në 1970 janë vrarë 80 mijë vetë e qindra të tjerë në burgje e internime”.

“Hysni Kapo ishte spiun personal i udhëheqësit kryesor (Enver Hoxhës, red.), ishte vagabond, ka pasur dy gra, ka qenë dora e zezë e të gjitha vrasjeve të shqiptarëve… kriminel i lindur për të bërë keq”.
“Tani është fundi i komunistëve dhe do të vijë dita ime…”

“komentet” e zhvilluara kryesisht në burgun e Burrelit, por edhe jashtë tij, në periudhën janar-mars 1983. Materiali është hartuar në dy kopje nga Dega e Punëve të Brendshme në Burrel, një prej të cilave i është dërguar Ministrisë së Punëve të Brendshme, Drejtorisë së Parë, Degës së 8-të, ndërsa kopja tjetër, sekretarit të parë të Komitetit të Partisë së rrethit të Burrelit, Zylyftar Dyrmishi.

COPEZA SPIUNAZHI NGA PERGJIMET NE BURREL.

“komunistët do të marshojnë drejt Uashingtonit, duke i bërë këta armiq pluhur e hi”.

(Drejtimet e propagandës armiqësore sipas kontingjenteve)

1-Nga përgjimi i kulakëve.

“Mos prit gëzim nga këta, sepse edhe sikur të të lirojnë, prapë vendin këtu e ke. Për ne nuk ka vend jashtë, veç burgu na pret. Bile një shkrimtar rus ka thënë se i vetmi vend për njerëzit e ndershëm ku sundon diktatura, është burgu. Mua edhe sikur të më lirojnë, nuk u them faleminderit, pasi më kanë shkrirë 15- vjet rresht”.

“…Më ka treguar njëri se Stalini ka vrarë 6 milionë vetë, me qindra e mijëra kanë vdekur në Siberi. Po ky njeri më tregoi se këtu te ne deri në 1970 janë vrarë 80 mijë vetë e qindra të tjerë në burgje e internime”.
“Hysni Kapo ishte spiun personal i udhëheqësit kryesor (Enver Hoxhës, red.), ishte vagabond, ka pasur dy gra, ka qenë dora e zezë e të gjitha vrasjeve të shqiptarëve… kriminel i lindur për të bërë keq”.
“Tani është fundi i komunistëve dhe do të vijë dita ime…”

2-Nga përgjimi i të deklasuarve.

“Ne habitemi se si Mehmet Shehu me shokë dalin armiq. Mehmeti ka qenë udhëheqës i madh, gjithashtu edhe Kadri Hazbiu. Ky ishte trim dhe i zgjuar. Kjo gjë nuk dihet saktë nëse e ka vrarë veten Mehmeti apo e kanë vrarë të tjerët. Por kësaj pune nuk i jepet hall, as e merr vesh njeri, por duhet me e qep, se për këtë të fshijnë”.

“Ne presim që të vdesë udhëheqësi kryesor, kurse ai vazhdon të zbukurohet, shiko si duket në fotografi, si 50-vjeçar. Mjerë ne dhe 15- vjet burg, me atë shëndet që kishte udhëheqësi kryesor… T’i shkruajë poshtërsitë e veta nëpër libra vetëm këtë udhëheqës kemi parë”.
“Shikoje këtë fytyrë (Stalinit). Ky ka vra e shtyp një komb 250 milion, e këta e nxjerrin në fotografi si të shenjtë”.

3-Nga përgjimi i të dënuarve antiparti.

“Unë e harroj atë që kam hequr nga ai (udhëheqësi kryesor) që po shuhem si hëna dhe në burg mbahem kot, për kapriçot e tij? Unë jam komunist kombëtar e ndërkombëtar…”

“Atje (në Kinë, red.) nuk ka pasur asnjëherë shthurje morale, si në Jugosllavi dhe në Rusi. Shtypi shkruan tani që janë prishur me ta, shtypi ynë u mohon edhe socializmin, por a është e vërtetë? Jo, në asnjë mënyrë. Ata po ndërtojnë socializmin e së shpejti për inat të armiqve komunistët do të marshojnë drejt Uashingtonit, duke i bërë këta armiq pluhur e hi”.

“Jemi të gjithë fatkeq, të dënuar, ish-kuadro me përgjegjësi në parti e në shtet, se ne jemi e qëndrojmë të kuq, komunistë të vendosur”.

4-Nga përgjimi i të dënuarve të grupimeve kundërrevolucionare (politikë)

“Këto vite të fundit jugosllavët ua kanë mbledhur këtyre. Këto kohët e fundit duke i demaskuar në opinionin botëror për gjithçka që ka ndodhur dhe ndodh në Shqipëri…”
“Kosovë dhe më vonë Shqipëri nuk do të ketë, po bie erë muzhik (fshatar në rusisht, red.), unë e dua rusin dhe kurrkush nuk më ndalon”.
“Varfëria ka arritur kulmin, nuk ka as vaj ulliri, as sheqer, as mish në treg. Të gjithë i çojnë jashtë shtetit, i hanë horrat e Afrikës”.
“…Është më mirë të vazhdojnë konfliktet midis Shqipërisë dhe Jugosllavisë. Për demokraci jugosllavët qëndrojnë më përpara se shqiptarët sepse dënimet i kanë deri në 15- vjet, ndërsa ne deri në 25- vjet”.

“E kam për nder dhe mburrem se jam vëlla me jugosllavët. Mirë ua bënë këtyre, këtu i ngatërron njëri me tjetrin dhe hanë shoku-shokun, ndërsa atje në Kosovë i sundon dhe nuk i lë të çojnë krye, se ashtu e duan ata. Të vinë këtu meqë e duan Shqipërinë dhe të hyjnë burgjeve si ne dhe shumë kosovarë të tjerë të pafajshëm. Ishte Tito ai që bënte lëshime, por këta të tjerët gjithmonë do të qëndrojnë me shumë forcë kundër tyre”.

5-Përgjimet e kontingjenteve të zbulimeve të huaja

Kategori
Uncategorized

Pushteti vjedh. Saliu ka faj. Amerika i heq vizën. Pandëshkueshmëria iku. Populli e ha këtë dhe voton pushtetin/hajdutin…

Ylli Manjani

Të gjitha i marr vesh, po se ç’lidhje ka rrefuzimi i vizës amerikane me kulturën e pandëshkueshmërisë në Shqipëri, s’e kuptoj hiç! Po fare, fare!

Sa më shumë thuhet ky budallëk, aq më shumë hi hidhet në sytë e njerëzve që të mos shohin “të pandëshkueshmit” pushtetarë që nuk lënë gjë pa i bërë këtij vendi, me apo pa ligj.

Dmth cikli (a)llogjik post hi në sy është ky:
Pushteti vjedh. Saliu ka faj. Amerika i heq vizën. Pandëshkueshmëria iku. Populli e ha këtë dhe voton pushtetin/hajdutin…

Jo keq, me thënë të drejtën!

Absolutisht e meritojmë këtë qeveri!

Kategori
Uncategorized

Press Release: The Paris Court (Tribunal Judiciaire de Paris) accepted my lawsuit against Secretary of State Blinken for defamation!

Njoftim shtypi.
Gjykata e Parisit pranoi padine time ndaj Sekretarit të Shtetit Blinken per shpifje!

Zyra e avoktatit tim, Jean Yves Le Borgne eshte njoftuar se gjykatesi i gjykates korreksionale te Parisit ka pranuar shqyrtimin padise time ndaj sekretarit te shtetit Antony Blinken per shpifje. Une ngrita kete padi pasi Sekretari i Shtetit me daten 19 Maj 2021 njoftoi vendimin e tij per shpalljen time dhe familjareve te mi nongrata per “korrupsion sinjifikativ”. Ky vendim eshte i bazuar ne keqinformimin nga lobimi korruptiv i kryeministrit Edi Rama dhe protektor i tij George Soros me te cilin une kam patur kundershti te medha.

🔺Ky vendim pa asnje prove fakt apo dokument,

🔺i papritur, puro politik dhe unik ne llojin e tij erdhi 8 vite pasi une kam dhene doreheqje nga çdo pozicion udheheqje, dhe cdo funksion ekzekutiv publik dhe tre jave pasi kandidati qe une mbeshteta humbi zgjedhjet.

Perveç kesaj, ne 30 vite te karrieres time

🔺kurre ndonje here nuk jam akuzuar ose ndjekur per ndonje forme korrupsioni dhe asnjeri nuk ka ngritur padi apo provuar ndonje pretendim per korrupsion ne gjykate ndaj familjareve te mi.

Duke shprehur besimin tim tek gjykata dhe pritur diten e gjyqit, une ftoj sekretarin e shtetit te paraqese ne gjykate çdo prove, fakt apo dokument per te provuar akuzat mbi te cilat ai ka bazur vendimin e tij sine materia per shpalljen time nongrata. sb

The office of my lawyer, Jean Yves Le Borgne, has been notified that the judge of the Correctional Court in Paris has accepted the review of my defamation lawsuit against Secretary of State Antony Blinken.

I filed this lawsuit after the Secretary of State, on May 19, 2021, announced his decision to declare me and my family members non-grata for “significant corruption.” This decision is based on misinformation from the corrupt lobbying of Prime Minister Edi Rama and his protector George Soros, with whom I have had substantial disagreements.

That decision – rendered without any evidence, fact, or document, unexpected, entirely political, and unique – came eight years after I resigned from any leadership position and every public executive function and three weeks after the candidate I supported lost the election.

In addition, during thirty years of my career, I have never been charged or investigated for any form of corruption. No one has ever filed a lawsuit or proven any allegations of corruption in a court of law against me or any of my family members.

Expressing my confidence in the court of law and awaiting the commencement of the trial, I invite the Secretary of State to present to the court any evidence, fact, or document to prove the allegations on which he has based his groundless decision to declare me non-grata.

Kategori
Uncategorized

Kush i nxorri fëmijët shqiptarë nga kampi i ”ferrit” !?

Kush i nxorri fëmijët shqiptarë nga kampi i ”ferrit” !?

Anëtarët e Forcave të Përgjithshme Libaneze të Sigurisë luajnë me një fëmijë shqiptar gjatë operacionit për t’i kthyer ata në shtëpi në Shqipëri nga al-Hol, Siria veriore, në Aeroportin Ndërkombëtar Rafik Hariri në Beirut, Liban, të martën, 27 tetor 2020.

Members of the Lebanese General Security forces play with an Albanian child during an operation to take them back home to Albania from al-Hol, northern Syria, at the Rafik Hariri International Airport in Beirut, Lebanon, Tuesday, Oct. 27, 2020.

Kategori
Uncategorized

Dëshmi tronditëse e boshnjakes: Palmer më konfirmoi ndarjen e Kosovës. Sali Berisha paska pas të drejtë.

Shkrim nga Politikania boshnjake, Sabina Çudiç, nënkryetare e partisë boshnjake Nassa stranka, në Bosnje Hercegovinë,

Kjo dëshmi e politikanes boshnjake tregon se ish-kryeministri Sali Berisha paska patur të drejtë kur denoncoi që në krye të herës planin për ndarjen e Kosovës, nismë kjo e sponsorizuar nga filantropi George Soros dhe mbështetur nga kryeministri Edi Rama.

Ne foto :
Sabina Çudiç, nënkryetare e partisë boshnjake Nassa stranka, në Bosnje Hercegovinë, me Matthew Palmer .

Çudiç thotë se Matthew Palmer i ka konfirmuar platformën që do të konkludohej me firmosjen e marrëveshjes Prishtinë-Beograd, e cila parashikonte shkëmbimin e territoreve, de jure copëtimin e Kosovës.

Çudiç rrëfen se ka patur mospajtime me Palmer që prej prillit të vitin 2019, kur u takua me të, ku prezent, thotë ajo, ishin edhe Shpend Ahmeti e Vlora Çitaku, i pari drejtues i Prishtinës dhe e dyta, ambasadore e Kosovës në SHBA, pasi ajo e kishte pyetur direkt nëse ishte ai mbështeste apo ishte ideator i planit për shkëmbimin e territoreve të Kosovës me Serbinë.

“Unë e takova zotin Palmer në Washington në prill 2019, ku merrja pjesë në një panel ku isha folëse së bashku me kryetarin e Prishtinës, Shpend Ahmeti, pastaj një anëtar i grupit negociator të Kosovës. Biseda jonë u bë e parehatshme kur unë e pyeta atë direkt nëse ai ishte i implikuar përmes mbështetjes së tij (apo edhe autor) për idenë e shkëmbimit të territoreve mes Kosovës dhe Serbisë”, shkruan Çudiç.

Në po të njëjtën ditë, ajo thotë se një zyrtar serb në SHBA i tha se “një marrëveshje është arritur”, duke shtuar se “po kërkohej një moment i favorshëm që administrata Trump ta paracaktonte këtë marrëveshje si historike”.

“Më herët atë ditë, një zyrtar i ambasadës serbe në Washington, duke supozuar se dija më shumë sesa dija në atë kohë, më tha se ishte arritur një marrëveshje dhe se po kërkohej një moment adekuat dhe i favorshëm për administratën Trump për të paraqitur marrëveshjen si historike”, shkruan kjo zyrtare boshnjake.

“Në një bisedë me zotin Palmer, na u bashkua edhe Vlora Çitaku, në atë kohë ambasadorja e Kosovës në Washington. Duke e parë përshkallëzimin e mospajtimeve me Palmer, dhe duke i dalur në mbrojtje pa nevojë – ajo me nervozizëm më pyeti pse po ndërhyja në marrëveshjen që duhet të arrijnë Kosova dhe Serbia? Unë u përgjigja se pasojat katastrofike të një marrëveshje të tillë për Bosnje-Hercegovinën janë të padiskutueshme, por edhe për të gjithë Ballkanin. Të nesërmen unë dhe Çitaku duhej të kishim një takim të përbashkët në Këshillin e Sigurisë Kombëtare. Rendi i ditës u ndryshua në minutën e fundit – më njoftuan se do të duhet të largohem pas prezantimit tim para se të fillojë sesioni për Kosovën. Fjalimi im i referohej kërcënimeve të sigurisë në lidhje me vazhdimin e nënshtrimit nga forcat destruktive të krahut të djathtë në Bosnje Hercegovinë”, shkruan ajo

Ndërsa thekson se “Plani për shkëmbimin e territorit të Serbisë dhe Kosovës u ndal nga opozita kosovare në vitin 2019 – me një angazhim të mbinatyrshëm në Bashkimin Evropian dhe Senatin Amerikan”.

Kjo dëshmi e politikanes boshnjake tregon se ish-kryeministri Sali Berisha paska patur të drejtë kur denoncoi që në krye të herës planin për ndarjen e Kosovës, nismë kjo e sponsorizuar nga filantropi George Soros dhe mbështetur nga kryeministri Edi Rama.

Koston e qëndrimeve të tij kundër copëtimit të Kosovës, ish-kryeministri Sali Berisha e mori në datën 19 maj kur Sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken e shpalli non grata.

Gjë që solli si kundërpërgjigje padinë e Berishës ndaj Blinken në Gjykatën e Parisit për shpifje dhe akuza të pabazuara si dhe nisjen e ‘Foltores’ me demokratët, pasi vendimi i padrejtë i Blinken afektoi edhe linjën politike të PD dhe lidershipin Lulzim Basha, i cili përjashtoi ish-kryeministrin nga grupi parlamentar i PD.

‘I rrezikshëm edhe për Bosnje Hercegovinën’

“S’kam më asnjë dyshim se plani i zotit Pallmer për Bosnjës dhe Hercegovinën është i rrezikshëm dhe shkatërrimtar”, shton më tej Sabina Çudiç, Nënkryetarja e partisë boshnjake Nassa Stranka.

“Nuk dua të spekulojë mbi motivet e tij”, u shpreh ajo, duke komentuar vizitën e Palmer në Sarajevë, i cili është emëruar nga Joe Biden si përgjegjës për mbikëqyrjen e programit të Reformës Zgjedhore në Bosnje Hercegovinë. Por Çudiç e sheh me dyshim misionin e Palmer, nisur nga ajo që ai tentoi në Kosovë.

“Plani është i rrezikshëm dhe i gabuar dhe mundet që në kuptimin afatshkurtër – të mbyllë OHR-në, duke vazhduar ‘dialogun strukturor’ me Dodik-un, e në këtë mënyrë duke i dhënë pajtimin atij për të marrur pushtetin e shtetit të BeH-së, duke marrë vendime në Zagreb dhe Beograd – kjo i bie përfundimisht shpërbërje e Bosnjes dhe Hercegovinës”, ka shkruar ajo.

Çudiç tha se para se Pallmer të takohet me dikë, duhet të “komentojë letrën që i doli”.

“Në atë letër që adresohen objektivat e vizitave të tij të shkuara dhe vizitat e ardhsme në BeH, qartazi shihet që ai nuk e ka në plan t’i bëjë presion forcave më destruktive – në fakt, ata janë bashkëbiseduesit e tij primar”, vazhdoi ajo.

“Administrata amerikane duhet të distancohet nga zoti Palmer”, tha ajo, “sepse siç dëshmojnë dokumentat tashmë, angazhimi i tij është i kompromentuar”, shkruan Çudiç.

Ndërsa iu referua edhe kongresit të nesërm, ku do të ketë seancë të veçantë për angazhimin amerikan në Ballkan.

Nesër është një mundësi për të problematizuar pozicionin amerikan mbi sanksionet për Dodik-un, marrëdhëniet me OHR-në, Ligjin Zgjedhor dhe angazhimin e SHBA për integritetin territorial dhe sovranitetin e BiH”.

“Paraqitja e këtij lloj informacioni për një arsye nuk është një praktikë e vendosur dhe nuk është lloji i sensacionalizmit që unë mbështes. Por serioziteti i situatës me të cilën përballet Bosnja dhe Hercegovina, mendoj se kërkon angazhim dhe reagim urgjent”, vazhdon ajo.

“U bëj thirrje kolegëve të mi, qëllimi dhe stabiliteti i të cilëve në rajon është të shpallin, angazhojnë dhe udhëzojnë administratën amerikane që të protestojë kundër këtij lloj vendimmarrjeje në lidhje me BeH dhe Ballkanin,” shpjegoi Çudiç në rrjetet sociale.

I met Mr. Palmer in Washington in April 2019., in the evening, at the reception after the panel on which I was a speaker together with Mayor of Pristina, Shpend Ahmeti, then a member of the Kosovo negotiating team. After a few minutes, our conversation became unpleasant when I directly asked him if he was aware of the implication of his support (potentially and authorization) of the idea of exchanging territory between Kosovo and Serbia. Earlier that day Serbian Embassy officer in Washington, assuming I know more than I knew at that point – he told me the deal was reached, looking for adequate, and by Trump administration a favorable moment to show that deal as historically. In a conversation with Mr. Palmer joined us by Vlora Citak, at that moment, the ambassador of Kosovo in Washington. Witnessing the escalation of disagreement with Palmer, in his defense – she nervously asked me why I interfere with the agreement that Kosovo and Serbia need to reach? I replied to her that the catastrophic implications of such an agreement in Bosnia and Herzegovina are unquestionable, but also for the whole Balkans. The next day Citak and I should have a joint meeting at National Security Council. The agenda has been changed at the last minute – I am informed that after my exposition I will come out before the briefing about Kosovo begins. My address was related to security threats related to the continuation of the destructive right wing forces.
The plan for exchange of territory of Serbia and Kosovo was stopped by Kosovo’s opposition in 2019.-with supernatural engagement in the European Union and the US Senate.
Today I have no doubt that Mr. Palmer’s plan for Bosnia and Herzegovina is equally dangerous and destructive. I don’t want to speculate about his motives. The plan is dangerous and wrong and for the purpose it can have – closing OHR, continuing the ′′ structural dialogue ′′ with Dodik and agreeing to take away the jurisdiction of Bosnia and Herzegovina in Zagreb and Belgrade – and finally the collapse of Bosnia and Herzegovina. Before meeting anyone in Bosnia and Herzegovina – Mr. Palmer should report his letter leaking and treating the goals of his previous but also the next visit to Bosnia and Herzegovina from which he clearly sees that he does not plan to put any pressure on the most destructive forces – yeah, they are his primary negotiators.
The US administration should be fenced from Mr. Palmer – whose engagement, as documents prove it now – deeply compromised.
Tomorrow in Congress there is a special hearing about American engagement in the Balkans. Tomorrow is an opportunity to issue an American position on: Sanctions for Dodik, relations with OHR, Electoral law and determination of the US for territorial integrity and sovereignty of Bosnia and Herzegovina.
Delivering this type of information for a reason is not an established practice and is not the kind of sensationalism I support. But, the seriousness of the situation Bosnia and Herzegovina is facing, I think it requires urgent engagement and reaction. I call on my colleagues whose stability and perspective of the region is the goal – to advertise, engage and direct the US administration to protest against such decisions related to BiH and the Balkans.

I met with Mr. Palmer in Washington in April 2019, at a reception after a panel where I was a speaker together with the Mayor of Pristina, Shpend Ahmeti, then a member of the Kosovo negotiating team. Our conversation became uncomfotable after I asked him directly if he was aware of the implications of his support (potentially authorship) for/of the idea of exchanging territory between Kosovo and Serbia. Earlier that day, an official of the Serbian embassy in Washington, assuming I knew more than I knew at the time, told me that an agreement had been reached, and that an adequate and favorable moment was being sought for the Trump administration to present the agreement as historic.
That evening Mr. Palmer and I we were joined by Vlora Citaku, at that time the Ambassador of Kosovo in Washington. Witnessing the escalation of disagreements with Palmer, in his defense – Citaku nervously asked me why I was interfering in the agreement that Kosovo and Serbia should reach? I replied that the catastrophic implications for Bosnia and Herzegovina were unquestionable, but also for the entire Balkans. The next day, Citaku and I were schedued to have a joint, closed meeting at the National Security Council. The agenda was changed at the last minute – I was informed that I would need to leave after my address, before the briefing on Kosovo began. I spoke about the security threats related to the continuation of policy of appeasment of the destructive right-wing forces in B&H.
The plan for the exchange of the territory between Serbia and Kosovo was stopped by the Kosovo opposition in 2019 – through their extraordinary engagement in the European Union and the US Senate.

Today, I have no doubt that Mr. Palmer’s plan for Bosnia and Herzegovina is equally, unintentionally or not, dangerous and destructive. I wish not to speculate about his motives. The plan can result in the – closing of the OHR, continuation of the “structural dialogue” with Dodik, making decisions about Bosnia and Herzegovina in Zagreb and Belgrade – and ultimately disintegration of Bosnia and Herzegovina. Before meeting with anyone in Bosnia and Herzegovina – Mr. Palmer needs to give a clear statement about his leaked document that addresses the objectives of his previous and next visit to BiH, which clearly shows that he does not plan to put any pressure on the most destructive forces in B&H – in fact, they are his primary interlocutors.

The US administration would have to distance itself from Mr. Palmer’s objectives – whose engagement, as the document now proves, is deeply compromised.

Special congressional hearing on the American engagement in the Balkans will be held tomorrow. It is an opportunity to problematize the American position on: Sanctions for Dodik, the relationship with the OHR, the Election Law and the nature of American engagement in Bosnia and Herzegovina. Will the United States destroy decades of its legacy in the Balkans?

Presenting this kind of information is not an established practice and is not the kind of sensationalism I support. But the seriousness of the situation facing Bosnia and Herzegovina, I believe requires urgent engagement and reaction. I call on colleagues whose goal is the stability and perspective of the region – to engage for the purpose of this goal.

Kategori
Uncategorized

Kim (ashtu dhe Soreca) do përgjigjet për gjithë abuzimet e bëra në vendin tim dhe tuajin miqtë e mi.

Avokate Adriana Kalaja /

Kjo deklaratë e ambasadores në detyrë, Yuri Kim është vepër penale, sipas parashikimeve të nenit 245/1 të Kodit Penal, “Ushtrimi i ndikimit të paligjshëm ndaj zyrtarëve që ushtrojnë një funksione publike”.


Po kështu, nenet 41 dhe 42 të Konventës së Vjenës, e parashikojnë këtë veprim, si ndërhyrje në punët e brëndshme të një shteti SOVRAN.
Ajo që më shqetëson më shumë, është se nuk ka një reagim konkret, në respektim të Kushtetutës, nga të gjithë aktorët vendas duke përfshirë ata të Pozitës dhe Opozitës dhe, sidomos gazetarë apo analistë të medias.
Duke ju bashkuar disa zërave sporadikë, unë gjithmonë kam ngritur shqetësimin se përveç se deklarata të tilla janë ndërhyrje në punët e brëndshme, janë qartazi dhe vepër penale.


Unë nuk mund të besoj dhe të pranoj se shoqja Yuri Kim, pasi kalon fundjavën me ministra të kallëzuar në SPAK për korrupsion, ka vullnetin t’i kërkojë prokurorëve të Organit të Akuzës më të lartë në vend, tek shkon për t’i takuar edhe 4 herë brënda 10 ditësh, që këta të fundit të arrestojnë ministrat, që pse jo paguajnë dhe fundjavat e shtrenjta të mikes tyre ambasadore (në ditët e fundit të qëndrimit).
Sepse, Senati dhe DASH kanë miratuar disa dispozita ligjore që përcaktojnë se dhuratat mbi 20 USD do duhen të deklarohen, por nuk është ky qëllimi i statusit tim.
Unë nuk pranoj dot sesi ambasadorja në detyrë Yuri Kim, në mënyrë të paturpshme dhe të pamoralshme, urdhëron ligjënësit që në atë sallë kanë shkuar me votën tonë.


Më kujtohet ekzaltimi gati patetik gjatë këtyre ditëve, ndaj veprimit shumë të drejtë të shtetit turk, po aq dhe i tërheqjes së veprimeve të ndërhyrjes në punët e brëndshme të ambasadave të ndryshme përfshirë dhe atë të SHBA-së, i të njëjtëve individëve të pafytyrë dhe paintegritet, tek na sulmuan me lloj lloj akuzash, pse që guxuam te denonconim dhe kallëzonim ambasadorin Soreca, lidhur me një vizitë të fshehtë, në Gjykatë Kushtetuese, ditën që gjykohej çeshtja lidhur me Teatrin Kombëtar.

Kush ishte baza ligjore që ne vunë në denoncim dhe në kallëzim?
I njëjti me atë të përdorur në Turqi.
Neni 41 dhe 42 i Koncentës së Vjenës.
Sepse ne i kërkuam Ministres për Punët e Jashtme dhe Europën, Olta Xhaçka shpalljen “Non Grata” të ambasadorit Soreca ku, jo vetëm nuk morëm përgjigje por, me komplekse të theksuara inferioriteti dhe dobësie, si të gjitha ministreshat e Ramës, doli të na lavdëronte këtë abuzues me ligjin dhe jo vetëm.

Çfarë ndryshon me rastin turk?

Asgje.

Madje veprimet e ambasadorëve në detyrë Kim dhe Soreca janë edhe më të rënda nga pikpamja e Kodit Penal.

Mund të ma thotë dikush se çfarë lidhje ka ambasadorja Yuri Kim dhe ambasadori Soreca, të dy në detyrë, të hyjnë nëpër gjykata apo prokurori?

A do kishte heshtje më të turpshme dhe qasje më të madhe inferioriteti në çdo vend sovran, se ajo që kur mediat u mbushën me fotot e shoqes Kim me trupën gjyqtarëve të Gjykatës Kushtetuese, Gjykatës së Posaçme të Apelit për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar dhe atë të prokurorëve të SPAK?

Ndërkohë që nuk guxon të japë përgjigje se pse:

Institucionet Shtetërore nuk EKZEKUTOJNË VENDIMIN E GJYKATËS KUSHTETUESE lidhur me TEATRIN KOMBËTAR?

Po mirë SPAK-ut, shoqja Kim do i tregojë atë që shkruhet me gërma të mëdha dhe se është preambola e drejtësisë se:
LIGJI ËSHTË NJË DHE I BARABARTË PËR TË GJITHË?
Po informacionin, që është detyrim ligjor për ruajtjen e sekretit hetimor, në lidhje me arrestimet e bujshme si e jep z. Kraja?
Nuk i bëri përshtypje shoqes Kim parakalimi në tapetin e kuq bashkë me z. Kraja, në një festë organizuar nga zyrtari që ka me dhjetra dosje në SPAK?
Apo puthja neveritëse e dorës nga organizatori, ja errësoi dhe shikimin?

Nga ana tjetër, precedenti “Berisha”, është rasti mē i mirë, që tregoi sesi mbrojtja e sovranitetit të vendit dhe integritetit shoqëror, është një e drejtë e pamohueshme.
Fakti që disa nuk e njohin sovranitetin si koncept dhe nuk kanë lidhje me integritetin shoqëror, nuk duhet të na ndalojë ne të tjerëve për të luftuar për këto parime të garantuara me Kushtetutë.


Unë e bëj çdo ditë.

Dhe do vazhdoj ta bëj sepse, unë kam një pasuri të madhe që fiton mbj çdo gjë dhe që kundërshtarët e mi nuk e kanë.

Unë jam e LIRË.

Dhe kështu e lirë do kontriboj për vendin tim.

Se me lirinë time garantoj se si Kim (ashtu dhe Soreca) do përgjigjet për gjithë abuzimet e bëra në vendin tim dhe tuajin miqtë e mi.

Dhe kontributi im modest, është çuarja përpara drejtësisë e kujdo që abuzon me të drejtat e mia kushtetuese dhe që punon kundër interesave të Kombit tim.

Shumë shpejt.

Deri atëhere, duhet të jemi bashkë për t’i treguar vendin kujdo, pavarësisht nga vjen dhe kë përfaqëson.

Duhet të jemi bashkë që ambasadorja në detyrë Yuri Kim, të shkojë para drejtësisë që ka “ngritur” vetë dhe që ushtron ndikim të paligjshëm.

Kategori
Uncategorized

Ish kryeministri Berisha: Ftoj Blinken të sjellë prova. Gjykata e Parisit pranon padinë e Berishës .

Sali Berisha jep lajmin se gjykatësi i Parisit ka pranuar padinë e tij për Sekretarin Amerikan të shtetit, Antony Blinken, i cili e shpalli non grata në 19 maj të këtij viti.

Sot nga Kavaja ku po zhvillon ‘Foltoren’ me qytetarët, Berisha ftoi Blinken që të paraqesë çdo provë në Gjykatën e Parisit, ndonëse u shpreh i bindur se ndaj tij nuk ka asnjë fakt.

“Dua të ndaj me ju për herë të parë lajmin se gjykatësi i Parisit ka pranuar padinë e Sali Berishës.

E ftoj Sekretarin e Shtetit, Antony Blinken të dërgojë në Gjykatën e Parisit çdo provë, fakt apo dokument që ka për Sali Berishën. Por ju garantoj se ka zero”, u shpreh Berisha.

“Problemin tim unë e kisha zgjidhur. Kisha zgjedhur rrugën dhe këtu para jush do të them rroftë drejtësia”, theksoi Berisha.

Kategori
Uncategorized

SHBA po mëson nga Foltorja se Basha ngjan me një kalë të ngordhur që nuk i vlejnë as patkojtë.

Nga Ndriçim Kulla

Kuvendi i PD duhet të mblidhet pa tjetër, për të mirën e demokracisë së brendshme të partisë, që është nëpërkëmbur në ekstremet e saj. Anëtarësia e partisë së PD po ballafaqohet sot me të njëjta probleme me krizën e lidershipit të PD pikë për pikë, si 4 vjet më parë mbas humbjes së zgjedhjeve të Qershorit, si dhe humbjeve të tjera të mëdha të mëvonshme, të cilat u mbuluan me zvarritje, dhe nuk u analizuan kurrë me reflektim rrënjësor siç ndodh në të gjitha demokracitë perëndimore.

Kjo anëtarësi sot ka të njëjtat pyetje dhe të njëjtat shqetësime të mëdha për të shprehur së bashku me opinionin publik dhe intelektual si 4 vjet me parë…

Çfarë i duhet më partia Lulëzim Bashës kur është konfirmuar mbi 4 herë me zgjedhje si humbës?

Kush është përgjegjësi kryesor i bojkotimit të Parlamentit 3 vjet me parë?

A nuk është Lulëzim Basha?

Kush është përgjegjesi kryesor i pa ndëshkuar ende i bojkotimit të zgjedhjeve lokale të 30 Qershorit, mos vallë Edi Rama?

Besoj se e morët vesh edhe opinionin e Komisionit të Venecias që fajtor cilësohen ata që e bojkotuan, pra pikërisht lideri i PD nga ku Basha është autori kryesor. A nuk na del Lulëzim Basha një drejtues që shpreh interesa të fshehta personale me biznesin dhe oligarkët ndonëse në publik e shpreh veten ndryshe të mbuluar me një mantel dhe sjellje tjetër? A nuk është Lulëzim Basha autori kryesor i dëmtimit të partneritetit të dikurshëm që kishte PD me faktorin strategjik amerikan për shkak të problemeve që ka ende edhe sot me drejtesinë amerikane si dhe për shkak të sjelljes së tij konfuze në politikë.

A nuk është sjellja e tij autoritariste në funksionimin organizativ të partisë, klienteliste dhe tarafore në përzgjedhjen e kandidatëve për deputetë dhe drejtuesve të partisë? Shqipërisë i duhet një Parti Demokratike konkurruese dhe jo një Parti Demokritike e stilit autoritarist, që nesër në pushtetin e mundshëm trasformohet me kollajllëk në një diktaturë qeverisëse, nga e cila sot po vuajmë deri në thellësi të qënies sonë. Prandaj Lulëzim Basha duhet të çlirohet sot nga ngurtësia, nga frika dhe tmerri psikologjik i humbjes së pushtetit në parti. Kuvendin e PD ai nuk e ndalon dot megjithë tymin çorientus që përpiqet të shpërndajë duke u orvarur të krijojë imazhin e rremë, “se mua më mbështet Amerika” që në fakt nuk është aspak e vërtet, por plotësisht e gënjeshtërt.

Këtë Kuvend të Jashtëzakonshëm nuk e kërkon kryetari në këtë rast për të votëbesuar veten, por e kërkon anëtarësia për ta trasformuar partinë, sipas normave statutore, të riorganizojë veten dhe të rigjej rrugën e humbur të fitores. Kjo kërkesë nuk del nga hiçi por nga problematikat e mëdha të humbjeve të cilat do ta humbisnin kuptimin e ekzistencës së metejshme të kësaj partie pa një shkundje, pa një ringritje dhe një frymëzim demokratik të arsyetuar në këtë mënyrë:

1) PD e Dhjetorit ’90 paska qenë 8 vjet viktimë e një skenari afatgjatë asgjësimi apo falimentimi me një kryetar në rolin e likuidatorit të falimentit.

Basha duket se ka hyrë që në ditën e parë në PD me atë mision.

A kanë qenë Basha me familjen e tij të dërguarit dhe pjesë e skenarit që u luajt pas 1996 për largimin e Berishës dhe shkatërrimin e PD?!

Ajo çfarë Berisha nuk na thotë ne:

Kë përfaqëson Basha në të vërtetë?!

2) Foltorja na bëri një shërbim të jashtëzakonshmën ne shqiptarëve, por dhe partnerëve tanë, sepse po tregon:

3) E gjithë baza demokrate po shkon me mllef në takimet e Berishës me qëllimin kryesor ti tregojnë shqiptarëve hallin e tyre kryesor: shuarjen e PD dhe opozitës nga Basha si një humbës i pashpresë.

Askush nuk beson tek ai, askush nuk e do, madje edhe nënkryetarët dhe ata që ai quan bashkëpunëtorë formal të tij.

Si ka mundësi që ky të jetë kaq diktator dhe të mos dorëhiqet?!

Çfarë frike ka?

Cili është plani i tij?

A synon ai të provokoj përplasje në oborrin e PD për të delegjitimuar kërkesën legjitime të bazës demokrate për dorëheqjen e tij?!

Apo Ai dhe ndonjë deputet që do mbetet me të, do imitojnë gjoja-opozitën Gjuzi & Co?!

4) Partitë politike mbledhin kuvendet si organi më i lartë vendimmarrës kur u duhet të marrin vendime të mëdha mbi partine, programin dhe aksionin e saj politik.

Ky është standart elementar demokratik. E gjithë Baza e PD është ngritur kundër oligarkisë Basha për largimin e tij. Insistimi i Bashës për të mbajtur me dhunë vulën dhe për të zaptuar selinë e PD edhe pse po mbetet i vetëm, ngre pikëpyetje shumë të mëdha jo vetëm për formimin e tij, por edhe karakteriin e tij të vërtetë!

Vetëm bandat zaptojnë territore.

Kjo ndarje do jetë deri në zgjedhjet e ardhshme, sepse në zgjedhje Basha nuk merr dot vota as për veten e tij dhe del nga politika edhe de jure. Prapë se prapë 3 vjet janë shumë dhe do kenë efekte dërmuese për opzitën. Ky skenar i Bashës duhet shmangur me cdo mjet demokratik.

Kategori
Uncategorized

Basha duhet ta thotë me sinqeritet : “Unë nuk mbledh kuvend kombëtar kundër Sorosit “.

Nga Pr/ Enver Bytyçi /

Disa përkime “të rastësishme”!

1)

Dikur, kur Edi Rama ishte vënë nën akuzë se për lejet e ndërtimit vinte gjoba prej 20 përqindësh, ish-kryebashkiaku i Tiranës thoshte se

🔺”Askujt nuk ia kam futur dorën në xhep”, d.m.th se askujt nuk i kishte borxh!

Të njëjtën shprehje e dëgjova pardje në gojën e Lulzim Bashës:

🔺”Veç zotit, tha i kam borxh! As Sali Berishës nuk i kam borxh”! Në fakt u ka borxh gjithë demokratëve dështimin e madh të tij!

2)

Njerëzit e Bashës kanë hedhur akuzën anti-Berishë, se përkrahës të tij na qenkan ish-pushtetarët.

Në fakt është e kundërta.

Unë isha në foltoren e Durrësit. Pashë aty të gjitha familjet tradicionale të këtij qyteti si përkrahës të foltores.

Por ajo që unë ve re ka të bëjë se përkrahësit e Bashës janë të gjithë ish-nëpunësit bashkiakë të tij në kohën kur ishte kryetar i Bashkisë së Tiranës!

Dhe këta janë aq pak, fatmirësisht!

Basha: “Unë nuk mbledh Kuvend Kombëtar kundër George Soros”!

3)

Luftën kundër Sali Berishës zoti Basha po e bën në emër të Amerikës.

🔺Në fakt ai e di se “non-grata” e ish-kryeministrit është e Sorosit.

Për pasojë kjo betejë justifikon pikërisht sorosianët!

🔺Se Sorosi është sponsor i goditjes ndaj Berishës e provon edhe njëherë një analizë-paper e Institutit Slloven të Lindjes së Mesme dhe të Ballkanit.

Por Lulzim Basha fshihet pas Amerikës. Prandaj duhet kryetari I PD-së duhet ta thotë me sinqeritet:

“Unë nuk mbledh Kuvend Kombëtar kundër George Soros”!

4)

Kryetari i PD-së thotë se “nuk e mbledh Kuvendin Kombëtar të PD-së” e madje flet për institucione paralele.

🔺Nëse 6000 anëtarë të këtij Kuvendi, të cilët kanë firmosur mbledhjen e tij, nga 7500 gjithsej, janë institucion paralel dhe Lulzim Basha me 1500 të tjerët na qenka institucion legjitim, këto shifra mund t’i llogarisë vetëm ai.

Në fakt ka edhe këtu një përqasje:

🔺Kreu i PD-së po ndjek shembullin e kreut të PS-së për të krijuar në vend të partisë një “Rilindje Demokratike”, ku pakica t’i imponohet shumicës.

🔺Modeli Rama është praktikë e Lulzim Bashës.

🔺Ndaj ai nuk votohet dhe nuk do të votohet asnjëherë.

🔺Shqiptarët nuk zgjedhin kopjen në vend të origjinalit!

Ka shumë kontradiksione, por u ndala kësaj radhe vetëm te këto katra! Të fala rilindasve “demokratikë”!

Kategori
Uncategorized

Basha dhe grupi i drejtorëve gjobvënës që e ndjekin nga pas.

Nga Konstadin Koliqi / Ish kreu i SHIU_t, për bregdetit …

Konstadin Koliqi /Ish shefi i sherbimit sekret per bregdetin Shqiptar,

Ish shefi i sherbimit sekret per bregdetin Shqiptar, shkruan se …

Basha Ka nje grup personash, qe i mer me vete kudo qe shkon, me detyra shteterore….

Kur erdhi ne M/brendshme, i pruri grupin dhe i sistemoi ne kabinetin e tije….nuk vonoi shume dhe erdhi edhe….. puna qe keta soi, kishin bere, kur Basha ishte drejtori i transportit….

Grupi i tije, makinat e luksit, te vjedhura diku ne Europe, ja u privatizonin vjedhesve, kundreite shumave nga 6000E deri ne 10000E, sipas markes dhe komoditetit te makinave….mendoi se drejtori kishte pjesen e luanit te ketyre shumave…..ps. njehere tjeter si minister i brendshem….

Kategori
Uncategorized

Si e shperbleu Basha krye_regjistruesen e pronave të kufirit dhe policisë .

Sapo Basha mori drejtimin e ministrisë së brendeshme nisi regjistrimin e pronave të policisë dhe kufirit në gjithë teritorin shqiptar, detyrë që si fillim ju dha një grupi specialistësh nën drejtimin e Inspektorit të përgjithshëm të ministrisë së brendëshme. Po ç’farë nuk i shkoj mirë që z Basha që nuk mund të realizonte piksynimet e tij, dhe vënien menjehere të ketij komisjoni në drejtimin një prej grupit të drejtorëve që i merrte nga pas në çdo ministri ku shonte si drejtues, apo deri në bashkine e Tiranës, vendosjen ne krye te komisjonit te regjistrimit te pronave kufitare te ministrise se brendeshme drejtoreshes se tij, ish Freshistes Dhurata Çupi.

Kategori
Uncategorized

Lubonja: Berisha është burrë i ndershëm, atë e goditi Rama me ndihmën e Soros.

Analisti dhe publicisti Fatos Lubonja komenton vendimin e kryetarit në detyrë të PD, Lulzim Basha, për të përjashtuar ish-kryeministrin Sali Berisha nga grupi parlamentar.

Lubonja thotë se Berisha është i ndershëm, duke rrëzuar kështu akuzat që çuan në shpalljen non grata, ndërsa shtoi se lideri historik i PD u godit nga kryeministri Edi Rama me ndihmën e miliarderit George Soros.

“Nuk kam parë politikan shqiptar që të vendosë interesin e Shqipërisë mbi atë personal, kjo nuk diskutohet, ky është problemi. E dyta edhe sa i përket sinqeritetit, çdo politikan shqiptar, duhet t’ia kthesh ato që thotë së prapthi për të gjetur ndryshimin. Kritika ime kryesore qëndron në faktin se unë duke parë metodën si u hoq Berisha shoh dy probleme të mëdha, 1 që ka të bëjë me raportin e amerikanëve me Edi Ramën dhe qeverinë, ku çdokush mund të ndihet i rrezikuar që një intrigë që mund të bëj një lider i pushtetshëm, që ka arritur të krijoj ca lidhje me disa lobingje amerikane, mundet të të rrëzojë si rivalin e vet me ndihmën amerikane.

E dyta mënyra se si e hoqi Lulzim Basha nuk është mënyra që do të doja unë dhe nuk është mënyra për t’u forcuar opozita, përkundrazi, unë shoh një opozitë që dobësohet. Padyshim Berisha është përgjegjës për shumëçka që po ndodh në Shqipëri që fillojnë qysh herët, është krijuar një sistem për të cilin kanë kontribuar dhe kanë vendosur nga një ingranazh dhe tani, në vend që kjo parti dhe këta njerëz, të paktën duke u nisur nga preteksti amerikan, për korrupsionin si rrezik për vendin, duhet të ishte bërë analizë për të gjithë këtë korrupsion”, tha Lubonja.

Kategori
Uncategorized

Ne luftuam për ndryshim, por ju na sollet në krye njerëz me zero kontribut. Me zero investim në PD. Na solle “miket” e partisë, na solle “tregëtarët” e selisë.

Mimoza Rexhvelaj /

Mimoza Rexhvelaj /

Në këtë jetë është e vështirë të përballesh me të vertetën, sidomos kur ajo është kokëfortë, bindëse, bazuar me fakte konkrete.

Në zonën time janë firmos 90% e formularve dhe kjo përkthehet në njëmijë shuplaka Lul. E di pse?

Jo nuk e di, po ta them me gjuhë të thjeshtë, e di që do ta sjellin shkrimin tim. Uroj ta lexosh siç duhet.

🔺Na ke zhgënjyer.

🔺Na ke prerë në besë.

🔺Nuk na e ke vlersuar kontributin.

🔺Ke shkelur mbi sakrificat tona.

🔺Na i shite lirë kauzat…

🔺Na ke larguar nga çdo strukturë.

🔺Na e ke vrarë krenarin deri në atë pikë sa nga fundi i shpirtit po na e nxjerr;” Ik!”

Ne luftuam për ndryshim, por ju na sollet në krye njerëz me zero kontribut. Me zero investim në PD. Na solle “miket” e partisë, na solle “tregëtarët” e selisë.

Ulu Lul, ulu me këmbë në tokë. Reflekto!

Kategori
Uncategorized

Hajduti i dënuar në Itali, emërohet nga Basha kryetar i PD-së, në Fier…

Formulari i vetëdeklarimit të Kapllanajt i cili rezulton i dënuar në Itali për vjedhje.

Qëndrimet e shprehura publikisht nga Baçi nuk i kanë pëlqyer Bashës dhe sot ka firmosur largimin e tij nga kryetar dege në Fier. Në vend të Luan Baçit, Lulzim Basha ka komanduar Agron Kapllanajn, ky një i dënuar me dy vite burg në Itali për vjedhje, e cila verifikohet edhe në formularin e dekriminalizimit

Postimi i Ibrahim Morines /

EDHE KËTË E BËRË O LULZIM BASHA…?!

Një lajm, në dukje periferik, qarkulloi sot nëpër portale… “Lulzim Basha komandon në krye të degës së PD-së së Fierit, Agron Kapllanaj”. Çudia pas këtij lajmi bëhet edhe më e madhe, kur mëson se “Agron Kapllanaj, do të mbajë këtë detyrë deri në strukturimin e kësaj dege”.

Ende nuk më ka dalë zemërimi pas këtij lajmi. Jo vetëm kaq, por jam i sigurt se sikurse unë edhe ish-kryetarët e tjerë të kësaj dege ndjehen të fyer dhe të poshtëruar sepse Lulzim Basha vendosi sot shenjën e barazimit, mes nesh dhe një të dënuari ordinerë, me burg, në Itali.

Edhe këtë e bërë o Lulzim Basha…?!

Çfarë të ka mbetur ti bësh më shumë asaj dege të PD-së…?!

Në qoftë se ky ishte më “i miri” për strukturimin e PD në Fier, kur imagjinoj ata pas tij më vjen të ulëri dhe t’ju bëj thirrje gjithë demokratëve të Fierit, “mos lejoni që Lulzim Basha të kënaqë oreksin e tij duke shijuar opozitën bashkë me frutat që i vjelë asaj. Ajo degë ka emra pambarim, të cilët jo vetëm mund të bëjnë strukturimin e saj, por edhe të sigurojnë një rezultat shumë më dinjitoz në zgjedhje. Ndal tentativës së revanshit të Lulzim Bashës me të dënuar ordinerë si Agron Kapllanaj”…

Kategori
Uncategorized

Mos duan të thonë të shkëputemi nga NATO ?Shkeputja nga Berishizmi, ide hienash nate .

Nga Mehmet Elezi /

-Me u shkëputë nga e vizita e presidentit amerikan në Shqipëri? Presidenti Bush erdhi në Tiranë kur Berisha ishte kryeministër;

-Me u shkëputë nga pavarësia e Kosovës? Deklaratën ‘Kosova do të bëhet e pavarur’, Presidenti Bush e bëri në krah të Berishës kryeministër;

Me u shkëputë nga lëvizja e lirë? Ëndrra e shqiptarëve me dalë lirisht nëpër Europë u përmbush me Berishën kryeministër;

Me u shkëputë nga rrugët dhe infrastruktura bashkëkohore e vendit? Tuneli i Thirrës, tuneli i Qafës së Kërrabës, Rruga e Kombit, mija kilometra rrjet rrugor i asfaltuar, u jetësuan me Berishën kryeministër;

Me u shkëputë nga dyfishimi i rrogave e i pensioneve? Me 2006 një mësues paguhej me 23.000-25.000 lekë në muaj, më 2013 paguhej me 53.000-55.000 lekë në muaj.

Ka “berishizëm” jashtë këtyre?

Sa për ata që shpallin se PD-së i duhet një kryetar kaq vjeç, dhe përcaktojnë saktësisht sa vjeç duhet të jetë, kjo të kujton letrat nëpër xhamet e kafeneve: “Kërkojmë kameriere me eksperiencë, të moshës 25-35 vjeç”.

Kategori
Uncategorized

Një tjetër strukturë e PD në mbështetje të Sali Berishës

Të rinjtë e GRUD SHQIPËRI kanë dalë hapur në mbështetje të ish kryeministrit Berisha.

Grupi Rinor Universitar Demokrat të drejtuar nga Kryetari Xhuljan Guce dhe Kryetarët e Grudeve të rretheve Durrës, Shkodër, Korçë, Vlorë, Gjirokastër, dhe Elbasan kanë zhvilluar një takim me ish kryeministrin Berisha ku kanë shprehur mbështetjen e plotë për nismen që ai ka nisur për një Parti Demokratike më të fortë, më të hapur dhe më të bashkuar.

Grud Shqipëri është një strukturë universitare brenda Partisë Demokratike dhe brenda Forumit të Partisë Demokratike që i dedikohet studentëve dhe universiteteve në të gjithë Shqipërinë

Kategori
Uncategorized

60 vjeçari Rus, Sergei Burenkov që vdiq ne Kavajë,ishte vëllai i Ramës nga martesa e parë e të atit Kristaqit në Rusi.

Kastriot Myftari

Pse Edi Rama nuk shprehu ngushëllime për vdekjen e katër turistëve rusë, së paku në rrjetet sociale

Turistët e huaj shihen si miq në vendin ku shkojnë dhe duke folur me arsyetimin e kryeministrit për ardhjen e afganëve në Shqipëri, ndaj tyre duhet të tregohet mikpritja tradicionale shqiptare, pavarësisht se ata ndryshe nga afganët vijnë dhe rrinë me shpenzimet e tyre. Nëse do të kishin vdekur katër afganë nga ata që kanë ardhur në Shqipëri, kryeministri me siguri do të bënte më shumë se një ngushëllim në rrjetet sociale.
Vdekja e katër turistëve të huaj, në këtë rast rusë është një ngjarje që nuk ka ndodhur ndonjëherë në historinë e shtetit shqiptar. Sipas logjikës së kryeministrit për rastin e ardhjes së afganëve, tani na ndodhi vdekja e katër miqve në shtëpi, prandaj duhej së paku një ngushëllim.
Aq më tepër duhej pritur një ngushëllim nga Kryeministri Rama, meqënëse ai nuk ka munguar që të shprehë ngushëllime kur kanë ndodhur ngjarje të rënda nëpër botë. Madje kryeministri duhet të kishte siguruar shtetin dhe opinionin publik rus se shteti shqiptar do të bëjë gjithçka që duhet për të zbuluar të vërtetën e ngjarjes, pra nëse ka apo jo një krim pas kësaj vdekjeje të mistershme.
Kryeministri Rama nuk bëri as njërën as tjetrën. Nuk bëri së paku as një status në Facebook, as një tweet.
Dikush mund të thotë se pushtetet janë të ndara dhe me këtë çështje do të merren institucionet e tjera përkatëse jo qeveria. Ashtu është por Kryeministri ka kompetencën dhe detyrimin kushtetuese që të ndjekë politikën e përgjithshme në vend, në kuptimin më të gjerë të kësaj fjale. Që do të thotë se duhet t’ i nxitë institucionet e drejtësisë që të jenë të përgjegjshëm edhe nga pikëpamja e pasojave që kanë veprimet dhe mosveprimet e tyre mbi reputacionin e shtetit shqiptar.
Dhe Policia e Shtetit, e cila bën hetimet paraprake është në vartësi të qeverisë madje drejtori i përgjithshëm i saj zgjidhet drejtpërdrejt nga kryeministri.
Kryeministri Rama e ngacmonte Sali Berishën që nga foltorja e Kuvendit duke iu drejtuar me fjalët “E kalon dot Atlantikun?”, me të cilat donte t’ i thoshte se Berisha nuk shkonte dot në SHBA.
Tani mund t’ i thuhet Edi Ramës: “E shpreh dot një ngushëllim në rrjetet sociale për Sergei Burenkovin dhe familjen e tij?”
Kryeministri Rama sigurisht që e ka një arsye që nuk shprehu së paku një ngushëllim në rrjetet sociale për vdekjen e turistëve rusë. Sjellja e tij ka një shpjegim makbethian. Ai dëshiron që të rrijë sa më larg kësaj çështjeje.
Shenjat janë se hetimi për këtë çështje po bëhet i përciptë madje Policia e Shtetit ia nisi duke përhapur lajme të rreme për të vdekurit nëpërmjet gazetarëve hulumtues të rremë që shërbejnë si dizinformues në shërbim të Policisë.
Kur ndodh një vdekje e dyshimtë e një shtetasi të huaj në një vend, gjëja e parë për të cilën hetohet janë lidhjet e tij të mundshme me vendasit. Pikërisht këtë gjë nuk po bën Policia Shqiptare në këtë rast.
Të katër rusët e vdekur në Shqipëri kishin lidhje me Edi Ramën. Njëri, 60 vjeçari Sergei Burenkov ishte vëllai i tij nga martesa e parë e të atit Kristaqit në Rusi. Gruaja e Sergeit, Natalia ishte kunata e Edi Ramës. Vajza e Sergeit dhe Natalies, Ekaterina ishte mbesa e Edi Ramës. Bashkëshorti i Natalias, Nikita ishte burri i mbesës së Edi Ramës.
Të katër rusët kishin vizituar varrin e Kristaq Ramës në Tiranë para se të shkonin në Qerret.
Një krahasim i të dhënave gjenetike të Sergei Burenkovit dhe Edi Ramës do të zbulonte të vërtetën e plotë të ngjarjes.
Sergei Burenkov pagoi me jetë shantazhin shumëvjeçar që i bënte Edi Ramës duke i kërkuar para që të mos publikonte të dhënat e padëshiruara për këtë të fundit mbi lidhjet e prindërve të Edi Ramës me KGB-n në kohën kur kishin qenë për studime në Bashkimin Sovjetik dhe Poloninë e kontrolluar nga sovjetikët.
Është shumë shqetësues fakti që autoritetet ruse po e fshehin faktin e lidhjes me kryeministrin shqiptar të katër rusëve të vdekur në Shqipëri pasi kjo gjë tregon se shërbimet e fshehta ruse duan t’ i përdorin këtë Ramës si kompromat (material kompromentues) për ta detyruar me shantazh që të bëjë gjëra që ia kërkojnë ata./Kastriot Myftaraj

Kategori
Uncategorized

Basha shkoi i ftuar dhe me gjithshka të paguar ne Turqi, ne ditlindjen e Oligarkut Zamir Mane.

Bledian Koka /

“Ne e kemi thënë se si z.Basha në mënyrë okulte përmes kompanive tëtë afërmve të tij ka marrë fonde publike dhe të gjithë benefitet e tij mund të verifikohen, janë të pashme dhe të konfirmuara te katër vilat e famshme, dy te një resort i një oligarku dhe dy të tjera te një tjetër resort oligarku, të cilin Basha e përmendi sot.

Ndaj artikulimi i Bashës për zotin Mane mu duk i tepruar, i sforcuar, Kjo sepse në vitin 2016, zotëria në fjalë, një biznesmen i nderuar, organizoi një ditëlindje madhështore në Turqi.

Dhe atë kohë, përveç shumë figurave të oborrit, i ftuar special ka qenë edhe një farë Lulzim Basha.

Unë këtë raport kam parë mes z.Basha dhe z.Mane. Unë di që z.Basha është një njeri që ftohet në ditëlindjet e zotit Mane”, u shpreh gazetari

We have told him how Mr. Basha occultly through the companies of his relatives has received public funds and all his benefits can be verified, are handsome and confirmed in the four famous villas, two in a resort of one oligarch and two others at another oligarch resort, which Basha mentioned today.

So Basha’s articulation of Mr. Mane seemed excessive, forced, because in 2016, the gentleman in question, a respected businessman, organized a magnificent birthday in Turkey.

And at that time, in addition to many court figures, a special guest was a certain Lulzim Basha.

I have seen this report between Mr. Basha and Mr. Mane. “I know that Mr. Basha is a man who is invited to Mr. Mane’s birthday”, said the journalist

“Oligarkët e kanë blerë me vila”, Topalli i rendit Bashës dhuratat: Vila e pallate në vende të bukura në Vlorë, në Tiranë në Durrës, në Lalz, në Hamallaj

Kategori
Uncategorized

Gomonia e çpuar !

Kategori
Uncategorized

Dylgjeri: Po të fut ujë gomonja Lul. A s’po e ndjen se të është lagur menderja?

Lul, demokratët sot po mblidhen

rreth Saliut e jo rreth Salianjit!

Një shprehje e hershme thotë:

Rron shqiponja në majë të malit,

rron dhe miza në bythë të kalit!

Po, ça po bën më aty Lulzim?

Pse po rri kot ? Apo se je në kalë?

Lëviz, luaj, se u qelbe.

Demokratët që Ti i le rrugëve kanë mbushur sallat e Ti rri akoma në stallë.

Demokratët u zgjuan Luli.

Demokratët po kërkojnë tjetër Lider.

Janë bashkuar rreth “të keqes” më të vogël e Udhëheqësit më të madh.

Po e presin anekan Doktorin, qytet më qytet.

E presin në rrugë, në salla, në podiume.

Po ti? Ça po bën aty? Ku e ke antarësinë? Ku i ke militantët? Ku e ke partinë?

Po të firon çdo ditë grupi.

Doktori po kuvendon me Partinë,

Ti vazhdon takon akoma diplomacinë!

Kategori
Uncategorized

Vilat në Hamallas, nuk bien më poshtë se ato në Palasë. Si e ka përfituar vilën deputetja Tabaku atje ?

Avokate, Adriana Kalaja /

Kur bëra statusin e mëngjesit se janë me keq Spiropalleshat e Lylzimit se ato Edvinit, mbase disa nuk e besonin dot për Joridën.
Në fakt kështu hiqen këto.
Si goca “të urta e të mira”.
Ashtu si dhe Lylzimi që i shërbejnë.
Te ktheheni te Jorida Spiropali.
Pasi bën xhiron të mbushur me humor kinez me ambasadoren, që i qan zemra për “luftë” ndaj korrupsionit, e do robi një xhiro me biçikletē në Hamallaj.

Deputetja Tabaku xhiro me biçikletë në Hamallaj .

Çfarë ndodhi me abuzimet nga Rana dhe Veluaj në pronat publike në Hamallaj që deputetja dhe kryetari Lylzim që kjo i shërben kanë mbyllur gojēn?

Edvini i akyzoi për shantazh dhe këta “opozitaret” nuk kanë reaguar fare.

Mirë është ta bëjë vetë transparencën në lidhje me këtë pronë se, unë i kam të dhënat ashtu si shumë të tjerë si unë.

Avokate Adriana Kalaja /

When I did the morning status that Lylzim’s Spiropalles’s are worse than Edvin’s, some might not have believed it for Jorida.
In fact this is how these are removed.
Like “wise and good” girls.
Like Lylzimi they serve.
Return to Jorida Spiropali.
After making a round full of Chinese humor with the ambassador, who cries for the “fight” against corruption, he loves a bicycle tour in Hamallaj.
How did the deputy benefit from this property in Hamallaj?
I do not know why it occurs to me that some time ago, MP Jori denounced abuses with state property and shouted crawling on the bars of the “Sani Frashëri” high school and the properties in Hamallaj.
What happened to the abuses by Rana and Veliaj on public properties in Hamallaj that the MP and the mayor Lylzim that she serves have silenced?
Edwin accused them of blackmail and these “oppositionists” did not react at all.
It is good to do the transparency myself about this property that, I have the data just like many others like me.

Ps: It is a pity that he did not invite the ambassador for a bike ride because that is where she comes from, they have the main means of transport. On this occasion he saw that the villas in Hamallas do not fall below those in Palas.

Kategori
Uncategorized

Berisha: Pozicionin tim do e përcaktojë anëtarësia e PD, Rama ikën me protesta.

Qëllimi më madhor është që të rikthejmë vlerat te PD.

🔷Votën e lirë.

Ne duhet të bashkohemi !

Ndaj ftoj çdo delegat të Korçës që të firmosë formularin për të thirrur Kuvendin.

Mbledhja e Kuvendit është imperative.

Ne duhet të bashkohemi, të votojmë, të pranojmë votën.

🔺Ne po bëjmë një figurë shumë të keqe, sepse po tregojmë se nuk kemi tolerancë për fjalën.

🔺E përjashtoi deputetin sepse i tha se je shprehur në këtë mënyrë.

🔺Viktimë e tmerrshme e këtyre qëndrimeve, të bashkërenduara me Edi Ramën, është ajo që themeluam në vitin 1990.

🔺Nuk ka pluralizëm kur një parti nuk respekton statutin, kushtetutën e vet, nuk respekton forumet dhe për më tepër shpall se takimet e hapura janë anti-amerikane, se kuvendi është anti-amerikan.

Ndaj të heqim njëherë e përgjithmonë dorë nga ideja se ky ka humbur, por nuk kemi më të mirë.

The historical democratic leader, Sali Berisha, declared from Korça that his position in the party will be determined by the Democrats by vote. He said that Edi Rama leaves with protests, but first the DP should set the free vote as the standard.

“I invite every delegate from Korça to sign the form to convene the Assembly. The Assembly meeting is imperative. We must unite, vote, accept the vote. My first attempt is not personal. The biggest goal is to return the values ​​to the DP. Free vote.

I will return open for any function in the constitutional arc of the country. Having said that, I will absolutely respect every race and verdict. I will welcome any rival with the highest rating. What will be the position of Sali Berisha, will be determined by the membership of the Democratic Party.

Unless we build a party like this Foltore, even cheaper, we do not achieve our goals. Rama did not run away from power with the votes he controls, not even the puppet opposition. He fled with protests for the blacks he has done to this country. To do this, we must rebuild ourselves on the basis of these principles.

We are making a very bad picture because we are showing that we have no tolerance for the word. He expelled the deputy because he told him that you expressed yourself in this way. A terrible victim of these attitudes, coordinated with Edi Rama, is what we founded in 1990. There is no pluralism when a party does not respect the statute, its constitution, does not respect the forums and moreover declares that open meetings are anti- American, that the assembly is anti-American.

That is why the former mayor does not come to you. Come here, say all the thoughts. I guarantee you that your political maturity is many times greater than what the mayor thinks. We never come to power unless we are a sovereign political force. If decisions for us are made by someone else, we are no longer a sovereign force. We are the façade opposition.

We should give up the idea that this one is lost, but we have no better. He stays, but does not open the door of victory anymore. Armin Laschet was chairman of the CDU in Germany for 8 months. He resigned after losing the election. “I am about to resign,” said Berisha

Foto nga ”Foltorja” në Korçë .✌🏽✌🏽✌🏽✌🏽✌🏽

Kategori
Uncategorized

Sot 77 vjec !

Nga Sali Berisha !

Mirenjohje te pakufishme te Gjithfuqishmit, familjes time, miqve dhe mbeshtetesve te mi ne Shqiperi dhe kudo qe jane, te cilet me besimin dhe mbeshtetjen e tyre bejne te mundur te permbushim se bashku kete mision!

Lavdi Zotit! sb

Sot 77 vjec!

Miq, sot jam 77 here i lumtur sepse kjo ditelindje me gjen:

  • Me te motivuar se kurre ne mbrojtjen e te vertetave qe une besoj dhe,
  • Ne nje mision te ri, jetik dhe vendimtar per fatin e Partise Demokratike dhe demokracise ne Shqiperi!

Mirenjohje te pakufishme te Gjithfuqishmit, familjes time, miqve dhe mbeshtetesve te mi ne Shqiperi dhe kudo qe jane, te cilet me besimin dhe mbeshtetjen e tyre bejne te mundur te permbushim se bashku kete mision! Lavdi Zotit! sb

Kategori
Uncategorized

Në vitin 1950 Shqipëria mbillte 87 mijë hektarë grurë…Më 1991 plot 144 mijë hektarë…Në 2020 mbillte 53.946 hektarë…

ËSHTË KOHA E MBJELLJES SË GRURIT ZOTI KRYEMINISTËR

Në vitin 1950 Shqipëria mbillte 87 mijë hektarë grurë…
Në vitin 1991 mbillte 144 mijë hektarë…
Në vitin 2020 mbillte 53.946 hektarë…
Në vitin 2020 nuk mbillej as sa mbillej në vitin 1950 por plot 33.054 hektarë më pak.
Në vitin 2013, kohë kur ju u bëtë kryeministër, sipërfaqja e mbjellë me grurë ishte 71.200 hektarë, 15.800 hektarë më pak se sa ishte mbjellë në vitin 1950 kur Shqipëria e merrte bukën me triskë…

Po, po. Është pikërisht koha. Tetori është muaji më i mirë për mbjelljen e grurit.
Po qe se nuk e din (dhe s’ke si ta dish se piktor je), pyet ndihmësit tuaj për bujqësinë, pyet ministren e bujqësisë, pyet këdo prej specialistëve (të vjetrit që kanë qenë në ballë të “fushatës së mbjelljeve” më se tri dekada më parë) por edhe të rinjtë ata që sapo kanë mbaruar universitetin, sapo kanë dhënë provimin e lëndës “Bimët e arave” apo “Fitoteknisë”, siç e quanin një herë e një kohë.
Dhe mos na tremb me gogolin e “krizës energjetike”, “krizës së bukës” e refreneve politike me “krizën-kryefjalë”.
Diku, në një dalje publike kapa një fjalë tuajën: “Shqiptarit kurrë nuk i ka munguar buka”.
Dikur, në vitin 1959, Nikita Hrushovi urdhëronte të mbjellim agrume se aq grurë sa konsumonte Shqipëria e hanin mijtë në depot ruse (!)
Nuk e dëgjuam. Disa thonë se Enveri bëri keq, disa se bëri mirë. Nejse ombrella pas shiut të mbetet në dorë.
Që të hymë pak në të “thella” le tu drejtohemi shifrave që “s’luajnë”
Në vitin 1950 Shqipëria mbillte 87 mijë hektarë grurë…
Në vitin 1991 mbillte 144 mijë hektarë…
Në vitin 2020 mbillte 53.946 hektarë…
Në vitin 2020 nuk mbillej as sa mbillej në vitin 1950 por plot 33.054 hektarë më pak.
Në vitin 2013, kohë kur ju u bëtë kryeministër, sipërfaqja e mbjellë me grurë ishte 71.200 hektarë, 15.800 hektarë më pak se sa ishte mbjellë në vitin 1950 kur Shqipëria e merrte bukën me triskë…
Në vitin 2020 kur ju ishit kryeministër në mandatin e dytë kjo sipërfaqe zbriti në 53.946 hektarë, me një minus prej 17.300 hektarësh.
(Të dhënat janë marrë nga INSTAT dhe nga vjetarë statistikorë në bibliotekën e autorit
Asnjë qeveri në këto tridhjetë vjet kalimi nga “diktatura” në “demokraci”, nuk mendoi të mbjellë, nuk mendoi për bukën e popullit por për “bukën e xhepit”
Nuk po hyj në “të thella”; për thekrën, misrin, orizin, tërshërën (aq e preferuar për fëmijë e të rritur për përshesh në mëngjes) e drithëra të tjerë.
Sipërfaqja e mbjellë me ta është disa herë më e vogël…
Aktualisht në Shqipëri gruri dhe drithërat e tjerë janë bërë “bimësi e kopshtarisë”, mbillen për konsum familjar, prodhimi nuk del në treg. Për mbjelljen e tyre nuk flitet nga askush, as nga qeveria, as nga ministria, as nga bashkia, as në fshat, as në familje.
Mendësia e qeverisjeve të kohës së “demokracisë” është: pse ta mbjellim kur na vjen nga Kanadaja, Ukraina, Rusia, Australia, madje-madje edhe nga fqinji më i afërt, Serbia? Bile-bile kjo e fundit na e mbillka (më mirë me thënë na e korrka) edhe për bagëti dhe na e sillka ne për bukë (!)
Është koha të mbjellim grurë. Thekrës i ka kaluar koha. Çfarë u mboll, u mboll. Thekra e ka kohën në shtator, muaji kur mbillet por edhe muaji kur korret. Ajo mbillet në zonat e larta malore, në Klenjë, Shishtavec… Dhe është edhe bukë, edhe lëndë ndërtimi, madje kërcejtë e saj përdorur në punishte artistike, të nxjerrin në treg të sigurte ndërkombëtar.
Në vitin 1950 mbillej 1000 hektarë thekër, në vitin 1990 mbilleshin 12 mijë hektarë kurse në vitin 2020 u mboll 1321 hektarë dhe kjo vetëm në rrethet Dibër (158), Elbasan (114), Korçë (644) Kukës (400) dhe Tiranë (5) hektarë.
Nuk gjej të dhëna për tërshërën. Ajo futet në thesin e vjetër (tagjira) kur mbushte torbat e qeve në zgjedhë gjatë punës në arë apo të kuajve në transport. Tani tërshëra është bërë më e kërkuara në treg dhe e ka kaluar “luksin” e fillimit, është bërë ushqim kryesor për fëmijë, madje edhe për të rritur në nivelet e larta të plutokracisë.
Gruri ka kohën më të mirë për mbjellje në zonat malore. I mbjellë në tetor ai ka kohën e vet të plotë të mbijë e të vëllazërojë, të futet në dimër dhe ti shpëtojë paq “krizës së ngricave” e të dalë në pranverë me plot vëllezër e ngjyrë jeshile të thellë, të lëshojë shtat, të nxjerrë kallëza, të piqet e të mbush hambarë.
Nuk e them unë këtë, e thotë shkenca, e thonë studimet shumëvjeçare të Institutit të Lushnjës shtrirë në të gjitha stacionet bujqësore të rretheve dhe në lartësitë nga niveli i detit në male. Sot nuk e thotë askush, thjesht se Institut nuk ka, stacione studimore nuk ka, shtet për bujqësinë nuk ka. Koha për mbjelljen e grurit në zonat malore po kalon. Askush nuk e mat, askush nuk flet.
Për zonën e ulët bregdetare, zonë ku tradicionalisht është mbjellë gruri, Myzeqenë që ka qenë quajt “hambar i grurit” është koha e punimit të tokës dhe përgatitja për mbjellje.
Kaq do të thosha për afatet me rezerva agronomike në hollësi.
Kryeministri ynë flet për bukën, krizën e saj, rritjen e çmimit, masat lehtësuese për të vobektët zyrtarë, pensionistë e të barabartë në burime jetese si ata.
Flet nga zyra apo nga rruga kur kalon e i turren për ti marrë ndonjë fjalë gazetarët.
Do të desha të fliste nga fusha e Myzeqesë, Thumanës, Nënshkodrës, Vlorës, Elbasanit, Beratit, Korçës…
Me bujq, me mekanizatorë, specialist të bujqësisë. Ti pyeste dhe të merrte shënime se çfarë duhet bërë për rritjen e prodhimit të drithërave, rritjen e sipërfaqes dhe të rendimenteve, punën kërkimore shkencore për bimët e arave.
Mbase nga kjo do të mësonte se është urgjente që të ngrihet përsëri Instituti i Kërkimeve Bujqësore në Lushnjë,
Dhe jo vetëm ai, por edhe Instituti i Misrit dhe Orizit në Shkodër, Instituti i Perimeve dhe i Patateve në Tiranë, Instituti i foragjereve në Fushë-Krujë, Instituti vreshtave, pemëve frutore, agrumeve, ullirit…
Nuk ishin kot ato institute. Atje punuan dhe përcollën një trashëgimi të madhe shkencore në prodhimin e farërave elite të grurit, misrit e të drithërave të tjerë shkencëtarët më të mëdhenj të Shqipërisë. Hibridet e misrit prodhuar nga shkencëtarët e mëdhenj si Hysen Laçej dhe Ahmet Osja ishin certifikuar si më të mirët në shkallë botërore. Për të mos vazhduar me qindra të tjerë që ose kanë ndërruar jetë ose nuk i pyet askush për veprën e tyre.
Sot, fatkeqësisht, mbillet me farëra të degjeruara gjenetikisht, pa etiketë e pa garanci mbirëse…
Do të ishte në nderin tuaj i nderuar kryeministër që në mandatin tuaj të tretë tu jepnit hapësirë të plotë instituteve shkencore të bujqësisë. Është koha. Bota po mendon se si të shfrytëzojë shkretëtirën për mbjellën e bimëve bujqësore, si të shfrytëzojë, lumin, liqenin, detin në shërbim të plotësimit të nevojave me bukë, perime, fruta e të tjerë.
Jeta njerëzore në vështrim të parë ka bujqësinë dhe blegtorinë. Pa to nuk jetohet as edhe një dekadë ditësh.
Është koha që bujqësinë ta nxjerrim në plan të parë.
Që të realizohet kjo stimuloje fshatarin të mbjellë grurë, misër, thekër, tërshërë, elb, oriz…
Lidh kontratë me të që tani duke i paguar në dorë hakun e punës, shërbimin bujqësor nga mbjellja në korrje, duke e bërë të interesuar atë që të mbushë “hambarët” e tij me lekë e hambarët e shteti me drithë.
Shqipëria mund që në hapësirën e saj bujqësore të prodhojë “bukën në vend”, bukën për një popullsi prej 2 milionë banorësh sa japin statistikat zyrtare.
Kur në titull vura thirrjen “ËSHTË KOHA MBJELLJES SË GRURIT”, shënjestrën e kisha larg, shumë larg…

Abdurahim Ashiku
Agronom, pedagog i bimëve të arave
Tetor 2021

Kategori
Uncategorized

Rikthimi i dytë i Sali Berishës .

Nga Endira Bushati *Ish-anëtare e kryesisë së PD .

Nuk mund t’ua shpjegojmë atyre që nuk e kuptojnë!

Sa kënaqësi të shohësh këto ditë, të gjithë ata të obsesionuar që vetëm emri i Sali Berishës, i tërbon, teksa studio më studio dalin jashtë kontrollit, kur shohin Rikthimin e Doktorit… të jesh publikisht kundra SB, gjithmonë të ka bërë atraktiv për tregun e punës…


Endira Bushati .

A ka faje Sali Berisha???

Edhe adhuruesi më i flaktë i tij ia numëron nja 4-5….

Por, i pafalshëm do të ishte Sali Berisha nëse nuk ndërmerrte këtë rikthim, si institucion përfaqësues i gjysmës së popullit….si shpresa e fundit për PD dhe opozitën….

– Po ç’përfaqëson Sali Berisha për të gjithë ata që e ndjekin 30 vite rresht?

Djali nga Tropoja, pa prindër të Byrosë a nomenklaturës, me peshën e diskriminimit jo të pakët krahinor, erdhi dhe “u theu turinjtë” “kapadaijve” të Tiranës, atyre me jetë të dhuruara e trashëguara nga 1945’….me punë, punë, punë, kokëfortësi e këmbëngulje të përditshme….

Por, shqiptarët, demokratët, ata të thjeshtët, të vuajturit nga “sistemi i privilegjeve” të pamerituara, e panë gjithmonë Sali Berishën si modelin e arritjeve përmes talentit e karakterit të fortë, të paepur dhe të padorëzueshëm….

Kushdo, edhe ata që nuk e njohin personalisht, kanë një eksperiencë me Sali Berishën:

– një përgjigje me sms në 2-3 të natës… mes 300-400 sms çdo ditë…

– një kartolinë për vit të ri, me shkrim dore, të drejtuar me emër… mes 5-6 mijë kartolinave në vit…

– një status në facebook me ankesën apo informacionin e dhënë….

– përgjigje e analizë për çdo ngjarje, të shkuar apo të tashme, mbi politikën, ekonominë, filozofinë e artin…

Kush mendoi se Sali Berisha do të dorëzohej e mbyllej në shtëpi, s’paska kuptuar asgjë mbi karakterin e tij këto 50 vite!

Tentuan të “vrisnin” individin, dhe rikthyen institucionin!

Tani mësoni Politikën!

*Ish-anëtare e kryesisë së PD

Kategori
Uncategorized

Po të mblidhet Litari or Lyl .

Ish N/Kryetari i PD/Deputeti Edmond Spaho, reagon në rrjetin social, FB, mbas shkarkimit të deputetit Flamur Noga.

Deputei Edmond Spaho, i cili është pozicionuar së fundmi hapur pro lëvizjes “Foltorja” të iniciuar nga ish Kryeministri Sali Berisha, ka bërë një reagim cinik ndaj shkarkimit të Flamur Nokës prej Lulzim Bashës.

Po te mblidhet litari, Lul, po te mblidhet.

Lul mjaft me debime, fillo internimet tani.

Bjeru deputeteve si ne 45. Po ndonje pushkatim nuk do bejme?

Nuk e ben dot Enverin ti. I pari ishte historik, i dyti qesharak dhe i mjere.

Po te mblidhet litari, Lul, po te mblidhet.

Kategori
Uncategorized

Eksperti gjerman pranë CDU-së flet hapur: Kreu i PD-së në Europë vinte vetëm për foto, kjo ishte shqetësuese

“Basha më ka bërë bllok në Twitter, kjo më irriton”/ Eksperti gjerman pranë CDU-së flet hapur: Kreu i PD-së në Europë vinte vetëm për foto, kjo ishte shqetësuese

Një konflikt i hapur ka lidnur tashmë midis njeriut që ka këshillaur Partinë Demokratike, Martin Henze dhe liderit të saj Lulzim Basha. Duket që kritikat e vazhdueshme në media kanë bërë që Basha të marrë një vendim për të bllokuar nga rrjeti social Tëitter, Martin Henze.

Zoti Henze, shkurtimisht çfarë ka mes jush dhe Z. Basha?

Duhet të pyesni drejtuesin e PD -së. Ajo që është irrituese është se ai më bllokoi në Twitter më 09 tetor 2021. Nuk mund të përjashtohet që ai gjithashtu të na akuzojë ne gjermanët, ose mua, për antiamerikanizëm, siç bëri me Berishën dhe anëtarët e PD-së. Le të jemi seriozë, Basha është krejtësisht jashtë thellësisë së tij dhe duket se ka probleme domethënëse me faktin se ne i kemi treguar atij se veprimet e tij javët e fundit nuk janë në përputhje me ligjin, nuk përshtaten me Evropën dhe se ne gjithashtu kemi një problem me çështjen e errët të gjykatave në Shqipëri dhe aktivitetet e tij në SHBA.

Unë gjithashtu mendoj se është absolutisht problematike që ai duket se ka anashkaluar të gjithë opozitën dhe ka bërë një marrëveshje me Ramën. Ai duket se po luan një lojë të madhe dhe tani po përdor taktikat e vjetra për të akuzuar qeverinë për korrupsion, duke cituar figura nganjëherë të çuditshme ekonomike dhe, si në nëntë vitet e fundit, duke diskutuar PPP-të në vend të koncepteve dhe qëllimeve, që do të ishte detyra të një opozite në një vend që është në gjendje emergjence ekzistenciale. Sidoqoftë, kjo është një lojë e vjetër me role e Ramës dhe Bashës, por në prapavijë po bëhen marrëveshje të tjera.

Publiku, megjithatë, supozohet të mendojë se po zhvillohen diskutime. Por ajo që është gjithashtu problematike është se paralelisht ai po akuzon të gjithë ndjekësit në publikun e partisë për antiamerikanizëm, absurd. Unë rrallë kam parë një komb kaq krenar dhe anëtarë të PD -së që qëndrojnë kaq pranë në krah të SHBA -së dhe Evropës. Sa i përket Berishës, unë vetëm mund të rekomandoj të telefononi Bush Jr., i cili do të befasohet kur telefonatat t’i thonë atij se Berisha është anti-Amerikan.

Cili është problemi?

Në fakt ka disa probleme, çështja qendrore në PD është sjellja antidemokratike e Bashës.

Cilat janë?

Në Evropë ne presim që një drejtues partie i një Partie Demokratike në Shqipëri t’i bindet kushtetutës dhe ligjeve të partisë, për fat të keq kjo nuk ndodh këtu me veprimet e Bashës, në mënyrë të përsëritur. Basha nuk ka autoritetin në rolin e tij si drejtues partie për të përjashtuar një anëtar të zgjedhur të parlamentit, në këtë rast Sali Berisha, nga grupi parlamentar. Kjo është një çështje origjinale për grupin parlamentar. Përveç kësaj, natyrisht, është gjithashtu një çështje plotësuese për organet e partisë.

Një patriot demokrat dhe shqiptar respekton kushtetutën, ligjet e partisë dhe gjithashtu dinjitetin e kolegëve të tij të partisë. PD u paraqit për zgjedhje më 25 prill 2021 me një listë homogjene, z. Berisha është në listë dhe kështu është zgjedhur nga sovrani si anëtar i PD, në këtë drejtim ai është gjithashtu një anëtar i lindur i grupit parlamentar të PD, ai nuk mund të përjashtohet ashtu si ai. Formimi i një grupi parlamentar bazohet në ushtrimin e mandatit falas të garantuar për secilin deputet individual, jo në parti. Ky është rasti edhe në Shqipëri. Kjo përfshin të drejtën për të formuar një grup parlamentar me deputetë të tjerë dhe për të qëndruar së bashku me ta, si dhe të drejtën e anëtarëve të tjerë të grupit parlamentar për të përjashtuar një deputet individual nga radhët e tyre.

E drejta e statusit të deputetit shqiptar dhe e drejta që rezulton për të formuar një grup parlamentar janë arsyeja dhe kufiri i vendimit të grupit parlamentar për përjashtimin e një prej anëtarëve të tij. Interesat e mbrojtura me kushtetutë të grupit parlamentar dhe funksioni i tij për drejtimin efektiv të parlamentit rezultojnë në një kufi kushtetues për të drejtat e deputetëve individualë. Prandaj, përjashtimi i një grupi parlamentar presupozon një procedurë që plotëson kërkesat minimale të sundimit të ligjit dhe një vendim të asamblesë së grupit parlamentar të PD -së në parlamentin shqiptar që është i lirë nga arbitrariteti. Kjo nuk është çështje e PD -së si parti, është çështje e statusit kushtetues të mandatit parlamentar dhe nuk është çështje e një drejtuesi partie dhe veçanërisht nuk është çështje e një ambasadori amerikan. Prandaj, pyetja është nëse kreu i PD -së, si kreu i PD -së, mori vendimin, apo si një drejtues i grupit.

Nëse ai do të merrte vendimin e përjashtimit si drejtues partie, vendimi do të ishte shumë i paligjshëm. Nëse ai do të merrte vendimin si drejtues i grupit parlamentar, megjithëse nuk e di nëse ai ishte zgjedhur tashmë si drejtues i grupit parlamentar, atëherë vendimi do të ishte gjithashtu i paligjshëm, sepse vendimi kërkon një vendim të shumicës së të gjithë grupit parlamentar.

Pra, a ju kuptoj drejt, vendimi i Kryetarit PD për përjashtimin e deputetit Berisha është i paligjshëm.

Në fakt, vendimi është me të meta të mëdha dhe nuk tregon sundimin minimal të ligjit në rastin e zotit Basha. Jam shume i irrituar. Një procedurë e tillë nuk i përshtatet një partie që është anëtare e Partive Popullore Evropiane. Asnjë udhëheqës partie në Evropë nuk do të sillej kështu. Ajo tregon se ai nuk e kupton se çfarë do të thotë shteti ligjor, i mishëruar në kushtetutën e shtetit shqiptar, domethënë supremacia dhe nënshtrimi i politikës ndaj kushtetutës. Parimi bazë i një republike parlamentare.

Ju e keni mbështetur opozitën demokratike prej vitesh, pse ky konflikt tani?

Sigurisht, është e rëndësishme në Shqipëri që të ketë jo vetëm një parti qeverisëse, por duhet të ketë edhe një opozitë të fortë, përndryshe asnjë demokraci nuk mund të funksionojë. PD është një parti popullore evropiane, kështu që ne duhet ta mbështesim atë. PD ka bërë një punë të shkëlqyeshme, ata ndihmuan në organizimin e revolucionit në 1992, ata sollën integrimin e plotë në Perëndim, pranimin në NATO dhe ata arritën të mbrojnë shqiptarët në Kosovë, së bashku me gjermanët, amerikanët dhe britanikët, dhe ata arritën të parandalonin që shteti shqiptar të mos pushtohej nga serbët në vitet ’90.

Ata gjithashtu arritën që BE -ja të jepte anëtarësimin e Shqipërisë në vitin 2014, e cila ishte rezultat i 12 viteve të qeverisjes efektive nga personalitetet e opozitës aktuale. Sigurisht, çdo politikan ose qeveri bën gabime, por në fund ne duhet të shikojmë rezultatet dhe efektet. Rezultatet janë mbresëlënëse. PD ka ekspertë të shkëlqyer dhe anëtarë shumë të përkushtuar.

Po Basha?

Pasi na bllokoi në Twitter, ne kemi qenë në kontakt të ngushtë me të për tre vitet e fundit dhe mund të krijojmë një opinion shumë të mirë për të. Ne ishim në gjendje të përjetonim një nivel të ulët të fuqisë për sa i përket përmbajtjes dhe njohjes së çështjeve faktike, një dobësi e theksuar në zhvillimin strategjik të koncepteve dhe fushatave, të cilat ndikuan në politikën e jashtme dhe të brendshme, por për fat të keq edhe në politikën ekonomike.

.

Ne e kishim atë në Evropë disa herë në vitin 2019, por ai dukej se ishte më i interesuar për fotot sesa për diskutimet teknike, gjë që ishte shumë shqetësuese. Në kontrast të plotë, ekspertët e tjerë në PD, dëshmuan se personalitetet ishin një gëzim. Ata janë gjithashtu të fortë nga ana konceptuale, përfshirë Berishën, i cili jo vetëm që është konceptualisht i fortë, por gjithashtu mund të arrijë në zemrat e njerëzve. As këtë nuk e kam përjetuar me Bashën.

Ai nuk ka cilësi udhëheqëse, jo pa arsye ai nuk ka fituar zgjedhjet në 9 vitet e fundit. Por, ne kemi vënë besimin tonë në ekip, kjo ishte ideja

Dhe?

Ata e shohin atë mjaft mirë në vendimin e Bashës për të nxjerrë nga grupi i deputetëve Berishën. Ai ka hequr maskën, nuk është lojtar i skuadrës, edhe ne jemi verbuar pak atje. Deputetëve iu kërkua të vinin në ndërtesën e partisë në orën 6 pasdite të së dielës. Të gjithë ata ishin të pranishëm në kohë, ai që mungonte ishte Basha. E pritën Bashën, ardhja e tij u vonua. Ndërsa ata ishin duke pritur, Basha njoftoi në TV se Berisha ishte përjashtuar nga grupi parlamentar.

Ky proces më kujtoi kohët socialiste para vitit 1989. Ky format tregon frymën ekipore të Bashës, e cila është afër zeros. Në këtë pikë, ai ka hedhur poshtë çdo kuptim bazë të demokracisë dhe detyrimin për të respektuar kushtetutën. Ai nuk u lejua të merrte këtë vendim dhe gjëja më shpërthyese në këtë veprim të Bashës është përbuzja e tij ndaj organeve demokratike brenda PD -së, të cilën ai nuk e mori seriozisht fare dhe i vuri deputetët dhe anëtarët e partisë para televizionit si fëmijët e shkollës.

Një organizatë partiake duhet të ketë besim te një drejtues partie se nga njëra anë ai do të respektojë rregullat e ligjit dhe nga ana tjetër do të ketë gjithashtu parime etike, domethënë të trajtojë të gjithë anëtarët e partisë me respekt, duke respektuar ligjin. Mënyra se si ai sillej me anëtarin e partisë Berisha dhe anëtarët e tjerë nuk është gjithashtu e saktë për arsye etike dhe morale – kjo nuk është mënyra për t’u marrë me kolegët.

Çfarë duhet bërë tani?

Është e rëndësishme që ligjshmëria të futet përsëri në organizatën partiake të partisë demokratike.

Kjo sigurisht që mund të jetë e mundur vetëm përmes zgjedhjes së një kryetari ose ekipi të përkohshëm të përbërë nga kryetarët e mëparshëm të PD -së ose kryetarin e fundit të PD -së, sepse kjo natyrisht është një kusht që Lulzim Basha të japë dorëheqjen vullnetarisht ose të votohet për shkak të masivitetit të tij shkelje e ligjit.

Atëherë rruga do të ishte e qartë për të pajtuar përsëri anëtarët e partisë përmes riorganizimit tuaj të PD -së, në periudhën e parë të tranzicionit një kryetar i përkohshëm duhet të marrë detyrën i cili mund të arrijë dhe të stabilizojë përsëri zemrën e partisë demokratike, vetëm një mund ta bëjë këtë.

Përgatiti: Erjon Dervishi

Kategori
Uncategorized

Henze replikë me Blinken: Z.Blinken, Rama – Veliaj, dhe OJQ shqiptare, ja u futën.

Mr. Blinken,then you should ask our good friends james Baker,Obama,Bush and Henry kissinger what they thought of calling the former Albanian prime minister,very good friend of the usa,Berisha, ant-amerikana and denying him entry to the usa, referring to dubious ngo communications

Zoti Blinken, ju keni nxierre nje foto ku keni ftuar në takim ish sekretarët e shtetit të SHBA-së. Atëhere ju z. Blinken duhet të përfitoni nga rasti dhe ti pyesni miqtë tanë të mirë. James Baker, Obama, Bush dhe Henry kissinger se çfarë menduan ata për ta quajtur nga ju antiamerikan, ish-kryeministrin Shqiptar Berisha. Një mik shumë të mirë të SHBA-së, duke i mohuar atij hyrjen në SHBA . Ky veprim i marrë padrejtësisht, duke ju referuar komunikimeve të dyshimta joqeveritare .

Kategori
Uncategorized

Duke u përpjekur ‘të vrasë të atin’, ‘vrau veten’/ Drejtori i sondazhit: Basha nuk ka të ardhme në PD

Pas sondazhit të parë të bërë publik, mbi pëlqyeshmërinë mes Lulzim Bashës dhe Sali Berishës, drejtor i kopmanisë MRB, Dimitris Mavros, shprehet se sondazhi është i qartë.

Në analizën e tij, Mavros thekson se përmes përgjigjeve që kanë dhënë qytetarët kuptohet se plani i Bashës për “të vrarë” Berishën ka dështuar.

“Mendoj se kjo mund të jetë një lëvizje vetëvrasëse. Po të shikojmë brenda PD kupton se ka një rritje me +8 për Berishën dhe -8 për Bashën. Mendoj se plani i Bashës për të rritur lidershpin e tij duke vrarë të atin e tij politik ka dështuar”, u shpreh Mavros.

Drejtori i MRB shtoi se nisur nga ‘preferencat’ e votuesve të PD kuptohet qartë se Basha nuk ka të ardhme në atë parti.

“Mendoj se po flasim për diçka përfundimtare për mua, vetëm nëse amerikanët kanë një pikëpamjet tjetër për vendin dhe për personazhin Basha”, përfundoi Mavros.

Kategori
Uncategorized

Albania: Deal between two anti-democrats?

Martin Henze

Mr Henze, you are one of the best foreign experts on the Balkans and a friend of Albania, briefly to the party leader Basha, where must happen?

He may have the idea as leader that his party colleague Berisha should no longer be a member of the parliamentary group, only he has to let this opinion flow into the democratic opinion-forming process of the DP parliamentary group and the party, he also has to abide by the law, he is not the autocrat of the DP.

The indirect support of Basha’s activities by the pro-government media and the criticism of Berisha and also of his supporters, especially his US Albanian colleague, is striking. 

It appears that certain interested circles are providing propaganda support for Basha as if he were a member of the Rama government. 

As outsiders, we have to ask ourselves, is Mr. Basha still a member of the democratic party or is he a de facto member of Rama’s socialist party, has he made agreements with the autocrat that no outsider knows about?

There are voices in Albania that he did not take the legally correct path, i.e. vote in the parliamentary group and vote in the party convention, so that he would not suffer defeat.

I cannot judge that conclusively. But it seems to be the case. Even more surprising is his reasoning. He had pointed out that he would not allow anti-Americanism and would therefore bypass the committees. This, of course, is a true justification of an anti-democrat. 

For one thing, he is insulting the entire membership of the DP and imputing anti-Americanism to them, while they are all friends of the US and the EU.

 On the other hand, this can certainly not be an argument in a democratic constitutional state not to abide by the constitution and the law. 

Basha, who is still chairman of the DP, has gone outside the law with this behaviour and must therefore resign. In a transitional period, the former chairman should first take over the leadership and eliminate the division in the DP.

As a result, I may have been mistaken about Basha as a person and a democrat, I thought he was an upright Albanian and European democrat and not a complement to the person Rama, whom he has always massively criticised, all very incomprehensible. He told us many things and now it all seems in a different light.

We did not expect him to take illegal decisions, to deliberately flout the constitution and party laws, to realise deals in the USA. This is unacceptable behaviour and should not be tolerated by Albanians either. Our trust in this person is unfortunately close to zero. I don’t see any difference between him and Rama at the moment. Has he applied for asylum with the SP/Rama? I do not know.

In what way incomprehensible behaviour?

In Europe we expect a leader of a democratic party in Albania to abide by the constitution and party laws, unfortunately that is not the case here. If something like this had happened in Europe, the party leader would have apologised for his attempt to deliberately break the law and would have resigned from office within 24 hours and a date would have been set for the election of a new leader. Unfortunately, he did not do this, thereby depriving himself of any legitimacy to appear as a democrat. 

A democrat and Albanian patriot respects the constitution, the party laws and also respects the dignity of his party colleagues.

A party organisation must have confidence in a party leader that, on the one hand, he abides by the legal rules and that, on the other hand, he also has ethical principles, i.e. treats all party members respectfully, by respecting the laws. The way he dealt with the party member Berisha is also not correct for ethical and moral reasons.

Corruption is a big issue in the Balkans and the people of Albania are often accused of being corrupt, especially by the international community, what do you think about that?

Well, indeed, if we look at the criticism, also at the behaviour of some diplomats, we can get the impression: all people are corrupt in Albania, indeed, also the language of some diplomats is surprising.

How is this to be understood?

Well, I sometimes have the impression, especially when I listen to the US ambassador, that she treats the Albanian population as a nation that is not of age and that first needs to be educated. Rama, by the way, is taking a similar approach.

Isn’t that so?

No, Albania is one of the oldest cultural nations in Europe and has had a strong and progressive influence on European culture. 

There were impressive Albanians, such as Francesco Crispi, who co-founded the present-day state of Italy, I am thinking of Robert Elsie, an internationally renowned Albanologist, who unfortunately died much too early, or Midhat Frasheri, a very well-known US American journalist of Albanian origin. Albanians are politically very involved in the USA and other European countries, I have many intellectual friends in Germany from Albania. Scientists with Albanian origin are represented in all renowned universities in the West, many young Albanians have studied at the universities and are highly educated. There are also very committed entrepreneurs in Albania who have potentials like we have in Germany or the USA.

Albania has provided excellent fighters for the mission in Afghanistan , but also for other missions of NATO and our security organisations. We have fought side by side with Albanians against the Serbian war criminals in Bosnia and Kosovo.

Albanian politicians, including Berisha, led Albania out of socialism into a social market economy, into NATO and concluded the decisive international treaties. Of course, they also made mistakes, which government does not do that. However, the result of their policies was that the EU opened up the possibility for Albania to join in 2014, which was a magnificent achievement.

So, these are extraordinary achievements. The Albanians are not children, but adult Europeans, they are equal, with all their strengths and weaknesses.

Albania has structural problems, caused by poverty in the country and by drug trafficking and money laundering, which of course also leads to corruption. They have strategic problems, we will talk about Basha and Rama later.

But it is not the case that there is or was not also massive corruption and criminals in the highest institutions of the USA or Europe, so our representatives in Albania should not now treat the Albanians like stupid students.

What do you mean by that?

In the US, I would just like to point out the many corruptions in the Senate and the House of Representatives and the executive branch, the Watergate affair or the coup attempt in January 2021, the corruption of the Russian funding ration in the US, in connection with the 2016 election, but also in the EU there were massive corruptions.

In the EU?

Let me give you an example.

The Council of Europe is considered the guardian of human rights and democracy in the 47 member states, which include Russia and Turkey. 

Each state sends deputies to the Parliamentary Assembly, which meets four times a year in Strasbourg. In many Western European states, there is little interest in the work, but Azerbaijan has been keen to avoid condemnation of its human rights record by the Council of Europe in recent years. 

Thus, Azerbaijani MPs could celebrate it as a small victory that in January 2013 a report by the German Christoph Strässer on political prisoners in their country surprisingly failed in a vote. Azerbaijan could also be proud that the OSCE report on the parliamentary elections was so overwhelmingly positive. Among others, Volontè and other members, 15 in total, organised that the meeting room was fully occupied for the hearing, all of them were prepared accordingly, according to investigators.

Since then, there has been talk of “caviar diplomacy”. But the Volontè case is about more than caviar and carpets. Volontè has admitted to having received the 2.39 million euros.

It all started for Luca Volontè with a trip to Azerbaijan in July 2011. He flew in business class because the Azerbaijani Suleymanov was paying for everything. After his return, he wrote his Azerbaijani colleague an almost effusive thank-you email, promising a long-lasting friendship and thanking him for the “very good and very precious gifts”. The two stay in touch, and soon Volontè submits a concept on how to improve Azerbaijan’s image in the world. In May 2012, when the European Stability Initiative (ESI) reported on the caviar diplomacy for the first time, causing a stir in the Council of Europe, Volontè emphasised in an internal letter that there was no “evidence of corruption”.

In December 2012, a few weeks before the vote, Volontè detailed in an email to the Azerbaijani lobbyist Muslum Mammadov which “friends” should speak out in the debate. Named are persons who have attracted attention with unusually praising words about Azerbaijan. Volontè turns to the Spanish MP Pedro Agramunt, who was President of the Parliamentary Assembly, with hints on how criticism of the Strässer report could be spread. In December, Volontè also receives the first transfer from a company based in Great Britain, the transfer runs through an account at the Danske Bank in Tallinn. This is apparently to disguise the fact that the money actually comes from Azerbaijan.

After the Strässer report was surprisingly rejected, Volontè seems to fear that this could be the end of the lucrative friendship. “So you forgot about me after your victory …”, he writes to Suleymanov. A short time later, he suddenly requests a new resolution on political prisoners. But just one day later he withdraws the request. “Every wish of yours is an order,” he writes to his contact Mammadov.

Everything else is to be discussed at a meeting in Baku with Suleymanov and the Russian MP Alexei Pushkov.

The friendship is paying off for the Italian: According to his own statements, he should receive ten million euros over ten years. It doesn’t come to that because the payments in the bank come to light and the public prosecutor’s office in Milan gets involved. In court, however, Volontè does not have to answer for corruption, as demanded by the prosecutors, but for money laundering. In this context, of course, German politicians have also been bribed, including a German politician who wrote the election report on Azerbaijan very positively and received a seven-figure fee.

It has long since ceased to be just about Azerbaijan. In the meantime, there is a network in the Council of Europe that protects states with authoritarian tendencies from critical statements, which of course also concerns Albania. 

It is indeed to be feared that the autocratic government of Rama, similar to the Azerbaijanis, also wants to protect itself and is active. 

How do we explain the extremely positive progress reports on Albania, which have nothing to do with reality, how do we explain the incomplete OSCE reports on the 2021 parliamentary elections in Albania, which expressively verbis attests to massive structural election manipulations by the ruling party, but does not make any demands?  

How do we explain the euphoric congratulations of the US and EU ambassadors, the homage paid to the alleged election winner, the autocrat Rama? 

Why are there hardly any pictures and comments from the US ambassador and the EU ambassador on the problems of the poor people in Albania, the women and children, the old people, instead we are confronted again and again with pictures showing these two ambassadors with the elites of the executive, also celebrating.

Do we have here a second case of caviar diplomacy, yes, but I would call it a snowman diplomacy.

How is this to be understood?

The means of payment in Albania is cocaine or the proceeds from the sale of cocaine.

It’s amazing what’s happening in the US and the EU and what does that mean for Albania?

Well, look. Of course, there is also the attempt to influence the leaders of the major Albanian parties in the US, not without reason Rama is more often in the US or has his people in Berlin, Basha also has his issues. There were also some German members of the Bundestag who reported conspicuously, with a euphemistic tendency, about the Rama regime, certainly not without reason.

And Basha?

If we look at the case 645 for document forgery and money laundering against Basha from 2018 that was brought to a positive conclusion on 14 May 2020, I come to many questions and findings.

Which ones?

This is a bit complicated , I will try very briefly. We have the full documents from the US in the Nicolas Muzin/Basha case from 2017/2018 and the court documents from Albania from 2018-2021 including the minority opinion of Judge Shkelqim in the case of Criminal Case No. 645 and comments from international security circles.

The transaction structure that was the subject of discussion in the USA in 2017/2018 is similar in pattern to what we experienced with the Russians and the Azerbaijanis in Brussels in 2013. The same third countries and offshore account organisations have been used. It is about the attempt to exert influence. However, the judicial process in Albania is much more interesting. On the one hand, we have a procedure in which very different public prosecutors were involved, who evaluated the results of the investigation differently and appeared in different places, or, as happened, the accused Basha was not questioned, but a statement by Basha on TV was evaluated as a statement by the competent judge, which is adventurous, which is not allowed under procedural law in Albania. A procedure that reminds me more of a banana republic, but as I said, such things also happen in Western countries.In addition, there is a very insightful opinion by Judge Shkelim of 15 May 2020. If we now assume that in Albania, due to the very autocratic structure of the Rama regime, nothing happens without the knowledge and will of the regime, we come to a very clear first assessment.

I don’t quite understand, what do you mean by nothing happens in Albania without the consent of the Rama government?

Unfortunately, we are currently dealing with an entrenched autocratic government in Albania, due to the still dysfunctional structures of the Supreme Courts, there is no rule of law in Albania. However, there is legal uncertainty, and in this respect, politics is currently above the judiciary, there is a very clear relationship of superiority and subordination, and ultimately, at the political level, it is the Prime Minister who decides, and that is Rama.

Understood, and what is your assessment?

It is the same pattern as in the Saimir Tahiri trial. A trial was staged. What was the stage direction?

First an active prosecution, in the Basha case the script was modified a little bit, certainly so that the case would actually turn out that way. Three prosecutors, acting independently, were appointed at the very beginning of the trial, at the investigative level. 

Then, as in the Tahiri case, there was an indictment and then, just as in the Tahiri case, the process came to nothing. Tahiri, by the way, although sentenced to 3 years probation, is allowed to enter the US without any problems, why is he not persona non grata? So, the chef may have used a different recipe, but the result is the same.

Interesting picture, with the chef, who is paying the bill?

Sure, that’s one of the interesting questions. Who benefits and what has the person paid for it, so that the dish ordered also tastes good. 

And what do you think?

Since we must currently assume that there is political control of the judiciary in Albania, one could conclude that Basha made a deal with Rama, on the political level. 

It is interesting to note that Basha had seemingly left parliament in February 2019 without a strategic concept or goal. On the one hand, it was understandable to resign from a parliament that has no rights and is de facto only supposed to give an illegitimate government the appearance of a democratic government. But what surprised us in Europe was the lack of strategy on the part of the President. There were then certain increases, the opposition in Albania was de facto immobilised since June 2019. Also the non-participation in the local elections, surprising. There was no significant activity or demonstration initiated by Chairman Basha, for almost 2 years, despite the illegal and non-democratic local election. This led to stabilisation of the autocracy of Rama, responsible for the actions and inactions of the democratic opposition is solely Basha, who did it benefit: Rama.

The election campaign of the Democratic Party in Albania for the really important upcoming parliamentary election in 2021 only really started, 4 weeks, before the parliamentary election. Who did it benefit: Rama. Much too late, the ruling party had been in campaign mode for months. It was to be expected that the election would again be manipulated by the ruling party Rama, but also due to the immobilisation of the opposition, there were no such results of the parliamentary election that could have made manipulation more difficult or impossible. In this respect, it cannot be ruled out that there is a pattern between the active activity of the Albanian judiciary/government in the matter of File 645 and the behaviour of Chairman Basha. Incidentally, it is interesting to note that it was only after the conclusion of Case 645, 3 weeks later that Basha executed his signature on the compromise on the electoral law. 

The question arises, to what extent is Basha still open to blackmail because of this and other events and is there a deal between Rama and Basha and to what extent did the US ambassador participate in the deal. Did she call on Basha to take the illegal action to expel Berisha from the parliamentary party?

What do you think?

A deal between Basha and Rama cannot be ruled out. 

And what must happen now?

The problem is, Albania is facing real mega-problems. The state budget is in a massive structural imbalance, also because of the corruption of the Rama executive, the Albanian state is de facto insolvent, the real estate crisis in China will have a massive impact on investments in Albania, and the banks in particular will have problems. The question is whether the savings of Albanians are still safe in Albanian banks.

The economy has collapsed, and more and more young, well-qualified Albanians are emigrating, missing their families, but also the economy. There is no democratic electoral law and the 2017/2021 parliamentary elections were massively and extensively manipulated. Those politically responsible have no legitimacy. Covid 19 is not defeated in Albania, mutants are spreading massively, the 4th wave will break out in Albania in October at the latest and overwhelm the system. Many Albanians have left the country and many more Albanians now want to leave.

It is important that legality be restored to the party organisation of the democratic party. 

This can certainly only be possible through the election of an interim chairperson or team consisting of either the previous DP chairpersons or the last DP chairperson, this is of course conditional on Lulzim Basha voluntarily resigning or being voted out due to his massive breach of the law. Then the way would be clear to reconcile the party members again through your reorganisation of the DP, in the first period of transition an interim chairman should take over the office, who will reach and stabilise the heart of the democratic party again. I see only one person in a position to achieve that at the moment.

Mr Henze, thank you very much for the interview.

Interview in Albanian language:

Kategori
Uncategorized

Mbi filmin “Rilindja e PD-së dhe e Shqipërisë fillon me vdekjen e Berishës”

Analisti / Fatos Lubonja .

Mbi filmin “Rilindja e PD-së dhe e Shqipërisë fillon me vdekjen e Berishës”

Në artikullin “Të luftosh Berishën për të fuqizuar berishizmin” kam shkruar se :

🔺Qëndrimi i Lulzim Bashës dhe i shumëve që e mbështesin lidhur me përjashtimin e Berishës nga Grupi Parlamentar.

🔺Është një hipokrizi e katërfishtë ndaj Berishës, amerikanëve, shqiptarëve dhe vetvetes.

🔺Në funksion të kësaj loje të traditës kulturore shqiptare, ku hipokrizitë dhe gënjeshtrat janë të ndërsjella.

🔺Është ngritur me kohë një makineri e madhe manipulimi që punon për të na bërë të jetojmë me hir dhe pahir ngjashëm me mënyrën e jetës në “gënjeshtrën e madhe” që na detyroi të jetonim propaganda komuniste.

Kësaj here filmi i prodhuar nga “Kinostudio Shqipëria e Re Kapitaliste” është ai me temë: “Rilindja e PD-së dhe e Shqipërisë fillon me vdekjen e Berishës”. Po jap vetëm disa argumente pse flas për gënjeshtër e hipokrizi:

🔺– Sepse momenti i kulmit të mbështetjes amerikane ndaj qeverisë, nëpërmjet goditjes së opozitës, po kërkohet t’u shitet shqiptarëve shpresëhumbur si moment i shpresëgjetjes te një opozitë pa Berishën që do të fituaka kësisoj mbështetjen e Amerikës në luftën e vërtetë ndaj korrupsionit të Ramës. Thënë ndryshe, sepse politikën e Ramës “përça dhe sundo opozitën me ndihmë amerikane” për të fuqizuar sundimin (bashkë me këtë edhe krimin e korrupsionin) po kërkojnë të na e shesin si politikë amerikane që synon aleancën me opozitën “e pastruar” në luftë të përbashkët kundër korrupsionit të Ramës.

🔺– Sepse, ndonëse edhe më naivi e kupton se përçarja e ka dobësuar dhe do të vazhdojë ta dobësojë opozitën, kërkojnë të na mbushin mendjen se dobësimi do të jetë i përkohshëm me argumentin se ishte e domosdoshme që PD t’i nënshtrohej operacionit të heqjes së një tumori malinj dhe se, pasi të bëjë kimioterapinë dhe radioterapinë Rama-Kim-SPAK, më në fund ajo do të rilindë.

🔺– Sepse bëjnë sikur nuk e shikojnë se kjo “kurë” jo vetëm do ta lektisë, por mund ta vdesë fare PD-në (veçanërisht kur sheh se disa ngulmojnë se pas metastazës “Berisha” duhet të hiqet edhe metastaza “Basha”); pra, sikur ta kenë harruar atë që deklaronin deri dje se përballë opozitës është një kundërshtar që ka kohë që kërkon ta “kurojë” kësisoj jo vetëm çdo opozitë të vërtetë, por edhe çdo zë kundër dhe që i ka tashmë në dorë thuajse të gjitha mjetet kirurgjikale për ta realizuar qëllimin e tij.

🔺– Sepse predikojnë se largimi i Berishës së keq do t’i heqë Edi Ramës alibinë e të qenët e keqja më e vogël që e mban në pushtet, ndërkohë që po të dëgjoje se çfarë thoshin kur hynë në çadër apo kur lanë mandatet shkakun e qëndrimit të Ramës në pushtet e lidhnin me të qenët e tij super më e madhe në krye të sistemit të grabitjes së votës nëpërmjet oligarkisë e krimit të organizuar çka, gjithë sipas tyre deri dje, e provoi edhe masakra e fundit zgjedhore.

🔺– Sepse bëjnë sikur besojnë se pa Amerikën nuk fitohen zgjedhjet, megjithëse e dinë se historia e këtyre 30 vjetëve ka treguar të kundërtën dhe sikur nuk e shohin se reagimi i shumicës së shqiptarëve në këtë rast, jo vetëm brenda PD-së, tregon se ata nuk janë aq budallenj sa ç’kërkojnë t’i bëjnë, gjë që e kanë treguar edhe në rastin e tentativës amerikane për të sjellë armët kimike siriane.

🔺– Sepse manipulojnë me përdorimin e fjalës “fitore” që do të ardhka pas katër vjetësh në sajë të moderacionit dhe urtësinë parlamentare të këshilluar apo diktuar nga amerikanët, duke i cilësuar protestat, veprimet e forta që kanë organizuar deri dje mbi fjalën “fitore”, si gabime të diktuara nga Berisha. Me fjalë të tjera, kastrimin që po u bën Rama sot me bisturi amerikane si vazhdimësi e atij që u ka bërë më herët me oligarkët e kapur prej tij – duke u ulur besimin e popullit të Astirit, të Kukësit etj., e për pasojë mbështetjen e fuqishme popullore në protesta si i vetmi mjet i vërtetë për të rrëzuar këtë regjim – po duan të na e shesin si rritje të potencës dhe të fertilitetit.

🔺– Sepse bëjnë sikur nuk shohin e dëgjojnë se argumentet pro Basha mbështeten nga të gjithë ramistët që deri dje e kanë akuzuar Bashën si njeri “të paaftë”, që “fle gjumë”, “i korruptuar”, “humbës i lindur” etj., etj. Thënë ndryshe, bëjnë sikur nuk e kuptojnë se skenari i filmit “Rilindja e PD-së dhe e Shqipërisë fillon me vdekjen e Berishës” i ka zyrat te rilindja e PS-së.

* * *

🔺Ironia e historisë është se për ta bërë më “të vërtetë” gënjeshtrën e këtij filmi po kontribuojnë edhe ambasadorët euro-amerikanë, njëlloj siç kontribuonin për “gënjeshtrën e madhe” të regjimit komunist ambasadorët sovjeto-kinezë.

🔺Fakti është që skenari i këtij filmi ka filluar të ideohet e shkruhet që kur, paradoksalisht, dyshja ambasadoriale LuVllahutin i kërkonte prokurorit Llalla të arrestonte Berishën dhe Metën, me idenë se kjo mund të shitej si sukses i madh i Shqipërisë që do ta fuste atë në Europë –

🔺Nderkohe që këta ambasadorë mbyllnin sytë ndaj shifrave të rritjes së korrupsionin që jepte “Transparency International” gjatë qeverisjes Rama, ndaj rritjes dramatike të azilkërkuesve në vendet e BE-së dhe kur fushat me kanabis që po kaplonin Shqipërinë u dukeshin si fusha me grurë.

E di që në këtë pikë do të më vërsulen me pyetjen:

Meqenëse i kam dhënë shpesh disa nga argumentet e kësaj mbrojtjeje, po u përgjigjem me një pyetje:

Gjithsesi, përtej interesave të SHBA-së dhe BE-së, gjykoj se interesi kryesor i shfaqjes së këtij filmi është i brendshëm dhe përgjegjësia është jona.

🔺Ai kërkon t’i zgjasë jetën këtij regjimi nëpërmjet mbulimit kriminal të faktit se “tumori” që kërkojnë t’i heqin opozitës për ta “shëruar” është vetëm një metastazë sekondare në trupin e Shqipërisë;

🔺Se ky tumor e ka qendrën e tij gjeneruese në sistemin që komandon partia në pushtet, nëpërmjet së cilës ai ka kapluar shtetin, ekonominë, krejt shoqërinë dhe se ai nuk kurohet me operacione fasadë kirurgësh amerikanë, por nëpërmjet kurash të tjera të cilat njerëzit e PD-së nuk janë në gjendje as t’i gjejnë, as t’i aplikojnë, pasi janë brenda tumorit edhe vetë.

Kategori
Uncategorized

Berisha: Rama me Bashën, vjedhin edhe në gjumë .

Kryetarin e kanë marre vertet peng, por dinjitetin dhe vullnetin e demokratëve kurrë. Partia Demokratike do ta shpetojë Shqiperinë nga ky regjim hajdutesh, dhe trafikantësh që nuk pyesin për asgjë .

Këta vjedhin edhe në gjumë, deklaroj Berisha ne Gjirokastër …

Kategori
Uncategorized

Lirohet nga policia për lidhje me trafikantët . Rama e emëron drejtor të përgjithshëm të policisë së shtetit.

🔺Cili ështe Drejtori i ri i policise se shtetit Geldis Nano.

🔺Cila është e kaluara e tij, nisja e karierës si oficer policie dhe lidhja me trafikantët.

🔺Mbas informacioneve në rrugë operative, për lidhjet e oficerit të policisë Geldis Nanos me trafikun dhe trafikantët.

🔺Inspektori i përgjithshem i ministrit të brendëshëm, filloj menjeherë investigimin ndaj oficerit Nano.

🔺Rezultatet e këtij investigimi ju jepnin të drejtë informacioneve të policisë së shtetit dhe sherbimeve te tjera partnere se oficeri Geldis Nano kishte lidhje me trafikun dhe trafikantët.

🔺Menjehere mbas ketij investigimi nga inspektori i pergjithshem i ministrit te puneve te brendeshme, dhe provave të mjaftueshme …

🔺Drejtori i policise se shtetit në vitin 2008 urdheroj menjehere lirimin e tij nga detyra të oficerit Geldis Nano …

Links to traffickers!

The new director of the state police, Geldis Nano, has a dark past. He was expelled from the state police in 2008.

🔺 / Who is the new Director of State Police Geldis Nano.

🔺 / What is his past, starting his career as a police officer and connecting with traffickers.

🔺 / Following operational information, about police officer Geldis Nanos’s links to traffickers and traffickers.

🔺 / Inspector General of the Minister of Interior, immediately started the investigation against Officer Nano.

🔺 / The results of this investigation gave you the right to information from the state police and other partner services that Officer Geldis Nano was involved in trafficking and traffickers.

🔺 / Immediately after this investigation by the Inspector General of the Minister of Interior, and sufficient evidence…

🔺 / The Director of State Police in 2008 immediately ordered his dismissal of Officer Geldis Nano…

Kategori
Uncategorized

Pus Nafte per SOROS mu brenda Zones se Mbrojtur ne Narte!!!

Kujtese:

🔺Pus Nafte per SOROS mu brenda Zones se Mbrojtur ne Narte!!!

🔺Del se Soros qenka pronar i kompanise se naftes prandaj dy ministra dhe 4 Agjensi shkelen ligjin ndersa Prokuroria ka ik ne drejtim te paditur.

🔺Cili nga mercenar-gazetaret e Soros e dha si lajm?

🔺U mcefen.

🔺Kush duhet te mbaje pergjegjesi per shkelje ligji?

🔺Pse paguajme per Agjensi Zonave te Mbrojtura kur keta japin leje pus nafte brenda Zones se Mbrojtur?

🔺Pse na duhet Agjensia e Bregdetit?

🔺Po atehere beni nje amendim ligjor qe shkruan se “cdo ligj qe bie ndesh me interesat e Soros eshte nul”

Nga Albi Malltezi
Rama – Soros dhe harta e zonës se mbrojtur të Nartes ku ndodhet pusi i naftes .
Kategori
Uncategorized

Ambasadore Kim : Dështuat në mënyrë mizerabël me Dr. Berishën.

Hajro Çini Kanada .

Governatoja ilegale e Shqipërisë Yuri Kim, në përpjekje të mbulojë aktivitein e saj, në shkelje të Sovranitetit të Shqipërisë dhe të ligjit ndërkombëtar, po tregon përrallën e rradhës.

USA paska marrëdhënie me Partitë politike. (Siç duket në nivel ambasadorësh).

Unë nuk kishte dëgjuar më parë që ndonjë shtet të kishte marrëdhënia (të shkëlqyer0 me ndonjë parti politike. Idiotsisë së saj unë ju përgjigja në Twiiter:

” Unë jeton në Amerikën e Veriut prej 30 vjetësh.

Nuk kam parë asnjëherë bdonjë marrëdhënie midis USA dhe ndonjë partie politike.

Eshtë shumë e panatyrshme të lexosh të tilla budallallëqe nga një diplomat që në shkelje të ligjeve ndërkombëtare dhe Sovranitetit të Shqipërisë të veprojë si Guvernatore e Shqipërisë.

🔺Ju nuk mund të mbuloni diellin me xham.

🔺Ju dështuart në mënyrë mizerabël me Dr. Berishën.

🔺Krimi i Organizuar, të cilin Dr. Berisha e denoncon pa pushim, ju përdori ju, Don Lunë dhe Blinkenin, dhe ju detyroi ju që ta detyronit atë të mbyllte gojën.

🔺Unë nuk mund ta besoj se sa budalla është Blinkeni, Ose ai punon pë ta sabotuar Presidentin Biden.

Kategori
Uncategorized

Mitrolozi i partisë, kërcënon Edmon Spahon .

Pr /Edmond Spaho .

Postim i E.Soahos /

Replikë e detyruar me Mitrolozin e Partisë.

Ne Kohën e monizmit në vitet 60-70, në Lidhjen e Shkrimtarëve dhe Artistëve ishte një kapterr gjoja shkrimtar, të cilin Partia e ndërsente sa herë deshte ti hante kokën ndonjërit. Kaq e madhe ishte paturpësia, egërsia dhe zelli i tij, sa që edhe Kadarenë mund ta nxirrte mediokër dhe antiparti.

Këtë tipin Lazgush Poradeci e quante Mitrolozi i Partisë. Një mitroloz të tille kemi edhe ne në PD.

🔺Dje publikova një status ku ngre shqetësimin tim per gjëndjen katastrofike në të cilen ndodhet PD.

🔺U shpreha që PD është bunkerizuar dhe për këtë pranova edhe pergjegjësitë e mija si një nga drejtuesit e saj këto 8 vite, megjithëse nuk kam pasur hapësirë për të ndryshuar gjë.

PD ka nevojë të ndryshojë rrënjësisht në se dëshëron të fitojë zgjedhjet. Detyrimin për ndryshim dhe fitore e kemi në rradhë të parë për njerëzit në baze të cilët janë pa punë dhe bukë.

Mendimet e mija nuk ua imponoj askujt, kushdo që i lexon të gjykojë sipas bindjeve të tij.

Kjo vlen edhe për kolegët e Grupit Parlamentar. Cdo njëri prej tyre të më kritikojë me argumenta, madje ashpër, por pa fyerje dhe denigrime.

Fjalen e lirë dhe norma të tjera demokratike po kërkojmë të vendosim në PD.

“Cfarë do tjetër Mondi, pyeti Mitrolozi i Partisë, në 25 vite ka qënë Ministër, Kryetar i FSHF, Nënkryetar i Kuvëndit, Kryetar i Grupit Parlamentar?”

Hajde e mos e quaj këtë bunkerizim!!! Sipas Mitrolozit, ne nuk duhet të flasim sepse kemi marrë karrige dhe duhet respektuar kodi i karrikekracisë!!!

Mitroloz, për të gjitha arritjet kam investuar energji, profesionalizëm, kohë dhe emocione dhe i kam arritur me konkurim dhe votë. Ne vitin 1997, pasi lashë ministërllëkun, rifillova në PD si sekretar seksioni në lagjen time. Unë vetëm të ndenjurat kam të mijat, karriget janë të institucioneve.

Ty ta kuptoj hallin që ke dhe pse mitralon. Kushedi të ndihmon krahu tjetër dhe të zgjidhet halli.

Për dijeni te opinionit dhe kolegëve të mi në Grupin Parlamentar, disa ditë para mbledhjes së fundit të Këshillit Kombëtar, Z. Basha më ka thirrur në zyrë dhe më ka ofruar dy pozicione në Kuvënd dhe Parti. Nëpërmjet tyre do të isha edhe anëtar i Kryesisë së Grupit Parlamentar edhe anëtar i Kryesisë së PDSH.

I refuzova të dyja duke i thënë qe do të qëndroj vetëm Deputet. Kërkesës së tij për të konkuruar për anëtar të Kryesisë të PDSH i jam përgjigjur që nuk e kam qëllim në vetvete dhe nuk do konkurroj. Këtë e bëra edhe për të marrë pak përgjegjësi mbi vehte për ku kemi mbërritur në PD.

Të fala!

Forced retort with the Party Mitroloz.

In the Age of Monism in the 60s and 70s, in the League of Writers and Artists there was a supposedly captive writer, whom the Party changed whenever it wanted to eat someone’s head. So great was his shamelessness, savagery and zeal that even Kadare could be portrayed as mediocre and anti-party.

Lazgush Poradeci called this type the Party Mitroloz. We in the DP also have such a machine gun.

Yesterday I published a status where I raise my concern about the catastrophic situation in which the DP is. I said that the DP has been bunkerized and for this I accepted my responsibilities as one of its leaders for these 8 years, although I had no room to change anything.

The DP needs to change radically if it wants to win the election. We owe it to change and victory first and foremost for grassroots people who are out of work and out of bread.

I do not impose my thoughts on anyone, anyone who reads them to judge according to his convictions. This also applies to the colleagues of the Parliamentary Group. Every one of them to criticize me with arguments, even harshly, but without insults and denigrations. We are seeking to establish free speech and other democratic norms in the DP.

Strangely, last night on a television station, the Party Mitroloz began to machine-gun trying to offend me and sit in the eyes of public opinion.

“What else does Mondi want,” asked the Party Mitroloz, “in 25 years he has been Minister, Chairman of the ALF, Deputy Speaker of the Assembly, Chairman of the Parliamentary Group?”

Come on and do not call this bunkerization !!! According to Mitroloz, we should not talk because we got a chair and the code of the chaircourse should be respected !!!

Mitroloz, for all the achievements I have invested energy, professionalism, time and emotions and I have achieved them with competition and votes. In 1997, after leaving the ministry, I resumed in the DP as section secretary in my neighborhood. I only have my seats, the chairs belong to the institutions.

I understand your plight and why the machine gun. Who helps the other side and the problem is solved.

For the information of the public and my colleagues in the Parliamentary Group, a few days before the last meeting of the National Council, Mr. Basha called me to his office and offered me two positions in the Assembly and the Party. Through them I would be both a member of the Presidency of the Parliamentary Group and a member of the Presidency of the DPA.

I refused both, telling him that I would only stay as an MP. I responded to his request to run for a member of the DPA Presidency that I have no intention in myself and I will not run. I did this to take some responsibility on ourselves for where we arrived in the DP.

One last tip for the Mitroloz. It can also apply to machine gunners. Be careful with words because they are not like dogs whistling at you and turning them back. Do not swear on the phone, because since that story with Babala everyone has started recording conversations. I believe you understand where I mean.

Hello!

Kategori
Uncategorized

Henze i drejtohet Vuçiçit: Fatkeqësisht, jo të gjithë autorët serbë janë nxjerrë ende para drejtësisë.

Fatkeqësisht, jo të gjithë autorët serbë janë nxjerrë ende para drejtësisë.

Nga pikëpamja evropiane, është thelbësore që Vuçiç të akuzohet për krime lufte para Gjykatës Penale Ndërkombëtare;

Ai ishte ministër i Propagandës, edhe me fjalë mund të zhvillohet një gjenocid!

1.400 fëmijëve të vrarë të Kosovë

Kategori
Uncategorized

Henze i përgjigjet Bashës: Dorhiqu . . .

Më e rëndësishmja është, që kryetari të japi dorëheqjen.

Të japi Dorheqjen .

Për veprimet e tij të paligjshme javën e kaluar, duke shkelur rëndë statutin e Partisë Demokratike dhe larguar nga grupi parlamentar liderin historik te Partisë Demokratike .

Të japi dorheqjen .

Për marrëveshjes e fahehtë me Ramën në dëm të Partisë Demokratike, duke i sjellë jo vetëm humbjen në zgjedhjet e fundit parlamentare, por dhe dëme të pa riparueshme.

Të japi dorheqjen .

Për transaksionet ilegale financiare në SHBA, e ndjekur nga një fotografi me Trump …

Twitter i Martin Henze: