Kategori
Uncategorized

Mundësi të pestë nuk ka! Kjo për deputetët që refuzuan sot kuvendin e Partisë Demokratike.

Supë e ftohtë! /Nga Artan Fuga …

Nga pikëpamja e shkencave politike, përtej partive politike, duke gjykuar ftohtë dhe pa asnjë anësi, situata sot është e qartë:

Raporti i forcave politike në Kuvendin e Shqipërisë do të ndryshojë rrënjësisht!

Deputetët që përfaqësojnë trashëgiminë e ish kryetarit Lulzim Basha, i lanë duart nga PD, dhe kanë vetëm katër rrugë për të ndjekur në Kuvendin e Shqipërisë:

1-Ose të bëjnë një Kongres ku të arrijnë të mbledhin përsëri po aq delegatë pasi të rimbledhin seksione!

– Të bindin se kanë prapa tyre partinë.

Po qe se kanë këllqe!

🔺Kjo më duket supë e ftohtë.

2-Ose të dorëzojnë armët dhe të shkojnë kokëulur atje ku kanë thënë se nuk shkojnë. Pra t’i binden Komisionit të rithemelimit.

🔺Këtë nuk ua mban ta bëjnë.

3-Ose të pranojnë se nuk janë më mirë se ish deputetët e Kuvendit të opozitës budallaqe të pasdorëzimit të mandateve.

🔺Si vështirë ta pohojnë.

4-Ose të dorëzojnë mandatet dhe të shkojnë në punë të vet.

🔺Nuk besoj se e bëjnë!

Hall i madh! Me tërci e vërci, me fjali kushtore, me vërdallosje në korridore e restorante, me gjyqe, ankimime, me dëngla në zyrat e Kuvendit, me deklarata para mikrofonëve, janë të mbaruar dhe nuk i duhen më politikisht askujt!

Kategori
Uncategorized

Foltorja ishte një rrugë e imponuar: Opozita nuk emërohet,as. delegohet, ajo është moral.

Unë jam Sali Berisha, kurrë nuk e pranoj shpifjen dhe gënjeshtrën për të vërtetë,” tha Berisha.

“Rruga e Foltores na u imponua. – Kjo rrugë u imponua se ne në 8 vite po kalonim nga disfata në disfatë. – Nga dështimi në dështim. – Të gjitha këto për shkak të një udhëheqësi të papërgjegjshëm, që e konsideroi këtë parti si një sipërmarrje private. – Parimet e vlerat ai i zëvendësoi me pazaret me qeverinë…

Nuk e kishim të lehtë këtë rrugë.

Ne u përballëm këto muaj me të gjithë egërsinë e narkoshtetit, miliardat e parave të drogës dhe krimit.

U përballëm këto muaj me kurthet e neveritshme të ish-drejtuesit të saj, por e vërteta është se u përballëm me përpjekje të jashtëzakonshme të Soros dhe mafies së tij për të shkatërruar opozitën shqiptare, për ta shndërruar atë në një gjethe fike të të majtës shqiptare dhe Edi Ramës.

Por këto përpjekje dështuan.

Unë jam sanksionuar nga DASH me akuza për të cilat në mënyrë absolute nuk ekziston asnjë fakt apo provë.

Jam sanksionuar nga lobimi korruptiv i George Soros dhe Edi Ramës. Cilido që paraqet një fakt, një dokument, një provë më të vogël kundër Sali Berishës, ai është i gatshëm që të marrë çdo masë ndaj vetes së tij.

Unë jam Sali Berisha, kurrë nuk e pranoj shpifjen dhe gënjeshtrën për të vërtetë,” tha Berisha.

Kategori
Uncategorized

Sot do konfirmohet opozita e re, ditët më të mira i kemi para.

Sot Partia Demokratike, rinis rrugën e saj drejt së ardhmes.

Rrugen drejt të ardhmes të demokracisë.

Rrugën drejt të ardhmes së shqiptarëve, dhe Shqipërisë …

1425 delegatë

Sot më shumë se kurrë vëndi ka nevojë për një opozitë të fortë dhe dinjitoze …

Ky Kuvend i ka të gjitha shanset që të kthehet në një Kuvend historik. Sepse nëse sot Shqipëria po lëngon dhe sundohet nga një klikë e drejtuar nga Edi Rama, kjo ka ndodhur pa dyshim edhe për fajin tonë. Kjo nuk do të kishte ndodhur nëse përballë do kishte një opozitë të fortë dhe të pakapur. Edi Rama nuk do kishte asnjë shans përballë një opozite të vërtetë – Bledi Kelliçi /

Kategori
Uncategorized

Avokat Vishaj: Topi, Spahiu merrnin 300 mijë euro për gjyqtar, Berisha i ndaloi

Krijuam një president që ishte Topi dhe një Kreshnik Spahiu, që u paguan lekë për transferimet e tyre. Momenti që një nënkryetar i Këshillit të Lartë të Drejtësisë, bënë emërime e transferime me lekë dhe këtu drejtësia ra.

Arritën nga 50, 100 mijë e deri në 300 mijë euro njerëz të cilët kanë paguar për të prodhuar një dekret’, u shpreh Sajmir Vishaj në ‘Çim Peka LIVE’, në SYRI TV.

‘Shyqyr që ishte ai kryeministër që i ndërpreu …

Sepse merrnin 200-300 mijë euro për të emëruar prokurorë e gjyqtarë.

I ndërpreu kryeministri i asaj kohe (Sali Berisha)’, theksoi avokati Sajmir Vishaj në SYRI TV

Kategori
Uncategorized

A kërkoj Prokuroria Imeraj të sillej Nick Muzin për një dëshmi të dytë ?

Nga Adriana Kalaja/Avokate

Prokurorja e tretë që shkarkohet për çështjen Nick Muzin.

Pas Ervin Karanxhës dhe Kol Hysenajt, sot shkarkohet Elisabeta Imeraj.

Sa i fortë paska qënë Lulzim Basha?

Dhe çfarë lidhje ka Yuri Kim me këtë çështje që e sulmoi kaq shumë Elisabeta Imerajn?

Mos ka lidhje me faktin se Prokurore Elisabeta Imeraj kërkoi të sillej Nick Muzin për një dëshmi të dytë?

Koha do e tregojë.

Kategori
Uncategorized

Pentagoni mohon informacionet në DN në lidhje me garancitë e sigurisë së SHBA

Nga: Olof Svensson

Dagens Nyheter njoftoi se Shtetet e Bashkuara nuk do t’i japin Suedisë garanci sigurie përpara anëtarësimit në NATO.

Pasi Aftonbladet citoi informacionin, Pentagoni ka dëgjuar prej tij me një mohim të fuqishëm të informacionit DN.

– Është e gabuar, thotë Eric Pahon, këshilltar i Departamentit të Mbrojtjes së SHBA.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg.Foto: Leon Neal / AP

Çështja e garancive të sigurisë gjatë një periudhe të ndërmjetme midis një aplikimi suedez në NATO dhe një anëtarësimi të miratuar ka qenë shumë aktuale javët e fundit.

Aftonbladet ishte në gjendje të zbulonte dje se si Shtetet e Bashkuara ashtu edhe Mbretëria e Bashkuar kanë bërë premtime për masa konkrete për rritjen e sigurisë, të cilat përfshijnë një prani ushtarake në Detin Baltik.

Artikulli i Aftonbladet u parapri nga publikimet si nga Dagens Nyheter ashtu edhe nga Expressen se Suedia dhe Finlanda nuk kishin marrë asnjë garanci sigurie, gjë që sipas burimeve të Aftonbladet shkaktoi irritim në zyrat e qeverisë.

Deklaratat se Suedia nuk do të mbrohet ose nuk do të marrë mbështetje gjatë një procesi të mundshëm aplikimi janë në duart e Rusisë, ka thënë një burim qeveritar.

Pentagon vill inte närmare kommentera vilka säkerhetshöjande åtgärder som diskuterats mellan svenska och amerikanska företrädare.

Pentagoni nuk dëshiron të komentojë më tej se cilat masa për rritjen e sigurisë janë diskutuar mes përfaqësuesve suedezë dhe amerikanë.Foto: AP

“Është Gabim”

Në artikullin mbi premtimet e sigurisë së SHBA-së dhe Mbretërisë së Bashkuar, Aftonbladet citoi Dagens Nyheter të shkruante se Sekretari i Shtetit Colin Kahl në Departamentin e Mbrojtjes së SHBA “e bëri të qartë se garancitë e sigurisë së SHBA nuk zbatohen gjatë procesit të aplikimit, por zbatohen vetëm për anëtarësimin e plotë. “.

Citimi i cituar në DN, të cilin Aftonbladet e citoi, e bëri Pentagonin të reagojë dhe të kontaktojë me Aftonbladet:

As zëvendëssekretarja amerikane e mbrojtjes Kathleen Hicks dhe as Sekretari i Shtetit për Departamentin e Mbrojtjes Colin Kahl nuk e kanë bërë këtë deklaratë. Kjo është e gabuar, thotë Eric Pahon, këshilltar për çështjet publike në Departamentin e Mbrojtjes të SHBA.

Kryeredaktori i Dagens Nyheter, Anna Åberg, thotë se Departamenti i Mbrojtjes i SHBA-së nuk ka kontaktuar me DN për publikimin e tyre.

DN: Vështirë për të komentuar

Në një koment në email, ajo shprehet:

“Ne kemi përmendur një burim në artikull. Pentagoni nuk na ka kontaktuar dhe e ka mohuar këtë. Nëse e bëjnë, ne sigurisht që do të mbajmë një qëndrim për të, por është e vështirë të komentohet para se të dimë se kush tha çfarë.”

Ajo gjithashtu thekson se ka një ndryshim midis garancive të sigurisë dhe masave të promovimit të sigurisë dhe se artikulli i DN fokusohej në garancitë formale të sigurisë. “Nga ana tjetër, për Suedinë dhe Finlandën priten lloje të tjera mbështetjeje, ndër të tjera, nga SHBA-ja dhe Mbretëria e Bashkuar – detyrë që përfshihet edhe në publikimet e DN-së dhe të Aftonbladet-it”. shkruan Anna Åberg.

Kështu funksionon NATO

I referohet NATO-s

Pentagoni nuk dëshiron të komentojë më tej se cilat masa për rritjen e sigurisë janë diskutuar mes përfaqësuesve suedezë dhe amerikanë dhe ia referon çështjen NATO-s.

“Kur bëhet fjalë për parametrat e anëtarësimit në NATO, ia lëmë aleancës së mbrojtjes ta diskutojë”, thekson Eric Pahon.

NATO i referohet një deklarate më 5 prill të Sekretarit të Përgjithshëm Jens Stoltenberg për pranimin e Suedisë dhe Finlandës në Aleancën e Mbrojtjes.

– Unë pres që të 30 aleatët t’i mirëpresin dhe se ne do të gjejmë mënyra për të adresuar gjithashtu shqetësimet që ata mund të kenë për këtë periudhë të ndërmjetme midis një aplikimi dhe faktit që ka ndodhur ratifikimi i fundit

Kategori
Uncategorized

‘kush është i interesuar për shkarkimin e prokurores, që hetoi grupet kriminale dhe terroristët’ ?

Avokate Adriana Kalaja /

Vetë prokurorja Elizabeta Imeraj në seancat para KPA ka parashtruar pyetjen, se ‘kush është i interesuar për shkarkimin e saj, që hetoi grupet kriminale dhe terroristët’.

Disa pyetje publike për “dashnorët” e Reformës në Drejtësi:

1🔺A ka marë urdhër Eddvin Rama nga një nga burgjet e Sigurisë së Lartë për të ndërhyrë në shkarkimin e Prokurores Imeraj?

2🔺A e ka thirrurr ky i findit anëtaren e KPA Ina Ramën dhe i ka dhënë urdhër të shkarkojnë Prokuroren Imeraj?

3🔺Po Yuri Kim a ka bërë presion që Trupa e KPA’-së të “ushtrojë detyrën”?

4🔺Çfarë lidhje ka kjo letër anonime me vëzhguesin e ONM-së Theo Jacobs?

5🔺Çfarë lidhje ka kjo letër anonime me vëzhguesin e ONM-së Theo Jacobs?

6🔺Po Prokurorit të Durrësit, djalit të tezes së Etilda Gjonajt, a ju ofrua mos ankimimi i vendimit të KPK-së 2 me 1 vetëm që të mos zbardhë veprat penale të Jacobs?

7🔺Po letra e tre anëtarëve të KPK-së që denoncojnë për presion të Jacobs është hetuar?

8🔺Po shkarkimi me lista dhe në bashkëpunim me ndërkombëtarët nga KPK-ja a është hetuar?

9🔺A është hetua presioni i Genta Bungos që bashkëpunon me subjektin që e ka kaluar në veting dhe që ka qënë relatore, kur thonte “një maloke më pak?

10🔺Po vetë Ina Rama, nën avujt e verës që kanë konsumuar mbrëmë në ambientet e KPA-së tek merrnin vendimin, ka ndikuar te vendimi që do marë Trupa e

Gojët e liga thonë se në Prokurorinë e Përgjithshme që drejtohet nga djali tezes së Ina Ramës është hapur shampanja.

Avokate Adriana Kalaja /

Uroj të ketë qenë verë dhe shampanjë cilësore se, do i lërë për një kohë shuuuuuuuuumë të gjatë me dhimbje koke ata që shkarkojnë me urdhër dhe që festojnë për interesa personale.

Kategori
Uncategorized

Ne kurrë nuk harrojmë: 377 djem e burra ekzekutohen nga sërbët brenda një dite .

Nga Salih Shala /

27 prill 1999

Forcat serbe rrethojnë fshatin Mejë në jugperëndim të Kosovës. Pasi plaçkitën dhe grabitën fshatarët me para, stoli dhe sende personale, ata ekzekutojnë 377 djem dhe burra dhe i dëbojnë gratë dhe fëmijët në mal.

Disa vjet më vonë, shumë prej trupave gjenden në kampin ushtarak Batajnica jashtë Beogradit – 418 km nga vendi ku u ekzekutuan.

Ata u varrosën nën terrenin e stërvitjes ushtarake dhe mbi ta u vendos një poligon qitëse, në mënyrë që njerëzit e tjerë të mos kishin akses në të.

Deri atëherë masakra klasifikohej si “fake news” dhe “një fantazi e NATO-s dhe Perëndimit”.

23 vjet më vonë, saktësisht i njëjti model përsëritet në Ukrainë. Civilë të masakruar, kriminelët fshehin trupat dhe të gjitha i quajnë “gënjeshtra perëndimore”. Shpresa ime e vetme është që aksesi në internet dhe telefonat inteligjentë që sot e bëjnë shumë më të lehtë dokumentimin e provave të këtyre krimeve do t’i vendosin kriminelët pas hekurave, ndryshe nga masakra e Mejës ku askush nuk u dënua deri më sot, 23 vjet dembel.

FOTO: Fëmijë nga Meja që sapo kanë kaluar kufirin për në Shqipëri pasi kanë parë vrasjen e babait të tyre disa orë më parë.

FOTO:
Fëmijë nga Meja që sapo kanë kaluar kufirin për në Shqipëri pasi kanë parë vrasjen e babait të tyre disa orë më parë

KURRË NUK HARROJMË!

27 April 1999

Serbiska styrkor omringar byn Meja i sydvästra Kosovo. Efter att ha plundrat och rånat byborna på pengar, smycken och personliga tillhörigheter avrättar de 377 pojkar och män och utvisar kvinnorna och barnen till bergen.

Ett par år senare hittas många av kropparna i militärlägret Batajnica utanför Belgrad – 418km från platsen de avrättades. De begravdes under den militära träningsplatsen och en skjutbana placerades över dem så att inga andra människor skulle ha tillgång dit. Fram till dess klassades massakern som “falska nyheter” och “en fantasi av Nato och västvärlden”.

23 år senare upprepas exakt samma mönster i Ukraina. Civila slaktade, de kriminella gömmer kropparna och kallar det hela för “västliga lögner”. Min enda förhoppning är att internetåtgången och smartphones som idag gör det mycket enklare att dokumentera bevis för dessa brott kommer att placera de kriminella bakom lås och bom, till skillnad från massakern på Meja där ingen dömts förrän idag, 23 år lat Öh.

BILD: Barn från Meja som precis passerat gränsen till Albanien efter att ha bevittnat mordet på sin pappa några timmar tidigare.

GLÖM ALDRIG!

Kategori
Uncategorized
Kategori
Uncategorized

Sulmet kriminale të bandave të Beogradit urdhërohen nga serbomadhi Vuçiç!

Nga Sali Berisha !

Nga Sali Berisha

Te dashur miq, pas argresionit barbar rus ndaj Ukraines, Beogradi ka organizuar falanga banditesh dhe ka ndermarre me to ne menyre te perseritur sulme kriminale dhe terroriste ndaj patrullave te policise se Kosoves ne veriun e vendit.

Me keto sulme te Vuçiç kerkon te provokoje konflikt dhe destabilizim dhe te vazhdoje keshtu projektin e tij te Serbomadhise.

Denoj me ashpersine me te madhe keto akte te perseritura kriminale ndaj policise se Kosoves dhe kerkoj nderprerjen e tyre te menjehershme

Kategori
Uncategorized

Magjistratët e rinj/ Dhjetëra zyrtarë të administratës “Rama” emërohen gjyqtarë. Lista e plotë

Sistemi i Drejtësisë ka nevojë për prokurorë e gjyqtarë të rinj, për shkak se shumë i ka larguar vetingu. Sot përfundoi provimi rekrutues në Shkollën e Magjistraturës nga ku do dalin 80 gjyqtarë e prokurorë.

Në tre vitet e fundit janë rekrutuar 176 magjistratë gjyqtarë e prokurorë, të cilët janë gati të zëvendësojnë ata që ikën. Të dhënat hedhin dritë mbi një fakt që tërheq vëmendje: gati gjysma e tyre vijnë nga administrata shtetërore e viteve të fundit.

Punonjës të shtetit, me pozicione në administratën qendrore ose lokale, janë brezi i ri i Reformës në Drejtësi, ata që do zëvendësojnë të “vetinguarit”. Janë ata që kaluan filtrat e rreptë të Shkollës së Magjistraturës. Fillimisht, u rekrutuan nga administrata shtetërore dhe pasi studiuan e punuan njëkohësisht, sot do jenë drejtësia e re.

Shumë magjistratë vijnë nga ministritë. Të tjerë nga institucionet në varësi të ministrive apo kryeministrisë. Institucionet që kanë trajtuar çështjet e pronësisë dhe pushteti vendor mbajnë numrin më të madh. Disa magjistratë janë rekrutuar prej ndërmarrjeve me kapital shtetëror nga pozicione të mirëpaguara.

Lista e magjistratëve gjyqtarë e prokurorë tregon vetëm ku kanë punuar para rekrutimit dhe nuk analizon aftësitë e tyre:

• Albert Spahiu- ASHK

• Agim Korçari- ASHK

• Alisa Spahja- ASHK

• Besmira Arshiaj- ASHK

• Ema Lazaj- ASHK

• Klajdi Terova- ASHK

• Gladiola Bregu- ASHK

• Matilda Peza- ASHK

• Griselda Haxhiaj- ASHK

• Anisa Xake- Ministria e Drejtësisë

• Enea Babameto- Ministria e Drejtësisë

• Ornela Ferhati- Ministria e Drejtësisë

• Mirjon Brahimllari- Ministria e Drejtësisë

• Edona Vajushi- Ministria e Drejtësisë

• Dejvi Çelçima- Ministria e Drejtësisë

• Emirjana Dimo- Ministria e Drejtësisë

• Esmeranda Basho- Ministria e Drejtësisë

• Dajana Ndreja- Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë

• Alma Veizi- Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë

• Lumturi Zhupa- Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë

• Anjeza Kalanxhi- Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë

• Eni Çulli- Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë

• Hava Memko- Ministria e Bujqësisë

• Megi Strakosha- Ministria e Bujqësisë

• Nertil Dushku- Ministria e Bujqësisë

• Erolda Tarelli- Ministria e Mbrojtjes

• Leonard Kryeziu- Ministria Mbrojtjes

• Irida Barkaj- Ministria e Financave

• Sonila Qerolla- Ministria e Financave

• Lirim Bulica- Ministria e Arsimit

• Valjona Haxhiraj- Ministria e Mjedisit.

• Edison Tatoshaj- Drejtoria e Tatimeve

• Urim Kalia- Drejtoria e Tatimeve

• Alba Ngresi- Bashkia Tiranë

• Glenda Zeneli- Bashkia Tiranë

• Mexhit Doçi- Bashkia Tiranë

• Dorina Stroka- Bashkia Gjirokastër

• Vasjana Postol- Bashkia Korçë

• Uran Korra- Bashkia Elbasan

• Aida Yzeiraj- Bashkia Fier

• Malvina Pellumbi- Bashkia Kavajë

• Dorina Alushi- Prefektura Durrës

• Lirëza Sinollari- Prefektura Korçë

• Gentiana Shukullari- Këshilli Qarkut Korçë

• Brisida Leka- DPPPP

• Delvijot Llusha- DPPPP

• Olta Cenaj- Fondi Shqiptar i Zhvillimit

• Aurora Alimadhi- Fondi Shqiptar i Zhvillimit

• Mikel Hysometaj- Avokatura e Shtetit

• Besiana Sadikaj- Avokatura e Shtetit

• Albulena Kuliçi- OSHEE

• Megi Muhaj- OSHEE

• Irma Cacaj- Posta Shqiptare

• Eva Hysko- Posta Shqiptare

• Enri Rista- AKEP

• Bevil Beqiraj- DAP

• Eni Naqellari- ADISA

• Olta Hadushaj- Komisioni i Prokurimit Publik

• Anjeza Topçi- Agjencia Kombëtare e Mjedisit

• Kristi Jorgji- Drejtoria e Përgjithshme e Transportit Rrugor

• Alfred Gjonpali- Drejtoria e Përgjithshme e Doganave

• Silvana Belishta- Agjensia e Trajtimit të Pronave

• Ermelinda Fejzo- Albpetrol

Shkolla e Magjistraturës menaxhohet nga i njëjti staf pedagogjik dhe drejtues prej shumë vitesh.

Megjithëse sistemi i drejtësisë po reformohet, ata që kanë rekrutuar, trajnuar dhe nxjerrë breza prokurorësh, gjyqtarësh që i largoi vettingu, bashkë me të tjerët që po zëvendësojnë të ikurit, “menaxherët” e Magjistraturës mbeten të njëjtë.

Gazeta Standart /

Kategori
Uncategorized

Kjo është arsyeja pse Putini është më i rrezikshëm nesër

Premium:

Pushtimi rus i Ukrainës ka shkuar shumë më keq sesa shpresonte udhëheqja ruse dhe ata kanë humbur një sasi të konsiderueshme materialesh.

Sipas kolektivit shqyrtues Oryx, ndër të tjera kanë humbur 531 tanke, 314 mjete luftarake dhe 561 mjete kundërtanke.

Këto janë sasi historike në kohët moderne.

Për çdo njësi që Rusia humbet në Ukrainë, ka më pak për të kërcënuar Suedinë.

Megjithatë, nuk ka asnjë arsye për të qenë dembelë pasi shumë faktorë tregojnë se Rusia do të jetë një kërcënim i madh për Suedinë nesër.

Kategori
Uncategorized

Qielli nuk funksionon për sorrat.

Aktivistja Adriana Kalaja …

Ndjehem e turpëruar Shqipëria ime e mjerë.

Ndjesë nga thellësia e zemrës time se në këtë vend:

Ka mbirë Bari por edhe Grami

Kanë çelur Lulet por edhe Gjëmbaçet.

Kanë lindur Zogjtë por edhe Sorrat.

Ka lindur Skëndërbeu por edhe Hamzai.

Kanë lindur Zogjtë por edhe Sorrat.

Ka lindur Skëndërbeu por edhe Hamzai.

Ka lindur Mamica por edhe Elisa.

Kanë lindur Gratë por edhe Sudet

Kanë lindur Burrat por edhe Erionët.

Ky Sorra Kuq e Zi, është ai që futi pazaret në KLD bashkë Bamir Paçen.

150 mijë deri në 300 mijë një emërim.

Kanë lindur Opozitarët por edhe Shërbëtorët e pushtetit.

Kanë lindur Patriotët por edhe Tradhëtarët.

Kanë lindur Shqiponjat por edhe Zvarranikët.

Ndaj më fal vendi im.

Zvarranikët nuk fluturojnë dot.

Gjithë jetën dinë vetëm të zvarriten.

Qielli është i destinuar për SHQIPONJAT.

Kategori
Uncategorized

Bota e Vikingëve – 10 vende treguese …

Interesi për epokën e vikingëve është vetëm në rritje, dhe vitet e fundit paraardhësit tanë janë parë në një sërë përshkrimesh pak a shumë realiste në film dhe televizion. Por edhe në realitet, ka shumë për të zbuluar: gurë unikë rune, vende misterioze adhurimi, fshatra të rikrijuar vikingësh dhe muze me thesare bujare. Bashkohuni me botën e vikingëve!

1. Muzeu i Foteviken – jetoni si viking

Epoka e Vikingëve zgjati nga fillimi i shekullit të nëntë deri në mesin e shekullit të 11-të – 250 vjet të cilat sot duken si disa nga më emocionueset në historinë nordike. Një kohë kur vikingët nga vendet nordike zbuluan Amerikën, tregtuan me pjesë të mëdha të Rusisë së sotme dhe Perandorisë Bizantine edhe më të largët, u nisën dhe plaçkitën Ishujt Britanikë dhe Francën, ndër të tjera, dhe lanë gjurmë në gjithçka që nga Kostandinopoja. dhe Sicilia në Grenlandë dhe Newfoundland në SHBA.

Nëse doni të hyni të gjithë brenda dhe të jetoni jetën vikinge, nuk ka vend më të mirë në ish-mbretërinë e Vikingëve që sot përbën vendet nordike sesa muzeu i Foteviken, pikërisht buzë detit ku Falsterbonäset del në Sound. Fjala muze tingëllon si çdo gjë tjetër veçse lavdëruese, por kjo është pikërisht ajo që po ndodh këtu. Askund tjetër në Suedi nuk mund të shkosh aq larg në jetën e vikingëve sa këtu. Foteviken është një përpjekje për të krijuar një fshat viking “të vërtetë” të përshtatur nga palisada. 

Një ditë në muzeun e Foteviken është paksa si një udhëtim mijëravjeçar në kohë.

Një ditë në muzeun e Foteviken është paksa si një udhëtim mijëravjeçar në kohë. Foto: Johan ÖbergNdani foton në Pinterest

Qindra të cilët janë të përfshirë në biznes me të vërtetë bëjnë gjithçka për të jetuar sa më shpejt që të jetë e mundur. Ashtu si ndërtimi i shtëpive siç bënin vikingët, duke gatuar mbi një zjarr të hapur, duke fjetur në kokat prej druri të mbuluara me kurthe kafshësh, duke u veshur me rroba prej liri dhe leshi dhe – shumë shpesh – duke bërë rroba, produkte ushqimore, bizhuteri dhe gjëra të tjera në stilin viking. Kur flisni me hardhucat – ose rigjeneruesit siç dëshiron t’i quajë muzeu – ju habiteni se sa seriozë janë të gjithë me stilin e jetës së tyre vikinge. Shikoni kalendarin e faqes në internet kur mund të shihni zejtarë në punë, të merrni pjesë dhe të mësoni vetë ose të shihni kur është koha për tregun njëjavor të vikingëve të kësaj vere, i cili tërheq shumë “vikingë” nga e gjithë nordikët dhe nga vendet baltike si Polonia dhe Gjermania. 
fotevikensmuseum.se

Treguesi jashtë çadrës së tij vikinge gjatë javës së tregut të Foteviken. Fshati është pjesërisht i rrethuar nga pallate dhe nga një kullë e lartë vrojtimi ju keni një ide të mirë për çdo "armik" & quot; do të afrohej.

Treguesi jashtë çadrës së tij vikinge gjatë javës së tregut të Foteviken. Fshati është pjesërisht i rrethuar nga rrethimi dhe nga një kullë e lartë roje e keni një ide të mirë nëse do të afrohej ndonjë “armik”. Foto: Johan Öberg

2. Mbretëria e runes – merrni një raund rune

Në Runriket rreth Vallentunasjön në Täby dhe Vallentuna, ka një bollëk mbetjesh vikingësh si një rrugë mijëravjeçare dhe një gjykatë unike. Përveç kësaj, shumë gurë mbresëlënës rune. Ju mund të ndiqni një rrugë të sinjalizuar mirë drejt nëntë kujtimeve të rëndësishme të Vikingëve të përshkruar në faqen e internetit – një udhëtim prej 40 km që mund ta bëni me biçikletë, me makinë ose me autobus lokal. Në bibliotekën kryesore të Täby, takoni gruan vikinge Estrid Sigfastdotter, të rikrijuar në dyll. Mbetjet e saj janë ndoshta më të vjetrat e Suedisë të identifikuara me siguri. Ajo ishte gjyshja e fermerit të madh Jarlabanke, i cili kishte ngritur shumë gurë rune. 

Në bibliotekën kryesore të Täby, mund të takoni gruan vikinge Estrid Sigfastdotter, të rikrijuar në dyll. Runestone me pikërisht kryqin që shumë qindra vjet më vonë u bë një simbol i komunës Täby.

Në bibliotekën kryesore të Täby, mund të takoni gruan vikinge Estrid Sigfastdotter, të rikrijuar në dyll. Runestone me pikërisht kryqin që shumë qindra vjet më vonë u bë një simbol i komunës Täby.Ndani foton në Pinterest

Në fshatin e kishës Täby është ura e Jarlabanke, e ndërtuar mbi një ligatinë. Një e treta e rrugës është restauruar. Disa kilometra në veri, gjykata e rrethit Arkils tingstad është e përshtatur me gurë rune. Shumë nga fermat në zonë mbajnë ende emrat e tyre Viking. Ashtu si Fällbro, ku një gur i fuqishëm trekëndor mbetet aty ku u ngrit në një vend varrimi. Në Risbyle në anën perëndimore të liqenit, ka mbetje të një porti dhe dy gurë të mëdhenj rune – njëri me kryqin që është bërë stema komunale e Täby. 
runriket.se

Fällbrostenen qëndron pikërisht aty ku ishte ngritur, pranë fermës Fällbro, e cila është ende një fermë aktive sot.

Fällbrostenen qëndron pikërisht aty ku ishte ngritur, pranë fermës Fällbro, e cila është ende një bujqësi aktive sot. Foto: Johan Öberg

Ferma e Gune – vizitoni një fermë vikingësh

Të kuptosh se si jetuan vikingët një mijë vjet më parë nuk është gjithmonë aq e lehtë. Ferma e Gune në Upplands Väsby në veri të Stokholmit është një përpjekje serioze – dhe ajo që i takon vizitorët është një jetë fshatare e organizuar mirë. Sepse edhe pse vikingët njihen për udhëtimet e tyre tregtare dhe për grabitjen e trenave, shumica e fermerëve ishin me kohë të plotë – ose ndërmjet udhëtimeve të tyre. Ferma është ndërtuar në zona të vërteta vikingësh, pranë një varrimi, por është një kopje e një ferme që u gërmua përpara ndërtimit të një autostrade në Upplands-Bro. 

Në fermën e Gune, si klasat e shkollës ashtu edhe vizitorët e zakonshëm marrin një pasqyrë të jetës së përditshme të epokës së vikingëve.

Në fermën e Gune, si klasat e shkollës ashtu edhe vizitorët e zakonshëm marrin një pasqyrë të jetës së përditshme të epokës së vikingëve. Foto: Johan ÖbergNdani foton në Pinterest

Këtu, studiuesit jetojnë jetën vikinge me rroba të përjetshme të bëra prej liri dhe leshi – shpesh së bashku me klasat e shkollës. Ndërmjet prillit dhe tetorit, ferma është gjithashtu e hapur për vizitorët e zakonshëm, të cilët mund të shkojnë në kuzhinë ku gatuhet shpesh ushqim i vërtetë, të takojnë derrat me baltë në një gardh të thjeshtë, të shohin njerëz që punojnë në farkëtarin e Vikingëve dhe të vendosen në shtëpinë e tyre të banimit. shtretërit përgjatë mureve atje pothuajse mund të besohet se vikingët kanë fjetur një natë më parë. Shumë gurë rune janë zhvendosur në një moment – kjo nuk vlen për bllokun lëvizës në pyll nga Edssjön, katër kilometra nga ferma e Gune. Një linjë e rëndësishme shkoi këtu dhe ata që kaluan bllokun lëvizës mund të shihnin dy gdhendje të mëdha runike ku, ndër të tjera, tregohet për Ragnvald, i cili shkoi në Kostandinopojë dhe u bashkua me rojën e perandorit. 
upplandsvasby.se/gunnes-gard.html

Dikush pothuajse mund të besojë se vikingët sapo janë ngritur nga shtretërit e tyre në fermën e Gunne.

Dikush pothuajse mund të besojë se vikingët sapo janë ngritur nga shtretërit e tyre në fermën e Gunne. Foto: Johan Öberg

4. Uppåkra – sekretet e qendrës së kultit

Uppåkra jashtë Lundit është për një vizitor të zakonshëm pak “të gjitha ose asgjë”. Nëse thjesht ecni vetë, turneu virtual në kopjen e një shtëpie kulti është më i miri, por aty ku komuniteti i madh si qyteti dhe vendi i kultit ishin rreth vitit 100 deri në fund të viteve 900, mund të shihen vetëm fusha rrotulluese. . Pra, ajo që duhet të bëni është të bashkoheni në një turne udhërrëfyes. Pastaj fushat marrin jetë dhe ju ofrohet një histori magjepsëse për një nga vendet më të rëndësishme historike të vendit – një vend kulti që u zhduk shpejt në të njëjtën kohë kur Lundi u themelua në fund të epokës së vikingëve – treguar nga arkeologët që kanë gërmuar këtu. 

Arkeologu Elias Astour është një nga udhërrëfyesit që i jep jetë vendit kult Uppåkra, pak jashtë Lundit.

Arkeologu Elias Astour është një nga udhërrëfyesit që i jep jetë vendit kult Uppåkra, pak jashtë Lundit. Foto: Johan ÖbergNdani foton në Pinterest

Në një turne me guidë do të mësoni rreth gjetjeve unike dhe se si punojnë arkeologët e sotëm. Krejt ndryshe nga dikur, kur njerëzit më së shumti kërkonin thesare – tani historitë e fshehura të përditshme të shtresave kulturore janë më të nxehta. Por edhe sot mund të gjeni thesare, dhe objektet më të bukura kanë seksionin e tyre në muzeun historik të Lundit që ia vlen të shihet. Këtu shohim me sytë tanë objekte nga e gjithë Evropa dhe Azia që kanë përfunduar në Uppåkra. Tregtia botërore nuk është me të vërtetë asgjë e re. 
uppakra.se, historiskamuseet.lu.se

Thesaret që arkeologët gjetën në Uppåkra mund të shihen në muzeun historik të Lundit - duke përfshirë gota qelqi që udhëtonin larg nga Azia.

Thesaret që arkeologët gjetën në Uppåkra mund të shihen në muzeun historik të Lundit – duke përfshirë gota qelqi që udhëtonin larg nga Azia. Foto: Johan Öberg

5. Ferma Kata – gjetja unike e Varnhem

Kohët e fundit në vitet 2005–2006, muzeu i Västergötland gërmoi një kodër pranë kishës së manastirit dhe rrënojave të manastirit të Varnhem dhe gjeti rrënojat e një prej kishave të para prej guri të njohura të Suedisë, një kishë e vogël ferme e epokës vikinge që ndoshta ishte ndërtuar rreth vitit 1040, e cila është rreth njëqind vjet pas varreve më të vjetra të njohura të krishtera, në Varnhem. Brenda kishës janë gjetur edhe gjurmë të një kishe prej druri të fundit të viteve 900. 

Kështu mund të jenë dukur kisha prej guri dhe paraardhësit e saj prej druri.

Kështu mund të jenë dukur kisha prej guri dhe paraardhësit e saj prej druri. Foto: Johan ÖbergNdani foton në Pinterest

Ishte në këto zona që Krishterimi depërtoi për herë të parë në atë që sot është Suedia – pak më shumë se 100 vjet përpara kristianizimit të Mälardalen. U bë edhe më emocionuese kur kisha gjeti edhe një varr të paprekur me eshtrat e një gruaje të quajtur – Kata. Fakti që emri i saj dihet është për faktin se aty pranë kishte një gur varri me runa, i cili shtrihej në majë të arkivolit. Ai thotë “Kättil e bëri këtë gur pas gruas së Katës, motrës së Torgil”. Sot ju mund të shikoni me përbuzje mbetjet e Katës kur kapaku i gurit të arkivolit u zëvendësua me një në xhami. 

Mbetjet e Kata-s (mbiemri nuk përdorej gjatë epokës së vikingëve) tani janë nën një kapak xhami. Kisha me oborr të vogël pranë kishës së Varnhem në Västergötland mund të jetë dhoma më e vjetër e kishës e ruajtur në vend.

Mbetjet e Katës (mbiemri nuk përdorej gjatë epokës së vikingëve) tani janë nën një kapak xhami. Kisha me oborr të vogël pranë kishës së Varnhem në Västergötland mund të jetë dhoma më e vjetër e kishës e ruajtur në vend. Foto: Johan ÖbergNdani foton në Pinterest

Arkeologët besojnë se Kata ishte sundimtarja e fermës dhe se ajo vdiq në moshën 35-vjeçare. Përmes teknologjisë moderne mjekoligjore, pamja e saj është rikrijuar me skeletin si bazë – një grua 160 centimetra e gjatë dhe e dhimbshme ku analiza e ADN-së ka treguar se ajo kishte flokë kafe të hapur dhe sy gri-blu. Figura e dyllit mund të shihet në muzeun e qarkut në Skara. 
vastergotlandsmuseum.se

Kisha e manastirit të Varnhem - këtu është varrosur themeluesi i Stokholmit, Birger Jarl.

Kisha e manastirit të Varnhem – këtu është varrosur themeluesi i Stokholmit, Birger Jarl. Foto: Johan Öberg

6. Birka dhe oborri – qendra e pushtetit të liqenit Mälaren

Birka është ndoshta kujtimi më i famshëm i vikingëve në Suedi. Posta e gjallë tregtare në një ishull në liqenin Mälaren, i cili për 200 vjet ishte më i rëndësishmi i epokës së vikingëve dhe që nganjëherë quhet qyteti i parë i Suedisë, u braktis shpejt rreth vitit 975, kur Sigtuna aty pranë u bë një seli e rëndësishme sundimi ku, midis gjëra të tjera, është prerë monedha e parë e vendit. Nëse nuk keni varkën tuaj, janë varkat e ekskursionit të Strömma-s që aplikojnë në Björkö në liqenin Mälaren ku ndodhej Birka. Në verë, Strömma Birkaturer ka nga një varg i gjatë kalatash në Mälaren lindor, dhe ai udhëtim është një përvojë më vete. Përveç kësaj, përfshihet një turne me guidë në ishull dhe arkeologët e aftë që i udhëheqin e bëjnë vizitën shumë më emocionuese sesa nëse thjesht ecni rreth vetes, pasi asgjë që është gërmuar nga epoka e vikingëve nuk është e dukshme në peizazh. 

Anders Hesselback është një nga udhërrëfyesit në Birka që i bën vizitorët të ndjejnë krahët e historisë.

Anders Hesselback është një nga udhërrëfyesit në Birka që i bën vizitorët të ndjejnë krahët e historisë. Foto: Johan ÖbergNdani foton në Pinterest

Nga ana tjetër, ekziston një muze i vogël i bukur me një ekspozitë të mirë për varrin e pakrahasueshëm me një luftëtare që ka rezultuar të jetë një grua dhe një fshat i vogël i bukur vikingësh, duke përfshirë një numër varkash vikingësh. Fshati është i banuar nga vikingët e harlisur gjatë verës. Nuk duhet humbur as ushqimi i restorantit i frymëzuar nga vikingët. Në Adelsö (e cila mund të arrihet me makinë dhe traget falas) është Hovgården, i cili së bashku me Birka ka qenë një vend i trashëgimisë botërore që nga viti 1993. Hovgården ishte selia e krerëve vikingë që sundonin Birka. Vetë naosi është zhdukur prej kohësh, por ka tuma varrimi dhe gurë rune. 
birkavikingastaden.se

Në Birka ka një numër kopjesh të varkave të epokës së vikingëve. Muzeu i Birkës ka modele të shkëlqyera që tregojnë se si dukej plastika e gjallë e tregtisë një mijë vjet më parë.

Në Birka ka një numër kopjesh të varkave të epokës së vikingëve. Muzeu i Birkës ka modele të shkëlqyera që tregojnë se si dukej plastika e gjallë e tregtisë një mijë vjet më parë. Foto: Johan Öberg

7. Uppsala e Vjetër – vend mitik i flijimeve

Uppsala e Vjetër është pa dyshim vendi më i famshëm i adhurimit të epokës së vikingëve në Suedi, i rrethuar nga një mori mitesh dhe pretendimesh fiktive gjatë mijëra viteve të fundit. Tre tumat e fuqishme të varrimit, plus shumë varre më të vogla, magjepsin dhe ia vlen të vizitohen pavarësisht nga stina. Uppsala e Vjetër zakonisht vihet në dukje si vendi ku vikingët u kristianizuan përfundimisht, që do të thotë se epoka e vikingëve përfundoi. Para kësaj, ritet fetare dukeshin krejtësisht të ndryshme. 

Pavarësisht gërmimeve, nuk dihet se kush është varrosur në tumat e larta të varrimit të Uppsalës së Vjetër.

Pavarësisht gërmimeve, nuk dihet se kush është varrosur në tumat e larta të varrimit të Uppsalës së Vjetër. Foto: Johan ÖbergNdani foton në Pinterest

Gjerman Adam i Bremenit përshkroi ritet makabre në librin e tij 1075 – ai tregon për sakrifica të shumta njerëzore, gjak në lumenj dhe kufoma të varura në pemë. I gëzuar, por studiuesit e sotëm dyshojnë në atë që ai shkroi kur ai vetë nuk ishte kurrë atje, por donte të përhapte krishterimin dhe t’i vinte johebrenjtë në ditë të këqija. Një tjetër pamje të paktën po aq interesante e vendit të kultit është dhënë në muzeun pranë tumave të varrimit. Këtu bazohen gërmimet arkeologjike. Disa nga tumat e varrimit u hapën që në shekullin e 19-të dhe gjurmët e një shtegu rituale u gjetën së fundmi. 

Një vizitë në muzeun që është ngjitur me tumat e varrimit në Uppsala e vjetër është një domosdoshmëri nëse jeni të interesuar për Epokën e Vikingëve. Ndër të tjera, këtu zbardhen edhe shumë mite.

Një vizitë në muzeun që është ngjitur me tumat e varrimit në Uppsala e vjetër është një domosdoshmëri nëse jeni të interesuar për Epokën e Vikingëve. Ndër të tjera, këtu zbardhen edhe shumë mite. Foto: Johan ÖbergNdani foton në Pinterest

Kisha pranë tumave të varrimit ishte një nga të parat e Uppland dhe më herët shumë më e madhe se sot, por pjesët u shkatërruan kur peshkopi u zhvendos në Uppsala. Mos e humbisni gurin e hollë që është ngjitur me tulla në murin e kishës.
destinacionuppsala.se

8. Äskekärrskeppet – anija e vetme vikinge e ruajtur në Suedi

Në Roskilde, Danimarkë, ka disa anije vikinge në një muze pranë fjordit, dhe në Oslo ka edhe më të ruajtura dhe jashtëzakonisht ia vlen të shihen anije vikinge nga Oseberg dhe Gokstad, plus një anije tjetër prej së cilës ka vetëm pjesë. Përveç kësaj, këtu shfaqen objekte të panumërta unike, si slita të gdhendura, karroca me rrota druri, vegla, enë kuzhine, armë dhe koka dragoi të gdhendura që mbetën në anije kur varroseshin gjatë ceremonive mortore. Së bashku, të gjitha objektet ofrojnë një pasqyrë magjepsëse se si jetonin të pasurit në kohën e Vikingëve. 

Dy anijet Viking të ruajtura më bukur në botë mund të shihen në Oslo - një përvojë që ia vlen një udhëtim.

Dy anijet Viking të ruajtura më bukur në botë mund të shihen në Oslo – një përvojë që ia vlen një udhëtim. Foto: Johan ÖbergNdani foton në Pinterest

Në Suedi, nuk janë gjetur gjetje të mëdha anijesh të ruajtura – me një përjashtim: Äskekärrsskeppet, e cila u gjet nga një fermer që në vitet 1930 po gërmonte pranë lumit Göta në veri të Goteborgut. Sot, anija Äskekärr 16 metra e gjatë është e ekspozuar në Muzeun e Qytetit të Goteborgut. Nuk është një anije e modelit që zakonisht e lidhim me udhëtimet vikinge, por një anije tregtare dhe mallrash kërcitëse, e cila sipas matjeve të qymyrit 14 është ndërtuar rreth vitit 900 dhe që arkeologët besojnë se është përdorur për gati 40 vjet. Është vlerësuar se anija Äskekärr mund të transportonte pak më shumë se 16 ton ngarkesë – një sasi e konsiderueshme mbi një mijë vjet më parë. 
goteborgsstadsmuseum.se

Anija e kënetës së kutisë në Muzeun e Qytetit të Goteborgut - anija e vetme vikinge e ruajtur në Suedi.

Anija e kënetës së kutisë në Muzeun e Qytetit të Goteborgut – anija e vetme vikinge e ruajtur në Suedi. Foto: Johan Öberg

9. Sigurdsristningen, Rökstenen, Sparlösastenen, Gotland – gurë të fuqishëm.

Ka rreth 3000 gurë rune të njohura në Suedi plus të paktën 800 gdhendje rune në vende të tjera si pllaka guri. Gjysma e gurëve rune janë në Uppland, por disa nga më emocionuesit janë diku tjetër. Ashtu si gdhendja e Sigurds në Sundbyholm në Sörmland – gdhendja më e madhe runike në botë. Këtu janë fotografitë e mbushura me aksion të marra nga historia e Sigurd Fafnesbane – me gjuetinë e dragoit, zemrën e dragoit të pjekur në skarë dhe gishtin e madh të djegur që e bëri Sigurdin të kuptonte gjuhën e zogjve. 

Detaj nga Sigurdristningen spektakolare.

Detaj nga Sigurdristningen spektakolare. Foto: Johan ÖbergNdani foton në Pinterest

Guri i tymit në kishën Rök në Östergötland, me 760 runat e tij të shkruara dendur, është teksti runik më i gjatë i njohur në botë. Ndoshta është gdhendur në fillim të shekullit të nëntë dhe tregon një histori të vështirë për t’u interpretuar, të errët për disa mbretër dhe ndoshta riprodhon pjesë të një mitologjie vikinge që ka humbur që atëherë. Kohët e fundit në dhjetor 2021, u lançua një teori krejtësisht e re, sipas së cilës teksti përbëhet nga gjëegjëza që fokusohen në “çështjet kozmike dhe problemet universale”. 

Rökstenen në Östergötland është ai me shkrimin runik më të gjatë.

Rökstenen në Östergötland është ai me shkrimin runik më të gjatë. Foto: Johan ÖbergNdani foton në Pinterest

Sparlösastenen në kishën Sparlösa në Västergötland konsiderohet se është bërë në shekullin e nëntë dhe ka gdhendje në katër anët, duke përfshirë një faqe imazhi magjepsëse, tredimensionale ku një buf lufton një gjarpër dhe një anë tjetër me një anije të madhe, një kështjellë, një viking me kalë dhe çfarë mund të jetë në të vërtetë një luan. Në Gotland ka një bollëk figurinash fantastike të epokës së vikingëve. Një e preferuar që vlen të përmendet është figurina e fuqishme e kuqe që qëndron jashtë në Muzeun Bunge – një përshkrim mijëra-vjeçar i aventurës. 
raa.se

Guri Sparlösa në kishën Sparlösa në Västergötland konsiderohet të jetë bërë në shekullin e nëntë dhe ka gdhendje në katër anët, duke përfshirë një me një anije të madhe, një kështjellë, një viking mbi kalë dhe atë që në të vërtetë mund të jetë një luan.

Guri Sparlösa në kishën Sparlösa në Västergötland konsiderohet të jetë bërë në shekullin e nëntë dhe ka gdhendje në katër anët, duke përfshirë një me një anije të madhe, një kështjellë, një viking mbi kalë dhe atë që në të vërtetë mund të jetë një luan. Foto: Johan Öberg

10. Muzeu Historik, Salla e Lashtë, Muzeu Viking – muzetë më të mirë

Mijëra thesare vikinge dhe gjetje të tjera janë gjetur në Suedi, dhe gjetjet më të mira natyrisht shfaqen në muze. Meqenëse Muzeu Historik në Stokholm inauguroi ekspozitën e re të përhershme të Vikingëve në verën e vitit 2021, muzeu është një domosdoshmëri për këdo që është i magjepsur nga Epoka e Vikingëve. Objektet – nga shpatat e fuqishme deri te bizhuteritë luksoze të grave në ar të pastër – janë absolutisht të pakrahasueshme, dhe më në fund të gjitha këtyre gjetjeve u është dhënë një kornizë që ata e meritojnë me informacione të mira dhe histori frymëzuese për jetën e vikingëve në një stil modern.

Korsi erës e erës së vikingëve në bronz të praruar dhe një thesar ari në formën e byzylykëve në Muzeun Historik në Stokholm.

Korsi erës e erës së vikingëve në bronz të praruar dhe një thesar ari në formën e byzylykëve në Muzeun Historik në Stokholm. Foto: Johan ÖbergNdani foton në Pinterest

Në Sallën e famshme Antike në Muzeun Gotlands mund të shihni disa nga sasitë e mëdha të thesareve vikinge të gjetura në ishull – mesatarisht çdo dy vjet do të gjeni një thesar më të madh argjendi dhe në mes të shumë gjetjeve të tjera, të cilat ndonjëherë janë edhe më unike. Përveç kësaj, disa nga figurat më mbresëlënëse të Gotland janë të ekspozuara në muze. 

Thesar i madh argjendi Gotland dhe një figurinë tipike Gotland nga epoka e vikingëve në muzeun e Gotland.

Thesar i madh argjendi Gotland dhe një figurinë tipike Gotland nga epoka e vikingëve në muzeun e Gotland. Foto: Johan ÖbergNdani foton në Pinterest

Disa muze të tjerë përmenden në pjesë të tjera të këtij teksti, por një muze tjetër mund të përfshihet: Muzeu i Vikingëve / Vikingaliv në Stokholm, ku arkeologët ofrojnë një turne edukativ dhe argëtues me guidë përmes ekspozitës. Vizita përfundon me një udhëtim të ngjashëm me parkun argëtues ku mund të ndjekim udhëtimin e Vikingëve të Ragnfrid në lindje. 
historiska.se, gotlandsmuseum.se, thevikingmuseum.com

Leifur është bërë prej dylli, por ende duket paksa e dyshimtë kur arkeologu Eric Östergren tregon për origjinën e tij në muzeun The Viking Museum / Vikingaliv.

Leifur është bërë prej dylli, por ende duket paksa e dyshimtë kur arkeologu Eric Östergren tregon për origjinën e tij në muzeun The Viking Museum / Vikingaliv. Foto: Johan Öberg

Kategori
Uncategorized

Urime opozitës properëndimore: Urime Sali Berishës, e keni kuptuar ku duhet të qëndroni, jeni miq besnikë të Europës, Gjermanisë dhe SHBA-së.

Martin Henze …

Evropa/SHBA-Shqipëri: Duhet të theksojmë se në Shqipëri ekziston vetëm një grup politik i cili është, pa egjër por dhe pjesë e shoqërive civile, të Europës/SHBA-së dhe kjo është opozita shqiptare dhe këtu në veçanti PD. . dhe doktor Berisha, i cili e udhëhoqi Shqipërinë drejt Perëndimit dhe NATO-s,

Sali Berisha është i vetmi në Shqipëri që mund të dëshmojë përvojën historike me komunizmin, një orientim të qartë drejt Perëndimit dhe një angazhim real për t’u anëtarësuar në BE.

Aktorët e tjerë autokratë, si Rama, Veliaj, Basha, Tabaku Bardhi, Alibeaj janë, sipas nesh, në krah të ekzekutivit të korruptuar në Shqipëri.

Ata po negociojnë me Serbinë dhe kështu me Rusinë, duke anashkaluar Kosovën dhe shtetet e tjera demokratike në Ballkan, nuk kanë më besimin tonë.

Ne nuk do ta harrojmë këtë dhe sigurisht që do të qëndrojmë pranë jush dhe së bashku do t’i japim Shqipërisë një të ardhme në Bashkimin Evropian.

Në këtë drejtim, urime Shqipërisë, urime opozitës properëndimore dhe urime Sali Berishës, e keni kuptuar ku duhet të qëndroni, jeni miq besnikë të Europës, Gjermanisë dhe SHBA-së.

Ne nuk do ta harrojmë këtë dhe sigurisht që do të qëndrojmë pranë jush dhe së bashku do t’i japim Shqipërisë një të ardhme në Bashkimin Evropian.

“Le Pen një albanofobe dhe raciste”, Berisha uron Macron: Fitore e madhe për Francën dhe Europën

Nga

infopress

Ish kryeministri, Sali Berisha, ka uruar Emmanuel Macron për fitoren e zgjedhjeve në Francë.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, Berisha shkruan se rizgjedhja e Macron në krye të shtetit është një fitore për Francën dhe Europën, teksa e cilëson rivalen e tij Marine Le Pen si një ekstremiste pro Putin.

“Rizgjedhja e Presidentit Makron, nje fitore per Francen dhe Europen!

Te dashur miq, ne zgjedhjet presidenciale te Frances presidenti Emanuel Macron u rizgjodh, mori mandat te dyte

Kjo ishte nje fitore e madhe per Francen dhe mbare Europen. Rivalja e tij Marine LePen ishte nje ekstremiste pro Putin por edhe raciste dhe albanofobe.

Ndaj dhe ti urojme suksese Presidentit Macron ne te mire te Frances dhe Bashkimit Europian. Sb”, shkruan Berisha

Ish kryeministri, Sali Berisha, ka uruar Emmanuel Macron për fitoren e zgjedhjeve në Francë.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, Berisha shkruan se rizgjedhja e Macron në krye të shtetit është një fitore për Francën dhe Europën, teksa e cilëson rivalen e tij Marine Le Pen si një ekstremiste pro Putin.

“Rizgjedhja e Presidentit Makron, nje fitore per Francen dhe Europen!

Te dashur miq, ne zgjedhjet presidenciale te Frances presidenti Emanuel Macron u rizgjodh, mori mandat te dyte

Kjo ishte nje fitore e madhe per Francen dhe mbare Europen. Rivalja e tij Marine LePen ishte nje ekstremiste pro Putin por edhe raciste dhe albanofobe.

Ndaj dhe ti urojme suksese Presidentit Macron ne te mire te Frances dhe Bashkimit Europian. Sb”, shkruan Berisha

Kategori
Uncategorized

Refuzo atë që mori pjese ne djegien e selise se PD -Korçë ne vitin e zi 1997 .

Avokatia aktiviste Adriana Kalaja /

Nesër në Bashkinë e Maliqit do zhvillohen zgjedhjet për Kryetar dhe forumet drejtuese.

Siç do përzgjidhni dhe votoni kandidatin sot, ashtu do vije fitorja apo humbja nesër!

Ndaj, Demokratë është dita e juaj, e mos heshti.
Flisni me fjalë dhe me votë.

Në këtë kuadër, ju bëj thirrje të refuzoni atë që mori pjesë në djegien e selisë së degës së Partisë Demokratike Korçë, në vitin e zi 1997, si pjesë e bandës së kryebanditit Arben Zylyftari

Vota juaj për atë që ju përfaqëson, do e bëj Partinë Demokratike:
Më të pastër.
Më të hapur.
Më të bashkuar.
Më të fortë.

Kategori
Uncategorized

Ky Revolucion nuk ndalet nga asgjë .

Ky revolucion nuk ndalet nga asgjë. Nuk besoj se ka pasur një shkelje më të rëndë mbi vlerat e lirisë, mbi të cilat qëndrojnë SHBA-të dhe vendet e lira.

Nuk është kurrë orientim apo parim i vendit të madh të lirisë !

Ky është një akt individual, për të cilin ne në mënyrë absolute do të informojmë me hollësi autoritetet e SHBA-ve”, tha Berisha.

Ish-Kryeministri Sali Berisha ka shprehur bindjen e tij sot se ndërhyrja e Ambasadores së SHBA-së Yuri Kim, në proceset e brendshme të Partisë Demokratike është një akt individual dhe jo një orientim i vendit të saj të madh të lirisë, Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

I pyetur nga gazetarët sot në selinë e PD-së për këtë ndërhyrje të ambasadores në vendimet që po merr gjykata së fundmi lidhur me drejtimin e PD-së, Berisha tha:

“Nuk besoj se ka pasur një shkelje më të rëndë mbi vlerat, vlerat e lirisë mbi të cilat qëndrojnë SHBA dhe vendet e lira. Nuk besoj kurrë se ky është një orientim, është një parim i vendit të saj të madh të lirisë. Ky është një akt individual për të cilin në mënyrë absolute do të informojmë me hollësi autoritetet e SHBA.”

Kategori
Uncategorized

A paguhet, dhe sa paguhet heshtia ? Nga Adriana Kalaja .

A po paguhet kjo heshtje gjumi?

Aktiviste / Adriana Kalaja …

Në një lokal midis Elbasanit dhe Librazhdit, ishin ulur deputetët Gazment Bardhi dhe Taulant Balla me ish prokurorin e Elbasanit, SPAK-istin e sotëm dhe heroin e fëmijëve të Merimangës së Zezë, Yuri Kim.
Duke qënë se ndiheshin shumë të shqetësuar, prania e Kamarierit për t’i marë porosinë i shqetësoi shumë.

Kamarieri: Çfarë do merrni?

Ata: Çfarë?

Kamarieri: Çfarë do pini?

Bardhi: 3 kafe dhe 1 ujë me 3 gota.

Kamarieri: Kafe Trimash apo …….sh?

Ata: Çfarë?

Me shumë sheqer thanë njëzëri.

SPAK-isti: Ju e dini që unë ju bëra nder të madh sepse të dy jeni të përfshirë në këtë ngjarje kriminale.

Balla: Edhe unë të bëra nder që të çova në SPAK.

Bardhi: Edhe unë ta ktheva nderin se nuk u ndjeva fare kur u emërove në SPAK.

Madje vazhdoi ai, i thashë dhe Bashës ta kalojë në heshtje.

Ndërkohë, 1 qen që kishte në mes të këmbëve Bardhi, lehte papushim sa herë fliste ai.

Më në fund mendova, e paska marë Qenin nga ish bashkëjetuesi.

Mbase me vendim gjykate vazhdova mendimet …

Mbase po i biem në qafë kot Merimangës së Zezë Yuri Kim.

Reforma në Drejtësi po jep rezultat. 😉

1 A u shpërblye ish prokurori i Elbasanit me emërim në SPAK, lidhur me qëndrimet që mbajti me këtë dosje?

2 A ka filluar hetimi ndaj deputetit Balla për lidhje direkte me këtë vepër penale?

3 A ka filluar hetimi ndaj deputetit Bardhi për ngritjen e një strukture të armatosur në kundërshtim me dispozitat ligjore?

4 A ka filluar hetimi ndaj deputetit Bardhi për lidhje direkte me këtë vepër penale?

5 Po ndaj Efektivëve të Policisë që ja mbathën sapo filluan krismat?

6 Po ndaj deputetit Basha që me ndihmën e z. Kunat është i investuar që kjo çështje të mbyllet pa bujë?

7 Jane hetuar apo investiguar nga prokuroria me metoda speciale takimet para dhe pas ngjarjes te Restoranti i birit tjetër të Ramës, Gjergj Luca?

8 Po deputeti rilindas, vëllai i prokurorit dhe dy zv. Drejtorat e Policisë në Elbasan janë pyetur lidhur me këtë çështje?

9 Si e kaloi Vetingun Alfred Shehu kur raporti DSIK ishte negativ?

10 Po me viktimën e dytë të kësaj ngjarje tragjike Arbër Paplekaj, çfarë po bëhet kur ka kaluar 1 vit nga rregjistrimi i veprës penale?
Gojët e liga thonë se përveç manipulimit të provave, po tentohet një marëveshje me viktimën pas hekurave, me qëllim që të shpëtojnë personazhet e ëndrrës time:
Balla,
Bardhin,

SPAK-istin Alfred Shehu,

Dhe shumë të tjerë të përfshirë në këtë ngjarje të rëndë që tregoi se banditë nuk ishin vetëm ata në pushtet por edhe grupi i strukturuar kriminal Basha-Bardhi.

Nisur nga akuza që i është ngritur Paplekajt si “Vrasja në rrethana të tjera cilësuese kundër dy ose më shumë personave dhe në mënyrë të rrezikshme për jetën e shumë perdonave”, “Vrasje e efektivëve të Policisë së Shtetit mbetur në tentative” dhe “Heqja e lirisë kryer me dhunë dhe në bashkëpunim”, tregon qartazi se pas hekurave duhet të jenë edhe bashkëpuntorë të viktimave Xhuvani dhe Paplekaj.

Çfarë po ndodh që pas hekurave është vetëm Paplekaj?


Kush ka qëlluar në drejtim të E. Prengës dhe ish policit P. Vuksani, E. Bodinakut dhe efektives Xh. Sota?

Këto janë pyetjet që duhet të zgjidhë Organi i Akuzës, të cilat janë shqetësim edhe për publikun e gjërë.

Duhet të jenë shqetësim edhe për median që çuditërisht, duke përjashtuar një numër shuuuuuuumë të vogël, nuk u kujtuan fare për këtë ngjarje kaq të rëndë.


Nuk kanë faj.
Kanë hallin e Donaldit dhe të Beatrixit a u puthën apo jo.
Nuk reagojnë madje as kur deputeti Bardhi pohon (në intervistë me Merita Haklaj), se:

Pse nuk reagon Organi i Akuzës?


Përgjigjen besoj e dinë të gjithë.

Se të themi moralisht këta personazhe kanë detyrim të zbardhin të vërtetën e kësaj ngjarje gënjejmë veten se këta horra, kanë kohë që kanë bërë sherr me MORALIN.

Politikisht?

Ngjarja është e zbardhur se tregoi se në Elbasan fitoi banda më e fortë.

Juridikisht?

Organi i Akuzës duhet të zbardhë ngjarjen duke çuar prapa hekurave çdo person që ka lidhje ne këtë ngjarje të rëndë.

Po Ne?

Duhet të ngremë zërin tonë dhe të kërkojmë llogari fort për të shpëtuar viktimën e dytë të kësaj historie nga pazaret e ndyra të politikës së plehrave të pa riciklueshme për atë që është e shkruajtur me gërma të mëdha, por që Merimanga e Zezë, mafiozja Yuri Kim ja thotë në vesh Kryetarit të SPAK-istave se:

Ligji është një dhe i barabartë për të gjithë.

Minimalisht këtë gjë e meritojnë katër fëmijët dhe familja e Arbrit.

E meritojnë të tregohet e vërteta se Arbri nuk është vrasës, por se faji i vetëm i tij është se zgjodhi të jetë në krah të vrasësve të vërtetë.

Katër fëmijët dhe familja e Arbrit e meritojnë të vërtetën ashtu siç është.

Dhe e vërteta fillon duke shpëtuar jetën e viktimës së dytë Arbër Paplekaj dhe duke çuar pas hekurave fajtorët e vërtetë të kësaj ngjarje.

Nga ata që ngritën grup të strukturuar kriminal.

Nga Gazment Bardhi i pari e me rradhë.

Kategori
Uncategorized

Ambasador Kim : ka kaluar koha kur një grua si ju, sillet si guvernatorëve .

Martin Henze replikon me Ambasadoren Kim .

Kategori
Uncategorized

Mos harroni Mariupolin!’ Remember Mariupol!’

Nga Robin Horsfall /

Çfarëdo që të ndodhë këtë javë në MARIUPOL, do të mbahet mend nga brezat e ardhshëm në Ukrainë dhe në mbarë botën.

Nuk janë fitoret e mëdha që mbahen mend më shumë me krenari, por humbjet më heroike. Alamo, Arnhem, Tobruk dhe Dunkirk të gjithë kanë një vend në historitë e kombit të tyre, sepse mbrojtësit dhanë jetën e tyre dhe frymëzuan ata që do të vijnë. Një kufi gjithnjë e në tkurrje me numra gjithnjë e më pak, pak shpresë përforcimesh, që po mbarojnë ushqimet dhe municionet dhe i rrethuar nga një armik jashtëzakonisht superior. Ata luftojnë dhe do ta bëjnë këtë derisa të mos kenë municion.

Kur beteja për Donbasin të fillojë seriozisht, i gjithë kombi ukrainas do të ketë fjalët “Mos harroni Mariupolin” në buzët e tyre. Sado që të zgjasë kjo luftë dhe sido që të jetë rezultati përfundimtar, kjo pikë e vogël në hartën e Detit Azov do të mbetet një simbol i rezistencës ukrainase që do të mbahet mend nga brezat që do të vijnë. Fitorja mund të vijë në shumë forma.

Putini ka krijuar armikun e tij, ai kurrë nuk do ta mposhtë simbolin e lirisë së Ukrainës me fuqi zjarri.

Nga Robin Horsfall /

Remember Mariupol!’

Whatever happens in Mariupol this week will be remembered by future generations in Ukraine and around the whole world.

It is not the great victories that are best remembered with most pride but the most heroic defeats. The Alamo, Arnhem, Tobruk and Dunkirk all hold a place in their nation’s histories because the defenders laid down their lives and inspired those yet to come. An ever shrinking boundary with ever shrinking numbers, little hope of reinforcements, running out of food and ammunition and surrounded by a vastly superior enemy. They fight on and will do so until they have no ammunition left.

Russia might take what’s left of the city but the name of Mariupol will hold a special place in history – a place that emphasises the brutality of Putin in stark contrast to the stoic heroism of the Ukrainian people.

When the battle for the Donbass begins in earnest the whole Ukrainian nation will have the words ‘Remember Mariupol’ on their lips. However long this war lasts and no matter what the end result this small dot on the map of the Sea of Azov will remain a symbol of Ukrainian resistance that will be remembered by generations yet to come. Victory can come in many guises.

Putin’s army can take this small piece of land but they will lose all hope of victory. The defenders of Mariupol will remain in the hearts of the people of Ukraine and the hearts of the free world for years to come. Putin has created his own nemesis he will never defeat the symbol of Ukrainian freedom with firepower.

Kategori
Uncategorized

Mos bërtisni sikur Berisha ju “zhvirgjëroi”.

Nga Luçiano Boçi /

Kam dëgjuar shumë histerizma majtiste nga mbrëmë, për “thirrjen” e Doktorit siç duan ta quajnë, ose “kërkesën” ligjore siç dua ta quaj dhe është!
Madje dhe nga quasi-deputetë që vetë, kur i hoqën bustin e diktatorit shkrepën armët dhe u shkrehën në lumë lotësh!

Këto po bëjnë si shumë “të ndershëm” ndërkohë që bandat e tyre dhe qeveria-bandë po bën kërdinë. Ndërkohë që çdo ditë rrëmbejnë, grabisin me maska e ashiqare fare, çdo gjë që u del përpara!

Na tregojnë Kushtetutën këta, që pushtetin historikisht e kanë marrë vetëm me dhunë, vrasje e kryengritje!

Kategori
Uncategorized

Berisha i përgjigjet Yuri Kimit: Loja me opozitën kukull ka marrë fund

Berisha responds to Yuri Kimi: The game with the puppet opposition is over .

Duke folur në ‘Të Paekspozuarit’ në McnTv, Berisha deklaroi se reagimi i saj ishte një pozicion qesharak.

Ajo që mund ti them zonjës është, merr fund loja me opozitën kukull. Nuk ka më opozitë kukull’, tha Sali Berisha.

Natyrisht ajo që mund ti them zonjës është, merr fund loja me opozitën kukull.

Nuk ka më opozitë kukull.

Dhe një nga zhvillimet më pozitive të Shqipërisë është kjo. Unë po i përgjigjesha Edi Ramës, që siç e shifni ishte bërë meit kur fliste. Kush e di sa mesazhe kam marrë. Ka krijuar kompleksin.

Ka mundësi të u jetë dhimbsur njerëzve se si është bërë’, theksoi Sali Berisha.

Çfarë mekanizmi kanë krijuar?

Të turpshëm, të një keqpërdorimi ekstrem të Enkelejd Alibeajt.

Para një muaji ndodhi e njëjta skenë.

Ngrihet Taulant Balla nga vendi dhe i thoti Lindita Nikollës, nuk do ti japësh fjalën Berishës por Enkelejdit.

Kërcen Taulant Balla, kur unë do të merrja fjalën. Proteston dhe kërkon 5 minuta pushim, vetëm të mos lejohesha unë të përgjigjesha. U detyrova të dal tek mediat jashtë.

The historical leader of the Democratic Party, Sali Berisha, has responded to the reaction of Ambassador Yuri Kim, regarding what happened in the parliament hall.

Speaking on ‘The Unexposed’ on McnTv, Berisha stated that her reaction was a ridiculous position.

What I can tell the lady is, the game with the puppet opposition ends. “There is no more puppet opposition,” said Sali Berisha.

Ridiculous position of the governor, who undertakes to interpret the rules of parliament. Undertakes to determine who should take the floor and protest that the government is being accused, and that no accusations should be made.

Of course what I can tell the lady is, the game with the puppet opposition ends. No more puppet opposition. And one of the most positive developments in Albania is this. I was answering Edi Rama, who as you can see had become meit when he spoke. Who knows how many messages I received. Has created the complex.

“People may have felt sorry for how it was done,” said Sali Berisha.

‘He is not a problem between me and Alibeaj. It is a problem between me and Edi Rama. Edi Rama spoke as much as he wanted and curved my name 30-40 times. In the law of the parliament, if the deputy during the discussion, another deputy is talked about, immediately after him the word is given for 2 minutes.

What mechanism have they created? Shameful, of an extreme misuse of Enkelejd Alibeaj. A month ago the same scene happened. Taulant Balla gets up from the place and says to Lindita Nikolla, you will not give the floor to Berisha but to Enkelejd.

It was a very embarrassing command, I had not seen it in 30 years. Today the same scene. Foli Rama sa foli. Declared everything against me. I had pressed the feedback button. I was slandered by Rama several times. I got up to take the floor. They pulled him running to the platform. It was such a rude act.

Taulant Balla dances, when I would take the floor. Protests and demands 5 minutes break, just not letting me answer. I was forced to go out to the media abroad.

We are dealing with a man who is miserably abused. To become a tool to deny a deputy the right to speak ‘, said Berisha.

Kategori
Uncategorized

10 pyetje për shqetësimin e Merimangës së Zezë …

Nga Aktivistja Adriana Kalaja /

1 Pse nuk u shqetësua kur u sulmua barbarisht Ndërtesa e Teatrit Kombëtar?

2 Po kur u shtynë dhe u dhunuan Artistë dhe Qytetarë në Foltoren e Sheshit të Teatrit?

3 Po kur u sulmun Ndërtesat e mijëra qytetarëve në Tiranë dhe jo vetëm?

4 Po kur u dhunuan dhe u nxorën me gaz lotsjellës fëmijët nga banesat e tyre për fajin e vetëm se aty miqtë e mafiozes Yuri Kim do ndërtojnë kulla?

5 Po kur u vra Klodian Rasha dhe u prishën provat nga banda në pushtet që mbron?

6 Po kur u dhunuan dhe u mbytën me gaz lotsjellës qindra të rinj se protestonin për vrasjen shtetërore të bashkëmoshatarit të tyre?

7 Po kur u dhunuan dhe u mbytën me gaz lotsjellës qindra të rinj se protestonin për vrasjen shtetërore të bashkëmoshatarit të tyre?

8 Po kur u grabitet prona çdo ditë qytetarëve shqiptarë se banditët në pushtet duan shpopullimim e Shqipërisë?

9 Po kur shtyhen, dënohen dhe dhunohen gazetarë dhe ku Met Veliu zgërdhihet?

10 Po kur dhunohet çdo ditë Buxheti i Shtetit nga të babëzitur miq të kësaj mafiozeje?

11 Po kur zbritet forcërisht nga Policia Gjermane nga linja e Frankfurtit, miku i saj Kryeministër që e quajti shoqe sekretare?

Ka shumë Po…… por po e le me kaq se nuk mbarojnë kurrë.

Faktet tregojnë se kujt i rri afër kjo mafioze, mer fund politikisht dhe moralisht në sytë e shqiptrëve.

Për këtë arsye, duhet të ndalojë kjo farsë e ndyrë se kjo dhe shumë si kjo duhet të na japë mënd sesi duhet të veprojmë e jetojmë.

Sot më shumë se kurrë duhet të marrë fund sjellja inferiore se ambasadorët kanë gjithmonë të drejtë.

Ndaj sot minimalisht Merimanga e Zezë duhet të mbyllë gojën që i ngjan një grope septike.

Një gripë septike që po qelb vendin tonë dhe po e bën të pajetueshëm.

Ky në fakt është qëllimi sorosist antishqiptar, që ekzekutohet mjeshtërisht nga Merimanga e Zezë alias Griselda Blanca

Asgjë nuk e shpëton nga veprimtaria mafioze dhe krimet që ka kryer në këtë vënd.

Kategori
Uncategorized

Piranjat, dhe Lopa.

Avokatja aktiviste Adriana Kalaja .

Meqenëse media na i ka mbyllur dyert, na rroftë Zuku…..

Le të themi disa fjalë për hapjen e dyerve ndaj atyre që me veprime apo mosveprime, u rreshtuan në krah të Lulzimit, duke i shkaktuar kësisoj një dëm shumë të madh Partisë Demokratike.

Pavarësisht se çfarë mendoj unë ndaj këtyre individëve, unë e besoj faktin se bashkimi kalon nëpërmjet votës.

Por…….

Gjithmonë ka një por.

Se nuk mund të hiqemi sikur nuk ka ndodhur gjë kur u akuzuam llum, kokëpalarë e shpellarë.

Dhe as kur na u bë presion me viza amerikane dhe disave edhe me bukën e fëmijëve.

Edhe kur na thonim (dhe vazhdojnë) prisni se për punë ditësh Berisha do arrestohet.

Dhe as kur u blindua Selia si rezidencë për këta që sot hiqen se duan bashkimin.

Edhe kur u dhunuam e na mbytën me gaz lotsjellës e deputetë që na prisnin me shkop bejsbolli te “Sarajet” e Lulzimit.

Edhe kur demokratët u dhunan çmëndurisht nga Policia Kriminale e Edvin Ramës.

Jo. Jo.

Nuk mund të hiqemi sikur nuk ka ndodhur asgjë kur hijenat e regjimit, me kërkesën e Lulzimit ndiqnin nga pas demokratët nga matanë urës dhe Prof. Dr. Berishën deri te dera e shtëpisë.

A ju kujtohen?


Ndaj them se nuk mund të sillemi skkur nuk ka ndodhur asgjë por, atë çfarë ka ndodhur ta përkthejmë me votë ndaj kandidatëve në garë.
Meqënëse ta fjala te kandidatët, më shkruajtën disa miq nga Devolli i bukur dhe më thanë se atje kishte bum kërkesash për kandidim.
Janë të mirëpritur gjithë kandidaturat, por sot më shumë se kurrë, Partia Demokratike ka nevojë për intelektualë dhe qytetarë që bashkojnë demokratët, dhe jo për hajdutë apo abuzues të kapur pas karrikes dhe të gatshëm të bëjnë çdo gjë për karriken……
Mes 11 kandidatëve për kryetar të degës së PD-së Devoll, spikat edhe ish doganieri Romeo Hajderlli, i konvertuar ne Elvis Hajderlli.
Miqtë e mi më shkruajnë se mirë universitetin e mbaroi me “korespondensë” po shkollën e mesme ku e ka mbaruar?
Të gjithë e dimë se shumë shqiptarë, për arsye të ndryshme e ndërrojnë emrin kur shkojnë në Greqi, ndërsa “Romeo jonë”, Kandidati për Kryetar e ndërroi pasi erdhi natën nga Greqia, ende pa kaluar në sistemin e kontrollit doganor shqiptar.
Ndaj në këto kushte më lind e drejra të pyes:

Disa pyetje për ish doganierin Romeo apo Elvis …

-Si u pasurua ai njësoj si Lulzimi gjatë gjithë këtyre viteve në Opozitë?


Foto Nr.2 poshtë është publikuar nga unë një ststus kur Lulzimi organizonte takimin në Korçë dhe kur u dhunuan dhjetëra demokratë nga policia e krimit që shoqëronte Lulzimin, por që duhet të garantonte dhe mbarëvajtjen e mbledhjes ku ishte i pranishëm Romeoja i konvertuar në Elvis dhe bashistët e tjerë.

Ashtu si në foton Nr.3 shihni sesi mbështetës të Lulzimit dhe Romeos alias Elvis kanë kallëzuar në SPAK, Komisionin e Rithemelimit Dega Korçë se kanë “uzurpuar me dhunë” Selinë e PD-së.


.

9 shtatorin

11 dhjetorin

18 dhjetorin

8 janarin

Ndaj ditën që do shkoni të votoni kujtohuni sesi u pasuruan këta antidemokratë gjatë 9 viteve në Opozitë.
Këta jo vetëm që vazhdojnë frymën bashiste, por duan të depertojnë në organet drejtuese me qëllim vazhdimin e shkatërrimit të PD-së.
Duke i shërbyer Lulzimit dhe atyre të shkopave të bejbollit.

Kategori
Uncategorized

Henze: Basha, Tabaku, Bardhi, Alibeaj, të fala nga Berlini.

Këshilltari i CDU-së, Martin Henze …

Henze :

Në Shqipëri po zhvillohen zgjedhjet demokratike në 30 qytete në partinë më të madhe opozitare shqiptare Partia Demokratike/

08. Janar , grupi i vogel kriminal: Basha, Tabaku, Bardhi, Alibeaj tentuan të veprojnë me forcë ndaj deputetëve/anëtarëve të paarmatosur, janë histori, demokracia ka fituar, të fala nga Berlini.

Kategori
Uncategorized

Dosja e SPAK: Si u përdor nga Habilajt makina dhe skafi i Tahirit .

Zbardhen të tjera detaje nga dosja e rekursit e Prokurorisë së Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar e dorëzuar në Gjykatën e lartë për Saimir Tahirin.

Gati 40 ditë pasi ish-ministri shkoi në qelitë e burgut për të kryer një dënim me 3 vjet e 4 muaj burg, SPAK e ka ridërguar çështjen e tij në Gjykatën e Lartë. Në këtë gjykatë, SPAK kundërshton vendimin e Apelit të Posaçëm të 2 shkurtit të këtij viti, që la të pandryshuar shpalljen fajtor të Tahirit për akuzën e “shpërdorimit të detyrës” por shfuqizoi pezullimin e ekzekutimit të dënimit, duke detyruar dërgimin e ish-zyrtarit të lartë në burg.

Sipas rekursit të depozituar nga SPAK, Gjykata e Apelit ka gabuar, kur në vlerësim të provave dhe argumenteve të paraqitura në proces, ka cilësuar akuzën penale ndaj të pandehurit Tahiri si “shpërdorim detyre”. Sipas prokurorëve të SPAK, ish-ministri duhet të fajësohej për “trafik të narkotikëve” dhe “grup të strukturuar kriminal”, vepra për të cilat në vijimësi ata kanë kërkuar 12 vjet burg për të. Në dosje zbardhen detaje që tregojnë lidhjen e Tahirit me Habilajt.

Lidhjet e Tahirit me Habilajt konfirmohen nga:

-Shërbimet e vazhdueshme të kryera nga shtetasit Artan Habilaj dhe Moisi Habilaj ndaj të pandehurit Saimir Tahiri me rastin e lëvizjeve të tij në Greqi në gusht 2014 dhe për riparimin e mjetit lundrues Aura, ku në shtator 2014, Moisi Habilaj është përfshirë dhe angazhuar drejtpërdrejtë vetë.

-Përdorimi nga i pandehuri Saimir Tahiri dhe bashkëshortja e tij e automjetit me targa AA003Gb dhe pas shitjes shtetasit Artan Habilaj, në disa raste përgjatë vitit 2014. Lëvizjet mbështesin faktin se mes tyre janë mbajtur marrëdhënie të qëndrueshme.

-Udhëtimi në Itali në të njëjtën kohë vajtje-ardhje me të njëjtin itinerar dhe destinacion i Moisi Habilajt, i babait të të pandehurit Saimir Tahiri dhe bashkëshortes së të pandehurit Saimir Tahiri, në datat 08.07.2014-10.07.2014, madje del qartë nga përgjimet se Moisi Habilaj dhe Bashkim Tahiri gjendeshin bashkë në banesë/hotel.

-Ekzistenca e mjaft numrave telefonikë të përbashkët në fluksin e komunikimeve telefonike të të pandehurit Saimir Tahiri dhe Moisi Habilaj, Florian Habilaj dhe Artan Habilaj.

-Komunikimet e shpeshta dhe të drejtpërdrejta telefonike të Moisi Habilajt me Evi Robo, lidhja e afërt e të pandehurit Saimir Tahiri në detyrën e drejtorit të inspektimit në Ministrinë e Brendshme, në të njëjtën periudhë që i pandehuri Saimir Tahiri ka ushtruar detyrën e Ministrit të Brendshëm.

Gjithashtu:

-Duke lëvizur me automjetin që ishte në emër të Ministrit të Brendshëm, ndërkohë që përdorej edhe nga vetë i pandehuri Saimir Tahiri dhe bashkëshortja;

-Duke pohuar në përgjime se ka blerë dhurata dhe ka dhënë para për Saimir Tahirin dhe familjarët e tij;

-Duke pasur parasysh nga ana tjetër edhe deklarimet e Antonio Riela, sipas të cilit Moisi Habilaj e qetësonte duke i thënë se një person i rëndësishëm në Shqipëri e mbronte dhe e lejonte të eksportonte këto sasi të madhe marijuane;

-Deklarimet e shtetases Brunilda Alikaj, sipas të cilës, kur e ka pyetur Moisi Habilajn se çfarë marrëdhënie kishte me Saimir Tahirin, ai në një moment i ka thënë se e kishte ndihmuar në disa raste, por pa i treguar për çfarë e ç’rast konkret;

-Deklarimet e kapitenit të kapitenerisë së Portit Vlorë, Dhionis Andoni,sipas të cilit, Moisi Habilaj kur është paraqitur për të nxjerrë leje nisje për në Itali për mjetin lundrues Auras, që të riparohej në shtator 2014, kishte shënuar emrin e shtetasit Saimir Tahiri si kapiten të skafit dhe se në fakt nga punonjësit e policisë dhe nga opinioni i tyre, njihej se ky skaf përdorej nga ana e Ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri.

-Faktin se Moisi Habilaj ka lëvizur me mjetin lundrues Aura, që përdorej nga i pandehuri Saimir Tahiri, për të kryer shërbime në Itali;

Si dhe shërbimet e vëllait të tij, Artan Habilaj, ndaj Ministrit të Brendshëm

Albanian Ex-Minister Lobbied Washington for Silence About Drug Trial

BIRN

US Department of Justice disclosures show that former Interior Minister Saimir Tahiri paid a lobbying firm some $20,000 in a bid to stop US diplomats issuing statements about his trial for narcotics trafficking.

A statement filed to the US Department of Justice by the lobbying firm Stone Strategic Solutions Srl shows that the company’s representative met aides of US politicians and State Department officials to make the case for their client, former Albanian Interior Minister Saimir Tahiri.

Tahiri wanted the US embassy in Tirana to refrain from making comments about his trial for international drug-trafficking and abuse of office, and paid the lobbying firm some $20,000 in a bid to silence US diplomats.

The statement, which is available online, shows that the lobbyist from Stone Strategic Solutions Srl met staffers for Congressman Ken Buck, a Republican from Colorado, a staffer for the Congresswoman Kathleen Rice, a Democrat from New York, and staffers for Republican Senator Ted Cruz of Texas.

“[The representative] discussed with them the foreign principal’s legal issues in Albania, his continued appeals, and the necessity for US Embassy personnel to refrain from comment while foreign individuals are still working through the judicial process, in keeping with US Policy,” the statement says.

“Also met with State Department Directors for Albania and discussed the same issues, requesting their understanding of the influence the US Embassy statements have on the courts in Albania,” it adds.

Tahiri was charged with international drug trafficking and abuse of office following the arrests in October 2017 in Italy of his relatives, who were accused for smuggling several tons of cannabis from Albania to Sicily.

Prosecutors’ attempt to arrest him was blocked by parliament controlled by Prime Minister Edi Rama, who claimed the charges were politically motivated.

In September 2019, Tahiri was found guilty of abuse of office but ceared of the more serious charge of international drug trafficking. He was handed a suspended sentence of five years.

The Appeals Court, however, found the decision was incorrect and ordered a retrial.

The US Embassy in Tirana followed the case regularly and commented repeatedly upon it.

In May 2018, the US ambassador to Tirana said he had information that judges handling the case were under undue pressure which included bribes being offered to them.

After the judges handed Tahiri the suspended sentence, the embassy said that the “lenient sentence was dismaying”.

Tahiri declined to comment for this article. The US embassy in Tirana did not respond to BIRN’s request for comment.

Tahiri is not the only politician in Albania who has attempted to influence US policy by purchasing lobbying services. Albania’s former General Prosecutor also lobbied to change his designation by the US State Department as a corrupt foreign official

Kategori
Uncategorized

Dede Reshati : Bekuar qofshi ju o njerës të mirë, ju që rindërtuat Turballi Sulltan .

Shkoni or djem njëherë në turballi !

Kjo ishte porosia e xha Veros, njeriut të mirë nga Lazarati, që shërbeu me dinjitet deri në fund në tylben e Turanit , Korçë …

Mezari i Turballi Sulltan mbas ringritjes .

I bukuri Turballi: Një vënd jo vetëm i bukur dhe i bekuar që në zemër mban mezarë shënjtorësh si vetë Turballi Sulltan Baba, bababallë, dervishë, por dhe vetë historinë qindra vjeçare të tij …

Djemtë, burrat dhe grate qe punuan ne ringritjen e mezareve .

Të gjith u gëzuam, dhe u nisëm drejt Turballi Sulltan Baba, ishim tre …Medi Bazelli, Alfons Bazelli, dhe Urim Gjata, por kur vajtem atje mbas 3 ore udhetimi, një dhimbje na përshkoj në gjithë trupin .

Ai vend i shenjtë, i bukur, ajo Teqe që ndimonte me gjithshka zonën per rreth, ishte këthyer në një kasapanë .

Mure të prishura, mezare te hapura, kockat e baballarëve jashtë.

Mezari memorjal prej mermeri i Turballiut i shkatërruar, gjithshka ishte kryer mbas largimit nga kjo bote të Baba Saitit, nga barbarët vëndalij.

Barbarizëm i njëjtë me atë që bënë komunistet, kur shkatërruan kultet fetare, (Teqet, kishat, Xhamiat) në shqipëri.

Ndezëm nga një qiri, mbuluam me pak dhe me duar kockat e baballareve, beme disa foto dhe u larguam perseri drejt Selanikut …

Hyrja e re e rindertuar nga mjeshtri Medi Bazelli.

Kush ka shkuar dhe nuk është mbrekulluar.

Shkoni or djem një herë në Turballi.

Ishte porosi e xha Veros,që shërben në tylben e Turanit.

Medi dhe Besnik Bazelli, Urim Gjata, Keni dhe Alfons Bazelli, Ali Bazelli, Agron Saliasi, Kastrioti, dhe Romi Biseduam dhe vendosem qe si fillim do shkonim ta gjenim, duke caktuar tre veta Mediu, Urimi dhe Fonci.

U nisëm nga Selaniku pa e ditur vëndndodhjen, mbas 250 km e gjetëm.

Kjo pllake e shenjte na u soll ne vakef nga nje familje greke qe e kish ruajtur për dhjetra vite

Të gjith u gëzuam, por dhe një dhimbje na përshkoj, ai vend i bukur ishte këthyer në një kasapanë, mezaret e hapura, kockat e baballarëve jashtë, memoriali i Turballiut i shkatërruar, gjithshka nga barbarët të njëjtë me ata shqiptarë që shkatërruan kultet në shqipëri.

Aty vendosëm …

Me të ardhurdhat dhe punën tonë, cdo fund jave 500 km Selanik Farsalla dhe këthim.

Ne e ringrinim tylben madhështore, mezarët, rrethimin, gjithshka që ish e nevojshme.

Mezaret .

Në fillim ishim pak .

Por ne çdo javë shtoheshim e shtoheshim pa pushim, dikush vinte nga Athina, dikush qytet tjetër, të gjithëve na bashkonte besimi dhe dashuria për atë vënd të shenjtë.

Por na bashkonte dhe detyrimi moral per ti kethyet dinjitetin duke rregulluar dhe riparuar mezaret, tylbet, varrezat e dervisheve brenda rrethimit të tyre,

Ne arritëm e ringritën Tylben dhe dhe mezarët.

Në ndihmë nga Tirana erdhi Baba Sadiku, atje brenda oborrit te teqese ngritem çadrat, punë pa ndalesë. Me ndihmën e Baba Sadikut, ne i dhamë tylbeve imazhin engjellor të tyre, ashtu siç edhe kishin qënë dikur .

Ne foto Urim Gjata Kastrioti dhe Skender Bazelli

Sot ajo Tylbe dhe Teqe ndricon atje në Farsalla, e bukur, e shënjtë dhe madhështore, mes malesh, pavarsisht se nuk sherben kush, ajo pret vizitore çdo dite . Venë e vizitojne e pastrojnë, ndezin qirinj emigrantet shqiptare nga e gjithe greqia.

Edhe ne asokohe ishim emigrantë ne greqi ( shumica fisi Bazelli) Në foto janë ata që e ringritën Teqenë ‘Turballi Sulltan Baba’ me shpenzimet dhe punën e tyre.
Gjithë shpenzimet u përballuan nga vetë këta njerës të mirë.

Bekuar qofshi o njerës të mirë !

Kjo ishte fjala e Dede Reshat Bardhit kur na priti në selinë e shenjtë në Tiranë.

Kategori
Uncategorized

Sekretari i PD, Pogradec Genti Çela: Helmin dhe gjakun e 8 janarit nuk do e harroj kurrë.

Ata nuk janë vandalë, por të rinj intelektualë.

Janë anëtarë dhe drejtues të partisë demokratike në qënder e rrethe, që kërkojnë çbunkerizimin, dhe çlirimin nga pengu dhe pengmarrja të selisë të partisë së tyre .

Ata shkuan me flamurin e lirisë në duar.

Ata shkuan të futeshin në shtëpine e tyre fatkeqesish të marre peng dhe të bunkerizuar nga pengu Basha.

Ata shkuan me flamurin simbol të Partisë Demokratike.

Por nga brenda dritareve, veç banditeve me armë, lende helmuese luftarake dhe shkopijtë e besbollit, i prisnin dhe vëzhgonin edhe sytë e kuq të pengut.

Sytë e pengut kërkojnë hakmarrje dhe gjak demokratësh.

Pengu nuk pyet më për ta.

Pengu nuk pyet më as për bashkpuntorët apo drejtuesit e degëve të PD-së, nëpër rrethe.

Pengu nuk pyet .

Helmin dhe gjakun e sotëm nuk do e harroj kurrë.

(Atë të Sandër Lleshajt e kisha harruar)

Thotë sekretari organizativ i deges se Partisè Demokratike Pogradec Genti Çela, i cili ishte një prej demokratëve të dhunuar nga gazi dhe copat e xhamit që kriminelet e Bashes hidhnin mbi demostruesit paqesore jashte selisë së Partisë Demokratike.

I will never forget today’s poison and blood.

(I had forgotten that of Sander Lleshaj)

Says the organizational secretary of the Pogradec Democratic Party branch, Genti Çela, who was one of the Democrats raped by the gas and pieces of glass that Basha criminals threw at peaceful demonstrators outside the Democratic Party headquarters.

Today I saw men and women asking for help, losing their senses and breathing.

Seen up close it was horrible.

Kategori
Uncategorized

Kërcënimi rus – armë bërthamore 300 km larg Suedisë

Rusia po tund kërcënimin bërthamor për të shënuar pakënaqësinë e saj me afrimin e Suedisë dhe Finlandës ndaj NATO-s.

Armët bërthamore ruse janë tashmë në Kaliningrad 300 km nga bregu suedez – dhe në një shkallë të gjerë në zonën tonë relativisht të afërt në Gadishullin Kola, ku Rusia ka disa nga bazat e saj më të mëdha nëndetëse dhe ajrore.

Politikanët rusë tani po kërcënojnë të sjellin më shumë armë të tilla të shkatërrimit në masë në rajonin e Detit Baltik, por ekspertët suedezë të mbrojtjes thonë se afërsia gjeografike nuk është vendimtare.

– Ata theksojnë se nuk duan që Suedia të veprojë në mënyrë të pavarur, thotë Mike Winnerstig, kreu i njësisë së politikave të sigurisë në FOI.

Kategori
Uncategorized

Saliu duhet të dëshmojë proceduralisht përse e mbrojti të pandehurin Basha dhe ministrin e brendshëm të 21 janarit.

Nga Ylli Manjani /

Pranoj pa shumë rrezistencë kritikën që i bëhet Sali Berishës sot. Padyshim kritika është gjithmonë e merituar.

Por që të më mbushë mendjen Basha, se
medemek u dashka hetuar Berisha për krimet e qeverisë së Tij, ku vetë Basha ka qenë i pandehuri zyrtar i asaj qeverie, nuk ka shans.
Sepse e mira e do në fakt që ato krime duhen rihetuar për të gjithë ata që i mbyllën dosjet me procedurë e me hile. Dhe po, Saliu duhet të dëshmojë proceduralisht përse e mbrojti të pandehurin Basha dhe ministrin e brendshëm të 21 janarit.
Patjetër që po.

Por mendjen nuk ma mbush dot boshi, i pandehuri kronik Lulzim Basha.

As të më mbushin mendjen AliBashët se PD nuk u bashkoka rreth Berishës, nuk ka shans. Sepse Alibashët janë përçarja.

Ashtu siç zhulsat e zbokthi mediatik i ish PD që mbrojnë blindimin e partisë dhe dhunën kundër anëtarëve të saj, nuk ka asnjë shans.

Natyrisht injoroj teoritë që Berisha na qenka njësoj si Basha. I injoroj sepse këto janë Bashizma të dëshpëruara.

Berisha përshkak të limiteve biologjike edhe mund të mos fitojë zgjedhje, por humbësit kronikë që të vetmet fitore në jetë i kanë nga Berisha, rrefuzoj ti dëgjoj.

Mosmirnjohja është ligësi.

Janë të neveritshëm.🤮


Ndërkohë Berishës unë sot i kërkoj organizimin e koordinuar të OPOZITARIZMIT.

Boll me Bashën, AliBashët, zhulin e zbokthin përreth tyre.

Kategori
Uncategorized

Rama: Në burg Sali Berisha, në djall Opozita …

Nëse në shpellat e Mafies diku në fund të mbledhjes siç thonë romanet merren vendimet për eliminimin e kundërshtarëve dhe caktohen kumbarët që u besohet kjo detyrë,

Kësaj here kreu i organizatës kriminale, ngarkoi me detyrë “Skapin” e partisë.

Ai ju tha se :

Unë e dua patjetër në burg Sali Berishën dhe në djall opozitën”, u shpreh lideri demokrat Berisha.

Kategori
Uncategorized

Kush bie i pari – Putin apo Biden?

Nga Mats Larsson /gazeta suedeze Exspressen /

Pushtimi rus i Ukrainës nuk ka shkuar aspak siç kishte shpresuar presidenti Vladimir Putin. Nuk mungojnë analizat se kjo do t’i kushtojë Putinit punën e tij.

Aspak e pamundur. Por deri tani ai duket se është rritur në popullaritet në vend dhe ai është një lider autoritar që nuk do të votohet.

Ai duhet të dëbohet me forcë.

Presidenti amerikan Joe Biden ka marrë shumë vlerësime ndërkombëtare për mënyrën e tij të bashkimit dhe udhëheqjes së aleancës perëndimore kundër Rusisë. Një rol të rëndësishëm në këtë luftë ka luajtur ndihma ushtarake që Ukraina ka marrë nga Shtetet e Bashkuara dhe vende të tjera të NATO-s.

Biden është bërë gjithashtu gjithnjë e më personal në sulmet e tij ndaj Putinit, duke mos fshehur neverinë e tij. Ai e ka quajtur kriminel lufte, duke thënë se Putini duhet të hiqet, se ajo që po ndodh në Ukrainë është gjenocid.

Një krizë e madhe ndërkombëtare ka të ngjarë të rrisë popullaritetin e një presidenti në detyrë të SHBA.

Por kjo nuk ka ndodhur këtë herë në Shtetet e Bashkuara.

Përkundrazi …

Një kundërshtim që kanë shumë amerikanë është se Shtetet e Bashkuara duhet të bëjnë më shumë për të ndihmuar Ukrainën.

Shtetet e Bashkuara deri më tani kanë qenë të kujdesshme në lidhje me furnizimin e Ukrainës me armë të rënda, sulmuese si tanke apo avionë luftarakë.

Departamenti Amerikan i Sigurisë Kombëtare parashikon gjithashtu se numri i migrantëve në kufirin me Meksikën do të rritet ndjeshëm gjatë vitit, pjesërisht si rezultat i planeve të administratës së Biden për të hequr dispozitën që gjatë pandemisë lejonte policinë kufitare të dëbonte migrantët drejtpërdrejt në kufiri.

E gjithë kjo i jep Bajdenit një dhimbje koke të vërtetë .

Shtetet e Bashkuara shkojnë në zgjedhjet afatmesme në nëntor dhe shumë janë demokratët që i frikësohen një humbjeje dërrmuese atje.

Demokratët sot kanë një shumicë shumë të vogël në Dhomën e Përfaqësuesve dhe kontrollojnë Senatin vetëm falë votës së Zëvendës Presidentes Kamala Harris.

“Unë mendoj se kjo do të jetë një fatkeqësi biblike … ”tha një strateg i partisë Demokratike për Hill rreth zgjedhjeve.

Në vitin 2024, është koha për zgjedhjet presidenciale përsëri.

Dhe Donald Trump po fshihet në kallamishte, i cili nuk e ka njoftuar qëllimin e tij për të kandiduar sërish, por që e tregon qartë këtë.

Dhe sigurisht, sondazhet e opinionit nuk i japin Trump ndonjë arsye për të menduar ndryshe.

Sepse po, Trump do ta mundte Bidenin nëse do të kishte zgjedhje sot, sipas përmbledhjes së Realclearpolitics.

Trump merr mesatarisht 45.4 për qind të votave, ndërsa Biden merr vetëm 41.7 për qind.

Putin ishte një nga liderët e parë botërorë që uroi Trump për fitoren e tij në 2016.

Linku në origjinal /. https://www.expressen.se/kronikorer/mats-larsson/vem-faller-forst-putin-eller-biden/

Kategori
Uncategorized

5 pika për Suedinë dhe NATO-n

Nga: Anna Sjögren

Pushtimi rus i Ukrainës ka ringjallur debatin për anëtarësimin suedez në NATO.

Cilat janë të mirat dhe të këqijat? Dhe cilat parti kanë lëvizur?

Këtu janë pesë gjëra që duhet të dini për Suedinë dhe NATO-n.

 1. Më 24 shkurt , Rusia pushtoi Ukrainën dhe filloi një luftë. Situata e sigurisë në Evropë ka ndryshuar në mënyrë dramatike. Në Suedi u ngrit debati për anëtarësimin në NATO dhe Riksdag do të bëjë një analizë të re të sigurisë, e cila do të jetë gati në fund të majit. Mbështetja e popullit suedez për anëtarësim është rritur pas pushtimit dhe sipas një sondazhi nga Aftonbladet / Demoskop , 51 për qind duan që ne të bashkohemi. I njëjti debat po zhvillohet edhe në Finlandë dhe një vendim është vetëm disa javë larg, sipas kryeministres Sanna Marin. Shumë besojnë se vendimi finlandez ka një rëndësi të madhe për vendimin që merr Suedia.
 2. Në Riksdag , të moderuarit, kristian-demokratët, partia e qendrës dhe liberalët janë në favor të anëtarësimit suedez në NATO. Suedia është një vend shumë i vogël për të qëndruar e vetme në rast sulmi dhe nëse anëtarësohemi në NATO, na garantohet mbështetje e shpejtë ushtarake nëse sulmohemi, është një nga argumentet më të rëndësishme për anëtarësim. Besohet gjithashtu se Suedia tashmë ka bashkëpunim të ngushtë me aleancën sot, por në të njëjtën kohë nuk ka garanci mbrojtëse. Moderatët kanë thënë se do të paraqesin një kërkesë nëse fitojnë zgjedhjet dhe për këtë ka një shumicë në Riksdag – pavarësisht se ku qëndrojnë socialdemokratët për këtë çështje.
 3. Socialdemokratët , Demokratët e Suedisë, Partia e Majtë dhe Partia e Gjelbër kanë qenë kundër anëtarësimit . Kundërshtarët theksojnë se garancitë e mbrojtjes së NATO-s do të na detyronin gjithashtu të dërgojmë ushtarë suedezë dhe për këtë arsye do të na tërhiqnin në konflikte në lidhje me një vend tjetër të NATO-s. Kjo do të thotë se ne mund të detyrohemi të luftojmë për vende më pak demokratike, siç është Turqia. Një anëtarësim do të rriste tensionet dhe rrezikun e konfliktit të armatosur, në vend që t’i zvogëlonte ato, thuhet.
 4. Demokratët suedezë , të cilët më parë kanë qenë kundër NATO-s, kanë ndryshuar qëndrimin e tyre për këtë çështje pas pushtimit rus. Në një intervistë për DN , zëdhënësi i politikës së jashtme të partisë Emil Aronsson thotë se ata do të mbrojnë anëtarësimin suedez nëse Finlanda vendos të anëtarësohet dhe se situata e politikës së sigurisë e kërkon këtë.
 5. Ndryshimi i situatës së sigurisë ka bërë që edhe socialdemokratët të fillojnë ta ngrenë këtë çështje . Këtë javë partia doli dhe tha se vendimi jo nga kongresi i partisë së vitit të kaluar nuk vlen më. Sipas informacioneve për Aftonbladet , tani po punohet për bashkimin e partisë pas një linje të përbashkët. Burimet e S thonë për SvD se kryeministrja Magdalena Andersson do të aplikojë për anëtarësim në qershor. Megjithatë, ky informacion nuk është konfirmuar zyrtarisht.
Nato-flagga med alliansens logga: En kompass

Flamuri i NATO-s me logon e Aleancës: Një busullFoto: Colorbox


Faktet: Kjo është NATO

Çfarë përfaqëson NATO?

NATO do të thotë Organizata e Traktatit të Atlantikut të Veriut dhe është një aleancë politike dhe ushtarake me rreth 30 vende anëtare në Evropë dhe Amerikën e Veriut.

Aleanca është në baza politike dhe ushtarake. Vendet bashkëpunojnë për çështjet e sigurisë dhe mbrojtjes dhe detyra kryesore e aleancës është të mbrojë dhe mbrojë anëtarët e saj.

Aleanca u krijua në 1949.

Cilat vende janë anëtarë të NATO-s?

Shtetet anëtare përfshijnë Shtetet e Bashkuara, Mbretërinë e Bashkuar, Gjermaninë, Turqinë, Holandën, Belgjikën, Spanjën, Portugalinë, Estoninë, Letoninë dhe Lituaninë.

Në vendet nordike, Islanda, Danimarka dhe Norvegjia janë anëtarë të NATO-s, ndërsa Suedia dhe Finlanda janë të përjashtuara. Suedia i përket një prej disa vendeve të ashtuquajtura PFP dhe ka hyrë në një partneritet për paqe. Është gjithashtu Rusia.

Suedia aktualisht po merr pjesë në stërvitjet ushtarake me NATO-n.

Çfarë do të thotë anëtarësim në NATO?

Të jesh anëtar i NATO-s do të thotë që një vend mund të marrë shpejt mbështetje ushtarake nëse sulmohet nga neni 5 i statutit të Aleancës. Një sulm ndaj një vendi duhet parë si një sulm ndaj të gjithë anëtarëve.

Do të thotë gjithashtu se një shteti mund të ketë nevojë të dërgojë trupa në një vend tjetër që sulmohet.

Çdo vend duhet të sigurojë që të ketë një mbrojtje të fortë dhe pritet të investojë 2 për qind të PBB-së së tij çdo vit në mbrojtje.

Përmes disa prej shteteve të saj anëtare, Aleanca ka akses në armët bërthamore. Kjo do të thotë se një anëtar është pjesë e të ashtuquajturës ombrellë bërthamore të NATO

Kategori
Uncategorized

Pse ka një luftë në Ukrainë

Pse Rusia pushtoi Ukrainën?

Lufta në Ukrainë – sfondi në nëntë faza

 1. Në dimrin e 2013-2014, Ukraina u trondit nga protestat në rritje kundër presidentit të atëhershëm pro-rus, Viktor Janukoviç, i cili refuzoi të nënshkruante një marrëveshje bashkëpunimi me BE-në.
 2. Përpjekja e dhunshme e presidentit për të shuar demonstratat shkaktoi zemërim të madh dhe çoi në arratisjen e tij në Rusi në shkurt 2014. E gjithë elita e pushtetit u zëvendësua dhe u emërua një qeveri e re, e emëruar nga aktivistët e protestës. Fakti që opozita pro-perëndimore mori pushtetin, nga ana tjetër, zemëroi Krimenë e dominuar nga Rusia.
 3. Rusia e përdori këtë për të drejtuar një revoltë dhe për të marrë kontrollin e gadishullit me ushtarë me uniforma pa shenja. Ky pushtim shpejt u kthye në aneksim të paligjshëm. Para kësaj, u mbajt një referendum, në të cilin shumica e popullsisë pretendonte se dëshironte t’i përkiste Rusisë në vend të Ukrainës. Referendumi nuk u njoh nga Ukraina apo Perëndimi.
 4. Për herë të parë që nga Lufta e Dytë Botërore, një shtet evropian kishte pushtuar kështu një pjesë të një vendi tjetër. Reagimet e botës së jashtme ishin të forta: Rusia u akuzua për shkelje të ligjit ndërkombëtar dhe disa marrëveshjeve ndërkombëtare.
 5. Një proces i ngjashëm ndodhi shpejt në rajonin e Donbasit të dominuar nga Rusia në Ukrainën lindore. Ndërtesat qeveritare në qytetet e qarqeve Donetsk, Luhansk dhe Kharkiv u pushtuan nga njerëz të armatosur me mbështetjen e forcave ruse. Kharkiv arriti të mbante kontrollin e Ukrainës, por në Donetsk dhe Luhansk separatistët organizuan “referendume” për pavarësinë nga Ukraina.
 6. Pjesë të dy qarqeve sot funksionojnë si republika të shkëputura, me lidhje të ngushta me Rusinë. Në vijën e frontit, ka përleshje të rregullta midis milicive lokale të mbështetura nga Rusia dhe ushtrisë ukrainase. Rusia ka mohuar me vendosmëri përfshirjen në Donetsk dhe Luhansk dhe e konsideron veten plotësisht të drejtë për Krimenë, duke përmendur referendumin. Megjithatë, BE dhe SHBA nuk e shohin gadishullin si rus dhe kanë kontrata me sanksione ekonomike kundër një numri të madh politikanësh, ushtrisë dhe kompanive rusë dhe ukrainas. Deri në fund të vitit 2021, më shumë se 13,000 njerëz ishin vrarë në konflikt, duke përfshirë mijëra civilë.
 7. Në nëntor 2021, Rusia filloi të mbledhë trupa të mëdha përgjatë kufirit me Ukrainën. Shtetet e Bashkuara paralajmëruan se një pushtim rus ishte i pashmangshëm, por Rusia e mohoi atë.
 8. Të hënën, më 21 shkurt, Vladimir Putin njohu territoret ukrainase të Luhanskut dhe Donjeckut si të pavarura dhe dërgoi atje forcat që ai i quajti paqeruajtëse .
 9. Të enjten, më 24 shkurt, forcat ruse nisën një ofensivë të madhe kundër të gjithë Ukrainës.

(Burimi: AP / TT)

Keshtu mobilizoj rusia forcat e saj para pushtimit /

Kategori
Uncategorized

Urime Putin – e qëllove veten në këmbë .

Nga Wolfgang Hansson /

Përpara se presidenti Putin të pushtonte Ukrainën, një nga kërkesat e tij më të rëndësishme ishte që Suedia dhe Finlanda të mos anëtarësoheshin në NATO.

Tani ai është në rrugën e tij të mirë për ta shtyrë atë me luftën e tij të paprovokuar.

Pikë pas pike, Putin e ka qëlluar veten në këmbë.

Nëntë shembuj të luftës pa kufij të Rusisë

Pikat më të rëndësishme ishin:

 • NATO duhet të tërheqë të gjitha trupatnga Evropa e lashtë Lindore, duke përfshirë Balltikun dhe Ballkanin.
 • NATO-s do të ndalohej të zgjerohej në lindje , dhe konkretisht Finlanda dhe Suedia nuk u lejuan të anëtarësoheshin në NATO.
 • Rusia donte garanci me shkrim se Ukraina nuk do të lejohej kurrë të bashkohej me Aleancën e Mbrojtjes Perëndimore.
 • Asnjë ish republikë tjetër sovjetike nuk do të lejohej të bashkohej

Kur Perëndimi dhe NATO i hodhën poshtë këto kërkesa, por u përpoqën ta zgjidhnin konfliktin në mënyrë diplomatike, Putin zgjodhi në vend të kësaj të kryente një pushtim të plotë të Ukrainësmë 24 shkurt.

Pasoja e kësaj ka qenë se kërkesat që Putini i bëri NATO-s pikë për pikë shkuan në drejtim të kundërt me atë që kërkoi dhe dëshironte Putini.

Para pushtimit të Rusisë, në Suedi nuk kishte pothuajse asnjë diskutim serioz për anëtarësimin në NATO. Nuk kishte as një shumicë në Riksdag dhe as një shumicë popullore për një anëtarësim. Suedia ruajti lirinë e saj të aleancës dhe u kënaq me bashkëpunimin e ngushtë me NATO-n. Finlanda gjithashtu nuk kishte plane për t’u anëtarësuar në NATO.

Fatkeqësia më e madhe

Në më pak se dy muaj, situata ka ndryshuar krejtësisht. Si Suedia ashtu edhe Finlanda tani duket se po shkojnë drejt anëtarësimit në NATOme hapa të mëdhenj. Nuk ndihmon që Rusia po kërcënon me veprime ushtarake.

Si mendoi Putini atje? Si mendonte ai se do të reagonin Suedia dhe Finlanda kur të sulmonte një fqinj paqësor?

Në Shtetet e Bashkuara dhe në shumë vende perëndimore, rruga e vendeve nordike drejt anëtarësimit shihet si fatkeqësia më e madhe e Putinit në luftë deri më sot.

Pavarësisht pushtimit rus të Gjeorgjisë në vitin 2008, vetëm me aneksimin e Krimesë dhe me luftën në Ukrainën lindore në vitin 2014, Perëndimi filloi ta shihte Rusinë si një kërcënim të menjëhershëm dhe serioz.

En ukrainsk soldat vid ett hål efter en attack av proryska separatister i Novoluhanske i Luhansk-regionen.

Një ushtar ukrainas në një vrimë pas një sulmi nga separatistët pro-rusë në Novoluhanske në rajonin e Luhansk.Foto: Oleksandr Ratushniak / AP

Vetëm pas kësaj NATO filloi vendosjen e trupave luftarake në vende si Estonia, Letonia, Lituania, Polonia dhe Rumania.

Pas pushtimit të Rusisë këtë vit, NATO ka zgjeruar shumë praninë e saj ushtarake në vendet që dikur i përkisnin aleancës së saj ushtarake, Paktit të Varshavës. Shefi i NATO-s Jens Stoltenberg deklaroi një ditë më parë se NATO do të vendosë në mënyrë të përhershme më shumë ushtarë në këto zona për të përballuar agresionin rus.

Edhe këtu, lufta e Putinit ka pasur efektin e kundërt me kërkesat që ai bëri para Krishtlindjeve.

Krim är annekterat av Ryssland sedan 2014.

Krimea është aneksuar nga Rusia që nga viti 2014.Foto: Johan Hallnäs / TT

Një tjetër kërkesë e rëndësishme ruse ishte një garanci që Ukraina apo ish-republikat e tjera sovjetike nuk do të anëtarësoheshin kurrë në NATO.

Lufta një fatkeqësi

Edhe pse Ukraina është ende shumë larg anëtarësimit, mbështetja perëndimore për Ukrainën ka qenë në një nivel të paprecedentë. Gradualisht, vendet e NATO-s i kanë ofruar Ukrainës armë më të avancuara. BE-ja, e cila kurrë nuk i ka dërguar armë askujt më parë, ka ndarë dhjetë miliardë korona për të blerë armë për Ukrainën.

Përpjekjet e botës perëndimore kanë qenë absolutisht vendimtare për aftësinë e Ukrainës për të mbrojtur veten kundër Rusisë superiore ushtarakisht. Për shkak se u bë kaq heroikisht dhe rusët treguan një katalog të tërë të krimeve të luftës, mbështetja e botës perëndimore është rritur më tej.

Krerët e qeverive evropiane dhe ministrat e jashtëm janë në radhë për të shkuar në Kiev të shkatërruar nga lufta dhe për të siguruar Presidentin Zelensky për mbështetjen e tyre të vazhdueshme. Nëse ukrainasit mund të zgjedhin pas luftës, vështirë se do të jeni nën krahët e vrasësit masiv Putin.

Jens Stoltenberg deklarerade häromdagen att Nato permanent kommer att stationera fler soldater i dessa områden för att möta den ryska aggressionen.

Jens Stoltenberg deklaroi një ditë më parë se NATO do të vendosë përgjithmonë më shumë ushtarë në këto zona për të përballuar agresionin rus.Foto: Virginia Mayo / AP

Gjeorgjia dhe Moldavia, të dyja ish-republika sovjetike, paraqitën një kërkesë për anëtarësim në BE një javë pas pushtimit rus. 
Gjeorgjia ende shpreson të bëhet anëtare e NATO-s në të ardhmen.

Nga perspektiva ruse, vendimi i Putinit për të pushtuar Ukrainën ka qenë një katastrofë. Të gjitha synimet që ata kishin me përpjekjet e tyre për të krijuar një rend të ri të politikës së sigurisë në Evropë që ishin më të favorshme për Rusinë, i kanë rrëzuar nga lufta. Të paktën në afat të shkurtër.

 Den ryska ekonomin hotas på sikt av kollaps.

Ekonomia ruse kërcënohet me kolaps në planin afatgjatë.Foto: Fredrik Sandberg / TT

Një mundësi është se lista e kërkesave të Rusisë ishte vetëm një pretekst për të nisur luftën dhe për të shkatërruar Ukrainën. Në atë rast, kjo ka ndodhur me një çmim të lartë si për Rusinë ashtu edhe për Putinin.

Gjithçka është shkatërruar

Ish-agjenti i KGB-së kaloi 20 vitet e para të kohës së tij në pushtet duke u përpjekur të rriste standardin e jetesës së rusëve, të forconte fuqinë e tyre dhe të ndërtonte forcën e ushtrisë ruse deri në kohët e lashta.

Në dy muaj ai ka arritur të shkatërrojë gjithçka.

Rusia është nën sanksionet më vdekjeprurëseqë kanë goditur një fuqi të madhe. Ekonomia kërcënohet në afat të gjatë nga kolapsi. Ushtria e re krenare ruse u dëshmua në shumë mënyra se ishte një kështjellë në ajër. Edhe pse nuk i dimë saktësisht humbjet ruse, ato kanë qenë tmerrësisht të mëdha në një kohë kaq të shkurtër.

Putini mund të kishte vazhduar të ndërtonte prosperitetin rus. Në vend të kësaj, ai zgjodhi të qëllonte veten në këmbë

Kategori
Uncategorized

Johnson do të dërgojë emigrantë në Ruandë …

Një pjesë e planit të kontrollit kufitar të Johnson është që disa nga migrantët që vijnë në MB do të dërgohen ilegalisht në Ruanda, ku në vend të kësaj do të shqyrtohet kërkesa e tyre për azil.

Sekretarja e Brendshme britanike Priti Patel thotë se do të vijnë më shumë detaje rreth planit, por se Britania ka nënshkruar një marrëveshje bashkëpunimi me vendin afrikan.

Organizata Refugee Council, e cila punon me çështjet e azilit dhe refugjatëve, kritikon ashpër vendimin dhe e quan atë mizor dhe të neveritshëm.

– Nuk do t’i pengojë ata të vijnë në këtë vend.

Kjo do të çojë vetëm në më shumë vuajtje njerëzore dhe kaos, me një çmim shumë të lartë, thotë udhëheqësi i organizatës Enver Solomon.

Linku .

Migrant crossings: PM defends Rwanda plan as ‘the morally right thing to do’ https://news.sky.com/story/migrant-crossings-royal-navy-to-take-over-operational-command-in-channel-from-today-12589851

Kategori
Uncategorized

”A janë Inceneratorët një këmbim për dosjen ruse” ?

Po ju them me përgjegjësi të plotë se ditën e enjte, menjëherë mbas emisionit Opinion, ku Edi Rama desh ia mbathi si i tromaksur si asnjëherë kur i doli çështja e inceneratorëve.

E patë si ngrit ?

Dhe menjehere pas këtij emisioni ai deklaroi se atij (Bashës) unë i kam mbyllur dosjen ruse.

Ajo që në atë kohë unë e mohoja se është ruse, ajo, sipas Edi Ramës dhe sipas disa të dhënave të tjera, ka qenë ruse. është shumë thjeshtë e investigueshme, shumë thjeshtë e hetueshme.

Shkoni në Prokurori dhe kërkoni listën e sponsorëve të tij në SHBA dhe keni për të parë se asnjè prej tyre që Basha deklaron se kane sponsorizuar apo dhene para Nick Muzinit nuk deklaron se kanë sponsorizuar a i kanë dhënë parate, asnjë .

Kategori
Uncategorized

Duke te puthur pa dashur .

Nga Anila Rezhda /

Duke të puthur pa të dashur
në shpirt ai ty të plagoi,
buz’përgjakur nga t’kuqt e tu
si vrasës tinëz shkoi.

Krenar që ty “të shtiu në dorë”
gjithë shokëve emrin tënd ju tha,
pran gotës birrës për ty folën
në park të dielave ata…

Dhe ti e vetme mbete
bosh mbënë sytë e tu në netë bilbilash,
si sheshi i shkretë ku porsa ndodhi
një katastrofë automobilash…

Tani, kur shkon rrugës së Dibrës
ata me sy të ndjekin pas.
Dikush me brryl i bie shokut,
-e sheh filanen? e ka pas…

Dhe ti ul kokën, shpejton hapin
t’arrish tek shoqja sa më shpejt,
të përsërisësh fjalët standart:
“ah njëlloj janë të gjithë djemt”…

Të dyja t’ulura pranë radios
do ndizni heshtur një cigare,
tek supi i saj nën fjalë lajmesh
një çast dremitja do të marr
dhe do të çoj në një rrugë tjetër
më gjerë, më bukur, dhe me re…

Atje në sfond fabrikash njerëzit
nga këmbët s’do tu vënë re.

Atje tek ecësh në mes turmash,
në një grup djemsh, ndoshta midis,
dikush me brryl do ti bjer shokut,
-e sheh filanen? ishim miq…
[Ismail Kadare]

*14 Prill 2022 dhe në ç’do epokë në këtë ditë!!❤️😥NilaR

Kategori
Uncategorized

Lylqimsat, Berisha dhe prangat e Eskobarit 😉

Adriana Kalaja /

Dhe maçokët rrinë e presin, për të ngrënë atë që dhjesin . Çorbë derrash, me sude dhe pranga domethënë.
Hihihihihihihihihihihi. 🙂

Nuk më vjen keq që “iku” Luli Basha…

Sesa ngeli ky zavalli EscoBAR, duke e prit që nga 9 dhjetor 2021.

Hihihihihihihihihiiiiiii _😂

Nuk më vjen keq që “iku” Luli Basha sesa ngeli ky zavalli EscoBAR, duke e prit që nga 9 dhjetor 2021.

Hihihihihihihihihihihi. 🙂

Edhe EscoBARIN e mashtroi ky Luli Basha?

Si thanë Sudet dhe Zvarranikët e Luli Bashës?

Prisni sa të vi EscoBARI se do sjelli prova kundra Berishës.

Hihihihihihihihihihihi. 🙂


Po Eskortat e Kimit dhe të mirëpaguarit e Kunatit të Lulzimit?

EscoBARI do vi me pranga me vete se do arrestojë Berishën.

Prangat mund t’i ketë sjellë se thonë që Yuri me ministret i pëlqen të luajë spakistash.

Apo policet e egra?

Nejse.

Një lojë me pranga domethënë.

Hihihihihihihihihihihi. 🙂

Po nise o Yuri Luli Bashën se u mërzit dhe EscoBARI, partneri strategjik duke prit.

Nise se vetëm biletën e vajtjes do t’i presësh.

Hihihihihihihihihihihihi. 🙂

Lot o lot.

Ja mirmëngjes.

Kategori
Uncategorized

Zelenskyy nuk eshtë hero, por ka një rol për të luajtur.

Ilir Fatkoja /

Zelenskyy nuk eshtë hero, por ka një rol për të luajtur.

Humoristi i djeshëm, tashmë në rolin e Presidentit të Ukrainës nuk është heroi dhe as mund të merret për model.
Ashtu si paraardhësi i tij, dhe qeveritë respektive të gjithë janë përgjegjës për situatën e rëndë që po përjeton populli i Ukrainës.
Pushtimi i teritoreve, bombardimet e rajoneve civile, vdekjet masive janë dimensionet e vërteta të furisë shkatërruese që ka mobilizuar car Putini.
Përballë kriminelit Putin, forcës së verbër që ai ndërsyn ndodhet populli i pa mbrojtur ukrainas, dhe shteti që pretendon se po e përballon armikun. Ndodhet Presidenti që mbahet për hero….fjalimet e tij,…deklaratat, angazhimet…
Nuk mjafton fjalia “nuk do ta lë vendin tim, per të shkuar atje ku më sugjerojnë “miqt perëndimorë” …
Kjo ka te bëjë me formimin dhe karakterin personal, me përgjegjësitë qytetare si miliona ukrainas…Historia e afërt e vendit të tij në dy përballjet me rusët e Putinit ka nxjerrë në pah dobësi të theksuara në fushën e mbrojtjen e integritetit të shtetit .
Fqinji lindor ka aneksuar dy herë radhazi territore të saj.
Në këtë kuadër Presidenti i sotëm dhe parardhesit e tij nuk e kane kryer detyrën si kryetar të shtetit.
Zelenskyy kërkoi rrugën më të shkurtër për të siguruar mbrojtjen e territoreve duke negociuar anëtarësimin e Ukrainës në NATO.
Ideja nuk është fort e gabuar, por nuk është për tu lëvduar.

Sa për frikën dhe mis besimin e përballjes besoj se tashmë është bërë pishman qe5nuk ka marrë masat me kohë. Në se do ishte armatosur dje me ato që kërkon sot, do të kursente shumë jetë ukrainasish.
Në fillim edhe unë e mora për hero Zeleskyy-n, por te jem i sinqertë vetëm në turravrapin e fillimit. Më pas, kur desha te “skicoj” portretin e tij për model frymëzimi, gjërat nisën të marrin udhë, te largohen nga mirazhi e të fokusohen te e vërteta, realiteti…
Fjala, xhesti, qendrimi ndaj çështjeve madhore per kombin tregojne dimensionet ne je apo jo Burrë Shteti. Ne kete kuptim lideri parashikon se çdo ngjasë afer e larg me vendin e tij, interesat e shtetarët, ruajtjen e shëndetit e të jetës së tyre, si dhe rritjen e mirëqenies materiale.
Mungesa e një vizioni për të përballuar synimet, kërcënimet dhe agresionin putinist çoi në këtë gjendje kritike Ukrainën.

Rusia nuk është e pa thyeshme. Përvoja afgane është e freskët.

Por në tragjedinë e Ukrainës nuk mbetet pa përgjegjësi as perëndimi dhe Amerika e Biden. Qendrimet e tyre sa të vakta aq dhe konfuze kanë ndikuar në përshpejtimin e pushtimit të vendit.
Zelenskyy duhet ti dali për zot interesave te popullit të tij, të mos luaj heroin, por shpetimtarin e kombit. Rol i vështirë, por që duhet luajtur.

Ilir Fatkoja /
Kategori
Uncategorized

Ferrat në rrugën e Partisë Demokratike, nuk janë Ide, as bashkim .

Vota e lirë e antarësisë, është bangoprova më e mirë.

Futuni, dhe kandidoni .

Futuni dhe provoni se sa ju vlen lëkura përballë votes së lirë dhe demokratëve …

Por ju nuk perfaqsoni demokratët, por bizneset dhe pazaret tuaja, ju jeni thjesht Selami Jenisherë me një përdorim, ndaj lerini skuthlleqet, pazaret, lëpirjet dhe ambasadorët, (Lepirjen me ambasadoret e kane provuar edhe te tjere para jush dhe kane dalë cullak) por gjeni burrërinë duke i ikur pengmarrjes, dhe shpërblejani antaresisë besimin që ju dha me votën e tyre .

Përndryshe vuloseni halenë se po qelbni dynjanë …

Jeni skuthë, përçarës dhe pazarxhinj të ndyrë !

Kjo sepse juve, ju solli aty në ato karrige parlamenti, jo integriteti perkushtimi, apo lidhjet me Partinë Demokratike, por miqësia me peng-kryetarin, pazaret, lëpirja dhe tufa me euro …

Kategori
Uncategorized

Zonja e Putinit -njëkohësisht edhe shefja e propagandës

Kategori
Uncategorized

Lufta në Ukrainë: Kompanitë suedeze dhurojnë drone për mbrojtjen civile të Ukrainës !

Kompanitë suedeze dhurojnë drone për mbrojtjen civile të Ukrainës !

Nëpërmjet një nisme të re, kompanitë suedeze mbledhin dronët që dërgohen në mbrojtjen civile të Ukrainës. Dronët përdoren për të mbledhur informacione, për të identifikuar rrugë të sigurta jashtë qyteteve dhe për të dokumentuar krimet e luftës, shkruan Sydsvenskan.

Anton Holmström, menaxher produkti në kompaninë e teknologjisë pyjore Katam, u kontaktua disa kohë më parë nga një mik në Ukrainë.

 • Ai tha se një i njohur ynë i përbashkët kishte pyetur nëse mund të merrnim dronë për mbrojtjen civile.

Ishte një pyetje kaq konkrete ndaj thashë po menjëherë.

Fillova menjëherë të komunikoj gjatë natës dhe më pas të dielën thirra dhe fola me kolegë dhe të njohur.

Gjatë javës, ne krijuam faqen e internetit Drones2ukraine dhe kontrolluam ligjin, logjistikën dhe të gjitha praktikat, thotë Anton Holmström për Sydsvenskan.

Për tre javë, koleksioni ka marrë rreth 60 dronë dhe të tjerë janë duke u zhvilluar.

Genom ett nytt initiativ samlar svenska företag in drönare som skickas till det ukrainska civilförsvaret. Drönarna används för att samla information, identifiera säkra vägar ut ur städer och dokumentera krigsbrott, skriver Sydsvenskan.

Anton Holmström, produktchef på skogsteknikföretaget Katam, kontaktades för en tid sedan av en vän i Ukraina.

– Han sa att en gemensam bekant till oss hade frågat om vi kunde få fram drönare till civilförsvaret. Det var en så konkret fråga så jag sa ja direkt. Jag drog genast igång med kommunikation under natten och sedan på söndagen ringde jag runt och pratade med kollegor och bekanta. Under veckan satte vi upp hemsidan Drones2ukraine, och kollade upp det juridiska, logistiska och allt det praktiska, säger Anton Holmström till Sydsvenskan.

Under tre veckors tid har insamlingen tagit emot ett 60-tal drönare och fler är på gång

Kategori
Uncategorized

Kur të vdes unē ,djalli nuk e merr vesht !?

Nga Dedë Doda ///

Jam krenarë , se i përkas një babai të tillë!
Ai nuk jeton që nga 15 Shkurti 93,por ai jeton në shpirtin tim ,nē zemren time ,per huqet e tija si rrallē ndonjē burrē , i besēs ,bujaririsē ,e burrnisë !

I vuajtur jetim i hjekun keq tan jetēn 25 vite duke hengur dhe e pluhur piridi ,nga Tuçi i Pukes ,Reps ,Qafē -bari ,Qafē -kigjel Gomsiqe ,e Rubik të Mirdites !?
Karakter i fortē kurrë nuk u dorzuar !

Ai kishte nje shprehje ,qe edhe sot me kujtohet:

Kur të vdes unē ,djalli nuk e merr vesht !?

Sa domethese kjo fjalē!?

Dhe lindē pytja !?

Sa në hallë ,sa nè siklet ne kuptimin e mirë të fjales janë ata njerez qe kanē pasur prindërit tē shkelqyer !?

E dikush më te drejtë thotë:
Pse ,e qysh!?

Po sepse don shumē punë ,sakrificë ,qendresë ,e burrni me jua ruajtur irzin !

Të dashur miqtē e mi ju pershendes kudo qe jeni ,ju nimoshin këto ditë te medhaja ,sepse jemi futur nē javen e madhe tē Pashkëve të Krishtit !

Të flasish per prinderit qe kanè sakrifikuar aq shumë ja vlen sa 1000 shkrime te karakterit ,politik ,apo ekonomik etj etj,,,,,

Eshtë detyrë njerzore ,biblike ti respektojmē prindērit ne maksimum ata qe i kanè gjallē,por edhe ata qē nuk jetojnē duke i kujtuar perjesisht sepse meritojnē shume duke sjellē episode nga jeta e tyre,na bejnē te mos harrojmë historinë po si kujtuam ne e kush do i kujtojē!?,,

Mos te harrojmē njē gjē shumë te rendesishem se jeta eshtē stafetē brezash ,sa kanè ikur ,sa do ikin ,e sa do vijnē por historia ngelet aty

.

Disa episode qe ndoshta ka kurreshje per ti lexuar!

Ishin vite të veshtira ,zijè buke e ushqimi .

Bahet fjalē per vitet 53 shume me keq se sot qe ka shkue 120mije lekē 1kv miell ,duhej te punoje gjithē diten per 3 kg miser punē te veshtira duke hapur tokē te re tē pyllēzuar qe edhe varinksi i sot ka vēshtërsi ,nje dite baba kishte marrë edhe djalin e axhes Pjetrit per te punuar ,i Zoti i shtēpise kishte mprehur njē shufer teli te trashē per te kontrolluar thellēsine e punimit per fatin e keq e ngul ku kushte punuar dj axhes shkop nuk.u ngul !?

I tha babes ;

Mos ma sjell ma ne punë !?

Te nje shtēpie tjeter ne dite te medhaj te Pashkēve i Zoti i shtepise nuk i dha leje te nderronte rrobat per ti.larē aq katil ishte !?

E halli ,e buka e fëmijeve te qojnē ne derē te hasmit !?

Ne nje rast tjeter tek nje familje tjeter , i kishte thenè babai hajde e merr misrit hakun e punes e kishte gjetur babai tu hanger bukë thatè ve nje sahan shellirë ku shtrelbat kercenin si pleshtat ,e zotnia kishte 200 kokë bageti !?

Nuk i thotè kot ;

Mundi i punētorit kerkon gjygj ne qiell !?

E si per çudi ne momentet qe flasin ku ka punuar babai tokat jan djerr,kurrat shembè ,e ferrat arrinè katin e tretë!?

Rasti i alarmit ne Rrubik ,në kushte angarie!?

Ne Rubik te Mirdites ishte drejtor nje burrè shume i eger i rrifte punètoret ,e kuadrot e kishin tmerr kishte lidhje te forta me partinè e pushtetin !?

Me pak fjalē babai ishte kthyer prej turrnit dhe nuk ju pergjigj alarmit !?

I thone nje punëtore nuk nigjon me ardhë,si tha po kush guxon me ma ba urdherin dysh !? E nisi prap lajmetarin ,thuaj drejtorit nuk vij me kris lufta,por erdha me qon Diloshja sepse nena ime e ka emrit Dile !?

Mbas nje ore e thirr baben por jo me urdher po pate deshire vetem dua me te pyet!?

Shkon baba ,i thote si je msue mi rraf punetoret mos luaj me dore ,se per emer te Zotit te myes dekun !? Jooo mor burrē e pa veten ngushtē sepse babai ka qenè fizik i rrallè dhe teper i guximshem!? Te pyeta kush e Dila !? Gruja !? Vetem ajo ma bjen ngushtē se kam 5 kalamaj e duan bukë!? IK I THA DREJTORI NUK KA KUSH PUNÈ ME TY!

Rasti i Gomsiqes !?


Ne Gomsiqe jetonin shume te inernuar te rrezikshem nga Shkodra njeri prej tyre ishte boksieri ma i mire ne Shqiperi nuk dua t’ja permendè emrin ai tallej me punetoret me xheste qe nuk mund ti shkruaj u shkonte nga mrapa !?

Kur merrnin ushqimin ,prr fat te keq i ndodh babes te perplasej me te e godit ne pjatè kokes e ban gjak plasi grushti ne mes 100 punètoreve e len shakull ,nuk kam ardh me u tall me mua o mik vij per buken e femijeve !?

Kategori
Uncategorized

Sherbimet sekrete sërbe tentuan të vrasin Dik Martin.

Dick Marty, njeriu që akuzoi udhëheqësit e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, se kishin bërë trafikim me organe njerëzish, u kërcënua me vrasje dhe kuptoi që një shtet po përgatiste vrasjen e tij.

Por, nuk ishte Kosova, liderët e të cilës i akuzoi. Ishte Serbia.

Shërbimet e inteligjencës serbe kishin paguar vrasës me pagesë për ta likuiduar ish-prokurorin zviceran, i cili shërbeu edhe si anëtar i Këshillit të Evropës.

Në emisionin “Mise au Point”, në Radiotelevizionin e Zvicrës tek kanali “RTS 1”, Marty thotë se ishte habitur se nuk ishin shqiptarët ata që planifikuan vrasjen e tij, meqë supozohej se ata do kishin një arsye, por në fakt ishin serbët që ia donin vdekjen.

Dig Martin

“E habitshme që nuk erdhi nga ata që unë akuzova, por erdhi nga kundërshtarët e tyre”, tha Marty.

Por, habia i kishte pushuar, kur kishte kuptuar planin e inteligjencës serbe.

Ata donin ta vrisnin, por të krijonin përshtypjen se vrasjen e kanë kryer shqiptarët dhe vrasja do lidhje me kohën kur Hashim Thaçi, njeriun që dikur e kishte përgojuar Marty, ishte arrestuar dhe dërguar në Hagë, transmeton FM Images.

Për këtë arsye, prej kohësh atij iu desh të qëndronte i ruajtur nga policia e armatosur rëndë.

Që nga dhjetori 2020, Dick Marty ishte vendosur nën mbrojtje shumë të lartë policore. Ai do të kërcënohej me vdekje nga elementë radikalë të shërbimeve të inteligjencës serbe. Megjithatë, Zvicra nuk ka ndërmarrë asnjë veprim diplomatik ndaj Beogradit.

Marty dhe gruaja e tij kishin pranuar policinë në shtëpinë e tyre të cilët ishin të armatosur rëndë, deri në mbajtje edhe granatsh dhe kishin qëndruar ashtu për katër muaj e gjysmë.

Atij i ishte dashur të kufizonte edhe kontaktet në maksimum.

“Në fund të vitit 2020, ai më dërgoi një mesazh të koduar duke më kërkuar që të mos kontaktoja më me të”, konfirmon Franco Cavalli, ish-këshilltar kombëtar socialist, i cili është edhe miku Marty-it.

“Është tronditëse të mendosh se një gjë e tillë mund të ndodhë në Zvicër”.

Sot policia nuk është më në detyrë brenda shtëpisë së tij, “por masat mbrojtëse janë ende po aq të rëndësishme”.

“Shtëpia është e mbushur me kamera dhe e pajisur me alarme dhe një dhomë sigurie ku Dick Marty duhet të strehohet në rast sulmi. Aty pranë ndodhet policia me rroba civile”.

Gjatë udhëtimeve të tij të rralla, Dik Marty vesh një jelek antiplumb, makina e tij është e blinduar dhe e shoqëruar nga dy automjete policie me rroba civile.

Siç tregon Marty ai vë në akuzë vetë shtetin serb, “kërcënimi vjen nga qarqe të caktuara të shërbimeve të inteligjencës serbe, të cilët i kërkuan botës së krimit, vrasësve profesionistë, të më likuidojnë thjesht për t’ua vënë fajin kosovarëve. Sa për vrasësit, ata do të ishin pjesë e ‘botës së krimit’. Ka veteranë që specializohen në vrasje me urdhër, vrasje me porosi dhe kështu që nuk duhen shumë para për të vrarë dikë”.

Të njëjtat të dhëna kishin edhe autoritetet zvicerane.

“Armën do ta sillte një serb në Zvicër gjatë dhjetorit 2020”.

Marty ka mbrojtje aktualisht, por shprehet se nuk vazhdohet kështu dhe ka kërkuar nga autoritetet zvicerane që jo vetëm ta mbrojnë, por të ndërmarrin hapa në eliminimin e rrezikut.

“Detyra e një shteti është jo vetëm sistemi i mbrojtjes nga kërcënimi, por edhe neutralizimi i tij”, thotë Martin gjatë intervistës.

“Unë jetën time e kam bërë, nuk jam i shqetësuar për veten, por për njerëzit që kam pranë, për familjen time”.

Pas një letre të tij për autoritetet ata “kanë dërguar oficerë policie në Beograd në fund të prillit për të biseduar me kolegët e tyre serbë”, por për Marty-in kjo është e pamjaftueshme.

“Kjo do të thotë se Prokurori Federal nuk do të udhëtojë në Serbi dhe se ai nuk do të bëjë kërkesë për ndihmë juridike dhe se Berni zyrtar do të heqë dorë nga veprimet diplomatike. E gjithë kjo pavarësisht nga ekzistenca e indikacioneve konkretë për një vrasje të planifikuar të një ish-raportuesi të Këshillit të Evropës dhe senatori zviceran nga shërbimet inteligjente të një vendi të huaj”.

Gazeta franceze “Mise au Point” ka pyetur autoritetet zvicerane se cila është arsyeja e mungesës së një reagimi më të ashpër në raport me autoritetet në Serbi.

Siç i janë përgjigjur gazetës institucionet, saktësisht Ministria Publike e Konfederatës, thuhet se “përveç aspektit kriminal, ky rast përfshinë edhe komponentë politikë për shkak të kontekstit tejkombëtar”.

Vetë Franco Cavalli, i cili e viziton Marty-n në prani të televizionit zvicerian, kërkon një angazhim konkret nga Berna

Kategori
Uncategorized

Kolonel Koliqi: Hipokrizia e politikes amerikane dhe monstra e dale nga mitra më kriminale komuniste.

Koloneli i SHIU-t Kostadin Koliqi /

Shkrimi i plotë i komonelit të sherbimit informatif të ushtrisë …

Duke pare ne vazhdimesi, diplomacine dhe Politiken amerikane, ne mbeshtetje, qysh gjate luftes dhe ne vazhdime, deri ne ditet e sotme, te komunisteve, diktature te cilen e duartrokiten me shume entusiazem, te derguarit e saja, ne sallen e shpalljes se diktatures se proletariatit, me 11 Janar 1946 …

Por edhe mbeshtetjen e forte qe po i japin, qyshse rihapen ambasaden dhe u vendos pluralizmi, gje te cilin e gjeten te vendosur dhe mbeshtetjen e forte qe po i japin, pjelles se krimit komuniste, ”rilindjes” te kthyer plotesishte ne MAFIA, me kumbare Edi Rama,
Këtë monster, të dale nga mitra me kriminale komuniste,
E megjithse, bene te mundur ti japin te gjitha pushtetet qeverisese, ne qender dhe ne baze, per disa vjete arriten ta kthenin edhe ate pake opozite ne mbeshtetje te MAFIA qeverisese
Dhe tani qe pjesa e popullit qe i ka shpetuar trushpelarjes dhe e ka kuptuar hipokrizine e politikes amerikane, jane hedhur ne sulme pa frena, kunder liderit te Partise Demokratike qe me zhdo kushte, ta largojne nga politika, ta zhdukin opoziten dhe perfundimishte, te mbreteroi MAFIA e pjellave kriminale komuniste,
Por…..jane pake te vonuar sepse pjesa jo trushpelare e ketij mileti, i ka kuptuar ndyresite dhe pa besite e politikes amerikane qe po kerkon te kthei, kundershtite e bindjeve politike ne percarje te madhe deri ne urreitje midis te dy grupimeve, me bindje te ndryshme……..

Kjo politike e kesai celule mafioze diplomatike, po na con ne nje perplasje te madhe, brenda ketyre dy grupimeve, qe me thjeshte, qyhet lufte civile…..jo per gje por kete e tentuan edhe ne v. 97, ku arritem deri ne kaos por jo ne lufte civile…..
Ambasadoret amerikane, nderrohen por….hipokrizia e politikes se tyre, nuk ndryshon….

Kategori
Uncategorized

‘Rama dhe Luli paskan patur komunikim për zhdukjen nga politika të Partisë Demokratike’

Luli madje i vuri qepenat e blinduara…

Kjo është arsyeja që AliBasha bën ankime absurde pa asnjë llogjikë ligjore.

Strategjia është ta mbajmë varur sa më gjatë ligjërimin zyrtar të PD deri sa të mos i shkojë më njeri nga pas.

Po si legena që janë, nuk përplasen burrnisht, por pas krahëve dhe me gjykata.

Këto të fundit nëse do ndjekin udhëzimet e Ramës që e do të mbyllur PD-në, nuk kanë më asnjë lidhje me sistemin demokratik.

Të shohim!

Kam ende besim se gjyqtarët nuk do hedhin poshtë diplomat e tyre…

Kategori
Uncategorized

”Çdo goditje e blinduar e dërguar nga Suedia është një fëmijë i shpëtuar”

Ne jemi të përgatitur të nënshkruajmë një marrëveshje paqeje sepse ka të bëjë edhe me jetën e ushtarëve dhe civilëve tanë. Por nëse nuk ia dalim, do të luftojmë deri sa të vdesë okupatori i fundit.

Lufta po hyn në një fazë të re dhe Ukraina ka nevojë të madhe për armë të reja, më të rënda dhe më sulmuese.

Ai thotë se një këshilltar presidencial ukrainas i vendosur në qendër, i cili i drejton një apel të pasionuar botës perëndimore për më shumë ndihmë për armët.

Oleksiy Arestovich beson se lufta në Ukrainë do të ndikojë në zgjedhjet në Evropë kur votuesit pyesin liderët e tyre se çfarë “bënë për të parandaluar vrasjen e fëmijëve”.

“Çdo trup i vdekur i fëmijës është vendimi yt që mungon, arma që nuk na ke dhënë”, thotë ai me telefon nga Kievi.

Ai shpjegon se ndihma suedeze në formën e 10,000 të shtënave të blinduara është e rëndësishme – “çdo goditje e blinduar është një fëmijë i shpëtuar” – por se ndihma e botës perëndimore nuk mjafton.

Ukraina ka nevojë për më shumë armë për t’i bërë ballë sulmit rus. Është një mesazh që presidenti Volodymyr Zelensky e fut që nga dita e parë e luftës – dhe që gjithnjë e më shumë i ngjan një thirrjeje për ndihmë ndërsa forcat ruse tani rigrupohen dhe përgatiten për sulme të reja pas pengesave fillestare

Deri tani bota e ka parë vetëm Butjën.

Kudo që të tërhiqen rusët do të jetë kështu, do të shohim shumë “Butjors”, thotë ai.

Kur Ukraina rimori qytetin e Butja pranë Kievit, civilë të vdekur u zbuluan në rrugë dhe varre masive me qindra trupa të vdekur.

Grupet dhe liderët ndërkombëtarë të të drejtave të njeriut kërkojnë që ngjarjet gjatë pushtimit rus të Butjës të hetohen si krime lufte.

Për t’i mposhtur ata, duhet të shkojmë në ofensivë. Dhe për të shkuar në ofensivë, ju duhen armë të rënda. Në fakt, ne tani po shkëmbejmë vendet me rusët, do të përparojmë dhe ata do të na qëllojnë nga shkurret.

Vendimi suedez për të dhuruar automjete të blinduara në Ukrainë.

Suedia ka dërguar 10,000 Armored Shots 86, një armë dore kundër tankeve që është efektive kundër mjeteve të blinduara më të lehta, por në përgjithësi jo kundër tankeve – megjithëse në Ukrainë ata gjithashtu janë treguar të jenë në gjendje të godasin tanket.

– Gjuajtjet suedeze të blinduara ishin vendimtare për ne.

Baza e ofensivës ushtarake ruse përbëhet nga automjete të blinduara.

Mbrojtja jonë është këmbësoria që i gjuan nga prita, pyjet apo zonat urbane.

Ajo që na dha Suedia bën të mundur që këmbësoria jonë të shkatërrojë me siguri automjete të blinduara ushtarake, thotë ai dhe vazhdon:

– Çdo goditje e blinduar që Suedia na dërgoi është një fëmijë i shpëtuar

Cili është parashikimi juaj për luftën?

Deri në mes të prillit do të jetë vapë, pastaj luftë civile. Rezervat e rusëve po mbarojnë. Ajo që po hedhin në Kharkiv, Mariupol dhe Izjum është gjithçka që kanë, dhjetë ushtri fushore.

– Na sulmuan me tetë e gjysmë, një e gjysmë qëndruan në Rusi. Tani të dhjetë ushtritë janë këtu. Rreth katër prej tyre, për sa i përket ekuipazhit, ne i kemi varrosur tashmë. Dy ose ndoshta tre ushtri janë të lodhura dhe nuk janë më të gatshme për luftë.

Nga se kanë kaq frikë? Ne jemi ata që luftojmë.

Si ndihet Zelensky pas gati shtatë javësh luftë?

– Thuhet ndonjëherë se jam shembull i një njeriu të qetë dhe ironik me shpirt të mirë luftarak. Pra, nëse merrni gjithë qetësinë time, gjithë ironinë dhe shpirtin tim luftarak dhe e shumëzoni me dhjetë – ja ku keni Zelensky.

Si funksionon ai si president gjatë luftës?

Zelensky është një politikan jashtë sistemit politik. Në kohë paqeje, ata thanë për të: “Ai nuk mund të flasë, thotë atë që nuk duhet thënë, shkel protokollin”. Ndryshe nga politikanët e tjerë, ai tha gjithçka që mendonte drejtpërdrejt.

– Vetëm në kohë lufte, në një kohë sfidash reale historike, ajo rezulton të jetë një forcë. Prandaj parlamentet në mbarë botën ngrihen dhe duartrokasin kur ai flet. Të gjithë janë të lodhur nga politikanët që kanë frikë të marrin vendime. Zelensky u thotë krerëve të shteteve: “Unë rezervoj të drejtën të flas me njerëzit tuaj mbi kokat tuaja, sepse ju nuk jeni në gjendje të merrni vendime”.

Sipas Oleksiy Arestovich, sondazhet tregojnë se deri në 60 përqind e të gjithë qytetarëve të BE-së duan që Ukraina të anëtarësohet më shpejt në union dhe se 70 përqind e amerikanëve duan që hapësira ajrore mbi Ukrainë të mbyllet.

Zelensky ka të drejtë kur thotë se njerëzit në vende të ndryshme do të gjykojnë qeveritë e tyre në dritën e asaj që po ndodh në Ukrainë. Për veprimet e tyre me të vërtetë kalojnë të gjithë kufijtë. Nga se kanë kaq frikë? Ne jemi ata që luftojmë, thotë ai.

Kategori
Uncategorized

A është Lali Eri i dyshuar për sulmin me makinë bombë kunder presidentit të futbollit ?

Keshilltari Gjerman Henze :

Shqipëria :

🩸-kryebashkiaku Veliaj, shoku i autokratit Rama,

🩸-i dyshuar për korrupsion,

🩸-i dyshuar edhe për sulmin me makinë bombë kundër presidentit të futbollit shqiptar,

🩸-ankohet se presidenti properëndimor Meta po bllokon emërimet e reja në ambasada.

🩸-E mahnitshme, Veliaj kërkon të fitojë sërish para.

Albania, mayor Veliaj, comrade of autocrat rama,

suspected of corruption,

also suspected of involvement in car bomb attack against Albanian football president,

complains that pro-Western president Meta is blocking new embassy appointments.

Amazing,Veliaj wants to make money again.