Kategori
Uncategorized

Berisha i përgjigjet Yuri Kimit: Loja me opozitën kukull ka marrë fund

Berisha responds to Yuri Kimi: The game with the puppet opposition is over .

Duke folur në ‘Të Paekspozuarit’ në McnTv, Berisha deklaroi se reagimi i saj ishte një pozicion qesharak.

Ajo që mund ti them zonjës është, merr fund loja me opozitën kukull. Nuk ka më opozitë kukull’, tha Sali Berisha.

Natyrisht ajo që mund ti them zonjës është, merr fund loja me opozitën kukull.

Nuk ka më opozitë kukull.

Dhe një nga zhvillimet më pozitive të Shqipërisë është kjo. Unë po i përgjigjesha Edi Ramës, që siç e shifni ishte bërë meit kur fliste. Kush e di sa mesazhe kam marrë. Ka krijuar kompleksin.

Ka mundësi të u jetë dhimbsur njerëzve se si është bërë’, theksoi Sali Berisha.

Çfarë mekanizmi kanë krijuar?

Të turpshëm, të një keqpërdorimi ekstrem të Enkelejd Alibeajt.

Para një muaji ndodhi e njëjta skenë.

Ngrihet Taulant Balla nga vendi dhe i thoti Lindita Nikollës, nuk do ti japësh fjalën Berishës por Enkelejdit.

Kërcen Taulant Balla, kur unë do të merrja fjalën. Proteston dhe kërkon 5 minuta pushim, vetëm të mos lejohesha unë të përgjigjesha. U detyrova të dal tek mediat jashtë.

The historical leader of the Democratic Party, Sali Berisha, has responded to the reaction of Ambassador Yuri Kim, regarding what happened in the parliament hall.

Speaking on ‘The Unexposed’ on McnTv, Berisha stated that her reaction was a ridiculous position.

What I can tell the lady is, the game with the puppet opposition ends. “There is no more puppet opposition,” said Sali Berisha.

Ridiculous position of the governor, who undertakes to interpret the rules of parliament. Undertakes to determine who should take the floor and protest that the government is being accused, and that no accusations should be made.

Of course what I can tell the lady is, the game with the puppet opposition ends. No more puppet opposition. And one of the most positive developments in Albania is this. I was answering Edi Rama, who as you can see had become meit when he spoke. Who knows how many messages I received. Has created the complex.

“People may have felt sorry for how it was done,” said Sali Berisha.

‘He is not a problem between me and Alibeaj. It is a problem between me and Edi Rama. Edi Rama spoke as much as he wanted and curved my name 30-40 times. In the law of the parliament, if the deputy during the discussion, another deputy is talked about, immediately after him the word is given for 2 minutes.

What mechanism have they created? Shameful, of an extreme misuse of Enkelejd Alibeaj. A month ago the same scene happened. Taulant Balla gets up from the place and says to Lindita Nikolla, you will not give the floor to Berisha but to Enkelejd.

It was a very embarrassing command, I had not seen it in 30 years. Today the same scene. Foli Rama sa foli. Declared everything against me. I had pressed the feedback button. I was slandered by Rama several times. I got up to take the floor. They pulled him running to the platform. It was such a rude act.

Taulant Balla dances, when I would take the floor. Protests and demands 5 minutes break, just not letting me answer. I was forced to go out to the media abroad.

We are dealing with a man who is miserably abused. To become a tool to deny a deputy the right to speak ‘, said Berisha.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s