Kategori
Uncategorized

Blendi Fevziu: Gjate 30 Viteve” / Shqipëria Merr Frymë Lirshëm nga Prezenca e Sali Berishës.

PD nuk ka qenë kurrë parti konservatore, ka qenë grup antikomunist, një grup që u bashkua dhe mendonte se Shqipëria duhet të ishte ndryshe nga komunizmi. Tentuan disa parti të bëheshin konservatore, nuk pati terren”,

Nga Bledi Fevziu /

Blendi Fevziu: “Berisha Është Talenti Më I Rrallë I Këtyre 30 Viteve” / Shqipëria Merr Frymë Lirshëm Nga Prezenca E Tij /

Gazetari Blendi Fevziu tha në emisionin “Të paekspozuarit“ se Partia Demokratike nëqoftëse nuk rithemelohet ajo do të shkërrmoqet. Gazetari tha se Berisha është talenti më i rrallë i këtyre 30 viteve dhe shtoi se në Shqipëri nuk ka terren për krijimin e partive konservatore.

“PD është partia e vetme nga partitë që rrezuan komunizmin që mbijetoi në Evropën lindore. Mbijetoi në sajë të vullnetit të Berishës. Nëse Berisha do të tërhiqet sot, a ka fuqi që kjo parti të rigrupohet, është shumë e vështirë.

Plasari tha që PD duhet të rithemelohet. PD është në një situatë tejet delikate. Vendi pa opozitë nuk mbetet po mund të duhen 10 vite sa të krijohet një opozitë e re. Ne jemi në një risk të madh të shkërmoqjes së partisë.

Unë rithemelim kuptoj të gjithë njerëzit opozitar. Nëqoftose nuk rithemelohet PD shperbëhet .

Kryesia nuk ka asgjë të re edhe pse janë me integritet, nuk ka asgjë të re. Nuk e di nëse Berisha ka një as nën mëngë. Unë kam sjellë një shembull, këtu nuk bëhet fjalë ka apo nuk ka të rinj, ka të rinj briliantë.

Brezi im është i rritur në kohën më të keqe me s80-90, vendi ishte ekonomikisht në rrënim. Po rritej një brez parazit që mendonte se shteti e gënjente dhe e anasjellta. Befas ky brez pa ideal me ngjarjet e 1990 u rimotivua dhe gjeti një motiv dhe eci shumë. Problemi është çfarë modeli i jep të rinjve.

Unë nuk e di a voton vajza ime për doktorin. Kam pasur bindjen që PD duhet të kishte një figurë të re, Berisha të mbetej lideri historik. Lideri i ri mund të gjendej me garë. Berisha është talenti më i rrallë i këtyre 30 viteve, por e mbylli vetë karrierën e tij.

PD nuk ka qenë kurrë parti konservatore, ka qenë grup antikomunist, një grup që u bashkua dhe mendonte se Shqipëria duhet të ishte ndryshe nga komunizmi. Tentuan disa parti të bëheshin konservatore, nuk pati terren”, tha Fevziu.

Kategori
Uncategorized

Jo vetëm burg, por edhe detyrim për të paguar shpenzime e gjyqit.

Nga Kastriot Dervishi /

Jo vetëm burg, por edhe detyrim për të paguar shpenzime e gjyqit

Dom Simon Jubani, u dënua 6 herë nga regjimi komunist. Vuajti në vitet 1964-1989 plot 25 vjet dhe 13 ditë heqje lirie.

Në dënimin e parë të vitit 1964, prokurori kërkoi dënimin me 9 vjet, por gjykata e dënoi me 10 vjet. Dënimi u shoqërua me konfiskim të pasurisë dhe pagimin e shpenzimeve gjyqësore dhe avokatore.

(Në foto: Dom Simoni gjatë burgimit)

Kategori
Uncategorized

”Rusët më morën edhe bolierin, si i njoha gjërat e plaçkitura mbi tank”

Nga Robert Greenall, BBC

Një refugjate ukrainase në Britaninë e Madhe tha se njohu në një foto gjërat e saj të plaçkitura nga shtëpia dhe të vendosura mbi një tank rus.

Alina Koreniuk tha se kutia në foto ka brenda një bolier të ri, që kishte planifikuar ta instalonte përpara se të niste lufta.

Ajo dhe fëmijët e saj u larguan nga Ukraina më 8 prill dhe po qëndrojnë me një çift britanik në Nottinghamshire.

Fotoja e shkrepur në fund të majit tregon tankun që lëviz në mesin e një lagjeje rezidenciale të bombarduar në qytetin Popasna.

Forcat ruse kanë marrë kontrollin mbi qytetin në rajonin Luhansk që prej 8 majit.

Zonja Koreniuk tha se fotoja është bërë në një rrugë rreth pesë minuta larg shtëpisë së saj.

Fillimisht gjërat u pikasën nga bashkëshorti i saj.

“Ai më tha: a nuk të duket diçka e çuditshme te kjo foto dhe më pyeti nëse po shihja atë që shihte edhe ai”, tha ajo për BBC.

Përveç bolierit, mbi tank shihet edhe një mbulesë tavoline nga shtëpia verore e familjes, çarçafët Disney të fëmijëve të saj dhe një batanije e kuqe.

Batanija e kuqe dhe çarçafët janë përdorur për të mbuluar diçka, ndoshta një TV apo pajisje të tjera elektronike, të cilat kishin mbetur në shtëpi kur ata u detyruan të largohen.

Por ajo nuk është habitur nga ajo që ka ndodhur.

“Reagimi ynë ishte se gjithçka nuk është shkatërruar, ata do e vjedhin,” thotë ajo.

“E prisnim që shtëpitë në Popasna të plaçkiteshin, na kanë thënë shumë herë për këtë”.

Zonja Koreniuk po qëndron në Britani me vajzat e saj, Kristina 12 dhe Olha, 8, sipas skemës qeveritare për ndihmën ndaj ukrainasve.

Zonja Koreniuk, police dhe ish-psikologe fëmijësh, u largua bashkë me familjen e saj nga Popasna pasi nisi pushtimi. Bombardimi në këtë zonë kishte nisur.

Familja mori pak gjëra me vete kur u larguan. Mamaja e saj la pas qenin e saj, i cili u vra nga një predhë ose nga forcat pushtuese.

Nëna e saj, gjyshja dhe burri janë akoma në Ukrainë, por në një vend relativisht të sigurtë.

Shumë banorë të zonave të pushtuara në Ukrainë janë ankuar për plaçkitje nga trupat ruse.

Javën e kaluar, portali i pavarur rus Mediazona publikoi një raport që sugjeron se trupat ruse kanë dërguar në shtëpi mbi 58 ton me mallra të plaçkitura nga zonat pranë kufirit mes Ukrainës dhe Rusisë.

Në pakot e plaçkitura ka kryesisht atlete, ushqim të konservuar, TV, goma makinash, tenda.

Rusia nuk iu është përgjigjur akuzave për plaçkitje, por zyrtarët kanë akuzuar Ukrainën se po filmon video false që të akuzohet Rusia për plaçkitje.

Ata kanë akuzuar gjithashtu Ukrainën për mbikëqyrjen e grupeve të plaçkitësve në zonat nën kontrollin e saj.

Kategori
Uncategorized

PD depoziton rezolutën kundër gjenocidit serb në Kosovë: 15 janari të shpallet ditë përkujtimore

Rezoluta, e cila ishte paralajmëruar më 10 maj nga deputeti Tritan Shehu, pritet te diskutohet në Kuvend. Ajo kërkon nga qeveria shqiptare që të shpallë 15 janarin ditën e përkujtimit të Masakrës së Reçakut.

REZOLUTË E KUVENDIT TË SHQIPËRISË PËR GENOCIDIN SERB NË KOSOVË

KUVENDI I SHQIPËRISË
Miraton këtë:
REZOLUTË PËR GENOCIDIN SERB NË KOSOVË

1. Dënon fuqishëm genocidin serb në Kosovë ndaj popullit shqiptar të Kosovës dhe të gjitha shkeljet e të drejtave të njeriut;

2. Konstaton dhe pranon se, pas pushtimit të Kosovës nga forcat ushtarake Serbo-Jugosllave, si dhe luftës së përgjakshme, gjatë periudhës 1998-1999, forcat serbe kryen në Kosovë genocid;

3. Dënon ashpër çdo tendencë për të mohuar genocidin në Kosovë, me qëllim fshehjen e këtyre krimeve monstruoze ndaj njerëzimit, që tmerruan botën, ndaj popullatës pafajshme të Kosovës;

4. Fton institucionet shtetërore të Republikës së Shqipërisë të nderojnë viktimat e genocidit në Kosovë;

5. Fton të gjitha shtetet që të bëjnë përpjekje shtesë për të nxjerrë para drejtësisë të gjithë ata që janë përgjegjës për planifikimin dhe kryerjen e genocidit në Kosovë për faktin se nuk mund të ketë paqe pa vendosur drejtësi;

6. Kërkon nga Qeveria e Republikës së Shqipërisë të bashkëpunojë dhe të ndihmojë Qeverinë dhe institucionet e Republikës së Kosovës, për të paraqitur dhe mbrojtur para drejtësisë ndërkombëtare dhe institucioneve të tjera ndërkombëtare faktet dhe argumentet ligjorë, të cilat provojnë genocidin ndaj shqiptarëve në Kosovë gjatë luftës 1998-1999.

Duke marrë shkas nga:

1. Rezoluta e Kuvendit të Republikës së Kosovës për genocidin serb në Kosovë, të datës 16 maj 2019, si dhe raportet e besueshme të organizatave ndërkombëtare mbi fakte që përbëjnë Genocidin në Kosovë, përfshirë: qindra masakra kolektive të evidentuara ndaj popullsisë së pambrojtur civile në Kosovë, kryesisht shqiptarë;


2. Pranimin si genocid të masakrës në Srebrenicë më 15 korrik 1995 në Bosnje Hercegovinë, nga Gjykata Ndërkombëtare Penale për ish-Jugosllavinë, në Aktgjykimin e Apelit, Çështja Nr.: IT-99-33, më 19 prill 2004, në çështjen kundër Gjeneralit të Ushtrisë së Serbëve të Bosnjes (URS), Radislav Krstic;
3. Vendimin e apelit të Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë më 26 shkurt 2007, që konstaton se aktet e kryera në Srebrenicë dhe rrethinë rreth datës 15 korrik 1995, janë akte të genocidit të kryera nga të ashtuquajtur ushtarët e URS-së dhe se këto akte duhet të quhen me emrin e vërtetë Genocid.

Duke iu referuar fakteve të Gjenocidit në Kosovë:


Ku u shkatërruan dhe u kthyen në gërmadhë, vendbanime dhe shtëpi, u vranë në mënyrë barbare fëmijë, gra dhe të moshuar, shpesh herë duke i djegur të gjallë në prani të tjerëve, madje edhe në fabrika, furrnalta apo duke i groposur në puse.
Krimet e kryera nga forcat e armatosura serbe të Republikës Federale të Jugosllavisë (RFJ), gjatë fushatës së programuar, të planifikuar dhe të institucionalizuar shtetërore, kishin si qëllim shfarosjen e shqiptarëve dhe spastrime etnike për ndryshimin e dhunshëm të përbërjes etnike të Kosovës, duke dëbuar rreth

1 milionë njerëz nga trojet e tyre etnike, duke vrarë rreth 12 mijë civilë të pambrojtur, kryesisht shqiptarë, prej të cilëve u vranë mizorisht 1392 fëmijë, mbi 800 prej tyre nën moshën 5 vjeçare dhe 1739 gra.

Forcat ushtarake dhe paraushtarake serbe po ashtu ushtruan dhunë seksuale ndaj rreth 20 mijë personave, kryesisht gra e vajza shqiptare, por jo vetëm.

Nga këto krime mizore serbe në Kosovë, në veçanti por jo vetëm, shënohen masakrat në:

Likoshan, 28 Shkurt – mars 1998, 24 viktima civile;

Qirez 28 Shkurt – 1 mars 1998, 24 viktima civile;

Prekaz 5 – 7 mars 1998, 59 viktima civile, 55 të familjes Jashari;

Lubeniq, masakra e parë 25 maj 1998, 10 viktima civile;

Fortesë (ish Belacerkë) Rahovec, 18 korrik 1998, 12 viktima civile;

Rancë (Shtime), 26 gusht 1998, 11 viktima civile;

Kleçkë, 27 gusht 1998, 8 të vrarë dhe mbi 30 të plagosur, viktima civile;

Shalë e Bajgorës, 17 shtator 1998, 12 viktima civile;

Çiçavicë, 22-24 shtator 1998, 24 vktima civile, 6 të mbytur me çekan në kokë;

Gullboc (Malishevë), 26 shtator 1998, 14 viktima civile;

Arbëri e Epërme, 26 shtator 1998, 24 viktima civile të familjes Delijaj;

Lubeniq, masakra e dytë 1 – 7 prill 1999, 100 viktima civile, mes tyre edhe gra shtatzëna dhe fëmijë prej moshës 2 vjeç;

Reçak, 15 Janar 1999, 43 viktima civile të vrara dhe të hedhura masivisht në kanal;

Ura e Rakovinës, 24 janar 1999, 4 viktima civile;

Leshan i Suharekës, 2 mars 1999, 29 viktima civile;

Reznik (Vushtri), 6 mars 1999, 9 viktima civile të cilat u dogjën;

Mitrovicë 13 mars 1999, 6 viktima civile;

Tërnavë (Podujevë), 20 mars 1999, 4 të vrarë dhe 12 të plagosur;

Skënderaj, 20 mars 1999, 29 viktima civile;

Kotlind (Kaçanik), 24 Mars 1999, 26 viktima civile;

Podujevë, 24 e 25 mars 1999, 36 viktima civile;

Celinë, 25 mars 1999, 82 viktima civile;

Fortes (ish Bellacerk), 25 mars 1999, 46 viktima civile;

Goden, 25 mars 1999, 28 viktima civile;

Randobravë, 25 mars 1999, 8 viktima civile nga familja Pajaziti;

Krushë e Vogël, 26 mars 1999, 113 viktima civile;

Krushë e Madhe, 25 – 27 mars 1999, 241 viktima civile;

Tërnje (Suharekë), 25 mars 1999, 28 viktima civile;

Suharekë, 26 mars 1999, 48 viktima civile, anëtarë të familjes Berisha;

Padalishtë, 26 Mars 1999, 19 viktima civile, anëtarë të familjes Imeraj;

Landovicë, 26 mars 1999, 23 viktima civile;

Mamushë, 27 mars 1999, 18 viktima civile;

Dardhisht (Obiliq), 27 mars 1999, 11 viktima civile nga familja Rama;

Gjakovë, 27 mars 1999, 6 viktima civile nga familja Çerkezi;

lzbicë, 28 mars 1999, 114 viktima civile;

Matiçan (Prishtinë), 28 mars 1999, 21 viktima civile;

Podujevë, 28 mars 1999, 19 viktima civile, anëtarë të familjeve Duriqi, Bogujevci, Llugaliu dhe Gashi;

Beleg (Deçan), 28-29 mars 1999, 11 të vrarë dhe 46 civilë të zhdukur;

Dumnicë e Epërme, 29 mars dhe 11 prill 1999, 6 viktima civile nga sulmi me granata;

Mitrovicë, 29 mars 1999, 4 viktima civile;

Llashticë e Gjilanit, 30 mars 1999, 22 viktima civile, disa të djegur për së gjalli;

Burim (Bellanicë-Malishevë), 31 mars 1999, 34 viktima civile;

Pastasel (Drenoc), 3 mars 1999, 106 viktima civile;

Lubeniq (Pejë), 1 prill 1999, 60 viktima civile;

Cercë, 1 prill 1999, 6 viktima civile nga familja Rexha;

Gjakovë, 2 prill 1999, 6 viktima civile, nëna me 5 fëmije të moshës së mitur nga familja Vejsa;

Nagac (Rahovec), 2 prill 1999, 31 viktima civile;

Sopi, 2 prill 1999, 35 viktima civile;

Kralan, 2 – 4 prill 1999, 100 viktima civile;

Prishtinë (Lagjia Arbëri) 3 prill 1999, 7 viktima civile;

Çupevë e Epërme, 4 prill 1999, 45 viktima civile;

Popovë (Podujevë), 4 prill 1999, një numër i madh viktima civile, të gjithë refugjatë të brendshëm;

Rezallë, 5 prill 1999, 41 viktima civile;

Çupevë e Epërme, 4 prill 1999, 45 viktima civile;

Popovë (Podujevë), 4 prill 1999, një numër i madh viktima civile, të gjithë refugjatë të brendshëm;

Rezallë, 5 prill 1999, 41 viktima civile;

Kokaj (Gijilan), 5 prill 1999, 6 viktima civile;

Proi i Rakocit, dhe Lagja e Re në Kaçanik, 9 prill 1999, 58 viktima civile;

Lubizhdë e Hasit, 12 prill 1999, 18 viktima civile;

Fshati i Vjetër (Ferizaj), 13 prill 1999, 7 viktima civile;

Mitrovicë, 14 prill 1999, 26 viktima civile;

SIlovë dhe Lipjan, 15 e 16 prill 1999, 41 viktima civile;

Skënderaj, 16 prill 1999, 13 viktima civile;

Mitrovicë, 16 prill 1999, 9 viktima civile;

Çikatovë e Vjetër, 17 prill 1999, 128 viktima civile, nga foshnje gjashtë muajshe deri në burra 75 vjeçar;

Paklek i Vjetër, 17 prill 1999, 41 viktima civile;

Hade (Obiliq), 17-18 prill 1999, 10 viktima civile, disa i kanë djegur të gjallë;

Ribari i Vogël, 18 prill 1999, 25 viktima civile;

Devë (Gjakovë), 18 prill 1999, 7 viktima civile, nga familja Bobi;

Bërnicë e Epërme, 18 prill 1999, 6 viktima civile;

Hallaq i Vogël, 19 prill 1999, 20 viktima civile;

Makoc, 20 prill 1999, 42 viktima civile;

Grashticë, 21 prill 1999, 60 viktima civile;

Nakaradë e Fushë Kosovës, 21 Prill 1999, 16 viktima civile, antarë të familjes Mirena;

Dragaçinë (Suharekë), 21 prill 1999, 11 viktima civile,burra pleq të moshuar u hodhën në pus të gjallë;

Koliq, 22 Prill 1999, 21 viktima civile;

Mejë, 27 Prill 1999, 500 viktima civile meshkuj të moshave nga 10- 80 vjec, të ndarë nga kolona që depërtohej në Shqipëri;

Guskë, 27 prill 1999, 25 viktima civile;

Dobrosh, 27 prill 1999, 38 viktima civile;

Korenicë, 27 prill 1999, 65 viktima civile;

Nabërxhan, 1, 2, 10 dhe 12 maj 1999, 30 viktima civile:

Studime, 2 maj 1999, 116 viktima civile;

Bukosh, 3 maj 1999, 35 viktima civile;

Pejë, 12 maj 1999, 7 viktima civile nga familja Bala;

Korishë, 13 maj 1999, 71 viktima civile;
Gjithashtu si rezultat i përdorimit të popullsisë civile nga forcat serbe, si mburojë ndaj bombardimit të trupave të NATO-s, u vranë:

❖ më 27 mars 1999, në lagjen Dardania I dhe II në Pejë, u vranë 46 viktima civile,

❖ më 17 prill 1999, në fshatin Pokleku i ri, u vranë 53 viktima civile;

❖ më 30 prill 1999, në Verbovë dhe Shtuticë, u vranë 275 viktima civile;

❖ më 14 maj 1999 në Qyshk, Pavlan dhe Zahaq (Pejë), 77 viktima civile;

❖ më 17 maj 1999 në Carallukë 1999, 23 viktima civile, anëtarë të dy familjeve Krasniqi;

❖ më 21 dhe 22 maj 1999, u ekzekutuan dhe u masakruan 978 të burgosur nga ushtria serbe në Burgun e Dubravës;

❖ më 22 maj 1999, në Vushtri u vranë 68 viktima civile;

❖ më 24 maj 1999, në Vushtri, u vranë 8 vajza të mitura;

❖ më 26 maj 1999 në Lagjen Tusuz (Prizren), u vranë 27 viktima civile dhe u dogjën 247 shtëpi;

❖ më 31 maj 1999, nga Familja Gërxhali u vranë 12 viktima civile;

❖ më 8 qershor 1999, në Mitrovicë, rezultojnë 9 viktima civile të zhdukura, disa të djegura;

❖ më 12 qershor 1999, nga Familja Bala në Pejë, u vranë 7 viktima civile, mes tyre edhe fëmijë të mitur;

✓ 100 389 objekte banimi,

✓ 88 101 objekte përcjellëse,

✓ 900 ndërtesa shkollore të shkatërruara tërësisht apo pjesërisht,

✓ 215 objekte fetare (xhami, tyrbe, teqe dhe kisha katolike),

✓ 123 objekte shëndetësore,

✓ mbi 190 shtëpi kulture, biblioteka dhe ndërtesa administrative.

6) Gjatë luftës së viteve 1998-1999 në Kosovë, forcat ushtarake dhe paraushtarake serbe ushtruan dhunë seksuale ndaj reth 20 mijë personave, kryesisht gra e vajza shqiptare, të cilët kanë përjetuar vuajtje të mëdha, trauma të rëndë mendore dhe shpirtërore si dhe plagë të pashlyera psikologjike;


7) Gjatë luftës së viteve 1998-1999 në Kosovë, forcat ushtarake dhe paraushtarake serbe, dëbuan nga shtëpitë e tyre mbi 1 milion persona civilë të të giitha etnive, kryesisht shqiptarë, në të shumtën e rasteve duke konfiskuar çdo dokument identifikimi personal, dokumente të automjeteve dhe cdo dokument tjetěr, me qëllim të shkatërrimit të dëshmive për identitetin e tyre dhe përkatësinë kombëtare.

Duke pasur parasysh:

1. 🔺Kartën e Kombeve të Bashkuara, 24 tetor 1945;
2. 🔺Deklaratën Universale për të Drejtat e Njeriut të Organizatës së Kombëve të Bashkuara (OKB), më 10 dhjetor 1948;
3. 🔺Deklaratën e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, Rezolutën 96, më 11 dhjetor 1946, e cila e kualifikon genocidin, krim, sipas të drejtës ndërkombëtare, dhe si i tillë është në kundershtim me frymën dhe qëllimin e Kombeve të Bashkuara dhe i dënueshëm nga bota e qytetëruar;
4. 🔺Konventën për Parandalimin dhe Dënimin e Krimit të Genocidit, më 9 dhjetor 1948;
5. 🔺Konventat e Gjenevës të vitit 1949, në veçanti Konventën nr.IV për mbrojtjen e Personave Civil në kohë Lufte, si dhe Protokollet Shtesë I dhe lI të vitit 1977;
6. 🔺Konventën Ndërkombëtare për të Drejtat Civile dhe Politike, më 16 dhjetor 1966;
7. 🔺Statutin e Romës për Gjykatën Ndërkombëtare Penale, më 17 korrik 1998, për dënimin e krimit të genocidit, krimeve kundër njerëzimit dhe krimeve të luftës;
8. 🔺Konventën e OKB-së për Moszbatimin e Kufizimeve Ligjore për Krimet e Luftës dhe Krimet kundër Njerëzimit, më 26 nëntor 1968, pa marrë parasysh kohën e kryerjes së tyre për të gjitha krimet e luftës;
9. 🔺Krimet kundër njerëzimit të kryera në kohë lufte apo paqeje, të përcaktuara në Kartën e Gjykatës Ushtarake të Nurenbergut, më datë 8 gusht 1945, të konfimuara me Rezolutat nr.3 të datës 13 shkurt 1946 dhe nr.95 të datës 1 dhjetor 1946 të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së;
10. 🔺”Shkeljet e rënda” të listuara në Konventat e Gjenevës të datës 12 gusht 1949, për mbrojtjen e viktimave të luftës, dëbimin me sulme të armatosura apo pushtimin, si dhe aktet çnjerëzore si pasojë e politikës së apartheidit (ndarjes etnike dhe racore) dhe krimin e genocidit të përcaktuar sipas Konventës së vitit 1948 pěr Parandalimin dhe Dënimeve të Krimit të Genocidit Përgjithshme të OKB, sidomos “shkeljet e rënda” të listuara në Konventat e Gjenevës, të Kombeve të Bashkuara madje edhe nëse aktet e tilla nuk përbējnë shkelje të së drejtës së vendit në të cilin ato janë kryer.
11. 🔺Rezolutat e Asamblesë së Përgjithshme të OKB, AHRCRES/37/26, më 23 mars 2018; A/HRC/RES/7/25, më 28 mars 2008; AHRC/RES/2222, më 22 mars 2013; AHRC/RES/28/34, më 27 mars 2015, për parandalimin e krimit të genocidit, që kërkojnë intensifikimin e përpjekjeve institucionale shtetërore, sidomos në sistemin e drejtësisë, për identifikimin, ndjekjen dhe gjykimin e veprimeve që mund të çojnë drejt krimit të genocidit.

Duke ju referuar në veçanti:

1. Raportit të Raportuesit të Posaçëm të OKB-së A/S3/322, të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, më 11 shtator 1998, për vrasjet dhe ekzekutimet arbitrare të banorëve shqiptar në vendbanimet e tyre dhe numrin e madh të të dëbuarve, shkatërrimit të vendbanimeve shqiptare nga artileria ushtarake serbe e Republikës Federale të Jugosllavise (RFJ – Serbia dhe Mali i Zi), si dhe vendbanime të djegura e shkatërruara nga operacionet post-ushtarake, të qëllimshme;


2. Raportit të Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së, AS3/556, të datës 30 tetor 1998; S/1998/912, të datës 3 tetor 1998; S/1999/293, të datës 17 mars 1999, për vrasjen e mijëra civilëve shqiptarë, kryesisht femijë, gra dhe të moshuar, për dëbimin e rreth 1 milion shqiptarëve nga shtëpitë dhe vendbanimet e tyre, prej të cilëve mbi 800,000 të shpërngulur në vendet fqinje; me mbi 100,000 shtëpi dhe objekte, nga to mbi 900 shkolla tërësisht të shkatërruara, të dëmtuara apo të djegura: “Me një shkallë të shkatërrimit që dëshmon qartazi për një përdorim të forcës jo-diskriminuese dhe jo-proporcionale kundër popullatës civile”, me qëllim që të çrrënjosin grupe të kosovarëve duke bllokuar çdo përpjekje për ndihma”; si dhe thirrjen për angazhimin e komunitetit ndërkombëtar për mbledhjen dhe sigurimin e burimeve për ndihmë humanitare si përgiigje në kërkesën për ndihmë humanitare të Axhensisë të Konsoliduar të OKB-së për krizën në Kosovë;


3. Deklaratës së Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së në Sesionin e 53-të të Komisionit për të Drejtat e Njeriut të OKB-së, E/CN.4/1999/SR, më 9 korrik 1999, për fundshekullin e 20-të i cili flet për: “nën retë e zeza të genocidit” me “shpërthime të dhunës jo-diskriminuese dhe vrasje të organizuara masive”, e që karakterizohet edhe me “fushatën e spastrimit etnik të kryer nga autoritetet serbe në Kosovë, që duket se ka vetëm një qellim: të debojë nga Kosova ose të vrasë sa më shumë shqiptarë etnik, duke i mohuar një populli të drejtat themelore për jetën, lirinë dhe sigurinë…”;

4. Rezolutave të Këshillit të Sigurimit të OKB: Rezoluta nr.1160 më 31 mars 1998; Rezoluta nr.1168, më 21 maj 1998; Rezoluta nr.1199, më 23 shtator 1998; Rezoluta nr.1203, më 24 tetor 1998; Rezoluta nr. 1239, më 14 maj 1999; dhe Rezoluta 1244 më 10 qershor 1999;


5. Rezolutës së Këshillit të Sigurimit të OKB-së, S/RES/1820 më 19 qershor 2008, që thekson se “përdhunimi dhe format e tjera të dhunës seksuale mund të përbëjnë krim të luftës, krim kundër njerëzimit, apo dhe akt konstituiv të genocidit”, si dhe kërkon përjashtimin e dhunës seksuale nga dispozitat për amnisti në kontekstin e proçeseve për zgjidhjen e konflikteve;


6. Rezolutës së Këshillit të Sigurimit të OKB-së SRES2467 (2019), më 23 prill 2019, për përgjegjësinë e shteteve për ti dhënë fund mosndëshkimit dhe përndjekjes penale, përgjegjësve për krime të genocidit, krimeve kundër njerëzimit dhe krimeve të luftës, të kryera kundër civilëve, duke theksuar shqetësimin se vetëm një numër shumë i kufizuar i autorëve të dhunës seksuale sillen para drejtësisë;


7. Rezolutës 47/121 të Asamblesë së Përgjithshme të Organizatës së Kombeve të Bashkuara, më 18 dhjetor 1992, në të cilën theksohet qartë se dëbimi masiv nga shtëpitë e veta të civilëve të pambrojtur dhe zbatimi i politikěs së spastrimit etnik është një formë genocidi;


8. Deklaratës dhe Planit Veprues të Konferencës Botërore të të Drejtave të Njeriut të organizuar nga Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara në Vjenë, më 25 qershor 1993, sidomos paragrafi 28, që thekson se praktika e shkeljeve masive të të drejtave të njeriut në format e genocidit, ‘spastrimit etnik’ dhe përdhunimit sistematik të grave në situata lufte, si dhe eksodi masiv i njerëzve nga vendbanimet dhe vendi i tyre, janë krime të pafalshme dhe të dënueshme në çdo kohë;


9. Rekomandimin e Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Europës 1403 (1999), më 28 prill 1999, si dhe Rezolutën 1182 më 30 mars 1999, për krizën e refugjatëve brenda në Kosovë dhe nga Kosova në vendet fqinje Shqipëri, Maqedoni dhe Mali i Zi, si dhe për rrezikun e rrefugjatëve të rrezikuar nga vrasjet dhe vdekja;


10. Përfundimet e Gjykatës Penale Ndërkombëtare për Ruandën, e ngritur në 8 nëntor 1994 nga Këshilli i Sigurimit të OKB-së, e cila i cilësoi krimet e dhunës seksuale gjatë luftës, si krime kundër njerëzimit. Veçanërisht, çështja Akayesu e Gjykatës Penale Ndërkombëtare për Krimet në Ruandë, Çështja Nr. ICTR-96-41, Gjykimi, Fq. 598 (2 shtator 1998), vendosi për herë të parë, se nëse ky krim realizohet për arsye të shkatërrimit të një grupi etnik, dhunimet seksuale ndëretnike përbëjnë akte genocidi, për shkak të faktit se dhunimi paraqet cënim të rëndë të integritetit fizik dhe mendor të viktimës;


11. Nenin lIl paragrafi (b) të Konventës për Parandalimin dhe Dënimin e Krimit të Genocidit, konventë e vitit 1948, e cila, cilëson si formë të genocidit edhe cënimin e rëndë të integritetit fizik ose mendor. “Krimi i genocidit, krimet kundër njerëzimit dhe krimet e luftës, si krime tejet të rënda që godasin tërë komunitetin ndërkombëtar, nuk vjetërsohen kurrë dhe si të tilla nuk mund të mbesin të pandëshkuara. Është obligim i çdo shteti që të sjellë para drejtësisë të gjithë kriminelet dhe përgjegjësit e krimeve ndërkombëtare”;

Kuvendi i Republikës së Shqipërisë konstaton se:


Duke rikujtuar:


3. zhdukja me dhunë e civilëve shqiptarë përbën krim kundër njerëzimit dhe shkelje të rëndë të Deklaratës së Kombeve të Bashkuara për Mbrojtjen e Personave nga Zhdukja me Dhunë;
4. dhuna seksuale në konfliktet e armatosura, përbën krim të genocidit në kuptimin si përkufizohet genocidi në Konventën për Parandalimin dhe Dënimin e Krimit të Genocidit;
5. pas përfundimit të luftës në Kosovë, Republika e Serbisë, si pasardhëse e drejtpërdrejtë e Republikës Federale të Jugusllavisë, (Serbi dhe Malit të Zi), nuk ka bërë asnjë dënim politik të krimeve të luftës, krimeve kundër njerëzimit dhe krimit të genocidit të kryer nga regjimi serb në Kosovë;
6. pas përfundimit të luftës në Kosovë, Republika e Serbisë, si pasardhëse e drejtpërdrejtë e Republikës Federale të Jugusllavisë, (Serbi dhe Malit të Zi), nuk ka bërë ende të mundur zbardhjen e fatit të mbi 1600 civilëve të zhdukur ende nga lufta në Kosovë;
7. institucionet politike dhe të drejtësisë në Serbi vazhdojnë të mohojnë krimin e genocidit në Kosovë dhe, rrjedhimisht, refuzojnë dëmshpërblimin fizik, shpirtëror dhe financiar të dëmeve të shkaktuara gjatë luftës në Kosovë;
8. krimet sistematike të kryera nga regjimi serb në Kosovë janë bërë me qëllim të shfarosjes së popullit shqiptar në Kosovë, prandaj përbëjnë krim të genocidit dhe si i tillë pranimi i krimit të genocidit kundër shqiptarëve në Kosovë përbën një akt thellësisht humanitar, që lehtëson përballimin e dhembjes për të mbijetuarit e genocidit, nderon kujtimin e viktimave të genocidit, dhe i hap rrugë paqes në rajon;
9. Republika e Serbisë nuk ka ndërmarrë ende asnjë hap për njohjen e shtetit të ri të Kosovës, Republikën e Kosovës në kufijtë e tij territorial.

✓ më 15 janar 1999 forcat serbe kryen aktin genocidal në Reçak, të Kosovës, gjatë të cilit u masakruan 42 civilë shqiptar;
✓ ky akt monstruoz mobilizoi komunitetin ndërkombëtar për ti dhënë fund politikës së genocidit në Kosovë dhe për këtë qëllim bashkësia ndërkombëtare me në krye Shtetet e Bashkuara të Amerikës, organizuan Konferencën Ndërkombëtare për Kosovën në Rambuje;
✓ faktin që regjimi serb refuzoi zgjidhjen paqësore të çështjes së Kosovës dhe vazhdoi politikën e genocidit kundër shqiptarëve në Kosovë;
✓ ndërhyrjen ushtarake të trupave të NATO-s në Kosovë për ti đhënë fund krimit të genocidit ndaj shqiptarëve në Kosovë dhe për të ndaluar krizën e madhe humanitare të shkaktuar nga forcat ushtarake serbe të RFJ -së (Serbia dhe Mali i Zi);
Dhe kërkon nga Republika e Serbisë:

1. të pranojë faktin se Serbia në kundërshtim të plotë me Konventën për Parandalimin dhe Dënimin e Krimit të Genocidit, të datës 9 dhjetor 1948 dhe duke shkelur Konventat e Gjenevës të datës 12 gusht 1949 dhe të Protokolleve shtesë të këtyre konventave, ka kryer krime të luftës, krime kundër njerëzimit dhe genocid në Kosovë në periudhën 1998-1999, por jo vetëm;
2. të ndriçojë plotësisht fatin e të gjithë civilëve që ende konsiderohen të zhdukur dhe të pagjetur, të rrëmbyer dhunshëm nga forcat ushtarake dhe para-ushtarake serbe të RFJ-së (Serbia dhe Mali i Zi), giatë luftës në Kosovë 1998-1999 dhe jo vetëm;
3. të sjellë para drejtësisë përgjegjësit e krimit të genocidit, krimeve kundër njerëzimit dhe krime të luftës në Kosově 1998-1999;
4. të shprehë vendosmërinë që përmes masave në nivel kombëtar dhe të bashkëpunimit ndërkombëtar, të sigurohet ndëshkimi i atyre që kanë planifikuar, kanë kryer apo kanë nxitur krimet e genocidit, krimet kundër njerëzimit dhe krimet e luftës në Kosově 1998-1999;
5. të paguajë dëmshpërblim, duke bërë kompensimin e të gjitha shkatërrimeve dhe dëmeve në infrastrukturën materiale në Kosovë;
6. të njohë pavarësinë e shtetit të Kosovës, Republikën e Kosovës, në shërbim të paqes dhe stabilitetit në rajon.

,

Kuvendi i Republikës së Shqipërisë shpall 15 Janarin, ditën në përkujtim të masakrës së Reçakut, ditë të përkujtimit të Genocidit ndaj Shqiptarëve në Kosovë

Kjo rezolutë miratohet me rastin e 23 vjetorit të përfundimit të luftës në Kosovë dhe çlirimit të Kosovës nga forcat e NATO-s dhe Ushtria Çlirimtare e Kosovës më 12 qershor 1999, pas marrëveshjes që u nënshkrua në Kumanovë në 11 qershor 1999, me propozim të deputetëve të Partisë Demokratike të Shqipërisë, Kuvendi i Republikës së Shqipërisë miraton këtë rezolutë për njohjen e genocidit serb në Kosovë.

Kuvendi i Shqipërisë

Kategori
Uncategorized

I thoni vdekjes të mos vijë, se nuk e le doktor Ajliu të më prekë.

Nga Rexhep Shahu /

Mu enjt gjoksi, gjoksi i majtë, filloi të më bëhej si gjoks gruaje.

Kaluan disa kohë dhe fillova të shqetësohem, ndjeja dhimbje herë pas herë, si therje. Dyshoja a mos është ndonjë infeksion i plagës së operacionit të zemrës që ishte aty ngjitur. Njëmijë dyshime e hamendje pafund. Sidomos natën plot mendime të liga me kancer.

Nuk e di se ku lexova a kush më tha se kjo ndodhte një në njëqind raste tek burrat. Ishte tumorr. U tremba.

Nja një muaj a më shumë jetova përditë me këtë shqetësim dhe asnjë sekondë nuk mu hoq nga mendja. Fillova ta mendoj vdekjen.

Ja kështu vjen vdekja e paralajmëruar nga kanceri.

E megjithatë nuk thashë ndonjëherë se vdekja e bën njeriun më të mirë a më të keq, aspak jo, njeriu është si është dhe vdekja as nuk e zbukuron as nuk e shëmton.

Pastaj mendoja, e pse jo. Vdekja e paracaktuar me afat të paracaktuar në bazë të një rregulli që kanë kanceret, të jep mundësi të reflektosh, të bëhësh me dinjitet sepse nuk ke mundësi të fshihesh prej saj. Kështu pra fillova të bëhem si filozof i vdekjes…

Pas një nate të shqetësuar sepse ndjeva dhimbje e therje të shpeshta, i telefonova doktor Ajliut dhe në mëngjes shkova tek ai.

Më priti si ai, siç di vetëm ai, siç nuk më ka pritë kurrë askush asnjëherë. I qeshur, plot hare dhe më pyeti deri në hollësi si gjithmonë për veten e gjithë njerzit e mi.

Më dhemb gjoksi doktor, më është enjtë gjoksi. Si gjoks gruaje. A mund të kem kancer unë…

Kanceri nuk guxon të të afrohet ty, mu përgjigj duke qeshur por dhe nxitoi hapat në koridor.

Hymë në dhomën ku vizitonte doktoreshë Nina Kajo te Kardiokirugjia.

Hoqa këmishën dhe e pa gungën.

Vishu, më tha, se do dalim, të shkojmë tek Onkologjiku.

U nisem. Flisnim por duket mendja na rrinte të dyve tek gunga e gjoksit tim.

U ngjitëm në katin e dytë te Onkologjiku menjëherë sepse atij i hapej çdo derë.

E pritën mjekët krahëhapur dhe e salutonin të gjithë.

Iu drejtua njërit që asnjëherë nuk ia mësova dot emrin, i tha të më shihte.

U çvesha dhe ai mjeku i onkologjikut më pa pak sekonda e tha se kjo është gjë e lehtë, e operoj unë të ulur në karrige për pesë minuta, i tha doktor Ajliut, i bëj edhe operacion plastik…

Doktori e dëgjoi, u skuq dhe më tha përmes të qeshurës së syve të tij që të ecim. Nuk mbeti i kënaqur doktor Ajliu, unë këtë dija ta lexoja në fytyrën e tij.

Dolëm pothuaj pa folur deri në oborr të onkologjikut.

Kur u nisëm të ecnim drejt Kardiokirurgjisë, doktori, pasi kishte heshtur gjatë, më thotë:

Dëgjo Rexhep i dashur. Ky operacion duhet bërë.

A është kancer i keq doktor, e pyes unë.

Kanceri i keq nuk të afrohet dot ty sepse je shumë i mirë, ma kthen doktori.

Por duhet hequr ajo masë që është mbledhur aty. Është masë dhjamore. Por nuk do të bëhesh operacion tek ky kirurgu që takuam dhe te asnjë kirurg këtu. Do të të bëj unë operacion.

Para se të jem kardiokirurg, unë jam kirurg. Unë të kam operuar zemrën ty dhe nuk po të operokam gjoksin jashtë zemrës. Unë nuk e qëndis plagën as operacion plastik nuk do bëjmë. Ne bëjmë edhe pa operacion plastik, apo jo, mu drejtua duke shfryrë një farë mllefi që iu krijua pak më parë.

Mrekulli, i them unë dhe u gjallërova menjëherë. Fillova të flas me pasion. E kisha kapë për krahu dhe ecnim sikur isha vetëm unë në atë shesh.

Dëgjo Rexhep, këta mjekët e tjerë janë shumë të mirë, por nuk të njohin ty siç të njoh unë. Ti je shumë delikat, shumë i ndjeshëm, ti don kujdes të veçantë, kujdes të shtuar.

U krijua një heshtje, disa hapa heshtje.

Të të operojë ty dikush tjetër duke qenë unë këtu në spital është turp për mua. Do thonë shokët tanë, po pse nuk e operoi vetë doktor Ajliu mikun e vet. Pastaj këta nuk ta njohin zemrën ty, unë ta njoh zemrën dhe e di çfarë mendon ti. Tjetra është se këta ndoshta të marrin lekë edhe ty e kjo është turp për mua që ti marrin lekë mikut tim, t’i marrin lekë mikut të doktor Ajliut.

I dola përpara dhe e shihja në sy. Ai qeshte si qesh veç ai gjithë dritë e nur.

Do të flas tani me kolegët e mi dhe do të operoj në sallën e operacionit ku operojmë të sëmurët me zemër, nuk do ma prishin kolegët për ty, vijoi doktori, se ty të duan të gjithë kardiokirurgët.

Dhe ashtu ndodhi.

Dhe siç më tregoi më vonë doktor Ajliu, doktor Mond Kapedani jo vetëm që kishte rënë dakort për sallën e operacionit, por ishte entusizmuar nga vendimi i doktor Ajliut që të më operonte vetë.

Të nesërmen në mëngjes shkova te doktori për t’u operuar.

Ishin marrë të gjitha masat dhe u futa drejt e në sallën e operacionit.

Gjithë kohën recitoja me vete atë fjalën që kur të vijë vdekja nuk do jem unë, sa të jem unë vdekja nuk mund të vijë. Ia thoja vetes mijëra herë pa zë këtë gjë. Nuk kisha frikë.

.

Nuk më kishin bërë narkozë sepse do më bënin mpirje lokale.

Gjatë kohës që më bënin gati, me doktorin filluam bisedat. Ai më bënte të harroja se ku isha. U fliste për mua atyre që ishin të pranishëm në sallë dhe po e ndihmonin. Më bëri hero. Pastaj bisedat tona rridhnin nga letërsia te politika dhe stacioni final i bisedave ishte Kosova, aty ndalej doktori, aty merrja zjarr unë. Kosova ishte dobësia dhe krenaria jonë.

Duke biseduar, edhe pasi mu trash pak gjuha dhe flisja rrapa – zhdrapa, duke recituar ndonjë poezi unë, duke pasuar doktori ndonjë varg poezie, kaluan gati 3 orë kur doktori më thotë, ia dolëm me sukses.

Nuk e di e kam thënë me zë apo jo, por di se kam thënë, i thoni vdekjes të mos vijë, se nuk e le doktor Ajliu të më prekë.

Pastaj nuk mbaj mend më derisa e kam parë veten pasditë në krevat të spitalit në katin e dytë të kardiokirurgjisë. Duket se nuk kishte qenë narkoza vetëm ajo mpirja lokale…

Kaluan ditë dhe mendja më rrinte tek analizat e biopsisë së asaj masës që më hoqi doktori në gjoks. Atë ankth e kuptojnë vetëm ata që kanë pritë përgjigje të tilla.

Kur një ditë të bukur, pas rreth dy javësh, pasdite bie telefoni.

Të kam thënë që ti Rexhep je shumë i mirë, fliste e qeshte doktor Ajliu nga ana tjetër e telefonit. Erdhi përgjigja e biopsisë për ty dhe thotë që ti të mos çash kokë për asgjë…

Nuk e di çfarë mund të kem recituar unë por gëzimi i doktor Ajliut më mbështolli. Isha i lodhur nga frika e lajmit të keq se mos del kancer i keq dhe nuk kisha fuqi të fluturoja nga gëzimi prej lajmit të mirë që më dha doktori im i mrekullueshëm Ajli Alushani

Rexhep Shahu /
Kategori
Uncategorized

Turp dhe neveri! Nga Flamur Noka …

Nga Flamur Noka /

Familja Miraka mban mbi supe 100 vjet burg për anëtarët e saj, 4 të pushkatuar dhe 300 vite internim si familje! Nëna e Z. Miraka dhe bashkëshortja e xhaxhait vdiqën në internim pas një kalvari të tmerrshëm vuajtjesh.

Kandidatura e Z. Miraka si anëtar i AIDSSH u mbështet me konsideratë nga Partia Demokratike dhe aleatët.

Del sot një nga gazrat e Bravës, që s’dihet nga vjen e si vjen, dhe vetëm pse ka një mandat deputeti në emër të të djathtëve, të persekutuarëve dhe demokratëve, e kryqëzon Z. Simon Miraka dhe familjen e tij që e ka larë me gjak e sakrifica rrugën për demokraci.

Turp dhe neveri!

Të dashur demokratë!
Individë të tillë përbuzini dhe largojini! I neverisni kudo që t’i shihni, sepse ata nuk janë përfaqësuesit tuaj.
Ata janë të emëruar aty përkohësisht në emrin tuaj.

Simon Mirakaj në interrnim …
Kategori
Uncategorized

Djemtë tanë po vdesin: Rusët mbledhin para për të ushqyer ushtarët në Ukrainë .

Lëvizjet ruse në bazë mbledhin para për të blerë ushqime dhe ilaçe për ushtarët gjatë luftës në Ukrainë.

Por bëhet fjalë edhe për dronët dhe dylbi për shikimin e natës që mund të përdoren në luftime, shkruan

New York Times .

– Duhet të interpretohet se ato janë të pajisura keq, thotë Ilmari Käihkö në Kolegjin Suedez të Mbrojtjes Kombëtare.

Lufta në Ukrainë tani ka vazhduar për më shumë se tre muaj dhe Perëndimi po pompon ndihma ushtarake dhe humanitare për palën ukrainase.

Në të njëjtën kohë, mbledhjet e fondeve – të udhëhequra kryesisht nga gratë – janë duke u zhvilluar për të mbështetur ushtrinë ruse.

Agjentja e pronave të paluajtshme Natalya Abijeva në Nizhny Novgorod ka bërë deri në shtatë udhëtime në kufi dhe thotë se ajo filloi të financonte grumbullim pasi burri i saj, një kapiten në ushtrinë ruse, u stacionua në Ukrainë.

Që nga fillimi i luftës, ajo ka mbledhur pothuajse 600,000 korona për gjëra të tilla si rroba, dylbi, patate, qepë, telekomandë dhe pajisje të ndihmës së parë.

– E gjithë bota duket se mbështet armiqtë tanë të mëdhenj.

Ne gjithashtu duam të ofrojmë ndihmën tonë, të themi “ne jemi me ju djema”, thotë ajo për New York Times.

Sipas gazetës, shumica e lëvizjeve bazë duket se po veprojnë në mënyrë të pavarur nga qeveria ruse.

Ata përdorin kontakte personale në ushtri për të marrë një ide se çfarë nevojitet.

Më të kërkuarit janë dronët dhe dylbi për shikim natën.

Mediat shtetërore rrallë i përmendin grupet, gjë që mund të jetë për shkak se ato minojnë mesazhin e Krelmit se operacioni ushtarak po shkon siç është planifikuar.

Por disa njerëz të paraluftës pohojnë se donacionet private janë vendimtare për një fitore ruse.

“Djemtë tanë po vdesin sepse u mungojnë pajisjet”, shkruan një bloger.

Aleksandr Borodaj, deputet i Dumës ruse dhe ish-kryeministër i Republikës së vetëshpallur Popullore të Donetskut në Ukrainë, thotë se ka nevojë të madhe për materiale për trajtimin e copëzave dhe djegieve.

– Është e mundur që udhëheqësit tanë ushtarakë të mos ishin gati për një mbështetje kaq masive nga Perëndimi, thotë ai në lidhje me dërgesat e armëve në Ukrainë.

Pavarësisht një buxheti të mbrojtjes prej rreth 650 miliardë SEK, Rusia nuk duket se ka arritur të pajisë ushtrinë e saj siç duhet për luftë moderne.

Ilmari Käihkö, profesor i asociuar dhe lektor i lartë i shkencave ushtarake në Kolegjin Suedez të Mbrojtjes Kombëtare, beson se koleksionet duhet të interpretohen se do të thotë se ushtarët rusë janë të pajisur keq. Në të njëjtën kohë, crowdfunding nuk është asgjë e re, por ka vazhduar si në anën ruse ashtu edhe në atë ukrainase që nga viti 2014 kur Rusia pushtoi Krimenë dhe filloi lufta në Donbas.

– Fillimi është pjesërisht për shkak të rrjeteve sociale që e bëjnë më të lehtë mbledhjen e materialit. Njerëzit e zakonshëm kontribuojnë me atë që munden, gjithçka që nevojitet shumë dhe që mund të blihet nga privatët: drone konvencionale, ushqime, pajisje mjekësore dhe pajisje mbrojtëse, thotë ai për DN.

Dronët nevojiten për të mbledhur inteligjencën ndërsa dylbi për shikimin e natës nevojiten për të luftuar dhe për të parë në errësirë.

Ilmari Käihkö supozon se ushtarët nga të dyja palët marrin armë dhe municione nga ushtritë e tyre, por beson se mund t’u mungojnë gjëra të tjera. Disa veshje mund të jenë gjithashtu të pajisura më mirë se të tjerët. Ai e percepton atë sikur forcat rezervë janë ndër ata që kanë qenë më të përfshirë në crowdfunding në Ukrainë.

– Ata nuk duket se kanë marrë shumë nga ushtria në fillim të luftës.

Në rrjetet sociale, ai ka parë se ushtarëve rusë duket se u mungojnë, për shembull, paketat e ndihmës së parë.

– Rusët në shumë raste kanë gjëra të vjetra në krahasim me ukrainasit.

Fundjavën e kaluar , Reuters raportoi se lituanezët kishin mbledhur pesë milionë euro në pak më shumë se tre ditë për të blerë një dron të avancuar të prodhimit turk Bayraktar për forcat ukrainase.

Ilmari Käihkö madje është pyetur nga ukrainasit nëse mund të ndihmojë dhe thotë se koleksionet thonë diçka për përfshirjen e qytetarëve në luftë.

– Nuk duhet harruar se shumë kanë të afërm që luftojnë në Ukrainë në anën ruse ose ukrainase. Shumë ukrainas e perceptojnë luftën si ekzistenciale, kështu që nuk është e çuditshme që ata të bëjnë atë që munden.

Por është e vështirë të përgjigjemi se sa vendimtare janë koleksionet bazë për përfundimin e luftës.

Kategori
Uncategorized

Do projekte?! Do tendera?Do favore financiare?!Shkruaj kundër dhe sulmo Berishën!

Nga Pr / Enver Bytyçi .

Bisnes me shpifjet kundër Sali Berishës!

Në vitet 1990 isha skeptik dhe më dukej e pabesueshme që lufta mediatike kundër Sali Berishës të ishte një lloj biznesi. Kishte kolegë që më thoshin: ‘Do projekte?! Do tendera (atëherë kisha një shtypshkronjë të vogël, një shtëpi botuese dhe revistën ‘KOHA’)?! Do favore financiare?!

Shkruaj kundër dhe sulmo Berishën! Ma thonin këtë kolegë gazetarë e analistë të krahut të djathtë, por edhe ndonjë mik nga e majta. I shihja dhe në të shumtën e rasteve nuk flisja. Por mendoja e besoja se një hap i tillë do të thoshte t’i serviloseshe pushtetit!

Ndoshta nuk ishte problem të kritikoje Sali Berishën, sepse do të gjeje edhe dobësi te ai. Por problemi ishte se do të duhej ta bëje këtë si shërbim ndaj pushtetit, në rolin e një të korruptuari!

Ky ishte imoralitet njerëzor e njëkohësisht një kompromis që ngjizej me shpifjen, urrejtjen, inatin e gjithçka tjetër kundër kujt? Kundër politikanit më atdhetar që kam njohur! Ndërkaq në jetën time gazetareske kurrë Sali Berisha nuk më tha që të shkruaj për diçka apo kundër dikujt.

Nëse idetë dhe mendimet e mia kanë konverguar me idetë dhe vizionin e Berishës, kjo ka ardhur si një lloj harmonie në distancë, e vetëdijshme dhe e ndjesive të përbashkëta sidomos për interesat kombëtare.

Por tashmë më rezulton se Doktor Berisha ka shërbyer si referencë biznesi politik e financiar për shumë grupe dhe individë, sidomos nga ata që ka patur pranë tij. Më të preferuarit ishin politikanë dhe analistë tropojas ose ‘malokë’, pra nga Veriu i Shqipërisë!

Këta u bënë kontigjenti i parë i rekrutimit nga ana e socialistëve në betejën anti-Berishë. Se këta u konsideruan si më të besueshmit për opinionin publik. Më pas operacioni i stilit të sigurimit të shtetit kapi peshqit që i qëndruan pranë e shumë pranë liderit demokrat.

Kështu bënin edhe me Berishën. I sajonin rrenat si aq të besueshme, sa edhe vetë harronin se po shpifnin! Dhe Doktori, fatkeqësisht, ose i besonte, ose i dukeshin të bukura për t’i besuar! Madje këto fëlliqësira ishin në garë me njëri-tjetrin për t’u bërë të besueshëm te ai!

Sa më shumë shpifje, rrena e trillime, aq më shumë privilegje financiare për ta. Aq më shumë përkujdesje për shkollimin e fëmijëve të tyre më paratë e shtetit, aq më shumë taksa të shqiptarëve në patronazhet e tenderave, koncensioneve, fondeve të rindërtimit, të pandemisë ose të tjera operacioneve financiare, aq më shumë leje ndërtimi etj.

‘Ti (oligarku nr 1) do ta kesh në patronazh x sharës të Sali Berishës! Po m’u ankua, gjej vrimë të futesh’! Kjo është porosia nga lart-maja e piramidës së pushtetit! Dhe oligarku përkatës nuk ka guxuar në nëntë vite t’i thotë jo kërkesave të sharësit e shpifësit të radhës kundër Sali Berishës! Kjo është skema.

Skema tjetër janë fondet e Shoqërisë së Hapur të Sorosit. Miliona kanë shkuar për projekte false të asaj pjese të shoqërisë civile, e cila angazhohet në skenat televizive për të sharë, shpifur, trilluar, fabrikuar dhe manipuluar për të vërtetat rreth Sali Berishës! Dhe jo vetëm nga Sorosi!

Edhe nga fondacione të djathta europiane e amerikane, nga agjencitë e zhvillimit e kështu me radhë! Deri te PNUD dhe agjenci të tjera të OKB-së! Sepse fijet e tyre janë në duart e qeverisë shqiptare! Kush shan e kush denigron me shpifje të panumërta Berishën e ka grazhdin më të madh e më të pasur! Prandaj janë në garë!

Nëse ndodh që në një konjukturë të caktuar ndalohet favori financiar për këtë soj politikanësh dhe analistësh e gazetarësh, ata rikthehen përsëri te Berisha! Dhe ky i pranon. Madje me gëzim të madh! Ndoshta edhe se shijon një lloj triumfalizmi në këtë cikël kthesash të pamoralshme. Ndërkaq ka raste që disa zenë radhën për të luftuar Berishën.

Basha, Alibeaj, Gazri e disa të tjerë janë trendi i sotëm! Nesër mundet të dalë edhe dikush tjetër dhe me siguri që do të ndodh. Sa kohë që Sali Berisha do të jetë në politikë, aq kohë do të derdhen miliona e miliona për të hartuar shkrime, komente, analiza, opinione, raporte, ‘studime’, ‘përgjithësime’ anti-Berishë, gjithnjë me shpifje e sajesa intriguese! Biznes lukrativ është ky!

Kategori
Uncategorized

”U munduan të na varrosin por nuk e dinin se ishim fara”.

Sot është mbledhja e fundit e Komisionit të Përkohshëm të Rithemelimit, pjesë e të cilit kam nderin të jem prej 11 dhjetorit 2021.

Partia Demokratike do të ketë së afërmi kryesinë e saj, prandaj në këto rreshta dëshiroj të shpreh të gjithë konsideratën time për delegatët e Kuvendit Kombëtar historik, mirënjohja ndaj të cilëve qëndron në zemrën time dhe në besimin se thirrja e tyre për të shpëtuar Partinë Demokratike ishte vendimtare.

Për më shumë se 8 vjet me radhë unë shihja te demokratët një krenari të thyer, dhe për këtë ndjeja keqardhje dhe njëkohësisht irritim se si ne, demokratët e Shqipërisë, kishim humbur besimin te fitorja dhe tek aftësitë e lidershipit tonë.

Në pak muaj u synua të mohohej historiku dhe vlerat që na bashkuan ndër vite, u kërkua asgjësimi i qenies tonë politike me makinacione të fëlliqura, u dhunuam në shtëpinë tonë dhe u dëbuam si të tepërt.

Një shprehje e huaj thotë
“u munduan të na varrosin por nuk e dinin se ishim fara”.

E pra, aty ku na hodhën, aty dhe çelëm sërish, për t’u rikthyer më të fortë, më të gjallë, më të motivuar për të fituar.

Unë kam besim.
Unë besoj te forca jonë, tek të rinjtë e të rejat tanë, besoj te lideri ynë i sapozgjedhur, besoj te Partia Demokratike dhe te dëshira e shqiptarëve për ndryshim!

Falenderoj të gjithë anëtarët e Komisionit të Përkohshëm të Rithemelimit dhe Prof. Dr. Sali Berisha, për punën dhe përkushtimin për të rikthyer Partinë Demokratike në opozitë të vërtetë!

Unë jam vetëm një prej jush. Ne jemi shumë. Do të jemi edhe më shumë, por kurrë nuk do të jemi tepër!

Vazhdojmë përpara!
Mos u ndalni!
Kini besim!
Unë besoj!

Grigers Muçollari / Sekretar i përgjithshëm i Forumit Rinor të Partisë Demokratike …

Kategori
Uncategorized

Ata janë hajdutë jo ushtarë, vjedhin gjithshka gjejnë nëpër shtëpitë e ukrainezëve …

Morën gjithçka që morën me vete

https://fb.watch/dg8ZKDVwg1/?fs=e&s=cl

Një grua që drejton një sallon bukurie në qytetin e Trostianets, në lindje të Kievit, zbuloi se shtatë ushtarë rusë kishin hyrë në dhomë dhe kishin fjetur atje.

– Fillova të qaj. Isha histerike. Njëri nga ushtarët ishte i ri dhe u përpoq të më qetësonte. “Më vjen keq, nuk e dinim se do të ishte kështu,” i tha ai The Guardian, 26 vjeç, Daria Sasina.

Kur ajo guxoi të kthehej në sallon pasi rusët u tërhoqën dhe u zhduk nga qyteti, në thelb nuk e priti asgjë.

Ushtarët kishin vjedhur bojë flokësh, shampo dhe manikyr, tharëse flokësh, të gjitha gërshërët, një divan, të gjitha karriget, disa llamba dhe pikturat në mure, shkruan gazeta.

Vjedhin deri në goma makinash dhe salcice …

Megjithatë, ata e lanë gjysmë të varur kondicionerin e montuar në mur, sepse kabllot ishin shumë të forta për t’u prishur.

gazeta ukrainase Mediazona ka hetuar vjedhjet dhe ka llogaritur se ushtarët rusë kanë dërguar në shtëpi të paktën 58 tonë mallra në vendlindjet e tyre.

Pesha e të gjitha paketave të dërguara nga ushtarët nga 46 degë të kompanisë korriere SDEK pranë kufirit në Bjellorusi dhe Rusi është shtuar së bashku, shkruan Mediazona në rishikimin e saj.

Analiza e gazetarëve të materialit video të marrë nga dega në qytetin kufitar rus Valuyki tregon se njerëzit me uniforma ushtarake dërguan këpucë, goma makinash, një mikrofon, një televizor, salcice, konserva, një kitarë, një tendë dhe shumë më tepër. shkruan faqja.

“Çdo ditë në zyrë vinin njerëz me uniformë, mbështillnin çantat e shpinës ushtarake me mbështjellës plastik dhe i linin në arkë. Në shumicën e rasteve ishte e pamundur të dihej se çfarë dërgonte ushtarakët”, shkruan Mediazona.

Zvarritur në kuti …

Më 29 prill në orën 17.18, duke gjykuar nga gradat, një kapiten tërhoqi zvarrë një kuti të madhe në zyrën e korrierit.

Kur ua hapi kutinë punonjësve, rezultoi se kishte një dron ushtarak të tipit Orlan.

“Pas një diskutimi të shkurtër, droni është peshuar dhe matur me shirit matës”,

shkruan Mediazona.

Dronët rusë të tipit Orlan-10 thuhet se kushtojnë deri në një milion korona dhe përdoren për të zbuluar objektivat dhe për të ofruar mbështetje për trupat.

Sipas rishikimit, sasitë më të mëdha të parcelave janë dërguar nga fundi i marsit deri në fillim të prillit.

Vetëm më 4 prill u dërguan katër ton, me siguri, mallra të grabitura.

Lidhur me plaçkitjet dhe krimet e luftës

Shumica e paketave, me një total prej 5.8 tonësh, janë dërguar në qytetin Urga në rajonin siberian të Kemerovës.

Këto sende të grabitura janë të lidhura me Batalionin e 74-të të Motorizuar me qendër në qytet.

Batalioni ndodhej në qytetet Irpin dhe Butjë, ku dyshohet se janë kryer masakra ndaj civilëve

Самая полная карта мародеров. «Медиазона» проследила, как военные за три месяца отправили от границы с Украиной 58 тонн посылок (и один «Орлан») https://zona.media/article/2022/05/26/marauders

Kategori
Uncategorized

Bushati : Po dëgjojmë, p*rdhët e çdo diplomati që vjen, bën pazarin tre vjet dhe ikën …

Analisti Andi Bushati shprehet se faktori amerikan në vendin tonë është i rëndësishëm dhe duhet të dëgjohet dhe të merret parasysh, por sipas tij duhet bërë diferenca mes diplomatëve kalimtarë.

Sipas Bushatit këtyre të fundit “u duhet thënë edhe jo, kur mendojmë se kemi të drejtë”.

Jam dakord dhe i besoj ata që kanë këtë diskur properëndimor, por çfarë properëndimor?

Padyshim të jemi në NATO, t’i vëmë sanksione Rusisë, këtu jemi properëndimor.

Por të dëgjojmë, më falni për shprehjen, p*rdhët e çdo diplomati që vjen, bën pazarin tre vjet dhe ikën, s’jemi as pro dhe as kundër perëndimor.

Të gjithë diplomatët kalimtar, këtyre u duhet thënë dhe jo kur mendojmë se kemi të drejtë. Por nëse shumica e shqiptarëve janë për të mbajtur aksin properëndimor, po patjetër!

Por midis të qenit properëndimor dhe b*thlëpirës, është një hendek i madh dhe duke qenë pro të parës, nuk justifikon të dytën”, tha Bushati.

Kategori
Uncategorized

Kritika e Patriarkut: “Kisha ruse na zhgënjeu”

Patriarku Bartolomeu – kreu i rreth 300 milionë të krishterëve ortodoksë – kritikon Udhëheqësin Suprem të Kishës Ortodokse Ruse, Kirill, i cili mbështeti luftën e Putinit në Ukrainë.

Nuk e di se si udhëheqsi suprem i kishës orthodokse ruse, Kirill, mbështeti luftën e Putinit në Ukrainë.

Nuk e di se si ai mund t’i justifikojë veprimet e tij në ndërgjegjen e tij, thotë Bartolomeu.

Patriark Bartholomeus – överhuvud för runt 300 miljoner ortodoxa kristna – riktar kritik mot den rysk-ortodoxa kyrkans högsta ledare Kirill, som ställt sig bakom Putins krig i Ukraina.

– Jag vet inte hur han kan rättfärdiga sitt agerande i sitt samvete, säger Bartholomeus.

Kategori
Uncategorized

Grupet kriminale 150 mld dollarë fitim’/ Presidenti Meta: Duhet fuqi për të goditur trafikun

150 mld dollarë fitim nga trafikimi është një shifër marramendëse që tregon një organizim të jashtëzakonshëm dhe që padyshim nuk mjafton të përballet vetëm me angazhim të sinqertë, me deklarata politike me rezoluta. Në fund të fundit një fuqi kaq e madhe kriminale duhet të përballet me një fuqi edhe më të madhe nga shtetet e mbarë botës, sidomos ato demokratike ku liria është baza e ekzistencës së tyre.

Presidentia e Republikës së Kosovës

Kreu i Shtetit i beri thirrje Parlamentit qe te beje me shume ne kete drejtim: ‘Parlamenti duhet të bëjë një punë më të madhe për të adresuar këto çështje, për të rritur kontrollin, të shikojë sa fonde alokohen për këtë qëllim, për të parë si funksionin drejtësia në këto raste’

Kategori
Uncategorized

Një kurth djajsh për Ballist Morinën

Nga Pr/ Enver Bytyçi /

Në fakt gjithshka ishte një skenar me një regjizor të vetëm, Alkesandër Vuçiq. Ballist Morina u përdor për dy arësye: 🔺Së pari për të promovuar patriotizmin e rremë të vëllezërve “Rama” 🔺dhe së dyti, për të mos e përfunduar ndeshjen, edhe pse në stadium ndodhej presidenti i Serbisë, Tomisllav Nikoliq. Kishte gjasa që ndeshjen ta fitonte kombëtarja e Shqipërisë!

Kur Ismail Morina ngriti dronin në stadiumin e Beogradit atë tetor 2014, në llozhën e atij stadiumi ishte edhe Olsi Rama, vëllai i kryeministrit shqiptar. Burime të caktuara bëjnë me dijë se Olsi ka marrë kontakt me “Ballistin” para se të lëshohej ky dron dhe ai ka qenë në dijeni të ngjarjes që do të ndodhte. Ndërkaq Morina është ndjerë i sigurt në aktin e tij patriotik e madje i vlerësuar për faktin se përmes Olsit, edhe Edi do të ishte i informuar për çka do të ndodhte. E shihte aktin si shërbim edhe ndaj shtetit shqiptar!

Më vonë merret vesh se kryeministri i asaj kohe i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, ishte në dijeni të ngritjes së dronit prej “Ballistit”! Ai ishte informuar jo vetëm nga agjencitë e zbulimit, por edhe nga Tirana zyrtare. Megjithatë pjesa zyrtare e painformuar në Beograd gati sa nuk prangosi Olsi Ramën si organizator të kësaj ngjarjeje, derisa ndërhyri kryeministri Vuçiq dhe Olsi u përcoll për në Shqipëri. Mediat serbe akuzuan vëllain e Edi Ramës për ngjarjen. Shqiptarët e shpallën “hero” jo vetëm Ballist Morinën, por edhe Olsin dhe Edin bashkë!

Në fakt gjithshka ishte një skenar me një regjizor të vetëm, Alkesandër Vuçiq. Ballist Morina u përdor për dy arësye: Së pari për të promovuar patriotizmin e rremë të vëllezërve “Rama” dhe së dyti, për të mos e përfunduar ndeshjen, edhe pse në stadium ndodhej presidenti i Serbisë, Tomisllav Nikoliq. Kishte gjasa që ndeshjen ta fitonte kombëtarja e Shqipërisë! Presidenti Nikoliq ishte i painformuar përsa po ndodhte. Ndërsa i kërkonte autoriteteve të vendit që Ismail Morina të kapej e arrestohej, segmentet e këtyre autoriteteve nën ndikimin e Vuçiq u kujdesën që “Ballisti” të mund të ikte nga territori serb. Arrestimi i tij do t’i sillte telashe Edi dhe Olsi Ramës, pasi së paku Olsi ishte i implikuar drejtpërdrejt në skenarin e Vuçiq, të njohur edhe nga kryeministri i Shqipërisë.

Sot Ballist Morina është arrestuar sërishmi në Kukës.

Tani më ai nuk i duhet as Ramës, as Vuçiq. Përkundrazi, u arrestua si shenjë hakmarrjeje dhe besnikërie e kryeministrit të Shqipërisë ndaj presidentit të Serbisë. Ligësia nuk ka asnjëherë limite. Të përdorin dhe në fund të përplasin në qelinë e burgut! Kjo është fytyra e vërtetë e dy bashkëkryetarëve të Open Balkan. Open për organizatat kriminale, offen për patriotët si Ballist Morina, i cili është thjesht një idealist që ra në kurthin e një politike absurde djajsh

Kategori
Uncategorized

Njeriu i ISIS-it, planifikon të vrasë George W Bush

FBI amerikane ka zbuluar një komplot vrasjeje kundër ish-presidentit amerikan George W Bush, raporton

Forbes .

Simpatizuesi i IS Shihab Ahmed Shihab Shihab kishte filmuar rezidencën Bush në Dallas dhe kishte rekrutuar vrasës që do të futeshin kontrabandë nga Meksika.

Motivi i Shibab thuhet të jetë pushtimi i Xhorxh W Bush në Irak në 2003.

Video : https://www.expressen.se/tv/nyheter/ryska-kryssningsrobotar-slar-ner-bara-meter-fran-bilarna/

Amerikanska FBI har avslöjat en mordkomplott mot USA:s tidigare president George W Bush, rapporterar Forbes.

IS-sympatisören Shihab Ahmed Shihab Shihab hade filmat Bush-residenset i Dallas och värvat mordkumpaner som skulle smugglas in från Mexiko.

Shibabs motiv uppges vara George W Bush invasion av Irak 2003.

Johan Ronge

Kategori
Uncategorized

Super arma që do të mbrojë Suedinë nga avionët luftarakë të Putinit

Sistemi amerikan i robotëve Patriot, i cili në Suedi quhet sistemi i mbrojtjes ajrore 103, përfshin robotët më të avancuar të mbrojtjes ajrore në botë …

Këtu është superarma që do të mbrojë Suedinë nga avionët luftarakë të Putinit.

Sistemi amerikan i robotëve Patriot, i cili në Suedi quhet sistemi i mbrojtjes ajrore 103, përfshin robotët më të avancuar të mbrojtjes ajrore në botë,

Sipad Forcave të Armatosura Suedeze. Qeveria tani ka vendosur të investojë 1.3 miliardë SEK në regjimentin e mbrojtjes ajrore në Halmstad – dhe personeli atje tashmë është trajnuar në Fort Sill në Oklahoma, SHBA.

Här är supervapnet som ska skydda Sverige från Putins stridsflygplan.

I det amerikanska robotsystemet Patriot, som i Sverige går under namnet luftvärnssystem 103, ingår världens mest avancerade luftvärnsrobotar, enligt Försvarsmakten.

Regeringen har nu beslutat att investera 1,3 miljarder kronor i luftvärnsregementet i Halmstad – och personal där har redan utbildats vid Fort Sill i Oklahoma, USA

Kategori
Uncategorized

Ata u shfaqën si heronj – u përpoqën t’i shesin fëmijët te IS

Dokumentari i mirënjohur i SVT “Sabaya” tregon se si dy burra lirojnë gratë jazide nga kampi famëkeq al-Hol.

Ata u portretizuan si heronj – por tani Kvartal zbulon
se ata në fakt i mashtruan gratë dhe i ofruan IS-it të blinte fëmijët e tyre.

– Na çuan në shtëpitë e tyre dhe më pas na morën fëmijët, thotë njëra nga gratë.

Dokumentari i SVT “Sabaya” flet për dy burra, Mahmud dhe Ziyad, të cilët shpëtojnë heroikisht gratë jazide, të cilat fillimisht u morën si skllave seksi nga IS dhe më pas u burgosën në kampin al-Hol në Siri.

Filmi mori një sërë çmimesh të rënda, si në Golden Bug Gala dhe në Sundance, dhe u vlerësua shumë nga kritikët.

Tani reporterja

e Kvartal, Ludde Hellberg zbulon se dy personazhet kryesore detyruan disa nga gratë të linin pas fëmijët e tyre, i mashtruan që të ribashkoheshin më vonë – dhe i ofruan IS-it të blinte fëmijët.

Rishikimi tremujor tregon gjithashtu se disa prej grave u larguan nga kampi kundër vullnetit të tyre dhe se gratë që refuzuan të linin fëmijët e tyre u vendosën në arrest shtëpiak deri në dy vjet.

Në një regjistrim audio që ka hasur Kvartal, një nga gratë dëgjohet duke i thënë regjisorit të filmit Hogir Hirori se Mahmudi, një nga personazhet kryesore, i trajtoi keq gratë.

“Njerëzit do të mendojnë se Mahmudi po i kthen vajzat jazide, gjë që është e vërtetë, por Mahmudi i trajtoi ato më keq se IS”, tha gruaja në bisedën që u zhvillua në vitin 2021.

Hirori përgjigjet në incizim se nuk e dinte se çfarë bënte Mahmudi dhe se nuk do ta kishte përdorur materialin filmik me të po ta dinte, shkruan Kvartal.

Nuk i takoi më pas fëmijët e tij

Një grua tjetër dëshmon për Kvartal se si shkoi kur ata u nxorën nga kampi.

Ajo thotë se ishin mashtruar për të mbajtur fëmijët e tyre.

– Na çuan në shtëpitë e tyre dhe më pas na morën fëmijët tanë.

Ne u përpoqëm të takojmë fëmijët tanë më pas, por ata nuk na lejuan ta bënim, thotë gruaja.

Peter Gailbraith ka përvojë shumëvjeçare në këtë fushë, duke përfshirë si Ambasador i SHBA-së dhe Përfaqësues i OKB-së.

Ai vetë ka ribashkuar rreth njëzet nga fëmijët me nënat e tij jezide dhe thotë se filmi është i bazuar kryesisht në një gënjeshtër.

– Në shumë raste nuk kanë hyrë në kamp për të shpëtuar vajzat, kanë hyrë dhe i kanë marrë fëmijët, thotë ai.

Arsyeja duhet të jetë se një fëmijë, brenda strukturës së klanit Yazidi, konsiderohet Yazidi vetëm nëse ata kanë dy prindër Yazidi.

– Vajzat mund të shkonin në administratën e kampit dhe të thoshin se “Unë jam jezidi”, dhe ato do të ishin liruar.

Në fakt, ata u fshehën në kamp sepse donin të mbanin fëmijët e tyre.

Kvartar ka kërkuar një protagonist mashkull të Sabaya, Ziyad, për t’i dhënë atij mundësinë për të komentuar mbi informacionin.

Personazhi tjetër kryesor, Mahmud, vdiq para shfaqjes së filmit.

Regjisori i filmit Hogir Hirori ka refuzuar një intervistë për gazetën

New York Times ka raportuar më parë për gratë që shfaqen në film pa dhënë miratimin e tyre.

Përgjigja e SVT-së ndaj akuzave

Kur reporteri i Kvartal arrin Axel Arnö, menaxher programi në SVT dhe botues përgjegjës për Sabaya, është hera e parë që ai dëgjon informacionin për parregullsitë. .

– E di që filmi ka qenë objekt kritikash dhe më duhet ta shikoj këtë informacion të ri përpara se të mund ta gjykoj. Nëse do të shkaktojë ndonjë veprim nga ana jonë, thotë Axel Arnö.

Expressen ka kërkuar për Hogir Hirorin pa sukses.

Nga Jenis Möller /

Kategori
Uncategorized

Përgatitja e bombës famekeqe nga Siria

https://www.theguardian.com/world/2022/may/22/syrias-barrel-bomb-experts-in-russia-to-help-with-potential-ukraine-campaign

Gjatë luftës në Siri, regjimi i Asadit prodhoi bomba me fuçi që shkaktuan kërdi dhe u bënë tituj në mbarë botën.

Kazanët e naftës ishin të mbushura me skrap dhe eksploziv.

Më pas ata u liruan nga helikopterët dhe shpërthyen mbi qytetet e kontrolluara nga rebelët.

Por ka edhe raportime se fuçitë janë të mbushura me gaz klor.

“Atëherë ata humbasin”

Qindra sirianë thuhet se kanë vdekur nga bombardimet e vogla – por ekspertët vënë në pikëpyetje efektin që arma mund të ketë në Ukrainë.

Mbrojtja ukrainase ka akses në sistemet e mbrojtjes ajrore që mund të luftojnë si avionët luftarakë ashtu edhe helikopterët, tha një burim i inteligjencës evropiane për The Guardian.

– Kjo është ndoshta arsyeja pse ne nuk i kemi parë ata të kalojnë kufirin. Ne e dimë se kapaciteti ekziston, por nëse e përdorin atë, humbasin. Ne do ta dimë se kush e bëri atë, dhe ata ndoshta do të vdesin gjithsesi.

Falë Putinit

Specialistët e bombave janë maja e shtizës së forcës që qeveria siriane ka dërguar në Rusi për të mbështetur Putinin. Diçka që përshkruhet si një falënderim për rusët që ndihmuan Asadin të ruajë pushtetin në vend.

Burimi i inteligjencës vlerëson se midis 800 dhe 1000 ushtarë sirianë dolën vullnetarë për të udhëtuar në Ukrainë. Atyre duhet t’u jenë premtuar paga nga 15,000 deri në 40,000 korona për të luftuar, që është deri në 20 herë më shumë se sa do të merrnin në Siri.

– Ata shkojnë atje si një ushtri e rregullt. Putini bëri shumë për ne dhe tani ne mund ta ndihmojmë atë, thotë një sirian, i afërmi i të cilit udhëtoi për në Ukrainë.

Syria’s barrel bomb experts in Russia to help with potential Ukraine campaign

Technicians linked to the Syrian military’s infamous barrel bombs that have wreaked devastation across much of the country have been deployed to Russia to help potentially prepare for a similar campaign in the Ukraine war, European officials believe.

Intelligence officers say more than 50 specialists, all with vast experience in making and delivering the crude explosive, have been in Russia for several weeks working alongside officials from Vladimir Putin’s military.

You need to register to keep reading

It’s still free to read – this is not a paywall

We’re committed to keeping our quality reporting open. By registering and providing us with insight into your preferences, you’re helping us to engage with you more deeply, and that allows us to keep our journalism free for all. You’ll always be able to control your own privacy settings.

Register for freeI’ll do it later

Have a subscription? Made a contribution? Already registered?Sign In

Why register & how does it help?How will my information & data be used?Get help with registering or signing in

… as you’re joining us today from Sweden, we have a small favour to ask. Tens of millions have placed their trust in the Guardian’s fearless journalism since we started publishing 200 years ago, turning to us in moments of crisis, uncertainty, solidarity and hope. More than 1.5 million supporters, from 180 countries, now power us financially – keeping us open to all, and fiercely independent.

Unlike many others, the Guardian has no shareholders and no billionaire owner. Just the determination and passion to deliver high-impact global reporting, always free from commercial or political influence. Reporting like this is vital for democracy, for fairness and to demand better from the powerful.

And we provide all this for free, for everyone to read. We do this because we believe in information equality. Greater numbers of people can keep track of the global events shaping our world, understand their impact on people and communities, and become inspired to take meaningful action. Millions can benefit from open access to quality, truthful news, regardless of their ability to pay for it.

If there were ever a time to join us, it is now. Every contribution, however big or small, powers our journalism and sustains our future. Support the Guardian from as little as €1 – it only takes a minute. If you can, please consider supporting us with a regular amount each month. Thank you.

https://www.theguardian.com/world/2022/may/22/syrias-barrel-bomb-experts-in-russia-to-help-with-potential-ukraine-campaign

Kategori
Uncategorized

Tiranë 1991 – Sekretari James Baker : Më në fund, ju jeni të lirë të zgjidhni udhëheqësit tuaj

🇺🇸 Më në fund, ju jeni të lirë të keni mendimet tuaja …

🇺🇸 Më në fund, ju jeni të lirë të thoni atë që mendoni.

🇺🇸 Më në fund, ju jeni të lirë të zgjidhni udhëheqësit tuaj…

🇺🇸 Mirësevini në shoqërinë e burrave dhe grave të lirë kudo, ashtu siç Krijuesi ynë donte që ne të ishim.

🇺🇸🇦🇱Ju jeni me ne dhe ne jemi me ju”.

Fillimvitet 1990 . Shqiptarët për here te pare mbas 45 viteve diktature, nisën rrugë e tyre drejt lirisë …

22 qershor 1991, qindra mijëra shqiptarë nga e gjithe shqiperia u derdhën dhe mbushën sheshin kryesor të Tiranës duke brohoritur “SH.B.A – SH.B.A, kohë kur zyrtari i pare amerikan…Sekretari i Shtetit James A. Baker III vinte ne Shqiperi mbas reezimit te diktatures. Z. Bejker ju drejtua turmës së entuziazmuar, duke ju thënë se …

Në emër të Presidentit Bush dhe popullit Amerikan…

Unë jam sot këtu për t’ju thënë se : Liria funksionon.

Më në fund, ju jeni të lirë të keni mendimet tuaja

Më në fund, ju jeni të lirë të thoni atë që mendoni.

Më në fund, ju jeni të lirë të zgjidhni udhëheqësit tuaj…

Mirësevini në shoqërinë e burrave dhe grave të lirë kudo, ashtu siç Krijuesi ynë donte që ne të ishim.

Ju jeni me ne dhe ne jemi me ju”.

Sot, 30 vjet më vonë, por dhe mbas 300 mije vjetesh, Shqipëria do te jete me Shtetet e Bashkuara dhe Shtetet e Bashkuara do te jene me Shqiperine

🇦🇱🇽🇰🇪🇺🇺🇸🇪🇺🇽🇰🇦🇱

Kategori
Uncategorized

250 nga oficerët më me përvojë të Suedisë do të zënë pozicione në shtabet e ndryshme të NATO-s.

Kategori
Uncategorized

Policë pukjanë të Qaf Barit,ju që nuk i keni lyer duart me gjak, reagoni, perndryshe hija e mallkimit do ju ndjeki brez mba brezi

Ju drejtohem edhe një herë, dhe ju bëj thirrje ju ish kolegëve të mij, policë nga Fusharrsi dhe rrethinat e tij, Mark, Preng, Kolë, Halit, ju që punuat me turrne policë pune në kampin famëkeq të Qaf Barit.

Ju që nuk dhunuat dhe as masakruat të dënuarit e ndërgjegjies atje, por futeshit bashkë me ta në galeritë e vdekjes, duke i ndimuar hera herës per te shtyre dhe vagonat atje

Ju që atë punë nuk e bënit për të dhunuar viktimat e komunizmit ne ate kamp ferr, por për të mbajtur me bukë fëmijët dhe familjet tuaja.

Reagoni …
Reagoni dhe tregoni për krimet …

Tregoni për tmerrin, për dhunën që ushtronin ndaj të dënuarve antikomunistë, jo vetëm dy kriminelet ish drejtues të kampit të Qaf Barit…
Edmond Caja dhe Ludivik Cali, por dhe disa nga ish kolegët tuaj atje …

Reagoni dhe tregoni se si ju thyej druri (kadron) mbi kurriz atyre që nuk arrinin të bënin normën e vagonave në galeri …

Tregoni tmerrin e kontrolleve kolektive mbasi dilnin nga galeria ku urdheroheshin të zhvisheshin me orë të tëra në debore dhe ne temperaturat minus 20 gradë …

Reagoni dhe diskretitoni e dhe ish bashkpuntorët e sigurimit, por edhe ata të komandantit, komisarit, dhe të shefit të sigurimit të kampit, brenda radhëve të ish të dënuarve politikë atje…

Reagoni dhe tregoni se si liheshin deri 24 ore ne pritje jashtë ne te ftohte dhe debore familjaret qe udhetonin me dite per te takuar te afermit e tyre atje …

Reagoni …
Përndryshe kot shkoni në kishë dhe xhami, sepse hija e mallkimit të shpirtrave të tyre, do ju ndjeki brez mbas brezi.

38 Vjet më parë, me 22 maj 1984, nisi revolta më e fuqishme antikomuniste e të dënuarve të ndërgjegjies në kampin e Qafë Barit.

38 Vjet më parë ky këlysh i ndyrë i regjimit dktatorial, ky vrasës me emrin e Zi Edmond Caja, bashkë me forcat e policisë dhe ushtrisë,shtypi me gjak dhe hekur revoltën antikomuniste në kampin e Qaf Barit …

38 Vjet më parë ky vrasës (komandant i burgut) theu në mes Sokol Sokolin duke e vendosur në një stol.

38 Vjet më parë ky vrases çoj drejt pushkatimit të dënuarin tjeter antikomunistin Tom Ndoj.

38 Vjet më parë ky bastard i shkuli mustaqet me pinca të dënuarit politik nga Pogradeci Anastas Dhamit.

38 Vjet më parë me urdhër dhe nën drejtimin e ketij krimineli u plagosën, torturuan e dhunuan qindra të dënuar të aij kamp burgu famoz.

Ndaj ju bëj thirrje gjithë ish kolegëve policë nga Fusharsi dhe rrethinat, që nuk jane pak, dhe që ne duart e tyre nuk ka pika gjaku nga trupat e të denuarve, apo dhune dhe krime, por që punuan me tre turrne ne galerite e piritit si policë pune bashke me te denuarit, në kete kamp ferri dhe vdekjeje, të reagojnë. Të reagojnë për krimet, dhunën dhe viktimat e atij ferri …

Si ja shkuli Edmond Caja, mustaqet me pincë te denuarit Anastas Dhami …

Video denoncimi i ish te denuarit të ndergjegjies Anastas Dhami .

E nëse smundeni ta bëni rrëfimin tuaj atje ku duhet bërë, kërkojani priftit dhe bëjeni atë (rrëfimin) në qelën e kishës, dhe kështu të paktën pastroni shpirtërat tuaj …

Kategori
Uncategorized

Kryeministri ka të drejtë !

Oazët e lirisë e kanë oksigjenin e pakët.

Nuk ka asnjë gazetar që ka frikë se do të dhunohet apo vritet, për shkak të punës, në Shqipëri. Nuk ndodh!

Dhe nuk ka përse të ndodh.

I ka “blerë” pronarët me kontrata publike e leje ndërtimi dhe, që të mbrojnë interesat e tyre, këta të fundit duhet të mbrojnë qeverinë.

Duke gëzuar mbrojtjen e qeverisë, ndjehen të lirë të bëjnë si inspektor e të vendosin edhe gjoba.

Pjesa tjetër janë media partiake opozitare, me resurse të mjaftueshme, por që mund të vijnë nga të njëjtat burime si ato të qeverisë e një pjesë të paaftë për të përcjell një pluralizëm qasjesh, duke pasuruar argumentet e tyre.

Donatorët me agjenda janë edhe kryesisht të majtë, so you know the drill…

Për të thithur fondet media e pavarur, i duhet një ekip profesionist për menaxhimin e projekteve në dispozicion, që të aplikojë për projektin, ta zbatojë dhe të mbushë gjithë letrat që donatorët duan sepse edhe punën e tyre duan që ta bësh ti.

Ekipin nuk e ke, kështu që handrohesh si të mundesh me stafin që ke.

Po ashtu, e mira do ishte që atë investigimin ta kishe kryer, para se të kërkosh financim. Taksirat!

Mediat e pavarura janë ndër më cilësoret që kemi (për tema të tjera), hands down.

Kemi media me nivel të mirë gazetarie, ofrojnë zëra me autoritet në shoqëri, jo sharlatanë si ca media kombëtare, por që zotërohen çik nga oligarkë.

Këta janë po aq të mirë për të mbajtur larg publikut çdo temë që cek pronarët e tyre.

Sigurisht, ti mund të jesh edhe në listë të zezë nga ambasadat, shumica e të cilave as nuk denjojnë të të kthejnë përgjigje me e-mail, kur interesohesh mbi fonde për mediat (TRUE STORY!).

Nëse ka ministra që kanë krijuar lidhje me media, u krijojmë Agjencinë për Media dhe Informim.

Edhe kontrollojmë konkurrentët brenda partisë, edhe sigurohemi që Ben Ahmetaj të jetë 50 m larg Ambrozia Metës kur del në konferencë për shtyp vetëm për të thënë “Përgjegjësia është individuale!”.

1 gurë, 2 zogj.

Një tjetër mënyrë censure është mbingopja e tregut me portale të panjohura, që peshkojnë klikime dhe mund të përdoren për shpërndarje të shpejtë të propagandës nga qeveria.

Ka media kombëtare, që bëjnë emisione rozë për t’i bërë zyrtarët e qeverisë simpatik (Hello Peter Pani!), portale show-bizi që i bëjnë me stil reklamë grave ministresha apo ca portale që shfrytëzojnë opozitarizmin për gjoba.

Ka kolegë që, me këmbëngulje, i menaxhojnë në mënyrë të admirueshme këto kufizime.

Ka edhe plotë ngjyrime e nuanca të tjera në mes të mjedisit mediatik në Shqipëri, por mungesa e lirisë është emërues i përbashkët për shumicën absolute të tyre. Oazët e lirisë e kanë oksigjenin e pakët.

Gazetarët në Shqipëri janë gardian të burgut të tyre

Shkrim nga Rezearta Çaushaj

Kategori
Uncategorized

Neperkembja e Presidenteve amerikane / The Failure of American Presidents

Nga Bledi Kasmi …

Neperkembja e Presidenteve amerikane

Shikoni si tallet me presidentet amerikane, Linkoln dhe Trump. I vendos simbolikat e tyre tek vendi i kepuceve dhe keta ja tregon perfaqesuesve te BE.

Fatkeqesi qe ketu nuk ka me diplomate amerikane, qe te mund te mbrojne vendin e lirise, por ka vetem disa te emeruar te Soros per te cilet Amerika eshte biznes qe mund te neperkembet sipas interesave dhe jo ndjenje.

Ne foto po tregohen ku e kane vendin ne zyren kryeministrore Presidenti Linkoln dhe nje laptop me postimet e Presidentit Trump ne rrjetet sociale.

Dikur, ne kohen e “non grates” flamuri amerikan ngrihej perbri atij kombetar, sot neperkembet ne kete menyre te turpshme ne zyren e atij qe qeveris ne emer te disa diplomateve amerikane qe mbyllin syte dhe gojen perpara renies se Amerikes ne zyren kryeministrore.

The Failure of American Presidents

See how he mocks the American presidents, Lincoln and Trump. He puts their symbols on the shoes and shows them to the EU representatives.

Unfortunately, there are no American diplomats here who can defend the country of freedom, but there are only a few Soros nominees for whom America is a business that can be trampled on by interests and not feelings.

The photo shows where President Lincoln’s office and a laptop with President Trump’s posts on social media are located.

Once, in the time of the “non grates”, the American flag was hoisted next to the national one, today it is so shamefully trampled in the office of the one who governs on behalf of some American diplomats who close their eyes and mouths before the fall of America in the prime minister’s office.

Kategori
Uncategorized

Bylisi, i vjetër sa bota, i lart sa mali, i qartë si Vjosa, i paqtë sa ulliri. Amfiteatri është atje. Vetëm 140 km nga Tirana.

Nga Albert Avduli /

Albert Avduli

Fundjavë në Mallakastër.
Bylisi, i vjetër sa bota, i lart sa mali, i qartë si Vjosa, i paqtë sa ulliri. Amfiteatri është atje. Vetëm 140 km nga Tirana.

Bylis !

Bylis
Qyteti Ilir i Bylisit ndodhet 140 km nga Tirana, 35 km nga Fieri, 10 km nga Ballshi dhe 1 km nga qendra e fshatit Hekal.

I themeluar ne vitet e para te shek.IV.p.e.s. qyteti shumë shpejt u pajis me monumente të rëndësishme të tilla si:

▪️Muri rrethues me gjatësi 2,2 km, gjerësi 3,5 m dhe lartësi deri në 9 m, duke përfshirë brenda tij një sipërfaqe prej 30 ha.

▪️Qyteti kishte agoran e tij, monedhën, amfiteatër, punishte, portikë mermeri, mozaikë që ruhen mrekullisht, godinat e parisë, depozitat e ujit etj.

▪️Qyteti u rrënua dhe braktis në shekullin VI të e.r, pra 10 shekuj jetë politike, ekonomike, kulturore.


Ai ndryshon me qytetet e tjera të periudhës helenistike.

Studiuesit pohojnë se ai nuk është një kopje e qyteteve helenistike greke, por një formë tjetër nga pikëpamja e vendosjes dhe jo në atë të ndërtimit urbanistik.

Ai ruhet mirë si rrënojë, sepse nuk ka qenë i banuar në periudhat e vona.

Megjithatë, vizitorët që shkojnë në Bylis mrekullohen jo vetëm nga monumentet historike, por edhe nga pamja që shfaqet nga ajo lartësi.

▪️Nga aty mund të shohësh gjysmën e territorit të Shqipërisë.

▪️Në qiell të kthjellët, syri ta kap Janinën, Tomorrin, Detin Adriatik, Sazanin, Karaburunin, Zvërnecin dhe Fushën e Myzeqesë.

Bazilika “Fjetja e Hyjlindëses” në Ballsh

Fillimisht bazilika është ndërtuar në shekullin VI dhe ka pasur dy faza rindërtimesh, në shekullin XI dhe në shekullin XII. (A. Meksi,
Për ndërtimin e kishës janë përdorur materiale nga kishat paleokristiane të Bylisit, si pjesë kolonash, kapitele, pilastra, bazamente etj.

Një ndër elementët arkitektonikë paleokristianë që janë gjetur në kishën e Ballshit është një kolonë monolite, në të cilën është gdhendur vertikalisht mbishkrimi i Pakatianoit.

Mbishkrimi është zbuluar në vitin 1904 nga profesori i Universitetit të Vjenës, Karl Patch. Ai është gdhendur në një pilastër monolit prej mermeri të bardhë.

Pilastri është zbukuruar me vile rrushi dhe gjethe hardhie.

Gjatë Luftës së Parë Botërore, një oficer austriak i quajtur Kamilo Prashniker zbuloi në Ballsh të Mallakastrës një mbishkrim në greqishten bizantine të gdhendur në një shtyllë mermeri të lartë 1.60 metra:

Shqipëruar”….u pagëzua sundimtari i Bullgarisë Borisi Car, i quajtur Mihal së bashku me popullin e tij, të dhënë prej Perëndisë në vitin 6374”. Ky vit përkon me vitin 866 pas Krishtit.

Ku mund të ndalni tjetër në atë zonë ?


Vetëm 2 km nga Bylisi ndodhet fshati Klos. Rrënojat e një tjetër qyteti Ilir do të vizitoni aty, është Nikaja e antikitetit ose qyteti mëmë i Bylisit sikurse konsiderohet.


Nga aty(Klosi), për pak minuta zbret në rrugën nacionale Fiet – Tepelenë. Ndanë rrugës të shfaqet një park rrepesh e plepash. Në midis tyre, si nimfë rrëshqet lumi Vjosë, që të pret gurgulluese, e egër, mahnitëse.
Është fshati Poçem, ku basenet nënmal të ujit mineral shpërthejnë në çdo shkrep shkëmbi. Restorantet janë të vendosur me kolona mbi ujin e ftohtë akull. Shumëllojshmëri gatimesh, por mos harroni, jeni në Mallakastër, mishi i kecit piqet në syrin tuaj, më të shijshëm s’e keni gjetur as në Llogara, as në Theth, as në Voskopojë. Shijen e rrallë e jep kullota mesdhetare, gryka e Vjosës sjell nga deti Adriatik, jodin dhe kripën mbi korijet, kullotat, fushat.
Një restorant klasi e gjeni edhe brenda parkut arkeologjik.

Një këshillë për grupet rinore ..


Një këshillë për grupet rinore që mund dhe duhet të shkojnë në ato destinacione historike, në restorantet e zonës mund të hasni grupe me 5 apo 6 vetë, që mbasi kanë pirë disa gota, ja marrin një labçe të shtruar.


Theksoj se çmimet e ushqimit apo hotelerisë janë më të mirat nga çdo trevë tjetër
Jo vetëm në restorante mund të ushqeheni, por mund të merrni ushqim me vete dhe vendoseni në livadhet e bukura, mes rrepeve shekullor, buzë Vjosës.
Është destinacion mbresëlënës fundjava në Mallakastër.
Ju mund të kaloni ditën me vizita e foto në ato objekte dhe për 40 minuta gjendeni në Vlorë ose për 75 minuta shëtisni te “Sokaku i të marrëve” në Gjirokastër.

Kategori
Uncategorized

Krimet ruse në Ukrainë: Vëllezërit u pushkatuan dhe u varrosën – njëri mbijetoi

Historitë e tmerrshme rreth krimeve të dyshuara të luftës të ushtarëve rusë në Ukrainë po shtohen.

Në një intervistë për Wall Street Journal , 33-vjeçari Mykola Kulitchenko tregon se si ai dhe dy vëllezërit e tij u detyruan të gjunjëzoheshin përpara një grope të sapohapur në Ukrainën veriore.

Duart e tyre ishin të lidhura dhe sytë e tyre ishin të ngjitur me shirit.

“Vështirë të besohet se është e vërtetë”

Kulchenko mblodhi forcat dhe u zvarrit nga varri. Ai ia doli të hiqte sytë dhe i mbuloi me tokë vëllezërit e tij para se të largohej.

Pas një shëtitjeje dymbëdhjetë orëshe, në të cilën u detyrua të qëndronte larg forcave ruse, më në fund gjeti rrugën për në shtëpi për në fshatin Dovzhjyk, prej nga vjen.

– Fillimisht ishte e vështirë të besohej se ishte e vërtetë, thotë një përfaqësues nga shërbimi i sigurisë ukrainase i cili tani po heton incidentin.

Historia përdoret gjithashtu si bazë në hetimin e krimeve të luftës të prokurorëve ukrainas kundër forcave ruse. Deri më sot, janë mbledhur më shumë se 11,000 raste të torturave të dyshuara, ekzekutimeve arbitrare dhe përdhunimeve.

“Putini duhet të paguajë”

Të premten, prokurorja e përgjithshme ukrainase Iryna Venediktova filloi gjithashtu gjyqin e parë të vendit për krimet e luftës që nga fillimi i pushtimit.

– Qëllimi im është të sigurohem që Putini dhe forcat e tij të paguajnë për atë që kanë bërë. Edhe pse gjykatat në mbarë botën po punojnë për ta mbajtur Rusinë përgjegjëse, shumica e hetimeve dhe ndjekjeve penale do të zhvillohen në Ukrainë, tha ajo.

Autoritetet ruse mohojnë se ushtarët e tyre kanë kryer krime lufte dhe pretendojnë se Ukraina është duke u përfshirë në shpifje.

https://www.aftonbladet.se/a/BjLxMl

Kategori
Uncategorized

A është Suedia një “kukull” e Shteteve të Bashkuara ???

Nga Jacob Ruderstam /

Maria Zakharova, zëdhënëse e Ministrisë së Jashtme ruse, i ka dërguar mesazhe të tjera Suedisë në Telegram pas vendimit për të aplikuar për anëtarësim në NATO, raporton The Guardian.

Ndër të tjera, ajo dëshiron të shohë që populli suedez të votojë për një anëtarësim të mundshëm.

“Pse nuk pati referendum? Sepse askush nuk ka dëgjuar se cilat janë opinionet e publikut suedez për një kohë të gjatë. Amerikanët i marrin vendimet për suedezët”.

Ajo thotë gjithashtu se Suedia është një “kukull” e Shteteve të Bashkuara.

“Suedia nuk i është bashkuar ende aleancës, por amerikanët tashmë po diktojnë se çfarë duhet t’i thonë autoritetet suedeze popullit të tyre”, shkruan ajo.

https://live.aftonbladet.se/supernytt/news/ryssland-vill-se-svensk-omroestning-om-nato.twrizaGm7?utm_source=share-btn

Ryssland vill se svensk omröstning om Nato

Maria Zakharova, talesperson för det ryska utrikesdepartementet har på Telegram skickat ytterligare budskap till Sverige efter beslutet att ansöka om medlemskap i Nato, rapporterar The Guardian.

Bland annat vill hon se att det svenska folket får rösta om ett eventuellt medlemskap.

“Varför var det ingen folkomröstning? För att ingen har hört vad den svenska allmänhetens åsikter är på länge nu. Amerikanerna tar besluten åt svenskarna.”

Hon säger också att Sverige är en “marionett” till USA.

“Sverige har ännu inte gått med i alliansen, men amerikanerna dikterar redan vad de svenska myndigheterna ska säga till sitt folk” skriver hon

https://live.aftonbladet.se/supernytt/news/ryssland-vill-se-svensk-omroestning-om-nato.twrizaGm7?utm_source=share-btn

Kategori
Uncategorized

Magdalena Andersson: Në kohë të errëta, është më mirë të jesh mes miqsh të ngushtë.

Pas diskutimeve në Shtëpinë e Bardhë, me Presidentin e SHBA Joe Biden, kryeministrja Magdalena Andersson dhe presidenti finlandez Sauli Niinistö mbajtën secili një fjalim për shtypin.

– Nuk është thjesht një ditë e bukur, është një ditë e rëndësishme.

Një ditë shumë e mirë, thotë Joe Biden në një Uashington me diell.

Presidenti siguroi Shtetet e Bashkuara për mbështetjen e tyre të plotë për aplikimin e Suedisë dhe Finlandës për anëtarësim në NATO

.

Biden vlerësoi Suedinë dhe Finlandën si dy vende me aftësi të mira ushtarake, ekonomi të qëndrueshme dhe demokraci të fortë.

– Trupat suedeze dhe finlandeze tashmë kanë shërbyer krah për krah në Kosovë, Afganistan dhe Irak.

Si Suedia ashtu edhe Finlanda po punojnë tashmë në koordinim me Shtetet e Bashkuara dhe aleatët dhe partnerët tanë për të ndihmuar popullin e guximshëm të Ukrainës që po mbron lirinë e tyre kundër pushtimit rus, thotë Biden

Magdalena Andersson falënderoi për mbështetjen e fortë nga presidenti dhe politikanët në Kongres.

– Situata në Ukrainë na kujton ditët më të zeza në historinë evropiane.

Dua të them se në kohë të errëta është më mirë të jesh mes miqsh të ngushtë, thotë Andersson.

Kërkesën suedeze për anëtarësim në NATO, pas 200 vitesh liri të aleancës, Andersson e quajti historik.

Kryeministri theksoi se Suedia është në proces të rritjes së kapaciteteve të saj ushtarake.

Me Suedinë dhe Finlandën si anëtarë të NATO-s, ajo do të jetë gjithashtu më e fortë.

Ne jemi ofrues sigurie me aftësi të sofistikuara mbrojtëse.

Ne jemi kampionë të demokracisë, lirisë dhe të drejtave të njeriut, thotë Andersson.

Si kryeministri Andersson ashtu edhe presidenti Niinistö trajtuan ngurrimin nga Turqia dhe theksuan se bisedimet konstruktive janë duke u zhvilluar për të zgjidhur nyjet.

– Ne e marrim seriozisht terrorizmin dhe e dënojmë atë në të gjitha format e tij.

Ne jemi të përfshirë në mënyrë aktive për ta luftuar atë.

Ne jemi të hapur për të diskutuar të gjitha çështjet, thotë Niinistö.

Kategori
Uncategorized

Murrizi : Atehere perse hane “ grosh” kot keta deliranto-debila????

Nga Myslim Murrizi /

Kur shoh qe “ opozita” deklaron se do te çoj 4-5-6 “ kanidat” si kanidat per President, mendoj qe keta birbo deputet ose jane idiote ne ekstrem ose jane jaq te perdorshem saqe do ti kishte zili çdo funderrine pa personalitet

E gjithe opozita me gjith lsi se bashku ka 63 deputet ( 59 pd dhe 4 lsi)

Sipas Kushtetutes qe te propozohet nje kanidat per President duhen 20 firma deputetesh dhe nje deputet nuk mund te firmos kurre per dy kanidat

Pra teorikisht e gjith opozita mund te dergoj 3 propozime me nga 20 deputet mbeshtetes per çdo kanidat

Pastaj kur degjoj emra plehrash qe artikulohen nga goja e lavireve politike te koheve te fundit shoh se sa poshte dhe ne dore te kujt ka rene perfaqesimi i votueseve dhe qytetareve opozitare

Mazhoranca ka 2 muaj qe talle trapin me disa kokrra trapash opozitare qe ne delir e siper mendojne qe mund te bejne bingo dhe do ta qellojne me keto propozime ordinere , emrin qe deshiron mazhoranca per President

Ne fakt mazhoranca i ka te gjitha mundesite dhe votat qe ne raundin e kater te zgjedh e vetme Presidentin, dhe eshte ne te drejten e saj qe ta zgjedh presidentin ate qe ajo mendon,siç ka ndodhur me mazhorancen e PD ne vitin 2012, apo me mazhorancen ps-lsi ne vitin 2017

Atehere perse hane “ grosh” kot keta deliranto-debila????

Kur ne fakt as 20 deputet per te propozuar qofte edhe nje kanidat nuk i kane te bashkuar rreth nje kanidati konkret

Kategori
Uncategorized

Osmani: ‘Open Balkan’ ekspozon Ballkanin Perëndimor ndaj ndikimit rus …

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, e ka bërë të qartë se Kosova nuk ka ndryshuar qëndrim sa i përket pjesëmarrjes në iniciativën rajonale “Ballkani i hapur”. Ajo në konferencën e përbashkët me presidentin e Malit të Zi, Milo Gjukanoviç, ka thënë se “Ballkani i hapur” do ta ekspozonte më shumë rajonin e Ballkanit Perëndimor ndaj ndikimit rus.

“Edhe nga takimi i fundit i G7-ës është potencuar që bashkëpunimi rajonal i Ballkanit Perëndimor përkrahet në kuadër të Procesit të Berlinit, proces në të cilin Kosova vazhdimisht ka kontribuar dhe ka treguar rol konstruktiv.

Ky është një proces i cili vërtet ka për qëllim që të ofrojë shtetet tona drejt Bashkimit Evropian, për dallim prej iniciativës ‘Open Ballkan’ e cila mendoj që ka dëshmuar sidomos në muajt e fundit që do të rezultonte me hapjen e rajonit tonë për një ndikim edhe më të madh të Rusisë.

Ne atë duhet ta ndalojmë me çdo kusht dhe po ashtu në vend se ta përshpejtonte ecjen e shteteve tona drejt Bashkimit Evropian do t’i vendoste ato në një paradhomë ose dhomë pritjeje dhe rrjedhimisht do ta zgjaste procesin e integrimit në struktura euro-atlantike gjë që fare nuk është në interes të rajonit tonë”, ka thënë Osmani.

Më tutje, Osmani ka thënë se Kosova do ta zhvillojë bashkëpunimin rajonal në iniciativat ekzistuese ku bën pjesë, në veçanti në Procesin e Berlinit.

Ndërsa kryeministri Edi Rama thotë se nisma Ballkani i Hapur nuk do të ndalet sepse e ardhmja nuk ndalet.

“Kushdo është kundër Ballkanit të Hapur është në të drejtën e vet që as mos të shohë, as mos të dëgjojë dhe as mos të kuptojë se kjo nisëm nxit paqen, bashkëpunimin, integrimin dhe e përshpejton Procesin e Berlinit! Ballkani i Hapur nuk do të ndalet sepse e ardhmja nuk ndalet dot.”-tha Rama.

Kategori
Uncategorized

Lista e kërkesave Turke për Suedinë : Dënoni PKK .

Lista e kërkesave: Dënoni PKK

Bloomberg ka folur me tre zyrtarë të lartë turq për atë që qeveria e vendit dëshiron të arrijë duke ndaluar aplikimet. Burimet, të cilëve u është premtuar anonimiteti, kanë bërë kryesisht të njëjtat vlerësime për situatën.

Organizata guerile kurde PKK

🔺cilësohet si terroriste nga Turqia, SHBA-ja dhe BE-ja – dhe kështu edhe Suedia.

🔺Por Turqia kërkon që Suedia dhe Finlanda të shkojnë një hap më tej dhe të dënojnë publikisht organizatën dhe anëtarët e saj YPG, sipas burimeve.

Erdogan pretendon gjithashtu

🔺se në pesë vitet e fundit Suedia nuk i është përgjigjur as kërkesës për ekstradimin e 33 personave të kërkuar në Turqi.

Turqia gjithashtu dëshiron që…

🔺Suedia dhe Finlanda të heqin kufizimet e eksportit të armëve të vendosura ndaj Turqisë në lidhje me pushtimin e vendit në Siri në vitin 2019.

Kufizimet e eksportit u aplikuan nga disa vende të tjera të BE-së – por Turqia dëshiron që Suedia dhe Finlanda të heqin kufizimet e tyre nëse do të pranohen në NATO.

Edhe pse tregtia e armëve e Turqisë me të dy vendet është minimale dhe megjithëse Turqia nuk kërkon ndonjë blerje të madhe të mbrojtjes prej tyre, burimet thonë se Ankaraja nuk do të lejojë të hyjnë vendet që bllokojnë marrëveshjet e armëve me ta.

Ministri i Jashtëm i vendit Mevlut Çavusoglu ka thënë më parë se kufizimet e armëve janë kundër frymës së NATO-s.

Gabimet e së shkuarës …

Turqia pranoi kthimin e Greqisë në NATO në vitet 1980 pasi të dy vendet luftuan luftën e vitit 1974 kundër Qipros.

Është një gabim që Turqia nuk dëshiron ta përsërisë, sipas burimeve.

Greqia dhe Qiproja janë parë më vonë si barriera për aplikimet e Turqisë për anëtarësim në BE.

Greqia ka qenë gjithashtu e përfshirë në mosmarrëveshje territoriale me Turqinë për zonën rreth Mesdheut dhe Detit Egje.

Me këto përvoja në thes, burimet thonë se nuk do të ishte e mençur të pritej që Turqia të ndryshojë kursin për anëtarësimin e Suedisë dhe Finlandës në aleancën e mbrojtjes tani.

Në vend të kësaj, mosmarrëveshjet duhet të zgjidhen dhe vendet të dënojnë grupet kurde përpara se Suedia dhe Finlanda të bashkohen në NATO, sipas burimeve.

Refuzon lidhjet me Rusinë …

Sipas burimeve, nuk ka gjasa që kundërshtimi i Turqisë të jetë për lidhjet e vendit me Rusinë apo marrëdhëniet e Erdoganit me Putinin.

Turqia më parë është përpjekur të qëndrojë neutrale kur bëhet fjalë për luftën e Rusisë në Ukrainë. Kjo është pjesërisht për shkak se Rusia ka ofruar mbështetje për trupat e Turqisë në Siri, dhe pjesërisht sepse Turqia i ka ofruar Ukrainës drone të armatosur.

Rysslands president Vladimir Putin.

Roli i Turqisë

Burime të NATO-s kanë bërë të ditur më herët se dorëzimi do të pasohet nga një takim i menjëhershëm i ambasadorëve të vendeve të NATO-s, të cilët me shumë gjasa do të vendosin më pas për të nisur procesin e anëtarësimit.

Bashkëpunimi i ngushtë i Suedisë dhe Finlandës me NATO-n do të thotë se aleanca ushtarake nuk pret ndonjë ndërlikim real gjatë diskutimeve që do të pasojnë.

Megjithatë, mbetet e pasigurt se cili do të jetë qëndrimi i Turqisë, pas deklaratave të fundit negative të presidentit Recep Tayyip Erdogan.

Megjithatë, nëse gjithçka shkon siç është planifikuar, protokollet e aplikimit të Suedisë dhe Finlandës mund të nënshkruhen për rreth dy javë, pas së cilës vendeve do t’u jepet statusi i “të ftuarit” (të ftuar në anglisht).

Statusi jep të drejtën për të marrë pjesë në të gjitha takimet e NATO-s në të ardhmen, por pa të drejtë vote.

Më pas procesverbali do të miratohet nga parlamentet e 30 vendeve të NATO-s përpara se anëtarësimi të bëhet përfundimtar.

Kjo, nga ana tjetër, pritet të zgjasë nga katër muaj deri në një vit – megjithëse NATO ka paralajmëruar se do të dëshironte të shihte një trajtim të përshpejtuar, për shkak të situatës së vështirë të sigurisë që rrethon luftën e Rusisë në Ukrainë.

(TT)

Uppgifter: Därför säger Turkiet nej till Sverige 

Av: Amanda Hällsten

Sverige har skickat in sin ansökan till Nato.

Nu är Turkiet sista hindret. 

Här är landets kravlista, enligt källor till Bloomberg. 

Under onsdagsmorgonen lämnade Sverige in sin ansökan till Nato tillsammans med Finland.

Det enda som står mellan länderna och ett medlemskap är Turkiet.

Och landets tvekan har redan fått konsekvenser.

Enligt en Natokälla väntas inget beslut i dag från Natoländernas ambassadörer om att inleda Sveriges och Finlands ansökningsprocesser. I stället kan det dröja till början av nästa vecka.

Landets president Recep Tayyip Erdogan har gjort klart att han inte kommer godkänna ansökningarna – om hans krav inte uppfylls, enligt källor som Bloomberg pratat med. 

Turkiets president Recep Tayyip Erdogan.

Turkiets president Recep Tayyip Erdogan.Foto: Markus Schreiber / AP

Kravlistan: Fördöm PKK

Bloomberg har pratat med tre högt uppsatta turkiska tjänstemän om vad landets regering vill uppnå med att stoppa ansökningarna.

Källorna, som lovades anonymitet, har i stort sett gjort samma bedömningar av läget.

Den kurdiska gerillaorganisationen PKK är terrorstämplad av Turkiet, USA och EU – och således också Sverige. Men Turkiet kräver att Sverige och Finland går ett steg längre och offentligt fördömer organisationen och dess medlemsförbund YPG, enligt källorna.

Erdogan hävdar också att Sverige under de senaste fem åren inte ens svarat på begäran om att utlämna 33 eftersökta personer till Turkiet.

Vill häva restriktioner mot vapenexport 

Turkiet vill också att Sverige och Finland ska häva vapenexportrestriktionerna som infördes mot Turkiet i samband med landets invasion i Syrien 2019.

Exportrestriktionerna tillämpades av flera andra EU-länder – men Turkiet vill att Sverige och Finland häver sina om de ska släppas in i Nato. 

Även om Turkiets vapenhandel med de två länderna är minimal, och trots att Turkiet inte söker några större försvarsinköp från dem, uppger källorna att Ankara inte kommer släppa in länder som blockerar vapenaffärer med dem. 

Landets utrikesminister Mevlut Cavusoglu har tidigare sagt att vapenrestriktioner är emot Natos anda. 

Natos generalsekreterare Jens Stoltenberg håller i Sverige och Finlands ansökningar.

Natos generalsekreterare Jens Stoltenberg håller i Sverige och Finlands ansökningar.Foto: JOHANNA GERON / AP

Tidigare misstag 

Turkiet accepterade Greklands återkomst till Nato på 1980-talet efter att de två länderna utkämpade kriget om Cypern 1974.

Det är ett misstag som Turkiet inte vill upprepa, enligt källorna.

Grekland och Cypern har senare setts som hinder när det kommer till Turkiets ansökningar om ett medlemskap i EU. Grekland har också varit inblandade territoriella dispyter med Turkiet om området runt Medelhavet och Egeiska havet. 

Med de upplevelserna i bagaget säger källorna att det vore oklokt att förvänta sig att Turkiet skulle ändra kurs om Sveriges och Finlands medlemskap i försvarsalliansen nu. I stället bör tvisterna lösas och länderna fördöma de kurdiska grupperna före Sverige och Finland går med i Nato, enligt källorna.

Avfärdar band till Ryssland 

Att Turkiets motstånd skulle handla om landets band till Ryssland eller Erdogans relation till Putin är inte troligt, enligt källorna.

Turkiet har tidigare försökt ställa sig neutralt när det kommer till Rysslands krig i Ukraina. Det beror dels på att Ryssland gett stöd till Turkiets trupper i Syrien, dels på att Turkiet försett Ukraina med beväpnade drönare.

Kategori
Uncategorized

Avokati i Clinton-it del në gjyq, akuzohet se ka gënjyer dhe manipuluar FBI-në që të hetonte Trump-in

Një avokat i fushatës presidenciale të Hillary Clinton-it në vitin 2016 akuzohet se gënjeu FBI-në për të “manipuluar” agjencinë në mënyrë që ish-zonja e parë të fitonte zgjedhjet e atij viti.

Prokurorët në gjyqin e Michael Sussmann thonë se ai shpresonte të krijonte një “surprizë tetori” në javët e fundit të garës.

Sussmann megjithatë i ka mohuar akuzat ndaj tij dhe pretendon se është i pafajshëm. Siç shkruan BBC ai është i pandehuri i parë që del në gjyq mbi çështjen e hetimit të FBI-së që kërkonte të zbulonte nëse Donald Trump po komplotonte me Rusinë për të fituar zgjedhjet.

Akuzat ndaj Trumpit lindën nga një takim midis Sussmann (i cili është një avokat i sigurisë kibernetike) dhe një agjenti të FBI-së në vitin 2016.

Sussmann prezantoi atë që ai pretendoi se ishte prova e trafikut të dyshimtë të internetit që lidh Organizatën Trump me “Alfa Bank” të Rusisë. FBI-ja shqyrtoi akuzat dhe nuk gjeti asgjë të dyshimtë. Prokurorët thonë se Sussmann gënjeu duke mos zbuluar në takim se ai po punonte për fushatën e demokratëve. Sipas aktakuzës, Sussmann pretendonte se nuk përfaqësonte ndonjë klient të caktuar dhe se ai u paraqit thjesht si një qytetar i shqetësuar.

Avokat që përfaqëson Sussmann e denoncoi gjyqin si një “padrejtësi” në seancën dëgjimore të së martës të mbajtur në Uashington DC.

Sussmann po akuzohet nga Këshilltari Special i Departamentit të Drejtësisë së SHBA-së, John Durham, i cili u zgjodh nga Prokurori i Përgjithshëm në 2019-ën për të hetuar mbi sjelljen e pahijshme të FBI-së në hetimin origjinal të çështjes Trump-Rusi nga Prokurori i Posaçëm Robert Mueller.

Hetimi i Muellerit në vitin 2019 arriti në përfundimin se nuk mund të gjente asnjë provë të ndonjë komploti kriminal midis fushatës së Trump dhe Rusisë, megjithëse përcaktoi se Rusia kishte kërkuar të ndihmonte që Trump të fitonte. Donald Trump gjithmonë shprehej se hetimi i Muellerit ishte i njëanshëm kundër tij.

Në gjykatë të martën, prokurorja Brittain Shaë argumentoi se Sussmann kishte shpresuar të hidhte një “bombë” në ditët e fundit të garës së nëntorit 2016 dhe Clinton të fitonte.

Avokatët e Sussmann-it megjithatë e konsiderojnë këtë “të pakuptimtë“, duke argumentuar se FBI-ja do ta kishte ditur që ai kishte përfaqësuar Komitetin Kombëtar Demokrat në fillim të atij viti pasi serverët e tyre kompjuterikë u hakeruan.

Megjithëse nuk ka asnjë provë që vetë zonja Clinton qëndron pas shpifjes, kundërshtarët politikë i kanë përbuzur komentet e saj këtë muaj mbi rreziqet e dezinformimit dhe teorive konspirative

Kategori
Uncategorized

Armët ruse në anën tjetër të Detit Baltik

Përgjigja ruse ndaj aplikimeve të Suedisë dhe Finlandës për anëtarësim në NATO mund të duket në disa mënyra, sipas Håkan Gunneriusson, profesor i asociuar i shkencës së luftës në Universitetin Mid Suedi.

Ai thekson sulmet kibernetike dhe operacionet e ndikimit si mjete të mundshme – dhe nuk përjashton një prani të madhe ushtarake ruse në veri në të ardhmen.

– Është plotësisht e arsyeshme që Rusia të ndërmarrë veprime nëse i gjithë kufiri i tyre me Finlandën bëhet kufi me NATO-n. 

Mund të përdoret në krizë ose luftë

Por në praktikë ndryshimi nuk do të jetë aq i madh në krahasim me sot.

Nga të gjitha llogaritë, armët bërthamore tashmë ekzistojnë në Kaliningrad. Po kështu edhe robotët Iskander që arrijnë mbi territorin suedez. Ne tashmë jetojmë në atë botë, thotë Håkan Gunneriusson. 

Ka dy arsye që Rusia të lëvizë trupat dhe municionet më afër Detit Baltik. 

– Qëllimi është pjesërisht real, në rast krize dhe lufte kur mund të përdoren. Bëhet fjalë pjesërisht për komunikimin strategjik. Kjo tregon se “ne jemi të përgatitur në Rusi”, thotë Håkan Gunneriusson. 

Iskander është një robot rus i lëvizshëm balistik me rreze të shkurtër.

Mbrojtje ajrore dhe robotë lundrimi

Edhe tani, armët janë të disponueshme në enklavën ruse në Kaliningrad.

Sigurisht që aty ka mbrojtje ajrore të avancuar, S400 e tyre.

Aty garantohet se do të ketë disa raketa lundrimi dhe anije luftarake sipërfaqësore.

Çdo gjë tjetër do të ishte e çuditshme, thotë Rein Pella, pedagog në Departamentin e Sistemeve të Mbrojtjes në Kolegjin Suedez të Mbrojtjes Kombëtare.

S400 është një pajisje moderne e mbrojtjes ajrore që përdoret për të rrëzuar avionë në distanca më të gjata.

Ai gjithashtu duhet të ketë aftësinë për të rrëzuar raketa lundrimi në edicione të caktuara, sipas Rein Pella.

Ai beson se nuk ka gjasa që të ketë një përmirësim ushtarak në zonën e Detit Baltik në të ardhmen e afërt.

Aktualisht, ka më pak skuadër në terren në krahasim me verën e kaluar.

– Tani për tani, prania ushtarake është nën normale, pasi njësitë janë vendosur në Ukrainë.

Mendoj se rusët e kanë të vështirë të kthehen në nivelin normal për një kohë.

Secilia Anderberg /

Kategori
Uncategorized

Dosja e shërbimeve sekrete për Edi Ramën: Sociopat i lindur…

Nga Bujar Hoxha / Ish drejtues i sherbimit sekret shqiptar …

Dosja Rama

Kështu ndodhi me mitingun e bërë nga Partia Demokratike pas themelimit, në sheshin “Gensher” pranë ish stadiumit kombëtar “Qemal Stafa”, ku do regjistrohej edhe fjalimi arrogant i Edi Ramës, i cili bënte thirrje për destabilizim.

Stili i të shprehurit synonte opinion depërtues, duke imponuar modelin karakteristik të mendimit anarkist. Në fytyrë i përdridhej një përçmim i fryrë që të jepte alergji. Ai kishte një oratori të egër që e shfaqte me karagjozllëk irritues. U mendua të niste procedimi për të, por informacioni i dërguar në ministri, ishte parë nga R. Alia duke lënë porosi të thirrej e të lihej i lirë, si djali i Kristaqit.

E vërteta është se me këtë njeri, kundërzbulimi ishte marrë para disa muajsh dhe kishte çelur një fashikull të dyshimtë: bëhej fjalë për qëndrimin disi të gjatë të tij në Greqi. Burimi ynë informativ i sapo kthyer në fund të muajit gusht sinjalizoi takimin e tij me E. Ramën në Athinë dhe dëshirën e tij për të qëndruar përgjithmonë, apo “zarare” të tjera

.Sociopat, anarkist, mashtrues me shije homoseksuale

Nga verifikimet në terren rezultoi se vuante nga aztma dhe sociopatia patologjike. Doktori që e kuronte pak fshehurazi, ishte profesor i nderuar, më dukej se kishte mbiemrin Ylviu. Ai i kishte shpjeguar kundërzbuluesit se klienti i tij ishte sociopat i lindur, por i suksesshëm, ama duhet trajtuar klinikisht dhe në kartelën e hapur kishte shënuar diagnozën “sociopat me simptoma patollogjike”.

Në këto kushte, Kristaq Rama mori takim me shefat e kundërzbulimit dhe garantoi kthimin e tij nga Athina, duke u justifikuar se e kishte dërguar në Greqi edhe për një vizitë mjekësore.

Në civinë “operative” u futën shumë materiale dhe fakti që fjala e tij në këtë miting shkelte ligjin për simbolet kombëtare, miratuar ekstra nga Parlamenti. U gjykua të thirrej, por nuk morën parasysh faktin se nuk qëndronte në rresht.

Nisi të bëjë thirrje të hapura për hakmarrje ndaj komunistëve. Morali i tij quhej si leckë e vjetëruar, kësisoj do dallohej për pikëpamje radikale. Kundërzbulimi e dinte, çudia ishte tek ata lart, që nuk besonin karakterin e tij të deformuar. Dhe në këtë rast, babai i tij vetëm se na vështronte me përulje.

Debatet në Liceun e Arteve nisën me taktika agresive dhe do shuheshin për shkak të grindjeve acaruese, duke e cilësuar “shakaxhiu i përparimit”.

Nuk duronte asnjë rival, të vërtetë ose imagjinar. Duke qenë anarkist deri në palcë, nuk pëlqente ligjin, rregullin, kënaqej kur dilte mbi të tjerët, dominimi i pushtetit të tij duhej të ndihej nga të gjithë. Tek ai në mënyrë të habitshme shfaqeshin periudha të gënjyerit patologjik pa arsye, kishte një përfytyrim të lartë mbi veten dhe një qëndrim kontradiktor ndaj sigurisë së vet.

“Artisti” raportonte edhe për ekspozimin e shijeve sensacionale, duke këmbëngulur manifestimin e sjelljeve të tij si transvetit dhe me shije homoseksuale. Entuziazmin tek “ refleksionet “ kundërzbulimi e shikonte si “ tablo e zymtë”, këtë njeri e tregonte si racist, harbut me steriotipin e një radikali të pandreqshëm, kur dilte nga vetja luante rolin e një rrugaçi nate. Ai nuk i fshihte qëndrimin e skajshëm kritik ndaj sistemit dhe politikës komuniste, por i mungonte brumi për t’u bërë i besueshëm.

“Komunistët në litar “ ishte deviza e tij. Ëndërronte të shkëlqente duke u matur me këdo, vetëm të ishte i pari në gjithçka e kudo. Edhe pse hapur paraqitej antikomunist i egër, nuk pëlqehej nga S. Berisha. Për këtë arsye angazhimi i tij me Partinë Demokratike si personazh niveli nuk zgjati as një vit. Përpjekjet e tij zvarritëse për fitimin e dafinave politike nuk u kurorëzuan, Sali Berisha do urdhëronte “ shporrjen e tellallit”, do largohej “me shkelma në prapanicë”, do ironizonte “Skifteri”.

Edhe shokët e afërt do ndjenin një farë bezdie dyshuese ndaj dredhive dhe vrullit, për këtë shkak i kthyen shpinën.

“As macen nuk do t’ia besoja ta ruante”, citonte “Artisti”,

“As macen nuk do t’ia besoja ta ruante”, citonte “Artisti”, i cili ishte vërtetë siç dhe mori emrin: artist. Mëndjemprehtë, vishej me elegancë, i arsimuar mirë dhe kishte mendje krijuese, prandaj kundërzbulimi e zgjodhi nga radhët e arteve, ku qëndroi për shumë vite, deri në mesin e viteve ’92.

Ndryshe nga ekipi i parë në Partinë Demokratike, ai mbeti aventurier i vetmuar, që nuk përfaqësonte ndonjë filozofi mendimi. Anonte haptazi nga anarkizmi banal me frymë imponimi, pa arritur të shfaqte rrymë të besueshme intelektuale, krijonte emocione të momentit por instiktet me përmbajtje hipnoze e çonin në përbuzje.

Shfaqej i nervozuar në komunikime, imponohej para të tjerëve me monologë të zgjatur pa ruajtur etikën për të dëgjuar përgjigjen. I lindur me sëmundjen e sociopatisë, orientimi i tij paranojak do e shtynte thellë e më thellë në vetmi politike me hamendësime shëndetësore.

Propaganda për përgjimet po kthehej në paranojë, për të cilën nisën sulmet për të djegur zyrat e SSH./Alfapress.al

*Bujar Hoxha është një protagonist në detyra kyçe të shërbimit sekret shqiptar në ato vite, pasazhi është nxjerrë nga libri i tij, “Pluralizmi shqiptarë dhe Sigurimi i Shtetit

Kategori
Uncategorized

Aplikimi i Suedisë për NATO-n tashmë i përfunduar – dorëzohet në të njëjtën kohë me Finlandën

Nga: Olof Svensson

Plani ishte që aplikimi të dërgohej të hënën ose të martën – por qeveria do të presë Finlandën.

– Aplikacionin do ta dërgojmë së bashku me Finlandën, thotë një burim me transparencë.

Socialdemokratët do të marrin vendimin e tyre për NATO -n sonte dhe shumica e indikacioneve janë se do të jetë një po. Në këtë rast, qeveria do ta marrë vendimin në një mbledhje të jashtëzakonshme nesër pas një debati të posaçëm në Riksdag.

Në një intervistë për Aftonbladet, ministri i Jashtëm finlandez Pekka Haavisto tha se vendi do të shtyjë një aplikim deri të mërkurën. Sipas informacioneve të Aftonbladet, qeveria do të presë Finlandën. Koha përcaktohet nga sa kohë i duhet 
Finlandës për të debatuar aplikacionin në Parlamentin Finlandez.

Statsminister Magdalena Andersson på väg till S-mötet.

Kryeministrja Magdalena Andersson në rrugën e saj për në takimin S.Foto: Andreas Bardell

Bisedime me Shtabin e NATO-s

Pasi aplikimi të jetë dorëzuar, bisedimet do të fillojnë me selinë e NATO-s. Selia do të përmbledhë një raport mbi aplikimin e Suedisë, i cili do t’u dërgohet 30 ambasadorëve në Këshillin e Atlantikut të Veriut. Raporti trajton, për shembull, se Suedia është një demokraci dhe se ne kemi kontroll demokratik mbi Forcat e Armatosura.

Më pas, 30 ambasadorët do të shkruajnë në një copë letër se ata miratojnë Suedinë si një vend aplikant. Sipas burimeve të Aftonbladet, Suedia ka marrë sinjale pozitive nga vendet e NATO-s – por mesazhet nga Turqia bien në sy në këtë kontekst.

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan tha të premten se do të ishte gabim të lejohej që Suedia dhe Finlanda të anëtarësohen në NATO. Pasditen e së shtunës erdhën mesazhe të reja nga këshilltari i presidentit për politikën e jashtme, ku Turqia hapet për negociata me Suedinë dhe Finlandën.

Kritika për kontaktet kurde të Suedisë

Sipas informacioneve për Aftonbladet, kritikat e Turqisë ndaj Suedisë si një vend anëtar mund të përmblidhen me pakënaqësinë ndaj kontakteve të qeverisë suedeze me grupet kurde në Sirinë verilindore. Këto përfshijnë qeverinë autonome në degën ushtarake të Sirisë verilindore që ministri i Mbrojtjes Peter Hultqvist e ka takuar disa herë. Dega ushtarake ka luftuar IS-in dhe mbështetet nga Shtetet e Bashkuara, por Turqia, sipas informacioneve të Aftonbladet, i sheh ata në të njëjtën mënyrë si PKK-ja, e cila cilësohet si terroriste nga e gjithë BE-ja dhe Shtetet e Bashkuara.

Sipas burimeve transparente, Turqia ka kritikuar më parë kontaktet e Suedisë me grupet kurde. Kur Ministrja e Jashtme Ann Linde u takua me Ministrin e Jashtëm të Turqisë në prill, mesazhi ishte se kjo nuk do të pengonte një aplikim të mundshëm suedez në NATO. Prandaj propozimi i presidentit Erdogan u prit të premten me habi të madhe nga qeveria dhe të gjitha vendet e NATO-s, sipas burimeve të Aftonbladet.

Mbretëria e Bashkuar po punon për këtë çështje

Nga ana e Suedisë ekziston ende shqetësimi se delegacioni i NATO-s i Turqisë nuk do të pranojë që Suedia dhe Finlanda të marrin të ashtuquajturin “status të ftuar”, pra ftesë për të filluar proceset e ratifikimit në vendet e NATO-s.

Në atë rast, kjo mund të krijojë probleme dhe të vonojë një hyrje suedeze dhe finlandeze në aleancën e mbrojtjes.

– Mund të vendosin shkopinj në timon për aplikim. Fokusi i Suedisë dhe Finlandës është të mbajnë një kokë të ftohtë dhe ta bëjnë atë hap pas hapi, thotë një burim me njohuri.

Shtetet e Bashkuara kanë pasur bisedime me Turqinë dhe sipas burimeve të Aftonbladet, edhe Mbretëria e Bashkuar ka sinjalizuar se po punon për këtë çështje. Në mënyrë që Suedia të bëhet anëtare e NATO-s, çdo shtet anëtar duhet të miratojë aplikimin.

Ministrja e Jashtme Ann Linde dha një koment të shpejtë për situatën me Turqinë kur ishte nisur për në takimin me komitetin ekzekutiv të socialdemokratëve dhe bordin e partisë.

– Ne vazhdojmë ato diskutime, tha ajo

Kategori
Uncategorized

Suedia në Nato, kjo do të thote antaresim.

Pasi ishte jashtë NATO-s për 73 vjet, Suedia mund të jetë në rrugën e saj drejt anëtarësimit në aleancën e mbrojtjes – një ndryshim i madh për politikën suedeze të sigurisë.

Kategori
Uncategorized

Kështu do të jetë mbrojtja nordike – nëse i bashkohemi NATO-s

Nëse Finlanda dhe Suedia hyjnë në NATO, kufijtë tanë ushtarakë do të lëvizin 600 kilometra në lindje.

Ajo mund t’i japë Suedisë një rol udhëheqës në mbrojtjen e të gjithë Detit Baltik.

Kështu do të jetë mbrojtja nordike nëse bashkohemi.

Kategori
Uncategorized

Ann Linde: Regjimi rus mund të kërcënojë me sulme helmuese

🔺Tani për tani dhe derisa Suedia të vendosë për çështjen e NATO-s është koha më e pasigurt.

🔺Sipas ministres së Jashtme Ann Linde, të gjithë qytetarët duhet të jenë të vetëdijshëm për fushatat e avokimit dhe propagandën e frikësimit.

🔺Regjimi rus po përpiqet t’i frikësojë njerëzit, thotë Linde .

Të gjitha indikacionet tregojnë se Suedia do të dërgojë një aplikim për t’u anëtarësuar në NATO që në fillim të javës së ardhshme. Ose siç e përshkruan ministrja e Jashtme Ann Linde : “në të ardhmen e afërt”.

– Qeveria do të ketë një diskutim pasi të ketë lexuar analizën tonë të politikës së sigurisë, thotë Ann Linde.

Kur raporti i politikës së sigurisë u prezantua të premten, Ann Linde tha se ajo kishte vendosur tashmë personalisht, por se për respekt për procesin e partisë ajo nuk do të thoshte se cili ishte përfundimi i saj. Në çdo rast, raporti i politikës së sigurisë përshkruan se si Suedia do të ishte më e fortë si anëtare e NATO-s sesa jashtë saj.

Shkon shumë shpejt

Të gjitha palët në Riksdag janë përfshirë në punën për raportin dhe të gjitha janë prapa analizës se veprimet e Rusisë kanë ndryshuar situatën e politikës së sigurisë në Evropë dhe se kjo do të ketë pasoja afatgjata dhe të gjera.

Nga ana tjetër, Partia e Gjelbër dhe Partia e Majtë janë rezervuar nga pjesa e raportit që konstaton se Suedia do të ishte më e fortë si anëtare e NATO-s.

Të dyja palët janë gjithashtu shumë kritike për faktin se po ecën kaq shpejt dhe se nuk ka kohë për të bërë një analizë të duhur të rreziqeve që lidhen me anëtarësimin në NATO.

Ann Linde thotë se ka gjithashtu një pikë për të ecur shpejt.

– Periudha më e keqe për ne është periudha kur nuk kemi vendosur dhe duhet ta bëjmë atë periudhë sa më të shkurtër.

– Nëse Rusia nuk do ta kishte bërë këtë dhe Finlanda do të kishte marrë një vendim tjetër, atëherë mund të kishim një diskutim shumë më të gjatë.

Mund të trembë me armë bërthamore dhe helm .

Në këtë kohë kritike, popullsia suedeze duhet të përgatitet për reagimet nga Rusia. Ann Linde beson se rreziku i një sulmi ushtarak është i vogël, por ka mënyra të tjera që Rusia të ndikojë në Suedi.

– Ndër të tjera përhapni frikën në popullatë – nëse nuk bëni si të duam ne, do të përdorim armë, helme, madje edhe armë bërthamore taktike.

– Të ndikojmë në fushata, se jemi nazistë, sulme kibernetike e kështu me radhë.

Çfarë duhet të keni parasysh si qytetar?

– Nga njëra anë, duhet të jeni të vetëdijshëm për gjërat që mund t’i përjetoni si ndikim – që po përpiqeni të na trembni. Regjimi rus po përpiqet të trembë njerëzit.

– Të gjithë ne politikanët padyshim që kemi përjetuar më shumë komente në rrjetet sociale. Punonjësit e mi po pastrojnë në mënyrë të dëshpëruar tani, thotë Ann Linde. 

Utrikesminister Ann Linde (S) efter gårdagens kommenterar till Finlands besked om Nato-ansökan.

Ministrja e Jashtme Ann Linde (S) pas komenteve të djeshme për njoftimin e Finlandës për aplikimin në NATO.Foto: Anders Wiklund / TT

Kur presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky u ftua të fliste në parlamentin finlandez, disa nga vendet e qeverisë finlandeze iu nënshtruan sulmeve të mbipopullimit. Ndër të tjera, faqja e internetit e Ministrisë së Jashtme Finlandeze. Një gjë e tillë nuk ka ndodhur ende në Suedi, thotë Ann Linde.

– Të gjitha shërbimet tona, për shembull Forcat e Armatosura, janë të përgatitura për këtë dhe kanë qenë prej disa kohësh, thotë Linde.

Erdogan kritik ndaj Suedisë në NATO

Nëse Suedia aplikon për anëtarësim në NATO, atëherë kjo duhet të miratohet nga të gjitha vendet anëtare të NATO-s. Disa zëra negativë janë dëgjuar tashmë, përfshirë edhe nga presidenti i NATO-s, Turqia Erdogan. Erdogan beson se do të ishte gabim të liheshin Suedia dhe Finlanda në NATO.

– Unë dhe kolegu im turk u takuam pardje kur morëm pjesë në të njëjtin takim në Marrakech. Ne patëm një takim dypalësh disa javë më parë dhe më pas diskutuam një aplikim të mundshëm suedez për anëtarësim në NATO, thotë Ann Linde.

– Qeveria turke nuk na e ka përcjellë këtë lloj mesazhi drejtpërdrejt, as në Këshillin e Atlantikut të Veriut, i cili përbëhet nga ambasadorët e 30 vendeve të NATO-s në selinë e NATO-s në Bruksel.

Këtë fundjavë do të mbahet në Berlin një takim jozyrtar i ministrave të jashtëm të NATO-s, ku do të marrë pjesë Linde.

– Më pas do të kemi mundësinë të bisedojmë me njëri-tjetrin për një aplikim të mundshëm suedez në NATO dhe shpresoj se do të vazhdojmë të marrim informacione pozitive nga të 30 vendet e NATO-s. Shumë nga 30 aleatët kanë shprehur publikisht mbështetje shumë të fortë për Suedinë dhe Finlandën.

Ann Linde i arbetsrummet på Utrikesdepartementet i Arvfurstens palats i Stockholm

Ann Linde në zyren e saj në Ministrinë e Punëve të Jashtme në pallatin Arvfursten në StokholmFoto: Lotte Fernvall

Iku me 200 vjet liri të aleancës

Deri në shkurt të këtij viti, partia e Ann Linde, Social Demokratët, qëndroi e vendosur në lirinë e tyre të aleancës. Fakti që partia tani është në procesin e rivlerësimit të pozicionit të saj është pjesërisht për shkak të faktit se Suedia ka një mbrojtje shumë të dobët për të qenë në gjendje të qëndrojë pa një aleancë.

– Ne besojmë se liria ushtarake e aleancës na ka shërbyer mirë deri më tani, pjesërisht sepse ka qenë e lidhur me një mbrojtje shumë të fortë. Në një situatë ku ka një përkeqësim të ndjeshëm të situatës së sigurisë, atëherë ne nuk mund të jemi të paangazhuar pa pasur gjithashtu një mbrojtje shumë të fortë.

A nuk ka Suedia një mbrojtje mjaft të fortë për të qenë e paangazhuar?

– Siç është tani, vlerësimi është se na duhet një mbrojtje shumë më e fortë.

Të dielën Partia Socialdemokrate do të bëjë një deklaratë për çështjen e NATO-s. Gjithçka anon drejt një po.

Si ndihet atëherë për Ann Linde që është pjesë e përfundimit të 200 viteve të lirisë së aleancës?

– Ka qenë shumë dhimbje për mua që nuk i qëndrojmë dot kësaj. Është një zgjedhje që duhet të bëjmë – ose do të vazhdojmë me lirinë e aleancës dhe kostoja më pas do të rritet ndjeshëm kostot e mbrojtjes, ose do t’i bashkohemi NATO-s.

– Është një përgjegjësi e madhe për të gjithë qeverinë. Është një vendim shumë, shumë i madh se si duhet të bëjmë për ta mbajtur Suedinë të sigurt, thotë Ann Linde.

Kategori
Uncategorized

Ne mbrojmë Suedinë, në ajër, në tokë, gjatë gjithë vitit, gjatë gjithë kohës.

Tommy Petersson /flottiljchef AWC

Kohët e fundit, avionët tanë luftarakë janë praktikuar me Finlandën, Belgjikën, Francën, Spanjën dhe Republikën Çeke përtej Detit Baltik, pasi këto vende të NATO-s janë me bazë në Estoni dhe Lituani.

Den senaste tiden har vårt stridsflyg övat med Finland, Belgien, Frankrike, Spanien och Tjeckien över Östersjön då dessa Nato-länder baserat i Estland och Litauen.

Samtidigt har våra basförband genomfört de sista basövningarna inför slutövningen, Luftförsvarsövning 22.

Vi försvarar Sverige, i luften, från marken, året runt, dygnet om.

Kategori
Uncategorized

The Socialist majority in the Albanian parliament refuses to pass the Resolution on genocide in Srebrenica

The Socialist majority in the Albanian parliament rejected two requests of the Democratic Party in the Conference of the Chairpersons, for the strategic investments and for a Resolution to condemn the Serbian genocide in Srebrenica.

Democrat MP Jorida Tabaku said the government fears the investigations over the corruptive legislation, while Tritan Shehu said the blocking of the Resolution on Srebrenica was a serious and unacceptable act.

Democrat MP Shehu added all the parliaments in the region have approved the Resolution.

The chairman of the Socialist parliamentary group responded saying there’s no need for being protagonists since Albania has condemned the genocide in Srebrenica already.

Syri.net

Kategori
Uncategorized

The Socialist MPs refuse to condemn the Serbian genocide in Srebrenica, Berisha: What a historic shame

Syri.net

Kategori
Uncategorized

Berisha : Si mund të silleni si kope? Votuat simbas urdherit te Aleksander Vuçiç .

Nga Sali Berisha

”Votuat sipas urdhrit të Aleksandër Vuçiç.

Ju shkelmuat mbi gjakun, jetën e 8 mijë burrave të pafajshëm të Bosnjës.

Votuat duke shkelmuar jetën e dhjetëra në mos qindra mijëra shqiptarëve që ranë për t’u bërë të pavdekshëm nga gjenocidi serb.

Ai çdo gjak mund të ketë në dejet e tij, përveç gjakut shqiptar.

Si mund të silleni si kope? Si mund të bëni ju si shqiptarë një votim të tillë,” tha Berisha.

Sali Berisha

”Votuat sipas urdhrit të Aleksandër Vuçiç. Ju shkelmuat mbi gjakun, jetën e 8 mijë burrave të pafajshëm të Bosnjës. Votuat duke shkelmuar jetën e dhjetëra në mos qindra mijëra shqiptarëve që ranë për t’u bërë të pavdekshëm nga gjenocidi serb.

Por ç’mund të presësh nga një trafikant, nga një kryetar organizate kriminale, skllav i Aleksandër Vuçiçit?

Ai çdo gjak mund të ketë në dejet e tij, përveç gjakut shqiptar.

Si mund të silleni si kope? Si mund të bëni ju si shqiptarë një votim të tillë,” tha Berisha.

Kategori
Uncategorized

Gazetari amerikan: Berisha është viktimë e ndikimit të Sorosit në SHBA

Nga Matt Palumbo, BONGINO

Para se të prezantoja librin tim ‘Njeriu pas perdes: Brenda rrjetit sekret të George Soros’ në mars, me mua u bashkua Sali Berisha, ish-President i Shqipërisë (1992–1997) dhe ish-kryeministër (2005–2013), i cili udhëhoqi vendin në daljen nga komunizmi dhe betejat e të cilit me Sorosin i kam hasur në kërkimin tim.

Berisha ishte presidenti i parë jokomunist i vendit që nga vendosja e demokracisë dhe u ndikua fort nga programi ekonomik i Ronald Reagan në ringritjen e vendit të tij. Ai ka qenë kreu i Partisë Demokratike, parti e krahut të djathtë (një post që mund ta rifitojë), e cila aktualisht është në opozitë me Partinë Socialiste në pushtet.

Siç shpjegon Berisha për takimet e para me Sorosin, miliarderi kërkonte të shfrytëzonte Shqipërinë e lirë dhe fillimisht u paraqit si filantrop, duke financuar ndërtimin e shkollave e spitaleve, midis aktiviteteve të tjera të financuara nga OJQ-të e tij. Sigurisht, Soros e bën gjithçka për të fituar pushtet për vete, çka Berisha e mësoi shpejt.

Si kritik vokal i Sorosit, Berisha është viktimë e ndikimit të Sorosit në Shtëpinë e Bardhë të Bidenit. Në maj të vitit të kaluar, Sekretari i Shtetit Anthony Blinken i ndaloi Berishës hyrjen në SHBA, duke e sanksionuar për akuza të pretenduara për korrupsion që daton mbi një dekadë më parë.

Vlen të pyetet se pse një President Demokrat i kohëve të fundit si Barack Obama nuk e kishte ndërmarrë një aksion të tillë nëse kishte prova për akuzat. Asnjë detaj për të mbështetur akuzat nuk u dha nga Blinken dhe Berisha këmbëngul që ka ‘zero prova’ pas akuzave për korrupsion, duke deklaruar se sanksionet amerikane u bazuan mbi informacionin e rremë nga organet e medias të mbështetura nga Soros.

Përgjegjës për akuzat për korrupsion të Berishës është East-West Management Institute. Instituti drejtohet nga një grua e quajtur Delina Fico, e cila ka titullin Drejtore e Shoqërisë Civile. East-West Management Institute është një nga grupet e financuar nga Soros (tjetri është Central European University) për të cilët thotë se i sheh si institucione të përhershme. Fico dikur ka qenë e fejuar me kryeministrin Edi Rama dhe më pas u martua me Bledi Çuçin, një nga aleatët më të afërt të Ramës.

Kongresmeni Zeldin (PR) iu referua lidhjeve me Sorosin kur i bëri pyetje Blinkeni gjatë një mbledhjeje të Komitetit për Punët e Jashtme në Dhomën e Ulët të Kongresit në qershorin e kaluar rreth sanksioneve drastike që dolën ‘me sa duket, nga hiçi’.

‘Çfarë informacioni specifik mund të ndani me Komitetin për të përligjur këtë lëvizje dramatike?’, e pyeti Zeldin. Blinken mohoi të kishte komunikim me Sorosin, por tha se nuk mund të fliste për këdo tjetër në Departamentin e Shtetit. Kur u këmbëngul te provat për korrupsionin, Blinken tha se ishin ndjekur të gjithë protokollët e duhur, por sërish pa dhënë prova për korrupsion.

Me sa duket, Blinken nuk mund të flasë në emër të askujt tjetër në Departamentin e Shtetit kur bie fjala për lidhjet e tyre me Soros, madje as në emër të vetë babait të tij.

I ati i Antony, Donald Blinken, dhe gruaja e tij Vera financuan Arkivat e Shoqërisë së Hapur Vera & Donald Blinken në Universitetin e Evropës Qendrore (ECU), e cila përmban një koleksion dixhital të dokumenteve historike hungareze. Në një raport të Soros Foundations Network më 2002, babai i Blinken renditet i treti në listën e Bordit të të Besuarve, pas kryetarit Soros dhe Aryeh Neier.

Donald Blinken ka qenë Ambasador i SHBA në Hungari nga 1994 deri më 1998, pikërisht kur Soros po përgatiste terrenin atje, dhe ai e gruaja e tij kishin lidhje të ngushta me qeverinë socialiste.

Blogu i përditshëm Hungarian Spectrum, i cili përmend Sorosin midis donatorëve të tij, ishte entuziast për Blinken si Sekretar Shteti i mundshëm pas zgjedhjeve më 2020, sepse ‘Hungaria nuk do të lihej në harresë gjatë katër apo ndoshta tetë viteve të ardhshëm në Washington’.

Pasi Blinken u konfirmua si Sekretar Shteti, gazeta hungareze Magyar Nemzet e quante ‘lajm i madh për George Soros’.

Për ta përmbledhur, kemi një kritik të Sorosit që i rezistoi ndikimit të tij, i sanksionuar nga një mik familjeje i Sorosit të cilit iu ofruan akuzat nga bashkëpunëtorja e Sorosit, ish e fejuar e kreut të Partisë Socialiste që Berisha e kundërshton. Kaq e dukshme është e vërteta këtu sa që vetëm një liberal mund ta refuzojë si ‘teori konspirative

Kategori
Uncategorized

Pedicioni ! Kim & Rama, dhe loja me kungulleshka …

Kisha nje kungulleshke mu bënë dy.

Po pse dy ? Po sa ? Po tre..

Po pse tre ? Po sa ? Po një…

Po pse një ? Po sa ??? Po shtatë …

Po pse shtatë ? Po sa po një …

E nëse dikush duhet ta besoje kete loje koreano-surreljane, si gjithmone jemi ne ”kafshet” e barit korean …

Jemi ne që duhet te ”besojme” lojen apo levizjen e re te Vejushes se zezë .

Vejusha që deri dje kercenonte elektoratin e Partise Demokratike me ngrenie bari nese ata zgjedhin Berishen, apo urdherin ndaj drejtesise per ta arrestuar…

Sot pa pritur vejusha e zezë, na dalkerka ”engjell” ne mbrojtje te drejtesise se pa varur kunder dashnorit tjeter qe na urdheroka si dikur vejusha e zeze arrestime….

Kisha nje kungulleshke mu bënë dy.

Po pse dy ? Po sa ? Po tre..

Po pse tre ? Po sa ? Po një…

Po pse një ? Po sa ??? Po shtatë …

Po pse shtatë ? Po sa po një …

🔺Jo or miq jo ! Halli nuk qendron tek ambasadoreshka, dhe as në kungulleshkat. 🔺Halli nuk qëndron as tek vjedhja e votës, tenderat, kanabizimi, incernatorët, nga ”dashnori” i saj kryeministër …

🔺Por halli i madh qëndron tek Pedicioni që e vuri per shpatulla për muri anbasadoreshkën….

🔺Aty i dhemb dhëmbi ambasadoreshkës dhe kryeministreshkës.

Pedicjoni që u firmos nga mijra shqiptarë dhe që u lexua deri në Shtepine e bardhë, zbythi jo vetem kryeministreshen njekohosisht dhe ambasadoreshen, por dhe larot e tyre mediatike dhe OJQ-të, që të paguar lehin duke mashtruar kedo që i dëgjon.

Lehin per shqiptarët !

Lehin te degjojnë komshijtë !

Por lehin të mashtrojnë dhe ndërkombëtarët !

Ministri qe kanabizoj vëndin dhe mbushi europen me drogë, e çuan deri ne shtepine bardhe ku e takuan edhe me Presidentin Obama…

Kryetari i bashkisë që betonizoj Tiranen duke pastruar leket e krimit te organizuar, ministri i incernatoreve dhe dhjetra te tjere, janë pjesë e kabinetit ”rilindas” por as ”dashnori dhe dashnoria” e drejtesise qe e shkaperdhejne ate (drejtesine) simbas interesave nuk flasin ..

Kategori
Uncategorized

Falë liberalizimit të vizave, sot shqiptarët udhëtojnë të lirë ne …

AZIA

1. Bangladesh *
2. Kamboxhia
3. Hong Kong (rajon i veçantë administrativ i Kinës)
4. Indonezi
5. Kirgistan *
6. Laos *
7. Makao (Kinë)
8. Malajzi
9. Maldive *
10. Nepal *
11. Singapor
12. Koreja e Jugut
13. Sri Lanka **
14. Timori Lindor *

AFRIKA

1. Kepi i Gjelbërt *
2. Komoros *
3. Egjipt *
4. Gambia
5. Guinea *
6. Kenia *
7. Madagaskar *
8. Malavi *
9. Mauritania *
10. Mauritius *
11. Majoti
12. Mozambik *
13. Reunioni
14. Ruanda
15. Senegal *
16. Sejshell *
17. Somalia *
18. Tanzania *
19. Togo *
20. Uganda *
21. Zambia *
22. Zimbabve *

OQEANIA

1. Ishujt Kuk
2. Polinezia franceze
3. Mikronezia
4. Kaledonia e Re
5. Niue
6. Ishujt Palau *
7. Samoa *
8. Tuvalu *

1. Andorra
2. Austri
3. Bjellorusi
4. Belgjikë
5. Bosnjë-Hercegovina
6. Bullgari
7. Kroaci
8. Qipro
9. Republika Çeke
10. Danimarkë
11. Estoni
12. Ishujt Faroe
13. Finlandë
14. Francë
15. Gjermani
16. Greqi
17. Groenlandë
18. Hungari
19. Islandë
20. Itali
21. Kosovë
22. Letoni
23. Lihtenshtajni
24. Lituani
25. Luksemburg
26. Maltë
27. Moldavi
28. Monako
29. Mali i Zi
30. Hollandë
31. Maqedonia e Veriut
32. Norvegji
33. Poloni
34. Portugali
35. Rumani
36. San Marino
37. Serbi
38. Sllovaki
39. Slloveni
40. Spanjë
41. Suedi
42. Zvicër
43. Ukrainë
44. Vatikan

KARAIBE

1. Antigua dhe Barbuda
2. Aruba
3. Barbados
4. Bonaire; St. Eustatius dhe Saba
5. Curacao
6. Dominica
7. Republika Dominikane
8. Antilet franceze
9. Haiti
10. Xhamajkë *
11. St. Maarten
12. St. Vincent dhe Grenadines
13. Trinidad dhe Tobago

AMERIKA

1. Bolivi *
2. Brazil
3. Kili
4. Kolumbi
5. Ekuador
6. El Salvador
7. Guinea Franceze

LINDJA E MESME

1. Armeni *
2. Gjerogji
3. Iran *
4. Izrael
5. Territori Palestinez
6. Turqi

Kategori
Uncategorized

SHAME ON YOU Blend Fevziu.

Nga Adriana Kalaja /

Sorosistët dhe Eskortat e Yuri Kimit nuk u mjaftuan që nuk lanë gurë pa lëvizur dhe projekt pa përfituar për të përçarë Kauzën e Teatrit.
Kur Qëndrestarët e Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit i diskretituan, tani guxojnë dhe flasin për kallëzimet në SPAK.
SHAME ON YOU Blend Fevziu që nuk thërret ata Qëndrestarë që kanë depozituar 16 kallëzime në SPAK.
Ftohen ata që na bënin presion dhe shantazh të mos shkonim në SPAK.
Trishtim dhe neveri njëkohësisht ku ka përfunduar gazetaria.
SHAME ON YOU Blenfi Fevziu.
Megjithë dëshirën tuaj perverse si dhërbëtorë të këtij regjimi,
Megjithë sponsorizimet e Edvinit & Erionit, Kunatit të Lulzimit apo Kimit,
TEATRI ATY DHE ASHTU SIÇ ISHTE.

Kategori
Uncategorized

Deputetët dalin nga partia dhe ne asnje rast ne bote nuk ka ndodhur e nuk ndodh qe partia te dale nga deputetet…

Pr Kastriot Islami /

Ndjej keqeardhje qe deputeti Alibeaj me disa te tjere jane futur ne nje rruge te gabuar pa kthim qe me siguri do te kete kosto!!!

Nuk merrem me mendimet e tyre ndryshe qe ndonje prej tyre edhe mund ta toleroj e respektoj por me disa nga sjelljet e tyre:

1) me ceshtjen e presidentit jane bere pjese e farses se Edi Rames qe mendon se do te mund te shpetoje permes kesaj farse…ky eshte nje gabim i rende i tyre qe kur ta kuptojne do te jete shume vone dhe nuk do te mjaftoje ndjesa per ta shlyer…

2) gabimin me te madh keta deputete e kane bere duke u rrjeshtuar me kokefortesi me pakicen ne parti ne vend qe ti bashkoheshin shumices… kjo mund tju kushtoje disave humbjen e te gjithe investimin politik qe kane bere deri me sot..

3) keta deputete nuk kuptojne ose bejne sikur nuk kuptojne qe deputetet dalin nga partia dhe ne asnje rast ne bote nuk ka ndodhur e nuk ndodh qe partia te dale nga deputetet… me naivitetin e tyre ato po rreshqasin cdo dite nga deshtimi ne deshtim…

Kategori
Uncategorized

Thirrje e “e sinqertë” drejt SPAK dhe Kim: “Shpëtoni (Ushtarin) Edvin K. Ra(ja)mën……

E lumturuar pashë sesi gulçonte me fytyrën e zverdhur, mbase nga konsumimi pa kriter, Edvin K. Rama, në Asamblenë e PS-së.
Me marrje fryme dhe tharje të gojës, ashtu si atë ditë kur kuksianët në traun e Rrugës së Kombit i treguan vendin.
Të gjithë e dimë nga se vjen ky turfullim në panik i shtuar dhe po kështu, të gjithë mund të hamendësojmë për shkaqet, por askush nuk e mohon pikë së pari se kjo gjëndje e rënduar klinike dhe jo vetëm lidhet me rikthimin e Opozitës së vërtetë dhe Prof. Dr. Sali Berishës.
Le të hamendësojm se Edvin Rama me K. në mes, realisht është i shqetësuar se SPAK nuk po bën detyrën dhe se po punon njëanshmërisht.
Së pari, unë i bëj thirrje që ai ti kërkojë ndihmë ambasadores Yuri Kim se vetëm ajo e di sesi ushtron presion që gjyqtarët dhe prokurort bëjnë detyrën”. Së dyti, i bëj thirrje që ai ti bëj presion SPAK-ut që të hetojë kallëzimet e Qëndrestarëve të Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit që të rregjistrojë kallëzimet pënale kundra zyrtarëve të kallëzuar dhe që lidhen me kallëzimet:


I- Datë 31.12.2019:
I KALLËZUAR: Erion Veliaj me cilesine si Kryetar i Bashkisë Tiranë.
OBJEKTI: Fillimin e ndjekjes penale ndaj shtetasit Erion Veliaj me funksion Kryetar i Bashkisë Tiranë për veprën penale “Shpërdorim i detyrës”, të parashikuar nga neni 248, të Kodit Penal.
II- Datë 06.05.2020:
TË KALLËZUAR: – Erion Veliaj me cilesinë e Kryetarit të Bashkisë Tiranë.

 • Arbjan Mazniku me cilësinë e Nën Kryetarit të Bashkisë Tiranë.
  OBJEKTI: 1- Fillimin e ndjekjes penale ndaj shtetasit Erion Veliaj me funksion Kryetar i Bashkisë Tiranë për veprën penale “Shpërdorim i detyrës” dhe “Korruspion pasiv i personave që kryejnë funksione publike” kryer në bashkëpunim;
  2- Fillimin e ndjekjes penale ndaj shtetasit Arbjan Mazniku me funksion Nën Kryetar i Bashkisë Tiranë për veprat penale “Shpërdorimi i detyrës”, dhe “Korrupsioni pasiv i personave që ushtrojnë funksione publike” kryer në bashkëpunim.
  III- Datë 30.05.2020:
  TË KALLËZUAR: – Sandër Lleshaj me funksion Ministër i Brëndshëm;
 • Ardi Veliu me funksion Drejtor i Policisë së Shtetit;
 • Erion Veliaj me funksion Kryetari i Bashkisë Tiranë.
  OBJEKTI: 1- Marjen e masës së “sekuestro preventive” per truallin (pronën) ku ka qënë Teatri Kombëtar si dhe pezullimi i të gjithë punimeve në vazhdim deri në zbardhjen e çështjes, parashikuar nga neni 274 i Kodit të Procedurës Penale;
  2- Arrestimi dhe fillimi i ndjekjes penale dhe denimi sipas ligjit i shtetasit Sander Lleshaj me funksion Ministër i Brëndshëm për veprat penale “Vrasje” e mbetur ne tentative kryer në bashkëpunim dhe “Shpërdorim i detyrës”;
  3- Arrestimi dhe fillimi i ndjekjes penale dhe denimi sipas ligjit i shtetasit Ardi Veliu me funksion Drejtor i Policisë së Shtetit për veprat penale “Vrasje” e mbetur ne tentative kryer në bashkëpunim dhe “Shpërdorim i detyrës”;
  4- Arrestimi dhe fillimin i ndjekjes penale dhe denimi sipas ligjit ndaj shtetasit Erion Veliaj me funksion Kryetar i Bashkisë Tiranë për veprat penale “Vrasje” e mbetur ne tentative kryer në bashkëpunim dhe “Shpërdorim i detyrës”.
  IV- Datë 12.06.2020:
  TË KALLËZUAR: – Edi Rama me cilesinë e Kryeministrit të Republikës së Shqiperisë;
 • Erion Veliaj me cilesinë e Kryetarit të Bashkisë Tiranë;
 • Sandër Lleshaj me funksion Ministër i Brëndshëm;
 • Ardi Veliu me funksion Drejtor i Policisë së Shtetit;
 • Arbjan Mazniku me cilesinë e Nën Kryetarit të Bashkisë Tiranë.
 • Toni Gogu me cilesinë e Kryetarit të Këshillit Bashkiak Tiranë.
 • Alban Dokushi, Taulant Tusha, Erindi Bejko, Jonida Halili, Julinda Dhame, Ditjon Baboçi, Dhimitraq Furxhi, Frida Pashako, Berta Piro, Laura Deliu, Elena Jaupaj, Jetmir Hasa, me cilësinë e nëpunësve civilë pranë Bashkisë Tiranë dhe inisiatorë e propozues për shëmbjen e Teatrit Kombëtar dhe atij Eksperimental;
 • Dallëndyshe Bici, Kryeinspektor i Inspektoratit Kombëtar të Mbrojtjes së Territorit;
 • Të gjithë anëtarët e Keshillit Bashkiakë që kanë votuar dhe firmosur për shembjen e Teatrit Kombëtar dhe atij Eksperimental;
 • Ing. Agron Hysenlliu, Ing. Afrim Cenga, Ing. Artur Hasantare, Ing. Olsi Nunaj, Ing. Elbarina Nunaj, në cilësinë e funksionarëve të Institutit të Ndërtimit.
 • Çdo person i pa identifikuar më sipër që me veprimet apo mosveprimet e veta, rezulton pas hetimit Tuaj që ka përgjegjësi penale në lidhje me shëmbjen e Teatrit Kombëtar dhe Ekspertimental.
  OBJEKTI: 1- Fillimin e ndjekjes penale për personat e kallëzuar prej nesh për kryerjen e veprave penale të “Shkatërrimi i pronës” parashikuar nga neni 150 i K.Penal, “Shkatërrimi i pronës me mjete të tjera” parashikuar nga neni 154 i K.Penal, “Shkatërrimi i veprave kulturore” parashikuar nga neni 160 i Kodit Penal, “Shpërdorimi i detyrës”, parashikuar nga neni 248 i Kodit Penal, “Shkelja e barazise se pjesëmarrësve ne tendera apo ankande publike”, parashikuar nga neni 258 i Kodit Penal, “Korrupsioni pasiv i personave qe ushtrojnë funksione publike” parashikuar nga neni 259 i K.Penal, “Korrupsioni pasiv i funksionareve te lartë shtetërorë ose i te zgjedhurve vendore”, parashikuar nga neni 260 i Kodit Penal, “Organizata kriminale” parashikuar nga neni 333 i K.Penal dhe “Kryerja e veprave penale nga organizata kriminale dhe grupi i strukturuar kriminal”, parashikuar nga neni 334 i Kodit Penal ne bashkepunim parashikuar nga neni 25 I Kodit Penal;
 • 2- Urdhërimin e vendosjes së sekuestros preventive për truallin e transferuar në favor të Bashkisë Tiranë me anë të VKM-së Nr.377 datë 8.5.2020 “Për kalimin në pronësi të Bashkisë Tiranë, të pasurisë Nr.1/241, me emërtimin “Teatri Kombëtar”, në zonën kadastrale 8150, Tiranë” në mënyrë që të pezullohet çdo procedurë ligjore për dhënien e ndonjë leje ndërtimi mbi këtë truall, parashikuar nga neni Nr.174 i Kodit të Procedurës Penale.
  V- Datë 03.07.2020:
  TË KALLËZUAR: – Edi Rama me cilesinë e Kryeministrit të Republikës së Shqiperisë;
 • Erion Veliaj me funksion Kryetar i Bashkisë Tiranë;
 • Elva Margariti me funksion Ministre e Kulturës;
 • Mirela Kumbaro me funksion ish Ministre e Kulturës;
 • Arta Dollani me funksion Drejtoreshë e Institutit të Monumenteve të Kulturës “Gani Strazimiri”;
 • Artan Lame me funksion Drejtor i Agjensisë Shtetërore të Kadastrës.
  OBJEKTI: – Fillimin e ndjekjes penale për personat e kallëzuar prej nesh për kryerjen e veprave penale “Shkatërrimi i veprave kulturore” parashikuar nga neni 160 i Kodit Penal, “Fallsifikimi i dokumenteve” parashikuar nga neni 186 i Kodit Penal, “Shpërdorimi i detyrës”,” parashikuar nga neni 248 i Kodit Penal, “Shkelja e barazisë në tendera” parashikuar nga Neni 258 i Kodit Penal, “Korrupsioni pasiv i personave qe ushtrojnë funksione publike” parashikuar nga neni 259 i K.Penal, “Korrupsioni pasiv i funksionarëve të lartë shtetërorë ose i te zgjedhurve vendorë” parashikuar nga neni 260 i Kodit Penal kryer në bashkëpunim parashikuar nga neni 25 i Kodit Penal.
 • VI- Datë 13.07.2020:
  TË KALLËZUAR: – Edi Rama me cilesinë e Kryeministrit të Republikës së Shqiperisë;
 • Erion Veliaj me funksion Kryetar i Bashkisë Tiranë;
 • Subjektit privat “BIG-BJARKE INGELS GROUP” me adresë “BIG CPH”, Kløverbladsgade 56 2500 Valby, Copenhagen, Denmark”;
 • Bjarke Ingels shtetas danez me adresë “BIG CPH”, Kløverbladsgade 56 2500 Valby, Copenhagen, Denmark”;
 • Subjektit privat “FUSHA” sh.p.k me adresë Rr: “Murat Toptani” Nr.25 dhe NUIS J61922018S;
 • Shkëlqim Fusha me cilesinë e administratorit të shoqerisë “Fusha” sh.p.k.
  OBJEKTI: – Fillimin e ndjekjes penale për personat e kallëzuar prej nesh për kryerjen e veprave penale
  “Korrupsioni pasiv në sektorin privat” parashikuar nga neni 164/b i Kodit Penal, “Dhënia e ndihmës për ndërtim të paligjshëm” parashikuar nga neni 199/b i Kodit Penal, “Ushtrimi i ndikimit të paligjshëm ndaj personave që ushtrojnë funksione publike” parashikuar nga neni 245/1 i Kodit Penal, “Shpërdorimi i detyrës” parashikuar nga neni 248 i Kodit Penal, “Shkelja e barazisë në tendera” parashikuar nga Neni 258 i Kodit Penal, “Korrupsioni pasiv i personave qe ushtrojnë funksione publike” parashikuar nga neni 259 i Kodit Penal, “Korrupsioni pasiv i funksionarëve të lartë shtetërorë ose i te zgjedhurve vendorë” parashikuar nga neni 260 i Kodit Penal kryer në bashkëpunim parashikuar nga neni 25 i Kodit Penal.
 • Marrjen e masës së sekuestros preventive ndaj projektit me objekt “Projektimi dhe realizimi i projektit urban dhe godinës së re të Teatrit Kombëtar”, të realizuar nga studio “BIG-BJARKE INGELS GROUP”, sipas nenit 274 e vijues të Kodit të Procedurës Penale.
 • Pezullimin e procedurave të tenderit për Studim-Projektim “Ndërtimin i Teatrit Kombëtar” të shpallur nga Bashkia Tiranë pas shëmbjes se tij.
  VIII- Datë 05.11.2020:
  TË KALLËZUAR: – Sokol Tona, me funksion Gjyqtar pranë Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Tiranë, Dhoma Penale.
  OBJEKTI: – Fillimin e ndjekjes penale për z. Sokol Tona, me funksion Gjyqtar pranë Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Tiranë, Dhoma Penale, për kryerjen e veprës penale “Shpërdorim detyre”, parashikuar nga neni 248 i Kodit Penal dhe “Korrupsioni pasiv i personave qe ushtrojnë funksione publike” parashikuar nga neni 259 i Kodit Penal.
  VIII- Datë 16.11.2020:
  TË KALLËZUAR: – Edi Rama me cilesinë e Kryeministrit të Republikës së Shqiperisë;
 • Erion Veliaj me cilesinë e Kryetarit të Bashkisë Tiranë;
 • Arbjan Mazniku me cilesinë e Nën Kryetarit të të Bashkisë Tiranë.
 • Milva Ekonomi me cilesinë e Kryetares së Komisionit të Ekonomisë dhe Financat;
 • Të gjithë anëtarët e Komisionit të Ekonomisë dhe Financat;
 • Çdo person tjetër i pa identifikuar më sipër, që me veprimet apo mosveprimet e veta, rezulton se pas hetimit Tuaj, ka përgjegjësi penale në lidhje me vendimin e datës 13 nëntor 2020 të Komisionit të Ekonomisë dhe Financat, për miratimin e kërkesës së Bashkisë Tiranë, për huanë në shumën 36 milion Euro (4.4 miliard lekë) nga Buxheti i parashikuar për vitin 2021, për fillimin e ndërtimit të Teatrit të Ri.
  OBJEKTI: 1- Fillimin e ndjekjes penale për personat e kallëzuar prej nesh për kryerjen e veprave penale të “Korrupsioni aktiv i personave që ushtrojnë funksione publike” parashikuar nga neni 244 i Kodit Penal, “Korrupsioni aktiv i funksionarëve të lartë shtetërorë ose të zgjedhurve vendorë”, parashikuar nga Neni 245 i Kodit Penal, “Ushtrimi i ndikimit të paligjshëm ndaj personave që ushtrojnë funksione publike”, parashikuar nga Neni 245/1 i Kodit Penal, “Shpërdorimi i detyrës”, parashikuar nga neni 248 i Kodit Penal, “Korrupsioni pasiv i personave që ushtrojnë funksione publike”, parashikuar nga neni 259 i Kodit Penal dhe “Korrupsioni pasiv i funksionareve të lartë shtetërorë ose i të zgjedhurve vendorë”, parashikuar nga neni 260 i Kodit Penal, në bashkepunim parashikuar nga neni 25 i Kodit Penal;
  2- Marrjen e masës së sekuestros preventive për truallin e transferuar në favor të Bashkisë Tiranë me anë të VKM-së Nr.377 datë 8.5.2020 “Për kalimin në pronësi të Bashkisë Tiranë, të pasurisë Nr.1/241, me emërtimin “Teatri Kombëtar”, në zonën kadastrale 8150, Tiranë” në mënyrë që të pezullohet çdo procedurë ligjore për dhënien e ndonjë leje ndërtimi mbi këtë truall, parashikuar nga Neni 174 e vijues të Kodit të Procedurës Penale;
  3- Marrjen e masës së sekuestros preventive ndaj projektit me objekt “Projektimi dhe realizimi i projektit urban dhe godinës së re të Teatrit Kombëtar”, të realizuar nga studio “BIG-BJARKE INGELS GROUP”, parashikuar nga neni 274 e vijues të Kodit të Procedurës Penale;
  4- Pezullimin e procedurave të kalimit të shumës së aprovuar nga Komisioni i Ekonomisë dhe Financat, në favor të Bashkisë Tiranë, për huanë në shumën 36 milion Euro (4.4 miliard lekë) nga Buxheti i parashikuar për vitin 2021, për fillimin e punimeve për ndërtimit të Teatrit të Ri, duke sekuestruar gjithë dokumentacionin që disponon Kuvendi i Shqipërisë.
  IX- Datë 05.01.2021:
  KUNDËR: – Erion Veliaj me funksion të Kryetarit të Bashkisë Tiranë;
 • Arbjan Mazniku me funksion të Nën Kryetarit të Bashkisë Tiranë dhe cilesinë e Anëtarit të Këshillit të Administrimit të sh.a “Tirana DC”;
 • Toni Gogu me funksion të Kryetarit të Këshillit Bashkiak Tiranë;
 • Redi Mola me cilesinë e Administratorit, Anëtarit të Këshillit të Administrimit dhe Ekspertit Kontabel të shoqërisë Tirana DC” sh.a;
 • Laura Deliu me cilesinë e Anëtarit të Këshillit Bashkiak dhe Këshillit të Administrimit të shoqërisë Tirana DC” sh.a
 • Të gjithë anëtarët e Këshillit Bashkiak që kanë votuar krijimin e shoqërisë “Tirana DC” sh.a;
 • Çdo person i pa identifikuar më sipër që me veprimet apo mosveprimet e veta, rezulton pas hetimit Tuaj që ka përgjegjësi ligjore penale në lidhje me krijimin dhe rregjistrimin në QKB të shoqërisë “Tirana DC” sh.a.

OBJEKTI: 1- Fillimin e ndjekjes penale për personat e kallëzuar prej nesh për kryerjen e veprave penale të “Shpërdorimi i detyrës”, parashikuar nga neni 248 i Kodit Penal, “Shkelja e barazise se pjesëmarrësve ne tendera apo ankande publike”, parashikuar nga neni 258 i Kodit Penal, “Korrupsioni pasiv i personave qe ushtrojnë funksione publike” parashikuar nga neni 259 i K.Penal, “Korrupsioni pasiv i funksionareve te lartë shtetërorë ose i te zgjedhurve vendore”, parashikuar nga neni 260 i Kodit Penal, “Pastrimi i produkteve të veprës penale”, parashikuar nga neni 287 i Kodt Penal, në bashkepunim parashikuar nga neni 25 i Kodit Penal;
2- Urdhërimin e vendosjes së sekuestros preventive mbi aksionet e shoqërisë “Tirana DC” sh.a deri në zgjidhjen përfundimtare të çështjes në Gjykaten Kunder Korrupsionit dhe Krimit te Organizuar parashikuar nga neni Nr.174 i Kodit të Procedurës Penale;
3- Urdhërimin e vendosjes së sekuestros preventive mbi truallin e Teatrit Kombëtar (Pasuria Nr.1/241, me emërtimin “Teatri Kombëtar), ku parashikohet të fillojnë punimet për ndërtimin e Teatrit të Ri parashikuar nga neni Nr.174 i Kodit të Procedurës Penale;
4- Urdhërimin e vendosjes së sekuestros preventive mbi projektin me objekt: “Projektimi dhe realizimi i projektit urban dhe godinës së re të Teatrit Kombëtar”, të realizuar nga studio “BIG-BJARKE INGELS GROUP”, parashikuar nga neni Nr.174 i Kodit të Procedurës Penale.
X- Datë 25.02.2021:
TË KALLËZUAR: – Edi Rama me funksion Kryeministër i Republikës së Shqipërisë;

 • Erion Veliaj me funksion të Kryetarit të Bashkisë Tiranë;
 • Gjergj Bojaxhi, Drejtor Ekzekutiv i shoqatës “Impetus”;
 • Dorian Matlia, me profesion avokat pranë Dhomës së Avokatisë Tiranë;
 • Irena Dule me profesion avokat pranë Dhomës së Avokatisë Tiranë;
 • Çdo person i pa identifikuar më sipër, që me veprimet apo mosveprimet e veta, rezulton pas hetimit Tuaj që ka përgjegjësi ligjore penale në lidhje me padinë korruptive depozituar ne Gjykatën Administrative të Shkallës së Parë Tiranë nga shoqata “Impetus”, rrgjistruar si person juridik me vendimin e Gjykatës se Rrethit Gjyqësor Tiranë me Nr.5541 datë 08.02.2017.

OBJEKTI: – Fillimin e ndjekjes penale për personat e kallëzuar prej nesh për kryerjen e veprave penale të “Korrupsioni aktiv i personave që ushtrojnë funksione publike”, parashikuar nga neni 244 i Kodit Penal, “Korrupsioni aktiv i funksionarëve të lartë htetërorë ose të zgjedhurve vendorë”, parashikuar nga neni 245 i Kodit Penal, “Ushtrimi i ndikimit të paligjshëm ndaj personave që ushtrojnë funksione publike” parashikuar nga neni 245/1, “Shpërdorimi i detyrës”, parashikuar nga neni 248 i Kodit Penal, “Korrupsioni pasiv i personave qe ushtrojnë funksione publike” parashikuar nga neni 259 i Kodit Penal, “Korrupsioni pasiv i funksionareve te lartë shtetërorë ose i te zgjedhurve vendore”, parashikuar nga neni 260 i Kodit Penal, “Pastrimi i produkteve të veprës penale”, parashikuar nga neni 287 i Kodit Penal, në bashkepunim parashikuar nga neni 25 i Kodit Penal;
XI- Datë 12.07.2021:
TË KALLËZUAR: – Z. Luigi Soreca, me funksion ambasador i Delegacionit të Bashkimit Europian në Tiranë;

 • Erion Veliaj me funksion Kryetar i Bashkisë Tiranë.

OBJEKTI: – Fillimin e ndjekjes penale për personat e kallëzuar prej nesh, z. Luigi Soreca dhe Erion Veliaj për kryerjen e veprave penale “Korrupsioni aktiv i nëpunësve të huaj publikë”, parashikuar nga neni 244/a i Kodit Penal, “Korrupsioni aktiv i funksionarëve të lartë shtetërorë ose të zgjedhurve vendorë”, parashikuar nga neni 245 i Kodit Penal, “Ushtrimi i ndikimit të paligjshëm ndaj personave që ushtrojnë funksione publike” parashikuar nga neni 245/1 i Kodit Penal, “Shpërdorimi i detyrës” parashikuar nga neni 248 i Kodit Penal, “Korrupsioni pasiv i personave qe ushtrojnë funksione publike” parashikuar nga neni 259 i Kodit Penal, “Korrupsioni pasiv i nëpunësve të huaj publikë”, parashikuar nga neni 259/a i Kodit Penal, “Korrupsioni pasiv i funksionarëve të lartë shtetërorë ose i te zgjedhurve vendorë” parashikuar nga neni 260 i Kodit Penal, kryer në bashkëpunim parashikuar nga neni 25 i Kodit Penal.
XII- Datë 30.07.2021:
TË KALLËZUAR: – Elva Margariti me funksion Ministre e Kulturës;

 • Katër punonjësit e policisë Illyrian Guard sh.a (të paidentifikuar prej nesh), të cilët ishin në shërbim më datë 28.07.2021 ora 10.00;
 • Çdo person i pa identifikuar më sipër që me veprimet apo mosveprimet e veta, rezulton pas hetimit Tuaj që ka përgjegjësi ligjore penale në lidhje me mbylljen e dyerve të institucionit shtetëror Ministria e Kulturës dhe mos lejimin e Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit të depozitojë një kërkesë për ekzekutimin e vendimit Nr.29 datë 02.07.2021 të Gjykatës Kushtetuese.
  OBJEKTI: – Fillimin e ndjekjes penale për Elva Margariti, me funksion Ministre e Kulturës, për kryerjen e veprave penale të “Shpërdorimi i detyrës”, parashikuar nga neni 248 i Kodit Penal, “Korrupsioni pasiv i personave qe ushtrojnë funksione publike” parashikuar nga neni 259 i Kodit Penal, “Pengime për ekzekutimin e vendimeve të gjykatës”, parashikuar nga neni 320 i Kodit Penal, dhe “Mosekzekutimi pa shkaqe të përligjura i vendimit të gjykatës”, parashikuar nga neni 320 gërma “a” e Kodit Penal, kryer në bashkëpunim parashikuar nga neni 25 i Kodit Penal;
 • Fillimin e ndjekjes penale për katër punonjësit e policisë Illyrian Guard sh.a (të paidentifikuar prej nesh), të cilët ishin në shërbim më datë 28.07.2021 ora 10.00 për kryerjen e veprës penale të “Shpërdorimi i detyrës”, parashikuar nga neni 248 i Kodit Penal;
 • Fillimin e ndjekjes penale për Çdo person i pa identifikuar më sipër që me veprimet apo mosveprimet e veta, rezulton pas hetimit Tuaj që ka përgjegjësi ligjore penale në lidhje me mbylljen e dyerve të institucionit shtetëror Ministria e Kulturës dhe mos lejimin e Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit të depozitojë një kërkesë për ekzekutimin e vendimit Nr.29 datë 02.07.2021 të Gjykatës Kushtetuese, për kryerjen e veprës penale të “Shpërdorimi i detyrës”, parashikuar nga neni 248 i Kodit Penal;
  XIII- Datë 02.08.2021:
  TË KALLËZUAR: – Edi Rama, me funksion i Kryeministrit të Republikës së Shqiperisë dhe Kryetar i Këshillit të Rregulimit të Territorit;
 • Erion Braçe, me funksion Zv Kryeministër i Republikës së Shqipërisë;
  – Erion Veliaj me funksion Kryetar i Bashkisë Tiranë;
 • Elva Margariti, me funksion Ministre e Kulturës;
 • Anila Denaj, me funksion Ministre e Ekonmisë dhe Financave;
 • Artan Lame me funksion Drejtor i Agjensisë Shtetërore të Kadastrës.
 • Çdo person i pa identifikuar më sipër që me veprimet apo mosveprimet e veta, rezulton pas hetimit Tuaj që ka përgjegjësi ligjore penale në lidhje me miratimin e VKM-së pa datë dhe pa numër, si dhe pengimin e ekzekutimit të Vendimit Nr.29 datë 02.07.2021 të Gjykatës Kushtetuese.

 • OBJEKTI: – Fillimin e ndjekjes penale për zyrtarët e kallëzuar prej nesh, për kryerjen e veprave penale të “Fallsifikimi i dokumenteve” parashikuar nga neni 186 i Kodit Penal, “Shpërdorimi i detyrës”, parashikuar nga neni 248 i Kodit Penal, “Korrupsioni pasiv i personave qe ushtrojnë funksione publike” parashikuar nga neni 259 i Kodit Penal, “Pengime për ekzekutimin e vendimeve të gjykatës”, parashikuar nga neni 320 i Kodit Penal, dhe “Mosekzekutimi pa shkaqe të përligjura i vendimit të gjykatës”, parashikuar nga neni 320 gërma “a” e Kodit Penal, kryer në bashkëpunim parashikuar nga neni 25 i Kodit Penal;
 • Kërkesën për urdhërimin e vendosjes së sekuestros preventive për truallin e transferuar në favor të Bashkisë Tiranë me anë të VKM pa numër dhe pa datë, “Për kalimin në pronësi të Bashkisë Tiranë, të pasurisë nr.1/241, lloji “Truall” (ish Teatri Kombëtar), në zonën kadastrale 8150, Tiranë”, me sipërfaqe 5,522.7 m2, me adresë: rruga “Said Toptani”, në mënyrë që të pezullohet çdo procedurë ligjore për kalim fondesh për ndërtimin e Teatrit të Ri apo ekzekutimin e ndonjë leje ndërtimi mbi këtë truall.
  XIV- Datë 11.08.2021:
  TË KALLËZUAR: – Manjola Kajana, me funksion Prokurore pranë Strukturës së Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar.
  OBJEKTI: – Fillimin e ndjekjes penale për Prokurore Manjola Kajana, Prokurore pranë Strukturës së Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, për kryerjen e veprës penale “Shpërdorim detyre”, parashikuar nga neni 248 i Kodit Penal, “Korrupsioni aktiv i gjyqtarit, prokurorit dhe i funksionarëve të tjerë të drejtësisë”, parashkuar nga neni 319 i Kodit Penal dhe “Korrupsioni pasiv i gjyqtarëve, prokurorëve dhe funksionarëve të tjerë të organeve të drejtësisë”, parashikuar nga neni 319/ç i Kodit Penal.
  XV- Datë 03.09.2021:
  TË KALLËZUAR: – Sotir Kllapi, me funksion Prokuror pranë Strukturës së Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar.
  OBJEKTI: – Fillimin e ndjekjes penale për Prokurore Sotir Kllapi, Prokurore pranë Strukturës së Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, për kryerjen e veprës penale “Shpërdorim detyre”, parashikuar nga neni 248 i Kodit Penal, “Korrupsioni aktiv i gjyqtarit, prokurorit dhe i funksionarëve të tjerë të drejtësisë”, parashikuar nga neni 319 i Kodit Penal dhe “Korrupsioni pasiv i gjyqtarëve, prokurorëve dhe funksionarëve të tjerë të organeve të drejtësisë”, parashikuar nga neni 319/ç i Kodit Penal.

Përveç kallëzimeve të mësipërme, SPAK-istave ose siç njihen ndryshe heronjve të kalamajve të Yuri Kimit, i`u jemi drejtuar edhe me 13 kërkesa proceduriale (nuk po lodh miqtë se boll janë edhe këto që paraqita), të cilat fatkeqësisht nuk kanë marë zgjidhje.
Po kështu, shumicën e këtyrë kallëzimve dhe kërkesave penale, për faktin se lidhen ngushtësisht me një interes publik, ja kemi bërë me dije Presidentit të Republikës dhe Kontrollit të Lartë të Shtetit.
Siç evidentohet më sipër, të kallëzuar nga ne janë që nga Edvin Rama me K. në mes, e deri te Erion Veliaj (ngeli duke u lëpirë pas Kimit por që nuk po gjen dot lekët e Teatrit të Ri) , Erion Braçe (rafmetliu), Arben Ahmetaj (në ankth prej javësh), Mirela Kumbaro (që kur qan në publik imagjinoni vetëm për vetëm me Ramën), Elva Margariti (të venë që harroi humbjen “e madhe” dhe i është sulur trashëgimisë kulturore), Milva Ikonomi (që gojët e liga thonë se kur ishte Ministre Bujqësis e kishte problem pamjen e jashtme dh moshën e gjinis “mashkull”), Artan Lame (që nuk “pyet” as për gruan e vet për ndërhyrje por para grave të shokëve të partisë rri gatitu), etj., etj., etj.
Tani çfarë faji i ka SPAK Edvin Rams me K. në mes “bashkëshortit” të Kryeministres Linda Rama?
Se të përmendësh Ardian Dvoranin, majën e korrupsionit të Sistemit të Drejtësisë (çertifikuar gjithë gjetjet nga Presidenti Meta në kallzimin penal edhe nga Komisioni i Venecias), se i paska rënë në qafë SPAK kur e kundërta ka ndodhur??????
Pra SPAK duke i pushuar çështjen i ka bërë nder jo vetëm Dvoranit, por edhe mjeshtrave të manipulimit të DASH me prova, Yuri Kimit, Delinës së Ramës e Çuçit, duke e shpallur at kampin të luftës kundër korrupsionit. Hahahahahahahahahaha.
Në fakt nuk di të qeshësh me këta karagjozë (se edhe këto të dyja si meshkuj duken) apo të qash.
Poooooooor, fakti tregon se edhe SPAK nuk i ndihmon më dot.
Yuri Kim jo e jo se ka halle shumë të mëdha në SHBA dhe ajo e di shumë mirë.
Ndaj sot më shumë se kurrë, i bëj një thirrje “të sinqertë” SPAK dhe Kim:
“Shpëtoni (Ushtarin) Edvin K. Ra(ja)mën……duke e çuar para drejtësisë.
Kot nuk thonë:
Më mirë një fund i tmerrshëm se një tmerr pa fund.
Erdhi ora që SPAK të niset direkt drejt Kryeministrisë, Bashkis Tiranë, Ministrive të ndryshme, Kadastrës dhe çdo institucioni tjetër ku zyrtarët janë përlyer me afera korruptive në dëm të qytetarëve shqiptarë, pa ndaluar fillimisht te Rruga e Elbasanit.
Ndryshe?
Do jetë shumë vonë edhe për SPAK-istët.
Ato dosje një ditë duhet të zbardhen.
Dikush duhet të përgjigjet për qindra dosje korrupsioni dhe pastrim parash.
Apo jo Yuri Kim?
Mos të investohet shumë me AliBashën se edhe ata këtë rrugë kanë.
Asnjë nuk shpëton dot.
Me gjithë dëshirën e madhe të Yurit…… 😉

Kategori
Uncategorized

Po perdoren si deputetë naivë, apo me vullnet të plotë …

Nga Edi Paloka /


Loja e turpshme per te paraqitur Presidentin e Rames si President konsensual, zhvillohet perpara syve te publikut e ne menyren me te trashe.

Rama ben sikur mbledh mendimet e deputeteve te PS me zarf , Alibeu ben sikur mbledh mendimet e deputeteve te tij me e-mail.

Ne finale, kandidati i Rames do dale nga goja e L.B, E.A …

Kategori
Uncategorized

KUR ATËHERË MINISTRI I ARSIMIT, ERNEST KOLIQI, PËRPIQEJ TË SHPËTONTE ALBANOLOGUN, NORBERT JOKL (DOKUMENT)