Kategori
Uncategorized

New York Times : Inteligjenca amerikane ndihmoi Ukrainën të gjente dhe të vriste gjeneralët në fushën e betejës.

Lajmi se inteligjenca amerikane ndihmoi Ukrainën të gjente dhe të vriste gjeneralët në fushën e betejës u publikua në New York Times të enjten mbrëma.

Më pas iu referuan burimeve brenda administratës amerikane.

Sipas vetë ukrainasve, rreth dymbëdhjetë gjeneralë rusë janë gjetur dhe vrarë në sulme të synuara në vende në vend që nga fillimi i pushtimit.

Shtetet e Bashkuara thuhet se kanë qenë në gjendje t’i ofrojnë Ukrainës informacione në kohë reale për lëvizjet e trupave ruse. Informacione të detajuara janë dhënë për vendndodhjen e stafit celular të Rusisë në terren

Kërkesat e Bidenit në bisedimet e krizës

Ukraina që atëherë e ka përdorur atë informacion në kombinim me inteligjencën e vet, siç janë komunikimet e përgjuara, për të kryer granatime artilerie dhe lloje të tjera sulmesh për të rrëzuar oficerët e lartë, shkruan New York Times.

Të nesërmen, një numër i faqeve amerikane të lajmeve publikuan informacione se Shtetet e Bashkuara kishin ndihmuar gjithashtu Ukrainën për të ulur anijen rus Moskën.

Sipas burimeve, Shtetet e Bashkuara raportuan pozicionin e anijes në Detin e Zi në Ukrainë në orët para se të mbytej me dy robotë Neptun më 13 prill.

Joe Biden është në bisedime për krizën me shefin e CIA-s dhe Ministri i Mbrojtjes ka kërkuar t’i jepet fund rrjedhjeve, raporton NBC News.

Informacioni shton më tej tensionet midis Shteteve të Bashkuara dhe Rusisë.

Bild som sägs visa det brinnande fartyget Moskva.

Zemërim i madh në Rusi

Kryetarja e Parlamentit rus, Duma e Shtetit, i sheh shkrimet në shtypin amerikan si provë se Shtetet e Bashkuara janë të përfshira drejtpërdrejt në veprime armiqësore kundër Rusisë.

“Shtetet e Bashkuara po marrin pjesë në operacionin ushtarak në Ukrainë. Uashingtoni koordinon dhe qëndron prapa operacioneve ushtarake dhe kështu merr pjesë në sulmet ushtarake kundër vendit tonë”, shkruan Vyacheslav Volodin në Telegram sipas agjencisë ruse të lajmeve Tass të kontrolluar nga shteti.

Vyacheslav Volodin dhe Putin /

Ai beson se tani bëhet fjalë për më shumë sesa thjesht dhurim i armëve Ukrainës.

“Udhëheqja amerikane duhet të mbajë përgjegjësi për krimet e kryera nga regjimi nazist në Kiev dhe kështu të shtohet në listën e kriminelëve të luftës”, shkruan Volodin.

Zëdhënësi i Kremlinit Peskov tha pas raportit të New York Times se ishte shumë e vetëdijshme se Shtetet e Bashkuara, Britania dhe pjesa tjetër e NATO-s po ndihmonin Ukrainën me inteligjencën, por se kjo nuk do ta ndalonte Rusinë të arrijë qëllimet e saj në vend.

Flera generaler på den ryska sidan har dödats.
Gjeneralet rusë të vrarë /

Shefi i CIA-s: E rrezikshme

Gjatë një seminari në Uashington të shtunën, shefi i spiunazhit amerikan Bill Burns sulmoi informacionin anonim që ndoshta u përhap nga Pentagoni.

Ai beson se burimet duhet të ndalojnë së foluri për aktivitetet e spiunazhit amerikan në Ukrainë.

– Është e papërgjegjshme, është shumë e rrezikshme. Është e rrezikshme kur njerëzit flasin shumë. Kjo vlen edhe kur zbuloni gjëra privatisht ose kur flisni publikisht për informacione specifike të inteligjencës, thotë Burns sipas Financial Times.

Ai beson se burimet anonime gjithashtu i japin Shteteve të Bashkuara më shumë ndikim mbi ngjarjet në fushën e betejës sesa kishte në të vërtetë.

– Ishte një gabim vendimtar – ishte gabimi më i madh i Putinit – planifikimi i pushtimit dhe në të njëjtën kohë nënvlerësimi i ukrainasve. Dhe mendoj se do të ishte gabim për secilin prej nesh që të nënvlerësonte rëndësinë e inteligjencës së tyre në mbrojtjen e vendit të tyre, thotë Burns.

Shqetësimet rreth mesazhit të NATO-s

Gjatë seminarit, shefi i CIA-s komentoi edhe informacione të tjera që zgjuan zemërimin rus: Aplikimet e mundshme në NATO nga Suedia dhe Finlanda.

Bill Burns beson se është “shqetësim” që Putini e ka quajtur “vijë të kuqe” anëtarësimin suedez-finlandez në NATO, por thekson se një retorikë e tillë nuk mund ta pengojë aleancën ushtarake nga zgjerimi, shkruan CBS News.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s