Kategori
Uncategorized

On the fourth day of hunger tent 14 former persecuted: “Yes provoke us”

On the fourth day of hunger tent 14 former persecuted: “Yes provoke us”

Në ditën e katërt në tendën e urisë 14 ish të përndjekur: “Po na provokojnë” 31.05.2014 9:22 Përditesuar: 31/05/2014, 12:22

Tirane- Alim Sofija dhe Gjet Ndoji i janë bashkuar çadrës së grevës së urisë e cila prej katër ditësh është ngritur pranë godinës së ish të përndjekurve politikë, 50 metra larg Parlamentit.
Sofija është nga Kukësi ndërsa Ndoji është nga Lezha.
Sot në ditën e katërt të grevës gjëndja shëndetësore e ish të përndjekurve që kanë hyrë në grevë urie që prej 28 majit është rënduar. Ndërsa në tendë numri i ish të përndjekurve që po vazhdojnë grevën ka shkuar në 14.
Një grup mjekësh qëndron në dispozicion të tyre.
Ndërsa shprehen të vendosur për të vazhduar grevën e urisë për plotësimin e kërkesave të tyre, thonë se po provokohen nga disa persona.
Një incident i tillë ndodhi rreht orës 09:15 minuta kur pati një konflikt verbal mes grevistëve dhe disa personave të tjerë që ishin jashtë çadrës.
Por konflikti zgjati vetëm pak minuta ndërsa ndërhyri policia për të larguar personat që ishin afër grevës.
Hoxha: Veliaj, zymbyl të mos vazhdojë më me intriga
Fatmir Hoxha drejtuesi i grevës u shpreh se personat kanë qëllim të prishin grevën janë ish agjentë të sigurimit. Ndërsa i bëri thirrje Veliajt të mos vazhdojë më me intriga.
“Neve i presim provokimet sepse është gjallë diktatura. Ata janë njerëz të sigurimit të shtetit kundër grevës.
Nuk kemi ardhur për qëllime personale. Erjon Veliaj të mos hedhë akuza. I them Zylmbylit të mos vazhdojë intrigat.
I pyetur që sipas Veliajt nëna dhe daja i tij kanë marrë të gjitha paratë e kompensimit Hoxha tregoi librezën ku sipas tij janë marrë vetëm 1 milionë e 700 mijë lekë.

Në ditën e katërt në tendën e urisë 14 ish të përndjekur: “Po na provokojnë”

Kategori
Uncategorized

Boxing in the Albanian Parliament.

Kategori
Uncategorized

Violence in the Albanian Parliament.

Kategori
Uncategorized

Albanian parliament Ilir Meta vs Jozefina Topalli Ilir Meta VS Jozefina Topalli (parlament)

Kategori
Uncategorized

Azem hajdari shot up in parliament

Kategori
Uncategorized

SAIMIR LARTI: HELMIMI I DJALOSHIT QË RRËZOI BUSTIN E ENVER HOXHES NË KORÇË MË 20 SHKURT 1991

SAIMIR LARTI: HELMIMI I DJALOSHIT QË RRËZOI BUSTIN E ENVER HOXHES NË KORÇË MË 20 SHKURT 1991

Namil Larti 

ShareThis

 

Nga Urim Gjata

 

Bashkëshortët, Larti nga fshati Bulgarec i rrethit të Korçës janë të mjaft të moshuar. Po mbushen 23 vjet që djali i tyre nuk jeton më, Saimir Larti. Vrasja u bë më 17 shtator të vitit 1991 nga ish-Sigurimi i Shtetit.
Ende dhe sot mbas kaq vitesh ideatorët dhe autorët e kësaj vrasje makabre nuk janë zbuluar ashtu siç nuk janë zbuluar edhe vrasësit e kushëririt të tij Shkëlqim Agolli, ish drejtues i SHIK-ut në Vlorë.

I ati i tij Namiku me një zë që i dridhet tregon: 

-Si zakonisht kthehesha nga puna i lodhur në orët e mbrëmjes, duke ju afruar shtëpisë shoh të gjitha dritat ishin ndezur dhe një grumbull njerëzish ishin pranë shtëpisë time. Menjëherë diçka të keqe mendova, gjunjët mu prenë dhe i gjithë trupi po me dridhej.

Ç’të kish ndodhur vallë me familjen time?!

Si tingull i hidhur një kujë grash dilte prej shtëpisë. Mendova se gruaja e sëmurë kishte vdekur. Të shumta ishin hallet që kishim kaluar bashkë. Që nga dita në pushtet kishin ardhur komunistët, kurrë nuk kishim pasur një ditë të gëzuar. Internimet dhe arrestimet nuk kishin të sosur.
Për sistemin ne ishim armiq. Fjala Kulak na ndiqte si hije nga pas. Kur u afrova dikush më mbajti nga krahët dhe më tha: -Mbau Namik vëllai.

-Sytë e mij nuk dinin ku të ndalonin. Përpara më del gruaja me djalin tjetër Drinin. Saimiri baba, Saimiri. Bota mu rrotullua! Dy ditë më parë kisha folur me të. Mirë jam më tha baba mos u bëni merak. Diçka mu shkëput nga zemra, sytë po më errësoheshin, shume halle me kishin zënë dhe i kisha duruar,por kjo jo nuk mund te durohej dot.
Kush te vrau o bir i babait kush. Cila dore e zeze ishte ajo qe te ndoqi pas. Bir qe nuk te mbrojta dot. Lajmi i vdekjes  kishte hyrë në shtëpinë e Namikut, ndërsa arkivoli qëndronte larg, në Iraklis një lagje periferike të Athinës. Si mund të kishte vdekur kështu, kaq pa pritur?! Mos e kishin marre vesh gabim kete lajm.Ai uk kishte vuajtur kurrë nga ndonjë sëmundje. ‘Mos e keni marrë vesh gabim?’, pyeta me një shpresë të venitur, duke shpresuar se dikush nga ata që ndodheshin aty do të më thoshte, ‘Po, Namik, t’i ke të drejtë, lajmi nuk do të jetë i saktë’.

Pyeta dhe ngula vështrimin tim te të gjithë. Por askush nuk foli. Djali im kishte vdekur. Gratë dhe vajzat qanin me kuje ndërsa burrat i kishin sytë të mbushur me lot. Përpiqeshin të mbanin veten, por nuk mundeshin”, vijon rrëfimin e tij tragjik Namiku. Për vdekjen e Saimirit, pronarja greke e Saimirit, Katerina, kishte vënë në dijeni Ambasadën Shqiptare në Athinë dhe lajmi kishte mbërritur zyrtarisht në Korçë dhe prej andej në Bulgarec. Gruaja, që nga dita që Saimiri iku në Greqi nuk fjeti dot asnjë natë. ‘Kam frikë për Saimirin’, më thoshte gjithnjë ajo, njerëzit e Sigurimit do ta gjejnë edhe atje”, vazhdon NamikLarti. “Saimiri u nis për në Greqi natën e 28 majit të vitit 1991, bashkë me disa shokë të tjerë dhe hynë në tokën greke. Nuk mund të qëndronte në fshatin Bulgarec.

Ai kishte qenë një nga drejtuesit e rrëzimit të monumentit të diktatorit Enver Hoxha në Korçë.

Ishte 20 shkurti i vitit 1991, ishim në shtëpi kur dëgjuam lajmin se në Korçë ishte rrëzuar monumenti i diktatorit. U ndjeva i ngazëllyer. ‘E rrëzuan monumentin e diktatorit’, i thashë gruas dhe dola jashtë për të marrë vesh nëse këtë gjë e kishin marrë vësh edhe të tjerët. Befas u kujtova se atje, në Korçë ishte dhe djali im, Saimiri. Që nga dita kur në skenë kishte dalë studentët e dhjetorit, Saimiri ishte i pranishëm në çdo lëvizje demokratike.

Kishte qenë në Korçë dhe në 30 dhjetor të vitit 1990, kur kishte ardhur dhe Sali Berisha për krijimin e degës së Partisë Demokratike. Kishte qenë edhe nismëtar i krijimit të seksionit të PD në Bulgarec, së bashku me Arben Malon, Ali Agollin, Tomor Zotbejasin, etj. Gjatë rrëzimit të monumentit ishin plagosur shumë të rinj. Policia kishte tentuar disa herë t’i zmbrapste, por turma nuk tërhiqej.  Thuhet se do të arrestohen gjithë ata që ishin në ballë të turmës, Sigurimi i Shtetit i ka filmuar të gjitha.

Mbas mesnatës do të fillojnë arrestimet. Që të gjitha këto më bënë të nisesha për në Korçë. Desha të dija se çfarë po ndodhte me djalin tim, Saimirin”, kujton për parandjenjat e këqija babai i Saimirit, Namiku. U nisa menjehere ne korce,tek shpia e vellajt. Saimri ishte aty, së bashku me kushëririn e tij Oliver Lartin. Im bir ishte pak më mirë, por Oliveri, ishte i gjakosur. Kishte plagë në të gjithë trupin. ‘U përballëm me policinë më treguan ata të dy, pati shumë të plagosur. Policia qëllonte me armë dhe godiste me të gjitha mjetet, por ishte e pamundur që të na ndalonte. I hodhëm kavon prej çeliku në qafë dhe pas kësaj e rrëzuam shtatoren famëkeqe.

E tërhoqëm zvarrë nëpër rrugët e Korçës. ‘Ishte një festë e madhe, baba’, tha, Saimiri. Dëgjoja dhe gëzohesha, por tashmë kisha frikën e djemve. ‘Thuhet se në mesnatë do të fillojnë arrestimet’, u thashë të dy djemve, Saimirit dhe Oliverit, por ata nuk donin ta besonin. ‘Tashmë komunizmi u shemb, askush nuk do të guxojë të na bëjë keq’, po më shpjegonin ata”,Por ato që thuheshin kishin qenë të vërteta.

Pas mesnatës nisën arrestimet.
Njerëzit e sigurimit trokisnin portë më portë dhe arrestonin të gjithë ata që i kishin hedhur kavon në fyt diktatorit. I merrnin zvarrë i rrihnin dhe i torturonin. Nëpër rrugë dëgjoheshin të shtëna armësh. Keshtu qe atë natë qëndruam aty. Të nesërmen unë dhe vëllai im, Seiti i fshehëm të dy djemtë në një vend të sigurte.
Mengjesi i 21 shkurtit,kishte terbuar  njerëzit e sigurimit dhe bashkpuntoret e tyre. Rrëzimi i monumentit ishte rrëzimi i tyre. Në fshatin Bulgarec ishin mbledhur mjaft komunistë. Po krijoheshin shoqatat e vullnetarëve të Enverit. Zerat e tyre te cjerre filluan te bertasin neper rruget e fshatit duke u nisur drejt Korçës. ‘Parti- Enver, jemi gati kurdoherë’. ‘E duam Enverin’. ‘Enveri është i gjallë’. ‘Saimir kulakun në litar’, ‘Saimir kulakun në litar’. ‘Nuk i varëm atëherë, por do t’i varim tani’. ‘Në litar të gjithë kulakët’. Situata ishte tepër e vështirë.

Vullnetarët e Enverit ishin shfaqur gjithandej. Një grua bërtiste, ‘Japim edhe nderin, por nuk japim Enverin’. Një lukuni të çmendurish dhe spiunësh vërtiteshin nga të gjitha anët”, kujton më tej Namik Larti. gjithë jetën kam punuar si minator në gurore Sekretari i partisë më tha, ‘Yt bir na ka nxirë faqen të gjithëve. Ai së bashku me të tjerët, kanë rrëzuar monumentin e udhëheqësit tonë të dashur Enver Hoxha. Për këtë arsye, ne kërkojmë nga ty, Namik, të marrësh portretin e Enver Hoxhës dhe bashkë me të tjerët ta ngresh lart, atje ku ka qenë monumenti i Enverit. Kjo do të ketë një domethënie të madhe. Vërtet e rrëzoi i biri, por e ngriti i ati. Do të jesh i nderuar Namik. Shembullin tënd do të ndjekin të gjithë’.

Ai mori portretin dhe ma afroi te dora.

U zmbrapsa një hap. ‘Të lutem i thashë, mos ma afro atë portret, ‘Ai njeri, mua nuk më ka dashur për 50 vjet me radhë, ndaj edhe unë nuk e kam dashur kurrë.  Pas kësaj dola nga zyra, ndërsa jashtë dëgjoja ulërimat e lukunisë së çmendur që thërriste, ‘Japim edhe nderin, por nuk japim Enverin’.
Tashmë isha i sigurt se njerëzit e Sigurimit do të hakmerreshin ndaj nesh. Të gjitha këto më vinin ndërmend kur dëgjoja gratë që qanin në shtëpinë time dhe thoshin, ‘Të vranë o Saimir, të vranë o bir’”, vijon Namiku.Nga kercenimet e shumta, vendosëm që Saimirin ta dërgonim në Greqi, me qëllim që të ishte sa më larg njerëzve të sigurimit. Që nga dita e shembjes së monumentit spiunët ishin në kërkim të djemve tanë. Saimiri kaloi kufirin dhe pastaj udhëtoi drejt Athinës. Ne rrinim me gjak të ngrirë. Prisnin një haber prej tij.
Kaluan mjaft ditë, kur ai na mori në telefon dhe na tha se kishte mbërritur në Athinë. Kishte filluar punë si kamerier në një lokal në lagjen ‘Iraklis’ të kryeqytetit. Tha gjithashtu se pronarët i kishte të mirë. U gëzuam pa masë. Tashmë ai kishte shkuar shumë larg nga syri i njerëzve të ish-sigurimit, por ishim gabuar. Ata të gjenin në çdo cep të botës që të ishe. E porositëm të na merrte vazhdimisht në telefon dhe ai e mbajti fjalën.
Na telefononte shpesh. Kur mori lekët e para, na i dërgoj në shtëpi. Më pas na dërgoi edhe një magnetofon. Përpiqej të na ndihmonte se në të vërtetë ishim shumë të varfër. Gjithçka kalonte mire. Edhe dy-tre ditë, para se të merrja vesh lajmin e vdekjes së djalit, kisha folur në telefon me të”, tregon Namik Larti. “Por tashmë ai nuk ishte më i gjallë.

Si ishte e mundur vallë?!.

E kishin vrarë…? Por deri atë çast askush nuk kishte thënë se në trupin e Saimirit ishin gjetur shenjë plumbash apo thike. Por edhe vdekja natyrale ishte e pabesueshme. Ai nuk kishte vuajtur kurrë nga ndonjë sëmundje. Të gjitha këto i mendoja ato çaste, kur njerëzit që vinin për të më ngushëlluar më pyesnin, se si kishte ndodhur vdekja e djalit, por unë nuk kisha asnjë përgjigje. Nuk dija asgjë”, tregon më tej për orët e pritjes së trupit pa jetë të djalit të tij, Namiku.”Djali na erdhi në arkivol ditën e nesërme.
E nxora nga arkivoli dhe e kontrollova në të gjithë trupin. Nuk kishte asnjë shenjë. Vërtet kishte vdekur Saimir Larti?”.”Edhe pse kishin kaluar disa ditë nga ceremonia e varrimit, gjendja në familje ishte mjaft e rënduar. Ime shoqe, Pranvera, vajza Mirela dhe djali im i vogël, Drini që në atë kohë ishte vetëm 14 vjeç po përjetonin ditë të vështira. Në të njëjtën gjendje ishin dhe gjithë të afërmit tanë. Askush nuk besonte që djali ynë të kishte vdekur. Atë e kishin vrarë, por si, në ç’mënyrë? Ne nuk kishim asnjë shpjegim. Shpirtrat tanë nuk po gjenin dot qetësi, ashtu siç nuk kanë gjetur as edhe sot e kësaj dite. 40 ditë pas vdekjes së djalit nisa të hetoja. Mora në telefon pronaren greke të djalit, Katerinën, e cila e njihte mirë edhe gjuhën shqipe. Ajo dinte diçka, por jo shumë. Vdekja e djalit kishte qenë tepër misterioze. Në lokalin e Katerinës, ku Saimiri punonte si kamerier, kishin hyrë dy veta. Ishin të rinj. Pa pretenduar për moshën e tyre të saktë, Katerina tha se duhej të ishin rreth të 30-ve. Dy njerëzit që hynë në lokal flisnin shqip. Që në momentin e parë u përpoqën të hiqeshin si patriotë.
Për Saimirin ata dy persona misterioze ishin të panjohur. Saimir nuk kishte më shumë se 4 muaj në Athinë dhe njohjet e tij ishin të pakta.. Veç kësaj, ai nuk largohej kurrë nga lokali, me përjashtim të rasteve të rralla kur takohej me të afërmit e tij nga Bulgareci. Në sjelljen e dy të rinjve kishte diçka të rreme, veçanërisht përpjekja për tu hequr si patriotë.. Aty u njohën me Saimirin. ‘Unë di shqip, tha Katerina dhe dëgjoja gjithçka flisnin ata, por më pas u ulën në një nga tavolinat e lokalit. Për sa kohë, ata dy njerëz qëndruan aty, ndoqa çdo lëvizje të tyre. Nuk e di pse pata përshtypjen se ata të dy nuk ishin njerëz të mirë. Gjatë kohës që qëndruan të tre bashkë, njëri prej dy të ardhurve, nxori paketën dhe i zgjati një cigare Saimirit, ky i fundit e mori dhe e ndezi. Doja t’i thosha Saimirit që të mos e pinte atë cigare, por atë çast nuk mundesha. Të gjitha këto ia thashë më vonë, duke e porositur të mos merrte asgjë nga njerëz që nuk i njihte.
Pas këmbimit të cigareve, dy njerëzit e panjohur u larguan nga lokali. Nuk vonoi shumë, tha Katerina dhe Saimiri po ndihej keq. Pati një marrje mëndësh, pak më vonë i shpërtheu një hemorragji që nuk kishte të ndalur. Ra nga tavolina. Dukej qartë se diçka kishte ndodhur me të. E mora dhe e çova me urgjencë në spital. Pas ndihmës mjekësore që mori aty, Saimiri nisi të ndihej më mirë. Nuk deshi të qëndronte më në spital. U kthye përsëri në lokal, por edhe të nesërmen dukej mjaft i lodhur. Megjithatë nuk mund të them se u ankua, sepse nuk ishte njeri që ankohej. Pas dy-tre ditëve ai vdiq. Nuk e di si ndodhi, ai punoi deri në mbrëmje, pastaj shkoi në dhomën e tij, e cila është brenda lokalit ku punonte dhe u shtri për të fjetur. Vetëm në mëngjes vura re se ai nuk po delte në punë. Shkova e shqetësuar në dhomën e tij, por atje gjeta një trup pa jetë.
Saimiri kishte vdekur. Nuk jam e sigurt të them se në çfarë ore ka ndodhur kjo. Fill pas kësaj vura në dijeni njeriun e afert  të Simirit, Arben Malon që punonte në Athinë , por ndërkohë lajmërova dhe Ambasadën Shqiptare në Greqi. Nuk mund të bëja dot më shumë, dhe çfarë mund të bëja?’. Kjo ishte historia e treguar nga Katerina”, kujton rrëfimin e pronares së djalit Namik Larti. “Arkivolin e tim biri e solli Arben Malo, i cili është i afërmi ynë së bashku më dy të tjerë. Arbeni tha se Saimiri duhej të kishte vdekur pas mesnate, pasi ai e kishte marrë në telefon në orën 00.00 të natës dhe Saimiri i kishte thënë se ndihej mirë dhe nuk kishte asnjë shqetësim. Gjithsesi djali ynë kishte pasur një vdekje tepër misterioze. Malo bashkë më të tjerët kishin shkuar dhe në Ambasadën Shqiptare në Athinë për të kërkuar ndihmë në transportin e trupit pa jetë të Saimirit, por ambasadori u ishte përgjigjur prerë. ‘Hidheni ku të doni, ne nuk kemi asnjë përgjegjësi për të. Ai ishte emigrant i paligjshëm’. Të gjitha këto dhimbjen e papërballueshme na i bënin edhe më të madhe”, shprehet jo pa zemërim Namik Larti.”Gjithsesi nuk mund të hiqja dorë nga gjetja e të vërtetës për vdekjen e djalit.

Fillimisht iu drejtova Ministrisë së Jashtme, ku m’u desh të shkoja disa herë me radhë në pritje të një përgjigjeje. Kur kishte kaluar mjaft kohë mora përgjigjen se ‘Saimir Larti ishte vrarë nga njerëz të Drejtorisë së dytë të Sigurimit të Shtetit. Ky grup, më thanë, ka vrarë dhe martirët e 2 prillit në Shkodër. Saimir Larti është vrarë për motive politike’. Të njëjtën përgjigje mora edhe më vonë nga të gjitha institucionet ku u drejtova për të kërkuar ndihmë në zbardhjen e vrasjes së djalit.
Më premtuan se do t’i kapnin autorët e vrasjes së djalit tim, por kjo deri më sot nuk ka ndodhur. Tashmë kanë kaluar shumë kohë, por unë di se në atë grup vrasësish ka pasur njerëz edhe nga rrethi i Korçës. Nuk është çudi që nga të njëjtët njerëz të jetë vrarë edhe Shkëlqim Agollin, drejtuesi i SHIK-ut në Vlorë gjatë trazirave të vitit 1997, i cili u gjet i vrarë në rrethana tepër misterioze në Greqi. Gjithsesi ende kam shpresa se autorët e vrasjes do të dalin para drejtësisë. Në përvjetorin e 5 të rrëzimit të monumentit të diktatorit, Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Sali Berisha e dekoroi Saimirin me medaljen ‘Martir i Demokracisë’.. Tashmë këshilli i Qarkut Korçë ka bere miratimin për shpalljen e Samir Lartit, ‘Dëshmor i Atdheut’.

Megjithatë çdo ditë pres të dëgjoj emrat e vrasëse të djalit tim”, shprehet Namik Larti. Historia e familjes Larti Familja patriotike, që u persekutua historikisht nga regjimi Zanafilla e familjes ;Larti, vjen nga fshati Kolanec i rrethit Korçë. Më pas katër vëllezërit, Ismaili, Avdyli, Pashoja dhe Ahmeti, që në atë kohë mbanin mbiemrin Bazelli u vendosën në fshatin Maliq. Që të gjithë ishin patriotë. Një pjesë e tyre do të shpërnguleshin në fshatin Bulgarec, me mbiemrin Larti, duke theksuar kështu origjinën e tyre.

Ismaili njihet si nismëtar i hapes së shkollave shqipe, në krahinën e Gorës ndërsa Pashoja, si luftetar per liri,komandant cete ne gore,ai se bashku me  Ismailin kishin luftuar kundër osmanllinjëve. Ai ishte bashkëluftëtar i Themsistokli Gërmenjit dhe miku i tij. Fetah dhe Ibrahim Kodra, të afërm të familjes Larti, ishin korrierë të Themistokli Gërmenjit nga Korça në Vlorë. Deri para pushtimit nga Italia, Pashoja kishte qenë oficer i ushtrisë shqiptare. Së bashku me djemtë e të vëllait të tij Ahmetit iu desh të luftonte kundër pushtimit Italian.

Që nga viti 1939 ai u vu në krye të çetës nacionaliste të Gorës. Nuk pranoi kurrë të bashkëpunonte me komunistët. Kjo gjë iu kërkua edhe në vitin 1943, por ai përsëri nuk pranoi. Me krijimin e Ballit Kombëtar, Pashoja bashkohet me Baba Zylfon dhe Sabri Panaritin, duke krijuar kështu çetën e tij. E arrestuan në vitin 1945, ku e torturuan mizorisht në birucat e sigurimit.

E dënuan me vdekje.

Kur po e çonin në “Tebojë” të Korçës, para skuadrës së pushkatimit, pak më tej Varreve të Francezëve ai u thirri të afërmeve të tij që po e ndiqnin nga larg, ‘Mos pini kafe për mua por nxirrni karamele, sepse shumë shpejt do të vijë dita që komunizmi do të përmbyset’.Bashkë me Pashon u dënua edhe nipi i tij Asim Bazelli. Të njëjtin fat do të kishte edhe nipi tjetër Karafil Larti, gjyshi i Saimir Lartit. U dënua sepse u kishte thënë partizanëve se tashmë që vendi ishte çliruar, Shqipëria duhej të mbështetje tek Anglo-Amerikanët. Më pas u arrestua, Petrit Bazelli, Skënder Nevruz Malo, i cili u çmend në burg dhe përfundimisht e çuan në psikiatrinë e Elbasanit po kaq tragjike qe edhe jeta e Skënder Malos, njeri i këtij fisi, i cili desh të arratisej nga reparti ushtarak 2200 (repart i punës së detyruar) në Dushk të Lushnjes, por më të mbërritur në fshatin Rajcë shumë afër me Qafën e Thanës e kapën.

Nga torturat dhe vuajtjet u çmend. Petrit Bazelli u arrestua krejt pa pritur në vitin 1980 dhe u dënua me 10 vjet burg, për agjitacion dhe propagandë. Kur u krijuan kooperativat, njerëzve të fisit Larti (Bazelli) u thanë, ju do të futeni në kooperativë, por nuk jeni si njerëzit e tjerë, sepse ju jeni kulakë. Ju nuk keni të drejtë as të zgjidhin dhe as të zgjidheni. Të gjitha këto do të merrnin fund vetëm pa shembjes së regjimit diktatorial të Enver Hoxhës.””””””””””””””””””””””””””””””””””””

Boy who ‘poisoning toppled the bust of Enver Hoxha KORITSA on February 20, 1991

Spouses, High Bulgarec village of Korca district are quite elderly. 23 years have already elapsed since their son is not alive, Saima High. The murder took place on 17 September 1991 by the former State Security. And still today, after so many years of originators and perpetrators of this macabre killings are not discovered as not discovered his cousin killers Shiny Agolli, former head of the NIS in Vlora.

His father Namiku with a voice that trembles shows:

-As usual tired back from work in the evening, offering you all see the house lights were turned on and a bunch of people were at my house. Immediately I thought something bad, just cut off your knees and look at the whole body trembled. What had ever happened to my family? As the sound of bitter weeping women out of a house. I thought that the sick woman had died. Many were concerns that had been together. Since the day the Communists came to power, had never had a happy day. Deportations and arrests did not end. For the system we were enemies. The word kulak as shadow chasing us from behind. When I approached someone held me by the arms and said Mbau Namik-brother.

My eyes did not know where to stop. Woman comes forward with another son Drin. Saimiri dad, Saimiri. MU rrotullua world! Two days ago I spoke with. ‘m Good dad told me do not worry. Something just disengage from the heart, eyes being more obscured, the more trouble I had taken, and the patient, but it can not not resented. Who killed the son of the father who. What was it black hand that followed after. Son of protection can not. The news of the death had entered the house Namikut, while staying away from the coffin, Iraklis in a suburb of Athens. How could he die so suddenly so? Do not mistake this had learned uk lajm.Ai had never suffered from any disease. ‘Do not you have found a mistake?’, Asked with a faded hope, hoping that someone from those who were there would say, ‘Yes, Namik, you are entitled to, the news would not be accurate ‘. I asked my face and stabbed all. But no one spoke. My son was dead. Women wail and weep with men had eyes filled with tears. Trying to keep himself, but could not “, following his tragic story Namiku. For saimiri death, the Greek owner of Saimiri, Catherine, had notified the Albanian Embassy in Athens and the news had officially arrived in Korca and from there to Bulgarec. The woman, from the day that Saimiri fled to Greece could not sleep any night. ‘I fear for saimiri’, she always told me, the Security people will also find there “continues NamikLarti. “Saimiri left for Greece night of May 28, 1991, together with some other friends and went into Greek territory. Can not stay in the village Bulgarec. He had been one of the leaders of the overthrow of dictator Enver Hoxha monument in Dam. It was February 20, 1991, were at home when we heard the news that Korca was overthrown dictator monument. I felt excited. ‘The monument toppled dictator’ and told my wife and I went out to find out if this thing had put the others. Suddenly I remembered that there was Korce and my son, Saimiri. Since the day when the scene had students come December, Saimiri was present in any democratic movement. Had been in Korca and 30 December 1990, when he came and Sali Berisha to establish a branch of the Democratic Party. There was also the initiator of establishing DP Bulgarec section, along with Arben Malon Ali Agoli, Tomor Zotbejasin, etc.. During the fall of the monument were injured very young. Police had attempted several times to de-ter, but the crowd was not withdrawn. Will reportedly arrested all those who were at the forefront of the crowd, the State Security has filmed all. Will begin after midnight arrests. Since all these made me left for Korca. I wanted to know what was going on with my son, saimiri, “recalls the bad premonitions saimiri father, Namiku. I left immediately korce, to defaming vellajt. Saimri was there, along with his cousin Oliver High. My son was a little better, but Oliver was bleeding. Had sores all over the body. ‘I confronted the police told me they both had a lot of injuries. Police shoot guns and hit by all means, but it was impossible to prevent us. I threw them Kavon steel neck and tore down the statue after the infamous. The retreated dragged through the streets of Korca. ‘It was a great holiday, dad’, said, Saimiri. I listened and rejoiced, but now I fear the boys. ‘It is said that at midnight will begin arrests’, I said to the two boys, Saimiri and Oliver, but they do not want to believe. ‘Already communism collapsed, nobody will dare to harm us’, they explained me, “But they that were spoken were true. After midnight arrests began. People on port security gate and knocking arrest all those who had cast Kavon dictator throat. I took the beat and dragged tortured. Across the street heard gunshots. So that night we stayed there. The next day me and my brother, Seiti two boys hid in a safe place. Morning of 21 February, security had mad people and their collaborators. Collapse of the monument was their fall. In the village had gathered enough Bulgarec communists. Associations are created Enver volunteers. Their strident voices cried in the streets of the village starting to Korca. ‘Party Enver, are almost always’. ‘We want Enver’. ‘Enver is alive’. ‘Samir kulakun rope’, ‘Saima kulakun the rope’. ‘I do not hang then, but now we hang them’. ‘The rope all kulaks’. The situation was too difficult. Enver volunteers were displayed everywhere. A woman shouted, ‘We give the honor, but do not give Enver’. A kennel bouncing lunatic and spies from all sides, “recalls further Namik High. All life I worked as a miner in quarry party secretary told me, ‘Your son has blackened the face us all. He, along with others, have fallen monument of our beloved leader Enver Hoxha. For this reason, we request you, Namik, take the portrait of Enver Hoxha and with others to lift up, where the monument was Enver. This will have a great significance. Indeed overturned son, but his father raised. Will be honored Namik. Your example will be followed by all ‘. He took the portrait and brought my hand. He recoiled a step. ‘Please I said, not my portrait around it,’ man, I do not loved for 50 years, so I have not ever loved. After that I came out of office, while outside heard screams of mad lukunisë calling, ‘We give the honor, but do not give Enver’. I was already sure that people will avenge Security against us. All these would come to mind when I heard women crying in my house and said, ‘The killed o Saima, the murdered son’ “, following numerous threats Namiku.Nga, Saimiri decided to send in Greece, in order to was as far as the insurance people. Since the day of the demolition of the monument spies were looking for our boys. Saimiri crossed the border and then traveled to Athens. We stayed with frozen blood. Wait a clue from him. Spent quite a day, when he took us on the phone and told us that she had arrived in Athens. Had started work as a waiter in a local neighborhood ‘Iraklis’ capital. Also said the owners had better. I rejoiced exceedingly. Already he had gone too far from the eye of former security people, but we were wrong. They found in every corner of the world that you were. And we ordered take us constantly on the phone and he kept his word. We often call up. When the money got the money, send us home. Then he sent us a tape. Trying to help us that we were actually too poor. Everything good passing. Even two-three days before me to hear the news of the death of the boy, had spoken on the phone with, “says Namik High. “But now he was no longer alive. How possible it?!. They had killed …? But until that moment had said no body had been found sign saimiri bullet or knife. But even natural death was unbelievable. He had never suffered from any disease. All these thought those moments, when people came to comfort me asking me how the boy had been dead, but I had no answer. I did not know anything, “further demonstrates hours waiting for the lifeless body of his son, Namiku.” Coffin boy came to us the next day. I pulled out of the coffin and checked throughout the body. There was no sign. High Saima really died? ‘. “Although the last few days had funeral, family situation was very grave. My wife, Spring, Mirela girls and my little boy, M. who was then only 14 years old were experiencing difficult days. In the same condition they were and all our relatives. No one believed that our son had died. He was killed, but how, in what way? We did not have any explanation. Our spirits can not find rest, as they have not found even today. 40 days after the death of the son I started looking into. Greek land owners called my son, Catherine, who knew well the Albanian language. She knew something, but not much. The boy’s death was more mysterious. In the premise of Catherine, where Saimiri worked as a waiter, came two. Were young. Without claiming for their exact age, Catherine said that should have been about 30s. Two people who entered local speak English. Since the first moment tried posed as patriots. For saimiri those two mysterious persons were unknown. Saima had no more than 4 months in Athens and his acquaintances were few .. In addition, he never left the premises, except for rare cases when he met his relatives from Bulgarec. In bringing the two teenagers had something fake, especially to try to remove as patriots .. It was introduced to the saimiri. ‘I know English, said Catherine and hear everything they talked, but then sat on one of the bar tables. For how long they stayed there two people, followed their every move. I do not know why I had the impression that they were both good people. While three stayed together, one of two newcomers, took the package and took a cigarette saimiri, the latter took it and lit. Saimiri like to say that cigarettes do not drink it, but that moment could not. All these he said later, by order not to take anything from people who did not know. After the exchange of cigarettes, two unknown men left the bar. Not much later, said Catherine and Saimiri was feeling bad. Dizziness made a little later blew a hemorrhage that did not stop. Fell from tables. It was obvious that something had happened. I took and brought them to the hospital urgently. After medical aid got there, Saimiri began to feel better. Did not want to stay longer in hospital. Reverting back to the local, but also seemed very tired the next day. However I can not say that complained because there was a man who complained. After two-three days he died. I do not know how it happened, he worked until evening, then went to his room, which is inside the shop where he worked and was laid to sleep. Only in the morning I noticed that he was not at work delta. Concerned went in his room, but there I found a lifeless body. Saimiri was dead. I’m not sure to tell what time it happened. Immediately the man informed him close to Simirit Arben Malon working in Athens, but while inform-and Albanian Embassy in Greece. Can not do much anymore, and what can I do? ‘. This was shown by the story of Catherine, “recalls the owner’s son’s confession Namik High. “My son’s coffin brought Arben Malo, who is our neighbor along with two others. Raymond said Saimiri should have died after midnight, after he had got on the phone at 12:00 at night and Saimiri had said he was feeling well and had no concern. However our son had a rather mysterious death. Malo along with others had gone and the Albanian Embassy in Athens for help in transporting the lifeless body of Saimiri, but the ambassador had answered cut. ‘Throw where you want, we have no responsibility for it. He was an illegal immigrant ‘. All these unbearable pain made us the most, “said Namik not without excitement High.” However can not give up on finding the truth about son’s death. Initially turned to the Foreign Ministry, where I had to go several times waiting on a response. When enough time had passed that I answer ‘High Samir was killed by people second Directorate of State Security. This group, they said, and martyrs killed April 2 in Shkodra. High Samir was killed for political reasons’. I got the same response later from all institutions where I headed for help in solving the murder of the boy. Most promised to catch the perpetrators of the murder of my son, but to date this has not happened. It has been too long, but I know that in that group of killer there were people from the district of Korca. No wonder that the same people have been killed and Shiny Agoli, NIS leader in Vlora during the riots of 1997, who was found murdered in mysterious circumstances in Greece too. Anyway I still hope that the perpetrators of the murder will be brought to justice. In the 5th anniversary of the fall of the dictator’s monument, the President of the Republic of Albania, Sali Berisha saimiri medal awarded ‘Martyr of Democracy’ .. Already Korce County Council has made approval for declaration of SIMIRE High, “Martyr of the Nation ‘ . Yet every day I expect to hear the names of the killer of my son, “said Namik High. High family history patriotic family, who were historically persecuted by the regime of family origins, High, comes from the village of Korca district Kolanec. Then four brothers, Ismail, AVDYLI, Pasho and Ahmad, who at that time bore the surname Bazelli Maliq settled in the village. Since all were patriots. Some of them will move into the village Bulgarec High surname, highlighting the origin of tyre.Ismaili opener known as the initiator of Albanian schools, in the province of Gora and Pasho as fighter for freedom, commander çeta in gore, he together with Ishmael had fought against osmanllinjëve. He was a comrade of Themsistokli Germenj and his friend. Fetah and Ibrahim Kodra family relative High, were couriers Themistokli Germenj from Vlora, Korca. Until the invasion of Italy, had been Pasho Albanian army officer. Along with sons of his brother Ahmad had to fight against the Italian occupation. Since 1939 he was put in charge of nationalist çeta Gora. Never refused to cooperate with the Communists. This was asked in 1943, but he again refused. With the creation of the National Front, Pasho join Baba Zylfon and Sabri Panarit, creating his çeta. The arrested in 1945, where cruelly tortured in the dungeons of insurance. The condemned to death. When they led to “Tebojë” Korca, before the firing squad, a little further Graves French he called his relatives who were followed from afar, ‘Do not drink coffee for me but pull candy, for soon will be a day that communism would be reversed ‘. Along with Pasho was also sentenced his nephew Asim Bazelli. The same fate would have another nephew Carnation High, High Saima grandfather. He was convicted because he had already told the partisans that the country was liberated, Albania had the support to Anglo-Americans. Was subsequently arrested, Petrit Bazelli Skender Nevruz Malo, which was maddening in prison and eventually led to the Manchester psychiatry is so tragic that the life of Skender Malos, this family man, who had escaped from a military unit in 2200 (forced labor ward) in Oak Lushnja, but most arrived in the village very close Rajcë Thana neck caught. Torture and suffering was maddening. Petrit Bazelli was unexpectedly arrested in 1980 and sentenced to 10 years in prison for agitation and propaganda. When cooperatives were created, people tribe High (Bazelli) said, you will enter into cooperative, but not as other men are, because you’re kulaks. You do not have the right either to settle or to select. All these could end only saw the fall of the dictatorial regime of Enver Hoxha.

 

Kategori
Uncategorized

police violence against anti-Communist Former Political Prisoners ALBANIA covered by the hunger strike. Get destabilization of the country road.

English police violence against anti-Communist Former Political Prisoners 
ALBANIA covered by the hunger strike. 
Get destabilization of the country road. 

Former perndiekurit launch a hunger strike in support of the parliament 

After the strike was taking place next to the prime ministry of state administration dismissed. Today began a hunger strike in support of the next parliament, with other civic and other application. 
This hunger strike is being developed by former political prisoners. 

Clashes, violence, shock and delay, between state police, the deputy of the Albanian parliament and former political prisoners who are organizing a hunger strike on going to their requirements right, left in limbo by the new government and Rama. Former political prisoners before the elections totally joined the Socialist Party campaigning for its victory total, with the promise of the coming renaissance that will power compensation to once and for all closing forever this wound Albanian society. 
Eleven months but after that the Socialist Party took power has not indemnified or even a former convicted of conscience, and those who received a check banking have not received even a single penny, because banga not pay. 
ALBANIA Covered by The Hunger Strike. 
Get the destabilization of the country road. 

Former perndiekurit launch a Hunger strike in support of the parliament 

After the Strike Was taking place next to the prime minister of State Administration Dismissed. Today a Hunger Strike in Bega support of the next parliament, with civic and Other Other application. 
This Hunger Strike is Being Developed by Former Political Prisoners. 

Clashes, violence, shock and delay, Between state police, the Deputy of the English parliament and Former Political Prisoners Who are organizing a Hunger Strike on going to theire Requirements right, left in limbo by the new government and Rama. Former Political Prisoners Before The Elections totally joined the Socialist Party campaigning for Its total victory, with the promise of the coming Renaissance That Will Power Compensation them once and for all closing forever this wound English Society. 
That eleven months but after the Socialist Party took power has not indemnified or Even a Former Convicted of Conscience, and Those WHO Have Received a check banking swimming Received Even a single penny, not pay Because desks. 

Kategori
Uncategorized

Prime Rama does not Allow Parliament to investigate the crime Ties.

Prime Rama does not Allow Parliament to investigate the crime Ties.

Rama does not allow Parliament to investigate the crime ties.

Former Prime Minister Sali Berisha has challenged Prime Minister yesterday asking Rama to accept the establishment of a parliamentary inquiry committee, which will highlight all links with criminal networks Rama, ranging from band Kavaja Road. “If you do not bring evidence before the Prosecutor, I do not impinge on Parliament Hall”, was issued to challenge Rama Berisha.
Berisha said that the opposition would not take part in the committee that raised the majority unconstitutional, urging Rama to observe the Constitution and the decisions of the Constitutional Court, which means that most of the committee up to the opposition and that will highlight each connection Rama criminal networks, ranging from band Kavaja Road. The former head of the government said that if these are not true, he would be liable. “It does not shock me out this issue on the country’s Constitution, which provides in Article 77 establishing parliamentary committees of inquiry. Asking where the hell bravery and terror law is like asking squared circle. Friend in question, if maintains, accept the determination of the Constitution. I am the MP, the Constitution has given me the right as parliamentary investigation. The law has forced me to afford the results of this investigation lead Prosecutor General and I promise that I will do this, that will draw in the sunlight of his links with the mafia. Yes there are more mafia act than to send Secretary General to the President of the Republic of mafia and make blackmail. Hence, there is a determination Constitution, the commission of inquiry. The Constitutional Court has a definition which in Albanian law, European and wherever it meets constitutional prerogatives, meets the Constitution. In parliamentary investigative commissions, says GJ.K., most belong to the opposition. If you’re a coward with bunny in the abdomen when picked up fear and dread I do not know that, Wise. You have given no minister to explain before the Commission on Security and funny came here and was done talking to mosquitoes and back commanded blocking airports. You are ridiculous and cowardly who commanded men and women to sit here 8 hours of discussion and keep in office minister not to come here. And lifted Commission, unconstitutional and unconstitutional s’marrim part in committee. Apply the Constitution, implement the decisions of the Constitutional Court. Most committee regards the opposition and guarantee that every link will show off yours. Ranging from street gang ties Kavajes. If you are not absolute truths bear responsibility, “said Berisha.

Meta is afraid of the truth

In yesterday’s parliamentary session, former head of the government of Sali Berisha has asked the speaker to accept Ilir Meta said that once the current prime minister Rama. Testifying by video that said Meta for Rama, Sali Berisha has challenged both co to set up a parliamentary commission of inquiry to bring to light all their theft and if does not infringe on the Parliament. But before that Meta is drawn. Berisha said that the speaker Meta afraid of the truth and that is able to organize everything to save the truth. Berisha has further ordered the country’s achievements in government by the Democrats. “This was testified to what Mr. Meta said and read it not for the other to another friend Rama. I say once again, create a parliamentary commission of inquiry and if I do not show off before Albanians sunlight your theft of what to charge, I do not override this Parliament, this is it. Know how are you or not, you went from the truth as the devil incense, you fear it, you are able to organize everything just to be saved truths. They regard the party made possible NATO membership of Albania, about the party they made possible the abolition of visas, they respect the party made possible visit in November older people of this land, they regard this party made possible positive report on visas twice, on the status of the block you. These links, which the party had contributed historical and essential to the independence of Kosovo and its recognition, about the party they were safer tekstyra defense and national interest, they made about the party that in many aspects Albania move faster than ever in its history.

Rama in a year governance, zero investment

Addressing to Rama Berisha stressed that in a year he government has done nothing for the Albanians, unlike the time when the ruling was right. “Today is doing a year in government, not you able to tell a kilometer to build, do not you able to tell an open job, you’re not good to show a new school building, you’re not good to show a build center for seniors. To date they have showed Albanians his office, the Vice Prime Minister and your walls. Albania is today is limited to eight working offices, which have existed for all, with an excellent view of employing digital system, built by the Swedish government with its money. They have links to Albania to build roads in these years more than the entire region to get together by the European Commission. They have done this about Bangladesh over a period range from 4.8 percent to go on the internet on 60 percent of its use. You do not know what the new computer because the new psychological imagine not let new computer that works, they made them sit about 3 to 8 times phone tariffs and extends throughout the country. They made about Albanians to study in their high schools who will now return to confine your ancestors and from 12 students to one thousand inhabitants Albania have 50 students to one thousand inhabitants. They made about Albania for four years to get over 1 million, over $ 1 billion investment, those connections became more arid that Albania is today a country of two major projects in Europe today, TAP and cascade Devolli before you announce the election of giant rogue world in hydropower construction. They certainly can not regard solve everything, but mbidyfishuan salaries and pensions and made Albania the only country that did not fall into recession in eight years. If you do not know what the recession, you do not know what is economic growth, you can not hook two words with substance, of course you only fight that denies all this. You talked yesterday about technological Bathore at a time when in your mind you have a sick fog. You try to trample one of the greatest successes. I know what the message coming or not, tell the man that now are in the pocket computer, “said Berisha.

Fraud, Rama loop in throat

Former Prime Minister Berisha said that Rama can not fool me dot Albanians after his scams will become the loop in the throat. “Just one thing, deceived in the most unimaginable, were the Albanians that will make free health service, was the that would legalize all constructions that are free and only rises Hoxha will not touch a flat palegalizuar was the Albanians that will cut 20 percent of the price of energy by removing VAT, were the Albanians that will remove the tax on circulation, but I can not say this, not because he did not know, I knew 100 times better than you but I can not hear those voices that you hear. I will not ever face to go out to the Albanians. Be sure that every day I will raise up thy face from megamashtruesi to Albanians, every day continues surrounds from a square to another by Albanians say that you have free legalization, but who remembers that entices you, who thinks he cheats? What reminds you what reminds Albanians? Or was more vote and now claims to trample. Ever it can not be done, that megamashtrimet your loop will be made in the throat. If it holds, that it holds a holds s’ta is your job, you will not say that word, everyone understand what the word is, but it keeps the bid to create the commission of inquiry, of confirming ties, t ‘The prosecutor bring in, otherwise I do not come on in this room, “he said.

Kategori
Uncategorized

U.S.: Our messages, ears that do not want to hear. Director for Central and South American Department of State, Jonathan Moore said yesterday the Minister of Defence, Kodheli that “messages of the United States have fallen in ears that do not want to hear”. Kodheli met yesterday with a senior officer of the Department of State in Budva during an international meeting. Moore’s statement was made in the context of the approaching date for obtaining candidate status in the EU for Albania. “As for the status of candidate country, this is an issue that concerns the interests of both our countries, as a member of NATO. This message we have given and in Tirana, but our messages can not say that they have fallen on deaf ears, but ears that hear not, “said Moore Moore emphasized that the U.S. attaches great importance to the rule of law and encourages efforts to achieve common goals. “We fully support you in your efforts to protect the dignity and honor of the Armed Forces.” While Moore has not përsëiritur mnesazhet that handing over recent fortnightly times, his statements are clear. On February 1, Moore stated that “Fighting corruption is not to say that those who have the power today to complain about those who had power before. Fighting corruption and rule of law konsolidosh done through increasing charges by prosecutors, if necessary to raise charges. There must be purely to blame predecessors “. Moore said a few months ago that this should be done by raising the issues of legal and judicial institutions. “In Albania there are many skilled prosecutors and judges and they can deal with cases submitted to them, or when the prosecution raises. But these issues should not be discussed only in the political arena. ” Moore said that, while the rule of law will be built, but that initial steps be taken. He cited as a concern for Albanians and the international community, Lazaratin, saying the state should put the entire territory under control. “The important point that was highlighted by peaceful and democratic transition, is that there is no role only the government but also the opposition, then to find ways to support the process rather than just trying to provide support to EU , to which they do an effective job, but to emphasize ways of cooperation “. He said that the present government, while in opposition, not always supported steps to be taken by Parliament. “Today’s opposition has promised to support the necessary steps to Parliament. It must continue. The government must find a way to cooperate with the opposition, to strengthen the message, not seen as a party or coalition against another.

Figurë

Kategori
Uncategorized

Braho: Himara, a single administrative unit, there is a danger of union with Greece

Braho: Himara, a single administrative unit, there is a danger of union with Greece.
Spartak Braho :
Himara , një njësi administrative e vetme , ekziston rreziku i bashkimit me Greqinë .
E enjte, maj 22, 2014

Spartak Braho, Kryetar i Komisionit të Sigurimit në Kuvendin e Shqipërisë , ka deklaruar në Komisioni Parlamentar të Reformës territoriale.
Se ” Në rast se Himara , del si një entitet i veçantë , atëherë ekziston një mundësi që nesër , ata bashkohen me Greqinë ” .

Shihni vidjon e me poshteme duke klikuar mbi foton poshte.
“”””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””
SManalysis
TOP Analysis, Prognoses and News about Greek – Albanian Relations and the Region.

Thursday, May 22, 2014
Braho: Himara, a single administrative unit, there is a danger of union with Greece.

Spartak Braho, Chairman of the Security Committee in the Albanian Parliament, declared in Territorial Reform Parliamentary Committee that “in the event that Himara, emerges as a separate entity, then there is a possibility that tomorrow, they join to Greece”.

Kategori
Uncategorized

Missing Monuments of Democracy.

Urim Gjata: Monumentet e munguara te Demokracise
Nga Urim Gjata

 Viti i zi i 1997 ishte futur si nga me tragjiket te dhimshem dhe te mbrapshte.Vit i cili vuri ne diskutim fatet e demokracise dhe te kombit.I kompozuar si nje revolucion vonuar Komunisto_socialist i vonuar,ku e ashtuquajtura revolta e popullit ndaj humbjes ne firmat piramidale sherbeu si alibia e te majteve, e mbeshtetur nga qarqe te caktuara anti shqiptare.
Djegja e shqiperise dhe fillimi i serise tragjike te vrasjes se demokrateve,persekutimit dhe goditjes se tyre nepermjet terrorit psikologjik,ndjekjes,burgosjes ketheu ate pranvere nga me te hidhurat dhe me te dhimshmet.
Te majtet te ardhur ne pushtet nepermjet tytave te armeve,mbeshteteshin fuqimisht nga te vetquajtura Komitetet e Shpetimit Kombetar,te cilat nuk ishin gje tjeter vecse grupime te militanteve te kuq,fanatike te verber te cilet kishin nje urrejtje patologjike ndaj demokracise dhe PDse.
Keto kontigjente drejtoheshin nga ish punonjes te sigurimit te shtetit–oficere ne lirim,njerez cinike dhe kriminele.pjesa tjeter e ketyre kontigjenteve perbehej prej hajutesh ordinere,vrases dhe njeres te korruptuar te cilet per ti shpetuar drejtesise  i shihnin keto komitete si vende mjaft te sigurta per te mbrojtur veten.
Jugu i vendit ishte tereisht nen kontrollin politik te partise socialiste dhe njerezve te saj ku nga nje grup njerezish dhunohej cdo gje qe ishte demokratike dhe kishte lidhje me PDne.
Ne Vlore Sarande,Lushnje,Permet,Pogradec ishin djegur komisarjatet.Berat,Gjirokaster,Fier,Vlore ishin djegur arshivat e hipotekave.
Ne vlore ishin vrare dhe persekutuar punonjesit e sherbimit informativ,ku njgjarja me makabre u realizua nga Luiza Hozha nje militante sadiste dhe kriminele qe lyente buzet me gjakun e oficerit Lek Coku.
Gjithashtu ne Cerrik do te kryhej nje masaker tjeter tragjike ne vrasjen e punonjesve te Gardes se Republikes.
Djegja barbare e ketyre djemve te rinj ne detyre tregoj kulmin e egersise barbare te Komunisteve–socialiste qe te etur per pushtet e kerkonin kete me cdo lloj cmimi.
            
Sali Martini–42 vjec efektiv i gardes se Republikes se Shqiperise.
 
Halit Hazhiaj–27 vjec —————————— Te gjithe te vrare nga kri
                                                          minelet ne Cerrik
bashkim Mella 21 vjec——————————–
 
Besnik Syla 21 vjec——————————
 
Qemal mamati 25 vjec————————–
 
Petrit Gjonaj 22 vjec————————-
 
Ne keto dite trazirash Garda e Republikes ishte e vetmja strukture shteterore qe nuk u shperbe,megjithe  veprimet e ketij reparti nuk mbeti pa u pergojuar me djallezi nga partia Socialiste,duke e penalizuar shpesh me fyerje dhe poshterime publike dhe nepermjet shtypit.
Pra kjo sindrome qe kerkonte te krijonte Partia Socialiste me Gramoz Rucin.Partia Social Demokrate me Skender Gjinushin,se Garda e Republikes po perdorej per te shtypur rebelimin nga Presidenti  Sali Berisha ishte viktimizimi i saj perballe rebelimeve te armatosura te krimineleve komuniste..Ne ditet e para te marsit ne Garden e Republikes u mobilizuan vullnetarisht disa forca me qellim qe te mos shperbehej nje nga repartet me autoritare te shtetit demokratik qe ishte goditur pabesisht dhe ne menure te organizuar nga bandat e kuqe social-komuniste rrebele.
Nga kjo strukture dinjitoze dolen djemte e pa vdekshem qe dhane jeten ne njgjarjet e cerrikut.
Fahri Metalia njeriu i cili mori dy plumba dhe pa se si po i vriteshin shoket e tij tregon.
22maj 1997 marrim urdherin qe trupat te behen gati per sherbim.
Komisariati i Elbasanit ishte qelluar.Ne me autoblindat ne rimorqator u nisem nga rruga e Durresit,dhe repartet speciale u nisen nga Krraba per tu takuar ne Elbasan.Ne kete operacion ishin te gjithe funksionaret e larte te Ministrise se Brendeshme te asaj kohe, ku u vendos qe reparti i motorizuar i Gardes se Republikes se bashku me disa forca te RENEAS do qendronin nekomisariatin e Elbasanit,dhe diten e neserme do niseshim per ne Cerrik,sepse dhe atje posta e policise ishte marre nga disa njeres te armatosur.
Aty u vendos qe ne krye te operacionit te ishte shefi i komisariatit Agron Koliqi se bashku me specialistet e policise kriminale te Elbasanit.
Kur arritem ne Cerrik u dislokuam 500 metro ne dalje te Cerrikut,gjate rruges gjithshka ishte normale njerzit na pershendesnin dhe i pershendesnim,ne largesine 200-300 metra larg dislokimit degjojme te shtena dhe zhurmen e nje transportuesi qe u ndez per te levizur,ne nuk po arrinim te lidheshim me transportuesin e blinduar.Forcat e dislokimit na lajmeruan se nje nen oficer ishte qelluar nga nje snaiper ne koke dhe po e dergonin urgjentisht ne spital,nisemi menjehere dhe ne.Ne kohen qe transportuesi kalon godinat dy kateshe prane kinemase,pa pritur fillojne te shtenat nga kinemaja dhe pallatet pese kateshe.Vepruam si te mundnim dhe me nje megafon ju beme thirrje atyre te kinemase te ndalonin zjarrin dhe me te vertete ata e ndaluan.
Ne ate kohe po vjen drejt nesh dhe nje transportues tjeter i blinduar, ndersa transportuesi tjeter sapo kish mbrritur tek spitali ishte sulmuar nga persona te armatosur me qellim qe ta rrembenin port nuk arriten dot.Ne kethim ne mes pallateve pese kateshe sulmohet perseri me nje bresheri e pa find plumbash.
Nje dore mjeshteri qellon me antitank piken e vdekur te transportuesit,depozitene karburantit.Situata u rendua ne menyre dramatike dhe te pa parashikuar.Nga transportuesi qe ishte mbuluar nga flaket filluan te dalin nenoficeret gjashte te paret qe u futen me shpejtesi ne ne zinxhiret e transportuesit per tu mbrojtur nga plumbat.Nje pjese e tyre kishin filluar te digjeshin nga rrobat dhe po perpiqeshin ti shuaniun me zhavor qe ndodhej aty prane.Kater nga nenoficeret qe munden te dilnin nga transportuesi i blinduar shpetuan dhe jane gjalle.Nderkohe nje tjeter predhe antitank qellon nje kjoske rreze pallatit dy katesh dhe nenoficeret qe ishin nen transportues filluan te teriqenAgim Biberi,Azem Rusta,sali Martini,Besnik Syla,Besim Pali dhe nje tjeter.
Sali Martini ne tereqje e siper kishte marre plage per vdekje dhe vdiq ne krahet tane.
I thoni Nanes se plumbin e kam marre mire.
Besnik sula djaloshi 21 vjecar leshohet si shqiponje mbi transportuesin e blinduar qe po digjej hap kapakun e shoferit qe kishte mbetur brenda,njerr shoferin dhe e drejton nga ana e kundert e pallateve pesekateshe kurse per vete  djaloshi shqiponje Besnik Sula qellohet me bresheri nga ana e pallateve pese kateshe dhe mbetet i vdekur ne vend.
Me shpresen per ta shpetuar leshohet drejt plumbave Metalia por dhe ky merr plumbin ne krah.Perballe qellonte me snaiper nje djale i beshem me floke te gjata,Shoket furen per te shpetuar Metaline por ne tereqje e siper dhe ky merr plumbin tjeter ne kembe.Se bashku me Metaline plagosen dhe trmbedhjete oficere dhe nen oficere.
Njgjarja sa vinte dhe po merrte permasa dramatike dhe te pa perashikuara.lidhemi me komisariatin e Elbasanit duke ju kerkuar te na dalin perpara nga rruga e Peqinit pasi kemi shume te plagosur.
Per te evituar gjakderdhjen e metejshme te gjitha forcat te cilat nuk kishin ndonje objekt goditje nuk u futen ne qytet.
Ashtu te traumatizuar,te gjakosur,te vrarene shpirt,por me kurajo dhe guxim,u teroqem se bashku me forcat qe erdhen ne ndihme
            
Dhimbja Akuzon
 
+Njgjarja e Cerrikut eshte me e renda qe ka ndodhur ne muajte e rebelimit te zi.
+Pse nuk pyeten personat qe kane nxjerre nga transportuesi i blinduar trupat e djegur te dy gardisteve.Cilet jane keta persona?
+Cilet ishin fotoreporteret qe bene fotografite e para,si u gjetn aty kaq shpejt dhe kush i njoftoi.
+Ne cilen familje u mbajten peng dhe kush i fotografoi dy nenoficere te policise se gateshme te Saukut.
+Armatimi qe ishte vendosur mbi pallatin pesekatesh,i cili eshte i fotoggrafuar,kujt i perkiste dhe kush e kishte vendosur aty?
     
Shoqeruesit e Rexhep Mejdanit
 
+duhet te hetoen ata njeres qe shoqeruan Rexhep Mejdanin ne fushaten elektorale dhe kryetari i PSse ne Cerrik Bici
+Te pyeten gazetaret dhe njerezit qe i shoqeruan per tju bere fotografi ushtarakeve te vrare.
+Te pyeten banoret e pallatit pesekatesh nga erdhi goditja.
+Kush ka qene pronari i fugonit “Ford”me targe {EL-05 31}.
+Kush u lidh me radio nga Elbasani?Cfare u komunikua?Kush i shqiptoi fjalite ogurzeza “Do ja u rregullojme neser qefin gardisteve”
Ate njgjarje,sa tronditese dhe aq te dhimshme nuk mund ta harrojme.Shqiperia ishte goditur dhimshem.
Vrasja e gjashte djemve te mrekullushem,te pa fajshem dhe aq me teper profesioniste,te organizuar ne formacionin shteteror per te mbrojtur shtetin.
E pra drejtesia duhet te flase,asnjehere nuk eshte vone per te vene gjerat ne vendin e duhur

*Mbeshtetur ne kujtimet e protagonisteve Fari Metalia dhe Vasil Tabaku {Monumentet e munguara te demokracise}

Kategori
Uncategorized

Crime communist kills Director of Prisons Bujar Kaloshin.

AI ISHTE BUJAR KALOSHI

 

Nga Urim Gjata

 

  Koha e vrenjtur ate mengjes ndjente ne vetvete nje peshe te rende,peshe te cilen askush nuk mund ta mbante me.

Peshen e nje atentati djallezor,kriminal,mizor ndaj nje pishtari te vlerave te demokracise.

Po ate mengjes te vrenjtur te 26 Korrikut 1996 krismat e dores se gjate,dores se vjeter te pergjakur me gjakun qindra e qindra bijve me te mire te kombit,do te ngrihej perseri mbi nje pishtar.

Nje vrasje gjakftohte e llogaritur dhe studiuar mjaft mire

Dora e zeze kishte kohe qe priste e fshehur ferrave dhe vrimave te zeza.

Dora e zeze rganizonte kobin e shqiperise, ajo nuk mund te duronte dot me. Ata qe i vrau burgosi interrnoi,atyre qe nuk ju la gje pa bere i kishin marre pushtetin.

Dora e zeze gjakatare dinte ta merrte dhe ta mbante pushtetin vetem me gjak te paster Shqiptari,dhe sot ata e kishin hedhur ne koshin e plerave.

Bushtra e zeze nuk e duronte dot me.Kelyshet e saj me jarget leshuar vertiteshin vetem ne erresiren e nates, dita i verbonte.Bushtra i mblidhte naten ashtu e terbuar ulurinte me zerin e saj te cjerre te plakur por me hakmarrese se kurre,ashtu e kerrusur me e zeze se nata jepte vendimet e saj.

Froni i dikurshem e kishte hedhur tutje askush nuk i lutej me, askush nuk i kerkonte me meshire,askush s/mendonte me per te, dhe kjo e tmerronte me shume se vetmija. Ajo qe dikur ishte mbreteresha sot rrinte vetem me qente e saj jargamane.Hakmarrja ishte e vetma shprese.Hakmarrje kerkonte,hakmarrje ndaj atyre qe ju vrau dhe ju shkaterroj gjithshka,hakmarrje ndaj bijve te ketij vendi, atyre qe i kishin marre pushtetin dhe e kishin lene te vetmuar ne strofullen e saj.

Urdherat e saj zbatoheshin me perpikmeri,urrejtja dhe vrasjet ishin e vetmja shprese e saj,ajo urdheronte dhe kelyshet e saj ju zinin prite bijve te demokracice.

Kjo ishte hakmarrja e tyre. Hakmarrje per Drejtesi?

Jeta e ish Drejtorit te Policise Financiare, Drejtorit te Burgjeve, Pishtarit te Demokracise, Nderit te Kombit, Bujar kaloshit do te nderpritej pikerisht prej kesaj dore vrastare.   Hakmarrja per Drejtesi.

Bujar Kaloshi nje prej pinjolleve me ne ze kaloshet e Dibres, i lindur dhe rritur me traditat me te mira atdhetare,atje ku nuk duhej te lindte dhe te rritej i interrnuar ne kampet famekeqe te diktatures  ne Grabian te Lushnjes,me nje jete plot gjurme dhimbjeje  qendrese, sakrifica dhe perpjekje.

Nje jete per demokracine.

Por jeta nuk matet me vitet qe jeton,mund te jetosh dhe 100 vjet dhe  te mos besh asgje.Mund te jetosh pak dhe te besh shume

Ky ishte Bujar kaloshi njeriu qe la emer ne demokraci,ai ishte misherimi i njeriut te vuajtur,njeriu qe dinte te falte,njeriut qe gjithe jeten ja kushtoj demokracise.

Askush nuk mund ta besonte,askush nuk mund ta imagjinonte,qe Bujar kaloshi nuk do ishte me mes shokesh e miqsh,mes familjes se tij te dashur mes prinnderve te tij te vuajur gjithe jeten burgjeve dhe interrnimeve.Askush nuk do e besonte qe dora e gjate e (hakmarrjes per drejtesi)dora e e gjate e sigurimit te shtetit do godiste kaq mizorisht mbi Bujar Kaloshin.

Gjithshka e thurur dhe realizuar,me mjeshteri,gjithshka e thurur dhe e realizuar me djallezi.Kishte kohe qe kjo dore e e pergjakur me krime fshihej vrimave te errta dhe priste ashtu sic priste gjithmone trimat ne bese.

Dhe zeri i nenave vajtonte bijte e saj me te mire dhe koha e vrenjtur leshonte pikat e saj te shihut. koha vajtonte.Por kush mundej te ndalte doren vrastare qe kishte vite dhe vite qe vriste pabesisht ne prite,bijte e kesaj toke. Hakmarrja per kohen e permbysur, nga bijte e gjakatareve kishte kohe qe kishte nisur.

Si mund ta duronin kriminelet birin e kulakut armikun e partise atij qe vetem shpirtin nuk ja kishin marre dot ti permbyste nga pushteti.Si mund ta duronin pinjollin e trimave te Dibres nipin e Llan kaloshit ne kuvendet e medha Dibrane, luftetare kuner pushtuesve osmane,serbe e malazeze te interrnuar prej vitit 1945 ne te gjitha kampet  plot 46 vjet interrnime,te drejtonte ne nje shtet demokratik.

Ata kishin vite qe e kishin vene ne shenjestren e tyre.

Ai bashke me shoket e tij i kishte rrezuar ata nga froni diktatorial,ai ishte nje nga inicuesit e krijimit te deges se PDse ne Lushnje,nje nga aktivistet e saj me te mire.

Ai ishte vetvetja.I pervuajtur i perndjekur por me dinjitet.

Ai ishte Bujar kaloshi.

 

Urimgj@Yahoo.gr

Kategori
Uncategorized

Written by Rexhep POLISI Tuesday, 20 May 2014 00:26.

Vetëm gjatë 24 orëve të fundit janë sekuestruar 1.6 ton drogë nga Shqipëria në Itali dhe në Greqi.  Policia italiane sekuestroi të dielën 1 ton drogë, ndërsa dje ka zbardhur detajet e operacionit antidrogë. Bëhet e ditur se, karabinierët italianë kanë bërë të mundur të dielën sekuestrimin e rreth 900 kg marijuanë të tjera në Fiumicino.

Ndërkohë, është bërë e mundur dhe arrestimi i dy shtetasve italianë, përkatësisht I.A, 35 vjeç dhe C.M, 37 vjeç, të cilët kishin fshehur drogën në garazhd. Detajet e operacionit janë bërë publike nga e përditshme “La Republica”, ku saktësohen detajet e bllokimit të një sasie prej 1 ton  marijuanë.
Sipas informacioneve, mësohet se droga është transportuar nga Shqipëria përmes detit, pasi është gjetur prezencë e rërës së lagur. Mësohet se, vlera e drogës arrinte në shifrat e 1 milion eurove. E gjithë vepra kryhej në një zonë të qetë të Fiumincino, në një kompleks të madh ndërtesash, mes qindra garazheve nëntokësore, ku u kontrolluan nga policia rreth 80 të tillë. Zbulimi i kësaj ngarkese të madhe droge, ku dy ditë më parë u gjetën 1 ton hashash, ka çuditur një pjesë të madhe njerëzish, pasi kjo cilësohej si një zonë tepër e qetë.
Sipas policisë, kjo ishte një zgjedhje tipike, e studiuar nga vetë trafikantët, për të realizuar ngarkim-shkarkimet. Ndërkohë, në artikull tregohen dhe detaje të mbështjelljes së drogës, e cila ishte paketuar në forma të ndryshme, duke u gjetur dhe rënë e lagur, metodë kjo për t’i rezistuar ujit. Sasi e madhe e drogës së kapur, sipas policisë italiane, mendohet të jetë veprimtaria e një organizate kriminale në nivel ndërkombëtar, për të cilën hetimet po vijojnë.
Autoritetet italianë kanë ngritur alarmin për trafikun në rritje të drogës nga Shqipëria drejt Italisë. Tonelata marijuane janë kapur në disa operacione, ndërsa kanali i Otrantos është cilësuar së fundmi edhe si autostrata e drogës. Para dy javësh, policia italiane sekuestroi 1.4 ton marijuanë që kishte mbërritur nga Shqipëria në Portin e Barit. Financierët e Portit të Barit si dhe zyrtarë nga Shërbimi Doganor pas një kontrolli brenda portit për mallrat që vinin nga Europa Lindore gjetën 1350 kg marijuanë të ndarë në 1200 pako të fshehura në thasë çimentosh. Një 55-vjeçar, shoferi i automjetit, ka rënë në pranga të policisë italiane. Ngarkesa vinte nga Porti i Durrësit. Sipas autoriteteve italiane, sasia e madhe e lëndës narkotike ishte destinuar për tregun italian dhe kapte vlerën e 14 milionë eurove.

700 kg drogë nga Shqipëria drejt Gjermanisë, bllokohet në Selanik

Rreth 700 kg drogë që kishte hyrë nga Shqipëria në tokën greke dhe kishte si destinacion Gjermaninë, u sekuestrua dje në mëngjes në Selanik. Policia greke bëri të ditur se, bllokoi një furgon tip frigorifer, brenda të cilit u gjet 691 kilogramë lëndë narkotike, si dhe vuri në pranga dy persona.
Sipas policisë greke, lënda narkotike ishte fshehur në pjesën e sipërme të një furgoni frigorifer, i cili kishte kaluar një ditë më parë në pikën kufitare të Kapshticës. Në vazhdim, kamioni u ngarkua me fruta në Follorinë dhe kishte destinacion Gjermaninë. Për fshehjen e gjurmëve, trafikantët e kishin paketuar lëndën narkotike me shtresë të posaçme izoluese prej alumini, madje kishin marrë dhe masat që droga të ruante edhe lagështirën e duhur.
Në cilësinë e provës materiale u sekuestrua kamioni, ndërsa për dy drejtuesit e tij, një shtetas shqiptar 41-vjeçar dhe një grek 54-vjeçar, u dha masa e arrestit burg pa afat. Lajmi është bërë i ditur nga mediat greke, sipas të cilave droga u gjet e fshehur në çatinë e një kamioni frigorifer, ndërsa mësohet se preardhja e saj ishte nga Shqipëria dhe kishte si destinacion Gjermaninë.
Trafiku i drogës nga Shqipëria drejt Greqisë është kthyer në një shqetësim për autoritetet e shtetit fqinj. Vetëm në dy muaj, në bazë të statistikave janë futur në Greqi mbi 8 ton drogë nga Shqipëria. Prej gjashtë muajsh, trafiku i drogës nga Shqipëria vazhdon pa ndërprerje drejt Greqisë, ndërsa ky është rasti i dytë që trafikantët e përdornin Greqinë si tranzit për ta kaluar drogën nga Shqipëria për në Gjermani.
Pak ditë më parë, media gjermane publikuan një lajm për sekuestrimin e 5.6 ton marijuane që ishte futur nga Shqipëria në Gjermani përmes Greqisë. Trafikantët e kishin paketuar drogën në kuba dhe tonelatat e saj i transportonin përmes blloqeve të granitit. Hetuesit në Bavari dhe Sachen-Anhalt, pas një hetimi prej 6 muajsh kanë shkatërruar një rrjet ndërkombëtar të drogës, falë një pune të rafinuar. Tetë të arrestuar, anëtarë të bandës mes 30 dhe 49 vjeç kanë kontrabanduar një sasi të madhe prej 5.6 ton marijuanësh, një shifër rekord kjo në vitet e fundit. Shtatë nga të arrestuarit ndodhen tani në paraburgim. Të gjithë kanë qendruar të heshtur përballë akuzave.
Kryetari i Grupit të Përbashkët të Hetimit në Mynih, Jurgen Thiel, foli për zbulimin më të madh të drogës në 20 vitet e fundit në Bavari. Sasia e drogës është trafikuar nga bandat në Shqipëri drejt Gjermanisë, Holandës dhe Italisë. “Sasia është e njëjtë me sasinë e marijuanës që është sekuestruar në gjithë Gjermaninë gjatë gjithë vitit të shkuar”, theksoi Hans Schmid nga zyra e Policisë Kriminale të Bavarisë. Vlera e sasisë së trafikuar sipas hetuesve është rreth 50 milionë euro.
Sipas hetuesve, trafiku është realizuar nga dy vëllezër shqiptarë me banim në Gjermani. Ata kishin transportuar drogën nga Shqipëria. Marijuanën e kishin fshehur në disa blloqe të posaçme graniti. Brenda blloqeve ishin futur sasitë e paketuara të marijuanës dhe ishin mbyllur në mënyrë sa ato të dukeshin si blloqe betoni.
Zyrtarët thanë se, bëhej fjalë për një kamion shqiptar. Ata sekuestruan 17 ton blloqe graniti, ndërkohë që hetimi do të zgjerohet edhe më tej. Përveç kësaj, hetuesit zbuluan edhe vendet ku mbahej e fshehur droga në të cilat ishin gjetur 374 paketa me marijuanë me një peshë prej 645 kilogramë. Sipas Kryetarit të Komisionit për hetimin e Drogës në Policinë e Sachsen-Anhalt, Sven Caroli, dy vëllezërit shqiptarë kanë qenë të dyshuar për trafik lëndësh narkotike, por mungesa e provave kishte bërë që ata të mbeteshin të dyshuar të policisë.

Drogë shqiptare kudo në Europë

Lëndët narkotike nga Shqipëria me destinacion vende të ndryshme në Europës janë intensifikuar në mënyrë të paprecedent qëkurse në pushtet kanë ardhur të majtët. Kështu vetëm ditën e djeshme në Selanik u kapën 691 kilogramë drogë që prejardhjen e kishte nga vendi ynë. Ndërkohë ditët e fundit mediat italiane shkruajtën për 575 kilogramë drogë shqiptare të kapur në Bolzano, kurse ato gjermane për 5.6 ton lëndë narkotike me prejardhje nga vendi ynë në rajonin e Bavarisë. Në lidhje me këtë situatë skandaloze dhe alarmante të narkotrafikut ka reaguar edhe Partia Demokratike.
Nëpërmjet një deklarate për mediat, deputetja e PD, Voltana Ademi ka theksuar se qeveria duke u vetëdenoncuar çdo ditë si pjesë e kartelit të drogës, nuk merr asnjë masë, nuk jep asnjë shpjegim, nuk mban asnjë përgjegjësi, por e vetmja gjë që bën është sulmi ndaj opozitës. Ndërkohë që dita-ditës kapen me qindra e mijëra kilogramë drogë shqiptare në vendet e Bashkimit Europian qeveria shqiptare çdo ditë sulmon opozitën. Deputetja demokrate theksoi se kjo vetëm sa e rëndon më shumë pozitën e Kryeministrit Rama, pasi sulmet ndaj opozitës janë shenjat e një Kryeministri në krizë. Si rezultat i vërshimit të lëndëve narkotike ngado, zgjidhja e vetme është largimi i kreut të qeverisë sa më parë.
“691 kilogramë drogë u kap sot në Selanik, që shkonte nga Shqipëria. Media italiane shkruan për 575 kilogramë drogë shqiptare të kapur në Bolzano. Media gjermane flet për 5.6 ton drogë shqiptare të kapur në rajonin e Bavarisë. Lajme çdo ditë tronditëse dhe teksa qeveria organizon konkurse për brandin e ri për Shqipërinë, në fakt qeveria po e damkos vendin tonë me një brandim tejet të rëndë, me vulën e drogës. Qeveria, duke u vetëdenoncuar çdo ditë si pjesë e kartelit të drogës, nuk merr asnjë masë, nuk jep asnjë shpjegim, nuk mban asnjë përgjegjësi. E vetmja gjë që bën qeveria në këto ditë të vështira për Shqipërinë e damkosur nga droga, është sulmi ndaj opozitës. Çdo ditë kapen qindra e mijëra kilogramë drogë shqiptare në vendet e Bashkimit Europian dhe çdo ditë qeveria shqiptare sulmon opozitën. Kjo vetëm sa e rëndon më shumë pozitën e Kryeministrit. Sulmet ndaj opozitës janë përpëlitje instinktive të një Kryeministri në krizë. Zgjidhja e vetme e krizës së madhe të drogës, është largimi i Kryeministrit një orë e më parë”, u shpreh deputetja e Partisë Demokratike Ademi.

Rexhep POLISI

Kategori
Uncategorized

GAME OF THE SOCIALIST PARTY WITH ALBANIAN pumpkins

LOJA ME KUNGULLESHKA E PARTISE SOCIALISTE.

Ne qeverisjen e Rilindjes. ka ndryshuar Fazlliç, apo ka ndryshuar PS-ja?!

Mire dije, po sot a duhet qe Partia Socialiste ti kerkoje falje mikut te Argita dhe Shkelzen Berishes. Serbit, hajdutit dhe anti shqiptarit Damir Fazllicit dhe popullit shqiptar?
Kur ministri Diaman Gjiknuri deklaron se ne dhjetor 2013 eshte firmosur marveshja ndermjet qeverise shqiptare te Edi Rames dhe “kompanise kroate “Dalekovod” per te ndertuar linjen e interkonjeksionit me Kosoven.
Por ne kete deklarate z Gjiknuri harron te thote se njeri prej aksionereve kryesore te kesaj kompanie fituese te tenderit, eshte dhe bosi Damir Fazllic. Nderkohe qe qeveria shqiptare ne vend qe te kerkoje hetim per te gjtha akuzat e ngritura ndaj Fazllicit nga vete ajo, kur ishte ne opozite.Sot i jep dhe nje nga tenderat me te kushtueshem dhe me te rendesishem.
Lind pyetja:
A ka genjyer PS-ja ndaj tij para 23 qershorit? Nëse ka gënjyer, duhet t’i kërkojë falje publikut, publikisht, si dhe vete Damir Fazlliçit. Nese nuk ka gënjyer dhe e ka akuzuar ate per blerje politikanesh e kryeministrin Berisha, atehere, cilin ka blere tani Damir Fazlliç? 
Është shume e rende kjo që ka ndodhur nese duam të flasim drejt e pa hile; si mundet te firmoset një projekt i tille pa sqaruar me pare publikun, pasi edhe nese Shqipëria ka nevoje ekonomikisht per firmen e Fazlliçit, duhet që me përpara populli, edhe ai socialist, të mesojë se kush eshtë ky Damir Fazlliç, te cilin selia rozë e ka bere “te zi” dhe e ka quajtur edhe antishqiptar. Tashme ka ndryshuar Fazlliç, apo ka ndryshuar PS-ja?!

Disa nga akuzat e PS-se

17.04.2012

Edi Rama: Interpelancë me Berishën për linjën energjetike me Kosovën

“Propozoj që të përgatisim urgjent një interpelancë me Kryeministrin dhe t’ia kërkojmë të gjitha shpjegimet e nevojshme, bashkë me fillimin menjëherë nga puna për realizimin e projektit. E dimë mirë edhe sesa shumë i intereson kryeministrit interesi publik kur në lojë është uria e pashuajtshme e barkut të oborrit të tij. Ne do donim të mësonim që kjo është një tjetër histori, kur flamuri shqiptar bie në gjysmështizë dhe shtiza e flamurit të korrupsionit u ngulet Shqipërisë dhe shqiptarëve prapa shpine, për të nxjerrë përfitime parash të zeza”, – tha Rama në mbledhjen e grupit të PS-së.

5 Tetor 2008
Braçe: KryeministriBerisha të shprehet publikisht, nëse e njeh Damir Fazlliç dhe aktivitetin e tij

“A e njeh, kryeministri i Shqipërisë zotin Damir Fazlliç dhe aktivitetin e tij? Natyrisht që pres përgjigje për këtë. E njeh apo jo? Dhe në rast se po, dua të di nga kryeministri i vendit: A ka përdorur paratë publike të taksave të shqiptarëve për të paguar këtë njeri? Ne disponojmë gjithçka, këtu kam vetëm disa faqe, janë plot 800 të tilla…”, tha deputeti Erion Braçe.

7 Tetor 2008
Dade: Ndërmjetësimi elektoral i Fazlliç për PD-në në 2005

“Ndërmjetësimi elektoral që Fazlliç ka bërë për PD-në gjatë vitit 2005, është një rrethanë që tregon se si u përgatit gradualisht që në atë kohë, rrjeti korruptiv i personave dhe interesave, të cilët do të merrnin më pas në duar pushtetin politik dhe atë ekonomik. Për këtë arsye, ai që kemi sot mes nesh, është një shtet i korruptuar familjar, që gjithçka e bën përmes pushtetit okult të një grupi të ngushtë të besuarish, mes të cilëve Damir Fazlliç paska qënë mesa duket njëri ndër ndërmjetësit kryesorë financiarë…”, tha deputetja Arta Dade.

4 Dhjetor 2008
Dalipi: Serbët, këmbëkryq në ekonominë shqiptare

“Dushan Mugosha pas 60 vjetësh është ngjallur për ju, ka ndërruar emrin në Damir Fazlliç, dhe po pasurohet në mes të Tiranës….”, tha deputeti Alfred Dalipi.

7 dhjetor 2008
Balla: Tenderat e blerjes së energjisë elektrike, me Fazlliç

“Nga tenderat e blerjes së energjisë elektrike, nga të cilat një pjesë e mirë janë kryer me sekserin serb Fazlliç, Sali Berisha ka përfituar 50 milionë euro, shifër kjo e konfirmuar nga vetë sekseri në fjalë …”, u shpreh deputeti Taulant Balla.

27 shkurt 2009
Braçe:‘Rudnap’ me pronar Fazlliç mori nga paratë publike, 106 mln euro

“Përgjatë vitit që shkoi, ne provuam se kompania tregtare ‘Rudnap’, nën pronësi edhe të Damir Fazlliç, për vitin 2007 ka marrë nga paratë publike të energjisë 38.5 milionë euro. Por tani, kemi të dhëna të reja të bilancit të vitit 2008. Kompania ‘Rudnap’ ka marrë nga paratë e energjisë, për periudhën janar- shtator 67.647.000 euro… Damir Fazlliç është mik zyrtar i shpallur publikisht i administruesit ekskluziv të parave publike të shqiptarëve, Sali Berisha… Damir Fazlliç, është një biznesmen i regjistruar në agjencitë qeveritare, shërbimet ligjore, të cilat i kryen studio ‘Malltezi & Kola’…”, u shpreh deputeti Erjon Braçe.

5 tetor 2010
Gjermeni: Fazlliç në Tiranë, për ankandin e Liri Berishës

“…Mbrëmë në darkë në Hotel Sheraton është bërë një ankand ku kanë marrë pjesë njerëz të pushtetit dhe të oborrit të pushtetit. Në këtë aktivitet, janë shitur piktura të ndryshme dhe kanë marrë pjesë tri kategori njerëzish: tri kategoritë e njerëzve që sot praktikisht sundojnë, zhvatin e grabisin Shqipërinë… Kategoria e tretë qenë sekserët e familjes Berisha: Albana Vokshi, Arjan Tartari, Damir Fazlliç”, tha deputetja Eglantina Gjermeni.

Dhe komenti i fundit kur PS kish 3 muaj qe erdhi ne pushtet.
31.09. 2013
Braçe: Zaptimi serb i Porto-Romanos

Deputeti i Partisë Socialiste, Erjon Braçe, denoncoi atë që ai e quajti “zaptimi serb i Porto-Romanos”. Publikoi një dokument që e përshkruan pronën prej 80 mijë metër katrorë të “Croën Aquisitions”, kompania në pronësi të biznesmenit serbo-boshnjak, Damir Fazlliç. “Si e mori në pronësi tokën Damir Fazlliç? E bleu? Kujt ja bleu?”.

Kategori
Uncategorized

Albanian drugs

Albanian drugs

Aircraft of mosquitoes,Albanian drugs

KUR KRYEMINISTRI BETOHET PER KOKEN E MAMASE.

Historia e mushkonjave mori ere. Fatkeqesisht ato kete radhe pickuan rende qeverine,pickuan rende pa aftesine e strukturave te rendit.Demtuan rende imazhin e vendit para Qershorit dhe statusit.
Askush nuk i hyn me kesaj merseleje, me gomere dhe mushka neper male, dhe jo me Avione qe kushtojne jo pak por miliona Euro, pa patur te pakten mbeshtetien e nje polici te vetem. Ata nuk jane dikur avionet me diversante qe parashytonin naten neper malet e shqiperise,por dhe atyre dikush ju jepte nje sinjal.Por avione,ne mes te dites,ne mes te plazhit qe ngarkohen me hashash.
Vertet Z kryeminister nuk mund te kete lidhje personalisht me kete makaber. Por ai nuk mund te mbuloje dot me trupin e tij te madh gjithe strukturat shteterore.
Z kryeminister, mbrojtja me e mire e shtetit dhe strukturave shteterore eshte nxjerrja para drejtesise e bashkepunetoreve dhe e kondrabandisteve te droges, ne administrates e shtetit, ate doganore dhe policore, te vjeter dhe te rinj, te lidhur dhe bashkepunetore te krimit te organizuar.
Sesa betimi dhe perbetimi ne TV per ndershmeri dhe perkushtim ndaj atdheut dhe kombit.
U bene plot 23 vite qe shqiptaret u lodhen duke degjuar vetem betimet dhe mashtrimet per ndershmeri te politikaneve tane.

Kategori
Uncategorized

http://soseuropa.amnesty.se/?utm_source=apsis-anp-3&utm_medium=email&utm_content=unspecified&utm_campaign=unspecified&anp_mid=10935675&anp_rid=469921147

Kategori
Uncategorized

http://www.albaniadiaspora.com/2014/05/05/urim-gjata-lsi-ja-nje-dhurate-nga-perendija/

http://www.albaniadiaspora.com/2014/05/05/urim-gjata-lsi-ja-nje-dhurate-nga-perendija/

Urim Gjata: LSI-ja, nje dhurate nga Perendija!

 

 

10307405_312921982197641_679905286728296795_n

Ngjarje e jetuar.

Sapo kishim lene punen,jo pak por 24 ore,ne piken doganore.Ne mengjes na lajmerojne se ne Bilisht do vinte kryetari i Levizjes Socialiste per Integrim Ilir Meta, per te konfiguruar nje anetar te ri te tij.Qafe-lesh-lejlekun per kryetar komune brenda koalicionit.PD–LSI. Te gjithe duhet ishim ne ate takim si militante te LSI-se,e sidomos ne qe nuk ishim nga Bilishti. Qaf-lesh-lejleku sic e kishin zakon ta therrisnin banoret e zones,mandatin e kaluar kishte qene kryetar komune ne Hocisht nga Partia Socialiste. Por si dhelper e regjur duke pare eren e ndryshimeve, perplasjet me elektoratin dhe vendimin e Partise Socialiste per te mos e kandiduar me per mandat te dyte. Nje dite te bukur shkon ne Tirane dhe i kerkon Metes takim dhe kandidimin e tij ne ate komune, duke i premtuar fitoren e sigurte nen siglen e LSI-se.

U tha u be: Meta tek Berisha,Berisha therret Boden,dhe komuna do i kalonte LSI-se, a thua sikur ishte pare xhepi dhe jo vote popullore. Por e keqja nuk ishte kjo,e keqja ishte se ne ate zone per kete qafe-lesh-lejlekun nuk votonte as e majta dhe jo me e djathta,ai njeri po prist oret e fundit te mandatit te tij me turp dhe urrejtje nga gjithe komuna. Bemat e tij kishin bere ate qe kete mashtrues-karagjos te gjithe ta urrenin pa dallim partiak te majte dhe te djathte,por votat dhe komuna duheshin marre me cdo kusht. Ate e kerkonte Ilir Meta, dhe Berisha per Meten ishte gati te sakrifikonte dhe dashin e kopese, dhe jo me nje kryetar komune. Kjo dhelper e regjur e dinte mire prandaj ju drejtua Metes per te kandiduar me kete parti,aty ai e gjente veten me se miri,me ne fund kishte gjetur folene e vertete te korrupsionit dhe mashtrimit. Per votat nuk ishte me problem,votat i merrte……Ilir Meta. Po nga, dhe ku do i gjente votat do pyesni ju miq.Sepse LSI as anetare nuk kish ne Bilisht,e jo me te merrte te vetmen komune te partise socialiste ne kete rreth. I pari ne Bilisht vjen Ridvan Bode. Babai i doganiereve, tatimoreve dhe i drejtoreve te qarkut. Mbledhje dhe stermbledhje,takime mbas takimesh, ore dhe dite te tera deri sa ju (mbush) mendja te djathteve per ti a lene (dhene) komunen LSI-se.

Koalicion bertet ne takim Bode,urdher nga Berisha, komuna do i kaloje se zben dhe me fitore te thelle LSI-se. kush del kunder apo nuk punon per fitoren e tij, e di dhe fundin e vet. E ne fund te fundit cili drejtor,doganier,tatimor,polic apo punonjes administrate do linte vendin e punes,per nje komune dhe nje karagjos si ky qafe-lesh-lejleku i Hocishtit. U tha u be: Te tere ne sulm per te (fituar) komunen qe do te drejtonte LSI. Leket ishin me shumice,ato do jepeshin me marifet te pa kenaqurve dhe atyre qe nuk pranonin kete kandidat per kryetar,dogana do vihej ne dispozicion te ketij karagjozi.Urdherat e tij ndaj punonjesve te doganes me nuk diskutoheshin,ato ishin ligj per cdo kalim kondrabande qe do i sherbente fushates se ketij te fundit. komuna do merrej nga LSI me cdo kusht,ndryshe…….. Qaje moj Minushe qaje drejtor llekun.–Qaje moj Sanije ti doganierllekun. Ne tribune, Qafe-lesh-lejleku me nje buzeqeshie ironike qe nuk e fshihte i kollarisur, (I dhjere por krenar) kishte zene kreun e vendit dhe priste shefin e madh nga Tirana.Ai na shihte te gjitheve ne sy dhe dukej sikur na thoshte.He shkerdhata demokrate ku jeni, ja, ju vuri ne rresht dhe nje qafe lesh si puna ime.Ju qe nuk me kini lene gje pa bere,ju qe me kini akuzuar per korrupsion,ju qe do te me conit ne gjyq.Ja tani te rreshtuar te gjithe si qingja para meje,te urte dhe te bute te gjithe ne nje rresht .Kryetari i Qarkut,kryetari i partise,deputete te PD-se nga Tirana.Eh moj jete si qenke shkruar keshtu,vdekjen e dija por qe ti vija ne rresht para meje gjithe keta burra shteti kete jo. Pak nga pak salla po mbushej me simpatizante qe ne duar mbanin pankarta dhe flamuj te LSI-se. Por cfare me shohin syte?As vetes nuk po i besoja. Militantet e Metes ishin te gjithe anetare dhe drejtues seksionesh te Partise Demokratike ne Bilisht dhe zona per rreth. –LSI ? Lesh e Li. Asnje anetar te saj,pale me simpatizante dhe votues.Takimi ne qytet jo ne komune,sepse atje do perballeshin jo me me elektoratin (militante) te LSI-se,por me nje popull te pa kenaqur qe nuk do linte gje pa bere dhe pa thene kunder ketij mashtruesi ordiner.

Pyes mikun tim. Ore cpo behet i them,do vije Berisha apo Meta. Pse me thote. Po ja i them, ketu vetem LSI nuk ka,keta jane te gjithe njerezit tane. Shet me thote ka urdheruar shefi i madh. Duhet se zben komunen ta marri LSI,ndryshe do behet nami. Po cnam a i vrare i them,nami eshte bere nuk e shikon,ky nuk eshte takim, eshte turp.Nuk e sheh qe te tere ulin koken nga turpi mos i marre kameramani dhe dalin ne mbremje ne tv si militante te Lesh E Lise. Pak me tutje ne salle takoj kryetarin e qarkut. Po ti i them? Pusho me thote miqesisht. Koalicion. Po i them,Koalicion por jo miting per LSI,me anetaret e PD-se.Fjalen e merr deputeti thashe mos me benin syte perseri. Ai ishte deputeti i jone i PD-se Bardhi Kadilli,po ky them me vete cdo ketu ne Bilisht ky eshte ne Pogradec,Mondi Spaho qe eshte nga kjo zone nuk dukej gjekundi,si dukej nuk kish pranuar te vinte dhe te ballafaqohej me kete menxyre ne zonen e tij te vend lindjes. Takoj Kadillin mbas pak dhe perseri degjoj nga deputeti fjalen koalicion. Jashte shefi i komisariatit me gjithe policine ne gadishmeri.Koalicion me thote dhe ky.Por policia mendoj me ke do beje koalicion,me korrupsionin e qafe leshit apo me krimin. Koalicion me ke? Me veteveten. Ne te gjithe po detyrohemi te therresim LSI,e gjitha kjo per interesa te dikujt. Dhe militantet e shkrete te PD-se,qe ju kishin dhene dhe bluza te reja ndryshe nga ato bardhe e blu,qe ishin mesur te vishnin vite e vite me radhe,therrisnin dhe tundnin pankartat e LSI-se,por kur shihnin qafe-lesh-lejlekun tundenin kokat me inat.

Merr fjalen Ilir Meta: Te nderuar anetare dhe sipatizante te Levizjes Socialiste per Integrim……Ikim i them Sulkes. U dh…e muabeti, ikim dhe mos na shohi kush.U beme si Sadiku i Dibres hoxhe ne Pogradec qe ha gjashte dreka te vdekurish ne dite.Qofshin keta Myslimane apo Ortodokse. Eh koalicion koalicion.Qaf-lesh-lejleku vazhdon kryetar me votat dhe mundin e anetareve dhe simpatizanteve te PD-se. LSI ja futi PD-se, i iku ajo beri koalicion me PS-ne. Ndersa ata qe tundnin pankartat si nga PD-ja si nga PS-ja.Sot po tundin dyert dhe po matin rruget perseri. Boset e koalicionit ne qarkun e Korces? Baba Ridvani me drejtore,doganiere, sekretare, keshilltare. Kapo ne biznes, shefa apo…te cilet kaluan pak nga pak per merita te shquara ne partine e LSI-se.Aty militojne te qete duke ruajtur dhe vendet e punes.LSI-ja ju erdhi si dhurate nga perendija.Kur e drodhi Berisha dhe mori Meten ne koalicion.Kur 21 Janari dhe vrasjet ne bulevard u iniciuan vetem nga korrupsioni i Metes,e cmund te bejne horrat e vegjel qe pjesmarrjen dhe militimin e tyre ne parti e kane mjet biznesi,krimi dhe korrupsioni. Ata nuk bene asgje me teper se ate qe beri ne fillim Berisha me Meten.Koalicionin e firmosi Berisha dhe e fitoj Meta.

 

Kategori
Uncategorized

QAFA E BARIT , APO PORTA E FERRIT!

 

QAFA E BARIT , APO PORTA E FERRIT!

Urim Gjata 

 

 

Nga Urim Gjata

Te sfidoj o kriminel ” Ludovik Cali ” me azil ne Kanada.

Rrefimi i nje ish punonjesi policije ne Puke.

Shume kush ka shkruar per tmerret e diktatures,dhe pikerisht per te verteten e trajtimit dhe torturave cnjerezore ne burgjet e te denuarve politike,por ndoshta pena e tyre letrare me gjithe bukurine, nuk ka shkruar te gjithe ate te vertete te dhimeshme dhe te hidhur jo vetem per ata qe e kane perjetuar per vite e vite me radhe, por dhe per ata qe e kane jetuar ndoshta dhe ne kushte te tjera,jashte ketij rrethimi te vdekjes se ngadalte te dhjetera e qindra te denuar te ndergjegjies Sot shkruajne me dhimbje ish te denuarit.Por sot kane filluar te shkruajne dhe te krenohen dhe kriminelet,ata qe kane marre pjese ne torturimet dhe denimet e tyre.

Qafa e Barit apo porta e ferrit.

Qaf Barit, nje emer i lakuar ne shkrimet e ish te denuarve te ndergjegjies apo dhe atyre qe e kane njohur apo jetuar nga jashte. Qafa e barit nje kamp i tmerrshem perqendrimi dhe pune 24 ore ne 24 ore ne galerite e piritit te vdekjes. Qafa e Barit vendi ku per here te pare,ideali i lirise dhe demokracise, fitoj mbi diktaturen.

Ndoshta dhe bjeshket e nemuna ne thellesi te Mirdites nuk do e kishin besur kurre se ne zemren e tyre,atje ku bijte e saj mbroheshin dhe kishin folene. Do vinte nje dite qe dhe ajo do e ulte koken mbas krenarise shekullore, vendi ku trimat kishin luftuar dhe mjekuar plaget me barot,vendi ku trimat kishin folene, vendi ku cubat e malesise nuk ju dorezuan,as Turkut,as Gjermanit,dhe as Komunizmit. Do kethehej ne nje kamp tmerri, vrasjesh dhe vdekiesh,shfrytezimi dhe torturimi te ketyre bijve nga bisha e kuqe sllave . Bjeshket e nemuna,keto bjeshke me histori kishin mbajtur mbi vete ne shekuj peshen e krismave, luftes e perpjekjeve per liri. Bjeshket ishin deshmimtar i kesaj lufte te pa mposhtur per pamvaresi,i fitoreve dhe dhimbjeve pa fund. Por asnjehere deshmimtar i tradhetise, dhunimit, vdekjeve dhe vrasjeve te bijve te saj nga vete diktatura qe vetem emer tjeter nuk kish .

Qafa e Barit Nje vend mes malesh ne Tuc, prane nje rruge shume e vjeter Ilire. Nje vend qe lidhte dikur mes per mes Mirditen,Spacin me Qafe Barin,Fush Arresin,Puken .Nje vend në të cilin dikur kishin lene eshtrat ne perpiekie me malesoret e Mirdites nizamet Turq,por dhe gjithe pushtonjesit e tjere, ishte kethyer ne nje vend te mallkuar ku kesaj radhe ishin shqiptaret ata qe po zevendesonin eshtrat e dikureshme te nizameve pushtues,por keta te fundit kishin nje emer tjeter.Te denuarit e ndergjegjies,apo luftetaret e pare kunder diktatures,te etiketuar si tradhetare dhe armiq te sistemit. Qafa e Barit. Ky kamp perqendrimi me i tmerrshem se ato naziste por ne kohet e reja te socializmit, i njejte ne mos me mizor se ato , ndërtuar mes malesh në një vend tmerrësisht të thepisur ku as drita e diellit nuk shihej vec disa oreve, nje vend ku dhe zoqte ishin larguar, aty silleshin te denuarit e ndergjegjies,aty shfrytëzoheshin dhe torturoheshin jo cifutet nga nazistet,por shqiptaret nga shqiptaret. Mbi 500 të denuar te ndergjegjies me nje denim mbi 25 vite ishin grumbulluar ketu per tu shfrytezuar mizorisht ne galerite e vdekjes se Piritit,galeri qe kishin marre brenda tyre jeten me dhjetra e dhjetra nga keta shpirtera te vdekur me fytyre njeriu. Vdekja ishte e vetmja menyre e shpetimit nga vuajtjet dhe torturat cnjerezore. Aty nuk kish dallim fesh dhe krahinash, biles shqiptaret nga Kosova apo Cameria perbenin dhe pjesen me denime me te larta dhe torturoeshin me teper.

Galerite e piritit. Nje varr i hapur,disa kilometra ne thellesi te malit Tuc,aty ku te denuarit e ndergjegjies kocke e lekure me pak rroba ne trup punonin me tre turne,por per ata qe nuk realizonin normen turrni ishte dy fish.Ata duhej te ketheheshin perseri mbas 8 oreve ne galeri per te plotesuar normen qe nuk kishin mundur ta realizonin ne tete oret e punes ne turrnin e tyre. Shfrytëzimi dhe dhunimi barbar nga drejtuesit dhe policet e burgut ishte i pa mëshirshem,duart dhe brinjet e thyera ndaj cdo te denuari rebel nga gardianet e burgut nuk perbenin me ngjarjen e dites. Ato ishin thjesht rutine e punes ditore ne keto kampe shfarosese,kampe ku gjeten vdekjen me qindra e qindra te denuar,por dhe qe trupat e tyre u zhduken dhe nuk ju dorezuan kurre familjes se tyre dhe mbas mbarimit te denimit megjithese te vdekur. Trupat pa jetë të të burgosurve varroseshin fshehurazi në një kodër që ndodhej mbi kampin perballe,aty zhdukej gjithshka,aty zhdukeshin torturat thyerjet e kockave,aty zhdukej uria,pa barazia,tortura,dhimbja,familja,gjithshka,aty ishte fundi i vuajtjeve,aty ishte shpetimi nga kethetrat e diktatures. Ne kushte te rrepta sigurie mbas shume rrethimesh me ushtare speciale te MB, kampi ne vetevete ishte i rrethuar dhe me tre rreshta telash me gjemba, me lartësi mbi 4 metra ku rreshti i mesit ishte i gjithi me rrymë elektrike dhe pjesa në mes telave ishte e minuar, kjo bente ate qe as dhe zoqte te mos kishin mundesine e depertimit brenda tij. Mbi 20 kulla vrojtimi me prozhektore dhe mitraloz, te dukeshme dhe te pa dukeshme në lartësi mbi 5 metra ku ushtarët ishin të pajisur me të gjithë llojet e armatimit te sigurise, kampit i shtohej dhe ne krye te kodres si ciban reparti special ushtarak i ministrise se brendeshme me forca speciale te batalionit te sigurimit te gateshme te nderhynin ne cdo moment. Vec te denuarve shqiptare ne kete kamp shfarosjeje ishin shume shqiptarë te Kosovës patriote te arratisur nga Serbija,regjimi shqiptar ata i dënonte si agjentë të Serbisë UDB per akte terroriste. Por ne fakt ata ishin njerëz nga me të pa fajshmit,qe kishin vene koken ne rrezik duke u larguar nga Sebia drejt Shqiperise meme. Në letrat që ju dërgonin familjes ata me dhimbje u shkruanin atyre që të mos vini kurrë në Shqipëri sepse do të burgoseshin, dhunoheshin dhe denoheshin pa faj si ata . Por fatkeqesisht në të vërtetë ato qindera letra të shkruar ndër vite nuk mbërritën asnjëherë në duart e të afërmve te tyre, ato letra të dhimbjes shpirtërore i përvetësonte shefi i sigurimit të burgut, komandanti Ludovik Cali, dhe drejtori i përgjithshëm i burgjeve Edmond Caja.Ne baze te atyre letrave ata denoheshin dhe ridenoheshin perseri.Këta të burgosur që 90% e tyre ishin njerëz me shkollë dhe intelektualë të mirëfilltë ishin kthyer me detyrim thjesht në robotë të cilët ditë e natë punonin pa e kuptuar se po plakeshin dhe po vdisnin duke pritur si shpetim vetem vdekjen, sepse vitet e burgut nuk mbaronin,ato shtoheshin sa here i vinte fundi nje denimi per te marre nje tjeter. Gjysmë të zhveshur, me rrobat e burgut shumë herë me barkun bosh, futeshin në minierë duke u shfrytëzuar si kafshe për të realizuar normën e vendosur nga komanda, norme e cila ishte e papërballueshme dhe per nje puntor civil dhe jo me per nje njeri gjysem te vdekur. Ata që nuk kishin mundësinë të realizonin normën, i priste Pashku i zi. Pashku i Zi: Kështu e thërrisnin kriminelin nga Fushe Arresi,apo kriminelin tjeter, Nikolla nga Iballa, kriminele me uniforma policije keta benjamine te Ludovik Calit,keta kriminele me një dru në dorë thyenin kockat e këtyre njerëzve të kthyer në kufoma sapo dilnin nga galerite e punes. Britmat dhe dhimbjet nuk kishin te sosur, kriminelet me uniforme godisnin ku mundeshin,në kokë, ne duar,ne trup, duke nxjerre epshin e tyre të shfrenuar mbi këta njerëz të pa mbrojtur dhe në moshë të thyer. Gjaku rridhte kudo në dhomën e sajuar me derrasa te xhelatit, siç quhej nga te gjithë. Por nuk mbaronte me kaq. Mbas punës te lodhur pa buke liheshin në shi dhe në dëborë duke ju nënshtruar nga komanda një kontrolli çnjerëzor, c`veshia lakuriq nen preteksin e kontrollit special te perditshem mbas daljes nga galerite disa ore mbaronte me renien e te fiktit te disa te denuarve cdo dite,radhe qe vazhdonte dhe ne mencen e bukes ku Nikolla i Iballes i nxirrte disa here hga buka jashte keta njeres viktime te diktatures,ju derdhte dhe ushqimin,i mbante dhe me ore te tera me nje kembe apo dhe duke i detyruar per ti bere masazh ketij dhe Ludovik Calit brenda ne dhomen e mjekut ne kamp. Kalvarit të mundimeve të tyre nuk ju shpëtonin as familjarët, të cilët megjithëse vinin nga larg dhe rrugën e bënin me këmbë prej 18 kilometrash, nga Fushe Arresi,ose rralle here mbi karrocerine e kamionave me debore,sepse shoferet ishin te urdhëruar të mos merrnin asnjë prej këtyre familjareve megjithëse kishin dhe fëmijë të vegjël me vete. Me ore te tera familjaret dhe femijet,prisnin jashte ne te ftohte dhe ne acarin e debores me ore te tera per të takuar të dashurit e tyre. Femija baben,nena djalin,gruaja burre ziun.Te gjithe dridheshin ne deboren dhe acarin e maleve te Tucit ne Mirdite.Qëllimisht atyre Ludovik Cali takimin ja u realizonin në mbrëmje,vetem e vetem qe ata te kalonin perseri nje nate te tmerreshme ne debore jashte mes malesh ne Qafe bari,mundesia per tu kethyer ishte zero,pra ju duhej dhe nje nate jashte ne debore perpara se te merrnin rrugen e kethimit,nje nate mes ulerimave te ujqeve,ushtareve,te ftohtit,dhimbjes dhe frikes se perdhunimit. Nga ata policet kafshe, me fytyre njerezore.Nga ata qe shikonin grate e zeza qe vinin te shihnin burrat,vellezerit,baballaret.Nga ata qe me porosi te shefit te tyre Ludovikut. Dhunuan dhe Perdhunuan me fuqine e diktatures ato gra fat zezat qe ……………mbeten ne duart e tyre……………Keta bastarde,njerez pa moral,kriminele ordinere, felliqesira me uniforme policijene kampin e Qafe barit Po Po nga ata bastarde me uniforme policije, u dhunuan ne emer te ligjit,atje mes malesh ku dhe ariu ka frike te jetoje.Atje ku dhe zoti kishte frike te afrohej,atje ku per qef te komandant Ludovikut te denuarit kishin ndertuar dhe nje palester,dhe fushe vojlebolli me parket, kolltuk me rrota per krye kurven e Burgut,Ludovik Calin.Atje ku beheshin dhe masazh po nga keta te denuar komandantit te lodhur nga torturat qe ju bente ketyre njerezve viktima Atje ku dhimbja bashkohej me pafuqesine. Te sfidoj ty kriminelin Ludovik Cali dhe Edmond Caja ju dhe bastardet e tuaj shefa apo zvendesues,per ato qe ke bere,te sfidoj dhe te dal balle per balle.Ne qofte se ish te denuarit politike nuk kane fuqi,jam une ai qe te sfidoj dhe te akuzoj balle per balle ty Qen i pa bese.Shefin e sigurimit,apo ke harruar mor bastard i diktatures,te gjitha ato dhunime cnjerezore qe ju ke bere ketyre njerezve te pa mbrojtur viktima te diktatures komuniste. Ushqimet qe me fukarallek dhe mundim silleshin nga familjaret, mbasi perziheshin dhe vidheshin nga duart e palara qellimisht te policeve te zgjedhur nga komanda, gjysma ketheheshin mbrapsh dhe nje pakice ju jepej ketyre kufomave njerez,rrobat jo e jo duhej te vdisnin ashtu sic ishte urdheri ne te ftohte,duhej te ishte fat i madh qe polici te lejonte ndonje rrobe per trupat e tyre Vuajtjet nuk mbaronin me kaq,sigurimi i shtetit kishte futur oficerët e tij në burg si të dënuar për të kontrolluar dhe raportuar cilindo fatkeq që pëshpëriste ndonjë fjalë kundër regjimit komunist dhe për ta ridënuar përsëri atë fat zi duke i futur lakuriq në birucë në mes të dimrit te egër ku temperaturat arrinin në shumë gradë nën zero. Me javë të tëra këta të dënuar ushqeheshin vetëm me një tas supë të prishur në ditë dhe me shkopin e gomës që nuk ju ndahej para supe dhe pas saj. Me më 20 maj 1984 regjimi u trondit,te denuarit e ndergjegjies,te vdekurit per se gjalli akoma nuk kishin vdekur.Ata si nje vullkan shperthyen duke sfiduar diktaturen,dhimbjet dhe torturat cnjerezore.Ata me cdo mjet kerkonin te shembnin diktaturen,megjithe se te ndare nga bota brenda telave ata tronditen nje sistem te tere.Ai mengjez grumbulloi te gjithe bashkvuajtesit e diktatures,nuk ish i pa qellimshem.rrahja dhe tortura para syve te tyre te dy shokeve te tyre beri qe grupit te pare te vogel ti bashkohen me shpejtesi te gjithe. Thirrjeve te para ju bashkuan furishem me zerat e tyre te gjithe te denuarit. Poshtë komunizmi. Poshtë diktatura. Poshtë diktatori. Liri demokraci.Flamuri kuq e zi per here te pare valevitej ne duart e tyre pa yllin si simbol te bollshevizmit dhe diktatures. Thirrjet jemi shqiptarë, nuk e duam komunizmin, nuk e duam diktaturen nuk e duam diktatorin! Duam lirinë, duam demokracinë po mbushnin me jehonen e tyre bjeshket e malesise. Në ballë të turmës së të dënuarve qëndronin Tom Ndoj, Sokol Sokoli, Petrit Bazelli, Anastas Dhami, Nue Pisha, Kosta Gjordemi etj. Të cilët me zërat dhe fuqinë e tyre tmerruan kriminelët e diktaturës, qe te zverdhur si mehit nuk dinin çfarë të bënin. Ata qe i dhunonin cdo dite fluturuan mbi telat me gjemba si frikacake te ndyre qe ishin,ne largimin e turpshem te tyre nga brenda kampit, forca te shumta i mbronin nepermjet bresherise se plumbave nga jashte. I tmerruar me pistolete ne dore, komandanti i burgut Ludovik Cali, jepte urrdhëra sa majtas djathtas. E vetmja fjale e tij ishte zjarr mbi armiqte e popullit dhe te partise sapo te prekin telat.Forcat ushtarake te kampit por dhe ato te ardhura me shpejtesi nga Puka dhe Tirana me helikopter rrethuan komplet zonen, snaiperët zunë pozicionet ne te gjitha pikat kryesore,a thua kishin te benin me ndonje bande te armatosur apo me disa njerez gjysem te vdekur qe therrisnin brenda telave, liri demokraci. Ushtarake të zverdhur dhe të tmerruar me gishtin ne kembez, prisnin urdhërin për të qëlluar mbi këta njerëz brenda rrethimit cnjerezor, Nga Tirana me helikopter vjen dhe drejtori i përgjithshëm i burgjeve Edmond Caja, i njohur mirë nga të dënuarit si ish drejtor i ketij kampi famekeq per krimet e tij. Zeri i tij nepermjet autopolantit nga elikopteri kerkonte ndalimin e revoltes,por a mund nje bastard te ndalonte me keta njerez te lire,me te lire ne shpirt se ata qe ishin jashte telave me gjemba. Pa pritur, nga helikopteri, zeri i cjerre i Edmond Cajes jep urdher Zjrrrrrrrrrr mbi armiqte,zjarrrrrrrrrrrrrrrrrr,dhe krismat filluan te shtohen pak e nga pak.Zjarr kunder nje turme te pa armatosur brenda telave me gjemba,zjarr ndaj disa njerezve kocke e lekure qe kerkonin lirine,zjarr kunder bash atdhetareve te tyre. Zjarr kunder atyre qe ishin lene brenda rrethimit per disa dite pa uje pa buke. Sokoli bertet i pari: Largohuni vellezer, futuni në kapanone, largohuni nga sheshi, na futën në grackë.,po na vrasin largohuni.Por tashme ishte shume vone ,sheshi i burgut kish filluar te merrte ngjyren e kuqe.Të plagosur hiqeshin zvarre. Britma nga të katër anët, “Mos, mos qëlloni vellezer,mos qelloni, jemi vëllezër mosss. Jemi shqiptarë,mos na vrisni mosssssss mossss mossss.Por kush mund te degjonte me. Ludovik Cali rremben automatikun e nje polici dhe nga taraca e oficerit te rojes, harxhon gjthe karikatorin drejt grupit te te denuarve. Nga elikopteri hapet zjarr pa pushim,nga kodra perballe gjithashtu. Pak nga pak thirrjet per ndime dhe britmat brenda rrethimit po mbuloheshun nga zhurma e armeve pa pushim. Kishte edhe nga ata police apo ushtare që kur dëgjuan thirrjet ulën armët dhe nga sytë e tyre filluan të binin lot,lote por asgje me teper nuk kishin se cfare te benin.Ndryshe do te ishin dhe ata pjese e atyre qe bertisnin per ndime brenda telave te pa mbrojtur. Zëri i çjerrë i Edmond Cajes nga helikopteri bërtiste, “Zjarr, zjarr!”Zjarr bertiste dhe komandanti i burgut Ludovik Cali,po po zjarr. Midis britmave dhe te plagosurve qe teriqeshin zvarre duke sfiduar vdekjen nje grup te denuarish si Petrit Bazelli u futën për të ndihmuar mes plumbave, për tu ardhur në ndihmë shokëve të tyre të mbetur në shesh, Anastasi, Nuja, Toma,Kosta. Minoritari Thoma Jergolati hapi lavanterinë për të strehuar shokët e plagosur.Mjeku i kampit, Serbi Drang Vujoshevi dhe ky një i dënuar politik, mundohej të mjekonte sa të mundej për të shpëtuar nga vdekja viktimat e kësaj masakre të paparë dhe dëgjuar ndonjëherë. Ato pak lule te fillim Majit brenda rretimit te kampit,qe keta njerez i uisnin cdo dite filluan te skuqen tani me gjakun e tyre.Kriminelet me uniformen e shtetit nuk pyesnin me,ndaj armiqve te partise ishte derdhur jo vetem urrejtja dhe druri por tanime dhe plumbat pa kursim. Dhe me ne fund u hapen dyert e rrethimit,i pari Ludovik Cali,shefi i Sigurimit te kampit,dhe me pas me njehere krimineli Edmond Caja filluan te qellojne me cizmat e meshinit me thumba hekuri mbi viktimat gjysem te vdekur te shtrire ne sheshin e kampit.Bastardet me uniformen e policise Kola,Prenga,Marashi,Ahmeti,Bastriu te shoqeruar nga te tjeret filluan te thyejne kockat e te denuarve. Masaker,nje masaker e pa pare.Kriminele dhe viktima,kriminele te armatosur deri ne dhembe dhe viktimat lakuriq,pa buke pa uje pa mbrojtje. Masaker kundrejt vellezerve te tyre te pa mbrojtur,masaker kunder njerezve kufoma. Zinzhiret e qenve te policise dhe telat me gjemba u vune menjehere ne pune.Gjithe te dënuarit me plage dhe pa plagë u lidhën kembe e duar me zinxhirë, ndërsa qentë e kufirin ndërsuleshim mbi trupat gjysmë të vdekur duke i copëtuar me ore te tera.Rreth e rreth malet ishin mbushur me forca ushtarake qe nuk lejonin askend te afrohej dhe shikonte cfare ndodhte. Dita e neserme do te ishte me makaber mbas asaj te pares.Te lidhur me zinxhire,te torturuar cnjerezisht,pa gjume,pa buke,pa uje zvarre pjesemarres ne shesh per te pare ate cka do i priste dhe ata. Mbas nje torture cnjerezore te denuarin Tom Noin e vendosin mbi dy trupa pishe dhe krimineli Ludovik Cali e thyen ne mes duke i sjelle nje vdekje makabre. ndersa shokun e tij heroin Nue Pishen mbas torturave e denuan me vdekje,duke e pushkatuar diten tjeter. Ne mes te kampit i lidhur Anastas Dhami nga Pogradeci provonte nje tjeter torture c´njerezore,drejtori burgjeve Edmind Caja se bashku me Ludovik Calin,ne mes te sheshit me pinca i shkulin mustaqet.Thirrjet dhe dhimbjet e Anastasit mbuloheshin nga te qeshurat dhe jarget e krimineleve me uniforme. Thoma Jergolati i thyen kemben,dike e trodhen,po po te gjitha u zhvilluan ne kampin e Qafe Barit dhe ne birucat e policise.Moisi Miraka kaloj muaj ne spital nga dhuna cnjerezore se bashku me disa te tjere. Mbi 30 veta u ridënuan dhe i nisen drejt burgut të Burrelit. Petrit Bazellin dhe Anastas Dhamin megjithe se me brinje te thyera e priste biruca, te lidhur këmbë e duar duke ju neneshtruar torturave c`njerëzore,si Petritin kaluan ne tortura afersisht gjithe kampim.Por spiunet e sigurimit,ordineret,njerz te hurit dhe litarit te futur qellimisht mes ketyre heronjve ju dha nje shperblim,si cdo spiuni. Kampi per disa jave ju nënshtrua një represioni cnjerëzor. Të gjithë të dënuarit i linin cdo dite me dhe pa rroba dhe me orë të tëra jashtë,familjet per disa muaj nuk lejoheshin me te vinin dhe te takonin njerezit e tyre.Birucat dhe shkopi i gomes ishte buka e perditeshme e ketyre njerezve viktima brenda rrethimit me tela Perseri këta vuajtës të burgjeve të diktaturës dinë të falin dhe falën, ata që i torturonin tmerrësisht,dhe pse ju shkaterruan jeten. Falen kriminelët qe ju morën vitet me te bukura të rinisë, ju shkatërruan familjet e tyre, të afërmit e tyre pësuan injorime dhe dhunime,falen dhe perseri falin. Por falja e tyre po kethehet ne dhimbje dhe gangrene per demokracine,sepse ata qe i spiunuan,ata qe ju dolen deshmimtare neper gjyqe ,ata qe i denuan,ata qe i dhunuan. Sot pa turpesisht po drejtojne politiken shqiptare. Prandaj mirë do të ishte që dosjet të hapen. Jo për hakmarrje, por për të mësuar të vërtetën dhe ata që i kanë duart me gjakun e njerëzve të pafajshëm të mos na qeverisin dhe udhëheqin sot edhe nesër. Klithmat,gjaku dhe dhimbja e Qaf Barit akoma nuk kanë pushuar,dhe nuk do te pushojne kurre. Të pushkatuarit nuk do te prehen të qetë, përderisa ata qe i spiunuan,denuan dhe i pushkatuan.Ata qe ju shkaterruan ëndrrat rinore,sot po mbrohen me imunitete dhe pozita te ndryshme, bredhin e kapardisen me shoferë dhe makina të paguara nga xhepat e familjeve shqiptare. Pra dosjet duhen hapur, jo për të dënuar njeri, jo për tu hakmarrë ndaj personave që shkaktuan tragjedi dhe dhimbje, por të paktën për të bërë një akt moral drejtësie pa gjyqe. Viktimat e dënuar apo të pushkatuar nga urdhërat e tyre nuk kthehen më, të pushkatuarit e Burrelit, Spaçit dhe Qaf Barit nuk ngjallen me, të mbyturit në kënetën e Maliqit nuk do të rikthehen. Shumë prej tyre vini nga familje të shquara kombëtare, ishin intelektualë të shquar që kishin mbaruar edhe studimet në perëndim Prandaj zotërinj deputet e pushtetarë bëjeni të paktën akt moral të pastërtisë. Hapini dosjet pa frikë që ta shikojmë njëri-tjetrin drejtë në sy pa urrejtje,napni dosjet dhe te pastrojme me ne fund morrin e kuq Serb.Hapni dosjet qe njerezit te flene rehat.Hapni dosjet qe shpirterat e te pushkatuarve te pushojne qetesisht. Hapni dosjet mor Qener hapni dosjet,ne mos sot neser do te ndodhe.

Kategori
Uncategorized

Figurë

Kategori
Uncategorized

1966772_292207347602438_1822240769_n.jpg

1966772_292207347602438_1822240769_n.jpg.

Kategori
Uncategorized

1011044_10201699887235168_2135745470_n.jpg

Kategori
Uncategorized

1926876_296098173880022_800483906_n.jpg

Kategori
Uncategorized

1966772_292207347602438_1822240769_n.jpg

Kategori
Uncategorized

Jo faljen e detit.

Kategori
Uncategorized

Babezia e Oligarkeve.

Figurë

Kategori
Uncategorized

Endangering the lives of Albanian police minister.

http://www.index.al/index.php/lajme-sot/aktualitet/14-lajme-sot/aktualitet/13590-vizita-ne-tropoje-rrezikohet-seriozisht-jeta-e-ministrit-tahiri

Këtë e pëlqejnë %d blogues: