Kategori
Uncategorized

KUR SHTETI AS TE MBRON, DHE AS TE LEJON TE VETEMBROHESH.

Azilit në vende e BE_së për çdo lloj arsye është i paligjshëm dhe penalizon cdo qytetar shqiptar që do kërkojë azil në këto vende.

Deklaron Ermal Milori, shefi i Komisariatit të Policisë Rinas.

Por e verteta,eshte krejt ndryshe.Ne shqiperi ka kohe qe jo vetem gjakmarrja, krimi i rruges dhe pasiguria per jeten,por dhe kushtet e renda ekonomike, po detyrojne shqiptaret cdo dite,cdo ore,cdo minute, jashte deshires se tyre te largohen nga shqiperia, dhe te marrin rruget e pa sigurta dhe te pa shpresa te europes, per te kerkuar mbrojtje dhe azil.

Rruge te cilat nuk kane me asnje shprese dhe zgjidhje .Kudo azil kerkuesit shqiptare,perballen me indiferentizmin ne pranimin, shqyrtimin e dokumentave dhe trajtimin e tyre nga autoritetet e emigracionit ne vendet e BE_se.
Perballe tyre ka kohe qe ne zyrat e emigrimit,ju vihen nje tufe me letra te dala boje.
E them te dala boje sepse ne to emigrantet shqiptare,nuk lexojne kanunin shqiptar,dhe te vertetet e “Shqiperise Demokratike” por kushtetuten e vendit te tyre,ku te gjithe jane te barabarte perballe ligjit.
Letra te dala boje te firmosura dhe vulosura nga autoritetet shqiptare pa asnje lloj pergjegjesie me autoritetet e BE_se per bashkkombasit e tyre,te cileve jo vetem nuk arrijne tju sigurojne kushtet minimale per te jetuar. ( Buken dhe vetem buken ) Por as dhe gjene me te shtrenjte.

Jeten e tyre dhe te femijeve.

Jo larg por para nje muaji nje grup shqiptaresh emigrante duke pare racizmin dhe mos trajtimin me pergjegjshmeri te dokumentave dhe procesit te tyre.Por dhe friken e kethimit, zhvilluan nje greve urie nje mujore me cadra ne oborrin e zyrave te emigracionit ne qytetin e Gavles 200 km ne veri te Stokolmit,dhe perfundimi asgje.Premtime per rishqyrtimin e ceshties se tyre, dhe asgje me teper.

Pyetjeve te autoriteteve te emigrimit gjate intervistes me azilkerkuesit shqiptare se:
~A keni bere denancim ne policine shqiptare, perse kini bere dhe perse nuk kini bere.
~ Perse nuk kini shkuar ne policite e tjera te beni denancim.
~Perse kini nderruar vend banim dhe perse nuk kini nderruar vend banim ne shqiperi per tju larguar gjaksit dhe gjakmarrjes mbas krimit.
~Sa jeni vrare dhe sa do vriteni akoma po u kethyet ne shqiperi.
~ Cfare do ju ndodhe po u perballet me gjaksin ne rruge.
~ Perse nuk kerkoni ndime nga autoritetet e policise tju mbrojne,tju shoqerojne,ne shkolle ne pune ne shtepi.
Dhe ne fund…….
~A do te bashkpunoni me autoritetet e emigracionit per kethimin tuaj apo do te ketheheni forcerisht nga policija e emigracionit.
Kur perballe kane nje tufe me dokumeta te vulosura,noterizuara dhe te perkethyera,te policise,gjykates dhe prokurorise shqiptare se cka ndodhur dhe po ndodh me keta njerez te pa mbrojtur, te vrare dhe sakatuar jane aq provokative, naive sa dhe te pa pergjegjeshme.

Ato me teper i ngjajne barsaletave te Nastradinit me Gomarin dhe ujin.

Perse i dhe gomarit uje te ftohte bam dru e ftove gomarin,
Perse i dhe gomarit uje te nxete bam dru e ngordhe gomarin.

Megjithe se autoritetet e emigrimit dine gjitheshka per shqiperine dhe zvillimet politike te saj,Krimi, korrupsioni,gjakmarrja dhe se fundi kushtet e renda ekonomike,Fati dhe kerkesa e shqiptareve per azil eshte parashkruar me JO, ne momentin qe ata prezantohen dhe kerkojne mbrojtje nga autoritetet ketu.

Para dy vitesh nje qytetar shqiptar nga rrethinat e shkodres,mbasi ju refuzua azili dhe u rikethye nga autoritetet Suedeze ne shqiperi dhe marrjes ne dorezim nga policija kufitare shqiptare ne Rinas,u vra nga gjaksi qe e priste me pa durim ne deren e nje lokali, dhe askush nuk e mbajti pergjegjesine per rikethimin e pa drejte, dhe trajtimin jo korekt dhe me pergjegjesi te ceshties se qytetarit nga autoritetet e emigracionit ne Suedi, ku racizmi ka filluar te triumfoje mbi humanizmin, ashtu dhe nga policija shqiptare qe nuk mbron dot veten e saj dhe jo me qytetaret e thjeshte.

Rasti i dyte eshte ai i familjes Tafili nga qyteti i Shkodres.
Familje e cila megjithe refuzimin disa here te kerkeses se tyre te drejte per mbrojtje dhe azil ne shtetin Suedez nga autoritetet e emigracionit,aktualisht ndodhet akoma e fshehur ne Suedi. Familje qe rrezikohet me shume se kushdo tjeter per eliminimin e saj menjehershem, mbas rikethimit ne shqiperi.

Me te drejte lind pyetja:

Kush e mban pergjegjesine per mbrojtjen e ketyre familjeve?
_Firmosja me servilizem dhe pa pergjegjshmeri e cdo protokolli te servirur nga te huajt,qofte keta dhe ambasadore,nga ministrat dhe qeveritaret tane.
_Policija dhe shteti shqiptar,qe mbas marrjes ne dorezim te ketyre qytetareve dhe nje interviste prej disa minutash nga nje operator i thjeshte i policise kufitare, hidhen ne rrugen e madhe pa asnje mbrojtje.
_Apo mos shqyrtimi me pergjegjesi te kerkesave te drejta dhe emergjente te tyre per mbrojtje ne shtetin Suedez.

Eshte e vertete qe shtetet e europes dhe sidomos Suedia po perballen me nje fluks te madh te azilkerkuesve nga Afrika,Azia dhe Ballkani perendimor.Vetem ne Suedi kerkojne dhe trajtohen me azil cdo dite rreth 500 qytetare te huaj,por kjo nuk do te thote qe dosjet dhe trajtimi i shqiptareve te shihen te gjitha me syrin e njerkes dhe ato te Serbeve,Boshnjakeve,Maqedonasve,me syrin e nenes.Ndersa Afrikanet dhe Arabet jane miq te mirepritur,megjithe se mbas marrjes se azilit jetojne gjithe jeten me asistence duke u bere keshtu nje peshe e rende per ekonomine e shtetit.
E njejte me dallimin ne Greqi nga autoritetet vendase,jo vetem ndermjet shqiptareve dhe (vorioepirioteve) por dhe shqiptareve dhe Rusopondeve.nga ish republikat Ruse,apo Afrikaneve.

Rritja e azilit dhe azilkerkuesve nuk prish imazhin e shtetit.

Por eshte nje barometer dhe tregon fytyren e vertete te shtetit, fytyren e vertete te varferise, krimit, korrupsionit dhe pa sigurise per jeten.

Tregon fytyren mashtruese te pushtetareve,dhe politikaneve te te gjitha njgjyrave , qe jo vetem nuk i mbrojne qytetaret e vet,por nuk i lejojne as te kerkojne azil dhe mbrojtje neper bote, duke mashtruar keshtu vete veten,qytetaret dhe nderkombetaret.

Ne foto.
Ermal Milori, shefi i Komisariatit të Policisë Rinas duke dhene intervisten.10689663_390960251060480_1624522865372080492_n

Kategori
Uncategorized

HITLERI TAKOHET ME DUCEN…RAMA ME VUCICIN!

GAZETA TOMORRI ME LAJMET E FUNDIT.

Deri ku do të shkojë e keqja që ska fund Z kryeministër.

Vertet u bashkuan nje milion vota te shqiptareve dhe larguan “Perbindeshin” Berisha nga pushteti, por shumica e votuesve qe e bene kete dhe besuan te ju rilindja, dhe ne premtimin tuaj,e bene  jo per ideal, por per nje shishe votke diten e votimit dhe per nje njemilekesh ( te vjeter) me shume ne familje, nje njemijelekesh qe  fatkeqesisht  as nuk erdhi dhe as do te vije kurre, sepse qeveria e Rilindjes Socialiste per Integrim vec dhenies  si ushqim cdo dite te demagogjise dhe ( politikes) se saj,  ju te nderuar votues jo vetem qe nuk e perfituat ate njemijelekesh, por provoni ne kurriz cdo dite e me teper urine tuaj dhe te femijeve.Qeveria e Rilindjes per integrim nuk po pakeson urine e qytetareve por po ben  ngritjen e taksave , kur ju ne fushate ju  premtua hapjen e 300 000 vendeve te reja te punes, dhe ulja e  TVSH se  per energjine  nga 20 ne 6%.,ndersa ne fakt  cmimet per energjine elektrike po dyfishohen, dhe se fundmi me   taksen e re te qarkullimit qeveria po kerkon te rriti  cmimin e karburantit ne 120 lek per liter, ndersa  rreth 31 mije familje shqiptare nga ata qe  votuan me 23 Qershor, pro Rilindjes Socialiste per Integrim, jane perjashtuar nga nga skema e ndihmes ekonomike, duke i lene ne mes te rruges dhe ne meshire te fatit,ata  femijet e tyre dhe pleqte e pa mbrojtur.

Ne cdo vend te botes,politikat e te majteve njesohen me shtetin social, uljen e taksave dhe te papunesise, ose te pakten me mos ngritjen e tyre.

Cuditerisht ne shqiperi ndodh e kunderta, kur sot mbas nje viti te se majtes ne pushtet, vec demagogjise se qeverise “Rama Meta” e cila mundohet te mbushi mendiet e shqiptareve te shkrete.Mendjet jo barkun,se per te mbushur xhepin as qe mendohet ndonjehere, papunesia,krimi dhe korrupsioni po rriten cdo dite dhe me shume.
Shqiperia pa dashur po merr fytyren e nje shteti kusaresh, fytyren e krimit te organizuar,fytyren e pisllekut dhe lypsave ne rruge, fytyren e emigrimit te detyruar te mijera familjeve shqiptare.Familje te tera qe germojne ne kazanet e plerave per te mbijetuar, familje qe flene pa buke ne mbremje, familje qe jetojne ne pasiguri te plote.

Ndersa ne anen tjeter kemi parajsen dhe pushtetaret qe jetoje ne super lluks,kemi deputetet, te zgjedhurit qendrore dhe vendore,drejtues shteti dhe njekohosisht  bashkpuntore me krimin e organizuar dhe kriminelet, trafikun e droges dhe trafikantet, mashtrues, grabites dhe vrases me pagese ne cdo cep.

Dhe e fundit,mengjeze qe askush nuk i pret me si dikur me  gezim.

Ish Analistet, publicistet, gazetaret, mbrojtesit e te drejtave, qjq. Ku jane? Jane zhdukur nga mediat vizive dhe elektronike,dhe gjitha kjo mbas punes se (lodheshme) deri ne marrjen e pushtetit dhe  shperblimit  te tyre nga qeveria e Rilindjese,sot struken ne strofullen e tyre te pa shqetesuar se cfare ndodh me, ata misionin e mbaruan.

Mediat jane kethyer si dikur   “Gazeta Tomorri” me lajmet e fundit.
Ajde gazeta.Gazeta Tomorri
Trupat fashiste mesyjne ne Abisini. Duce takohet me Hitlerin. Rama me Vucicin. Gazeta,gazeta, ajde merrni  gazeten Tomorri.

Ndersa ju Z Rama mbas 6 heresh shtyrje ftesash qe nga shtatori i 2013 dhe deri sot nga Serbet mezi pret te shkoje me perulesi per tu takuar me miqte e tij te vjeter,qe organizuan dhe drejtuan ne vitin 1878,1910, 1928, 1945,1950 zhdukjen dhe perzenien nga trojet e veta mijera vjecare.Ndersa  1998 ishte operacioni Operacionin “Patkoi i Kalit”  per spastrim etnik dhe shfarosjen e shqiptareve. Barut i gatshem qe shpertheu keto dite ne Beograd,ndaj futbollisteve dhe kombit shqiptar,duke treguar se sa dashamire dhe miq jane ne te vertete Serbet me ne shqiptaret dhe ne kohet e sotme.Ne kohen kur ju z Kryeminister po enderroni viziten ne Beograd,dhe mediat qe ju dhe qeveria juaj financon me leket e taksa paguesve shqiptare po bejne ceshte e mundur qe kjo vizite ti ngjaje sado pak asaj te 68 viteve perpara te Enver Hoxhes,dhe e perbashketa e ketyre dy vizitave eshte se atehere Hoxha u prit ne Beograd mbasi ra dakort per shendrrimin e shqiperise ne republike te 7 te te ish Jugosllavise.Ndersa rama sot mbas pranimit te nismes Fule apo WB6 qe kerkon te rikrijoje perseri ne  Ballkan mini Jugosllavine e re me kryeqytet Beogradin. Populli i juaj i mbetur rrugeve po merr perseri si me 1991,97 dhe sot me 2014 rruget e pa shpresa dhe te veshtira te emigrimit te pa kontrolluar. Rruge te cilat sot nuk kane me asnje shprese per ta dhe familjet.
Kampe pritjeje ne europe,te mbushura plot e perplot me Afrikane dhe Shqiptare, ku buka eshte me orar dhe me radhe, si dikur greqia me 1991,92. Njerez te lodhur, te vrare qe syte dhe shpresen per te mbetur gjalle i kane kethyer jo me tek shteti dhe qeveria qe votuan,por tek mashtruesit, sekseret, trafikantet si dikur ne vitet e veshtira 91 dhe 97,per tu larguar njehere e pergjithmone nga shqiperia,  me cdo lloj cmimi dhe menyre njesoj si refugjatet e ikur  nga lufta ne Siri , apo regjimi komunist ne Eritrea dhe  Sudan te Afrikes,
Te gjithe presin radhen per tu dorezuar ne zyrat e emigracionit me nje ankth dhe shprese te venitur, por me se fundemi per tu larguar perseri mbas disa muajsh, intervistash,perpjekjesh dhe vuajtjesh shpirterore pa kufi. por kete radhe me te zhgenjyer, me te lodhur dhe me te vrare se kurre ashtu sic erdhen me syte plot lote te pa shprese dhe te mashtruar,nga shteti dhe sekseret e pa skrupullt. Ashtu dhe po kethehen perseri drejt asaj sketerre qe ju munduan ti largohen qofte dhe duke sakrifikuar dhe jetet e tyre.

Halleve dhe problemeve te tyre zyretaret e emigrimit,tani te mesuar me eksodin pa pushim te shqiptareve,me gjithe se ne realitet e dine te verteten e shqiperise se sotme,  ju pergjigjen.

Ju kini shtet ligjor, rend, qetesi, siguri, mirqenie. Shteti juaj ju mbron, ai ka firmosur te gjitha marveshiet me institucionet nderkombetare,dhe i respekton ato.

Ne bashkpunojme me shtetin tuaj dhe ju duhet te bashkpunoni me ne  per kethimin tuaj ne fund te procedures.Ndryshe  ka dhe polici,e cila (butesisht) jo si ajo e grekut dikur ne kamiona te mbyllur ushtarake,te merr dhe te kethen  ne vendin e origjines.

Shqiperia,shteti ligjor,shteti i se drejtes,shteti i lirise dhe sigurise?

Shume emigrante kur degjojne kete fjale, sidomos ata nga zona e veriut ju mbushen syte me lot, psheretijne dhe largohen te zhqenjyer.

Mallkojne veten dhe ju z Kryeminister qe ju kane dhene voten, ndersa ju dhe qeveria e juaj  po ju jepcdo dite zhgenjimin jo vetem ne shqiperi,por  edhe ketu ku jane me kerkesen e tyre per azil.

Shqiperia e sotme, vendi ku deputetet kryebankieret, bizesmenet, qytetaret vriten si qene rrugesh ne mes te dites,ne zemer te Tiranes, ne sy te policise. Dhe askush nuk merr pergjegjesi.

Shqiperia vendi ku deputeti juaj Z Kryeminister merr dhe mbron ne makinen e tij kryetrafikantin e droges duke dekospiruar nje aksion nderkombetar te droges,dhe duke ndimuar ne mos arrestimin e mikut te tij krye trafikant.

Shqiperia vendi ku avionet e droges Z Kryeminister ulen ne mes te dites ngarkohen  dhe largohen perseri te pa shqetesuar.

Shqiperia Z Kryeminister, vendi ku nen preteksin e cmontimit te mafies se vjeter shteterore, ka filluar te  montohet nga oligarket e rinj ne pushtet nje nga mafiet me te fuqishme dhe me te  egra ne rajon.

Ky ishte dije dhe perseri ne mos me keq eshte sot  shteti ligjor ne shqiperi……

Kohe kur sot shqiptaret ne bote kane rene shume me poshte se afrikanet dikur nen regjimin e Aparteidit.
Bark dhe kembe zbathurit e Afrikes, megjithe se dhe ata refugjate, kane 100% te drejta me shume se shqiptaret megjithese ne ndodhemi brenda dhe ne zemer te Europes,sot ata kane nje tjeter status,ate te dokumentave te sigurta. Ata dhe vellezerit e tyre  qe futen cdo dite nga Greqia drejt shqiperise dhe kapen ferrave te Kakavijes Tri urave dhe Kapshtice, si minjte e arave per te penetruar mbasandaj drejt europes.

Ju japin nje alternative vajzave dhe grave shqiptare qe nuk fitojne dot te drejten e azilit ne europe.

Doni te qendroni ne europe? Martohuni me ne……minjte e gjirizit.
Cfare dite kerkuan shqiptaret dhe cfare po i pret. Cfare mbolle dhe cfare po korrin.

Dhe e gjtha kjo,jo me ne vitet 90, jo ne vitet 97, as dije nen qeverine e “perbindeshit” Berisha, as kur u dogj Gerdeci, as me 21 Janar.  Por sot ne vitin 2014, ne qeverine tuaj socialiste per integrim, ne qeverine e rilindjes Rama Meta.

Z Kryeminister,a kini pyetuur ministrin tuaj “Kalamai me kollare”.

Ku ndodhen sot (miqte e tu) ish te perndiekurit ata qe ju, dhe ministri i sotem “Kalamai me kollare” ashtu sic e kane etiketuar ish te perndjekurit   para disa muajve , ata qe ju i mbronit me shpirt dite e nate kur ju duheshin dikur ne syte e botes. Ata qe arriten nga zhgenjimet e gjithe politikes dhe  zjarrin ti vene vetes  duke kerkuar te drejtat dhe demshperblimin e viteve te burgut.

Sot ne qeverine e kesaj  rilindjeje  qe dikur ju rrinte pas dhe i inicionte ne veprimet e tyre, ish te perndiekurit po ikin .Po ikin larg shtepise dhe shqiperise duke kerkuar perseri azil politik. Ata e ndiene se u zhgenjyen dhe u perdoren politikisht nga ju, ashtu sic u perdoren dhe u hodhen dhe viktimat e 21 Janarit me kater pllaka bronxi qe i shkelin cdo dite me kembe ne bulevard qytetaret. Dhe e gjitha kjo sepse ju i shitet mbas nje marveshie dhe bashkpunimi  ngjalash ne gjirin e Lalezit me z Meta. Perse ish te persekutuarit u larguan sot ne qeverine tuaj dhe  jo dije ne kohen e “diktatorit” Berisha, perse sot ne vitin 2014. Kur ne qeveri jeni vete ju miku i tyre i djeshem dhe i sotem . Sepse  kete mashtrim ata e mesuan sapo ju ish premtuesit (miqte) e tyre ish opozitare moren pushtetin. Ata tani kane marre rruget e botes duke ri kerkuar perseri azil, sot jo dije. Sot  kur ju ish opozita e djeshme jeni ne pushtet. Ky nuk eshte lapsus por fatkeqesi kombetare. Qeveria Berisha me minister ish vullnetarin e Enverit Bode Rakicken, ata vertet i genjeu, ndersa ju i detyruat perseri te marrin rruget e botes.

Duke pare sot kampet e refugjateve dhe trajtimin e tyre,larg qendrave te banuara, orarin dhe radhen  ne ushqim, mos dhenien  e te drejtes se  levizjes dhe punesimit, jetesen e veshtire  nje dhome  per  nje familje prej 4 pjesetaresh dhe 600 korona ne muaj, baraz me 12 paketa cigareje,

Mu kujtua.

koha dhe vitet 1991~92 kur policija greke vinte  ushtronte dhune dikur ne rruge dhe ne kampet e refugjateve shqiptare, te larguar nga shqiperia menjehere mbas levizjes studentore te Dhjetorit dhe hapjes se kufijve ne zonat kufitare si ne Kostur, Edesa, Gumenice.

Kampi i Kosturit,radhet e gjata per buke, dhe “ushtari Sadam” Nje xhuxh i zi nga Kavalla qe me nje shkop bejzbolli godiste  shqiptaret e shkrete me barkun bosh qe prisnin me ore per te marre nje cope buke.

Ndersa pak kilometra me tutje, ne Vugaciko.(Nje ish qender ushtarake e stervitjes te arratisurve shqiptare ne kohen e diktatures) Ishte Kampi i Vorioepirioteve me te gjitha konditat, megjithe se nga shqiperia vinim te dyja palet.

Mu kujtua.
Greva e urise se ish te perndjekurve  per statusin e refugjatit politik ne kampin e Kosturit,mos dhenien kurre te atij statusi por,vetem nje leje qendrimi 6 mujore te pa rinovueshme  dhe indiferentizmin perballe kesaj klase te pervuajtur  nga autoritet vendase.
Kamionet ushtarake te mbyllur qe vinin cdo nate ne kamp dhe vec refugjateve ish te persekutuar dhe ushtarakeve qe kishin dezertuar, mbusheshin me shqiptaret e tjere dhe i (hidhnin) ne kufi.

Rrahjet barbare te refugjateve nga ushtaret greke neper male,dhunimi dhe perdhunimi i tyre apo lenia pa uje dhe buke per dite te tera.

Gumenica dhe prifti pederast qe ndante ndihma ne kamp,abuzimi me refugjatet dhe prerja me gershere e mjekrres nga nje grup shqiptaresh diten ne mes te sheshit.

Mu kujtua operacioni “Fshesa” ku mijera shqiptare mblidheshin jo vetem rrugeve por dhe ne shtepi, diten dhe naten lidheshin si kafshet dhe perseri me kamiona i degdisnin ne kufi.

Vlora me tre gishtat e Gjinushit dhe Cekes,Imami mbi tank duke kerkuar te marshonte drejt Tiranes. ndersa ju i nderuar Kryeminister,duke shitur piktura apo  neper plaxhet nudo te Frances me miq dhe mikesha qe sot i keni ne qeverine tuaj.

I “katerti i rades” Ulerimat e nenave me femijet e vegjel dhe thirrjet per ndihme, duke u goditur dhe mbytur ne mes te detit nga miresia e anijes luftarake Italiane.

Banditet e politikes dhe skafet e vdekjes.

Peshkaqenet qe prisnin cdo nate te ushqeheshim me trupat e refugjateve qofshin ata, Kurde, Kineze apo Kosovare qe kriminelet i merrnin per ne Itali dhe i hidhnin per ti mbytur ne det.

Po sot z Kryeminister qe ju jeni ne pushte dhe nuk jane me ato vitet e qametit, por viti  juaj i Rilindjes per Integrim.Pikerisht  nje vit mbasi “Shporrem” dhe Berishen,

Shqiptaret po marrin perseri rruget jo me vetem drejt Europes por drejt dhe fundit te botes. Perse sot  Z Kryeminister, kur ju po reformoni policine megjithe cdo dite krimi dhe kriminelet jo vetem qe nuk ndalen por shtohen cdo minute,dhe policet tuaj nuk po munden te mbrojne me koken e tyre dhe jo me ate te qytetareve, sot  kur ju kini hapur dhe zyra pune ne cdo qytet te vendit por vetem pune dhe te punesuar nuk ka, sot kur ju vertet mbyllet Lazaratin por kultivimi dhe transporti i droges nga shqiperia drejt perendimit sa vjen dhe shtohet. Ku krimi,korrupsioni dhe kondrabanda jo vetem qe nuk jane pakesuar por nuk po njohin me kufij.

Deri ku do të shkojë e keqja që ska fund Z  kryeministër?

Shqiptarët nuk ja u kanë per borxh as ju  dhe as politikes suaj, a eshihni ku eshte  katandisur  vendi. Papunësi, varfëri, pasiguri. Rritje të cmimeve, rritje të cmimit të energjise, rritje të cmimit te naftes.Dy milione e 100 mije shqiptare te varfer, te zhytur në borxhe, pa pune, në antkh për buken e gojes dhe pa shprese për të ardhmen,

Ndersa neper rruget e Tiranes dhe gjithe shqiperise po degjohet perseri thirrja e vjeter e tellallit:

Gazeta Tomorri me lajmet e fundit. Gazeta, blini gazeten zoteri.
Hitleri takohet me Ducen….. Rama me Vucicin.Vucic_Rama1

Kategori
Uncategorized

HIS IS DISGUSTING! KJO ËSHTË E PËSHTIRË !

10520852_380744682101722_5305199260270405488_nUEFA gives Serbia the 3-0 win against Albania.

Rezaul Karim Arif

THIS IS DISGUSTING!
UEFA gives Serbia the 3-0 win against Albania because Albanian players couldn’t get back in the game and also has fined both countries’ FA-s with 100.000 euros
Serbia’s fans attacked Albanian players with chairs too, and on top of that even stewards attacked Albanians (Cana) even thought they were there for security.
What if this happened to Germany, England or, Spain ? Would the decision be the same? I don’t think so…
SayYesToRacism UEFA
Football

THIS IS DISGUSTING! KJO ËSHTË E PËSHTIRË !

UEFA i jep Serbise fitoren e 3-0 fitore kundër Albanias sepse lojtarët shqiptarë nuk do të mund të kthehen në lojë.
Tifozët e Serbisë kane goditur lojtarët shqiptarë me karrige.
Po në qoftë se kjo qe ndodhi me Albanien do te ndodhte me Germany,England, Spain.A do të jetë vendimi i njëjtë? Unë nuk mendoj kështu …
SayYesToRacism UEFA.

Kategori
Uncategorized

Nuk na e ka fajin UEFA por serbofilët shqiptarë

1486717_630197200372421_295874933_n

Kur Kamber Loshi, fshatari analfabet nga Drenica e gjeti veten të rrethuar nga policët dhe ushtarët serbë rreth 90 vite më parë, ai tha një fjalë të madhe, të cilën mund ta kishin vërtetuar në ndërkohë me libra historianët tanë, nëse do të kishte të tillë që e meritojnë emrin ndër shqiptarët. Kamber Loshi tha: “Paj, shumë e keqe kjo Serbi,/por ma i keq shqiptari faqezi!”
Kamber Loshi e kishte fjalën për shqiptarët tradhtarë, që i shërbenin Serbisë, të shiturit te ajo, një prej të cilëve e spiunoi edhe atë te serbët. Ndeshja Serbi-Shqipëri dhe ato që ndodhën pas ndërprerjes së saj, deri më sot kur u dha vendimi nga UEFA, vërtetuan postulatin historik të Kamber Loshit. Serbia nuk do të kishte arritur që të zbatonte skenarin që kishte bërë për ndeshjen Serbi-Shqipëri, me ndërprerje të saj pas dërgimit të dronit, si shkas për të ushtruar dhunë fizike masive ndaj lojtarëve shqiptarë, e pastaj të arrinte t’ i nxirrte fajtorë për braktisjen e ndeshjes, nëse nuk do të ishte ndihmuar prej serbofilëve shqiptarë.
Përfaqësuesja e Shqipërisë doli në fushën e stadiumit të Beogradit, e tradhtuar nga Federata Shqiptare e Futbollit (FSHF), e kryesuar nga Armando Duka dhe nga Qeveria e Shqipërisë, e kryesuar nga Edi Rama. Krejt agjenda dhe sjellja e FSHF, para, gjatë dhe pas ndeshjes, ishte kushtëzuar nga agjenda e vizitës së ardhshme të Kryeministrit Rama në Beograd, pra që të mos e dëmtonte sadopak agjendën politike të Edi Ramës.
Vetëm kështu mund të shpjegohet fakti që delegacioni zyrtar i FSHF në Beograd, nuk i kërkoi zyrtarisht delegatit të UEFA-s, që para fillimit të ndeshjes, që në bazë të rregullores së UEFA-s, të hiqeshin posterat me përmbajtje politike raciste dhe nacionaliste nga stadiumi, si dhe simbolika e tillë. Ky do të kishte qenë momenti i duhur që FSHF t’ i adresonte UEFA-s ankimin e saj për këtë çështje, se kështu delegati i UEFA nuk mund ta shpërfillte këtë problem, ashtu siç bëri në raportin e tij pas ndeshjes. Delegati i UEFA do të kishte qenë i detyruar që t’ ua kërkonte autoriteteve serbe këtë gjë. Kuptohet se kjo do të sillte një konflikt mes Policisë Serbe dhe tifozëve serbe, por nga një zhvillim i tillë ne nuk kishim asgjë për të humbur. Por nga një zhvillim i tillë humbte Kryeministri Rama, i cili nuk donte që t’ i bënte të pakënaqur serbët. Dhe Armando Duka nuk donte që të bënte të pakënaqur Edi Ramën.
Pasi të niste ndeshja, FSHF duhet t’ i kërkonte zyrtarisht delegatit të UEFA që organizatorët e ndeshjes (pala serbe) të ndalonin koret raciste antishqiptare, madje t’ i vinin në dorë për këtë qëllim edhe një fjalor anglisht-serbisht, që t’ i bënin me dije se çfarë ishte përmbajtja e sloganeve që thoshte në kor krejt stadiumi. Në këto rrethana, delegati i UEFA ishte i detyruar që të vepronte. Loja do të ndërpritej dhe mund të arrihej deri te zbrazja e stadiumit nga Policia Serbe. Çfarë do të kishte humbur Shqipëria nga kjo gjë? Por nga kjo humbte Kryeministri Rama, i cili nuk donte që t’ i bënte të pakënaqur serbët. Dhe Armando Duka nuk donte që të bënte të pakënaqur Edi Ramën.
FSHF doli me ankesë për posterat dhe koret raciste në stadium vetëm pas ndeshjes, kur ajo u ndërpre në rrethana që dukej qartë se do të sillnin ndëshkimin e Shqipërisë. Por tashmë kjo ankesë nuk kishte më vlerë. Problemi nuk ishte se gjatë ndeshjes delegate i UEFA nuk i dëgjoi koret raciste antishqiptare dhe nuk i pa posterat raciste dhe nacionaliste. Problemi ishte se këto nuk i panë dhe dëgjuan zyrtarët e FSHF të cilët qenë në stadium si pjesë e delegacionit zyrtar. FSHF duhet ta kishte përdorur numrin e anëtarëve të delegacionit zyrtar që do të ulej në shkallët e stadiumit, për të çuar si anëtarë të delegacionit sa më shumë njohës të gjuhës serbe, të cilët do të evidentonin në moment prova për koret dhe posterat, dhe do t’ ua bënin të ditur zyrtarëve të FSHF të cilët komunikonin me delegatin e UEFA. Në vend që të bënte këtë Armando Duka mori në delegacion njerëz të cilëve nuk iu takonte të ishin si vëllai i Kryeministrit Rama, apo biznismenë që kanë interesa në Serbi, si dhe njerëz si Blendi Fevziu, Sokol Balla, Andi Bushati (ky i fundit një ditë para ndeshjes në emisionin e Fevziut, pasi u shpreh kundër përfaqësueses së futbollit me lojtarë me origjinë nga Kosova, shtoi duke u zgërdhirë: “Të shohim sa vlejnë lojtarët e kombëtares se ndoshta i rrahin nesër e nuk vlejnë më asgjë”) Ky Andi Bushati, nëse donte të shkonte në Beograd, mund të kishte qenë fare mirë me tifozët serbë, por jo si pjesë e delegacionit zyrtar shqiptar. Si ai kishte dhe shumë të tjerë që nuk e meritonin të ishin në delegacion, ku iu kishin zënë vendin ekspertëve, të cilët duhet të ishin atë ditë atje.
Pozita e Shqipërisë në gjyqin e UEFA do të kishte qenë shumë më e lehtë nëse Qeveria e Shqipërisë, dhe posaçërisht Kryeministri Rama, i cili u akuzua personalisht dhe familjarisht për organizimin e një akti terrorist në Beograd me rastin e ndeshjes do ta kishin denoncuar dronin si një provokacion shtetëror serb, që në momentet e para pas ndeshjes kur vërshuan akuzat nga shtetarët serbë. Droni u bë shkak për dhunën masive të ushtruar ndaj lojtarëve tanë, që kishte qëllim që t’ i detyronte lojtarët tanë që ose ta braktisnin ndeshjen, ose të riktheheshin të luanin të dhunuar fizikisht, pra me një handicap të madh ndaj palës serbe. Qeveria e Shqipërisë, dhe posaçërisht Kryeministri Duhet t’ i kishin kërkuar Qeverisë serbe dosjen me të dhënat që vërtetonte se droni ishte një provokacion i bërë nga pala shqiptare. Meqënëse Kryeministri serb tha se ishte informuar Bashkimi Europian tre orë para ndeshjes për provokacionin e përgatitur nga shteti shqiptar, Kryeministri Rama duhet t’ i kishte kërkuar BE që të ndërmerrte një hetim për këtë çështje, në bashkëpunim me të dy qeveritë. Qeveria e Shqipërisë dhe posaçërisht Kryeministri Rama duhet të kishin dalë me një shpjegim të hollësishëm publik për çështjen e dronit me banner, ku duke përdorur të gjithë faktet e shumta të tregonin se ky incident ishte një sajesë e shërbimeve të fshehta serbe.
Droni pati një rol kyç në ndërprerjen e ndeshjes (tjetër gjë është ndërprerja e lojës për hedhje lëndësh piroteknike në fushë nga tifozët serbë dhe tjetër gjë ndërprerja e ndeshjes), dhe u bë shkak për dhunën fizike masive të ushtruar nga tifozët serbë ndaj lojtarëve tanë. Dhuna fizike ishte një provokacion i organizuar serb për t’ i bërë lojtarët tanë që të vendosnin të mos e vazhdonin ndeshjen pas ndërprerjes. Nëse autorësia e dronit do t’ u mbetej zyrtarisht serbëve, atëherë nuk do të mund të fajësohej përfaqësuesja jonë për refuzimin për të vazhduar të luante një ndeshje ku organizatorët kishin inskenuar provokacione politike në mënyrë të tillë që të arrihej te ndërprerja e ndeshjes. FSHF nuk e akuzoi zyrtarisht palën serbe si inskenuese të incidentit me dronin dhe bannerin, ndonëse nga ana e saj homologia serbe e FSHF e akuzoi zyrtarisht FSHF para UEFA-s se njerëz brenda delegacionit zyrtar shqiptar mbajnë autorësinë e dronit. FSHF nuk i kërkoi UEFA-s që të bënte hetime mbi faktet elementare të incidentit me dronin dhe bannerin, duke ua adresuar UEFA qoftë edhe si pyetje të thjeshta autoriteteve serbe, të cilët kishin detyrimin të kthenin përgjigje.
FSHF nuk e ka sqaruar ende se cili ishte qëndrimi i saj kur u bë takimi tripalësh mes delegatit të UEFA dhe gjyqtarit nga njëra anë, si dhe palës serbe e asaj shqiptare pas ndërprerjes së ndeshjes kur po diskutoheshin opsionet. Pala serbe thotë se ka ofruar tre opsione: Që ndeshja të vazhdonte të luhej, që ndeshja të luhej pasi të qenë larguar tifozët nga stadiumi, që ndeshja të luhej të nesërmen. FSHF duket se nuk ka bërë asnjë përpjekje që ta artikulonte juridikisht vendimin e lojtarëve tanë se nuk ishin në gjendje që ta vazhdonin ndeshjen. Lojtarët tanë shprehën mendimin e tyre sipas përjetimeve që patën. Por nga ata nuk mund të kërkohej të shpreheshin për anën juridike të çështjes. Shqipëria duhet të kishte paraqitur opsionet e saj, ku më i miri do të kishte qenë që ndeshja të luhej sa më shpejt që të ishte e mundur, pasi lojtarët shqiptarë t’ i nënshtroheshin një kontrolli dhe trajtimi të shpejtë mjekësor, të çertifikuar nga UEFA. Ndryshe do të dukej, ju duhej thënë delegatit të UEFA-s, se iu dha dorë e lirë palës serbe që, meqënëse nuk po e mundte dot Shqipërinë me lojë në fushë, atëherë ta ndërpriste ndeshjen për t’ i rrahur fizikisht lojtarët shqiptarë, që pastaj të mund t’ i mposhtte në fushë. Kjo është e papranueshme. Kjo do të thoshte që ndeshja të luhej jo më parë se të nesërmen, dhe e implikonte UEFA-n që të hetonte për dhunën ndaj lojtarëve shqiptarë.
Por serbofilët shqiptarë të FSHF nuk vepruan kështu, se nëse vepronin kështu do t’ i prishej skenari Serbisë. Të keqen më të madhe e kemi nga serbofilët shqiptarë. Nga ata që vazhdojnë në sport veprën që Esat Toptani, ati i kolaboracinizmit serb te shqiptarët, nisi dikur në politikë./Kastriot Myftaraj

Kategori
Uncategorized

EDVIN RAMA LUAN ME DISA PORTA NJEHERESH DUKE PERJASHTUAR SHBA DHE NATO.

Beogradi kryeqytet i shovinizmit, lojë me shumë porta me rusët dhe kinezët, Tirana kërcen vallen e Berlinit dhe të BE, mendon se ku të fshehë paratë.

Veprimtari shqiptar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Shenasi Rama  komenton tensionimin e befte te mardhenieve nemes serbeve dhe shqiptareve,ndersa ben dhe nje analize per tiparet e udheheqesve politike te serbeve dhe shqiptareve,ne raport me pushtetin, parane, BE,NATO_n, Rusine, historine dhe konfliktet e se kaluares. Ish studenti i Dhjetorit 90 dhe protagonist i levizjeve per demokraci,thote se te dy popujt kane nje mosbesim te thelle ndaj njeri tjetrit,ndersa shtoi se fluturakja  nuk hapi ndonje plage te re,po vetem se e gervishti plagen qe kishte yene kore. Rama pohoi se Beogradi eshte nje kryeqytet shume nacionalist dhe qartesisht shovinist,ndersa luan me disa porta njeheresh,si me Rusine, Kinen dhe BE ne, duke perjashtuar SHBA ne dhe NATON. Ndersa per parine e Tiranes, Shenasi Rama pohohi se udheheqesit e Tiranes kervcejne vallen e BE se dhe te gjermaneve per interesa financiare,duke menduar se ku te fshehin parate.shinasi

Tirana nuk ka asnjë lloj kujtese historike por kërkon afrim me çdo kusht për interesa ekonomike dhe e shtyrë nga të huajt. Tani raportet midis shtetit serb dhe atij shqiptar duhet  të shihen në këto nivele.

Së pari,popujt kanë një mosbesim të thellë ndaj njeri-tjetrit.

Së dyti, Beogradi është një kryeqytet shumë nacionalist me një nivel dërgjegjësimi ekstrem që është qartësisht shovinist,por që e ruan sjelljen kozmopolitane në nivelin e parisë kur i shërben asaj.

Tirana ështe një qytet shumë kozmopolitan,në te cilin,përtej rinisë dhe të shpërngulurve nuk ka ndërgjegje kombëtare dhe ku sjellja politike nuk përcaktohet nga interesi i shtetit apo ai kombëtar,por nga interesat parise që e kontrollon atë shoqëri me dore të hekurt…