Kategori
Uncategorized

1961/60 vjet nga inskenimi i “komplotit çam”

Regjimi komunist deklaroi në vitin 1960 se tri shtete: Jugosllavia, Greqia dhe SHBA, në bashkëpunim me grupe shqiptare brenda dhe jashtë vendit, po përgatiteshin të rrëzonin shtetin socialist në Shqipëri.

I gjithë ky skenar sa qesharak aq edhe propagandistik, shërbeu për dy qëllime: për të shuar një veprimtari (të cilën as e preku në fakt) dhe për të goditur me themele komunitetin çam që jetonte në Shqipëri. Historia nis në vitin 1957, teksa në Tiranë erdhi informacioni se zbulimi amerikan kishte dy kanale informacioni në zonën e Devollit dhe në Konispol.

Duke dështuar prej vitesh të gjente këto dy kanale, regjimi komunist inskenoi një proces ndaj “grupit çam”, i cili as kishte lidhje me kanalet në fjalë. Me vendimin nr.5, datë 27.5.1961, të këshillit gjyqësor të posçëm të Gjykatës së Lartë, të pandehurit morën këto dënime:

-Kur shkuam në Linzë, ishte errësirë dhe vendi me shkurre. Temen e kapëm dy veta dhe zvarrë e zbritëm rreth 20 metra poshtë rrugës, vendi ishte shumë i pjerrët. E çuam ku ishte një gropë e hapur, se kush e kishte bërë, nuk e di. E hodhëm në gropë. Në gropë, me sa më kujtohet, dikush i ra me kazmë në kokë disa herë dhe tha sa të fortë e ka kokën. Para se ta hidhnim në gropë, Jorgo Bimo i hoqi pantallonat dhe një bluzë kadife dhe i mori me vete. Pas kësaj e mbuluam me baltë, shkuam tek makinat dhe erdhëm në Tiranë.


-Gropën e bëri shoferi që na çoi ne në Maminas, i cili posa na çoi, u largua dhe u kthye në mbrëmje, që na mori, këtë detyrë ai e kishte marrë nga Mihallaq Ziçishti. Si e zbritën kufomën te gropa, shkova dhe unë. Për t’u siguruar për vdekjes e Temes, unë me një kazmë që gjeta aty pranë, i rashë Teme Sejkos në kokë disa herë derisa iu prish fare koka. Më kazmë e qëlluan edhe shokët e tjerë. Pasi e hodhëm në gropë, e mbuluam me baltë dhe u larguam

Kategori
Uncategorized

Ish K/prokurori Llalla: kam materiale komprometuese për politikanët tanë por edhe përfaqësuesit e huaj aktiv në vendin tonë, materiale që do të shkaktonin termet në politikën shqiptare, por ndoshta edhe në diplomacinë e huaja në Shqipëri.

Llalla ekziston një perceptim që ju keni materiale komprometuese për politikanët tanë por edhe përfaqësuesit e huaj aktiv në vendin tonë, materiale që do të shkaktonin termet në politikën shqiptare, por ndoshta edhe në diplomacinë e huaja në Shqipëri.

Si qëndron e vërteta dhe a keni realisht një koment për këto, nuk dua t’ju krahasoj me çantën e zezë të Spartak Brahos. Pra po flasim për momentin kur keni drejtuar prokurorinë në kohën kur korrupsioni ka arritur nivele të frikshme?

Pra i keni jo vetëm në mendje?

Ka materiale të bollshme.

Sekretari i Shtetit Tillerson që ka firmosur deklarimin non-grada të Adriatik Llallës ishte aksioner në këtë kompani, a jam korrekt?

Po, është e vërtetë.

Kryeprokurori Adriatik Llalla lëshoi akuza të forta kur u pyet në lidhje me skandalin e kompanisë Bankers, që po hetohej nga prokuroria, për të cilin pati ndërhyrje nga ish-ambasadori Donald Lu

Tashmë është e njohur për median, është një email që Donald Lu ju ka dërguar ju dhe thotë: Z. Llalla faleminderit për përgjigjen tuaj të shpejtë, nuk mund të theksoj mjaftueshëm se sa i shqetësuar jam personalisht për pasoja e ndjekjes penale të këtyre personave të Bankers Petroleum nga prokurori i Fierit. Në çdo vend tjetër do të prisnim të shihnim gjoba dhe penalitete administrative. Akuzat penale janë të pazakonta. Kjo do të ketë një ndikim kryesor në aftësinë e Shqipërisë për të tërhequr investime të huaja pikërisht kur ministri Gjiknuri po përpiqet të kërkoj investime të huaja që të marrin pjesë në ankand për blloqet e naftës në Shqipëri. Dua te jem i sinqertë me ju që është dyshimi im që trysnia dhe presioni politik është pas vendimit të prokurorit të Fierit. Ne do ta ndjekim këtë çështje nga shumë afër, me respekt Donald Lu.”

Kjo është Email i dërguar nga Donald Lu, çfarë e lidh Donald Lu me Bankers dhe cila është e vërteta, a kishit ju dyshime që prokurori i Fierit i ka kërkuar ryshfet Bankers.

Ish Prokurori i Fierit ka ushtruar në mënyrë korrekte punën, ai që ka pasur çështjen ka nisur një hetim në rrugë normale për situatën që ndodhi në disa puse nafte që sollën pasoje në zonën naftëmbajtëse, por edhe pronat e banorëve dhe ka qenë një nga debatet e tjera që kam pasur me zotin Lu.

Lu ndërhyri për çështjen e Bankers dhe te Fevziu keni thënë që ju ka njoftuar një biznesmen i fuqishëm, që nëse nuk do të pushoni çështjen zoti Lu do të vijë në zyrën tuaj, a ndodhi kjo?

Si e kam përmendur atje po.

Zoti Lu ju erdhi me pronarin e Bankers?

Po ne u prezantuam dhe rezultoi që ai ishte pronari ose menaxheri që vinte nga Kanadaja.

Dhe si u ndatë nga ky takim? 

Në të njëjtat rrethana, duke këmbënguli që prokuroria do të hetojë rastin në mënyrë korrekte deri në fund dhe nëse do të vlerësoj që nëse kishte përgjegjësi penale një punonjës i kompanisë do të shkonte drejt përgjegjësisë penale ose në të kundërt çështja do të merrte një rrugë tjetër.

Ju nuk e ndaluat hetimin? 

Jo asnjëherë, i kemi kërkuar kompanisë që të ç’dëmtonin banorët e asaj zonës që edhe sot besoj që janë pa banesa, por asnjë nuk e mori këtë përgjegjësi.

Sekretari i Shtetit Tillerson që ka firmosur deklarimin non-grada të Adriatik Llallës ishte aksioner në këtë kompani, a jam korrekt?

Po, është e vërtetë.

Ju po e pranoni që Tillerson që ka firmosur deklarimin non-grata ishte aksioner i kësaj kompanie që ju nuk keni ndalur hetimin ndaj saj të kërkuar nga Donald Lu. Në përgjigjen e DASH ndaj prokurorisë shqiptare nuk ka asnjë të dhënë konkrete përveç faktit që thuhet se ka kryer korrupsion masiv sipas opinionit. A e konsideroni këtë rast si një hakmarrje të numrit një të DASH ndaj jush?

Nëse do të shkonte rasti im që rasti i parë në botë ku do të cenoheshin interesat e Sekretarit të DASH do të ishte interesante nëse do të lidhej me këtë, por faktin që Tillerson është ortak kësaj kompanie mund ta vërtetoj çdokush.

Ju mendoni se u cënuan interesat e zotit Tillerson që u shkarkua më vonë nga Trump?

Pse jo!

Por nuk aludoni deri aty që mendoni se ai u shkarkua për rastin tuaj?

Jo nuk e besoj.

Megjithatë po në ato vite kanë filluar disa shpime të tjera për naftë edhe te Bankers, por edhe të kompanive të tjera ku Soros ishte aksioner, a keni informacion që Soros është aksioner të Bankers?

Jo, nuk kam informacione.

Plus kësaj është i njohur fakti që Xhorxh Soros ka qenë inspirues dhe përfitues nga donacioni i Reformës në Drejtësi në Shqipëri. A e lidhni edhe këtë sulm ndaj jush me këtë emër apo jo.

Çdo gjë mund të jetë e mundur lidhur me përplasjen që ka ndodhur me ambasadorin Lu në 2016 ku me cilësoi si pengues në Reformën në Drejtësi në rrethana krejt absurde, pasi prokurori nuk kishte asnjë kompetence mbi legjislativin ose ekzekutivin që ta pengonte reformën fare. I kërkohej nga grupi i eksperteve ne i vendosëm më të mirët, ndërsa në tryeza pune unë kisha mendimet e mia për mënyrën se si duhet të funksiononte institucioni i prokurorisë.

Sot ambasadori i SHBA nuk është Lu, por Kim dhe ditën që është marrë vendimi për ju që jeni dënuar me 2 vite burg ka reaguar në Tuitter e cila thotë: Më vjen mirë që shoh që jep rezultate kjo përfshirë dhe ish-zyrtarë të lartë që u është ndaluar hyrja në SHBA për korrupsion, tregon qe askush pavarësisht sa i fuqishëm nuk është mbi ligjin, kur të gjithë janë te barabarte para ligjit të gjithë kanë dinjitet. Ky është dinjiteti vërtetë ju drejtohet ju apo Sali Berishës, pasi është dita kur është publikuar reagimi i Blinken për Berishën.

Siç duket nga teksti ky Tuitter ka lidhje me mua, nuk e kam ndjekur pasi kur jam larguar jam tërhequr në jetën time private, në pritje të përfundimit të procesit gjyqësor, për të parë ecurinë dhe zhvillimet, por nuk e kam ndjekur deklarata e ambasadores.

Duke parë pozitat në të cilat jeni, a jeni penduar që nuk keni dëgjuar këshillat e ambasadorit Lu. Lalla sot si ish-i persekutuar a e kupton qe me Amerikën edhe kur s’ka të drejtë nuk luhet.

E kam të vështirë të pranoj me atë që Amerika është e njëjtë me atë që ishin ambasadorët.

Por veproi Sekretari i Shtetit.

Po veproi, por megjithatë e kam të vështirë ta pranoj që Amerika vepron në këtë formë. Unë, familja ime u persekutuam vetëm pasi ishim të njohur për mendimet tona pro amerikane, pro demokratike kundër një regjimi totalitar siç ishte diktatura komuniste.

Babai juaj është dënuar nga regjimi komunist si një agjent i CIA-s, ndërsa ju djali i tij jeni shpallur non grata po nga SHBA, a e keni imagjinuar ndonjëherë një situatë të tillë? 

Babai ka bërë 15 vite burg.

A keni pyetur ndonjëherë nëse ka qenë agjent i CIA-s?

Gjate gjithë kohës që babi ishte gjallë në diktature kur ishte koha për të dëgjuar Zërin e Amerikës, ne mblidheshim në një dhomë të fshehtë dhe shpresonim se ca do të bëhej kur do të ndërhynte Amerika dhe do të na mbështeste në rrugen tonë drejtë demokracisë. Çfarëdo mund të ketë ndodhur, por në dijeninë time nuk di që të ketë shërbyer si agjent, përveç faktit që babi im ka mbaruar një shkollë amerikane dhe ka shërbyer në shumë aktivitete të ndryshme dhe ato janë tema që gjithkush i merr në varr.

Duke pasur parasysh Donald Lu, sekretarin Tillerson rasti konkret a është kjo Amerika që shpresonim të ishte kur e dëgjonim Zërin e Amerikës fshehurazi?

Realisht ndjej një zhgënjim, nisur që nga ambasada që kemi këtu e cila pala shqiptare personeli është i gjithi pasardhës të nomenklaturës së kuqe të zyrtarëve më të lartë të kohës së komunizmit, dhe çuditërisht të gjithë ata që zgjidhen nga lotaria amerikane janë nga kjo kategori.

Ju thoni se po drejtoheni padrejtësisht dhe me presionin Ambasadës, a është SPAK nën ndikim e Ambasadës Amerikane?

Po!

Jeni i bindur për këtë?

Jam i bindur që gjërat e bëra publike dhe seancat e mia ndiqeshin nga përfaqësuesit të ambasadës dhe gjyqtarja gjithë kohës mbante një kontakt vizual me një çift që ndodhej në sallë dhe mesa duket merrte aprovimet nëse do të miratoni një veprim të caktuar duket qartë ndikimi i tyre në sallën e gjyqit.

Kategori
Uncategorized

Skandali/ Llalla: Romana Vlahutin më kërkoi të arrestoj Sali Berishën .

Në asnjë rast nuk ka pasur që hetimi të nxjerr prova që Sali Berisha të ishte përfshirë në një situatë paligjshmërie.

Jo asnjë rast.

Ish Kryeprokurori Shqiptar Adriatik Llalla deklaron sesi Ambasadorja e Bashkimit Europian, duke shfrytezuar në mënyren më absuede postin e saj diplomatik pa asnje akuzë a fakt më kërkoj në zyren e Prokurorit të përgjithshëm arrestimin e Berishes, kur vendi po kanabizohej nga banda e Ramës dhe Saimir Tahirit.

Kryeprokurori LLalla:

Po, më është bërë një kërkesë absurde nga një ambasadore, pa asnjë fakt a provë, duke më kërkuar që të arrestohet.

Kjo kërkesë që është bërë në zyrën time nga ambasadorja e BE-së Romana Vlahutin me arsyen që të arrestohet dhe të ndiqet shembulli i Kroacisë.

Në intervistën me Çim Pekën, ish-kryeprokurori Adriatik Llalla bëri deklaratën e fortë, kur tha se ish-ambasadorja e BE, Romana Vlahutin i kishte kërkuar arrestimin e Sali Berishës

Zoti Lalla nuk jeni i vetmi qe jeni kërcënuar nga një ambasador amerikan, në këtë studio ku jeni ulur ju është e bujshme deklaratat e Presidentit Meta i cili tha: Ambasadorja Kim me kërkoi të shkel ligjin pasi siç tha Meta edhe ne kemi gjera për ju; pra është një shantazh i drejtpërdrejtë.

Skandali/ Llalla: Romana Vlahutin më kërkoi të arrestoj Sali Berishën

Ndërkohë zoti Berisha në mënyrë surprizë është shpallur non-grata nga SHBA ashtu si ju në të njëjtat argumente edhe përgjigja e zëdhënësit të DASH është me motivacioni se opinioni në Shqipëri dhe rajon është i bindur për korrupsionin por nuk kërkohen prova nga ne. A është kërkuar Adriatik Llallës si kryeprokuror të arrestojë Ilir Metën dhe Sali Berishën?

Kjo është temë për të cilën jam shprehur më herët dhe duket e pavend që t’i rikthehemi të tillë diskutimi dhe të mos ta ripërsërisim.

Kohë e kaluar, por a ju është kërkuar konkretisht me emër të arrestohet Sali Berisha konkretisht nga një ambasador?

Për Berishën po, më është kërkuar që të arrestohet, një kërkesë që është bërë nga ambasadorja e BE-së Romana Vlahutin që të arrestohet dhe të ndiqet shembulli i Kroacisë.

Vlahudin dhe ekipi ”rilindas” Veliaj-Tahiri, duke luajtur futboll.

Ajo më tha se, që Shqipëria të futet në BE duhet të ndjekë rrugën e Kroacisë dhe të arrestojë Sali Berishën dhe ti ke rastin që të tregosh forcën tënde të ndihmosh Shqipërinë të futet në BE. Ajo ka përfituar nga rasti që ishte në statusin e diplomates, sepse në kushte të tjera kjo është e patolerueshme për secilin qytetar të lirë kërkohet arrestim pa prova është absurditet që kërkon të hysh në zyrat e një shteti të pavarur dhe ti imponohesh në forma të tilla.

I njoftuat për këtë kërkesë institucionet shqiptare?

Po kam informuar zotin Nishani, Presidenti i Republikës, dhe zotin Meta që ishte kryetar parlamenti.

Si reagoi Nishani? 

Zotit Nishani iu duk e pabesueshme. Vlahutin kishte shkuar menjëherë pas takimit me mua, në zyrën e Metës për të sqaruar këtë debat, duke i paraprirë ndonjë reagimi të mundshëm të tij, moment në të cilin Meta kontaktoi me mua dhe sqaroj se si ishte situata.

A keni pasur prova ju për Sali Berishën?

Në asnjë rast nuk ka pasur që hetimi të nxjerr prova që Sali Berisha të ishte përfshirë në një situatë paligjshmërie.

A ka pasur ndonjë rast që Berisha të jetë akuzuar nga qeveria Rama në prokurori.

Jo asnjë rast.

Në një letër që keni dërguar në Kongresin Amerikan është bërë në media publike dhe nuk e di sa e vërtetë përmbajtja, jeni shprehur që ju është kërkuar nga ambasadori amerikan arrestimi i zotit Meta?

Për zotin Meta u pozicionua vetë dhe pas takimit me Lu u shpreh në mënyrë jo korrekte që tha; unë i besoj ambasadorit dhe jo prokurorisë shqiptare.

Për Berishën ka pasur kërkesë për arrestim vetëm nga Vlahutin dhe jo nga ambasadori amerikan.

Jo ambasadori amerikan.

Kategori
Uncategorized

Pse popujt nuk mbrohen dot nga diktaturat?

Por virusi nuk kërkon të mirën e organizmit por shkatërrimin e tij. Është anullimi i jetës, anullim i së bukurës, ngjyrave, lirisë, dashurisë, larmishmërisë.
Sigurisht që jeta triumfon e në fund organizimi e kupton dhe reagon dhe pse me kosto të rënda.


Ja pse populli ka nevojë REALISHT për arsimim e kulturim humanist. Sepse antikorpet kundër tiranive zhvillohen vetëm nga një pjesëmarrje aktive në politikën dhe ekonominë e vendit. Kurse delegimi e akomodimi në “guackën” individualiste egoiste, të kalb ty dhe guackën tënde boshe.

Nga av. Ledian Droboniku

Kategori
Uncategorized

Washington Times: Berisha padit Blinken, kërkon prova për korrupsionin, fajëson Sorosin

‘Ndryshimi i kufijve do të thotë spastrim dhe zhvendosje popullsish. Do të thotë Serbi e Madhe’,

Nga Washington Times

Ish-Kryeministri i Shqipërisë Sali Berisha këmbëngul se ka ‘zero fakte’ pas akuzave për korrupsion të ngritura së fundmi kundër tij nga Sekretari i Shtetit Antony Blinken, duke thënë se vendimi që i ndalon hyrjen në SHBA është bazuar në ‘dizinformacion’ nga organe të financuara nga filantropi miliarder George Soros.

Në një zhvillim të fundit në konfliktin midis administratës Biden dhe një ish-aleati të profilit të lartë të SHBA në përpjekjet për promovimin e demokracisë në Ballkan, zoti Berisha premtoi në një intervistë me The Washington Times, se do t’i luftonte akuzat e pabaza. Ai tha se avokatët e tij po përgatisin një padi për fyerje kundër zotit Blinken në një gjykatë evropiane.

Një personazh i skenës politike post-komuniste në Shqipëri, Berisha ka sfiduar hapur administratën Biden të tregojë prova për pretendimet kundër tij dhe deklaroi se zyrtarët amerikanë do të bënin mirë të fokusoheshin në rivalët e tij politikë, përfshirë kryeministrin aktual Edi Rama, i cili është kryetar i Partisë Socialiste.

‘Kam bindjen e thellë se kjo deklaratë kundër meje është bazuar tërësisht në informacion të gabuar që zoti Sekretar i Shtetit Antony Blinken ka marrë nga një proces lobimi i korruptuar që përfshin Edi Ramën dhe George Soros, të cilët janë miq të afërt’, tha Berisha. ‘Ata nuk kanë fakte. Asnjë fare. Sikur të bënin të ditur ndonjë, do t’u isha mirënjohës. Por ata nuk kanë prova konkrete të bazuara në fakte, jo në manipulime e shpifje’.

Zoti Berisha, i cili deklaroi pafajësinë në një letër drejtuar zotit Blinken, foli me The Washington Times rreth një javë pasi Sekretari i Shtetit e deklaroi politikanin 76-vjeçar shqiptar – Presidenti i parë post-komunist i vendit në fillim të viteve ‘90 dhe më pas kryeministër nga 2005 deri në 2013 — persona non grata.

Departamenti i Shtetit nuk ofroi detaje për të mbështetur akuzat për korrupsion kundër zotit Berisha. Ai refuzoi edhe të bënte komente për deklaratën e zotit Berisha se vendimi për ndalimin e tij të hynte në SHBA ishte bazuar mbi informacion të rremë të dalë nga organet e medias të financuara nga Soros.

Një zëdhënës i Departamentit që dëshiroi të mbetej anonim tha për The Times se ‘kur Sekretari i Shtetit siguron informacion të besueshëm se një zyrtar është përfshirë direkt ose indirekt në korrupsion sinjifikativ apo në shkelje të rënda të të drejtave të njeriut, atëherë Sekretari është i detyruar (nga ligjet e SHBA) ta përcaktojë apo identifikojë atë zyrtar dhe anëtarët e afërt të familjes’.

Zoti Berisha është zyrtari i katërt shqiptar që ndalohet të hyjë në SHBA për shkak të dyshimeve për korrupsion, raportoi Associated Press. Ai është dukshëm më i larti në rang.

  • Aktualisht anëtar i opozitës në parlamentin shqiptar, si përfaqësues i Partisë Demokratike, ish-kryeministri mbajti një konferencë shtypi më 20 maj për të hedhur poshtë aludimet. Edhe pasardhësi i tij në krye të Partisë Demokratike, Lulzim Basha, bëri thirrje për prova dhe e përshkroi zotin Berisha si liderin shqiptar që ka dhënë ‘kontributin më të shquar për zhvillimin e vendit dhe fuqizimin e demokracisë’.

Zoti Berisha ishte lideri i parë i partisë, duke e drejtuar atë pas revoltës demokratike më 1990 që rrëzoi regjimin komunist. Në dekadat që vijuan ai u shqua si figura politike dominuese në Shqipëri, ndonëse me një trashëgimi të diskutueshme në një vend të famshëm për korrupsionin politik në erën pas Luftës së Ftohtë.

Disa administrata amerikane kanë punuar ngushtë me zotin Berisha. Shpesh edhe e kanë lavdëruar për iniciativat anti-korrupsion dhe i kanë atribuuar hyrjen e vendit në NATO më 2009 dhe lëvizjen drejt anëtarësisë së mundshme në Bashkimin Evropian.

Por akuzat për moskorrektësi kanë dalë në sipërfaqe gjatë viteve. Kundërshtarët politikë e kanë akuzuar vazhdimisht për përdorim të taktikave autoritare dhe për mbyllje syri për korrupsionin dhe aktivitetin e krimit të organizuar. Anarkia për pak sa nuk e mbyti vendin gjatë presidencës së tij kur shumë shqiptarë humbën kursimet e gjithë jetës në firmat mashtruese piramidale.

Berisha e pranoi gjatë intervistës me The Times se korrupsioni ekziston në Shqipëri, por deklaroi se e ka luftuar si Kryeministër. Ai hodhi poshtë me vendosmëri të ketë përfituar sadopak nga posti. Pas një karriere 30-vjeçare në nivelet e lartë të politikës, ai tha se bashkë me gruan jeton në një apartament modest në Tiranë me vetëm 100 mijë euro kursime pensioni.

‘Ne nuk kemi asgjë tjetër në botë. Kjo është e vërteta’, tha.

Ai deklaroi edhe se fëmijët e tij nuk kanë përfituar kurrë nga aktivitete korruptive. ‘Pavarësisht akuzave të rëndë, ata kurrë nuk kanë përfituar, ose nuk është provuar kurrë se ata kanë përfituar, qoftë edhe një qindarkë nga sektori publik dhe ata nuk kanë punuar kurrë me kompani private që punonin me sektorin publik’.

Ai tha se ka pajtuar një avokat francez për të bërë padinë për shpifje kundër zotit Blinken në një gjykatë në Paris.

Fajësimi i Sorosit

Berisha pretendon se është viktimë e një fushate përbaltjeje të orkestruar nga një rrjet organizatash joqeveritare që operojnë në Shqipëri dhe vende të tjera ballkanike me mbështetjen e Fondacionit për Shoqëri të Hapur të Sorosit.

‘Unë kam qenë kritik i hapur i George Soros dhe mikut të tij të afërt Edi Rama, dhe për këtë shkak Departamenti i Shtetit ngriti akuzat kundër meje’, tha Berisha për The Times. ‘Nuk ka arsye tjetër. Nuk mund të ketë arsye tjetër’.

Partia Demokratike e zotit Berisha ka një histori akuzash kundër Sorosit për financim të një klike të korruptuar njerëzish që kanë marrë në dorë kontrollin e institucioneve qeveritare në Shqipëri. Tirana Echo, një organ lajmesh në gjuhën angleze që mbulon Shqipërinë, tregoi në një artikull më 2017 se si partia dhe disa analistë fajësuan ‘Rrjetin Soros’ për financimin dhe ndikimin në hartimin e reformës në drejtësi, në bashkëpunim me ambasadat e SHBA dhe BE në Tiranë.

Deklaratat e zotit Berisha kundër Sorosit janë edhe më komplekse, të lidhura me gjeopolitikën rajonale.

Ai tha në intervistën me The Times se Soros dhe OJQ-të e financuara prej tij në rajon e kanë luftuar që më 2017, kur ai denoncoi publikisht propozimet për ndryshim kufijsh midis Kosovës e Serbisë.

Administrata Trump përkrahte idenë e liderëve serbë për shkëmbim territoresh midis Serbisë e Kosovës, por ajo pati mendime të kundërta në Evropë dhe u kritikua nga Gjermania e të tjerë.

Berisha thotë se iniciativa u promovua nga OJQ të financuara nga Soros dhe se ai e hodhi poshtë pasi ai besonte se do të çonte në dhunë etnike. ‘Ndryshimi i kufijve do të thotë spastrim dhe zhvendosje popullsish. Do të thotë Serbi e Madhe’, thotë ai.

Fondacioni për Shoqëri të Hapur nuk iu përgjigj kërkesë për koment, po ashtu as një zëdhënës i zotit Soros i listuar në sitin e organizatës në internet.

Siti thotë se Fondacioni ka punuar në Shqipëri që më 1992 me ‘mision të ngjashëm me fondacionet motra kudo në botën ish-komuniste, për t’i ndihmuar ato të bëhen shoqëri të hapura, demokratike’.

Ndërkaq, zoti Bolton hodhi dyshime mbi pretendimet e Berishës. Ai tha për Times përmes një email: ‘Nuk e kam idenë se për çfarë flet ai’.

Një burim anonim familjar me zhvillimet tha se nuk ka diskutim që organizatat e financuara nga Soros kanë simpati për Partinë Socialiste të Ramës. ‘(Por) kjo histori nuk ka lidhje me George Soros dhe Berisha e ka gabim që fokusohet te Soros’, tha burimi. ‘Kjo histori ka të bëjë me korrupsionin në nivel të lartë, i cili është i përhapur gjerësisht në Shqipëri, dhe me përpjekjet e qeverisë së SHBA për të ruajtur maturinë dhe lidhjet si me opozitën edhe me partinë në pushtet’.

Momenti i vendimit

Disa analistë kanë ngritur pikëpyetje për vendimin e administratës Biden për të vepruar kundër zotit Berisha tetë vjet pas largimit nga posti i lartë.

‘Momenti nuk është i mirë’, thotë Janusz Bugajski i Jamestoën Foundation për Zërin e Amerikës. ‘Nuk e kuptoj se pse është veçuar nga të tjerët një ish lider politik që nuk është më në pushtet. Kjo është diçka që mund të bëhet në vendin e tij. Nëse kanë prova, ata mund ta çojnë në gjyq, të hapin hetime, e kështu me radhë’.

Berisha tha për The Times se ai ishte befasuar nga deklarata e 19 majit e zotit Blinken dhe se fillimisht e mësoi nga media.

  • Ai thotë se mban mend që ka qenë ‘tepër i lavdëruar nga qeveria e SHBA’ më 2005, kur qeveria e tij mbikëqyri ndryshimet kushtetuese për heqjen e imunitetit për zyrtarët e korruptuar. Lëvizje që ndihmoi në tërheqjen e investimeve të huaja të domosdoshme për vendin.

’Rezultati ishte rritja katër herë e investimeve të huaja në Shqipëri’, thotë Berisha, duke shtuar se firma të mëdha ndërkombëtare, përfshirë Royal Dutch Shell, Bechtel e të tjera ‘erdhën në Shqipëri falë luftës sonë kundër korrupsionit’.

Ai tha se edhe zoti Blinken i kishte lavdëruar përpjekjet e tij anti-korrupsion kur shërbente si shef shtabi i zëvendëspresidentit Biden gjatë administratës Obama.

‘Kam pasur një takim shumë pozitiv me të më 2009’, tha Berisha.

Syri.net

Ex-Albanian leader rejects U.S. charges of corruption

Berisha claims U.S. billionaire Soros engineered campaign

In this Wednesday, June 26, 2013, photo, Prime Minister Sali Berisha of the Democratic Party concedes defeat in front of his supporters at the party headquarters in Tirana. The United States has sanctioned former Albanian Prime Minister Sali Berisha, barring him from entering the country after being accused of involvement in significant corruption. Berisha, 76, who was also president in the 1990s, is now a lawmaker in the opposition Democratic Party. U.S. Secretary of State Antony Blinken said in a statement Wednesday that Berisha was involved in corrupt acts, such as misappropriation of public funds and interfering with public processes. (AP Photo/Hektor Pustina) **FILE**
 In this Wednesday, June 26, 2013, photo, Prime Minister Sali Berisha of the Democratic Party concedes defeat in front of his supporters at the party headquarters in Tirana. The United States has sanctioned former Albanian Prime Minister Sali Berisha, barring …

By Guy Taylor – The Washington Times – Friday, May 28, 2021 

Albania‘s former Prime Minister Sali Berishainsists there is “zero evidence” behind corruption allegations Secretary of State Antony Blinken leveled against him recently, asserting the decision to bar him from entering the U.S. was based on “misinformation” from outfits backed by billionaire philanthropist and investor George Soros.

In a fresh twist to an already eye-opening clash between the Biden administrationand a former high-profile ally of U.S. efforts to promote democracy in the Balkans, Mr. Berisha vowed in an interview with The Washington Times to fight the allegations, saying his lawyers are preparing a defamation lawsuit against Mr. Blinken in a European court.

A center-right stalwart of Albania‘s post-communist political scene, Mr. Berisha has openly challenged the Biden administrationto show proof of the claims being made against him and asserted that American officials would do better to focus on hispolitical rivals, including current Albanian Prime Minister Edi Rama, who heads the nation’s ruling Socialist Party.

“It is my deep conviction that this declaration against me has been based entirely on misinformation that Mr. Secretary of State Antony Blinken has gotten from a corrupted lobby process involving Edi Rama and George Soros, who are close friends,” Mr. Berisha said. “They have no evidence. None at all. If they announced one bit, I will be most thankful. But they have no concrete proof based on fact, not manipulation or slander.”https://f34c02cce2d139d292505f0d9e81d7d5.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-38/html/container.html

Mr. Berisha, who has declared hisinnocence in a letter to Mr. Blinken, spoke with The Times roughly a week after the secretary of state declared the 76-year-old Albanian politician — one of the Balkan nation’s first post-communist presidents during the early 1990s and later its prime minister from 2005 to 2013 — persona non grata.nullhttps://live.mrf.io/m.washingtontimes.com/index/widgets.mediaPublisher.html?src=www.washingtontimes.com/index/ConnatixVideo-widget.js&index=0&articleUri=https://www.washingtontimes.com/news/2021/may/28/sali-berisha-ex-albanian-leader-rejects-us-charges/&selector=.connatixcontainer#%7B%22scriptId%22%3A%227db7685c4d6041e68c6432bafa302c71%22%2C%22type%22%3A%22playspace%22%2C%22playerId%22%3A%

In a statement on May 19, Mr. Blinken said Mr. Berishahis wife and their two adult children have been barred from entering the U.S. due to Mr. Berisha‘s “involvement in significant corruption.” The statement said that during Mr. Berisha‘s time as prime minister, he was “involved in corrupt acts, such as misappropriation of public funds and interfering with public processes, including using his power for hisown benefit and to enrich his political allies and his family members.”null

“Furthermore, his own rhetoric demonstrates he is willing to protect himself, his family members and his political allies at the expense of independent investigations, anticorruption efforts and accountability measures,” the secretary of state said.

The State Department declined to provide details to support Mr. Blinken‘s corruption allegation against Mr. Berisha. It also declined to comment when pressed by The Times for a response to Mr. Berisha‘s assertion that the decision to bar him from entering the U.S. was based on “misinformation” from outfits backed by Mr. Soros.null

A department spokesperson told The Times on condition of anonymity that “when the secretary of state obtains credible information that an official has been involved, directly or indirectly, in significant corruption or a gross violation of human rights, the secretary is required [under U.S. federal law] to designate or identify that official and his or herimmediate family members.”

Mr. Berisha is Albania‘s fourth official to be barred from entering the U.S. because of suspected corruption, according to The Associated Press. He is by far the highest ranking.null

Currently an opposition member of Albanian parliament representing the country’s conservative Democratic Party, the former prime minister held a press conference on May 20 to reject the allegations. His successor as leader of the Democratic Party, Lulzim Basha, also called for “proof” and described Mr. Berisha as the Albanian leader who made “the most distinguished contribution to the country’s development and strengthening of democracy.”

Mr. Berisha was the party’s first leader, heading it after the 1990 democratic uprising that ousted Albania‘s communist regime. He emerged over the subsequent decades as Albania‘s dominant political figure, albeit with a debatable track record in a country notorious for its political corruption in the post Cold War-era.null

Successive U.S. administration’s worked closely with Mr. Berisha, sometimes even praising him for anti-corruption initiatives and crediting him with ushering the country into NATO in 2009 and moving toward potential European Union membership as well.

But allegations of impropriety have also surfaced over the years. Mr. Berisha‘s political opponents have repeatedly accused him of authoritarian tactics, and of turning a blind eye to corruption and organized criminal activity. Anarchy nearly enveloped the country during his early-1990s presidency when many Albanians lost their life savings to a massive pyramid financial scheme.null

Mr. Berisha acknowledged during hisinterview with The Times that corruption exists in Albania, but claimed to have fought it as prime minister. He also vehemently rejected ever making a dime from graft, asserting that after a 30-year career in high-level politics, he and his wife live in a modest apartment in the Albanian capital of Tirana with only 100,000 euros — roughly $120,000 — in retirement savings.

“We have nothing else on the earth,” hesaid. “This is the truth.”null

He also vowed that his grown children have never benefited from corrupt activities. “Despite huge accusations,” he said, “they never have had, or it was never proved they have had, a penny from the public sector and they never worked with private companies that worked with the public sector.”

He added that he has hired a French lawyer to filed a defamation lawsuit against Mr. Blinken in a Paris court.

Blaming Sorosnull

Mr. Berisha claims to be the victim of a political smear campaign engineered by a network of non-government organizations (NGOs) operating in Albania and other Balkan nations with backing from Mr. Soros‘ Open Society Foundations.

“I have been an outspoken critic of George Soros and his close friend Edi Rama and because of this, the State Department has made this allegation against me and blocked me,” he told The Times. “There is no other reason. There could be no other reason.”null

Mr. Berisha‘s Democratic Party has a history of accusing Mr. Soros of funding a shady corrupt clique of people who have taken control of government institutions in Albania. The Tirana Echo, an English-language news outlet covering Albania, outlined in a 2017 article how the party and several analysts blamed the “Soros Network” for financing and influencing the drafting of the justice reform in Albania, in cooperation with the U.S. and EU embassies in Tirana.

Balkan Insight, a well-respected regional investigative journalism website, has noted that the Hungarian-American Mr. Soros is “often the target of conspiracy theories.” Among those who’ve blamed the U.S. billionaire are Adriatik Llalla, a former Albanian prosecutor general whom the Trump administration declared persona non grata and accused of “significant corruption” in 2018.null

Mr. Llalla was convicted and sentenced to two years in prison in Albania late last month for not declaring his real wealth in asset declarations. A Balkan Insight report noted how Mr. Llalla had claimed back in 2017 that former U.S. Ambassador to Albania Donald Lu was exerting “typical Sorosian pressure” on him by branding at the time as an “enemy of reform.”

Mr. Berisha‘s claims about Mr. Soros are even more nuanced, with ties to regional geopolitics.null

He claimed in his interview with The Times that Mr. Soros and Soros-backed NGOs in the region have had a vendetta against himsince 2017, when he publicly rejected proposals for changes to the Serbia-Kosovo border.

While the Trump administration backed Serbian leaders pushing for territorial swaps between Serbia and Kosovo, the initiative was and remains divisive in wider Europe, drawing criticism from Germany and others.

Mr. Berisha claimed the initiative was promoted by Soros-funded NGOs and that he rejected it because he believed it would lead to ethnic violence. “Changing borders meant cleansing and shifting of populations,” he said. “It means a larger Serbia.”

He also claimed U.S. support for the initiative, particularly from former National Security Advisor John Bolton, was engineered by Soros-backed NGOs working with current Albanian Prime Minister Edi Rama.null

Mr. Berisha says he not only “publicly and fiercely opposed” the territorial swaps idea, he began calling in 2017 for the U.S. government and the European Union to investigate the NGOs for engaging in their own corruption aimed at controlling the region’s political landscape.

Mr. Soros‘ Open Society Foundations did not respond to a request for comment. Nor did a spokesman for Mr. Soros listed on the organization’s website.

The website says it has been working in Albania since 1992 with “a similar mission to its sister foundations across the former communist world — to help them to become open, democratic societies.”null

Mr. Bolton, meanwhile, cast doubt on Mr. Berisha‘s claims, telling The Times via email: “I have no idea what he‘s talking about.”

A source close to the developments who spoke on condition of anonymity said there is no question that Soros-backed organizations “are sympathetic” to Mr. Rama‘s ruling Socialist Party in Albania. “[But] this story is not about George Soros and it’s a mistake for [Mr. Berisha] to focus on Soros,” the source said. “This story is about high-level corruption, which is pervasive in Albania, and the U.S. government’s effort to maintain equanimity and ties to both the opposition and the ruling party.”null

In the letter Mr. Berisha wrote to Mr. Blinken, a copy of which was obtained by The Times, the former prime minister mentioned his history of publicly denouncing Mr. Soros, but steered clear of accusing the secretary of state of basing the decision to bar Mr. Berisha on anything tied to Mr. Soros or Soros-backed NGOs.

A question of timing

Some analysts have questioned the Biden administration‘s decision to act against Mr. Berisha eight years after he left high office.null

“The timing is not good,” Janusz Bugajski of the Jamestown Foundation told Voice of America (VOA). “I don’t understand why a former political leader who’s no longer in office is being singled out. I mean, this should be something that needs to be done domestically at home. If there’s hard evidence, they should push for some sort of trial for some sort of investigations and so on and so forth.”

A report by VOA last week also cited U.S. Deputy Assistant Secretary of State in the Bureau of European and Eurasian Affairs Matthew Palmer as downplaying the relevance of the timing of Mr. Blinken‘s allegations, saying the focus should be on “the seriousness with which the United States takes the issue of public corruption.”null

Mr. Berisha told The Times he was blindsided by the Blinken statement on May 19 and first learned of it via media reports.

He said he recalls being “very highly praised by the U.S. government” back in 2005, when his government oversaw the amendment of Albania‘s constitution to drop immunity protections for corrupt officials, a move that helped draw desperately needed foreign investment to the country.

“The result was direct foreign investment in Albanian increased by four times,” Mr. Berisha said, adding that major international firms, including Royal Dutch Shell, Bechtel and others “came to Albaniabecause of our fight against corruption.”null

He also claimed his anti-corruption efforts were even privately praised by Mr. Blinkenhimself when Mr. Blinken was serving as chief of staff to Vice President Biden during the Obama administration. “I had a very good meeting with him in 2009,” Mr. Berisha said.

Kategori
Uncategorized

Henze: Rama e Roth me çmendurira politike , 15 kushtet për Shqipërinë janë aty dhe pa u plotësuar ato, nuk ka negociata.

Postimi i Martin Henze/

Copenhagen criteria and the 15 additional articles for Albania have been decided in the EU Council,in the European Parliament,in the German Bundestag,including the opening of legal proceedings against Rama for electoral fraud.The political dementia of Roth&Rama is not interesting

Kriteret e Kopenhagës dhe 15 nenet shtesë për Shqipërinë janë vendosur në Këshillin e BE, në Parlamentin Evropian, në Bundestag Gjerman, duke përfshirë hapjen e procedurave ligjore kundër Ramës për mashtrim elektoral. Çmenduria politike e Roth & Ramës nuk është interesante”

Kategori
Uncategorized

ȄSHTȄ KOHA TȄ JEMI TȄ BASHKUAR DHE JO TȄ NDARȄ.

Shkaku ȅshtȅ se ndonjȅ pȅrfaqȅsues i huaj i akredituar nȅ vend dhe ndonjȅ institucion ndȅrkombȅtar nxituan tȅ uronin fituesin.

-Pȅr kȅtȅ arsye kȅrkohet dorȅheqja e kryetarit tȅ Partisȅ me justifikimin se nuk arriti tȅ fitonte zgjedhjet, duke e lidhur me njȅ preçedent tȅ para 13 viteve kur kryetari i partisȅ qȅ qeveriste vendin dhe administronte zhvillimin e zgjedhjeve dha dorȅheqje pas humbjes.

-Duket qȅ rasti nuk ȅshtȅ i njȅjtȅ.

-Kam shkruar disa postime nȅ FB pȅr kȅtȅ situatȅ duke shprehur mendimin se mȅ parȅ tȅ analizohen shkaqet e “humbjes” dhe tȅ metat e drejtimit nga ana e kryetarit tȅ partisȅ dhe mȅ pas tȅ kȅrkohet zȅvȅndȅsimi i tij , nȅqoftȅse ai ȅshtȅ shkaku i humbjes.

Dr.Vili Minarolli/Ish antar i Kryesisȅ tȅ PDSH
Ish Kryetar i Degȅs tȅTiranȅs

Nȅ PDSH po zhvillohet njȅ fushatȅ pȅr zgjedhjen e Kryetarit tȅ partisȅ, njȅ muaj pas ditȅs tȅ votimit dhe pa u pȅrfunduar proçesi i çertifikimit tȅ zgjedhjeve nga KQZ.

Shkaku ȅshtȅ se ndonjȅ pȅrfaqȅsues i huaj i akredituar nȅ vend dhe ndonjȅ institucion ndȅrkombȅtar nxituan tȅ uronin fituesin. Pȅr kȅtȅ arsye kȅrkohet dorȅheqja e kryetarit tȅ Partisȅ me justifikimin se nuk arriti tȅ fitonte zgjedhjet, duke e lidhur me njȅ preçedent tȅ para 13 viteve kur kryetari i partisȅ qȅ qeveriste vendin dhe administronte zhvillimin e zgjedhjeve dha dorȅheqje pas humbjes. Duket qȅ rasti nuk ȅshtȅ i njȅjtȅ. Kam shkruar disa postime nȅ FB pȅr kȅtȅ situatȅ duke shprehur mendimin se mȅ parȅ tȅ analizohen shkaqet e “humbjes” dhe tȅ metat e drejtimit nga ana e kryetarit tȅ partisȅ dhe mȅ pas tȅ kȅrkohet zȅvȅndȅsimi i tij , nȅqoftȅse ai ȅshtȅ shkaku i humbjes.Kryetari Basha iu drejtua KK me njȅ pyetje tȅ thjeshtȅ: “Nȅqoftȅse ju mendoni se zgjedhjet janȅ humbur, unȅ jap dorȅheqje, por nȅqoftȅse zgjedhjet janȅ vjedhur , atȅhere tȅ gjithȅ bashkȅ tȅ evidentojmȅ masakrȅn zgjedhore dhe pastaj tȅ merremi me veten tonȅ”.

Pavarȅsisht se asnjȅ nuk u shpreh pȅr humbjen e zgjedhjeve, KK i partisȅ vendosi qȅ PD tȅ fillonte fushatȅn pȅr zgjedhjen e kryetarit tȅ partisȅ ose rikonfirmimin e atij qȅ ȅshtȅ nȅ detyrȅ.

Megjithatȅ secili nga kandidatȅt ka tȅdrejtȅn e tij dhe nȅ fund edhe unȅ si antar i thjeshtȅ i PD do i uroj pȅr fitoren e tij.

Nga sa kam dȅgjuar , tȅ gjithȅkandidatȅt e rinj parashtrojnȅ , atȅ qȅ e quajnȅ platformȅ dhe ka tȅ bȅjȅ me drejtimin e partisȅ nga ana e tyre.

PD do i duhet tȅ ndeshet pȅrsȅri me kundȅrshtarin e tij politik, i cili tashmȅ ka krijuar njȅ makineri tȅ frikshme elektorale, pasi ka futur nȅn sqetullȅn e tij çdo segment tȅ shtetit, me anȅ tȅ sȅ cilȅs arrin tȅ fitojȅ çdo zgjedhje dhe tȅgjunjȅzojȅ çdo kundȅrshtar.

Nuk ia lejoj vetes as tȅ mbȅshtes as tȅkritikoj veprimet e Kryetarit L.Basha pȅr drejtimin e partisȅ.Nganjȅherȅ kam dashur t’i jap ndonjȅ mendim(jo kȅshillȅ) duke i shkruar personalisht, si njȅ detyrim thjesht moral dhe pa patur asnjȅ pretendim qȅ t’i merrte nȅ konsideratȅ. Por duke i ndjekur ngjarjet dhe veprimet nga jashtȅ, jo gjithnjȅ kam miratuar veprimet e tij.Pȅr shȅmbull nuk e kuptova krijimin e Kȅshillit pȅr pȅrzgjedhjen e kandidaturave pȅr deputetȅ, duke i lȅnȅ shkak zgjedhjeve preferenciale dhe eleminimeve subjektive, kur ekzistojnȅ strukturat pȅrgjegjȅse sipas statutit . Nuk gjej asnjȅ justifikim nȅvendimmarrjen e tij duke shmangur strukturat pȅrkatȅse, siç ishte hartimi i listȅs tȅ deputetȅve nȅ zgjedhjet e vitit 2017 me persona qȅ jo vetȅm ranȅ preh e joshjeve nga ana e kundȅrshtarit politik dhe u bȅnȅ njȅsh me tȅ nȅ veprime tȅhapura antikushtetuese, por u evidentuaredhe pȅr njȅ formim tȅ mangȅt moral, intelektual dhe kulturor. Shprehja e lirȅ e mendimit nȅ forumet e partisȅ, dȅgjimi dhe marrja nȅ konsideratȅ e tyre edhe kur janȅ tȅ ndryshme nga mendimi i kryetarit, respektimi dhe zbatimi e rregullave , mbledhja e forumeve sipas statutit,sigurojnȅ funksionimin e brendshȅm tȅ demokracisȅ nȅ parti.

Pa dashur ta justifikoj zotin Basha, unȅ pȅrsȅri po i kthehem problemit qȅ ka tȅ bȅjȅ me pyetjen qȅ shtrova mȅ sipȅr. Kȅto ditȅ tȅ fushatȅs pȅr kryetar kam dȅgjuar qȅ e pȅrbashkȅta e tyre ȅshtȅkritikat ndaj veprimeve dhe vendimeve tȅkryetarit nȅ detyrȅ. E drejta e tyre. Duhet të vihen nȅ dukje tȅ metat dhe gabimet pȅr tȅ dhȅnȅ siguri pȅr mos pȅrsȅritje nga ai qȅdo tȅ zgjidhet. Po nga asnjȅ nuk kam dȅgjuar si do tȅ vepronte ai ose ajo po tȅishin nȅ atȅ rol.Sepse vitin tjetȅr nȅzgjedhjet e rradhȅs secili prej tyre mund tȅndodhet nȅ tȅ njȅjtat pozita.

Unȅ do tȅ shpreh mendimin tim pȅr disa nga ato “gabime” qȅ pȅrmendin konkuruesit e tjerȅ.

Zoti Basha kritikohet pse braktisi Çadrȅn dhe pranoi bashkȅadministrim ezgjedhjeve nȅ vitin 2017, ndȅrkohȅ qȅkishte deklaruar se zgjedhje me E.Ramȅn kryeministȅr nuk do tȅ bȅnte. Me sa mȅkujtohet atȅ kohȅ pati njȅ angazhim tȅmadh ndȅrkombȅtar qȅ opozita tȅ merrte pjesȅ nȅ zgjedhje, si detyrim i funksionimit tȅ njȅ shteti pluralist. Emisarȅt e ndryshȅm ndȅrkombȅtargarantuan pȅr zgjedhje tȅ drejta, ndoshta ushtruan edhe presion ndaj kryetarit pȅr ta konsideruar mospjesmarrjen si njȅstandart jo demokratik dhe e “detyruan” Kryeministrin tȅ lȅshonte disa ministri, si shprehje e tolerancȅs nga ana e tij.

Ndȅr to edhe Ministrinȅ e Brendshme , por jo Drejtorin e Pȅrgjithshȅm tȅ Policisȅ, siç bȅri edhe sȅ fundi kur e largoi ministrin Lleshaj, pȅr “tȅ ulur gjakrat”, por jo tȅshkarkonte atȅ qȅ ishte pȅrgjegjȅsi kryesor i vrasjes tȅ njȅ tȅ pafajshmi nga ana epolicisȅ. Dhe pasqyra mȅ e qartȅ e atyre zgjedhjeve ishte dosja 339, pȅr tȅ cilȅn heshtȅn jo vetȅm garantuesitndȅrkombȅtar pȅr zgjedhje normale, por edhe organet ligjzbatuese tȅ “Drejtȅsisȅ tȅreformuar”. Kjo ishte garanci pȅr deformimin nȅ zgjedhjet e ardhshme.

E njȅjta histori nȅ zgjedhjet lokale tȅvitit 2019.Opozita , por edhe populli tashmȅ ishin tȅ bindur se partia shtet do i tjetȅrsonte me tȅ gjitha mȅnyrat vullnetin e zgjedhȅsve, prandaj ishte e vendosur tȅmos merrte pjesȅ nȅ zgjedhje dhe kishte siguruar mbȅshtetjen popullore pȅr protesta.

Opozita i kȅrkoi popullit ( jo vetȅm demokratȅve) tȅ refuzontepjesmarrjen nȅ farsȅn e zgjedhjevemoniste tȅ tipit tȅ kohȅs tȅ diktaturȅs .Votimi u refuzua masivisht dhe sot kemi njȅ pushtet lokal copȅ copȅ qȅ ka si funksion tȅ vetȅm shpȅrndarjen nȅ mȅnyrȅpreferenciale tȅ asistencȅs sociale pȅr njerȅzit e varfȅr. Por edhe e pȅrdorur si bastion manipulimi pȅr çfardo proçesizgjedhor.

Ç’farȅ do kishin zgjedhur  si veprim  kandidatȅt e sotȅm pȅr kryetar nȅ rastin e kȅtij kȅrcȅnimi nȅ emȅr tȅ njȅ institucioni kaq tȅ lartȅ dhe tȅ rȅndȅsishȅm ?

Tashmȅ ishte krijuar bindje e palȅkundur se me kȅtȅ parti shtet nuk ishte e mundur qȅ vullneti politik i votuesve tȅmos deformohej. Mbȅshtetja qȅ i jepej partisȅ shtet nga ndonjȅ pȅrfaqȅsues diplomatik apo organizȅmndȅrkombȅtar,mungesa e vullnetit pȅr tȅdȅnuar parregullsitȅ e zgjedhjeve tȅkaluara, gllabȅrimi nȅ dritȅ tȅ diellit i tȅgjitha institucioneve kushtetuese dhe jo, tregonte njȅ ambjent jo tȅ duhur pȅr tȅrealizuar zgjedhje normale nȅ vend. Nga ana tjetȅr Shqipȅria nȅ raportet ndȅrkombȅtare dhe organizmat qȅmonitoronin plotȅsimin e kushteve pȅr hapjen e negociatave me BE, prezantohej si njȅ narko shtet, qȅ drejtohej nga njȅautokrat qȅ i kishte gllabȅruar tȅ gjitha institucionet ligj zbatuese, qȅ funksiononteprej disa viteve pa gjykatȅ kushtetuese dhe tȅ lartȅ, me njȅ parlament formal dhe antikushtetues ( nȅ kushtetutȅ parlamenti funksionon me 140 deputetȅ), qȅmiratonte çdo projekt tȅ qeverisȅ jo vetȅm pa u diskutuar, por edhe pa u lexuar nga ligjvȅnȅsit, me njȅ sistem drejtȅsie ku u ricikluan pothuaj tȅ gjithȅ pȅrfaqȅsuesit e drejtȅsisȅ tȅ kohȅs tȅ diktaturȅs,qȅ kishin dhȅnȅ dȅnime nȅ cȅnim tȅ lirive dhe tȅdrejtave tȅ njeriut, me njȅ polici qȅbashkȅpunonte hapur me krimin e organizuar, ku krimi i organizuar kishte fushȅ tȅ lirȅ veprimi nga mbȅshtetja e politikȅs, ku vetȅ kodi zgjedhor kishte hapsira pȅr manipulim dhe deformim tȅvotȅs dhe shumȅ mangȅsi qȅ nuk krijonin asnjȅ mundȅsi pȅr zgjedhje normale.

Nȅkȅto kushte kur rrezikoheshin pȅrsȅri zgjedhjet, futet nȅ lojȅ pȅrfaqȅsuesja e Presidentit tȅ SHBA-sȅ dhe pȅrfaqȅsuesi i BE. Ata dolȅn nȅ rolin e garantit ose mȅshqip i dhanȅ besȅn opozitȅs shqiptare qȅdo tȅ siguronin tȅ gjitha kushtet pȅr zgjedhje normale.Ȅshtȅ e njohur nocioni i Besȅs pȅr ne shqqiptarȅt si njȅ normȅ shumȅ e rȅndȅsishme morale, qȅ nuk mund tȅ shkelet. Aq mȅ shumȅ kur kjo garanci jepej nga pȅrfaqȅsues i njȅ vendi qȅ pȅr çdo shqiptar ȅshtȅ simbol i demokracisȅ dhe drejtȅsisȅ.Dhe u sajua i ashtuquajturi Kȅshilli Politik pȅr hartimin e njȅ kodi zgjedhor qȅ do tȅ garantontȅzgjedhje normale. ( Nuk e pȅrmend zgjedhje tȅ lira dhe tȅ ndershme se pȅr ato as qȅ bȅhet fjalȅ).

PD filloi pȅrgatitjen pȅr zgjedhjet duke i kushtuar kujdes zgjedhjes tȅkandidatȅve pȅr deputetȅ, duke caktuar sidrejtuesit politik tȅ qarqeve njerȅz me integritet moral dhe me eksperiencȅpolitike dhe duke krijuar njȅ koalicion tȅgjȅrȅ me parti tȅ djathta dhe tȅ qendrȅs, pȅr tȅ maksimalizuar votȅn . PD nuk bȅri koalicion para zgjedhor me LSI-nȅ dhe unȅ e quajta veprim shumȅ tȅ drejtȅ dhe logjik.

Fushata e kryetarit Basha pȅr mendimin tim ishte njȅ fushatȅ shumȅpaqȅsore, aspak negative, bashkȅbiseduese me qytetarȅt, qȅ ngjallte shpresȅ dhe mobilizonte antarȅsinȅ e PD dhe tȅopozitȅs pȅr njȅ fitore tȅ saj.

Por me sa duket gjithçka luhej nȅprapaskenȅ.

Ndȅrsa Kȅshilli politik vazhdonte punȅn me pengesat qȅ paraqisnin herȅ pas here pȅrfaqȅsuesit e pushtetit, pȅrfaqȅsuesja e Presidentit amerikan deklaroi publikisht se i kishte kȅrkuar Kryeministrit nȅ detyrȅ qȅ nȅ qeverinȅ e ardhshme tȅ mos e pȅrfshinte deputetin Tom Doshi si antar kabineti. Ȅshtȅ i njohur fakti se Tom Doshi ndonȅse i zgjedhur deputet qȅ nga viti 2005 dhe madje nȅzgjedhjet e vitit 2013 apo 2017 edhe drejtues politik i qarkut tȅ Shkodrȅs, asnjȅherȅ nuk ka qȅnȅ antar i kabinetit tȅzotit Rama dhe nuk ȅshtȅ bȅrȅ publike ndonjȅ dȅshirȅ apo ambicje e tij pȅr tȅqȅnȅ ministȅr nȅ kabinetin e Kryeministrit Rama. Tom Doshit, si njȅ biznesmen i madh i ka interesuar tȅ fitojȅ tendera publikȅ qȅ i ndan qeveria pȅr klientȅt e saj, siç ȅshtȅ edhe vete zoti Doshi dhe leje ndȅrtimi pȅr tȅ ndȅrtuar pallate dhe qendra biznesi. Kȅtȅ kusht tȅ ambasadores unȅ e lexova si njȅ liçencȅ pȅr kreun e qeverisȅpȅr tȅ pȅrdorur çdo mjet dhe formȅ pȅr tȅfituar zgjedhjet dhe pȅr tȅ qeverisur vendin edhe pȅr njȅ mandat tȅ ri.

Dhe ai i pȅrdori tȅ gjitha format antiligjore dhe anti demokratike me tȅ cilat rezultoi fitues dhe ambasadorja e shpalli fitues ende pa dalȅ rezultati zyrtar. Pȅr mendimin tim zgjedhjet ishin pȅrfunduar pa u bȅrȅ votimet dhe dita e votimin ishte thjesht formale dhe njȅ fasadȅ pȅr vȅzhguesit e huaj dhe deklarata qȅ u lexua tȅ nesȅrmen ndoshta edhe mund tȅ ishte eparapȅrgatitur.

Nȅn trusninȅ e pȅrfaqȅsues tȅPresidentit tȅ SHBA-sȅ dhe nȅ rezidencȅn e saj, antarȅt e Kȅshillit Politik firmosȅn njȅ marrȅveshje qȅ do tȅ funksiononte si Kod Zgjedhor duke patur miratimin e tȅgjitha forcave politike. Pȅr ironi tȅ fatit marrȅveshja u pȅrshȅndet nga eprori mȅ i lartȅ i ambasadores nȅ DASH dhe nga zyrtarȅt e lartȅ tȅ BE.

Disa ditȅ mȅ pas kreu i qeverisȅ edhe pse fillimisht e kishte pranuar marrȅveshjen, ia “grisi nȅ fytyrȅ” kȅtȅ marrȅveshje iniciuses tȅ “kȅshillit”dhe garante tȅ firmosjes dhe urdhȅroi parlamentin kukull tȅ bȅnte nȅ mȅnyrȅ tȅrrufeshme ndryshime Kushtetuese nȅinteres tȅ fitores sȅ tij. Pȅr çudi nuk u tha asnjȅ fjalȅ nga organizatorja dhe garantuesja e marrȅveshjes dhe institucioni drejtues i saj .

PD krijoi njȅ strukturȅ pȅr tȅ mbrojtur votȅn me persona tȅ zgjedhur, jo kriminelȅdhe as tȅ shpallur nȅ kȅrkim, por persona publikȅ me reputacion profesional dhe meintegritet. Nȅ pȅrplasjen e parȅ me krimin e organizuar qȅ po “mblidhte vota dhe votues ” pȅr partinȅ shtet para ditȅs tȅvotimit , u pa qartȅ qȅ gjithçka ishte eorganizuar dhe e mbȅshtetur nga politika pȅr tȅ mos patur asnjȅ pengesȅ pȅr tȅ“rrȅmbyer “ çdo votȅ tȅ qytetarȅve pȅr tȅcilȅt kishin informacione nga struktura tȅmirȅ organizuara se do votonin kundȅr.Grupe kriminale me persona me preçedente kriminalȅ, gjoja tȅ shpallur nȅkȅrkim, po qȅ shȅtisnin tȅ lirȅ dhe tȅarmatosur pȅrpara policisȅ tȅ shtetit, kishin marrȅ pȅrsipȅr tȅ ushtronin presion dhe terror ndaj qytetarȅve , pȅr t’i detyruar tȅ votojnȅ pȅr partinȅ shtet.

Nȅ njȅ rast tȅvetȅm, grupi i mbrojtjes tȅ votȅs njoftoi policinȅ e shtetit pȅr veprimtari tȅ njerȅzve qȅ po vepronin nȅ kundȅrshtim tȅ ligjitdhe nȅ prezencȅ tȅ 15 efektivȅve tȅPolicisȅ tȅ Shtetit ( tȅ partisȅ) qȅ qȅndruan sehirxhinj sipas urdhȅrit tȅ shefave tȅ tyre , u zhvillua njȅ betejȅ me armȅ zjarri qȅrezultoi me njȅ viktimȅ dhe disa tȅ plagosur.

Disa ditȅ mȅ parȅ kȅsaj ngjarjeje,njerȅz me preçedentȅ kriminal dhe tȅshpallur nȅ kȅrkim,por tȅ afȅrt me drejtues tȅ pushtetit lokal dhe tȅ partisȅ nȅ pushtetdhe nȅ shoqȅrinȅ e tyre, nȅ mes tȅ qytetit tȅ Kavajȅs, u futȅn nȅ ambjentet e brendshme tȅ zyrȅs tȅ PD dhe plagosȅn drejtuesin e opozitȅs nȅ detyrȅn e tij, me armȅ zjarri qȅ e mbanin pa leje .

Policia e shtetit ( e partisȅ) nuk veproi dhe garantuesit e huaj tȅ fushatȅs nuk e vunȅ re dhe “nuk patȅn asnjȅ informacion” pȅr kȅtȅ ngjarje.

Megjithatȅ edhe pas kȅsaj, strukturat e PD nȅ qarqe ishin tȅ vendosur tȅ mos lejonin format antiligjore tȅ deformimit tȅvotȅs, siç ishte blerja e votȅs me listȅpagesash, detyrimi pȅr t’u marrȅ votuesve kartat e idenditetit qȅ tȅ mos kishin mundȅsi tȅ votonin dhe pȅr t’ua dhȅnȅ ato besnikȅve tȅ tyre.

Prandaj tashmȅ rezulton qȅ disa votues kanȅ votuar shumȅ herȅ, gjȅ qȅ ȅshtȅ e parȅndȅsishme pȅr organin e ankesave pranȅ KQZ dhe pȅr ata qȅ i mbyllȅn zgjedhjet njȅ ditȅ pas asaj tȅvotimit. U kapȅn makina qȅ shpȅrndanin ushqime nga punonjȅs tȅ pushtetit lokal, u fotografuan kryetar tȅ pushtetit lokal duke shpȅrndarȅ leje legalizimi, u evidentuan lista e pagesave qȅ u bȅnȅ nȅ prag tȅvotimeve, pȅr personat e dȅmtuar nga tȅrmeti i vitit 2019, me marrjen e premtimit tȅ votȅs,po pȅr kȅtȅ qȅllim u dyfishua pȅr disa familje tȅ pavendosura asistenca sociale, por nȅ asnjȅ rast tȅdenoncimit me fakte dhe prova nuk veproi asnjȅ organ i “Drejtȅsisȅ tȅ Reformuar”, qȅu bȅ i mundur me njȅ fond tȅtaksapaguesit amerikanȅ dhe u realizua nga fondacioni “Shoqȅria e Hapur” e multimiliarderit amerikan Soros.

Njȅ portal i pavarur, Lapsi.al, njoftoi se njȅ listȅ emȅrore me tȅ dhȅna sensitive tȅ disa qindra mijra qytetarȅve tȅ Tiranȅs, pronȅ dhe nȅ garancinȅ e shtetit, “kishte rȅnȅ nȅ duart” e partisȅ nȅ pushtet dhe me anȅ tȅ njȅ strukture tȅ super tȅ madhe qȅpaguhej ilegalisht, tȅ quajtur Patronazhistȅ,kishte pȅrpunuar nȅ mȅnyrȅfshehtȅ zgjedhȅsit dhe jepte informacione tȅ hollȅsishme mbi preferencat e tyre politike, duke shprehur mendime pȅr formȅn e presionit apo joshjes qȅ duhej pȅr t’i marrȅ votȅn. Skandali plasi dhe SPAK, organ i ri i “drejtȅsisȅ tȅReformuar” urdhȅroi pronarȅt e portalit tȅdorȅzonin tȅ dhȅnat nȅ vend qȅ tȅdrejtoheshin tek shteti qȅ i kishte dhuruarkȅto tȅ dhȅna njȅ partie politike.

Vetȅm ndȅrhyrja e Strazburgut e detyruan “Drejtȅsinȅ e Reformuar” tȅ tȅrhiqej nga ky veprimi ndaj gazetarȅvȅ, qȅ pȅrligjte antiligjin. Asnjȅ fjalȅ nga garantȅt e zgjedhjeve sikur kjo tȅ kishte ndodhur nȅnjȅ vend tȅ pazhvilluar dhe tȅ panjohur tȅglobit.PD e denoncoi dhe nuk e di se ç’do kishin bȅrȅ tjetȅr kandidatȅt tanȅ pȅr kryetarȅ tȅ partisȅ .

Ndonȅse nȅ periudhȅ pandemie e shoqȅruar me viktima tȅ panumȅrta nȅmuajt janar dhe shkurt, fushata e opozitȅs po zhvillohej me pjesmarrje masive dhe pa respektuar masat e vendosura nga Komitetit i ekspertȅve( i partisȅ shtet).

Kreu i qeverisȅ duke patur tȅ gjitha burimet e shtetit nȅ dispozicionishin , formalisht i bȅnte kȅto takimi nȅ pȅrputhje me kȅrkesat. Megjithȅ penalizimet qȅ ishin nȅ fuqi, nuk u morȅ asnjȅ masȅ pȅr tȅndaluar grumbullimet masive, ndonȅse nuk pati asnjȅ rritje tȅ numrit tȅinfektimeve. Por pȅr çudi, dy javȅ para ditȅs tȅ votimeve “Komiteti i ekspertȅve( i partisȅ)” shpalli ndalimin e ardhjes pȅr tȅvotuar tȅ emigrantȅve nga Greqia dhe Maqedonia e Veriut. Edhe kjo ishte pjesȅ e planit pȅr tȅ fituar zgjedhjet nȅ mȅnyrȅ tȅpandershme. Nȅ kȅtȅ fushatȅ nuk pati asnjȅ vizitȅ tȅ drejtuesve tȅ forcave politike sidomos tȅ partisȅ nȅ pushtet, kurzakonisht organizoheshin takime me emigrantȅve pȅr t’i ftuar tȅ votonin nȅatdhe. Si dukej partia shtet ishte informuar se emigrantȅt pȅr shkak tȅ premtimeve tȅpambajtura, nuk do votonte pȅr qeverinȅaktuale.

Opozita e kundȅrshtoi kȅtȅ masȅ tȅKomitetit tȅ ekspertȅve(partisȅ), qȅ mȅparȅ kishte deklaruar se ishte nȅ rolin e kȅshilluesit tȅ qeverisȅ e cila mȅ pas merrte vendimin pȅrkatȅs. Edhe nȅ kȅtȅrast garantuesit ndȅrkombȅtar tȅzgjedhjeve normale heshtȅn. Pa as mȅ tȅvoglin dyshim opozita u pre nȅ besȅ nga indiferenca dhe pse jo nga njȅanȅsia e atyre qȅ kishin dalȅ garant. E vetmja ndȅrhyrje e tyre ishte pȅrsȅritje çdo ditȅ e togfjalȅshit:”Mos e shisni votȅn.” Dhe me kȅtȅ thȅnie, dukej se plotȅsohej detyrimi i tyre si garant i zgjedhjeve. Zhvillimi i ngjarjeve tregoi se shitblerja e votȅs ishte fenomeni mȅ i pakȅt qȅ solli tjetȅrsimindhe e votȅs dhe deformimin e vullnetit tȅvotuesve.

Nuk mund ta quaj gabim tȅ kryetarit dhe drejtuesve tȅ opozitȅs qȅ u shprehȅn entuziast nȅ pȅrfundim tȅ ditȅs tȅvotimit,pȅr shkak tȅ entuziazmit dhe mbȅshtetjes mbarȅ popullorȅ qȅ patȅn gjatȅ fushatȅs. Por atȅ qȅ e shpreha si mendim mȅ sipȅr, se rezultati i zgjedhjeve ishte paravendosur, vazhdoj ta kem. E sigurtȅ qȅ kishin arritur fitoren, me tȅgjitha parregullsitȅ e vrejtura , opozita nuk e mendonte se votimet ishin mbyllur para ditȅs tȅ votimit. Megjithatȅ partia shtet, pȅr tȅ qȅnȅ e sigurtȅ e pȅrdori edhe proçesin e numȅrimit pȅr tȅ vazhduar deri nȅ fund ndryshimin e vullnetit tȅ zgjedhȅsve kryesisht duke nxjerrȅ tȅ pavlefshme njȅnumȅr tȅ paparȅ fletȅ votimi qȅ rezultonin me votȅ kundȅr. Ata zbatuan njȅ parim qȅ e ka origjinȅn nȅ shtetin e parȅ tȅdiktaturȅs komuniste: “Nuk ka rȅndȅsi si votojnȅ njerȅzit, rȅndȅsi ka kush numȅron votat.”

Kandidatȅt pȅr kryetarȅ e quajnȅ jo tȅdrejtȅ vendimin e PD dhe tȅ kryetarit Basha pse mori pjesȅ nȅ zgjedhje. 

PD nuk e mendonte se  Besa si  kod moral i shqiptarit nuk ȅshtȅ i tillȅ edhe pȅr tȅ huajt. Pȅr mȅ tepȅr nuk mendonte  se kundrejt nesh si popull qȅ kishim vuajtur njȅ nga diktaturat mȅ tȅ egra dhe ishim tȅetur pȅr demokraci, mund tȅ funksiononte  sentenca se “politika nuk ka moral”. Nȅqoftȅse PD ose opozita nuk do tȅ merrte pjesȅ nȅ zgjedhje, jo vetȅm qȅ do tȅzhgȅnjeheshin demokratȅt dhe mbarȅshqiptarȅt qȅ kȅrkonin ndryshimin, por E.Rama i kishte bȅrȅ gati disa muaj mȅparȅ partitȅ”opozitare” tȅ drejtuar nga ishnȅnkryetar tȅ PD dhe  drejtues e deputetȅtȅ saj tȅ zȅmȅruar me partinȅ qȅ u dha emȅr, qȅ t’i prezantonin zgjedhjet si pluraliste dhe me standarte pȅr ndȅrkombȅtarȅt.

Pjesmarrja nȅ zgjedhje i tregoi PD, popullit shqiptar , pȅrfaqȅsuesve tȅ huaj dhe organizatave ndȅrkombȅtare qȅ kishin dȅshirȅn tȅ shikonin ç’farȅ ndodhi realisht, se makineria e manipulimit tȅzgjedhjeve asnjȅherȅ nuk do tȅ, nuk do tȅmundȅsojȅ realizimin e zgjedhjeve nȅpȅrputhje me standartet qoftȅ edhe minimale demokratike.

Dhe mund tȅ vazhdoja me shumȅargumenta tȅ tjera, por le t’ja lȅmȅ atyre qȅme guxim dhe vendosmȅri po vazhdojnȅ tȅdenoncojnȅ masakrȅn zgjedhore qȅ iu bȅjo vetȅm opozitȅs, po edhe qytetarȅve tȅvendit tonȅ. Mendoj po ashtu se ofertat pȅr bashkȅqeverisje janȅ konsumuar tashmȅdhe janȅ thjesht gracka tȅ partisȅ shtet pȅr tȅ ulur efektin negativ tȅ zgjedhjeve tȅmanipuluara. Sipas asaj qȅ u tha njȅ ditȅpas ditȅs tȅ votimin pȅr rezultatin e zgjedhjeve pa pȅrfunduar proçesi, rezulton qȅ PS i ka fituar zgjedhjet, ka numrin e nevojshȅm tȅ deputetȅve pȅr tȅ formuar qeverinȅ dhe ȅshtȅ fare pa kuptim dhe pa njȅ preçedencȅ nȅ politikȅn ndȅrkombȅtare tȅ bashkȅqeverisjes me opozitȅn. Nȅ rast tȅ mos marrjen parasysh tȅ parregullsive , siç edhe po rezulton me qȅndrimin e njȅanshȅm tȅ institucionit tȅKAS-it, opozita , pavarȅsisht se i konsideron kȅto zgjedhje antiligjore dhe vullnetin e votuesve tȅ deformuar, ȅshtȅ e detyruar tȅ marrȅ pjesȅ nȅ parlamentin e ardhshȅm pȅr tȅ bashkȅbiseduar me qytetarȅt qȅ e votuan , por jo vetȅm si edhe pȅr tȅ pȅrmbushur detyrimin e saj demokratik tȅ oȅrfaqȅsimit politik tȅgjysmȅs tȅ popullsisȅ tȅ vendit. Por pa hequr dorȅ nga angazhimi i saj pȅr tȅorganizuar protesta paqȅsore si dhe tȅgjitha format ligjore dhe tȅ domosdoshme tȅ funksionimit tȅ njȅ shoqȅrie demokratike.

Kjo ȅshtȅ arsye qȅ u shpreha se fushata pȅr zgjedhjen e kryetarit ishte shumȅ e parakohshme dhe panevojshme dhe njȅ mȅnyrȅ e kamufluar e nxitur nga partia shtet pȅr tȅ kaluar nȅ heshtje atȅ qȅndodhi nȅ tȅ vȅrtetȅ me votimet e fundit.Nȅ vend qȅ antarȅsia dhe strukturat e partisȅ tȅ merren me zgjedhjen e kryetarit,pȅr tȅ kȅnaqur tekat dhe ambicjet e sȅmura tȅ disa ish drejtuesve karieristȅ,tȅ nxitur edhe nga instiktet e hakmarrjes qȅ gjithnjȅ e kanȅ parȅ partinȅ si njȅ mjet pȅr pȅrfitime personale dhe poste tȅpamerituara, ajo duhej tȅ fokusohej nȅ njȅangazhim tȅ plotȅ, pȅr tȅ pȅrballuar tȅkeqen e pȅrbashkȅt nȅ evidentimin dhe denoncimin e asaj makineri qȅ ka krijuar partia shtet pȅr tȅ fituar çdo proçes zgjedhor. Cilido nga kandidatȅt, qȅmendon se mund tȅ drejtojȅ PD, do tȅndeshet njȅ ditȅ me kȅtȅ makineri dhe do jetȅ nȅ tȅ njȅjtȅn pozitȅ si edhe kryetari aktual.

Tȅ nderuar kandidatȅ pȅr kryetarȅtȅPD, ȅshtȅ koha pȅr bashkim dhe jo ndarje.Prandaj ndȅrpriteni kȅtȅ farsȅzgjedhore tȅ nxitur nga ata qȅ duan ndarjen dhe zvogȅlimin tonȅ.Kam bindjen dhe sigurinȅ e plotȅ qȅantarȅsia e PD, e pjekur politikisht, do ju jetȅ mirȅnjohȅs pȅr veprimin tuaj.Nȅtȅ kundȅrt do tȅ keni vetȅm ndȅshkimin e saj.

Partia nuk ȅshtȅ pronȅ e kryetarit, ȅshtȅ pronȅ e atyre qȅ i japin frymȅ dhe jetȅ, e antarȅsisȅ tȅ saj. Partia demokratike lindi si njȅ forcȅ e lirisȅ dhe demokracisȅ nȅ kȅtȅ vend dhe do tȅ mbetet si e vetmja shpresȅ pȅr tȅ realizuar kȅto aspirata mbarȅpopullore.

Kategori
Uncategorized

Mjerim Moral

“Ne ishim keq, jemi keq, dhe keq do të jemi përsëri.

Vota ime nuk ka vlerë, sepse sido që unë të votoj, asgjë nuk do të ndryshojë. Askush nuk më mbron nëse unë refuzoj t’ia jap votën time Edi Ramës ose Tom Doshit.”

Shkrim nga Erl Kodra…

Sepse e vërteta është një dhe vetëm një – ne jemi mes një mjerimi të paanë moral, sa kohë që pranojmë në krye të vendit një pleh si Edi Rama.

Mjerim moral /nga Erl Kodra …

Kur nisesh të bësh një analizë të gjendjes reale, së pari duhet plotësuar një parakusht – të jesh i sinqertë dhe të mos i injorosh faktet. Analizat e vërteta nuk mund të ndërtohen mbi fjalë bosh, as mbi eufemizma ose shprehje pa kuptim, fjalë të cilat nuk mund të prekin askënd. Në shumicën e herëve, ligjërimi publik i politikës ngarkohet me shprehje shterpë dhe fraza standarte, të cilat folësi i thotë gjysëm përmendësh, thua se në kokë ka një çip të instaluar, dhe jo mendje dhe ndërgjegje humane.

Opozita i humbi zgjedhjet, për shkaqe që unë i kam shkruar më herët (Të vërteta të thjeshta, 7 Mars 2021) dhe, për fat të keq, askush nuk ia vuri veshin paralajmërimit tim – e kam fjalën për ata që kanë mundësi të ndikojnë, por mbi të gjitha, kanë mundësi t’i dalin të keqes përpara. Në fakt të gjithë thonë se “nuk u krijua fryma për fitoren e opozitës”. Mbase e kanë fjalën për frymën e shenjtë, sepse krijimi i frymës sipas kuptimit që ata e thonë, është thjeshtë një eufemizëm që përdoret si argument, në një kohë që nuk është fare i tillë. Fryma nuk lindë ashtu kot, prej hiçit, por është një proces i ndërlikuar besimi, që krijohet me kohë. Njerëzit jetojnë në një realitet konkret, të prekshëm, që përkthehet në sasinë e lekëve në xhep, në vendet e punës, në sigurinë për jetën, në përballjen me zyrtarët e shtetit, në shërbimet që marrin për taksat që paguajnë. Dhe bilanci që ata bëjnë në mendjen e tyre është i thjeshtë;

“Ne ishim keq, jemi keq, dhe keq do të jemi përsëri. Vota ime nuk ka vlerë, sepse sido që unë të votoj, asgjë nuk do të ndryshojë. Askush nuk më mbron nëse unë refuzoj t’ia jap votën time Edi Ramës ose Tom Doshit.”

Imagjinojeni pak ju lutem – a mund t’ia refuzoni votën Tom Doshit?! Sidomos kur ai i mrrolë vetullat, duke të pa në dritë të syrit, dhe t’i bëjë shuk në dorë nja 400 euro, a ka burrë nëne që mund t’i thotë JO?! Se dreqi e marrtë, paret e Tom Doshit ngjajnë shumë me Lutjen për Jezu Krishtin: Ati ynë që rri në Qiell, Bukën tonë të përditshme, falna sot. Dhe burri ose gruaja që ia ka shitë votën Tomës, bash atë ditë ka pasë nevojë për ato pare.

Dikush mund të thotë se fryma mund të përmbysë gjithçka – edhe barrën e jashtëzakonshme të krimeve të Ram Doshit, por në të vërtetë, kjo është njësoj si të pretendosh të mundësh Ndrangheta-n përmes lutjeve për mëshirë.

Në fakt, opozita mund të bënte diçka tjetër, diçka që asnjë parti politike nuk e ka bërë deri më sot, dhe unë besoj se kjo do t’i jepte asaj të paktën 100,000 vota më shumë. E kam shkruar këtu e katër vite më parë, se Partia Demokratike duhet të rrisë ofertën për votën e shqiptarëve, ta zbresë atë në nivelin e shoqërisë prej së cilës ka dalë, duke e bërë të prekshme dhe konkrete, në formën më të thjeshtë të mundshme për t’u kuptuar e ndjerë – në formën e parave.

Ne jemi një vend i vogël dhe me varfëri ekstreme, që po rrezikojmë strukturën e shoqërisë, me një popullsi të plakur, me të rinjë të kriminalizuar – me veset më të këqija njerëzore, të korruptuar dhe të paaftë të ndahemi nga llumi ku jemi zhytur. 500,000 njerëz nuk i përmbushin nevojat elementare për ushqim, ata janë të uritur në kuptimin e parë të kësaj fjale, ata janë të gatshëm të bëjnë gjithçka për të mbushur barkun barkun me bukë. Prej aty buron dobësia jonë si shoqëri, sepse ky është rezervuari që ushqen krimin – të rinjë me fëmijëri të tillë, kur të rriten bëhen kriminelë, ndërsa vajzat bien pre e burrave prostituta. Ata e shesin votën pa teklif, sepse më parë kanë shitur gjithçka kanë – madje ata e ndjejnë vetën të rëndësishëm atë ditë, sepse dikush po kujtohet se ata ekzistojnë në këtë botë.

Ata njerëz paguajnë taksat më të larta për shoqërinë, sepse në fakt ata janë të vjedhurit e vërtetë. Merreni me mend – ne u kemi hequr atyre bukën e gojës, në mënyrë që të tjerë të kenë rroga të majme, biznese fitimprurëse dhe llogari bankare me shtatë shifra.

Por cila është zgjidhja, zgjidhje të cilën mund ta bënte Partia Demokratike, duke garantuar edhe shkëputjen e vendit nga kthetrat e varfërisë?

500,000 njerëz x 80 euro = 40,000,000 euro
40,000,000 x 12 muaj = 480,000,000 euro në vit

Kjo është zgjidhja. Matematikisht e mundur, ligjërisht e mundur, politikisht e mundur, plotësisht brenda mundësive tona ekonomike si shoqëri.

Këto para do të shkonin 100 % për konsum, çka do të thotë një frymëmarrje e jashtëzakonshme për ekonominë dhe prodhimin, kryesisht për prodhimin vendas. Kjo do të përmirësonte absolutisht shëndetin e këtyre njerëzve, që plaken 40 vjeç dhe vdesin rreth 50 vjeç. Kjo do të ulte kriminalizimin e shoqërisë, dhunën në familje, braktisjen e shkollës nga fëmijët. Por mbi të gjitha, do të shpëtonte vendin nga katastrofa që i kanoset prej mjerimit, duke mbyllur humnerën ku po të zhytemi të gjithë – si shoqëri. Sepse varfëria është një rreth vicioz i pamëshirshëm, që të tërheq përditë e më thellë në një lloj rrethi dantesk të pashpirtë, duke të kthyer në qenie të dehumanizuar dhe pa dinjitet.

Ndonjë ideolog i të djathtës do të më thoshte se kjo është shumë “socialiste dhe e majtë”, por unë do t’u thosha se ju jeni ca qenie egoiste që nuk kuptoni as majtas, as djathtas. Nuk ka politikë më të djathtë se sa të shpëtosh nga mjerimi 500,000 bashkëkombas të tu, që do të mundësonte zhvillimin e krejt shoqërisë, që do t’i shkëpuste ata nga kthetrat e krimit. Në një shoqëri të varfër dhe të korruptuar si kjo e jona, nuk mund të sillesh sikur 500,000 njerëz nuk ekzistojnë, sepse sado që ne t’i injorojmë, ata përsëri janë një realitet tragjik, një fakt dhe argument i padiskutueshëm.

Buxheti i Shtetit është diku tek 4 miliardë euro në vit, nga të cilat të paktën 1,5 miliardë vidhet përmes një korrupsioni frenetik. Pjesa tjetër, përveç fondit të pagave dhe fondeve të vogla për arsim dhe shëndetësi, shpërdorohet në punë pa produktivitet ekonomik dhe pa impakt social. Merreni me mend vet se çfarë mund të ndodhë me shoqërinë shqiptare, nëse 480,000,000 euro nuk përfundojnë në llogari bankare ofshore, por shkojnë direkt për 500,000 qytetarë shqiptar që po mbijetojnë.

Shoqëria është si një organizëm i tërë, dhe mjedisi ku jeton nuk mund të injorohet. Mbajë mend njëherë, në një debat me një të afërm timin, ai më thotë:

  • Ti nuk je i zoti, sepse ti nuk ke arritur atë që e ka arritur filani, filani dhe fisteku.
  • Po – i thash unë – ke të drejtë. Filani, filani dhe fisteku ka bërë këtë, atë dhe këtë krim. Unë nuk isha i zoti të bëja të njëjtën gjë. Në këtë kuptim, e pranoj se nuk jam i zoti.

Prandaj ne nuk mund të injorojmë faktet, sepse sado që ne t’i injorojmë, ato aty do të mbeten. Përndryshe, ti nuk mund të pretentosh të mos ndjeshë të ftohtin mes një stuhie bore. Po, ti mund të rezistosh më shumë, por nëse stuhia vazhdon, edhe ti do të ngrishë njësoj si të tjerët.

Vendi ka nevojë uluritëse për të thënë të vërtetat me emrin e tyre të vërtetë. Pa sllogane, duke flakur tej gjuhën e drunjtë, njësoj siç flakim dorezat dhe kapelet. Të mos fshihemi pas retorikave boshe dhe idiote, për demokratizim të Partisë Demokratike, që artikulohet nga politikanë mediokër. E besoni ose jo, por kur shoh çfarë është fjalori i disave, mendimi politik dhe qasja ndaj problemeve reale, më vjen të ulurijë nga dhimbja. Merreni me mend se kë kemi patur dhe kemi në krye të punëve – ca eunukë të shterrur dhe tredhur në mendje dhe shpirtë. Pale, edhe pretendojnë të sjellin ndryshimin tek Partia Demokratike!

Ne nuk e kemi luksin që Partinë Demokratike ta kthejmë në një arenë lufte pa principe, ku flitet për gjithçka përveç të vërtetës, duke u fshehë pas slloganeve boshe për demokratizim, në kushtet kur vendi është nën diktaturën më të neveritshme që nga koha e Enver Hoxhës.

Kandidatët për kreun e Partisë Demokratike mund të jenë njerëz të mirë, por janë njerëz të zakonshëm, të cilët flasin për seksin e ëngjëjve, por jo për realitetin ku gjendet shoqëria shqiptare.

Sepse e vërteta është një dhe vetëm një – ne jemi mes një mjerimi të paanë moral, sa kohë që pranojmë në krye të vendit një pleh si Edi Rama.

Kategori
Uncategorized

Henze: ”Buzqeshja”e Ambasadores Amerikane, se fsheh dot dështimin e saj.

E dashur ambasadore, jo gjithmonë buzeqeshia shpreh gëzim dhe fitore, jo gjithmonè buzëqeshia mbulon dështimet.

Shqiperia nje vënd i vogël.

Aty bihen shpejt në sy fitoret, por dhe dështimet, përkushtimi dhe abuzimet.

Postimi i këshilltarit CDU, Henze.

In fact, that is problem, with a corrupt executive, without separation of powers, the SPAK cannot function. It is directed against the opposition, as in Russia, and the criminality of the Rama organisation is not investigated. However, the US ambassador cannot admit her failure.

Në fakt, ky është problemi, me një ekzekutiv të korruptuar, pa ndarje të pushteteve, SPAK nuk mund të funksionojë. Isshtë drejtuar kundër opozitës, si në Rusi, dhe kriminaliteti i organizatës Rama nuk hetohet. Sidoqoftë, ambasadorja amerikane nuk mund ta pranojë dështimin e saj.

Kategori
Uncategorized

Shqipëria po zbrazet .

Për këtë periudhë tre mujore, shqiptarët ishin të dytët në numrin e azilkërkuesve në Mbretërinë e Bashkuar, pasi të parët ishin iranianët me 3,523 kërkesa, ndërsa në vendin e tretë, ishin shtetasit eritreas me 2,373 kërkesa.


Sipas të dhënave më të fundit të botuara nga Instituti Britanik i Statistikave, për personat e kthyer nga Britania në Shqipëri:


1,222 shqiptarë që hynë në port ilegalisht, u kthyen nga Britania në vitin 2020.

Vendi ynë u rendit i dyti pas Brazilit në 1245.
Në mesin e 561 shqiptarëve në procesin e kërkimit të azilit që u kthyen në vitin 2020, 238 prej tyre u kthyen vullnetarisht, ndërsa të tjerët u detyruan.

Kategori
Uncategorized

Injoranca gjithmone sjelle skllavëri…” – Qershor 1503

Kristofor Kolombi, ben nje ndalese te detyruar ne Xhamajkë, per te riparuar anijet. Banoret e vendit e ndihmojne ne riparim, madje e gostisin me ushqime dhe pije. Por riparimi zgjati me ditë e nuk kishte te mbaruar.

Ekipi i Kristofor Kolombit fillojne te marrin me dhune, ushqimet e te mirat nga populli vendas. Banoret merziten e u detyruan te marrin vendim qe t’u nderpresin ndihmën Ekuipazhit te Kolombit.

Kolombi e pa qe nuk kishte zgjidhje tjetër dhe duke shfletuar kalendarin, vuri re se te nesermen do te ndodhte eklipsi i Henes. Shkoji tek shefi i fisit e i tha se kishte aftësinë te fliste me Zotin dhe neqoftese nuk vazhdonin t’i jepnin ushqim ekuipazhit, te nesermen Hena do te kthehej ne gjak!

Diten e nesërme ne mbremje, filloi eklispsi i Henes. Ne lidhje me ate mbremje djali i Kolombit shkruan ne Ditar:” Me perulje dhe nderime, erdhen drejt anijeve tona, na pruren ushqime dhe pije, madje kerkuan nga Ne qe t’i kerkonim Zotit falje per ta dhe t’u hiqte dënimin.

Kolombi vezhgoi oren e kumit dhe vuri re se, eklipsi do te perfundonte pas 48 minutash . Pastaj u tha te qetesoheshin, sepse Zoti i kishte falur dhe Hena do te normalizohej per nje kohe te shkurter!

Eklipsi mbaroi, banorët u gezuan!

Kolombi, mbajti shenim nje fjali te shkurter ne Ditarin e tij :” Injoranca gjithmone sjelle skllavëri…” – Qershor 1503

Përshtati :Muhamet Vilson Imamaj

Marre nga Faktor. al

Kategori
Uncategorized

Unë nuk jam me Agron Shehajn

Nga Pëllumb Nako.

Bujari nuk eshte zgjedhur deputet asnjeherë sepse nuk ka qene ne pjesen fituese.

Jo me kot Agroni i fut ne lista fillimisht ne Vlore dhe pastaj ne Tirane. Kurse Bujari plot katër herë vetëm në Berat. Agroni mori më shumë vota në Tiranë. Bujari po ashtu, madje në zona të vështira.

Agroni pati mbeshtetje nga partia dhe u kthye ne star televiziv.

Bujari jo.

Kategori
Uncategorized

Berisha tregon dy rastet që i ka thënë “JO” Amerikës

Throughout my political life I have rejected two requests that have been directly from the US government, the trial for minorities. I corrected that too.

I was asked to adjourn the trial but in my presidential powers it was not pardon during the trial period. If I am who I am today, 30 years you will never find a man to tell a law I violated, I have not violated any law.

I could not violate the Constitution. After they were convicted Richard Holbrooke came asking,

I told him. I told her to take note of this date. He was very pleased, it was my competence not to interrupt the trial. The second, again national, asked me in Lisbon to agree to remove the paragraph on Kosovo.

The removal of that paragraph that had taken him out of the Serbian umbrella put Kosovo once again completely in the Serbian umbrella. I told him it was easier for me to resign than to return to my country as a traitor.

Pjesë nga intervista e Berishes .

“Nëse më thua për gjëra që janë të pamundura…”, Berisha tregon dy rastet që i ka thënë “JO” Amerikës

Ish-kryeministri Sali Berisha refuzon të pranojë perceptimin publik se ai ka pasur marrëdhënie të vështira me shumicën e ambasadorëve amerikanë.

Berisha: Absolutisht jo. Kam pasur marrëdhënie shumë të mira me Marsi Ris, një zonjë e vërtetë. Marisa Lino u largua nga Shqipëria Bob Froik. Nuk bëj kuadrin e SHBA. Çdo njeri është përgjegjës për qëndrimet e tij. U largua pa përfunduar misionin dhe  këtu u soll Robert Frouik, ish-këshilltar i tre presidentëve.

Në “PolitikOn” ai tregoi se pse marrëdhëniet ish-ambasadorin Arvizu nuk u mbyllën mirë siç u nisën.

Berisha: As shqiptarët dhe as të huaj nuk do të gjesh kurrë që të thotë se Sali Berisha nuk më respektoi. Ky është një ligj i hekurt për mua. Nëse më thua për gjëra që janë të pamundura dhe dalin jashtë asaj që është mandati yt.

Berisha më tej tregoi se në gjithë jetën e tij politike i ka thënë dy herë jo qeverisë amerikane.

Berisha: Në gjithë jetën time politike kam refuzuar dy kërkesa që kanë qenë direkt nga qeveria amerikane, gjyqi për minoritarët. Edhe atë e korrigjova. Mu kërkuar të ndërpreja gjyqin por në kompetencat e mia presidenciale nuk ishte falja në periudhën e gjykimit. Nëse jam ky që jam sot, 30 vite nuk do të gjesh kurrë një njeri që të tregojë një ligj që unë shkela, nuk kam shkelë asnjë ligj. Nuk mund të shkelja Kushtetutën. Pasi u dënuan erdhi Riçard Hollbruk kërkoi, po i thashë. I thashë këtë datë mbaje shënim. Ai u kënaq shumë, ajo ishte kompetenca ime jo ndërprerja e gjyqit. E dyta përsëri kombëtare, mu kërkua në Lisbonë që të pranoja të hiqej paragrafi për Kosovën. Heqja e atij paragrafi që e kishte nxjerrë nga ombrella e Serbisë e fuste Kosovën edhe njëherë komplet në ombrellën e Serbisë. I thashë më lehtë e kam të jap dorëheqjen sesa të kthehem si tradhtar në vendin tim.

Kategori
Uncategorized

Ndalimi i hyrjes në SHBA, Berisha: Histori e 2019-s për konspiracion! Ja kush e ka përgatitur dosjen

Ish-kryeministri Sali Berisha ka thënë detaje lidhur më marrëdhënien e tij me ambasadoren amerikane dhe vendimin e DASH për ndalimin e hyrjes së tij në SHBA.

I ftuar në PolitikOn nga Alfred Lela në RTV Ora, Berisha tha se vendimi i DASH është një histori e vitit 2019, kur ia ka përmendur edhe Rama në kuvend si gjë.

Ish-kryeministri shtoi se Thonë se është marrë intensivisht me dosjen time të konspiracionit Donald Lu.

Berisha: Zonja Kim, ambasada e SHBA-ve, kur ajo erdhi, unë i kam shkuar vetë në pritje. unë jam deputet i thjeshtë dhe deputet e nuk pres të më vijnë në zyrë. Pasi i ktheu komisioni i Venencias draftet e grupit të Sorosit për reformën në drejtësi, u arrit që amendimet të ishin në standardin e Venecias.

Kjo non grata është një histori e vitit 2019 dhe ma ka përmendur Edi Rama në këtë vit, duke më thënë se a e kaloj dot Atlantikun. D.m.th ai e dinte një gjë të tillë. Mua më thonë se jam futur në listë të zezë, për konspiracion ndaj politikës së jashtme të SHBA-ve.

Unë kurrë nuk e kam thënë kurrë një fjalë pas shpine për çështjen e ndarjen e Kosovës, sikurse ka bërë Blinken. Atëherë ku është konspiracioni këtu? Thonë se është marrë intensivisht me dosjen time të konspiracionit Donald Lu. Unë kam vepruar me ndërgjegjen time kombëtare, sepse ishte e turpshme të vizatoheshin kufij etnikë dhe të punoje për Serbinë e Madhe se kështu donte Rama dhe Thaçi.

Kategori
Uncategorized

Henze: BE e ka njohur lidhjen midis terrorizmit dhe kontrabandës së drogës.

Këshilltari Gjerman, replikë me Ambasadorin Soreca

Ambasador: Duke vrapuar për ti legjitimituar këto zgjedhe, as më shume e as me pak, ju thjesht po i lini hapsire (liri veprimi) veprimi të mafies shqiptare, Ju e dini mireë se Shqipëria është prodhuesi dhe trafikuesi më i madh i drogës në Evropë, për të cilin Rama është politikisht përgjegjës.

Ambasador, pse e mbështesni administratën e korruptuar Rama?dhe terrorizmit nderkombëtat, nje katastrofe kjo jo vetem per vendin e vogel ballkanik, por edhe pë Europen…

Postimi i Z Henze:

Ambassador, Even the EU has recognised the link between terrorism and drug smuggling.

In an EU resolution of September 2020, it says:

”Terrorists are increasingly turning to the illicit drug trade as a source of funding”.

Ambasador,

Edhe BE e ka njohur lidhjen midis terrorizmit dhe kontrabandës së drogës.

Në një rezolutë të BE të Shtatorit 2020, ajo thotë:

”Terroristët po kthehen gjithnjë e më shumë drejt tregtisë së paligjshme të drogës si një burim i financimit”.

Albania is the biggest drug producer and trafficker in Europe,

for which Rama is politically responsible.

Ambassador, why do you support the corrupt Rama administration?

Kategori
Uncategorized

Veprimi dënues moral i DASH, ka shpërfillur edhe disa të vërteta historike të Shqipërisë së tridhjetë vjetëve të fundit, të cilat lidhen edhe me Sali Berishën.

LETËR E HAPUR/ I nderuar Sekretar Blinken!

Nga Arian Starova ish minister i jashtëm dhe * President i Këshillit Atlantik të Shqipërisë

Pas hedhjes së “bombës morale” të Departamentit të Shtetit, në 19 maj, kundër Berishës dhe familjes së tij një pjesë e mediave shqiptare dhe e të ftuarve të saj të larmishëm janë vënë në kërkim të “viktimave” dhe të “të dënuarve”.

Sepse nuk ka as viktima, as të dënuar ligjorë.

As Berisha dhe familja e tij nuk janë të tillë.

Ndër më zellshmit spikatin kundërshtarët e Berishës dhe të forcave politike të djathta, ku përfshihen njerëz gjithfarësh, besnikët e pandryshueshëm të regjimit të përmbysur komunist, ushtria e socialistëve të partisë dhe institucioneve shtetërore vendore dhe qendrorë dhe klientët e përhershëm në kërkim të përfitimeve prej shumicës së sotme qeverisëse.

Por janë edhe njerëzit e thyer nga demagogjia e dendur dhe e gjatë kundër Berishës dhe politikës së djathtë, si edhe njerëzit qejfmbetur prej gabimeve të qeverisjeve të djathta.

E gjithë kjo turmë njerëzore “noton” në një “det” me gënjeshtra që prej vitit 1997, kur Partia Socialiste organizoi revolucionin komunist në jug të Shqipërisë.

Megjithatë, le të fillojmë të arsyetojmë. A është Berisha udhëheqës politik, i cili nuk ka bërë asnjë gabim? Sigurisht që jo. Ai ka folur shumë herë, duke i pranuar gabimet e veta dhe opinioni publik e ka dëgjuar. Në vitin 2013 i humbi zgjedhjet, u largua si Kryeministër dhe dha dorëheqjen prej drejtimit të Partisë Demokratike. Ndërkohë, fushata e shpifjeve kundër tij e nisur në vitin 1997 ka vazhduar me çdo mjet edhe pas vitit 2013 dhe ende vazhdon. Jo vetëm e kanë quajtur të korruptuar, por e kanë akuzuar paturpësisht edhe për vrasje. Më qesharakja prej tyre në atë kohë ishte akuza se paska dashur të “bombardojë Vlorën” në vitin 1997!!!

Dhe nëse Departamenti i Shtetit tani e ka cilësuar si të papërshtatshëm për të hyrë në SHBA, sepse sipas informacioneve të OJQve, mediave dhe qeverisë shqiptare, ai ka “favorizuar pasurimin e aleatëve të tij dhe të pjesëtarëve të familjes”, “është përfshirë në veprime korruptivë”, “ka shpërdoruar fondet publike dhe proceset publikë” dhe ka shpërdoruar besimin e publikut shqiptar ndaj institucioneve”, kjo është diçka që mbetet për t’u vërtetuar nga drejtësia shqiptare. Berisha e bëri veprimin e tij, kërkoi të sqarohet e vërteta e shpifjeve ndaj tij nëpërmjet një studioje avokatie franceze [sepse ajo shqiptare ende ka probleme.

Pra, deri tani vendimi i Departamentit të Shtetit mbetet një veprim në rrafshin moral. Gjithsesi, edhe si veprim i tillë, ai nuk u shmanget disa kundërshtive dhe përdorimit të standardeve të ndryshëm vlerësues.

Veprimi dënues moral i Departamentit të Shtetit ka shpërfillur edhe disa të vërteta historike të Shqipërisë së tridhjetë vjetëve të fundit, të cilat lidhen edhe me Sali Berishën.

Orientimi strategjik i Shqipërisë drejt SHBA-së dhe institucioneve euroatlantikë [anëtarësimi në NATO dhe përparimi drejt BE-së], bashkëpunimi shumë i ngushtë me SHBA për çështjet themelore të zhvillimit të Shqipërisë dhe të paqes e sigurisë rajonale të Ballkanit, zhvillimi i marrëdhënieve dhe ndjenjave popullore proamerikane etj. janë vetëm pjesa më e dukshme e politikave të ndjekura nën udhëheqjen e Berishës.

Nga ana tjetër, përgjatë tridhjetë vjetëve, Berisha u shndërrua në udhëheqësin-simbol të proceseve dhe reformave demokratike të Shqipërisë. Sado ta përgojojnë figurën e tij, ai edhe sot ka mbështetjen e të paktën gjysmës së popullsisë politikisht vepruese. Duan apo nuk duan kundërshtarët e tij, ai ka hyrë dhe do të mbetet në historinë e Shqipërisë.

Edhe një koment i fundit.

Nëse është menduar se kështu të mund t’u dalë frika njerëzve të “drejtësisë së re” dhe të fillojë ndëshkimi i “peshqve të mëdhenj”, përsëri kanë gabuar, sepse kanë ngatërruar edhe radhën e veprimeve, edhe “peshqit” që janë shtuar aq shumë në akuariumet institucionale duke shpërdoruar pasuritë që u përkasin taksapaguesve shqiptarë.

I nderuar Sekretar Blinken!

Drejtësia e re shqiptare e shumëdëshiruar nga të gjithë shqiptarët nuk mund të fillojë të veprojë duke e pagëzuar me “gjakun” e “kurbaneve” të gabuar, sepse do të bëhet e vjetër që ditën e saj të parë.

* President i Këshillit Atlantik të Shqipërisë

OPEN LETTER / Dear Secretary Blinken!

By Arian Starova –
After the “moral bomb” of the State Department was dropped on May 19, against Berisha and his family, a part of the Albanian media and its various guests are in search of “victims” and “convicts”. Because there are neither victims nor legal convicts. Neither Berisha nor his family are like that. Opponents of Berisha and right-wing political forces stand out among the most zealous, including people of all kinds, the unchanging loyalists of the overthrown communist regime, the army of party socialists and local and central state institutions, and permanent clients seeking the benefits of most governing today. But there are also people broken by the dense and long demagoguery against Berisha and right-wing politics, as well as people happy with the mistakes of right-wing governments. All this human crowd “swims” in a “sea” of lies since 1997, when the Socialist Party organized the communist revolution in southern Albania.

However, let’s start reasoning. Is Berisha a political leader who has not made any mistakes? Certainly not. He has spoken many times, admitting his mistakes and the public has heard him. In 2013 he lost the election, resigned as Prime Minister and resigned from the leadership of the Democratic Party. Meanwhile, the slander campaign against him launched in 1997 has continued by any means even after 2013 and still continues. Not only have they called him corrupt, but they have shamelessly accused him of murder. The funniest of them at that time was the accusation that he wanted to “bomb Vlora” in 1997 !!!

And if the State Department has now deemed him unfit to enter the US, because according to information from NGOs, the media and the Albanian government, he has “favored the enrichment of his allies and family members”, he has been involved in actions corrupt ”,“ has misused public funds and public processes ”and has abused the trust of the Albanian public towards institutions”, this is something that remains to be proven by the Albanian justice. Berisha made his action, sought to clarify the truth of the slander against him through a French law firm [because the Albanian one still has problems.

So far, the decision of the State Department remains an action on the moral plane. However, even as such, he does not shy away from some controversy and the use of different evaluation standards.

How can what is said in the media be taken as evaluative facts when it is known that there are serious problems with the media in Albania ?! The same can be said about the information received from the Albanian government institutions, which are very politicized towards the opposition and its leaders ?! Why right now and not immediately after Berisha’s departure from power and the party ?! Why have not even his family members been morally punished before ?! Why was Albania admitted to NATO in 2009 and its Schengen visas were revoked on the eve of 2011, when it is known that both NATO and the EU are extremely sensitive to corruption ?! Why in other well-known cases of the Western Balkans have we not seen or heard of such a moral condemnation ?!

The morally damaging action of the State Department has ignored some historical truths of Albania of the last thirty years, which are also related to Sali Berisha.

Albania’s strategic orientation towards the US and Euro-Atlantic institutions [NATO membership and progress towards the EU], very close cooperation with the US on the basic issues of Albania’s development and regional peace and security in the Balkans, development of relations and feelings pro-American popular etc. are only the most visible part of the policies pursued under Berisha’s leadership.

On the other hand, over thirty years, Berisha became the symbol-leader of Albania’s democratic processes and reforms. No matter how much they slander his figure, he still has the support of at least half of the politically active population. Whether his opponents like it or not, he has entered and will remain in the history of Albania.

Another truth is that the Albanian people have for over a hundred years nurtured strong feelings of friendship towards the United States, a friendship which has been growing and strengthening, even secretly under communism. Unlike other peoples, Albanians have been accustomed to seeing American support as the “golden key” to solving the problems of their country and nation since the days of independence struggles at the beginning of the last century. Therefore, the action of the State Department does not positively affect the feelings and mentality of a large part of the Albanian population. All the more so when the serious shortcomings of today’s government remind Albanians of the old totalitarian regime.

One last comment.

I do not know exactly how it was possible for the US State Department to make that decision against Berisha and his family. One thing I think of for sure, at least the fact that he was in a hurry and wrong. Thankfully, I am no longer alone in my reasoning.

If it was thought that this could frighten the people of the “new justice” and start punishing the “big fish”, they are wrong again, because they have confused both the sequence of actions and the “fish” that have increased so much. many in institutional aquariums by misappropriating assets belonging to Albanian taxpayers.

Dear Secretary Blinken!

Today’s Albanian opposition has indeed taken some serious negligent actions against the neoliberal democratic political system of Albania, but this can not justify the State Department’s forgetfulness towards a regime that invests in “beautifying” an Albania just to hide the giant corruption and drug cartels that are shaking the security of Albanian families every week with their murders.

The new Albanian justice, much desired by all Albanians, can not start acting by baptizing it with the “blood” of the wrong “victims”, because it will become old from its first day.

  • President of the Atlantic Council of Albania
Kategori
Uncategorized

Kujt dreqin i duhen zgjedhjet në PD ?

Ka tete vjete qe vëndi po drejtohet nga MAFIA, ne te gjitha qelizat shteterore te saja, kjo me, mbeshtetjen dhe bekimin e ambasades amerikane dhe celules se BEs……

Kemi opoziten me PD udheheqese qe ka disa here qe po provon te rrexoi MAFIAn nga pushtetet por, jo vetem qe nuk po e rrexon por ajo, MAFIA po gjen mbeshtetje shume me te forte se me pare, nga krimi i brendshem dhe krimi politike i nderkombetareve, me ate amerikan ne krye……

Shkrim nga Koloneli SHIU-t Kostadin Koliqi /

Atëhere, kujte dreqin i duhen zgjedhjet ne PD?

Veçae kundershtareve te PDs, brenda radheve te saja, te gjithe sorosianeve, brenda dhe jashte PDs, i duhen

nderkombetareve si mbeshtetes te MAFIAs qeverisese, i duhen Kumbarit te MAFIAs, per shume aresye, por mbi te gjitha per te bashkeqeverisur dhe qe te behet i perjetshem si Kumbar…….

Kategori
Uncategorized

TRIOJA BALLA, BOLINO, ÇUPI NË KONCERTIN E MAJIT ANTIBERISHË.

Redaksionale

Kur ra lajmi i shpalljes së Berishës si i papërshtatshëm për të udhëtuar në SHBA, ajo qe pritej më shumë ishte reagimi i Ramës. Reagimi erdhi jo nëpërmjet gojës së tij, por prej mendjes së tij me gojën e dr. Taulantit, i cili shprehte gëzimin e tij dhe të familjarëve mavi kudo që ndodhen, duke e përmbyllur mesazhin me një fjali të shkruar në anglisht. Siduket për t`ua bërë më të lehtë aleatëve të vjetër amerikanëve procesin e të kuptuarit. Por kjo pritej.

Rama ose nëpërmjet dr.Taulantit, ose nëpërmjet dr. Ulsit do e bënte një reagim gjithsesi. Në rresht pas tij këndoi trioja e pionierëve të ngazëllyerve e përbërë nga Frrok Bolino Çupi, Karlo Bolino Frroku dhe Kol Ball Karlo. Që të tre në një treshe të sintonizuar intuitivisht dhe me mjete rrethanore, shpallën mbështetjen e tyre ndaj aleatëve amerikanë në këtë operacion shpëtimi. Siç mund të merret me mend, këta kllounë shëtitës as që e kanë fare në fokus korrupsion dhe krimin e organizuar.

Mjafton të lexosh mbi dhe nën rreshta gëzimin e lig prej mjelësi kandidat partie që ju regetin në fytyrat e legëzuara. Në pamundësi për të cenuar realisht dhe publikisht figurën e Sali Berishës, qëndrojnë të tre para pasqyrave ose kamerave të laptopit dhe imagjinojnë. Por edhe duke mos e ditur këtë, duket që nga tekstet se gëzimi dhe hareja e tyre janë thjesht shfryrje instiktesh dhe patologjie në rrugë orale-virtuale, në mungesë fizike të një subjekti real.

Me këtë rast, e kemi për detyrë të theksojmë se çdo përkim me video historinë e Kol Ballës është rastësi. Pavarësisht ngjashmërisë që na ofron vetë Balla dhe partnerët Çupi -Bolino. Mirëpo nga ana tjetër, në Shqipëri nuk gjen një njeri të vetëm i cili të ketë për Ballën një ndjesi tjetër përpos pështirosjes.

Mbase në funksion të përkushtimit ndaj Ramës, e ka bërë dhe ndarjen nga Belinda me qëllim që të krijojë dy aksesorë të mëvetëm, në vend të një siç ishin më parë.

Të njëjtin funksion kryen edhe Bolinoja tjetër i kandarit të Ramës. Bolinoja si Karlo. Është një rast egzmeplar ku kuptimi në shqip i rrënjës së mbiemrit i ndërrethurur me prapashtesën zvogëluese-përkëdhelëse nga italishtja përbëjnë përputhshmërinë perfekte me rolin që luan vullnetarisht si spiun dhe hajdut shumëkëmbësh.

Çdo njeri në vend të Bolinos, do të kishte bërë të njëjtën gjë: do e kishte mbrojtur Ramën deri në fund. Sepse dhe përfitimet e tij kanë qenë astronomike po të kesh parasysh dhe metamorfozën që ka pësuar nga një spekulant dhe hafije e rangut të ulët kë përfunduar në milioner analist. Por megjithatë, çdo batakçi do të kishte tentuar sa për sy e faqe që të tregohej pak më i ftohtë e dinjitoz në aktin e lëpirjes.

Por kjo nuk ka ndodhur dhe nuk mund të ngjajë me Karlon e Bolinove i cili është krijuar enkas për një funksion të tillë. Pra siç thuhet në zhargon është Karlo Bolino i lindur.

Kjo është arsyeja që Karlo ia kalon edhe vetë Sokol Ballës sa i përket pështirosjes që shkaktojnë në publik, gjë për të cilën ata nuk është se e kanë shumë problem. Nuk e kanë problem moralin. Mjafton që të kënaqen vetë duke mbajtur dorën në bel para ekranit të laptopit. Mjafton që të ndiejnë në të njëjtën frekuencë dhe Rama nga ana tjetër e ekranit. Ju sqarojmë përsëri se çdo ngjashmëri me video-historitë e Kolit, është rastësi.

Pastaj në radhë vjen Frrok Çupi. Aktiviteti i tij i kulluar antishqiptar fillon që vitet e para të pluralizmit kur kaloi në llogoren antiBerishë. Gjatë gjithë asaj kohe spikatën dy gjëra: përgojimi nonstop që Frroku i bënte Berishës dhe injorimi që Berisha i bëri Frrokut duke mos i kthyer asnjëherë përgjigje, duke mos ia përmendur asnjeheëe emrin.

Kjo sjellje e Berishës krijoi për Frrokun një humnerë psiko patologje në të cilën Frroku ra gur qorr dhe nuk doli dot kurrë. Frroku, me sa u lexua shumë shpejt në qëndrimet e tij, më shumë se me Berishën e kishe me Shqipërinë. Ose më saktë shfryu karakterin e tij në të vetmen mënyrë të mundshme: vënien full option në shërbim të Greqisë dhe Serbisë, interesat e të cilave ishin të njëjta.

Deri më sot, asnjë njeri, lopë, agjent apo njëthundrak nuk e ka shpalluar kaq haptaz letyrosjen e vet. Për vite me radhë ka shërbyer si mazhordom mediatik i ambasadës greke dhe asaj ish-jugosllave në Tiranë duke kutërbuar flliqësi e jashtëqitje psikike në faqet e gazetës Koha Jone.

Frroku i cilësuar si turpi i Mirditës, është mosketieri i vetëm që ka mbrojtur hapur interesat grekoserbe në shtypin shqiptar. Është ky ai që shkruante se luftëtarët e UÇK nuk ishin shqiptarë por muxhahidinë nga Jemeni duke zbatuar urdhërat e oficerëve të zbulimit pranë ambasadës ish-jugosllave për ta paraqitur edhe në shqtypin shqiptar luftën çlirimtare të shqiptarëve si lufte fetare islamike.

Është ky Frrok që shprehte shqetësimin në formë alarmi se vendosja e disa familjeve veriore në zonat e Jugut të Shqipërisë përbënte rrezik të madh pasi mund të cenonte të folmen e minoritarëve greke.

Është përsëri ky Frrok i cili bënte thirrje për futjen e trupave ushtarake greke në Shqipëri. Gjithashtu ishte frymëzuesi i llumit të `97-ës për manifestimin e simbolit serb të tre gishtave dhe valevitjen e flamurit grek, gjëra që vërtetuan se kush ishte organizatori i atyre ngjarjeve dhe se vetë Frroku ishte përbërës i nevojshëm i reaksionit antikombëtar.

Frroku nuk ka mbetur vetëm në këtë fushë si aktivist vullnetar i ligësisë. Ai është përmendur edhe si strehuesi ish-deputetit socialist kriminel Mazreku që tentoi të vriste në Parlament Azem Hajdarin. Po gjatë asaj periudhe si drejtor i ATSH ka kryer një biznes shumë të frutshem me viza greke.

Shijak.tv

Kategori
Uncategorized

3 komuniste imorale e hajdute që kishin ngatërruar punët e partisë .

1977/“Punon 20 orë në ditë”

1977/“Punon 20 orë në ditë”

Çështja e atyre që “punonin shumë”, ishte bërë mjaft e përhapur në mbledhje të regjimit të dikurshëm. Duke qenë çdo gjë e mbështetur në gënjeshtra, kjo e punës së madhe konsumohej shpesh për elementë të spikatur. Mirëpo jo kurdo mund të hahej kjo gjë. Pjesë nga biseda e vitit 1977:

Hekuran Isai: Shoqja Ollga si drejtoreshë e ndërmarrjes bujqësore frutore dhe si kryetare e komisionit të kontrollit e të revizionimit, mori pjesë në mbledhjen e byrosë së partisë të ndërmarrjes ku u vendos të përjashtoheshin nga partia 3 komuniste imorale e hajdute që kishin ngatërruar punët, deri sa për hir të njërës prej tyre, ishin marrë masa edhe ndaj kryetarit të Frontit të lagjes. Mirëpo, për këtë mbledhje byroje, njëra nga ato që do të përjashtohej nga partia për vjedhje plotësisht të argumentuar, u ngrit dhe akuzoi shoqen Ollga si të implikuar në vjedhje.

Enver Hoxha: Mirë e kritikuan Nimetin, por nuk guxoi njeri të thoshte që ai duhet shkarkuar nga kjo detyrë?

Hekuran Isai: Jo, një gjë të tillë nuk e tha njeri. Në mbledhje u fol edhe për anët e mira të tij.

Enver Hoxha: Për anët e mira thua ti Hekuran, por kur them shkarkimin, nuk e kam fjalën për t’i futur në burg ata përdorin metoda të gabuara në punë, që nuk thellohen sa duhet në analizat e bëra, etj, etj, por për të marrë masa ndaj tyre deri dhe në largimin nga detyra që kryejnë, sepse duam që puna e partisë të ecë gjithmonë përpara.

Hekuran Isai: Kështu është shoku Enver. Kjo që thoni ju u shtrua për Myzeferin, kur biseduam për heqjen e tij nga detyra e kryetarit të komitetit ekzekutiv të këshillit popullor. Ndërsa për Nimetin shokët thanë që është punëtor, punon nga 16 orë në ditë, etj.

Enver Hoxha: Kush more punon 16 orë në ditë? Mos është si ai tjetri që thoshte se rrinte 20 orë në punë dhe veçse 4 orë i mbeteshin për të ngrënë, për të pirë dhe për të fjetur.

Hekuran Isai: Unë shoku Enver, pata rastin të marr pjesë edhe në një mbledhje tjetër me vlerë që u organizua me pjesëmarrjen e sekretarëve të organizatës-bazë.

Kastriot Dervishi

Kategori
Uncategorized

TI ARIF DO TË BËHESH KRYETAR BASHKIE!

shkruan gazetari Tedi Blushi.

Isha duke ecur në Milano dhe po shihja disa vajza të bukura në trotuar!

E pabesueshme miq!
Më arrestojnë karabinierët! Dënohem 3 vite burg!

Sapo dal nga burgu me shkon mendja për gurabie! Më thanë që i bëjnë të mira në Zyrih!
Pa mbaruar gurabien e parë, ashtu me duart plot me sheqer-pluhur më hedhin prangat!

Dyshohem për trafik narkotikësh!
Pasi ndejta në qeli 2 vite gjykata më shpall të pafajshëm!

E dija që emri Vasfi që mbaja ishte mallkimi që me ndiqte që nga lindja!

E bëra Goni!
Nisem drejt Spanjës të bëja plazh!

E pabesueshme miq! Aty arrestohem!

Se për çfarë kësaj here nuk më kujtohet!

Ishte viti 2013!
Pas tersllëkut që më ndiqte në Evropë vendosa të vija në Shqipëri!

Ishte si mos më keq!
Fajin e kishte Saliu! Duke ecur rrugës takoj Edin!
I tregoj peripecitë e mia!
Pasi qau me oi nga historia ime më tha:

Ti Arif do bëhesh kryetar bashkie!

Kategori
Uncategorized

Nuk ka vend për Anti-Amerikanizëm në të Djathtën shqiptare

Ngjarjet e fundit në skenën politike shqiptare kanë prodhuar një amalgamë reagimesh. Lideri historik i PD dhe një nga politikanët më të fortë të rajonit, z. Berisha, është shpallur non grata nga SHBA. Jo vetëm kaq por z. Blinken ka argumentuar se ky vendim vjen në bazë të provave dhe fakteve që zotëron SHBA.

Gjithsesi akti tij nuk është aspak një frymë anti-amerikane dhe kundër SHBA. Qasja e PD është ajo e një partie të themeluar nga qytetarë në kërkim të dinjitetit dhe lirive personale. Për këto vlera veshët, mendja dhe zemra e tyre ishin nga SHBA dhe Europa. Prandaj kushdo që lobon me idenë se PD është apo duhet të vendoset kundër SHBA dhe parimeve të etërve të saj themelues është gabim.

Udhëtimi PD nuk mund të shmanget nga parimet e lirisë të frymëzuara nga leksionet që bota mori gjatë 5 dekadave luftë të ftohtë. Aq më tepër kur interesi jonë kombëtar është mbrojtur dhe atashuar nga SHBA dhe aleatet tanë europiane. 

Prandaj tentativa për ta vendosur atë perballë z. Berisha apo përballë SHBA është një përpjekje meskine e njerëzve që nuk duan PD dhe aq më pak demokracinë. Beteja që sot po udhëheq ai si kryetar i PD është po aq amerikane dhe dinjitoze sa lufta e thellë që etërit amerikanë kryenin dikur për të respektuar qytetarët dhe të drejtën e përfaqësimit të kolonive amerikane.

Natyrisht çdo president apo zyrtar amerikan është i kritikueshëm. Por kjo kritikë nuk mund te ngrihet mbi basat e një urrejtje perpetuale ndaj SHBA apo si një konspiracion në kurriz të SHBA. Jo! Vlerat mbi te cilat është ngritur SHBA janë në fakt ato vlera për të cilat lufton PD dhe mbi te cilat kjo forcë politike dëshiron të ndërtojë vendin tonë.

Vlera të cilat ne i besojmë dhe gjithashtu inkurajojmë.

Kategori
Uncategorized

Enigma paszgjedhore e Shqipërisë Albania’s Post-election Conundrum

Sot, Shqipëria është bërë një autokraci pa respekt për sundimin e ligjit, me nënshtrim dërrmues të pavarësisë së institucioneve dhe mungesë totale të ekuilibrit të pushteteve.

Tirana ka një media të kontrolluar nga qeveria që i jep shërbim të plotë Ramës, një njeriu që e ka shndërruar vendin e tij në prodhuesin më të madh të narkotikëve në Evropë të kontrolluar nga krimi i organizuar rajonal.

Shteti shqiptar është kapur totalisht nga Edi Rama dhe vendet perëndimore nuk po arrijnë të kuptojnë që një regjim autokratik në zemër të Evropës është një burim trazirash dhe minon seriozisht institucionet demokratike në Ballkan dhe më gjerë.

Zgjedhjet parlamentare të 25 Prillit të mbajtura në vendin më të varfër të Evropës Juglindore, treguan edhe një herë sesa të brishtë mund të bëhen institucionet demokratike kur zgjedhjet e lira dhe të drejta janë të pamundura të mbahen. Partia Socialiste e Shqipërisë nën udhëheqjen e Edi Ramës ka instaluar një regjim një-partiak shtetëror që po e çon vendin në drejtimin e gabuar.

Today, Albania has become an autocracy without respect for the rule of law, with overwhelming subjugation of independence of institutions, and total absence of balance of powers.

Tirana has a government-controlled media that gives total lip service to Rama, a man who has transformed his country into Europe’s largest producer of narcotics controlled by regional organized crime. The Albanian state is totally captured by Edi Rama and Western countries are failing to understand that an autocratic regime in the heart of Europe is a source of turmoil and seriously undermines democratic institutions in the Balkans and beyon

Rritja e politikës së brendshme të pushtetit të Ramës ka qenë qëllimi kryesor i disa qarqeve evropiane në dëm të ndërtimit të institucioneve demokratike dhe transparencës. Ndërsa e gjithë kjo po ndodh, shqiptarët po përballen me një të ardhme të pasigurt dhe nivele të larta të varfërisë. Zgjedhjet parlamentare të 25 Prillit e kanë kthyer Shqipërinë në një regjim lindor autokratik të drejtuar nga një politikan që punon kundër parimeve demokratike mbi të cilat u themelua Bashkimi Evropian.

Sipas një deklarate në lidhje me zgjedhjet parlamentare të fundit të lëshuara nga Elisabeth Rosenstock-Siller, Zëvendës Shefi i Misionit të OSBE-së: “Në zgjedhjet parlamentare të Shqipërisë, Shtetet e Bashkuara shënojnë gjetjen e misionit vëzhgues të OSBE-së se partia në pushtet nxori përparësi të konsiderueshme nga detyra e saj, përfshirë përmes kontrollit të administratave lokale dhe keqpërdorimit të burimeve administrative. Ne gjithashtu vërejmë konstatimin e tyre se praktikat e përhapura të blerjes së votës mbetën një problem dhe ne përforcojmë shqetësimet mbi rrjedhjet e të dhënave personale të ndjeshme, duke përfshirë preferencat politike të votuesve.

Dy javë pas zgjedhjeve, drejtësia e Shqipërisë nuk ka kërkuar që partia e Edi Ramës të mbajë përgjegjësi për parregullsitë zgjedhore.

Të ashtuquajturat reforma ligjore të Shqipërisë, të vlerësuara nga diplomatët perëndimorë, kanë gjeneruar një shtet ende jofunksional të ligjit, ligjin e zgjedhjeve që nuk plotëson standardet e BE-së, kufizimet e shtypit dhe korrupsionin në rritje në të gjithë qeverinë.

Sipas mbrojtësit të demokracisë Martin Henze: “Në këtë kontekst, duhet të kujtojmë se ishte Kryeministri Rama ai që shkeli marrëveshjen e 5 qershorit 2020 mbi ligjin zgjedhor, e cila u arrit me mbështetjen e SH.B.A.-së dhe përfaqësuesit të BE-së këtu. Zgjedhjet parlamentare 2021 u zhvilluan për shkak të kësaj në ligjin e brendshëm të administratës Rama, kjo gjithashtu nuk është në përputhje me Evropën. ”

Këto veprime përmirësohen më tej nga keqtrajtimet e njollosura elektorale dhe blerja e votave që ndodhën disa javë para zgjedhjeve parlamentare.

Aktorët ndërkombëtarë nuk kanë arritur të kuptojnë që autokracia ka zënë rrënjë të forta në Tiranë, megjithë përpjekjet e Presidentit Ilir Meta, i cili është garantuesi i vetëm i pavarësisë dhe një kryetar i mirëfilltë i shtetit që po lufton për të mbajtur etjen e Ramës për marrjen e pushtetit dhe dominimin.

Kapaciteti i vërtetë ekonomik dhe i prodhimit të Shqipërisë, si dhe mekanizmi i saj i brishtë i integrimit në BE po luftojnë për shkak të regjimit autokratik të vendit të instaluar nga Edi Rama; një përhapje e tillë e shkatërrimit të institucioneve demokratike dhe sjelljes së një shteti me një parti janë një pengesë e madhe për të gjithë rajonin e Ballkanit.

Albania’s Post-election Conundrum


The April 25th parliamentary elections held in the poorest country of Southeast Europe, showed once again how fragile democratic institutions can become when free and fair elections are impossible to hold. Albania’s Socialist Party under the leadership of Edi Rama has installed a one-party state regimethat is taking the country in the wrong direction.https://googleads.g.doubleclick.net/pagead/ads?client=ca-pub-5949362211917930&output=html&h=391&slotname=3232833114&adk=2130928475&adf=3638394448&pi=t.ma~as.3232833114&w=375&lmt=1621733665&rafmt=11&tp=site_kit&psa=0&format=375×391&url=https%3A%2F%2Fintpolicydigest.org%2Fthe-platform%2Falbania-s-post-election-conundrum%2F&flash=0&fwr=1&wgl=1&dt=1621762018129&bpp=6&bdt=886&idt=196&shv=r20210517&cbv=%2Fr20190131&ptt=9&saldr=aa&abxe=1&prev_fmts=0x0%2C300x250&nras=1&correlator=4401614252201&frm=20&pv=1&ga_vid=485248772.1621762019&ga_sid=1621762019&ga_hid=663855247&ga_fc=0&rplot=4&u_tz=120&u_his=1&u_java=0&u_h=812&u_w=375&u_ah=812&u_aw=375&u_cd=32&u_nplug=0&u_nmime=0&adx=0&ady=1042&biw=375&bih=641&scr_x=0&scr_y=0&oid=3&pvsid=3320772998866777&pem=692&ref=https%3A%2F%2Ft.co%2F&eae=0&fc=1920&brdim=0%2C0%2C0%2C0%2C375%2C0%2C375%2C812%2C375%2C641&vis=1&rsz=%7Cm%7CeEbr%7Cp&abl=XS&pfx=0&fu=1152&bc=31&ifi=3&uci=a!3&btvi=1&fsb=1&xpc=3ID22o1tmj&p=https%3A//intpolicydigest.org&dtd=1226

Boosting Rama’s internal power politics has been the primary goal of some European circles to the detriment of building democratic institutions and transparency. While all of this is taking place, Albanians are facing an uncertain future and high levels of poverty. The April 25th parliamentary elections have turned Albania into an Eastern autocratic regime ruled by a politician who works against the democratic principles upon which the European Union was founded.

According to a statement on the recent parliamentary elections issued by Elisabeth Rosenstock-Siller, the OSCE’s Acting Deputy Chief of Mission: “In Albania’s parliamentary elections, the United States notes the OSCE observation mission’s finding that the ruling party derived significant advantage from its incumbency, including through its control of local administrations and from the misuse of administrative resources. We also note their finding that widespread practices of vote-buying remained a problem, and we reinforce concerns over the leaking of sensitive personal data, including political preferences of voters.”https://googleads.g.doubleclick.net/pagead/ads?client=ca-pub-5949362211917930&output=html&h=391&slotname=3232833114&adk=2130928475&adf=390710710&pi=t.ma~as.3232833114&w=375&lmt=1621733665&rafmt=11&tp=site_kit&psa=0&format=375×391&url=https%3A%2F%2Fintpolicydigest.org%2Fthe-platform%2Falbania-s-post-election-conundrum%2F&flash=0&fwr=1&wgl=1&dt=1621762018129&bpp=5&bdt=886&idt=200&shv=r20210517&cbv=%2Fr20190131&ptt=9&saldr=aa&abxe=1&prev_fmts=0x0%2C300x250%2C375x391&nras=1&correlator=4401614252201&frm=20&pv=1&ga_vid=485248772.1621762019&ga_sid=1621762019&ga_hid=663855247&ga_fc=0&rplot=4&u_tz=120&u_his=1&u_java=0&u_h=812&u_w=375&u_ah=812&u_aw=375&u_cd=32&u_nplug=0&u_nmime=0&adx=0&ady=2420&biw=375&bih=641&scr_x=0&scr_y=0&oid=3&pvsid=3320772998866777&pem=692&ref=https%3A%2F%2Ft.co%2F&eae=0&fc=1920&brdim=0%2C0%2C0%2C0%2C375%2C0%2C375%2C812%2C375%2C641&vis=1&rsz=%7Cm%7CeEbr%7Cp&abl=XS&pfx=0&fu=1152&bc=31&ifi=4&uci=a!4&btvi=2&fsb=1&xpc=tIe8AcrBzW&p=https%3A//intpolicydigest.org&dtd=1231

Two weeks after the election, Albania’s judiciary has not held Edi Rama’s party to account for electoral irregularities.

Albania’s so-called legal reforms, praised by Western diplomats, have generated a still dysfunctional rule of law, elections law that does not meet EU standards, press restrictions, and increasing corruption across the government.https://googleads.g.doubleclick.net/pagead/ads?client=ca-pub-5949362211917930&output=html&h=312&adk=3742598389&adf=2002454042&pi=t.aa~a.2415301633~i.6~rp.4&w=375&lmt=1621733665&num_ads=1&rafmt=1&armr=3&sem=mc&pwprc=3606926227&tp=site_kit&psa=1&ad_type=text_image&format=375×312&url=https%3A%2F%2Fintpolicydigest.org%2Fthe-platform%2Falbania-s-post-election-conundrum%2F&flash=0&fwr=1&pra=3&rh=278&rw=333&rpe=1&resp_fmts=3&sfro=1&wgl=1&fa=27&dt=1621762020020&bpp=4&bdt=2777&idt=-M&shv=r20210517&cbv=%2Fr20190131&ptt=9&saldr=aa&abxe=1&prev_fmts=0x0%2C300x250%2C375x391%2C375x391&nras=2&correlator=4401614252201&frm=20&pv=1&ga_vid=485248772.1621762019&ga_sid=1621762019&ga_hid=663855247&ga_fc=0&u_tz=120&u_his=1&u_java=0&u_h=812&u_w=375&u_ah=812&u_aw=375&u_cd=32&u_nplug=0&u_nmime=0&adx=0&ady=3168&biw=375&bih=641&scr_x=0&scr_y=0&oid=3&pvsid=3320772998866777&pem=692&ref=https%3A%2F%2Ft.co%2F&eae=0&fc=1408&brdim=0%2C0%2C0%2C0%2C375%2C0%2C375%2C812%2C375%2C641&vis=1&rsz=%7C%7Cs%7C&abl=NS&fu=1152&bc=31&ifi=5&uci=a!5&btvi=3&fsb=1&xpc=X7PvJr7zXh&p=https%3A//intpolicydigest.org&dtd=24

According to democracy advocate Martin Henze: “In this context, we should remember that it was Prime Minister Rama who violated the agreement of 5 June 2020 on the electoral law, which was reached with the support of the US and the EU representative here. The 2021 parliamentary election took place because of this in house law of the Rama administration, this is also not in line with Europe.”https://googleads.g.doubleclick.net/pagead/ads?client=ca-pub-5949362211917930&output=html&h=312&adk=3742598389&adf=1472930950&pi=t.aa~a.2415301633~i.7~rp.4&w=375&lmt=1621733665&num_ads=1&rafmt=1&armr=3&sem=mc&pwprc=3606926227&tp=site_kit&psa=1&ad_type=text_image&format=375×312&url=https%3A%2F%2Fintpolicydigest.org%2Fthe-platform%2Falbania-s-post-election-conundrum%2F&flash=0&fwr=1&pra=3&rh=278&rw=333&rpe=1&resp_fmts=3&sfro=1&wgl=1&fa=27&dt=1621762020020&bpp=3&bdt=2777&idt=3&shv=r20210517&cbv=%2Fr20190131&ptt=9&saldr=aa&abxe=1&prev_fmts=0x0%2C300x250%2C375x391%2C375x391%2C375x312&nras=3&correlator=4401614252201&frm=20&pv=1&ga_vid=485248772.1621762019&ga_sid=1621762019&ga_hid=663855247&ga_fc=0&u_tz=120&u_his=1&u_java=0&u_h=812&u_w=375&u_ah=812&u_aw=375&u_cd=32&u_nplug=0&u_nmime=0&adx=0&ady=3878&biw=375&bih=641&scr_x=0&scr_y=0&oid=3&pvsid=3320772998866777&pem=692&ref=https%3A%2F%2Ft.co%2F&eae=0&fc=1408&brdim=0%2C0%2C0%2C0%2C375%2C0%2C375%2C812%2C375%2C641&vis=1&rsz=%7C%7Cs%7C&abl=NS&cms=2&fu=1152&bc=31&ifi=6&uci=a!6&btvi=4&fsb=1&xpc=afnagLSmMu&p=https%3A//intpolicydigest.org&dtd=28

These actions are further enhanced by tarnished electoral malpractices and vote-buying that took place a few weeks before the parliamentary elections.

Today, Albania has become an autocracy without respect for the rule of law, with overwhelming subjugation of independence of institutions, and total absence of balance of powers. Tirana has a government-controlled media that gives total lip service to Rama, a man who has transformed his country into Europe’s largest producer of narcotics controlled by regional organized crime. The Albanian state is totally captured by Edi Rama and Western countries are failing to understand that an autocratic regime in the heart of Europe is a source of turmoil and seriously undermines democratic institutions in the Balkans and beyond.https://googleads.g.doubleclick.net/pagead/ads?client=ca-pub-5949362211917930&output=html&h=312&adk=3742598389&adf=2067947521&pi=t.aa~a.2415301633~i.9~rp.4&w=375&lmt=1621733665&num_ads=1&rafmt=1&armr=3&sem=mc&pwprc=3606926227&tp=site_kit&psa=1&ad_type=text_image&format=375×312&url=https%3A%2F%2Fintpolicydigest.org%2Fthe-platform%2Falbania-s-post-election-conundrum%2F&flash=0&fwr=1&pra=3&rh=278&rw=333&rpe=1&resp_fmts=3&sfro=1&wgl=1&fa=27&dt=1621762020025&bpp=3&bdt=2782&idt=3&shv=r20210517&cbv=%2Fr20190131&ptt=9&saldr=aa&abxe=1&prev_fmts=0x0%2C300x250%2C375x391%2C375x391%2C375x312%2C375x312%2C375x641&nras=5&correlator=4401614252201&frm=20&pv=1&ga_vid=485248772.1621762019&ga_sid=1621762019&ga_hid=663855247&ga_fc=0&u_tz=120&u_his=1&u_java=0&u_h=812&u_w=375&u_ah=812&u_aw=375&u_cd=32&u_nplug=0&u_nmime=0&adx=0&ady=4875&biw=375&bih=641&scr_x=0&scr_y=19&oid=3&psts=AGkb-H8lrwfocBfEMHdx1JgFvuYqd3RhBDGjHGCQK8WjblRMHBGpN09t8a_dIzQsbl1vf6ajYKOmPJ71xQ%2CAGkb-H_0UiInfOrG0UGkn5vyvmXoLzgUM17e5G1HHDH10vxiryumzbHVwtEx2Z0bCQ83zK-NLPSniVNAvQF7%2CAGkb-H_3_K8aoLiTYU2wKvVeAPECdA32APa-HSnZKKOhMCtvFLPFxjCmds-E7seAmikoiC3iM7ADT8jaTg%2CAGkb-H-7Kbauj-ZOqmwgLiW4HnxmVDVNzluKNnQGuEekzxP8V1AywwSkDLCqy8N6H-CicP9OhHqcKkOJdA&pvsid=3320772998866777&pem=692&ref=https%3A%2F%2Ft.co%2F&eae=0&fc=1408&brdim=0%2C0%2C0%2C0%2C375%2C0%2C375%2C812%2C375%2C699&vis=1&rsz=%7C%7Cs%7C&abl=NS&fu=1152&bc=31&ifi=7&uci=a!7&btvi=5&fsb=1&xpc=9XD6bBXmia&p=https%3A//intpolicydigest.org&dtd=1190

International actors have failed to grasp that autocracy has taken firm root in Tirana despite the efforts of President Ilir Meta, who is the only guarantor of independence and a genuine head of state who is fighting to contain Rama’s thirst for power grab and dominance.

Albania’s real economic and production capacity as well as its fragile EU integration mechanism are struggling due to the country’s autocratic regime installed by Edi Rama; such a prevalence of eroding democratic institutions and behavior of a single-party state are a major setback for the entire Balkan’s region.

Kategori
Uncategorized

Berisha dhe qenëria mediatike e financuar nga kleptopushteti…

Por kjo mesele e këtyre lehaqenëve, ka kohë që ka një dozë të ndyre ironie:

Nëse i ndjek a i ke ke parasysh se këta që flasin a shkruajnë (qenlehja e vjeter dhe e re mediatike) të gjithë firmosin në borderote e pastrimit tè lekëve të zeza, ndaj dhe donin ta shihnin të përfunduar Berishën.

E mira simbas lehaqenve mediatikë (gjysma ish hetues, pinjollë të tyre, pjellë, apo bashkpuntorë të ndyrë të sigurimit) do të ishte mirë që ai Berisha të shihej duke ikur nga Parlameni, duke ikur nga Partia Demokratike, duke ikur apo kërkuar azil gjetkë, ose në burg.

Përndryshe simbas lehaqenëve, SHBA po na dënon të gjithëve duke na servirur nëpermjet guvernatores Kim edhe barin, në një betejë pa fund, me vendimin e e bazuar në “fakte” apo Fake News, të sajuara dhe dërguar nga vetë këta bashkpuntore, pjesë e lehaqeneve qeveritarë, mediatikë apo QJQ të tyre…

Në fakt kjo lehaqenie e lehaqenve qeveritarë dhe ndjekesve te tyre bëhet dhe më e peshtire kur asaj i shtohen edhe lehaqente pseudoopozitarë.

Gjithshka jo vetëm për të fshehur veprimtarinë e mafies, krimit të organizuar, kanabizimin e vëndit, vjedhja e votave, dhe instalimi i nje kleptokracie, kjo si çështje emergjente e ditës në Shqipëri, por dhe humbjet radhazi te Partise Demokratike, keqmenaxhimi i saj dhe marveshjet e të fshehta te kryetarit ne detyre te saj me narko-kryeministrin Rama.

Në fakt ka kohë që kjo qenëri duke shfrytezuar jo vetëm sallen e parlamentit, mediat e paguara, apo QJQ E ”pa varura” sorosian kanë filluar të lehin për mos kalim oqeani të Berishës.

Kohë kur një si ish hetuesit e sigurimit të shtetit plotësonin dosjet e viktimave antikomuniste dhe përcaktonin fundin e tyre në gjyqet e popullit. (në litar)

Ky ishte dhe momenti që kjo lehaqenefqenëria priste… momenti kur një ministri e huaj si Departamenti amerikan i Shtetit shpalli non grata ish-kryeministrin Sali Berisha, nga ai moment zhurma mediatike për shtjellimin politik të këtij akti nuk po sos.

Pjesë nga seanca ne kongresin amerikan ndermjet kongresmenit Zeldin, dhe sekretarit te shtetit Blinken

Ironia e ndyrë, qendron në faktin se …

Se këta që shkruajnë apo dalin si analiste ne media të financuar nga leket e sorosit, kane vite e vite që mashtrojnë e mashtrojnë, me fake news opinionin shqiptar për te krijuar idenë se lideri i demokracisë nuk ështe ai qe ju keni njohur, por nje abuzues me pushtetin duan ta shohin të përfunduar Berishën,.

Më e mira ënderr per (qehalentë) do ishte, ajo që Berisha nuk ja realizon askujt, jo me sot por as ne ditet me te veshtira të tij dhe kombit, me 1997-98…

Kjo deshira e tyre e ëndërruar por e pa realizuar, do ishte që ai Berisha të shihej një si Gruefski, me valixhe në dorë, duke ikur dhe kërkuar azil gjetkë, sa më larg… ose në burg. Përndryshe simbas tyre, SHBA po na dënon të gjithëve me një betejë pa fund per problemin nëse Berisha është i korruptuar apo jo, kur në fakt kjo çështje nuk është më as çështje në SHBA, apo Shqipëri.

Kjo situate na zbulon edhe një anë tjetër të medalies, anë të cilën këta zhurmues mesa duket nuk e prisnin, apo qëllimisht e neglizhojnë:

Zoti Berisha zgjodhi rrugën më të mirë, rrugën ligjore. Dhe në këtë kuadër, deri në përfundimin e procesit, do jetë shumë e vështirë për lehaqentë që menaxhojne fatet e shtetit, të thonë ndonjë gjë, apo fake News, përveçse rrezikojnë që nesër të përgënjeshtrohen me gjykatë ndërkombëtare.

Gjykata është rruga më demokratike dhe këtu z. Berisha i la kundërshtarët politik me gisht në gojë, të cilët nuk do e deshironin kurre si zgjidhje rrugën së tij ligjore, dhe sidomos kur kjo rrugë ligjore zhvillohet nga nje gjykatë e pa varur në një shtet europian neutral.

Ky hap ja u preu hapesiren dhe ëndrrën neokomunisteve per të zgjedhur dhe bërë ndaj tij gjyqin popullor të ëndërruar prej tyre me kohë …

Në fund të fundit këta lehaqenë këtë punë kanë bërë në 30 vjet e më parë, e ndoshta kanë qenë edhe dëshmitarë të rremë.

Do të ishte mirë që këtë çështie, zgjidhjen e saj, apo ‘dënimin’ ta jepte shoqëria shqiptare me mjetet e veta demokratike, por ajo nuk po tregohet e aftë veçse në ndërsimin e qenërisë mediatike që më shumë sesa edukon, shpartallon çdo logikë në trajtimin e një çështjeje të tillë.

Në fund të fundit, nëse ky akt i SHBA ndaj Berishës, është kaq domethënës, ç’nevojë ka për gjithë këtë zhurmë propagandistike nga lehaqentë që veç lehjes skanë asgje tjeter nè dorë .

A nuk është vetë akti i mjaftueshëm?

Por frika e lehaqeneve dhe kryeqenve qe i ndersejne, veç fshehaqenjes së lobimit te tyre për coptimin e kufijve te Shqipërisë dhe Kosovës, falja e Mitrovices se veriut Serbisë, i ka tmerruar edhe ”Foltorja” e demokrateve per e udhehequr nga lideri i tyre Sali Berisha

Kategori
Uncategorized

Avokati francez i Berishës: Blinken ka imunitet, por për shpifje dënohesh edhe në mungesë

Pyetjes nëse përbën pengesë imuniteti i z.Antony Blinken, për dërgimin e dosjes për gjykim, avokat Le Borgne thotë se në padinë për shpifje, e ngritur në këtë rast nga ish-kryeministri Sali Berisha, nuk nevojitet që i pandehuri të jetë i pranishëm. “Ai mund të gjykohet në mungesë”- thotë Le Borgne.

Avokati francez 71-vjeçari Jean Yves Le Borgne, i pajtuar nga ish kryeministri Sali Berisha për të ndjekur betejën ligjore në Francë kundër DASH, e konsideron legjitime ngritjen e kësaj padie.

Në një intervistë ekskluzive siguruar nga gazetari Genc Burimi për ‘BalkanWeb’, Le Borgne sqaron se është kontaktuar nga vetë Sali Berisha, i cili e ka vënë në dijeni për vendimin e DASH, për ta shpallur atë dhe familjen e tij non grata në SHBA, si edhe ka kërkuar prej tij një këshillë si avokat për rrugën që duhej ndjekur.

“Sido që të jetë, kemi të bëjmë në një aferë me vlerë më shumë të karakterit simbolik. Dënim nëse do të ketë, është vetëm i llojit të dëmshpërblimit financiar që në rastin e shpifjes në Francë janë dënime relativisht të moderuara”- shton avokati francez, ndërsa thekson se aksioni juridik do të mbështetet mbi parimet e drejtësisë që operojnë në Francë.

Intervista e plotë:

Zoti Avokat, opinioni publik në Shqiperi është i interesuar të kuptoje fillimisht domethënien e hapjes se një padie për shpifje në Francë nga ana e zotit Berisha kundra Sekretarit amerikan të Shtetit Antoni Blinken.

Në Francë çdokush mund të hapë padi për shpifje ndaj çdokujt, me kushtin që akti i supozuar i shpifjes të ketë ndodhur në territorin francez. E meqënëse ajo që zoti Berisha konsideron si shpifje është botuar në uebsitin e Departamentit Amerikan të Shtetit, dhe meqënëse interneti e sjell këtë informacion dhe në territorin francez, akti i shpifjes rezulton të jetë konsumuar edhe në Francë. Nga ky moment është legjitime që klienti im nga Shqipëria, zoti Berisha të hapë padi në Francë meqënëse rezulton se ka pësuar shpifje dhe në Francë.

Zoti avokat, në bazë të kësaj llogjike juridike që interneti është i konsultueshëm kudo në botë, zoti Berisha mund të kishte hapur padi dhe në Spanjë, Gjermani, apo në Portugali për shembull.

Ndoshta po, por ndoshta dhe jo. Nuk mund t’i përgjigjem kësaj pyetje sepse nuk e njoh legjislacionin në këto vende nëse ato e lejojnë një lidhje të tillë territorialiteti nëpërmjet internetit. Për rastin në Francë jam i sigurt dhe e marr përsiper. Nëse shpifesh në Francë, drejtesia ta merr në konsideratë padinë dhe publikimi i një shpifje në internet është si publikim në territorin francez.

A e njihnit personalisht zotin Berisha?

Jo tamam. Kemi një mik të përbashkët dhe është ai që me kontaktoi dhe më shtjelloi rastin se ish -presidenti dhe ish-kryeministri i Shqipërisë është shpallur persona non grata nga Departamenti amerikan I shtetit , fare pa baza sipas tij, dhe më kërkoi se çfarë këshille mund të jepja unë si avokat. Dhe aty i propozova që unë mund ta merrja përsipër mbrojtjen e interesave të zotit Berisha mbi bazën e argumentimit juridik që jua detajova më parë. Publikimet në internet mbulojnë edhe territorin francez, ndaj është juridikisht e mundshme të konsiderohet se publikimi në fjalë ka ndodhur në territorin francez dhe si i tillë të gjykohet nga një gjykatë korreksionale franceze kur paditësi argumenton se publikimi që ai padit permban elemente shpifës.

A jeni optimist për suksesin e procedurës që po ndërmerrni?

Do të kemi një sukses të parë, kur padia të merret juridikisht në konsideratë në kuptimin që drejtësia franceze të caktojë një gjykatës hetuesi i cili do ta shqyrtojë dosjen dhe më pas t’ja paraqesë një trupi gjykues për gjykim në nivelin e gjykatës korreksionale.

Po imuniteti i Antony Blinken a nuk do të përbënte një pengesë serioze për çuarjen në gjykim të padisë?

Në parim po. Veçse padia për shpifje nuk nevojit që i pandehuri të jetë i pranishem. Ai mund të gjykohet në mungesë. Sido që të jetë, kemi të bëjmë në një aferë me vlerë më shumë të karakterit simbolik. Dënim nëse do të ketë, është vetëm i llojit të dëmshpërblimit financiar që në rastin e shpifjeje në Francë janë dënime relativisht të moderuara. Por simbolika më e madhe rezulton tek imazhi i një përplasjeje që në frengjisht e cilësojmë në mënyre fiugurative si poçi prej balte kundra poçit prej hekuri. Nderi duhet mbrojtur dhe kur përballë ke më të fortët. Ky është sensi i drejtësisë.

Së fundi a keni hasur në një jurisprudencë në Francë të ngjashme me rastin e zotit Berisha?

Ende nuk kam filluar nga analiza e detajuar e dosjes. Sigurisht është e pjesë e punës sime të hulumtoj në anale për dosje të ngjashme. Por përtej egzistencës së rasteve analoge, aksioni im juridik do të mbështetet mbi parimet e drejtësisë që operojnë në Francë, shpifja në internet edhe nëse është kryer në një vend tjetër, asimilohet me një shpifje në Francë duke qenë se interneti e ka përhapur atë dhe në Francë.

Kategori
Uncategorized

Keshilltari i CDU-së :“Vendimi i SHBA-së për Berishën është i pamenduar” Franca një vend neutral ku mbizotëron sundimi i ligjit.

Martin Hence /CDU Gjermani /

Është një vendim që e prisja, është vendimi i duhur sepse Sali Berisha, si qytetar, si një patriot shqiptar krenar dhe si njeri i Perëndimit dhe si njeri që është përfshirë masivisht në themelimin dhe ndërtimin e Republikës Shqiptare

Ka një lidhje të ngushtë, historike midis Gjermanisë dhe SHBA, për më shumë se 300 vjet.

Gjermanët janë grupi më i madh i imigrantëve në SHBA, ata kanë pasur një ndikim masiv në zhvillimet në SHBA. Ne jemi partnerë dhe miq, ka shumë familje gjermano-amerikane, një pjesë e familjes sime gjithashtu emigroi në SHBA në fillim dhe në mes të shekullit të 19-të. Këto lidhje zgjasin deri më sot.

Por, midis miqve të mirë, mundësia e kritikës konstruktive duhet gjithashtu të jetë e mundur, dhe ne e kemi bërë atë për mbi 70 vjet, në respekt të ndërsjellë, dhe kështu duhet ta bëjnë edhe shqiptarët, shqiptarët janë pjesë e Evropës.

Miqësia, por edhe kritika me respekt janë dy anët e së njëjtës medalje dhe janë pjesë e marrëdhënieve të ndershme me njëri-tjetrin. Ne gjermanët menduam se lufta e parë në Irak ishte e gabuar, e cila, kur shikoj rezultatet katastrofike në Irak, ishte një vendim i mençur, siç ishte bombardimi i Libisë, fillimi i destabilizimit të Afrikës Veriore dhe, pas saj, kriza dhe lufta siriane.

Paraqitja e Obamës në Kajro, thirrja për Pranverën Arabe, gjithashtu fatkeqësisht çoi në destabilizimin e Egjiptit në atë kohë dhe një ndërhyrje të shkurtër të vëllezërve muslimanë. Jo vendime të mençura nga SHBA. Përsëri tani, i njëjti model, në Shqipëri.

Ngjarja: Sali Berisha përfaqëson një vendim të pamenduar, shumë të pamenduar nga SHBA, veçanërisht në këtë kohë. Fakti që familja e tij, veçanërisht gruaja e tij, po dënohet gjithashtu ka karakterin e një dënimi, siç ishte 500 vjet më parë, kur u quajt “arrest klanor”.

Ky është një instrument me të vërtetë i turpshëm për demonstrimin e fuqisë dhe nuk ka asnjë lidhje me sundimin e ligjit në shekullin 21. Mendova se gjendja e turpshme e punëve në SHBA ishte eleminuar me rrëzimin e Trump, me sa duket jo. Kjo deklaratë e SHBA ka pak peshë faktike, por mund të veprojë si një akt simbolik.

Tani mund të shohim që Rama e ka dërguar shokun e tij Balla përpara tij, i cili sigurisht ua ka bërë të ditur miqve të tij në emër të Ramës se ish-kreu i opozitës demokratike tani po dënohet. Nga ky reagim mund të shihni shumë mirë që veprimi i SHBA në këtë çështje mund të çojë në destabilizim të mëtejshëm të Shqipërisë dhe humbje të fytyrës për SHBA.

Ne kemi një komunikim nga Departamenti i Shtetit i SHBA, i cili nuk u kërkua, nuk ka asnjë kërkesë për vizë. Asnjë shtet nuk është i detyruar të bëjë ndonjë deklaratë. Pse në këtë kohë të veçantë kur po bëhet shumë e qartë se zgjedhjet e përgjithshme në 25 Prill 2021 janë manipuluar masivisht. Cui bono, kush përfiton? Autokracia e Ramës.

Për një gjë, duket se janë përfshirë njerëz të caktuar nën Sekretarin e Shtetit të SHBA, të cilët unë i vlerësoj shumë lart, me të vërtetë, nuk janë duke zbatuar domosdoshmërisht politikën e re të jashtme të Presidentit Biden, por ende po lundrojnë përgjatë linja e Trump dhe adhuruesit të tij Grenell.

Kjo nënkupton stabilizimin e autokratëve, detyrimin e tyre të orientohen drejt Perëndimit, duke toleruar autokracitë dhe duke bërë një marrëveshje me Serbinë, duke e ndarë Ballkanin në dy kampe.

Nën Trump, në thelb një politikë ruse pro-serbe u përpoq të organizohej. Trump kërkoi afërsinë me Putinin. Kosova do të prishej. BE dhe marrëveshjet e qarta ndërkombëtare janë anashkaluar.

Trump ishte në një kurs ballafaqimi me NATO, OBSH dhe veçanërisht kundër BE dhe Gjermanisë. Sipas mendimit tim, kjo çoi në një zgjerim jetëshkurtër të përfshirjes së Rusisë dhe Kinës në Ballkan. Me zgjedhjen e Biden, megjithatë, ne po kthehemi në një politikë të jashtme me një orientim shumë të qartë perëndimor.

Ky është një sinjal shumë i mirë për arkitekturën ndërkombëtare të paqes. Biden ka një kuptim të qartë se Ballkani është pjesë e Evropës dhe një sferë ndikimi për BE dhe NATO. Politika e jashtme është sigurisht një nga pikat më të forta të Presidentit të SHBA Joe Biden. Mbi të gjitha, si senator për një kohë të gjatë, ai ishte anëtar dhe më vonë kryetar i Komitetit të Marrëdhënieve me Jashtë derisa mori detyrën e Zëvendës Presidentit nën Presidentin e atëhershëm të SHBA Barack Obama.

Ballkani përfaqëson një rajon të Evropës në të cilin Biden ka qenë i angazhuar që nga vitet 1990 dhe kështu fitoi një përvojë të madhe. Biden e njeh Sali Berishën. Berisha është gjithashtu mik me Bush Junior, dhe Obama gjithashtu e njeh mirë Berishën. Pasi Biden vizitoi Sarajevën në 1993, ai paralajmëroi Presidentin e atëhershëm të SHBA Bill Clinton kundër agresionit serb në Bosnjë:

Nëse serbët nuk ndaleshin, do të kishte gjenocid në Bosnjë. Sekretari i Shtetit i atëhershëm i SHBA Ëarren Christopher nuk ishte dakord me vlerësimet e Biden – por dy vjet më vonë, ndodhi pikërisht ajo që Biden kishte dashur të parandalonte: gjenocidi në Srebrenica. Biden është shumë i mirë në vlerësimin e angazhimit të rusëve dhe serbëve.

Në këtë aspekt, angazhimi i Ramës, në të kaluarën e Kosovës, me ish-ministrin e propagandës Vuçiç, të kriminelit të luftës Milosoviç, gjithashtu duhet të jetë i papranueshëm për të, siç dëgjova. Për më tepër, Biden ishte i bindur tashmë në vitet 1990 që Presidenti serb Slobodan Millosheviç, nëse do t’i jepej një dorë e lirë në Bosnjë, do të ndihej i guximshëm për të përdorur forcën ushtarake kundër shqiptarëve të Kosovës.

Biden duhej provuar e drejtë, siç duhej treguar në fund të viteve 1990. Si një transatlantikist i bindur, Biden argumenton se gjithmonë kishte paqe dhe stabilitet në Ballkan kur SHBA dhe Evropa ishin në të njëjtën faqe. Pa këtë bashkëpunim të ngushtë, nuk do të kishte pasur marrëveshje Dejtoni (1995), Rambuje (1999), Ohri (2001) dhe Prespa (2018), as nuk do të kishte pasur pranimin në Slloveni (2004), Kroaci (2009) në NATO, Shqipëria (2009), Mali i Zi 2017) dhe Maqedonia veriore (2020) ose zgjerimi i BE për të përfshirë Slloveninë (2004) dhe Kroacinë (2013). As nuk do të kishte një Mal të Zi të pavarur (2006) dhe Kosovë (2008) sot.

Të gjitha ngjarjet e mësipërme nuk mund të arriheshin pa bashkëpunim të ngushtë dypalësh midis SHBA dhe Evropës dhe Sali Berisha luajti një rol shumë udhëheqës, pro-perëndimor në shumë prej këtyre marrëveshjeve. Ne e dimë në Evropë dhe SHBA sa e rëndësishme ishte përfshirja e tij në luftën e Kosovës për aleancën perëndimore dhe mbijetesën e shqiptarëve, dhe ai gjithashtu ndihmoi shumë në perëndimin në konfliktet e tjera në vitet 1990, veçanërisht në periudhën rreth vitit 2001 Presidenca e Biden nuk do të zgjidhë problemet e kahershme në Ballkan dhe në Evropë. Por presidenca është e drejtuar qartë kundër regjimeve autokratike, pro-ruse, përfshirë sigurisht edhe regjimin autokratik në Shqipëri. Si një politikëbërës me përvojë (i huaj) me kredenciale transatlantike, Biden është i rëndësishëm.

Në këtë sfond, vendimi për të ndjekur penalisht Sali Berishën për pretendimin e korrupsionit në vitet 1990 është joproporcional, i parashkruar dhe absolutisht i pakuptueshëm. Asnjë nga këto nuk përputhet me politikën e jashtme strategjike të Biden, veçanërisht në kohën e tanishme. Duket e mundshme që në vitin 2019, pasi gazeta gjermane Bild raportoi për manipulimet masive të zgjedhjeve nga administrata Rama në 2017 pak para zgjedhjeve të paligjshme të qeverisë lokale në qershor 2019, administrata Rama përgatiti dokumente për disa njerëz në opozitë demokratike dhe ua dorëzoi amerikanëve.

Supozohej të ishte një përgjigje, një kopje e raportimit të gazetës Bild dhe ishte ndoshta një përpjekje për të manipuluar SHBA-në. Ne kishim dyshime të konsiderueshme në qarqet e sigurisë që në vitin 2019 nëse kjo informatë ishte autentike. Prandaj, qëllimisht nuk u veprua. Unë atje i shoh si aktorë, të ngjashëm me atë që pamë në rastin e Thaçit, i cili kundërshtoi ndarjen e Kosovës dhe supremacinë e Serbisë, dhe më pas u vendos në bankën e të akuzuarve nga ajo pikë e tutje. Vuçiç, ish-ministri i propagandës i kriminelit të luftës Milosoviç ende nuk është në bankën e të akuzuarve, pse jo?

Ekziston një paralele, një model i dallueshëm. Berisha është gjithashtu një nga aktorët e paktë politikë që ka folur qartë kundër Serbisë dhe përpjekjes për gjenocid të popullit shqiptar. Ai është personi i parë në Kosovë që ka marrë anën e popullit të Kosovës dhe ai mbështet shumë qartë qëndrimin evropian, gjerman për njohjen e kufijve shtetërorë të Kosovës. Është për të goditur që Vuçiç doli gjithashtu në krah të Ramës gjatë fushatës zgjedhore. Ram kishte negociuar me të, duke anashkaluar Kosovën, në 2019. Prandaj nuk mund të përjashtohet që informacione të mëtejshme, ndoshta të manipuluara nga këto qarqe, të kishin dalë në SHBA.

Ajo që është për t’u habitur është që ekzekutivi i mesëm i SHBA tani ka rënë në një procedurë të tillë të filluar dhe se kjo më pas ka çuar në këtë enklavë të politikës së jashtme. Është irrituese dhe SHBA mund të rekomandohet që të tërheqin këtë ndalim të hyrjes për shkak të mungesës së bazave ligjore dhe të distancohen nga kartat e makinave në Ballkan.

Gjithashtu sepse kjo komunikohet pikërisht në një kohë kur një autokraci po manifestohet në Shqipëri dhe manipulimet serioze të zgjedhjeve parlamentare 2021 nga partia në pushtet Rama po zbulojnë veten e tyre. Rama, i cili kryeson një nga drejtuesit më të korruptuar në botë dhe është politikisht përgjegjës për anëtarësimin e Shqipërisë në klubin e 20 vendeve më të mëdha të pastrimit të parave në vitin 2020, mund të udhëtojë me lehtësi në SHBA me shokun e tij.

Kjo mund të çojë në një humbje të mëtejshme, masive të besueshmërisë për SHBA në Ballkan. Pra, pse lejohet një mik i ngushtë i SHBA dhe Evropës, i cili nuk është provuar të jetë i korruptuar, i cili nuk është dënuar, të mohohet hyrja në SHBA për shkak të pretendimit të korrupsionit, duke përfshirë të gjithë familjen e tij dhe kriminelët aktualë në Shqipëri për të vazhduar udhëtimin. Kush përfiton? Cui bono?

Unë ju kujtoj vetëm një nga miqtë më të mirë të Ramës, Ministrin e Brendshëm shqiptar Tahiri, i akuzuar në gusht të vitit 2019 për krime të rënda me 12. vjet burg.

Çfarë ndodhi.

Në tetor 2019, Rama shkoi në Berlin dhe vlerësoi reformën ligjore shqiptare, siç bën pothuajse çdo ditë ambasadori amerikan në Shqipëri, duke u përpjekur ta përdorë atë në Berlin për të hapur bisedimet e pranimit në BE. Meqenëse ne gjermanët nuk mbështetemi në asnjë deklaratë shtypi dhe letër, por shikoni rezultatet

Së pari,

Ramës iu tha shumë qartë në Berlin se së pari duhej të plotësoheshin kriteret e Kopenhagës dhe 15 kritere të tjera, ai më pas u kthye në Shqipëri. Ajo që ndodhi ishte që një javë më vonë, pasi Tahiri kishte njoftuar se do të bënte një deklaratë të hapur, ai ishte një njohës intim i të gjitha ngjarjeve rreth Ramës, Tahiri u shpall i pafajshëm, në vend të 12 vjet burg, siç argumentoi prokuroria, ai ishte dhënë 3 vjet provë, kundër të cilave ai apeloi përsëri. Ky shembull tregon se nuk ka shtet të së drejtës nën qeverinë ekzistuese Rama.

Ligji është kur autokrati thotë se është i drejtë. Herë pas here, kriminelët dënohen, për aq sa i pëlqen autokratit, dhe bashkësia ndërkombëtare atëherë hesht nga kjo ngjarje në media. Ne i njohim modele të tilla nga pothuajse të gjitha shtetet autokratike, një teatër i madh.

fakti që Sali Berisha do ta kundërshtojë këtë?Është një vendim që e prisja, është vendimi i duhur sepse Sali Berisha, si qytetar, si një patriot shqiptar krenar dhe si njeri i Perëndimit dhe si njeri që është përfshirë masivisht në themelimin dhe ndërtimin e Republikës Shqiptare dhe tani ka qenë në opozitë për tetë vjet, ka qëndruar gjithmonë ndërkombëtarisht si një qytetar i Shqipërisë dhe një kampion i demokracisë dhe sundimit të ligjit. Prandaj, kuptohet që ai ngrihet dhe mbron familjen e tij. Unë do të kisha bërë të njëjtën gjë. Respekt, nder dhe mbrojtje e familjes së tij, kjo është sigurisht ajo për të cilën ai është, absolutisht e kuptueshme.

Franca, vendi neutral, është zgjedhur mirë. Sundimi i ligjit dhe neutraliteti mbizotërojnë atje. Sigurisht, si shumë të tjerë që u ngritën kundër komunizmit në këtë periudhë problematike të viteve 1990, ai gjithashtu bëri gabime, ai e di këtë. Kushdo që ndërmerr shumë bën edhe gabime.

Edhe Henry Kissinger nuk mund të udhëtojë në botë mjaft lirshëm, siç mund ta shohim mirë nga vendimi i gjykatësit spanjoll Baltasar Garzón në 2001, letra rogator drejt Shteteve të Bashkuara dhe çdo vendi tjetër ku Kissinger udhëtoi, duke kërkuar pyetje penale.

Bëhej fjalë për masakrat në Kili. A është Kissinger pra një person non grata. Jo, ai nuk është, ai ishte një nga politikanët e huaj më të suksesshëm amerikanë të shekullit të 20-të, i lindur në Bavari, meqë ra fjala. Pra, çdo shtet nën sundimin e ligjit që përballet me një person me akuzën e një vepre penale duhet ta legjitimojë këtë me një vendim, përndryshe zbatohet parimi i vjetër i mirë juridik romak në dubio pro reo.

Përgatiti: Erjon Dervishi

Kategori
Uncategorized

Na sjell vetëm një fakt , që ne demokratët shqiptarë ta “sikterisim” Saliun !

e

Fatkeqësisht z. Blinken nuk do mund të na servirë asgjë tjetër përveç çorbës së gatuar keq në zyrat e Partisë Socialiste ( Joint Venture me Soros), flamurtarja e korrupsionit vdekjeprurës në Shqipëri.

Skandal Diplomatik – Nga Alfons Grishaj

Sekretari i shtetit Amerikan, shpall non grata ish-Presidentin dhe ish-Kryeministrin e Shqipërisë, Sali Berisha. 

Kohë më parë, i njëjti person (Blinken) në një takim me ish- Ktyeministrin Berisha , ngriti lart punën e tij , masat e marra kundër trafikut , korrupsionit etj.
Tani , pas dashurisë së gushëkuqëve , ai ia bëri fora .

Ai nuk denoncon krimin e vjedhjes së votës , drogën , ikjen biblike të shqiptarëve, korrupsionin e qeverisë në pushtet , por merret me Sali Berishën ( një legjendë që respektohet nga 5 milion shqiptarë anë e mbanë globit , duke përjashtuar simpatizantët e PS-së ) , që ka tetë vite larguar nga të gjitha detyrat . A nuk duket nonsense dhe shumë e vonuar kjo akuzë?!

A nuk duket kjo fishy , siç thonë amerikanët, e kjo pikërisht në këtë situatë politike që po kalon Shqipëria? Kujt i shërben kjo ? A nuk kulmon kjo në një lojë të rrezikshme e skandal diplomatik?

Jam kurioz të di , që pas padisë së z. Berisha , çfarë do paraqesë DASH në gjyq për të bindur trupin gjykues fajësinë e tij ?! Mendoj se këtë herë , Departamenti i Shtetit është ngutur keq. DASH nuk duhej t’a merrte të mirëqenë dosjen që serviren eksponenetët e Partia Socialiste , të cilën nuk i zë gjumi duke menduar se po të kthehet Berisha në PD , ata i kanë ditët e numëruara.

Kjo shkarje e dhimbshme , më sjell në mendje ( në kohë të ndryshme), Charlie Chaplin dhe John Lennon , që u shpallën “Non Grata” nga autoritetet amerikane dhe më vonë bash këto autoritete u kërkuan ndjesë . 

I kërkoj Sekretarit të Shtetit , Blinken : Na sjell vetëm një fakt , që ne demokratët shqiptarë ta “sikterisim” Saliun !
Por, unë besoj se ,

z. Blinken nuk do mund të na servirë asgjë tjetër përveç çorbës së gatuar keq në zyrat e Partisë Socialiste ( Joint Venture me Soros), flamurtarja e korrupsionit vdekjeprurës në Shqipëri.

Blinken gaboi rëndë!

Unë mendoj se, titulli apo grada nuk është definicion i zgjuarsisë dhe bindjes, por produkt i shkallës së pozicionit . Sapo kjo shkallë të ndryshojë … definicioni shpërbëhet në një tjetër trajtë dialektike ku përbën sens , orientim , humor apo humbje.
Veshja sado e bukur të jetë nuk mund të mbulojë defektet e lindura, ndërsa rritja nuk mund të korigjojë aderencat negative të trashëguara.

Majmunëria është produkt i instiktit dhe kurrë bon sens (savvy) i arsyes. Kur delikti ndërtohet në mënyrë artificiale dhe që nuk ka themel delikuent , sfumohet si shkuma në rërë.

Kategori
Uncategorized

Brenda ushtrisë më të madhe sekrete në botë që sfidon edhe ligjet e Shteteve të Bashkuara

Rreth 60,000 njerëz tani i përkasin kësaj ushtrie sekrete, shumë që punojnë nën identitete të maskuara dhe me profil të ulët, të gjitha pjesë e një programi të gjerë të quajtur “zvogëlimi i nënshkrimit”.

Forca, më shumë se dhjetëfishi i madhësisë së elementeve klandestine të CIA – s, kryen detyra të brendshme dhe të huaja, si në uniforma ushtarake dhe nën mbulesë civile, në jetën reale dhe në internet, ndonjëherë fshehur në biznese private dhe konsulenca, e në disa raste edhe në kompanitë nën emrat e familjes.

Ndryshimi i paparë ka vendosur një numër gjithnjë e më të madh të ushtarëve, civilëve dhe kontraktuesve që punojnë nën identitete të rreme, pjesërisht si rezultat natyror në rritjen e forcave speciale sekrete, por edhe si një përgjigje e qëllimshme ndaj sfidave të udhëtimit dhe veprimit në një botë gjithnjë e më transparente.

Shpërthimi i luftës kibernetike në Pentagon, për më tepër, ka çuar në mijëra spiunë që kryejnë punën e tyre të përditshme në persona të ndryshëm të sajuar, lloji i vetë operacioneve të mbrapshta që Shtetet e Bashkuara vendosin kur spiunët rusë dhe kinezë bëjnë të njëjtën gjë.

Raporti ekskluziv i Newsweek mbi këtë botë sekrete është rezultat i një hetimi dy-vjeçar që përfshin ekzaminimin e mbi 600 rezymeve dhe 1.000 njoftimeve për punë, dhjetëra kërkesa të Aktit të Lirisë së Informacionit dhe shumë intervistave me pjesëmarrësit dhe vendimmarrësit e mbrojtjes. Ajo që del është një dritare drejt jo vetëm një sektori pak të njohur të ushtrisë amerikane, por edhe një praktikë krejtësisht e parregulluar. Askush nuk e di madhësinë e vërtetë të programit dhe Kongresi kurrë nuk ka mbajtur një seancë dëgjimore mbi mbështetjen në rritje të ushtrisë. E megjithatë ushtria që zhvillon këtë forcë klandestine gjigante sfidon ligjet e SHBA, Konventat e Gjenevës, kodin e sjelljes ushtarake dhe përgjegjësinë themelore.

Përpjekja për zvogëlimin e nënshkrimeve angazhon rreth 130 kompani private për të administruar botën e re klandestine. Dhjetëra organizata qeveritare pak të njohura dhe sekrete mbështesin programin, duke dhënë kontrata të klasifikuara dhe duke mbikëqyrur operacione të papranuara publikisht. Gjithë kompanitë tërheqin mbi 900 milion dollarë në vit për t’i shërbyer forcës klandestine – duke bërë gjithçka, duke krijuar dokumentacion të rremë dhe duke paguar faturat (dhe taksat) e individëve që veprojnë me emra të supozuar, te prodhimi i maskave dhe pajisjeve të tjera për të penguar zbulimin dhe identifikimin, për të ndërtuar pajisje të padukshme për të fotografuar dhe dëgjuar aktivitetin në cepat më të largëta të Lindjes së Mesme dhe Afrikës.

Forcat e operacioneve speciale përbëjnë mbi gjysmën e tërë forcës së zvogëlimit të nënshkrimeve, luftëtarët hije që ndjekin terroristët në zonat e luftës nga Pakistani në Afrikën Perëndimore, por gjithashtu punojnë gjithnjë e më shumë në vendet që konsiderohen armike, si Koreja e Veriut dhe Irani. Specialistët e inteligjencës ushtarake – koleksionistët, agjentët e kundërzbulimit, madje edhe gjuhëtarët – përbëjnë elementin e dytë më të madh: mijëra të dislokuar në çdo kohë me një shkallë të “mbulimit” për të mbrojtur identitetin e tyre të vërtetë.

Grupi më i ri dhe me rritjen më të shpejtë është ushtria klandestine që nuk largohet kurrë nga tastierat e tyre. Këta janë luftëtarët më të mirë kibernetikë dhe koleksionistët e inteligjencës që marrin persona të rremë në internet, duke përdorur teknikat “jo-atribim” dhe “keqtribim” për të fshehur ‘kush’ dhe ‘ku’ hë praninë e tyre në internet ndërsa kërkojnë për shënjestra me vlerë të lartë dhe mbledhin ato që quhen “informacion i aksesueshëm nga publiku” – ose madje të përfshihen në fushata për të ndikuar dhe manipuluar mediat sociale. Qindra punojnë brenda dhe për NSA, por gjatë pesë viteve të fundit, çdo njësi e inteligjencës ushtarake dhe operacioneve speciale ka zhvilluar një lloj qelize operacionesh “ueb” që grumbullon mbledhjen e inteligjencës dhe synon sigurinë operacionale të vetë aktiviteteve të saj.

Në epokën elektronike, detyrë kryesore e zvogëlimit të nënshkrimeve është mbajtja e maskuar e të gjitha organizatave dhe njerëzve, madje edhe automobilat dhe avionët e përfshirë në operacionet klandestine. Kjo përpjekje mbrojtëse përfshin gjithçka, nga pastrimi i Internetit i shenjave treguese të identitetit të vërtetë deri te mbjellja e informacionit të rremë për të mbrojtur misionet dhe njerëzit. Ndërsa identifikimi dhe biometrika standarde e paharrueshme janë bërë norma në të gjithë botën, industria e zvogëlimit të nënshkrimeve gjithashtu punon për të gjetur mënyra të mashtrimit dhe mposhtjes së gjithçkaje, nga gjurmët e gishtave dhe njohja e fytyrës në pikat kufitare, për të siguruar që operativët e fshehtë mund të hyjnë dhe veprojnë në Shtetet e Bashkuara, duke manipuluar të dhënat zyrtare për të siguruar që identitetet e rreme përputhen.

Një oficer i vjetër i pensionuar së fundmi, përgjegjës për mbikëqyrjen e zvogëlimit të nënshkrimeve dhe “programeve speciale të aksesit” super sekret që i mbrojnë ata nga vëzhgimi dhe kompromisi, thotë se askush nuk është plotësisht i vetëdijshëm për shtrirjen e programit, dhe as nuk i është kushtuar shumë vëmendje implikimeve për institucionin ushtarak. “Çdo gjë, nga statusi i Konventave të Gjenevës – ishin një ushtar që vepronte nën identitet të rremë për t’u kapur nga një armik – te mbikëqyrja e Kongresit është problematike“, thotë ai. Ai shqetësohet se dëshira për t’u bërë më të padukshëm për armikun jo vetëm që errëson atë që Shtetet e Bashkuara po bëjnë në të gjithë botën por gjithashtu e bën më të vështirë afrimin e konflikteve. “Shumica e njerëzve nuk kanë dëgjuar as për termin e lëre më atë që krijon“, thotë ai.

Kategori
Uncategorized

Dr. Vili Minarolli: A mund të quhemi vend sovran pas urdhërit që i dha opozitës ambasadorja amerikane?

Dr. Vili Minarolli: A mund të quhemi vend sovran pas urdhërit që i dha opozitës ambasadorja amerikane?
Ambasador Vili Minarolli /

A mund të quhemi vend sovran pas urdhërit që i dha opozitës ambasadorja amerikane në Opinion?

Me sa dihet procesi zgjedhor nuk ka përfunduar dhe çdo ditë po dalin fakte për masakër zgjedhore.

Vendimi për Berishën pas deklarimeve të zotit Blinken në 2009,

Të ish ambasadorit Arvizu në 2011

Dhe të ish ambasadorit Lu në 2015

E kundërshtojnë njoftimin e zotit Blinken në 19 maj 2021.

Kërcënimi i ambasadores dhe shpallja “non-grata” e Berishës është për PD dhe lidershipin e saj që të mbyllin gojën për vjedhjen e zgjedhjeve dhe të shkojnë si delet në parlament.

PD nuk është lidershipi, PD është shpresa e shqiptarëve

Kategori
Uncategorized

Zëdhënësi i DASH: Korrupsioni i Berishës është raportuar nga qeveria antikorrupsion e Ramës.

Ja reagimi i plotë i DASH për gazetën “SOT”

Faleminderit për kërkesën tuaj për të marrë informacion në Departamentin e Shtetit në lidhje me përcaktimin e fundit. Më poshtë gjeni përgjigjet për pyetjet tuaja.

– Z. Berisha, në një reagim në Facebook mohoi pretendimet e Departamentit të Shtetit se ai është i përfshirë në korrupsion. A keni ju prova që ish-kryeministri është i përfshirë në korrupsion dhe ka përdorur pushtetin e tij për të pasuruar familjen e tij?

Sekretari i Shtetit ka informacion të besueshëm se Berisha ishte përfshirë në korrupsion të rëndësishëm, veçanërisht gjatë shërbimit të tij si Kryeministër i Shqipërisë. Ky korrupsion minoi shtetin e së drejtës dhe besimin e publikut shqiptar te institucionet, proceset dhe zyrtarët e qeverisë së tyre.

Ai është i njohur gjerësisht që ka përdorur fuqinë e tij për përfitimet e tij, për të pasuruar aleatët e tij politikë dhe anëtarët e familjes së tij në kurriz të besimit të publikut shqiptar në institucionet e tyre qeveritare dhe zyrtarët publikë. Për më tepër, retorika e tij, kur veprimtaritë e tij të raportuara janë vënë nën hetim ose vëzhgim, ka treguar se ai është i gatshëm të mbrojë veten, anëtarët e familjes së tij dhe aleatët e tij politikë në kurriz të hetimeve të pavarura, përpjekjeve antikorrupsion dhe llogaridhënies. Veprimet korruptive të Berishës vazhdojnë të bëjnë jehonë në Shqipëri dhe në të gjithë rajonin akoma edhe sot.

-A do të ketë persona të tjerë që mund të shpallen “non grata” nga Shtetet e Bashkuara?

Kur Sekretari i Shtetit merr informacion të besueshëm se një zyrtar është përfshirë, drejtpërdrejt ose indirekt, në korrupsion të rëndësishëm ose një shkelje të rëndë të të drejtave të njeriut, Sekretarit i kërkohet të caktojë ose identifikojë atë zyrtar dhe anëtarët e familjes së tij të ngushtë sipas nenit 7031 (c) qoftë publikisht ose privatisht. Departamenti i Shtetit do të vazhdojë të përdorë këtë autoritet dhe të gjitha mjetet në dispozicion për të luftuar korrupsionin globalisht. Në varësi të rrethanave të veçanta, disa emërtime bëhen publikisht, ndërsa të tjerët bëhen privatisht..

Kategori
Uncategorized

Viza e refuzuar e Saliut, Saliut që na solli liberalizimin e vizave, nuk i justifikon fare, po hiç fare, zgjedhjet e vjedhura të 25 prillit. As votimet moniste të 2019-ës.

Nga Ylli Manjani / Ish Minister i Drejtesisë .

Janë galopante dëmet që i bëhen ekonomisë,pronës publike,demokracisë, shtetit ligjor e të drejtave themelore të njeriut.

“Të zezat” e Saliut janë një lule krahasuar me ç’po i bëhet e ç’ju bë këtij vendi këto vite.

Mbi të gjitha viza e refuzuar e Saliut, Saliut që na solli liberalizimin e vizave, nuk i justifikon fare, po hiç fare, zgjedhjet e vjedhura të 25 prillit. As votimet moniste të 2019-ës.

Nëse diplomacia Amerikane (jo gjykata Amerikane) mendon se duke hedhur gjyle tek mullarët e Sali Berishës,do na bëjë t’i harrojmë këto që ndodhin sot e ka gabim! Le të jetë sa të dojë Amerikane!

Me apo pa viza Amerikane, kjo është e vërteta që shohim çdo ditë. Me apo pa viza, shqiptarët ikin…😔

Berisha’s “corruption” (moreover indefinite) or Berisha’s “blacks” over the years, have no chance to cover the corruption of today’s blacks that are done to Albania.

The damage done to the economy, public property, democracy, the rule of law and fundamental human rights is rampant.

Sali’s “blacks” are a flower compared to what is being done to this country these years.

Above all, Saliu’s rejected visa, Saliu, who brought us visa liberalization, does not justify at all, if at all, the stolen elections of April 25. Nor the monistic elections of 2019.

If the American diplomacy (not the American court) thinks that throwing bullets at Sali Berisha’s mules will make us forget what is happening today, it is wrong! Let it be as American as it wants!

Albania today is more stolen than ever before. It is more undemocratic than ever in the last 30 years. Institutional and legal Albania is weaker than ever since our creation as a state.

With or without American visas, this is the truth we see every day. With or without visas, Albanians leave … 😔

And if you continue to say that “Saliu is to blame”, an old man who has nothing in his hand but the word, it falls to him that the latter is nevertheless the grain of the man.

Kategori
Uncategorized

Arti i luftës/ Nga mongolët te mamlukët, nga legjionet romake tek apashët

Aztekët

Aztecs ishin ushtarë të famshëm dhe të pamëshirshëm në betejë. Ata visheshin zakonisht si kafshë, si shqiponja apo xhaguarë. Përdornin armë mjaft primitive, si shkopinj dhe harqe, por me efektivitet të madh. “Të qethurit” (Cuachicqueh) ishin luftëtarët më të mëdhenj, dhe sapo mbërrinte armiku, ata betoheshin se nuk do të bënin asnjë hap prapa. Ata u mundën përfundimisht nga spanjollët me armë shumë më moderne, por aztekët ishin një perandori e madhe, kryesisht për shkak të luftëtarëve të tyre të mëdhenj.

Luftëtarët më madhështorë të historisë

Mongolët

Mongolët janë konsideruar si barbarë dhe të egër. Ata dominuan Evropën me Azinë dhe ishin më të famshëm për kalërimin, të udhëhequr nga një prej komandantëve më të mëdhenj ushtarakë në histori, Genghis Kahni. Ata ishin shumë të disiplinuar dhe mjeshtra të përdorimit të harkut dhe shigjetë, ndërsa kalëronin. Ata përdornin një hark me shigjeta që mund të shponte tejpërtej mburojat, dhe ishin gjithashtu mjaft të mirë me heshta. Mongolët ishin mjeshtra të luftës psikologjike dhe kërcënimeve, dhe ndërtuan një nga perandoritë më të mëdha që ka parë ndonjëherë bota.

Mamlukët

Një mamluk ishte një ushtar-skllav, i cili konvertohej në Islam dhe u shërbente kalifëve myslimanë, si dhe sulltanë Ajubidë gjatë Mesjetës. Me kalimin e kohës, u bënë një kastë e fuqishme ushtarake, që shpesh mposhtnin edhe kryqtarët. Në më shumë se një rast, ata morën pushtetin për veten e tyre; për shembull, sunduan në Egjipt me Sulltanatin e Mamlukëve, në periudhën 1250-1517. Pasi Mamlukët ishin konvertuar në Islam, shumë prej tyre u stërvitën si ushtarë të kalorësisë. Mamlukët ndiqnin diktatet e furusijas, një kod që përfshinte vlera të tilla si guximi dhe bujaria, por edhe taktika kalorësie, gjuajtjes me hark dhe trajtimi të plagëve, etj.

Legjionet romake

Shtylla kurrizore e ushtrisë romake, që çoi në ndërtimin e një perandorie, e cila ishte e pakrahasueshme në aspektin e madhësisë dhe fuqisë. Ata ishin këmbësori zakonisht të rënda me armaturë dhe një mburojë modeluar sipas grekëve të lashtë. Ata ishin mjeshtra të shpatës dhe shtizës, që i kombinonin me një mburojë. Legjionet romake përbëheshin nga ushtarët më të shëndetshëm e të pasur, që mund të përballonin prodhimin dhe mbajtjen e armëve dhe mburojave më cilësore. Ishin të disiplinuar, të mirë-armatosur, dhe kishin strategji të madhe, e cila vazhdoi përtej perandorisë së tyre.

Apashët

Apashët ishin si ninxhat e Amerikës. Ata i përvidheshin nga pas kundërshtarit dhe i prisnin fytin, pa e kuptuar fare. Ato përdornin armë primitive të bëra kryesisht nga druri dhe kockat. Ishin edhe luftëtarët më të mëdhenj me thikë që ka parë bota, dhe ishin shumë të mirë me topuz dhe hedhje sëpate. Apashët terrorizuan jugperëndimin e Shteteve të Bashkuara, madje edhe ushtria kishte probleme që t’i mundte. Ishin luftëtarë që godisnin dhe largoheshin me shpejtësi, dhe pasardhësit e tyre u mësojnë forcave speciale të kohëve të sotme, luftimin trup më trup.

Samurajët

Samurajët ishin kalorësit e Japonisë dhe zotërit e katanas. Ata ishin ushtarë të armatosur rëndë, të mbuluar me armaturë dhe të gatshëm të vdisnin për zotërinjtë e tyre. Ata vërvisnin shpatat më të mprehta që ka parë ndonjëherë bota, dhe ajo mund të të ndante fare kollaj më dysh. Ata ishin gjithashtu mjeshtra të Yumit (harkut), dhe ishin ndër luftëtarët më të mirë të botës së lashtë. Samurajët ishin si ushtarë profesionistë dhe stërviteshin fort, e luftonin duke ditur se në lojë ishte nderi i tyre. Për shkak të zakoneve të tyre të dhunshme, fshatarët shpejt u hodhën kundër tyre, dhe kështu lindën ninxhat.

Ninxhat

Ninxhat ishin zotërit e shpejtësisë dhe sabotimit. Ata ishin fillimisht fshatarë të stërvitur për të mposhtur samurajët plaçkitës, por në fund u bënë vrasësit legjendarë, që shumica e njerëzve njohin sot. Ata janë të njohur për përdorimin e një shpate si Kanata, yjet e ninxhave, dhe kusarigamat. Ninxhat janë të njohur si luftëtarë të shpejtë, hije të natës. Ishin shumë të fortë edhe në artet marciale, dhe i nënshtroheshin një stërvitjeje shumë të rreptë.

Vikingët

Vikingët – tmerri i Evropës. Luftëtarët më të frikshëm të botës së lashtë. Ata terrorizuan Evropën me bastisjet dhe grabitjen e tyre. Ishin të egër në luftë dhe përdornin armë që u shkonin për shtat. Ata ishin trupmëdhenj dhe i përdornin mrekullisht sëpatat, shpata, shtizat në pushtimin e qyteteve. Edhe feja e tyre ishte e përqëndruar përreth luftës dhe ata besonin se kur vdisnin në betejë duke luftuar, shkonin dhe luftonin sërish në një betejë të pafundme. Ata ishin gjithcka që do të donit të kishte një ushtar dhe e vërtetonin këtë duke rrafshuar të gjithë që u dilnin përpara. Në anën tjetër, ata ishin gjithashtu tregtarë shumë të mirë, kështu që i sollën shumë gjëra të mira Evropës.

Spartanët

Mendonit që ata do të ishin numri 1? Kultura spartane ishte vetëm për luftën dhe burrat stërviteshin për luftë gjithë jetën. Ata kishin një thënie: “Kthehu me mburojë, ose mbi të”, që do të thotë mos u kthe gjallë nëse nuk ke fituar. Ishin ndër luftëtarët më të fortë që ka parë bota, dhe u bënë të famshëm për qëndrimin e tyre përfundimtar në Betejën e Termopileve. Ishin mjeshtëra të mburojës dhe shtizës, gjë që u kopjua më vonë nga shumë ushtri të tjera.

Kalorësit

Kalorësit ishin luftëtarët e mëdhenj të veshur me armaturë nga koka tek këmbët. Luftëtari i Europës feudale, mbrojtësi i mbretërve. Ishin luftëtarët më të pasur e më të stërvitur, dhe kishin armaturën, armët dhe kuajt për të kryer punë. Ishin ndër luftëtarët më të fortë në histori. Ishin shumë efikase dhe ishin ushtarë që stërviteshin gjithë jetën. Arsyeja përse renditen të parët në vend të spartanëve, është se ata silleshin edhe në një mënyrë morale. Kalorësit ishin shembulli i përsosur i luftëtarit dhe xhentëllmenit. /www.bota.al

Kategori
Uncategorized

Pergjigje zotit Antony Blinken, Sekretar i Departamentit te Shtetit te SHBA per vendimin e tij per te ndaluar hyrjen time ne SHBA!

Nga Sali Berisha /

Zoti Sekretar!
Nga mediat u njoha me vendimin tuaj te shpallur ne twitter per te ndaluar hyrjen time ne SHBA.
Lidhur me kete vendim dua te shpreh sa vijon.

Gjate 30 viteve ne politike nuk ka ekzistuar kurre asnje akuze ne adrese time, nga asnje person, asnje institucion vendas apo i huaj per abuzim te fondeve publike dhe çfaredo lloj tjeter korrupsioni.

Gjithashtu gjykoj se nje nder faktoret me kryesore qe qeveria qe une kam drejtuar arriti te anetaresoje Shqiperine ne NATO, te firmose Marrveshjen e Stabilizimit Asociimit dhe liberalizoje vizat me Bashkimin Europian, te arrije nivelin e pragut te MCAC, dhe te terheqe investime madhore, por edhe te shenoje kulme ne marredheniet midis dy vendeve tona mike, ka qene lufta e suksesshme kunder korrupsionit dhe krimit te organizuar e dokumentuar kjo dhe ne raporte dhe vleresime te qeverise se SHBA.

Gjate 30 viteve ne politike une kam patur ne SHBA, dhe kam me shume se ne cdo vend tjeter, miq te medhenj, me te cilet ndihem gjithnje krenar.

Mirenjohja ime mbetet e pakufishme per gjithçka vendi i juaj i madh ka bere per lirine e kombit tim.

Gjate 30 viteve ne politike une kam patur ne SHBA, dhe kam me shume se ne cdo vend tjeter, miq te medhenj, me te cilet ndihem gjithnje krenar. Mirenjohja ime mbetet e pakufishme per gjithçka vendi i juaj i madh ka bere per lirine e kombit tim.

Po keshtu jam perpjekur dhe nuk kam nguruar kurre te marr cdo vendim ne interes te perbashket midis dy vendeve.

Dua te theksoj se vendimi juaj nuk mund te lekunde kurre admirimin tim per vendin, kombin e madh e mik amerikan dhe miqte e mi ne SHBA.

Zoti sekretar!
Une kam 8 vite qe kam dhene doreheqjen nga çdo funksion drejtues dhe jam larguar nga pushteti por kam qendruar i vendosur ne mbrojtjen e interesit publik dhe kombetar te shqiptareve, ashtu siç i vleresoj une ato.
Une kam denoncuar me shume se kushdo tjeter ne kete vend publikisht brenda dhe jashte vendit, krimin e organizuar shqiptar dhe bandat e tij, kartelet e droges, lidhjet e tyre me zyrtaret me te larte shqiptare, por edhe te huaj, korrupsionin e papermbajtur qeveritar ne Shqiperi.
Po keshtu une kam mbeshtetur reformen ne drejtesi e te gjitha ndryshimet kushtetuese, por kam kritikuar dhe denoncuar çdo akt te ndermarre ne kundershtim flagrant me amendamentet kushtetuese per vendosjen e kontrollit te plote politik mbi sistemin e drejtesise.

Une gjithashtu kam denoncuar ne mediat shqiptare dhe te huaja, duke ditur shume mire pozicionin por edhe lidhjet e panumerta te tij, multimiliardierin George Soros, si korruptorin me kryesor te politikaneve te sotem dhe ne gjykimin tim, si nje armik te vertete te demokracise ne vendin tim.

Perveç kesaj kam denoncuar i pari dhe me forcen me te madhe, publikisht dhe vetem publikisht, projektin e ndryshimit te Kufijve te Kosoves, i pregatiur nga fondacioni i George Sorosit ne Beograd, per çka dhe dhe jam kercenuar per pasoja, por natyrsht nuk jam impresionuar.

Sinqerisht Sali Berisha!

Vendimi i Antony J Blinken Secretary of state .

Public Designation of Albanian Sali Berisha Due to Involvement in Significant Corruption

Kategori
Uncategorized

Berisha Burre shteti, dhe fotot “non grata”!

Lobime te mafias rajonale ne sherbim te regjimeve Rama-Vuçiç dhe kunder interesave te shqiptareve dhe stabilitetit ne rajon, prandaj mos i merrni seriozisht sepse me kohen ato do te perfundojne atje ku e kane vendin…

Mos harroni. Berisha ishte i pari qe kundershtoi dhe luftoi kunder projektit Rama-Vuçiç per ndarjen e Kosoves dhe ndryshimin e kufijve ne Ballkan, gje per te cilen po paguan koston e lobimeve te Beogradit dhe vartesit te tyre ne Tirane.

Ata po tentojne t’i rikthehen ketyre projekteve te coptimit te Kosoves dhe ne sherbim te saj, hapi i pare qe kane ndermarre

eshte qe ti mbyllin gojen Sali Berishes,.

Kjo nuk e demton imazhin e tij, por e larteson ate si njeriu qe nuk lejoi hapjen e “Kutise se Pandores” ne Ballkan duke u kthyer ne mbrojtjesin kryesor te paqes ne rajon ne te gjitha faktorin shqiptar..

Nga Blendi Kasmi.

Kategori
Uncategorized

Ambasador Minarolli: Nuk mundet Rama duke ndryshuar kryetarin !

Rama jo vetëm i vodhi votat, por ai dhe banda e tij në pushtet realizuan një masakër elektorale.

Partia Demokratike në këtë fushatë, kishte përballë jo nje kundershtar politik, as një bandë hajdutësh, apo një grup të strukturuar kriminal.

Partia Demokratike në këtë fushatë elektorale, kishte një Mafie shtet, në pushtet.

Partia Demokratike, tashme duhet te kete nje dhe vetem nje mision:

Ajo duhet te vertetoje ne menyre institucionale masakren zgjedhore.

Partia Demokratike, paralelisht duhet te qartesoje shqiptaret qe vullneti i tyre u tjetersua.

E nëse….

Institucionet do te heshtin, sic po duken edhe nga bllokimi qe po bejne…

Atehere Partia Demokratike ka pune me shqiptaret qe te angazhohen ne ate perpjekje qe bejne te gjithe popujt ne kerkim te lirise dhe demokracise.

Revolucion Demokratik.

Revolucion dhe bashkim që nuk mund ta bëjnë dot ish ofiqaret dhe kolltugofaget, por lideri.

Ndaj stop luftes personale per lider…

Partis Demokratike e ka liderin e saj.

Ndaj sot me shumë se kurre PD-së i duhet bashkim, dhe perballje me mafien ne pushtet..

Postimi i plotë i Ambasador Vili Minarollit.

Ish deputet dhe drejtues i lartë Partise Demokratike.

-Nuk mundet Rama duke ndryshuar kryetarin. -PD tashmè duhet te kete vetem nje mision: te vertetoje ne menyre institucionale masakren zgjedhore dhe paralelisht te qartesoje shqiptaret qe vullneti i tyre u tjetersua. -Neqoftese institucionet do te heshtin, sic po duken edhe nga bllokimi qe po bejne, atehere PD ka pune me shqiptaret qe te angazhohen ne ate perpjekje qe bejne te gjithe popujt ne kerkim te lirise dhe demokracise.

Kategori
Uncategorized

1977/Tre komunistë dhe një shalqi.

Një shalqi u bë si molla e ndaluar për disa shokë komunistë në Rrethin e Fierin. Pasi e hëngrën shalqinin e kooperativës, ata u kallëzuan dhe dhanë llogari në parti. Por partia u tregua zemërgjerë. Për një çështje të tillë u angazhuan edhe shokët e udhëheqjes së lartë të partisë.

Nga Kastriot Dervishi /

. Në mbledhjen e Sekretariatit të Komitetit Qendror të PPSH-së, më 9.2.1977 sekretari raportoi Hekuran Isai, i cili kishte bërë një vizitë në Ballsh. Shihni tani pjesë nga bisedat e rëndësishme të udhëheqjes me çfarë problemesh themelore merresh.

Pjesë nga biseda:

Enver Hoxha: Ti shoku Hekuran, këto ditë ishe në Fier dhe pate rastin ta shikoje konkretisht gjendjen në këtë rreth. Mund të na thuash si shkojnë atje punët e partisë?

Hekuran Isai: 
Unë shoku Enver, mora pjesë në mbledhjen e byrosë së komitetit të partisë. Në rend të ditës së kësaj mbledhjeje kishin problemin e kuadrit…
Në të vërtetë shokët e udhëheqjes atje u shqetësuan për këtë trajtim jo të thellë që u kishin bërë problemeve kaq të rëndësishme për jetën e partisë.
Kështu, për shembull, ishte rasti i përjashtimit të 3 komunistëve në fshatin Drenie, vetëm sepse ata kishin ngrënë një shalqi nga të kooperativës që kushtonte 18 lekë të vjetra.

Enver Hoxha: Sa shalqinj kishin ngrënë ata?

Hekuran Isai: Vetëm një shalqi.

Enver Hoxha: Dhe për këtë “faj” i dënuan kaq rëndë, sa i përjashtuan nga partia?!

Hekuran Isai:

Po shoku Enver, u përjashtuan nga partia me vendim të Byrosë së Komitetit të Partisë së Rrethit dhe u rikthyen në parti kur çështjen e shqyrtoi Komisioni Qendror Kontrollit dhe Revizionit.

Enver Hoxha: Byroja e Komitetit të Partisë së Rrethit që mori këtë masë tregon se ajo nuk është në rregull.

(vijon tematika)

Kategori
Uncategorized

Kurthe dhe atentate, beteja vdekjeprurëse mes Mossadit dhe Hamasit


Është 16 shkurt 2003. Nidal Farahat është duke punuar në një seminar në Gaza për një model droni të blerë në tregun civil.

Së bashku me të, janë edhe disa militantë të Hamasit, të gjithë anëtarë të aparatit që u morën me zhvillimin e armëve.

Disa momente më vonë, ata bëhen copash nga një bombë e fshehur në mini-aeroplan, në një kurth të organizuar nga shërbimi inteligjent izraelit, Mossad.

Përpjekje të vazhdueshme

Vrasja e përkryer, është e para në një fushatë të gjatë në Jeruzalem për të neutralizuar njerëzit e përfshirë në programin e zhvillimit të raketave.

Në atë kohë, raketa “Kassam”, me kosto rreth 300 dollarë, kishte një distancë prej rreth një duzinë kilometrash. Vdekja e Farahat është një humbje simbolike, por nuk i ndalon planet e fraksioneve.

Përkundrazi, përpjekjet po rriten për të pasur sisteme më të mira. Në vitin 2009, zyrtarët palestinezë importuan raketa “Fajr” me ndihmën e Iranit. Ngarkesat mbërrijnë me anije në Sudan, vazhdojnë përgjatë gjurmëve të kontrabandistëve drejt Sinait egjiptian për t’u transferuar më pas në Gaza.

Është një rrjet që shfrytëzon rrugët e vjetra, bashkëpunimin klanor dhe tolerancën e regjimit lokal. Kjo është mënyra se si ata marrin “raketa” me një distancë prej 60 kilometrash.

Një goditje e dyfishtë

Izraeli reagon me metodat e tij të zakonshme. Në janar 2009, doli lajmi për një sulm ajror kundër një autokolone kamionësh në rajonin sudanez të al Shananun, informacioni flet për transportin e armatimit, madje edhe SHBA-të dyshohen.

Por në të vërtetë ishin izraelitët, gjithashtu përgjegjës për fundosjen e një anijeje mallrash afër Portit të Sudanit. Në dhjetor të të njëjtit vit, një shpërthim misterioz përfshiu një autobus në Damask, Siri.

Në bord ishin ekspertë nga Hamasi dhe iranianët, të gjithë të përfshirë në planin e riarmatimit brenda kornizës së një pakti strategjik.

Republika Islamike ofron materiale të përfunduara dhe teknologji, ata luajnë dhe rolin e këshilltarit, ndërsa aleati krijon “industrinë” e vet, me krijimtari dhe vendosmëri, duke pasur parasysh kushtet në Gaza. Aksi Iran-Hebzollah-Gaza nuk ndalet kurrë, pranojnë vetë udhëheqësit.

Operacioni në Dubai

As një muaj nuk kalon dhe një goditje e bujshme mbërrin: atentati në një hotel në Dubai ndaj Mahmoud al Mabhouh. Viktima luan një rol vendimtar në zinxhirin e furnizimit ushtarak, udhëton shumë, është bashkëbiseduesi i Teheranit dhe figurave të besuara në Sudan.

Vrasësit përdorin një substancë vdekjeprurëse, ata shpresojnë që vdekja t’i atribuohet një sulmi në zemër. Policia lokale nuk “fle”, denoncon komplotin e Mossad-it, publikon fotot e përgjegjësve.

“Show” mediatik për të paralajmëruar Jeruzalemin. Skandal i madh, protesta, fyerje. Asgjë më shumë, “gjuetarët e kokës” thjesht presin për një moment më të qetë.

Ata u kthyen në Ukrainë në 11 shkurt 2011, kur rrëmbejnë Diran Abu Sisi, një inxhinier, ekspert në fushën e raketave në Evropën Lindore, në një tren.

Ata e çojnë atë në shtetin hebre, e mbyllin në një qeli dhe marrin informacione të rëndësishme, të cilat ndoshta janë përdorur për një sulm të ri në Portin e Sudanit në fillim të prillit: shënjestra është pasardhësi i pretenduar i al Mabhouh.

Dhe në fund të majit, akoma në portin sudanez, Nasser Said, një anëtar i klanit Abada, u hodh në erë, i dyshuar si një nga pikat kryesore të tregtisë.

Kalojnë disa muaj dhe në Damask ata gjejnë trupin gjysmë të karbonizuar të Kamel Ranaja, të identifikuar si një tregtar armësh dhe pjesë e strukturës së jashtme të Hamasit.

Një sekuencë tjetër: më 24 tetor 2012, sudanezët akuzojnë Jeruzalemin për bombardimin e një fabrike municioni në Yarmuk me luftëtarë. Burimet shtojnë se kontejnerët me origjinë iraniane janë shkatërruar.

Pa pushim

Është një luftë e paepur, sepse në çdo përballje palestinezët zbulojnë pjesë më të fuqishme, shtrijnë gamën e tyre të veprimit, i fshehin ato më mirë. Aftësi që provokojnë kundër-lëvizje të inteligjencës.

Në vitin 2016, një operacion i sofistikuar eliminon Mohamed Zawahri, një palestinez që përgatiste dronë në Sfax, Tunizi.

Ata thyejnë çdo barrierë të sigurisë së tij, nën pretekstin e një interviste (false). Prita e prillit 2018 është edhe më larg nga “teatri”: Kuala Lumpur, Malajzi, ku bie nën zjarrin e një atentatori, Fadi al Batsh.

Me origjinë nga Gaza, një studiues në një universitet malajzian, ai ishte i angazhuar – do të shkruajnë mediat – në studime mbi dronët, raketat dhe taktikat nënujore.

Lexim i dyfishtë

Lufta e fshehtë e Mossad-it, privoi armikun nga kokat e të menduarit, bllokoi rrugën sudaneze, pengoi vijën logjistike, konfirmoi një kapacitet për ndërhyrje larg kufijve, ndoshta parandaloi mbërritjen e raketave më precize.

Sidoqoftë, nuk arriti të parandalojë që militantët të marrin atë që dëshironin: mjete jo të krahasueshme me forcën e kundërshtarit, por të mjaftueshme për të ruajtur sfidën.

Para dy ditësh, gazeta “Jerusalem Post”, kritikoi institucionin për lejimin e Hamasit për të përmirësuar cilësinë dhe sasinë e pajisjeve të tij. Njoftimet për surpriza të reja për shtetin hebre, pa propagandë, tregojnë se sa larg kanë arritur që kur Nidal Farahat përgatiti “tubat” e parë shpërthyes. /GazetaSi/

Agjente e Mosad-it.
Kategori
Uncategorized

Hamamët e qeverisë hapur dyert për kanakarët anti PD.

Këta ofiqarë që po promovohen dhe financohen në hamamët dhe bodrumet ”rilindase”nuk duan t’ia dinë për demokratët, jo më sot kur skanë më gjë në dorë, por as dje kur kishin dhe ishin në ofiqe të larta në PD dhe qeverisjen e saj.

Demokratët thjesht ata i kanë përdorur dhe larguar sapo i hipën kolltukut.

Demokratët i zvendesuan me sekretarkat e bukura shalë jashta, apo miqtë e tyre bizesmenë.

Ofiqarët si inatçinj rishtashë shperthyen jo pa qëllim në një moment të pa përshtatshëm për Partinë Demokratike dhe demokracinë në vënd, jo se ju dhimset demokracia, jo se kanë ideale, por gjithshka bëhet nga ikja e kolltukut, dhe në thelp duan jo reformim, (se reformimi i kap ata të parët) por të dëmtojnë PD, dhe për ta lënë vendin pa opozitë, pa rezistencë.

Edhe pse këta e dinë fort mirë që këto hamam-media apo portale të blera që ju janë vënë në dispozicion këtyre dhe i përdorin me urdhër dhe për interesat e momentit të Edi Ramës, vetëm për qëllime antiopozitare dhe për të fshehur vjedhjen industriale të votës (siç po konfirmohet me fakte çdo ditë)

Këta ofiqarëhumbur, nuk duan tja dinë për PD-në, por duan reklamë dhe famë për ca ditë, dhe javë, të dalin në Tv.

Jo pa qëllim ka dy javë që mediat e qeverisë ndrruan drejtim.

Ato i harruan Karparatat dhe ”opozitaret” e vjeter te parlamentit dhe janë këthyer në okazione fitimprurëse për kritikët e rinj të Bashës.

Ndaj këta ”inatçinj” që sot përplasin dhe grushtin në tavolinë, apo na kujtojnë dhe vrimën e miut, këto ditë i gjejmë në çdo kanal, në cdo portal dhe në çdo orë të ditës, apo natës, të gatshëm të pranojnë çdo ofertë nga Ramakompani, mjafton që tju jepet mundësia të vjellin vrer, dhe të nxjerrin inatet e tyre personale.

Thonë, kërkojnë apo pretendojnë gjëra për demokracinë e brendshme në parti… A thua këta ranë nga qelli, apo janë po ata që para pak kohësh ishin vetë pjesë e strukturave më të rëndësishme vendim marrese të saj. A nuk jane këta ata që nuk begenisnin as të hiqnin syzet zais kur të shikonin nga larg, jo më ti dëgjonin, dhe lejonin këtë demokraci të brendeshme që pretendojnë sot.

Të mësuar me servilizmin për pushtet, shpifjet dhe krahmarrjen ndaj të tjerëve në PD.

Të mësuar në marrjen dhe mbajtjen e karriges vetëm me lëpirjen e bythës së kryeministrit Berisha, këta ofiqarë tjeter gjë në jetë skanë pasur apo arritur kurrë.

Ata i janë ngjitur politikës si balta këpucëve, si i vetmi mjet fitimprurës, dhe nuk dinè çtë bejnë a si të jetojnë pa të, sepse ata nuk mund të jetojnë pa privilegjet që iu jepnin postet në shtet dhe PD.

I çuditshëm eshtë fakti se deri në momentin kur këta ofiqarë ngronin si klloçka vezëte tyre në kolltukët partiakë dhe qeveritarë, çfarë nuk thoshin dhe sajonin skutave për këta anëtarët e Komitetit të Shpëtimit të PD.

Sot që ju ftohën vezët nga ikja e karriges, u bënë brenda natës aleatë të ngushtë të tyre, kundër PD-se dhe Bashës.

Teoria kineze se armiku i armikut tim, është miku im, funksionoj si me magji tek këta ofiqrënët.

Dje i pashë në hamam mediat të nxirë a skuqur në fytyrë….

Të fryrë si flluska sapuni, me qefmbetjen dhe hallin e madh personal të tyren. Halli tyre eshte i madh, por ai hall nuk ka të bëjë me PD-në, me ne demokratët dhe as me demokracinë. Halli i tyre është personal…

Shumë prej nesh i njohin mirë… Ata as që nuk duan tja dinë për hallet dhe problemet e demokratëve, të sotmen apo të ardhmen e PD-së, blerjen apo vjedhjen e votave.

Halli i tyre eshte nje si i asaj plakës së zakajve, që mbasi i vdiq burri, bërtiste sokakëve. ”Jalla vdekshin të gjithë burrat e fshatit, me që vdiq ai i imi”.

Halli i tyre sjemi ne, as PD.

Halli i tyre i madh… Halli i tyre është si ta lenë vëndin pa opozitë. Si të tërheqin ca kohë vëmëndien, a bllokojnë rezistencën dhe reagimin popullor dhe nderkombëtar nga klepto qeveria dhe vjedhjes së votës.

Ndaj dhe kazan mediat e Ramës të paguara dhe karikuara fort, po i fuskojnë dhe fryjnë këta shpëtimtarë, apo drejtues komitetesh, disa të 1997-ës, si flluska uji, a tullumbace fëmijësh, vetëm e vetëm për të kaluar situaten e rendë të qeverisë në vjedhjen dhe tjetersimin e votës .

Kategori
Uncategorized

DW: Kush është Hamasi dhe ku e merr sasinë e madhe të raketave që po lëshon në Izrael

”Radikal islamik” – kjo fjalë kyçe përdoret rregullisht në disa media gjermane në lidhje me Hamasin. Gjatë përshkallëzimit të fundit, atribuimi ka ndryshuar: tani flitet më shumë për një organizatë terroriste islamike. Shumica e shteteve perëndimore bëjnë gjithashtu një vlerësim të ngjashëm. Përjashtime janë Norvegjia dhe Zvicra, të cilat, duke iu referuar neutralitetit të tyre, mbajnë kontakte edhe me Hamasin – i cili në fund të fundit është edhe politikisht në pushtet në Rripin e Gazës që nga viti 2007. Vendet e tjera shkojnë edhe më tej në mbështetjen e tyre.

Si arriti Hamasi atje ku është sot?

Hamasi u themelua në gjysmën e dytë të viteve 1980 dhe ishte që atëherë në opozitë me OÇP, Organizatën për Çlirimin e Palestinës të Jaser Arafatit. E diskutueshme është nëse në fillimet e tij Hamasi u mbështet edhe me para nga qeveria izraelite si një kundërpeshë – një skenar që të gjitha palët e refuzojnë sot me forcë. Ndryshe nga OÇP-ja, Hamasi i mohon Izraelit të drejtën për të ekzistuar; emblema e Hamasit tregon Kupolën e Shkëmbit në Jeruzalem dhe, midis flamujve palestinezë, skicën e një shteti të pandarë palestinez, i cili përfshin edhe territorin e shtetit izraelit.

Në Gaza, Hamasi i vazhdoi sulmet e tij “vetëmbrojtëse” ndaj Izraelit dhe ka patur tre shkëmbime me ushtrinë Izraelite:

Kush e mbështet Hamasin?

Rripi i Gazës është një nga zonat më të populluara në botë. Ai dhe është mjaft i izoluar ekonomikisht me kufij të fortifikuar me Izraelin dhe Egjiptin në jug dhe lindje dhe Detin Mesdhe në perëndim. Pjesë të mëdha të popullsisë jetojnë në varfëri të madhe dhe varen nga ndihma humanitare – e cila, megjithatë, kohët e fundit është pakësuar rëndë nën presionin e Presidentit të mëparshëm të SHBA, Donald Trump. Hamas vazhdon të gërmojë tunele kontrabandë për transportin e armëve, veçanërisht në drejtim të Egjiptit, megjithatë qeveria e atjeshme nuk ka interes ta lejojë këtë.

Një nga donatorët dhe aleatët më të rëndësishëm të Hamasit është Katari: në vitin 2012, Emiri ishte kreu i parë i shtetit që vizitoi udhëheqjen e Hamasit në Gaza. Shteti i vogël i Gjirit deri tani ka transferuar më shumë se 1.5 miliardë euro. Sidoqoftë, Izraeli shpreson që Katari t’i bashkohet “Marrëveshjes Abraham” të iniciuar nga Trumpi dhe të vendosë marrëdhënie diplomatike me Izraelin, si disa shtete të tjera arabe.

Një aleat tjetër i rëndësishëm i Hamasit është Turqia: menjëherë para sulmeve të fundit me raketa nga Hamasi, Presidenti Rexhep Tajip Erdogan i premtoi në një bisedë udhëheqësit politik të Hamasit, Ismail Haniyeh, se do ta mbështesë.

Nga vijnë raketat?

Zjarri me raketa, të cilat Hamasët i drejtojnë që prej së hënës drejt Izraelit i kapërcen kulmet e deritashme të përshkallëzimit duke u nisur edhe vetëm nga shifrat: të martën, Hamasi njoftoi se kishte goditur me 130 raketa brenda pak minutash – numër me të cilin që sistemi i mbrojtjes ajrore izraelite “Iron Dome” (“Kupola e Hekurt”) e kishte të vështirë t’i përballonte. Që nga e premtja, ushtria izraelite numëroi më shumë se 1.800 predha të hedhura nga Gaza. Kjo në një kohë kur çdo raketë mbrojtëse e “Kupolës së Hekurt” është shumë më e shkathët, precize dhe sigurisht më e shtrenjtë se ajo e sulmuesit.

Për një kohë të gjatë u përdorën në veçanti raketa nga Irani. Analisti Fabian Hinz, i cili është specializuar për raketat në Lindjen e Mesme, i tha transmetuesit publik gjerman ZDF: “Dihej që grupe të ndryshme e kanë zgjeruar masivisht arsenalin e tyre të raketave dhe se numri i raketave në dispozicion të tyre është në mijëra, konfirmuar disa herë nga burime izraelite “. Kështu Jerusalem Post citoi këtë javë burime të inteligjencës, që deklaruan se madhësia e arsenalit të Hamasit përbëhet nga 5000-6000 raketa. Kësaj i shtohen deri 8000 raketa të tjera në pronësi të grupit Xhihadi Islamik, që bashkëpunon pjesërisht me Hamasin.

Kategori
Uncategorized

“Mashtrimi i frikshëm” me reformën agrare! Pse Shqipëria nuk ka paqe sociale?

DR. Hasan Bello

Reforma agrare në Shqipëri ka nisur që në vitet 30-të, kur Mbreti Zog solli nga Italia për të studiuar modalitet një profesor të Universitetit të Firences, Giovanni Lorenzoni dhe ngriti një komision të posaçëm që do të përcakonte direktivat kryesore të këtij projekti të madh.

Në thelb, ajo parashikonte shpronësimin e pjesshëm të pronarëve të mëdhenj, duke marrë prej tyre vetëm atë pjesë të pronës që konsiderohej e tepërt. Ajo tentoi të pjestonte tokën bujqësore, duke shtuar numrin e pronarëve të vegjël. E gjitha kjo kundrejt shpërblimit monetar.

Por krimi më i madh në historinë e Shqipërisë filloi të zbatohej më 29 gusht 1945, kur kryesia e Këshillit Nacional Çlirimtar shpalli ligjin për Reformën Agrare. Sipas këtij ligji, do të shpronësoheshin familjet e mëdha latifondiste, bashkësitë fetare, çifligjet e shtetit dhe pronarët që kishin përfituar nga reforma e Zogut.

Po cila ishte struktura e tokës në Shqipëri? A kishim ne latifondistë?

Sipas dokumentacionit arkivorë dhe statistikave të Ministrisë së Bujqësisë:


Kjo tregon se shumica e tokës zotërohej nga pronarët e mesëm dhe se çdo shqiptar pothuajse ishte pronarë.

Pas zgjedhjeve të manipuluara të dhjetorit 1945, ku PKSh-ja “fitoi bindshëm”, nisi faza e dytë e reformës më 27 maj 1946. Sipas saj, çdo kryefamiljari nuk i jepej më shumë se pesë hektarë tokë dhe kur familja i kalonte gjashtë frymë për çdo kurorë shtesë jepeshin edhe dy hektarë.

Por edhe ky mashtrim nuk zgjati shumë, sepse regjimi komunist ishte armik i pronës private. Brenda një kohe të shkurtër do të nisë shtetëzimi dhe kolektivizimi i tokës bujqësore.

Pronarët e tokave u shpallën kulakë dhe iu nënshtruan persekutimit, internimit dhe burgosjes.

Aq absurd ishte ky proces sa që edhe Stalini do ta kritikoi Enver Hoxhën gjatë një vizite në Moskë. Sipas tij, kulakë kishte Bashkimi Sovjetik, të cilët zotëronin sipërfaqe sa Shqipëria.

Pse u miratua ky ligj dhe cilat ishin pasojat?

Ai u miratua për të ruajtur bazën sociale të komunizmit; për të vijuar luftën civile; për të penguar vendosjen e paqes sociale dhe zhvillimin e qëndrueshëm ekonomik të shtetit shqiptar.

Ky ligj është një nga 3-4 shkaqet e krimit me pasojë vrasjen për 30 vite (sipas Drejtorisë së Përgjithshme të Policisë).

Ai u shoqërua me një mashtrim të frikshëm sikur i bëri të gjithë shqiptarët pronarë. Por e vërteta është se shumica e tyre ishte pronarë, përpara ardhjes së komunizmit.
Kategori
Uncategorized

Kërkesa për dorëheqje të parevokueshme të z. Basha do të ishte një gafë politike e PD

Nga Artan Fuga, Akademik


—————————
Do të ishte një gafë e madhe që Keshilli Kombëtar i PD të kërkonte sonte dorëheqjen e parevokueshme të z. Lulzim Basha.

E para, sepse përjashtimi nga kandidimi nuk i shëben fare demokratizimit të partisë demokratike, sepse është një akt përjashtimi.

E dyta sepse nëse ka përgjegjësira në atë parti, dhe unë vazhdoj të mendoj se ka, pavarësisht zgjedhjeve antidemokratike të 25 prillit, ato janë kolektive. Po deshët i numurojmë.

E treta sepse përderisa në 13 qershor bëhen zgjedhjet për kryetarin, të gjithë kandidatët mund dhe duhet të konkurojnë lirshëm para partisë. Por vota të numurohet si duhet, jo si në 25 prill.

Komisioni duhet të ketë antarë nga të gjithë kandidatët.

Demokratizimi nuk është përçarje.

Askush nuk mund të thotë se meqë kishim përballë shtetin nuk ka të tjerë që mund ta bëjnë më mirë punën. Por besimin e jep vota e partisë, madje edhe elektorati, jo me akte përjashtimi si biroja. Ne duhet të shkëputemi nga ajo kulturë staliniste ngado që të vijë.

Dorëheqjen sot kolektivisht duhet ta japi kryesia! Këshilli e pranon ose jo!

Kategori
Uncategorized

Shihnim trupat e masakruar, i kishin lënë për mesazh. Rrëfimi i shqiptarit që luftoi krah komunistëve kurd në Siri.

Plumbat duken si gjë e vogël por kur ju duhet t’i mbani në male, në gryka dhe në shkretëtira me 50 gradë, këto 13 kg bëhen 45! Por kështu shpërndaheshin armët.

Ju që jeni i madh, merrni një automatik se keni edhe dorë të qëndrueshme… Unë e di se si tingëllon të nxjerrësh tre të vdekur për t’i parë. Duket barbare. Por në lidhje me atë që kanë bërë Xhihadistët, është njësoj si të hedhësh ujë kundër teje ndërsa ti më ke hedhur titriol.

Në fshatrat e turkmenëve, YPG nuk hyn, nuk prek. Ata janë vetëqeverisës. Por ai u thotë atyre “ne nuk ju prekim, por nëse ju bëni…, ju kemi ngrënë”. Luftëtarët arabë të opozitës po luftonin me arabë që mbështesnin Asadin.

Ne kurrë nuk kemi pasur ndonjë problem me ta. Politikisht ne nuk ishim dakord, por biseduam për të kaluarën tonë, se si do ta luftojmë ISIS dhe si do t’i dëbojmë amerikanët.”

Të dy të rinjtë të rekrutuar nga Njësitë e Mbrojtjes së Popullit dhe nga Partia Komuniste e Kurdistanit, dhe gjatë gjithë kohës punuan me nofka “Gelhat Dragon” për italianin dhe “ARMI” për shqiptarin. Teksa kujtojnë të kaluarën e tyre në Roasava, të rinjtë tregojnë sesi i jepnin shtysë njëri-tjetrit për të marrë guxim dhe të dalë të gjallë nga aty.

Featured image of article: Me nofkën “ARMI”/ Rrëfimi i shqiptarit që luftoi krah komunistëve kurd në Siri, nga stërvitja ushtrake tek vrasjet në emër të lirisë: Shihnim trupat e masakruar, i kishin lënë për mesazh. Shkova për 6 muaj, por…

GREQI- Një 29-vjeçar nga Shqipëria bashkë italianin Marxo Gelhat, 26 vjeç, kanë treguar historinë e tyre sesi u bënë e pjesë e rebelëve dhe luftuan kundër xhihadistëve në Siri. Të dy të rinjtë të rekrutuar nga Njësitë e Mbrojtjes së Popullit dhe nga Partia Komuniste e Kurdistanit, dhe gjatë gjithë kohës punuan me nofka “Gelhat Dragon” për italianin dhe “ARMI” për shqiptarin. Teksa kujtojnë të kaluarën e tyre në Roasava, të rinjtë tregojnë sesi i jepnin shtysë njëri-tjetrit për të marrë guxim dhe të dalë të gjallë nga aty.

Ndërsa shqiptari shpjegon edhe arsyet pse arriti të dilte në përfundimin që të merrte pjesë në luftë: Në fillim nuk kisha ide se çfarë po ndodhte atje. E dija që ISIS po sulmonte kurdët, se ajo që po ndodhte ishte e padrejtë, që ISIS, megjithëse është i gabuar, mbështetet nga Evropa dhe unë isha i kapur nga emocionet.

Më tej, 29-vjeçari shqiptar tregoi se ishte një shoku i tij, ai që i sugjeroi që të shkonte dhe të merrte pjesë në luftë, dhe se ai kishte vendosur që të nisej por për vetëm 3 muaj. 

Fillimisht doja të gjeja një lidhje dhe pastaj të shihja se çfarë do të bëja.

Nuk e kisha plotësisht të qartë në kokën time.

Ne ishim vazhdimisht në lëvizje. Trajnimi filloi me gjimnastikë.

Duhej të ishit në gjendje të shkëlqyeshme fizike, sepse po flasim për fusha, gjysmë shkretëtira.

Shumë vrapim, shumë ecje, shumë mbajtje. Kam bërë rreth një javë e gjysmë stërvitje të vështirë, për të rënë në peshë”.

Në total, trajnimi zgjati rreth tre javë. Na thanë që nuk ka kuptim të gjuajmë thasë dhe fuçi bosh.

Armiku lëviz, fshihet, manovron. Kështu që ata menjëherë na dërguan në front për t’u stërvitur”.

Ai vazhdon më pas të tregojë historinë lidhur me vështirësitë hasnin gjatë udhëtimeve në male dhe shkretëtira pasi u duhej të mbanin edhe municionet e luftës me vete. Ndërsa nuk lë dot pa përmendur edhe trupat e viktimave që Xhihadistët i linin rrugës për t’i parë dhe tmerruar të tjerët.

“Plumbat duken si gjë e vogël por kur ju duhet t’i mbani në male, në gryka dhe në shkretëtira me 50 gradë, këto 13 kg bëhen 45! Por kështu shpërndaheshin armët. Ju që jeni i madh, merrni një automatik se keni edhe dorë të qëndrueshme… Unë e di se si tingëllon të nxjerrësh tre të vdekur për t’i parë. Duket barbare. Por në lidhje me atë që kanë bërë Xhihadistët, është njësoj si të hedhësh ujë kundër teje ndërsa ti më ke hedhur titriol. Në fshatrat e turkmenëve, YPG nuk hyn, nuk prek. Ata janë vetëqeverisës. Por ai u thotë atyre “ne nuk ju prekim, por nëse ju bëni…, ju kemi ngrënë”. Luftëtarët arabë të opozitës po luftonin me arabë që mbështesnin Asadin. Ne kurrë nuk kemi pasur ndonjë problem me ta. Politikisht ne nuk ishim dakord, por biseduam për të kaluarën tonë, se si do ta luftojmë ISIS dhe si do t’i dëbojmë amerikanët.”

Në fund 29-vjeçari foli edhe për mënyrën se si shkonte në luftë edhe pse ishte me letra greke, dhe nuk mund të qëndronte jashtë Greqisë më shumë se 6 muaj. ARMI tregoi se shkonte me periudha deri në vitin 2018.

MARRË NGA Dosja.Al

Kategori
Uncategorized

Henze replikë me kryeministrin Benjamin Netanyahun. Të gjithë thithim të njëjtin ajër.

Ne të gjithë thithim të njëjtin ajër.

Ndermjet Izraelit dhe Palestines duhet te kete paqe.

Kjo paqe arrihet duke larguar duart e sherbimeve sekrete Iraniane apo te tjera qe rekurtojne dhe financojne mercenare dhe terroriste te huaj per të rindezur nje lufte pa fund, dhe per të shkaterruar paqen e brishte ndermjet Izraelit dhe Palestinës.

Ne fund te fundit, Izraeli ka të drejtë të mbrojë popullsinë e tij civile nga sulmet terroriste të Hamasit.

Këshilltari gjerman Martin Henze “debaton” ne twitter me kryeministrin Izraelit, z. Benjamin Netanyahun.

Ne të gjithë thithim të njëjtin ajër dhe duam të ardhmen.

Për miqtë e mi dhe të afërmit e mi në Izrael.

Ata duhet të njohin të drejtën e palestinezëve për një shtet.

Për palestinezët:

është të njohin Izraelin si një shtet.

Për të dy palët :

Kudo duhet të vendosi, demokracia rregulli dhe ligji.

🇮🇱 Izraeli duhet të njohë të drejtën e Palestinezëve për një shtet .
🇵🇸 Për Palestinezët është të njohin Izraelin si një shtet .

Për të dy:
Demokracia dhe shteti i së drejtës.

Kategori
Uncategorized

Rama nën dritën e slloganit: “Hap kutitë ose largohu”

Dilema nëse Shqipëria zhvilloi zgjedhje normale, apo 25 prilli ishte një kasaphanë elektorale, ka hyrë në një hulli rutinore, ku detajet teknike dhe piruetat juridike po tentojnë të varrosin thelbin e problemit. null

Gjithnjë e më pak po diskutohet për faktin nëse u ble apo jo vota dhe vendin e këtij debati e ka zënë përplasja e rreme, nëse duhet të jetë opozita ajo që i siguron provat, apo i takon KQZ-së dhe organeve të saj si KAS, që bëjnë transparencën për këtë.

Beteja e zhvilluar në Komisionin e Ankesave dhe Sanksioneve, pjesa më e madhe e të cilës u transmetua live nga televizionet informative, i yshti të gjitha mediat e regjimit të dalin me tituj trushpëlarës: “Opozita nuk ka prova”, “PD i kërkon faktet nga KQZ-ja”,  “Demokratët nuk mbajnë dot mbi supe barrën e provës”.

Në fakt, opozita pretendon të kundërtën ndonëse nuk ka paraqitur asnjë fakt bindës. Ajo ka dhënë shifra dhe fakte për abuzimet skandaloze që janë bërë me legalizimet dhe paratë e rindërtimeve nga tërmeti. Duke krahasuar periudhën para zgjedhore me atë të një viti më parë, ajo flet për 63 milionë euro paga të dhëna më shumë në fushatë, për 2.6 milionë euro më shumë ndihmë ekonomike, për 125 milionë euro të shpërndara nga bashkitë socialiste, ose 89 herë më shumë se 15 muajt e fundit.

Por, ajo është e ndërgjegjshme që nuk ka asnjë fuqi ti marrë të dhënat e këtyre dokumentave nga institucionet shtetërore, prandaj i është drejtuar KQZ-së të zbatojë kompetencat që i jep ligji për ti detyruar këto institucione të vihen në shërbim të hetimit zgjedhor.

Pra, këtu thelbi i debatit nuk është nëse ka arritur apo jo ti sigurojë PD-ja provat e plota, sikurse mundohen ta manipulojnë mediat e regjimit, por se a do të bëhet një transparparencë totale për zgjedhjet ashtu sikurse e kërkon interesi publik.

E në këtë pikë historia e kontestimit të zgjedhjeve të 2021 i përngjan tepër asaj të vitit 2009, me ndryshimin e vetëm se tashmë palët kanë këmbyer rolet. Atëherë në pushtet ishte Berisha që u akuzua se e manipuloi atë garë duke arritur një rezultat rekord për demokratët ndaj dhe PS e drejtuar nga Rama filloi aksionin e hapjes së kutive.

Pretendimi i qeverisë së athershme qe njësoj si i kësaj të sotmes. Opozita nuk ka prova, ajo nuk sjell dot fakte, kutitë nuk hapen pasi komisionerët e PS-së i kanë firmosur vetë procesverbalet, etj. E gjithë kjo mori alibish mbështillej pastaj me argumenata politikë për një pakice parlamentare anti europiane dhe anti perendimore, që drejtohej nga një lider i korruptuar dhe i pazoti si Rama, i cili nuk kish ditur të bënte aleancat e duhura, madje i ishte shmangur edhe vetë konkurimit në zgjedhje, nga frika se mund të humbte edhe bashkinë edhe pushtetin. 

Dhe i gjithë ky mishmash argumentash, sa tekniko- juridik aq edhe mediatiko- politik, bëhej vetëm për një gjë: që shqiptarët mos kuptonin dot se çfarë kishte në kuti.

E njëjta teknikë po përdoret edhe sot 12 vite më pas për të mos zbardhur instrumentat që bënë të mundur blerjen e votës.

Si dikush që personalisht ka qenë pro kauzës së hapjes edhe pa prova të kutive, ndonëse isha i bindur për të gjitha mëkatet e Ramës, për të gjitha gabimet e athershme të PS edhe sot nuk mund të mos jem për transparencën totale. Ç’do para e hedhur në zgjedhje duhet të hetohet, çdo fond publik që është përdorur duhet të shihet me lupë. 

Prandaj, në këtë kuptim, më duken të neveritshëm dhe të shitur deri në vetëmohim, të gjithë ata kolegë dhe ato media që dje përbetoheshin në emër të zbardhjes të së vërtetës, ndërsa sot fshihen pas alibive se kush e ka barrën e provës.

Dhe këtu problemi nuk është fare te PD-ja apo tek Basha. 

Për mënyrën se si ata vrapuan duke kënduar drejt kësaj thertoreje elektorale, për naivitetin që treguan para garës dhe thirrjet qesharake për fitore pas mbylljes së saj, ata e meritojnë disfatën që korrën.

Por, një tjetër gjë është fati personal i drejtuesve të PD dhe krejt tjetër gjë është e drejta e publikut për të kuptuar deri në detaje se ç’ndodhi në këto zgjedhje. Edi Rama dhe shpura e tij i detyrohen shqiptarëve të përdorin standartin e një dekade më parë për hapjen e kutive, pasi provat gjenden gjithnjë brenda tyre.

Duke vepruar sikurse u sollën përfaqësuesit e PS në  Komisionin e Ankesave dhe Sanksioneve dhe siç pritet të bëjë më pas edhe kolegji i kapur zgjedhor, rilindja po jep provën më të pa kundërshtueshme se kërkon të mbajë të kyçur në kutitë e kadastrës, bashkive dhe ministrive krimin zgedhor që sapo kreu. Ndërsa propagandistët e saj po dëshmojnë edhe njëherë, se nuk kanë asnjë mision tjetër përos atij të lakeut.

©Lapsi.al

Kategori
Uncategorized

Modeli “Rusmajli”, një nga arsyet pse PD nuk i fitoi dot zgjedhjet !

Nga Nebil Çika

Shikoj sot që shumë demokratë po sulmojnë ish zëvendës kryeministrin e PD, Ilir Rusmali për qëndrimin kunder PD që po mban në KAS , pas ankimeve të opozitës për dhunimin e zgjedhjeve . Kjo me kujton një histori te vjetër kur isha zv. kryeredaktor i RD. Po bisedoja me të ndjerin Ali Kazazi , ish ministër i brendshëm në oborrin e PD , kur vjen nje mik i përbashkët , i ndjeri Hajri Mezini, ish zv ministër i PD , një mik i familjes sime .

Ishte i sëmurë , nuk para dilte dhe ne u gëzuam kur e pamë dhe e ftuam për kafe. Ishte dhjetor disa dite para festës se themelimit të PD . Sa të marr një ftesë për festën e PD dhe erdha -na tha. U fut në seli të PD por doli shumë shpejt dhe i mërzitur.
Shkuam tek kafja dhe sa u ulëm i kërkoi Aliut një cigare . Të dy reaguam dhe i kërkuam të mos e ndizte pasi vuante nga nje tumor në mushkëri, po nuk dëgjoi . Nuk e mora fare ftesën dhe nuk do te vij ne pervjetorin e PD – na tha . Pse ? -e pyetem në një gojë të habitur të dy .

Me thanë që duhet ta merrja tek Ilir Rusmali ,i biri Çajup Rusmalit , persekutorit direkt të familjes sime. Nuk munda ta marr nga ai ftesën për përvjetorin e partisë që duhet të na çlironte nga ata që na masakruan për 45 vjet .

Nuk shkon kjo punë krshtu .


U befasova dhe u dëshpërova nga përgjigja e tij ,por ishte një e vërtetë e hidhur . Aliut iu mbushën sytë me lotë, po nuk foli . Ra heshtja . Na shkoi mbrapa kurrizit ajo kafe. E përcollën Hajriun dhe fatkeqësisht pas kësaj bisede nuk e takova dot me , iku nga kjo botë.

https://www.faktor.al/html5/one.html

Por mua më ngeli në mendje ky moment,sa herë e shikoj këtë Rusmalin ,edhe sot, më kujtohet ajo pamje e pikëlluar e Hajri Mezinit 23 vite më parë . Më vonë ky Rusmali u bë një drejtues i rëndësishem i PD dhe qeverise së sajë . Nr 2 pas Berishës zëvendëskryeministri. Kurrë nuk jam pajtuar me katapultimin dhe karrierën e tij në PD . Manifestohet një urrejtje të hapur për të përndjekurit politikë dhe antikomunistët, gjë që e manifestoi në ligjin për dëmshpërblimin e të përndjekurve politikë ku u përjashtuan shumë prej tyre ,sidomos të pushkatuarit nga komunistët.

Kam reaguar publikisht në gazetë për këtë fakt .
I kam thënë Berishës se nuk mund ta bëjë ligjin për të përndjekurit politikë me djemtë e sekretarëve të parë të PPSH. Hajri Mezinit komunistët i kanë vrarë babanë dhe vëllanë, të dy u përjashtuan nga demshpërblimi për shkak te ligjit që bëri Rusmali. 

Si Rusmali ka me dhjetëra raste të tjera në PD edhe sot.

Prandaj kembëngul që problemi i madh i PD është kriza e perfaqësimit . Nuk bëhet e djathta me ish komunistë , bashkpuntorë të sigurimit dhe djemtë e seketarëve të parë të PPSH apo xhelatve të diktaturës. Këta janë atje për interesa personale,po nuk i plotësuan rikthehen në llogoren e baballarëve e të dalin kundër . Ky është problemi i madh të cilës PD i shmanget në çdo analizë pas humbjeve të perseritura të sajë .
Në se nuk zgjidh dot ketë problem, jo fitorja, por edhe ekzistenca e sajë është në pikëpyetje! .
Kam një këshillë për miqtë e mi demokratë : duhet të reagoni në kohë dhe me guxim ndaj fenomeneve të tilla,në se vërtet doni që ato të kenë efekt politik e elektoral dhe veçanërisht të shpëtoni PD – në..
N.Ç

Kategori
Uncategorized

Fëmijët e Bllokut duan Pushtet pa punuar një ditë për PD

Blloku, Sigurimi, komitetet e shpëtimit, me skemë, ka infiltruar ushtarët edhe tek Partia Demokratike. Këta ushtarë, ata synojnë t’i përdorin për ta marrë nën kontroll opozitën, siç kanë edhe qeverinë. Te mos mendojmë se ata duan të kontrollojnë pushtetin parlamentar, qeveritar, gjykatat, median, bankat por, opozitën nuk dashkan ta kontrollojnë. Opozita është pasuria që ata synojnë ta kontrollojnë.

Opozita shqiptare, dëshmoi se nuk kontrollohet prej tyre.

Prandaj duan të shfrytëzojnë krizën pas humbjes me blerje për ta përçarë e për ta ndarë.

Ata nuk kanë punuar asnjë ditë për PD por për interesin e tyre për pushtet.

Nuk i pa askush në fushatë, por veç në bllok që fërkonin duart.

Kjo nuk do të arrihet, pasi fëmijët e Bllokut nuk kanë lidhje me demokratët.

Nuk i lidh asgjë.

Janë mish i huaj.

Janë njerëz që synojnë komplot brenda të djathtës, duke u shtirur si të djathë, duke u infiltruar, vetëm për të arritur qëllimet komplotiste dhe minuese kundër krahut opozitar.

Ata përdorin metoda lufte, parime lufte dhe jo principe demokracie. Prandaj edhe demokratët duhet tu përgjigjen me metoda lufte, me bashkim, me unitet, me qëndresë. Të mos bien viktima të tyre.

Ndoshta PD i ka afruar për t’i përdorur për të përfaqësuar sa më gjerësisht por, kjo nuk do të thotë se ata duhen lejuar të përdorin PD-në.

Faktor.al

Kategori
Uncategorized

Mëkat kur shkel mbi mirësinë: Në Prishtinë mbahet protestë pro Palestinës. Palestinezët në Beograd: Kosova është Serbi

E pa moralshme ishte pjesmarrja në këto tubime e një përfaqsuesi të parlamentit të Kosovës, dhe jo vetëm, por deputet i Lëvizjes Vetëvendosje, që qeveris vëndin…

E kur keta ngrihen ne mbrojtje te nje shteti qe jo vetëm nuk i njeh, por del me pankarta ne tubime se Kosova eshte sërbi, dhe poshte okupimi, dhe Palestina eshte shtet…kunder nje shteti mik, kjo jo vetem nuk eshte normale, por as e pranueshme per nje popull dhe republikë si ajo e Kosovës.

Kategori
Uncategorized

Rrugës djali i saj Dedë vdiq dhe vetë asaj i duhej të hapte varrin në anë të rrugës, ndërsa policët që e shoqëronin, e çnderuan.

Ajo qe e detyruar të punonte pa marrë parasysh kushtet e saj fizike. Pas 3 muajsh lindi një djalë në barakë, i cili vdiq pas 6 muajsh për shkak të pakujdeshmërisë dhe sëmundjeve.

3 ditë pas vdekjes së fëmijës, ajo dhe fëmijët e saj, u urdhëruan të shkojnë në këmbë në një kamp tjetër në Gjirokastër.

Rrugës djali i saj Dedë vdiq dhe vetë asaj i duhej të hapte varrin në anë të rrugës, ndërsa policëlt që e shoqëronin, e çnderuan. 4 ditë pas arratisjes së saj në kampin e ri, djali më i madh Zefi vdiq gjithashtu nga sëmundja.

Kampi i Tepelenës sipas pikëpamjes së qeverisë amerikane.

Nga Kastriot Dervishi /

Kampi i Tepelenës sipas raportit amerikan

Një nga deklarimet e shumta të dhëna nga ish-banorët e kampit të përqendrimit të Tepelenës, është një e dhënë nga Mustafa Hoxha, një klerik mysliman, i cili qe i internuar në këtë kamp më 1949 dhe që iku në Jugosllavi në fillim të vitit 1953.

Në fillim Hoxha u internua në kampin e Turanit në Tepelenë, ku kishte 2.800 burra, gra dhe fëmijë.

Jeta e kampit ishte e padurueshme, banorët merrnin nga 550 gram bukë misri të papjekur mirë dhe asgjë tjetër mbasi ushqimi ishte i pamjaftueshëm.

Ata hanin bar dhe kafshë të ngordhura.

Kjo solli si rezultat përhapjen e një epidemie në kamp me 7-8 vdekje të përditshme, shumica fëmijë.

Në nënë nga Elbasani (tha M.Hoxha), humbi 5 nga 6 fëmijët e vet brenda 6 muajve. Kur u çua kampi në Tepelenë gjendja u bë më e keqe.

Hoxha mori pjesë në funeralin e 318 myslimanëve dhe gjatë 20 muajve të internimit të tij në kamp, vdiqën 1.200. Nëpunësit e kampit një ditë vendosën të hiqnin varrezat nga një fushë afër kampit për te ura e Bençës.

Sipas kësaj banorët, burra egra u detyruan të gërmojnë varret e atyre që sapo ishin varrosur dhe t’i rivarrosnin të vendin e ri. Ky veprim i dha shkas hapjes së një epidemie të re dhe shkalla e vdekjes në kamp u rrit.

Kushtet e punës në kamp ishin tmerruese thotë Hoxha.

Shumë banorë pavarësisht nga kushtet ndërmjet tyre, duhet të mbanin në kurriz gjysmë metër kub dru nga një pyll 5 – 6 kilometra larg nga kampi.

Të tjerët nga po ajo distancë mbanin material për rreth 70 shtylla për te ura e Bençës.

Nëpunësit e kampit ishin të pamëshirshëm në detyrimin e të internuarve të përballonin punë prej skllavi.

Dënimi kundër të pabindurve ishte i egër. Dënimi më i zakonshëm ishte lidhja e individit me tel të fortë deri sa t’i takonte kockat dhe pastaj mbyllej në një qeli për një kohë të pacaktuar.

Histori e Përgjakur: Kampi famëkeq i Tepelenës


.

Ajo qe e detyruar të punonte pa marrë parasysh kushtet e saj fizike.

Pas 3 muajsh lindi një djalë në barakë, i cili vdiq pas 6 muajsh për shkak të pakujdeshmërisë dhe sëmundjeve. 3 ditë pas vdekjes së fëmijës, ajo dhe fëmijët e saj, u urdhëruan të shkojnë në këmbë në një kamp tjetër në Gjirokastër.

Rrugës djali i saj Dedë vdiq dhe vetë asaj i duhej të hapte varrin në anë të rrugës, ndërsa policëlt që e shoqëronin, e çnderuan. 4 ditë pas arratisjes së saj në kampin e ri, djali më i madh Zefi vdiq gjithashtu nga sëmundja.


Abedin Zeqiri që ishte një banues i kampit të përqendrimit para se të arratisej në Jugosllavi më 1952, njoftonte se Xhafer Pogaçe – drejtor i këtij kampi, kapte me zor çdo ditë një nga femrat më të bukura që banonin aty.

Policët që shërbenin në kamp kanë përdorur keq çdo vajzë të bukur në kamp.

Nga Kastriot Dervishi /

Kategori
Uncategorized

Kokainën e kontrollojnë amerikanët, vetëm ata mund ta spastrojnë Shqipërinë…

Gazetari Artur Zheji i ftuar në emisionin “Të Paekspozurit” në MCN TV, ka folur për vrasjet mafioze të ditëve të fundit dhe trafikun e drogës. Sipas Zhejit, “kokainën e kontrollojnë amerikanët” dhe vetëm ata mund ta “spastrojnë Shqipërinë”.

“Kokainën e kontrollojën amerikanët, sepse konsiderohet valutë e fortë për shkëmbim armësh. Ku ka kokainë amerikënat janë të interesuar ta dinë. Shkëmbëhet kokë më kokë, me armë, madje edhe me armë të shkatërrimit në masë.

Kategori
Uncategorized

Nëse fitoren da ta ndanim bashkërisht, na takon që edhe humbjen ta ndajmë bashkë.