Kategori
Uncategorized

Ishin vetëm 18 vjeç/ Tre të rinjtë nga Ukraina bien dëshmorë, për lirinë e Europës

Të tre bashkë humbën jetën në fushbetejë.

Ata janë Pavlo Kosheliev, Vitaliy Sapilo, Volodymyr Mazurenko.

Fotot e tyre po shpërndahen me shpejtësi në rrjetet sociale ukrainase si simbol i kësaj lu fte për liri.

Kategori
Uncategorized

Mesazhet e dhimbshme/ Ushtari rus flet me nënën para se të vritej

Madje sipas raportimeve nga fronti i luftës, një pjesë e ushtarëve rus raportohet të kenë qenë dhe të pastërvitur.

Gjatë punimeve të Asamblesë së Përgjithshme, Ambasadori i Ukrainës në OKB, Sergiy Kyslytsya, lexoi mesazhet e dhimbshme telefonike të shkëmbyera nga një ushtar rus me nënën e tij përpara se të vritej.

Mes rreshtave, ushtari i identifikuar Loshja i thotë nënës së tij se nuk e dinte që po shkonte në Ukrainë.

Biseda e ushtarit rus me nënën

Nëna: Loshja si je? Përse shkoi kaq gjatë pa më shkruajtur? A je me të vërtetë në stërvitje?

Loshja: Nënë nuk jam më në stërvitje, nuk jam në Krime.

Nëna: Po ku je. Babai pyet nëse mund të të dërgojë ndonjë pako.

Loshja: Po çfarë pakoje? Unë dua të vras veten.

Nëna: Çfarë flet kështu? Çfarë ndodhi?

Loshja: Nënë jam në Ukrainë. Një luftë e vërtetë po ndodh këtu. Kam frikë se e katranosëm këtu. Edhe me njerëzit paqësorë. Na thanë që do të na prisnin me duar hapur, por ne nuk jemi të mirëpritur për ta. Ata po hidhen poshtë tankeve tona për të mos kaluar. Na quajnë fashistë. Nënë kjo është shumë e vështirë

Kategori
Uncategorized

Berisha:Shqipëria duhet të largohet menjëherë nga nisma e ‘Ballkanit të Hapur’

”Duke denoncuar këto qëndrime të Beogradit si qëndrime të rrezikshme për paqen dhe stabilitetin, si një kërcënim për paqen dhe stabilitetin në rajon, – tha ai ndër të tjera, –

Gjithashtu shpreh denoncimin tim për qëndrimet e dy vendeve anëtare të NATO-s, të Shqipërisë dhe të Maqedonisë, ndaj projektit të “Ballkanit të Hapur”,

Ky projekt që de facto shënon një aleancë trilaterale të dy vendeve anëtarë të NATO-s me një vend aleat besnik të Rusisë.

Dy vende anëtare të NATO në këtë nismë sillen si vasalë të Beogradit dhe për rrjedhojë sillen si vende sikur të jenë në zonën ruse të influencës.

Jam këtu për të kërkuar me urgjencë denoncimin e kësaj nisme si një nismë të mirëfilltë që synon vendosjen e hegjemonisë së Beogradit në rajon dhe vendosjen e rajonit në zonën e influencës së Rusisë agresive,” nënvizoi Berisha

Kategori
Uncategorized

Berisha: Serbia ‘de facto’ është e rreshtuar në anën e Rusisë.

Lideri historik i PD-së, Sali Berisha, ka dalë sot në një konferencë për shtyp për të denoncuar qëndrimin e Beogradit ndaj Rusisë dhe agresionit rus në Ukrainë, si një qëndrim që përbën një kërcënim dhe rrezik për paqen në Ballkanin Perëndimor.

‘Serbia, historikisht e njohur si Rusia e Vogël, nuk e ka dënuar agresionin barbar rus ndaj Ukrainës.

Ajo nuk votoi në Këshillin e Ministrave të këshillit të Evropës për pezullimin e Rusisë nga ky institucion.

Serbia nuk ju bashkua vendeve perëndimore, nuk vendosi sanksione. Serbia ‘de facto’ është e rreshtuar në anën e Rusisë. 

Do të theksojmë këtu se ky qëndrim i Serbisë përbën një ndarje të qartë, përfundimtare, politike, të këtij vendi nga rrjedhje e përgjithshme euroatlantike dhe në çdo rrethanë ajo është një aleat potencial për veprime destabilizuese në rajon.’, tha ne nisje te konferences per mediat, lideri historik i demokrateve, Sali Berisha.

Kategori
Uncategorized

Polina e vogël u qëllua për vdekje në luftë

Nga: Emil Forsberg

Më shumë se dhjetë fëmijë janë vrarë gjatë luftës në Ukrainë.

Nxënësja e klasës së katërt Polina është e para që identifikohet me emër dhe foto.

“Vetura e familjes së saj u qëllua nga ushtarë rusë”, tha nënkryetari i bashkisë së Kievit në një deklaratë.

Pushtimi rus i Ukrainës është në ditën e pestë dhe viktimat civile janë në rritje.

Sipas shefit të OKB-së për të Drejtat e Njeriut, 102 njerëz kanë vdekur që nga fillimi i luftës. 16 prej tyre janë fëmijë, sipas presidentit ukrainas Volodomyr Zelensky.

Në një postim në Facebook, nënkryetari i bashkisë së Kievit, Volodomyr Bondarenko, shkruan se Polina e klasës së katërt është një nga të vrarët nga forcat ruse.

Imazhi i Polinës është përhapur në media të ndryshme. Ajo është një nga fëmijët që ra viktimë e luftës.

Imazhi i Polinës është përhapur në media të ndryshme. Ajo është një nga fëmijët që ra viktimë e luftës.Foto: Private

Imazhi është përhapur

Polina ishte ulur në një makinë me familjen e saj në pjesën veriperëndimore të kryeqytetit, kur ata u qëlluan nga ushtarët rusë, raporton  BBC , The Guardian dhe Sky News .

Prindërit e saj vdiqën gjithashtu në sulm, ndërsa një vëlla dhe një motër po trajtohen në kujdesin intensiv në një spital për fëmijë.

Imazhi i vogëlushes nga Kievi tashmë po përhapet në media në mbarë botën.

Shtatë vjeçarja Alisa Hlans është një tjetër vajzë që ra viktimë e luftës. Ajo ishte një nga gjashtë personat e vrarë kur një parashkollor u bombardua në qytetin e vogël Ochtyrka në pjesën verilindore të Ukrainës, raporton BBC .

Amnesty International ka vënë në dukje Rusinë si përgjegjëse për sulmin dhe pretendon se ka përdorur bomba thërrmuese, gjë që është e ndaluar sipas ligjit ndërkombëtar.

– E shihni, të gjithë janë të mbuluar me gjak. Shiko kete. Më shqetëson që është parashkollor. Për çfarë po qëllojnë? Ku janë objektet ushtarake?, thotë një dëshmitar okular sipas The Guardian.

Ett utbränt militärfordon på en gata i Kiev efter striderna mellan ryska och ukrainska trupper.

Një automjet ushtarak i djegur në një rrugë në Kiev pas luftimeve midis trupave ruse dhe ukrainase.Foto: AP

Shqetësime për situatën në Siri

Shpërthimi ka rritur frikën se ushtria ruse do të bombardojë pa kujdes si në Siri në vitin 2019, ku spitalet dhe shkollat ​​u shkatërruan. Një hetim i OKB-së për incidentin më vonë doli në përfundimin se Rusia kishte kryer krime lufte.

– Dhemb në stomak të shohësh një sulm të tillë pa dallim në një parashkollor ku civilët po kërkojnë strehim. Kjo duhet të hetohet si krim lufte. Nuk ka asnjë justifikim të mundshëm për hedhjen e bombave thërrmuese në zonat e populluara, aq më pak pranë një shkolle. Kjo tregon vetëm se si të injorohen jetët e zakonshme, thotë Sekretarja e Përgjithshme e Amnesty International, Agnès Callamard.

Ukrainska trupper går omkring bland bråten efter ett ryskt flyganfall.
Kategori
Uncategorized

(VIDEO) Shumica të lindur në vitet 2000/ “O ma, eja më merr”, ushtarët e Putinit të tmerruar e duke qarë kërkojnë mëshirë

Shtabi i Përgjithshëm i Ushtrisë ukrainase ka publikuar video të ushtarëve rusë të dorëzuar e të demoralizuar, shumica të lindur në vitet 2000, të cilët kërkojnë nënat e tyre t’i shpëtojnë nga lufta.

“Ushtarët rus në Ukrainë, të kapur rob luftë janë të pa trajnuar dhe të pajisur keq. Shumë prej tyre nuk janë as 20 vjeç”, kështu tha para gazetarëve gjeneral majori ukrainas Borys Kremenetsky.

Ai ka bërë me dije se Ukraina ka kapur rreth 200 ushtarë rusë deri më sot.

“Ne i trajtojmë ata sipas Konventës së Gjenevës, sipas ligjit ndërkombëtar humanitar, u kemi dhënë ushqime dhe ujë madje i kemi lejuar të komunikojnë në telefon me prindërit e tyre”.

Shumë prej tyre thonë se nuk kanë luftuar por kanë lënë armët dhe janë dorëzuar vullnetarisht. Të tjerë nuk i kanë mbajtur as lotët ndërsa ukrainasit u kërkojnë llogari se përse kanë shkelur në atdheun e tyre.

Një ushtar thotë se fillimisht i urdhëruan të mos sulmonin civilët, por tashmë ata po godasin shkollat dhe banesat e civilëve.

“Boll me kaq, kjo është e tmerrshme, jemi duke vrarë fëmije të vegjël, tregojani këto presidentit Putin se çfarë po ndodh këtu”, deklaron ushtari rus.

Ndërkohë, në mediat ndërkombëtare u shfaqën fotot e një krematoriumi lëvizës ku mund të digjen ushtarët e vrarë rusë. Krematoriumi i lëvizshëm është parë mes trupave ruse ndërsa vazhdojnë sulmin e tyre në Ukrainë.

Sekretari britanik i Mbrojtjes Ben Wallace tha për gazetën “The Telegraph” i cili raportoi i pari lajmin, se krematoriumi i lëvizshëm mund të përdoret si një mënyrë për të minimizuar dhe fshehur viktimat ushtarake ruse.

Rusia ka krematoriume të lëvizshme në arsenalin e saj për të djegur ushtarët e vdekur.

“Nëse do të isha ushtar dhe e dija që gjeneralët e mi kishin aq pak besim tek unë, saqë po më ndiqnin në fushën e betejës me krematorium të lëvizshëm do shqetësohesha shumë. Qeveria mendon se rruga për të mbuluar humbjet është një krematorium i lëvizshëm,” i tha gazetës Sekretari i Mbrojtjes i Mbretërisë së Bashkuar.

Ai shtoi se krematoriumet e lëvizshme ndoshta thonë gjithçka që duhet të dini për regjimin rus. Në një njoftim zyrtar të shpërndarë në rrjetet sociale Shtabi i Përgjithshëm i Ushtrisë ukrainase inkurajon qytetarët t’i demoralizojnë ushtarët rusë me çdo kusht.

“Pamjet e tyre duke u dorëzuar publikojini në rrjetet sociale madje edhe futuni live nëse keni mundësi”, thotë deklarata e Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë ukrainase.

Kategori
Uncategorized

Shishet mbushen në fabrikë, me koktej Molotov në vënd të birrës.

Nga: Nivette Dawod

LVIV. Jashtë me birrën – brenda me benzinë.

Fabrika e birrës Pravda ka vendosur të rifillojë prodhimin e birrës gjatë luftës.

Tani ata bëjnë kokteje molotov në vend të tyre.

Tingëllon me zë të lartë nga kutitë e grumbulluara në zonën industriale tre kilometra në verilindje të Lvivit qendror.

Një varg burrash lëvizin shishet bosh me shpejtësi kur bora fillon të bjerë befas.

Shishet duhet të mbahen të thata. Jo se duhet të mbushen me birrë.

Ato do të mbushen me benzinë, vaj makine dhe përbërës të tjerë – dhe do të bëhen kokteje molotov.

Ideja u ngrit në të njëjtën kohë me fillimin e pushtimit rus të Ukrainës , të enjten e 24 shkurtit.

Även andra bryggerier har gett tummen upp för den som vill hämta tomflaskor till Pravda, som gör om dem till molotovcocktails.

Fabrikat e tjera të birrës gjithashtu u kanë dhënë zemër atyre që duan të sjellin shishe bosh në Pravda, e cila i kthen ato në kokteje molotov.Foto: JERKER IVARSSON / AFTONBLADET

“Më e rëndësishme se të gjitha birra”

Kur askush nuk pinte më birrë, shishet e qelqit mund të përdoreshin për gjëra të tjera.

– Ne nuk mund të krijojmë birrë sepse askush nuk pi birrë tani. Por ne ende duam të bëjmë diçka. Ne vendosëm të përdorim njohuritë tona teknike për të bërë kokteje molotov, ato janë më të rëndësishme se çdo birrë dhe çdo pije, se në thelb çdo gjë, thotë Yuri Zastavnyj, bashkëpronar i fabrikës së vogël lokale të birrës Pravda.

Pse?

– Sepse ne mendojmë se është tani ose kurrë. Ky rast është më i rëndësishëm se karriera, apo edhe familja juaj. Nëse e humbisni këtë moment historik për të thyer shtyllën kurrizore të perandorisë sulmuese, atëherë nuk keni karrierë, as familje, as vlera të mira për të ardhmen. Të gjithë po bëjnë atë që munden tani. Ne mund t’i bëjmë gjërat me shishe, t’i mbushim ato me lëng në mënyrën e duhur dhe ne e përdorim atë njohuri për të bërë kokteje molotov, thotë ai, sikur të ishte gjëja më e dukshme ndonjëherë.

Kryebashkiaku kërkoi

Dhe ndoshta është në fakt kjo në një vend si Ukraina.

Kryetari i bashkisë së Lviv, Andrei Sadovyj, të shtunën u bëri thirrje njerëzve që të fillojnë të bëjnë koktejet e tyre Molotov.

– Kush ka armë: ta ketë gati. Kushdo që nuk ka armë: të ketë gati një koktej molotov. Recetat i gjeni në internet, tha ndër të tjera ai.

Yuri Zastavnyj thotë:

– Ky është ndoshta i vetmi vend në histori ku Ministria e Brendshme ka publikuar pesë receta për kokteje molotov dhe ka inkurajuar njerëzit t’i bëjnë dhe t’i përdorin ato.

En av Pravdas anställda häller upp vätskan till flaskbomben i en glasflaska.

Një nga punonjësit e Pravda derdh lëngun për bombën e shishes në një shishe qelqi.Foto: JERKER IVARSSON / AFTONBLADET

Kontrolloi Youtube

Kur lajmi për fabrikën e birrës së tij u publikua nga gazeta Kyiv Independent të shtunën, ofertat filluan të vinin.

Njerëzit kanë dhuruar benzinë, stiropor, shkumë, sapun, vaj makinerie dhe gjëra të tjera që mund të përdoren për të bërë bombën e shisheve. Fabrikat e tjera të birrës u kanë dhënë zemër atyre që duan të marrin shishe bosh për Pravda.

Ihor Chertov, drejtor i birrës në Pravda, thotë se ai kontrolloi Youtube dhe eksperimentoi me një recetë.

– Është një punë mjaft e ndërlikuar, sepse çdo gjë e bëjmë me dorë. Por ne shpresojmë që të arrijmë të përmirësojmë pak shpejt, kemi shumë ide se si mund ta bëjmë atë dhe në të njëjtën kohë të rrisim prodhimin.

Është rregulluar edhe shpërndarja e koktejve molotov.

Pravda stoltserar med sina olika ölsorter. Den orange etiketten har en satirbild på Rysslands president Vladimir Putin. Texten lyder: ”Putin är ett kukhuvud”.

Pravda është krenare për birrat e saj të ndryshme. Etiketa portokalli ka një imazh satirik të presidentit rus Vladimir Putin. Në tekst thuhet: “Putini është një kokë gjeli”.Foto: JERKER IVARSSON / AFTONBLADET

Den orange etiketten har en satirbild på Rysslands president Vladimir Putin. Texten lyder: ”Putin är ett kukhuvud”.

Etiketa portokalli ka një imazh satirik të presidentit rus Vladimir Putin. Në tekst thuhet: “Putini është një kokë gjeli”.Foto: JERKER IVARSSON / AFTONBLADET

“Një variant Ikea”

Kur prodhimi të përfundojë, një grup do t’u shpërndahet njerëzve në Lviv. Pala e dytë do të çohet në kryeqytetin Kiev, ku luftimet kundër forcave ruse kanë qenë të ashpra ditët e fundit.

Përgjegjës për transportin përfshijnë variantin ukrainas të Gardës së Brendshme, Forcat e Mbrojtjes Territoriale, të cilat shpesh shihen në pikat kufitare ose patrullojnë rrugët e qytetit. Disa organizata rinore kanë thënë gjithashtu se duan të ndihmojnë.

– Shishet që dërgohen në Lviv janë plotësisht gati për përdorim. Shishet që dërgohen në Kiev duhet të montohen. Ato janë një variant Ikea, mund të thuash, thotë Yuri Zastavnyj.

Kjo është një thirrje e qartë për të përdorur forcën. Si e shikoni atë?

– Është dhunë të ndalosh dhunën. Nuk është thirrje për të përdorur forcë. Ne nuk duam që askush të përdorë forcën. Ne duam të kthehemi në punët, studimet tona, të shkojmë të ushtrohemi, të vrapojmë në park, por këtë duhet ta bëjmë për të mbrojtur të ardhmen tonë.

Këtu në Lviv nuk po zhvillohen beteja, a prisni që ata të vijnë këtu?

– Jemi në luftë, i gjithë vendi. Qytetet janë bombarduar 120 kilometra larg këtu. Ukraina perëndimore është një lloj djepi i rezistencës kundër Rusisë, rusët historikisht kanë një imazh të banorëve të Lviv si më agresivë ndaj tyre. Na vë në rrezik.

Tani që keni vëmendjen e suedezëve. Çfarë dëshironi t’u thoni lexuesve tanë?

– Kjo nuk është vetëm beteja e Ukrainës. Është beteja e të gjithëve. Nëse humbasim, ata do të vijnë pas jush. Ata vijnë më shpejt nga sa mendoni, siç bënë me ne. Kjo është beteja e të gjithëve dhe të gjithë duhet të jenë të vetëdijshëm për këtë.

Till Lviv-borna levereras färdiga molotovcocktails. Flaskorna som körs till Kiev behöver monteras. ”De är en Ikea-variant kan man säga”, säger Jurij Zastavnyj, delägare på Pravda.

Kokteje molotov të përfunduar u dërgohen banorëve të Lviv. Shishet që dërgohen në Kiev duhet të montohen. “Mund të thuash se janë një variant Ikea,” thotë Yuri Zastavnyj, bashkëpronar i Pravda.Foto: JERKER IVARSSON / AFTONBLADET

Kategori
Uncategorized

Deportoni oficerët e inteligjencës ruse nëpër ambasada …

Të gjitha vendet e BE-së tani duhet të dëbojnë oficerët e inteligjencës ruse që banojnë në vendet tona si “diplomatë”.

Tani nuk është koha për diplomaci dhe ato nuk kanë asnjë lidhje me diplomacinë.

Ato paraqesin rreziqe sigurie në të gjitha vendet e BE-së dhe Rusia aktualisht po provon në Ukrainë pse nuk duhet të lejohen të jenë dhe të veprojnë në demokraci të tjera.

Për mua, që jam formuar politikisht kur mbaroi Lufta e Ftohtë dhe Muri u shkatërrua, ndihet krejtësisht surreale të duhet të shkruaj këto rreshta.

Zemra ime po rrjedh gjak nga fotot që po shohim tani nga Kievi.

Herën e fundit që demonstruam në Norrmalmstorg ishte për lirinë e shteteve balltike.

Tani po demonstrojmë në Norrmalmstorg kundër pushtimit të Ukrainës nga Rusia.

Por ideali është saktësisht i njëjtë edhe sot si atëherë.

Për liri, kundër shtypjes. Demokraci liberale, jo despot autoritar.

Pushteti nuk shkon para si duhet. Dhe vetëm liria jep paqe.

Och för det fjärde: Utvisa ryska underrättelseofficerare.

Samtliga EU-länder borde nu utvisa de ryska underrättelseofficerare som uppehåller sig i våra länder som ”diplomater”.

Nu är inte tiden för diplomati och de har dessutom ingenting med diplomati att göra.

De utgör säkerhetsrisker i alla EU-länder och Ryssland bevisar just nu i Ukraina varför de inte ska tillåtas vara, och verka, i andra demokratier.

För mig som är politisk formad när Kalla kriget tog slut och Muren revs, känns det helt surrealistiskt att behöva skriva dessa rader.

Mitt hjärta blöder av de bilder vi nu ser från Kiev.

Förra gången vi demonstrerade på Norrmalmstorg var det för de baltiska staternas frihet.

Nu demonstrerar vi på Norrmalmstorg mot Rysslands invasion av Ukraina.

Men idealen är exakt desamma idag som då. För frihet, mot förtryck.

Liberal demokrati, inte auktoritär despoti.

Makt går inte före rätt. Och bara frihet ger fred.

Kategori
Uncategorized

Është koha për një diskutim serioz dhe të mprehtë rreth anëtarësimit suedez në Nato …

KATËR GJËRA QË SUEDIA DUHET TË BËJË TANI

Si shumë të tjerë, u zgjova me shishet e lajmeve para agimit të së enjtes në mëngjes. Në rastin tim në Helsinki ku sapo kisha takuar Presidentin e Finlandës Sauli Niinistö dhe kolegun tim kryetar të partisë Petteri Orpo. Dhe ashtu si shumë të tjerë, kuptova se tani Rusia po bën pikërisht atë që Shtetet e Bashkuara kanë paralajmëruar dhe të gjithë të tjerët janë frikësuar, por shpresonin të shmangnin.

Periudha e pasluftës përfundoi të enjten. 24 shkurti do të shënojë një orar të ri, duke krijuar një para dhe pas, në të njëjtën mënyrë si 11 shtatori dhe ditët e tjera formuese në historinë botërore.

Çështja e madhe tani, natyrisht, është se si ne dhe vendet e tjera mund ta ndihmojmë Ukrainën. Por pas saj pasojnë shumë të tjerë: Çfarë do më shumë Rusia? Cilat sanksione kundër Rusisë me të vërtetë kafshojnë, si afatshkurtër ashtu edhe më afatgjatë? Si do të mbrohet bota e lirë kundër shteteve si Rusia dhe liderëve autoritarë si Putini? A mund të ketë dikush fare marrëdhënie me një shtet si Rusia apo duhet të konsiderohen plotësisht si parastatë? Dhe nga ana jonë – çfarë përfundimesh duhet të nxjerrim tani për politikën suedeze të mbrojtjes dhe sigurisë?

Nxora katër përfundime të mprehta.

Së pari: Është koha për një diskutim serioz dhe të mprehtë rreth anëtarësimit suedez në Nato.

Një zëdhënës i Ministrisë së Jashtme ruse dje drejtoi kërcënime të qarta kundër Suedisë dhe Finlandës: nëse të dy vendet tona bashkohen me NATO-n do të kishte “pasoja të rënda ushtarake dhe politike” që do të kërkonin që Rusia “të ndërmarrë veprime reciproke” Erd “. Kjo sipas agjencisë ruse të lajmeve Ria. Kërcënimi është i qartë por le të jetë plotësisht i qartë: Në Suedi, ne e kuptojmë vetë vendimin për politikën tonë të sigurisë, përfshirë çështjen e anëtarësimit në Natomos. Asnjë kërcënim nuk do të na ndryshojë në atë pikë.

Dhe ne duhet të shkojmë krah për krah me Finlandën për këtë çështje. Ish-kryeministri finlandez, dhe ish-lideri i partisë sonë motër finlandeze, Aleksandër Stubb, deklaroi dje se Rusia, përmes sulmit brutal ndaj Ukrainës në praktikë, e ka afruar Finlandën drejt anëtarësimit në NATO. E shoh në të njëjtën mënyrë për Suedinë. Kur Rusia tani tregon se çfarë i bën Ukrainës – një vend tjetër i lirë dhe demokratik që nuk është pjesë e NATO-s – thekson se në çfarë pozicioni të ekspozuar ndodhen Suedia dhe Finlanda. Nëse nuk je anëtar i NATO-s, nuk e ke edhe mbrojtjen nga NATO. Është një çështje digjitale.

Ne tashmë po punojmë shumë ngushtë me Shtetet e Bashkuara dhe me NATO-n. Dhe dje Finlanda dhe Suedia vendosën të shkaktojnë mekanizmin e quajtur “MSI” në Natospråk, dmth se të dy vendet tona kërkojnë qasje për të marrë pjesë në baza ditore operacionale brenda NATO-s. Mund të tingëllojë teknikisht dhe mjaft vëmendje, por nuk është hap i vogël, por i madh. Dhe kjo është gjë e mirë. Tash e gjithë bota e di se kaq afër NATO-s mund të jesh vetëm ti, pa qenë anëtar dhe pa pasur mbrojtjen e NATO-s. Të paktën Rusia e di këtë.

Ja pse ka një diskutim serioz dhe të mprehtë rreth Anëtarësimit Kombëtar Suedez. Se ku qëndrojnë të Moderuarit në çështje dihet mirë – Suedia tashmë duhet të jetë anëtare e NATO-s. Dhe në të gjitha rrethanat, është Parlamenti i Suedisë – jo Putin – ai që merr me shumë kujdes të gjitha vendimet që na interesojnë dhe sigurinë tonë. Dhe Finlanda, kush e kupton të vetën. Ja pse Suedia duhet të thotë tani tamam si Finlanda – se ne e mbajmë derën e natës plotësisht të hapur.

Së dyti: Suedia duhet ta ndihmojë Ukrainën me atë që po kërkon Ukraina.

Ukraina tani po kërkon me ngulm ndihmë nga të gjitha vendet evropiane. Para disa javësh iu bë një kërkesë Suedisë për të ndihmuar edhe me pajisje ushtarake. Suedia tani menjëherë duhet t’i thotë po. Është mirë që qeveria e ka braktisur pikën e saj jo adekuate se një ndihmë e tillë nuk është e mundur. Por thjesht duke iu referuar hetimeve të vazhdueshme, shpikjeve dhe “praktikës” nuk mjafton. Suedia duhet të kontribuojë me armë të tilla mbrojtëse që rrisin aftësinë mbrojtëse të Ukrainës pasi ata tani luftojnë për mbijetesën e vendit të tyre. Të moderuarit janë të lumtur të bashkëpunojnë me qeverinë se si duhet të projektohet saktësisht kjo. Por është shumë nxitim. Tani ka të bëjë me orë dhe ditë.

Së treti: Bëjeni BE të pavarur nga gazi dhe nafta ruse.

BE tashmë është pajtuar për sanksione shumë të gjera kundër Rusisë, kundër oligarkëve rusë dhe kundër udhëheqjes shtetërore ruse. Është një gjë shumë e mirë. Së bashku me sanksionet përkatëse të SHBA dhe Japonisë, tregon se bota e lirë tani është e përgatitur të izolojë Rusinë nga ekonomia globale. Në një kohë të gjatë, kjo është jashtëzakonisht e rëndësishme. Por duhet bërë më shumë. Rusia është ose një ekonomi e madhe ose veçanërisht e përparuar, por ato kanë lëndë të para – mbi të gjitha naftë dhe gaz. E vetmja gjë që do të ketë një ndikim vërtet të madh në ekonominë ruse dhe fuqinë e luftës është se ata humbasin të ardhurat e tyre nga gazi dhe nafta. Ja pse BE – me Gjermaninë dhe Italinë në ballë – duhet të fillojë menjëherë rrugëtimin drejt një varësie totale energjetike nga Rusia. Dhe të gjithë të tjerët duhet t’i ndihmojnë ata të gjejnë shpejt një furnizim tjetër me energji

Dhe për së katërti: Deportoni oficerët rusë të inteligjencës.

Të gjitha vendet e BE-së tani duhet të dëbojnë oficerët rusë të inteligjencës që qëndrojnë në vendet tona si “diplomatë”. Tani nuk është koha për diplomaci dhe nuk kanë lidhje me diplomacinë. Ato paraqesin rreziqe sigurie në të gjitha vendet e BE-së dhe Rusia aktualisht po provon në Ukrainë pse nuk duhet lejuar të jenë, dhe duken, në demokracitë e tjera.

Për mua që jam formësuar politikisht kur mbaroi Lufta e Ftohtë dhe u ringjall Muren, ndjehem krejt surreale që duhet të shkruaj këto rreshta. Zemra ime po rrjedh gjak nga fotot që po shohim tani nga Kievi. Herën e fundit që demonstruam në Norrmalmstorg ishte për lirinë e shteteve balltike. Tani po demonstrojmë në Norrmalmstorg kundër pushtimit të Ukrainës nga Rusia. Por ideali është saktësisht i njëjtë edhe sot si atëherë. Për liri, kundër shtypjes. Demokraci liberale, jo despot autoritar.

Pushteti nuk shkon para si duhet. Dhe vetëm liria jep paqe.

FYRA SAKER SVERIGE MÅSTE GÖRA NU

Som så många andra vaknade jag av nyhetsflashar före gryningen i torsdags morse. I mitt fall i Helsingfors där jag just hade träffat Finlands president Sauli Niinistö och min partiledarkollega Petteri Orpo. Och precis som så många andra, insåg jag att nu gör Ryssland precis det som USA har varnat för och alla andra har fruktat, men hoppats slippa.

Efterkrigstiden tog slut i torsdags. Den 24 februari kommer markera en ny tideräkning, skapa ett före och ett efter, på samma vis som den 11 september och andra formativa dagar i världshistorien.

Den stora frågan nu är naturligtvis hur vi och andra länder kan hjälpa Ukraina. Men efter den följer många andra: Vad vill Ryssland mer än detta? Vilka sanktioner mot Ryssland biter verkligen, både kortsiktigt och mer långsiktigt? Hur ska den fria världen skydda sig mot stater som Ryssland och auktoritära ledare som Putin? Kan man över huvud taget ha relationer med ett land som Ryssland eller ska de fullt ut betraktas som en pariastat? Och för vår egen del – vilka slutsatser bör vi nu dra för svensk försvars- och säkerhetspolitik?

Jag drar fyra skarpa slutsatser.

För det första: Det är dags för en seriös och skarp diskussion om svenskt Natomedlemskap.

En talesperson för det ryska utrikesdepartementet riktade igår tydliga hot mot Sverige och Finland: om våra båda länder går med i Nato skulle det få ”allvarliga militära och politiska konsekvenser” som skulle kräva att Ryssland ”vidtar ömsesidiga åtgärder”. Detta enligt den ryska nyhetsbyrån Ria. Hotet är tydligt men låt det stå fullständigt klart: I Sverige fattar vi själva besluten om vår säkerhetspolitiska linje, inklusive frågan om Natomedlemskap. Inga hot kommer ändra oss på den punkten.

Och vi ska gå sida vid sida med Finland i den frågan. Den förre finske statsministern, och förre ledaren för vårt finska systerparti, Alexander Stubb, konstaterade igår att Ryssland genom sitt brutala övergrepp på Ukraina i praktiken har fört Finland närmare ett Nato-medlemskap. Jag ser det på samma vis för Sverige. När Ryssland nu visar vad det gör mot Ukraina – ett annat fritt och demokratiskt land som inte är med i Nato – så understryker det vilket utsatt läge som Sverige och Finland befinner sig i. Är man inte medlem i Nato har man inte heller skyddet från Nato. Det är en digital fråga.

Vi samarbetar redan mycket nära med USA och med Nato. Och igår beslutade både Finland och Sverige att utlösa den mekanism som kallas ”MSI” på Natospråk, dvs att våra båda länder begär access att få vara med på daglig operativ basis inom Nato. Det kan låta tekniskt och uppmärksammades rätt lite, men det är inget litet steg, utan ett stort. Och det är bra. Nu vet hela världen att vi är så nära Nato man bara kan vara, utan att vara medlem och utan att ha Natos beskydd. Inte minst Ryssland vet det.

Därför brådskar det med en seriös och skarp diskussion om svenskt Natomedlemskap. Var Moderaterna står i frågan är väl känt – Sverige borde redan vara medlem i Nato. Och under alla omständigheter är det alltså Sveriges riksdag – inte Putin – som suveränt fattar alla beslut som rör oss och vår säkerhet. Och Finland, som fattar sina. Därför borde Sverige nu säga exakt som Finland – att vi håller Natodörren helt öppen.

För det andra: Sverige bör hjälpa Ukraina med det Ukraina ber om.

Ukraina ber nu desperat alla europeiska länder om hjälp. För några veckor sedan gjordes en förfrågan även till Sverige om att hjälpa till också med militär utrustning. Den bör Sverige nu omedelbart säga ja till. Det är bra att regeringen har övergivit sin felaktiga ståndpunkt att sådan hjälp inte är möjlig. Men att bara hänvisa till pågående utredningar, inventeringar och ”praxis” duger inte. Sverige ska bidra med sådana defensiva vapen som ökar Ukrainas försvarsförmåga när de nu kämpar för sitt lands överlevnad. Moderaterna samarbetar gärna med regeringen om exakt hur detta bör utformas. Men det är mycket bråttom. Nu handlar det om timmar och dagar.

För det tredje: Gör EU oberoende av rysk gas och olja.

EU har nu enats om mycket omfattande sanktioner mot Ryssland, mot ryska oligarker och mot den ryska statsledningen. Det är mycket bra. Tillsammans med USA:s och Japans motsvarande sanktioner visar det att den fria världen nu är beredd att isolera Ryssland från den globala ekonomin. På längre sikt är detta extremt viktigt. Men mer måste göras. Ryssland är vare sig en stor eller särskilt avancerad ekonomi, men de har råvaror – framför allt olja och gas. Det enda som kommer ha riktigt stor effekt på den ryska ekonomin och krigsmakten är att de förlorar sina gas- och oljeinkomster. Därför måste EU – med Tyskland och Italien i spetsen – omedelbart påbörja resan mot ett totalt energioberoende från Ryssland. Och alla andra bör hjälpa dem att snabbt hitta annan energiförsörjning.

Och för det fjärde: Utvisa ryska underrättelseofficerare.

Samtliga EU-länder borde nu utvisa de ryska underrättelseofficerare som uppehåller sig i våra länder som ”diplomater”. Nu är inte tiden för diplomati och de har dessutom ingenting med diplomati att göra. De utgör säkerhetsrisker i alla EU-länder och Ryssland bevisar just nu i Ukraina varför de inte ska tillåtas vara, och verka, i andra demokratier.

För mig som är politisk formad när Kalla kriget tog slut och Muren revs, känns det helt surrealistiskt att behöva skriva dessa rader. Mitt hjärta blöder av de bilder vi nu ser från Kiev. Förra gången vi demonstrerade på Norrmalmstorg var det för de baltiska staternas frihet. Nu demonstrerar vi på Norrmalmstorg mot Rysslands invasion av Ukraina. Men idealen är exakt desamma idag som då. För frihet, mot förtryck. Liberal demokrati, inte auktoritär despoti.

Makt går inte före rätt. Och bara frihet ger fred.

Kategori
Uncategorized

Ulf Kristersson :Vendimi i Suedisë per ti dhene arme Ukraines eshte më i miri

Lideri moderat suedes Ulf Kristersson thotë se

MUND TË BËJMË MË SHUMË PËR TË MBËSHTETUR UKRAINËN .

Mesazhi i djeshëm nga BE dhe SHBA për Swift është i mirë. Sa më shumë që mund të bëjmë për të minimizuar ekonominë ruse dhe për t’i shkëputur nga pjesa tjetër e botës aq më mirë.

Por BE duhet të ndërmarrë edhe më shumë hapa nga gazi dhe nafta ruse, që sot është burimi vërtet i madh i të ardhurave.

Vendimi që Suedia duhet të kontribuojë edhe me armë në Ukrainë tani është me të vërtetë urgjent .

Çdo ditë dhe çdo orë është vendimtare për mbrojtjen ukrainase.

Tani edhe Gjermania ka ndryshuar dhe ka kontribuar. Të moderuarit janë të gatshëm të marrin pjesë në hartimin dhe zbatimin e këtij betoni – por qeveria duhet të veprojë menjëherë.

VI KAN GÖRA MER FÖR ATT STÖTTA UKRAINA

Gårdagens besked från EU och USA om Swift är bra. Ju mer vi kan göra för att minimera den ryska ekonomin och koppla bort dem från resten av världen desto bättre.

Men EU måste också ta fler steg från rysk gas och olja, som i dag är den riktigt stora intäktskällan.

Beslut om att även Sverige ska bidra med vapen till Ukraina brådskar nu verkligen. Varje dag och varje timme är avgörande för det ukrainska försvaret.

Nu har även Tyskland ändrat sig och bidrar. Moderaterna är beredda att vara med och utforma och genomföra detta konkret – men regeringen måste agera omedelbart.

Kategori
Uncategorized

Po bëhet e qartë se Rusia po e humbet davanë pa e nisur mirë luftën.

Gazetari Ilir Ikonomi /

Putini nuk duket të ketë një strategji daljeje dhe është e paqartë se si do ta mbajë të pushtuar një territor kaq të madh me mbi 40 milion banorë.

Gjithandej shikon tanke ruse të shkatërruara me armën amerikane antitank Javelin – Shtiza. SHBA dhe Gjermania po sjellin me nxitim shtiza të tjera që shpojnë me sukses koracat ruse. Ukrainasit kanë përdorur me sukses raketat Stinger – Pickues për të rrëzuar avionë. Ata kanë vite që trajnohen.

Sipas burimeve të besueshme, një pjesë e tankeve ruse kanë mbetur pa karburant dhe flitet për ushtarë që kanë mbetur pa ushqim.

Disa ushtarë pyesin “përse jemi këtu?” Siç mund të shihet në disa video që vijnë nga terreni, ata janë totalisht të çorientuar, nuk e kanë mendjen për luftë.

Dhe të mendosh se ky është vetëm fillimi. Shumë shpejt do të shohim dezertime në masë të rusëve. Morali po bie me shpejtësi.

Kategori
Uncategorized

Gjenerali i Kadyrovit të Çeçenisë vritet në aksion nga forcat elite ukrainase ‘Alpha Group’.

Magomed Tushayev një nga luftëtarët më të besuar të udhëheqësit çeçen Ramzan Kadyrov, është vrarë nga grupi Alfa i ushtrisë ukrainase, raporton The Jerusalem Post, duke cituar forcat e armatosura të Ukrainës.

Lajmin për vdekjen e tij e dha edhe gazetari i The Kyiv Independent, Illia Ponomarenko.

Ponomarenko thotë se Tushayev u vra në aksionin që u zhvillua në Hostomel. Çeçenët thuhet se janë në konflikt me ekipin elitar të Ukrainës Alpha.

Lajmin se Tushayev ka vdekur e ka konfirmuar edhe ish-ambasadori ukrainas në Austri, Olexander Scherba, ku tha se ‘gjenerali rus nga Çeçenia nuk do të kthehet më në shtëpi’.

Kujtojmë se lideri i rajonit rus, Çeçenisë, Ramzan Kadyrov, i cili është aleat i presidentit rus, Vladimir Putin, tha sot se luftëtarë çeçenë janë dërguar në Ukrainë dhe u bëri thirrje ukrainasve që ta rrëzojnë qeverinë e vendit të tyre.

Çeçenia, e udhëhequr nga Kadyrov që nga viti 2007, është një republikë ruse në jug të vendit, në kufi me Gjeorgjinë.

Në fakt, Kadyrov kishte zhvilluar një luftë për pavarësi të Çeçenisë (1999-2000), njëjtë sikurse edhe babai i tij (1991-1992) kur kishte shpallur pavarësinë e këtij rajoni, por në dy rastet kryengritjet ishin shtypur nga Rusia.

Më pas, Kadyrov ishte bërë mik me presidentin e Rusisë, Vladimir Putin dhe falë përkrahjes së tij, ai është gati mbret në Çeçeni

Kategori
Uncategorized

Henze: Nuk duhet te zgjohet ariu ne dimer

Ukraine, Germany is now becoming even more active, after Putin’s announcement that he would commit genocide against the

Ukrainian people, we will send robust weapons and more to the East today, Putin’s game is over, one should not wake the bear in winter. That’s what happened now

Kategori
Uncategorized

Llogaritja e gabuar e Putinit – lufta nuk po shkon aspak sipas planit. ”Ukraina ka moral luftarak”

Nga: Manne Berggren Wiklund

Deri më tani, Rusia nuk i ka arritur qëllimet e saj me pushtimin e Ukrainës . Betejat e armatosura janë ende në një fazë fillestare dhe megjithëse nuk ka shifra të sakta, mund të thuhet se të dyja palët kanë pësuar humbje të mëdha.

– Unë mendoj se ky është një llogaritje e gabuar e rëndë nga ana e Rusisë. Kjo nuk është ajo që ishte planifikuar, thotë Claes Levinsson, kreu i Departamentit të Studimeve Ruse dhe Euroaziatike në Universitetin Uppsala.

– Putin mendoi se kjo do të ishte një fitore në këmbë.

Deri më tani, Ukraina ka qenë në gjendje të frenojë Rusinë, veçanërisht në Frontin Lindor dhe në zonën në veri të Kievit . Diçka që Putini nuk e kishte besuar fare.

– Rusët ndoshta po rrjedhin shumë gjak. Askush nuk ka të dhënat e sakta, ju e dini vetëm kur konflikti të ketë mbaruar. Por rregulli i madh është se ka viktima të mëdha në të dyja anët e kësaj. Këtu njerëzit vdesin në grupe dhe minuta, thotë Levinsson.

“Ukraina ka moral luftarak”

Ajo që vendos në fushën e betejës janë dy gjëra. Njëra është sasia e fuqisë së zjarrit dhe ushtarëve që keni, tjetra është morali luftarak, thotë Levinsson.

– Rusia ka shumë njerëz dhe fuqi zjarri, por i mungon morali. Kur shikoni intervistat dhe filmat e ushtarëve rusë të kapur, është e qartë se shumë nuk e dinë as pse janë atje. Dikush mendoi se ishin në një stërvitje. Dikush pritet të mirëpritet nga populli ukrainas. Kur ushtarë të tillë të informuar keq përfundojnë në situatën luftarake, morali luftarak ndikohet shumë, thotë Levinsson.

Rrëshqiti pas punës - mori 24,000 nëpërmjet Insurello

Levinsson beson se Rusia dhe Putini në këtë mënyrë duket se kanë keqvlerësuar vullnetin dhe aftësinë e popullit ukrainas për të mbrojtur vendin e tyre.

– Nga ana tjetër, ka një moral shumë të lartë te ukrainasit. Ishte një llogaritje e gabuar e Putinit, kjo nuk ishte ajo që ishte planifikuar. Përndryshe, Putini ka marrë informacion të keq për situatën, thotë Levinsson.

Claes Levinsson, prefekt vid institutionen för Rysslands- och Eurasienstudier på Uppsala universitet.

Claes Levinsson, Shef i Departamentit të Studimeve Ruse dhe Euroaziatike në Universitetin Uppsala.Foto: Universiteti Uppsala

Rusia ka fuqi zjarri por po frenohet

Ndërsa Ukraina ofron më shumë rezistencë nga sa kishte menduar Rusia, ushtria ruse është ende superiore.

Por Rusia po përmbahet për të mos dëmtuar civilët, thotë Levinsson.

Rusia ka armë gjithnjë e më të fuqishme se ato që përdoren aktualisht, dhe vetë ata deklarojnë se vetëm një e treta e forcave të tyre janë të përfshira në luftime.

Levinsson beson se Rusia tani po vepron ndryshe në krahasim me luftërat e mëparshme në të cilat ata kanë qenë të përfshirë, ku qëllimisht kanë sulmuar dhe bombarduar popullsinë civile në një masë shumë më të madhe. Ndoshta kjo është për shkak se Putini tani dëshiron të shmangë të gjithë Ukrainën dhe botën kundër tij.

– Ekziston rreziku që ata të përshkallëzojnë sulmet ndaj objektivave civile në qytete kur pushtimi nuk po shkon aq mirë, thotë Levinsson.

Kjo foto është shpërndarë edhe nga eksperti rus Oscar Jonsson:

“Udhëheqja ruse priste më pak rezistencë dhe gjëja më e keqe është se pakënaqësia e tyre mund të çojë në granatimet gjithnjë e më të rënda dhe armët (termobarike, grupime, bomba budallaqe, etj.) që përdoren më pa dallim dhe mund të dëmtojnë më shumë njerëz. Tashmë po shohim ndërtesa banimi në flakë në Kiev”, shkruan ai në Twitter.

Oscar Jonsson, PhD në luftën ruse dhe studiues në Kolegjin Suedez të Mbrojtjes Kombëtare.

Oscar Jonsson, PhD në luftën ruse dhe studiues në Kolegjin Suedez të Mbrojtjes Kombëtare.Foto: Aftonbladet TV

Kievi është vetëm një simbol

Jan Hallenberg, profesor i shkencave politike dhe ekspert i politikave të sigurisë, thotë se ai beson se është vetëm çështje kohe para se Kievi të bjerë.

– Varet se sa rezistencë do të arrijë të arrijë Ukraina. Duket se ata kanë ndalur disa kolona ruse, por ka dhjetëra mijëra ushtarë të tjerë rusë që mund të vendosen. Pavarësisht rezistencës heroike, besoj se Kievi do të bjerë brenda pak ditësh, thotë ai për Aftonbladet.

Cleas Levinsson ndan pikëpamjen se Kievi mund të bjerë, por nuk është domosdoshmërisht sinonim i Rusisë që merr Ukrainën.

Mori 165,000 SEK nga dy sigurime të panjohura

– Kiev si një simbol dhe qytet i rëndësishëm. Neutralizimi i Zelenskit dhe qeverisë dhe vendosja e njerëzve të tyre ka një vlerë të lartë simbolike. Por unë mendoj se edhe nëse Kievi do të binte, rezistenca do të vazhdonte në çdo rast.

– Ukraina është një vend shumë i madh. Si do të mund të mbajë Rusia një zonë kaq të madhe, njëqind mijë ushtarë nuk mjaftojnë duke pasur parasysh rezistencën që ofron Ukraina.

Jan Hallenberg, professor i statsvetenskap och säkerhetspolitisk expert vid Utrikespolitiska institutet.

Jan Hallenberg, profesor i shkencave politike dhe ekspert i politikave të sigurisë në Institutin e Politikës së Jashtme.Foto: Jessica Gow

Duhet këmbëngulur për të fituar

Gjëja më e rëndësishme strategjike tani për Ukrainën është të ngulmojë, thotë Claes Levinsson.

“Ju përballeni me një arsenal dërrmues, por nëse luftimet zvarriten, kjo në planin afatgjatë do të jetë e vështirë për Rusinë si në vijën e frontit ashtu edhe në shtëpi”, thotë Claes Levinsson.

Lufta nuk ka shkuar ashtu siç dëshironte Rusia dhe Putini tani ka probleme në tre fronte, thotë Levinsson. Perëndimi nuk është ndarë, Ukraina po ofron rezistencë dhe njerëzit e saj kanë filluar të kthehen kundër Putinit.

“Kjo do të ndëshkojë Putinin dhe Rusinë diçka shumë të pabesueshme dhe e kam të vështirë të shoh se si Kremlini do ta përballojë këtë situatë”, thotë Levinsson.

– Mund të shkoj pothuajse aq larg sa të them se këtu fillon numërimi mbrapsht për kohën e Putinit në pushtet.

Kategori
Uncategorized

“Bombë atomike financiare” për të ndalur Rusinë

Nga: Sebastian Comar Alm

PUBLIKUAR: MË PAK SE 10 MINUTA MË PARË

Bota e jashtme ka një armë të fuqishme për të vendosur kundër Rusisë.

Përjashtimi i vendit nga sistemi bankar ndërkombëtar Swift – përshkruhet si një “bombë atomike financiare”.

– Quhet bombë atomike financiare. Mund të përshkruhet si i kthyer prapa në kohë, thotë Torbjörn Becker, kreu i Institutit të Ekonomisë Lindore në Shkollën Ekonomike të Stokholmit.

Shihni fotot: Mijëra njerëz në mbarë botën po protestojnë kundër luftës

0 seconds of 1 minute, 15 seconds

Torbjörn Becker.

Experten: Tidsfråga innan Kiev fallerNEXT 

Përgjigja e botës së jashtme ndaj pushtimit rus të Ukrainës ka qenë kryesisht rreth ekonomisë.

Sanksione të ashpra janë vendosur ndaj qytetarëve, bizneseve dhe bankave ruse – me shpresën për ta bërë atë ekonomikisht të paqëndrueshme për Rusinë që të vazhdojë luftën.

Por ekspertët janë skeptikë nëse sanksionet do të kenë ndonjë efekt real në luftë. Njëri prej tyre është ekonomisti Torbjörn Becker, drejtues i Institutit të Ekonomisë Lindore në Shkollën e Biznesit.

– Në afat të shkurtër, ajo dërgon një sinjal se kjo është e papranueshme, por askush ndoshta nuk mendon se Putini do t’i dërgojë ushtarët e tij në shtëpi për këtë, thotë ai. 

Zgjidhja mund të jetë në vend të kësaj në sistemin bankar të përshkruar: Swift.

Kështu që Swift mund të jetë zgjidhja

Swift është një sistem që lejon bankat të komunikojnë me njëra-tjetrën për të trajtuar fluksin e madh të transaksioneve që ndodhin ndërkombëtarisht.Torbjörn Becker.Foto: FAQJA

– Nëse e shikoni sistemin bankar si lubrifikantin e ekonomisë, atëherë Swift është lubrifikuesi që bankat të mund t’i kryejnë këto transaksione në mënyrë të qetë dhe të sigurt, thotë Torbjörn Becker.

Largimi i Rusisë nga ai sistem do të kishte efekte të mëdha në ekonominë ruse. Si në afat të gjatë ashtu edhe në atë të shkurtër.

– Quhet bombë atomike financiare. Mund të përshkruhet si i kthyer mbrapa në kohë. Imagjinoni për një sekondë se jeni transpozuar në botën karmike të Earl.

Mbajtja ruse: Nafta dhe gazi

Bota e jashtme nuk ka pranuar të dëbojë Rusinë nga Swift. Edhe nëse zgjidhja do t’i jepte Rusisë një humor të vërtetë ekonomik.

Vladimir Putin.

Vladimir Putin.Foto: AP

Frika nga kundërsanksionet ruse deri më tani ka qenë shumë e madhe.

– Nëse ju si shtet keni shumë transaksione me Rusinë, do të jetë e vështirë për vendin. Ky është dimensioni praktik. Arsyeja kryesore pas kësaj është se ekziston frika se Rusia do të vendosë kundërsanksione. Për shembull, se Rusia po kufizon furnizimin me gaz në Evropë, thotë Torbjörn Becker.

Rrëshqiti pas punës - mori 24,000 nëpërmjet Insurello

Gjermania dhe Italia janë disa nga kombet e mëdha evropiane që kanë hezituar të largohen. Të dy vendet importojnë shumë gaz rus.

– Gjermania ka qenë frena e madhe për këtë. Fotoja ime është se Shtetet e Bashkuara nuk do të kishin asnjë problem ta dëbonin Rusinë nga Swift, kështu që po fillon të duket gjithnjë e më shumë sikur Gjermania do të dorëzohet dhe se po e dëbojnë Rusinë, thotë ai

Kategori
Uncategorized

Suedia në një takim për dërgimin e armëve në Ukrainë.

Suedia ka marrë pjesë në një takim me 27 vende të udhëhequra nga Mbretëria e Bashkuar për të dërguar shpejt armë në Ukrainë, mëson DN.

Arma që Ukraina kërkon kryesisht nga Suedia është një robot suedez antitank që mund të rrëzojë tanket ruse.

Forcat e Armatosura dhe qeveria po përgatisin mbështetje, por asnjë vendim nuk është marrë.

Kategori
Uncategorized

Vuçiç ëndërron të bëjë ndaj vendeve fqinje, me ndihmën e Putin, atë që ky i fundit synon të bëjë me të gjitha republikat ish-Sovjetike.

Vuçiç ka duruar si gjarpri nën gur për të rimarrë territoret që humbi Miloshevici në luftërat e fundit ballkanike.

Në fakt, më shumë se Miloshevici , këto territore ishte Jelcini ai që u detyrua ti lëshojë nën trysninë e vetëvendosjes së popujve.

Ilir Babaramo: Tani duhet mbyllur ajo historia e “Ballkanit të hapur”

Nga Ilir Babaramo

Inkursioni i tankeve ruse në territorin e Ukrainës i dha fund shpresës së më optimistëve. Pas 22 vitesh pushteti absolut Putin pati delirin e të vetëndjerit Cezar dhe vendosi të kalojë Rubikonin. Ekuilibrat e vendosur pas përfundimit të luftës së ftohtë tani janë shembur. Bota po hyn sërish në përplasje globale. S‘ ka më status quo. Nesër bota nuk do jetë siç ishte dje. Ballkani gjithashtu.   

Putin po përpiqet të korrigjojë atë që e konsideron katastrofën më të madhe gjeopolitike të shekullit XX. Shpërbërja e Bashkimit Sovjetik ka pasur si efekt simbiotik shpërbërjen e Jugosllavisë. Shtrirja e dominimit të Rusisë drejt vendeve fqinje ishte shoqëruar me zgjerimin e zotërimeve serbe në Ballkan. Për këdo është e qartë se Beogradi është një avantpost i Kremlinit në këtë rajon.

Vuçiç ëndërron të bëjë ndaj vendeve fqinje, me ndihmën e Putin, atë që ky i fundit synon të bëjë me të gjitha republikat ish-Sovjetike. Ka një shqetësim identik që përfshin Kroacinë, Bosnjën, Malin e Zi, Kosovën me atë që kanë shtetet kufitare me Rusinë, nga republikat priballtike në Veri deri poshtë në Gjeorgji.

Putin synon ta kthejë Evropën në kohën e doktrinës së “sovranitetit të kufizuar”. Sot Kievi ngjason me Pragën e vitit 1968. Ka mbi një dekadë që është përgatitur për këtë inkursion. Në Ballkan, gjatë gjithë kësaj periudhe, Vuçiç ka duruar si gjarpri nën gur për të rimarrë territoret që humbi Miloshevici në luftërat e fundit ballkanike. Në fakt, më shumë se Miloshevici , këto territore ishte Jelcini ai që u detyrua ti lëshojë nën trysninë e vetëvendosjes së popujve.

Tensionet në Veri të Kosovës, Kërcënimet e Dodik në Banja Luka, shpërthimet në Podgoricë e kanë detonatorin të sinkronizuar në Beograd dhe Moskë. Pushtimi i Ukrainës zbuloi dhe për më naivët se cila është zgjedhja e Serbisë. Në një përplasje globale Beogradi nuk rreshtohet me Perëndimin. Eshtë aleat natyral i Rusisë. Deklarata e fundit e Vuçiç dëshmoi se asgjë nuk ka ndryshuar në doktrinën serbe ndaj fqinjëve. Me ndihmën e rusëve kërkon të ripushtojë çfarë ka humbur dy dhe tre dekada më parë.

Edi Rama ka qenë ndoshta I vetmi politikan në hapësirën shqiptare që ka besuar të kundërt. Ka ëndërruar se do bëjë një marrëveshje historike me Vuçiç. Kjo ëndërr e ka çuar në kurthin e projektit të “Ballkanit të hapur”, projekt prej të cilit serbët kishin përfitim të dyfishtë, ekspansionin e tyre ekonomik tek fqinjët dhe trukimin e imazhit në Perëndim se ja tani nuk janë si në kohë të Milosheviçit, por duan hapësira të hapura më fqinjët.

Për vite me radhë Rama e mbrojti këtë projekt duke sjellë si shembull pajtimin e madh franko-gjerman pas luftës së dytë botërore. Një shembull krejt larg prej realitetit ballkanik. Mjafton të shikosh personazhet respektivë. Dë Gol e bëri pajtimin me Adenauer, i cili në kohën e Hitlerit nuk ishte ministër i propagandës së këtij të fundit. 

Në kohën e Hitlerit, kancelari I madh nuk ishte në zyrën e Gëbelsit, por një arratisur prej regjimit nazist. Me marrjen e pushtetit dënoi më shumë se kushdo krimet e Hitlerit, ndërsa Vuçiç fajësimi i vetëm që i bëri Milosheviçit ishte se e “humbi luftën”. 

Shkurt, Rama mund ta ndjejë vetëm Dë Gol, por i mungon Adenauer përballë. Serbët e vranë “Adenauerin” e tyre në vitin 2003. Ata që e pasuan i kanë sytë sërish nga Moska, me shpresën se triumfi i Rusisë do shkaktojë triumfin e tyre në Ballkan.  Në konferencën e fundit për shtyp Rama u shpreh se “Ballkani I hapur pret”. Vështirë të kuptohet nëse ishte një tërheqje elegante nga kokëfortësia më të cilin e avancoi këtë projekt për vite me radhë apo pret që ta risjellë në një moment të dytë.

/5pyetjet.al

Kategori
Uncategorized

Mitt Romney :Rusia kërcënimi më i madh gjeostrategjik për Amerikën”.

Dhjet vjet më parë, Mitt Romney deklaroj se “Rusia ishte kërcënimi më i madh gjeostrategjik për Amerikën”.

Ndërsa kandidatit presidencial përball tij në 2012-ën, të Barack Obama që iu përgjigj me ironi:

”Na morën vitet 80′ në telefon!

O zotëri, Lufta e Ftohtë ka mbaruar prej vitesh.

Ju nuk e kuptoni realitetin jeni të prapambetur”!

Pastaj Obama u rizgjodh President, dhe erdhi pushtimi i Krimese në 2014 ku nuk bëri absolutisht gjë dhe tashmë në 2022 kur në pushtet është po partia e tij, realizojet pushtimi total i Ukrainës nga Rusia.

Mitt Romney është një mormon besimtar, me një qëndrim dhe integritet moral .

Obama një shakaxhi i shkathët, karizmatik, me batutën e shpejtë, trendy.

Kategori
Uncategorized

“Dalje në Adriatik, në Tivar / Epiqendra e Putinit Kosova dhe Maqedonia!”

Lufta në mes Rusë dhe Ukrainës tashmë ka nisur, ku vetëm në ditën e parë u shënuan 137 viktima, pasi presidenti rus, Vladmiri Putin, urdhëroi pushtimin e Ukrainës.Liderët e Bashkimit Evropian janë pajtuar që të vendosin sanksione ndaj Rusisë, që sipas tyre do të kenë “pasoja masive dhe të rënda”. Po ashtu, sanksione ndaj shtetit rus vendosi edhe Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, i cili tha se SHBA-ja tash për tash ka vendosur që të mos vendosë sanksione ndaj Moskës, sa i përket sistemit SWIFT.

E lufta e nisur në Ukrainë, ka alarmuar edhe rajonin tonë, Ballkanin. Për të folur për zhvillimet në Ukrainë dhe ndikimin e kësaj lufte në Ballkan, gazeta “Bota sot” ka biseduar me profesor, doktor Enver Bytyçi. Sipas tij, ngjarjet që po zhvillohen në Ukrainë dhe agresioni rus kundër saj, janë një këmbanë alarmi në radhë të parë për kontinentin evropian.

Prof. Dr. Enver Bytyçi

“Është hera e parë në historinë e pas Luftës së Dytë Botërore që një Fuqi, pra Rusia, shndërrohet në një fuqi imperialiste dhe kërcënon paqen dhe stabilitetit, madje rendin botëror. Arsyetimet e presidentit rus, Vladimir Putin, për këtë agresion bazohen në teoritë hitleriane të së drejtës, por jo edhe të së drejtës së sotme ndërkombëtare”, thotë Bytyçi.

Ai thekson se nëse rrezikohet Ballkani nga ngjarjet dhe agresioni rus, po në këtë masë do të rrezikohet Evropa.

“Ministri shqiptar i Mbrojtjes ka folur për të dytën herë rreth këtyre ngjarjeve dhe ka thënë se kriza e Ukrainës do të ndikojë në Ballkan.

Kjo nuk është një gjë e re. E kanë thënë disa personalitete ndërkombëtare.

E tha më hapur ministrja e Punëve të Jashtme e Britanisë së Madhe këtë.

Megjithatë unë mendoj se nëse rrezikohet Ballkani nga ngjarjet dhe agresioni rus, po në këtë masë do të rrezikohet Evropa.

Nëse Rusia vendos sundimin e saj në Serbi, Republikën Srpska dhe Mal të Zi, atëherë është e sigurt se do të kishte një agresion të ri kundër Kosovës dhe Maqedonisë së Veriut”, shprehet Bytyçi për “Bota sot”.

“Por nga ana tjetër sundimi rus në këto vende do të ishte kërcënonte të gjithë Evropën, sepse Moska do të vendoste së paku një bazë ushtarake të fuqishme, ndoshta dhe bërthamore në bregdetin lindor të Adriatikut. Ne shqiptarët e dimë mirë historinë e bazës së Vlorës dhe ndjeshmërinë e rrezikut prej saj të vendeve evropiane. Një bazë ushtarake ruse në Tivar do të ishte tmerr dhe presion i jashtëzakonshëm për vendet e Evropës. Ky është synimi i Vladimir Putin, të ketë një dalje në Adriatik. Ky ka qenë synimi i përhershëm i Rusisë, së paku prej gjysmës së dytë të shekullit XIX. Për këto synime Serbia dhe Rusia e nisën Luftën e Parë Botërore në vitin 1914”, shpjegon profesor, doktor Enver Bytyçi.

“Kur Vladimir Putin tha se do të rikthejë forcën dhe autoritetin rus të para vitit 1918 në Evropë, këtë kishte parasysh. Pikërisht realizimin e projektit për të siguruar një dalje në Adriatik dhe prej këtu ta kërcënojë Evropën. Asokohe Fuqitë Perëndimore nuk e lejuan, por sot ai llogarit në forcën e armëve bërthamore dhe fuqinë ushtarake. Njësoj si edhe Hitleri në vitet 1933-1945. Madje edhe alibitë janë të njëjta. Flitet për padrejtësi ndaj Rusisë, sipas Putin, për “botën ruse”, për të drejtën e ndikimit në zona influence si në periudhën e Brezhnjevit e kështu me radhë”, shton profesor Bytyçi.

“E gjitha kjo nuk është punë e Niko Peleshit. Deklaratat e tij janë spekulative, sepse Shqipëria është anëtarë i NATO-s dh nuk mund të ndërmarrë aksione ushtarake të një anshme qoftë dhe në ndihmë të Kosovës. Nëse dikush e beson këtë përrallë të Nikos, do të ndikojë për ta dobësuar rolin e Kosovës në forcimin e aftësive të saj në këto kohë të vështira. Kosova duhet të punojë dhe të realizojë standarde të larta me qëllim që të bëhet sa më shpejt anëtare e NATO-s. NATO-ja duhet të bëhet instrumenti i mbrojtjes së Ballkanit, Evropës Lindore e Juglindore, sepse vetëm e bashkuar ajo mund të mbrohet nga një intervenim rus në thellësi të kontinentit”, deklaron Bytyçi.

“Ukraina është fundi i një marrëdhënieje të besueshme midis NATO-s dhe Rusisë, midis Evropës dhe Fuqisë Ruse. Nuk ka më kuptim që t’i bëhen lëshime Moskës. Kundër Kremlinit duhen vendosur sanksione të ashpra, me qëllim që Vladimir Putin të gjunjëzohet prej krizës ekonomike. Vetëm ekonomia mund ta rikthejë në normalitet Kremlinin. Nëse në këtë aspekt bëhet shkak Kina për ta shpëtuar falimentimin ekonomik të Rusisë, Evropa duhet të bëjë presion edhe ndaj Kinës. Jam i bindur se midis Rusisë dhe Evropës, Kina do të zgjedhë Evropën. Sepse interesat e Pekinit janë të lidhura pikërisht me Evropën dhe një Rusi e fuqishme do të ishte problem i madh për Kinën, vende këto me një kufi të stërgjatë tokësor midis tyre”, nënvizon Bytyçi.

Por sa mund të ndikojë lufta e Ukrainës në të ardhmen e Kosovës dhe Ballkanit?

“Përfundimisht mund të them se Kosova e ka vetë në dorë, nëse dëshiron ose jo të nxjerrë mësime nga konflikti në Ukrainë. Ajo duhet ta shfrytëzojë rastin që të bëhet anëtare e NATO-s. Sa më shpejt, aq më mirë. Nuk dihet se cilën anë do të mbajë Serbia. Nëse i bashkohet Rusisë dhe gjasat janë të tilla, atëherë Kosova rrezikohet edhe më shumë. Nëse nuk i bashkohet Rusisë, Serbia ka shumë mundësi t’i japë fund konfliktit me Kosovën. Por është herët të thuhet. Në fund të fundit serbët janë mbi 80 përqind pro Rusisë. Ndërsa serbët e Bosnjës 100 për qind pro Putinit”.

“Shqipëria ka dhe do të ketë rol në pikëpamje diplomatike, nëse do të ndryshojë qeverisja në Tiranë. Kjo qeveri nuk është e zonja as ta kushtëzojë Vuçiqin me dënimin që ai duhet t’i bëjë politikave shfarosëse të Milosheviçit në Kosovë. Kjo qeveri nuk guxon që t’i thotë presidentit serb së paku të kërkojë ndjesë për krimet makabre të tij në Kosovë. Prandaj Vuçiq thotë se do të mbështesë integritetin territorial të Ukrainës, nëse Ukraina dënon ndërhyrjen e NATO-s në Kosovë. Të njëjtën gjë tha Putin në Moskë kur krahasoi Krimenë me Kosovën dhe mohoi se Në Kosovë kishte apartheid e më pas gjenocid masiv, ndërkohë që në Krime asgjë nga këto nuk kishin ndodhur”, përfundon për “Bota sot”, profesor, doktor Enver Bytyçi.

Kategori
Uncategorized

Në ushtrin e Putinit kanë shkuar edhe 4000 luftetare Çeçenë.

MOS I NGATERRONI GJERAT..

Në ushtrin e Putinit kanë shkuar edhe 4000 luftetare Çeçenë.

Nëse dikush më pyet a po bëjnë mirë ata atje?

Po ju tregoj, ata të gjithë janë Sufistë Pro-rusë, ata janë mercenarë nga qeveria Kuislinge e Kadirov.

Duhet të themi se ÇEÇENIA u ripushtua pas eliminimit të liderve të saj legjendarë muslimanë dhe shtypjen e qëndresës muslimane anti Ruse aty.

Sot Qeveria e Kadirov është Vasale e Putin dhe nuk ka Din e Iman. Andaj mos I ngatërroni gjërat..

ISLAMI ËSHTË LARG TYRE DHE ATA JANË LARG ISLAMIT

Edhe pse duken si muslimanë..

Por duhet te dini se jo të gjith Çeçent jan sikur kta.
E.B

Kategori
Uncategorized

Pse Rusia pushtoi Ukrainën?

Luftimet po zhvillohen këtu në Kiev

Karta över ukrainska huvudstaden Kiev, som visar var ryska trupper trängde fram under fredagen.

Harta e kryeqytetit ukrainas Kiev, që tregon se ku përparuan trupat ruse të premten.Foto: Paul Wallander


Pse ka një luftë në Ukrainë?

Karta över Ukraina som visar rapporterade explosioner och invaderande marktrupper fredagen den 22 februari.

Në vitin 2014, Rusia aneksoi gadishullin ukrainas të Krimesë dhe hyri në forcat me Ukrainën lindore . Që atëherë, pjesë të Donetskut dhe Luhanskut ukrainas janë kontrolluar nga separatistët e mbështetur nga Rusia me lidhje të ngushta ekonomike dhe ushtarake me Moskën. Këto janë dy fushat që presidenti rus Vladimir Putin i ka njohur tani si të pavarura. Ai ka argumentuar se Rusia duhet t’i mbrojë këto zona kundër sulmeve të Ukrainës, të cilat ai pretendon se po përkeqësohen.

Pse Rusia pushtoi Ukrainën?

Putin dëshiron të ndalojë zgjerimin e NATO-s në lindje dhe të sigurojë që Ukraina të mbetet në sferën ruse të interesit. Ai ka kërkuar premtime se as Ukraina dhe as vende të tjera, si Suedia, nuk do të anëtarësohen në NATO. Ai gjithashtu dëshiron që Shtetet e Bashkuara dhe NATO të tërheqin sistemet e armëve nga disa vende të Evropës Lindore, të cilat ai beson se përbëjnë një kërcënim për Rusinë.


Lufta në Ukrainë – sfondi në nëntë faza

 1. Në dimrin e 2013-2014, Ukraina u trondit nga protestat në rritje kundër presidentit të atëhershëm pro-rus, Viktor Janukoviç, i cili refuzoi të nënshkruante një marrëveshje bashkëpunimi me BE-në.
 2. Përpjekja e dhunshme e presidentit për të shuar demonstratat shkaktoi zemërim të madh dhe çoi në arratisjen e tij në Rusi në shkurt 2014. E gjithë elita e pushtetit u zëvendësua dhe u emërua një qeveri e re, e emëruar nga aktivistët e protestës. Fakti që opozita pro-perëndimore mori pushtetin, nga ana tjetër, zemëroi Krimenë e dominuar nga Rusia.
 3. Rusia e përdori këtë për të drejtuar një revoltë dhe për të marrë kontrollin e gadishullit me ushtarë me uniforma pa shenja. Ky pushtim shpejt u kthye në aneksim të paligjshëm. Para kësaj, u mbajt një referendum, në të cilin shumica e popullsisë pretendonte se dëshironte t’i përkiste Rusisë në vend të Ukrainës. Referendumi nuk u njoh nga Ukraina apo Perëndimi.
 4. Për herë të parë që nga Lufta e Dytë Botërore, një shtet evropian kishte pushtuar kështu një pjesë të një vendi tjetër. Reagimet e botës së jashtme ishin të forta: Rusia u akuzua për shkelje të ligjit ndërkombëtar dhe disa marrëveshjeve ndërkombëtare.
 5. Një proces i ngjashëm ndodhi shpejt në rajonin e Donbasit të dominuar nga Rusia në Ukrainën lindore. Ndërtesat qeveritare në qytetet e qarqeve Donetsk, Luhansk dhe Kharkiv u pushtuan nga njerëz të armatosur me mbështetjen e forcave ruse. Kharkiv arriti të mbante kontrollin e Ukrainës, por në Donetsk dhe Luhansk separatistët organizuan “referendume” për pavarësinë nga Ukraina.
 6. Pjesë të dy qarqeve sot funksionojnë si republika të shkëputura, me lidhje të ngushta me Rusinë. Në vijën e frontit, ka përleshje të rregullta midis milicive lokale të mbështetura nga Rusia dhe ushtrisë ukrainase. Rusia ka mohuar me vendosmëri përfshirjen në Donetsk dhe Luhansk dhe e konsideron veten plotësisht të drejtë për Krimenë, duke përmendur referendumin. Megjithatë, BE dhe SHBA nuk e shohin gadishullin si rus dhe kanë kontrata me sanksione ekonomike kundër një numri të madh politikanësh, ushtrisë dhe kompanive rusë dhe ukrainas. Deri në fund të vitit 2021, më shumë se 13,000 njerëz ishin vrarë në konflikt, duke përfshirë mijëra civilë.
 7. Në nëntor 2021, Rusia filloi të mbledhë trupa të mëdha përgjatë kufirit me Ukrainën. Shtetet e Bashkuara paralajmëruan se një pushtim rus ishte i pashmangshëm, por Rusia e mohoi atë.
 8. Të hënën, më 21 shkurt, Vladimir Putin njohu territoret ukrainase të Luhanskut dhe Donjeckut si të pavarura dhe dërgoi atje forcat paqeruajtëse që ai i quajti.
 9. Të enjten, më 24 shkurt, forcat ruse nisën një ofensivë të madhe kundër të gjithë Ukrainës.

Anders Ygeman: “Ne do të marrim përgjegjësinë tonë, por presim që edhe vendet e tjera të bëjnë të njëjtën gjë”

Kategori
Uncategorized

Suedia nuk ndjek diktatet nga Moska

Putini kërkon pushtet mbi politikën tonë të sigurisë

Nga: Anders Lindberg

Foto: TT / TT NEWS AGENCY

Ukraina po lufton për jetën e saj ndërsa bota po mbledh rezistencë.
Përpara se Rusia të shkonte në ofensivë, Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së António Guterres iu drejtua drejtpërdrejt Vladimir Putinit .

– Kam vetëm një gjë për të thënë nga zemra. Ndaloni trupat tuaja të sulmojnë Ukrainën. Jepni paqe dhe shans. Shumë njerëz kanë vdekur tashmë.

Por Putini nuk e dëgjoi.

Raketat

Që nga ora katër e mëngjesit të djeshëm, raketa dhe granata kanë rënë mbi popullin e Ukrainës. Filmat që shpërndahen në rrjetet sociale tregojnë se si tanket ruse rrotullohen nëpër vend.

Pak ditë më parë, Vladimir Putin premtoi se nuk do të ndodhte asnjë pushtim. Tani, përkundrazi, duket të jetë më keq nga sa mund ta kishin imagjinuar shumica.

– Suedia dënon pushtimin rus në termat më të ashpër të mundshëm, tha kryeministrja Magdalena Andersson në një konferencë për shtyp dje në mëngjes.

Humbje të mëdha

Sulmet nga ajri dhe nga deti pasohen nga një ofensivë tokësore nga disa drejtime. Se sa prej tyre kanë vdekur është e paqartë, por duke gjykuar nga fuqia e zjarrit që përdoret tani, sigurisht që bëhet fjalë për humbje të mëdha.

Vladimir Putin në një kohë të shkurtër ka grisur telat e rendit të sigurisë evropiane. Qëllimi i tij afatgjatë është të rivendosë sferën e pushtetit që i mundësoi Bashkimit Sovjetik të kontrollonte jetën e njerëzve në pothuajse gjysmën e Evropës.

Ai kërkon ndikim mbi politikën e jashtme dhe të sigurisë të Evropës Lindore dhe Qendrore, si dhe një veto në zgjedhjet e politikës së sigurisë të Suedisë dhe Finlandës.

Asnjë diktim

Suedia nuk do ta pranojë kurrë këtë. Ne nuk ndjekim dhe nuk do të ndjekim asnjë diktat nga Moska.

Vetë Vladimir Putin zakonisht thekson Konferencën e Jaltës në shkurt 1945 si shembull. Atje, fuqitë e mëdha Shtetet e Bashkuara, Bashkimi Sovjetik dhe Britania e Madhe e ndanë Evropën në sfera të interesit për periudhën pas Luftës së Dytë Botërore.

Është kthyer në këtë kohë të keqe që Vladimir Putin tani dëshiron të përzënë Evropën me forcë. Për Bashkimin Evropian kjo është e paimagjinueshme.

Akull në stomak

– Jemi duke u përballur me situatën më të rëndë të politikës së sigurisë që nga Lufta e Dytë Botërore. Pasojat do të jenë jashtëzakonisht të rënda, tha dje ministrja e Jashtme Ann Linde.

Fatkeqësisht, kjo është plotësisht e vërtetë.

Përgjigja nga Suedia duhet të jetë që të ketë akull në stomak dhe t’i përmbahet kursit të caktuar. Linja jonë e politikës së sigurisë duhet të mbetet e njëjtë me politikën tonë të jashtme.

Ne kontrollojmë veten.

Kategori
Uncategorized

Uria e Rusisë nuk shuhet duke gëlltitur Ukrainën


Vladimir Putin po përpiqet të rikrijojë pushtetin sovjetik

Nga: Anders Lindberg

Hungaria 1956.

Çekosllovakia 1968.

Afganistan 1979.

Gjeorgji 2008.

Ukraina 2014.

Dhe sot një vit tjetër mund t’i shtohet linjës, Ukraina 2022.

Demonstrata jashtë ambasadës ruse në Stokholm
Demonstrata jashtë ambasadës ruse në StokholmFoto: Paul Wennerholm / TT

Vladimir Putin ka thënë se rënia e Bashkimit Sovjetik ishte “katastrofa më e madhe gjeopolitike e shekullit të 20-të”.

Për pothuajse të gjithë të tjerët, ishte një ngjarje e madhe. Shtypja komuniste pushoi, Muri i Berlinit u shemb dhe një numër i madh vendesh u çliruan nga sundimi i huaj i Moskës.

Por njerëz si Vladimir Putin nuk e kanë pranuar kurrë këtë. Për të, njerëzit e lirë dhe vendet e pavarura janë një sfidë për pozicionin e tyre të pushtetit.

Tani ai po përpiqet të bëjë diçka për këtë.

Në Rusi, opozita është në kampe burgu, si Alexei Navalny, ose është vrarë, si Boris Nemtsov. Hapësira për të menduar dhe folur lirshëm po zvogëlohet gjithnjë e më shumë.

Oligarkët e afërt me Putinin po pasurohen ndërsa njerëzit po thithen.

Një rend i tillë shoqëror bëhet i paqëndrueshëm, edhe sikur të heshtin, asnjë shtypje nuk mund ta mbyt plotësisht dëshirën e njerëzve për liri. Kjo është arsyeja pse një Ukrainë demokratike dhe e suksesshme bëhet një kërcënim i tillë për Putinin.

Nëse populli i Ukrainës mund të zgjedhë lirshëm liderët e tij dhe t’i zëvendësojë ata në zgjedhje, pse të mos mundet edhe populli i Rusisë?

Kjo pyetje është makthi më i keq i Vladimir Putinit.

Sepse kërcënimi më i madh për Bashkimin Sovjetik nuk ishte kurrë arma e Perëndimit, ishte stili i jetesës, kultura popullore e Perëndimit, raftet e mbushura të dyqaneve dhe liria.

Dhe kërcënimi më i madh për Vladimir Putin është dëshira e popullit rus për të jetuar në një vend normal, të pasur dhe të respektuar dhe jo në një shtëpi varfërie të fortifikuar.

Sot në mëngjes, bota u bë një vend më i rrezikshëm për të jetuar për vendet e vogla.

Uria e Rusisë nuk do të shuhet duke gëlltitur Ukrainën. Vitet e reja do t’i shtohen linjës.

Nuk e dimë ende se si do të përfundojë sulmi ndaj Ukrainës, por reagimet nga bota perëndimore tani duhet të jenë të forta. Rusia është një shtet mashtrues dhe duhet trajtuar si i tillë.

Kategori
Uncategorized

Lideri Moderat Ulf Kristersson (PPE) kërkon ndihmë për Ukrainën me armë mbrojtëse.

Udhëheqësi i opozitës Ulf Kristersson (M) dënon pushtimin e Ukrainës nga Rusia.

– Ata bëjnë pikërisht atë që ne të gjithë i kishim frikë, por shpresonin se nuk do ta bënin. Ata po pushtojnë një vend fqinj demokratik.

Ka pasoja të tmerrshme.

Pas sulmit të Rusisë ndaj Ukrainës, Kristersson kërkon që qeveria të rrisë ndihmën për Ukrainën – dhe miraton kërkesën e vendit për eksportin e armëve mbrojtëse. –

Nuk dyshoj aspak në vullnetin e mirë të qeverisë ndaj Ukrainës.

Nga ana tjetër, ata deri më tani kanë përjashtuar, përjashtuar në mënyrë eksplicite, edhe më shumë para për mbrojtjen suedeze dhe kanë përjashtuar ndihmën e Ukrainës me armë mbrojtëse.

Ata duhet të rishqyrtojnë të dyja pozicionet.

Çfarë mund të jetë për armët? –

Mbrojtja ajrore, për t’u mbrojtur nga sulmet ruse, radari, e njëjta gjë atje, ndoshta ka shumë gjëra.

Ka një kërkesë dhe kërkesë eksplicite nga Ukraina ku ata kërkojnë atë ndihmë dhe me çfarë mund të ndihmojmë, mendoj se duhet të ndihmojmë.

Ulf Kristersson kërkon gjithashtu që qeveria të sigurojë fonde më urgjente për Forcat e Armatosura Suedeze.

– Të forcojmë tani mbrojtjen këtu dhe tani me burime të reja në mënyrë që të ndërtojmë shpejt aftësinë mbrojtëse suedeze.

KOHA PËR SOLIDARITET TË VERDHË BLU

24 shkurti shënon fundin e paqes në Evropë. Ukraina aktualisht është nën një sulm të provokuar, gjakftohtë, në shkallë të plotë. Pushtimi i Rusisë shtyp, me fjalët e sekretarit të përgjithshëm të NATO-s, paqe në kontinentin tonë.

Shumë janë vrarë tashmë në sulme dhe beteja me raketa. Sot na arrijnë fotot e shpërthimeve dhe njerëzve që fluturojnë për jetën e tyre – vetëm disa orë fluturim nga Suedia.

Tani është koha që Suedia të tregojë në veprim praktik se çështja e Ukrainës është edhe e jona. Suedia duhet të ndihmojë Ukrainën me atë që po kërkon Ukraina. Bëhet fjalë për ndihmën humanitare, mbështetjen financiare – dhe armët mbrojtëse.

Nga sot vesh një shirit blu-verdhë rreth kyçit të dorës, si një gjest i thjeshtë solidariteti dhe simbol i cilës anë qëndrojmë. Shumë suedezë ndoshta kanë banda të tilla në shtëpi – është një mënyrë e thjeshtë për të treguar mbështetje. Le të mos ketë dyshim se populli suedez i jep popullit ukrainas mbështetjen e tyre me gjithë zemër.

Kategori
Uncategorized

Berisha : Liri Ukrainës! Vdekje pushtuesve rusë!

‘Rusia me agresionin ndaj Ukrainës nisi Luftën e Tretë Botërore’

Lideri historik demokrat, Sali Berisha reagoi ndaj sulmit rus mbi Ukrainë.

‘Rusia me agresionin ndaj Ukrainës nisi Luftën e Tretë Botërore?!’

Të dashur miq, diktatori gjakësor rus Vladimir Putin nisi sot agresionin ushtarak në shkallë të gjerë për pushtimin e Ukrainës së lirë dhe të pavarur. Ky agresion duket se shënon fundin e paqes së pas-Luftës së Dytë Boterore dhe fillimin e Luftës së Tretë Botërore.

Luftën e Parë Botërore ‘de facto’ e nisi Rusia, Luftën e Dytë Botërore e nisi Hitleri dhe Gjermania naziste, të cilës në krye të radhës pas paktit Ribentrop- Molotov iu bashkua dhe Rusia.

Liri Ukrainës! Vdekje pushtuesve rusë! S

Kategori
Uncategorized

Putini është bërë despoti i çmendur që bota ka frikë

Wolfgang Hansson

PËRDITËSUAR: KOHËT E FUNDIT

Një luftë si makth në Evropën 2022 është një fakt.

Me sulmin e tij tronditës dhe krejtësisht të paprovokuar ndaj Ukrainës, Vladimir Putin është zhvilluar në despotin e çmendur që shumë prej kohësh e kanë pasur frikë.

Por nuk është vetëm Ukraina ajo që është në rrezik, por siguria e të gjithë Evropës.

Deri më tani, Putin ka qenë strategu i kujdesshëm që ka ndërmarrë hapa të vegjël dhe të llogaritur kur ka qenë jashtë në aventurat e tij të mëparshme të luftës. Si në aneksimin e Krimesë dhe luftën në Siri.

Me pushtimin total të gjerë të Ukrainës , ai ka hedhur të gjithë kujdesin jashtë detit. Tanke futen nga të gjitha drejtimet dhe skajet, si dhe trupat. Synimi duket se është të marrë të gjithë ose pjesë të mëdha të Ukrainës, duke përfshirë kryeqytetin Kiev. Putini ndoshta dëshiron të vendosë një regjim bindjeje dhe ta kthejë Ukrainën në kukull të Rusisë .

Ky ishte ndoshta plani i Putinit gjatë gjithë kohës. Prandaj ai bëri kërkesa të paarsyeshme ndaj NATO-s. Loja diplomatike ishte vetëm një pretekst për të justifikuar një pushtim.

Inkoherente

Nuk e di nëse është për shkak të izolimit të Putinit gjatë pandemisë së koronës, ai ka qenë i fiksuar për të mos u infektuar, por duket se ka pësuar një ndryshim personaliteti.

Edhe kur pashë fjalimet e gjata të Putinit kur ai njohu dy republikat separatiste ukrainase si shtete të pavarura, pyesja veten për shëndetin e tij mendor. Ai foli në mënyrë jo koherente dhe në të njëjtën kohë shumë kërcënuese.

Të paktën po aq i frikshëm është kërcënimi që ai bëri në fjalimin e tij kur konfirmoi se lufta kundër Ukrainës kishte filluar. Ai paralajmëroi botën të ndërhynte.

Putin verkar ha genomgått en personlighetsförändring, skriver Wolfgang Hansson.

Putini duket se ka pësuar një ndryshim personaliteti, shkruan Wolfgang Hansson.Foto: Alexander Zemlianichenko / AP

Dëgjoni thirrjen e Putinit: “Shko në shtëpi”

Sulm me armë bërthamore

“Nëse e bëni këtë, do të përballeni me pasoja më të mëdha se çdonjëri prej jush që ka hasur në histori”, kërcënoi Putin. Janë marrë të gjitha vendimet përkatëse. Shpresoj se jeni duke dëgjuar.

Duke qenë se Rusia, së bashku me Shtetet e Bashkuara, është fuqia më e madhe bërthamore në botë, është e vështirë të mos shihet si një kërcënim indirekt i një sulmi bërthamor.

Ai e justifikon luftën duke thënë se qytetarët rusë dhe interesat ruse duhet të mbrohen dhe akuzon Ukrainën për kryerjen e një gjenocidi mbi rusët.

Një mënyrë e frikshme për t’u marrë me faktet. E vërteta është se Rusia është përgjegjëse për agresionin. Asnjë gjenocid nuk po ndodh në Ukrainë.

Si në fjalimin e tij të luftës, ashtu edhe në atë që mbajti të hënën mbrëma, Putin është jashtëzakonisht agresiv. Ai tingëllon më shumë si një bos mafioz sesa një president.

Nuk mund të ndihmohet që mendimet shkojnë tek Adolf Hitleri dhe Lufta e Dytë Botërore. Çmenduria e tij e madhështisë dhe çmendurisë çoi në një nga kapitujt më të errët në historinë botërore. A është Putin gati të shkruajë një të re?

Udhëheqësit botërorë si Angela Merkel dhe Emmanuel Macron kanë reflektuar kohët e fundit se si Putin duket gjithnjë e më shumë se jeton në botën e tij. Një flluskë që ndryshon më së shumti nga realiteti.

”Trots att han blir mer och mer extrem vågar ingen i kretsen runt honom att ifrågasätta Putin.”

“Edhe pse ai po bëhet gjithnjë e më ekstrem, askush në rrethin rreth tij nuk guxon të pyesë Putinin”.Foto: Alexei Nikolsky / AP

Askush nuk guxon të thotë jo

Ndër të tjera, Putin ka pohuar se Ukraina po përpiqet të marrë armë bërthamore, gjë që është krejtësisht jashtë diskutimit.

Problemi është se askush nuk mund ta ndalojë atë. Që kur spiuni i vjetër i KGB-së u bë president në vitin 2000, ai ka grumbulluar gjithnjë e më shumë pushtet në duart e tij dhe në praktikë e ka bërë veten diktator. Kohët e fundit, ai ka filluar sistematikisht të eliminojë të gjithë opozitën brenda vendit, si në formën e liderit të helmuar Alexei Navalny, ashtu edhe në formën e organizatave të të drejtave të njeriut si Memorial.

Edhe pse ai po bëhet gjithnjë e më ekstrem, askush në rrethin rreth tij nuk guxon të marrë në pyetje Putinin.

Ajo që ai po bën tani është një çmenduri e pastër që mund të përfundojë duke e zhytur në rrënim të gjithë Evropën.

BE dhe SHBA qëndrojnë të bashkuar dhe e ndëshkojnë Rusinë me sanksione të ashpra. Problemi është se Putinit nuk i intereson. Bota e jashtme nuk mund të bëjë asgjë për ta bërë Putinin të ndryshojë sjelljen e tij. NATO ka deklaruar tashmë se nuk do të dërgojë trupa për të mbrojtur Ukrainën nga frika se NATO do të përfundojë në armiqësi të drejtpërdrejta me Rusinë. Pra, Putin ka një “carte blanche” në Ukrainë.

Pyetja është nëse ai është i kënaqur me këtë. Presidenti rus po përpiqet të ndryshojë rendin paqësor botëror që ka mbizotëruar në Evropë që nga viti 1989. Një paqe që ka prodhuar prosperitet të madh. Ai dëshiron që NATO të zhbëjë pjesërisht zgjerimin e saj në shtetet e vjetra lindore.

Madhështia çmenduri

Nëse lufta në Ukrainë është e suksesshme, krehja e gjelit dhe çmenduria e madhështisë së Putinit ka të ngjarë të rriten. Askush nuk e di nëse ai do të shkojë më pas në një nga shtetet baltike, për shembull, edhe pse ata janë anëtarë të NATO-s.

Ndoshta ai dëshiron të testojë nëse garancia e mbrojtjes kolektive e aleancës ushtarake zbatohet vërtet.

Vetëm pak muaj më parë, pavarësisht nga të gjitha kërcënimet, paqja në Evropë ndihej jashtëzakonisht solide. Sot, papritur kërcënohet seriozisht. Për shkak të një njeriu të vetëm të ofenduar dhe të fuqishëm. Një car modern.

Pyetja është se sa kohë do të duhet para se të zgjohemi nga ky makth.

Kategori
Uncategorized

Rusi-Ukrainë: Kështu qëndrojnë forcat e armatosura

Ukraina ka 14 herë më shumë ushtarë aktivë se Suedia dhe pothuajse 1000 tanke – por në krahasim me Rusinë, vendi është në një disavantazh të vërtetë.

Megjithatë, Ukraina ka të paktën një atu në një luftë në përshkallëzim.

Kategori
Uncategorized

Ambasadorët shkojnë e vijnë, Shqipëria mbetet, o hajvanë!!

Nga Ylli Manjani / ish minister i drejtësisë /

Edhe një pyetje kam për dashnorët ambasadës Amerikane në Facebook e gjithandej:

Dakord 100% që zonja Kim përfaqëson Departamentin Amerikan të Shtetit (askush se vë në dyshin), por a mund të pikasë ndonjëri interesin politiko-strategjiko-diplomatik të Amerikës për bashkitë e Shkodrës, Durrësit, Dibrës, Lushnjës, Vorës e veçanërisht të Rrogozhinës?!
Për ca të zgjedhur lokalë që as 1 vit mandat nuk do kenë?!

Ti kenë mbaruar thua të gjitha hallet që kanë me Rusinë, Kinën, Korenë etj dhe të jenë fokusuar tek qeverisja lokale e Rrogozhinës?!

Po Ukrainën,që e pushtoi Putini, ta kenë nxjerrë nga axhenda për Rrogozhinën?!

Si u del koha të mendojnë për këto zgjedhje që as neve këtu sna hyjnë në punë?!

Si do ja bëni kur të ikë zonja Kim!?


Qesharakë pa fund!
Ambasadorët shkojnë e vijnë, Shqipëria mbetet, o hajvanë!!

Kategori
Uncategorized

Modele të frikshme përsëriten në veprimet e Putinit

Veprimet e Putinit në Ukrainë dallohen nga luftërat e mëparshme.

Ai ofron një model të frikshëm, i cili gjithashtu mund të parashikojë se si Rusia mund ta përshkallëzojë konfliktin në një pushtim në shkallë të gjerë.

Kategori
Uncategorized

Nëse Reagan do të kishte qenë president i Shteteve të Bashkuara dhe Thatcher do të sundonte Anglinë, ata do ta kishin shtypur Putinin.

Alexei: “Për Putinin, NATO është si një pol për një vampir”

Nga: Joachim Kerpner Aftoblandet /

300 km nga Gotland në anën tjetër të Detit Baltik është Kaliningrad, një enklavë e shkëputur nga pjesa tjetër e Rusisë dhe e vendosur midis Lituanisë dhe Polonisë.

Kënaqësia më e madhe e qytetarëve është vizita në BE në fundjavë. Por në të njëjtën kohë, ka 25,000 ushtarë, 52 luftanije dhe bunkerë për raketat bërthamore.

Bashkohuni me fqinjin më të panjohur të Suedisë, një përzierje paradoksale e ushtarëve luftarakë dhe banorëve paqësorë.

Anije ushtarake në portin e Kaliningradit.

Anije ushtarake në portin e Kaliningradit.Foto: Filip Meneses

KALININGRAD. Përgjigja është e thjeshtë, sipas gazetarit Alexei Shabunin në Kaliningrad, Rusi.

Lëreni Ukrainën të bëhet anëtare e NATO-s – atëherë të gjitha trupat ruse do të tërhiqen menjëherë.

– Për Putinin, NATO është si një shtyllë për një vampir, thotë Sjabunin.

Alexei Shabunin mendon se vendet e NATO-s janë frikacakë.

– Nëse Reagan do të kishte qenë president i Shteteve të Bashkuara dhe Thatcher do të sundonte Anglinë, ata do ta kishin shtypur Putinin. “Politikanët në Perëndim janë të dobët, kanë frikë nga Putini”, tha ai.

”Putin har börjat tappa förståndet”, säger Aleksej Sjabunin, 51, journalist i ryska exklaven Kaliningrad.

“Putini ka filluar të humbasë mendjen,” tha Alexei Shabunin, 51 vjeç, një gazetar në enklavën ruse të Kaliningradit.Foto: Filip Meneses

Alexei e ka urryer komunizmin që nga epoka sovjetike dhe beson se Putini po vepron si liderët sovjetikë, edhe pse më keq.

Sjabunin lindi në vitin 1970 në Kaliningradin e atëhershëm të mbyllur. Evropianët perëndimorë nuk u lejuan të vizitonin zonën dhe vetë banorët e Kaliningradit nuk u lejuan të ecnin në plazhet me rërë të Detit Baltik gjatë natës.

– Quhej se “ushtarët suedezë mund të dalin nga uji dhe të të sulmojnë”, kujton Alexei.

Ai nuk e harron kurrë ndjenjën kur vizitoi Evropën Perëndimore për herë të parë në 1993 – “Unë erdha nga bota e tretë në të parën” – dhe kujton çdo udhëtim që ka bërë në BE që atëherë. Por tani ai ka frikë se kufiri mund të mbyllet sërish.

– Kremlini një ditë do të ndalojë udhëtimin jashtë vendit, për çfarëdo arsye, thotë Alexei.

“Vendimi i Putinit si një tallje në fytyrë”

Banorët e Kaliningradit janë më të udhëtuarit në Rusi . Ata janë vetëm disa milje me makinë në vendet e BE-së Polonia dhe Lituania. Rreth 80 për qind e banorëve kanë pasaporta, ndërsa shifra korresponduese në pjesën tjetër të Rusisë është vetëm rreth 20 për qind.

– Kam qenë në të gjitha qytetet e mëdha të Polonisë. Propaganda e qeverisë sonë se sa keq është në Evropë nuk është e vërtetë, thotë ai.

Kur BE-ja në vitin 2012 donte ta bënte më të lehtë për banorët e Kaliningradit marrjen e vizave, Putin tha jo. Ai kërkoi një vizë më të thjeshtë të BE-së për të gjithë rusët.

– Pastaj nuk u bë asgjë edhe për ne. Ishte si një pështymë në fytyrë, thotë Aleksej.

Mitt i Kaliningrad ligger stadshuset – Dom Sovjetov. En oanvändbar koloss, påbörjad för 50 år sedan men aldrig färdigbyggd.

Në mes të Kaliningradit është bashkia – Dom Sovjetov. Një kolos i papërdorshëm, i nisur 50 vjet më parë, por nuk u përfundua kurrë.Foto: Filip Meneses

Që nga vendosja e sanksioneve perëndimore kundër Rusisë pas pushtimit të Krimesë nga vendi në vitin 2014, ekonomia ruse është përkeqësuar. Pa fabrikën e makinave Avtotor, e cila bashkon Hyundai, Kia dhe BMW dhe përbën gjysmën e ekonomisë së Kaliningradit, ekonomia lokale do të shembet, sipas Alexei.

– Farmacitë që shesin ilaçe janë të vetmet që rriten në Rusi dhe dyqanet e pijeve. Ata rriten si kërpudha. Ashtu si para rënies së Bashkimit Sovjetik, atëherë edhe konsumimi i alkoolit ishte në kulmin e tij, thotë ai.

Thjesht shkoni në çdo dyqan dhe do ta kuptoni pse. Këtu, një litër vodka e varietetit më të lirë kushton 32 SEK. Dhe në Hotel Merkure, verë e gazuar shërbehet për mëngjes.

Starorusskaja Vodka och Belyj Bars Vodka kostar 261 rubel för en halvliter, omkring 32 kronor, i Kaliningrad.

Starorusskaja Vodka dhe Belyj Bars Vodka kushton 261 rubla për një pintë, rreth 32 korona, në Kaliningrad.Foto: Joachim Kerpner

Alexei thotë se vetëm pesë për qind e pëlqejnë atë për qeverinë, por edhe më pak janë negativë në pjesën tjetër të Rusisë. Në vitin 2010, më shumë se 10,000 banorë të Kaliningradit demonstruan kundër partisë në pushtet të Putinit “Rusia e Bashkuar”, duke e shkaktuar lemzën e qeverisë. Ishte atëherë demonstrata më e madhe e vendit që nga rënia e Bashkimit Sovjetik. Që atëherë, vidhat janë shtrënguar, sot demonstratat ruse mund të përbëhen vetëm nga një person.

– Nëse do të doja të jetoja në paqe, do ta mbështesja Putinin. Por unë nuk dua, ai është komunist. Ne jemi gati të bëhemi si Koreja e Veriut, dhe ky është faji i vetë rusëve. Shumë po mendojnë, “Le të jetojmë në paqe edhe për 20 vjet përpara se Putini të zhduket”. Ata e dinë që pas tij do të ketë kaos, por duan që deri atëherë të jetë e qetë, thotë Aleksej.

Gjatë pandemisë së koronës, askush nuk ka mundur të udhëtojë nga Kaliningrad në BE.

– Është një stres i madh për ne që nuk na lejojnë të udhëtojmë. Të gjithë duan të dinë se kur mund të dalim përsëri, jemi mësuar të udhëtojmë në Evropë, thotë Aleksej.

Ai është i bindur se Putin ka vendosur të hyjë në Ukrainë. Pyetja e vetme është se kur do të ndodhë.

– Popullariteti i tij po bie, ndaj duhet të pushtojë Ukrainën. Putin po luan me aksione të larta, por ai është gati të luajë kumar. Po bëhet gjithnjë e më shumë pushtetar, ka filluar të humbasë mendjen, thotë Aleksej.

“Navalny jeton në mëshirë – mund të vritet së shpejti”

Politikani opozitar Alexei Navalny, i cili u helmua fillimisht nga shërbimet ruse të sigurisë dhe tani është në burg, po jeton në mëshirë, sipas Alexei Shabunin.

– Navalny jeton sepse është një mall me Perëndimin. Nëse ka sanksione më të ashpra kundër Rusisë për shkak të një lufte në Ukrainë, ai nuk është më një mall, atëherë Putini do ta heqë qafe atë, thotë ai.

Journalisten Aleksej Sjabunin, 51, är övertygad om att Putin bestämt sig för att gå in i Ukraina. Enda frågan är när det kommer att ske.

Gazetari Alexei Shabunin, 51 vjeç, është i bindur se Putin ka vendosur të hyjë në Ukrainë. Pyetja e vetme është se kur do të ndodhë.

Nga ana tjetër, ai nuk beson në një sulm rus ndaj Suedisë apo Finlandës.

– Putin ka frikë nga Suedia dhe Finlanda. Ai e di se do të merrte një përgjigje të ashpër, të cilën Stalini e mori nga Finlanda. Gjyshi im ishte në Luftën e Dimrit në Finlandë, kur rusët treguan kokën, u qëlluan nga snajperët finlandezë, thotë Alexei Sjabunin.

Alexei nuk ka frikë nga NATO, pavarësisht se vendet e aleancës rrethojnë zonën e Kaliningradit. Ai nuk jep shumë për kërkesën e Putinit që Suedia të mos anëtarësohet në NATO.

– NATO nuk e ka kërcënuar kurrë Kaliningradin. Nuk e kuptoj nga se ka frikë qeveria. NATO është tashmë këtu, thotë Alexei Sjabunin.

Aftonbladets Joachim Kerpner och Filip Meneses på plats i Kaliningrad.

Joachim Kerpner i Aftonbladet dhe Filip Meneses në terren në Kaliningrad.

Kaliningrad-området ligger 30 mil från Gotland.

Zona e Kaliningradit është 300 km nga Gotland.Foto: Google Maps

https://www.aftonbladet.se/

Kategori
Uncategorized

Womblegrinch’s Box of Inspiration.

https://womblegrinch.tumblr.com/

Kategori
Uncategorized

Berisha: Yuri Kim po mbështet qeverinë më të korruptuar në Europë

Ish-kryeministri Berisha e cilëson ndërhyrjen e radhës në politikën e brendshme grupin e pyetjeve me të cilat ambasadorja amerikane iu drejtua kandidatëve të Shtëpisë së Lirisë për zgjedhjet e 6 marsit.

Berisha thotë se kjo deklaratë është në shkelje të Konventës së Vjenës dhe e vë ambasadoren qartazi në krah të maxhorancës.

Ndërkohë që fushata për zgjedhjet e pjesshme vendore të 6 Marsit ka nisur zyrtarisht, ambasadorja e SHBA, Yuri Kim ka bërë sot në Tëitter ndërhyrjen e saj të radhës, në shkelje flagrante të ligjeve dhe Kushtetutës se vendit, në mbështetje narkoqeverisë së Tiranës.

Ajo, defacto, ju ka bërë thirrje zgjedhësve se për kë duhet të votojnë.

Sipas Berishës, një qasje e tillë mbron edhe Bashën.

Komisioni dënon çdo ndërhyrje në procesin zgjedhor,

për më tepër kur qëllimi final është mbështetja për qeverinë më të korruptuar të Europës, që çdo ditë largon shqiptarët nga vendi i tyre, dhe sponsorizimi i një opozite fasade misioni i vetëm i se cilës është vrasja e shpresës duke bërë pazare me qeverinë.

Komisioni deklaron se sponsorizuesi dhe llogarimarrësi i vetëm i kandidatëve të “Shtëpisë së Lirisë” është populli opozitar që refuzon të pranojë se alternativa e vetme ndaj Edi Ramës është bari që ofron znj. Kim.

Reagimi i Berishës vjen vetëm pak orë pasi ambasadorja Yuri Kim, me anë të një statusi, iu drejtoi disa pyetje kandidatëve në zgjedhjeve të pjesshme të 6 marsit, duke iu referuar atyre të “Shtëpisë së Lirisë”.

Kush do t’ju zotërojë nëse fitoni dhe çfarë do t’i detyroheni atyre? Çfarë duhet të presin shqiptarët? Çfarë duhet të presin SHBA?

Kategori
Uncategorized

LAJMI FUNDIT!! Gjenerali I Lartë Serb ”Çon Pesh” Gjithë Botën !! Do Kthehemi Në Kosovë Sepse…..

Kategori
Uncategorized

Cili do jetë pickimi i rradhës i Vejushës së Zezë?

Adriana Kalaja Avokate .

Cili do jetë pickimi i rradhës i Vejushës së Zezë?

Kur përmëndim emrin Griselda, mëndja direkt na shkon të Erion Veliaj dhe e-mailet e nisura nga ky i fndit institucioneve mdërkombëtare.
Kur përmendim emrin Griselda Blanco ose siç e njohim Vejusha e Zezë, mëndja direkt na shkon te dy gra.
Njëra është Nexhmije Hoxha dhe tjetra është Yuri Kim.
E para, i shkaktoi vendit aq shumë dëme sa edhe sot e kësaj dite po i vuajmë.
E dyta, për 2 vjet i ka shkaktuar shqiptarëve demin e 31 viteve të mara së bashku, si në aspekt të sovranitetit ashtu dhe në atë të demokracisë.

Personalisht unë jam pozicinuar herët kundër znj. Kim (mbase është dhe zonjushë), duke e akuzuar jo vetëm të pozicionuar dukshëm në krah të regjimit të Ramës, por në shumë raste dhe si seksere e drejtpërdrejtë e tij.

Më ngacmoi statusi i zonjës që bën detyrën e ambasadores më datë 8 janar 2022.

Qëllimisht dhe turpêsisht, ajo jo vetëm mban krah por nxiton të përcaktojë se kush po e bën dhunën.

Në një status pas një periudhe shumë të gjatë heshtje, në orën 11.46, pra para se në Seli të shfaqeshin shenja të dhunës, aq më pak mga brenda selisë, zonja pozicionohet qartësisht te njerëzit brënda Selisë.

Sipas këtij ststusi: “Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë thellësisht të shqetësuar për rritjen e tensioneve në Ndërtesën e Selisë së Partisë Demikratike dhe përdorimin e forcës nga protestuesit. U bëjmë thirrje organizatorëve të protestës, që të refuzojmë forcën dhe të ushtrojnë qetësi………”.

Siç qartazi shikohet, znj. Kim dhunēn e shikon te protestuesit dhe, jo te ata të cilët kishin provokuar edhe atë të pakët reagim, duke i mbyllur dhe blinduar dyert anëtarëve të PD-së.

Tek lexoja këtë deklaratë si dhe ate të sotmen të Escobar (me lidhje të forta ky emër edhe nga historia me Vejushën e Zezë), deklaratë e cila nuk ishte më shumë se qoka e rradhës ndaj regjimit tashmë me dy koka, Rama-Basha, natyrshēm më lind pyetja:

Po dhuna e Policisë Kriminale të Shtetit ndaj atyre që qëndronin paqësisht në Godinën e Teatrit Kombētar, në orën 04.25 të mëngjesit, pa dyer te mbyllura dhe te blinduara nuk i bëri përshtypje Vejushēs së Zezë?

As kur artistë dhe qytetarë i nxorën me pranga në duar, ndërkohë që prishja e Teatrit filloi kur protestuedit paqësor ishin akoma brenda?


Fotos së aktorit Neritan Liçaj me pranga në duar të bërë publike nga mediat vendase dhe të huaj, i bën sfidë Vejusha e Zezë me një foto në faqen e ambadadës së SHBA-së të një luleje pikërisht me ngjyrë mavi.
Se e kam thënë që më 17 maj.


Por kjo nuk më ndali ditë pas dite të akuzoj këtē imdivid që jo vetëm nuk përfaqēson interesat e SHBA-ve, por me veprime aktive është një individ me tipare thellësisht antishqiptare.
Ashtu si sot është kaq fort jo në krah të Lulzimit por të aferave që lidhen me truallin e Selisë së PD-së.

Të njëjtën gjë duhet të bëjnë Qëndrestarët demokratë.

E mbani mënd si vazhdoi presioni i pas ngrënies së barit?

Me refuzim vizash.

Ndërkohë që Non Grata e Berishës pati efektin e plumbit rikoshet, Foltorja ishte katalizatori i ngritjes së Demokracisë dhe Opozitës.

Por kjo prekte interesat e Vejushës së Zezë dhe jo ato të SHBA-së, përsa kohë që prova për Non Gratan akoma nuk ka dhe çdo gjë është ngritur mbi thashethemet e Delina Ficos, e cila përveç të tjerave, mer të drejtën që me shoqatën e saj të gjykojë gjithë dosjet stok në Gjykatën e Lartë.


A ka më shkatërrim të madh se po pëson Sistemi Gjyqësor se kjo me Reformën në Drejtësi, ku qartazi ka ndikimin shumë të madh Vejusha e Zezē?

Në vënd që kjo përfaqësuese e SHBA të përcjellë në vendin tonë tiparet e demokracisë amerikane kjo zgjedh të spiropallizohet dhe gridarizohet ultësisht.

Mjafton të shikoni ndryshimin në pamjen e saj si pasojë e parukieres së Gridës, Vilave të Joridës dhe birrave të Elisës, kupton që halli i Vejushës ëdhtë interesi i saj personal.


Janë këto afera, plus dhe ajo e Non Gratas të Berishës pa fakte dhe prova që kanë detyruar autoritetet amerikane të mos i japin titullin “ambasadore”.

Sepse nëse Amerika ka fytyrën e Vejushës sē Zezë , asnjë shqiptar nuk do ta shohë më atë si shtëpinë dhe ëndrrën e lirisë dhe e demokracisë.

Pse e them këtë?

Sepse sa herë ka skandale, Vejusha Zezë zhduket me javë deri kur mer urdhërin nga Rama për të dalë dhe për të helmuar viktimën e rradhës.

Lulzimin në shêrbim të Ramës.

Kullat te Selia e PD-së.

Deri atëhere do luftoj që helmin e Vejushës së Zezë dhe e të gjithë zvarranikëve, ta mbaj larg Atdheut dhe Kombit tim.

Larg helmin nga vendi im.

What will be the Black Widow’s next bite?

When we mention the name Griselda, our direct mind goes to Erion Veliaj and the e-mails sent by him to the international institutions.

When we mention the name Griselda Blanco or as we know the Black Widow, our mind directly goes to two women.

One is Nexhmije Hoxha and the other is Yuri Kim.

First, it caused so much damage to the country that we are still suffering to this day.

Second, for 2 years it has caused the Albanians the bull of 31 years taken together, both in terms of sovereignty and that of democracy.

Personally I am positioned early against Ms. Kim (maybe she is also a lady), accusing her not only of being clearly positioned on the side of the Rama regime, but in many cases also as his direct realtor.

I was teased by the status of the lady who does the duty of ambassador on January 8, 2022.

Intentionally and shamefully, she not only holds the pir arm rushing to determine who is committing the violence.

In a status after a very long period of silence, at 11.46, so before the signs of violence appeared in the Headquarters, much less inside the headquarters, the lady is clearly positioned to the people inside the Headquarters.

According to this status: “The United States of America is deeply concerned about the escalation of tensions in the Democratic Party Headquarters Building and the use of force by protesters. We call on the protest organizers to reject the force and exercise calm … …… “.

As can be clearly seen, Ms. Kim sees the violence in the protesters and not in those who provoked even the slightest reaction, closing and arming the doors of PD members.

That these were the ones that the Black Widow told her a few months ago that they would eat grass, while she was not impressed that those she supported and supported, planted her, traded and drank the grass.

When I read this statement as well as that of Escobar today (with strong connections this name also from the history with the Black Widow), a statement which was no more than the next hand to the now two-headed regime, Rama-Basha, naturally the question arises:

What about the violence of the State Criminal Police against those who were standing peacefully in the National Theater Building, at 04.25 in the morning, without closed and armored doors, did not impress the Black Widow?

Not even when artists and citizens handcuffed them, while the demolition of the Theater began when peaceful protesters were still inside?

The photo of the actor Neritan Liçaj with handcuffs made public by local and foreign media, is challenged by the Black Widow with a photo on the page of the US embassy of a flower exactly in blue.

That I have said since May 17th.

I say it today.

That part of the disaster of the New Theater is the Black Widow.

On May 17, I even called for a siege of the American embassy, which was run by the Black Widow and which had clearly agreed to the demolition of the Theater, a fact for which I was criminally charged and Sander Lleshaj was forcibly requested to be arrested.

But this did not stop me day after day from accusing this individual who not only does not represent the interests of the United States, but with active actions is an individual with deeply anti-Albanian features.

As it is today, it is so strongly not on the side of Lulzim but of the affairs related to the territory of the PD Headquarters.

The Black Widow has no interest in either democracy or the independence of a political force.

Its interests are clear and related to the two enviable lands for the construction of Towers.

Like at the Theater Square.

As well as at the PD Headquarters.

The interest from the Theater Square has not diminished, but it is the protest of the Resistance that continues and the decision of the Constitutional Court that they are keeping away from it, despite the interventions of her colleague, Luigi Soreca.

So must the Democratic Resistance.

Do you remember how the pressure continued after eating the grass?

With visa refusal.

While Berisha’s Non Grata had the effect of ricochet bullets, Foltorja was the catalyst for the rise of Democracy and Opposition.

But this affected the interests of the Black Widow and not those of the US, as long as the evidence for Non Gratan still does not exist and everything is based on the rumors of Delina Fico, who, among other things, gets the right with the association of its to adjudicate all stock files in the High Court.

Is there a greater destruction that the Judicial System is suffering than this with the Justice Reform, where the Black Widow clearly has a great influence?

The very low level of performance and the very large diplomatic blunders have led many Albanians to question the freedoms provided by the US Constitution.

Instead of this US representative conveying to our country the features of American democracy, this chooses to be spirophalized and gridarized to the bottom.

Just look at the change in her appearance as a result of Grida’s hairdresser, Jorida Villas and Elisa’s beers, she realizes that the Widow’s plight is her personal interest.

Can we really believe that the Black Widow is fighting for US interests?

If the opposite were true, he would worry about the Port of Durres as a strategic point of NATO which with the corrupt affair of Rama – Basha, is trying to pass under Russian and Serbian influence.

Has the Black Widow conveyed concerns about this port to the White House?

She knows very well that no.

It is these scandals, plus that of Berisha’s Non Gratas without facts and evidence that have forced the American authorities not to give her the title of “ambassador”.

Because if America has the face of the Black Widow, no Albanian will see her as the home and dream of freedom and democracy.

Why do I say that?

Because whenever there are scandals, the Black Widow disappears for weeks until she receives the order from Rama to come out and poison the next victim.

Who’s next?

I do not know, but it does not have enough poison to poison most Albanians.

I love America, but I love Albania more.

So the Black Widow scares me neither with grass nor with a visa.

Bar and visas to find the place that those who support him love very much.

For what reason do I say that the Black Widow has two interests in relation to the DP;

Flourishing in the service of Rama.

Towers at the PD Headquarters.

Until then, I will fight to keep the poison of the Black Widow and all reptiles away from my Homeland and Nation.

Away the poison from my place.

Ps: If we left a Widow to die peacefully in her bed, we should not let this Widow make peace with her anti-Albanianism.

Kategori
Uncategorized

Berisha: Deklaratë e Kim, e diktuar nga lobimi korruptiv Rama&Soros .

Lideri historik i Partisë Demokratike, Sali Berisha deklaroi gjatë emisionit Çim Peka Live në Syri TV se qëndrimet e ambasadores Yuri Kim janë të diktuara nga lobime korruptive. Ish-kryeministri theksoi se Yuri Kim është e kapur nga Edi Rama dhe Xhorxh Soros dhe ka shkelmuar në mënyrë vulgare Konventën e Vjenës dhe parimet e zgjedhjeve të lira.

Berisha tha se Edi Rama dhe Lulzim Basha në të vërtetë janë duke bashkëqeverisur dhe solli shembujt e emërimeve në Autoritetin e Mediave Audiovizive si dhe aferën për Portin e Durrësit

The historical leader of the Democratic Party, Sali Berisha stated during the show Çim Peka Live on Syri TV that the attitudes of Ambassador Yuri Kim are dictated by corrupt lobbying. The former prime minister stressed that Yuri Kim is captured by Edi Rama and George Soros and has vulgarly kicked the Vienna Convention and the principles of free elections.

Mr. Berisha also spoke about the role of Lulzim Basha, who, as he said, is a hostage of the ‘Muzin’ and ‘Toyota Yaris’ files.

Berisha said that the investigative commission for incinerators is tricked and described the meeting of MP Jorida Tabaku with the head of SPAK, Arben Kraja, as a miniature of the May 17 meeting between Lulzim Basha and Edi Rama.

Berisha said that Edi Rama and Lulzim Basha are in fact co-governing and brought examples of appointments to the Audiovisual Media Authority as well as the affair for the Port of Durres

Kategori
Uncategorized

Paloka-Yuri Kimit: Pra zonja ambasadore, shqiptarët të votojnë të korruptuarit!

Deputeti demokrat, Edi Paloka i është përgjigjur deklaratës së ambasadores së SHBA-së në Tiranë, Yuri Kim.

Deputeti demokrat, Edi Paloka i është përgjigjur deklaratës së ambasadores së SHBA-së në Tiranë, Yuri Kim.

Paloka ka publikuar foto të takimeve të Yuri Kim me drejtues të PS-së dhe qeverisë së saj, të cilët janë akuzuar si të përfshirë zyrtarë në skandalin e inceneratorëvë.

Reagimi i Edi Palokës:

Pra sipas jush zonja ambasadore, shqiptaret duhet te votojnë kandidatët e këtyre…?!!

Këta shqiptarët i njohin mirë po dhe ju zonjë, sikur vetëm skandalin e fundit të inceneratorëve të kishit ndjekur, do e dinit po aq mirë se kush janë të korruptuarit e kryekorruptuarit në këtë vend.

Vërtetë nuk e kuptoni se kështu nuk po bëni gjë tjetër, veçse po dëmtoni imazhin e vendit që përfaqësoni përpara një populli që atë vend e adhuron pikërisht për vlerat dhe parimet që përfaqëson e jo vetëm për historinë që na lidh?!

Keni thënë dikur se ka nga ata që përpiqen të prishin marrëdhëniet midis SHBA dhe shqiptarëve!

Po ju them sot, se askush më shumë se ju nuk po përpiqet ta bëjë një gjë të tillë duke u vënë në krah të një qeverie që vetë Departamenti juaj i Shtetit e ka cilësuar si më të korruptuarën në rajon

Democrat MP Edi Paloka responded to the statement of the US Ambassador to Tirana, Yuri Kim.

Paloka has published photos of Yuri Kim’s meetings with SP and its government leaders, who have been accused of being officials involved in the incinerator scandal.

Edi Paloka’s reaction:

So according to you, lady ambassador, Albanians should vote for the candidates of these…? !!

These Albanians know them well, yes, and you, madam, if only you had followed the latest incinerator scandal, you would know just as well who are the most corrupt and the most corrupt in this country.

Do you really not understand that you are not doing anything else, but you are damaging the image of the country you represent in front of a people who worship that country precisely for the values and principles it represents and not only for the history that connects us ?!

You once said that there are those who try to disrupt relations between the US and Albanians!

I am telling you today that no one more than you is trying to do such a thing by siding with a government that your own State Department has described as the most corrupt in the region.

Kategori
Uncategorized

Ylli Manjani: Lyl, me cilën mëngë i fshije qyrret?

Hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahhahahahahhahahahahahhahahaaaaaaaa..
“Paska rrëzu bustin Lulua”… me pantallona të shkurta në dimër…

Me cilën mëngë i fshije qyrret?

hahahahhahahahahahahhahahahahahahahahahahaha.

“Tërhoqa litarin, bashkë me studentët”…

As vetë studentët nuk e kanë bërë këtë gjë.

Kemi 30 vjet që se dimë kush e vuri atë kamion atë ditë aty…

Le që s’kishte litar por kavo çeliku… nejse…

hahahahahahahahahahhahahahahahhahhahahahahahahahah.

Ja doli të bëhet meme edhe sot!

Hahahahahahahahahahahahahhahaahahaaaa…

Jemi akoma gjallë ne dëshmitarët e asaj dite, o pallë! Vishet hollë, por rren shumë trashë!
😂😂😂

Kategori
Uncategorized

Der Standard: Ballkani i Hapur synon vendosjen e hegjemonisë serbe, nisma u pagëzua nga Soros

Der Standard: Ballkani i Hapur synon vendosjen e hegjemonisë serbe, nisma u pagëzua nga Soros

Gazeta e njohur austriake, Der Standard, ka publikuar një analizë të gjatë për situatën politike në Kosovë në 14-vjetorin e shpalljes së pavarësisë.

Gazetarja e njohur, Adelheid Woelfl, ndalet edhe te Nisma e Ballkanit të Hapur, duke theksuar se ajo është pagëzuar nga Soros dhe se synon vendosjen e hegjemonisë serbe.

Sipas saj, nisma rivalizon me nismat e tjera të BE-së për lëvizjen e lirë në rajon.

“Gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor në fakt ranë dakord për një treg të përbashkët rajonal në vitin 2020. Por mungon vullneti politik për të ecur përpara. Në vend të kësaj, presidenti serb Aleksandar Vuçiç dhe kryeministri Edi Rama, të cilët jo vetëm kanë një stil politik të ngjashëm autoritar, por gjithashtu duan të bashkëpunojnë, kanë nisur një nismë paralele të quajtur Ballkani i Hapur.

Serbia, Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut duan të lehtësojnë lëvizjen e lirë të mallrave me këtë iniciativë. Megjithatë nisma nuk shihet vetëm si një projekt për të konkurruar me strukturat e krijuara të Marërveshjes së Tregtisë së Lirë të Europës Qendrore (CEFTA) dhe tregun rajonal, por edhe si një përpjekje e Serbisë për të rikthyer pretendimet hegjemoniste në rajon. Prandaj Bosnje-Hercegovina, Mali i Zi dhe Kosova nuk marrin pjesë në Ballkanin e Hapur. Është gjithashtu e paqartë se cilat standarde respektohen në bazë të inciativës në kufij për lëvizjen e mallrave, si dhe ekziston shqetësimi se projektet e financuara nga BE për të lehtësuar lëvizjen e mallrave tani thjesht do rrëmbehen nga Ballkani i Hapur, pa përmendur se paratë vijnë nga BE”.

“Në çdo rast, projekti i Ballkanit të Hapur- i njohur më parë edhe si Mini Shengeni- u riemërua me ndihmën e Alexander Soros, djalit të filantropit George Soros dhe të dërguarit të SHBA, James O’Brien, dhe u prezantua vitin e kaluar. Është interesante se nisma përfshin ato forca që u përpoqën vite më parë që të shtynin përpara një shkëmbim territoresh mes Serbisë dhe Kosovës. Me shkëmbimin e territoreve, shumë kosovarë u ndjenë të tradhtuar nga Rama dhe Vuçiç. Ballkani i Hapur po shkakton sërish ndarje dhe mosbesim në rajon.

Në dhjetor, demonstruesit në Shqipëri protestuan kundër një takimi mes Vuçiç, Ramës dhe ish-kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev. Sipas tyre, Ballkani i Hapur ishte një ‘mbulesë për mbytjen e mëtejshme të Kosovës’. Në Kosovë ekziston shqetësimi se Shqipëria dhe Serbia duan të ndajnë Kosovën mes tyre.

Por ka zëra kritikë edhe në BE për nismën e Ballkanit të Hapur, sepse ata duan që gjashtë shtetet t’i kthehen bashkëpunimit. Komisioneri hungarez i BE-së për negociatat e zgjerimit, Oliver Varhelyi, i cili njësoj si kryeministri hungarez, Viktor Orban, është i afërt me regjimin serb, mbështet nismën. Përmes një lidhje video në dhjetor, Varhelyi i bëri thirrje tre vendeve të tjera të Ballkanit Perëndimor që t’i bashkohen nismës”.

Kategori
Uncategorized

Yuri smund të realizojë atë që s’e arritën dot klyshet e diktaturës…

Si sot 31 vjet më parë Partia Demokratike, demokratët dhe qytetarët shqiptarë, u përballën me diktaturën komuniste, një nga më të egrat e lindjes komuniste.

Rrëzuan bustin e diktatorit .

E tëroqën zvarrë në rrugët e Tiranës, dhe hodhë në plera mbetjet e fundit të kufomës së diktatorit …

Si sot 31 vjet më parë …

Kliko mbi video /

Komunist Elmazi

Komunisti i brigadës së parë, në Radanj të Kolonjës, shoku Elmaz, nxitoi të niste një telegram më 23.2.1991 për shokun Ramis.

Kërkonte t’i jepeshin gjyqit dhe te denoeshin ata që guxuan të rrëzonin përmendoret e shokut Tarras.

Ky ishte halli më i madh që e mundonte Elmazin dhe gjith elmazë

Telegram këshillit ..

Deri sa u rrëzuan përmendoret e diktatorit, populli mund të kërkonte të dëgjonte këngë me letra e telegrame, por që të transmetoheshin “pjesë nga veprimtaria dhe jeta” e dikujt, nuk kishte bërë vaki.

Por ditët e shkurtit 1991, tregonin shumë mbi mendësinë e një populli të dalë nga diktatura. Kërkesa i drejtohej Këshillit Presidencial, sikur ky të ishte programacioni i RTSH-së.

Te shtyre nga sigurimi i shtetit kooperativistet e fshatit Malas në Përmet, i dërgonin një telegram shokut Ramis më 24.2.1991, në të cilin kërkonin shpalljen e zisë kombëtare për përmendoret e rrëzuara të kryeterroristit dhe zhvendosjen e kryeqytetit.

TELEGRAM
SEKRETARIT TE PARE TE KOMITETIT QENDROR TË PPSH
130
SHOKUT RAMIZ ALIA KESHILLIT PRESIDENCIAL
TIRANE
Sot më datë 27.2.1991 që në orët e para të mëngjezit nxënësit e mësuesit e shkollës 8-vjeçare “10 korriku” Kolsh dolën në manifestim nëpër rrugët e fshatit. Shumë shpejt me ta u bashkua i tërë populli i zonës së Kolshit, të cilët organizuan metingun para shtëpisë së kulturës në përkrahje të figurës së ndritur e të pavdekshme të shokut Enver Hoxha.
Manifestuesit mbanin nëpër duar fotografitë e shokut Enver si dhe të shokut Ramiz. Shumë folës të cilët e morën fjalën dënuan me zemërim të thellë veprimet vandaliste të forcave të errta, të cilat rrëzuan monu mentin e Enver Hoxhës.
Nxënësit Miranda Cika, Dritan Lleshi, Fatmira Doci u shprehën se dashuria më e madhe për figurën e shokut Enver Hoxha është që ne të arrijmë rezultate sa më të mira në procesin mësimor. Ndërsa komunistët Tafil Visha, Agim Doci, Lazime Toda u shprehën se do ta mbrojmë dhe me jetën tonë po të jetë nevoja figurën e Enver Hoxhës, prandaj populli i zonës së Kolshit kërkon.

1. Përkrahim të gjithë manifestimet në shkallë kombëtare për rivendosjen e busteve të shokut Enver Hoxha.

2. Të dënohen të gjithë ata që morën pjesë në këtë akt vandalist .
3. Enver Hoxha të shpallet Hero Kombëtar.
4 Të japi dorëheqje Napolon Roshi dhe Lisen Bashkurti sepse
nuk e meritojnë.
5. Solidarizohemi me mitingun e rrethit të Kukësit që qytetit tonë t’i jepet emri “Enver Hoxha”.
Jemi për demokratizimin e jetës së vendit pa gjak się na mesoni ju shoku Ramiz, Ata që duan gjak me gjak do t’i mbulojë drejtësia e popullit, se populli është zot i fateve dhe simboleve të tij.
NGA MITINGU I FSHATIT TE KOLSHIT KUKES
27.2.1991
Kliko mbi video /
Eshte ky (Edi Rama) qe hedh flamurin Amerikan.
Kategori
Uncategorized

Krimineli i bandës “Nur”: “Shkoni në varrim, kërkoni falje për pikëllimin, hakmerreni dhe vazhdoni”

PËRDITËSUAR NË 08:26 PUBLIKUAR 06:20Nga njëra anë: kriminelë bandash që mund të vrasin ose vriten në çdo kohë.
Nga ana tjetër: njerëz që arma kryesore kundër dhunës së bandave është kokëfortësia.
Vetëm këtë vit kanë ndodhur mbi 40 të shtëna me armë.
Bashkohuni me ne në projektin Trefas i cili përpiqet të ndalojë tjetrin

Blindat janë tërhequr poshtë. Dera është e mbyllur. Në dëborë, njerëzit vrapojnë përpara pa e ditur se çfarë po ndodh brenda një dhome anonime në katin e parë të një bashkie në Stokholm.

Në tryezë është një dosje me rreth 50 të rinj, të cilët rrezikohen të vriten ose të vriten brenda disa javëve të ardhshme. Më i riu është 14 vjeç. 29-ta më e vjetra, e cila është e vjetër në një botë ku shumë nuk presin të mbijetojnë ditëlindjen e tyre të 25-të.

Të gjithë burrat janë të lidhur me rrjetet kriminale në zonën Järva në Stokholm. Këtu, nëntë vrasje dhe katër vrasje në tentativë kanë ndodhur në vitin 2021, shumica e tyre të pazbardhura. Në krye të disa vrasjeve gati-gati që policia ndaloi në kohë.

Rreth tavolinës janë Elin Månsson me përvojë të gjatë nga shërbimet sociale, Shqipe Neziraj që punon me dezertorët, Jörgen Larsson që ka parë shumë djem në Järva të rriten dhe të shkojnë drejt e në bandat, dhe rreth 20 kolegë të tjerë nga qyteti i Stokholmit. , Shërbimi Suedez i Burgjeve dhe Provës. Së bashku ata e quajnë veten Trefas dhe përpiqen me forca të përbashkëta të ndalojnë të shtënat, edhe pse nuk kanë veshur jelek sigurie apo pistoletë.

Arma e tyre më e rëndësishme është durimi.

E gjelbër për ata që ulen të sigurt. E verdha për ata që do të dalin së shpejti. Dhe e kuqe për ata që mund të vrasin ose të vdesin brenda dy javësh. Çdo të premte tjetër, një grup i quajtur Trefas mblidhet për të identifikuar kriminelët dhe për të provuar të ndalojë të shtënat përmes përpjekjeve individuale. Celulari i koordinatores Elin Månsson është vendosur në modalitetin e heshtur, por pulson pandërprerë ndërsa takimi është në zhvillim e sipër. Mund të jetë çdo gjë, nga kolegët që duan të fusin diçka, deri te një kriminel që nuk mund ta durojë më. Kur telefonon nga një numër i fshehur, ajo kurrë nuk e di se çfarë të presë.
E gjelbër për ata që ulen të sigurt. E verdha për ata që do të dalin së shpejti. Dhe e kuqe për ata që mund të vrasin ose të vdesin brenda dy javësh. Çdo të premte tjetër, një grup i quajtur Trefas mblidhet për të identifikuar kriminelët dhe për të provuar të ndalojë të shtënat përmes përpjekjeve individuale. Celulari i koordinatores Elin Månsson është vendosur në modalitetin e heshtur, por pulson pandërprerë ndërsa takimi është në zhvillim e sipër. Mund të jetë çdo gjë, nga kolegët që duan të fusin diçka, deri te një kriminel që nuk mund ta durojë më. Kur telefonon nga një numër i fshehur, ajo kurrë nuk e di se çfarë të presë. Foto: Lotta Härdelin

Çdo të premte tjetër , ata takohen dhe i renditin individët, siç quhen kriminelët, sipas ngjyrës. E gjelbër për ata që janë të sigurt, që do të thotë burg ose jashtë vendit. E verdha, për ata që janë të sigurt për momentin, për shembull në paraburgim. Dhe e kuqe për ata që rrezikojnë të përfundojnë në një gjuajtje brenda dy javësh, përpara ose pas këmbëzës.

Është një industri me pritshmëri të ulëta. Sa herë që shkrehet, tingëllojnë celularët e Trefasgruppen dhe pyetja “a ishte ndonjë prej yni?” shpesh merr përgjigjen “po”.

Trefazore është një lloj qendre ndërlidhëse që ndan informacionin dhe lidh një sërë masash për të provuar të motivojë kriminelët të heqin dorë. Problemi më i madh nuk janë burimet.

Fakte. Trefas

Trefas filloi në vitin 2019 si një projekt bashkëpunues midis Autoritetit Policor, Shërbimit Suedez të Burgjeve dhe Provës dhe Qytetit të Stokholmit në zonën Järva në veriperëndim të Stokholmit.

Në vitin 2021, Trefas filloi gjithashtu në Söderort në jugperëndim të Stokholmit.

Qëllimi është parandalimi i dhunës vdekjeprurëse me masa konkrete dhe të individualizuara. Masat emergjente janë gjithashtu pjesë e një strategjie afatgjatë për të reduktuar numrin e fëmijëve dhe të rinjve të rekrutuar në rrjetet kriminale.

Trefas nuk duhet të ngatërrohet me aktivitetet e dezertorëve, por Trefas mund të mbyllë atje kriminelët që janë gati të braktisin.

– Ne punojmë me target grupin më të vështirë që ekziston. Shumica nuk duan të marrin ndihmë, ndaj është e rëndësishme të jeni këmbëngulës dhe të përpiqeni t’i motivoni që të ndryshojnë stilin e jetës. Nëse dëshironi, shoqëria është këtu, thotë koordinatorja Elin Månsson.

Ajo vendos dosjen dhe kutinë e saj në tavolinë dhe i kërkon policisë Jörgen Larsson të vizatojë pamjen më të fundit të situatës. Kush po lufton kundër kujt, kush ka dalë nga burgu në një konflikt që është përshkallëzuar, kush ka marrë një kërcënim më të keq? Besnikëria midis atyre që e quajnë veten vëllezër ndryshojnë me shpejtësi.

Tani për tani ka një shans për të bërë një ndryshim. Disa kriminelë bandash mund të dënohen pasi policia ka thyer telefonat e tyre të koduar dhe rreth 20 persona janë arrestuar. Është një mundësi e artë për t’i arritur ato.

“Ne punojmë me target grupin më të vështirë që ekziston, por nëse doni të largoheni nga krimi, ne jemi këtu. Ne kurrë nuk e mbyllim derën”, thotë Elin Månsson, koordinatore për Trefas.
“Ne punojmë me target grupin më të vështirë që ekziston, por nëse doni të largoheni nga krimi, ne jemi këtu. Ne kurrë nuk e mbyllim derën”, thotë Elin Månsson, koordinatore për Trefas. Foto: Lotta Härdelin

Pak orë më parë , të shtënat e fundit u bënë lajm botëror. Nils Grönberg, reperi Einár, u qëllua për vdekje në skajin tjetër të qytetit. Elin Månsson vjen duke hipur prej andej – për të njëjtin mëngjes filloi një tjetër Trefasgrupp në lagjen e fëmijërisë së Einár. Një grup që tani ka një fillim të shpejtë.

Fakte. Järva dhe Söderort u goditën rëndë nga të shtënat

Gjithsej 342 të shtëna kanë ndodhur në Suedi gjatë vitit 2021.
46 persona janë qëlluar për vdekje, nga të cilët 23 në rajonin e Stokholmit.
Nga këto, 9 vrasje kanë ndodhur në zonën e Järvës

Järvafältet është një zonë e gjerë në veriperëndim të Stokholmit që u ndërtua në vitet ’60 si pjesë e programit milion. Këtu janë rrethet Rinkeby, Tensta, Husby, Kista dhe Akalla. Tre të parat klasifikohen si zona veçanërisht të cenueshme, që do të thotë se policia ka vështirësi në përmbushjen e misionit të saj.

Söderort është një zonë e vendosur në jugperëndim të Stokholmit dhe përfshin rrethet Enskede-Årsta-Vantör, Farsta, Hägersten, Älvsjö, Skarpnäck, Skärholmen dhe Älvsjö. Këtu ka disa zona vulnerabël, për shembull Älvsjö, Bredäng dhe Östberga, të cilat karakterizohen nga statusi i ulët socio-ekonomik ku kriminelët kanë ndikim në komunitetin lokal.Trego më shumë 

Në jug të Stokholmit, ekziston rrjeti Älvsjön, i cili përdor stacionin e trenit të udhëtarëve për të shpërndarë drogë në çdo gjë, nga periferitë e cenueshme deri te zonat e pasura të banimit. Këtu është edhe Dalennätverket, e cila është një nga disa bandat me të cilat ishte i lidhur Nils Grönberg. Dhe pastaj është krimineli i rëndë Östberganätverket, drejtuesi i të cilit është një burrë 34-vjeçar që jeton në krye të një ndërtese dhjetëkatëshe pranë sheshit. Nga atje lart, ai kontrollon djemtë e tij që vrapojnë, të cilët, në mes të parashkollorëve dhe dyqaneve, mbajnë shënim se cilat makina po afrohen. Dy nga vëllezërit e 34-vjeçarit tashmë janë vrarë dhe së fundmi ai jeton me identitet të mbrojtur dhe fle në adresa të ndryshme. Në Trefasgruppen, ai është shënuar me të kuqe.

Por më pas është edhe një person krejtësisht tjetër në radarin e grupit që ngjall shpresë. Është një i ri në zonën e Järvës që policia Jörgen Larsson e ndoqi për disa vite dhe dëshiron të përpiqet ta arrijë. Ky do të ishte një sukses i madh. Ndoshta mund të shpëtojë edhe jetë. A do të ketë sukses?

Nur ka vëllezër dhe miq që studiojnë, punojnë ose luajnë futboll. “Është një gjë që njerëzit nuk e kuptojnë, se ne kemi edhe jetë të zakonshme. Shokë të zakonshëm. Jo të gjithë janë kriminelë. Ka nga ata që gjuajnë dhe nga ata që janë të sjellshëm.”
Nur ka vëllezër dhe miq që studiojnë, punojnë ose luajnë futboll. “Është një gjë që njerëzit nuk e kuptojnë, se ne kemi edhe jetë të zakonshme. Miqtë e zakonshëm. Jo të gjithë janë kriminelë. Ka nga ata që gjuajnë dhe nga ata që janë të sjellshëm.” Foto: Lotta Härdelin

Nur nuk del kurrë derisa të ketë kontrolluar nëse është e sigurt. Së pari, këmbësorët në periferi, siç i quan ai të rinjtë, duhet të hipin në skuterat e tyre elektrike, të kapin çelësat që ai hedh poshtë dhe të kontrollojnë portën e tij. Të rinjtë hyjnë nga çdo drejtim që të mos pushkatohen në të njëjtën kohë nëse ka armik brenda hyrjes. Kur Nur merr miratimin, ai përqafon nënën e tij dhe zbret poshtë.

“Shpresoj që të vini në shtëpi sonte,” thotë ajo. 
Shpresoj, thotë ajo. Jo “Shihemi”.

Kriminelët e bandave jetojnë si në shoqërinë e tyre, thotë Nur, me vlera dhe rregulla krejtësisht të ndryshme.

– Keni ëndërruar të bëheshit gazetar. Unë jam për të luajtur futboll dhe për t’u bërë kriminel. Kur jam arrestuar dhe liruar, kthehem vetëm në botën që kam dhe që e njoh më mirë. Dhe vazhdon, thotë ai.

Është një botë e ndërlikuar ku grupe të ndryshme anembanë vendit mund të bashkëpunojnë dhe të luftojnë me njëri-tjetrin – dhe ku të gjithë mbajnë gjurmët e njëri-tjetrit.

Sapo shkrehet, tingëllon edhe në celularin e Nur-it: “A ishte i yni?”

Nur shkon në qytete të tjera dhe takon bandat e tjera në luftën për tregun e drogës. “Por nuk mund të ulesh në aeroplan dhe të shkosh rrotull e të takosh kriminelë gjatë gjithë kohës, është e lodhshme”. Kur e pyesin se çfarë fiton nga krimet e tij, Nur përgjigjet me një kundërpyetje. "Një muaj i mirë i drogës, do të thotë? Rreth nja dy qindra mijë korona."
Nur shkon në qytete të tjera dhe takon bandat e tjera në luftën për tregun e drogës. “Por nuk mund të ulesh në aeroplan dhe të shkosh rrotull e të takosh kriminelë gjatë gjithë kohës, është e lodhshme”. Kur e pyesin se çfarë fiton nga krimet e tij, Nur përgjigjet me një kundërpyetje. “Një muaj i mirë i drogës, do të thotë? Rreth nja dy qindra mijë korona.” Foto: Lotta Härdelin

Nur prej disa vitesh është pjesë e një prej rrjeteve kriminale më të dhunshme, edhe pse nuk duket në dosjen e tij kriminale. Ka krime të lidhura me drogën dhe ai është arrestuar me dyshimin për të shtëna, por nuk ka dënime për vrasje. Marrjet në pyetje japin një paraqitje të shkurtër të vuajtjeve që Nur u ka shkaktuar viktimave të tij. Një burrë që kërcënohej me vdekje nëse shkonte në polici, duhej të kërkonte ndihmë për probleme mendore.

Nur thotë se nuk e ka menduar shumë se si ndihen viktimat e tij.

– Sinqerisht nuk e di. Është e qartë se është e frikshme kur vijmë të armatosur dhe të maskuar për të kryer një grabitje p.sh. Por nuk duhet të jetë një traumë e përjetshme. Ose jam unë që më thotë të ndihem mirë me veten.

Nur u rrit në një periferi të Järvafältet me disa vëllezër e motra dhe prindër që punonin me turne. Si fëmijë, ai shkoi drejtpërdrejt nga shkolla në fushën e futbollit, por në adoleshencë e tërhiqte ajo që ai e quan aventurë, e cila e priste pikërisht jashtë derës. Djem të moshuar, vajza, shitje droge, para të shpejta dhe goditje të shpejta.

Askush nuk i bëri presion që të bashkohej. As për shkak të varfërisë, thotë ai, apo krizës së identitetit. Në vend të kësaj, ai mendoi se krimi ishte emocionues

– Çdo ditë kur dilje, ndodhte diçka e re. Ata u fshehën nga nëna e tyre, mashtruan policinë ose u arrestuan. Është si të trajtohesh në futboll, kjo ndodh. Por këtu nuk ka rregulla, thotë Nur.

Policia e zonës Malin punon në jug të Stokholmit, ku ata janë qëlluar disa herë brenda një kohe të shkurtër. Së fundmi edhe këtu nisi një grup trefazor, i cili do të tentonte të frenonte krimin e bandave. Ndonjëherë policia bën spastrime - kërkon drogë dhe armë në kënde lojërash, dhoma plehrash dhe vende të tjera fshehjeje.
Policia e zonës Malin punon në jug të Stokholmit, ku ata janë qëlluar disa herë brenda një kohe të shkurtër. Së fundmi edhe këtu nisi një grup trefazor, i cili do të tentonte të frenonte krimin e bandave. Ndonjëherë policia bën spastrime – kërkon drogë dhe armë në kënde lojërash, dhoma plehrash dhe vende të tjera fshehjeje. Foto: Lotta Härdelin

Në lidhje me një dëmtim sportiv, e ka nisur me një krim më të rëndë dhe kur i ka dalë një punë, një detyrë kriminale, e ka marrë.

– Për shembull, një vjedhje në një magazinë ose një grabitje në një këmbimore. Doja të testoja gjithçka që ishte në dispozicion dhe të merrja më shumë para.

Nur thotë disa herë se ishte zgjedhja e tij.

– Ndoshta mund të gjej një punë të rregullt. Unë kurrë nuk kam provuar kështu që nuk mund të ulem dhe të ankohem për shoqërinë.

Nur merr celularin e tij i cili është plot me aplikacione të ndryshme të koduara. Është vetë shërbimi i lajmeve i bandave ku paralajmërojnë njëri-tjetrin nëse situata fillon të nxehet. Nëse të rinjtë, këmbësorët në periferi, shohin burra të maskuar nga ekipi kundërshtar që lëvizin në zonë ose nëse dikush dyshohet se ka ndërruar anë.

– Në futboll quhet merkato, kur lojtarët ndërrojnë ekip. Është e njëjta gjë këtu. Ju duhet të dini se cilat janë blerje të reja dhe cilat janë duke u shitur. Si të mbani gjurmët? Ata informojnë njëri-tjetrin dhe diskutojnë njëri-tjetrin në videoklipe të ndryshme.

Vrasja e reperit Einár në qytetin e pasur të liqenit Hammarby tronditi shumë njerëz, por jo Nurin, i cili është vetë një kriminel. Në botën e krimit dihej se reperi kishte një çmim në kokë. Nur thotë gjithashtu se objektivat e profilit të lartë po bëhen gjithnjë e më vigjilentë dhe për këtë arsye gjuajtësi kujdeset kur i jepet rasti. “Shkon shpejt”, thotë Nur.
Vrasja e reperit Einár në qytetin e pasur të liqenit Hammarby tronditi shumë njerëz, por jo Nurin, i cili është vetë një kriminel. Në botën e krimit dihej se reperi kishte një çmim në kokë. Nur thotë gjithashtu se objektivat e profilit të lartë po bëhen gjithnjë e më vigjilentë dhe për këtë arsye gjuajtësi kujdeset kur i jepet rasti. “Shkon shpejt”, thotë Nur. Foto: Lotta Härdelin

Ai merr si shembull reperin Einár, i cili lëvizte mes disa bandave të ndryshme.

– Nuk duhet të kërcesh një valle që nuk e zotëron. Ai kishte një çmim në kokë, një milion korona. Zakonisht është më e ulët, rreth 700,000 korona, kështu që dikush duhet ta ketë shitur atë te dikush që i duheshin shumë para shpejt.

DN takon Nurin në një bodrum pa dritare sepse ai ka kërcënime serioze kundër tij. Ai gjithmonë duhet të mendojë se si lëviz jashtë qytetit në rast se e sheh personi i gabuar.

Shumica e kriminelëve të bandës nuk duan të flasin. Tani Nur ka zgjedhur të tregojë.

Pse?

– Sepse dua të jem i qartë se nuk është zona, Järva, ajo që është kriminale, por jemi ne. Ne jemi ai virusi i keq në shoqëri, siç thonë ata. Periferi ime është një zonë e mirë dhe i dua njerëzit atje, thotë Nur.

Megjithatë ju dhe miqtë tuaj i shkatërroni jetën e tyre. Ju kryeni krime, tërheqni policinë dhe kontribuoni që zona të lyhet me ngjyrë të zezë. Pse?

– Është tragjike që është kështu. Fqinji im që ngrihet në gjashtë çdo mëngjes për të shkuar në punë dhe të gjithë vajzat dhe djemtë që studiojnë, bëjnë gjënë e duhur. Ata duan t’i përkasin shoqërisë. Unë, nuk e di për çfarë shoqërie po flasin.

Një shikues i zi lëshon një tingull që do të thotë "vrap!" Atëherë stafi i kujdesit e di se ata duhet të shkojnë menjëherë në njësinë e traumës në Spitalin Universitar Karolinska në Solna. Viktimat e luftës së bandave vijnë këtu për të shpëtuar, nëse është e mundur. Këtë mbrëmje, një burrë i goditur me thikë është rrokullisur në stafin që është gati. Është si të shikosh një orkestër duke filluar një simfoni fati - minutat e para përcaktojnë se si do të shkojë.
Një shikues i zi lëshon një tingull që do të thotë “vrap!” Atëherë stafi i kujdesit e di se ata duhet të shkojnë menjëherë në njësinë e traumës në Spitalin Universitar Karolinska në Solna. Viktimat e luftës së bandave vijnë këtu për të shpëtuar, nëse është e mundur. Këtë mbrëmje, një burrë i goditur me thikë është rrokullisur në stafin që është gati. Është si të shikosh një orkestër duke filluar një simfoni fati – minutat e para përcaktojnë se si do të shkojë. Foto: Lotta Härdelin

Trefas filloi në vitin 2019 pasi dhuna vdekjeprurëse në Stokholm u përshkallëzua për disa vite dhe menaxhmenti i policisë i përshkroi të shtënat si një kërcënim për të gjithë Suedinë . Rrjetet kriminale depërtojnë në kompani, shoqata, autoritete dhe politikë.

Mikael Jeppsson nga qyteti i Stokholmit përshkruan përshkallëzimin.

– Njëra palë merr një jelek sigurie, pastaj e merr edhe tjetra. Armët bëhen më të ashpra, qëllojnë për të vrarë dhe tërhiqen djem gjithnjë e më të rinj.

Trefazore nuk është një zgjidhje e shpejtë, thekson ai. Jo zgjidhja e problemit të madh shoqëror. Është një përpjekje për të bërë diçka këtu dhe tani.

Në Malmö, një projekt më miqësor me titullin ka marrë shumë vëmendje. “Stop shooting” ka një modele amerikane dhe i quan kriminelët e qytetit të ashtuquajturat call in, biseda serioze në një grup ku përpiqesh t’i bindësh të duan të bëjnë një jetë ndryshe. Trefas fokusohet te individët dhe përpiqet të përshtatë masat.

Fakte. Ndaloni të shtënat

Stop shooting është një projekt që filloi në vitin 2018 si pilot në Malmö, ku bashkia, Autoriteti i Policisë, Shërbimi Suedez i Burgjeve dhe Provës dhe Këshilli për Parandalimin e Krimit bashkëpunuan.

Metoda bazohet në një model amerikan me emrin “Group Violence Intervention”.

Stop qitje do të provohet gjithashtu në Huddinge, Gothenburg, Uppsala dhe Örebro.

Një tjetër ndryshim i rëndësishëm është se nuk ka figura kryesore në Stokholm me të cilët policia mund të flasë. Është një krim i rëndë, i paorganizuar që mund të habisë edhe oficerët e policisë më me përvojë, kur miqtë e fëmijërisë papritmas ia kthejnë njëri-tjetrit.

Zhvillimi është i shpejtë dhe rilindja është e fortë. Kur vëllezërit e mëdhenj hyjnë, vëllezërit e vegjël janë gati të marrin përsipër. Sara Jogestrand punon në shërbimet sociale me grupmoshën 13–21 vjeç. Njësia është një nga të gjitha instancat me të cilat bashkëpunon Trefasgruppen. Kur ajo dikur filloi punën, ishin grabitjet që bënin të rinjtë në rrezik. Tani adoleshentët që janë në skajet e rrjeteve kriminale mund të tërhiqen në një borxh real ose fiktive për t’u paguar. Ato gjithashtu mund të porositen për të ruajtur drogë dhe armë. Madje mund të shkojë deri aty sa t’u japë atyre detyrën për të kryer një vrasje.

Ndërsa stafi i kujdesit përpiqet të shpëtojë pacientin e goditur me thikë, tre policë qëndrojnë gati në korridor. Sapo marrin dritën, fillojnë një marrje në pyetje me të në divan. Në dysheme janë çanta ngjyrë kafe ku vendosen sendet e pacientit. Është provë që mbartet.
Ndërsa stafi i kujdesit përpiqet të shpëtojë pacientin e goditur me thikë, tre policë qëndrojnë gati në korridor. Sapo marrin dritën, fillojnë një marrje në pyetje me të në divan. Në dysheme janë çanta ngjyrë kafe ku vendosen sendet e pacientit. Është provë që mbartet. Foto: Lotta Härdelin

Sara dhe kolegët e saj shpesh shohin herët se ku po shkojnë gjërat, por shumica e asaj që shërbimet sociale mund të bëjnë bazohen në vullnetarizmin. Për familjet që thonë po, ekzistojnë masa të ndryshme parandaluese: terapi familjare, grupe të ndërhyrjes sociale, persona kontaktues të kualifikuar, trajtim për abuzimin me substancat, trajnerë të rinjsh etj. Jobbtorg i bashkisë u dërgon letra të gjithë të rinjve që nuk shkojnë në shkollë të mesme dhe shkojnë në shtëpi dhe trokasin për të ofruar ndihmë për të gjetur një arsim ose një praktikë.

– Por ne duhet të sjellim familjen me vete. Fëmija nuk është një ishull i izoluar, por ata që mund të ndikojnë më shumë janë ata që jetojnë me të dhe e duan. Sfida jonë më e madhe është që prindërit nuk janë në tren. Detyra jonë është t’i shqetësojmë, t’i bëjmë të shqetësuar sa jemi ne, thotë Sara Jogestrand.

Për kriminelët mbi 18 vjeç, ka pilotët e bashkisë, persona kontaktues që bëjnë një anketë individuale dhe përpiqen të motivojnë çdo individ dhe mbështesin duke shoqëruar psikologun, klinikën e abuzimit me substancat ose Shërbimin Suedez të Punësimit Publik. Ose thjesht pini një kafe së bashku dhe flisni. Para çdo takimi bëhet një vlerësim sigurie sipas një shkalle pesëpikëshe, por ai është rregulluar pasi dhuna është përshkallëzuar. Më parë, pilotët mund të takonin pesë, ata me kërcënimin më të lartë, një milje nga zona e nxehtë ku ata jetojnë. Sot ata takohen në një komisariat.

Pacienti i sonte do të mbijetojë. Më pas, një ndihmës infermiere nxjerr kovën dhe fshin gjurmët e fundit. Një pellg gjaku në dysheme.
Pacienti i sonte do të mbijetojë. Më pas, një ndihmës infermiere nxjerr kovën dhe fshin gjurmët e fundit. Një pellg gjaku në dysheme. Foto: Lotta Härdelin

Kur fëmijët janë të vegjël dhe ende mund të ndikohen, jo të gjithë prindërit e kuptojnë seriozitetin, thotë Munira Abubaker, drejtuese e grupeve të veprimit social të Spånga Tensta. Për më tepër, ekziston një injorancë e përhapur që ngre humorin në mediat sociale ku shkruhet se shërbimet sociale marrin fëmijët muslimanë. Së fundmi, Drejtori i Përgjithshëm i Bordit Kombëtar të Shëndetësisë dhe Mirëqenies tha se po zhvillohet një fushatë shumë e pakëndshme dezinformuese.

– Kudo që shkojmë dëgjojmë se shërbimet sociale janë të liga dhe marrin fëmijë. Injoranca përhapet nga goja në gojë. Por kujdesi për fëmijët është gjëja e fundit që duam të bëjmë, thotë Munira Abubaker.

Kur fëmijët kanë rënë në dashuri me jetën gangstere dhe prindërit duan ndihmë, është shumë më e vështirë. Më pas mund të mos bëhet fjalë më për një 12-vjeçar që pinte kanabis, por për një 16-vjeçar që dyshohet për një krim të rëndë me armë.

Atëherë mund të jetë edhe tepër vonë.

Pak e vënë re derën me ngjyrë argjendi. Njerëzit kanë vendosur të kthehen në departamentin e grimit të Åhlén në vendin fqinj, ose në stacionin e metrosë. Ai që nga ana tjetër ndalon, shtyp telefonin dhe futet brenda, futet në një ashensor aq të zhvarrosur sa duket si një qendër e vogël argëtimi. Kudo spërkaten mesazhe të ndryshme dhe vështirë se është e mundur të shohësh fytyrën tënde në pasqyrë.

Në ashensor shkojnë kriminelë të rëndë që kanë vuajtur dënimin, por që janë nën vëzhgim. Ata nuk kanë zgjidhje tjetër veçse të vijnë këtu, në zyrën e Frivården në Fridhemsplan në qendër të Stokholmit. Këta burra janë njerëzit kryesorë në thyerjen e spirales së dhunës dhe Trefasgruppen po monitoron datën e lirimit të tyre. Nëse nuk kapen, rrezikojnë të kthehen së shpejti në nivelin më të lartë të krimit në grup.

Këtu, në katin e pestë, ata mund të ulen në divanin e dhomës së pritjes ku varen postera në mure: “Unë nuk dua që familja ime të ketë frikë nga unë”, thuhet në numrin e telefonit në një linjë ndihmëse. “Bëni jetën më të lehtë me aplikacionin Utsikt!”, thuhet në një tjetër poster që sugjeron një aplikacion me ushtrime relaksimi që mund t’i bëni vetë në shtëpi. Aplikacioni gjithashtu mban gjurmët e kohës në Frivården dhe është më i rëndësishëm nga sa mund të mendoni. Kriminelët duhet të mbahen të ndarë në mënyrë që të mos takohen aksidentalisht me njëri-tjetrin.

Për Frivården vijnë të dënuar që kanë vuajtur dënimin, por që janë ende nën vëzhgim. Ata ngjiten me ashensor në katin e pestë në orare të caktuara për të shmangur takimin gabimisht të armiqve.
Për Frivården vijnë të dënuar që kanë vuajtur dënimin, por që janë ende nën vëzhgim. Ata ngjiten me ashensor në katin e pestë në orare të caktuara për të shmangur takimin gabimisht të armiqve. Foto: Lotta Härdelin

Një mëngjes nëntori në 2018, ndodhi pikërisht kjo, pikërisht jashtë kryqëzimit në Fridhemsplan. Njerëzit që ishin nisur për në punë menduan se zhurma erdhi nga një aksident trafiku. Në fakt, ishte një burrë që u ndoq dhe u qëllua . Ai u arratis dhe më vonë policia gjeti armën të hedhur poshtë një makine.

Pas kësaj, Frivården forcoi sigurinë dhe rutinat.

Disa kriminelë kanë një kërcënim aq të lartë ndaj tyre saqë nuk mund të vijnë fare këtu. Ata mund të sulmohen në rrugë ose të bëjnë që ajo të bëhet e rrezikshme për të tjerët. Më pas, takimet mund të zhvillohen në mënyrë dixhitale, nëpërmjet Skype, ose në vende sekrete rreth Stokholmit që njoftohen pak më parë.

Inspektorët e provës hasin shpesh në një mur mashkulli, në formën e një krimineli bande, i cili ulet me krahët e kryqëzuar dhe i shpjegon se nuk ka nevojë për ndihmë. Mund të jetë gjithashtu dikush që mburret për kapitalin e tij të dhunshëm dhe është i lumtur të përhapë pak më shumë.

Gjithnjë e më shpesh është një burrë i ulur me një jelek sigurie me shkopinj stresi që i dridhet në fytyrë, edhe pse nuk është as 20 vjeç. 
Të rinjtë tashmë duken sikur kanë jetuar si të moshuarit.

Ulrika Palm zakonisht i kërkon burrit të ulur përballë që të mbyllë sytë. Më pas ajo fillon stërvitjen e sotme.

“Imagjinoni sikur po ecni në një rrugë pyjore. I afrohesh një përroi ku rrjedhin gjethet. Ju merrni mendimet tuaja, vendosni ato në gjethe dhe lërini të lundrojnë larg.”

Mund të jetë çdo ushtrim i ndërgjegjes, por kjo nuk ka të bëjë me luftimin e stresit në punë – por kundër impulsit për t’iu drejtuar dhunës.

Shumë kriminelë bandash që takon UIrika Palm janë rritur me dhunë dhe me mjedisin armiqësor. Ajo tregon për një burrë që u ndalua në qytet dhe reagoi ashpër. “Çfarë dreqin dëshiron?” Ishte vetëm dikush që donte t’i bënte një kompliment.

Ulrika Palm dhe kolegët e saj punojnë me programin e trajtimit të Shërbimit Suedez të Burgjeve dhe Provës, Pranimi dhe marrin njerëz të liruar që duhet të ndryshojnë modelet e tyre të zakonshme të mendimit dhe sjelljet. Pranimi nuk është vullnetar, por vendoset nga gjykata e rrethit dhe fillon me një anketë, ku ju përpiqeni të kapni personin. Përpiquni të gjeni një farë ndryshimi në një nivel personal, si p.sh. ndalimi për të zhgënjyer nënën, parandalimi i vëllait të saj të vogël që të ndjekë hapat, ose të bëhet një baba i pranishëm për fëmijët e tij.

Në të kaluarën, faza e hartës shkoi mjaft shpejt.

– Atëherë arritëm këtu ata që kishin vullnet për të ndryshuar. Tani kemi shumë që nuk janë fare aty, ndaj duhet të punojmë shumë me motivim. Bëjini ata të heqin dorë nga rojja pak madhështore dhe të fillojnë të krijojnë besim, dhe kjo mund të marrë shumë kohë, thotë Sara Ferm, kolegia e Ulrikës

Puna e madhe e policisë është gri e përditshme dhe nuk shkakton tituj, si këtu kur policët e zonës Micke dhe Malin kërkojnë nëpër një shkurre në kërkim të drogës, së bashku me dy kolegë me rroba civile. Malin ka punuar në Stokholmin jugor për dhjetë vjet dhe thotë se zona ka ndryshuar. “Dikur ishte e madhe nëse do të kishte një vrasje. Tani të gjithë kolegët janë vrarë”.
Puna e madhe e policisë është gri e përditshme dhe nuk shkakton tituj, si këtu kur policët e zonës Micke dhe Malin kërkojnë nëpër një shkurre në kërkim të drogës, së bashku me dy kolegë me rroba civile. Malin ka punuar në Stokholmin jugor për dhjetë vjet dhe thotë se zona ka ndryshuar. “Dikur ishte e madhe nëse do të kishte një vrasje. Tani të gjithë kolegët janë vrarë”. Foto: Lotta Härdelin

Ulrika Palm dhe Sara Ferm punojnë me ushtrime me role në dhomën ku i dënuari duhet të pikturojë një situatë të vështirë, të praktikojë rregullimin e emocioneve dhe të gjejë mënyra të tjera për të reaguar përveç përdorimit të dhunës dhe drogës. Ndonjëherë përfundon me një person që fluturon nga karrigia e tij dhe del në korridor, para se të qetësohet dhe të kthehet përsëri.

– Gjithë jetën i kanë thënë se kanë dështuar. Atëherë duhet të përpiqemi të konfirmojmë atë që në të vërtetë po shkon mirë, për shembull t’i rezistojmë impulsit kur një mik kriminel telefonon dhe kërkon një nder. Kur ata humbasin shpresën, ne duhet të përpiqemi ta mbajmë atë, thotë Sara Ferm.

Ulrika Palm tregon për një kriminel bande që u shpërngul nga Stokholmi dhe ra në kontakt për t’i thënë se ka shkuar mirë. “Faleminderit që besove në mua”, tha ai.

Çfarë u thoni atyre që nuk mendojnë se duhet të ndihmoni kriminelët e rëndë që bëjnë kaq shumë dëme?

– Unë i kuptoj plotësisht viktimat e krimit dhe viktimat e tjera që mendojnë se “ai duhet thjesht të mbyllet”. Por një ditë ai do të dalë përsëri dhe si duam të duket atëherë?

Policia Jörgen Larsson ka punuar në Järva për shtatë vjet, zonë në Stokholm që është goditur aq rëndë nga krimi i bandave. Ai merr pjesë në Trefas dhe thotë se më të ngurtësuarit janë më të vështirët për t'u arritur. “Ata me të cilët kemi suksesin më të madh janë të rinjtë që janë rrënjosur thellë, por që nuk kanë qëlluar ende askënd”. Dhe kështu Jörgen Larsson tregon për një njeri kriminel që mund të jetë i arritshëm. “Do të ishte një sukses i madh”.
Policia Jörgen Larsson ka punuar në Järva për shtatë vjet, zonë në Stokholm që është goditur aq rëndë nga krimi i bandave. Ai merr pjesë në Trefas dhe thotë se më të ngurtësuarit janë më të vështirët për t’u arritur. “Ata me të cilët kemi suksesin më të madh janë të rinjtë që janë rrënjosur thellë, por që nuk kanë qëlluar ende askënd”. Dhe kështu Jörgen Larsson tregon për një njeri kriminel që mund të jetë i arritshëm. “Do të ishte një sukses i madh”. Foto: Lotta Härdelin

“Dreqin!” Jörgen Larsson nuk mund ta ndalojë veten, por ul ballin në tavolinë. I riu që shpresonte të arrinte disa javë më parë nuk i përgjigjet më në telefon. Si oficer policie, Jörgen Larsson e ka parë atë të rritet dhe të ndjekë slitën e jetës së tij, gjatë gjithë kohës me shpresat për ndryshim.

I riu është verbal, analitik dhe tregon dëshmi të vetëkuptueshmërisë. Ai ka potencialin për të bërë diçka kuptimplotë në jetën e tij, thotë Jörgen Larsson.

– Takojmë edhe njerëz krejtësisht të ndryshëm, vrasës me tipare psikopatike. Por ne duhet të jemi në gjendje ta arrijmë këtë djalë. Ne menduam.

Por njeriu duket se ka kaluar në ilegalitet dhe Jörgen Larsson ka një ide se çfarë ka ndodhur.

– Ai ndoshta është kthyer me miqtë e tij. Ky është një rast konkret, i dështuar. Po, në fakt godita ballin në tavolinë këtë mëngjes.

Kolegja Shqipe Neziraj thotë se është e lehtë të marrësh fajin.

– Nuk është kurrë faji ynë, por ju gjithmonë pyesni nëse do të ishte e mundur të bëni diçka ndryshe.

Kolegët përpiqen të alternojnë. Kur dikush humb zemrën, dikush tjetër duhet të jetë i fortë.

– Ju mësoni të gëzoheni për gjërat e vogla, si për shembull që kemi kaluar gjashtë javë pa u pushkatuar asnjë nga individët tanë. I jep pak hapësirë frymëmarrjeje, thotë Jörgen Larsson

Jörgen Larsson përpiqet të kapë pikat e ndritshme që ekzistojnë në fund të fundit. Dhe ai dhe kolegët e tij në Trefas po mendojnë afatgjatë. “Ditën që dikush kërkon ndihmën tonë, ne jemi këtu”, thotë ai.
Jörgen Larsson përpiqet të kapë pikat e ndritshme që ekzistojnë në fund të fundit. Dhe ai dhe kolegët e tij në Trefas po mendojnë afatgjatë. “Ditën që dikush kërkon ndihmën tonë, ne jemi këtu”, thotë ai. Foto: Lotta Härdelin

Shqipe Neziraj më parë ka punuar në kujdesin geriatrik me persona në fazat e fundit të jetës. Nuk kishte as vdekje aq prezente sa këtu.

– Më e keqja është kur dikush vdes. Kur heqim foton e tij nga piktura, zakonisht më kujtohen të afërmit, të cilët do të heqin një foto nga komodina.

Sa jetë keni shpëtuar?

Jörgen Larsson është ulur në mendime, sepse si e matni atë në këtë botë?

– Ne kishim një djalë me një kërcënim të mprehtë ndaj tij. E takuam dhe i shpjeguam situatën. Ai dëgjoi dhe qëndroi larg për pak kohë. Por tani ai po përballet me vrasje të dyfishtë në Danimarkë. Kështu që ne mund t’i kishim shpëtuar jetën, por më pas ai nxori dy të tjerë.

Nurit nuk i pëlqen kur është i qetë. Kur DN e takon përsëri, ai thotë se heshtja ndihet mashtruese.

– Nuk është qetësi, është një fazë planifikimi.

Në fakt, ai do të kishte qenë në rrugën e tij për në Dubai tani me miqtë e tij në bandë. Regjistruar në një hotel me pesë yje dhe fjeti pranë pishinës, u shoqërua me të dashurën e tij dhe bleu rroba të stilistëve pa i shikuar vazhdimisht mbi supe. Lërini të rrjedhin paratë e nxjerra nga krimi. Por do të duhet të presë. Në shtëpi ka konflikte të pazgjidhura dhe askush nuk dëshiron të largohet derisa të kërkohet hakmarrja.

Nur përpiqet të mbrojë nënën e saj me gënjeshtra, por ajo e ka kuptuar. “Mami mund të pyesë nëse duhet të qëndrojë në dritare për tre ditë dhe të më mbajë nën sy, nëse situata është e nxehtë”, thotë Nur.
Nur përpiqet të mbrojë nënën e saj me gënjeshtra, por ajo e ka kuptuar. “Mami mund të pyesë nëse duhet të qëndrojë në dritare për tre ditë dhe të më mbajë nën sy, nëse situata është e nxehtë”, thotë Nur. Foto: Lotta Härdelin

Pak ditë më vonë qetësia prishet. Oficeri i policisë Andreas Gran, i cili është pjesë e Trefasgruppen-it të sapofilluar në Stokholmin jugor, merr celularin e tij dhe ngrihet shpejt nga karrigia. Më pas ai kthehet dhe ndërpret intervistën me DN.

– Jam tmerrësisht i trishtuar, por duhet ta marr këtë, thotë Andreas Gran dhe zhduket.

Nuk kalon shumë kohë para se edhe Nur të mësojë atë që sapo ka ndodhur. Një drejtues bande është qëlluar me armë zjarri në një hotel në mes të nxitimit të Krishtlindjeve. Sipas policisë, nuk ka asnjë të dhënë që të ketë lidhje me grupimin e Nur-it, por lajmi për të shtënat e fundit po përhapet me shpejtësi në botën e krimit.

– Në mes të qendrës së qytetit. Tani nuk mund të takoheni më në Stokholm, tani mund të takoheni në Alingsås! thotë Nur.

Burri që u qëllua u nënshkrua në hollin e Hotel Fridhemsplan, i cili ndodhet përballë zyrës së Frivården. Ishte kreu i bandës në Östberga. Ai që ishte shënuar me të kuqe në Trefasgruppen

Gjashtë nga miqtë e Nur pushojnë në varrezat myslimane në Stokholm. Të rinjtë që vdiqën në luftën e bandave. “Ne shkojmë më shumë në funerale sesa në festa ditëlindjesh. Në çdo rast, ndihet kështu.”
Gjashtë nga miqtë e Nur-it pushojnë në varrezat myslimane në Stokholm. Të rinjtë që vdiqën në luftën e bandave. “Ne shkojmë më shumë në funerale sesa në festa ditëlindjesh. Në çdo rast, ndihet kështu.” Foto: Lotta Härdelin

– Atje, atje, atje, atje, atje dhe atje.

Nur qëndron në varrezat myslimane dhe tregon se ku janë miqtë e tij. Emra që bëhen një rrjedhë pa fytyrë në raportimin e lajmeve në një luftë bandash që duket se nuk mbaron kurrë.

Nur është i ri por flet për vdekjen sikur të ishte një lojë kompjuterike. Diçka e pashmangshme që ndodh herë pas here.

A do të kapen ndonjëherë emocionet?

– Ndoshta. Është shumë e rëndësishme që të mos e lejoj për sa kohë qëndroj në këtë mjedis. Shkoni në varrim, kërkoni falje për pikëllimin, hakmerreni dhe vazhdoni.

Herën e parë që vdiq dikush, pranon ai, u trishtua dhe u dëshpërua. Ai atëherë ishte adoleshent dhe viktima nuk ishte thjesht një shok, por një pjesë e tij.

– Ne morëm të njëjtën frymë. a e kuptoni?

U bë një pikë kthese. Së shpejti Nur mbajti armë për herë të parë dhe konfliktet u çuan në një nivel të ri që ai nuk e sheh fund. As kur qëndrojmë në një varrezë të ftohtë mbi trupat e të rinjve.

Vetë Nur ka kaluar disa vite burg dhe thotë se dënimet më të larta nuk do ta ndalin dhunën.

– Është marrëzi, tashmë ka jetë. Të gjithë e dinë. Nuk dua të luaj me top, por nuk është e vështirë atje. Ju rrini, studioni dhe merrni shumë mbështetje. Jo, gjithçka ka të bëjë me marrëdhëniet tuaja familjare atje. Ju mund të keni një vajzë që ju mungon, një nënë që doni ose një kushëri me të cilin dëshironi të jeni. Kjo është ajo që mendon kur rri ulur për një kohë të gjatë.

Nur është musliman, por nuk shkon në xhami, do të ishte hipokrizi. “Ka ndodhur aq shumë sa nuk e di nëse mund të falem, kështu që do të ndihesha thjesht si të mashtroja Zotin. Nuk ka rëndësi nëse jeni ju që shtypni butonin e diafragmës, nëse nuk e ndaloni, jeni fajtor. Muslimanët nuk guxojnë të qëllojnë me njëri-tjetrin, është mëkat”, thotë ai.
Nur është musliman, por nuk shkon në xhami, do të ishte hipokrizi. “Ka ndodhur aq shumë sa nuk e di nëse mund të falem, kështu që do të më dukej sikur të mashtroja Zotin. Nuk ka rëndësi nëse jeni ju që shtypni butonin e diafragmës, nëse nuk e ndaloni, jeni fajtor. Muslimanët nuk guxojnë të qëllojnë me njëri-tjetrin, është mëkat”, thotë ai. Foto: Lotta Härdelin

Nur nuk e di se çfarë do ta bënte të ndalonte, dhe ai arsyetoi për një kohë se do të ishte mirë të mund të bënte një shëtitje në natyrë, ndoshta të kishte fëmijë një ditë. Një ëndërr tjetër është të rifilloj futbollin.

– E dua futbollin, ku askujt nuk i intereson nëse gjykoheni apo nga vini. Është thjesht një top. Një siguri. Atëherë më duhet të mbaroj me këtë fije.

Por Nur thotë se ai nuk është ende atje. Dhe më pas ai tregon për një telefonatë që ka marrë herën e fundit që u ndalua, nga policia që e kërkonte të largohej.

– Por nuk është asgjë për mua, është vonë, thotë Nur.

Dhe më pas ai shpjegon se biseda erdhi nga Jörgen dhe kolegët e tij.

Shënimi: Nur është një emër fiktiv. Që kur është bërë raportimi, Frivården është zhvendosur në ambiente të reja

Kategori
Uncategorized

FOTO/Njihuni me shqiptarët xhepistë në autobusat e Athinës, mes tyre edhe një vajzë (Emrat)

Arrestimet u kryen pak ditë më parë gjatë një operacioni të finalizuar nga policia e Athinës.

Të akuzuarit mes të cilëve edhe një vajzë shqiptare, dyshohet se prej tetorit të vitit të kaluar kishin krijuar një organizatë kriminale të strukturuar në mënyrë hierarkike me qëllim vjedhjen e përditshme të pasagjerëve që përdornin transportin publik në Athinë.

Klodjan Zeneli, 37 vjeç

Enea Hyseni, i njohur edhe me disa emra të tjerë, 43 vjeç

Artur Bashimi 44 vjeç

Marsel Bashimi, i njohur edhe me disa emra të tjerë, 35-vjeç

Renato Prifti, 40-vjeç

Alma Sadiku, 26-vjeç

Jemi Zoto, 38-vjeç

Rando Ranxha, 31-vjeç

Aldo Bramallari, me dy identitete të tjera, i regjistruar me moshat 30 dhe 32-vjeç

Andi Cuko, 45-vjeç

Artur Dine, 43-vjeç

Kategori
Uncategorized

Ka ore faj Saliu ka …Se ju e meritoni ndryshe .

Avokatja aktiviste Adriana Kalaja /

Kategori
Uncategorized

Leonid Ivasjov: Një luftë kunder Ukrainës do të ishte “një tragjedi e madhe dhe një krim i rëndë”.

Leonid Ivasjov, 78 vjeç, është kryetar i Unionit të Oficerëve Gjith-Ruse.

Një kolonë me automjete ushtarake ruse në Krime në janar.
Një kolonë me automjete ushtarake ruse në Krime në janar. Foto: AP Photo

“Një luftë ruse kundër Ukrainës do të ishte një tragjedi e madhe dhe një krim i rëndë. Përpjekjet për të detyruar Ukrainën të dojë Rusinë përmes kërcënimeve të dhunshme janë të pakuptimta dhe të rrezikshme.”

Fjalët nuk vijnë nga një kritik i regjimit, por nga një ushtarak rus i rangut të lartë. Kjo tregon njohuri për planet e Putinit, por edhe se ka rezistencë lufte brenda korpusit të oficerëve.Ky është një tekst komentues. Autori është përgjegjës për analizat dhe pozicionet në tekst.

Luftë apo jo luftë? Ka kaskada të përditshme sinjalesh kontradiktore nga Moska.

Javën e kaluar, presidenti Vladimir Putin e bëri të qartë se do t’i jepte një shans bisedimeve diplomatike. Moska më pas njoftoi se stërvitjet ushtarake ruse rreth Ukrainës do të fillonin të shpërbëheshin sipas planit dhe njësitë do të ktheheshin në bazat e tyre.

Ditët e fundit loja diplomatike duket se ka humbur vrullin. Shtetet e Bashkuara përsërisin se një pushtim rus mund të ndodhë në çdo kohë, ndërsa Rusia fokusohet në zonat separatiste të udhëhequra nga Rusia në Donbass, ku Ukraina, sipas Vladimir Putin, po kryen “gjenocid” ndaj popullit rus.

Mund të jetë një vazhdim i luftës psikike që ka gjasa të ngatërrojë kundërshtarin. Asnjë nga këto nuk duhet të nënkuptojë se do të ketë një ndërhyrje ruse. Por mund të jetë me vlerë të kujtohet se aktet e luftës shpesh paraprihen nga përpjekjet për të mashtruar kundërshtarin.Por mund të jetë me vlerë të kujtohet se aktet e luftës shpesh paraprihen nga përpjekjet për të mashtruar kundërshtarin.

Përpara pushtimit të Gjeorgjisë në verën e vitit 2008, Moska deklaroi se një manovër e madhe po hiqej gradualisht. Një pakësim i ngjashëm i pjesshëm i manovrave ushtarake ruse ndodhi në pranverën e vitit 2014, por kjo nuk i pengoi forcat speciale ruse, pa emërtime kombësie, të pushtonin Donetsk dhe Luhansk në Ukrainën lindore dhe të merrnin kontrollin e qyteteve.

Në Rusi, ku media televizive kontrollohet nga Kremlini, zërat kritikë rrallë dëgjohen për tubimin ushtarak rus rreth Ukrainës.

Por në javët e fundit, disa oficerë të lartë rusë kanë bërë diçka të pazakontë: duke dënuar hapur atë që ata i shohin si plane për një luftë kundër Ukrainës. Formulimet e tyre tingëllojnë sikur kanë ardhur nga patriotë ukrainas ose kritikë të Putinit me mendje liberale. Por ato janë gjithashtu të rralla në një mënyrë tjetër: ushtria ruse tradicionalisht është përmbajtur nga ndërhyrja në politikë.

Leonid Ivasjov, 78 vjeç, është kryetar i Unionit të Oficerëve Gjith-Ruse. Fotografi Stock.
Leonid Ivasjov, 78 vjeç, është kryetar i Unionit të Oficerëve Gjith-Ruse. Fotografi Stock. Foto: Ivan Sekretarev / AP

Një nga kritikët është koloneli në pension Leonid Ivasjov, 78-vjeçari kryetar i “Unionit të Oficerëve All-Rus”, një organizatë e veteranëve nacionalistë. Ai është një nacionalist i njohur i krahut të djathtë, i cili për një kohë të gjatë – në vitet 1976–2001 – mbajti poste të larta në Ministrinë e Mbrojtjes sovjetike dhe më pas ruse.

Ai mbështeti aneksimin e Krimesë tetë vjet më parë. Por tani Ivasov është kthyer dhe shkruan në një letër të hapur se një luftë kundër Ukrainës do të ishte “një tragjedi e madhe dhe një krim i rëndë”. Dhe në një intervistë me radiostacionin liberal Echo Moskvy, ai tha se flet për shumicën e kolegëve të tij oficerë në pension.null

Kritikat e tij ndaj Putinit janë të mprehta dhe ai kërkon që presidenti të japë dorëheqjen për shkak të “konfliktit artificial” që ai krijoi si një shpërqendrim nga problemet në rritje të brendshme.

Në letrën e tij të hapur, Ivasjov pretendon se një luftë do të kushtonte dhjetëra mijëra jetë nga të dyja palët dhe do t’i bënte përgjithmonë rusët dhe ukrainasit armiq të vdekshëm. Një ofensivë ruse do ta bënte Rusinë një paria ndërkombëtare, subjekt i sanksioneve të rënda.

Ai i bëri thirrje Putinit të braktisë “politikën e tij kriminale të provokimit të një lufte në të cilën Federata Ruse do të gjendet e vetme kundër forcave aleate perëndimore”.

Një operacion i armatosur kundër Ukrainës mund të kërcënojë përfundimisht ekzistencën e Rusisë si një shtet i pavarur, paralajmëron Ivashov.

Një tjetër oficer kritik është koloneli Mikhail Chodarenok, një ish-anëtar i Shtabit të Përgjithshëm rus. Prej disa vitesh është shkrimtar dhe gazetar.

Në një artikull në aneksin ushtarak të Nezavisimaja Gazeta , Chodarenok sulmon idenë e një ndërhyrjeje ushtarake kundër Ukrainës. Nuk do të jetë një fitore e lehtë, siç parashikojnë “politologët gjakatarë”, shkruan ai.

Një sulm dërrmues me bombë dhe raketa nuk do të shtypë të gjithë rezistencën brenda pak orësh, aq pak sa ndodhi për Bashkimin Sovjetik në Afganistan dhe Çeçeni.Sipas Chodarenok, një tjetër keqkuptim midis politikanëve rusë është se askush në Ukrainë nuk do të ngrihet për të mbrojtur “regjimin e Kievit”. Kjo tregon një injorancë totale të gjendjes shpirtërore në shtetin fqinj, thotë ai.

Sipas Chodarenok, një tjetër keqkuptim midis politikanëve rusë është se askush në Ukrainë nuk do të ngrihet për të mbrojtur “regjimin e Kievit”. Kjo tregon një injorancë totale të gjendjes shpirtërore në shtetin fqinj, thotë ai. Është e kundërta: “Askush në Ukrainë nuk do ta përshëndesë ushtrinë ruse me bukë, kripë dhe lule” dhe ai paralajmëron të mos nënvlerësohet urrejtja kundër Rusisë.

Ai ka frikë se Rusia nuk ka mësuar asgjë nga gabimi i vitit 2014, kur u imagjinua se e gjithë “bregu i majtë Ukraina” (deri në lumin Dnieper) do të shndërrohej në Novorossiya (termi i nacionalistëve rusë për territoret ukrainase të konsideruara ruse. )..

Këto pikëpamje nuk kanë gjasa të shprehin një ndjenjë të përhapur në Forcat e Armatosura Ruse, ku përgjithësisht vlerësohet linja e ashpër e Kremlinit kundër NATO-s. Kështu, ato nuk janë një faktor i rëndë që Putini duhet të marrë parasysh në vendimet e tij.Por toni dramatik është një shenjë se ka njohuri për planet e luftës të Kremlinit në qarqet e larta ushtarake.

Por toni dramatik është një shenjë se ka njohuri për planet e luftës të Kremlinit në qarqet e larta ushtarake.

Cila është atëherë rëndësia e propozimeve të ish-ushtarakëve? Opinionet ndryshojnë. Kur pyes Andrei Soldatov, një analist sigurie dhe specialist në shërbimet ruse të sigurisë në Moskë, vlerësimi i tij është të mos e marrë më seriozisht Ivasovin, për shkak të reputacionit të tij të ashpër. Ai gjithashtu beson se do të ishte mendim i dëshiruar të besohej se do të kishte një opinion të përhapur kundër luftës brenda Forcave të Armatosura ruse .

Andrei Kolesnikov, analist në Qendrën e Moskës Carnegie, tha për revistën Politico: “Ekziston një ndjenjë e përgjithshme se nëse do të ketë një luftë, ajo nuk do të jetë as e shkurtër dhe as fitimtare dhe do të ketë shumë viktima. As shtresat më konservatore në shoqëri nuk duket se duan një luftë të vërtetë”.

Ish-ambasadori i SHBA-së në Moskë,Michael McFaul, komentoi në Twitter: “Kjo është një gjë e madhe. “Dikur, gjenerali Ivasov ishte një nga udhëheqësit më të respektuar (dhe më të ashpër) të Ministrisë së Mbrojtjes”.

Komentatori i pavarur ushtarak Alexander Golts fillimisht mendoi se apeli kundër luftës i Ivasov ishte i rremë, duke pasur parasysh prejardhjen e tij konservatore kombëtare. Por për shkak se Ivasjov është i rrënjosur thellë në strukturën ushtarake, ai ka marrë rolin e shprehjes së pikëpamjeve të oficerëve në shërbim, të cilët përndryshe nuk lejohen të shprehen politikisht.

Marrë nga gazeta suedeze/ Dagens Nyheter

Kategori
Uncategorized

Henze: Transaksionet financiare mes hebreut austriak Barak Alon, dhe Bashës.

Nga Martin Henze ///

Kategori
Uncategorized

I harruam, i harruan, apo bëjmë sikur i harruam.

Poeti i pushkatuar, Genci Leka.

Hera fundit bashkë në Korçë dhe në këtë jetë…shkruan në një status Petrika, i biri i Poetit, miku i jonë Petrika Leka.

I harruam, i harruan, apo bëjmë sikur i harruam.

U ngritëm dhe fituam.

Me emrin e Gencit, Vilsonit, Havziut, protestuam, protestuam dhe protestuam.

Protestuam dhe fituam.

Morëm pushtetin, qeverisëm, por Gencin, Vilsonin, Havziun i harruam.

I harruam.

Djalit të Gencit, në vënd që ti rikthenim nderin e familjes se tij të nderuar dhe persekutuar deri në palcë, nuk i dhatë as shollën e lartë, as pronat, dhe as ish shtëpinë e gjyshit (ish prefekt i korçës) por e veshët polic (fitore) dhe përsëri sa erdhen neokomunistet ne pushtet me 2013 e liruan…

Njerzit e gjallë, sduan vetëm monumente, për të parët e tyre, por shtëpitë e tyre, dheee bukë të hanë.

Petrika Leka.

Djali i nje mesuesi, i një Poeti, i nje heroi, nuk u dergua ne sholle, por u la thjesht nje polic, ndersa ish spiunet e sigurimit, këlyshët e tyre, dhe ish policet e diktatures ishin në demokraci shefat e tij ne polici…

Ndaj dhe…..

Kategori
Uncategorized

Njeriu pas perdes: Brenda rrjetit sekret të George Soros.

Matt Palumbo /

Përshkrim

përshkrim i produktit

Publishers Weekly Bestseller!

Siç u dëgjua në shfaqjen e Dan Bongino!

Rrjeti i ndikimit të George Soros është i dokumentuar dhe i ekspozuar.

Askush tjetër në politikën moderne nuk e ka fuqinë dhe ndikimin e Xhorxh Soros, si brenda dhe jashtë vendit. I mbështetur nga dhjetëra miliarda dollarë që ka grumbulluar gjatë karrierës së tij, Soros ka dorën e tij në ndikimin e mediave, grupeve aktiviste, kolegjeve, zgjedhjeve presidenciale, zgjedhjeve globale, politikës lokale të SHBA-së dhe shumë më tepër. Soros ka fituar një reputacion si një personazh “boogeyman” në të djathtë, dhe askund tjetër nuk do të lexoni një dokumentacion kaq të gjerë të ndikimit të tij si në këtë libër.

Rishikimi

Kam shkruar shumë për George Soros dhe sytë m’u hapën nga ky libër. – Dan Bongino, drejtues i shfaqjes Dan Bongino dhe i pafiltruar me Dan Bongino

Sorosi është demonizuar, kritikuar dhe përjashtuar nga e djathta politike; tani ai është shpjeguar dhe duke vepruar kështu është ekspozuar.

Matt Palumbo tregon se është i denjë për pozicionin e tij si bashkëpunëtor i Dan Bongino në “Njeriu prapa perdes”. Merrni këtë libër, lexoni këtë libër, veproni sipas librit. – Ish-CEO i Fushatës Presidenciale të Trump, Steve Bannon

Ky është një studim i thellë dhe i rëndësishëm i një prej njerëzve më me ndikim të kohës sonë.

Shkalla në të cilën Soros ka infiltruar pothuajse çdo aspekt të politikës publike është alarmante dhe duhet të shkaktojë shqetësim të madh për çdo amerikan. – Ish-kryetari i Dhomës së Përfaqësuesve, Newt Gingrich

Rreth Autorit

Matt Palumbo është autori i Dumb and Dumber: How Cuomo and de Blasio Ruined New York, Debunk This!: Shattering Liberal Lies dhe Spygat

Description

Product Description

Publishers Weekly Bestseller!

As heard on The Dan Bongino Show!

George Soros’ web of influence is documented and exposed.

No one else in modern politics has anywhere near the power and influence of George Soros, both domestically and internationally. Backed by the tens of billions of dollars he’s accumulated throughout his career, Soros has his hand in influencing the media, activist groups, colleges, presidential elections, global elections, local U.S. politics, and much more. Soros has earned himself a reputation as a “boogeyman” character on the right, and nowhere else will you read such an extensive documentation of his influence as in this book.

Review

I’ve written a lot about George Soros, and my eyes were opened by this book. – Dan Bongino, Host of The Dan Bongino Show and Unfiltered With Dan Bongino

Soros has been demonized, criticized, and ostracized by the political right; now he has been explained, and in so doing exposed. Matt Palumbo shows he is worthy of his position as Dan Bongino’s acolyte in “The Man Behind the Curtain.” Get this book, read this book, act upon the book. – Former Trump Presidential Campaign CEO Steve Bannon

This is a deep, important study of one of the most influential men of our time. The degree to which Soros has infiltrated virtually every aspect of public policy is alarming and should cause great concern for every American. – Former Speaker of the House Newt Gingrich

About the Author

Matt Palumbo is the author of Dumb and Dumber: How Cuomo and de Blasio Ruined New York, Debunk This!: Shattering Liberal Lies, and Spygate.

Kategori
Uncategorized

Berisha: Demokracia nuk importohet, por zhvillohet me zgjedhje të lira.

‘Demokracia nuk mund të importohet, ajo duhet të zhvillohet me zgjedhje të lira, me burim nga populli’,

Lideri demokrat, Sali Berisha ✌🏼

Kategori
Uncategorized

Tre modelet e liderit Berisha në fushatën e 6 marsit, dhe modeli parazit i Lulzim Bashës.

Nga Armand Maho

Tre modelet e fushatës së 6 marsit! 

Nga Armand Maho

Modeli i vjedhësit të zgjedhjeve është ekskluziv ai i Edi Ramës.

▪️Duke mos pasur asnjë respekt për votën, kohë pas kohe ka vërejtur se i mjafton të fusë dorën në thesin e votave dhe mund të qëndrojë në pushtet.

Kjo jo vetëm sepse përballë ka një kundërshtar të plogësht, të përgjumur dhe që joshet shpejt nga korrupsioni që ofron pushteti, por edhe e përkrahjes së ndërkombëtarëve të cilët kur vjen puna për të denoncuar vjedhjet në zgjedhje, tregohen mjaft apatikë, për shkaqe të ndryshme që mbeten për tu diskutuar.

Aq shumë është maisur ky fenomen, sa në këtë vend po rrezikohet sistemi pluralist, dhe instalimi i një rregjimi, i cili pasi ka shtënë në dorë të gjitha insititcionet në këtë vend, komandon me një lehtësi të paimagjinueshme dhe manipulimin e votës.

▪️E thënë më shkurt, Rama e di fort më mirë se kur ti vijë momenti, mjafton një urdhër ushtrisë së tij të drejtorëve në administratë, për të kryer masakrën e radhës ashtu si do dhe aty ku do.

Modeli i Lulzim Bashës, është tipik modeli parazit i liderit.

▪️Eshtë parë qartë se megjithëse fushata do kryhet kryesisht në qarqe, ai vjen vërdallë nëpër Tiranë, apo duke organizuar tryeza të lodhura me grupe interesi të sajuara, siç ishte ajo e së premtes në Durrës.

Duket sikur dhe Basha vetë ka humbur çdo shpresë se do të bëhet ndodnjëherë kryeministër me anë të votës, dhe shpreson tek ndonjë proçedurë apo pehlivanllëk i zonjës Yuri Kim, me qëllim që t’a katapultojë në vend të Ramës.

Një ide me nuanca psikopatie të atij që nuk ndan dot fantazinë nga realiteti.

Për sa i përket votës së demokratëve, më mirë se çdo kush flasin sondazhet ku Basha nuk arrin të mbledhë dot as 10 % të atyre që PD ka pasur dhe në ditën më të keqe të saj.

Shpresa e vetme bazohet në faktin se fanatikët do vijojnë të votojnë PD-në, pavarësisht se çfarë bën apo se çfarë thotë ai, e cila do ishte një ide ofenduese për çdo kënd.

Nga ana tjetër ai e di fort mirë se në bazën demokrate, që është dhe kollona kryesore e asaj partie, pas këtyre që kanë ndodhur, ai ka aq pëlqim sa mund të ketë dhe Taulant Balla.

Kjo e bën të fshihet pas siglave e vulave apo kockave që shpërndan sa andej këtej, për të mbajtur pas vetes atë grusht njerëzish që i kanë mbetur, siç është rasti i emërimeve në AMA, apo atyre farë ekspertëve që kemi parë nëpër tryezat e reformës territoriale, apo reformës zgjedhore dhe asaj në drejtësi.

Po modeli i i Sali Berishës?

Në këto zgjedhje, ish kryeministri është i vetmi që ka dalë të kërkojë votën e qytetarëve. Pavarësisht se është politikan arrivist, i duhet mëshuar dhe faktit se Berisha jo vetëm që kështu është mësuar të bëjë fushatë, por njeh mirë dhe mentalitetin e votuesit.

Përgjatë kohës që ai ka drejtuar PD-në, kjo lloj sjelljeje ka pasur dy anë të medaljes. Ana e saj e mirë është se ka ditur të fitojë zgjedhjet, por ka pasur dhe anën tjetër, pasi prodhoi dhe parazitë që prisnin çdo gjë nga doktori. Shembulli më i mirë është ish kryetari i PD-së.

E megjithatë, pa dashur të futemi në patetizëm, në këto zgjedhje të pjesshme, dalja e Sali Berishës në fushatë është gjëja më pozitive që ka ndodhur. Kjo sepse, pas 25 prillit u duk sikur mbetëm vetëm me dy alternativa që ishin zgjatime të njëra tjetrës. Pra, Edi Rama që joshte Lulzim Basha që pranonte, duke rrezikuar të futeshim në një qerthull, ku rezultati i çdo zgjedhjeje dihej që pa nisur.

“Shtëpia e Lirisë” me Berishën diti të sjellë në një lloj forme garën që kishte munguar. Pavarësisht se në pamje të parë mund të duket si atavizëm i fushata të dikurshme të PD-së, duhet pranuar se është i vetmi lider që po tregon besim tek vota. Herën e parë e tregoi me primaret dhe tashmë me takimet e dhe në zonat më të thella, siç ishte takimi në Kala të Dodës, ku as Basha dhe as Rama nuk e dinë se nga bie.

Parë në këtë prizëm, banorët e atyre gjashtë bashkive ku do zhvillohen zgjedhjet, kanë shansin të bëhen zëri i ndërgjegjes qytetare kundër pushtetit. Por kjo në asnjë rast s’do të thotë se votën duhet t’a adresojnë te fake opozita e Bashës. Ai me të padrejtë ka përvetësuar siglën por vetëm kaq. Me shpirtin opozitar nuk e lidh asgjë.

Kategori
Uncategorized

Paralajmërimet e Blinken, një perde mjegullore për të fshehur injorancën e SHBA-së.

Nga Wolfgang Hansson .

Wolfgang Hansson, reporter AFTONBLASET /

Sa pak dinë Shtetet e Bashkuara për një sulm të mundshëm rus në Ukrainë u bë shumë e qartë dje.

Ministri i Jashtëm Anthony Blinken renditi pothuajse çdo teknikë sulmi nga manuali i luftës kur paralajmëroi se çfarë do të bënte Rusia.

Dukej e detajuar, por ishte më tepër një perde mjegullore për të fshehur injorancën e SHBA-së.

Kur Blinken paralajmëroi Këshillin e Sigurimit të OKB-së se një pushtim rus i Ukrainës mund të ishte i pashmangshëm, shumë u habitën se sa specifik ishte informacioni.

Por nëse dëgjoni pak më nga afër, bëhet fjalë për informacione shumë të përgjithshme se si mund të fillojë një luftë.

Shtetet e Bashkuara besojnë se Rusia do të krijojë një pretekst të rremë për të nisur një sulm. Blinken shpjegoi se mund të jetë një bombë e rreme terroriste brenda Rusisë, një sulm i organizuar me dron, një varr masiv i fabrikuar apo edhe një sulm i rremë ose i vërtetë me armë kimike.

Ai përshkroi se si mund të pasohej nga tanket ruse që rrotulloheshin përtej kufirit në të njëjtën kohë me zjarrin e rëndë të granatës. Ato gjithashtu mund të shoqërohen nga sulme kibernetike që paralizojnë bankat dhe agjencitë qeveritare.

Ai renditi pothuajse çdo armë të vetme në manualin e luftës. Pa paraqitur asnjë provë konkrete.

Nga kjo konkludoj se Shtetet e Bashkuara nuk kanë ndonjë informacion të caktuar specifik se si dhe kur Rusia do të nisë një sulm të mundshëm ndaj Ukrainës.

Paralajmërimet janë në vend të kësaj pjesë e taktikës amerikane të përpjekjes publike për të ekspozuar hapin e ardhshëm të Putinit dhe në këtë mënyrë prishin planet e tij aq shumë sa ai zgjedh të përmbahet nga aktet e pastra të luftës.

Informacion i rremë

Ky përfundim nënvizohet nga fakti se vetë Blinken ngriti kritikat se Shtetet e Bashkuara kishin paralajmëruar për një kohë të gjatë për një sulm rus që ende nuk kishte përfunduar.

– Nëse Rusia nuk pushton Ukrainën, do të jetë një lehtësim i madh, thotë Blinken. Atëherë ne pranojmë me kënaqësi kritikat që kemi paralajmëruar.

Shtetet e Bashkuara kanë akses në zbulimin e gjerë të sinjalit mbi Rusinë, ato kanë imazhe satelitore që tregojnë detaje në nivelin e njehsorit. Ndoshta ka spiunë të lartë si në udhëheqjen politike ashtu edhe në atë ushtarake ruse.

Por rrjedha e informacionit tani është e madhe. Nga kjo është e rëndësishme të identifikohet se çfarë është dezinformata dhe çfarë mund të jetë e saktë.

Rusët e dinë se çfarë aftësish kanë Shtetet e Bashkuara dhe mund të vendosin qëllimisht informacion të rremë, gjë që e bën edhe më të vështirë parashikimin e asaj që do të ndodhë. Data e një pushtimi të mundshëm nga Shtetet e Bashkuara, 16 shkurt, mund të ketë qenë një shembull i tillë.

Në fjalimin e tij, Blinken vari gjithashtu një karrem përpara Putinit. Ai propozoi një “samit të liderëve kyç” për të zgjidhur krizën. Si shpërblim për mosfillimin e një lufte, Putini do të ftohej të takohej, ndër të tjera, me Presidentin Biden.

Ryska soldater syns i den tidigare övningen i Belarus.

Ushtarët rusë janë parë në stërvitjen e mëparshme në Bjellorusi.Foto: Shërbimi i Shtypit i Ministrisë së Mbrojtjes Ruse / AP

Rritja e sulmeve me granata

Putin dëshiron që Rusia të pranohet si e barabartë me Shtetet e Bashkuara. Prandaj, një takim i tillë mund të tërheqë nëse presidenti rus është ende i përgatitur të pranojë një zgjidhje diplomatike.

Shenjat se sa gjasa ka të shkojnë lart e poshtë si slitë më e keqe.

Rusia vazhdon të pretendojë se nuk ka plane për të sulmuar Ukrainën, por paralajmëron në të njëjtën frymë veprimesh ushtarake nëse Shtetet e Bashkuara nuk përmbushin kërkesën e Rusisë për të ndaluar zgjerimin e NATO-s.

Ajo që po ndodh tani në Ukrainën lindore, në rajonin e Donbasit, mund të jetë preteksti i përfshirë në katalogun e luftës të Blinken.

Ditët e fundit është intensifikuar numri i sulmeve me granata dhe incidente të tjera përgjatë vijës së armëpushimit në luftën që po vazhdon në Donbass që nga viti 2014. Një ditë më parë, Putin pretendoi se Ukraina po kryente gjenocid në republikat separatiste të Luhansk dhe Donetsk.

Fakte alternative

I cili është lajm i rremë në shkollën e mesme.

Rusia filloi luftën dhe mbështet separatistët ukrainas. Tani Putini po përpiqet ta bëjë botën të besojë se Ukraina është në fakt agresori. Aty mund të flisni për fakte alternative.

Për shkak se Rusia ka siguruar një pjesë të madhe të njerëzve që jetojnë në republikat e shkëputura me pasaporta ruse, Putini mund të pretendojë se duhet të ndërhyjë për të mbrojtur qytetarët rusë.

Por Ukraina lindore po aq lehtë mund të jetë një manovër diversioni. Në fund të fundit, është lloji i justifikimit për të pushtuar që është diskutuar më parë. Pushtimi i vërtetë mund të vijë diku tjetër përgjatë kufirit shumë të gjatë midis Rusisë dhe Bjellorusisë që tani është nën kontrollin e Putinit.

Nëse vjen fare.

Për të mbajtur Perëndimin, dhe jo më pak Ukrainën, në pasiguri të vazhdueshme se ku, kur apo nëse është pjesë e luftës psikologjike të Presidentit Putin.

Bota perëndimore as nuk e di nëse ai tashmë ka marrë një vendim. E ardhmja e Evropës është në duart e Putinit dhe kjo nuk është një përvojë e këndshme. Por kjo është e vërteta brutale.

Kategori
Uncategorized

… Oj Drane, a thijet lesht e biths.

Jeni tu na thinj leshte e bithes….o Edepseze.

Ta po zbret malcori ne shkoder..n,maje te kalit ..Dranen mbrapa..

Hiç spo i zbret kalit, e me ta po futet ne ..duganje t,madhe…

Fat muti.

I del xhandari para..

E ne ndalon dhe e gjobit me pese napolona gjobe se malcori kish hyre me kale ne qytet..

jo e kam per here te pare..jo nuk e dinja..

Nuk hante pyke xhandari se naltmadhnia do bonte shtet..

Ta po merzitet malcori dhe pyet …Dranen…