Kategori
Uncategorized

Uria e Rusisë nuk shuhet duke gëlltitur Ukrainën


Vladimir Putin po përpiqet të rikrijojë pushtetin sovjetik

Nga: Anders Lindberg

Hungaria 1956.

Çekosllovakia 1968.

Afganistan 1979.

Gjeorgji 2008.

Ukraina 2014.

Dhe sot një vit tjetër mund t’i shtohet linjës, Ukraina 2022.

Demonstrata jashtë ambasadës ruse në Stokholm
Demonstrata jashtë ambasadës ruse në StokholmFoto: Paul Wennerholm / TT

Vladimir Putin ka thënë se rënia e Bashkimit Sovjetik ishte “katastrofa më e madhe gjeopolitike e shekullit të 20-të”.

Për pothuajse të gjithë të tjerët, ishte një ngjarje e madhe. Shtypja komuniste pushoi, Muri i Berlinit u shemb dhe një numër i madh vendesh u çliruan nga sundimi i huaj i Moskës.

Por njerëz si Vladimir Putin nuk e kanë pranuar kurrë këtë. Për të, njerëzit e lirë dhe vendet e pavarura janë një sfidë për pozicionin e tyre të pushtetit.

Tani ai po përpiqet të bëjë diçka për këtë.

Në Rusi, opozita është në kampe burgu, si Alexei Navalny, ose është vrarë, si Boris Nemtsov. Hapësira për të menduar dhe folur lirshëm po zvogëlohet gjithnjë e më shumë.

Oligarkët e afërt me Putinin po pasurohen ndërsa njerëzit po thithen.

Një rend i tillë shoqëror bëhet i paqëndrueshëm, edhe sikur të heshtin, asnjë shtypje nuk mund ta mbyt plotësisht dëshirën e njerëzve për liri. Kjo është arsyeja pse një Ukrainë demokratike dhe e suksesshme bëhet një kërcënim i tillë për Putinin.

Nëse populli i Ukrainës mund të zgjedhë lirshëm liderët e tij dhe t’i zëvendësojë ata në zgjedhje, pse të mos mundet edhe populli i Rusisë?

Kjo pyetje është makthi më i keq i Vladimir Putinit.

Sepse kërcënimi më i madh për Bashkimin Sovjetik nuk ishte kurrë arma e Perëndimit, ishte stili i jetesës, kultura popullore e Perëndimit, raftet e mbushura të dyqaneve dhe liria.

Dhe kërcënimi më i madh për Vladimir Putin është dëshira e popullit rus për të jetuar në një vend normal, të pasur dhe të respektuar dhe jo në një shtëpi varfërie të fortifikuar.

Sot në mëngjes, bota u bë një vend më i rrezikshëm për të jetuar për vendet e vogla.

Uria e Rusisë nuk do të shuhet duke gëlltitur Ukrainën. Vitet e reja do t’i shtohen linjës.

Nuk e dimë ende se si do të përfundojë sulmi ndaj Ukrainës, por reagimet nga bota perëndimore tani duhet të jenë të forta. Rusia është një shtet mashtrues dhe duhet trajtuar si i tillë.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s