Kategori
Uncategorized

1.2 miliardë vetëm sivjet/ Eksperti: Rama mori 7 miliardë euro borxhe, nuk dihet ku kanë shkuar.

Këtë vit po marrim 2 borxhe. 500 milionë Euro si Eurobond dhe 700 milionë Euro si kredi nga Banka Botërore.

1.2 miliardë Euro në një vit – Rekord Historik!

Ne kemi aktualisht:

9 miliardë Euro borxh të shkruar.

2.2 miliardë Euro detyrime konçesionare.

1.2 miliardë Euro borxh të parashikuar (v.2020)

600 milionë Euro detyrime të prapambetura ose konflikteve gjyqësore të vendosura (përfshirë Bechettin).

Në total 13 miliardë Euro!

Nëse GDP e 2020-ës pritet të jetë rreth 14 miliardë Euro, i bie që borxhi total në 2020 të jetë 92% e GDP.

Kur e mori pushtetin Rilindja, Shqipëria kishte 5.9 miliardë Euro borxh. Në 2020 do të ketë 13 miliardë.

2.2-fishim. 7.1 miliardë Euro më tepër.

E gjeni dot çfarë bëri me këto 7.1 miliardë që mori borxh këto 7 vjet? ……

– As unë s’e gjej dot.

Dhe siç e ka për zakon që pasi të vjedh, të tall, sot miratoi dhe një ligj kundër KÇK. 🤦‍♂️🤦‍♂️

Pasi ka bërë kasapanën, tani thotë stop, s’ka më kap ça t’kapësh.

Po ku ka mbetur gjë pa kapur këtu. Vetëm me kap Kryeministrin me shqelma, se çdo gjë tjetër ka mbaruar punë..

Kategori
Uncategorized

RAI3: Në Shqipëri, 4 familje të lidhura me politikën kanë 90% të tregut mediatik

Kronika e fundit e RAI3 bënte një pasqyrë të asj q ëpo ndodh në sistemin e drejtësisë dhe tregun mediatik.

Gazetari Valerio Cataldi ndalet fillimisht në procesin e Vetingut, një kërkesë e Bashkimit evropian që sipas ministres së Drejtësisë ka nxjerrë nga sistemi gjysmën e prokurorëve dhe gjykatësve të kaluar në filtër. Më pas ai ndalet në lirinë e e medias që gjithashtu kërkohet nga Brukseli.

“Mediat janë të koncentruara në duart e pak pronarëve të mëdhenj. 4 familje kontrollojnë 90% të tregut dhe kanë raporte direkte me politikën.

“Propaganda që prodhon politikë, politika që prodhon pushtet, pushteti ka fondet publike që u jepen kompanive të ndërtimit të cilat financojnë mediat dhe mediat prodhojnë propagandë dhe rrethi vazhdon” – thotë Dorian Matlia i fondacionit “Respublika” në reportazhin e RAI3.

Komunikimi publik në Shqipëri kalon nëpërmjet një kanali të vetëm televiziv që quhet “Edi Rama TV” dhe që është emri i kryeministrit.

Gazetarët nuk kanë asnjë mundësi për të marrë informacion nga qeveria. Jemi ndoshta rast i vetëm në botë, në Eurpë me siguri” – thotë Armand Shkullaku.

Pikërisht në këto ditë parlamenti po voton i quajtur anti-shpifja, por që në të vërtetë do të sherbete të vendoste internetin nën kontrollin e qeverisë.

“Hyrja në Bashkimin Europian këtu në Shqipëri nuk do të thotë vetëm nënshkrim i traktateve ekonomike dhe financiare, por duhet t’i takojë edhe respektimit të të drejtëve themelore duke filluar nga liria e medias dhe e drejta e qytetarëve për të qenë të informuar” – thotë Raffaele Lorusso, sekretar i FNSI në reportazhin e RAI3. 

Kategori
Uncategorized

Qeveria që nuk na duhet…

Nga Albert AVDYLI

Në kushte normale, nuk jam kundër qeverisë edhe pse nuk e kam votuar. Mund të kem pakënaqësi, por vullneti shumicës ka dhënë vendimin.

Në rastin konkret, dhimbem dhe duroj ì detyruar.

Mbështetje nuk ì jap sepse jam ì braktisur prej saj. I braktisur, por jo harruar prej saj. Më gjen dhe taksa, tarifa kërkon.

Në raport me të, nuk jam as indiferent.

Thjesht, jam objektiv dhe analitik.

I bindur në ndikimin e politikave të saj në jetën dhe ekonominë e shumicës, po bëjë krahasimin e mëposhtëm.

Para 7 vitesh, jeta ishte realisht më e lehtë në plotësimin e nevojave.

Të gjithë artikujt e konsumit ishin 20 deri 30 % më lirë.

Nafta ishte 120 deri 130 lek për litër, sot 170 deri 180 lek për litër.

Çmimi ì ujit është dyfishuar.

Çmimi ì energjisë elektrike nuk matet sepse shënohet aq sa do kompania dhe nuk e sqaron dot as në gjykatë.

Kuponi për kartë identiteti dhe pasaportë është rritur me 30%.

Taksat e pastrimit, banesës, televizionit, shkollimit, kanë marrë një obezitet vrasës.

Tarifat e programeve universitare, bachelor dhe master, janë veç për xhep qeveritari ose biznesmeni të madh.

Taksa për rrugën e për qarkullimin. Tarifë për konçesionarin.

Interesat e kredive të rraskapitin. Të kursesh pak lekë ( mrekulli kjo), bankat, jo vetëm që nuk të shtojnë interesa, por duan t’ju paguash komision për ruajtjen e tyre.

Në rrugicën e lagjes, nuk ndal dot sepse agjentët e policisë bashkiake, sulen si skiftera të zhvatin një gjobë. Te familja, këto të dhëna, hedhur përciptaz. Biznesi vërtitet në në të tjera procedura torturuese. Këtu punojnë vetëm klasa e përcaktuar tashmë si oligarki. Shtresa e mesme dhe biznesi këtij niveli dhe biznesi familjar, robtohet për mbijetesë. Mos të harrojmë, që është kjo e mesme e cila, konsiderohet si boshti ì shoqërisë.

Jo më kot e ka titullin e nderit. Nëpkupton gërshetimin e shtresave shoqërore dhe stabilitetin në mirëqënie, vlera, pavarësi, traditë dhe ardhmëri. Këtë shtyllë pra, e ka gërryer konkurenca armiqësore dhe politikat represive.

Në qytet, dita nis me stresin e trafikut, betoniereve e kamionëve të rëndë . Ajrin, trotuarin, parkun, ta rrëmben kryetari bashkisë sepse miqtë e tij duhet të ndërtojnë kulla.

Nga ky plan krahasues, arrij në përfundimin se kjo qeveri eshtë varfëruese.

Kjo është pjesa më njerëzore në fakt.

Qeveria është stresuese deri në atak.

Të rinjtë, mosha më vitale, shkollohen ose braktisin studimet dhe largimin kanë ambicien më të madhe.

Rendi dhe siguria në pasiguri të plotë. Lajme të errëta si : Tritoli banesës, biznesit, makinës. E vranë në rrugë, e rrëmbyen në mesditë në mesqytet. Ju futën në banesë, ì dhunuan, ì lidhën. Ju thyen dyqanin, ju vodhën makinën, biçikletën, motorrin.

Droga në plantacione, shkolla, zonën elitare të qytetit.

Prostitution në rrugë, pranë shkollave, pranë operas, mbas xhamisë, në krah të kishës.

Errësirën nuk e shkaktoj unë. I vetmi faji imi është te konstantimi.

Buletinet zyrtare ì raportojnë këto faktmënxyra.

Qeveria ku ndodhet, për çfarë ?

Ah, prezente, sa për t’na kujtuar një barrë më shumë.

Mendoj se, çdo raport, individë apo familje me qeverinë, nuk është harmonik. Edhe para 7 vitesh, nuk kanë qenë vite mjalti, por bashkëjetesë normale. Më saktë një simbiozë e domosdoshme. Populli do qeverinë mbi krye si garanci e gjithë aktivitetit.

Qeveria do popullin e saj si detyrim kushtetues dhe si burim të ardhurash për financim projektesh publike. Parim kryesor dhe pranuar natyrshëm është : Edhe qeveria më e mirë, rëndon mbi shpatullat e qytetarëve të saj.

Sepse ,vetë Zoti, njeriut ì jep ngarkesë aq sa ai të mund të durojë e ta mbajë.

Kjo qeveri nuk rëndon mbi shpatulla, por mbi qafë ,si kular robërues.

Marrëdhënia e sotme në këtë raport është tmerruese dhe denigruese.

Fondet publike shpërdorohen e destinohen për qoka banale ose shërbime, që qytetari më dashamirës ndaj qeverisë, nuk ì prek dot.

Drejtësia në zgrip të thellë. Mjerë kush ka një çështje në gjykim sepse kalendat greke do pres.

Pra, duke e trajtuar realitetin, pa urrejtje, pa pasione, por vetëm në raport me të vërtetën, kupton se zgjidhja më e butë është divorci.

Shpresa se diçka mund të ndryshojë në vitin tjetër, ju përket vetëm atyre, që do jetojnë 700 vjet.

Për njeriun normal, 7 vite, eksperimente, lodhje, stress, pamundësi, janë një shekull qëndresë.

Ky është qëndrimi im, tepër objektiv, qartësisht kundërshtues, për këtë qeveri.

Kategori
Uncategorized

Atë kam ardhur të rrëfehem!

Nga Ismet Drishti/

Një natë kryeministri Edi Rama sheh një ëndërr të keqe dhe çohet nga shtrati qull në djersë. Ëndërra kishte qenë e frikshme!

Shkon ti hudhë një grusht ujë faqeve dhe sheh veten në pasqyrë që ishte zbardhur e bërë meit.

Vendos që të nesërmen që në mëngjes të shkojë e të rrëfehet te një prift megjithëse nuk është besimtar.

Dhe ashtu bën.

Me të dalë nga shtëpia ndalon te kisha e parë që sheh e niset drejt vendit të rrëfimit. Ulet dhe I thotë priftit – Atë kam ardhur të rrëfehem!

– Që kur nuk je rrëfyer biri im – e pyet prifti.

– 30 vjet atë!

Kurioz për këtë njeri prifti kthen kokën ta shohë dhe e njeh menjëherë.

– Mos jeni Edi Rama kryeministri?

– Po atë!

– Ai i Rilindjes?!

– Po atë.

– Më vjen keq bir i perëndisë por unë nuk kam kompetencë t’ju rrëfej. Duhet të shkoni te peshkopi!

Ngrihet Rama dhe niset për te peshkopi. Përsëritet gjithçka. I thotë peshkopit që ka ardhur të rrëfehet.

– Peshkopi e sheh i çuditur dhe e pyet: Mos jeni Edi Rama?

– Po

– Kryeministri i Rilindjes?

– Po po.

– Ai Skënderbeu i Spiropalit?

– Eh po hirësi!

– Më vjen keq bir por nuk kam kompetencë t’ju rrëfej. Duhet të shkoni patjetër në Vatikan!

Tashmë jo veçse i trembur por edhe i çuditur i kërkon menjëherë takim Atit të shenjtë. E pranojnë. Shkon si Papa.

– At i shenjtë kam ardhur të rrëfehem!

– Mos je Edi Rama?

– Po atë!

– Kryeministri i këtij vendit matanë Adriatikut? Ti që ke bërë PPP – të? Ti që ke bërë të ikin nga vendi mbi 500.000 vetë? Ti që ke dalë në foto lakuriq e që shkon në takime me atlete e shallvare?!

– Po atë i shenjtë.

– Më vjen keq bir i perëndisë por unë nuk kam kompetencë t’ju rrëfej. Do zbresësh këtej poshtë e do shkosh deri në fund të tunelit. Aty do i rrëfehesh zotit se prej aty na dëgjon!

Zbret Rama e shkon deri në fund të galerisë. Atje poshtë një kryq i madh dhe Krishti i gozhduar në përmasa reale.

– Zoti im kam ardhur të rrëfehem. Jam…

– Lëre lëre se e di kush je dhe të gjitha çfarë ke bërë e çfarë u ke bërë njerëzve të tu. Të gjithëve u caktoj se sa herë duhet të thonë “Falëmi Mëri” kurse ti duhet tu thuash 1000 herë faleminderit Izraelitëve!

– Izraelitëve zoti im?! Nuk po kuptoj?!

– Izraelitëve që më kanë gozhduar këtu, se të mundja, do kisha zbritur e do të të kisha q…. piiiiiippppppp

Kategori
Uncategorized

Bugajski: Në Ballkan po luhet version i ri i “lojës së madhe” midis Moskës e fuqive perëndimore.

Analisti dhe eksperti amerikan për Ballkanin, Janusz Bugajski konsideron se Perëndimi duhet të përgjigjet shumë më energjikisht ndaj shtrirjes së ndikimit të Rusisë në Ballkan.

Bugajski thekson se në hapësirat e Balklkanit po ndodh lufta për mbizotërim midis Moskës dhe fuqive perëndimore e ngjashme me atë të shekullit të 19-të, ka shkruar ai në sajtin CEPA (Qendra amerikan për analiza të politikës europiane) , transmeton Koha.net.

Ai vlerëson se tani po ndodh versioni i ri i asaj loje të madhe ballkanike, por tani “Moska po përdor subversionet dhe mashtrimet, meqë nuk mund të matet ekonomikisht e ushtarakisht me Perëndimin”.

ka thënë ai, terminët se Rusia e Putinit “po ndërhyn dhe ka ndikim malinj në Siujdhesën e Ballkanit” janë shumë të thjeshta për të shprehur qëllimet e njëmendta të Moskës dhe se për këtë arsye do të mund të zbusë ndjenjën e urgjencës kur bëhet fjalë për përgjigjen e Perëndimit.

Bugajski në tekstin e publikuar në sajtin CEPA shkruan se Kremlini sheh në Ballkan përparësinë strategjike për shkak të realizimit të së paku katër qëllimeve:

I pari, që të shtrihet ndikimi gjeopolitik i Rusisë, për çka si shembull përmend ndikimin e Moskës në qeveritë ballkanike, “angazhimin e saj ushtarak, si në rastin e Serbisë” dhe praninë e saj institucionale;

Qëllimi i i dytë është që Rusia të zvogëlojë rolin e institucioneve perëndimore, që po e bën duke nxitur konflikte, duke çuar kështu në shmangie në përgjigjet ndërkombëtare ndaj këtyre konflikteve;

Një prej tyre, sipas Bugajskit, është ideja për shkëmbim territoresh në negociatat midis Beogradit e Prishtinës, e mbështetur nga Moska dhe disa vende perëndimore, e kundërshtuar nga vende të tjera perëndimore.

Qëllimi i tretë i Moskës është zvogëlimi i pranisë së SHBA në Ballkan, që shpjegohet me kundërshtimin rus dhe minimin e zgjerimit të NATO-s.

Qëllimi i katër i Kremlinit është fitimi i aleatëve të rinj ose aleatëve potencialë, gjë që po e bën përmes ndikimeve ekonomike e energjetike, konsideron Bugajski, transmeton Koha.net.

Në kontekstin e realizimit të këtyre qëllimeve Moska përdor një varg “mjetesh taktike”, ndër të tjera duke promovuar nacionalizmin lokal.

Në favor të pohimit të këtillë, Bugajski përmend Kosovën, anëtarësimin e të cilës në Kombet e Bashkuar po e pengon Rusia me këmbëngulje.

Me qëllim të nxitjes së konflikteve interne atje, Rusia thekson tregimin për serbët si pakicë e diskriminuar, transmeton Koha.net thekse nga shkrimi i Bugajskit.

Kategori
Uncategorized

Ismail Kadare është brand !

Kjo histeria e panevojshme ndaj Kadaresë, është turpëruese !

________________Nga Roland Bejko/

Thënia që askush nuk bëhet dot profet në vendin e vet, është thënie lapidar që i shkon shumë rastit në fjalë.

Dje gjeniu i gjallë i letrave shqipe kishte ditlindjen.

Ismail Kadare mbushi plot 84 vjeç. Me mijra ishin qytetarët shqiptarë që e uruan në rrjetet sociale për një jetë të gjatë dhe pleqëri të bardhë.

Por, më tepër më bënë përshtypje në rrjetet sociale reagimet negative, sharjet dhe anatemimet vulgare, shpesh një fjalor gjirizesh apo edhe “ironitë” pa ironi, e shakatë pa humur që s’ia dolën të na bënin dot për të qeshur.

Mua kjo histeria kolektive që është shfaqur këtë herë mbi Kadarenë më bindi që jetojmë fiks një vit të mbrapshtë.

Në mendimin tim Shqipëria pa Kadarenë do ishte e gjymtuar si një kokë njeriu pa hundë, pa veshë dhe pa tru. Kadareja, Nënë Tereza, Skënderbeu, disa shkrimtarë të tjerë, sopranot e oprerave, sportistët e talentuar etj, (padyshim ka edhe të tjera personalitete të mëdha, por jo kaq të njohura), janë i vetmi moment pozitiv në qarqet kulturore, politike dhe akademike të përbotshme që e bëjnë të njihet pozitivisht Shqipërinë dhe të kihet një farë konsiderate për shqiptarët.

Duhet që të kesh jetuar jashtë dhe të jesh njeri me energji pozitive që të mund ta kuptosh përmasën gjigande reale të Kadaresë.

Ismail Kadare është brand !

Kjo copëz e vogël konformiste e letësisë së tij që ribotohet sot nga individë lokalë nëpër rrjetet sociale nuk e konfondon dot tërësinë e artit dhe nuk e zbeh aspak madhështinë e letërsisë së tij. Bile për mua, është edhe falë kësaj pjezëse konformiste që egziston sot, pra është midis nesh tërësia gjigante e letërsisë së tij, ku nëpërmjet metaforës, alegorisë, dhe stilistikës unike Ismaili, tamam si një Konstandin fantazmë, i lindur nga baladat ballkanike, hipur mbi kalin e bardhë të shpresës ja doli ti çonte botës lajmin se një diktature me fytyrë përbindëshi sundonte shqiptarët, dhe ku absurdi i saj kalonte çdo kufi të imagjinatës njerëzore saqë deri edhe ëndrat e njerëzve dekodoheshin në zyrat e një pallati të veçantë nga qindra punonjësit e saj dhe i sevireshin çdo mëngjes diktatorit në sini të aragjentë si kumte të së keqes që i kërcënonin sundimin e tij.

Ismaili i tregoi botës se shqiptarët sundoheshin nga një regjim i çmendur, ku paranoja e diktatorit dhe shërbëtorëve të tij gjakësorë, veç ëndrave, në netët me hënë dhe pa hënë kontrollonte veç të tjerash deri edhe virgjërinë e viktimave të epshit të kalecëve të sigurimit të shtetit, dhe që për të rritur terrorin mbi masat popullore hiqte zvarrë shesheve të qytetit apo rrugëve të fshatit kufomat e Lul Mazrekëve që kërkonin të jetonin matanë kufirit ëndrën e botës së lirë. Falë letërsisë së tij, çdo i huaj që e kish lexuar Kadarenë, në vitet 80-90 kur vinte në Gjirokastër si turist ishte gati ta shkruante në gur kronikën e një vendi të trishtë, të varfër sa më ska dhe të izoluar në çmendinë e vet. Ç’do lexues i huaj në ato vite falë veprave të Kadaresë ishte në gjendie që historinë e Shqipërisë ta tregonte si një përrallë dimri në dash pranë zjarrit të oxhakut në kështjellat e mbëretëve a princëve evropianë, a në dash duke dëgjuar ndonjë koncert në fund të dimrit me gjëmimin në veshët e tyre të tam-tameve të daulleve të shiut që vinin nga përtej perëndimit të stepave lindore.😀

Ky histerizëm i vonuar, por i shfaqur sot kundër Ismail Kadaresë është zgjedhur fiks në darkën e gabuar, në ditlindjen e tij, enkas për ta bërë pis atë.

Në vitet ’90 ne studentët e asaj kohe e kishim shpresë Kadarenë. Gazetat ku ai shkruante apo jepte imtervistat gjendeshin me mik. Ai na jepte shpresë dhe besim se edhe këtu diktatura komuniste do të rrëzohej si në gjithë vendet e ish bllokut lindor. Ndaj gjatë ditëve të protestës studentore në shkurt të 1991-it, në peticionin tonë ne kërkuam që shtëpia e tij të bëhej shtëpi muze, gjë që u realizua vite më vonë.

Largimi i tij drejt Francës, letrat publike drejtuar Presidentit Miterand, Presidentit Bush, Kancelarit Kohl, Kryeministres Theçer, intervistat në pothuaj të gjitha gazetat dhe televizionet më të njohura botërore rikthyen vëmendjen e kancelarive botërore mbi të fundmin vend në Lindjen komuniste që kishte ende në pushtet diktaturën e cila përpiqej të mbijetonte duke restauruar dhe revizionuar vetveten. Falë mbështetjes së tyre shqiptarët u çuan në këmbë duke ju përgjigjur historisë.

Me azilimin politik të tij në Francë, Ismail Kadareja ia hoqi këtë shans Ramiz Alisë dhe ia prishi planet kastës së tij për ta sunduar në vazhdim Shqipërinë në formën e një regjimi hibrid të tipit jugosllav.( Titist)

Për të gjithë ata që prisnin ndryshimin e madh, Ismail Kadareja nuk konsiderohej si “zëvendësi i Nexhmies” siç përpiqen ta paraqesin sot disa, por si një rreze drite në fund të tunelit të erët.

Ai ishte i qartë. Rregjimi duhej shembur një orë e më parë dhe ishte i bindur se pas kësaj “nuk do të kishte më sapun Lux-i që do ti lante duart e përgjakura të Ledit Makbeth”.

Tjetër gjë ishte qasja që zgjodhi të kishte më pas politika dhe pushteti ndaj bllokut dhe krimeve të komunizmit.

Ismail Kadare për mua dhe për këdo tjetër që ka pasur a ka rastin të depërtojë në mjediset politike dhe intelektuale perëndimore si student, studiues, profesionist, vizitor etj, është dhe mbetet idenditet kombëtar.

Prandaj çdo anonim që “famën” e tij e ka deri te përroi i lagjes e mer përsipër baltosjen e gjeniut të letrave shqipe, më ngjan si ajo miza që zhurmon në vithet e kalit.

Keqardhje që midis sharësve gjej edhe disa miqtë e mi të mirë që inatin me diktaturën e zbrazin kot mbi atë që me romanet dhe aktet e tij publike i hoqi në sytë e botës mbarë petët lakrorit komunist që gatuhej me mishin e viktimave të pafajshme.

Por shqiptarët e duan gjeniun si një qenie utopike, si mbinjeriu, gjysëm perëndi, i pa gabueshëm, pa vese, pa orekse, madie dhe pa seks ndaj edhe zhgënjehen si fëmijë kur sapo marin vesh të vërtetën se edhe ai kryen nevoja fiziologjike si gjithë njerëzit e tjerë. Ky zhgënjim i rebelon.

Kategori
Uncategorized

Nga anëtari i ‘Hakmarrjes për drejtësi’, te kreu i bandës së Mirditës dhe vrasësi i dy biznesmenëve/ Kush janë 5 më të kërkuarit në Shqipëri

2. Altin Arapi (Berzati), i dënuar për vrasje, me burgim të përjetshëm

Altin Arapi, është një prej anëtarëve të bandës ‘’Hakmarrja për Drejtësi”, i cili akuzohet për vrasjen e shoferit të Prokurorit të Përgjithshëm Theodhori Sollaku.  Brukseli refuzoi ekstradimin e Altin Arapit me një vendim ku, ndër të tjera akuzon autoritetet shqiptare se, kanë tentuar të manipulojnë dhe përdorin policinë belge. I njohur si refugjat politik në Belgjikë, Arapi e ka ccuar ccështjen e tij dhe në Gjykatë e Strasburgut, pa mundur dot që të triumfojë, duke mbetur ende në kërkim në shtetin shqiptar.

Policia e Shtetit përmes një njoftimi të dhënë për mediat, ka zbuluar 5 personat më të kërkuar në Shqipëri, ndërsa në ditët në vijim do të publikohen të dhënat e 50 prej tyre.

Këta persona janë të kërkuar për vepra të rënda penale, dhe u janë dhënë dënime në mungesë nga përjetë në 25 vite burg.

Të 5 personat e shpallur në kërkim që janë publikuar sot kanë marrë dënim me burg përjetë.

Policia e Shtetit kërkon edhe bashkëpunimin e qytetarëve që pas çdo publikimi të fotove të personave në kërkim, në rast se disponojnë informacion mbi vendndodhjen e tyre, të njoftojnë në “Komisariatin Dixhital” apo numrin falas 112, duke u siguruar anonimat të plotë dhe reagim të menjëhershëm.

1.  Dritan Syziu (Ndoj) i dënuar me burg përjetë për vrasje

Dritan Syziu, i njohur ndryshe dhe si kreu i bandës së Mirditës, bashkë me disa persona të tjerë qëlluan për vdekje një punonjës policie si dhe plagosën tre të tjerë. Dritan dhe Nikoll Syziu u dënuan me burgim të përjetshëm. Bardhok Syziu u dënua me 15 vjet burgim, ndërsa tre të pandehurit e tjerë Tom Gjoka, Tom Syziu dhe Arjan Reçi u dënuan me nga 14 vjet burgim.

Ngjarja për të cilën u dënuan ka ndodhur Mirditë, ku mbeti i vrarë punonjësi i Policisë Gjon Paçuku. Dritan Syziu, Nikoll Syziu, Bardhok Syziu, Tonin Gjoka e Arjan Reci vendosën që të grabisnin disa pjesë këmbimi për makina në një parking pranë ish-SMT-së së qytetit.

I trembur, roja e parkingut njofton forcat e Policisë për ngjarjen që po ndodhte. Menjëherë në vend paraqiten efektivat e Policisë, të cilët mendonin se kishin të bënin me një vjedhje modeste. Pasi kanë parkuar makinën jashtë SMT-së, i kanë kërkuar anëtarëve të bandës që të dorëzohen

2. Altin Arapi (Berzati), i dënuar për vrasje, me burgim të përjetshëm

Altin Arapi, është një prej anëtarëve të bandës ‘’Hakmarrja për Drejtësi”, i cili akuzohet për vrasjen e shoferit të Prokurorit të Përgjithshëm Theodhori Sollaku.  Brukseli refuzoi ekstradimin e Altin Arapit me një vendim ku, ndër të tjera akuzon autoritetet shqiptare se, kanë tentuar të manipulojnë dhe përdorin policinë belge. I njohur si refugjat politik në Belgjikë, Arapi e ka ccuar ccështjen e tij dhe në Gjykatë e Strasburgut, pa mundur dot që të triumfojë, duke mbetur ende në kërkim në shtetin shqiptar.

3. Eduart Kurti, i dënuar me burgim të përjetshëm për vrasje në bashkëpunim

Kurti, i dënuar në mungesë me burgim të përjetshëm për vrasjen e dy vëllezërve në Tiranë, më 1 dhjetor të vitit 2012, konsiderohet si një nga personat më të rrezikshëm.

Ngjarja për të cilën ai është shpallur fajtor nga Gjykata, ka ndodhur në rrugën “Irfan Tomini”, ku ai ka ekzekutuar me plumb në kokë dy vëllezërit Iglent e Sokol Haxhialiu, brenda makinës së tyre. Menjëherë pas vrasjes, ai është larguar duke u ndihmuar nga një person tjetër dhe që nga ai moment, Policia nuk ka mundur të bjerë në gjurmët e tij.

VELLEZERIT E VRARE

Dy vëllezërit që u ekzekutuan me plumba në kokë mbrëmjen e datës 1 dhjetor 2012 në Tiranë(Iglent Haxhialiu, 44 vjeç, dhe Sokol Haxhialiu, 41 vjeç, që njihej edhe me emrin Nikola) ishin pronarë të disa bizneseve në Tiranë dhe në Vlorë. Vëllezërit nga Berati, prej disa vitesh jetonin në Tiranë në zonën e ish-Bllokut dhe kishin në pronësi 3 apartamentet e katit të gjashtë të një pallati.

Iglenti ishte i martuar dhe në atë kohë dy djemtë e tij ishin njëri 17 dhe tjetri vetëm 1 vjeç. Ndërsa Sokoli (Nikola), i cili ishte duke drejtuar makinën tip “Mazda” me targë TR 9205 S kur ndodhi vrasja, ishte beqar. Viktimat kishin në pronësi një biznes bojërash dhe këtë aktivitet e ushtronin kryesisht në rikonstruksionin e pallateve, kryesisht në zonën e ish-Bllokut, gjithashtu merreshin edhe me shitblerje të pasurive të patundshme.

Ata posedonin edhe një hotel luksoz në zonën e Dhërmiut në Vlorë, paratë për ndërtimin e të cilit dyshohet se ia kishin marrë borxh, autorit të dyshuar të ngjarjes, Eduart Kurti. Prej disa muajsh, Kurti kishte nisur t’ua kujtonte borxhin dhe interesin prej 5 për qind, të shumës 200 mijë dollarë që ata i kishin marrë hua. Për këtë arsye dyshohet të ketë ndodhur edhe krimi i dyfishtë, në makinën me të cilën udhëtonin vëllezërit.

4. Gentian Tako i dënuar përjetë për vrasje me dashje, në lidhje me një krim tjetër. Ai është shpallur në kërkim nga policia e Tiranës për vrasje të ndodhur në kryeqytet.

5. Gëzim Mehmeti i dënuar me burg përjetë për vrasje. Mehmeti akuzohet për një vrasje të ndodhur në qytetin e Vlorës.

Njoftimi i plotë i policisë:

50 personat më të kërkuar në Shqipëri, objekt i punës së Njësisë së Kërkimit.

Në kuadër të punës për kapjen e personave të shpallur në kërkim, nisur nga rrezikshmëria e theksuar e secilit prej personave, bazuar në veprën penale që ka kryer dhe në masën e dënimit të marrë nga gjykatat, duke filluar nga masa më e rëndë, burgim i përjetshëm dhe deri në 25 vjet burgim, është përcaktuar lista me 50 personat më të kërkuar, që do jenë objekt i punës së forcës së posaçme.

Njësia e Kërkimit do të marrë gjithë masat e duhura për realizimin e kërkimit të këtyre personave dhe kapjen e tyre, duke bashkëpunuar me strukturat përkatëse në Drejtoritë Vendore të Policisë, si dhe me strukturat homologe të vendeve evropiane që bëjnë pjesë në rrjetin ENFAST.

Policia e Shtetit është e vendosur për të kapur dhe çuar para drejtësisë të gjithë personat e kërkuar dhe në këtë kuadër kërkon edhe bashkëpunimin e qytetarëve që pas çdo publikimi të  fotove të personave në kërkim, në rast se disponojnë informacion mbi vendndodhjen e tyre, të njoftojnë në “Komisariatin Dixhital” apo numrin falas 112, duke u siguruar anonimat të plotë dhe reagim të menjëhershëm.

(E.K/Faxweb.al)

Kategori
Uncategorized

I dashur shoku Dushan…mos na harro, Nexhmija…

Dushan, thuaji shokëve të Jugosllavisë se shokët shqiptarë ndjekin me besim hapin e tyre dhe kërkojnë çmos që të ndjekin edhe shembullin e tyre heroik.

Me keqardhje të madhe mora vesh largimin tënd nga Shqipnija. Veçanërisht me erdhi keq që nuk mundëm të takohemi para se t’ikje.

Nexhmije Hoxha për Dushan Mugoshën në dy kohë, e vërteta dhe gënjeshtrat e librit të saj

Letra e vitit 1944 dhe libri i vitit 2020

Nga Kastriot Dervishi

Në librin që mban emrin e saj, të mbushur me “përjetime” e “meditime”, Nexhmije Xhuglini (Hoxha) bashkëshortja e diktatorit më mizor e më dëmsjellës në historinë e Shqipëri, ka bërë një avokati të mbushur me gënjeshtra tipike nga ato të Institutit të Studimeve Marksiste-Leniniste.

Meqë komunizmi ishte mashtrim e krim, kësaj i përshtaten këto që hedhur në kartë.

Le të shohim disa episode, të ballafaquara me fakte historike. Dihet se PKSH-në e formuan jugosllavët. Për të ndarë rolin e tyre, historiografia komuniste, njërin e quan burrë të mirë (Miladinin), e tjetrin burrë të keq (Dushanin).

Të gjitha këta që e heqin veten “nacionalçlirimtarë” ishin veçse ushtarë të këtyre dy jugosllavëve mediokër e krejt pa formim e kulturë. Nexhmije Hoxha thotë për Dushan Mugoshën (me pseudonimin “Duqi”) se këtë e dërgoi Aleksandër Rankoviçi sepse “Duqi” ishte “shefi i OZN-as (Drejtoria e Mbrojtjes së Popullit, një strukturë që edhe këta tanët e ngritën në Shqipëri) në Kosovë. Synimi i dërgimit të Mugoshës ishte që të “kontrollonte” Miladin Popoviçin. Mirëpo OZN-a nuk u krijua në vitin 1941, por pas lufte. Së dyti, vendimi për të dërguar Mugoshën u mor në Vitomiricë, e jo nga Rankoviçi. Së treti, ishte Mugosha që kërkoi lirimin e Popoviçit nga kampi i Peqinit, siç edhe u bë. Kur Dushani u largua, Nexhmija i dërgon një letër nostalgjie.

***

Letra e Nexhmije Xhuglinit dërguar Dushan Mugoshës, më 7.5.1944

I dashur shoku Dushan,

Me keqardhje të madhe mora vesh largimin tënd nga Shqipnija. Veçanërisht me erdhi keq që nuk mundëm të takohemi para se t’ikje. Megjithë se kemi ndenjë pak kohë bashkë, e ndjej mungesën tënde në mes tonë, ashtu si edhe shokët tonë më të afërt. 

Sigurisht do të kujtojsh jo vetëm kohën që jetove dhe bashkëpunove gjatë këtyre dy vjetëve e ma, por sigurisht do të marr malli dhe për malet dhe fushat e Shqipëris që i lave me djersë dhe që u pive dhallën apo jo? Jo vetëm ne, por i gjithë populli shqiptar, do të të ketë një mik të dashur të tij e sigurisht kur të sjellë rasti të kthehesh ndonjëherë, në vendin tonë do të shohësh se me punë, do të shpërblejë atë që bëre për shpëtimin dhe naltësimin e tij.

Sigurojmë me bindje të plotë se do të shtojmë, gjithnjë hovin punës, që të formojmë e naltësojmë partinë tonë dhe t’i sigurojmë edhe popullit tonë pushtetin e tij. Vetëm kështu do të shpërblejmë dhe ndihmën tuaj të vlefshme. 

Dushan, thuaji shokëve të Jugosllavisë se shokët shqiptarë ndjekin me besim hapin e tyre dhe kërkojnë çmos që të ndjekin edhe shembullin e tyre heroik.

Thuaj që gjithë populli shqiptar ndjen për popujt e Jugosllavisë dhe për luftën e tyre, një dashuri të madhe. Të gjithëve të fala shoqnore. Mos na harro.

Po të mundesh na kujto me ndonjë copë letër.

Udhë e mbarë dhe u pjekshim për së shpejti në botën e lirë. 

Të fala shoqnore Nexhmija. (Vladimir Dedijer “Il sangue traditto”, 1949, faqe 208 – 209).

Kategori
Uncategorized

Ikonën e vjedhur, Rama ja çon dhuratë Tomi Blerit.

Ikona e grabitur dhuratë Tomi Blerit.

Ikona mbas kurrizit të ish ministrit të brendshem te grabitura me dhunë nga krye hajdutët e shtetit nga galeria personale e koleksionistit Gjergji Thimo, mbasi ju vodh, ja çuan dhuratë T. Blerit.

A duhet të mbajë Toni Bler një Ikonë vjedhur???

Ketu eshte nje drogaxhi, trafikant ikonash ,dhe piktura te vjedhura. Një ish minister me nam për vjedhje ikonash dhe mbjellje masive cannabis,dhe trafikant droge nderkombetar.

Një ministre kulture,qe bashke me keta me siper zhduken rreth 4.000 ikona,dhe piktura te sekuestruara nga Gjergji Thimo ,Si te paligjshme.

Nga 4.000 cope nuk jane as 300 copa .

Mund te me thote njeri se perse Spaku,apo drejtesia nuk verifikon Koqe kokedhimen,qe ne shtepine e tij u pane disa nga ikonat e sekuestruara,Perse Spaku nuk heton se ku i kane derguar keta pisat hajdute ikonat dhe pikturat me vlera marramendase? Po si te jetosh ne Shqiperi,kur dhe te vjedhin,dhe te bejne presion per te vrare dhe familjen?

KY ESHTE KULMI.

JA DHE KRYE KALBESIRA ISH MINISTER I BRENDSHEM SAJMIR TAHIRI SOT NE AKUZE PER TRAFIK NDERKOMBETAR DROGE E GRUPI TE STRUKTURUAR KRIMINAL SI VETE PRISH PROVAT MATERIALE TE NJE HETIMI.

OPERACIONI FASHIST IKONA DT:8 TETOR 2013.MBRAPA TIJ IKONA QE DO I BEHEJ DHURATE ISH KRYEMINISTRIT BRITANIK TONI BLER KESHILLTAR I RAMES (KRISHTI PANTOKRATOR)

SHQIPTARE

JA SI I PERZGJEDH KRYEMINISTRI I SHQIPERISE IKONAT E LIGJESHME E CERTIFIKUARA SHQIPTARE TE GRABITURA NE MUZEUN PRIVAT GJERGJI THIMO….KUR ATO ISHIN NE CILESINE E PROVES MATERIALE NGA PROKURORIA

JA SI TRASPORTONTE ME MAKINE POLICIE IKONAT E KRISHTERIMIT ANTI KRISHTI EDVIN KRISTAQ RAMA.

SI DRU ZJARI.

E VRAFTE ZOTI KALBESIREN.

KY ESHTE PIKTORI DESHTAK QE E BEN UJKUN ME DY VIJA

JA SI I PERZGJEDH KODIKET E IKONAT E MUZEUT PRIVAT THIMO NE OPERACIONIN FASHIST IKONA NE PREZENCE TE POLICISE SE TRAFIKANTIT TE DROGES SAJMIR TAHIRI (ISH MINISTER I BRENDSHEM) KRYEMINISTRI EDVIN KRISTAQ RAMA. DARDAJANI SHQIPTAR

.CFARE DO BEJE : S.P.A.K…????!! B.K.H..???!

Ikona e grabitur dhuratë Tomi Blerit.

Ikona mbas kurrizit të ish ministrit të brendshem te grabitura me dhunë nga krye hajdutët e shtetit nga galeria personale e koleksionistit Gjergji Thimo, mbasi ju vodh, ja çuan dhuratë T. Blerit.

A duhet të mbajë Tomi Bler një Ikonë vjedhur???

Marre nga faqja në FB e koleksionistit korçar, Gjergji Thimjo.

Postime nga Gjergji Thimo…

Kategori
Uncategorized

Haki Çako bëri më 1991/Ndalimin e parë për “fyerje publike” ndaj diktatorit sipas dekretit të “monumenteve”

Nga Kastriot Dervishi

Dekreti nr.7459, datë 22.1.1991 “Për respektimin dhe mbrojtjen e monumenteve që lidhen me historinë kombëtare dhe të simboleve shtetërore”, ndonëse nga ana e jashtme është perceptuar për mbrojtjen e busteve dhe shtatoreve të E.Hoxhës, mbronte atë që mund të konsiderohej “fyerje” e “poshtërim” i figurës së tij. dekreti hyri në fuqi pa u botuar në “Gazeta Zyrtare”. U quajt i mjaftueshëm botimi në shtypin e ditës. Vetëm tre ditë pas miratimit të tij, u ndalua një person. Sipas komunikatës nr.20, datë 26.1.1991 të Ministrisë së Punëve të Brendshme, më 25.1.1991 ishte ndaluar shtetasi Leonard Fisnik Bulku, vjeç 34, sepse “në mënyrë publike” kishte “sharë e fyer figurën e Enver Hoxhës”. Në procesverbalin e mbajtur nga vetë i ndaluari, në të cilin përveç tij ka nënshkruar edhe oficeri i policisë Haki Çako, thuhej: “Sot më datën 25.1.1991, përballë Institutit të Lartë të Arteve, në mënyrë të hapur publike, ka sharë personalitetin e Enver Hoxhës që bie në kundërshtim me dekretin nr.7459, datë 22.1.1991, pika 4. Në fakt pikat 3 dhe 4 të dekretit ishin:

“3-Çdo veprim që ka për qëllim dëmtimin, prishjen ose ndryshimin e objekteve të mësipërme si dhe çdo fyerje ose veprim që poshtëron figurën e personaliteteve të tilla, dënohen me heqje të lirisë nga 6 muaj deri në 3 vjet.

4-Kur veprat e sipërme kryhen nga një grup i organizuar personash, shoqërohen me akte dhune ose prekin rendin publik, për organizatorët e këtyre grupeve dhe për ata që kryejnë veprën, masa e dënimit dyfishohet”.

Kjo e tregonte fare qartë se dekreti ishte pikësëpari për të mbrojtur emrin e E.Hoxhës, i cili në kushtet e reja të vendit, sigurisht do ishte në qendër të sulmeve për krimet e shumta dhe gjendjen e rëndë ekonomike të vendit.

Kategori
Uncategorized

Si e mori Kina koronavirusin nga Kanadaja dhe e ktheu në “armë biologjike”?

Coronavirus Bioweapon

– How China Stole Coronavirus From Canada And Weaponized It

Coronavirus Bioweapon – How China Stole Coronavirus From Canada And Weaponized It

Në mars të vitit 2019, një dërgesë misterioze e Laboratorit Biologjik të Kanadasë përfundoi në Kinë. Incidenti shkaktoi një skandal të madh, me shumë ekspertë dhe agjenci inteligjence që pyesin pse Kanada po dërgonte viruse vdekjeprurëse në Kinë.

Ngjarja u la në harresë më kalimin e kohës, por u risoll me vëmendje pas shpërthimit të virusit vdekjeprurës në Kinë. Dërgesa misterioze nuk ishte asgjë tjetër, veçse disa mostra të viruseve të ndryshme vdekjeprurëse, përfshirë mes tyre edhe koronavirusin që po përhapet me shpejtësi në mbarë globin.

Virusi vdekjeprurës u përfol se e kishte origjinën nga kafshët, por e vërteta mund të jetë shumë e komplikuar se kaq. Shfaqja e këtij virusi është e lidhur jo vetëm me programin e fshehtë të Kinës për krijimin e armëve biologjike, por edhe me Kanadanë.

Si mbërriti koronavirusi në Kinë?

Sipas një investigimi të gazetës “Great India”, Kina e mori koronavirusin nga Kanadaja, me qëllimin e vetëm për ta kthyer në një armë biologjike në laboratorin e saj në Wuhan.

“Pas marrjes së dërgesës misterioze nga Kanadaja, shkencëtarët amerikanë thanë në atë kohë se viruset ishin shumë vdekjeprurës dhe se ishin një armë e mundshme biologjike ”, shkruan “Great India”, një nga mediat më serioze në Azi. “Pas hetimeve, u zbulua se viruset kishin rënë në dorën e agjentëve kinezë që punonin në laboratorin e armëve biologjike në Wuhan.

Katër muaj më vonë në korrik 2019, një grup shkencëtarësh kinezë u dëbuan me forcë nga Laboratori Kanadez i Mikrobiologjisë nën dyshimet për spiunazh. Ky laborator është objekti i vetëm i Kanadasë dhe një nga të paktët në Amerikën e Veriut që mund të trajtojë sëmundjet më vdekjeprurëse në botë, përfshirë Ebolan, SARS-in, apo koronavirusin”, thekson gazeta.

Sipas investigimit, këta shkencëtarë bënë të mundur dërgimin e disa mostrave të koronavirusit në Kinë.  Në Wuhan, qytezën ku u shfaq virusi, që prej vitit nga 2015 është ndërtuar laboratori më i përparuar i Kinës për kërkimin e viruseve, i njohur si Instituti i Virologjisë.

Laboratori është i vetmi vend i deklaruar në Kinë i aftë të punojë me viruse vdekjeprurëse. Kina ka mohuar të ketë ndonjë armë biologjike, por një raport i Departamentit të Shtetit vitin e kaluar zbuloi se qeveria po punonte prej disa vitesh për krijimin e tyre.

Një nga shkencëtaret e përjashtuar, Dr. Xiangguo Qiu bëri të paktën pesë udhëtime gjatë vitit 2018 në Laboratorin e Wuhanit, ku edhe shpërtheu virusi. Pas vizitave të tij, Komisioni Kombëtar i Shëndetësisë të Kinës miratoni nisjen e aktivitete kërkimore për viruset e etheve hemorragjike si Ebola, Nipah dhe Krime-Kongo nga laboratori i Wuhanit.

Si u kthye në “armë” biologjike?

“Rastësisht”, ky laborator është i vendosur vetëm 20 milje larg nga tregu ushqimor i cili është epiqendra e shpërthimit të koronavirusit.  Dany Shoham, një ish oficer i inteligjencës ushtarake izraelite që ka studiuar armët biologjike kineze, thotë se aftësia e virusit për të mbijetuar, por edhe për t’u përhapur tregon se ai u modifikua nga njeriu. “Disa laboratorë në Kinë kanë qenë të angazhuar, për sa i përket kërkimit dhe zhvillimit të armë biologjike,” tha zoti Shoham për gazetën amerikane “Washington Times”.

Sipas tij, ai laboratori i Wuhanit është i kualifikuar për të trajtuar patogjenët më të rrezikshëm.

“Koronavirusi është studiuar në këtë institut, këtë mund ta them me siguri” thotë Shoham.

Ndërkohë studiuesi amerikan James Giordano, bashkëpunëtor i vjetër në Komandën e Operacioneve Speciale të SHBA-së, tha se investimi në rritje i Kinës në bio-shkencë dhe redaktimin e gjeneve përbën jo pak shqetësim se patogjenë të tillë të kthehen  në armë biologjike.

“Kjo mund të nënkuptojë që një mikrob i modifikuar të nxirret jashtë laboratorit, një mikrob për të cilin vetëm Kina ka trajtimin ose vaksinën. Kjo nuk është luftë në vetvete,” tha ai. “Por ajo që po bën Kina është të shfrytëzojë aftësinë për të vepruar si shpëtimtar global”, thekson Giordano.

Sipas tij, programi i Kinës për Armët Biologjike besohet të përfshijë një gamë të plotë të agjentëve kimikë dhe biologjikë dhe një larmi të gjerë të sistemeve të shpërndarjes, duke përfshirë raketa artilerie, bomba ajrore, spërkatëse dhe raketa balistike me rreze të shkurtër.

“Akademia e Shkencave Mjekësore Ushtarake të Kinës me të vërtetë zbuloi një  vaksinë kundër Ebolas të quajtur JK-05, por nuk ka zbuluar asnjë detaj se si mundi ta zbulonte, duke nxitur spekulimet se virusi i Ebolas mund të ketë pjesë e arsenalit të luftës biologjike  të Kinës”, thotë nga ana tjetër Shoham.

Ebola klasifikohet si një agjent bioterrorizmi i “kategorisë A”, që do të thotë se mund të transmetohet lehtësisht nga një person në person dhe mund të rezultojë në nivele të larta vdekjesh dhe “mund të shkaktojë panik”. Sipas Shoham, koronavirusi edhe më shumë i rrezikshëm.

Programi i Kinës për Armët Biologjike besohet të jetë në një fazë të përparuar që përfshin hulumtime dhe aftësi armatimi. Laboratori në Wuhan është tani për tani depoja më e madhe e të dhënave gjenetike të Kinës dhe çdo rrjedhje nga ky laborator mund të kthehej në rrezik kombëtar.

I pyetur nëse koronavirusi i ri mund të jetë përhapur si pasojë e një rrjedhjeje laboratorike, Shoham thotë se shpërthimi i virusit mund të ndodhë qoftë si rrjedhje, qoftë si një infeksion i një personi që mund të ketë hyrë dhe dalë jashtë objektit në fjalë.

“Por në këtë pikë, nuk kam dyshim se koronavirusi ka dalë nga ky laborator”, thotë ai. “Pyetja e vetmë është përse?”

Coronavirus Bioweapon – How China Stole Coronavirus From Canada And Weaponized It

&&&&&

Coronavirus Bioweapon – How China Stole Coronavirus From Canada And Weaponized It

By GreatGameIndia –

January 26, 2020

Last year a mysterious shipment was caught smuggling Coronavirus from Canada. It was traced to Chinese agents working at a Canadian lab. Subsequent investigation by GreatGameIndia linked the agents to Chinese Biological Warfare Program from where the virus is suspected to have leaked causing the Wuhan Coronavirus outbreak.

Contents [hide]

1 The Saudi SARS Sample

2 The Canadian Lab

3 Chinese Biological Espionage

4 Xiangguo Qiu – The Chinese Bio-Warfare Agent

4.1 Infiltrating the Canadian Lab

5 The Wuhan Coronavirus

6 Coronavirus Bioweapon

7 China’s Biological Warfare Program

7.1 Weaponizing Biotech

<img class=”size-full wp-image-11245″ src=”https://i0.wp.com/greatgameindia.com/wp-content/uploads/2020/01/Coronavirus-Bioweapon.jpg?resize=696%2C464&#8243; alt=”Coronavirus Bioweapon” width=”696″ height=”464″ srcset=”https://i0.wp.com/greatgameindia.com/wp-content/uploads/2020/01/Coronavirus-Bioweapon.jpg?w=800&amp;ssl=1 800w, https://i0.wp.com/greatgameindia.com/wp-content/uploads/2020/01/Coronavirus-Bioweapon.jpg?resize=300%2C200&amp;ssl=1 300w, https://i0.wp.com/greatgameindia.com/wp-content/uploads/2020/01/Coronavirus-Bioweapon.jpg?resize=768%2C512&amp;ssl=1 768w, https://i0.wp.com/greatgameindia.com/wp-content/uploads/2020/01/Coronavirus-Bioweapon.jpg?resize=696%2C464&amp;ssl=1 696w, https://i0.wp.com/greatgameindia.com/wp-content/uploads/2020/01/Coronavirus-Bioweapon.jpg?resize=630%2C420&amp;ssl=1 630w” sizes=”(max-width: 696px) 100vw, 696px” data-recalc-dims=”1″ />

Coronavirus Bioweapon – How Chinese agents stole Coronavirus from Canada and weaponized it into a Bioweapon

The Saudi SARS Sample

On June 13, 2012 a 60-year-old Saudi man was admitted to a private hospital in Jeddah, Saudi Arabia, with a 7-day history of fever, cough, expectoration, and shortness of breath. He had no history of cardiopulmonary or renal disease, was receiving no long-term medications, and did not smoke.

Egyptian virologist Dr. Ali Mohamed Zaki isolated and identified a previously unknown coronavirus from his lungs. After routine diagnostics failed to identify the causative agent, Zaki contacted Ron Fouchier, a leading virologist at the Erasmus Medical Center (EMC) in Rotterdam, the Netherlands, for advice. 

<img class=”wp-image-11254 size-large” src=”https://i0.wp.com/greatgameindia.com/wp-content/uploads/2020/01/Abnormalities-on-Chest-Imaging-of-the-Saudi-patient-infected-with-Coronavirus.jpg?resize=443%2C1024&#8243; alt=”Abnormalities on Chest Imaging of the Saudi patient infected with Coronavirus” width=”443″ height=”1024″ srcset=”https://i0.wp.com/greatgameindia.com/wp-content/uploads/2020/01/Abnormalities-on-Chest-Imaging-of-the-Saudi-patient-infected-with-Coronavirus.jpg?resize=443%2C1024&amp;ssl=1 443w, https://i0.wp.com/greatgameindia.com/wp-content/uploads/2020/01/Abnormalities-on-Chest-Imaging-of-the-Saudi-patient-infected-with-Coronavirus.jpg?resize=130%2C300&amp;ssl=1 130w, https://i0.wp.com/greatgameindia.com/wp-content/uploads/2020/01/Abnormalities-on-Chest-Imaging-of-the-Saudi-patient-infected-with-Coronavirus.jpg?resize=182%2C420&amp;ssl=1 182w, https://i0.wp.com/greatgameindia.com/wp-content/uploads/2020/01/Abnormalities-on-Chest-Imaging-of-the-Saudi-patient-infected-with-Coronavirus.jpg?w=553&amp;ssl=1 553w” sizes=”(max-width: 443px) 100vw, 443px” data-recalc-dims=”1″ />

Abnormalities on Chest Imaging of the Saudi patient infected with Coronavirus. Shown are chest radiographs of the patient on the day of admission (Panel A) and 2 days later (Panel B) and computed tomography (CT) 4 days after admission (Panel C).

Fouchier sequenced the virus from a sample sent by Zaki. Fouchier used a broad-spectrum “pan-coronavirus” real-time polymerase chain reaction (RT-PCR) method to test for distinguishing features of a number of known coronaviruses known to infect humans.

<img class=”size-large wp-image-11206″ src=”https://i0.wp.com/greatgameindia.com/wp-content/uploads/2020/01/Canadian-Lab-Acquires-Coronavirus-Sample.jpeg?resize=696%2C480&#8243; alt=”Canadian Lab Acquires Coronavirus Sample” width=”696″ height=”480″ srcset=”https://i0.wp.com/greatgameindia.com/wp-content/uploads/2020/01/Canadian-Lab-Acquires-Coronavirus-Sample.jpeg?resize=1024%2C706&amp;ssl=1 1024w, https://i0.wp.com/greatgameindia.com/wp-content/uploads/2020/01/Canadian-Lab-Acquires-Coronavirus-Sample.jpeg?resize=300%2C207&amp;ssl=1 300w, https://i0.wp.com/greatgameindia.com/wp-content/uploads/2020/01/Canadian-Lab-Acquires-Coronavirus-Sample.jpeg?resize=768%2C529&amp;ssl=1 768w, https://i0.wp.com/greatgameindia.com/wp-content/uploads/2020/01/Canadian-Lab-Acquires-Coronavirus-Sample.jpeg?resize=100%2C70&amp;ssl=1 100w, https://i0.wp.com/greatgameindia.com/wp-content/uploads/2020/01/Canadian-Lab-Acquires-Coronavirus-Sample.jpeg?resize=218%2C150&amp;ssl=1 218w, https://i0.wp.com/greatgameindia.com/wp-content/uploads/2020/01/Canadian-Lab-Acquires-Coronavirus-Sample.jpeg?resize=696%2C480&amp;ssl=1 696w, https://i0.wp.com/greatgameindia.com/wp-content/uploads/2020/01/Canadian-Lab-Acquires-Coronavirus-Sample.jpeg?resize=1068%2C736&amp;ssl=1 1068w, https://i0.wp.com/greatgameindia.com/wp-content/uploads/2020/01/Canadian-Lab-Acquires-Coronavirus-Sample.jpeg?resize=609%2C420&amp;ssl=1 609w, https://i0.wp.com/greatgameindia.com/wp-content/uploads/2020/01/Canadian-Lab-Acquires-Coronavirus-Sample.jpeg?w=1200&amp;ssl=1 1200w” sizes=”(max-width: 696px) 100vw, 696px” data-recalc-dims=”1″ />

This undated file image released by the British Health Protection Agency shows an electron microscope image of a coronavirus, part of a family of viruses that cause ailments including the common cold and SARS, which was first identified in the Middle East. HANDOUT/THE ASSOCIATED PRESS

This Coronavirus sample was acquired by Scientific Director Dr. Frank Plummer of Canada’s National Microbiology Laboratory (NML) in Winnipeg directly from Fouchier, who received it from Zaki. This virus was reportedly stolen from the Canadian lab by Chinese agents.

The Canadian Lab

Coronavirus arrived at Canada’s NML Winnipeg facility on May 4, 2013 from the Dutch lab. The Canadian lab grew up stocks of the virus and used it to assess diagnostic tests being used in Canada. Winnipeg scientists worked to see which animal species can be infected with the new virus.

<img width=”800″ height=”533″ src=’https://i0.wp.com/greatgameindia.com/wp-content/uploads/2019/04/India-in-Cognitive-Dissonance-Book-by-GreatGameIndia.jpg?fit=800%2C533&ssl=1&#8242; alt=’India in Cognitive Dissonance Book by GreatGameIndia’ srcset=’https://i0.wp.com/greatgameindia.com/wp-content/uploads/2019/04/India-in-Cognitive-Dissonance-Book-by-GreatGameIndia.jpg?w=800&ssl=1 800w, https://i0.wp.com/greatgameindia.com/wp-content/uploads/2019/04/India-in-Cognitive-Dissonance-Book-by-GreatGameIndia.jpg?resize=300%2C200&ssl=1 300w, https://i0.wp.com/greatgameindia.com/wp-content/uploads/2019/04/India-in-Cognitive-Dissonance-Book-by-GreatGameIndia.jpg?resize=768%2C512&ssl=1 768w, https://i0.wp.com/greatgameindia.com/wp-content/uploads/2019/04/India-in-Cognitive-Dissonance-Book-by-GreatGameIndia.jpg?resize=696%2C464&ssl=1 696w, https://i0.wp.com/greatgameindia.com/wp-content/uploads/2019/04/India-in-Cognitive-Dissonance-Book-by-GreatGameIndia.jpg?resize=630%2C420&ssl=1 630w’ sizes='(max-width: 696px) 100vw, 696px’ style=”display: inline-block;”/>

Aldrig tillräckligt med sömn?

Hitta nyckeln till en hälsosam sömn. Läs

mer om de verkliga orsakerna till…

God Natt Sömn

Öppna

Research was done in conjunction with the Canadian Food Inspection Agency’s national lab, the National Centre for Foreign Animal Diseases which is housed in the same complex as the National Microbiology Laboratory.

<img class=”size-large wp-image-11259″ src=”https://i0.wp.com/greatgameindia.com/wp-content/uploads/2020/01/National-Microbiology-Laboratory-Canada.jpg?resize=696%2C459&#8243; alt=”National Microbiology Laboratory, Canada” width=”696″ height=”459″ srcset=”https://i0.wp.com/greatgameindia.com/wp-content/uploads/2020/01/National-Microbiology-Laboratory-Canada.jpg?resize=1024%2C675&amp;ssl=1 1024w, https://i0.wp.com/greatgameindia.com/wp-content/uploads/2020/01/National-Microbiology-Laboratory-Canada.jpg?resize=300%2C198&amp;ssl=1 300w, https://i0.wp.com/greatgameindia.com/wp-content/uploads/2020/01/National-Microbiology-Laboratory-Canada.jpg?resize=768%2C506&amp;ssl=1 768w, https://i0.wp.com/greatgameindia.com/wp-content/uploads/2020/01/National-Microbiology-Laboratory-Canada.jpg?resize=1536%2C1013&amp;ssl=1 1536w, https://i0.wp.com/greatgameindia.com/wp-content/uploads/2020/01/National-Microbiology-Laboratory-Canada.jpg?resize=696%2C459&amp;ssl=1 696w, https://i0.wp.com/greatgameindia.com/wp-content/uploads/2020/01/National-Microbiology-Laboratory-Canada.jpg?resize=1068%2C704&amp;ssl=1 1068w, https://i0.wp.com/greatgameindia.com/wp-content/uploads/2020/01/National-Microbiology-Laboratory-Canada.jpg?resize=637%2C420&amp;ssl=1 637w, https://i0.wp.com/greatgameindia.com/wp-content/uploads/2020/01/National-Microbiology-Laboratory-Canada.jpg?resize=1920%2C1266&amp;ssl=1 1920w, https://i0.wp.com/greatgameindia.com/wp-content/uploads/2020/01/National-Microbiology-Laboratory-Canada.jpg?w=2048&amp;ssl=1 2048w, https://i0.wp.com/greatgameindia.com/wp-content/uploads/2020/01/National-Microbiology-Laboratory-Canada.jpg?w=1392 1392w” sizes=”(max-width: 696px) 100vw, 696px” data-recalc-dims=”1″ />

The National Microbiology Lab (The Canadian Science Centre for Human and Animal Health) on Arlington St. in Winnipeg. Wayne Glowacki/Winnipeg Free Press Oct.22 2014

NML has a long history of offering comprehensive testing services for coronaviruses. It isolated and provided the first genome sequence of the SARS coronavirus and identified another coronavirus NL63 in 2004.

This Winnipeg based Canadian lab was targeted by Chinese agents in what could be termed as Biological Espionage.

Chinese Biological Espionage

In March 2019, in mysterious event a shipment of exceptionally virulent viruses from Canada’s NML ended up in China. The event caused a major scandal with Bio-warfare experts questioning why Canada was sending lethal viruses to China. Scientists from NML said the highly lethal viruses were a potential bio-weapon.

Following investigation, the incident was traced to Chinese agents working at NML. Four months later in July 2019, a group of Chinese virologists were forcibly dispatched from the Canadian National Microbiology Laboratory (NML). The NML is Canada’s only level-4 facility and one of only a few in North America equipped to handle the world’s deadliest diseases, including Ebola, SARS, Coronavirus, etc.

CBC News: The National

609K subscribers

Chinese researcher removed from Canada’s only level-4 lab

<div class=”player-unavailable”><h1 class=”message”>An error occurred.</h1><div class=”submessage”><a href=”http://www.youtube.com/watch?v=g7fWLs6pl78&#8243; target=”_blank”>Try watching this video on http://www.youtube.com</a>, or enable JavaScript if it is disabled in your browser.</div></div>

Xiangguo Qiu – The Chinese Bio-Warfare Agent

The NML scientist who was escorted out of the Canadian lab along with her husband, another biologist, and members of her research team is believed to be a Chinese Bio-Warfare agent Xiangguo Qiu. Qiu was the head of the Vaccine Development and Antiviral Therapies Section in the Special Pathogens Program at Canada’s NML.

Xiangguo Qiu is an outstanding Chinese scientist born in Tianjin. She primarily received her medical doctor degree from Hebei Medical University in China in 1985 and came to Canada for graduate studies in 1996. Later on, she was affiliated with the Institute of Cell Biology and the Department of Pediatrics and Child Health of the University of Manitoba, Winnipeg, not engaged with studying pathogens. 

<img class=”size-full wp-image-11233″ src=”https://i0.wp.com/greatgameindia.com/wp-content/uploads/2020/01/Dr.-Xiangguo-Qiu-Chinese-Biological-Warfare-Agent.jpeg?resize=696%2C392&#8243; alt=”Dr. Xiangguo Qiu – Chinese Biological Warfare Agent” width=”696″ height=”392″ srcset=”https://i0.wp.com/greatgameindia.com/wp-content/uploads/2020/01/Dr.-Xiangguo-Qiu-Chinese-Biological-Warfare-Agent.jpeg?w=719&amp;ssl=1 719w, https://i0.wp.com/greatgameindia.com/wp-content/uploads/2020/01/Dr.-Xiangguo-Qiu-Chinese-Biological-Warfare-Agent.jpeg?resize=300%2C169&amp;ssl=1 300w, https://i0.wp.com/greatgameindia.com/wp-content/uploads/2020/01/Dr.-Xiangguo-Qiu-Chinese-Biological-Warfare-Agent.jpeg?resize=696%2C392&amp;ssl=1 696w” sizes=”(max-width: 696px) 100vw, 696px” data-recalc-dims=”1″ />

Dr. Xiangguo Qiu, the Chinese Biological Warfare Agent working at the National Microbiology Laboratory, Canada

But a shift took place, somehow. Since 2006, she has been studying powerful viruses in Canada’s NML. The viruses shipped from the NML to China were studied by her in 2014, for instance (together with the viruses Machupo, Junin, Rift Valley Fever, Crimean-Congo Hemorrhagic Fever and Hendra).

Infiltrating the Canadian Lab

Dr. Xiangguo Qiu is married to another Chinese scientist – Dr. Keding Cheng, also affiliated with the NML, specifically the “Science and Technology Core”. Dr. Cheng is primarily a bacteriologist who shifted to virology. The couple is responsible for infiltrating Canada’s NML with many Chinese agents as students from a range of Chinese scientific facilities directly tied to China’s Biological Warfare Program, namely:

1 Institute of Military Veterinary, Academy of Military Medical Sciences, Changchun

2 Center for Disease Control and Prevention, Chengdu Military Region

3

Single-Cell Analysis In Your…
Groundbreaking live cell imaging &

4 analysis by Phase Holographic Imaging…

Phase Holographic Imaging

Open

5 Wuhan Institute of Virology, Chinese Academy of Sciences, Hubei

6 Institute of Microbiology, Chinese Academy of Sciences, Beijing

<img class=”size-large wp-image-11215″ src=”https://i1.wp.com/greatgameindia.com/wp-content/uploads/2020/01/Chinese-Researchers-Caught-Stealing-Coronavirus-From-Canadian-Lab.jpg?resize=696%2C480&#8243; alt=”Chinese Researchers Caught Stealing Coronavirus From Canadian Lab” width=”696″ height=”480″ srcset=”https://i1.wp.com/greatgameindia.com/wp-content/uploads/2020/01/Chinese-Researchers-Caught-Stealing-Coronavirus-From-Canadian-Lab.jpg?resize=1024%2C706&amp;ssl=1 1024w, https://i1.wp.com/greatgameindia.com/wp-content/uploads/2020/01/Chinese-Researchers-Caught-Stealing-Coronavirus-From-Canadian-Lab.jpg?resize=300%2C207&amp;ssl=1 300w, https://i1.wp.com/greatgameindia.com/wp-content/uploads/2020/01/Chinese-Researchers-Caught-Stealing-Coronavirus-From-Canadian-Lab.jpg?resize=768%2C530&amp;ssl=1 768w, https://i1.wp.com/greatgameindia.com/wp-content/uploads/2020/01/Chinese-Researchers-Caught-Stealing-Coronavirus-From-Canadian-Lab.jpg?resize=100%2C70&amp;ssl=1 100w, https://i1.wp.com/greatgameindia.com/wp-content/uploads/2020/01/Chinese-Researchers-Caught-Stealing-Coronavirus-From-Canadian-Lab.jpg?resize=218%2C150&amp;ssl=1 218w, https://i1.wp.com/greatgameindia.com/wp-content/uploads/2020/01/Chinese-Researchers-Caught-Stealing-Coronavirus-From-Canadian-Lab.jpg?resize=696%2C480&amp;ssl=1 696w, https://i1.wp.com/greatgameindia.com/wp-content/uploads/2020/01/Chinese-Researchers-Caught-Stealing-Coronavirus-From-Canadian-Lab.jpg?resize=1068%2C737&amp;ssl=1 1068w, https://i1.wp.com/greatgameindia.com/wp-content/uploads/2020/01/Chinese-Researchers-Caught-Stealing-Coronavirus-From-Canadian-Lab.jpg?resize=609%2C420&amp;ssl=1 609w, https://i1.wp.com/greatgameindia.com/wp-content/uploads/2020/01/Chinese-Researchers-Caught-Stealing-Coronavirus-From-Canadian-Lab.jpg?w=1280&amp;ssl=1 1280w” sizes=”(max-width: 696px) 100vw, 696px” data-recalc-dims=”1″ />

Sources say Xiangguo Qiu and her husband Keding Cheng were escorted from the National Microbiology Lab in Winnipeg on July 5, 2019. Since then, the University of Manitoba has ended their appointments, reassigned her graduate students, and cautioned staff, students and faculty about traveling to China. (Governor General’s Innovation Awards)

All of the above four mentioned Chinese Biological Warfare facilities collaborated with Dr. Xiangguo Qiu within the context of Ebola virus, the Institute of Military Veterinary joined a study on the Rift Valley fever virus too, while the Institute of Microbiology joined a study on Marburg virus. Noticeably, the drug used in the latter study – Favipiravir – has been earlier tested successfully by the Chinese Academy of Military Medical Sciences, with the designation JK-05 (originally a Japanese patent registered in China already in 2006), against Ebola and additional viruses.

However, the studies by Dr. Qiu are considerably more advanced and apparently vital for the Chinese biological weapons development in case Coronavirus, Ebola, Nipah, Marburg or Rift Valley fever viruses are included therein.

The Canadian investigation is ongoing and questions remain whether previous shipments to China of other viruses or other essential preparations, took place from 2006 to 2018, one way or another.

<img class=”size-large wp-image-11220″ src=”https://i0.wp.com/greatgameindia.com/wp-content/uploads/2020/01/Dr.-Xiangguo-Qiu-with-her-team-at-Canadas-National-Microbiology-Laboratory.jpg?resize=696%2C388&#8243; alt=”Dr. Xiangguo Qiu with her team at Canada’s National Microbiology Laboratory” width=”696″ height=”388″ srcset=”https://i0.wp.com/greatgameindia.com/wp-content/uploads/2020/01/Dr.-Xiangguo-Qiu-with-her-team-at-Canadas-National-Microbiology-Laboratory.jpg?resize=1024%2C571&amp;ssl=1 1024w, https://i0.wp.com/greatgameindia.com/wp-content/uploads/2020/01/Dr.-Xiangguo-Qiu-with-her-team-at-Canadas-National-Microbiology-Laboratory.jpg?resize=300%2C167&amp;ssl=1 300w, https://i0.wp.com/greatgameindia.com/wp-content/uploads/2020/01/Dr.-Xiangguo-Qiu-with-her-team-at-Canadas-National-Microbiology-Laboratory.jpg?resize=768%2C428&amp;ssl=1 768w, https://i0.wp.com/greatgameindia.com/wp-content/uploads/2020/01/Dr.-Xiangguo-Qiu-with-her-team-at-Canadas-National-Microbiology-Laboratory.jpg?resize=696%2C388&amp;ssl=1 696w, https://i0.wp.com/greatgameindia.com/wp-content/uploads/2020/01/Dr.-Xiangguo-Qiu-with-her-team-at-Canadas-National-Microbiology-Laboratory.jpg?resize=1068%2C596&amp;ssl=1 1068w, https://i0.wp.com/greatgameindia.com/wp-content/uploads/2020/01/Dr.-Xiangguo-Qiu-with-her-team-at-Canadas-National-Microbiology-Laboratory.jpg?resize=753%2C420&amp;ssl=1 753w, https://i0.wp.com/greatgameindia.com/wp-content/uploads/2020/01/Dr.-Xiangguo-Qiu-with-her-team-at-Canadas-National-Microbiology-Laboratory.jpg?w=1280&amp;ssl=1 1280w” sizes=”(max-width: 696px) 100vw, 696px” data-recalc-dims=”1″ />

Dr. Gary Kobinger, former chief of special pathogens (right), and Dr. Xiangguo Qiu, research scientist (second from right) met with Dr. Kent Brantly and Dr. Linda Mobula, assistant professor at Johns Hopkins School of Medicine and the physician who administered ZMapp to Brantly in Liberia when he was infected with Ebola during the 2014-16 outbreak. (Submitted by Health Canada)

Dr. Xiangguo Qiu also collaborated in 2018 with three scientists from the US Army Medical Research Institute of Infectious Diseases, Maryland, studying post-exposure immunotherapy for two Ebola viruses and Marburg virus in monkeys; a study supported by the US Defense Threat Reduction Agency.

The Wuhan Coronavirus

Dr. Xiangguo Qiu made at least five trips over the school year 2017-18 to the above mentioned Wuhan National Biosafety Laboratory of the Chinese Academy of Sciences, which was certified for BSL4 in January 2017. Moreover, in August 2017, the National Health Commission of China approved research activities involving Ebola, Nipah, and Crimean-Congo hemorrhagic fever viruses at the Wuhan facility.

Coincidentally, the Wuhan National Biosafety Laboratory is located only 20 miles away from the Huanan Seafood Market which is the epicenter of the Coronavirus outbreak dubbed the Wuhan Coronavirus.

<img class=”size-full wp-image-11251″ src=”https://i1.wp.com/greatgameindia.com/wp-content/uploads/2020/01/The-Wuhan-National-Biosafety-Laboratory-is-located-about-20-miles-away-from-the-Huanan-Seafood-Market-.jpg?resize=634%2C363&#8243; alt=”The Wuhan National Biosafety Laboratory is located about 20 miles away from the Huanan Seafood Market” width=”634″ height=”363″ srcset=”https://i1.wp.com/greatgameindia.com/wp-content/uploads/2020/01/The-Wuhan-National-Biosafety-Laboratory-is-located-about-20-miles-away-from-the-Huanan-Seafood-Market-.jpg?w=634&amp;ssl=1 634w, https://i1.wp.com/greatgameindia.com/wp-content/uploads/2020/01/The-Wuhan-National-Biosafety-Laboratory-is-located-about-20-miles-away-from-the-Huanan-Seafood-Market-.jpg?resize=300%2C172&amp;ssl=1 300w” sizes=”(max-width: 634px) 100vw, 634px” data-recalc-dims=”1″ />

The Wuhan National Biosafety Laboratory is located just about 20 miles away from the Huanan Seafood Market, the epicenter of Coronavirus outbreak

The Wuhan National Biosafety Laboratory is housed at the Chinese military facility Wuhan Institute of Virology linked to China’s Biological Warfare Program. It was the first ever lab in the country designed to meet biosafety-level-4 (BSL-4) standards – the highest biohazard level, meaning that it would be qualified to handle the most dangerous pathogens. 

In January 2018, the lab was operational ‘for global experiments on BSL-4 pathogens,’ wrote Guizhen Wu in the journal Biosafety and Health. ‘After a laboratory leak incident of SARS in 2004, the former Ministry of Health of China initiated the construction of preservation laboratories for high-level pathogens such as SARS, coronavirus, and pandemic influenza virus,’ wrote Guizhen Wu.

Coronavirus Bioweapon

The Wuhan institute has studied coronaviruses in the past, including the strain that causes Severe Acute Respiratory Syndrome, or SARS, H5N1 influenza virus, Japanese encephalitis, and dengue. Researchers at the institute also studied the germ that causes anthrax – a biological agent once developed in Russia.

“Coronaviruses (particularly SARS) have been studied in the institute and are probably held therein,” said Dany Shoham, a former Israeli military intelligence officer who has studied Chinese biowarfare. He said. “SARS is included within the Chinese BW program, at large, and is dealt with in several pertinent facilities.”

Feel the difference

Technologically advanced saddle half pad

Winderen – Back Protect Solution

WINDEREN

LEARN MORE

James Giordano, a neurology professor at Georgetown University and senior fellow in Biowarfare at the U.S. Special Operations Command, said China’s growing investment in bio-science, looser ethics around gene-editing and other cutting-edge technology and integration between government and academia raise the spectre of such pathogens being weaponized. 

That could mean an offensive agent, or a modified germ let loose by proxies, for which only China has the treatment or vaccine. “This is not warfare, per se,” he said. “But what it’s doing is leveraging the capability to act as global saviour, which then creates various levels of macro and micro economic and bio-power dependencies.”

China’s Biological Warfare Program

In a 2015 academic paper, Shoham – of Bar-Ilan’s Begin-Sadat Center for Strategic Studies – asserts that more than 40 Chinese facilities are involved in bio-weapon production.

GreatGameIndia

@GreatGameIndia

China’s Biological Warfare Program is believed to include full range of traditional chemical & biological agents with a wide variety of delivery systems including artillery rockets, aerial bombs, sprayers, and short-range ballistic missiles. #coronarovirus

http://

greatgameindia.com/chinas-biologi

cal-warfare-program/ 

China’s Biological Warfare Program | GreatGameIndia

China’s Biological Warfare Program is believed to be in an advanced stage that includes research and development, production and weaponization capabilities.

greatgameindia.com

China’s Academy of Military Medical Sciences actually developed an Ebola drug – called JK-05 — but little has been divulged about it or the defence facility’s possession of the virus, prompting speculation its Ebola cells are part of China’s bio-warfare arsenal, Shoham told the National Post.

Ebola is classified as a “category A” bioterrorism agent by the U.S. Centers for Disease Control and Prevention, meaning it could be easily transmitted from person to person, would result in high death rates and “might cause panic.” The CDC lists Nipah as a category C substance, a deadly emerging pathogen that could be engineered for mass dissemination.

China’s Biological Warfare Program is believed to be in an advanced stage that includes research and development, production and weaponization capabilities. Its current inventory is believed to include the full range of traditional chemical and biological agents with a wide variety of delivery systems including artillery rockets, aerial bombs, sprayers, and short-range ballistic missiles.

Weaponizing Biotech

China’s national strategy of military-civil fusion has highlighted biology as a priority, and the People’s Liberation Army could be at the forefront of expanding and exploiting this knowledge.

GreatGameIndia

@GreatGameIndia

Weaponizing Biotech – China’s War for Biological Dominance#coronoavirus

http://

greatgameindia.com/weaponizing-bi

otech-chinas-war-for-biological-dominance/ 

Weaponizing Biotech – China’s War for Biological Dominance | GreatGameIndia

China is sponsoring research on weaponizing Biotech in preparation for a New Domain of Warfare – a part of China’s War for Biological Dominance

greatgameindia.com

See GreatGameIndia’s other Tweets

The PLA is pursuing military applications for biology and looking into promising intersections with other disciplines, including brain science, supercomputing, and artificial intelligence. Since 2016, the Central Military Commission has funded projects on military brain science, advanced biomimetic systems, biological and biomimetic materials, human performance enhancement, and “new concept” biotechnology.

In 2016, an AMMS doctoral researcher published a dissertation, “Research on the Evaluation of Human Performance Enhancement Technology,” which characterized CRISPR-Cas as one of three primary technologies that might boost troops’ combat effectiveness. The supporting research looked at the effectiveness of the drug Modafinil, which has applications in cognitive enhancement; and at transcranial magnetic stimulation, a type of brain stimulation, while also contending that the “great potential” of CRISPR-Cas as a “military deterrence technology in which China should “grasp the initiative” in development.

In 2016, the potential strategic value of genetic information led the Chinese government to launch the National Genebank, which intends to become the world’s largest repository of such data. It aims to “develop and utilize China’s valuable genetic resources, safeguard national security in bioinformatics, and enhance China’s capability to seize the strategic commanding heights” in the domain of Biotechnology Warfare.

Chinese military’s interest in biology as an emerging domain of warfare is guided by strategists who talk about potential “genetic weapons” and the possibility of a “bloodless victory.”

We need your support to carry on our independent and investigative research based journalism on the external and internal threats facing India. Your contribution however small helps us keep afloat. Kindly consider donating to GreatGameIndia.

Donate to GreatGameIndia

Shelley Kasli for GreatGameIndia, a journal on Geopolitics and International Relations. Get to know the Geopolitical threats India is facing in our exclusive book India in Cognitive Dissonance. Past magazine issues can be accessed from the Archives section.

Read more on Chinese Biological and Chemical warfare activities against India in our exclusive History of Narco-Terrorism issue.

Send in your tips and submissions by filling out this form or write to us directly at the email provided. Join us on WhatsApp for more intel and updates.

Kategori
Uncategorized

Ti nuk paske qenë i vdekur, baba?! Rrëfimi prekës I ish-studentit të BS Foto Proko:

Takimi im me bashkëshorten pas 32 vjetësh në Moskë.

Rrëfimi prekës I ish-studentit të BS Foto Proko:

 Si na larguan nga Rusia, pas prishjes së mardhënieve, ndarja nga gruaja dhe vajza 2 muajshe dhe kthimi në Korccë. Fillimi I ferrit, përjashtimi nga partia dhe pse më burgosën. Kthimi në Moskë në vitet 1990 dhe takimi me vajzën dhe gruan të cilat më dinin të vdekur. Ja historia e rrallë

Foto Proko: Takimi im me bashkëshorten pas 32 vjetësh

Nga Vepror Hasani

“Më në fund isha në Moskë. Kisha mbërritur te shtëpia e gruas sime, Era Vasiljevna Lamova. Qëndroja para derës së saj dhe nuk kisha guxim t’i bija ziles. Në atë shtëpi po kthehesha pas 32 vjetësh. Gruaja dhe ime bijë, Tatjana, më dinin të vdekur. Dridhesha i tëri. Tashmë nuk isha më i ri. Isha plakur dhe thinjur. Veç kësaj, rruga e gjatë Shqipëri–Greqi–Turqi–Bullgari–Moldavi–Ukrainë–Moskë (Rusi) më kishte lodhur shumë. Më dukej sikur kisha udhëtuar një shekull të tërë. Gjatë gjithë udhëtimit kisha përfytyruar si mund të shkonte takimi. Para syve të mi herë më shfaqej gruaja dhe herë vajza. I përfytyroja ashtu siç i kisha lënë këtu e 32 vjet më parë. Në atë kohë, kur unë lashë Moskën dhe u nisa për në Shqipëri, ime bijë ishte vetëm 2-muajshe e gjysmë. Tashmë gjendesha para derës së shtëpisë së tyre, por nuk e ngrija dot dorën drejt butonit të ziles. Shtëpia dukej e heshtur. Herë më dukej sikur brenda asaj ndërtese nuk do të gjeja njeri, dhe kjo më tmerronte, dhe herë mendoja se në çastin kur do të hapej dera, ime shoqe, Era Vasiljevna Lamova, do të mbetej e befasuar, njësoj sikur të shihte një fantazmë. Nuk e dija se çfarë mund të ndodhte. Nuk e dija si do të reagonte vajza. Më kishte marrë malli shumë.” Kështu e nisi të na tregojë historinë e jetës së tij Foto Proko, 77 vjeç., Banori i qytetit të Korçës, na tregoi këtë ngjarje të dhimbshme vite më parë, sepse tashmë prej disa vitesh nuk jeton më.

Ti nuk paske qenë i vdekur, baba?!

Më duhej vetëm pakëz guxim, aq sa të shkelja butonin e ziles. Asgjë më shumë. Pas kësaj dera do të hapej. Dikush prej tyre do të dilte dhe gjithçka do të kishte një rrjedhë… Por nuk po mundesha. Jeta ime kishte qenë vërtet një tmerr. Ndoshta ndihesha edhe i lodhur.

Duke u shkëputur paksa nga këto kujtime, Proko tregon diçka për jetën e tij:

“Kam lindur në qytetin e Leskovikut, por gjermanët në prag të ikjes së tyre e dogjën mëhallën tonë. Që të gjithë mbetëm pa shtëpi. Morëm rrugën si muhaxhirë dhe shkuam në Korçë. Jetuam si mundëm e ku mundëm, por asnjëherë nuk patëm një shtëpi tonën…

 dhe sërish u kthehet kujtimeve të Rusisë së largët…

Tashmë gjendesha përpara shtëpisë ku kisha jetuar për disa vjet me radhë. Brenda asaj ndërtese ndodhej gruaja ime dhe vajza ime. Sigurisht që e përfytyroja një shtëpi të ngrohtë. E dija se do të kishte shumë lot dhe përqafime. E dija se do të më pyesnin gjerë e gjatë. ‘Po ku ishe deri më sot, baba? Si nuk u bëre njëherë i gjallë dhe të na dërgojë një fjalë a një letër? Ne të kemi pritur. Ti nuk mund të bësh të paditurin. Ne të shkruanim vazhdimisht letra e të dërgonim kartolina, por t’i nuk u përgjigje asnjëherë, kjo është e pafalshme, baba! Na thanë se t’i kishe vdekur, por kjo nuk qenka e vërtetë! Ti ke qenë i gjallë dhe ke heshtur?! Pse kështu baba? Si nuk mendove njëherë për bijën tënde, që e le jetime?! Si nuk mendove njëherë për nënën time? Ike dhe na harrove!..

 

Kam qenë i vdekur, bija ime!…

Vazhdoja të qëndroja para shtëpisë. E dija se do të ndodhte kështu. Do të më bëheshin shumë pyetje. Do të duheshin shumë përgjigje. Po çfarë t’u tregoja unë? Unë vërtet kisha qenë i vdekur. ‘Po, bija ime, – do t’i thosha, – babai yt ka qenë i vdekur për 32 vjet me radhë. Por edhe i vdekur të kam parë gjithnjë në ëndërr. Herë me shfaqeshe e vogël, ashtu siç të kisha lënë, dhe herë e rritur si një zonjë e vërtetë. T’i më ke bërë baba, bija ime, dhe unë nuk t’u gëzova dot asnjëherë. Tashmë do të ta tregoj historinë: Me t’u kthyer në Shqipëri, më caktuan të punoja si gazetar i Radio Tiranës. Atje punova dy vjet. Gjatë kësaj kohe ne shkëmbenim letra. Ti ishe e vogël atëherë, bija ime. Askush nuk e dinte se do të prisheshim me Bashkimin Sovjetik. Mua kjo gjë nuk m’u duk e mirë. U ngrita në mbledhjen e organizatës së partisë dhe thashë atë që mendoja. Prishja me Bashkimin Sovjetik do të sillte izolimin e Shqipërisë. Kjo do të çonte në ashpërsimin e luftës së klasave në përmasa të papara. Zhvillimi ekonomik i vendit, në mos do të mbetej në vend, do të bënte hapa prapa. Që të gjitha këto i thashë hapur atje në mbledhje. I kisha thënë të gjitha ato që mendoja dhe isha ulur, por pas kësaj mbi mua ranë të gjitha rrufetë. Gjithkush që ngrihej dënonte fjalën time. Nisën të më quanin armik të pushtetit popullor. Fill pas kësaj më përjashtuan nga partia, më hoqën edhe nga puna. Më bënë thirrje të braktisja gruan dhe ty vajza ime. Nuk pranova. Dhe nuk do të pranoja sikur kushedi çfarë të ndodhte me mua. ‘Familja nuk është si një kile qepë, që i ble ose i shet në pazar’, u thashë atyre, por kjo pak rëndësi kishte për ta.

Internimi

Komisioni Qendror i Dëbim-Internimeve mori vendimin për të më internuar. Më çuan në një ishull. Në Zvërnec të Vlorës. Atje qëndrova 3 vjet. Pas kësaj më çuan në një minierë, në Memaliaj të Tepelenës. Internimi im zgjati 13 vjet. Më ndaluan çdo lloj komunikimi me ju. Më ndaluan të shkruaja letra apo kartolina. Sa herë që t’i bija ime kishe përvjetorin e lindjes, të uroja edhe 100 vjet të tjerë. Shkoja në dyqan dhe të blija një kukull. Të përqafoja me krahët e mi që nga Shqipëria. Përmes ëndrrave të vija te krevati dhe të mbuloja që të mos ftohesha. Të puthja lehtë që të mos zgjoheshe. Të shikoja kur luaje me shoqet. Por ne kishim mbetur larg njëri-tjetrit. Nuk kisha asnjë mundësi që t’u thosha jam i internuar, ose të paktën t’u thosha që jam gjallë. Si ta çoja një lajm, bija ime?! Ju më dërgonit letra, por asnjëra prej tyre nuk vinte në dorën time. Ato shkonin në Ministrinë e Brendshme dhe qëndronin atje. As shteti im nuk mori mundimin t’u vinte në dijeni. Po, unë kam qenë i vdekur, Tatjana ime!…” – risjellë në kujtesën e tij Foto Prokoja ato çfarë ai ishte përgatitur t’u tregonte bashkëshortes dhe vajzës për “zhdukjen” 32-vjeçare nga jeta e tyre.

Trokitja dhe takimi me vajzën

E kisha të pamundur të trokisja te dera e asaj shtëpie. Një çast u largova disa hapa. Jo, nuk trokisja dot. Kisha frikë. Çfarë do të ndodhte me vajzën time kur të më shihte?! Trokita te familja përballë. Dera u hap dhe doli një burrë tepër i moshuar. E pyeta se ku jetonte Era Vasiljevna Lamova dhe bija e saj, Tatjana. Rusishten e dija mirë, sepse kisha studiuar në Universitetin e Moskës për gazetari. Aty isha njohur edhe me Erën. Ajo ishte në Fakultetin e Filologjisë. Edhe ai më tregoi të njëjtën derë. Atë derë që unë nuk po trokisja dot. ‘E di si është puna, – i thashë…’, – dhe nisa t’i tregoja shumë shkurt se Era Vasiljevna Lamova ishte gruaja ime dhe se Tatjana ishte bija ime. Por i tregova se nuk kisha guxim të trokisja. Iu luta të trokiste ai dhe, nëse do të delte vajza, t’i thoshte se kishte ardhur babai i saj; nëse do të delte Era, t’i thoshte se kishte ardhur burri i saj; dhe nëse nuk do të delte askush, atëherë unë do të isha vetëm një i vdekur dhe asgjë më shumë. Plaku i mirë e pranoi rolin. Unë shkova pak më tutje dhe u ula në një stol. Prisja… Të gjitha lëvizjet e plakut i ndiqja me ankth. Ai shkoi te dera e tyre. Ngriti dorën te butoni i ziles. U dëgjua tingulli i saj.

Ishte vajza ime

Pastaj… pas pak… u hap dera. Doli një vajzë. Ajo ishte Tatjana ime. Po dridhesha i tëri. Nuk isha as i gjallë, as i vdekur. Isha i ulur, por isha i sigurt se nuk do të ngrihesha dot më. Kisha parë vajzë time pas 32 vjetësh”, – kujton Foto Proko çastet e fundit para takimit me të dashurit e tij në Moskë. Dëgjova zërin e plakut kur bisedonte me Tatjanën. Ai i tha: ‘Tatjana, ti në Shqipëri ke një njeri që të do shumë. Unë e kam takuar dhe ai është një njeri shumë i mirë. Ai ka ardhur dhe është këtu në Moskë’. ‘Babai!’ – dëgjova zërin e vajzës sime. U rrëqetha i tëri. Atë zë e dëgjoja për herë të parë pas 32 vjetësh. Një çast m’u duk se do të më binte të fikët. ‘Babai!’ – përsëriti ajo. ‘Po ku është?’ Plaku i mirë rus tregoi me kokë nga stoli ku isha ulur unë. Ajo hodhi vështrimin drejt meje dhe ngriu. I ngrirë kisha mbetur edhe unë. Ajo nuk po vinte drejt meje. Unë nuk po shkoja drejt saj. Na ndanin vetëm disa metra. Bëra të ngrihesha, por nuk po ngrihesha dot. Ndoshta do të kisha mbetur përjetësisht atje tek ai stol si një statujë guri, por atë çast vajza, që e kishte kaluar e para hutimin, erdhi drejt meje. Më kapi për krahu dhe më ngriti. ‘Çohu baba! Qenke shumë i lodhur’. Mbaj mend se mezi i ngjita ato 6-7 shkallë të asaj shtëpie. Më futi brenda. Edhe aty mbetëm sërish përballë njëri-tjetrit. ‘Baba, sa shumë të kam pritur, baba! Më ka marrë malli! Ne të dinim të vdekur e t’i qenke gjallë! Si nuk na shkrove një letër, baba?’. Pas kësaj më hodhi duart në qafë dhe nisi të qante. Nuk kam për ta harrur kurrë atë çast. Kishim shumë për të thënë dhe nuk thoshim dot asgjë. Herë pas herë bënim pyetje, por nuk thuheshin dot përgjigjet: bëhej fjalë për një jetë të tërë”, – tregon më tej Foto Proko.

Ime shoqe dhe jeta ime në ferr

Pas atij takimi të parë, kur e kishim marrë disi veten e pyeta: ‘Po mamaja ku është?’. ‘Të ka marrë malli?’ – më tha ajo. Nuk iu përgjigja. Prisja të merrja vesh ku ishte gruaja ime Era Vasiljevna Lamova. ‘Është në punë, – më tha ime bijë, – ja, tani do ta marr në telefon’. Ngriti receptorin dhe nisi të fliste me nënën e saj. I tha se kishte ardhur babai. Në anën tjetër të telefonit u dëgjua një ndërprerje, një zë që nuk po fliste dot. ‘Babai?!… Po kur?!… Është aty?!… Gjallë?!…’ – ‘Nënë, – i tha vajza, – dua të të them edhe diçka tjetër: babai është po aq i mirë sa ç’ma ke treguar edhe t’i vetë’. ‘Të të them edhe diçka tjetër? As flokët nuk i kanë rënë. Eja, se po të presim të dy’. Tashmë unë kisha një vajzë dhe ajo kishte një baba…”, – vijon rrëfimin e tij plot emocioni Foto Proko. Takimi nuk ishte më i lehtë as me gruan. Ajo hyri brenda dhe çuditej se si unë kisha qenë i gjallë dhe nuk isha kujtuar një herë për ta. Qante dhe më pyeste pa reshtur: ‘Si nuk u kujtove njëherë për vajzën, pa le për mua jo e jo?! Ne u interesuam edhe në organet kompetente të shtetit tuaj, por na thanë se ti kishte vdekur, por t’i qenke i gjallë!” – kujton e tregon 77-vjeçari për takimin me bashkëshorten pas 32 vjetësh. “Duhej të kalonim çastet e para që unë të nisja të tregoja për jetën time. Vajza dhe gruaja prisnin të mësonin gjithçka. Nisa t’i tregoja për vitet e internimit, për gjithçka më kishte ndodhur. ‘Më internuan 13 vjet me radhë, – u thashë, – por dënimi im nuk mbaroi këtu. Pas përfundimit të internimit më dënuan me 10 vjet burg. U arrestova më 4 tetor të vitit 1973. Më hodhën prangat në mes të kolektivit. Mbaj mend, kur më hipën në xhipsin e degës, dikush thirri: ‘Kri-mi-ne-liii!…’. Atë zë nuk kam për ta harruar deri ditën që do t’i shkoj varrit. Çfarë krimineli isha unë?! Kisha bërë krim që kisha grua një ruse dhe që me të kisha një fëmijë?!

Akuzat

Më akuzuan për agjitacion dhe propagandë, që, siç thuhet në aktakuzë, ‘për përmbysje të pushtetit popullor’. Më dërguan në burgun e Ballshit. Gjatë gjithë kohës së hetuesisë qëndrova bashkë me një spiun. Ai çonte tek ata çdo gjë që thosha unë. Torturat ishin çnjerëzore. ‘Ju jeni më të këqij se SS (esesët)!’ u thashë një ditë, por pas kësaj torturat do të bëheshin edhe më çnjerëzore. Më sollën një hetues nga Tirana. Hetuesi kishte qenë me origjinë nga Vlora, ishte një burrë imcak, mesoburrë i verdhë në fytyrë. Që në seancën e parë të pyetjeve më hodhi duart në fyt e desh të më mbyste. Më tërhoqi zvarrë dhe më shqeu xhaketën. Dha urdhër të më linin vetëm me këmishë në qeli. Ishte tetor dhe bënte shumë ftohtë, birucat ishin të nëndheshme. Sa herë që vinte ai, nxirrte koburen dhe e vinte mbi tavolinë. M’i shtrëngonte prangat deri në kockë. Më shante me nënë, me grua dhe me motër. Do të kishte vazhduar gjatë me këtë mënyrë nëse nuk do t’i thosha: ‘Turp të kesh që je edhe shqiptar! Nënat dhe motrat janë të shenjta për shqiptarin.’ Deri ditën që dola në gjyq, provova rrahjet dhe poshtërimet që nuk kishin fund. I kalova të gjitha vitet në burgun e Ballshit. Nga amnistia e vitit 1982 përfitova vetëm 3 muaj. Gjithë jeta ime në burg mbeti mjaft e vështirë. Askush nuk vinte nga familja për të më parë. Gjithë familjen time: prindërit, vëllezërit, motrat i kishin internuar në një fshat të thellë të Oparit. Asnjëherë nuk e lanë nënën të vinte e të më shihte në burg. Ime shoqe dhe vajza dëgjonin në heshtje.

Befas më pyetën: ‘Po pastaj?..

Pas burgut

Dola nga burgu në vitin 1982, – vazhdoja të tregoja, por nuk më lejonin të sistemohesha as në një qytet. Më dërguan në krahinën e Gorës, në një fshat të thellë, në Gribec, atje ku ishin të internuar edhe prindërit e mi. Më dërguan të punoja në minierë. Atje punova për 12 vjet me radhë. U ktheva në Korçë vetëm me ardhjen e demokracisë. Ndryshe do të isha atje edhe sot e kësaj dite. Kur dola nga burgu, shkova në Degën e Punëve të Brendshme dhe pyeta nëse më kishte ardhur ndonjë letër nga Moska, por ata më morën për të çmendur. Ata mendonin se unë nuk kisha të drejtë të pyesja as për gruan dhe as për vajzën time. Nuk duhej të pyesja, sepse ju ishit nga Moska, nga një vend që qeveria jonë i kishte prishur marrëdhëniet. Më përzunë. Gjithë jeta ime ishte rrënuar. Kisha ëndërruar shumë të isha dikush, por regjimi më kishte futur në listën e zezë. Mbaj mend që shkollën e mesme e përfundova me medalje dhe ishte kjo arsyeja që më dërguan me studime në Rusi, por që të gjithë ne që përfunduam studimet jashtë shtetit, patëm të njëjtin fat. Vitet kalonin dhe unë gjithnjë ëndërroja një takim me ju. Shpeshherë më dukej e pamundur. Po kur po afronin vitet ’90, shpresat m’u shtuan shumë. Tashmë, siç e shihni, kam marrë rrugën dhe erdha dhe ju gjeta… Tregimi im kishte marrë fund…

E pabesueshme!

Deri atë çast gruaja dhe vajza kishin dëgjuar në heshtje. Kishin dëgjuar gjithçka që u kisha treguar unë. Po kur tregimi im kishte marrë fund, gruaja ime u ngrit në këmbë. ‘T’i më gënjen Foto, – më tha ajo. T’i më gënjen Foto dhe unë nuk mund t’ju besoj! Të gjitha këto që më tregove, nuk janë të besueshme. Si është e mundur që një i internuar apo i dënuar të mos dërgojë letër? Si është e mundur që shteti të pengojë dërgimin e letrave nga qytetarët? Kjo është e pabesueshme, Foto! Ti i tregon gjërat sikur ata të kenë qenë kriminelë dhe jo njerëz. Edhe ne kemi qenë vend komunist, por gjëra të tilla nuk kanë ndodhur kurrë!’ – ‘Ata ishin të aftë të bënin gjithçka, – ia ktheva. – Ata nuk ngurronin të të bënin të vdekur, ata nuk nguronin të të internonin e të të burgosnin, por edhe të të vrisnin’. Ndërsa thosha të gjitha këto, sime bije nuk i mbaheshin lotët. ‘Ju keni jetuar në një regjim kriminal”- më tha ime shoqe, dhe pastaj ra në krahët e mi.

Nga Gazeta Telegraf –

Kategori
Uncategorized

Qivaçanët….

Nga Ilir Myftiu.

Ja keta te dy qivacanet detyruan ajken e politikaneve dhe drejtueseve shollomotke te opozite te firmosnin si delet proklamaten e sorosit.

E mbani mend or te lene nga mendte , ne nje grup shqiptaresh/amerikane e denoncuam here pas here kete , vertet ishim pakice por situaten se çfare po ndodhte ne shqiperi e shihnim me mire se ju.

Ja ku eshte perfundimi ne duar tuaj keni vetem leshte e curres.Na shikonit dhe me cudi se mos valle ne nuk e deshim PD ,ne vazhdimisht ju kemi bere me dije per lojen e piset te shume ish diplomateve europiane dhe amerikane te vene ne sherbim te sorosit, kurse ju karaviteshit shtremberoheshit dhe deformoheshit para ketyre shemtive diplomate,me keq akome edhe sot nuk keni kurajon ti denonconi madje dhe penalisht por kete sabotim ekonomik dhe politik ku eshte zhytur vendi., e gjitha kjo eshte veper ne bashkepunim e tyre.

Dhe Pse nuk e bete dhe akoma qendroni si pula te lagura kjo per shkak te asaj mender hapje te negociatave , qe eshte ne leverdine tuaj per te qendruar ne politike, se per popullaten e trullosur nuk ka per te ndryshuar asgje ne gjendjen ekonomike te tij.Kjo eshte nje beteje e humbur per ju miq te mij opozitare sepse nuk keni kunder ramen dhe kliken e tij por dhe europen, ecila prej me se 110 vitesh eshte armik ja e ballkanit kryesisht e shqiptareve.

Nuk e mohoni dot se i patë dhe i provat ne gjithe keto vite se si jane sjelle me shqiptaret, sidomos keta te fundit nga Mogerini tek majlinda Bregu.

Ju vazhdoni akoma te besoni se do te beni ndryshimin duke u ulur ne tavoline me damijanet, ju ne kete rast firmoset nenshtrimin kurre nuk mund te keni fitore pa shkallmuar te gjitha keto hallka qe Rama sot ka ne dispozicion te tij. E vetmja rruge e Lirise, eshte largimi i Rames me protesta me mosbindje pa levizur nga sheshi,heqja e Rames ne kete forme eshte nje grusht dhe i qellimeve te mbrapshta te europes dhe soros

Kategori
Uncategorized

Holokausi.

Të mbijetuarit e Holokaustit rikthehen në kamp

Më shumë se 1.1 milion persona, shumica prej tyre hebrenj kanë vdekur nëpër dhoma gazi, nga uria, të ftohtit apo sëmundjet në Aushvic.

Të mbijetuarit shfaqen në foto të përlotur, teksa kujtojnë tmerrin në kamp.

I ndërtuar nga Gjermania Naziste pas pushtimit të Polonisë më 1940, fillimisht për të burgosurit politikë të Polonisë, këto hapësira janë kthyer në qendra të zbatimit të planit të liderit të nazistëve, Adolf Hitlerit për shfarosje të hebrenjve.

Duke folur para nisjes së ceremonive të planifikuara për të hënën, David Harris, udhëheqësi i Komitetit Amerikan të Hebrenjve ka thënë se grupet e supremacistëve të bardhë, xhihadistët dhe të majtët ekstremë janë duke nxitur anti-semitizëm në gjithë botën.

“Hebrenjtë në Evropën perëndimore mendohen dy herë para se të shkojnë në sinagagë ose para se të hyjnë në dyqane të hebrenjve”, ka thënë ai për agjencinë e lajmeve, Reuters.

Përveç të vrarëve në Aushvic, gjatë Holokaustit kanë vdekur rreth 6 milionë hebrenj.

Fotot e mëposhtme janë realizuar nga Reuters.

Kategori
Uncategorized

“Ne jemi ende me ju krah për krah”.

Ne flisnim me njëri-tjetrin përmes Zërit të Amerikës, jo vetëm me transmetim lajmesh, por shkëndija shpresash.

Kjo shkëndijë erdhi shpejt dhe në 1991 ne qëndruam me ju, pasi u çliruar nga vargonjtë e komunizmit.

Sot Shqipëria është në rrugën e anëtarësimit drejt BE. Ka punë të vështira përpara, por ju keni aleatët në krah.”

Bie pak shi, por pjesa ime është plot me diell. Sot i paraqita letrat kredenciale Presidentit, dhe patëm një bisedë shumë të mirë me të. Theksuam përkushtimin që ndajmë, përforcimin e marrëdhënieve mes dy vende. Jam e nderuar që Trump e Pompeo më besuan këtë detyrë. Pak miq e kanë përqafuar Amerikën me kaq ngrohtësi dhe pak aleatë kanë qenë besnikë si Shqipëria. Miqësia jonë nuk u ndërtua në një ditë, rrënjët e saj janë të thella.

100 vjet më parë, presidenti Wilson ngriti zërin për Shqipërinë, në Konferencën e Paqes në Paris.

Presidenti amerikan e ngriti zërin për të mbështetur një Shqipëri të pavur. Në 1920 ai hapi rrugën e pranimit të Shqipërinë në OKB. Pas luftës së dytë botërore qeveritë moren rrugë të ndryshme, por popujt tanë e mbajtën afër njëri-tjetrit.

Ne flisnim me njëri-tjetrin përmes Zërit të Amerikës, jo vetëm me transmetim lajmesh, por shkëndija shpresash. Kjo shkëndijë erdhi shpejt dhe në 1991 ne qëndruam me ju, pasi u çliruar nga vargonjtë e komunizmit. Sot Shqipëria është në rrugën e anëtarësimit drejt BE. Ka punë të vështira përpara, por ju keni aleatët në krah.”

Kategori
Uncategorized

Gjarpëri i sigurimit.

Nga Agron Tufa/

XHAVITÇE! OSE MBI HEROIN E HESHTUR TË SIGURIMIT NË KAPËRCYELL TË SHEKULLIT TË SHKUAR

Ish oficeri operativ i Sigurimit famëkeq, shoku i partishëm dje dhe sot, Xhavit Shala ndjehet seriozisht i trembur nga e vërteta e disa postimeve tona. Ai bashkë me grupin e dikurshëm të bp-ve të tij u kap gafil me disa skenarë, që nuk i funksionuan dot në media edhe pse i përsëriste në të njëjtën frymë të ish Sigurimit. Nuk i ecën as “kombinimet” kibernetike, as “vijat e sjelljes” së shantazheve me mesazhe celulare (mesenger, wats’ap, viber), as këmbënguljet për “telefonatë” e as përgjëratat për “takim” me ndërmjetësat e tij ish bp. Sepse gjithkund, gjithkund, inteligjencës së shokut Xhavit i dilnin veshët nga torba ku qe fshehur!

Andaj në ankth u përpoq të klonojë një histori pa lidhje, të sajojë një çorbë sigurimsash pa shije ku të dilnin sot në pah “heroizmat” e kohës së ra, kur kishte në qafë “dorën e ngrohte” të shokut Spartak P (me gjithë konotacionet psikoanalitike).

Pra, në këtë legen me këllirë, ngrihet nga retrospektiva sigurimsi hero që (pa shih, pa shih) i paskej shpëtuar jetën bash shkrimtarit Ismail Kadare! Të shkulesh së qeshuri! Dhe mediat na e servirin këtë lajm taze, pas 23 vitesh! Duhet t’ia ketë mundësuar i biri që punon në AMA e që ka derdhur jo pak djersë në cenzurimin e lajmeve rreth meje.

Sidoqoftë nuk po zgjatemi rreth “heroizmave” të shokut Xhavit në shekullin e shkuar, se për këtë nuk i ka lënë gur mbi gur Mitat Havari.

Këtu do të ndriçojmë pak “heroizmat” në karierën e këtij sigurimsi të përkrahur nga “dora e ngrohtë” e partisë, së cilës i ka shërbyr me përdëllim si dje, ashtu dhe sot:

Me fitoren e Partisë Socialiste në vitin 1997, Xhavit Shala u përfshi në listën e oficerëve të Sigurimit që me miratim të kryeministrit (sepse ndalohej nga ligji i kontrollit të figurës) u pranuan në strukturat e Shërbimit Informativ Kombëtar.

Me Fatos Klosin në krye të shërbimit, gjithë trupa e persekutorëve u rikthye në pushtet. Më 1.10.1997, Xhavit Shala u emërua kryetar i SHIK-ut në Elbasan. Do qëndronte në këtë detyrë, për më pak se dy vjet. Më 19 maj 1999 Spartak Poçi u bë ministër i Rendit Publik. Emërimi i parë që shoqëroi ministrin te kjo ministri, ishte ai i Xhavit Shalës, pavarësisht se nuk ishte arsimuar në profilin policor. Me propozim të ministrit, me urdhrin nr.55, datë 23.6.1999,

Xhavit Shala u emërua drejtor i Drejtorisë së Policisë Kriminale në Ministrinë e Rendit Publik, me gradën kolonel. Ishte koha kur kjo ministri ishte më e politizuar se kurrë, kur ishin kthyer gjithë xhaketat e vjetra të sistemit komunist.

Emërimi bëri çudi sepse njihej fakti se babai i ministrit, Dilaver Poçi, kishte qenë i internuar në Belesh ku operativ kish qenë pikërisht Xhavit Shala. (Asnjëherë në intervistat e tij, shumica edhe të panevojshme, ish ministri Poçi nuk e sqaroi këtë gjë). Nuk i ngelej gjë tjetër Xhavitit vetëm t’i shërbente partisë. Në këtë kohë mbahen mend shumë ngjarje, por sa herë kishte mitingje të opozitës, Xhaviti nuk përtonte të bënte lidhje se këto i bënin “elementë kriminalë”.

Ka një urdhër tipik i datës 10.9.1999, ku Xhavit Shala thotë se me rastin e njëvjetorit të vrasjes së Azem Hajdarit, synohej përsëritja e një “14 shtatori tjetër”, se do sulmoheshin institucionet, etj. Dhe ku, në Delvinë (asgjë nuk ndodhi).

Po ashtu kërkonte të mbaheshin nën vëzhgim personat që do lëviznin në drejtim të Tiranës (që do vinin për miting e jo për luftë), e për këtë të informohej Drejtoria e Përgjithshme e Policisë. Shiheni këtë telegram se si urdhëronte Xhavit Shala vartësit kundër opozitës.

Kategori
Uncategorized

Rama ka qenë i penalizuar edhe në Qipro. Në burg tentuan dy herë që të më vrisnin.

Gjergji Thimio, koleksionisti i njohur korçar, i vënë disa vite më parë në qendër të vemendjes pas arrestimit për trafik veprash arti, në një intervistë të dhënë për Fax News, i është rikthyer sërish akuzave të tij në drejtim të kryeministrit Edi Rama. Thimio këmbëngul se Rama është ndaluar dy herë në Francë për shkak se vidhte ikona, dhe për këtë duhet hetuar sa më parë nga prokuroria shqiptare, madje sipas koleksionistit korçar, kryeministri ka pasur probleme me një ndalim dhe në Qipro.

Thimio u shpreh i gatshëm që të përballet me akuzën e shpifjes, por që sipas tij Rama nuk do të guxonte që të shkonte të gjyq.

Rama ka qenë i penalizuar në Paris për vjedhje ikonash, i merrte ato nga kishat në Shqipëri. Berisha denoncoi një akt barbar qeveritar, Rama ka qenë i penalizuar edhe në Qipro. E kam denoncuar dhe më parë në gazetarë të tjerë, por deri tani prokuroria ka heshtur.

Rama ndryshoi gjeneralitetet kur mori Bashkinë, e ndryshoi emrin nga Edvin në Edi, në mënyrë që të humbiste gjurmët.

Duhet të hetohet e shkuara e Ramës në Paris, pasi kemi në qeveri një bandë të organizuar kriminale. E kam njohur Ramën shumë kohë më pare, kur hapi ekspozitën e tij me ikona.

Kryeminsitri s’mund të flasë për operacionet policore, dhe aq më pak nuk mund të bëjë klasifikimin e veprës penale. Ikonat ishin në cilësinë e provës, Rama i ekspozonte. Sekuestruar ikonat, procesverbali u mbush me të dhëna të pasakta.

Në burg tentuan dy herë që të më vrisnin, dhe kur dola prej aty më hoqën edhe kempin. Në burg më futi, nuk e kam problem fare që të më hedhë në gjyq. Ky ka manipuluar një komb të tërë, po i pi gjakun çdo ditë dhe më keq, drejtohet nga një nip i Spiro Kolekës, që së bashku me Enver Hoxhën vranë një popull të tërë”, u shpreh Thimio.

&&&

Gjergji Thimio, a well-known Korça collector who was put in the spotlight several years ago after being arrested for artistic trafficking, in an interview with Fax News, has again returned to his allegations against Prime Minister Edi Rama.

Thimio insists that Rama has been detained twice in France for stealing icons, and the Albanian prosecution has to investigate as soon as possible, even according to the Korça collector, the prime minister has had problems with a detention in Cyprus. Thimio said he was ready to face the accusation of defamation, but that Rama would not dare to go to trial. Rama was penalized in Paris for stealing icons, taking them from churches in Albania. Berisha denounced a barbaric act of government, Rama has also been penalized in Cyprus.

I have previously denounced it to other journalists, but so far the prosecution has been silent.

Rama changed his generals when he took over the City Hall, changed his name from Edwin to Edi in order to lose track. Rama’s past in Paris needs to be investigated, as we have an organized criminal gang in government. I met Rama long ago when he opened his exhibition of icons.

The prime minister cannot talk about police operations, much less can he classify the offense. The icons were tasteful, Rama exposed. Sequencing the icons, the record was filled with incorrect data. In prison, they tried to kill me twice, and when I got out of there, they took my camp. He put me in jail, I have no problem suing him. This has manipulated a whole nation, is drinking blood every day and worse, is run by a nephew of Spiro Koleka, who along with Enver Hoxha killed a whole people “, Thimio said.

Kategori
Uncategorized

Rama ka qenë i penalizuar edhe në Qipro. Në burg tentuan dy herë që të më vrisnin.

Gjergji Thimio, koleksionisti i njohur korçar, i vënë disa vite më parë në qendër të vemendjes pas arrestimit për trafik veprash arti, në një intervistë të dhënë për Fax News, i është rikthyer sërish akuzave të tij në drejtim të kryeministrit Edi Rama. Thimio këmbëngul se Rama është ndaluar dy herë në Francë për shkak se vidhte ikona, dhe për këtë duhet hetuar sa më parë nga prokuroria shqiptare, madje sipas koleksionistit korçar, kryeministri ka pasur probleme me një ndalim dhe në Qipro.

Thimio u shpreh i gatshëm që të përballet me akuzën e shpifjes, por që sipas tij Rama nuk do të guxonte që të shkonte të gjyq.

Rama ka qenë i penalizuar në Paris për vjedhje ikonash, i merrte ato nga kishat në Shqipëri. Berisha denoncoi një akt barbar qeveritar, Rama ka qenë i penalizuar edhe në Qipro. E kam denoncuar dhe më parë në gazetarë të tjerë, por deri tani prokuroria ka heshtur.

Rama ndryshoi gjeneralitetet kur mori Bashkinë, e ndryshoi emrin nga Edvin në Edi, në mënyrë që të humbiste gjurmët.

Duhet të hetohet e shkuara e Ramës në Paris, pasi kemi në qeveri një bandë të organizuar kriminale. E kam njohur Ramën shumë kohë më pare, kur hapi ekspozitën e tij me ikona.

Kryeminsitri s’mund të flasë për operacionet policore, dhe aq më pak nuk mund të bëjë klasifikimin e veprës penale. Ikonat ishin në cilësinë e provës, Rama i ekspozonte. Sekuestruar ikonat, procesverbali u mbush me të dhëna të pasakta.

Në burg tentuan dy herë që të më vrisnin, dhe kur dola prej aty më hoqën edhe kempin. Në burg më futi, nuk e kam problem fare që të më hedhë në gjyq. Ky ka manipuluar një komb të tërë, po i pi gjakun çdo ditë dhe më keq, drejtohet nga një nip i Spiro Kolekës, që së bashku me Enver Hoxhën vranë një popull të tërë”, u shpreh Thimio.

Kategori
Uncategorized

You should first learn how the word freedom of the press is written.

Rama, she shouldn’t insult German and German national television. You should first learn how the word freedom of the press is written. They should also explain whether the 2017 parliamentary elections were manipulated by your organization

M.Henze

“Albaner werden zur Zielscheibe fauler Journalisten“

Albaniens Ministerpräsident Edi Rama (55) übt harsche Kritik am ZDF

Albaniens Ministerpräsident Edi Rama (55) hat ZDF-Moderator Markus Lanz (50) scharf für seine Aussage über „albanische Hütchenspieler“ kritisiert!

Rama, der am Sonntag zu einem Besuch in Berlin erwartet wird, sagte BILD: „Ich bin sehr überrascht, dass man in einem so bekannten Fernsehsender wie dem ZDF diese Art von Sprache hören kann! Ich weiß nicht, ob dies ein unschuldiger Fehler oder eine rassistische Fehlkennzeichnung der Albaner als Volk ist, aber es ist eindeutig ein schändlicher Satz.“

RASSISTISCHER LANZ-SPRUCH
„Das ist jetzt das Niveau albanischer Hütchenspieler“

Was war in der Lanz-Sendung passiert?

Zwischen Verkehrsminister Andreas Scheuer (CSU) und dem Moderator hatte es eine scharfe Diskussion um die Maut und die Fehler Scheuers dabei als Minister gegeben.

Der Minister erinnerte an den Zuspruch, den er bis zu dem EuGH-Urteil bekam: „Alle sagen seit Jahren: ‚Das Beste wäre, mit der ökologischen Lenkungswirkung, eine Pkw-Maut!‘“

„Für alle?“, fragte Lanz. „Oder für Ausländer? Das ist genau der Punkt!“

„Natürlich für alle!“, antwortete Scheuer.

„Wir sollten uns hier jetzt keine Märchen erzählen!“, mahnte Lanz.

Doch Scheuer ließ ihn trocken vor die Pumpe laufen: „Ich habe eine andere Rechtsauffassung als der EuGH“, erklärte er. „Ich schließe mich dem EuGH-Generalstaatsanwalt an!“

Prompt wurde Lanz ausfällig: „Das ist jetzt das Niveau albanischer Hütchenspieler“, giftete er und bekam dafür auch noch Applaus.

Albaniens Premier sagt zu BILD:

Es ist nicht das erste und auch nicht das letzte Mal, dass Albaner zur Zielscheibe fauler Journalisten werden, aber wenn dies von einem hoch angesehenen Medienunternehmen wie dem ZDF durch jemanden mit dem besonderen Ruf von Herrn Lanz kommt, tut es natürlich sehr weh. Eine Entschuldigung in der Sendung würde es als unschuldigen Fehler entlarven, während das Gegenteil noch verletzender wäre als die schändliche Verurteilung selbst.

Trotz der Entgleisung von Lanz freut sich Edi Rama auf seinen Besuch in Berlin.

„Bundeskanzlerin Merkel ist Europas Vorkämpferin und eine inspirierende Figur für uns alle, die wir darum kämpfen, eines Tages Europa beizutreten, indem wir unsere Kandidatenländer auf dem Westbalkan reformieren und zum Guten verändern. Ein Treffen mit ihr ist also immer eine besondere Ehre und Freude, aber dieses Mal ist es auch für mich als Premierminister eines Landes, das im vergangenen November von einem verheerenden Erdbeben schwer getroffen wurde, von entscheidender Bedeutung.“

Und weiter: „Albanien freut sich auf ein positives Ergebnis der Geberkonferenz für den Wiederaufbau nach dem Erdbeben, die am 17. Februar von Ursula von der Leyen in Brüssel einberufen wird. Bundeskanzlerin Merkel war dem albanischen Volk seit dem ersten Moment nach der Tragödie sehr gnädig und ich werde sie um ihre Hilfe bitten, um die Geberkonferenz zu einem Hoffnungsschimmer für die fast 15 000 Menschen zu machen, die ihr Zuhause verloren haben.“

https://m.bild.de/politik/inland/politik-inland/nach-lanz-huetchenspieler-eklat-albaniens-premier-knoepft-sich-zdf-vor-67532290,view=amp.bildMobile.html?__twitter_impression=true

Kategori
Uncategorized

Çfarë i tha ne Hage, kasapi i Ballkanit Millosheviç argatit te tij Baton Stanishiq!

Artikulli deshmon se Baton Stanishiq ka qene agjent i majave te hierarkise se Beogradit. Ndaj dhe ai eshte quajtur argat in chef. De facto ai qendron mbi Esad Toptanin e Ri dhe Miladinin Shqipfoles.

Baton Haxhiu, spiuni i Serbisë po bëhet faktor në Prishtinë e në Tiranë

NGA GANI MEHMETAJ MË 25 JANAR 2020 NË ORA: 09:23

Kush e caktoi Baton Haxhiun dëshmitar në Gjyqin e Hagës, kur gjykohej Milosheviqi, askush nga shqiptarët nuk di ta sqaroj as pas 17 vjetësh. Nuk e thonë as në Tiranë ku Haxhiun e bënë “kosovarin” kryesor kur duan të na fyejnë në inteligjencë e në arsim, nuk e thonë as në Beograd ku ai shkon shpesh.

Kasapi i Ballkanit e frikësoi keqas Batonin, duke ia bërë me dije publikisht se ishte bashkëpunëtor i Sigurimit Serb, prandaj s’kishin ç’të dëshmonte pos qyqarisë së tij.

Ende nuk më shqitet thënia e Milosheviqit, drejtuar Baton Haxhiut:

-Ti ke qenë bashkëpunëtor yni, apo jo? Dëshiron të ta dëshmoj?”

Ndërsa dëshmitari Haxhiu që duhej të dëshmonte krimet e serbit, ul kokën, sikur ta kastronin. Ish kreu i Beogradit e paralizon dëshmitarin si gjarpri bretkosën.

Është dëshmi e vlefshme kjo lloj dëshmie e gazetarit Baton? Mund t’i besojë ndokush?

Gjyqi i Hagës zhvillohej me seancat maratonike. Kur nisi të gjykohej krimineli Milosheviq, sepse ata para tij qenë vetëm peshq të vegjël, transmetimet televizive zgjuan kureshtje të përgjithshme.

Gjykohej njeriu, mbi supet e të cilit rëndonin krimet në Kosovë, sepse ai para gjyqtarëve jepte përgjegjësi për masakrat e përdhunimet. Nga ky numër jo i paktë i dëshmitarëve të shtresave e të strukturave të ndryshme, asnjëherë nuk e kam kuptuar pse i ftuan M. Bakallin e B. Haxhiun.

Ku qe arsyeja?

Ata që e përgatitën akuzën donin ta minimizonin krimin monstruoz të kriminelit, apo synohej që t’i gjenin objektet për fyerje, sepse i akuzuari nuk pushonte, i fyente e i përçmonte, ua kujtonte kohë pas kohe kush ishin, duke ua tërhequr vërejtjen, mos më nxisni se unë di edhe më shumë për ju. Nga dëshminë e këtyre dy figurave margjinale, prokurori e gjyqtarët nuk nxorën asgjë për të qenë, pos ia dhanë mundësinë kriminelit nga Beogradi të tregohej superior ndaj tyre.

Kur i dëgjoja dëshmitë e tyre të flashkëta, të pasigurta, shpesh qyqare, sikur të mos qenë prokurorët e gjyqtarët e dëshmuar, do të krijoja bindjen se dikush e përgatiti këtë ballafaqimin sa për të parë lojën e maces me miun.

Dy dëshmitarë, gati kyç, sikurse u paralajmëruan nga mediet tona, po edhe nga mediet e huaja, dolën shterpë, pa asnjë fakt të kapshëm, ndërsa pati mijëra fakte e dokumente. Kur dolën në ekran ish-zyrtari i lartë i Komitetit Krahinor dhe ish gazetari i “Kohës Ditore” dukeshin të shqetësuar, të frikësuar, herë–herë sikur u bllokohej truri.

Kategori
Uncategorized

Si Zhozi ja kishte vënë syrin mbas M.J, Presidencës.Ish-të “kulluarit” e PD-së, Kulluri, Jozi e Patozi!

Nga Qamil Gjyrezi

Jozefina pa asnjë takt në politikë kërkonte në 2005, të bëhej ministre e jashtme, por edhe ky post nuk është pët t’ia besuar. Berisha i’a mbylli gojën si Kryetare Parlamenti, që “la nam” nga veriu deri në Jug me sjelljen dhe performancën e saj!

Poste të rëndësishme në vend kërkojnë një figurë, model më të pranueshëm për të gjitha palët dhe konsensuale!

Edhe në momentin e zgjedhjes së Nishanit, Jozefina kërkonte të bëhej presidente, që nuk u bë dhe nuk i takon!

Kurse Astriti don “llokëm të madhe”,

Kulluri, Jozi dhe Patozi, janë vënë në garë si të “kulluar, puritan” për të “sulmuar” opozitën, PD-në dhe kryesisht kryeministrin e ardhshëm, Z. Lulzim Basha.

Në politikë shansi të vjen njëherë dhe nëse nuk ke fuqi, nuk krijon imazh pozitiv ose hapsirë të mbijetosh, duhet të “hapësh krahun” dhe të merresh me punët dhe bizneset tuaja.

Këtë shembull na e jep edhe politika botërore, biles edhe nivele shumë të larta. Këta zotërinj dhe zonjusha, nuk duan të marrin në konsideratë fare eksperiencën botërore, që është baza edhe në vendet me “demokraci të brishtë” e një karriere politike, të liderit dhe politikanit.

Forma, modeli sulmet që përdorin këta politikanë të “kulluar”, filloi të duket mbas viteve 2000 në politikën tonë, brënda forcave politike dhe në media!

Gjoja të larguarit nga një parti politike, si “lidera” filluan të sulmojnë partinë që i’u dha emër dhe harruan se ka qeveri, që qeverisë keq dhe ka korrupsion që rëndon tek njerëzit.

Kjo lloj politike, këto sulme janë thjeshtë “inate” personale që sulmojnë liderin Basha, i cili në këto vite në politikë nuk ka përdorur asnjëherë inate!

Në një takim me një psikoanalist shqiptaro-amerikan deklaroi që “Inat ka vetëm qeni”!

Nuk shkohet me “inate personale” në politikë, por me konkurrim dhe bashkëpunim.

Zotërinjtë dhe zonjusha nuk guxuan të konkurrojnë me sistemin “një anëtar një votë” në PD por donin të “katapultoheshin” se janë mësuar kështu në vite.

Jozefinën e katapultuan nga ish-kancelare universiteti, Patozin nga ish-mësues në Kavajë dhe e bënë gazetar më vonë politikan dhe Kullurin e ka mbështetur Arben Imami, por ai nuk flet dhe shkruan se e ka “kullotur” në 30 vjet politikën, sa majtas djathtas.

Lulzim Basha dhe politikanë të tjerë të PD-së, konkurruan dhe fitoi Lulzim Basha, duke krijuar modelin më të mirë në 30 vite në opozitë.

Me të tre ish-personazhet politikë, nuk kam asgjë personale, por më duket nuk e kuptojnë shumë termin politikë dhe e kanë përdorur atë për përfitime dhe inate personale!

Ka 7 vite që pikërisht këta “zëra tashmë të parëndësishëm”, sulmojnë PD-në, forcën politike që i’u dha emër dhe nuk kanë aspak respekt për votuesit e djathtë të PD-së, që iu siguruan karriget dhe rrogat në parlament në vite!

Me dy të parët Ridvanin dhe Majlindën, Edi Rama e zgjidhi shpejt emërimin e tyre. Edi Rama i premton (tallet) Jozefinës se do ta zgjedhë presidente në vend të Metës, që nuk i takon dhe vetëm i bën presion të vetëve dhe presidentit aktual!

Jozefina pa asnjë takt në politikë kërkonte në 2005, të bëhej ministre e jashtme, por edhe ky post nuk është pët t’ia besuar. Berisha i’a mbylli gojën si Kryetare Parlamenti, që “la nam” nga veriu deri në Jug me sjelljen dhe performancën e saj!

Poste të rëndësishme në vend kërkojnë një figurë, model më të pranueshëm për të gjitha palët dhe konsensuale!

Edhe në momentin e zgjedhjes së Nishanit, Jozefina kërkonte të bëhej presidente, që nuk u bë dhe nuk i takon!

Kurse Astriti don “llokëm të madhe”, krijoi Parti, mbasi Edi Rama nuk mund ta emëronte mësues ose drejtor shkolle, diku në Tiranë. Kurse këtë Kullurin, Rama nuk ka ku ta emërojë, mbasi nga 2013 ka lënë me mijëra socialistë pa poste, më të aftë disa herë se Kulluri dhe ai nuk përfaqëson asgjë në politikë, nuk e votojnë as në lagjen e tij!

Sulmet e tyre politike, konsistojnë tek zhvillimet e fundit në vend dhe këta ish-politikanë sulmojnë Bashën për marrëveshtje ma Ramën dhe këshillin politik!

Përgjigjen më të mirë këtyre personazheve, u’a jep “analisti brilant i heshtur” Red Varaku, kur shkruan se: “Këshilli Politik thjesht vendos për mënyrën se si do të varroset kufoma e kësaj qeverie”!

Duke e mbyllur e shkruaj se, të tre këta ish-personazhe kanë qenë të katapultuar nga dikush në strukturat e PD-së dhe kanë shfytëzuar rastin për t’u zgjedhur në nivele të larta të politikës.

Lulzim Basha është model krejt tjetër, është dhe do të jetë simbol i së ardhmes së PD-së. Kam 15 vite që ndjek rritjen e tij në politikë dhe nuk e kam parë dhe dëgjuar të ofendojë njeri, as në PD, as kundërshtarët politikë. Lulzim Basha por prodhon çdo ditë edhe këta 7 vite politikë, në shërbim të së ardhmes, integrimit edhe të Kullurit, Patozit dhe Jozit!!

Është hera e fundit që i përmend këta “dështakë” edhe ndonjë tjetër, që ka bërë shumë pak për Dibrën, duke besuar “varrosjen e kufomës së kësaj qeverie” dhe integrimin e Shqipnisë!!!

Kategori
Uncategorized

Para se me ik prej këtij vendi…

Besiana Kajtazaj

Para se me ik, uluni në nji qoshe e vajtojeni çdo pikë djerse që e keni derdh në këtë vend.

Vajtojeni çdo pikë gjaku të atyre që dhanë jetë, e u bënë “kurban” i kësaj toke.

Ç’malluni me çdo gjë që ju rrethon.

Shijojeni bukën, ujin edhe ajrin e ndotur që na ka mbyt çdo ditë ngapak.

Vajtojeni shtëpin, rrugët, rinin!

Para se me ik, sigurohuni me u’a mallku çdo taksë, votë, e çdo fije besimi qe u’a keni jap atyre qe sot po u perzënë prej pragut t’juj. 

Mallkoni ata që u’a kanë shkel andrrat e u’a kanë “rjep” shpresat! 

Besa mallkoni edhe trupin tuaj që e ka duru çdo maltretim psiqik e fizik prej pushtetit!

E dini edhe ju, s’po shkoni në parajsë. Por të paktën pasardhësve tuaj u sigurohet arsimi, shëndetësia dhe çdo e drejtë njerëzore. 

Këtu gjithçka jemi, njerëz jo! 

Këtu as unë as ti s’kemi vlerë, t’paktën jo për ata qe u’a kemi besu gjënë më t’shtrenjtë, atdheun.

Para se me ik, lirojeni vetën nga çdo helm që u’a kanë injektuar në trup 20 vitet e fundit.

Ps; Ik, por mos harro me u kthy se “ askujt nuk i shkon kungulli mbi ujë gjithmonë “ e as këtyre./ KultPlus.com

Kategori
Uncategorized

Vrasje, grabitje, dhunë, Shqipëria ime, ku je katandisur…

Nga Avni Nezaj 

Kur dita nis e zhurmshme dhe e mbushur me lajme te zeza, as kohë nuk ke të mendosh nëse ka fajtorë për këtë situatë. Sepse fajtorët i ke përballë, dalin përditë në faqen e parë të gazetave dhe në ekranet “Plat” me kohë të plotë të televizorëve cilësorë.

Në mëngjes nis dita me nje grabitje në Korçë. U kanë zënë pritë emigrantëve, u kanë marrë ç’kanë pasur të vlefshme.

“Korçë, grabitën dhe dhunuan një grup refugjatësh sirianë, 4 të arrestuar”….

Një natë më parë Tirana u trondit nga krimi i radhës, por sot në mëngjes policia thotë se: “Identifikohet dhe shpallet në kërkim autori i dyshuar i vrasjes tek ‘Astiri’”….

Urojmë të jetë e vërtetë.

“Maskat grabisin karburantin në Bilisht”, thotë një lajm tjetër. Prapë grabitje. Të gjithë shohim e dëgjojmë. Po na bëhen si normalitet këto ngjarje. E kjo është frikshme jo vetëm për ne, por sidomos për fëmijët tanë.

Dy ditë më parë maskat hynë në shtëpinë e një biznesmeni në Tiranë dhe i futën plumbin edhe atij, edhe gruas së tij. Donin lekë, u zhdukën ne drejtim të paditur. Policia po i kërkon.

“Dy persona grabisin xhiron ditore të një lokali në Krujë”. Lajm tjetër për një grabitje tejtër. Njëri nga autorët qenka shoqëruar e kishte dy pistoleta në brez. Duket sikur është bërë grabitja si, “hajde pime noj gotë”. Policia edhe s’ka faj, nuk hyn dot në trurin e grabitësit që ta parandalojë.

Në fakt, ta hajë dreqi shumë janë shtuar. Por edhe kur shikojnë që kapet me vjedhje për një Km rrugë me 22 milione euro e asnjë zyrtar nuk sheh derën e policies, se të burgut jo e jo, edhe grabitësi thotë me vete, “Kap ça të Kapësh”. Nga burgu do të dal edhe po u arrestova. Të gjithë po dalin nga burgu sot…

“Masakroi me thikë 37-vjeçarin në Tiranë”. Ky është lajmi i radhës, pa kaluar as 15 minuta nga grabitja e fundit një i ri ka nxjerrë thikën dhe ka sulmuar tjetrin.

Lajmi tjetër që vjen nga qyteti bregdetar: “Zbardhen detaje nga përdhunimi i adoleshentes”. Ja çfarë po ndodh, nuk ka parashikim të qartë të situatës, por as vlerësim të qartë të asaj çfarë po ndodh. Gjithë këto ngjarje anti-njeri, anti-ligj, ndërkohë që drejtësinë e kanë bërë çorape bariu.

Pak më poshtë dalin detaje të reja të një vrasje makabre e ndodhur ndërmjet shqiptarëve adoloshentë në Itali. “Vrasja makabre e Erion Morinës ndodhi për 50 euro”, vaj medet.

Pak minuta me vonë, policia paska arrestuar edhe pronarin e lokalit edhe kamarierin, kishin krijuar një strehëz të vogël për të shitur ‘i çik hashash “bio’’. Nuk bëhet nami, kur ka klientë…

“Shisnin drogë në lokal, prangoset pronari dhe kamerieri”, kurse “snajperisti” i Rrëshenit nuk ka as gjurmë.

Fati i zi i tyre. “Përdornin Shqipërinë si rrugë tranzit, ndalohen 13 emigrantë mes tyre gra e fëmijë”, është lajmi i radhës. Nuk po kapim dot as vrasësit, as grabitësit, as dhunuesit, as mashtruesit, por këtyre ju bëjmë gjëmën, nuk kanë nga na ikin. E ata të shkretët, rrugët nuk i dinë se do të kishin ikur,  në drejtim të paditur si shumë ikanakë të tjerë që krimin e kanë ku e ku më të madh e më të rëndë se ky i këtyre njerëzve që ikin nga lufta e duan të shkojnë në paqe. Se këtu nuk qëndrojnë ata jo, se i lexojnë lajmet.

“Misteri i pengmarrjes në Kamëz/ Familjarët ‘kyçin’ gojën, dy pistat kryesore ku po heton policia”. Ky është lajmi i radhës që shpjegon enigmat e një ngjarje te rëndë ndodhur pak kilometra nga kryeqyteti. Njeriu nuk dihet ku është, u zhduk në mes të ditës, e përpiu dheu. Kjo është situata vetëm në Shqipërinë e mesme, se në veri dhe ne jug këto shtetarët që kemi avash, avash as nuk do të munden që të shkojnë.

“Të plastë gjaku tani, të q…r… unë ty”, dhunonte në mënyrë ç’njerëzore vajzën e saj, arrestohet nëna në Sarandë. E tmerrshme se si mund të shëndërrohet një nënë në një monster që masakron pjellën e saj. Çfarë po ndodh. Rilindja e ka pllakosur në stres këtë vend.

“Dy vite më parë i grabitën banesën, sot iu shkrumbua/ U kthye nga Greqia për të investuar: Këtu është për të ikur natën…”. Lajmi i radhës ka brenda edhe kobin e zi që këtu nuk jetohet. 400 mijë shqiptarë ikën nga vendi vetëm në 7 vitet e qeverisjes së Rilindjes. Zullumi është shtuar edhe më shumë, e nëse lexon lajmin e mësipërm, të shtohet edhe më shumë dëshira të “investosh” në Shqipëri.

“U kapën me një sasi të madhe droge, kush janë 6 të arrestuarit në Memaliaj, mes tyre një femër”, lajmi i radhës kësaj here është si buka me djadhë. Kishte kohë që nuk po ngacmoheshin, por siç duket ka afruar koha e mbjelljes e duhet t’u kujtohet kultivuesve edhe gjoba që do të japin për “ushtarët e Saimirt”.

E si për mbyllje është edhe një lajm i ‘bëshëm’ edhe politik, edhe kronikë, edhe sociale, por edhe ndërkombëtar mund të jetë. Këtu ndodhin çudi pas çudive.

“A duhej kandiduar gardisti i 21 Janarit për Bashkinë? Avokati e thotë prerë: Dënimi që ka marrë…”, ky është pazari i lajmit. E kjo ka të bëjë më një kandidat të rilindjes që ka qenë edhe në grupin e zjrrit të Gardës kur u vranë katër mitingashë të paguar të rilindjes në sheshin para selisë së qeverisë, 9 vjet më parë.

E se ç’më thotë nje mendje se gjithçka paska qenë e organizuar që të dukej si krim, një tentativë e pastër për grusht shteti e organizuar hollë e qartë edhe deri në detaje. Pasi gazetarët shpesh herë të përdorur si lecka e këpucëve, kishin zënë pikat nevralgjike që të kapnin momentin e “madh” të vrasjes së “protestuesve” që nuk e dinin pse kishin ardhur aty, e vinin era alkool. Ky tani është kryetar bashkie pikërisht i propozuar nga ata që sollën në protestë ata që u vranë. Por atë ditë ai ishte në ‘mbrojtje’ të institucioneve e sot Rilindas në krye të bashkisë.

Si për embëlsirë, lajmi i fundit erdhi, “Digjet furgoni në Shkodër, pronari: Isha tek mjeku, nuk kam konflikt me njeri”.

Faleminderit mediave që na tregojnë se çfarë po ndodh në vendin tonë. Faleminderit edhe qeverisë që nuk u bën reklamë grupeve kriminale.

Dhe të me falin disa nga grabitësit, vrasësit apo dhunuesit që nuk u kam përfshirë në këtë shënim aksionet e tyre. Punë të mbarë…

&&&&

Murder, robbery, violence, My Albania, where you are…

By Avni Nezaj

When the day starts noisy and full of black news, you don’t even have time to wonder if there are culprits in this situation. Because of the culprits you face, they appear daily on the front pages of newspapers and on full-time “Plat” screens of quality television sets.

In the morning the day begins with a robbery in Korça. They have been ambushed by immigrants, taken away from their possessions.

“Korça robbed and raped a group of Syrian refugees, 4 arrested”….

The night before Tirana was shaken by the next crime, but this morning police say: “The alleged perpetrator of the murder at ‘Astiri’ has been identified and searched …”.

We wish it to be true.

“Masks rob fuel in Bilisht,” says another news release. Still robbery. We all see and hear. These events are becoming normal to us. And that’s scary not only for us, but especially for our children.

Two days ago masks broke into a businessman’s home in Tirana and fired bullets at both him and his wife. They wanted money, they disappeared in the unknown direction. Police are looking for them.

“Two people rob a daily lap of a shop in Kruja”. Next news of another robbery. One of the authors was accompanied by two pistols in his belt. It looks like the robbery has been done like, “Come on, drink a glass.” The police are not to blame, they cannot enter the robber’s brain to prevent it.

In fact, the heck eat a lot have been added. But even when they see that they are caught stealing a Km of 22 million euros and no official sees the police door, that the prison no and no, even the robber says to himself, “Catch what to catch”. I’m going to get out of jail even if I’m arrested. Everyone is coming out of jail today…

“He stabbed a 37-year-old man in Tirana.” This is the next news, not even 15 minutes after the last robbery, a young man pulled out a knife and attacked another.

The other news coming from the seaside town: “Details of teenage rape are revealed.” Here is what is happening, there is no clear prediction of the situation, but no clear assessment of what is happening. All these events are anti-human, anti-law, while justice has been done by shepherd socks.

Below are new details of a macabre murder committed by adolescent Albanians in Italy. “Erion Morina’s macabre murder happened for 50 euros”, oil meditated.

A few minutes later, police arresting both the owner of the bar and the waiter had set up a small shelter to sell ‘bio hashish’. There is no reputation when there are clients…

“They sold drugs locally, the owner and the waiter were handcuffed,” and Rreshen’s “sniper” didn’t even have a clue.

Their black destiny. “They used Albania as a transit route, 13 migrants were detained between them, women and children”, is the next news. We cannot catch neither the killers, nor the robbers, nor the rapists, nor the deceivers, but to these we do mischief, they have no escape. And the poor, the streets don’t know that they would have gone away, in the ignorant way as many other fugitives who have crime where and where greater and more severe than this of those fleeing war, want to go in peace. That they are not here, not that they are reading the news.

“The mystery of the Kamza kidnapping / Family ‘lock’ in the mouth, two main tracks where police are investigating.” This is the next news that explains the mysteries of a serious event a few kilometers from the capital. One does not know where he is, disappeared in broad daylight, swallowed the earth. This is the situation only in central Albania, that in the north and in the south these statesmen who have thugs, thugs will not even be able to go.

“Bloody now, that … r … I you,” her husband inhumanely raped her mother in Saranda. Terrible how a mother can be transformed into a monster slaughtering her litter. What is happening. The Renaissance has plagued this country.

“Two years ago they robbed their apartment, today it was burnt down / Returned from Greece to invest: Here’s to go at night …”. The next news is also inside the black cob that is not living here. 400,000 Albanians fled the country in just 7 years of Renaissance rule. Zullum has been added even more, and if you read the news above, the desire to “invest” in Albania will increase.

“They were seized with a large quantity of drugs, who are the 6 arrested in Memaliaj, among them a female,” the next news this time is like bread with bread. There was a time when they were not being harassed, but the time of planting seems to be approaching, and the growers should also be reminded of the fines they will pay for “Saimirt soldiers”.

And as a conclusion, it can be both political, chronic, social, and international news. This is where weird things happen.

“Should the January 21st Guardian run for City Hall? The lawyer says it clearly: The sentence he received … ”, this is the news. And this is about a rebirth candidate who was also in the Guardian group when four paid rebirth rallies were killed in the square in front of the government headquarters 9 years ago.

And what to my mind is that everything was organized to look like a crime, a pure attempt at a thoroughly organized coup, even down to the details. As journalists often used as shoe rags, they had occupied the neuralgia to capture the “big” moment of killing the “protesters” who did not know why they were there, the smell of alcohol. This is now the mayor precisely proposed by those who protested those who were killed. But that day he was in ‘protection’ of the institutions and today Renaissance in charge of the municipality.

As a joke, the latest news came, “The van in Shkodra burns down, the owner: I was at the doctor, I have no conflict with anyone”.

Thanks to the media for telling us what’s going on in our country. Thanks also to the government that does not advertise to criminal groups.

And forgive me some of the robbers, murderers, or rapists I didn’t include in their note on their actions. Good job…

Kategori
Uncategorized

Mos e shisni shtëpinë e vjetër.

Poezi nga Mark Simoni

Vjolina e mjerë, mbushur me shiun e vjeshtës që shkoi.

Nuk rri më askush atje.

E mbledhur kruspull, tek një pallat i plakur gërmuq,

Ku tjegullat kërcasin e thyhen përditë,

Sa herë mbi to kalon, si një mace, ndonjë copë mjegull a larë dielli.

Më duket se është mbledhur shtëpia e vjetër,

Tutluar e bërë sa një grusht,

Shtëpia fillikate, zvogluar sa më s’ka,

Bërë si plakat e vetmuara,

Që tremben nga rrufetë e shirave të vjeshtës.

Mbi qatinë e laskaruar,

Akoma mundohet të mbledhë valë antena garravaqe

E një televizori që ka dhënë shpirt prej vitesh.

Nuk ka njeri brenda prej kohësh.

Zilja e derës nuk cingëron më, është fikur,

Teksa nëpër brinjët e hapura të portës së mjerë,

Fishkëllen era e tërbuar, si vajtojcë dimri.

Diku në mur, varur në gozhdën e ndryshkur,

Fëlterja e vjetër e gështenjave dhe tepsia e shegëve dhe hurmave.

Librat dhe kapakët e bibliotekës i ka brejtur mola,

Ndërsa në qosh kotet soba me drurët e fikur, (dikur drurë të kuq),

Ku sipër saj gërhiste lehtë ibriku i çajit që ziente.

Karriket e shtrembëruara prej artritit, lëngojnë e vajtojnë,

Sa herë që mbi to kërcen macja e vogël e lagjes.

Pak më tutje shtretërit e butë

Që flenë prej kohësh poshtë çarçafëve të pluhurit,

Ndërsa në bufe, gotat dhe filxhanët,

Vazhdojnë akoma të nusërojnë për miqtë.

Dremit shtëpia e mjerë,

Por mos e shisni të shkretën!

Se akoma nëpër të sillet, si një shall i lehtë ngjyrë tjegulle,

Ajri i butë që mbështillte nënën time,

Si titrrimi i makinës së shkrimit

Bubrron nëpër shtëpi vështrimi i ftohtë e i prerë i tim eti.

Ndjej që akoma lodrojnë e hidhen përpjetë nga gëzimi

Ditët kur vinte M. dhe puthej me mua.

Ndërsa në qosh rrinë kruspull, këngët me kaçakë të gjyshes sime,

Që i këndonte gjithë hare dhe pataj qante.

Ermojnë kudo, muresh, velenxash, skutash,

Erërat e reçelit të sapo bërë, aromat e gjellëve të drekës,

Shurupi sajuar me trendafila,

Dollapi i kafesë që piqet ngadalë cingëron vajtueshëm,

Ndërsa në qosh të ballkonit, më duket se akoma sjell baltë për folenë,

Dallëndyshja, që s’di se përse, por më duket prej Shiroke.

Si në ëndërr, në telin e parvazit, vazhdojnë të tunden petkat e holla

Që presin për t’u tharë.

Nuk e shisni dot shtëpinë e vjetër,

Me gjithë këto gjëra që ka brenda.

VIOLINË E MJERË

Poshtë varkave të vogla që dremisin në mol,

Këndojnë këngën e tyre të ujshme peshqit,

Ndërsa fari ndryshket dhe plaket,

Duke pritur më kot anijen që s’erdhi kurrë.

Taverna fle prej kohësh.

Nga tërë ajo muzikë, hare e këngë,

S’ka mbetur më asgjë,

Veç vjolinës së mjerë,

Mbushur me shiun e vjeshtës që shkoi.

TI QAVE

(Frederik Rreshpjes)

Motivet me shirat e verbër të Shirokës,

Mjegullat hollake të shkurtit,

Dhe gjurmët vocërrake të të dashurës, që s’e pate kurrë,

(Krejt ashtu, si macet e vogëla,

që lodrojnë mbi tjegullat e shtëpive të vjetra),

Kërcyen e ranë brenda teje,

Ranë në pellgun e madh të një ofshame,

Bash atje,

Ku klithte dhe përplitej dëshira jote për ta shkruar një këngë.

Nuk mundeshe më,

Dhe qave.

E krejt i drobitur, lodhur prej motivesh,

E tunde dorën tënde të zbehtë,

(Si flaka e një kandili, që shuhet mesnatës ngadalë),

Dhe thirre vdekjen.

E thirre,

Që, në gjoksin që s’të këndonte dot më,

Vdekja të të vinte një kyq,

Mbi shpinën e kërrusur, (mbështjellë me kapotën e vjetër),

Një kryq.

Në qielli e cfilitur të shtatit tënd ,

U mbyll njëherë e përgjithmonë,

Shtegtimi pa krahë

I lirikës së fundit.

Ferrat e idhëta, rreth vorrit tënd,

Natën

Dëgjojnë një zë lutje.

LIRIKË

Poshtë strehës së qiellit ikën një tufë krillash,

Në parkun mbetur shkret, një flaut bie në vetmi,

Unë harruar rrugësh, me duar në xhepa,

Bredh nëpër natë, fishkëllej për ty.

Fle vjeshta mbi telat e teshave që thahen,

Zogjtë dremisin në folenë e një përralle të vjetër,

Ëndërrat përkunden si varkat në molin e vogël,

Presin ty, që të zgjohesh patjetër.

KU IKIN?

Diku, përtej malesh, këndojnë zjarret e ëmbëla të pyjeve,

Ndërsa karvani i reve të hutuara,

Ngarkuar me shira të rëndë e të ndryshkur,

Ikën tutje.

Mbi vithet e kuqe të mushkave të mëdha,

Tunden arrixhinjtë e vegjël, futur nëpër kosha.

Vargu i pafund, drubitur e lodhur prej udhësh,

Shtegton prej vitesh, e s’ka ku të ndalë.

Shelgjet fërgëllojnë mbi pellgje ujrash,

(drithërojnë që s’bëhen dot kanistra),

Filxhanët ofshajnë për një fall,

Burrat e zymtë gjithë rrugës bëjnë thika,

Prej qumështit të gjinjëve dhe zjarrit të trupit,

Grave, teshat me ngjyra iu marrin flakë.

Lumenjtë e tërbuar vrapojnë brij tyre,

(E për to s’e kanë një pikë ujë),

Gjithë bota e madhe s’ka vend për një çadër,

Karvani i rrënuar, telef, rraskapitur,

Ikën shtegut të botës pafund,

Është nisur,

Për të mbërritur

Askund.

SA DHIMBJE PROFESORI IM

Mes për mes kësaj dite të kthjelltë, me qiell të kaltër,

Me çadrën e hapur të shiut në dorë

Kalon ngadalë profesori im i letërsisë

Profesori im dituruar prej librash

Ndoshta, marrosur dhe hutuar po prej tyre.

S’di se ç’shira të zymtë romanesh bien brenda kokës së tij,

Ç’mjegulla vjershash delikate shtyhen atje

Furtuna novelash të vogla,

Kalojnë nëpër të, re nga qiej shkrimtarësh,

Suferina dhe rrebeshe letërsie.

Dhe në çast ndjej se mbi mua nis të bjerë një shi malli,

Brenda vetes më flakërojnë vetëtima të kuqe dhimbje,

Ndjej tallaze dhe shqota kujtimesh.

Fus kokën dhe unë nën çadrën e madhe të tij, në këtë ditë të kthjellët

Pa ia prishur fare terezinë dhe shirat e mugët,

Pa ia trazuar botën, mjegullat e buta dhe retë,

Dhe ikim tutje, bashkë nëpër rrugë,

Me profesorin tim,

Që më dhemb kaq shumë.

Kategori
Uncategorized

Fjalët e fundit të Sheh Ibrahim Karbunarës para pushkatimit: Djem mos harroni Shqipërinë, të tjerat rregullohen!

Fundi tragjik i anëtarëve të komisionit nismëtar të Kongresit të Lushnjës. Si  i vrau diktatori Enver Hoxha, ata që ngritën Parlamentin e parë në Shqipëri

Sheh Ibrahim Karbunara, ishte një ndër anëtarët e Komisionit Nismëtarë të Kongresit të Lushnjës, atje ku zë fill historia e parlamentarizmit në Shqipëri. Kujtohet në këtë 100-vjetor të historisë së parlamentarizmit bashkë me 27 të tjerë që hodhën themelet e jetës parlamentare në vendin tonë. Por Sheh Ibrahim Karbunara dhe 11 anëtarë të tjerë të këtij komisioni, u pushkatuan, humbën jetën nëpër tortura apo kaluan jetën nëpër burgjet komuniste. Ishin të parët që u përballën me diktatorin Enver Hoxha i cili kishte projektuar një Shqipëri nën diktaturë e për ta realizuar atë duhej të vriste gjithë elitën shshiptare. Sheh Ibrahim karbunara është ndër të parët që u gjykua e më pas u pushkatua me gjyqin e deputetëve në vitin 1947. Më poshtë publikojmë pjesë nga gjyqi i drejtuar nga prokurori famëkeq i viteve të para të diktaturës, Josif Pashko.

Pjesë nga gjyqi i deputetëve, marrë nga dosja e gjyqit të deputetëve, pranë Autoritetit të Dosjeve.

JOSIF PASHKO: Ti Sheh Karbunara dhe shokët e tu jeni përpjekur të krijoni edhe një 7 prill apo 4 shkurt në Shqipëri…

SHEH KARBUNARA: Nuk e pranoj akuzën. (kthehet nga të pandehurit e tjerë) “Djem mos harroni Shqipërinë, të tjerat rregullohen…”

JOSIF PASHKO: Ti armik i popullit e partisë… guxon të propagandosh këtu para nesh….

SHEH KARBUNARA: Unë guxoj t’ju them se nuk kam dashur të krijoj as 7 prill, e as 4 shkurt në Shqipëri, sepse kam qenë me Ismail Qemalin në Vlorë më 28 Nëntor. Ajo është e vetmja datë që mund të më akuzoni.

KRYETARI NIKO ÇETA: I pandehur mos na fol për historinë këtu ti, se hitorinë nuk e bën ti, more vesh apo jo.

JOSIF PASHKO: I pandehur Sheh Ibrahim Karbunara! Në shtëpinë tuaj është mbledhur për herë të parë grupi iniciator i organziatës tuaj tradhtare.  Ti je një prej frymëzuesve të kësaj organizate. Mbi ty rëndon akuza e rëndë e udhëheqësit të kësaj organizate. Në veprimtarinë tuaj armiqësore është i përfshirë edhe djali juaj Hysen Shehu. (tregon me gisht Hysenin) Bashkë me djalin ju keni kryer veprimtari kundra pushtetit popullor, udhëheqjes tonë dhe komandatit tonë të dashur Enver Hoxha.

SHEH KARBUNARA: Unë nuk pranoj asnjë akuzë. Kurrë nuk kam vepruar kundra popullit. Nuk kam bërë asnjë akt kundra atdheut. As unë, as im bir. I bëj thirrje tim biri dhe të tjerëve të akuzuar padrejtësisht: Mos pranoni akuza të paqëna për tradhti kundër atdheut. Ne nuk kemi bërë akte kundra atdheut … po vdesim duke e mbrojtur atdheun. Unë nuk i pranoj akuzat dhe nuk kërkoj mëshirë”.

Në përfundim të këtij gjyqi, Sheh Ibrahim Karbunara u dënua me vdekje bashkë me të birin dhe të tjerë pjesëtar të grupit të deputetëve.

Në këtë proces gjyqësor, por edhe në të tjerë, përveç Sheh Ibrahim karbunarës, u vranë e burgosën edhe 11 anëtarë të tjerë të Komisonit Nismëtar të Kongresit të Lushnjës. Studiuesi Kastriot Dervishi ka publikuar dokumentin dhe listën e tyre. Sipas dokumenteve të publikuara nga Dervishi:

U vranë në luftë me atentate: Idhomeno Kosturi, vrarë më 5 nëntor 1943 nga komunistët në Durrës. Atentatori quhej Kolë Laku. Beqir Rusi, vrarë 12 qershor 1943 në Elbasan para derës së shtëpisë së Aqif Biçakçiut, i shoqëruar nga miqtë e tij Lef Nosi dhe Ahmet Dakli. Autorët nuk u bënë të njohur.

U dënuan me vdekje dhe u ekzekutuan me pushkatim: Fazlli Frashëri, 11.6.1945, 46 vjeç; Dine Dema, 23.7.1945, 75 vjeç; Bektash Cakrani, 26.7.1945, 74 vjeç.

Humbën jetën nëpër burgje: Kostaq Kotta, në Burrel, 1947; Hafiz Xhemal Naipi në Burrel, 1955; Qazim Kokoshi, 1947. Ndërkohë humbi jetën në hetuesi Ndoc Çoba, 6.3.1945, 75 vjeç.

Kategori
Uncategorized

PUNË TË MBARË ZONJA AMBASADORE E SH.B.A._së.Zoti ju ndihmoftë zonja Yuri Kim –

PUNË TË MBARË ZONJA AMBASADORE

Nga Ilirjan Fatkoja/

Zoti ju ndihmoftë zonja Yuri Kim – Ambasadore e Sh.B.A. në realizimin me sukses të punës suaj.

Shqiptarët kanë besuar gjithmonë te Amerika, te demokracia due vlerat njerzore që ajo mbron dhe i ka shenjtëruar.

E nderuara zonja Yuri Kim,

Shqiptarët shpresojnë që me ardhjen Tuaj do u shterrin hallet dhe brengat e shkaktuara nga keq qeverisja e një klani majtist të lidhur hapur me krimin.

E ashtuquajtura “Rilindje”, e cila nuk u mjaftua me kanabimin e të gjithë vendit nën “mbrojtjen” e Policisë së Shtetit, i ka futur në kthetra të gjitha pushtetet dhe vetëm formalisht nuk është certifikuar si “rikthim i diktaturës komuniste”.

Shqiptarët besojnë se përmes Jush do ta kenë më pranë kujdesin dhe vemendjen e Shtetit amerikan, Presidentit Trump si garanci e plotë në ruajtjen e integritetit dhe të shtetit shqiptar.

Vetëm kështu mund të mbarojë makthi qytetar per vendosjen e mundshme të neodiktaturës komuniste.

Shqipëria ka nevojë sot më shumë se kurrë për kujdesin dhe mbështetjen e SH.B.A., madje po aq shumë sa ç’kishte në kohën e të pa harruarit President Woodrow Wilson.

Zoti e bekoftë Amerikën.

@@@

US EMBASSY OF THE AMBASSADOR’S FINISHED. May Yuri Kim help you –

By Ilirjan Fatko /

May God help you, Ms. Yuri Kim – US Ambassador in successfully accomplishing your job.

Albanians have always believed in America, in democracy because of the human values it upholds and sanctifies.

Dear Mrs. Yuri Kim,

Albanians hope that with your arrival, the troubles and worries caused by the mismanagement of a leftist clan openly linked to crime will end.

The so-called “Renaissance”, which was not enough for cannabis nationwide under the “protection” of the State Police, has put all the powers in the grip and has only been formally not certified as “a return to communist dictatorship”.

Albanians believe that through you will be closer to the care and attention of the American State, President Trump as a full guarantee in maintaining the integrity and the Albanian state.

This is the only way to end the civic nightmare of the possible establishment of communist neo-dictatorship.

Albania needs the US care and support today more than ever, even as much as it did in the time of the forgotten President Woodrow Wilson.

God bless America.

Kategori
Uncategorized

Kush është “Studentin”, i cili vazhdon vesin e spiunit edhe sot në një shërbim të huaj, në dëm të shtetit shqiptar.

NJË PYETJE PËR ISH PUNËTORIN OPERATIV TË SIGURIMIT – GANI ZENELIN

(Nga cikli “Portrete famëkëqinj sigurimsash në poste të larta shtetërore të Rilindjes”)

Së fundmi i është drejtuar gjyqit për të vërtetuar se nuk ka qenë oficer Sigurimit, edhe sivëllai i Xhavit Shalës, Gani Zeneli, aktualisht nëndrejtor i Drejtorisë së Policisë Vendore Durrës.

Punëtor operativ nga viti 1982, anëtar i Partisë së Punës nga viti 1989, Gani Zeneli nga fshati Larush i Krujës ka një karrierë të gjatë sigurimsi.

Ka qenë punëtor operativ në disa lagje të Elbasanit, përfshi edhe atë që mbulonte Institutin e Lartë Pedagogjik “Aleksandër Xhuvani”.

Pikërisht këtu është bashkuar ylli i tij me atë të sivëllait të tij Xhavit Shala.

Në bazë të ligjit të vetnigut të policisë, as Gani Zeneli nuk duhet të jetë më pjesë e strukturave policore.

Padia e fundit e Gani Zenelit, ka shastisur edhe gjyqtarin e çështjes i cili ishte habitur se çfarë kërkonte paditësi, pasi fakti se ka qenë 9 vjet oficer Sigurimi figuron edhe në vitet e vjetërisë së tij në polici.

Por, meqë Gani Zeneli, koordinohet për çdo me sivëllain e tij, ia vlen një pyetje publike:

A ka njohje me ish studentin Aristotel Spiro apo jo?

Mban mend ndonjë bashkëpunëtor me pseudonimin “Studenti” në atë kohë në institutin në fjalë?

Pyetjes duhet t’i përgjigjet drejt, përndryshe e ballaqojmë me dokumentet e tij për “Studentin”, i cili vazhdon vesin e spiunit edhe sot në një shërbim të huaj, në dëm të shtetit shqiptar.

Kategori
Uncategorized

Këllira me vila.

Na latë pa dhe, dhe atdhe, jukëlyshë bushtrash.

Nga ju as prindërve smundëm, tju hedhim dot një dorë dhe.

Bastardë.

Nën hijen e pushtetit, gjithshka uzurpuat, përziet dhe gatuat,

nën hijen e tij, ju ish varfanjakë, harbutë, spiunë, të pa fe,

u bëtë pushtetarë,

ju shegertët e pa brekë dhe djerse balli u pasuruat.

Këllira me vila.

Qeflesha, presha, drejtorë,drejtoresha.

Deputet, që drejtoreshat dashnore i hidhnin në kosh plerash, apo plerave ngelë.

Spiunë që moshapja e dosjeve i bëri drejtorë nga të pa shkollë, nga ish të papunë.

Fole grerëzash.

Piçkëllonjash, brumbuj, krrimba, miza dheu mushkonjash.

Gjithshka mundët rrëmbyet, uzurpuat.

Veç harruat.

Harruat se një ditë do ju shihja përsëri si dikur verdhacakë të fshehur skutave.

Pushteti iku mbaroj, firoj, bashkë me të dhe ju fëlliqësira të pa besë harbutë.

Koha ndryshoj.

Ju ngelet atje, në fëlliqësinë e batakut tuaj të ndyrë, një si ligësia e juaj lëtyrë.

Shyqyr humbi partia, shpëtoj dhe shqipëria.

tani ju ngelët si dikur për medet, veç me horrllëqet, spiunllëqet, dhe kafenet.

Koha e juaj mbaroj.

Ajo i takon atyre që si pishtarë punojnë për demokracinë, ju vazhdoni, penetroni si gjithmonë me ligësinë.

Koha e rinisë.

E atyre që errësirë të kaluar skanë, e atyre që e duan vatanë, ju ish hajdutë, drejtora, ministra larg, larg, gjetshi belanë.

Kategori
Uncategorized

Pushkatimi dhe burgosja e anëtarëve të Kongresit të Lushnjës nga regjimit komunist

Urdhri i E.Hoxhës për pushkatimin e Bektash Cakranit e të tjerëve. Cakrani ishte propozuesi i ministrave në Kongresin e Lushnjës

Nga Kastriot Dervishi

Ndonëse në thelb nuk ishte kundër kongresit, pasi e quante vepër të vegjëlisë e kundër “reaksionit” e “çifligarëve”, regjimi komunist vrau e burgosi shumë prej atyre që kontribuuan për këtë kongres. Madje nuk ndaloi deri aty. E vijoi luftën me pasardhësit e tyre. E nisi me të vdekurit. Iljaz Vrionit në mungesë të një veprimi të drejtpërdrejtë kundër tij, i shkatërroi varrin në Berat. Nënprefektin e Lushnjës në atë kohë, Veli Vasjarin, e vra me atentat sapo erdhi në Shqipëri në vitin 1944, pavarësisht se nuk ishte përzier me punët e luftës. Statistika e parë është kjo e mëposhtmja:

 

U vranë në luftë me atentate:

-Idhomeno Kosturi, vrarë më 5 nëntor 1943 nga komunistët në Durrës. Atentatori quhej Kolë Laku.

-Beqir Rusi, vrarë 12 qershor 1943 në Elbasan para derës së shtëpisë së Aqif Biçakçiut, i shoqëruar nga miqtë e tij Lef Nosi dhe Ahmet Dakli. Autorët nuk u bënë të njohur.

 

U dënuan me vdekje dhe u ekzekutuan me pushkatim:

-Fazlli Frashëri, 11.6.1945, 46 vjeç

-Dine Dema, 23.7.1945, 75 vjeç

-Bektash Cakrani, 26.7.1945, 74 vjeç

-Sheh Ibrahim Karbunara, 10.10.1947, 67 vjeç

 

Vdiqën në hetuesi

-Ndoc Çoba, 6.3.1945, 75 vjeç

 

U burgosën:

-Ferit Vokopola, 1945-1947

-Rexhep Jella, 1945 dhe 1947-1952

U burgosën dhe vdiqën në burgje:

-Kostaq Kotta, në Burrel, 1947

-Hafiz Xhemal Naipi në Burrel, 1955

-Qazim Kokoshi, 1947?

-Xhavit Leskoviku (jo anëtar i kongresit por përfaqësues i rinisë në kongres), në Burrel 1954

Kategori
Uncategorized

Tradhtia e dytë e madhe! Marrëdhëniet Rama-Vuçiç si ato Enver- Mugosha’

Edvin Kristaq Tradhetari, fatkeqesi kombetare!

Nga Sali Berisha/

Miq, shtypi i Kosoves krahason marredheniet Rama – Vuçiç me ato Enver – Dushan Mugosha. Ne kete kontekst mund te thuhet se Kosova dhe mbare Kombi po perjetojne tradhetine e dyte te madhe kombetare pas asaj te 1944 nga Enver Hoxha. Trojka tradhetare Zografi Bis, argati i Prishtines, Miladini shqipfoles dhe Baton Stanishiq jane aktualisht rreziku madhor, te cilet duhet te marrin nje minute e me pare ndeshkimin qe kombet e qyteteruar ju rezervojne tradhetareve te tyre.

Ketu me poshte keni artikullin e analistit Faik Krasniqi te publikuara ne Kosova Sot. sb

Vjen paralajmërimi i rëndë për kryeministrin e Shqipërisë, ja çfarë e pret

“Kryeministri Rama me këto veprime anti-Kosove po dëshmohet që është fatkeqësia e kombit shqiptare. Është në mandatin e tij të fundit si kryeministër, dhe në zgjedhjet e ardhshme nëse kandidon, do të pësojë humbje të turpshme”, thotë Krasniqi për “Kosova Sot Online”.

Analistët politikë, duke parë rrëshqitjen e madhe të kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama nga interesi nacional i shqiptarëve dhe pozicionimi i hapur në interesin e Serbisë, vlerësojnë se do ta ketë një fund të turpshëm në karrierën e tij politike, të ngjashëm që po e pret edhe Hashim Thaçin, ngase përveç mbështetjes së idesë serbe për ndryshimin e kufirit të Kosovës, që e përkrahën Thaçi dhe Rama, tani ky i fundit po e mbron me fanatizmin akoma më të madh edhe projektin për Mini Shengenin, një shpikje tjetër e re nga presidenti serb, Aleksandër Vuqiq për dominimin serb në Ballkan.

Madje sipas analistëve, Rama po e bënë këtë pa e pyetur fare dhe pa u konsultuar me liderët politikë dhe institucionet e Kosovës, por duke i injoruar dhe përqeshur e fyer ata.

Gjyk serioz ka dhënë edhe ish deputetja e Parlamentit Evropian, Doris Pack, e cila në një intervistë për media ka thënë se Mini-Shengeni Ballkanik nuk mund të ndodhë pa Kosovën, dhe për më tepër e ka quajtur pozicionimin pro të Edi Ramës një veprim që shkon drejtë tradhtisë kombëtare.

“Nëse kryeministri Rama vërtet do të pajtohej që Mini-Shengeni të bëhet pa pjesëmarrjen e Prishtinës zyrtare atëherë ai do të bënte tradhti ndaj Kosovës”, ka deklaruar Pack.

Faik Krasniqi

E lidhur me këtë, për” Kosova sot Online” ka folur analisti politik, Faik Krasniqi.

“Mini-Shengeni ballkanik është në njëfarë mënyre ringjallje e ish Jugosllavisë. Kryeministri Rama është futur në një qorrsokak me këtë ide. Çfarë Mini-Shengeni ballkanik me një shtet si Serbia që mohon masakrat që ka bërë gjatë luftës së fundit në Kosove. Sikur qëllimisht është duke bërë gjëra të tilla kundër Kosovës. Është e pa kuptueshme kjo dashuri për Serbinë. Sikurse Enveri për Dushan Mugoshen. Tregon dashuri për një shtet që ka vrarë bashkëkombësit e tij. Gjithmonë nëse na konsideron të tillë, sepse veprimet e tij e dëshmojnë të kundërtën”, thotë analisti politik Faik Krasniqi për “Kosova Sot .

Prandaj sipas Krasniqit, Edi Ramës ky pozicionim në interesin e shtetit serb, do t’i kushtojë shtrenjtë në karrierën politike, nëse edhe njëherë kandidon në zgjedhje për një mandat tjetër.

“Kryeministri Rama me këto veprime anti-Kosove po dëshmohet që është fatkeqësia e kombit shqiptare. Është në mandatin e tij të fundit si kryeministër, dhe në zgjedhjet e ardhshme nëse kandidon, do të pësojë humbje të turpshme”, thotë analisti politik, Faik Krasniqi për “Kosova Sot Online”.

(Kosova Sot Online)

$$$$

Second great betrayal! Rama-Vucic relations like those of Enver-Mugosha ‘

Edvin Kristaq Traitor, national disaster!

By Sali Berisha /

Friends, the Kosovo press compares Rama – Vucic ‘s relations with those of Enver – Dusan Mugosha. In this context it can be said that Kosovo and the whole nation are experiencing the second great national betrayal after that of 1944 by Enver Hoxha. The traitorous Troika Zografi Bis, Pristine Argate, Miladin Albanian and Baton Stanisic are currently the major danger, which should take a minute and a half before the punishment that civilized nations reserve for their traitors.

Below you have the article by analyst Faik Krasniqi published in Kosova Sot. sb

There comes a heavy warning for Albania’s prime minister, here’s what to expect

“Prime Minister Rama with these anti-Kosovo actions is proving to be the calamity of the Albanian nation. He is in his last term as prime minister, and in the next election if he runs, he will suffer embarrassing losses, “Krasniqi tells Kosova Sot Online.

Political analysts, seeing Albanian Prime Minister Edi Rama’s big slide in Albanian national interest and open positioning in Serbia’s interest, estimate there will be a shameful end to his similarly-anticipated political career. and Hashim Thaci, because in addition to backing the Serbian idea of changing the border with Kosovo, backed by Thaci and Rama, the latter is now defending with even greater fanaticism the Mini Schengen project, another new invention by the president Aleksandar Vuqi serb for Serbian domination in the Balkans.

Even according to analysts, Rama is doing so without questioning or consulting Kosovo’s political leaders and institutions, but ignoring and ridiculing and insulting them.

Former European Parliament deputy Doris Pack has also given a serious tribunal, who said in a media interview that the Balkan mini-Schengen cannot happen without Kosovo, and moreover called the pro-Edi Rama positioning an act that goes to national treason.

“If Prime Minister Rama really agreed to do the Mini-Schengen without official Pristina participation then he would betray Kosovo,” Pack said.

Faik Krasniqi

Related to this, political analyst Faik Krasniqi spoke about “Kosova Today Online”.

“The Balkan mini-Schengen is in a way a revival of the former Yugoslavia. Prime Minister Rama has fallen into a deadlock with this idea. What a Balkan Mini-Schengen with a state like Serbia denying the atrocities it committed during the recent war in Kosovo. As if it is deliberately doing such things against Kosovo. This love for Serbia is incomprehensible. Like Enver for Dushan Mugoshen. It shows love for a state that has killed its compatriots. Always if he considers us like that, because his actions prove otherwise, “political analyst Faik Krasniqi tells Kosovo Sot.

Therefore, according to Krasniqi, Edi Rama’s positioning in the interest of the Serbian state will cost him dearly in his political career if he once again runs for another term.

“Prime Minister Rama with these anti-Kosovo actions is proving to be the calamity of the Albanian nation. He is in his last term as prime minister, and in the next election if he runs, he will suffer embarrassing losses, “political analyst Faik Krasniqi tells Kosova Sot Online.

Kategori
Uncategorized

Pse paguhen me taksat tona agjensitë e sherbimit kombëtar, kur asgjë s’ funksionon për Liri- Demokracine e shqiptarizmen???

Një killer i opinionit publik, tutor në massmedian shqiptare…

Pr/Astrit Memia…

… Nese Enveri luftoi 45 vite per te krijuar” njeriun e ri”, Edveri këto 30 vite krijoi Car Bolin…

P. S. Pronar, drejtor, kryeredaktor, analist, komentator, gazetar, reporter dhe shqiptarofob prej 30 vitesh… Car Boli…

Turp e fatkeqësi kombëtare?!…

Pse paguhen me taksat tona agjensitë e sherbimit kombëtar, kur asgjë s’ funksionon për Liri- Demokracine e shqiptarizmen???

Kategori
Uncategorized

Politika e Bashës përballë antipolitikës së Ramës

FITIM ZEKTHI

 

Tryeza e opozitës me përfaqësues të qeverisë për të miratuar së bashku reformën zgjedhore krijoi diskutime të shumta. Kjo ishte e pritshme. Mes diskutimeve megjithatë u vu re, vazhdon ende ndoshta, edhe një tis i theksuar kritikash apo edhe sulmesh të ashpra ndaj opozitës dhe kryetarit të saj Lulzim Basha. Çështja nuk është se pse pati kritika, çështja është se shumica e kritikave u dukën të shtyra nga qasje irracionale ose nga qasje dashakeqëse. Parimisht kritikat kundër kujtdo, edhe kundër kryetarit të opozitës, nuk janë të këqija nëse ato nuk shtyhen nga irracionaliteti ose dashakeqësia, madje juanë të nevojshme.

Kritikat thonin se me këtë tryezë u shit dhe tradhëtua, kauza e opozitës, u zhvlerësua qëndrimi një vjeçar kundër qeverisë së kryeministrit Rama, u pranua dështimi, u legjitimua Damian Gjiknuri dhe qeveria për vjedhjen e votave etj. Shumë nga kritikët linin të kuptonin se duhet të vazhdohej me protestat si përgjatë vitit që shkoi si rruga e vetme për të rrëzuar qeverinë etj.

Pa marrë fare në konsideratë faktin që tryeza për reformën zgjedhore është një kërkesë e Bundestagut pjesë e 9 kushteve shkatërrimtare për qeverinë dhe opozita duhet në një mënyrë apo një tjetër të marrë pjesë në këtë proces do përpiqemi ta shohim këtë veprim të opozitës nga disa kënde të tjera.

Duke qenë se lufta politike është ekstremisht e egër dhe e paprinciptë çdo analizë apo çdo qëndrim që nuk përkon me njërën kategori të kritikëve, dashakeqët, do të sulmohet me gjithçka, edhe me shpifje apo sharje personale. Kjo tashmë është kthyer në rregull për fat të keq dhe duhet të mësohemi të jetojmë me të.

Që në një negociatë të kemi tradhëti duhet që ajo që diskutohet dhe ajo që do të arrihet të jetë kundër interesit të njerëzve. Pra që partia demokratike dhe opozita në tërësi të ketë tradhëtuar shqiptarët duhet që në tryezën me Gjiknurin të flitej për gjëra që janë kundër shqiptarëve dhe më e keqja të miratoheshin gjëra që janë kundër shqiptarëve. Askush nuk mund të thotë se se të flasësh për reformën zgjedhore është akt tradhëtie dhe askush nuk mund të thotë se aty u arrit ndonjë marrëveshje që bën një kod zgjedhor kundër shqiptarëve.

Kritika apo edhe akuza se opozita u kthye në pikën ku e nisi dhe se ajo shkeli me këmbë një vit proptesta, djegie mandatesh dhe mospjesëmarrje në zgjedhje është thjeshtëzim i madh. Qeveria e z. Rama ka thuajse çdo pushtet në Shqipëri, ka në kontroll gjykatat dhe prokurinë, ka kontroll mbi mediat dhe mbi ekonominë, ka një shumicë parlamentare me rreth 130 deputetë (mund të ndryshojë si të dojë edhe kushtetutën), ka ndërtuar një mekanizëm neopatrimonialist duke lidhur politikën me krimin dhe trafikun i cili ka para pa fund në një regjim marrëdhëniesh padron klient në gjithë vendin. Megjithatë tryeza bëri që siç thotë sociologu Maks Weber që “më i forti nuk mund të drejtojë fijet dhe marrë vendime siç do nqs fuqia e tij nuk është e drejta…”. Me fjalë të tjera Rama i cili ka çdo pushtet, është më i forti, nuk mund të miratojë dot reformën zgjedhore në parlament sespe forca e tij është e paligjshme. Parlamenti muk ka legjitimitet ndonëse ka fuqi shumë të madhe.

Kjo gjë, ekspozimi dhe pranimi i paligjshëmrisë së fuqisë së Ramës, u bë për shkak të protestave, djegies së mandateve dhe mospjesëmarrjes në zgjedhje, u bë për shkak të asaj që bëri opozita gjithë vitin që shkoi. Duke qenë se jemi tek kjo pikë duhet thënë se një pushtet me fuqinë e këtij të sotmit, një pushtet që ka marrë nën kontroll çdo institucion të jetës së vendit, një pushtet plotësisht autokratik dhe me mjete kaq të mëdha në dispozicion jo vetëm është shumë e vështirë të deligjitimohet por ai ka prirjen dhe forcën të deligjitimojë kundërshtarët. Një pushtet i tillë deligjitimon mediat (duke i blerë apo shantazuar), deligjition shoqërinë civile, deligjitimon deri edhe institucionet e fesë (duke i përdorur apo shantazhuar) dhe duke deligjimuar këto ai bëhet vetë thuajse i padeligjimueshëm. Ajo që mbetet është vetëm opozita. Edhe kjo, ka patur raste në shumë vende të botës, nis dhe bie nën rrotat e qeverisë apo nis dhe vlerëson qeverinë. Lufta e brendshme në opozitë e ndihmon qeverinë në përjekjen për të deligjitimuar opozitën.

Pra viti që kaloi, djegia e mandateve, protestat, mospjesëmarrja në zgjedhje kanë prodhuar diçka të madhe ndonëse nuk duket si diçka kaq e madhe që është deligjitimimi i pushtetit të Ramës. Tryeza e konfirmoi këtë deligjitimim. Opozita jo vetëm nuk u deligjimua por ajo dëshmoi se pa pushtet, pa fuqi, por duke qenë në anën e drejtë bëri që e drejta të deligjitimoi pushtetin dhe fuqinë.

Sa i takon legjitimimit të Gjiknurit si vjedhës votash me pjesëmarrjen në tryezë duhet thënë se edhe ky është një shpjegim i thjeshtëzuar. Opozita nuk e ka në dorë të caktojë njerëzit e PS-së në komisione dhe aq më tepër se prania e Gjinurit duket si provokim i pastër nga Rama. Rama me siguri që nuk e do këtë tryezë pasi ai nuk do që vendimet e parlamentit të merren në tryzeza jashtë tij, ai nuk do që rezultati i 28 qershorit të 2017-ës të deligjimohet. Duke qenë kështu ai kërkon të provokojë opozitën me Gjiknurin në mënyrë që kjo e fudnit të mos shkojë në tryezë. Është e sigurt se në ditët në vijim Rama do të bëjë të tjera provokime që opozita të ikë nga tryeza. Qëllimi i tij është që të thotë se ai ëhstë bashkëpunues dhe opozita është destruktive.

Kritika tjetër se u hodh poshtë protesta dhe sakrifica një vjecare dhe se u hoq dorë nga protestat, se u kapitullua para Ramës shkakton ndjeshmëri më të madhe por nuk ka arsye më të madhe se sa të tjerat. Gjatë vitit që shkoi PD, si pushteti i vetëm në vend që mund të thoshte të vërteta të mëdha, si pushteti i vetëm që mund të mos sillej në terma të qeverisë doli nga sistemi dhe u bë një masë gati apolitike që mori formën e një barrikade. Teorikisht këto janë format e fundit të mekanizmave mbrojtës të organizmave të gjallë dhe të vetëdijshëm. Pavarësisht se shumë e shumë njerëz kanë besuar se do të rrëzohet qeveria e Ramës, qeveri të tilla me pushtet të tillë nuk bien kurrë kaq lehtë. Beteja me to është e gjatë, e lodhshme dhe kalon domosdo nga rrugë si kjo e opozitës sonë. Ka patur opozita në botë që periudhën e të qenit barrikadë e kanë patur shumë më të gjatë si psh opozita në Portugali para 30 e ca vitesh, opozita në Tunizi në kohën e Ben Alisë, opozita në Serbi në kohën e Milosheviçit etj. Ka patur edhe raste më fatkeqë si opozita në Rusi sot (këtu ndikon shumë edhe pafuqia e plotë e botës perëndimore për të ndihmuar ndryshe nga ne).

Opozita shqiptare duket se arriti ta deligjimojë qeverinë e Ramës. Opozita tashmë, kur Bundestagu ka vendosur kushtet shkatëruese, kur gazeta BILD ka publikuar përgjimet, kur bota dhe shqiptarët kanë kuptuar natyurën e vërtetë të regjimit neopatrimonialist, kur vetë qeveria ka pranuar “deligjitimitetin” e parlamentit etj duhet të dalë dhe do të dalë nga të qenit thjesht një barrikadë apo një masë e ngurtë barrikade dhe do të shkojë në zgjedhje për ta mundur qeverinë. Kjo nuk do të thotë se ajo nuk do të jetë barrikadë por do të jetë edhe diçka tjetër veç barrikadës. Tashmë rruga për ta mundur atë kalon domosdo nga zgjedhjet.

Barrikada ëhstë për të mbrojtur, për të ruajtur, për të penguar, për të deligjimuar fuqinë e cila po të mos jesh në barrikadë të asgjësosn. Barrikada është një mjet apolitik nga e cila mbaet gjallë shpresa se do të kemi politikë. PD dhe opozita janë tani në këtë pikë, janë në pikën e të bërit politikë, të miratimit të reformës zgjedhore, të shtyrjes përpara dhe presionit për të realizuar 9 kushtet e Bundestagut.

Politika, thotë Bernard Crick një politolog shumë i njohur, është mrekullia e të kuptuarit se njeriu apo entiteti politik në të cilin ai bën pjesë është i kufizuar dhe duhet të negocijojë me njerëz të tjerë apo me entitete të tjera sespe ai nuk mund ti imponojë subjekteve të tjera idetë apo interesat e veta. Gjatë këtyre 7 viteve Rama nuk ka bërë politikë. Ai ka bërë atë që Bernard Crick e quan antipolitika. Rama ka këmbëngulur me forcë të çojë përpara projektin e tij, idenë e tij dhe interesin e tij. Rama nuk ka negocijuar për asgjë. Ai edhe kur ka bërë sikur ka negocijuar ka shkuar ose hyrë në to duke e parë tjetrin, Bashën, si armik jo si kundërshtar. Tani, antipolitika e tij do të mundet me politikë. Fitorja e PD-së dhe e Bashës është pikërisht kjo, kthimi tek politika pasi barrikada mundësoi deligjitimimin e Ramës.

Kategori
Uncategorized

Lëvizje mafioze të drejtorëve të policisë.

Mos zgjedhjet janë në prag, dhe po përgatitet terreni për vjedhje votash?

Burime të sigurta (nga rrjedhja e informacionit) për Al in Sweden tregojnë se me porosi të kryeministrit, ministri Lleshaj ka pregatitur dosjet per lëvizjet e pritshme të drejtuesve të policisë në qarqe këtë mes jave…

Ka qënë ora 12 e drekes ne takimin sy me sy Rama-Lleshi ajo që ka vendosur për kete levizje mafioze ne zyren e Ramës…

Dhe…

Drejtori i Dibrës shkon në Durrës, i Durrësit shkon në Dibër.

Drejtori i Shkodrës shkon Korçë, ndërsa ai i Korçës shkon në drejtorinë e Akademisë së Policisë…

Drejtori I polices së Beratit shkon në Shkodër, i Gjirokastrës shkon në Berat,

Ndërsa P.S. shkon në Gjirokastër.

Drejtori i Kukësit shkon në Fier e ai i Fierit në Kukës, rotacion.

Shefi i qarkullimit të Tiranës shkon drejtorin e përgjithshme në sektorin e qarkullimit të Tiranës, vendin e tij caktohet P. Gj, ndërsa vendin e këtij të fundit e zë drejtori i Përmetit I.H.

Drejtor I Përgjithshëm shkon A.D.

Drejtori i drejtorisëvsë kufirit të Tiranës shkon në Durrës, vendin e tij e zënë ai i Durrsit, shkëmbim karrigeje.

Vendin e Aidës e merr F.M.

Kastrioti me miq zë vendin e E.M,

Miku i Kastriotët është P.L që i fryn në vesh Lleshit, sepse kanë qenë shok shkolle.

Kategori
Uncategorized

Dyshimi/ Rama “non grata” në Kosovë? Nuk mori pjesë në dy ceremoni…

Kryeministri Edi Rama nuk mori pjesë në dy përkujtimore të rëndësishme në Kosovë si masakra e Reçakut dhe falenderimi për shqiptarët që ndihmuan në kohën e luftës. Si ra “patriotizmi” i Ramës në një vit dhe nismat e kundërshtuara si: Korrigjimi i kufijve; Minishengeni Ballkanik dhe padia për shpifje ndaj Haradinajt.

Më 15 janar, ndërsa mbahej përkujtimi i 21-vjetorit të masakrës së Reçakut, për nder të 45 viktimave të pafajshme që u masakruan nga ushtria dhe paramilitarët serb, lajm bëri kush mungonte dhe jo kush kishte ardhur. Vetëm kryeministri Edi Rama nuk ishte i pranishëm në atë përkujtim. Shteti shqiptar përfaqësohej nga kreu i shtetit Ilir Meta dhe ministri i Diasporës Pandeli Majko. Po Rama përse nuk mori pjesë?

Mund të mos ketë pasur ftesë, por edhe në mungesë të saj, përkujtimore të tilla nuk kanë nevojë për kaq detaje protokollare. Shpejt do binte një “pretekst” ftese si “argument” nga skutat e piarit pranë kryeministrit tonë, pasi vetëm dy ditë më parë, në një tjetër përkujtimore u mbajt në Prishtinë Rama ishte i ftuar publikisht, por nuk u duk në Kosovë.

Ipeshkvi i Kosovës, Imzot Dodë Gjergji, në mënyrë publike u drejtoi ftesa të gjithë autoriteteve shtetërore në Prishtinë dhe Tiranë që të merrnin pjesë në takimin e mirënjohjes për Shqipërinë që i erdhi në ndihmë vëllezërve kosovarë, në ditët e vështira të luftës në vitet 1998-1999.

Në takime u shfaqën liderët e Kosovës, presidenti Hashim Thaçi, kryeministri në detyrë Ramush Haradinaj, fituesi i zgjedhjeve dhe i mandatuari si kryeministër i ardhshëm, Albin Kurti, si dhe drejtues të institucioneve kryesore në Prishtinë.

Aktiviteti zhvillohej për Shqipërinë dhe në këtë tryezë ftesës ju përgjigj Presidenti Ilir Meta, Ministri i Diasportës dhe ish-kryeministri gjatë kohës së Luftës së Kosovës, Pandeli Majko. Rama mund të donte të shfaqej sa për të rregullur imazh, por ajo që ka ndodhur në muajt e fundit, minimalisht e bën shumë të padëshirueshëm në Kosovë.

Nuk është fjala vetëm për afrimin e dukshëm të tij me presidentin serb Vuçiç, në nismën për “Minishengenin Ballkanik”, por për një konflikt të hapur veçanrisht me kryeministrin në detyrë Ramush Haradinaj. Është rast unikal i historisë njerëzore, por edhe politike mes Shqipërisë dhe Kosovës, ku një kryeministër padit “vëllanë” përtej kufirit për akuzën e shpifjes.

Ndarja për “korrigjimin e kufijve”

Përplajset me Ramush Haradinajn janë disi të hershme, para dhe pas Samitit të Berlinit të mbajtur një vit më parë. Në atë samit, u “varros” përfundimisht ideja e “korrigjimit të kufijve” mes Serbisë dhe Kosovës, që në thelb të saj synonte kalimin e Mitrovicës së Veriut nën Serbi dhe Kosova merrte një pjesë të Luginës së Preshevës.

Për këtë haraç të rrezikshëm, Serbia detyrohej të njihte Kosovën, por me koston e rëndë të prekjes së kufijve, çka do të thonte copëstim të territoreve. Faktori ndërkombëtar, veçanrisht BE, e përfaqësuar nga kancelarja gjermane Angela Merkel, e kundërshtuan duke e konsideruar një nismë me rrezik për të gjithë Ballkanin, që mund të hapte rrugën për nisjen e konflikteve etnike dhe pretendimeve territoriale.

Ideja e “korrigjimit të kufijve”, u hodh në tregun politik dhe publik nga Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, i cili mori mbështetjen direkte të kryeministrit Edi Rama dhe të presidentit serb Aleksandër Vuçiç, por hasi në rezistencën e fortë të kryeministrit Ramush Haradinaj dhe të opinionit publik dhe politik, në Shqipëri dhe Kosovë. Nën këtë përplasje të dukshme, erdhi Samiti i Berlinit, në prill 2019 ku Haradinaj shkoi si i “preferuar” i Merkel dhe Makron, i cili rrëzoi “korrigjimin e kufijve”, por iu kërkua që të hiqte taksën 100 % për mallrat serbe.

Këtu futet në “lojën e pisët” sipas Haradinajt, kryeministri Edi Rama, i cili për të fituar kredo para Merkel dhe Makron, u bë në një mend me ta duke i kërkuar Haradinajt që të pranonte propozimin për heqjen e përkohëshme të taksës për mallrat serbe. Këtu nisi përplasja e hapur me deklarata dhe kundërdeklarata të cilat kulmuan me akuza të ndërsjellta dhe hakërrim të Ramës që shprehej se do ta padiste për shpifje Haradinajn.

Minishengeni dhe padia e Ramës

Konflikti mes Ramës, Haradinajt apo gjithë politikës kosovare kulmoi në tre muajt e fundit, pas nismës së treshes Rama-Vuçiç-Zaev për “Mihishengenin Ballkanik”, e cila u kundërshtua haptaz nga Kosova, që refuzoi këtë iniciativë me argumentin se i jepte fuqi të madhe ekonomike dhe politike serbisë.

Gjithashtu edhe Mali i Zi dhe Bosnja e shohin me skepticizëm marrëveshjen që nëse arrihet i hap rrugë tregtisë dhe lëvizjes së lirë të njerëzve në të gjithë vendet nënshkruese të kësaj marrëveshje e cila është ende në fazën e përgatitjes. Në Kosvovë Rama po etiketohet masivisht si “tradhtar”, ndonëse ky epitet dhemb shumë. Ai po ndjek një politikë konfliktuale dhe e ka çuar situatën gati në një “luftë të ftohtë” mes dy vendeve mes Prishtinës dhe Tiranës zyrtare.

Gjendja ka agravuar më tepër më 15 janar ku ndërsa përkujtohej masakra e Reçakut Rama jo vetëm nuk mori pjesë, por gjeti atë ditë të kobshme për Kosovën që të lajmëronte se sapo kishte regjistruar padinë për shpifje kundër kryeministrit në detyrë Ramush Haradinaj.

Në Kosvë Rama është i padëshiruar, jo vetëm nga elita politike por edhe qytetarët të cilët reaguan masivisht kundër pas vizitës së presidentit serb në Shqipëri, ku mori pjesë për takimin e tretë për “Minishengenin Ballkanik”. Korrespondoi gjithçka keq për Ramën, pasi vetëm një javë para se Vuçiç të pritej me nderime nga kryeministri Edi Rama, ai kishte deklaruar se “Masakra e Reçakut ishte një sajesë e ish-ambasadorit të OSBE, Uollker”.

Pritja me nderime e Vuçiç, mosreagimi i Ramës për masakrën e Reçakut, padia ndaj kryeministrit në detyrë Ramush Haradinaj dhe nisma e “Minishengenit Ballkanik” janë shumë arsye që sot Rama të konsiderohet gati zyrtarisht si “Non grata”. Tashmë pas dy përkujtimoreve të martën do të jetë një tjetër ceremoni ku Rama sërish pritet të mos marrë pjesë, është 14-vjetori i ndarjes nga jeta të liderit politik të Kosovës ish-presidentit Ibrahim Rugova./mapo.al/

&&&&

Kryeministri Edi Rama nuk mori pjesë në dy përkujtimore të rëndësishme në Kosovë si masakra e Reçakut dhe falenderimi për shqiptarët që ndihmuan në kohën e luftës. Si ra “patriotizmi” i Ramës në një vit dhe nismat e kundërshtuara si: Korrigjimi i kufijve; Minishengeni Ballkanik dhe padia për shpifje ndaj Haradinajt.

Më 15 janar, ndërsa mbahej përkujtimi i 21-vjetorit të masakrës së Reçakut, për nder të 45 viktimave të pafajshme që u masakruan nga ushtria dhe paramilitarët serb, lajm bëri kush mungonte dhe jo kush kishte ardhur. Vetëm kryeministri Edi Rama nuk ishte i pranishëm në atë përkujtim. Shteti shqiptar përfaqësohej nga kreu i shtetit Ilir Meta dhe ministri i Diasporës Pandeli Majko. Po Rama përse nuk mori pjesë?

Mund të mos ketë pasur ftesë, por edhe në mungesë të saj, përkujtimore të tilla nuk kanë nevojë për kaq detaje protokollare. Shpejt do binte një “pretekst” ftese si “argument” nga skutat e piarit pranë kryeministrit tonë, pasi vetëm dy ditë më parë, në një tjetër përkujtimore u mbajt në Prishtinë Rama ishte i ftuar publikisht, por nuk u duk në Kosovë.

Ipeshkvi i Kosovës, Imzot Dodë Gjergji, në mënyrë publike u drejtoi ftesa të gjithë autoriteteve shtetërore në Prishtinë dhe Tiranë që të merrnin pjesë në takimin e mirënjohjes për Shqipërinë që i erdhi në ndihmë vëllezërve kosovarë, në ditët e vështira të luftës në vitet 1998-1999.

Në takime u shfaqën liderët e Kosovës, presidenti Hashim Thaçi, kryeministri në detyrë Ramush Haradinaj, fituesi i zgjedhjeve dhe i mandatuari si kryeministër i ardhshëm, Albin Kurti, si dhe drejtues të institucioneve kryesore në Prishtinë.

Aktiviteti zhvillohej për Shqipërinë dhe në këtë tryezë ftesës ju përgjigj Presidenti Ilir Meta, Ministri i Diasportës dhe ish-kryeministri gjatë kohës së Luftës së Kosovës, Pandeli Majko. Rama mund të donte të shfaqej sa për të rregullur imazh, por ajo që ka ndodhur në muajt e fundit, minimalisht e bën shumë të padëshirueshëm në Kosovë.

Nuk është fjala vetëm për afrimin e dukshëm të tij me presidentin serb Vuçiç, në nismën për “Minishengenin Ballkanik”, por për një konflikt të hapur veçanrisht me kryeministrin në detyrë Ramush Haradinaj. Është rast unikal i historisë njerëzore, por edhe politike mes Shqipërisë dhe Kosovës, ku një kryeministër padit “vëllanë” përtej kufirit për akuzën e shpifjes.

Ndarja për “korrigjimin e kufijve”

Përplajset me Ramush Haradinajn janë disi të hershme, para dhe pas Samitit të Berlinit të mbajtur një vit më parë. Në atë samit, u “varros” përfundimisht ideja e “korrigjimit të kufijve” mes Serbisë dhe Kosovës, që në thelb të saj synonte kalimin e Mitrovicës së Veriut nën Serbi dhe Kosova merrte një pjesë të Luginës së Preshevës.

Për këtë haraç të rrezikshëm, Serbia detyrohej të njihte Kosovën, por me koston e rëndë të prekjes së kufijve, çka do të thonte copëstim të territoreve. Faktori ndërkombëtar, veçanrisht BE, e përfaqësuar nga kancelarja gjermane Angela Merkel, e kundërshtuan duke e konsideruar një nismë me rrezik për të gjithë Ballkanin, që mund të hapte rrugën për nisjen e konflikteve etnike dhe pretendimeve territoriale.

Ideja e “korrigjimit të kufijve”, u hodh në tregun politik dhe publik nga Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, i cili mori mbështetjen direkte të kryeministrit Edi Rama dhe të presidentit serb Aleksandër Vuçiç, por hasi në rezistencën e fortë të kryeministrit Ramush Haradinaj dhe të opinionit publik dhe politik, në Shqipëri dhe Kosovë. Nën këtë përplasje të dukshme, erdhi Samiti i Berlinit, në prill 2019 ku Haradinaj shkoi si i “preferuar” i Merkel dhe Makron, i cili rrëzoi “korrigjimin e kufijve”, por iu kërkua që të hiqte taksën 100 % për mallrat serbe.

Këtu futet në “lojën e pisët” sipas Haradinajt, kryeministri Edi Rama, i cili për të fituar kredo para Merkel dhe Makron, u bë në një mend me ta duke i kërkuar Haradinajt që të pranonte propozimin për heqjen e përkohëshme të taksës për mallrat serbe. Këtu nisi përplasja e hapur me deklarata dhe kundërdeklarata të cilat kulmuan me akuza të ndërsjellta dhe hakërrim të Ramës që shprehej se do ta padiste për shpifje Haradinajn.

Minishengeni dhe padia e Ramës

Konflikti mes Ramës, Haradinajt apo gjithë politikës kosovare kulmoi në tre muajt e fundit, pas nismës së treshes Rama-Vuçiç-Zaev për “Mihishengenin Ballkanik”, e cila u kundërshtua haptaz nga Kosova, që refuzoi këtë iniciativë me argumentin se i jepte fuqi të madhe ekonomike dhe politike serbisë.

Gjithashtu edhe Mali i Zi dhe Bosnja e shohin me skepticizëm marrëveshjen që nëse arrihet i hap rrugë tregtisë dhe lëvizjes së lirë të njerëzve në të gjithë vendet nënshkruese të kësaj marrëveshje e cila është ende në fazën e përgatitjes. Në Kosvovë Rama po etiketohet masivisht si “tradhtar”, ndonëse ky epitet dhemb shumë. Ai po ndjek një politikë konfliktuale dhe e ka çuar situatën gati në një “luftë të ftohtë” mes dy vendeve mes Prishtinës dhe Tiranës zyrtare.

Gjendja ka agravuar më tepër më 15 janar ku ndërsa përkujtohej masakra e Reçakut Rama jo vetëm nuk mori pjesë, por gjeti atë ditë të kobshme për Kosovën që të lajmëronte se sapo kishte regjistruar padinë për shpifje kundër kryeministrit në detyrë Ramush Haradinaj.

Në Kosvë Rama është i padëshiruar, jo vetëm nga elita politike por edhe qytetarët të cilët reaguan masivisht kundër pas vizitës së presidentit serb në Shqipëri, ku mori pjesë për takimin e tretë për “Minishengenin Ballkanik”. Korrespondoi gjithçka keq për Ramën, pasi vetëm një javë para se Vuçiç të pritej me nderime nga kryeministri Edi Rama, ai kishte deklaruar se “Masakra e Reçakut ishte një sajesë e ish-ambasadorit të OSBE, Uollker”.

Pritja me nderime e Vuçiç, mosreagimi i Ramës për masakrën e Reçakut, padia ndaj kryeministrit në detyrë Ramush Haradinaj dhe nisma e “Minishengenit Ballkanik” janë shumë arsye që sot Rama të konsiderohet gati zyrtarisht si “Non grata”. Tashmë pas dy përkujtimoreve të martën do të jetë një tjetër ceremoni ku Rama sërish pritet të mos marrë pjesë, është 14-vjetori i ndarjes nga jeta të liderit politik të Kosovës ish-presidentit Ibrahim Rugova./mapo.al/

Kategori
Uncategorized

Albania is faced with the decision :Abyss and drugs dictatorship under the.

Albania is faced with the decision :Abyss and drugs dictatorship under the

The current Prime Minister Rama, who has actively abolished the rule of law, restricted the freedom of the press, stood up against Donald Trump and made a pact with the former propaganda minister Vucic against the Albanian population in order to secure his person, an alliance with Russia against the West. High treason, then. Or a development with a future, for the Albanian people

Eksperti gjerman për rajonin: Shqipërisë i duhet shumë shpejt një qeveri e re

Eksperti gjerman për rajonin, Martin Henze shprehet në një intervistë se, nëse shqiptarët e dëshirojnë BE-në, atëherë Shqipërisë i duhet shumë shpejt një qeveri e re.

Pjesë nga intervista

Zoti Henze, ç’mendim keni për marrëveshjen mini-Shengen midis Serbisë, Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut?

Henze: Pikë së pari, më lejoni të theksoj se ekziston vetëm një marrëveshje Shengen, që BE-ja po heq kontrollet në dogana.

Është një strukturë juridike shumë e ndërlikuar e shteteve brenda BE-së. Parakushti themelor është që këto janë shtete demokratike, përndryshe sistemi Shengen nuk do të funksionojë.

Në Shqipëri, sundimi i ligjit dhe demokracia parlamentare u shfuqizuan dy vjet më parë nga administrata Rama dhe as Serbia nuk ka një sistem të sundimit të ligjit.

Prandaj, mini-Shengen nuk ekziston. Kjo është përpjekja për një marrëveshje midis kryeministrit serb dhe atij shqiptar për të mbështetur njëri-tjetrin personalisht. Në këtë mënyrë, Rama në thelb po tradhton kombin shqiptar.

Ekziston vetëm një marrëdhënie midis qeverisë serbe dhe asaj shqiptare.

Të dyja qeveritë dhe partitë qeverisëse drejtohen nga politikanë autoritarë dhe klika korruptive, ato gjithnjë e më shumë po largohen nga demokracia dhe sundimi i ligjit. Të dyja qeveritë me siguri nuk mund as të heqin dorë nga fjala sundim i ligjit.

Nëse sundimi i ligjit do të funksiononte në të dy vendet, Vuçiç dhe Rama nuk do të ishin kryeministra në Serbi e Shqipëri dhe të dy vendet do të ishin tashmë anëtare të BE.

Si e shpjegoni qëndrimin e kryeministrit shqiptar Edi Rama për këtë marrëveshje?

Henze: Sundimi i ligjit dhe demokracia në vetvete nuk ekzistojnë në Shqipëri. Ekonomia është në një gjendje shumë të keqe, investimet e huaja janë thuajse zero, ka vetëm trafik droge nga jashtë, papunësi e lartë, trafikim njerëzor, emigrim masiv i të rinjve, varfëri ekstreme, plakje të popullsisë në fshat, infrastrukturë e shkatërruar, korrupsion masiv në administratën e qeverisë Rama, manipulimi i zgjedhjeve parlamentare në 2017 në bashkëpunim me mafien, sipas shtypit ndërkombëtar, zhvillimi i paligjshëm i zgjedhjeve lokale në 30 qershor.

Zgjedhjet e paligjshme lokale në Shqipëri janë shkelje e përhershme e kushtetutës shqiptare nga qeveria Rama. Situata në Shqipëri shënohet nga rritja e trafikut të heroinës, shkelje e vazhdueshme e kushtetutës nga qeveria Rama, përndjeka e opozitës dhe gazetarëve kritikë, shpronësimi i qytetarëve pa mundur të mbrohen kundër shpronësimit përpara një gjykate. Shqipëria është në prag të falimentimit kombëtar. Janë mbyllur disa kontrata në ndërtimin e rrugëve dhe në sektorin e shëndetësisë, që referohen si PPP. Në realitet ato janë kontrata familjare midis qeverisë Rama dhe miqve të biznesit. Populli shqiptar po shfrytëzohet.

Në fakt, këto kontrata nuk i plotësojnë as standardet minimale të PPP-ve evropiane, janë krijuar monopole private, nuk janë kryer tenderë të rregullt, jo-transparente. Negociatat për anëtarësim në BE janë shtyrë, një katastrofë e vërtetë.

Është mjaft e thjeshtë, qeveria Rama dëshiron heqë vëmendjen nga këto katastrofa, së pari një Shqipëri e Madhe, një ministri e përbashkët e jashtme me Kosovën, u festua nga Rama në pranverën e këtij viti, tani po festohet një Serbi e Madhe.

Dhe Serbia?

Henze: Kreu i qeverisë së Serbisë Aleksandar Vuçiç pëlqen ta shfaqë veten si një përkrahës i zjarrtë i BE-së dhe vlerave të saj. Ai i thur elozhe Kancelares gjermane në mënyrë periodike me deklarata, njësoj si Rama në Shqipëri, të cilët vlerësojnë qëndrimin e saj demokratik e humanist. Ish-ministri i diktatorit Millosheviç, Vuçiç, gjithashtu preferon të veprojë si apostull i pajtimit në rajonin e Ballkanit Perëndimor.

Qëllimi i tij është një Serbi e Madhe. Kjo nuk mund të jetë në interes të Shqipërisë.

Vuçiç ka marrëdhënie mjaft miqësore me presidentin rus. Në pranverë, ai bëri një marrëveshje avionësh luftarakë me Putinin. Armët u dorëzuan përmes Rumanisë në korrik 2019, ku u ndaluan, dhe Rusia i dërgoi nga ajri.

Ai rregullisht ka organizuar manovra ushtarake serbo-ruse, afër kufirit me fqinjin e tij jomiqësor Kroacinë. Ai nuk është mik i NATO-s. Kjo nuk mund të jetë në interes të Shqipërisë, apo jo?

Shqipëria është anëtare besnike e NATO-s, një aleate e vërtetë e Perëndimit. A është kjo qeveria e Ramës? Bashkëpunimi i ngushtë me Kinën komuniste dhe tani me Serbinë, ngre dyshime serioze nëse Z. Rama është ende mik i Perëndimit.

Të krijohet përshtypja se qeveria Rama po i nënshtrohet shtetit serb, madje po negocion me BE për këtë çështje. Kryeministri shqiptar është bërë si Vuçiç.

Qeveria shqiptare po i dorëzon Beogradit fuqinë negociuese për kombin shqiptar për një nga çështjet më të rëndësishme të shtetit shqiptar, çështjen e anëtarësimit në BE / Shengen. Kjo është diçka që duhet të imagjinohet.

Një procedurë e pabesueshme, një shkelje thelbësore e kushtetutës, preket pavarësia kombëtare e Shqipërisë.

Nuk është konsultuar me Presidentin e Republikës, BE-në apo popullin shqiptar. Kjo nuk mund të jetë në interes të Shqipërisë.

Sloganet e shpeshta të Vuçiçit kundër të opozitës serbe, disidentëve dhe mediave të pavarura janë të mbushura me kërcënime serioze. Rama dhe Vuçiç janë shumë të ngjashëm në këtë drejtim. Kjo nuk mund të jetë në interes të Shqipërisë,

Por sigurisht, Vuçiç e quan propagandë anti-serbe, kur masakra e Srebenicës quhet gjenocid. Vuçiçi, që udhëheq Serbinë pas shpërbërjes së Jugosllavisë, me po aq fuqi sa ish-shefi i tij, Slobodan Milosheviç, është shembull i shkëlqyer i një drejtuesi autoritar populist e nacionalist, udhëheqës pro-rus që mori titullin e Aleksandrit Nevski të Meritës nga Putin këtë vit. Për çfarë shërbimesh e mori ai urdhrin më të lartë rus?

Më 4 dhjetor ai u takua përsëri me Putinin në Soçi, dhe me siguri ka marrë urdhrat atje, tani ai është në Tiranë dhe ka sjellë mesazhet nga Rusia. Diktatorët gjithmonë bien dakord shpejt.

Rusia gjithmonë ka qenë e interesuar për akses në detin Adriatik. Perëndimi dhe NATO duhet të reagojnë tani.

Politikat e gabuara të Perëndimit tani janë duke u bërë të dukshme. Për vite me radhë, këta autokratë të Ballkanit u mbështetën financiarisht, ambasadorët e BE dërguan raporte të shkëlqyera në vend që të mbështesin opozitën demokratike, të orientuar nga BE. Franca ka të drejtë, qeveria në Shqipëri nuk duhet të besohet. Sot, të paktën, duhet të jetë e qartë se Qeverisë së Ramës duhet t’i jepen mesazhe të qarta dhe të paqarta. Është e papërgjegjshme që autokratëve t’u jepen paratë e taksapaguesve evropianë. Mbështetje e qëndrueshme duhet t’i jepet opozitës demokratike, dhe kjo përfshin Serbinë. Koha për lojëra ka përfunduar. Kjo vlen edhe për kombin shqiptar, i cili tani duhet të vendosë në cilën drejtim dëshiron të zhvillohet.

A besoni se Serbia tani do të fitojë një ndikim në Tiranë?

Henze: Jo. Shumica e popullsisë serbe ka qenë indiferente apo edhe armiqësore ndaj BE-së në sondazhe. Ndërsa 84 për qind në Kosovë, 93 për qind në Shqipëri dhe mbi 89 për qind në Maqedoninë e Veriut, shprehin një qëndrim pozitiv ndaj Bashkimit Europian, ndërkohë që në Serbi 29 për qind e popullsisë dëshiron të anëtarësohet në BE.

Këto janë vlerësimet më të ulëta të matur ndonjëherë në një vend kandidat për anëtarësim në BE. Këto rezultate janë gjithashtu të jashtëzakonshme sepse përvoja tregon se pëlqimi popullor shpesh bie pas pranimit.

Ky është një ndryshim shumë vendimtar midis dy kombeve, ata kanë synime krejtësisht të ndryshme të shtetit-komb.

Nuk ka asnjë bazë për bashkëpunim të ngushtë dypalësh midis Shqipërisë dhe Serbisë, dhe as nuk ka problem për Kosovën.

Kombi shqiptar dëshiron të bëhet anëtar i BE-së dhe e sheh veten si pjesë të botës perëndimore dhe jo si republikë autonome e Serbisë.

Qëllimi politik duhet të jetë anëtarësimi në BE dhe aderimi në zonën Shengen të BE-së.

Pse Kosova nuk është pjesë e këtij procesi?

Henze: Serbia nuk i njeh kufijtë e Kosovës. Një marrëveshje bilaterale me Kosovën fqinje, të cilën Serbia ende nuk e ka njohur, kërkohet ende në nivelin politik. Një marrëveshje e tillë duhet të ishte përfunduar tashmë, por as marrëveshjet me Kosovën në 2013 ende nuk janë zbatuar. Serbia është përgjegjëse për këtë.

Por nga vjen refuzimi i BE-së në Serbi?

Henze: Nëse e pyetni Presidentin serb Aleksandar Vuçiç për këtë, ai thotë se shumica e shteteve të BE-së e njohin Kosovën, ish-provincën e Serbisë, si një shtet të pavarur.

Në të vërtetë, BE mori vendimin e duhur. Kjo njohje ka sjellë paqen në Ballkan. Qëllimi ishte që të gjitha vendet e Ballkanit të bëhen anëtare të BE-së si shtete të pavarura.

Serbia ende ka të drejtën e sundimit mbi Ballkanin Perëndimor dhe e sheh Kosovën si pjesë të Serbisë, ndërsa shqiptarët janë të huaj për Serbinë. Ka një tundim të madh për ta konsideruar Ballkanin në tërësi. Por fotografia është një klishe.

Është imorale dhe e padrejtë t’i trajtosh të gjithë popujt e Ballkanit me të njëjtën mënyrë. Grekët, shqiptarët, rumunët, bullgarët – asnjë nga këta popuj të vjetër, kulturorë nuk sulmuan fqinjët e tyre, ata vetëm mbroheshin.

Një politikë agresive, shoviniste po ndiqet vetëm nga Serbia, të cilën mund ta shohim shumë mirë në vitet 90. Mjafton të kujtojmë liderin serb Radovan Karaxhixh. Vetëm ndërhyrja e NATO-s, dhe e Gjermanisë solli rivendosjen e kufijve dhe paqen.

Ky është një ndryshim thelbësor midis Serbisë dhe Shqipërisë. Kombi shqiptar dëshiron të bëhet anëtar i BE-së, kombi serb jo.

Për këtë arsye, Bundestagu gjerman deklaroi qartë në shtator 2019 se kufijtë ekzistues në Ballkan, përfshirë kufijtë e Kosovës, duhet të respektohen dhe se të gjitha përpjekjet për të kundërtën janë të papajtueshme me parimet e BE dhe duhet të çojnë në ndërprerje të negociatave e pranimit.

Pra, nëse kombi shqiptar dëshiron të bëhet anëtar i BE-së, dhe ky është rasti për 93% të popullsisë, mund të ketë vetëm një Shengen në BE.

Një bashkëpunim me Serbinë dhe Rusinë çon në një lidhje me këto dy shtete dhe jo me BE, që nuk çon në të ardhmen. Kjo sjell një rrëzim të kombit krenar shqiptar.

Shqipëria tani duhet të punojë shumë për të përmbushur kriteret e pranimit në BE.

Qeveria Rama ka dështuar plotësisht në këtë çështje dhe me sa duket nuk është në gjendje ta përmbushë këtë synim, qoftë në mënyrë objektive, edhe në aspektin e personelit.

Kombi shqiptar duhet të vendosë tani nëse dëshiron të bëhet anëtar i një Serbie të Madhe nën ndikimin rus dhe të heqë dorë nga kultura e tij mijëravjeçare dhe të vazhdojë të vegjetojë në një narko-shtet të Ramës dhe të humbasë më në fund rininë, fëmijët e saj; apo dëshiron të ruajë identitetin, kulturën dhe vlerat e saj, si dhe pavarësinë ekonomike dhe të gjejë të ardhmen e saj në BE. Nëse e dëshiron, Shqipërisë i duhet shumë shpejt një qeveri të re.

Kategori
Uncategorized

Shpërblimet e fshehura të vëllazërisë anti-FETO

Pa u mbushur dy javë nga largimi  banditesk që policia shqiptare i bëri i shtetasit turk Haruç Çelik, në Tiranë kanë mbërritur pajisje dhe mjete të ndryshme sidomos për Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë (FNSH) dhuratë nga Turqia.

Shqipëria dhe qeveria e saj vazhdojnë të shpërblehen nga Turqia dhe presidenti i Erdogan për gatishmërinë e treguar në dorëzimin e të gjithë të kërkuarve nga Ankaraja si anëtarë të organizatës së Fetyllah Gulen.

Pa u mbushur dy javë nga largimi  banditesk që policia shqiptare i bëri i shtetasit turk Haruç Çelik, në Tiranë kanë mbërritur pajisje dhe mjete të ndryshme sidomos për Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë (FNSH) dhuratë nga Turqia.

Ceremonia e dhurimit u mbajt në ditën e 107 vjetorit të Policisë me rastin e krijimit të një reparti të ri pranë Forcave të Ndërhyrjes së Shpejtë, por u mbajt e fshehtë nga kanalet e raportimit të qeverisë shqiptare që mesa duket i është trembur ekspozimit lidhur me çështjen “FETO” .  Aktiviteti nuk u pasqyrua as në faqen e policisë së shtetit dhe as në ERTV siç ndodhi me pjesën tjetër të ceremonisë apo rëndom me aktivitete që lidhen me agjencitë qeveritare,

Lajmi është pasyruar i plotë në Agjencisë Anadolu (seksioni shqip), e cila ka përcjellë edhe mesazhin e zëvendësministrit të Brendshëm të Turqisë, Mehmet Ersoy i pranishëm në këtë ceremoni. https://www.aa.com.tr/sq/ballkani/turqia-vazhdon-mb%C3%ABshtetjen-p%C3%ABr-policin%C3%AB-e-shqip%C3%ABris%C3%AB/1702196

Deklaratat e zyrtarit turk ishin në përputhje të plotë me axhendën anti-FETO që ka përqafuar edhe qeveria shqiptare e kthyer tashmë në një aneks shërbimesh të presidentit Erdogan sipas qëllimeve politike të këtij të fundit dhe kleringut që ka negociuar lideri Edi Rama.

“Kemi një shprehje popullore që thotë: ‘Zemra nuk kërkon as çaj dhe as sobën e çajit, por zemra kërkon dashuri dhe respekt. Për ne kjo ceremoni është një shkak që na bashkon dhe në të njëjtën kohë ky takim është në vazhdën e solidariteti dhe qëndrimit pranë njëri tjetrit kur kemi nevojë gjithmonë si njerëz të së njëjtës gjeografi.

“Uroj që kjo paketë ndihmash me pajisje ta përdorni në ditë të mira, gjithmonë duke eliminuar apo minimizuar të keqen. Ne nuk e shikojmë si dhuratë ndihmën, por ajo që duhet të kuptojmë qartë është që ne mes njëri-tjetrit ndajmë ndjenja vëllazërore. Ajo që duhet ta dini shumë mirë dhe ju është që, nëse ne jemi të sigurtë edhe ju duhet të jeni të sigurtë dhe jeni të sigurtë dhe anasjelltas”.

Meqenëse jemi pjesë e kësaj gjeografie dhe ndajmë të njëjtin fat jemi të detyruar të jetojmë në një solidaritet. Suksese në detyrat tuaja për t’i ofruar popullit siguri maksimale dhe veçanërisht, kur bëhet fjalë për organizata terroriste, të cilat cënojnë drejtpërsëdrejti sigurinë e komunitetit apo shtetit, duke cituar këtu organizatën terroriste FETO, e cila tashmë është si virus për kombin dhe për shtetet e tjera”-tha zëvendësministri i Brendshëm turk.

Dhurata bujare e qeverisë turke mori falenderimet e Ardi Veliut, i cili u zotua t’i përdorë me nikoqirllëk sipas nevojave të qeverisë simotër turke.

 “Sot kemi një pjesë të parë të ndihmës që Qeveria Turke ka bërë gati për të mbështetur me logjistikë Policinë Shqiptare. Kemi kontingjentin e 6 mjeteve të blinduara dhe 10 mjete ‘Land Rover’ ashtu siç është një ndihmë e konsiderueshme përsa i përket veshjeve që do të përdorin forcat speciale, duke përfshirë pjesën e kaskave, pjesën e mburojave dhe një sërë elementësh të tjera që do t’ua bëjnë punën më të lehtë në rastin e përdorimit të këtyre pajisjeve”, tha Veliu.

Ndihmat e Ministrisë së Brendshme të Turqisë përfshijnë automjete, kundragaz, pajisje të ndryshme për mbrojtje, jelek antiplumb si dhe pajisje të tjera të ndryshme që do të përdoren nga Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë.

Marre nga ResPublica

Kategori
Uncategorized

Selaniku, poetet dhe shkolla shqipe.

Ata e shkruan me penë të arte emigracionin, hallet, problemet, gëzimet, dhe dertet.

Ata e deshen atdheun, dhe i kënduan atij, e deshën jetën dhe i kënduan asaj, e dashuruan poezinë dhe ngelën përjetësisht brenda vargjeve saj.

Ata e deshën gjuhën e nënës, dhe kontribuan që ajo të mos humbte ndër fëmijët shqiptarë nëpër botë…

Dikush jeton shumë por sle azgje, ata jetuan pak por lanë shumë…

Nga Dega e Blertë Selanik.

Ziko Kapurani

(Janar 1951-Tetor 2012)

Te mbetem ballade

Nuk dua te thahem mbi dhe

nga vitet te bie i kalbur

me pluhur nga kockat mos ngre

re krimbash dembele,te dhjamur.

Te shkoj kur akoma kam gjethe

me zogj ciceronjes ne dege,

keshtu qe shkoj qe te mbetem

nje mall i trazuar,i nxehte.

Papritur te ndahem ne mes

si tel’ i kitares nga dridhjet,

me nje lis te goditur rrufesh

te mbetem ballade nder vite

Dashmir Zace

Sa e mjere jeta…

Syte e saj shigjete qe plagosin zemrat,

fustani ngjyre hene, permbi kurmin derdhur.

Lerme pak te clodhem nen harkun e gjoksit,

a duart permbi te ti le duke bredhur…

Mbi ujvare te flokeve te shtrij me pas doren,

te dehem ne ate arome pranvere.

S’me trembin te thirrurat e pasthirrmat te tjereve,

As syte kureshtare mbrapa dere….

Ku te kam pare para se te njihja,

Dea a Rozafa brenda teje futur…

kete ”veper arti” sikur mos te shihja,

jeta sa e mjere do me ishte dukur…

Llambi Gjikuli

Celja e sytheve

Nje portokalle celi nje gjeth

U rrezuan yjet, u verbua hena,

Nata perziente merzine e vet

U marrosen gjinkallat nga kenga.

Petalet e bajames

Petalet e bajames mbi floket e tu rane

Mos me pyet, e dashur, kush ti dhuroi stolite

Mes prehjes se vales, tingellon nje kitare,

Nga bukuria jote nje meteor u mbyt.

Dega e Blertë Selanik

Kategori
Uncategorized

Vrasësi në sofër.

Nga Mark Deda:

Po hek nana shaminë e ballit, me durë n’kry nise me vajtu.

Ka thirr vllau, vrasësin e djalit, midis sofrës ma ka pru.

Po ndin bjeshkët vjain e nanës, edhe zogjt mbi mal zanë vend.

Po thotë nana, sytë drejt Hanës, ky nuk asht ma djali jem.

Kush trathton vllanë dhe Kosovën, kjoftë mallku për njëmijë vjet.

Kush anmikut ja shtrin dorën, hapt me durë vorrin e vet!

Kategori
Uncategorized

Obobo po vjen Azemi.

Në kohën kur Patozi ishte tek “Albania”, një nga “sportet” e tyre të preferuar ishte të shpifnin për Azem Hajdarin tek Berisha dhe Gazidede.

Një herë në vitin 1996, kur tek “Albania” u botuan 22 pyetje denigruese që i adresoheshin Azem Hajdarin, kryeredaktori Patozi, ishte ulur në një nga ato kioskat e mëdha pranë selisë së PD dhe po shiste “trimëri” myzeqare (fshati Çermë nga ku e ka origjinën është në Myzeqe), mburrej se e kishte mbërthyer Azem Hajdarin.

Kur në këtë kohë shfaqet Azem Hajdari me disa miq dhe drejtohet për të hyrë në lokal dhe Astrit Patozit që e pa, dhe që e kishte marrë vesh se Azem Hajdari ishte indinjuar shumë nga ato shpifje, menjëherë bëhet mehit në fyturë duke i shpëtuar fjalët:

O bobo po vjen Azem Hajdari!

Astrit Patozi u çua dhe hyri në banjën e lokalit nga ku mori në celular Halit Shamatën që atëherë ishte bërë ministër i rendit publik, duke i kërkuar ndihmë se ishte në rrezik.

Fjalët “O bobo po vjen Azem Hajdari” u bën proverbiale dhe përmendeshin sipas asaj anekdotës labe për myzeqarin, i cili kur donte të bënte një këngë trimërie për një luftëtar të kohës së Zogut, vargun e dytë e bëri: “O bo bo po vijnë xhandarët!”

Azem Hajdari që e quante Patozin…Astrit Shamata, sipas emrit të Halit Shamatës, i tha Mero Bazes…

Thuaji atij të lirojë banjën se kanë nevojë klientët, se ai (Patozi) e ka vrarë veten një herë kur ka firmosur atje ku e di ai, dhe tash s’merret njeri me të.

[Asokohe gazeta “Korrieri” botoi një listë ku ishin akuzuar me emër dhe mbiemër disa politikanë si bashkëpunëtorë të ish-Sigurimit të Shtetit, midis të cilëve ishte dhe emri i Astrit Patozit, me pseudonimin «Alfons Ballsha».]

Në marsin e 1997-ës, kur shumë gazetarë të mediave pranë PD u larguan nga Shqipëria, u nis dhe Astrit Patozi të ikte në Itali, se i ra në dorë një listë e zezë, ku dhe ai figuronte si i dënuar me vdekje, përkrah emrit të Mero Bazes.

Kur Mero që nuk e gjeti tek zyrat e “Albania” e mori në telefon, Astrit Patozi i tha se ishte duke hipur në traget dhe e këshilloi të vinte dhe ai me të.

Biseda në vazhdim mes Bazes dhe Patozit është e llojit të anekdotave mes lebërve dhe myzeqarëve.

Mero Baze i tha:

Po kthehu a i vrarë, se atë listën e kam bërë unë për t’ i trembur nja dy nga ata pushtat!

Kështu Patozi u kthye në Tiranë dhe për këtë trimëri në maj 1997 u bë kryeredaktor i gazetës “Rilindja demokratike”.

Marre nga KM-PUBLICISTIKA.BLOGSPOT.COM.Astrit Patozi, njeriu pa të tashme, që fsheh të shkuarën | Kastriot Myftaraj -Publicistika.

Kategori
Uncategorized

Njeriu pa të pasme.

Një herë në vitin 1996, kur tek “Albania” u botuan 22 pyetje denigruese që i adresoheshin Azem Hajdarin, kryeredaktori Patozi, ishte ulur në një nga ato kioskat e mëdha pranë selisë së PD dhe po shiste “trimëri” myzeqare (fshati Çermë nga ku e ka origjinën është në Myzeqe), mburrej se e kishte mbërthyer Azem Hajdarin. Kur në këtë kohë shfaqet Azem Hajdari me disa miq dhe drejtohet për të hyrë në lokal dhe Astrit Patozit që e pa, dhe që e kishte marrë vesh se Azem Hajdari ishte indinjuar shumë nga ato shpifje, i shpëtuan fjalët: O bobo po vjen Azem Hajdari! Astrit Patozi u çua dhe hyri në banjën e lokalit nga ku mori në celular Halit Shamatën që atëherë ishte bërë ministër i rendit publik, duke i kërkuar ndihmë se ishte në rrezik. Fjalët “O bobo po vjen Azem Hajdari” u bën proverbiale dhe përmendeshin sipas asaj anekdotës labe për myzeqarin, i cili kur donte të bënte një këngë trimërie për një luftëtar të kohës së Zogut, vargun e dytë e bëri: “O bo bo po vijnë xhandarët!” Azem Hajdari që e quante Astrit Shamata, sipas emrit të Halit Shamatës, i tha Mero Bazes, thuaji atij të lirojë banjën se kanë nevojë klientët, se ai e ka vrarë veten një herë kur ka firmosur atje ku e di ai, dhe tash merret njeri me të.

DRITE HIJET E KRYETARIT TE GRUPIT PARLAMENTAR TE PD-se,ASTRIT PATOZIT.

Apo ish xhenerikut te SMT-se Kavaje,bashkepuntor i sigurimit te shtetit me pseudonimin «Alfons Ballshi»

Perse Patozi i fsheh te dhenat e tij para viteve 1990?

**Në fillim të kësaj jave gazeta “Korrieri” botoi një listë ku ishin akuzuar me emër dhe mbiemër disa politikanë si bashkëpunëtorë të ish-Sigurimit të Shtetit, midis të cilëve ishte dhe emri i Astrit Patozit, me pseudonimin «Alfons Ballsha».

**Duket se operativi është frymëzuar nga mbiemri «Patozi» (Patos), të cilin e ka shndrruar në «Ballsh», ndërsa emrin «Astrit» e ka shndrruar në «Alfons». Në çdo vend normal, minimalja që të akuzuarit do të reagonin publikisht, e megjithatë ata heshtën, duke përfshirë dhe Astrit Patozin.

Nëse do të shikoni jetëshkrimin e deputetëve të tjerë, do të gjeni në fillim të dhëna për për datëlindjen, vendlindjen, siç është e natyrshme në çdo jetëshkrim. Por, siç e shikoni Astrit Patozi nuk parapëlqen të japë për veten të dhëna të tilla. Pse Astrit Patozi nuk tregon as moshën dhe as vendlindjen? Ai e bën këtë se jeton me kompleksin e panikut nga e shkuara e vet, të cilën kërkon ta fshehë. Atij i duket se nëse do të japë të dhëna të sakta deri edhe për datëlindjen dhe vendlindjen, njerëzit do të bëjnë lidhjen me disa histori që qarkullojnë për të, se ai nuk është aq i ri sa pretendon (i datëlindjes 1966), se nuk ka lindur në qytetin e Kavajës, por në fshatrat e saj ku babai i tij punonte si mësues, dhe se Astriti ka shumë bëma që ai parapëlqen t’ i fshehë në këto fshatra, para se të vinte në qytetin e Kavajës, ku ka dhe bëma të tjera.

Astrit Patozi ka thënë për veten se ai vjen nga një familje e persekutuar nga regjimi komunist. Kjo është e vërtetë, por historia e tij është e dyshimtë. Së pari vetë mbiemri “Patozi” është i çuditshëm, krejt i rrallë në Shqipëri, dhe që duket si i sajuar. Dhe me të vërtetë, ai nuk ka qenë mbiemri i vërtetë i familjes. Ashtu siç bënin shumë të persekutuar, që ndryshonin mbiemrat dhe vendbanimin për t’ i shpëtuar sadopak persekutimit, edhe paraardhësit e Astritit lanë fshatin Çermë të Lushnjës dhe mbiemrin e tyre të parë “Çerma” dhe morën mbiemrin “Patozi”, që ishte një modifikim i fjalës “Patos”, ku ata tentuan pa sukses të vendosen. Në atë kohë ka pasur shumë histori të tilla të çuditshme, prandaj kjo nuk duhet të na habisë sot.

I ati i Astritit u martua në Kavajë dhe u vendos atje, duke punuar si mësues. Në jetëshkrimin e vet Astrit Patozi nuk tregon se ku ka punuar para vitit 1990. Në jetëshkrimin e vet ai parapëlqen të thotë se profesioni i tij është gazetar dhe si të parin vend ku ka punuar thotë ATSH, ku ka filluar punë në vitin 1992. Por ku ka punuar Astrit Patozi më parë, posaçërisht para vitit 1990? Ai nuk parapëlqen të japë të dhëna për këtë. Pse nuk thotë i pasionuari pas transparencës Patozi se para vitit 1990 ka punuar në SMT si mekanik, apo se edhe këtu duhet të shpjegojë se përse nuk punonte si të përsekutuarit e tjerë, si punëtor krahu në fermë?

Siç shikohet në jetëshkrimin e Astrit Patozit, për shkollimin e tij thuhet: “Universiteti i Tiranës, Fakulteti Histori-Filologji, Dega Gjuhë-Letërsi”. Por nuk thotë asgjë për kohën se kur e filloi dhe kur e mbaroi shkollën, që e ka bërë me korrespondencë. Dhe këtë informacion nuk e jep se nuk do që të tregojë se se të drejtën e studimit, siç thuhej në atë kohë, e ka marrë në kohën e regjimit komunist, në vitin 1989, çka do të dukej kompromentuese me biografinë që kishte dhe që sipas standardeve të regjimit ishte e keqe. Në atë kohë, me fillimin e procesit të ndryshimeve politike në Europën Lindore regjimi komunist shqiptar tregoi disa shenja zbutjeje në luftën e klasave, por kjo u bë vetëm ndaj njerëzve nga të cilët regjimi pati siguruar garanci absolute, në mënyrën që ai regjim dinte ta bënte këtë gjë. Kjo dhe për faktin se pjesa më e madhe e njerëzve nga shtresa e të persekutuarve politikë që morën të drejta studimi në shkollën e lartë në vitet 1989-1990 rezulton që pas instalimit të pluralizmit politik bënë karrierë në politikë dhe në të ashtuquajturën shoqëri civile, si kolegia e Patozit, nënkryetarja e PD, Jozefina Topalli, që atë vit mori të drejtën e studimit për matematikë. Patozi nuk tregon as datën se kur e përfundoi shkollën e lartë, por e vërteta është se diplomën e ka marrë vetëm në vitin 1995.

Ndryshimi i sistemit në vitin 1991 e gjeti Astrit Patozin mekanik në SMT(Stacioni i makinave dhe traktorëve) të Kavajës. Në PD e Kavajës, ku e mbështeste Halit Shamata, i cili kishte me Astrit Patozin një lidhje shumë të afërt krushqie, Astrit Patozin e shikonin me dyshim për bëmat e tij. Në fillim të kësaj jave gazeta “Korrieri” botoi një listë ku ishin akuzuar me emër dhe mbiemër disa politikanë si bashkëpunëtorë të ish-Sigurimit të Shtetit, midis të cilëve ishte dhe emri i Astrit Patozit, me pseudonimin «Alfons Ballsha». Rëndom, në shtyp janë botuar pseudonime ish-bashkëpunëtorësh të Sigurimit të Shtetit dhe janë bërë aluzione për emrat e politikanëve që u përkasin ata, duke përfshirë dhe pseudonimin «Alfons Ballshi», por shumë rrallë janë botuar pseudonimet dhe emrat që u korrespondojnë. Duket se operativi është frymëzuar nga mbiemri «Patozi» (Patos), të cilin e ka shndrruar në «Ballsh», ndërsa emrin «Astrit» e ka shndrruar në «Alfons». Në çdo vend normal, minimalja që të akuzuarit do të reagonin publikisht, e megjithatë ata heshtën, duke përfshirë dhe Astrit Patozin.

Në vitin 1991 Astrit Patozi ishte ende duke dhënë provimet e vitit të parë universitar me korrespondencë në gjuhë-letërsi. E megjithatë ai e quajti këtë të mjaftueshme për t’ u vetëkonsideruar intelektual dhe për të hyrë në degën e Kavajës të Shoqatës së Intelektualëve Islamikë. Babai i tij kishte qenë një nga nismëtarët e hapjes së xhamive në Kavajë dhe të krijimit të strukturave të Komunitetit Musliman atje, duke u bërë më pas dhe drejtor i Medreses së Kavajës, ndërsa tash është drejtor i Medreses së Tiranës. Kur PD erdhi në pushtet, në 1992, Astrit Patozi, i cili atëherë ishte në vitin e dytë të universitetit me korrespondencë, u vendos në Tiranë, ku me ndihmën e Halit Shamatës, që tashmë ishte bërë deputet, filloi punë si gazetar në ATSH, ku punoi në vitet 1992-1995. Kështu Astrit Patozi u bë gazetar në ATSH para se të bëhej realisht gazetar. Në ATSH u bë mik me Mero Bazen, që gjithashtu atë vit filloi punë atje. Pas ndryshimit të sistemit politik, Astrit Patozi nuk e pa të arsyeshme të rimerrte mbiemrin e vërtetë të familjes, por mbajti atë «Patozi».

Në vitin 1994, kur filloi të botohet dhe në Tiranë gazeta «Rilindja» që para vitit 1990 dilte në Kosovë, Astrit Patozi fillOJ të punojnë dhe tek ajo, por për shkak të intrigave që bënë atje, i dëbuan shumë shpejt. Në vitin 1995 filloi të botohet në Tiranë gazeta «Albania», e cila atëherë financohej bashkarisht nga qeveria e Kosovës (e kryesuar nga Bujar Bukoshi) dhe nga disa biznesmenë të afërt me PD në pushtet atëherë. Midis Bukoshit dhe berishës u bë kompromisi që drejtorin ta caktonte Berisha, ndërsa kryeredaktorin ta caktonte Bukoshi. Berisha caktoi drejtor Ylli Rakipin, ndërsa Bukoshi caktoi kryeredaktor Nexhmedin Spahiun, një gazetar nga Kosova, që atëherë jetonte në Tiranë dhe shkruante në gazetat e Tiranës. Por Mero Baze, i cili donte të ishte analisti kryesor tek «Albania», e kishte zili dhe e urrente Spahiun, i cili atëherë ishte dalluar në shtypin e Tiranës për artikuj me nivle të lartë. Mero Baze, i cili atëherë kishte shumë influencë tek Berisha dhe tek Gazidede, intrigoi që Spahiu të largohet nga vendi i kryeredaktorit të gazetës «Álbania» dhe në vend të tij të emërohet Astrit Patozi, gjë që ndodhi disa javë pasi gazeta filloi të dalë në shtator 1995. Për t’ i kuptuar përmasat e kësaj intrige duhet ditur se në atë kohë, kur ende kishte shumë pak gazeta të përditshme, «Albania» ishte e vetmja gazetë e përditshme, «e pavarur» pranë PD, dhe për këtë gazetë po investoheshin shumë para që të fuqizohej dhe të kundërbalanconte gazetën «Koha Jone», që atëherë ishte gazeta më e madhe në vend, dhe që ishte pranë opozitës së majtë. Të gjithë u habitën kur Astrit Patozi, i cili deri më atëherë ishte parë si një gazetar mediokër, u bë kryeredaktor i gazetës më të madhe pranë PD.

Atëherë «Albania» merrte shumë para nga firmat piramidale, siç ka thënë vetë Mero Baze, në debatin e ashpër që pati para disa vjetësh me drejtorin e kësaj gazete Ylli Rakipi. Drejtuesit e firmave piramidale e financonin gazetën se donin të siguronin favoret e pushtetit, në shërbim të të cilit ishte kjo gazetë. Atëherë në zyrat e kësaj gazete ishin mysafirë të nderuar Vehbi Alimuça dhe Rrapush Xhaferri. Këtij të fundit, duke qenë se kishte dobësi për rrushin, Astrit Patozi i sillte menjëherë një arkë me rrush sa herë që shkelte në redaksi, dhe i derdhnin paratë lumë për “Albanian” tonë, siç thoshte gjeneral Xhaferri. Patozi, me duart e veta, ia lante bistakët e rrushit “gjeneral” Rrapush Xhaferrit në çezmën e banjës së redaksisë së “Albania”. Nga ky lumë parash, që derdhte Alimuça dhe Xhaferri tek gazeta jo pak përfunduan në xhepat e Patozit dhe të Bazes, me të cilat ata vunë bazat e pasurisë së tyre.

Me këto para dhe me të tjera të fituara në afera kontrabande të bëra me autoritetin e bosëve të “Albania”-s, Patozi dhe Baze jetuan mirë dhe ndërtuan vila e blenë apartamente dhe dyqane, gjatë kohës që PD ishte në opozitë dhe kur Berisha shpalli epokën e qendrestarëve, që sakrifikonin për PD, edhe pse kishin mbetur rrugëve, shpesh edhe pa bukë.

Në kohën kur Patozi ishte tek “Albania”, një “sportet” e tyre të preferuar ishte të shpifnin për Azem Hajdarin tek Berisha dhe Gazidede. Një herë në vitin 1996, kur tek “Albania” u botuan 22 pyetje denigruese që i adresoheshin Azem Hajdarin, kryeredaktori Patozi, ishte ulur në një nga ato kioskat e mëdha pranë selisë së PD dhe po shiste “trimëri” myzeqare (fshati Çermë nga ku e ka origjinën është në Myzeqe), mburrej se e kishte mbërthyer Azem Hajdarin. Kur në këtë kohë shfaqet Azem Hajdari me disa miq dhe drejtohet për të hyrë në lokal dhe Astrit Patozit që e pa, dhe që e kishte marrë vesh se Azem Hajdari ishte indinjuar shumë nga ato shpifje, i shpëtuan fjalët: O bobo po vjen Azem Hajdari! Astrit Patozi u çua dhe hyri në banjën e lokalit nga ku mori në celular Halit Shamatën që atëherë ishte bërë ministër i rendit publik, duke i kërkuar ndihmë se ishte në rrezik. Fjalët “O bobo po vjen Azem Hajdari” u bën proverbiale dhe përmendeshin sipas asaj anekdotës labe për myzeqarin, i cili kur donte të bënte një këngë trimërie për një luftëtar të kohës së Zogut, vargun e dytë e bëri: “O bo bo po vijnë xhandarët!” Azem Hajdari që e quante Astrit Shamata, sipas emrit të Halit Shamatës, i tha Mero Bazes, thuaji atij të lirojë banjën se kanë nevojë klientët, se ai e ka vrarë veten një herë kur ka firmosur atje ku e di ai, dhe tash merret njeri me të.

Në marsin e 1997-ës, kur shumë gazetarë të mediave pranë PD u larguan nga Shqipëria, u nis dhe Astrit Patozi të ikte në Itali, se i ra në dorë një listë e zezë, ku dhe ai figuronte si i dënuar me vdekje, përkrah emrit të Mero Bazes. Kur Mero që nuk e gjeti tek zyrat e “Albania” e mori në telefon, Astrit Patozi i tha se ishte duke hipur në traget dhe e këshilloi të vinte dhe ai me të. Biseda në vazhdim mes Bazes dhe Patozit është e llojit të anekdotave mes lebërve dhe myzeqarëve. Mero Baze i tha: Po kthehu a i vrarë, se atë listën e kam bërë unë për t’ i trembur njady nga ata pushtat! Kështu Patozi u kthye në Tiranë dhe për këtë trimëri në maj 1997 u bë kryeredaktor i gazetës “Rilindja demokratike”. Patozi ishte në drejtimin e kësaj gazete që nga maji i vitit 1997, deri në shtator 2007, pra për më tepër se dhjetë vjetësh. Siç shihet, Patozi e theu dhe rekordin e Fadil Paçramit, në drejtimin e “Zërit të Popullit” (9 vjet), duke arritur një rekord personal që vështirë se do të arrihet në shtypin shqiptar në të ardhmen. Rekordi i Patozit është paradoksal se, Patozi është kryeredaktori që e ka çuar tirazhin dhe nivelin e RD në kuotat më të ulta, që ka njohur kjo gazetë. Në 16 vite të ekzistencës së saj RD ka pasur dhjetë kryeredaktorë (Frrok Çupi, Napolon Roshi, Mitro Çela, Bashkim Trenova, Filip Çakuli, Lazër Stani, Edi Paloka, Xhevat Mustafa, Astrit Patozi, Blendi Kasmi), nga të cilët, në vitet 1991-1997 kanë qenë tetë të parët, ndërsa në vitet 1997-2007, ka qenë i nënti, Astrit Patozi. Pra, Astrit Patozi u bë “I nënti në bronz” në RD, po të parafrazoj atë titullin e filmit të kohës së komunizmit. Por, nëse Patozi u bë një “monument prej bronzi” në RD, vetë gazeta u bë një mbetje ndryshku e asaj çfarë ka qenë dikur. Patozi ia doli me sukses që ta bëjë gazetën RD të palexueshme. Faji më i madh i Patozit ishte se nën drejtimin e tij gazeta “Rilindja Demokratike” nuk arriti as që të bëjë atë gjë minimale që bënte “Zëri i Popullit”, duke dalë me tituj bombastikë në faqe të parë, që ishin të kalkuluar për të qarkulluar si parrulla që përhapen lehtë, duke qenë se gazetat lexohen në televizione çdo mëngjes. Asnjë nga titujt e RD nuk e godiste lexuesin për ta bërë atë që ta qarkullonte titullin në biseda gjatë ditës.

Çuditërisht, sa më tepër që Patozi e çonte RD-në në katastrofë, aq më tepër insistonte Berisha për ta mbajtur Patozin në drejtimin e RD, dhe madje për ta shpërblyer atë politikisht. Në zgjedhjet parlamentare të vitit 2001 Berisha i lejoi Patozit që ta zgjidhte vetë zonën elektorale dhe ai zgjodhi një zonë në Kavajë, të konsideruar e sigurt nga PD-ja. Patozi e zgjodhi këtë zonë elektorale në kufi me zonën e mikut të vet të ngushtë, Mero Bazes në Durrës, dhe ata të dy e bënë fushatën bashkë. Patozi humbi në këtë zonë dhe për këtë ai akuzoi socialistët sikur ia vodhën votat, por e vërteta është se çifti Patozi-Baze kishte bërë emër të keq në atë zonë, për shkak të aferave të pista të tyre, me vila të ndërtuara në bregdet me paratë e firmave piramidale. Si shpërblim për humbjen e zonës së sigurt, Patozi në Kuvendin e PD të dhjetorit 2001, u bë anëtar i Kryesisë së PD.

Nëse PS do ta kishte në dorë që të caktonte kryeredaktorin e gazetës të PD, në mënyrë që kjo gazetë të shkonte poshtë e më poshtë, me siguri që do të kishte zgjedhur një njeri si Patozi. Patozi e çoi RD-në në rënie të lirë, jo vetëm nga paaftësia por edhe nga abuzimet. Ai gjatë gjithë kohës që PD ishte në opozitë ankohej se i mungonin lekët për të paguar bashkëpunëtorët, dhe për të afruar njerëz që të shkruanin, se nuk i jepnin reklama, por e vërteta është se RD-së nuk i kanë munguar lekët, pasi shumë biznesmenë i kanë ofruar lekë gazetës së PD gjatë kësaj kohe, por i kanë kërkuar që mos t’ u dalë emri atyre dhe firmës së tyre, që mos të persekutoheshin nga pushteti i majtë. Duke përfituar nga kjo gjë Patozi i fuste në xhep pjesën më të madhe të këtyre lekëve, duke e lënë bosh arkën e gazetës.

Në prag të zgjedhjeve parlamentare të vitit 2005, gazeta RD ishte në nivelin më të ulët historik, e megjithatë Patozi u bë anëtar i kryesisë së PD dhe kandidat për deputet në një zonë të sigurt, në Vorë ku edhe fitoi, me 51% të votave të 52% të zgjedhësve që morën pjesë,, kur të gjitha të dhënat në atë zonë ishin për një rezultat shumë më të lartë. Pas ardhjes së PD-së në pushtet Patozi u bë, së bashku me Mero Bazen, një nga njerëzit e masonerisë vendim-marrëse të Berishës, njerëzit e së cilës kanë qëllim të sigurojnë poste për rrethin e tyre dhe të pasurohen nëpërmjet aferave korruptive. Astrit Patozi ka rekordin e trishtuar që ai ka emëruar më shumë njerëz në punë të ndryshme, kryesisht në tatime, dogana, policinë rrugore, diplomaci, por edhe shëndetësi, arsim etj., se sa ishte numri i lexuesve të gazetës RD, të cilën ai e drejtoi deri para një muaji. Motra e tij është Drejtoreshë Juridike në Ministrinë e Brendshme. E megjithatë çuditërisht gazeta ZP nuk e atakoi kurrë Patozin, derisa ai nuk u vu në krye të komisionit “Sollaku 1”. Me sa duket ZP kishte frikë se mos bëhej shkak që Patozi të largohej nga drejtimi i RD dhe kjo gazetë dilte nga “koma” ku kishte rënë me ardhjen e Patozit në drejtimin e saj.

Berisha i ngarkon Patozit detyra nga më të çuditshmet. Kështu, Patozi u bë kryetar i komisionit të parë parlamentar për hetimin e Prokurorit të Përgjithshëm, Sollaku. Derisa në krye të këtij komisioni ishte Patozi, njeriu që me duart e veta ia lante bistakët e rrushit “gjeneral” Rrapush Xhaferrit në çezmën e banjës së redaksisë së “Albania”, është absurd dhe pa kuptim që Berisha të priste që komisioni të ishte e besueshme në denoncimin pengesave që i vijnë qeverisë së “duarve të pastra”, në luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar, nga ana e Prokurorisë dhe Këshillit të Lartë të Drejtësisë. Kur komisionin e parë parlamentar për veprimtarinë e Prokurorit të Përgjithshëm Sollaku e drejtonte Patozi, njeriu që qeshte me përulje dhe sevilizëm kur gjeneral “Xhaferri” i pështynte farat e rrushit në tavolinën e tij të kryeredaktorit, vështirë që ta besojë njeri se këtu bëhet fjalë për “duar të pastra”. Deklarata e Patozit, e deklarimit të pasurisë është në fakt i vetmi shkrim–kryevepër i tij, një shkrim i llojit “ajsberg” ku e dukshmja është pjesa më e vogël e asaj që ekziston realisht dhe që fshihet mjeshtërisht. Në “duart e pastra” të Patozit, sipas kësaj deklarate, është vetëm një grimë e pasurisë së tij, ndërsa pjesa tjetër është e shpërndarë në shumë duar të besuara për të.

Edhe pse në zgjedhjet vendore të këtij viti roli i gazetës RD ishte i mjerueshëm në krahasim me homologen e saj ZP, Astrit Patozi u shpërblye duke zënë vendin e Bamir Topit si nënkryetar i PD, duke u ngjitur kështu ekipin më të lartë drejtues të PD. Patozi është një nga “të paprekshmit” misteriozë që qendrojnë pranë Berishës dhe që ky i mban në detyrë, madje i katapulton në poste gjithmonë e më të larta, edhe pse ata e kanë bërë hak që të largohen prej kohësh. Çfarë e lidh Berishën me njerëz si Patozi? Ata kanë dhënë prova në operacione të “duarve të pista”, për llogarit të Berishës, gjatë shumë viteve të kaluara.

http://km-publicistika.blogspot.se/2012/11/astrit-patozi-njeriu-pa-te-tashme-qe.html

Kategori
Uncategorized

SHTEGU I KODOSHËVE.

Sa të bukur e keni këtë xhaketë, o shoku sekretar! Sa shumë do më shkonte! Megjithatë, urdhëroni! Kini mirësinë ta merrni.

Shoku Karaman, zgjati dorën dhe e mori.

– Edhe teseren e partisë e keni në xhep të xhaketës. – vazhdoi Nik Tuzi me një nënqeshje përbuzëse, të hidhur pelin.

Tregim nga R. GJINI

(Nga cikli: Na ishte njëherë socializmi)

Magazinieri i kooperativës, Nik Tuzi, ngase ndjente dhimbje koke, la në magazinë dy punëtorët e shërbimit dhe u nis për në shtëpi të pinte një tablet aspirinë, të hante edhe drekën dhe të kthehej sërish.

Teksa rrotullonte çelësin në bravë, i erdhi në vesh zëri i gruas, që nxorri një klithmë të mbytur e pëshpëriti nëpër dhëmbë diçka si “Uaaa, ç’na gjeti”! Ai hyri brenda ngadalë, krejt i qetë e pa ndonjë kuriozitet për të mësuar, çfarë qe ajo klithmë alarmante; athua se në shtëpinë e tij po shfaqej kushedi për të satën herë i njëjti film, për të cilin, nuk kishte pikë interesi ta shikonte.

Në korridor, teksa zgidhte me nge lidhëset e këpucëve, u kollit nja tre herë radhazi, pastaj piskati me zë të lartë:

– Frida!

– Fol! – i tha ajo, që nga dhoma e gjumit.

– A iku, moj?!

Ajo nuk u përgjigj.

Duke ecur pa ngut, mu si një burrë i matur, që u jep të gjitha gjërave kohën e vet, ai u avit në dhomën e gjumit, ku e gjeti gruan të zhvoshkur çipllak, teksa i fuste krahët një robdishani ngjyrë rozë. Qe mufatur nga gjinjtë dhe buzët; dhe krejt fytyra i kuqëlonte, athua se, sapo i qe larguar një zjarri bubulak.

– Me cilin po flisje, moj?! – pyeti ai, pa ndonjë interes të madh.

– Unë po flisja?! – bëri habi ajo. – A je në rregull, a si?!

– Në rregull jam, – tha ai. – A nuk më thua, përse je zhveshur lakuriq?

– Sepse dua t’i laj rrobat dhe të lahem edhe vetë, – tha ajo pa e vështruar, ndërsa gjithë hutim, çukërmonte kot së koti në syrtarin e hapur të një komoje të vjetër.

Nik Tuzi vuri re, që dritarja e dhomës ishte e hapur. Mbi komonë pranë krevatit, ndodhej një pjatancë, me frenjat e rrushit të ngrënë, por kish mbetur aty një bistak i paprekur. Ai u afrua, këputi me gishta një kokërr, e futi në gojë, dhe teksa e përtypte, hodhi vështrimin në kopësht.

Rrezet e diellit, i lanin gjethet e hardhive me një prajshmëri të dyfishtë, ndërsa dëgjohej zizima e grerëzave, që silleshin në fluturim gjithkah mbi frutat e dardhëve, që kishin rënë përtokë.

Pranë dritares së shtëpisë së tij njëkatëshe, kish kohë që pati nisur të përvijohej një si udhëz e hollë, e cila, pasi i binte mespërmes kopështit të tij, mbërrinte te gardhi ndarës i komshiut Lekë Cubi, ku ishte hapur një vrimë e madhe. Për të kaluar përmes asaj vrime, njeriut i duhej të vinte duart në tokë për të ecur këmbadoras; të fuste në fillim kokën, pastaj të përkulte kurrizin, – siç e përkulin rëndom qentë në raste të tilla.

Nik Tuzi, kishte mbërthyer për gardhi një copëz dërrase, në të cilën qe shkruar me shkronja kapitale: KODOSHË! KUJDES KOKËN!

Si kalonte gardhin, udhëza merrte nga e djathta, përgjatë një vije me ujë të pakët dhe dilte direkt në rrugë të madhe.

Në krye të herës, Nika, e pati pagëzuar këtë udhëz, që lidhte dritaren e shtëpisë së tij me rrugën e madhe, me emrin “Shtegu i Lekë Cubit”, sepse kishte qenë Leka, ai që e pati shkelur i pari; por, kur nisi të shkilej edhe nga të tjerë, Nika ia ndryshoi këtë emër. Nisi ta quante, “Shtegu i kodoshëve të gruas sime”.

Një lastar i njomë hardhie, që e pati mbjellë pranë dritares, qe thyer; kurse pak më tej, ai shquajti një këpucë të vetme burrash!

Nik Tuzi, doli jashtë pa thënë asnjë fjalë; u fut në kopësht, mori këpucën, u kthye sërish, e teksa ia tundëte të shoqes mu para hundës, tha:

– Ja pra, edhe një tjetër provë, me të cilën, një ditë do të ballafaqohesh se s’bën para shokut Karaman Madhoshi.

– E-huuu…! – ia bëri gruaja. – As që më bëhet vonë fare! Nëse ta ka shkrepur t’i mbledhësh e t’i mbash në shtëpi ato rrangullina, kjo është puna jote.

– Po, puna ime është, sepse ato rrangullina, do flasin para shokut Karaman për punën tënde, – tha ai. Dhe u largua për në dhomën e ndenjes.

Shoku Karaman Madhoshi, qe sekretar partie. Ishte ai, që para pesë vjetësh, pak me këshillim e pak si me urdhër, kishte bërë, që Nik Tuzi, të martohej me Frida Kukolën, njëzetë e gjashtë vjeç, më e madhja nga katër vajzat, që kishte kryetari i kooperativës, Bato Kukola. Qe rritur me pekule e përkujdesje të mëdha, kjo Frida, pa i munguar asgjë. Ishte e gjatë, e kolme dhe shumë e bukur në pamje, por budallaçkë nga mendtë e kresë.

– Martohu me të, – i pati thënë shoku Karaman, – sepse ta rrahësh tokën me shkop, nuk gjendet në Biboll një e dytë si ajo. Është vajza e mikut tim, por unë e dua njësoj si të jetë e imja, prandaj po ta kërkoj këtë gjë.

Nik Tuzi u shtyp e u përtyp për nja tre javë rresht, por tek e mbramja, pranoi.

Pas martesës, shoku Karaman, i dha Nikës edhe një punë të mirë, të rehatshme. E bëri magazinier të kooperativës, ku përveç rrogës, kishte mundësi të merrte në magazinë e të çonte në shtëpi gjithshka ai donte. Veç kësaj, i ndihu të bënte edhe një shtëpi të re aty ku deshi vetë. Që nga dita e parë e martesës, tashmë, qenë bërë pesë vjet.

Ashtu siç etapat e vjetra, në të cilat ka kaluar njerëzimi, shpjegohen përmes objekteve arkeologjike të gjetura, edhe ky pesëvjeçar martese, – gjithë mardhënia e tij me të shoqen, shpjegohej me disa sende të thjeshta personale, të gjetura brenda shtëpisë së tij; sende, që kodoshët e gruas, i linin aty, për t’ia mbathur nga dritarja, sa herë dëgjonin kërcitjen e çelësit në bravë të derës.

Magazinieri, i merrte këto sende dhe i kyçte me inventar në një musandër, që gjendej në dhomën e ndenjes. Dhe nuk qenë pak; qe një koleksion i tërë sendesh, të cilat, ai mendonte se një ditë, do t’i duheshin si prova, për t’u ballafaquar me sekretarin e partisë, shokun Karaman, – zot i pushtetshëm në dymbëdhjetë katunde, me frymën e të cilit qe lidhur kjo martesë.

– Ata kodoshë, kujtojnë se më kanë ikur e ma kanë hedhur, po unë, në një farë mënyre, i kam kyçur të gjithë në musandër, – i tha Nik Tuzi gruas, duke folur me zë të lartë që nga dhoma e ndenjes.

– E-huuu…! – ia pat sërish ajo që nga dhoma e gjumit. – As që më bëhet vonë fare!

– E di që nuk të bëhet vonë. – ia ktheu ai. – Por dua që këto fjalë, t’i thuash edhe kur të ballafaqohemi me shokun Karaman!

Ajo nuk foli.

Nik Tuzi, hapi musandrën, futi aty brenda këpucën, dhe e kyçi apet me çelës. Pastaj, bëri ca hapa drejt korridorit, që t’i thoshte gruas edhe diçka tjetër, por krejt rastësisht, i vajtën sytë tek dera e hyrjes, ku qenë varur rroba në katër gozhdë.

Në njërën nga ato gozhdë, ai shquajti një xhaketë! Një xhaketë, që iu bë se nuk ishte e tij!

U afrua, e mori në duar dhe nisi ta kqyrte: xhaketë e re me kuadrate; e bukur, e hekurosur, prerë nga copë e shtrenjtë teritali dhe qepur për merak prej dorës së ndonjë mjeshtri të përngeshëm; dhe për më tepër, binte erë livanto!

– Hëm! – ia bëri ai, teksa e vështronte.

Futi dorën të kërkonte; një herë xhepat anësorë, pastaj atë të brendshmin, nga ku nxorri një dokument të vogël, – një tesere partie! E hapi dhe…! O zot! Si ta besonte këtë?! Në dorë po mbante teseren e partisë me foton dhe emrin e shokut Karaman Madhoshi. Iu prenë gjunjët dhe u shemb në dysheme, me kurrizin e pështetur për murit të korridorit.

– Frida! – thirri fort ai pasi e kishte marrë veten.

– Çfarë do? – pyeti vrazhdë ajo, që nga banja, ku ishte futur të lahej.

– Paska harruar xhaketën, moj! E ka harruar bashkë me teseren e partisë në xhep! Dil e gjeje dhe thuaj që të vijë ta marrë.

Ajo apet nuk u përgjigj.

Pas pak minutash, u dëgjua gërvima e derës së banjos që u hap, pastaj tre-katër hapa të shpejtë, dhe në fund, kërcitja e çelësit në bravën e derës së dhomës së gjumit që u mbyll.

Nik Tuzi, mbeti për pak kohë si një guak; i pafjalë dhe me nje shprehje habie në fytyrë, që iu stampua aty për gjithë jetën; madje, as vdekja nuk do ia fshinte. Xhaketa qe e lehtë, po atij i peshonte aq shumë, sa memzi po e mbante.

Si e mblodhi disi veten, u ngrit, vari xhaketën në vendin ku ishte më parë dhe vajti e u ul në divan; i heshtur, i kredhur në mendime, hem i habitur, hem i zhgënjyer me shokun Karaman.

Vetëm kur koka nisi t’i dhimbte fort, ai u kujtua pse kishte ardhur në shtëpi, ndaj u ngrit; hapi një syrtar të bufesë, nxorri prej aty një tablet aspirinë, ia hodhi gurmazit dhe shkoi e u ul sërish në vendin ku ndodhej më parë.

Provoi të mos mendonte asgjë, por nuk ishte e mundur. I thirri edhe njëherë gruas, por ajo nuk u përgjigj. Pastaj i tha mendja, se duhej të ngrihej; të dilte nga shtëpia e të shkonte te magazina, por ndjehej krejt i dërrmuar. I dërrmuar shpirt e korp. Atëherë, u shtri në divan dhe nisi të kotej me mendimin se i duhej të qetësohej e të pushonte. Të pushonte një grimë herë; sa ta merrte pak veten; dhe pastaj do të dilte. Po nuk qe e thënë, sepse dikush i thirri që nga oborri jashtë, dhe ai u ngrit e hapi derën.

Para tij u shfaq Petro Lushi, kushëriri i babait të tij, komunist dhe mik i pandarë me sekretarin e partisë, shokun Karaman.

– Më ra rruga këtej dhe mendova të të përshëndesja njëherë, o kushëri, – tha ai.

U pa ashiqare, që fjalët që tha, nuk e bënë të ndjehej rehat.

“Po ky, nga e dinte se gjendem në shtëpi, kur në këtë orë duhej të isha në punë”?! tha me vete Nik Tuzi. Deshi t’ia thoshte njëherë, por ndërroi mendje.

– Faleminderit, – i tha. Dhe e ftoi të hynte brenda.

– Nuk kam shumë kohë, – tha Petro. – Megjithatë, po futem për nja pesë minuta.

Dhe hyri.

I zoti i shtëpisë nuk e thirri gruan që ishte kyçur në dhomën e gjumit. I mbushi një gotë raki, hodhi edhe pak për vete dhe cakërruan gotat pa ndonjë qejf të madh.

Kushëririn Petro Lushi, dukej se nuk e mbante vendi. Edhe fjalët që thoshte, i nxirrte si me grep.

– Kështu, kështu more kushëri, – tha më në fund ai për t’i vënë kapak vizitës së tij të shkurtër e të papritur, pas një muhabeti gjithë ngërçe. – Tani të më falësh, sepse më duhet të dal.

Dhe u ngrit.

Tek dera, Petro Lushi, i ngjiti dorën xhaketës së varur në gozhdë që ta vishte, por Nik Tuzi e kishte nuhatur me kohë qëllimin e tij.

– Aaaa…! – ia bëri prishaqejfas ai duke e kapur për krahu. – Kushëri, kushëri! Xhaketën mos e prek! Erdhe pa xhaketë, pa xhaketë do të ikësh. Xhaketën të vijë e ta marrë i zoti. Kështu janë punët.

– Një minutë, të merremi vesh…! – i tërhoqi zvarrë fjalët tjetri.

– Ec, kushëri, ec! Nuk kemi për çfarë të merremi vesh. Në shtëpinë time jam zot vetë unë.

Dhe e shtyu ta nxirrte jashtë, pothuaj me pahir.

Në oborr u ndanë ftohtë, pa i dhënë, madje, as dorën njëri-tjetrit.

Me tu kthyer brenda, Nik Tuzi, e mori xhaketën dhe e kyçi në musandër, ku ruante edhe sendet e tjera. Pastaj, edhe pse dhimbja e kokës nuk i qe shugatur, ai doli nga shtëpia dhe u nis të shkonte te magazina.

Kur u kthye, nuk e gjeti të shoqen në shtëpi, po nuk i bëri fare përshtypje kjo. E dinte, që duhej të kishte shkuar te njerëzit e saj, sepse nuk qe hera e parë që e bënte.

Të nesërmen, ai nuk u duk fare te magazina. Kishte nevojë të rrinte vetëm. Po brenda, shtëpia kish nisur të mblidhej e trusej ngadalë. Afroheshin muret, tavani po bëhej gjithnjë e më i ulët, hapsirat e dhomave po ngushtoheshin, – gjithë shtëpia po i kthehej dalngadalë në një varr. Atëherë, ai doli në kopësht që të rrekej me ndonjë punë të vogël, sa për të mbajtur mendjen në rregull.

Andej nga ora dhjetë e paraditës, i sollën korrierin, i cili i tha, se duhej të dorëzonte çelësat e magazinës.

Nika e kishte parashikuar këtë, po çelsat nuk i dha.

– Të vijë t’i marrë shoku Karaman, – i tha.

Pasdite, teptisi aty vetë sekretari i partisë, shoku Karaman Madhoshi. Erdhi i vetëm, por i armatosur me një armë zjarri në brez, të cilën e kishte me leje.

Nik Tuzi e priti si gjithmonë; athua se nuk kishte ndodhur asgjë. E futi brenda dhe e ftoi të ulej në divan, po ai nuk u ul.

– Ti nuk di asgjë, – i tha rreptë shoku Karaman, teksa qëndronte para tij drejt në këmbë. – Dhe as që duhet të dishë. Madje, ti egziston vetëm prej meje. Sepse të gjitha prej meje i ke: gruan, punën, shtëpi e katandi.

Nika nuk foli. Po vështrimin ia pati ngulur kokërr ndërsy dhe nuk po ia shqiste.

Qëndruan për pak kohë duke vështruar, njëri-tjetrin kështu, kacagjelas, derisa sekretari i partisë, pyeti me një zë gërgasës:

– Hë, çfarë ke që më shikon ashtu?

– Kam ca gjëra që ti nuk i di, – tha Nik Tuzi, qetësisht e pa e prishur fare terezinë.

– Çfarë nuk ditkam unë?! – pyeti tjetri gjithë qesëndi. – Fol! Çfarë nuk ditkam?!

– Unë t’i them e t’i tregoj të gjitha, po ju e keni arsyen në majë të shpatës, – ia pat qetësisht magazinieri. – Megjithatë, më lejoni t’ju tregoj mallin, që unë kam grumbulluar në këto pesë vjet martesë me Fridën. Mallin, që kam vënë nën hyqmin tuaj. Dhe e veçanta është, se këtë mallë, e kam shtënë në dorë pa dalë hiç nga shtëpia!

Dhe, si vajti e hapi musandrën, nxorri prej aty, si fillim, një kasketë, e teksa ia tregonte, tha:

– Kjo është kasketa e kryetarit të këshillit, Alem Qerimi! Kasketa që ia njohin të gjithë. Duhet ta ketë mbajtur në kokë, të paktën, nja njëzetë vjetë. Në pamje të parë, kur ia shikon rrethin gjithë zhul, të ngjall neveri. Po mund te lahet. Një koleksionist esnaf, kushedi sa do të jepte për këtë kasketë.

E hodhi kasketën në dysheme dhe e futi dorën sërish në musandër.

– Këto pantallonat prej doku, – tha ai, teksa i mbante me majë të gishtave si pincë, – janë të atij zabërhanit, Lekë Cubi, komshiut tim; të atij që ka hapur i pari shtegun e kodoshëve të gruas time. Janë pak të zhubravitura, por siç e shikoni edhe vetë, – sepse ju jeni një vëzhgues fort i hollë, – copa vazhdon të mbahet mirë. I ka lënë dhe ia ka mbathur nga dritarja, sapo ka dëgjuar kërcitjen e çelësit në bravë të derës.

– Mjaft! – bëlbëzoi i nervozuar shoku Karaman ngase nuk po e mbante vendi. Dhe bëri të dilte.

– Prit…! – e ndaloi tjetri. – E di që ke zahmet të madh. Dhe ashtu si unë, edhe ti, po e ndjen tani këtë shtëpi si një grusht që sa vjen e truset; dhe ke frikë se mos rroposet. Por mos u tremb! Duhet të mbarojmë njëherë punë bashkë.

Rrasi dorën sërish në musandër, nxorri prej aty një kuti duhani, dhe teksa e tregonte, jo pa qesendi, tha

– Kjo kuti duhani, është e Losh Ruçit, brigadierit të brigadës së plehut! Shikoje çfarë kutie, mor të paftë zoti, të paftë! Kuti e lashtë argjendi, fort e rrallë, shkërlitur bukur me onamente dhe figura heronjsh nga lashtësia!

Sekretari i partisë, tërhoqi njëherë hundët, pastaj bëri një lëvizje nervoze me kokë.

Nik Tuzi, nxorri nga musandra dhe i tregoi edhe një shall leshi të shitësit, Lame Qorri; një çantë meshini të teknikut të ndërzimit, Marin Dermeku; një palë syze optike me gjalm të rojes së stallave të lopëve, Hasan Hutës; një letër të zjarrtë dashurie që ia kishte pas shkruar Fridës, poeti Nuri Tarrota; si dhe një dyzinë të tërë sendesh të tjera, të njohura e të panjohura.

– Tani, mbaruam, shoku Karaman, – i dha fund ai duke shkundur duart, pasi qe bërë një grumbull i madh në dysheme. – Nuk ka më! …Jo, prit! – kërceu sërish në beft. – Desh harrova kryesoren! Është edhe xhaketa juaj e re me kuadrate! E famshmja xhaketë e shtrenjtë, që ngado që ti shkon, të bën sqimëtar. Ju e patët varur në gozhdë, po unë e futa në musandër që ta ruaja me kujdes, të mos merrte pluhur; sepse kjo, i bie të jetë kryegjëja e të gjitha gjërave, që kam mundur të shti në dorë falë bujarisë suaj. Bre-bre! Sa të bukur e keni këtë xhaketë, o shoku sekretar! Sa shumë do më shkonte! Megjithatë, urdhëroni! Kini mirësinë ta merrni.

Shoku Karaman, zgjati dorën dhe e mori.

– Edhe teseren e partisë e keni në xhep të xhaketës. – vazhdoi Nik Tuzi me një nënqeshje përbuzëse, të hidhur pelin.

Dhe si heshti një grimë herë, i kredhur në hallin e vet, nxorri një gurgull fryme e foli apet:

– Çudi, ë?! Shpesh vras mendjen: vallë, si ndodh, që burrat bëhen kaq frikacakë në këso punësh?! Kushdo qofshin ata; që nga pushtetarët më të mëdhenj, e deri tek fshesarët, mjafton një zhurmë e vogël fare, një kërcitje çelësi në bravë të derës, dhe ia mbathin gollomesh me të katra nga dritarja! Dhe të mendosh, që unë jam njeri shumë paqësor; nuk kam zemër të vras, as edhe një mizë!

Dhe, phu, pështyu.

Kategori
Uncategorized

22 të pushkatuar dhe 20 të denuar,nga ata që shpallën Republikën e 11 janarit 1946.

Republika e 11 janarit 1946 u shpall nga “tradhtarët dhe armiqtë” e partisë

Asambleja Kushtetuese e vitit 1946. Ja si mund të ishte fotoja po të botohej në atë kohë

Nga Kastriot Dervishi

Ditët e fundit, ndryshqet e komunizmit, të marrësur pas çdo date e ngjarje të regjimit të proletarëve, zhvilluan ceremoninë e radhës për 11 janarit 1946, ditën kur Asambleja Kushtetuese , ndër të tjera shpalli Shqipërinë republikë popullore.

Mbretëria e 1 shtatorit 1928 mbase mbetet unikale në botë, sepse është rrëzuar dy herë, nga regjimi fashist më 12 prill 1939 dhe nga ai komunist, në datën që e quajnë të republikës.

Gjatë diktaturës, vihej re as asnjëherë nuk jepej foto e punimeve të kësaj asambleje, por vetëm një pamje e jashtme e popullit, krejt pa lidhje me atë çfarë ndodhte brenda.

Arsyeja ishte e thjeshtë: shumica e votuesve kishin dalë armiq e tradhtarë nga partia. Disa ishin pushkatuar apo varur.

Këta shokët që duan 11 janarin me Enverin në krye, këto fakte nuk i përmendin. Kjo legjislaturë e nisur me 82 deputetë, ka statistika të tmerrshme.  17 deputetëve iu hoq mandati. 19 deputetë ishin zëvendësues. 54 deputetë rezultojnë të ndjekur të paktën një herë nga Sigurimi.

 

Dënuar me vdekje me vendim gjykate:

Abdyl Këllezi

Beqir Balluku

Shefqet Beja (me varje)

Enver Zazani

Riza Dani

Kole Prela

Selaudin Toto

Sheh Ibrahim Karbunara

Liri Gega

Koçi Xoxe

Faik Shehu

Dali Ndreu

Irfan Majuni

Islam Radovicka

 

Vrarë:

Nako Spiru

Bardhok Biba

Baba Mustafa Xhani

Baba Fejzo Dervishi

Omer Nishani

Mehmet Shehu

 

Burgosur:

Gjin Marku (vdekur në burg)

Tuk Jakova (vdekur në burg)

Bedri Spahiu (edhe internuar)

Rahman Parllaku

Fadil Paçrami (edhe internuar)

Nesti Kerenxhi (edhe internuar)

Mark Ndoja (edhe internuar)

Zija Dibra (edhe internuar)

Arif Gjyli

Zef Haxhija

Rrahman Uruçi

Koste Boshnjaku

Kadri Hoxha (edhe internuar)

Kiço Ngjela

Ymër Dishnica

Pandi Kristo Gusho

Koço Tashko (edhe internuar)

 

Elementë antiparti

Abedin Shehu

Ramadan Çitaku

Manol Konomi

 

Denigruar

Ollga Plumbi

Refat Spahiu

Hysni Peja

 

Internuar:

Gjovalin Luka

Liri Belishova

Naxhije Dume

Pëllumb Dishnica

Sejfulla Malëshova

 

Vdekur në hetuesi:

Kole Kuqali

 

Vdekje të dyshimta:

Kahreman Ylli

Kategori
Uncategorized

Portrete famëkëqinj oficerësh të Sigurimit në detyra të larta sot:

Portrete famëkëqinj oficerësh të Sigurimit në detyra të larta sot:

Nga Agron Tufa/

Xhavit Shala, sot Drejtor i Kërkimit Shkencor në Akademinë e Sigurisë, ka qenë oficer i përkushtuar operativ i ish Sigurimit të shtetit. Shumë i partishëm. I ashpër me “armikun e klasës” edhe pas viteve ’90. Edhe sot Xhaviti udhëhiqet me po ato metoda: riaktivizon bp-të e tij të dikurshëm për të realizuar njëlloj “kombinime”, apo “vijë sjelljeje” kundër armiqve të pushtetit të Ramës. Pra, i ndërsen qentë e tij edhe sot. Kur ISKK dërgoi kërkesën institucionale për t’u informuar në bazë të ligjit mbi praninë e ish oficerëve të Sigurimit në institucione, Policia e Shtetit dhe Akademia e Sigurisë nuk pranuan ta dorëzonin shokun Xhavit.

Ja një skicë e shpejtë e këtij profili ish-sigurimsi me post të lartë:

E nisi në shkollën e mesme bujqësore me emrin domethënës “Ylli i kuq” Golem. Për një vit, kreu stazhin (periudha para se të shkoje në shkollën e lartë) në kooperativën bujqësore Synej Kavajë. Në vitet 1981-1984 ndjek Shkollën e Lartë të Ministrisë së Punëve të Brendshme, profili Sigurimi. Në vitet 1984-1988 ishte punëtor operativ i Sigurimit në disa lagje të Elbasanit.

Në Degën e Punëve të Brendshme Elbasan, Xhaviti u pranua kandidat partie. Për t’u thelluar e për t’u bërë një çekist i mirë, iu dha për konspekt libri “Enveri ynë” i shokut Ramis. Në vitet 1988-1990 vijoi detyrën si operativ në zonën e Dumresë, pikërisht aty ku aktiviteti i “armikut” (të internuar) ishte i mprehtë. Në fund të vitit 1990 u transferua në degën e të huajve në DPB Elbasan, dhe në fillim të vitit 1991 u emërua oficer drejtimi në Drejtorinë e Parë të Sigurimit të Shtetit në Tiranë.

Sipas nenit 38 të ligjit 12/2018 datë 5.3.2018 “Për vlerësimin kalimtar dhe periodik të punonjësve të Policisë së Shtetit, Gardës së Republikës dhe Shërbimit për Çështjet e Brendshme dhe Ankesat në Ministrinë e Brendshme, bashkëpunëtorët e Sigurimit dhe punëtorët e tij (oficerët) duhet të largohen nga Policia. Po bëhen disa kohë dhe Xhavitt Shala drejtor në Policinë e Shtetit nuk është larguar. Për të manovruar, Xhavit Shala ka hapur gjyq për “verifikim fakti” për një vendimmarrje të komisionit të mëparshëm “Mezini” (i cili nuk ekziston dhe as ngjall apo vdes një fakt të njohur), çështja 10237/2019 në Gjykatën e Rrethit Gjyqësor Tiranë. Në gjyq, Xhaviti ka hedhur Autoritetin për Informim mbi Dokumentet e Sigurimit të Shtetit, ku ka sistemuar me punë bashkëshorten që të ruajë dosjet që ka bërë vetë (!!!). pavarësisht kjo përbën konflikt të fortë interesi, në Shqipëri nuk i ndjek njeri këto gjëra, mjafton të jesh shërbëtor i pushtetit.

Fakti i qenies apo jo të Xhavit oficer është i njohur, nuk ke çfarë t’i vërtetosh. Xhaviti kërkon nga gjykata që të shprehet ajo në vend të komisionit “Bezhani”, duke thënë që Xhaviti nuk ka qenë oficer Sigurimi, në mënyrë që ky të dalë në pension rehat dhe ligji mos zbatohet.

Paradokset dhe oksymoronet e Rilindjes vazhdojnë, duke përfituar nga miopia dhe mefshtësia edhe e pushtetit të demokratëve para Rilindjes!

Kategori
Uncategorized

Acromax, lidhjet e forta me PS-në për fshirjen e artikujve në rrjetet sociale

Nga Alice Elizabeth Taylor/ Exit.al

Acromax Media, e cila është akuzuar se censuron postime kritike ndaj qeverisë në mediat sociale, mohoi se punon për ndonjë parti politike, pavarësisht se më herët ata kishin pranuar të kundërtën në një komunikim me një gazetar të Exit News.

Në një deklaratë zyrtare dërguar Exit News këtë javë, kompania deklaron se “pronari i vetëm [i saj] është zoti Aldor Nini” dhe se “Acromax Media konfirmon se nuk kryen shërbime për parti politike […]”. Ky mohim kategorik është në kontrast të madh me pranimin që kompania ka bërë në muajin gusht 2019 për një gazetar të Exit News.

Në një bisedë në Facebook Messenger mes gazetarit të Exit dhe Ninit, gazetari e pyeti nëse Acromax punon “drejtpërdrejt ose indirekt për Edi Ramën ose Erion Veliajn, dhe a ka kryer ndonjëherë ndonjë punë që përfshinte synimin për të hequr nga internet material, faqe apo profile të njerëzve kritikë ndaj tyre [Ramës dhe Veliajt]?”

 

Në përgjigje, Nini konfirmoi se Partia Socialiste (PS) ishte klient i tyre. “E vetmja marrëdhënie biznesi që kemi është me partinë politike PS…”, u përgjigj ai.

Nini më pas renditi punët që kompania bënte për partinë në pushtet. Ato përfshinin bllokimin e përdorimit të paautorizuar të materialeve të partisë të mbrojtura nga të drejtat e autorit, siç janë fotot dhe videot; bashkëpunimin me Facebook-un për të raportuar lajme të rreme për anëtarët e PS-së; dhe përdorimin e sistemeve të automatizuara që kërkojnë dhe sinjalizojnë për lajme të rreme duke përdorur fjalë kyçe.

Kur Exit e pyeti nëse PS i kishte bërë kërkesa specifike Acromax-it për të shënjestruar postime të caktuara, Nini përsëri konfirmoi se ata punonin për PS-në dhe madje ofroi një listë të artikujve të hequr nga interneti. “Ndoshta do të ishte më mirë t’ju dërgojmë një listë të të gjitha artikujve ndaj të cilëve kemi marra masa në emër të PS-së […],” pohoi Nini.

Në vijim ai i komunikoi Exit News-it se “ekipi” i tij po përgatiste listën e artikujve, dhe e dërgoi atë duke thënë “Kjo është lista e plotë e lidhjeve [artikujve] të raportuara në emër të PS-së nga kompania jonë për shkak të shkeljeve të të drejtave të autorit ose për lajme qartësisht të rreme.”

Megjithëse lista përmbante vetëm katër artikuj, ndërsa akuzat kundër Acromax-it janë për një numër shumë më të madh, komunikimi me gazetarin e Exit News tregon se pavarësisht mohimit të fundit të kompanisë, PS është vërtet një klient i Acromax Medias.

Acromax është akuzuar nga një numër në rritje i gazetarëve dhe anëtarëve të shoqërisë civile se kompania u heq apo u bllokon foto, video apo faqe në rrjetet sociale pasi ato e njerrin Partinë Socialiste ose drejtues të saj në një drejtë jo fort të mirë. Kompania e ka mohuar këtë, duke thënë se ata veprojnë vetëm kundër lajmeve të rreme dhe shkeljeve të të drejtës së autorit./Exit.al

Kategori
Uncategorized

Henze: In fact, the autocrat Rama, who probably came to power by manipulation, Në fakt, autokrati Rama, i cili mbase erdhi në pushtet duke manipuluar.

Prime Minister Rama announced eight topics at the beginning of 2020 on which his government will focus in 2020.

Henze: 

In fact, the autocrat Rama, who probably came to power by manipulation, has mentioned some trivial points which basically show the simplicity, stupidity and lack of content of this government. We have rarely seen so much ignorance and stupidity in the international sector.

We should not waste much time discussing these points, but we can discuss them later. It is really interesting to see which essential, important issues he did not address

What do you mean?

Henze: The Rama government, which is still in power, is called upon to meet the Copenhagen criteria, including the 10 criteria of the German Bundestag, by May 2020.

These include among others:

1.restoration of the rule of law and democracy including freedom of the press.

2.a constitutionally compliant restoration of a functioning constitutional court and a supreme court

3.a constitutionally compliant implementation of the SPAK

4. investigation and conclusion of the electoral manipulation of the parliamentary elections by Rama, Balla, Veliaj and others, as well as a related possible formation of a criminal association between the mafia and the ruling party

5.investigation of the 2020 local elections.

6. electoral law reform, coordinated with the elected opposition, which is currently not in parliament due to the lack of a dysfunctional legislature.

These items are not on the agenda of the Rama government for 2020, but this is not surprising. Mr. Rama has apparently no interest in restoration:

– of democracy, 

– the rule of law, 

– the investigation of the rigged elections 2017, 2019.

If that is the case and Rama is still Prime Minister in May 2020, there will be no start of talks, any theatre and threats of this gentleman towards the EU will not help this man.

Why is he not interested?

Henze: It is very simple. If Albania were a functioning constitutional state and democracy, with constitutionally correct courts and anti-corruption authorities, then there would be no Prime Minister Rama or Mr Balla.

Rama, Balla and others would have to prosecute themselves and, he would have to face a very heavy prison sentence, not only because of the possible criminal offences, but also because he has violated Article 145(3) of the Albanian constitution. Why should he do this?

Why has such a mistake been made?

Henze: The question is to ask cui bono. Albania is currently no longer a constitutional state, has no functioning parliament. There is no separation of powers. All the laws that have been passed have no legal force, so they are illegal. Rama has created constitutional chaos. 

A state, governed by the still Prime Minister Rama , in which arbitrariness is massively favoured, as it is recognizable on 30 June 2019 with the accomplished illegal “local elections, despite clear decree of the president Meta, postponement of the election date due to a legislative emergency.

How is this to be understood?

Henze: According to Art. 145 III, the impairment of the activity of the courts or the judges leads to liability under the law. Furthermore, the principle of Art. 127 III of the Albanian Constitution also applies, which is the principle of the so-called permanence of the Constitutional Court. 

A constitutional court, the Supreme Court may not be set dysfunctional in Albania. If a position in the Constitutional Court or the Supreme Court remains vacant, an interim judge must be appointed until the mandate of the retiring judge expires. This has not been done, the crucial mistake of the legal reform, a serious breach of the constitution by the Rama government, is punishable by law.

Mr. Rama, as a politically responsible Prime Minister has not only affected the work of the courts, he has de facto abolished the Constitutional Court and the Supreme Court 2 years ago. This criminal relevant behaviour of the government also affects the whole Vetting Commission.

Now the Constitutional Court is to be reactivated. So the situation has been eliminated, right?

Henze: No, the condition is not eliminated at all. The election of the constitutional judges, as everyone knows, the president Meta has published an objective account of it, is not in accordance with the constitution. In this respect, this court is currently unable to issue legally sound judgments, even if it is fully staffed. The requirements of the Albanian Constitution regarding the composition of the Constitutional Court have not been complied with.

The SPAK has not been established in conformity with the constitution. The Supreme Court is not operational.

And, even if all the supreme courts were to become functional again, fictitiously speaking, the processing of some 45,000 court cases would neutralise the courts’ entire resources for years to come.

The standstill of the judiciary will therefore continue for the next few years and will have a fundamental impact on Albania’s economic development.

An important element of a constitutional state, a democracy, is the acceptance, the confidence of the population that the constitution is valid and that it will be implemented. This basic trust has been completely destroyed. 

The result of the legal reform is therefore catastrophic at both the vertical and horizontal levels.

How is that to be understood?

Henze: All state action in Albania is bound by the law (legal security), all citizens are equal before the law (equality of rights), independent courts protect citizens from arbitrary state intervention (legal protection). 

The freedom and legal guarantees of the liberal constitutional state in Albania are essential elements of the Albanian constitution. 

Based on the constitutional significance of the rule of law, certain essential features have developed in Albania until 2013. 

These include, among others

– respect for fundamental rights (all organs of state power are bound by fundamental rights and may not disregard them)

– the separation of powers 

– equal treatment by law 

– the reservation of the law (interference by the state authorities in the freedom and property of Albanian citizens must be based on a formal and, moreover, previously adopted law. 

– proportionality (means used and purpose pursued must be proportionate)

– Consistency of jurisprudence.

All regulations and fundamental rights in the Albanian constitution are intended to ensure the independence of the judiciary and the legal security and uniformity of jurisdiction. The dysfunctional nature of the supreme courts meant that two years ago the uniformity of jurisdiction was suspended. Justice is established and all people have the same rights and duties. Now that no supreme courts functionally exist and will not function properly in the coming years, the basic principles are no longer protected in Albania.

Maintaining the unity of the legal system is a fundamental aspect of the appeal system and the ability to appeal, that is, the rule of law and the backbone of a functioning economic system. 

For the unity of the legal system is essentially threatened if equal law is pronounced unequally. This is always the case when there are no supreme courts, as is now the case in Albania.That is of practical relevance to Albania. All the court rulings of the last two years that have been submitted to the highest courts for appeal are de iure still pending. 

All laws passed in the dysfunctional parliament are, in principle, pendingly ineffective. 

What is the consequence of this?

Henze: That means legal uncertainty for the Albanian economy and people, for example, when it comes to expropriation, for the coming years. No sound foreign company will invest in such a country.

Whenever a state bases its decisions not on the constitution, as is now the case in Albania, but rather on unrestricted and arbitrary decision-making and enforcement, as is now the case with the Rama government, the exact opposite of a constitutional state is present. Such states could be called dictatorships or police states. The term “unjust state” is also often used colloquially. Albania has become an unjust state under the Rama government, co-financed by the international community, which has provided a lay drama group of lawyers as advisors to this government.

So there is a fundamental constitutional breach. Nobody may sneak out of the validity of the law without sanctions. Otherwise, commandments and prohibitions are only something for the stupid, good and weak. In addition, there is a possible criminal offence of high treason by the Rama government in connection with the merger agreement with Serbia, but more on that later

How does this disturbance occur?

Henze: Again, two guesses:

1. abroad: The longing for the equally simple and perfect solution will probably never die. As a rule, every solution creates a new problem. And this is due to the limitations of human thinking. The reason why abroad could not see this very obvious development in Albania earlier is due to what we in science call cognitive routines. 

These are typical, neurological observation programs in which the results are less interesting than the process itself. 

Hence the statement by some foreign representatives and ambassadors: ” Progress in judicial reform in Albania can be seen” “Albania will be the model example of successful judicial reform, a model country in the EU” .

Instead of focusing on the results of the judicial reform, here the abolition of the rule of law without interim solution and thus the collapse of the entire parliamentary system, the focus is only on the beginning of the process, the start of the legal reform. 

This is a sign of absolute overtaxing of these representatives, they are in a cognitive routine. Typical of cognitive routines is that the person concerned does not register the result ad hoc, an absolute perception disorder. In some cases it can certainly not be ruled out that they have received an extra fee. Corruption by the administration of the Rama government is a rule, according to international opinion.

2. Rama government: In addition, there is certainly also the fact that in an overall analysis, the Rama government is in a special constellation, which has a destructive structure.

·      Who benefits in Albania from the fact that the constitutional state no longer exists? 

·      Who has to fear courts that function under the rule of law, public prosecutors and a constitutional court that has to ensure that the constitution and human rights are respected?

·      Who has an interest in the government being able to pass laws that no court in Albania can review?

·      Who has an interest in holding elections even though there is a clear constitutional decree under Article 93 of the Albanian Constitution?

·      What is the use of two courts judging differently, one after the other, at the same level of authority, the same procedure?

·      What is the use of the fact that there is no functioning parliament in Albania and that the elected opposition has no right to have the government’s legislation examined and repealed by the Constitutional Court?

·      Who has an interest in the prosecution by the police and the public prosecutor’s office no longer being subject to constitutional control? 

·      Who has interest in the fact that because of the possible election manipulation in 2016 ,2017, 2020 and the connection to the mafia, the members of the Rama government and the presidium of the ruling party and members of the mafia are not investigated and subsequently charged?

·      Why do the investigators, police officers, public prosecutors have to flee abroad from these proceedings, since they are not granted protection under the rule of law in Albania? 

·      Who benefits in Albania from the fact that these investigators in Albania, who are loyal to the constitution, fear for their lives and the lives of their families? 

·      What is the point in Albania of the journalists involved in the scandal of the revelation of the electoral rigging now being threatened and tried to discredit them in Albania? 

·      What good, then, is this legislative and constitutional emergency in Albania?

·      Who benefits from the fact that, since 2013, drug production, trafficking and human trafficking have increased significantly in Albania?

In fact, if Albanian civil society wants to regain a democratic society based on the rule of law, it must ask itself the question cui bono , the question can be answered without difficulty.  The political consequences for the Rama government will then arise of their own accord from the answers to these questions.

Under such conditions no state can function, no wonder that young people flee Albania and the mass exodus will have completely different dimensions from March 2020 and this will also have a fundamental effect on the economic future of Albania, if there is no political turnaround in Albania.

How is that to be understood?

Henze: Some Northern European countries, such as Germany, for example, from March 1, 2020, have passed so-called skilled worker immigration laws. This is intended to open the labour market for skilled workers from countries outside the European Union. We are doing so well economically and that is because we have a social market economy and a constitutional state, that we need hundreds of thousands of workers

Until now, only academically trained professionals have had unlimited access. In future, specialists with foreign professional qualifications in all professions will also be able to obtain a visa or residence permit for employment. The restrictions have been completely lifted.

So, what I am saying is. If something does not change politically in Albania very quickly now, Albania has the potential to become the Switzerland of the Balkans, a large part of the Albanian population will emigrate, all Albanian families will be torn apart for good, the Albanian economy, tourism will no longer have any prospects, there will be a lack of employees, there will be a lack of rural infrastructure: roads, water supply, sewage disposal, schools will collapse very quickly, there will be a lack of young people. Albania will become, if something is not done now, a country of old people and the mafia, the Albanian nation will die.But that cannot be the will of the Albanian nation.

Prime Minister Rama has identified the reconstruction of the buildings damaged by the earthquake of 26 November as the most important point for 2020. Is that how you see it?

Henze: Well, you know, the Rama government always seems to spend foreign money well. Rama does not have the money for the complete reconstruction. 

The Albanian state is not only facing political bankruptcy, but also financial bankruptcy. Rama does not have the capital to repair the earthquake damages, Albania has after 6 years of government a down-and-out productive economy, dilapidated infrastructures. Economically, the Rama government has been producing permanent earthquakes for 6 years.

Economic growth slowed down in 2019 to an average of 2.8%, less than the 3.4% demanded by the Ministry of Finance; whether the figures are correct and doubtful. The Albanian balance of trade continued to deteriorate dramatically in the third quarter of 2019. Net exports have had a negative impact due to the growing deficit in the second quarter. Total investment continued its downward trend since the third quarter of 2018, shrinking by 0.9% in the second quarter of this year;

Foreign direct investment showed a downward trend in the second quarter of 2019. The energy sector has consistently shown financial weaknesses. 

The hydroelectric power plants on which the Albanian nation is existentially dependent are for the most part in a defective condition, it is only a matter of time before they fail completely. In the fourth quarter of 2019, GDP is expected to decline sharply due to the damage caused by the earthquake of November 2019. 

The dynamics of VAT revenues have further deteriorated in the 11-month period 2019. As a result, the pyramid scheme II of the Rama government, in which state salaries are financed by credit by selling future tax revenues to banks and private companies, could collapse in 2020. As a result, salaries and pensions may no longer be paid in full, and the banking sector could slide into a crisis, since the pre-financed loans can no longer be paid by the Albanian state.

According to the Doing Business 2020 report, the business climate has deteriorated and the index of corruption perceptions in the country has risen massively.

The Albanian government’s forecast of 4.1% economic growth in 2020 is absurd as it does not reflect the weakness of economic growth in 2019, the additional impact of earthquake damage and losses, the changes in the world economy and the lack of a productive economy in AL.

Should there be international EU aid funds for earthquake relief in early 2020, the Rama government will certainly try to book these funds as revenue in the budget and thereby produce cosmetic growth, which would certainly be fake news. 

The significant reduction in public spending on education as a percentage of GDP has not addressed the continuing concerns expressed by educational institutions and students in recent years, despite the commitments made. Another reason for emigration has thus been created.

An increased fiscal risk for public spending in fiscal 2020 is the appreciation of existing family contracts, the government calls them PPP projects but they are not and the number of new projects, the risk of capital injection for the investment company, the financing of losses in the energy sector and the increase in the cost of public debt.

A significant potential risk is the increase in public debt itself due to the increase in costs, as well as the full inclusion of arrears to private contractors for work carried out, non-recovery of VAT, credit surpluses, profit tax, national and international court decisions and local government debt. With these actions the Albanian government is destroying the economic future of Albania

So, to get back to the original question. Earthquake relief is important and elementary, for the people affected. But it is even more important that the entire Albanian state functions, and unfortunately this is no longer guaranteed for 2020. In addition, Rama wants capital from the western world, from the EU, but has de facto prevented the start of accession talks for years and is now trying to establish economic cooperation with the EU’s competitors, i.e. with Serbia/Russia. That does not fit together.

Could you please explain this to you? How do you assess Albanian development?

Henze: At the beginning of the Albanian Republic in 1992 there was probably the most profound change of a European state that a country in Europe has ever experienced. 

After totalitarian hypris through the occupation of Italy, the subsequent communism that spread under isolation, state-organized oppression of minorities, communism ended with total collapse. Step by step the Albania of today developed. The Albanian nation opted for a state and legal concept of the rule of law in the form of parliamentary democracy. A great success of today’s opposition, it secured peace and lit a light on the economic and social development of Albania. It is responsible for a large number of international treaties, the Albanian constitution and the planned EU membership.

America and Europe guaranteed Albania’s freedom and viability by fully integrating it into the Western community of values through membership in NATO and the offer of membership in the European nation, provided that specified criteria were met. Without the strict ties to the West and the significant financial, organisational and human support of the West, as well as the incredible commitment of the Albanian nation, the country could not have developed. This was, by the way, a magnificent achievement on the part of the Albanian population, but it was also paid for with a great deal of suffering.

In the constitutional sense, a state’s foreign policy ties are generally not among the foundations of a political system. However, if its existence and cultural and economic future are inseparably linked to certain foreign policy orientations, these too can be understood as factual, constitutive features of the system. 

This is true, at least in its history to date, for Albania. Without the protection of the Western alliance system, above all the USA and especially Germany, the Balkan wars in the 1990s could not have been pacified. The then Chancellor, Gerhard Schröder, had played an important role in NATO’s attack on Belgrade in 1999. NATO’s intervention was the right thing to do and has certainly saved the lives of hundreds of thousands of Albanians. Germany is a very great friend of this old culture, of the Albanian nation. Albania’s orientation towards the West also goes beyond a purely military, alliance policy option. It includes cultural and economic links with the western world, in other words a turning away from the Russian system and communism, and is at the same time a fundamental decision by the Albanian nation in favour of western democracy and the absolute rule of law. 

In contrast to Serbia, for example, which prances between Russia and the West, sees itself as autonomous and enters into changing alliances, but is primarily Russian-oriented, Albania’s current position is characterised by a firm and comprehensive commitment to the Western world, at least until 2013.

How is that to be understood with 2013?

Henze: The Prime Minister of Albania, Mustafa Rama, likes to present himself as a fervent supporter of the EU and its values. He periodically pays homage to the German Chancellor with downright declarations of love, he calls her by her first name, always seeks the opportunity for a joint photo in which he praises her humanistic-democratic attitude, and distributes gifts. With preference Rama also appears as an artist, although, allow me to say, in this matter the footsteps in the field of art, his father, are a little too big for him. This is apparently also his mental problem, whether he is in art or politics, Rama can show no success, only terrible disasters. Albania is facing a social and economic abyss.

As a result, Rama has made many promises towards the EU, has always been interested in money transfers from the EU, but has not delivered anything that justifies starting talks.

This is now again evident in the terrible earthquake disaster in Albania, the Albanian nation is suffering the effects of the natural disaster. 

The Rama government’s civil protection was not organized. The Albanian government has done little in the last 6 years. The first, Albanian rescue teams had to dig up the buried people with their bare hands. Material for this disaster, even heavy equipment was not available.

Now, because of the commitment of the EU and especially of the opposition in Albania, there is a so-called donor conference for the Albanian nation. What is Rama doing at the same time, in the shadow of the disaster, reducing the fourth power, the freedom of the press, to zero through a new media law, despite warnings from the EU? How can a government be entrusted with international aid when it is also suspected of massive corruption?

The Rama government cannot be trusted at all. The West agrees.

What do you mean?

Henze: We should first of all note that the postponement to clarify a date for the start of accession talks with the EU, to May 2020, was to be expected.The Rama government has put on a very bad show over the last few years, it has not pursued any serious government policy, it has neglected the country, hundreds of thousands of Albanians have left the country since 2013, and the Rama government has in no way fulfilled the conditions imposed by the EU. It has done nothing and only demanded, in between Rama has presented his so-called art in European galleries.

On the other hand, it should now be very clear to the Albanians that this very clever and wise EU decision is not directed against the Albanian people, the Albanians are our sisters and brothers. 

Albania has always been a part of Europe, Albania has valuable people, the country is beautiful, has many potentials and very interesting resources and an impressive culture and Albania will also be able to become a member of the EU very soon.

The decision of the EU is based on the fact that Mr. Rama, Mr. Balla, Mr. Lleshaj, Mr. Velaj and others from the governing party SP in no way meet the criteria of the EU, which have fulfilled the conditions for opening negotiations. There are no talks for free. 

On the contrary, the Rama government has organised everything in such a way in recent years that the EU had to reject it.

Now the EU has given Albania an extension until May 2020 and what is Rama doing? He is not working to create the conditions. Had already made comments on this. Rama’s political record is a catastrophe and will also affect the future of the Albanian nation if this policy is not ended immediately.

No, Rama is now showing his real face, he has failed politically, he has failed as an artist and is now negotiating with Serbia and then with Vucic, Milosovic’s Minister of Propaganda, which is absurd and a real problem for the future of Albania.

Why is it a problem:

Henze: Of course it is a big problem for the Albanian nation, it wants to become a member of the EU and not of the Eurasian Economic Union. This is not about a Schengen Agreement. It is about a decision for the EU and Nato or against the EU and Nato and for the EAEU. Russia has limited economic power and therefore needs partners. The economic power comes from gas and oil, products that will be less in demand in the next 10 years. A real problem for Russia, besides demographic development and climate change.

How is this to be understood?

Henze: The EAEU is an association around the Russian Federation to form a single market with a customs union. Such a thing existed once before, before 1989, when it was called the Council for Mutual Economic Assistance, RGW. The RGW was founded in 1949 as a socialist counterpart to the EU and NATO and was dissolved after its collapse in 1991. The RGW was used by the Russians as a system to improve their own economic power through their partners, or simply put, it was a strategic instrument of Russian rule.

Serbia has now signed a free trade area agreement with the successor organization of the RGW, the EAEU, on October 25, 2019. The EU and at that time Slovakia urged Serbia not to establish a free trade area with the Eurasian Economic Union in order to avoid a possible collision with the European Union. “If you are serious about your European orientation, make political decisions that bring you closer.

This is not one of them,” said Slovak Foreign Minister Miroslav Lajčák after the meeting of EU and Western Balkans Foreign Ministers in Helsinki. “You cannot go in several directions at once,” he added.The European Commission has also warned Serbia not to push through trade agreements with the Russian-led economic bloc.

Serbia was not interested in this at all and now the focus is on Albania. Nor can it be ruled out that Serbia or Russia may have special information on Rama that would make him vulnerable to blackmail. The negotiations should certainly aim at a free trade agreement, which would then be an absolute NO GO for EU membership and a frontal turning away of Albania from the West, the withdrawal from NATO would then be a consequence.

I have the impression that the Albanian people absolutely do not want this. Rama is therefore negotiating without any legitimacy.

Allow me to add: Rama’s government, as shown by the results of 6 years of government has created an absolute disaster in Albania. Rama has brought the Albanian nation to the brink of economic bankruptcy, which is still to be discussed and, the Rama government has been active for years in gambling away the future of the Albanian nation, the youth are leaving Albania in unprecedented dimensions, they see no economic and political future. This will worsen from March 2020 onwards, as Germany, for example, has made it considerably easier for them to enter the labour market.

Rama has now managed in recent weeks to confront the EU countries with insults, threats and accusations. The EU has invested hundreds of millions of euros for the Albanian people in Albania. UN what happened in the last few days, the EU and especially the proud and important France, the Netherlands, the democratic Denmark are insulted and they try to divide the German nation and the French nation.I tell you, this will not succeed. After the earthquake disaster, the French nation was one of the first countries to send aid to Albania.

What is happening, Rama celebrates and praises France. The pattern is always the same. Whoever pays is a friend. Mr. Rama seems to have completely lost touch with reality, when I look at what he has said in the last few days and also in recent months, including the way in which this gentleman has dealt with the elected opposition, his lack of a positive attitude towards democracy and the rule of law, his antidemocratic attitude towards the free press, his reactions to the very substantiated Mafia accusations. 

To deny that Albania has fallen into a serious and perhaps fatal crisis, that Albania is not at present a constitutional state and democracy, and that it is indeed on the brink of an economic and legal abyss, would be to close one’s eyes to reality.Since 2013, developments in Albania have been characterised by Albania’s increasing sinking into drug-related crime, the massive expansion of the central heroin and cocaine trade for western and eastern Europe in Albania. The investigative successes of the Albanian government are a tragedy; on a net view, a significant increase in drug trafficking and production can be seen. The US State Department reports from April 2019 are clear. There are no results-oriented successes. On the contrary, there is an increase in the trade in hard drugs. A massive security problem for the EU and Russia.

The 2017 elections seem to have been manipulated, if you look at the Albanian investigation protocols, the records of the foreign intelligence and security agencies, the reporting of the international press in 2019 in an interplay between members of the ruling party, the name of Prime Minister Ramas, Ballas and others, mentioned, in cooperation with the mafia. The public prosecutor’s investigations were massively disrupted. The investigators in charge of the case had to flee from the Rama government to Europe, Switzerland and Germany granted them asylum.

How do you explain the attitude of Albanian Prime Minister Rama towards this agreement?

Henze: You see, the rule of law and democracy per se do not exist in Albania at the moment, the economy is very bad, foreign investment is almost zero, there is only narco investment from abroad, high unemployment, human trafficking, mass exodus of young people, abject poverty, ageing of the population in the countryside, dilapidated infrastructure, massive corruption of the Rama government administration, manipulation of the 2017 parliamentary elections together with the mafia, according to the international press, holding of illegal local elections on 30 September, and the fact that the Albanian government has been unable to hold the elections. June 2019, increasing heroin trade, constant breach of the constitution by the government of Rama, persecution of the opposition and critical journalists, expropriation of citizens without being able to defend themselves against expropriation before a constitutional court, characterize the situation in Albania. Albania is on the verge of national bankruptcy. Contracts are being signed in the road construction and health sector, they are called PPP. In reality, they are family contracts between the Rama government and friends from the business world. The population of Albania is being exploited as a result.

De iure, they do not meet the minimum standards of European PPPs, private monopolies have been created, no PPPs, non-transparent tenders have been carried out, the negotiations for admission to the EU have been postponed, a real disaster.

It is quite simple, the Rama government wants to distract from these disasters, first Rama created a Greater Albania, a joint foreign ministry with Kosovo, in spring this year, now a Greater Serbia is being celebrated.

In this context, I would just like to remind you of Operation Allied Force, a NATO military operation against the former Federal Republic of Yugoslavia, which it carried out as part of the war in Kosovo from 24 March to 10 June 1999. Which saved the lives of very, very many Albanians in the Balkans. Germany in particular, through its commitment in the Balkans, prevented worse things from happening.

Vucic with the now Rama over an association agreement, euphemistically called “mini Schengen”, was in this time of the Serbian war crimes from 1993 to 2008 active member of the Serbian radical party, for which he was from 1998 to 2000 Serbian Minister of Information, so in the middle of the terrible Balkan war, Serbia was at war, also in Kosovo, he had the responsibility for propaganda. 

You only have to read once what this gentleman published at that time about Albania, minorities and the Western world. You can also wage war with words. Certainly, it cannot be entirely ruled out that Vucic, too, could be partly to blame for the conflict at the time, because he was responsible for propaganda.

His boss was Slobodan Milosevic, who had escaped conviction as a war criminal by dying in his prison cell near The Hague.Vucic himself, in his basic attitude, the restoration of Yugoslavia, as a Greater Serbia, certainly did not say goodbye, so why should he deviate from the nationalist goal.

Against this terrible background of the Balkan war and with such a person, who was responsible for propaganda at the time, the still Prime Minister Rama is negotiating an association agreement and, it seems that Rama is even handing over to Vucic the legitimacy for Albania to discuss with the EU. Kosovo is being completely ignored in the process. A simple catastrophe for the stability of the Balkans a betrayal of the Albanians in Kosovo by Mustafa Rama.

A course of action that certainly does not meet with the approval of the Albanian and Kosovar nations and the international community. One could come up with the idea that Rama is guilty of treason, which is after all a criminal offence of the highest order. Crimes against constitutional organs and the constitution are punishable, and can have the quality of high treason and are usually, internationally, judged with at least 10 years imprisonment.

And Serbia?

Henze: Serbia’s head of government Aleksandar Vucic, like Rama, is also a fervent supporter of the EU and its values. Like Rama, he periodically pays homage to the German chancellor with regular declarations of love, praising her humanistic and democratic attitude.  The former propaganda minister of dictator Milosevic, Vucic, also likes to appear as a reconciliation apostle in the Western Balkans. 

His goal is a Greater Serbia. That cannot really be in Albania’s interest, can it?

Serbia is in close partnership with Russia, isn’t it?

Henze: Vucic celebrates his friendly relationship with the Russian president. In Moscow he concluded a fighter plane deal with Putin in the spring, weapons were delivered via Romania in July 2019, where they were stopped, and Russia had to deliver by air.

He regularly has Serbian-Russian military manoeuvres organised, preferably near the border with the hated neighbour Croatia. He is not a friend of NATO. That can’t be in Albania’s best interests either, can it? 

However, I have grave doubts that Vucic is a great friend of Putin. Vucic wants a Greater Serbia and nothing more and nothing less.

Russia and the EU are in a partnership and are in the process of levelling out the conflict in Ukraine, which is a good thing. Russia knows that it needs a stable Europe for its own development and will not embark on nationalist adventures in the Balkans if it is wise.

And Albania:

Henze: Albania is a loyal member of NATO, a true ally of the Western world. Is that still the Albanian government Rama? I have my doubts. The results of Rama’s actions speak a different language, not that of the Albanian people.The close cooperation with Communist China and now with Serbia, serious doubts are now justified as to whether Mr Rama is still a friend of the West.The impression is being created that the Rama government is subordinating itself to the Serbian state, and the Albanian Prime Minister has even entrusted Vucic with negotiating with the EU on this matter. He is constitutionally not allowed to do so. This is an absolute breach of the constitution; it is probably of the quality of high treason.

The Albanian government is handing over the management of negotiations for the Albanian nation to Belgrade on one of the most essential issues of the Albanian state, the question of EU membership/Schengen, and this is something you have to imagine. This is an unbelievable course of action, an essential breach of the constitution, and it affects Albania’s national independence.There was also no consultation on this with the President of Albania, which would have been constitutionally necessary, the EU or the Albanian people. 

That cannot be in Albanias interests either, can it? 

Vucic’s frequent pithy, egoistic remarks to opposition politicians, dissenters and independent media are full of latent but serious threats. Rama and Vuci are very similar in this respect. 

That cannot be in Albania’s interest either, can it? 

But of course in Vuci’s eyes it is anti-Serb propaganda when the massacre in Srebenica is described as genocide. Vucic, who governs post-Yugoslavian Serbia with as much power as before him only like his former boss, Slobodan Milosevic, is the prime example of an authoritarian-populist-nationalist, who this year received the Alexander Nevsky Order of Merit from Putin, for which services did he receive the highest Russian order? Certainly also a motivational achievement for joining the EAEU.On 04. December he met with Putin again in Sotchi, already for the 17th time. In this respect, the renewed meeting with Rama in Tirana fits into a well existing road map of Serbia for the creation of a Greater Serbia.

Do you believe that Serbia will now gain influence in Tirana?

Henze: No. A majority of the Serbian population has been expressing indifference or even rejection of the EU in opinion polls for years. While in Kosovo, for example, 84 per cent, in Albania 93 per cent and in Northern Macedonia over 89 per cent express a positive attitude towards the Union, in Serbia it is only 29 per cent. These are the lowest approval rates ever measured in a candidate country. These results are also remarkable because experience shows that popular approval of the EU often falls after accession.That is a very important difference between the two nations; they have completely different, nation-state objectives.There is no basis for close bilateral cooperation between Albania and Serbia, not to mention the problem with Kosovo. The Albanian nation wants to become a member of the EU and sees itself as part of the Western world and not as an autonomous republic of Serbia.The political goal must therefore now be EU membership and accession to the EU’s Schengen area.

Why is Kosovo not part of this process?

Henze: Serbia does not recognise the borders of Kosovo. It has waged war over Kosovo and lost it. There are still calls at the political level for a bilateral agreement with the neighbouring state of Kosovo, which Serbia has not yet recognised. Actually, such an agreement should already have been reached, but so far not even the agreements with Kosovo, which were already concluded in 2013, have been implemented. Serbia is solely responsible for this and it is against this background that Albanian Prime Minister Rama is now negotiating. Serbia apparently wants to win the Balkan war after all.

But where does Serbia’s rejection of the EU come from? 

If you ask the Serbian President Vucic about this, he points out that a majority of EU states recognized Kosovo, Serbia’s former province, as an independent state ten years ago. 

Indeed, a correct decision by the EU. This recognition has led to peace in the Balkans. Even then, the aim was for all the Balkan countries to become members of the EU as independent nation states.

Serbia still claims to rule over the Western Balkans and sees Kosovo as part of Serbia, Albanians are certainly strangers to Serbia there. The temptation to see the Balkans as a unity is great. But the image is a cliché. 

To lump all the Balkan peoples together is immoral and unjust. Greeks, Albanians, Romanians, Bulgarians – none of these ancient, cultural peoples have attacked their neighbours, they have only defended themselves.

An aggressive, chauvinistic policy is only practiced by Serbia, which we could see very well in the 90’s, it is now to remember the Serb leader Radovan Karadžić Only the massive intervention of NATO, and especially Germany, has led to the restoration of borders and peace.

This is a crucial difference between Serbia and Albania. The Albanian nation wants to become a member of the EU, the Serbian nation does not.  

For this reason, the German Bundestag clearly stated in September 2019 that the existing borders in the Balkans, including the borders of Kosovo, must be respected and that all efforts to the contrary were is not compatible with accession to the EU and would have to lead to a breakdown of the accession negotiations.

So if the Albanian nation wants to become a member of the EU, and this is the case for 93% of the population, there can only be one Schengen in the EU. 

Cooperation with Serbia and Russia will lead to association with these two countries and not with the EU, which will not lead to a future, it will lead to the downfall of the proud Albanian nation.Albania must now work hard to meet the criteria for accession to the EU. 

The Rama government has completely failed in this matter, it is also factually and personally incapable of organising this. there also seems to be no real interest in membership on the part of the Rama government, with one exception, there is interest in EU funding. The Albanian nation must now decide whether it wants to become a member of a Greater Serbia under Russian influence and abandon its thousand-year-old culture and continue to vegetate and lose its youth and children for good, or whether Albania wants to preserve its identity, culture and values, as well as its economic independence and find its future in the EU. 

If this is the case, Albania should organise a new government very quickly. There is no more time for experiments.

Written by

Kategori
Uncategorized

Tjetër Kryebashkiak i Ramës i dënuar me vendim gjykate. Ja akuza