Kategori
Uncategorized

“Thuaji Pashiqit tënd se nuk ka aq para gjithë mbretëria e krajlit të Serbisë sa për të blerë Bajram Currin.

Aleksander I Shqipatrëve, Kryepeshkop – Bir I Shqiponjës
Rrofte Shqipëria e Bashkuar!!!

NË NDERIM TË HEROIT TONË KOMBËTAR BAJRAM CURRIT

“Thuaji Pashiqit tënd se nuk ka aq para gjithë mbretëria e krajlit të Serbisë sa për të blerë Bajram Currin. Dhe lidhur me kthimin në Gjakovë, thuaji se nuk i takon mysafirit të thërrasë të zotin e shtëpisë. Atje do të kthehem vetë, se është vendi im.”
Plaku i Maleve, Bajram Curri

“Kur tufani e çthuri fenë,
Kur tirani e krrusi atdhenë,
Mi një brek të Dragobisë
Priret Flamur’ i lirisë….”
Elegji për Bajram Curri nga Fan Noli

Lavdi e përjetshme Komandantit Legjendar Bajram Currin (16 Janar 1862, në Krushë të Madhe – 29 Mars 1925, në Dragobi), një nga Atdhetarët më të flaktë të Kombit Shqiptar – , mbante nga 2 revole në brez, një për armikun dhe një për vehte, që mos të binte kurrë i gjallë në dorën e armikut -, Heroi i Popullit, një nga Figurë e Ndritur më të dashura dhe më të çmuara të Kombit e Historise tonë, në përvjetorin e 95 ° Vjetori i Vdekjes (29 mars 1925/2020) të vrasjes së tij nga dora tradhëtare, në bashkpunim me agjentët e shovinistëve serbë.

U prehte ne Paqe!!! U takofshit ne Parajse!!! Të rroni e ta kujtoni!!! Ai u shqua në jetën politiko-shoqërore Shqiptare, ku krahas luftës për Çlirimin e Bashkimin Kombëtar spikati edhe perpjekja për konsolidimin dhe demokratizimin e Shtetit Shqiptar… “Figurë e Ndritur” e Historise sonë, Bajram Currin, ishte një nga organizatorët e Lidhjes Shqiptare të Pejës të viteve 1899-1900, dhe ndihmoi në themelimin e Klubeve Patriotike dhe shkollave Shqipe në Kosova si dhe mbrojti Alfabetin e Gjuhës Shqipe të Kongresit të Manastirit. Bajram Currin ai u zgjodh nënkryetar i Klubit Patriotik “Bashkimi” të Shkupit në vitin 1908, dhe u bashkua me vendimet e Kuvendit të Junikut, në Maj të 1912. Mori pjesë në Kryengritjen e Përgjithshme të Armatosur të 1912, ku u shqua si një nga komandantët më të zotë në betejën me ushtritë osmane në Qafën e Prushit, si dhe në Fushë Kosova. Pas 1912, Bajram Currin, ky lënë gjurmë të thella e të pashlyeshme në ndergjegjien e Kombit, ai punoi për mbrojtjen, konsolidimin dhe demokratizimin e Shtetit të Pavarur Shqiptar, si dhe për çështjen e Kosovës, ai luftoi për Bashkimin e tyre me Shqipërinë.

Ketij burri te maleve, i dijes dhe i pushkes, në shtator të vitit 1913 ai ishte një nga drejtuesit e kryengritjes së armatosur popullore në Kosovë kundër zgjedhës serbo -malazeze, dhe në vitin 1918 u zgjodh një nga drejtuesit e Komitetit “Mbrojtja Kombëtare e Kosovës”. Bajram Currin, në emër të këtij Komiteti, së bashku me Patriotë të tjerë Shqiptarë të Kosovës, i dërguan një protestë Konferencës së Paqes në Paris, në vitin 1919, në të cilën kërkonin që të njiheshin të drejtat e Shqipërisë dhe popullsisë shqiptare në Kosovë. Në Kongresin e Lushnjës, të vitit 1920, ai u zgjodh anëtar i Këshillit Kombëtar, ky këshill e ngarkoi me detyrën e Ministrit pa Portofol si dhe Komandant të përgjithshëm të forcave të armatosura. Lavdi Trimit Bajram Currin Heroi i Popullit!!!

Lavdi e Përjetshme Heroit të Popullit të Pavdekshmit Bajram Curri!!! Lavdi e përjetëshme Veprës së tij madhore Atdhetare për Liri dhe Komb!!! Lavdi Gjaku i Deshmoreve dhe Martireve te rene neper gjitha trojet Arberore, nuk do shlyhet nga memorja jone Kombetare deri ne realizimin e Idealit te tyre: Bashkimin Kombetar!!! Lavdi gjithe Deshmoreve te rene ne mbrojtje te Atedheut!!! Lavdi Dëshmorëve të Kombit, gjithë atyre që u vetmohuanë për Lirinë e Mëmëdheut!!! Lavdi të gjithë atyre që dhanë jetën për Lirinë e Kosovës, dhe Shqipëria – Kosovës është Shqipëria!!! Lavdi dhe Shume Respekt Heronjeve qe derdhen Gjak per kete dite te shenuar per Popullin tone Shqipetare!!! Rrofte gjithe Herojte e Kombit tone qe u Sakrifikuan per Lirine e Drejtesine e Kombit tone!!! Askurrë s’kan për tu harruar!!! Paqa mbreterofte mbi tere Kombin tone te dashur dhe tere Njerezimin!!! Rroft Dardania Sacra!!! Rroft Shqipëria Etnike!!! Lavdi dhe Respekt për Dardania!!! Lavdi dhe Respekt për Shqipëri Etnikë!!! Lavdi dhe Respekt për Dardani!!! Lavdi dhe Respekt për Kosovë!!! Shpirti i Arbrit nuk vdes kurrë!!! Besa besë, Kuq e Zi!!! I Liris se Iliris!!! Autoctonus!!! Zoti e Bekofte Kosova!!!

Zoti e Bekofte Shqipërinë dhe Shqiptarët kudo gjenden ne Atedhe dhe ne gjithe boten mbare!!! Shërbëtor i përulur i Zot dhe Shqipërisë, Shkelqësia e Juaj Imzot

Aleksander I Shqipatrëve, Kryepeshkop – Bir I Shqiponjës
Rrofte Shqipëria e Bashkuar!!!

Kategori
Uncategorized

Lis i shqiptarizmit përjetësuar në pavdekësi.

Azgan Haklaj/

Homazh për ty o burrë, o Asht i Kombit.
Homazh për të gjithë ata që kanë dhënë jetën për Kauzën Kombëtare, udhën e shenjtë të bekuar nga Zoti.
Ju jeni Misionar i Kombit.
Komandant Tahir Sinani!
Jeni përjetësuar në pavdekësi me refrenin e këngës Tahir Tropoja, Tahir Kosova, Tahir Presheva, Tahir Tetova, Tahir Shqipnia..

Dialog me Tahir Sinanin promotorin e tre luftërave për çlirim kombëtar.

Asgjë nuk lind prej hiçit e për më tepër qenjet e rralla dhe humane që dhe më të shtrenjtën gjë, me jetën, njësohen me ashtin e Kombit, për të çimentosur skeletin tonë etnik, Lisin Kombëtar, kahmot të dëmtuar, në shekuj të gjymtuar e sakatuar nga sëpatat e konferencave, kongreseve, memorandiumeve, protokolleve, marrëveshjeve të fshehta që copëtuan trojet iliro- dardano- arbërore.
Këta njerëz janë të privuar nga gjetja për ta e epiteteve që mund t’i determinojë.
Për ata është e vështirë ťë ngresh piedestalin që e meritojnë.
Gjithësesi një gjë është e sigurtë për këta njerëz;

Mbijetesa.
Ata janë fotosinteza e Kombit tonë, janë asht, mish e gjak në trupin e tij, janë këngë e legjenda në artin e tij, shkronja të arta në faqet brilante të historisë së tij.
I tillë je dhe mbetesh, sa kohë të këtë truall e gjak shqiptari, sepse shtepia jote është n’derë të lirisë, pinjoll I shqiptarizmit, i përjetësuar në pavdekësi, Komandant Tahir Sinani.
Ti linde në Tropojë, mes bjeshkëve e rrënjë të forta si lisi lëshove në prehër të alpeve.
Femijëria të burrëroj sepse përbri shtëpisë tënde kishe shtëpinë e Binak Alisë e Mic Sokolit e rrënjët e tua ti vaditi ty o lis uji i Valbonës.
Në odën e sofrën tënde më shumë se me bukë e lodra fëmijërinë ta përcollën Eposi i Kreshnikëve të Jutbinës e vaji i zanave, ninullat për t’u rritur për vatan dhe rastin se humbe.

Qysh i vogël u frymëzove nga fjala e urtë e qendresa e Binak Alisë, kullat e Oso Kukës e Zhuj Selmanit, Lidhja Shqiptare e Prizrenit, Besëlidhja e Pejës, heroizmat e Jakup Ferrit e Ali Pashë Gucisë, Col Delisë, Zmajl Hysenit e Mic Sokolit me gjoksin shkëmb, Sef Kosharja në majë të lisit, Abdullah Hoxha e Shaban Binaku me litarin në qafë në emër të Atdheut.
Nga historitë e luftërave të Malësisë së Gjakovës e Kosovës për liri, prijësit e tyre legjendarë Haxhi Zeka Bajram Curri, Isa Boletini, Idriz Seferi, Ahmet Delia, Azem Bejta, Shaban Polluzha.
Kuvendi i Junikut e Konferenca e Bujanit të mbrujtën dhe ushqyen ndjenjën e patriotizmit, atdhedashurisë, etjen për çlirimin kombëtar e bashkim nacional.
Komandant!


Ju hytë në historinë e re nga dashuria për Atdheun tënd e deshira e zjarrtë që të vlonte në gji për çlirimin e trojeve shqiptare.
Prirjen luftarake e diturinë ushtarake të fituar në Zall Herr, por dhe gjënë më të shtrenjtë, jetën ia kushtove Kombit dhe lirisë.
Kushtrimit të Komandantit Legjendar Adem Jashari dhe luftës historike të UÇK- së së lavdishme, luftës më të organizuar antisllave gjatë një shekulli je ndër eprorët e parë që iu përgjigje.
Në nëntor të vitit 1998 hytë në Kosovë se mezi po prisje të hidheshe në luftime.
Gjeneral!
Ju përgjigjët thirrjes së UÇK -së e ajo të pranoj anëtar të Shtabi të Përgjithshëm të saj.
E formuat Njesitin Arbëri dhe organizove shumë sulme të rrufeshme e të befasishme mbi makinerinë gjakatare serbe duke u shkaktuar humbje të mëdha e duke e shpëtuar popullsinë civile.
Kudo në betejat e ashpra me armikun dhemb për dhemb, përkrah Kalorësit të Lirisë Ramush Haradinajt e trimave të tjerë u dallove për guxim e trimëri të rrallë.
UÇK- ja me mbështetjen e Natos triumfoj, Kosova u çlirua dhe ju u futet ngadhnjimtarë në Zonën e Pashtrikut.
U emëruat Komandant i Zonës Dytë Operative, por shpirti juaj liridashës nuk qetësohej deri në çlirimin e plotë të trojeve shqiptare të pushtuara.
Në vitin 1999 luftëtari rrufe, komandanti i tre fronteve kombëtare hidhet në veprim në Luginën e Preshevës, në Bujanovcin e Ridvan Qazimit (Komandant Lleshit) në Kosovën Lindore.
Në pranëverën e vitit 2001 hidhet në beteja në shpatet e bjeshkëve të Sharit dhe në Likovë, në Maqedoninë e Veriut.
Në qershor të vitit 2001 brigada 116-të e tij vendoset në Zonën e Gostivarit dhe Radikës.
Në të gjitha betejat u dallua për trimëri, intuitë e profesionalizem ushtarak.
Kudo zgjoj admirimin dhe dashurinë e bashkëluftëtarëve e popullit.
Me dt 29 korrik 2001 ra në Malsinë e Gostivarit sëbashku me katër luftëtarë.
Komandant!
Ju lindët me 25 maj të vitit 1964 kur gjysëm shekulli më përpara në vitin 1912 me dt 21-25 maj në Kuvendin e Junikut lindi shpresa, u hartua platëforma e strategjia e Kryengritjes së Përgjithshme nga 250 delegatë nga të gjitha viset të prirë nga Ati i Shtetit Komb Hasan Prishtina.
Nuk është rastësi që pikërisht në kullat e Junikut, të Edmond Hoxhës, ku do të bëheshin bedena kalaje të pathyeshëme gjokset e Bedri Shalës, Bekim Berishës, Elton Zherkës, Permet Vulës UÇK -ja që ju u rreshtuat u njoh zyrtarisht nga përfaqësuesi i SHBA-së, Boldazeri, Gjenerali Hollbruk në qershor të vitit 1998.

Komandant!
Ratë në korrikun e vitit 2001, me dt 29 kur 107 vjet më parë në të njëjtën datë në vitin 1913 Konferenca e Ambasadorëve në Londrër njohu Principatën e Shqipërisë dhe ndau gjymtyrët e lisit kombëtar në pesë copa.
Vdekja ju mori në moshën më të bukur, 35 vjeçare duke lënë pas në pikëllim të thellë familjen e bashkëluftëtarët. Ëndrra juaj e krismave të pushkëve habertare të Çamërisë u shua bashkë me renien tënde në fushën e nderit.
Gjeneral.
Ju ratë se trimat bien, por pushka juaj la gjurmë aty ku i ka plagët vatani për ta çuar në vend amanetin e babës tend e të parëve tu.
Ti jeton Komandant dhe timberi i zërit tend sot buçet fuqishëm nga Ulqini i Balshajve e Teutës, bjeshkët e Ali Pashë Gucisë e Ded Gjon Lulit në Mitrovicën e Isa Boletinit, Vlora e Ismail Qemalit, Peja e Haxhi Zekës e Adrian Krasniqit, Lushnja historike, nga Drenica e trinomit të lirisë Azem Bejta, Shaban Polluzha, Adem Jashari, Deçani i Haradinajve, Klina e Muj Krasniqit , Llapi i Zahir Pajaziti, Kaçaniku i Idriz Seferit, Shkupi i Nënë Terezës e Ali Ahmetit, Kosharja e Agim Ramadanit, Sali Çekajt, Abaz Thaçit, Tetova e Mujdin Aliut, Presheva e Ridvan Qazimit, nga Prizreni i Lidhjes së madhe ku prehen eshtrat tua deri në Tempullin e Lashtë të Dodonës.
Gjaku juaj hyri si det i kuq në Flamurin e Gjergj Kastriotit.
Ju ratë për të mbetur materie e gjallë e ndërgjegjes kombëtare, gurëthemel i Abetares së njësuar e Marrveshjes së Ohërit.
Emri juaj është refren i lirisë, bashkimit e integrimit të trojeve stërgjyshërore të shqiptarisë në Bashkimin Europian.
Gjeneral!
Në anët tona dhe jo vetëm ata që ikin nga kjo Botë qahen e vajtohen, ndërsa për ata që vijnë ka gëzim e këngë.
E pra ti vetëm do të këndohesh se nuk ke ikur por ke ardhur.
Ke ardhur për të mos ikur kurrë.
Pikërisht ketu ndryshon heroi nga i zakonshmi dhe ti mbetesh Hero, urë bashkimi mes lumenjëve të gjakut dhe lotëve të Kombit.
Është e natyrshme që me emrin tuaj të thuren këngë, të thirren rrugë e shkolla.
Komandant!
Ju jeni vërtebër në shtyllën e bashkimit.
Gjeneral!
Flamuri me të cilin ju luftuat është në Bruksel mes flamujëve të NATOS.
Kosova është bërë me ushtri dhe ka shpëtuar nga copëtimi i metejshëm nga Ramush Haradinaj.
Gjuha e Gjergj Kastriotit e Shën Terezës është zyrtarizuar në Maqedoninë e Veriut ku ju luftuat dhe ratë.
E kjo falë këmbënguljes të shokëve tu të luftës me në krye Ali Ahmetin, me këmbënguljen e të cilit si partner i besuar i institucioneve përendimore u materializua antarësimi i Republikës së saj në Nato e rrugëtimi drejt BE-së.
Këtë rrugë e nisi dhe Shqipëria por me kushte.
Shqiptarët e Tuzit jetësuan mesazhin e thuprave të Gjergj Kastriotit dhe finalizuan ëndrrën e Ded Gjon Lulit.
Pas 108 vitesh me dt 3 mars në vitin 2019-të Flamuri i tij u valvitet krenar.
Dardanët presin Dodonën.
Nyja Gordiane panshqiptare mbetet Lugina e Preshevës.
Të shpresojnë për dasmën e madhe.
Homazh për ty o burrë, o Asht i Kombit.
Homazh për të gjithë ata që kanë dhënë jetën për Kauzën Kombëtare, udhën e shenjtë të bekuar nga Zoti.
Ju jeni Misionar i Kombit.
Komandant Tahir Sinani!
Jeni përjetësuar në pavdekësi me refrenin e këngës Tahir Tropoja, Tahir Kosova, Tahir Presheva, Tahir Tetova, Tahir Shqipnia..

Dialog me Tahir Sinanin promotorin e tre luftërave për çlirim kombëtar.

Kategori
Uncategorized

‘Klithmat për kafshatën, që derrat që tresin tulet në Surrel nuk mund t’i dëgjojnë’

Nga Sali Berisha.

Klithmat për kafshatën e gojës, derrat që gromësijnë shampanjë super të shtrenjtë dhe tresin tulet me joga në Surrel nuk mund t’i dëgjojnë! I lexoni dhe dëgjoni ju miqtë e mi! Shikoni videon dhe lexoni mesazhet e tyre tejet prekëse!

Jam një qytetar nga Durrësi. Jam 50 vjeç, jetoj vetëm. Isha i vetpunësuar, po bëhen tre jave mbyllur brenda. S’kam me hangar, as me pi, kush s’do me ja ditë, veç mbullur brenda. Ju kam shkruar të gjithëve, nuk përgjigjet njeri. Të lutem, ngrije zërin ose dërgoni një gazetar ta verifikojë punën tonë, me qera, pa hangar. Të lutem ba diçka. Me respekt Agim Vatnikaj, Plazh Durrës. Numri im 0683377272.

Përshëndetje z.Berisha! Jam një familje në gjendje shumë të keqe ekonomike; i kam shkruajtur edhe Kryeministrit e asnjë zgjidhje! Ju lutem z.Berisha, më jepni një zgjidhje se do të vdesim brenda në shtëpi për të ngrënë. Sa ka si puna ime. Me shtëpi me qira të dy burrë e grua pa punë, nuk di çfarë të shkruaj më se edhe këtë s.m.s, po e shkruaj me lotë në sy.

Përshëndetje zoti Berisha, uroj të jeni mirë. Ju shkruaj sepse situata është shumë dëshpëruese, ndërkohë që dëgjojmë ligjerata për higjienën personale, ne kemi 2 ditë pa larë enët shtëpiake e lere më duart, pasi nuk ka ujë. Ndërtesa 13, hyrja 25, Astir

Pershendetje Doktor! Uroj te jesh mire dhe i fortë. Unë jam një banor i Tiranës dhe dua t”ju vë në dijeni sepse jemi dakort me masat por une kam dhe prindërit që janë moshë e tretë, banojnë vetëm në shtëpi, ku babai është dhe me sklerozë; nëna po nuk është mirë dhe nuk lejohet të dalin, ok po për të ngrënë kush do ua blejë e me se t’i blejnë? Kjo qeveri tallet me këtë shtresë ku nuk pyet fare, dalin e thonë që po ju japim ndihma dhe ndihma nuk po shikojnë; kur do tu shkojnë shtëpi me shtëpi njerëzve të vetëm, se kur të venë apo kur të vdesin nga uria?!

Kategori
Uncategorized

Betimi i Hipokratit dhe shesh beshi i hipokritit.

Ana Genta/

Orvatja prej zvarraniku per fitimin e kredos politike me hedhjen e jeteve te te tjereve ne lojen e radhes eshte mizanskena e fundit.

Ne asnje moment nuk e kam thene as me ze te ulet: perse ata shqiptare na lane ne dhe iken atje?
Nderkohe qe pseudoshteti po kerkon dhe studente a praktikante qe t’i bashkohen “frontit te luftes”
As nuk me dhimbsen taksat e mia per pagesen e tyre, as nuk e cova mendjen te 29 marsi 97s.
Packa se cuditerisht nuk u be publik asnje prej emrave as te specializmit te asnjerit.
Do doja shume te ishte thjeshte mosdeshire personale e tyre personale… pertej skepticizmit.
Kur shikoja neper rrjet fotot e tyre ndjeja krenari, e kur fotove i bashkengjiteshin harpagonet e politikes qe ngazellenin sikur po festonin vitin e ri, nuk di ta pershkruaj ndjesine qe kisha.
Italine e kam ne zemer, dhe po te isha ne profesion te tille dhe une do kisha medyshjen te ikja apo te rrija ne nje situate te tille, kur ata kane me nevoje se kurre. Perderisa eshte moment nevoje per ata e ne kemi mundesine t’ia shperblejme sadopak ate cfare kane bere per ne. Si nje familje e dyte.
Ata sefundmi e bene jo me larg sesa ne Nentor, pavaresisht se situatat jane te ndryshme, per shkak te faktit qe sot dhe ne si ata jemi ne pothuajse te njejtin hall.
E fundja e kemi trashegim qe, miku i mire te duhet ne dite te veshtire!

I ndiqja me zemren plot miqte e mi italiane qe shperndanin lajmin e mberritjes se kesaj mbeshtetje. Per shkak te prapaskenes qe une e ju e njihni (ashtu si dhe shqiptaret atje e njohin), italianet shohin vetem ate doren e shtrire dhe jane falenderues, ndersa mua nuk me mbushet zemra aq plot.
Nuk doja te reagoja per te gjithen, por pak me pare dy miq te mi italiane me falenderuan mua, sikur une te isha ajo qe kam shkuar aty. Dhe per shkak te atij falenderimi qe me rrembushi syte, e me ngrohu zemren reagova.
Ne te gjithe kte amulli, ku ujqerit po mundohen te perfitojne nga gjithcka e te perdorin jeten e gjithkujt, dua te uroj me zemer, qe ata vajza e djem qe sot jane ne sherbim te lombardeve, te kene zemren si ajo uniforma e bardhe, te mos jene te perlyer ne qymyrin e propagandes faqezeze dhe te kene te skalitur ne mendje e ne shpirt betimin e Hipokratit dhe jo faqezezen e hipokritit.

Mos i prisni kryetaret. Bejini gjerat vete, njeri per tjetrin. – Shen Tereza

AndraTuttoBene #SebashkuDoIaDalim

🇮🇹 🇦🇱

Kategori
Uncategorized

Edi, heronjtë mos i trajto si mercenarë, ata janë heronj.

Edi, zgjodhe mënyrën më të vrazhdë për të përvetësuar protagonizmin e tyre. Ata u nisën drejt Italisë për të dëshmuar mirënjohje. Mirënjohja, empatia, solidariteti, humanizmi nuk janë transaksione PPP-sh. Ndoshta pas kaq vitesh nuk e kupton, por duhet ta dish se përtej vilmanushërisë, përtej sharësve me pagesë në portale e televizion, është një botë shumë më e madhe se ajo e “mëjeptëtëjap”.

Të veshur krejt në të bardha, me një shirit të kaltër në ballë, më shumë se çdo gjë tjetër në botë ngjasonin me misionarë të urdhërit të Nënë Terezës.

Nga Ilir Babaramo/

30 mjekë dhe infermierë u nisën dje drejt syrit te ciklonit, Bergamos.

Të gjithë vullnetarë.

Pa ua kërkuar kush, nën peshën e kujtesës kolektive dhe individuale vendosën të sakrifikojnë, të bëjnë një akt të madh njerëzor. U nisën drejt Italisë për të dëshmuar se shqiptarët vlerësojnë mirënjohjen si virtytin më të epërm njerëzor.

Akti i tyre ndodhi, në kohën kur Kryeministri i Shqipërisë deklaron çdo ditë në ekranet e televizioneve se “detyrohet të sillet si babai i të gjithëve” dhe po të mos vepronte ai “do na kishte marrë lumi me kohë”.

Në fakt, Edi Rama po luan një bast të madh; situata e paspandemisë ta gjejë në pozicionin e babait të kombit. Ka personalizuar gjithçka. Në rrethanat e krijuara duhet lënë të veprojë. Mes pamdemisë dhe narcizmit të kryeministrit, le të zgjedhim për momentin opsionin e dytë.

Do kisha ftuar këdo që të gëlltisë propagandën dhe të zbatojë verbërisht sugjerimet e autoriteteve mjekësore. Do kisha gëlltitur dhe shoë-n e Ramës në Rinas bashkë me dy çupat e bashkisë që përcillnin Gjinon e diplomacisë drejt avionit sikur të ishte Konstandini i baladës.

Në kohë karantine pranohet shumëçka. Ajo që ishte ulëritëse ishte vendimi i qeverisë që u bë publik: për një muaj që do punojnë në Bergamo, qeveria shqiptare do paguajë secilin prej tyre 3 mijë euro në muaj. Siç dëshmuan para se të niseshin 30 mjekët dhe infermierët as nuk e dinin një diçka të tillë. Gjithçka e bënin vullnetarisht. Por, kjo nuk mjaftonte. Duhet një artificë që sakrifica e tyre t’i atribuohet qeverisë. U gjet forma më e shëmtuar për të treguar humanizëm, pagesa. Dhe sikur qeveria shqiptare ta ndjente për detyrim të kompensojë disi financiarisht ata heronj,  duhej bërë në mënyrë diskrete.

Edi, zgjodhe mënyrën më të vrazhdë për të përvetësuar protagonizmin e tyre. Ata u nisën drejt Italisë për të dëshmuar mirënjohje. Mirënjohja, empatia, solidariteti, humanizmi nuk janë transaksione PPP-sh. Ndoshta pas kaq vitesh nuk e kupton, por duhet ta dish se përtej vilmanushërisë, përtej sharësve me pagesë në portale e televizion, është një botë shumë më e madhe se ajo e “mëjeptëtëjap”.

Ata që u nisën drejt Bergamos janë heronj. Ti doje t’i shisje si mercenarë. U nisën për të shlyer një borxh të shqiptarëve, ti doje t’i shisje si ushtarët e tu me pagesë. I ke fyer.

Zoti qoftë me ata!

Kategori
Uncategorized

Qyteti pa gjyshër.

Albert Avduli.

“Benvenuti a Bergamo, la città senza nonni”.
Mirë se vini në Bergamo, qyteti pa gjyshër !
Nuk jam unë autor i këtij “urimi” plot dhimbje.


Po i referohem duke ndalur te thelbi.
Qyteti pa gjyshër.
Çfarë shkretie. . .
Fëmijët, të cilëve ju mungojnë gjyshërit, bëhen ziliqarë ndaj shokëve, që i kanë.
Të rinjtë nuk e ndjejnë atë boshësi, por brezi i mesëm duhet të alarmohet.
Si mendim, si fakt, apo si ëndërr.
Një qytet pa gjyshër sot, do të thotë, qytet pa gjyshër nesër.
Pra, ne, të munguar.
Pasnesër, radha e gjeneratës tjetër.
SOS !
Jo për një jetë individuale.
As për qindra.
Për brezat, për natyrshmërinë, njerëzoren dhe hyjnoren.
Nëse kjo evidentohet si fakt me mbi gjysmën e moshës së tretë të vdekur, nuk është propabilitet.
Nuk mund të jetë as selektim natyror.
Ligjet e natyrës përputhen me rrjedhën qiellore në shumicë.
Shkaqe të tjera, nëse ka, atëhere ky është genocid.
Krijuesit dhe zbatuesit janë njerëz, por jo njerëzor.
Fjalia rrëqethëse, e para e shkrimit më kujtoj përrallëzën e fëmijërisë shqiptare:
Mbreti, në një krizë urie, urdhëroi gjithë të rinjtë, që prindërit e moshuar, t’i hidhnin në humnerë.
Qerosi e mori babën e tij dhe u afrua te gërxhi më pranë shtëpisë. Kur shkoj atje, i drejtohet të atit : babë të dua shumë, por s’kemi zgjidhje tjetër.
Po – i thotë – babai plak, por diku më tej.
Këtu kam hedhur tim atë e gjyshin tënd.
Se kriza kishte patur dhe më parë.
Ju e dini vazhdimin. . .
Qerosi, duke menduar se mbas 25 vitesh, do ndodhte historia me të, e mori babain plak dhe e kthehu në shtëpi.
E Bergamos fakt, e Qerosit fake.

Qyteti pa gjyshër !

Kategori
Uncategorized

Grevena Greqi, shqiptarja heroinë e ditës.

Më e pakta që mund të bëj.

Spitali në Greqi i kërkon 600 maska shqiptares, pr kur ata e pyesin për çmimin mbesin pa fjalë.

Emigrantja Shqiptare nga Korça Elona Agolli, në Greqi ka bërë një veprim më tepër se human në vendin ku ajo jeton, Grevena.

Elona Agolli një emigrante prej 21 vitesh ajo jeton në këtë qytet ku dhe spitali i ka kërkuar që t’i qepë 600 maska në rrobaqepësinë që ajo zotëron.

Ajo i është futur punës menjëherë duke e dorëzuar porosinë dhe kur është pyetur për çmimin zonja është shprehu se i ka bërë falas.

Ky veprim i ka lënë pafjalë drejtuesit e spitalit dhe jo vetëm, ku një nga mediat greke Vatolakkiotis e ka publikuar lajmin dhe ka shkruar ‘’ BRAVO është më e pakta që mund t’i them kësaj zonje … Për sa i përket përfitimit të shëndetit …, gjestet si ajo e Elonës na tregojnë anën tjetër të medaljes.”

Kategori
Uncategorized

Anteu i shqiptarizmit- maratonomaku i lirisë, epilog tragjik si eremit në Katakombin e Dragobisë.

Azgan Haklaj: Refleksione në 95 -vjetorin e Heroit të Popullit-Bajram Currit.

Sipas Mitologjisë Greke Anteu ishte një gjysëm gjigand, i bëri i Gjeas (nënës tokë) dhe Poseidonit, (Zotit të detit).
Ai jetonte në Libi në Afrikë dhe kushdo që vinte në territorin e tij e detyronte të luftonte me të dhe rendomtë i mundte të gjithë.
Kundërshtari i tij i fundit ishte Herakliu (Herkuli), i cili
e zbuloj fshehtësinë e fuqisë së Anteut.
Anteu kur e ndiente që po dobësohej ngjitej ngurtësisht për tokë dhe i kthehej fuqia përsëri, pra e merrte fuqinë nga nëna tokë.
Herkuli e kuptoj këtë sekret prandaj e çon lart në ajër, kështu që gjigandi i shkëputur e humb fuqinë dhe Herkuli i zën frymën në ajër duke e shtrenguar në fyt dhe e mundë.
Është shkruar shumë për Maratonomakun dhe është përdorur shpesh në vlerësimin e personazheve, figurave të shquara historike që kanë qenë lajmësi i parë i fitores në betejat për liri e çlirim kombëtar, siç ishte Filipidi apo Eukleu që sipas Herodotit, Plutarkut, apo Lukianit ishte ushtari i cili u dha athinianëve lajmin e fitorës së spartanëve mbi përsët.
Ai kishte vrapuar 24 orë, arriti ta sjellë lajmin e fitores dhe ra për tokë i vdekur.
Eremiti është një murg i krishterë që jeton i vetmuar, në kushte të vështira, nëpër shpella dhe ka hequr dorë nga gëzimet e jetës.
E kam të vështië, ndonëse të pamundur të përshkruaj në këtë refleksion kujtesë kontributin gjysëm shekullor për Atdheun e tij të Anteut Shqiptar, Maratonomakut të luftërave për çlirim kombëtar në 95 vjetorin e vrasjes tragjike, si eremit, të Heroit Kombëtar, Bajram Currit me dt 29 mars të vitit 1925, në Shpellën e Dragobisë.
Për afro pesë dekada, nuk ka ngjarje historike, kuvend kombëtar, kryengritje, besëlidhje në emër të Atdheut dhe Flamurit Kuqezi për liri që nuk gjendet si protagonist tribuni popullor, luftëtari i paepur, komandanti e strategu ushtarak i talentuar, Heroi ynë Kombëtar Bajram Curri.
Karroca volteriane në të cilën lindi kanditi ynë, në janar të vitit 1862, në Krushë të madhe, në rrugën Gjakovë – Prizren ishte oroskop i vrapimit të tij maratonomak për gjysëm shekulli për të dhënë lajmin e fitoreve në luftërat e përgjakshme për çlirimin e Atdheut nga pushtuesit e shumtë e të herëpashershëm.
Ai lindi gjatë rrugës që po transortoheshin nëna, familja e tij dhe të afërmit të arrestuar nga Sulltan Abdyl Hazisi.
Megjithëse pas 6 muajsh prindërit e tij u liruan ai u rrit në Vukaj, Koçanaj në Tropojë larg tyre.
Lindi binjakë me pushkën dhe ëndrrën për liri të cilat ia zëvendësuan dashurinë prindërore dhe ngrohtësinë familjare.
Dashuria për Atdheun dhe lirinë e tij ishin të shenjta për të.
Pa i mbushur akoma 18 vite mori pjesë në Ushtrinë e Lidhjes Shqiptare të Prizrenit për mbrojtjen e trojeve kombëtare të Plavë- Gucisë, në betejat e vitit 1879 -1880, përkrah Mic Sokolit, Sylejman Vokshit, ku djaloshi energjik i Malësisë së Gjakovës u shqua për trimëri të rrallë.
Lidhja Shqiptare e Prizrenit e brumosi me ndjenjën e atdhedashurisë dhe idealit nacional e ëndrrën me të cilën po burrërohej.
Pjesëmarrja në luftë, në moshë fare të re e pregatiti psikologjikisht, i farkëtoj karakterin e paepur, i kaliti qetësinë dhe durimin, i mprehu intuitën luftarake që do ta dëshmonte në sagën e gjatë të betejave për çlirim kombëtar, përmes shumë kasandrash me pushtuesit e shumtë e seperatist e shitur tek armiqtë e Kombit tonë për interesat e tyre meskine.
Emri i tij mori famë shumë shpejt dhe arriti të emrohej Komandant i xhandarrmërisë për Kosovën dhe fitoj gradën “Allajbeg”, Kolonel.
Ashtu siç kishte braktisur Gjergj Kastrioti gradat sulltanore për interesat arbërore edhe Bajram Curri e kishte me të shtrenjtë lirinë e Atdheut sesa karrierën ushtarake në Perandorinë Osmane, prandaj e braktisi atë dhe u bë Misionar i Kombit Shqiptar.
Ai ishte krahu i djathë i Haxhi Zekës ku së bashku me Isa Boletinit organizuan Lidhjen Shqiptare të Pejës “Besa -Besë”, vazhduese e Lidhjes Shqiptare të Prizrenit në vitet 1899-1900.
Në vitin 1892 kthehet në vendlindjen e tij në Vukaj, Koçanaj të Malësisë së Gjakovës formon një çetë luftëtarësh për të luftuar kundër Mustafa Pashë Durgutit.
Është një nga prijësit kryesor të Kuvendit të Ferizajt në vitin 1908, në përkrahjen kërkesës për vendosjen e Kushtetutës së xhonturqëve.
Mbrojti Alfabetin e Gjuhës Shqipe të Kongresit Manastirit të dt 14-22 nëntorit të vitit 1908, kontriboj në fushën e dijes dhe arsimit ku u investua në hapjen e klubeve dhe shkollave shqipe në Kosovë.
U zgjodh nënkryetar i Klubit Bashkimi në Shkup.
Mbështeti Kryengritjen e vitit 1910 kundër xhonturqëve, udhëhequr nga Idriz Seferi dhe Isa Boletini, të cilën shtypi botëror i kohës do ta quante revolucionin e parë të shqiptarëve kundër xhonturqëve.
Mbështeti fuqishëm Kryengritjen e Malësisë Madhe të 24 marsit- 6 prillit të vitit 1911, të udhëhequr nga Ded Gjon Luli, e cila u kurorëzua me sukses me ngritjen e Flamurit në bjeshkët e Deçiçit në Bratilë, për herë të parë pas afro pesë shekujsh robërie pas vdekjes së Heroit Kombëtar Gjergj Kastrioti dhe u konkretizua me nënshkrimin e Memorandumit të Greçes.
Populli me të drejtë këtë ngjarje madhore e ka vargëzuar në këngë.
“Kruja e dytë Vlora e parë
Ded Gjon Luli flamurtar”.
Me dt 21- 25 maj të vitit 1912, mblidhen 250 delegatë nga të gjitha viset shqiptare në Kuvendin e Junikut, me nismën e Hasan Prishtinës, truri i hartimit të platëformës kombëtare për organizimin e kryengritjes së Përgjithshme dhe ideologu i Shtetit Komb të shqiptarëve.


Në këtë kuvend historik mbështetësit kryesorë të Hasan Prishtinës ishin Bajram Curri dhe Isa Boletini.
Motoja e tij ishte proklomata që lëshoj Hasan Prishtina.
“Shpetim a vdekje”.
Ketu filloj Kryengritja e Përgjithshme për shpalljen e Pavarësisë.
Ky Kuvend hartoj programin politik, ku sanksionohej autonomia e Shqipërisë, vendosja e administratës shqiptare, caktimi i Gjuhës Shqipe me Alfabet Kombëtar si gjuhë zyrtare, ngritja e Flamurit Kombëtar në të gjithë vendin, garanci fuqitë e mëdha për realizimin e kërkesave.
“O Junik me kulla guri
Prej tek ti u nis Flamuri
N’Mitrovicë e n’Kaçanik
Thërret Kosova o Junik”, janë vargjet e këngës interpretuar me mjeshtri nga këngëtarja brilante Shkurte Fejza me rastin e 100- vjetorit të këtij Kuvendi që është gurëthemeli i Kryengritjes së Përgjithshme, prologu i Shpalljes së Pavarësisë, Nëntorit të Dytë, në Vlorën historike të Ismail Qemalit, me dt 28 nëntor 1912.
Bajram Curri ishte protagonist në Kryengritjen e Përgjithshme së bashku me forcat e tij të shumta.
Në korrik të vitit 1912 i thyen keq ushtritë osmane në Qafěn e Prushit dhe në fushën e Kosovës.
Sëbashku me Hasan Prishtinën, Idriz Seferin, Isa Boletinin, Riza Bej Gjakovën, Bajram Daklanin në krye të forcave kryengritese hyjnë në Shkup me 12 gusht të vitit 1912.
Bajram Daklani ngriti Flamurin Kuqezi të lirë.
Forcat e Bajram Currit liruan mbi 1000 të burgosur.
Hasan Prishtina në fjalimin e tij të zjarrtë para mijëra vetëve në Shkupin e çliruar kërkonte bashkimin e katër vilajeteve në një Vilajet të vetëm, me kryeqytet Shkupin.
Qeveria e xhonturqëve nga 14 pikat e kërkuara atëkohë nga Ati i Shtetit Komb pranonte vetëm 12.
Refuzimi i emërtimit të trojeve shqiptare si Shqipëri dhe i njohjes së popullit shqiptar si Komb Shqiptar, jo vetëm që ishin dëshpëruese për kryengritësit, por vihej në pikëpyetje ekzistenca e shqiptarëve në Ballkan.
Pranimi i 12 pikave nga Qëveria Turke do të mjaftonte për fuqitë e mëdha të kërkonin çarmatosjen e menjëherëshme, të detyrueshme të shqiptarëve, ndalimin e aksioneve luftarake dhe përfundimin sa më parë të kryengritjes së armatosur.
Kjo strategji e fuqive të mëdha vertetoj shumë shpejt se ishte parapregatitje e dorëzimit pa luftë të trojeve tona kombëtare vendeve pushtuese ballkanike të cilat më pelqimin e fuqive vendimmarrëse të kohës do të pushtonin e copëtonin pjesë të mëdha të Atdheut tonë.
Hienat do të suleshin në luftërat ballkanike dhe Luftën e Parë Botërore për të shqyer sa të mundnin trojet e sterlashta iliro-dardano -arbërore.
Në këto kohë të vështira Bajram Curri luftoj në Kosovë për mbrojtjen e shtetit shqiptar kundër vendimeve të padrejta të Konferencës së Londrës të vitit 1913 që la jashtë kufijëve të Shqipërisë Londineze trojet arbërore të Kosovës.
Në vitin 1913 është njëri nga drejtuesit kryesorë të kryengritjes së armatosur kundër pushtuesve serbomalazezë.
Në vitin 1914 mori pjesë aktive në luftën kundër veprime antikombëtare e separatiste të Revoltës Haxhiqamiliste në Shqipërinë e mesme.
Sapo ushtritë austriake hyjnë në Gjakovë në vitin 1916 shkon menjëherë në mbrojtje të popullsisë dhe ruajtjes së rendit e qetësisë e zhvillimit arsimor.
Në vitin 1918 u zgjodh anëtar i Komitetit “Mbrojtja Kombëtare e Kosovës” përkrah Hoxhë Kadri Prishtinës, Hasan Prishtinës, Qamil Balës, Bedri Pejanit, Sali Nivicës, Hafiz Ismet Dibrës.
Ky Komitet u themelua në Ilegalitet të plotë në Shkodër
me dt 1 maj të vitit 1918.
Qëllimi i kësaj organizate politike kombëtare ishte mbrojtja e Shtetit të Pavarur Shqiptar dhe e viseve të tjera shqiptare që ishin të shkëputura padrejtěsisht nga Konferenca e Ambasadorëve në Londrër në vitin 1913.
Pika e parë e programit të saj ishte bashkimi i të gjitha trojeve shqiptare.
Pika e dytë ishte me i dalë zot vetësundimit e anësisë territoriale të Shqipërisë.
Ky program i cili shihte edhe mundesinë e aksioneve luftarako- ushtarake për çlirimin e Kosovës u miratua për dy vjet deri me dt 30 gusht 1920.
Bajram Curri u ngarkua nga ky komitet ti dërgojë një protestë Konferencës së Paqes në Paris në vitin 1919, në të cilën kërkonte që ti njiheshin të drejtat e Shqipërisë dhe popullsisë shqiptare në Kosovë, ti jepej e drejta të shprehte lirisht aspiratën kombëtare.
Në Kongresin e Lushnjes Div Dragoi i Dragobisë siç e quan Noli Bajram Currin, në janar të vitit 1920 u zgjodh anëtar i Këshillit Kombëtar, i cili e emëroj ministër pa porofol të qeverisë së Sylejman Delvinës dhe Komandant të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura.
brenda harkut kohor të një viti Qeveria e Delvinës e çliroj vendin me forcat e veta nga ushtritë e pushtuesve të shumtë që kishin okupuar vendin nga Veriu në Jug, nga lindja në përendim.
Bajram Curri ishte Senator i Senatit të Dhomës sě Këshillit Kombëtar nga dt 27 mars deri me 20 dhjetor të vitit 1920.
Mbështeti qeverinë jetëshkurtër, disa ditore të Hasan Prishtinës me dt 7-12 dhjetor të vitit 1921.
Ai luajti rol të jashtëzakonshm për forcimin e demokracisë parlamentare.
Për shkak të përplasjeve të forta me Mbretin Zog për arsye të orientimit të gabuar sepse edhe gjenitë gabojnë dhe keqpërdorimit të emrit e peshes së madhe të tij u përfshi në Revolucionin e Qershorit të vitit 1924 për rrezimin me dhunë të një qeverie të zgjedhur me votë.
Pas gjashtë muajsh Qeveria e Nolit deshtoj, Ahmet Zogu u kthye në pushtet.
Bajram Curri u kthye në Tropojë dhe vazhdoj të bënte jetë gjysëm legalese.
Me dt 29 mars 1925 në rrethana misterioze shuhet jeta e Dinosaurit shqiptar.
Historiografia komuniste dhe historianët mercenarë të diktaturës për shkak të urrejtjes ndaj Ahmet Zogut janë përpjekur për të ja faturuar vrasjen e Bajram Currit, se gjoja për të mos u lidhur e vrau veten.
Këto përralla tanimë janë bajate e nuk i haneps askush.
Pyetja shtrohet.
A mund ta vriste vehten Anteu i shqiptarizmit?!
A mund ta vriste vehten Dragoi i lirisë, Maratonomaku gjysëmshekullorë?!
A mund të zgjidhte atë fund Heroi ynë Kombëtar.
A mund të shkonte në amshim nga frika e përballjes tribuni popullor?!
Historiografia Komuniste e argumenton vetëvrasjen me dinjitetin e Bajram Currit, por nuk ka asnjë fakt.
Çfarë rreziku përbënte për Qeverinë e Zogut Bajram Curri që ta arrestonin.
Në qoftë se forcat e Ahmet Zogut kishin shkuar për të arrestuar Bajram Currin pse nuk arrestuan asnjë shoqërues të tij për mbështetjen e një njeriu që ka probleme me ligjin, në pamundësi të prangosjes së tij sepse ai për shkak të dinjitetit, për të mos rënë në dorë i gjallë vrau vehten?!
Po a u vra Bajram Curri?!
Sigurisht që po.
Po ku u projektua vrasja e tij dhe pse në këtë mënyrë?!
Misteri i kësaj vrasje prej gati një shekulli vetëm e madhështon veprën e Heroit Tonë.
Pyetja kush e vrau e pse e vrau do të na shoqërojë gjithmonë e do të mbetemi zemër thyer e shpirt plagosur derisa të zbardhim të vertetën?!


Për Div Dragoin e Dragobisë, Maratonomakun e lirisë, Anteun e Shqiptarizmit nuk kishte nevojë të gjendej një Herkul që e ngre nga toka për të ja hequr fuqinë nga Atdheu që iu kishte kushtuar 50 vite, por duhej një mendie diabolike, që komandon një dorë vrastare, për ti dhënë fund Heroit Kombëtar në mënyrë tragjike.
Jeta e tij u shua si eremit në Shpellën e Dragobisë.
Vrasja e tij e mistershme tronditi Malësinë e Gjakovës, mbarë shqiptarizmin.
Ajkuna e kohës, Xhufe Sylja e vajton trimin legjendarë me dhimbje dhe e quan vrasje të krejt Malësisë së Gjakovës që e kishte mbajtur e mbështetur për Kauzën Kombëtare.
“Ajo pushkë që t’ka marrë ty
Muer Malësinë shpi për shpi”.
Fan Noli e përshkruan me tragjizëm vdekjen e Bajram Currit.
“As je vrar’ e as po vritesh
Legjendar Ante po vritesh
O Bajram bajrak i gjallë
More nam me gjak në ballë
Me zjarr të shenjtë u ngrit kjo shpellë
Gjer në qiell u ngrit Kështjellë
Për çlirimin e Shqipërisë
Katakomb i Dragobisě”.
Në 95 vjetorin e kalimit në amshim e kujtojmë me pietet e përkulemi me respekt para veprës së tij madhështore të derdhur në bronz, në shtatoren që ngrihet madhështore si Mali i Shkelzenit, në qytetin që mban emrin e tij, në Tropojë, Hasi ku prehen eshtrat e tij, krejt Kosova, Malësia e Madhe, Shkupi i Nënë Terezës, Vlora e Ismail Qemalit, Lushnja historike.
E kujton me nderim e respekt Kombi Shqiptar për sakrificën sublime gjysëmshekullore për lirinë e Atdheut.

Kategori
Uncategorized

“Diçka nuk është në rregull në politikën amerikane ndaj Kosovës”, Engel: Kjo duhet të korrigjohet

Miku i madh i shqiptarëve, kongresisti Eliot Engel, ka thënë se të thuash që Shtetet e Bashkuara dhe Kosova kanë një marrëdhënie të ngrohtë dhe të ngushtë do të ishte nënvlerësim i lidhjeve ndërmjet dy vendeve.

Sipas tij, Shtetet e Bashkuara drejtuan fushatën për t’i dhënë fund spastrimit etnik gjenocid të Sllobodan Milosheviçit dhe kanë qenë miku më i fuqishëm dhe i qëndrueshëm i Republikës së pavarur dhe sovrane të Kosovës.

“Unë e kam vizituar Kosovën shumë herë dhe me besim mund të them se amerikanët nuk marrin një mirëseardhje më të ngrohtë në asnjë vend tjetër në botë”, ka shkruar Engel.

Kjo, sipas kryesuesit të Komitetit për Marrëdhënie me Jashtë në Dhomën e Përfaqësuesve, është arsyeja që ai ka shprehur shqetësimin e tij rreth qasjes së administratës së Donald Trump karshi Kosovës.

“Kjo është arsyeja pse unë jam shqetësuar gjithnjë e më shumë me taktikat e ashpra që administrata e Trump po përdor me Prishtinën. Departamenti i Shtetit ka kërkuar prej kohësh që Kosova të heqë tarifat e saja ndaj Serbisë. Por kjo administratë shkoi drejt ndëshkimeve ekonomike vetëm pak javë pasi qeveria Kurti mori detyrën.

Në vend që të linte një qeveri të re të ballafaqohej me pandeminë, agjencitë e saj dhe të vendosë procedura të brendshme, SHBA-ja kontribuoi në një krizë politike në Prishtinë mbi taksën për Serbinë”, ka vlerësuar më tej Engel.

Në këtë drejtim, sipas tij, “në vend që të përdorin taktika të tilla me një mik i cili mbështetet në përkrahjen tonë, Shtetet e Bashkuara duhet të kishin punuar me durim me qeverinë tanimë në largim të Kosovës – siç kërkonte të punonte me të mëparshmen për të përmirësuar politikat që promovojnë prosperitetin dhe një jetë të qëndrueshme paqeje”.

Ndaj vlerëson Engel, “presioni që i është imponuar Prishtinës për tarifat është i pabalancuar”.

Kjo pasi që, siç ka thënë ai, “diplomatët serbë po lëvizin nëpër vende të ndryshme të globit duke bërë presion për të tërhequr pavarësinë e Kosovës dhe Serbia po i thellon marrëdhëniet me Moskën, duke blerë sasi të konsiderueshme të armatimit rus”.

“Në fakt, nën Aktin Kundër Kundërshtarëve të Amerikës përmes Sanksioneve (CAATSA) të miratuar nga Kongresi, pas ndërhyrjes së Rusisë në zgjedhjet e vitit 2016, këto blerje të armëve kërkojnë nga Administrata të vendosë sanksione ndaj Serbisë. Ne as që i kemi imponuar ato sanksione dhe as nuk kemi bërë presion mbi Serbinë për t’i dhënë fund përpjekjeve të saj të ç’njohjeve të pavarësisë së Kosovës”, ka thënë tutje Eliot Engel.
Andaj konsideron ai, “diçka nuk është në rregull me politikën e SHBA-së dhe ne duhet ta korrigjojmë atë”.

“Ne duhet të fillojmë me ribalancimin e qasjeve tona ndaj Serbisë dhe Kosovës. Ne duhet të punojmë me aleatët tanë evropianë për t’i trajtuar të dy vendet si partnerë të pavarur dhe sovranë, duke zbatuar standarde të qëndrueshme për të dy palët ndërsa përpiqemi të rinisim bisedimet e paqes. Kur ligji amerikan thotë se duhet të sanksionojmë Serbinë për shkak të lidhjeve të saj të sigurisë me Rusinë, kjo duhet të ndodhë”, ka thënë ndër tjerash Engel në deklaratën e tij.

Deklarata e plotë:

Përfaqësuesi Eliot L. Engel, Kryetar i Komisionit të Dhomës së Punëve të Jashtme, bëri sot deklaratën e mëposhtme:

“Të thuash që Shtetet e Bashkuara dhe Kosova kanë një marrëdhënie të ngrohtë dhe të ngushtë do të ishte nënvlerësim i lidhjeve tona. Shtetet e Bashkuara drejtuan fushatën për t’i dhënë fund spastrimit etnik gjenocid të Milosheviçit dhe ka qenë miku më i fuqishëm dhe i qëndrueshëm i Republikës së pavarur dhe sovrane të Kosovës. Unë e kam vizituar Kosovën shumë herë dhe me besim mund të them se amerikanët nuk marrin një mirëseardhje më të ngrohtë në asnjë vend tjetër në botë.

Unë kam qenë krenar që jam partner i qeverive të Kosovës të udhëhequra nga një larmi partish politike. Unë nuk marr anën se kush duhet ta drejtojë Kosovën. Ky është një vendim për popullin e Kosovës. Unë gjithmonë do të punoj me këdo që ata zgjedhin.
Kjo është arsyeja pse unë jam shqetësuar gjithnjë e më shumë me taktikat e ashpra që administrata e Trump po përdor me Prishtinën.

Departamenti i Shtetit ka kërkuar prej kohësh që Kosova të heqë tarifat e saja ndaj Serbisë. Por kjo administratë shkoi drejt ndëshkimeve ekonomike vetëm pak javë pasi qeveria Kurti mori detyrën.

Në vend që të linte një qeveri të re të ballafaqohej me pandeminë, agjencitë e saj dhe të vendosë procedura të brendshme, SHBA-ja kontribuoi në një krizë politike në Prishtinë mbi taksën për Serbinë.

Ka arsye të mira që Kosova të heqë tarifat, kryesisht se ato po e dëmtojnë Kosovën më shumë sesa po ofrojnë leva për të arritur një marrëveshje paqeje me Serbinë.

Pavarësisht kësaj, tarifat janë një mjet i ligjshëm i një shteti sovran. Si të tilla, ato janë imponuar në të gjithë botën nga presidenti Trump kundër miqve dhe armiqve, njëlloj, për arsye ekonomike dhe politike.

Në vend që të përdorin taktika të tilla me një mik i cili mbështetet në përkrahjen tonë, Shtetet e Bashkuara duhet të kishin punuar me durim me qeverinë tanimë në largim të Kosovës – siç kërkonte të punonte me të mëparshmen për të përmirësuar politikat që promovojnë prosperitetin dhe një jetë të qëndrueshme paqeje.

Një qasje e ashpër ndaj një demokracie të vogël është akti i një ngacmuesi, jo i një partneri të pjekur.

Pavarësisht, unë do të vazhdoj të punoj me çfarëdo qeverie që zgjedh populli i Kosovës tani dhe në të ardhmen.

Për më tepër, presioni që i është imponuar Prishtinës për tarifat është i pabalancuar. Diplomatët serbë po lëvizin nëpër vende të ndryshme të globit duke bërë presion për të tërhequr pavarësinë e Kosovës dhe Serbia po i thellon marrëdhëniet me Moskën, duke blerë sasi të konsiderueshme të armatimit rus.

Në fakt, nën Aktin Kundër Kundërshtarëve të Amerikës përmes Sanksioneve (CAATSA) të miratuar nga Kongresi, pas ndërhyrjes së Rusisë në zgjedhjet e vitit 2016, këto blerje të armëve kërkojnë nga Administrata të vendosë sanksione ndaj Serbisë.

Ne as që i kemi imponuar ato sanksione dhe as nuk kemi bërë presion mbi Serbinë për t’i dhënë fund përpjekjeve të saj të ç’njohjeve të pavarësisë së Kosovës.

Diçka nuk është në rregull me politikën e SHBA-së dhe ne duhet ta korrigjojmë atë. Ne duhet të fillojmë me ribalancimin e qasjeve tona ndaj Serbisë dhe Kosovës. Ne duhet të punojmë me aleatët tanë evropianë për t’i trajtuar të dy vendet si partnerë të pavarur dhe sovranë, duke zbatuar standarde të qëndrueshme për të dy palët ndërsa përpiqemi të rinisim bisedimet e paqes. Kur ligji amerikan thotë se duhet të sanksionojmë Serbinë për shkak të lidhjeve të saj të sigurisë me Rusinë, kjo duhet të ndodhë.

Për më tepër, SHBA duhet të rifillojë menjëherë ndihmën e saj përmes Korporatës së Sfidave të Mijëvjeçarit (MCC).

Modeli MCC bazohet në tregues objektivë, të bazuar nga të dhënat dhe në një bazë të dakorduar reciprokisht midis SHBA-së dhe vendit pranues. Përdorimi i kësaj ndihme si presion për veprimet që nuk kanë të bëjnë me MCC ose misionin e saj, e bëjnë agjencinë në një tjetër mjet presioni – pikërisht në çfarë nuk synon të mos jetë”.

Kategori
Uncategorized

Kosova nuk do të bëhet republikë bananeje e Sh.B.A-së dhe e Serbisë.

Martin Henze, këshilltar CDU Gjermani.

Kosovo will not become a banana republic of the usa or serbia.

Politikani gjerman, Zoti Henze, akuzon hapur Grenell per politike ne sherbim te klaneve riso-serbe ne dem te interesave te popullit dhe shtetit te Kosoves

Zoti Henze, ky mbrojtes i se vertetes paralajmeron Grenell, Vuçiçin, Thaçin dhe klanet amerikane qe po kerkojne ta kethejne Republiken e Kosoves ne nje republike bananesh per interesat e tyre, ne dem te interesave te popullit dhe Republikes se kosoves.

Kosova nuk do të bëhet republikë bananeje e Sh.B.A-së dhe e Serbisë.

Keshilltar i CDU, Martin Henze.

Grenell u përpoq të luante lojërat e tij në Kosovë, një si në Gjermani,

Ai u mundua të ndërhynte në politikën gjermane, dhe ne “e kapëm atë me presh në duar”, në mënyrë që ai të bëhej rosë e çalë.

Kosova nuk do të bëhet republikë bananeje e Sh.B.A-së dhe e Serbisë.

Grenell tried to play his games in Kosovo, as in Germany, and intervene in German politics, and we “clapped him in the hands” so that he became a lame duck.

Kosovo will not become a banana republic of the usa or serbia

Kategori
Uncategorized

Partia e socialistëve në duar e rilindësave.

Nga Shpetim Zinxhiria, gazetar, ish zdhënës i degës së PS_së Greqi.

Kryetari i Partise se Rilindjes perdori nje shpate te hekurt duke larguar njerezit te cilet kontribuan dhe krijuan Degen e Partise Socialiste ne Greqi.

Rama i sotem para 10 vjetesh ne mars te 2006 e gjeti kete Dege te ngritur pasi njerezit per te kishin filluar te mobilizoheshin qe nga vitet 1993.
Shume pas krijimit te kesaj Dege ne vitet 2008-2009 Rama fillon pastrimet e njerezve me influence qe ishin socialiste te vertete, por pas viteve 2012 shume anetare te kesaj kryesie u larguan me urdher te tij.
Fundi i kryesise se socialiste merr fund me ardhjen e Kordinatorit te tij Erion Velise per emigracioni ne Greqi Itali me 2011.
l pari u largua Sekretari i Shtypit(zedhenesi) i kesaj dege, e me pas u larguan te tjere, perfshi ketu intelektual dhe prof. doc, shkencash etj.

Erion Veliaj emeron ne krye te PS njerez qe nuk kishin asnje lidhje me socialistet, te cilet me pas shkaterrojne historikun e ngritur ne stenda, ndersa Rama emeron per interesa ekonomike si kryetar nje gazetar, i cili nuk ishte pare ndonjehere ne PS. Ne Kongres nuk u tha asnje fjale per emigracionin nga kryetari i PS_se.

Keta emigrante u harruan shume shpejt.

Kategori
Uncategorized

Edhe çmenduria duhet te kete nje cak!!!

Nga Dritan Kaba/

Aplikacioni i shpikur nga mendja bosh e Edi Rames, e cila nuk perdoret as ne vendet me te zhvilluara te botes eshte nje cenim i hapur i te dhenave personale!
Kjo “shpikje” po le pa kujdes pensionistet apo te pamundurit.
Kjo “shpikje” po i shkakton neuroze te gjithe popullesise se mesme edhe te varfer, qe jane rreth 80% e shqiptareve!
Ne asnje vend, po ne asnje vend te botes, nuk jane perdorur keto masa, qe e rendojne situaten e njerezve te shendetshem dhe keqsojne shendetin e atyre, te cilet kane semundje kronike dhe e kane jetesore levizjen e perditshme.
Si mundet, qe njerezit duhet te kene patjeter celular qe te kryejne nevojat e tyre! Duhet te kene celular qe te marrin te drejten t’i sherbejne familjes, prinderve, femijeve te tyre. Ai qe nuk e disponon ose nuk kupton nga aplikacionet duhet te vdese se keshtu iu shkrep ne koke gjithologut???
Sot ka mijera familje qe nuk kane buke, Edi i kerkon te mbushin celularin me leke!
Si mund te mbahen bagetite dy dite mbyllur??? Si mund te lesh ne keto kohe serat dy dite pa punuar? Si mund te lesh kosheret dy dite pa i pare? Si mund te mbahen kafshet shtepiake dy dite mbyllur? Edhe lufte te jete ato duan sherbimin e tyre!
Mijera biznese jane ne faliment te plote!
Kjo qe po kalojme sot do te jene nje enderr e bukur pas pandemise ekonomike dhe hemorragjise njerezore qe do pesoje kombi neser!
Edi Rama eshte i vetmi kryeminister ne bote qe i kerkon qytetareve te tij te hajne nje here ne dy dite dhe te mbyllin gojen perballe çmendurise se tij!
Opozita duhet t beje rolin e saj pa pasur frike nga stigmatizimi i mediave te oligarkeve edhe te blera me parate e krimit dhe korrupsionit!
Kjo realisht eshte lufte, por me çmendurite e nje individi, qe po i vlereson qytetaret e Shqiperise si kavie eksperimentale!
Opozita duhet çdo ore, minute edhe sekonde te ngreje zerin per 80% te shqiptareve, qe jane pa asnje ndihme nga shteti!
Opozita duhet t’i qendroje pa asnje medyshje angazhimeve te saja para shqiptareve se ajo di ta menazhoje shume me mire kete situate. Asgje nuk duhet ta lekunde ate nga qendrimet e drejta te saj.
Edi Rama i ka bere mire llogarite e tij elektorale edhe ne kete situate pandemie! Bashkite, qe zoteron, po çojne lemoshat vetem tek ata qe dikur i kane blere voten dhe te votuesit e saj. Rama ka mbi 90% te te punesuerve ne ndermarrjet shteterore, ne administrate, ne bashkite e vendit, anetare te partise se tij. Ai e di kete. Keta e marrin rrogen e tyre. Ndersa votuesit e opozites pergjithesisht punojne ne biznese private ose jane te papune! Ky ndeshkim, qe po ben Edi Rama,eshte genocid! Nga nje ane jane mijera, te cilet nuk marrin asnje te ardhur dhe nga krahu tjeter jane thuajse te gjithe kane ne familje nga nje te punesuar, minimumi. Njeres pale i kerkon te haje nje here ne dy dite se eshte ne lufte, por nga ana tjeter miqve te oborrit te Surrelit i jep tendera edhe ne kete periudhe te veshtire ekonomike! PPP korruptive vazhdojne te mos humbin asnje lek!
Ndaj qendrimi pa asnje ekuivok i Opozites nuk duhet te mungoje.
Shqiperia do jete vendi, i cili do vuaje me rende nga te gjithe te tjeret pandemine ekonomike edhe ate te te virusit te “etheve hemorragjike” te kombit!
Qendrimi ndaj ketyre dy pandemive te frikshme do jete edhe ndryshimi thelbesor qe Opozita duhet te kete me Rilindjen. Opozita duhet te beje çmos te mos ndodhin keto dy pandemi! Ndersa Rilindje po pret te sjelle mijera emigrante nga Azia edhe Afrika se keshtu ia kerkuan edhe oligarket e saj! Per Rilindjen nuk ka asnje rendesi Shqiperia, per ta ka rendesi patia dhe pushteti! Per Rilindjen rendesi kane PPP korruptive te vazhdojne pa asnje cenim! Arroganca e perdorur ne çdo komunikim e tregon mjaft qarte kete. Ajo i sherben vetem llogarive te saja elektorale dhe jo shteti shqiptar, qytetareve te saj.
Opozita duhet te vendose Shqiperine dhe shqiptaret te paret.Ky duhet te jete dallimi mes saj edhe Rilindjes!
Opozita duhet ta beje shume qarte kete dallim pa asnje terheqje nga kerksat saj shume te ralizushme, per hir te Shqiperise, te Kombit dhe te ardhmes se shqiptareve!

Kategori
Uncategorized

Administrata Trump vendosi gjithësesi të shtyjë që qeveria e Kurtit të binte.

Ajo çfarë ata nuk thonë ka rëndësi

Nga Daniel Serwer

Departamenti i Shtetit lëshoi dje këtë deklaratë të përbashkët të të dërguarit special presidencial Richard Grenell, ambasadorit Philip Kosnett dhe Përfaqësuesin Special për Ballkanin Perëndimor Matthew Palmer:

Shtetet e Bashkuara janë në krah të popullit të Kosovës. Ne i lavdërojmë përpjekjet e vazhdueshme të profesionistëve të sektorit të shëndetësisë dhe të tjerëve që janë duke punuar shumë, nën rrezik të madh, për të zvogëluar përparimin e COVID-19 në Kosovë. Në këtë kohë pasigurie, ne i nxisim krerët e Kosovës që të ndjekin Kushtetutën e Kosovës dhe sundimin e ligjit. Ne jemi të përkushtuar që të punojmë me çdo qeveri të formuar përmes procesit kushtetues.

Për më tepër, ne vazhdojmë t’i nxisim udhëheqësit e Kosovës që të heqin plotësisht tarifat. Ne besojmë se tarifat po dëmtojnë popullin e Kosovës duke penguar bashkëpunimin rajonal kundër COVID-19, përfshirë edhe vonesën për hyrjen në Kosovë të furnizimeve të nevojshme – dhe duke penguar rritjen ekonomike.

Ne duam të sqarojmë se nuk ka asnjë plan të fshehtë për shkëmbime territoriale ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, siç kanë spekuluar disa. I dërguari i posaçëm presidencial Richard Grenell nuk e ka parë dhe as diskutuar kurrë një plan të tillë. Përqendrimi i qeverisë amerikane në mbështetjen e marrëveshjeve të fundit për të rivendosur lidhjet ajrore, hekurudhore dhe autostradës midis Kosovës dhe Serbisë synon të përmirësojë ekonominë dhe të krijojë një vrull ekonomik. Ne besojmë se kjo vrull do t’i japë energji të re një procesi dialogu që do të çonte në njohje të ndërsjellë.

Kjo është të paktën pjesërisht një përgjigje ndaj shkrimit Një Marrëveshje e Keqe nga Shaun Byrnes e postuar këtu dy javë më parë, por është gjithashtu një përpjekje për të justifikuar politikën jo-miqësore së administratës Trump ndaj qeverisë kosovare të udhëhequr nga Albin Kurti.

Le ta marrim atë paragraf pas paragrafi:

1. Kjo frazë “janë në krah të popullit ..” është një përmbledhje, pasi përdoret për të bërë dallimin midis popullit dhe qeverisë së një vendi të huaj. Eshtë ajo që thonë amerikanët për kundërshtarët e tyre si Irani: ne jemi në krah të popullit iranian. Ambasada amerikane nxori një deklaratë të pazakontë duke mbështetur mbajtjen e votës së mosbesimit që rrëzoi qeverinë e kryeministrit Kurti në fillim të kësaj jave. Kjo ndodhi përballë kundërshtimit evropian ndaj votës së mosbesimit. Në fund të fundit është e qartë: në një moment kur qeveria e Kosovës po përballet me sfidën Covid-19, Administrata Trump vendosi gjithësesi të shtyjë që qeveria të binte.

2. Nxitja e heqjes së plotë të njëanshme të tarifave injoron një parim themelor të diplomacisë: reciprocitetin. Administrata Trump po i kërkon Kosovës që të përmbushë një kërkesë serbe pa asgjë në këmbim. Ajo që ka kërkuar Prishtina është pezullimi i fushatës së njohjes që Serbia ka zhvilluar në të gjithë botën. A është me të vërtetë e tepërt të kërkosh që një vend që dëshiron që Kosova tia blejë mallrat e veta të ndalojë përpjekjet për t’i detyruar vendet e tjera të kthejnë njohjen e tyre që i kanë bërë Kosovës? Sidoqoftë, Kurti hoqi disa tarifa në mënyrë të njëanshme dhe tregoi një gatishmëri për të shkuar më tej, pa shenjën më të vogël të reciprocitetit nga ana e Serbisë. Ku është presioni ndaj Serbisë për të treguar reciprocitet?

3. Nocioni që Grenell nuk ka parë kurrë një plan nuk është i besueshëm. Janë botuar disa plane, me origjinë të pasigurt. Presidentët Thaçi dhe Vuçiç i janë referuar diskutimeve të shkëmbimit të territorit. Edhe nëse SH.B.A. nuk ishte përfshirë në ato (gjë që nuk ka gjasa), inteligjenca amerikane do të ketë raportuar mbi to, duke përfshirë çdo hartë që është shkëmbyer. Grenell është ushtruesi i detyrës së Drejtorit të Inteligjencës Kombëtare. Është e dukshme që Kosnett dhe Palmer nuk janë të lidhur me këtë mohim për mos parjen e një plani. Kjo sugjeron se ata e kanë një plan.

Ashtu si shumë deklarata qeveritare, edhe kjo na tregon më shumë me atë se çfarë nënkupton sesa nga ajo thuhet, por gjithësesi në të përfshihet dicka e rëndësishme: rreshti në fund që i referohet njohjes së ndërsjellë. Por vini re se edhe këtu ka një nënkuptim. Nëse shkëmbimet territoriale / shkëmbimet e popullatës janë jashtë bisedimeve, duhet të ishte shkruar “njohje të ndërsjellë brenda kufijve të tyre aktual” ose “njohje të ndërsjellë të sovranitetit dhe integritetit territorial”.

Kategori
Uncategorized

Shpëtoni nga vdekja, për shkak të urisë, fëmijët e varfër në Shqipëri!

z. Ilir Meta, President i Republikës së Shqipërisë
z. Edi Rama, Kryetar i Këshillit të Ministrave
z. Gramoz Ruçi, Kryetar i Kuvendit të Shqipërisëznj. Ogerta Manastirliu, Ministër i Shëndetësisë dhe Kryetare e Këshillit Kombëtar për të Drejtat dhe Mbrojtjen e Fëmijëve
znj. Olta Xhaçka, Ministër i Mbrojtjes
znj. Anila Denaj, Ministër i Financave

Tiranë, 25 Mars 2020 – Qendra për të Drejtat e Fëmijëve në Shqipëri (CRCA/ECPAT Shqipëri), nëpërmjet kësaj deklarate ju drejtohet me këtë thirrje të hapur, si përfaqësues të lartë të shtetit, që të ktheni sytë dhe të mos harroni në asnjë moment fëmijët e varfër në Shqipëri, që janë të izoluar për shkak të Covid-19.

Në Shqipëri jetojnë të paktën 100,000 fëmijë, të cilët nuk e kanë të garantuar një vakt ushqimi në ditë. Sipas Bankës Botërore, në vendin tonë të paktën 14% e popullsisë jeton në varfëri absolute, që do të thotë se të paktën 400,000 persona janë të ekzpozuar ndaj pasojave të rënda të saj, si: mungesa e ushqimit, uria, mungesa e mjeteve për higjenën personale, sëmundje të patrajtuara për shkak të mungesës së ilaçeve etj. Të gjithë këta persona janë të rrezikuar nga vdekja për shkak të urisë!

Që prej vendosjes në karantinë, familjet e këtyre fëmijëve, që jetojnë në varfëri absolute, nuk kanë asnjë mundësi për të krijuar të ardhura, të cilat shpesh i krijojnë nga puna në të zezë, ajo ditore apo sezonale. Ndërmjet shumë prej këtyre familjeve, ka fëmijë që i përkasin minoriteteve, të cilët historikisht kanë qenë viktima të diskriminimit dhe përjashtimit social, të cilat sot vuajnë dyfish. Këtyre familjeve, ju shtohen edhe ato që sot janë pa shtepi e jetojnë në çadra apo hotele për shkak të tërmetit!

Vendosja në karantinë e qyteteve tona, nuk duhet të përbëjë shkak që fëmijët dhe familjet e tyre të vdesin nga uria! Kjo jo vetëm është e patolerueshme, por edhe e dënueshme nga të gjitha ligjet e vendit dhe konventat ndërkombëtare të ratifikuara nga Shqipëria. Qeveria shqiptare mban përgjegjësi absolute për këtë!

Ne kemi ndjekur me vemendje të theksuar masat e propozuara nga ana e Qeverisë. Ne jemi seriozisht të shqetësuar se mos-konsultimi me shoqërinë civile i masave të propozuara nga ana e Qeverisë dhe mos hapja e një programi kombëtar të mirë-menduar për ndihmën ndaj të gjithë të varfërve, mund t’i bëjë masat e propozuara të papërshtatshme ose të pavlefshme për të shpëtuar jetët e fëmijëve që sot rrezikohen seriozisht nga uria dhe Covid-19!

Nisur nga ky realitet, CRCA/ECPAT Shqipëri kërkon angazhimin tuaj sa më serioz dhe më të shpejtë, për të ndërmarrë, ndër të tjera masat e mëposhtme:

 • Krijimin e një regjistri kombëtar të të dhënave për fëmijët dhe familjet që janë seriozisht të rrezikuar nga uria dhe varfëria në Shqipëri;
 • Krijimin e një programi kombëtar të ndihmës ushqimore dhe higjenike, afat-shkurtër dhe afat-mesme, të bazuar te nevojat e fëmijëve dhe familjeve të varfëra të evidentuara nga rregjistri;
 • Mbështetjen direkte të OJF-ve vendase, që të ofrojnë shërbime shoqërore të këshillimit, informimit dhe fuqizimit të individit, për të eleminuar dhe trajtuar rastet e traumës nga kjo sëmundje, apo rastet e dhunës dhe abuzimit të fëmijeve, neglizhencës, dhunës ndaj nënave etj.

Jemi ende në kohë për të reaguar dhe për të zbatuar këto masa apo edhe të tjera, të cilat shpëtojnë jetë, por edhe fuqizojnë individin për të ardhmen. Thirrja jonë për ju sot është:

“Shpëtoni urgjent nga uria fëmijët dhe familjet e varfëra në Shqipëri”


Kategori
Uncategorized

“Betimi i Hipokratit”

Anila Rezhda/

VDEKJA është një biletë e prerë me lindjen tonë dhe meqë të gjithë e kemi frikë vdekjen le te sillemi sa më me gjakftohtësi, me kulturë, me dije, me ngrohteësi, me dashuri dhe dhimbshuri me njerëzit tanë të sëmure siç do donim të gjithë ne të na silleshin në momentet e fundit të jetës tonë.

Betohem në perëndinë *Apollon, mjekun dhe perëndinë *Asklipio si dhe në shëndetin, tek *Panakeia dhe duke thirrur dëshmitë e gjithë Perëndive që do zbatoj sipas fuqisë dhe gjykimit tim këtë betim dhe dakortësi.
Të konsideroj mësuesin tim të artit mjekësor të barabartë me prindërit e mij dhe komunitetin e jetës time. Dhe kur të ketë nevojë për lekë të ndaj bashkë me Të të mijat. Të konsideroj familjen e tij vëllazërinë time dhe t’ju mësoj këtë art nëse duan ta mësojnë pa shpërblim mësimdhënie ose marrëveshje tjetër.


*Sipas Sokratit virtyti mësohet dhe përvehtësohet
Të transmetoj rregullat e etikës, mësimdhënien verbale dhe të gjitha njohuritë e tjera mjekësore për djemtë e mij, tek djemtë e mësuesit tim dhe tek studentët e regjistruar që dhanë betimin mjekësor, por askujt tjetër.
Do përdor terapinë për të ndihmuar pacientët sipas fuqisë dhe gjykimit tim, por kurrë nuk do dëmtoj ose të bëj padrejtësi. As do jap ilaç vdekjeprurës kujtdo që do ma kërkojë atë dhe as nuk do t’i bëj një sugjerim të tillë.
Njgjashmërisht, nuk do i besoj një agjenti shtatzanie që shkakton abort. Do ruaj safi dhe të panjollosur edhe jetën time edhe artin tim.Nuk do përdor bisturin as tek ata që vuajnë nga litiazë, por do të përcjell këtë proçes tek specialistët e këtij arti.
Në sa shtëpi që të shkoj, do hy që të ndihmoj pacientët dhe do abstenoj nga çdo lloj dëmi dhe rrënimi të qëllimshëm dhe kryesisht nga marrëdhëniet seksuale me burra dhe gra, të lirë dhe skllevër. Dhe çfarëdo që ndoshta do shoh ose dëgjoj gjatë periudhës së terapisë ose dhe përtej preokupimeve të mija profesionale në jetën time të përditshme, ato që nuk duhet të mësohen atje jashtë nuk do t’i njoftoj, duke konsideruar këto tema sekrete.
Nëse e ruaj betimin dhe nuk e shkel, le të gëzoj gjithmonë respektin midis njerëzve për jetën dhe artin tim. Por nëse e shkel dhe nuk e mbaj betimin, le të pësoj të kundërtat.

*Apollon një nga dymbëdhjetë Perënditë e Olimpit.
*Asklipio eshte Perëndia e Mjekësisë
*Panakei pretendohet se është vajza e Asklipio, e gërshetuar me konceptin e kurës (ose terapisë bimore) mbi çdo sëmundje.

Hipokrati eshte i njohur ndërkombetarisht si Babai i mjekësisë klinike n[ Lasht[si, at[here kur mjek[t Grek[ hodh[n bazat e filozofis[ mjekësore 2500 vjet më parë, të teorisë, praktikës dhe etikës mjekësore. Filozofia e Hipokratit bazohet në simptomat klinike, nxjerr perfundime racionale, konkrete dhe është Ai që ndau mjekësinë nga fenomenet metafizike ose fetare. Jeta e Hipokratit (460−377 p.Krishtit)


Hipokrati lindi në ishullin Grek Ko në një familje mjekësh ku supozohet se e kishin prejardhjen nga Asklipio, Perëndia e Mjekësisë, shpjegime të pakta për te cilin jap në paragrafin më lart. Kontributi i tij në mjekësinë praktike karakterizohet nga rregullat e etikës dhe sjelljes, vëzhgimi i kujdeëshëm i simptomave klinike dhe gadishmëria për të dhënë shpjegime mbi shkaqet e sëmundjeve. Hipokrati ishte luftetar i paepur i këndvështrimit filozofik të filozofit Pitagorian Empedokli (493−433 p. Krishtit) që Natyra përbëhet nga katër elemente themelore: ujë, tokë, ajër dhe zjarr.
Grupi i Pitagorës është i njohur si një grup që përbëhej nga filozofë të shkëlqyer që besonin se Natyra bujare është e ndërtuar hyjnishëm mbi bazën e ligjeve muzikore harmonike të përcaktuara matematikisht. Ata besonin në rimishërimin dhe se shpirtrat e njeriut kishin si destinacion tjetërsimin e tyre në yje të pavdekshëm eterike. O Pitagoras mbante mënd jetët e tij të mëparshme. Respektonin hierarkine dhe mbanin zotimin e heshtjes duke besuar se vetëm disa të përzgjedhur duhet të kenë qasje në njohuritë e shenjta.Besonin gjithashtu se Drejtësia duhet të frymëzojë gjithë njerëzimin ashtu sikurse ligji hyjnor qeveris të gjitha fenomenet natyrore.


Hipokrati, në analogji me teorinë e katër elementëve të natyrës besonte se trupi i njeriut përbëhet nga katër lënjgje (biliare e zezë, biliare e verdhë, gëlbazë dhe gjak) dhe nga katër situata cilësore (i ftohtë, i nxehtë, i thatë, i lagësht). Si rezultat, në një trup të shëndetshëm lëngjet dhe cilësitë janë në harmoni të përsosur. Në rastin e sëmundjeve mjeku duhet të zbulojë ku është krijuar ky disekujlibër i lënjgjeve, të lehtësojë fuqinë shëruese të Natyrës dashamirëse duke shkaktuar hemoragji, vjellje, laksativëve ose dhe me ndërhyrje kirurgjikale. Në përputhje me Hipokratin, mjeku duhet të vizitojë pacientin, të përqeëndrohet vëmëndshëm në simptomat e sëmundjes, të konkludojë në diagnozë dhe të p[rparojë në terapi. Si konkluzion, o Hipokratis themeloi bazat e klinikës mjekësore siç aplikohen deri në ditët tona. Ai krijoi termat mjekësore themeltare si: siptoma, diagnozë, terapi, trauma dhe sipsemi (kalbëzim) të cilat përdoren pikërisht kështu ndërkombëtarisht edhe sot. Po ashtu përshkruajti një sërë sëmundjesh si diabeti, gastriti, enteriti, artriti, kanceri, eklampsia, koma, paraliza, mania, paniku, histeri, epilepsi dhe shumë te tjera. Epilepsia konsiderohej sëmundje “e shenjtë” ç’ka dhe une si Anila, në këtë epokë!!! atë besoj pasi pata 2 raste njerëzish dhe një të maçokut tim Çipolino. Kur Veterineri më tha që macoku im ka “epilepsy” “ u qetësova” dhe besova se do rrojë gjatë dhe se kjo sëmundje ka arsye të thella tek kush shfaqet!!! Nuk e analizoj dot më se Mjekët të mbytin por përvojën time me këto raste mjekëve ja’u kam lënë si përvojë me shumë vlerë!


Hipkrati thoshte: “”Epilepsia nuk është semundje më e shenjtë se te tjerat. Njerëzit e emërojnë kështu sepse nuk e kuptojnë atë. Por nëse të gjitha ato që nuk kuptojmë duhet t’i emërojmë “ të shenjta”, atëhere gjërat e shenjta do ishin të pafundme”.
Hipokrati ishte ftuar të vizitonte Ilirinë.
Ka shumë përmëndje që Hipokrati ishte ftuar nga Ilirët dhe Persianët për të kuruar të sëmurët me Murtajë por preferoi të luftojë epideminë në Greqi dhe posaçerisht në Thessali. Ishte e njëjta plagë që ishte shfaqur në Luftës Peloponeziane (429-426 para Krishtit) në Athinë duke dërmuar ¼ e popullsisë, duke përfshirë edhe udhëheqësin harizmatik Perikli. Kjo epidemi ishte ndoshta një ethe tifoide, siç kanë treguar studimet e fundit të biologjisë molekulare. Interesant është fakti që ethet tifoide ishin të njohura nga Hpokrati sepse kishte përshkruar me hollësi simptomat e kësaj sëmundje duke e emëruar “tifo” që në Greqisht do të thotë “stuhi” për shkak të karakterit rrëmbyes të kësaj sëmundjeje. Ka shumë dëshmi të mëvonshme që pozicionojnë Hipokratin në Athinë duke shpjeguar përpjekjet e tij për të përkufizuar epideminë duke pastruar ajrin me zjarr.
Hipokrati dhe dishepujt e tij kanë shkruan shumë libra të përfshira në Koleksionin e famshëm Hippokrat (Corpus), një sëri tekstesh mjekësore teorike dhe praktike.
Hipokrati vdiq në moshë të madhe dhe u varros nga djemtë e tij që ishin gjithashtu mjekë, diku afër qytetit Larisa. Trashigimia e tij shpirtërore është e vetmja mbizotëruese edhe pas 2500 vjetësh. Mjeku neoplatonik Galen në Pergamon në shekullin II (p. Krishtit), më pas ata të Krishtere, mjekët mesjetarë myslimanë, doreshkrime të perandorisë Romake lindore e njohin Hipokratin si Mjeku i Shënjtë i Krishterë i Ko.
Hipokrati kishte thënë shumë shprehje magjike si “jeta e shkurtër udha e artit (udha e mjekësisë) e gjatë”. Teksti : “Arti i mjekësisë përbëhet nga tre komponentë:sëmundje, pacient dhe mjek. Mjeku është shërbetor i ketij arti dhe pacienti duhet ta trajtojë sëmundjen bashkë me mjekun. Në disa dorëshkrime shprehja e mësiperme na vjen si “mjeku është shërbëtori i natyrës ”. Betimi i Hipokratit dhe thëniet e tij frymëzojnë deri më sot mjekët dhe shkencëtaret e Mjekësisë.
Teoria e Hipokratit mbi dietën dhe ushqimin “On Diet” (par. 2),
“Ilaçi juaj u beftë ushqimi dhe ushqimi juaj u beftë ilaçi juaj”. Ai thotë se “ nëse do të përcaktohej me përpikëri absolute për secilin individ proporcioni i duhur i të ushqyerit dhe i ushtrimeve pa tepricë që duhet të bëntë një person do kishim zbuluar edhe shëndetin e njeriut”. Ai beson se asnjë dietë Nuk mund të jetë e njëjtë për të gjithë njerëzit që kanë të njëjtën peshë trupore. Pesha nuk është vënë në mënyrë të njëjtë nga persona të ndryshëm. Dikush pi shumë pije, dikush ha shumë dikush është i shëndoshë dhe duhet ta ndihmojmë të jetë i shëndetshëm me shëndoshësinë e tij. Ai jep këshilla për ushqimin sipas stinëve dhe përgatitja e trupit para ç’do stine. Në stinën e Dimrit na këshillon të hamë sa më shumë dhe të pimë sa më pak. Pija duhet të jetë verë e holluar dhe ushqimi duhet të jetë kryesisht bukë dhe gatime të pjekura. Në Pranverë na këshillon të pinë verë më të holluar dhe të hanë më pak ushqim duke zëvendësuar bukën e grurit me elb. Në Verë duhet të pimë verë dhetë hamë bukë elbi si dhe shumë ushqime të ziera për ta mbajtur trupin të freskët, me lagështi. Në Vjeshtë ushqimet duhet të ri-rriten me ato të thata dhe vera të hollohet për të përgatitur trupin për ardhjen e dimrit.Në lidhje me konstruktin e trupit, Hipokrati këshillon njerëzit e shëndoshë në pjesën më të madhe të vitit të ndjekin një dietë të thatë sepse trupi i tyre është i lagësht, ndërsa njerëzit që kanë trup me shuml dhjame të ndjekin një dietë të lagësht sepse trupi i tyre është i thatë. Të moshuarit gjithashtu ndjekin një dietë të thatë kryesisht sepse trupi i tyre është i lagësht dhe i qetë.
Mbi dieten Hipokrati le testament këtë filoyofi: “”Unë mendoj se kushdo që do të shkruajë siç duhet për ushqimin e njeriut duhet para së gjithash ta njohë dhe dallojë natyrën njerëzore në përgjithësi, të jetë i vetëdijshëm për elementet nga të cilët njeriu është sintetizuar që në fillim. Nëse ai injoron përbërjen origjinale të jetës ai nuk do të jetë në gjëndje të kuptojë se çfarë shkaktojnë këta përbërës. Dikush duhet të dijë se si të zvogëlojë fuqinë që natyra u ka dhënë substancave të fuqishme dhe se si t’i shtojë energji të pafuqishme në përpunim, sipas rastit”. Prandaj, një projekt kaq i shkëlqyeshëm dietik si ai i Hipokratit na çon në përfundimin se një dietë është një përgjegjësi e madhe dhe nuk duhet të trajtohet rastësisht.

Ushqimi si metodë kuruese.
Sipas Hipokratit nga njëra anë ushqimi mund te kurojë një sëmundje por nga ana tjetër mund të ndodhë që pa hulumtuar natyrën njerëzore të secilit individ, nevojat e tij ose të saj të brëndshme, të zakoneve dhe mënyrës së tij të jetesës ta dëmtojnë. Shpirti, trupi dhe ushqimi janë të lidhura në mënyrë të përsosur.
*Shikoni fotografite e ushqimeve që rekomandohen për një shëndet të mirë me “ilac” ushqimin siç na mëson Hipokrati i vyer.

Në lashtësi njerëzit i përjetuan pandemitë si një ndëshkim të perëndive kundër mëkateve të tyre.
Pandemitë në mitologjine Greke si dhe në Testamentin e Vjetër janë emëruar si ndëshkime të hyjnorëve ku qytetari të tëra janë shfarrosur nga perënditë sepse njerëzit janë fajtorë, të mosbindur ose shkelës të moralit (Thebes, Edipi i Tiranit).

Dënimi mund të kishte qënë për një individ, fajtor, por e pamundur teë ketë patur nga Perënditë një pakënaqesi kaq të tmerrshme karshi njerëzve saqë të dënonin me vdekje miliona njerëz. Kështu kur plasën pandemitë si lebra dhe murtaja, pothuajse në të gjitha shoqëritë primitive ose të lashta, mashtruesit dhe të këqinjtë që përfaqësuan elementët e prishjes së rendit dhe u diktuan si njerëz që mbase ishin të privuar nga hyjnitë e tyre për te jetuar me rezultat që ata nuk mund të ishin më anëtarë të komunitetit si gjithë të tjerët. Vërehet që i dënonin duke ju bere gërvishje, tattoo, rakitje të njgjshme me vulat që ju vinin në kofshë prostitutave që ushtronin këtë profesion në portet detare. Herë të tjera dënimi ishte kolektiv dhe masiv.

Ata izoloheshin, vriteshin, digjeshin dhe vdisnin në mënyrë tragjike pa ndihmë, ilaçe, mes njerëzve të panjohur. Shoqërite nuk thoshin as vendet ku i çonin të sëmuret. Popullsi të tëra besonin se pandemia ishte zemërimi i perëndive!!!
Në epokën moderne çështja e sëmundjes është edhe më e rëndësishme. Në shekullin XIX dhe në fillim të viteve 20’ ishte kryesisht tuberkulozi dhe sifilizi, shkaqet dhe trajtimet e të cilave janë zbuluar shumë ngadalë. Pas tuberkulozit dhe sifilisit vijne sëmundjet psikiatrike, kanceri, SIDA dhe me së fundmi Koronavirusi.
Pandemitë janë sëmundje që shpërthejnë në një popullsi dhe marrin formën e një mohimi të individit dhe të një lufte të vërtetë në shoqëritë që jetojmë. Instikti për të jetuar na bën agresive dhe të këqinj karshi njerëzve të semurë, cënon marrëdhëniet socio-ekonomike, bëhet një syndrome e keqe masive që vetëm me masa shumë shtrënguese nga shteti, urdhëruese, penalizime financiare, deri në diktatoriale nuk mund ta frenojnë.

Armiku jot është kushdo që është i sëmurë. Kjo “neveri-frikë” përhapet si panik në popull me rezultat shoqëritë të humbasin busullën orientuese për të shpëtuar sa më shumë njerëz ose për të ndihmuar të vdesin sa më njerëzishëm ata që e patën këtë fat të zi. Qëndrimi stoik karshi këtij fenomeni përkufizon dhe shoqëritë e vërteta Demokratike. Asnjë justifikim në emër të lekut Nuk mund të bëhet i pranueshëm për rastet e keqtrajtimit ose të abandonimit të njeriut të sëmurë rëndë. VDEKJA është një biletë e prerë me lindjen tonë dhe meqë të gjithë e kemi frikë vdekjen le te sillemi sa më me gjakftohtësi, me kulturë, me dije, me ngrohteësi, me dashuri dhe dhimbshuri me njerëzit tanë të sëmure siç do donim të gjithë ne të na silleshin në momentet e fundit të jetës tonë.
Hipokrati thoshte se çdo sëmundje fillon së pari nga shpirti dhe përfundon në trup. Perpara se të vendosim se cilin trajtim duhet të japim për trupin duhet të shërojmë separi traumën e shpirtit. Vetëm në vitet e fundit mjekësia moderne ka filluar të studiojë dhe pranojë ndikimin e mendimeve në shëndetin tonë.

Eshtë vërtetuar tashmë se në varësi të llojit të mendimeve tona, trurin jonë bën bashkanjgjitje të ngjashme duke dërguar urdhërat përkatës në tru. Një person që është gjithmonë i pakënaqur ose depresiv trupi i tij është në mbrojtje të vazhdueshme dhe si rezultat ai sulmon qelizat e tij. Sëmundjet autoimune janë krijime të vetë trupit që përpiqet të luftojë mjerimin e vetvetes. Fëmijët janë gjithmonë shënjestra e lehtë për një prind problematik. Fëmijët janë gjithmonë të hapur dhe kanë besim të plotë tek prindi me rezultat ai të shkarkojë të gjitha problemet e tij psikologjike tek femija, pasiguritë dhe mjerimin e tij duke i shkaktuar femijës dëm tragjik psikologjik.


“Fajtori” tjetër i madh është stresi i cili ndikon negativisht tek ne duke shkaktuar sekrecion të tepruar të kortizolit në tru me rezultat të ndjejmë pasiguri te vetja, frikë se asgjë nuk do të shkojë mire. “Ligji i Murphy” është ligji vetëshkatërrues që ne i imponojmë vetes.
Shkaku i sëmundjes mund të jetë një tronditje emocionale shumë e fortë ose një ndjenjë shumë negative dhe në këto raste sëmundja është menjëherë e dukshme. Populli thotë për këto raste :” e hëngri meraku…”.
Vetëm ne mund të pezullojmë semundjen që i krijuam trupit.
Ç’do njeri q[ vendos të shërohet e arrin, nuk janë mbinjerëzorë këta njerëz, jetojnë mes nesh.
Bota ka ndryshuar dhe që të arrijë qëllimin e ri të saj që është një shoqëri pa sëmundje dhe që rron shumë gjatë, nuk mund të ndjekim më taktika të tipit dëgjova simptomat dhe i jap pacientit ilaçe.

Shënim.
Guxoj të zbërthej tekste të lashtësisë Greke, mesazhe të asaj epoke njerëzore që sot na vlejnë më shumë se kurrë. E quaj detyrë dhe kënaqësi të pasuroj gjuhen time Amtare Shqipe me shkrime të tilla. Filozofia është Shkenca e Mendimit e cila na jep dritë në tru dhe në shpirt dhe të gjitha mënyrat me të mira si të jetojmë bukur, qetë, të lumtur, si të zgjidhim hallet me durim dhe besim te vetja, si të ëndërrojmë me gjithë fuqinë e shpirtit dhe si te jemi njerëz me vlerë në shoqeri. Filozofia të bën njeri që kërkon thellë vetes dhe kurrë një konkurues qesharak që kërkon vërtetësi të jashtme dhe levdata të bujshme. Kur ben diçka që ka vlerë të gjithe e kuptojnë.

Këtë shkrim e përgatita posaçërisht për miqtë e mij të paktë dhe të dashur, sepse duket që une jam e mbyllur dhe kam vetëm FB, pasi lexova 1 javë rresht. Insistoj në idenë time se jemi ajo që mendojmë, ajo që duam, ajo që ëndërrojmë, jemi ai shpirt që mbarsim. Edhe kur jemi të bukur se kemi shpirt të tillë jemi. Ca më korrigjojnë që shkruaj gjatë. Keto shkrime nuk janë si supë me zarzavate që haen shpejt se mos ftohen, e di. Por unë nuk detyroj askënd të më lexojë.

E dyta është mirë ta ketë të kompletuar historikun e një Personaliteti, une ja dhurova, nuk paguhem për këtë. Ëndrra iime shkrimore: Përkthimi dhe Përshtatja Filozofike e të gjithë Filozofëve të Lashtësisë Greke në gjuhën tonë të bukur Shqipe.
Pse?-Sepse mes këtyre udhëtimeve në thellësi të kohës do gjejmë edhe gjurmët tona, gjurmë Iliriane ashtu sikurse në këtë shkrim ku Iliret ftuan Hipokratin. Jemi fqinjë me një popull me kaq lashtësi dhe duhet të hulumtojmë si udhëtuam historikisht sëbashku me ta. Sekreti i këtyre gjetjeve është lexoj, lexoj shumë, gjej gjurmë të bashkëkombësve te mij dhe rendis faktet. Vullneti dhe dëshira për vepra që NUK paguhesh është dashuri, pasion… them unë…❤️NilaR

Kategori
Uncategorized

A mundet që Trump të ndezë një luftë të re etnike në Ballkan??!

Ndërsa koronavirusi po godet globit, servilët dhe lobistët e Shtëpisë së Bardhë po i rikthehen ish-Jugosllavisë dhe po rihapin plagët e vjetra.

Nga Casey Michel

Ndërsa lufton për të menaxhuar krizën e koronavirusit, Shtëpia e Bardhë ka filluar të përqendrohet për fitore politike që mund të forcojnë shanset e rizgjedhjes së Presidentit Trump. Ajo ka hedhur sytë në një cep të botës nga nuk ka arritur në asnjë lajm në mediat amerikane që prej dy dekadash – e cila, nëse Trump arrin të realizojë idenë e tij, mund të përfundojë në atë lloj gjakderdhje nacionaliste e cila përcaktoi rajonin në vitet 1990.

Në fillim të këtij muaji, Presidenti serb Aleksandar Vuçiç – një ish-ministër ultranacionalist i propagandës në regjimin e Slobodan Milošević vizitoi Uashington-in, ku ai shkëmbeu dorën i gëzuar me disa nga figurat kryesore më të dyshimta në orbitën e Trump. Postimi në Instagram i Vuçicit tregoi takimin e të fortit serb me Richard Grenell, diplomati që vepron si drejtori i inteligjencës kombëtare të Trump, ambasadori në Gjermani dhe i dërguari zyrtar për dialogun Serbi-Kosovë. Po ashtu i pranishëm për të pritur Vuçic ishte edhe dhëndri i Trump Jared Kushner, portofoli qeveritar i të cilit shkon nga planifikimi i Lindjes së Mesme deri në kufirin SHBA-Meksikë, pavarësisht nga fakti se zyrtarët qeveritarë e konsideruan Kushner një rrezik për sigurinë.

Postimi i fotografisë së Vucic-it tregon se ai po zgërdhehet me vështirësi në kamer, duke u ngjitur mbi Grenell, Kushner dhe këshilltarin e sigurisë kombëtare Robert O’Brien. Pas takimit të tyre, Vuçic pretendoi se Grenell – dhe, si rrjedhojë, Shtetet e Bashkuara – kishin mbështetur fushatën e tij të presionit serb kundër Kosovës fqinje, të cilën qeveria e Beogradit akoma e trajton si një provincë serbe të ndarë dhe jo si një shtet-komb si vetja.

Një luftë tregtare filloi midis tyre në nëntor 2018, kur qeveria kosovare vendosi një tarifë 100 përqind për të gjitha importet serbe. Por mosmarrëveshjet tregtare janë vetëm manifestimi i fundit i një mosmarrëveshje të përgjakshme, dekada të tëra mes Serbisë dhe Kosovës, e cila shpalli pavarësinë e saj në vitin 2008. Kosova njihet nga SH.B.A. dhe dhjetëra vende të tjera të botës, por Serbia ka tentuar ta rrëzojë shtet-kombin e ri, duke sulmuar ëndrrat e saj për vetëvendosje.
Për vite të tëra, përpjekja e Beogradit dukej kryesisht si donkishoteske: Që nga Luftërat në Ballkan të viteve 1990, administratat e njëpasnjëshme Amerikane kanë mbështetur sovranitetin e Kosovës dhe kanë mbështetur retorikën e tyre me mënyrat amerikane ushtarake. Në vitin 1999, statusi i Kosovës gati-gati nxiti konfliktin e parë të pushtetit të ashpër pas Luftës së Ftohtë midis SH.B.A. dhe Rusisë, i cili vazhdon ta shohë Serbinë si një aleat të ngushtë. Forcat ushtarake amerikane kanë mbetur të stacionuara në Kosovë që nga atëherë, si pjesë e një force më të gjerë paqeruajtëse të drejtuar nga NATO. Kjo mbështetje amerikane për pavarësinë e Kosovës ka mbetur prej kohësh një mbështetje bipartizane.
Kjo mund të ndryshojë e gjitha tani: Konsensusi republikan që po zhvillohet duket se Kosova është më vete – dhe e zënë në grep për të gjithë ndihmën që SHBA i ka dhënë asaj që nga ditët e Milošević. “Pozicioni ynë është mjaft i qartë: tarifat duhet të tërhiqen plotësisht,” postoi në Twitter Grenell pasi priti Vuçicin në Shtëpinë e Bardhë, duke shtuar se Kosova ishte “duke bërë një gabim serioz” në mos heqjen e njëanshme të tarifave.
Aleatët e administratës morën topin e Grenell dhe vrapuan me të. “Për më shumë se dy dekada, forcat amerikane kanë ndihmuar në ruajtjen e paqes midis Kosovës dhe Serbisë. Tani, me progresin historik në horizont, Kosova duhet të bëjë pjesën e vet dhe të shfuqizojë të gjitha tarifat e vendosura ndaj Serbisë, ”njoftoi Senatori i Xhorxhias David Perdue në Twitter, menjëherë pas vizitës së Vuçicit në Uashington. “Nëse Kosova nuk është plotësisht e përkushtuar për paqen, atëherë SH.B.A. duhet të rishqyrtojë praninë e saj atje.”
Të nesërmen në mëngjes, Donald Trump i Riu. – në komentin e parë që ai, ose ndoshta cilido djal presidencial, ka lëshuar ndonjëherë në Kosovë — e ka rikthyer mesazhin e Perdue me një të tijin. “Ka 650 trupa amerikane në Kosovë”, shkroi Trump Junior. për forcën paqeruajtëse të gjatë. “Koha për t’i sjellë ata në shtëpi.”
Pse Trump Junior papritmas u ndje i guximshëm këtë muaj për ti shpalosur botës mendimet e tij për sigurinë në Ballkan? Më e rëndësishmja, pse administrata Trump po dërgon sinjale se roli i Amerikës si garant i pavarësisë së Kosovës papritmas do lihet i lirë?
Një nga përgjigjet e qarta mbi llojin e kënetës Trump u zotua të thajë – por që, nën këtë president ndër më të korruptuarit, në fakt ka përmbytur Washingtonin. “Ne kemi parë përkeqësimin shumë alarmues në cilësinë e politikës së jashtme amerikane, dhe shqetësimet shumë të qarta se është personalizuar thellësisht nga familja Trump, e cila me të vërtetë në një mënyrë të madhe është bërë një makinë me pagesë”, tha Jasmin Mujanović , një asistent profesor i shkencave politike në Universitetin Elon dhe autor i një libri të fundit që shqyrton dinamikën politike në Ballkanin Perëndimor. “Nga këndvështrimi ballkanik, kishte një numër aktorësh politikë në rajon që ishin vërtet të ngazëllyer nga zgjedhjet e Trump – mbase askush më shumë sesa Beogradi dhe aleatët e tij.”
Në të vërtetë, pak grupe kanë shpallur veten të afërta me makinën e lobimit të Trump gjatë dy viteve të fundit si Serbia dhe aleatët e saj. Në vitin 2018, ish-menaxheri i fushatës së Trump, Corey Lewandowski papritur u shfaq në Beograd, ku raportohet se ai u përpoq të krijojë lidhje lobuese me Vucic – një lider antidemokratik, i cili ka çimentuar rolin e tij si autokrat i Serbisë për vitet në vazhdim. Sipas axhendës për takimin e Lewandowski në Beograd, atij i është bashkuar edhe një ish-ndihmës i Trump, George Gigicos. (Firma e lobimit e lidhur me Lewandowski, Turnberry Solutions LLC, e cila ndau me lehtësi emrin e saj me një nga kurset e golfit skocez të Trump.)
Gjithashtu në vitin 2018, separatistët pro-serbë në Republika Srpska, një rajon etnik me shumicë serbe në Bosnjë dhe Hercegovinë, mblodhën ca zyrtarë të fushatës Trump për të ndihmuar në përpjekjet për të shijuar vendin dhe për të shkelur Serbinë siç duhet. Nuk kishte rëndësi që zyrtarë të shumtë të Republikës Srpska tashmë ishin sanksionuar nga Sh.B.A për korrupsion dhe përpjekje për të copëtuar shtetin boshnjak. Një nga ata ish-operativët e fushatës Trump i kthyer në lobist, Mike Rubino, madje përfundoi në rrethin e pagave vitin e kaluar, pasi Shtëpia e Bardhë e mori atë të punësuar në Departamentin e Shëndetit dhe Shërbimeve Njerëzore. (Ai u largua katër muaj më vonë, duke akuzuar shefin e tij se ishte një “kurrë Trump-ist”; tetorin e kaluar, lajmi u shpërtheu se Rubino kishte marrë pjesë në një drekë pranverore me përfaqësuesit e Presidentit ukrainas Volodymyr Zelenskiy në Hotelin Trump International në Uashington, pak para telefonatës midis Trump dhe Zelenskiy që shkaktoi një proces shkarkimi për Presidentin.)
Kontaktet e lobimit gjithashtu ndihmojnë për të kuptuar emërimin e Grenell tetorin e kaluar si i dërguari zyrtar i SHBA për marrëdhëniet serbo-kosovare. Megjithëse ai kishte qenë ambasadori amerikan në Gjermani për më shumë se një vit, Grenell nuk kishte përvojë në Ballkan para se Trump t’i jepte kapelen e dytë për të veshur. Sidoqoftë, Grenell ka një përvojë të konsiderueshme në krijimin e diversionit për shndërrimin e figurave politike post-sovjetike shumë të korruptuara për audiencën amerikane – aq sa ai mund të ketë shkelur Aktin e Regjistrimit të Agjentëve të Huaj të Departamentit të Drejtësisë, ndërsa vepronte si një agjent i huaj i paregjistruar.
E gjithë kjo – lidhjet e lobimit, kënaqësia e shkëmbimit të duarve, qasja e lehtë për të gjitha gjërat Trump-iste — ka bërë që SH.B.A. të fillojë papritmas të anohet mbi Kosovën, dhe veçanërisht mbi kryeministrin kosovar Albin Kurti, për të bërë lëshime të njëanshme për Beogradin. Besnikëria e re ndaj Serbisë, siç shkruante një analist rajonal, është “një lajm shumë, shumë, shumë i keq”. Ajo është gjithashtu, siç vuri në dukje Edward P. Joseph në Foreign Policy, një “veprim i paprecendentë kundër ndoshta vendit më pro-SH.B.A. në botë.” Dhe nëse Kurti nuk i përmbahet dëshirave serbe, siç sugjeroi Trump Junior., SH.B.A.-të mund të tërheqin plotësisht aksionet — dhe të lejojë që Vuçiq të jetë shumë më i lirë të bëjë sikurse dëshiron në Ballkan, vetëm dy dekada pasi Milošević ilustroi se çfarë dëmesh sjellin flakët e nacionalizmit kur ato ndizen.

Gatishmëria e administratës Trump për t’I mbajtur ison Vuçicit ndihmohet gjithashtu së bashku me dëshirën e qartë të Shtëpisë së Bardhë për një fitore të politikës së jashtme, pa marrë parasysh koston. “Dobia e arritjes së një marrëveshje për Kosovën është se jo shumë amerikanë dinë shumë për Kosovën, dhe nuk ka qenë në radarët e askujt për shumë kohë, kështu që ajo siguron të gjitha llojet e sajesave dhe diversioneve nga Shtëpia e Bardhë,” Tha Mujanović. Përfundimi i një vendosjeje të gjatë ushtarake jashtë shtetit, nëse është relativisht e vogël, dhe shpallja e përfituesve më të dobët të sigurisë amerikane, tani duhet të kujdesen për veten e tyre: Sigurisht që mund të rrotullohej, sado miopike, si një fitore për narracionin mitik “Donald pëllumbi”. “Në thelb, Shtëpia e Bardhë e Trump thjesht beson se do të jetë një fitore e politikës së jashtme, kështu që mund të rrisë besueshmërinë e saj si një aktor i politikës së jashtme,” shtoi Mujanović.

Kjo është një libër me lojra që e kemi parë më parë. Ashtu si në Siri dhe Ukrainë, cilado që të jenë arsyet, Trump ka kohë që është shtyrë në këndvështrimin rus, dhe ka dashur ta lërë Moskën të marrë përgjegjësi dhe jo ta sfidojë atë me praninë ose operacionet e SHBA. Në dhënien e Vuçiqit, i cili mbetet komod me Presidentin rus Vladimir Putin, një hapësirë të gjerë – dhe në bërjen e një syri qorr ndaj përpjekjeve të forcave pro-ruse në rajon — Trump vazhdon një trend që kërcënon interesat e SHBA diku tjetër, edhe pse ai pretendon se po mbron stabilitetin në të gjithë botën.

Dhe kjo, thonë ekspertët, është një lojë e dobët katastrofike në ngërçin Kosovë-Serbi. Forca amerikane në Kosovë “është spiranca e vetme e stabilitetit në rajon”, tha në Gjenerali i dalë në pension Ben Hodges, i cili komandoi Ushtrinë amerikane në Evropë nga viti 2014 deri në 2017, I cili postoi në Twitter në përgjigje të kërcënimit të tërheqjes që bëri Trump Junior. “Tërheqja e tyre tani, përpara se të zbatohen marrëveshjet, do të ishte sikur të tërhiqnit të gjithë ushtarët e rinj në mes të një rikthimi në tremujorin e 4, pak para se të merrni drejtimin.”

Marrëveshjet që do të duhej të zbatoheshin përfshijnë mosmarrëveshje mbi tokën serbo-kosovare, një shkëndijë që gati sigurisht do të ndizte një siguresë shumë më të madhe – një që rajoni, vetëm një gjeneratë e kaluar nga rënia e Jugosllavisë, nuk mund ta përballojë.

Cdo ndarje “rrezikon shkëmbimin e detyruar të popullsisë dhe madje edhe dhunën”, shkroi në fillim të këtij muaji Shaun Byrnes, një ish-diplomat amerikan që shërbeu në Kosovë në kulmin e fushatës irredentiste të Milošević.

“Më keq, ajo mund të ringjallë ëndrrat e nacionalistëve radikalë diku tjetër në Ballkan.” Ata nacionalistë radikalë tashmë e shohin administratën e Trumpit si një aleat në ëndrrën e tyre për të ribërë kufijtë e pas Luftës së Ftohtë, dhe familja e Trump duket se është e lumtur tia plotësojë këtë – pa marrë parasysh koston për njerëzit e gadishullit Ballkanik apo trashëgiminë e Amerikës.

Sido që të jetë, lobistët paguhen.

Kategori
Uncategorized

Albania and Corona. Rama tregon se nuk dëshiron të marrë përgjegjësi, e tmerrshme.

Bota është nën arrest shtëpiak për shkak të Covid -19. A mendoni se shumë vende në Shqipëri nuk ishin të përgatitur për këtë situatë? A ishte shumë ngurruese Shqipëria për të ndërmarrë veprime?

Henze: Unë nuk mund ta imagjinoja në veprimtarinë time politike, ishte në Gjermani edhe disa vite kryetar i një komisioni shëndetësor, sepse mund të ketë Kryeministra të tillë, si Rama, kjo është tashmë shumë e veçantë, ajo që pritet nga ne evropianët dhe gjithashtu nga Kombi shqiptar me këtë person.

Organizata Rama flinte nëpër gjithçka në janar dhe shkurt 2020, Rama bëri qejf me virusin. Ky ishte një akt cinik, më shumë njerëz mund të vdisnin për shkak të mos marrjes së masave për të luftuar pandeminë, dhe Rama ka përgjegjësinë politike për të mos vepruar.

Në fillim të janarit ishte e qartë se çfarë po ndodhte: virusi Sars është rikthyer, si në vitin 2010. Në funksion të shpërthimit në Kinë, Shqipëria duhet të kishte reaguar më herët për sa i përket kontrolleve të hyrjes, mbylljes së kufirit me Iranin, Kinën etj. f., ngritja e spitaleve urgjente, klinikat e urgjencës, blerja e materialeve, rezervat e gjakut ose testet për virusin e koronës.

Ekziston edhe një çekuilibër absolut në Shqipëri. Tirana e Madhe / Dures, ku jeton gjysma e popullsisë, është e pajisur shumë më mirë sesa veriu dhe jugu i Shqipërisë dhe çfarë ndodhi, qeveria as nuk u përpoq të rrafshonte dallimet në përgatitjen e pandemisë në janar dhe shkurt, sepse nuk kishte pandemi përgatitje.

Duke mos marrë këto masa, organizata Rama rrezikoi që një person, sëmundja e të cilit nuk u njoh, të mund të infektonte 3000 persona tetë javë më vonë.

Kjo është sa eksponenciale është zinxhiri. Infeksioni që ne po shohim tani hap pas hapi në Shqipëri mund të ishte parandaluar në shkurt. Tani është tepër vonë, kush është përgjegjës? Rama, Balla, Veliaj.

Me një shkallë vdekshmërie prej 0.5 përqind në Gjermani, në Kore 0,3 përqind, në Shqipëri është me siguri mbi 1 për shkak të pajisjeve katastrofike dhe infrastrukturës së shkatërruar, 200 deri 300 njerëz do të shkonin në spital dhe 15 do të vdisnin – për një të infektuar personi.

Sipas vlerësimit tim, ne në Shqipëri jemi në një nga fazat e fundit, Shqipëria nuk ka marrë një përmbledhje të plotë të shkallës së infeksionit në fillim të epidemisë, nuk ka organizuar burime të mjaftueshme të testimit: Spitalet tani duhet të përgatiten dhe pajisen.

Nëse edhe organizata Rama dështon këtu, që do të jetë rasti, do të thotë që ekziston mundësia që shumë më shumë njerëz të vdesin në Shqipëri, nuk ka nevojë të jetë kështu!

Farë duhet të bëni në Shqipëri?

Henze: Ekziston përshtypja që qeveria shqiptare ka humbur kontrollin. Në këtë drejtim, nevojitet një shkëmbim mendimesh. Kjo ndoshta nuk është e ligjshme sidoqoftë. Ekzistojnë dëshmi mbresëlënëse nga organizatat ndërkombëtare, shtypi dhe prokuroria publike shqiptare që zgjedhjet parlamentare të vitit 2017 ndoshta janë manipuluar nga partia qeverisëse Rama, së bashku me mafian.

Në këtë drejtim, ky person i Ramës është problematik në çdo rast. Ajo që është e nevojshme në këtë vend tani është një qeveri kalimtare e ekspertëve të unitetit kombëtar dhe jo një trupë aktorësh.

Rekomandimi është, për shkak të infrastrukturës joefektive shëndetësore në Shqipëri, 7 vjet fatkeqësi dhe fluturimit të mjekëve dhe infermierëve nga Shqipëria, për shkak të politikës katastrofike të qeverisë Rama, për të zhvendosur fokusin më shumë te kujdesi i shtëpisë dhe “klinikat” e lëvizshme. , kjo do të thotë për Shqipërinë, spitalet ushtarake – tenda.

Kjo është mënyra e vetme për të shmangur që vetë sistemi i kujdesit shqiptar të kontribuojë në përhapjen e koronavirusit.

Fokusimi duhet të vihet te pacientët me sëmundje të rëndë COVID-19 dhe grupet e rrezikut, oraret e ndihmës kanë pak ndihmë dhe krijojnë më shumë probleme, gjegjësisht një kolaps i ekonomisë shqiptare.

Terapia e shpejtë e oksigjenit, oksimetrat e pulsit dhe ushqimi mund të dorëzohen në shtëpitë dhe apartamentet e pacientëve pak të sëmurë dhe konvulsionues, gjë që do të lejonte krijimin e një sistemi të gjerë monitorimi me izolim adekuat, përfshirë kujdesin telemjekësor përmes telefonave celular.

Kjo do të thotë që Shqipërisë i duhen qindra pajisje të lëvizshme të oksigjenit.

Shqipëria është de fakto e falimentuar, kështu që kapitali që qeveria e korruptuar Rama dhe familjet mafioze të përfshira kanë marrë përsipër në 7 vitet e fundit duhet të rikuperohet. Fillimi duhet të bëhet me PPP-të e korruptuara. Pra, asnjë veturë të blinduar në rrugët e Tiranës, siç po ndodh aktualisht, por prokurimi i kapitalit përmes shpronësimit të detyruar të strukturave të korruptuara të qeverisë.

Gjithashtu, kufizimet drastike të lirisë së shtypit (vetëm dy punonjës për studio) dhe liria ekonomike (specifikime të vështira për qendrat e thirrjeve) janë kundërproduktive dhe antikushtetuese.

Veçanërisht qendrat e thirrjeve janë të nevojshme për menaxhimin e fatkeqësive. Ata tani, pa asnjë arsye, kanë qenë thuajse budallenj. Sfondi ka të ngjarë që ata nuk janë sipërmarrës pro-qeveritar

Edhe mbyllja e parqeve komunale në Shqipëri nuk parandalon përhapjen e virusit. Tashmë është këtu.

Me masat e përshkruara më lart, spitalet shqiptare humbëse mund të përqendrohen në të sëmurët rëndë, përveç materialeve mbrojtëse dhe mbrojtjen më të mirë të stafit të tyre.

Bllokimi dhe distancimi social nga grupet e rrezikut, si në Korenë e Jugut, duket se është mënyra e duhur.

Bllokimi për tërë popullatën është pra i dyshimtë, dhe ne nuk e bëjmë atë as në Gjermani.

Një problem tjetër që shohim në Shqipëri është mungesa e logjistikës, psikologëve, punonjësve socialë dhe epidemiologëve.

Kjo krizë korona nuk duhet të shihet më si një fenomen i kujdesit intensiv, por si një krizë e shëndetit publik dhe ndihmës humanitare gjithashtu në Shqipëri.

Kemi një pamje shumë të zymtë të tregtisë së Qeverisë shqiptare: ka mungesë të gjithçkaje: pajisje mbrojtëse, pajisje respiratore. Me siguri nuk do të ketë shtretër të mjaftueshëm në Shqipëri.

Një nga problemet parësore do të jetë që spitalet mund të jenë “bartësit kryesorë” të virusit në Shqipëri, pasi klinikat dhe mjekët kolonizohen shpejt nga pacientët e infektuar dhe lehtësojnë transmetimin te njerëzit jo të infektuar. Ambulancat, oficerët e policisë dhe personeli i ushtrisë gjithashtu mund të përhapin sëmundjen.

Pra, zgjerimi i kujdesit të decentralizuar.

Si e vlerësoni angazhimin e mjekëve dhe infermierëve në Shqipëri?

Henze: Ju keni mjekë dhe infermierë fantastikë në Shqipëri, për fat të keq gjithnjë e më shumë po ikin nga qeveria Rama për në BE.

Një mjek është i detyruar për betimin e Hipokratit, i cili është përfshirë në preambulën e Shoqatës Ndërkombëtare të Mjekësisë Botërore, ju lutem më lejoni të citoj:

“Si anëtar i profesionit mjekësor. Unë zotohem solemnisht që t’i kushtoj jetën time shërbimit të njerëzimit. Shëndeti dhe mirëqenia e pacientit tim do të jetë shqetësimi im kryesor. Unë do të respektoj autonominë dhe dinjitetin e pacientit tim. Unë do ruaj respektin më të lartë për jetën e njeriut. Unë nuk do të lejoj konsideratat e moshës, sëmundjes ose paaftësisë, besimit, origjinës etnike, gjinisë, kombësisë, përkatësisë politike, racës, orientimit seksual, pozitës shoqërore ose ndonjë faktori tjetër për të ndërhyrë midis detyrave të mia dhe pacientit.

Mjekët dhe infermierët po kryejnë punën e tyre në Shqipëri, por ata kanë një infrastrukturë vështirë se nuk kanë mjaft materiale.

Njerëzit janë të rraskapitur dhe ata do të ndjehen hap pas hapi që nuk mund ta kryejnë më betimin e tyre, ka edhe mungesë të shumë, shumë mjekëve dhe infermierëve të rinj që do të ikin nga vendi për shkak të politikës kaotike ekonomike dhe sociale që ka zgjatur për Tani 7 vjet, kjo është një tragjedi.

Më vjen shumë keq për mjekët dhe infermierët në Shqipëri, ata nuk janë të pajisur me mjete të mjaftueshme dhe më pas u duhet t’u them familjeve se i dashuri i tyre ka vdekur, kjo nuk është bërë nga Z. Balla, Z. Rama, Z. Veliaj, kjo është diçka mjekët duhet të bëjnë, respektin tim. Conceshtë e imagjinueshme që sapo të hapen kufijtë përsëri, pjesa tjetër e mjekëve do të largohen nga vendi. Kjo mund të parandalohet vetëm nga një ndryshim thelbësor në qeveri.

Gjermania ka standarde më të larta në kujdesin shëndetësor. A mendoni se numri i lartë i testeve dhe trajtimeve cilësore u ka ndihmuar shumë njerëzve? Ju nuk keni lëshuar një ndalim për të hyrë në rrugë, pse jo?

Henze: Epo, Gjermania ka rreth 83 milion banorë, një sistem shëndetësor falas, me një standard të nivelit të lartë. Ne jemi një udhëheqës ndërkombëtar në teknologji dhe financë dhe jemi të përgatitur për një krizë të tillë. Shumë më mirë se Italia. Kjo është arsyeja pse ne kemi ndihmuar gjithashtu Italinë masivisht në javët e fundit.

Por, edhe me ne, do të jetë rasti që nëse shumë njerëz me komplikime serioze vijnë në klinika, që shumë shpejt kapacitetet do të shterren në vendin tonë. Prandaj strategjia jonë është: testimi, ndarja, trajtimi. Qëllimi është që të përmbajë epideminë, këtë mund ta bëj vetëm nëse e di kush është i infektuar, në mënyrë që të mund të zvogëloj numrin e rasteve të trajtuara në spital, në mënyrë që kufijtë e kapacitetit të sistemit shëndetësor të mos shterhen.

Jam i sigurt se Gjermania do t’i mbijetojë të dy krizave, shëndetit dhe pandemisë ekonomike, gjithashtu.

Nga pikëpamja epidemiologjike, nuk ka asnjë argument për të mos dalë në ajër të pastër. Dikush vërtet infektohet në dhoma të mbyllura, por njerëzit ende të shëndetshëm nuk duhet të sëmuren nga presioni shtesë psikologjik dhe kufizimet e lëvizjes, prandaj ne shohim në Gjermani për momentin asnjë arsye pse familjet nuk duhet të shkojnë për shëtitje mes tyre.

A do të thotë kjo se Shqipëria po e bën atë gabim?

Henze: Po, ashtu ka. Për të burgosur shqiptarët, nuk ka asnjë indikacion për këtë, ata deri më tani nuk kanë pasur kushte kineze apo italiane, përkundrazi kujton që qeveria e tyre Rama nuk di çfarë të bëjë, ata duhet të testojnë dhe të ndërtojnë shtretërit spitalor, jo të ndalojnë në këmbë. Nëse kombi shqiptar e beson këtë propagandë, nuk mund të ndihmohet.

Qeveria nuk ka testuar sa duhet, kështu që njerëzit e shëndetshëm nuk mund të burgosen.

Nuk ka asnjë arsye mjekësore dhe asnjë arsye faktike, kështu që ky veprim i Ramës është gjithashtu një shkelje absolute e të drejtave të njeriut, e kushtetutës shqiptare. Ajo e ka paraqitur vazhdimisht veten si armik të kushtetutës. Një Jo, zoti Rama.

Kufizimi i lirisë së lëvizjes së shqiptarëve duhet të jetë i justifikuar në mënyrë objektive dhe ai duhet të jetë proporcional me kushtetutë. Në asnjë moment Rama nuk e dinte, për shkak të mungesës së testeve, se si kishte përparuar përhapja e sëmundjes.

Actionshtë veprimizëm i pastër, në këtë pikë mund të njihet mirë që organizata Rama është e mbivlerësuar plotësisht me menaxhimin e kësaj krize. Ata me sa duket nuk dinë se çfarë bëjnë.

BE ka mbyllur kufijtë, kjo izolim sjell dhe zvogëlon jo vetëm karantinën, por edhe nevojën për shkëmbim, a është e mbyllur edhe eksporti i pajisjeve mjekësore, në mënyrë që shumë vende të mos mund ta bëjnë pa këtë ndihmë?

Henze: Jo, ka një ulje të trafikut në hyrje, sepse vende si Shqipëria nuk bëjnë kontroll të mjaftueshëm të sëmundjeve. BE nuk dëshiron ndonjë person të infektuar shtesë. Lëvizja e mallrave dhe mallrave, d.m.th. tregtia, nuk ndërpritet. Një krejtësisht e saktë

Vendimi. Duhej të ishte bërë në shkurt. Nëse qeveria Rama do të kishte punuar siç duhet, nuk do të vinte deri këtu.

Maksimumi i rasteve ka të ngjarë të ndodhë nga qershori deri në gusht. Shtë e qartë se nuk ka ngadalësim të virusit të përhapur në temperatura të ngrohta. Ekziston një studim i koronavirusit nga SH.B.A. dhe Azia.

Ky është një modelim i studiuesve nga Sh.B.A. Parashikon që efekti i temperaturës në këtë virus të jetë relativisht i vogël. Studiuesit përdorën të dhëna nga Shtetet e Bashkuara për të simuluar transmetimin e mëtejshëm të koronavirusit deri në vitin 2025. Gjatë simulimit, ata nuk zbuluan se virusi përhapet më ngadalë ndërsa temperaturat rriten. Ne presim që një numër maksimal i rasteve të ndodhin midis qershorit dhe shtatorit, kështu që nuk ka gjasa të ketë shumë turizëm në Shqipëri këtë vit. Vitin e kaluar, pati vështirësi për shkak të politikës problematike të Ramës, mbajtjes së zgjedhjeve ilegale lokale. në biznesin e turizmit, në vitin 2020, pra, nëse ky parashikim është i saktë, nuk duhet të ketë biznes turizmi në Shqipëri. Ky do të ishte një efekt që sigurisht do të jetë i vështirë për tu sjellë në ekonominë shqiptare dhe do të ketë ndikim edhe në vitet në vijim.

Për virologët, ky studim ka mbi të gjitha pasoja shumë të gjera. Para se të bëhej i njohur ky studim i ri, ne kishim këshilluar “kohën e blerjes” për verën. Me fjalë të tjera, për të ngadalësuar përhapjen sa më shumë që të jetë e mundur në mënyrë që të pajisen spitalet dhe klinikat në verë veçanërisht mirë për dimrin, dhe një vaksinë do të jetë në dispozicion deri në vjeshtë. Tani do të ishte e vlefshme të merret në konsideratë, sa është e mundur, të arrihet një normë infeksioni prej 70% në popullatën e shëndetshme, si me gripin, ndërsa në të njëjtën kohë të mbroni grupet e rrezikut. Kjo do të thotë që vendimet për të mbyllur shkollat, universitetet dhe kopshtet ka të ngjarë të jenë problematike.

Sars-CoV-2 është një formë e re e koronavirusit – një lloj virusi që shkakton infeksione të ngjashme me gripin. Në shumicën dërrmuese të rasteve në Gjermani, infeksioni me koronavirus është pa simptoma deri në i butë: mund të pësoni ethe të buta, dhimbje të fytit dhe lodhje.

Më pas sëmundja zakonisht qetësohet. Virusi mund të bëhet me të vërtetë i rrezikshëm vetëm nëse i përkisni një grupi rreziku: njerëz të moshuar ose ata me sëmundje të mëparshme (të tilla si kancer ose sëmundje të mushkërive), por edhe të varur nga droga, veçanërisht kokaina dhe duhanpirësit. Maska të frymëmarrjes nuk janë të nevojshme përveç mjekëve dhe infermierëve. Dezinfektuesit gjithashtu nevojiten vetëm nga njerëzit me sistem imuniteti të dobësuar dhe nga ata që bien në kontakt me shumë të tjerë (shitës, infermierë, etj.). Etiketat për larje të duarve dhe teshtimave, megjithatë, kërkohen.

Blerjet e ashtuquajtura lloj brejtësi të çdo lloji, qoftë ilaç apo ushqim, nuk rekomandohen në BE. Furnizimi i ushqimit dhe ilaçeve në Gjermani është i garantuar. Sidoqoftë, lind pyetja nëse furnizimi me ushqim dhe ilaç është i garantuar në qytetet shqiptare, kam dyshime të konsiderueshme për këtë.

Prandaj, shumë ndalime në Shqipëri duhet të hiqen. Pyetja është se cilat grupe të popullsisë kanë nevojë për mbrojtje të veçantë. Kjo ka të bëjë me të gjithë njerëzit me

Kushtet para-ekzistuese, të tilla si ato që prekin zemrën ose mushkëritë, dhe njerëzit e moshuar, kryesisht të moshës së pensionit, të varur nga kokaina, njerëzit e infektuar me HIV. Ata kanë rrezikun më të lartë shëndetësor të infeksionit.

Me të rinjtë, veçanërisht ata në rrezik, si astmatikë, duhanpirës, ​​pacientë me reumatizëm, për shembull, ne kemi nevojë për një rregullore në Shqipëri shumë shpejt, e cila do t’u mundësonte të gjithë punëdhënësve ose të lirojnë njerëz të tillë për një periudhë kohe dhe më pas t’u besojnë atyre detyra që bien nën titullin e zyrës së shtëpisë. Kjo do të kërkonte që shteti shqiptar të sigurojë mbështetje të mjaftueshme financiare për punëdhënësit.

E njëjta gjë vlen edhe për personat e moshuar:

Tani, deri në shtator ose tetor, mos lërini më fëmijët me gjyshe dhe gjysh, për përkujdesje, por përkundrazi, bëni pazar për gjyshen dhe gjyshin, në mënyrë që ata të mos kenë nevojë të shkojnë në supermarket gjatë gjithë kohës. Ky është një shërbim që të gjithë shqiptarët duhet të ofrojnë për të moshuarit. Dhe do të jetë e dhimbshme dhe e pakëndshme për të gjithë. Sepse ata do të duhet ta bëjnë këtë përveç punës ose ta organizojnë atë për prindërit e tyre që jetojnë shumë larg në vend. Kjo është sigurisht aty ku nevojitet mbështetje nga shteti shqiptar.

Shtë një gjë pozitive që vala e infeksionit po kalon tek popullata e re. Nëse Shqipëria miraton një politikë të mençur, siç thashë, bllokimet e rrugëve, mbylljet e shkollave etj. Të imponuara nga Rama janë kundërproduktive.

Nëse politika shëndetësore shqiptare do të ishte e mençur, popullata e re ndoshta do të infektohej plotësisht para verës dhe gjatë verës dhe do të ishte imun ndaj një zone të madhe më pas.

Whatfarë nënkuptohet është që nëse të rinjtë, të cilët janë më pak të rrezikuar, infektohen dhe nëse shërohen, atëherë janë imun ndaj virusit – dhe nuk e përhapin më tej. Qëllimi duhet të jetë që ta mbajmë këtë valë verore larg popullatës më të vjetër.

Në këtë mënyrë, infrastruktura shëndetësore nuk është shumë e ngarkuar dhe do të ketë akoma kohë të mjaftueshme për një qeveri kompetente të ekspertëve në Shqipëri që të sigurojë provizione të mjaftueshme për prerjet e vështira në vjeshtë.

Cfare ka bërë Azia më mirë se Shqipëria?

Henze: Të gjithë e marrin seriozisht, kjo është arsyeja pse ndjehesh i sigurt. Shqipëria ka bërë vazhdimisht vetëm gabimet e bëra nga Kina, i shikoj me shqetësim menaxhimin e krizave të organizatës Rama, është katastrofike. Me sa duket Rama ka shkuar duke u fshehur diku, pasi bëri qejf me virusin në janar dhe shkurt, u tha se gjenet e shqiptarëve i rezistojnë virusit, një politikë e rrezikshme e këtij personi Rama, është e papranueshme, ajo dëmton popullin shqiptar, ndoshta do të ketë vdekje shtesë, siç do ta shohim tani

Në veçanti, mbrojtja jo adekuate e personelit mjekësor në Shqipëri është alarmante në Evropë. mungesa e të kuptuarit të sëmundjes në qeveri dhe mungesa e pajisjeve mbrojtëse do të çojë në mijëra punëtorë shëndetësorë shqiptarë të infektohen gjatë javëve të para të shpërthimit dhe disa do të vdesin.

Numri në rritje i shpejtë i pacientëve kërcënon të mposhtin mjekët dhe infermierët. Potenciali i lartë ngjitës i virusit sugjeron që mund të jetë i transmetueshëm edhe nga rrugë të pazakonta, siç janë përmes syve. Shtë e rëndësishme që mjekët të informohen dhe aftësohen se si të mbrohen.

Përcaktoni testet me përparësi. Për dallim nga pandemitë e mëparshme, siç është Sars në 2003, koronavirusi fillimisht shkakton vetëm simptoma të buta ose pa simptoma fare në disa njerëz të infektuar, që do të thotë se ata do ta transferonin paditurin virusin te të tjerët. Prandaj, mjekët evropianë e konsiderojnë të domosdoshme kryerjen e testeve të acidit nukleik që identifikojnë sekuencën gjenetike të virusit në mostrat e pacientëve.

Testi i parë, pastaj diagnostifikoni, pastaj veproni. Qeveria shqiptare e ka problemin, së pari ka pasur pak veprim, pastaj testimi ka munguar, tani problemi është aty. Ne e diagnostikojmë këtë si një dështim të plotë të qeverisë, e cila ka treguar paaftësi totale në luftimin e sëmundjes. Kjo nuk ka asnjë lidhje me paratë, por me mungesën e kompetencës në menaxhimin e katastrofave.

Rezultati do të jetë që cilësia e kujdesit mjekësor në Shqipëri do të bie dhe në disa vende do të jetë afër zeros. Nëse kjo ndodh, ne do të kemi kushte afrikane në Shqipëri. Shkaktuar nga mosveprimi i qeverisë Rama në janar dhe shkurt.

Theksoj: një politikë serioze organizon një infrastrukturë të mjaftueshme dhe mbron personelin mjekësor. Kryeministri juaj është tërhequr diku, në një vend, Rama tregon se nuk dëshiron të marrë përgjegjësi, i tmerrshëm. Angela Merkel, ashtu si një shembull, është në internet 7 ditë në javë, ajo është e pranishme dhe organizon me ekipin e saj dhe specialistë nga kërkimi dhe mjekësia mbrojtjen e popullatës gjermane, që është politikë e duhur dhe e përgjegjshme për njerëzit.

Ne marrim përshtypjen, kur shikoj sjelljen e Ramës në janar dhe shkurt, se ai vepron sipas moton: “Unë nuk marr asnjë përgjegjësi”.

Shqipëria me mundësi të kufizuara, një numër të ulët infeksionesh dhe një infrastrukturë modeste. A mendoni se lëshimet (ppp), luajnë një rol në dëmtimin e sistemit?

Henze: Qeveria shqiptare e Ramës ka qeverisur vendin për 7 vjet dhe cili është rezultati, ndryshimet midis Tiranës dhe veriut dhe jugut nuk janë përmirësuar në cilësinë e kujdesit. Një problem i madh me pandeminë. Shumica e pajisjeve të frymëmarrjes ndodhen në zonën më të madhe të Tiranës. A duhet që një fermer apo profesor shqiptar të vijë në Tiranë nga veriu ose jugu, edhe pse nuk mund të marrë frymë më dhe nuk lejohet të largohet nga shtëpia?

Rama ka masa radikale individuale, por akoma nuk ka një paketë mbështetëse për njerëzit dhe ekonominë? Cfare mendoni ju

Henze: Qeveria Rama nuk ka organizuar një politikë cilësore ekonomike dhe sociale në 7 vitet e fundit, ajo ka organizuar një politikë të pastër klientelë për familjen e zgjatur Rama.

Masat ekonomike që ai po konsideron janë joefektive dhe tregojnë se qeveria Rama nuk ka asnjë kompetencë në fushën e politikës sociale dhe ekonomike të orientuar drejt së ardhmes.

Së bashku me partinë opozitare PD, ne kemi hartuar një politikë shumë të mirë-menduar dhe po ashtu funksionuese ekonomike dhe sociale për periudhën e qeverisjes dhe veçanërisht për 100 ditët e para. Sigurisht, kapitali individual mund të nxirret nga këto programe modulare, të cilat janë 1: 1 në përputhje me strukturën e financimit të BE-së.

Siç komunikohet tashmë diku tjetër, qeveria Rama është e paaftë për veprim, kaosi po rritet. Tani është koha që Shqipëria të ndalojë së menduari për interesat e partisë, dhe kombi të qëndrojë së bashku.

Për këtë është e domosdoshme që Rama të japë dorëheqjen, që një qeveri kalimtare të mblidhet nga ekspertë aktualë të partisë në pushtet dhe opozitës, në mënyrë që puna e qeverisë dhe lufta kundër pandemisë të mund të organizohen më mirë, pas gjithçkaje është qetësuar më vonë gjatë verës, nëse duhet të zhvillohen zgjedhjet parlamentare.

Për më tepër, duhet të bëhet e qartë se sektorë të tërë të ekonomisë janë paralizuar në BE në krizën e Corona – shumë njerëz janë të kërcënuar me probleme financiare, kjo po ndodh edhe në Shqipëri në këtë moment, qeveria Rama ka qenë reaktive për 2.5 muaj.

Për të krijuar lehtësim, paratë po shpërndahen në Evropë, për shembull, drejtpërdrejt te njerëzit, 1.500 euro për person, për të cilin po diskutohet aktualisht, dhe 3000-20,000 euro po shpërndahen në kompani, pa shumë burokraci. Kreditë me interes zero dhe garancitë nga shteti po organizohen, taksat po zvogëlohen. Gjermania është e gatshme të investojë rreth 500 miliardë euro, në hapin e parë, përveç angazhimit të 16 rajoneve në Gjermani, të cilat gjithashtu do të investojnë shumë miliarda. Pra, Gjermania mendon së pari dhe pastaj vepron shpejt, ka mjaft kapital në dispozicion, sepse ne kemi organizuar një politikë të zgjuar sociale dhe ekonomike gjatë viteve të fundit dhe Gjermania dhe Evropa gjithashtu do të kalojnë përmes krizës, BE tani ka strukturuar në program paralel të ndihmës së mëtejshme me gati 1 trilion euro javën e kaluar. Ne jemi duke punuar në pako “të mëdha” dhe “të guximshme” për vendet e BE-së.

Qindra dhe miliarda dollarë për të rritur ekonominë, a mund të ishin investuar më parë këto miliarda vetëm në kujdesin shëndetësor dhe burime të tjera?

Henze: Në Gjermani dhe në shumë vende të Bashkimit Evropian kemi sisteme fantastike shëndetësore dhe sociale, kemi 70 vitet e fundit, Evropa u shkatërrua plotësisht, së bashku rindërtuam Evropën dhe tani kemi nivelin më të ulët të vdekshmërisë në popullatë, në të gjithë botën, çdo qytetari mund ta trajtojë veten falas pa pasur nevojë të paguajë paratë përveç kësaj, kjo është ekonomia sociale e tregut, pra shteti kushtetues, pra demokracia. Jam i bindur që mund të ndërtojmë diçka të tillë edhe në Shqipëri. Shqipëria ka potencialin të bëhet Zvicra e Ballkanit. Ne kemi krijuar mjetet për zbatim së bashku me opozitën. Vetëm, tani është koha që Rama të tërhiqet, ai nuk mund t’i bëjë të gjitha këto. Shtë koha që ekspertët, partia qeverisëse dhe opozita duhet të arrijnë një marrëveshje në interes të kombit. Nëse pala qeverisëse nuk e bën këtë, njerëzit, si sovran dhe presidenti Meta duhet të qeverisin, gjendja e jashtëzakonshme duhet të hiqet.

Trump kërkoi që nënkomiteti gjerman të prodhonte një vaksinë, dhe shefi i Hofenhaim vendosi të mos e bëjë këtë. A i përket të gjithë njerëzve?

Henze: Ajo që dëshiron amerikan amerikan, ajo që ëndërron Trump, nuk ka interes. Ne gjermanët jemi sovranë dhe është dytësore për atë që komunikon ambasadori amerikan. Ata duhet të vazhdojnë ta bëjnë këtë në Shqipëri. Shqipëria ka përparësi, ata nuk janë një shtet amerikan, madje as Gjermani. Pra, kërkimet gjermane janë të hapura, rezultatet e kompanisë Curevac, të kolegut tim Dietmar Hopp, si dhe të institucioneve të tjera kërkimore, siç është Universiteti Mjekësor i Lübeck, i cili zhvilloi vaksinën SARS në 2003, janë në dispozicion të botës, Gjermania është një shoqëri civile dhe ne jemi evropianë. Nga rruga, në të gjithë qartësinë, ne gjithashtu do të sigurohemi që ajo të vihet në dispozicion të familjeve shqiptare dhe organizata Rama dhe miqtë e tij nuk do të jenë në gjendje të bëjnë një biznes jashtë tij, ne tashmë jemi duke parë këtë.

A do të jetë bota e njëjtë pas Covid 19, një rend i ri botëror pas koronovarirus?

Henze: Jo, nuk do. Shtë një parim i natyrës. Ne njerëzit mësojmë kur ka kriza. Ne në BE kemi pranuar që duhet të organizohemi shumë më efektivisht së bashku, se duhet të krijojmë më shumë stoqe për kohë krize, që do të rrjetojmë kërkimet evropiane më nga afër.

Në Gjermani, aktualisht mund të vërehet se çdo mjeku po pajiset me mjete falas për orët e konsultimit dixhital, në mënyrë që kujdesi shëndetësor ambulator të dixhitalizohet pjesërisht, dhe ai brenda disa javësh. Pa krizë, do të na duheshin vite. Ne gjithashtu do të arrijmë në pikën kur do të jemi në gjendje të prodhojmë produkte industriale dhe mjekësore, të cilat janë relevante sistematike, përfshirë elektronikën dhe ilaçet, në një farë mase përsëri në Evropë, në masën që kjo nuk ndodh më.

The world is under house arrest because of Covid -19. Do you think that many places in Albania were not prepared for this situation? Was Albania too hesitant to take action?

Henze: I could not imagine in my political activity, was in Germany also some years chairman of a health commission, because there can be such Prime Ministers, like Rama, that is already very special, what is expected of us Europeans and also of the Albanian nation with this person.

The organization Rama slept through everything in January and February 2020, Rama made fun of the virus. That was a cynical act, more people could die because of the failure to take measures to combat the pandemic, and Rama has the political responsibility for not acting. 

At the beginning of January it was clear what was going on: the Sars virus is back, as in 2010. In view of the outbreak in China, Albania should have reacted earlier in terms of entry controls, closing the border with Iran, China etc. pp., setting up emergency hospitals, emergency clinics, procuring materials, blood reserves or tests for the corona virus.

There is also an absolute imbalance in Albania. Greater Tirana/Dures, where half of the population lives, is much better equipped than the north and south of Albania and what happened, the government did not even try to level the differences in pandemic preparedness in January and February, because there was no pandemic preparation.

By failing to take these measures, the Rama organisation risked that one person whose illness was not recognised could infect 3000 people eight weeks later. 

That is how exponential the chain is. The infection that we are now seeing step by step in Albania could have been prevented in February. Now it is too late, who is responsible? Rama, Balla, Veliaj.

With a mortality rate of 0.5 percent in Germany, in Korea 0,3 percent, in Albania it is certainly over 1 due to the catastrophic equipment and the dilapidated infrastructure, 200 to 300 people would go to hospital and 15 would die – for one infected person. 

In my estimation, we in Albania are in one of the last stages, Albania has not taken a complete overview of the infection rate at the beginning of the epidemic, has not organised sufficient testing resources: Hospitals must now be prepared and equipped. 

If the Rama organisation fails here too, which will be the case, it means that there is a possibility that a great many more people will die in Albania, that need not be the case! 

What to do in Albania?

Henze: The impression exists that the Albanian government has lost control. In this respect, an exchange of views is needed. It is probably not legitimate anyway. There is impressive evidence from international organisations, the press and the Albanian public prosecutor’s office that the 2017 parliamentary elections were probably manipulated by the ruling party Rama, together with the mafia.

In this respect, this person of Rama’s is problematic in any case. What is needed in this country now is a transitional government of experts of national unity and not a troupe of actors.

The recommendation is, due to the ineffective health infrastructure in Albania, 7 years of disaster and the flight of doctors and nurses from Albania, because of the catastrophic policy of the Rama government, to shift the focus more to home care and mobile “clinics”, that means for Albania, military hospitals – tents. 

This is the only way to avoid that the Albanian care system itself will contribute to the spread of the coronavirus.

Focus should be put on seriously ill COVID-19 patients and risk groups, curfews are of little help and create more problems, namely a collapse of the Albanian economy.

Rapid oxygen therapy, pulse oximeters and nutrition can be delivered to the homes and apartments of slightly ill and convalescing patients, which would allow a broad monitoring system with adequate isolation to be established, including telemedical care via mobile phones.

This means that Albania needs hundreds of mobile oxygen devices.

Albania is de facto bankrupt, so the capital that the corrupt Rama government and the mafia families involved have taken over in the last 7 years should be recovered. A start should be made with the corrupt PPP’s. So no armoured cars in the streets of Tirana, as it is happening at the moment, but the capital procurement through forced expropriation of the corrupt structures of the government.

Also the drastic restrictions on freedom of the press (only two employees per studio allowed) and economic freedom (difficult specifications for call centres) are counterproductive and unconstitutional.

Call centers in particular are needed for disaster management. They have now, for no reason, been almost sillied. The background is probably that they are not pro-government entrepreneurs

Even the closure of municipal parks in Albania does not prevent the spread of the virus. It’s already here.

With the measures outlined above, Albanian loss-making hospitals could concentrate on the seriously ill, save on protective materials and better protect their staff.

Lockdown and social distancing from the risk groups, as in South Korea, seems to be the right way.

Lockdown for the entire population is therefore doubtful, and we do not do it in Germany either.

Another problem we see in Albania is the lack of logisticians, psychologists, social workers and epidemiologists. 

This corona crisis should no longer be seen as a phenomenon of intensive care, but as a crisis of public health and humanitarian aid in Albania too.

We have a very gloomy picture of the Albanian Government’s trade: there is a lack of everything: protective equipment, respiratory equipment. There will probably not be enough beds in Albania either. 

One of the primary problems will be that hospitals could be the “main carriers” of the virus in Albania, as the clinics and doctors are quickly colonised by infected patients and facilitate transmission to non-infected people. Ambulances, police officers and army personnel can also spread the disease.

So, expansion of decentralised care.

How do you assess the commitment of doctors and nurses in Albania? 

Henze: You have fantastic doctors and nurses in Albania, unfortunately more and more are fleeing from the Rama government to the EU.

A doctor is bound by the Hippocratic oath, which is included in the preamble of the International World Medical Association, please allow me to quote:

“As a member of the medical profession.I solemnly vow to devote my life to the service of humanity.The health and well-being of my patient will be my primary concern. I will respect the autonomy and dignity of my patient.I will maintain the highest respect for human life. I will not allow considerations of age, illness or disability, faith, ethnic origin, gender, nationality, political affiliation, race, sexual orientation, social position or any other factor to interfere between my duties and my patient.

Doctors and nurses are doing their job in Albania, but they have a hardly effective infrastructure, not enough material. 

The people are exhausted and they will feel step by step that they cannot fulfill their oath any longer, there is also a lack of many, many young doctors and nurses who will flee the country because of the chaotic economic and social policy which has lasted for 7 years now, this is a tragedy. 

I feel very sorry for the doctors and nurses in Albania, they are not provided with sufficient tools and then have to tell the families that their loved one has died, that is not done by Mr Balla, Mr Rama, Mr Veliaj, that is something the doctors have to do, my respect. It is conceivable that once the borders are open again, the rest of the doctors will leave the country. That can only be prevented by a fundamental change in the government.

Germany has higher standards in health care. Do you think that the high number of tests and quality treatments has helped many people? You have not issued a ban on entering the streets, why not?

Henze: Well, Germany has about 83 million inhabitants, a free health system, with a high level standard. We are an international leader in technology and finance and are prepared for such a crisis. Much better than Italy. That is why we have also helped Italy massively in recent weeks.

But, also with us, it will be the case that if too many people with serious complications come to the clinics, that very soon the capacities will be exhausted in our country. Therefore our strategy is: testing, separation, treatment. The aim is to contain the epidemic, I can only do that if I know who is infected, so that I can then reduce the number of cases treated in the hospital so that the capacity limits of the health system are not exhausted.

I am sure that Germany will survive both crises, the health and economic pandemic, well.

From an epidemiological point of view, there is no argument for not going out into the fresh air. One does indeed get infected in closed rooms, but, the still healthy people must not become ill by additional psychological pressure and restrictions of movement, therefore we see in Germany at present no reason why families should not go for a walk among themselves.

Does that mean that Albania is doing it wrong?

Henze: Yes, it does. To imprison Albanians, there is no indication for that, they haven’t had any Chinese or Italian conditions so far, it rather reminds that their government Rama doesn’t know what to do, they have to test and build hospital beds, not prohibit walking. If the Albanian nation believes this propaganda, it cannot be helped.

The government has not tested sufficiently, so healthy people cannot be imprisoned.

There is no medical reason and no factual reason, so this action by Rama is also an absolute violation of human rights, of the Albanian constitution. It has repeatedly presented itself as an enemy of the constitution. A No Go, Mr Rama.

The restriction on the freedom of movement of Albanians must be objectively justified and it must be constitutionally proportionate. At no time did Rama know, due to the lack of tests, how the spread of the disease had actually progressed. 

It is pure actionism, at this point it can be well recognized that the organization Rama is completely overstrained with the management of this crisis. They apparently do not know what they are doing.

The EU has closed the borders, this isolation brings and reduces not only quarantine but also the need for exchange, is the export of medical equipment also closed, so that many countries cannot do without this aid?

Henze: No, there is reduced inbound traffic, because countries like Albania do not do sufficient disease control. The EU does not want any additional infected persons. The movement of goods and merchandise, i.e. trade, is not interrupted. A perfectly correct

Decision. Should have been made in February. If the Rama government had worked properly, it would not have come to this.

The maximum of cases will probably occur from June to August. It is clear that there is no slowing down of the virus spread in warmer temperatures. There is a coronavirus study from the USA and Asia.

This is a modelling by researchers from the USA. It predicts that the temperature effect on this virus will be relatively small. The researchers used data from the United States to simulate the further transmission of the coronavirus until 2025. During the simulation, they did not find that the virus spreads more slowly as temperatures rise. We expect a maximum number of cases to occur between June and September, so there is unlikely to be much tourism in Albania this year. Last year, there were difficulties due to the problematic policy of Rama, the holding of illegal local elections. in the tourism business, in 2020, therefore, if this forecast is correct, there should be no tourism business in Albania. This would be an effect that will certainly be hard to bear for the Albanian economy and it will also have an impact on the following years.

For the virologists, this study has above all far-reaching consequences. Before this new study became known, we had advised “buying time” for the summer. In other words, to slow down the spread as much as possible in order to equip hospitals and clinics in the summer especially well for the winter, and a vaccine will be available by the autumn. Now it would be worth considering, as far as possible, to achieve an infection rate of 70% in the healthy population, as with influenza, while at the same time protecting the risk groups. This means that decisions to close schools, universities and kindergartens are likely to be problematic.

Sars-CoV-2 is a new form of coronavirus – a type of virus that causes flu-like infections. In the vast majority of cases in Germany, infection with the coronavirus is symptom-free to mild: you may experience mild fever, sore throat and fatigue.

Afterwards the disease usually subsides. The virus can only become really dangerous if you belong to a risk group: elderly people or those with previous illnesses (such as cancer or lung diseases) but also drug addicts, especially cocaine and smokers. Respiratory masks are not necessary except for doctors and nurses. Disinfectants are also only needed by people with weakened immune systems and those who come into contact with many others (vendors, nurses, etc.). Thorough hand washing and sneezing labels are, however, required.

So-called hamster purchases of any kind, whether medicine or food, are not recommended in the EU. The supply of food and medicines in Germany is guaranteed. However, the question arises whether the supply of food and medicine is guaranteed in the Albanian cities, I have considerable doubts about this.

Many bans in Albania must therefore be lifted. The question is which population groups need special protection. This concerns all people with

Pre-existing conditions, such as those affecting the heart or lungs, and older people, mostly of retirement age, cocaine addicts, HIV-infected people. They have the highest health risk of infection. 

With younger people, especially those at risk, as asthmatics, smokers, rheumatism patients, for example, we need a regulation in Albania very quickly, which would enable all employers to either release such people for a period of time and then entrust them with tasks that fall under the heading of home office. This would require the Albanian state to provide sufficient financial support for employers.

The same applies to older people: Now, until September or October, no longer leave the children with grandma and grandpa for care, but instead go shopping for grandma and grandpa so that they do not have to go to the supermarket all the time. This is a service that all Albanians must provide for the elderly. And it will be painful and uncomfortable for everyone. Because they will have to do it besides work or organize it for their parents who live far away in the country. This is certainly where support from the Albanian state is needed.

It is a positive thing that the wave of infection is passing through the younger population. If Albania adopts a wise policy, as I said, the roadblocks, school closures etc. imposed by Rama are counterproductive.

If Albanian health policy were wise, the younger population would probably be thoroughly infected before the summer and over the summer and would be immune over a large area afterwards. 

What is meant is that if the younger people, who are less at risk, are infected and if they then recover, they are immune to the virus – and do not spread it further. The aim must therefore be to keep this summer wave away from the older population. 

In this way, the health infrastructure is not too heavily burdened and there would still be enough time for a competent government of experts in Albania to make sufficient provisions for the difficult felling in autumn.

What has Asia done better than Albania?

Henze: Everyone takes it seriously, that’s why you feel safe. Albania has repeatedly just made the mistakes made by China, I look with concern at the crisis management of the Rama organisation, it is catastrophic. Rama has apparently gone into hiding somewhere, after he made fun of the virus in January and February, it was said that the genes of the Albanians resist the virus, a dangerous policy of this person Rama, is unacceptable, it harms the Albanian people, there will possibly be additional deaths, as we will see now

In particular, the inadequate protection of medical staff in Albania is alarming in Europe. lack of understanding of the disease in the government and lack of protective equipment will lead to thousands of Albanian health workers becoming infected during the first weeks of the outbreak and some will die.

The rapidly growing number of patients threatens to overwhelm doctors and nurses. The high contagious potential of the virus suggests that it might also be transmissible by unusual routes, such as through the eyes. It is important that doctors are informed and trained on how to protect themselves.

Prioritise tests. Unlike previous pandemics, such as Sars in 2003, the coronavirus initially causes only mild symptoms or no symptoms at all in some infected people, meaning that they would unknowingly transmit the virus to others. European doctors therefore consider it essential to carry out nucleic acid tests that identify the genetic sequence of the virus in patient samples. 

First test, then diagnose, then act. The Albanian Government has the problem, first there was little action, then testing was missing, now the problem is there. We diagnose this as a total failure of the government, which has shown total incompetence in combating the disease. This has nothing to do with money, but with the lack of competence in disaster management.

The result will be that the quality of medical care in Albania will plummet and in some places will be close to zero. If that happens, we will have African conditions in Albania. Caused by the inaction of the Rama government in January and February.

I emphasize: a serious policy organizes sufficient infrastructure and protects the medical staff. Your Prime Minister has retreated somewhere, in one place, Rama shows that he does not want to take responsibility, horrible. Angela Merkel, just as an example, is online 7 days a week, she is present and organizes with her team and specialists from research and medicine the protection of the German population, that is proper and responsible politics for the people.

We get the impression, when I look at the behaviour of Rama in January and February, that he acts according to the motto: “I do not take any responsibility”.

Albania with limited opportunities, a low number of infections and a modest infrastructure. Do you think that concessions (ppp), play a role in damaging the system? 

Henze: The Albanian government of Rama has ruled the country for 7 years and what is the result, the differences between Tirana and the north and south have not improved in the quality of care. A big problem with the pandemic. Most of the respiratory equipment is located in the greater Tirana area. Should an Albanian farmer or professor come to Tirana from the north or south, even though he can no longer breathe and is not allowed to leave the house? 

Rama has radical individual measures, but still no support package for people and economy? What do you think? 

Henze: The Rama government has not organized a qualitative economic and social policy in the last 7 years, it has organized pure clientele policy for the extended Rama family.

The economic measures it is considering are ineffective and show that the Rama government has no competence whatsoever in the area of future-oriented social and economic policy.

Together with the opposition party DP, we have designed a very well thought-out and also functioning economic and social policy for the period of government and especially for the first 100 days. Certainly, individual capital could be brought forward from these modular programmes, which are 1:1 in line with the funding structure of the EU.

As already communicated elsewhere, the Rama government is incapable of action, the chaos is growing. It is now the time for Albania to stop thinking about party interests, and for the nation to stand together. 

For this, it is necessary for Rama to resign, for a transitional government to be put together from actual experts from the ruling party and the opposition, so that the work of the government and the fight against the pandemic can be better organised, after everything has calmed down later in the summer, should a parliamentary election then take place.

Furthermore, it must be made clear that whole sectors of the economy are being paralysed in the EU in the Corona crisis – many people are threatened with financial problems, this is also happening in Albania at the moment, the Rama government has been reactive for 2.5 months.

In order to create relief, money is being distributed in Europe, for example, directly to the people, 1,500 euros per person, which is currently being discussed, and 3000-20,000 euros are being distributed to companies, without much bureaucracy. Loans at zero interest and guarantees from the state are being organised, taxes are being reduced. Germany is ready to invest about 500 billion euros, in the first step, in addition to the commitment of the 16 regions in Germany, which will also invest many billions. So, Germany thinks first and then acts quickly, there is enough capital available, because we have organized a smart social and economic policy in recent years and Germany and Europe will also get through the crisis, the EU has now structured in parallel further aid program of almost 1 trillion euros last week. We are working on “big” and “bold” packages for the EU countries.

Hundreds and billions of dollars to boost the economy, could these billions have previously been invested only in health care and other resources?

Henze: In Germany and many countries of the European Union we have fantastic health and social systems, we have the last 70 years, Europe was completely destroyed, together we rebuilt Europe and we now have the lowest mortality rate in the population, worldwide, every citizen can treat himself free of charge without having to pay the money additionally, that is social market economy, that is constitutional state, that is democracy. I am convinced that we can build something like this in Albania too. Albania has the potential to become the Switzerland of the Balkans. We have created the tools for implementation together with the opposition. Only, now it is time for Rama to step down, he cannot do all this. It is the time for experts, the governing party and the opposition should come to an agreement in the interest of the nation. If the governing party does not do this, the people, as sovereign and the president Meta must govern, the state of emergency should be removed.

Trump demanded that the German subcommittee produce a vaccine, and Hofenhaim’s boss decided not to do so. Does it belong to all people? 

Henze: What the US American wants, what Trump dreams of, is of no interest. We Germans are sovereign and it’s secondary to what the U.S. ambassador communicates. They should continue to do so in Albania. Albania takes precedence, they are not a US state, not even Germany. So, German research is open, the results of the company Curevac, of my colleague Dietmar Hopp, as well as of other research institutions, such as the Medical University of Lübeck, which developed the SARS vaccine in 2003, are available to the world, Germany is a civil society and we are Europeans. By the way, in all clarity, we will also make sure that it is made available to Albanian families and the organization Rama and his friends will not be able to make a business out of it, we are already watching out for that.

Will the world be the same after Covid 19, a new world order after the coronovarirus?

Henze: No, it will not. It’s a principle of nature. We humans learn when there are crises. We in the EU have recognised that we have to organise ourselves much more effectively together, that we have to build up more stocks for times of crisis, that we will network European research more closely.

In Germany, it can currently be observed that every doctor is being provided with free tools for digital consultation hours, so that outpatient health care will be partially digitalised, and that in a few weeks’ time. Without the crisis, it would have taken us years. We will also come to the point where we will be able to produce industrial and medical products that are systemically relevant, including electronics and medicines, to a certain extent in Europe again, to the extent that this is no longer the case.

Kategori
Uncategorized

EDI RAMA JEP VARIANTIIN E TRETE, SI U NDERTUA KULLA E SURRELIT!!

Dritan Kaba/

Edi tha njehere e bera Kullen e Surrelit me leket qe kisha fituar si emigrant. Njehere e bera me leket dhe kursimet e gruas, tani doli qe e ka bere ne parate e librit!!!
Na hutove, Edi!
Pas ketij deklarimi lind natyrshem pyetja: Sa para ke paguar taksa per “Kurbani”?! Tregoji qytetareve faturat, qe ke paguar tatimin ne burim ne vitin kur doli “Kurbani” a e ke detyrim moral edhe ligjor! Por duke qene qe nuk njeh as ligj, as e ke idene, fut edhe keshtu gafash! Flet vetem per te kaluar lumin e rradhes.
Mos harro se ke bere deklarimin e Pasurise edhe ne vitin 2010, edhe ne 2011 edhe ne vitin 2012 dhe ne asnje vend nuk ke deklaruar te ardhura nga “bestselleri” yt!

Tani duhet te zgjeshesh ose te shkosh ne ndjekje penale per mos deklarim te adhurash,per fshehje te produkteve te vepres penale, per pastrim parash, per falsifikim te deklarimit te pasurise dhe disa te tjera vepra penale, qe prokuroret edhe avokatet i dine edhe me mire! Ose duhet te deklarosh qe si gjithmone genjeva dhe se nuk e mban mend se je shume “i ngarkuar”! Tamam si ajfoni yt qe nga mbi ngarkesa tu shua edhe ty te eshte shuar kujtesa edhe i ngaterron rastet!

Kategori
Uncategorized

Haradinajt korifejë të lirisë. Ramushi e shpëtoj Kosovën pa rënë në humnerat e historisë si…

Nga Azgan Haklaj

Epopeja e Dukagjinit agu i lirisë së Kosovës dhe zhbërjes së regjimit barbar të Millosheviçit.Përvjetori i fillimit të bombardimeve të NATOS që shpartalloj ushtrinë gjakatare të satrapit të Ballkanit.Haradinajt korifejë të lirisë.Ramushi e shpëtoj Kosovën pa rënë në humnerat e historisë si Troja e Priamit dhe Hektorit, apo Kartagjena e Hanibalit.Ushtria e Millosheviçit pas vrasjes makabre të dhjetra pjesëtarëve të Familjes Emblematike të KosovësJasharaj, mes të cilëve gra e femijë dhe të Komandantit Legjendar të UÇK-së Adem Jashari, me dt 24 mars të vitit 1998 mësyni Gllogjanin, për të asgjesuar folenë tjetër të shqiponjave, familjen e Bacës së luftës Hilmi Haradinajt, djemt e të cilit ishin prijësit e luftës në Rrafshin e Dukagjinit.Luan Haradinaj, njëri prej figurave kryesore të UÇK-së kishte rënë në pusinë e çetnikëve serbë me 6 maj 1997, në malet e Pashtrikut, për të mbetur simbol i shkuljes së gurëve të kufirit, vendosur padrejtësisht mes shqiptarëve.Ndonëse i plagosur edhe vetë Ramushi e mbarti në shpinë bashkë me disa bashkëluftëtarë disa orë deri në Vlahën të Hasit.Gjeneral Luan Haradinaj ra deshmorë i Atdheut në ditën e Shën Gjergjit, i cili edhe sot adhurohet si miti që vrau kulçëdrën.Shën Gjergji ishte komandanti i legjioneve romake që nuk pranoj masakrimin e krishterëve, prandaj me urdhër të Perandorit Dioklecian e vranë në mënyrë kanibaleske duke ja bërë trupin copa copa.

Gjeneral Luan Haradinaj ra në ditën e Shën Gjergjit, në ditëlindjen e Heroit Kombëtar, Moisiut tonë Gjergj Kastriotit i cili ka lindur me dt 6 maj të vitit 1405.

Ashtu si Shën Gjergji vrau Kulçedrën, si Moisiu që me shkopin e tij magjik ndau përgjysmë detin edhe Gjergji Ynë vrau Kulçedrën Aziatike me shpatën magjike, e nxori popullin e vet nga ërrësira shekullore dhe themeloj Shtetin e Përqëndruar Arbëror duke u shndërruar kështu Atlet i Krishtërimit dhe engjell mbrojtës i vlerave të Qytetërimit Europian.Jeta e Luan Haradinajt ishte e shkurtër por i mjaftoj për ta shkruar emrin e tij me shkronja të arta në Panteonin e Kombit.Rreth një vit pas rënies së Luanit qindra forca policoro- ushtarake rrethuan atë ditë pranëvere të 24 marsit Gllogjanin për asgjësimin e bërthamës së UÇK-së dhe shkuljen e rrenjëve të saj.Por pikërisht ketu filloj kthesa e madhe e luftës çlirimtare, shenohet fitorja e parë e UÇK-së dhe një epope tjetër e lavdishme e Kombit Shqiptar.Ranë në fushëbetejë për të mbetur përjetësisht në pavdekësi, në Altarin e Lirisë Agron e Gazmend Mehmetaj dhe Himë Haradinaj.U plagos përsëri Kalorësi i lirisë Ramush Haradinaj.

Pas shumë luftimeve të ashpra makineria vrasëtare e Satrapit të Ballkanit u tërhoq e mundur dhe e turpëruar.24 marsi konsiderohet fillimi i zhbërjes së Serbisë në Dukagjin dhe Kosovë, sepse pas kësaj dite i madh dhe i vogël u rreshtua në luftën kundër Serbisë për çlirimin e Kosovës.Sot në përvjetorin e Epopesë së Dukagjinit kujtojmë me pietet sakrificën sublime të heronjëve dhe dëshmorëve të Kosovës, bijëve dhe bijave të Kombit Shqiptar që u rreshtuan në UÇK- në e lavdishme me moton.“Një Komb një qendrim” dhe me devizën :“Për Kosovën jap dy jetë.Vdekjen time e vras vetë”.Kam shkruar shumë për UÇK-në, për betejat e saj homerike për sot do të shkruaj për Familjen Haradinaj si protagonistë të kësaj lufte e cila i dha UÇK- së shumë gjeneralë dhe Atdheut katër deshmorë.Ajo prej shumě vitesh kishte zhvilluar një luftë guerilase prandaj konsiderohej si bërthama e UÇK- së.Mbi 3000 vjet më parë profeti Abraham ( Ibrahim) bëri Besëlidhje me Zotin.Ai i çoi Krijuesit të gjithësisë për flijim të birin Isakun (Ismailin).576 vjet më parë fisnikët arbërorë u besëlidhën me Kryezotin e Arbërisë Gjergj Kastrioti në Kuvendin e Lezhës dhe themeluan Shtetin Arbëror.

Ashtu edhe Hilmi Haradinaj bëri besëlidhje me Atdheun dhe Flamurin Kombëtar Kuqezi, me bekimin e Zotit.Kur e thirri Atdheu ai zbriti si matador sëbashku me djemt e tij trima në fushëbetejë me bajlozët e zi të Serbisë.Liria e Atdheut ishte feja në të cilën ai besonte me fanatizëm.Flamuri Kombëtar tempulli para të cilit përkulej me nderim e respekt.Patriotizmi ishte ideologjia e vetme e rrënjosur brez pas brezi nga burrat e shquar që nxori kjo Kullë fisnike.Baca Hilmi sëbashku me veprimtarin e madh të Çështjes Kombëtare Smajl Haradinaj nderuar me Medaljen “Hero i Kosovës”, babain e Nasim Haradinajt, me kontribut të madh në luftën për çlirim, janë mentorët e përcjelljes tek Luanët e Haradinajve të patriotizmit, nacionalizmit, të historisë së lavdishme, luftërave të përgjakshme për liri e pavarësi.Rreth 6 shekuj më parë stërgjyshërit e tij përcollën prijësit e tyre Pjetër Shpanin me djemt e tij dhe Lek Dukagjinin për në Kuvendin e madh të Lezhës.Ishte ky kushtrim i të parëve të vet, thirrja e Atdheut që ngriti në këmbë si Ante Bacën e luftës Hilmi Haradinaj me djemt e tij Ramushin, Shkelzenin, Luanin, Enverin Dautin, Frasherin, Vetonin e vogël, e Himën 14 vjeçar që ra deshmorë në moshë të njomë dhe lëshuan kushtrimin për çlirimin e Kosovës.Luanët e Haradinajve luftuan të paepur nga beteja në betejë.Shkelzen Haradinaj është një simbol i qëndresës shqiptare, i cili luftoj 6 vjet më qendresë titanike, me vitalitet të pashoq, me trimëri të rrallë në betejat e përgjakshme për çlirimin e Kosovës, siç thotë populli, “Trim si zana”.Ai ishte guerilas i jashtëzakonshëm.Çeta e tij gjatë luftës Ilegale, me aksionet e rrufeshme,të ngjashme me ato të Çerçiz Topullit dhe Azem Galicës u ba tmerri i armikut.Ai i godiste agresorët pandërprerje natën dhe ditën e u kalli panikun sa i bëri që tu dridhet toka nën këmbë.Sëbashku me njesitin e tij u tregua strateg e mjeshtër i pritave shkatërrimtare.Renia heroike e Luanit nuk e ligështoj aspak përkundrazi dhimbjen e ktheu në forcë.Vetëm brenda një nate ndërmori 22 aksione të armatosura kundër bazave militare serbe.Me dt 24 mars luftoj heroikisht.Pas plagosjes së rëndë të Enverit dhe Dautit me dt 9 gusht të vitit 1998, në frontin e Gramaçelit forcat serbe po i afroheshin Shtabi të Gllogjanit, Shkelzeni shtrëngon plagët e veta dhe gjëndet në ballë të frontit.Ai ishte barrikadë e pakapërcyeshme e ofensivës së ushtrisë serbe të shtatorit të vitit 1998.Gjatë një aksioni gueril në prapavijë të armikut plagoset përsëri me dt 18 nëntor 1998, në Rrugën Deçan -Gjakovë, ku u vranë 6 policë serbë.Falë zgjuarsisë e guximit të Shkelzenit dhe luftëtarëve të Brigadës 131 “Jusuf Gërvalla”dhe të Brigadës 134 u bënë digë e pakalueshme dhe e pathyeshme, varr për armikun.Kryen me sukses të gjitha detyrat e ngarkuara nga Shtabi i Përgjithshëm i Ushtrisë Çlirimtare.Luftëtarët e lirisë të udhëhequr nga Shkelzeni i thyejnë keq forcat serbe në betejat e dt 9- 18 janar të vitit 1999, ku Shkelzeni merr përsëri plagë të reja.Gjeneral Shkelzen Haradinaj shquhet në Betejën e Pozharit me dt 27 mars – 2 prill 1999, çka i detyroj forcat serbe të tërhiqen të mundur duke lënë pas shumë të vrarë.Me dt 16 prill të vitit 1999 në malet e Maznikut, në një betejë të ashpër dhëmb për dhëmb, gjoks për gjoks me forcat serbe për të mbrojtur popullatën civile, në Bardhaniq ra heroikisht në fushën e nderit me shokët e tij Fatmir e Luan Nimanaj dhe Hasim Halilin.Disa herë Shkelzeni me shokë ua kthenin bombat e serbëve që ua kishin hedhur atyre.Shkelzeni më i fortë së shkembi, më madhështor se Mali, emrin e të cilit mban nuk e rrëzoj plumbi në gjoks, por ashtu i plagosur, si gladiator nuk ndalet por vret një ushtar serb.Por kur e merr plumbin në ballë bie për të mbetur në përjetësi i pavdekshëm.Bashkëluftëtarët e tij nuk e besonin se mund të binte Shkelzeni siç nuk mund të rrëzohet Shkelzeni madhështor nga asnjë lloj termeti.Ai ra sëbashku me shokët e tij në emër të lirisë, në emër të Atdheut, për mbrojtjen e mijëra jetëve njerëzore të popullsisë civile.Trupat e tyre i tërhoqi, vellai Dauti, luftëtarë legjendarë, i plagosur disa herë, me mjaft plumbi në trup, i cili kishte qenë shënjestra e parë e policisë serbe me dt 24 mars të vitit 1998, në hyrje të Fshatit Gllogjan, sepse ishte vetëidentifikuar pa kapuç në shpalljen publike të UÇK -së, me dt 28 nëntor të vitit 1997, në praninë e dhjetëramijëra vetëve, në varrimin e mësuesit Halil Geci në Drenicë, vrarë nga dora kriminale serbe.Trimat e Haradinajve por dhe të gjithë UÇK-së dilnin në fushë të mejdanit pa u tharë gjaku e shëruar plagët e vjetra, por ashtu siç i shtrengoj plagët Gjergj Elez Alija për të dalë në mejdan me Bajlozin e detit, edhe ata shtrëngonin plagët e vjetra dhe dilnin në mejdanet fitimtare me bajlozët e Serbisë.Kënga popullore na sjell veprën e pavdekshme të Shkelzenit dhe Luanit.“Se Luani dhe Shkelzeni janë ba Diell janë ba HanëDritë përmbi Gllogjan”.Teksa po shkruaj këta rreshta për lëgjendën e gjallë të luftës, strategun e saj, kalorësin e lirisë, Komandantin e Rrafshit të Dukagjinit, Gjeneralin e rendësishëm të shekullit të XX-të z Ramush Haradinaj mu kujtua sentenca e Napoleon Bonapartit:“Dekorata më e madhe që merr njeriu në jetë është një plagë në luftë për lirinë e Atdheut”.Ramush Haradinaj e ka kaluar këtë sentencë të Perandorit të madh, jo vetëm se është dekoruar me disa plagë fitimtare, duke sfiduar e vrarë disa herë vdekjen në mejdanet e lirisë, dhëmb për dhëmb me bishën serbe,por ka venë në themelet e lirisë së Kosovës gjakun e Luanit, Shkelzenit, Enverit dhe kusheririt, Himës.Ai ishte një udhëheqës i jashtëzakonshëm i betejave për liri për çlirimin e Kosovës nga kthetrat e Serbisë shoviniste, shtetit militar të armatosur deri në dhembë.Kjo luftë ishte unlike në fundshekullin e XX-të.Ajo u akordua në prefeksion me ndërhyrjen ajrore të NATOS, e cila filloj bombardimet një vit më vonë, por në të njëjtën ditë më Epopenë e Dukagjinit 24 mars 1999.Me dt 13 qershor të vitit 1999, pas 6 shekuj robërie Flamuri Shqiptar u valvit krenar dhe i lirë në tokën e Kosovës, përkrah flamujëve të NATOS.Familja Jasharaj sëbashku me Familjen Haradinaj u banë Emblemë e Kosovës.Me dt 16 prill 2005 dora tinzare kriminale vrau Enverin, i cili ishte plagosur disa herë në luftën për çlirim.Presidenti Ibrahim Rugova e shpalli ditë zie kombëtare.Këtë akt të pashembullt e dënuan mbarë shqiptaria, dhe përfaqësuesit e institucioneve ndërkombëtare.Familja Haradinaj nuk ra në kurthin e ngritur nga mendja diabolike e sponsorizuar nga armiqtë e lirisë së Kosovës, që qëndronin pas këtij atentati politik të pazbardhur gjer më sot.

Ramush Haradinaj siç shëndriti në luftë shkëlqeu dhe në politikë, i cili deshmoj vizion gjenial duke u bërë lider me peshë dhe e orientoj Kosovën në kahjen e duhur në partneritet me aleatët Euroatlantik.Ai është i pari burrështetas që siç sakrifikoj gjithçka për lirinë, jetën dhe familjen, sakrifikoj dhe pushtetin e besuar nga populli i tij për dinjitetin e Shtetit të Kosovës, dhe për çertifikimin e Kauzës së UÇK-së, për realizimin e ëndrrës shekullore, në betejën e stërgjatur me Trubunalin e Hagës.Dalëzotësi i lirisë dorëzoj pushtetin dhe shkoj si dorëzanë i Kosovës dy herë në Hagë dhe ngadhnjeu duke fituar pafajsinë.Mbrojtja e shkëlqyer që ai dhe stafi i tij i bënë luftës çlirimtare i shkërmoqën akuzat si kështjellě rëre.Po kështu triumfoj në Slloveni dhe në Francë.Barazimi i viktimës me agresorin dhe marrja në përgjegjësi penale e një udhëheqësi të luftës për liri të popullit të vet nuk kishte ndodhur kurrë më parë në historinë e të Drejtës Ndërkombëtare.Imagjinoni sikur të dilte para gjygjit Xhorxh Washingtoni, Garibaldi, Simon Bolivari.Kodi moral i shqiptarëve i rrënjosur prej mijëra vjetësh në memorien e tyre është një kod kalorsiak e fisnik që nga koha e strategut të lashtësisë Pirros së Madh, Epokës së Gjergj Kastriotit, betejave të mëdha për liri e pavarësi në shekullin e XIX-të e XX-të.Shqiptarët nuk kanë vrarë e keqtrajtuar robërit e luftës, apo popullsitë civile të armiqëve të tyre.Është kjo arsyeja që Konventa e Gjenevës për trajtimin e robërve të luftës është frymëzuar nga Pirroja i Epirit, i njohur në mbarë Botën, jo vetëm për gjeninë e tij ushtarake, por edhe për drejtësinë e treguar ndaj robërve të luftës.Ramush Haradinaj, ndonëse i vetëm në Samitin e Berlinit ia doli të ndalë skenarin ogurzi për ndarjen e Kosovës, shkëmbimin e territoreve të saj që synonin krijimin e Serbisë së madhe, apo Jugosllavisë së tretë.

Kryeministri Haradinaj shterroj ëndrrat serbiane të karaxhiçëve, garashaninëve, qosiçëve, çubriolloviçëve të rinj të udhëhequr nga Gebëlsi i Millosheviçit Aleksanděr Vuçiç.Për të ruajtur dinjitetin e Shtetit të Kosovës dha dorëheqje dhe shkoi përsëri në Gjykatën Speciale si qytetar i lirë.Si kryeministër në detyrë ia ktheu pushtetin popullit, realizoj zgjedhje të lira dhe të ndershme dhe e pranoj rezultatin e Sovranit.Kështu veprojnë vetëm misionarët e Kombit.Shtypi gjerman ka shkruar se pa Ramushin nuk do të kishte Republikë të Kosovës.E unë po e mbyll këtë opinion timin se pa Ramushin Kosova do të përfundonte honeve të historisë si Kartagjena e Hanibalit, apo Troja e Priamit e Hektorit.

Kategori
Uncategorized

Brukseli ‘bombardon’ me 4 para kushte dhe 11 kushte Shqipërinë, ja cilat janë ato.

BE foli qartë: PO në parim.

Kater parakushtet:

– të garantojë zgjedhje të lira dhe të ndershme
– të hetojë dhe ndëshkojë blerjen e votave
– të hetojë dhe çojë para drejtësisë zyrtarë të lartë të përfshirë në afera korruptive.
– te luftojë krimin e organizuar dhe pastrimin e parave të pista.

Këshilli i Ministrave të Bashkimit Europian i ka dhënë sot dritën jeshile hapjes së negociatave për Shqipërinë e cila duhet të plotësojë një mori me kushte.

Përveç tyre nuk është parcaktuar asnjë datë se kur do të mbahet konferenca e parë ndërqeveritare dhe në ndryshim nga Maqedonia e Veriut, Shqipëria është mbushur me kufizime pas se të mbërrijë deri tek kjo etapë.

Ja cilat janë ato:

 1. Ekzistenca e Gjykatës Kushtetuese dhe Gjykatës së Lartë në bazë të Kushtetuese.
 2. Reforma Zgjedhore në përputhje të plotë me rekomandimet e OSCE/ODHIR duke siguruar një financim transparent të partive politike dhe fushatës elektorale.
 3. Plotësimin dhe funksionimin e Gjykatës Kushtetuese dhe Gjykatës së Lartë duke marrë parasysh ekspertizën ndërkombëtare përfshirë edhe aplikimin e mendimit të Komisionit të Venecias.
 4. Shqipëria duhet të përforcojë luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar përfshirë edhe kooperimin me vendet anëtare të BE-së dhe përmes një plan veprimi të adresojë rekomandimet e task Forcës Financiare (FATF)”, thekson materiali i miratuar ditën e sotme.Ndërkohë që qeveria shqiptare do të ketë dhe 11 detyra të tjera shtëpie për të përmbushur.

Sipas materialit Shqipëria duhet të përmbushë:

 1. Finalizimi i SPAK sipas formës kushtetuese.
 2. Shqipëria duhet të ndërpresë menjëherë numrin e lartë të azilkërkuesve në BE dhe të sigurojë riatdhesimet.
 3. Qeveria Shqiptare duhet të amendojë ligjin e mediave në linjën e rekomandimeve të Komisionit të Venecias.

Këshilli do të vërejë përmes grupeve të punës nëse Shqipëria ka ndërmarrë me sukses prioritetet si:

 1. Nisja e procedurave kriminale ndaj prokurorëve dhe gjyqtarëve të akuzuar për vepra penale.
 2. Nisjen e hetimeve ndaj atyre që kanë kryer blerjen e votave.
 3. Duhet të kenë një vijimësi dhe vazhdimësi në lidhje me luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar në të gjitha nivelet, përfshirë edhe procedimin dhe përfundimin e procedurave ndaj politikanëve të lartë dhe zyrtarëve të korruptuar.
 4. Proces të prekshëm në reformën administrative.
 5. Implementimit të reformës elektorale dhe gjithashtu një vendim përfundimtar dhe ligjor në lidhje me zgjedhjet e 30 qershorit.
 6. Qeveria shqiptare duhet të angazhohet për të përmbushur kushtet e përcaktuara në vitin 2017 sa i takon minoriteteve etnike.
 7. Adaptmin e një ligji për censusin e regjistrimit të popullsisë të kërkuar nga Athina në përputhje me rekomandimet e KE-së
 8. Avancimin e procesit të regjistrimit të pronave për minoritarët.
Kategori
Uncategorized

Arbitrazhi ndëshkon rëndë Shqipërinë:140 milionë euro, Beketit!Gjithshka për një tekë të kryeministrit Rama dhe për një SMS Lali Erit

Arbitrazhi Ndërkombëtar ka marrë vendimin përfundimtar. Shteti shqiptar duhet t’i paguajë biznesmenit italian, Françesko Beketi, një shumë që shkon deri në 140 milionë euro.

E gjitha kjo për një tekë të kryeministrit Edi Rama dhe për një SMS të kryebashkiakut të Tiranës, Erion Veliaj, që i shpallën luftë biznesmenit dhe investimeve të tij në Shqipëri.

Më 24 prill të vitit që shkoi, Gjykata Ndërkombëtare e Arbitrazhit, ICSID me seli në Uashington, mori vendim të formës së prere që shteti shqiptar duhet t’i paguaje 110 (+30) milionë euro dëmshpërblim pronarit të AGON Channel, Françesko Beketi. Taksapaguesit shqiptarë duhet të paguajnë sipas këtij vendimi 140 milionë euro, plus shpenzime marramendëse dhe asnjëherë transparente që qeveria shqiptare ka bërë për avokatet e saj dhe detyrimet për proceset gjyqësore.

Gjithçka pas një sulmi të paprecedentë e të papërgjegjshëm të kryeministrit Edi Rama kundër televizionit, pronarit dhe gazetarëve që punonin aty.

Pas këtij vendimi, shteti shqiptar bëri dhe një përpjekje për të fituar kohe dhe kërkoi të anulojë një pjesë të vendimit.

Gjykata e Uashingtonit pranoi kërkesën për rishqyrtim të asaj pjese të argumentuar nga shteti shqiptar duke pezulluar përkohësisht shlyerjen e pagesës, pra zbatimin e menjëhershëm të vendimit derisa një komitet ad-hoc do të shqyrtonte si anulimin, ashtu edhe pezullimin.

Komiteti ad-hoc vendosi më 23 mars 2020 të heqë pezullimin e ekzekutimit të vendimit për pagimin e 110 milionë eurove. Kjo do të thotë se ekzekutimi i kësaj shume duhet të bëhet automatikisht dhe menjëherë.

Ndërkohë nga institucioni i Avokatisë së Shtetit, nga Qeveria apo Ministria i Financave nuk është marrë kurrë një përgjigje se sa ka harxhuar shteti shqiptar për pagesat e avokatëve apo sa ka qenë kosto e detyrimit për procedurat e kërkesës për anulim duke shkelur çdo detyrim për transparencë e ligj informimi.

Kategori
Uncategorized

PSE NUK BEHET I DITUR PROTOKOLLI I MJEKIMEVE TE PACIENTEVE NE INFEKTIV?!

Viktima e peste! Mjeket dalin edhe thonë vetem izolohuni!

Dritan Kaba/

Por askush nga ata nuk ka dhene ende se me çfare protokolli mjeksor kurohen te shtruarit ne spitalin infektiv! Italia ka filluar sot te mjekoje me nje medikament japonez! Ne France edhe SHBA po mjekohet me te njejten kure mjeksore, ate te nje antimalariku i shoqeruar me nje antibiotik!
Askush nga mjeket ende nuk kane thene apo provohen keto lloj kurash edhe me te prekurit ne vendin tone?
P.S. po e shtroj kete pyetje publike per te vetmen arsye se ne fillim te shfaqjes se virusit, nje qe ka punuar barrelist ne Torino dhe sot eshte Drejtori i Urgjences Kombetare doli ne televizione dhe dha nje mjekim teresisht te gabuar, i cilo mund te rrezikonte ose edhe ka rrezikuar jeten e dhjetra pacienteve! Ai tha qe nese rritet temperatura merrni si mjekim ibubrofen! Nje ilaç teresisht i ndaluar per kete semundje se sjell komplikacione te tmerrshme ne mushkerite e pacienteve! Por edhe sot ai nuk ka dale te kerkoje ndjese! Vazhdon te jete drejtor, kur minimumi duhej shkarkuar dhe vene ne ndjekje penale per rrezikimin e jetes se qytetarve me mosdijen e thelle te tij!
U desh nderhyrja profesionale e doktor Petrit Vasili dhe doktor Ilir Allkja qe te minimizohej demi! Por me shume njerezit e moren vesh pasi e pushuan Ilir Allkjan nga puna debatin me barrelisto-drejtorin se nga ajo qe shkroi Ilir apo video e dr Vasilit, se mediat e blera nuk e kundershtuan edhe nuk i dhane vendin e duhur dhe te merituar profesionalizmit, por vazhduan te mbajne lajmin e barrelistit! Keto qe drejtojne mjekesine jo vetem jane perhapes se mjekimeve te demshme por edhe perhapes se stresit edhe panikut!

Kategori
Uncategorized

ASGJE E RE NGA “I NGUJUARI” I KULLES SE SURRELIT!


Nga Dritan Kaba/

Sot nga Fronti i Luftes, i drejtuar nga Shtatmadhoria me qender ne Surrel nuk pati asnje te re per shqiptaret! Nuk ka as shpallje te Gjendjes se Jashtezakonshme, as program ne ndihme te familjeve shqiptare, por kemi vetem “Te ngujuarin” qe vazhdon te hedhe helm, te shaje dhe ofendoje shqiptaret!


Asnje pakete reale te qarte per mijera familje qe po shkojne drejt urise!
Asnje pakete per bizneset qe po falimentojne çdo sekonde qe po kalon!
Asnje ndihme per mijera familje qe nuk kane as me se dhe as si t’i paguajne kredite e shtepive apo qirate e tyre!
Asnje ndihme per pensionistet, per ata qe jetojne me asistence sociale ose jane te papune!
Asnje ndihme per studentet, qe ky vit po i kalon me shume ne shtepi se ne auditore!
Asnje ndihme per mijera fermere dhe blegtore qe po shkojne drejt hedhjes ne kanal te djerses dhe mundit te nje viti te tere!
Asnje ndihme per qindra shqiptare, qe bllokimi i fluturimeve per shkak te corona virusit, i ka zene rrugeve te Evropes!
Nga Kulla e Surrelit, “I ngujuari” shperndan me videoselfie vetem kercenime, arrogance, papergjegjshmeri dhe urrejtje per shqiptaret e pamundur!
Pandemia e vertete do ndodh pas mbarimit te pandemise se corona virusit! Mijera shqiptare te pa pune. Minera biznese te vogla dhe te mesme te falimentuara per shkak te taksave dhe detyrimeve te papaguara dhe humbjeve per mbylljen e aktivitetit. Mijera qytetare ne gjyqe per shtepite se nuk kane paguar kredite. Dhe me e keqja, qindra mijera qytetare do marrin rruget per tu larguar nga ky vend, nga kjo qeverisje qe nuk i llogarit, qe nuk i kthen taksat, qe ata kane paguar, ne sherbim te tyre! Taksat jane vetem ne sherbim te oligarkeve. Ara edhe ne ditet e krizes vazhdojne paguhen me miliona euro!
Opozita duhet te beje detyren e saj kombetare, qe Braktisja e Madhe e vendit te mos ndodhe!
Opozita nuk duhet te rreshte te kerkoje me force çdo ore, çdo minute, çdo sekonde zbatimin e planit ekonomik te saj! Opozita duhet ta njesoje propozimet ne nje program te vetem! Çdo perfaqesues i saj duhet te kete fjale te pare edhe te fundit pikerisht kete program!
Ndryshe hemorragjine e vendit nuk do te kete kirurg, sa do i afte, ta ndale!
Sot duhet kembengulje, se neser do te jete shume vone!
Shpopullimi i vendit eshte nje nga pikat kryesore te programit te Rilindjes! Ndaj askush nuk duhet te habitet me kete qendrim te saj ndaj familjeve, bizneseve te vogla dhe te mesme, fermereve, blegtoreve, studenteve dhe te pamundurve!
Qendrimi mosperfilles dhe arrogant ndaj shkaqeve te deri djeshme, te cilat po detyronin shqiptaret te braktisnin vendin, te thena nga “I ngujuari” i Kulles se Surrelit jane nje deshmi e qarte per kete! Sot atyre shkaqeve i shtohet neglizhenca, mosperfillja, mosllogaritja si qenie humane nga kjo qeveri, ne kete kohe kur te gjitha shtetet rreth e qark nesh sipas mundesive gjithkush po i gjendet ne krah qytetareve te tyre. Nga Britania, Gjermania, Greqia, Soanja, Maqedonia, Italia e ne shume vende te tjera, veç ne Shqiperi jo!
Ndaj opozita duhet te jete kembengulese ne kete beteje. Nuk duhet te lodhet duke i shpjeguar dhe harmonizuar propozimet e saja! Opozita nuk duhet te rreshte, ne çdo sekonde te dites, te qartesoje çdo shqiptar mbi aksionin e saj per te mbrojtur familjen shqiptare, per te mbrojtur Kombin!
Po realisht kjo eshte lufta e vertete! Lufta per te mbajtur shqiptaret me shpresen e se nesermes dhe daljes ne krah sot ne keto dite te veshtira! Kjo eshte lufta per te ardhmen e Kombit, kjo eshte lufta per ekonomine e vendit, kjo eshte lufta per familjen shqiptare!

Kategori
Uncategorized

Gezuar ditën e shpresës e ringjalljes së njerëzimit!

Nga, Azgan HAKLAJ

Gezuar ditën e shpresës e ringjalljes së njerëzimit!

Unioni Artistik i Kombit Shqiptar uron të gjithë besimtarët bektashinjë:

Gezuar ditën ku çdo gjë rigjallërohet, lind shpresa, ringjallja e gjithë njerëzimit.
Gezuar festën e Sulltan Nevruzit.
Gezuar ditëlindjen e Hazreti Aliut.
Uron të gjithë demokratët e Shqipërisë:
Gezuar ditën e fitores së demokracisë mbi diktaturën më të egër, më gjakatare, më çnjerëzore në Europë, mbi të vetmin regjim ateist në Botë.
Në keto ditë të veshtira për shqiptarët, por edhe për gjithë njerëzimin, ku Bota po përballet me antiKrishtin, Covidin-19- të që e ka mbërthyer Planetin si oktapod dhe po i injekton njërëzimit vdekjen të lutemi që në këtë dyluftim të tmerrshëm të ngadhënjejë jeta mbi vdekjen.
Lutemi sot në ditëlindjen e Atij që sakrifikoj shumë për të drejtën dhe të vertetën hyjnore, Hazreti Aliut, kusheririt dhe dhëndërrit të Profetit Muhamet ( Met- Madit), Mendjendriturit, Pejgamerit të fundit në tokë, autorit të Librit të Shenjtë, Kuranit, që është baza e besimit islam, i cili vuajti shumë për ta nxjerrë vendin nga ërrësira e urrejtja në dritën e mirësisë dhe paqes.
Të lutemi për njerëzimin e të solidarizohemi për ta mundur ushtrinë e pamëshirëshme të antikrishtërve që po na kërcënon me ditën e Kiametit.


Të gjithë bashkë do të ja dalim, të triumfojnë mbi këtë pandemi që udhëheqësit botërorë e kanë quajtur luftë.
Sot më shumë se kurrë për shqiptarët por dhe për gjithë Botën është domethënës mesazhi i thuprave të Moisiut tonë Gjergj Kastriotit (Skenderbeu).
Të gjithë bashkë do ta fitojmë betejën me armikun e padukshëm por me fuqi shfarosëse.
Sot kontributi i gjithësecilit e gjithësecilës është i dobishëm.
Motoja e kësaj lufte duhet të jetë, “Shpeto një jetë”, frymëzuar nga mesazhi proverbial i Nënës së Botës, lapsit të Zotit në tokë, Shenjtorës Nënë Terezës:
“Mos u dorëzo”.
Ti lutemi sot Zotit me gjuhën e gjithë shenjtorëve që u sakrifikuan për njerëzimin, të misionarëve të drejtës hyjnore, të vertetës, të paqes, të mirësisë, të harmonisë.
Ti lutemi Perendisë që ashtu siç nuk e braktisi Krishtin e madh ( Isain), të mos na braktisë as ne në këto ditë tragjike, por me fuqinë e tij të shpetojë njerëzimin nga ushtria e antiKrishtërve.
Ti lutemi që të çlirojë popujt nga shtypia e shfrytezimi i të gjithë despotëve, diktatorëve, autokratëve, tiranëve, sulltanëve, kalifëve jezidë, carëve të rinj kudo në Botë dhe gjithëkund të fitojë demosi mbi kracitë e uzurpuara, të mbizotërojë e drejta dhe e verteta, midis njerëzve të kthehet harmonia, bashkëjetesa e toleranca ndërfetare e ndëretnike, humanizmi e solidariteti njerëzor, emancipimi shoqëror e prosperiteti, begatia e lumturia.
Ti lutemi Zotit me psalmet e Davidit për shpetimin e njerëzimit nga ushtria gjakatare e antiKrishtërve.
Të gjithë bashkë e të solidarizuar, me ndihmën e Zotit e bekimin e tij do ta fitojmë këtë luftë.
Në mejdanet e dyluftimeve të njerëzimit me Satanain do të fitojmë ne.
Besoni.


Jeta do të ngadhënjejë mbi vdekjen.
Allah, Allah.
Amin.

Kategori
Uncategorized

Kështu që Italia u bë burimi i gjithë infeksionit të Evropës

Pa u munduar të trivializoni rrezikun me virusin e koronës në asnjë mënyrë, mund të ekzistojnë ende arsye për të ndjerë pak.

Çdo vit, rreth 200 njerëz në Suedi vdesin nga gripi i rregullt. Në botë të paktën 300,000.

Kjo pa pasur nevojë të vishni ndonjë maskë për fytyrën ose të vishni disa kostume mbrojtëse. Gjithashtu, nuk mund të gjenden tituj të zi në faqet e lajmeve në botë. Askush nuk vendos ndeshje futbolli apo lojëra olimpike. Asnjë shkollë nuk është e mbyllur.

Përhapja e infeksionit është në vazhdim e sipër.

Fakti që gripi i zakonshëm plagos dhjetëra mijëra suedezë çdo vit dhe vret disa qindra e shumë më tepër në botë, në një farë mënyre është pranuar si fakt. Diçka nuk mund të bëhet për shumë.

Shtë e vërtetë që ekziston një vaksinë çdo vit, por saktësia e saj ndryshon aq shumë sa që as nuk ju rekomandoni përveç grupeve të moshuar dhe atyre me rrezik të veçantë për të vaksinuar. Kjo është përkundër faktit se vaksina kushton më pak se një Big Mac.

Ndërsa numri i vdekjeve në sëmundjen covid-19 duket shumë i saktë, shkalla e vdekjes në grip të zakonshëm është më e përhapur. Sidomos në vendet ku kujdesi shëndetësor është më pak i zhvilluar.

OBSH , së bashku me autoritetin shëndetësor amerikan, CDC para disa vitesh bëri një llogaritje ndërkombëtare që zbuloi se diku midis 290,000 dhe 650,000 njerëz vdesin çdo vit si rezultat i gripit të rregullt. 80,000 vetëm në Shtetet e Bashkuara.

Më vdekjeprurëse

Në të dy rastet, shumica e njerëzve që vdesin mbi moshën 75 vjeç janë tashmë të sëmurë me një sistem imunitar të ulur.

Nëse virusi i koronës bashkohet me botën dhe bëhet aq i zakonshëm sa gripi normal, ai bëhet më vdekjeprurës edhe në numër absolut.

Me fjalë të tjera, është plotësisht e justifikuar të bëni sa më shumë që të keni mundësi për të ndaluar infeksionin.

Fatkeqësisht, duket se autoritetet e botës për një luftë të pabarabartë kundër virusit. Kjo është përkundër faktit se janë marrë një sërë masash ekstreme të cilat kanë disavantazhin që ato rrisin panikun rreth sëmundjes. Në Japoni, të gjitha shkollat ​​do të mbyllen për një muaj.

Ne shohim se si gjithnjë e më shumë vende po largojnë nga sigurimi i qytetarëve të tyre se nuk ekziston rreziku i përhapjes së infeksionit për të përgatitur njerëzit për faktin se shumë njerëz me siguri do të sëmuren dhe në vend të kësaj tregojnë se ata kanë burime për të përballuar një stuhi të caktuar .

“Gjithçka tregon se bota po hyn në një fazë ku virusi korona po bëhet një pandemi”, tha kryeministri Australian Scott Morrison.

Kryeministri i Finlandës supozon se gjysmë milioni finlandezët mund të sëmuren.

Fakti që Organizata Botërore e Shëndetit OBSH ende nuk ka deklaruar se virusi i koronës është një pandemi në mbarë botën, ndoshta është për shkak të faktit se vendet e botës dëshirojnë të bëjnë atë që munden për të ndaluar përhapjen e infeksionit.

Vaksina vonohet

Në të njëjtin moment ju e quani atë një pandemi, fokusi zhvendoset në përgatitjen në vend se si të kujdeseni për një numër të madh të njerëzve të sëmurë. Lufta kundër infeksionit bëhet dytësore.

Për sa kohë që ka disa njerëz, pacientët mund të izolohen në spitale. Nëse infeksioni bëhet më i përhapur, vendet e izolimit thjesht nuk do të mjaftojnë. Jo shumë vende, si Kina, mund të ndërtojnë një spital të ri brenda dhjetë ditësh.

Përpjekjet për të marrë një vaksinë janë në vazhdim. Sidoqoftë, shumë ekspertë pohojnë se mund të duhen 18 muaj që të bëhen të disponueshme.

Përvoja e gripit të derrit tregon rrezikun e zhvillimit të shpejtë të një vaksine pa teste adekuate. Në atë kohë, një grup më i vogël i narkolepsisë pësoi si një efekt anësor shumë serioz të vaksinës dhe në fund të fundit, jo shumë njerëz vdiqën nga gripi i derrit.

Por pyetja është pse nuk bëjmë më shumë për të ndaluar gripin e zakonshëm dhe globalisht shumë vdekjeprurës, kur panikohojmë kaq shumë nga virusi i koronës.

Kategori
Uncategorized

22 marsi, simboli që nuk zhbëhet.

Albert Avduli/

Ajo simbolikë motivon edhe sot, që jemi në luftë për jetën.
22 marsin, pavarësisht moteve dhe rrethanave, shqiptarët do ta kujtojnë si datën e triumfit të demokracisë mbi diktaturën.
22 Mars 1992.
Ditë e bekuar në kalendarin e këtij populli.
E shenjtë në kalendarin fetar, për bektashinjtë.
Në terminologjinë e dogmës bektashiane, kjo datë përkon me ditëlindjen e Imam Aliut. Festa e Sullan Novruzit, mëshiron ripërtëritjen e jetës.
“Novruz” vjen nga persishtja dhe do të thotë “Dita e re”, ndërsa “Sulltan” është titulli i lartë që tregon rëndësinë e kësaj dite.
Rasti deshi, që e njëjta datë të përputhej me rilindjen e lirisë dhe shpresës për gjithë shqiptarët, përtej religjioneve të tyre.
Kujtime, emocione, ngazëllime, por edhe zhgënjime mund të sjellin në media e në libra, shumë bashkëkohës.


Për një pjesë tjetër, ajo datë mbart mllefin, për humbjen e titullit sundues, hetues, prokuror e grada të tjera të zeza siç komunizmi akordon.


Kanë kaluar 28 vite nga ai mars.
Mbase nuk i përmbushi gjithë pritshmëritë, por ky komb ju rikthye familjes së tij biologjike, Evropës.
Në historinë kombëtare, do të jetë data, kur u thye perdja e hekurt e izolimit.
Për 500 vite, ishim vërtitur në hapësira, kulturë e fermane, të cilat na çoroditnin. Habitati aziatik, nuk ishte krijuar për shpirtin dhe karakterin tonë shkrepor.
Ne s’kishim harruar.
Në fillim të viteve 1900, ju rikthyem qënies tonë.
Disa dekada i kaluam duke kërkuar të gjenim gjurmët evropiane. Monarkia e ndezi pishtarin e ndjenjave të rracës, por 11 vite janë pak, për të mëkuar lirinë.
Fati i popujve të vegjël i brishtë krijohet dhe mbi ura të dobëta ecën.
Mbas luftës së dytë botërore, për 47 vite, vrapuam përsëri nëpër azi. Nga stepat Siberiane, rendëm drejt një azie më të largët, deri sa u vëllazëruam shpirtërisht me Kinën.
Në gjithë odisenë tonë 500 e ca vjeçare, Itaka jonë mbeti ballkani jonë, alpet tona, deti jonë.


Patëm lajthitjet tona si popull, por geni, gjaku dhe gjuha nuk u tjetërsuan.
Në kalvare të tilla, popuj më të mëdhenj, do ishin zhbërë.
Zoti na kish krijuar vital, përderisa mbijetuam.
Në këto 28 vite, demokracia ende e papjekur ka mbetur, por ndërgjegja kombëtare është sinkronizuar me vokacionin e familjes evropiane. Krijimi i shtetit të Kosovës, është realisht një mrekulli, të cilën vetëm liria mundet që ta konceptojë.
Antarësimi në aleancën euro- atlantike është një tjetër arritje e madhe kombëtare.
Fushat e tjera të zhvillimit, kanë pësuar ulje ngritjet e politikës.
Në këto rreshta nuk do ndal në këtë analizë, por do mbetem te 22 marsi i sotëm.
Sot. . .
Gjëndemi në një betejë absurde. Rrethuar e sulmuar nga një armik i përbotshëm, i padukshëm, por tmerrues deri sa na ka detyruar të ngujohemi në banesat tona.
Sot. . . e dy vite
Shteti nuk ka parlament, nuk ka sistem drejtësie, nuk ka kujdes për djersën e popullit të vetë.
Sot. . .
Mungesa e lirisë ndjehet më shumë, vlerësohet sa e shtrenjtë është.
Kjo kohë është një apel në fakt se liria nuk ka çmim.
Sot. . .
Besimtarët bektashinj, nuk do ju drejtohen tempujve të tyre. Ata do të falen, brenda mureve antivirusale duke ju lutur Perëndisë për familjet e tyre, për shqiptarët, por edhe për popujt e tjerë.
Një popull mund të ngujohet, por shpresa, besimi, revolta nuk pakësohet.
Në ditë të vështira akumulohen energji të mëdha, qartësohen ide çliruese.
Ato e gjejnë shtegun e daljes në rastin më të parë.
Shpërthime të tilla pjellin lirinë.
Marsi është i shënjtë edhe kur na vë në provë.
Pikat kulmore të ekzistencës tonë lidhen me këtë muaj. Marsi i vitit 1444, si rrezja e parë e ndërgjegjes se jemi një tërësi gjaku e hapësire.
Marsi 1887 si shpresë se gjuha është brenda nesh e trashëguar dhe lëvrimi i saj bënë kombin.


Marsi 1992, si dëshmi se një popull, mund ta mbyllësh, ta shtypësh, ta drobitësh, por kurrë nuk mund t’i shuash ndjenjën e lirisë.
Shënjt marsit tonë nuk ja hijezon dot misionin asnjë virus, asnjë qeveri.
22 marsi mbart ëndërrën e disa brezave.
Zhbërja e ëndërrave nuk mund të ndodhë, sepse popujt pa ëndërra vdesin.
Por Zoti vetë e tha me gojë.
Shqipëria do të rrojë. . .
Hymnin kombëtar e dimë të gjithë.

Kategori
Uncategorized

22 Mars 1992 BASHKIMI I NJERËZVE VETËM PËR NJË QËLLIM : LIRIA !!

Gezuar 22 Marsin, Diten e pare te Demokracise!

Sali Berisha.

Te dashur miq, sot mbare kombi yne nderon 22 Marsin e vitit 1992 si diten e pare te lirise se tij, diten ne te cilen nen udheheqjen e PD shqiptaret, njerezit me te shtypur dhe me mjeruar, me te izoluar te globit çelen me voten e tyre te lire rrugen e ndertimit te sistemit demokratik te bazuar ne shtetin ligjor dhe vlerat e lirise. Si sot 27 vite me pare mbi 1.7 milione te rinj, te reja, burra dhe gra, permbysen me voten tyre te lire diktaturen e genocidit, shtypjes me te eger dhe krimeve kunder njerezimit qe Shqiperia dhe Europa kishin njohur me pare, diktaturen mizore te Enver Hoxhes, Hitlerit shqiptar te Pasluftes. Me 22 Mars te vitit 1992 ne nisem udhetimin tone ne rrugen e lirise dhe dinjitetit njerezor dhe kombetar, te mbrojtjes se interesit tone kombetar dhe çeshtjes shqiptare te daljes nga izolimi dhe te renditjes se Shqiperise ne anen aleateve te saj perendimore.

Si sot 27 vite me pare ne nisem rrugen integrimit te vendit ne institucionet europiane dhe euroatllantike, Keshilin e Europes, Bashkimin Europian dhe NATO!

Sot pas 27 vitesh, me gjithe veshtiresite serioze ne udhetimin e saj, Shqiperia, nga njeri prej tre vendeve me ta varfera te botes, renditet me vendet me te ardhura te mesme te larta. Ajo eshte anetare e NATO-s, Keshillit te Europes dhe vend kandidat per anetar te BE, Kosova eshte e lire dhe e pavarur, shqiptaret ne teresi jane me te lire se kurre ne historine e tyre.

Por sot perseri vendi ndodhet ne nje udhekryq tejet te rrezikshem. Si ne asnje vend tjeter te Europes dhe botes, neo-bllokmeni Edvin Kristaq Rama me narkoqeverine e tij ne pushtet ka vendosur narkoshtetin e tij dhe shnderruar Shqiperine ne vendin e sunduar nga droga, krimi, trafiqet kriminale, vendin e braktisjes masive nga qytetaret e tij!

Duke shprehur me nderimin me te madh para te gjithe atyre djemve dhe vajzave, burrave dhe grave qe me voten e tyre me 22 Mars te vitit 1992 shemben sistemin barbar komunist te Enver Hoxhes, iu bej thirrje shqiptareve te ngrihemi dhe me guximin tone te permbysim, te flakim ne koshin e plehrave te historise narkoshtetin e Edvin Rames dhe klikes se tij.

Edhe njehere Gezuar 22 Marsin, diten e bardhe, diten e pare te Demokracise!! sb

Kategori
Uncategorized

Ti tradhtove gjakun e Ziverit, Faikut, Aleksit dhe Hekuranit, vetëm për pushtet.

Red Varaku/

Kjo është luftë dhe ti Edvin je tradhtari më i madh i saj

Ti tradhëtinë e ke ves dhe nëse do të mbahesh mend një ditë do të mbahesh vetëm si tradhëtar dhe i pabesë. Ti tradhtove familjen tënde, babanë tënd, gruan tënde dhe djalin tënd.

Ti tradhtove Fatos Nanon, që të ktheu nga endacak, hajdut ikonash në ministër, pa asnjë kontribut. Ti tradhtove Tiranën, të cilën e ktheve në ushqim për qentë që të sollën në pushtet.

Ti tradhtove viktimat e Gërdecit, kur firmose me gjakun e tyre ndryshimet kushtetuese të 2008. Ti tradhtove gjakun e Ziverit, Faikut, Aleksit dhe Hekuranit, vetëm për pushtet.

Ti tradhëtove këtë popull, duke e detyruar t’i puthë dorën përdhunuesve, maniakëve dhe kriminelëve.

Ti tradhëtove Kosovën dhe gjakun e derdhur për të. Ti tradhëtove ëndrrën perëndimore të shqiptarëve.

Ti po tradhëton mjekët, duke i lënë pa asnjë mbrojtje dhe duke i shpërndarë maska të skaduara. Ndërkohë, po kërkon që edhe këtë fatkeqësi ta përdorësh politikisht.

Duke shtuar panikun, ti po maksimizon konfuzionin dhe minimizon mbrojtjen, vetëm me qëllimin e ulët që ti të përfitosh sa më shumë. Ti nuk po e trajton këtë si tragjedi, por si mundësi për të larë fytyrën tënde të nxirë nga krimi dhe korrupsioni.

Jo , Edvin ! Ata që kanë dalë nuk janë tradhtarë, por janë viktima të tradhëtisë tënde prej fillimit. Sepse me vjedhjen dhe përdhunimin që ti i ke bërë pasurisë së tyre, ata nuk kanë mundësi të përballojnë edhe një ditë pa punuar.

Sepse, me keqmenaxhimin e pasurisë së tyre ti i ke lënë sot në mëshirë të fatit me vetëm 120 shtretër dhe 10 tamponë në ditë, ndërkohë vetëm për luks ke shpenzuar mbi nje miliard euro.

Ata nuk kanë dalë për t’i bërë karshillëk askujt, as nuk janë bashkëpunëtorë të armikut. Ata kanë dalë se ndjehen të pasigurtë nga masat që ke marrë ti.

Ndjehen të tradhëtuar, sepse ti nuk po bën asgjë për ta dhe i ke lënë të braktisur në mëshirë të fatit, ndërsa vetë, në vend që t’i prish kësaj beteje, je futur si miu atje në vrimën tënde në Surrel.

Jo Edvin! Nuk mund të jetë kurrë një popull tradhtar, por je ti dhe rraca e njerëzve që ti përfaqëson bash tradhtarët më të mëdhenj të këtij populli.

Kategori
Uncategorized

Shtetrrethimi: Kjo do shtojë sulmet në zemër dhe goditjet në tru sepse njerëzit nuk do ishin në gjendje të përballen me të”.

https://www.syri.net/shendet/325015/a-duhet-ndaluar-dalja-e-njerezve-jashte-ja-cthone-ekspertet/

shqiptarët duhet të mësojnë se këto janë kostot që paguhen kur drejtohesh nga një kryeministër i paaftë.

Përveç korrupsionit, tani duhet të kuptojnë se edhe paaftësia është diçka po kaq e rëndë.

Si fillim, qytetarët shqiptarë u treguan si çdo popull normal europian, që ishte në luftë me një armik të padukshëm. Frika ishte e madhe, kurse reagimet ishin normale dhe distancimi social respektohej.

Por gjithçka ndryshoi kur nisi gjuha e helmuar e Edi Ramës, e mbushur me fjalor të tillë lufte si bomba, tradhtarë, varre, etj.

Atëherë u bë një zhvendosje e frikshme. Për qytetarët armiku nuk ishte virusi i padukshëm, por një virus më i dukshëm, me mjekër dhe i përçudnuar atje larg në një bunker në Surrel. I fshehur në bunker, prej andej nxirrte jo vetëm urdhra, por zbarkoi edhe ushtrinë në qytet.

Sjellja e qytetarëve nisi të ndryshojë. Teza e Ramës se dënohet kush hap panik, ishte bërë dënohet kush nuk përhap panik. Në Perëndim po mundohen me çdo kusht që të ruajnë shëndetin mendor të popullatës, duke përzgjedhur fjalët dhe vendimet. E para sepse ai është i rëndësishëm për në vazhdim, por edhe sepse me shëndetin mendor është i lidhur edhe sistemi imunitar i çdo njeriu, edhe në rast se do përballet me koronavirusin,

Rama e çoi në pikën e fundit shëndetin mendor të popullit të tij dhe zhvendosi krejt fushën e betejës.

Këto kosto janë të rënda dhe me pasoja afatgjatë. Viruset do vijnë dhe do të shkojnë, por ky është një virus tjetër. I cili përveçse ka tharë burimet dhe paratë e shqiptarëve bashkë me miqtë e tij miliarderë, tani po u shkatërron edhe shëndetin mendor atyre.

Më poshtë se kaq nuk shkon më.

Po çthonë Virologët???

Virologu Jonas Schmidt-Chanasit: “Unë përfundimisht them jo. Ndikimi në përhapjen e mëtejshme të virusit është minimal. Por ndikimi shëndetësor në popullatë është shumë i madh. Kjo do shtojë sulmet në zemër dhe goditjet në tru sepse njerëzit nuk do ishin në gjendje të përballen me të”

Kategori
Uncategorized

A thua filloj kolapsi edhe në shqipëri!?S’kemi tamponë, shkoni në shtëpi”, qytetarët të frikësuar prej koronavirusit kërkojnë ndihmë nga mediat. Ja me çfarë përballen në Spitalin e Shkodrës

“I jemi drejtuar spitalit per analiza dhe na eshte thene nuk kemi tampone por mund te shkoni ne shtepi pasi nuk keni asgje shqetesuese vetem pneumoni. A mund te vizitohet me te pare po i pyesim mjeket sepse ne Shkoder vetem nxjerrin shkenca te reja. Jemi ne nje situate te pakuptime dhe askush nuk flet ju lutem publikojeni e ta shohe ministria e qeveria, sepse po rrezikojme me shku si ne Itali”.

Ja me çfarë përballen në Spitalin e Shkodrës.

Shqipëria rrezikon të përjetojë skenarin e Italisë pasi indiferenca e autoriteteve shëndetësore po kapërcen kufinjtë e normales. Denoncimet e mbërritura në redaksinë e Shkodranews nuk kanë të ndalur ku i radhes vjen sërish nga spitali rajonal i Shkodres në të cilin nuk ka asnjë tampon.

“I jemi drejtuar spitalit per analiza dhe na eshte thene nuk kemi tampone por mund te shkoni ne shtepi pasi nuk keni asgje shqetesuese vetem pneumoni. A mund te vizitohet me te pare po i pyesim mjeket sepse ne Shkoder vetem nxjerrin shkenca te reja. Jemi ne nje situate te pakuptime dhe askush nuk flet ju lutem publikojeni e ta shohe ministria e qeveria, sepse po rrezikojme me shku si ne Itali”.

Edhe shteti italian një nga më të fortët në Europë për sistemin shëndetësor është në prag kolapsi pasi spitalet janë tejmbushur dhe ka mungesa të mëdha. Larg qoftë skenari italian të përsëritet në Shqipëri, po ndërkohë vihet re një indiferencë mjekësore deri në ditën që pacientat do të mbushin spitalet dhe situata do të dalë nga kontrolli.

Kategori
Uncategorized

Rama tha se do na mbajë me bukë turku?! Çfarë turpi, gabimi dhe fyerje

Cfarë ?

Nga Artan FUGA

Do të na ushqejë Turqia me bukë nëse do të kemi zi buke?

Kështu tha zoti kryeministër?

Do të na mbajë me bukë turku?

Cfarë turpi, gabimi, fyerjeje dhe poshtërimi? Cfarë iluzioni!

Jo se turqit janë të pamirë. Janë shumë të mirë!

Por shqiptari kurrë nuk ka lyp bukë rrugëve të botës me çanak.

Eshtë koha t’u kthehemi mbjelljeve të pranverës që të shijmë e mbledhim në vjeshtë!

Urgjent!

Sepse kur është tallur me bujqësinë, mbjelljet, korrjet, shirjet, duke mbledhur shqiptarët në beton, kulla mijrakatëshe, stadiume, sheshe me pllaka, sigurisht kundërshtimi ky ka qenë!

Do të ngordhim për bukë!

Për një çap bukë!

Betoni nuk mbillet, në katin e pesëdhjeteshtatë nuk mbillet, në fushë aerodromi nuk mbillet,

Dikur budallalliku që malet t’i kthenim në fusha, tani budalliku që fushat i kthyem në zona të betonuara urbane!

Ka ardhur koha e gishtit, pra e gishtit të vendosur në kokë, në mendje!

Me bukën e “turkut”, sado dashamirës që është, vështirë se do bëjmë duvanë e “kaurrit” !

Mos presim duke thënë : Po u përmbys bota… bukën do të na e japi Stalini… më falni turku!

Kategori
Uncategorized

ANTIKRISHTI QË KRYQËTOJ BOTËN.Nga Azgan Haklaj –

Letra e lamtumirë së dr Françesko Kortella në Spitalin e Milanos.

Ndjenja me dramatike shprehet ajo, është kur sheh pacientët duke vdekur e dëgjon pambarimisht lutjet e tyre për tu sjellur nipërit dhe mbesat për ti parë për herë të fundit.

Një paciente ishte shumë e trishtuar sot, kërkonte vazhdimisht nipërit e vet dëshmon doktorresha.

E nxora telefonin dhe e mora familjen e saj në vidio.

Ata të gjithë i thanë:

Mirë u pafshim

Ajo dalëngadalë u shua.

Kur vendosa ta emërtoj kështu këtë opinion timin, të ëmërtoj Covid-19 si antiKrisht mendja më fektiu tek simboli i moralit dhe mirësisë njerëzore, filozofi i lashtë kinez Konfuci, i cili na ka lënë maksimën që po e perifrazoj:

“Çdo gjë duhet emërtuar me emrin e vertetë.

A i kam vendosur emrin adekuat këtij përbindëshi që po vret në mënyrë çnjerëzore e të pamëshirëshme?!

Cfarë mendie diabolike e krijoj dhe çfarë dore kriminale e prodhoj në labaratorët vrasëtarë këtë mutacion gjenetik kaq të rrezikshëm e shfarosës?!

Qysh nga Eva dhe Adami, Bota dhe njerëzimi janë përballur e kanë përjetuar ngjarje, dukuri, fenomene,  natyrore të tmerrshme, rrënqethëse, si termete, uragane, tajfune, torando, përmbytje, kataklizma, Apokalipsin e Atlantidës, luftëra gjakatare, epidemi e pidemi të llahtarëshme, që kanë shkaktuar tragjedi të mëdha.

Sot antiKrishti Covid- 19 ka kryqëzuar Planetin dhe njerëzimi në mbarë Botën po dylufton me vdekjen, me kurajo, shpresë, besim e solidaritet se do të ngadhnjejë mbi të.

Udhëheqësit botërorë i kanë shpallur luftë ushtrisë së antikrishtërve të padukshëm por me fuqi shkatërruese që e ka mbërthyer Globin si oktapod dhe me dhëmbët e tij po i injekton njerëzimit vdekjen.

Nga historia duhet se antiKrisht është ai që hiqet si i krishterë, bën paligjshmëri e mashtron.

Këta individë Bibla i quan antikrishtër.

Tashmë nuk është konspiracion.

Covid-19 është krijuar nga mendja njerëzore për të mbjellur vdekjen e pamëshirëshme.

Është një armë kibernetiko- biologjike shfarosëse e prodhuar në Kinë, një mutacion gjenetik, shkrirje e gjenit të gjarpërit dhe lakuriqit të natës që ka aftësi të infektojë gjitarët, siç po dëshmojnë shkencëtarët.

Ai sot ka kryqëzuar Botën, e cila është në shtetrrethim, në luftë të paepur me të për të shpëtuar çdo jetë njerëzore e për të triumfuar mbi këtë ushtri satanike të padukshme, por që po shkakton tragjedi të parrëfyeshme.

Jemi në gjendje lufte deklaruan Presidentët, Trump dhe Macron.

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, ish kryeministri i Portugalisë Antonio Guterres bëri paralajmërimin e ashpër për koronavirusin:

“Nëse e lëmë të përhapet do të vrasë miliona njerëz” deklaroj ai.

OBSH-së ka shpallur qendrën europiane të pidemisë Italinë.

Kryqit i Kuq Kinez e quan Italinë “Emërgjencë Botërore”, prandaj është momenti ti bëjmë thirrje BE, udhëheqësve botërorë pavarësisht situatës dramatike në vendet e tyre të mos e lënë vetëm, por ta mbështesin në këtë betejë qe i ka shkaktuar humbje të mëdha.

Ja si i përshkruan skenat e tmerrshme të vdekjes dr Françeska Kortella në spitalin e Milanos.

“Ndjenja me dramatike shprehet ajo, është kur sheh pacientët duke vdekur e dëgjon pambarimisht lutjet e tyre për tu sjellur nipërit dhe mbesat për ti parë për herë të fundit.

Një paciente ishte shumë e trishtuar sot, kërkonte vazhdimisht nipërit e vet dëshmon doktorresha.

E nxora telefonin dhe e mora familjen e saj në vidio.

Ata të gjithë i thanë:

Mirë u pafshim

Ajo dalëngadalë u shua.

Kam një listë të gjatë me numra pacientësh që po shuhen, njëri pas tjetrit thotë doktorresha dhe e kam quajtur”:

“Letra e Lamtumirës”.

Kërkojmë vetëm një ndihmë thotë doktorresha.

“Disa Ipaid që t’ua plotësojmë deshirën e fundit pacientëve që po largohen nga kjo Botë të vetmuar.

Të shohin femijët e tyre, nipërit dhe mbesat, të afërmit që tua japin lamtumirën e fundit”.

Kancelarja e Gjermanisë Angela Merkel deklaroj se:

“Që nga shpallja e Pavarësisë së Gjermanisë, jo prej Luftës së Dytë Botërore, vendi ynë nuk është përballur kurrë më një sfidë të tillë që e ka kaq të domosdoshme sjelljen tonë të përbashkët e në mënyrë solidare.

Jemi pjesë e një demokracie të hapur.

I marrim dhe shpjegojmë vendimet politike në mënyrë transparente.

I përligjim sjelljen dhe komunikimin tonë në mënyrën më të mundshme të kuptueshme thotë ajo”.

Natyrshëm lind pyetja?! 

Kryeministri ynë si i ka marrë vendimet?

Me Triumviratin e tij të whatsapp-it.

Pasi instaloj republikën kryeministrore tani po shfrytëzon pideminë botërore për të jetësuar Triumviratin.

Nuk i duhet me as qeveria, as partia shtet, sekti rilindas që shkatërroj demokracinë, shtetin e së drejtës, madje edhe vetë PS.

Kryeministri ka instaluar në Katakombin e Surrelit Triumviratin e tij ashtu siç ishte bunkerizuar Hitleri gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Sa transparent ishte Rama në vendimet e Triumvirati?!

Gjithçka genjen.

Mjafton të shohim kur e ka bërë tenderimin me proçedurë të përshpejtuar të respiratorëve.

Po ti kthehemi dekleratave të tij kur u shfaq koronavirusi e ti krahasojmë me ato të sotmet është e mjaftueshme për të mos i besuar për asgjë.

Strategjia e tij e gabuar me qëllimin e vetëm për të fshehur të vertetën e nxori zbuluar si lakuriqin e koronavirusit.

Nuk ka më asnjë ide sepse ka shterruar plotësisht, nuk ka kurajon për të pranuar paketën e opozitës.

Merkel ju drejtohet bluzave të bardha, pa përjashtuar askënd se ajo që po bani ju është e jashtëzakonshme.

Rama në mënyrë selektive sulmon mjekët duke i quajtur plangprishës opozitarë, përjashton mijëra mjekë të familjes që janë në terren në frontin e parë të betejës për tu dhënë ndihmën e shpejtë qytetarëve në nevojë, ndërkohë thërret për ndihmë nën mantelin e shpetimtarit vullnetarë me honorare, vetëm për të fshehur transparencën dhe për të mbajtur peng të vertetën.

Homologët e tij janë në terren, në betejë ndërsa Augusti Rilindas është fshehur në bunker i trembur nga lakuriqi i natës.

Të gjithë udhëheqësit botërorë kërkojnë solidaritet ndërsa kryeministri ynë akuzon opozitën dhe këdo që e kritikon apo i propozon ndonjë ide.

Beteja me këtë pandemi botërore është e mbarë njerëzimit, pavarësisht ndarjeve klasore, politike, fetare, grupeve, pozitës shoqërore.

Për herë të parë në Historinë Botërore njerëzimi është i ndergjegjësuar për fatin e përbashkët dhe se kontributi i gjithësecilit apo gjithësecilës është i domosdoshm me moton “Shpeto një jetë”, të udhëhequr nga postulati i Nënës së Botës, Shenjtorës Nënë Terezës:

“Mos u dorëzo”.

Kur e kryqezuan Krishtin, ai i foli nënës Mari dhe dishepullit Gjon.

Ai i thirri Atit të tij.

“Perendia Im, Perendia Im”!

Pse më braktise?!

Në këtë moment Ungjilli i Shen Markut thotë:

“Toka u drodh dhe shkëmbinjtë u ndanë, varret u hapën dhe trupat e shumë shenjtorëve që kishin vdekur u ngritën përpjetë”.

Në këto momente tragjike kur Bota është e kryqëzuar nga antiKrishti, Ati i Shenjtë, Papa Françesku u bëri thirrje të gjithëve :

 “Pa marrë parasysh vendndodhjen apo përkatësinë tuaj fetare në një moment kujtimi meditimi, lutjeje për sherimin e Botës, i gjithë Planeti i bashkuar në lutje”.

Ti lutemi përendisë me psalmet e Davidit, me Gjuhën e Thotit, mbretit të Atlandës, themeluesit të Egjiptit të lashtë, të Zeusit e Dodonës Pellazgjike.

Festa e Sulltan Nevruzit, ditëlindja e Imam Aliut, nipit dhe dhëndërrit të Profetit Muhamed (Met-Madit), mendjendriturit, Viti i ri Pers e gjen Botën të kanosur nga antiKrishti Covidi-19 me ditën e kiametit.

Është momenti që të lutemi që kjo tragjedi të kalojë sa më shpejt.

Le ti lutemi të gjithë sëbashku Zotit, me gjuhën e profetëve që u sakrifikuan për njerëzimin e u flijuan për të vertetën, të drejtën hyjnore, barazinë, emancipimin shoqëror, misionarëve që luftuan kundër Jezidit zullumqarë e barbarë, që shkaktoi krime të tmerrshme.

Të bashkojmë lutjet me Nuhun, Ibrahimin, (Abrahamin)  Ismailin (Isakun), me Moisiun që vuajti shumë prej fareonit të mallkuar sepse donte ta sundonte popullin e tij me shtypje dhe të ishte Perendia i tij.

Të lutemi me gjuhën e Krishtit, (Isait ) që u kryqëzua për të vetmin faj se u bë Misionar i njerëzimit dhe u martirizua duke predikuar rrugën e së vertetës, paqes, drejtësisë, vëllazërimit e përsosmërisë njerëzore.

Të lutemi me gjuhën e Budës dhe Konfucit të cilët disa shekuj para Krishtit hoqën dorë, i pari nga jeta luksoze e pallatit mbretëror, i dyti nga pushteti për ti shërbyer njerëzimit me përkushtim. 

Të lutemi me gjuhën e Profetit Muhamet, Pejgamerit të fundit, që shkroi Kuranin, bazën e besimit Islam, i cili hoqi shumë mundime për të nxjerrë vendin nga ërrësira e skllavërisë, urrejtjes në dritën e mirësisë dhe paqes

Të lutemi me gjuhën e Imam Aliut në ditëlindjen e tij që aq shumë luftoj për të drejtën e të vertetën, për paqen e mirësisë.

Të lutemi me gjuhën e 72 dëshmorëve të Luftës së Qerbelësë, që ranë për të drejtën kundër Kalifatit Jezid.

Me gjuhën e martirëve të kësaj luftë, Imam Hasani, Imam Hysejini dhe të famshmit Abaz Aliu.

Pandemia botërore është e frikshme e në anën tjetër është e pashmangshme përballje me të.

Beteja me të është e mbarë njerëzimit.

Kur Bota priste ardhjen e dytë të Krishtit i duhet të përballet me antiKrishtin.

Por të bashkuar e më solidaritet njerëzor dhe me ndihmën e Zotit do të ja dalim të mundim ushtrinë e antikrishtërve.

Jeta do të ngadhënjejë mbi vdekjen.

I kërkoj kryeministrit tonë murg të që është fshehur si struci të lirë ditët e nirvanës e të kthehet në detyrën e braktisur e të bashkëpunojë me opozitën, Institucionin e Presidentit, të gjithë faktorët relevantë, transparent me publikun për të tejkaluar situatës.

Lereni propogandën mashtruese, sjelljen propotente e arrogante, forcë kjo që të jep pushteti, që në fakt ju e keni uzurpuar dhe po besoni proverbën qezariane.

“Të fortit i ndih Zoti”.

Kur e mund Pompeun, Qezari nga Aleksandria i shkruante Senatit Romak:

“Unë jam Zot i Efezit, i Egjiptit,” diktator” i Romës dhe Botës”, por fundin e pati nën këmbët e statujës së Pompeut.

Prandaj populli thotë.

“E mbramja me hajër”.

Konfuci na mëson se kur zemërimi rritet mendo për pasojat.

Zemërimi i popullit ndaj teje ka shkuar në pikën e vlimit.

Zoti të kthjelloftë mendjen e ta ktheftë arsyen e shëndoshë për ta lexuar zemërimin e Sovranit.

Kategori
Uncategorized

EDI, SI BABAGJYSH I CORONA VIRUSIT!


Dritan Kaba/

Edi del e ben “dhurata” fantasike, si menazher shitjesh i dyqanit te celulareve! NNderkohe qe shumica e shqiptareve eshte pa asnje te ardhur, Edi iu thote do te jap internet1 Ne vend te dilte edhet te shpjegonte çfare do te thote ajo pakete, qe paraqiti mbreme, del e ben promocione si linja e shitjeve me telefon, por me nje ndryshim, Edi i ben me videoselfi! Ne vend qe te qartesoje shqiptaret, sipermarresit, profesionistet e vetpunesuar, fermeret,blegtoret, familjaret qe nuk ikin dot ne pune se jane te detyruar te mbajne femijet, pensionistet, ata qe jetojne me asistence, familjaret qe kane per te paguar qereta e shtepise apo kredite ne banka, si dhe kush perfiton nga ajo paketa imagjinare e propozuar mbreme, eshte kthyer ne nje shites i produkteve te kompanive te celulareve.
Edi kjton se do i genjeje shqiptaret si kolonizatoret dikur indianet, qe i jepnin pasqyra edhe i merrnin arin!
Edi nuk hahet interneti!!
Mijera shqiptare jane ne zgrip te humneres se urise, ti del flet per internet!
Del ben mjekun, babagjyshin e coronavirusit, por jo kryeministrin!
Mijera biznese te vogla dhe te mesme jan ne prag falimentimi, ti thua interneti!
Shoku Edi, me masat e tua populisto-leftiste, me pergjysmim pagash nuk shkohet gjate! Shqiptaret nuk kane nevoje te dine se çfare rroge pergjysmon ti, por se çfare do hane ata dhe femijet e tyre. Jane mijera qe po falimentojne se nuk paguajne dot as kredite dhe as qirate dhe ti thua interneti apo pergjysmimi i pagave! Ti je aq i pashpirt sa dhe aq i lig, sa mendon se do i kenaqesh shqiptaret me proverbin e lopes dhe vellait1 besoj se e dini ate rrefenjen, qe kur shkoi tek Zoiti e pyeti vellain e pare çfare do prej meje te ta plotesoj. Ai i tha dy nje lope t’i jap qumesht femjeve. Kur shkoi i dyti, qe e mori vesh,qe Zoti i kishte dhene nje lope vellait nuk kerkoi gje per vete, por i tha, une nuk dua asgje por merri lopen atij qe je dhe. Ne kete menyre po loz me shqiptaret edhe Edi nga Kulla e Surrelit me videoselfie dhe me masa qe nuk zbusin dhimbjen e shqiptareve!
Interneti falas eshte si puna e dardhes dhe bishtit. Kjo eshte ajo “dhurate”, qe i japin kompanite celulare, Edit, qe te dale si babagjush, ne syte e shqiptareve, qe po hap thesin e “dhuratave” por me kutite bosh nga brenda.
Jane dhjetra milione euro, qe kompanite celulare kane perfituar ne kurriz te taksave te shqiptareve, qe ti ua fale me lidjin antikushtetues te dividentit.
Jane dhjetra milion euro qe u hoqen nga spitalet, shkollat, çerdhet, nga pensionet dhe asistenca per te pamundurit!
jane dhjetra milione euro, qe me nje procedure ne shkelje te Rregullores se Parlamentit, pa pyetur per te dhe Kushtetuten Edi ia fali ketyre “bamiresve” te medhenj te internetit
Sa qesharak qe eshte!
Edi shpjegoju shqiptareve se çdo te thote paketa e mbremshme! Lere profesionin e babagjyshit te coronavirusit. Shqiptareve per kete internet iu ke marre nga buxheti i perbashket miliona euro!

Kategori
Uncategorized

Dallimi themelor midis planit të Bashës dhe planit të Ramës

Red Varaku/

🔵-Plani Basha- shteti heq dorë nga taksat, në mënyrë që paratë t’i mbeten qytetarëve, sepse qytetarët i administrojnë më mirë paratë e tyre.

Ndërsa me 120 milion euro të oligarkëve, ndihmohen shtresat në nevojë dhe përballimi i situatës.

Qytetarët kthehen në zotër të pasurisë dhe fatit të tyre.

🔴-Plani Rama- shteti vazhdon të marrë taksat, njerëzit vazhdojnë të paguajnë detyrimet. Kjo me qëllimin e ulët që rishpërndarjen e këtyre parave ta bëjë vetë bashkë me tigrat.

Për këto para që mblidhen, nuk vendosin më qytetarët, por vendos Rama dhe hienat përreth tij. Në rastin konkret qeveria ka ekskluzivitetin e rishpërndarjes.

Pasi mbledh paratë e shqiptarëve të varfër, ajo vendos kush meriton të ndihmohet dhe kush jo, sigurisht këtë e bën nëpërmjet kartës së antarësisë në parti.

Nga ky moment, ai bashkë me çakejtë e tij, kthehen në zotër absolutë të qytetarëve.

Kategori
Uncategorized

Të jetë rastësi? Bota është “pushtuar” nga viruset çdo 100 vjet

Në pamje të parë, asgjë nuk duket e çuditshme, por saktësia me të cilën ndodhin këto ngjarje është e frikshme. Pandemitë e fundit të mëdha që ndodhën në planet ndodhën shumë vite më parë, shumë ishin vdekjeprurës dhe u përhapën shumë shpejt, por në ditët e sotme ka tani, ndoshta, vetëm shumë rrallë dhe në raste plotësisht të izoluara.

Këto janë pandemitë që kanë ndodhur dhe janë përhapur me kalimin e kohës, të cilat nëse i vendosim ato në një seri, duket se ndjekin një model të çuditshëm, i cili mund të konsiderohet se thjesht nuk është i rastësishëm.

Disa studiues në këtë fushë kanë raportuar se pandemia e fundit në Kinë, e ashtuquajtura Koronacion, ndjek një model të ngjashëm me pandemitë e fundit që shkatërruan botën çdo 100 vjet. Ju mund të keni dëgjuar për sëmundje si murtaja, kolera, gripi spanjoll, por a keni vërejtur periudhën kohore që ato kanë ndodhur? 1720, 1820 dhe 1920.

1720 Murtaja

Në vitin 1720 Evropa vuajti nga murtaja vdekjeprurëse e njohur si “Plaga e Madhe e Marsejës”. Kjo pandemi ishte e pamëshirshme dhe vrau rreth 100,000 njerëz.

1820 Epidemia e Kolerës

Gjatë 100 vjetorit të pandemisë 1720, në periudhën 1817-1824 (që përfshin qartë 1820), ndodhi shpërthimi i parë i kolerës. Ai evoluoi në një pandemi dhe prekte kryesisht vendet aziatike: Filipinet, Indonezia dhe Tajlanda.

Është interesante se një numër i ngjashëm i vdekjeve kanë ndodhur edhe në këtë rast. Autoritetet thanë që numri i përgjithshëm i vdekjeve të kolerës ishte rreth 100,000. Kjo pandemi e kolerës në Azi filloi sepse njerëzit pinin ujë nga liqenet që ishin infektuar me këtë bakter.

1920 Gripi Spanjoll

Pandemia më e fundit dhe e dokumentuar mirë ishte e ashtuquajtura Grip Spanjoll. Ky grip kishte infektuar një numër të madh njerëzish.
Rreth një miliardë njerëz u infektuan nga ky grip dhe 100 milion prej tyre vdiqën, sipas Ligjit Korrektues.

Mund të konkludojmë lehtësisht se i ashtuquajturi Grip Spanjoll është pandemia më shkatërruese në historinë njerëzore, nga dy të mëparshmit dhe, mbase, më vdekjeprurës se kurrë.

Kategori
Uncategorized

Plani Rilindjes dhe Edi te Surrelit me pak fjale!

KAOTIK – pa asnje shpjegim per fondet nga jane alokuar, kush perfiton dhe çfare kriteresh duhet te plotesoje!

KORRUPTIV – Asnje kriter kush perfiton nga garancia sovrane! Edhe kjo kredi ka shume mundesi te perfundoje ai tenderat pa gare me 99.99% te vleres ose si PPP-te qe i kane perfituar klientet te oborrit!

FASADE- falja e kamate vonesave! Ne fakt shifra eshte e madhe, por… E ka nje por edhe kjo! Shumica e kamat-vonesave eshte njesoj si ligji antikushtetues i dividentit! Perfshin vetem abuzuesit. Ata qe e kane paguar energjine ne kohe ose me kamate nuk perfitojne asgje! Por kush e ka pjesen e “luanit tek kjo shifer 150 milion dollare? Normalisht bizneset e medha, qe jane miq te oborrit! Ata kane pasur mundesine te mos i pritet energjia megjithese nuk kane paguar! Shume raste jane denoncuar per mos pagim energjie ne bizneset e deputeteve te Rilindjes ose te afermeve te tyre! Kjo eshte pjessa e “luanit” ne kete fasade! Qeveria duhet te beje transparente sepse jane te gjithe shqiptaret aksionere tek OSSHE. Kujt individi dhe sa eshte vlera e falur! Akoma sot e kesaj dite nuk dime kush perfitoi nga ligji antikushtetues i dividentit!

TALLES- do riskedulojme tatimin per bizneset nga 2 deri 14 milion!! Tatim fitimi i tyre eshte vetem 5% dhe ze ne buxhet nje vlere tek 3% te te ardhurave! Shumica e ketyre bizneseve vetem ne kete peridhe qe jane mbylluar askush nuk mund ta deklaroje me fitim ne fund te vitit! Shumica e tyre jane biznese familjare qe do te thote qe sot jane pa pune dhe shumica e tyre paguajne qerate pa e hapur qepenin. Paguajne taksat e bashkise dhe qeverise pa bere asnje pune, pa krijuar te ardhura!

AMALGAME FJALESH- 65 milion dollaret nje shifer qe nuk e kupton askush! Asnje sqarim as nga ku do te merren keto fonde por as kush perfiton, as kritere perfitimi! Ne shume vende te botes kur jane shpallur masat gjithkush e dinte çfare ishte perfitimi i tij. Çfare duhet te plotesoje per ta marre ate! Kurse plani rilindas eshte nje mjegullnaje pa asnje rreze drite. Askush nuk e di se çfare perfiton! Edhe kjo sasi ka shume mundesi te perfundoje si garancia sovrane!

PAAFTESI TOTALE- Ky eshte rasti me i mire! Per te dale nga situata se nuk dine çfare bejne dhe kane lexuar ca shifra qe perfitimin anetaret e oborrit e kane brenda!
Asnje lehtesi per biznesin!
Asnje ndihme direkte per te papunett e karantines.
Asnje ndihme per fermeret dhe blegtoret!
Asnje ndihme per studentet!
Asnje ndihme per pensionistet.
Asnje ndihme per invalidet dhe femijet autike!
Asnje ndihme per prinderit qe jane te detyruar te rrine ne shtepi se kane femijet e vegjel!
Asnje ndihme per ata qe jane me asistence!
Kjo eshte qeveria e tallavase. E fjaleve boshe! Pa asnje ndjenje humane! Arrogante, mosperfillese, antikombetare!
Te vetmen gje qe dine te bejne mire, jane llogarite e oborrit te Surrelit!

Kategori
Uncategorized

Martin Henze: Po përgatisim vaksinën kundër koronavirusit, do të ndihmojmë edhe Shqipërinë

Në pjesën e dyte, të intervistes, të dhënë për Shijak Tv, Henze, është ndalur edhe tek sistemi shendetësor në vendin tonë, ku thekson se ai eshte në kos, për shkak të qeverisjes jo adekuade të kryeministrit Rama, i cili duke ndjekur politika të gabuara, mund te vere ne rrezik jeten e popullit shqiptar, pasi sipas ekspertit gjerman, sistemi shendetesor nuk i ka kapacitetet e duhura per ta perballuar kete emergjence, dhe kjo e shkaktuar edhe nga largimi i mjekeve dhe infermierve profesioniste, ne vendet e BE-së, për një të ardhme më të mirë. Ai thote se Gjermania po punon intensivisht për gjetjen e vaksines, dhe eshte ne rrugen e duhur, teksa premton se ne momentin qe do ta kene gati, do te ndihmojnë Shqipërinë, per vaksinimin.

Shqipëria me mundësi të kufizuara, një numër të ulët infeksionesh dhe një infrastrukturë modeste. A mendoni se (ppp), luajnë një rol në dëmtimin e sistemit?Henze:

Qeveria shqiptare e Ramës ka qeverisur vendin për 7 vjet dhe cili është rezultati, ndryshimet midis Tiranës dhe veriut dhe jugut nuk janë përmirësuar në cilësinë e kujdesit. Një problem i madh me pandeminë. Shumica e pajisjeve respiratore, ndodhen në zonën më të madhe të Tiranës. A duhet që një fermer apo profesor shqiptar të vijë në Tiranë nga veriu ose jugu, edhe pse nuk mund të marrë frymë më dhe nuk lejohet të largohet nga shtëpia?  Qeveria Rama nuk ka organizuar një politikë cilësore ekonomike dhe sociale në 7 vitet e fundit, ajo ka organizuar një politikë të pastër klientelë për miqte prane qeverise.

Masat ekonomike që ai po konsideron janë joefektive dhe tregojnë se qeveria Rama nuk ka asnjë kompetencë në fushën e politikës sociale dhe ekonomike të orientuar drejt së ardhmes.

Së bashku me partinë opozitare PD, ne kemi hartuar një politikë shumë të mirë-menduar dhe po ashtu funksionuese, ekonomike dhe sociale për periudhën e qeverisjes dhe veçanërisht për 100 ditët e para. Sigurisht, kapitali individual mund të nxirret nga këto programe modulare, të cilat janë në përputhje me strukturën e financimit të BE-së.

Tani është koha që Shqipëria të ndalojë së menduari për interesat e partisë, dhe kombi të qëndrojë së bashku. Për këtë është e nevojshme që Rama të japë dorëheqjen, që një qeveri kalimtare të mblidhet nga ekspertë aktualë të partisë në pushtet dhe opozitës, në mënyrë që puna e qeverisë dhe lufta kundër pandemisë të mund të organizohen më mirë, pasi gjithçka është qetësuar më vonë gjatë verës, nëse duhet të zhvillohen zgjedhjet parlamentare. Për më tepër, duhet të bëhet e qartë se sektorë të tërë të ekonomisë janë paralizuar në BE në krizën e Corona – virusit, dhe shumë njerëz janë të kërcënuar me probleme financiare, kjo po ndodh edhe në Shqipëri në këtë moment, qeveria Rama ka qenë reaktive për 2.5 muaj.

Për të krijuar lehtësim, ne Evropër, shtetet po shpërndajnë paratë, direkt tek njerezit. Po organizohen kreditë me interes zero dhe garancitë nga shteti, taksat po zvogëlohen. Gjermania është e gatshme të investojë rreth 500 miliardë euro, në hapin e parë, përveç angazhimit të 16 rajoneve në Gjermani, të cilat gjithashtu do të investojnë shumë miliarda. Pra, Gjermania mendon së pari dhe pastaj vepron shpejt, ka mjaft kapital në dispozicion, sepse ne kemi organizuar një politikë të zgjuar sociale dhe ekonomike gjatë viteve të fundit dhe Gjermania dhe Evropa gjithashtu do të kalojnë përmes krizës, BE tani ka strukturuar në program paralel të ndihmës së mëtejshme me gati 1 trilion euro javën e kaluar. Ne jemi duke punuar në pako “të mëdha” dhe “të guximshme” për vendet e BE-së.

Qindra dhe miliarda dollarë për të rritur ekonominë, a mund të ishin investuar më parë këto miliarda vetëm në kujdesin shëndetësor dhe burime të tjera?

Henze: Në Gjermani dhe në shumë vende të Bashkimit Evropian kemi sisteme fantastike shëndetësore dhe sociale, ne 70 vitet e fundit, Evropa u shkatërrua plotësisht, së bashku ne rindërtuam Evropën dhe tani kemi nivelin më të ulët të vdekshmërisë në popullatë, në të gjithë botën, çdo qytetari mund ta trajtojë veten falas pa pasur nevojë të paguajë paratë përveç kësaj, kjo është ekonomia sociale e tregut, pra shteti kushtetues, pra demokracia.

Jam i bindur që mund të ndërtojmë diçka të tillë edhe në Shqipëri. Shqipëria ka potencialin të bëhet Zvicra e Ballkanit. Ne kemi krijuar mjetet për zbatim së bashku me opozitën. Vetëm, tani është koha që Rama të tërhiqet, ai nuk mund t’i bëjë të gjitha këto. Është koha që ekspertët, nga partia qeverisëse dhe opozita duhet të arrijnë një marrëveshje në interes të kombit. Nëse pala drejtuese nuk e bën këtë, njerëzit, si sovran dhe presidenti Meta duhet të qeverisin, gjendja e jashtëzakonshme duhet të hiqet.

Trump kërkoi nga nje kompani gjermane të prodhonte një vaksinë, dhe shefi i Hofenhaim vendosi të mos e bëjë këtë. A i përket të gjithë njerëzve?

Henze: Ajo që dëshiron shteti amerikan, ajo që ëndërron Trump, nuk ka interes. Ne gjermanët jemi sovranë dhe është dytësore ajo që komunikon ambasadori amerikan. Pra, kërkimet gjermane janë të hapura, rezultatet e kompanisë Curevac, të kolegut tim Dietmar Hopp, si dhe të institucioneve të tjera kërkimore, siç është Universiteti Mjekësor i Lübeck, i cili zhvilloi vaksinën SARS në 2003, janë në dispozicion të botës, Gjermania është një shoqëri civile dhe ne jemi evropianë. Ne gjithashtu do të sigurohemi që vaksina të vihet në dispozicion të familjeve shqiptare dhe organizata Rama dhe miqtë e tij nuk do të jenë në gjendje të bëjnë një biznes jashtë tij, ne tashmë jemi duke e parë këtë.

A do të jetë bota e njëjtë pas Covid 19, një rend i ri botëror pas koronovarirus?

Jo, nuk do te jetë. Eshtë një parim i natyrës. Ne njerëzit mësojmë kur ka kriza. Ne në BE kemi pranuar që duhet të organizohemi shumë më efektivisht së bashku, se duhet të krijojmë më shumë stoqe për kohë krize, që do të shtojme kërkimet evropiane më nga afër. Në Gjermani, aktualisht mund të vërehet se çdo mjek, po pajiset me mjete falas për orët e konsultimit dixhital, në mënyrë që kujdesi shëndetësor ambulator të dixhitalizohet pjesërisht, dhe brenda disa javësh. Pa krizë, do të na duheshin vite. Ne gjithashtu do të arrijmë në pikën kur do të jemi në gjendje të prodhojmë produkte industriale dhe mjekësore, të cilat janë relevante sistematike, përfshirë elektronikën dhe ilaçet, në një farë mase përsëri në Evropë, në masën që kjo nuk ndodh më.

Kategori
Uncategorized

Qeveria greke shpërblen me qindra euro qytetarët e papunë, qeveria Rama ju tregon ‘gjobat’

Qeveria Greke ka njoftuar sot se do dhurojë 2 miliardë euro për të zbutur efektin e epidemisë së koronavirusit në ekonominë e vendit, duke premtuar 1 miliard euro për bizneset dhe punëtorët, si pjesë e një pakete totale prej 3.8 miliardë eurosh që përfshin 1.8 miliardë fonde të marra nga Bashkimi Evropian.

Masat e reja të marra nga qeveria greke janë:

Pezullohet deri më 31 korrik pagesa e tatimeve dhe kontributeve për bizneset që goditen fuqishëm. përllogariten rreth 200.000 biznese me rreth 600.000 punonjës. 2. Financim i bizneseve për të përballuar rënien e xhiros dhe koston e pagave e shpenzimeve të tjera, me vlerë përafërsisht 1 miliard euro. 3. Punonjësit që u pezullohet përkohësisht kontrata e punës, do të marrin në fillim të prillit një dëmshpërblim prej 800 eurosh, ndërsa shteti do të përballojë kontributet për siguracion dhe shëndetësi. paralelisht, pezullohen për 4 muaj detyrimet tatimore të muajit mars. përlloogaritet se nga kjo masë përfitojnë 500.000 punonjës dhe kostoja për marsin dhe prillin është rreth 450 milionë euro.

Për të vetëpunësuarit, firmat me një ortak etj., pezullohen gjithë detyrimet tatimore për 4 muaj. 5. Një shumë tjetër prej 1,8 miliardë euro do të shfrytëzohet menjëherë nga fondi special europian për aksione në shërbim të forcimit të likuiditeteve, punësimit dhe të ardhurave të punonjësve. 6. Ulet nga 24% në 6% deri në fund të vitit TVSH-ja për maskat, dorezat, antiseptikët, shamitë e lagura, sapunin dhe përgjithësisht produktet e higjenës dhe profilaksisë, njëlloj edhe për alkoolin etilik që do të përdoret nga bizneset për prodhimin e antiseptikëve. 7. Bizneset që mbyllen do të paguajnë 60% të qirasë për muajt mars dhe prill për mjediset profesionale. Njëlloj edhe për banesën e parë të punonjësve. Paralelisht pezullohen për 4 muaj detyrimet tatimore dhe këstet që janë vënë me marrëveshje.

Mbetet regjimi aktual i ENFIA-s dhe vlera e re objektive do të hyjë në fuqi vitin e ardhshëm. 9. Shteti do të avancojë pa shlyerjen e menjëhershme të detyrimeve që ka ndaj biznesit privat dhe personave fizikë. Vihet në dukje se që nga 25.02.2020 janë rimbursuar 218 milionë euro. 10. Lehtësimet nga ana e bankave dhe ndërhyrjet përkatëse për biznesin të zbatohen edhe për personat fizikë dhe të gjenden instrumente financiarë për forcimin e likiuiditeteve për biznesin.

Masat e ndërmarra nga qeveria greke sot janë bërë publike në të gjitha mediat vendase por kanë bërë jehonë e në mediat e huaja.

Qeveria shqiptare dhe Kyreministri i vendit Edi Rama, ka deklaruar se ‘do ndihmojë’ qytetarët përmes shtyrjes së kësteve të kredisë deri në tre muaj por në fund do paguhen tre muaj në një faturë të vetme, një shumë e majme për xhepat e shqiptarëve.

Po ashtu ka vendosur një mori gjobash për ata që thyejnë vendimet e qeverisë lidhur me masat e ndërmarra për ndalimin e përhapjes së virusit në vend.

Por Kryeminitri Rama, s’ka folur konkretisht për masat që qeveria do të ndërmarrë për mbështetjen ekonomike të njerëzve në nevojë dhe nuk është publikuar deri më tani asnjë shifër akorduar nga buxheti në ndihmë të njerëzve në nevojë apo edhe të personave e bizneseve që kanë pezulluar punën e tyre për shkak të situatës së krijuar.

Nuk kanë munguar kritikat nga mjekë e specialist për mungesë të tamponëve, maskave dhe mjeteve të tjera për të ruajtur kushte higjeno sanitare në Shqipëri.

Po ashtu në dyshim është vënë edhe aftësia e shtetit për të menaxhuar në rast rreziku një fluks të mundshëm të personave të infektuar.

Kategori
Uncategorized

Dosja e Sigurimit për Genc Lekën

Dy javë para arrestimit merret në përpunim aktiv 2A, me propozim të operativit Xhevat Karriqi e miratim të kryetarit të DPB Merdar Hasa. Pavarësisht se nuk doli asgjë provë, tanimë nuk do përpunohej për agjitacion e propagandë apo tentativë arratisje, por si “agjent i mundshëm i zbulimit jugosllav”. Plani përkatës i masave propozohet nga operativi në fjalë e miratohet nga zëvendëskryetari i DPB-së, Spiro Lera.

Nga Kastriot Dervishi

Punëtorët operativë që kishin drejtuar përpunimin: Adem Demiri (1959, Elbasan), Skënder Dume (1959, Elbasan), Fetah Veizi (1959-1960, Elbasan), Ilo Dine (1964), Ibrahim Meta (1966), Vangjel Mekshi (1966-1967), Razi Cino (1967-1968), Koço Londo (1968), Lavdrim Kurti (1968-1971), Vesel Gjorga (1972-1976), Merdar Hasa (1976), Xhevat Karriqi (1976), Sabri Musai (1976)

Genc Leka nga mosha 18 vjeçare e deri në vdekje, i ndjekur nga organet e punëve të brendshme. (Në dokumentet e para të ndjekjes dhe aktet e gjendjen civile rezulton i shkruar me emrin “Gjençi Leka”). Një dosje me shumë faqe, e shtrirë në vite, prej së cilës pas analizës dhe ballafaqimit të fakteve nuk e ke të vështirë të kuptosh pafajësinë e tij.

Më 16.3.1959, duke qenë nxënës në Shkollën e Mesme Pedagogjike “Luigj Gurakuqi” në Elbasan, me propozim të operativit Adem Demirit, miratim të shefit të Seksionit Avni Mehmeti dhe kryetarit të DPB Elbasan, Shim Kollit, Genc Leka vihet në përpunim paraprak. Qëndrimi në shkollë kish qenë “indiferent, por shumë i dyshimtë” sepse mbante lidhje me babanë e arratisur në maj 1951 (vdes më 12.8.1968 në Prizren) dhe dajallarët në SHBA e Australi. Përveç dyshimeve që bazoheshin te autobiografia e Gencit, nuk kishte asgjë që mund të përligjte çeljen e përpunimit.

Nëna e tij ishte internuar në vitet 1952-1956. Për një kohë të shkurtë, më 13.4.1960, me propozim të operativit Fetah Veizi, miratim të dy personave të sipërpërmendur, vihet në kontroll operativ 2B. Gjatë kohës së shkollës “Goditja” raportonte se Genci lexonte libra të ndaluar, ndërsa operativi theksonte “natyrën borgjeze” të tyre.

Pas mbarimit të shkollës, më 6.8.1960, dosja e tij transferohet nga DPB Elbasan në DPB Librazhd. Genci punoi 6 vjet si arsimtar. Më 13.7.1966 dosja e tij u zhvendos pranë në DPB Elbasan, pranë repartit ku kryente shërbimin e detyrueshëm. Vënia në përpunim përligjej me faktin e qenies së babait i arratisur.

Zëvendëskryetari i DPB Librazhd, Emro Kondi, njoftonte repartin e Gencit se të përmendurit i ishin pushuar nga puna gruaja dhe motra për “qëndrim të keq politik”, e prandaj sa herë do i jepnin leje, duhej njoftuar Librazhdi.

Gjatë kohës së ushtrisë, Genci ndiqej si objekti “Llafazani”. Raporton “Shqiponja”, përdoret teknika operative, por nga përpunimi nuk del asgjë e pretenduar.

Pas mbarimit të ushtrisë, më 29.3.1968, me propozim të operativit Razi Çino e miratim të shefit të Seksionit të Sigurimit të Repartit nr.3202, dosja zhvendoset në DPB Librazhd. “Studenti” nëpërmjet operativit Lavdërim Kurti, raportonte më 19.8.1968 se Genci vuante shumë ekonomikisht dhe ruhej nga llafet. Sipas një shënimi të vitit 1969, nga kontrolli 10-vjeçar nuk kishin dalë materiale me vlerë operative.

Gjatë kësaj kohe, Genci zhvillonte një korrespondencë me Bilbil Canin (nga Tërbaçi i Peshkopisë), ish i internuar, arsimtar në Hysgjokaj. Tre letra u dyshuan sepse ishin “elementë armiq” dhe “zhvillonin veprimtari armiqësore”. Për këtë arsye, me propozim të kryetarëve të degëve të punëve të brendshme të Lushnjës e Librazhdit, përkatësisht Emro Kondit e Thanas Gabës, kryetarit të Degës së 10-të të Drejtorisë së Parë në MPB, Dhimitër Bonata dhe miratim të zëvendësdrejtorit të kësaj drejtorie Hajrulla Topollaj, u miratuan më 16.12.1969, plani i masave agjenturialo-operative “Era”, i cili drejtohej në thelb kundër Bilbil Canit dhe Genc Lekës. Kjo kohë shënoi për Gencin edhe marrjen në përpunim aktiv 2A, tashmë i dyshuar për agjitacion e propagandë. “Ëndrra dhe yje…rrugë dhe yje. Ky refren na jehon çdo ditë në thellësitë e shpirtit dhe përsëri na zgjon me dhimbje kujtimet më të çiltra të muzgjeve plot fëshfërima” – shkruhet në një prej letrave të Gencit për Biblilin e Rekën. Përpunimi i Gencit vazhdon edhe me përgjim në këtë drejtim.

Nga raportimet nuk del asgjë tjetër veçse gjendja e keqe ekonomike e Gencit, i cili punonte në fermën e Karkavecit. Me rastin e 30-vjetorit të formimit të PPSH-së, u hartua një plan tjetër masash. Por as nga kjo nuk del gjë. Për këtë arsye me propozim të operativit Vesel Gjorga, shefit të Seksionit të 2-të, Nevit Kasa, e miratim të kryetarit të DPB Librazhd Emro Kondi, më 10.7.1972 vendosi uljen në kontroll operativ 2B. “Nga ana jonë është ndjekur me plan masash, por megjithatë ndonjë aktivitet të theksuar nuk kemi mundur t’i vërtetojmë, me përjashtim të letrave që i dërgon kunatit të tij Bilbil Cani”-thuhej në arsyetimin e vendimit.

Më 17.4.1976, operativi Merdar Hasa, nga studimi i dosjes shënon se Genci ishte “armik klase i predispozuar të veprojë kundër pushtetit popullor”, duhej të ishte “goditur në kohë”, duhej përpunuar aktivisht sepse veprimtarinë e tij e zhvillonte “në formë alegorike”.

Për këtë operativi kërkonte marrjen në përpunim aktiv 2A, si dhe marrjen e 2-3 të dhënave për agjitacion e propagandë, të bashkëveproheshin veprimet për Bilbil Canin në Lushnje, të studiohej dosja e Bardho Lekës, etj. Vlerësohej se “ky dhe Vilson Blloshmi janë boshti i veprimtarisë armiqësore në Bërzeshtë, prandaj të ndiqen në kompleks”. Në fund është edhe ajo që do realizohej më vonë: “neve do të godasim së pari Vilsonin, por duhet të na hedhi në dritë për goditjen e Gencit”. Siç shihet, në mungesë të elementëve që përligjnin përpunimin, me urdhër partie duhej sajuar diçka.

Dy javë para arrestimit merret në përpunim aktiv 2A, me propozim të operativit Xhevat Karriqi e miratim të kryetarit të DPB Merdar Hasa. Pavarësisht se nuk doli asgjë provë, tanimë nuk do përpunohej për agjitacion e propagandë apo tentativë arratisje, por si “agjent i mundshëm i zbulimit jugosllav”. Plani përkatës i masave propozohet nga operativi në fjalë e miratohet nga zëvendëskryetari i DPB-së, Spiro Lera.

Nga shikimi i këtij plani nuk ka asgjë se ku mund të zbulohej “agjenti jugosllav” Genc Leka. Plani u hartua deri në dhjetor, ndërsa Genci u arrestua pas pak ditësh. Dukesh që dora e partisë nxiste veprime të tjera. Meqë elementi i “agjenturës jugosllave” po dështonte, u fut elementi ordiner i gjoja sabotimeve të kooperativë, për të ngulur te fshatarët e atjeshëm bindjen se “armiku” punonte për shkatërrimin e ekonomisë së tyre (e cila ishte e shkatërruar vetiu). Genci arrestohet më 31.8.1976 dhe përpunohet në birucë nga “Shigjeta” e më pas “Lundronjësi”.

Nga kallëzimet e tij, më 30.10.1976 degët e punëve të brendshme Lushnje e Librazhd me miratimet e kryetarëve Tahir Malo e Merdar Hasa hartojnë një plan të përbashkët masash për problemin e centralizuar “Gaforrja” kundër Bilbil Canit e Genc Lekës. Synohej devijimi i çështjes duke anuar edhe nga “vjedhja e pasurisë socialiste”, për t’i dhënë “grupit” karakter të organizuar. Në Librazhd do punonin operativët Sabri Musai, Xhevat Karriqi.

Më vonë më 10.5.1978, operativi Xhevat Karriqi, oficeri i drejtimit Bujar Pajenga, analizonin se përpunimi i kishte arritur synimet duke nxjerrë “aktivitetin armiqësor” për “sabotimin e ekonomisë popullore”. Harronin akuzat për tentativë arratisje, agjitacion e propagandë dhe “agjent jugosllav”. Më 10.5.1978, dosja formularë me numrin 240 të kartotekës u arkivua në Arkivin e MPB-së ku mori numrin arkivor 840/1.

***

Punëtorët operativë që kishin drejtuar përpunimin: Adem Demiri (1959, Elbasan), Skënder Dume (1959, Elbasan), Fetah Veizi (1959-1960, Elbasan), Ilo Dine (1964), Ibrahim Meta (1966), Vangjel Mekshi (1966-1967), Razi Cino (1967-1968), Koço Londo (1968), Lavdrim Kurti (1968-1971), Vesel Gjorga (1972-1976), Merdar Hasa (1976), Xhevat Karriqi (1976), Sabri Musai (1976)

Bashkëpunëtorët më të aktivizuar: “Studenti”, “Burreli”, “Shqiponja”, “Pazari i Muzinës”, “Shigjeta”, “Lundronjësi”.

Skeda e jetës

15.8.1941 u lind në në Bërzeshtë

1956-1960 nxënës në Shkollën Pedagogjike “Luigj Gurakuqi” Elbasan

1960-1966 arsimtar në Zdrajsh të Librazhdit

1966-1968 ushtar në Repartin ushtarak nr.4037 Cërrik dhe nr.3202 Elbasan

1968-1976 punëtor në fermë

Skeda e përndjekjes së Genc Lekës 

-16.3.1959 nëpërpunim paraprak

-13.4.1960 në kontroll operativ 2B

-16.12.1969 në përpunim aktiv 2A

-10.7.1972 në kontroll operativ 2B

-15.7.1976 në përpunim aktiv 2A

-31.8.1976 arrestohet

-17.7.1977 ekzekutohet

Kategori
Uncategorized

Na njoftoni kur të përfundojë. . .

Atëhere, detyrohet të rrëfejë :

Albert Avduli/

Në bodrumin e shtëpisë kam fshehur dy familje hebreje dhe s’ju kam treguar, që lufta ka mbaruar. Ata paguajnë qeranë.

Na njoftoni kur të përfundojë. . .
Pragë – 1946
Lufta botërore kishte përfunduar para një viti.
Gjithçka ishte e racionuar dhe veç në tregun e zi mund të gjëje diçka më tepër.
Qeveria komuniste (jo vetëm ajo dhe jo vetëm atje), kishte nxjerrë urdhër, që do të kishte dënime të rënda për ata, të cilët nuk deklaronin të ardhurat e krijuara gjatë luftës.
Një profesor, kishte rënë në sy, sepse shpesh blinte në treg të zi.
E thërrasin dhe i kërkojnë llogari se ku i gjen të ardhurat.
Punon për agjentura të huaja ? Po nuk tregove do shkosh në burg 20 vite.
Atëhere, detyrohet të rrëfejë : në bodrumin e shtëpisë kam fshehur dy familje hebreje dhe s’ju kam treguar, që lufta ka mbaruar. Ata paguajnë qeranë.

Kategori
Uncategorized

PENSIONISTI, VIRUSI DHE EDI!


Dritan Kaba/

Kur po shkoja ne zyre sot, afersisht rreth ores 10, ne borduren rrethuese te stadiumit “Selman Stermasi”, gjeta te ulur nje burre ne moshe. Kishte ngritur koken karshi diellit dhe ishte mbeshtetur tek hekurat rrethues. Kur e pashe ne ate gjendje me syte e mbyllur mendova se duhet te kishte ndonje siklet edhe ishte ulur per shkak te ndonje pamundesie per te levizur. Iu afrova edhe e pyeta nese kishte nevoje per ndonje ndihme dhe bera gati telefonin per te formuar numrin 127! Pergjigja e tij me qetesoi ne pjesen e pare te saj. Me tha qe ishte ulur aty per te marre pak ngrohtesi nga rrezet e diellit. Pas pergjigjes e kuptova qe po i gezohej rrezeve te dielit. Me pas i thashe qe do besh mire te shkosh tani ne shtepi se po shkon ora 10 dhe mund ta gjobisnin per shkeljen e rregullave te vendosura me videoselfie. Ai mu pergjigj aty per aty shume i qete. Po te me vendosin gjobe, une gjithsei nuk kam me çfare ta paguaj!!! I thashe se ben mire te shkosh ne shtepi per shendetin e tij. duke ndenjur ne shtepi mund te mbrohesh me mire nga virusi. Ai ma ktheu me pyetje. A te fusin ne burg nese nuk e paguan gjoben? Per ta frikesuar pak, por edhe per te vazhduar biseden i thashe po ka mundeis edhe kjo gje! Ai mu kthye serish: Atehere po rri jashte, te pakten ne burg do kem ushqimin e siguruar. Askush nuk kujdeset per ne, vazhdoi ai. Kisha nje pune roje me pare ma ktheu, sikur te kishin kaluar vite. Plotesoja pensionin e paket. Me ate rroge 200 mije lekeshe mbyllja faturat e ujit, te dritave dhe ilaçet e mija edhe te gruas. Tani nuk i kam me! Me çfare do jetoj vazhdoi ai. Me pikuan ne shpirt fjalet e tij. Ui afrova me shume e pyeta ku e kishte shtepine. Ishte rruges ne drejtimin e zyres time. I thashe, hajde ikim bashke sot, mos rri me se nuk ben mire. Gjate rruges ndalova ne nje perimeshites edhe iu luta te pranonte diçka nga une. I bleva portokalle dhe molle i thashe, merri lag gojen me gruan. Ai me pa ne sy dhe me tha- Faleminderit, por ja sot po e lagim, gojen po neser? Mu mblodh nje lemsh ne fyt dhe nuk dija si t’i pergjigjesha. I dhashe qesen e frutave edhe i urova dite te mbare.
Nuk mund te vzhdohet keshtu. Pandemia ekonomike ka filluar te jape efektet e saj. Shume me te medha, pasojat do jene ditet ne ivijim per shume shtresa shume te qytetareve shqiptare.
Dua t’i bej nje thirrje Kryeministrit:
Edi mos rri po duku, por jo me videoselfie!!! Mirato paketat e opozites. Anullo koncensionet grabitqare! Ofro paketen sociale.
Leri denglat dhe mesazhet fallco ne inboxet e gazetareve!
Shqiptaret sot po vuajne jo vetem pandemine e virusit, por edhe tenden,
DIl Edi duku! Leri tenderat pa gare. Edhe ne keto dite shperndave 51 milion euro, per miqte e tu. Anulloji ato. Jepja shqiptareve, se jane taksat e tyre!

Kategori
Uncategorized

KARANTINA E PRODHUESVE DHE LIRA E KONCENSIONEVE


Ende Qeveria e Rilindjes, e vetmja ne Bote, qe nuk ka shpallur gjendjen e Emergjences Civile! Qindra biznese jane drejt falimentimit per arsye te mospermbushjes se kontratave. Eksportuesit bujqesore, te cilet bejne rreth 20% te eksporteve shqiptare, jane perballe sanksioneve te kontratave.Ata do humbin garancite e tyre bankare per mosrealizim kontratash, se ende Qeverise nuk i eshte mbushur mendja te shpalle Gjendjen e Emergjences! Keta eksportues dhe fermeret, te cilet shesin prodhimet tek ta, jane drejt falimentimit. Asnje ndihme per ta!
Po ne kete gendje jane edhe ndermarrjen, te cilat punojne me mall porositesi ose ndryshe te regjimit fason. Edhe ata sot e kesaj dite jane te pambrojtur ne kontartat e tyre se kryeministrit te Surrelit nuk i eshte fanepsur ne enderr shpallja e Emergjences Civile. Edhe ky grup sipermarresish bejne rreth 20% te eksporteve shqiptare.
Te dyja kategorite e mesiperme kane afersisht mbi 60% te te punesuerve apo te vetpunesuarve!
Ne te njeten gjendja ndodhen edhe eksportuesit e tjere!
Do te jene miliona euro, qe keta sipermarres do humbin per te vetmen arsye, ate te mos shpalljes se Emergjences!
Kryeministri thote: jemi ne lufte! Por te jesh ne lufte edhe te mos e shpallesh ate nuk arrij dot ta kuptoj. Nese je ne lufte, shpalle! Lufta ne gjykata nuk njihet nga selfiet etua, por nga ligjet, dekretet! Mos e rendo me shume biznesin prodhues shqiptar. Mire qe i ke lene pa asnje financim, se parate e buxhetit ia dhuron ne menyre te çmendur oligarkeve te tu, por te pakten merr masa t’i mbrosh nga perballjet me kontraktoret e tyre.
Te vetmet kontrata te mbrojtura jane ato te PPP-ve korrruptive. Vetem atyre i shkon tymi fjolle. Vetem llogarite e tyre offshore jane te sigurta.
Tallja me e madhe ishte kur qeveria deklaroi pezullimin e koncensioni grabitqar te check up-it. Nuk u tha as per sa kohe u pezullua, as si u be ky pezullim. Kush pike e kontrates e pezullon. As se çfare do te thote kjo ne terma financiare. Ne jemi para nje fakti kokeforte, per kete koncension. Deri tani ne llogari te tij jane arketuar mbi 8 milion euro per pune te pakryer, se keshtu e ka kontrata e Bejqes! Dmth koncensionari ka marre mbi 8 milion euro, megjithese per to nuk ka bere asnje analize!!! Ne fund te vitit serish do tei riarketoje parate, paveresisht se nuk ka bere asnje analize. Kjo eshte nje tallje e madhe. Kete do ta quaja si talljen me te madhe te karantines!
Qindra biznese te rrezikuara nga kjo qeveri amatore, e paafte, arrogante dhe grabitqare dhe 10 oligarke te garantuar ne pagesa per koncensionet e tyre korruptive. Incerenatoret jane tre koncensione, qe vazhdojne te mjelin shqiptaret, pa bere asgje. Ndersa eksportuesit gjenden ne kolaps. Mijera familje jane ne zgrip te ekzistences, ndersa koncensioni i sterilizimit, fiton plot 3 milion euro me shume se kontrata. Aq sa gjithologu alokoi per perballimin e pandemise, per te gjithe shqiptaret.
Per Ramen shqiptaret jane shifra dhe jo qenie humane. Ndersa tendeerat korruptive dhe pa gare vazhdojne te gelojne ne kete kohe karantine!

Kategori
Uncategorized

Një vaksinë për ekonominë, për të parandaluar pandeminë e urisë

Red Varaku

Në Shqipëri rreziku ekonomik që po prodhon virusi është shumë herë më i rrezikshëm se rreziku që mund të sjellë ky virus për shëndetin publik.

Nëse vazhdohet kështu pasojat e tij do të jenë të paimagjinueshme. Me mijëra njerëz pritet të dalin pa punë për shkak të falimentimit të bizneseve.

Nëse qeveria nuk ndërhyn menjëherë, atëherë padyshim që kjo situatë mund të dalë jashtë kontrollit dhe të prodhojë destabilitet në të gjitha kuptimet .

Akoma nuk e kemi të qartë shpërndarjen e virusit për shkak të mungesës së tamponeve, por gjithsesi deri tani nuk kemi shifra alarmante në kuptimin e shëndetit publik.

Por, ekonomikisht po ndodh e kundërta. Situata duket se po shpërthen për shkak edhe të situatës globale.

Nëse nuk ndërhyet në mënyrë radikale ky virus do të këpusë zinxhirët që mbanin të lidhur zemërimin ndaj dështimeve të kësaj qeverie.

Duhet patjetër që qeveria menjëherë të vaksinojë ekonominë në mënyrë që të parandalohet pandemia e urisë, e cila nëse shpërthen, me siguri që do të shkaktojë më shumë vdekje se vetë virusi kinez.

Kategori
Uncategorized

Detashmentët e Top Kanalit në PD dhe refreni i Ramës “Fajin e kanë qytetarët”

Klevis Bitro/

Të nderuar miq,

Një gazetare e Top Kanalit, përmes xhamit të këllirtë të makinës me logon e dashur të Ramës mbi të, filmonte qytetarë fatkeqë që të mpitë e të kërrusur nga gjëmat e qeverisë dhe shakatë e natyrës ishin ulur me shishe uji në tavolinat e zbrazëta e të lëna bosh në një qoshe të Tiranës. Gazetarja e pajisur bujarisht nga pushteti me lejen e posaçme të qarkullimit në kushtet e “koprifokos” dhe duke abuzuar me profesionin e saj ishte kthyer në një çimkë shëtitëse që gjoja zbulonte zgërqeve të Kryeqytetit kafet ilegale. Dhe e gjitha kjo maskaradë e shpifur e një kanali dhe një gazetareje të kthyer në qelbësa shoqërorë paguhet në fund të muajit me një pagë që le gojëshqyer edhe kryefamiljarin më të devotshëm që punon në ndërtim.

E pra, refreni i përditshëm i kronikave me porosi për të përhapur në mënyrë tinzare perceptimin se Edi Rama ua bën mirë njerëzve se e meritojnë dhe duhet të bëjë dhe më, ka krijuar një hendek të madh mes qytetarëve dhe medias. Britmat e Arjan Çanit se Rama po ia arrin të mbyllë emisione oponente të tij me rastin e gjendjes së koronavirusit nuk mund të gjejnë qytetarë të thjeshtë që solidarizohen, pikërisht se vetë qytetarët ndjehen të tradhëtuar në hallet e tyre nga objektivi i interesave shumë të ngatërruara të medias dhe politikës e biznesit.
Dhe për të mos mjaftuar me turpin gazetaresk të Top Kanalit që fajin e hedh tek qytetarët dhe jo tek Rama, disa media të tjera ndjekin histerinë mbi qytetarët që të sfilitur e kokëulur shijojnë diellin falas të sezonit me veshët ngrehur mos ndonjë kamera e padëshiruar u sjell edhe policinë e ushtrinë ke këmbët.
E të gjitha këto gjëra të zymta duket se nuk arrijnë në sytë dhe veshët e opozitës, e cila duket se jo vetëm mbështet ndalimet skandaloze të lirive dhe të drejtave të njeriut, por të jep përshtypjen se po të ishte ajo, ndalim qarkullimi i këmbësorëve do ishte vendosur kohë më parë dhe e palimituar. Arsyet e kësaj verbërie dhe shurdhësie reaguese nuk i di askush ekzaktësisht, por ama dihet se prej kohësh detashmentë të Top Kanalit në aleancë me gjunjëprerët e strukturave kyçe të PD kanë arritur të amortizojnë reagimet e brendshme në lidhje me mënyrën e sjelljes së PD ndaj medias afër Ramës.

Po kështu është fakt se detashmentët e Top Kanalit në PD që dikur kanë qenë të atashuar pranë kundërshtarëve të vendosur të Bashës brenda llojit, kanë bërë shumë të pakënaqur mes radhëve të demokratëve realë që në disa raste kanë braktisur detyrat e tyre brenda stafit të Bashës në shenjë kundërshtie të hapur me miopinë mediatike që shoqëron veprimtarinë opozitare.
Ndaj nuk ka faj Rama që tallet me opozitën dhe kryetarin demokrat në të gjitha situatat kur duhet të kafshonte gjuhën e të rrinte urtë.

Kryetari i PD ka tendencën të mbajë afër persona që i duken interesantë e që vetofrohen me mantelin e dashamirësit opozitar mediatik modern siç ka patur tendencën të mos dëgjojë zërat e njohur mediatikë të opozitarizmit tradicional që kanë kaluar furtuna të mëdha në kohë. Në fund koha u jep të drejtë zërave dhe figurave mediatike tradicionale të opozitarizmit, por kjo nuk nderon nuhatjen mediatike dhe ideologjike të një Kryeministri të ri. PD dhe Lulzim Basha nuk e ka luksin të mbajë detashmentët e Topit afër tij e të humbasë zërin e vërtetë të profesionalizmit dhe sakrificës mediatike të opozitarizmit real.

Kategori
Uncategorized

Dosja e Sigurimit për Vilson Blloshmin

Nga Kastriot Dervishi

Sot është ditëlindja e Vilson Blloshmit. Sot do të ishte 72 vjeç. Në këtë përvjetor të martirit kam përgatitur një përmbledhje nga dosja formulare në ngarkim të tij, e cila është një prej dështimeve më spektakolare të armës së Sigurimit të Shtetit. Dy herë dështoi Sigurimi ndaj Vilsonit, herën e parë me gjithë ato kurthe e kombinacione, të cilat ai i kuptoi të gjitha dhe herën e dytë me synimin për ta rekrutuar. Si shpagim për të gjitha, e kaloi në një proces hetimor-gjyqësor, krejt pa prova. Vilsoni ishte në listat e “kontingjenteve armike”, me origjinë “kulakë”. Në vitet 1970-1975 në drejtim të tij ka disa raportime të shkëputura, të futura në fashikullin e informatave.

Më 9.1.1975, punëtori operativ Xhevat Karriqi përpilon biografinë e Vilsonit. Ky nënvizon faktin se prej vitit 1950 familja e tij cilësohej kulakë. Sipas modelit të vërtetimit biografik, theksohen paraardhësit dhe pjesëtarë të familjes. Më 15.2.1975 është marrë vendimi për vënien e tij në përpunim paraprak PP, por në dosje vendimi nuk është administruar. Më 22.3.1975 b.p. “Nogoli” nëpërmjet operativit Lavdim Kurti thotë se Vilsoni ishte “shumë i zgjuar”, se kish folur për vizitën e Niksonit në Kinë, etj. Më 16.4.1975 b.p. “Studenti” nëpërmjet operativit Vesel Gjorga raporton se Vilsoni ka thënë se po e kthenin në kooperativë, a thua se ishte mirë në minierë duke punuar në 1500 metra thellësi. Më 19.4.1975 b.p.“Shkumbini” nëpërmjet operativit Vesel Gjorga, raporton se i kish rënë në sy se “Vilson Blloshmi, lexon shumë literaturë të huaj në gjuhën frënge”, ndërsa Genc Leka i thoshte se Vilsoni frëngjishten e kishte gjuhën e vet. Në vijim jepen dy informacione të përgjithshme që nuk janë rënduese ndaj Vilsnonit.

Më 11.8.1975 me propozim të punëtorit operativ Vesel Gjorga, shefit të Seksionit së Sigurimit Spiro Lera dhe miratim të kryetarit të Degës së Punëve të Brendshme Librazhd, Emro Kondi, Vilson Blloshmi, i cilësuar “shtresë e pasur kulak”, u kategorizua në kontroll operativ 2B. Jepeshin si arsye bisedat me bashkëpunëtorët “Studenti” dhe “Bleta” “për arsye se ka komentuar me bashkëpunëtorin pakënaqësi të theksuar ndaj partisë dhe qeverisë, nuk është dakord që arti ynë të përshkruhet nga një partishmëri e thellë”. Por siç i bënte Sigurimit punët, niveli i informacionit ishte jo cilësor. Madje vëllai i Vilsonit, Bedriu, shkruhet në listën e lidhjeve familjare si “kushëri” i tij.

Më 24.10.1975 sillet një e dhënë nga një proces tjetër hetimor (Kërsto Adrea Pepa që kish punuar në minierë dhe ish arrestuar) sipas së cilit Vilsoni kur ishte në Përrenjas ishte shprehur se “Enver Hoxha është bërë nervoz i madh, nuk pranon të bisedojë me njeri”.

Më 5.11.1975 operativi Vesel Gjorga shkruan disa detyra në drejtim të përpunimit të Vilson Blloshmit, ku peshën më të madhe e mbajnë “Studenti” dhe “Shkumbini”. Vija e sjelljes ndaj tyre është ajo provokuese. Do pyetej se ishte me shkollë të mesme dhe nuk i jepnin të drejtën e dhënies mësim. Edhe shakatë që bënte Vilsoni e që mbështeteshin në ngjarje të njohura, operativët i shkruajnë me nëntekste armiqësore e të qëllimta.

Për të ndezur pak situatën, organizohet djegia e muzeut të Bërzheshtës. Për këtë qëllim, bp. “Dardha”, me porosi të Vesel Gjorgës provokon Vilsonin, të cilin e takon më 20.3.1976 në Qukës. Vilsoni i thotë se djegien mund ta ketë bërë Sigurimi për të marrë njerëz në qafë, por ishte i sigurt se asnjë prej tyre (të deklasuarve) nuk e kish bërë këtë gjë. Madje ishte shkruar edhe një letër për gjoja kryengritje, etj.  Më 17.4.1976 operativi Xhevat Karriqi kërkon të ngrihet Vilsoni në përpunim aktiv 2A “si armik klase dhe të ecet drejt goditjes së tij”. Pas kontrollit që i është bërë në shtëpi, ai kërkon të gjendet lista e librave të ndaluar. Kërkon kontrollin edhe të gruas së Vilsonit dhe të kihej kujdes se mund të arratiseshin të dy.

Më 10.5.1976 me propozimin e operativit Xhevat Karriqi dhe miratimin e kryetarit të DPB Librazhd Emro Kondi, vendoset ngritja në përpunim aktiv 2A e Vilson Blloshmit. Si arsye jepen origjina si kulak, zhvillimi i agjitacionit e propagandës kundër pushtetit (në dosje janë opinione, por jo të atilla që plotësonin elementin penal), si dhe kallëzimi i datës 9.5.1976 (në fakt, në dosje është kallëzimi i datës 15.5.1976) i qytetarit Ferit Çota se Vilsoni mund të arratisej. Feriti kishte qenë shok ushtrie me Vilsonin. Nga shqyrtimi i dokumentacionit nuk rezulton me personalitet të qëndrueshëm. Kallëzimi i Çotës (në të cilin ishte futur edhe një element që mund të lidhej me “terrorin”, marrja e dy minave) i bëhet i njohur sekretarit të parë të PPSH-së në rreth Sotir Koçollari si dhe Drejtorisë së Parë të Sigurimit të Shtetit në MPB.

DPB Librazhd miraton edhe planin e masave agjenturiale operative për parandalimin e arratisjeve të Vilsonit, Genc Lekës, etj, të hartuar nga operativi Spiro Lera. Më 14.5.1976 Ferit Çota instruktohet si ta provokojë Vilsonin, përfshi edhe një incizim të fshehtë në vendin e caktuar, që u realizua po atë ditë. Ndaj Vilsonit vendoset survejimi. Një vijësjelljeje tjetër për denoncuesin harton edhe operativi Xhevat Karriqi. Çota e realizon incizimin, por në të nuk ka asgjë thelbësore, nuk arrin ta fusë në kurth Vilsonin. Duket që edhe kallëzimi i tij ishte i rremë. Ai e provokon vazhdimisht Vilsonin se do të arratisej. “S’jemi takuar hiç ne të dy”-i thotë Vilsoni. Kur ishte zhvilluar goxha bisedë, Vilsoni e fton të bisedojnë jashtë godinës, por Çota refuzon. “Për çfarë më ndjek mua prapa ti”- i thotë Vilsoni që duket e ka kuptuar lojën e tij. Në këtë mënyrë dështoi gjithë plani i përgatitur nga DPB Librazhd për të futur në kurth Vilson Blloshmin. Dështimi i gjithë shtetit dukej qartë edhe në shënimin e fundit sepse “objekti” (Vilsoni) nuk kishte besim te denoncuesi. Për këtë arsye, Ferit Çota më 15.5.1976 nënshkruan para hetuesit Lulo Ymeri dhe operativit Spiro Lera një kallëzim (të rremë) penal ndaj Vilson Blloshmit, duke kaluar kështu drejt veprimeve legale hetimore-gjyqësore. Sipas kallëzimit, më 9 maj, kur ishin duke gjuajtur peshk, Vilsoni gjoja i kish thënë se do arratisej në Jugosllavi. Por as këtu Vilsoni nuk kapet në kurth. Ai shkon në DPB Librazhd dhe kallëzon Ferit Çotën për kallëzim të rremë. Zgjuarsia e Vilson arrin në një pikë vërtet të pabesueshme. Ai akuzon Feritin se i kishte para borxh si dhe ndërton kundërakuzën e tij bazuar në provokimet e tij (Feritit), duke nxjerrë se ishte provokuesi ai që i kish thënë të arratiseshin.

Dështimi i F.Çotës, detyron operativ V.Gjorga të dërgojë b.p. “Dardha”. Gjorga shkruan se Blloshmi ndiqej për tentativë arratisje dhe si kulak. Operativi tjetër Xhevat Karriqi, porosit b.p. “Studenti” të provokojë” Vilsonin se kush e kish djegur muzeun e fshatit. Karriqi çon b.p. “Nogoli” dhe ndryshi nga Vesel Gjorga shkruan se Vilsoni ndiqej për agjitacion e propagandë, e jo për tentativë arratisje. Të dy operativët, ngatërrohen me njëri tjetrin. Nuk ishin kurrkund me planin e tyre.

Më 20.6.1976, DPB Librazhd miraton një plan masash kundër Vilsonit, të hartuar operativi Xh.Karriqi dhe miratuar nga zëvendëskryetari Spiro Lera. Plani synonte aktivizimin më të madh të bashkëpunëtorëve “Dardha” e “Studenti”, si dhe identifikimin e përkthimeve e librave të ndaluar që mbante Vilsoni. Akuza qartësohej për agjitacion e propagandë. shënimi i fundit për Vilsonin është në lidhje me shkrimet dhe librat që i kishin marrë.

Pasi të gjithë dështojnë Vilsoni arrestohet më 5.8.1976. Disa ditë më vonë, më 15.8.1976 operativi Xhevat Karriqi e hetuesi Ligor Kondili, me miratimin e kryetarit të DPB Librazhd Merdar Hasa, hartojnë planin agjenturialo-operativ-hetimor, d.m.th. një proces gjysmë ligjor. Në birucë do të futej spiuni “Gjurmuesi”. Çështja do kalonte në krijimin e një grupi i cili deri këtë kohë nuk shihej gjëkundi.

Skeda e përndjekjes së Vilson Blloshmit 

-15.2.1975 në përpunim paraprak PP

-11.8.1975 në kontroll operativ 2B

-10.5.1976 në përpunim aktiv 2A

-5.8.1976 arrestohet

-17.7.1977 ekzekutohet

Skeda e jetës

18.3.1948 u lind në Bërzeshtë

1962-1966 nxënës në Shkollën e Mesme Pedagogjike Elbasan

1966-1968 punëtor në ndërmarrjen e drurit në Stravaj

1968-1970 ushtar në Tale të Lezhës

1970-1973 në kooperativë bujqësore

1973-1975 minator në minierën e Përrenjasit

1975-1976 në kooperativë bujqësore

Kategori
Uncategorized

‘Epidemia do kosisë fytyrëverdhët e paushqyer dhe do shtojë bythëmëdhenjtë’

Kjo epidemi apo ky mallkim, frikë të madhe kam, se do të kosisë më së shumti, fytyrëverdhët e paushqyer dhe të pambrojtur dhe do të na shtojë këtë rracën e bythëmëdhenjve të neveritshëm, që dukshëm kanë një tub (apo Zorrë) gastro, në vend të Zemrës…

Mund të vdesin si mizat, të varfërit! Dhe pjesa tjetër e Botës, do bëjë sikur nuk shikon, apo do të ngrejë supet e pandjeshme, edhe kësaj rradhe.

Bëra rrugën Sarandë-Tiranë. Në Sarandë, lashë pas gati qindra puntorë ndërtimi, që vareshin si karkaleca nëpër skelat e shtesave të hoteleve, apo hoteleve të reja, të emrave të përmendur të “turizmit” sarandiot. Pa maska dhe pa doreza. Me siguri ca qindra “pabuksa”, që hidhnin llaç, apo suvatonin dhe punonin skllavërisht, pa mendjen te koronavirusi, por te korja e bukës, që do të dërgonin në darkë në shtëpi… Me siguri të pasiguruar, të nënpaguar dhe me qehajajtë e pronarëve mbi krye, që të zgjojnë që në mëngjes më zërin e tyre të vrazhdë, uluritës, llogarikërkues, nxitës dhe çnjerëzorë… Asnjë rrugë e re në qytetin e 40 Shenjtorëve, vetëm ngushtime të rrugëve të trashëguara prej 50 vitesh, betonim pa kufi dhe gulfatje e detit, në çdo centimetër katror të mundshëm… Por kjo është një çështje tjetër…Vij në Tiranë, duke tejkaluar me korrektesë, postblloqet si një person mediash TV, që jam.

Duke uruar që policët e rinj dhe sidomos ushtarët përforcues, bij varfanjakësh, bij puntorësh apo bij të ndershmish edhe ata, të kenë ndoshta, ndonjë gjë të ngrohtë për të ngrënë në këtë sforco jashtë kazerme…

Sepse fytyrat e tyre në krye të detyrës, njëkohësisht të kequshqyera dhe verdhacuke, por dhe njëkohësisht dhe mrekullisht shumë serioze, të këpusin shpirtin nga tiparet groposur thellë në zgavra… Sigurisht, tiparet e tyre të varfëra, nën uniformat e gjelbërta, të bien në sy, nëqoftëse je një myslyman i urtë, një i krishterë i devotshëm, apo një mendimtar dhe vëzhgues, mirëfilli i Majtë. Dhe sigurisht, të njejtat tipare, janë të padukshme, për majmunët shpirtlebrozë, gjoja të Majtë, që qeverisin sot e mot, vendin tonë mjeran e oligarkik…

Edhe këta, ushtarë e policë, rojtarë të ligjeve të jashtëzakonshme anti-Epidemike, sigurisht, bëjnë pjesë në hallkën më të pambrojtur të kërcënimit Korona-superStar!

Të gjithë e dinë, edhe ata vetë e dinë, që jeta e tyre është vetëm në duart e Zotit, nëse ka akoma, një Zot edhe për të varfërit në këtë vend të dhjasur nga shpirtrat e pandjeshëm të atyre që na qeverisin dhe që mend plasin nga paraja e madhe që kanë vënë mënjanë, për çmenduri të tyre…

Vij pra në Tiranë dhe më shkon ndërmend të shkoj në një supermarket me logo italiane, me idenë të blej dy-tre gjëra pikante, për të lehtësuar disi, qëndrimin e detyruar në shtëpi, në këtë kohë karantine të detyruar.

Por çtë shoh? Një turmë bythëmëdhenjsh ishin dyndur aty në panik, kishin nxjerrë paratë e shumta dhe blinin pa dhimbje leku, çdo gjë, çdo të mirë e çdo gjë të shijshme të Perëndisë, duke zbrazur krejt dollapët e supermarketit e duke bartur plaçkën që do bluanin më pas, për të mbajtur të paprekur bythëmadhësine e tyre, ndë ca karroca të mëdha, që mend derdheshin nga ngarkesa.

Thashë të bëja ca foto, e t’ja dërgoja kryeministrit tonë të të varfërve, të vetëngujuar në bunkerin e frikërave të tij, që porosit popullin pa pushim, për një duarlarje masive, si rrugëshpëtim, nga dështimi kolosal i mjekësisë shqiptare, por mbi të gjitha nga dështimi kolosal, i moralit të shoqërisë shqiptare.

Gjykuar nga teshat e shtrenjta dhe në modë, por të mbajtura në mënyrë të shkujdesur, gjykuar nga përmbajtja e ushqimeve të shtrenjta në karrocat e tyre, dukeshin qartë se ishin fëmijë e nipçe të përkëdhelur, tenderaxhinjsh, pasunarësh e hajnash, me një pordhacllëk të neveritshëm, por në përputhje të plotë me bythëmadhësinë e tyre, po aq të neveritshme.

Se Zoti është me të vërtetë i Madh, ata ushtarë të varfër, bij nënash dhe ata, ishin, apo m’u dukën mua, ku e ku më të pashëm, më fisnikë dhe krejt rrezatues në bukurinë e thjeshtësisë së tyre…

Dhe përsërita përsëri me vete: “Zoti është i madh!” Sepse Ai, Zoti, ka në duar një Peshore të padukshme dhe përmbys mrekullisht poshtërsinë njerëzore…

Porse, kjo epidemi apo ky mallkim, frikë të madhe kam, se do të kosisë më së shumti, fytyrëverdhët e paushqyer dhe të pambrojtur dhe do të na shtojë këtë rracën e bythëmëdhenjve të neveritshëm, që dukshëm kanë një tub (apo Zorrë) gastro, në vend të Zemrës…/

Artur Zhei-360grade.al

Kategori
Uncategorized

Rasti kur Lulzim Basha udhëheq Edi Ramën

Red Varaku/

Opozita kaq mund të bëjë. Ajo këto mjete ka në dorë. Ajo nuk ka as përgjegjësi shtetërore dhe as mundësi financiare për të realizuar projektin e saj.

Projekti ekonomik i Lulzim Bashës për daljen nga kjo situatë, e ka bërë shumë nervoz Edi Ramën, i cili shpërtheu, me një arsenal shpifjesh të qëllimshme, me një politikë të njohur të denigrimit personal të kundërshtarit dhe me një fjalor të neveritshëm.

Në fakt, nuk ka faj, sepse qëndrimi i matur i kryetarit të opozitës është një qëndrim që ia zhvesh në mënyrë të pamëshirshme rrobat e kllounit kryeministër dhe e nxjerr lakuriq papërgjegjshmërinë e kësaj qeverie.

Jo rastësisht, ky qëndrim po provokon një tërbim politik, jo vetëm tek kryeministri, por tek e gjithë banda rrotull tij, të cilët janë kthyer në një burim të papërgjegjshëm helmi dhe thashethemesh.

Projekti i Lulzim Bashës për të dalë nga kriza, e detyroi kryemiun të dilte nga vrima ku ishte futur, të lahej, të shkojë në zyrë dhe të fillojë të sillet si zyrtar.

Falë Lulzim Bashës, nuk shikojmë më postimet e tij haluçinante, ku të gjithëve i drejtohej me një panik të lumtur, me skërmitje dhëmbësh dhe kërcënime, por shikojmë një Ramë që flet pa arrogancë, duke iu drejtuar shqiptarëve me lutje si ‘vëllezër dhe motra’.

Në fakt qëndrimi i Bashës është qëndrimi që do të merrte çdo kryetar i përgjegjshëm opozite , që nuk ka qëllim luftën për pushtet.

Që në fillim ai ka mbështetur vendimet drastike të qeverisë dhe sugjeruar mënyra për menaxhimin e situatës. Gjithashtu, ai ka prezantuar edhe një projekt të qartë ekonomik për daljen nga kjo krizë. Një projekt i thjeshtë dhe lehtësisht i realizueshëm.

Opozita kaq mund të bëjë. Ajo këto mjete ka në dorë. Ajo nuk ka as përgjegjësi shtetërore dhe as mundësi financiare për të realizuar projektin e saj.

E vërteta është që edhe pse qeveria e sulmon në mënyrë vulgare projektin e opozitës, ajo po ‘vjedh’ dhe implementon çdo ditë pjesë të projektit të saj. Për këtë nuk ka pse ta ulë kokën , përkundrazi duhet ta mbajë lart, sepse kjo nuk është një betejë për dekorata , por është një betejë për jetën.

Në këtë kuptim Lulzim Basha po e udhëheq defacto qeverinë. Ai po denoncon sistematikisht transparencën e munguar, papërgjegjshmërinë gjatë procesit, apo dhe qasjen e gabuar të qeverisë në lidhje me administrimin e buxhetit, sepse dihet që një qasje e gabuar mund të prodhojë një ‘virus’ edhe më vdekjeprurës social.

Sigurisht, që bilanci i punës së kryeministrit ndaj fatkeqësisë, bëhet më pas, por deri tani qasja e tij ‘si shpëtimtar’ është shumë e gabuar. Ndërsa , kēmbëngulja për të bërë betejë politike kundër opozitës në një kohë që rrezikohet jeta e qytetarëve, është një vendim i dëshpëruar.

Duke jetuar i izoluar dhe larg realitetit, i rrethuar nga servilë, në mënyrë krejt naive ai po tenton ta konsiderojë këtë luftë, si luftën e tij.

E vërteta është që kjo nuk është luftë e tij, por është detyrë e tij. Nëse ia del, ai thjesht ka bërë detyrën për të cilën të gjithë ne paguajmë, ama nëse humbet, kjo nuk ka të bëjë më me të dhe narcizizmin e tij, por ka të bëjë me të gjithë ne. Sepse, do të jetë humbja jonë, dhe fitorja e askujt.

Kategori
Uncategorized

Pse ne të shkretët, duhet të jemi të gjithë sot me Edi Ramën!

Edi Rama, ndoshta për herë të parë në jetën e tij, po përpiqet me të gjitha fuqitë që ka, të bëjë një punë të mirë.

Edi Rama, kryeministri ynë, po bën sot të vetmen gjë që ka në dorë. Të na mbyllë brenda, të na kyçë dhe po u sëmurëm, të paktën të sëmuremi me rradhë.

I ndërgjegjshëm, se edhe pa koronavirusin, ai është në krye të një vendi copë copë, që kudo që ta kapësh të mbetet në dorë (të tillë e ka bërë së pari ai vetë, pa harruar edhe paraardhësit e tij), ai po bën sot një gjë të vërtetë.

Edi Rama është në krye të një vendi, pa institucione, me një sistem shëndetësor të nivelit zero, me një shtet të një niveli zhvillimi primitiv.

Kryeministri ynë i di të gjitha këto, ndaj sot po punon me një stërmundim të paparë, për të shpëtuar së pari veten dhe për pasojë edhe ne të tjerët, shtetasit e tij.

Edi Rama ka kyçur vendin në një shtet-rrethim absolut, me pamje nga më surrealet.

Dhe ka arsye të rëndësishme pse Edi Rama po e bën këtë gjë.

Së pari, ai po përpiqet të ngadalsojë sa të mundet përhapjen e infeksionit dhe së dyti, ajo çka është më e rëndësishmja, ai po përpiqet me të gjitha mënyrat, për të mos formalizuar kolapsin e plotë të vendit  dhe sidomos atë në shëndetësi.

Ky kolaps edhe pa koronavirusin, ishte dhe është prezent në çdo qelizë të këtij vendi, por Ramës i intereson vetëm, që ne të mos e shohim atë.

Përfytyroni për një çast, sikur në Shqipëri të kishte sot zyrtarisht të testuar, pesë mijë të infektuar. Përfytyroni, që një mijë prej tyre të ishin në gjendje më të rënduar dhe të kishin nevojë për ndihmë mjekësore, pra hospitalizim. Ku do të shkonin dhe ku do t’i sistemonte Edi Rama ata?!

Përfytyroni sikur 500 prej tyre të kishin nevojë për respiratorë, kur spitalet e Edi Ramës disponojnë vetëm një të tretën e tyre.

Këto janë arsyet që Edi Rama, ndoshta sot për herë të parë në jetën e tij, duke ditur gjendjen ku është shteti, na mbylli të gjithëve brenda, për t’u sëmurur më pak dhe mbi të gjitha, për t’u sëmurur me rradhë.

Dhe po u sëmurëm me rradhë, pak e nga pak, Rama mendon se shmang kolapsin e madh. Këtë ai e sheh si të vetmin shpëtim të tij.

Por, ç’rëndësi ka kjo gjë? Fakt është, se sot Edi Rama po bën gjënë më të mirë që mund të bënte dhe të vetmen gjë që ka në dorë, të na mbyllë brenda.  Kaq mundet, kuptojeni këtë!

Kjo është arsyeja, pse edhe unë, që jam një nga njerëzit që nuk e dua vërtet Edi Ramën, po zbatoj pikë për pikë, shtet-rrethimin e tij. Është hera e parë, që unë dëgjoj me kujdes dhe vëmendje të madhe këshillat e tij, që na i jep orë e çast, i rrethuar nga mjekrra si e Ismail Qemalit dhe betoni i Surrelit.

Edi Rama është sot në këto ditë të këqija edhe kryeministri im! Ndaj e dëgjoj me kujdes edhe kur ai gënjen, sepse është e vërtetë që ai gënjen për të shpëtuar veten, por këtë gjë ai mund ta realizojë, vetëm duke na shpëtuar edhe ne, ose të paktën duke u përpjekur të na shpëtojë.

Edi Rama, kryeministri ynë, po bën sot të vetmen gjë që ka në dorë. Të na mbyllë brenda, të na kyçë dhe po u sëmurëm, të paktën të sëmuremi me rradhë.

Ndaj unë, ju lutem të gjithëve, që të jeni sot me Edi Ramën dhe ta dëgjoni atë!

Ju lutem, mos i kërkoni sot Edi Ramës shtretër, mos i kërkoni tamponë, mos i kërkoni tuba dhe respiratorë! Mos i kërkoni gjëra që ai, as i ka menduar kurrë më parë dhe as nuk ka ku ti gjejë!

Ai ka sot me shumicë, koncesione dhe PPP, për check up, sterilizim, laboratorë, kamera dhe dronë propagande… Ka edhe televizion me emrin e tij.

Ai ka sot, koncesione për inceneratorë, ka mender, sa të dhj***, siç thotë ai vetë edhe zhvillim edhe modernizim.

Por, mos i kërkoni gjëra të cilat nuk i ka dhe nuk i ka interesuar kurrë t’i ketë!

Le t’i bindemi sot Edi Ramës! Duke dashur të shpëtojë veten, ai ndoshta mund të na shpëtojë edhe ne.

Le të jemi sot të bashkuar rreth Edi Ramës edhe kur ai na gënjen!

E keni dëgjuar, kur çdo ditë thotë, “po zbatojmë këshillat e OBSH-së”? I zuri goja lesh, duke thënë “OBSH, OBSH, OBSH”.

Dhe kur drejtori i OBSH-së, deklaroi se “duhen vetëm teste, teste, teste”, Edi Rama ynë tha se “ne do të ndjekim rrugën e Zvicrës, me sa më pak teste”, duke na shpjeguar gjerë dhe gjatë, si një doktor i madh, që Zoti e ka hedhur në këtë humbëtirë, për të na treguar, kur, si  dhe pse bëhen testet.

Dëgjojeni dhe bashkohuni me Edi Ramën sot! Për të shpëtuar veten, ai po përpiqet të na shpëtojë edhe ne.

Le të kyçemi brenda në shtet-rrethim dhe të paktën, nëse sëmuremi, le të sëmuremi me rradhë!

Sot unë jam me Edi Ramën dhe ju lutem të gjithëve edhe po të mos e doni, të jeni me të!

Kategori
Uncategorized

Koronavirus [COVID-19] është një “variant i frymëmarrjes” mes HIV dhe virusit Ebola, i cili u krijua nga laboratori kanadez Winnipeg.