Kategori
Uncategorized

Diten e djeshme .

Kategori
Uncategorized

Anëtari i Këshillit Kombëtar të PD reagon ashpër ndaj disa ish-funksionarëve të PD: Servilë mosmirënjohës, Zoti u dha një fytyrë, por ju krijuat një tjetër!

Sali Berisha nuk ka nevojë për suportin as përkrahjen tuaj sepse koha e ka treguar që Ai gjithmonë ka qenë në anë të së drejtës dhe ndershmërisë,

por ju thjesht jeni vërtetuar se sa të ulët/a dhe sa karaktere halesh paskeni qenë.

Nga Vendim DEMAJ, anëtar i Këshillit Kombëtar të PD-së

🔷️ Qëkur Sekretari i Shtetit doli me qëndrim ndaj Sali Berishës, më ka ra në sy distancimi në heshtje i shumë ish dhe funksionarëve të sotëm të Partisë Demokratike,
të cilët deri dje nuk të linin vend për një “Like” apo koment në shkrimet dhe paraqitjet e Doktorit.


Ndërsa sot kureshtja më shtyri që të shikoja kush vallë nga ata/o përfituesit e 30 viteve të dominimit të tij politik kishte reaguar me ndonjë 👍 se për komente isha i sigurtë që nuk bëhet fjalë.

👉E vërteta është se nuk u surprizova as u habita kur aty pash vetëm besnikët dhe mirënjohësit e përhershëm si Strazimiri dhe ca të tjerë që kanë treguar se karakteri është virtyt i njeriut besnik.
prandaj për ju;


▪︎servil mosmirënjohës,
▪︎përfitues zorraxhi,
▪︎lëpirës interesaxhi,
▪︎hijena frikacake,
▪︎virgjëresha ordinere,
që Sali Berisha u mori nga hiçi, u afroj, u promovoj, u besoj, u gradoj, dhe u mbrojti në çdo paaftësi apo hajni tuajën,
derisa mori përsipër dhe humbjen që populli i dha në 2013 për shkak të arrogancës, tejngopjes dhe pabesisë suaj, duhet ta dini që

Sali Berisha nuk ka nevojë për suportin as përkrahjen tuaj sepse koha e ka treguar që Ai gjithmonë ka qenë në anë të së drejtës dhe ndershmërisë,
por ju thjesht jeni vërtetuar se sa të ulët/a dhe sa karaktere halesh paskeni qenë.

“Zoti u dha një fytyrë, por ju krijuat një tjetër.”

Kategori
Uncategorized

Deklarata e Yuri Kim, një provokim shumë i rëndë ndaj shqiptarëve për të nxitur urrejtjen e tyre ndaj SHBA, pra antiamerikanizmin.

Nga Kastriot Myftaraj /

Ironia e vërtetë historike është që thënia për barngrënien nuk është e ambasadorit të dikurshëm sovjetik

Ambasadorja Amerikane në Tiranë Yuri Kim sot pas takimit me kryetarin e PD-së Basha tha se do të ishte ironi historike nëse partia do të hante bar për interesat personale të një njeriu. Dhe kishte parasysh Sali Berishën.


Paralelja historike që i referohet konfliktit të Enver Hoxhës me liderin sovjetik Hrushov për qëndrimin ndaj Stalinit (Enver Hoxha e mbronte figurën e Stalinit, Hrushovi e kishte dënuar) ka një risi domethënëse. Deklaratën për barngrënien nuk e patën bërë as Hrushovi as ambasadori sovjetik në Shqipëri.

Deklaratën famëkeqe e bëri Enver Hoxha, i cili tha se Partia e Punës së Shqipërisë dhe populli shqiptar nuk do t’ i shkelin parimet (mustaqet e Stalinit) sikur ta dijnë se do t’ u duhet të hanë edhe bar.
Në këtë rast vendimin e merrte Enver Hoxha për partinë dhe popullin shqiptar.


Nëse deklaratën për barngrënien do ta kishte bërë Hrushovi ose ambasadori sovjetik në Shqipëri ajo do të kishte qenë një kërcënim i padëgjuar në botë, i bërë ndaj një vendi dhe një populli.

Përkundrazi, Hrushovi në kujtimet e tij shpreh keqardhjen që Enver Hoxha e kishte lidhur fatin e popullit shqiptar pas mustaqeve të Stalinit.

Ambasadorja amerikane mund të kishte gjetur lehtësisht çfarëdo mënyre për të shprehur kundërshtimin e qeverisë së saj që Berisha të jetë pjesë e grupit parlamentar të PD-së në shtator,

por jo kërcënimin me barngrënie, duke pasur parasysh edhe ngarkesën historike që ai ka.

Atë që nuk guxoi ta thonte ambasadori sovjetik në Shqipëri guxoi ta thonte ambasadorja amerikane në Shqipëri duke ia adresuar fjalët një partie të madhe e cila ka 600 mijë votues, edhe sipas shifrave zyrtare të dyshimta të zgjedhjeve të fundit.

Dhe këta votues nuk mund të mos bëjnë pyetjen se si është e mundur që partia në emër të së cilës Enver Hoxha tha dikur se shqiptarët do të hanë bar për të mbrojtur mustaqet e Stalinit, sot është në pushtet me mbështetjen amerikane, me emër të ndryshuar në 1991.

Çfarë nëse këta 600 mijë shqiptarë thonë se Departamenti I Shtetit nuk ka dhënë prova për arsyen përse e ka futur emrin e Berishës në listën e zezë?

Atëherë Amerika do t’ i bëjë këta 600 mijë shqiptarë që të hanë bar?

Si do ta realizojë këtë gjë?

Duke i dhënë mbështetje regjimit të Edi Ramës që t’ u heqë këtyre 600 mijë shqiptarëve, për të cilët ambasadorja e di mirë se janë më shumë, çdo mjet jetese aq sa të detyrohen të hanë bar si kafshët barngrënëse?Në asnjë rrethanë një përfaqësues zyrtar i SHBA nuk mund të bëjë një deklaratë kaq cinike që duke pasur parasysh se përfaqëson një shtet të madh, ka madje elementët e krimit të gjenocidit, për të cilin dënohet edhe ideimi jo vetëm realizimi.


Deklarata, aq më tepër e ardhur nga një njeri si Yuri Kim, që vjen nga një territor amerikan ku njerëzit janë veshur tradicionalisht me gjethe dhe fije bari, tregon një racizëm të çuditshëm të një njeriu që ka një vetëdije të thellë inferioriteti

dhe që e gjen veten befas për shkak të statusit zyrtar në pozitë superiore ndaj njerëzëve ndaj të cilëve do të ndjehej inferiore në çdo rrethanë tjetër.


/Kastriot Myftaraj

Kategori
Uncategorized

”Qeni i keq, ta bije ujkun ne Vater”

Gusht 1918 -Gusht 2021

Altimatumi austrohungarez kundrejt Serbise !

Serbet kishin ardhe deri ne Durres
Do te ishte Austrohungaria ajo qe do ti jepte ultimatum qe Serbia per 8 dite te linte Portin e Durresit

Prijesit dibran zgjodhen Elez Isufin ,qe tu prijte luftimet
Dhe kete radhe dibranet te bashkuar dhe Elez Isufi , nuk deshtuan ne luften kunder okupatorit
Pikerishte ato kohe djelmnia dibrane gedhendi ne vargje monumentale himnin dibran !

Drin o lum i gjane

Plaku i Malsise

A ke me ja lane

Dibren ,Serbise

Por u deshen 103 vjet pas ultimatumit te Austrohungarise , qe vet shqiptaret e Edrames ta ndiellin prape Serbin ne ujrat e Adriatikut
Ne Diber kane nje shprehje

Nga Çezar Ndreu /

Kategori
Uncategorized

Çingitë e sorosit, demokracia, ”peshqit” dhe Shqipëria e mjerë !

Peshkatarë, apo palikarë sorosjanë !

Kohë që tallen me besimin e një populli, besën, shpresën, dhe sytë e tij drejt tyre një si drejt diellit, duke pritur i mashtruar, atë që pret prej vitesh të vijë prej perëndimit.

Tallen paturpësisht me ne, të dërguarit tuaj.

Çingitë peshkatare, që peshkun e ”artë” e kapin por skanë koqe ta mbajnë në rrjetat e tyre, se peshku është si ata dhe pjesë e tyre, e lëshojnë përsëri në det.

Mbasandaj ne të tjerëve, çingitë mundohen të na mbushin mëndjen duke na kërcënuar, se edhe kur na mashtrojnë, edhe kur na shkerdhejnë, edhe kur na pshurrojnë në kokë, ne duhet tju përulemi, tju falemi, tju lutemi edhe para gjurmës së tyre, sepse ata janë Mesia, drejtësia, shpresa, liria, perëndia .

Ju na shkërdheni dhe jo shërbeni sepse …

Koha e juaj si çingi diplomatike, është e limituar në atë vënd. (vëndi im) dhe ju duhet karjera dhe ca lek, qoftë kjo dhe mbi kufoma …

Ne edhe pse dikur azilantë dhe sot qytetarë në shtetet perëndimore, sytë, zemrën, trojet, dhe varret e të parëve tanë i kemi atje.

Ju çingi erdhët të luani lojën tuaj, jo të na ndihmoni.

Erdhët të bashpunoni me këlyshët e djallit,

Erdhët për të mbytur atë pak demokraci që fituam me gjak.

Erdhët që të pasuroheni me lekët e krimit .

Erdhët të na mbroni, apo copëtoni trojet, ato pak troje që kanë ngelur.

Erdhët të mbushni hararët tuaj, dhe të zhdukeni si hijena për të jetuar diku larg.

Larg nga atje (shqipëria) ku nuk e përçuat , por e varrosët demokracinë duke ringritur dhe rizgjuat djallin nga varri.

A thua ky ishte misjoni i juaj Çingi !?

Çingitë dinë të përdorin bukur statusin e tyre politik dhe diplomatik, por jo njerëzor, dhe të na i fusin duke na përçarë, kercenuar, a bërë presion në emër të demokracisë dhe vëndit të tyre, (pamvarsisht se demokracia e vendit te tyre nuk e pranon presionin e çingive momentale në vëndin tonë.)

Çingitë kurrë s’flasin për marveshjen e minishengenit, marveshje e trafhetisë që shkeput shqiperine me Kosoven dhe e ofron ate (shqipërinë) me Beogradin dhe Moskën .

Çingitë s’flasin se sot më shumë se kurrë, Shqipërisë i duhet Europa dhe USA, jo sorosi, jo Beogradi, jo Moska …

Çingitë kurrë s’flasin për narkoshtetin anti Nato dhe anti perendimore të një narkoqeverie.

Çingitë s’flasin kurrë se në shqiperi vota u vodh, u ble, u tjetersua .

Çingitë s’flasin kurrë se një vënd që aspiron për në BE, mbjell, transporton, dhe shet drogë po në BE.

Çingitë nuk flasin kurrë se lekët e SHBA_së dhe BE_së jo që nuk po shkojnë kurrë në destinacion, por po keq përdoren nga bandat në pushtet .

Çingitë s’flasin kurrë për kriminelet jo vetëm që kanë lidhje me narkoqeverine por ata edhe po lirohen nga burgu.

Çingitë kanë ardhur me kostum kinez dhe po largohen me valixhet miliona euro të drogës.

Çingitë kurrë s’flasin të vërtetën.

Kategori
Uncategorized

Edi Rama do të lëvizë me makinë 500 mijë dollarëshe, një si baronët e drogës në Kolumbi .

Makina e Ramës është bërë me porosi “GMC Yukon Luxury” dhe ka dy ndenjëse VIP me mbështetëse këmbësh,

sediljet janë italiane, rimeso me dru arre origjinale.

Tavani është i ndriçuar dhe është i gjithi me lekurë kastori.

Makina nga brenda duket si avion privat luksi.

Nacro-state is completed in AL,in the poorest country of Europe, probably with tax money of the USA and Germany,

AL is highly indebted, a luxury car is bought for the autocrat Rama.

These cars are usually only driven by the drug barons of Colombia/Mexico

Kategori
Uncategorized

Ç’thonë për teologët dokumentat sekrete të arkivit jugosllav në Beograd

Janë të shumta dokumentat sekrete që flasin për aktivitetet dhe metedologjinë e UDB-së për ta shtrirë sa më gjërë rrjetin e vet mbi tërë popullatën e llojllojshme që jetonte në federatën jugosllave.

Një prej metodave më efikase të UDB-së si dhe KOS-it del të ketë qenë rekrutimi i teologëve duke u premtuar pozita sa më të larta në komunitetet e tyre. “Më efikas e më të suksesshëm kanë qenë klerikët fetarë. Më lehtë nënshtroheshin hoxhallarët”, thotë një studim i UDB-së kah fundi i viteve ’90, të shekullit të kaluar.

Të njëjtit burim “i shpëtojnë” në opinion edhe disa dokumenta që flasin për bashkëpunëtorët më të suksesshëm të UDB-së.

Njëri flet për Mustafa Ceriqin, ish-reis i Bosnjës dhe, tjetri, për Shaqir Fetain, reis i Maqedonisë, dy bashkëpunëtorë të UDB-së: i pari me pseudonimin policor VEZIR e i dyti me ORAO.

Dy udbashë që arritën të ngjiten deri në postin e Reisit, me ndihmën e rrjetit akoma funksional të UDB-së së dikurshme.
Dokumenti “sekret” i UDB-së thotë që në strategjinë e tyre është që të ngjisin sa më shumë teologë në poste më të larta, sepse të varurit e tyre do të kontrollohen dhe financohen nga krerët që do t’i përzgjedhë UDB-ja. “Kështu do të jemi më efikasë dhe pa shpenzime. Duhet që të kompremetohen që të gjithë. Do ta kemi më të lehtë”, thotë dokumenti studim i UDB-së./Lajme7/

Kategori
Uncategorized

Komunizmi funksionon vetëm në dy vende: në qiell, ku nuk nevojitet, dhe në ferr, ku tashmë e kanë.

Sot Hugo Chavez do te ishte 67 vjeç..

Letër e hapur, e botuar me pseudonim në një nga gazetat më të mëdha të Venezuelës, “El Universal”, qe do të trondiste jo vetëm shtetin amerikano-latin.

Letra drejtohej Presidentit Hugo Chavez, i cili, i shtruar në një spital të Kubës, po luftonte me sëmundjen e kancerit.

Një letër e guximshme, që mban pseudonimin Saul Godoy Gomez, por që mendohet se është shkruar nga ish-gruaja e parë e Chavesit, Nancy Iriarte Díaz. Titullohet “Disa konsiderata për vdekjen tënde” dhe nuk është letra e ish-gruas së tradhtuar, që tani, kur ai ndihet i pafuqishëm, kërkon të marrë hak për të gjitha zhgënjimet që ka pësuar në jetë. Nuk janë cic-mice familjare, por një shuplakë diktatorit…

“Nuk dua që të ikësh nga botë pa të dhënë lamtumirën, sepse një numri të madh njerëzish u ke bërë një të keqe të pamasë, ke shkatërruar kushedi sa familje, ke detyruar turma të tëra bashkëpatriotësh të braktisin atdheun, ke zhytur në zi një numër të pallogaritshëm vatrash, ata që ti i quaje armiqtë e tu i përndoqe pa mëshirë, i mbylle nëpër qeli që nuk i meritojnë as shtazët, i poshtërove e i talle, jo vetëm se të dukej vetja tepër i fuqishëm, por edhe i pavdekshëm… Por edhe për të kujtuar se fundi nuk ishte me ty.

Por, ja ku erdhi edhe radha jote, shprehjes “cikli vital” të kontratës tënde i mbërriti fundi, ky “cikël” yti po shuhet pak nga pak, dhe jo në mënyrë të mirë; ka gjasa që të vdesësh në një shtrat i rrethuar nga të afërmit e tu të trembur, ngaqë do të të duhet të japësh llogari në grahmat e tua të fundit, se do të ikësh nga kjo botë tepër i frikësuar; pranë teje do të jenë priftërinjtë, të cilët ti i persekutove e i fyeve, përfaqësuesit e kishës, të cilët ti i përbuze me neveri, do të të mirosin me vajrat më të shenjta jo një herë, po shumë herë, veç ata edhe ti e dini se kjo do të jetë e kotë dhe nuk do të arrijë ta largojë sadopak panikun që të ka mbërthyer shpirtin, në çastin kur gjithçka merr fund.

Po vdes i sëmurë, duke vuajtur dëbimin, komplikimet e imunologjisë, efektet e tmerrshme dytësore të kurave që përpiqen të të zgjatin jetën; organet e tua po shuhen një nga një, aftësitë e tua po e humbasin shkëlqimin që i karakterizonte, lëngjet dhe aromat e tua po grumbullohen në qeska plastike me atë duhmën e vdekjes, aq e neveritshme për ty.
Në këto momente, para se të të bëjnë një injeksion për të të qetësuar sadopak dhimbjet e padurueshme që ke, a e ke kurajën të më thuash se nuk pendohesh për asgjë? Për udhëtimet nëpër botë, për pallatet e mrekullueshme ku të prisnin dhe paradat ushtarake për nderin tënd, për limuzinat dhe titujt honorifikë, për luksin e hoteleve me pesë yje dhe darkat madhështore të Shtetit…

Më thuaj sinqerisht, tani që vjell qullin e kungullit që të japin me zor infermieret, nëse e kishe menduar këtë fund, tani që përmes monitorëve dhe makinave, të cilat të rrethojnë në orvatje për të të ringjallur, nuk përcillet më shkëlqimi dhe varaku, por tinguj dhe alarme sensorësh që përpiqen të matin e të rregullojnë shenjat e fundit të jetës sate.
A e dëgjon dot popullin tënd, tani, jashtë pavijonit tënd?… Duhet të jetë imagjinata jote ose efektet e morfinës, nuk jeton më në atdheun tënd, je në tjetër botë, shumë larg, ndodhesh mes njerëzish që nuk i njeh… Po, është e vërtetë se je duke vdekur në strehën tënde, midis një bande kopukësh, të cilëve je munduar t’u dorëzosh vendin tënd, çastet e tua të fundit po i kalon midis rrufjanëve dhe gënjeshtarëve, midis lajkatarëve të oborrit tënd, të cilët të shfaqin “dashuri” vetëm sepse u ke dhënë para dhe pushtet. Të gjithë ata që të rrethojnë, të shohin me shqetësim e inat, sepse asnjërit prej tyre, asnjëherë, nuk i dhe mundësinë për të të zëvendësuar, tani ata po i lë me duar bosh, ndërsa vendin tënd po e lë në prag të një lufte. Këtë paske synuar? Ky paska qenë vizioni yt në këtë jetë?

I ke bërë keq llogaritë me të varfrit, sepse tani ka më shumë të varfër se ç’kishte kur erdhe në pushtet, e shkele rëndë drejtësinë dhe lirinë, kur praktikisht ia dorëzove vendin tënd një force të huaj, që tani do të duhet të dëbohet me forcë dhe me koston e shumë jetëve.
Kam përshtypjen se tani e ke kuptuar që je gabuar, sepse besove në një përrallë rrugësh, e pandehe veten revolucionar… të pavdekshëm, e bashkove veten me të vdekurit, me heronjtë e tu, me fantazmat e tua, të cilët besove se ishin gjallë, me Bolivarin, me Çenë, me Fidelin, me Marksin, të cilët nuk i njohe kurrë, por që i lexoje e i rekomandoje ata… Ecja pas të vdekurve të çoi te magjia dhe magjistarët, u fute e rrëmove varret për t’iu blatuar një rrethi demonësh e shpirtrash të këqij që tani të shoqërojnë… A e ndien praninë e tyre aty ku je, në spital?

A e ndien se si vijnë të të vjedhin, të të grabitin edhe shpirtin, të vetmen gjë me vlerë që ke pasur në jetë, por që aq keq e fute në lojë me errësirën dhe të keqen? Epo tani, lamtumirë! Dua të të them edhe këtë: tani do të ngelesh në histori si një tradhtar dhe burracak, sepse nuk u korrigjove kur pate mundësi, por e le veten në dorë të fodullëkut tënd, të idealeve të tua të marra, të ideologjisë sate të dështuar dhe hoqe dorë nga gjërat më të çmuara, nga liria jote dhe nga liria e të tjerëve, harrove se vetëm liria bën njerëz.


Komunizmi funksionon vetëm në dy vende: në qiell, ku nuk nevojitet, dhe në ferr, ku tashmë e kanë.
Zoti të mëshiroftë!?”

Kategori
Uncategorized

Rama e mori licencen e mandatit të tretë nga ambasadorja amerikane .

Nga Ambasador Vili Minarolli /

Ne shqiptaret i perjetuam te gjitha ato parregullsi( e sakte do te ishte katrahur) qe shoqeruanzgjedhjet e 25 prillit.

Ne e dinim se muaj me pare i gjithe shteti ishte hedhur ne aksion qe me cdo kusht te fitonte mandatin e trete.

Une mendoj se ai e mori licencen nga ambasadorja amerikane kur muaj me pare i kerkoj qe te mos e perfshinte T. Doshin ne kabinetin qe do te krijonte pas zgjedhjeve!!!

🔺Dhe si asnjehere keto 30 vjet nuk u shkruar per blerje masive te votave ,

🔺per presion te pakufizuar ndaj administrates,

🔺per shantazh te hapur nga bandat dhe krimi i organizuar qe kishin mbrojtjen dhe mbeshtetjen e shtetit te partise,

🔺per vjedhje nga institucionet e shtetit te te dhenave sensitive te qytetareve qe ia kishin besuar shtetit dhe perdorimin e tyre per shantazh,

🔺joshje apo kercenim ndaj qytetareve, per venien e organeve ligjzbatuese ne sherbim te manipulimit te votave

🔺(po te donte policia nuk do te kishte ndodhur tragjedia e Elbasanit), etj.

Raporti edhe pasi u redaktua ne zyrat e shtetit, nuk pohoi ate qe u deklaruar me shpejtesi (Pse?) nga ambasada amerikane ne daten 26 prill, pa dale rezultati i votimeve.

U duk si nje deklarate e parapergatitur( ne fakt i ishte thene kjo gje kryeministrit muaj me pare se do te vazhdonte te ishte ne kete detyre).

Prandaj opozita e vjedhur dhe e tradhetuar nga garantuesit e zgjedhjeve te lira dhe te ndershme ka pergjegjesine

t’u garantoje shqiptareve besimi tek vota qe lidhet me te ardhmen e ketij vendi.

Dhe ka te drejten morale dhe ligjore te perdor cdo mje demokratik qe e perdorin te gjitha vendet e qyteteruara dhe demokratike.

Kete rradhe pa pyetur se cdo te thone ata qe i kemi menduar se do na ndihmojne te vendosim demokracine e vertete.

Kete rradhe ndjehemi se jemi prere ne Bese.

Kategori
Uncategorized

SPAK nuk heton “informacioni i rrjedhur” per 200 milion dollare te poseduara nga Edi Rama, te fshehura ne llogari off shore ne SHBA

Kastriot Islami me anë te nje statusi ne Facebook është shprehur se ka një pyetje për SPAK.

Një pyetje per SPAK?

Shperndajeni kete pyetje qe mos te fshehin koken si struci…***Perse nuk hetohet “informacioni i rrjedhur” per 200 milion dollare te poseduara nga Edi Rama, te fshehura ne llogari off shore ne SHBA ne emer te vellait re tij? Perse?

Argumenti se kjo “ngjarje” eshte parashkruar nuk qendron sepse pergjegjesia qe nga krijimi i SPAK bie mbi SPAK qe nuk ka marre ne hetim kete ceshtje.***Pres qe ky postim te botohet ne median mjerane te Rames qe thuhet se paguhet me parate e korrupsionit, krimit dhe trafiqeve te droges…!

Kategori
Uncategorized

Henze : A po kërcënon talibanizmi Shqipërinë ?

Keshilltari Gjerman i CDU_së Henze, ngre i shqetësuar disa pyetje ndaj kryeministrit Rama për marveshien e fshehtë për ardhjen e talebanëve në shqipëri mba tërheqiws ae trupave amerikane nga Avganistani.

Shqipëria:

🔺Trupat ndërkombëtare tërhiqen nga Afganistani.

🔺A dëshiron qeveria autokratike Rama të marrë refugjatë afganë në këmbim të parave?

🔺A po kërcënon Talibanizimi Shqipërinè

🔺A është marrëveshja për të përdorur krahun e punës për kultivimin e drogës në Shqipëri ?

🇦🇱 Jo talebanët nuk mund të vinë në Shqipëri,

Ata nuk mund te vine per faktin se regjimi autoktat i Rames, jo vetem qe kerkon te perfitoje para né këmbim të pranimit të tyre, por ajo jo vetem nuk mund ti kontrollojë por do i perdori si krahe te lire pune per prodhimin e droges.

Ata (mijra talebanë) duhet të shkojnë diku tjetër në një shtet ku mund ti kontrollojë .

Kategori
Uncategorized

Video .Kush është Soros në të vërtetë në raport me shqiptarët.

Video ekskluzie e Associated Press, e regjistruar në 29 Maj 1999 .

George Soros ishte kundër ndërhyrjes së NATOs në Kosovë!

George Soros në kulmin e bombardimeve në ish Jugosllavi, akuzonte jo sërbinë, por NATO_n, si shkaktarin e krimeve, dhe genocidit serb njësoj siç akuzonin gjithë komunistët dhe OJF_të e Soros në Evropë që protestonin çdo ditë kundër bombardimeve!

Video ekskluzie e Associated Press, e regjistruar në 29 Maj 1999 .

Kush është Soros në të vërtetë në raport me shqiptarët?
A është ai miku i shqiptarëve dhe a ka qenë ai në krah të popullit shqiptar të Kosovës në kohën e Genocidit Serb?

E vërteta është krejt ndryshe !

Derisa sa u dorëzua Serbia, George Soros mbante fjalime kundër ndërhyrjes së NATO_s dhe kërkonte që rasti kosovar të zgjidhej me paqe nga BE ( pra siç zgjidhën rastin e Bosnjes apo konkretisht Srebenicën me mijra e mijra qytetarë të pa fajshëm te masakruar nga paramilitarët sërbë )

Kategori
Uncategorized

RTV Ora ndjek paratë publike dhe gjen gruan dhe vjehrrën e Erion Veliajt

RTV Ora ndjek paratë publike dhe gjen gruan dhe vjehrrën e Erion Veliajt

Erion Veliaj është ankuar se RTV Ora ndjek gruan dhe vjehrrën e tij.

Në të vërtetë RTV Ora ndjek rrjedhën se ku shkojnë paratë publike, domethënë paratë e popullit që përdoren nga zyrtarët publikë dhe kështu arrin edhe te gruaja dhe vjehrra e Erion Veliajt.

🔺Gruaja e Erion Veliajt merr së paku tre rroga si eksperte, me jo më pak se 20 mijë euro nga tre institucione publike që janë ERE, OSHEEE, OST.

🔺Le të na thotë Lali Eri se në cilin vend të Bashkimit Europian apo edhe në SHBA, gruaja e kryetarit të bashkisë së kryeqytetit është eksperte e paguar e institucioneve publike, me një pagë që kapërcen shumëfish pagën zyrtare të burrit të saj.

🔺Ia mirëkuptoj sakrificën zonjës, e cila paguhet që të bëjë në publik rolin e gruas të një njeriu që luan bashkëshortin për arsye politike.

🔺Vjehrra e Erion Veliajt ka marrë paga dhe honorare si mësuese te Liceu Artistik në Tiranë pa hyrë asnjë ditë në ndërtesë në orët kur supozohet të ketë punuar.

🔺Dhe këtu përjashtoj periudhën gjatë pandemisë kur mësimi bëhej online.

🔺Kjo gjë mund të verifikohet me të dhënat videokamerave të ruajtura në serverat përkatës.

🔺Lali Eri duhet ta dijë se edhe ato plakat që ndjekin dhe keqtrajtojnë policët e tij sepse sheshin në rrugë marule dhe qepë janë vjerra të dikujt, nëna të dikujt.

🔺Nëse këto plaka do të merrnin para pa punuar si vjerra e Lali Erit, sigurisht që nuk do të dilnin të shisnin në rrugë./

Nga Kastriot Myftaraj /

Kategori
Uncategorized

Ish-sigurimsi 97 vjeçar Pilo Shanto vazhdon luftën kundër CIA-s në SHBA, si qytetar amerikan, dhe me pension shtetëror amerikan

Si ish-sigurimsi 97 vjeçar Pilo Shanto vazhdon luftën kundër CIA-s në SHBA, si qytetar amerikan, me pension shtetëror amerikan

Këto ditë në mediat në Shqipëri qarkulloi bujshëm përralla e treguar nga ish-oficeri i Sigurimit të Shtetit komunist shqiptar, Pilo Shanto për atë sesi Sigurimi i Shtetit në fillim të viteve pesëdhjetë vuri në lojë shërbimet e fshehta amerikane dhe britanike duke bërë të dështonte operacioni i tyre për përmbysjen e diktaturës komuniste në Shqipëri nga desantët, të quajtur në Shqipëri me fjalën e përdorur nga rusët “diversantë”.


E vërteta e kësaj ngjarjeje është se pas këtij “suksesi” të madh të Sigurimit të Shtetit ishte Kim Philby, agjenti sovjetik në shërbimin e fshehtë britanik që ishte dhe ndërlidhës me atë amerikan, prandaj spiunonte edhe CIA-n te KGB. E vërteta e plotë mbetet ende për t’ u zbuluar dhe mund të ketë pasur edhe agjentë të tjerë sovjetikë që kanë ndikuar.


Që Pilo Shanto vazhdon tregon përralla dhe sajon anekdota sigurimse edhe tani në moshën 97 vjeç, kjo gjë nuk do të kishte asnjë rëndësi, nëse ai nuk do të jetonte në SHBA, ku prej kohësh ka marrë shtetësinë amerikane, paguhet nga taksapaguesit amerikanë me një pension pleqërie, të cilin po e gëzon më gjatë se shumica e amerikanëve që kanë punuar dhe paguar për pensionet e tyre, si dhe përfiton shërbimet shëndetësore pa pagesë në spitalet amerikane. Ky është triumfi i vërtetë i ish-sigurimsit Pilo Shanto ndaj CIA-s.
Por ka edhe më, djali i Pilo Shantos dhe nusja e tij janë punonjës federalë amerikanë jo të parëndësishëm. Logjikisht në statusin e tyre duhet të ndikonte fakti që Piloja vazhdon punon praktikisht për shërbimin e fshehtë rus si dikur.


Ata shqiptarë të cilët i besuan CIA-s dikur dhe morën pjesë në operacionet desantuese ranë në kthetrat e diktaturës komuniste dhe e pësuan e bashkë me ta edhe familjet dhe të afërmit e tyre që vuajtën në burgje dhe kampe internimi të punës së rëndë të detyruar dhe të papaguar. Vështirë që ndonjëri prej tyre që ka qenë moshatar me Pilon të jetë gjallë sot.
Piloja është gjallë dhe mirë me shëndet sepse për shëndetin e tij kujdeset shteti amerikan. Me paratë e taksapaguesve amerikanë Pilo Shantoja ka bërë edhe një udhëtim në Moskë për të nxjerrë mallin e kohës së shkollimit atje, si dhe për të vënë një tufë lule te varri i Kim Philby-t, duke pohuar kështu tërthorazi se kujt i takonte merita e arritjeve që i jep vetes dhe ish-Sigurimit të Shtetit komunist.


A nuk duhej që ky Pilo Shantoja duhet të kishte qenë person i padëshiruar në SHBA, nuk duhej që t’ i jepej e drejta e hyrjes në SHBA dhe as t’ i jepej shtetësia amerikane.
Pilo Shantoja në SHBA, me shtetësi amerikane, me pension shtetëror amerikan bën atë që është mësuar të bëjë, luftën kundër CIA-sturpi dhe krimi i qeverisë federale amerikane.

Madje ka edhe të tjerë kolegë të Pilo Shantos në Amerikë.
Pilo Shantoja dhe eprorët e tij nuk kanë punuar Amerikën dhe CIA-n, por për Bashkimin Sovjetik dhe KGB-në kundër Amerikës dhe CIA-s. Operacioni i dështuar për përmbysjen e diktaturës komuniste në Shqipëri njihet si një nga dështimet e mëdha të CIA-s.
Enver Hoxha, shefi i madh dhe idhulli i Pilos, kur la librat e tij testamentare me kujtime, në mënyrë domethënëse, atë për marrëdhëniet shqiptaro-amerikane e quajti “Rreziku anglo-amerikan për Shqipërinë”, atë për marrëdhëniet shqiptaro ruse “Hrushovianët”, atë për marrëdhëniet shqiptaro-jugosllave “Titistët”, atë për marrëdhëniet shqiptaro-greke “Dy popuj miq”.


Nëse Enver Hoxha do të kishte përdorur në rastin e këtij libri të njëjtën logjikë si edhe në rastin e librit të tij për marrëdhëniet e Shqipërisë me SHBA dhe Britaninë e Madhe, të cilit i vuri titullin «Rreziku anglo-amerikan për Shqipërinë», atëherë duhej që titulli i librit “Hrushovianët“ të kishte qenë “Rreziku rus për Shqipërinë“, ose së paku “Rreziku sovjetik për Shqipërinë“.

Por Enver Hoxha i diferencoi në mënyrë shumë domethënëse anglosaksonët nga sllavët. Kumti i qartë i Enver Hoxhës ishte se, derisa armiqësia me Rusinë ishte ideologjike, dhe mund të kapërcehej me ndryshimin e udhëheqjes në Kremlin, armiqësia me vendet anglo-saksone ishte e përjetshme. Pra, për sa i përket Rusisë, Enver Hoxha nuk shikonte për shqiptarët ndonjë rrezik të gjithkohshëm, si në rastin e vendeve anglo-saksone, por vetëm një rrezik që vinte nga disa persona të cilët në atë kohë ishin në pushtet.


Është çudi, ose ndoshta jo që Zëri i Amerikës nuk flet për këtë Pilo Shanton. VOA në shqip kontrollohet edhe sot nga agjentë të ish-Sigurimit të Shtetit.
Shumëkush mund të pyesë se përse Amerika e lejon Pilo Shanton të rrijë dhe të bëjë ato që po bën atje. Arsyeja është se Amerika ka zgjedhur si partner ish-komunistët dhe ish-sigurimsat për ta kontrolluar Shqipërinë për llogari të perandorisë amerikane. Nëse pyesni për arsyen e kësaj zgjedhjeje amerikane përgjigjia është se kjo ka të bëjë me atë se për çfarë i duhej Amerikës Shqipëria dhe në cfarë donte ta shndërronte vendin. Këtë punë e bënin më së miri ish-komunistët dhe ish-sigurimsat që e përdornin fjalën “atdhe” por ishin betuar në Manifestin Komunist të Marksit dhe Engelsit ku kërkohet të betohet që komunisti nuk ka atdhe.
Nuk duhet të çuditen amerikanët kur pasardhësit e njerëzve si Pilo Shanto dhe partia e tij, sot në pushtet në Shqipëri, të shiten te Partia Komuniste e Kinës sapo të venë re se Kina është fuqizuar më shumë se SHBA.
Shumë detaje, si ky me Pilo Shanton, më kanë nxitur që emisionin tim televiziv ta quaj “Ju flet Moska”, sepse Moska na flet edhe nga Washingtoni si në rastin e këtij Pilos, por dhe të atyre që ia kanë mundësuar këtë gjë./Kastriot Myftaraj

Kategori
Uncategorized

Lirinë,nuk mund ta marrësh si dhuratë, as duke ua lypur të tjerëve .


Njeriu që mendon me mendjen e tij dhe me zemrën e tij të pakorruptuar , është i lirë.

Njeriu që lufton për atë që është e drejtë, është i lirë.

Përkundrazi, ti mund të jetosh në vendin më demokratik në botë .

Por nëse je shpirtërisht dembel, i ndrydhur, spiun, servil,

Ti nuk je i lirë .

Edhe pavarësisht se nuk ushtrohet në dukje, asnjë dhunë ndaj teje,

Ti je skllav.

Liria nuk duhet lypur, as pritur prej të tjerëve,

Liria është personale.

Liria duhet fituar…secili pjesën që i takon.

Ignazio Silone

Kategori
Uncategorized

Për me shkërdhye grate

Për me shkërdhye grate

-Ti- tha,- nuk ke ardhë këtu për shërbim fetar, por ke ardhë me shkërdhye grate e motrat e këtyne!

E dijmë na si veproni ju nën maskën e fesë.

-Më fal se nuk po të njof! si quhesh?

M’u përgjegjën grumbull të gjithë.

Asht instruktori i Partisë. Kasem Shpati.

-Si emën të kam ndigjue, por nuk jemi takue asnjiherë.


-Un të njof mirë.


-Shyqyr që më njef, por due me t’i thane dy fjalë- un vij prej Shkodret dhe do t’ishem mâ i marri i botës me ecë tri ditë rrugë për me ardhë e me kapë femnat këtu, mbasi gjinden atje mâ afër e ma shumë. Por duhet ta kuptoni mirë se nuk vij për ato punë.

Shkëputur nga- Rrno vetëm për me tregue, nga At Zef Pllumbi /

Kategori
Uncategorized

Ndize edhe një tjetër, Kimete! E paske filluar me paketë?!

Nga Genc Sejko

Sipas raportit të Kontrollit të Lartë të Shtetit, zonja që ke në krah, zonja ambasadore, i ka shkaktuar të paktën 5 milion euro dëm dikasterit që dikur drejtonte.

Zotëria që ke përballë u shkarkua si ministër për paaftësi. Kjo sepse nuk deshën ta fusnin në burg për lejimin e shitjes së pesticideve të rrezikshme.

Njerëzve u vjen për të qeshur kur gjatë ditës deklaroni se mbështesni reformën në drejtësi, e gjatë natës harboheni me ata që duhet të ishin subjekt i saj.

Ndize edhe një tjetër, Kimete! E paske filluar me paketë?!

According to the report of the Supreme State Audit, the lady next to you, the ambassador lady, has caused at least 5 million euros in damage to the department she once headed.

The gentleman in front of you was fired as Minister of Disability. This is because they did not want to put him in jail for allowing the sale of dangerous pesticides.

People laugh when you declare during the day that you support justice reform, and at night you quarrel with those who should have been its subject.

Light up another one, Kimete! Did you start with the package?

Kategori
Uncategorized

Partia Demokratike është vlerë dhe krijim kombëtar .

Kjo parti është vlerë dhe krijim kombëtar dhe në dejet e saj ka shumë flukse origjinash, brezash, mendimesh, perceptimesh, strategjish dhe interesash sigurisht.

Mbi gjithçka në këtë parti spikat tharmi kapriçioz gjenetik.

Në strukturat e kësaj partie spikasin individualitete, por nuk duhet harruar se çdo aktivist brenda këtyre radhëve, ndihet dhe është po aq i rëndësishëm sa i pari i së tërës.

Ndaj janë në këtë subjekt sepse rreshti i vret, kornizat i thyejnë…

Shkrim nga Albert Avduli / Antar i këshillit kombëtar .

Mandati i anëtarit të Këshillit Kombëtar në dispozicion të …
Shënim në ditë të nxehtë, por me mendje të ftohtë


Gara e fundit për këtë strukturë ka ngjallur shumë diskutime nga emra me kontribute, por edhe me ambicie.
Normale që të aspirojnë, po aq e pritshme edhe mos përmbushja e çdo objektivi.


Unë jam me gjykim të mesëm në trajtimin e politikës së madhe, por nuk jam aspak modest kur flitet për procedura dhe norma statuore brenda grupimit tonë.
Unë jam demokrat sa çdo tjetër në trupën 80 mijëshe të antarësisë aktive dhe si i tillë ndihem i barabartë me cilindo.


Nga kjo barazi dhe lirshmëri, ditën që doli lista e kandidatëve për këtë forum drejtues, reagova publikisht duke shprehur vlerësimin tim për emrat e përfshirë në garë, por edhe evidentimin e mungesës së boll emrave të tjerë me kontribute të spikatura në 31 vite pluralizëm.
Mungesa vura re edhe kur u shpall lista fituese, por gjithmonë ka patur, gjithmonë do të ketë.

Nuk ka lista të përkora, madje e vetmja listë e mirë është ajo që nis me emrin tim. Kjo është aksiomë e garave.

Sigurisht që do të mungonin emra sepse Partia Demokratike ka një armatë të madhe në përbërje të saj.

Kjo parti është vlerë dhe krijim kombëtar dhe në dejet e saj ka shumë flukse origjinash, brezash, mendimesh, perceptimesh, strategjish dhe interesash sigurisht.

Mbi gjithçka në këtë parti spikat tharmi kapriçioz gjenetik.

Po ndal tek përcaktimi “kapriçioz”:
Në strukturat e kësaj partie spikasin individualitete, por nuk duhet harruar se çdo aktivist brenda këtyre radhëve, ndihet dhe është po aq i rëndësishëm sa i pari i së tërës.
Ndaj janë në këtë subjekt sepse rreshti i vret, kornizat i thyejnë…
Atëherë kujt duhet t’i bindemi për mos ta lënë veten në kaos ?
Statuti mbetet rregullatori i ecurisë.
Statuti…. E pra, kjo bibël apo kuran ka interpretët e saj, ku rolin kryesor e ka Sekretari i Përgjithshëm.
A është i përkryer ? Jo, nuk është i tillë. Kurrë, askush në atë pozicion nuk ka qenë perfekt, por këtu duhet të ndalim.
A duhet të bëjmë kritika? Jam idhtar i mendimeve dhe opinioneve të hapura, por me argument.


Nuk më ngjisin këto nofka sepse kam rendur në çdo degë ku jam ngarkuar të punoj që nga themelimi i PD-së e deri më sot dhe kurrë nuk kam qenë në listën e kandidatëve për deputet as kur drejtonte Azem Hajdari, Sali Berisha, Eduart Selami, Tritan Shehu, prapë Sali Berisha e tashmë Lulzim Basha. Kurrë nuk kam qenë zv.ministër, drejtor i përgjithshëm, këshilltar në bashki a nuk di çfarë tituj të tjerë, por ama në terren kam qenë nga Tropoja në Sarandë. U zgjata me këtë paragraf se dua të ndal te rasti i Sekretarit të Përgjithshëm dhe mos të nxitoheni të shkruani se po i rregulloj kostumin Gazit…

Tashmë kemi targetuar Gazmend Bardhin si djallin e zi në PD dhe harrojmë se ky djalosh ka prodhuar mijëra fletë formati akuza dhe denoncime për realitetin dhe aktorët qeverisës.

Po, është ky Bardhi, Sekretar i Përgjithshëm që drejtoi fushatën në një zonë të kontrolluar rreptësisht nga krimi dhe e përballoi me kosto, por denjësisht, bardhësisht.

Ne mund të meremi gjatë dhe të kryqëzojmë Bashën e Bardhin bashkë me të, por po harrojmë kauzën dhe objektivin e forcës ku aderojmë.

Mund të shkruhet shumë nga ky këndvështrim dhe secili mund të shtoj, mund të heqi, por nuk po zgjatem sepse kam në dorë një shkrim për borxhet që po na zhyt qeveria, për kasaphanën ku ndodhen qytetet, për krimin, për trafikun, për uzurpimin e çdo gjëje publike, për pagat që janë zhvlerësuar, për çmimet e karburanteve, ushqimeve, arratisjen e të rinjve.

Epilog :

Në këto rrethana dhe për të kënaqur një nga vijuesit e listës së këshillit kombëtar (as nuk e di kush është), i drejtohem Sekretarit të Përgjithshëm të PDSH-së, Z.Gazmend Bardhi që nëse e gjykon, në çdo kohë le të zhvendosi emrin tim dhe të vijë emri në radhë.

Është deklaratë e sinqertë dhe veç në bindjen time, sikurse mbetem në të njëjtin përkushtim.

Albert Avduli
Kategori
Uncategorized

KLSH: 45 ton ton yndyrë vegjetale nga Ukraina u shit si gjalpë.

Inspektorët e AKU-së nuk e kanë problem ta lejojnë tregtarin të shesë “sapunin për djathë”. Në rastin që është zbuluar nga KLSH, “sapuni” është yndyrë vegjetal që prodhohet në Ukrainë dhe shitet për gjalpë në Shqipëri. Kompania e ushqimeve me bazë në Tiranë e mbyt tregun me këtë produkt fals dhe AKU e lejon të vazhdojë ta shpërndajë “gjalpin” edhe pas denoncimeve të qytetarëve.

Kjo është pjesë e gjetjeve të Kontrollit të Lartë të Shtetit, që ka kryer një auditim në Drejtorinë Rajonale të Autoritetit Kombëtar të Ushqimit Tiranë (DRAKU) për periudhën nga data 1 janar 2018 deri 30 dhjetor 2020. Nga kontrolli rezultojnë shkelje të rënda financiare, të Ligjit për ushqimin dhe vendimeve të qeverisë për kontrollin e cilësisë së produkteve ushqimore, duke mos mbrojtur interesin e konsumatorit.

https://www.faktor.al/html5/one.html

“Gjalpë i freskët” nga Ukraina

Yndyra vegjetale e prodhuar nga Andrushevskyi Dairy LTD në Ukrainë dhe e shitur nga Domenik LTD për kompaninë shqiptare me bazë në Tiranë, pasi ka marrë certifikata veterinare në PIK Qafë Thanë, është ligjëruar përfundimisht si gjalpë nga DRAKU. Sasia e deklaruar e hedhur në treg e këtij produkti në vitet 2019 dhe 2020 është mbi 45 ton pa përfshirë paketimin.

Gjetjet e auditimit të KLSH

“Autorizimi i inspektimit AKU-TR-2019-002774-1, datë 15.05.2019, nga ankesa e ardhur nga konsumatori, për produktin yndyrë vegjetale e cila tregtohej si gjalpë. Produkti është importuar nga kompania dhe është blerë në një supermarket, i cili është furnizuar aty. Mbi bazën e kësaj ankese është inciuar inspektimi me qëllim verifikimin e gjurmueshmërisë, importit, por edhe të kushteve të higjienës, etj.”

Grupi i inspektimit shtyn fatin e kontrollit

Për inspektorët e DRAKU-t kjo është aferë e madhe, prandaj kërkojnë të fitojnë kohë. Kërkohet një shtyrje e afatit të kontrollit. Me shumë gjasa kjo shtyrje i lejoi tregtarit të importit të shpërnante produktin në treg sa më shpejt.

“Fillimisht ka pasur kërkesë për shtyrje të afatit të autorizimit nr.AKU-TR-2019-002774-9, date 16.05.2019, deri më datë 17.05.2019, për shkak të ngarkeses së inspektimit, e cila miratohet nga kryeinspektori”, nënvizohet në raportin e KLSH.

Gjobat sa për të justifikuar kontrollin

Nga auditimi i kryer mësohen gjobat evendosura kompanisë së importit të ushqimeve. Nëse do të shohim fitimet që realizon subjekti nga shitja e gjapit flas, këto gjoba janë qesharake.

“Në Procesverbalin e inspektimit nr.AKU-TR-2019-002774-2, datë 17.05.2019 pasqyrohen shkeljet e kuadrit ligjor, për etiketimin, importin, përgjegjësitë e operatorit. Gjithashtu ndaj subjektit për shkeljen e kërkesave ligjore janë vendosur 3 gjoba në vlerën 2,300,000 lekë (2,000,000 leke për importin +100,000 lekë për etiketimin + 200,000 lekë për përgjegjësitë e operatorit)”. Këto janë masat administrative që janë vendosur, sipas raportit. Por, as këto para nuk paguhen nga kompania.

“Gjithashtu konstatohet se gjoba e vendosur nuk është arkëtuar akoma, si dhe ankimi i bërë nga subjekti në datën 25.06.2019, nuk është shqyrtuar nga komisioni i ngritur në Ministrinë e Bujqësisë, duke krijuar efekt negativ financiar në buxhetin e shtetit në vlerën 2,300,000 lekë”, thekson raporti.

Kompania “këshillohet” të heqë etiketat e gjalpit…

“Vendimi i ndërmjetëm i inspektimit nr.AKU-TR-2019-002774-4, datë 17.05.2019, ku është bërë bllokimi i sasisë 45 ton të produktit, i cili do të qëndrojë i bllokuar në dhomat frigoriferike të subjektit deri në rietiketimin e tij.

-Vendimi i inspektimit nr.AKU-TR-2019-002774-5, datë 17.05.2019, ku pasqyrohen masat administrative, tërheqja e produkteve të shitura si gjalpë, ndërkohë që është yndyrë vegjetale, për rietiketimin e tyre, si dhe rietiketimin e sasisë 45 tonë që u gjet gjendje në subjekt, brenda datës 24.05.2019 dhe të njoftojë DRAKU-n Tiranë, për korrigjimin e shkeljeve.

Në praktikën e mësipërme konstatohet se:

-Dokumentet e administruara për praktikat e importit dhe dokumentet shoqëruese të tyre (invoice, packing list, certifikata veterinare e lëshuar në Ukrainë, certifikata e analizave laboratorike), të cilat janë marrë nga grupi i inspektimit, janë fotokopje dhe pa nënshkrimin e përfaqësuesit dhe vulën e subjektit.

-Nuk administrohen akt-kontrollet e kryera nga inspektorët e PIK-ut Qafë Thanë.

-Certifikatat e analizave laboratorike të dy praktikave të importit, janë fotokopje, pa emër dhe mbiemër të titullarit të laboratorit, pa vulën e laboratorit, por vula e vendosur në këto certifikata është e kompanisë prodhuese të produktit.

Konkretisht Andrushevskyi Dairy LTD, kompani e cila nuk ka laborator të akredituar për kryerjen e analizave për ushqime, ç’ka do të thotë se certifikatat nuk janë të sakta në formë dhe përmbajtje, janë fiktive, duke krijuar dyshim mbi vërtetësine e tyre. Gjithashtu dokumentet janë në gjuhë të huaj dhe jo në gjuhën shqipe.

-Sa më sipër, nuk duhej të lejohej hyrja në Shqipëri e produkteve të dy importeve të kryera sipas datave 14 janar 2019 dhe 29 prill 2019, kur nga inspektorët e PIK-ut në Qafë Thanë janë lëshuar dokumentet veterinare për dy ngarkesat, përkatësisht dokumenti nr.33, datë

14 janar 2019 për importin e kësaj sasie dhe dokumenti nr.508, datë 29 prill 2019, për importin e dytë;

-Praktika e dytë e importit ka mangësi në dokumentacionin e saj, konkretisht në importin e datës

30.04.2019, nga kompania e ushqimeve është importuar nga shitësi Domenik LTD, produkti yndyrë vegjetale (e prodhuar nga Andrushevskyi Dairy LTD) në sasinë 21,000 kg neto (pra, pa përfshirë peshën e paketimit). Produktet e importuara jane 3 grupe, si vijon:

Butter vegetable Capro-yndyre totale 82% përfshirë 25% yndyrë qumështi ne paketime 5 kg/pako, në sasinë 2500 kg, prodhuar me datë 15.04.2019- skadon më datë 15.04.2021;
Butter vegetable Zolotava-yndyrë totale 82% përfshirë 0.6% yndyrë qumështi, në paketime 5 kg/pako, në sasinë 4500 kg, prodhuar me datë 15.04.2019- skadon më datë 15.04.2021;
Butter vegetable Zolotava-yndyrë totale 82% përfshirë 0.6% yndyrë qumështi, në paketime 25 kg/pako, në sasinë 560 kg, prodhuar me datë 15.04.2019- skadon më datë 15.04.2021;
-Certifikata e analizës laboratorike nr.240419/l-1 për produktin e parë, nuk i përket atij, pasi të dhënat në certifikatë nuk përputhen me të dhënat e produktit. Konkretisht produkti përmban yndyrë totale 82% përfshirë 25% yndyrë qumështi, ndërkohë në certifikatë pasqyrohet yndyrë totale 82%, përfshirë 0.6% yndyrë qumështi. Pra, për sasinë 2500 kg të produktit nuk është bërë kontrolli cilësor i saj;

-Nga grupi i inspektimit nuk është pasqyruar plotësisht gjurmueshmeria e produktit në subjekt. Konkretisht sipas informacionit të pasqyruar: Në subjekt janë gjendur:

Butter vegetable 82% yndyrë totale përfshirë 3.6% yndyrë qumështi, me datë prodhimi 06.12.2018- skadencë 06.12.2020, për të cilin nuk pasqyrohet sasia e furnizuar dhe sasia e shitur. Gjithashtu nuk administrohet praktika e importit të këtij produkti.

Butter vegetable Capro 82% yndyrë totale përfshire 25% yndyrë qumështi, me datë prodhimi 15.11.2018- skadencë 15.11.2020, për të cilin nuk pasqyrohet sasia e furnizuar dhe sasia e shitur. Gjithashtu nuk administrohet praktika e importit të këtij produkti.

Të gjitha produktet e mësipërme, të cilat janë yndyrë vegjetale, janë shitur nga kompania si gjalpë.

-Grupi i inspektimit ka pasqyruar sasinë gjithsej të produktit të gjendur në subjekt 45 ton, por nga se është e përbërë kjo sasi nuk jepet” njofton KLSH në mes të gjetjeve nga auditimi i bërë tek DRAKU.

Ligji urdhëron bllokim dhe asgjësim, jo “rietikim”

“Vendimmarrja e grupit të inspektimit nuk është e saktë. Konkretisht: Bllokimi i produktit yndyrë vegjetale nuk eshte zbatuar siç duhet, pasi, sipas kësaj reference, produkti bllokohet dhe administrohet në ambjentet e institucionit që ka konstatuar kundërvajtjen administrative, veprim i cili nuk është bërë, pasi produkti është bllokuar dhe është lënë në ambjentet e subjektit;

-Masa e lënë për rietiketimin e ushqimit nuk ka bazë 1igjore, pra në asnjë percaktim në “Ligjin e Ushqimit” nuk thuhet së në rastet kur etiketa përmban informacion të gabuar, ajo duhet të rietiketohet. Veprimi i inspektorëve në këtë rast nënkupton që, gabimi i subjektit (mashtrimi duke pasqyruar informacion jo të vërtetë për produktin) është toleruar.

Nëse do të marrim në konsideratë intepretimin e bërë në pikën 1/b të nenit 11, ku një ushqim është i pasigurt, në rastin kur informacioni që i jepet konsumatorit, përfshirë informacionin e dhënë në etiketë (rasti i mësipërm) ose informacione të tjera, të vlefshme për të, për parandalimin e efekteve të dëmshme specifike për shëndetin nga një ushqim i caktuar ose nga një kategori ushqimesh, dhe në këtë rast, sipas përcaktimit të bërë ne piken 1 të nenit 24 dhe nenit 69 të Ligjit për ushqimin, ky produkt ushqimor duhet të hiqet nga tregu, të bllokohet dhe të asgjësohet, dhe jo të rietiketohet.

Ose inspektorët mund të kishin marrë mostër për analizë 1aboratorike, për të vlerësuar nga ana shkencore, cilësinë dhe sigurinë e produktit, por as ky veprim nuk është kryer.

Nuk janë vendosur shenjat dalluese të bllokimit të produkteve, çka e bënë të parealizuar plotësisht masën administrative të inspektorëve dhe nuk garantohet, nëse subjekti do të tregtojë nga ky produkt apo jo;

-Në këtë rast produkti duhej të bllokohej, të merrej në administrim nga inspektorët dhe të ruhej në ambjentet e institucionit, si dhe të lihej detyrimi që ky produkt të asgjësohet brenda një afati të caktuar;

-Nga grupi i inspektimit nuk është verifikuar autenciteti dhe korrektesia e dokumentacionit të praktikave të importit;

-Grupi i inspektimit duke lënë si detyrë për subjektin, që të tërheqë nga tregu sasinë e shitur dhe bashkë me ato të bëjë edhe rietiketimin e sasisë gjendje 45 ton, ka ligjëruar ci1ësinë e produktit Butter vegetable Capro-yndyre totale 82% perfshirë 25%, në sasinë 2,500 kg, i cili praktikisht nuk ka certifikatën e analizës laboratorike, pra edhe cilësia e tij nuk është e garantuar.

Sa më sipër grupi i auditimit, pas shqyrtimit të veprimeve dhe mosveprimeve të inspektorëve të PIK-ut Qafë Thanë, grupit të inspektimit në DRAKU Tiranë, gjykon dhe arrin në konkluzionin se vendimmarrja e inspektorëve lidhur me lejimin e hyrjes në Shqipëri, bllokimin dhe rietiketimin e produktit nuk është e plotë dhe e saktë. Në këtë mënyrë është lënë të qarkullojë në treg një produkt, i cili nuk i është nënshtruar kontrollit cilësor të tij e, për rrjedhojë, nuk janë mbrojtur interesat e konsumatorit”, shkruhet në raportin e auditimit.

Ndryshimi i etiketave zgjati 6 muaj

Historia e gjalpit ukrainas është e gjatë, ku duket se inspektorët i kanë dhënë gjithë kohën e nevojshme tregtarit të shesë produktin fals. Rreth 6 muaj u deshën për të ndryshuar etiketat e “gjalpit”.

“Kjo praktikë e gabuar është ndjekur edhe në vazhdim nga DRAKU Tiranë, ku nëpermjet inspektimit të ketij subjekti, sipas autorizimit nr.AKU-TR-2019-006160-1, date 27.09.2019, është bërë zhbllokimi i sasisë 40 ton, me argumentin se është bërë notifikimi i etiketës.

Për më tepër, që detyrimi i notifikimit të etiketës, nuk ishte lënë në inspektimin e mëparshëm.

Ky është një produkt importi, dhe informacioni i tij jepet në gjuhën shqipe në etiketën origjinale ose

në kundëretiketë. Pra, nuk është rasti kur duhet të bëhet notifikimi i etiketës. Për më tepër, informacioni që deklarohet në etiketë, duhet që ta shoqërojë produktin ushqimor, të cilit i referohen ose të dërgohen paraprakisht apo njëkohësisht me dërgesën e tij, dhe kjo duhet të garantohet nga operatori i biznesit, gjë e cila nuk është bërë.

-Procesverbali i inspektimit nr.AKU-TR-2019-006160-2, date 27.09.2019.

Në procesverbal pasqyrohet informacioni se sipas kërkesës së subjektit me nr.3540 prot., date 17.09.2019 për zhbllokim të produkteve të bllokuara në inspektimin e datës 17.05.2019, u krye verifikimi dhe në

subjekt (dhomën frigoriferike) u gjend sasia prej 45 ton. Gjithashtu në subjekt u gjenden 40 kg nga produkti yndyrë vegjetale e cila është përdorur për kryerjen e analizave laboratorike (autokontroll, pra nga vetë subjekti) e cila është e papërdorshme, si dhe sasia prej 587.06 kg, e cila është kthyer nga subjektet, por është e papërdorshme, sepse është hapur nga klientët, dhe do të qëndrojë e bllokuar deri në marrjen e masave për asgjësimin e tyre.

Sasia prej 45 ton e cila eshte notifikuar sipas shkresës nr.2614/2 prot., date 26.07.2019, firmosur nga ish-Kryeinspektori i DRAKU-t Tiranë është zhbllokuar.

-Vendimi përfundimtar i inspektimit nr.AKU-TR-2019-006160-5, datë 27.09.2019, ku nuk pasqyrohet asnjë masë.

Nga shqyrtimi i praktikës së mësipërme rezulton se:

-Si fillim nga inspektorët duhet të ishte bërë konstatimi i shkeljes së moskorrigjimit brenda afatit nga subjekti, të detyrave të lëna në ispektimin e mëparshëm, për tërheqjen e produktit nga tregu, dhe duhet të ishte marrë masë administrative, veprim i cili nuk është bërë;

-Ne praktikën e inspektimit pasqyrohet informacioni se janë kthyer 587 kg nga produkti, por nuk ka asnjë faturë kthimi, nuk ka fletë-hyrje në magazinën e kompanisë së ushqimeve, për produktet e kthyera;

-Nuk ka asnjë dokument mbi njoftimin e bërë nga kompania, subjekteve të tjera, të cilat i ka

fumizuar me produktet e mësipërme (butter vegetable), me qëllim tërheqjen nga tregu.

-Inspektorët nuk kanë vendosur një afat të caktuar për kryerjen e asgjësimit të produkteve, por e kanë lënë në dëshirë të subjektit;

-Nuk janë vendosur shenjat dalluese të bllokimit të produkteve çka e bënë te parealizuar plotësisht masën administrative të inspektorëve, dhe nuk garantohet, nëse subjekti do të tregtojë nga ky produkt apo jo;

-Masa e zhbllokimit e marrë nga inspektoret nuk ka bazë ligjore, përkundrazi çdo ushqim i bllokuar që nuk plotëson kërkesat e Ligjit për ushqimin duhet të asgjësohet dhe jo të zhbllokohet”.

Ky ishte konkluzioni i KLSH-së për praktikën e ndjekur nga DRAKU dhe Dogana e Qafë Thanës mbi importin e gjalpit fals nga Ukraina. Në fakt, nuk duheshin shfletuar kaq shumë urdhra dhe udhëzime për të zënë në gabim inspektorët e DRAKU-t.

KLSH do të duhej të bënte vetëm dy gisht letër në prokurori, ku të kallëzonte kompaninë, inspektorët e DRAKU-t dhe veterinerët e Qafë Thanës për kontrabandë mallrash, falsifikim të dokumenteve dhe shpërdorim të detyrës

Kategori
Uncategorized
Kategori
Uncategorized

Men ingenting kommer förändras inom närtid för vi är landet där vi bara pratar rättigheter och aldrig skyldigheter.

Av Henrik Axelsson;

”De spottar på dig, kallar dig för fitta och hora, de skrattar åt dig och säger det finns inget du kan göra, de visar upp sina tillgångar på stan, på sociala medier. De kör runt i bilar som kostar mer att försäkra i månaden än hela din månadslön.

Blir de dömda för något får de fler rabatter på straffet än vad självaste julrean har. De står och väntar på dig när du slutar jobbet, de står utanför ditt hem, de tar din familjs namn vid sin mun, de förser dina barn med narkotika de skrattar när de pissar på dina barn efter att de rånat dem.

Den rättvisa du sliter för genom att knega dina timmar, lämna in din deklaration fylla i alla byråkratiska mallar rycker de på axlarna för.

De tar din farmors tillgångar genom att utge sig för vara någon annan. När du försöker skrika ansvar, konsekvens nickar någon instämmande men ingenting händer. Åren passerar åren går ingenting händer. En dag blir du skjuten och lämnar detta jordeliv och din familj. Röster höjs återigen.

Men ingenting kommer förändras inom närtid för vi är landet där vi bara pratar rättigheter och aldrig skyldigheter. Där vi sätter misstänkta i första hand och målsäganden i andra.

Du fick sona med ditt liv vi ger tillbaka med att kalla dig för hjälte genom att i bästa fall om din mördare är minderårig döma hen till 4 år. 💙”

Herren på bilden är en svensk polis som dödades i Göteborg för några dagar sedan av en invandrare,

Zoteria ne foto eshte nje polic Suedez qe u vra ne Gothenburg para disa ditesh nga nje emigrant,

Nga Henrik Axelsson;

“Ata të pështyjnë, të quajnë pidhi dhe lavire, të qeshin dhe të thonë se nuk mund të bësh asgjë, ata tregojnë pasuritë e tyre në qytet, në mediat sociale.

Ata lëvizin me makina që kushtojnë më shumë për tu siguruar në muaj sesa paga juaj mujore. Nëse ata dënohen për diçka, ata marrin më shumë zbritje në dënim sesa vetë shitja e Krishtlindjeve.

Ata janë duke pritur për ju kur të mbaroni punën, ata janë jashtë shtëpisë tuaj, ata marrin emrin e familjes suaj nga goja, u sigurojnë fëmijëve tuaj drogë, ata qeshin kur ju shurrojnë fëmijëve tuaj pasi t’i kenë grabitur.

Drejtësia për të cilën po përpiqeni duke shpërdoruar orët tuaja, duke dorëzuar deklaratën tuaj duke plotësuar të gjitha modelet burokratike për të cilat mbledhin supet tuaja.

Ata i marrin pasuritë e gjyshes tuaj duke u shtirur si dikush tjetër. Kur përpiqesh të bërtasësh përgjegjësi, qëndrueshmëria tund kokën në marrëveshje, por asgjë nuk ndodh.

Vitet kalojnë vitet shkojnë asgjë nuk ndodh. Një ditë do të pushkatoheni dhe do të largoheni nga kjo jetë tokësore dhe familja juaj. Votat ngrihen përsëri.

Por asgjë nuk do të ndryshojë në të ardhmen e afërt sepse ne jemi vendi ku flasim vetëm për të drejtat dhe asnjëherë detyrimet. Ku i vendosim të dyshuarit në radhë të parë dhe paditësit në të dytin.

Ju është dashur të pajtoheni me jetën tuaj që ne ju japim mbrapsht duke ju quajtur hero në rastin më të mirë nëse vrasësi juaj është i mitur i dënuar me 4 vjet. ”

Kategori
Uncategorized

Re pedhja nuk dini të bëni “kafe gliko me gala” Ndodhi në PUSHIME VERORE”.

Pushimet në shqipëri të një familje Shqiptare nga Kosova (që jetonin prej 25 vitesh në Gjermani) dhe një familje shqiptare nga Shqipëria (që jetonin prej 25 vitesh në Greqi)!

Pushimet e një familje Shqiptare nga Kosova (që jetonin prej 25 vitesh në Gjermani) dhe një familje shqiptare nga Shqipëria (që jetonin prej 25 vitesh në Greqi)!

“Ndodhi në PUSHIME VERORE”

Një familje Shqiptare nga Kosova (që jetonin prej 25 vitesh në Gjermani) dhe një familje shqiptare nga Shqipëria (që jetonin prej 25 vitesh në Greqi)!

Ulen në lokal në bregdet (DURRËS) tavolinat ngjitur. Unë po shikoja çdo veprim. Afrohet kamarieri tek familja nga Kosova.

KAMARIERI: Mirmbrëma, me se mund t’ju shërbej?

FAMILJA: Mirmbrëma (të gjithë lëshuan telefonat nga dora dhe po shikonin nga kamarieri) Burri: A po ma ban ni ekspres dhe ni ujë. Gruaja: Ni lang portokalli të lutem. Fëmijët: Djali na po dojmë akullore. A ban me shku me e zgedh vet te banaku.

KAMARIERI: Po patjetër. (Largohet i buzëqeshur dhe duke thën faleminderit)

Shkon në banak jep porosinë dhe afrohet te familja shqiptare që jetonin në Greqi.

KAMARIERI: Mirmbrëma, me se mund tju shërbej?

FAMILJA: Kalispera (përgjigjet vetëm burri, gruaja dhe fëmijët nuk lëshuan tel nga dora vazhdonin lundronin në instagram). Burri: Keni Heiniken grek se këto të Shqipërisë nuk pihen. Po thotë kamarieri. Fëmijët një zëri Coca-Cola. Gruaja: Ego ena kafe gliko megalo.(kamarieri shtangu se nuk dinte greqisht) unë po shikoja me vëmëndje dhe mendova është martuar me greke)

KAMARIERI: Zotri më fal çfarë do zonja se nuk e kuptova?

GRUAJA: E re pedhja nuk dini të bëni “kafe gliko megalo” akoma se kini mësuar, jeni gjithë ky lokal.

KAMARIERI (që gati po shpërthente): Zonjë ne këtu bëjmë çdo gjë por nuk po ju kuptoj se sdi greqisht.

Pasi u sqaruan për porosinë kamarieri largohet drejt banakut dhe thotë: Aman mo sa pordhë ata atje. Ndërkohë familja me njëri tjetrin: Panagjia mu sa mbrapa janë këta, nuk bëhet shqipëria.

Darka vazhdonte. Diku në kënd ishte pozicionuar një këngëtar dhe një instrumentist që po luanin muzikë. Ambienti u mbush plot. Kishte njerëz që hanin, pinin, kërcenin dëfreheshin simbas dëshirës (normal me pushime).

Familja nga Kosova nuk çohej të kërcenin por duartrokisnin gjithmonë që përfundonte kënga dhe vura re që 80% e këngve fëmijët i dinin se vërehej lëvizja e buzve dhe pse kishin lindur në gjermani.

Familja nga Shqipëria por që jetonte në Greqi vazhdonte luanin me telefona, vetëm burri nxorri një qese jeshile me duhan nga xhepi dhe herë pas here dridhte ndonjë cigare.

Këngëtari po këndonte “xhamadani vija vija” aty atmosfera shpërtheu. Bashkë më të tjerët edhe fëmijët e familjes nga Kosova. Kur mbaroi kënga burri i familjes nga Kosova i afrohet këngëtarit.

BURRI: Të lumtë goja shumë bukur po këndojke. Fëmijët e mi kan lindur në gjermani por e dun fort muzikën shqiptare dhe flasin mirë shqip. A ban me të qiras me diçka a mos ma merr për ofendim dhe nxjerr 10€ ja jep këngëtarit.

KËNGLTARI: Shumë faleminderit.

Më pas ngrihet burri që jetonte në greqi i afrohet këngëtarit.

BURRI: Më bëj një zebetiko se do kërcejnë fëmijët e mi se i kërcejnë shumë bukur. Se nuk i kuptojnë këto këngët shqip kanë lindur në greqi dhe sdinë fare shqip.

KËNGËTARI: Nuk di (shumë ftohtë dhe prerë)

Më pas ngrihet gruaja dhe me tel në dorë i vinte këngë greke nga YouTube dhe këngëtari që i përgjigjej “nuk di greqisht”. Si përfundim nuk u këndua asnjë këngë greqisht. Darka mbaroj njerzit filluan të drejtoheshin drejt parkingut ku kishin lënë makinat. Ikën dhe familja nga kosova dhe familja nga greqia.

Familja nga kosova duke falenderuar stafin dhe familja nga greqia sigurisht turinjt e varuara, dëgjohej herë pas here shqiptarja e “grekëzuar” që mërmëriste “hajde sto dhialo”.

Kur vajtën te parkingu familja nga Kosova ju drejtua një automjeti Audi Q7 vit prodhimi 2015 me targa gjermane.

Familja nga greqia ju drejtua një automjeti tip Toyota Celika e vitit 1997 me një marmitë sportive që varej poshtë gati më të rënë……..

Marre nga blogu #ShqipMedia

&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

Apel :

Kategori
Uncategorized

Arbitrazhi ndërkombëtar : Detyrimet e Shtetit Shqiptar janë rreth 446 950 959 Euro.

Open Data Albania po hulumton mbi detyrimet e Shtetit Shqiptar sipas Vendimeve tё Arbitrazhit Ndёrkombёtar. Në këtë artikull do të evidentohen detyrimet e njohura nga vetë shteti përmes dokumentit shtetëror Raporti i Mes-Vitit mbi zbatimin e Buxhetit Shtetëror 2020. Ky raport është dokument zyrtar dhe ёshtё detyrim ligjor tё hartohet dhe tё publikohet nga Ministria e Financave dhe paraqitet në Këshillin e Ministrave  sё bashku me Programin Buxhetor Afatmesëm.

Deri nё Qershor 2020, Shteti Shqiptar njeh detyrime tё mbetura që lidhen me Arbitrazhet Ndërkombëtare në vlerën totale prej 109 485 296 Euro. Detyrimi përbëhet nga Dëmshpërblime që shteti shqiptar duhet tu japë palëve, kryesisht biznese që kanë fituar në Arbitrazh ose kosto shpenzime arbitrazhi. Këto detyrime përveçse janë të formës përfundimtare, edhe janë njohur nga Shteti. Ndërkohë ka procese të tjera Arbitrazhi që ende nuk kanë marrë formën përfundimtare apo ende nuk janë njohur zyrtarisht nga Shteti ynë. Po njësoj detyrime janë edhe kostot administrative tё arbitrazhit apo kamatat e mosshlyerjes së detyrimit menjëherë në Kohë.

Janë shtatë çështje në Arbitrazh për të cilat Shteti ynë njeh detyrime financiare. Këto detyrime janë dëmshpërblime për Palë Investitorё Privatё apo Biznese që kanë pretenduar apo paditur Shtetin shqiptar, sikurse edhe kosto që lidhen me procesin e gjykimin në arbitrazh, konkretisht

  • Familja Beccheti kundёr shtetit shqiptar;
  • J & P Avax kundër Ministrisë së Transportit;
  • SAFA shpk kundër Ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë;
  • Valeria s.r.l kundёr Ministrisё e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural;
  • Anglo-Adriatica Group Limited vs Shqipërisë kundër Ministrisë së Financave;
  • Porti Karpen HFW LLC kundrejt Shqipërisë;
  • TIA shpk kundrejt Shqipërisë

Peshёn me tё madhe ndaj kostos totale tё Arbitrazheve, me rreth 91,3% e ka Çështja Hydro dhe tё tjerёt kundёr Shqipёrisё – Familja Becchetti. Ky vendim është njohur nga shtetit shqiptar si detyrim që në dokumentin zyrtar Raporti i Mes Vitit mbi Zbatimin e Buxhetit 2019, tё publikuar nga Ministria  e Financave dhe Ekonomisё. Detyrimet për këtë cështje janë në vlerën 99.6 milion Euro Dëmshpërblim i drejtpërdrejtë ndaj Investitorit dhe 0.3 milion Euro kosto administrative tё procesit tё arbitrazhit. Në llogaritë e tij, Shteti Shqiptar e ka njohur vetëm 99.9 milion Euro. Por Vendimi i Arbitrazhit e ka gjykuar 108 milion euro.

Vlera e njohur dhe raportuar nga Qeveria Shqiptare nuk përfshin kamatën për vonesën e pagesës së Dëmit të Vendimit 2018. Në këtë vendim parashikohet se për cdo vit Vonesë Qeveria Shqiptare ngarkohet me një kamatë që është normë LIBOR plus 3% interes të përbërë, kamatë që e rrit detyrimin çdo vit me disa milion Euro shtesë. Shkak i mosmarrёveshjeve mes palёve është pengesa për realizimit e investimeve nё hidrocentralin e Kalivaçit, Televizionin AgonSet dhe impjantin e trajtimit tё mbetjeve nga kompanitё Hydro s.r.l dhe Costruzioni s.r.l. Palë përveç Francesco Beccheti në pretendim janë edhe aksionerët e tjerë Mauro De Renzis, Stefania Grigolon dhe Liljana Condomitti.

Njё tjetёr detyrim lind nga konflikti i shtetit shqiptar me Anglo-Adriatic Group Limited, e cila krijoi në Shqipëri fondin Anglo Adriatika Investment Fund sh.a me qëllim mbledhjen e kuponëve të privatizimit. Ky konflikt i kushton Shtetit 1 milion Euro. Kjo çështje në arbitrazh është fituar nga shteti ynë, por pagesa njihet për shpenzimet administrative të Arbitrazhit.

Nga Buxheti i Shtetit duhet tё paguhet gjithashtu dhe vlera prej 550 000 Euro pёr konfliktin ndërmjet Ministrisё sё Bujqёsisё dhe Zhvillimit Rural dhe kompanisё Valeria Italia s.r.l. Kompania Italiane Valeria s.r.l ka filluar procesin e arbitrazhit ndaj Shqiperise nё vitin 2018, në lidhje me një ndërmarrje të fermave të produkteve bujqësore. Sipas Raportit tё Mes-vitit tё Zbatimit tё Buxhetit 2020, Ministria e Financave dhe Ekonomisё njeh si detyrim tё Shtetit Shqiptar ndaj Palёs Private vetёm koston  totale tё shpenzimeve pёr avokatёt dhe kostot fillestare tё arbitrazhit nё vlerёn  769 500 Euro, dhe deri nё Qershor 2019 janё likujduar nga shteti shqiptar 219 500 Euro. Për këtë  Çështje nuk ka ende njё Vendim final tё Gjykatёs Ndёrkombёtare tё Arbitrazhit.

Njё tjetёr shumё qё duhet tё paguhet nga Buxheti i Shtetit ёshtё detyrimi ndaj shoqёrisё “J&P AVAX” s.a, nё vlerёn 4 214 402 Euro, si rezultat i konfliktit mes kompanisё dhe ish Ministrisё sё Punёve Publike, Transportit dhe Telekomunikacionit (sot Ministria e Infrastrukturёs dhe Energjisё). Konflikti ka lindur pёr shkak tё mosmarrёveshjeve mes palёve gjatё zbatimit tё kontratёs nr. C-006, datё 22.05.2005 Pёr ndёrtimin e segmentit rrugor Gjirokastёr – Tepelenё, pjesё e korridorit Veri-Jug.

Konflikti mes kompanisё SAFA sh.p.k dhe Ministrisё sё Infrastrukturёs dhe Energjisё  i ka shkaktuar buxhetit tё shtetit koston prej 3 543 338 Euro. Kjo çёshtje lidhet me projektimin dhe ndёrtimin e rrugёs Tiranё – Elbasan. Nga Raporti i Ministrisё sё Financave evidentohet se nё kёtё vlerё janё pёrfshirё vlera e dёmshpёrblimit ndaj Investitorit prej 2 495 166 Euro dhe kostot administrative tё Arbitrazhit nё vlerёn 1 048 166 Euro.

Detyrim tjetёr qё Ministria e Financave dhe Ekonomisё njeh si detyrim Arbitrazhi tё Shtetit Shqiptar ndaj Palёs Private, ёshtё vlera prej 217 563 Euro, pёr HFW LLC Porti Karpen.

Nё lidhje me kёtё, me Ligjin Nr. 77/2016  për “Përcaktimin e Proçedurёs së veçantë për negocimin dhe lidhjen e kontratës me objekt, projektimin, ndërtimin, operimin, mirëmbajtjen dhe menaxhimin e portit të Karpenit, zonës mbështetëse të portit dhe asaj ekonomike, ndërmjet shtetit Shqiptar dhe kompanisë “Star Bridge Port Developments Limited”, u parashikua ndërtimi i një porti me thellësi të madhe në zonën e Karpen, Kavajë, të ambienteve mbështetëse të portit, të shoqëruar me një zonë të lirë tregtare, si dhe ndërtimin e një terminali rigazifikimi të gazit natyror të lëngshëm (LNG) dhe një centrali për prodhim energjie. Ky ligj ёshtё publikuar nё Fletoren Zyrtare nr.154, datё 16.08.2016.

Gjithashtu, edhe njё tjetёr detyrim prej 50 000 Euro (pesёdhjetё mijё Euro) qё shteti shqiptar duhet të paguajë si detyrim arbitrazhi për shkak të kompanisë Tirana International Airport sh.p.k. Nё lidhje me kёtё çёshtje, nga Avokatura e Shtetit nё datё 19.04.2019, ёshtё shpallur thirrja pёr sigurimin e konsulencës së huaj me qëllim mbrojtjen e interesave të shtetit Shqiptar, në kushtet e negocimit apo rishikimit të mundshëm të Marrëveshjes së Koncesionit të lidhur me Tirana International Partners SH.P.K, për Aeroportin Ndërkombëtar “Nënë Tereza” Rinas, Tiranë. Detyrimi është i njohur nga Llogaritë e Shtetit.

Kategori
Uncategorized

Një kujtesë për brumbujt e halesë !

Sali Berisha lideri i demokracisë shqiptare, dhe i parlamentarizmit pluralist.

Sali Berisha është edhe një Institucion demokratik i pa varur, i pa zëvëndësueshëm por dhe aq i nevojshëm për vëndin dhe interesat kombëtare .

Te dashur miq sot prita ne nje takim ambasadorin e Republikes se Hungarise, z Lorant Balla.

Ne kete takim shpreha mirenjohjen per mbeshtetjen e çmuar qe Hungaria mike i ka dhene dhe i jep Shqiperise si dhe diskutuam dhe shkembyem mendime per zhvillimet politike ne vend. sb

Kategori
Uncategorized

Organet e kufomave shqiptare janë shitur në Rusi. Kjo është një e vërtetë që duhet të kërkohet në bisedimet me Beogradin.

Prof. Dr. Enver Bytyçi për “Bota Sot” më datë 17 korrik 2021, para dialogut Kosovë-Serbi që do të mbahet të hënën më datë 19 korrik, në praninë e Josep Borellit dhe Miroslav Lajçakut, ne sugjerimet drejtuar kryeministrit Albin Kurti, deklaroi se, “ Ky është takimi i dytë pas atij që u mbajt më 15 qershor 2021, ku u prezentuan pozicionet e kundërta. Në këtë takim të parë Vuçiqi, Borelli dhe lajçaku i përgatitën kurth Albin Kurtit, por ai nuk ra në kurthin e Beogradit duke imponuar datën dhe agjendën e Kosovës.

Në takimin e dytë që do të mbahet më 19 korrik 2021, Aleksandër Vuçiq do të tentojë sërish themelimin e Asociacionit të komunave me Shumicë Serbe, dhe për këtë Vuçiq do ta ketë edhe përkrahjen e Brukselit.

Ata do të thonë që kjo “Marrëveshje është nënshkruar dhe duhet të zbatohet”. As Vuçiqi dhe as BE-ja nuk duan ta dijnë se Gjykta Kushtetuese e Kosovës e ka rrëzuar thuajse në të gjitha nenet këtë marrëveshje turpi të nënshkruar nga Hashim Thaçi dher Isa Mustafa.null

Albin Kurti duhet të thotë se, kjo marrëveshje është rrëzuar në mënyrë demokratike nga institucioni ligjor i demokracisë dhe se nuk mund të zbatohet.

Në Bosnjë janë krijuar tri shtete brenda shtetit, dhe Republika Sërpska ka bllokuar me urdhër të Serbisë institucionet e vendit, integrimin e tij dhe dhe po kontrollon edhe mosnjohjen e Kosovës, për ta destabilizuar rajonin.

Albin Kurti, duhet të fokusohet në gjetjen e eshtrave të civilëve shqiptarë të vrarë, të masakuar e të transportuar në Serbi, dhe për këtë të kërkojë hetim ndërkombëtar, nëse këtyre kufomave u është bërë transplant organesh, sepse ka shumë arsye që kjo të ketë ndodhur.

Shtëpia e verdhë shumë e përfolur është si shtëpi e zezë në Beograd.

Organet e kufomave shqiptare janë shitur në Rusi. Kjo është një e vërtetë që duhet të kërkohet në bisedimet me Beogradin.

Albin Kurti duhet t’i kërkojë që marrfëveshjet të cilat Beogradi i ka ratifikuar dhe nuk i ka zbatuar.

Të kërkojë që në zbatim të këtyre marrëveshjeve të zhbëhen mënjëherë srtukturat paralele të Serbisë në Kosovë, që kanë për qëllim zhbërjen e shtetit të Kosovës.

Albin Kurti të kërkojë krijimin e një organizate rajonale të tipit CEFTA për tregti e bashkëpunim , që duhet të jetë bazë e bashkëpunimit në Ballkanin Perëndimor, që si projekt Koosova të jetë e barabartë me vendet e tjera, me çka zëvendësohet Minishengeni Rama-Vuçiq-Zaev”, thuhet në fund të sugjerimeve që Prof. Dr. Enver Bytiqi ia drejton Albin Kurtit

Prof. Dr. Enver Bytyçi, njohës i shkëlqyer i situatës ndërkombëtare, dhe në veçanti i asaj evropiane, ballkanike dhe mbarë shqiptare, me studimet dhe analizat e thukta, reale e pragmatike, po dëshmohet jo vetëm si detektues dhe evidentues i problemeve, por edhe me dhënien e zgjidhjes së këtyre problmeve kaqë serioze dhe shumë dimensionale rajonale.

Marrë nga Bota Sot

https://www.botasot.info/opinione/1630975/prof-dr-enver-bytyci-i-shuan-kerkesat-absurde-te-aleksander-vuciqit-josep-borellit-dhe-miroslav-lajcakut/?fbclid=IwAR27EVZTgzKBca_5GJY6Yn2cKMPLbIXwsGs8JYRSH3i–gnm9oj07M8M-H4

Kategori
Uncategorized

Partia ku aderojne eshte bashkim vullnetar dhe jo nje klub ku llomotitet dhe hidhen “ide brilante”😁nga njerez pa ide ,apo një OJQ sorroiste .

Nga Gjeneral Hysen Arapi /

Politika shqiptare eshte ne nivel te atille absurd,sa nga njera ane Rama i fut ne rresht te vetet ,i bullizon, ironizon,i keqperdor ne ekstrem,ndonjerit i fut ndonje shqelm ne prapanice,i versul SPAKUN,apo dhe i hedh nga shkallet dhe adhurohet.

Nga ana tjeter, Basha kur e godasin u kthen faqen tjeter ( shyqyr qe iu mbush mendja qe sdo ta beje me),

i degjon dhe kur thone budallalleqe,

i afron dhe kur humbasin ne gare me te (dhe çfare humbjeje),

kur shpifin me zell ndaj tij,

kur ofendojne si rrugaçe duke qendruar ne krye te kontributoreve anti opozite etj.

dhe perseri eshte jo i pershtatshmi sipas tyre etj.

Ndaj largoni karagjozet e parazitet, perfituesit e pandershem dhe ata qe per vite me rradhe flirtojne e jane bere qen sulmi te pushtetit kunder opozites ,

Afroni qendrestaret qe per 30 vjet e mbajten gjalle ate Parti, te rinjte e arsimuar e intelektuale ,qe ideal kane Shqiperine europiane dhe kombin tone te bashkuar e prosperuar!

Atehere fitorja do te vije natyrshem dhe ska zot qe te mund ta bleje, apo ta deformoje vullnetin e shqiptareve!

Kategori
Uncategorized

Mesazhi grek se do ta djegin qeverine nëse do të guxojë të vazhdojë planin e saj, është shumë i rëndësishëm dhe po përhapet në të gjithë evropën .

“Shkolla do të fillojë dy javë më herët. E dini pse?”, Av. Goxhaj tregon kur do të mbyllet vendi

Përmes një interviste të dhënë në studion e lajmeve të FaxNews, Goxhaj foli rreth situatës së pandemisë në botë, Shqipëri, dhe asaj çfarë pritet të ndodhë si pasojë e varianteve të reja të shfaqura herë pas here.

Avokati theksoi se në shtator shkolla do të nisë 2 javë më herët dhe kjo për arsyen se si shkolla ashtu dhe vendi do të mbyllet sërish. Kjo situatë sipas tij do të vijojë deri në 10 vitet e ardhshme dhe nuk do të përfundojë në 2021-shin.

Këta që po bëjnë eksperimente, jo me majmunë, as me vullnetarë, por me tufa njerëzish, ku çdo tufë ka nga të paktën 1 miliardë, këta që duan t’ia bëjnë tani vaksinën fëmijëve, detyruan grekët që të mbushin rrugët dhe të paralajmarërojnë qeverinë se do ta djegin nëse do të guxojë të vazhdojë planin e saj.

Kategori
Uncategorized

Hibridët janë si monstrat. E për të luftuar ata duhet qenë si ata.

Nga kundërshtarët e tyre që i urrejnë për vdekje, do të vjedhin idetë, projektet dhe deri dhe sloganet e do t’i propagandojnë më mizorisht për t’i vënë ata në jetë, gjoja si amanete.

Dhe do të kërkojnë me çdo çmim zhdukjen e të zotërve të këtyre ideve.

Do të kërkojnë pushtet të pamerituar si trashëgimtarë, si zanatçinj të kuq dhe kundërshtarët do t’i durojnë sa për sfond.

Do të kërkojnë të bëhën ata pronarë dhe që të mbrohen do të bëjnë atë politikë që etërit e tyre e rroposën ose e luftuan gjithë jetën si bolshevikë të trashë.

Hibridët !!!

“Plaku Ziso Vangjeli gjatë luftës kishte zbarkuar në Normandi si oficer amerikan. Historian dhe ushtarak punoi në Paris pastaj në një klub kulturor dhe ju dha të kthehej. Sëmundja e dashurisë për atdhe. Sipas bisedimeve paraprake do të punonte si pedagog. Ja fali shtetit gjithë bibliotekën e tij, por përfundon në burg.


– Kur të bjerë “komunizma”, – thosh – se do të bjerë “patjetër”, ne do të vuajmë më pas me dekada prej hibridit. Komunistët janë të sofistikuar në politikën e kuadrit. Bijtë e të kuqve do të vijojnë etërit. Ajo përzjerje zelli dhe inati, herë i fshehtë e herë i hapur për etërit e kuq që s’patën fuqi dhe mend të ishin të përjetshëm, do t’i bëjë më dinakë dhe më të liq. Nga kundërshtarët e tyre që i urrejnë për vdekje, do të vjedhin idetë, projektet dhe deri dhe sloganet e do t’i propagandojnë më mizorisht për t’i vënë ata në jetë, gjoja si amanete. Dhe do të kërkojnë me çdo çmim zhdukjen e të zotërve të këtyre ideve. Do të kërkojnë pushtet të pamerituar si trashëgimtarë, si zanatçinj të kuq dhe kundërshtarët do t’i durojnë sa për sfond.

Do të kërkojnë të bëhën ata pronarë dhe që të mbrohen do të bëjnë atë politikë që etërit e tyre e rroposën ose e luftuan gjithë jetën si bolshevikë të trashë. Kundërshtarët e të kuqve në Shqipëri, ç’kanë mbetur pas kasaphanave dhe të rinjtë që do të dalin, janë të papërvojë.

Visar Zhiti ( Ferri i çarë )

Kategori
Uncategorized

20.12.1974 Drejtoria e Tretë e Sigurimit të Shtetit merr vendimin për marrjen në përpunim në Rexhep Shaban Qosjes.

“Botëkuptimi marksist-leninist” i Rexhep Qosjes dhe disa të vërteta

Kohët e fundit, Rexhep Qosja, në një “studim” të tij, vlerësoi se një prej terroristëve më të mëdha që ka parë Shqipëria, Enver Hoxha, ishte njeri “i shquar” e me kontribute, baras me Skënderbeun.

Por vetë Qosja dikur, pavarësisht se enverist në bindje shihem me dyshim nga regjimi komunist i E.Hoxhës, sepse ky gjithë shqiptarët e Kosovës i kishte të dyshuar.

Më 20.12.1974 Drejtoria e Tretë e Sigurimit të Shtetit merrte vendimin për marrjen në përpunim në Rexhep Shaban Qosjes, lindur më 25.6.1936 në Vuthaj, banues në Prishtinë, kritik letrar, drejtor i Instituti Albanologjik. Ai konsiderohej “pro titist, kërkon të futë të renë në art, është ambicioz dhe mendjemadhe”, “kundërshton pikëpamjet tona për periodizimin e letërsisë, mohon sidomos letërsinë e periudhës së luftës dhe mbas luftës nacionalçlirimtare të popullit tonë.

Kërkon të bëjë një diversion në letërsinë shqipe, duke ndarë atë të Kosovës nga e jona”, “mban qëndrim denigrues ndaj letërsisë shqipe”, “bën përpjekje për të diskredituar metodën tonë të realizmit socialist”, “mundohet të bëjë për vete një pjesë të inteligjencies kosovare”, etj. Në çeljen e përpunimit theksohej se Rexhepi ishte “kuadër i rëndësishëm” dhe për këtë synohej për të “zbuluar dhe parandaluar aktivitetin e tij armiqësor kundër vendit tonë në fushën e letërsisë dhe artit”. Në drejtim të përpunimit të titistit R.Qosja u përpiluan disa plane.

Rexhep Qosja qëndroi në Shqipëri më 6 – 28 janar 1970.

Në relacionin rreth kësaj vizite, ndër të tjera thuhej:

”Ai pranon se në studimet e tij ka mjaft naivitete dhe mendime që mund të rrëzohen, por vë në dukje se qëllimi i tij ka qenë gjithnjë i mirë:

Të nxjerrë në pah traditat e letërsisë sonë të së kaluarës dhe të pohojë forcën krijuese artistike të popullit shqiptar në ditët e sotme.

Në studimet e tij dhe në takime me shokë të ndryshëm, ai ripohoi se “s’ka tjetër botëkuptim përpos atij marksist – leninist” se do të mundohet të zbatojë metodologjinë marksiste – leniniste, pavarësisht se sa ia arrin kësaj gjëje”.

Për herë të dytë ai erdhi me rastin e kongresit të gjuhës në vitin 1972 dhe për herë të tretë qëndroi më 2-10 qershor 1974.

Gjatë qëndrimit në Tiranë (në vitin 1978) ai ndiqej me nofkën “Gjethi”. Qëndrimi ndaj Qosjes ndryshoi më 30.11.1981, kur ai u ul nga përpunimi 2A në kontroll operativ 2B. Gjithsesi dyshimi vazhdoi se ishte kosovar.

Kastriot Dervishi /

Kategori
Uncategorized

Fuck BE. ”Shakaja është krejt e vërteta, veçse jo lakuriqe, por e veshur me rroba të tejdukshme”.

Vulgaritet kryeministror

EDMOND TUPJA

Një stacion televiz i njohur, që e ndjek thuajse rregullisht, më tronditi para disa ditësh me lajmin e titulluar “Rama BE-së: Fuck off!”, të cilin, të nesërmen, gazeta “Panorama” e shtjelloi, duke ia zbutur paksa vulgaritetin kryeministror, si vijon: “Rama, akuza BE-së: U bëmë gati dy herë për dasmë, nuk erdhët, vafshi në djall!”.

Sigurisht, ato nga lexueset dhe ata nga lexuesit e mi me edukatë qytetare të padiskutueshme që, ashtu si unë, e kanë mësuar lajmin në fjalë nga i njëjti stacion televiziv, do të jenë skandalizuar po aq sa unë nga togfjalëshi Fuck off! Përse kështu?

Sepse, në fakt, vulgariteti i këtij togfjalëshi del më qartë në pah po t’i pyesësh anglezët e amerikanët, si edhe ata shqiptarë që e përdorin rëndom çdo ditë gjuhën anglo-amerikane, se ç’kuptim të mirëfilltë ka folja fuck, baravlerësin e së cilës në fjalorin e tij anglisht-shqip (Botimet EDFA, Tiranë, 2000), leksikografi dhe përkthyesi Pavli Qesku e jep me një fjalë shqipe të përbërë vetëm nga shkronjat “q” dhe “i”.

Tani pyes veten dhe, paralelisht, lexueset e lexuesit e respektuar të këtij shkrimi: A pati vallë në forumin politik “Symi Sympozium”, të drejtuar këtë vit nga ish-kryeministri grek Jorgo Papandreu, ku ishin të ftuar personalitete të spikatura rajonale dhe ndërkombëtare, ndonjë të ftuar tjetër që të ketë përdorur një shprehje ose togfjalësh po aq vulgar sa ai Fuck off! i kryeministrit tonë të përjetshëm?

Gjithsesi, një mendje më thotë se edhe kjo sjellje tejet vulgare mund të jetë për Edi Ramën, që vuan, ndër të tjera, jo vetëm nga sindroma e Hubrisit (sëmundja e pushtetit), por edhe nga ajo e atazagorafobisë (frika se mos i harrohet emri), një mënyrë për të hyrë në histori e për t’u mbajtur mend sidomos nga të barabartët me të!

Nga ana tjetër, tek fliste për dy dasmat në fjalë (“Dasma e parë, nusja nuk erdhi. Dasma e dytë, sërish nuk erdhi dhe nuk ka më përgatitje për një dasmë të tretë”), kryeministri ynë i përjetshëm harroi apo bëri sikur harroi të thoshte arsyen e këtij dështimi, e cila arsye shpjegohet thjesht me fjalën e urtë popullore “U dhje nusja në majë të kalit!”.

Përveç kësaj, ajo çka më bëri përshtypje të thellë në gojën e kryeministrit tonë të përjetshëm, qe zakoni i tij i pandreqshëm i shpalosjes – pavarësisht vendit, momentit e kuvendit – së ndonjë batute që e bën të ndihet krenar, magjepsës dhe kryesisht i lavdishëm me tepri. Kështu, në rastin konkret, ai saktësoi si vijon: “Jam kryeministri më i mirë mes piktorëve dhe piktori më i mirë i kryeministrave, këtu jam i pashoq” (Shih gazetën “Panorama”, 15 korrik 2021).

O Perëndi, o ju engjëj e shenjtorë!

Çfarë modestie nga ana e tij!

Bën si bën kryeministri ynë i përjetshëm dhe – meqë gjuha i vete atje ku i dhembin e do t’i dhembin gjithmonë dhëmbi e shpirti – ai i kthehet pikturës, ku mjerisht shkëlqeu po aq sa në sportin e basketbollit!

Harron ai që Frojdi ka shkruar një libër me titull “Batutat dhe lidhja e tyre me nënvetëdijen”, të cilin le ta lexojë, ta rilexojë dhe të bëjë atë që i kam sugjeruar herën e fundit kur kam dalë në “Zonën e lirë” të Arian Çanit:

Për të mirën e tij vetjake e familjare dhe për të mirën e përgjithshme të Shqipërisë, të Ballkanit e të Europës, ndoshta edhe të mbarë planetit tonë, le të shkojë në Francë që t’i nënshtrohet një psikanalize pesëvjeçare për t’u kuruar seriozisht e për të shpëtuar një herë e mirë nga vetvetja ai dhe gjithë ata të sërës së tij, qofshin këta pushtetarë ose jo!

O Perëndi, o ju engjëj e shenjtorë! Çfarë modestie nga ana e tij! Bën si bën kryeministri ynë i përjetshëm dhe – meqë gjuha i vete atje ku i dhembin e do t’i dhembin gjithmonë dhëmbi e shpirti – ai i kthehet pikturës, ku mjerisht shkëlqeu po aq sa në sportin e basketbollit! Harron ai që Frojdi ka shkruar një libër me titull “Batutat dhe lidhja e tyre me nënvetëdijen”, të cilin le ta lexojë, ta rilexojë dhe të bëjë atë që i kam sugjeruar herën e fundit kur kam dalë në “Zonën e lirë” të Arian Çanit: Për të mirën e tij vetjake e familjare dhe për të mirën e përgjithshme të Shqipërisë, të Ballkanit e të Europës, ndoshta edhe të mbarë planetit tonë, le të shkojë në Francë që t’i nënshtrohet një psikanalize pesëvjeçare për t’u kuruar seriozisht e për të shpëtuar një herë e mirë nga vetvetja ai dhe gjithë ata të sërës së tij, qofshin këta pushtetarë ose jo!

Së fundi, por jo më së paku, lidhur me shakanë e tij para se ta mbaronte fjalën, pra, duke iu përgjigjur pyetjes se çfarë do të thotë të jesh eurooptimist dhe europesimist, Edi Rama nxori nga goja (dhe jo vetëm) çka vijon: “Eurooptimisti thotë se Turqia do të hyjë në BE kur Shqipëria të ketë presidencën e kësaj, ndërsa europesimisti thotë se Shqipëria do të hyjë në BE kur Turqia të ketë presidencën në fjalë”.

Mirëpo, populli ynë, njëherazi Europëdashës dhe eurodashës, ka një fjalë të urtë fort interesante: “Shakaja është gjysma e së vërtetës”, të cilën po marr guximin ta nuancoj kësisoj: “Shakaja është krejt e vërteta, veçse jo lakuriqe, por e veshur me rroba të tejdukshme”.

Kategori
Uncategorized

Mykonos: Bamirësia e komandantit të policisë për fëmijët e çiftit të spirales që “zhveshi” vilat e ishullit

Në “ishullin e erërave” dhe ekzagjerimin, shumë gjëra ndodhin çdo ditë, por rrallë diçka ndryshe nga historitë e llogarive të çmendura nga shpenzuesit e mëdhenj, diçka ndryshe për shembull që ka të bëjë me njerëzimin. Dhe kjo diçka ndryshe doli nga komandanti i ri i Policisë së Mykonos, menjëherë pas çmontimit të spirales së hajdutëve shqiptarë që kishin “shkatërruar” vilat e Mykonos në vjedhje.

Zëvendës shefi i policisë u informua se midis shtatë shqiptarëve të arrestuar – gjashtë burra dhe një grua – përfshinte një çift me dy fëmijë të vegjël nga marrëdhënie të ndryshme që kishin në të kaluarën.

Fëmijët që u gjetën nga një moment në tjetrin pa pasur prindërit e tyre të pritur në dy shtëpi miqësore në ishull çdo ditë, vetëm se kishte një problem.

Për shkak se njerëzit që i prisnin ata ishin duke punuar, kishte një hapësirë prej disa orësh që këta fëmijë do të duhet të prisnin vetë për kthimin e njerëzve që u kujdesën për ta pas arrestimit të prindërve të tyre.

Pastaj ata i shoqëruan në shtëpinë e dytë që i pret në një vendbanim në ishull dhe kjo ishte diçka që ndodhte çdo ditë, ndërsa ai nuk donte që kjo lëvizje të dihej.

Ishte diçka që ai donte të bënte në një nivel thjesht njerëzor kur mësoi historinë e tyre, duke sjellë një aspekt tjetër krejt të ndryshëm të personalitetit të tij.

Linku ne origjinal /

https://www.protothema.gr/greece/article/1142371/mukonos-i-filanthropia-tou-astunomikou-dioikiti-sta-paidakia-tou-zeugariou-tis-speiras-pou-egdune-viles-tou-nisiou/?utm_term=Autofeed&utm_medium=Social&utm_source=Facebook&fbclid=IwAR0dBicoP-9EG5vcx2Ie1o_B4zlaBcMNBjFC1OrLaBxnRhPD5bFIxKZ7b8Y#Echobox=1626116632

Kategori
Uncategorized

“Punëtorë dhe familjarë, por jo të ndershëm”, publikohet SONDAZHI: Çfarë mendojnë shqiptarët dhe grekët për njeri-tjetrin? (VIDEO)

Foto e shkeputur nga video

Foto e shkeputur nga video

Marrëdhënia Shqipëri-Greqi dhe anasjelltas ka qenë gjithnjë një marrëdhënie “tërhiqe mos e këput”, ndër vite. Shumë thonë se grekët i ndihmuan shqiptarët pas viteve ’90 dhe i futën në shtëpi, por këta të fundit bënë akte që nuk i ka hije një vendi fqinj. 

Konfliktet këto 31 vite demokraci janë zbutur pas marrëdhënies jo të mirë në kohën e Komunizmit, mirëpo “gërricja” ka vite që ka filluar, dhe jo pas viteve 1990. Janë plot 6831 shtëpi të djegura nga grekët në 190 fshatra të Jugut të Shqipërisë në vitet 1913-1914. 

Mirëpo të lëmë pas historinë dhe të fokusohemi te një sondazh i realizuar nga Fondacioni për Shoqërinë e Hapur në Shqipëri, mbi perceptimin e qytetarëve të dy vendeve për marrëdhënien midis Shqipërisë dhe Greqisë. Sondazhi është organizuar me 2328 qytetarë ngda Shqipëria dhe Greqia. 

Shqiptarët dhe grekët nuk e shohin njeri-tjetrin si kërcënim, madje shumica e shqiptarëve nuk shohin asnjë shtet si kërcënim. Nga ana tjetër, grekët e shohin veten e tyre të kërcënuar nga Turqia. Shqiptarët konsiderojnë si miq të mirë SHBA dhe Gjermaninë, ndërsa grekët Francën dhe BE në tërësi. Shqiptarët kanë mendim pozitiv për Kosovën, Italinë dhe Turqinë, ndërsa grekët për Francën, Izrael dhe Serbinë.

Shqiptarët kanë mendim më të mirë për grekët se sa kanë grekët për shqiptarët. Problemi më i madh i shqiptarëve lidhur me grekët duket të jetë ndarja e zonave detare dhe çështja Çame, ndërsa për grekët këto dy çështje nuk kanë shumë rëndësi.

Për më shumë ndiqni video më poshtë:  https://www.facebook.com/plugins/video.php?height=314&href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fsoros.al%2Fvideos%2F3005491053061818%2F&show_text=false&width=560&t=0

Shqiptarët dhe grekët nuk i konsiderojnë emigrantët si kërcënim, madje mendojnë se fëmijët e emigrantëve janë totalisht të integruar në shoqërinë greke. Ata bien dakord se grekët i kanë ndihmuar emigrantët, por dhe emigrantët shqiptarë kanë dhënë ndihmesë në ekonominë greke. Por të dy kombet nuk bien dakord sa i takon çështjes së minoritetit grek në Shqipëri. Shqiptarët dhe grekët e shohin njeri-tjetrin si njerëz punëtorë dhe familjarë, por më pak si të ndershëm.

Kategori
Uncategorized
Kategori
Uncategorized

Rrëfimet e Nafi Çegranit nga burgu: Gazetari në burg, Unë dhe dinjiteti im !

Nga rrëfimet e mia nga burgu 

Gazetari në burg, Unë dhe dinjiteti im !

Shkruan Nafi Çegrani

Me vetëdije të plotë dhe ndërgjegje të pastër po shkruaj këto rreshta dhe duke ndjer një keqardhje për këdo që nuk e ngrejnë zërin lartë, pavarësisht se e di që janë të vetëdijshëm për pafajësinë time, por ndoshta edhe ndaj të tjerëve të cilët Gjykata e Zenicës dha dënime të mëdha në process të inskenuar dhe katastrofal( ose sipas ndonjë urdhëri) nga viti 1981, duke na dënuar si shqiptaër për rast të montuar dhe unë nuk jam autor, u bë një  padrejtësi  e madhe…

…Pikësëpari më lejoni të nënvizoj që në fillim faktin dhe mënyrën e arrestimit/kidnapimit tim në vjeshtë të vitit 1981 dhe dëbimin në burgun famkeq të Zenicës ku me muaj e vite nuk pash diellin me sy! Por, edhe një fakt tjetër paralelisht me këtë: sikundër dhe jeni njohur ato vite përmes mediave të shkruara  dhe elektronike, pikërisht me dëshminë time para gjykatësit hetues Bodul Nikica, dhe para trupit gjykues të Zenicës, para Tihomir Baboviqit, Sulejman Kapetanoviqi, Bradariqit dhe të tjerëve, të cilët nuk ishin fare të denjë dhe të drejtë si gjykatësa ashtu siç i kishin autorizimet dhe sikur i obligonin ligji dhe ndërgjegja,  pavarësisht se ata nuk kishin as ndërgjegje, nuk e donin ta shikonin të vërtetën, ligjin dhe drejtësinë në sy, pavarësisht pafajësisë time dhe përkundër faktit që nuk kam shkelur asnjë ligj,nuk jam autor i asnjë krimi, e aq më tepër i ndonjë ,,vrasje,, e cila nuk egziston, sepse askush nuk më ka bindur dhe nëse vërtetë egziston, sepse nuk ka fakte e ndonjë dëshmi tjetër ligjore e juridike, nuk ka kufomë apo trup të njeriut të ,,vrarë,, NUK JANË BËRË AS OBDUKSION APO NDONJë ELSPERTIZË TJETËR LIGJORE, GJYQËSORE DHE MEDICINALE, pos thënë e thasha të rreme të cilat janë dhënë nga Vahedin Ramadani, Hajrullah Huseini ose një ,,dëshmitar,, i trajnuar nga dajaku dhe ARGUMENT BACILINUMI!

ARRESTIMI…!

… Herët në atë mëngjes vjeshte kur gjathet kishin nis të zverdhëllonin, e majat e Sharrit kreshnik dukeshin si qulavka të bardha nga dëbora e freskët.Ishte  01 tetor 1981, kur më kanë  kidnapuar  në banesën time dhe me  avion ,,Inex Adria,, lidhur në pranga më dërguan  në drejtim të Sarajevës, duke më kanë dëbuar madje  në burgun famkeq të Zenicës.

… Një dramë e tmerrshme  persekutimi , torture dhe vuajtjesh do të vazhdojnë për kohë të gjatë edhe  në qelitë skëterë të burgut hetues atje, duke  më  keqtrajtuar  egërsisht, sikur të  kaloja  nëpër  ferrin e  Dante Aligierit.

Edhe sot, kur po i shkruaj këto rreshta , pyes veten:

“A është me të vërtetë e mundur  kjo që po ndodh  me mua  në këtë kohë,   apo është plani i keq sekret i dikujt për të cilin nuk kam në dijeni dhe askush nuk di asgjë”! Mendime të çuditshme ishin  kthyer edhe  në kokën e të atit, babait tim të kalitur dhe nga dëshprimi dhe fyerja i kishte ,,shkulur,, nga gjoksi  të gjitha dekoratat nga lufta të cilat me vite i kishte mbajtur ngjeshur…

Për shkak se unë nuk dija asgjë për gjërat e zhurmshme që dëgjova gjatë hetimit, unë kam qenë i sigurt se ka pasur një lloj ecjeje kundër meje dhe se të gjitha  rrymat dhe klanet  nëntokësore të  sistemit të sigurimit jugosllav atë kohë  kanë vendosur të më  mposhtin , njollosin dhe degradojnë si njeri, nga shkaku vetëm pse jam ky që jam si shqiptar…

Stuhia  në jetën time !

Pra, siç thash, në fillim të vjeshtës në mëngjes, 01 tetor (e enjte) 1981, unë isha zgjuar herët me qëllim për të përgatitur disa kaseta magnetike që kam regjistruar Reportazhin për fshat për emisionet e Radio Shkupit në gjuhën shqipe, duke mos menduar se ky do të ishte reportazhi im i fundit.

Fëmijët e mi ende flinin me ëmbëlsi. Ndërkohë, dera e përparme e koridorit të banesës ishte një zilje e cila po bjente vazhdueshëm , si një këmbanë e fortë kumbues e cila ushtonte me monotoninë e saj atij mëngjesi ende pa gëdhirë, e që ato tinguj të mprehtë gumzhinin dhe përziheshin njëkohësisht me zhurmën e autobusave të mëngjesit të cilët kishin nis të lëviznin herët, kur zgjohej kryeqyteti, në banesën time në rrugë Cvetan Dimov nr. 81 / 1-5 , ia kishin mësy një ordi e tërë, si bandë kriminalësh njerës që nuk i njihsha fare.Sërish zilja në derë. Shikova orën. ishte pikërisht pesë e 45 minuta. Zile e gjatë që nuk pushoi kurrë më zgjoi fëmijët që ishin në ëndrrat më të thella dhe më të ëmbla në mëngjes. Unë nxitova për të hapur derën.

– Kush mund të jetë kaq herët? – Mendova! – Edhe fëmijët  m’i  zgjuat  nga gjumi.

U afrova derën për ta hapur atë dhe nuk mund të gjeja kush mund të ishte, duke menduar në të njëjtën kohë se ndoshta  babai im  ka  ardhur  nga fshati. Çfarë lloj problemi  do të kishte  ai që vjen kaq  herët në mëngjes?

– Hapeni derën! Hape atë shpejt! Milicia! ” – Dëgjova një zë të mprehtë nga jashtë.

Unë buzëqeshja kur hapja derën dhe thashë se “kujdestarët e rendit dhe paqës” me siguri do ta  kenë gabuar  adresën, ndoshta i ranë ziljes  gabimisht.

– Jemi të milicisë!-, u dëgjua sërish zëri i trashë kërcënues.

Duke  më shtyrë anash që t’ua hapja krahun, hynë  brenda dhe  kërkuan të hidheshin si ujqër nëpër korridor  sikur po hynin në një  çerdhe  terroriste. Veprimi i tyre ishte shumë i çuditshëm, kështu që unë vazhdova të  reagoja  ndaj sjelljes së tyre jot ë drejtë, sepse  as që nuk e dija se për çfarë kishin  të bënin. Me përjashtim të disa njerëzve të veshur me uniformë milicije, 2-3 të tjerët ishin  me rroba civile dhe  flisnin serbokroatisht. Në derë, nën komandën e rreptë,  milicioner   të uniformuar  dhe të armatosur me armë automatike, bënin rroje.

U shfaqën  në dhomën e fjetjes dy persona  të cilët nuk e njihja dhe sdhikonin tinëzisht duke bëlbëzuar diçka në gjuhën serbokroatisht e që unë nuk arrija t’I dëgjoja sepse që në fillim më kishin ngjit me fytyrë për muri.

Unë me mirësi u kërkova atyre të më tregonin se çfarë ishte problemi.

Askush tjetër nuk dëshironte të fliste asgjë. Pasi ata erdhën me rrëmim  në  banesën  time, më urdhëruan që të kthehesha  i mbështetur  me fytyrë për  muri dhe të mos flisja apo të kërkoj asgjë. Unë , gruaja ime dhe  fëmijët ishim kaq të habitur dhe të tronditur nga kjo sjellje arogante e tyre, duke u ndier shumë keq njëkohësisht, ishim të fyer.

– Zot, çfarë do të thotë kjo? – pieta me vete.

Dy prej tyre, filluan të më kërcnonin  si banditë nëpër korridor,  dhe duke përplasur dyerë e dhomave , hynin e dilnin , e unë  nuk murova atë fyerje, u ktheva në drejtim të tyre  dhe qëndrova  ballë për ballë, duke u kërkuar të më jepnin sqarrime, u kërkova fleturdhëresë a kishin nga gjyqi dhe pse më frikësonin fëmijët. ,,Çfarë do të thotë e gjithë kjo hata?-i pyeta.

Sërish më urdhëruan të qëndroja me fytyrë nga  muri … ,,Stoj uza zid!,,- tha njeriu me nofulla të gjëra si  të një gorille të shëmtuar. Ashpër rreagoi edhe gruaja ime e frikësuar nga kjo rrëmujë trishtimi, Ante Bernada, një kriminel gjakatar iu kërcënua gruas duke I thënë se do t’I binte me boks dhe do ia thente dhëmbët. Ajo edhe mëtej u vërsulej, duke kërkuar njashtu si unë sqarrime se përse e bënin këtë terror dhe me sjellje kriminelësh në banesën time…Gjatë bastisjes dhe sharjeve, unë tashmë u thashë se isha  në një lloj  konflikti dhe marrëdhënieje konfliktuale  me disa persona të SJB dhe  SDB-së, e  këtë e kam  për një kohë të gjatë, dhe se e tërë kjo, ndoshta kishte të bënte me diçka që lidhej me ato konflikte të mia… Në një moment mendova se këta njerëz ishin nga  këto shërbime, kështu që unë mund të kërkoja të dija se për çfarë ishte fjala.Insistoja, por më kot…

Ndërkohë, ata u futën edhe në dhomën tjetër ku mbaja libra dhe gjëra personale të punës sime të përditshme… Sjellja e tyre arogante vazhdonte, filluan të rrotullohenin  libra e orendi të tjera nëpër dhomë,  përmbysnin dhe  shfletonin libra e dokumente, analizonin. Dyshekët që kishin zgjuar dhe tronditur fëmijët dhe gruan time ishin bërë grumbull. Librat e rradhitura më parë, rroba, kontrolluan dhe gërmuan gjithçka që gjetën, të gjitha në apartamentin tim duke i bërë gërmadhë e rrëmujë bashkë.

– Kush jeni ju që nuk ju njoh dhe çfarë po kërkoni? Çfarë dëshironi nga unë? “-pyeta një sekondë kur pashë se si ata  ishin me sy të zgurdulluar e të kuq  nga pijet dhe alkooli, sepse edhe vepronin të dehur dhe të dhunshëm.

“Inspektorët,” – në qoftë se ata mund vërtetë të  quaheshin  si njerëz të autorizuar organesh, ata  dukeshin vetëm si një grup bande keqbërësish në emër të ligjit dhe autorizineve ,bërtitën nëpër apartamentin tim për tre deri në katër orë, duke shqetësuar mua, gruan  dhe fëmijët. Ne ishim të poshtëruar dhe të ofenduar, dhe fjalët skandaloze, duke injoruar të gjitha pyetjet e mia, duke mos i lejuar gruan që të shkonte në punë dhe as fëmijët nuk i lejonin të shkonin në shkollë…

– Ç’kuptim ka kjo? Kush janë këta njerëz që flasin gjuhën serbokroate? – Mendova! “Ndoshta ata janë nga Sekretari Federal i UDBA apo KOS nga Beogradi, por unë do të shoh se çfarë është  ky problem dhe hallakamë  dhe çfarë duan prej meje këta të gjor dhe ogurzi.

Unë kisha krenarinë time dhe kulturën, edukatën e popullit që i takoj, dhe  isha shumë i ofenduar dhe i poshtëruar si një njeri, por në të njëjtën kohë nuk kam pasur ndonjë njohuri, as nuk kam pasur ndonjë prezumim për të cilin do isha i përgatitur dhe  për çfarë  loje më kanë zënë  pritën.

– Mos lëvizni!-, bërtiti  njëri prej tyre me zë  të çjerur i cili kishte stilin e një debili.

Më vonë do të zbuloj se ato quheshin: Ante Brnada, Stipe Grabovac, Pero Pepac etj.Dhe më vonë kësaj hordhie do t’u bashkangjiteshin edhe Bodul Nikica në rolin e gjykatësit hetues, Tihomir Baboviq, Sulejman  Kapetanoviq, Mensur Hoxhiq dhe Mutapqiq , dy të fundit si prokurorë…

“Ju nuk dukeni si një kriminel”. Por ju  dini shumë për kriminelët. Tani është koha, duhet të tregosh veten nëse nuk do të vuash  në  burg “, -u dëgjua  zëri i inspektorit hetues.

Vetëm tani, kur i shkruaj këto faqe, shoh se çfarë ishte qëllimi i tyre, aq i çoroditur, i padrejtë dhe  keqbërës. Pyes veten se sa gabim isha, se si unë i lënduar dhe si  naiv do të mund t’u besoja gnjeshtarve të tyre, ose qëllimeve me prapavija shoviniste që kishin. Besoj se ata nuk kishin fare të  bënin me  drejtësi dhe të  drejtat e njeriut, sepse sikur të vepronin  sipas ligjit në përputhje me   të drejtët njerëzore, kuptohet ajo ka për  mbrojtje  vetëm  DREJTËSINË  që do të  thotë, ka në mbrotje dhe MBRONË  të drejtat e mia themelore të njeriut dhe lirinë. A ka ekzistuar me të vërtetë një shtet ligjor, në të cilën vendosi qeverinë socialiste, ose për ne shqiptarët, se besimi ishte vetëm një aksident i madh? Por kjo ishte e gjitha kot, më kot për të kërkuar ndonjë mbrojtje nga një gjendje të tillë, por kur vjen puna për te  Shqiptari, është trajtuar si  një leckë, gjithmonë përgjegjës  ose viktimë kujdestar për fajin që nuk e ka. Kjo është një sagë e ndryshme për fatin dhe jetën tragjike të  shqiptarëve në këto vende të Ballkanit.

Për rolin e këtyre grabitësve  të  pamëshirshëm  dhe që vepronin në stilin  banditesk nga kthetrat e shërbimeve sekrete të JB, të përgatitur në skenar, që kam hasur e kuptuar  shumë më vonë, ku janë fsheh edhe urdhra  të dikujt, që  mua, duke më  përdoret si një kokë turku, duke  u vë  më shumë në siklet dhe situatë të veçantë,të budallallëkut të tyre, hetimet u zhvilluan  të  shoqëruar  me  forma të rënda të torturës dhe metodat e ndryshme të poshtërimit dhe dhunës me qëllim  që të  më  mposhtin  moralisht dhe të më thenin  psiko-fizikisht .

… Vite e vite po kalojnë…Megjithatë, koha ka treguar qartë dhe këtë e dëshmon edhe sot , se çdo gjë ka qënë në mënyrë perfide e montuar dhe inskenuar,  që tregojnë faktet,sepse koha është gjyqi më i saktë, dhe  domosdoshmërisht dolën dhe po  dalin gjërat në dritë të diellit, e kjo do të thotë:  definitivisht  të zbulohet e vërteta , dikush e don atë apo jo, sepse unë nuk kisha në dijeni për ndonjë ,,krim,, dhe   unë nuk  dija  se çfarë po ndodhte, çfarë është punë e … Perëndia Zoti  u kujdes për mua dhe më ka ruajtur mëndjen dhe shëndetin dhe eci në rrugët e jetës dhe të drejtës njerëzore…

***

Megjithatë, jam i bindur dhe nuk kam as më të voglin dyshim se në fund do të shpallem i pafajshëm për akuzat e ngritura ndaj meje. Mirëpo, nuk e di dhe sa kohë të vazhdoj të mbahem padrejtësisht në betejën e stërgjatur me vite e vite duke kërkuar drejtësinë dhe të di të vërtetën. Kam qenë dhe akoma jam dashamirës një nga mbështetësit e hershëm  për Drejtësisë dhe zhvillim të vërtetë e të denj njerëzor, edhe tani bile, sa kohë që jemi duke ecur në rrugën e reformave dhe integrimin e vendit në Bashkimin Europian dhe kam kritikuar qëndrimet negative të disa personave eminent dhe me influence në organet e UDB-së së Jugosllavisë koministe dhe të politikës së saj, apo të KQ të LKM në moment dhe kohë të ndryshme. Kam luftuar kundër korupcionit të ,,pashallarëve,, në pushtet, jam acaruar me sheaf të SJB dhe SDB në Shkup, Tetovë, Gostivar, Kërçovë dhe më gjërë. Por, ata as që ndryshonin qasjen dhe diskursin e tyre politik ose të fenomenit të familjarizmit dhe nepotizmit që kishin lëshuar rrënjë të thella në të gjitha poret dhe institucionet e shoqërisë dhe sistemit, totslisht të shndërruar  në një regjim autoritar nën diktatin e një individi në hijerahrijën e UDB-së ose të Partisë komuniste, sidomos në relacionin Shkup-Beograd dhe anasjelltas…

Jam burgosur me pa të drejtë dhe me vite e vite të tëra më kanë mbajtu (972 në paraburgim dhe izolim të plotë), thjesht dhe vetëm për faktin se jam shqiptar kështu siç jam me edukatën dhe kulturën e kombit që i takoj, dhe i vetmi ,,faj,, imi ishte pse isha shqiptar dhe i kisha  kritikuar qeverinë dhe politikat e saj, duke i shkruar letra dhe reagime të nxehta edhe Titos personalisht kundër të bëmave negative dhe fushatave antishqiptare udbashiane dhe kriminale e shoviniste ndaj shqiptarëve halklexhinj, para dhe pas arratisjes sime në SHBA.

Që nga viti 1967/68,  kur ende isha si mësues i ri, kam filluar të shkruaj në gazeta e revista të ndryshme të cilat bptoheshin në Shkup dhe Prishtinë, dhe deri më sot, fshehurazi jam përballur me njerëz të klaneve ose nëntokës të cilët ishin SHTET MBI SHTET  dhe ndaj meje është ndërmarrë aksion i fshehur e tinëzar si rrjedhojë e qëndrimeve dhe pozicionimit tim ( të mëvonshëm në rradhët e SDB si analist) por, njëkojësisht edje për shkrimet, kontaktet me njerëz dhe deklaratat e ndryshme të mia. Përherë kam patur besimin e patundur se liria e shprehjes dhe e fjalës është një e drejtë e patjetërsueshme e mbrojtur nga Kushtetura e Jugosllavisë së Titos dhe Karta Europiane për të Drejtat e Njeriut në përgjithësi. Por, me keqardhje më duhet të pranoj se e gjitha kjo paskësh qenë thjesht një iluzion dhe një bindje ime e gabuar për atë kohë dhe vite të rrënuara…

I  CUNGUAR   NË  QELI  BETONI 

Gardiani i burgut e hapi derën e rëndë të qelisë ku unë qëndroja galuç, më ofroi një document ku kërkoj të nënshkruhesha. Ishte një vendim nga Gjykatësi hetues … KI-113/81 të 7 tetorit 1981. Me të cilin vazhdohej qëndrimi im në paraburgim edhe për disa muaj me rradhë. Në atë  vendim  thuhen edhe ca gënjeshtra të rradhës, të palogjikshme dhe kontradiktore edhe me veten e dispozitivin e tyre.

Unë menjëherë bëra  ankesën time , ku  kërkova lirimin tim të menjëhershëm nga ai paraburgim I paligjshëm,  sepse nuk kisha lidhje me “pretendimet” e tyre. Përgjigja ndaj ankesës sime kurrë nuk  arriti nga  gjyqtarët. Pse është kështu – nuk e di, e di se gjykata nuk e respektoi ligjin, as nuk dëshironin  të ballafaqoheshin  me të vërtetën e vërtetë rreth pafajësisë sime.

Ditëlindja ime, 10 tetor 1981, isha duke pritur në  qelinë e burgut nr. 30. Unë nuk besoj se dikush mund të qëndrojë në ferr për disa ditë, e  jo me muaj e vite. Dhe unë nuk do të mendoj  as në ëndrrën  se mund  të  kem kaluar afro 972 ditë në këtë qelizë, më mungon ideja e ditës kur është natë, ose në ishte verë apo dimër. Vetëm pafajësia më dha fuqinë për të duruar. Një muaj më vonë kam marrë  edhe një vendim  tjetër për zgjatjen e paraburgimit  KI-163/81 i 3 nëntorit 1981, e cila është vetëm supozim i pabazë ku  në faqen e dytë thuhet: “I akuzuari Vahdin Ramadani  ka pranuar plotësisht  ,,krimin .. Ai dhe të pandehurit e tjerë e kanë zhdukur  Deliq Melihën  në Gostivar. Pas kësaj  thuhet kinse ajo është vrarë me dy plumba në ballë tek vendi Ura e Vardarit afër fshatit Forinë, ku pastaj të tre bashkë  e kanë  hudhur  në lumi … ”

Aty  kalova  kaq shumë muaj, i përqafuar me trishtimin  dhe frikën, i  lidhur me zinxhirë dhe pa asnjë mbrojtje ligjore apo asaj që më garantonte ligji dhe Kushtetuta easaj Jugosllavie, e cila ishte njerkë për shqiptarin.

Qeliza ime dukej si një kuti prej betoni. Kam folur me veten time, si Cezari para gjykatësve romakë, dhe zhurma e zërit tim humbi në mes të mureve të trasha. Pra, guximi dhe krenaria ime, siç kam qenë gjithmonë në jetën time, jam  rritur në luftë  kundër padrejtësive dhe tundimit. Si i kam shkruar ankesat kundër akuzave dhe padrejtësive gjatë hetuesisë dhe sencave gjyqësore, kam bërë analiza të panumërta për gjithçka që kam dëgjuar deri tani dhe gjatë dëgjimit të inspektorëve dhe të tjerëve të cilët bënin manevrime dhe ujdi me gënjeshtrat. Kam analizuar deklaratat e Ramadanit dhe Huseinit gjatë konfliktit, së pari në Bugojno SUP, më pas në  akvendimin nr. K.133/81. Dhe akteve të tjera të mëvonshme. Ndërsa Ramadani  nuk thotë asgjë të veçantë në lidhje me vrasjen e pretenduar, Hajrullah Huseini në SPB në Bugojno, mohon çdo gjë, por më vonë thptë kinse e ka vrarë të humburën me dy plumba, porse për këtë, siç e kanë ,,këshilluar,, Ante  Bernada dhe të tjerë, duke e shtri në dajak, kinse ai e ka vrar por me ,,urdhër të Nafi Çegranit …!

Çfarë ironie dhe turpi !

Ishte e qartë se Ramadani nuk tha ndonjë gjë të veçantë për fajin tim dhe foli nga frika dhe kërkoi shpëtimin nëpërmjet meje. Hajrullah Husaini i tha gjykatësit kinse  ata janë “takuar” me një  femër që ndoshta ajo është ,,quajtur,,  Meliha. Ai  thotë më tej se, duke qënë  se kanë “shkuar  së bashku” me një furgon të verdhë,në drejtim të motelit  “Burimi” në fshatin Forinë. Dhe se ka qënë dita e shtunë . Aty kanë  pirë  kafe, dhe kur  paskan dal, doli,në anën e djathtë të lumit Vardar  “Nafi Çegran nxori një armë nga xhepi i tij  dhe me dy plumba  e  pat ” vrarë ” Deliç Melihan, dhe ai dhe Ramadani  e paskan  hedhur  në lumin Vardar .

Hetuesi Badul Nikica i thotë:,, Po, po  Ramadani, ashtu është, e ka vrar Nafi Çegrani, porse nuk e keni hedhur vetm  ti  dhe Hajrullahi në Vardar, por…,,Site trojica zajedno!,, ( që të tre bashkarisht)!

Unë reagova duke i thënë se tamam si gjykatës hetues po vepronka, dhe se u jepka ide të kirë: ,,sva trojica zajedno,, Sepse nuk ka logjikë që unë të vras dikend e ata ta hedhin në Vardar, Andaj u thua që të tre bashkë dhe i lidh demat kokë më kokë.

Ai u hidhëruar dhe plotë mllef dhe zemrim më tha se keq do ta psoja unë dhe se jeta ime dhe vitet e rinisë  do të më kalonin Brenda mureve të burgut.

Si mund të jetë po aq e lehtë të thuash, sikur të ,,vrasish,,  një pulë? Një veprim i tillë që “bëri” Çegrani a afre nuk e shqetësoi dhe  nuk e mërziti Ramadanin dhe Husseinin dhe më pas, si qënkan ndarë? Secili prej tyre aq lehtë  shkuan  në shtëpitë e tyre me një shpirt të qetë, sikur të mos kishte ndodhur asgjë. Si është e mundur? Ose nëse këto dy janë personalisht përgjegjëse për fatin e vajzës së zhdukur, pse ata ndërhyjnë me mua me dallavere e gënjeshtra, pse nuk e thuajnë të vërtetën nëse paska ndodhur gjë seriozisht? Ose  e gjithë kjo është rezultat I asaj siç janë marrur vesht me Ante Bernadë, Temelko Bosjkovskin etj.duke pranuar që  në mënyrë të padrejtë të akuzojnë dike tjetër apo akuzat t’i hudhin mbi mua për të shpëtuar veten.Apo mos vallë, këtu ka  edhe ndonjë  tjetër konspiracion  që kjo  historia të duket si një film.

Një ditë prej ditësh në Burgun  hetimor më  bënë një vizitë edhe  kryetari i Gjykatës së Qarkut në Zenicë, Mirko Boshkoviq, prokurori publik i qarkut Džemaludin Mutapčić, gjyqtari  shavinist Baboviq Tihomir dhe të tjerë. Unë u përgjigja me sinqeritet pyetjeve të tyre, duke pretenduar se do të  më lironin  nga burgu, sepse aty më mbanin  në mënyrë të paligjshme dhe  se unë nuk kasha lidhje me ndonjë  gjë.

– Është më mirë të pranosh, mos na mërzit dhe të zemërohemi. Ata i njihni edhe  Ramadanin dhe Huseinin dhe ata ju akuzojnë! Ata të patshin në qafë!- tha kryetari i gjykatës.

E kuptoj, por këtu ka gjykatës dhe prokuror, këtu jeni edhe ju, duhet të shikohet e drejta dhe e vërteta në sy, e jo t bëhen me qëllim të keq ,,forcimi,, i  akuzave të rreme që nuk qëndrrojnë.

Nga lëvizjet e kokës së tij, dukej pamje  dy dimensionale. Ai më shikoi me ironi dhe vazhdoi:

– Vetëm thuaj të vërtetën! Përndryshe, sigurohuni që ju dhe emri juaj do të mbeteni në historinë e organeve gjyqësore të BiH dhe Jugosllavisë …!  Ju duhet të pranoni atë që ne po kërkojmë!”-tha I egërsuar Tihomir Baboviq.

“Ju duhet të pranoni se keni bërë një gabim, Nafi! Ju duhet të mendoni për familjen tuaj, gruan tuaj dhe fëmijët tuaj, prindërit tuaj të cilët vuajn dhe   përmallohen për ju!

– Ajo që unë pretendoj është e vetmja e vërtetë, gjithçka që Huseini dhe Ramadani kanë thënë, dhe më vonë Arif Zekiri, një gënjeshtër e dukshme. Në këtë makth dhe këtë rrjet hetimor-gjyqësor, unë jam viktima e vetme! Përsërita.

***

…Nga darka që na sollën nga një pulë të pjekur në tabakë, vetëm atëherë e kuptoja se ishte nata e  Viti  të  Ri 1982, të cilin prisja në qelinë e burgut të mallkuar. Unë isha duke menduar për fëmijët e mi, gruan time dhe prindërit e mi:

– Çfarë po bëjnë tani njerëzit e mi në Shkup dhe në Çegran?

Papritmas u ndjeva i fortë dhe njëkohësisht i kapluar nga një  dhimbje shpirti nga brenda.

Nuk di edhe sa kohë duhej të kalonte, sa muaj e vite që nuk e merrja me mend…Ah, sa ujë do të ketë kaluar në lum… E jeta ishte me plotë batica dhe zbatica, si deti me valë të trishtuara!

* * *

… Shpesh ndodhëte që  viktima, pasi zhvishej në këmishë e mbathje në një dhomë të caktuar, rrethohej nga skuadra e armatosur me  shkopij  të rëndë gome, të cilët të nxinin mishin, por nuk të thyenin kockat. E keqja vinte nga këpucët e rënda me gozhdë alpine, me të cilat ata goditnin ku të mundnin më parë. Dhe, kur “rebelit” i binte të fikët, i hidheshin kova me ujë të ftohtë dhe, ndërsa përmendej, fillohej me të nga e para, deri sa të bindeshin se i qe dhënë një mësim i mirë, nga i cili do t’i dilte gjumi natën edhe pas shumë kohësh. Unë të gjitha këto i kisha ndje dhe përjetuar gjatë fazave të hetuesisë sa here që më çonin në bodrumet e SPB të Bugojnës, siç kanë  vepruar edhe me Ramadnin ose Huseinin e të tjerë ku tmerri vdiste para vdekjes ! Ata e dinin mirë se kur arrinte kjo pikë, sepse ishin bërë mjeshtër në zanatin e tyre prej xhelati. ..Atëherë “rrebeshi” niste i papërmbajtur dhe vetëm fuqia e Zotit mund ta shpëtonte “kryengritësin” e gjorë, ose atë që ishte vetëm viktimë dhe nuk praninte fajin të cilin nuk e kishte bërë.  Ky qe një terror total në qënien e të dënuarit; sepse ai nuk i dinte shkaqet e vërteta të një ndëshkimi të tillë që të mund t’u ruhej përveç atij që  ,,hajka  e ujqërve,,  nuk i duronte dot njerëzit e ndershëm e kryelartë sië isha dhe veproja unë në hetuesinë e egër ose gjatë viteve sa kalova në burgje. 

Hienat e sulmuan me mënyra barbare  personalitetin dhe  karakterin e  shqiptarit. Si mjeshtër të shkatërrimit në aspektin moral  të njeriut i jepnin rëndësi formës së arrestimit. Ajo bënte pjesë në mjetet e luftës psikologjike që e rrëzonte njeriun ngadalë në batakun e nënshtrimit.

***
… Fajësitë e paqëna dhe akuzat falco mund të montoheshin me anë të dëshmitarëve të rremë, kun ë krye të ,,fronit,, e mbanin dëmitarin pis e mashtrues Arif Zeqirin e Tërnovës.  

Kish edhe  nga ata  që e pranonin  ,,fajin,, vetëm  për  të mbetur gjallë me dhimbje, në heshtje duke grumbulluar urretje të dyfishtë në zemrat e tyre  të fyera, siç  ishte rasti me Vahedin  Ramadanin e Çajlës ose Hajrullah Huseinin e Llakavicëc, të cilët gjatë hetuesisë Ante Bernada dhe Stipe  Grabovac  i kishin fut në ,,lëkurë dashi,, sipas dëshmive të rreme të Arif Zeqirit, një mashtrues i dehur i cili fjalët që ia kishin diktuar inspektorë huliganë i kishte mësuar përmendësh si vjersh si ndonjë nxënës në klasë fillore.

***
…Megjithatë, tani pas  shumë viteshjam që gjendem në ,,liri,,  jam tejet i bindur thellë dhe ngushëllohem nga faktin që gjithmonë shkrimet dhe mendimet e mia kanë qenë në mbrojtje të demokracisë dhe shtetit të së drejtës, kjo që nëse mund tat hemi, si demokraci që ka ardhur sot! Nga ana tjetër, me pikëllon fakti se pavarësisht se gjithmonë jam pozicionuar në mbrojtje të demokracisë dhe shtetit të së drejtës, në të mirën dhe interesin e popullit që i takoj, për Atdheun tim dhe mirëqënien e përgjithëshme njerëzore, përpjekjet e mia po m’i shpërblyen që nga 1981 duke më burgosur padrejtësisht dhe dënuar me vite të rënda burg në saje të akuzave të rreme, për rast të montuar dhe gjyq tëinskenuar sipas stilit kominternist e udbashian. Më pikëllon dhe fakti, se që në kohën e atyre viteve të tërbuara dhe ndodhive në Kosovë, që bashkë me mua, dhjetëra dhe mijëra shqiptarë  të tjerë u përballen më të njëjtat padrejtësi, duke u burgosur dhe surgjynosur apo duke u pushuar padrejtësisht nga vendet e tyre të punës dhe po vuajnë padrejtësi nga kurthe dhe prapavija nga më të ndryshmet.

Gjatë gjithë jetës time, publikisht jam shprehur kundër të gjithë padrejtësive të shtetit dhe çdo përpjekje tjetër  antishqiptare  të jetës politike të vendit të asaj kohe (ish Jugosllavi), ku duhej të mbizotërote  drejtësia ndaj shqiptarëve në përgjithësi.

(…Përpiqesha të vlerësoja siç duhet ditët, muajt dhe vitet  që kaloja në burg sin ë atë të Zenicës, njashtu edhe në atë të ,,Idrizovës,,. Më vonë, kur më mundësuan të merrja libra, leximi i vazhdueshëm më freskonte mëndjen, shpirtin dhe zemrën. Krojova bindjen se në burg njeriun e shpëton nga e keqja dhe stresi vetëm leximi.Tani i jam rikthyer sërisht lëximit të romaneve dhe pa frikë mund të them se po përjetoj një pranverë të dytë pasionit tim për letërsinë dhe po plotësoj mangësitë e hershme, edhe tani pas vite e vitesh të kaluara në burgjet më famkeqe, tani kur gjendem në ,,liri,, lexoj me passion dhe shkruaj. Sigurisht, duke mos lënë pas dore filozofinë dhe shkencat sociale, madje edhe përshkrimin e vuajtjeve të mia Brenda kazamateve, meditimet dhe rrëfimet e mia për jetën prapa hekurave, atje ku isha I përmalluar për një rreze dielli …!

Tanimë jam duke shkruar edhe për aspekte dhe kuptimin e  jetës së njeriut në burg. Për mundësinë të kuptohet  qartë rreziku e elitizmit në aspektin që ato janë  të lidhura me shtetin e së drejtës, sundimin e ligjit dhe demokracinë,për kohët e tanishme të pluralizmit tek ne dhe në shembull me shtetet e zhvilluara demokratike të Europës dhe Amerikës. Sepse, mjerisht, tek ne ende dominojnë fenomene të ndryshme me të cilat në jetën e përditshme po përballemi dhe po mësojmë dhe pasojat dhe rrezikun e populizmit, pra vulgaritetin e njerëzve që ndodhin si zhvillime negative.

Ju jam mirënjohës të gjithëve; njerëzve të thjeshtë, politikanëve dhe kolegëve të mi të huaj , të cilët kanë kundërshtuar dhe dënuar arrestimin tim dhe të kolegëve të mi gazetarë dhe opinionistë. I falenderoj me zemër! Nga ana tjetër, nuk mund të mos shpreh zhgënjimin tim ndaj kujtdo që i vetëdijshëm që ndaj nesh, si shqiptarë në shtigjet ballkanike, është bërë një padrejtësi, ndonëse kanë patur mundësi të shprehin kundërshtitë e tyre NATO dhe BE, kanë zgjedhur të heshtin akoma dhe mos reagojnë sa duhet përballë këtyre padrejtësive. Megjithatë, mjafton të jenë të vetëdijshëm që ndaj nesh është bërë një padrejtësi e madhe, e këtë e kam ndjerë edhe vetë në lëkurën time sa i përket arrestimit, akuzave dhe dënimeve me padrejtësi dhe burgje të gjata vitesh e dekada.

Kategori
Uncategorized

Ti nuk ke Zot, Erion Veliaj.

Kurdo që shfaqesh në video Erion Veliaj, ti përmend sistematikisht Zotin. Me një fjalor të gjymtuar dhe me fraza shterpë, nxjerr Zotin si aleatin tënd. “ Ka dash Zoti jam mirë’’; “ Bëftë Zoti mire”; Me shpresë në Zot”.
Zotin e përdor në përpjekjen tënde të dëshpëruar, për t’i dhënë mashtrimit tënd një kuptim njerëzor.

Ti nuk ke Zot, Erion Veliaj. Zoti yt i vetëm është leku. Atij i falesh çdo ditë.
Jo kushdo që flet në emër të Zotit, vepron sipas udhëzimeve të tij. Ti je rasti tipik që e fyen fjalën “ Zot”.

Post Scriptum-
Në gojën tënde qëndrojnë mirë veç fjalët që përfaqësojnë veset, por kurrsesi virtytet e njeriut.

Elona Caslli

Kategori
Uncategorized

A e gjeni dot se cili është vendi i tretë i cili na paska pranuar të strehojë këta 150 mijë afganë?

Shkrim nga Kastriot Myftari /

A e gjeni dot emrin e “vendit të tretë” për të cilin Presidenti Biden thotë, pa ia përmendur emrin, se ka pranuar kërkesën amerikane për të strehuar 150 mijë afganë?

Të enjten e kaluar Presidenti Biden përsëriti angazhimin e tij, domethënë të SHBA, të bërë më 24 qershor se me terheqjen e forcave ushtarake amerikane nga Afganistani (që përfundon në 31 gusht), do të evakuohen (merren jashte vendit) edhe përkthyesit afganë që kanë bashkëpunuar me amerikanët, së bashku me familjet e tyre. Nuk jepet shifra e përgjithshme e atyre që do të evakuohen por vetëm shifra e përgjithshme e përkthyesve, 18 mijë persona.

Por duke ditur se familjet afgane kanë mesatarisht numër të madh anëtarësh, atëherë mund të thuhet se shifra e përgjithme është jo më pak se 150 mijë persona. Fjala “përkthyes” është një gjetje burokratike për të mbuluar përfshirjen në këtë grup të spiunëve, kontraktorëve paramilitarë vendas dhe njerëz të këtij lloji.
Zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë Pskaki saktësoi se afganët e evakuar do të dërgohen fillimisht në një vend të tretë, ku do të strehohen deri kur të shqyrtohen kërkesat e tyre për të marrë viza amerikane.

Por ajo nuk e tha emrin e vendit të tretë që ka pranuar t’ i strehojë afganët.
Departamenti i Shtetit ka folur për një “undisclosed third country” që do të thotë: një vend i tretë emri i të cilit mbahet sekret. Gjithashtu, kjo do të thotë se qeveria amerikane ka bërë një marrëveshje të fshehtë me qeverinë e këtij vendi të tretë për strehimin e afganëve.


A e gjeni dot se cili është jetë vendi i tretë i cili na paska pranuar të strehojë këta 150 mijë afganë?

Vendi që do ta bëjë këtë duhet të ketë parasysh se meqënëse bëhet fjalë për një proces përzgjedhjeje për të marrë vizë amerikane, duhet pritur që një pjese të afganëve të strehuar t’ u refuzohet kërkesa për vizë.

Shumica e 18 mijëve që kanë qenë drejtpërdrejt bashkëpunëtorë të amerikanëve mund ë pajisen me viza, por shumë nga anëtarët e familjeve të tyre mund të mos pajisen me viza. Siç ndodh gjithmonë në këto raste, për shumë prej tyre do të ketë dyshime se janë shtuar si familjarë të rremë për të përfituar vizë.

Duhet pritur që së paku 30% e shifrës së përgjithshme pra rreth 50 mijë vetë të mos pajisen me viza që do të thotë se do të mbeten në vendin e tretë.
Asnjë vend të cilit amerikanët mund t’ i drejtohen, nuk mund ta mbajë të fshehtë marrëveshjen për strehimin e kaq shumë njerëzve. Kjo do të krijonte probleme të pashmangshme ligjore. Pikësëpari me çfarë statusi do të strehoheshin këta afganë në një vend të tretë? Atë të refugjatit të luftës? Por për këtë duhet të aplikonin te UNHCR.

Teknikisht ata nuk mund të marrin statusin e refugjatit të luftës pasi kanë qenë të bashkëngjitur te një forcë ushtarake e huaj në vendin e tyre.
Dhe përveç kësaj, çdo vend që do t’ i strehonte këta njerëz do të importonte bashkë me ta në territorin e vet edhe luftën civile afgane. Sepse talebanët iu kanë bërë thirrje këtyre bashkëpunëtorëve të amerikanëve që të shprehin pendesë dhe të vihen në shërbim të tyre.

Largimi i tyre nga Afganistani shihet pra si një akt rebelimi ndaj regjimit që po vjen në fuqi. Regjimin e talebanëve e legjitimuan amerikanët me marrëveshjen që bënë me ta. A ka të drejtë pastaj një regjim i legjitimuar ndërkombëtarisht që të kryejë operacione ndëshkimore në një vend të tretë që strehon një grupim të rebeluar ndaj tij? Prandaj asnjë vend nuk dëshiron të ngatërrohet në këtë lojë të rrezikshme.
Pothuajse asnjë vend. Sepse ka një vend në botë në të cilin qeveria shkel çdo ligj për t’ u mundësuar amerikanëve të zgjidhin probleme të këtij lloji që ia kanë krijuar vetvetes.

A e gjeni dot emrin e këtij vendi?

Është një vend në të cilin amerikanët po kryejnë një reformë ligjore të paparë ndonjëherë në botë.

Po iu jap një të dhënë për ndihmë:

Është një vend i vogël por me liderin më të gjatë në botë, i cili është vetëshpallur lider global që merret me zgjidhjen e problemeve globale.

Është një lider që ka thënë:

”Prisni se nuk keni parë gjë akoma!”/Kastriot Myftaraj

Kategori
Uncategorized

Prokurori amerikan: Krime të tmerrshme janë kryer nga serbët kundër shqiptarëve në Kosovë .

Prokurori amerikan: Krime të tmerrshme janë kryer nga serbët kundër shqiptarëve në Kosovë

Prokurori amerikan, Clint Uilliamson, që drejtonte grupin hetues të ngritur nga Bashkimi Evropian për hetimin e pretendimeve të raportit të Këshillit të Evropës për krime lufte në Kosovë, tha se mosndriçimi i pretendimeve për ato krime, lë re të zeza mbi rajonin.

Ai i bëri këto komente në një intervistë më të gjatë për programin në gjuhën serbe të Zërit të Amerikës në të cilën komentoi mes tjerash punën e Gjykatës së Posaçme të Kosovës, me seli në Hagë e cila trajton pretendimet për përfshirjen e ish udhëheqësve të Ushtrisë Çlirimtare në krime të luftës dhe të pasluftës.

Nga vitit 2011 deri në vitin 2014, zoti Ëilliamson mori përsipër të hetojë pretendimet e ngritura nga i dërguari i Këshillit të Evropës Dikc Marty në vitin 2010, mbi bazë të të cilit edhe u themelua Gjykata e Posaçme në verën e vitit 2015.

Ai e vlerësoi të shkëlqyeshme punën e Dhomave të Specializuara, emri më të cilin njihet Gjykata e Posaçme.

“Nuk po i vënë veshin retorikës politike dhe po bëjnë punën e tyre. Është një përpjekje më e gjerë ndërkombëtare që, ndërsa isha atje, përfshiu hetues, prokurorë dhe analistë nga tetëmbëdhjetë shtete anëtare të Bashkimit Evropian, Shteteve të Bashkuara dhe Kanadasë. Është një përpjekje shumëkombëshe për të gjetur të vërtetën. Gjatë gjithë kësaj periudhe, ata bënë një punë të jashtëzakonshme. Është e vështirë të kthehesh tek krimet që kanë ndodhur më shumë se 20 vjet më pare; Provat zhduken ose vjetrohen, dëshmitarët sëmuren, disa e humbin kujtesën, disa po vdesin. Pra, sa më shumë kohë të kalojë, aq më e vështirë është të ndiqet çështja”, tha ai.

Aktualisht në Hagë ndodhen tetë ish pjesëtarë të Ushtrisë Çlirimtare, gjashtë prej tëcilëve, të akuzuar për krime lufte, përfshirë udhëheqësit e saj më të lartë, Hashim Thaçi, Jakup Krasniqi, Kadri Veseli e Rexhep Selimi.

Drejtues dhe pjesëtarë të kësaj ushtrie janë përballur edhe në të kaluarën me drejtësinë ndërkombëtare, përfshirë dy ish komandantë të saj, Ramush Haradinaj e Fatmir Limaj që u shpallën të pafajshëm.

Themelimi i Gjykatës së Posaçme është përcjellë më shumë kritika në Kosovë ku thuhet se çështjet e krimeve të luftës janë trajtuar nga disa rrathë të drejtësisë ndërkombëtare.

Por, prokurori Ëilliamson tha se “kishte shumë probleme në çështjet që përfshinin udhëheqësit e ish-Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Dhe unë e trajtova këtë çështje kur bëra një deklaratë paraprake mbi të gjeturat e Grupit Hetues në vitin 2014, se në rastet e trajtuara nga Gjykata për Krime Lufte në ish Jugosllavi, si dhe nga EULEX-I dhe UNMIK-u, kishte shumë raste frikësimi të dëshmitarëve dhe ndërhyrje politike nga zyrtarët kryesorë të qeverisë, të mbështetur nga shumë njerëz në media, që dëmtuan mundësinë e gjykimeve të drejta në këto raste”.

Por, ai thotë se kësaj radhe shpreson të jetë ndryshe, shkruajnë mediat e Kosovës.

“Natyrisht që nuk dua të paragjykoj përfundimin e rasteve. Unë pashë çfarë provash kishte kur drejtoja hetimet. Por, mandati im si kryeprokuror përfundoi shtatë vjet më parë. Kështu që, unë jam i bindur se këto raste kanë ndryshuar ndjeshëm për sa u përket provave shtesë, meqë disa prova mund të jenë humbur nga ajo kohë, apo ka pasur raste të vdekjes së dëshmitarëve.

Jam i bindur që prokuroria do të ketë çështje të forta – përndryshe nuk do të kishte ngritur akuza kundër atyre individëve. Unë mendoj se ata janë shumë të bindur se provat që kanë janë bindëse dhe se gjykata, duke i marrë parasysh ato, do të japë një vendim të duhur. Por, këta individë kanë të drejtën e ‘prezumimit’ të pafajësisë dhe do të mbrohen nga avokatë shumë të zotë nga më të mirët në botë. Në fund të fundit, gjithçka që mund të kërkoni ose dëshironi është një gjykim i drejtë. Një gjykim që do të zhvillohet pa frikësim të dëshmitarëve, si dhe pa ndërhyrje politike, të cilat kontribuuan në prishjen e proceseve në të kaluarën. Nëse e përmbushni këtë, atëherë është sukses. Aktgjykimet duhet të varen vetëm nga provat dhe që gjykatësit duhet të bëjnë analizën e duhur e objektive të provave”, tha prokurori Ëilliamson.

Ai nuk pret që përfundimet e gjykimeve të kenë ndonjë ndikim të shpejtë në marrëdhëniet ndërmjet shqiptarëve dhe serbëve.

“Cilido qoftë përfundimi i këtyre çështjeve, dikush do të jetë i pakënaqur. Nëse individët dënohen, shumë nga shqiptarët e Kosovës do të zhgënjehen dhe do të thonë se vendimet janë të politizuara, antishqiptare etj. Nëse ata shfajësohen, do të ketë reagime të ngjashme nga pala serbe. Kjo është historia e të gjitha gjykatave (për krime lufte). Shumë pak vendime gjyqësore kanë kënaqur të gjitha palët. Por, kjo është natyra e çështjeve gjyqësore dhe nuk pres që të jetë ndryshe. Unë mendoj se ka pak gjasa që në afat të shkurtër, vendimet e Dhomave të Specializuara të Kosovës të përshpejtojnë procesin e pajtimit. Mendoj se kjo është diçka që kërkon kohë për t’u kapërdirë dhe që njerëzit përfundimisht të kenë një mirëkuptim për provat. Një qasje e tillë mundëson pajtimin dhe përparimin e proceseve politike”, tha ai.

Prokurori Ëilliamson nuk është i sigurt që puna e Dhomave të Specializuara do të ndihmojë proceset politike aktuale ndërmjet Kosovës dhe Serbisë që janë në një proces bisedimesh për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet tyre.

“Unë do të doja që serbët dhe shqiptarët e Kosovës të kuptonin se është në interesin e tyre të përbashkët të zgjidhin mosmarrëveshjet midis tyre. Unë jam i vetëdijshëm se shumë probleme dhe dallime janë të thella. Këto nuk janë të lehta për tu zgjidhur – sepse përndryshe do të ishin zgjidhur shumë kohë më parë. Ky do të jetë një proces shumë-vjeçar. Është e rëndësishme që përparimi të shihet përgjatë procesit, të shohim që të dyja palët janë gati të lëshojnë pe – dhe të jenë në gjendje të pranojnë disa nga argumentet e palës tjetër. Ju duhet të dëgjoni anën tjetër dhe të përpiqeni të gjeni një mënyrë për të tejkaluar ndarjet.

Llogaridhënia mund të jetë një element thelbësorë për këtë. Siç e kam thënë në vitin 2014 me shpalosjen e gjetjeve të hetimeve, fakti që këto çështje nga lufta e Kosovës nuk janë zgjidhur, lë re të zeza mbi rajonin. Dhe është në interesin e të gjithëve që të zgjidhen këto çështje. Formula se pa drejtësi nuk ka paqe do të thotë se duhet të ketë llogaridhënie për të siguruar paqe afatgjate. Drejtësia është thelbësore për arritjen e pajtimit të sinqertë”, tha zoti Ëilliamson.

Në Kosovë kritikët e Gjykatës së Posaçme thonë se me themelimin e saj po bëhet barazimi me mizoritë e kryera nga forcat serbe gjatë luftës së viteve 1998 – 1999, që mori fund me ndërhyrjen e NATO-s. Qeveria e Kosovës paralajmëroi ndërkaq se po përgatitë një padi ndërkombëtare kundër Serbisë për gjenocid.

“Krime të tmerrshme janë kryer kundër shqiptarëve të Kosovës gjatë viteve 1998 dhe 1999”, tha zoti Ëilliamson i cili në vitin 1999 hetoi krimet kundër shqiptarëve si i dërguar i Gjykatës për krime luftë në hapësirat e ish Jugosllavisë.“Unë isha në terren menjëherë pas hyrjes së forcave të NATO-s në qershor të vitit 1999 dhe bashkërendova operacionet e zhvarrosjeve nga varrezat masive në të cilat u gjetën trupat e gati dhjetë mijë shqiptarëve të Kosovës që u vranë. Askush nuk mund ta mohojë që këto gjëra kanë ndodhur – i pashë me sytë e mi. Këtë e vura në dukje këtë kur publikova gjetjet nga hetimet në vitin 2014 dhe nuk po provoja të rishkruaja historinë duke thënë se shqiptarët e Kosovës kryen krime kundër serbëve.

Kjo nuk do të thotë që ju duhet të fshihni nën qilim krimet që janë bërë kundër shqiptarëve të Kosovës nga serbët në 1998/1999. Por, fakti është se ka pasur krime nga të dyja palët. Shumë më shumë shqiptarë të Kosovës u vranë sesa serbë. Por kjo nuk e zvogëlon vuajtjen me të cilën u përballën viktimat serbe dhe nuk e ndryshojnë faktin se edhe ata kanë të drejtë për drejtësi për krimet ndaj tyre. Pra, pavarësisht nëse ju i quani krimet kundër shqiptarëve të Kosovës gjenocid, apo siç e kemi përkufizuar atë para Gjykatës Ndërkombëtare për ish Jugosllavinë – një krim kundër njerëzimit, që mendoj se është një përshkrim më i përshtatshëm, prapëseprapë është një krim i tmerrshëm. Fakti është se mijëra njerëz u vranë dhe qindra mijëra u detyruan të lënë shtëpitë e tyre. Ndodhën gjëra të tmerrshme. Pas kësaj, disa gjëra të tmerrshme u ndodhën serbëve që mbetën në Kosovë. Qasja e duhur është të hetohen krimet e kryera nga të gjitha palët dhe të japin llogari ata që janë përgjegjës për kryerjen e tyre”, tha prokurori Williamson, i cili theksoi se përgjegjësia është individuale dhe jo kolektive.

Kategori
Uncategorized

E ndërsa xhelatët jetojnë të qetë, dhe në lluks në perëndim, viktimat e tyre po shuhen një e nga një .

Legjenda Uran Kostreci, u dënua tre herë, vuajti: 22 vjet, 10 muaj, 6 ditë burgim

Ka ndërruar jetë ditën e sotme në moshën 83 vjeçare, një prej legjendave të qëndresës antikomuniste ndër vite, Uran Kostreci.

Në vitin 1957 mbaroi Shkollën e Mesme Pedagogjike “Luigj Gurakuqi” në Elbasani, por për arsye të biografisë nuk iu dha mundësia të vazhdonte arsimin e lartë, pavarësisht se doli mirë me mësime.

Shërbeu si arsimtar: në vitet 1957-1959 në Rrethin e Vlorës; më 1959-1960 në Tunjë të Gramshit dhe më 1960-1961 në Mollas të Elbasanit.

Më 1981-1983 punëtor në ndërmarrjen e ndërtimit Elbasan. Më 1983-1986 u internua në Kurtaj të Peqinit.

Më 1991-1992 themelues dhe kryeredaktor i gazetës së ish të përndjekurve politikë “Liria”.

Më 1992-1994 ishte kryetar i Partisë Demokratike, Dega Elbasan.

Dënimi i parë

U arrestua më 5.8.1961 në tentativë për arratisje. Gjykata Ushtarake Tiranë, me veprim në Elbasan, me vendimin nr.171, datë 28.10.1961, e deklaroi fajtor në bazë të nenit 64/10 (tradhtia ndaj atdheut) të Kodit Penal dhe e dënoi me 15 vjet burgim dhe konfiskimin e pasurisë.

Në këtë vendim, midis të tjerash thuhet:

”Vepra e kryer nga i pandehuri është shoqërisht shumë e rrezikshme për arsye se në veprime të tilla, dëmtohen interesat e shtetit e popullit tonë, vihet në rrezik siguria e jashtme e Republikës Popullore të Shqipërisë dhe i shërbehet propagandës armike.

I pandehuri Uran Kostreci dhe si person paraqet rrezikshmëri.

Ai vjen nga një familje që ka zhvilluar aktivitet armiqësor kundër pushtetit dhe që i është dënuar i ati që në vitin 1946 për punë armiqësore.

Prandaj izolimi i tij nga shoqëria është i domosdoshëm për edukim për një kohë të gjatë”.

U la në fuqi nga Kolegji Ushtarak i Gjykatës së Lartë me vendimin nr.138, datë 11.12.1961.

Për t’u shënuar është se teksa vuante dënimin në Repartin nr.303 i cili punonte për ndërtimin e fabrikës së çimentos në Elbasan, më 9.5.1965 rreth orës 15.20 orvatet të largohet.

Copat e plumbit i mbajti në kokë deri në fund të jetës.

Dënimi i dytë në burg

Kur i kishin mbetur për të vuajtur edhe një vit, 5 muaj e 4 ditë, ridënohet.

U arrestua më 13.6.1973 teksa vuante dënimin në Burrel.

Arsyeja ishte një grevë urie dhe sepse kish parë shtrembër fotografinë e Enver Hoxhës në zyrën e drejtorit të Repartit nr.321, Hajri Leskaj.

U akuzua në bazë të neneve 73/1, 241/1 dhe 241/2 (fyerja e përfaqësuesit te pushtetit). Gjykata e Rrethit të Matit, me vendimin nr.24, datë 28.6.1973 e deklaroi fajtor dhe e dënoi me 8 vjet burgim.

Në vendimin e gjykatës, midis të tjerash thuhet: “Vërtetohet se në këtë moment i pandehuri kishte drejtuar sytë nga fotografia e shokut Enver.

Mirëpo ky shikim, i kishte bërë përshtypje të dëmtuarit Hajri dhe iu drejtua me pyetje të pandehurit që pse e shikonte me vërejtje apo nuk i pëlqente”.

U lirua më 13.6.1981.

Vendet e vuajtjes së dënimit sipas viteve:
– 1961-1963, Reparti nr.303 Tiranë
– 1963, Reparti nr.309 Tiranë
– 1963-1964, Reparti nr.321 Burrel
– 1964, Reparti nr.309 Vlorë
– 1964-1965, Reparti nr.309 Laç
– 1965, Reparti 303 nr.Elbasan
– 1965-1981 Reparti nr.321 Burrel
– 1986-1989 Reparti nr.305 Përparim

Përshtypje
Uranin e takoja shpesh në vendin e tij të dashur te “Piazza”. E meta e vetme e tij ishte se kurrë nuk shkroi për vete. Arrita t’i marr me shumë mundim disa të dhëna biografike për një libër që kam për personat që kanë vuajtur më shumë vite burgim. Bashkëlidhur fotoja e burgut.

Nga Kastriot Dervishi /

Kategori
Uncategorized

SHBA është në rrugën e përplasjes me dy shtete të fuqishme, ja si mund ta detyrojë Vuçiçin ta njohë Kosovën

David L. Phillips, Drejtor i Programit për Ndërtimin e Paqes dhe të Drejtat e Njeriut në Universitetin e Columbia, ka thënë se Shtetet e Bashkuara të Amerikës, nuk mund të shmangin përplasjen me Kinën dhe Rusinë.

Phillips, që shërbeu si Këshilltar i Lartë dhe Ekspert i Punëve të Jashtme gjatë administratave të Clintonit, Bushit dhe Obamës, ka thënë se Ballkani Perëndimor është një pikë e rrezikshme manovrimi e Kinës dhe Rusisë.

Ai në një opinon të publikuar në “Balkan Insight”, ka thënë se SHBA të caktojë një të Dërguar të Posaçëm Presidencial për të ndërmjetësuar dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, të cilat duhet të bëhen në nivel të shteteve të pavarura dhe sovrane.

Phillips ka theksuar se SHBA mund të detyrojë Presidentin serb Aleksandar Vuçiç të njohë Kosovën duke kërcënuar të ngrijë pasuritë e tij dhe vëllait të tij.

Sipas tij, Rusia dhe Serbia kanë kërkuar të frikësojnë Kosovën duke krijuar poste ushtarake afër kufirit të Kosovës.

Shkrimi i plotë i Phillips:

Një SHBA globale nuk mund të shmangë përballjen me Kinën dhe Rusinë

Harrojeni fjalimet për “rivendosjen” e marrëdhënieve; SHBA është në rrugën e përplasjes me dy kundërshtarë të paqëndrueshëm që janë të vendosur të provojnë lidershipin dhe vendosmërinë e saj

Shtetet e Bashkuara janë në një kurs përplasjeje me Kinën dhe Rusinë për sa i përket ideologjisë dhe ndikimit. Si një demokraci liberale, sistemi i qeverisjes amerikane është antitetik ndaj modelit autoritar të qeverisjes në Kinë dhe Rusi, të dy shkelës të egër të te drejtave të njeriut. Larg nga “ngritja paqësore” e shpallur nga Kryeministri Xi Jinping, Kina së bashku me Rusinë po nxit konflikt në Ballkanin Perëndimor, Detin e Kinës Jugore dhe Ukrainën – duke provuar bazat e vendosmërisë së Amerikës.

Vëllazëria midis Kinës dhe Rusisë daton që nga themelimi i Partisë Komuniste Kineze, CPC, 100 vjet më parë. Komunistët e Kinës u frymëzuan nga Revolucioni Bolshevik i vitit 1917 dhe konsolidimi i tij në të gjithë Perandorinë e madhe Ruse.

Po kështu, Kina Komuniste lindi në kazanin e konfliktit. Kuadrot e CPC mundën si pushtimin japonez ashtu edhe forcat nacionaliste të Chiang Kai-shek. Trupat kineze u vendosën në gadishullin Korean në 1950. Kina ishte gjithashtu në luftë me vetveten, gjatë Revolucionit Kulturor të viteve 1960. Kina mori udhëheqjen e botës Komuniste kur Bashkimi Sovjetik u shemb në 1991. Rusia është një fuqi botërore në rënie; Kina është në rritje. Xi dhe Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, janë të bashkuar në sensin e tyre të poshtërimit historik nga Fuqitë e Mëdha dhe kundërshtimi ndaj Perëndimit.

As Kina dhe as Rusia nuk dëshirojnë të përballen drejtpërdrejt me SHBA. Tani për tani, ato nxisin konflikte jashtë vëmendjes dhe në hapësirën kibernetike. Qëllimi i tyre është të mohojnë vlerat universale të lirisë dhe demokracisë, ndërsa minojnë udhëheqjen amerikane dhe institucionet perëndimore të tilla si NATO dhe BE. Pas samitit Biden-Putin, Ministri i Jashtëm rus Sergey Lavrov paralajmëroi: “Hegjemonia juaj ka mbaruar. Rregullat tuaja nuk zbatohen. ”

Kina dhe Rusia do të vazhdojnë të testojnë kufijtë e fuqisë së tyre derisa të ndalohen. Kur bajoneta takohet me mish, ajo zhytet më thellë. Xi paralajmëroi kohët e fundit se ata që përpiqen të bllokojnë ngjitjen e Kinës do të takohen me një “mur prej çeliku”. A ishin vërejtjet e tij një paralajmërim për Perëndimin, apo për konsum të brendshëm? Reputacioni i Xi është dëmtuar nga trajtimi i tij i pandemisë Covid-19. Mrekullia ekonomike e Kinës po ngadalësohet, ekonomia e saj po rritet vetëm 6.6 përqind në 2018, norma më e ulët në 28 vjet. Popullsia e saj po plaket, duke ngadalësuar më tej zhvillimin ekonomik. CPC përbëhet nga elita, vështirë se përfaqëson 1.4 miliardë kinezë.

Ndërkohë, Ukraina është një pikë e ndezur për përshkallëzimin e konfliktit midis Rusisë dhe Perëndimit. Rusia mbështet milicitë separatiste në Donbas, në Ukrainën juglindore. Kohët e fundit përshkallëzoi tensionin duke u përballur me HMS Defender, një anije luftarake britanike që lundronte në ujërat ndërkombëtare pranë Krimesë, të cilën Rusia e aneksoi në 2014.

Britania nuk e njeh aneksimin e paligjshëm të Krimesë nga Rusia, ose pretendimin e saj ndaj ujërave territoriale të Ukrainës në Detin e Zi. Sipas kryeministrit të Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson, “Pika e rëndësishme është që ne nuk e njohim aneksimin rus të Krimesë. Kjo është pjesë e një territori sovran të Ukrainës, ishte plotësisht e drejtë që ne duhet të mbrojmë ligjin [e detit] dhe të ndjekim lirinë e lundrimit në mënyrën që bëmë. “

Përgjigja e Rusisë ishte e shpejtë, duke përfshirë hakmarrjet ushtarake dhe diplomatike. Avionët rusë të luftës dyshohet se kanë qëlluar paralajmërime gjatë kalimit të Mbrojtësit përmes korridorit bregdetar të Krimesë. Moska thirri ambasadorin britanik, duke paralajmëruar masa shtesë nëse anijet britanike vazhdonin të lundronin përgjatë bregdetit të Krimesë.

Kina është në mënyrë të ngjashme konfrontuese. Deti i Kinës Jugore është një rrugë ujore e pasur me energji përmes së cilës kalojnë 3.4 trilionë dollarë tregti në vit. Kontrolli i rrugëve detare nuk është thelbësor vetëm për trafikun komercial, por për flotën në rritje të Kinës që projekton fuqinë në rajon. Në shkelje të ligjeve të detit, anijet e marinës kineze goditën dhe fundosën një anije vietnameze peshkimi pranë Ishujve Paracel vitin e kaluar.

Kina po ndërton bazat e marinës, të cilat i quan “stacione kërkimore” në Fiery Cross Reef, Subi Reef, si dhe posta ushtarake në brigje, shkëmbinj nënujorë dhe shkëmbinj shkëmbinjsh. Në vitin 2016, Filipinet sfiduan veprimet e Kinës para Tribunalit Ndërkombëtar të Arbitrazhit, i cili vendosi në favor të Filipineve dhe anuloi pretendimin e Kinës. Kina thjesht injoroi konstatimin e gjykatës, duke ngritur tensione me Filipinet, Vietnamin, Brunei, Malajzia dhe Tajvani. Kina përballet gjithashtu me Japoninë për kontrollin e Ishujve Senkaku në Detin e Japonisë.

Administrata Obama u përgjigj me “operacionet e lirisë së lundrimit”. Anijet luftarake amerikane lundruan brenda 12 miljeve detare të ishujve të diskutueshëm pa dhënë njoftim ose kërkuar leje. Duke mbështetur Ligjin e Detit, SHBA në mënyrë implicite kundërshton “fuqia e bën qasjen e duhur” të Kinës. Administrata e Bidenit ka rifilluar veprimtarinë e lirisë së lundrimit. A do të jetë kjo e mjaftueshme për të parandaluar agresionin detar të Kinës?

Ballkani Perëndimor është gjithashtu një pikë e rrezikshme. E mbështetur nga Rusia, Serbia nuk pranon të njohë që Kosova është një shtet i pavarur dhe sovran. Ajo bllokon përpjekjet e Kosovës për të fituar njohje më të madhe globale duke u bashkuar me organizatat ndërkombëtare dhe duke vendosur marrëdhënie diplomatike me shtetet e tjera.

Rusia dhe Serbia kanë kërkuar të frikësojnë Kosovën duke krijuar poste ushtarake afër kufirit të Kosovës. Ajo pretendon se baza në Nish, Serbi e Jugut, është për një reagim të emergjencës civile dhe operacione humanitare. Baza përdoret në të vërtetë për të mbledhur informacione mbi aktivitetet perëndimore. Serbia ka krijuar 11 objekte të tjera ushtarake afër kufirit të Serbisë me Kosovën. Kjo shfaqje e forcës ka për qëllim të parandalojë përpjekjet e Kosovës për t’u bashkuar me NATO-n dhe për të fituar njohjen nga të gjitha vendet anëtare të BE-së. Rusia mbështeti një grusht shteti kundër qeverive të Maqedonisë së Veriut dhe Malit të Zi kur ata kërkuan anëtarësimin në NATO.

Negociatorët nga Serbia dhe Kosova janë takuar për më shumë se 10 vjet. Ata rifilluan dialogun e tyre në Bruksel më 15 qershor 2021. Serbia zgjodhi atë ditë për një stërvitje të madhe ushtarake që përfshinte 15,000 trupa duke përdorur pajisje ruse, të tilla si tanket T-72M, avionët e luftës MIG-29 dhe helikopterët sulmues Mi35. Dronët e armatosur të blerë nga Kina ishin gjithashtu një pjesë e stërvitjes. “Operacioni Rrufeja” ishte një paralajmërim për Kosovën që të braktisë qëllimin e saj për integrimin Euro-Atlantik. Gjurma e zgjeruar e Kinës është gjithashtu shqetësuese.

Vuçiq nuk pranon që Serbia e humbi Kosovën për shkak të krimeve të Sllobodan Millosheviçit. Një Kosovë e lirë, e pavarur dhe pro-Perëndimore nuk do të bashkohet kurrë me Serbinë. Derisa Kosova po përgatitet për fazën tjetër të dialogut të saj me Serbinë, ka një zhurmë në rritje për të braktisur bisedimet derisa baza e Nishit dhe objektet ushtarake ruse të mbyllen. Udhëheqësit e Kosovës nuk mund të paraqiten në Bruksel me një armë të mbajtur në kokë. Ata as nuk mund të negociojnë pavarësinë, e cila tashmë është njohur nga më shumë se 110 vende.

Kina dhe Rusia punojnë së bashku në Ballkan. Serbia është një përfituese kryesore e Nismës Rrugore të Kinës. Në këmbim, Serbia mbështet shtypjen e Kinës ndaj demokracisë në Hong Kong, abuzimet e të drejtave të njeriut në Xinjang dhe qëndrimin e ashpër ndaj Tajvanit. Vuçiq kërcënon BE duke mbështetur zyrtarisht hapat për të ngritur marrëdhëniet Serbi-Kinë dhe duke zgjeruar bashkëpunimin ushtarak.

Agjencia Ruse e Inteligjencës, GRU, është aktive në Serbi dhe në të gjithë botën. Siguria Kibernetike dhe Agjencia e Sigurisë së Infrastrukturës së Departamentit Amerikan të Sigurisë Kombëtare konfirmon që GRU spiunon agjensitë dhe industritë e qeverisë amerikane.

GRU ka të ngjarë të qëndronte pas sulmit ransomëare, duke synuar tubacionin kolonial që transporton naftë, gaz dhe karburant avioni në Bregun Lindor. Rusia gjithashtu përdori malëare për të prishur sistemin zgjedhor të SHBA 2016, duke përfshirë regjistrimin e votuesve dhe makinat e votimit. Rusia qëndron pas operacioneve të ndikimit malinj që kërkojnë të përkeqësojnë përçarjet në shoqërinë amerikane, duke dobësuar kështu unitetin dhe vendosmërinë e Amerikës.

ShBA nuk mund të mbyllë sytë para agresionit të koordinuar nga Kina dhe Rusia. Ajo duhet të punojë shumë për të zgjeruar operacionet detare në Detin e Kinës Jugore. Ajo gjithashtu duhet të mbështesë lirinë e lundrimit në Detin e Zi duke mbështetur stërvitjet detare të Britanisë. Sanksionet ashpërsuese do të tregonin se SHBA dhe aleatët e saj kanë tolerancë zero ndaj agresionit rus kundër Ukrainës.

Kur bëhet fjalë për Kosovën, SHBA-të janë në një pirun të rrugës. Dialogu Kosovë-Serbi është një karakter. Nëse SHBA dëshiron që ai të funksionojë, ajo duhet të caktojë një të Dërguar të Posaçëm Presidencial për të ndërmjetësuar. Ajo mund të detyrojë Presidentin serb Aleksandar Vuçiq të njohë Kosovën duke kërcënuar të ngrijë pasuritë në det të hapur të Vuçiqit dhe vëllait të tij. Bisedimet nuk mund të jenë në lidhje me statusin e Kosovës. Ata duhet të përqendrohen në statusin e marrëdhënieve Kosovë-Serbi si shtete të pavarura dhe sovrane. Për të treguar se kjo do të thotë biznes, SHBA duhet të kërkojë mbylljen e bazës së Nishit dhe objekteve të tjera ushtarake ruse në Serbi, derisa vendos një embargo armësh ndaj Serbisë. Spiunët në ambasadat kineze dhe ruse, që veprojnë si oficerë politikë, duhet të dëbohen.

Global US Can’t Avoid Confronting China and Russia

Visitors renew their vows to the Communist Party of China in the Memorial of the 1st National Congress of the CPC (Chinese Communist Party), in Shanghai, China, 01 July 2021. China celebrates on 01 July the 100th anniversary of the founding of the ruling Chinese Communist Party. EPA-EFE/ALEX PLAVEVSKIDavid L. PhillipsNew YorkBIRNJuly 8, 202108:19Forget talk about ‘re-sets’ in relations; the US is on collision course with two implacable adversaries that are bent on testing its leadership and resolve.

The US is on a collision course with China and Russia over both ideology and influence. As a liberal democracy, the US system of government is antithetical to the authoritarian model of government in China and Russia, both egregious violators of human rights. Far from the “peaceful rise” proclaimed by Premier Xi Jinping, China in tandem with Russia is fomenting conflict in the Western Balkans, the South China Sea, and Ukraine – proving grounds of America’s resolve.

Fraternity between China and Russia dates back to the founding of the Chinese Communist Party, CPC, 100 years ago. China’s Communists were inspired by the 1917 Bolshevik Revolution and its consolidation across the vast Russian Empire. Likewise, Communist China was born in the cauldron of conflict. CPC cadres vanquished both the Japanese occupation and nationalist forces of Chiang Kai-shek. Chinese troops were deployed to the Korean peninsula in 1950. China was also at war with itself, during the Cultural Revolution of the 1960s. China assumed leadership of the Communist world when the Soviet Union collapsed in 1991. Russia is a world power in decline; China is on the rise. Xi and Russia’s President, Vladimir Putin, are united in their sense of historic humiliation by Great Powers and opposition to the West.

Neither China nor Russia wants to directly confront the US. For now, they foment conflicts out of the spotlight and in cyberspace. Their goal is to deny universal values of freedom and democracy, while undermining US leadership and western institutions such as NATO and the EU. After the Biden-Putin summit, Russian Foreign Minister Sergey Lavrov warned: “Your hegemony is over. Your rules don’t apply.”

China and Russia will continue to test the limits of their power until they are stopped. When the bayonet meets flesh, it plunges deeper. Xi recently warned that those who try to block China’s ascent will be met with a “wall of steel”. Were his remarks a warning to the West, or for domestic consumption? Xi’s reputation has been tarnished by his handling of the Covid-19 pandemic. China’s economic miracle is slowing down, its economy growing just 6.6 per cent in 2018, the lowest rate in 28 years. Its population is ageing, further slowing economic development. The CPC is comprised of elites, hardly representative of 1.4 billion Chinese.

Serbian President Aleksandar Vucic (L) and Chinese President Xi Jinping (R) converse while walking to attend their meeting at the Great Hall of People in Beijing, China, 25 April 2019. EPA-EFE/KENZABURO FUKUHARA / POOL

Ukraine meanwhile is a flashpoint for conflict escalation between Russia and the West. Russia supports separatist militias in Donbas, in southeast Ukraine. It recently escalated tension by confronting HMS Defender, a British warship sailing in international waters near Crimea, which Russia annexed in 2014.

Britain does not recognize Russia’s illegal annexation of the Crimea, or its claim to Ukrainian territorial waters in the Black Sea. According to UK Prime Minister Boris Johnson, “The important point is that we don’t recognize the Russian annexation of Crimea. This is part of a sovereign Ukrainian territory, it was entirely right that we should vindicate the law [of the sea] and pursue freedom of navigation in the way that we did.”

Russia’s response was swift, including military and diplomatic reprisals. Russian war planes allegedly fired warning shots during the Defender’s passage through the Crimean coastal corridor. Moscow summoned the British ambassador, warning of additional measures if British ships continued to sail along the Crimean coast.

China is similarly confrontational. The South China Sea is an energy-rich waterway through which $3.4 trillion in trade passes annually. Control of maritime routes is not only critical to commercial traffic, but to China’s growing navy that projects power in the region. In violation of laws of the sea, Chinese navy vessels rammed and sunk a Vietnamese fishing boat near the Paracel Islands last year.

China is building navy bases, which it calls “research stations” on Fiery Cross Reef, the Subi Reef, as well as military outposts on shoals, reefs and rock outcroppings. In 2016, the Philippines challenged China’s actions before the international Arbitral Tribunal, which ruled in favor of the Philippines and nullified China’s claim. China simply ignored the court’s finding, ratcheting up tensions with the Philippines, Vietnam, the, Brunei, Malaysia and Taiwan. China also confronts Japan over control of the Senkaku Islands in the Sea of Japan.

Montenegrin Prime Minister Milo Djukanovic (L) shakes hands with China’s Premier Li Keqiang (R) during their meeting, on the sideline of the 4th Meeting of Heads of Government of China and Central and Eastern European Countries, at the Great Hall of the People in Beijing, China, 26 November 2015. EPA/KIM KYUNG-HOON / POOL

The Obama administration responded with “freedom of navigation operations”. US warships sailed within 12 nautical miles of disputed islands without providing notification or seeking permission. By upholding the Law of the Sea, the US implicitly opposes China’s “might makes right approach.” The Biden administration has resumed freedom of navigation operations. Will this be enough to deter China’s maritime aggression?

The Western Balkans are also a dangerous flashpoint. Backed by Russia, Serbia refuses to recognise that Kosovo is an independent and sovereign state. It blocks Kosovo’s efforts to gain greater global recognition by joining international organizations and establishing diplomatic relations with other states.

Russia and Serbia have sought to intimidate Kosovo by establishing military outposts near the Kosovo border. It claims that the base in Nis, southern Serbia, is for a civil emergency response and humanitarian operations. The base is actually used to gather intelligence on Western activities. Serbia has established 11 more military facilities near Serbia’s border with Kosovo. This show of force is intended to deter Kosovo’s efforts to join NATO and gain recognition by all EU member states. Russia backed a coup against the governments of North Macedonia and Montenegro when they sought NATO membership.

Negotiators from Serbia and Kosovo have been meeting for more than 10 years. They resumed their dialogue in Brussels on June 15, 2021. Serbia picked that day for a major military exercise involving 15,000 troops using Russian equipment, such as T-72M tanks, MIG-29 war planes and Mi35 attack helicopters. Weaponized drones acquired from China were also a part of the exercise. “Operation Lightning Strike” was a warning for Kosovo to abandon its goal of Euro-Atlantic integration. China’s expanding footprint is also  agrowing concern.

Supporters of Serbian President Aleksandar Vucic wave flags and show a portrait of Russian President Vladimir Putin in front of the Parliament Building during the ‘Future of Serbia’ campaign rally in Belgrade, Serbia, 19 April 2019. EPA-EFE/ANDREJ CUKIC

Vucic refuses to recognize that Serbia lost Kosovo due to Slobodan Milosevic’s crimes. A free, independent and pro-Western Kosovo will never rejoin Serbia. As Kosovo readies for the next phase of its dialogue with Serbia, there is a growing clamor to abandon talks until the Nis base and Russian military facilities are closed. Kosovo’s leaders cannot show up in Brussels with a gun held to their heads. Nor can they negotiate independence, which was already recognized by more than 110 countries.

China and Russia work in tandem in the Balkans. Serbia is a major beneficiary of China’s Belt and Road Initiative. In exchange, Serbia supports China’s crackdown on democracy in Hong Kong, its human rights abuses in Xinjang, and tough stance towards Taiwan. Vucic threatens the EU by officially supporting steps to elevate Serbia-China relations and expanding military cooperation.

The Russian Intelligence Agency, GRU, is active in Serbia and worldwide. The US Department of Homeland Security’s Cybersecurity and Infrastructure Security Agency confirms that the GRU spies on US government agencies and industries. The GRU was likely behind the ransomware attack, targeting Colonial Pipeline that transports oil, gas, and jet fuel to the East Coast. Russia also used malware to disrupt the 2016 US election system, including voter registration and voting machines. Russia is behind malign influence operations that seek to exacerbate divisions in American society, thereby weakening America’s unity and resolve.

The US cannot turn a blind eye to coordinated aggression from China and Russia. It should work multilaterally to expand naval operations in the South China Sea. It should also support freedom of navigation in the Black Sea by supporting Britain’s naval exercises. Toughening sanctions would show that the US and its allies have zero tolerance for Russian aggression against Ukraine.

When it comes to Kosovo, the US is at a fork in the road. The Kosovo-Serbia dialogue is a charade. If the US wants it to work, it should appoint a Special Presidential Envoy to mediate. It can coerce Serbian President Aleksandar Vucic to recognize Kosovo by threatening to freeze the offshore assets of Vucic and his brother. Talks cannot be about the status of Kosovo. They must focus on the status of Kosovo-Serbia relations as independent and sovereign states. To show that it means business, the US should demand the closure of the Nis base and other Russian military facilities in Serbia, while imposing an arms embargo on Serbia. Spies at the Chinese and Russian embassies, operating as political officers, should be evicted.

China and Russia are strategic adversaries of the US. They are testing America’s resolve worldwide. To avoid a major military confrontation in the future, the US must firmly oppose provocations today. No more wishful thinking or happy talk about a reset in US relations. Now is the time to confront China and Russia, exacting a price for their malign activities.

David L. Phillips is currently Director of the Program on Peacebuilding and Human Rights at Columbia University. He served as a Senior Adviser and Foreign Affairs Expert during the Clinton, Bush and Obama administrations.

The opinions expressed are those of the author and do not necessarily reflect the views of BIRN.

Kategori
Uncategorized

“Kurthi është i hapur. Dhe nëse Kosova bie në këtë kurth, atëherë ajo nuk ka pse të kërkojë hesape as te Vuçiq, as të Edi Rama!

Zëvendëskryeministrja dhe Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, është përplasur me Sekretarin e Shtetit serb, Nemanja Staroviq për çështjen e Mini-Shengenit përgjatë Forumit të Dubrovnikut të mbajtur të shtunën.

Gërvalla e ka kundërshtuar iniciativën e “Mini-Shengenit” duke e konsideruar atë si false dhe kurth, në të cilin sipas saj, Kosova nuk do të bie.

“Kosova, qeveria jonë dhe qytetarët tanë nuk do të bien në kurthin e ndarjeve, cinizmit apo koncepteve alternative, siç është për shembull Mini-Shengeni, i cili bie ndesh me BE-në dhe parimet bazë të projektit më të suksesshëm në historinë evropiane. Mini-Shengeni na katapulton në kohë të vjetra të këqija, kur njëra palë përpiqej të dominonte gjithë të tjerët. Më lini të jem shumë e qartë: nuk ka Mini-Shengen. Është Fake. Dhe është një kurth, sepse pretendon të jetë si BE-ja, pa qenë I tillë. Shengeni i vërtetë është pikërisht e kundërta e asaj që quhet Mini-Shengen, sepse Shengeni i vërtetë është krijuar jo në fillim të tregut të përbashkët evropian, por përkundrazi, ka qenë rezultat i reformave të thella dhe negociatave të ndërlikuara”, ka deklaruar Gërvalla në kuadër të Forumit të Dubrovnikut.

E lidhur me paralajmërimin e Gërvallës dhe kurthin e Mini-Shengenit, për gazetën “Bota sot” ka folur profesor, doktor Enver Bytyçi.null

“Duket qartë se iniciativa e krijimit të një Asociacioni rajonal shtetëror me emrin “Minishengen”, ka krijuar një konflikt të ri midis tri vendeve iniciatore, përkatësisht Serbisë, Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut, nga njëra anë dhe tri vendeve tjera jo pjesëmarrëse, Kosovës, Malit të Zi dhe Bosnjë-Hercegovinës. Kosova e refuzon hapur në çdo samit ballkanik e jo ballkanik këtë iniciativë. Ndërsa Mali i Zi dhe BH e refuzojnë me mospjesëmarrje në samitet e tij. Refuzimi në këtë rast nuk është vetëm mosbesim. Është më shumë se kaq”, ka thotë Bytyçi.

Image

Enver BytyçiFOTO GALERI

Sipas tij, Donika Gërvalla sot e ka thënë vetëm të vërteten, se Mini-Shengeni është kurth.

”Ministrja e Jashtme e Republikës së Kosovës sot në Dubrovnik ka numëruar disa arsye që njihen për ta refuzuar atë. 
Ajo i ka thënë hapur sekretarit të Shtetit në Ministrinë e Jashtme të Serbisë, së kjo iniciativë është kurth.
Kjo është arsyeja kryesore pse qeveria dhe institucionet e Kosovës e refuzojnë një iniciativë të tillë.

Në fakt sekretari i Shtetit në MP Jashtme në Beograd e kishte pranuar sot se në një farë mënyre Minishengeni është kurth. Por, sipas tij një kurth në raport me integrimin evropian.

Më tej, profesor Bytyçi shprehet se falsiteti i Mini-Shengenit qëndron në mashtrimin që përpiqen të bëjnë presidenti i Serbisë dhe kryeministri i Shqipërisë për vendet tjera të rajonit.

“Por është dikush që ka një interes të tillë. Këta janë udhëheqësit autoritarë dhe anti-evropianë në rajon.

Më së pari Aleksandër Vuçiq dhe Edi Rama, dy “dinozaurët” e kësaj iniciative. Ashtu siç e thotë dhe zonja Gërvalla, Minishengeni është fals e gjithashtu kurth.

Falsiteti i tij qëndron në mashtrimin që përpiqen të bëjnë presidenti i Serbisë dhe kryeministri i Shqipërisë për vendet tjera të rajonit.

Ata e mashtruan politikanin naiv të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaevin, dhe besuan se do t’i mashtrojnë edhe të tjerët”, deklaron Bytyçi.

“Ky lloj mashtrimi u përdor edhe më 4 shtator të vitit të kaluar në Uashington, kur Vuçiq, duke keqpërdorur Zaevin e Kosovës, pra Avdullah Hotin, mundi ta fusë në marrëveshje idenë e tij të Minishengenit.

Dhe sot Staroviq thoshte se “për këtë jemi marrë vesh me ju (Kosovën) para dhjetë muajsh”! Shih si i përdorin profiterët serbë marrëveshjet që plotësojnë interesat e tyre në rajon!

Gjithnjë spekulojnë me gabimet dhe fajet e paraardhësve të Albin Kurtit dhe Vjosa Osmanit!

E nga ana tjetër ata që ia kanë ngulur thikën vendit të tyre, Kosovës, akoma mburren me firmat e tyre.

Nuk pranojnë as të kërkojnë ndjesë për fatkeqësitë dhe vështirësitë që ia kanë shkaktuar qeverisjes së sotme!”, thekson Bytyçi për gazetën “Bota sot”.

Profesor Bytyçi ka treguar rreziqet që i vijnë Kosovës nga Mini-Shengeni.

“Kurthi është i hapur. Dhe nëse Kosova bie në këtë kurth, atëherë ajo nuk ka pse të kërkojë hesape as te Vuçiq, as të Edi Rama! Kurthi tjetër është që t’i hapet rruga krijimit të “Jugosllavisë së Re”! Këtë synim e ka shpallur Aleksandër Vuçiq që para katër vitesh, më 2017-ën. Madje ka thënë se pas krijimit të kësaj Jugosllavie do të jetë një Tito i Ri! Tiroja i Ri dhe Enver Hoxha i Ri i Tiranës u bashkuan në modelin e “vëllazërisë shqiptaro-serbe” të viteve 1944-1948 dhe vijonë pa u shqetësuar të punojnë për integrimin e Shqipërisë dhe të rajonit në këtë Jugosllavi. Identikisht pati vepruar diktatori shqiptar, Enver Hoxha, kur thoshte se “E mirëkuptonte Titon në qëndrimin e tij ndaj Kosovës, kur lideri jugosllav i thoshte se “Bashkimin e Kosovës me Shqipërinë nuk do ta pranonte Serbia””!”, shpjegon profesor Bytyçi.null

Për fund, Bytyçi deklaron se qëndrimi i sotëm i ministres Donika Gërvalla është i drejtë, është i saktë dhe në mbrojtje të interesave të vendit të saj.

Kategori
Uncategorized

Ish hetuesi komunist: E kam përmbushur misionin me shmangien e Sali Berishës nga politika

Spartak Braho ish prokuror dhe gjykattesi i kolegjit ushtarak në kohën e diktaturës komuniste, i cili nuk do jetë më parlament në legjislaturën e re, deklaroj se tani nuk ka asnjë peng ndërsa shton se e ka plotësuar misionin në Kuvend..

S’dua të jem më.

Besoj se në masën më të madhe e kam plotësuar misionin tim në Kuvend.

Besoj se e kam plotësuar në masën më të madhe.

Nuk kam asnjë peng.

Përderisa një detyrim madhor që kisha marrë përsipër, ishte që Sali Berisha të shmangej nga politika,

këtë e arritëm tani besoj se politika do ecë në rrugë të mbarë.

Nuk besoj se do jetë Berisha në parlament.

Nuk mund ta paragjykoj parlamentin e ri përsa kohë janë ato djem dhe vajza që ne i njohim dhe i kemi punuar me duart tona.” – tha ndër të tjera Braho.

Dokumenti /

Në dokument, arsyetohet kështu dënimi me vdekje për shtetasin Z Stafa:

  1. a) nuk është i denjë për të jetuar, si i rrezikshëm;
  2. b) nuk është i denjë për keqardhje e mëshirë, se vjen nga familje e deklasuar që ka “strehuar kriminelë” më 1948 dhe ka të dënuar politikë, d.m.th., familje antikomuniste”, theksohet në dokumentin që publikohet më poshtë.

Normal që lideri demokrat Sali Berisha, ashtu siç mori mbi supe drejtimin e levizjes studentore,

Themelimin dhe drejtimin e Partise Demokratike.

Drejtimin e vëndit si Presidenti i pare demokrat, dhe më pas kryeministër i vëndit…

Thyerjen dhe rrëzimin e diktatures më të egër komuniste në rajon, dhe hapjen e vendit drejt perendimit.

Denimi i krimeve te komunizmit dhe drejtuesve qëndrorë komuniste te diktatures.

Futjen e vëndit në Nato, dhe liberalizimin e vizave …

Sali Berisha do merrte mbi supe edhe hakmarrjen e eger dhe të pamëshirshme të pinjollëve te diktatures sot ne pushtetin e krimit dhe narko trafikut .

Gjithsesi megjithë këto perpjekje, megjithë këto fake news, OJQ, media dhe pseudo analiste qenef lëpirës, klyshe blloku, pinjollë të diktatures, hetues, spiunë dhe bashkpuntore te ish sigurimit, që shpirtin e kane shitur me kohë tek djalli.

Dikur promotorë dhe ithtarë të luftës se klasave, sot pjesë përbërëse, përfitues dhe mbrojtës të drogës dhe krimit të organizuar në pushtet…

Nuk ja dolen dot te largojne Sali Berishen nga politika…

Sali Berisha mbetet në histori burrështetas.

Lideri i demokracisë.

Presidenti i parë pluralist i një vendi demokratik.

Kryeministri demokrat që futi vendin në NATO, dhe realizoj liberalizimin e vizave për shqiptarët.

Mbrojtës i pa epur dhe i vendosur i kombit.

Kufijve dhe teritoreve të kombit Shqiptar nga shitjet dhe coptimet e reja.

Nisma këto famoze , të gatuara në guzhinat e ndyra antishqiptare, por fatkeqësisht të përkrahura edhe nga dora e ndyrë e tradhetareve dhe tradhetisë nga brenda.

Video /
Kategori
Uncategorized

Haxhi Zekën e vrau shqiptari me paratë e Serbisë

Haxhi Zekë Byberi i njohur në histori Haxhi Zeka ka qenë ndër organizatorët e Lidhjes së Prizrenit dhe përkrahës i krahut autonomist të saj, drejtues i degës së Pejës në Lidhje, ku u shqua si prijës ushtarak me kontribut në Mbrojtjen e Plavës dhe Gucisë.

Vite më pas u përpoq të përtërinte të njëjtën frymë lëvizjeje nëpërmjet Lidhjes së Pejës.


Haxhiu me të hollat e veta e mbajti ushtrinë gjatë gjithë dimrit.

Në pranverën e vitit 1881 mori pjesë në betejat kundër ushtrisë së komanduar nga Dervish Pasha.

Pasi autoritetet e shtruan me njësi ushtarake kryengritjen,

Haxhi Zeka kërkoi që të dorëzohej vetëm tek sulltani; në dhjetor 1893 u dërgua i shoqëruar në Stamboll, ku u prit miqësisht nga Sulltani.

Atje kaloi dy vite mërgim “vullnetar” dhe u kthye më 15 tetor 1895, i pritur me të madhe nga bashkëatdhetarët e tij në Shkup dhe Pejë.

Sipas disa burimeve, Haxhi Zeka me pasues të tij shkoi të shërbente në Luftën Greko-Osmane.Në prill-maj 1899 organizoi të parat komitete luftëtarësh të përgatitur në përballimin e grupeve revolucionare bullgare. Këto komitete u përgatitën më pas për kryengritje kundër perandorisë, por u shtruan nga Porta e Lartë.

Vijoi të mbante takime në pjesën veriore të vilajetit të Kosovës, në synim për t'i bashkuar shqiptarët kundër osmanëve dhe fqinjëve. 
Në shkurt të 1901 në cilësinë e kryetarit të Lidhjes, organizoi një tubim te Tyrbja e Sulltan Muratit në Fushë Kosovë ku u shpreh për shqetësimet e tij për viset shqiptare; duke u bërë kësodore gjithnjë e më shumë armiku kryesor i ambicieve serbe.Autoritetet serbe i dërguan konsullit të tyre në Prishtinë, Sima Abramoviq, armikun personal të Haxhiut, gjakovarin Mehmed Zaimin. Ky nxiti të birin, kapitenin e zaptijeve Adem Zajmin që ta vriste Haxhi Zekën.

Kjo ndodhi më 21 shkurt 1902 në pazarin Pejë. Haxhiu u varros në varrezat e xhamisë Sulltan Mehmed Fatih në Pejë.
Vrasja e tij bëri të binte në fashë kryengritjet shqiptare që kishin shpërthyer në krejt vilajetin e Kosovës. Dorasi u vra më 1912 nga autoritetet serbe, pasi kërkoi shpërblimin e premtuar para vrasjes.

Kategori
Uncategorized

Asnjë komb n’Europë, që gjendet nën zotnimin e turkut, nuk mund të flasë me zyrtarët turq me armë në brez e në dorë ashtu si flasin me guxim e ndejun Dukagjinasit dhe popujt e Shqipnisë malore.

Nan zotnimin e turkut në Evropë nuk gjinden as nuk janë kund burrat si këta qi kaq trazim dhe kaq rrenim t’u kenë sjellë turqvë sa këta popuj të Dukagjinit (Pukës) dhe prandaj besohet së në Evropë nuk mund të gjnden burra armësh ma të mire së këta kundër turkut sepse 100 kësish vlejnë sa 1000 turq dhe jo fshehtas ose për së largut më zjarr por ballë për ballë dhe shpatë për shpatë, nji i vetëm shkon më guxim e futet në mes të 15-20 vetavë.

Këto pak katunde të vogla t’ Iballes kurrë nuk ka mujtë t’i shtrojë nën tiraninë turke, megjithëse, pothuajse vjet për vjet ka dërgue sanxhakët dhe vezirët tash me 5, tash me 6, tash me 10 mijë ushtarë për të muejt me ja shtrue furisë së vet dhe kurrë nuk ka mujtë me u bamë atyne ndonji dam, veçse me ua rrënue ato kishat e tyne dhe me ua ndezë shtëpitë, që me qëllim iballsit i kanë ba me pak vleftë.

Ata të Iballes i presin turqit që shkojnë kundër tyne, ndër rrugët e vendet fort të ngushta dhe i vrasin e i plagosin”

• Frang Bardhi, (1637). *Frang Bardhi Pukën e quan Dukagjin siç edhe quhej nga shek. XIV – shek. XIX.

Në një relacion drejtuar Kongregacionit të Propaganda Fide në qershor 1637, Ipeshkëvi i Sapës e i Sardës, Frang Bardhi, ndër të tjera shkruan:

“Asnjë komb n’Europë, që gjendet nën zotnimin e turkut, nuk mund të flasë me zyrtarët turq me armë në brez e në dorë ashtu si flasin me guxim e ndejun Dukagjinasit dhe popujt e Shqipnisë malore. Gjithashtu asnji komb n’Europë, që asht në zgjedhën e turkut, nuk ka mujtë me que krye kundër tij dhe me qëndrue 100 vjet në kryengritje, në mbrojtje e në sulme të mëdha kundër gjindes barbare, sikurse vazhdojnë sot disa popuj të këtij kombit shqiptar.…Thuhet popujt e Dukagjinit, sepse zotnitë e famshëm Dukagjin i zotnuen ma shumë se 200 vjet ma parë se zotnia turk (sulltani) ta vente nën zgjedhë Epirin, ose Shqipninë…”

• Burimi: Relacione mbi gjendjen e Shqipërisë Veriore dhe të Mesme në shek. XVII, Vol II (1634-1650), botim i vitit 1963.

Fatjon Mërkuri

Kategori
Uncategorized

FOTO e rrallë/ Besimtarja myslimane lutet në Kishën e Laçit, qytetari: Të gjithë jemi një.

Bashkjetesa fetare tregon aktualisht se në Shqipëri janë të zyrtarizuara disa besime fetare, myslimanët sunitë, bektashinjtë, halvetitë, katolikët, ortodoksët dhe protestanët, të cilët jetojnë në harmoni mes tyre, pa asnjë problem të lindur pikërisht nga ajo ku ata besojnë.

Një foto e rrallë ka mbërritur në redaksinë e JOQ ALBANIA e cila flet më shumë se fjlaët e bukura që përshkruajnë bashkjetesën dhe tolerancën fetare në vendin tonë më shumë probleme të tjera.

Një qytetar, teksa ka qënë i pranishëm në meshën e mëngjesit në Kishën e Laçit, ka parë se bashkë me të lutej edhe një grua e cila i përkiste besimit mysliman.

Ai shprehet se pamja që pa është pasuria më e madhe që shqiptarët kanë e se të gjithë jemi një pavarësisht besimit që i përkasim.

Qytetari shkruan:

Pershendetje JOQ, kjo është besimtarja myslimane që lutet ne Kishën e Laçit. Harmonia fetare është pasuria ma e madhe që kemi. krejt jemi një.”

Kategori
Uncategorized

Tradhtari kurrë mos u lindë, po u lind mos u rrit, po u rritë mos u shtoft, veç u faroftë.” Idriz Seferi.

Kategori
Uncategorized

Ipeshkvi katolik që nuk e la Greqinë të merrte Korçën dhe Gjirokastrën.

Ministër i Qeverisë se Durresit,ishte një ndër pjesetarët më të rëndesishëm të Keshillit të Nalte të Regjencës i krijuar nga Kongresi i Lushnjes

Luigj Bumçi lindi në Shkodër me 7 nëntor 1872 në një familje të vjetër qytetare. Ishte nip (i biri i se motrës) se Pashko Vasës. Ishte Ipeshkëv i Dioqezës së Lezhës me qendër në fshatin Kallmet, diplomat shumë i zellshem, veprimtar i spikatur ne sherbim te mbrojtjes se tërësisë territoriale të Shqiperisë.

Minister i qeverise se Durresit,ishte nje nder pjesetaret me te rendesishem te Keshillit te Nalte te Regjences i krijuar nga Kongresi i Lushnjes

Mons.Luigj Bumçit I dedikohet ndërhyrja energjike pranë Papës Benedikti XV, të cilit lutet shume për ndihme konkrete në mënyrë që vetë Papa të ndërhyje pranë fuqive të mëdha për të mos lejuar shkëputjen përfundimtare të Rajonit Korçë – Gjirokastër të cilat ishin pjesë e marrëveshjes Italo-greke”Tittoni-Venizelos” në Konferencën e Paqes se Parisit 1919. Në këtë marrëveshje trevat Shqiptare do ti kalonin shtetit grek, pakt i cili u nënshkrua në muajin qershor të vitit 1919 por që fatmiresisht dështoi falë ndërhyrjes energjike të Papës Benedikti XV.

Kategori
Uncategorized