Kategori
Uncategorized

Lirinë,nuk mund ta marrësh si dhuratë, as duke ua lypur të tjerëve .


Njeriu që mendon me mendjen e tij dhe me zemrën e tij të pakorruptuar , është i lirë.

Njeriu që lufton për atë që është e drejtë, është i lirë.

Përkundrazi, ti mund të jetosh në vendin më demokratik në botë .

Por nëse je shpirtërisht dembel, i ndrydhur, spiun, servil,

Ti nuk je i lirë .

Edhe pavarësisht se nuk ushtrohet në dukje, asnjë dhunë ndaj teje,

Ti je skllav.

Liria nuk duhet lypur, as pritur prej të tjerëve,

Liria është personale.

Liria duhet fituar…secili pjesën që i takon.

Ignazio Silone

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s