Kategori
Uncategorized

Personalitetet kurde: Socialdemokratët na kanë shitur.

Marrëveshja e arritur mes qeverive të Suedisë dhe Finlandës nga njëra anë dhe regjimit turk të Rexhep Tajip Erdogan nga ana tjetër ka qenë objekt kritikash të shumta.

Jo më pak nga suedezët me rrënjë kurde.

Në përgjigje të marrëveshjes së qeverisë me Turqinë , Amineh Kakabaveh ka deklaruar se tash e tutje do të shkëpusë të gjithë kurdët që të votojnë për socialdemokratët.

– Unë do t’i bëj thirrje çdo kurdi në vend që të mos e bëjë këtë.

Një parti që thotë një gjë dhe në realitet bën diçka tjetër nuk duhet të votohet.

Disa suedezë të tjerë të njohur me prejardhje kurde thonë tani për Aftonbladet se ndihen të zhgënjyer nga qeveria pasi u prezantua përmbajtja e marrëveshjes së Suedisë dhe Finlandës me Turqinë.

– Pse një kurd duhet të votojë për socialdemokratët në dritën e kësaj?

Na kanë shitur, apo jo? Kështu thotë komediani dhe prezantuesja Dilan Apak .

Duke folur për premtimin e qeverisë për të ndërmarrë veprime për ekstradimin e kriminelëve terroristë në Turqi, ajo thotë se për Erdoganin nuk ka rëndësi nëse ai si kurd është simpatizant për PKK-në apo jo.

Ju jeni ende të klasifikuar si terrorist.

-Në një farë mënyre jam krejtësisht në shok, por në të njëjtën kohë nuk jam i befasuar. Kjo është një qeveri mjaft joparimore për një kohë të gjatë.

Por unë jam i habitur nga injoranca e qeverisë dhe e popullit për Turqinë si shtet.

Qeveria ka thënë se shqetësimet e njerëzve për marrëveshjen janë të pabaza, por ne kemi lejuar tashmë një regjim autoritar të na detyrojë të rishikojmë legjislacionin tonë për terrorizmin.

Tashmë e kemi lejuar Turqinë të ndikojë në legjislacionin tonë, thotë Dilan Apak dhe vazhdon:

-Më vjen turp kur mendoj për brezin tim prindër që po shpërngulet në Suedi larg fashizmit.

Dhe kështu i arrin ata këtu.

Ka përkufizimin e vet për terrorizmin

– Është shumë shqetësuese që ky proces ka ecur kaq shpejt dhe që qeveria nuk ka bërë asgjë për ta ankoruar. Turqia nuk është një demokraci, ata kanë përkufizimin e tyre të terrorizmit që bie ndesh me gjithçka që duhet të bëjnë të drejtat e njeriut. Është një vend ku njerëzit janë të burgosur sepse janë shprehur se Erdogani ka një kravatë budallaqe, thotë Dilsa Demirbag-Sten.

Ajo thotë se ka të gjitha arsyet për të vënë në pikëpyetje marrëveshjen e qeverisë me Turqinë, pavarësisht nëse dikush është pro aderimit suedez në NATO apo jo. 

– Si kurd, fjalë për fjalë ndihem i frikësuar. Pres që qeveria të sqarojë sa më shpejt se çfarë saktësisht përmban marrëveshja me Turqinë.

Jam i shqetësuar për miqtë dhe kolegët e mi”

Debatuesi dhe gazetari Kurdo Baksi thotë se përshtypja që ka marrë nga marrëveshja është se qeveria po importon këndvështrimin e Turqisë për terrorizmin në Suedi. 

– Më duket se kjo marrëveshje është shkruar kryesisht nga Ankaraja dhe mendoj se është e pakëndshme që ne heqim embargon e armëve ndaj një vendi ndërluftues që kërcënon të hyjë në Siri çdo ditë dhe të pushtojë tokën kurde, thotë Kurdo Baksi dhe vazhdon:

Kurdo Baksi, debattör och journalist.

Kurdo Baksi, debatues dhe gazetar.Foto: Ali Lorestani / TT

– Kjo nuk i përshtatet vendit të madh humanist, Suedisë, dhe unë jam i shqetësuar për miqtë dhe kolegët e mi, të cilët tani rrezikohen të hetohen nga regjimi turk dhe mund të deportohen në planin afatgjatë. Në një botë më të mirë, ne do të kishim importuar pikëpamjen tonë për lirinë e shprehjes në Turqi në vend të anasjelltas.

Qeveria nuk mendon se i është dorëzuar Erdoganit dhe Ministrja e Jashtme Ann Linde premton se Suedia nuk do të dëbojë ata që nuk janë provuar si terroristë .

Kategori
Uncategorized

A nuk mjaftojnë 30 vite me keto padrejtesi ne kurriz te emigranteve shqiptarë në Greqi !?

Shpetim Zinxhiria / Gazetar Athinë …

Në mëshirë të fatit …. Fëmijë te vegjel pa dokumenta, megjithse te lindur ne Greqi, ku prindrit e tyre jetojne e punojne prej vitesh me lejë qëndrimi të rregullta në Greqi …

Nga Shpetim Zinxhiria / Gazetar Athinë …

Liri-Dalje edhe pas 30 viteve në ingranazhet e procesit të legalizimit

Bëhet fjalë sot në 2022 per lejet e qendrimit ne Greqi ( Liri-Dalje) per te levizur i lirshem ne Shqiperi dhe anasjelltas, kjo leje qendrimi është per te qene i ligjshem vetem ne Greqi.

Kjo ndodh kur sot nje ne dy shqiptarë është i paligjshëm dhe për këtë Greqia i kthen Shqipërisë 12-15 mijë shqiptarë në vit, të ashtuquajtur klandestinë.

Ora Greqise i ka mbetur ne vitet 1998 ,në një kohë që Evropa ecën po ecën përpara. 30 vite nuk janë pak dhe nuk eshte normale per nje vend te BE qe te tallet me emigrantët ne kete farë mënyrë, duke i mohuar gjene me elementare per te qene i legalizuar dhe per te jetuar i lirshem.

Janë shqiptarë të cilët humbën gjithçka qe kishin fituar më parë. Një histori me motive ballkanase por që përsëritet nga qeveritë në Greqi.

Sot ishte dita e fundit per te mbyllur dokumentat per kete liri-dalje.

Por për ne shqiptrët 30 vite nuk jane pak qe duam te jetojne te ligjshem, per ato gra qe kane lindur femijet ketu dhe qe jane te psligjshem, për ata që punojnë në të “zezë”

Shoqatat Shqiptare duhet te bashkohen dhe te ngrejne zerin fuqishem per kete padrejtesi.

Integrimi i emigrantit ne shoqerine vendase fillon nga leja e qendrimit. 30 vite mjaftojne per keto padrejtesi ne kurriz te emigranteve.

Kategori
Uncategorized

Berisha welcomes Sweden and Finland accession to NATO a historic even of strategic importance

Former Albanian Premier Sali Berisha, who led the country to NATO membership in 2009, welcomed the NATO Summit in Madrid, saying that Sweden and Finland membership is of utmost strategic importance for the Alliance.

The leaders of the NATO member countries assemble today in a historic Summit for the Alliance. After Turkey’s lift of veto, Sweden and Finland are accepted as full members of the Alliance.

Their membership is of utmost strategic importance for NATO. It makes Scandinavia and the Alliance itself safer than ever against the Russian threat and any other danger”.

Kategori
Uncategorized

Deputetja kurde Amineh Kakabaveh, “ditë e zezë”.Qeveria po sakrifikon kurdët.

Deputetja kurde ne parlamentin suedez Kakabaveh kërcënon të ngjallë mosbesim tek ministrja e jashteme Anna Linde

Ajo thotë se pas marrëveshjes me Turqinë: Socialdemokratët nuk janë të besueshëm

Unë e shikoj këtë me shumë shqetësim.

Dikush pyet veten se ku qëndron S.

Fatkeqësisht, ato nuk janë të besueshme, ju mund ta shihni këtë.

Kakabaveh dëshiron të dijë se çfarë do të thotë gjithçka përpara se të marrë iniciativën për të ngjallur mosbesim.

– Shpresoj që partitë e tjera politike të thërrasin Ann Linden në Komisionin e Punëve të Jashtme, përndryshe duhet të ngjallet mocion mosbesimi ndaj Ann Linde si ministre e Jashtme.

Megjithse per të ngjallur mocion mosbesimi, kërkohet që 35 anëtarë të qëndrojnë pas iniciativës

Nga Madriti, ministrja e jashtme Anna Linde garanton se Suedia nuk do të dëbojë njerëz që nuk janë provuar si terroristë.

E gjithë pyetja ka të bëjë me vlerësimin se pas pushtimit të Rusisë, linja e politikës së sigurisë që kemi nuk është e mjaftueshme, se kemi nevojë për garanci sigurie k anëtarësim në NATO

. Kur e kemi bërë atë vlerësim, është e rëndësishme që ne të mund të japim.

Sigurisht, do të isha më i lumtur nëse Turqia nuk do të kishte bërë asnjë kërkesë, tani ata bënë dhe ne i morëm seriozisht shqetësimet e tyre.

Marrëveshja me Turqinë përmban edhe një seksion për ekstradimin e personave që Turqia i klasifikon si terroristë.

Megjithatë, Ann Linde thotë se njerëzit në Suedi nuk kanë nevojë të ndiejnë ndonjë ankth.

Nuk do të kemi asnjë ekstradim aty ku nuk ka prova për aktivitet terrorist. Nuk ka asnjë arsye që kurdët të besojnë se të drejtat e tyre njerëzore ose të drejtat e tyre demokratike do të kufizohen, thotë ajo.

Çfarë thotë sot mbasdite kryeministrja Andersson …

Vetëm një orë para se Magdalena Andersson të mbërrinte me stafin e saj në dhomën e takimeve pranë aeroportit të Madridit, agjencia e lajmeve AFP publikoi informacionin se Turqia kërkon ekstradimin e 33 terroristëve të dyshuar, 21 persona nga Suedia dhe 12 persona nga Finlanda.

Këtë e ka konfirmuar në të njëjtën kohë edhe ministri turk i Drejtësisë Bekir Bozdag:

“Ne po kërkojmë ekstradimin e terroristëve nga vendet në fjalë sipas kornizës nga marrëveshja e re”, tha ai për kanalin televiziv NTV.

Në të njëjtën kohë, mbetet shumë për të bërë përpara se Suedia dhe Finlanda të bëhen anëtarë të plotë të NATO-s.

Parlamenti i Turqisë gjithashtu duhet ta miratojë këtë dhe për këtë arsye ekziston frika se presidenti Erdogan do të vazhdojë të ushtrojë presion mbi qeveritë nordike.

Kategori
Uncategorized

Faleminderit Elsa dhe ekipi fantastik i ambasadës së Suedisë në Tiranë.

Ambasada e Mbretërisë së Suedisë dhe Oborri mbretëror shqiptar ndajnë vlerësime të njëjta mbi rëndësinë e mbrojtjes së mjedisit dhe të zhvillimit të qëndrueshëm, sikurse fuqizimit të rolit të gruas si një mjet i pazëvendësueshëm për shëndetin e familjes shqiptare, dhe u pajtuan të eksplorojne fusha konkrete bashkëpunimi në funksion të këtyre synimeve.

Nga Princ Leka /

Mirëprita me një gëzim të veçantë vizitën në Oborrin mbretëror të Shkëlqesisë së Saj, ambasadores së Mbretërisë së Suedisë, Zj. Elsa Håstad, zv/ambasadoren Zj. Petra Burcher dhe Këshilltaren Zj. Lena Kallmert.

Falenderova Shkëlqesinë e Saj për mbështetjen e palëkundur të Suedisë kundrejt Shqipërisë dhe rrugëtimit të saj europian.

E përgëzova për angazhimin e saj energjik në mbarëvajtjen e një sërë nismash në dobi të vendit tonë.

Ambasada e Mbretërisë së Suedisë dhe Oborri mbretëror shqiptar ndajnë vlerësime të njëjta mbi rëndësinë e mbrojtjes së mjedisit dhe të zhvillimit të qëndrueshëm, sikurse fuqizimit të rolit të gruas si një mjet i pazëvendësueshëm për shëndetin e familjes shqiptare, dhe u pajtuan të eksplorojne fusha konkrete bashkëpunimi në funksion të këtyre synimeve.

Faleminderit Elsa dhe ekipi fantastik i ambasadës së Suedisë në Tiranë.

Kategori
Uncategorized

Këtu është marrëveshja që e lejon Suedinë në NATO

Marrëveshja e Turqisë me Suedinë dhe Finlandën shkurtimisht

• Suedia dhe Finlanda shprehin mbështetjen e tyre të plotë për Turqinë për kërcënimet ndaj sigurisë së saj dhe ndalojnë mbështetjen e organizatave si YPG, PYD dhe lëvizjen Gylen.

• Suedia dhe Finlanda bien dakord të godasin aktivitetet e PKK-së, si dhe degët e tyre dhe organizatat e tjera terroriste, sipas Turqisë. Ndërmjet vendeve do të vendoset bashkëpunim për luftën kundër terrorizmit.

• Suedia dhe Finlanda konfirmojnë se nuk ka embargo për eksportet e armëve në Turqi dhe Suedia do të përshtatë rregullat për eksportet e saj të armëve për aleatët e NATO-s.

Të inicojë bashkëpunim të zgjeruar me të gjitha nivelet e qeverisë turke, policinë dhe shërbimet e sigurisë kundër terrorizmit, krimit të organizuar dhe sfidave të tjera.

• Suedia dhe Finlanda duhet të nënshkruajnë një marrëveshje ekstradimi me Turqinë.

• Suedia dhe Finlanda bien dakord të hetojnë dhe të ndalojnë fondet për PKK-në dhe grupet e tjera terroriste.

• Suedia dhe Finlanda bien dakord të kundërshtojnë atë që Turqia e sheh si “dezinformim” dhe të parandalojnë përdorimin e ligjeve të vendeve për të tregtuar organizatat terroriste dhe për të nxitur dhunën kundër Turqisë.

• Do të zhvillohet një mekanizëm bashkëpunimi ndërmjet vendeve për të siguruar respektimin e pikave në marrëveshje.

Här är avtalet som släpper in Sverige i Nato

Här är tiopunktsavtalet som gjorde att Turkiet öppnade Natodörren för Sverige och Finland.

Turkiet tycks ha fått igenom sina krav på punkt efter punkt – gällande terrorismbekämpning, slopat vapenembargo och utlämningar.

Turkiets avtal med Sverige och Finland i korthet

Det tresidiga avtalet mellan Sverige, Finland och Turkiet omfattar tio punkter. Det har skrivits under av ländernas utrikesministrar.

• Sverige och Finland uttrycker sitt fulla stöd till Turkiet för hot mot landets säkerhet och slutar stödja organisationer som YPG, PYD och Gülenrörelsen.

• Sverige och Finland går med på att slå ned på PKK-aktiviteter, såväl som deras förgreningar och andra, enligt Turkiet, terrororganisationer. Ett samarbete kommer att knytas mellan länderna kring kontraterrorism.

• Sverige och Finland bekräftar att det inte råder något embargo på vapenexport till Turkiet och Sverige kommer anpassa reglerna för sin vapenexport till Nato-allierade.

• Inleda ett förstärkt samarbete med alla led i Turkiets regering, polis och säkerhetstjänst mot terrorism, organiserad brottslighet och andra utmaningar.

• Sverige och Finland ska teckna ett utlämningsavtal med Turkiet.

• Sverige och Finland går med på att utreda och stoppa finansiering av PKK och andra terrorgrupper.

• Sverige och Finland går med på att motarbeta vad Turkiet ser som ”desinformation” och motverka att ländernas lagar används för att marknadsföra terroristorganisationer och hetsa till våld mot Turkiet.

• En samverkansmekanism mellan länderna ska utvecklas för att se till att punkterna i avtalet följs.

Läs det fullständiga avtalet nedan.

Kategori
Uncategorized

Televizioni turk po përpiqet të ndikojë në zgjedhjet suedeze.

Një kanal televiziv turk – me lidhje me organizatën Ujqërit gri – po përpiqet të ndikojë në zgjedhjet parlamentare suedeze, mund t’ju thotë Expressen sot.

Turqve të Suedisë ju kërkohet në një transmetim lajmesh të votojnë për partinë myslimane mike të Erdoganit Nyans dhe liderin e partisë Mikail Yuksel, 40 vjeç.

Është historike që një lider partie suedeze të çohet përpara nga një fuqi e huaj në një shtet si Turqia.

Nëse politika suedeze rrezikon të kontrollohet nga distanca nga Ankaraja në të ardhmen, kjo përbën një kërcënim për sigurinë kombëtare, thotë anëtari i L-Riksdag Gulan Avci.

Të martën, kryeministrja Magdalena Andersson dhe presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan do të takohen në Madrid për një bisedë të ndjeshme përpara samitit të NATO-s të kësaj jave.

Lajmi për partinë myslimane Nyans u shfaq fundjavën e kaluar në kanalin televiziv turk Haber Global dhe është përhapur edhe në rrjetet sociale. 

Vetëm në Youtube , funksioni është shfaqur më shumë se 180,000 herë në nëntë ditë. 

Në lajm thuhet ndër të tjera se kuti votimi do të ketë përpara zgjedhjeve parlamentare suedeze në qytetin Kulu, ku jetojnë 50 mijë suedezë nga Turqia me të drejtë vote. 

Por kjo deklaratë është e pasaktë, sipas ambasadës suedeze në Ankara. Tre vjet më parë, Konsullata e Nderit në Kulu u mbyll – ku më parë ishte e mundur të votohej në zgjedhjet suedeze – dhe për këtë arsye banorët me nënshtetësi suedeze këtë vit duhet të shkojnë në ambasadën në Ankara, Konsullata e Përgjithshme në Stamboll ose Konsullata e Nderit në Alanya. Sipas ambasadës suedeze , konsullatat e nderit në Izmir dhe në Mersin do të sigurojnë vota me postë . 

– Me vetëm 23 mijë vota nga një zonë e vetme, ne mund të hyjmë në parlament dhe të jemi partia që mban ekuilibrin, thotë në segmentin televiziv kreu i partisë së Nyan, Mikail Yüksel, i cili vetë vjen nga qyteti Kulu.

Partia Nyans është e vetmja Turqi në Suedi – parti pro-turke që distancohet qartë nga terrorizmi, vazhdon lideri i partisë.

Segmenti televiziv interviston gjithashtu kryetarin e bashkisë Kulu dhe ai u kërkon bashkatdhetarëve të tij të votojnë për Nyans. 

– Ne Kulubor e mbështesim plotësisht vëllanë tonë Mikail, thotë ai.

Në të njëjtën kohë shfaqet teksti: “Një festë turke në Suedi. Kërkon ndihmë nga bashkatdhetarët e tij në zgjedhjet suedeze.

Gazetari: “Tani pret vota”

Lajmi përfundon me gazetarin që pretendon gabimisht se partia e Mikail Yuksel mund t’ia kalojë bllokun prej katër për qind Riksdag nëse të gjithë qytetarët suedezë me origjinë nga Kulu votojnë për të. 

– Tani ai pret votat e qytetarëve të tij, përfundon gazetari. 

Kanali televiziv Haber Global kontrollohet nga biznesmenë azerbajxhanas me lidhje me partinë turke të ekstremit të djathtë MHP, organizata rinore militante e së cilës Ujqërit gri u cilësua si terroriste si në Francë ashtu edhe në Gjermani. 

Tre vjet më parë, kryetari i partisë së MHP-së, Devlet Bahçeli, vizitoi Haber Global, dhe sipas llogarisë së kanalit televiziv në Twitter, ai falënderoi menaxhmentin për “qëndrimin e tyre kundër terroristëve” dhe tha se “ndjek rregullisht transmetimet e kanalit”.

Pikërisht për këtë lloj separatizmi kemi paralajmëruar ne në liberalët. Qëllimi i nuancës dhe mediave shtetërore turke është të krijojë ndarje në Suedi ku turqit dhe myslimanët ndihen të tjetërsuar. Qëllimi i ri është të ndajë vendin tonë, unë nuk e mbështes këtë, thotë deputetja e liberalëve Gulan Avci, e cila vetë erdhi në Suedi si refugjate kurde nga Turqia kur ishte pesë vjeç.

Në të njëjtën kohë, ajo thotë se Nyans përfshihet në “deklarata krejtësisht absurde dhe gënjeshtra të rrezikshme”.

– Krijon ndarje mes suedez-turqve dhe shoqërisë shumicë në Suedi. Të gjitha me qëllim të tërheqjes së votuesve në zgjedhjet suedeze.

Votuesve duhet t’u thuhet se vota për Nuancen do të thotë votë për Erdoganin.

Në çfarë mënyre mendoni se Nyans përbën një kërcënim sigurie për Suedinë?

– Në shumë mënyra. Nëpërmjet bashkëpunimit të ngushtë me partinë e regjimit AKP, politika e brendshme suedeze mund të ndikohet nga Ankaraja nëpërmjet Nyanëve nëse ata hyjnë në asambletë tona demokratike pas zgjedhjeve. Ne duhet ta marrim këtë zhvillim shumë seriozisht. Hera e fundit që kemi parë këtë lloj infiltrimi ka qenë nëpërmjet ish-kryeministrit ambientalist Mehmet Kaplan. Nuk duhet të jemi naivë për këtë zhvillim. Shpresoj që Policia e Sigurisë të ndjekë nga afër se çfarë po ndodh tani në Suedi.

Si mendoni se qeveria suedeze i është përgjigjur deri tani Nyans?

– Socialdemokratët nuk kanë guxuar të merren me këtë çështje. Ata janë të tmerruar se Nyans do t’i largojë votuesit prej tyre. Kjo është arsyeja pse Sausages vënë interesat e tyre partiake përpara sigurisë së Suedisë. Është trajtuar shumë keq.

Takimi mes Andersson dhe Erdogan

Të martën, kryeministrja Magdalena Andersson dhe presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan do të takohen në kryeqytetin spanjoll Madrid, ku do të fillojë samiti i NATO-s të mërkurën.

Të shtunën e kaluar ata folën me njëri-tjetrin në telefon dhe më pas kryeministri shkroi në Twitter:

“Ne ramë dakord për rëndësinë e përparimit përpara samitit të NATO-s të javës së ardhshme në Madrid, ku mezi pres të takohem me Presidentin Erdogan dhe udhëheqës të tjerë aleatë.”

– Tani Suedia – dhe Finlanda – nuk marrin pjesë në vetë samitin, por në pikat e axhendës ku ftohen dy vendet partnere ose nëse rregullohen kontakte të veçanta me Turqinë, është e rëndësishme që Magdalena Andersson të theksojë se ajo merr Shqetësimi turk për kërcënimin terrorist me gjithë seriozitetin, thotë Ann-Sofie Dahl, profesoreshë e asociuar e politikës ndërkombëtare dhe anëtare e institutit të mendimit Atlantic Council – në të njëjtën kohë një nga ekspertët më të shquar të Suedisë për NATO-n dhe politikën e sigurisë

– Me një përparim të një lloji, Erdogan sigurisht që do të përfundonte në qendër të vëmendjes aty ku dëshiron më shumë të jetë dhe mund të rezervohet një datë e re për përpunimin e aplikacioneve. Por ky është ndoshta një skenar shumë optimist. 

Ministri i Drejtësisë: “Jashtëzakonisht i rrezikshëm”

Ministri i Drejtësisë Morgan Johansson së fundmi foli për Expressen për partinë Nyans dhe e quajti atë “jashtëzakonisht të rrezikshme”. 

– Duket se është një parti që dëshiron të ndahet dhe të godasë mes muslimanëve dhe pjesës tjetër të shoqërisë. Ne kemi një pikëpamje krejtësisht të kundërt. Ne duhet të kemi një politikë që të qëndrojë së bashku, pavarësisht se në cilën fe besoni.

Në të njëjtën kohë, Morgan Johansson hodhi poshtë imazhin që lideri i Nyan, Mikail Yuksel i jep Suedisë, si racist dhe islamofobik.

– Është krejtësisht e gabuar, pohoj. Por e di që po mundohen ta vendosin atë imazh me ndihmën e influencuesve jashtë vendit, tha ministrja e Drejtësisë. 

Mohon lidhjen me partinë e Erdoganit

Udhëheqësi i partisë Nyan, Mikail Yüksel – i cili u përjashtua nga Partia e Qendrës përpara zgjedhjeve të 2018-ës pasi u zbulua se ai kishte lidhje me grupin ekstremist turk, Ujqërit Gri – tani thotë për Expressen se partia dëshiron të kontaktojë turqisht- duke folur suedez.

– Prandaj, është e rëndësishme të gjejmë hapësirë ​​në lajmet turke që ndiqen nga turqit suedezë. Ne kemi qenë gjithashtu në lajmet somaleze, boshnjake, pakistaneze dhe arabe. Ne po provojmë metoda të reja për të arritur më shumë grupe.

Në të njëjtën kohë, Mikail Yuksel mohon se ka pasur ndonjë lidhje midis Nyan dhe partisë së Erdoganit AKP. 

– Nuk kam pasur kontakte me askënd nga AKP-ja. Po të kishim lidhje, nuk do ta kisha fshehur. Jam absolutisht i bindur se njerëzit e dinë që unë jam një politikan i ndershëm. Por unë nuk shoh asnjë problem në angazhimin në dialog me të gjitha palët në Turqi.

A ka marrë Nyans ndonjë mbështetje financiare nga AKP?

– Jo, të ardhurat e Partisë Nyan përbëhen vetëm nga kuotat e anëtarësimit dhe donacionet nga simpatizantët tanë. Unë dhe miqtë e mi të partisë kemi dhuruar shuma të mëdha.  

Çfarë u përgjigjeni atyre që besojnë se Nyans përbën një kërcënim për politikën e sigurisë për Suedinë?

– Dua vetëm të qesh. Është një deklaratë raciste e politikanëve që janë të shqetësuar për humbjen e votave ndaj nesh. Por unë nuk jam i befasuar. Të gjitha këto i kam marrë parasysh kur vendosëm të nisnim Partiet Nyans. Për ne, interesi i Suedisë ka përparësi mbi gjithçka tjetër.

Ministri i Drejtësisë Morgan Johansson e përshkroi së fundmi Nyans si një “kërcënim për shoqërinë e hapur” dhe si një parti që dëshiron të ndahet. Çfarë i përgjigjeni atij?

– Janë socialdemokratët ata që janë kërcënim për shoqërinë e hapur. Socialdemokratët po kryejnë gjueti shtrigash kundër myslimanëve dhe kanë politikanë dhe ministra që kanë kontakte të ngushta me organizatën terroriste PKK.

Mikail Yuksel i referohet, ndër të tjera, zbulimit se ministri i Mbrojtjes Peter Hultqvist kishte “kontakt me PKK-në”. 

Partia Nyans kërkon, ndër të tjera, që myslimanët të përfshihen si pakicë kombëtare në kushtetutë dhe që islamofobia të ketë klasifikimin e saj kriminal.

Ranstorp: Ndarja dhe polarizimi i politikës

Magnus Ranstorp, studiues i terrorizmit në Kolegjin Suedez të Mbrojtjes Kombëtare, thotë se partia Nyans ishte e lidhur ngushtë me ndikimin më të madh dhe fushatën e informacionit të zhvilluar jashtë vendit kundër Suedisë – kur u pretendua gabimisht se autoritetet rrëmbenin fëmijë myslimanë.

– Nuanca e një politike përçarëse dhe polarizuese që vë grupet kundër njëri-tjetrit dhe ku kreu i partisë shpesh shkon në sulme personale kundër disidentëve që kritikojnë partinë. Ai gjithashtu fokusohet në ndërhyrjet e huaja dhe fushatat e dezinformimit. Financimi i huaj i partive politike evropiane dhe kombëtare duhet të ndalohet, thotë ai.

Si mendoni se do të shkojë për Nyans në zgjedhjet e kësaj vjeshte?

– E veshtire per tu thene. Ata kanë disa mundësi në disa komuna, mbi të gjitha kanë rekrutuar njerëz me ndikim lokal. Por nëse gjërat shkojnë keq, ka të ngjarë që ato të shpërthejnë dhe të futen në grumbullin e plehrave të historisë

Marre nga gazeta Exspressen. https://www.expressen.se/nyheter/turkisk-tv-forsoker-paverka-svenska-valet/

Kategori
Uncategorized

EMCDDA: Shqiptarët e kanë zgjeruar tregun e kokainës nga 2017-a, si janë sofistikuar grupet kriminale.

Rrjetet kriminale nga rajoni i Ballkanit Perëndimor, sidomos ato shqipfolëse janë shfaqur në rreth 10 vitet e fundit si lojtarë kryesorë në tregun e kokainës në BE.

Raporti i Drogave i Qendrës Europiane për Monitorimin e Drogave (EMCDDA), i sapopublikuar, përshkruan me hollësi aktivitetin e grupeve kriminale shqiptare, të cilat që prej vitit 2017 jo vetëm që janë zgjeruar, por edhe janë sofistikuar, duke kontrolluar si importin ashtu dhe shpërndarjen e kokainës nga vendet e Amerikës Latine në tregjet europiane.

Rrjetet shqipfolëse përmenden shpesh në raport.

Rrjetet kriminale shqipfolëse duket se e kanë zgjeruar aktivitetin e tyre në më shumë vende të BE-së që nga viti 2017, thuhet në raport, duke cituar Interpolin.

Rrjetet kriminale nga rajoni i Ballkanit Perëndimor, sidomos ato shqipfolëse janë shfaqur në rreth 10 vitet e fundit si lojtarë kryesorë në tregun e kokainës në BE.

“Për vite me radhë, importuesit ndërkombëtarë të kokainës punonin veçmas nga tregtarët me shumicë dhe bandat që shpërndanin drogën në rrugë. Megjithatë, një rrjet kriminal shqipfolës e braktisi këtë model dhe vendosi kontrollin e importit dhe shpërndarjes.

Duke përdorur mjete të sofistikuara komunikimi të koduara, drejtuesi i organizatës, me qendër në Ekuador, negocioi drejtpërdrejt me kartelet e drogës së Amerikës së Jugut, organizoi dërgesa të mëdha kokaine në portet kryesore të Europës dhe, me ndihmën e bashkëpunëtorëve me bazë në Itali,

Holandë dhe Shqipëri, gjithashtu organizoi shpërndarjen për konsumatorët në të gjithë Europën. Kokaina u kontrabandua përtej kufijve europianë e fshehur në automjete të pajisura me ndarje të fshehura.

Kriminelët pastronin të ardhurat e tyre duke përdorur një sistem alternativ nëntokësor të dërgesave me origjinë kineze, i njohur si sistemi fei ch’ien, i ngjashëm me sistemin e transferimit të hawala (Europol, 2020d).

Raporti shpjegon se bashkëpunimi mes grupeve është një faktor kryesor që ka rritur fitimet e tyre, duke përmendur edhe ato shqipfolëse, që kanë lidhje më të ngushtë me rrjetet italiane.

“Bashkëpunimi kriminal mbështetet në një mentalitet biznesi që lejon rrjetet kriminale të kapërcejnë barrën financiare, të zgjerojnë aktivitetet e trafikimit, të kenë akses në ekspertizë dhe të arrijnë tregje të reja. Rrjetet kriminale shpesh ndajnë dhe kontraktojnë informacione, shërbime, burime, rrugët e kontrabandës, ekspertët, shpërndarjen dhe pastrimin e parave. Madje, bashkëpunimi ndodh herë pas here midis rrjeteve rivale kriminale.

Rrjetet kriminale kolumbiane bashkëpunojnë me rrjete të tjera kriminale të Amerikës së Jugut (p.sh. braziliane) dhe me bazë në BE dhe mbajnë një prani fizike në vendet kryesore të tranzitit dhe në BE. Në mënyrë të ngjashme, rrjetet kriminale holandeze dhe belge bashkëpunojnë me kriminelët e Amerikës Latine për të organizuar dërgesa të mëdha kokaine të kontrabanduar në BE, ndërsa grupet kriminale shqipfolëse bashkëpunojnë ngushtë me rrjetet italiane”.

Raporti përmend dhe Record TV, sipas të cilit rrjetet kriminale të Ballkanit Perëndimor, veçanërisht ato shqipfolëse, raportohen herë pas here të përfshihen në dërgesën detare të kokainës nga Brazili në Evropë, gjë që mund të tregojë lidhje me rrjetet kriminale braziliane, megjithëse përmend që nuk ka më shumë detaje për këtë.

Një tjetër rast që përmendet në raport lidhet me rrjetin ballkanik të kokainës. Një tjetër operacion ndërkombëtar i zbatimit të ligjit që përfshin 8 vende rezultoi në akuza kundër 61 të dyshuarve që i përkisnin një rrjeti ballkanik të trafikut të drogës që besohet të jetë përgjegjës për disa trafikim me shumicë të kokainës në Europë.

Ky rrjet kriminal kishte degë në disa shtete evropiane dhe ishte i përbërë kryesisht nga kriminelë nga Serbia, Kroacia, Mali i Zi dhe Sllovenia. Autoritetet e zbatimit të ligjit vëzhguan lëvizjen e kriminelëve midis Spanjës dhe Amerikës së Jugut si dhe importimin e mbi 1.25 tonë kokainë në BE.

Hetuesit spanjollë çmontuan gjithashtu rrjedhat alternative të të ardhurave të rrjetit, të tilla si prodhimi dhe trafikimi i kanabisit dhe shitja e automjeteve luksoze. Në mënyrë të ngjashme, disa anëtarë të grupit të organizuar kriminal u akuzuan në Slloveni për shpërndarje të kokainës dhe kanabisit në të gjithë Evropën (Europol, 2021c).

EMCDDA vlerëson se tregu i shitjes me pakicë të kokainës në BE kishte vlerë të paktën 10.5 miliardë euro (nga 7.7 miliardë deri në 12.8 miliardë euro) në vitin 2020. Kjo përfaqëson rreth një të tretën e tregut të paligjshëm të të gjitha drogave dhe e bën kokainën tregun e dytë më të madh, pas kanabis. Ndërsa ky vlerësim është më i miri që mund të arrihet duke pasur parasysh disponueshmërinë aktuale të të dhënave, metoda e përdorur ka të ngjarë të nënvlerësojë madhësinë e vërtetë të tregut dhe kjo shifër duhet të shihet si një vlerësim minimal, thuhet në raport.

Kategori
Uncategorized

“Papritmas ai ka vdekur” – Kështu mund të vritet Putin

The ‘Fucking Hammer to the Head’ That Could End Putin .

https://www.thedailybeast.com/the-russian-hammer-to-the-head-that-could-end-vladimir-putin

Ministri i Mbrojtjes Sergei Shojgu, kreu i Këshillit të Sigurimit Nikolai Patrujev dhe shefi i FSB-së Aleksandër Bortnikov kanë të gjithë motive për të kryer një akt të tillë, thotë ish-shefi i CIA-s, Daniel Hoffman në një intervistë për

Daily Beast.

Nuk ka gjasa që ata ta inkurajojnë Putinin të japë dorëheqjen vullnetarisht.

– Vështirë se do të pyesin.

Por është më shumë si një çekiç në kokë – dhe pastaj dora është e vdekur, thotë Hoffman.

– Ose e dërgojnë në një spital psikiatrik.

Ish-shefi i CIA-s, i cili më parë ka qenë i vendosur në Moskë, supozon se ata me ambicie lidershipi në elitën ruse po falsifikojnë në heshtje presidentin.

Ai thotë se planet do të zbatohen kur të lodhen nga veprimet e Putinit.

– Ata që e bëjnë këtë do ta bëjnë në fshehtësinë më të madhe të mundshme, në mënyrë që Putini të mos e marrë vesh dhe t’i lërë ata të bëjnë atentat më parë.

Do të ndodhë shumë papritur, dhe më pas ai ka vdekur, thotë Hoffman.

Shefa të tjerë të spiunazhit, si ukrainasi Kyrylo Bodanov, thonë se Putini po bie vetë – për shkak të shëndetit të tij të keq.

“Putinit nuk ka jetë të gjatë përpara”, tha Bodanov për

USA Today.

Bodanov pretendon mbështetjen për këtë pretendim nga spiunët ukrainas që depërtojnë në Kremlin.

Exclusive: Ukraine’s top military spy says captured American fighters could be released in prisoner swap .

https://www.usatoday.com/story/news/world/2022/06/25/ukraine-spy-chief-russia-war/7696619001/
Kategori
Uncategorized

”Burrat” e …

Kategori
Uncategorized

Rusia nuk arriti të shlyejë borxhin e saj të jashtëm .

Deri të dielën, Rusisë

iu desh të paguante 100 milionë dollarë, ekuivalente me rreth një miliard korona, për borxhin e saj të jashtëm.

Ajo dështoi dhe tani vendi është shpallur i falimentuar, raporton

Bloomberg .

Fakti që vendi falimenton do të thotë në praktikë që vendi nuk mund të shlyejë më kreditë e tij. Sipas Bloomberg, Rusia ka para të mjaftueshme për të paguar borxhin, por sanksionet e botës perëndimore kundër vendit nënkuptojnë se pagesa nuk mund të bëhet në monedhën e duhur.

Kjo është hera e parë që nga viti 1918 që Rusia falimenton pasi nuk ka paguar një borxh të jashtëm.

Hera e fundit që nuk është bërë pagesa ka qenë në vitin 1998, kur ka qenë një kredi e brendshme.

“Një baba”

Ministri rus i financave Anton Siluanov e ka përshkruar situatën si një “farsë”.

Ai gjithashtu konfirmon se pagesa nuk mund të bëhet, sipas agjencisë shtetërore ruse të lajmeve RIA.

Sipas tij, kjo është për dy arsye.

🔻E para është se infrastruktura e huaj, bankat dhe kujdestarët janë të ndaluar të merren me Rusinë. E dyta është se investitorëve të huaj u është ndaluar shprehimisht të marrin pagesa nga ne, thotë ai.

🔻Sipas Bloomberg, falimentimi ka kryesisht vlerë simbolike dhe nuk ka pasoja konkrete për Vladimir Putin

🔻Falimentimi do të thotë që vendi nuk mund të marrë hua nga bota perëndimore, diçka që tashmë është e pamundur për shkak të sanksioneve.

Kategori
Uncategorized

Paralajmërimi i studiuesit: Shenja e parë e kolapsit – “dridhje”.

Pothuajse saktësisht 50 vjet më parë, në pranverën e vitit 1972, u botua libri “Kufijtë e rritjes” nga disa anëtarë të grupit të mendimit Romklubben.

Mesazhi i librit ishte i zymtë – nëse njerëzimi do të vazhdonte të përpiqej për rritje ekonomike pa marrë parasysh degradimin e mjedisit, qytetërimi ynë do të përballej me tendosje të mëdha dhe do të përjetonte rënie të mprehta në prodhimin e ushqimit, standardet e jetesës dhe përfundimisht një rënie të madhe të popullsisë.

Përfundimi ishte brutal – në një skenar “biznesi si zakonisht”, shoqëria globale do të përballej me një kolaps të qytetërimit këtë shekull.

Libri është kritikuar dhe madje është tallur si një fantazi e fundit të botës. Por këtë vit erdhi një studim i ri që tregon se ne ndjekim orarin e pakëndshëm të 50 viteve më parë.

Studimi hulumtues u krye në Universitetin e Harvardit nga Gaya Herrington, tani nënkryetare e, ndër të tjera, kërkimit mjedisor në Schneider Electric. Ajo përdori të njëjtin model kompjuteri si 50 vjet më parë – World3 – tani i përditësuar me të dhëna të reja dhe një analizë më të avancuar.

Në arrati, rezulton se dy skenarë janë më të mundshmit: “Biznesi si zakonisht 2 (BAU2)” dhe “Teknologji gjithëpërfshirëse (CT)”, që presupozon një zhvillim dhe risi teknologjike të paprecedentë më parë për të shmangur kolapsin. Por në skenarin CT, një rënie ekonomike ende ndodh, pasi kostot e teknologjisë bëhen aq të larta sa nuk kanë mbetur burime të mjaftueshme, për shembull, për prodhimin e ushqimit.

”Business as usual 2” - scenariot som beskriver en kollaps inom de kommande 20 åren.
“Biznesi si zakonisht 2” – skenari që përshkruan një kolaps brenda 20 viteve të ardhshme.

U përfshinë gjithashtu dy skenarë më pak të mundshëm – pista e vjetër e “biznesit si zakonisht” nga 50 vjet më parë, e cila tashmë ishte e vjetëruar, dhe “Bota e qëndrueshme (SW)” ku u shmang kolapsi dhe mirëqenia mbeti e lartë.

– Zgjodha katër nga skenarët e tij që ishin më të rëndësishme për situatën në të cilën ndodhemi sot, disa prej të cilëve tregojnë kolaps shoqëror dhe disa ku një kolaps i tillë shmanget dhe përdora të dhënat empirike të disponueshme për të përcaktuar se cilin skenar ndjekim më nga afër, thotë Gaya. Herrington për Aftonbladet.

Rënie e madhe 2040

Në studimin e saj ajo ndër të tjera shkruan: “Skenarët BAU2 dhe CT tregojnë për një ndalesë të rritjes brenda një dekade apo më shumë nga tani. Kështu të dy skenarët tregojnë se nuk është e mundur të vazhdohet si zakonisht, dmth. rritje “.

Ajo ka thënë më parë se në modelet World3, kolapsi do të thotë ” jo se njerëzimi do të pushojë së ekzistuari “, por më tepër se “rritja ekonomike dhe industriale do të ndalet dhe më pas do të bjerë, gjë që do të dëmtojë prodhimin e ushqimit dhe standardet e jetesës… Për sa i përket kohës. Skenari BAU2 tregon një rënie të madhe rreth vitit 2040.

Comprehensive technology-scenariot. Gay Herrington skriver i sin rapport: "BAU2- och CT-scenarier visar ett stopp för tillväxten inom ett decennium eller så från nu.

Skenari gjithëpërfshirës teknologjik. Gay Herrington shkruan në raportin e tij: “Skenarët BAU2 dhe CT tregojnë një ndalesë të rritjes brenda një dekade ose më shumë nga tani.

Gaya Herrington beson se deri më tani nuk është e mundur të dallohen dy alternativat kryesore nga njëra-tjetra – gjithçka varet ende se në cilën rrugë njerëzimi zgjedh të ndjekë.

Por ka një problem.

“Skenari jorealist”

Vetë Gaya Herrington ka shkruar më parë se supozimet e bëra në skenarin e CT “janë shumë optimiste”, por se ajo dëshiron të shmangë thellimin në detaje se pse mendon se ”

skenari CT është jorealist “.

– Përfundimi më i rëndësishëm nga hulumtimi im është se kemi ende kohë për të ndryshuar.

Por ne duhet të zgjedhim me vetëdije ndryshimin.

Ndryshimi nuk do të ndodhë vetvetiu.

Aktualisht nuk jemi në rrugën e duhur për skenarin më të mirë, që do të ishte SW.

Por me të vërtetë është ende brenda mundësive tona.

– Në fund të fundit, nuk e di se cili skenar është më i mundshëm.

Gjithçka që mund të them është se të dhënat e deritanishme empirike ndjekin më afër skenarëve BAU2 dhe CT.

Cilat do të jenë shenjat e para të një kolapsi të mundshëm?

– Bota përbëhet nga sisteme të ndryshme, si moti dhe shoqëria, ku ndërveprojnë disa faktorë.

Brenda këtyre sistemeve, sjelljet nuk janë lineare dhe nuk ka asnjë ngjarje të vetme shkakësore që mund të tregoni për shkak të mënyrës sesi gjithçka është e ndërlidhur.

Në sisteme, shpesh ka vonesa, pasi ato kanë një tendencë për të argëtuar veten duke iu kundërvënë ngjarjeve shqetësuese.

Kur një sistem fillon të ngjeshet, ai fillon të “dridhë”.

Dridhjet janë prishje të shkurtra që më pas kompensohen, por që veprojnë si shenja paralajmëruese të hershme.

Kjo është ajo që ne përjetojmë me ndryshimet klimatike – bota po përballet me ngjarje të paprecedentë të motit, në ekstrem dhe frekuencë. Këto janë dridhje që sinjalizojnë ndryshimet në ekosistem dhe modelet e motit. Dhe nga një numër në rritje i protestave kundër racizmit e deri te trazirat gjeopolitike, me të vërtetë duket se po përjetojmë edhe dridhje sociale.

A është e mundur të përshkruhet në ndonjë mënyrë rrjedha e ngjarjeve në të cilat po hyjmë nëse bota kalon nëpër një skenar “Biznesi si zakonisht 2”?

– Bazuar në hulumtimin tim dhe atë që mund të na thotë World3, nuk mund të themi shumë për zhvillimin e ngjarjeve sepse modeli bazohet në supozime të caktuara.

Kur kaloni pikën e kolapsit, modeli humbet vlefshmërinë e tij sepse supozimet nuk ekzistojnë më.

Dikush mund të imagjinojë se si do të duket një jetë në një botë me burime të kufizuara dhe të ndotur pas pikës së kolapsit të ekosistemit, por nëse qëndroj në fushën e kërkimit tim, përgjigja është se World3 nuk mund ta parashikojë atë të ardhme.

– Nga rezultatet mund të nxjerrim vetëm konkluzione të përgjithshme, të cilat përfshijnë se nëse vazhdojmë me “biznesin si zakonisht”, World3 tregon për faktin se do të përjetojmë rënie të ndjeshme në nivelet tona aktuale të mirëqenies.

Por forma e rënies së madhe nuk mund të përdoret për asnjë lloj parashikimi se sa saktësisht do të bjerë standardi ynë mesatar i jetesës.

Ju shkruani në studimin tuaj se përgjysmimi i emetimeve globale të CO2 duket shumë jorealiste.

Sa realist do të thoni se është një skenar CT?

– Unë mendoj se ne mund të përgjysmojmë emetimet tona ose t’i reduktojmë ato edhe më shumë, por duhet të marrim një vendim të vetëdijshëm për ta bërë këtë – kjo nuk do të ndodhë vetvetiu.

– Në skenarin CT, njerëzimi nuk e ndryshon përpjekjen e tij për rritje.

Reduktimi i emetimeve vetëm përmes inovacionit teknologjik duket shumë joreal duke pasur parasysh historinë tonë globale për të mos i reduktuar fare ato deri tani.

Për mua, ky besim në çlirimin teknik është njësoj si të besosh në magji.

Krijuesit e modelit World3 punuan në MIT.

Ata e njihnin potencialin e teknologjisë si levë, por vetëm kur ajo është vënë në punë për qëllimin e duhur, si në skenarin e SW.

Këto synime vendosen nga njerëzit.

A është bindja juaj që ne nuk e kemi marrë ende këtë vendim të qëllimshëm për të reduktuar emetimet?

Si përshtatet skenari ku teknologjia kontribuon në reduktimin e emetimeve në këtë?

– Ne kemi teknologjinë, por ajo duhet të zbatohet në një shkallë shumë më të gjerë.

Energjia e rinovueshme duhet të rritet në mënyrë drastike, gjithçka që mund të elektrizohet duhet të elektrizohet dhe teknologjia e re do të përmirësojë gjithashtu efikasitetin e përdoruesit.

Në mjediset e ndërtuara, për shembull, një reduktim i emetimeve është i mundur nëpërmjet elektrifikimit dhe mjeteve dixhitale.

Por shumica e mjedisit urban përdoret ende me lëndë djegëse fosile shumë joefikase dhe trajtohet me dorë.

Zgjerimi duhet të përshpejtohet ndjeshëm bazuar në skenarët World3.

Ne duhet të bëjmë një ndryshim drastik – edhe nëse nuk jemi aktualisht në rrugën e duhur, ne mund të arrijmë një skenar të SW nëse ndryshojmë kurs.

Çfarë shenjash mund ta shihni atë pikë në drejtimin JP?

Çfarë nevojitet për të arritur këtë qëllim?

– Së pari, njerëzimi duhet të adoptojë një mënyrë të re të menduari dhe t’u përgjigjet pyetjeve të tilla si ‘në çfarë bote duam të jetojmë?’

dhe ‘çfarë roli është roli ynë në këtë?’.

Ne duhet t’i ndryshojmë qëllimet tona nga rritja e vazhdueshme e PBB-së, fitimet afatshkurtra dhe rritjet vjetore të pagave në të bërë mirë duke dhënë më shumë sesa marrim.

Atëherë është e mundur që të arrijmë një skenar SW.

Në një seminar, ju u pyetën se si duhet të jemi në gjendje të sjellim ndryshime thelbësore kur edhe ndryshimet e vogla shkaktojnë protesta të mëdha.

A është e mundur të përshkruhen sfidat me këtë?

– Nuk ka dyshim se ka sfida.

Nëse njerëzimi do të kishte dëgjuar mesazhin e kërkimit origjinal të World3 gjysmë shekulli më parë, ne mund të kishim bërë ndryshime graduale dhe të kishim përjetuar një tranzicion relativisht të qetë.

Kthimi në një kurs të qëndrueshëm 50 vjet më vonë do të jetë një udhëtim shumë i lëkundshëm.

– Në emër të drejtësisë, kjo do të ndodhë pa marrë parasysh.

Të vazhdosh të mos bësh asgjë dhe më pas të përballesh me pasojat e ndryshimeve të pakontrolluara klimatike do të jetë po aq e vështirë.

Pra, është e rëndësishme të jemi realistë: sigurisht që do të përballemi me sfida dhe nuk duhet të mohojmë se kemi nevojë të bëjmë ndryshime.

Atëherë duhet t’u qasemi këtyre ndryshimeve në mënyrë holistike.

Nëse zbatoni një ndryshim, por nuk merrni parasysh se si ai do të prekë njerëzit e varfër më shumë se të pasurit për shembull, me siguri do të përballeni me protesta.

Ju thatë në një seminar tjetër se pesë vitet e ardhshme do të përcaktojnë të ardhmen e njerëzimit dhe se nevojiten ndryshime të mëdha sistemore.

Sa gjasa do të thoni se është që ne ta arrijmë këtë në më pak se pesë vjet?

– Është vërtet e vështirë të thuash.

Ne mund ta bëjmë – historia është plot me kërcime jolineare dhe momente ku mblidheshin një grup njerëzish ose një qytetërim dhe thanë;

“Ne do ta bëjmë këtë ndryshe”.

Por e kundërta është gjithashtu e mundur.

Në fund të fundit, ne kemi parë kolapsin e disa qytetërimeve historike.

– Në emër të ndershmërisë, nuk e di nëse do të arrijmë ndryshim në më pak se pesë vjet.

Gjithçka që di është se ne mundemi, dhe kjo është me të vërtetë rruga përpara që ne do të preferojmë.

Një nga autorët e origjinalit “Borders of Growth”, Jorgen Randers, shkruan në librin e tij 2052 për atë që ai e quan një “sindromë me rritje të ulët”, e cila do të rrisë hendekun e të ardhurave midis të pasurve dhe të varfërve dhe që do të godasë vendet me sistemet e dobëta të rishpërndarjes më të vështirat.

Si e shikoni atë?

– World3 është një model optimist sepse supozon se paratë shpërndahen në mënyrë të barabartë midis vendeve dhe qytetarëve, gjë që padyshim nuk është kështu dhe diferencat e të ardhurave vetëm sa do të përkeqësohen.

Pabarazia rreth pasurisë, gjinisë dhe përkatësisë etnike, etj., është binjaku social i krizës mjedisore.

Kur bëra kërkime për librin tim të ardhshëm, zbulova se aspiratat e rritjes së njerëzimit janë të lidhura me këto pabarazi.

– Ndërsa na thuhet gjithmonë se kemi nevojë për rritje për të reduktuar varfërinë dhe pabarazinë në prosperitet, tani do të argumentoja se është saktësisht e kundërta.

Unë nuk jam kundër fitimit sepse kjo do të thotë që një organizatë shton vlerën.

Por vetëm fokusimi te fitimi mund të shkaktojë dëme të pajustifikueshme sociale dhe mjedisore, të cilat do të dëmtojnë aftësinë për të arritur rritje në afat të gjatë.

Kompanitë duhet të japin vlerë për të gjithë aktorët e tyre.

Nëse e bëjnë këtë në aspektin social, mjedisor dhe financiar, palët e interesuara do t’i shpërblejnë ata në mënyra të ndryshme.

Fitimi është vetëm një përgjegjësi, dhe jo e vetmja.

Si e shihni se si duhet të ndahet përgjegjësia për ndryshimin themelor që nevojitet ndërmjet individëve dhe shteteve?

Klubi i Romës, i cili porositi studimin origjinal World3 nga viti 1972, do të nxjerrë një libër të përditësuar në shtator të titulluar “Toka për të gjithë: Një udhëzues mbijetese për njerëzimin”.

Unë jam një nga pjesëmarrësit në këtë projekt dhe një nga rekomandimet e tij është se ne kemi nevojë për një shtet të fortë.

Kjo nuk duhet të ngatërrohet me një autoritare – ju fitoni forcë nga besimi dhe mbështetja e qytetarëve tuaj duke ndjekur premtimet dhe duke zbatuar politika që përfitojnë shumicën

Edhe kompanitë dhe tregu janë pjesë e zgjidhjes.

Rritja e zgjidhjeve përtej kufijve shtetërorë, për shembull, është diçka në të cilën kompanitë shumëkombëshe do të luajnë një rol qendror.Të gjitha palët duhet të luajnë rolin e tyre.

Dhe ata duhet të punojnë së bashku.

Kategori
Uncategorized

Zyrtari i kabinetit me nofkën ‘Çelësi’ blihet nga shërbimet e huaja, merr zarfin me para në këmbim të informacionit …

Pasi disa takimesh ky i fundit nis të ankohet se nuk ka para mjaftueshëm që të paguajë shkollën e djalit.

Në këtë moment “Rezidenti” nis ta fusë në grackë duke i kërkuar të dhëna në lidhje me punën që ai bën në administratë  ndërsa i jep edhe një pajisje për të hedhur të dhënat. 

Në raport SHISH thekson se në një restorant teksa drekojnë, “Rezidenti” i jep “Çelësit” një shumë parash si shpërblim për informacionet.

Qytetarët pesimistë për anëtarësim në BE, mbështesin bashkëpunimin rajonal. Gjatë monitorimit të aktivitetit të një punonjësi të huaj të dyshuar të një agjencie inteligjente të një vendi jo mik dhe me mbulesë diplomatike që, në këtë rast, po e quajmë me nofkën “Rezidenti”, u evidentua aktivitet i ngjeshur në kontakte me qytetarë të ndryshëm të vendit tonë, midis të cilëve edhe me punonjës të administratës qendrore e lokale, për shkak të funksionit diplomatik që përdorte si mbulesë.

Përparësia i këtij operativi është njohja e gjuhës shqipe dhe zhdërvjelltësia në krijimin e kontakteve. Është vënë re prirje e tij për të pasur qasje dhe për të mundësuar takime në zyra institucionesh që administrojnë informacion të klasifikuar, si dhe veprime për të shmangur mbikëqyrjen nga struktura të sigurisë. Dyshimet e para se “Rezidenti” kishte nisur një operacion të mundshëm rekrutimi erdhën pas frekuentimit të disa kabinave publike telefonike, në orare të përafërta në ditë të caktuara të muajit, të cilat realizoheshin pas lëvizjeve në rrugët e qytetit në këmbë dhe me automjet, për t’u siguruar që të ishte jashtë rrezes së monitorimit të strukturave të specializuara.

Pritësi i thirrjeve telefonike ishte një shtetas shqiptar, punonjës në institucionin qendror A. Punonjësin këtu po e quajmë me emrin “Çelësi”. Në një rast, në vigjilje të Vitit të Ri, “Rezidenti” komunikon me “Çelësin” dhe i kërkon një takim për ta uruar për festat e fundvitit. Nisur nga kjo situatë, u ndërmorën disa veprime të kualifikuara për të dokumentuar takimin dhe për të vlerësuar nivelin e marrëdhënieve 15 SHËRBIMI INFORMATIV I SHTETIT mes tyre.

Duke e vlerësuar “Rezidentin” si profesionist, i cili kishte mundësi të vogla për të gabuar, u planifikuan detyra operative për verifikimin e figurës dhe monitorimin e aktivitetit të “Çelësit”. Po, ashtu, u morën masa për të verifikuar qasjen e “Çelësit” në informacion të klasifikuar “Sekret Shtetëror” si dhe të dhëna për ndryshimin e sjelljes së tij në rutinën e përditshme të punës. Të dhënat e para treguan se “Rezidenti” i kishte frekuentuar shumë rrallë ambientet e zyrës ku punonte “Çelësi” dhe, në dukje, nuk kishte shprehur ndonjë interes të veçantë në drejtim të “Çelësit”. SHISH-i mësoi se “Çelësi” ishte njohur me “Rezidentin” në një nga aktivitetet e zhvilluara nga një përfaqësi diplomatike, ku shkëmbyen numrat e telefonit pas takimit të rastësishëm. Kohë më vonë, “Rezidenti” ishte shfaqur në zyrën e “Çelësit”, i cili për momentin u ndodh i vetëm, dhe e kishte pyetur për vendndodhjen e përfaqësuesit të marrëdhënieve me jashtë të institucionit.

Duke përfituar nga kjo situatë, “Rezidenti” e ftoi për kafe në një nga baret me pak frekuentim në afërsi të institucionit. “Çelësi” pranon të konsumojë kafen, por në biseda nuk u vu re ndonjë temë konkrete interesi. Bisedat ishin të karakterit të përgjithshëm, rreth familjes, arsimit, ambientit të punës dhe problematikat e përgjithshme. Në përfundim, “Rezidenti” e fton për një drekë jashtë qytetit, duke përcaktuar orën dhe ditën, si dhe i kërkon disa të dhëna që, në kontekstin e detyrës së “Çelësit” nuk përbënin ndonjë çështje sekreti.

”Çelësi” pranoi të takoheshin për drekë, për t’u njohur më mirë dhe për të shfrytëzuar këtë kontakt “diplomatik” me synim shkollimin me bursë studimi që ofronte shteti i “Rezidentit” për djalin e tij. Gjatë drekës, “Rezidenti” krijoi një njohje më të plotë të profilit personal dhe të punës, të aksesit të “Çelësit” ndaj informacionit të klasifikuar, duke i premtuar se do ta ndihmonte për shkollimin e djalit. “Çelësi” u ankua se, me të ardhurat si nëpunës, e kishte të pamundur shkollimin e djalit jashtë vendit dhe i shprehu mirënjohjen për ndihmën e ofruar.

”Rezidenti” i thotë se asgjë nuk ishte e pamundur nëse ky do të ofronte ndihmë dhe të mblidhte disa informacione që nuk do të cenonin detyrën e tij funksionale. Pas një ngurrimi të shkurtër, “Çelësi” ra dakord në parim për ta ndihmuar dhe “Rezidenti” i kërkoi disa informacione, duke i siguruar edhe një pajisje elektronike për hedhjen e tyre. “Rezidenti” i përcaktoi edhe takimin e radhës për darkë, në një zonë dhe lokal tjetër, jashtë qytetit. Në takimet e radhës, të organizuara në mënyrë të paracaktuar apo nëpërmjet telefonatave nga kabina të telefonave publikë, “Rezidenti” i ka dhënë zarfe me shuma të ndryshme të hollash “Çelësit”. Gjithashtu, ka paguar gjithmonë faturat e shpenzimeve. Fshehtësinë e takimeve të tilla “Rezidenti” e ka justifikuar me arsyetimin se e bën për të mbrojtur “Çelësin” dhe prandaj i ka dhënë edhe një numër tjetër telefoni, ku ai të komunikonte në raste urgjente.

Syri.net

Kategori
Uncategorized

Estonia: Rusia po praktikon sulme me raketa ndaj nesh …

Rusia

aktualisht po vepron ashpër kundër Estonisë, vetëm disa ditë pasi u bënë kërcënime ndaj Lituanisë fqinje

.Ministria e Mbrojtjes e Estonisë deklaron se Rusia po kryen stërvitje ushtarake simuluese të sulmeve me raketa në Estoni,

shkruan faqja e lajmeve Bloomberg .

-Ky vendim është më se serioz.

Është krejtësisht i patejkalueshëm.

Është një krim kundër gjithçkaje, tha zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov.

Ministria e Jashtme ruse gjithashtu shkroi në një deklaratë për shtyp:

“Nëse transporti i mallrave midis rajonit të Kaliningradit dhe pjesës tjetër të Rusisë nëpërmjet Lituanisë nuk rikthehet plotësisht në të ardhmen e afërt, Rusia do të veprojë për të mbrojtur interesat e saj kombëtare.”

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme Maria Zakharova tha të mërkurën se përgjigja e Rusisë do të ishte “praktike” dhe jo “diplomatike” kundër Lituanisë.

Ajo nuk ka hyrë në detaje rreth deklaratës.

Kategori
Uncategorized

Pence sulmon presidentin Biden: Po punon ngushtësisht me Rusinë…Ka hequr sanksionet ndaj Iranit

Ish-zv/presidenti amerikan Mike Pence deklaroi se administrata e sotme e Joe Biden po cenon progresin e asaj që ata kanë bërë për lirinë e Iranit.

Nga kampi i muxhahedinëve në Manzë, Pence deklaroi se Biden ka bashkëpunuar ngushtësisht me Rusinë për programin nuklear të Iranit, ndërsa shtoi se marrëveshja e re do të pasurojë regjimin e korruptuar dhe do të torturojë popullin e Iranit.

Mike Pence:

Administrata Biden janë duke e cenuar progresin që ne kemi bërë. Administrata amerikane po punon kundër programit që ne kemi bërë për të sjellë Iranin në rrugën e programit bërthamor. Administrata Biden pranoi se brenda një viti më shumë se ishte lejuar, ata kanë hequr sanksionet që kishim vendosur ne si administratë.

Administrata Biden ka bashkëpunuar ngushtësisht me Rusinë në këtë këndvështrim për programin nuklear të Iranit.

Kjo është e pajustifikuar. Kjo luftë në Ukrainë dhe administrata amerikane po punon me shkaktarët e kësaj lufte.

Unë si amerikan mund të them që këto masa janë të rrezikshme. Kjo mënyra nuk ka funksionuar kurrë. Programi nuklear do të shkaktojë shkatërrim. Marrëveshja e re do ta hapë rrugën e bombave nukleare.

Marrëveshja e re do të pasurojë regjimin e korruptuar dhe do të torturojë popullin e Iranit. Besimi im na mëson se duhet të afinohemi me të mirën dhe të kundërshtojmë të keqen sot këtu si amerikanë.

Ne e thërrasim administratën Biden të mbështesë rastin e lirisë. Kërkojmë të tërhiqen nga negociatat nukleare dhe të marrin një pozicion ndaj rezistencës nukleare. Nuk lejojmë regjimin e tiranëve për programet bërthamore në Iran.

Kategori
Uncategorized

NATO investon: Gjashtëfishim e fuqisë së saj .

NATO po kalon një “ndryshim rrënjësor”, sipas një oficeri të lartë.

Një zgjerim i madh pret ku forca e 40,000 ushtarëve do të jetë 240,000.

Si shpjegim tregohet pushtimi rus i Ukrainës.

– Brenda natës ndryshoi mentaliteti.

NATO ndihet e elektrizuar, ju mund të ndjeni energjinë që rrjedh nëpër sistem, tha oficeri për

Sky News .

Planet e gjata të mbrojtjes që nuk kishin marrë shumë tërheqje përpara 24 shkurtit – ditën kur Moska filloi sulmin e saj të gjithanshëm ndaj Kievit – kanë filluar të bëhen realitet ndërsa liderët takohen për një samit historik në Spanjë nga 28-30 qershor.

“Mentaliteti ndryshoi brenda natës,” tha një oficer ushtarak i NATO-s. “NATO tani ndihet sikur është elektrizuar. Ju mund të ndjeni energjinë që lulëzon përmes sistemit.”

Një diplomat parashikoi se samiti i Madridit do të sjellë – ose të paktën do të binte dakord për kornizën për të ofruar – “një ndryshim rrënjësor në qëndrim”.

Lajmet drejtpërdrejt në Ukrainë: Autoriteti i Putinit në Rusi ‘gërryhet’

Megjithatë, ka zhgënjim që dëshira e Suedisë dhe Finlandës historikisht neutrale për t’u bashkuar me aleancën – në kundërshtimin përfundimtar të zotit Putin dhe për të fituar për aleatët – ende nuk është aktivizuar për shkak të shqetësimeve nga Turqia.

Ankaraja ka akuzuar Stokholmin për strehimin e militantëve kurdë. Mbretëria e Bashkuar është një nga aleatët që përpiqet të zgjidhë përçarjen në kohë për Madridin.

Ndër hapat që pritet të jepet drita jeshile:

• Një zgjerim dhe riemërtim i Forcës së Reagimit të NATO-s prej 40,000 trupash, ndoshta deri në gjashtëfish, sipas dy burimeve ushtarake. Por një burim i NATO-s tha se formula të ndryshme po diskutohen dhe rritja përfundimtare ka të ngjarë të jetë më e ulët.

• Një ngritje në madhësinë e një misioni për të penguar Rusinë nga shënjestrimi i krahut lindor dhe juglindor të NATO-s, me mijëra trupa të tjera të shtuara, megjithëse shumë prej tyre do të vendosen në vendin e tyre dhe do të vendosen përpara vetëm nëse është e nevojshme.

• Përcaktimi i Rusisë si “kërcënimi më i rëndësishëm dhe më i drejtpërdrejtë” për sigurinë.

• Një “paketë gjithëpërfshirëse e ndihmës” për Ukrainën, duke përfshirë pajisje për të luftuar dronët rusë dhe për të ofruar komunikim të sigurt.

Jens Stoltenberg, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, tha se mbledhja e krerëve të shteteve dhe qeverive në kryeqytetin spanjoll do të jetë një “samit transformues, sepse jemi në një moment kyç për sigurinë tonë”.

Dëshmitë e tmerrit të lëshuar nga forcat ruse në vende si qyteti ukrainas Bucha duket se kanë ngurtësuar vendosmërinë e të gjitha vendeve anëtare për të rënë dakord për të forcuar mbrojtjen e tyre në një mënyrë që do të kishte qenë e paimagjinueshme edhe një vit më parë.

Një ministër i mbrojtjes i NATO-s kuptohet se u ka thënë homologëve të tij në një takim në selinë e aleancës në Bruksel javën e kaluar se një mizori e stilit të Buçës nuk mund të lejohet të ndodhë në tokën e NATO-s.

Nëse Rusia do të përpiqej të pushtonte, “do të fshihej nga toka”

Ky vlerësim i ndryshuar i kërcënimit po ndryshon politikën e NATO-s se si ta pengojë atë.

Aleatët duket se do të largohen nga mbështetja thjesht në kërcënimin e dënimit që është i mjaftueshëm për të ndaluar Presidentin Putin të veprojë, në atë që disa po e quajnë “parandalim nga mohimi”.

Kusti Salm, nëpunësi më i lartë civil në Ministrinë e Mbrojtjes të Estonisë, shpjegoi se do të funksiononte duke pasur trupa në numër më të madh tashmë në terren për të ndaluar çdo pushtim përpara se të fillonte.

“Ju jeni në gjendje të vendosni forca adekuate, të mjaftueshme dhe i tregoni kundërshtarit tuaj të mundshëm se mbindeshja e forcës është në një nivel që ju [kundërshtari] do ta humbisni menjëherë,” tha ai në një konferencë me gazetarët.

“Ky mesazh duhet të përkthehet në një humbje të vullnetit të tyre për të pushtuar… Rusia mund të lexojë prej saj se edhe nëse do të përpiqeshin, do të fshiheshin nga toka në orët e para.”

Forcat u mobilizuan brenda disa ditësh

Mendimi i ri kërkon që aleatët e NATO-s të kenë ushtarë, marinarë, marina dhe ekuipazh ajror edhe më të aftë për të luftuar, të gatshëm për të lëvizur në shkallë të ndryshme gatishmërie. Kjo mund të variojë nga njoftimi dy ditësh për t’u mobilizuar deri në gjashtë muaj.

Forca e Reagimit të NATO-s, ose NRF, tashmë i ofron gjeneralit amerikan Tod Walters, Komandantit Suprem të Aleatëve në Evropë, komandantit më të lartë ushtarak të aleancës, rreth 40,000 ushtarakë dhe gra të gatishmërisë së lartë. Ai u trefishua në përmasa pas pushtimit të parë rus të Ukrainës në vitin 2014, kur Kremlini aneksoi Krimenë dhe mbështeti separatistët në lindje.

Sipas kornizës së re të parashikuar, madhësia e aftësisë do të rritet edhe më shumë dhe emri pritet të ndryshojë në Forca e Reagimit Aleat (ARF).

Çdo shtet anëtar, me përjashtim të Islandës për shkak se nuk ka ushtri, kuptohet se po kërkon të vendosë më shumë nga forcat e veta në një gjendje më të madhe gatishmërie.

Ata mund të ngarkohen me një zonë specifike të territorit të NATO-s për t’u mbrojtur sipas të ashtuquajturave “plane rajonale” për të cilat ende po punohet dhe nuk pritet të finalizohen deri në fund të vitit.

“ARF do të jetë rreth gjashtë herë më e madhe se NRF – dukshëm më shumë,” tha një oficer ushtarak me njohuri të të menduarit. Kjo do të thotë rreth 240,000 personel ushtarak.

Një oficer i dytë ushtarak tha se edhe ai kishte dëgjuar shifrën gjashtëfish.

Një burim i NATO-s, megjithatë, tha se nuk ka ende një vendim dhe shifra përfundimtare për rritjen e forcave të gatishmërisë së lartë ka të ngjarë të jetë më e ulët.

Forcimi i mbrojtjeve …

Gjithashtu pjesë e planit të ri të NATO-s është një forcimi i mëtejshëm i mbrojtjes së saj në tetë vende përgjatë kufijve të saj lindorë dhe juglindorë.

Stoltenberg, në një bisedë publike me faqen e lajmeve Politico, zbuloi të martën se aleatët do të bien dakord “të forcojnë grupet e betejës në lindje deri në nivelin e brigadës”. Një grup beteje përfshin rreth 1,000 trupa, ndërsa një brigadë mund të jetë midis 3,000 dhe 5,000.

Komentet tregojnë për një grup prej tetë misionesh ekzistuese në tre shtetet baltike, si dhe në Poloni, Rumani, Sllovaki, Hungari dhe Rumani, duke u rritur më tej.

Aleatët, duke përfshirë Britaninë e Madhe, SHBA-në, Kanadanë dhe Gjermaninë tashmë po kontribuojnë me forca në grupet e betejës atje.

Dërgimi i trupave jashtë shtetit është i shtrenjtë dhe, argumentojnë disa aleatë, i panevojshëm deri në një pikë, duke pasur parasysh se NATO-ja ka të ngjarë të ketë muaj paralajmërim paraprak përpara se Rusia të nisë një pushtim, gjë që ndodhi në ndërtimin e një viti deri në sulmin në Ukrainë.

Mbretëria e Bashkuar, e cila kryeson misionin e NATO-s në Estoni, e rriti praninë e saj brenda vendit në dy grupe beteje këtë vit.

Ben Wallace, sekretari i mbrojtjes, ka thënë se ka “shumë të ngjarë” të shtohet një e treta, duke e kthyer forcën në një brigadë të vogël prej rreth 3,000 personeli, por disa nga trupat e reja mund të vendosen në shtëpi.

Gjermania, e cila drejton grupin e betejës në Lituani, po zgjeron gjithashtu angazhimin e saj ndaj një brigade, por ka thënë se do të ketë “paracaktuar” trupa në gatishmëri në shtëpi në rast nevoje.

Në të kundërt, shtetet baltike, me Rusinë në oborrin e tyre, duan më shumë çizme fizikisht në terren.

Ata gjithashtu do të donin që NATO të forconte edhe më tej mbrojtjen e saj, si p.sh. me një mbrojtje ajrore “kupolë hekuri” të stilit izraelit, në gjendje të shpërthejë raketat ruse nga qielli.

Nuk ka gjasa që një lëvizje e tillë të arrihet në një afat të afërt, por sipas burimeve ushtarake dhe diplomatike po shikohet mbrojtja ajrore e zgjeruar.

Larg krizës së menjëhershme, aleatët në Madrid do të zbulojnë gjithashtu atë që quhet një “koncept strategjik” i ri – efektivisht një plan për NATO-n mbi kërcënimet dhe sfidat me të cilat përballet. Kjo do të përfshijë Kinën, ndryshimet klimatike, luftën kibernetike dhe zhvillimin e aftësive hapësinore.

Russia’s invasion of Ukraine – which is not in NATO – has triggered a fundamental rethink in how the alliance deters President Vladimir Putin from attacking any of its 30 member states.

Security and Defence Editor

Thursday 23 June 2022 08:45, UK

NATO looks set to agree next week to the biggest overhaul of its defences since the Cold War, including a major expansion of a 40,000-strong force on alert to respond in a crisis.

Russia’s invasion of Ukraine – which is not in NATO – has triggered a fundamental rethink in how the alliance deters President Vladimir Putin from attacking any of its 30 member states, according to interviews and briefings with half a dozen military officers and diplomats.

Long-standing defence plans that had not received much traction prior to 24 February – the day Moscow launched its all-out assault on Kyiv – are starting to become a reality as leaders meet for a landmark summit in Spain from 28-30 June.

“Overnight the mentality changed,” said a NATO military officer. “NATO now feels like it is electrified. You can feel the energy surging through the system.”

A diplomat predicted that the Madrid summit will deliver – or at least agree the framework to deliver – “a radical change in posture”.

Ukraine news live: Putin’s authority in Russia ‘eroding’

There is disappointment though that a desire by historically neutral Sweden and Finland to join the alliance – in the ultimate snub to Mr Putin and win for the allies – has yet to be activated because of concerns by Turkey. Ankara has accused Stockholm of harbouring Kurdish militants. The UK is one of the allies trying to resolve the rift in time for Madrid.

Among the steps expected to be given the green light are:

• An expansion and rebranding of the 40,000-strong NATO Response Force, possibly by as much as six-fold, according to two military sources. But a NATO source said various formulas are being discussed and the final increase would likely be lower.

• An uplift in the size of a mission to deter Russia from targeting NATO’s eastern and southeastern flank, with thousands more troops added, though many are set to be based in their home nation and only deploy forward if needed.

• The designation of Russia as the “most significant and direct threat” to security.

• A new “comprehensive assistance package” for Ukraine, including equipment to counter Russian drones and provide secure communication.

NATO Secretary General Jens Stoltenberg holds a news conference ahead of a NATO defence ministers' meeting at the alliance's headquarters in Brussels, Belgium June 15, 2022. REUTERS/Yves Herman
Image:NATO Secretary General Jens Stoltenberg 

Jens Stoltenberg, the NATO Secretary General, said the gathering of heads of state and government in the Spanish capital will be a “transformative summit because we are at a pivotal time for our security”.

Evidence of the horror unleashed by Russian forces in places like the Ukrainian town of Bucha appear to have hardened the resolve of all member states to agree to strengthen their defences in a way that would have been unthinkable even a year ago.

A NATO defence minister is understood to have told his counterparts at a meeting at the alliance’s headquarters in Brussels last week that a Bucha-style atrocity cannot be allowed to happen on NATO soil.

If Russia tried to invade it ‘would be wiped off the earth’

This changed appreciation of the threat is changing NATO’s policy on how to deter it.

The allies look set to move away from relying purely on the threat of punishment being enough to stop President Putin from acting, to what some are calling “deterrence by denial”.

Kusti Salm, the top civil servant at Estonia’s Ministry of Defence, explained it would work by having troops in larger numbers already on the ground to stop any invasion before it started.

“You are able to put up adequate, sufficient forces and you indicate to your potential adversary that the force-overmatch is on a level that you [the adversary] would lose immediately,” he said in a briefing with journalists.

“This message should translate into a loss of their willingness to invade… Russia can read from it that even if they tried they would be wiped off the earth in the first few hours.”

A general view of the hall during a meeting of NATO defence ministers at the Alliance's headquarters in Brussels, Belgium June 16, 2022. REUTERS/Yves Herman
Image:A meeting of NATO defence ministers at the Alliance’s headquarters in Brussels, Belgium on 16 June

Forces mobilised within days

The new thinking requires NATO allies to have even more combat-capable soldiers, sailors, marines and air crew ready to move at varying degrees of readiness. This can range from two days’ notice to mobilise to six months.

The NATO Response Force, or NRF, already offers US General Tod Walters, the Supreme Allied Commander Europe, the alliance’s top military commander, around 40,000 high readiness servicemen and women. It was tripled in size in the wake of Russia’s first invasion of Ukraine in 2014 when the Kremlin annexed Crimea and backed separatists in the east.

Under the anticipated new framework, the size of the capability will grow even larger and the name is expected to change to the Allied Reaction Force (ARF).

Each member state, with the exception of Iceland because it does not have an army, is understood to be looking at placing more of its own forces on a greater state of readiness.

They might be tasked with a specific area of NATO territory to defend under so-called “regional plans” that are still being worked on and are not expected to be finalised until the end of the year.

“The ARF will be about six times bigger than the NRF – significantly more,” said one military officer with knowledge of the thinking. This would mean some 240,000 military personnel.

A second military officer said he too had heard the six-fold figure.

A NATO source, however, said there has not been a decision yet and the final figure for the increase in high readiness forces would likely be lower.

Hardening of defences

Also part of NATO’s new plan is a further hardening of its defences in eight countries along its eastern and southeastern borders.

Mr Stoltenberg, in a public conversation with the Politico news site, revealed on Tuesday that allies will agree “to strengthen battlegroups in the east up to brigade level”. A battlegroup comprises about 1,000 troops, while a brigade can be between 3,000 and 5,000.

The comments point to a set of eight existing missions in the three Baltic states as well as Poland, Romania, Slovakia, Hungary and Romania growing further.

Allies, including the UK, the US, Canada and Germany are already contributing forces to the battlegroups there.

Posting troops overseas is expensive and, some allies argue, unnecessary to a point given NATO will likely have months of prior warning before Russia launched an invasion, which is what happened in the year-long build up to the Ukraine assault.

The UK, which heads the NATO mission in Estonia, grew its in-country presence to two battlegroups this year.

Ben Wallace, the defence secretary, has said it is “highly likely” a third will be added, turning the force into a small brigade of some 3,000 personnel, but some of the new troops could be stationed at home.

Germany, which leads the battlegroup in Lithuania, is also expanding its commitment to a brigade but has said it will have “preassigned” troops on standby at home in case needed.

By contrast, the Baltic states, with Russia in their backyard, want more boots physically on the ground.

https://widget.spreaker.com/player?episode_id=49071539&theme=light&playlist=false&playlist-continuous=false&chapters-image=true&episode_image_position=right&hide-logo=true&hide-likes=true&hide-comments=true&hide-sharing=true&hide-download=false&cover_image_url=https%3A%2F%2Fd3wo5wojvuv7l.cloudfront.net%2Fimages.spreaker.com%2Foriginal%2Fd360ebb27e6a80aba614904ebbeef774.jpg&color=183f76

Follow the Daily podcast on Apple Podcasts, Google Podcasts,  Spotify, Spreaker

They would also like NATO to strengthen its defences even further, such as with an Israel-style “iron dome” air defence, able to blast Russian missiles out of the sky.

It is unlikely that such a move will be agreed in the near term, but enhanced air defences are being looked at, according to military and diplomatic sources.

Away from the immediate crisis, allies in Madrid will also unveil what is called a new “strategic concept” – effectively a blueprint for NATO on the threats and challenges it faces. This will include China, climate change, cyber warfare and evolving space capabilities.

https://news.sky.com/story/nato-set-to-agree-biggest-overhaul-of-defences-since-the-cold-war-including-expansion-of-40-000-strong-response-force-12638817

Kategori
Uncategorized

Gazetari Papa: Rama&Vuçiç, plan për një parlament dhe ushtri të përbashkët mes Shqipërisë dhe Serbisë.

Gazetari Shqiptaro&Amerikan / Robert Papa .

Gazetari Rober Papa, i ardhur nga ShBA-ja posaçërisht për tryezën e organizuar nga kryetari i PD-së Sali Berisha, me Shoqërinë Civile ka treguar se shqiptaro-amerikanët kanë shprehur një mbështetje të madhe për ish-kryeminsitrin.

Sipas gazetarit, ky organizim i Berishës është më shumë se 51% dhe se me votën e emigrantëve do të sigurohej largimi i piktorit nga qeveria.

Papa ka ngritur alarmin për Ballkanin e Hapur, duke theksur se qëndrimi i Berishës për këtë nismë është shumë i rëndësishëm për Shqiptarinë . 🔻-Pasi ka pasur një plan edhe më të keq, 🔻-Plan që mund të kishte një parlament dhe ushtri të përbashkët mes Shqipërisë dhe Serbisë.

Papa:

Si shqiptar kam qënë me Berishën që në vitin 1991.

Por edhe si amerikan ka mbështetje të madhe për Berishën atje, edhe nga shqiptaro-amerikanë por edhe nga amerikanë-amerikanë.

Madje nuk është sekret që ka edhe nga zyrtarë amerikanë atje që thonë atë që bëri Berisha këtë vit nuk e kishim menduar.

Këtu në Shëqipëri e ndiej me reagimin e njerëzve në rrugë që jemi mbi 51%.

Në këto çaste, kjo parti, që 40 mijë nuk janë pak, konservatorët në Angli 120 mijë kanë anëtarë, republikanët 35 milionë, mos na harroni edhe ne që jemi jashtë, jemi shumë.

Nëse do të na jepej mundësia do të kishim ndihmuar në përmbysjen e mësuesit të vizatimit.

Nga shqiptaro-amerikanë dua të përcjell përgëzimet për qëndrimin që po mban zoti Berisha për Ballkanin e Hapur, ndaj një plani që është shumë herë më i keq nga ai që dini.

Shqipëria në rrezik !
Krijohet ‘Rezistenca Qytetare për Shqipërinë’,

Është menduar për një parlament të përbashkët në Beograd edhe për një ushtri të përbashkët.

Por do zoti që ky grupim ta ndalojë këtë mëkat të madh të shiptarisë duke dëmtuar shumë edhe gjysmën tonë Kosovën.

Kategori
Uncategorized

Berisha: Soros is a serious threat to our national security

Which Albanian has read any article from the Open Balkans Treaty? How is it possible to delegate one’s trust and logic to someone that for every word articulates a lie?” asked Berisha. “Aleksandar Vučić said there are 720 pages of this treaty, all kept secret”.

Alex Soros supports the Open Balkans. He is present in every meeting of the leaders. Soros is a serious threat to our security as much as the project that he supports. George Soros is the tyrant of the free speech. Three brilliant analysts, which I respect very much, Ed Joseph, Janusz Bugajski, and Daniel Serwer, made some excellent analyses against the Open Balkans after Lavrov’s declarations of support. But, they said nothing against Soros, because he is a tyrant of the free speech.

This factor can no longer be ignored, his hands will reach further. This is Soros’ hand, because the United States does not favor Russian-Serbian projects in the region. I invite you to continue this battle, because it is extremely important”, Berisha addressed to journalists and political pundits.

Kategori
Uncategorized

Evropa duhet të lexojë mësimin e 1948-ës.

Ne e dimë se si shkoi.

Industria gjermane ia kaloi pjesës tjetër të botës.

Kushdo që në vitin 1945 kishte paralajmëruar për një të ardhme ku politikanët gjermanë akuzohen nga polakët si pacifistë të pashpresë, ndoshta do t’i ishte dhënë një injeksion qetësues, por ja ku jemi.

Sot, Evropa po përballet me një zgjedhje të ngjashme si Marshall. 

🔻Ushtritë e Putinit po përparojnë në një pjesë të fragmentuar të Evropës.

🔻Siç tha Churchill për Stalinin, Putini përpiqet për "zgjerim të pakufizuar të pushtetit dhe doktrinës së tij".

Fondi Monetar Ndërkombëtar vlerëson se ekonomia e varfër e Ukrainës do të tkurret me 35 për qind gjatë vitit, me shtatë milionë të ikur nga vendi . Ideja për ta bërë Ukrainën një mrekulli ekonomike ekonomike , një Kinë të re për Evropën – me prodhim masiv, një qendër për inovacionin e TI-së, një furnizim të sigurt ushqimor për Evropën dhe një model për demokracinë dhe lirinë për Euroazinë, po aktualisht mund të duket absurde. 

Por kjo është ajo ku Evropa duhet të synojë dhe rindezja që ajo sjell mund të shpëtojë kontinentin, i cili përndryshe duket se është i dënuar me rënie të menaxhuar. 

Ashtu si kinezët, ukrainasit janë të njohur për punën e madhe. Ekziston një frymë sipërmarrëse e “bëje vetë” që është e dukshme në çdo gjë, nga prodhimi spontan i koktejeve Molotov deri te grupimet e kompanive të teknologjisë . Ukraina ka 33 për qind të “tokës së zezë” pjellore në botë dhe para luftës ishte eksportuesi i dytë më i madh në botë i drithit. Shkrim-leximi në vend është 99.8 përqind mbresëlënës – ndoshta shifra më të mira se Suedia. Para luftës, çdo vit diplomoheshin 130,000 inxhinierë ukrainas, nga të cilët 16,000 në IT. Shkatërrimi i jep Ukrainës mundësinë për të bërë një hap në zhvillim dhe për të ofruar atë që Kina mund të bënte më parë – zhvillimi i pagave të vendit me një infrastrukturë të vendit të zhvilluar

Rrethet qeverisëse të Evropës kanë filluar së fundmi të parashikojnë rreziqet e të qenit të varur nga Partia Komuniste e Kinës, mbas shkeputjes nga CCP. , shkëputja nga Kina është bërë fjala e ditës. Kina tani është në prag të konsiderohet si një vend me të ardhura të larta dhe ka një politikë irracionale zero-covid. Vendi nuk është më i lirë apo aq i besueshëm si furnizues tregu.

Nëse PKK pushton Tajvanin ose hyn në konflikt me Shtetet e Bashkuara për ndonjë arsye tjetër, Evropës do t’i duhet të gjeje një zgjidhje që do të dëmtojë shumë më tepër sesa sanksionet kundër Rusisë. Ashtu si Marshall, liderët e Evropës duhet të guxojnë të ëndërrojnë dhe t’i japin Ukrainës mundësinë për të shpëtuar veten dhe kështu dhe evropa vetveten

Ukraina sigurisht nuk mund ta zëvendësojë kurrë Kinën: vendi ka një popullsi si një provincë kineze e mesme. Por lëvizja për pavarësinë e Ukrainës është bërë sinonim i PO-së për demokracinë evropiane dhe lirinë individuale dhe JO për ‘botën ruse’: despotizmin reaksionar dhe ortodoksinë. Historia tragjike e vendit e urisë masive “holodomor” nën Stalinin dhe kolapsit ekonomik të viteve 1990, do të thotë se vështirë se ndonjë popull tjetër ka një aftësi të tillë për t’u ngritur përsëri.

Evropa duhet të vendosë një objektiv të qartë për Ukrainën që ta fitojë këtë luftë dhe më pas të ndihmojë në rindërtimin e vendit. Rusia duhet të shtyhet në të paktën kufirin përpara 24 shkurtit. Vlerësuesit besojnë se është e mundur, nëse Perëndimi është në gjendje të prodhojë dhe dorëzojë municionet e nevojshme.

Atëherë është e rëndësishme të jesh në gjendje t’i rezistosh tundimit për të bërë lëshime në mënyrë që të arrihet një armëpushim, edhe nëse interesi për luftën ka rënë dhe inflacioni është në krye të axhendës. Megjithëse ushtarët e Ukrainës po bëjnë gjithçka që francezët nuk bënë gjatë Luftës së Dytë Botërore, ka sinjale disfatiste nga Macron, Gjermania dhe vëzhguesit që duan ta quajnë veten realistë: Rusia nuk duhet të poshtërohet, Ukraina duhet të heqë dorë nga territori, etj. Por kompromiset dhe një armëpushim do të çojnë vetëm në më shumë agresion rus.    

Ola Wong
Kategori
Uncategorized

Zot, ruaje Kosoven nga ata që e shfrytezojne pa mëshirë për qëllime të ulëta …

Gjeneral Hysen Arapi /

Nje nga” 60 mije “veteranet (nga 12 -15 mije luftetare pjesmarres ne luften e fundit ne Kosove sipas vete Hashim Thaçit),

Linda Morina ,e pamposhtur ne betejat heroike ne krye te njesive operative kunder armikut 😁, proteston per rritjen e pages!

Zot ruaje Kosoven nga ata qe shfrytezojne fakirë si puna e ketyre duke i perdorur e perçdnuar pa mëshire per qellime te uleta.

Kategori
Uncategorized

KE nuk merr parasysh këshillat strategjike të Ramës: Serbia duhet të zgjedhë.

Intervistë për “Wienner Zeitung”, presidentja e KE-së, Ursula Von der Leyen

Mesazhi i saj është me natyrë politike dhe duket se përcjell një qëndrim të unifikuar të Brukselit: loja e dyfishtë në lidhje me Rusinë nuk mirëkuptohet më.

Von der Leyen ka theksuar se të gjitha vendet që përmbushin kriteret e vendosura do të marrin menjëherë statusin e vendit kandidat.

Ajo ka cilësuar Bosnje Hercegovinën si shembulli i një vendi që ka bërë përparim, ndonëse për Ballkanin Perëndimor BE-ja nuk po ja del të japë një mesazh të qartë.

respublica.al

Kategori
Uncategorized

Berisha: Soros është sponsor i të gjithë projekteve antishqiptare! Adriatiku është ëndrra ruse

Krah për krah me ta, ishte seria e shërbëtorëve të Sorosit. Sponsor i të gjitha projekteve antishqiptare.

🔻Krah për krah me ta, ishte seria e shërbëtorëve të Sorosit. 🔻Soros është sponsor i të gjitha projekteve antishqiptare.

Kryetari demokrat, Sali Berisha, tha në promovimin e librit ‘Kurrë mos harro’ për gjenocidin serb në Kosovë se të gjitha projektet antishqiptare sponsorizohen nga Sorosi.

“Ne jemi shndërruar po aq vasalë sa ishin në vitin 1945. Por sot ka një faktor të tretë madhor. Dhe ky quhet George Soros.

Kam ndjekur më vëmendje reagimet ndaj Ballkanit të Hapur. Të gjithë serbofilët u hodhën në sulm për të mbrojtur Samitin e Ohrit, ku u mohuan krimet, u mohuan masakrat.

Krah për krah me ta, ishte seria e shërbëtorëve të Sorosit. Sponsor i të gjitha projekteve antishqiptare

Kush e ka lexuar traktatin e tyre? Nuk kam gjetur njeri që të thotë se ka lexuar një nen. Por aty një vend të posaçëm ka Durrësi.

Çfarë është ky vend i posaçëm i traktatit të Novisadit për Durrësin?

🔻 Janë disa garanci shtesë për Serbinë.

🔻 Kjo është ëndrra ruse.

🔻 Ata kanë qenë të interesuar gjithmonë për Adriatikun në Ballkan.

🔻 Interesi rus në Ballkan është Adriatiku.

Çfarë thotë traktati?

Çfarë është ky vend i posaçëm i traktatit të Novisadit për Durrësin? Kjo është ëndrra ruse. Interesi rus në Ballkan është Adriatiku.

720 faqe tha Vuçiç, pa i lexuar njeri. Duke qenë haptas një projekt antieuropian.

Një hordhi shqiptarësh e mbështesin në verbëri të plotë, duke harruar se cilat janë pasojat e tij shkatërrimtare.

Duke harruar se nuk kanë asnjë qëllim tjetër përveç asgjësimit të shtetit të Kosovës dhe spastrimit të Shqipërisë,” tha Berisha.

Syri.net/

Kategori
Uncategorized

Rusia kryen gjenocid në Ukrainë

Putinland është një shtet mashtrues diktatorial. Në Ukrainë, Rusia shkel Kartën e OKB-së që ndalon përdorimin e forcës kundër integritetit territorial ose pavarësisë politike të një shteti tjetër.

Kanë kaluar më shumë se 100 ditë që kur Rusia nisi pushtimin e dytë të Ukrainës. Qindra ushtarë ukrainas po vdesin çdo ditë, mijëra civilë kanë vdekur dhe 16 milionë janë në arrati në Ukrainë apo vende të tjera. Deri më tani, lufta është në qendër të vëmendjes sonë. Por për sa kohë?

Pas pushtimit të parë në 2014, pati njëfarë lodhjeje ukrainase. Doli gjëra të tjera. Sytë u kthyen në një drejtim tjetër. Ndërsa priste që Ukraina të “kompromisonte”, Putini duhej të vazhdonte. Nuk duhet të ndodhë më.

Megjithatë, në një sondazh të ri të opinionit publik në Evropë (ECFR), një e treta e të anketuarve i japin përparësi “paqes”, edhe nëse kjo nënkupton detyrimin e Ukrainës për të bërë lëshime territoriale. Një e pesta kërkon “drejtësi” duke dekurajuar Rusinë dhe duke rivendosur integritetin territorial të Ukrainës. Një i pesti tjetër nuk votoi fare.

Pamja është se opinioni publik dallon dukshëm ndërmjet vendeve të ndryshme dhe si rrjedhim edhe presioni ndaj veprimit politik. Sa më afër Rusisë, aq më i madh është të kuptuarit se edhe Ukraina po lufton për të na mbrojtur ne dhe vlerat tona.Reklamim

Nga Kremlini janë dëgjuar shpikje të ndryshme për të justifikuar pushtimin, i cili me gjuhën e re të Putinit quhet një operacion special ushtarak. Ata kanë dashur të parandalojnë gjenocidin kundër rusëve etnikë, të çmilitarizojnë dhe denazizojnë Ukrainën dhe të parandalojnë avancimin e NATO-s. Duke u thënë kështu. Por tani ka një gjuhë të qartë.

Bëhet fjalë për rimarrjen e territorit dhe rithemelimin e perandorisë nën udhëheqjen e një “fantazme” të Pjetrit të Madh. Me pak fjalë, kjo do të thotë se lufta – dhe dëshira për të pushtuar – nuk përfundon vetëm sepse Ukraina humbet. Do të përfundojë nëse Ukraina fiton.

Kur Ukraina do të detyrohet të nënshtrohet, krimet kundër njerëzimit kryhen në formën e sulmeve të gjera dhe sistematike ndaj civilëve.

Putinland është një shtet mashtrues diktatorial. Në Ukrainë, Rusia shkel ndalimin e Kartës së OKB-së për përdorimin e forcës ndërkombëtare kundër integritetit territorial ose pavarësisë politike të një shteti tjetër.

Por lufta është gjithashtu gjenocid .

Rusia nuk e njeh Ukrainën si kombin e saj, por e paraqet atë si një ndërtim të sajuar: Ukraina është me të vërtetë Rusi. Transferimi i fëmijëve nga grupi vulnerabël në një grup tjetër llogaritet si gjenocid dhe sipas ushtrisë ruse, më shumë se 300,000 fëmijë janë dërguar nga Ukraina në Rusi.

Sipas të dhënave të Ukrainës, 1.2 milionë ukrainas janë dëbuar me forcë në Rusi. Në të njëjtën kohë, ushtarët rusë po sjellin të afërm në territoret e pushtuara dhe po zhvendosen në shtëpi me pronarë ukrainas. Në Mariupol thuhet se shkollat ​​do të pastrohen nga tekstet ukrainase dhe do të zëvendësohen me ato ruse. Në rajonin Kherson, të gjithë të porsalindurve u jepet një pasaportë ruse.

Kur Ukraina do të detyrohet të nënshtrohet, krimet kundër njerëzimit kryhen në formën e sulmeve të gjera dhe sistematike ndaj civilëve.

Butja dhe Mariupol janë shembuj – gjithashtu se si të thyhen ligjet e luftës përmes sulmeve pa dallim ndaj objektivave ushtarakë dhe civilë.

Shembuj të tjerë që ligjet e luftës nuk kanë rëndësi janë se më shumë se 100 objekte mjekësore janë sulmuar. Plaçkitja është e ndaluar në luftë, por është praktikë ruse. Të burgosurit e luftës duhet të trajtohen si të tillë, por mbrojtësit e Azovstal në Mariupol duhet të sillen para drejtësisë me terrorizmin si bazë për ndjekje penale.

Dhe po, është një krim lufte të marrësh pjesë në planifikimin, fillimin dhe zhvillimin e luftërave agresioni.

Të dhemb të ballafaqohesh me historitë dhe imazhet nga Ukraina e shkatërruar nga lufta.

Tmerri. Trupa të gjymtuar.

Por ajo që në rrugën e saj mbërthen më shumë janë fotot e fëmijëve dhe të rriturve të vdekur ndërsa ata ishin ende gjallë – dhe me jetën para tyre. Ajo tregon atë që ka humbur.

Nuk duhet të lodhemi

Kategori
Uncategorized

”Kurrë mos harro”! Sepse pas harresës vjen lavazhi i trurit! Pas lavazhit të trurit njerëzit bëhen dele!

Pr / Enver Bytyçi

Drejtori Ekzekutiv i Institutit të Studimeve të Europës Juglindore, Prof. Asoc. Dr. Enver Bytyci, organizator i promovimit shprehet: “Ky libër i Prof. Dr. Nusret Pllana dhe Asc. Agim Aliçkaj titullohet “Kurrë mos harro”!

Shtohet skamja dhe i varfëri i përulet maskarait! Ndërsa ky maskarai jo vetëm tallet me të, por edhe e poshtron atë!

Kujtesa është mbijetesa e shpirtit!

Nëse një komb harron, atëherë vdes shpirti i kombit! Dhe nuk ka komb që të ketë humbur shpirtin e të ketë mbetur gjallë!”

Kategori
Uncategorized

Tërbimi rus kundër bllokadës lituaneze të Kaliningradit…

Azel Lundqvist /

Më 18 qershor, Lituania vendosi të ndalojë transportin e mallrave, të cilat janë subjekt i sanksioneve të BE-së, përmes vendit deri në enklavën ruse të Kaliningradit.

Kjo e ka bërë Rusinë të duket e kuqe.

Së pari, erdhën kërkesat nga parlamentarët rusë që Rusia të organizonte një bllokadë të mallrave dhe gazit nga Bjellorusia në Lituani, dhe të hënën u raportua se ambasadori i Lituanisë në Rusi ishte thirrur në Ministrinë e Jashtme ruse.

Kërcënimi gjatë takimit të Ministrisë së Jashtme .

Gjatë takimit, Ministria e Jashtme ruse shprehu mosmiratimin e saj për zgjedhjet në Lituani.

“Nëse Lituania nuk siguron që dërgesat ndërmjet Kaliningradit dhe pjesës tjetër të Federatës Ruse përmes Lituanisë nuk janë rikthyer plotësisht, Rusia do të rezervojë të drejtën të mbrojë interesat e vendit të saj në çdo mënyrë”, shkruan ata në një deklaratë sipas AFP.

Për më tepër, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov e ka quajtur bllokadën lituaneze si “provokative” dhe “haptë armiqësore”.

Përgjigja e Ukrainës: ” Moska të fajsojë vetveten”

Ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba shpejt mori anën e Lituanisë.

Rusia nuk ka të drejtë të kërcënojë Lituaninë.

Moska ka vetëm veten për të fajësuar për pasojat e pushtimit të pajustifikuar dhe të paprovokuar të Ukrainës, thotë ai, sipas

Omni.

Kategori
Uncategorized

Putini do të nisë një luftë me NATO-n …

Gjatë fillimit të viteve 2000, miliardat e naftës së Mikhail Khodorkovsky e bënë atë njeriun më të pasur të Rusisë.

Tani ai është kritiku kryesor i saj.

– Nëse nuk do të ishte për përqindjet e larta të vdekjeve, ndoshta do të isha mjaft i lumtur.

Ai (Presidenti rus Vladimir Putin, shënimi i redaktorit) ka nisur një rrugë që do të çojë në mënyrë të pashmangshme në rënien e tij, tha Mikhail Khodorkovsky për

Financial Times.

Ish-oligarku: Pastaj Putini fillon luftën me NATO-n

Ai kritikon më tej botën perëndimore, e cila sipas tij nuk e ka kuptuar shkallën e luftës pushtuese të Rusisë me Ukrainën dhe çfarë pretendimesh për pushtet ka vendi në përgjithësi.

Khodorkovsky vazhdon:

🔻Hapi i ardhshëm i Kremlinit do të jetë bllokimi i hapësirës ajrore në Lituani.

🔻Në këtë mënyrë ata mund të fluturojnë mes Rusisë dhe Kaliningradit dhe nuk do të pyesë NATO-n se si të veprojë, thotë ai dhe vazhdon:

🔻Sigurisht, Putini do të humbasë në fund.

🔻Por nëse ai fiton në Ukrainë, do të duhet të fillojë një luftë me NATO-n për shkak të problemeve të brendshme.

Më 18 qershor, Lituania vendosi të ndalojë transportin e mallrave, të cilat janë subjekt i sanksioneve të BE-së, përmes vendit deri në enklavën ruse të Kaliningradit.

Kjo e ka bërë Rusinë të duket e kuqe.

Parlamentarët rusë tani po kërkojnë një bllokadë të mallrave dhe gazit nga Bjellorusia në Lituani, dhe të hënën u raportua se ambasadori i Lituanisë në Rusi ishte thirrur në Ministrinë e Jashtme ruse.

“Rusia rezervon të drejtën të mbrojë interesat e vendit të saj në çdo mënyrë”, iu tha ambasadorit në atë kohë, sipas Nexta.

Ushtarët britanikë gati për luftë

Dje, gjenerali i sapoemëruar i lartë britanik Patrick Sanders paralajmëroi se ushtarët britanikë duhet të përgatiten për luftë me Rusinë.

Kategori
Uncategorized

The son of the Albanian Interior Minister arrested in Italy over involvement in medicaments and patients traffic

The son of the Albanian Minister of the Interior Bledi Çuçi has been arrested today in Italy over involvement in the illegal traffic of medicaments, sick persons, and health cards. The incident was announced by Democratic Party Chairman Sali Berisha after being tipped off by an anonymous source that also put forward evidence for his claim.

“Endi Çuçi, the son of the Interior Minister Blendi Çuçi, has been arrested in Italy as a member of the mob that smuggled medicaments and patients. He worked in the High Judiciary Council. Powerful interventions are being made for his release”, wrote Berisha on his Facebook page, where he also posted the original message from his source.

Hello Doctor.

I have several important documents which I am sending to you”, the source wrote. “It is about a security measure of an Italian Court of Law that includes Bledi Çuçi’s son, Endi Çuçi, in smuggling of medicaments and Albanian patients that received falsified health cards in Italy during the Covid pandemic. No media has mentioned the name. A journalist friend of mine gave me the documents confidentially, saying he had obtained them from an Italian newspaper. I possess the papers”.

I am attaching the following documents:

1. The security measure from the Court of Milan.

2. The news in the Italian media.

3. Wiretapped conversations in the Court file

Kategori
Uncategorized

Pretendimet me të cilat Erdogan kërkon të ndalojë aplikimin e Suedisë në NATO …

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan planifikon të mbështesë akuzat e tij ndaj PKK-së kundër Suedisë gjatë samitit të NATO-s në Madrid, raporton gazeta e lidhur me qeverinë turke

Sabah .

Ky është dokumentacion që do të mbështesë pretendimet për mbështetjen suedeze për PKK, YPG dhe PYD.

Në fund të qershorit, aleanca ushtarake NATO do të mbajë samitin e saj në Madridin spanjoll.

Disa kanë spekuluar se Suedia dhe Finlanda tashmë mund të jenë të gjelbër për anëtarësimin nga Turqia.

Megjithatë, nuk ka asgjë në retorikën e zyrtarëve të qeverisë turke që të sugjerojë se është kështu.

Në vend të kësaj, duket se presidenti Erdogan po planifikon të përdorë samitin si një mundësi për të provuar të mbështesë akuzat e tij për lidhje terroriste kundër Suedisë.

Turqia duhet të provojë se Suedia dërgoi arme të blinduara …

Presidenti do të paraqesë prova, në formën e dosjeve dhe dokumenteve, se si Suedia, por edhe Finlanda pretendohet se kanë mbështetur PKK, YPG dhe PYD, politikisht, financiarisht dhe duke dërguar armë për organizatat, raporton Sabah.

Suedia ka hedhur poshtë pretendimet e Turqisë dhe nuk ofron ndonjë mbështetje të synuar për autonominë kurde në Siri.

Megjithatë, kurdët sirianë marrin pjesë në mbështetjen e dhënë për Sirinë verilindore, sipas Ministrisë së Jashtme.

Gazeta thekson gjithashtu se Turqia pretendon se ka sekuestruar armën e blinduar suedeze m/86, me emrin e eksportit AT4, gjatë betejave të saj kundër YPG-së në Siri dhe Irakun verior.

Janë marrë fotografi të të shtënave të blinduara dhe numrat e tyre serial janë dokumentuar, sipas Sabah.

Pasi Erdogan të ketë paraqitur materialin, do të thuhet se një aleancë me Suedinë dhe Finlandën është e përjashtuar nëse “qëndrimi armiqësor vazhdon”, sipas Sabah.

Presidenti turk tha tashmë në lidhje me aplikimet e Suedisë dhe Finlandës në NATO se vendet funksiononin si “hostele për terroristët”.

Tërbimi turk pas projeksionit të PKK-së në Bashki .

Ditët e fundit, përfaqësuesit e qeverisë turke kanë bërë propozime të reja kundër Suedisë pasi grupi aktivist i Komiteteve të Rojava publikoi një video në mediat sociale që thuhet se tregon se si ata projektojnë flamurin e PKK-së dhe një foto të liderit të burgosur të PKK-së Abdullah Öcalan në qytetin e Stokholmit dhe në Globe .

Zëdhënësi dhe këshilltari i lartë i Erdoganit, Ibrahim Kalin, tha se video tregon se si Suedia "arros" me PKK-në, raportoi gazeta Hürriyet .

– Organizata terroriste PKK nuk dëmton vetëm ne në Turqi, por edhe interesat kombëtare të Suedisë.

Në veçanti, ajo bën gjithçka për të parandaluar që Suedia të bëhet anëtare e NATO-s, tha Mevlut Cavusoglu për kanalin turk të lajmeve

TRT World të premten.

Të hënën, një takim për çështjen e NATO-s është planifikuar midis përfaqësuesve turq, suedez dhe finlandez në Bruksel

Son dakika: Başkan Erdoğan’dan NATO’ya belgeli çıkarma! Zirvede iki önemli başlık

Son dakika haberi: Başkan Recep Tayyip Erdoğan ay sonunda yapılacak NATO Zirvesi’ne iki önemli başlıkla gidecek. İsveç ve Finlandiya’nın teröre desteği, Yunanistan’ın adalardaki ihlalleri de dosyada olacak.

BETÜL USTA
Son dakika: Başkan Erdoğan’dan NATO’ya belgeli çıkarma! Zirvede iki önemli başlık

Mehmetçiğin terör örgütüne yönelik operasyonlarında 2018 yılından bu yana Hakkari, Şırnak, Irak’ın kuzeyindeki Hakurk ve Avaşin-Basyan bölgesinde çok sayıda AT-4 tanksavar ele geçirildi.

Son dakika: Başkan Erdoğan’dan NATO’ya belgeli çıkarma! Zirvede iki önemli başlık

Teröristler tarafından Türkiye ile Irak ve kuzey Suriye’de yoğun olarak kullanılan İsveç üretimi AT-4 tanksavar füzeleri piyade birliklerinin zırhlı araç ve tahkimatlarını yok etmek veya devre dışı bırakmak amacıyla tasarlandı.

Son dakika: Başkan Erdoğan’dan NATO’ya belgeli çıkarma! Zirvede iki önemli başlık

YUNAN İHLALLERİ DE KAYIT ALTINDA

NATO Liderler Zirvesi’nde Ankara-Atina hattındaki gerginlik de gündeme gelecek. Yunanistan’ın uluslararası hukuku hiçe sayarak Lozan ve Paris anlaşmalarını ihlal ettiği gerçeği, müttefiklere kanıtlarıyla gösterilecek. ‘Mağdur edebiyatı’ yapmayı genel politikası haline getiren Yunanistan adaları savunma amaçlı silahlandırdığını, göçmenleri geri itmediğini ve uluslararası hukuku ihlal etmediğini iddia ederek ‘Türkiye bize saldıracak’ algısı yaratmaya çabalıyor.

Son dakika: Başkan Erdoğan’dan NATO’ya belgeli çıkarma! Zirvede iki önemli başlık

Atina, Türkiye’nin kayıt altına aldığı ve uluslararası kamuoyuna duyurduğu hukuk ihlallerine uluslar arası toplumu ikna edici bir yanıt veremiyor. Aksine, Türkiye ana karası üzerinde askeri uçuşlar yaparak, gerilimi tırmandırmaktan geri durmuyor. Ankara, Yunanistan ile sorunlarda diyalog yanlısı olduğunu ancak meşru haklarından da vazgeçmeyeceğini tekrar vurgulayacak

Son dakika: Başkan Erdoğan’dan NATO’ya belgeli çıkarma! Zirvede iki önemli başlık

UKRAYNA KRİZİNDE BAŞAT ROL

Madrid’deki zirvede ele alınacak dosyalardan biri de Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş olacak. Rusya’nın da Ukrayna’nın da güven duyduğu tek ülke olan, üstlendiği arabuluculuk rolüyle süreçte etkin olan Türkiye, ateşkesin sağlanması ve savaşın sona erdirilmesi ile tahıl koridorunun açılması yönündeki temaslar hakkında müttefikleri bilgilendirecek.

Kategori
Uncategorized

Lumin Drin, s’ mund të na e marrë në shpinë, as Edushka, as shqiptarofobët.

Imazhi Shqiptar & Identiteti Kombëtar pyet :

Nga Pr/ Astrit Memia …

Imazhi Shqiptar & Identiteti Kombëtar! Vallë, a do ta pranojë Kryeministri i Kosovës, Zt. Albin Kurti, devijimin e Koridorit Adriatik- Alpe( Rruga bregut të Drinit, 38 km dhe portin e Shengjinit), që do ia”servir” Ed-veri, si amanet për të realizuar vendimin e Spiro Kolekës të viteve 1980.

Gegofobi, Spiro Koleka pezulloi vazhdimin e punimeve për këtë korridor, pas 5 km rrugë që kishte filluar nga Fierza drejt Komanit, Divizioni i Xhenjos së Ministrisë së Mbrojtjes të asaj kohe” Bunk’ Burgu”?!…

Shmangia e këtij korridori transballkanik, dëmton të mirën e mbi 1 milion shqiptarëve. Ky korridor do lidh Pejën, Gjakovën, Plavën, Gucinë, Pukën, Shkodrën e Lezhen dhe më gjërë, një e mirë për të gjithë. Jeta vazhdon...

Faleminderit për mendimin Tënd e mirëkuptimin! Përkushtimisht Astrit Memia /

Kategori
Uncategorized

Karierën e dua në PD: Por as kam qënë, as jam dhe as do të bëhem ndonjëherë anëtare e PD_së ?!

Cili është misioni i Godoles në PD !!
https://alinsweden.blog/2022/03/25/cili-eshte-misioni-i-godoles-ne-pd/?fbclid=IwAR3O3XGs3vxCdt3Orju7GdnVHQOVwW7s8kAvUD2ae4b4z_IVquMxD1F8wa8&fs=e&s=cl

Nga Rexhep Polisi Gazetar i Rilindjes Demokratike /

Sigurisht nuk pranova të bëj asnjë përgënjeshtrim duke sqaruar se, nuk kam bërë asnjë “fyerje” dhe “shpifje” në shkrimin tim :

Shkrim ku me të drejtë citoj :

”Cili është misioni i Godoles në PD”,

Dhe për të cili znj.Godolja më ka paditur.

Jam gati të publikoj reagimin e znj.Godolja ndaj shkrimit tim në gazetën “RD” ku e kam publikuar, nëse ajo ka një reagim.

Sot u zhvillua seanca e parë gjyqësore në Gjykatën e Tiranës në Dhomën Penale ndaj gazetarit të RD, Rexhep Polisi. 

🔻-Në këtë seancë Godolja kërkoi që gazetari të përgënjeshtronte shkrimin ndaj saj…
🔻-Edhe pse në shkrim nuk kishte asnjë fyerje e shpifje.
🔹-Ndersa gazetari i RS_së Polisi nuk e pranoi kërkesën e Godoles, por i kërkoi gjyqtarit që të vazhdonte procesi gjyqësor.

Pse nuk u tërhoq Godolja nga padia ndaj meje në seancën e parë gjyqësore

Reagimi i gazetarit Polisi

Gjyqtari Artan Gjermeni tha se, ligjërisht seanca e parë është për pajtim mes dy palëve dhe nëse gjeni gjuhën e përbashkët me një marrëveshje ndërmjet jush çështja pushohet.

Godolja u shpreh se, “jam prekur sepse në shkrim është përmendur edhe babai im që nuk jeton më . Unë tërhiqem nga padia nëse zoti Polisi bën përgënjeshtrimin e shkrimit në një gazetë të madhe”.

Gjyqtari Gjermeni u tregua i njëanshëm në këtë seancë pasi i shprehu keqardhje znj.Godolja për “vuajtjet” në regjimin komunist dhe e vlerësoi për qëndrimet e saj gjatë daljeve në emisionet televizive.

Unë u shpreha se, në shkrimin tim nuk ka asnjë fyerje dhe shpifje. “Shkrimi im është thjesht një Opinion dhe kam shkruajtur për Gogolen si politikane, jo si individ. Nëse do të kisha fyer apo shpifur ndaj zonjës Godolja do të kërkoja falje këtu dhe publikisht, por nuk kam bërë asnjë shpifje. Unë e dija që babai i saj nuk jeton më dhe nuk e kam përmendur emrin e tij në shkrim.

Unë kam shkruajtur se, znj.Godolja është anëtare e kryesisë së PD dhe Sekretare për të Përndjekurit Politikë,

ndërsa ajo vetë në një emision televiziv tha se,

as kam qënë, as jam dhe as do të bëhem ndonjëherë anëtare e PD”.

Po si ka mundësi që znj.Gogolja pa qënë anëtare partie të ngjitë shkallët e karierës në PD?!

Unë kam prova dhe kërkoj që çështja gjyqësore të mos mbyllet, por të vazhdojnë seancat gjyqësore”! Këto ishin fjalët e mia para gjyqtarit Gjermeni dhe seanca e radhë u la për në datën 6 shtator në orën 12:30.

Në fakt, unë mbeta i çuditur nga padia e zonjës Godolja, se si ajo ju bind rekomandimit të një ish-kolegu gazetar në gazetën “55”, K.Dervishi, i cil në debat publik në faqen e tij në Facebook me ndjekësit e tij, shkruante ndër të tjera se, “i rekomandova Jonilës kallzim penal…”, dhe mesa duket ai ja arriti t’i mbushë mendjen zonjës Godolja që të më padisë! Por pse ky mllef, ky zell i devotshëm nga një koleg ndaj kolegut që i kërkon Jonilës të më padisë, në një kohë që nuk kam bërë asnjë shpifje në shkrimin tim?!

Ja dhe shkrimi për të cilin më ka paditur Godolja

Cili është misioni i Godoles në PD?

Nga Rexhep POLISI

Jonila Godole deklaroi mbrëmë në emisionin “Opinion” se, nuk është anëtare e Partisë Demokratike dhe as nuk do të bëhet ndonjëherë anëtare e kësaj Partie. Ndërkohë Jonila Godole është Sekretare për të Përndjekurit Politikë në PD si dhe anëtare e kryesisë së kësaj Partie e emëruar nga Basha. Të gjithë e dinin se Godiolja nuk kishte asnjë lidhje me ish-të përndjekurit politikë dhe me Partinë Demokratike, por ajo kishte penetruar në PD për një mison, siç deklaroi mbrëmë.

Po cili është misioni i Jonila Godoles në PD?

Është fare e kuptueshme se Godole është futur në PD me orientim të Soros dhe misioni i saj është dobësimi dhe shkatërrimi i Partisë Demokratike. Që ditën e parë që u emërua Sekretare për të Përndjekurit Politikë në PD, Godole doli me një deklaratë publike duke kërkuar largimin e liderit historik, Sali Berisha nga Partia Demokratike.

Godole jo vetëm që jep udhëzime se kush duhet të të largohet nga PD, por edhe bën lista se kush duhet të futet në PD. Me idetë e saj komuniste, janë futur në kupolën e PD njerëz pa kontribute dhe me bindje të majta vetëm e vetëm që ta kenë nën kontroll Partinë Demokratike dhe ta kthejnë atë në një shtojcë të “Rilindjes”.

Jonila Godole u emërua Sekretare për të Përndjekurit Politikë në PD, por edhe pse mban këtë funksion ajo e ka shfaqur hapur alergjinë që ka për për ish-të përndjekurit dhe burgosurit politikë. Kjo shtresë e përvuajtur dhe masakruar nga diktatura e ka shprehur hapur se nuk e gjen veten te Godolja dhe ata që e rrethojnë Godolen. Asnjë nga kjo shtresë nuk i afrohet Godoles dhe të gjithë kanë alergji prej saj!

Godole nuk ka bërë asnjë aktivitet për të ish-të përndjekurit politikë dhe as ka për të bërë ndonjëherë se qëllimi saj nuk është bashkimi i të djathtës dhe shtresës së të persekutarve nga diktatura, por përçarja dhe përbuzja ndaj tyre.

Jonila Godole nuk ka asnjë lidhje me PD-në. Ajo vjen nga një familje komuniste që ka goditur atë shtresë që gjoja ajo “përfaqëson” në Partinë Demokratike. Babai i saj ka qënë oficer kufiri në Sarandë në kohën e diktaturës. Dihet se oficerët në pikat kufitare përzgjidheshin nga regjimi, ata ishin njerëzit më të zellshëm dhe më të besuarit e partisë-shtet që t’i shërbenin diktaturës.

Godolja që në moshën 17 vjeçare, siç deklaroi vetë mbrëmë në “Opinion”, ka nisur punën si gazetare dhe i ka shërbyer me devotshmëri Partisë Socialiste dhe luftës të pakursyer kundër PD dhe liderit historik Sali Berisha.

Tani Godole flet edhe për të ardhmen e PD(?!) Por Godolja para se të flasë për të ardhmen e PD duhet të flasë për të shkuarën e saj dhe të kërkojë falje për nxitjen e revolucionit komunist në vitin ’97 me shkrimet e saj kriminale!

Një nga shkaqet që demokratet sot urrejnë Bashën është edhe Godole sepse u emërua Sekretare për të Përndjekurit Politikë në PD ndërkohë që nuk ka asnjë lidhje me të persekutuarit sepse rrjedh nga nje familje komuniste dhe i ka shërbyer dhe i shërben PS-së.

Godolja u emërua edhe anëtare e kryesisë së PD ndonese nuk është anëtare e PD dhe nuk ka votuar asnjë herë për PD. Si mund të reformohet PD me komunistë?

Cili është misioni i Godoles në PD !!

Kategori
Uncategorized

ANALIZA në Balkan Insight/ Ballkani i hapur nuk është thjesht i pamatur. Është i rrezikshëm

Edward P. Joseph / BIRN

Është gjithmonë një ide e mirë për të ardhur në ajrin e pastër dhe ujërat e kristalta të Liqenit të Ohrit, një nga vendet më të bukura në Evropë. Fatkeqësisht, arsyeja për mbledhjen e javës së kaluar të liderëve nga rajoni – ‘Ballkani i Hapur’ – nuk është një ide e mirë. Në fakt, nuk është as një emër i mirë. Edhe zyrtarët janë të hutuar nëse emri është ‘Ballkan i Hapur’ [që tingëllon si komandë] apo ‘Ballkan i Hapur’ [që tingëllon si një përshkrim].

Në fakt, Open Balkan është një formë e ndezjes së gazit me pjesëmarrje, në të cilën të gjithë bashkëpunëtorët entuziastë – përveç liderit – e paaftësojnë gradualisht veten, derisa të jenë të pafuqishëm për t’i rezistuar rendit të ri. Si me çdo kult apo modë, mospërputhjet e dukshme janë lënë mënjanë. 

E para është pabarazia ekonomike. Dy nga tre pjesëmarrësit, Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut, kanë GDP që – të kombinuara – janë mezi sa gjysma e pjesëmarrësit kryesor, Serbisë. Kjo do të thotë se ndërsa të tre vendet do të përfitojnë nga një treg i përbashkët [ose zonë tregtare], Serbia do të përfitojë gjithmonë më shumë. Tregu serb është më i madh dhe gjithmonë do të jetë në gjendje të tërheqë më shumë investime të huaja [në radhë të parë një nga synimet e tregut të përbashkët] dhe të prodhojë mallra me vlerë më të lartë [për eksport brenda dhe jashtë tregut rajonal]. 

Diferencat e pagave nuk janë mjaft të larta për të kompensuar avantazhet e investimit në ekonominë më të madhe dhe më të përparuar të Gjashtës së Ballkanit Perëndimor. Me fjalë të tjera, një valë në rritje do të ngrejë të gjitha varkat, por një varkë – Serbia – do të bëhet anije.

Përkrahësit entuziastë të ‘Balkan(ëve) të Hapur’ me sa duket nuk i kanë menduar efektet e rritjes dhe produktivitetit të çekuilibruar. Kjo është befasuese sepse disbalancat e tilla ishin një nga shtytësit e tensionit në ish-Jugosllavi, e përmbledhur në frazën e hidhur të shqiptuar në zonat më të varfra si Kosova: “Radi Kosova, Beogradi gradi”  [‘Kosova punon’ – nxjerr lëndë të parë – ndërsa ‘Beograd ndërton’, duke nxjerrë përfitimin dhe duke prodhuar mallra me vlerë më të lartë]. Ekonomia politike e rajonit të sotëm të Ballkanit – e ndarë në shtatë vende të pavarura [njëra prej të cilave, Kosova, nuk njihet nga Serbia apo nga Bosnja dhe Hercegovina] – është e ndryshme. Në vend të lidhjes fizike, ekonomike dhe politike, shtetet e vogla të rajonit janë shkatërruar. Unifikimi i tyre në një treg do të krijonte efikasitet, do të tërhiqte investime dhe do të rriste rritjen.

Detyra e lidhjes rajonale duhet të ishte një element themelor i strategjisë së udhëhequr nga Bashkimi Evropian pas luftës për rajonin. Të paktën deri në vitin 2020, në Samitin e Sofjes, BE-ja i dha përparësi bashkëpunimit dhe lidhjes rajonale, të mbështetur nga angazhimi serioz financiar – Plani Ekonomik dhe Investues prej 30 miliardë eurosh. Samiti i Sofjes pa përkushtimin nga BB6 e plotë për një treg të përbashkët rajonal në një kuadër tjetër – “Procesi i Berlinit” – i udhëhequr nga Gjermania dhe i lidhur integralisht me rregullat dhe normat e BE-së. Me fjalë të tjera, të gjitha partitë e BB6 – jo vetëm tre apo katër – kishin përqafuar tashmë një treg të përbashkët rajonal, të shkrirë me synimin e anëtarësimit dhe përkushtimit ndaj vlerave të bllokut gjithëpërfshirës të BE-së. Një dizajn i tillë, me një fuqi mbizotëruese dhe qëllime dhe vlera mbizotëruese, është kundërhelmi ndaj pakënaqësive të hidhura si ato në ish-Jugosllavi. Aftësia dhe tundimi për të shfrytëzuar fuqinë ekonomike – ose për të ushqyer inatet nga përfitimet e pabarabarta ekonomike – do të pakësohej nga rritja e përbashkët e vlerave dhe reformave të BE-së. Nevoja për pushtet mbikqyrës për të mbuluar mosbesimin ishte në thelb të Planit të famshëm Schuman, i cili ishte pararendës i BE-së – modeli më i suksesshëm i krijuar ndonjëherë për arritjen e rritjes ekonomike dhe bashkëpunimit politik midis ndërluftuesve të mëparshëm.

Me Ballkanin(ët) e Hapur, SHBA po promovon një regjim tregtar të udhëhequr me entuziazëm nga një autokrat, presidenti serb Aleksandar Vuçiç, i cili minon rendin perëndimor për rajonin. Përpara 24 shkurtit, mbështetja për Open Balkan(s) ishte naive; pas 24 shkurtit, është neglizhencë. Beogradi është në kundërshtim të hapur ndaj detyrimeve të tij ndaj BE-së si një kandidat për të aplikuar sanksione ndaj Rusisë. Jo vetëm që Vuçiç refuzon me forcë të sanksionojë Moskën, por ai kultivon në mënyrë aktive partneritetin e tij strategjik të vazhdueshëm me Vladimir Putinin, një i pabesë në pjesën tjetër të kontinentit dhe përtej Atlantikut. Zëdhënësi i Vuçiqit, ministri i Brendshëm Aleksandar Vulin, sulmoi verbalisht ambasadorin e SHBA-së Christopher Hill dhe lëshoi ​​një kërcënim flagrant kundër SHBA-së lidhur me sanksionet. Në një moment kur lufta e Rusisë kërcënon rendin perëndimor dhe madje edhe atë global, nocioni për të kapërcyer një skemë të dyshimtë tregtare me aleatin numër një të Putinit në Ballkan – dhe ndoshta në Evropë [sikur edhe kryeministri hungarez Viktor Orban ka vendosur sanksione] – është shqetësuese.

Shqiptarët [në Shqipëri, Mal të Zi dhe Maqedoninë e Veriut] dhe maqedonasit nuk ndajnë ankthet për dominimin ekonomik serb, sepse ata nuk përballen me kërcënime të drejtpërdrejta nga autoritarizmi i Vuçiqit. Duke parë të bllokuar rrugën e tyre drejt BE-së, maqedonasit janë të gatshëm të shkojnë së bashku me Ballkanin e Hapur; integrimi mes WB6 shërben si një tampon kundër nacionalizmit grabitqar bullgar. Përveç kësaj, njohja e fundit e Kishës Ortodokse Maqedonase nga Kisha Ortodokse Serbe ka rritur marrëdhëniet në një kohë kur identiteti maqedonas është nën sulm nga Bullgaria, gjithashtu rivalja e Serbisë.

E udhëhequr nga kryeministri Edi Rama, Shqipëria mund të ketë një interes afirmativ për ‘bashkëpunimin rajonal’ të stilit të Ballkanit(-ve) të Hapur. Me kalimin e kohës, një regjim tregtar tërësisht jashtë kornizës së BE-së do ta lërë nacionalizmin serb nën Vuçiç të drejtuar tërësisht në ruajtjen e status quo-së. mbi Kosovën. Ashtu siç ndodhi me ‘shkëmbimin e tokës’ të vitit 2019, SHBA-ja dhe BE-ja – të mërzitura përherë nga mosmarrëveshjet e lodhshme të Ballkanit – mund të pranojnë sërish ndarjen, të nxitur nga të huajt që pretendojnë se “zgjidh një konflikt të ngrirë”. Ndarja hap automatikisht ‘Bashkimin e Kosovës dhe Shqipërisë’, me fjalë të tjera, Shqipërinë e Madhe – një zgjidhje e pajtueshme me Serbinë e Madhe pasi Kosova të ndahet. Nuk duhet të ketë ndonjë takim të fshehtë mes Ramës dhe Vuçiqit të llojit të Karagjorgjevës mes Franjo Tugjman dhe Slobodan Millosheviçit në prag të rënies së Jugosllavisë. Nën një Beograd ekonomikisht më të fuqishëm – i pakufizuar nga asnjë kornizë e BE-së, përveç kandidaturës së Vuçiqit në BE – perspektivat për njohje reciproke në dialogun e ndërmjetësuar nga BE janë edhe më të largëta. Në të vërtetë, nënshkrimi i marrëveshjes së ‘Normalizimit Ekonomik’ në Shtator 2020 në Shtëpinë e Bardhë të Trump, nuk bëri asgjë për të zbutur armiqësinë e Beogradit ndaj Prishtinës, edhe pse Kosova drejtohej atëherë nga kryeministri bashkëpunues Avdullah Hoti, një ekonomist.

Përfundimisht, politikëbërësit perëndimorë të frustruar – duke parë që Serbia nuk do të lëvizë – do të pyesin dhe do të pyeten: ‘Pse të mos jemi ‘praktikë’ për Kosovën?’ Rivali i Ramës në Prishtinë, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, është gjithashtu një nacionalist mbarëshqiptar që promovon ‘Bashkimin e Kosovës dhe Shqipërisë’. Kurti, si shumica e kosovarëve, nuk dëshiron ta shohë Kosovën të ndarë, pjesërisht sepse kjo do të shfajësonte politikën nacionaliste serbe nën Millosheviçin – e ringjallur nga Vuçiç, një mbrojtës i ultra-nacionalistit Vojisllav Sheshel. Shfajësimi i Serbisë së Madhe në Kosovë do të bënte të njëjtën gjë për ambiciet nacionaliste serbe në Bosnje dhe Mal të Zi

Kategori
Uncategorized

Berisha in Global Baku Forum: Russia and Soros wanted to redraw Kosovo’s borders

An agreement between Kosovo and Serbia would be vital and very important said today Democratic Party Chairman Sali Berisha in the IX Global Baku Forum, but a change of borders would open Pandora’s Box.

The former Albanian Premier said US billionaire George Soros was behind the project of land swap between the two Balkanic countrys.

Several agreements have been signed in Brussels, some of them have been implemented, some others remained only on paper. An initiative was unsuccessful and harmed the process, the initiative for redrawing borders based on ethnic line because of three Serbian communes in Kosovo and three Albanian ones in southern Serbia”, said Berisha.

The project was strongly supported by Russians, but it would open Pandora’s box for the region, because similar ethnic and geographic situation are everywhere in our region”.

Kategori
Uncategorized

Mirë që më spiunonte, por më pinte edhe cigaret

Brilante nga i ndjeri -Petrika Genci Leka… Djali i poetit të pushkatuar, Genci Leka …

Poeti i pushkatuar Genci Leka…

E kish detyrë.

Më spiunonte mua të ziun, por veç spiunllëkut më pinte dhe cigaret.

Ditën e rrogave më zinte pritë në birra panda dhe më pinte “një” birrë …

Kur vdiq Enveri, ju “prish” televizori dhe erdhi e pa në mua ceremoninë…

“Qeshte”:

Qeshte dhe priste të qeshja dhe unë i ziu.

Ky ishte spiuni Taqo Vasili…

Kategori
Uncategorized

Spiuni rus u ndal – donte të depërtonte në gjykatën e Hagës

Spiuni rus u zbulua sipas shërbimit holandez të inteligjencës AIVD, pasi kishte hasur në një dokument në të cilin spiuni përshkruante në detaje jetën e tij si pseudonimi i tij “Viktor Muller Ferreira”.

AIVD shkruan në

një deklaratë për shtypse ata dyshojnë se dokumenti, i cili daton në vitin 2010, është prodhuar në mënyrë që oficeri rus i inteligjencës të kujtonte karakterin e tij.

Sipas AIVD, ky është një oficer i inteligjencës për shërbimin e inteligjencës ushtarake ruse GRU.

Ata thonë më tej se rus ishte ai që në Suedi quhet “ilegalist”, pra një oficer “i fjetur” i inteligjencës, i cili me identitet të rremë ishte dërguar nga vendi i origjinës për të kryer një mision specifik.

Depërtoi në Gjykatën e Hagës

Detyra në këtë rast ishte infiltrimi në Gjykatën Penale Ndërkombëtare në Hagë, sipas dyshimeve.

Gjykata e Hagës po heton aktualisht krimet e dyshuara të luftës të kryera nga Rusia në Gjeorgji në vitin 2008, si dhe krimet e reja të luftës që dyshohet se janë kryer në Ukrainë gjatë luftës që Rusia ende po e bën.

Sipas shërbimit të inteligjencës holandeze, spiuni rus kishte arritur të hynte fshehurazi në gjykatën e Hagës përmes një lloj praktike.

AIVD konsideron se ai mund të kishte mbledhur informacion në lidhje me sistemin dixhital të gjykatës në Gjykatën e Hagës, si dhe duke rekrutuar burime atje dhe duke ndikuar potencialisht në hetimet.

Ai konsiderohet një kërcënim për sigurinë e mbretërisë holandeze dhe e ktheu atë në Brazil në prill.

Ata i kanë dërguar edhe një letër Rusisë, ku thuhet se e dinë identitetin e vërtetë të emigrantit ilegal: Sergei Vladimirovich Cherkasov.

Kategori
Uncategorized

The Albanian Special Prosecution threatens journalists with prison if they publish testimonies of a former hitman.

Dumani exposed episodes of the organized crime, solicitations of murders, as well as links of criminals to politicians. SPAK warned the journalists they risk up to five years behind bars should they continue to publish what Dumani has been telling to the investigators. The investigative file is in the SPAK offices and it was them that leaked the testimonies first, but now it seems it has gone beyond the limits allowed by the state propaganda after members of the executive have been affected.

The order for the criminal prosecution of journalists has been signed by prosecutors Doloreza Musabelliu, Altin Dumani, and Behar Dibra. However, these prosecutors have also revealed investigative secrets and risk prison, because in their order they write that Nuredin Dumani and Henrik Hoxhaj are collaborators of justice, a revelation which is forbidden to be published.

It looks like leaking secrets like the status of the witnesses is not a crime, only the publication of information that would be a state scandal. The pressure from SPAK takes place in a time when international organizations have sounded the alarm for the media freedom in Albania and continuous threats over the media reporters and journalists from the authorities.

Kategori
Uncategorized

Albanian PM Rama: Western pressure on Serbia is harmful for the Western Balkans

”This is how the Albanian Prime Minister sees the policy towards Serbia: Understanding, understaning, understanding Serbia”, Kosovo journalist Enver Robelli wrote.

He added he believed that Serbia must impose sanctions at some time but warned against pushing Belgrade to do a lot and quickly, being heavily depended on Moscow for its energy supply.

”Pushing them to do it now, in the whole diapason, is practically impossible. It would be suicidal for Serbian economy”, said Rama.

”Excessive Western pressure on Serbia could be more harmful for the stability in the Western Balkans”, Rama warned.

”I believe Serbia is in the right path albeit not with the speed we’d like. But, believe me, other scenarios are much worse for all, especially for the region”, said Rama.

Syri.net

Kategori
Uncategorized

Hipokrizi : Haxhi. -Vizita e Ramës në Ukrainë, një Hipokrizi …

Anëtarja e kryesisë së PD-së, Edith Harxhi ka komentuar vizitën e kryeministrit Edi Rama në Kiev.

Duke folur në emisionin ‘Task Force’ në SYRI TV, Harxhi u shpreh se e ftesa për në Kiev ishte për kryeministrin e Malit të Zi, Abazoviç dhe jo për Ramën.

Kërkoi edhe sanksione, që të jenë sa më të forta, por këto sanksione thyhen përditë nga ana e qeverisë shqiptare, sepse tragete, apo anija të mëdha me grurë, apo produkte të tjera, ankorohen në Durrës.

E shikon me një lloj hipokrizie.

Ftesa për në Kiev, nuk ishte për Edi Ramën, por për Dritan Abazoviç. Nuk dihet ende se si e ka siguruar këtë ftesë Dritan Abazoviç, por siç thotë një shprehje duket se ‘tenxherja ka gjetur kapakun”, – u shpreh Edith Harxhi.

Kategori
Uncategorized

Gjykata Europiane ndalon ne minutst e fundit deportimin nga Anglia te azilkerkuesve drej Ruandes

Mbrëmë erdhi lajmi se Gjykata Evropiane

e Drejtësisë në sekondën e fundit ndalon fluturimin britanik që do të fluturonte azilkërkuesit drejt

Ruandës

. Ministrja e Brendshme Priti Patel ishte e zhgënjyer me vendimin.

Gjatë dëgjimit të së mërkurës të kryeministrit Boris Johnson në dhomën e ulët, Patel tregoi edhe një herë pakënaqësinë e tij.

Sipas saj, vendimin për ndalimin e aeroplanit e ka marrë “një gjyqtar vakant”, shkruan Sky News.

Ajo nuk i kupton kritikat ndaj planit të vendit për të zhvendosur azilkërkuesit në një vend tjetër.

– Ruanda është një vend i sigurt dhe i sigurt me një histori të jashtëzakonshme kur bëhet fjalë për mbështetjen e refugjatëve dhe azilkërkuesve dhe ne jemi krenarë që punojmë së bashku, thotë ajo.

”Jo e drejte”

Ajo gjithashtu theksoi se kanë filluar përgatitjet për fluturimin e radhës drejt Ruandës.

– Ne jemi një vend bujar dhe mikpritës, i cili e ka dëshmuar veten herë pas here. Më shumë se 20,000 njerëz kanë përdorur rrugë të sigurta dhe legale për të shkuar në MB që nga viti 2015, thotë ajo.

Patel po synon gjithashtu “refugjatët e paligjshëm” në MB.

– Nuk është e drejtë me ata që luajnë sipas rregullores, thotë ajo.

– Aftësia jonë për të ndihmuar ata që kanë nevojë është e rrezikuar nga ata që vijnë këtu ilegalisht.

Kategori
Uncategorized

Superarma e Putinit që frikëson Shtetet e Bashkuara

Ata u quajtën “wunderwaffe” në propagandën gjermane naziste gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Shumica u mbërthyen në tabelën e vizatimit ose si prototipe, por disa u përdorën në mënyrë të pamohueshme, si raketat V1 dhe V2 që u dërguan në Britaninë e Madhe.

Prej kohësh dihet se Rusia po zhvillon superarmët e saj.

Vladimir Putin i prezantoi në një fjalim madhor qysh në vitin 2018.

Këto janë armë me performancë të frikshme dhe mbresëlënëse, megjithëse disa janë ende në zhvillim e sipër.

Rusia ka qenë prej kohësh e shqetësuar për mbrojtjen robotike të SHBA-së dhe aftësinë e saj për të rrëzuar raketat që vijnë.

Prandaj, shumë nga superarmët synojnë të jenë në gjendje të tejkalojnë këtë mbrojtje raketore.

Pothuajse të gjitha synohen gjithashtu të pajisen me armë bërthamore, dhe për këtë arsye janë të destinuara për një konflikt të ardhshëm bërthamor kryesisht me Shtetet e Bashkuara.

Në Ukrainë, ushtria ruse përballet me sfida të tjera, si logjistika, rendi i komandës, manovrimi në fushën e betejës, komunikimi.

Ka pasur shumë pengesa.

Por me ofensivën në Donbass, Rusia ka fituar një avantazh përmes epërsisë së saj për sa i përket pjesëve të artilerisë dhe aftësisë për të ripërdorur mënyrën e preferuar të transportit të ushtrisë ruse: trenat.

Se super armët atëherë?

Po, njëra prej tyre është përdorur në Ukrainë.

Bëhet fjalë për robotin hipersonik të lundrimit Kinzjal që mund të gjuhet nga avionët rusë Mig 31.

Ka një rreze veprimi deri në 2000 kilometra dhe thuhet se është në gjendje të udhëtojë me dhjetë herë shpejtësinë e zërit.

Presidenti Joe Biden ka pranuar se “Kinzjal është pothuajse e pamundur të rrëzohet”.Rusia përdori një Kinzjal qysh më 19 mars kundër një depoje armësh në Ukrainën perëndimore dhe të nesërmen një depo karburanti pranë Mykolaiv u sulmua.

Pra, kush janë pesë të tjerët?

Sarmat – Satanai 2

Avangard HGV

Burevestnik

Cirku:

Poseidoni:

Shkruan MATS LARSSON /

Kategori
Uncategorized

Ky birbua i Sorrosit, çfarë shteti të ballkanit të hapur perfaqson !?

Myslim Murrizi / Deputet

Ballkani i hapur apo Ballkan i kapur????

Ky alexi i sorrosit me çfare tagri ulet ne kete tavoline si i barabarte me alekxandrin e Serbise, Abazoviçin e Malit te Zi, Edvinin e Shqiperise dhe Dimitar Kovaçevskin e Maqedonis se Veriut ose km i Bullgarise perendimore siç e quan lideri sumprem Rama

Po ky birbo i george sorrosit çfare shteti te ballkanit te hapur perfaqeson???

Myslim Murrizi /
Kategori
Uncategorized

Ambasadore apo Gëbelsi i qeverisë Rama !?

Nga Hajro Cini Kanada _

Ajo dhunon për ditë Sovranitetin e Shqipërisë.

Ajo shantazhoi me shumë sukses Kriminelin Lulzim Basha, me atë të të cilit arriti që ta shesë Opozitën tek Krimi i Organizuar, me të cilin, Guvernatorja ilegale bashkë-qeveris.

Ajo tentoi, pa sukses, dhe në shkelje të Kushtetutës së Shqipërisë, në shkelje të nenit 41 të Konventës së Vjenës, të cilin USA e ka firmosur më 1972, dhe të ligjeve ndërkombëtare, të shantazhonte Presidentin e Republikës që ai të shkeltë Kushtetutën.

Fillimisht u prezantua si Ambasadore, dhe sapo u shfaq në Tiranë mori disa dhurata të florinjta nga Taulant Balla, miku familjar i një banditi të deklaruar. Dhe për këto dhurata u krenarua edhe publikisht.

Jam i sigurtë se Yuri Kim është e korruptuar deri në palcë, jam i sigurtë se ajo nuk ka as etikë, as kulturë, as pregatitje diplomatike dhe as profesionalizëm.

Më pas filloi të ushtrojë, në mënyrë ilegale, edhe postin, jo Kushtetues, të Governatorit të Shqipërisë.

Shqipëria, de Jure, është akoma shtet i Pavarur dhe Sovran i njohur edhe nga OKB.

Por këto fakte nuk kanë asnjë rëndësi për një frymor që nuk njeh as rregulla, as ligje, as nder dhe as etikë. Ajo dhunon për ditë Sovranitetin e Shqipërisë.

Ajo shantazhoi me shumë sukses Kriminelin Lulzim Basha, me atë të të cilit arriti që ta shesë Opozitën tek Krimi i Organizuar, me të cilin, Guvernatorja ilegale bashkë-qeveris.

Ajo tentoi, pa sukses, dhe në shkelje të Kushtetutës së Shqipërisë, në shkelje të nenit 41 të Konventës së Vjenës, të cilin USA e ka firmosur më 1972, dhe të ligjeve ndërkombëtare, të shantazhonte Presidentin e Republikës që ai të shkeltë Kushtetutën.

Për fat të mirë ajo dështoi në atë përpjekje.

Kohët e fundit ka marë edhe një rol të ri, të turpshëm dhe të rrezikshëm. 

Ajo është bërë edhe Ministrja e Propagandës së “Rilindjes” dhe Krimit të Organizuar .

Shkurt Gëbelsi i qeverisë Rama.

Pa pikën e turpit, më zë të fortë, duke abuzuar me emrin e shtetit që ajo supozohet të përfaqsojë, duke hedhur poshtë krejt mëndjelehtësisht faktet kokëforta, për të cilat ka edhe disa Raporte Departamenti i Shtetit duke deklaruar se qeveria Shqiptare po lufton korrupsionin.

Për tej qesharakes, për cinizmit dhe përtej sarkazmës deklarata e saj ishte turp për Shtetin që ajo duhej të përfaqsonte. Raportet Vjetore të Departamentit të Shtetit, që e ka punësuar Yuri Kimin, e nxijnë qeverisjen e Shqipërisë çdo vit pas 2014, duke e rritur intensitetit e ngjyrës së zezë, dhe duke e quajtur, me të drejtë, qeverinë më të korruptuar në Europë.

Guvernatorja Kim mes dy qeveritareve me te korruptuar Ministri i drejtesise dhe ”Dosja 184” e vjedhjes se votes në Dibër. Dhe kryehajduti i tenderave, z/kryeministri Ahmetaj

Mirëpo aq shumë i janë errur sytë Guvernatores ilegale sa gazeta leniniste “Pravda”, e konsideruar deri në fund të shekullit XX si simbol i gënjeshtrës, të na duket se paska pasur një farë etike.

Gënjeshtrat e saj janë shumë më keq se sa ato të “Pranvdës”.

Gënjeshtrat e guvernatores Kim janë shumë më keq se sa ato të “Pranvdës”.

Ndryshe nga kjo, Ambasadori Amerikan në Beograd, Chris Hill, në të njëtën ditë, dha një intervistë të saktë, të qartë, plot etikë për situatën në Serbi. Kur e pyetën se çfarë e këshillonte ai qeverinë serbe, ai u përgjigj:
“Unë jam këtu për të përfaqsuar qeverinë time dhe jo për të dhënë këshilla qeverisë suaj. Atë duhet ta bëni ju. Jo unë.”

A thua se këta dy ambasadorë, të të njëjtës kohë, të emëryar nga i njëjti shtet, përfaqsojnë dy shtete 100% të ndryshëm!

Nuk është hera e parë dhe as e vetme që Ambasadorët Amerikanë në Shqipëri sillet kaq brutalisht. Mund të them se është rregull abuzmi që përfaqsuesit Amerikanë bëjnë me detyrën.

Ne kemi parë Marisa Linon që drejtonte destabilizimin e Shqipërisë më 1997, për llogari të Greqisë, ne kemi parë ambasadorë imoralë si Limprehti, që edhe ra në “krye” të detyrës mbi një prostitutë të majtë shqipfolëse. Kemi parë edhe Don Lunë kur shtatërroi Sistemin e Drejtësisë dhe bashkë me të edhe Rendin Kushtetues të Shqipërisë duke e lënë Shqipërinë për më shumë se 4 vjet pa Gjykatë Kushtetuese dhe Gjykatë të Lartë. Pra sjellja e Yuri Kim nuk është as e papritur dhe as e re, por kjo i ka kaluar të gjitha vizat e kuqe!

Kur Shqipëria u kanabizua totalisht, paraardhësi i Kim, Don Lu, e paraqiste histori suksesi “luftën” e qeverisë shqiptare kundër drogës dhe dërgoi në Shtëpinë e Bardhë disa kriminelë, midis të cilëve edhe ish ministrin e brëndshëm Sajmir Tahiri. Ne kemi parë të buzëqeshur Tahirin, Don Lu duke biseduar me Obamën dhe Bidenin në Shtëpinë e Bardhë. Sot Tahiri është në burg dhe Don Lu zyrtar i lartë i Departementit të Shtetit. Sa herë që kapej ndonjë sasi e konsiderueshme e drogës në Itali, shpejt Don Lu lavdëronte narko-qeverinë për “sukseset” e saj kundër drogës.

Pak ditë më parë, një ish zyrtar i lartë socialist dhe bashkëpuntor i ngushtë i Ramës u arrestua në Itali. Dhe arrestimet në Itali krijojnë ca dhimbje koke për Kreun e Meduzës, se “Rilindasit” që kapen në Itali edhe flasin, edhe bëhen të penduar se atje ka Prokukori dhe Gjykata.

Për të sfumuar këtë lajm në Shqipëri, jo për shqiptarët se nuk përbëjnë problem ata, por për ti dhënë zemër antarëve të Krimit të Organizuar se USA akoma e mbështet këtë të fundit detyrojnë Guvernatoren Ilegale të marrë edhe rolin e “Pranvdës” apo Gëbelsit.

Asgjë nga këto nuk më çudisin më, bile as edhe më bëjnë më përshtypje. Enigma ime është se pse i boton Raportet vjetore DASH kur ato Raporte i hedh në koshin e plehrave Ambasadorja e tyre?

Kategori
Uncategorized

Paralajmëron “ferrin në tokë” – nëse Putini nuk i hap portet

Jemi duke u përballur me situatën më të vështirë humanitare që nga Lufta e Dytë Botërore.

Më e keqja është përpara nesh, thotë David Beasley.

65-vjeçari amerikan është shumëformuluar dhe zë një vend, ku takohemi brenda një zyre bosh në fillim të verës në lagjen e qeverisë në Stokholm.

Ndoshta është në natyrën e gjërave, personi që drejton një organizatë ndihme plotësisht të varur nga dhuratat ndonjëherë duhet të bërtasë me zë të lartë.

Por ajo që po ndodh tani në botë është gjithçka veçse normale.

“Kur kulmoi pandemia e koronës, menduam se më të keqen e kishim pas”, thotë ai.

Pastaj ishte kriza në Etiopi.

Dhe në Afganistan …

Zgjoni botën

Është si një stuhi e përsosur , për të përdorur fjalët e tij. Një seri krizash të grumbulluara njëra mbi tjetrën.

Merrni vetëm karburantin rekord, që këtë vit do të thotë se fermerët e varfër në botë janë të detyruar të lënë traktorët e tyre në këmbë. Ose mungesa akute e plehrave. Ose thatësira në Sahelin e Afrikës, e cila përshkruhet si më e keqja në 40 vitet e fundit, në vazhdën e krizës klimatike. Aty ku fëmijët po vdesin aktualisht në fluturimin e tyre drejt ujit dhe ushqimit.

– Kur nuk mendon se mund të përkeqësohet, diçka e re ndodh gjatë gjithë kohës, thotë Beasley në një dialekt të gjerë jugor. Do të jetë mjaft e vështirë për vendet e pasura. Për të varfrit, mund të nënkuptojë ndryshimin midis jetës dhe vdekjes.

Në kapërcyell të vitit – kur çmimi i ushqimit, karburantit dhe plehrave tashmë po shkonte në nivele rekord – erdhi informacioni se Rusia po mblidhte mijëra trupa përgjatë kufirit me Ukrainën, një vend i quajtur ndonjëherë hambari i botës dhe ku WFP mbledh gjysmën e të gjithë ushqimit të urgjencës.

Më 24 shkurt, Rusia pushtoi – dhe David Beasley e kuptoi se kishte ndodhur skenari më i keq.

Reagimi i tij i parë ishte: Më duhet të zgjoj liderët botërorë.

Apel për Putin

Miliona tonë drithë ukrainase po bllokohen aktualisht nga Rusia në portet në Detin e Zi. Ushqimi që do të kishte arritur urinë kalbet dita-ditës.

– I kam apeluar drejtpërdrejt Putinit dhe i kam thënë: nëse ke një zemër për pjesën tjetër të botës, duhet t’i hapësh këto porte. Atëherë mund të shmangim urinë masive. Dhe shpëtoni miliona jetë.

A morët ndonjë përgjigje nga Putin?

Nuk kam ende zgjidhje. Le të themi kështu.

Ai qesh. Por së shpejti serioziteti merr përsëri.

– Nëse drithi ukrainas nuk vendoset në tregun botëror, rrezikojmë një problem furnizimi me ushqim në dhjetë, dymbëdhjetë muajt e ardhshëm që është “ferr në tokë”. Ferr ne toke.

Paralajmëron kundër emigrantëve

Si do të duket saktësisht?

– Do të shohim miliona fëmijë të uritur. Trazira dhe trazira. Dhe grupet e armatosura dhe terroristët që e shfrytëzojnë atë. Dhe migrimi masiv …

Fjala e fundit që ia kthen shpesh gjatë intervistës.

WFP ndihmon 130 milion njerëz në botë, por i mungon ekuivalenti i 100 miliardë SEK në financim këtë vit.

Në një kohë kur liderët e botës perëndimore janë të preokupuar për t’u marrë me krizat e sigurisë dhe për të fituar vrull në ekonomitë e tyre, është kërcënimi i migrimit masiv ai që depërton më lehtë.

– Nëse nuk dëshironi të ndihmoni nga zemra, mund ta bëni këtë për arsye të sigurisë kombëtare. Kjo do të kushtojë në një mënyrë ose në një tjetër. Ose atje. Ose këtu, me ne.

Kategori
Uncategorized

Kolonel Koliqi : Si e njoha Dr -Berishën, dhe Lulzim Bashën …

Shkruan/ Koloneli i SHIU_t Kostadin Koliqi /

Doc. Berishen, fillimishte e kam njohur nepermjet Doc. Ylli Popa, pedagogu i tij qe me thoshte

– Berisha, student i jashtezakonshem me nje vullnet te celikte dhe ne v. 91 kur Berisha hyri ne politike, Ylli Popa me tha

– kardiologjia humbi gjeniun e saj, politika fitoi njeriun me te ndershem dhe me inteligjente qe une kam njohur….

Nje gje me ka habitur .

Doc Berisha, me kulture, informacion, memorie te jashtezakoneshme, pa vater harrese, vetem me vater kujtese .

Me nje inteligjence te nivelit maximal, nuk arriti ta njohe qe kishte afer nje mashtrues dhe hipokrit te pa pare……. gje qe nuk e besoj dhe pyes vehten …

Kush dreqin e detyroi ta mbante kaq gjate kete hiene aq afer dhe ne krye te PD-s, shpreses tone per demokraci……… ps.

Kostadin Koliqi : Koloneli i SHIU-t, per bregdetin ///
Kategori
Uncategorized

20 kg Kokainë: Kryebashkiaku i Ramës arrestohet në Itali …

Ish-kryebashkiaku i Ramës në Vorë, Agim Kajmaku është vënë në pranga! Arrestimi i tij është bërë nga policia italiane, pasi është kapur me 20 kg kokainë në zonën e San Benedeto del Tronto. Në një kohë kur në Shqipëri ishte në kërkim që prej nëntorit 2019 për 3 vepra penale, Kajmaku ishte zhvendosur në Itali, dhe jo vetëm lëvizte i lirë, por edhe merrej me trafik të lëndëve narkotike.

Report Tv mëson nga burime ekskluzive se arrestimi i tij është bërë në 27 maj 2022, ku gjatë operacionit të bërë nga policia italiane i janë gjetur edhe 20 kg kokaine. Ai është prezantuar Policisë Italiane si Agim Kajmaku datëlindja 6 korrik 1971, që është dhe identiteti i ish-kryebashkiakut të Vorës. Operacioni vijon dhe Italia ka kërkuar edhe ndërhyrjen e Policisë Shqiptare.

Kush është Agim Kajmaku?

Agim Kajmaku ishte shpallur në kërkim që prej 9 nëntorit 2019 dhe akuzohej për 3 vepra penale “Falsifikim i vulave, stampave ose formularëve”, “Falsifikim i dokumenteve” dhe “Kryerja e funksionit pas dhënies fund të detyrës”. Kajmaku u zgjodh në krye të Bashkisë Vorë në zgjedhjet e 30 qershorit 2019, por u denoncua nga PD se kishte fshehur dënimin në Greqi për falsifikim parash dhe se kjo nuk ishte deklaruar në formularin e dekriminalizimit.

Fillimisht kjo u mohua prej tij, por më pas u vërtetua nga prokuroria e Tiranës përmes një letërporosie dërguar autoriteteve greke se ai ishte në kërkim në 2003 për falsifikim të kartëmonedhave dhe nuk ishte arrestuar pasi kishte ikur në Shqipëri. Nga përgjigjja që Interpol Greqia dhe Interpol Tirana i kanë dërguar Prokurorisë së Përgjithshme, është vërtetuar se gjurmët e gishtërinjve të Agim Kajmakut janë të njëjta me Jorgo Toton, i cili është arrestuar në Greqi dhe këtë arrestim nuk e ka deklaruar kur ai kandidoi për zgjedhjet e 30 qershorit nën siglën e PS-së

Marre nga Rilindja Demokratike /

Kategori
Uncategorized

As lobimet dhe paratë e pista nuk mund të izolojnë opozitarizmin dhe lirinë tonë !

Nga Bledi Kasmi /

Nuk izolohet opozitarizmi !

Thonin se do te na izolonin, se do te benin gjithçka qe te na largojne nga ato organizma ku u beme nder vite pjese vetem ne saje te Berishes.

Dhe vertet paguan dhe vazhdojne te paguajne para te pista lobimi nga lavatriçja e regjimit, por nuk do te munden.

Zgjedhja e Vokshit si numri 2 i Populloreve Europiane per grate eshte vleresimi me i mire dhe i merituar per levizjen historike qe i riktheu shqiptareve PD dhe opoziten.

Vokshi zgjidhet Zv.Presidente e Popullorëve Europianë për gratë

Ndodh për herë të parë, Albana Vokshi zgjidhet zëvendëspresidente e Forumit të Grave të Partisë Popullore Europiane (EPP Women)

Kryetarja e Lidhjes Demokratike të Gruas, Albana Vokshi, zgjidhet zëvendëspresidente e Forumit të Gruas së Partisë Popullore Europiane. Në kongresin zgjedhor të EPP Women, të zhvilluar në Dublin, zonja Vokshi rezultoi një nga 3 gratë më të votuara, duke përfaqësuar denjësisht Lidhjen Demokratike të Gruas dhe Partinë Demokratike. “Jam shumë mirënjohëse për mbështetjen e familjes sonë të madhe europiane.”- u shpreh zonja Vokshi pas zgjedhjes si zëvendëspresidente e EPP Women. E gjithë energjia ime do të jetë për të pronovuar vlerat e demokracisë europiane, për të fuqizuar gratë në Shqipëri, Ballkanin Perëbdimor dhe kudo ku luftojnë për barazi”.

Kjo është hera e parë që një përfaqësuese ë Partisë Demokratike zgjidhet në një post kaq të lartë politik në Forumin e Grave të Partisë Popullore Europiane. Në kongresin e Dublinit, EPP Women vendosi për ndryshimin e lidershipit. Znj. Doris Pack, një nga mbështetëset më të forta të Shqipërisë dhe PD u tërhoq pas shumë vitesh të drejtimit të Forumit, duke mbajtur tani vendin e Presidentes së Nderit. Presidente e EPP Women u zgjodh deputetja rumune Rozalia Biro’, Kryetare e Komisionit për Punët e Jashtme.

Në 6 vendet për zëvendëspresidente u zgjodhën:
1. Agnieszka Pomaska, deputete (Poloni)
2. Mariya Gabriel, zëvendëspresidente e PPE dhe Komisionere Europiane për Inivavionin, Kërkimin,
Arsimin, Kulturën dhe Rininë, (Bullgari)
3. Albana Vokshi, deputete PD, Kryetare LDGSH (Shqipëri)
4. Dubravka Suica, zv.Presidente e Komisionit Europian, zv.presidente PPE (Kroaci)
5. Walburga v. Lerchenfeld, këshilltare menaxhim krizash, CSU (Gjermani)
6. Doina Gherman, deputete, (Moldavi).

Kategori
Uncategorized

Avioni spiun rus filmon stervitjen e NATO-s në hapsirën ajrore civile suedeze .

USS Kearsarge merr pjesë në stërvitjen në Detin Baltik.
USS Kearsarge merr pjesë në stërvitjen në Detin Baltik. Foto: Jonathan Nackstrand

Suedia aktualisht po merr pjesë në stërvitjen e përvitshme detare Baltops, ku ndër të tjera, një pjesë e rëndësishme është anija amfibe USS Kearsarge, e cila së fundmi vizitoi Stokholmin. Baltops zgjat deri më 16 qershor. Në të njëjtën kohë, Rusia ka nisur një stërvitje me bazë në Kaliningrad, stërvitje që do të zgjasë deri më 18 qershor.

Pak para drekës të enjten , një avion rus zbulues sinjalistik i tipit Il-20 u interesua për stërvitjen në vazhdim. Avioni, si zakonisht, u shoqërua nga dy avionë luftarakë të tipit Su-27.

Tre avionët rusë më pas ndoshta zbritën në lartësi të ulët mbi USS Kearsarge për të qenë në gjendje të fotografonin anijen amerikane, sipas burimit të DN.

Trupat amerikane zbarkojnë të enjten në poligonin e qitjes Tofta në Gotland.
Trupat amerikane zbarkojnë të enjten në poligonin e qitjes Tofta në Gotland. Foto: Karl Melander / TT

Të tre avionët shkuan në disa raste në pjesën veriore të zonës së terminalit Visby ku të gjithë avionët duhet të raportojnë mbërritjen e tyre, ndër të tjera për të shmangur aksidentet me avionë të tjerë. Një rregull që vlen për të gjithë avionët komercialë dhe ushtarakë. Plani rus nuk e bëri këtë.

Avionëve ushtarakë rus i mungon gjithashtu një transponder dhe për këtë arsye nuk janë të dukshëm në radarin civil të përdorur nga Aeroporti Visby, që do të thoshte se ata nuk mund të vëzhgoheshin nga kontrolli i trafikut ajror atje. Kjo do të thoshte se aviacioni civil në zonë nuk mund të vihej re në afrimin e rusëve në zonë dhe kështu të ekspozohej ndaj rreziqeve.

Zona e terminalit Visby, ose Visby TMA, shtrihet në veri nga aeroporti Visby në gjysmë të rrugës deri në zonën e Stokholmit. Pjesa veriore dhe perëndimore e zonës, ku ishin vendosur avionët rusë, fillojnë në 1300 metra dhe shtrihen në 2900 metra. Tre avionët rusë nisën fluturimin në një lartësi më të madhe, por më pas zbritën në një lartësi shumë më të ulët, me sa duket për t’iu afruar anijes amerikane.

Forcat e Armatosura Suedeze po kryejnë aktualisht stërvitjen Baltops së bashku me vendet e NATO-s.  Duke përfshirë Shtetet e Bashkuara.
Forcat e Armatosura Suedeze po kryejnë aktualisht stërvitjen Baltops së bashku me vendet e NATO-s. Duke përfshirë Shtetet e Bashkuara. Foto: Karl Melander / TT

Asnjë nga avionët nuk raportoi se ata kishin hyrë në zonën e terminalit, gjë që përbën shkelje të ligjit të Aviacionit Civil.

Forcat e Armatosura duan vetëm të konfirmojnë se avionët rusë ishin në ajër në lidhje me stërvitjen dhe se avionët suedezë i ndoqën ato.

“Mund të konfirmojmë vetëm se avionët rusë kanë mbetur jashtë kufirit territorial të Suedisë dhe se nuk ka qenë shkelje”, thotë Erik Karlsson, sekretari i shtypit në Forcat e Armatosura.

Erik Karlsson thotë gjithashtu se Forcat e Armatosura kishin në ajër avionë suedezë për të ndjekur avionët rusë

Kategori
Uncategorized

Vëndi ku nuk lindin fëmijë – Monastic community of Mount Athos(Άγιο Όρος)

Nga Anila Rezhda

Vëndi ku nuk lindin fëmijë – Monastic community of Mount Athos

(Άγιο Όρος)

Asgjë nuk është e rastit! Asgjë e fuqishme dhe e pamposhtur nuk arrihet në jetë pa përpjekje që të thyejë kockat! Njerëzit e ndjejnë kur ideali i tyre është i madh, ndaj bijen pa mendim të dytë në zjarr për një ideal. Mali i Shenjtë është magjia ime qëkur kam ardhur në Greqi. Është një Vënd Parajsë që ka dhe ruan të paprekur nga Femra, mistere jete të vlefshme për mbarë njerëzinë! Pamjet janë magjike por historia e Athos është e pashëmbullt. Shkrimi është i gjatë dhe historik ndaj Mos u lodh nëse kjo temë nuk të tërheq i dashur lexues. Është vëndi ku Nuk lindin fëmijë. Vënd i bekuar ku era, shiu, cicërima kanë zërin e trye karakteristik, ku toka pjellore prodhon gjithçka të shijshme pa helme, vëndi ku Murgjit -Meshkujt rrojnë në komunitetin e tyre të mëvetësuar si Besimtarë dhe Shtet që adminsitrohet pa ide femërore!!! Mua më tërheq si ide…kjo ide!! Vini në Thessaloniki- shkoni te këmba e tretë tek qyteti i fundit perlë Ouranoupoli- meshkujt me pashaportë hynë në shtetin e Athos- gratë qëndrojnë hoteleve dhe kanë mundësi ta shikojnë nga vapori në udhëtimin që bën rreth malit Athos.

Mali Athos ndodhet në gadishullin e malit Athos në Chalkidiki, “këmba” e tretë siç do thoshim në gjuhën POP. Përfshin njëzet Manastire të Shenjta dhe institucione të tjera monastike dhe jo-zyrtarisht është përcaktuar si “Shteti Manastir Autonom”. Është qëndra e monastizmit të krishterë ortodoks me monumente me vlera të mëdha kombëtare, historike, fetare, letrare dhe kulturore në shkallë botërore. Që nga viti 1988 është përfshirë në listën e Monumenteve të Trashëgimisë Kulturore Botërore.

Gadishulli i Malit Athos është më lindori nga tre gadishujt paralelë që ndeshen menjëherë sapo del nga Thessaloniki dhe merr rrugën për në gadishullin Chalkidiki. Gadishulli i parë (Kassandra ose Pallini) dhe i dyti (Longou ose Sithonia – qëndrore) janë zona turistike, ndërsa gadishulli i tretë (Mali Athos) është destinacion i turizmit fetar kryesisht por edhe turistik. Ky gadishull mbulohet nga mali Athos, i cili arrin kulmin në një piramidë mermeri 2033 m të lartë, prej nga vjen dhe emri i tij. Ai përfundon në Kepin Nymfaio ose Akrothon.

Disa milje në jug të malit Athos është gremina më e madhe në Egje që nga një thellësi prej 80 m arrin befasueshëm arrin në 1070 m.

Sipas standardit të parë të konsideruar të ratifikuar nga perandori John Tsimiskis, Mali Athos quhet thjesht “Mali” që mund të ketë qenë emri i zakonshëm i vendit në atë kohë.

Mbizotërimi i emrit “Mali Athos” duket se ka ndodhur gjatë gjysmës së parë të shekullit të 12-të, konkretisht në një dokument të artë të perandorit Aleksi I Komneni drejtuar Manastirit të Shenjtë të Lavrës së Madhe më 1144, e cila njihet definitivisht dhe zyrtarisht dhe imponohet emri i ri siç shkruhet në të: “Nga tani e tutje emri i malit Athos do të quhet Mali Athos pavarësisht gjithçkaje”.

Në dokumentet e mëvonshme perandorake dhe dokumente të tjera përmendet si “Mali i Shenjtë Athos”.

Miti

Sipas mitologjisë greke, mali Athos lidhet me betejën gjigante midis Gjigantëve dhe Perëndive Olimpike, prijësi i të parit ishte Athos. Athos hodhi një shkëmb të madh kundër Poseidonit nga Thraka, por dështoi dhe shkëmbi ra në det, duke krijuar malin, të cilit i’u dha emri i tij.

Sipas një legjende tjetër, perëndia Apollonas ra në dashuri me Dafinën, vajzën e mbretit të Arkadisë. Dafina, për të qëndruar e virgjër, gjeti strehë në portin kryesor të malit Athos, duke i dhënë kështu emrin e saj. Nga ky mit, duket se qysh në lashtësi zona ka qënë e lidhur me luftën kundër kënaqësive trupore.

Gadishulli i Malit Athos, i cila hyn në një thellësi prej më shumë se 60 kilometra në detin Egje, ka një sipërfaqe prej 332.5 kilometra katrorë. Gjëndja e tokës karakterizohet si jo-normale: vargmalet e kodrave që nisin nga Megali Vigla në radhë, me drejtim të Malit Athos, janë të rreshtuara për të mbështetur fundin e tyre, gurin mitik gjigand të Athos, në një lartësi prej 2035 metrash. Toka është e tej gjelbëruar pa qënë veçanërisht e yndyrshme. Kjo ndodhi pasi, me mund shekullor murgjit krijuar tokë pjellore me pleh natyror nga tokë gjethore që e transportonin në krahë nga pylli.

Ky gadishull, përpara se të vendoset si shtet i murgjëve, ishte vëndi ku jetonin gjinitë “dygjuhëshe”, “Chalkidikon shkurt dhe gjatë është pellazgë”. Komunitetet e tyre nuk ishin gjë tjetër veçse “vendbanime të vogla”, oligarkë dhe me rëndësi të kufizuar historike. Përveç gadishullit , ekzistojnë qytetet e mëposhtme: Panormos, Stratoniki, Akanthos, Sigos, Apollonia, Stageira, Amfipolis, Galipsos, Olynthos, Assa, Pyloros, Sigos, Sarti, Toroni,

Potidea, Ouranoupolis etj.- të cilat janë vënde perlë turistike dhe mbas 40 vjetësh kufij të hapur, kush shqiptar nuk i ka vizituar dhe shijuar!!

Historia

Mali Athos lidhet edhe me historinë e fundosjeve të dy flotave. E para ndodhi në 492 para Krishtit kur gjenerali pers Mardonios bën

fushata kundër Athinës dhe Eretrisë. Në shkëmbinjtë e Nymphaeum fundosen 300 anije sëbashku me 20.000 armëmbajtës. Në vitin 411 para Krishtit, mbyten 50 anije spartiane, me admiral Epiklea.

Vendbanimi i Malit Athos është shumë i lashtë dhe kolonët e parë janë pellazgë nga Lemnosi. Pas përfundimit të Luftës së Trojës, në vitin 1184 p.e.s., zona të mëdha pranë Trojës deri në Chalkidiki, janë të shkreta dhe të pabanuara. Më pas dy qytete dinamike të Evias, Eretria dhe Chalkis, por edhe Androsi, qytetërojnë Chalkidikinë por sigurisht edhe malin Athos. Arritja që duhet përmendur nga lashtësia është se, në vitin 481 u ndërtua Kanali i Malit Athos nga Kserksi që zgjati 3 vjet.

Në mitologji, mali Athos zë një vend të rëndësishëm pasi i ishte kushtuar Zeusit. Vetëm perënditë shkelnin në majë të tij në udhëtimin e tyre nga një vënd në tjetrin. Është “drita vezulluese”, mbi ngjarje të mëdha botërore-historike si rënia e Trojës. Gjatë ngjarjes së madhe botërore-historike të ungjillizimit të kombeve, Mali Athos mori përsëri “një dritë vezulluese ” për të na e rikthyer atë në kohën e duhur.

Apostulli Pal dhe shokët e tjerë birësues kalojnë pranë tij, “duke kaluar nëpër Amfipolis dhe Apolloni”. Me zgjerimin islamik në shekullin e VII, vëndbanimet e malit Athos bëhen objekt i bastisjeve të shpeshta nga barbarët, mbeten të shkreta, ndoshta për një ose dy shekuj.

Vendbanuesi i parë që përuron thirrjen e re të Malit Athos është Agios Petros Athonitis. Prifti jetoi atje 53 vjet pa takuar njeri.

Pas vdekjes së priftit vijnë imituesit e parë, të ardhur ndoshta nga toka Palestineze, të shkulur nga vatrat e tyre monastike për shkak të përparimit islamik. Kjo vërtetohet nga përdorimi i emrave të manastireve Palestineze në malin Athos. Këto ishin fillimet e jetës në shtetin e murgjve dhe për shkak se ata kishin një histori veprimi ikonofilik, morrën pjesë në Koncilin e Shtatë Ekumenik më 843.

Shën Vasili i Amorisit, themeloi një manastir në rrënjët e malit Athos. Në 883 lëshohet Akti i Parë i Artë perandorak nga Mbretëria e Maqedonisë e cila favorizon zhvillimin e qetë të jetës dhe krijimin e shtetit të murgjve dhe sipas kësaj shkrese, të gjithë ata që do jetojnë këtu duhet të luten : “Në favor të qetësisë dhe për të mirën e të gjithë sistemit të krishterë.”

Më 908 lëshohet Akti i Dytë i Artë dhe i Treti më 934 ku tregohet interesi perandorak në favor të malit Athos.

Nga këtu vërtetohet se qëndra shpirtërore e malit Athos, me kompetenca administrative, transferohet nga Zygos në Karyes, dhe se Parësorisht shpallet si: ” Katedralja e Murgjve “, simboli i fuqisë shpirtërore dhe unitetit mbarëmalor Athos, Organ Kolegjial i bashkësisë monastike të Malit Athos.

Në vitet 942 – 944, me një dokument të posaçëm zyrtar përcaktohet demarkacioni midis Athoitonësve dhe Ierisianëve, me kufi natyror Zygo, aty ku është edhe sot. Mali Athos imponohet të jetë shtet monastik gjithë-ortodoks dhe ekumenik, nga prania e Agios Athanasios.

Në vitin 961 Athanasios, i ftuar në Kretë nga vetë gjenerali dhe më vonë nga perandori (963) Nikiforos i Fokas, kontribon në rimarrjen e ishullit nga Saraçenët që e pushtuan. Ajo fushatë me rëndësi të madhe për Mesdheun kurorëzohet me sukses dhe thesarët e piratëve në 1500 shpellat e Kretës kalojnë në zotërimin e fituesve.

Nikifori i jep me mirënjohje mësuesit të tij i cili kontriboi në marrjen e një pjesë të atij thesari, një pjesë të tij, dhuratë për të krijuar Lavrën.

Ndërtimi i Lavrës sjell një epokë revolucionare për situatat e malit Athos ku elementët konservatorë të malit Athos e trajtojnë atë si një risi të rrezikshme, që rrëzoi institucionin tashmë të formuar të hermitizmit në malin Athos. Krijohet një klimë dy-opinioniste dhe grindjet arrijnë deri tek perandori Ioannis Tsimiskis (967 – 976), i cili dërgon këtu abatin e manastirit të Studios Efthymios.

Efthymios rivendos rendin duke publikuar Standardin A’ Tipik (972).

Ka rreth 180 manastire, qeli dhe kasolle, ndërsa numri i murgjve është më shumë se 3000. Manastiret e mëdha janë të vetëqeverisura dhe të pavarura nga parlamenti i të Parëve. Dhe quhen “mbretërore”, “maksi”, “të parë”, ndërsa të tjerët karakterizohen si “të vogla”, “të dyta”, “manastiret nën Parësorin”.

Në vitin 1045 përpilohet Standardi B’ Tipik , me qëllim për të rikthyer ata që u dhunuan këtë standart. Ajo është firmosur nga Konstantinos TH’ Monomahos.

Me ndihmën e Patriarkut të Kostandinopojës në vitin 1046, Konstandinos TH’ (1042 – 1054) akomodoi qeverisjen e brëndshme të manastireve, administrimin e pronave të tyre dhe veprimtarinë e tyre tregtare. Sipas dokumentit perandorak (Standardi i dytë) i lëshuar, gratë nuk lejohen të hyjnë në gadishull, një ndalim kaq i rreptë sa që që prej atëherë, as Agai Turk ose zyrtari më i lartë që jetonin në Karyes nuk e morrën dot me vete haremin e tyre.

Komuniteti i Malit Athos është në rrezik të vazhdueshëm nga dominimi famëkeq i një pjese të madhe të territorit bizantin nga kryqtarët e Kryqëzatës Perëndimore (1204). Mali Athos, me letrën e Papa Inocent III (27/11/1206), i përket politikisht “shtetit” të Thessalonikit nën Boniface de Montisterrati, dhe Kishtarisht nën “peshkopin” e Samarisë – Sevasti” – një dioqezë konvencionale papale kjo në Thraki.

Në 1222, despoti i Epirit Theodoros Doukas ripushton Maqedoninë dhe mali Athos është përsëri i lirë.

Në vitin 1261, me rimarrjen e qytetit, Mali Athos rinovoi lidhjet me Patriarkanën. Situata megjithatë do të mbetet e rënduar nga sulmet e shpeshta të bullgarëve, siçilianëve, frankëve (francezëve), turqve.

Ndërsa kujtesa e zymtë e sundimit latin ishte ende e freskët për grekët. Perandori Mikael XVI filloi përpjekjet për të bashkuar Ortodoksinë me Papatin, gjë që përfaqësuesit e këtij të fundit nënkuptonin nënshtrim dhe përthithje të Athos. Ky bashkim u realizua më 1277.

Banorët e Malit Athos me respekt por edhe me stabilitet, paditin perandorin dhe Sinodin. Mali Athos pret memorialin e perandorit por ai dërgon këtu trupa për t’u hakmarrë ndaj tyre.

Pas vdekjes së Mikaelit, perandor u shpall i biri Andronikos II (1282 – 1328), i cili vuri theksin në rindërtimin dhe shërimin e plagëve, duke nxjerrë, veçanërisht për malin Athos, më shumë se 100 pllaketa ari.

Gjatë periudhës 1307 – 08, një valë bandash katalanase, të udhëhequra nga një sharlatan hebre Arnaldo de Villanova, pushtuan malin Athos, duke shkaktuar katastrofë të plotë.

Me përparimin e serbëve dhe vizitën e mbretit Stefan Dushan, më 1347-48, peshkopët serbë kërkojnë ta nënshtrojnë Malin Athos nën patriarkanën e sapoformuar Serbe. Banorët e Malit Athos me veprimet e Patriarkut Filotheos Kokkinos, manovrojnë shpejt dhe me zgjuarsi duke deklaruar varësinë e tyre prej disa vitesh nga peshkopi Grek i Ierissou. Publikohet Standardi i Tretë më 1393.

Deri më tani, panorama historike e ekzistencës dhe veprimtarisë së Malit Athos jep këtë pamje:

Athosi shndërrohet në një qendër asketike dhe fiton identitet.

-Konsolidohet zyrtarisht me ligje.

-Themelohet dhe përhapet sipas reputacionit që fiton.

-Provon ulje – ngritje me forma dinamike.

Kapërcen me maturi dhe vullnet kthesat e rrezikshme të historisë.

Por shekulli ku Mali Athos do të triumfojë dinamikisht dhe për herë të parë në teologji, art, misticizëm, do të jetë shekulli i Hesikastizmit që është… një traditë mistike e lutjes në Kishën Ortodokse, një përjetim i përshpirtshmëm ortodoks. Tradita Hesikastike është një proçes tërheqjeje drejt ekzistencës më të brëndshme në vete të njeriut, duke ndërprerë njëkohësisht ndjesitë, në mënyrë që të arrihet njohja hap pas hapi e Zotit, njohja e dogmës në thellësinë shpirtërore të saj.

Vetëm këtu aristokracia e shoqërisë shpirtërore u ndesh me përulësinë e një jete të qetë. Këtu Teologu komunikon me një sistem të strukturuar dhe konsistent, me misterin, me një rregull autentik dhe të pagabueshëm të jetës shpirtërore si të një artisti dhe me një burim të pashtershëm frymëzimi.

Në vitin 1380 mali Athos u pushtua për 25 vjet nga osmanët dhe në vitin 1403, mbreti trim Manuel B Palaiologos e ripushtoi Maqedoninë deri në Tempi, duke i detyruar ata me një kusht të veçantë të datës 29-09-1404, që të mos hynin Më në malin Athos dhe as të shqetësonin Më murgjit.

Në vitin 1424 Mali i Shenjtë i’u dorëzua Sulltan Muradit II, pasi ai e thyejti premtimin e dhënë se do të respektoheshin institucionet e Athos. Tashmë të zotët e Athos thirren të përdorin të gjithë zgjuarsinë e tyre por edhe shumë para, për të mbajtur të paprekur Malin Athos i cili rënkonte nga bastisjet e mëdha, arbitrariteti i organeve shtetërore, nga sulmet grabitqare të piratëve.

Në ato momente kritike, marrin përsipër mbrojtjen e malit Athos besimtarët pushtetarë të Veriut të tij si ata të: Hungarisë, Moldavisë, Gjeorgjisë dhe Rusisë.

Në vitin 1568, Sulltan Selimi II konfiskoi pronat e Malit Athos si dhe të gjitha pasuritë e paluajtshme të tyre. Manastiret, për t’i marrë sërish në dorë, u detyruan t’u drejtohen fajdexhinjve hebrenj me pasojë të rrezikojnë të bien nën zotërimin e tyre. Kërcënimi ishte i madh dhe i dukshëm. Numri i murgjve gjatë asaj periudhe kalonte numrin 6000. Më 1574 publikohet Standardi E’.

Helenizmi si dhe Mali Athos po përgatiten për të shporur pushtuesit. Përgatitjet, gjithmonë në heshtje, bëhen në të gjitha nivelet. Mesazhi i Revolucionit e gjen Malin Athos duke vibruar nga pasioni. Kryengritja ishte universale dhe pa asnjë lëkundje. Të zotët e Athos që morrën pjesë në revolucion llogariten nga 1000-2000 pjesmarrës. Por municioni mbaroi dhe fillon rikthimi rrëqethës në situatën e mëparshme. Athos do kohë që të çlirohet.

Më 2-11-1912 çlirohet me praninë dinamike të flotës “Averoff” dhe me admiralin legjendar Pavlos Koundouriotis. Ngritja që filloi njeh kulmin në vitin 1917. Numri i Murgjve arin në 10,000, tregtarët dhe zejtarët janë rreth 500 – 600, dyqanet dhe punishtet 120 si dhe 3 kompani transporti detar.

Në vitin 1924 votohet Harta Statutore e cila përcakton marrëdhëniet midis malit Athos dhe shtetit Grek.

Më 1963 festohet me madhështi bizantine përvjetori i Mijëvjeçarit të Malit Athos, ngjarja e fundit madhështore dhe e lavdishme në historinë e Malit Athos.

KOLEGJI MË I MADH I DORËSHKRIMEVE GREKE NË BOTË GJËNDET KËTU.

Sot në bibliotekat e manastireve të Malit Athos ruhen 16.000-20.000 dorëshkrime! Kjo sasi konsiderohet të jetë 50% e dorëshkrimeve në gjuhën Greke që ekzistojnë sot në të gjithë botën. Më shumë se gjysma e tyre gjënden në bibliotekat e vetëm tre manastireve që janë : Great Lavra, Iveron dhe Vatopedi. Në veçanti në malin Athos në bibliotekën e Lavrës së Madhe gjëndet koleksioni më i madh i dorëshkrimeve me (2242 dorëshkrime) dhe e treta në botë, pas asaj të Shën Katerinës së Sinait me (4500 dorëshkrime). Nga këto 75% janë në Greqisht dhe ajo e Vatikanit ka (3500 dorëshkrime).

Në 20 manastiret e Malit Athos, është shpëtuar dhe ruhet Kompleti Unik i përjetshëm i dorëshkrimeve Greke jo vetëm në Greqi por edhe në mbarë botën. Dorëshkrimet greke të Malit Athos përbëjnë koleksionin më të madh të dorëshkrimeve Greke në botë, pasi numri i tyre e kalon shumë totalin e dy koleksioneve më të mëdha në Evropë, atë të Vatikanit dhe Bibliotekës Kombëtare të Parisit, të cilat së bashku nuk e kalojnë numrin e 10 .000 dorëshkrimeve.

MANASTIRET E MALIT TË SHENJTË

Në Malin Athos për momentin ka dhe funksionojnë gjithsej 20 manastire. Ky numër është fiks dhe sipas Hartës Statutore të Malit Athos ndalohet ngritja e manastirit të njëzet e një. Në rast se murgjit shtohen aq shumë sa të krijojnë të pandashmen brënda tyre, atëherë ata do jetojnë në vetmi, pra në qeli.

Manastiri i Shenjtë i Lavra, Great

Manastiri i Shenjtë i Vatopedi

Manastiri i Shenjtë i Iviron (Gjeorgjian)

Manastiri i Shenjtë Hiliandriu (Serb)

Manastiri i Shenjtë i Dionisos

Manastiri i Shenjtë Koutloumousiou

Manastiri i Shenjtë i Pantokratoras

Manastiri i Shenjtë i Xiropotamou

Manastiri i Shenjtë i Zograf (Bullgar)

Manastiri i Shenjtë i Dochiariou

Manastiri i Shenjtë Caracallu

Manastiri i Shenjtë Filotheou

Manastiri i Shenjtë Simonos Petras

Manastiri i Shenjtë Agiu Pavlou

Manastiri i Shenjtë i Stavronikita

Manastiri i Shenjtë i Xenophon

Manastiri i Shenjtë Gregoriou

Manastiri i Shenjtë Esphigmenou

Manastiri i Shenjtë Saint Pantaleon’s (Rus)

Manastiri i Shenjtë Konstamonitou

*Selektoi, përshatati filozofikisht dhe përktheu posaçërisht për Ju, me ❤️, NilaR