Kategori
Uncategorized

Putini do të nisë një luftë me NATO-n …

Gjatë fillimit të viteve 2000, miliardat e naftës së Mikhail Khodorkovsky e bënë atë njeriun më të pasur të Rusisë.

Tani ai është kritiku kryesor i saj.

– Nëse nuk do të ishte për përqindjet e larta të vdekjeve, ndoshta do të isha mjaft i lumtur.

Ai (Presidenti rus Vladimir Putin, shënimi i redaktorit) ka nisur një rrugë që do të çojë në mënyrë të pashmangshme në rënien e tij, tha Mikhail Khodorkovsky për

Financial Times.

Ish-oligarku: Pastaj Putini fillon luftën me NATO-n

Ai kritikon më tej botën perëndimore, e cila sipas tij nuk e ka kuptuar shkallën e luftës pushtuese të Rusisë me Ukrainën dhe çfarë pretendimesh për pushtet ka vendi në përgjithësi.

Khodorkovsky vazhdon:

🔻Hapi i ardhshëm i Kremlinit do të jetë bllokimi i hapësirës ajrore në Lituani.

🔻Në këtë mënyrë ata mund të fluturojnë mes Rusisë dhe Kaliningradit dhe nuk do të pyesë NATO-n se si të veprojë, thotë ai dhe vazhdon:

🔻Sigurisht, Putini do të humbasë në fund.

🔻Por nëse ai fiton në Ukrainë, do të duhet të fillojë një luftë me NATO-n për shkak të problemeve të brendshme.

Më 18 qershor, Lituania vendosi të ndalojë transportin e mallrave, të cilat janë subjekt i sanksioneve të BE-së, përmes vendit deri në enklavën ruse të Kaliningradit.

Kjo e ka bërë Rusinë të duket e kuqe.

Parlamentarët rusë tani po kërkojnë një bllokadë të mallrave dhe gazit nga Bjellorusia në Lituani, dhe të hënën u raportua se ambasadori i Lituanisë në Rusi ishte thirrur në Ministrinë e Jashtme ruse.

“Rusia rezervon të drejtën të mbrojë interesat e vendit të saj në çdo mënyrë”, iu tha ambasadorit në atë kohë, sipas Nexta.

Ushtarët britanikë gati për luftë

Dje, gjenerali i sapoemëruar i lartë britanik Patrick Sanders paralajmëroi se ushtarët britanikë duhet të përgatiten për luftë me Rusinë.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s