Kategori
Uncategorized

Tërbimi rus kundër bllokadës lituaneze të Kaliningradit…

Azel Lundqvist /

Më 18 qershor, Lituania vendosi të ndalojë transportin e mallrave, të cilat janë subjekt i sanksioneve të BE-së, përmes vendit deri në enklavën ruse të Kaliningradit.

Kjo e ka bërë Rusinë të duket e kuqe.

Së pari, erdhën kërkesat nga parlamentarët rusë që Rusia të organizonte një bllokadë të mallrave dhe gazit nga Bjellorusia në Lituani, dhe të hënën u raportua se ambasadori i Lituanisë në Rusi ishte thirrur në Ministrinë e Jashtme ruse.

Kërcënimi gjatë takimit të Ministrisë së Jashtme .

Gjatë takimit, Ministria e Jashtme ruse shprehu mosmiratimin e saj për zgjedhjet në Lituani.

“Nëse Lituania nuk siguron që dërgesat ndërmjet Kaliningradit dhe pjesës tjetër të Federatës Ruse përmes Lituanisë nuk janë rikthyer plotësisht, Rusia do të rezervojë të drejtën të mbrojë interesat e vendit të saj në çdo mënyrë”, shkruan ata në një deklaratë sipas AFP.

Për më tepër, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov e ka quajtur bllokadën lituaneze si “provokative” dhe “haptë armiqësore”.

Përgjigja e Ukrainës: ” Moska të fajsojë vetveten”

Ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba shpejt mori anën e Lituanisë.

Rusia nuk ka të drejtë të kërcënojë Lituaninë.

Moska ka vetëm veten për të fajësuar për pasojat e pushtimit të pajustifikuar dhe të paprovokuar të Ukrainës, thotë ai, sipas

Omni.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s