Kategori
Uncategorized

Shenjtorë e djaj në politikë hanë bashkë, flenë bashkë, zihen bashkë, fërkohen bashkë, kriposen e mjaltosen bashkë.

PD janë Demokratët jo Karrikekratët

Shkruan Basir Çollaku /

14 maji po bëhet një bëhet ekuaciion me errësirë, rrëmujën e të cilit e prodhon Edi Rama me të kontrolluarit prej tij. Partnerët jo rrallë kanë dremitur njëlloj sa tani.
Të humbësh garën zgjedhore është kollaj. Mjafton të bësh atë çka Rama paguan me një nga format e pushtetit.


Me 15 maj nuk vlejnë epitafet mbi kuti votimi.


PD nuk ka më një grup parlamentar me 52 deputetë. Ka 52 deputetë të cilët morën në zgjedhjet e 25 prillit dy vite më parë, mandatet nga vota e demokratëve dhe opozitarëve pa parti.

Tani thjesht kanë leje të hyjnë në Parlament. Është leje shfrytëzimi në përdorim edhe dy vite.

Më pas duhet rimarrë licenca. Aty ku ribëhet gjithmonë. Te elektorati. Kjo ështe molla e sherrit lart dhe e kalbura hidhet poshtë.

Atyre të bindurve për të rrezuar Edi Ramën.
Sot, më të pabindurit për të rrëzuar Ramën janë pjesë e konsiderueshme nga 52 të votuarit jo votuesit. Në një vit e gjysëm opozita, PD, ka harxhuar shumë më tepër energji për pushtetin e brendshëm se sa kundër pushtetit të qeverisë.

52 do të bëhen, apo 42, ndoshta 32, nuk dihet edhe 22, duke u mjaftoluar me qoshet e karrikeve me justifikime faji, se dëmin e bënë ATA të tjerët.

Të humbur dalin si kurdoherë votuesit, jo përfituesit.

Rama kërkon të shpartallojë e asgjësojë PD kushdoqofshin më shumë apo më pak. Hodhi miliona mbarë botës, bleu kë mundi për këtë. Ortakët brenda e jashtë Shqipërisë, duan ta mbrojnë për të shpëtuar veten.

Shenjtorë e djaj në politikë hanë bashkë, flenë bashkë, zihen bashkë, fërkohen bashkë, kriposen e mjaltosen bashkë.

Por, por, por, PD, janë gjithnjë demokratët jo Karrikekratët kudo e ngado qofshin. Të shkuarën nesër nuk e blen dot, nëse shitesh pa pushim sot…Sërish shitjet janë shumë lloje e sojesh.

Ndaj Rama për të mundur demokratët turret verbërisht mes tyre te karrikekratët..Këtej dhe andej…

Kategori
Uncategorized

Yuri Kim e përfshirë në skandalin e goditjes së Berishës dhe favorizimit të të qeverisë të korruptuar të Ramës.

Nga John Schindler, Washington Examiner

Tani që republikanët kanë një kontroll të ngushtë të Dhomës së Përfaqësuesve, Partia Republikane po heton me dëshirë administratën e Biden.

Megjithatë, republikanët duket se nuk e kanë vënë re një skandal të madh të politikës së jashtme, që fshihet përpara syve.

Siç kam raportuar kohët e fundit, skandali në rritje rreth zyrtarit të lartë të FBI-së në pension, Charles McGonigal është ndoshta më i keqi në historinë e byrosë.

Burimet të shumta më kanë thënë se McGonigal, ndërsa shërbente ende me FBI-në si kreu i kundërzbulimit në Nju Jork, zhvati biznesmenët e Ballkanit, shumica prej tyre shqiptarë, në një skemë të guximshme korrupsioni politik me vlerë shumë miliona dollarë.

McGonigal, mesa duket e realizoi këtë mashtrim të paprecedentë në bashkëpunim me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama, Partia Socialiste e të cilit e ka drejtuar atë vend të vogël për një dekadë.

Ndryshe nga imazhi i kultivuar me kujdes i Ramës si një luftëtar pro-amerikan i NATO-s, madje edhe i korrupsionit, gjatë qeverisjes së tij, Shqipëria në fakt është bërë narkoshteti kryesor në Europë. Siç ka raportuar ‘Washington Examiner’, Shqipëria e Ramës është shndërruar në një analoge me Panamanë e Manuel Noriegës në vitet 1980. Për çfarëdo arsyeje, administrata e Biden duket se nuk është e shqetësuar.

Tani të tjerët kanë filluar të vënë re.

Këtë javë, Financial Times raportoi për qeverisjen e gabuar të Ramës, duke treguar të dhëna delikate të ngjarjeve shqetësuese në prapaskenë, teksa thekson se ‘reputacioni i Ramës jashtë shtetit është njollosur gjithashtu nga kontaktet e tij me një zyrtar të turpëruar të zbatimit të ligjit në SHBA’, d.m.th McGonigal ‘akuzohet se ka ndihmuar liderin shqiptar për të përndjekur rivalët politikë’.

Gazeta vuri në dukje butësisht se shumë shqiptarë mesatarë ‘besojnë se qeveria bashkëpunon me trafikantët e drogës’.

Po, ata e bëjnë. Dhe njerëzit duhet të nisin të pyesin se pse Uashingtoni e ka bërë të rrugës për të mbrojtur qeverinë narkomiqësore të Ramës kundër kritikëve të tij.

Vrapimi pas drogës nuk është më i keqi. Shqipëria është një aleat i SHBA dhe një anëtar i vlerësuar i NATO-s, megjithatë administrata e Biden ka ndërhyrë vazhdimisht në politikën e brendshme të një miku dhe aleati për arsye që janë të vështira për t’u deshifruar. Zemra e skandalit përfshin Sali Berishën, ish-presidentin dhe kryeministrin e vendit.

Megjithëse Berisha është një figurë e rëndësishme e Partisë Demokratike të qendrës së djathtë, ai u sanksionua nga Shtetet e Bashkuara në vitin 2021 për korrupsion të dyshuar.

Ndërsa përpjekja për të gjetur një politikan pa korrupsion në Shqipëri është po aq sfiduese sa të gjesh një kryebashkiak të pastër në Çikago, askush që është i informuar për Shqipërinë- si ish-drejtor teknik i Divizionit të Ballkanit në Agjencinë e Sigurisë kombëtare, do e përfshij vetën në atë listë- nuk mendon se Berisha dhe demokratët e tij janë më të korruptuar se Rama dhe socialistët e tij. (Shumica do të thoshin më pak).

Financial Times la të kuptohet se çfarë po ndodh këtu: “Berisha, një ish-president dhe kryeministër, pretendoi se futja e tij në listën e zezë të SHBA në vitin 2021 ishte rezultat i kontakteve të supozuara të Ramës me McGonigal”.

Vendimi i SHBA, ‘tetë vite pasi u largova nga pushteti… bazohet tërësisht në fuqinë lobuese të Edi Ramës’.

Edhe pse tronditja ballkanike e McGonigal filloi nën administratën e Trump, Shtëpia e Bardhë e Biden ka mbikëqyrur ndërhyrjen më të thellë dhe më të dyshimtë amerikane në politikën shqiptare për të ndihmuar Ramën dhe dëmtuar Berishën.

Merrni rastin e Ylli Ndroqit, një manjati mediatik shqiptar dhe kritik i Ramës, i cili u sanksionua nga Uashingtoni (për gjoja sjellje destabilizuese) dhe më pas iu konfiskua stacioni televiziv nga socialistët për korrupsion të dyshuar.

As pretendimet e Ndroqit nuk janë një incident i izoluar.

Diplomatët amerikanë kanë kërcënuar shqiptarët, si dhe amerikanët pro-Berishës, se po e ekspozojnë veten ndaj një rreziku ligjor të papërcaktuar nëse vazhdojnë të kritikojnë Ramën dhe socialistët.

I pyetur për një koment, një zëdhënës i Departamentit të Shtetit deklaroi se ‘nuk ka të vërteta në këto pretendime për ambasadoren Kim’.

Asnjë nga këto nuk mund të shpjegohet në asnjë mënyrë normale. Jashtë kufijve të parëndësishëm, politika shqiptare është fort pro-amerikane dhe pro-NATO.

Pavarësisht nëse demokratët apo socialistët janë në pushtet, politikat e Tiranës ndaj Uashingtonit dhe Brukselit do të vazhdojnë të pandryshuara. Pse atëherë, administrata e Biden është kaq e vendosur për të shtyrë përpara një parti politike shqiptare në kurriz të tjetrës?

Për më tepër, Kim është një oficere në karrierë e Shërbimit të Jashtëm. Në fakt, ajo u dërgua në Tiranë nga presidenti i atëhershëm, Donald Trump.

Është e pamundur që ajo vendosi me mendjen e saj të shtyjë përpara Ramën dhe të dobësojë Berishën. Departamenti i Shtetit dhe Uashingtoni thjesht nuk funksionojnë kështu. Me urdhrat e kujt po vepron pra Kim, në një mënyrë kaq të zhveshur dhe partizane, në lidhje me një aleat besnik të SHBA-së?

Një muaj më parë, unë deklarova: “Kongresi duhet të ngrejë pyetje sa më shpejt, pasi korrupsioni i McGonigal mund të ketë infektuar më shumë zyrtarë të FBI-së sesa vetëm atë”.

Tani është e qartë se Kongresi duhet t’i bëjë Departamentit të Shtetit dhe Shtëpisë së Bardhë të Biden disa pyetje për Shqipërinë.

Ndroqi pohon se ka bërë ankesa në Departamentin e Shteti dhe të Thesarit për trajtimin e tij të ashpër nga miqtë e Biden. Çfarë ndodhi me ta? Ky mund të jetë një vend i mirë që Kongresi të fillojë të gërmojë.

Biden faces a major foreign policy scandal, but when are congressional Republicans going to notice?

John Schindler

031423_BIDEN_FRIENDS_OF_IRELAND-15.JPG

Now that Republicans have narrow control of the House

https://www.washingtonexaminer.com/restoring-america/fairness-justice/biden-faces-a-major-foreign-policy-scandal-but-when-are-congressional-republicans-going-to-notice

Kategori
Uncategorized

Njeriu monstër, sinonim i të gjitha veseve nga më të këqiat /

Shkruan Kostadin Koliqi,-Koloneli i Shërbimit Informatif në pension, ish atlet kampion në stilin e tij .

E prure nga e kaluara e larget……mendoi se eshte aktuale…..


Duke patur njohje, shume me heret, kur kjo krijese ishte ne andoleshnce dhe ne vazhdim, ju siguroi se ka lindur monster dhe keshtu, si monster e ka jetuar dhe vazhdon ta jetoi, jeten e ngarkuar me te gjitha veset, nga me te ndyrat, qe munde te kete njeriu – monster…..

Cfar do qe munde te thuhet, per veset, ne persona te ndryshem, tek ky njeri-moster, i gjen te gjitha ato vese qe tek te tjeret, i gjen te shperndara,

Gjen edhe vese qe njerezimi i konstaton por akoma nuk i ka njohur dhe studijuar……

kjo nuk eshte vetem per kundershtaret, me se pari eshte per ata qe ai i perdor dhe i hedhe si lecke, duke filluar nga familjaret e tije, babai, nena etj…..

Kam patur rastin te lexoi letren qe i jati, i dergonte Hekuranit te ministrise brendshme, ku i lutej qe ta mbante disa muaj te izoluar se po i rrihte te gjithe ne familje, edhe te jemen…..

kam patur rastin te lexoi letren qe i jati, i dergonte Hekuranit te ministrise brendshme, ku i lutej qe ta mbante disa muaj te izoluar se po i rrihte te gjithe ne familje, edhe te jemen…..

Natyrisht eshte ky trim me te pa mbrojturit, sidomos tani qe rilindjen e ktheu ne MAFIA dhe ky, padrino i saj i ka te gjitha pushtetet….

Shumë miqe te mi me thoshin se do me vriste, se ishte shume me i ri se une, por harronin se dueli eshte i pa ligjshem, por eshte burreror, …ai do te burgosej.

Kjo do te sillte shpetimin e shoqerise nga kjo moster e lloit te vecante….

E prure nga e kaluara e larget……mendoi se eshte aktuale…..

The monster man, synonymous with all the worst vices /

🔺I had the opportunity to read the letter that my father sent to Hekuran of the Ministry of the Interior, where he begged him to keep him isolated for a few months because he was beating everyone in the family, including...

Having known him, much earlier, when this creature was in Andalusia and later, he assured you that he was born a monster and thus, as a monster he lived and continues to live, a life burdened with all vices, from the dirtiest, what could a man - monster have...

What can be said about vices, in different people, in this man-sample, you find them all, those vices, which in others, you find scattered, you also find vices that people find but still do not has known and studied……

It is one of the rare living things, which finds pleasure, when others insult it from everything, starting from itself, to the child, even though it has no possibility of reproduction…….

from the woman, whoever she is, from the father, from the mother, take it from the book of the animal.... then he rubs his stomach with pleasure, that he achieved his goal, created concern, even hatred towards him.... this is not only for opponents, first of all it is for those he uses and throws away like rags, starting from his family, father, mother etc....

I had the opportunity to read the letter that my father sent to Hekuran of the Ministry of the Interior, where he begged him to keep him isolated for a few months because he was beating everyone in the family, including...

Of course, he is braver than the defenseless, especially now that he turned the renaissance into the MAFIA and this, Padrino has all the powers....

starting from this knowledge, about 15 years ago, I wrote and published an article "DUELI and KANUNI", where at the end of the article, I asked them to go out to duel... many of my friends told me that they would kill me because it was too much younger than me, but they forgot that the duel is illegal, but it is manly, ... he would be imprisoned.

This would bring about the salvation of society from this special kind of sample....these kind of creatures, they should not cast a shadow on the earth because they are the greatest misfortune of humanity, not even to be voted.... history knows many special individuals who have sacrificed their lives to save the society from the samples...
Kategori
Uncategorized

Berisha: Alibeaj është i emëruari i Ramës! Basha është peng në krim me financimin prej 700 mijë eurosh

Nuk ka asnjë vendim gjykate, që Alibeaj është kryetar partie. Ka një vendim gjykate, që Sali Berisha është kryetar partie. Por këtu nuk kanë rëndësi ligjet. Këtu ka rëndësi tmerri shpirtëror që ka Edi Rama dhe mendon se përmes Alibashës dhe Alibravës mund të shpëtojë nga 14 maji.

Ky është një pseudoshtet. Detyrohet të shkruajë kryetar- nënkryetar i autorizuar. Nuk ka, ka rregulla të prera statutore. Është një vegël e kapur në krim nga Edi Rama dhe ky është problemi i tij.

Nuk ka lidhje me PD-në. AliBasha dhe AliBrava nuk kanë lidhje me PD-në. Janë të dy pengje të Edi Ramës dhe Edi Rama i përdor ata në mënyrën më të pamëshirshme.

Sot do paraqisnim raportin për financimet e PD-së. Por ai që do e paraqiste është në një konferencë. Raporti qartëson se nga 700 mijë euro, asnjë qindarkë nuk ka hyrë në arkën e PD-së dhe nuk ka dalë nga arka e PD-së.

Është një aktivitet i paligjshëm, financim rus apo tjetër, nuk mund të them, por nëse e thotë raporti i CIA-s, nuk mund të vihet në diskutim. Basha është peng në krim,” tha Berisha.

Kategori
Uncategorized

SPAK fut dorën në një thes me miliona euro dhe nxjerr një vibrator.

Por, nuk është në të tashmen, dhe as në të ardhmen e afërt, dëmi që bën vibratori i Ramës.
Në raport me 14 majin, do të ishte mirë që ata ta merrnin me ‘autorizim’ vulën dhe të futeshin në zgjedhje.

Ky ushtrim le të ndodhë, për të konkluduar edhe njëherë, ashtu si më 6 mars, se sa vlejnë.

Në të kundërt, ata do të vazhdojnë të jenë dhe të përdoren si vibrator në funksion të zgjedhjeve të 2025

Do të katapultohen në “shtratin e opozitës” duke luajtur ‘carin më të madh opozitar në qytet’.

Do të luajnë viktimën që pushteti mbajti jashtë zgjedhjeve.

Do të mbajnë peng debatin mes palëve kundërshtare, duke simuluar kundërshtarin e qeverisë, por duke qenë realisht armik i opozitës.

E pafuqishme për të prodhuar narrativë të re, me mushkën e ngordhur të Rilindjes që kutërbon mediat ndërkombëtare, Edi Rama, thuaj si gjithmonë, e zgjidh me mjete të erosit atë që nuk e bën dot me të politikës

Ka blerë një vibrator, që e shtrembëron kokën nga e djathta, dhe me të në dorë do të bredhë Shqipërinë e takimeve elektorale.

Marre nga Alfred Lela /

Kategori
Uncategorized

Berisha: Guvernatorja Yuri Kim, njeriu që ka ulur reputacionin e Amerikës

Berisha: Guvernatorja Yuri Kim, njeriu që ka ulur reputacionin e Amerikës

Kryetari i Partisë Demokratike Sali Berisha, duke folur nga Pogradeci, ku prezantoi kandidatin për bashkinë, Zihni TOllozhina, ka hedhur akuza të tjera ndaj ambasadores së SHBA-së në Tiranë, Yuri Kim.

Berisha tha se, ‘në qoftë se ka njeri në historinë e këtij vendi që ka ulur reputacionin e Amerikës është guvernatorja, Yuri Kim’.

Pjesë nga fjala e kreut të PD-së, Sali Berisha:

Loja që bëhet për të lënë Shqipërinë opozitë, tejkalon absolutisht dramat makbethiane. Tejkalon fantazinë e Garcia Marquesit. Një vend që vuajti më shumë se çdo vend tjetër nga monizmi. S’ka vuajtur kush në Europë sa ne, dhe ne jemi dëshmitarë të asaj vuajtje.

Pas 32 vitesh pluralizëm bëhet një përpjekje për të asgjësuar opozitën e këtij vendi. De Facto bëhet përpjekje për të konsoliduar dhe çelikosur regjimin me mafioz, më të korruptuar, më të inkriminuar të Europës.

Edi Rama në këtë përpjekje, si një njeri që nuk njeh asnjë parim, asnjë normë, asnjë moral rekruton vrasës me pagesë, kryezbuluesin e SHBA, një tradhtar dhe armik të kombit të tij. Të Kushtetutës, presidentit, të ligjeve të vendit të vet. Ai e bën atë vetëm e vetëm për para, licenca, naftë, për një pasurim tjetër të mëtejshëm të tijin.

Duke kontraktuar McGonigalin, Edi Rama arriti të fusë në thes ish-kreun e PD, të cilit i hapi dosje për larje parash. E vërteta është, ua them unë këtu. Kontrolli ka mbaruar. Nga 725 mijë dollarë që kanë shkuar në SHBA, nga llogaritë e PD nuk ka dalë asnjë qindarkë, përveçse 25 mijë, të tjerat i di ish-kryetari, dhe Edi Rama, sigurisht.

Turp të ketë! Shumë turp!

Operacioni McGonigal, kishte këtë anë, por edhe anën tjetër. Sanksionet ndaj Sali Berishës, duke besuar se në këtë mënyrë opozita shqiptare do të shndërrohej në një fasadë të plotë të Edi Ramës.

Gjithçka bëhej për të forcuar monizmin dhe pushtetin e Edi Ramës. Reagimi im është i njohur tashmë, por do të rrëfej këtu se jo McGonigal, por McGonigal me fustan që tani hesht si fija e barit, që nuk thitë një fjalë prej dy muajsh për një nga aferat më të tmerrshme. Për një nga superskandalet më të mëdha në histori që ka kryer Edi Rama me ish-kryezbuluesin e SHBA-ve.

Hesht, sepse ka qenë vet e zhytur në skenarin kundër opozitës. Ka qenë vetë e angazhuar me të gjithë potencialin në shkatërrimin e opozitës, dhe për këtë kemi dokumente me shkrim, dokumenta zyrtare.

Këto projekto dështuan, sepse ju ishit besnikë të idealeve tuaja, sepse ju vendin tuaj pa opozitë të vërtetë nuk mund ta imagjinoni. Dështuan sepse ju besoni dhe jemi opozita me pro-perëndimore dhe pro-amerikane.

Por, prapë dhe Zoti dhe e vërteta janë dy vlerat më supreme që ne vëmë para të gjitha të tjerave.

Në këtë mënyrë u ngritëm, dhe kjo i ka tmerruar. Ka tmerruar Edi Ramën. Ka tmerruar ekipin McGonigal. Ka tmerruar ata të cilët, si shushunja janë pasuruar me djersën, mundin dhe paratë tuaja.

Asnjë vend, askurrkush nuk e kanë ndihmuar Shqipërinë, luftën kundër korrupsionit, sa SHBA-të.

Do t’ju tregoj vetëm një moment. Me ndihmën e tyre ne vendosëm prokurimet digjitale, domethënë gara elektronike. Vendosja e atij sistemi çfarë solli? Solli shumëfishimin e pjesëmarrjes. 7 herë më e madhe u bë. Nga 8 mijë pjesëmarrës në një vit, arritën në 56 mijë. Dhe fondi, paratë tuaja që përdorëm gjatë një viti për prokurim u ul me 25 % nga gara e hapur. 25% para më shumë për të rritur rrogat, për të investuar, për qëllime të tjera.

Çfarë bëjnë? Çdo ditë nga taksat tuaja u paguan dy tigrave se i ka quajtur Tigri 1 dhe Tigri 2, tigrave të Belindës nga 90 mijë dollarë.

Dhe atje për të inauguruar, për t’u bërë mburojë, shkon dhe zonja Yuri Kim. Na thuaj zonjë tani, po këto në fund të dy viteve janë fiks 64 milionë dollarë.

Unë iu bëj thirrje asaj në emrin tuaj. Shko e thuaji të largohet, nqs nuk je e lidhur dhe ti me ta.

Se çfarë ndodh, kanë punuar me dhjetëra ambasadorë. Kurrë nuk ka ardhur në zyrën time një ambasador për të mbështetur një kompani pa garë. Asnjëherë! As gjerman, as italian, as amerikan, as francez, e as të ndonjë kombi tjetër.

Jo. Po gara është ligji i vendeve të lira, gara është transparenca.

Amerika nuk korruptohet, por ata të cilët shkojnë e hyjnë në procese gjyqësore, u diktojnë gjykatësve vendimin, ata janë krye-korruptorë.

Ata përfaqësojnë korrupsionin botëror, nuk përfaqësojnë vendin e tyre, nuk përfaqësojnë Kushtetutën, lirinë dhe pavarësinë e organeve gjyqësore.

Dhe pastaj e mbulon çdo gjë, se ky po mbjell. Në qoftë se ka njeri në historinë e këtij vendi që ka ulur reputacionin e vendit të tij është guvernatorja, Yuri Kim. Ajo me Edi Ramën, duke përdorur Bravën dhe Alibashën të lënë opozitën jashtë zgjedhjeve.

Ne jemi të betuar. Do hyjmë në zgjedhje. Do fitojmë në zgjedhje. Do vazhdojmë betejën gjer në përmbysjen e këtij regjimi

Kategori
Uncategorized

Vota e lirë është në rrezik në Shqipëri /

Nga Frank Shkreli, ish Drejtor Zëri i Amerikës /

Per Shqiperine e ketyre 30-viteve “post-komunizem”, nuk eshte asgje e re. Vota e lire dhe zgjedhjet e lira ne Shqiperi kane shume per tu deshiruar gjate tre dekadave te fundit.

Ndryshimi me te kaluaren e zgjedhjeve ne ate vend me zgjedhjet qe do te mbahen ne Maj, eshte se kesaj radhe duket sikur shteti, qeveria, partite politike, madje edhe gjyjatat ne Shqiperi si dhe perfaqsues dilpomatike te caktuar nderkombetare ne Tirane— jane lidhur besa-bese per ti mohuar voten e lire rrreth 50 per qind te shqiptareve ne zgjedhjet vendore te 14 Majit, 2023.

Neqoftse dikush e ka paramenduar krijimin e kesaj gjendjeje politike elektorale si nje eksperiment djallezor per te minuar lirine, demokracine dhe opozitarizmin politik ne Shqiperi— bravo u qofte, ia kini dale!
Ne vend qe faktoret e larte- permendur qe jane te perzier me gishtat e tyre te ndyre ne kete lamsh politik te mire llogaritur, ne pergatitje e siper per disa vite tani — por te cilit tani nuk i dihet filli — te luftonin kunder diskriminit ne pjesemarrjen e te gjithe shqiptareve pa dallim ne votime te lira, entet qeveritare, gjykatat, partite politike shqiptare dhe perfaqsues te larte nderkombetare, duket se kane rene dakort ne heshtje qe per qellimet e tyre antishqiptare t’i mohojne voten e lire gjysmes se shqiptareve ne zgjedhjet vendore te 14 Majit.

Dhe ne kete proces te minojne, njekohesisht dhe ne pergjithesi, edhe lirine e demokracine, ne nje vend ish-komunist dhe tani anetar i Nato-s. Asnje perparim nuk eshte bere ne kete fushe nder vite ne Shqiperi, sipas raportit te posa botuar te Freddom House. Sot per sot, fatkeqsisht, ne Shqiperi nuk ekziston e drejta e barbarte per te gjithe dhe pa dallime politike per te hedhur voten e lire ne zgjedhjet e Majit qe vjen.

Kujt t’i drejtohet votuesi shqiptar per sigurimin e votes se lire per veten dhe per familjen?

Kush e mbron kete te drejte per shqiptarin sot kur te gjitha entet politike e juridike dhe diplomatet nderkombetare te cilet, me mbeshtetjen e tyre te hapur ose me heshtjen e tyre per gjendjen anti demokratike te krijuar ne vend, kane shkelur dhe po shkelin cdo norme ligjore vendore dhe standardet nderkombetare per mbajtjen e zgjedhjeve te lira, te drejta e demokratike ne Shqiperi, ashtu si i ka hije nje shteti anetar te NATO-s.

Ne cdo vend normal demokratik te botes, entet juridike dhe politike si dhe nderkombetaret ne Tirane e kane per detyrim moral dhe pergjegjesi politike qe te perpiqen e te sigurojne me cdo kusht te drejten dhe voten e lire per cdo votues shqiptar.

Pse kjo nuk po ndodhe sot ne Shqiperi?

Dhe pse pergjegjesve per gjendjen e krijuar politike djallezore dy muaj para zgjedhjeve, nuk u kerkohet llogari nga votuesit dhe nga shoqeria shqiptare per mbytjen e opozitarizmit politik ne Shqiperi?

A por te gjithe mendojne se duhet votuar per nje parti dhe kjo tashti quhet demokraci?

Disa dite me pare, Presidenti i Shteteve te Bashkuara ,Joe Biden vizitoi qytetin Selma ne Alabama me rastin e pervjetorit te “Bloody Sunday”, me qellim per tu riangazhuar - ni nivelin me te larte qeveritar - ndaj votes se lire na Amerike, si nje gurthemel i demokracise dhe i te gjithe lirive te tjera te njeriut, te dhena nga i Madhi Zot, per te gjithe amerikanet dhe te gjithe njerzit kudo ne bote dhe pa dallim partie, feje a krahine. 

”Ne kete ure eshte derdhur gjak per te shpetuar shpirtin dhe frymen demokratike te Amerikes”, eshte shprehur Presidenti Buden ne viziten e tij kete jave ne Selma te shtetit Alabama—duke folur ne mbrojtje te votes se lire per amerikanet. Neqoftse entet qeveritare, politika dhe gjykatat shqiptare nuk veprojne ne mbeshtetje te votes se lire ne ate vend, kush do i mbroje lirite dhe te drejtat themelore te shqiptareve ne zgjedhjet e 14 Majit?

Te gjithe ne le te nderojme sakrificen e tyre ne diten e zgjedhjeve, qofshi ju republikane, demokrate ose te pavarur — me voten tuaj tregoni se jeni te interesuar ne te ardhmen e vendit tuaj, Amerikes..Zoti u bekoft!” Fjalet e ish -Presidentit Reagan drejtuar te gjithe amerikaneve pa dallime politike, per te marre pjese ne zgjedhje. (18 Tetor, 1986). “Zgjedhjet i perkasin popullit”, ka thene (Abraham Lincoln). Jo politikaneve, partive, gjykatave dhe nderkombetareve te korruptuar! Kjo gjendje aktuale e krijuar ne Shqiperi sot, dy muaj para zgjedhjeve vendore te 14 Majit, eshte thellesisht e rrezikshme per Shqiperine dhe per te gjithe shqiptaret, por mbi te gjitha eshte nje rrezik i madh per lirite baze dhe per demokracine shqiptare, ne pergjithesi, sot dhe ne te ardhmen.

Sa me pare qe te kuptojne kete fakt te rende , faktoret e brendeshem politike dhe juridike te vendit, si dhe nderkombetaret e prerzier ne kete lamsh politik djallezor,aq me mire do te jete per Shqiperine, per lirine dhe demokracine e atij vendi te vuajtur per porhuaj nje shekull tani nga nje prej regjimeve me barbare komuniste qe mohonte votone e lire, demokracine dhe lirite baze te njeriut.

Mjaft eshte mjaft! Shqiperia dhe Kombi shqiptar meritojne me shume dhe me mire nga institucionet shtetetore dhe qeveritare si dhe nga miqet e vertete nderkombetare. Ne minimum, shqiptaret dhe Shqiperia si pjesetare e nje vendi anetar i Natos, meritojne – ne minimum – te drejten e votes se lire si nje mjet te shprehjes se lire politike se per ke deshirojne te votojne me 14 Maj.

Kategori
Uncategorized

Vota e lirë është në rrezik në Shqipëri /

Nga Frank Shkreli, ish Drejtor Zëri i Amerikës /

Per Shqiperine e ketyre 30-viteve “post-komunizem”, nuk eshte asgje e re. Vota e lire dhe zgjedhjet e lira ne Shqiperi kane shume per tu deshiruar gjate tre dekadave te fundit.

Ndryshimi me te kaluaren e zgjedhjeve ne ate vend me zgjedhjet qe do te mbahen ne Maj, eshte se kesaj radhe duket sikur shteti, qeveria, partite politike, madje edhe gjyjatat ne Shqiperi si dhe perfaqsues dilpomatike te caktuar nderkombetare ne Tirane— jane lidhur besa-bese per ti mohuar voten e lire rrreth 50 per qind te shqiptareve ne zgjedhjet vendore te 14 Majit, 2023.

Neqoftse dikush e ka paramenduar krijimin e kesaj gjendjeje politike elektorale si nje eksperiment djallezor per te minuar lirine, demokracine dhe opozitarizmin politik ne Shqiperi— bravo u qofte, ia kini dale!
Ne vend qe faktoret e larte- permendur qe jane te perzier me gishtat e tyre te ndyre ne kete lamsh politik te mire llogaritur, ne pergatitje e siper per disa vite tani — por te cilit tani nuk i dihet filli — te luftonin kunder diskriminit ne pjesemarrjen e te gjithe shqiptareve pa dallim ne votime te lira, entet qeveritare, gjykatat, partite politike shqiptare dhe perfaqsues te larte nderkombetare, duket se kane rene dakort ne heshtje qe per qellimet e tyre antishqiptare t’i mohojne voten e lire gjysmes se shqiptareve ne zgjedhjet vendore te 14 Majit.

Dhe ne kete proces te minojne, njekohesisht dhe ne pergjithesi, edhe lirine e demokracine, ne nje vend ish-komunist dhe tani anetar i Nato-s. Asnje perparim nuk eshte bere ne kete fushe nder vite ne Shqiperi, sipas raportit te posa botuar te Freddom House. Sot per sot, fatkeqsisht, ne Shqiperi nuk ekziston e drejta e barbarte per te gjithe dhe pa dallime politike per te hedhur voten e lire ne zgjedhjet e Majit qe vjen.

Kujt t’i drejtohet votuesi shqiptar per sigurimin e votes se lire per veten dhe per familjen?

Kush e mbron kete te drejte per shqiptarin sot kur te gjitha entet politike e juridike dhe diplomatet nderkombetare te cilet, me mbeshtetjen e tyre te hapur ose me heshtjen e tyre per gjendjen anti demokratike te krijuar ne vend, kane shkelur dhe po shkelin cdo norme ligjore vendore dhe standardet nderkombetare per mbajtjen e zgjedhjeve te lira, te drejta e demokratike ne Shqiperi, ashtu si i ka hije nje shteti anetar te NATO-s.

Ne cdo vend normal demokratik te botes, entet juridike dhe politike si dhe nderkombetaret ne Tirane e kane per detyrim moral dhe pergjegjesi politike qe te perpiqen e te sigurojne me cdo kusht te drejten dhe voten e lire per cdo votues shqiptar.

Pse kjo nuk po ndodhe sot ne Shqiperi?

Dhe pse pergjegjesve per gjendjen e krijuar politike djallezore dy muaj para zgjedhjeve, nuk u kerkohet llogari nga votuesit dhe nga shoqeria shqiptare per mbytjen e opozitarizmit politik ne Shqiperi?

A por te gjithe mendojne se duhet votuar per nje parti dhe kjo tashti quhet demokraci?

Disa dite me pare, Presidenti i Shteteve te Bashkuara ,Joe Biden vizitoi qytetin Selma ne Alabama me rastin e pervjetorit te “Bloody Sunday”, me qellim per tu riangazhuar - ni nivelin me te larte qeveritar - ndaj votes se lire na Amerike, si nje gurthemel i demokracise dhe i te gjithe lirive te tjera te njeriut, te dhena nga i Madhi Zot, per te gjithe amerikanet dhe te gjithe njerzit kudo ne bote dhe pa dallim partie, feje a krahine. 

”Ne kete ure eshte derdhur gjak per te shpetuar shpirtin dhe frymen demokratike te Amerikes”, eshte shprehur Presidenti Buden ne viziten e tij kete jave ne Selma te shtetit Alabama—duke folur ne mbrojtje te votes se lire per amerikanet. Neqoftse entet qeveritare, politika dhe gjykatat shqiptare nuk veprojne ne mbeshtetje te votes se lire ne ate vend, kush do i mbroje lirite dhe te drejtat themelore te shqiptareve ne zgjedhjet e 14 Majit?

Te gjithe ne le te nderojme sakrificen e tyre ne diten e zgjedhjeve, qofshi ju republikane, demokrate ose te pavarur — me voten tuaj tregoni se jeni te interesuar ne te ardhmen e vendit tuaj, Amerikes..Zoti u bekoft!” Fjalet e ish -Presidentit Reagan drejtuar te gjithe amerikaneve pa dallime politike, per te marre pjese ne zgjedhje. (18 Tetor, 1986). “Zgjedhjet i perkasin popullit”, ka thene (Abraham Lincoln). Jo politikaneve, partive, gjykatave dhe nderkombetareve te korruptuar! Kjo gjendje aktuale e krijuar ne Shqiperi sot, dy muaj para zgjedhjeve vendore te 14 Majit, eshte thellesisht e rrezikshme per Shqiperine dhe per te gjithe shqiptaret, por mbi te gjitha eshte nje rrezik i madh per lirite baze dhe per demokracine shqiptare, ne pergjithesi, sot dhe ne te ardhmen.

Sa me pare qe te kuptojne kete fakt te rende , faktoret e brendeshem politike dhe juridike te vendit, si dhe nderkombetaret e prerzier ne kete lamsh politik djallezor,aq me mire do te jete per Shqiperine, per lirine dhe demokracine e atij vendi te vuajtur per porhuaj nje shekull tani nga nje prej regjimeve me barbare komuniste qe mohonte votone e lire, demokracine dhe lirite baze te njeriut.

Mjaft eshte mjaft! Shqiperia dhe Kombi shqiptar meritojne me shume dhe me mire nga institucionet shtetetore dhe qeveritare si dhe nga miqet e vertete nderkombetare. Ne minimum, shqiptaret dhe Shqiperia si pjesetare e nje vendi anetar i Natos, meritojne – ne minimum – te drejten e votes se lire si nje mjet te shprehjes se lire politike se per ke deshirojne te votojne me 14 Maj.

Kategori
Uncategorized

Soros spekuloi masivisht mbi € gjatë krizës greke.

Shkruan Martin Henze /

Fondacioni Soros: Intervistë befasuese, joreflektuese e spekulatorit të bursës Soros për Fondacionin Soros, organizata e të cilit spekuloi masivisht mbi € gjatë krizës greke,

mbështetja e € i kushtoi taksapaguesve evropianë miliarda, ekonomi të tëra u gjunjëzuan, spekulimet mbi paundin anglez çuan në papunësi masive, në banjën Thai në krizën e Azisë Lindore dhe tani Fondacionin.

Në fund, edhe ajo merr para nga këto transaksione spekulative, Demokraci, shtet ligjor? .

Ata ishin aktivë në Hungari përpara se të ishte atje Orban, dhe rezultati është i njëjtë në Poloni sot, para se qeveria aktuale të vinte në pushtet.

Dhe në Shqipëri, në 11 vitet e fundit aty u instalua qeveria më e korruptuar ekzekutive, drejtuese, ish-punonjës të fondacionit janë aktivë dhe punonjës të Soros u përfshinë në reformën në drejtësi.

Reforma ka rezultuar në kalimin e gjyqësorit në varësi të legjislativit, një ish-punonjësja e Fondacionit Soros, ish-gruaja e autokratit Rama, tashmë është gruaja e ministrit të Brendshëm.

Ajo është një biznesmene dhe kompania e saj është kontraktuar për të menaxhuar dosjet e drejtësisë shqiptare në një kompani private si pjesë e reformës në drejtësi.

Një portë e mirë për diskutime interesante rreth dosjeve hetimore në tryezën e kuzhinës, apo jo?

Soros Foundation :Astonishing, unreflective interview of the stock market speculator Soros about the Soros Foundation, whose organisation speculated massively on the € during the Greek crisis, the propping up of the € cost the European taxpayer billions, whole economies went to their knees, the speculation on the English pound led to mass unemployment, on the Thai bath to the East Asian crisis and now the Foundation. 

In the end, it too receives money from these speculative transactions, breadcrumbs.

Democracy, rule of law? Amazing. They were active in Hungary before Orban was there, and the result is the same in Poland today, before the current government came to power.

And in Albania, in the last 11 years the most corrupt executive government was installed there, leading, former foundation employees are active and Soros employees were involved in the judicial reform.

The result: since 2018, the supreme courts no longer function, freedom of the press has been massively curtailed, money laundering, trafficking in women and drugs have increased exponentially, the reform has resulted in the judiciary becoming subordinate to the legislature, a high-ranking former Soros Foundation employee, the ex-wife of the autocrat Rama, is now the wife of the Minister of Interior.

She is a businesswoman and her company was contracted to manage the Albanian judicial files in a private company as part of the judicial reform. A good gateway for interesting discussions about investigative files at the kitchen table, isn't it?

The Rama government is now being called a MAFIA government, and Rama is implicated in the current FBI Mc Conigal scandal. The son of Soros is often with Rama in Albania, amazing. What does due foundation have to do with democracy and the rule of law, nothing.
Kategori
Uncategorized

DEA duhet të shkojë në SHISH

Para pak ditësh në media u raportua për një njoftim të bërë nga DEA, Agjencia amerikane e luftës kundër drogës, ku u kërkohej qytetarëve shqiptare të njoftonin rastet e trafikut të drogës, shpërdorimit të detyrës dhe pastrimit të parave, duke anashkaluar institucionet shqiptare të zbatimit te ligjit, si dhe duke garantuar anonimitetin e denoncuesve.

Një njoftim i tillë është hera e parë që ndodh jo vetëm në Shqipëri, ku agjenci amerikane anashkalojnë institucionet shtetërore dhe vendosin kontakt drejtpërdrejt me qytetarët.

Ai vjen pak kohë pasi Kryeministri i vendit ndërroi përdhunshëm dy drejtuesit kryesorë të agjencive përgjegjëse për luftën ndaj krimit të organizuar; atë të policisë dhe SHISH, që të dy persona që njiheshin si ‘njerëz të amerikanëve’, duke i zëvendësuar me militantë partiakë.

Se pari, DEA duhet të shkojë në SHISH, në zyrën e zëvendësdrejtorit të komanduar si Drejtor, dhe të kërkojë arsyet e vizitës sekrete të Florian Bushit në zyrën e Olian Kanushit, me datë 20 janar të këtij viti, ditë e premte, në orën 17.00, orë kur institucioni ishte i boshatisur nga punonjësit.

Bushi është një ish-agjent i SHISH, dhe nuk është i panjohur as për publikun shqiptar, dhe as për agjencitë partnere. Në vitin 2016 ai u arrestua nga policia me rastin e vrasjes së shtetasit Denis Kasaj në një atentat nga Ilir Memushaj. Bushi asokohe u akuzua nga Policia e Shtetit se kishte kaluar të dhëna për Denis Kasaj, te siguruara nga përgjimet qe kryente në detyrën e tij në SHISH, dhe këto informacione, duke përfshirë dhe të dhënat mbi makinat më të cilat lëvizte viktima, vrasësit të tij.

Prokuroria e Krimeve te Renda asokohe arriti të zbulonte komunikimet midis punonjësit të SHISH, Bushi, dhe vrasësit Memushaj. Në dëshminë e tij, pranë Gjykatës së Krimeve të Renda, Bushi pranoi se e njihte vrasësin. Gjykata e mbajti në burg, dhe prokuroria ngriti akuzë për shpërdorim detyre, akuzë e ndryshme nga ajo e policisë, e cila e kishte akuzuar si bashkëpunëtor në vrasje.

Bushi nuk është i panjohur as për Partinë Socialiste. Ai është vellai i Eno Bushit, avokatit të Partisë Socialiste, i cili njihet edhe si avokati i pilotit italian Giorgio Riformato, i cili në vitin 2015 u rrëzua me avionin e tij në Divjakë, duke transportuar drogë.

Mosbesimi i DEA-s amerikane ndaj agjencive partnere shqiptare duket që është lidhur ngushte me emrat që i drejtojnë këto agjenci. Më herët në media është shkruar se zëvendësdrejtori i SHISH, i komanduar si drejtor pas largimit të dhunshëm të drejtorit Helidon Bendo, kishte urdhëruar kryerjen e testit të poligrafit për të gjithë punonjësit e njësisë që merreshin me bashkëpunimin me agjencitë partnere në luftën kundër trafikut të drogës, duke perfshirë DEA-n, si mënyrë për largimin e tyre.

Më herët po ashtu, në nëntor të vitit 2022, hakerat iranianë të ‘Homeland Justice’, publikuan në kanalin Telegram të dhëna të punonjësve të Shërbimit Informativ Shtetëror, në një dokument prej 16 faqesh, në të cilin ishin të shënuar emrat, që sipas tyre ishin punonjës të SHISH. Shumë prej tyre ishin punonjës të kundërzbulimit dhe njësisë së luftës ndaj trafikut të drogës, ‘Hunter’ dhe ‘Ghost’.

Vjedhja e të dhënave me sensitive, siç janë ato për emrat dhe të dhënat e punonjësve të SHISH, u krye nën hundët e zëvendës drejtorit Kanushi, i cili në kushte normale duhej të kishte dhënë dorëheqjen e menjëhershme dhe të mbante përgjegjësi ligjore.

Nga ana tjetër, ai nuk ndërmorri asnjë masë për të ruajtur apo mbuluar të dhënat e punonjësve të SHISH pas publikimit, duke dëmtuar në mënyrë të parikuperueshme punën dhe aktivitetin e SHISH, por edhe duke rrezikuar jetën e punonjësve të dekonspiruar

DEA should go to SHISH


A few days ago, the media reported on an announcement made by the DEA, the American Drug Enforcement Agency, where Albanian citizens were asked to report cases of drug trafficking, abuse of office and money laundering, bypassing Albanian law enforcement institutions. the law, as well as guaranteeing the anonymity of whistleblowers.

Such an announcement is the first time it happens not only in Albania, where American agencies bypass state institutions and establish direct contact with citizens.It comes shortly after the Prime Minister of the country forcibly replaced the two main leaders of the agencies responsible for the fight against organized crime; that of the police and SHISH, both people who were known as "people of the Americans", replacing them with party militants.
First, the DEA must go to SHISH, to the office of the deputy director commanded as Director, and ask for the reasons for Florian Bush's secret visit to Olian Kanushi's office, on January 20 of this year, Friday, at 5:00 p.m. , hours when the institution was empty of employees.Bushi is a former SHISH agent, and is not unknown to the Albanian public, nor to the partner agencies. In 2016, he was arrested by the police in the case of the murder of citizen Denis Kasaj in an assassination attempt by Ilir Memushaj. At that time, Bush was accused by the State Police of having passed on information about Denis Kasaj, obtained from the interceptions he carried out in his work at SHISH, and this information, including the information on the cars in which the victim was driving, his killers. .

The Prosecution of Serious Crimes at the time managed to discover the communications between the SHISH employee, Bushi, and the murderer Memushaj. In his testimony before the Serious Crimes Court, Bush admitted that he knew the killer. The court kept him in prison, and the prosecutor's office charged him with abuse of office, a charge different from that of the police, who had accused him of being an accomplice in the murder.

Bush is not unknown to the Socialist Party either. He is the brother of Eno Bush, the lawyer of the Socialist Party, who is also known as the lawyer of Italian pilot Giorgio Riformato, who in 2015 crashed his plane in Divjakë, transporting drugs.

The distrust of the American DEA towards the Albanian partner agencies seems to be closely related to the names that lead these agencies. Earlier in the media it was written that the deputy director of SHISH, who was appointed as director after the violent departure of director Helidon Bendo, had ordered a polygraph test for all employees of the unit who were involved in cooperation with partner agencies in the fight against drug trafficking , including the DEA, as a way to get rid of them.

Earlier also, in November 2022, the Iranian hackers of 'Homeland Justice', published on the Telegram channel data of employees of the State Intelligence Service, in a document of 16 pages, in which the names were listed, which according to them were employees of SHISH. Many of them were employees of counterintelligence and the unit of the fight against drug trafficking, "Hunter" and "Ghost".

The theft of sensitive data, such as the names and data of SHISH employees, was carried out under the noses of the deputy director Kanushi, who under normal conditions should have resigned immediately and bear legal responsibility.

On the other hand, he did not take any measures to preserve or cover the data of SHISH employees after the publication, irreparably damaging the work and activity of SHISH, but also endangering the lives of the de-conspiratorial employees
Kategori
Uncategorized

Mos i bëni reklamë Sudes!

Ylli Manjani , ish deputet dhe minister i drejtesisë /

Injorojeni! Bojkotojeni Suden !
Fshijeni nga ekranet, ashtu siç u ka sugjeruar juve të fshini Berishën dhe opozitën e vendit tonë.

Bëjeni këtë deri sa ti përgjigjet pyetjeve tuaja,për Mcgolen, për korrupsionin masiv dhe për rolin e saj në minimin e demokracisë sonë të brishtë.

Ajo një ditë do japë llogari për çka bërë tek shteti i saj, por ju bëni detyrën tuaj.

Mos i bëni reklamë Sudes!

Kategori
Uncategorized

Më mirë PD pa vulë, se vulë pa PD ! !

Nga Basir Çollaku …

PD ka një krizë të investuar thellësisht nga pushteti i Edi Ramës.

Gjykata e Apelit, me një paligjshmëri therëse, dëshmoi se Drejtësia e Re, është një Parti e shëmtuar Politike, aleate e Qeverisë dhe dy tre Ambasadave klientelë interesash, në mjaft raste.

Përrallat me interpretime emocionale, janë thyerje arrash pa dhëmbë në gojë.

Demokratëve, vuajtja opozitare ndëshkuese mund tua mprehë vështrimin skanues, sepse do hasen me veprimet e përfaqësuesve këtej dhe andej Vulës.

Vendimi për vulën e PD, ka sjellë njëherësh dëme dhe dobi.

Dëmet janë proceduriale, formale, elektorale, shpresë-tkurrje, bonus agresiv për kundërshtarin.

Tregon se drejtësia sot ështe gënjeshtra e dhunshme në interes të qeverisë autoritare. Shënon pragun e një rreziku të pahasur më parë.

Gjykatat janë një lavazh ose ekspres kafeje të Edi Ramës. Qoftlargu po flet.

Ai i ka hapur derën një eksodi të ri duke privatizuar me dhunë mundësinë për demokraci.

Dobia, ndonêse e sforcuar dhe jashtê vullnetshme përcakton fatin e demokratëve.

Vota bëhet e qartë.

Shihet kush ka nevojë dhe përdor Edi Ramën dhe kush e lufton atë.

Deputetët këtej dhe andej Vulës do të përballen me realitetin e ri.

Ky vendim ka rrëzuar 25 prillin brenda PD.

Asnjë deputet nën strehën e Vulës së dhuruar nga Rama, nuk i ka votat për tu ribërë as çerek deputeti.

Matanë Vulës. Menjëherë pas lënies së Vulës tek pakica, ushtuan thirrjet për bashkim. Jo fort për sevda demokratësh, por sepse e dinë se po përsëritet njëlloj 2019-a, kriminale elektorale.

Kanë të dtejtë në ftesë por koha dhe forma çalojnë nga sinqeriteti.

Duan më tepër të ndajnë koston e mosfitoreve.

Duan të miqësohen me votuesit, duan votat e mbështetësve të Berishës, pa Berishën.

Vula perkohësisht në nje novelë gjyqsore, mbetet te një ish-parti, e përmbysur në nje fraksion, duke tentuar të sillet ndryshe nga sa dhe si është.
Deri më tani kanë qenë me kokë nga Rama dhe qeveria.

Këndej Vulës Partia po synonte rezultate premtuese me bashki konkretisht.

Janë shumica e demokratëve duke zgjedhur për herë të parë përfqësues me votë.

Është Partia Demokratike në përqindje masivisht të lartë. Rriti presionin ndaj mazhorancës, zhbëri përpjekjen për qeveri PS-PD.

Opozita po fitonte terren të shpejtë.

Pasi morën dhe pranuan paligjshmërisht me vendim gjoja gjyqësor, si një Akt Normativ i Edi Ramës, duke bashkëpunuar fort me Ramën, turren duke refuzuar Ilir Metën, të cilin e kishin aleat në zgjedhjet e 2021.

Chërçilli bëri aleat Stalinin për të mundur Hitlerin, ndaj poezitë politike nuk jane akte politike.

PD me Vulë i vë Vulën fitores së Edi Ramës në ditët më të errëta te jetës së tij politike, me dosjen Rama McGonigal, korruptimin e kryeagjentit të FBI.

Sot kemi një PD pa vulë, sepse Rama ia dha një grupimi të vogël brenda saj duke qene ai përfituesi kryesor dhe një Vulë pa PD, pa shumicën e antarësisë.

Ideja e thënë nga Zoti Berisha e debatuar në forume për regjistrimet e kandidatëve të primareve edhe si të pavarur, po merret në konsideratë, është mundësi treguese më e mirë se sa nën vulën e Ramës që e mbajnë të interesuarit e tij.

Demokratët duan të mundin Edi Ramën dhe Erion Veliajn kjo është emergjencë kombëtare.

Kjo duhet me çdo çmim.

Vula më e madhe është Vota.

Kategori
Uncategorized

Më mirë PD pa vulë, se vulë pa PD ! !

Nga Basir Çollaku …

PD ka një krizë të investuar thellësisht nga pushteti i Edi Ramës.

Gjykata e Apelit, me një paligjshmëri therëse, dëshmoi se Drejtësia e Re, është një Parti e shëmtuar Politike, aleate e Qeverisë dhe dy tre Ambasadave klientelë interesash, në mjaft raste.

Përrallat me interpretime emocionale, janë thyerje arrash pa dhëmbë në gojë.

Demokratëve, vuajtja opozitare ndëshkuese mund tua mprehë vështrimin skanues, sepse do hasen me veprimet e përfaqësuesve këtej dhe andej Vulës.

Vendimi për vulën e PD, ka sjellë njëherësh dëme dhe dobi.

Dëmet janë proceduriale, formale, elektorale, shpresë-tkurrje, bonus agresiv për kundërshtarin.

Tregon se drejtësia sot ështe gënjeshtra e dhunshme në interes të qeverisë autoritare. Shënon pragun e një rreziku të pahasur më parë.

Gjykatat janë një lavazh ose ekspres kafeje të Edi Ramës. Qoftlargu po flet.

Ai i ka hapur derën një eksodi të ri duke privatizuar me dhunë mundësinë për demokraci.

Dobia, ndonêse e sforcuar dhe jashtê vullnetshme përcakton fatin e demokratëve.

Vota bëhet e qartë.

Shihet kush ka nevojë dhe përdor Edi Ramën dhe kush e lufton atë.

Deputetët këtej dhe andej Vulës do të përballen me realitetin e ri.

Ky vendim ka rrëzuar 25 prillin brenda PD.

Asnjë deputet nën strehën e Vulës së dhuruar nga Rama, nuk i ka votat për tu ribërë as çerek deputeti.

Matanë Vulës. Menjëherë pas lënies së Vulës tek pakica, ushtuan thirrjet për bashkim. Jo fort për sevda demokratësh, por sepse e dinë se po përsëritet njëlloj 2019-a, kriminale elektorale.

Kanë të dtejtë në ftesë por koha dhe forma çalojnë nga sinqeriteti.

Duan më tepër të ndajnë koston e mosfitoreve.

Duan të miqësohen me votuesit, duan votat e mbështetësve të Berishës, pa Berishën.

Vula perkohësisht në nje novelë gjyqsore, mbetet te një ish-parti, e përmbysur në nje fraksion, duke tentuar të sillet ndryshe nga sa dhe si është.
Deri më tani kanë qenë me kokë nga Rama dhe qeveria.

Këndej Vulës Partia po synonte rezultate premtuese me bashki konkretisht.

Janë shumica e demokratëve duke zgjedhur për herë të parë përfqësues me votë.

Është Partia Demokratike në përqindje masivisht të lartë. Rriti presionin ndaj mazhorancës, zhbëri përpjekjen për qeveri PS-PD.

Opozita po fitonte terren të shpejtë.

Pasi morën dhe pranuan paligjshmërisht me vendim gjoja gjyqësor, si një Akt Normativ i Edi Ramës, duke bashkëpunuar fort me Ramën, turren duke refuzuar Ilir Metën, të cilin e kishin aleat në zgjedhjet e 2021.

Chërçilli bëri aleat Stalinin për të mundur Hitlerin, ndaj poezitë politike nuk jane akte politike.

PD me Vulë i vë Vulën fitores së Edi Ramës në ditët më të errëta te jetës së tij politike, me dosjen Rama McGonigal, korruptimin e kryeagjentit të FBI.

Sot kemi një PD pa vulë, sepse Rama ia dha një grupimi të vogël brenda saj duke qene ai përfituesi kryesor dhe një Vulë pa PD, pa shumicën e antarësisë.

Ideja e thënë nga Zoti Berisha e debatuar në forume për regjistrimet e kandidatëve të primareve edhe si të pavarur, po merret në konsideratë, është mundësi treguese më e mirë se sa nën vulën e Ramës që e mbajnë të interesuarit e tij.

Demokratët duan të mundin Edi Ramën dhe Erion Veliajn kjo është emergjencë kombëtare.

Kjo duhet me çdo çmim.

Vula më e madhe është Vota.

Kategori
Uncategorized

Ja pse Alibej smund te regjistrohet si kryetar i PD edhe pse me mbrojtjen e Sudes amerikane

Ylli Manjani, ish minister i drejtesisë /

Ligji nuk thotë “person i deleguar”, por shkruan tullë “….kryetari është përfaqësues i partisë”.

Madje duhet që ky kryetari , sipas pikë e, të mbajë përgjegjësi për financimet e huaja dhe kriminale…

Ky është ligji i shtetit!
Nuk di se çdo shpikin më tej vemjet që hanë mbetjet e gansterit…

Ndoshta mund të ngjallin Shpyllzimin që ka vdekur dhe vetëvdekur politikisht.

Ndoshta!

Dhe do bëjnë mirë se mbase marrin vota të vdekurisht, se rob i gjallë me mend të kokë e sy në ballë s’i voton ata të vdekur.

Ah po, kanë dhe mbrojtjen e Sudes Amerikane…