Kategori
Uncategorized

Jo, SVT, policia nuk është përgjegjëse për trazirat !

Jo, SVT, policia nuk është përgjegjëse për trazirat !

Një nga shtyllat e demokracive që funksionojnë mirë është që media e lirë dhe e pavarur të shqyrtojë me kujdes ata që janë në pushtet, si politikanët ashtu edhe autoritetet.

Veçanërisht e rëndësishme për t’u rishikuar është autoriteti policor, i cili ruan monopolin e brendshëm të shtetit mbi dhunën, shkruan Joakim Söderström.

Mund të thuhet shumë për mungesën e planifikimit dhe të personelit të Autoritetit Policor para trazirave të Pashkëve, por punonjësit individualë të policisë në terren bënë maksimumin në kushte jashtëzakonisht të vështira, shkruan Joakim Söderström.

Autoriteti policor duhet të shqyrtohet – por kritika duhet të jetë e bazuar.
Policët që punuan gjatë grushtit të shtetit të Pashkëve duhet të festohen – jo të fajësohen, shkruan ish-oficeri i policisë Joakim Söderström.

DEBATI.

Së bashku me trazirat e Goteborgut, trazirat e Pashkëve janë trazirat më të dhunshme në historinë moderne të Suedisë. Nuk është e tepruar të thuhet se është vetëm fat që asnjë polic apo zjarrfikës nuk u vra gjatë atyre ditëve.


Kritika e rastësishme e policisë.

Një nga shtyllat e demokracive që funksionojnë mirë është që media e lirë dhe e pavarur të shqyrtojë me kujdes ata që janë në pushtet, si politikanët ashtu edhe autoritetet.

Veçanërisht i rëndësishëm për t’u shqyrtuar është autoriteti policor, i cili ruan monopolin e brendshëm të dhunës të shtetit.

Por kur bëni kritika, duhet të ketë një bazë të qartë dhe të arsyeshme – jo vetëm kritika të rastësishme ndaj policisë.

Nëse nuk duam një shoqëri të karakterizuar nga vullneti i të fortëve apo të shtypurve, shteti duhet të rimarrë monopolin e dhunës dhe të vendosë dominimin.

Rebelëve u lejohet të përhapin fjalën se si ajo që ndodhi është në fakt faji i policisë. Shikuesit nuk arrijnë kurrë të dëgjojnë përgjigjen e pyetjeve kritike pasuese të gazetarëve të UG-së, kjo sepse ato nuk pyeten kurrë.

Mund të thuhet shumë për mungesën e planifikimit dhe mungesës së personelit të Autoritetit Policor përpara trazirave të Pashkëve, por punonjësit individualë të policisë në terren bënë maksimumin në kushte jashtëzakonisht të vështira.

Sulmet e dhunshme dhe përçarëse shoqërore ndaj punonjësve të policisë rezultojnë në dënime që përfundojnë pak mbi dënimin minimal. 

Si qytetar, nuk mund të mos pyesim veten se çfarë do të duhet të durojnë punonjësit e policisë që gjykatat të zbatojnë pjesën më të lartë të shkallës së dënimit?

Nuk duhet të ushqejë urrejtjen e polonishteveProblemi i Suedisë nuk është - siç kërkon të pohojë "Uppdrag granskning" - provokatorët danezë apo një forcë policore tepër represive.

Problemi është se ka një përqindje në rritje të popullsisë që nuk respekton lirinë e fjalës dhe mendimit që mbizotëron në Suedi.

Nëse nuk duam një shoqëri të karakterizuar nga vullneti i të fortëve apo të shtypurve, shteti duhet të rimarrë monopolin e dhunës dhe të vendosë dominimin. Më shumë duhet të ndiqen penalisht, të burgosen më gjatë dhe të deportohen.

Mund të tingëllojë e ashpër, por alternativa është një rregull i turmës ku i ofenduari në praktikë kufizon liritë dhe të drejtat e qytetarëve të tjerë me ndihmën e kapitalit të tyre të dhunës.

Si një program i financuar nga taksat, Rishikimi i Detyrave ka një përgjegjësi të veçantë jo vetëm për të rishikuar ata që janë në pushtet, por edhe për ta bërë këtë në një mënyrë të nuancuar dhe objektive.


Nga Joakim Söderström
Analysis dhe ish-punonjes policie /

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s