Kategori
Uncategorized

DASHNOR SELIMI PERSE IKE?

 DASHNOR SELIMI   PERSE IKE?

PERSE IKE?
______________

DASHNOR SELIMI

Përse ike këtë dimër të ftohtë,
ku dhe flokët e stinës kishin ngrirë
dhe nëpër pasqyra pellgjesh copëtoheshin,
ëndrrat e mia në gjunjë lutjesh?
Mbledh copat e mbetura nëpër rrugë,
si lule të mardhura, të ngrohen
brenda afshit të trupit tim,
zhytur në hijet e qiellit që s’lëviz,
shpresat e pragmuzgut të fundosur.

* * *

Ti ike me mbështjelljen e purpurtë
të ditës së përgjumtë,
pa shkëmbyer asnjë fjalë me njerëzit,
e thinjur, të cilët qëmtojnë buzështëpive,
përfytyrimet e ëndrrave,
të ëndrrave, që zhvishen në pragjet e gurtë.

* * *

Ti ike me ata sy të rënduar,
andej nga pasqyroheshin në lisin plak,
ca rreze dielli,
mbytur nga zërat e shiut.
Le një derë mbështjellë me çarçafë dhëndërie,
derën e hapur…Të shikoje ëndrrat,
shkundur nga plogështia,
duke nënshkruar fjalën e fundit:

”Jetova në një botë pa dashuri”.

Kategori
Uncategorized

Mësuam si të dashurohemi…..” –poezi-nga Raimonda MOISIU

Mësuam si të dashurohemi.....

Mësuam si të dashurohemi…..” –poezi-nga Raimonda MOISIU
-.-
Me qarjen e parë ,
erdhi shpirti i madh i nisjes ,dhe
rashë në grackën e padijes.
Në dritaren e jetës u shfaq
miqësia jonë gazmore,
e ndritshme ,
mes erës dhe reve ,
mes meje e zogut,
mes zërave feminore,
që, kërkonin qumësht ,
nga gjiri i nënës,apo
që bëlbëzonin fjalën :
Ujë!
,-,
Eh, kjo mosha e fëmijërisë!
Filluam të shqiptonim,
Nënë,Baba!
Bëlbëzuam gërmat e alfabetit,
A,B,C….. !
Pastaj…pastaaaaajjjjjj,
e pamë veten të rendnim,
për të luajtur kukafshehti…
Kur erdhi ajo….ajo….,
mosha e adoleshencës,
tok me të përdore, nisëm
të vraponim, duke ndjerë
aromën e mimozave;
preknim shpërthimin e
lulekumbullave të bardha,
si fustane nusërie.
-,,
Mimozat e shkreta…tani rrinin të fshehura!
Prisnin në heshtje ëndërrat,
të binin nga delikatesa,
e dëshirave dhe feminitetit.
Lëkundjet e degëve të manjolës,
me flladin e tyre,
na krihnin flokët.
,-,
Në hapësirat e ndjenjave ,
në tik-takun e rrahjeve të zemrës,
nga gufimi i gjoksit të zbuluar,
të zbuluar, pafundësisht të zbuluar,
në heshtjen e fjalëve të dashurisë,
shtrirë mbi qilim manushaqe, në
kopshtin poshtë dritares, nisëm të
pëshpërisnim fjalët e
shpresës,
nën tinguj serenatash….
,-,
Me lëngun e ëmbël të puthjeve ,
zbuluam
se;
dicka mund të bënim,
dicka të vecantë, që
i magjeps të gjithë, që
e kishin bërë të gjithë,
dhe
që ishte krejt e ndryshme nga
të gjithë,
sic janë fytyrat e njerëzve .
,-,
Zbuluam se si,
mund të bëhesh princ,
apo princeshë, duke patur
në vënd të pallatit të artë,
një livadh dhe
në vënd të qilimave të Persisë
një shtroje me lulevjollca.
,-,
Mësuam se ne
mund të
dashuronim,
dhe
të dashurohemi
marrëzisht….
Raimonda MOISIU
HARTFORD CT USA

Kategori
Uncategorized

Baba Kalanderi i Caushlise.

Kategori
Uncategorized

Bashkim Gjini dhe Aida.

Bashkim Gjini dhe Aida.

Nje familje e respektuar Lushnjaro Korcare, dy qytetare drejtues ne organet e drejtesise dhe shtetit shqiptar.Nje familje e respektuar ne Korce,Pogradec,Lushnje dhe ne nje treve me te gjere shqiptare.

Kategori
Uncategorized

Bashkim Gjini dhe Aida.

Nje familje e respektuar ne Korce.

Kategori
Uncategorized

Mis Pogradeci Albania. Jeta Kamberi.

Mis Pogradeci Albania.  Jeta Kamberi.

Kategori
Uncategorized

KRYEPESHKOPI SERB DHE KISHA E JANULLATOS!

Kategori
Uncategorized

Mina caushi DASHURUAR ME DIELLIN.

   Mina caushi  DASHURUAR ME DIELLIN.

SUN lovers.
Day, Good morning we met here again ‘
Sun to come out, bring us goodness
When he delays the love saddens me,
Sunny, I expect to come to come together ‘.
Sunny, you have a scarf, why did not you tell me forgive.?
Sunny ‘your scarf, decorates the dawning,
Sun with your scarf ‘un take flights.
Possess sun, dawned on you,,,
That un besides you, I am in love,
Thon you and burn ‘, all around the world,
Do not do it please. Than un i love.!
Caushi mines.

Kategori
Uncategorized

Was honored FIGURE OF THE ALBANIAN great friend – I LUMTURUARI Pope John Paul II. Archbishop Zef Gashi Tivarit.Imzot accepts the award for Pope John Paul II: Albanian Ambassador’s image in the world, from Dr. Doc Astrit Memia.

 Was honored FIGURE OF THE ALBANIAN great friend - I LUMTURUARI Pope John Paul II.  Archbishop Zef Gashi Tivarit.Imzot accepts the award for Pope John Paul II:  Albanian Ambassador's image in the world, from Dr. Doc Astrit Memia.

SHQIPTARË TË TË GJITHA PËLLËMBËVE ARBËRORE DHE TË TË GJITHA KATEGORIVE SHOQËRORE E INTELEKTUALE NGRITËN ZËRIN,

ME SLLOGANIN JAM SHQIPËRI.

“Tek Ilirët e Shqiptarët, feja, ekspansioni ekonomik apo ai territorial nuk ndikonte në luftë, të parët tanë nuk kanë luftuar, sunduar a vrarë në “emër të Zotit”. Nuk kanë vrarë armikun në ikje apo bërë shkatërrim pas betejës a luftës, por prodhojnë, ushqejnë, kontribuojnë në ekspansionin e paqes, harmonisë, lumturisë, begatisë, mirëqenies, mirësisë mes vetes dhe të tjerëve, qofshin shqiptar, apo të huaj.

Shqiptarët, më 1614, 1616, 1620 së bashku me fqinj malazez, serb, boshnjak organizuan kuvendet ndër ballkanike por nuk arritën në ndonjë luftë të suksesshme. Më 1689 në malësinë e Kelmendit kryengritja e udhehequr nga kryepeshkopi Pjetër Bogdani në bashkëpunim me Austrinë korrën sukses kundër turqve.

Festivali ndërkombëtar i Imazhit Shqiptar.

Nderohen:
Bijtë e Familjes së rezistencës dhe të sakrificës kombëtare,

Jashari nga Prekazi – Dr Murati dhe Luli (Lulzimi),madhëruan Festivalin e X të Imazhit Shqiptar .Nga Doc Dr Astrit Memia.

Mijëra shqiptarë, edhe miq të kombeve të tjera, nga të gjitha pëllëmbët arbërore, por edhe nga vende të tjera europiane dhe nga Amerika e largët, ia kishin mësyrë Tiranës, për të nderuar Nënëloken në 100 Vjetorin e Pavarësisë, me slloganin tashmë të njohur të Imazhit Shqiptar JAM SHQIPËRI. Festivali i dhjetë ndërkombëtar i Imazhit Shqiptar është hapur dhe udhëhequr nga kryetari i Forumit Imazh&Media, Doc Dr Astrit Memia, i cili edhe i ka dorëzuar çmimet vjetore, në këtë vit jubilar. Festivalin e sivjemë e kanë nderuar pjesëtarët e familjes së shenjtë, të rezistencës dhe sakrificës kombëtare Jashari, nga Prekazi. Edhe në këtë festival është treguar e sheshuar imazhi i shkëlqyeshëm shqiptar, si ai i traditave tona të moçme shenjtërore. Me ….Akademik Esat Stavileci.Regjizori dhe artisti i mirënjohur Jahja Shehu.Rektori i Universitetit të Tetovës Doc Dr Vullnet Ahmeti.Teuta Kamberi Llalla merr Çmimin Imazhi shqiptar i gruas humanitare.
Teuta Kamberi Llalla merr Çmimin Imazhi shqiptar i gruas humanitare.

Koncepti i mikpritjes, si detyrë e shenjtë dhe zgjuarsia.

Nderi, mikpritja shqiptare dhe falja fisnike janë pjesë e bazës së mendimit etnik shqiptar. Shqiptarët janë njerëz zemërgjerë ata kanë një hapje që buron nga “Nevoja Për Të Ndarë”, e pa shpjegueshme dhe e pakonceptueshme nga të huajt sado fisnikë që të jenë, ose të mbahen, virtyti më i shenjtë i të jetuarit në këtë botë, vdesin pra shkojnë në jetën e përtejme me ndërgjegje, me mbikoshiencë e subkoshiencë duke mbrojtur një të panjohur mik në shtëpinë e tyre. E vështirë për tu konceptuar se si një familje mund ti bëjë si “nevoja parësore”, “nevojat e një të panjohuri” që kërkon “ndarjen e së mirës me ta”. Këta njerëz “të hapur” janë tepër të mirë për të qenë të vërtetë. Shqiptarët nuk marrin robër e skllevër ata që i mposhtin por duan vetëm të jetojnë në territorin e tyre. Pra ata njerëz që ndajnë me të tjerët të mirën nuk e vrasin armikun, është virtyt shqiptar.

Shqiptarët e kanë qeverisur veten dhe në rastet kur dominoheshin nga të tjerët. Në Shqipëri ka shumë Kanune dhe shumë fise. Dallimet vareshin edhe nga relievi gjeografik. Besa në kuvend i shërbente bashkimit.

Krerët e bajraqeve dhe pleqtë nëpërmjet besës për të mirën e njerëzisë krijonin aleancën e bajraqeve të bashkuar. Kur një bajrak kërkon ndihmë në raste fatkeqësish dhe rreziqe “Bajraqet e bashkuara janë të detyruar ta ndihmojnë”. Kanuni ishte i ndarë nga kisha dhe asnjë fenuk mund të ndikonte në qeverisje. Kanuni si kod moral dhe civil përfaqëson vullnetin e një grupi njerëzish që në kuvend të burrave ndryshojnë ligjet në shërbim të administrimit të jetës së tyre, mbështetur në barazi, përgjegjësi llogaridhënie, jashtë ndikimeve fetare.

Konceptet e nderit dhe respektik janë ruajtur prej mijëra vitesh nga shqiptarët etnikë. Dhe nuk duhet vlerësuar si e tejkaluar struktura qeverisëse e vendosur nga kanuni. Miss Edith Durham (1864-1943) paraqet rastet e zemërgjerësisë mikpritjes së malësorëve të Shqipërisë së Veriut ajo shprehet: “Më gëzoi shumë kjo gjë, që edhe në qoshet më të humbura të botës ka kaq shumë dashamirësi njerëzore”. Buka e ngrënë jo vetëm prej mikut por edhe prej armikut në shtëpinë e shqiptarit ka rëndësi të madhe dhe nderim.

Në historinë tonë oda e burrave ka qenë log i kuvendit të burrave ku pajtoheshin gjaqet nga njerëz me autoritet e të mençur, mblidheshin burrat e dheut të përkushtuar ndaj idealit kombëtar ndaj lirisë dhe pavarësisë. Një karakteristike e qenësishme e modelimit psiko-kulturor të shqiptarëve është se ata janë të rëndomtë në situata të zakonshme dhe të mbizakontë në situata të jashtëzakonshme (kanë shpirt konkurrues dhe humanizëm). Shqiptarët kanë intuitë të zhvilluar, kanë zgjuarsi natyrore që i ndihmon për të kapërcyer situata të ndërlikuara në jetën e përditshme. “Zgjuarsia – ka shkruar Franc Baron Nopca – e bën shqiptarin t’ia arrijë qëllimit në një kohë të shkurtër dhe shumë herë pa mundim. Lista e gjatë e 36-43, kryeministrave, vezirëve të mëdhenj, e 100 agallarëve te jeniçerëve, e vezirëve trashëgimtarë, e burrave të shtetit dhe e sundimtarëve si Ali Pashë Tepelena dhe familja e Kedivëve të fundit, fakti i një pape (Klementi XI) dëshmojnë qartë për inteligjencën e këtij populli numerikisht të vogël, por që nuk është ndalur kurrë në rrugën e zhvillimit të tij mendor. (Republika e Venedikut vërtetoi “antique statukua” për tu hedhur ndër themelet e statuteve të reja, ku ka gjithfarë dënimesh përveç atij me vdekje, jo (si sot Evropa). Fakt tjetër ky që tregon intelektin e lartë, vullnetin e mirë, virtytin e lartë të popullsisë tonë. Këto ligje të ardhura deri më sot përmes goje kanë gjurmë autoktonie.

Virtyti është e vetmja fisnikëri, “la virty e la seul nobles”. Shqiptarët janë njerëzit më miqësorë, paqedashës, paqebërës dhe më mirënjohës në botë, prandaj ato janë sjellë si qytetarët më të mirë të Evropës. Mirënjohja është virtyt i madh, është cilësi, ndryshe nga mos-mirënjohja, që Shekspiri i madh e quante atë (mos-mirënjohjen) krye vesin e veseve.

Në të gjithë epokat njerëzore, shqiptari në një mënyrë apo në një tjetër, ka qenë në portalet e zhvillimeve historiko-shpirtërore dhe ato të vlerave, që aspironte dhe i bënte produkt të njerëzimit koha dhe rendet sociale.

Raporti i shqiptarëve me Perëndimin, ai që sot zotërohet nga vendet më të qytetëruara dhe më të zhvilluara të Bashkimit Evropian, ka qenë i hershëm, thuajse biblik, dhe bashkëpunues, kanë themeluar parime fondamentale, kanë prodhuar rregulla qytetëruese dhe koncepte themeltare të së drejtës, me të cilën njerëzimi gjithë jetën e vet, ka vrapuar. Në Ballkanin Perëndimorë shqiptarët janë faktor paqeje, stabiliteti, faktor konstruktiv e demokratizues, faktor vlerash qytetërimi e respektues ndaj fqinjëve dhe minoriteteve, pa dallim race, gjuhe, moshe, feje, kulture dhe ideje. Shqiptarët respektojnë të tjerët dhe të drejtat e minoriteteve duke i shërbyer mirëkuptimit, tolerancës, proceseve demokratike në rajonin tonë. Faktori shqiptar në rajonin tonë është në rritje dhe në konsolidim. Shqiptarët në Shqipëri, Kosovë, Maqedoni, Malin e Zi dhe kudo kanë luftuar për demokratizimin e rajonit.

Populli që vjen nga kohët mitike, jo vetëm të gadishullit ballkanik, por të gjithë kontinentit, vijon të jetë i nevojshëm dhe i rëndësishëm për kontinentin plak, i cili në kohët e tij më të vështira ia ka shtrirë dorën atij, i ka kërkuar prijës dhe luftëtarë, i ka kërkuar mendje dhe njerëz të zgjuar për t’i shërbyer atij, ekzistencës së tij dhe mbijetesës së qytetërimit të tij. Dhe kjo ka arsyen e vet fondamentale sepse:

– Para 100 shekujsh banorët e parë pritnin e përcillnin si miq e vëllezër kalimtarët, që do t’iu riktheheshin këtyre trojeve, ndërsa pellazgo-iliro-dardanët pritnin vitin 2010, që të lëviznin të lirë në ish-territoret e tyre. Evropa u ri-kthye tek vetvetja. Ilirët, ilirët janë sot , të lirë, si dikur moti, ashtu siç i deshi Zoti.

– Ndër Kombet hyjnore, që kanë marrë përsipër për të shpërndarë paqe e mirësi, që nga koha Evës dhe Adamit, kanë qenë “ekspansionistët” e qytetërimit, mirësisë, paqes, lirisë, stabilitetit e prosperitetit, dashurisë, jashtë çdo “ekspansioni” materialo-ekonomik është kombi shqiptar.

Shqiptarët janë elementi bazë për stabilitetin e rajonit. Elementi që përshpejton proceset integruese euroatlantike të Europës Juglindore. Faktori shqiptar është baza kryesore që do të sigurojë stabilitet në luftën kundër fenomeneve të terrorizmit, krimi i organizuar, pastrimi i parave dhe ndaj çdo lloj trafiku në rajon. Faktori shqiptar tregon vullnet për bashkëjetesë multietnike, multifetare, pluraliste. Ai respekton liritë dhe të drejtat e njeriut për pakicat dhe të gjithë minoriteteve. Të gjithë shqiptarët, në fund të fundit, kanë disa karakteristika. Ata duan vendin e tyre, ata duan njëri-tjetrin, ata duan dhe respektojnë popujt që jetojnë në Europën Juglindore. Ata duan dhe respektojnë kombet e tjerë. Shqiptarët janë një popull me një traditë shumë të lashtë vertikale. Një popull me vullnet për të bashkëjetuar me popujt e tjerë. Ne nuk njohim urrejtje racore, fetare apo etnike. Shqiptarët janë një faktor themelor për stabilitetin dhe qëndrueshmërinë e rajonit. Integrimi dhe jo dizintegrimi, angazhimi dhe jo izolimi, hapja dhe jo mbyllja, bashkëjetesa dhe jo kundërshtimi, bashkëpunimi dhe jo përjashtimi, sendërtimi dhe jo egoizmi, modernizimi dhe jo primitivizmi, kooperimi, partneriteti reciprok, civilizimi perëndimor, politika reale dhe jo intriga, miqësia dhe jo armiqëria, afrimi dhe jo largimi, qytetaria mbi reminishencat e paragjykimeve të së kaluarës, do të kapërcejë barrierat historike të psikologjisë dhe mentaliteteve ballkanase.

Vizat, liria e iliro-shqiptarëve, ashtu siç ndodhi Big Bengu, i mbi 14 miliard vjet, i krijimit të jetës, ky është Big Bengu i shqiptarëve në Ballkanin Perëndimor. Gadishullit të vjetër i kthehet normaliteti. Qysh prej miliona vjetësh, që shkëlqen dielli mbi tokë e qindra shekujsh që lindi jeta mbi tokë, në Ballkanin ilirik, në pjesën kryesore pellazge, zanat e shtojzovallet, ADN-ja dhe psikika ilire, u trashëgua në këngë, rrëfime, doke e zakone të kombit të hyjnishëm, që si i dërguari i zotit shpërndau “ekspansionin” e paqes, lirisë, të virtytit dhe fisnikërisë, të cilën sot e bëjnë prezent popujt e qytetëruar të Perëndimit dhe më gjerë.

Nga kjo ngjarje dhe kjo arritje, shteti shqiptar, dhe shqiptarët kudo ato ndodhen, ndjehen të vlerësuar, të respektuar dhe pjesë e qytetërimit të sotëm “agresiv” perëndimor, por i tillë ndjehet vetë perëndimi. Shqiptarët që nga qytetërimi i tyre i hershëm, iu kanë dhënë atyre ç’kanë pasur dhe ç’kanë kërkuar. Ky akt është një akt ndershmërie dhe krenarie, të cilin e meritojmë të gjithë.

Shqiptarët në vitin 1908 i prinë Udhës së Dijes përmes Udhës së Shkronjave, në Kongresin e Manastirit, aty mendjet më të ndritura të kombit iluministët dhe Rilindasit tanë, vendosën alfabetin e lashtë të komunikimit të shqiptarëve, (Buzukut, Budit, Bardhit e Bogdanit). Pas shembjes së Murit të Berlinit, demokracia solli Udhën e Kombit, afroi Tiranën me Prishtinën. Sot, liria, Udha e Dijes e elitës dhe super elitës, së qytetërimit kombëtar qarkon ndër shqiptar, duke pritur dhe pjesën e margjinalizuar të Europës, dardanët, të integrohen në Europën e qytetëruar.

Shqiptarët janë kontributorë të historisë së vjetër dhe të re të kontinentit tonë, (që nga pellazgët, iliro-dardanët-arbëreshët-shqiptarët e sotëm). Integrimi etno kulturor, artistik, arsimor, ekonomik, sportiv, ideor, demokratik, shpirtëror, psikologjik, gjuhësor, politik, bashkëjetesa e tre besimeve, unikale dhe model tek shqiptarët, toleranca dhe durimi, do të rrëzojnë perden e hekurt të regjimeve diktatoriale, trarët e ndarjes, barrierat historike të çfarëdo lloji qofshin ato në Ballkanin Perëndimorë.

Si përfundim, çështja shqiptare dhe integrimi i shqiptarëve është një proces i afërt, por i pakthyeshëm, që do të realizohet me paqe dhe në paqe, kurrë me luftë. O zot, shpëtona nga ata që qeshin dhe argëtohen me Luftën dhe qajnë nga Paqja!

Ky eshte shpjegimi i kupes por mos harroni edhe sloganin e ri “Një Shqipëri, Një Komb, Një Zë”

MONUMENT

Imazhi i ketij projekti, bazohet te fillesat e traditës dhe kultura mijëravjeçare e Kombit Shqiptar, si dhe në studimet gjuhësore, historike, arkeologjike, të diakronisë dhe sinkronisë. Për ta paraqitur shqiptarin dhe Shqipërinë në plotësinë e vlerave të tij, mendojmë se, ky projekt lypet të realizohet mbi bazën e simboleve përfaqësuese Shqiptare, në epokën e Globalizmit. Dy duar të fuqishme, nisen vertikal si strukture guri dhe druri, direkt nga dheu, përfundojnë në takimin e tyre horizontal, duke formuar njëkohësisht silueten e shqiponjës, bashkimin, besën, benë të shenjtë te shqiptarët, portën ,(harkun) dhe mbyllja finalizon monumentin, me një flakë të ndarë në pesë pjesë, kontinentet në glob. Monumenti fillon nga toka.

1) Guri, simbolizon guximin dhe trimërinë e Shqiptarit në shekuj, ndërsa druri krenarinë.

2) Porta, mes dy duarve, simbolizon mikpritjen Shqiptare, dhe sot porta e hapur e Europës.

3) Duart, besëlidhjen, konseguencë me qëndresë për liri, paqen ,vllazërimin edhe në pole.Gishtat, flatrat e Shqiponjës në profil, simbolizojnë plisin{ kapuçin},identitetin shqiptar,diellin,dëboren, e shpirtbardhësia jonë.

4) Shqiponja, simbol i identitetit Kombëtar në mileniume.

5) Flaka, simbolizon flakën e lirisë dhe të paqes. Paqja Globale përmes pëllumbit në pamje ballore, dhe simboli i identitetit kombëtar Shqiponja. Flaka, qytetari shqiptar në kontinente, qytetar i Paqes Universale.Vepra, në dukje të parë jep idenë e një lutjeje hyjnore TEREZIANE, e formon shkronjën A – Albania .

Ne sugjerojmë që ky monument mund të vendoset, tek sheshi Rilindja, stacioni i trenit, parku rinia nga pjesa e urës së Lanës, në rrethrrotullim, sepse i shkon për shtat pikës se shikimit tre dimensional.Vepra është menduar të jetë 15 deri 21 metra në bronx ose mermer, në përputhje me hapësirën, ambientin, ku do te vendoset. Platforma do të jetë rrethore dhe skulptura fillon direkt nga toka.

Vepra e dytë është e thjeshtë, dy krahe qe bashkohen lart duke krijuar shqiponjën dy krenare, dhe pese yje te Bashkimit Europian, që simbolizojnë kontinentet.

Ju garantojmë se vepra do të realizohet përsosmërisht, profesionalisht dhe artistikisht.

Me respekt, miku i juaj Astrit Memia

Ishte një festival spektakular, një manifestim i denjë, që vuri vulën e pashlyeshme të imazhit të mirë shqiptar në botë, një vulë të madhe, të rëndësishme dhe të domosdoshme në historinë njerëzore. Ishte një festival, që vlerësohet me notën maksimale, si për nga ana shkencore, patriotike, njerëzore dhe artistike. Ishte një festival që na detyron të mendojmë se ç’po bëjmë konkretisht për të vulosur imazhin e rëndësishëm dhe të shenjtërishëm shqiptar, në histori.

Mbase është ky një reportazh i gjatë, por ishte shumë vështirë të lihet diçka pa e mbarështruar këtu, sidomos fjala dhe shpjegimet e kryetarit të Forumit Imazh & Media, Doc Dr Astrit Memia, që ishte shumë domethënës dhe duhet studjuar e zbatuar të gjithë ne – qeniet arbërore.

Kategori
Uncategorized

SI U VRA HASAN PRISHTINA NE SELANIK…. Shkruar nga ARBEN LLALLA.

SI U VRA HASAN PRISHTINA NE SELANIK....  Shkruar nga ARBEN LLALLA.

Më 13 gusht u mbushën 79 vjet që nga data e 13 gushtit të vitit 1933, ku në qytetin e Selanikut u vra në pabesi dhe mizori ish-Kryeminsitri i Shqipërisë Hasan Prishtina. Gjatë viteve të qëndrimit tim në Selanik në arkivat e këtij qyteti zbulova një gazetë të vjetër që përshkruante ngjarjen e vrasjes së atdhetarit të shquar Hasan Prishtina. Në gazetën “Maqedonia e Re” e datës 14.8.1933, ishte botuar fotografia e Prishtinës i vdekur dhe fotografia e vrasësit Ibrahin Çelos.
Gazeta e asaj kohe shkruante për jetën, veprimtarinë dhe pasurinë në Selanik të Hasan Prishtinës dhe na sjell një fakt të vërtetë për datën e vrasjes së tij që deri më sot shumë historianë shqiptar që janë marrë me figurën e tij e kanë gabuar duke shkruajtur si datë të vrasjes 14 gushtin e 1933, por sipas gazetës së kohës është data 13 gushti i 1933.
Hasan Prishtina ka qenë shumë i pasur, por pasurinë ai e shkriu për çështjen kombëtare. Ai pat mbledhur të holla për të çuar në shkollën normale të Elbasanit djemtë shqiptarë nga Kosova. Pasuri e patundshme që i ka ngelur ende dhe që njihet botërisht është një ndërtesë tre katëshe që ndodhet në qendër të Selanikut, anës detit në rrugën Vasilis Ollga dikur zonë e privilegjuar. Ndërtesa trekatëshe rrethohet prej një oborri gjigant me sipërfaqe rreth 1500 m katrorë, vlera e saj në tregun e shitjeve të banesave me truall arrin në shumë milion dollarë amerikanë. Thuhet se mjaft vite më parë pronën e kërkoi e mbesa e Hasan Prishtinës, por shteti grek nuk ia dha. Sot shtëpia është pronë shtetërore dhe funksionon si shkollë dhe Instuticion bamirës për personat shurdhmemecë dhe të verbër. Kjo ndërtesë për shqiptarët ka një vlerë historike. Vendosja në murin e saj të jashtëm e një pllake memoriale është gjëja më elementare për indentitetin e ndërtesës dhe kujtimin e këtij personaliteti. Është e drejtë dhe detyrë që përfaqësuesit e Kosovës të kërkojnë që kjo pronë e njeriut që nuk e ndali luftën për bashkimin e trojeve shqiptare të njihet dhe të zotërohet. Hasan Prishtina pranoi më mirë të vdesë nëpër malet e Kosovës, se sa në kolltukun e turpit në një ministri në Stamboll. Dhe fitimi i së drejtës do të ishte një shpërblim i merituar, një peng nderimi për këtë burrë të shquar shteti.
Hasan Prishtina nëpër faqet e historisë
Hasan bej Prishtina ka qenë njëri nga personalitetet dhe figurat më të shquara të Lëvizjes sonë Kombëtare. Ky ideolog i shquar, dhe udhëheqës i palodhur i kryengritjes së përgjithshme për pavarësinë e tokave shqiptare, tërë pasurinë e dha për çështjen kombëtare shqiptare. Lirisht mund të thuhet se veprimtaria e tij luftarake gjatë muajve maj-gusht 1912 e përgatitën ngritjen e Flamurit në Vlorë. Hasan Prishtina lindi në vitin në vitin 1873 në Vushtrri, por familja e tij, ishte nga treva e Drenicës, Polaci (tani Hasanprishtina). Mbiemri i vërtet i Hasan Prishtinës ka qënë Berisha, por me largimin e gjyshit të tij Haxhi Ali Berisha nga Polaci në Vushtri, mbiemrin e ndryshoi nga Berisha në Polaci.
Mbas zgjedhjes së tij deputet në Kuvendin Popullor Turk (1908-1912), ai e ndryshoj mbiemrin përsëri, por kësaj here nga Polaci në Prishtina pra, edhe u njoh si Hasan bej Prishtina. Studimet politiko-juridike i kreu në Stamboll. Shovinizmi i xhonturqve kundër shqiptarëve dhe Shqipërisë, nxiti një urrejtje të deputetëve shqiptarë, antarë të Kuvendit Popullor turk, të cilët ndërrmorën një takim të fshehtë për fillimin e Kryengritjes (1909-1912) në Shqipëri. Esat Pashë Toptani mori përsipër krahinën e Shqipërisë së Mesme dhe krahinën e Mirditës, Myfti Beu, Azis Pasha dhe Syrja Beu, morën përsipër krahinën e Toskërisë. Ismail bej Qemali u nis për në Europë, për të mbledhur të holla dhe armë për kryengritjen. Hasan bej Prishtina mori përsipër organizimin e kryengritjes në Kosovë, bashkë me Bajram Currin dhe Isa Boletinin.
Kjo kryengritje do të kurorëzonte më 28 nëntor 1912 me shpalljen e Pavarsisë së Shqipërisë së zvogëluar. Në vitin 1913 u ngarkua me detyrën e Ministrit të Qeverisë Kombëtare të Vlorës. Hasan Prishtina ka qenë drejtor i së përditshmes “ZUKRE” (Afërdita) që ka dalë më 1911. Për arsye të gjendjes së jashtëzakonshme brenda dy vjetëve gazeta e ndërroi emrin rreth 20 herë, ku dolën 412 numra. Dhe emri i drejtorit shkruhej gabimisht si; “Pessembe Mebusu Hasan” (deputeti së enjtes). Në vitin 1914, kur vjen për të drejtuar Shqipërinë princ Vidi, Hasan Prishtina zgjidhet ministër i punëve botërore në qeverinë e Durrësit.
Më 1918, Hasan Prishtina, Kadri Prishtina (Hoxhë Kadriu), Bajram Curri dhe shumë të tjerë formojnë Komitetin “Mbrojtja Kombëtare e Kosovës” me përfaqësuesit e tyre në Romë dhe në shtetin mëmë Shqipëri, ndërsa në dhjetor të vitit 1919 Komiteti e ngarkoi si kryetar të delegacionit të tij në Konferencën e Paqes në Paris, ku kërkoi bashkimin e Kosovës me Shqipërinë. Mori pjesë në përgatitjen dhe organizimin e Kongresit të Lushnjes (1920) dhe në prill 1921 u zgjodh deputet i Dibrës në parlamentin shqiptar. Ai u shqua si luftëtar për mbrojtjen e “zonës neutrale” të Junikut nga forcat serbe dhe ato zogiste, si udhëheqës i Lëvizjes Nacionalçlirimtare të Kosovës kundër sundimit serb. Hasan Prishtina më 7 dhjetor 1921 u zgjodh nga Kuvendi Popullor Shqiptar kryeministër dhe ministër i jashtëm, por më 10 dhjetor 1921 ai jep dorëheqjen pas kundërshtimeve të disa deputetëve që i kryesonte Ahmet Zogu. Kështu, për të shmangur gjakderdhjen midis shqiptarëve, Prishtina mbetet vetëm deputet i atij Kuvendi.
Me vendosjen e marrëdhënieve midis Shqipërisë dhe Mbretërisë Serbo – Kroate – Sllovene më 1922 Qeveria e Ahmet Zogut dhe e Xhaferr Ypit u hoqi të drejtën e deputetit në Kuvendin Popullor shqiptar, Hasan Prishtinës, Bajram Currit, Hoxhë Kadriut dhe shumë udhëheqëve të tjerë nga Kosova dhe filloi ndjekja për eleminimin e tyre. Kjo ishte marrëveshja që bëri kryeministri Ahmet Zogu me ministrin e jashtëm të mbretërisë Jugosllave z.Ninçiç më 1922. Në janar të vitit 1922 qeveria e Tiranës lidhi marrëveshjen që ushtria serbe ta ndiqte Hasan Prishtinën dhe udhëheqësit e tjerë kosovarë edhe brenda territorit të shtetit shqiptar. Në fund të muajit shkurt 1923, Hasan Prishtina dhe Barjam Curri u ngritën kundër rregjimit serb në Kosovë. Kjo kryengritje u shtyp sepse qeveria e Ahmet Zogut nuk i mbështeti. Mbas kësaj 3500 shqiptarë të Kosovës u përzunë nga trojet e tyre për në Turqi.

“Tradhëtari” Hasan Prishtina

Më 26 shtator 1924 krahas Fan Nolit, Luigj Gurakuqit ishin dhe Hasan Prishtina, Bajram Curri, Bedri Pejani në Lidhjen e pestë të Kombeve në Gjenevë. Përfaqësuesit e Kosovës Hasan Prishtina, Bajram Curri dhe Bedri Pejani kundërshtuan për genocidin që kryente Beogradi ndaj popullit shqiptar në Kosovë. Pas rrëzimit të qeverisë së Nolit në dhjetor 1924 dhe ardhjen e Zogut me ndihmën e serbëve, Hasan Prishtina largohet përgjithmonë nga toka e mëmëdheut, për t’u vrarë më 13 gusht 1933 në Selanik nga dorësi i Ahmet Zogut. Deri në vitin 1962 Hasan bej Prishtina ishte cilësuar tradhëtar i kombit shqiptar. Kështu mbreti Zog e vrau, ndërsa qeveria e asaj kohe e Enver Hoxhës e rivrau, sepse pseudohistorianët shqiptarë shfrytëzuan deri më 1962 dokumenta jugosllave dhe ruse për të bërë historinë e Shqipërisë dhe vlerësimet e disa figurave të ndritura politike shqiptare. Shumë dekada pas vrasjes së Hasan Prishtinës, eshtrat u sollën nga Selaniku për t’u rivarosur në një copë tokë në Kukës, pranë kufirit me Kosovën.

Përshkrimi i atentatit nga gazeta greke e kohës
“Maqedonia e Re” (Μακεδονικα Νεα)

“Maqedonia e Re” e datës 14 gusht 1933, një ditë mbas vrasjes së Hasan Prishtinës, shkruante për ngjarjen që tronditi Selanikun më 13 gusht të vitit 1933. Gazeta e asaj kohe shënonte se Hasan Prishtina është pronar i ndërtesës së sotme “Shkolla e të Verbërve”. Gazeta e kohës përshkruan vdekjen tragjike të atdhetarit, politikanit të madh Hasan Prishtinës. Në faqet e gazetes shkruhej: “Një tjetër vrasje që u bë në rrugën Çimisqi, tronditi Selanikun. Politikani shqiptar Hasan Prishtina u vra në qoshen Çimisqi në Vogaxhiku, përpara bakallhanes “IVI”. Shqiptari Ibrahim Çelo, 38 vjeçar, i papunë, qëlloi pesë herë ish-kryeministrin shqiptar Hasan bej Prishtinën.
Vrasja u krye në orën 2 mbasdite më datë 13 gusht 1933. Në rrugën Çimisqi u pa një zotëri i moshuar, i mbajtur mirë dhe me tipare simpatike, të ecte përkrah e të fjaloste me një person të veshur mirë, i gjallë, sa e tradhëtonte dhe toni i zërit. Arritën në kryqëzimin e rrugës Çimisqi-Vogaxhiku dhe po drejtoheshin për tek bakallhane “IVI” dhe në largësi dy hapa nga kinkaleria e invalidit J.Janopullo. Njeriu me pamje të zymtë nxorri rrufeshëm revolverin e markës “SMITH” dhe shtiu kundrejt bashkëbiseduesit, i cili ishte Hasan bej Prishtina, që ra në trotuar. Kalimtarët e mbledhur nga të dy të shtënat, panë vrasësin të turret me mizori të parrëfyer mbi viktimën dhe t’i zbrazë edhe tre plumba të tjerë, dy në kraharor dhe të tretën në kokë, si e shtënë vdekjeprurëse, për të qenë i sigurtë për përfundimin e aktit të vrasjes. Fill pas krimit të tij vrasësi, që t’i ikë rrezikut prej turmës së mbledhur që u vu për ta kapur, ia dha vrapit nga rruga Vogaxhiku.
Nga tronditja ai ra në vitrinën e tregëtores “Beharnae” të cilës ia dëmtoi tendën, por rimori veten, për t’u turrur drejt rrugës “Paleon Patron” ku u rrethua nga turma, që e ndiqte me synime të errëta. Vrasësi hyri në banesën e mjekut z.Dukidhis, ku dhe ju dorëzua rojes së policisë. Por nuk mundi t’i shpëtojë egërsimit të turmës. Kalimtarët që e ndoqën dhe banuesit fqinjë të çdo moshe, shtrese, pa ditur identitetin e tij dhe as motivet e vrasjes, të indinjuar ndaj egërsisë që tregoi vrasësi ndaj viktimës, sa panë të vijë skuadra e policisë, u turrën dhe ata duke thirrur: – Shqyjeni, shqyjeni, vrasësin. Ndërsa polici më kot përpiqej të shpëtonte antentatorin, turmat u turrën ndaj tij dhe nisën ta grushtojnë, duke i shkaktuar mavijosje në pjesë të ndryshme të trupit. Do ta kishin çarë përgjysëm vërtet, nëse nuk do ia mbërrinte të hynte në një tjetër shtëpi, në rrugën “Paleon Patron”, ku u strehua nga i zoti i shtëpisë, i cili nxitoi tu mbyllte derën e jashtme turmave të zemëruara. Pas pak mbërriti sekretari i policisë, nëntogeri z.Zografo, dhe vrasësin e transferuan me motoçikletë në Seksionin e tretë të policisë. Hasan Prishtina, i mposhtur nga plagët, u dërgua ndërkohë në Spitalin Popullor, ku trupit të tij iu bë autopsia. Në orën 2.50 minuta mbasdite oficeri Sotiriu nisi hetimet me përkthyes, pyeti vrasësin nëse e njeh gjuhën greke, ai u përgjigj se njeh gjuhën shqipe, frënge dhe gjuhën turke.
Vrasësi nënvizoi se akti i tij u dedikohet motiveve politike. Ndërkaq pretendoi se ish-kryeministri i atdheut të tij ishte komit dhe bashkëpunonte me komitetin bullgaromaqedonas me qëllim që të vrisnin mbretin e Shqipërisë Ahmet Zogun. Planet, thotë antetatori, m’i tregoi Hasan Prishtina përpara pesëmbëdhjet ditëve, kur po vinim prej Vjene (Austri) dhe më bënte presion që të bëhesha unë kryetar i bandës komite dhe të shkoja në Tiranë ku të vrisja mbretin Ahmet Zogu. Prishtina, vijon vrasësi, më premtoi shpërblim mujor dhe një shpërblim dhuratë mbas aktit të vrasjes, por unë i kundërshtova këto propozime të tij, sepse jam pro regjimit të mbretit Ahmet Zogu dhe nuk dëshiroja të bëhem vegël e Hasan Prishtinës, të cilin në Shqipëri e quajnë tradhëtar. Ibrahim Çelo jetonte në Nikea të Francës dhe ishte tregëtar frutash, ishte i martuar me një spanjolle, me të cilën kishte dhe fëmijë. Atje u njoh përpara disa vitesh me Hasan Prishtinën, që ish shpërngulur në Nikea për hir të shlodhjes dhe kishin lidhur marrëdhënie familjare. Gjatë njohjes midis tyre Hasan Prishtina i kishte treguar për rininë, vërshtirësitë që kishte kaluar pas largimit nga Shqipëria në Turqi dhe Bullgari. Në Turqi pat gjetur miq të vjetër dhe bashkëluftëtarë kundër xhonturqve. Mori pjesë në një shoqatë të fshehtë me bashkatdhetarët e vet për çështjen shqiptare”.

Kategori
Uncategorized

The scandal of Albanian Armed Forces Berisha charges against Minister Mimi Kodheli.

Evidence for U.S. government and Mimi ALBES scandal.

This is a day that you assist the most irresponsible action, is the most ferocious attack in 23 years that was made against the country’s Armed Forces is the most irresponsible act committed against these forces, which despite their great problems inherited, we must be aware and very grateful to them, that men and women have made tremendous efforts in the interest of the country. Have contributed a vital, essential, in Albania’s membership in the North Atlantic Alliance, have made an excellent representation during these years. Over two thousand of them have taken part in the most important missions in Europe, in Asia, Africa and different countries as peace ambassadors of Albania. Law behaves today is another step in the chain of aggression made against them unthinkable. These are the laws, with which Albania joined NATO, are laws that completed action plan for Albania to join NATO. These are laws that our army standardizoi legal basis that the member states of NATO. With the coming to power of mystery bile and hatred, and institutions began to disintegrate in the top of the next two major institutions, the State Police and the Armed Forces. Where are you today shkritë Traffic Police? 180 more deaths in road accidents following 9 months. Where are you today shkritë Criminal Police, who had links with crime folders? Today, the number of murders clearly greater than 9 months of last year. Today multiply drug trafficking.

It was restored in key positions of State Security officers

What happened with the Armed Forces? Albanians will not ever forget, NATO, after a year’s work our Armed Forces certified a strength which came as NATO standards. Rama hid statement. Jua hid Albanians and clarify this statement, this great achievement, brought his spokeswoman misused and said the army did not meet anywhere Albanian NATO standards. Its showing total ignorance, I do not know what are the standards nor NATO.
What happened next? Later his spokeswoman appear a day after emerging from “kitchens” of the Prime Minister, the media and accuses predecessor and says go to jail, because only people eating opponents head, you relax these souls from sins committed.
What came out of this? Auditor told you himself. Her close friend who has worked at the bank and that the country has taken most reliable anywhere in audit, Edmond Gore, once confronted with the law, the practice of which Edvin vowed to go to jail Imami, it turned out that Minister had violated no law, no regulation, but to whom did this. It became man, who left the post, performing a mission nation and country very, very important. When he became minister, 115-120 thousand tons of ammunition, all of the potential Gërdec vetëshpërthimin seniority, existed in Albania. Even-even had some of those cases coming in ranking the most powerful and most dangerous atomic behind them. Filling rocket with tremendous potential. And worked with dedication. The liberated the country from them. With a small handful that are truly heroes and that absolutely did not ever even from our government that deserved greater reward and for this should go to jail her predecessor just because “hatred mystery” can not ever honepste the role he played in turning all these years.
Proceed further. Offensives against the Armed Forces, returned in all key positions of State Security officers, directors revert to any position of MIS, which has major tasks over the years and more important, in collaboration with our key partners has conducted operations the most excellent, service for which he has reason to be proud of and now always beheaded and should bring henchmen, those whom you have made disaster Albanians were to be made to survey the army.

What happened to General Syrja Gjoka

Continue on, what happened to General Syrja Gjoka? We who have seen the iron broom ’70s. We saw identical appearance to those years, when demons dictatorship or military generals vërsuleshin on, only because Enver Hoxha, mental ill like this here, believed that they were doing was throwing coup and coats in the face and presented before media. The same thing you did with Syrja Gjoka. Shame shame and now will tell you godmother. What your sister, I have given an official response to the U.S. Embassy, ​​but it has followed as Gorgon and Gjoke Syrja issue except my official response amicably want to tell everyone, do not ever put my hand on Mimi and Albee, that “the name of God “burn the hands and lips. This is the truth. she has done and I will bring proofs, point stick and would bring proofs to the U.S. government and all options., I do not rush.
Now we come to the laws, the laws of hatred, theft laws. I am here before you to bring to you very soon on this platform, stealing files monstrous chunk Edi Rama in the army. To see how you are stealing tens of thousands of square meters in the most coveted region of Albania, because Albania has some areas that did not even Balkans. Although the purpose of these laws? For President Nishani, General Commander of the Armed Forces, the guarantor of the stability of these forces should be stripped of functions and lukunia mafia should take possessions, their riches. Must stop at some point here. 23 years we have had many inter-party clashes, but we have had the wisdom not to mix politics Armed Forces and have done well. They’ve earned it. After 23 years, the statement read how General Base solicited as fascist as anti-Stalinist opposition, how this gentleman crawler absolute opposition teethe and thinks he can impress. Gen. severely disappoint. Him and ordered him to tell you hang out teeth teeth break that lock jaw. We are not power, are laws. But to go in the name of Rama and Mimi lie to NATO, and threaten the opposition have committed an ugly act. In this room we agreed not to accuse the army of drug trafficking. In the room where drug trafficking exponents of this majority, were protected by shield military issue, we said no, we are not for the army, say the government. It is not the military government. But when the government compels general release press against the opposition, it then happens in NATO countries kurrën of kurrës, this does not happen in any free country, it did not happen 23 years in Albania, it happens in this mafia group that has gripped the country’s executive.
Do you know that for years the consultant of the Ministry of Defence, has disagreed with this do? Did you know that the consultant has been absolutely against this. Did you know that this is the only model of Assad and anyone else, that where there is President and Prime Minister, shared things and not ever removed the powers of the General Commander.

Yes undone NATO standards

We are on the verge of status and I have expressed my opinion and I am convinced that we deserve their status, but these signals we send to a time that you know well, as I know, unfortunately not fully established. Not fully established. I’m on the status. But the truth is that it is not set. The truth is that where your chairman was yesterday, today media say received a negative response. I do not know what reply is received, do not wish to be so. The truth is that every day go to other countries, which derive daily problems. Absolutely not agree. Albania absolutely deserves status. But those who do what we tell?
With this rush, fury to get powers of the President of the Republic, which has minimal parliamentary republic, and to remove those powers, which they have given you and not themselves socialists. These laws are designed with the best expertise in a period when the U.S. Mr. Majko has been defense minister, have not moved a letter, we have had our problems, but ultimately they shared powers properly and in the partition powers, was given military stability. Army won a certainty, stability wins. General who is appointed by the President not to mistreat as they want to do, Arrest camera as a fascist junta, and not as a free country and now where is he?
I think these laws, undo NATO standards. These laws give the army a heavy blow. These laws are evidence of a primitive revenge this majority, a greedy man with power that radiates throughout the day, only the negative energy in this country. To a man, who will deceive any Albanians in his statement. Yes and yes! To a man, the truth is that it undoes standard and decisively important achievement of this country and chose Shara protected by two professionals, each caught in traffic limit for prostitution, rape denounced the patient, the caught in TIMS, with Fatos Gjurën etc.., etc.., and the other as a twin with.

Country towards instability

Are doing an extremely dangerous and where action is in the wake of the collapse of institutions. Collapsed the police, broke the four corners drugs. Other institutions collapsed. Just today we are destroying both institutions. Institution control non-banking financial market, execution and now comes the turn of the army. Did you think they led the country into a real instability. Here they are. Celebrate name day today in a time where there is sacrifice ex-those who Labour Party and Enver Hoxha did most outrageous persecution. Rather than smaller manifested signs of responsibility you are throwing away all the documents that have passed in this Parliament jointly attitude toward the past. And being turned swiftly past.
Have you seen how the first four days of Rama labeled politically persecuted, “are eating like pigs”, opened his newspaper capitalized. Yes, yes. I call citizens to support this strike, strike to support this human dignity. To support this strike that they are defending the right principles, once again seeking resentencing of Enver Hoxha, because you waking from the grave, seeking once again keeping promises, which burnt down people alive. ‘ve Burned people alive, not now keep promises and tell them you eat like pigs. Insult an entire society. Remember that guilt will not ever leave you with these attitudes that hold a great moral issue of our society and instead go to negotiate with you open your papers “are eating like pigs”, word of mouth, absolutely Enver Hoxha it, Stalin, Hitler and dictators of this nature. Therefore, I urge you to reject this law. To reject with disgust and contempt of these laws, which in Albania undo NATO standards in the Armed Forces and undo the worst goal pushtetërimit of a man, who has not limited his pushtetërimin, with a single, steal, steal and steal just everything.

Kategori
Uncategorized

Orthodoxy is not anti-Albanian,but orthodoxy segments Greek and Slavic anti-Albanian state z.Barka!

Orthodoxy is not anti-Albanian,but orthodoxy segments Greek and Slavic anti-Albanian state z.Barka!

Orthodoxy is not anti-Albanian,but orthodoxy segments Greek and Slavic anti-Albanian state z.Barka!

REPLIKE ME ZOTUN PANAJOT BARKA.
.
Ortodoksizmi nuk është antishqiptar, por janë ortodoksit e segmenteve shtetërore greke dhe sllave antishqiptar z.Barka!

“Profesori Panajot Barka në opinionin e tij tenton të na ringjalli të vdekurit e mëdhenj grek prej varri që ti shfrytëzojë për nevojat e veta kombëtare, duke i treguar në versione në të cilat nuk kanë qenë kurrë”.

Nje shkrim Per gazeten e Diaspores Shqiptare nga Arben LLALLA.

Më 11 Qershor profesori i Katedrës së gjuhës greke në Universitetin e Gjirokastrës prof.dr.Panajot Barka në gazetën Shekulli, botoj një shkrim me titull: “Antishqiptare nuk është Ortodoksia…”. Ku ngre shqetësimet e tij për zërat kundër pranisë së përjetshme të kryepeshkopit të Shqipërisë Hirësisë së tij z.Anastasit dhe deklaratave antishqiptare të Patriarkut serb Irinej. Z.Barka që në fillim të shkrimit të tij e nis me titullin provokues sikur ortodoksinë shqiptarët e kanë kuptuar si antishqiptare, por në të vërtetë i rikujtoj z.Barka se shqiptarët janë ata që e sollën ortodoksinë në Ballkan, tek grekët, serbët dhe bullgarët. Shenjtorët e parë të ortodoksisë ishin shqiptar, por është gjë tjetër që Greqia dhe Serbia i përvetësuan këta shenjtor.
A është ortodoksia antishqiptar? Mendoj që pyetja nuk duhet shtrohet a është ortodoksia antishqiptare, por a janë ortodoksit sllavët dhe grekët antishqiptar? A e keqpërdorin sllavët dhe grekët ortodoksinë për interesat e tyre shtetërore? Nëse do ti referohemi historisë së kombit tonë ushtritë greke e sllave me kryqin në dorë dhe në emër të kishës ortodokse kanë kryer masakra mbi popullsinë e pa mbrojtur shqiptare qoftë muhamedane apo të krishterë, pra nuk kanë bërë dallime fetare por etnie në rastin e kombit shqiptar. Kujtesën e kemi të freskët për luftën në Kosovë dhe masakrat e ushtarëve serb që i bënin më kryqin ortodoks, pa folur për ato vrasjet e shekujve 19-20.
Profesori Panajot Barka në opinionin e tij tenton të na ringjalli të vdekurit e mëdhenj grek prej varri që ti shfrytëzojë për nevojat e veta kombëtare, duke i treguar në versione në të cilat nuk kanë qenë kurrë.
Ju z. Panajot Barka, në shkrimin tuaj përmendni Riga Fereun i cili në poemën e tij i bënë thirrje popujve të Ballkanit që të ngrihen kundër Perandorisë Osmane. A e dini ju z.Barka se Riga Fereu nuk e përmend asnjëherë fjalën grek apo elenas dhe shqiptarët i quan Arvanitas? Përse?
Ju në shkrimin tuaj më tej shkruani: “Më 1, në Tiranë dhe në Shqipëri shkruhej një faqe në historinë e saj, që linte pas rëndësinë e inaugurimit të katedrales si monument. U mblodh gjithë primati i ortodoksisë botërore, i cili kishte shekuj të terë që nuk mblidhej.” Z.Barka i lini përrallat për studentët tuaj që diplomohen duke ngrohur karriget nëpër kafene, sepse e vërteta është krejt ndryshe.
Ju sjellë z. Barka disa fakte ku është mbledhur Primati Botëror i Ortodoksisë.
1). Primati i ortodoksisë botërore është mbledhur më 19 Nëntor, në Serbi me rastin e vdekjes së Patriarkut Pavlo.
2). Më 5 Tetor 2013, në Beograd u mbajt mesha me rastin e 1700 vjetorit të nënshkrimit të Ediktit të Milanos, 313. Kjo meshë u festua në katedralen e Kryeengjullit Mihal me nisjen e lutjeve nga Patriarku i Stambollit Vartholomeu, Patriarkun e Jeruzalemit Theofil i III, Patriarku i Rusisë, Kiril, Kryepeshkopi i Qipros, Krisostomos, Kyrepeshkopi i Shqipërisë, Anastasi, Kryepeshkopi i Vrashavës, Sava, etj.
3). Më 6 Tetor 2013, për në qytetin e Nishit, në vendlindjen e Kostandinit të Madh. Falja e ditës u krye në kishën e sapo ndërtuar të Shën Kostandinit dhe Elenës. Pas ritualeve fetare Patriarku i Serbisë Irinej u ndau medalje të artë të akorduar nga Sinodi i Shenjtë i Kishës së Serbisë “Perandori Kostandin”, drejtuesve të kishave ortodokse botërore, midis tyre dhe kryepeshkopit të Shqipërisë hirësisë Anastas Janullatosit.
4). Më 7 Tetor 2013 krerët ortodoks si Patriarku i Stambollit Vartholomeu, Patriarkun e Jeruzalemit Theofil i III, Patriarku i Rusisë, Kiril, Patriarku i Serbisë, Irinej Kryepeshkopi i Qipros, Krisostomos, Kyrepeshkopi i Shqipërisë, Anastasi, Kryepeshkopi i Vrashavës, Sava, vazhduan turneun për në kryeqytetin e Malit të Zi, Potgoricë ku mbajtën meshën në katedralen e “Ngjalljes së Shën Sotirit”.
Mund tju sillja edhe fakte të tjera për takimet e Primatit Botëror të Ortodoksisë , por mjaftojnë besoj këto të kohëve të fundit.
Më tej z.Barka na Amniston Shën Kozmain, ku sipas tij, ai përhapte ortodoksinë në gjuhën zyrtare greke ndaj rrezikut të përhapjes së mëtejshme të islamit në tokat e perandorisë otomane. Ky nuk është argument për ta Amnistuar Shën Kozmain tek shqiptarët sepse e dimë fare mirë misionin e tij. Shën Kozmai është babai i përhapjes së greqizimit për asimilimin e shqiptarëve (arvanitasve) dhe për asimilimin e shqiptarëve në Shqipëri. Këtë na e dëshmojnë shumë dokumente historike, njëri në to është shkrimtari grek, Thoma Paskidhus. Shën Kozmai përhapi gjuhën greke nga Suli i Çamërisë e deri në Krujën e Skënderbeut. Në gazetën “Shqip”, 7 tetor 2006, prof. Delvina solli dokumente për Shën Kozmanë, ku thuhej: “Dërgoni fëmijët tuaj të mësojnë greqisht për arsye se kisha jonë është greke. Dhe ti, vëllai im, po nuk mësove greqisht, nuk mund të kuptosh ato që thotë kisha jonë. Më mirë, vëllai im, të kesh shkollë greke në vendin tënd, se sa të kesh burime dhe lumenj. Cilido i krishterë, burrë apo grua, që më premton se brenda në shtëpi nuk do flasë shqip, le të ngrihet në këmbë dhe të ma thotë këtu. Unë do t‘i marr atij të gjitha mëkatet në qafën time, që nga dita e lindjes së tij deri sot, do t‘i porosis të gjithë të krishterët që t‘i flasin dhe do t‘i shlyej të gjitha mëkatet. Ai nuk do ta gjente këtë rast sikur të jepte para me mijëra”. (Predikimi 7 drejtuar shqiptarëve të Epirit). Një dokument tjetër për greqizimin e fshatrave shqiptare të bërë nga propaganda e Shën Kozmait janë Frashtani dhe Lugari në Dropull. Frashtani dhe Lugari banohen nga shqiptarë ortodoksë dhe kur kaloi andej Shën Kozmai, deklaroi që këto fshatra duhen të greqizohen.
Ju, Profesor Barka në tërë opinionin tuaj nuk përmendët faktin e provokimit të Patriarkut serb Irinej dhe ngritjen e flamurit serb brenda territorit e Katedrales “Rigjallja e Krishtit”. Ku përfaqësuesit e kombeve të tjera që ishin të ftuar nuk e ngritën flamurin e tyre kombëtar atë ditë, duke respektuar mikpritjen shqiptare.
Ne, shqiptarët që mendojmë dhe veprojmë me zemër e mendje shqip, nuk kemi frik nga ringjallja e ortodoksisë shqiptar, por kemi frik nga asimilimi i ëmbël i ortodoksëve shqiptar në ortodoks grek dhe sllavë, gjë që është e dëshmuar.
Në përfundim z.Panajot Braka ju rikujtoj që Ju nuk e keni të drejtën të diskutoni për Ortodoksinë shqiptare sepse s’jeni me kombësi shqiptare, për ortodoksinë shqiptare lërini të diskutojnë vetëm shqiptarët sepse ne kemi figura të ndritura që na kanë lënë disa Amaneti si: Ne vërtetë kemi Bajram dhe Pashkë, por Shqipërinë e kemi bashkë. Prandaj nuk kemi nevojë për këshilla nga ata që s’ia duan të mirë Shqipërisë dhe shqiptarëve, ku bëni pjesë edhe Ju, këtë ua dëshmojë me fakte.
Ç’ju lidh juve z. Barka me drejtuesit e disa organizatave ekstremiste greke që luftojnë për aneksimin e jugut të Shqipërisë? Në çfarë cilësie merrni pjesë në festimet për shpalljen e Autonomisë së Vorio Epirit? Ku ndodheni në podium në këtë foto me ekstremistin Harrallambos –Babis Karathanos, deputetin Virona G. Polidhoras.
Për çfarë qëllimi z. Barka i keni dërguar Raport mbi gjendjen e minoritetit grek Institucioneve Ndërkombëtare në vitin 2003, ku përmendni edhe Autonominë e Vorio Epirit? Ky raport është përgatitur nga Ju, ekstremisti grek Babis Karathanos, A. Soku dhe K. Saferatis.

HISTORIAN

Kategori
Uncategorized

Janullatos, ka origjinë shqiptare nga Çamëria!

Janullatos, ka origjinë shqiptare nga Çamëria!
Arben LLALLA

Historia e kombit shqiptar është sa e lavdishme dhe e dhimbshme kur mëson se në shekujt e kaluar shpeshherë shqiptarët kanë luftuar kundra njeri-tjetri nën flamujt e kombeve të tjera. Janë të shumta rastet kur shqiptarët ortodoks luftuan kundra shqiptarëve mysliman, pra, kundra njeri-tjetrit, por kjo ishte një luftë fetare. Shqiptarët ortodoks i luftonin shqiptarët mysliman sikur të ishin osman dhe jo shqiptar, ndërsa shqiptarët mysliman, i luftonin shqiptarët ortodoks sikur të ishin sllavë apo grek dhe jo shqiptar.

Sot do të sjellë disa të dhëna interesante për Kryepeshkopin e Shqipërisë z.Anastas Janullatos i cili pas viteve 1990 erdhi përkohësisht për të riorganizuar kishën ortodokse shqiptare dhe ka origjinë shqiptare. Është jashtë logjikës njerëzore që në Shqipëri të vinte kryepeshkop nga Greqia një njeri që nuk ka ditur pak gjuhën shqipe, zakonet dhe traditat shqiptare sepse do të ikte shumë shpejtë pa mbushur vitin si Princi Vidi.

Anastas Janullatosi lindi më 4 Nëntor 1929 në Pire të Athinës dhe emri prindëror i pagëzimit ishte Tasos Gjerasimos Janullatos. Për shumë vite babai i tij, Gerasimos jetonte dhe punonte me familjen në Prevezë të Çamërisë, por pas krizave politike dhe ekonomike ai erdhi në Pirea në fund të viteve 1920. Lufta e dytë botërore e rrënojë plotësisht biznesin e suksesshëm të familje Janullatosi ku ishte i punësuar Gerasimosi dhe kështu ata u shpërngulën brenda në Athinë për të siguruar jetesën.

Dashuria për fenë Taso Janullatosit i filloj pasi kishte mbaruar shkollën e mesme, dhe kur i tha mëmës Roksanit, se dëshironte të ndiqte rrugën e klerit ortodoks, ajo e kundërshtojë fuqishëm, por ishte daja i tij nga Preveza Akademiku Kosta Malltezi që i dha përkrahje të fortë dëshirës së nipit duke e dërguar në Universitet për Teologji. (Më tej dihet biografia zyrtare e z.Janullatos.)

Familja e babait të Anastas Janullatosit, Gerasimos është ngulur në fillim në Lefkada, një vend i banuar nga shqiptarët që në vitin 1470, sipas Ulliams Miller në atë periudhë ka pasur rreth 15.000 shqiptar. Lefkada gjendet afër qytetit të Prevezës. Por në të vërtetë rrënjët e familjes Janullatos janë nga ishulli Qefalonia që gjendet në detin Jon.

Në vitin 1502 një vendim i Senatit të Venedikut vendos ngulimin e mijëra shqiptarëve të udhëhequr nga Jani Shpata, Zguro Kagadh Bua, Teodor Markezini, Nikolla Menajen etj. Sot në Qefalonia ka ende fshatra të tërë që banohen nga grek me origjinë shqiptare që njihen me emrin Arvanitas si Muzakati, Kombothekrata etj.

Nga ana e familjes së mëmës Roksani Malltezi ka shumë të dhëna se ata ishin nga Çamëria, nga rrethinat e qytetit të Prevezës dhe gjatë qeverisjes osmane ishin familje e pasur.

Që mos ti zgjatemi shumë historisë së dhimbshme të shqiptarëve në Greqi do të ishte në nderin e hirësisë së tij z.Anasatas i biri Gjerasim Janullatos dhe i Roksani Malltezit të deklarojë origjinë e tij shqiptare para Zotit dhe botës. Ky deklarim i vërtetë do të qetësonte sadopak shpirtin e tij gjatë rrugës për në botën e përtejshme dhe do të zbuste zemrat e besimtarëve ortodoks që nuk dëshironin që ai të ishte në krye të Kishës Autoqefale Ortodokse Shqiptare. Fati i Anastas Janullatosit është se familja e tij si nga mëma ashtu edhe nga babai janë vendas të kahershëm në Greqi dhe nuk janë ardhacak nga Azia e Vogël apo Turqia dhe është shumë e lehtë të gjendet të dhëna për prejardhjen shqiptare të tyre.

Në përfundim i drejtohem drejtpërdrejtë hirësia e tij z.Anastas Janullatosit se nëse ka dyshime në këto të dhëna me vija të shkurta që i paraqes lexuesve pa ndonjë prapavijë politike, atëherë unë si historian e ftoj të vërtetojë të kundërtën që nuk ka origjinë nga Çamëria dhe që nuk ka dëgjuar nga pleqtë e familjes asnjë fjalë shqipe. Nëse ma vërteton këtë unë deklaroj se do të heq dorë njëherë e përgjithmonë nga jeta publicistike dhe e dorëzoj diplomën time të historisë sepse historiani i vërtetë nuk bënë asnjë marrëveshje në dëm të historisë reale. Para fakteve edhe vetë ZOTI përkulet./

Vërej: Ne nuk përcaktojmë anën e ndërgjegjies kombëtare, por atë të gjakut dhe origjinës.

Kategori
Uncategorized

Ambasadori Arvizu.

Kategori
Uncategorized

Kombi shqiptar Imazhi im, nga Dr,Astrit Memia

Kombi shqiptar Imazhi im, nga Dr,Astrit Memia

Udhëtimi biblik i shqiptarëve në rrugëtimin e tyre të lirisë dhe mbijetesës

“Shqiptarët që prej më se kater mijëvjetësh jetojmë në trojet e tyre në Evropën Juglindore; Historia, trashëgimia, humanizmi, iluminizmi, toleranca shoqërore, familjare, etnike, fetare, bashkëjetesa e bashkëveprimi ndërshqiptar, brendashqiptar dhe jashtëshqiptar, rajonal e më gjerë vazhdojnë të tregojnë se shqiptarët janë një komb me virtyte të rralla.”

Nga DR. ASTRIT MEMIA

A ka qenë vërtetë një udhëtim biblik, udhëtimi i shqiptarëve në rrugëtimin e tyre të dritës dhe të mbijetesës? Këtë na e dëshmojnë peripecitë e fatit tonë si komb. Shqiptarët që prej më se kater mijëvjetësh jetojmë në trojet e tyre në Evropën Juglindore; Historia, trashëgimia, humanizmi, iluminizmi, toleranca shoqërore, familjare, etnike, fetare, bashkëjetesa e bashkëveprimi ndërshqiptar, brendashqiptar dhe jashtëshqiptar, rajonal e më gjerë vazhdojnë të tregojnë se shqiptarët janë një komb me virtyte të rralla.

Që në lashtësi tek shqiptarët tipari i tolerancës, i harmonisë dhe i bashkëjetesës fetare e etnike, dhe pavarësisht pushtimeve të njëpasnjëshme që tashmë i dimë secili prej nesh arritën të ruajnë genin shqiptar të paprekur. Solidariteti, harmonia, miqësia, lidhjet e mirëkuptimit, bashkëpunimit, bashkëveprimit, falja pas drejtësisë, martesa mes konfesioneve të ndryshme ruajtën etnicitetin e shqiptarit, por një ndikim të madh ka patur edhe forca e institucioneve si: fjala e dhënë, nderi, miku, besa, burrëria, veti të karakterit tij dhe kuptimi heroik i jetës. Me shumë rëndësi ka qenë dhe është familja që konsiderohet e shenjtë, e tek familja dashuria, afërsia, barazia përbejnë identitetin kulturor që më pas hyjnë në universialitetin kulturor të njeriut. Ndaj ne themi me bindje se Shqiptarët janë njerëzit më miqësorë, paqedashës, paqebërës dhe më mirënjohës në botë, prandaj ato janë sjellë si qytetarët më të mirë të Europës. Këto i dëshmon historia dhe vetëm nëse kthejmë kokën e vështrojmë mund të kujtojmë se;

-Pellazgët ishin zotëruesit shpirtëror, moral, kulturor, të qiellit, tokës dhe hapësirës së tyre (qielli, uji, toka, ajri)?

-Garda Pretoriane ishte iliro-dardane?

-Në Dradani në shekullin e III-të pati kushte dhe mundësi të kishte sinagogë, po ashtu dhe në shekullin e IX-të në Sarandë?

-Lisi, logu, kroi, onomatopetë (fjalët njërrokshe,- fosilet e para të inteligjencës dhe kujtesës njerëzore për të komunikuar dhe për të krijuar komunitet), lindën ndër trojet tona?

-Justiniani lindi në Dardani dhe ai qe ndër “juristët” e parë ndër zhvillimet europiane që themeloi dhe ngriti në shërbim të njerëzve të Drejtën?

-“Atleti i Krishtit”, nderimi më i lartë në historinë e Krishtërimit dhe të Papatit të Romës, qe një shqiptar si Skënderbeu dhe jo nga një vend tjetër?

-Në Iliri erdhi Shën Pali në shekullin e I-rë?

-Në trojet arbnore dhe ato shqiptare nuk kishte skllevër?

-Shkodra është njëri nga metropolet më të vjetra të njerëzimit, jo vetëm në Ballkan, por në Europë, një qytetërim mbi 15 mijë vjeçarë?

-Në Rosuj, Shoshan, Skavicë, Sinë dhe Koman ka qytetërim para-romak e Helen, mbi 5000 vjeçarë?

-Papa Klementi, një iliro-shqiptar, u bë Papat në Vatikan?

-Statutet e para të qytetërimit (ai i Shkodrës dhe i Drishtit) dhe kodikët, lindën në Shkodër dhe në Berat?

-Shekulli I XX-të nxori dy shembuj të shkëlqyer (nobelistë të shpirtit dhe shkencës), për botën e qytetëruar, Nënë Terezën dhe Ferid Murat, që ishin shqiptarë?

-Tek shqiptarët kishte më shumë hebrej se çdo vend tjetër, gjatë Luftës së Dytë Botërore, dhe nuk u vra asnjëri prej tyre (shpëtoi dhe Ajnshtajni i famshëm)?

Kjo kronologji dëshmon për shpirtmadhësinë, inteligjencën dhe kulturën shumëdimensionale që kanë patur dhe kanë shqiptarët si komb dhe pikërisht këtë mision ka “Imazhi Shqiptar” me gjithë shtrirjen e tij kudo ku ka shqiptar, ruajtjen dhe nxjerrjen në pah të vlerave kombëtare, shpirtërore dhe kulturore që na bëjnë të jemi një popull i veçantë në gjithë botën, por edhe një ndër kombet që dinë të shohin përpara dhe arrijnë suksesin, por gjithnjë duke i mbështetur këmbët në tokën e tyre me shumë krenari.

Në vitin jubilar të 100 vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë do të realizojmë Turneun e Festivalit të 10 ndërkombëtar të Imazhit Shqiptar në botë, vit i cili ka filluar që sivjet me Festivalin e nëntë Ndërkombëtar dhe do të vazhdojë qarkimin e tij nëpër qytetet shqiptare si; Shkodër, Ulqin, Prizëren, Preshevë, Korçë, Janinë, Shkup e Prishtinë. Dhe nëpër botë në; Bruksel, Francë, Gjermani, Itali e Amerikë, me moton “shqiptarët e bashkuar në europën e bashkuar” pastaj do të mbahet dhe java e “Imazhit shqiptar” në nëntor në kryeqendrën e kombit më të vjetër të Ballkanit ilirik, në Tiranë nën slloganin: “Kombi shqiptar Imazhi im”, ku do të realizohet, konkurrimi me vlerësime “Jam Shqipëri” në; politikë, shkencë, drejtësi, diplomaci, pikturë, poezi, video – klipe, spote televizive dhe dokumentar, muzikë e kërcim, në suazën e Festivalit të dhjetë ndërkombëtar që do përfundojë me një mbrëmje gala ne Pallatin e Kongreseve që t’i kthejmë vlerat e munguara të imazhit shqiptar dhe identitetit kombëtar.

*Autori është kreytar i Forumit Imazh & Media

Kategori
Uncategorized

Corriere Della Sera: Italian border police,in pursuit of drug Albanian Adriatic Sea.

Corriere Della Sera:  Italian border police,in pursuit of drug Albanian Adriatic Sea.

Kategori
Uncategorized

Albania:Socialist protesters facing police

Albania:Socialist protesters facing police

Kategori
Uncategorized

Defencenet: E.Venizelos committed to Albania’s EU and these “exchange” does not approve the agreement EEZ?

The Greek geopolitical portal, Defencenet.gr, calls Athens to block Albanian Eu perspective, since the country does not respect the Maritime Borders..

In a new national “Waterloo” leads the country E.Venizelos who supported the integration of Albania into the EU without the necessary exchange of ratification of the known 2009 agreement by which the Karamanlis government had delimit the EEZ with the Albanian state.

Then the agreement was not accepted by the Constitutional Court of Albania, after Toure pressures and interventions.

Once dozen times Athens has committed publicly via FM E.Venizelou usual suspect that in June Tirana will get the status of candidate country to the EU, in the neighboring Foreign Minister Ditmir Bushatti asked on 28 May by prosecutor to investigate whether there is an offense of treason by Lulezim Basha who negotiated the 2009 agreement on maritime zones!

This means that the Albanian government not only does not intend to ratify the agreement by Parliament, but not even want to be complemented by a protocol, such as Athens sought to close pending.

The Greek government, therefore, has publically committed to advance the European perspective of Albania, is now trapped, while many European countries was negative in giving status of candidate country to Albania now have a coalition in favor of following the “diligent” efforts of the Greek Foreign Ministry.

The commission recommends to grant Albania candidate status for accession to the EU, said European Commissioner for Enlargement Stefan Fule.

“Based on our findings, we affirm without any doubt and without any condition or reservation recommendation be given to Albania status of candidate country,” said Fule speaking from Tirana.

Albania has asked to receive the status of candidate country since 2009.The tense political situation, however, the lack of measures against corruption and crime and a weak judicial system of the country, stood constricts the European course of Tirana.

And today, as in 2009, diplomatic sources “see” manipulation of the Albanian government of Turkey, which affects the same Prime Minister Eddie Rama.. He did not know then that Turkey is behind the “curtain” undermine the agreement, and that essentially Edi Rama act as mouthpieces of Ankara? Why then pledged without having imposed the legitimate interest of the State to enter Albania in the EU, with our own blessings?

He understood the E.Venizelos that is Greek FM? Because until now is the best FM all countries have opposing interests of the Greek state. Needless to say that this sea area believed to have rich deposits of hydrocarbons.

Kategori
Uncategorized

Drugs Made In Albania. The police decided Flags, we place where aircraft sat drugs

Drugs Made In Albania. The police decided Flags, we place where aircraft sat drugs

Kategori
Uncategorized

Made In Albania:European Commissioner,Stefan Fule. candidate status Albania,and 200 million euros of cezit Czechoslovakia. 

Made In Albania:European Commissioner,Stefan Fule. candidate status Albania,and 200 million euros of cezit Czechoslovakia. 

Kategori
Uncategorized

Produkt,Made In Albania. Cocaine and members of parliament Albanian

Produkt,Made In Albania.   Cocaine and  members of parliament Albanian

Kategori
Uncategorized

Made In Albania. A member of the cartel after 250 kg Kokaine.

Made In Albania. A member of the cartel after 250 kg Kokaine.

Kategori
Uncategorized

250 kg KOKAINE DREJT SHQIPERISE.

250 kg KOKAINE DREJT SHQIPERISE.

250 kg KOKAINE DREJT SHQIPERISE.

Sasia rekord kapet në Mal të Zi-

250 kg kokainë në banane, drejt Shqipërisë. Sasia rekord kapet në Mal të Zi- VIDEO+FOTOPODGORICË- Në portin Bar të Malit të Zi është sekuestruar sot një sasi rekord kokaine që kishte si destinacion Shqipërinë. Bëhet fjalë për 250 kilogramë kokainë e cilësisë së lartë, që do vinte në Shqipëri, e fshehur në kutitë e bananeve.

Policia malazeze e Portit në Bar bën me dije se, ka konfiskuar sot sasinë e drogës, të fshehur në kutitë e bananeve që vinin nga Ekuadori.

Droga është gjetur në një nga tre kontejnerët që sillte banane nga Ekuadori drejt Shqipërisë. Duke përdorur një skaner, oficerët e policisë doganore kanë zbuluar kokainën e fshehur poshtë dyshemesë prej druri të kontenierit. Mësohet se droga ishte e ndarë në 223 pako. Vlera e llogaritur e shitjes së drogës arrin deri në 12.5 milionë Euro.

Edhe gjermania ‘Bild’, shkruan për sasinë më të madhe të drogës të kapur ndonjëherë në Malin e Zi. Të njejtat burime saktësojnë se bëhet fjalë për substancë “jashtëzakonisht të pastër”.

Për sasinë më të madhe të kokainës së pastër, të kapur në historinë e Malit të Zi, sic shkruajnë mediat malazeze ka folur edhe Drejtori i Autoritetit të Doganave, Vladan Jokoviç, i cili u shpreh se kontenieri është dërguar nga kompania “Vimticorp SA”, nga Ekuadori, ndërsa marrësi ishte kompania shqiptare ‘Rrapo’, shkruan ‘Vejesti’. Sipas tij, droga u zbulua në një kontroll rutinë nga zyrtarët e departamentit të luftës kundër kontrabandës.

Sipas regjistrit zyrtar të Shqipërisë, ‘Rrapo’ është një kompani e regjistruar në mars të vitit 2013 nga Nazike Rrapij. Kompania u krijua për të importuar fruta, dhe sipas regjistrit kjo është dërgesa e saj e parë.

Ajo që dihet është se bananet kishin si destinacion Shqipërinë, ndërsa ende nuk saktësohet se ku do shpërndahej kokaina e pastër pasi të mbërrinte në Shqipëri.

ANTIDROGA KONTROLL NË MAGAZINAT E KOMPANISË “RRAPO”

Ora:22:33- Duke marrë shkas nga përfshirja e kompanisë “Rrapo”, si një nga marrësit e dërgesës së kontejnerit me banane ku u gjet sasia e kokainës, Antidroga shqiptare ka kryer një kontroll në magazinat e saj që ndodhen në autostradën Fier-Lushnje, në afërsi të fshatit Vajkan. Ekspertët e kontrollit po kryejnë verifikimin e dokumentacioneve të kësaj kompanie, për të parë dhe hetuar nësë ajo është e përfshirë në trafikun e drogës apo jo.

Ndërkohë, bëhet me dije se policia ka nisur të marrë në pyetje punonjës dhe drejtues të firmës. Mësohet se Kompania “Rrapo” ishte themeluar më datën 18 mars dhe regjistruar pranë QKR në 20 mars të vitit 2013, me një kapital fillestar prej 100 mijë lekësh të reja.

Kategori
Uncategorized

Albanian parliament Half of MPs gangësterë .

Albanian parliament Half of MPs gangësterë .

MBERRIN MIKU, STEFAN FULE:

Gjysma e deputetëve gangësterë të parlamentit shqiptar me gjimnaz, dhe diploma fallco me 5000 euro.

22 vjet më parë, në zgjedhjet e 1992, Parlamenti prej 155 deputetësh kishte 21 profesorë doktorë, 71 pedagogë dhe dy persona pa diplomë, një prej të cilëve Sabri Godo, i cili, gjithashtu, kishte më shumë kulturë se 95 për qind e Parlamentit të sotëm.

Sot është skandal, 17 deputetë të Kuvendit të Shqipërisë janë me diploma të universiteteve të Struges dhe Tetovës, vetëm me sistemin e parë, pa bërë ndonjë master të mëtejshëm.

Por paradoksi thellohet edhe më shumë, kur 21 deputetë nuk japin asnjë informacion mbi arsimin e tyre dhe shumë të tjerë kanë paraqitur diploma universitetesh modeste. Të shkolluar në Universitet private në Shqipëri.

Dhe tani baballaret e kombit.
Duke pritur dhuraten e premtuar nga evropa (bujare).Njesoj si macoket e rrugeve, peshkun e hedhur. A nuk ngjasojne me keta macoke ngjyra ngjyra, qeveritaret politikanet dhe deputetet tane te nderuar ?!
Duke pritur dhe u mburrur me…..ato c`ka kane mbetur ne varke,te sjella me (bujari) nga miqte tane.
“Cironka” Sic i thone Korcaret.

“Per boset tane politikane”.

Shume krenare por te dhjere,
keshtu keni qene nga here.
Si macoket rrini e prisni,
C`thote evropa hani dhisni.

Porsi ujin qe pret misri,
Edhe blini edhe shisni.
Ne sy shihni Stefan Fulen,
Si zambaku sheh zymbylen.

Si Ed Rama si Berisha,
Pijne qumesht ne a`to cica.
Vec per ta ka buallica,
Rrofte e qofte katovica.

Amanet la rahmet-liu,
Qe PD-ne ta marre Saliu.
Dhe PS-ne ta marre Fatosi,
Njesoj qumeshti edhe kosi.

Si viktimat si xhelati,
Ne are njesoj prashit shati.
Rrofte e qofte demokracija,
Ne evrope hyn shqiperia.

Dhe macoket rrine e presin,
Duke ngrene ate qe dhjesin. 

Kategori
Uncategorized

ALBANIA_____Incredible images of ’97! Opinion – Imazhet e pabesueshme te ’97! (13 mars 2014)