Kategori
Uncategorized

Mësuam si të dashurohemi…..” –poezi-nga Raimonda MOISIU

Mësuam si të dashurohemi.....

Mësuam si të dashurohemi…..” –poezi-nga Raimonda MOISIU
-.-
Me qarjen e parë ,
erdhi shpirti i madh i nisjes ,dhe
rashë në grackën e padijes.
Në dritaren e jetës u shfaq
miqësia jonë gazmore,
e ndritshme ,
mes erës dhe reve ,
mes meje e zogut,
mes zërave feminore,
që, kërkonin qumësht ,
nga gjiri i nënës,apo
që bëlbëzonin fjalën :
Ujë!
,-,
Eh, kjo mosha e fëmijërisë!
Filluam të shqiptonim,
Nënë,Baba!
Bëlbëzuam gërmat e alfabetit,
A,B,C….. !
Pastaj…pastaaaaajjjjjj,
e pamë veten të rendnim,
për të luajtur kukafshehti…
Kur erdhi ajo….ajo….,
mosha e adoleshencës,
tok me të përdore, nisëm
të vraponim, duke ndjerë
aromën e mimozave;
preknim shpërthimin e
lulekumbullave të bardha,
si fustane nusërie.
-,,
Mimozat e shkreta…tani rrinin të fshehura!
Prisnin në heshtje ëndërrat,
të binin nga delikatesa,
e dëshirave dhe feminitetit.
Lëkundjet e degëve të manjolës,
me flladin e tyre,
na krihnin flokët.
,-,
Në hapësirat e ndjenjave ,
në tik-takun e rrahjeve të zemrës,
nga gufimi i gjoksit të zbuluar,
të zbuluar, pafundësisht të zbuluar,
në heshtjen e fjalëve të dashurisë,
shtrirë mbi qilim manushaqe, në
kopshtin poshtë dritares, nisëm të
pëshpërisnim fjalët e
shpresës,
nën tinguj serenatash….
,-,
Me lëngun e ëmbël të puthjeve ,
zbuluam
se;
dicka mund të bënim,
dicka të vecantë, që
i magjeps të gjithë, që
e kishin bërë të gjithë,
dhe
që ishte krejt e ndryshme nga
të gjithë,
sic janë fytyrat e njerëzve .
,-,
Zbuluam se si,
mund të bëhesh princ,
apo princeshë, duke patur
në vënd të pallatit të artë,
një livadh dhe
në vënd të qilimave të Persisë
një shtroje me lulevjollca.
,-,
Mësuam se ne
mund të
dashuronim,
dhe
të dashurohemi
marrëzisht….
Raimonda MOISIU
HARTFORD CT USA

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s