Kategori
Uncategorized

Z. Lu tregohu i sinqerte, hiqe mantelin e sorosianit e mos flit sikur ke gojen e mbushur me akull.

Dritan Kaba i shkruan Lu-së/ Ki guxim, vendos emra

Nxirre fjalen!

Ka vetem nje pergjegjes qe kercenoi mes bandave qytetaret per te marre pushtetin. Qe me banda bleu zgjedhjet me parate e droges, e Ju nuk folet asnje fjale. Qe beri thirrje antikushtetuese qe policia te rreshtohej me bandat per te grabitur zgjedhjet dhe Ju nuk nxorret nje germe.

Dritan Kaba i shkruan Lu-së/ Ki guxim, vendos emra

Ambasadori amerikan në vendin tonë, Donald Lu, foli sërish me tone të ashpra ditën e sotme,duke i kërkuar llogari klasës politik edhe institucioneve të drejtësisë në vend, se pëse asnjë kriminel nuk ka shkuar pas hekurave.

Por menjëherë pas deklaratës së Lu, ka ardhur dhe reagimi i Dritan Kabës. Përmes një postimi në Facebook, Kaba i ka kërkuar ambasadorit amerikan që të gjejë guximin dhe të japë emra, dhe jo siç ndodh zakonisht,ku bëhen vetëm deklarata ‘bombë’, por në fund ato dalin boshe.

Ja postimi i Kabës:

Z. Lu mos flit ne pergjithesi, ki kurajo! Ngele duke permend vetem peshq te ngordhur.

Policia nuk merr urdhera nga opozita, as PPP e jotja dhe e Rames qe e zgodhet ne shkelje me Kushtetuten, nuk merr urdhera nga opozita, as gjykatesit nuk marrin urdhera nga opozita per te liruar peshqit e medhenj qe ne fakt opozita i denoncoi.

Z. Lu tregohu i sinqerte, hiqe mantelin e sorosianit e mos flit sikur ke gojen e mbushur me akull.

Nxirre fjalen!

Ka vetem nje pergjegjes qe kercenoi mes bandave qytetaret per te marre pushtetin. Qe me banda bleu zgjedhjet me parate e droges, e Ju nuk folet asnje fjale. Qe beri thirrje antikushtetuese qe policia te rreshtohej me bandat per te grabitur zgjedhjet dhe Ju nuk nxorret nje germe.

Eshte ai dhe qeveria e tij qe ekstradoi nje nga pikat kyçe te keimit te organizuar te lidhur ngushte me ish ministrin e brendshem dhe vete Kryeministrin dhe Ju serish nuk bzate.

Ka vetem nje emer qe po pastron parate me lejet e ndertimit qe vershuan ne Tirane dhe Ju ende nuk i ke i vene emer.

Ka vetem nje emer qe ben presion qe te denuarit per trafik droge lirohen njeri pas tjetrit dhe Prokurorja e Perkohshme, qe u zgjodh ne kundershtim me Kushtetuten me bekimin tuaj per t’i sherbyer Rames dhe ju ende nuk po belbezoni emra.

Z. Ambasador leri shtirjet dhe tik takun.

Folet njehere per shtator e çuat ne janar, me kete Kryeminister nuk ka asnje garanci se ai eshte aty me bekimin tuaj dhe ndihmen e bandave dhe familjeve mafioze.

Z. Ambasador garancia qe i dhate shqiptareve per janarin eshte fiks si garancia qe dhate qe Kushtetuta nuk do shkelet dhe OMN do te jete paresore ne garantimin e organeve te zgjedhura te drejtesise dhe per vetingun, por kjo nuk ndodhi dhe Ju nuk shkruat nje germe. Kurse per shkeljen e Kushtetutes per te zgjedhur PPP e qeverise nxituat ta mbronit edhe me shkrim edhe me goje.

Z. Ambasador ne fund ju falenderoj se per here te pare ne faqen e ambasades tuaj ne FB vendoset me ne fund nje fjalim te Presidentit tuja te nderuar z. Trump.

Do ishte mire ta veçonit pjesen kur Ai ne emer te SHBA foli qarte per voten kunder te Shqiperise ne OKB per Jeruzalemin, por Ju ende nuk keni bere asnje grimase.

Z. Ambasador keni folur shume ne emer te Qeverise se Shteteve te Bashkuara por kesaj rradhe ate qe nuk guxiat ju ta thoni e degjuam nga Presidenti Juaj. Kur ne fakt duhet te ishit Ju i pari qete na e thoni.

Tik-taku eshte i dyanshem, se lavjerresi shkon e vjen per trokitur. Varet per kercet me forte!

Ki guxim e thirre ne emer z. Lu!

Image

Kategori
Uncategorized

Vota kundër SHBA, Trump: Identifikuam kundërshtarët.

Në fjalimin mbi gjendjen e vendit, që zgjati 1 orë e 20 minuta, Presidenti Donald Trump theksoi gjendjen e mirë ekonomike dhe bëri thirrje për përpjekje dypalëshe lidhur me emigracionin.

Fjalimi i tij përpara të dyja dhomave të Kongresit, që u transmetua drejtpërdrejt në televizion, vjen një vit pasi zoti Trump mori detyrën e Presidentit dhe rreth një javë pas debateve mbi buxhetin dhe politikën që duhet ndjekur ndaj një grupi emigrantësh që kanë ardhur në Amerikë ilegalisht në moshë të mitur. Debatet çuan në mbylljen për tre ditë të qeverisë.

Në fillim të fjalimit, Presidenti tha: “Gjatë vitit të fundit, bota ka parë atë që e kemi ditur gjithmonë: se asnjë popull mbi Tokë nuk është aq i patrembur, aq i guximshëm apo i vendosur sa amerikanët. Nëse ka një mal, ne ngjitemi. Nëse ka një kufi, ne e kalojmë atë. Nëse ka një sfidë, ne e përballojmë atë. Nëse ka mundësi, ne nuk e lemë të na ikë. Pra, le të fillojmë sonte, duke pohuar se gjendja e vendit tonë është e fortë, sepse njerëzit tanë janë të fortë. Dhe së bashku, po ndërtojmë një Amerikë të sigurt, të fortë dhe krenare. Që nga zgjedhjet, ne kemi krijuar 2.4 milion vende të reja pune, duke përfshirë 200,000 vetëm në prodhim. Pas viteve të stanjacionit në paga, më në fund po shohim paga në rritje.”

EKONOMIA DHE PUNËSIMI

Presidenti Trump foli për punësimin, zhvillimin e ekonomisë dhe reformën e taksave, të miratuar kohët e fundit.

“Ne shkurtuam normën e tatimit mbi biznesin nga 35 për qind në 21 për qind, që kompanitë amerikane të mund të konkurrojnë dhe të fitojnë kundër çdokujt në botë. Vetëm këto ndryshime vlerësohet se do të rrisin të ardhurat mesatare të familjeve me më shumë se 4.000 dollarë. Bizneset e vogla do të kenë gjithashtu një shkurtim masiv të taksave dhe tani mund të zbresin 20 përqind të të ardhurave të tyre të biznesit,” tha Presidenti.

Ai u kërkoi ligjvënësve të miratojnë planin e tij prej triliona dollarësh për infrastrukturën. Ky plan parashikon riparimin e rrugëve dhe urave, si dhe modernizimin e aeroporteve.

REFORMA E IMIGRACIONIT

Presidenti Trump foli për planin e tij të reformës së emigracionit duke thënë se ky plan ofron një rrugë për marrjen e shtetësisë nga 1.8 milionë emigrantë të paligjshëm të sjellë në SHBA nga prindërit e tyre në një moshë të re. Sipas këtij plani, tha Presidenti, ata që plotësojnë kërkesat për arsim dhe punë dhe shfaqin karakter të mirë moral, do të mund të bëhen shtetas amerikanë.

Presidenti Trump tha se pjesë e këtij plani është ndërtimi i një muri në kufirin jugor, si dhe dhënia fund e lotarisë së vizave, një program që ofron kartat e gjelbra pa marrë parasysh aftësitë, meritat ose sigurinë e popullit amerikan. “Është koha të fillojmë të lëvizim drejt një sistemi imigrimi të bazuar te merita – një sistem që pranon njerëz të aftë, që duan të punojnë, cilët do të kontribuojnë në shoqërinë tonë dhe që do ta duan dhe respektojnë vendin tonë,” tha Presidenti Trump.

Ai foli gjithashtu për çështje të sigurisë kombëtare, si aktiviteti bërthamor dhe programi i raketave të Koresë së Veriut, si dhe nevojën për politika të drejta tregtare, pas tërheqjes së Shteteve të Bashkuara nën administratën Trump, nga Marrëveshja e Partneritetit të Transpaqësorit, TPP, dhe nisma për rinegociimin e Marrëveshjes për Tregtinë e Lirë të Vendeve të Amerikës Veriore me Meksikën dhe Kanadanë, të njohur si NAFTA.

MPOSHTJA E ISIS-IT

“Jam krenar të raportoj se koalicioni për të mposhtur ISIS-in ka çliruar gati 100 për qind të territorit të mbajtur dikur nga këta vrasës në Irak dhe Siri. Por ende ka shumë punë për t’u bërë. Ne do të vazhdojmë luftën tonë derisa ISIS të mposhtet,” tha Presidenti Trump.

“Terroristët nuk janë thjesht kriminelë. Ata janë luftëtarë të paligjshëm të armikut. Dhe kur kapen jashtë shtetit, ata duhet të trajtohen si terroristë që janë.”

“Në të kaluarën, – tha Presidenti, – ne kemi lëshuar pa arsye qindra terroristë të rrezikshëm, të cilët janë kthyer përsëri në fushën e betejës, duke përfshirë udhëheqësin e ISIS, al-Baghdadi. Prandaj, sot po mbaj një premtim tjetër. Sapo nënshkrova një urdhër që udhëzon Sekretarin e Mbrojtjes Mattis të rishikojë politikën tonë të paraburgimit ushtarak dhe për të mbajtur hapur objektet e paraburgimit në Gjirin e Guantanamos.”

NJOHJA E JERUZALEMIT DHE NDIHMAT PËR JASHTË

“Muajin e kaluar, – tha Presidenti Trump, – ndërmora një hap të miratuar njëzëri nga Senati vetëm pak muaj më parë: Njoha Jeruzalemin si kryeqytetin e Izraelit. Pak më vonë, dhjetëra vende votuan në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara kundër të drejtës sovrane të Amerikës për ta bërë këtë njohje.

Taksapaguesit amerikanë u dërgojnë me bujari këtyre vendeve miliarda dollarë ndihma çdo vit. Kjo është arsyeja përse sonte po i kërkoj Kongresit të miratojë një ligj që dollarët amerikanë për ndihmat e huaja t’u shërbejnë gjithmonë interesave amerikane dhe t’u shkojnë vetëm miqve të Amerikës. Ndërsa forcojmë miqësitë në mbarë botën, ne gjithashtu po rikthejmë qartësinë se cilët janë kundërshtarët tanë,” tha Presidenti Trump.

NJË FJALIM OPTIMIST

Viti i parë në detyrë i Presidentit Trump është karakterizuar nga sulmet e tij të vazhdueshme në Twitter kundër kundërshtarëve të tij politikë, ligjvënësve demokratë dhe ndaj atyre republikanëve që kanë ngjallur zemërim tek ai, ngaqë nuk kanë qenë dakord me disa politika të tij.

Sipas Shtëpisë së Bardhë, edhe në kushtet kur Uashingtoni është i përçarë, fjalimi i zotit Trump është optimist,me thirrje për bashkëpunim si ndaj republikanëve, edhe ndaj demokratëve, për zgjidhjen e çështjeve të diskutueshme.

Zoti Trump e mbajti fjalimin e tij për gjendjen e vendit në kushtet kur mbështetja e vouesve për të është në nivelin më të ulët, krahasuar me presidentë të tjerë amerikanë në të njëjtën periudhë të mandatit 4-vjeçar në Shtëpinë e Bardhë.

Sipas anketave të zhvilluara kohët e fundit nga firma Gallup, 58 për qind e amerikanëve nuk janë dakord me drejtimin prej të tij të vendit. Pas 9 muajsh në Shtetet e Bashkuara do të mbahen zgjedhjet për në Kongres, ku do të votohet për 435 vendet e Dhomës së Përfaqësuesve dhe një të tretën e 100 vendeve të Senatit.

HETIMI MBI NDËRHYRJEN E RUSISË

Fjalimi për gjendjen e vendit u mbajt ndërkohë që ka një proces hetimi për ndërhyrjen e Rusisë në zgjedhjet e vitit 2016 dhe kontaktet e fushatës së zotit Trump me operativë rusë. Hetimi zhvillohet nën drejtimin e prokurorit special Robert Mueller, i cili është duke hetuar gjithashtu nëse Presidenti Trump është përpjekur të pengojë drejtësinë, kur shkarkoi nga puna ish drejtorin e FBI-së James Comey, në kohën kur ai drejtonte hetimin nga agjencia e zbulimit për ndërhyrjen e mundshme të Rusisë.

Për muaj me radhë, zoti Trump ka mohuar të ketë patur një marrëveshje të fshehtë me Rusinë dhe javën e kaluar ai tha se nuk bëhet fjalë për “pengim të drejtësisë”. Presidenti tha se ai do që t’u përgjigjet pyetjeve të juristëve të zotit Mueller nën betim, por deri tani nuk është caktuar ndonjë datë për intervistë.

Presidenti Trump e përmendi vetëm një herë Rusinë në fjalimin e tij.

PËRGJIGJEN DEMOKRATËT

Në emër të demokratëve u përgjigj anëtari i Dhomës së Përfaqësuesve Joe Kennedy III. Ai iu drejtua të ashtuquajturve “ëndërrimtarë”, atyre që kanë hyrë ilegalisht në SHBA bashkë me prindërit e tyre kur ishin fëmijë, por që tani e kanë të ardhmen të pasigurt, për shkak se programi qeveritar për ndihmën ndaj tyre është pezulluar.

“Ju jeni pjesë e historisë sonë. Ne do të luftojmë për ju. Ne nuk do të largohemi,” tha zoti Kennedy. “Ju mbushët Uashingtonin vitin e kaluar që asnjë prind të mos shqetësohet për jetën e fëmijës së tyre,” tha ligjvënësi demokrat. “Politikanët, tha ai, – mund të gëzohen për premtimet që bëjnë. Por vendi ynë do të gjykohet nga premtimet që mbajmë. Kjo është ajo që mat karakterin tonë,” tha ai.

Të paktën 14 anëtarë demokratë të Kongresit thanë se do ta bojkotonin fjalimin e presidentit.

Kategori
Uncategorized

(Video) Helikopteri i M Kodhelit,me 1 ton drogë i rrëzuar në Spanjë.

Këtë vënd e ka marrë lumi.

Helikopteri i Mimit i ngarkuar me 1 Ton droge i rrezuar ne Spanje ku ka mbetur i vrare edhe piloti i Mimit.

Ky eshte fundi i marrezise me nje shtet ku ministria e brendshme, me ane te Saimirit te rilindjes, eshte e implikuar ne trafiqe nderkombetare droge me lidhjet e saj me bandat e kriminelet me te rrezikshem te vendit…
Ku helikopteri dhe piloti i ushtrise se nje vendi anetar te NATO-s rrezohen ne Spanje me 1 Ton droge… ku provat e krimineleve si Shullazet e rilindjes nuk pranon policia ti coje ne prokurori…. Ku Kostandini i partise i shpeton denimit te perjetshem pasi ka vrare me gjakftohtesi 5 persona, etj etj.

Kete vend e ka marre lumi.

Ky shtet po drejtohet nga mafia dhe kriminelet me te rrezikshem, kjo situate e tejkalon cdo logjike normale per nje shtet normal.

VAJMEDET….

Kategori
Uncategorized

Tregu ku ”blihen” nuse: Historitë si burrat serb blejnë vajzat e reja shqiptare

Çdo të thotë varfëri.

Varfëri të rëntë flama, qeveri të rëntë damllaja.

Pleqtë sërbë i blenë vajzat shqiptare më pak se një dhi, nga 100…150 dollarë.

Fshatrat serb janë braktisur.

Vajzat e reja largohen nga fshatrat me shpresën për një jetë më të mirë në qytet ose jashtë saj.

Të rinjtë zakonisht qëndrojnë në pronën e familjes, kjo për t’u kujdesur për tokën dhe anëtarët e moshuar. Me kaq pak gra rreth, është e vështirë që shumë prej tyre të gjejnë një partnere.

Por kjo kërkesë ka krijuar një treg për partneret. Ata i gjejnë nuset në Shqipërinë, ku fshatrat po shpopullohen me shpejtësi.

Gazetarja Sanja Knezevic tregon për “Vice” takim me Verën që bashkon çiftet.

Ja si e përshkruan ajo takim me ndërmjetësen: Kam takuar Verën në Shqipëri në vitin 2010, pasi lexova për këto martesa të rregullta në fshatrat e shpërngulura në Serbinë jugore në një gazetë lokale.

Knezevic, tregon se Vera paguhet 2.200 dollarë për shërbimet e saja, që do të thotë se shumë nga klientët e saj duhet të shesin një pjesë të tokës, lopë apo pajisje për të blerë nuse.

Milovani, një fermer 44-vjeçar jeton me nënën e tij dhe siç rrëfen gazetarja, “Milovani nuk donte tu plakte vetëm dhe pa pasur fëmijë”.

Vera solli Milovanin në Shqipëri për tu takuar me Evën, e cila ishte vetëm 22-vjeç. Eva në takim ishte me nënën, gjyshen dhe vëllain e saj.

Ata hynë menjëherë në negociata për martesën potenciale.

Familja e Evës donte të ishte e sigurt se sa tokë dhe para kishte Milovanin, ndërkohë që shqetësimi i vetëm i Milovanit, nëse 22-vjeçarja ishte në gjendje për të bërë fëmijë.

Në moshën 22-vjeçare, Eva i frikësohesh idesë se duhet të kalojë jetën larg familjes së saj. Ajo la gjithçka që kishte, për tu martuar me një burrë dy herë më të madh se sa mosha e saj.

Gjyshja e Evës, që kishte fjalën e fundit për negociatat, vendosi për “po”-“po”.

Milovani kishte paguar 115 dollarë tek familja e Evës dhe u largua për të blerë disa bizhuteri dhe rroba të mira për të fejuarën e tij.

Ai u kthye tre javë më vonë pasi Eva kishte marrë pasaportën dhe për ta çuar nusen, në shtëpinë e saj të re në Serbi.

Në fund të artikullit, gazetarja përveç se habitet por dhe ajo që e mahnit atë, “është sesi gjithë ndryshimet tradito-kulturore dhe stigma e papajtueshmërisë mes serbëve dhe shqiptarëve janë një hiç në zonat rurale serbe dhe shqiptare, ku dëshira për të krijuar familje është më e fortë se gjithçka tjetër, përtej fesë, krahinës dhe konfliktit për pavarësinë e Kosovës”.

“Por me të vërtetë, gjëja më e mrekullueshme që mësova gjatë kësaj serie ishte se sa universale është lufta për të gjetur dashurinë dhe për të filluar një familje”,-e mbyll reportazhin Sanja Knezevic por që ndoshta në këto momente një tjetër “Eva” po shitet nga familjet Shqiptare, që vajzat e tyre po i shesin si të jenë në treg të gjësë së gjallë. A duhet një debat kombëtar për të ndaluar këtë fenomen…

*Ripublikim/Përshtati në shqip: Redjon Shtylla/Koha Jonë

Titulli në origjinal: “The Rural Serbian Villages Where Men Pay for Albanian Brides”


Kategori
Uncategorized

“Fshati Shqiptar – Arnavutköy: Një histori e çuditshme e asimilimit të shqiptarëve në Stamboll.

Çdo të thotë varfëri.

Varfëri të rëntë flama, qeveri të rëntë damllaja.

Pleqtë sërbë i blenë vajzat shqiptare më pak se një dhi, nga 100…150 dollarë.

Fshatrat serb janë braktisur.

Vajzat e reja largohen nga fshatrat me shpresën për një jetë më të mirë në qytet ose jashtë saj.

Të rinjtë zakonisht qëndrojnë në pronën e familjes, kjo për t’u kujdesur për tokën dhe anëtarët e moshuar. Me kaq pak gra rreth, është e vështirë që shumë prej tyre të gjejnë një partnere.

Por kjo kërkesë ka krijuar një treg për partneret. Ata i gjejnë nuset në Shqipërinë, ku fshatrat po shpopullohen me shpejtësi.

Gazetarja Sanja Knezevic tregon për “Vice” takim me Verën që bashkon çiftet.

Ja si e përshkruan ajo takim me ndërmjetësen: Kam takuar Verën në Shqipëri në vitin 2010, pasi lexova për këto martesa të rregullta në fshatrat e shpërngulura në Serbinë jugore në një gazetë lokale.

Knezevic, tregon se Vera paguhet 2.200 dollarë për shërbimet e saja, që do të thotë se shumë nga klientët e saj duhet të shesin një pjesë të tokës, lopë apo pajisje për të blerë nuse.

Milovani, një fermer 44-vjeçar jeton me nënën e tij dhe siç rrëfen gazetarja, “Milovani nuk donte tu plakte vetëm dhe pa pasur fëmijë”.

Vera solli Milovanin në Shqipëri për tu takuar me Evën, e cila ishte vetëm 22-vjeç. Eva në takim ishte me nënën, gjyshen dhe vëllain e saj.

Ata hynë menjëherë në negociata për martesën potenciale.

Familja e Evës donte të ishte e sigurt se sa tokë dhe para kishte Milovanin, ndërkohë që shqetësimi i vetëm i Milovanit, nëse 22-vjeçarja ishte në gjendje për të bërë fëmijë.

Në moshën 22-vjeçare, Eva i frikësohesh idesë se duhet të kalojë jetën larg familjes së saj. Ajo la gjithçka që kishte, për tu martuar me një burrë dy herë më të madh se sa mosha e saj.

Gjyshja e Evës, që kishte fjalën e fundit për negociatat, vendosi për “po”-“po”.

Milovani kishte paguar 115 dollarë tek familja e Evës dhe u largua për të blerë disa bizhuteri dhe rroba të mira për të fejuarën e tij.

Ai u kthye tre javë më vonë pasi Eva kishte marrë pasaportën dhe për ta çuar nusen, në shtëpinë e saj të re në Serbi.

Në fund të artikullit, gazetarja përveç se habitet por dhe ajo që e mahnit atë, “është sesi gjithë ndryshimet tradito-kulturore dhe stigma e papajtueshmërisë mes serbëve dhe shqiptarëve janë një hiç në zonat rurale serbe dhe shqiptare, ku dëshira për të krijuar familje është më e fortë se gjithçka tjetër, përtej fesë, krahinës dhe konfliktit për pavarësinë e Kosovës”.

“Por me të vërtetë, gjëja më e mrekullueshme që mësova gjatë kësaj serie ishte se sa universale është lufta për të gjetur dashurinë dhe për të filluar një familje”,-e mbyll reportazhin Sanja Knezevic por që ndoshta në këto momente një tjetër “Eva” po shitet nga familjet Shqiptare, që vajzat e tyre po i shesin si të jenë në treg të gjësë së gjallë. A duhet një debat kombëtar për të ndaluar këtë fenomen…

*Ripublikim/Përshtati në shqip: Redjon Shtylla/Koha Jonë

Titulli në origjinal: “The Rural Serbian Villages Where Men Pay for Albanian Brides”


Kategori
Uncategorized

“Ç’ME BERE MORE USHTAR. Më vrave brenda rrethimit, mi le fëmijët rrugëve.

“Ç’ME BERE MORE USHTAR. Më vrave brenda rrethimit, mi le fëmijët rrugëve.

Rexhep Uk Goçi, Ҫerem– Tropojë.

“Ç’më bëre more ushtar, më vrave brenda rrethimit duke punuar, m’i le fëmijët rrugëve.
Kam një qerre me fëmijë.

Oh Zot, po pse, pse kështu me mua.
Mirë që s’më liruat, po pse më vratë?
Ah, fëmijët mbetën jetimë”.

Gjaku dalngadalë po skuqte rrobat e pista nga piriti, ai vari kokën mënjanë dhe nuk u ndje më.

Kështu u vra në kampin e Qaf Barit i dënuari i ndërgjegjes, apo armiku i partisë.
Rexhep Uk Goçi.

REPUBLIKA E SHQIPERISE
MINISTRIA E RENDIT PUBLIK
DREJTORIA E ADMINISTRATES BURGJEVE Tiranë, më 9 . 5 . 1992.
V E R T E T I M
Me anën e të cilit vërtetojmë se i dënuari politik Rexhep Uk Goçi i vitlindjes 1937 është arrestuar më 14.2.1975 dhe është vrarë më 16.11.1982.

D R E J T O R I
N/KOLONEL EDMOND CAJA
Firmë Vulë

Rexhep Uk Gaci
Varrosur te varrezat e Shpalit me Nr. 42.

REPUBLIKA POPULLORE E SHQIPËRISË
GJYKATA E RRETHIT TROPOJË
NR.I REGJ. THEMELTAR _64
NR. I VENDIMIT _65
VENDIM
“NË EMËR TË POPULLIT”
Gjykata e Rrethit të Tropojës e përbëre nga:
—Shefqet Muci Kryetar.
—Imer Sokoli anëtar.
—Kadire Ismailaj anëtar.

Me sekretare Vera Doçin dhe pjesmarrjen e prokurorit Kristaq Ngjela, shqyrtoi në seancë të hapur gjyqësore të datës 29 e 30 maj 1975 në Ҫerem çështjen penale Nr.69, që u përket të pandehurve;

1 – REXHEP GOҪI, i biri i Ukës dhe i Fatimes, i datëlindjes 1937, lindur e banues në Ҫerem, me origjinë shoqërore fshatar i mesëm, dhe me gjendje punëtor, me arësim fillor, pa imunitet, pa parti, i padënuar më parë, i arrestuar më 14.2.1975.

Me akuzen:
Të predispozuar për t’iu kundërvënë fitoreve madhështore të revolucionit socialist në RPSH, vijës marksiste-leniniste të Partisë sonë.

Gjykata, pasi përfundoi hetimin gjyqësor, pasi dëgjoi prokurorin që kërkoi deklarimin e të pandehurve fajtorë sipas akuzës dhe të dënohet i pandehuri Rexhep Goçi me 10 vjet heqje të lirisë, ndërsa i pandehuri Ҫelë Goçi me 7 vjet heqje të lirisë, pasi dëgjoi edhe fjalën e mbrojtjes dhe të fundit të të pandehurve në të cilën kërkuan; i pandehuri Rexhep të dënohet sipas ligjes dhe i pandehuri Ҫelë drejtësi,

Kategori
Uncategorized

E thënë shkurt: Facebook e mundi Sorosin.  

Pse rrjeti Soros i shpalli luftë rrjetit Facebook? (…dhe disa gjurmë që çojnë në Tiranë)

Multimiliarderi George Soros bëri një deklaratë agresive gjatë forumit të Davosit, duke sulmuar hapur rrjetet Facebook dhe Google.

Soros i akuzoi këto rrjete, se po monopolizonin informacionin. Deklarata e tij e befasishme nuk le vend për ekuivok.

U shpreh Soros:

“Facebook dhe Google janë rritur si monopole gjithnjë e më të fuqishme, ato janë bërë pengesë për inovacionin dhe kanë shkaktuar një shumëllojshmëri problemesh, të cilat vetëm tani po i diktojmë.
Ata pretendojnë se po shpërndajnë vetëm informacione. Por fakti është që ata kanë monopolin e shpërndarjes dhe duhet t’u nënshtrohen rregullave më të rrepta, që synojnë ruajtjen e konkurrencës, inovacionit dhe qasjes së drejtë dhe të hapur universale”.

Cilat janë arsyet e këtij sulmi të beftë të multimiliarderit? Përgjigja lidhet me garën dhe fuqinë e asaj që quhet ‘Network’. Rrjeti.

George Soros nëpërmjet kompanive dhe fondacioneve të tij, posedon prej dekadash një rrjet të investuar mediatik global. Fondacionet e tij, të cilat ushqehen me kontrata ekskluzive nga FMN, Banka Botërore, ERDB, Bashkimi Evropian, USAID etj, kanë pasur kapacitete të jashtëzakonshme për të investuar në projekte mediatike në të gjithë botën.

Në dekadën e fundit, rrjeti Soros arriti të fitonte një lloj monopoli, sidomos sa i takon rrjeteve investigative rajonale, duke investuar në redaksi që kryenin investigime me standarde të mira raportimi, por me linjë editoriale tërësisht të orientuar nga politikat e Soros. Këto media raportojnë në mënyrë etike dhe rigoroze, por shënjestrën e hetimeve të tyre e përcakton ‘Fondacioni për Shoqërinë e Hapur’.

Shkëlqimi dhe rënia e këtyre rrjeteve është konstatuar në botë, por dhe në Shqipëri.

Pasi kishin fituar një lloj autoriteti me investigimet dekadën e fundit, rrjetet e Soros pësuan një zhvlerësim pikiatë sidomos në tre momente.

  1. Gjatë raportimeve për luftën në Siri. Sado të fuqishme që ishin mediat e orientuara nga Soros, u ndje forca e mediave alternative sidomos gjatë çlirimit të Aleppos. Mediat e Soros akuzonin forcat e Bashar Al-Assad se po vrisnin popullsinë, por media alternative vërtetoi se fotot dhe videot që shpërndanin mediat e Soros ishin tërësisht manipulime dhe të pavërteta. Platforma Facebook i dha shteg dhe medias alternative të publikonte gjetjet e saj profesionale dhe gradualisht nisi çmontimi i manipulimit me atë që po ndodhte në Aleppo.
  2. Panama Papers. Një investigim i nisur me bujë nga rrjeti investigativ i Soros ‘OCCRP’, degjeneroi në një fluskë sapuni. Rrjeti ‘OCCRP’ fillimisht publikoi disa të dhëna për kompani offshore të lidhura me miq të Presidentit të Rusisë dhe premtoi se pas disa kohësh do trondiste sërish dhe me udhëheqës të tjerë botërorë.
    Këto premtime nuk u mbajtën dhe rrjeti dështoi të publikonte dokumentet, me të cilat mburrej se i posedonte, ndërsa media alternative nëpërmjet platformës të Facebook-ut arriti të zbërthente lojën e Soros dhe të diskretitonte manipulimin dhe shpërdorimin banal politik, që po u bëhej rrjeteve investigative të financuara prej tij.
  3. DC-Leaks. Gjatë fushatës zgjedhore në SHBA, ndërsa gjithë makineria e Soros ishte vënë në dispozicion të kandidates Clinton, duke goditur me ç’të mundej rivalin e saj Trump, ndodhën dy zhvillime të papritura, që e kapën në befasi këtë rrjet.

I pari erdhi nga Wikileaks, ku u publikuan e-mailet e zonjës Clinton dhe dolën të dhëna sensitive mbi mënyrën se si zonja Clinton kishte përzier fondacionin e saj privat me punën si Sekretare e Shtetit. Mediat alternative dhe jashtë ndikimit të rrjetit Soros, patën mundësi të informonin publikun të mbështetura nga platforma Facebook. Pas kësaj, Clintonit nuk i vlente fare mbështetja nga rrjeti Soros, pasi autoriteti dhe besueshmëria e saj kishte marrë tatëpjetën.

Momenti i dytë ishte kur faqja DC-Leaks publikoi disa komunikime dhe dokumente të brendshme të rrjetit Soros, ku ndër të tjera doli në pah dhe roli i dorës së parë që ky fondacion kishte pasur në reformën në drejtësi në Shqipëri, por gjithashtu u publikua dhe rrjeti i zyrtarëve të Bashkimit Evropian të kooptuar nga rrjeti Soros.

Publikimi i DC-Leaks i dha dorë dhe mediave shqiptare që janë jashtë rrezes së ndikimit të Fondacionit Soros. DC-Leaks nxori blof dhe ambasadorin amerikan në Tiranë, Donald Lu, i cili kishte deklaruar se Fondacioni Soros nuk ishte përgjegjës për reformën në drejtësi, por siç treguan më pas dhe dokumentet private të këtij fondacioni, Lu kishte mashtruar publikisht në mënyrë arbitrare, pasi reforma në drejtësi ishte konceptuar, shtyrë, financuar prej këtij fondacioni.

Dokumentet e DC-Leaks nxorën në pah dhe lidhjet e disa zyrtarëve të BE-së në konflikt interesi që shtynin politikat e Soros në Shqipëri, njëkohësisht u zbulua dhe implikimi i USAID me këtë rrjet.

Bashkë me autoritetin dhe aureolën e ‘profesionalizmit’ që gëzonte deri diku rrjeti investigativ i Soros, publikimet e DC-Leaks nxorën zbuluar lojën, dallga kapi dhe ambasadorin amerikan Donald Lu, i cili është ndoshta ambasadori amerikan më i diskretituar dhe jo-serioz i tre dekadave të fundit.

Tashmë ky rrjet e ka humbur ‘kartën morale’ të një rrjeti gjasme profesional e të paanshëm, pasi është konstatuar palë, madje në ortakëri me kryeministrin Rama dhe i implikuar në disa nga reformat e dyshimta, si ligji i koncensioneve apo dhe disa investime të dyshimta në shëndetësi e gjetkë.

Do të ishte e pamundur të përballoje këtë rrjet me kapacitete të fuqishme financiare, njerëzore, në çdo sektor kyç, nëse publikimet alternative do bëheshin jashtë platformës Facebook.

Facebook ka ndihmuar median alternative të shpalosë argumentet dhe gjetjet e saj, ndaj dhe George Soros ka plotësisht të drejtë të shqetësohet për forcën e Facebook.

Sepse falë rrjetit social Facebook, u shkërmoq dhe u zbardh aktiviteti i rrjetit Soros. E thënë shkurt:
Facebook e mundi Sorosin. / Hashtag.al

Kategori
Uncategorized

“Sali Berisha: Mos e shfuqizoni Specialen, rreziku më i madh për Kosovën

 

“Sali Berisha flet për Indeksonline: Mos e shfuqizoni Specialen, rreziku më i madh për Kosovën
INDEKSONLINE

Ish kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha ka dhënë një intervistë për Indeksonline ku ka dhënë mendimin e tij rreth iniciativës për shfuqizimin e ligjit për Gjykatën Speciale. Politikani i famshëm shqiptar ka bërë thirrje që të ndërpritet kjo iniciativë ngase sipas tij është rrezik i madh për Kosovën.

Berisha e quan ëndërr të keqe të dimrit këtë iniciativë sepse sipas ish kreut të PD-së, nuk bën që një shtet i tërë të pësojë për interesat e disa individëve.

“Mendoj se kjo nismë shënon një tentativë për suficid politik. Ngritja e Gjykatës Speciale është një kontratë që autoritetet më të larta kosovare kosovare e kanë firmosur me vullnetin e tye, nëpërmjet ligjit që e kanë votuar vetë në parlament, me këshillat e SHBA-së dhe Bashkimit Evropian.

SHBA dhe BE kanë angazhuar resurse të mëdha financiare dhe njerëzore për ngritjen dhe funksionimin e gjykatës, për hetimin e ndëshkimin në përputhje me ligjet të krimeve eventuale të luftës, apo krimeve kundër njerëzimit të kryera nga ish antarë të UÇK-së. Kjo ide lindi pas hetimeve të filoserbit Dick Marty, hetim që mori mbështetje nga Parlamenti Evropian dhe Asambleja Parlamentare e Këshillit të Evropës ku komuniteti ndërkombëtar e konsideroj të domosdoshëm hetimin e krimeve të mundshme nga individ apo grupe të UÇK-së në Kosovë, apo në territorin e Shqipërisë, andaj duhet hetim i paanshëm” ka thënë Berisha.
Por ish kryeministri shqiptar insiston në mbajtjen e raporteve me BE-në dhe SHBA-në pasi që sipas tij ky do të ishte akt pabesie ndaj fqinjëve të pandashëm të Kosovës.

“Shkelmimi i një kontrate me partnerët ndërkombëtarë do të ishte shkelmim i një kontrate me partnerët dhe miqt e mëdhenjë të Kosovës. Ky akt do të kishte pasoja më të rënda se çdo akt tjetër, apo se çdo vendim i Gjykatës Speciale. Akte të tilla nuk ndërmirren nga një vend i lirë që ndërton demokracinë sepse akte të tilla marrin shtetet zuzare të cilat në fund ndëshkohen. Shfuqizimi i ligjit për Gjykatën Speciale do të shkatërronte gjithçka që është ndërtuar në Kosovë. Poashtu, Këshilli i Sigurimit bazuar në të drejtën ndërkombëtare mund të aktivizoj me gjithë fuqinë e vetë rezolutën 1244 që do të ishte mbrapakthehu i madh për Kosovën. Politika mos të shikojë mbrojtjen e individëve, por interesin shtetëror. Deklaratat e pesëshes së madhe dhe të ambasadorit amerikan kanë sqaruar gjithçka për këtë, andaj kërcënimet e tyre janë tejet serioze. Këtë po e konsideroj si një ëndërr të keqe dimri që shpresoj se do harrohet sa më shpejt dhe kurrë nuk do të bëhet realitet. Nuk dua që Kosova të bëjë vetëvrasje politike, këtë nuk dua ta shoh as në ëndërr” ka thënë Sali Berisha./Indeksonline/“

Kategori
Uncategorized

God Bless America! Save us from Soros PETICION KOMBËTAR DREJTUAR WASHINGTONIT .1

I nderuar Shkëlqesi, Zoti President i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Mr Donald J. Trump
Të nderuar Përfaqësues të Kongresit Amerikan
Të nderuar zyrtar Departamentit të Shtetit

Të nderuar zotërinj dhe zonja,
Ne jemi një grup qytetarësh shqiptaro-amerikanë dhe shqiptarë, të shqetësuar për fatet e Shqipërisë dhe marëdhëniet jetike të Shqipërisë me SHBA pasi realisht fati i Shqipërisë dhe marëdhënieve të saj me SHBA janë në rrezik të madh nga një Axhendë AntiAmerikane dhe AntiShqiptare e EstablishmentitSorosian i cili vepron si një Mafie Shtetërore që ka kapur Shtetin dhe po mbyt Shqipërinë prej mbi 4 vjetësh që prej 23 Qershorit 2013 kur zgjedhjet u fituan nga Partia Socialiste!

Në dt 18 Janar 2018 Organizata Gallup publikoi një sondazh global ku vërtetoi se populli shqiptar i Republikës së Shqipërisë rreshtohej i dyti në botë për përkrahjen Lidershipit Amerikan për periudhën 12 mujore të vitit 2017 me 72% pro politikave të SHBA, (15% kundër dhe 13% indiferent), ndërkohë që vendi i parë në botë pro Lidershipit Amerikan ishte Kosova e cila ka mbi 90% të popullsisë me kombësi shqiptare. (Anex X)

Rezultati i sondazhit të Organizatës Gallup është verifikimi më i saktë që vërteton se vota e Qeverisë Shqiptare kundër SHBA në Asamblenë e OKB (ku u paraqit një Rezolutë kundër vendimit të SHBA për njohjen e Jeruzalemit si Kryeqytet i Izraelit) ishte në kundërshtim të plotë me vullnetin e popullit shqiptar dhe kjo u shoqërua edhe me reaksion publik! (Anex X)

Problemi qëndron se kjo votë absurde e Qeverisë Shqiptare kundër SHBA e pandodhur më parë në 27 vjet të rivendosjes së marëdhënieve diplomatike të Shqipërisë me SHBA në 1991 (pas izolimit komunist) nuk është një rast i shkëputur nga një qëndrim i ri i Qeverisë Shqiptare pas fitores së Presidentit Trump në 8 Nëntor 2016, dhe nuk është një qëndrim specifik i Qeverisë Shqiptare për një çështje specifike! Kjo votë kundër SHBA në bazë të informacionit që njeh publiku shqiptar është pjesë e një Axhende AntiAmerikane dhe AntiShqiptare të Qeverisë Shqiptare e cila motivohet dhe planifikohet nga Establishmenti Sorosian që ka kapur Shtetin dhe po mbyt Shqipërinë, demokracionë, shtetin ligjor, ekonominë dhe vetë shpresën dhe po e çon Shqipërinë drejt një Falimentimi të plotë Politik-Social-Ekonomik dhe dhe po shtyn shqiptarët drejt një eksodi masiv nëpërmjet rrugëve të ligjshme dhe paligjshme. (Anex X)

Sipas të dhënave të pjesshme që janë publikuar nga Zyra e Emigracionit të Shteteve të Bashkuara rezulton se numri i shqiptarëve që kanë aplikuar këto 4 vjet për Llotarinë Amerikane tregon një situatë të frikshme të shpërbërjes së Kombit Shqiptar dhe rrënimit demografik të Shqipërisë dhe kjo sipas njihurive tona të plota ndodh sipas një Axhende Sorosiane. (Anex X)

Kjo Axhendë Sorosiane AntiShqiptare ka 4 vite që denoncohet në opinionin publik nga aktivistë qytetarë shqiptarë të organizuar në një Lëvizje qytetare të njohur në Shqipëri si “Lëvizja AntiSoros” e cila ka arritur të thejë murin e çensurës totale të Oligarkisë Sorosiane vetëm:

– në disa gazeta (Anex X),
– portale informative (Anex X)
– rrjete sociale (Anex X)
– dhe prej disa muajsh një TV të ri që sapo është hapur (Anex X)
të cilat janë jashtë kontrollit sorosian, pasi të gjitha TVtë e tjera dhe pjesa dërrmuese e gazetave dhe portaleve informative janë të kapura dhe përdorura nga Oligarkia Sorosiane në pushtet duke krijuar një mur të pakapërcyeshëm çensure dhe errësire për opinionin publik shqiptar kryesisht atë pjesë të publikut që nuk përdor internetin për burim informacioni. (Anex X)

Establishmenti Sorosian që sundon Shqipërinë që pas Zgjedhjeve Presidenciale Amerikane në 8 Nëntor 2016 ka dalë hapur në zbatim të një Axhende AntiAmerikane e cila sponsorizohet dhe udhëhiqet nga Rrjeti Soros (i ngritur dhe i fuqizuar prej 26 vjetësh në Shqipëri që kur u instalua Fondacioni Soros në Tiranë në 1992) (Anex X), Axhendë e cila synon bjerrjen e influencës amerikane në Shqipëri në bashkëpunim edhe me faktorë të tjerë gjeopolitikë të interesuar për rënien e influencës amerikane në Evropën Juglindore, rënie e cila do të dëmtonte në mënyrë të tmerrshme dhe tragjike interesat e shqiptarëve në Rajon të cilët e kanë SHBA të vetmin aleat të sinqertë dhe të cilit i janë mirënjohës pa fund ashtu siç refektohet edhe në sondazhin e Gallup të çituar më lart. (Anex X)

Kujtojmë se që kur filloi Fushata Presidenciale në SHBA përfaqësuesit e Establishmentit Sorosian u angazhuan hapur në një fushatë mashtrimi dhe fake-news-esh për të ndikuar votën shqiptaro-amerikane madje u arrit deri aty se përfaqësuesi kryesor i Establishmentit Sorosian të Tiranës, Kryeministri Edi Rama, në 2016 (Anex X) ndërmorri një fushatë të ndyrë fyerjesh dhe denigrimi në CNN (i sponsorizuar direkt nga George Soros) (Anex X) kundër Kandidatit Presidencial Mr. Trump, dhe kjo u shoqërua në mënyrë edhe më të vrazhdë dhe vulgare edhe në TV e Shqipërisë dhe Kosovës. (Anex X)

Ndërkohë të gjithë TV shqiptare dhe gazetat e pushtetit vazhduan në këtë linjë përgjatë fushatës presidenciale smds pas nominimit si kandidatit zyrtar presidencial Mr. Trump në Korrik 2016, duke shpifur dhe mashtruar dhe përhapur panik sikur Mr. Trump ishte njeriu i rusëve. (Anex X)

Fushata e shpifjeve dhe mashtrimeve mori edhe trajtat e përhapjes së lajmeve të rreme ndërkombëtare sikur populli shqiptar në Shqipëri, Kosovë dhe Maqedoni nga nga një media e themeluar nga Soros BIRN ALBANIA (Anex X) dhe e financuar fuqishëm nga Ambasada Amerikane dhe USAID, nga e cila nëpërmjet portalit të saj Reporter.al publikonte lajme në shqip dhe anglisht (që përhapeshin në agjencitë e huaja të lajmeve) sikur vota e shqiptarëve në Rajon ishte kundër Trump (pasi sipas medias së themeluar nga Soros dhe financohet me paratë e taksapaguesve amerikanë) kishin frikë prej tij sepse Mr. Trump do të favorizonte serbët në rajon për shkak të lidhjeve të tij me rusët! (Anex X)

Por momenti kur u shfaq hapur Axhenda AntiAmerikane e Establishmentit Sorosian ishte pas fitores së Zgjedhjeve Presidenciale të Mr. Trump kur media shqiptare e kontrolluar nga Establishmenti Sorosian në pushtet filloi një fushatë të përditshme fyerjesh, shpifjesh dhe mashtrimesh ndaj Presidentit Trump dhe politikës së SHBA. (Anex X) Në Dhjetor 2016 Qeveria Shqiptare votoi në OKB kundër rekomandimit dhe interesave amerikane për çështet bërthamore si një përpjekje e qartë për të rritur pakënaqësinë e Presidencës së re Amerikane ndaj Shqipërisë. (Anex X) Në Shqipëri të gjithë e dinë se e vetmja arsye pse Shqipëria është anëtare e NATOs është mirësia e SHBAsë ndaj shqiptarëve të cilët i janë mirënjohës për gjithshka SHBA për çfarë ka bërë këto 100 vjet dhe vazhdon të bëjë. (Anex X)

Nga 20 Janari 2017 kur Presidenti Trump mori mandatin e tij presidencial e deri më tani Qeveria Shqiptare dhe Rrjeti Soros me çdo mjet dhe mundësi është përpjekur me çdo mjet për të influencuar në opinionin publik për të krijuar mosbesim ndaj Presidencës Trump ndërkohë Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Tiranë është shfaqur hapur dhe pa doreza në krah të Qeverisë Shqiptare ka inkurajuar pa ndalesë të gjithë ata dhe subjektet janë megafonë të pushtetit dhe rrjetit soros që përhapin shpifje dhe mashtrime ndaj Presidencës Trump duke synuar rritjen e mosbesimit publik ndaj politikës së Qeverisë Amerikane. (Anex X)

Ambasada Amerikane dhe USAID në Tiranë, që prej Presidencës Obama në 2008 janë të pozicionuara qartas si një instrument politik dhe financiar i Rrjetit Soros në Tiranë duke financuar dhe mbështetur me përparësi aktivistët politik dhe organizatat pranë Fondacionit Soros, madje edhe rekrutimet për stafet shqiptare të programeve të USAID që lidhen me demokracinë dhe shtetin ligjor kanë qenë të parazgjedhur njerëzit e lidhur me Rrjetin Soros duke e kthyer politikën e SHBA në Tiranë në një instrument të Fondacionit Soros. (Anex X)

Për ne është e qartë arsyeja që ka habitur mbarë shqiptarët se si ka mundësi që përfaqësimi amerikan në Shqipëri nuk ka reaguar në asnjë moment por përkundrazi ka shpërblyer me çdo mjet dhe para të taksapaguesve amerikanë të gjithë ata dhe ato, organizata apo grupime të cilat janë në avangardë të propagandës antiamerikane dhe cënimit të interesave të SHBA. Ambasadorët amerikanë dhe drejtuesit e programeve të ndryshme të financuara nga DASH dhe USAID janë nën influencën e plotë dhe të verbër të Rrjetit Soros brenda dhe jashtë Shqipërisë. Nuk mund të shpjegohet ndryshe përderisa kushti që të kesh mbështetjen e Ambasadës Amerikane dhe USAID është të jesh pjesë e Rrjetit Soros dhe provat dhe faktet janë të shumta. (Anex X)

Vetë Reforma në Drejtësi që po zbatohet në Shqipëri (siç u vërtetua nga wikileaks në Gusht 2016 kur u publikuan dokumentat e marra nga Serveri i Fondacioneve Soros në NY), ishte fillimisht një plan i Fondacionit Soros i cili u lobua pranë Ambasadës së SHBA dhe Komisionit Europian nga vetë Rrjeti Globa Soros dhe eksperienca 3 vjeçare e hartimit dhe miratimit të saj vërtetoi me fakte të pafundme që nuk synohej një Reformë në Drejtësi për ti dhënë fund korrupsionit në drejtësi por kapjen totale të Drejtësisë nga Qeveria Sorosiane e Tiranës. (Anex X) Komisioni i Venecias (institucion i pavarur ligjor) dhe Gjykata Kushtetuese kanë diskredituar vazhdimisht përpjekjet e ekspertëve të Soros (të gjithë ekspertët e ngarkuar ma hartimin e legjislacionit të Reformës në Drejtësi janë në borderotë e Fondacionit Soros) për ta kthyer Reformën në Drjetësi në një instrument të verbër në duart e Qeverisë duke zhdukur çdo pavarësi të drejtësisë (gjyqësorit dhe prokurorisë) nga Qeveria. (Anex X) Ndërkohë Fondacioni Soros dhe rrjeti i tij (i cili në mënyrë unike në eskperiencën botërore ka funksione të drejtpërdrejta dhe të indirkete rekrutimi dhe vendimarrjeje në gjyqësor dhe prokurori) ka ndikuar hapur dhe publikisht në bashkëpunim me Ambasadën Amerikane dhe USAID në shkeljen e ligjit dhe ushtrimit të ndikimit ët paligjshëm në favor të Qeverisë Sorosiane të Tiranës. (Anex X)

Aktualisht organizata e autorizuar nga USAID (granti i dhënë është 9 milionë $) dhe Ambasada Amerikane për implementimin e mbështetjen e të ashtuquajturës Reformë në Drejtësi është një organizatë partnere e Institutit të Shoqërisë së Hapur në NY (OSI ka si President George Soros) dhe Drejtore për Komponentin Shoqëri Civile është një ndër personat themelues të Fondacionit Soros në Tiranë Delina Fico e cila njihet në opinionin publik shqiptar si një ndër agjitatoret mediatike më të ashpra ndaj Presidencës së Trump. (Anex X)

Nga ana tjetër prej vitesh të gjithë individët të cilët ndërmarrin aksione apo qëndrime që kërkojnë rritjen e ndjenjave antiamerikane madje edhe antisemite në Shqipëri përfitojnë një support të jashtëzakonshëmnga Ambasada e Shteteve të Bashkuara dhe USAID në Tiranë. (Anex X) Ndërkohë e kundërta ndodh me të gjithë individët dhe faktorët proamerikanë, sdms ata që ndikojnë në opinionin publik (mgjths në kushtet e çensurës televizive dhe represionit të pushtetit sorosian) pro politikave dhe forcave politike konservatore në SHBA siç është dhe rasti 9 vjeçar i izolimit dhe mbajtjes distancë ndaj simpatizantëve të Qeverisjes së Republikanëve në SHBA. Dhe kjo ndodh hapur çdo ditë përgjatë 365 ditëve të Presidencës Trump ku çdo faktor dhe individ aktiv për të bërë propagandë kundër Trump dhe Presidencës së tij ka pasur përmirësim të mbështetjes amerikane. (Anex X)

Ndërkohë që pas fitores së Mr. Trump në Zgjedhjet Presidenciale në SHBA, Rrjeti Soros në Tiranë duket qartas se ka krijuar një aleancë me fondacione dhe programme të institucioneve ndërkombëtare në Tiranë për të promovuar një Axhendë për bjerrjen e influencës amerikane në Shqipëri dhe favorizuar këdo faktor dhe influencë antiamerikane në Tiranë dhe rajon. (Anex X)

Aktualisht Rrjeti Soros me anë të Fondacionit Soros dhe njerëzit e besuar të rrjetit soros të rekrutuar pranë institucioneve dhe organizatave ndërkombëtare dhe të disa shteteve europiane të interesuara për rënien e influencës amerikane në Tiranë dhe Rajon, sot kontrollon pjesën më të madhe të fondeve që vijnë si ndihmë nga OKB, Banka Botërore, Komisioni Europian, dhe programet e financimeve të Ambasadave të ndryshme në Tiranë ndërkohë që instituciont qeveritare që drejtohet drejtpërdrejtë nga njerëzit e vetdeklaruar me krenari si «njerëz të Soros» sot sponsorizojnë dhe u krijojnë mundësi organizimi organizatave të krijuara nga Ambasada Ruse në Tiranë. (Anex X)

Nisur nga shumë fakte dhe argumente të publikuara në Raportin «Influenca AntiAmerikane e Soros në Shqipëri 1992-2018» (Referenca e Anexeve) të cilat i referohen edhe Anexet e çituara në këtë Peticion, rezulton se :

1. Ambasada Amerikane dhe USAID në Tiranë është sponsor, mbështetës dhe inkurajues i çdo faktori, individi apo organizate, politikani apo media të cilët janë në vijën e parë të propagandës AntiAmerikane, AntiSemite, dhe ndihmojnë në rënien e influencës amerikane në Tiranë. Mjetet e mbështetjes janë të gjithanshme që dhënia e granteve, sponsorizimi i vizitave zyrtare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës në kuadër të programeve të ndryshme të Departamentit të Shtetit, inkurajimi nëpërmjet ftesave ekskluzive në takime dhe vizita në Ambasadën e Shteteve të Bashkuara në raste ceremonish të ndryshme apo me rastin e vizitave të zyrtarëve amerikanë që vizitojnë Shqipërinë, përzgjedhja ekskluzive në tryeza të rrumbullakëta apo si zëra të besueshëm për raportime dhe vlerësime për situatën në Shqipëri apo Rajon, vlerësimi me prezencën e titullarëve amerikanë në aktivitetet e tyre, etj. (Anex X)

2. Rrjeti Soros në Tiranë ka influencë të qartë dhe të drejtpërdrejta në aktivitetin e Ambasadës Amerikane dhe USAID në Tiranë dhe kjo duket si në rekrutimin e burimeve njerëzore ashtu edhe në kriterin përzgjedhës të aktorëve që mbështeten nga kjo Ambasadë të cilët janë në një formë apo tjetër pjesë e Rrjetit Soros në Tiranë. Rasti më flagrant është vetë Reforma në Drejtësi që Ambasada Amerikane ka luajtur rolin e përfaqësimit dhe mbrojtjes së qëndrimeve të rrjetit Soros madje edhe duke instaluar të parin model në botë që Soros ka rol fizik në institucionet e Drejtësisë mgjths ka konflikt interesi jo vetëm si hartues i Reformës që i ka atribuar vetes funksione vendimarrëse dhe rekrutuese por edhe sepse duke pasur disa interesa financiare në biznese private që janë potencialisht subjekt hetimi ndikon realisht në hetimin dhe gjykimin e tyre. (Anex X)

3. Në Tiranë Qeveria Shqiptare e cila është vlerësuar nga vetë Johnas Rolett (këshilltari i parë i Presidentit të Fondacioneve Soros, George Soros) si një Qeveri e njerëzve të Soros, ka një Axhendë të Pastër AntiAmerikane (në kundërshtim të plotë me vullnetin e popullit shqiptar e shprehur qartas edhe në Sondazhin e Gallup të çituar më lart) e cila synon qartas të krijojë pakënaqësi në Shtëpinë e Bardhë dhe Kongresin Amerikan, Departamentin e Shtetit dhe median amerikane ndaj Shqipërisë si një vend mosmirënjohës ndaj mbështetjes së pakursyer amerikane për të cilën gjithë populli shqiptar i është mirënjohës përjetë. Kjo Axhendë e Qeverisë Shqiptare synon bashkpunimin me çdo faktor ndërkombëtar që është i interesuar për rënien e influencës amerikane në Rajon dhe Shqipëri, madje qartas lobon edhe në Kosovë për të arritur këto objektiva edhe në vendin më amerikandashës në Planet. (Anex X)

4. Rrjeti Soros dhe Qeveria Shqiptare, me mbështetjen e heshtur të Ambasadës Amerikane dhe USAID në Tiranë, prej 14 muajsh janë të angazhuar në një fushatë intensive propagandastike të mbushur me mashtrime, shpifje, dhe sulme ndaj Presidentit Trump dhe politikës së Shteteve të Bashkuara të Amerikës në çdo media ku kanë influencë duke synuar influencimin në opinionin publik për të rritur pakënaqësinë dhe mospëlqyeshmërinë ndaj politikës dhe influencës së SHBA në Shqipëri por edhe pranë shqiptaro-amerikanëve që ndjekin mediat shqiptare. Nga ana tjetër aktorët proAmerikanë dhe proTrump, janë të bllokuar dhe e kanë vështirë të gjejnë hapësirë mediatike madje shumica dërrmuese e gazetarëve që kanë shprehur simpatinë e tyre ndaj Trump dhe janë shprehur kundër antiamerikanizmit të Qeverisë Shqiptare gjenden të papunë. (Anex X)

5. Qëndrimi Qeveritar AntiAmerikan dhe AntiTrump, për hir të modelit të pushtetit absolut dhe frikësues mbi punonjësit e Administratën Shtetërore, ka sjellë edhe një frikë pranë punonjësve shtetërorë të cilët janë të detyruar të shprehen pro qëndrimeve AntiAmerikane të Tiranës ose të heshtin por në asnjë mënyrë të mos guxojnë të shprehen në favor të Trump sepse mund të bëhen target e spastrimeve nga puna. Ndërkohë që konsiderohet anakronike dhe stigmatizohet çdo simpati ndaj Trump pranë burimeve njerëzore të angazhuara apo kontraktuar pranë organizatave të mbështetura nga ndërkombëtare. Kjo ka bërë që pjesa më e financuar e ekspertizës lokale të jetë avanguardë e propagandës antitrump duke synuar të krijojnë imazhin e rremë se kategoria e njerëzve me nivel të lartë profesionalizmi, pra ata që kanë njohuri janë objektiv në kritikën e tyre ndaj Trump ndërkohë që ky është thjesht produkt i politikave rekrutuese dhe ushtrimit të detyrimit. kjo sjellje stigmatizuese ndaj kujtdo që shprehet proTrump ka sjellë rrënimin e pengesave të vazhdimit të Axhendës AntiAmerikane Sorosiane të Tiranës duke kufizuar shumë zërat guximtarë që janë të gatshëm të kundërshtojnë këtë Axhendë. (Anex X)

6. Kanabizimi i Shqipërisë dhe roli drejtues i Qeverisë Shqiptare në kultivimin dhe trafikimin e lëndëve narkotike është pjesë e Axhendës Sorosiane të Tiranës dhe modelit të ri politik, social dhe ekonomik të Shqipërisë të ideuar dhe orientuar nga Rrjeti Soros por denoncimi i kësaj situate është penguar hapur nga Ambasada Amerikane në 2014 në kohën kur ende nuk kishin dalë fakte të plota mediatike. Ndërkohë paratë e pista të drogës po ndihmohen të pastrohen nga zyrtarët shtetërorë më të besuar të Soros në Shqipëri si Kryeministri i vendit Edi Rama dhe Kryetari i Bashkisë Tiranë Erion Veliaj. Lidhjet politike dhe financiare të zyrtarëve më të lartë me Mafien dhe grupet kriminale, smds në rastin e importit të Heroinës nga vende që financojnë terrorizmin, krijon rreziqe të mëdha për financimin e terrorizmit me paratë e drogës që pastrohen në Shqipëri nën kujdesin e plotë qeveritar. (Anex X)

7. Modeli ekonomik i Shqipërisë i orientuar nga Fondacioni Soros nëpërmjet një kontrate milionere me Institutin CID në Harward, ka sjellë pa asnjë dyshim një rrugëtim të sigurtë të ekonomisë shqiptare drejt falimentimit ekonomik dhe krijimin e një klime të papranueshme për biznesin e vogël dhe të mesëm duke favorizuar vetëm një grusht oligarkësh pranë Qeverisë nëpërmjet një mekanizmi të shpikur nga Instituti CID e quajtur PPP (shih Anexet). Për kërë kanë shërbyer tejmase edhe influenca e Soros pranë institucioneve ndërkombëtare si BB, FMN, IFC, OKB, BE, Ambasada Amerikane, USAID, etj duke e kthyer ekonominë e Shqipërisë në një gropë të madhe investimesh fasadë imazhi krejt pa leverdi dhe pa asnjë produkt zhvillimi. Ndërkohë që masat represive ndaj biznesit dhe qytetarëve me taksa dhe gjoba, ndëshkime jo realiste deri edhe me burg, prishje dhe uzurpime pa fund të pronave private në emër të interesit të kotë publik, e kanë çuar biznesin e vogë dhe të mesëm dhe ekononominë familjare shqiptare drejt falimentimit të plotë duke ua bërë të pamundur jetesën në Shqipëri. Ndërkohë që është ndërprerë me kohë ardhja e investimeve të huaja dhe një pjesë e investitorëve të vjetër kanë filluar të braktisin Shqipërinë. Falimentimi Ekonomik i Shqipërisë i ka muajt e numëruar ndërkohë që eksodi masiv i shqiptarëve merr përmasa të frikshme çdo ditë. Ambasada Amerikane dhe USAID në asnjë rast nuk kanë dhënë alarmin ndaj një politike ekonomike krejtësisht të sigurtë që po e çon Shqipërinë drejt falimentimit të plotë ekonomik. Përkundrazi Ambasada Amerikane ka inkurajuar këtë politikë ekonomike dhe subjekte shqiptaro-amerikane që financohen nga paratë e taksapaguesve amerikanë janë shpesh në qendër të akuzave si pjesë e kësaj politike falimentimi që qëllimshëm të ekonomisë shqiptare. (Anex X)

8. Opozita shqiptare sot është inekzistente sepse prej vitit 2013 partia kryesore e Opozitës, Partia Demokratike është e kapur nga një lidership pranë Rrjetit Soros dhe vetë Kryetari i Partisë Demokratike ka marëveshje të fshehta me Soros dhe Kryeministrin e vendit siç ishte rasti i Marëveshjes sekrete të realizuar në 5 Dhjetor 2014 për Reformën në Drejtësi që pranoi Lulzim Basha me vetë George Soros në Tiranë, marëveshje që u zbulua në Gushtin e vitit 2016 kur u zbuluan dokumentat sekrete të Fondacioneve Soros nga DC Leaks. PD është shkatërruar gradualisht çdo ditë nga njerëzit e Soros duke e kthyer formacion gjigand politik që solli rënien e komunizmit në Shqipëri në fillim të viteve ’90, në madhësinë e sotme të një OJFje. Kjo është edhe arsyeja pse në 25 Qershor 2017 nuk pati zgjedhje fare por vetëm një Grusht Shteti Sorosian ku Kryetari i PDsë punoi për shkatërrimin elektoral të vetë partisë së tij në mënyrë që Zgjedhjet të fitoheshin nga Qeveria e Soros. Kujtojmë se Kryetari i PDsë në 10 Maj kur në Tiranë mbërriti një Mision Verifikimi i Konggresit Amerikan për influencën e Soros në Rajon, i mashtroi dhe nuk u dha dokumentat që i ishin dhënë nga përfaqësuesit e Lëvizjes AntiSoros, dokumenta që tregonin se si dhjetra miliona dollarë të taksapagueesve amerikanë ishin kanalizuar drejt Rrjetit Soros ndër vite. Nga ana tjetër Kryetari i PDsë nuk mbajti një qëndrim të mjaftueshëm dhe proporcional zyrtar dhe nuk ndërmorri asnjë iniciativë politike për të kundërshtuar votën kundër SHBAsë në OKB nga Qeveria Shqiptare. (Anex X)

9. Në Shqipëri sot Oligarkia Sorosiane kontrollon të gjitha pushtet (Ekzekutivin, Gjyqësorin dhe Prokurorinë, Parlamentin, Pushtetin Lokal, Opozitën, Median, Shoqërinë Civile dhe ekspertizën e think tank-ut, madje edhe shumë zyrtarë të misioneve diplomatike ndërkombëtare dhe shumicën dërrmuese të stafeve lokale të trupit diplomatik të huaj në Tiranë) dhe ky kontroll total e ka kthyer modelin politik të drejtimit të Shqipërisë nga një Poliarki në një Oligarki Absolute të ideuar dhe realizuar nga Rrjeti Soros pas një investimi 26 vjeçar. (Anex X)

10. Ky pushtet absolut oligarkik në Shqipëri po zbaton një Axhendë AntiAmerikane dhe ka filluar të ngjizë aleancat të reja gjeopolitike të cilat cënojnë influencën amerikane në Shqipëri, Kosovë dhe Rajon. (Anex X)

Për këtë arsye, nisur si nga faktet dhe argumentat në materialin shoqërues dhe referues të këtij Peticioni, ne i drejtohemi:

I nderuar Zoti President i Shteteve të Bashkuara të Amerikës
Të nderuar Përfaqësues të Kongresit Amerikan
Të nderuar zyrtar Departamentit të Shtetit

Të nderuar zotërinj dhe zonja,

Ju lutemi lexojeni këtë Peticion të nënshkruar nga mijëra shtetas shqiptaro-amerikanë dhe qytetarë shqiptarë (të cilët kanë rrezikuar represionin qeveritar duke firmosur këtë peticion) dhe nëse e gjykoni që ky informacion është shqetësues, ju lutemi të nisni sa më shpejt në Shqipëri një Mision Verifikimi mbi pretendimet e këtij Peticioni, një Mision i cili të jetë i pastër nga çdo influencë e Soros apo AntiTrump, dhe të vendosë mes të tjerash konktate dhe takime me burimet që i referohet Raporti Shoqërues i Peticionit («Influenca AntiAmerikane e Soros në Shqipëri 1992-2018») për të verifikuar nëse pretendimet e këtij Peticioni janë reale apo jo.

Jemi të bindur se nëse ky mision do të vijë në Shqipëri do të konstatojë një situatë unike ku dëmi që i ka sjellë shqiptarëve, kombit më proAmerikan në Botë do të jetë një rast për një debat të gjatë dhe të thellë mbi gabimet e Departamentit të Shtetit të shkaktuara nga bashkëpunimi i tij i ngushtë me Rrjetin e Rrezikshëm Soros që në Tiranë ne e quajmë Mafia Soros.

Me respekt dhe shpresë
God Bless America! Save us from Soros

Kategori
Uncategorized

Dosja e Spiunit/ Edi Rama si bashkëpunëtor i organit të Sigurimit të Shtetit

edi rama pas nga afer

 

E kaluara e Ramës jo vetëm si dinamovit

DSC04891

Megjithëse Edi Rama është shpesh herë “çapraz” në replikat e tij, “kundërveprues” i shpejtë në rrjete sociale, muhabete, etj, ai kurrë nuk është përgjigjur për bashkëpunimin që ka pasur në kohën kur ndiqte Institutin e Lartë të Arteve (ndër të tjera Rama nuk ka mbaruar ndonjë universitet). E natyrisht, kanë munguar fjalë të llojit, “vajmedet”, “vaj qameti”, “vajhalli”, etj.

E pra, ai ka pasur një bashkëpunim me revistën e Sigurimit të Shtetit “Në shërbim të popullit”. Natyrisht presim të dëgjojmë se në çfarë rrethanash ka qenë ky bashkëpunim e si ka vazhduar ai.

Por Rama nuk flet. Qëndron i heshtur e besëlidhur në heshtjen e tij.

Teksa është i njohur fakti se ai është kryetari i partisë së persekutorëve, parti që ka përmbledhur gjithë elitën e krimit komunist, apo në mungesë, bijtë e bijat e tyre, Rama ka dëshmuar shumë fort edhe me dekorimet e fundit teksa nuk ka hequr dorë nga rruga e të parëve. Por le t’i kthehemi fakteve.

Rama në ato vite, përditë ai dëgjonte nga babai i tij që ishte dhe deputet për fitoret e lavdishme të Partisë së Punës dhe udhëheqësit të saj legjendar, shokut Enver. “Duhet të kontribuoj edhe unë, kudo që të jem” – thoshte ai vazhdimisht. Këto tregime sa vinin e i forconin urrejtjen ndaj armikut të klasës, për të cilin edhe ai ndjehej i sigurt se duhej goditur.

Dhe kështu djaloshi problematik i Institutit të Lartë të Arteve, përveç punëve të tjera, nisi të bëjë vizatime për heroin e heshtur, për punëtorin e palodhur operativ, diversantët, etj.

Atë ditë të ftohtë tetori 1983 studenti Edi Rama, ishte tej mase i gëzuar. I kërrusur për shkak të gjatësisë e brishtësisë së moshës, duke ecur në shkallët e redaksisë së revistës “Në shërbim të popullit”, ai i dorëzoi kryeredaktorit, vizatimin e tij të parë me të cilin do të ilustrohej një tregim me temë spiunazhin e luftën kundër armiqve. Revista hapej në faqen e parë me festivalin folklorik të Gjirokastrës. Rama ka vizatuar femrën spiune.

Nuk është çudi fakti që qeverisjen e sotme ai e ka të mbështetur mbi spiunllëkun. “Diku kam lexuar për gra spiune” – shkruhet në tregimin që ilustron vizatimin e Ramës.

Ilustrimi me bashkëpunim, është pëlqyer shumë nga revista. Shokët e udhëheqjes së MPB-së nxitën vijimin e këtyre punëve. Kësisoj, Rama u bë erë e vijoi bashkëpunimin në demaskimin e armiqve të revolucionit.

Në numrin e nëntorit 1983 ai lustroi shkrimin e një autori mbi një ngjarje me diversantë të quajtur “Shokë lufte”. Copë i bëri armiqtë e popullit. Pikërisht ato armiq që luftonin shokët e Sigurimit si Shyqyri Çoku, etj, të cilët jo rastësisht dekorohen sot. Rama ishte vetëm 20 vjeç kur kishte nisur të mallëngjehej tej mase nga tregimet me punëtorë operativë, diversantë, shkelës kufiri, armiq të klasës, etj.

Tregimi i botuar në revistën e MPB-së nën ilustrator, ishte një rast tipik i urrejtjes ndaj të huajve të kategorizuar si “imperialistë”, ku në radhë të parë ishin amerikanët. Sipas tregimit “imperialistët amerikanë” kishin përgatitur “diversantët shqiptarë” të cilët i kishin hedhur në një shtet kufitar me Shqipërinë. “Mersin F.” Në tregim quhej “asi i shërbimit të huaj”. Tregimi nis me “shpjegimin në hetuesi” të një “diversanti” e vazhdon me hollësi të tjera, sipas mendimit tonë të panevojshme për t’u përsëritur. Edi Rama është entuziazmuar nga kjo. Ka marrë lapsin (apo penelin) dhe ka hedhur në kartë dy pjesëtarë të forcave të ndjekjes që ndiqnin “diversantët” që dërgonte “imperializmi amerikan”. Përballë figurave të vrazhda të dy ndjekësve, qëndronin “hijet e zeza” të “diversantëve” të dërguar nga amerikanët që paraqiteshin më të zinj se nata pasi ato donin të prishnin “parajsën socialiste”.

Pikërisht këtu e ka nisur edhe kontributin në fushën e “medias”, kryetari i sotëm i Partisë Socialiste, ish-basketbollisti i “Dinamos”, Edi Rama. Dhe jo media dosido, por në organin që ishte nomenklaturë e Sigurimit të Shtetit dhe një mjet i fuqishëm propagande për atë kohë.

Udha tashmë ishte çelur. Edi krenohej të nesërmen e publikimit të revistës së përmuajshme duke thënë: “e shikoni sa bukur e kam vizatuar”, duke marrë uratat e përgëzimet e sa e sa njerëzve të këtyre punëve. Por armiq ai filloi të shihte kudo, edhe brenda ekipit ku hidhte topin drejt koshit. Ndonjëherë nuk përtonte të kafshonte edhe veshë shokësh.

Nuk mund të ishte ndryshe. Rama ishte një prej pinjollëve të atyre që ndërtuan “Shqipërinë e re”, e ndërtuar e gjitha nga fillimi me premtimin për të qenë gjithnjë e tyre, trashëguar brez pas brezi, për të ruajtur “gjithnjë të kuqe” Shqipërinë socialiste.

Ky sportist i klubit sportiv të Ministrisë së Punëve të Brendshme i bërë pedagog sapo kishte mbaruar shkollën e lartë, pa u provuar për asnjë aftësi të tij, ishte dhe s’kishte si të mos ishte mik apo më shumë se mik i familjes Hoxha, e cila më shumë se kurrë kishte marrë pamjen e një familje mafioze ku politika, biznesi, kriminaliteti ishin pleksur e lidhur fort në mënyrën më të çuditshme që do të mund të mendohet ndonjëherë. Dhe Rama e kishte kuptuar se nuk mund të pretendonte kurrfarë miqësie pa lidhjen me familjen e diktatorit Hoxha, lidhje që u bë më e thellë në vitin 1990 disa javë para se të shpërthenin demonstrata në qytetin Studenti. Në këtë pikë arsyetimi të shkon atje ku është e mundshme të shkojë: me çfarë statusi erdhi pra Edvin Rama në qytetin Studenti ato kohë, për të parë, për t’u përfshirë, për të raportuar, apo për …?

Kategori
Uncategorized

Arratia e tretë e Edi Ramës

Arratia e tretë e Edi Ramës

Rama u tmerrua sepse pa dje nga vrima ku ai ishte futur atë që ai kurrë nuk e kishte imagjinuar. Ai pa se bashkimi i opozitës në të gjithë spektrin e saj, të cilën ai vetëm një javë më parë e quante se nuk ekziston, prodhoi dje jo një protestë, por një tsunam popullor, shpresë për mbarë shqiptarët dhe urrejtje ndaj narkoshtetit të tij, që në çdo çast e në pak minuta mund ta fshinte dhe mund ta fshijë nga faqja e dheut!

Arratia e tretë e Edi Ramës

Nga Sali Berisha /

Edi Rama dje mori arratinë. Për të zhdukur çdo gjurmë, ai mbylli për herë të parë edhe vërvër TV-në apo teleneverinë, siç po e quan populli ERTV-në e tij.

Ai kishte njoftuar se do të shkonte në Shkodër, por në fund zgjodhi vrimën e miut ku mbajti frymën në arrati për 24 orë. Pas 20 shkurtit të vitit 1991 dhe 14 shtatorit të vitit 1998, kjo ishte arratia e tretë e tij. Por, siç i thonë fjalës, “e treta e vërteta”!

Kjo, sepse e para ishte një evakuim me autoblinda i Bllokut ditën e rrëzimit të shtatores së Enver Hoxhës. E dyta, ditën e varrimit të Azem Hajdarit zgjati vetëm 10 orë, kurse kjo e fundit në të vërtetë rreth 48 orë, pasi përveç disa pamjeve nga Davos, ai u zhduk nga ekranet e TV dhe valët e radiove 48 orë.

Militantët socialistë u dëshpëruan thellë me liderin e tyre mbatharak. Papagajtë e tij u thanë mediave se qëndrimi i Berishës në zyrë më 21 janar ishte shkaku i viktimave prandaj Rama mirë bëri që ia mbathi!

Kurse analistët u mjaftuan me konstatimin, por nuk analizuan shkaqet e kësaj zhdukjeje, kësaj heshtjeje të plotë të tij ndaj këtij tmerri infernal të papërjetuar prej tij kurrë më parë!

Këtu më poshtë po rendis disa nga arsyet e heshtjes mortore të Edi Ramës, heshtje që tronditi aq shumë narkoqeveritarët, narkodeputetët, narkozyrtarët e tij.

Së pari, Rama u tmerrua sepse pa dje nga vrima ku ai ishte futur atë që ai kurrë nuk e kishte imagjinuar. Ai pa se bashkimi i opozitës në të gjithë spektrin e saj, të cilën ai vetëm një javë më parë e quante se nuk ekziston, prodhoi dje jo një protestë, por një tsunam popullor, shpresë për mbarë shqiptarët dhe urrejtje ndaj narkoshtetit të tij, që në çdo çast e në pak minuta mund ta fshinte dhe mund ta fshijë nga faqja e dheut!

Së dyti, Rama u tmerrua sepse ai si vote-killer, vrasës i votës së qytetarëve shqiptarë, pa dje, pothuaj në harkun kohor të 100 ditëve të formimit të qeverisë së tij të ngritur mbi drogën dhe krimin, atë që kurrë nuk e kishte besuar se do të shihte, protestën gjigande, siç e quajtën mediat e huaja të atyre që më 25 qershor ai me drogë, banda dhe pushtet krimi iu kishte vrarë votën dhe së bashku me të edhe shpresën.

Ai u lebetit dhe u zhduk dje me keq se me 14 shtator te vitit 1998, sepse protesta e djeshme iu duk si monster gjigande apo si marshi i fantazmeve qe vershoi nga te kater anet e vendit dhe pushtoi Tiranen e atyre qe u kishte vrare voten dhe shpresen, te cilet u ngriten si feniksi dhe me fuqine e tyre mund te benin pluhur dhe fshinin ne pese minuta nga faqja e dheut pushtetin e narkoshtetit te tij.

Se treti, Rama u tmerrua dhe heshti duke mbajtur frymen ne skuten ku ishte futur sepse dje konstatoi se shqiptaret e te gjithe spektrit politik opozitar, madje edhe qindra e mijra socialiste, shume prej te cilve ishin dje, konsiderojne dosjen Tahiri-Habilaj, dosjen e Xibrakes, aferat e Armos, djegesve, tarifave te sterlarta te universiteteve etj etj, shume me te rrezikshme se sa bombat dhe armet kimike te Sirise.

Mirepo ne vjeshten e vitit 2013 ai arriti te shuaj zemerimin popullor duke dale genjeshtar dhe anulluar premtimin e dhene, kurse tani nga keto dosje, skllav i te cilave eshte, nuk ka shpetim.

Perpjekjet e fundit donkishoteske, si zgjedhja e tij kryegjykates dhe kryeprokuror, mbyllja njera pas tjetres e dosjeve te aferave te medha, pengimi i drejtesise per arrestimin e Tahirit dhe kthimi i pasaportes se tij, lirimi i Sotes, ekstradimi i financierit te Habilajve ne Itali etj etj, jo vetem qe nuk kane frikesuar njerezit por perkundrazi i kane revoltuar per vdekje ata, ndaj dhe vershuan si asnjehere me pare drejt Tiranes per ti kthyer restin qe meritonte ai dhe narkoshteti i tij.

Si perfundim, dje qytetaret e Tiranes dhe te mbare Shqiperise nen udheheqjen e opozites, ndryne Edvin Kristaq Ramen ne vrimen e miut, ne banesen e heshtjes mortore dhe e shnderruan ate ne kufome politike te pakallur…!

Nderim dhe mirenjohjen me te madhe per ata qindra mijra qytetare, qe me protesten e tyre madheshtore iu treguan shqiptareve dhe botes se ne Shqiperi shumice eshte opozita kurse narkoshteti po shkon ne kazanin e plehrave te historise! Revolucioni vazhdon! Fitore!! sb

Kategori
Uncategorized

Policia e shtetit shet vertetime azili per 200 euro (video)

Skandaloze: Policia e Shtetit shet vërtetim azili për 200 euro (Video)

Mbrëmjen e së mërkurës Fiks Fare solli një skandal që ndodh në Policinë e Shtetit shqiptar. Fakte për mënyrën se si funksionon nxjerrja e vërtetimeve të nga inspektorët e policisë, me të cilat shumë shtetas shqiptarë kërkojnë azil në vendet e BE-së.

Inspektori i komisaritit nr.1 të së Tiranës bën pazar dhe premton nxjerrjen e një vërtetimi për të lehtësuar procedurat e një qytetari shqiptar që kërkon azil në një nga vendet e BE-së.

Lekë Marku, me detyrë inspektor i policisë në komisariatin nr.1 të Tiranës pranon se ka nxjerrë vërtetime të tilla dhe premton që të nxjerrë një vërtetim të ri, por “është shumë e vështirë, sepse luan me vendin e punës”.

Pas ezaurimit të vërtetimeve që dikur shqiptarët merrnin nga shoqatat e pajtimit të gjaqeve për të përfituar azil, tashmë është gjetur një tjetër skemë. Kësaj radhe punonjësi i policisë së shtetit kundrejt pagesës prej 200 euro të jep një dokument ku “vërtetohet” se je i përfshirë në konflikte në Shqipëri dhe jeta jote rrezikohet ne këtë vend.

Skandali është filmuar nga Fiks Fare, që nga pazari e deri te blerja e dokumentit brenda ambienteve të komisariatit të policisë.

Kamerat e Fiksit ndoqën për disa ditë me radhë të gjithë “procedurat” për të marrë një dokument të tillë. Ky vërtetim lëshohet në formë procesverbali të mbajtur mes punonjësit të policisë dhe qytetarit.

Në Fiks Fare u ankua një djalë i ri, i cili tregoi se një vit më parë i ishte drejtuar një inspektori policie për të bërë letrat që të fitoje azil. Shuma e kërkuar nga inspektori i policisë ishte 200 euro. “Dua të denoncoj rastin e një polici të korruptuar që lëshon vërtetime për azil kundrejt parave, nuk kam asgjë personale me të por thjeshtë e denoncoj si rast korrupsioni”, thotë denoncuesi.

Takimi i parë me inspektorin e policisë Lekë Marku

Menjëherë pas denoncimit , qytetari telefonon inspektorin e policisë.
Në telefonatën e parë denoncuesi i prezantohet inspektorit me emër dhe mbiemër dhe ky i fundit e njeh edhe pse kishte kaluar një vit nga takimi i tyre. Punonjësi i policisë i lë takimin 5 minuta pas telefonatës në makinën e tij.

“Jam me një ‘Passat’ gri kam ndez bllokazhin po të pres te Brryli”, i thotë inspektori në telefon.

Në bisedën e parë midis tyre në makinë inspektori nuk e pranon hapur që e bën këtë gjë, por kërkon të flasë me të atin e djalit. “Atëherë të flasim me Zefin njëherë çfarë problemi ke, të kuptoj…” thotë inspektori. Biseda në makinën e inspektorit zgjat pak minuta, pasi ky i fundit i thotë djalit se do e telefonojë vetë këto ditë.

Takimi i dytë i inspektorit të policisë me babain e denoncuesit

Takimi i radhës u bë në një lokal në Tiranë mes babait të tij dhe inspektorit. Ky i fundit shprehet i shqetësuar se përse djali e ka marrë vesh që ai lëshon vërtetime të tilla. Gjatë bisedës ai pranon se nxjerr vërtetime të tilla.

“Këto punë janë bela, ne e kishim fjalë burrash se ti nuk do tregoje për dokumentit që i dhashë vëllait tënd”, i thotë inspektori babait të denoncuesit.

Pasi sigurohet që i riu e do vërtetimin për azil, inspektori i policisë e lë takimin në komisariatin e policisë ku ai punon.

“Unë e bëj , jo se nuk e bëj, por e kam frikë djalin tënd se më vjen me telefona nëpër duar dhe mos e ka shtyrë njeri”, shprehet i shqetësuar inspektori.

Historia vazhdon dhe rasti nuk është mbyllur këtu. Në mbrëmjen e së enjtes Fiks Fare do të tregojë sesi bëhet pazari brenda ambienteve të komisaritit dhe sesi lëshohet ky vërtetim.

***

Telefonatë me inspektorin e policisë Lekë Marku:

Inspektori i policisë: Alo!

Qytetari: Përshëndetje shefi ,si kalove?

Inspektori i policisë: Mirë si kalove ti?

Qytetari: …… jam ore burrë.

Inspektori i policisë: Po ………!

Qytetari: Ç’kemi a je mirë?

Inspektori i policisë: Mirë faleminderit!

Qytetari: Erdha tek komisariati o burrë se pata një problem o burrë, desha me të taku njëherë, për ca gjëra

Inspektori i policisë: Kush …..?

Qytetari: Po, ……… Kur po takohemi o burrë? Për atë…

Inspektori i policisë: Hajde tek Brryli e pritëm aty se për 5 minuta jam aty. Po të pres aty tek brryli

Qytetari: Ok , mirë!

Inspektori i policisë: Hajd!

Qytetar : Ok, mirë Hajt, ciao!

Inspektori i policisë: M’u përpara …… jam tu të prit

Qytetari: Karburant ……?

Inspektori i policisë: Po tek ura e Brrylit aty është një karburant.

Qytetari: Po.

Inspektori i policisë: Kam ndez bllokazhin jam me Passatin gri.

– Takimi i parë me inspektorin e policinë në makinën e tij

Inspektori i policisë: Hë mo Kastriot?

Qytetari: Hë mo shef çkemi?

Inspektori i policisë: Ça bane?

Qytetari: Si kalove?

Inspektori i policisë: A u lodhe? A të mori malli për mua?

Qytetari: Po normal që do na marrë malli…

Inspektori i policisë: Jo mor burrë s’ka mundësi. Ça ke njëherë?

Qytetari: Po du me ik more burrë… se bash na u mërzit…

Inspektori i policisë: Po çfarë ke? Çfarë do të ndihmoj unë?

Qytetari: Po ato letrat mor burrë, ndonjë letër, si ato që ja pate bërë xhaxhait po ma bëre…

Inspektori i policisë: Ku është …..? (babai i ……..)

Qytetari: Tek shpija o burrë.

Inspektori i policisë: Ky është numri yt i telefonit

Qytetari: Po ore burrë më merr në telefon kur të duash.

Inspektori i policisë: Atëherë të flasim me …… njëherë çfarë problemi ke të kuptoj. A e ke pasaportën të rregullt?

Qytetari: Po pra se e kam pasaportën e rregullt…

Inspektori i policisë: A e ke të rregullt?

Qytetari: Po pra se s’kam qënë asnjëherë nëpër azile, nuk kam qënë nëpër azile asnjëherë.

Inspektori i policisë: Kur të jem gati të bëj telefon.

Qytetari: Ok

Inspektori i policisë: Mirë. Sot ose nesër

Qytetari: Hajd ciao.

Inspektori i policisë: Kalofsh mirë.

– Takimi i inspektorit të policisë me babain e denoncuesit

Inspektori i policisë: Po si je ore burri i dheut?

Babai i denoncuesit: Tjeta!

Inspektori i policisë: A je mirë? Si kalo? Si ke qenë me shëndet?
Babai i denoncuesit :Mirë

Inspektori i policisë: Hajde.

Babai i denoncuesit: A ke punu?

Inspektori i policisë: Për zotin tu punu ashtu nga pak.

Babai i denoncuesit: Shyqyr, shyqyr

Inspektori i policisë: Më ka marrë …… tre katër herë në telefon, njëherë i kam shkuar edhe tek shpija, tek lokali.

Babai i denoncuesit: Po më ka thanë more burrë i është mbushur mendja… me dalë e me kështu…

Inspektori i policisë: Po mirë more burrë por çfarë i ke thënë ti, se më tha lësho një letër.

Babai i denoncuesit:Ëë?

Inspektori i policisë: Se më tha i ke lëshuar një letër një njeriut tim, se ç’më ngatërroj, e më bën mirë ajo letra, më bën kështu,

Babai i denoncuesit: Për punë të …… (xhaxhai i ….) se pati marrë vesh se i ke lëshuar Jakut

Inspektori i policisë: Po ça letre?

Babai i denoncuesit: Një ashtu mor ti që, siç e ke pas lëshuar, e di ti sesi lëshohen, për azil demek.

Inspektori i policisë: Me qenë ashtu tjetër ti e di, por ….. ka probleme, ka gjëra. …….. na nxjerrë punë, unë nuk kam pikë besimi tek ai.

Babai i denoncuesit: Po ai për azil e ka.

Inspektori i policisë: Po për zotin pikë besimi nuk kam tek ai.

Babai i denoncuesit: S’ka çfarë të them ti e di, ai për azil i ka.

Inspektori i policisë: Me qenë për ty per zotin në 2 të natës. Vijnë e më thonë për çfarë e ke lëshuar këtë ti? Prandaj të mora ty unë ore se me atë, me atë unë nuk ashtu hiç, të flasim si burrat, more burrë unë të thashë të thashë atë ditë (kur ka dhënë vërtetimin më parë ), nuk është puna me e ba muhabet më kërkënd, unë e ndihmova atë,

Babai i denoncuesit: Po e ka marrë vesh, po ai nuk i ka thënë askujt, njeriu të gjallë në tan botën, nuk i ka thënë askujt.

Inspektori i policisë: Po tashi ti ….., …… dikujt tjetër,

Babai i denoncuesit: Po e ka marrë vesh prej të tjerëve, se pasha zotin nuk i kam thënë në jetën teme.

Inspektori i policisë: Prandaj të mora ty.

Babai i denoncuesit: Mirë.

Inspektori i policisë: Janë me bela këto punë, për zotin janë me bela.

Babai i denoncuesit: Po dihet se janë me bela, normal.
Inspektori i policisë: Se luan me vendin e punës more shok.

Babai i denoncuesit: Normal.

Inspektori i policisë: Kastrijoti më vjen mua me telefona sikur do të… a e ke pa televizorin si po i fut njerëzit? Atë avokaten prej Berishe, tjetrën e tjetrën, tu i filmu e tu i ba, e kush e filmoj? Pukjan e kishte filmu. Është bërë shumë e vështirë, unë nuk kam besim tek …….. Se me qan për ty, për Zotin të thashë edhe një herë në dy të natës, po të bëj be në zotin. Hajde se shkojmë e bëjmë, futemi, e kam blerë me lek nuk e kam blerë me lekë, janë me shumë përgjegjësi ato punë. Jo se nuk ashtu…
Babai i denoncuesit: I thashë unë lëre atë punë se nuk, nuk është gjë ajo punë, ndoshta të merr djali ose noj gjë.

Inspektori i policisë: Kur e do atë letrën?

Babai i denoncuesit: Ai një orë e më parë , po është e mundur. Po e bëre mirë, po nuk e bëre nuk prish punë.

Inspektori i policisë: Po atë letrën kush ja ka kërkuar.

Babai i denoncuesit: Askush more burrë nuk ja ka kërkuar,

Inspektori i policisë: Vetëm për të shkuar me të.

Babai i denoncuesit: Vetëm për të shkuar me të si azil kërkues dhe nxjerrë atë letër. Ja ku e kam dhe shnet, se nuk ja ka kërkuar kush jo.

Inspektori i policisë: Të jetë ai djali tjetër, të jetë ai djali tjetër po, por prap ……. ss… Hiç nuk kam besim për këtë punë.

Babai i denoncuesit: Nuk kam çfarë të them.

Inspektori i policisë: Mos e ka fut kush more prandaj, mos e ka fut kush…

Babai i denoncuesit: Ai ka hall me ik, ka dalë edhe në Itali dhe andej e këtej, nuk u bë ajo punë, prandaj

Inspektori i policisë: Thash mos e ka fut kush për këtë punë more burrë, të thashë unë nuk kam besim tek Kastrijoti. Mos e ka fut kush edhe mbrapa na nxjerrë

Babai i denoncuesit: Po jo more burrë ça pune… Këtë punë e di ti, e bëre mirë nuk e bëre mirë se mirë

Inspektori i policisë: Unë e bëj more burrë, nuk është puna se nuk e bëj.

Babai i denoncuesit: Nuk kam çfarë të them

Inspektori i policisë: Nuk është puna se nuk e bëj, unë e bëj , ndaj të thashë të flasim bashkë që a je në dijeni, mua nuk më kushton gjë që ta bëj. Do ta marr një ditë në telefon. Mirë Zef? Ti je në dijeni për këtë punë?

Babai i denoncuesit: Po more më ka thënë ka nja 3 ditë.

Inspektori i policisë: Do ta marr në telefon Kastrijotin të vijë atje tek komisariati dhe të flas me të, sa të jem i gatshëm, sa të vijë dita që të jem i gatshëm do të flas me të. Prej teje

Babai i denoncuesit: Në rregull. Ça po bën? Jo se i paguaj unë.

Inspektori i policisë: Jo, jo, jo po të kam thirrur unë, kam bërë be për zotin, se të kam thirrur unë. /TCH/

Kategori
Uncategorized

Ish-Of/shikut, Ylber Zyberi: Dëshmi tronditëse kundër Fatos Klosit

Ish-shikasi Ylber Zyberi: Dëshmi tronditëse kundër Fatos Klosit

Ylber Zyberi ish_oficeri i Shërbimit Informativ Shtetëror shkruan sot në rrjetin social në Facebook se, ka dëshmi tronditëse kundër ish-kreut të SHIK, Fatos Klosi.

Ja çfarë shkruan Ylber Zeneli:

Habitem! dhe me vjen neveri per nivelin e ulet te mediave kur shikoj kete personazh ne rolin e analistit! apo disa gazetar qe i drejtohen me fjalen profesor!!!!

Mua personalisht me ngjall neveri per faktin se ia njoh aktivitetin dhe rolin qe ka luajtur ne kohen qe drejtoi institucionin e Shikut 97-2002.

Une kam qene pjese e atij insitucioni dhe jam larguar nga puna me urdherin e tij ne tetor 2001,pas denoncimeve dhe qendrimeve te mia te hapura per imoralitetin, paligjshmerin e tij dhe bashkepunetorve (misionar dhe mercenar) te tij.

Une po veçoj disa nga roli i tij ne ate periudh, per te cilat po te kishte shtet ligjor nuk do e shikonim ne rolin e analistit neper studio televizive, por te nje personazhi te diskredituar.

-Ky ka rol kryesor ne vrasjen e Azem Hajdarit dhe ngjarjeve qe pasuan ne tropoj 98-2000.

-ka bere vjedhje ne tenderin e blerjes se makinave per insitucionin duke manipuluar dokumentacionin per vleren e mjeteve dhe futur ne xhep gati gjysmen e vleres + mjete te vjedhura ne kosov te UMNIKUT, te cilat i ngjyrosnin dhe ne dok i benin sikur jan blere te reja.

– ka vjedhur parat qe dhane sherbimi i amerikan per punonjesit e Drejtoris se kukesit, nga 2500-3000$ per 52 punonjes qe kishte Drejtoria, i konvertoi ne lek dhe vetem pasi e ngrita zerin une me disa koleg te tjere per kete vjedhje vendosi te na jap nga 25.000 leke (reja). Ndersa misionarve te tij (gjithsej 4) ua dha shumen e plote, aq sa kishin dhene ne te vertete Amerikanet 3000$.

Per kete te vertete; te me ndihmoj ose te me pergenjeshtroj Fiqiri Meta i cili ne ate koh ishte misionar i klosit ne kukes, ku bashke me Ram Kucen kan bashkepunuar ne kete vjedhje te turpshme, dhe sot vazhdojne pune ne drejtori te rendesishme ne Shik.

-Ka perdorur fondin e veçante ( qe perdoret per shperblimin e informatorve) te insitucionit ne kundershtim me ligjin per te paguar njerez per qellime elektorale ne zgjedhjet e vitit 2001.

-Eshte autori dhe negociuesi i marrjes ne mbrojtje te J.Saliajt ne kosov, i akuzuar si pjesmarres ne vrasjen e Azem Hajdarit dhe personalisht vete ka shkuar ne kosov per ta marr nga baza ku ishte i strehuar per ta nxjerr malit naten, dhe per ta prezantuar te nesermen se e arrestoi policia.

Kete t’ma pergenjeshtrojn dy ish punonjesit e shikut te asaj kohe dhe qe punojne akoma… K.P dhe A.L. te cilet ishin te besuarit e tij qe do e nxirrnin malit nga kosova ne tropoj.

Etj etj…..

Do ishte mire qe para’se te bej analiza politike ne studio tv, te sqaroj poziten dhe rolin e tij ne vrasjet e Shqiptarve te Kosoves gjate luftes dhe pas saj, brenda territorit te Shqiperise dhe ne Kosov, nga Ahmet Krasniqi e me radh….

-kam degjuar se i kan dhene nje titull “veteran i luftes se UÇK”, duhet ta sqaroj ky ose ata qe ja kan dhene kete titull , çfar lufte ka bere ky person?!

– kam shum deshire te krijohet ajo gjykata speciale ne Kosov, mbase do dali ne drite roli i tij ne vrasjet politike.

Jam i vetedishem se ky personazh negativ nuk eshte hetuar, ndeshkuar dhe nuk do ndeshkohet ne kete realitet politik, per faktin se ju ka sherbyer te gjith krahve te politikes per interesa kriminale.

Kete bindje kam patur edhe ne 2002 kur u ngrit komision hetimor parlamentar (i inicuar nga opozita e asaj kohe), per hetimin e aktivitetit te tij.

Kete ia kisha shprehur kryetarit te atij komisioni S.Ngjeles i cili ne ate koh nuk ra dakort me mendimin dhe parashikimin tim, por pasi perfundoi “hetimi” ne 2005 ne nje takim te rastesishem “Avo’koti”, me drejtohet me fjalet; me doli fjala jote!.

Si perfundim; dua te them se ky eshte vertete “llum kazani mediatik” i Edi Rames, qe e marrin kete “kok kazan”, si “luge druri” per te perzier dhe deformuar opinionin publik!.

Me te njejtin mllef siç flet sot ne emisione televizive, e ka drejtuar Insitucionin e SHIKU-ut, duke intriguar ( gjueti shtrigash) ndaj kundershtarve politik.

Kategori
Uncategorized

Krimineli dhe ministri.

Çfarë i bashkon ministrat “rilindas me kriminelet shqiptarë!?

Shijakasi Durim Keçi i akuzuar si miku i politikanëve të majtë është liruar nga burgu me vendim të Gjykatës së Shkallës së Parë në Durrës.

Keçi është dënuar nga Gjykata e Genovës, Itali me Vendimin Nr.SIEP 294/2013 dt.21.02.2014 me 9 vjet e 7 muaj e 22 ditë burg për veprat penale”:

1_Dhunë, kërcënim dhe nëpërkëmbje të autoriteteve gjyqësore”.

2_“Shkatërrim prone me pasoja të rënda”,

3_“Trafikim të lëndëve narkotike”.

4_“Krime me armë kundër personit”, “Pjesëmarrje në organizatë kriminale me qëllim trafikimin e lëndëve narkotike”.

5_“Shfrytëzim prostitucioni”.

Në Itali, 42-vjeçari konsiderohet si një nga personat më të rrezikshëm të mafies shqiptare.

Madje, gjatë një seance gjyqësore, Durim Keçi, i cili ka përdorur edhe emrin Gëzim Hajdini, ka kërcënuar prokurorët e Antimafias italiane. Duke parë nga prokurorët Francesca Nanni dhe Silvio Franz, ai tha: “Ata të dy do t’i bëj të ma paguajnë shtrenjtë!

Që kur Edi Rama emëroi Prokurorin e Përgjithshëm pa vetting dhe në kundërshtim me Kushtetutën:

  • Saimir Tahirit iu kthye pasaporta dhe ai mund të lëvizë i lirë kudo ku ka fshehur paratë e fituara nga trafiku i drogës.
  • Orest Sota u lirua nga burgu,megjithëse u kap në mashtrim për burimin e 863 mijë eurove dhe përdorimin e tyre.
  • Trafikantëve të kokainës së Xibrakës iu ul dënimi dhe Prokuroria nuk e ankimoi vendimin.
  • Balilajve iu rikthye nga Gjykata leja për policinë private, që do të thotë një ushtri e armatosur me njerëz në mbrojtje të Kelment Balilit.
Kategori
Uncategorized

Krete. Greket mbyllin me force shkollen shqipe te femijeve shqiptare.

Reagime te ashpra per flamurin dhe gjuhen shqipe ne Krete .
Nga Luan Pacani .

Keto dite ne Hanja te Kretes u zhvilluan dy aktivitete te nje rendesie te vecante, nje ne qytezen Paljo Hora dhe tjetri ne qytetin e Hanjase ,pikerisht ne gjimnazin Elefterios Venizelios . Mbas shume perpjekjeve te vazhdueshme e kembengulese te Komunitetit te Emigranteve shqiptare ne Hanja ,Kryesise se ketij komuniteti me Kryetar Afrim Avdiaj u be e mundur marrja e lejes dhe miratimi per hapjen e dy kurseve te mesimit te gjuhes shqipe nga femijet e emigranteve shqiptare qe punojne e jetojne ketu .

Si nga prefektura ,por dhe nga drejtoria arsimore e rrethit pati qe ne fillim nje reagim pozitiv per kete ceshtje dhe ndihmuan qe mesimet e gjuhes shqipe te zhvilloheshin ne Gjimnazin ‘Elefterios Venizelios,ditet e shtuna dhe te djela kur shkollat jane te mbyllura per programin grek .
Ceremonia dhe inagurimi I ketyre kurseve u zhvillua ne nje klime te kenaqeshme ku merrnin pjese dhe zvendes Ambasadori Florian Nova, Kryetari I Federates se Emigranteve Shqiptare ne Greqi Ermal Sulaj ,Kryetarja e keshillit pedagogjik te mesuesve shqiptare ne Greqi, Anila Velaj Kila ,perfaqesues nga komuniteti shqiptar ne Rethimno, Iraklio,Kasteli etj por dhe perfaqesues te Prefektures Hanja dhe Drejtorise Arsimore ,si dhe vete drejtori I gjimnazit Kosti Hatupis. Kur dukej se gjithcka shkoi ne rregull dhe enderra e komunitetit shqiptar ne Hanja po behej realitet me keto ngjarje kaq te rendesishme per ta dhe femijet e tyre ,diten e hene ne mengjez ,nje pjese jo e vogelnxenesish greke te shoqeruar dhe nga prinderit e tyre I vune celesin deres se shkolles dhe nuk lejuan nxenesit e tjere dhe personelin pedagogjik per te zhvilluar mesimin . Shkak per kete u be pikerisht hapja e kursit te pershpejtuar te gjuhes shqipe qe do te zhvillohej ne shkollen e tyre si dhe vendosja e flamurit shqiptar ngjitur me flamurin grek ne oborrin e gjimnazit gjate ceremonise se inagurimit. Keto reagime te ashpra vazhdojne ende me kerkesen e vetme qe kursi I gjuhes shqipe te mos zhvillohet ne shkollen e tyre . Pavllos Murtzaqis ,kryetari I shoqates se prinderve dhe nxenesve te gjimnazit mbron me fanatizem dhe shprehet me tone te ashpra qe mesimi I gjuhes shqipe te mos zhvillohet ketu. “Ne nuk do ti dergojme femijet ne shkolle deri sa te anullohet ky vendim “ tha ai Tjeter mendim ka Drejtori I Arsimit te rrethit Stelios Zervaqis I cili ka qene ne krah te komunitetit shqiptar ne Hanja per kete problem “Cdo gje eshte bere konform rregullave dhe ketu ska asnje shkelje . Ne kemi dhene leje dhe per komunitetin Rus e te tjere qe te mesoje gjuhen amtare dhe per keta dhame nje klase ne shkolle publike ,por spati kundershtime te tilla si per shqiptaret . Problemi eshte I yni dhe jo I shqiptareve dhe kjo nuk na nderon – tha ai
Drejtori I gjimnazit Kosta Hatupis thekesoi se nuk shikoj asgje te keqe qe ne nje ceremoni perurimi te vendoset flamuri grek dhe ai shqiptar se bashku,ky eshte nder , respekt por dhe detyrim sepse ne ceremony mernin pjese dhe perfaqesues te trupit diplomatik shqiptar te akredituar ne Greqi
Pra sic shihet qarte problemi qendron te nje pjese e shoqerise greke qe nuk jane mesuar ende te respektojne te tjeret dhe te drejtat e tyre te ligjshme dhe fatkeqesisht kete e kultivojne dhe te femijet e tyre te pafajshem.
Emigrantet shqiptar ne Greqi nuk jane ketu as per teritore ,as per flamuj. as per minoritete. Erdhem si emigrante ekonomike e jemi ketu per nje jete e te ardhme me te mire tonen e te femijeve tane por kjo sdo te thote se jemi thjeshte kalimtare,perkundrazi kemi qene e jemi burim i pashtershem vlerash. Ne nuk kemi dashur e nuk duam perplasje te kota me vendasit perkundrazi jemi per krah tyre dhe jo perballe tyre ,duam te jemi dhe jemi ura lidhese dhe bashkepunimi midis dy vendeve tona qe shume gjera na bashkojne e asgje nuk na ndan .Kush eshte I verber nuk I lexon dhe kush eshte I shurdher nuk I degjon keto mesazhe por ben te kunderten duke ju fryer urave te racizmit dhe urrejtjes.Femijet tane u linden,u rriten dhe po shkollohen ketu dhe ne jemi krenar per ta qe shumica jane nxenes te shkelqyer ne shkollat greke . Por problem qendron s e femijet tane dale-ngadale po asimilohen dhe nuk dine te shkruajne e te lexojne gjuhen e nenes e duke mos ditur gjuhen e nenes ,historine dhe kulyuren e kombit detyrimisht femijet tane do te jene te huaj dhe ne atdheun e tyre . Mesimi I shqipes per femijet tane nuk eshte ngarkese ndaj shumica e tyre e mesojne ne shtepi por duan dhe kurse te mesimit te shqipes, prandaj ky problem duhet te zgjidhet nje here e pergjithmone qe te evitohen dhe perplasjet e mundeshme si ndodhi keto dite ne Hanja te Kretes
Po perse ndodh kjo ? Sepse egzistojne grupe njerezish per te mos thene nje pjese e madhe e shoqerise vendase qe acarohen nga gjuha shqipe ,acarohen nga flamuri si demi ne ring nga copa e kuqe e gladiatorit . Keta njerez e grupe njerezish nuk jane mesuar ti shikojne gjerat ne kendeveshtrime te ndryshme optike ,por ndryshimet demografike ,ndryshimet e kushteve politiko- shoqerore,kerkojne dhe nje ndryshim ne menyren e te menduarit e vepruarit te nje pjese te shoqerise qe fatkeqesisht I shikojne keto fenomene si negative . Me pak fjale ngjarjet ne zhvillim,shnderrimi Greqise ne nje shoqeri multikulurore kerkon ndryshim te mentalitetit si ne instituionet shteterore,ashtu dhe ne nivel shoqeror
LUAN PACANI

Kategori
Uncategorized

Me 27 tek sheshi.

Me 27 te gjithe ne shesh.

Nga Drita A Lamaj.

I pari ti.
Te qe u mashtrove dhe votove ata qe te genjyen me thesin e miellit, te shfrytezuan keqperdoren dhe te molen si delet.

I pari ti sepse.
Vota e jote pa dashur solli ne pushtet bijte dhe bijat, niper e mbesa te diktakures.

I pari ti sepse.
Vota e juaj solli ne pushtet nje kaste mashtruese e pa pare ndonjehere ne vendin tone.

I pari ti sepse.
Vota e juaj pa dashur solli ne pushtet kriminelet, vrasesit , dhe trafikantet e motrave dhe femijve tuaj.

I pari ti sepse.
Fëmijët e tu po flene e ngrihen me barkun bosh, femijet e tu, jo vetem nuk kane me te ardhme ne vendin e tyre, por po ngelen azileve dhe rrugeve te botes pa asnje shprese.

I pari ti sepse.
Institucionet u boshatisën nga kuadrot duke u mbushur me me militante, kriminele, trafikante, njeres te hurit dhe litarit.

I pari ti sepse.
Vendi u mbush me kanabis nga ministrat dhe klanet e tyre mafioze.

Me 27 me z.Lulzim Basha te gjithe ne shesh.

Në shesh për te shpetuar popullin, shtetin dhe kombin nga kjo rrokullisje drejt gremines qe po e çon papergjeshmeria e Ram_rilindjes.

Ne shesh per te shpetuar dhe larguar klanet kriminale te trafikut te drejtuara nga vete qeveria.

Ne shesh per te shpetuar nga Habilajt, xibrakat, balilet, Sajmiret dhe drejtuesit e larte te policise te lidhur dhe drejtues te krimit te organizuar dhe trafikut.

Ne shesh per te shpetuar taksave abuzive qe qeveria e “rilindjes” po ngarkon çdo dite mbi kurrizin tuaj.

Ne shesh kunder urise dhe varferise qe ka pllakosur vendin.

Nè shesh gjithkush nga administrata qe nuk pranon te kete ne rruge, ne krah, ne tavoline, ne zyre nje trafikant, nje vrases, nje abuzues me funksionin shteteror.

Ne shesh punonjsit e ndershem te policise se shtetit, qe nuk pranojne te drejtohen nga drejtues trafikane, horra dhe kriminele me unifirme.

Ne shesh per sigurine e te ardhmen tuaj.

Në shesh jo per partite politike por per femijet tuaj.

Sot……
Nser eshte vone.

Kategori
Uncategorized

Erdogan, “Shqipëria sërisht nën sundimin turk”.

Sot Presidenti turk ka bërë një deklaratë fyese ku na ka futur ne si Shqipëri në thesin e Perandorisë së tij. Presidenti i Republikës së Turqisë, Recep Tayyip Erdogan ka folur para mijëra qytetarëve në qytetin e Bursës. Erdogan ka folur rreth operacionit kundër militantëve kurd në Siri, ku ka filluar të bombardojë përmes aeroplanëve pozicionet e tyre.

“Ne do ta përfundojmë operacionin në një kohë shumë të shkurtër”, tha Erdogan rreth operacionit në Afrin. Erdogan, i cili dha edhe një mesazh uniteti, nuk harroi shqiptarët dhe boshnjakët.

Presidenti turk numëroi minoritetet që jetojnë brenda Turqisë, duke thënë se të gjithë janë një.

“Nuk ka ndarje këtu. Këtu ka vetëm unitet. Këtu ekziston vetëm një komb. Ne jemi 80 milionë turq, kurd, laz, çerkez, gjeorgjian, romë, boshnjak dhe shqiptar”, tha Presidenti turk.

Vërtet Shqipëria ka komunitetin mysliman më të madh në numër, por kjo nuk do të thotë se jemi një vend mysliman, pjesë e “Perandorisë” së re të Erdogan. Shqipëria është me një harmoni fetare shembull për botën, ndaj futja e Shqipërisë si pjesë e “kombit turk” nuk ka asnjë të vertetë. Vërtet që Edi Rama është mik personal i presidentit turk, por kjo nuk do të thotë se Shqipëria njeh Sulltanin e ri si Udhëheqës ekzekutiv e shpirtëror. Kombi shqiptar është kombi që luftoi ndër shekuj i vetëm kundër Turqisë derisa shpalli Pavarësinë prej turkut me 28 Nendor 1912, ndaj nuk jemi pjesë e kombit turk, përkundrazi një komb me histori të lashtë, por askurkund nuk lidhemi me atë 80 milionë banorë ku na ka futur sot Presidenti turk.

Ne jemi shqiptarë dhe askurkund turq.

Kategori
Uncategorized

VIDEO.21 Janari ndryshe.

A do shkojnë para drejtësisë këta vandalë, këta drejtues të lartë të “rilindjes” që stimuluan gjithshka!?

Kategori
Uncategorized

Donald Lu-së: Matrapas i fjalës së lirë, kë përfaqëson SHBA apo…

Qytetarët i përvishen Donald Lu-së: Matrapas i fjalës së lirë, kë përfaqëson SHBA apo…

Ambasada amerikane në Tiranë një ditë më parë ri-shprehu qëndrimin e saj ndaj kryeprokurores Arta Marku dhe proçedurës sesi ajo u zgjodh nga Kuvendi në datën 18 dhjetor.

Ambasada ripërsëriti vlerësimin e bërë nga Euralius dhe OPDAT në lidhje me proçedurën e zgjedhjes. Reagimi vjen në një kohë kur nga opozita është propozuar një ndryshim kushtetues në lidhje me zgjedhjen e Kryeprokurores së Përkohshme, kjo bazuar në opinionin e dhënë nga Komisioni i Venecias.

Duket se qëndrimi i mbajtur nga Ambasada e SHBA-së është shoqëruar me komente të shumta të qytetarëve, që shfaqin pakënaqësi dhe humbje besimi ndaj Ambasadorit Lu.

Diplomati amerikan pyetet mbi arsyet sepse mbështet paligjshmërinë, duke i kujtuar se në SHBA nuk është aq e lehtë shkelja e Kushtetutës.

Komentet e qytetarëve

– Ashtu ëëëë! Atëherë si u zgjodh një Kryeprokurore pa Vetting dhe përse vetëm me votat e mazhorancës??? Ç’është ky veprim vetvendosës kur ka edhe opozitë?? Ajo nuk ka kaluar Vetting-un për vete, do bëka drejtësi për të tjerët! Nuk ka kuptim dhe as llogjikë kjo që thoni ju. #turp

– Hey Don , mos dil ne mbrojtje te paligjshmeris,, se andej nga vjen ti nuk esht kaq e lehte te shkelesh kushtetuten!!!! Po si nuk the nje llafe per ligjin qe prokuroria te dergoj faktet tek parlamenti per te arrestuar nje deputet apo minister! Po si del kaq hapur me nje parti o burri dheut!!! Suksese ne jete

-SHBA mendon se kur prokurore, gjyqtar, police etj. ashtu si gjithe administraten e zgjedh partia ne pushtet , eshte gjithçka ok !!! Po na habisni ! Nuk ju kuptojme fare më, perfaqsoni Ameriken apo Korene(N) ktu !!

-Po presim ato peshqit qe na premtove ! Ishalla si ke fut vet ne xhep !

-60% e popullsis jan ne depresion mjerim fukarallik mijra vende pune po mbyllen perdit qindra mijra kan ikur ne azil nje qeveri kriminelesh nje parlament plot me kriminel injorant nje vend i mbjell cep e me cep me hashash me nje sistem drejtesie te korruptuar e te kapur politikisht shqiperia esht ber ku therret qameti ju z.Lu mbeshtesni keto mostra ma mir do ishte heshtja per ju peshqit e medhenj jan ato qe takoni ju perdit dhe u jepni mbeshtetje politike shqiperia esht vend i pa shpres esht duke dhen shpirt

–Peshqit ku i ke zoteri? Ishe garant i ksaj reforme, cfar bere ja dhe drejtesin Rames e Habilajve. Tani nje kshill shum miqsore mos fol me se nuk je i besushem je thjesht nje matrapas i fjales.

Kategori
Uncategorized

Një histori tragjike! Babai shet gjakun e tij për të mbajtur gjallë dy fëmijët e sëmurë.

Fjala është për një familje që jeton në varfëri ekstreme në Tiranë

Një histori e dhimbshme që duket sikur ka dalë nga filmat, por është rrëfimi i babait të 2 fëmijëve ai që përplas realitetin menjëherë në zemrën e kujtdo që do të dëgjonte këtë histori.

Fjala është për një familje që jeton në varfëri ekstreme në Tiranë, në zonën e Laprakës. Arbër Krantja dhe bashkëshortja e saj Tana çdo ditë duhet të përballen me fatkeqësinë që i ka gjetur, sëmundjen e dy fëmijëve të tyre.

Noeli 2 vjeçar është i sëmurë me anemi ndërsa Antjoni 4 vjeç është gjithashtu i sëmurë.

Familja nuk ka kurrfarë mundësie ekonomike.

Kryefamiljari shprehet për emisionin “Shqiptarët për shqiptarë” në Neës24, se i është dashur të shesë gjakun e tij që të mundet sadopak për të siguruar ushqime për fëmijët. Një rrëfim me të vërtetë rrënqethës vjen nga goja e Arbër Krantjas.

“Kam shitur edhe gjakun e trupit se nuk kisha çfarë të bëja.

Kur erdha në mëngjes i pashë fëmijët që s’kishin për të ngrënë as për të pirë, u detyrova të shisja gjakun e trupit se nuk kisha si t’i shikoja në atë gjendje.

Djali i madh më thoshte dua bukë, ai I vogli ia bëntë am am..se nuk flet dot. Përplasa derën se nuk durova dot më. Vajta shita gjakun e trupit tim për të sjellë ushqime prej dëshpërimit të madh kam tentuar dhe vetëvrasjen…”- thotë ai.

Për arsye ekonomike nuk kemi ngrohëse, ne nuk po lajmë dot qiranë, edhe korenti që mund të vijë jashtë mase shumë për t’u ngrohur. Nuk ju mungon vetëm ngrohja por dhe ushqimi bazë. As vitaminat e domosdoshme nuk ua blejnë dot fëmijëve. Ua mbajnë shpirtin vetëm me oriz e kos. Mishit, vezës, mjaltit, frutave…. nuk ja ndjejnë shijen ndonjëherë. I kam pasur në spital fëmijët. I vogli është me anemi dhe të madhin e kam më keq”- thotë nëna e dy fëmijëve, Tana Krantja.

Ndërkohë babai i dy fëmijëve thotë se del tek Ushtari i Panjohur cdo ditë për të gjetur ndonjë punë dhe ka shitur edhe gjakun e trupit për t’u siguruar ushqim fëmijëve dhe ka tentuar edhe vetëvrasjen për shkak të depresionit.

Kategori
Uncategorized

Nis shpërblimi i Ramës për votën kundër Amerikës? Kush është afaristi turk që kërkon aeroportin e Vlorës

Pas lobimit të Ankarasë për votën kundër Amerikës, turqit kërkojnë aeroportin e Vlorës. ‘Hashtag.al’ publikoi në muajin dhjetor hulumtimin se turqit kishin lobuar fort në qeverinë Rama për një votë kundër SHBA-ve lidhur me votimin në OKB për njohjen e Jeruzalemit kryeqytet të Izraelit.

Ministri i Energjisë dhe Infrastrukturës Damian Gjiknuri ndodhej në Turqi, si i ftuar special i një konsorciumi të fuqishëm turk, posaçërisht i ftuar special i ‘Kaylon Group’ në pronësi të afaristit turk Orhan Kalyoncu.

Dhe është pikërisht ky afarist, në bashkëpunim me 2 kompani të tjera që i ka dërguar dy ditë më parë një ofertë Gjiknurit për të ndërtuar aeroportin e Vlorës.

‘Në Ministrinë e Infrastrukturës dhe Energjisë është paraqitur shprehja e interesit për projektin e Aeroportit të Vlorës. Sipas propozimit aeroporti mendohet të ndërtohet në zonën e Akernisë. Oferta është paraqitur nga një konsorcium i tre kompanive ndër më seriozet, të cilat janë: Cengiz Construction; Kalyon Construction; Kolin Construction.

Me marrjen e ofertës, do të ngrihet një grup i posaçëm me përfaqësues nga Ministria e Infrastrukturës e Energjisë dhe Ministria e Financave dhe Ekonomisë që do shqyrtojë aspektet teknike të propozimit dhe ndjekë hapat e mëtejshëm në përputhje me përcaktimet ligjore.

Investimi do jetë privat, pra jo nga buxheti i shtetit.’, njofton Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë.

Hashtag.al

Kategori
Uncategorized

A ka qenë spiun Jemin Gjana? Ja dokumenti që tregon të vërtetën…

EKSKLUZIVE/ A ka qenë spiun Jemin Gjana? Ja dokumenti që tregon të vërtetën...

Sot ka një ligj për hapjen e dosjeve, mjafton një kërkesë nga subjekti përkatës.

Në dokumentin e publikuar nga Gjana, rezulton se.

— Ai nuk ka qenë bashkëpunëtor i ish-sigurimit.

—Nuk është survejuar.

—si dhe nuk është privilegjuar nga regjimi i aso kohe.

Reagimi i Jemin Gjanës

Në Korrik të vitit të shkuar, kur temperaturat e përplasjeve brenda PD njohën nivele të larta, një Portal që hiqet se anon djathtas lëshoi ndaj karrieres time politike dhe ndaj te shkuarës time një vulg akuzash thjeshtë e qartë të sajuara në mënyrë të ulët…

Të parat sajime kishin të bënin me mandatin tim si Ministër.

Në dijen time është hera e parë që ndërtohet një bllof i tillë. Gjithsesi letrat janë aty, firmat e mia për çdo vendim janë aty e kësisoj institucionet ligjzbatuese të shtetit kanë në dorë çdo lloj kontrolli.

Jam krenar për njerëzit dhe për drejtoret në Ministri dhe dy institucionet qendrore të saj me të cilët punova për katër vjet. Kam ende dhe sot kudo ku janë vlerësimet më maksimale për punën dhe profesionalizmin e tyre.

Mjafton të theksoj se nga 17 drejtorë në nivel qendror me të cilët kam punuar, 10 prej tyre kanë qenë me titujt Doktor, As.Profesor dhe deri Profesor në lemin e shkencave bujqësore…

Një akuzë tjetër, që nuk e prisja nga brenda, ishte dhe lidhja ime krejt e sajuar me sigurimin e shtetit. Që në momentin që u bera N/Kryetar i PD me 1999, në disa raste, media, gazetarë dhe analistë të së majtës e ushqyen publikun me këtë mashtrim të qëllimshëm.

Në verën e shkuar këtë e bënë dhe një a disa njerëz me të cilët për dekada kemi qenë në një front politik. Meqë ata që përtypën në verën e vitit të kaluar të njëjtin sajim të ulët dhe më kërkonin publikisht ta sqaroja të kaluaren time, e bëra dhe këtë duke kërkuar përgjigjen zyrtare nga institucionet e shtetit të cilën po e bashkëlidh me këtë shënim të shkurtër.(Do e bëja që në muajt e fundit të vitit të kaluar, por për arsye personale nuk jam ndodhur në Shqipëri që prej fundit të nëntorit 2017)…Për teë qenë krejt i qartë po bashkëlidh dhe dy nga paragrafet e shkruara nga një dorë e disa mendje të gabuara në korrikun e shkuar.

Image

Kategori
Uncategorized

Si u vrane ne kufi 13 veta vetem per nje muaj.

KLON I KUFIRIT APO PORTA E FERRIT PER RININE SHQIPTARE…

Si u vrane ne kufi 13 veta vetem per nje muaj.

–Për këtë tendencë nga viti 1984 e deri tani, janë ndjekur afro 2 mijë vetë, janë arrestuar 398 persona, janë këshilluar e demaskuar 11000 persona të tjerë nga organet e Partisë, të pushtetit dhe degët e punëve të brendshme. Me gjithë këto masa nga viti 1984 deri në 6-mujorin e parë të vitit 1988 mundën të realizojnë arratisjen jashtë shtetit 354 persona. Veç këtyre u kapën me tentativë për t’u arratisur në zonat kufitare 495 vetë. Që nga çlirimi e deri në vitin e fundit janë arratisur në moshë madhore nga Shqipëria 11.800 vetë.

Ministri i Punëve të Brendshme

Hekuran Isai
——————————————————————————-

ERSEKA

-Më darë 2.2.1990, rreth orës 24:00, njësiti i shërbimit i postës kufitare Rehovë, në rajonin e piramidës 6, kuadrati 6776, ra në përpjekje të tre shkelësve kufiri nga brenda jashtë. Si rezultat i zjarrit të njësitit mbeti i vrarë Ilirjan Ismail Zari, vjeç 30, banues në Tiranë, roje në depon e armatimit të çetës vullnetare Kinostudio. Dy shkelësit e tjerë u kthyen në thellësi të tokës sonë. Si rezultat i masave në orën 05:00, të datës 3.2.90 u kap Agim Ismail Zari, vëllai i të vrarit. Vazhdon kërkimi për kapjen e të tretit, i cili është Ylli Qemal Keti, me origjinë nga Kolonja dhe banues në Tiranë, martuar me motrën e dy shkelësve të mësipërm.

SHKODRA

Më datën 14.6.1990, në postën kufitare të Hanit të Hotit, nga kontrolli i kryer në pengesën klon, u konstatua një gropë dhe një granatë dore luftarake. U njoftua posta kufitare e cila nisi njësitin e kontrollit së bashku me qenin kërkues, të cilët ranë në përpjekje me shkelësit e kufirit me drejtim nga brenda jashtë. Njësiti bëri paralajmërim duke qëlluar me armë në ajër, për shkak se nuk u ndalën, qëlloi në drejtim të tyre duke vrarë Pëllumb Pëllumbin nga Shkodra, i pa zënë në punë, ndërsa në orën 01:50, të datës 15.6.90 u kap shkelësi tjetër Marjan Zef Ndoja, nga Shkodra. Vazhdon bllokimi i kësaj zone.

ERSEKA

Më datën 10.6.1990 u ndalua Irfan Sali Liçi, vjeç 27, banues në Pojan të Korçës, kooperativist, për arsye se karakteristikat e tij të jashtme janë të njëshme me shkelësin e kufirit që u largua në drejtim të paditur në përpjekje me njësitin kufitar të postës Shelegur. Në përpjekjen e orës 8:00, më 10.6.90 u vra në tentativë për kalim të paligjshëm të kufirit Fatmir Ismail Duro, vjeç 25, banues në Orman, Pojan i Korçës.

SHKODRA

Më datën 12.6.1990, në postën kufitare Zogaj u asgjësua në tentativë për kalim të paligjshëm të kufirit Nin Rok Hoti, vjeç 25, rrobaqepës, banues në Shkodër.

POGRADECI

Më datën 17.7.1990, në sektorin e postës kufitare Peshkëpi, nga njësiti i kontrollit u kap në tentativë për kalim të paligjshëm të kufirit Artan Ahmet Kushi, vjeç 16, banues në Elbasan, nxënës, i cili u ndalua.

GJIROKASTRA

Në datën 17.7.1990, ora 11:45, në sektorin e postës kufitare Radat në tentativë për të kaluar në mënyrë të paligjshme kufirin, u kapën dy persona dhe u vra një tjetër: Arjanit Ali Vashaj, vjeç 27, shofer, Shkëlqim Avni Deçaj, vjeç 27, banues në Vlorë, punëtor, të cilët u ndaluan, Muharem Fejzo Velaj, vjeç 25, banues në Klos Mallakastër Fier, kooperativist, i cili u vra nga njësiti pas zbatimit të kërkesave të rregullores për kapjen e tij të gjallë.

SHKODRA

Më datën 18.7 1990, realizuan kalimin e paligjshëm të kufirit në sektorin e postës kufitare Reç Frederik Kol Petraqi, vjeç 25, punëtor dhe Mark Noc Çuçia, vjeç 25, punëtor në peshkim.

Më datën 18.7.1990, u kapën në tentativë për kalim të paligjshëm të kufirit në sektorin e postës kufitare Reç Rakip Myftar.

KORÇA

Më datën 18.7.1990, në sektorin e postës kufitare Ponçarë, njësiti i shërbimit në orën 03:05 ra në përpjekje me shkelësit e kufirit Nardi Kujtim Ravolli e Osman Xhakolli, të cilët tentuan t’i merrnin armët njësitit të shërbimit dhe pastaj të realizonin kalimin e kufirit. Njësiti i shërbimit asgjësoi Osmanin dhe plagosi rëndë Nardin.

Viktimat janë të rinj nga Shkodra,Në Sarandë ne vitin1989-90 guxuan të arratiseshin në kufi, ku vranë nga kufitarët dhe u morrën zvarrë nëpër makina midis qyteteve me urdhën të Ramiz Alise gjatë viteve 1989-1990

Si u vranë 13 veta, vetëm për 1 muaj

Si pasojë e urdhrit të Alisë vetëm në periudhën 23 maj 1990 deri në datën 8 korrik 1990 u vranë 13 shtetas.
Kështu, janë vrarë nga forcat e kufirit të rretheve Korçë, Ersekë, Librazhd, Shkodër, Sarandë, Gjirokastër shtetasit Sokol Lika, Sami Daja, Kujtim Xhaja, Bujar Osmani, Fatmir Duro, Nik Hoti, Pëllumb Pëllumbi, Artan Çemi, Muhamet Nurja, Harallamb Papuçiu, Ilia Dalla, Thoma Boda, Enver Duka dhe është plagosur shtetasi Kristaq Lloci.

Raportet se si zbatohej urdhri i Ramiz Alisë për vrasjet në kufi

Tiranë më 20.06.1990

Për kalimin e paligjshëm të kufirit

Rastet e kalimit të paligjshëm të kufirit po rriten si numër. Gjatë këtij viti, nga muaji janar deri më 19 qershor janë kapur në tentativë për të kaluar kufirin 108 persona dhe është evidencuar nga Hetuesia kalimi i paligjshëm i kufirit nga 46 persona të tjerë. Ndërsa, gjatë vitit 1989 kanë kaluar kufirin në mënyrë të paligjshme 54 persona dhe u kapën në tentativë 70 persona të tjerë.

Në 16 raste, kur personat nuk kanë qëndruar nga thirrjet e njësive kufitare ndaj tyre është hapur zjarr. Për pasojë janë vrarë 16 persona. Këto kanë ndodhur në këto rrethe: 5 në Shkodër, 4 në Ersekë, 1 në Sarandë, 1 në Peshkopi, 4 në Korçë dhe 1 në Librazhd. Ka patur edhe disa plagosje.

Vrasjet në kufi janë rritur në mënyrë të dukshme në vitin 1990, që ka edhe intensifikim të kalimit të paligjshëm të kufirit. Në të kaluarën ka patur 3 vrasje. Për herë të parë ka patur një vrasje në vitin 1985 në Librazhd dhe dy vrasje të tjera në Shkodër në vitin 1989.

Personat që kalojnë kufirin në mënyrë të paligjshme janë shtuar sidomos gjatë muajit maj 1990 pas ndryshimit të dispozitës së arratisjes në kalim të paligjshëm të kufirit. Pas kësaj periudhe kanë kaluar kufirin 40 persona, janë kapur 66 persona dhe janë vrarë 10 persona.

Kryetari i Hetuesisë së Përgjithshme

Qemal Lame

Tiranë më 6.10.1990

Lënda: Për ushtar Lauro Vorfin dhe 4 persona të tjerë që kaluan kufirin në Korçë

Sekretarit të Komitetit Qendror të PPSH

Shokut Xhelil Gjoni

Tiranë

Në datën 5.10.1990 në pikën kufitare Vërnik kanë kaluar kufirin Lauro Vorfi, ushtar në Repartin 6555 Kokogllovë dhe 4 persona të tjerë.

Në datën 4.10.1990 në orën 23.15 Lauro Vorfi, duke qenë në shërbim në fjetore ka shkallmuar armaturën e truprojës ku ka marrë 90 fishekë, tre pushkë dhe një automatik. Pas kësaj ka marrë në depon e veshmbathjes, çelësin e të cilës e kishte vetë, një palë rroba të reja ushtarake dhe është larguar në drejtim të paditur.

Në mëngjesin e datës 5.10.1990 njësiti kufitar i postës së Vërnikut ka parë 5 persona, të cilët kishin mundur të prisnin 5 fije të pengesës elektrosinjalizuese. Në momentin e konstatimit, shkelësit kanë qëlluar me armë dhe ushtarët u janë përgjigjur, duke i qëlluar me armë. Njëri perj ushtarëve ka shtirë 10 fishekë, ndërsa tjetri 3 fishekë. Pas këtyre të shtënave të dy ushtarëve ju janë bllokuar armët, pasi fishekët i kishin pa barut dhe kanë ngelur në tytë. Shkelësit, duke përfituar edhe nga mjegulla kanë mndur të kalojnë kufirin. Gjatë kontrollit në vijën e kufirit janë gjetur 2 kapele ushtari dhe një xhaketë ushtarake, e cila kishte edhe pika gjaku.

Nuk janë saktësuar gjeneralitetet e personave që kaluan kufirin dhe po vazhdon hetimi.

Kryetari i Hetuesisë së Përgjithshme

Qemal Lame

Librazhd më 31.5.1990

Informacion

Mbi kapjen dhe asgjësimin e disa shkelësave, të cilët tentuan të kalojnë kufirin në mënyrë të paligjshme në sektorin e Repartit 210 Librazhd, gjatë muajit maj 1990.

Komitetit të Partisë Rrethit

(Sekretarit të Parë sh. Zenel Hysa)

Librazhd

Për dijeni Komitetit Qendror të PPSH-së

(Sektorit për Organet e P.Brendshme)

Tiranë

Veprimet e efektivit të postës kufitare:

Në orën 03.32 jepet sinjal në aparaturë në sektorin ku kaluan shkelësit e mësipërm. Komandanti i pikës, Arben Duka, mbasi njoftohet nga posta kufitare Rrajcë për sinjalin e dhënë me shpejtësi merr masa për bllokimin e vijës së kufirit dhe në të njëjtën kohë nis grupin për verifikimin e sinjalit të shkaktuar. Në të njëjtën kohë që grupi i verifikimit konkludoi për kalesë të pengesës nga më shumë se 3-4 persona njoftoi komandën e postës dhe pikës dhe vihet në ndjekje të shkelësve. Nga ana tjetër, njësitet bllokuese bien në përpjekje me shkelësat. Në afërsinë 5-6 metra u bëjnë ndalje dhe u kërkojnë që ata të dorëzohen. Kujtim Xheja, i cili udhëhiqte grupin në këtë veprimtari, thirrjes së ushtarëve për ndalje dhe dorëzim ju përgjigj me fjalë fyese, duke i sharë nga nëna e motra, kërkoi të hapet kufiri dhe tentoi të ikë me forcë e vrap në drejtim të vijës së kufirit, në këtë kohë njësiti hapi zjarr ku dhe e asgjësoi atë.

Sekretari i Komitetit Partisë Dega e Punëve të Brendshme

Xhevit Kullolli

Kategori
Uncategorized

Pritat e njësiteve guerile komuniste.

Oficere dhe n/oficere te policise te denuar me vdekje por qe kane shpetuar jeten nga pritat e njesiteve guerile komuniste

1. Major Et’hem Kurti I behet atentat për ta vrare, vetem pak dite pasi mori detyren e shefit te komisariatit Policise, me 12 shkurt 1997.

Te nesermen thirret nga Nedin Xhelili qe kishte grabitur detyren e kryetarit te keshillit te rrethit i cili i thote:

“Duhet te ikesh nga Vlora se nuk te do populli”!

Ne vend te tij emerohet N/kolonel Haxhi Demiri sherbetor i vjeter i sigurimit te shtetit, udheheqes i bandave komuniste me 1997.

Cili eshte Et’hem Kurti?

Profesor i matematikes, ka kryer disa specializime për policine brenda dhe jashte shtetit. Ka hyre ne sherbimin e policise me 1992. Njeri autoritar, i mençur, i perkushtuar për detyren. Fale aftesive te tij arriti deri ne detyren e shefit te komisariatit policise. Nje nder familjet me fisnike te Lushnjes dhe te Vlores i persekutuar eger nga diktatura komuniste.

Maskara e Përmetit dhe 6 bandat e marsit 1997

 

Po Nedin Xhelili?

Biri i nje spiuni te pa fe. Nena e tij me 1943 jetoi ne shtepine e Enver Hoxhes ne Vlore duke braktisur femijet. Ne korrik 1943 ka qendruar 2 muaj ne shtepine e Xhafer Sihat Zotaj ne Vlore. E stervitur nga ballistet kjo femer u be shpejt mike me komunistet. (Arkiv M.P.B. Dosja 3968).

Kjo moster u be mike e Sigurimit te Shtetit me 1945 e ne vazhdim. Mike Hysni Kapos.

Shoku Hysni nuk hante gjelle ne Vlore pa doren dhe buzeqeshjen e Nafijes. Ne keto rrethana edhe vete shoqja Nafie nuk e di me ke e ka zene djalin e saj Nedin. Nedini si djale i denje i dy bastardeve u martua me bijen e nje oficeri kriminel te sigurimit te shtetit dhe u be shpejt miku i sigurimit. Ky bastard vendoste për jeten e burrave te Vlores, kaq poshte kishte rene Vlora kesaj here!

2. Kapiten i pare Limos Fallani

Sinonim i trimerise dhe i policit. Kishte perfunduar dy fakultete. Specialist i klasit te pare, trim i ndershem dhe i perkushtuar ndaj detyres. I persekutuar eger i internuar përjetesisht. Ndiqet për t’u asgjesuar familjarisht. I behet prite për ta vrare por fale aftesive dhe trimerise se tij mundi te shpetoje. Shtepia e tij dy kateshe bombardohet dhe minohet tre here deri sa rrafshohet. Naten qe shtepia e tij u rrafshua për toke ne Vlore ka qene ish zv/ministri, ish oficeri i sigurimit, biri i nje krimineli Sokol Bare. Megjithese shtepia e Limos Fallanit nga dy krah eshte e ngjitur me shtepi te tjera private atyre nuk ju thy asnje xham. Duhej qarte se xhenjeret e Sokol Bares e kishin bere mire punen e tyre dhe tani duhej te prisnin shperblimin. Por a do ta gezojne???

3. Major Enver Meçe Oficer kariere. Shembulli besnikerise, i trimerise, dhe i aftesive profesionale me shkollen me te larte. I lindur ushtarak i papajtueshem me çdo shfaqje te amoralitetit. Qendrestar gjate rrebelimit greko-komunist si asnje tjeter. Shqiptar i vertete. I jane bere tre prita dhe kate here atentat për ta vrare.

4. Kapiten i pare Ilir Nure Prej nje familje fisnike. I specializuar për policine. Ishte shef i kunderzbulimit te policise. I kudondodhur, trim dhe i pamposhtur prej krimineleve. I zune prite dhe i kane bere dy here atentat për ta vrare.

5. Kapiten Jaup Likskendaj Prej nje familje atdhetare. Punonte ne policine gjyqesore dhe kishte çuar me dhjetra kriminele para drejtesise. I pakompromentueshem, trim dhe me dy fakultete. Ju bene tre atentate për ta vrare.

6. Major Ilir Kuçi Nje nder familjet me te shquara nacionaliste te Vlorës. Nip i atdhetarit Avdul Kuçi, pothuajse te gjithe burrat e kesaj shtepie kaluan nepër burgje. E tere jeta ne internim. Iliri u fut ne polici me 1992. Eshte diplomuar ne dy fakultete dhe ka bere disa specializime. Me 1997, ishte komandant i forcave speciale dhe me vone shef i policise kriminale. Trim i rralle, i vendosur për te luftuar krimin, qendrestar i 97-tes. Njeriu qe formuloi dosjen e krimeve te 1997 dhe ja dorëzoi ate zv/ministrit Sokol Bare. I hedhin ne ere makinen duke kujtuar se ai ishte brenda. I bene tre here atentat për ta vrare. Me 25 tetor 1997 ne gazeten “Albania” ka bere akuze publike kunder krimineleve komuniste. Pas kesaj akuze i zene prite dhe i kercenojne familjen. Ne keto rrethana detyrohet te largohet jashte shtetit.

7. Kapiten Saimir Mezini Nje nder familjet me te shquara te Vlores. Trim dhe qendrestar i 97-tes, i afte dhe i perkushtuar ne detyre. I bejne atentat dhe i kercenojne familjen. I sulmuar nga shteti bandave detyrohet te largohet jashte shtetit.

8. Kapiten i pare Selfo Skendaj Kishte mbaruar Fakultetin e Mesuesise, mbaroi edhe Akademine e Rendit. Oficer besnik dhe trim. Luftoi trimerisht kunder krimineleve. Me 1997 i bene atentat dhe i minojne shtepine. Detyrohet te largohet jashte shtetit familjarisht.

9. Oficeret Halit Murati, Afrim Hysi, Roland Agaj, Izet Kuçi, Piro Kuçi, Lulezim Hoxha, Piro Hodo, Leka Habili Ishin te gjithe oficere te shtetit shqiptar. Luftetar trima kunder krimit dhe krimineleve. Qendruan heroikisht me 1997 dhe e mbrojten shtetin. Te gjitheve u zune prita dhe jane thirrur ne Komitetin e Shpetimit ku Niko Neizi, Nedin Xhelili dhe Neki Dredha ju kane thene:”O lini detyren o lini koken”

10. Kapiten Festim Kapoj I afte dhe trim. U denoncua prej oficereve te sigurimit tek bandat dhe u muar vendim për ta pushkatuar.

11. Oficere dhe n/oficere te SHIK-ut Te gjithe oficereve dhe n/oficereve te SHIK-ut qe perbenin eliten e djalerise vlonjate, u perndoqen, u dhunuan, u terrorizuan, u zune prita dhe u bene atentate. Ne keto rrethana te mundur nga pabesia komuniste u detyruan te largohen nga Vlora dhe Shqipëria

12. Faza e dyte e vrasjeve Faza e dyte e vrasjeve dhe e goditjes se policise ligjore te shtetit shqiptar, për te ngritur policine partiake fillon para zgjedhjeve te 29 qershorit 1997. Vetem ne nje dite me 15 korrik 1997 u nxorren në lirim 26 oficera, 16 prej tyre te persekutuar politike. Komunistet krminele te Niko Veizit, Zan Caushit, te Neki Dredhes e Albert Gjahtarit, te Liza Hoxhes e Eqerem Osmenit, te Tare Hamos e Albert Shytit, te Nedin Xhelilit e Krenar Çakerrit pushuan nga puna: – Te gjithe oficeret dhe n/oficeret e SHIK-ut – Te gjithe oficeret dhe n/oficeret e policise – Te gjithe nenpunesit e Bashkise – Te gjithe oficeret e n/oficeret e prefektures – Te gjithe oficeret e n/oficeret e Tatimeve dhe Doganes Po te ishte ngritur nga varri Enver Hoxha do t’ua kishte zili ketyre vampireve sepse ata e kaluan ate.

Konkluzione

Vihet re lehte se te gjithe te vraret, dhe te denuarit me vdekje ose jane te persekutuar politike ose antikomuniste, çka do te thote se lufta e klasave vazhdon.

Sot del fare e qarte se qeveritaret e Vlores Tare Hamo e Albert Shyti, Neki Dredha dhe Zan Caushi, Nedin Xhelili dhe Albert Gjahtari, Niko Veizi e Liza Hoxha, Haxhi Demiri dhe Eqerem Osmani, Milto Kordha dhe Gjergj Muço, Mejtim Meçe dhe Neshet Merkaj etj, jane ata qe kane hartuar listat për te vrare djemte e Vlores dhe qe kane urdheruar pushkatimin e tyre.

Sazan Aliko kryetari gjykates dhe Altin Binaj kane urdheruar mbylljen e dosjes se krimeve, fakt qe flet për implikimin e tyre ne keto vrasje. Te gjithe oficeret dhe n/oficeret e shtetit shqiptar qe u pushkatuan, u zune prita ose u bene atentat benin pjese ne listen me 111 emra qe kish hartuar “Komiteti i Shpetimit” për t’u ekzekutuar.

Major Ilir Kuçi, me cilesine shefit te policise kriminale te Vlores, ka paraqitur para zv/ministrit Sokol Bare nga Kuçi dhe n/koloneleve Milto Kordha dhe Haxhi Demiri dosjen e krimeve te 1997. Fakti qe prokuroria nuk e pyeti asnjehere Ilir Kuçin, fakti qe askush për ato vrasje makabre nuk ka shkuar para drejtesise, fakti qe te gjitha dosjet rezultojne te mbyllura flet fare qarte se vete shtetit bandave i ka kryer vete krimet. I ashtuquajturi Instituti i te Persekutuarve Politike nuk mori asnjehere ne mbrojtje te te persekutuarve, dhe nuk u prononcua asnjehere as sot ne vitin 2000. Kjo tregon se Daut Gumeni e Neshet Merkaj, Kurt Kola e Sqarim Shehu, Shane Muda e Fatos Lubonja dhe spiunet e tjere qe i rrethojne, jane bashkepunetoret e denje te Sigurimit te Shtetit dhe te krimineleve komuniste. Shteti bandave erdhi ne fuqi me gryken e pushkes si Enver Hoxha e Hysni Kapo. Tani kjo pushka i ka mbetur ne krah. Çdo te beje me te?

Kategori
Uncategorized

“Demokracia dhe liria nuk ndalen me prita”

Nga 111 vete te denuar me vdekje 15 prej tyre rane nga plumbat e pabesise te banfave komuniste.

1. Major Besnik Hidri Lindur me 7 shkurt 1966 ne Durres. Ishte i persekutuar politik, gjyshi i tij ishte ne burg politik, e ema e internuar. Ne vitin 1993 futet ne sherbimin e fshehte SHIK Durres. Me 1994, transferohet ne Tirane dhe me 1995, emerohet Shefi i Kunderzbulimit për ambasadat e huaja Tirane. Ishte specializuar prane sherbimeve sekrete italiane, turke dhe CIA-s ne SHBA. Fliste ne italisht dhe anglisht. Ishte i martuar me Marielen me te cilen kishte dy vajza, Livian dhe Samuelen. Me 28 shkurt 1997 kur bandat komuniste te Neki Dredhes dhe Albert Gjahtarit, Niko Veizit dhe Nedin Xhelilit sulmuan SHIK- un ne Vlore. Besniku e mbrojti shtetin heroikisht dhe ra nga plumbat e komunisteve vlonjate. Ishte vetem 31 vjeç.

2. Kapiten Leke Qoku Lindi me 13 prill 1961 ne Tropoje. Ishte i persekutuar politik. Dajot e tij i kish pushkatuar regjimi diktatorial. Ne shtator 1992 futet ne sherbimin e fshehte SHIK dhe fillon edhe fakultetin juridik. Me 1995 emerohet ne detyren e rendesishme te shefit te Sherbimit te Brendshem Rinas. Ishte i martuar me Valentinen dhe kishte nje djale Kristin, i cili kur i vrane babane ishte vetem 1 muajsh. Ai ra ne mbrojtje te shtetit shqiptar me 28 shkurt 1997. Egersirat komuniste e terhoqen zvarre trupin e tij dhe e çuan tek studentet qe gjoja ishin ne greve urie. Ne sy te studenteve trupi i tij ende pa dhene shpirt eshte coptuar dhe i eshte prere mishi copa-copa. Deputetja e sotme Liza Hoxha i ka pire gjakun dhe e ngazellyer i ka dhene doren dhe ka perqafuar Niko Veizin dhe Neki Dredhen duke i gjakosur edhe ata. Kisha Katolike nderhyri për te marre trupin e tij pa jete. Niko Veizi dhe Neki Dredha nuk pranuan duke thene se trupi i tij do te behej copa-copa dhe do te hahej nga komunistet vlonjate!” Ishte vetem 36 vjeç kur e vrane.

3. Kapiteni i pare Gjergj Mehmeti
Gjergji ishte nga Tepelena dhe kishte dajon e itj te denuar politik. U godit pabesisht nga bandat komuniste te “Komitetit te Shpetimit” Sarande, u vra duke luftuar si luan dhe pastaj bandat e dogjen pa dhene shpirt. Gazeta “55” date 8.4.2000 ka akuzuar për vrasjen e tij major Shpetim Idrizin, i cili për kete vepër makabre ju dha shefit kuadrit ne Garden e Republikes, i akuzuar po nga kjo gazete si kapo mafie e gardes se Republikes ku u transferua si keshilltar i ministrit shokut Spartak Poçi. Nuk e njihte friken i kudo ndodhur, polic i vertete qe beri aq shume për Vloren, duke lene tek shoket e tij kujtime te paharruara. Ishte vetem 35 vjeç kur e vrane dhe e dogjen komunistet.

4. Kapiten i pare Spiro Toli Toshi 5. N/oficer Gezim Haxhi Shabani 6. Besim Zano Manoli Keta te tre shpirtra te bukur rane bashke me 24 mars 1997, ne nje prite, gracke, qe u organizuan bandat komuniste. Niko Veizi dhe Neki Dredha nuk i pranuan ne spital trupat e ketyre deshmoreve te atdheut. Spiro Toshi ishte nga Narta, nga nje familje fisnike dhe i persekutuar politik. Ishte nje socialist i klasit te pare për M.K.Z. I sinqerte, i dashur me te gjithe, i palodhur ne pune. E donte dhe e ndiente pergjegjesine e oficerit te policise, po mbi te gjitha donte Vloren dhe Shqipërine për te cilat edhe ra deshmor nga plumbat e njesiteve guerile komuniste. Ishte 45 vjeç kur ra deshmor!

Gezim Shabani Lindur me 1950 ne Vlore. Babai i tij Haxhi Mustafaj ishte denuar me 101 vjet burg nga diktatura komuniste. Gjyshi i tij nga nena Elmas Çarçani kishte vdekur ne torturat e Sigurimit te Shtetit. Gezimi punonte ne grupin e gatshem te policise. Ishte trim si i ati, i zgjuar si gjyshi dhe serioz ne pune dhe ne shoqeri. Ishte vetem 47 vjeç kur ra deshmor. Besim Manoli, kishte lindur me 1957 ne Vlore dhe ishte internuar ne Drashovice. Babai i tij Zanua ka bere 10 vjet burg politik. Gjyshi i tij nga nena pushkatuar, nje dajo te pushkatuar me 1945 dhe dy dajo te tjere te denuar me nga 20 vjet burg politik. Besimi hyri ne polici me 1993 dhe punoi ne policine kriminale duke treguar trimeri, zgjuarsi dhe perkushtim ne lufte ndaj krimit. Për keto merita u emerua inspektor policie. Ishte i dashur me te gjithe, luftetar i vendosur antikomunist, shpirt i paster demokrati. Ishte vetem 40 vjeç kur ra deshmor.

7. Shezai Jashar Zanaj Lindur me 1963 ne Vezhdanisht te Vlores. Ka nisur detyren ne polici me 1987 dhe ka punuar kryesisht ne policine e qarkullimit rrugor. U vra nga nje grup kriminelesh me 28 mars 1997. Ishte vetem 34 vjeç.

8. Albert Troqe Nje njesit komunist i kerkoi ti sherbente me makinen e tij deri ne Zvernec. Alberti i mire, i gatshem për te ndihmuar njerezit vihet ne dispozicion te tyre. Tek Pylli i Sodes e vrasin pabesisht. Kjo ndodhi ne prill 1997. Alberti ishte nga Tragjasi i qeshur, i dashur, i palodhur, i respektuar prej te gjitheve.

9. N/oficer Valter Dilaver Harizaj Me 1 maj 1997, i zihet prite ne Pus te Mezinit dhe e vrasin se bashku me dy miq te tij. I ndieri kishte luftuar për 5 vjet rresht me trimeri e mençuri kunder krimit te organizuar, trafikut te droges, klandestineve dhe prostitucionit. Keto sherbime te çmuara qe i solli atdheut te tij i moren edhe jeten. Vrasesit komuniste nuk i bene thirrje te ndalonte, gje qe tregon se ata e dinin ke do qellonin. Vrasja ndodhi vetem 10 minuta pasi u larguan forcat e policise nga ai vend. Ne makine u gjeten para dhe varese floriri ç’ka tregon se ata qe e vrane nuk ishin kusare, por njesit gueril komunist. N/kolonel Milto Kordha dhe N/kolonel Haxhi Demiri thote major Ilir Kuçi ishin vetem ne rolin e vrojtuesit! Valteri bashke me te vellane Hiqmetin ju perkushtuan demokracise luftes kunder krimit dhe krimineleve komuniste. Valteri i perkiste nje familje te persekutuar politike. Nuk mund te harrohet kurre ai djale azgan, i qeshur qe ra për atdheun e tij.

10.Edi Hasanaliaj Ne kujtesen e shqiptareve po dhe te gjithe botes se qyteteruar, ka mbetur skena makabre ne Sarande. Nje n/oficer i shtetit shqiptar i lidhur për nje shtylle me litar torturohej, goditej, peshtyhej publikisht. Skena kaq makabre nuk ka mundur ti pershkruaj as Viktor Hygo ne mesjeten e hereshme. Keta qe torturonin qe dhunonin, qe poshteronin ishin anëtaret e “Komitetet e Shpetimit” me ne krye keshilltarin e Spartak Poçit, Shpetim Idrizin nga Kuçi. Ai qe po torturohej ishte n/oficer i shtetit shqiptar Edi Hasanaliaj nga Vranishti i Vlores. Edi ndodhej ne Sarande bashke me komandantin e tij Kapiten Gjergj Memetin për te shpetuar shtetin shqiptar dhe Shqipërine te mos digjej e shkaterrohej. Zoti e shpetoi nga vdekja, dhe ne duart e kanibaleve komunisto-grek te Sarandes. Dajua i Edit, Ilirjan Qejvani kishte bere 10 vjet burg politik. Edi bashke me vellane e tij te mençur dhe te mire Jetmir Hasanaliaj me 1993 sherbyen ne rradhet e policise për te luftuar krimin dhe për te ndertuar demokracine. Edi ishte, shqiptar i vertete, djale trim, i afte profesionist, i pa kompromentueshem, luftonte kunder krimit nate e dite. Me punen e tij fitoi dashurine dhe respektin e vlonjateve.

11. Kapiten i pare Viron Lutfi Rrapi Ishte kapiten i pare dhe kish mbaruar dy fakultete, ate te rendit dhe juridik. Ishte trim i mençur dhe nuk e njihte friken. Xhaxhai i tij i nderuar Malo Rrapi kishte kaluar 18 vjet te jetes se tij ne burgjet komuniste. Vironi hyri ne polici me 1992. Me trimin dhe te paharruarin Viron Rrapi ndodhi nje sfide e papare vetem N/kolonel Milto Kordha, N/kolonel Haxhi Demiri dhe N/kolonel Mejtim Meçe. Vironi ishte denuar me vdekje nga “Komiteti Shpetimit” sepse ishte për ta nje pengese e pakapercyeshme. Për te zbatuar kete vendim banda komuniste e Myrteza Caushit, pasi kishte biseduar 2 dite me pare me n/kolonel Milto Kordhen, hyjne ne menyre demokratike, ne komisariatin e policise dhe vrasin haptazi dhe ne mes te dites kapitenin e pare Viron Rrapin. Ky ishte terror, dhune psiqike se kete fat do te kishin te gjithe ata qe do rezistonin. Ky deshmor ra me 15 maj 1997. Ne muajin e luleve! Azem Hajdari ka thene:”Demokracia dhe liria nuk ndalen me prita”. Sa mire e ka thene dhe sa te drejte ka pasur. Nga 111 vete te denuar me vdekje (Lexo “Tema” 28.5.2000) 12 prej tyre rane nga plumbat e pabesise komuniste.

1. Major Besnik Hidri Lindur me 7 shkurt 1966 ne Durres. Ishte i persekutuar politik, gjyshi i tij ishte ne burg politik, e ema e internuar. Ne vitin 1993 futet ne sherbimin e fshehte SHIK Durres. Me 1994, transferohet ne Tirane dhe me 1995, emerohet Shefi i Kunderzbulimit për ambasadat e huaja Tirane. Ishte specializuar prane sherbimeve sekrete italiane, turke dhe CIA-s ne SHBA. Fliste ne italisht dhe anglisht. Ishte i martuar me Marielen me te cilen kishte dy vajza, Livian dhe Samuelen. Me 28 shkurt 1997 kur bandat komuniste te Neki Dredhes dhe Albert Gjahtarit, Niko Veizit dhe Nedin Xhelilit sulmuan SHIK- un ne Vlore. Besniku e mbrojti shtetin heroikisht dhe ra nga plumbat e komunisteve vlonjate. Ishte vetem 31 vjeç.

2. Kapiten Leke Qoku Lindi me 13 prill 1961 ne Tropoje. Ishte i persekutuar politik. Dajot e tij i kish pushkatuar regjimi diktatorial. Ne shtator 1992 futet ne sherbimin e fshehte SHIK dhe fillon edhe fakultetin juridik. Me 1995 emerohet ne detyren e rendesishme te shefit te Sherbimit te Brendshem Rinas. Ishte i martuar me Valentinen dhe kishte nje djale Kristin, i cili kur i vrane babane ishte vetem 1 muajsh. Ai ra ne mbrojtje te shtetit shqiptar me 28 shkurt 1997. Egersirat komuniste e terhoqen zvarre trupin e tij dhe e çuan tek studentet qe gjoja ishin ne greve urie. Ne sy te studenteve trupi i tij ende pa dhene shpirt eshte coptuar dhe i eshte prere mishi copa-copa. Deputetja e sotme Liza Hoxha i ka pire gjakun dhe e ngazellyer i ka dhene doren dhe ka perqafuar Niko Veizin dhe Neki Dredhen duke i gjakosur edhe ata. Kisha Katolike nderhyri për te marre trupin e tij pa jete. Niko Veizi dhe Neki Dredha nuk pranuan duke thene se trupi i tij do te behej copa-copa dhe do te hahej nga komunistet vlonjate!” Ishte vetem 36 vjeç kur e vrane.

3. Kapiteni i pare Gjergj Mehmeti
Gjergji ishte nga Tepelena dhe kishte dajon e itj te denuar politik. U godit pabesisht nga bandat komuniste te “Komitetit te Shpetimit” Sarande, u vra duke luftuar si luan dhe pastaj bandat e dogjen pa dhene shpirt. Gazeta “55” date 8.4.2000 ka akuzuar për vrasjen e tij major Shpetim Idrizin, i cili për kete vepër makabre ju dha shefit kuadrit ne Garden e Republikes, i akuzuar po nga kjo gazete si kapo mafie e gardes se Republikes ku u transferua si keshilltar i ministrit shokut Spartak Poçi. Nuk e njihte friken i kudo ndodhur, polic i vertete qe beri aq shume për Vloren, duke lene tek shoket e tij kujtime te paharruara. Ishte vetem 35 vjeç kur e vrane dhe e dogjen komunistet.

4. Kapiten i pare Spiro Toli Toshi 5. N/oficer Gezim Haxhi Shabani 6. Besim Zano Manoli Keta te tre shpirtra te bukur rane bashke me 24 mars 1997, ne nje prite, gracke, qe u organizuan bandat komuniste. Niko Veizi dhe Neki Dredha nuk i pranuan ne spital trupat e ketyre deshmoreve te atdheut. Spiro Toshi ishte nga Narta, nga nje familje fisnike dhe i persekutuar politik. Ishte nje socialist i klasit te pare për M.K.Z. I sinqerte, i dashur me te gjithe, i palodhur ne pune. E donte dhe e ndiente pergjegjesine e oficerit te policise, po mbi te gjitha donte Vloren dhe Shqipërine për te cilat edhe ra deshmor nga plumbat e njesiteve guerile komuniste. Ishte 45 vjeç kur ra deshmor!

Gezim Shabani Lindur me 1950 ne Vlore. Babai i tij Haxhi Mustafaj ishte denuar me 101 vjet burg nga diktatura komuniste. Gjyshi i tij nga nena Elmas Çarçani kishte vdekur ne torturat e Sigurimit te Shtetit. Gezimi punonte ne grupin e gatshem te policise. Ishte trim si i ati, i zgjuar si gjyshi dhe serioz ne pune dhe ne shoqeri. Ishte vetem 47 vjeç kur ra deshmor. Besim Manoli, kishte lindur me 1957 ne Vlore dhe ishte internuar ne Drashovice. Babai i tij Zanua ka bere 10 vjet burg politik. Gjyshi i tij nga nena pushkatuar, nje dajo te pushkatuar me 1945 dhe dy dajo te tjere te denuar me nga 20 vjet burg politik. Besimi hyri ne polici me 1993 dhe punoi ne policine kriminale duke treguar trimeri, zgjuarsi dhe perkushtim ne lufte ndaj krimit. Për keto merita u emerua inspektor policie. Ishte i dashur me te gjithe, luftetar i vendosur antikomunist, shpirt i paster demokrati. Ishte vetem 40 vjeç kur ra deshmor.

7. Shezai Jashar Zanaj Lindur me 1963 ne Vezhdanisht te Vlores. Ka nisur detyren ne polici me 1987 dhe ka punuar kryesisht ne policine e qarkullimit rrugor. U vra nga nje grup kriminelesh me 28 mars 1997. Ishte vetem 34 vjeç.

8. Albert Troqe Nje njesit komunist i kerkoi ti sherbente me makinen e tij deri ne Zvernec. Alberti i mire, i gatshem për te ndihmuar njerezit vihet ne dispozicion te tyre. Tek Pylli i Sodes e vrasin pabesisht. Kjo ndodhi ne prill 1997. Alberti ishte nga Tragjasi i qeshur, i dashur, i palodhur, i respektuar prej te gjitheve.

9. N/oficer Valter Dilaver Harizaj Me 1 maj 1997, i zihet prite ne Pus te Mezinit dhe e vrasin se bashku me dy miq te tij. I ndieri kishte luftuar për 5 vjet rresht me trimeri e mençuri kunder krimit te organizuar, trafikut te droges, klandestineve dhe prostitucionit. Keto sherbime te çmuara qe i solli atdheut te tij i moren edhe jeten. Vrasesit komuniste nuk i bene thirrje te ndalonte, gje qe tregon se ata e dinin ke do qellonin. Vrasja ndodhi vetem 10 minuta pasi u larguan forcat e policise nga ai vend. Ne makine u gjeten para dhe varese floriri ç’ka tregon se ata qe e vrane nuk ishin kusare, por njesit gueril komunist. N/kolonel Milto Kordha dhe N/kolonel Haxhi Demiri thote major Ilir Kuçi ishin vetem ne rolin e vrojtuesit! Valteri bashke me te vellane Hiqmetin ju perkushtuan demokracise luftes kunder krimit dhe krimineleve komuniste. Valteri i perkiste nje familje te persekutuar politike. Nuk mund te harrohet kurre ai djale azgan, i qeshur qe ra për atdheun e tij.

10.Edi Hasanaliaj Ne kujtesen e shqiptareve po dhe te gjithe botes se qyteteruar, ka mbetur skena makabre ne Sarande. Nje n/oficer i shtetit shqiptar i lidhur për nje shtylle me litar torturohej, goditej, peshtyhej publikisht. Skena kaq makabre nuk ka mundur ti pershkruaj as Viktor Hygo ne mesjeten e hereshme. Keta qe torturonin qe dhunonin, qe poshteronin ishin anëtaret e “Komitetet e Shpetimit” me ne krye keshilltarin e Spartak Poçit, Shpetim Idrizin nga Kuçi. Ai qe po torturohej ishte n/oficer i shtetit shqiptar Edi Hasanaliaj nga Vranishti i Vlores. Edi ndodhej ne Sarande bashke me komandantin e tij Kapiten Gjergj Memetin për te shpetuar shtetin shqiptar dhe Shqipërine te mos digjej e shkaterrohej. Zoti e shpetoi nga vdekja, dhe ne duart e kanibaleve komunisto-grek te Sarandes. Dajua i Edit, Ilirjan Qejvani kishte bere 10 vjet burg politik. Edi bashke me vellane e tij te mençur dhe te mire Jetmir Hasanaliaj me 1993 sherbyen ne rradhet e policise për te luftuar krimin dhe për te ndertuar demokracine. Edi ishte, shqiptar i vertete, djale trim, i afte profesionist, i pa kompromentueshem, luftonte kunder krimit nate e dite. Me punen e tij fitoi dashurine dhe respektin e vlonjateve.

11. Kapiten i pare Viron Lutfi Rrapi Ishte kapiten i pare dhe kish mbaruar dy fakultete, ate te rendit dhe juridik. Ishte trim i mençur dhe nuk e njihte friken. Xhaxhai i tij i nderuar Malo Rrapi kishte kaluar 18 vjet te jetes se tij ne burgjet komuniste. Vironi hyri ne polici me 1992. Me trimin dhe te paharruarin Viron Rrapi ndodhi nje sfide e papare vetem N/kolonel Milto Kordha, N/kolonel Haxhi Demiri dhe N/kolonel Mejtim Meçe. Vironi ishte denuar me vdekje nga “Komiteti Shpetimit” sepse ishte për ta nje pengese e pakapercyeshme. Për te zbatuar kete vendim banda komuniste e Myrteza Caushit, pasi kishte biseduar 2 dite me pare me n/kolonel Milto Kordhen, hyjne ne menyre demokratike, ne komisariatin e policise dhe vrasin haptazi dhe ne mes te dites kapitenin e pare Viron Rrapin. Ky ishte terror, dhune psiqike se kete fat do te kishin te gjithe ata qe do rezistonin. Ky deshmor ra me 15 maj 1997. Ne muajin e luleve!

12.Major Shkelqim Agolli. Ishte nga Korça. Kish mbaruar fakultetin e mesuesise dhe kish punuar mesues ne Korçë. Me 1993 hyri ne policine sekrete te shtetit shqiptar. Ne janar 1997 u emerua kryetar i deges SHIK- ut Vlore. Babai i tij kish bere 10 vjet burg politik. Ishte njeri qe e donte detyren dhe i qe përkushtuar asaj. Gjate rebelimit greko-komunist me 1997 e kreu mire detyren e tij. Pasi u dogj SHIK-u erdhi ne Tirane dhe ne gusht 1997 shkoi si emigrant ne Greqi për te nxjerre buken e gojes. Ishte denuar me vdekje nga “Komiteti Shpetimit” dhe nje dite u gjend i vrare me thike ne dhomen e tij Athine!

13. Andrea Asim Kanani u vra me 22 janar 1998 ne ora 24 ne fushen e aviacionit. 13. Bashkim Bita u vra me 8 mars 1998 ne ora 21 tek udha e Sodes. ishte nga Dukati, vetem 36 vjeç.

14. Alket Muço u vra me 2 janar 1998 ne Vlore

15. Alfred Kanani u vra ne prill 1998 

Kategori
Uncategorized

Shteti bandave erdhi ne fuqi me gryken e pushkes .

12.Major Shkelqim Agolli. Ishte nga Korça. Kish mbaruar fakultetin e mesuesise dhe kish punuar mesues ne Korçë. Me 1993 hyri ne policine sekrete te shtetit shqiptar. Ne janar 1997 u emerua kryetar i deges SHIK- ut Vlore. Babai i tij kish bere 10 vjet burg politik. Ishte njeri qe e donte detyren dhe i qe përkushtuar asaj. Gjate rebelimit greko-komunist me 1997 e kreu mire detyren e tij. Pasi u dogj SHIK-u erdhi ne Tirane dhe ne gusht 1997 shkoi si emigrant ne Greqi për te nxjerre buken e gojes. Ishte denuar me vdekje nga “Komiteti Shpetimit” dhe nje dite u gjend i vrare me thike ne dhomen e tij Athine!

13. Andrea Asim Kanani u vra me 22 janar 1998 ne ora 24 ne fushen e aviacionit. 13. Bashkim Bita u vra me 8 mars 1998 ne ora 21 tek udha e Sodes. ishte nga Dukati, vetem 36 vjeç.

14. Alket Muço

Oficere dhe n/oficere te policise te denuar me vdekje por qe kane shpetuar jeten nga pritat e njesiteve guerile komuniste

1. Major Et’hem Kurti I behet atentat për ta vrare, vetem pak dite pasi mori detyren e shefit te komisariatit Policise, me 12 shkurt 1997. Te nesermen thirret nga Nedin Xhelili qe kishte grabitur detyren e kryetarit te keshillit te rrethit i cili i thote:”Duhet te ikesh nga Vlora se nuk te do populli”! Ne vend te tij emerohet N/kolonel Haxhi Demiri sherbetor i vjeter i sigurimit te shtetit, udheheqes i bandave komuniste me 1997. Cili eshte Et’hem Kurti? Profesor i matematikes, ka kryer disa specializime për policine brenda dhe jashte shtetit. Ka hyre ne sherbimin e policise me 1992. Njeri autoritar, i mençur, i perkushtuar për detyren. Fale aftesive te tij arriti deri ne detyren e shefit te komisariatit policise. Nje nder familjet me fisnike te Lushnjes dhe te Vlores i persekutuar eger nga diktatura komuniste. Po Nedin Xhelili? Biri i nje spiuni te pa fe. Nena e tij me 1943 jetoi ne shtepine e Enver Hoxhes ne Vlore duke braktisur femijet. Ne korrik 1943 ka qendruar 2 muaj ne shtepine e Xhafer Sihat Zotaj ne Vlore. E stervitur nga ballistet kjo femer u be shpejt mike me komunistet. (Arkiv M.P.B. Dosja 3968). Kjo moster u be mike e Sigurimit te Shtetit me 1945 e ne vazhdim. Mike Hysni Kapos. Shoku Hysni nuk hante gjelle ne Vlore pa doren dhe buzeqeshjen e Nafijes. Ne keto rrethana edhe vete shoqja Nafie nuk e di me ke e ka zene djalin e saj Nedin. Nedini si djale i denje i dy bastardeve u martua me bijen e nje oficeri kriminel te sigurimit te shtetit dhe u be shpejt miku i sigurimit. Ky bastard vendoste për jeten e burrave te Vlores, kaq poshte kishte rene Vlora kesaj here!

2. Kapiten i pare Limos Fallani
Sinonim i trimerise dhe i policit. Kishte perfunduar dy fakultete. Specialist i klasit te pare, trim i ndershem dhe i perkushtuar ndaj detyres. I persekutuar eger i internuar përjetesisht. Ndiqet për t’u asgjesuar familjarisht. I behet prite për ta vrare por fale aftesive dhe trimerise se tij mundi te shpetoje. Shtepia e tij dy kateshe bombardohet dhe minohet tre here deri sa rrafshohet. Naten qe shtepia e tij u rrafshua për toke ne Vlore ka qene ish zv/ministri, ish oficeri i sigurimit, biri i nje krimineli Sokol Bare. Megjithese shtepia e Limos Fallanit nga dy krah eshte e ngjitur me shtepi te tjera private atyre nuk ju thy asnje xham. Duhej qarte se xhenjeret e Sokol Bares e kishin bere mire punen e tyre dhe tani duhej te prisnin shperblimin. Por a do ta gezojne???

3. Major Enver Meçe Oficer kariere. Shembulli besnikerise, i trimerise, dhe i aftesive profesionale me shkollen me te larte. I lindur ushtarak i papajtueshem me çdo shfaqje te amoralitetit. Qendrestar gjate rrebelimit greko-komunist si asnje tjeter. Shqiptar i vertete. I jane bere tre prita dhe kate here atentat për ta vrare.

4. Kapiten i pare Ilir Nure Prej nje familje fisnike. I specializuar për policine. Ishte shef i kunderzbulimit te policise. I kudondodhur, trim dhe i pamposhtur prej krimineleve. I zune prite dhe i kane bere dy here atentat për ta vrare.

5. Kapiten Jaup Likskendaj Prej nje familje atdhetare. Punonte ne policine gjyqesore dhe kishte çuar me dhjetra kriminele para drejtesise. I pakompromentueshem, trim dhe me dy fakultete. Ju bene tre atentate për ta vrare.

6. Major Ilir Kuçi Nje nder familjet me te shquara nacionaliste te Vlorës. Nip i atdhetarit Avdul Kuçi, pothuajse te gjithe burrat e kesaj shtepie kaluan nepër burgje. E tere jeta ne internim. Iliri u fut ne polici me 1992. Eshte diplomuar ne dy fakultete dhe ka bere disa specializime. Me 1997, ishte komandant i forcave speciale dhe me vone shef i policise kriminale. Trim i rralle, i vendosur për te luftuar krimin, qendrestar i 97-tes. Njeriu qe formuloi dosjen e krimeve te 1997 dhe ja dorëzoi ate zv/ministrit Sokol Bare. I hedhin ne ere makinen duke kujtuar se ai ishte brenda. I bene tre here atentat për ta vrare. Me 25 tetor 1997 ne gazeten “Albania” ka bere akuze publike kunder krimineleve komuniste. Pas kesaj akuze i zene prite dhe i kercenojne familjen. Ne keto rrethana detyrohet te largohet jashte shtetit.

7. Kapiten Saimir Mezini Nje nder familjet me te shquara te Vlores. Trim dhe qendrestar i 97-tes, i afte dhe i perkushtuar ne detyre. I bejne atentat dhe i kercenojne familjen. I sulmuar nga shteti bandave detyrohet te largohet jashte shtetit.

8. Kapiten i pare Selfo Skendaj Kishte mbaruar Fakultetin e Mesuesise, mbaroi edhe Akademine e Rendit. Oficer besnik dhe trim. Luftoi trimerisht kunder krimineleve. Me 1997 i bene atentat dhe i minojne shtepine. Detyrohet te largohet jashte shtetit familjarisht.

9. Oficeret Halit Murati, Afrim Hysi, Roland Agaj, Izet Kuçi, Piro Kuçi, Lulezim Hoxha, Piro Hodo, Leka Habili Ishin te gjithe oficere te shtetit shqiptar. Luftetar trima kunder krimit dhe krimineleve. Qendruan heroikisht me 1997 dhe e mbrojten shtetin. Te gjitheve u zune prita dhe jane thirrur ne Komitetin e Shpetimit ku Niko Neizi, Nedin Xhelili dhe Neki Dredha ju kane thene:”O lini detyren o lini koken”

10. Kapiten Festim Kapoj I afte dhe trim. U denoncua prej oficereve te sigurimit tek bandat dhe u muar vendim për ta pushkatuar.

11. Oficere dhe n/oficere te SHIK-ut Te gjithe oficereve dhe n/oficereve te SHIK-ut qe perbenin eliten e djalerise vlonjate, u perndoqen, u dhunuan, u terrorizuan, u zune prita dhe u bene atentate. Ne keto rrethana te mundur nga pabesia komuniste u detyruan te largohen nga Vlora dhe Shqipëria

12. Faza e dyte e vrasjeve Faza e dyte e vrasjeve dhe e goditjes se policise ligjore te shtetit shqiptar, për te ngritur policine partiake fillon para zgjedhjeve te 29 qershorit 1997. Vetem ne nje dite me 15 korrik 1997 u nxorren në lirim 26 oficera, 16 prej tyre te persekutuar politike. Komunistet krminele te Niko Veizit, Zan Caushit, te Neki Dredhes e Albert Gjahtarit, te Liza Hoxhes e Eqerem Osmenit, te Tare Hamos e Albert Shytit, te Nedin Xhelilit e Krenar Çakerrit pushuan nga puna: – Te gjithe oficeret dhe n/oficeret e SHIK-ut – Te gjithe oficeret dhe n/oficeret e policise – Te gjithe nenpunesit e Bashkise – Te ggjithe oficeret e n/oficeret e prefektures – Te gjithe oficeret e n/oficeret e Tatiimeve dhe Doganes Po te ishte ngritur nga varri Enver Hoxha do t’ua kishte zili ketyre vampireve sepse ata e kaluan ate.

Konkluzione

Vihet re lehte se te gjithe te vraret, dhe te denuarit me vdekje ose jane te persekutuar politike ose antikomuniste, çka do te thote se lufta e klasave vazhdon. Sot pas tre vjeteve del fare e qarte se qeveritaret e Vlores Tare Hamo e Albert Shyti, Neki Dredha dhe Zan Caushi, Nedin Xhelili dhe Albert Gjahtari, Niko Veizi e Liza Hoxha, Haxhi Demiri dhe Eqerem Osmani, Milto Kordha dhe Gjergj Muço, Mejtim Meçe dhe Neshet Merkaj etj, jane ata qe kane hartuar listat për te vrare djemte e Vlores dhe qe kane urdheruar pushkatimin e tyre.

Çasti i gjykimit për ta po arrin! Sazan Aliko kryetari gjykates dhe Altin Binaj kane urdheruar mbylljen e dosjes se krimeve, fakt qe flet për implikimin e tyre ne keto vrasje. Te gjithe oficeret dhe n/oficeret e shtetit shqiptar qe u pushkatuan, u zune prita ose u bene atentat benin pjese ne listen me 111 emra qe kish hartuar “Komiteti i Shpetimit” për t’u ekzekutuar.

Major Ilir Kuçi, me cilesine shefit te policise kriminale te Vlores, ka paraqitur para zv/ministrit Sokol Bare nga Kuçi dhe n/koloneleve Milto Kordha dhe Haxhi Demiri dosjen e krimeve te 1997. Fakti qe prokuroria nuk e pyeti asnjehere Ilir Kuçin, fakti qe askush për ato vrasje makabre nuk ka shkuar para drejtesise, fakti qe te gjitha dosjet rezultojne te mbyllura flet fare qarte se vete shtetit bandave i ka kryer vete krimet. I ashtuquajturi Instituti i te Persekutuarve Politike nuk mori asnjehere ne mbrojtje te te persekutuarve, dhe nuk u prononcua asnjehere as sot ne vitin 2000. Kjo tregon se Daut Gumeni e Neshet Merkaj, Kurt Kola e Sqarim Shehu, Shane Muda e Fatos Lubonja dhe spiunet e tjere qe i rrethojne, jane bashkepunetoret e denje te Sigurimit te Shtetit dhe te krimineleve komuniste. Shteti bandave erdhi ne fuqi me gryken e pushkes si Enver Hoxha e Hysni Kapo. Tani kjo pushka i ka mbetur ne krah. Çdo te beje me te?12.Major Shkelqim Agolli. Ishte nga Korça. Kish mbaruar fakultetin e mesuesise dhe kish punuar mesues ne Korçë. Me 1993 hyri ne policine sekrete te shtetit shqiptar. Ne janar 1997 u emerua kryetar i deges SHIK- ut Vlore. Babai i tij kish bere 10 vjet burg politik. Ishte njeri qe e donte detyren dhe i qe përkushtuar asaj. Gjate rebelimit greko-komunist me 1997 e kreu mire detyren e tij. Pasi u dogj SHIK-u erdhi ne Tirane dhe ne gusht 1997 shkoi si emigrant ne Greqi për te nxjerre buken e gojes. Ishte denuar me vdekje nga “Komiteti Shpetimit” dhe nje dite u gjend i vrare me thike ne dhomen e tij Athine!

13. Andrea Asim Kanani u vra me 22 janar 1998 ne ora 24 ne fushen e aviacionit. 13. Bashkim Bita u vra me 8 mars 1998 ne ora 21 tek udha e Sodes. ishte nga Dukati, vetem 36 vjeç.

14. Alket Muço u vra me 2 janar 1998 ne Vlore

15. Alfred Kanani u vra ne prill 1998

Oficere dhe n/oficere te policise te denuar me vdekje por qe kane shpetuar jeten nga pritat e njesiteve guerile komuniste

1. Major Et’hem Kurti I behet atentat për ta vrare, vetem pak dite pasi mori detyren e shefit te komisariatit Policise, me 12 shkurt 1997. Te nesermen thirret nga Nedin Xhelili qe kishte grabitur detyren e kryetarit te keshillit te rrethit i cili i thote:”Duhet te ikesh nga Vlora se nuk te do populli”! Ne vend te tij emerohet N/kolonel Haxhi Demiri sherbetor i vjeter i sigurimit te shtetit, udheheqes i bandave komuniste me 1997. Cili eshte Et’hem Kurti? Profesor i matematikes, ka kryer disa specializime për policine brenda dhe jashte shtetit. Ka hyre ne sherbimin e policise me 1992. Njeri autoritar, i mençur, i perkushtuar për detyren. Fale aftesive te tij arriti deri ne detyren e shefit te komisariatit policise. Nje nder familjet me fisnike te Lushnjes dhe te Vlores i persekutuar eger nga diktatura komuniste. Po Nedin Xhelili? Biri i nje spiuni te pa fe. Nena e tij me 1943 jetoi ne shtepine e Enver Hoxhes ne Vlore duke braktisur femijet. Ne korrik 1943 ka qendruar 2 muaj ne shtepine e Xhafer Sihat Zotaj ne Vlore. E stervitur nga ballistet kjo femer u be shpejt mike me komunistet. (Arkiv M.P.B. Dosja 3968). Kjo moster u be mike e Sigurimit te Shtetit me 1945 e ne vazhdim. Mike Hysni Kapos. Shoku Hysni nuk hante gjelle ne Vlore pa doren dhe buzeqeshjen e Nafijes. Ne keto rrethana edhe vete shoqja Nafie nuk e di me ke e ka zene djalin e saj Nedin. Nedini si djale i denje i dy bastardeve u martua me bijen e nje oficeri kriminel te sigurimit te shtetit dhe u be shpejt miku i sigurimit. Ky bastard vendoste për jeten e burrave te Vlores, kaq poshte kishte rene Vlora kesaj here!

2. Kapiten i pare Limos Fallani
Sinonim i trimerise dhe i policit. Kishte perfunduar dy fakultete. Specialist i klasit te pare, trim i ndershem dhe i perkushtuar ndaj detyres. I persekutuar eger i internuar përjetesisht. Ndiqet për t’u asgjesuar familjarisht. I behet prite për ta vrare por fale aftesive dhe trimerise se tij mundi te shpetoje. Shtepia e tij dy kateshe bombardohet dhe minohet tre here deri sa rrafshohet. Naten qe shtepia e tij u rrafshua për toke ne Vlore ka qene ish zv/ministri, ish oficeri i sigurimit, biri i nje krimineli Sokol Bare. Megjithese shtepia e Limos Fallanit nga dy krah eshte e ngjitur me shtepi te tjera private atyre nuk ju thy asnje xham. Duhej qarte se xhenjeret e Sokol Bares e kishin bere mire punen e tyre dhe tani duhej te prisnin shperblimin. Por a do ta gezojne???

3. Major Enver Meçe Oficer kariere. Shembulli besnikerise, i trimerise, dhe i aftesive profesionale me shkollen me te larte. I lindur ushtarak i papajtueshem me çdo shfaqje te amoralitetit. Qendrestar gjate rrebelimit greko-komunist si asnje tjeter. Shqiptar i vertete. I jane bere tre prita dhe kate here atentat për ta vrare.

4. Kapiten i pare Ilir Nure Prej nje familje fisnike. I specializuar për policine. Ishte shef i kunderzbulimit te policise. I kudondodhur, trim dhe i pamposhtur prej krimineleve. I zune prite dhe i kane bere dy here atentat për ta vrare.

5. Kapiten Jaup Likskendaj Prej nje familje atdhetare. Punonte ne policine gjyqesore dhe kishte çuar me dhjetra kriminele para drejtesise. I pakompromentueshem, trim dhe me dy fakultete. Ju bene tre atentate për ta vrare.

6. Major Ilir Kuçi Nje nder familjet me te shquara nacionaliste te Vlorës. Nip i atdhetarit Avdul Kuçi, pothuajse te gjithe burrat e kesaj shtepie kaluan nepër burgje. E tere jeta ne internim. Iliri u fut ne polici me 1992. Eshte diplomuar ne dy fakultete dhe ka bere disa specializime. Me 1997, ishte komandant i forcave speciale dhe me vone shef i policise kriminale. Trim i rralle, i vendosur për te luftuar krimin, qendrestar i 97-tes. Njeriu qe formuloi dosjen e krimeve te 1997 dhe ja dorëzoi ate zv/ministrit Sokol Bare. I hedhin ne ere makinen duke kujtuar se ai ishte brenda. I bene tre here atentat për ta vrare. Me 25 tetor 1997 ne gazeten “Albania” ka bere akuze publike kunder krimineleve komuniste. Pas kesaj akuze i zene prite dhe i kercenojne familjen. Ne keto rrethana detyrohet te largohet jashte shtetit.

7. Kapiten Saimir Mezini Nje nder familjet me te shquara te Vlores. Trim dhe qendrestar i 97-tes, i afte dhe i perkushtuar ne detyre. I bejne atentat dhe i kercenojne familjen. I sulmuar nga shteti bandave detyrohet te largohet jashte shtetit.

8. Kapiten i pare Selfo Skendaj Kishte mbaruar Fakultetin e Mesuesise, mbaroi edhe Akademine e Rendit. Oficer besnik dhe trim. Luftoi trimerisht kunder krimineleve. Me 1997 i bene atentat dhe i minojne shtepine. Detyrohet te largohet jashte shtetit familjarisht.

9. Oficeret Halit Murati, Afrim Hysi, Roland Agaj, Izet Kuçi, Piro Kuçi, Lulezim Hoxha, Piro Hodo, Leka Habili Ishin te gjithe oficere te shtetit shqiptar. Luftetar trima kunder krimit dhe krimineleve. Qendruan heroikisht me 1997 dhe e mbrojten shtetin. Te gjitheve u zune prita dhe jane thirrur ne Komitetin e Shpetimit ku Niko Neizi, Nedin Xhelili dhe Neki Dredha ju kane thene:”O lini detyren o lini koken”

10. Kapiten Festim Kapoj I afte dhe trim. U denoncua prej oficereve te sigurimit tek bandat dhe u muar vendim për ta pushkatuar.

11. Oficere dhe n/oficere te SHIK-ut Te gjithe oficereve dhe n/oficereve te SHIK-ut qe perbenin eliten e djalerise vlonjate, u perndoqen, u dhunuan, u terrorizuan, u zune prita dhe u bene atentate. Ne keto rrethana te mundur nga pabesia komuniste u detyruan te largohen nga Vlora dhe Shqipëria

12. Faza e dyte e vrasjeve Faza e dyte e vrasjeve dhe e goditjes se policise ligjore te shtetit shqiptar, për te ngritur policine partiake fillon para zgjedhjeve te 29 qershorit 1997. Vetem ne nje dite me 15 korrik 1997 u nxorren në lirim 26 oficera, 16 prej tyre te persekutuar politike. Komunistet krminele te Niko Veizit, Zan Caushit, te Neki Dredhes e Albert Gjahtarit, te Liza Hoxhes e Eqerem Osmenit, te Tare Hamos e Albert Shytit, te Nedin Xhelilit e Krenar Çakerrit pushuan nga puna: – Te gjithe oficeret dhe n/oficeret e SHIK-ut – Te gjithe oficeret dhe n/oficeret e policise – Te gjithe nenpunesit e Bashkise – Te ggjithe oficeret e n/oficeret e prefektures – Te gjithe oficeret e n/oficeret e Tatiimeve dhe Doganes Po te ishte ngritur nga varri Enver Hoxha do t’ua kishte zili ketyre vampireve sepse ata e kaluan ate.

Konkluzione

Vihet re lehte se te gjithe te vraret, dhe te denuarit me vdekje ose jane te persekutuar politike ose antikomuniste, çka do te thote se lufta e klasave vazhdon. Sot pas tre vjeteve del fare e qarte se qeveritaret e Vlores Tare Hamo e Albert Shyti, Neki Dredha dhe Zan Caushi, Nedin Xhelili dhe Albert Gjahtari, Niko Veizi e Liza Hoxha, Haxhi Demiri dhe Eqerem Osmani, Milto Kordha dhe Gjergj Muço, Mejtim Meçe dhe Neshet Merkaj etj, jane ata qe kane hartuar listat për te vrare djemte e Vlores dhe qe kane urdheruar pushkatimin e tyre. Çasti i gjykimit për ta po arrin! Sazan Aliko kryetari gjykates dhe Altin Binaj kane urdheruar mbylljen e dosjes se krimeve, fakt qe flet për implikimin e tyre ne keto vrasje. Te gjithe oficeret dhe n/oficeret e shtetit shqiptar qe u pushkatuan, u zune prita ose u bene atentat benin pjese ne listen me 111 emra qe kish hartuar “Komiteti i Shpetimit” për t’u ekzekutuar. Major Ilir Kuçi, me cilesine shefit te policise kriminale te Vlores, ka paraqitur para zv/ministrit Sokol Bare nga Kuçi dhe n/koloneleve Milto Kordha dhe Haxhi Demiri dosjen e krimeve te 1997. Fakti qe prokuroria nuk e pyeti asnjehere Ilir Kuçin, fakti qe askush për ato vrasje makabre nuk ka shkuar para drejtesise, fakti qe te gjitha dosjet rezultojne te mbyllura flet fare qarte se vete shtetit bandave i ka kryer vete krimet. I ashtuquajturi Instituti i te Persekutuarve Politike nuk mori asnjehere ne mbrojtje te te persekutuarve, dhe nuk u prononcua asnjehere as sot ne vitin 2000. Kjo tregon se Daut Gumeni e Neshet Merkaj, Kurt Kola e Sqarim Shehu, Shane Muda e Fatos Lubonja dhe spiunet e tjere qe i rrethojne, jane bashkepunetoret e denje te Sigurimit te Shtetit dhe te krimineleve komuniste. Shteti bandave erdhi ne fuqi me gryken e pushkes si Enver Hoxha e Hysni Kapo. Tani kjo pushka i ka mbetur ne krah. Çdo te beje me te?

Kategori
Uncategorized

“Demokracia dhe liria nuk ndalen me prita”

Fakti qe nga 12 oficere e n/oficere policie te vrare ne prita askush s’ka dale deri me sot para gjyqit, fakti qe dosjet e tyre jane mbyllur flet fare qarte, se keta deshmore te atdheut i ka vrare shteti bandave për motive politike. Niko Veizi dhe Neki Dredha nuk pranuan qe kufomat e deshmoreve te atdheut Spiro Toshi, Gezim Shabani, Besim Manoli, me 24.3.1997 te futeshin ne spital, prandaj vlonjatet duhet te mendohen mire kur te shkojne para kutive te votimit.
***
Ne tetor 1997, major Ilir Kuçi, me cilesine e Shefit te Policise kriminale te komisariatit te Vlores, ngriti nje akuze publike ku akuzonte si vrases te 12 oficereve dhe n/oficereve te Vlores: N/kolonel Milto Kordhen, N/kolonel Haxhi Demirin, Niko Veizin, kandidat për kryetar bashkie ne Vlore, Neki Dredhen e Zan Caushin, Nedin Xhelilin, e Albert Gjahtarin, Mejtim Meçe e Eqerem Osmenin etj… Asnje reagim ose pergenjeshtrim nuk eshte bere prej te akuzuarve. Fakti qe nga 12 oficere e n/oficere policie te vrare ne Vlore gjate viteve 1997-2000, ne prita me pabesi, askush deri me sot nuk ka dale para drejtesise, fakti qe dosjet e tyre jane mbyllur tregon qarte dhe prere se keta deshmore te atdheut jane vrare prej vete shtetit te sotem qe s’eshte tjeter veçse bandat dhe njesite guerile komuniste te 97-tes te ulur e fronat e pergjakur shteterore.

Nga 111 vete te denuar me vdekje, 12 prej tyre rane nga plumbat e pabesise komuniste.

1. Major Besnik Hidri.

Lindur me 7 shkurt 1966 ne Durres. Ishte i persekutuar politik, gjyshi i tij ishte ne burg politik, e ema e internuar. Ne vitin 1993 futet ne sherbimin e fshehte SHIK Durres. Me 1994, transferohet ne Tirane dhe me 1995, emerohet Shefi i Kunderzbulimit për ambasadat e huaja Tirane. Ishte specializuar prane sherbimeve sekrete italiane, turke dhe CIA-s ne SHBA. Fliste ne italisht dhe anglisht. Ishte i martuar me Marielen me te cilen kishte dy vajza, Livian dhe Samuelen. Me 28 shkurt 1997 kur bandat komuniste te Neki Dredhes dhe Albert Gjahtarit, Niko Veizit dhe Nedin Xhelilit sulmuan SHIK- un ne Vlore. Besniku e mbrojti shtetin heroikisht dhe ra nga plumbat e komunisteve vlonjate. Ishte vetem 31 vjeç.

2. Kapiten Leke Qoku.

Lindi me 13 prill 1961 ne Tropoje. Ishte i persekutuar politik. Dajot e tij i kish pushkatuar regjimi diktatorial. Ne shtator 1992 futet ne sherbimin e fshehte SHIK dhe fillon edhe fakultetin juridik. Me 1995 emerohet ne detyren e rendesishme te shefit te Sherbimit te Brendshem Rinas. Ishte i martuar me Valentinen dhe kishte nje djale Kristin, i cili kur i vrane babane ishte vetem 1 muajsh. Ai ra ne mbrojtje te shtetit shqiptar me 28 shkurt 1997. Egersirat komuniste e terhoqen zvarre trupin e tij dhe e çuan tek studentet qe gjoja ishin ne greve urie. Ne sy te studenteve trupi i tij ende pa dhene shpirt eshte coptuar dhe i eshte prere mishi copa-copa. Deputetja e sotme Liza Hoxha i ka pire gjakun dhe e ngazellyer i ka dhene doren dhe ka perqafuar Niko Veizin dhe Neki Dredhen duke i gjakosur edhe ata. Kisha Katolike nderhyri për te marre trupin e tij pa jete. Niko Veizi dhe Neki Dredha nuk pranuan duke thene se trupi i tij do te behej copa-copa dhe do te hahej nga komunistet vlonjate!” Ishte vetem 36 vjeç kur e vrane.

3. Kapiteni i pare Gjergj Mehmeti.

Gjergji ishte nga Tepelena dhe kishte dajon e itj te denuar politik. U godit pabesisht nga bandat komuniste te “Komitetit te Shpetimit” Sarande, u vra duke luftuar si luan dhe pastaj bandat e dogjen pa dhene shpirt. Gazeta “55” date 8.4.2000 ka akuzuar për vrasjen e tij major Shpetim Idrizin, i cili për kete vepër makabre ju dha shefit kuadrit ne Garden e Republikes, i akuzuar po nga kjo gazete si kapo mafie e gardes se Republikes ku u transferua si keshilltar i ministrit shokut Spartak Poçi. Nuk e njihte friken i kudo ndodhur, polic i vertete qe beri aq shume për Vloren, duke lene tek shoket e tij kujtime te paharruara. Ishte vetem 35 vjeç kur e vrane dhe e dogjen komunistet.

4. Kapiten i pare Spiro Toli Toshi.

5. N/oficer Gezim Haxhi Shabani

6. Besim Zano Manoli Keta

Te tre shpirtra te bukur rane bashke me 24 mars 1997, ne nje prite, gracke, qe u organizuan bandat komuniste. Niko Veizi dhe Neki Dredha nuk i pranuan ne spital trupat e ketyre deshmoreve te atdheut. Spiro Toshi ishte nga Narta, nga nje familje fisnike dhe i persekutuar politik. Ishte nje socialist i klasit te pare për M.K.Z. I sinqerte, i dashur me te gjithe, i palodhur ne pune. E donte dhe e ndiente pergjegjesine e oficerit te policise, po mbi te gjitha donte Vloren dhe Shqipërine për te cilat edhe ra deshmor nga plumbat e njesiteve guerile komuniste. Ishte 45 vjeç kur ra deshmor!

Gezim Shabani

Lindur me 1950 ne Vlore. Babai i tij Haxhi Mustafaj ishte denuar me 101 vjet burg nga diktatura komuniste. Gjyshi i tij nga nena Elmas Çarçani kishte vdekur ne torturat e Sigurimit te Shtetit. Gezimi punonte ne grupin e gatshem te policise. Ishte trim si i ati, i zgjuar si gjyshi dhe serioz ne pune dhe ne shoqeri. Ishte vetem 47 vjeç kur ra deshmor. Besim Manoli, kishte lindur me 1957 ne Vlore dhe ishte internuar ne Drashovice. Babai i tij Zanua ka bere 10 vjet burg politik. Gjyshi i tij nga nena pushkatuar, nje dajo te pushkatuar me 1945 dhe dy dajo te tjere te denuar me nga 20 vjet burg politik. Besimi hyri ne polici me 1993 dhe punoi ne policine kriminale duke treguar trimeri, zgjuarsi dhe perkushtim ne lufte ndaj krimit. Për keto merita u emerua inspektor policie. Ishte i dashur me te gjithe, luftetar i vendosur antikomunist, shpirt i paster demokrati. Ishte vetem 40 vjeç kur ra deshmor.

7. Shezai Jashar Zanaj.

Lindur me 1963 ne Vezhdanisht te Vlores. Ka nisur detyren ne polici me 1987 dhe ka punuar kryesisht ne policine e qarkullimit rrugor. U vra nga nje grup kriminelesh me 28 mars 1997. Ishte vetem 34 vjeç.

8. Albert Troqe.

Nje njesit komunist i kerkoi ti sherbente me makinen e tij deri ne Zvernec. Alberti i mire, i gatshem për te ndihmuar njerezit vihet ne dispozicion te tyre. Tek Pylli i Sodes e vrasin pabesisht. Kjo ndodhi ne prill 1997. Alberti ishte nga Tragjasi i qeshur, i dashur, i palodhur, i respektuar prej te gjitheve.

9. N/oficer Valter Dilaver Harizaj.

Me 1 maj 1997, i zihet prite ne Pus te Mezinit dhe e vrasin se bashku me dy miq te tij. I ndieri kishte luftuar për 5 vjet rresht me trimeri e mençuri kunder krimit te organizuar, trafikut te droges, klandestineve dhe prostitucionit. Keto sherbime te çmuara qe i solli atdheut te tij i moren edhe jeten. Vrasesit komuniste nuk i bene thirrje te ndalonte, gje qe tregon se ata e dinin ke do qellonin. Vrasja ndodhi vetem 10 minuta pasi u larguan forcat e policise nga ai vend. Ne makine u gjeten para dhe varese floriri ç’ka tregon se ata qe e vrane nuk ishin kusare, por njesit gueril komunist. N/kolonel Milto Kordha dhe N/kolonel Haxhi Demiri thote major Ilir Kuçi ishin vetem ne rolin e vrojtuesit! Valteri bashke me te vellane Hiqmetin ju perkushtuan demokracise luftes kunder krimit dhe krimineleve komuniste. Valteri i perkiste nje familje te persekutuar politike. Nuk mund te harrohet kurre ai djale azgan, i qeshur qe ra për atdheun e tij.

10.Edi Hasanaliaj.

Ne kujtesen e shqiptareve po dhe te gjithe botes se qyteteruar, ka mbetur skena makabre ne Sarande. Nje n/oficer i shtetit shqiptar i lidhur për nje shtylle me litar torturohej, goditej, peshtyhej publikisht. Skena kaq makabre nuk ka mundur ti pershkruaj as Viktor Hygo ne mesjeten e hereshme. Keta qe torturonin qe dhunonin, qe poshteronin ishin anëtaret e “Komitetet e Shpetimit” me ne krye keshilltarin e Spartak Poçit, Shpetim Idrizin nga Kuçi. Ai qe po torturohej ishte n/oficer i shtetit shqiptar Edi Hasanaliaj nga Vranishti i Vlores. Edi ndodhej ne Sarande bashke me komandantin e tij Kapiten Gjergj Memetin për te shpetuar shtetin shqiptar dhe Shqipërine te mos digjej e shkaterrohej. Zoti e shpetoi nga vdekja, dhe ne duart e kanibaleve komunisto-grek te Sarandes. Dajua i Edit, Ilirjan Qejvani kishte bere 10 vjet burg politik. Edi bashke me vellane e tij te mençur dhe te mire Jetmir Hasanaliaj me 1993 sherbyen ne rradhet e policise për te luftuar krimin dhe për te ndertuar demokracine. Edi ishte, shqiptar i vertete, djale trim, i afte profesionist, i pa kompromentueshem, luftonte kunder krimit nate e dite. Me punen e tij fitoi dashurine dhe respektin e vlonjateve.

11. Kapiten i pare Viron Lutfi Rrapi.

Ishte kapiten i pare dhe kish mbaruar dy fakultete, ate te rendit dhe juridik. Ishte trim i mençur dhe nuk e njihte friken. Xhaxhai i tij i nderuar Malo Rrapi kishte kaluar 18 vjet te jetes se tij ne burgjet komuniste. Vironi hyri ne polici me 1992. Me trimin dhe te paharruarin Viron Rrapi ndodhi nje sfide e papare vetem N/kolonel Milto Kordha, N/kolonel Haxhi Demiri dhe N/kolonel Mejtim Meçe. Vironi ishte denuar me vdekje nga “Komiteti Shpetimit” sepse ishte për ta nje pengese e pakapercyeshme. Për te zbatuar kete vendim banda komuniste e Myrteza Caushit, pasi kishte biseduar 2 dite me pare me n/kolonel Milto Kordhen, hyjne ne menyre demokratike, ne komisariatin e policise dhe vrasin haptazi dhe ne mes te dites kapitenin e pare Viron Rrapin. Ky ishte terror, dhune psiqike se kete fat do te kishin te gjithe ata qe do rezistonin. Ky deshmor ra me 15 maj 1997. Ne muajin e luleve!

12.Major Shkelqim Agolli. Ishte nga Korça. Kish mbaruar fakultetin e mesuesise dhe kish punuar mesues ne Korçë. Me 1993 hyri ne policine sekrete te shtetit shqiptar. Ne janar 1997 u emerua kryetar i deges SHIK- ut Vlore. Babai i tij kish bere 10 vjet burg politik. Ishte njeri qe e donte detyren dhe i qe përkushtuar asaj. Gjate rebelimit greko-komunist me 1997 e kreu mire detyren e tij. Pasi u dogj SHIK-u erdhi ne Tirane dhe ne gusht 1997 shkoi si emigrant ne Greqi për te nxjerre buken e gojes. Ishte denuar me vdekje nga “Komiteti Shpetimit” dhe nje dite u gjend i vrare me thike ne dhomen e tij Athine!

13. Andrea Asim Kanani u vra me 22 janar 1998 ne ora 24 ne fushen e aviacionit. 13. Bashkim Bita u vra me 8 mars 1998 ne ora 21 tek udha e Sodes. ishte nga Dukati, vetem 36 vjeç.

14. Alket Muço u vra me 2 janar 1998 ne Vlore

15. Alfred Kanani u vra ne prill 1998

Kategori
Uncategorized

Kush është këshilltari shqiptar i Erdogan, që e ndërlidh nën rrogoz me Edi Ramën .

FOTO/ Kush është këshilltari shqiptar i Erdogan, që e ndërlidh nën rrogoz me Edi Ramën

Afërsia e presidentit të Turqisë Taip Erdogan me kryeministrin e Shqipërisë Edi Rama, tashmë nuk është më sekret.

Gjatë më shumë se katër viteve në pushtet, Rama e ka treguar se marrëdhëniet e tij me Erdogan janë “speciale”.

Nuk dihet saktësisht se kush e ka kërkuar i pari këtë miqësi, apo kush ka qenë “mblesi” i saj, por sot ajo është më e fuqishme se kurrë, një fakt në dritë i cili së fundmi u vërtetua edhe me karshillëkun që kryeministri i Shqipërisë i bëri edhe SHBA-ve dhe presidentit Trump, me votimin kundër tyre në OKB. për çështjen e Jerusalemit kryeqytet. Ajo votë demaskoi hapur varësinë dhe lidhjen e dyshimtë për shumëkënd, mes Ramës dhe Erdogan, i cili inicioi rezolutën që nuk kishte tjetër qëllim, veçse injorimin ndërkombëtar të Amerikës.

Gjithashtu është fakt, që Edi Rama më shumë se çdo vend tjetër ka vizituar Ankaranë dhe Stambollin në mënyrë periodike; herë si ftuar special në dasmën e vajzës së Erdogan, e herë në përurimin e veprave publike në Turqi, ku presidenti u shndërrua, deri edhe në shoferin personal të tij për pak minuta.

Si kurrë më parë, vetë Erdogan i lejoi vetës gjatë fushatës së fundit elektorale në Shqipëri, që të jepte një intervistë me kërkesë të Edi Ramës në “Top Channel” ku u bëri hapur thirrje shqiptarëve, që të mbështesnin mikun e tij, edhe për një mandat tjetër. Ka edhe plot pasazhe të tjera nga kjo dashuri misterioze, që përveç investimeve për ndërtimin e xhamive madhështore si ajo e Tiranës, Shqipërisë nuk i ka sjellë ende asnjë të mirë tjetër.

Syri.net ka mësuar nga burime të sigurta, që marrëdhëniet e Ramës me Erdogan nuk kufizohen vetëm në takime të hapura për publikun. Kabulli që i ndërlidh ata të dy është në punë, pa pushim.

Por kush është personi kyç që mban gjallë në mënyrë konstante këtë marrëdhënie, edhe për çështje që ende mbeten mister?

Bëhet fjalë për një shqiptar, që prej vitesh është pjesë e stafit të ngushtë të presidentit të Turqisë; si këshilltar i tij për çështjet e Ballkanit dhe specifikisht, për hapësira ku jetojnë shqiptarët; Shqipëri, Kosovë, Maqedoni dhe Mal i Zi.

Ky shqiptar quhet, Sabri Demiri, i lindur në, në Shkup dhe i shkolluar më së miri në Turqi. Është pikërisht ky person që ndërlidh Erdogan me Edi Ramën për çështje që pakkush i di, përderisa ndihmat e Turqisë në investime nuk po duken gjëkundi, pavarësisht se kryeministri i Shqipërisë menjëherë pasi fitoi mandatin e parë e shpalli këtë vend, “partner strategjik”.

Sabri Demiri Shkollën fillore dhe të mesme i ka përfunduar në vendlindje, Shkup. Në vitin 1992 u regjistruar në Universitetin e Sarajevës, në drejtimin e Teologjisë, por nisja e luftës në Bosnje dhe Hercegovinë bëri që ai të largohej nga aty, për të vazhduar rrugën për në Damask të Sirisë, ku përfundon studimet në Institutin e Gjuhës Arabe.

Në vitin 1994 zhvendoset në Turqi. Një vit pas përvetësimit të gjuhës turke, nis studimet themelore dhe ato të magjistraturës në Fakultetin e Teologjisë në Universitetin Marmara.

Momentalisht jeton në Ankara me familjen e tij të ngushtë, që përbëhet nga katër anëtarë: ai, bashkëshortja dhe dy fëmijët e tij. Prindërit dhe farefisi i ka në Maqedoni.

Në vitin 2009, më ftesë të Erdoganit, në atë kohe kryeministër i Turqisë, u emërua këshilltar i tij, detyrë të cilën e ka vazhduar deri në vitin 2014. Në kohën kur ish-kryeministri Erdogan merr pozitën e kreut të shtetit, emërohet këshilltar për Ballkanin, detyrë të cilën e ushtron edhe aktualisht.

Demiri në një intervistë për “Telegraf” ka deklaruar, se nën urdhrin e Erdogani është formuar, “Kryesia e Popujve Akraba”, apo e popujve që konsiderohen shumë të afërt me Turqinë. Dhe në krye të këtyre popujve janë, shqiptarët…

PrevNext

1 / 2

Kategori
Uncategorized

Kur ju mbarua municioni, kapet nga rrebelët, të cilët i nxjerrin sytë dhe i presin kokën sic i pritet një gjeli deti.

Pjesa e gjashte dhe e fundit

Konstadin Koliqi Oficer drejtues i SHIU_t.

Ndaj meje filloj ceshtja penale……. !?
Ushtria, në zonën e jugut, në zonën e parë operative, sulmohesh nga grupe rrebelësh, kryengritësish, shkatërohej dhe gjithcka vidhej pa as më të voglën rezistencë. Në Porto Palermo, Himarë, në kuotën 113, ishte një pikë sinjalovrojtuese, ku komandonte, z.Fatmir Kokaj. Kur u sulmua nga nje grup i madh rrebelesh, te cilet kishin haqe për të marrë, se ky gji detar, përdorej nga ata për kontrabandën e mallrave dhe të njërëzve, por që në njëfarë mënyre, gjenin pengesa, Fatmiri vëndosi që të mbronte repartin e vet dhe për gati 2 ditë dhe një natë, e mbrojti deri sa kishte municion.

Kur ju mbarua municioni, kapet nga rrebelët, të cilët i nxjerrin sytë dhe i presin kokën sic i pritet një gjeli deti. Për ironi të jetës tonë dhe vdekjes së tij , ata që drejtuan kryengritjen, që bënë planet e sulmit, që ngritën flamurin Grek në tokën shqiptare, e shpallën Fatmirin, Hero dhe i dhanë familjes së tij , dekoratën e lartë……Por dua ti kujtoi edhe Jorgos, apo Xhorxh Tenetit, këtij që akoma e quan vehten grek dhe jo shqiptarë, se ky djalë që mbrojti atë pjesë të Atdheut, repartin e tijë, ishte një nga kushërinjtë e tu të afërt dhe jetonte atje ku ti tani kërkon të marrësh pronat e tua dhe se asnjëhërë nuk e ka quajtur vehten grek por vetëm shqiptarë……

Po më dt 1 dhe 2 Mars, u shkatërrua dhe u vodh baza e riparimit të anijeve në Porto Palermo, e futur e gjitha në tunel , me një vlerë disa miliona dollarëshe.
Më vjen informacioni se po shkatërrohej dhe vidhej baza e anijeve në Sarandë. Dërgova atje njërëz të cilët më prunë informacione se po mbyteshin anije, pothuajse të reja dhe këto po bëheshin në favor të gazetarëve dhe fotoreporterëve Grek, të cilët u jepnin disa Dhrahmi, kundrejt hedhjes së granatave luftarake, në anije, ku filmohej shpërthimi dhe mbytja e anijeve.

Sipas informacioneve, këtë tmerr për institucionet, repartet ushtarake, por edhe për njërzit, e drejtonin Gramoz Ruci, i cili kuartierin e tij e kishte ngritur tek hoteli i piluriotit, pak metra para bazës detare në Limjon, drejtonte Arbër Qilimi që dorzoi repartin që komandonte dhe e bashkoi me kryengritjen, Xhevat Kocia, ish oficer i lartë, i përzënë nga ushtria për shkaqe ordinere.
Po nga këto informacione, bëheshim me dije se në zonën Sarandë, Delvinë Gjirokastër, tashmë kishin zbarkuar nga Greqia dhe po vepronin në mënyrë intensive për organizimin e kryengritjes dhe drejtimin e saj për në Tiranë, krerët politik te saj, Arben Imami dhe Ridvan Peshkëpia.
Informohem se në bazën e Sarandës, kishin mbetur pa u shkatërruar, 2-3 anije . Në Shtabin e Përgjithshëm, u mor vendimi që këto anije të tërhiqeshin nga Saranda dhe të bazoheshin në Durrës. U bënë planet përkatëse të cilat do të zbatoheshin nga katër anije të bazës së Durrësit, më dt 7-8 Mars.

Më dt 6 Mars, informohem se Komandanti i grupit të anijeve dhe një grup oficerash, jo vetëm që nuk do të zbatonin planin, por do të largoheshin, me gjithë anijet luftarake në drejtim të Italisë, po qe se do te merrni nje detyre te tille, per te rimorkjuar anijet nga Saranda.
Kur me erdhi ky informacion, në fillim nuk e besova dhe s’kishte se si ta besoja, prandaj, vendosa të shkoja vetë në Durrës, në vëndbazimin e anijeve dhe të bisedoja vet me ata. Në takimin që pata, me Komandantin e grupit, ai, pa ju dridhur qerpiku, ma pohoi « Po qe se do të na urdhëroni të vemi në Sarandë të jeni te sigurtë se nuk do të vemi atje por do të ikim në Itali dhe skeni se cfar të na bëni, le të quhemi tradhëtar . !!!!!!! »
Nuk dija cfarë të thoja. Eshtë e vështirë të bisedosh me oficerat që janë shumë trima në tradhëti dhe frikacak në zbatimin e detyrave.
Planin e anulluam. Anijet patën fatin e të tjerave. Gjatë këtyre ditëve, mblodhëm anijet në Durrës për ti ruajtur nga ndonjë sulm me qëllim eksodi, por nuk dinim se nga kush të kishim frikë, kush do të na i rrëmbente, populli apo oficerat që i drejtonin. Informatat flisnin që më tepër duhet të ruanim shtëpinë nga i zoti i saj !!!! Kjo u vërtetua. Pak rremujë ndodhi në Durrës, më 13-14 Mars dhe të parët që u larguan, në drejtim të Italisë, qenë anijet luftarake dhe pothuajse vetëm me kuadrot dhe ekuipazhet e tyre. Anijet u strehuan në bazën e Brindizit. Italianët, kishin kohë që i kishin marrë masat dhe mendoj se jo vetëm në bregun e tyre por edhe në bregun tonë . Kuadri i lartë i shërbimit sekret italian, z. Balice, e kishte zbatuar detyrën, kundrejt Shtetit të tij …

Një gjë më habit, ata oficera që u larguan nga detyrat, më 28 Shkurt, nga vënd komanda e bazës së Vlorës , Fitim Halili, Roland Nasto, Mitat Islami, etj drejtojnë sot Flotën, apo oficerat që rrëmbyen anijet e tyre luftarake për në Itali, dhe disa nga këta u vunë në shërbim të tyre, ngrihen në përgjegjësira drejtuese !!!
Në një nga ditët e marsit, kur ministër kishte ardhur z. Shaqir Vukaj, me ndodhi një incidentë i rëndë ne koridoret e ministrisë. Një oficer i Flotës, kishte disa ditë që kur kaloja ne koridoret e zyrave, me shante nga familja, gruaja, fëmijtë e sharje të tjera të rënda. Për këtë vura në dijeni shefin tim, S.K. i cili më këshilloi të ruaja gjakftohtësinë. Por veprimi i këtij oficeri, nuk po ndalonte. Një ditë, në orën e fillimit të punës, në koridorin e hyrjes, më del përpara ky oficer i komandës së Marinës, me detyrën e shefit të lundrimit, një shok i ngushtë i Komandantit te Flotës, K/Admiral Edmond Zhupani dhe me hidhet duke më goditur në fytyrë. I largohem pak, aq sa hapa krahun dhe falë Zotit, i dhashë një goditje, aq të fortë sa ra në gjëndje të fikti. Për këtë, më thirrën, më kritikuan dhe më thanë se do të mbaj përgjegjësi të madhe. U them atë shprëhjen popullore se « mua më ka goditur gjylja e topit, cfar do të më bëjnë plumbat tuaj » .
Dalngadalë, me këtë gjëndje edhe po mësoheshim dhe punën e bëja, më shumë për forcë zakoni, kur më dt 14 Mars, informohem se nga Muzeu Arkiologjik, në Durrës, ishin vjedhur objektet arkeologjike, vetëm të periudhës ilire, ndërsa ato të periudhës romake dhe helene ishin të pa prekura. Dija që këto objekte ruheshin në vënde tepër të sigurta, me kod sekret dhe këto i dinin dhe mund të hynin atje vetëm pesë veta, në shkallë vëndi, duke filluar nga Kryeministri … Informacioni u vërtetua, objektet ishin vjedhur dhe të dhënat më conin tek një kryetar partie i njohur, sidomos gjatë rrebelimit si drejtues i tij, por edhe arkeolog tepër i njohur….
Unë, akoma nuk dua ta besoj që janë shqiptarët që bënë këtë vjedhje të tmerrshme, këtë thesar të pazëvëndësueshëm, sepse me këtë na është vjedhur identiteti si komb.
Ky veprim makabër, u bë në favor të shërbimit sekret Grek, i cili zbaton politikën Greke për të humbur identitetin shqiptar dhe stërnipave tanë, tu thonë se në këtë tokë, jetojnë minoritar dhe jo autokton, shqiptarë dhe pasardhës te ilirëve.
Në gjithë këtë katrahurë, kam mendimin se kjo vjedhje është më e rëndë në historinë e kombit tonë.

Më dt 25 Mars, informohem se, në Vlorë është bërë plani për të marrë një anije nga Saranda, dhe me të, do të niseshin klandestinë për në Itali. Në Vlorë nuk kishte asnje anije. E vetmja anije që kishte mbetur, që mund të lundronte ishte Kater i Radës, ne Sarande, i vogël, i vjetër dhe me shërbim të kufizuar portual.

Më dt 26 Mars, anija vjen në Vlorë, nga Sarande, prurja e saja e organizuar nga Zani Caushi dhe menjehere, vihet nën sundimin e « Sulltanit të Vlorës » sic kishte qejf të quhej Zani Caushi . Menjëherë u hap lajmi se do të nisej për në Itali një anije luftarake, kundrejt pagesës prej 1,5 million liretash për person. Turma njërëzish, afroheshin por kur merrnin vesh se pronari ishte Zani Caushi, largoheshin për vetë namin, prej krimineli që ai kishte, në tërë vëndin, jo vetëm në Vlorë. Atëhere, në Vlorë, shkon z. Arben Malaj, në atë kohë Ministër i Financës të Qeverisë të Pajtimit Kombëtar, futet në port, i afrohet anijes, gjithmonë në shoqërinë e Zanit dhe shokëve të tij. Kjo në mëngjesin e dt 27 Mars. Menjëherë, u hap lajmi se anija ishte e Arben Malajt, Zani ishte vetëm arkëtari. Kështu u rrit besimi tek njërëzit, të cilët ishin aty rreth e rrotull dhe mbushën menjëherë anijen, në të cilën hypën 153 veta dhe u nisën drejt Italisë. Tashmë, historia e anijes dihet , por unë dua t’ju them atyre që e mbytën dhe atyre që kërkojnë trupat e të afërmve të kërkojnë, jo 80 veta, por 119 njërëz të mbytur. Dua tju kujtoi se në ato lista emrore që hypen në atë mjet lundrues, ishin edhe 22 vajza të kthyera nga Italia, para krishtlindjeve, por që nuk gjetën afrimin nga familjet e tyre, ose…..dhe nuk u ngeli gjë tjetër, vec të kthehen prap tek semaforët, për të nxjerr bukën por edhe fitimet e atyre që tashmë kishin marrë drejtimin e vëndit……

Vazhdova në detyrë, derisa, si Ministër erdhi Zabit Brokaj. Puna u bë e pamundur. Kisha për epror atë që drejtonte rebelët, pjesën më kriminale të tyre, që po të më kishte kapur atje, do të më rripte të gjallë. U largova nga detyra me motivacionin : « nuk ke arsimin përkatës, shkollën e sigurimit. » U them atyre që më komunikuan urdhërin : « Nderoj tim Atë që nuk më dërgoi në atë që vetëm shkollë nuk e quaj.»
Dhe nga ai moment, që ishte data 15 Gusht 1997, dita e lindjes time, ngela i pa punë dhe për më tepër i kërcënuar dhe shantazhuar, familjarishtë. Të gjitha ishin të pritëshme dhe të kuptueshme, papunësia, varfëria, indiferenca edhe e shokëve e miqvë, kërcënimet personale nga njërëz të njohur dhe të panjohur, por kërcënimi që i bënin fëmijve të mij, ata që kishin punuar me mua në të njëjtin dikaster, këtë nuk e prisja, por edhe nuk ja u fal……edhe pse janë deputet të atij dhe këtij Parlamenti………
Mendova që ti bëj publike ngjarjet kryesore të atyre dy muajve të cmëndurisë së përgjithshme popullore, duke menduar se ka ardhur koha që e vërteta të mësohet, natyrisht, për ata që e duan të vërtetën.

Kategori
Uncategorized

Po erdhi Zabiti pastaj, mjerë neve, thote gjenerali !!! ». O Zot i madh, cfar gjenerali kishte Ushtria jonë.

Ora 12.30, SHIK-u goditet me granata hedhës. Gati, tërë kati i i dytë, shëmbet . Në këtë cast ndërpritet komunikimi me telefon. Mbetën, per dijenin time, 4 të vrarë, ndërsa të tjerët, shqyejnë një nga dritaret e siguruara me hekura dhe dalin duke iu kacavirur kodrës. Atje u dalin disa nga banorët vlonjatë, të cilët i strehojnë nëpër shtëpit e tyre. Evakuimi i tyre për në Tiranë, një nga një, do të fillonte vetëm pas dhjetë ditësh. Nuk kalojnë shumë minuta dhe më vjen një tjetër telefonatë nga jashtë, që më njoftoi se Besnik Hidri ishte hedhur nga kati i dytë dhe ndodhej tek oborri i shkollës së marinës, e cila është ngjitur me ndërtesën e SHIK.ut. Në të vërtetë, Besnikun e kishte nxjerr atje, presioni i goditjes nga granatahedhësi dhe se, kolegu ynë e kishte gjetur të shtrirë në bar. Marr në telefon komandantin e marinës, një pusht djalë, per ta ndihmuar sepse Besniku ishte i gjalle. Ai më përgjigjet se nuk mund ta ndihmonte se kishte hall se mos e vrisnin rrebelët.
Kolegu im, merr Besnikun në makinë për ta cuar atje ku i thashë unë, në spital, por rruga ishte plotësisht e bllokuar nga rrebelet e armatosur dhe se po ti shikonin, do ti kishin vrare qe te dy. Atëhere, e porosit qe ta dërgonte në Pashaliman, ku më pas do të coja një infermier.
Pas ndërtesës së SHIK-ut, u vjen rradha depove dhe reparteve, afër godines. Goditet komanda e marinës dhe shkolla e Marinës. Për 2 orë shkatërrohet gjithcka. Ora 2 e mëngjesit. Rethohem në Kuz Baba. Nuk sulmohem pasi ndërhyjnë disa oficerë vlonjatë të cilët, pothuajse më marrin në mbrojtje .
Numëroj 4 herë tentativë për sulm kundër zyrave që kishim në Kuz Baba. Më në fund, me makinën e një oficeri vlonjat, largohem fshehurazi në drejtim të fabrikës së cimentos , në Pallatin e Sportit dhe mbërrij tek “Kulaci”, në Skelë.
Sapo arrij atje, më ndalon një grup i armatosur, rreth 2000 veta. Kishin ngritur një barrikadë në rrugë dhe kishin lënë vetëm një shteg të vogël si kalim. Një burrë, me një hu të madh në dorë, më urdhëron të zbres nga makina. Nga makina, duke zbritur, para sheshit te universitetit, fare afer, shikoj 4 trupa të shtrirë. Ishin të shokëve tanë.
Një grua i binte njërës prej kufomave me sopatë, duke e coptuar. Një tjetër, shumë e shëmtuar në fytyrë, ngjyente duart në trupin e Lekë Qokut. Ai po jepte shpirt. Gruaja e shkurtër, ngjyente duart në gjakun e Lekës dhe ia tregonte turmës, duke u ngërdheshur me histerizëm. Gjaku i kullonte duke i përlyer edhe krahët.
Shtanga dhe me hipi një tmerr i vërtet për atë që po shikoja por edhe, në një farë mënyre, më ndihmoi se më largoi nga ajo frikë që në këto raste e kap njëriun duke ditur se cfar mund të më ndodhte, kur isha i rrethuar nga njërëz të armatosur që të vrisnin për qejf……
Të pasnesërmen, më vjen lajmi se ajo grua ishte Luiza Hoxha, deputetja e sotme e Kuvendit shqiptar. Ai që kishte hurin, ndoshta në një moment dobësie, më thotë « Ikni, frikacakë » dhe na la të lirë.
Hyj në Pashaliman dhe gjej 14 oficerë dhe kapterë. Takoj aty oficerin që kishte sjellë Besnik Hidrin. Më tregon vëndin se ku e kishte dërguar. Kur hyra atje, pash që trupi i tij ishte fryrë krejtësisht, gjysmën e krahut dhe syrin e djathtë, e kishte të shpartalluar. E pyeta : « Besniku je ? » Ai më përgjigjet vetëm me një lëvizje qepallash. O Zot i madh, si ishte katandisur…. Në ato kushte, ishte e pamundur për të bërë dicka për ta shpëtuar nga vdekja……
U lutem oficerëve të nxjerrin anijet nga baza në det të hapur për mos tu pushtuar nga rebelët. Ndërsa ata më përgjigjen : « Ik që këtej se po të gjetën këtu ty, bandat e Gjinushut dhe të Brokës, do të na vrasin edhe ne » ! Lajmëroj për ardhjen e një helikopteri. Mbërrin në orën 4 e 15, por për Besnikun ishte shumë vonë . Besniku, ky djal i mbrekullueshëm dhe nënpunës i shkëlqyer, vdes gjatë rrugës për në spital, të paktën, mua kështu më thanë…
Kuadrot që ishin atë natë, ose më mirë ato ore të para të mëngjesit të dt 1 Mars 1997 në Pashaliman, u kishte hyrë tmerri nga bandat dhe kreu i tyre që e njihte mirë bazën, pasi kishte punuar aty si ndihmësmjek, me gradën e Kapterit, por tani thirrej Gjeneral. Por më shumë se kjo, më befasoi Komandanti i Divizionit të Fierit, Gjeneral Syrja Isufi i cili më kërkon që të largohem se « …..po erdhi Zabiti pastaj, mjerë neve, thote gjenerali !!! ». O Zot i madh, cfar gjenerali kishte Ushtria jonë. Gjenerali ishte me banim në Vlorë ……….
Në darkën e 28 shkurtit, merr djalin e tij, del nga shtëpia dhe, për tu mbrojtur, sic më tha ai vetë, vjen tek zyra ku unë punoja dhe më vjen pas, derisa unë largohem në drejtim të Sarandës. U largua nga shtëpia me një fëmijë, për tu ruajtur. Se përse, nuk e kuptoja ! Nga kush dhe përse trëmbesh, gjenerali, ai që do të mbronte popullin, shtetin, vëndin aku di unë se kë, por……….. ende nuk e kam të qartë. C’mund të prisnin repartet dhe Atdheu, nga këta gjeneralë .
Mbas nje peripecie të gjatë, nga rruga shum e keqe për ne Sarandë, arrijmë atje, rreth orën 9 e 30 dhe takoj z. Alfret Duka. E vë në dijeni për cfarë ndodhi në Vlorë si dhe për planin që kishin shtabet e kryengritjes për formimin e zonës së parë operative. Vëndin kryesor në planet shkatërruese e zinin, bregu i Himarës me repartet ushtarake dhe institucionet e tjera, Sarandë, Delvinë dhe repartet ushtarake të tyre. Gjykoj se nuk më besoi, pasi u morr më tepër me qetësimin tim. Me sa dukej, pamja ime e jashtme, e detyroi të merrej më tepër me mua sesa të më dëgjonte atë që po i tregoja. Arrita të lidhem në telefon me familjen, e tu tregoj se isha gjallë e se do të mundohesha të kthehesha sa më shpejt në shtëpi. Gruaja, nga ato që kishte dëgjuar nga televizionet, mezi arriti të besonte se isha unë ai që po i telefonoja dhe se isha gjallë……….Pastaj, fola në telefon me z. Safet Zhulali, Ministrin tim, i cili u habit që isha gjallë, duke me thene « akoma gjallë je ti » ?!! .
Pasi shkëmbyem disa fjalë të tensionuara, gjë që për momentin dhe atë që kisha bërë dhe hequr, ja lejova vehtes dhe mendova, por edhe tani mendoi se i meritonte, për cka ai më tha, më kërkon të shkoj në zyrën e tij sapo të mbërrij në Tiranë.
Rreth orës 11, arrita në Gjirokastër, e aty mësoj se rruga për në Tepelenë e Përmet, ishte e bllokuar. Mendova se duhet të merrja kontakte dhe ashtu bëra, me Komandantin e Divizionit të Gjirokastrës, gjeneral Dilaver Laci, i cili pasi më ndëgjoi për atë që kishte ndodhur, më dha kurajo, por edhe disa shishe birrë, derisa më erdhi helikopteri nga Tirana për të na marre. Nga biseda me të, kuptova se kishte dijeni, për cfar po ndodhte, se në një moment, më thotë se familjen me fëmijtë i kishte dërguar, në Janinë, tek disa miq. Në Gjirokastër, u takova edhe me pjesën tjetër të punonjësve të Sh.I.K.ut, të cilët ishin larguar disa orë më shpejtë se unë, në këtë drejtim. Unë u gezova shumë kur i pashë dhe u takova me Robert Tucin dhe vartësit e tijë se deri në atë momentë, unë i dija të humbur ose të vdekur. E kështu, me helikopter, arritëm në Tiranë, rreth orës 17.30 të dt. 01 Mars 1997.

Në orën 20.00, i shkoj në zyrë, z. Zhulali dhe sekretari i tij, Albert Ligorama, më jep një mesazh në emër të Ministrit duke më bërë të ditur se « Nuk të pret ty Ministri ! »
U habita, por jo shumë, kisha kuptuar shumë për cfar po ndodhte edhe në Tiranë……………. Kthehem në shtëpi. Atje ndodhi ajo që pritej, të qara dhe të qeshura njëherësh, dhimbje dhe lumturi, sic mund të ndodhte në të gjitha familjet, në të tilla raste. Mbasi u qetësuam dhe u shplodhëm, atëhere, gruaja ime, më thotë se kur mora veshtë se vetëm ti kishe ngelur ne Vlorë dhe të tjerët ishin larguar, i them, ne telefon, z. S.K. « po Kostën përse e latë atje apo që të vritet…… » dhe vazhdon, « jo, jo, nuk është ashtu por atë, Kostën donte mnistri, që të qëndronte atje….. ». Ngela pak i habitur, por mendova se edhe mund të jetë koncidencë…….
Të nesërmen më dt. 2 Mars, shkoj në zyrë dhe marr vesh se Qeveria kishte dhënë dorëheqjen, se Shefi i Shtabit të Përgjithshëm, Sheme Kosova, ishte liruar dhe ishte zëvëndësuar nga Z. Adem Cobani.
Që shkarkuan Sheme Kosovën, ishin shumë të vonuar, sepse ishte oficeri, ndoshta më i dobët i grupit të vet, por se si u katapultua në atë detyrë, shumë njërëz shprehën habi, por pak kush i dha përgjigje këtij veprimi, hypjes në postin më të lartë ushtarak të Sheme Kosovës.
Në momentet më kritike, që kaloi ushtria dhe kur kërkohej ndërhyrja dhe vendimet e Gjeneralit të saj, ai u prezantua tepër i mangët, si në dijenitë ushtarake por edhe ato njërzore. Më dt. 2 Mars 97, Sh. Kosova figuronte i shkarkuar, nuk merrte detyra dhe nuk jepte urdhëra….
Emërimi i Gjeneral Adem Cobanit, në drejtimin kryesor të Ushtrisë, për dijet e tij si oficer, ishte gjetja më e mirë, por duke patur parasysh që kjo detyrë është, sa ushtarake dhe politike, mendoj se gjetja ishte e gabuar…..Adem Cobani ishte shumë i mirëpritur në ambjentet dhe nga drejtuesit e PS. dhe miku më i mirë i tij është Rexhep Mejdani. Kam parasysh se krerë të PS, drejtuan kryengritjen kundër demokracisë ..
Gjatë ditëve që ai drejtoi ushtrinë, ditë pikante për të, u konstatua se situatat që krijoheshin, Z. Adem, i komentonte mjaft saktë, por nuk mori asnjë vëndim të drejtë për ti zgjidhur ato situata. Në emërimin e tij mund të ketë ndikuar edhe miqësia që kishte me Gjeneralin në rezervë, amerikanin Carls Mosko, shqiptar nga qyteti i Gjirokastrës, por që, gjithmonë dhe në zhdo rastë, e quante veten grek… Tani vonë, marr veshtë se ky gjeneral, sociolog i ushtrise Amerikane, ishte edhe miku më i ngushtë i Jorgo Kokaj- Tanati- Tenet, Drejtori Pergjithshëm i CIAs……
Cudi e madhe, në momentet më të vështira, ata që kane dalë kundër, në shumicë, kanë qënë, ose shqiptarë vëndas, ose shqipatrë në origjinë…….

Kategori
Uncategorized

Nuk e di kuj i duhej vdekja ime.

Nga Konstadin Koliqi/Drejtor i SHIU_t.

Problemi ishte se protestat nuk po përhapeshin, aq sa duhej në qytetet e tjera. Gjatë dhjetëditeshit të dytë të Shkurtit, bëhej thirrje për përhapjen e protestave nëpër qytetet e tjera. Në një nga këto ditë, ngrupe të rinjsh nga Vlora, u nisën në qytete, si Shkodra, Durrësi, Fieri dhe në qëndrat e këtyre qyteteve, lëshonin lepuj të butë. Me këtë ju thoshin njërëzve se jeni frikacakë si lepujt. Mendoj se ky veprim e vuri në sedër, kryebashkiakun e Shkodrës, z. Bari Borici, i cili u vu në krye të dy autobuzeve të mbushur me djem të rinj dhe zbarkoi në Vlorë, dhe me te zbritur nga autobuzi, hodhi parrullën « Poshtë Presidenti, poshtë Sali Berisha » .Në fillim u habitën, ata që e dëgjuan, sepse ishte për herë të parë që hidhej një parullë e tillë, dhe e bërë nga një kryebashkiak …efekti qe shumë i madh. Po këtë darkë, u hap lajmi se institucionet ruheshin nga ushtarë sërb. Atë natë, u ula me mikun tim Pajtim Ceci i cili shërbente në repartet e Rendit. I veshur me uniformën e shërbimit, po shikonim një grup gazetarësh të huaj të drejtuar nga Zenepe Luka, që po filmonin një gomë makine që digjej dhe një grua që imitonte rënien e të fiktit. Na afrohet dikush nga prapa, godet Pajtimin me shkelm dhe e quan « serb i ndyrë ». Pajtimi heq kokoren dhe i thotë : « C’po bën more, mua labin më quan sërb ti ?» Megjithse nga këto skena ndodhën shumë, prap në kafene dëgjoje të thonin se maloku ka prurë ushtarë sërb….
Më dt 24, shkoj në Fier se kisha 40 ditët e vdekjes së nënës time. Aty takohem edhe me gruan që vjen nga qyteti ku banoja. E gjej te terrorizuar sepse lajmet që shpërndaheshin, ishin nga më të frikshmet…. Pasdite kthehem në Vlorë, ku më japin, me shkrim, dënimin me vdekje, të marrë nga Komiteti i Shpëtimit Publik. Në listën –vendim, ishin 111 emra të dënuarish , unë isha i 17 ti, në listën e tyre.
Në këtë ditë, afër mbrëmjes, ishim, pothuajse të gjithë ne që ishim dërguar me shërbim në Vlorë, duke ngrënë darkë. Duke e njohur shumë, më nga afër situatën dhe më ishte krijuar bindja se shumë shpejtë, këtu në Vlorë do të plaste shum keq, aq sa deri atëhere, as mëndja nuk do të na i merrte, u them kolegëve të mi :
« djema, me cfar po shohim dhe ndëgjojmë, këtu do të vej gjaku në gju. Unë mendoi , nisur nga ajo që të gjithë ju jeni shum më të rinjë në moshë se une, gjë që do të thotë se unë e kam ngrënë pjesën më të madhe të cairit tim, u them, që sa më shpejtë që të jetë e mundur, mblidhni plackat dhe një orë e më parë, largohuni. Unë do të qëndroi jo vetëm se jam më i madh se ju, por edhe për atë që edhe detyra ime lidhet shumë me Vlorën dhe ngjarjet e saja. » Kështu u bë, qysh të nesërmen, te gjithë shokët u larguan në drejtim të Tiranës, ku kishin punën dhe banimin e tyre.
Më dt 25, mora informacionin se më dt 26 Shkurt, do të goditej dhe asgjësohej Sh.I.K.u. Më dt 26, bie një shi shum i madh, sa u duk se qyteti i Vlores, po bashkohej me detin.. Plani i sulmit mbi Sh.K.U.n, u shty. Më dt 27 Shkurt, vjen në Vlorë, Gjeneral Bujar Rama. E vëmë në dijeni për planin që shumë shpejt do të zbatohej nga kryengritësit, për vendimin e Komitetit të shpëtimit publik dhe i sygjeroj të largoheshin me gjithcka kishim aty. Megjithse pak paramesnate, i kthehen të rrahur dhe të shqyer, shoferi i tij dhe shoqëruesi, nga familjet e të afërmëve, ku kishin vajtur, sepse i kishin kapur poshtë pallatit dhe pasi i rrahën edhe do ti kishin vrarë por shpëtuan se u dolën në mbrojtje të afërmit, ai prap nuk vendosi ti tërhiqte vartësit e vet nga Vlora. Besnik Hidri, një nga oficerët më të mirë të Sh.I.K.ut, e shoqëron, eprorin e vet dhe e nxjerrr nga Vlora, pastaj lajmëruam policine, për të shoqëruar Gjeneralin ….Nuk mund të besonim policin e emëruar nga Komiteti Shpetimit publik, krijesë kjo, e lindur nga krimi ordiner dhe ai politik. Po më dt 27 Shkurt, në Vlorë u pa sekretari i PS, z. Rexhep Mejdani . Ngarkoj njërëz për ta shoqëruar, në distancë, deri sa ai, i shoqëruar nga udhëheqës të revoltave, futet në vilën e Brokajve.
Të nesërmen, më 28 shkurt, në paraditen e asaj dite, Rexhep Mejdani largohet nga Vlora. Më pas informohem se, pasi ishin kritikuar shum ashpër nga Rexhepi, për mos asgjësimin e punonjësve të Sh.K.U.t, në vilë u vendos të asgjësohej Sh.I.K.u brënda asaj dite.
Po në këtë ditë, vjen nga Tirana, i derguari i ministrit, S.K. për të diskuruar me mua për një përplasje informacioni, midis atyre që dërgoja unë dhe atyre që dërgonin oficerat e dërguar nga ministri, me detyrën e marrjes së masave për të mbrojtur Repartet Ushtarake, z. P.L. dhe V.B. Përplasja kishte të bënte me atë që informacionet që dërgoja unë, e paraqisnin të ardhmen shum të zezë dhe ato që dërgonin ata, e shpjegonin si një gjë që do të kalonte shpejtë dhe pa pasoja…….
Disa orë, pasi S.K. u largua nga Vlora, ndodhi ajo që vec të zezës nuk mund ta quash me ngjyrë tjetër.
Data 28 shkurt, ora 18.30, isha në trotuarin e godinës së grevës, lulishten afër godinës nuk mund ta shkelte askush, që nuk njihej nga rojet . Në këtë moment, në rrugë, afër godinës, ndalojnë një furgon dhe një veturë, me targa të Lushnjes. Nga vetura zbresin 4 veta. Ata shkojnë drejt shkallëve të universitetit, atje ku ishte drita më e fortë. Fillojnë të improvizojnë një grindje. Nxirret një thikë dhe bëhet sikur goditet . Tjetri që u « godit », bie në tokë. Tre të tjerët, i hipin makinave dhe nisen në drejtim të Sh.I.K.ut. Personi që ra në tokë, ngrihet dhe bertët, « me vranë shikasit ». « Tek Sh.I.K ». Unë shpejtoi për në zyrë, në Kuc Baba. Lidhem me godinën, ku ishin, ne sherbim, 16 veta. Lekë Qoku, mu prezantua si pergjegjës. I them se turmat po vijnë drejt godinës, më shpjego se cfarë po bëjnë. Leka më thotë se turma po vëndoste një makinë, riportabël, me kazan të ngritur, në hyrje të portës së oborrit, si duket për tu mbrojtur nga kundërgoditja që mund të merrnin nga godina. Raportoj lart për situatën e krijuar. Nga Leka më vjen informacioni se bëhej fjalë për rreth 80 deri 100 veta të armatosur. Kishin edhe granatahedhës. Hapet zjarr kundër godinës. Nga vila e Brokajve, qëllohet me mitraloz dhe bëhet zjarr thikë. Qëllohej edhe nga një godinë tjetër, në krahun tjetër të godinës së Sh.I.K.ut, njërëzit që ishin brënda, qëllonin në ajër. Nga turma nuk u vra apo plagos asnjë që ishte aty atë natë. Nga turma qëllohej nga 20 metra larg godinës. Pyes Lekën se cfarë shihte dhe a i shihte ata që hapnin zjarr apo jo ? Ai më përgjigjet « Në dhomë shoh vetëm tym e flakë , jashtë shoh vetëm gra dhe fëmijë. Ata që na qëllojnë, janë fshehur pas grave dhe fëmijëve dhe nuk mund ti godasim dot. Shikojmë vetëm flakët e armëve të tyre » . Lidhem, pak me vështirësi me pjesën tjetër të grupit që ndodheshin në Vilat e Ujit të Ftohtë. Ju kërkoj që të kthehen se shokët e tyre janë goditur dhe nëse mund ti ndihmonin dote. Ata mundën të afrohen deri tek porta e Akademisë Detare, sepse, pjesa tjeter ishte mbushur me njërëz.

 

Nga porta e akademisë, deri te godina e Sh.I.K.ut, është afër 200 m. Nuk mund të jepnin asnjë ndihmë. Gjithcka villte zjarr, ishte llahtarë. Një qytet i armatosur me c’të mundte, hapte zjarr vdekje prurës, kundër një grupi punonjësish të shteti te tyre.
Leka me thotë : « Kosta, jam plagosur ». Zëri i tij vinte duke u shuar . Ai shton : « këtu është vetëm tym e flakë. Shoh afër meje dy trupa të shtrirë. Më ka hyrë një plumb në kraharor dhe më ka dalë prapa, në shpatull ». Efektivi ishte i armatosur për të mbrojtur zyrat e tyre të punës, por nuk mund të vrisnin gra dhe fëmijë. Por edhe si organ informativ, ne asnjëherë nuk kishim detyrë për të hapur zjarr, aq më tepër kundër turmave.

Orët më të tmerrshme të jetës sime . TV.t, kishin filluar të jepnin lajmin e sulmit të turmave të armatosura kundër Sh.I.K.ut. Lajmet ishin nga më të ndryshmet dhe më të tmerrshmet. Mjet komunikimi ishte vetëm telefoni, të paktën, në ato momente. Me familjen bisedova për herë të fundit, rrëth orës 22 të dt 28 shkurt, pastaj rreth fatit tim, familja dinte vetëm nga ato që thoshte televizori.

Tirana kërkonte informacione të hollesishme, me ata që vriteshin dhe piqeshin të gjallë në godinë, duhej të komunikoja në cdo sekondë por isha tepër i pafuqishem të ndihmoja .
Nga komunikimi telefonik me Tiranën, në një moment, vë re habinë e Presidentit për atë që po ndodhte, qe godina e Sh.I.K.ut u sulmua me armë !!

Përse kjo habi ?!

A mos vallë, Ai nuk i kishte marrë informacionet, të plotë dhe të saktë, gjatë gjithë muajit, te cilat, personalishtë, ja bëja prezent, sipas detyrës që kisha, Ministrit të Mbrojtjes, nëpërmjet shefit tim, por edhe direktë Atij, Ministrit, dhe Ai duhej, patjetër tja bënte prezentë, Presidentit. Kjo ishte detyrë për cdo rastë dhe jo më për ngjarje të tilla aq madhore !!?? Apo Presidenti, po bente te paditurin gje qe nuk munde te ishte e besueshme……tani mendoi se ai po luante me ne, me jetet tona……
U binda për këtë rreth, orës 2.30 të dt 1 Mars, sepse, nga eprori im kryesor, mu kërkua që të merrja një automatik dhe të luftoja kundër një turme prej, 10-15 mijë vetësh, në shumicë, të armatosur…. !?!
Bindja nuk është fakt , lus Zotin që të jem i gabuar…..më vonë më doli se nuk isha shum i gabuar !!! ( Nuk e di se kujt i duhej vdekja ime.. !!)

Nga specializimet e bëra në disa shtete perëndimore, me shërbimet e tyre informative, si edhe nga eksperienca, di se pa informacion, nuk mund të drejtohet familja dhe jo një shtet i tërë, aq më tepër një shtet si i joni ku gënjeshtra ishta e para dhe e fundit gjatë 45 vjetësh diktatur komuniste. Si përfundim, them se nuk jam gabuar, Presidenti është informuar, realishtë për atë që po ndodhte dhe që situata po agravohej, atje në Vlorë. ….

Kategori
Uncategorized

Barbarët zbritën në Vlorë !

Më dt 17, informohem se në jug ishte shpërndarë një hartë e Vorio Epirit ku në të perfshihet dhe Vlora. Po këtë ditë më vjen edhe harta me shpjegues në gjuhën greke.
Po në këtë datë, hidhet ideja e rrëzimit të Qeverisë, qoftë edhe me forcë, nga grupi i politikanëve qe tashmë morën drejtimin e protestave, që për mendimin tim, po shkonte drejtë rrebelimit.

Me dt 18, një grup studentësh, nga universiteti i Vlores, takohen me Z. Pjetër Arbnori.

Më dt 19 po ky grup, takon presidentin, Z. Sali Berisha.
Skafet ishin në pikun e punës së tyre duke siguruar fitime të jashtëzakonshme.
Tashmë, në krye të policisë, ishte vënë, me bekimin e Komitetit dhe S. Gjinushit e Zabit Brokës, një person me mbiemrin, Kordha.
Po më dt 19 shkurt, rreth orës 11, organizohet një miting, tek Prefektura.
Skënder Gjinushi i drejtohet turmës: “ studentët kanë vajtur tek Arbnori, tek ai mefsha.

Tani kanë vajtur dhe tek maloku, Presidenti, por ai do që të bisedoj me ata dhe ta zgjidhi problemin me bisedime. Po ne do ta rrëzojmë malokun dhe qeverinë e tij, qoftë edhe me armë. Do ta marrim zvarrë.” Në këtë cast, një i ri në moshë, i cili imiton Arbnorin dhe prezantohet si pjesmarrës në takim, i larguar nga delegacioni « se nuk duronte dot më”, kështu thotë ai, dhe i thotë turmës, « Pjeter Arbnori na tha –le ta bajnë vlonjatët xhiron Vlorë-Skelë, se ashtu e kanë ba përherë edhe sepse u ban mirë”.

Britmat e grupimit të parë të turmës, u shoqërua me parrullat “Poshtë Parlamenti, Poshtë Presidenti”. Hartat e Vorio Epirit, ku përfshihej dhe Vlora, kishin irrituar një pjesë të popullit, megjithe pakënaqësinë e përgjithshme ndaj shtetit për firmat piramidale. Po për cudi, njëri nga ata që ishin në atë të ashtuquajtur, tribunë, me maske ne fytyrë, thërret “Ka dalë harta e vorioepirit, në të është edhe Vlora, neve nuk jemi atje, Vlora nuk është vorioepir, neve nuk i duam Grekërit, jemi me Italinë.

Poshtë Shqipëria, rroftë Italia, Vlora qytet Italian.” Megjithse ngeli një zë i vetëm, u përshëndetën me britma dhe duartrokitje nga Gjinushi, Ceka dhe grupi i tyre i shoqërimit. Për të qarë dhe qeshur njëherësh. Pasi shqiptarët hidhnin baltë mbi Shqipërinë dhe zgjidhnin midis Greqisë dhe Italisë. Për të qeshur kur shikoje përplasjen e agjenturave italo-greke. Kush fitoi? Më duket se grekët dolën më të fituar. Në këtë kohë, studentët, në mënyrë ceremoniale, hyn në sallën e grevës së urisë. Lajmërohemi se një grup komitetas kishin vajtur ne zyrën e Kapitenerisë për të parë dhe një herë zbatimin e urdhërit për të mbyllur portin.

Vunë dhe orar pune të reduktuar. Në kohën e dy mitingjeve duhej të lihej puna. I bëj shënjë oficerit të Kapitenerisë që të mbyllë zyrën, të cilin ai e zbaton. Kthehem në universitet dhe vërej rreth godinës ku ishin futur studentët në grevë, ishin vendosur rojet e armatosura, rreth 200 veta. Tashmë ishin shfaqur fytyra të reja në rrugët dhe mitingjet e Vlonjatëve. Këta vinin nga fshatrat e Vlorës, kryesisht nga zona e Lumit të Vlorës dhe ishin të armatosur. Organizimin dhe instruktimin e tyre, sipas informacioneve tepër të sakta që më vinin, e bënin Zabit Brokaj dhe Arben Malaj .

Shtabi i tyre ishte në vilën e Brokajve në afërsi të godinës së Sh.I.K.ut. Ata rrinin më tepër të pa ngrënë se të ngrënë, flinin nëpër bunkerët e shumtë. Kjo jetesë, e shoqeruar edhe me fjalimet dhe mitingjet, i egërsonin shumë dhe për këtë gjëndje, fajsonin Berishën. Këta ishin kryesisht të moshave të reja, të pa shkolluar dhe përpunoheshin lehtë…

Në afërsi të godinës së Sh.I.K.ut, në pozicion të pjerrët me të, ndodhej vila e Brokajve, e rrethuar me mure të larta. Në oborrin e saj ishin tre skafe të tipit oqeanik, të cilët për 24 orë rrjesht tranportonin klandestinë dhe mallra të tjera për në bregun italian. Në atë kohë, aty, bëheshin mbledhjet e shtabit të kryengritjes. Këtu u bë plani i kryengritjes që do të krijonte, zonën e parë operative të luftës partizane, Vlorë-Sarandë-Përmet-Tepelenë, ku përfshiheshin Gjirokastra, Delvina dhe Himara.

Ky plan përpilohet me dt 22 shkurt 97 dhe në përmbajtjen e tij parashikohej kryengritja në këtë zonë për tu përhapur në tërë vëndin, po qe se Qeveria dhe Presidenti nuk largoheshin. Pjesa e parë e këtij plani u realizua plotësisht. Në atë vilë, instalohet dhe një radio transmetuese, me mors, nga ku merreshin detyrat dhe urdhërat tepër sekrete, nga nje distance disa qindra km në vijë të drejtë…

Gjatë këtyre ditëve, nga dt 18 deri 22 shkurt 97, nëpër rrugët e Vlorës, u pa një person, me pamje tepër autoritare, i shoqëruar nga një grup personash që herë pas here, u dukeshin armët poshtë xhaketave, i cili shoqëronte turmat nëpër mitingjet e atyre ditëve . Aq sa mundë të dëgjonim në atë mori brritmash, morëm veshtë se ata flisnin anglishte dhe greqisht.

Më dt 23, në mëngjes, personi dhe rojat e tij nuk u pa më, dhe për pak do ta kisha harruar atë fytyrë sikur, mos të kisha parë, më dt 25 shkurt, duke qënë i ulur para TV dhe po ndiqja Euro Neës, ceremoninë e emërimit të Drejorit të Përgjithshëm te C.I.A.s, Jorgo Tanati, fytyra e të cilit më kujtoi atë person që pashë në Vlorë ?! Ndofta jam i gabuar ? Jo, jo, nuk besoi që jam gabuar, ajo fytyrë që e shprehte hapur kënaqësin për atë që po ndodhte, nuk mund të harrohet lehtë…. Më dt 22 shkurt, filloi të ndihej uria, e cila kishte treguar shënjat e para që më dt 16-17. Lajmëroj Ministrin se duhej dhe do të hapja portin për të prurë disa tragete që binin trajlerat e ushqimeve .

Ministri Zhulali, në fillim më thotë : « po », pastaj më vinin urdhëra nga të tjerë, në emrin e tij që trageti të mos hynte në Vlorë por në Durrës.

Deti kishte 8-9 ballë dhe anija e kishte në kic (mbrapa), kthimi për në Durrës, do ta mbyste, 100 % anijen. Vetë Ministri nuk më doli më në telefon. Trageti futët në Vlorë dhe shkarkon 14 trajlera me ushqime. Turmat, një pjesë e të cilëve, ishin të armatosur, më kërcënonin se do të digjnin tragetin. Kapiteni Italian, që fliste mirë shqipen, shumë trim, rrinte me motorrin ndezur dhe cima të lira. Të dërguarit e ministrit, oficera, në atë kohë ja mbathën nga territori i portit. Pata fat, turma nuk u urdhërua të sulmonte portin. Po atë ditë, Shefi i Shtabit të Përgjithshëm, Sheme Kosova, heq gadishmërinë e reparteve ushtarake . ????!!!

Asnjë kapteri nuk do tia falja këtë veprim dhe jo më Gjeneralit kryesor të ushtrisë. Pas kësaj, habitesha si vazhdoi në detyrë deri më 1 Mars ? Të gjitha repartet ku ushtarakët ikën, u vodhën dhe u dogjën. Më dt 23, në mëngjes herët, më informojnë se në Himarë, është ngritur flamuri Grek . Kjo ishte, me të vërtetë, e jashtëzakonshme, shumë madhore, përpara atyre që kishin ngjarë deri tani dhe si të tillë e vlersova dhe doja ta verifikoja vetë, prandaj u nisa për Himarë. Me të vërtetë, flamuri grek valvitej në qëndër të Himarës.

Kush ishte ky edëpsëz dhe faqezi qe kishte bere apo urdheruar nje veprim te tille kaq makaber, kunder vendit te vete? Hyra në një kjoskë, kafe llamarine, aty afër. Zonjës që më bie kafen, i them :« Na e keni zbukuruar Himarën ». Ajo e kuptoi ironinë dhe më tha : « Eh, zotëri, të ishte për mua nuk e vija aty por e digjja, por cfarë tu bëjmë atyre atje », dhe tregon nga klubi përballë, ku pinin dhe bërtisnin një grup djemsh me pamje të shpërfytyruar..

Në mes të tyre, hargalisej Aleks Andoni, ish studenti dhe me vonë kolegu im në akademin ushtarake. I them zonjës : « Leksi është shqiptar moj zonjë, si ka mundësi që të bëjë një gjë të tillë ? ». Dhe zonja : « Ku merret vesh Leksi, sapo ka ardhur nga Greqia ». Nga miqtë e mi, që kisha në Himarë, mësova se cdo gjë, ishte e vërtetë……Aleksi kishte ardhur me detyra të sakta nga Greqia.

Po kështu, u informova, se në Greqi, po përgatiteshin edhe Gjeneralë të tjerë, të cilët, në një periudhë të afërt, do të merrnin komandën e kryengritjes, në jug të vëndit. Pararoja e këtyre rrebelëve, kishte mbërritur. Në Sarandë, kishte filluar aktivitetin kryengritës, Gramoz Ruci . Kico Mustaqi hynte dhe dilte sa herë të donte, apo kishte pune. Edhe Qatip Aliaj, përgatitësh të hynte në Shqipëri dhe të drejtonte segmente të kryengritjes. Një nga më aktivët, ishte Xhevat Kocia, i përzënë nga ushtria për probleme tepër ordinere….

Po përgatitej, me pompozitet të madh, nga Greqia, ardhja e krerëve politik të kryengritjes për zonat e jugut, Arben Imami dhe Ritvan Peshkëpia.Vazhdim….pjesa e trete
Më dt 17, informohem se në jug ishte shpërndarë një hartë e Vorio Epirit ku në të perfshihet dhe Vlora. Po këtë ditë më vjen edhe harta me shpjegues në gjuhën greke.
Po në këtë datë, hidhet ideja e rrëzimit të Qeverisë, qoftë edhe me forcë, nga grupi i politikanëve qe tashmë morën drejtimin e protestave, që për mendimin tim, po shkonte drejtë rrebelimit.

Me dt 18, një grup studentësh, nga universiteti i Vlores, takohen me Z. Pjetër Arbnori.
Më dt 19 po ky grup, takon presidentin, Z. Sali Berisha.
Skafet ishin në pikun e punës së tyre duke siguruar fitime të jashtëzakonshme.
Tashmë, në krye të policisë, ishte vënë, me bekimin e Komitetit dhe S. Gjinushit e Zabit Brokës, një person me mbiemrin, Kordha.
Po më dt 19 shkurt, rreth orës 11, organizohet një miting, tek Prefektura.
Skënder Gjinushi i drejtohet turmës: “ studentët kanë vajtur tek Arbnori, tek ai mefsha.

Tani kanë vajtur dhe tek maloku, Presidenti, por ai do që të bisedoj me ata dhe ta zgjidhi problemin me bisedime. Po ne do ta rrëzojmë malokun dhe qeverinë e tij, qoftë edhe me armë. Do ta marrim zvarrë.” Në këtë cast, një i ri në moshë, i cili imiton Arbnorin dhe prezantohet si pjesmarrës në takim, i larguar nga delegacioni « se nuk duronte dot më”, kështu thotë ai, dhe i thotë turmës, « Pjeter Arbnori na tha –le ta bajnë vlonjatët xhiron Vlorë-Skelë, se ashtu e kanë ba përherë edhe sepse u ban mirë”.

Britmat e grupimit të parë të turmës, u shoqërua me parrullat “Poshtë Parlamenti, Poshtë Presidenti”. Hartat e Vorio Epirit, ku përfshihej dhe Vlora, kishin irrituar një pjesë të popullit, megjithe pakënaqësinë e përgjithshme ndaj shtetit për firmat piramidale. Po për cudi, njëri nga ata që ishin në atë të ashtuquajtur, tribunë, me maske ne fytyrë, thërret “Ka dalë harta e vorioepirit, në të është edhe Vlora, neve nuk jemi atje, Vlora nuk është vorioepir, neve nuk i duam Grekërit, jemi me Italinë.

Poshtë Shqipëria, rroftë Italia, Vlora qytet Italian.” Megjithse ngeli një zë i vetëm, u përshëndetën me britma dhe duartrokitje nga Gjinushi, Ceka dhe grupi i tyre i shoqërimit. Për të qarë dhe qeshur njëherësh. Pasi shqiptarët hidhnin baltë mbi Shqipërinë dhe zgjidhnin midis Greqisë dhe Italisë. Për të qeshur kur shikoje përplasjen e agjenturave italo-greke. Kush fitoi? Më duket se grekët dolën më të fituar. Në këtë kohë, studentët, në mënyrë ceremoniale, hyn në sallën e grevës së urisë.

Lajmërohemi se një grup komitetas kishin vajtur ne zyrën e Kapitenerisë për të parë dhe një herë zbatimin e urdhërit për të mbyllur portin. Vunë dhe orar pune të reduktuar. Në kohën e dy mitingjeve duhej të lihej puna. I bëj shënjë oficerit të Kapitenerisë që të mbyllë zyrën, të cilin ai e zbaton. Kthehem në universitet dhe vërej rreth godinës ku ishin futur studentët në grevë, ishin vendosur rojet e armatosura, rreth 200 veta. Tashmë ishin shfaqur fytyra të reja në rrugët dhe mitingjet e Vlonjatëve. Këta vinin nga fshatrat e Vlorës, kryesisht nga zona e Lumit të Vlorës dhe ishin të armatosur.

Organizimin dhe instruktimin e tyre, sipas informacioneve tepër të sakta që më vinin, e bënin Zabit Brokaj dhe Arben Malaj . Shtabi i tyre ishte në vilën e Brokajve në afërsi të godinës së Sh.I.K.ut. Ata rrinin më tepër të pa ngrënë se të ngrënë, flinin nëpër bunkerët e shumtë. Kjo jetesë, e shoqeruar edhe me fjalimet dhe mitingjet, i egërsonin shumë dhe për këtë gjëndje, fajsonin Berishën. Këta ishin kryesisht të moshave të reja, të pa shkolluar dhe përpunoheshin lehtë…
Në afërsi të godinës së Sh.I.K.ut, në pozicion të pjerrët me të, ndodhej vila e Brokajve, e rrethuar me mure të larta. Në oborrin e saj ishin tre skafe të tipit oqeanik, të cilët për 24 orë rrjesht tranportonin klandestinë dhe mallra të tjera për në bregun italian. Në atë kohë, aty, bëheshin mbledhjet e shtabit të kryengritjes.

Këtu u bë plani i kryengritjes që do të krijonte, zonën e parë operative të luftës partizane, Vlorë-Sarandë-Përmet-Tepelenë, ku përfshiheshin Gjirokastra, Delvina dhe Himara. Ky plan përpilohet me dt 22 shkurt 97 dhe në përmbajtjen e tij parashikohej kryengritja në këtë zonë për tu përhapur në tërë vëndin, po qe se Qeveria dhe Presidenti nuk largoheshin. Pjesa e parë e këtij plani u realizua plotësisht. Në atë vilë, instalohet dhe një radio transmetuese, me mors, nga ku merreshin detyrat dhe urdhërat tepër sekrete, nga nje distance disa qindra km në vijë të drejtë…

Gjatë këtyre ditëve, nga dt 18 deri 22 shkurt 97, nëpër rrugët e Vlorës, u pa një person, me pamje tepër autoritare, i shoqëruar nga një grup personash që herë pas here, u dukeshin armët poshtë xhaketave, i cili shoqëronte turmat nëpër mitingjet e atyre ditëve . Aq sa mundë të dëgjonim në atë mori brritmash, morëm veshtë se ata flisnin anglishte dhe greqisht.

Më dt 23, në mëngjes, personi dhe rojat e tij nuk u pa më, dhe për pak do ta kisha harruar atë fytyrë sikur, mos të kisha parë, më dt 25 shkurt, duke qënë i ulur para TV dhe po ndiqja Euro Neës, ceremoninë e emërimit të Drejorit të Përgjithshëm te C.I.A.s, Jorgo Tanati, fytyra e të cilit më kujtoi atë person që pashë në Vlorë ?! Ndofta jam i gabuar ? Jo, jo, nuk besoi që jam gabuar, ajo fytyrë që e shprehte hapur kënaqësin për atë që po ndodhte, nuk mund të harrohet lehtë….

Më dt 22 shkurt, filloi të ndihej uria, e cila kishte treguar shënjat e para që më dt 16-17. Lajmëroj Ministrin se duhej dhe do të hapja portin për të prurë disa tragete që binin trajlerat e ushqimeve .
Ministri Zhulali, në fillim më thotë : « po », pastaj më vinin urdhëra nga të tjerë, në emrin e tij që trageti të mos hynte në Vlorë por në Durrës.
Deti kishte 8-9 ballë dhe anija e kishte në kic (mbrapa), kthimi për në Durrës, do ta mbyste, 100 % anijen. Vetë Ministri nuk më doli më në telefon.

Trageti futët në Vlorë dhe shkarkon 14 trajlera me ushqime. Turmat, një pjesë e të cilëve, ishin të armatosur, më kërcënonin se do të digjnin tragetin. Kapiteni Italian, që fliste mirë shqipen, shumë trim, rrinte me motorrin ndezur dhe cima të lira. Të dërguarit e ministrit, oficera, në atë kohë ja mbathën nga territori i portit. Pata fat, turma nuk u urdhërua të sulmonte portin. Po atë ditë, Shefi i Shtabit të Përgjithshëm, Sheme Kosova, heq gadishmërinë e reparteve ushtarake . ????!!!

Asnjë kapteri nuk do tia falja këtë veprim dhe jo më Gjeneralit kryesor të ushtrisë. Pas kësaj, habitesha si vazhdoi në detyrë deri më 1 Mars ? Të gjitha repartet ku ushtarakët ikën, u vodhën dhe u dogjën. Më dt 23, në mëngjes herët, më informojnë se në Himarë, është ngritur flamuri Grek . Kjo ishte, me të vërtetë, e jashtëzakonshme, shumë madhore, përpara atyre që kishin ngjarë deri tani dhe si të tillë e vlersova dhe doja ta verifikoja vetë, prandaj u nisa për Himarë. Me të vërtetë, flamuri grek valvitej në qëndër të Himarës.

Kush ishte ky edëpsëz dhe faqezi qe kishte bere apo urdheruar nje veprim te tille kaq makaber, kunder vendit te vete? Hyra në një kjoskë, kafe llamarine, aty afër. Zonjës që më bie kafen, i them :« Na e keni zbukuruar Himarën ». Ajo e kuptoi ironinë dhe më tha : « Eh, zotëri, të ishte për mua nuk e vija aty por e digjja, por cfarë tu bëjmë atyre atje », dhe tregon nga klubi përballë, ku pinin dhe bërtisnin një grup djemsh me pamje të shpërfytyruar.. Në mes të tyre, hargalisej Aleks Andoni, ish studenti dhe me vonë kolegu im në akademin ushtarake.

I them zonjës : « Leksi është shqiptar moj zonjë, si ka mundësi që të bëjë një gjë të tillë ? ». Dhe zonja : « Ku merret vesh Leksi, sapo ka ardhur nga Greqia ». Nga miqtë e mi, që kisha në Himarë, mësova se cdo gjë, ishte e vërtetë……Aleksi kishte ardhur me detyra të sakta nga Greqia. Po kështu, u informova, se në Greqi, po përgatiteshin edhe Gjeneralë të tjerë, të cilët, në një periudhë të afërt, do të merrnin komandën e kryengritjes, në jug të vëndit. Pararoja e këtyre rrebelëve, kishte mbërritur.

Në Sarandë, kishte filluar aktivitetin kryengritës, Gramoz Ruci . Kico Mustaqi hynte dhe dilte sa herë të donte, apo kishte pune. Edhe Qatip Aliaj, përgatitësh të hynte në Shqipëri dhe të drejtonte segmente të kryengritjes. Një nga më aktivët, ishte Xhevat Kocia, i përzënë nga ushtria për probleme tepër ordinere….Po përgatitej, me pompozitet të madh, nga Greqia, ardhja e krerëve politik të kryengritjes për zonat e jugut, Arben Imami dhe Ritvan Peshkëpia.

Kategori
Uncategorized

Nata e Shën Bartolemeut.

Xhahit Xhaferri apo Xhahil….

Nga ish drejtuesi i lartë i SHIU Konstadin Koliqi.

imgres

Në ngjarjet e Shkurt –Marsit të vitit 97 ,nga komiteti i shpëtimit publik të Vlorës, isha i 17, në listën vendim, nga të 111 emrat e të dënuarve me vdekje nga ky komitet, i vetemëruar si drejtues apo komandues i kryengritjes së armatosur. Falë Zotit dhe një oficeri vlonjat, dola i gjallë nga ajo katrahurë, ku edhe nata e Shën Bartolemeut, do ta kishte zili.

Ka nje thenie brilante- mjere ai qe harron te kaluaren sepse nuk nderton dote te ardhmen….nisur nga kjo, mendoi qe, nepermjet materialit te botuar shume vjet me pare, ne lidhje me ngjarjet, apo kaosin qe na perfshiu ne vitin e zi 97, tjua kujtoi, duke e dhene ketu ne Fb, pjese pjese, per te mos e harruar sepse nga sa po jetoi, mendoi se jemi gadi te kalojme prap ne ate kaos qe i sherben vetem hajduteve, krimineleve por edhe politikaneve te ardhur dhe te lidhur forte me krimin…..mbrije ne kete perfundim sepse, ne ate vite te zi, populli u ngrit kunder politikes, kjo sipas britmave neper ato mitingjet e famshme, por per habi, u vrame dhe u masakruam me njeri tjetrin dhe politikaneve as qe ju prek nje qime floku.

Në ngjarjet e Shkurt –Marsit të vitit 97 ,nga komiteti i shpëtimit publik të Vlorës, isha i 17, në listën vendim, nga të 111 emrat e të dënuarve me vdekje nga ky komitet, i vetemëruar si drejtues apo komandues i kryengritjes së armatosur. Falë Zotit dhe një oficeri vlonjat, dola i gjallë nga ajo katrahurë, ku edhe nata e Shën Bartolemeut, do ta kishte zili .

Unë nuk kam mbajtur ditar por se cfar ndodhi atje ,në Vlorë, si filloi, kush e inspiroi dhe drejtoi , si vazhoi dhe si mbaroi, i kam dokumentuar dhe dorzuar, por i kam futur edhe në kujtesën time, në mëndje dhe në shpirt dhe i kujtoi ato ngjarje në detaje.

Rebelimi masiv, në Vlorë u parapri nga disa ngjarje, në dukje të vogla por që nuk ishin të tilla dhe kam mendimin se duhet të vlerësoheshin duke marrë masat përkatëse nga instancat kopetente të cilat mund të luanin rol në zbutjen, deri diku të ngjarjeve katastrofike të mëvonshme.

Më 15 janar 1997 nën/kolonel Balice, kuadër i lartë i shërbimit sekret ushtarak Italian , emërohet përkohësisht, zv.kom. i bazës detare në Bridizi. Z.Balice e njihte mirë Shqipërinë, sidomos zonat bregdetare, sepse në vitet 91-93, ishte në detyrën e komandantit të grupit Naval 22, anije të rojes bregdetare italiane, me detyrë të ruanin bregdetin shqiptar, me qëndër në Durrës.

Në këtë periudhë “ngatërrohet” në veprime të paligjshme, kontrabande, me grupin Topallai & Doci dhe pasi i plasi era, italianët e tërhoqën por puna e tij si kundërzbulues, la gjurmë të thella, në rajonin e portit, doganës etj.

Emërimi i Z.Balice në bazën detare të Brindizit, tregonte për atë që Italianët po merrnin masa për një eksode të mundshëm të anijeve tona, luftarake, gjë e cila u realizua më dt 13 ,14 ,15 mars 97. Për masat e pritjes së anijeve tona, që po merreshin në bregun tjetër, z. Balice, më dha të kuptoje, në një takim zyrtar në Brindizi, në Maj të 97tes, por edhe nga njërëzit e mi që zbarkuan atje me anijet e tyre, të cilët më informuan edhe për disa oficerë shqiptar të cilët u vunë në shërbim të Balices…..

Më 15 ditëshin e dytë të Janarit 97, në Vlorë, shkarkohet nga detyra kryetari Sh.I.K.ut, Z. Memisha, një zotëri që e njihte, në mënyrë të shkëlqyer Vlorën, mentalitetin e popullit të saj, forcën e ideve komuniste atje, punën e ish oficerave të sigurimit, por që njihte edhe detyrën e tij në mënyrë të shkëlqyer.

U zëvëndësua nga i ndjeri Shkëlqim Agolli, nga Korca, që për 1.5 muaj që qëndroi në detyrë, besoi se edhe rrugët e Vlorës nuk i mësoi. Më vonë u vra në Greqi, pak e habitëshme por ….. nga e shoqja….
Gjatë ditëve të janarit 97, në Vlorë, Himarë, Sarandë, Gjirokastër, po ktheheshin shumë, ish oficera të sigurimit, të ushtrisë, të policisë, të liruar nga reforma dhe të emigruar në Itali, Greqi, Sërbi, të cilët mbushën lokalet dhe mbanin ligjërata të gjata, ku goditej demokracia dhe mburrej koha e komunizmit Enverian .
Në këto ditë, zbarkuan dhe shumë të huaj, kryesisht grek dhe italian, por edhe gjerman dhe amerikan, natyrisht, në formën e gazetarit dhe fotoreporterit të cilët shpejt u vunë nën mbrojtjen e shumë të rinjve vlonjat, ditën dhe natën. Se nga kush ruheshin, vetëm ata e dinë ?
Më dt 4 Shkurt 97, në aktivin e partisë në Vlorë, u bë një deklaratë, sa e cuditëshme, aq edhe e rrezikshme : « Gjallica falimentoi », e cila irritoi pjesmarësit në aktiv dhe pas 2-3 orësh, pothuajse gjithë qytetin e Vlorës. Kjo deklaratë, ishte e rrezikshme sepse u bë jo nga pronarët e Gjallicës, por nga ne aktivin e PDs, që ishte në pushtet dhe habia qe, se opozita nuk kishte dalë hapur, akoma, kundër firmave huamarrëse. Kjo deklaratë e dha rezultatin e saj negativ që të nesërmen, ku u mbushën rrugët me njërëz, të shqetësuar dhe të revoltuar, sepse këtu implikohej direkt shteti dhe cfarë është më e keqja, nuk u dhanë shpjegimet e nevojshme. Po atë natë, më 4 shkurt 97, Fitim Gërxhalliu, deklaron se firma e tij shkonte shum mirë. Kjo u përforcua edhe nga pushtetarët lokal, në TVt lokale, duke deklaruar : « paratë e Gjallicës janë si uji i detit. Kur të mbaroi ai, do të mbaroi dhe Gjallica ». Dy ditë më vonë, Gërxhalliu deklaroi falimentimin…..
Pushtetarët lokal nuk u panë më në publik .

Më dt 7 shkurt 97, një turmë e madhe njërzish, jo e organizuar, doli në rrugë për të protestuar duke bërtitur, “Duam paratë tona”, kërkesa e vetme e tyre. Për ti shpërndarë, doli një grup policësh. Kundërvënia e turmës qe e ashpër, policët u kthyen, të shpartalluar në komisariat dhe në hyrje të tij, turma i dogji 2 kamiona policie. Turma, kryesisht nga djem të rinj, ku ndërmjet tyre njihja shumë pronar skafesh, tashmë të bllokuar në Gjiun e vogël të Rradhimës, qëndronin përball Komisariatit, shanin dhe kërcënonin shefin e Komisariatit, Z. Sokol Mulosmani, i cili më dt 8 shkurt, u largua nga Vlora për një detyrë tjetër. Për drejtimin e policisë në Vlorë, erdhi Gjeneral Agim Shehu dhe Z. Arben Prrenjasi .
Rreth gjiut të Rradhimës, filluan të afrohen pronarët e skafeve, por akoma nuk guxonin ti merrnin ato. Gjatë këtyre 2-3 ditëve ( 7-8-9 ) në Vlorë mbërritën politikanët e parë, Skënder Gjinushi, Neritan Ceka, Anastas Angjeli, Namik Dokle, Arben Malaj, të cilët, tentuan të marrin drejtimin e protestave por u pritën me të shara nga turmat. Në një moment, te sheshi i flamurit, kur e mori fjalën N.Ceka ,dikush nga turma i thotë : « Neritan po të bëjmë ty president, a na i jep paratë. » Neritani, nga tribuna e improvizuar, u thotë se ata kishin ardhur në Vlorë për të marrë drejtimin e protestave dhe ishin për zgjidhje politike. Atëhere, ai person, fillon të bërtasi, me zhargonin vlonjat “O Neritan të q…nënën…” por tashmë i shoqëruar edhe nga një pjesë e madhe e turmës .
Në mbrëmje vonë të dt 9 shkurt, na vijnë informacione se më dt. 10 shkurt do të bëhej një protestë e madhe në Vlorë. Në Vlorë, për tu përballur me protestuesit, u prunë rreth 750 policë në ndihmë të Komisariatit të Vlorës. Por edhe në ndihmë të Sh.I.K-ut të Vlorës erdhën një grup i vogël, të cilët i drejtonte, Z. Xhahit Xhaferri. Në dt.10shkurt, në orët e para të mëngjesit, së bashku me një kolegun tim, morëm takim me Z. Agim Shehu dhe Arben Prrenjasin, ku i gjetëm shumë të shqetësuar për atë që mund të ndodhte. Kishin vendosur të shpërdanin forcat e policisë në bulevardin kryesor për të mos lejuar njërëzit të mblidheshin në turma të mëdha, por vumë re se akoma nuk kishin rregulluar valët e radiove me përgjegjësit e grupeve policore. Duke patur parasysh informacionet që kishim dhe që bënin fjalë për atë që mund të ndodhte nga një përplasje e mundëshme me policinë, por edhe eksperienca që na kishte dhënë puna, relativishtë e gjatë me vlonjatët, temperamentin shpërthyes të tyre, kujtoi se ju thamë mendimin dhe ju shpjeguam arësyet se përse nuk duhet që të ndërhynin në protestën që do të bëhej, me forcat policore, por nuk e morën parasysh…….
Po kështu, bëmë takim me z. Xhahit Xhaferri, në zyrat e Sh.I.Kut, ku edhe atij i shprehëm mendimin tonë, por ky nuk na përfilli fare. Arriti deri sa të na shpegonte se si do të vepronin në rastë se turma do të guxonte tu afrohej policëve dhe shtërngonte dhëmbët duke e shoqëruar me lëvixjen e dorës lart e poshtë, duke treguar se do ti rrihnin vënce…..Se nga ju vinte kjo lloi sigurie dhe ky kapadaillëk, unë nuk e shpjegoja dotë, vecse jam i bindur se këta drejtues, vetëm të tillë nuk mund të ishin……. Kujtoi që kolegut tim i them se ky njëri, nuk e ka emrin Xhahit por Xhahil, nuk e di se ku do ta gjejmë më vonë. …..Vazhdon….

Kategori
Uncategorized

Shqiperia etnike mbi Beograd.

Kategori
Uncategorized

Kush e zvarriti mbretin sërb.

Nga Rexhep Shahu/

Prane Kishes serbe prane Shatervanit ne Prizren per disa kohe qendroi keshtu mbreti serb, i shtrire sic e shihni.
Kush e rrezoi, kush e shkuli nga piedestali, si u shemb, si iu hodh litari ne qafe, si u terhoq me makine, si u qellua me plumb, si iknin njerzit nga frika, si fshiheshin, si u gjet litari, si u terhoq me makine, cfare zhurme beri kur ra, cfare psheretime doli nga gjokset e banoreve te Prizrenit qe po e shihnin nga larg e fshehtas me frike kete skene.
Ishte dita e pare a e dyte e lirise me 1999.
Ndoshta ishte hakmarrja e Avdyl Frasherit pasi ne ate piedestal kishte qendruar Avdyli.

Serbet hoqen Avdylin dhe vune mbretin e tyre.

Erdhi dita qe shqiptaret e terhoqen zvarre mbretin serb.

Histori lufte. Aty ishin te gjithe, shqiptare, serbe, gjermane, turq.

Dhe tre lumjanet qe shkulen nga piedestali mbretin serb aty ishin:

Jashar Çiku, ne ato kohe drejtor i Ujesjellesit te Kukesit, Ylber Vata kirurg i njohur sidomos per ndihmen dhene ushtareve te UÇK dhe te debuarve qe qendruan ne Kukes dhe Shaqir Shehu mjek ortoped mjaft i njohur ne Kukes e ne Kosove ne ndihme te te plagosurve te luftes.
Historia e hollesishme ne librin tim ne proces, “Lufta ime per Kosoven”

Kategori
Uncategorized

Rënia e një Mali të Shenjtë.

Baba Ali Tomori

(Më 1947 u dënua me vdekje nga gjyqi komunist dhe u ekzekutua me akuzën se ka bashkëpunuar me anglezët). Fjala e tij e fundit para pushkatimit ka qënë ; “Ruani dorëshkrimet e mija. Rroftë Shqipëria !”

Baba Ali Tomori, lindi në vitin 1893 dhe vdiq në vitin 1948. Është një nga shkrimtarët dhe historianët e rinj të bektashizmit. Shkrimet e tij nënshkruhen edhe me emrat Varfe Ali Prishtina ose me pseudonimin “Turabi”.

Ali Abaz Skëndi, i quajtur ndryshe baba Ali Tomori, u lind më 1893 në fshatin Shalës në Tepelenë. Ishte i biri i Abazit, i cili kishte mbaruar shkollën e lartë për nëpunës në Stamboll dhe emëruar në Kozan të Greqisë, ku shërbeu për 23 vjet. Në vitin 1902 Abazi kthehet në Shqipëri dhe i prirur të ndikojë sadopak në lëvizjen autonomiste shqiptare, i bashkëngjitet veprimit energjik të klerikëve bektashianë. Ai vendoset në teqenë e Prishtës, në Skrapar, e njohur në atë kohë për veprimtarinë atdhetare në mënyrë të veçantë në shpërndarjen e librave shqip në krejt jugun e Shqipërisë. Falë përkushtimit të tij të plotë, Abaz Skëndi merr dorë tek babai i teqesë dhe bëhet myhib (shkalla e parë e praktikantëve mistik të bektashizmit). Deri sa ndërron jetë në vitin 1911, ky shqiptar i madh i shërben me devotshmëri kombit të vet.

Ali Abaz Skëndi kryen arsimin fillor në Berat, ndërsa të mesmen ne Kozan ku mëson, veç greqishtes, edhe gjuhët arabe e turke. Në vitin 1913 kthehet në atdhe dhe vazhdon punën e të atit në teqenë e Prishtës. Mbas masakrës së vitit 1914 nga ana e andartëve grekë, detyrohet të marrë rrugën e mërgimit në Kajro të Egjiptit. Atje bie në kontakt me shoqëritë patriotike, u njoh me idetë e rilindëseve, u ndërgjegjësua për rolin e klerikut bektashi në shërbim të shqiptarizmit. Në këtë kohë studioi me themel letërsi dhe teologji islame, shkroi poezi dhe ese të karakterit filozofik e didaktik. Duhet përmendur këtu përmbledhja rreth 300 faqe “Mësime margaritarësh” me studime për njerëzit e mëdhenj, një pjesë e të cilave u ribotua në Shqipëri më 1934 nën titullin “Xhevher”.

Baba Aliu kthehet në atdhe për të dhënë ndihmesën e vet në shërbim të kombit. Nis veprimtarinë fetare si baba në teqenë e Kulmakut, ku thirret baba Aliu i Tomorit. Në vitin 1921 – 1923, botoi gazetën “Reforma”, e cila bëhet propagandiste e zjarrtë e idealeve rilindase, lufton “helmin e fashizmit”, përkrah tolerancën fetare e bashkëpunimin për të mirën e atdheut. Në këtë gazetë u pasqyrua Kongresi i parë bektashian i Prishtës, ashtu siç zuri vend të rëndësishëm edhe Kongresi kishtar ortodoks i Beratit, që shpalli kishën autoqefale shqiptare.

Baba Aliu ishte klerik patriot dhe intelektual përparimtar, mbështetës i ideve për një Shqipëri demokratike dhe evropiane. Më 1924 mori pjesë në varrimin e Avni Rustemit në Vlorë. Fjala e tij në ceremoninë e rastit të tërheq vëmendje për profecinë e hidhur : “ I shenjtëruari dëshmor i atdheut Avni Rustemi !… E çuditshme se më të shumtët e burrave të mirë, burrave të drejtë, burrave idealistë, janë ndarë nga kjo botë, kush viktimë e plumbit si ti, o Avni i dashur, kush prej helmit në burg e arrati”. Dhe e përfundon kështu : “Fli i qetë, Avni ! Prehu në gjirin e kësaj Vlore kreshnike, pranë Ismail Qemalit të ndjerë, pranë regjimentit apostolik të rilindjes shqiptare”.
Bekoi luftëtarët e lirisë, priti e përcolli në teqe pa bërë dallime politike. Mbas çlirimit, me akuza false e gjyqe të inskenuar, u vranë e u burgosën mijëra intelektualë duke eliminuar kësisoj elitën tonë patriotike. Në këtë kuadër, baba Aliu i Tomorit u dënua nga gjykata ushtarake në Gjirokastër me të njëjtën akuzë standarde si gjithë të tjerët dhe u pushkatua më 14 janar 1948. (Më 1947 u dënua me vdekje nga gjyqi komunist dhe u ekzekutua me akuzën se ka bashkëpunuar me anglezët). Fjala e tij e fundit para pushkatimit ka qënë ; “Ruani dorëshkrimet e mija. Rroftë Shqipëria !”

Kategori
Uncategorized

Përse shqiptarët po largohen të pashpresë nga vendi?

Sepse Shqipëria është një vend ku qeveritarët kanë “shokë të ngushtë” e bashkëpunëtorë, kriminelët, hajdutët, të dënuarit për prostitucion e narkotrafiqe të cilët i bëjnë deputetë, u japin tendera e koncesione, kalojnë kohën e lirë, drekosen e argëtohen në jahte e resorte luksoze, brenda dhe jashtë vendit…

Përse shqiptarët po largohen të pashpresë nga vendi?

Të gjitha mediat franceze sot botojnë lajmin e keq e tmerrshëm për Shqipërinë: Sipas të dhënave të Organizatës franceze për refugjatët , në 2017 numri i azilkërkueseve nga Shqipëria ka shënuar një rritje me 66 përqind krahasuar me 2016, duke arritur shifrën rekord prej 7630 azilkërkuesish. Konsiderohet i çuditshëm fakti që Shqipëria, e klasifikuar si “vend i sigurtë”, thënë ndryshe nga i cili nuk pritet të jetë vend origjine për azilkërkuesit, të zërë vendin e parë në botë përsa i përket numrit të emigrantëve, madje duke ja kaluar edhe Afganistanit, Sudanit, Guineas, Haitit. Për me tepër që është një vend anëtar i NATO, kandidat për anëtar në BE dhe që pret të hapë këtë vit negociatat për anëtarësim në BE..?!Përse ndodh kështu me shqiptarët?

Arsyet janë të shumta; por ato nuk janë thjesht ekonomike. As thjesht e vetëm se në vendet e BE është më mirë se në Shqipëri. As vetëm se Shqipëria është vendi më i varfër në Europë.As thjesht se papunësia është e lartë….

Arsyet janë më të thella…Pas 2013, shqiptarët po largohen masivisht nga Shqipëria, duke ja kaluar për nga numri i emigrantëve vendeve me konflikte të brendshme etnike e fetare, vendeve në situatë pas lufte, vendeve me regjime autoritare e gjakatare, vendeve afrikane më të varfra, vendeve pa shpresë e të pa të ardhme. Vendeve ku qytetarët nuk kanë më shpresë e besim se mund të jetohet në të tashmen dhe e ardhmja është e pasigurt. Shqipëria pas 2013 ja kalon të gjithë këtyre vendeve, duke kaluar pas 2013 të gjithën vendeve të tjera pas 2013, kur drejtimin e vendit e ka marrë Edi Rama. Përse?

Pas 2013, shqiptarët janë gjithnjë e më të varfër, por kjo nuk mjafton për të shpjeguar këtë situatë sepse edhe më parë kanë qenë të varfër.

Janë gjithë e më të papunë, por edhe kjo nuk mjafton për të shpjeguar në mënyrë bindëse këtë situatë, sepse edhe më parë papunësia ka qenë e lartë.

Një pjesë gjithnjë e më e madhe shqiptarësh vuajnë gjithnjë e më shumë për bukën e gojës, duke e kërkuar atë në kazanët e plehrave, por as kjo nuk mjafton për të dhënë një shpjegim bindës sepse numri i atyre që jetonin nën pragun e varfërisë dhe merrnin ushqimet me listë ka qënë i lartë.

Arsyet janë të tjera, më të thella… Mjafton të analizohet se po largohen gjithnjë e më shumë qytetarë me arsim të lartë. Me tituj profesor e doktorë shkencash. Mjeke të talentuar. Të rinj e të reja të diplomuar në universitet më të mira të botës. Po emigrojnë jo vetëm të varfër e të papunë, jo vetëm nga zonat rurale e zonat e thella, por gjithnjë e më shumë qytetarë që kanë një gjendje ekonomike të pranueshme. Gjithnjë e më shumë qytetarë që kanë të ardhura e madje pasuri të vlerësueshme. Gjithnjë e më shumë biznesmenë që po mbyllin apo shesin bizneset e tyre. Gjithnjë e më shumë specialistë e ekspertë që punojnë në kompani prestigjioze… Po përse atëherë largohen…? Përse? Ja disa nga arsyet, që të gjithë shqiptarët i dinë dhe i artikulojnë në biseda të sinqerta mes tyre:

Shqipëria është një vend i pasigurt, ndoshta një nga më të pasigurtët në Europë. Shqipëria është vendi ku qytetarët e janë të pashpresë…Ku e ardhmja e femijve të tyre është ekstremisht e rrezikuar…

Sepse Shqipëria është vendi i parë në Europë për prodhimin e kanabisit dhe trafiqet e drogës…

Sepse Shqipëria është vendi i parë në Europë për korrupsion, për pastrimin e parave të pista…

Sepse Shqipëria është i vetmi vend në Europë e ndoshta në botë ku kriminelët bëhen deputetë…

Sepse Shqipëria është i vetmi vend në botë, kryeministri i të cilit akuzohet për përdorim të drogave të forta…

Sepse Shqipëria është i vetmi vend në botë Kryeministri i të cilit akuzohet nga organizmat ndërkombëtare si zotërues i një pasurie të paligjshme prej 200 milion euro të fshehur në një llogari off shore në emër të të vëllait.

Sepse Shqipëria është i vetmi vend në botë Kryeminsitri i të cilit është i vetmi në botë që në ceremoni serioze ndërkombëtare paraqitet me atlete.

Sepse Shqipëria është i vetmi vend në botë Kryeministri i të cilit i ka lyer muret e zyrës kryeministrore me zhgarravinat e tij halucinante.

Sepse Shqipëria është i vetmi vënd në botë Kryeministri i të cilit udhëton me çartera të shtrenjte kalon pushimet në resorte luksoze, dhe kostumet e veshjet e të cilit kushtojnësa 100 pensione mujore.

Sepse Shqipëria është i vetmi vënd në Europë, ku ministri i brendshëm bashkëpunon me klanet dhe familjet mafioze për trafikun e drogës dhe të armëve…

Sepse Shqipëria është një vend ku kryeministri ka vrarë meritokracinë, ku as shkolla dhe as arsimi i lartë nuk mjaftojnë për të gjetur një vend pune….

Sepse Shqipëria është një vend ku kryeministri urren profesorët, doktorët e shkencave, të diplomuarit jashtë vendit e ekspertët dhe promovon të paaftët, injorantët, servilët, perversët, mashtruesit…

Sepse Shqipëria është një vend ku qeveritarët kanë “shokë të ngushtë” e bashkëpunëtorë, kriminelët, hajdutët, të dënuarit për prostitucion e narkotrafiqe të cilët i bëjnë deputetë, u japin tendera e koncesione, kalojnë kohën e lirë, drekosen e argëtohen në jahte e resorte luksoze, brenda dhe jashtë vendit…

Sepse Shqipëria është një vend ku kryeministri ka vendosur nën kontroll politik e klientelist, bizneset kryesore. Median që e paguan me paratë e korrupsionit e të narkotrafiqeve. Shoqërinë civile që hesht për marrëzitë e tij apo promovon dështimet si suksese. Blen votat dhe kërcënon votuesit. Dhe më së fundmi edhe drejtësinë…

Sepse Shqipëria është një vend ku kryeministria kompromentuar me paratë e pista të korrupsionit, krimit dhe narkotrafiqeve edhe disa ambasadorë dhe zyrtarë të lartë ndërkombëtarë që heshtin për korrupsionin qeveritar, për lidhjet e krimit me politikën, për kultivimin e kanabisit dhe narkotrafiqet, për blerjen e votave dhe kërcënimin e votuesve, e tjerë e tjerë, madje heshtin edhe për faktin që Shqipëria po zbrazet nga shqiptarët që po largohen masivisht duke shkuar drejt vendeve të tyre…

Por përveç këtyre, ka edhe një arsye që e dëgjoj kudo e gjithnjë e më shpesh…

Me ardhjen e Rilindjes në drejtimin e vendit, E KEQJA është bërë shumë e madhe. E KEQJA është bërë maxhorancë… E KEQJA është bërë agresive. E KEQJA është bërë dominante. E KEQJA është kthyer në të vetmen mënyre e mjet për tu bërë i “suksesshëm”. Pra e E KEQJA është shndërruar në MODEL SUKSESI.

Prandaj të ndershmit, të aftët, të diplomuarit, të suksesshmit e vërtetë, ekspertët, profesorët, doktorët e shkencave, të diplomuarit jashtë vendit, biznesmenët e suksesshëm, artistët e talentuar, mjekët e aftë, gjyqtarët e ndershëm, ata që duan dhe adhurojnë familjen, ata që kërkojnë të rrisin e arsimojnë ndershmërisht e realisht fëmijët, po largohen të pashpresë nga ky vend me idenë se “ky vend nuk bëhet”…

Sigurisht që kjo është alarmante dhe e papranueshme… Kështu deklarojnë gjithnjë e më shumë qytetarë.. Por kjo nuk mjafton… Duhet urgjent reagim masiv… Sot… Sa më shpejt…sepse nesër do të jetë shumë shumë vonë… Shqipëria po zbrazet…Nesër do të jetë më e vogël…me më shumë të paaftë…me më shumë të varfër..me më shumë të papapunë… me më shumë të uritur që kërkojnë bukë në kazanët e plehrave… me më shumë kriminelë e trafikantë në politikë e kudo… me më shumë të droguar në qeveri e kudo…me më shumë perversë në shoqëri…

Kategori
Uncategorized

IMAZHI SHQIPTAR

“Mos e përçmo se të verbo, shikoje se të shijo”!
Një urim i veçant i vjen në këtë fillim vit Forumit “Imazh & Media”, nga
futbollisti talent i Kombëtares Shqiptare,
e i futbollit të Ligës Italiane, Berat Gjimshiti.
Përkushtimisht e vëllazërisht, Astrit Memia!

Kategori
Uncategorized

Thirrja e Berishës: Të ngrihemi të mbrojmë miqësinë me SHBA, interesi i Ramës, droga.

Nje foto dhe faqja e zeze e neo-bllokmenit Edi Rama!

Te dashur miq, kjo eshte nje foto ku mungon Shqiperia per shkak te votimit te pabese te Rames kunder SHBA ne OKB! Shqiperia nuk u ftua ne pritjen qe qeveria e SHBA shtroi per vitin e Ri! Shkaku tashme eshte i njohur.

Edvin Kristaq Rama, ashtu siç premtoi para zgjedhjeve ne SHBA se ne rast se do zgjidhet President Donald Trump, i cili sipas tij me porosi te Soros, ishte turp i qyteterimit, ai do te prishte marredheniet e Shqiperise me SHBA. Bipolar me fiksime Rama beri pikerisht ate qe tha. Ai fill pas zgjidhjes se presidentit Trump votoi se bashku me ruset kunder nje rezolute te sponsorizuar nga SHBA ne interes te Natos!

Qendrimi antiamerikan i neo-bllokmenit Edvin Kristaq Rama kulmoi me voten e tij ne OKB per denimin e SHBA, per vendimin e tyre si vend sovran per te njohur Jeruzalemin, ashtu siç eshte de facto, kryeqytet i Izraelit.

Keshtu Rama, ne kundershtimin me flagrant me interesin kombetar, ne pabesi dhe mosmirenjohje totale ndaj vendit te madh te lirise, qe shpetoi Shqiperine nga coptimi i plote ne vitet 20 te shekullit qe kaloi dhe çliroi Kosoven, vend me popullsi 95% muslimane, nga pushtimi shekullor serb, votoi per denimin e SHBA, vendimit sovran te Kongresit dhe Presidentit Trump.

Me kete rast u bej thirrje te gjithe shqiptareve qe e ndjejne veten te tille, te ngrihen per te mbrojtur interesin e tyre kombetar, miqesine me partnerin tone strategjik me kryesor SHBA, kunder nje njeriu qe ka si interesa kryesore drogen, pasurimin e tij te paligjshem dhe tani, ne funksion te ketyre interesave personale, izolimin e Shqiperise nga SHBA.

Kategori
Uncategorized

George H.W Bush and Barbara Bush.

Kategori
Uncategorized

Tiransja ish ushare e UÇK.Më mirë e vdekur se sa të jetoj këtë jetë në këtë gjëndje të rëndë

Kjo trimëreshë erdhi nga Tirana për të luftuar në Drenicë si ushtare e UÇK-së, por sot si është ajo????

Jeta e Valentina Halitit ngjan vërtetë si një film, pa e menduar se jeta do ta befasonte e do t’i sjellte të papritura.

Në një rrëfin ekskluziv Valentina Haliti rrëfen jetën e saj.

Një vajzë tiranase që nuk e kishte menduar asnjëherë luftën, por ja që lufta e sjelli atë në Drenica si luftetare dhe si nuse në Skenderaj.

Valentina Murgu me origjinë nga Dibra e rritur ne një familje modeste me tradita të forta të shqiptarve nxënëse ne shkollën A.Z.Çajupi në Tiranë fëmiu më i madh në familje.

Aty tek rruga ku jetoja unë në Tiranë rruga Siri Kodra, kishte shumë fabrika rrobaqepëse në një prej tyre punonin vullnetar dhe një ditë pyeta se për çfarë keto rroba?
Shefja e repartit mu pergjigj nëse do jesh punëtore vullnetare duhet te jesh shumë sekrete mos ta dij askush se çfarë qep ketu. Unë pranova ku edhe takova disa kosovar njëri ndër ta ishte edhe bashkëshorti im, ku më tregoj se per çfarë bëhet fjalë dhe se duhen njerez te vendosur. Më pranuan aty dhe çdo ditë nga shkolla shkoja pas ores 1 qepja uniforma të UÇK-së pa e imagjinuar qe një ditë atë uniformë do ta vesh edhe unë.

Fillova të shoqerohem me Hasan Halitin bashkshortin tim dhe të takoj shumë njerez të fortë, që flisnin për një organizatë që do vepronte ne Kosovë për çlirimin nga Serbia.

Valentina thotë se ishte viti 1996 kur ajo u martua me bashkëshortin e saj nga Drenica nga fshati Burojë i Skenderajt.

Dhe kjo martesë papritur do të mar kahje krejt ndryshe për jetën e saj. E kishte në ëndërr të bëhet artiste e donte shkollën, kishte një jetë luksoze, por ja që filloj lufta në Kosovë dhe ajo së bashku me bashkëshortin e saj u aktivizuan në Ushtrinë Çlirimtre të Kosovës, fillimisht si organizatore në tubime të ndryshme në Tiranë, pastaj u aktivizova në Cahanaj, ku u përgatita si ushtare për të marrë rrugën më pas drejt Kosovës së bashku me bashkëshortin dhe shumë ushtarë tjerë të Lirisë, transmeton Drenica Press.

Pas ardhjes sime në Kosovë u vendosa në shtëpinë e bashkëshortit tim në Burojë, u angazhova në Brigadën Arben Haliti 112, ku përpos që merrja pjesë në vijat e frontit, po ashtu ditë e natë gatuaja bukë për ushtarët e UÇK-së, ku jeta ime ishte rënduar shumë, duke ndjerë erën e tymit ngado, luftë shkatërrim në të gjitha anët.

Dhe ja ku jam tani me një shëndet të rënduar, jetoj në Skenderaj me një gjëndje të rëndë shëndetësore, ku vetëm për ilaçe çdo muaj shpenzoj 200 euro. Unë kam tani një terapi të përjetshme, kam insuficiente kardia Hypokalcemia Humbje te lengut fiziologjik te lordozes. Gastrit chronik Hypoparatiroidizem

Por ajo që me lëndon më së shumti se OVL e UÇK-së më ka përkrahur shumë pak deri tani më kanë dërguar 50 euro për Bajram dhe 100 euro për Vitin e Ri e ndërsa as 200 euro për një muaj të ilaçeve nuk më kanë dhënë.

Po ashtu edhe Komuna e Skenderajt më ka përkrahur shumë pak, ku për katër vite më ka përkrahur me vetëm 400 euro.

Valentina thotë se më mirë të ishte e vdekur se sa të jetoj këtë jetë në këtë gjëndje të rëndë shëndetësore, por nuk mjafton vetëm kjo sëmundje ajo që e lëndon atë është edhe statuset në faqet e rrejshme në Facebook, ku pa lejen e saj kërkojnë ndihmë për të dhe nuk di se çfarë ndodh me to.

Marrë nga BOTA SOT

Kategori
Uncategorized

Klosi organizoi vrasjen e Ahmet Krasniqit.

 

Pyetja që i bëra ambasadorit Lu, ku ndryshon Rama nga Noriega?

– Raporti me Rugovën zoti Berisha… Kur e keni takuar për herë të parë Presidentin Rugova?
Presidentin Ibrahim Rugova e kam takuar për herë të parë më datë 21 shkurt të vitit 1991 në vizitën e tij të parë si kryetar i LDK në Shqipëri. I takoi edhe të tjerët. E kam njohur më parë edhe si studiues me një përshtypje shumë pozitive. Unë kam qenë për bashkim kombëtar, unë isha rritur me idenë absolute se Kosova është provincë e Shqipërisë. Ishte ideali im në atë kohë. Pas takimit me Rugovën dhe shumë intelektualë, unë konstatova se ideja e pavarësisë, e republikës ishte një ide reale dhe jo fiktive. Në atë vizitë e pyet Azem Hajdari Rugovën: Çfarë mendoni për bashkimin kombëtar? Rugova i thotë: Ne të fitojmë këto, pastaj një hap i dytë. Mirëpo këtë tezë Rugova e mbante vazhdimisht: Një herë kjo, pastaj më vonë si të rridhnin gjërat. U binda se elita e Prishtinës ishte për pavarësinë e Kosovës dhe Republikën e Kosovës. E respektova atë qëndrim në mënyrën më të prerë dhe fillova ta mbështes dhe të bëj gjithçka që Rugova të pritet sa më lart në arenën ndërkombëtare. I pari që e priti ishte Mitsotakis si kryeministër i huaj. Në një takim që pata me të i thashë: Pse takon Millosheviçin? Sepse ai kishte njëfarë simpatie për Millosheviçin. I thashë më thuaj kë do të takosh ti për 2 milionë shqiptarë. Pse nuk takon ti një njeri paqësor si Rugova? Jo këtu ke të drejtë më tha dhe e priti në Selanik. Në atë periudhë në Evropë kishte një tendencë shumë të ngurtë që çështja e Kosovës të trajtohej si çështje e të drejtave të njeriut. Një arritje shumë e madhe ishte në Samitin e Helsinkit, ku ne arritëm të shkëpusim Kosovën nga Serbia. Dhe futet për herë të parë në Samit një paragraf në të cilin thuhej që çështja e Kosovës duhej të zgjidhej me dialog midis Prishtinës dhe Beogradit me ndërmjetësim të palës së tretë. Që nga ai moment e mbrapa, përfaqësues të organizatave ndërkombëtare kishin dritën jeshile, donte s’donte Beogradi, të vinin në Kosovë dhe të takonin autoritetet e Kosovës, vetëm po t’i ndalonte ushtarakisht, po nuk shkonte deri aty. U përpoqën shumë rusët ta bllokojnë, amerikanët na mbështetën megjithëse me hezitim fillimisht.

– A keni pasur problem me zotin Rugova dikur, çështja e protestave…
Nuk kam pasur problem që shqiptarët të marrin pjesë në zgjedhjet e serbëve. Kurrë, përkundrazi. Një herë më kanë kërkuar dhe e kam kundërshtuar dhe ata, të cilëve unë e kundërshtova më dhanë të drejtë. Sepse më erdhën më ’92-shin Lordi Olluen edhe Sajrus Vens dhe thanë ne kemi ardhur direkt që ti të bindësh Rugovën të marrin pjesë në zgjedhjet e Serbisë. Dhe unë u them: Të nderuar zotërinj, kjo është një kërkesë që nuk shkon. Pse nuk shkon? – më thanë. E para ta supozojmë se unë i them Rugovës dhe Rugova do të pranojë, por nuk i dalin qytetarët kosovarë në zgjedhje. Ju do të humbisni të vetmin interlokutor që keni. A ia vlen që të rrezikojë komiteti ndërkombëtar për këtë punë? Pastaj nga ana tjetër unë nuk ja them, por ju kërkoj juve: Shkoni takojeni në Prishtinë. Pranojnë. Pas dy javësh shkoj në Beograd, i them Paniçit, i cili thotë: “Po, do të vij me ju”. Nisemi të tre. Millosheviçi i organizon pritën Paniçit, i nxjerr serbë diku pak para se të hysh në Prishtinë, ja bllokon rrugën, të gatshëm ta rrihnin, mezi e shpëtuan rojet. Paniçi i thotë këtyre, shkoni ju takoni Rugovën se sa të mbaroj punë unë me këta serbët e mi po vij. Ai mezi doli i gjallë prej tyre. Këta e takuan Rugovën, kanë dalë shumë të kënaqur nga takimi. U bindën në këshillën time të sinqertë që u kisha dhënë. Por çfarë ndodhi? Në vitin ’96, u bënë zgjedhjet të kryetarit të Beogradit dhe Millosheviçi nuk i pranonte zgjedhjet. Dhe Beogradi doli në protesta, por jo për të marrë pjesë Kosova, por për mandatin e Zoran Djindicit. Unë isha i mendimit që edhe Prishtina duhej të dilte në protesta kundër Millosheviçit, jo për mandatin e Djindicit, por protesta në të gjitha anët për t’ja djegur tokën në këmbë diktatorit, ta dobësoja edhe më shumë.

– A jeni frikësuar në atë kohë kur u larguat nga pushteti më ’97. Zani Çaushi bëri thirrje edhe për vrasjen tuaj…
Jo nuk kam pasur frikë. Kur njeriu merr një vendim i qëndron vendimit.

– A besonit që do të riktheheshit?
Situatë e vështirë ka qenë. Himni ynë nga një fjali: “Nga lufta vetëm ai largohet”. Pas lutjes tek Zoti nuk ka thirrje më të shenjtë se ajo. Nëse njeriu e shkruan në ballë atë, e lexon çdo ditë, ai nuk mund të tërhiqet. Unë vazhdoja betejën time, nuk kisha asnjë lloj impresioni.

– A ishit të përfshirë në tentim puçin e ’98-ës pas vrasjes së Azem Hajdarit?
Absolutisht e kundërta. Azem Hajdarin e ekzekutuan major Fatmir Haklaj, ish-drejtor i Komisariatit të Tropojës, kapiten Jaho Salihi ish-shef i Krimeve të Policisë së Tropojës, nipi i Skënder Gjinushit edhe ai në funksione, e kanë vrarë në Itali, Ismet Haxhia, Izet Haxhia, që të gjitha këta, e ekzekutuan para selisë së PD-së.

– Sa i afërt keni qenë me zotin Hajdari?
Shumë i afërt. Që nga dita e parë, takimi i parë tek studentët. Ka qenë në mënyrë absolute e vetmja kafshë politike që kam njohur në jetën time. Ka qenë një njeri i jashtëzakonshëm, kishte reflekse politike të pakrahasueshme me njeri. Kishte si çdo njeri tjetër rënie, ngjitje, por ishte njeriu që çdo ditë do të hynte në zyrën time dhe më thoshte “çfarë do t’u bëjmë sot”. Ishte tribun.

– A ju ka mbështetur në atë kohë zoti Bujar Bukoshi, me njerëz..?
Jo absolutisht. Ajo ishte një revoltë e përgjithshme. Nëse Partia Demokratike kishte krahun e vet militant, ai ishte krahu i Azem Hajdarit. Ata e kishin idhullin e tyre. Dhe këta njerëz nuk kishin kurrë ndërmend as ta sillnin këtu, por në mënyrë krejtësisht të pavarur, nuk e çuan arkivolin dhe kortezhin nga e kishin përcaktuar, e marrin dhe e sjellin tek Kryeministria. Kemi bërë gjithçka për t’i ndaluar, është Preç Zogaj, në atë kohë (mos gabohem) këshilltar i Rexhep Mejdanit. Rexhepin nuk e gjen. Dhe kam komunikuar me Rexhepin…

– Ishte pak komike zhdukja e Partisë Socialiste…
U zhdukën, ja mbathën të gjithë si minj sepse ishin implikuar të gjithë në krimin e shëmtuar. Ne ishim të bëhej gjyqi, të bëhej procesi. Ata nuk i arrestuan njerëzit, i liruan. Ne i ndoqëm njerëzit në çdo postbllok se na informonin. Dhe çdo postbllok ata i kaluan lirshëm derisa shkuan në Tropojë. Dërguan njerëz këta dhe ata ja pohuan: “Po ne e kemi vrarë”, por ata nuk i arrestuan dhe bënë gjithçka që të mos i arrestojnë. As gjermanët, përveç serbëve, nuk ka bërë kush masakra në Tropojë sa kanë bërë këta, se futën një luftë vëllavrasjeje. Na thoshin njerëzit ose duhet të bëjmë kryengritje dhe e marrim me kryengritje komisariatin sepse jemi më shumë. Sepse këta vrisnin, vrisnin në zyrë. Fatmir Haklaj vrau oficerin e policisë në zyrë, Shaqir Hoxhën.

– A është përgatitur atentat ndaj jush në atë kohë prej atij grupi?
Jo prej këtij grupi s’mund të them. Këta qëlluan, por… jo ndaj meje personalisht. Këta donin që unë mos të shkoja në Tropojë, por unë shkova. Këta menduan të më bllokonin rrugën, por nuk e bënë dot, sepse unë shkova dhe mbajta miting. Ndaj meje nuk mund të them, por këta vranë Tropojën, vranë njerëz të pafajshëm që nuk kishin asnjë lidhje, përveçse kishin përkatësi të Partisë Demokratike, studentë të dhjetorit, Naim Dizdari, Abdyl Matoshi…

– 97′-a, ’98-a kanë qenë vite të trazirave…
’97-a ishte rebelim komunist.

– Si e keni parë në atë kohë takimin e famshëm të Fatos Nanos me Millosheviçin që me gjasa aty u varros reputacioni i së majtës në Kosovë. Pastaj bie në sy simbolika e ’97-ës kur u ngritën tre gishtat që janë simbol i serbëve. Këtë takim si e keni parë?
Një gabim të madh. Dhe e kam thënë që në atë kohë, që Nano mund të takonte Millosheviçin vetëm nëse ja kërkonte udhëheqja politike në Kosovë. Dhe në asnjë mënyrë tjetër. Nuk mund t’i jepte asnjë lloj kredenciali Millosheviçit që ishte kasapi i Ballkanit.

– E pse e bëri zoti Nano?
Mbase i ndikoi Papandreu, sepse ishte një Samit aty dhe ka shumë mundësi që grekët të kenë ndikuar, se kishin një pasion për Millosheviçin. Ndofta për të ndihmuar Millosheviçin dhe Nano nuk e kuptoi këtë që bëhej për të ndihmuar Millosheviçin, e pranoi takimin. Kur ky doli nga takimi i thotë gazetarëve që “ishte njësoj sikur të bisedoja me Thanasin”, nga pikëpamja e indoktrinimit, jo nga pikëpamja e afrimit.

– A ka blerë UÇK armë në atë kohë apo ju kanë dhënë armë në atë kohë? Nëse e dëgjon Pandeli Majkon dhe Fatos Klosin kanë kontradiktë të madhe rreth asaj se si u furnizua UÇK-ja me armë…
Ne si PD jemi organizuar për t’u dhënë armë pa lekë dhe kërkesa ime për të gjitha degët ka qenë që t’u dorëzohen armë pa asnjë lekë. A mund të ketë marrë kush lekë, këtë nuk mund ta them. Por ky ka qenë qëllimi im i prerë. Seç ka bërë Fatos Klosi, i cili është një vrasës, ka vrarë Ahmet Krasniqin. Jo me dorën e  tij, e organizoi vrasjen, ishte një krim i shëmtuar. Ahmet Krasniqi ishte nën mbrojtjen, ombrellën e autoriteteve shqiptare. Çdo gjë që bënin, i kishin në dijeninë e tyre, nuk është se këta shkelnin rregullat. Qoftë Bukoshi, qoftë Ahmeti bënin përpjekjet më të mëdha për pajtimin dhe unifikimin me krahun tjetër, ishin jashtëzakonisht të hapur, të vendosur, të gatshëm. Vrasjen e Ahmet Krasniqit dhe uroj që Gjykata Speciale ta hetojë, autor është Shërbimi Informativ Shqiptar.

– A besoni se ka fakte, dëshmitarë që mund të flasin për këtë rast?
Besoj se ka. Është Fatos Klosi. Vrasjet i ka organizuar direkt Fatos Klosi. Ai është bërë shef shërbimi në një kohë kur ishte pedagog dhe ndiqej nga shërbimi ynë si bashkëpunëtor i shërbimeve të tjera. Është bërë shef shërbimi në kundërshtim me çdo lloj kriteri. Për llogari të kujt e bënte këtë Fatos Klosi nuk di të them, por di që ajo është vepër e tij.

– Kur erdhët në pushtet herën e dytë, erdhët më i rafinuar në kuptimin e komunikimit me mediat, filluat të bashkëpunonit më shumë. Madje Baton Haxhiut i dhatë edhe pasaportën… A filluat të ndryshonit pasi analizuat situatën?
Eksperienca të mëson shumë.

– Çfarë patët prioritet kur erdhët kryeministër për të dytën herë, për çfarë u kthyet në pushtet?
Shqipëri e zhvilluar. Së pari, u përqendruam në shkatërrimin e bandave dhe grupeve kriminale që mbillnin tmerr në Shqipëri dhe Evropë. Në 18 muaj arrestuam njëri pas tjetrit dhe kemi shkatërruar 204 grupe dhe organizata kriminale me mbi 1 mijë anëtarë. Shqipëria vendosi treguesit ndër mesataren e Bashkimit Evropian, pra u bëmë një vend i sigurt. Së dyti, nga 18.300 km rrugë, kishte gjithsej 2400 rrugë të asfaltuara, që të gjitha të tjerat ishin të nivelit mesjetar siç kishin qenë të shtruara me kalldrëm ose me zhavorr ose me baltë. Edhe ajo e asfaltuara ishte e botës së tretë, të katërt. Shqipëria në rrafshin energjetik me gjenerator dhe pa drita të paktën një minimum mesatar me 8 orë në ditë. Shqipëria kishte penetrim në internet gjithsej 4/9%, një nga më të ulëtit në botë. Ndjekja e arsimit të mesëm në Shqipëri po zbriste në mënyrë katastrofale. Kjo ishte gjendja, një Shqipëri që po rrokullisej. Shqipëria e zhvilluar ishte qëllimi im madhor. Një gjë shumë e vështirë për t’u realizuar, por ishte një objektiv që ia vlente të bëje çdo përpjekje për të. Filluam projektin e rrugëve. Në ato vite sipas Komisionit Evropian Shqipëria ndërtoi rrugë më shumë se gjithë rajoni i marrë së bashku. Bëmë një përpjekje të madhe në rrafshin energjetik. Pamë rezervat tona ujore që kishte 30 vjet që nuk shfrytëzohej më një hidrocentral. Atëherë me një ligj shumë të veçantë që kaluam ia dolëm të ndezim në Shqipëri një ethe të fuqishme në ndërtimin e hidrocentraleve. Kur u dorëzua pushteti qeveria ime firmosi rreth 180 kontrata për ndërtimin e 423 HEC. U bë një punë e jashtëzakonshme me TAP-in. Pas Azerbajxhanit Shqipëria ka pasur rolin më thelbësor dhe në fund të fundit, edhe pse një projekt që ç’është e vërteta fqinjët nuk e donin, u bë realitet dhe këtu kemi luajtur rolin tonë. Dhe unë konsideroj TAP-in një arritje shumë të madhe në rrafshin energjetik për Shqipërinë, Kosovën dhe rajonin. Shqipëria në vitin 1992 ishte vendi i tretë më i varfër në botë me 204 dollarë për frymë. Në vitin 2005 renditej në grupin e vendeve të varfra. Në vitin 2008, kaloi nga grupi i vendeve të varfra, në grupin e vendeve me të ardhura të mesme të larta. Shqipëria mori një zhvillim, i rezistoi krizës, sigurisht që e ndjeu. Por nuk ra në asnjë moment në recesion, falë reformave të biznesit dhe sistemit fiskal.
Natyrisht qëllimi madhor ishte mbështetja e Kosovës. Në vitin 1992 një grup prej luftëtarëve të Kosovës që stërviteshin këtu, rreth 40 vetë vijnë dhe kërkojnë takim me mua në Presidencë dhe unë i takoj ata. Një bisedë e gjatë me ta, jo shumë entuziast në bisedën time se unë i bëja të qartë që ne nuk i shpallim luftë Jugosllavisë. Por prapë kishte prej tyre që mendonim se duhej shpallur luftë. Në fund, njëri prej tyre thotë: Më thuaj çfarë do të bësh ti për Kosovën. I them: Ju siguroj një gjë, që gjysmën e kohës sime do të punoj për Shqipërinë gjysmën për Kosovën. Dhe me këtë u ndanë mirë me mua.

– Takimi me presidentin Bush. Çfarë keni diskutuar prapa dyerve?
Ai është një mik i madh. Edhe i ati mik shumë i madh. E kam mik, ai vinte më vizitonte këtu, edhe unë kam qenë në shtëpinë e tij në Houston. Ai erdhi këtu si mik i madh dhe në atë takim ai më thotë “ti e njeh situatën, unë të besoj plotësisht, tani përcaktoje ti se kur duhet të shpallet pavarësia e Kosovës”. I them: President meqenëse ju e keni ndarë në mendjen tuaj, tani unë u them ju merrni kohën tuaj, sa ju duhet ju. Sepse unë po merrem me udhëheqjen e Kosovës, po diskutoj me ta dhe ju siguroj që ata këtë mesazh e vlerësojnë në mënyrë të jashtëzakonshme dhe bien dakord me këtë që po them unë. Sepse stafi i tij kujtuan se po u them dy javë. Por edhe nga të mitë më thanë: Pse nuk i the dy javë? Ata u gëzuan shumë dhe më pas më thanë: Na shpëtove. Ka qenë më 10 qershor ky takim. Më tej i mori nja 6 muaj deri në shpalljen e pavarësisë. Bushi vinte në Shqipëri nga G8-a, ku u diskutua çështja e pavarësisë. Putin e kundërshtoi. Sarkozi për të dalë si në mes, tha: “Të shtyhet ky problem”, pa u konsultuar me asnjëri. Bushi i thotë: Nëse pas 4 muajsh Vladimiri nuk pranon, çfarë do të thuash ti? Ai përtypet. Pastaj ky e pyet prapë dhe ai thotë “Po”! Pra, ishte krijuar një tension.
Unë nuk doja që Kosova të bëhej një mollë sherri midis fuqive evropiane dhe SHBA-ve, sepse e paguan çmimin në një mënyrë apo tjetër, doja të shkonte me një ujdi.
Nuk kam pasur moment më të rëndësishëm në karrierën politike.

– Ku është Shqipëria sot zoti Berisha, ish-kryeministër dhe ish-president. Opozita po paralajmëron se nuk merr pjesë në zgjedhje nëse nuk krijohet qeveri teknike. Zoti Rama ka paralajmëruar zgjedhje me çdo kusht në qershor…
Shqipëria ka një të sëmurë psikik, një paranojak që i thoshte gazetares që kjo që kërkon opozita për qeveri teknike është sikur të kërkohet largimi i Merkel, se edhe ajo ka zgjedhjet në shtator. Sepse sipas tij Gjermania u sundonka nga bandat si Shqipëria dhe është e mbushur nga kanabisi si Shqipëria. Një njeri, i cili shpall një realitet që nuk ekziston. Opozita në Shqipëri sot si në asnjë vend tjetër në botë ka përpara një mal droge dhe eurosh droge. Shqipëria u mbush me drogë nga qeveria. Kishte drogë në Lazarat dhe nuk e mohoj kurrë. Por sa ka qenë droga që ka shkuar në vitin 2010 në Itali nga Lazarti? 65 kg, le të marrin statistikën italiane. Vetëm në një javë, sasia e eksportuar nga Shqipëria në Itali ka qenë më e madhe se në 8 vite. Nëse ti e vë opozitën para një mali droge dhe i thua hajde bëjmë garë, çfarë gare bën ti?
Ato bandat që thamë që i arrestuam më 2005-2006 që të gjitha po i liron Edi Rama, me axhendë elektorale. Lul Berisha i thotë atij: “Durrësin po ta marr unë përsipër”. Efekti i vrasësve serialë në zgjedhje është i jashtëzakonshëm. Po të jap shembull. Në vitin 2003 në mes të Tiranës garoi Edi Rama dhe Spartak Ngjela. Në darkë, mbas zgjedhjeve, 143 kuti nga qendrat e votimit nuk vinin në Komisionin e Zgjedhjeve. Ku ishin? Ja kishin dorëzuar që të gjitha bandës së Edi Ramës me serial killer, i cili i kishte thënë komisionerëve që: “Guxuat dhe treguat ju do të lini kokën”. Dhe ne e morëm vesh më vonë nga familjarët. Dhe komisionerët jo vetëm që dorëzuan kutitë e votimit, por nuk na thanë dhe ne thoshim ku janë kutitë. Në fund ambasadori amerikan James Jeffrey i thotë: Ti fitove me vrasës serial. Edi Rama llogarit që zgjedhjet t’i fitojë me banda dhe vrasës serialë.

– Si do të tejkalohet kjo situatë?
Edi Rama ka paranojën dhe shembëlltyrën atërore të pushtetit. Kanë bërë formularët, çdo rrogëtar i këtij shteti quhet tani patronazhist dhe shkruan formulari: Kolona e parë: Familja – Do të sjellësh numrin e celularit, të kartës së identitetit, banorët që ke komshi, që ke miqësi dhe që do të votojnë për ne dhe do i sjellësh.
Por a mund të veprohet me këto mënyra? Vetëm një i çmendur, një paranojak dhe që po e çon vendin në mënyrën më të sigurt drejt një destabilizimi të paparashikuar..

– Por a beson se qeveria teknike e zgjidh problemin?
Qeveria teknike e zgjidh problemin.

– Pse? Ata të njëjtit njerëz janë…
Së pari lufton kanabisin, lufton zgjedhjet. Me axhendë të caktuar, jo pa axhendë.

– Nëse bëhet qeveria teknike pothuajse është e pamundur të mbahen zgjedhjet në qershor…
Absolutisht që do të shtyhen zgjedhjet. Nëse ti ke zhdukur çdo kusht për zgjedhjet. Çfarë zgjedhjesh? Do të zgjedhësh veten tënde?

– Çfarë i thatë ambasadorit amerikan, patët një takim të gjatë?
I thashë që ne jemi para një mali droge dhe një mali eurosh nga droga.

– A po e mbron ambasadori amerikan kryeministrin Rama?
Nuk mund të them se po e mbron, por…

– A të dëgjoi me vëmendjen?
Me vëmendje më dëgjoi. Unë i bëra një pyetje. Më thuaj çfarë dallimi ka Rama nga Noriega, narkodiktatori i Panamasë. Që miku im George Bush e qëroi. Nuk po them që ta qëroni, por të paktën ta dënoni, ta ndëshkoni. A e dini si e përdorin drogën këta? Në Peshkopi e merrnin formularin nga gjendja civile, dhe i thoshin qytetarit: Janë këta njerëz që jetojnë në Kënetë në Durrës, në Bathore. Tani ti zotrote, o do i sjellësh këta njerëz të votojnë në Peshkopi ditën e votimit ose plantacioni të shkatërrohet dhe ti do të burgosesh se ke shkelur ligjin. Diktaturat nuk bëjnë zgjedhje se nuk duan.

– Si i shihni deklaratat e zotit Meta, i cili tha dje se Shqipëria është vend pluralist dhe nuk ka zgjedhje pa opozitën, Rama tha se do t’i mbajmë zgjedhjet gjithsesi. A ka lëkundje mes tyre?
Meta natyrisht përpiqet të dallojë nga paranoja e Ramës. Ata janë një qeveri dhe kjo qeveri qëndron se ata janë në koalicion. Këtu në Shqipëri krijuam një shembëlltyrë inekzistente në botë të qeverisë me vëllezër armiq në qeveri. Ka filluar edhe në Kosovë tani nga pak, por uroj të mos fillojë më shumë. Nuk ka etikë kjo, po qeverise qeverisni së bashku, në të kundërt iki.

– A prisni që do të ikë Meta nga qeveria?
Nuk mund ta them. Nuk e di cili është vendimi i tij.

– Përveç Shqipërisë që ka probleme me qeverinë, në Maqedoni nuk ka qeveri, vazhdojnë trazirat atje. Zoti Rama ka bërë një platformë edhe atje të shqiptarëve. Kemi Malin e Zi që cenohet prej Rusisë. Kosova gjithashtu probleme. Po flitet se Turqia në njërën anë dhe Rusia në anën tjetër e kanë synuar Ballkanin dhe po e destabilizojnë. A e shihni edhe ju në këtë dritë? A po prisni trazira në Ballkan?
Unë shoh që potenciali për konfliktualitet në Ballkan po rritet me shpejtësi. Dhe shoh në radhë të parë Serbinë si faktor kryesor destabiliteti. Zhvillimet e fundit dëshmojnë që Serbia është absolutisht hipokrite dhe nuk ka ndryshuar në mendësinë e saj sa i përket projektit të Serbisë së madhe.

– A e manipuloi Ramën Serbia?
Plotësisht. Me lehtësinë më të madhe. Po marr vetëm një moment. Negociatat Kosovë-Serbi, janë procesi më i rëndësishëm sot për paqen në Ballkan. I kam ndjekur me shumë interes, nuk kam besuar fillimisht në to dhe ndaj kam sulmuar me të gjitha mundësitë e mia Serbinë asokohe dhe parashtrova tezën e rrethimit të shqiptarëve nga albanofobia, që është edhe sot. Miqtë tanë amerikanë më thanë mua që “këtu nuk ke të drejtë sepse procesi i negociatave do të ecë”. Unë e kam mbështetur – i thashë, – por problemi është se nuk po shoh asnjë zbatim nga ana e Serbisë të këtyre marrëveshjeve. Jo thanë – do të zbatohet. Unë isha i mendimit që duhej të ishin edhe amerikanët pjesë e këtij procesi. Jemi thanë – ne jemi “next door”. Nuk mund ta mohoj krejtësisht, fare pak, disa hapa të vegjël janë bërë, por jo kryesorët.
Dhe pasi janë bërë këto hapa ai merr përsipër për të provuar aneksimin. Ajo që bëri me trenin Vuçiç është absolutisht akt prove nëse mund ta aneksojë në mënyrë gjysmë paqësore, gjysmë ushtarake, apo jo. Serbia është e gatshme për konflikt. Çka do të thotë se shqiptarët duhet të përgatiten në të gjitha format.

– A duhet Kosova ta aprovojë projektligjin për formimin e ushtrisë?
Kosova e ka të domosdoshme ushtrinë. Por unë mendoj që presidenti Thaçi, kryeministri Mustafa, duhet të lobojnë fuqishëm në Pentagon, në State Departament, në NATO, sepse ushtrinë duhet ta ngrenë së bashku me ta. Çështja e ushtrisë ka vite dhe unë personalisht kam lobuar me ato mundësitë e mia dhe e kam quajtur të domosdoshme ushtrinë e Kosovës. Nuk jam për të hyrë në një sherr me partnerët tanë kryesorë. Ushtria e ka jetike mbështetjen e Pentagonit, ndihmën dhe mbështetjen politike. Por disa gjëra duhet të diskutohen më me hollësi tani, edhe çështje të sigurisë me Pentagonin. Por duhet të specifikohen gjërat, por kjo shkohet gradualisht nuk duhet me hapa të njëanshme që mund të paguajnë çmim, duhet ta shmangin këtë.

– Në këtë kohë, kush janë miqtë e vërtetë të shqiptarëve?
Amerikanët janë. Ne kemi qenë komb jetim. Shqiptarët nuk duhet ta harrojnë asnjëherë këtë, kanë qenë komb jetim në histori, kanë mbijetuar, nuk duhet të tremben dhe të bien në pesimizëm, se edhe si të tillë kanë mbijetuar para së gjithash në sajë të armëve të tyre. Kanë qenë armëmbajtës. Nuk kanë pasur një nacionalizëm të mirorganizuar, por nuk kanë ngurruar të luftojnë. Nuk kemi pse të kemi as frikëra, as të ngutemi. Ne duhet të jemi të qetë dhe po, duhet të përgatitemi. Sepse nuk është Ballkani fuçi baruti, është Serbia me doktrinën e “Serbisë së Madhe”. Po mund t’i bëjë një qeveri veprime të tilla që kanë bërë ata? Vetëm qeveri zuzarë bëjnë akte të tillë ndaj fqinjëve të tyre.
Kurse Rama e bën siç është, sepse Rama i dha një pasaportë atij për t’u treguar evropian duke e ditur që nuk e meriton atë pasaportë. Se po ta meritojë absolutisht nuk i mohohet, pavarësisht se çfarë kanë bërë ata mbi shqiptarët.

– A do ta citoje Ivo Andricin?
Kurrë, ai është shkrimtar kriminel, nobelist kriminel. Përkundrazi shqiptarët duhet të bëjnë çmos për t’i hequr çmimin Nobel. Andrici është më i rrezikshëm se të gjithë doktrinarët e tjerë se, asnjëri prej tyre nuk është nobelist, është i veshur me petkun e shkrimtarit. Në idenë e Serbisë së Madhe ky është më i rrezikshmi, moderni.

– A do të jeni deputet në zgjedhjet e ardhshme?
Varet nga vendimi që do të marrin organet drejtuese të Partisë Demokratike.

– A po udhëheqin mirë organet drejtuese të PD-së?
Tani ata janë kyçur në një proces të paprecedent në historinë e vendit, që ja ka imponuar Edi Rama.

– A takoheni shpesh me zotin Basha?
Takohem. Dhe jam i bindur që do e fitojë këtë betejë. Se janë të gjithë të bashkuar. Opozita është e bashkuar si kurrë ndonjëherë. Qytetarët janë të vetëdijshëm, të gjithë e kanë të qartë që ky është një paranojak.

– Përveç ecjes në kohë të lirë me çfarë merreni?
Përgatitem për ditën e Parlamentit, pavarësisht se mund të mos lexoj fjalime, nuk shkoj kurrë pa u përgatitur. Lexoj.

– Çfarë po lexoni aktualisht?
Këto kohë kam lexuar shumë psikologji dhe histori.

– Keni hequr dorë prej romaneve?
Kam disa muaj që kam lexuar disa libra shumë të mirë për Shqipërinë, për luftën e dytë, me dokumente, që faktojnë tradhtinë e madhe që ju bë Kosovës, por edhe shqiptarëve në çdo aspekt nga grupi i Enver Hoxhës. Kanë dalë libra që trajtojnë disa aspekte të gjenocidit komunist në Shqipë