Kategori
Uncategorized

A është Edi Rama i implikuar në trafikun e skllevërve nga Bangladeshi?

Nga Sali Berisha /

Lexoni mesazhin qytetarit dixhital lidhur me këtë aferë mafioze.

Ju bëj thirrje Këshillit të Europës, Parlamentit Europian, Komisionit të OKB për të drejtat e njeriut të hetojnë me përparësi këtë trafik skllevërish të mafies shtetërore shqiptare. sb

Përshendetje Doktor Berisha, për Pashkë takova menaxheren e kompanisë dhe e pyeta kur do te vijnë kolegët nga Bangladeshi? Me thanë të drejtën u befasova me shpenzimet:

bileta e avionit 1145 euro, tax viza 80 euro, LP 50 euro, sigurimi 40 euro, si dhe letra të tjera sa është fatura 210 mijë lek të reja, aq sa unë jam paguar për 8 muaj!

Më garantoj se do të jemi të barabartë në baze të VKM 1025, 16.12.2020 të firmosur nga Braçe. Problemi fillon kush do paguajë ushqimin 5 mijë lek dhe fjetjen 5 mijë? Nëse e paguajnë puntorët ata dalin 0 fitim?

Nese e paguan kompania kolegët tanë do marrin 600 kurse ne shqiptaret 300 mijë lekë të vjetra? Sapo të mesojnë shqip ata do pushohen dhe do largohen. Për tu kthyer ata s’kanë kursyer asgjë do të shkojnë drejt vendeve përendimore. Ndoshta kjo a ndikon në integrimin? Nuk jam shumë optimist se ky premtim do të na zgjidhe hallet e Shkodrës.

Kategori
Uncategorized

EDI RAMA, ky mjeran pa fantazi !

EDI RAMA, PA FANTAZI DHE I MJERE!

Nga Dritan Kaba /

Edi Rama paska bere spot me ngjarjen e Fatos Nanos. Edhe kete ua thote nje nga ata qe e ka jetuar personalisht ngjarjen dhe njeri nga ata qe e hapi ne publik ate.

Besoj se ju kujtohet ajo barcaleta me shofer Nanon dhe me policin qe e ndaloi.

Sa pa fantazi eshte i shkreti! Kete barcalete e di e gjithe Shqiperia.

Ngjarja ka ndodhur kur Nano mendonte per mandatin e trete.
Te njetin fat do kete edhe Edi ne zgjedhje, por ndryshe nga Nano hallin e vertete do e kete pas zgjedhjeve.

Shqiptareve iu duhet Ndryshimi i Madh, nuk i duhet as nje idiot i madh, as nje mitoman i madh, as nje tradhetar i madh i Kombit, as nje hajdut i madh, as nje i paafte pa kufi.

Ndaj ne 25 prill te gjithe drejt kutive te votimit per t’i thene ndal shpopullimit, po arsimimit cilesor.

Per t’i thene mjaft mbizoterimit te krimit te organizuar, po krhimit te te rinjve.

Per t’i thene jo republikes se oligarkeve, po lirise se tregut eshe ekonomise, gares se barabarte.


Ndaj mos hezito, as para shantazhit, as para ofertes per nlerje vote, se do shesesh te ardhmen tende, te familjes dhe femijeve.
Voto i lire ne 25 prill, per Kombin, Familjen dhe Rinine.

Kategori
Uncategorized

Vaskë Orgocka 19 DITË NË PRITJE TË PUSHKATIMIT,Unë u dënova me pushkatim, gruaja u çmend nga torturat.

Vaskë Orgocka (Vëllai i regjisorit, Dhimitër Orgocka) rrëfen:

. Kishim qënë të dy në të njëjtën sallë. Me të isha njohur në Poloni, gjatë kohës që isha student në Varshavë. Edhe ajo tani ndodhej diku në një qeli tjetër. Nuk do ta shikoja më gruan time, “Bashën”, kështu e kisha thirrur që ditën që e kisha njohur, sepse kështu e kishin thirrur edhe prindërit e saj. Nuk do t’i shikoja dot as dy fëmijët e mi: Elisbjetën dhe Arturin. Ata ishin të vegjël: Elisbjeta vetëm 12 vjeç dhe Arturi, 10 vjeç. Më kishin ndarë përfundimisht me familjen time. Unë isha 35 vjeç, ndërsa imë shoqe sapo kishte mbushur të 30-tat. Ajo që pashë në sallën e gjyqit, më kishte tronditur tërësisht. Gruaja ime ishte çmendur …” Kështu nis rrëfimin e vet, Vaskë Orgocka, vëllai i regjisorit të madh, Dhimitër Orgocka, i cili tregon tmerrin që ka përjetuar në hetuesi dhe çmendurinë e gruas së tij.

Në pritje të vdekjes

Isha i vetëm në qeli.

Vazhdimisht më dukej sikur dikush më pëshpëriste: “T’i do të vdesësh…, ti do të vdesësh…, ti do të vdesësh….” “Do të vijë një skuadër pushaktimi dhe do të të vrasin, trupi tënd do të mbetet gjysëm i mbuluar me dhe, do të shqyhet natën nga ujqërit dhe qentë… eshtrat tëndë nuk do t’i gjejë dot askush… as nëna, as babai, as dy vëllezërit, dhe as motra tënde e vetme…” “Gruja jote do të ulërijë si e çmendur brenda mureve të qelisë, por nuk do të të shohë kurrë. Ajo është vetëm një e çmendur, ti nuk do të ekzistosh, do të jesh një qenie pa varr… një hiç…”. “Vdekja ime mund të ndodhte nga çasti në çast, vazhdon rrëfimin e tij, Vaskë Orgocka. Mund të ndodhte edhe të nesërmen, edhe të pasnesërmen, edhe… Kjo pak rëndësi kishte…

Një ditë, shpejt a vonë, pushkatimi im do të ndodhte. Sigurisht më vinte keq për jetën time, isha vetëm 35 vjeç, nuk e dija çfarë ndodhte me gruan dhe dy fëmijët e mi. Përgjoja çdo lëvizje të burgut: herë hapej një derë qelie dhe herë një tjetër, vetëm në qelinë time nuk po vinin… Gardianët ose sillnin të burgosur, ose merrnin ata që do të pushkatoheshin, ose i çonin para hetuesit. Këtë e dija nga përvoja e burgut. Prisja të hapej dera e qelisë time…. Prita gjithë natën, në mëngjes u hap dera dhe pashë te hynin brenda tre gardianë. Një e rreqethur përshkoi qenien time. Më kishin sjellë ushqimin e përditshëm. Ndoshta do të isha i gjallë dhe atë ditë. Më hoqën prangat nga duart që të haja bukën dhe nisën të më vështronin për një çast me sy të shqyer. Nuk e kisha mendjen te ushqimi. Mora të gjitha paketat e cigareve, i nxora cigaret që andej, ndoshta 200 cigare dhe i vendosa njëra pas tjetrës, si të ishin ushtarët e shpëtimit të jetës tim. Gardianët ndiqnin çdo lëvizje timen. Befas ngrita kokën dhe i pyeta: “Dini gjë për gruan time”?. Askush prej tyre nuk u përgjigj. Nuk e dija nëse edhe ata më urrenin apo më mëshironin. Kisha nisur të haja supën e burgut. Kur mbarova së ngrëni, më vunë përsëri prangat. “Më lini të ndez një cigare”, u thashë, dhe ata më lanë. Një çast më vonë, në qeli ndodhesha vetëm unë dhe vdekja time, zëri i gruas që qante, por që nuk ishte aty dhe zëri i fëmijve të mi që më siguri edhe ata mund të ishin duke qarë… Me cigaren e ndezuar ndizja cigaret e tjera. Cigaren e ndezur e hidhja mbi dysheme, pastaj përkulesha me duart e lidhura mbrapa dhe kapja me gojë cigaren tjetër. Me të njëjtin mundim arrija ta ndizja te cigarja që sapo kisha hedhur mbi dysheme. Kështu vazhdoja t’i pija cigaret njëra pas tjetrës, gjithë natën dhe gjithë ditën, pa asnjë pushim, deri në çmenduri. Jetoja për të pritur vdekjen.

Miq të mi, dy minjë

“Vazhdoja të qëndroja i vetëm, në pritje të vdekjes time. Dyshemeja kishte dy të çara dhe që andej dilnin dy minj. Nisa të luaja me ta. Herë zija njërën prej të çarave dhe herë zija të çarën tjetër. I detyroja minjtë të dilnin andej nga “porta” që unë ua lija të lirë. Ata dilnin, zgjatnin kokën dhe më vështronin tërë kërshëri. Më dukjej sikur kërkonin të më thoshin: “Kemi dëgjuar se t’i do të pushkatohesh, ndaj dëshirojmë të të bëjmë shoqëri. Ti mund të luash me ne për aq ditë sa të vijnë ata të pushkatimit dhe të të vrasin…”. Në momente të tilla, më kujtohej gjithçka që kisha kaluar në katër muajtë e hetuesisë”. Më dukjes sikur dy minjtë e mi më pyesnin: “Po si ndodhi që je këtu…”? “Isha në punë kur më arrestuan. Në atë kohë punoja si gjeolog në minierën e Mborje- Drenovës. Sapo kisha mbërritur në zyrë dhe nisa të haja bukë, kur dikush hyri në zyrën time dhe më tha: “Të kërkon drejtori”. E lashë bukën në mes dhe u nisa për atje. Kur mbërrita te drejtori, në zyrën e tij pashë disa policë dhe operativin e zonës, Sotir Ndrio. Ky i fundit më shtyu me brutalitet si për të më thënë: “Hap rrugën dhe mos na rri kështu, qen”!. Diçka parandjeva, u drodha i tëri. Kuptova që do të më arrestonin. Ishte koha kur Shqipëria kishte prishur mardhëniet me kampin socialist. Sigurimi i shtetit kishte nisur të arrestonte ata që ishin martuar me gra të huaja. Burrrat i burgosnin, ndërsa gratë e tyre ose i dëbonin nga Shqipëria, ose i arrestonin. Unë isha njëri prej tyre. Isha martuar me Bashën time. Nuk vonoi shumë dhe operatvi i zonës u drejtua nga mua duke më thënë: “Në emër të popullit je i arrestuar”. M’i lidhën duartë mbrapa dhe pastaj shkuan në zyrën time, morën pallton që kisha lënë atje dhe ma hodhën krahëve. Më hipën në makinë dhe u nisën drejt Degës së Brendshme. Me të mbërritur atje, më hoqën rripin e pantallonave, lidhëset e këpucëve, orën e dorës, që nuk ma kthyen kurrë dhe më futën në qeli. Më dhanë vetëm tre batanije, tepër të përdorura e të pista sa nuk mund të thuhet. Ishte 7 dhjetor 1968. Bënte ftohtë. Ishte e pamundur që tre batanijet t’i përdorje edhe si dyshek, edhe si jastëk, edhe si jorgan për t’u mbuluar. Qelia kishte një hapësirë 1 x 2. Edhe varrit kam për t’ia rrëfyer mundimet e mia. Megjithatë deri në atë çast nuk e kisha mendur se do të më dënonin me vdekje me pushkatim. Isha tepër i ri për t’u ndarë nga jeta”.

Odhise Porodina

“Që atë ditë më morën dhe më çuan para hetuesit, Odhise Porodina nga Gjirokastra.

”E dini përse u kanë sjellë këtu, më pyeti. “Jo”, iu përgjigja. “Për veprimtarinë armiqësore që këni kryer kundër atdheut”, ma ktheu ai. Fjalët e tij më tronditën. Pra, nuk ishte shaka, bëhej fjalë për një akuzë të rëndë. Nisa të kuptoja se që nga ajo ditë unë nuk kisha për ta parë më dritën e diellit. Hetuesi dukej i qetë, dhe as më bërtiste, as më godiste, dhe as më shante. Krejtësisht qetë më tha: “Për ty na kanë ardhur katër denoncime, por edhe një sikur të kishim, ti do të dënoheshe njësoj, kurse katër denoncime janë shumë për ty. Pranoje akuzën dhe e mbyllim shpejt…”. Po e vështroj i çmerritur. Nuk dija ç’të bëja. “Nuk më besoni”?- tha ai. “Ja, na merri lexoi”, dhe më zgjati tre fletë të shkruara. Denoncuesit kishin qënë miqtë e mij. Njëri prej tyre ishte Vangjush Raci, markshedër në minierë, kolegu im i zyrës; tjetri ishte Xhevdet Dervishi, një punëtor që ndihmonte në trasportimin e mjeteve të punës, ose si ndihmës i markshederit, ndërsa i treti ishte një grua polake, e martuar në Korçë, Kristina Gjashta, laborantja e minierës. Denoncimin e katër nuk ma tregoi. “Është sekret”, më tha hetuesi. Nuk e di as sot e kësaj dite se cili mund të ketë qënë ai. Nuk e di nëse denoncimet ishin bërë me vullnet të lirë apo i kishin detyruar. Të gjitha këto nuk kshin asnjë rëndësi për mua. Ishte llogaritur gjithçka, deri në detaje që jeta ime të merrte fund. Duke mos gjetur asnjë rrugë shpëtimi, pranova se kisha bërë agjitacion dhe propagandë. Të paktën kështu do të më dënojnë deri në 10 vjet mendova, por jo më shumë. Nuk e kisha mendur kurrë që do të më dënonin me vdekje me pushkatim. Hetimet në Korçë zgjatën vetëm katër javë”

Koço Josifi

“Pikërisht atëherë kur kisha nisur të mendoja se hetuesia ime kishte përfundur, më hipën në një makinë dhe më nisën drejt Tiranës në burgun 313. Ishte fundi i shkurtit. Qelia e Tiranës m’u duk më e mire, sepse kishte të paktën një hapësirë 2 e ca me 4, por 3 batanijet që më dhanë ishin njëlloj si ato të Korçës: të përdorura dhe të pista sa nuk mund të thuhet. Të nesërmen më çuan para hetuesit të Tiranës, Koço Josifi. Me të hyrë atje, ai më tha: “Mbaroi supa, tani do të merremi me qoftet…”. Fjalët e tij më tronditën edhe më keq. Kjo donte të thoshte se ato që kisha pranuar unë si faje, kishin qënë vetëm ujë, ndërsa qoftët ishin ato që nuk i kisha treguar deri atëherë. Përsëri më përshkuan të dridhura në trup. Me siguri kishin vendosur të më hiqnin qafe… Atë ditë që më çuan në Tiranë, kishin arrestuar edhe gruan time, Bashën. Gjithçka e mësova kur po kaloja nga biruca në korridor për te hetuesi. Në korridor pashë një çantë dhe disa plaçka. I njoha të gjitha: ato ishin sendet e gruas time. Me të parë ato plaçka, nuk e përmbajtja dotë veten. Brenda shpirtit tim po lindte një rebelim që nuk e kisha njohur më parë. Kisha nisur të ngrija krye. E dija që do të më vrisnin, por të paktën të ngrija zërin. Kur u gjenda para hetuesit i thashë: “Paskeni arrestuar edhe gruan time, më thoni, po fëmijët m’i keni arrestuar? Po ua them që tani: mos më thërrisni më në hetuesi, sespe nuk do të vij më. Por ç’ndodhi? Që nga ajo ditë, sa herë që më thërrisnin për të më marrë në pyetje më çonin në një zyrë tjetër, ku karrigia ishte e palëvizshme, më ulnin atje, m’i lidhin duart mbarpa dhe si më lidhnin pas karriges nisnin torturat …”

Feçor Shehu

”Hetuesia e Tiranës nuk ishte si ajo e Korçës. Sa herë që më merrnin në pyetje, më rrihnin, më torturonin, më ofendonin, më gjakosnin deri sa më linin pa ndjenja. Një ditë Kur hetuesi, Koço Josifi po më merrte në pyetje, befas u hap dera dhe në zyrë hyri një njeri trupmadh, me fytyrë të dhjamosur, me një vështrim prej krimineli. Hetuesi sa e pa, u ngrit në këmbë dhe mori qëndrmin “gatitu”. Nuk e di pse, por ai njeri më futi të dridhurat. Nuk e dija kush ishte. “Ky njeri do të më vrasë mua”, mendova. Njeriu trupmadh, si u afrua te tavolian pyeti: “ Kush është ky”? “Vaskë Grabocka”, iu përgjigj, hetuesi. “Akoma me këtë”?!- tha ai dhe bëri një shenjë me duar sikur donte thohte: “Vriteni”! Pas këtyre fjalëve dhe shenjave, ai hapi derën dhe doli. Një çast zyra e hetuesisë u mbulua nga heshtja. “E dini kush ishte ai”? më pyeti hetuesi. “Jo”, iu përgjigja. “Ai është Drejtori i Drejtorisë së Sigurimit të Shetit… Feçor Shehu”…, theksoi hetuesi. Përsëri u rrëqetha i tëri. Me sa dukej emri im kishte shkuar deri te instancat më të larta të shtetit. Kuptohej qartë: nuk do ta kisha të lehtë. Ata donin të më vrisnin. Feçor Shehu kishte ardhur te hetuesi pikërisht për këtë gjë: për të thënë “vriteni”!

Ferhat Matoiti

“Hetuesia vazhdonte. Ashtu si Feçor Shehu që kishte hyrë papritur në zyrën e hetuesit, e njëjta skenë u përsërit sërish: Kësaj radhe dera e hetues u hap dhe brenda hyri një burrë i gjatë, jo shumë i shëndoshë, kaçurel me një fytyrë të zezë si prej zezaku. U ul përballë meje dhe më vështroi një çast. “Si dukesh”?- më pyeti. “Mirë”- iu përgjegja. “Nuk po të pyes për shëndetin, por po të pyes për proceset e hetimit”. “Nuk di çfarë t’ju them, iu përgjigja, po më kërkojnë të them gjëra që nuk i kam bërë kurrë…”. “Ne të dinim njeri të zgjuar ty, ma kthehu ai, po t’i paske qënë një budalla i tërë. Më dëgjo mirë: para se të të arrestonim, dinim diçka për ty, por tashmë dimë gjithçka për ty, E dime shumë mirë, ti nuk ke bërë asgjë, një mut ke bërë. Ne të sollëm këtu, sepse na duhesh neve”. “Atëherë më mësoni çfarë duhet të them, dhe çfarë duhet të mos them, iu përgjigja, por ama të firmos edhe një kartë tjetër ku të thuhet se unë nuk kam bërë asgjë, por këto gjëra, i ka thënë sepse ia ka kërkuar hetuesia”. “Hëm, maskarai!- tha ai, mos ki merak se me ty do të përfundojmë punë shumë shpejt”,- tha dhe doli, por erdhi sërish pas disa ditësh dhe më lidhi pas karriges. Më vonë do të merrja vesh, se ky njeri ishte Ferhat Matoiti, Drejtor i Drejtorisë së Hetuesisë për Republikën.

Nofulla e thyer

“ Po , më lidhën pas karriges dhe nisën të më rrahin. Po më rrihte vetë Ferhat Matoiti. Kur po më godiste mbi fytyrë, ndjeva që më ishte thyer një dhemb në gojë. Gjaku që vërshoi nuk kishte të pushuar. Dhembi ishte thyer, por kishte mbetur një cifël që më çponte te mishi dhe më lëndonte vazhdimisht. Pas kësaj më çuan në birucë. Nuk dija çfarë të bëja, gjaku nuk pushonte, dhimbja ishte e papërballueshme. I gjendur në këto kushte, trokita te dera dhe i thashë policit të më çonte të hetuesi. Më çuan te ai. I thashë që kisha një dhëmb të thyer dhe një cifël që kishte mbetur si brisk, më hynte në mish e nuk e duroja dot. “Ku e theve dhëmbin”, -më pyeti ai si i habitur. “Duke ngrënë bukë”, iu përgjigjja. “Mirë, shko në birucë se do të të dërgojmë një dentist”. Shkova në qeli dhe po qëndroja në pritje të dentistit”.“Më në fund edhe dentisti erdhi. Ishte një burrë i gjatë, me bark të madh, i kuq dhe i djersitur. Në dorë mbante një çantë të madhe. “Ku e ke dhëmbin që të dhemb?”- më pyeti. Hapa gojën dhe i tregova dhëmbin. “Mirë,- tha,- do ta nxjerr unë tani”. Hapi çantën dhe nxori që andej një palë darë nga ato që mbathin kuajtë. “Hape gojën”, më tha. Nuk kisha ç’të bëja, hapa gojën. “Bëhu trim”,- më tha ai dhe nguli darën e kuajve në mish. Përpiqej ta zinte dhëmbin sa më thellë të ishte e mundur. Pas kësaj nisi ta shkulte, por unë e kisha të pamundur të duroja. Ai, pasi i dha darës, herë majtas dhe herë djathatas, së fundi e shkuli dhëmbin së bashku me një pjesë të nofullës time. Mbaj mend që deri në atë çast i kisha patur sytë hapur. Pas kësaj, duket që kisha humbur ndjenjat dhe kisha rënë i vdekur mbi dysheme. Kur u ngita vura re që isha i tëri i lyer në gjak. Nuk e di sa kohë kishte kaluar dhe gjaku rridhte akoma. I kërkova policit dy thërrime kripë dhe ai më solli. Munda të pushoja rrjedhën e gjakut, por dhimbja më vazhdoi për ditë të tëra. Nuk isha më në gjendja as të haja bukë. Ato ditë mendova të t’i jepja fund jetës time, por si? Ishte e pamundur. Desha të hidhesha nga kati i dytë, por shkallët që të çonin te hetuesi ishin të mbështjella me një rrjetë që nuk të linte të bijë në katin e parë. Megjithatë për një kohë të gjatë mendova vetëvrasjen. Për katër muaj me rradhë torturat nuk do të më ndaheshin qoftë dhe një ditë të vetme”.

Ditët e fundit të hetuesisë

“ Para se të dilja në gjyq, thirën për ballafaqim me mua, dajën tim, Tushe Janqin. Ai ishte dënuar një herë për fshehje të floririt, ndërsa tashmë ishte arrestuar sërish për të njëjtën gjë. Sa hodhi vështrimin mbi mua, tha: “Si të paskan katandisur kështu, o biri im”! Fliste dhe i dridhej mjekra. Ferhat Matoiti që ndohej aty e pyeti: “Tushe të të pyes për diçka”? “ Po ”, -i tha Tushja. “Dëgjo, t’i ke qënë njeri i pasur dhe i mirë, mund të them se ty të dëgjohej llafi në fshat ( Tushja ishte nga Kamenica), a mund të më thush, a na duan neve ata të fshatit”? “Doni të dini të vërteten?- tha Tushja. “Sigurisht që duam të dimë të vërtetën”. “ Po sikur e vërteta të jetë e hidhur”? “S’ka problem, tha Matohiti, thuaje”. “E atëherë mund të të them se një mut u u duan njerëzit”. Ky ishte ballafaqimi im me dajën. Tushe Janaqi ishte gati 90 vjeç dhe nuk e kishte frikë vdekjen. Pas kësaj pata një ballafaqim me gruan time, Bashën. Atë e kishin çuar në zyrën e hetuesisë dhe pastaj erdhën në birucë dhe më morën dhe mua. Kur hyra tek hetuesi, vura re 3-4 policë, një gardiane burgu, hetuesin Koço Josifi dhe Ferhat Matoitin. Ime shoqe qëndronte e ulur në një karrige. U drodha i tëri. Ajo ishte dobësuar krejt. Kishte një vështrim gati të fikur. Diçka kishte ndodhur me të. “Mund të takohem me gruan”?- pyeta. “Mundesh”,- më thanë. Shkova dhe i dhashë dorën, por ajo më kapi për beli, më shtrëngoi fort dhe nuk më linte. Qante dhe nuk thoshte dot asgjë. Kaloi një çast, pastaj më tha: “E shikon atë njeri atje, dhe vështoi nga Ferhat Matoiti, ai e ka shpirtin më të zi se fytyrën”. Edhe pas kësaj shprehje ajo vazhdonte të më shtrëndgpnete për beli duke qëndruar e ulur në karrige… “Nxirreni jashtë”,- thë Matoiti. Vura re dy police që e kapën për krahu. Ajo qëndronte ulur në karige, sepse nuk qëndronte dot në këmbë. “Bravo, Matoiti,- i thashë,- paske qënë trim për të sulmuar një grua”. Pas këtyre fjalëve më rrëmbyen edhe mua dhe më plasën në qeli. Tashmë po bindesha krejtësisht se as unë, dhe as gruja nuk do të delnim gjallë që andej”.

Kleanthi Koçi.

“Së fundi pas disa muaj hetimesh na nxorën në gjyq. Prokurori Kleanthi Koçi që në fillim të pretencës së tij u bëri të ditur gjyqtarve se kishin përpara një armik të betuar të partisë dhe të atdheut. “Ky njeri nuk ka pranuar asgjë, tha ai, nga të gjitha ato që ka bërë, ndaj kërkoj dënimin me vdekje me pushkatim”. Në atë sallë ishte dhe gruja ime. Aty do të mësoja edhe diçka tjetër që nuk do ta harroj dot kurrë… Gruaja ime ishte çmendur. Sa herë gjyqtarët i drejtonin ndonjë pyetje, ajo përgjigjej vetëm duke përplasur këmbët. Me këtë donte të thoshte: “nuk pranoj të përgjigjem”. E nxorën nga salla e gjyqit dhe e dënuan në mungesë, me 25 vjet burg.

Përmbyllja

Mbaj mend që ajo nuk çmallej dot me fëmijët. Shkuam në shtëpi dhe folëm gjatë, por erdhi një moment dhe ajo u ngrit në këmbë. Dukej e dëshpëruar, e shpërfytyruar, e tronditur, e lodhur… Nuk dinim se çfarë po ndodhte më të. Ajo shkoi drejt telefonit dhe lajmëroi policinë: “Tre persona,- tha ajo, ndodhen në shtëpinë time dhe duan të më vrasin”. Kjo skenë përsëritet herë pas herë. Imë shoqe, Basha, sa herë kujton vuajtjet e saj në Shqipëri, shkon drejt telefonit…Kjo ishte jeta ime, kjo ishte jeta e gruas time, përfundon rrëfimin e tij, Vaskë Grabocka, Ndërsa te syri i vezullon një pikë loti dhe nuk është në gjendje të thotë një fjalë tjetër…

Faktor.al

Kategori
Uncategorized

Plani i Ramës : Dhënia me konçsion ujin e Vlorës rajonit të Pulias, Itali.

Po shesim ujin e burimeve natyrore,që të pimë ujë depozite .

I dyshimte eshte edhe fakti që në ketë takim mes Rames dhe Guvernatorit të Pulias ka qenë edhe lobisti i famshëm, që njihet për këto lloj lobingjesh, Toni Bler.

Bler ka shume kohe që ka filluar të jete më shpesh i pranishëm në Tiranë në mënyra të dukshme dhe të pa dukshme, kur dihet se nje vizitë apo lobim i tij kushton disa qindra mijra euro që bashkë me milionat euro të Bechetit i shtohen mbi supe taksapaguesit tashme të rrënuar shqiptar …

Kategori
Uncategorized

Lloji më i ndyrë i propagandistit mecenar,elektoral.

Shkrim nga Agron Tufa /

Hapësira virtuale ua mundëson këtë, që të lidhen përmes ndërmjetësve e ish spiunëve të Sigurimit, të dërguar si të “arratisur” në grahmat e fundit të diktaturës për të survejuar të arratisurit e tjerë të vërtetë. Prandaj dhe lidhen me sho-shokun rrufeshëm në rrjet nga Australia, Europa dhe Amerika. Edhe kur të “sulmojnë” të godasin në dhjetëshe, menjëherë.


Nuk kanë ngjarë me mua këto sulme, jo.
Mos kujtoni se ish oficetët e Sigurimit i riktheu masivisht Rilindja në pushtet, pa desertin dhe ish veglat e tyre.
Si më të besueshëm për antikomunistët, ata i keni të maskuar nën pretendime biografish “të djathta”, sepse përndryshe nuk do të mund ta bënin dëmin më të madh brenda të djathtës në këto fushatë.

Agron Tufa .

Në fakt ndikimi i tyre virtual, ta themi troç, është një vërrë në ujë, katastrofikisht i ulët, pa cilësi si propagandë dhe prek vetëm veshët e trashë e mendjet derdimene.

E solla në këtë oroe këtë grupth parazitësh të antikomunizmit vetëm për hir të pasojava që ka lënë komunizmi.

Opozita mund dhe të mos fitojë, por jo për shkak të propagandës që bëjnë këa bythecë. Për shkaqe të tjera. Por propagandistët gjoja antikomunistë të diasporës do të presin premtimet e ndërrmarrjes Rilindja. Subjekt për një roman grotesk…

P.S: për sa paraqita më sipër, nuk përbën shkas të më drejtoheni me pyetje a nxitje të tipit: “kush janë? Emrat! Nxirri!’. Në këtë gjëra ju e dini që jam snajper i pagabueshëm e nuk qes huq asnjë të shtënë.

E snajperi nuk e ul shënjestrën në gjithfarë gjallesash në Lundër. Pa farë zori mprihni instinktin se i gjeni vetë.

Kategori
Uncategorized

Votimet i kemi në 25 Prill, se zgjedhjet i vulosëm në fillim e muajit

Nga Ilir Fatkoja /

Turmanakë dhe klakerë për VOTA

Fushata e zhurmshme “për votime” dhe rendja pas berihajt e turmave me djegie të brendëshme janë produkt tipik i mendësisë dhe sjelljes komuniste. Zallamahia për të mbledhur vota dhe jo për të zgjedhur më të mirin program bën që “liderët” kryesorë politikë të tështijnë gjithfarë marrëzirash në fytyrat njerzore tashmë të njësuara në turmë.

Turmanakët e vetë ndezura gjer në eterim pjerdhin pa pra dhe me të dyja gojët morfologjinë e absurdit kolektiv dhe dyfytyrësitë vetiake.

 • Të qenurit pjesë e turmës të çliron, të emocionon, të jep kënaqësi të madhe, – thonë rëndom turmëtarët.
 • Sidomos kur je pjesë e një turme pa tru,- ironizojnë nën zë klakerët e paguar mirë.
  Nën klithmat e turmanakëve që u përgjajnë gjëmimeve e bubullimave vjeshtake lindin dhe bubrrojne ata – kacarrumët politikë, që thirrje pas thirrje, fetish pas fetishi, pellitje pas pellitje, hedhin shtat nga gulcitjet njerzore …
 • Bash prej cmendurise se turmanakeve dhe klakerizimit te mire paguar ngjizet bejlerllëku i spurdhjakëve politikë.
  Kur mbaron shfaqja e maskaradës dhe publiku shkërmoqet, fillojnë përpjekjet për t’ju rikthyer vehtes si qenie njerzore .
  Pas meje dikush pëshpërit mërzitshëm:
  Edhe sonte nuk paskemi drita…
  Votimet i kemi në 25 Prill, se zgjedhjet i vulosëm në fillim e muajit

Bash prej cmendurise se turmanakeve dhe klakerizimit te mire paguar ngjizet bejlerllëku i spurdhjakëve politikë.

Kur mbaron shfaqja e maskaradës dhe publiku shkërmoqet, fillojnë përpjekjet për t’ju rikthyer vehtes si qenie njerzore .

Pas meje dikush pëshpërit mërzitshëm:

Edhe sonte nuk paskemi drita…

Votimet i kemi në 25 Prill, se zgjedhjet i vulosëm në fillim e muajit

Kategori
Uncategorized

Greqi: Muzikanti shqiptar 35-vjeçar me 90% INVALID , po vdes në burg. 10 shqiptarë te vdekur ne burgjet greke per 2019…

Greqi: Muzikanti shqiptar 35-vjeçar me 90% INVALID , po vdes në burg.
10 shqiptarë te vdekur ne burgjet greke per 2019…

Vili Minarolli i pari dhe i fundit Ambasador Shqiptar që u interesua dhe beri takime me këta të dënuar në burgun më të madh në Greqi në Koridallo.

O Zot mos e provojë askush…!

Sot 35 vjeçari dergjet në krevat me kembën e thyer dhe me mpiksje gjaku në kokë. Aq sa mjekët habiten qe ky njeri jeton akoma. Mpiksja e gjakut në kokë ishte ne 0,6 milimetra dhe sot ka shkuar në 1.5 milimetra.

Mjekët e spitalit i thonë të behet operim ne kokë po ai ka frikë dhe nuk ka besim me ato që ka parë atje ku vuan denimin.

Erdhi në Greqi më 1997 kur ende ishte fëmijë, por jeta ka të papritura aq sa nuk mund të imagjinohen. U dënua me 35 vjetë burg, po më pas e ulën në 20 e më pas në 15 vjetë e nëntë muaj. u fut në burg i saktë, ndërsa sot është sakat.


Por më e keqja është se sot 35 vjeçari dergjet në krevat me kembën e thyer dhe me mpiksje gjaku në kokë. Aq sa mjekët habiten qe ky njeri jeton akoma. Mpiksja e gjakut në kokë ishte ne 0,6 milimetra dhe sot ka shkuar në 1.5 milimetra.
Mjekët e spitalit i thonë të behet operim ne kokë po ai ka frikë dhe nuk ka besim me ato që ka parë atje ku vuan denimin.
Pak më parë nga burgu bisedova me këtë muzikant dhe po e zbardh me shprese se shteti im shqiptar të kthejë kokën nga të denuarit këtu në Greqi për të parë realitetin, pasi ka mbi 10-12 vite që kur ish-ambasador Vili Minarolli beri takimin e tij te parë dhe të fundit me këta të dënuar në burgun më të madh në Greqi në Koridallo.
Në vitin 2019 kanë vdekur ne burgjet e Greqise 10 shqiptar, asnjë hetim nga shteti shqiptar, por drama perseritet edhe per 2020 dhe perseri heshtje. Por edhe sa te tjere duhet te vdesin qe dikush te jape alarmin?
“Jam nga Lushnja thotë Eduard Derga nga qelia e burgut në Koridallo, nën një ndriçim të dobët i shtrirë në krevat me kokën e vendosur në jastëk të lartë. Kam dhimbje koke dhe këmbën e kam të thyer, lëviz me vështirësi per te shkuar ne banjë. Është turp të thuash që bera burg ne Greqi për këto kushte. Kerkojne te me vrasin…
Jam dënuar me 15 vjet e 9 muaj me akuzën për grabitje dhe më 24 Nëndor të këtij viti mezi pres të jem përball Gjyqit të Shkallës së Dytë.

Nuk jam mirë.

Kërkoj shtetit shqiptar të kthejë kokën për të parë sesi vuajnë dhe si dënohen shqiptarët në Greqi.

Këtu te japin tre fishin e dënimit vetëm e vetëm për të mbyllur dosjen, pasi e dinë që mungon kontrolli nga lart. Punët në drejtësi ecin sipas lekut.

U dënova në një kohë që isha në punë badigard tek ruaja familjen e një biznesmeni të njohur dhe po nga ai përfundova në burg. Më morrën nga shkolla e drejtë e në burgun e Patrës.
Pas tre vitesh e ca, sot jam invalidnë shkallën 90% në një kohë kur me 65% të këtij invaliditeti duhet të jesh jashtë. Në mbyllje po ju them se jeta ime është në rrezik nga sëmundja në kokë, ku doktoret ende nuk besojne qe jam jashte.

Sikur të mos mjaftojë kjo po tentojne te me helmojnë ashtu si helmuan mbreme shokun tone nga Burreli. ishin mjekët e spitalit që i shpëtuan jetën shqiptarit.

Shpetim Zinxhiria, gazetar Athinë /

Kategori
Uncategorized

Enkel Demi: Edi Rama ka bërë grusht shteti, në mënyrë që të mos shkojmë në zgjedhje

Shkrim nga Enkel Demi /

Qëndrim nga Enkel Demi:

Sa i përket çështjes së kontrollorëve shqiptarët duhet të bëhen specialistë për gjërat që nuk kanë lidhje me jetët e tyre të përditshme. Ne kemi qenë specialistë të energjisë elektrike të hidrocentraleve dhe të gjithë emergjencave që ka ky shtet të cilat mundohet ti ekspozojë duke viktimizuar veten.

Deri dje ne ndoshta nuk e dinim se çfarë janë kontrollorët dhe kam përshtypje se këtë nuk e dinin një pjesë e politikanëve dhe e medias. Por dje nëpërmjet drejtuesve të qeverisë dhe veçanërisht kryeministrit Rama mësuam se kanë në dorë shumë gjëra, mbi të gjitha trafikun ajror, por kanë në dorë vaksinat, të dashurit tanë madje edhe të vdekurit të cilëve nuk ju vjen tabuti në Rinas.

Situata është krejt e veçantë dhe janë bërë akuza për grusht shteti dhe kjo është arsyeja që Rama ka nxituar dhe ka nxjerrë forcat e ushtrisë. Po dje ish-ministri i Brendshëm më i përfoluri i qeverisë së tij ka thënë që kjo punë nuk zgjidhet me ushtri por me dialog.

Tani duhet të kuptojmë që shqiptarët janë njerëz të varfër, ka njerëz që jetojnë para televizorit, por nuk e dinë se çfarë do të hanë për drekë.

Nëse ju thua që janë disa punonjës që kanë në dorë jetët e tyre dhe paguhen aktualisht  me mijëra dollarë por kërkojnë disa mijëra dollarë kjo është t’i hedhësh kërma tufës së çakenjve për të ngrënë. Por duke ju vënë gishtin këtyre kontrollorëve që paguhen me rroga të dinjitetshme ne që jemi më të varfër kemi tendecën që të akuzojmë pikërisht ata.

Por a janë sindikalistë këta kontrollorë, janë njerëz më të veçantë dhe njerëz të marrë që mund të na vënë pikërisht në këtë ditë halli. Në fakt sjellja e këtyre kontrollorëve nuk ndryshon nga kolegët e tyre europiane.

Dje është thënë se po cënohet siguri kombëtare sepse këto janë sektorë që nuk bëjnë kurrë grevë. Por një nga grevat më të afërmve të kontrollorëve italian kanë qenë në 29 janar të këtij viti. Pra bëhen greva gjithandej, ka ndalesa pune gjithandej, por askush nuk fut ushtrinë në aeroport. Problemi nuk është se si do ta zgjidhim hallin e kontrollorëve, por si do të zgjidhim hallin e Edi Ramës.

Ai dje ka nxituar të vendosë ushtrinë sepse i intereson që ne të jetojmë në këtë atmosferë në 25 prill. Çështja e kontrollorëve zgjidhet,  mjafton të ulemi në tavolinë. Por nuk është kjo dëshira sepse dëshira është të kemi ushtrinë në rrugë dhe policinë.

Nëse dje ka pasur një akt për grusht shteti nuk ka qenë Sali Berisha as Lulzim Basha as Ilir Meta, këta kanë çelësat e kashtës në dorë. Është pikërisht qeveria që i ka të gjitha, ka pushtetin lokal, qendror, gjykatat ka edhe prokurorinë.

Por si ka mundësi që Prokuroria e rrethit Tiranë ka reaguar dje në mënyra kaq energjike me një urdhër qeverie për të shoqëruar, ndoshta dhe për të arrestuar sot këta kontrollorë. Ndërkohë Edi Rama, është përgjegjës që shqiptarët do t’i paguajnë 10 milion euro  Bechetit dhe nuk lëviz asnjeri.

Edi Rama nuk merret në hetim? Përse? Përse qeveria reagon ndaj të dobtve? Përse sot janë 28 persona në polici ku kanë kaluar natën. Këta persona janë prindër fëmijësh, nëna ,gra që tek e fundit kërkojnë një gjë që u duket e drejtë.

Ka mbetur Shqipëria pa vaksina? Ky ka hall se nuk do të vaksinohemi? Përse nuk sjell vaksinat në aeroportin e Prishtinës, në aeroportin e Podgoricës apo të Shkupit meqë e paska me shumë hall. Ka problem se nuk po zgjidhim dot çështjen e trafikut ajror? Ka edhe variante të tjera me të cilat mund të futesh në Shqipëri, të gjitha këto mund t’i bëjë por jo sepse fajin e ka Saliu.

Kuptohet që këta njerëz kanë në dorë jetët tona kur udhëtojmë në ajër dhe nëse një gabim i tyre fare i vogël nga mungesa e përqendrimit ndodh mund të vdesin qindra persona të cilët janë duke udhëtuar me avion.

Prandaj përmendet shumë çështja e pagesave dhe stresit që ata kanë. Ndaj edhe thuhet se ata punojnë vetëm 17 ditë në muaj sepse duhet të jenë të qetë aty ku shkojnë, sepse kanë jetët tona në dorë.

A e dini se sa paguhet një kontrollor në Itali, Francë,Gjermani, ndoshta shumë më tepër se kontrollorët tanë, vetëm sepse kanë një profesion dhe arsimin tejet të veçantë. Këta sot që janë shoqëruar nga policia dhe nesër dalin, nëse ky i përjashton nga puna mund të shkojnë në aeroportet më të mira të botës. Profesioni i tyre është më tepër i kërkuar se sa i mjekëve dhe infermierëve sepse janë si pikat e ujit.

Dhe ky sot ka dhënë urdhër që nëse nuk paraqitet do t’i shkarkojë nga puna, ndoshta edhe nuk paraqiten sepse janë në polici. Por nëse paraqiten në atë gjendje stresi si mund t’ja besosh atyre trafikun ajror.

Por e fundit nëse i përjashton nga puna kë do të vërë të komandojë avionët, Pandim Majkon, Sadër Lleshaj do të ikë t’i vet? kë do të vërë? Do të jetë thundra e ushtarakut?

Por ndërkohë ushtria është atje dhe nesër mund të vijë në ABC sepse këto sipas atij cënojnë sigurinë kombëtare. Por duhet të kuptojmë një gjë që kemi një kryeministër frikacak i cili e di që do të humbë zgjedhjet dhe e vetmja mënyrë për të qëndruar në pushtet është të bëjë grusht shteti brenda shtetit.

Kush zbaton urdhrat e Edi Ramës sot është tradhtar i kombit. Se si do ta zgjidhin kjo mbetet për tu parë, por në 25 prill kam frikë që nuk do të shkojnë dot deri te kutia e votimit nëse ky do të mbajë ushtrinë në rrugë.

/abcnews.al/nullABC-Ja E MëngjesitAktualitetEmisioneVideoEnkel Demi

Kategori
Uncategorized

“Ky është misioni i Baton Haxhiut kundër qeverisë Kurti”, kritikohet edhe Isa Mustafa

“Detyra e Haxhiut buron nga funksioni që kryen si këshilltar I Ramës dhe koordinator I tij me Aleksandër Vuçiç”

Një ndër kundërshtarët më të mëdhenj të Albin Kurtit, Baton Haxhiu, po vazhdon ta sulmojë tashmë kryeministrin e Kosovës. Haxhiu tash e sa vite ka qenë gjithmonë në anën e kundërt të Kurtit dhe ka kritikuar pothuajse çdo veprim të tij. null

Së fundmi, Haxhiu ka reaguar ashpër ndaj Kurtit, lidhur me mospranimin e vaksinës kineze nga kryeministri i Kosovës, të cilat mund të vinin nga Shqipëria. 

Profesori Enver Bytyçi, në një prononcim për “Bota sot” ka krtikuar ashpër Baton Haxhiun, për të cilin thotë se ai dhe ish kryetari i LDK-së Isa Mustafa, u deklaruan në të njëjtën gjuhë kundër Kurtit. 

Bytyçi thotë se Rama dhe Haxhiu e dinë mirë se qeveria Kurti nuk do të lejojë më që ligjin politik dhe në tregti ta bëjnë njerëz të lidhur me Serbinë. null

“Këshilltari i kryeministrit të Shqipërisë, Baton Haxhiu, në një emision televiziv të Tiranës pak ditë më parë reagoi ashpër ndaj vendimit të kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, për të mos pranuar vaksina të paçertifikuara për qytetarët e Kosovës. Një ditë më pas ish-kreu I Lidhjes Demokratike, Isa Mustafa, u deklarua me të njëjtën gjuhë si dhe Batoni, duke ironizuar zotin Kurti për qarkullimin e mallrave kineze në Kosovë. Të dy këta folën me të njëjtën gjuhë, sepse nuk njohin asgjë tjetër përveç gjuhës së mohimit, nihilizmit dhe madje urrejtjes. Por jo vetëm kaq. Baton Haxhiu ka detyrë funksionale t’i kundërvihet qeverisë së re në Kosovë. Detyra e tij buron nga funksioni që kryen si këshilltar I Ramës dhe koordinator I tij me Aleksandër Vuçiç. Në fakt me shkuarjen e Thaçit në Hagë iu ka lehtësuar pak puna, sepse tashmë I kanë mbetur dy padronë, një në Tiranë dhe një në Beograd. Duke qenë në një pozicion të vështirë, ndoshta më të vështirin në këto 30 vite, Batoni ka gjet mënyrën agresive të sjelljes ndaj qeverisë së re të Kosovës. Ai e di se qeveria Kurti nuk do të lejojë më që ligjin politik dhe në tregti ta bëjnë njerëz të lidhur me Serbinë. Ai e di se monopolet kanë marrë fund. Eshtë I vetëdijshëm se karburanti I privilegjeve që I ka krijuar Thaçi ka mbaruar dhe se po mbaron edhe karburanti I privilegjeve të Ramës”, tha Bytyçi.

Ai i quan mashtrues Ramën dhe Haxhiun, teksa thotë se çdo kush që nuk i nënshtrohet Edi Ramës, është automatikisht armik i Baton Haxhiut. 

Sipas Bytyçit, Rama nuk po e thotë të vërtetën lidhur me sasinë e vaksinave që ka Shqipëria. 

“Po bën çdo përpjekje për të mashtruar publikun me anketime të porositura dhe të falsifikuara, sikur Rama është në vendin e parë në zgjedhjet e 25 prillit në Shqipëri, por pa sukses. Ajo që ndjehet te njerëzit dhe shihet qartë ka të bëjë me faktin që Rama dhe Batoni janë mashtrues klasi, të çertifikuar kombëtarisht e ndërkombëtarisht. Pikërisht për këto arsye zoti Haxhiu është në panik. Sulmon majtas e djathtas. Gjithkush që nuk I nënshtrohet Edi Ramës është automatikisht armik I Baton Haxhiut. Ndër këta më I spikaturi “armik” I tij është kryeministri I Kosovës. Kritika e tij për refuzimin e vaksinave të ndihmës për mësuesit e Kosovës është krejt e pabazuar. Kjo për disa arsye: Së pari Rama mashtron për shkaqe elektorale. Ai nuk ka vaksina për qytetarët e tij, jo më për Kosovën. Rama nuk ka vaksinuar as 20 përqind të mësuesve dhe pedagogëve në Shqipëri e do të vaksinojë mësuesit e Kosovës! Absurde ta besosh Edi Ramën. Edhe Batoni nuk e beson. Ai e di se shefi I tij do të bënte një shou televiziv duke vaksinuar e shumta nja 100 mësues të Kosovës dhe do ta shiste këtë si një vepër patriotike të paqenë. Së dyti, Rama dëshiron të hiqet në kohë fushate si “engjëll”, “patriot” I madh e madje deklarativ, ndërkohë që gjatë tetë viteve në qeverisje ka shkatërruar ashtin e shtetësisë së Kosovës, duke e ndihmuar Serbinë dhe mikun e tij Vuçiç për t’u afirmuar si faktor paqeje në komunitetin ndërkombëtar. Këtë shërbim ndaj Serbisë e bëri Rama me ndihmën e Batonit, mikut të Aleksandrit dhe të Sergejit”, ka thënë Bytyçi.

Mes tjerash, ai thotë se kryeministri Kurti e di se Rama e vuri në diskutim territorin e Kosovës, ndërsa “përgëzon” Kurtin për distancimin e tij nga Baton Haxhiu.

Cili shqiptar me mend në kokë do t’I jepte avantazhe një politikani të tillë si Edi Rama në fushatë elektorale. Thuhet se kjo është ndërhyrje në punët e brendshme të Shqipërisë nga ana e qeverisë së Kosovës. Aspak jo.

Një qeveri patriote në Prishtinë nuk mund të pranojë t’I japë avantazhe në zgjedhje një politikani anti-Kosovë e përçarës të saj, si Edi Ramës. Nëse do ta bënte këtë, ai do të humbiste pikë në opinionin publik. Ndërkaq duket se Albin Kurti me këtë veprim paska humbur pikët te Baton Haxhiu. Kështu-ashtu zoti Kurti nuk ka shënuar ndonjë pikë pozitive te Batoni.

Nëse do kishte regjistruar ndonjë pikë te ai, kryeministri I Kosovës do të shihej me dyshim. Barometër matës është Baton Haxhiu dhe shefi I tij, Edi Rama. Nëse bëhesh mik me këta të dy automatikisht jë bërë mik edhe me Serbinë dhe ia ke vu këmbën në grykë Kosovës”, theksoi Bytyçi për “Bota sot”.

Kategori
Uncategorized

🇸🇪 Ambasadorja Suedeze Håstad: Mos Shit Votën.

Nderkohe qe Suedia ka presidencen e radhes te OSBE-së, ambasadorja e saj në Shqipëri, Elsa Haståd, është pjesë e grupit të ambasadorëve që po ben një fushatë në Shqipëri për rëndësinë e pjesëmarrjes në votim, dhe për rëndësinë që ka ky proces për demokracinë.

Ambasadorja e Suedise Elsa Håstad ka shkuar në fshatin Paçram të Vaut të Dejës, për të folur me fshatarët për vlerën që ka vota e secilit prej tyre, sidomos në zonat e varfra të vendit.

Jemi këtu në Paçram për të marrë këndveshtrimin dhe perceptimin e njerëzve në lidhje me procesin zgjedhor. Nuk do të flasim me banorët për shitblerjen e votës në takime, por për pjesëmarrjen e komunitetit në procesin zgjedhor. Është shqetësues fenomeni i shitblerjes së votës, duhet të keni kujdes sepse stadi në të cilin demokracia në Shqipëri ndodhet, është shumë e brishtë”.

“Kemi të gjithë një rol ! Por rolin më të rëndësishëm e kanë qytetarët dhe shteti.

Kategori
Uncategorized

Shqiptarë, rrëzojeni Ramën!

Berat Buzhala

Rama vazhdimisht ka qenë karakter interesant për t’u marrë me të, për t’u shtyrë me të, për të polemizuar me të. Në fakt, e vetmja gjë interesante te politikani Rama ishte karakteri i tij e edhe ai u shua pa e mbërritur as ditën e zgjedhjeve.

Edi Rama aq shumë është plakur në dy vitet e fundit, sa të duket pothuajse edhe e pandershme që t’ia kushtosh një shkrim të plotë. Nuk po flas për plakjen e njeriut Edi, por të karakterit Edi.

Kush do të thoshte?

Rama vazhdimisht ka qenë karakter interesant për t’u marrë me të, për t’u shtyrë me të, për të polemizuar me të. Në fakt, e vetmja gjë interesante te politikani Rama ishte karakteri i tij e edhe ai u shua pa e mbërritur as ditën e zgjedhjeve.

Ai duket i lodhur, i mërzitur, jokreativ, i përsëritur. Duket sikur një film që e kemi parë e i cili, le të themi, premierën e ka pasur deri diku interesante, kurse herët e tjera ka qenë monoton. Nuk më bëjnë më për të qeshur polemikat e tij në Facebook me lexuesit, nuk ma marrin vëmendjen as fyerjet që ua bën gazetarëve në studio televizive, as rrobat e tij, as mjekra e tij.

Asgjë.

Më duket sikur një fëmijë, që, për ta marrë vëmendjen, të cilën e ka të domosdoshme, fillon dhe bën gjëra banale, në praninë e mysafirëve.

Edi Rama, për fatin e tij të keq, është duke menduar që viti 2021 është viti 2013, kur ai ishte zgjedhur kryeministër i vendit, përveç tjerash, sepse edhe po bënte show.

Interneti ishte habitati i tij në atë kohë. Kundërshtarët e tij politikë dukeshin si alienë nëpër rrjete sociale, aty ku Edi po shkëlqente. Ku ai po futej “live”, ku po polemizonte, ku po fliste me shqiptarët pa praninë e gazetarëve.

Një pjesë e të rinjve, edhe të lodhur nga qeverisja PD-LSI, por edhe duke qenë të joshur nga një pjesë e personalitetit të Ramës, kishte rënë në kurthin e tij. Që nga atëherë, Rama nuk është ndalur së shkunduri të njëjtën pemë. Vazhdimisht, prej saj ka rënë ndonjë kokërr molle, por jo edhe në vitin 2021. Nuk ka çfarë të lëshojë më, përveç gjetheve.

Është shumë vështirë të flasësh mirë për politikanin Rama. Edi Rama është kryeministri i vetëm në botë, që, kur të vdesë, – i urojmë jetë të gjatë – gazetari që do ta ketë për nder që të shkruajë ndonjë fjalë për jetën dhe veprën e tij, shpresën e vetme për të gjetur fjalë të mira do ta ketë për punën e tij si kryetar i Tiranës. Nekrologjia do të mund të përfundonte kështu: Në periudhën 2013 – 2021, ai bëri dëm, ndoshta duke pasur qëllime të mira.

Të thuash që në këto 8 vjet nuk ka bërë asgjë që meriton të përmendet, ndoshta është nihilizëm i tepruar, mirëpo që me të vërtetë ishin tetë vite të humbura për shqiptarët, as kjo nuk mund të kontestohet.

Rama vazhdon me muzikën e njëjtë. Vazhdon t’u turret njerëzve në Facebook, në Twitter, në rrugë, në ara, në ceremoni, në studio televizive. Kudo që gjen një shqiptar që nuk është me të, fillon ta tallë, ndërsa nëse rastësisht afër tij nuk është askush që e kundërshton, atëherë vazhdon t’i tallë edhe ata që e përkrahin. Impulset e tij të para janë ngacmimi, tallja dhe fyerja.

🔹Berisha e bëri “Rrugën e Kombit”.

🔹E futi Shqipërinë në NATO.

🔹Ua hoqi vizat shqiptarëve.

🔹E priti për vizitë në Shqipëri presidentin e ShBA’së, George Bush, i cili e zgjodhi Tiranën për të treguar se Kosova do të bëhet e pavarur.

Këto katër gjëra nuk harrohen. Nuk harrohen, sepse falë “Rrugës së Kombit”, një komb i ndarë u bë bashkë, po njihemi më mirë me njëri-tjetrin, po shkojmë te njëri-tjetri e po e ndihmojmë njëri-tjetrin.

Nëse rastësisht ka tensione në rajon tonë, prapë na bie ndër mend fakti që Shqipëria është në NATO, që është një shtyllë e fuqishme e sigurisë kombëtare, jo vetëm për Shqipërinë, por edhe për Kosovën. Nëse rusët po bëjnë bazë të tyre në Nish, ne e kemi NATO’n në Kukës.

Po ashtu, qeverisjen e Berishës e kujtojmë edhe sa herë e kalojmë kufirin për në BE, pa pasur nevojë për viza.

Po ta pyesësh Berishën, ai do të numërojë edhe qindra punë të tjera, por këto kanë mbetur nga ato që i rezistojnë kohës.

Pastaj, edhe Berisha dhe qeverisja e tij i kishte edhe njëqind faqe të zeza, për të cilat u ndëshkua.

Po Rama çfarë bëri?

Nuk është kjo një pyetje ironike. Unë vërtet e kam vështirë që ta kuptoj këtë. Në këto tetë vite, më shumë është dukur sikur Rama i kishte vënë vetes qëllim që t’i bëjë shqiptarët njerëz, sesa t’i qeverisë ata.

Më shumë dukej si kujdestar i klasës, sesa si kryeministër i vendit.

Më shumë ka folur për sjellje, për mosdije, për padisiplinë, për mungesë të kulturës, sesa për projekte dhe punë të qeverisë.

Dukej sikur Rama po i zgjedhte shqiptarët dhe jo anasjelltas. Dukej sikur Rama kishte alternativë për të zgjedhur një popull tjetër për ta qeverisur, por shqiptarët nuk kishin alternativë për të zgjedhur një kryeministër tjetër.

Rama më shumë ka pyetur, sesa është pyetur.

Më shumë ka kërkuar përgjigje, sesa ka dhënë përgjigje. Çdo pyetjeje i është përgjigjur me pyetje: Po ti kush je? Po ti çfarë bën? Po ti çfarë di? Po ti ku e ke mësuar?

Rama, si kryeministër, Shqipërinë e shndërroi në projekt personal dhe privat.

Për këto tetë vite, në mendjen e tij, Shqipëria nuk ka pasur nevojë për institucione të tjera, nuk ka pasur nevojë për kryetar bashkish e as për ministra e ambasadorë, as për gazetarë e shkrimtarë. Rama është i bindur që të gjitha këto funksione shoqërore ekzistojnë vetëm për ta nxirë punën e tij të mirë, të drejtë dhe të ndershme.

Po çfarë bëri tjetër Rama?

E bëri Shqipërinë vilajet të Turqisë. Nëse Berisha e priste në Tiranë Bushin, Rama i bën masazh Erdoganit, sa herë që ky i fundit ka nevojë për t’u qetësuar. Po po, mu aty, në Dolmabahçe. Ky që me shqiptarët është arrogant, i pacipë, i pasjellshëm, kur takon njerëz më të fuqishëm se vetja, shndërrohet në një kotele. A i keni parë fotografitë e tij me Erdoganin? Duket sikur ndien keqardhje që është më i gjatë se ai. Po të kishte mundësi, do t’i shkurtonte këmbët për disa centimetra. Për këto tetë vite, kjo ishte politika e tij e jashtme: Tiranë – Stamboll dhe anasjelltas. Një kohë ishte edhe Beogradi, por në mënyrë të palavdishme iku si temë.

Po ndonjë gjë tjetër, çfarë bëri Rama?

Shokët e tij i bëri më të pasur, kurse shqiptarët i bëri edhe më të varfër. I pasuroi tre-katër veta, i varfëroi tre-katër milionë veta.

Po tjetër, tjetër, çfarë bëri Rama?

“Screen time”-in në telefon e kishte shumë të lartë, ndoshta më të lartin ndër shqiptarë.

Vetëm një njeri do t’i gëzohej fitores së Edi Ramës më shumë sesa vetë Edi Rama. Ai është Albin Kurti. Ky i fundit do të mbetej, ose do të shitej, si shpresa e vetme për shqiptarët e dëshpëruar. Do të shkonte në Shqipëri për ta luftuar “klasën e vjetër”. Në rastin konkret, Edi Rama do të ishte Hashim Thaçi, Ilir Meta do të ishte Ramush Haradinaj, kurse Lul Basha do të ishte Enver Hoxhaj.

Marrë nga Gazetaexpress .

Kategori
Uncategorized

Qeveria qëllimisht po stis grevën e Rinasit vetëm e vetèm për të hequr vëmendjen e qytetarit, nga gjoba 110 milion euro për Beketit

Ndalimi i punës, presioni i shtuar nga ushtria, dhe policia në ambientet e këtij institucioni civil, po tregojnë se …

Qeveria me qëllimin e saj të keq, po stis një incidentr të rëndë në media vetëm e vetëm për të hequr vëmendjen nga çështja e gjobës 110 milion euro e Beketit .

Çështie ku janë përfshirë figura të rëndësishme politike ”rilindase” që nga kryebashkiaku Veliaj, e deri tek sekretari i përgjithshëm i Edi Ramës, Agaçi .

E nderkohe që Rama paturpesisht dhe me cinizëm jo të pa qëllimtë, per kete incident te stisur po nga ai, duke ndierë dhe humbjen, në kete prag zgjedhjesh, e quan grusht shteti, dhe akuzon Presidentin, Berishën, dhe opozitën, kur pothuajse 90 % e punonjsve në Albcontroll janë të afërm të deputetëve dhe ministrave të Ramës, duke filluar nga Kuvendi e deri tek të afërm kryebashkiakësh socialistë.

Ja dhe emrat e kontrollorëve që në fakt kerkojne prej nje viti te drejtat e tyre.

Pas nuk ngel as ministrja Balluku, ajo anashkaloj profilin e njeriut te qete duke i kercenuar dhe ironizuar pagat e larta të kontrollorëve, por duke harruar milionat që vetë Balluku ka marrë nga Albcontrol

Balluku, krahas kërcënimeve me polici ajo i kercenoi punonjsit edhe humbje të vendit të punës, .

Por ministrja nuk e përmendi faktin se pagat e punonjësve të “Albcontrol” miratohen nga Bordi, pjesë e të cilës është edhe vetë Balluku.

Greva e Albcontrol, ATCEUC: Ndalni sulmet mbi kontrollorët

Unioni Europian i Kontrollorëve të trafikut Ajror ka reaguar pas grevës së nisur nga Albcontroll që ka sjellë dhe pezullimin e fluturimeve.

Unioni Europian i Kontrollorëve të trafikut Ajror (ATCEUC) bën thirrje për ndalimin e sulmeve mbi kontrollorët e trafikut ajror dhe apelon për zgjidhje me dialog, jo me qasje totalitare. Apeli është dhe për Poloninë, ku me sa duket është e njëjta situatë.

“…Në Shqipëri, pesë kontrollues të trafikut ajror (ATCO) janë pushuar nga puna sepse, për shkak të stresit të rëndë me të cilin kanë jetuar gjatë vitit të kaluar, përkeqësuar nga ulja e njëanshme e pagave deri në 70%, shkarkimi i tyre ndodhi pasi ata deklaruan paaftësi të përkohshme për shkak të ndaj këtyre streseve në përputhje me skemën e kompetencës së ATCO-s shqiptare.
Pasi të pesë u pushuan nga puna, ATCO-të shqiptare u mblodhën për të diskutuar sjelljen e ANSP-së shqiptare me ministrin e tyre, por ndërhyrja e Ministrit të Infrastrukturës dhe Energjisë dështoi të japë ndonjë rezultat”.
ATCEUC dënon injorancën absolute të PANSA dhe Albcontrol Management në lidhje me bazat e një Dialogu të Shëndetshëm Social. Të dy i vendosin punonjësit e tyre nën një stres të jashtëzakonshëm shtesë që dëmton sigurinë e operacioneve të tyre.
Për temat e sigurisë, është e natyrshme të kesh mendime të ndryshme brenda sektorit evropian të ATM-ve. Problemet mund të zgjidhen vetëm përmes një dialogu real dhe kuptimplotë dhe kurrë përmes qasjeve totalitare.
ATCEUC nxit PANSA dhe Albcontrol të rivendosin menjëherë ATCO-të që ata pushuan dhe fton si Qeverinë dhe Autoritetet Kombëtare Polake dhe atë Shqiptare për të vlerësuar plotësisht praktikat e Dialogut Social të ekipit aktual të Menaxhimit të ANSP.
Do të ishte e mençur të mos nënvlerësohej solidariteti midis Kontrolluesve Evropian të Trafikut Ajror kur dëshmojmë një manifestim kaq të qartë të abuzimit të pushtetit me të cilin po përballen kolegët tanë nga Polonia dhe Shqipëria!”, thuhet në reagim.

Kategori
Uncategorized

Akuzojne per grusht shteti opoziten. Ku?Ne Shqiperi ku vendi qeveriset vetem nga nje force politike.

Mos u habisni nese ka arrestime si ne grushtin e shtetit te sajuar ne Turqi!

Gazetarja shqiptare në Romë: Akuza për grusht shteti janë veç akti i parë drejt diktaturës


Nga Alba Kepi

Akuzat per grusht shteti jane sot vec akti i pare drejt diktatures se nje shteti qe ka ne duart e tij prej vitesh cdo sektor te vendit e justifikim i strategjise elektorale per te eleminuar kundershtaret politike.
Kjo akuze eshte nxitje LUFTE CIVILE!
Kjo akuze eshte antishqiptarizem politik!

Mos u habisni nese ka arrestime si ne grushtin e shtetit te sajuar ne Turqi!
Akuzojne per grusht shteti opoziten. Ku?
Ne Shqiperi ku vendi qeveriset vetem nga nje force politike.

Ne Shqiperi ku Parlamenti ka perfaqesues te zgjedhur vetem nga nje force politike.

Ne Shqiperi ku asnje grup kriminal qe zoteron qytete e territore nuk eshte denuar keto tete vjet nga drejtesia.

Ne Shqiperi ku tederimet per porte, aeroporte, pasuri natyrore, vepra strategjike behen pa asnje transparence publike.
Ne Shqiperi ku nuk ka sindikata dhe e vetmja rruge mbrojtje per punetoret eshte greva.

Ne Shqiperi ku punetori, infermieri, nepunesi, mjeku, studiuesit i urohet vdekja e mos vaksinimit nese nuk jep voten.

Ne Shqiperi ku korrupsioni, krimi i organizuar, mafia jane shkaqet, qe keto 8 vite kane ndryshuar qasjen gjeopolitike kombetare.

Ne Shqiperi ku pensionistet paguhen me 100 euro ne muaj e qeveritaret ne 8 vite kane shumefishuar pasurite e pronat e tyre e te familjareve deri ne brezi e tete.

Ne Shqiperi, vendi i eksodit me te madh ne Ballkan ku “bijte e pasanikeve”, te paafte per te gjetur veten ne Europe e bote, prezantohen sot si “emigrante” te kthyer ne memedhe qe kandidojne per deputete.

Ne Shqiperi ku kandidatja e super e reklamuar per deputete, zgjedh si veprim te pare politik, BOTOX -in e fytyres e modelingun e flokeve.


Ne Shqiperi ku mjeket hiqen nga puna me urdher Partie per agjitacion e propagande te mendimit ndryshe.


Ne Shqiperi ku kultura, arti, historia retushohet me goditje kazme e vetem per qellime xhepi.


Ne Shqiperi ku hyrja ne politike eshte maskimi i misionit te vjedhjes, ilegalitetit e anti shqiptarizmit.
Ne Shqiperi ku ligji zgjedhor interpretohet me akte anti kushtetuese.


Ne Shqiperi ku askush nuk ka deryrimin te publikoj transparencen si po financohet fushata e 25 prillit e kush e si paguhen zyrat e grupet elektorale.


Ne Shqiperi ku arka, buxheti i shtetit, e i financuar nga cdo familje shqiptare trajtohet si leket qe i ka lene baba poshte dyshekut.
Ne Shqiperi ku “paraja ngre ujin perpjete” per tekat e dashnoreve te halabakeve, qe duan te dalin ne televizor si “moderatore.”
Ne Shqiperi ku imoraliteti social e individual shitet mediatikisht si “fenomen” sukses i rradhes.
… Ne Shqiperi ku dy jave para zgjedhjeve nuk ka nje informacion mediatik e viziv mbi skeden e votimit..
Akuzat sot per grushti shteti jane vec grushte turpi e arrogance qe shteti i jep cdo dite qytetareve te tij e qe jane nje cak nga diktatura.


Akuzat per grusht shteti jane sot vec akti i pare drejt diktatures se nje shteti qe ka ne duart e tij prej vitesh cdo sektor te vendit e justifikim i strategjise elektorale per te eleminuar kundershtaret politike.

Kategori
Uncategorized

Pandeli Majko po e ndjen humbjen e socialistëve. Do bëhem analist .

Batonit ia ka parë hajrin Kosova dhe nuk besoj se do bëjë ndonjë hajër të madh këtu duke komentuar apo nxitur historira të çuditshme brenda PS-së. Historitë e PS janë shumë të ndryshme nga të zotit Haxhiu

Gjatë një interviste në Real Story, ai madje sulmoi edhe analistin pro-qeveritar Baton Haxhiu.

Batonit ia ka parë hajrin Kosova dhe nuk besoj se do bëjë ndonjë hajër të madh këtu duke komentuar apo nxitur historira të çuditshme brenda PS-së. Historitë e PS janë shumë të ndryshme nga të zotit Haxhiu. Kur dëgjoj këta tipa, më kujtohet një histori me mikun tim të ndjerë, Moikom Zeqo. Kemi qenë të ftuar në një konferencë ndërkombëtare. Pas natës së 2 a të 3, më troket Moikomi në derë, më thotë se kam parë një gjë të tmerrshme. Ajo që kishte ndodhur ishte se një nga intelektualët nga Kosova kishte pirë pak më shumë se sa duhet dhe kishte nisur të shante në serbisht, por zakonisht kur shan, shan në gjuhën e nënës. Kjo mu kujtua kur më përmende Batonin,” tha Majko.

Po çfarë tha Haxhiu për kulisat brenda selisë së PS-së, që “shqetësoi” Majkon?

Haxhiu u shpreh se “të vjetrit” e PS-së ishin vendosur në fund të listave për t’u ndëshkuar nga Rama.

Ndërkohë i ftuar në Dita Jonë në A2 këtë të mërkurë, Pandeli Majko, kandidati i 19 në listë i Partisë Socialiste në Tiranë për zgjedhjet e 25 prillit, pranoi se ka votues të mërzitur nga PS dhe për këtë arsye tha ai, disa nga figurat e kësaj partie janë vendosur në “vijën e zjarrit” në lista.

“Ne po shqetësohemi për njerëzit që na kanë votuar, por që për shumë arsye mund të jenë të mërzitur. Kjo është arsyeja që unë bashkë me kolegët e mi jemi vendosur te vija e zjarrit. Te vija e zjarrit mund të shikosh edhe greminën.

Ne mund t’i fitojmë zgjedhjet, por edhe mund të mos i fitojmë zgjedhjet dhe ju nesër mund të më ftoni si një analist politik, jo si një deputet i kuvendit të Shqipërisë. Nuk po bëj shaka, përkundrazi po bëj aplikim që tani”, tha Majko në Dita Jonë.

Kategori
Uncategorized

1994/Gjyqi ndaj nomenklaturës së lartë komuniste

1-Adil Haki Çarçani, lindur në vitin 1922 në Fushëbardhë e banues në Tiranës, i izoluar në shtëpi. U dënua me 5 vjet burgim dhe me detyrimin e 667.727 lekë. Dënimin do ta kryente me kusht.

2-Manush Hydai Myftiu, lindur në vitin 1919 në Vlorë e banues në Tiranës, i arrestuar më 31.8.1991. U dënua me 5 vjet burgim dhe me detyrimin e 424.464 lekë. Dënimin do ta kryente për pjesën e mbetur në izolim shtëpie.

3-Ramiz Taip Alia, lindur në vitin 1926 në Shkodër e banues në Tiranës, në arrest shtëpie më 12.9.1992, më pas i arrestuar. U dënua me 8 vjet burgim dhe me detyrimin e 1.174.167 lekë.

4-Rita Sterjo Marko, lindur në vitin 1920 në Korçë e banues në Tiranës, i arrestuar më 4.12.1991. U dënua me 8 vjet burgim dhe me detyrimin e 275.873 lekë.

5-Simon Muçi Stefani, lindur në vitin 1929 në Përmet e banues në Tiranës, i arrestuar më 8.7.1992. U dënua me 8 vjet burgim dhe me detyrimin e 188.869 lekë.

6-Hekuran Selman Isai, lindur në vitin 1933 në Peqin e banues në Tiranës, i arrestuar më 28.9.1991. U dënua me 5 vjet burgim dhe me detyrimin e 413.082 lekë.

7-Aranit Hysni Çela, lindur në vitin 1923 në Vlorë e banues në Tiranës, i arrestuar më 8.1.1993. U dënua me 7 vjet burgim.

8-Rrapi Jovan Mino, lindur në vitin 1934 në Bubullimë e banues në Tiranës, i arrestuar më 18.10.1993. U dënua me 4 vjet burgim.

9-Zylyftar Qazim Ramizi, lindur në vitin 1937 në Aranitas e banues në Tiranës, i arrestuar më 18.10.1993. U dënua me 6 vjet burgim.

10-Veiz Shemo Hadëri, lindur në vitin 1949 në Rexhinë e banues në Tiranës, i arrestuar më 31.12.1993. U dënua me 3 vjet burgim.

Të gjithë u akuzuan për shpërdorim detyre dhe shkelje të lirive dhe të drejtave të njeriut në dëm personit, në bazë të neneve 106 dhe 107 të Kodit Penal, në kombinim me nenin 13, me përjashtim të A.Çelës, Rr.Manos, Z.Ramizit, V.Hadërit që u akuzuan vetëm në bazë të nenit 106/13 të Kodit Penal. Akuzat kryesisht lidheshin për dënime pa faj, për internime, vrasje pa gjyq, sipas legjislacionit të kohës. Në vendim janë përmendur disa emra të të vrarëve në kufi, si dhe fakti i poshtërimit të kufomave.
Me vendimin nr.378, datë 17.9.1994 të Gjykatës së Apelit Tiranë, u kualifikuan disa vepra penale, duke ndryshuar kohën e vuajtjes së disa të dënuarve.

Kategori
Uncategorized

Mërgata me kërkesë për presidenten Osmani

Pas pranimit të detyrës së presidentes së vendit, për Vjosa Osmanin ka ardhur urimi i parë nga mërgata.

Mesazhi i ka shkuar Osmanit nga Grupi i Intelektualëve në Mërgatë (GIM) nga Boni, New Yorku, Berna, Stokholmi…

Në letrën e përgëzimit të Osmanit të drejtuar nga GIM-i thuhet se zgjedhja e saj nxit shpresën dhe besimin në institucionet e vendit për ndërtimin e shtetit që siguron mirëqenien e qytetarëve të vet, raporton Zeri.info.null

“Mërgata e përcjell me interesim të madh zhvillimin e ngjarjeve në vend, duke kontribuar edhe me votë për ndryshimin në Kosovë, me shpresën dhe besimin se Kosova një ditë do të ofrojë për qytetarët e saj drejtësi, zhvillim ekonomik, shëndetësi, si dhe një stabilitet politik të bazuar në demokraci dhe liritë e të drejtat e njeriut”, thuhet në këtë letër.

Po ashtu theksohet se mërgimtarët duan që të rinjtë e Kosovës të mos largohen më nga vendi për shkak të gjendjes së rënduar ekonomike.https://zeri.info/inarticle.html

“Mërgata më e re është krijuar nga ikja e popullatës nga Kosova për shkak të okupimit serb dhe përndjekjes së shqiptarëve që kërkonin të drejtat e tyre dhe lirinë e tyre. Ndërsa pas luftës u përsërit në masë jo të vogël largimi nga vendi për shkak të moszhvillimit ekonomik dhe mosperspektivës si pasojë e një klase politike të korruptuar. Nuk duam që më të rinjtë të përjetojnë fatin tonë. Ne angazhohemi çdo ditë dhe do të angazhohemi me gjithë kapacitetet tona që të kontribuojmë në ndihmë të Kosovës. Apelojmë te presidentja e re, znj. Osmani, që të mos lejojë fundosjen e Kosovës pas gjithë asaj sakrifice të popullit shqiptar për shtet”, thuhet në mesazhin e GIM-it.

Po ashtu në këtë urim të nënshkruar nga major Nazif Ramabaja në emër të GIM-it apelohet në adresë të Osmanit që bashkëpunimi me vendet perëndimore mike të jetë prioritet.

Kategori
Uncategorized

Ambasadore Yuri Kim, a i përmbush Agaçi i Ramës, kushtet e kërkuara për t’u shpallur non grata nga SHBA si person i përfshirë në korrupsion domethënës?

Zonja Kim e bëri çështje shpalljen non grata të Tom Doshit, por sot kemi një realitet kur Doshi po hyn në zgjedhje. Zonja Kim deklaroi se kishte marrë garanci nga z. Rama se nuk do ta ketë Doshin në qeveri pas zgjedhjeve. Sot, zonja Kim që drejton ambasadën amerikane në Tiranë, sheh se z. Rama sikur është tërhequr nga kjo fjalë…

Mbrëmja e djeshme informative u dominua nga lajmi se gjyqi i Arbitrazhit kundër Shqipërisë në favor të Francesco Becchettit kishte si një ndër protagonistët e vet, edhe sekretarin e Përgjithshëm të Kryeministrisë, Engjëll Agaçi. Një person që është përfolur aq shumë saqë edhe sikur çdo gjë të jetë shpifje, ka fituar një peshë që nuk përkon me peshën e detyrës së vet funksionale. Sepse vetëm për të të kredituar pushtet nuk punon njeri. Kjo dihet.  

Duke qenë se është naivitet të presësh nga SPAK ndonjë veprim ndaj Agaçit, apo Jotit që sot drejton QSUT-në, është e udhës që ne të pyesim zonjës Yuri Kim nëse Agaçi përmbush kushtet e kërkuara për t’u shpallur non grata nga SHBA si person i përfshirë në korrupsion domethënës?

Zonja Kim e bëri çështje shpalljen non grata të Tom Doshit, por sot kemi një realitet kur Doshi po hyn në zgjedhje. Zonja Kim deklaroi se kishte marrë garanci nga z. Rama se nuk do ta ketë Doshin në qeveri pas zgjedhjeve. Sot, zonja Kim që drejton ambasadën amerikane në Tiranë, sheh se z. Rama sikur është tërhequr nga kjo fjalë…

Në dallim nga z. Doshi, Agaçi është pjesë e qeverisjes, madje e rrethit të ngushtë të z. Rama. Ai është me të gjitha cilësitë e veta institucionale në rrethin e kuq të akuzës deri sa të provojë të kundërtën. Është një nga personat që me aktet e tij I ka kushtuar vendit 110 milionë euro.

Nga ana tjetër, në mos u shpalltë non grata, z. Agaçi duhet të shpallet të paktën si pjesë e listës së drejtorëve që “i nxjerrin bojën qeverisë”, listë që u njoftua si e tillë nga vetë kryeministri Rama në vitin 2015. Është shumë e vështirë që të besohet se Agaçi është oshënari që po mban mbi shpinë mëkatet e të tjerëve.

s.zaimi

Kategori
Uncategorized

Pushteti i hurit dhe litarit…

Komunizmi :

Bushtra qe per te mbijetuar ha edhe kelyshet e vet ….

Komunizmi dhe neokomunizmi

Kane te njejtat siptoma

Kane te njejta prirje

Kane te njejtat monstra

Nga Naim Hajdari /

Delir deri në MaskaradëNe Fshatin
Me te lartesuar Prej vete Zotit Borova Jone

E thjeshte fare

Te mirin e ndjekin te gjithe

Nese eshte e kunderta

E ligu te ndjek

Trashegimia eshte domethenese ne kete rast dhe jo me kot

Pushteti i hurit dhe i litarit
Ashtu si e permend autori Kolonjar

Gezim Baruti

`Pushtimi i Fundit

Ku detajon cdo skene te sketerres komuniste ne vendosjen dhe mbajtjen e pushtetit

Shprehja e tij me perseritur ::

Pushteti i hurit dhe i litarit

Nje botim 100% real ne ate cka paraqet ne historine e tij
I promovuar
Ne biblioteken Skender Luarasi
Merreni lexojeni
Ta kuptoni Pse ==

Autori eshte gjalle megjithese po

Te paret tuaj e privuan nga liria qe ne moshen 2- vjecare

Mos merrni persiper te lani mekatet e tyre

Edhe pse jeni ne nje rrjedhoje me ta……

Komunizmi dhe neokomunizmi
Kane te njejtat siptoma
Kane te njejta prirje
Kane te njejtat monstra

Por kane edhe kete parim mbijetese shekullore ::

Jo me kot e citova kete

Per t`u kujtuar atyre
Te rinjeve te paditur
Apo edhe regjizoreve te tyre

Se me kete parim ..po keta vete mund te behen prehja e radhes po nga perdorimi i tejskajshem i vetes
Si te flakte .militante me te shquar edhe karshi njeri – tjetrit
Dhe duke mos e ditur c`fare bejne e cfare pasoja mund te kete

Po dhe ne dite e kohe te tjera po ky apo disa grupe

Jane shfaqur edhe ne dyert e kultit fetar

Qe ne parimin e tij

I ka thene Jo Politikes

Me kete fjale e me kete pasterti e me burreri

Dha jeten

Sali Njazi Dedej

Kryegjyshi Boteror i Bektashinjeve

Starjalliu i Devotshem Fetar i jashtezakonshem

Po Ju Ju
Te çakerdisurit e Rinise
Pse me Makina llukzoze sa per fushate
Me makina me postera e parulla fushatash

A ja u kerkuan edhe kete !?!

Ç`deshet ne Teqeb e Starjes !?

Apo do e mohoni !???

Kete se beni dot ….

Apo po luani me zjarrin
Nese po
Bujrum
Ketu jemi .sot neser e mot e nga mot ***

Po kam frike se po ata qe u mesojne te silleni si Kamikaze


Po ata do ju flakin si lecke

Kete mos e harroni ..pyesni inderekt se direkt s`ua thote njeri ..e sidomos
Rregjizori juaj jo e jo
Se ai ka parimin e eterve te vet

Ai ha edhe kelyshet e vet

Te gjithe pa perjashtim do marrin reston
Ne vend e ne kohe e me kohe

Te mirin e ndjekin ***

Ju pse i perdiqni vend me vend
Me joshje e me premtime
Me pune sezonale mujore
E me mashtrime skandaloze

Po po mjere kush eshte pergjegjes direkt

Pastaj do shohim e do degjojme ***

**Merita **te vjen kur s`ta pret mendja

E pse !??
A jeni Kolonjare te gjithe Ju !!!

Po meqe jeni kaq shume e kaq te mire
Si ka mundesi qe skeni nxjerre ne figure Kolonjare Per kaq e kaq kohe Qe tu mesoje te pakten
Vetite e Kolonjarit
Te ditur
Te ndershem
E te ndjeshem

Pra skeni ..,se sjeni te miret
Qe t`u ndjekin te gjithe pa i intimiduar

Shikohuni ne pasqyre
Po jo veshjen
Mendjen
Dhe jo makinen llukzoze

Se pasqyra kur thyhet :

te pret :

Gojen
Doren
Bojen

Nje dite te gjithe Dikataturat bien

Rrofte Demokracia

Kategori
Uncategorized

Vjosa – Shqiponja e Shqiptarisë.

🔹Ajo çliroi Kosovën nga hienat e Beogradit,

🔹Po ç’kap shtetin e Kosovës nga tentakulat kriminale dhe të korruptuara,

🔹çliroi LDK, këtë kryevepër të Dr. Rugovës, që e kishte degraduar SHIK-u Thaçit dhe Veselit dhe korrupsioni i Isa Halese dhe Agim Veliut.

🔹Kjo shqiponjë e Shqiptarisë, duke çliruar Kosovën, na ka hapur sytë që edhe ne në Shqipëri ta çlirojmë atë nga Krimi i Organizuar,dhe ata sjellim në normalitetin që Basha dhe Opozita e Bashkuar po proklamojnë aq mënçurisht, buzagaz dhe qytetarisht.

Nga Hajro Çini Kanada /

, Zoti ka qënë gjithnjë bujar me kombin shqiptar.

Që nga Antikiteti e deri në ditët e sotme ai na ka dhënë Personalitete të jashtzakonshëm, të cilët çdo etni apo komb do ti kishte dashur që ti ketë.

Pirro nderohet sot, kudo në botë, si një nga ushtarakët më të shquar, që me një ushtri të vogël theu ushtrinë romake në dyert e Romës. E padëgjuar. Aleksandri i Madh arriti të shkelë pjesën më të madhe të botës së njohur, me një ushtri më të vogël në numër nga ajo perse, por e udhëhequr nga një ushtarak që mbahet, ashtu si edhe Pirro, si nga tre më të shquarit e njerëzimit.

Gjergj Kastrioti – Skënderbeu u shqua edhe si ushtarak edhe si politikan me vlera. Ai ishte bashkëkohës i shumë arbërve të shquar të periudhës, por ai mbeti i pathyer për 25 vjet përballë ushtrisë më të fortë, më efiçiente dhe më të shquar të kohës.

Kombi shqiptar nxorri Mehdi Frashërin, Lef Nosin (ndër të rrallët shqiptar që ka nderuar veten me dy firma në momente deçizive të kombit – 28 nëntor 1912, kur shpalli mëvetësinë dhe më 13 korrik 1944 kur shpalli Pavarësinë, pas pushtimit fashist). Patër Anton Arapin (një ëngjëll i Zotit) Maliq Bushatin, Rexhep Mitrovicën (Firmëtar i Mëvetësisë dhe i Pavarësisë.)

Zoti na solli Dr. Rugovën, i cili me urtësinë, mënçurinë, stoicizmin dhe llogjikë të fortë dhe të paepur shpartalloi brënda 72 orësh Lidhjen e Komunistëve të Kosovës, i vuri minat politike shpërbërjes së Jugosllavisë, si dhe krijimit të preçedentit në të gjithë Europën Lindore, për rënien e komunizmit.

Bashkëkohës dhe bashkëpuntor i Dr. Rugovës dhe i të njëjtës kalibër, Zoti na solli Dr. Berishën, që rrëzoi nga pushteti dy herë komunizmin në Shqipëri dhe arriti ta fusë në NATO duke e bërë kështu të papushtueshme. Pavarësinë e Kosovës e bekoi Zoti, dhe ishte e thënë prej tij që USA të udhëhiqte një koalicion të fuqishëm të bombardonte Beogradin. Por Liria nuk do të mund të ishte bërë e mundur pa Dr. Rugovën, pa vizionin e tij, pa urtësinë dhe mënçurinë e tij. Po ashtu Kosova nuk do të ishte e pavarur sot në se nuk do të kishte ardhur në Shqipëri Presidenti Bush Jr. Dhe biseda brillante që bëri me të Dr. Berisha, i cili e bindi atë që të përshpejtonte për të paktën 20 vjet atë Pavarësi.

Zoti qoftë i kënaqur me to!

Kombi ka arritur shumë pas 1990, edhe pse i rrethuar nga fqinjë shumë agresivë, shovinistë dhe grabitqarë. Boshti Beograd Athinë, edhe pse i thyer, ka akoma ndikim të fortë tek shqipfolësit që ndotin atmosferën tonë kombëtare.

Të mbështetur nga ky bosht i tmerrshëm, nga Krimi i Organizuar, të korruptuar deri në grykë dhe kriminalë, ata kanë uzurpuar pushtetin si në Shqipëri, ku janë edhe sot, ashtu edhe në Kosovë, deri para pak ditësh.

Vjosa ishte e shquara e rradhës, që Zoti i solli kombit tonë. Me një llogjikë brillante, me një qëndrim të palëkundur dhe të pakompromis, Vjosa arriti të qullosë para shqiptarëve të Kosovës të gjithë enturazhin që Beogradi kontrollonte me shumë sukses, nga të akuzuarit për krime si Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Jakup Krasniqi, e deri tek hardhucat e korruptuara, helmuese si Isa Haleja apo Agim Veliu. I shpartalloi demokratikisht, duke arritur disa çlirime.

Ajo çliroi Kosovën nga hienat e Beogradit, po ç’kap shtetin e Kosovës nga tentakulat kriminale dhe të korruptuara, çliroi LDK, këtë kryevepër të Dr. Rugovës, që e kishte degraduar SHIK-u Thaçit dhe Veselit dhe korrupsioni i Isa Halese dhe Agim Veliut.

Kjo shqiponjë e Shqiptarisë, duke çliruar Kosovën, na ka hapur sytë që edhe ne në Shqipëri ta çlirojmë atë nga Krimi i Organizuar, dh ata sjellim në normalitetin që Basha dhe Opozita e Bashkuar po proklamojnë aq mënçurisht, buzagaz dhe qytetarisht.

Janë frymëzuese edhe qëndrimet plot kurajo, burrëri, llogjikë të ftohtë dhe të qartë të Presidentit Meta, i cili sot, ja bëri publikishte të qartë Krimit ndërkombëtar si dhe korrupsionit të ambasadave perëndimore në Tiranë, se sundimit të ambasadave i ka ardhur fundi, dhe se shqiptarët do ti zgjidhin vetë problemet që ky korrupsion perëndimor si dhe dëmet që krimi i organizar i ka shkaktuar Shqipërisë në këto 8 vitet e fundit.

Jam shpresë plotë.

Zoti të bekoftë Vjosë!

Kategori
Uncategorized

Pse Edi Rama dhe Aleksandër Vuçiç janë nervozë

Ata janë një. Nuk ndahen as në fatkeqësi, as në ditë me diell!

Janë një, sepse kanë të njëjtat simptoma, të njëjtën sëmundje – pushtetin!

Ata janë dashnorët e vetëvetes dhe rrënuesit e kombeve të tyre. Edi Rama, ndonëse vegjeton në Tiranë, nuk e ze gjumi pa menduar për fatin e kolegut të tij në Beograd.

Aleksandër Vuçiç, edhe pse jeton në Beograd, ka brengë të tij mandatin e tretë të kryeministrit të Shqipërisë. Ndërsa Vuçiç luan për veten e kombin e tij,

Edi Rama luan thjesht për të garantuar e gëzuar pasuritë që ka vënë përmes korrupsionit dhe bashkëpunimit me krimin e organizuar.

Rama dhe Vuçiç janë shumë nervozë. Njëri kundër opozitës dhe tjetri kundër Kosovës. Ndërkaq opozita e Shqipërisë njësohet me fituesit e zgjedhjeve në Kosovë, kur është fjala për interesin kombëtar, ndërsa kryeministri i Shqipërisë dhe presidenti i Serbisë ruajnë ende lidhjet e marrëdhëniet e tyre me politikën e dështuar të Kosovës!

Të dy këta kanë një kundërshtar të vetëm, Vjosa Osmanin dhe Albin Kurtin. Albini po markon Aleksandrin, ndërsa Vjosa po e mbron Kosovën prej Edit.

Shefi i ekzekutivit të Shqipërisë dhe shefi i shtetit të Serbisë janë bërë bashkë prej kohësh, prej vitesh. Deshën ta çojnë Kosovën në thertore! Për interesat e tyre u përpoqën ta bëjnë atë kurban të interesave serbe dhe ruse. Por dështuan edhe pse e futën në thes presidentin Hashim Thaçi, edhe pse e bindën Mogherinin, Bolton-in e ndoshta edhe Macron-in.

Këto kohë të dy këta janë në hall të madh! Sandrit i janë zbuluar shumë afera. Ish- ministri i tij i Mbrojtes i ka servuar ato në vidio të veçantë. Njëkohësisht ka futur në valle vëllain dhe djalin e presidentit. Po ashtu drejtuesit e Federatës së Futbollit. Ndërkaq Edit i njihen të gjitha aktet e korrupsionit, por me lënien e pushtetit ai ka frikë se dalin në shesh investimet e tij në Amerikë e Europë dhe llogaritë rrjedhëse në Turqi, Serbi dhe bankat ofshore. Edhe ky i joni emroi vëllain e tij që të luajë rolin e vëllait të Vuçiç. Por nuk dihet nëse Olsi pati hapësirën e duhur për të përfituar nga Federata Shqiptare e Futbollit, aq sa vëllai i presidentit serb. Megjithatë, gojët e liga thonë se kulla e stadiumit ka gdhendur emrin e tij.

Aleksi në Beograd vijon fushatën kundër Kosovës dhe ka deklaruar se “nuk e njeh marrëveshjen e Uashingtonit”! Thotë se do ta delegjitimojë pavarësinë e Kosovës! Përralla! Por Albini ia dha përgjigjen me veprën e parë të tij në mbrojtje të Kosovës: – Vendosi që në majën më të lartë të Veriut të vendit të ndërtojë bazën më të madhe të ushtrisë së këtij vendi. Sa kohë që Vuçiç do të sillet me arrogancë ndaj shtetësisë dhe lirisë së Kosovës, aty do të jenë edhe forcat amerikane, gjermane, britanike e të NATO-s. Madje për pak javë do të ketë edhe një stërvitje të madhe të trupave të NATO-s e të Kosovës në territorin e saj. Kjo do të thotë se shtetësia e Kosovës është e garantuar më mirë, nëse Beogradi nervozohet kundër saj. Kur Serbia të heqë dorë nga Kosova, atëherë kjo e fundit do bëhet pjesë e NATO-s dhe përsëri baza ushtarake në Veriun e projektuar për aneksim do të jenë Ushtria e Kosovës dhe forcat e NATO-s.

Që Vuçiç të mos përballet me këtë, do të duhej e do të duhet ta njohë Kosovën dhe të vendosë paqen në rajon. Ndryshe, si kurrë ndonjëherë në historinë e Ballkanit, Kosova do të jetë e vetëmbrojtur dhe e mbrojtur fort prej aleatëve të saj. Arsyeja është e thjeshtë: – Amerikanët dhe europianët nuk duan më që Ballkani të destabilizohet. Ikën kohët e luftrave dhe konflikteve. Paqja vendoset ose me mkirëkuptim, ose me ekulibrin e forcës! Nuk ka rrugë të mesme. Sa kohë që Vuçiç nuk e kuptohn gjuhën e arsyes, do të përballet me përgatitjen e Kosovës për t’u mbrojtur prej Serbisë! Dhe ku? Në atë pjesë të territorit, të cilin e lakmon Beogradi! Ndaj presidenti i Serbisë është bërë nervoz. I rren mendja se do ta zhbëjë pavarësinë dhe shtetësinë e Kosovës! Kurrë jo!

Edhe Edi Rama në Tiranë ka të njëjtin hall – pushtetin dhe pasurinë. Njësoj si miku i tij në kryqëzimin e Danubit e Savës, Rama lufton që të ndalojë hemoragjinë e votave të shqiptarëve në favor të tij.

Vuçiç është nervoz se e di se nuk e zhbën më pavarësinë e Kosovës, Rama është nervoz se nuk i bën më shqiptarët ta votojnë pushtetin e tij. Të dy gënjejnë veten, sepse nuk kanë shans të gënjejnë më ndonjë tjetër. Vuçiç u përpoq ta ndihmojë Ramën, kur ia nisi vaksinat ruse anti-Covid dhe kur ia aranzhoi një takim të dështuar me presidentin francez, Emmanuel Macron. Ndërsa Rama u përpoq ta ndihmojë vëllaun e tij në Beograd, duke e përçarë klasën politike në Kosovë e në Shqipëri.

Të dy bashkëpunojnë ngushtë për interesat personale. Vuçiç edhe për interesat e Serbisë. Ndërsa ky yni vetëm për veten e tij! Por asnjëri nuk do ia dalë tashmë.

Atij në Beograd i duhet të lëshojë Kosovën me të mirë dhe këtij në Tiranë i duhet të lejë pushtetin po ashtu me të mirë.

Ndryshe destabilizohet rajoni në rastin e parë dhe Shqipëria në rastin e dytë. Tashme as njërit e as tjetrit, nuk i shkon intriga, hileja, as mashtrimi. Në kohën e maskave të dyve u ka rënë maska!

Ndryshimi i madh e rrënjësor në Kosovë është paralajmërim për pranvverën eshqiptare dhe dështimin e politikave nacionaliste të Serbisë. Eshtë preludi i ndryshimit që duhet e do të ndodhë më 25 prill në vendin tonë dhe i kthesës që duhet e do të marrë Serbia në pranverën e vitit 2022!

Preluidi i 25 Prillit, po vjen !

Nga Enver Bytyçi /

Kategori
Uncategorized

GËZUAR PASHKET 2021 + FELICES PASCUAS 2021.

Mysliman, Bektashian, Ateist, Agnostik dhe të Krishterë, Vëllezërit e mi të Gjakut:

Urimet dhe Shume Respekt më të mira për të gjithë ju, mu ashtu si thoshte At Gjergj Fishta:

”Vërtetë ne kemi Bajram e Pashkë, por Shqiptarinë e kemi bashkë!!!”…

Nga Kryepeshkop / Alejandrogreco/

Krishti u Ngjall!!!

Vërtetë u ngjall!!!

Me zemer ju uroj Gëzuar Pashkët për shum mote, me Bekimin e mbarësi e t’Madhit Zot,

Përfitoj nga rasti për të përshëndetur më dashuri të gjithë Mysliman, Bektashian, Ateist, Agnostik dhe të Krishterë, Vëllezërit e mi të Gjakut:

Urimet dhe Shume Respekt më të mira për të gjithë ju, mu ashtu si thoshte At Gjergj Fishta: “Vërtetë ne kemi Bajram e Pashkë, por Shqiptarinë e kemi bashkë!!!”… Feve të ndryshme, ideologjitë e ndryshme politike dhe opinionet, porse një Vend, Shqipëria, gjithmonë së Bashku për të ndërtuar një Komb i Vëllezërve!!!

Rroftë Shqipëria Etnike!!! I Liris se Iliris!!! Autoctonus!!!

Zoti e Bekofte Shqipërinë dhe Shqiptarët!!!

Shërbëtor i përulur i Zot dhe Shqipërisë, Shkelqësia e Juaj Imzot

+Aleksander I Shqipatrëve, Kryepeshkop – Bir I Shqiponjës

Rrofte Shqipëria e Bashkuar!!!

Instagran @alejandrogreco.oficial Foto: Con mi querido amigo Mons. +Alejandro P. Rodrigues, Obispo Primado de la Comunión Episcopal – Tradición Apostólica, y su Clero

Instagran @alejandrogreco.oficial Foto: Con mi querido amigo Mons. +Alejandro P. Rodrigues, Obispo Primado de la Comunión Episcopal – Tradición Apostólica, y su Clero
Kategori
Uncategorized

Mos ik si burracak : Basha sfidon hapur Ramën, ”Hajde në debat”

“Mos i ikë debatit si burracak, ai të tregojë se çfarë ka bërë 8 vite para se të broçkollisë dhe ndonjë premtim që kopjon dhe unë të shpjegoj çfarë zgjidhje kemi ne dhe me votën tuaj, ky është modeli politik që do të instalojmë në Shqipëri.

Kategori
Uncategorized

Emrat…4 Të vrarë dhe 87 të plagosur me armë zjarri me dt. 2 Prill 1991 në Shkodër.

Nga Voltana Ademi /

4 Pishtarët e demokracisë, të vrarë pa besisht më 2 Prill, nga dora e fshehtë e sigurimit të shtetit, me urdhërin direkt të qeverisë komuniste .

Të vrarë :

🔹1-Arben Beqir Broci Vjec 25 –Antar i Komisionit Drejtues PD-Shkodër.
🔹2-Bujar Rexhep Beshanaku, Vjec 23-Antar i PD Shkodër.
🔹3-Besnik Nut Ceka, Vjec 27, Antar i PD Shkodër.
🔹4-Nazmi Tahir Kryeziu, Vjec 46, Antar i PD Shkodër.

Të gjithë të plagosurit me 2 Prill 1991

Shkolla “Jordan Misja”
Shkolla “29 Nëntori”
Shkolla ”Oso Kuka”

Populli i Shkodrës ,që përfaqësohej me mbi 40 mijë protestues, për të mbrojtur fëmijët student dhe votën e lire.

Emrat e disa tê plagosurve me armë zjarri :

Artur Gila, Vjec 23, 2 plage ne kembe, pas 15 ditesh ai vdiq

1-Çlirim Abaz Bajri, Vjec18 ,2 plage zjarri, regj.tib.sin.
2-Luan Vlladna, Vjec13, 2 plage zjarri, regj.tib.sin
3-Admir Abaz Kotrri Vjec25, 2 plage zjarri, regj.tib.sin
4-Flamur Shefqet Kraja Vjec 18, 1 plage zjarri, regj.tib.sin
5-Ridvan Mehmet Lika, Vjec 30, 1 plage zjarri, regj.tib.sin
6-Altin Simon Moni, Vjec19,1 plagezjarri në krah;
7-Haris Gjovalin Morana, Vjec 18, 2 plage ne gjoks;
8-Paulin Zef Voci, Vjec 26, 2 plage ne krahe;
9-Genc Qemal Muslia, Vjec 19, 2 plage në shpatull;
10-Luigj Pervasa, Vjec 24 ,1 plage fem.Sin;
11-Kolec Kapaj, Vjec 23, 1 plage fem.Sin;
12-Artan Hysi, Vjec 25, 1 plage dore e djathte;
13-Rexhep Jakupi, Vjec 32, 2plage, regj.Tib.
14-Shpetim Qamil Puka Vjec 38, 1 plage, regj.Teb.frak.tib
15-Florian Ndoja Vjec16,1 plage shpatull;
16-Dritan Haxhia, Vjec 25, 1 plage dora e majte;
17-Martin Guri, Vjec 18, 1plage dora e djathte
18-Flamur Lugjaj, Vjec18,1 plage dora e djathte;
19-Ymer Cafi Vjec 30,1 plage regjioni pemoral;
20-Nikolin Vjerdha, Vjec 27,1 plage regjioni pemoral
21-Fatime Cela, Vjec 62 ,1 plage regjioni pemoral
22-Daniel Shestani, Vjec 18, 1 plage rexjodeltoio;
23-Elizabeta Jak Vuka, Vjec 30, 1 plage ne goje;
24-Senahi Shaqir Gjekaj, Vjec 30, 2 plage ne kembe
26.Shkelqim Lisi, Vjec13, 1 plage zjarri ne bark
27. …..

Disa nga emrat e shume të plagosurve me mjete të forta:

1-Suela Basha, Vjec 17, komacion cerebral
2-Pal Nika, Vjec 27, goditje ne koke
3-Bardhyl Smakaj, Vjec 30, goditje ne koke
4-Xhevdet Sadik Lugjaj, Vjec 24 goditje ne koke
5-Fuat Sulejman Qallimi, Vjec 27 tronditje D.P.Brendshme
6- Marin Marku, Vjec 35, frakture e parakrahut
7-Nikolin Cungeli, Vjec 29 goditje ne koke, komacion
cerebral
8-Remzi Dibra, Vjec 30
9-Zamir Abaz Abazi, Vjec 22, Tronditje polic D.P.Brendshme
10-Bepin Ndoci Vjec 25, Goditje ne koke
11-Dallandyshe Bruçaj, Vjec 25, Komacion rebrail
12-Niko Fusha, Vjec 19 komacion cerebral
13-Kolec Sermi, Vjec 28 plage lacerukontazive kemba e djathte
14-Violeta Kopliku, Vjec 21, plage kemba e majte
15-Selami Bejtja, Vjec 22, plage kontazive koke e tru
16-Ylber Fadil Tyli,Vjec 37, goditje ne koke
17-Ndue Zumijtja, Vjec 45 plage lacerokontuzive
18-Nikolin Çekliçi, Vjec 17, plage lacerokontuzive ne koke
19-Marian Sheqi, Vjec 23, plage lacerokontuzive ne koke
20-Almir Maliqi, Vjec 17
21-Qemal Cala, Vjec 25 komocion cerebral
22-Astrit Çuni, Vjec 23
23-Elida Naka, Vjec 15, plage ne koke nga rrahja
24-Riza Bilali, Vjec 30, plage lacerokontuzive
25-Kolec Lani, Vjec 28, plage lacerokontuzive
26- Fred Bajrami, Vjec 23, plage lacerokontuzive dora majte
27-Sait Dibra, Vjec 24, plage lacerokontuzive koke
28-Kolë Topalli, Vjec 18 plage lacerokontuzive koke dhe dora majte
29.Dritan Kodra, Vjec 15 kontuzion krahi, plage prerese ragjioni thomoral te majte
30.Arben Vucina, plage lacerokontuzive ne trup
31.Paulin Ndoja Vjec, 25 komocion cerebral
32.Blerina Enver Tuzi, Vjec 17 komocion cerebral e kontuzion
krahi
33.Natasha Barketi, Vjec 32 kontuzion te trupit, kontuzion krahi nga rrahja
34.Marsida Bruceti, Vjec 17 vulnuslacerb, kontuzive
kontuzion cerebral
35.Skender Asllan Cekaja, Vjec 21 frakture te maksilles,
fracturedenti,vulnuslacero kontuzive ne koke
36.Arben Ademi, Vjec 30 vulnuslacero kontuzive ne koke dhe
trup
37.Sidola Gjoke Vata, Vjec 18 vulnuslacero kontuzive ne koke
komocion cerebral
38.Shpetim Hasani, Vjec 21 vulnuslacero kontuzive ne dore te majte
39.Luan Arben Cafi, Vjec 20 plagosje vulnuslecero kontuzive
40.Astrit Harapi, Vjec 23, vulnuslacero kontuzive dora djathte
41.Zamir Lika, Vjec 27 plage prerese dora djathte
42.Artur Lazri, Vjec 17 plage lacero kontuzive kemba e majte kontozion korpurus
43.Besnik Kollaku, Vjec 57 plage lecerokontuzive ne koke
44.Ben Gjoni, Vjec 18 kontuzion e distorciotalokrural
dora e djathte plage, lacero kontuzive ne koke
45.Hysni Keraj, Vjec 18 plage prerese supin e majte
46.Adriatik Lika, Vjec 16 plage lacero kontuzive manidekter
47.Mondi Bushishta, Vjec 14 plage dora djathte e kontazion
korpule
48.Bedrie Zyma, Vjec 30 vulnuslacero kontuzive regjioni frontal me hematome
49.Ali Zyma, Vjec 40
50.Marian Gryka, Vjec 16 me hematoma regjioni frontal
51.Adnan Haxhia, Vjec 28 lacero kontutive dora majte
52.Dorian Marku, Vjec 14 me hematoma lacero kontutive
53.Flora Kurbini, Vjec 17 hematome lecero kontutive me trup
54.Ganimet Duraku, Vjec 17 komunikacion cerebri e krani
55.Petrit Gruda, Vjec 18 kontuzion korpurie me hematome
56.Aida Krroqi, Vjec 16 komecionkontuzion e kompromis
57.Petrit Hasa, Vjec 15 kontuzion krani e korpuri e valnus lacer kont.ne koke
58.Sulejman Sadiku, Vjec 20
59.Flamur Shefik Kraja, Vjec 20 plage lacero kontuzione
60.Kolec Ndocaj, Vjec 24 kontuzion korpurie e valunus lacerokontkoke
61. …..

Kategori
Uncategorized

Janë plot 130 milion Euro.

Jo 110, por plot 130 milion euro që do dalin nga leket e popullit për të paguar tekat e një kryeministri nè ikje.

Nga Dritan Kaba /


Me shumen qe do paguajme Becchetit do ndihmoheshin te gjithe te semuret me Covid qe te kalonin pa stres financiar semundjen.
Mijera familje ne kete kohe papunesie do ishin ndihmuar.

Jane plot 130 milion euro, jo 110 milion shpenzimet totale te ketij gjyqi ndaj Shqiperise qe ka vetem dy fajtore direkt, Edi Ramen dhe Erion Veline!


Ndaj ne 25 prill voto per ndryshimin e sistemit te kalbur te Rilindjes.
Ne 25 prill voto per hapjen e tregut te lire.
Ne 25 prill voto per punesimin e shqiptareve jo te bangladeshasve!


Ne 25 prill voto per te çuar para Drejtesise ata qe jane shkaktaret e kesaj gjendje ne Shqiperi.
Voto per te shpetuar Atdheun, Kombin, Familjen tende. Voto per veten, voto per femijen tend, voto per Shqiperine e te ardhmen e saj.

Kategori
Uncategorized

Pula që ha ”gurë” s’bën Vezë, përshëndetje nga Bangladeshi i Kolonjës .

Nga Naim Hajdari /

Ajo e topave të Skëndërbeut u harrua shpejt !

A thua e tërhoqën topat në një krah, apo i mori topat me vete .

Vallë ku është, pse nuk shkeli më në Kolonjë, pse nuk rikandidoj, pse u zhduk dhe nuk erdhi te ballafaqohet me premtim-mashtrimet, dhe realitetin e hidhur por të vërtetë që ekziston këtu.

PSE ! ?
Zoti narko-kryeministër, përshëndetje nga Blangadeshi i Kolonjës.

Kjo është e vërteta dhe jo ajo çka ju reklamoni me mashtrimet tuaja ne në mediat tuaja, kjo eshte varferia ekstreme ne kete popull atdhetar, i penes dhe i kultures, i lënë qëllimisht në harresë nga ju, papergjegjshmeria dhe pabesia qe ju karakterizon …

Këtu në Vodicë shpesh përdoret nje fjale e urte popullore. ”Atje ku ha pula gurë”. Ndaj
Urdhero ketu per fushte nusja e puramidave shoqja Rilindase zj Olta Xhaçka
Urdhero ketu per fushate i perzgjedhuri i zonjes 5 milion dollareshe te doganave zoti `Humorist i Bashkise

Po mos harro!
Te merrni edhe
Makinat lukzoze te marra se fundmi per fushate.
Furgonin e Reklames.
Makinat Foristrada te panumerta.

Kur të vini natën, se të natës jeni, merrni dhe pak grure ose miser
Qe te mos thone Atje ha pula gurë, por grurë.
Pra t`ia heqim kete shprehje popullit.

Mos ju afroni kulteve fetare, prania juaj i ndyn ato vënde të shenjta ku besojnë Kolonjarët. Dhe disi jo te papergjegjshem si diku.
Ose me sakte afer vendeve te shenjta e kulteve fetare.
Sepse edhe kete e keni bere
Po po shtabi juaj i fushates me Posterat tuaj e me
Punonjesit tuaj te Administrates profesioniste partiake te shtetit dhe te Bashkise shtet.

Apo se citova mire
Ne fakt kushdo do ishte i kenaqur ta kisha gabim.
Por ….faktkeqesisht jo!

Ky mund te jete Bangladeshi juaj.

Qe ajo e Skenderbeut, se iu harrua shpejt emri.
Te ka lene kete trashegimi te pasur.

Veri ata kamikazet e tu te fushates. Qe slene foto te bukura pa nxjerre.
Me arritjet tuaja e te Qeverise tuaj brilante.

Ta nxjerrin edhe kete realitet!

E t`ia plasin ne sy Migjenit.
Me shrehjen e tij ne me shume se nje shekull

` O si s`kam nje grusht te fuqishem, E t`i bie mu ne zemer malit qe s`ban za.

Kliko mbi video .

Merri keto pamje si Ministre e jashtme.

Çoji ne Bangladesh, adkush nuk do mund ti dallojë, askush…

Dhe kesaj rradhe po …me te vertete

Negociatat me Bangladeshin jane te sigurta e te hapura.

Spres ndonje reagim Se as pula qe ha gure sben veze…

Kolonja meriton nderin dhe dinjitetin e saj nder shekuj, te neperkembur pabesisht nga maskarenje hajdute te futur dhe fshehur nen kostumet e mashtruesve politikane.

Kolonja do fitojë .

Sepse sot ne Kolonje kandidojne bijte dhe bijat e tij me te mire Kolonjarë.

Kategori
Uncategorized

Fajtorët për 130 mil/euro, kanë emer, ata janë Rama dhe Veliaj .

Nga Dritan Kaba /

Shqiptaret prej nje viti jane lene te vetem perballe Pandemise.

Deri tani familjet shqiptare kane paguar, nga buxhetet familjare, rreth 130 milion euro per t’i shpetuar vdekjes vete apo familjaret e tyre, se Edi Rama dhe Rilindja nuk i behet vone per ta.

Ata jane bere gati t’i zevendesojne shqiptaret me bangladeshas.
Po kaq nga buxheti i tyre i perbashket, qe jane direkt parate e djerses dhe gjakut te tyre duhet te paguajne per llogari te hakmarrjes primitive, arrogances dhe shkeljes se ligjit dhe Kushtetutes per mbylljen e padrejte te televizionit Agon Channel.

Fajtorët për 130 mil/euro, kanë emer, ata janë Rama dhe Veliaj .

Fajtoret kane emra.

Jane persona konkrete te cilesuar edhe ne vendimin e Gjykates, si shkaktaret te nderhyrjeve te palighshme, ata jane Edi Rama dhe Erion Veliaj! Kete e fakton me se miri vendimi i Gjykates ku i permend me emer dhe mbiemer.

Sot keta te dy i kane borxh shqiptareve 130 milion euro. Po po 130 milion! Sa jane edhe shpenzimet e gjyqit dhe pagesat prej vitesh te firmave avokatore qe nuk jane te perfshira ne shumen qe do marre vetem Becchetti.

Kliko mbi video !

Ndaj ne 25 prill mendo dhe voto, nese e do Shqiperine, familjen tende, nese do vellain, mikun shokun, te afermin, femijet e tu.
Voto per te çuar para drejtesise ata qe e shkaktuan kete termet finaciar qe do detyrohen ta paguajme te gjithe ne.

Kategori
Uncategorized

BEHU I DENJE SI NJE BANGLADESHAS! VOTO NE 25 PRILL!

Nje nga inspiruesit e kurseve te shqipes tha:

Ne, bangladeshasit kemi muaj qe protestojme kunder juntes ne vend.

Kemi bere disa revolucione.

Kemi ndryshuar pushtetin e juntave ushtarake permes votes!

Dritan Kaba/

Kur morren vesh bangladeshasit se Edi Rama i donte pa goje, qe te mos flisnin nxituan menjehere edhe hapen kurset e gjuhes shqipe, qe kur te vijne ne Shqiperi te flasin shqip.


Nje nga inspiruesit e kurseve te shqipes tha: Ne, bangladeshasit kemi muaj qe protestojme kunder juntes ne vend. Kemi bere disa revolucione.

Kategori
Uncategorized

Votimi më 25 Prill detyrë atdhetare. Mos Bojkoto, Mos abseno.

Dritan Kaba /

Dil e voto, merr me vete familjaret, miqte shoket, te afermit, komshinjte, jep kontributin tend te vyer per Shqiperine!

Te votosh ne 25 prill eshte detyre atdhetare me shume se kurre me pare!

Jo, bojkotit te zgjedhjeve!

Jo, nxjerrjes se pavlefshme te fletes se votimit!

Voto!

Voto!

Voto, ne 25 prill!

Kliko mbi video !


Kjo eshte “partia” tjeter e sapo krijuar nga Edi Rama dhe e finacuar nga ai!

Nese doni Shqiperine, Kombin dhe Familjen tyaj dilni e votoni.

Dil e voto, merr me vete familjaret, miqte shoket, te afermit, komshinjte, jep kontributin tend te vyer per Shqiperine!
Te votosh ne 25 prill eshte detyre atdhetare me shume se kurre me pare!

Kategori
Uncategorized

Marrëdhëniet me SHBA/ Elez Biberaj: Shqipëria rrëshqitje prapa në rrugën e demokracisë dhe autoritarizëm në rritje. Një nga vendet më të korruptuara

Vitet e fundit, Shqipëria ka përjetuar një rrëshqitje të konsiderueshme prapa në rrugën e demokracisë dhe një autoritarizëm në rritje, duke e bërë atë një nga vendet më jofunksionale dhe më të korruptuara në Evropë.

Sistemi politik i Shqipërisë në thelb është prishur dhe vendi është shndërruar në një shtet njëpartiak, autoritar, me Partinë Socialiste në fuqi që kontrollon pushtetin në të gjitha nivelet” – tha zoti Biberaj.

Folësi kryesor në konferencë ishte studiuesi i njohur, dr. Elez Biberaj, Drejtor i Drejtorisë së Euroazisë në Zërin e Amerikës, me temën Amerika dhe Shqipëria: Nga armiq të papajtueshëm te partnerë strategjikë.

Zoti Biberaj tha se marrëdhëniet mes Amerikës dhe Shqipërisë duhet të ushqehen vazhdimisht dhe jo të merren si të mirëqena, statike dhe të përhershme dhe se në themel të marrëdhënieve janë vlerat e përbashkëta demokratike dhe angazhimi i Shqipërisë për demokracinë, sundimin e ligjit dhe qeverisjen e mirë.

Sipas tij, veprimet që minojnë praktikat demokratike jo vetëm që mund të minojnë marrëdhëniet, por mund të sjellin një ndryshim në qëndrimet e SHBA dhe, në rastin më të keq, një rishikim thelbësor të lidhjeve mes dy vendeve.

Kliko mbi video !

Ai shtoi se polarizimi politik, korrupsioni i përhapur në radhët e zyrtarëve publikë dhe atyre në poste të larta, krimi i organizuar dhe kultura e mosndëshkimit kanë pasur një kosto të madhe dhe vazhdojnë të paraqesin një kërcënim ekzistencial për demokracinë e Shqipërisë.

“Pikërisht institucionet që kanë rëndësi të dorës së parë për të luftuar korrupsionin – zyrtarët qeveritarë, anëtarët e parlamentit, politikanët, gjykatat dhe gjyqtarët, prokurorët dhe policia – janë ato që po e minojnë fushatën kundër korrupsionit”- tha zoti Biberaj.

Shqipëria dhe SHBA rivendosën marrëdhëniet diplomatike në marsin 1991, pas 45 vjet diktature komuniste.

Me gjithë egërsinë e diktaturës komuniste, shqiptarët e thjeshtë në Shqipëri dhe Kosovë panë dhe shohin tek SHBA shpresën dhe mikun e tyre më të madh. /VOA/

Kategori
Uncategorized

Shqiptarja që u bë femra më e zgjuar në planet. Ja pse e gjithë bota përulet para portretit të Elenës

Elena ishte me origjinë shqiptare. Ajo është gruaja e parë në botë që në vitin 1678 ka arritur të marrë doktoraturën në filozofi. Gjatë shekullit ku jetoi ajo ishte gruaja më e ditur në Europë.

Pa dyshim që shqiptarët kanë lënë gjurmët e tyre kudo në bot. Pak e njohur nga shqiptarët, por shumë e njohur kudo në botë, sidomos në Akademitë e mëdha, është dhe Elena Lucrezia Peshkopia.

Elena ishte me origjinë shqiptare. Ajo është gruaja e parë në botë që në vitin 1678 ka arritur të marrë doktoraturën në filozofi. Gjatë shekullit ku jetoi ajo ishte gruaja më e ditur në Europë.

Statuja e Elenës që u gjet në Universitetin e Padovës, një prej universiteteve më të vjetër dhe ndër më të njohurit në Europë, dëshmon për vlerat e arritjeve të jetës së saj.

Portreti i saj është gjithashtu edhe në dritaren e qelqit rreth 7 metra të lartë në bibliotekën “Frederick Ferris Thomson” në kolegjin Vassar të Nju Jorkut në SHBA ku Elena është portretizuar duke mbrojtur tezat e saj mbi Aristotelin.

Elena Peshkopia lindi në Venecia në 1646, ajo përfundoi shkollën e shqiptarëve “Santa Maria dhe San Gallo” në Venecia (Scuola di Santa Maria e di San Gallo degli Albanesi).

Shkolla ku Elena mësoi është themeluar nga fisnikët e edukuar shqiptarë në 22 tetor 1442 dhe për rreth 200 vite vazhdoi të funksionojë për arsimimin e shqiptarëve deri në fund të shekullit të 18-të.

Që prej fillimit, djemtë dhe vajzat e frekuentonin këtë shkollë së bashku, institucioni financohej nga taksat që paguanin shqiptarët. Në detyrimet përfshiheshin edhe gratë por ato edhe do të mund të përfitonin.

Godina e shkollës ishte dizenjuar nga shqiptari Viktor Karpaçi, artist i njohur gjatë periudhës së Rilindjes Europiane, ai mbikëqyri ndërtimin e ndërtesës dhe dekorin e fasadave të shkollës, pikturat e tij janë gjetur në galeritë e Venedikut, Milanos, Parisit (Luvër), Vjenë, Londër.

Elena, e talentuar edhe në muzikë vazhdoi studimet në filozofi dhe astronomi duke ndjekur edhe programin e doktoraturës në Universitetin e Padovës.

Ajo mbrojti teoritë e saj të doktoraturës në 25 qershor 1678 para profesorëve të filozofisë dhe logjikës, mjekësisë dhe teologjisë. Ajo u bë një lektore në matematikë në Universitetin e Padovës ku qëndroi deri në fund të jetës së saj së shkurtër.

Elena Peshkopia ndërroi jetë nga tuberkulozi në 26 korrik të vitit 1684 në moshë shumë të re, vetëm 38 vjeç. Ajo prehet në kishën e Shën Lukës në Padova të Italisë.

Kategori
Uncategorized

Berisha: Stop vaksines kineze te mbi 60 vjeçaret!

Te dashur miq, autoritetet kineze kane njoftuar zyrtarisht qeverine shqiptare se ndalohet te perdoret vaksina Sinovac ne personat me moshe 60 vjeç e siper.

Shtohet ditet e fundit ndjeshem numri i te vdekurve pas vaksinimit me vaksinen kineze, e cila eshte e ndaluar te aplikohet mbi moshat 60 vjec.

Edvini fsheh njoftimin e autoriteteve kineze sipas te cilit ndalohet perdorimi i vaksines ne personat mbi 60 vjeç.

Fshihet gjithashtu me qellim data e skadences te tre vaksinave ne perdorim.

Perveç kesaj Xhahili i Surrelit dhe Ndrikull Hajnia fshehin ne menyre po kriminale daten e skadences se vaksines kineze por edhe te Astra Zeneka.

Shtoj ketu se sipas mediave nje sasi e vaksines se Astra Zeneca te marre nga Beogradi sipas mediave qe citojne kryeministren e Serbise skadoi me daten 28 mars.

Duke denuar si te papergjegjshme kriminale keto qendrime te Xhahilit te Surrelit dhe Ndrikull Hajnise, te cilat po kushtojne jete te shumta njerezish kerkoj:

1-nderprejen e menjehershme te perdorimit te vaksines kineze tek personat 60 vjeç e siper,

2-berjen menjehere transparente te dates se skadimit te te tre vaksinave qe perdoren ne Shqiperi.

3-avokati i popullit te marre ne shqyrtim urgjentisht te gjithe dokumentacionin e vaksinave qe administrohen e Shqiperi dhe tia dergoje per hetim dhe ekspertize OBSH. sb

Kategori
Uncategorized

Zgjedhjet e para pluraliste.

Nga Kastriot Dervishi/

Më 31 mars 1991 u zhvilluan zgjedhjet e para pluraliste në Shqipëri.
Nga Kuvendi paraardhës këtë herë ishin zgjedhur vetëm 19 deputetë ose 7.6 % e numrit të përgjithshëm të tyre. Zgjedhjet i dhanë këto rezultate për Kuvendin Popullor, i cili përbëhej nga 250 deputetë:
-Partia e Punës: 169 deputetë ose 67,6%
-Partia Demokratike: 75 deputetë ose 30 %
-Organizata “Omonia”: 5 deputetë ose 2 %
-Komiteti i Veteranëve: 1 deputet ose 0.4 %

Bashkëlidhur, një karikaturë e Bujar Kapexhiut si ilustrim për këto zgjedhje.


Partia Demokratike fitoi mandatet e pothuajse gjithë qyteteve të mëdha të vendit. Kuvendi Popullor çeli punimet e tij më 15.4.1991 me fjalën e deputetit më të moshuar, Adil Çarçani, i cili e mbylli kështu fjalimin e tij: “Rroftë populli heroik shqiptar”. Kryetarë të grupeve kuvendore ishin Ismail Lleshi për Partinë e Punës dhe Neritan Ceka për Partinë Demokratike.

Kjo legjislaturë që i mbylli punimet më 4.2.1992 sepse u shpërnda para kohe, rrëzoi kushtetutën staliniste të vitit 1976 dhe miratoi Dispozitat Kryesore Kushtetuese.

Kategori
Uncategorized

Ka shprese…..ajo eshte ne mendjen dhe ne duarte tona.

Agim Baci, i jepe ndere politikes parlamentare, por jo vetem, me futjen ne Parlamente, e kthen ate, nga stalle…… ne salle ligjevenese, i jepe ndere asai salle, nderon votuesit, nderon forcen politike qe e kandidoi, jepe shprese per ndryshimin e pritshem, jepe shprese per ndeshkimin e MAFIAs qe ka tete vjete qe na cone drejte gremines, drejte shpartallimit si shoqëri .

Koloneli në pension, Konstadin Koliqi /

Ka shprese…..ajo eshte ne mendjen dhe ne duarte tona.

Ne shoqerine e kohes diktatoriale, ishte shume e veshtire te njihje, te takoje dhe te miqesoheshe me dike, vecoi ketu shoket e punes qe ishe i detyruar te shoqeroheshe me ta, per me teper, te merje buqeshjen e pafaishme, te sinqerte qe shprehte gezimin e nje femije, te perjetoje miqesine e tije te paster….e pra kete miqesi, kete dashuri, kete respekte, ne ate kohe, kohen e qofte largut, mundet ta merje, vetem nga nje femije, nxenes ne klasat e para te shkollimit….une e kam patur kete fate, e kam mare ate buzeqeshje, ate respekte te paster, ate miqesi, me ate, sinqeritetin e femijes, por kam jetuar edhe deshiren e madhe te ketij femije qe sa hynte ne deren e shtepise, perqendrohej tek biblioteka dhe zgjidhte librat artistik qe do te lexonte….kjo ishte kerkesa e pare dhe e fundit e ketij femije, e ketij nxenesi te klasave te para te shkollimit, por, ……

Edhe sote, kam fatin e madhe ta kem miqesine, po me sinqeritetin e femijerise, që Ai eshte bere personalitet ne fushen e shkrimit, te debatit, te kultures dhe tani, qe forca politike, ajo force qe na udhehoqi drejte permbysjes se madhe, rreximit te diktatures, po e kandidon per Deputet ne radhet e saja……,

kam fatin e madhe ta kem miqesine, po me sinqeritetin e femijerise, dhe tani ne pleqerine time……… eshte Agim Baci, miku ime,, ……

Po kush është Agim Baçi ?

Unë besoj se PD me z. Basha e ka të gjithë potencialin dhe vullnetin që të kthejë optimizmin për ta ndërtuar të ardhmen tonë këtu! Unë besoj se partia që riktheu besimin se mund të jemi si Europa, 30 vite më parë, është sot e aftë të rikthejë edhe një herë shpresën se Shqipëria do të bëhet ashtu siç e dëshirojmë! Dhe Shqipëria duhet të fitojë!

Përse kandidoj!
Nuk është e lehtë të vendosësh të nisësh një bashkëudhëtim politik. Prej vitesh si gazetar, kam prekur realitetin, kam njohur njerëz të ndryshëm. Ajo që kam veçuar në këtë komunikim është fakti se gjithkush dëshiron që ta respektosh, ta dëgjosh.


Padyshim që politika ka shumë dritëhije e shpesh nuk i është përgjigjur sfidës për t’u përballur me qytetarët, për të folur sy më sy me votuesit e për të pranuar atë që nuk ka mundur ta bëjë pasi e ka premtuar. Kjo sfidë është për këdo që ndërmerr këtë udhëtim, e padyshim edhe për mua. Por, kur bashkëqytetarët e tu të besojnë se mund të jesh zëri i tyre, është e pamundur t’i shmangesh përgjegjësive.


Ndaj, dëshiroj të falenderoj sot këdo që ka besuar se unë mund të jem një zë që mund t’i përfaqësojë në debatin publik dhe politik. Unë jam i bindur se, për këtë përfaqësim shpesh nuk mjafton vetëm kostumi politik, e as mandati i deputetit. Unë besoj se mandati më i vështirë dhe më i vlefshëm është mandati i dhënies së besimit nga ata të cilët i takon gjithnjë, ata me të cilët je rritur, që ke bashkëudhëtuar në fëmijëri, e më pas në punët e tua dhe ata që sot drejtojnë forcën politike tek e cila unë besoj se mund të aplikohen këdo ide.

Ky mandat besimi vlen që kësaj beteje t’i shkojmë bashkarisht deri në fund, për t’i dhënë vendit një qeveri që do të rikthejë zbatimin e ligjit, llogaridhënien dhe të respektojë shpirtin publik.
Unë besoj se PD me z. Basha e ka të gjithë potencialin dhe vullnetin që të kthejë optimizmin për ta ndërtuar të ardhmen tonë këtu! Unë besoj se partia që riktheu besimin se mund të jemi si Europa, 30 vite më parë, është sot e aftë të rikthejë edhe një herë shpresën se Shqipëria do të bëhet ashtu siç e dëshirojmë! Dhe Shqipëria duhet të fitojë!

Kategori
Uncategorized

Rumpall-kuçedra, kërcënon me vaksinat.

Vaksinat i ble Rama me lekët e xhepit?

Blihen me lekët e buxhetit ?

Apo i dergon mafia për interesat e saj, ”dhuratë per te mbajtur ne kembe narko-qeverine e saj në Tiranë !?

Rama dje u këthye nga nje kryeminister në një xhihadist ekstremist.

Ai nga Lezha perhapi për shqiptaret lajme paniku deri në terror.

Në gjëndje te rende mendore.

Xhihadisti Rama, dje i kercenoj shqiptaret se nëse nuk votojnë atë, nuk do kete më vaksina për ta, me nje fjalë shqiptaret vihen perballe dy alternativave mafioze te nje kryeministri narko-trafikan, faktikisht në gjëndje të rëndë mendore.

Simbas tij :

Shqiptarët ose do votojnë ”rilindjen” ose do presin në heshtie vdekjen, nga mavi-koviti.

E ska si te ndodhi ndryshe në nje vend ku prokuroria hesht.

Spaku hesht.

Shoqëria civile nuk reagon.

Ndaj mos prit !

Mos prit por çohu . Çohu dhe me votën, dhe grushtin tënd shtypi malavitat, mbetjet e diktatures dhe krimit te organizuar.

Koha është e jotja o popull, ndaj mos fli, dhe mos shit votën, por reago.

Reago sot, nesër është vonë .

Kategori
Uncategorized

Pse Rama as nuk skuqet e nuk zverdhet nga raportet ndërkombëtare të korrupsionit

Transparenca International raporton se Shqipëria në qeverisjen e Edi Ramës është I kapur nga korrupsioni, ku ligjet bëhet për llogari të oligarkëve.

Po ashtu, Departamenti amerikan i Shtetit në dy raportet e fundit për luftën ndaj terrorizmit dhe luftën ndaj trafikut të qenieve njerëzore nxjerr edhe një herë në pah dështimin e qeverisë Rama.

Po ashtu raporti i OKB për drogërat apo barometri për ballkanin i RCC e nxin Shqipërinë për kanabisin dhe varfërinë.

Më herët organizata Freedom House ka arritur në përfundimin se një numër i madh udheqësish në Evropën Qendrore dhe Lindore as nuk përpiqen të pretendojnë se po luajnë sipas rregullave demokratike. Sipas raportit të përvitshëm “Vendet në Tranzicion” që u bë publik të mërkurën, disa nga vendet e Ballkanit shënuan rënie në nivelin e demokracisë, mes tyre edhe vendi ynë.

Të tjera raporte

Raporti antimafias italiane

Janë me dhjetra raportet të DASH:

2 nëntor 2019: Departamenti amerikan i Shtetit publikoi Raportin për Terrorizmin, ku përpjekjet për parandalimin e financimit të terrorizmit, përmendet konkluzioni i MONEYVAL, organ i Këshillit të Evropës, që e vlerëson Shqipërinë me “efektshmëri të ulët” në tre drejtimet kryesore të financimit të terrorizmit: konfiskimin, hetimin dhe shtrirjen e sanksioneve financiare.

19 gusht 09:

Sipas Raportit të Transparencës Fiskale të publikuar nga DASH rezulton, se Shqipëria plotëson minimumin më të ulët të transparencës fiskale.

Kështu Shqipëria renditet bashkë me vendet të tilla si: Afganistan, Armeni dhe Bosnje-Hercegovinë.

29 mars 2019,Departamenti amerikan i Shtetit i dorëzoi të enjten Kongresit raportin vjetor për strategjinë e luftës ndërkombëtare kundër narkotikëve.

Në pjesën për Shqipërinë, DASH thotë se ky vend është njëkohësisht burim i kanabisit dhe, gjithnjë e më shumë, një vend tranzit për kokainën dhe heroinën.

Nuk po përmendim raportet e Europol, Intepol, OKB, etj, që e nxijnë Shqipërinë e qeverisuar nga Edi Rama sa herë klasifikojnë krimet e ndryshme. Shqipëria është bërë një vend i rrezikshëm për të jetuar sepse krimi ka dalë jashtë kontrollit, duke u bërë palë me politikën dhe qeverisuar bashki.

Efektet janë të qarta, asnjë vizitë zyrtare të KM Edi Rama në një kancelari perendimore, investimet e huaja janë përtokë, reputacioni u vendit tonë ka rënë dukshëm sepse shteti ligjor nuk ekziston si për ne shqiparët ashtu për të huajt në Shqipëri.

Gjithçka kompensohet me marifete Piari si dërgimi i mjekëve në Itali apo tentativa të dështuar për ti dërguar në Britaninë e Madhe, vetëm për të marrë ca kronika tv pro qeverisë Rama.

Kategori
Uncategorized

Skllavi i Lumtur !

Armiku më i madh i lirisë së popujve nuk është perandori, as pronari i skllavit, nuk është as gjuetari i skllevërve në kohët moderrne.

Armiku më i madh i lirisë së një populli, është skllavi i lumtur.

Skllavi i Lumtur !

Dikur bujqit skllevër që punonin tokën jetonin në poshtërim të madh dhe kushte jashtëzakonisht çnjerëzore.

Vëllezërit e tyre, skllevërit shërbëtorë-shtëpiakë e konsideronin veten skllevër të një kategorie apo klase më të ”lartë”.

Kjo sepse ata nuk shfrytëzoheshin tmerrësisht në bujqësi, dhe as flinin nëpër kasolle. Por kishin ”privilegj”

Nga kjo pabesi, apo ”liri skllaverore” nga vellezerit e tyre sherbetore shtepish.

Skllevërit do të ndëshkoheshin ashpër dhe do të humbnin shpresën për të realizuar ëndrrën e tyre për liri.

Shërbëtorët nuk i tradhtuan vëllezërit e tyre me ndonjë qëllim ose kuptim të veçantë…

Por vetëm e vetëm, sepse mbetjet e ushqimit që ata linin nëpër tavolina, dhe rrobat e veshura ishin më të vlefshme për skllevrit shtëpiakë, se sa liria.

Armiku më i madh i lirisë nuk është perandori, as pronari i skllavit, as gjuetari i skllevërve.
Armiku më i madh i lirisë është skllavi i lumtur.
Skllaveria ne kohet moderrne .

Shkrim i marrë nga Edlira Velaj dhe i përshtatur për wordpres.com (AL in Sweden)

Kategori
Uncategorized

Pse Edi Rama dhe Aleksandër Vuçiç janë nervozë

Rama dhe Vuçiç janë shumë nervozë.

Njëri kundër opozitës dhe tjetri kundër Kosovës.

Ndërkaq opozita e Shqipërisë njësohet me fituesit e zgjedhjeve në Kosovë, kur është fjala për interesin kombëtar, ndërsa kryeministri i Shqipërisë dhe presidenti i Serbisë ruajnë ende lidhjet e marrëdhëniet e tyre me politikën e dështuar të Kosovës!

Nga Enver Bytyçi

Të dy këta kanë një kundërshtar të vetëm, Vjosa Osmanin dhe Albin Kurtin. Albini po markon Aleksandrin, ndërsa Vjosa po e mbron Kosovën prej Edit. Shefi i ekzekutivit të Shqipërisë dhe shefi i shtetit të Serbisë janë bërë bashkë prej kohësh, prej vitesh. Deshën ta çojnë Kosovën në thertore! Për interesat e tyre u përpoqën ta bëjnë atë kurban të interesave serbe dhe ruse. Por dështuan edhe pse e futën në thes presidentin Hashim Thaçi, edhe pse e bindën Mogherinin, Bolton-in e ndoshta edhe Macron-in.

Këto kohë të dy këta janë në hall të madh! Sandrit i janë zbuluar shumë afera. Ish- ministri i tij i Mbrojtes i ka servuar ato në vidio të veçantë. Njëkohësisht ka futur në valle vëllain dhe djalin e presidentit. Po ashtu drejtuesit e Federatës së Futbollit.

Ndërkaq Edit i njihen të gjitha aktet e korrupsionit, por me lënien e pushtetit ai ka frikë se dalin në shesh investimet e tij në Amerikë e Europë dhe llogaritë rrjedhëse në Turqi, Serbi dhe bankat ofshore. Edhe ky i joni emroi vëllain e tij që të luajë rolin e vëllait të Vuçiç.

Por nuk dihet nëse Olsi pati hapësirën e duhur për të përfituar nga Federata Shqiptare e Futbollit, aq sa vëllai i presidentit serb. Megjithatë, gojët e liga thonë se kulla e stadiumit ka gdhendur emrin e tij.

Aleksi në Beograd vijon fushatën kundër Kosovës dhe ka deklaruar se “nuk e njeh marrëveshjen e Uashingtonit”! Thotë se do ta delegjitimojë pavarësinë e Kosovës! Përralla! Por Albini ia dha përgjigjen me veprën e parë të tij në mbrojtje të Kosovës: – Vendosi që në majën më të lartë të Veriut të vendit të ndërtojë bazën më të madhe të ushtrisë së këtij vendi. Sa kohë që Vuçiç do të sillet me arrogancë ndaj shtetësisë dhe lirisë së Kosovës, aty do të jenë edhe forcat amerikane, gjermane, britanike e të NATO-s. Madje për pak javë do të ketë edhe një stërvitje të madhe të trupave të NATO-s e të Kosovës në territorin e saj. Kjo do të thotë se shtetësia e Kosovës është e garantuar më mirë, nëse Beogradi nervozohet kundër saj. Kur Serbia të heqë dorë nga Kosova, atëherë kjo e fundit do bëhet pjesë e NATO-s dhe përsëri baza ushtarake në Veriun e projektuar për aneksim do të jenë Ushtria e Kosovës dhe forcat e NATO-s.

Edhe Edi Rama në Tiranë ka të njëjtin hall – pushtetin dhe pasurinë. Njësoj si miku i tij në kryqëzimin e Danubit e Savës, Rama lufton që të ndalojë hemoragjinë e votave të shqiptarëve në favor të tij.

Vuçiç është nervoz se e di se nuk e zhbën më pavarësinë e Kosovës, Rama është nervoz se nuk i bën më shqiptarët ta votojnë pushtetin e tij. Të dy gënjejnë veten, sepse nuk kanë shans të gënjejnë më ndonjë tjetër.

Vuçiç u përpoq ta ndihmojë Ramën, kur ia nisi vaksinat ruse anti-Covid dhe kur ia aranzhoi një takim të dështuar me presidentin francez, Emmanuel Macron. Ndërsa Rama u përpoq ta ndihmojë vëllaun e tij në Beograd, duke e përçarë klasën politike në Kosovë e në Shqipëri.

Ndryshimi i madh e rrënjësor në Kosovë është paralajmërim për pranvverën eshqiptare dhe dështimin e politikave nacionaliste të Serbisë. Eshtë preludi i ndryshimit që duhet e do të ndodhë më 25 prill në vendin tonë dhe i kthesës që duhet e do të marrë Serbia në pranverën e vitit 2022!

Kategori
Uncategorized

What Quran says on Sweet / Salt Water And Partition?Çfarë thotë Kurani për Ujin e Kripur / të Kripur dhe Ndarjen?

Quran on Sweet / Salt Water And Partition

Barrier Between Seas

https://www.quora.com/q/miraclesofquran/What-Quran-says-on-Sweet-Salt-Water-And-Partition-1?ch=1&share=61141384&srid=2zoUU&fbclid=IwAR1iHNRKsPdnuiKgUlZYidAun4EmlmUsY5Iq_uFXtgs_t9yZiFqysXuRYls

Just recently, we discovered that the Atlantic Ocean water has entirely different characteristics from those of the Mediterranean Sea. Same is the case with other large water bodies. They all have different characteristics in terms of density, salinity, and other properties. The two seas present different features even though they are adjacent. When Mediterranean sea water enters the Atlantic over the Gibraltar sill, it moves several hundred kilometers into the Atlantic at a depth of hundreds of meters with its own warm, saline, and less dense characteristics. This is because of the surface tension caused by the difference in the density of their waters that prevents them from mixing with one another, just as if a wall is between them. Now, look what the Quran says about this many centuries ago in Surah Furqan, Surah Fatir, and Surah Rahman.

وَهُوَ الَّذِي مَرَجَ الْبَحْرَيْنِ هَٰذَا عَذْبٌ فُرَاتٌ وَهَٰذَا مِلْحٌ أُجَاجٌ وَجَعَلَ بَيْنَهُمَا بَرْزَخًا وَحِجْرًا مَحْجُورًا

And it is He who has released the two seas, one fresh and sweet and one salty and bitter, and He placed between them a barrier and prohibiting partition. Surah Furqan 25: 53

……وَمَا يَسْتَوِي الْبَحْرَانِ هَٰذَا عَذْبٌ فُرَاتٌ سَائِغٌ شَرَابُهُ وَهَٰذَا مِلْحٌ أُجَاجٌ ۖ

And not alike are the two bodies of water. One is fresh and sweet, palatable for drinking, and one is salty and bitter……. Surah Fatir 35:12

١٩ مَرَجَ الْبَحْرَيْنِ يَلْتَقِيَانِ

٢٠ بَيْنَهُمَا بَرْزَخٌ لَا يَبْغِيَانِ

He released the two seas, meeting [side by side];

Between them is a barrier [so] neither of them transgresses. Surah Rahman 55:19-20

Miracle In The Use Of Word “بَرْزَخٌ” And Word “مَرَجَ”

In Arabic, the word بَرْزَخٌ means a barrier or a partition while the word مَرَجَ means meet and mix with each other. In past commentators of the Quran were unable to explain the two opposite meanings for the two bodies of water, i.e. they meet and mix, and at the same time, there is a barrier between them. But now from the above example of Atlantic and Mediterranean sea, you can clearly see that despite going inside Atlantic ocean the Mediterranean waters still keep their characteristics and don’t mix with the other water body completely.

Barrier Between Sweet & Salt Water

The above scenario is for two sees not mingling each other. As for sweat and salt water, the situation is somewhat different from that which is found in places where two seas meet. It has been discovered that what distinguishes fresh water from salt water in estuaries is a pycnocline zone. Pycnocline Zone in the oceans where water density increases rapidly with depth in response to changes in temperature and salinity. The pycnocline tends to coincide with the thermocline and halocline and separates the surface-water zone of ocean waters from the deep bottom water. Thus act as partitions “حِجْرًا مَحْجُورً” a barrier and prohibiting partition.

Another Miracle

From another perspective, in the world (Planet Earth) taken as a whole, there are two bodies of water the great salt Ocean, and the bodies of sweet water whether they are rivers, lakes, or underground springs. They are free to mingle yet in spite of all this, the laws of gravitation are like a barrier or partition set by God, by which the two bodies of water as a whole are always kept apart and distinct.

Çfarë thotë Kurani për Ujin e Kripur / të Kripur dhe Ndarjen?
Kurani mbi ujin e ëmbël / të kripur dhe ndarjen

Pengesë midis deteve

Kohët e fundit, zbuluam se uji i Oqeanit Atlantik ka karakteristika krejtësisht të ndryshme nga ato të Detit Mesdhe. I njëjti është rasti me trupat e tjerë të mëdhenj të ujit. Të gjithë kanë karakteristika të ndryshme për sa i përket dendësisë, kripëzimit dhe vetive të tjera. Të dy detet paraqesin tipare të ndryshme edhe pse janë ngjitur. Kur uji i detit Mesdhe hyn në Atlantik mbi pragun e Gjibraltarit, ai lëviz disa qindra kilometra në Atlantik në një thellësi prej qindra metrash me karakteristikat e tij të ngrohta, të kripura dhe më pak të dendura. Kjo është për shkak të tensionit sipërfaqësor të shkaktuar nga ndryshimi në dendësinë e ujërave të tyre që i pengon ata të përzihen me njëri-tjetrin, ashtu si një mur midis tyre. Tani, shikoni se çfarë thotë Kur’ani për këtë shumë shekuj më parë në Suren Furqan, Suren Fatir dhe Suren Rahman.

ََََََُُُّي

Dhe është Ai që ka lëshuar dy dete, një të freskët dhe të ëmbël dhe një të kripur dhe të hidhur, dhe Ai vendosi midis tyre një pengesë dhe ndalon ndarjen. Sure Furqan 25: 53

…… وَمَا يَسْتَوِي الْبَحْرَانِ هَٰذَا عَذْبٌ فُرَاتٌ سَائِغٌ شَرَابُهُ وَهَٰذَا مِلْحٌ أُجَاجٌ

Dhe jo të dy janë trupat e ujit. Njëra është e freskët dhe e ëmbël, e shijshme për pije, dhe njëra është e kripur dhe e hidhur. Sure Fatir 35:12

مَرَجَ الْبَحْرَيْنِ يَلْتَقِيَانِ

بَيْنَهُمَا بَرْزَخٌ لَا يَبْغِيَانِ

Ai lëshoi ​​dy detet, duke u takuar [krah për krah];

Midis tyre është një pengesë [kështu] asnjëri prej tyre nuk shkel. Sure Rrahman 55: 19-20

Mrekulli në përdorimin e fjalës “بَرْزَخٌ” dhe fjalës “مَرَجَ”

Në arabisht, fjala بَرْزَخٌ do të thotë një pengesë ose një ndarje ndërsa fjala مَرَجَ do të thotë të takohemi dhe të përzihemi me njëri-tjetrin. Në komentatorët e kaluar të Kuranit nuk ishin në gjendje të shpjegonin dy kuptime të kundërta për të dy trupat e ujit, d.m.th. ato takohen dhe përzihen, dhe në të njëjtën kohë, ekziston një pengesë midis tyre. Por tani nga shembulli i mësipërm i detit Atlantik dhe Mesdhe, ju mund të shihni qartë që pavarësisht se hyjnë brenda oqeanit Atlantik, ujërat mesdhetare ende i mbajnë karakteristikat e tyre dhe nuk përzihen plotësisht me trupin tjetër ujor.

Pengesë midis ujit të ëmbël dhe kripës

Skenari i mësipërm është për dy shikime që nuk përzihen me njëri-tjetrin. Sa i përket djersës dhe ujit të kripur, situata është disi e ndryshme nga ajo që gjendet në vendet ku takohen dy dete. Beenshtë zbuluar se ajo që dallon ujin e ëmbël nga uji i kripur në grykëderdhjet është një zonë e piknoklinës. Zona e Piknoklinës në oqeane ku dendësia e ujit rritet me shpejtësi me thellësi në përgjigje të ndryshimeve të temperaturës dhe kripësisë. Piknoklina tenton të përkojë me termoklinën dhe haloklinën dhe ndan zonën e ujit sipërfaqësor të ujërave të oqeanit nga uji i thellë. Kështu veprojmë si ndarëse “حِجْرًا مَحْجُورً” një pengesë dhe ndalon ndarjen.

Një mrekulli tjetër

Nga një këndvështrim tjetër, në botë (Planeti Tokë) i marrë në tërësi, ekzistojnë dy trupa uji Oqeani i madh i kripës dhe trupat e ujit të ëmbël qofshin lumenj, liqene apo burime nëntokësore. Ata janë të lirë të përzihen akoma, përkundër gjithë kësaj, ligjet e gravitacionit janë si një pengesë ose ndarje e vendosur nga Zoti, me anë të së cilës të dy trupat e ujit në tërësi mbahen gjithnjë të ndara dhe të dallueshme.

Kategori
Uncategorized

FRANKO GJON KRROQI, intelektuali që kandidoj dhe fitoj në përballjen elektorale në 31 Mars 1991, me Presidentin R. Alia!

Gjatë fushatës vinin provokatorë e më thonin se duhej të tërhiqesha, por ja bëja të qartë se “pa më qëndisur një yll të kuq në ballë nuk do të tërhiqesha”.

Asokohe një risi ka qënë dhe vota e rinisë, mes të cilëve dhe Lulzim Basha, pasi ai atë vit votoi për here të parë dhe më ka votuar mua.

Intervistat e Tij, në Mars 2011 e Prill 2012!
…”Kisha kurajon kur pranova kanditimin në Zonën 218, kam punuar në punë të vështirë në minierë dhe shumë herë jam përballur me vdekjen, pavarësisht se kërcënimet gjithmonë i kam pasur për shkak të natyrës time reaguese.

Gjatë fushatës vinin provokatorë e më thonin se duhej të tërhiqesha, por ja bëja të qartë se “pa më qëndisur një yll të kuq në ballë nuk do të tërhiqesha”.
Mitingu u mbajt në 24 Mars 1991 në shkollën “Partizani”, ndërsa R. Alia, po atë ditë dhe po në njëjtën orë kishte organizuar mitingun e tij në “Shkollën e Kuqe”.
Nuk pranova të shtyja mitingun dhe të dyja mitingjet u mbajtën në të njëjtën ditë dhe në të njëjtën orë.


Isha i vendosur ta çoja deri në fund sfidën.
Bëra një fushatë intelektuale, dinjitoze e
ajo që unë kisha kuptuar nga takimet në grupe me banorët e zonës dhe në miting, ishte se ajo zonë nuk donte t’ja jepte votën R. Alisë.


Kisha pregatitur një fjalim, por vazhdova pa të, akuzova në miting regjimin komunist dhe E. Hoxhën, përballë kisha R. Alinë pra isha në betejë me të, ai kishte eskortën, pushtetin (që ai e dinte se do ta humbiste), ndersa unë kisha entuziazmin, dashamirësinë e banorëve të asaj Zone dhe indinjatën e tyre.


…Banorët e lagjes meritonin falenderimin e parë, mbështetja e vendosur e këtyre banorëve kurajozë bënë që unë të fitoja përballë R. Alisë në atë kohë të vështirë.

R. Alia solli në atë zonë të votonin ushtarët, por edhe ata nuk votuan për të me sa duket.


Besimin që më dhanë banorët e asaj zone më 31 Mars, nuk e kam shpërdoruar.
Për zgjedhjet e 22 marsit 1992, që dihej se do të fitonte PD, banorët e asaj lagjeje më kërkuan të rikandidoja, por varej nga PD. Unë deklarova se nëse nuk kandidoj sërish në këtë zonë, nuk do të rikandidoj më. Ky ishte një pakt me banorët, të cilin unë e kam respektuar.”

Kategori
Uncategorized

Ambasadorja Yuri Kim : Mos ja u dorëzoni fuqinë tuaj kriminelëve !

Apel i fortë nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, nëpërmjet Ambasadores Yuri Kim .

🔹Shqiptarë !

🔹Më 25 Prill, mos ja u dorzoni,fuqinë tuaj kriminelëve.

🔹Mos votoni krimin e organizuar.

🔹Koha të hapni sytë dhe zgjidhni të ardhmen tuaj të marrë peng.

Koha që shqiptarët të mendojnë për fëmijët, familjen të ardhmen e tyre europiane.

Koha që shqiptaret te ndahen njehere e përgjithmonë nga keq-qeverisja mafia,dhe bandat ne pushtet.

Koha qè shqiptarët të bëjnë zgjedhjen e duhur duke mos i lënë dhe mos ja u dhënë votën dhe bashke me te fuqine e tyre me kete vote të arte me 25 Prill, krimineleve dhe krimit të organizuar.

Koha që shqipëria të ndahet njehere e përgjithmonë, nga pushtetarët, dhe politikanët, llumnajë, abuzues, mashtrues, dhe kriminalë.

Shqiperia dhe kombi shqiptar i përkasin demokracisë dhe perëndimit.

Jo më lindjes, jo më krimit, jo më komunizmit .

🔹Më 25 Prill:
Mos e shisni të drejtën tuaj.
🔹Më 25 Prill:
Mos ia dorëzoni fuqinë tuaj kriminelëve.
🔹Më 25 Prill:
Vetëm JU duhet të zgjidhni të ardhmen tuaj.

Më 25 Prill vota e arte e shqiptareve, do i thotë Stop rrugës zikzake, idhnake dhe pa krye, të ndjekur ne keto tetë vite jo vetem të një keq qeverisje te pa afte.

Por nje narko qeveri e mbajtur dhe lidhur ngushte me bandat dhe krimin e organizuar.

Të një narko pushteti ku figurat me te larta te tij jane akuzuar per lidhjet e tyre te ngushta jo vetem me PPP-të, por dhe me krimin e organizuar dhe trafikun e droges.

Të nje narko pushteti qe me leket e droges dhe krimit te organizuar jo vetem vjedhin dhe blene vota, por exsponentet e ketij krimi jane sot ne kupolen e pushtetit qendror dhe lokal.

Ndaj me 25 Prill vota e popullit nuk do jete vetem e arte…

Por dhe e rende plumb,

Ajo duhet te shkoje dhe do shkojë drejt atyre qe e duan dhe ju dhimset ky vend,

Ajo do jete një STOP i fuqishëm ndaj atyre qe mashtruan, vodhë dhe shkaterrruan duke abuzuar pafundesisht me pushtetin ne kurrizin e ketij populli.

NDAJ MË 25 PRILL: VENDOS UNË POPULLI

25 Prill.

Këtë radhë…

Populli shqiptar,do të dije të zgjedhi mes varferise, pabarazisë, pa sigurisë, trafikut të drogës, dhe ikjes natën, rrugëve dhe azileve te botes …

Dhe

Ëndrrës-Rikthim ne normalitet.

Populli do siguri, zhvillim, integritet, ekonomi, dhe barazi para ligjit.

Gje qe i ka munguar prej 8 tetë vitesh.

Ndaj dhe apeli i Ambasadores Kim është i qartë.

Voto të ardhmen tënde.

E ardhmja dhe siguria e jote fitohet duke i thënë

JO MAFIES !

Jo krimit të organizuar,

Jo bandave dhe trafikantëve në dhe me pushtet.

Apeli i Ambasadores së SHBA-së.

🔹Më 25 Prill:
Mos e shisni të drejtën tuaj.

🔹Më 25 Prill:
Mos ia dorëzoni fuqinë tuaj kriminelëve.

🔹Më 25 Prill:
Vetëm JU duhet të zgjidhni të ardhmen tuaj.

1-Don’t sell your right.
2-Don’t surrender your power to criminals.
3-Only YOU must choose your future.

Apeli i SHBA-së, nepermjet Ambasadores Kim, është e vetmja vaksinë e provuar, e ngutshme.

Është shpëtim-emergjenca e perëndimit që ju nevojitet më shumë se kurrë, sot shqiptarëve…

Kategori
Uncategorized

Emigrantë : Bashkoni zërin, votën, dhe fuqinë tuaj.

Gjatë 30 vjetëve jam duke punuar dhe jetuar në emigracion, dhe përkushtimi që kam zgjedhur është të kontribuoj për prioritet më kryesore të emigranteve shqiptarë në Greqi.

Në çdo përballje në mbrojtje të të drejtave të emigrantëve jam përpjekur ta mbroj nderin e tyre dhe atë të vendit tim.

Jam munduar të mos e turpëroj Shqipërinë.

Të dashur miq…!

Jam pjesë e garës politike në zgjedhjet e 25 Prillit
Unë kam një mision përkushtimin ndaj problemeve të emigracionit dhe këtë do ta përmbush deri në fund!

Jam pjesë e garës politike në zgjedhjet e 25 Prillit. Jam kandidat i Partisë Emigracioni Shqiptar në Qarkun e Vlorës ne fletvotimin nr. 5 dhe i dyti ne liste në koalicion me tre parti te tjera në siglën ABEOK.

Është hapi në rrugëtimin tim politik të cilin e kam nisur për të parën here në strukturat e kësaj partie. Jam me këtë mision që do ta përmbush këtë përkushtim deri në fund.

Gjatë 30 vjetëve jam duke punuar dhe jetuar në emigracion, dhe përkushtimi që kam zgjedhur është të kontribuoj për prioritet më kryesore të emigranteve shqiptarë në Greqi. Në çdo përballje në mbrojtje të të drejtave të emigrantëve jam përpjekur ta mbroj nderin e tyre dhe atë të vendit tim. Jam munduar të mos e turpëroj Shqipërinë.

Shume emigrantë e miq më kanë shprehur mendimin e tyre se, të përfaqësosh emigracionin në Parlamentin Shqiptar edhe pse je emigrant nuk eshte utopi.

Ndihem i privilegjuar që sot në ditën e pestë të fushatës , t’i drejtohem gjithë emigrantëve dhe familjeve të tyre, për të bërë bashkë idetë, sakrificen tonë për të sjell ndyshimin e madh ne mentalitet se emigracioni është dhe duhet të jetë pjesëmarrës në jetën politike .

Gjithçka që dua, është të punoj për zgjidhjen e këtyre prioritete si, mbrojtja e të drejtave të emigrantëve, njohja e pensioneve, drejta e votës, investimi i tyre në Shqipëri etj.

Ndaj, bashkohuni me mua…

Kategori
Uncategorized

22 -VJETORI I MASAKRËS NË IZBICË, DHE I MASAKRËS TË KRUSHËS SË VOGËL, -108 -VJETORI MASAKRËS NË PËRROIN E SELANIT – 24 -VJETORI TRAGJEDIA E OTRANTOS.

Aleksander I Shqipatrëve, Kryepeshkop – Bir I Shqiponjës .

Mirëmëngjesi Miqësi e dashur, uroj edhe juve shendet e miresi dhe force në ditë të vështira, sot ne Kujtojmë Viktimat dhe Martirët tanë, Dëshmorëve të Kombit,

Kujtojmë 22° Vjetori i Masakra e të 147 Shqiptarët të pafajshëm banorë të fshatit Izbicë, dhe i Masakra e të 113 burra e fëmijë Shqiptarët, 70% e meshkujve, të fshati të Krushës së Vogë, 28 mars 1999/2021 – Ditë zije sot për Kombin Tonë!!! -, të Masakruar nga shteti terrorist serb:

Lavdi Dëshmorëve që dhanë jetën për Atdhe, Masakra e Izbicë, Masakra e I Krushës së Vogë, plagë e hapur që bleeds në secilin prej nesh:

Homazh per te gjithe ata Dëshmorëve qe u masakruan, Pushofte ne Paqen Viktimat e Pafajshme!!!

Sot edhe ne Kujtojmë 28° Vjetori që, më 27 mars 1913/2021, nën dritën e hënës, të 200 andartët grekë u sulën si hijenat në Fshatrat Çame, u lidhnin fort duart me tela dhe i merrnin me vete, në Mininë u arrestuan 29 vetë, në Njihuar u morën 21 vetë, në Koriqan (Rrëzanj) u morën 15 vetë.në Dramës u morën 17 vetë, në Skupicë 10, në Bedelenë 7, në Nikolicë 9, në Vratilë 4, në Grikë 5, në Paramithi 5 dhe në Vrisi e Shëmrizë nga 4 vetë, rruga po i çonte nga Përroi i Selanit, ku krismat mund të dëgjoheshin sa më pak.

”Ne e kuptuam se ju po na çoni për të na vrarë – Dalan Binozi u thotë andartëve -, por dijeni se Çamërisë nuk do t’i mungojnë burrat edhe pas vrasjes sonë”, në atë varrezë masive, që nuk u mbulua kurrë, gjatë ditë ditëve të tëra dëgjoheshin rënkime të burrave gjysmë të vrarë:

Lavdi Martirëve të rënë për Kombit Shqiptar në Masakra në Përroin e Selanit, ky eshte gjak Shqiptari, të rroni e ta kujtoni, Pushofte ne Paqen Viktimat e Pafajshme!!!

Nuk harrojmë Holokausti i vërtetë i ndërgjegjes humane, turqit, serbët e greke me shekuj kane bere Gjenocid dhe barbarie mbi Popullsinë Shqiptare, Gjaku i tyre u bëftë Dritë për brezat dhe ardhëmërinë e Kombit Shqiptar!!!

Sot edhe ne Kujtojmë 24° Vjetori, 28 Mars 1997/2021, që anija Shqiptare “Katri i Radës” me 120 persona në bord arriti të hynte në ujërat italiane, por pak pasi ishte afruar brigjeve të Otrantos në Itali u godit qëllimisht nga anija luftarake italiane, “Sibila”, u mbytën 84 persona, mes të cilëve 46 gra dhe fëmijë.

Prej tyre, 57 trupa u kthyen, ndërkohë që 24 trupa rezultojnë të zhdukur, 34 personat e mbijetuar: Ngushëllime të gjitha Familjeve, Ngushellime mbarë Kombit Shqiptar,

Pushofte ne Paqen Viktimat e Pafajshme!!! Rroftë Shqipëria Etnike!!! Autoctonus!!! Zoti ju Bekoft Kombin Tonë!!! Zoti e Bekofte Shqipërinë dhe Shqiptarët kudo gjenden ne Atedhe dhe ne gjithe boten mbare!!! Shërbëtor i përulur i Zot dhe Shqipërisë, Shkelqësia e Juaj Imzot

Aleksander I Shqipatrëve, Kryepeshkop – Bir I Shqiponjës
Rrofte Shqipëria e Bashkuar!!

INSTAGRAM @alejandrogreco.oficial

Kategori
Uncategorized

“Koha e Ramës ka mbaruar”/ Eksperti gjerman i CDU-së: Ne e dimë se ku i kanë ata llogaritë e tyre të zeza .

Në Shqipëri sot është e ngjashme, shteti ka humbur pothuajse plotësisht kontrollin e pandemisë, të gjithë duhet të mbrojnë veten, jo një zhvillim i mirë. Edhe pse tani jemi në shekullin 21 dhe jo në shekullin 14.

Kriza që ka prekur Shqipërinë si nga ana ekonomike ashtu edhe nga ana shëndetësore, kërkojnë nevojën për një ndryshim të politikave qeverisëse.

Sipas ekspertit të çështjeve ekonomike dhe sociale pranë CDU-së gjemane, Martin Henze, ekzekutivi Rama ka dështuar në nxjerrjen e Shqipërisë nga kriza.

Në intervistën e dhënë për gazetën “Shekulli”, Z. Henze rendit faktorët dhe arsyet që Shqipëria është përherë e më larg Bashkimit Europian dhe rritjes ekonomike.

Intervista e plotë:

Henze, ju jeni evropian, gjerman dhe një nga ekspertët e paktë të situatës politike dhe ekonomike në Shqipëri ndërkombëtarisht, çfarë e bën një biznesmen të ndershëm për ju?

Ndershmëria, përkushtimi, hapja ndaj botës, afërsia e klientit dhe cilësia e besueshme e produkteve dhe shërbimeve të ofruara. Të gjitha këto janë mishëruar nga kompanitë tona në Gjermani dhe sigurisht nga kompanitë e tyre në Shqipëri, shumica prej tyre të paktën. Cili është ndryshimi më i madh me të cilin ju është dashur të merreni profesionalisht në dhjetë vitet e fundit? Ne kemi provuar dhe zotëruar një mori sfidash në dhjetë vitet e fundit. Ne patëm krizë financiare dhe ekonomike në 2009/2010, pastaj kriza e euros, fluksi i refugjatëve, filloi faza e bërthamës dhe avancoi tranzicionin e energjisë, dhe tani na duhet të merremi me pandeminë e COVID-19. Virusi tashmë na ka bërë të mendojmë. Përveç kësaj, dixhitalizimi po ndryshon jetën dhe punën tonë të përditshme, dhe natyrisht ne duhet të kemi sukses në transformimin në një ekonomi më të qëndrueshme dhe më miqësore me klimën nëse duam të mbetemi konkurrues dhe në ballë në të ardhmen. Si një sipërmarrës dhe politikan ekonomik, kam privilegjin të ndihmoj për ta formësuar këtë. Dhe këtë e bëj me shumë përkushtim.

Cilin sipërmarrës do të merrje me punët e tij në një ishull të shkretë?

Unë jam një person shumë i shoqërueshëm, kështu që ishujt e shkretë nuk janë për mua. Por nëse më pyetni, duhet të jetë patjetër dikush që mund të japë një dorë. Së bashku do të vendoseshim shpejt në ishull.

Çfarë është e gabuar, apo tingëllon si duhet në Shqipëri?

Debati publik në Shqipëri, veçanërisht kur shohim propagandën e qeverisë, kohët e fundit është karakterizuar gjithnjë e më shumë nga mesazhe të thjeshta, shpesh përçarëse që nuk qëndrojnë përpara një pikëpamjeje të diferencuar. Ka vetëm një komb në Shqipëri dhe të gjithë thithin të njëjtin ajër, Rama dhe shokët e tij duket se e kanë harruar atë. Në Shqipëri, megjithatë, secili individ sfidohet, nuk ka të bëjë me të drejtën, por me krijimin e mundësive. Opozita e bashkuar e ka njohur këtë dhe po zbaton edhe këtë qarkullim, urime.

A keni një moto në jetë?

Më pëlqen ta mbaj këtu në atdheun tim. Në një shtet të gjithë duhet të jenë në gjendje të jenë të lumtur sipas llojit të tij. Gjërat e shkëlqyera krijohen gjithmonë në një shkallë të vogël.

Si e vlerësoni zhvillimin demokratik në Shqipëri nën Ramën?

Pretendimi për absolutitetin e organizatës Rama në Shqipëri nuk është i pranueshëm. Për Gjermaninë dhe BE-në, liria, demokracia, barazia, sundimi i ligjit dhe respektimi i të drejtave të njeriut janë të panegociueshme dhe një standard minimal për çdo shoqëri civile, veçanërisht nëse dëshiron të bëhet anëtare e BE. Në këtë aspekt, unë i referohem vetëm Artit. 2 të Traktatit të Lisbonës. Këto standarde minimale janë vendosur në një masë të madhe në mënyrë jofunksionale në Shqipëri nga organizata Rama. Kjo është arsyeja pse aktualisht nuk ka negociata me Shqipërinë.

Paratë si levë për sundimin e ligjit?

Me siguri, mënyra e duhur për Shqipërinë. Nuk ndihmon, siç kemi parë në 8 vitet e fundit, të flasim por edhe të bëjmë mirë. Korrupsioni me paratë e BE-së dhe çmontimi i shtetit ligjor në Shqipëri janë të lidhura ngushtë. Prandaj është logjike që angazhimi evropian për të mbrojtur shtetin e së drejtës dhe demokracinë fillon aty ku dëmton më shumë politikanët e korruptuar: me paratë. Nga 1 janari 2021, Bashkimi Evropian do të ketë një instrument për të kushtëzuar pagesën e fondeve të BE me pajtimin me parimet e shtetit të së drejtës. Kjo refuzon administratën Rama, edhe me këtë mekanizëm vendoset fundi i saj, koha e saj ka mbaruar.

Pasurimi i tyre dhe sigurimi i pushtetit, është ajo për të cilën ju kritikoni Ramën, Veliaj?

Po, Shqipëria është një shembull kryesor i trishtuar këtu: anëtarët e partisë në pushtet PS ishin të përfshirë në manipulimin masiv të zgjedhjeve parlamentare 2017, në zgjedhjet e paligjshme lokale 2019, kjo është mënyra e vetme që ata erdhën në pushtet. Shqipëria ka de facto një qeveri të paligjshme. Duke harxhuar pa kujdes paratë e taksapaguesve të BE dhe vendit, ekzekutivi shqiptar është më i korruptuari në Evropë. Shtypi i lirë dhe anëtarët e opozitës ngacmohen. Mediat po blihen ose po ndëshkohen financiarisht. Unë mendoj vetëm për ligjet aventureske të shtypit të 2019/2020, Komisioni i Venecias kishte ndërhyrë me të drejtë në këtë çështje. Dhe në të njëjtën kohë, rrethi personal i Ramës po bëhet i pasur në mënyrë të paimagjinueshme. Opozita e Bashkuar ka dokumentuar sistemin e përpunuar që përdor Rama për të rrëmbyer sistematikisht fondet e BE-së. Procedurat e prokurimit publik manipulohen në mënyrë që në fund vetëm kompanitë nga rrethimi i Ramës të fitojnë tenderin PPP. Hetimet nga prokurorët publikë lokalë dhe agjencia e BE-së kundër mashtrimit OLAF, megjithatë, vetëm rrallë kanë çuar në akuza ose ndëshkime, nëse ka fare. Por, ne kemi një pasqyrë relativisht të mirë të pasurive të administratës, ne e dimë se ku i kanë ata llogaritë e tyre të zeza, ne i njohim strukturat e Bitcoin, ata nuk duhet të ndihen më të sigurt. Ndonjëherë janë projekte të mbiçmuara të rinovimit, ndonjëherë janë pllaka të prishura të trotuarit, ndonjëherë është mungesa e kullimit të rrugës, ndonjëherë është një tualet jo funksional, ndonjëherë është një ministër, kryetar i partisë në pushtet që pranon se e gjitha ka të bëjë me menaxhimin e sa më shumë parave në xhepat e tyre. Pothuajse kudo, duhet të përjetohet që fondet publike të ekzekutivit të mbizotëruara nga qeveria Rama plaçkiten dhe kontribuojnë në pasurimin e organizatës së vogël Rama. Një pjesë e madhe e fondeve të BE janë keqpërdorur në dy mënyra: ato sigurojnë fuqinë politike të organizatës Rama dhe ato shërbejnë për vetë-pasurimin e atyre që kanë siguruar qasje politike në to. Në strukturën e saj, fluksi i parave nga Brukseli në Shqipëri i ngjan të ardhurave të gjeneruara nga Emiratet nga shitja e naftës: të ardhura të jashtme që janë në dispozicion vetëm për një rreth ekskluziv dhe për përdorimin e të cilave nuk ka asnjë përgjegjësi. Arroganca dhe egoizmi i organizatës Rama shkatërron besimin në politikë dhe shkatërron besimin në Bashkimin Evropian, shkatërron të gjithë sistemin ekonomik në Shqipëri dhe kështu të ardhmen e kombit. Mërzit njerëzit në Shqipëri. Dhe kjo dërgon një sinjal fatal: nëse dëshiron të jesh i suksesshëm, duhet të marrësh pjesë në këtë sistem – ose vdes ose emigron. Ky do të jetë fundi i tij. Prandaj, rregulloret e reja janë elementare, gjë që shpjegon edhe largimin e Ramës nga BE. Ai e di se nuk do të marrë më para për autokracinë e tij dhe, çfarë ndodh, ai tani udhëton rregullisht në Ankara ose Beograd. Kjo është sa e thjeshtë është bota e Ramës dhe kaq e thjeshtë populli shqiptar me siguri do ta votojë këtë organizatë në 25 prill 2021, sepse mbi 90% e shqiptarëve janë të zgjuar dhe të mençur, ata duan mbrojtje dhe një të ardhme për familjet e tyre dhe ata e dinë se munden vetëm zbulojnë se në BE dhe ata gjithashtu e dinë se kjo nuk do të funksionojë me Ramën.

Pra, Shqipëria është në krizë? Pra, mënyra se si shtetet po veprojnë në krizën Covid shpjegohet gjithashtu nga historia?

Sigurisht që ekziston një rrugë, ne e quajmë atë: modele të vendosura. Ata janë të rrënjosura thellë në një vend, dhe tani fatkeqësisht dominuan veprimet në Shqipëri përsëri. Përmes revolucionit në 1992 dhe integrimit pasues masiv të Shqipërisë në institucionin perëndimor, deri në pikën që për shkak të politikave qeveritare deri në 2013, BE kishte ofruar të fillonte bisedimet e anëtarësimit në 2014, kjo varësi e rrugës u ndërpre. Kombi shqiptar kishte arritur gjëra të mëdha, qeveritë e asaj kohe kishin ndërprerë varësinë nga rruga e shoqërisë së tyre dhe ishin në një hap më tej civilizues. Ky zhvillim është shumë mbresëlënës për ne evropianët, vetë shqiptarët e kanë arritur këtë dhe mund të jenë shumë krenarë për të. Pas vitit 2013, Shqipëria i është rikthyer varësisë së saj të vjetër para 1992 përmes angazhimit të organizatës Rama dhe kështu është larguar nga integrimi perëndimor. Kjo është arsyeja e vetme për dështimin e administratës shqiptare Rama në çështjet e BE dhe gjithashtu në luftën kundër pandemisë, ata janë larguar nga BE që nga viti 2013, megjithëse bisedimet u zhvilluan dhe organizata Rama ishte e lumtur të merrte paratë e BE-së, të cilat, megjithatë, në pjesën më të madhe nuk janë marrë nga popullata. Por gjëja e rëndësishme është të shikojmë rezultatet e kësaj politike, jo dokumentet ose fjalimet dhe mundësitë e fotografive. Shqipëria nuk është më një shtet kushtetues, korrupsioni dhe krimi janë rritur ndjeshëm, përfshirë pastrimin e parave. Dhe tani kriza e Koronës. Kjo çoi në një paaftësi të shtetit dhe ekonomisë shqiptare për të vepruar.

A ka diçka historikisht të krahasueshme me krizën e Koronës?

Ndoshta vala e madhe e murtajës në mes të shekullit të 14-të. Në atë kohë, murtaja erdhi në Evropë nga Kina ose Azia Qendrore përmes Rrugës së Mëndafshit dhe solli jetën publike në Ballkan në një ngërç të ngjashëm me Koronën sot. Sidoqoftë, kjo nuk ishte për shkak se u urdhëruan orët e ndalimit ose tanket u sollën në Durrës, por sepse njerëzit ndaluan të dilnin në rrugë nga frika e pamasë e infektimit. Ka raporte nga shekulli i 14-të që ata që vdisnin ishin shtrirë në rrugë në Shqipëri dhe askush nuk mund të gjendej për t’i marrë me vete. Në Shqipëri sot është pak më ndryshe, por shikoni klinikat rajonale, grumbullimin e kufomave, dështimin e qeverisë së paaftë Rama, angazhimin e Ramës, me vaksina ndoshta të vjedhura, për të qenë i pari në Shqipëri që vaksinon, ne po i afrohen shumë situatës në Mesjetë në Shqipëri, por 600 vjet më vonë. Jeta duket se është një rreth.

Katastrofa filloi në vitin 1348 në qytetet portuale të Evropës Jugore, në Venecia, Genova, Marseille …

… dhe u përhap nga atje në të gjithë Evropën. Në pak më shumë se një dekadë, rreth një e treta e popullsisë vdiq nga ajo. Njohuritë mjekësore ishin shumë larg nga e sotmja, por njerëzit kishin një impenjim të hershëm që distanca dhe karantina mund të ndihmonin.

Shtetet në kuptimin modern nuk ekzistonin akoma. Çfarë roli luajtën autoritetet në luftimin e murtajës?

Administratave mesjetare u mungonin strukturat për masa mbrojtëse. Edhe një komunitet relativisht i mirëorganizuar si Republika e Firences – një metropol me më shumë se 100,000 banorë – ishte në gjendje të ndërhynte vetëm në një masë të kufizuar.

Pra, varet nga individi nëse ai mund të mbrojë veten apo jo?

Sigurisht, të pasurit kishin një avantazh. Ata që mundën, u zhvendosën në shtëpinë e fshatit. Kjo është pikërisht si lindi novela e famshme e Boccaccio: Në “Decamerone” ai përshkruan tërheqjen nga qyteti dhe ofron ide kundër mërzisë duke i treguar histori njëri-tjetrit. Në Shqipëri sot është e ngjashme, shteti ka humbur pothuajse plotësisht kontrollin e pandemisë, të gjithë duhet të mbrojnë veten, jo një zhvillim i mirë. Edhe pse tani jemi në shekullin 21 dhe jo në shekullin 14.

Murtaja mbeti një kërcënim i përhershëm për Evropën. Si reaguan shtetet që u shfaqën pas Luftës Tridhjetëvjeçare në shekullin e 17-të?

Ato rregullonin gjithnjë e më shumë jetën e përditshme të njerëzve, jo më pak për të parandaluar katastrofat. U krijuan të ashtuquajturat rregullore të policisë, për shembull për të dëbuar të sëmurët në rast të një epidemie ose për të hedhur mbeturinat. Filozofi anglez Thomas Hobbes krijoi formulën: “Pro protectione ob- oedientia” – qytetarët duhet t’i binden mbrojtjes së ofruar nga shteti.

Qytetarët mund të presin gjithashtu këtë mbrojtje nga epidemitë, jo vetëm nga armiqtë e jashtëm?

Po, ky ishte një efekt pozitiv për autoritetet, sepse frika nga sëmundja justifikonte masat për të zbatuar rendin dhe disiplinën në një mënyrë shumë të veçantë. Shtetet moderne u rritën dhe u vendosën përmes sfidave të tilla – sundimtarët mund të legjitimojnë veten duke qenë të suksesshëm.

A zbatohet ende sot ky parim?

Sigurisht që ndodh edhe sot. Në kohë normale, shteti nuk pritet të mbrojë në mënyrë eksplicite; në kohë të jashtëzakonshme, ajo duhet të provojë vetveten. Në një farë mënyre, është ora e ekzekutivit. Por në Shqipëri shohim shumë mirë, në kontrast me kohën 600 vjet më parë, ekzekutivi flet vetëm dhe në thelb parandalon çdo kontroll pandemik, përmes dështimit në testim, në maska ​​të detyrueshme dhe kujdes mjekësor të decentralizuar, asgjë nuk funksionon në Shqipëri. As me vaksinimin organizata Rama nuk ka arritur sukses. Ka mungesë të vaksinave. Dhe struktura e vaksinimit mungon, nëse 2 milion doza vaksinash do të dorëzoheshin sot, Shqipërisë do t’i duheshin javë, muaj për të vaksinuar këtë substancë, ndërkohë ajo nuk duhet të ishte më e përdorshme. Si rezultat, aktualisht nuk ka infrastrukturë të besueshme vaksinimi në Shqipëri, d.m.th. nuk ka personel të mjaftueshëm për anamnezë, nuk ka infrastrukturë të decentralizuar.

Sot në Evropë kemi demokraci. Të drejtat e lirisë janë të përfshira në kushtetutë. Disa prej tyre, të tilla si liria e mbledhjes ose liria për të udhëtuar, tani po kufizohen në favor të së mirës së përbashkët. Si mund të peshohen të dy vlerat me njëra-tjetrën?

Në këtë situatë, dikush mund të argumentojë me formulën e Kantit që liria që pretendoj për veten time nuk duhet të kufizojë ose të kërcënojë lirinë e tjetrit. Nëse kufizimet që po përjetojmë aktualisht në Evropë ndihmojnë për të siguruar jetën e të tjerëve, atëherë unë mendoj se ato janë të justifikuara. Ajo që do të jetë vendimtare është sa proporcionale janë rregulloret, a ka një gjykatë kushtetuese që mund të rishikojë këto kufizime, a organizoi shteti paralelisht një luftë të optimizuar pandemike dhe sa do të zgjasë kjo situatë: A është e kufizuar në kohë gjendja e jashtëzakonshme? Apo do të bëhet një pikë pushimi për një ndryshim thelbësor në rendin socio-politik?

A e shihni këtë rrezik për Shqipërinë?

Për Evropën Perëndimore, nuk do të shqetësohesha për momentin. Por në Shqipëri, pandemia është një arsye e mirë për të zgjeruar më tej sistemin e kontrollit tashmë mbizotërues me profile të mbikëqyrjes dhe lëvizjes së telefonit celular dhe për të neutralizuar opozitën. Nëse e mposhtni sëmundjen në këtë mënyrë, mund të justifikoni shumë gjëra. Ne mund ta shohim këtë tani në fushatën zgjedhore. Partia qeverisëse nuk ka asnjë koncept, asnjë strategji për zhvillimin e ardhshëm të Shqipërisë, për mbrojtjen e popullit shqiptar, strategji për zhvillimin e ardhshëm të Shqipërisë, për mbrojtjen e kombit shqiptar. E vetmja gjë që ata mund të bëjnë është të organizojnë propagandë dhe t’u tregojnë shqiptarëve histori për Mbretërinë e Qiellit në Tokë në Shqipëri, kjo është gjithçka që njerëzit e Ramës mund të bëjnë. Vështirë se dikush në Evropë dëshiron të flasë më Ramën, personi dhe shokët e tij janë të dyshimtë për ne dhe për mendimin tonë ata nuk përfaqësojnë as kombin shqiptar. Prandaj, kjo organizatë Rama me sa duket po përpiqet të prishë fushatën zgjedhore duke iu referuar pandemisë; administrata ndoshta mendon se mund të eleminojë edhe opozitën në fushatën zgjedhore me justifikime të tilla dhe dëshiron t’i bindë qytetarët vetëm përmes angazhimit të saj ekzekutiv. Në fund të fundit, sidoqoftë, Rama dhe shokët e tij do të dështojnë, koha e tyre ka mbaruar.

A mund të ndihmojë në situatën aktuale njohuria se si u trajtuan epidemitë në histori?

Edhe në kohërat e hershme, sëmundjet ngjitëse përhapeshin përmes rrugëve tregtare, por shpesh shkonin krah për krah me luftërat. Nëse popullata dobësohej nga lufta dhe uria, patogjenët e kishin të lehtë. Përhapja e gripit spanjoll në 1918 u favorizua gjithashtu nga Lufta e Parë Botërore. Kishte lëvizje të mëdha trupash, pak higjienë në front, radhë të gjata në pikat e shpërndarjes së ushqimit. Dhe në Luftën Tridhjetë Vjeçare, më shumë njerëz vdiqën nga uria ose sëmundja sesa nga lufta. Pandemia e sotme është e ndryshme: na kërcënon në kohë paqeje. Dhe kjo është jashtëzakonisht e frikshme. Në të kaluarën, rreziku i infeksionit u ul me mbarimin e luftës. Sot, patogjenët priren të përfitojnë nga paqja: sa më paqësisht të jetojmë së bashku, aq më shumë turistë udhëtojnë nëpër botë, aq më të gjata janë zinxhirët e furnizimit në ekonomi. Një vështrim në histori ka pak ndihmë me një pyetje qendrore: Si mund ta minimizojmë cenueshmërinë e shkaktuar nga globalizimi pa kufizuar liritë ekonomike dhe personale në planin afatgjatë?

A mund të parashikoni pasojat e krizës për Evropën?

Për momentin jam shumë pozitiv. Qeveritë në Uashington, Bruksel dhe Berlin kanë bërë një punë shumë të mirë. Ata kanë zhvilluar dhe zbatuar programe të fuqishme stimuluese ekonomike që do të kenë një ndikim masiv në ekonominë botërore në 10 vitet e ardhshme. Sidoqoftë, Shqipërisë aktualisht i mungon një përgjigje pandemike serioze, profesionale, ekonomike. Opozita e bashkuar ka zhvilluar module të mira dhe të fuqishme programi me ne që do të ndihmojnë. Demokracitë tona në Evropë dhe SHBA ndoshta do ta përballojnë mirë krizën, por përvojat e reja do të ndryshojnë thelbësisht pritjet tona për të ardhmen. Ne nuk e dimë akoma se sa do të shembet ekonomia – por ndoshta do të ketë një zhvillim shumë masiv, pozitiv në 10 vitet e ardhshme, ne në ekonomi tashmë flasim për vitet e 20-ta të arta, tregjet e aksioneve tashmë na tregojnë do te shkoje. Dixhitalizimi dhe mbrojtja e mjedisit gjithashtu do të ndërmarrin hapa të rëndësishëm. Nëse ka një ndryshim të qeverisë në 25 prill 2021, unë mendoj se ka shumë të ngjarë që Shqipëria, me ndihmën e miqve të saj Evropianë, të jetë një anëtare e plotë e BE-së në 2025. Në përgjithësi, unë mendoj se ka të ngjarë që më vonë të flasim për një kthesë epokale në të gjithë botën në 2020/2021, edhe për sa i përket Shqipërisë. Orët e vështira dhe të zeza që po përjetojmë aktualisht do të harrohen.

Brexit do të vendoset, Donald Trump është jashtë zyrës dhe, idealisht, ne do të jemi në gjendje të lëmë Koronë prapa në një moment. Cilat çështje do të dalin në pah pas Koronës?

Dekarbonizimi do të dalë përsëri në pah. Qëllimet janë përcaktuar tashmë dhe na kanë mbetur më pak se 30 vjet. Kjo është një detyrë e madhe për ne, por për shkak të zgjedhjes së Biden, ai mund të bëhet një projekt i përbashkët i qëndrueshmërisë së Evropës dhe SHBA. Një bashkëpunim i tillë do të kishte gjithashtu një domethënie të madhe ekonomike. Për më tepër, megjithë vaksinimet, në të ardhmen do të ketë ende vdekje nga korona, ashtu siç ka ende vdekje nga gripi. Shtrohet pyetja se si e trajtojmë ne si shoqëri. Sipas mendimit tim, kjo është gjithashtu dobësia më e madhe e debatit politik: ai dëshiron të sugjerojë që çdo vdekje për shkak të koronës është e parandalueshme. Por kjo nuk është realiste. Dhe duhet të ketë një diskurs shoqëror në lidhje me këtë.

Çfarë do të thotë kjo në terma konkretë?

Në terma ekonomikë, opozita e bashkuar po mbështetet, ndër të tjera, në uljen e taksave, d.m.th. një taksë të sheshtë. Qasja e duhur, taksat janë vetëm një instrument rregullator dhe jo një mjet për të organizuar të ardhurat. Prandaj, ne vendosim vetëm taksa për të parandaluar që diçka të ndodhë. Administrata Rama taksonte punën në Shqipëri për 8 vjet, si rezultat kishte gjithnjë e më shumë të papunë dhe falimentime, kështu që njerëzit emigruan për arsye ekonomike. Ky është fatal dhe prandaj ky zhvillim do të eliminohet nga 26 prilli. Puna vështirë se duhet të tatohet më. Diçka tjetër është, për shembull, kur flasim për dekarbonizim, një taksë e fuqishme e Co2, kjo duhet të mendohet edhe në Shqipëri.

Ju mbroni idenë që të jetoni me virusin në vend që të ndiqni një strategji pa kovid. Pse e kanë shumë të vështirë të përballen me skenarin që përshkruani?

Është politikisht jo tërheqëse! Unë nuk jam virolog, por ajo që u kam parë shumë bisedave është realizimi: në një botë të hapur me kufij të hapur është joreale të besosh se mund ta zerosh plotësisht këtë virus. Kjo është ajo që ne shohim me virusin e gripit, i cili pavarësisht vaksinave dhe imunitetit të tufave është akoma i pranishëm dhe shkakton mijëra vdekje çdo vit. Prandaj mendoj se ka shumë për të sugjeruar që ne nuk do të jemi në gjendje të bëjmë të njëjtën gjë me koronavirusin. Pra, ne duhet të përpiqemi të kontrollojmë atë që po ndodh dhe të mësojmë të merremi me të. Ne gjermanët kemi zhvilluar vaksinën mARN. Nga maji 2021, do të ketë vaksinë të mjaftueshme për të furnizuar Shqipërinë plotësisht në verë, prandaj mos u frikësoni. Vaksina mARN aktualisht është duke u zhvilluar më tej në mënyrë që një vaksinë përforcuese të mund të administrohet në dimrin 2021/2022. Përveç Biontech, kompania gjermane Curevac gjithashtu ka zhvilluar një vaksinë mARN. Curevac është zhvilluesi themelor i vaksinës mARN. Kompania bioteknike me bazë në Tübingen Curevac dëshiron të prodhojë vaksina mARN me njësi të vogla dhe të lëvizshme të prodhimit duke filluar këtë verë. Pas një prototipi, dy pajisje të zhvilluara më tej janë duke u instaluar në një dhomë të pastër në Tübingen, sipas një zëdhënësi. Qëllimi është që të prodhohet vaksina mARN direkt në vend. Me një printer, prodhimi i molekulës lajmëtare mARN nuk është më i kufizuar në prodhimin në shkallë të gjerë dhe prandaj mund të reagohet shpejt ndaj shpërthimeve të sëmundjes. Vaksinat e ARN mund të prodhohen drejtpërdrejt aty ku nevojiten – dhe në të gjithë botën. Për ta bërë këtë, informacioni gjenetik i një virusi futet në printer, si në një punë shtypi, i cili më pas prodhon automatikisht vaksinën e duhur. Sipas kompanisë, disa modele strategjike për shpërndarjen në të gjithë botën janë duke u eksploruar. Curevac nuk do të komentonte mbi çmimin e një pajisjeje të tillë. Në çdo rast, do të jetë më e lirë se sa pajisjet e prodhimit të instaluar përgjithmonë dhe mund të supozojmë se pajisje të tilla mobile do të prodhohen në Gjermani deri në fund të vitit, atëherë ne do të jemi në gjendje të reagojmë shumë shpejt ndaj shpërthimeve më të ndryshme të viruseve në të gjithë botën dhe gjithashtu nuk do të duhet të faktorizoj në asnjë rrugë transporti, kështu që, të jenë mirëpritur në të ardhmen. Një pikë tjetër, më lejoni ta them këtë në fund të intervistës, është se ne nuk kemi asnjë lidhje për të vdekur në shoqëritë tona. Ne duam të menaxhojmë gjithçka, por vdekja mund të menaxhohet vetëm në një masë të kufizuar. Sidoqoftë, është një pjesë e jetës.

Kategori
Uncategorized

Reagimi i fortë i SHBA: Votoni ato Parti që çojnë vendin në BE, do marrim masa ndaj atyre që vjedhin votën dhe nxisin dhunë.

Votoni ato parti që ju çojnë vërtet në BE.

Nxisim votuesit t’i mbajnë partitë dhe kandidatët përgjegjës, të marrin në shqyrtim zgjedhjet që kanë dhe të votojnë për ato parti dhe kandidatë të cilët ofrojnë të ardhmen më të mirë për Shqipërinë – një e ardhme në partneritet me Shtetet e Bashkuara, që e shtyn Shqipërinë drejt anëtarësimit të plotë në familjen evropiane si një demokraci e fortë dhe e begatë.

Deklarata e plotë e Ambasadës së SHBA

Sezoni i fushatës zgjedhore në Shqipëri nisi zyrtarisht dje për të ecur drejt zgjedhjeve kombëtare në 25 prill. Shtetet e Bashkuara mirëpresin fillimin zyrtar të fushatës dhe, së bashku me autoritetet vendore ndërkombëtarët, do të bëjnë të gjitha përpjekjet për të mbështetur zgjedhjet deri në përfundimin e tyre me sukses.

Ne u bëjmë thirrje të gjithë partive, udhëheqësve dhe votuesve që të përfshihen plotësisht dhe me përgjegjësi në ushtrimin e të drejtave dhe përgjegjësive të tyre.

Nxisim partitë të paraqesin ide dhe kandidatë që pasqyrojnë respekt për votuesit.

Presim nga udhëheqësit që të shfaqin udhëheqësi, përfshirë edhe duke u siguruar që partitë dhe kandidatët e tyre sillen në përputhje me ligjet elektorale dhe standardet ndërkombëtare, duke refuzuar qartë dhunën dhe duke treguar se ata me të vërtetë do të ishin të denjë për të udhëhequr dhe përfaqësuar Shqipërinë.

Edhe media duhet të luajë rolin e saj me përgjegjësi dhe etikë, duke bërë pyetje të vështira në emër të publikut dhe duke kërkuar përgjigje të vërteta nga kandidatët. Presim gjithashtu që shoqëria civile të luajë rolin e saj të rëndësishëm gjatë gjithë procesit zgjedhor. Përgjatë gjithë kohës, ne shpresojmë që të gjitha partitë, udhëheqësit dhe votuesit të sillen me dinjitet dhe, më e rëndësishmja, me respekt për këtë ushtrim më themelor dhe të rëndësishëm të demokracisë. Populli i Shqipërisë nuk meriton asgjë më pak.

Si mikja dhe aleatja juaj, Shtetet e Bashkuara i kanë bërë të qarta pritshmëritë dhe shpresat tona. Ne përsërisim se do t’i mbajmë udhëheqësit përgjegjës. Në këtë drejtim, është tërësisht e kuptueshme se ata që aktualisht janë në poste drejtuese kanë përgjegjësinë e parë dhe më të rëndë për të vepruar në interesat e vendit.

Ne do të marrim masat e duhura në përgjigje të atyre që pranojnë ose nxisin dhunën, pranojnë ose nxisin shkeljen e ligjeve zgjedhore dhe standardeve ndërkombëtare, apo ndryshe përpiqen të minojnë

Kategori
Uncategorized

Ne kemi një mision historik për ta bërë Korçën shtëpinë tonë🇦🇱.

nga Naim Hajdari /

Lëvizja Socialiste per integrim, forcë e paster politike që di të mbajë premtimet, shumë shpejt do të këthejë edhe shpresen e qytetarit në këtë vënd


Krijimi i mundësive per punesimin e te rinjve nga LSI, jo vetem do ndaloje hemoragjine e largimit te rinise shqiptare, por do uli koston e jetesës duke kethyer shpresën vend.

Levizja Socialiste per integrim do mbështesi fiqimisht bujqësinë, me 200 milion euro në vit, me subvencione konkrete dhe të drejtpërdrejta për ta kthyer vëmendjen tek fermeri vendas.

Levizja Socialiste per Integrim do kthejë pushtetin tek qytetarët e thjeshtë, që e duan Korçën dhe vendin.

Do godasim rëndë çdo monopol klientelist të Rilindjes që në këto vite mbolli veç varfëri dhe krim.

Endrit Brahimllari. Sekretar i pergjithshem i Levizjes Socialiste për Integrim, eshte kandidat i kesaj force politike ne Qarkun e Korcës.

Endrit di jo vetem te premtojë, por ai di edhe ti mbajë premtimet, koha e ka vertetuar korrektesine e ketij qytetari te denje per ti sherbyer kombit me devotshmeri.

Më 25 Prill voto Levizjen Socialiste per Integrim.

Voto nr 6

Voto Endrit Braimllari.

Kategori
Uncategorized

DO E VOTOJ ME TE DY DUART KETE REFORME FISKALE KU TE GJITHE JANE TE FITUAR.

Nga Dritan Kaba /

Çlirohet biznesin nga frika e bezdia e pafund e tatimoreve, qe vetem stres sjellin per familjet qe punojne dhe zoterojne keto biznese.

Nje rroge shperblim ne vit per çdo familje shqiptare me dy te punesuar dhe shume me shume te ardhura ne buxhetin e shtetit per t’i investuar ne shendetesi, arsim, perkrahje sociale dhe per rritjen e pensioneve.

Me propozimin e LSI do ikin tatimoret nga biznesi i vogel dhe i mesem e do kene kohe te merren me evazoret e vertete.

Ju ftoj te ndiqni nje spot elektoral, qe ne fakt eshte shume me shume se politike per vota, por nje angazhim konkret i cili eshte propozimi me i thjshte dhe efektiv, qe ka ofruar ne keto zgjedhje nje parti politike.

Per çdo fature te shpenzuar, çdo qytetari do i kthehet 5% e vleres. I thone gati nje gjysem rroge ne vit qe i kthehet çdo individi qe punon. Per nje familje me dy te punesuar i thone gati nje rroge e plote ne fund te vitit.

Nuk ka nevoje me per tatimore qe me arrogancen dhe korrupsionin e tyre po shkaterrojne binzesin e vogel e mesem, se tek i madhi as guxojne te afrohen edhe tek muri rrethues.

Me propozimin e LSI do ikin tatimoret nga biznesi i vogel dhe i mesem e do kene kohe te merren me evazoret e vertete.

Do shpetojne edhe tatimoret qe ne te shumten e rasteve, veç banditeve me uniforme shteterore te punesuar nga Rilindja, e ndjene poshterim per veten dhe perbuzje per ate qe i ka urdheruar te sillen si harbute me shqiptaret qe punojne ne bizneset e vogla e te mesme per te fituar buken e gojes per vete dhe familjet e tyre.

Ndaj siç thote edhe Vini ne spot, mbeshtesni me vote LSI qe te realizohet reforma me e madhe tatimore ku te gjithe jane te fituar, veç evazoreve te medhenj.

Rroge shperblim per familjet shqiptare, qetesi ne bizneset e vogla dhe te mesme, me shume te ardhura ne buxhet, me shume kontroll per evazoret e medhenj dhe per shperdoruesit e taksave te shqiptareve.

Kategori
Uncategorized

Toma është engjëll ? Rama ska guxim jo ta largojë, por as ti zerë emrin në gojë.

Si gjithmonë e dhe mbas 8 vitesh në krye të një narkoqeveri “rilindase”, fajin e ka Saliu, dhe imperializmi amerikan !

I zënë nẽ çark si nje mi.

Idhnak, i tërbuar, mashtrues dhe frikësuar deri në palcë, mbrëmë kryeministri në detyrë e etiketoj mikun e tij Tomën si një engjëll.

Vërtet kush ja shtrëngon kaq keq lakun në fyt këtij narko-kryeministri ?

Narko-qeverisja ? Vjedhja e votës ? Apo aferat e përbashkëta korruptive ?

Të treja bashkë përbëjnë lakun e lyer me sapun vlore në qafën e Ramës .

Rama ka ç’do lloj informacioni për korrupsionin, kondrabandën, trafikun, dhe krimin e organizuar, por ai hesht.

Hesht, sepse pjesë e asaj llumnaje dhe grope ujrash të zeza, eshtë vetë ai me shpurën e tij ”narko-rilindase”

Paturpesia e tij arrin deri atje sa deklaron se qëndrimi i tij nuk ndryshon fare nga qëndrimi i Ambasadores në lidhje me këtë çështje.

Por Ai, nuk guxon ta shohi Tomen ne sy, dhe jo më të deklaroje ne emrin e tij dhe partise socialiste se kundershton kandidimin e Tomes si kandidat per deputet në parlament .

Nuk guxon sepse me largimin e Tomes dhe tomeve te tjere, vorrit të krimit ”rilindas” i hiqet rrasa, krrimbat dhe ujrat e zeza shpërthejnë në sipërfaqe

Sepse është po ky narko-kryeminister që lejoj dhe bashkpunoj ngushtë me bandat, kanabizimin dhe trafikun e drogës,

Vallë kaq shpejt na ka lënë memorja e e skafeve vip, dhe mushkonjave të Divjakës ?
Apo dhe per kete fajin e ka Saliu. ?

Ndaj ka arsye madhore qe ky narko-kryeminister të mbrojë dhe fsheh bashkpuntorët dhe miqte e tij narko-deputetet, kryebashkiaket, dhe qeveritaret e tij të lidhur me krimin e organizuar, bandat dhe banditet.

Mbron Xibrakën dhe Taulantin, sepse mbron Olsin e tij të dashur .

Është po ky narko-kryeministër që mundohet ti shpetoje ketyre akuzave reale duke u hedhur si majmuni Çita, dege me dege dhe vazhduar sot e kesaj dite edhe mbas 8 viteve kryeminister “fajin e ka Berisha” Meta apo Monika ?

Po vertet Berisha e ka një faj !

Ai ja hoqi rrasën vorrit të hajdutve, krimineleve dhe trafikanteve ”rilindas”.

Idhnaku, frikacaku, por dhe bashkpuntori në korrupsion i Tomës dhe jo vetëm i tij, nuk guxon të deklarojë atë çka deklaroj opozita dhe Partia Demokratike.

Laku i lagur dhe lyer me sapun Vlore, në qafën e tij e tmerron.

Ai e di, e kupton që mbas Tomës radha është e tij.

Ai e di se Toma në ikje do tërheqë zvarrë litarin e sapunosur dhe Rama është i pari që do mbytet me të.

Ndaj dhe ska guxim, por deklaron se : “Përgjigjen time e ka dhënë Endri Fuga për Zerin e Amerikës dje. Atë përgjgije kam dhe unë. Vetë ambasadorja më parë ka publikuar atë që unë i kamë thënë. Unë dhe në kemi ndërkohë një target më të gjërë sesa individi që po flasim.

Mbas 8 viteve në pushtet i tmerruar nga thyerja e kembeve te karriges me zë te çjerre mundohet te na mbushi mendjen se …

Ne nuk nuk duhet te merremi me varferinë.

Nuk duhet te merremi me ikjen 500 000 shqiptareve ne qenqeverisjen e tij.

Nuk duhet te merremi me krimin e organizuar dhe bandat ne qeveri.

Nuk duhet te merremi me te dhe ministrat e tij te brendeshem lidhjet dhe trafikun e droges.

Nuk duhet te merremi me Gjiknuret dhe vjedhjen e votes.

Nuk duhet te merremi me Xibraken, Olsin, Taulantin.

Nuk duhet te merremi me shitjen e kosoves.

Nuk duhet te merremi me detin.

Por

Ne duhet të merremi me Saliun, me Ilirin dhe Monikën, që përpara të cilëve deklaron Rama, Tom Doshi është ëngjëll. Për sa i përket Doshit, unë nuk kam asnjë dallim nga mendimi i ambasadores. Në raport me ata që thashë, ky është ëngjëll.

E ndërsa Tom Doshi deklaron hapur se une jam me Ramen dhe e vetmja oferte dhe alternative e imja eshte Rama, ky paturpesisht deklaron se.. ne nuk jemi aleat…

Deklarimi mashtrues i tij se Doshi është përcaktuar dhe i eshte ndaluar hyrja në USA, dhe nga USA për korrupsion, unë nuk kam asnjë arsye ta vë në dyshim përcaktimin e tyre. Ne nuk jemi aleat dhe as nuk do të jemi aleatë. Unë e kuptoj shumë mirë që SHBA nuk mund të mbajë të njëjtin qëndrim për Monikën, Ilir, Saliun.

Une skam lidhje me korrupsionin thotë shembelltira me e ndyre se keqes së vëndit.

Unë nuk kam asnjë lidhje me ata dhe asnjë lidhje me korrupsionin. Unë e mirëkuptoj që ambasadorja nuk mundet t’i rreshtoje dhe ata tjerët, sepse njëri është president, tjetri është gruaja e presidentit.

Ai ka problem Presidentin dhe mbrojtjen me dinjitet të kushtetutes prej tij

Ai ka problem Opozitën dhe liderin e saj Z. Lulzim Basha, popullaritetin, drejtesine dhe vertetesine e tij.

Besimin e nje populli te tere per ti dhene atij mandatin e shpëtimit dhe drejtimit të vendit.

Jo Saliun, Ilirin dhe Monikën, si emra…

Tani ai ka problem vete ish votuesin e tij dhe popullin, ndergjegjesimin dhe reagimin ndaj se keqes, voten popullore që do e çojë për skrap në landfillet e miqve të tij

Ndaj ai mashtron kur deklaron se…

Unë kam problem mbajtjen e narko-pushtetit, me çdo mjet, ndaj e kam problem Bashën, Saliun, Ilirin, Monikën.

Kështu që përsa i përket Tomës, nuk i heq asnjë presje asaj që thotë ambasadorja,”

Por frikacaku idhnak, nuk deklaron se ai dhe “rilindja qe ai perfaqson dustancohen nga Toma, dhe kerkojne qe ai te mos kandidoje me per deputet..

Tik tak, Tik, tak. Tik, tak.

SHQIPËRIA FITON !

Ora e votës dhe reagimit popullor po vjen !

Kategori
Uncategorized

“PD si Ferrari që xhiron gomat në start”, Zheji komenton çeljet e fushatave elektorale: Rama nervoz, Basha program të qartë me vizion për të ardhmen!

Mitingu i PD ishte një shpresë për shqiptarët, pasi u transmetua një frymë pozitiviste. Ndërsa nga krahu tjetër, ai tha se pa një nervozizëm të kryeministrit Edi Rama.

Artur Zheji:

Takimi i Bashës ishte me shumë vizion, si një makinë Ferrari që xhiroi gomat.

Por Rama nuk ishte në formën më të mira, ka një qëllim, të konservojë, të ruaj.

Ndërsa sfidanti real i këtij momenti, duket zoti Basha.

Analisti Artur Zheji, i ftuar në studion e emisionit “FrontLine”“News 24”, komentoi çeljen e fushatës së dy partive më të mëdha në vend, PD-PS.

Sipas Zhejit, mitingu i PD ishte një shpresë për shqiptarët, pasi u transmetua një frymë pozitiviste. Ndërsa nga krahu tjetër, ai tha se pa një nervozizëm të kryeministrit Edi Rama.

Zheji u ndal dhe tek ligjërata e përdorur nga të dy liderët, Rama dhe Basha. Sipas analistit, Rama në 2/3 e fjalës së tij u mor me vonesën e Bashës, ndërsa nga krahu tjetër, lideri demokrat sipas Zhejit, prezantoi një vizion të qartë për të ardhmen.

Si ju duk fushata, çfarë impresioni patët ku dëgjuat Ramën dhe Bashën?

Artur Zheji:

Takimi i Bashës ishte me shumë vizion, si një makinë Ferrari që xhiroi gomat. Por Rama nuk ishte në formën më të mira, ka një qëllim, të konservojë, të ruaj. Ndërsa sfidanti real i këtij momenti, duket zoti Basha.

A ju përkojnë këto xhirot e shpejta të Bashës me vonesën e tij në miting?

Artur Zheji: Nuk e di, por mund të jenë gjëra që interpretohen në forma të ndryshme. nuk ndaj mendim me kryeministrin që u mor në 2/3 e fjalës së tij, në hapjen e petave të një lakrori të stërparë, u mor me Berishën, Bashën. Liderin e opozitës e quajti dhëndër, por unë dhëndrin e di që është gjë e mirë.

Vonesa ishte e faktuar, sepse të gjithë anëtarët e partisë ishin atje, ndërsa Basha s’ishte?

Artur Zheji: Unë kam ardhur për të gjykuar vizionin. Nëse do të merremi me këto pyetje, ndërkohë që kemi përsëri zotin Rama që thotë do të iki në 2030. Gjithsesi do të sqarohet, kjo ishte edhe kocka e atyre që e ka sharë një profesion dhe do të merrej me një gjë që të sharë s’kishte. Nervozizmi i kryeministrit ishte që hapja e PD ishte fantastike.

Jemi në kohë pandemie zoti Zheji, duke parë që PS respektoi fushatën, ndërsa PD nuk e respektoi. Madje as gaztorët nuk u lejuan brenda fushatës?

Artur Zheji: Nuk jam ekspert sanitar. Më vlerëson shumë që më fton në një fushë që s’kam informacion. Një njeri që do të jetë konservator, të ruash, thotë të veshësh fustan dhe të jesh poshtë gjunjëve, mos e thuaj këtë, sepse kemi diçka për të ruajtur. Ata që duan të kapërcejnë diçka të vjetër janë inovator, shoh një njeri që ka humbur atë nivaizmin, që zvarrë fjalën si Fidel Kastro, flet deri në 7 orë. Pra njëkohësisht dhe një njeri që godet, impakton me atë që duhet të thotë. Këta pashë unë, me të tjerat të merret policia.

Diskursi i zotit Basha dhe i Ramës, çfarë pati risi?

Artur Zheji:

Unë mendoj që fjala udhëheq qëllimin, qëllimi i Bashës është që t’i thotë pjesës gri që ne jemi një ndryshim bindës dhe jemi përgjigja e sëmundjes që shqiptarët po kalojnë këtë kohë, s’po flasim për COVID-in, po flasim për pagë që lidhen me [papunësinë, mungesën e një drite në fund të tunelit të një tranzicioni që s’po mbaron.

Ai tha që ne jemi fundi i trazicionit dhe një shpresë e re që do të vijë. Kjo nënkupton një divorc me të vjetrën politike. Rama në qëllimin e tij dhe thotë do të na lini ne dhe do të ikni me ta. Po si mund ta ulësh të folurën politike në këto nivele. Shqiptarët kanë shijuar, e votuar më parë. Ai tha në vitin 2021 bërtisnin atje, normal kanë pasion të ndjekin liderin e tyre. Si mund të përgujosh qasjen e tyre, Rama duhet të merret me vizionin e tij dhe të merret me vetëpastrimin dhe trajektoret e gabuara. Ai shkon në fushatë me mamuthë të korrupsionit, siç thotë Berisha.

Kush janë këta?

Artur Zheji: Damian Gjiknuri, disa të tejrë si puna e tij. Këtë mbaj mend unë, Ahmetaj. Djem të mirë janë, falsin anglisht mirë, por edhe numurojnë mirë thonë. Sot s’u dëgjua fare Luljeta Bozo, më bëri merak. Apo mjekja, Çomo, ata janë diamanti i kësaj liste, por duket se Rama e rrëmben skenën. Ata duhet të ishin kryefjala, sepse ata kanë një të re morale. Siç ka të re morale Flutura Açka tek Partia Demokratike. Në këto nivele duhet ta shiftë Rama. Kryeministri është një mjeshtër për të rrëmbyer kohën që është e tija, ka rrëmbyer ai kohë të të tjerëve, ka ndërhyrë, i ka nxjerrë nga loja, ai është aty falë zotësisë së tij, sepse ka performuar në mënyrë absolute. Nuk është Lul Basha kundra Ramës, por koha që ka kaluar, e trishta, të dish të dalësh nga skena politike kur është koha e duhur është gjë e mirë. Jo për moshë, por për faktin që ka bërë deri tani kompormise me njerëz të caktuar. Kjo është drama e tij, por drama e tij nuk është e Shqiptarëve.

Rama tha me siguri që nuk duhet të lënë vendi mbrapa dhe duhet të vijohet?

Artur Zheji: Unë e shoh që përveç një misioni të sforcuar që është mandati i tretë, përveç një nevoje dhe etje për pushtet, një trishtim për t’u larguar nga pushteti, ndoshta një vetmi e pret. Shqipëria kërkon një magji tjetër.

Cila mund të ishte?

Artur Zheji: E para njëherë duhej të ndalohet hemorragjia. Rama e ka koncept thotë mos rrini në kafe ju dembela, se erdhën jua morën këta. Kush janë këta, janë ata nga bedlendëshi, që me 1 dollar janë të lumtur. Shqiptarët janë evropianë duan dhe 1 mijë dollarë, duan të fitojnë më shumë. Ai që nuk shkon në punë s’është dele. Njeriu ka një jetë që të jepet njëherë. Nuk është kjo zgjidhja. Shoh një varfëri konceptesh. Basha është më i qartë, thotë kam plane. Plani është i qartë.

Mendoni që Rama duhet të ishte tek festa e dhëndrit tek opozita?

Artur Zheji: Ai u mor vetëm me thashetheme, kush e këshillon e këshillon gabim sepse Rama është shumë i zgjuar, shpresoj të mos i ketë gjërat keq politikisht. Nëse sondazhet dalin keq të paktën ta fshehë, të mos e bëjë kaq të dukshme.

Rama thotë të ruhen mandatet e marra dhe të sigurojë 78 mandate?

Artur Zheji:
Ai kur nuk është serioz pse të mos jemi ne seriozë. Mendoj që koalicioni opozitar, sipas konsumit që thatë dhe ju, sipas një vullneti të lexuar të popullit për ndryshim ka shanse të mëdha për të marrë drejtimin. Opozita është një ujëmbledhës i ujërave pranverore, mbledhësi është Partia Demokratike, LSI, këta janë ujëmbledhës dhe e çojnë ujin për një qëllim të vetëm, fillimin e ndryshimit. Sot kampioni i baltës ishte Rama, sa që do të ishte një vetëvrasje politike që përpara shqiptarëve të bënte një prapaktheu dhe një maskarallëk.

360grade.al

Kategori
Uncategorized

Risite e fushates se Edi Rames nje komuniste nostalgjike e diktatures dhe nje spiuni të Sigurimit.

Ngrihet “Perdja” Robert Ndrenika, te dale skena e pushkatimit te inxhinierit 32 vjeçar, qe i rrembeu shtepine, jeten, endrrat, profesionin, Luljeta Bozo me dashurine e saj, diktaturen komuniste.

Nga Dritan Kaba/

TE GJITHE BASHKE KUNDER AMALGAMES RILINDASE!

Risite e fushates se Edi Rames nje komuniste nostalgjike e diktatures dhe nje spiun Sigurimi.

Kjo eshte fytyra reale e Rilindjes.

Kjo amalgame bijsh te bllokut, nostalgjikeve te eterve te tyre, spiuneve te Sigurimit, hajduteve pa asnje meshire te taksave te shqiptareve, banditeve kriminele dhe oligarkeve duan te rrenojne jo ta rilindin Shqiperine.

Kjo nuk eshte Shqiperia qe duam te kemi e te trashegojme tek femijet tane.

Ndaj çdo vote kunder Rilindjes se nostalgjikeve te komunizmit, bijve te eterve kriminele, korrupsionit te frikshem dhe vraster, kunder krimit te organizuar qe po mban peng te rinjte dhe te ardhmen e tyre, kunder oligarkeve qe po rrembejne çdo pasuri kombetare, kunder zecendesimit te shqiptareve me afrikane.


Shiptaret meritojne demokracine, tregun e lire, progres ekonomik, arsim cilesor, te gezojne pronat e tyre, te jetojne si qyttare te denje te Evropes te ciles i takojne prej shekujsh.


Me Rilindjen dhe amalgamen që ajo perfaqeson keto aspirata jane drejt asgjesimit.

Kategori
Uncategorized

Basha: Ndryshimi po vjen, ne do t’i japim fund tranzicionit shqiptar

“Shqipëria ka nevojë për punë, nder dhe ndryshim rrënjësor.

Ne sot duhet të mbrojmë dhe të vendosim në vendin e duhur krenarinë tonë të kahershme si shqiptarë.

Ta ndalojmë këtë varfërim, këtë zbrazje.

Nënat dhe motrat tona nuk duhet të kërrusen më nga pllakosja që sjell braktisja.

Basha: Ndryshimi po vjen, ne do t’i japim fund tranzicionit shqiptar

Kryetari i opozitës, Lulzim Basha, e nisi fjalimin e tij në fillim të fushatës përpara një sheshi të mbushur.

Basha u shpreh se pas 31 ditësh do të nisë rrugëtimi për ndryshimin e Shqipërisë.

“Ju keni marrë një vendim të rëndësishëm:

T’i japim fund tranzicionit shqiptar dhe të hapim një faqe të re të historisë moderne dhe evropiane të Shqipërisë”, u tha Basha të pranishmëve.

Ne jemi sot këtu si përgjigje e thirrjes së saj për të ndalur dorën që zhvat pasuritë e kombit dhe mendjen e errët që kërkon të mbjellë frikën në zemrat e bashkatdhetarëve tanë.

Është një rrugëtim i vështirë që ne po e kryejmë me përgjegjësi.

Ne jemi të vetëdijshëm se puna jonë është një sakrificë për kombin.

Ne po luftojmë një grusht njerëzish që janë gati të bëjnë gjithçka për të mbajtur karriget e tyre.

Ne po zhvillojmë edhe një betejë brenda vetes.

Unë e di se pas 8 vitesh zhgënjime, shumëkujt i ka humbur besimin dhe gjithkush mendon se vendi nuk ndryshon.

Unë pyes: a është kjo ajo që meritojmë?”


“Sot jemi këtu për të ndalur dorën që zhvat vendin.

Mund të bëjmë dhe do të bëjmë shumë më shumë.

Ky vend meriton më shumë, shqiptarët meritojnë më shumë!”

“Kam ndjerë etjen për ndryshim. Gjërat mund të shkojnë më mirë, ndryshimi po vjen.

Kam lexuar në sytë tuaj një forcë të papërsëritshme. Shqiptarët janë gati për një ndryshim të madh.

Qeveritarët që na zhvasin, duan të na vrasin shpresën.

Por më 25 prill do ia heqim popullit këtë barrë të rëndë,” tha Basha.

syri.net /