Kategori
Uncategorized

Gjeneral Demiraj : Urime lidershipit 3%

PS: Per te gjithe ata qe mendojne se bej avokatine e ndonje personaliteti ne Shqiperi kam nje pyetje dhe ne sqarim:

A nuk ishte Alibaba keshilltar i kryeministrit Dr. Berisha per shume vite ne kryeministri dhe per servilizmin e skajshem a nuk u be ky Minister Drejtesie? Perse pranoi ai te punonte tete vjet me te, kur sipas deklarateve (mashtrimeve) qe ju ben ju eshte kunder komunisteve?

Sa me perket mua! Une perpara partive politike kam Shqiperine te ciles jam shume krenar se per 35 vjet i kam sherbyer ne menyren me te ndershme, profesionale dhe jam vleresuar aq sa nuk mund te vleresohesha me shume edhe sikur te kisha edhe tri jete te tjera.

Edhe une jam hequr nga lidershipi i ri i PD te vertete nga Keshilli Kombetar kur zgjodhen drejtuesit e rinj. Sigurisht qe kjo nuk me ka merzitur aspak, sepse ne rast se nuk ju duhen disa mijera vota le ti humbin.

Partite ne Shqiperi jane private, nuk i duan profesionistet, njerezit e shkolluar dhe patriotet por duan servilet si Alibaba dhe shoket e tij, prandaj situata politike, sociale, shoqerore, ekonomike dhe e sigurise eshte e tille ne Shqiperi.

Kategori
Uncategorized

Berisha: Governor Kim falsified Albanian-American relations in the most unscrupulous way

The democratic president, Sali Berisha, accused the American ambassador in Tirana, Yuri Kim, not only for her anti-opposition positions, but also because she has falsified the history of Albanian-American relations.

”This was a busy year. Likewise, this was the year of the 100th anniversary of Albanian-American diplomatic relations. There was no celebration more indecent than the one Governor Kim organized for the 100th anniversary.

She held the banner of ‘cancel culture’ for a year in a row. He falsified in the most unscrupulous way the 100th anniversary of Albanians’ relations with the country they adore the most. It got to the point where she equated herself with Lindita Nikolla in her view of history.

They brought out incriminated figures like Taulant Balla as a celebrant. He tried to manipulate the visits of former personalities in every way, but he failed.

Berisha: Guvernatorja Kim falsifikoi në mënyrën më të paskrupullt marrëdhëniet shqiptaro-amerikane


Kryetari demokrat, Sali Berisha, e akuzoi ambasadoren amerikane në Tiranë, Yuri Kim, jo vetëm për qëndrimet e saj antiopozitare, por edhe sepse ka falsifikuar historinë e marrëdhënieve shqiptaro-amerikane.

“Ky ishte një vit i ngarkuar. Po kështu ky ishte viti i 100-vjetorit të marrëdhënieve diplomatike shqiptaro-amerikane. Nuk kishte kremtim më të padenjë se ai që organizoi guvernatorja Kim për 100-vjetorin.Ajo për një vit me radhë mbajti flamurin e 'cancel culture'. Falsifikoi në mënyrën më të paskrupullt 100-vjetorin e marrëdhënieve të shqiptarëve me vendin që ata adhurojnë më shumë. Arriti deri aty sa barazoi veten me Lindita Nikollën në vështrimin e saj të historisë.


Nxorën figura të inkriminuara këmbë e krye si Taulant Balla si kremtues. U përpoq të manipulonte me çdo mënyrë vizitat e ish-personaliteteve, por që dështoi.


Së fundmi, porositi një dokumentar të tipit socialist, të realizimit socialist, ku marrëdhëniet mes dy vendeve ndërpriteshin në vitin 1991. E kuptoni vetë.

Ata që bëjnë betejë me historinë, e kanë një vend në histori,” tha Berisha, duke theksuar se manipulatorët dhe falsifikatorët e kanë vendin e tyre në histori.
Kategori
Uncategorized

Berisha: I have the file on how the most corrupt government has bribed the British ambassador

This proves how aggressive this government is and how corrupt this government is. It manages to create an umbrella with international corruption, fighting anti-corruption. The truth is that in nine years I have done nothing but the fight against corruption.

With tricks on every page he wrote. The same is how the corruption of this government, with the corruption of the multi-billionaire George Soros, corrupted an ambassador, and not just to make a decision without any facts, without any evidence, without any basis.
With the sole purpose of harming the opposition and helping the most corrupt government.

Berisha: Disponoj dosjen se si qeveria më e korruptuar ka korruptuar ambasadorin britanik 

Gjatë takimit me të rinjtë e PD, kryetari demokrat, Sali Berisha foli sërish për çështjen e shpalljes së tij ‘non-grata’ nga Britania e Madhe.

“Kjo është një betejë, një zonjë shtroi me të drejtë se si ajo e priti shpalljen non-grata nga qeveria britanike. Nuk doja të ndalesha te kjo, por do them vetëm dy fjalë. Kjo është një dëshmi më flagrante e bashkëpunimit të korrupsionit shqiptar dhe ndërkombëtar.

Kjo është dëshmia më flagrante se si një qeveri e korruptuar në çdo qelizë, korrupton një ambasador.

Këto që i them këtu, do ua faktoj shumë mirë, se tani unë disponoj dosjen e problemit. Se si një qeveri, korrupton një ambasador të një vendi të mrekullueshëm, të një vendi të mahnitshëm, të një vendi që ka kontribute të mëdha në lirinë e botës siç është Britania.

Me mashtrime në çdo faqe që ka shkruar. E njëjta gjë është se si korrupsioni i kësaj qeverie, me korrupsionin e multi-miliarderit George Soros, korruptoi një ambasadore, dhe jo vetëm për të marrë një vendim pa asnjë fakt, pa asnjë provë, pa asnjë bazë. Me qëllimin e vetëm për të dëmtuar opozitën dhe ndihmuar qeverinë më të të korruptuar.

Kjo dëshmon se sa agresive është kjo qeveri dhe sa korruptive është kjo qeveri. Arrin të krijojë ombrellë me korrupsion ndërkombëtar, duke luftuar antikorrupsionin. E vërteta është se në nëntë vite nuk kam bërë asgjë përveç luftës ndaj korrupsionit.

Kjo dëshmon se në çfarë situate kastrofale është ky vend. Sa jetike është ndërhyrja e çdo shqiptari për të shpëtuar këtë vend. Kjo do ndodhë. Unë jam i bindur se do ndodhë,” tha Berisha

Kategori
Uncategorized

Mos harroni krimet e sërbëve në Kosovë .

Pesë ditë e dhunuar nga ushtarët “I pari më dhunoi gjeneral Vujiçi në sy të milicëve, pastaj thirri ushtarët që mu sulën me tërbim.

Vajzat e tjera i dhunuan oficerët e tjerë, të cilët pasi mbaronin punë me to, ua jepnin ushtarëve”.

Kështu e nisi rrëfimin e saj për mjeken në Tiranë vajza nga Dukagjini, e cila ishte dhunuar dhjetë ditë me radhë nga ushtarët në një kazermë ushtarake.

Më në fund arriti të bindej dhe filloi të rrëfejë me lot në sy tërë atë skenë makabre. “E çfarë duhet t’u tregoj? Çka do të mund të rregulloni në plagën e madhe që shkaktuan serbët?

Pse po më mundoni?
A nuk ju mjafton ajo që në të njëjtën tavolinë ku u dhunova unë, vdiqën edhe tri vajza të tjera që u dhunuan si unë? ”. Unë e kam humbur shpresën se ndoshta ka diku shkëndija jete për mua!

“Dua të më thuash, se si ndodhi që ratë në duart e kriminelëve, kur ndodhi saktësisht dhe sa veta ishin me ty atje”, e ngacmonte mjekja, e cila më parë kishte aktivizuar aparatin për incizim

Vogëlushja prapë hodhi vështrimin mbi horizont, sikur atje të shihte atë që ndodhi, dhe shtoi ngashëryeshëm: “Shikoni, po flas, por më premtoni se do të më ktheni shpejt atje”, dhe vazhdoi.

Pas disa çasteve, kur reshtën klithmat, u dëgjua një breshëri automatiku. Aty kishte përfunduar jeta e saj.

Këtë do ta kuptoja vetëm pas tri ditësh, kur do të më vinte radha edhe mua për të hyrë në bodrumin ku ishin dhunuar shoqet e mija

Ditën e pestë arrita t’i zgjidh duart dhe u përpoqa të hakmerresha, duke e goditur me çfarë mu gjend atë farë “gjenerali” të fëlliqur, që luftonte me gra.

Si dënim, më dërguan të lidhur jashtë dhe më lanë në shi, derisa erdhën një dyzinë ushtarësh, të cilët më dhunuan barbarisht dhe pa mëshirë.

Ditën e parë më dhunuan mbi tavolinën e bukës, ndërkohë që përballë meje çnderonin edhe tri vajza të tjera.
Madje, atyre ua prenë edhe organet gjenitale, duke i lënë të vdekura në vend. Assesi nuk më kujtohet kur më lanë, por e di se e kam shumë të vështirë të jetoj.

Ndoshta, më lehtë e kam të vdes dhe të zhdukem nga faqja e dheut. Më thuaj, si ta ngushëlloj veten, si t’i dal përpara familjes, miqve.

Ata e dinë çka ka ndodhur me mua.

Unë e di se do ta kem përkrahjen e tyre, por tani trupi im është i ndotur, i fëlliqur.
Dhe jeta ime në këtë mënyrë më duket më e vështirë se çdo vdekje”, përmbylli vajza nga Dukagjinit me lot në sy. (Shkëputur nga Dosja e dhunimit” të përgatitur nga Luljeta Selimi)

Besa: “Tentonin të na dhunonin edhe para fëmijëve!”

Për herë të parë në Kosovë një grua e përdhunuar nga paramilitarët serbë në vitin 1999, flet publikisht për tmerret që ka përjetuar ditëve kur është zënë rob me fëmijët e saj, dhe për tre ditë e tre netë është përdhunuar dhjetëra herë. 

Gruaja që foli publikisht për RTK, me emër të sajuar Besa, dhe fytyrë të mjegulluar tregon traumat e asaj periudhe, se si ka ngel shtatzënë, dhe se si ka abortuar fëmijën nga paramilitarët serbë.
"Për tre ditë e tre netë kemi qenë të ngujuara. Kemi qenë gra prej shumë fshatrave, na kanë mbledhur dhe na kanë dërguar me një fshat tjetër. 

Aty kanë qenë gjithë mjetet luftarake, polici, paramilitarë, militarë por edhe policia e rregullt, të gjithë flisnin shqip, vetëm se ishin të maskuar sepse nuk donin tu a shihnim fytyrat.

Aty kemi qenë 3 ditë e 3 netë, gjithë burrat 70 burra i kanë vrarë, sot e atë ditë nuk dihet fati i tyre’, - nis rrëfimin tronditës Besa.

Burrin e kam pasur ushtarë të UÇK-së, shtatë muaj unë nuk jam parë me të, kunati në Gjermani komunikonte me të, ne me kunatin, na tregonte se është mirë, kaq.

“Ishim në shtëpitë e atij fshatit ku qëndronim, fshat në fushën e Dukagjinit, aty ishim nëpër shtëpi të fshatit, ishte një fshat i boshatisur, na ndanë në grupe të ndryshme në shtëpi të ndryshme.

Vini nga dy nga tre, nga katër burra, i ngujonin burrat me një dhomë, fëmijët me një dhomë, edhe fëmijët i kisha me vete, i kisha nga mosha 6 vjeçare deri 10 vjeçare, më thoni ‘nëse dëshiron këtu para fëmijëve e bëjmë mua nuk më vjen turp’, pra tentonin të na dhunonin edhe para fëmijëve”.

Tre ditë e tre netër resht, burrat i morën, neve na liruan, na thanë shkoni kah të doni, i morëm fëmijët, të rrahur, të frikësuar, nga rrahja se dinim cili fëmijë është i yni, i njoha prej rrobave, unë për vete veç e shihja murrin si bëhej kuq prej gjakut, edhe tash më dhemb koka nga goditjet për muri.

Besa thotë se edhe pse burri i saj dhe fëmijët i dinë gjithë përjetimet e saj, asnjëherë nuk kanë hapur temën e përdhunimeve.

NJË FOTO’KRIM QË FLET SA 1000 FJALË!

DON'T FORGET THE CRIMES OF THE SERBS IN KOSOVO.

VOGELUSHA'S STORY FROM DUKAGJINI: "I was first raped by General Vujiči in front of the militia..."


Violated by soldiers for five days "First General Vujiçi raped me in front of the militiamen, then he called the soldiers who attacked me with rage.
The other girls raped the other officers, who, after finishing work with them, gave them to the soldiers."

The girl from Dukagjini, who was raped ten days in a row by soldiers in a military barracks, begins her story about the doctor in Tirana.
With tears in her eyes, she describes that macabre scene. "What should I tell them? What will you be able to fix in the great wound caused by the Serbs? Why are you torturing me?
At the same table where I was raped, three other girls were raped and died like me? ".

The only spark is to do something for those who died at the dirty hand of the scout." When he said the word "shka", she became alienated, her jaws went numb, she clenched her small, weak fists. The tears that flowed like rain made the little girl from Dukagjini, as everyone called the beautiful girl from Dukagjini, even more miserable.

”I want you to tell me how it happened that you fell into the hands of criminals, when exactly it happened and how many people were there with you", teased the doctor, who had previously activated the camera for recording.
The little girl again looked at the horizon, as if there she saw what happened, and added tearfully: "Look, I'm talking, but promise me that you'll get me back there soon," and continued.

”When they burned our village, those cold January days, the entire population started to flee. We women decided to leave for Albania. In the vicinity of Smolica, we were stopped by Serbian soldiers and paramilitaries. They robbed us, nine women, and separated us from the convoy. Three were younger than me, and three were older, among them a pregnant bride. When they took us away, they told us that they will ask us about the KLA.

A few minutes later, after they put us in the dark basement, they took one of the brides and after a few moments from the room where they put her, her screams started to be heard. After a few moments, when the screams stopped, a volley of machine gun fire was heard. Her life had ended there. I would understand this only after three days, when it would be my turn to enter the basement where my friends were raped.

After they put me in there, they tore my clothes, laid me down, tied me to that cursed table and just like that, with my hands and feet tied, a certain General Vujic dishonored me, as I could read on his uniform.

On the first day, they raped me on the bread table, while in front of me three other girls were dishonoring me. They even cut off their genitals, leaving them dead on the spot. I don't remember when they left me, but I know that it is very difficult for me to live. Perhaps, it is easier for me to die and disappear from the face of the earth.
Kategori
Uncategorized

MË SHUMË SE 18,000 KRIME LUFTE TË MBLEDHURA NË BAZËN E TË DHËNAVE “TRIBUNAL PËR PUTININ”.

Nga Oleksandra Matviichuk

Ajo ka punuar për më shumë se 20 vjet në forcimin e institucioneve demokratike në Ukrainë. Por pas zhvillimeve të fundit, fokusi i saj është në vend të dokumentimit të krimeve të luftës në vend. Së bashku me rrjetin e saj, Oleksandra Matviichuk ka mbledhur mbi 18,000 krime lufte në bazën e të dhënave “Tribunal for Putin”. Në nëntor, ajo do të vijë në Stokholm për të marrë çmimin Right Livelihood.

Kur Qendra për Liritë Civile (CCL), e kryesuar nga Oleksandra Matviichuk, u themelua në vitin 2007, qëllimi ishte të ndërtonte institucione të qëndrueshme demokratike dhe të punonte për një sistem drejtësie që përputhet më mirë me standardet ndërkombëtare. Për shembull, ata donin që Ukraina të bëhej anëtare e Gjykatës Penale Ndërkombëtare (ICC, një gjykatë e përhershme për krimet e luftës) dhe të ratifikonte Statutin e Romës (Statuti ICC), i cili bën të mundur hetimin dhe ndjekjen penale të individëve që shkelin ligjin ndërkombëtar.

Kështu u zhvillua edhe drejtimi i punës së tyre – për disa vite. Në lidhje me atë që zakonisht quhet Euromaidan, protestat e Ukrainës kundër vendimit të Presidentit të atëhershëm Yanukovych për të krijuar lidhje më të ngushta me Rusinë në vitin 2013, situata ndryshoi.

Si përgjigje ndaj reagimeve të dhunshme të autoriteteve ndaj protestave, KKL organizoi nismën “Euromaidan SOS”. Nëpërmjet rrjetit, CCL ishte në gjendje të dokumentonte shkeljet e të drejtave të njeriut, të organizonte mbrojtje për të pambrojturit dhe të koordinonte mbështetjen ndërkombëtare që morën ukrainasit.

– Puna jonë me Euromaidan SOS, ndër të tjera, tregon se çfarë mund të bëjnë njerëzit së bashku. Kur autoritetet dhe policia u përpoqën të shuanin protestat paqësore të njerëzve, avokatët dhe vullnetarët tanë ishin në gjendje të tregonin një forcë që ndryshoi situatën, thotë Oleksandra Matviichuk.

OLEKSANDRA MATVIICHUK/QENDRA PËR LIRITË CIVILE (CCL)

Çmuar për: “Punën e tyre në ndërtimin e institucioneve të qëndrueshme demokratike në Ukrainë dhe krijimin e një rruge për llogaridhënien ndërkombëtare për krimet e luftës”.

Qendra për Liritë Civile (CCL)

Oleksandra Matviichuk dhe rrjeti i saj kanë mbledhur mbi 18,000 krime lufte në bazën e të dhënave “Tribunal për Putinin”. Foto: CCL

Dokumentimi i krimeve të luftës

Kur Rusia aneksoi Krimenë disa muaj më vonë, CCL ishte organizata e parë e të drejtave të njeriut që dërgoi vëzhgues në rajon. Ai zhvilloi mjetin e parë online, një lloj hartash ndërvepruese, për të qenë në gjendje të hartojë dhe gjurmojë zhdukjet dhe rrëmbimet e aktivistëve, gazetarëve dhe politikanëve vendas.

– Për mbi 20 vjet kam luftuar për të drejtat e njeriut në Ukrainë dhe Euroazi. Por për tetë vitet e fundit kam punuar në dokumentimin e krimeve të luftës. Qëllimi ynë është të mbajmë përgjegjësit përgjegjës dhe të sjellim drejtësi për secilën prej viktimave të luftës, thotë Oleksandra Matviichuk.

“Puna jonë me, ndër të tjera, Euromaidan SOS tregon se çfarë mund të bëjnë njerëzit së bashku.

CCL dhe Oleksandra Matviichuk kanë krijuar gjithashtu Grupin OZON, i cili monitoron punën e agjencive të zbatimit të ligjit, gjykatave dhe autoriteteve. Në të njëjtën kohë, ata duan të forcojnë ndërgjegjësimin e qytetarëve për të drejtat e njeriut dhe t’i përfshijnë ata në punën për forcimin e tyre. Në vitin 2017, për shembull, u krijua Shkolla e Kievit për të Drejtat e Njeriut dhe Demokracinë, një platformë për trajnime për të drejtat e njeriut. Deri më tani, mbi 20,000 njerëz nga mbi 20 vende kanë marrë pjesë në kurset e trajnimit atje.

LIDHJA E JASHTME: Lexoni më shumë rreth Right Livelihood

– Protestat e njerëzve mund të nënkuptojnë shumë më tepër sesa mund të mendoni. Mobilizimi masiv mund të ndryshojë shoqërinë. Ata që protestojnë e dinë se nuk ka garanci, se mund të torturohen, rrahen dhe madje të vriten për atë që bëjnë. Por të dish se ka njerëz rreth teje që bëjnë gjithçka që munden për t’ju mbrojtur dhe për të vazhduar luftën nëse është e nevojshme, krijon guximin që duhet të keni për të vazhduar luftën, thotë Oleksandra Matviichuk.

CEREMONIA E ÇMIMEVE TË RIGHT LIVELIHOOD

Më 30 nëntor 2022, katër fituesit e çmimeve do të marrin çmimet e tyre në një ceremoni çmimesh në Cirkus në Stokholm. 
Ceremonia e ndarjes së çmimeve drejtohet nga gazetarja dhe prezantuesja Parisa Amiri, ndërsa argëtimin e bëjnë Tingsek dhe kori i shpirtit GET UP.

Biletat për ceremoninë e ndarjes së çmimeve mund t’i blini deri më 30 nëntor në Ticketmaster . 
Ceremonia e ndarjes së çmimeve mund të shihet drejtpërdrejt të mërkurën më 30 nëntor në orën 19.30 në expressen.se dhe këtë faqe të fushatës, si dhe në faqen e internetit të Right Livelihood .

Ndër të tjera, CCL ka arritur sukses me ligjet që kanë të bëjnë me krimet e luftës.

Mbështetja ndërkombëtare e nevojshme

Që nga 24 shkurti i këtij viti, për fat të keq, aftësia e CCL për të organizuar dhe dokumentuar shkeljet e të drejtave të njeriut ka ardhur sërish në ndihmë. Në të njëjtën ditë kur Rusia pushtoi Ukrainën, realiteti ndryshoi për organizatën – dhe sigurisht për të gjithë banorët e vendit.

– Këto janë kohë të vështira për popullin ukrainas tani. Ne luftojmë për të ruajtur lirinë tonë, në të gjitha nivelet. Liria për të qenë një vend i pavarur, për të qenë një popull i lirë me të drejtën e gjuhës dhe kulturës sonë dhe lirinë për të zgjedhur demokracinë, thotë Oleksandra Matviichuk.

Organizata që CCL krijoi në SOS Euromaidan rifilloi shpejt punën e saj. Për gati një vit, CCL, së bashku me organizatat e saj simotra, ka dokumentuar krimet e luftës dhe shkeljet e të drejtave të njeriut, ka mbledhur dëshmi dhe ka siguruar prova të rëndësishme. Puna ka rezultuar në bazën e të dhënave “Tribunal për Putin”, e cila deri më tani ka mbledhur dokumentacionin e mbi 18,000 krimeve nga të gjitha palët në konflikt.

– Kjo nuk është një situatë që mund të zgjidhet në nivel kombëtar. Kjo nuk është një luftë mes dy shteteve, por mes dy sistemeve, një demokratik dhe një totalitar. Pra, për të zgjidhur situatën, është e nevojshme mbështetja ndërkombëtare, thotë Oleksandra Matviichuk.

ÇMIMIN E DUHUR TË JETESËS

Right Livelihood u themelua në vitin 1980 për të mbështetur punën për paqen, drejtësinë dhe qëndrueshmërinë globalisht. Çmimi Right Livelihood jepet çdo vit për të vlerësuar njerëzit e guximshëm dhe përpjekjet e tyre vizionare për një botë më të mirë. Me ndihmën e fituesve të çmimeve, rrjete të forta dhe vepruese ndërtohen në mbarë botën. Right Livelihood u ofron të gjithë të shpërblyerve mbështetje afatgjatë. Bëhen përpjekje të veçanta për mbrojtjen e fituesve të çmimeve, jeta dhe liria e të cilëve kërcënohet. Organizata gjithashtu bashkon laureatët me institucionet akademike dhe siguron që puna e tyre dhe të gjitha idetë e rëndësishme të njihen në mbarë botën. Deri më sot, 190 njerëz dhe organizata nga 74 vende janë vlerësuar me Çmimin e Drejtësisë së Jetesës.

Ju mund të bashkoheni dhe të mbështesni punën e Right Livelihood për një botë të drejtë, paqësore dhe të qëndrueshme për të gjithë.

Këtu ka më shumë informacion!

Oleksandra Matviichuk ka punuar në forcimin e institucioneve demokratike në Ukrainë për më shumë se 20 vjet.

Valë solidariteti në të gjithë vendin

Pavarësisht kohëve të vështira, vitet e fundit KKL ka arritur të arrijë sukses në aspektin e legjislacionit kombëtar, jo më pak me ligjin e njohur si 2689. Ky ligj, i cili trajton veçanërisht krimet e luftës, do të bëjë të mundur vënien e drejtësisë ndaj atyre që u janë nënshtruar mizorive të luftës dhe kërkojnë përgjegjësi nga ata që kanë kryer krimet. Parlamenti ukrainas votoi po për ligjin në qershor 2021 dhe gjithçka që nevojitet që ai të hyjë në fuqi është nënshkrimi i Presidentit Zelenskyi – i cili në kohën e shkrimit ende mungon.

LIDHJA E JASHTME: Më shumë se thjesht një çmim – Right Livelihood mbështet fituesit e saj të çmimeve

“Protestat e njerëzve mund të nënkuptojnë shumë më tepër sesa mund të mendoni,” thotë Oleksandra Matviichuk. Foto: CCL.

Për Oleksandra Matviichuk dhe CCL, çmimi Right Livelihood është i një rëndësie të madhe, jo më pak për vëmendjen ndërkombëtare që çmimi mund të krijojë dhe se si Right Livelihood mund të ndihmojë në presionin për ndryshimet e nevojshme.

– Të fitosh çmimin Right Livelihood, të fitosh akses në një rrjet ku të gjithë ndajmë të njëjtën bazë vlerash, është me rëndësi më të madhe për ne. Çmimi hap mundësi për të marrë vëmendjen dhe mbështetjen ndërkombëtare që na nevojitet në luftën tonë, thotë Oleksandra Matviichuk.

– Por ajo që është gjithashtu e rëndësishme për të vazhduar punën është vala e solidaritetit që unë shoh se po rritet në të gjithë vendin. Se si këto kohë të vështira ende nxjerrin në pah anët tona më të mira, na japin mundësinë të bëhemi vetvetja jonë më e mirë. Çdo ditë shoh njerëz të zakonshëm që kryejnë gjëra të jashtëzakonshme. Si rrezikojnë jetën e tyre për të shpëtuar jetën e njerëzve që nuk i kanë takuar kurrë më parë. Më frymëzon, thotë Oleksandra Matviichuk

Kategori
Uncategorized

EXPRESSEN -Jo: Suedia nuk do ta legalizojë kanabisin .

Nga ANNA DAHLBERG

Kështu e përmbledh gazeta rishikimin e saj në një postim në Twitter: “Iniciativa e Kanabisit të Kalifornisë iu shit votuesve me premtimin se tregu legal do të gjymtonte atë të paligjshëm.

Në vend të kësaj, rishikimi i LA Times tregon se ligji shkaktoi një valë kanabisi të paligjshëm në një shkallë që Kalifornia nuk ka parë kurrë më parë.

Nisma e kanabisit në Kaliforni i shiti votuesit me premtimin se një treg ligjor do të gjymtonte tregtinë e jashtëligjshme të drogës.

Nisma e kanabisit në Kaliforni i shiti votuesit me premtimin se një treg ligjor do të gjymtonte tregtinë e jashtëligjshme të drogës. Në vend të kësaj, një hetim i Times zbulon se ligji shkaktoi një rritje të kanabisit të paligjshëm në një shkallë që Kalifornia nuk ka parë kurrë më parë. –https://www.latimes.com/california/story/2022-09-08/reality-of-legal-weed-in-california-illegal-grows-deaths

Edhe në Nju Jork, ata kanë humbur kontrollin e zhvillimit pasi legalizuan përdorimin e marijuanës nga të rriturit një vit më parë.

Tregu i zi po lulëzon dhe kanabisi ilegal tani shitet pak a shumë hapur në rrugë dhe në restorante dhe dyqane.

As në shtetet liberale të drogës si Oregon dhe Kolorado nuk kanë arritur të heqin qafe tregun e zi.

Një nga problemet duket se është ulur dënimi për trajtimin edhe të kanabisit të paligjshëm në lidhje me legalizimin.

Kështu, rreziqet në tregun e zi janë ulur.
Një shpjegim tjetër i mundshëm, të cilin avokatët e legalizimit duan ta vënë në dukje, është se shumica e shteteve amerikane ende e ndalojnë kanabisin.

Kjo tregonse sa e vështirë është të zhduket tregu i zi i kanabisit.

Kur dëgjon aktivistët e legalizimit në debatin suedez, ndonjëherë tingëllon sikur thjesht ata do të të këputnin gishtat e krimit.

Ua, kriminelëve të bandës do t’u hiqeshin të ardhurat pas legalizimit.

Por nuk është aq e thjeshtë.

Banda jo vetëm që do të ruante pushtetin mbi të gjithë tregun tjetër të drogës, por gjithashtu do të ruante një pjesë të konsiderueshme të tregut të kanabisit, i cili gjithashtu ka marrë një potencial të madh rritjeje.
▪️Ajo që ndodh pas legalizimit është se në vend të kësaj lindin dy tregje konkurruese.

Nëse shitja e miratuar nga shteti ka një çmim shumë të lartë, një përmbajtje shumë të ulët të substancës THC ose është shumë e vështirë për t’u marrë, tregu i zi mund të avancojë pozicionet e tij.


Rezultati është një lloj gare.

Industria e kanabisit ankohet për konkurrencë të pandershme kur ato janë nën presion nga rregulloret dhe taksat, ndërsa prodhuesit e paligjshëm kanë një dorë të lirë. Në Kanada, për shembull, industria lobon për një rritje të kufirit të THC, mundësi më të mëdha për marketing dhe taksa më të ulëta.

Argumentet për legalizimin pjesërisht ndryshojnë nga vendi në vend.

Në Gjermani, e cila po planifikon të prezantojë një lloj Konsum për kanabisin, flitet për nevojën e një “politike kanabisi moderne dhe të orientuar drejt shëndetit publik”.

Në Shtetet e Bashkuara, në vend të kësaj, çështja e drejtësisë sociale ka marrë një rol të spikatur.

Ndalimi i përdorimit të marijuanës është konsideruar se godet rëndë zezakët dhe pakicat e tjera në mënyrë disproporcionale.

Në Suedi thuhet se duhet ta lëmë mënjanë krimin e organizuar.

Pak flasin, për shembull, për mundësinë e të ardhurave të reja tatimore dhe mundësive të punësimit.

Por fakti që debati vazhdon edhe këtu është i natyrshëm dhe i mirëpritur.

Së fundmi, politikania e KD-së, Sara Skyttedal, shkoi në DN Debatt dhe mbrojti legalizimin e kanabisit në Suedi. Asnjë çështje nuk bën mirë të rrethohet nga ndalesat e mendimit dhe nëse argumentet për ruajtjen e kriminalizimit të sotëm të kanabisit janë të mira, ato sigurisht që mund të testohen në një debat të hapur.

Shifrat e reja nga Kanadaja tregojnë se të rinjtë nga mosha 16 deri në 19 vjeç mbeten në të njëjtin nivel të konsumit të kanabisit si para legalizimit në vitin 2018.

Pas një rritjeje në vitet e para, përdorimi ka rënë sërish. Përqindja që përdorin kanabis çdo ditë ose pothuajse çdo ditë është gjithashtu në një nivel të qëndrueshëm.

Kanadaja gjithashtu nuk ka parë ndonjë rritje të dukshme të numrit të psikozave dhe rasteve të skizofrenisë.

Nga ana tjetër, numri i personave që kërkojnë kujdes mjekësor urgjent është rritur, si dhe helmimet e fëmijëve të vegjël që hanë kanabis, për shembull, me “ëmbëlsirat”.


Në Shtetet e Bashkuara, një rritje prej 20 për qind e përdorimit të kanabisit është vërejtur në shtetet që e kanë legalizuar atë.

Në Kolorado, jo vetëm që janë më shumë njerëz që përdorin drogën, por gjithashtu po e bëjnë atë më shpesh se më parë.

Tani ka më shumë dyqane kanabisi sesa Starbucks dhe McDonald’s në shtet.

Përdorimi i kanabisit ndikon kryesisht në funksionet njohëse si kujtesa dhe të mësuarit.

Një studim i ri nga Instituti Karolinska sheh gjithashtu një lidhje me diagnozat psikiatrike.

Përdorimi i përditshëm i kanabisit me fuqi të lartë nënkupton një rritje të pesëfishtë të rrezikut të zhvillimit të psikozës.

Ka edhe studime që tregojnë një ulje të koeficientit të inteligjencës tek njerëzit që pinë kanabis çdo ditë për një kohë të gjatë, si dhe shfaqjen e dëmtimit të trurit të ngjashëm me demencën.

Është veçanërisht e rrezikshme për të rinjtë të pinë kanabis, sepse truri nuk ka pasur kohë të zhvillohet plotësisht.
Prandaj, e gjithë çështja zbret në peshimin e rreziqeve të ndryshme kundër njëri-tjetrit.

Suedia sot ka një përdorim të ulët të kanabisit në krahasim me shumicën e vendeve të tjera, megjithëse është rritur në grupmoshat më të reja. Sipas Autoritetit të Shëndetit Publik, përqindja e atyre që kanë përdorur kanabis në vitin e kaluar është rritur nga 1.6 për qind në 2.6 për qind midis 2006 dhe 2021.

Në Kanada, konsumi është afërsisht dhjetë herë më i lartë.
Edhe nëse përdorimi aktual i kanabisit ishte dy herë më i lartë se vlerësimi i Agjencisë së Shëndetit Publik, ne nuk jemi aspak afër situatës në Kanada apo Kolorado.

Zgjidhja për dekriminalizimin nuk do të ishte gjithashtu një opsion i mirë, pasi një reformë e tillë vetëm sa do të rriste kërkesën për mallrat e bandave. Atëherë është më e drejtë të shkosh deri në fund siç bën Gjermania dhe të legalizosh gjithçka, nga prodhimi te shitja dhe përdorimi.

Të ardhurat e zeza të bandës atëherë? Epo, mbeten një problem i madh, por qilimi vështirë se do të tërhiqej nga këto rrjete vetëm se u legalizua kanabisi.
Përveç kësaj, ka të ardhura të tjera që mund të merren plotësisht pa rrezik nga bandat, për shembull paratë nga mashtrimi i pleqve.

Suedia ka pasur mjaft eksperimente sociale në shkallë të gjerë dhe të nxituar. Ne nuk duhet të kalojmë mocionet për këtë reformë.

https://www.expressen.se/ledare/anna-dahlberg/nej-sverige-ska-inte-legalisera-cannabis/

Nej, Sverige ska inte legalisera cannabis

KALIFORNIENPublicerad 23 dec 2022 kl 18.00

KD:s Europaparlamentariker Sara Skyttedal har ändrat sig och förespråkar nu en legalisering av cannabis.

Legalisering av cannabis har blivit en internationell trend. Näst på tur står Tyskland.

Sverige har haft nog med ogenomtänkta samhällsexperiment. Det är inte läge att legalisera cannabis.Dela

ANNA DAHLBERG krönikor /

I höstas granskade Los Angeles Times effekterna av legaliseringen av cannabis i Kalifornien 2016. Resultatet var minst sagt uppseendeväckande.

Den svarta marknaden har fullständigt exploderat och är ”många gånger större” än den legala. Satellitbilder som LA Times studerade visade att det går tio olagliga anläggningar på en licensierad i de mest odlingstäta delarna av delstaten.

Krisens omfattning är enorm, konstaterar tidningen, och beskriver hur de kriminella har etablerat tungt beväpnade läger. Polisen står i det närmaste maktlös.

Så här summerar tidningen sin granskning i en tweet: ”Kaliforniens cannabis-inititativ såldes in till väljarna med löftet att den legala marknaden skulle lamslå den illegala. I stället visar LA Times granskning att lagen orsakade en våg av illegal cannabis av en storlek som Kalifornien aldrig tidigare har bevittnat”.

Även i New York har man tappat kontrollen över utvecklingen efter att man legaliserade vuxenbruk av marijuana för ett år sedan. Den svarta marknaden blomstrar och illegal cannabis säljs numera mer eller mindre öppet på gatan och i restauranger och butiker.

Inte heller i drogliberala delstater som Oregon och Colorado har man lyckats få bukt med den svarta marknaden. Ett av problemen tycks vara att straffen för att befatta sig även med illegal cannabis sänktes i samband med legaliseringen. Riskerna på den svarta marknaden har således minskat. En annan möjlig förklaring, som legaliseringsförespråkare gärna framhåller, är att majoriteten av USA:s delstater fortfarande har förbud mot cannabis. 

I Kanada har man lyckats klart bättre, men även där är den illegala försäljningen högst livskraftig. Fyra år efter legaliseringen har de licensierade försäljarna tagit över drygt två tredjedelar av marknaden. Men eftersom den totala marknaden samtidigt har vuxit har de kriminella kunnat behålla ungefär hälften av sina forna intäkter.

Det visar hur svårt det är att utrota den svarta cannabismarknaden. När man lyssnar på legaliseringsaktivister i den svenska debatten låter det ibland som att det bara skulle vara att knäppa med fingrarna. Vips, så skulle de gängkriminella berövas sina inkomster efter en legalisering.

Men så enkelt är det inte. Gängen skulle inte bara ha kvar makten över hela den övriga narkotikamarknaden, utan också behålla en betydande del av cannabis-marknaden som dessutom har fått en stor tillväxtpotential.

Det som händer efter en legalisering är i stället att det uppstår två konkurrerande marknader. Om den statligt godkända försäljningen har ett för högt pris, en för låg halt av substansen THC eller är för svårtillgänglig kan den svarta marknaden flytta fram sina positioner. 

Följden blir ett slags kapplöpning. Cannabisindustrin klagar på oschysst konkurrens när de pressas av regelverk och skatter samtidigt som de illegala producenterna har fria händer. I Kanada lobbar branschen exempelvis för en höjning av THC-gränsen, större möjligheter till marknadsföring samt sänkta skatter. 

Hela idén om att en legalisering av cannabis en gång för alla skulle lösa problemet med den svarta marknaden är alltså feltänkt.

Ingen fråga mår bra av att omgärdas av tankeförbud, och om argumenten för att behålla dagens kriminalisering av cannabis är goda klarar de förstås att prövas i en öppen debatt.

Argumenten för en legalisering skiljer sig delvis åt från land till land. I Tyskland, som planerar att införa ett slags Konsum för cannabis, talas om behovet av en ”modern och folkhälsoorienterad cannabispolitik”. I USA har i stället frågan om social rättvisa fått en framträdande roll. Förbudet mot att bruka marijuana har ansetts slå oproportionerligt hårt mot svarta och andra minoriteter. 

I Sverige heter det att vi måste slå undan benen för den organiserade brottsligheten. Få pratar exempelvis om möjligheten till nya skatteintäkter och jobbtillfällen.

Men att debatten är i gång även här är både naturligt och välkommet. Nyligen gick KD-politikern Sara Skyttedal ut på DN Debatt och förordade en legalisering av cannabis i Sverige. Ingen fråga mår bra av att omgärdas av tankeförbud, och om argumenten för att behålla dagens kriminalisering av cannabis är goda klarar de förstås att prövas i en öppen debatt.

Kärnfrågan skulle kunna formuleras så här: Är de potentiella fördelarna med en legalisering – minskad svart marknad och ökad personlig frihet – värt de potentiella nackdelarna i form av ökade skador?

Om anhängarna kan sägas ha blivit tagna på sängen av den svarta marknadens motståndskraft verkar kritikerna ha hamnat på defensiven när det gäller den befarade hälsokatastrofen. Den tycks på det stora hela taget ha uteblivit så här långt.

Nya siffror från Kanada visar att ungdomar mellan 16 och 19 år ligger kvar på samma nivå av cannabiskonsumtion som före legaliseringen 2018. Efter en ökning under de första åren har bruket åter minskat. Även andelen som använder cannabis dagligen eller nästan dagligen ligger på en stabil nivå.

Kanada har heller inte noterat någon märkbar ökning av antalet psykoser och fall av schizofreni. Däremot har antalet personer som söker akut sjukvård ökat liksom förgiftningar av små barn som får i sig cannabis via exempelvis ”godis”.

I USA har man konstaterat en 20-procentig ökning av cannabisbruket i de delstater som har legaliserat. I Colorado är det inte bara fler som använder drogen, utan de gör det även oftare än tidigare. Det finns numera fler cannabisbutiker än Starbucks och McDonald’s i delstaten.

Cannabisanvändning påverkar framför allt kognitiva funktioner som minne och inlärning. En ny studie från Karolinska institutet ser även en koppling till psykiatriska diagnoser. Daglig användning av högpotent cannabis innebär en femfaldig ökning av risken för psykosutveckling. Det finns även studier som visar på en sänkning av intelligenskvoten bland personer som röker cannabis dagligen under lång tid liksom uppkomsten av demensliknande skador på hjärnan.

Hälsoriskerna tycks dock i hög grad kopplade till frekvensen i cannabisanvändningen liksom brukarens ålder. Det är särskilt farligt för unga att röka cannabis, eftersom hjärnan inte har hunnit växa färdigt. 

Hela frågan kokar därför ner till att väga olika risker mot varandra. Sverige har i dag ett lågt cannabisbruk jämfört med de flesta andra länder, även om det har ökat i de yngre åldersgrupperna. Enligt Folkhälsomyndigheten har andelen som har använt cannabis under det senaste året ökat från 1,6 procent till 2,6 procent mellan 2006 och 2021. I Kanada ligger konsumtionen ungefär tio gånger högre. 

Även om den verkliga cannabis-användningen skulle vara dubbelt så hög som Folkhälsomyndighetens uppskattning är vi alltså inte i närheten av situationen i Kanada eller Colorado.

Att i det läget dra i gång ett storskaligt legaliseringsexperiment framstår som ansvarslöst. Det finns fortfarande alldeles för stora oklarheter när det gäller utvecklingen av den svarta marknaden liksom av hälsoriskerna för befolkningen.

Det enda rimliga är att sitta still i båten och studera hur det går i länder som Kanada, Tyskland och USA.

Att nöja sig med en avkriminalisering vore heller inget bra alternativ, eftersom en sådan reform bara skulle öka efterfrågan på gängens varor. Då är det rakare att gå hela vägen som Tyskland gör och legalisera allt från produktion till försäljning och bruk.

Gängens svarta inkomster då? Jo, de förblir ett stort problem, men mattan skulle knappast dras undan för dessa nätverk bara för att cannabis legaliserades. Dessutom finns det andra inkomster som helt riskfritt skulle kunna plockas från gängen, exempelvis pengar från äldrebedrägerier.

Sverige har haft tillräckligt med storskaliga och överilade samhällsexperiment. Denna reform behöver vi inte gå i bräschen för

Kategori
Uncategorized

Gati gjysma e atyre që janë përfshirë në dhunë fatale me armë janë të lidhur me mashtrim.

Kategori
Uncategorized

Berisha condemns violence in north Kosovo, accuses Vučić: The Little Putin is playing with peace

The Little Putin is playing with peace in the north of Kosovo. With violence and blockades they are instigating conflicts.

For two weeks now, Serbian armed groups along with Russian mercenaries of the infamous Wagner are keeping the roads in north Kosovo blocked”, wrote Berisha

The throw grenades at Kosovo police and made, at EULEX too, kidnap and terrorize passers-by and both Albanian and Serbia nationals.

Everything is orchestrated by Belgrade, namely by Vučić, of the Little Putin, behind which stands indubitably the Big PutinKryetari i Partisë Demokratike Sali Berisha ka akuzuar presidentin serb Aleksandar Vuçiq – të cilin ai e quan Putini i Vogël – po luan me paqen në veri të Kosovës.

Ish-kryeministri shqiptar shkroi se vendosja e postblloqeve në veri të vendit është e orkestruar nga Beogradi, pas të cilit qëndron Putini.

Putini i Vogël po luan me paqen në veri të Kosovës. Me dhunë dhe bllokada po nxisin konflikte.

Tash e dy javë grupet e armatosura serbe së bashku me mercenarët rusë të Wagnerit famëkeq po mbajnë të bllokuara rrugët në veri të Kosovës”, ka shkruar Berisha.

Hedhën granata ndaj policisë së Kosovës dhe bënë që edhe EULEX-i të rrëmbejë dhe terrorizojë kalimtarët dhe shtetasit shqiptarë dhe serbë.

Gjithçka është e orkestruar nga Beogradi, përkatësisht nga Vuçiq, i Putinit të Vogël, pas të cilit qëndron padyshim Putini i Madh.
Kategori
Uncategorized

Berisha: The Greek Prime Minister is welcome anywhere in Albania, but Himara is not a minority region

”In this context, the Greek Prime Minister may visit any region, but Himara with all its history and documents is Albanian, including the bilingual villages

Askush nuk ka derdhur më shumë gjak sesa himariotët për identitetin e tyre kombëtar shqiptar.

Në mënyrë të pamohueshme, një sërë fshatrash flasin gjuhën shqipe dhe greke. Qyteti, si çdo qytet tjetër port, ka popullsi mikse, kryesisht shqiptare, por edhe grekë, venecianë. As këto gjuhë dhe as përzierjet nuk e bëjnë Himarën gjë tjetër veçse bastion të shqiptarizmit”.

“Në këtë kontekst, kryeministri grek mund të vizitojë çdo rajon, por Himara me gjithë historinë dhe dokumentet e saj është shqiptare, përfshirë edhe fshatrat dygjuhëshe.

Askush nuk ka derdhur më shumë gjak sesa himariotët për identitetin e tyre kombëtar shqiptar.

Kategori
Uncategorized

Sot pa politikë !

Askush nuk ma bën dot dhuratën që dua.
Sinqerisht dua si dhuratë të takoj shokët e miqtë e fëmijërisë, të rinisë, të shkollës, të punës dhe të jetës, kushërinj e fis, kolegë, eprorë dhe vartës, por edhe miq të mrekullueshëm facebook-ku, të cilët më mungojnë, dhe që shumica e tyre janë jashtë atdheut.

Askush nuk ma bën dot dhuratën që dua.
Sinqerisht dua si dhuratë të takoj shokët e miqtë e fëmijërisë, të rinisë, të shkollës, të punës dhe të jetës, kushërinj e fis, kolegë, eprorë dhe vartës, por edhe miq të mrekullueshëm facebook-ku, të cilët më mungojnë, dhe që shumica e tyre janë jashtë atdheut.

Më mungojnë miqtë e fëmijërisë dhe të rinisë së herëshme Mirdash Shehu Agron Jatro, Hamditirana Tirana , Mehmet Haxhia, Ilir Barhani, Sokol e Aleksander Zhgjuni, Gëzim Toska, IIir Yzeiri, etj, më mungojnë mësuesit e mi të mrekullueshëm Islam Rruci, Shefqet Daliu, Shaqir Çela, Ali Zeneli, Bojko Themelko, Robert Konomi, ismet Lleku, Luan Hysa, Muhedin Çami, Zyber Xhetani, Ferit Hysa, Gani Ahmeti e Qazim Nura, Adham Prifti, Esat Ruka , Naim Gjoshi, e Xhevat Lishi, Ali Gjikola e Beshir Shira,
etj, etj.

Më mungojnë pedagogët që më edukuan profesionalisht e moralisht si Nazmi Hoxha, Rruzhdi Dardha, Qani Abazi, Abaz Çipi, dhe më vonë Spiro Gjomema, Xhemil Çela, Shahin Leka, Kostaq Karoli, Tigër Godo e Xhelal Martini, etj, etj, pa fund.

Eprorët e mi Shaban Cani, Luan Bedini, Avni Dino, kolegët Ramazan Hysa, Besnik Bozo e Hajrulla Tollja, me të cilët fillova karierën ushtarake në 1979 si kom i togës në batalionin e zbulimit të korpusit Burrel, më vonë Gani Elezi, Binak Kortoçi, Hysni Gegolli,Tomorr Hila e Gani Hoxha, Halim Abazi, Bajram Kurti Gani Cufe, kushon Nezir Gjoçuka, Gjergji Noçka, Asllan Muharremi, Petrit Rama, Rifat Malaj, Micol Haxhiaj, Eduart Bejleri, Kujtim Boriçi e Edmond Brahimi, Kujtim Koka, Gramos Rodomi e Hodo Mersini, Xhemal Gjunkshi, Nesim Ndreu, Jorgo Qirko e Zaim Kuçi, Agur Ormëni e Petrit Krakulli, dhe në veçanti Dilaver Laci, Xhelal Sinakoli, Ardian Mullai e Flamur Krosi, Rainis Tako, Hysen Arapi, Kostandin Koliqi , Ndue Mjekaj, Bashkim Punavia, Bilbil Çela e Avdi Lika, Avni Skura, Petrit Ahmeti e Halit Hysneli, Petrit Suci, Petrit Cara, Ylli Bulku e Pellumb Cani.etj etj.

Edmond Kacani

Xhevat Shehu

Viktor Hoxha

Gëzim Llorja

Ilir Duka, etj,
me të cilët ndajmë gëzimet dhe hidhërimet çdo ditë..

Nuk kam nevojë për asnjë dhuratë si Verë dhe Wiski pasi kam aq sa mund të lahet me të i gjithë pallati.

Ju uroj të gjithë miqve të mi, gëzuar, plot lumturi, gëzuar e për shum vite festat e fundvitit me fëmijët, nipërit dhe mbesat.

Homazh për miqtë që nuk jetojnë.
(Falje për ata që nuk i kam përmëndur).

Kategori
Uncategorized

Berisha: Rama’s incinerator company receives €1 million per week, SPAK doesn’t dare to do anything

SKAP does not dare to block or confiscate it, does not dare to stop the daily theft of Edi Rama and his incinerators’ clan”, said Berisha making a word play by calling SPAK as SKAP, which is the Albanian for “does not catch”.

“The 2022 budget will remain in history as the budget of the biggest government thefts, as the budget of the biggest waste and abuses”.
“Did you know that this Prime Minister, in blatant violation of the Constitution, has authorized himself to make confiscations? But confiscate your enterprise first, thief!”

Kategori
Uncategorized

Berisha accuses US Ambassador Kim of sending disinformation to US government for former communist prosecutor Dvorani

Ardian Dvorani has hidden 80,000 Euros. He was captured by DSIK (the Directorate of Security of the Classified Information)”, said the former Prime Minister

Berisha added Dvorani was appointed as head of the Justice Appointments Council “where he acted like a bandit with the Constitution and country’s laws”.

He caused a huge crisis in the country because he tried to take the candidature that belonged to the President of the Republic. In an unimaginable act he was proclaimed a world champion in the fight against corruption.
There is no insult bigger than this. We, as Ms, must react. We must inform all US institution for this act. We must write to the US Department of State, Speaker of the Congress, President Biden that Albanians cannot be insulted like this. Such a man cannot be proclaimed as an anti-corruption champion”.

“Dvorani was the prosecutor that requested 15 years imprisonment for those that pulled down Stalin’s statue in Shkodër. What is this passion of Yuri Kim for the communism executioners? Law forbids him from being a member (of the Constitutional Court).
This happens nowhere in the world, this happens only in Albania and it’s a result of the disinformation Governor Kim sent to her government for this person”, accused Berisha.

Berisha: Duhet të informojmë SHBA për mashtrimet që guvernatorja Kim ka dërguar për xhelatin DvoraniKryetari demokrat, Sali Berisha, u ndal gjatë në mbledhjen e grupit parlamentar te votimi për emrin e Ardian Dvoranit si anëtar i Gjykatës Kushtetuese.

Duke e quajtur atë një simbol të korrupsionit, Berisha tha se Dvorani u shpall kampion i antikorrupsionit për shkak të mashtrimeve që kanë dërguar nga Tirana ambasadorja amerikane, Yuri Kim, por edhe të tjerët.“Ardian Dvorani ka fshehur 80 mijë euro. E ka kapur DSIK. Kur ka dërguar fletën, nuk ka dërguar llogarinë rrjedhëse, por vetëm finale. Askujt tjetër nuk i është propozuar kjo. Nuk e çuan për ankimim fare në shkallën e dytë.


Por cili ishte Dvorani, kryetari i KED” Ai u soll aty si një bandit me Kushtetutën dhe ligjet e vendit. Këtu e kapi në flagrancë Komisioni i Venecias. Ai krijoi një krizë të madhe brenda vendit, se u përpoq që të merrte kandidaturën që i takonte presidentit të vendit.Në një akt të paimagjinueshëm, ai shpallet kampion botëror i luftës kundër korrupsionit. Nuk ka fyerje më të madhe se kjo.

Ne si deputetë duhet të reagojmë. Ne duhet të informojmë të gjitha institucionet e SHBA për këtë akt. Duhet t’i shkruajmë Departamentit të Shtetit, kryetarit të Kongresit, presidentit Biden, nuk mund të fyhen shqiptarët në këtë mënyrë. Nuk mund të shpallet kampion korrupsioni ky.

Po çfarë është Dvorani? Një xhelat, prokurori ui atyre që rrëzuan shtatoren e Stalinit në Shkodër dhe ka kërkuar gjer në 15 vite.

Ç’e ka Yuri Kim këtë pasion për xhelatët e komunizmit? Edhe për këtë duhet të informojmë qeverinë amerikane dhe institucionet e tjera. Me ligj, nuk mund të ishte anëtar gjykate.

Kjo nuk ndodh në një vend të botës, kjo ndodh vetëm në Shqipëri dhe kjo është vepër dizinformatash që guvernatorja i ka dërguar qeverisë së vet për këtë person,” tha Berisha
Kategori
Uncategorized

Suedia është në një situatë shumë të rëndë. Fjalimi për Krishtlindje 2022, i Kryeministrit Ulf Kristersson:

Sot dua të flas për përgjegjësinë – por së pari për gjendjen e vendit.

Suedia është në një situatë shumë të rëndë. Më lejoni të jem i qartë për këtë.

Krahas krizës globale të klimës, ne vetë po kalojmë edhe tre kriza paralele në të njëjtën kohë.


▪️Kemi krizën e brendshme të sigurisë dhe sigurisë, me të shtëna të vazhdueshme si simptomë akute.

▪️Kemi krizën e jashtme të sigurisë me luftën e agresionit të Rusisë kundër Ukrainës si rrezik imediat.

▪️Dhe ne kemi krizën energjetike dhe një situatë të vështirë ekonomike.

🔻Vitet në vazhdim mund të jenë më të vështirat ekonomikisht për vendin tonë që nga kriza e viteve ’90 dhe kriza financiare.

Dhuna vdekjeprurëse me armë po thyen rekorde të tmerrshme dhe është në një masë të madhe një krizë suedeze krejtësisht e vetëshkaktuar. Asnjë vend tjetër në BE nuk i afrohet niveleve tona.

Nga 1 janari deri më 15 dhjetor, 60 persona janë vrarë dhe 104 janë plagosur – në 378 të shtëna suedeze. Në Danimarkë janë vrarë katër, në Norvegji katër dhe në Finlandë dy.

Është një zhvillim kaq i tmerrshëm sa është i vështirë për t’u pranuar. Vriten dhe plagosen kryesisht shumë të rinj. Janë edhe shumë të rinj ata që vrasin dhe plagosin.

Pothuajse gjithmonë në kuadrin e bandave të organizuara kriminale. Pothuajse gjithmonë me një prejardhje të huaj.

Dhuna me armë zjarri ndodh shpesh në mjedise publike dhe krijon pasiguri dhe mungesë lirie – mbi të gjitha për 500,000 njerëz që jetojnë në zona të cenueshme sociale.

Dhe kërcënon aftësinë e shtetit për të menaxhuar detyrat e tij më themelore.

Shpërthimi i gazsjellësit Nord Stream jashtë Bornholmit. Sulmet e IT që godasin Suedinë çdo javë. Fuqitë e huaja që duan të na dobësojnë.

Kriza energjitike dhe situata e vështirë financiare ndihet në çdo familje.

Çmimi i energjisë elektrike është shumë i lartë.

Inflacioni është në nivele që nuk janë parë në dekada.

Normat e interesit rriten me çdo mbledhje të bankës qendrore.
Rimëkëmbja që e gjithë bota dëshironte kur u qetësua pandemia është ndërprerë.

Rritja do të ngadalësohet ose do të bëhet negative, papunësia do

Unë thashë në fushatën zgjedhore se ndryshimi është absolutisht i nevojshëm – por gjithashtu se ndryshimi është i mundur. Katër partitë e bashkëpunimit që tani kanë një shumicë në Riksdag – dhe që qëndrojnë pas qeverisë së re – kanë lënë mënjanë dallimet e njohura të opinioneve për të qenë në gjendje të fokusohen në zgjidhjen e problemeve vërtet të mëdha të Suedisë. Vitet e pushtetit gjithnjë e më të dobët të qeverisë kanë mbaruar. Ne do të zbatojmë një ndryshim paradigme në politikën suedeze.

Të dielën e kaluar unë dhe qeveria kishim punuar saktësisht dy muaj. Dhe sigurisht të gjithë e kuptojnë se ju nuk keni kohë për të zgjidhur problemet që janë zhvilluar gjatë më shumë se tetë viteve në vetëm tetë javë.


Në këta dy muaj kemi përgatitur reformat, të cilat në vitet e ardhshme do të nisin sistematikisht përmes vendimeve në qeveri dhe Riksdag. Një qeveri kompetente jo vetëm që duhet të ketë idetë dhe të dijë se çfarë do, por duhet të njohë edhe zanatin politik. Dhe duhet të jetë në gjendje të punojë së bashku për të arritur diçka. Përndryshe, nuk do të ketë asnjë ndryshim.

Gjatë 100 ditëve tona të para, ne do të ndërmarrim hapa konkretë në rrugën drejt dëshmitarëve anonimë, zonave të vizitave, më shumë burgjeve, rritjes së dënimit për bandat kriminale, rritjes së shkëmbimit të informacionit midis autoriteteve dhe shumë më tepër.

Siç thamë, në fushatën zgjedhore.
Një mbrojtje e fortë që mbron lirinë e Suedisë dhe Evropës është, ashtu si policia dhe gjykatat, një detyrë thelbësore shtetërore.

Prandaj, ne po rrisim ndihmat për Ukrainën, ushtarake, humanitare dhe ekonomike – ashtu siç thamë para zgjedhjeve.

Qeveria vendosi kohët e fundit për një paketë shumë të madhe suedeze mbështetëse për Ukrainën, më e madhe se të gjitha ato të mëparshme së bashku.

Në të njëjtën kohë, ne po forcojmë shumë aftësitë tona mbrojtëse, për të përmbushur objektivin e NATO-s për dy për qind të PBB-së, jo më vonë se 2026.

Duhet të forcohen të gjitha degët e mbrojtjes, si dhe mbrojtja civile. Suedia është një vend i teknologjisë së lartë dhe ne po ndërtojmë një mbrojtje të teknologjisë së lartë.

Ne po përgatisim rolin e Suedisë si një anëtare e re e NATO-s. Ne jo vetëm që kërkojmë mbrojtje së bashku, ne duam gjithashtu të ofrojmë një mbrojtje të përbashkët.

Ne ndjekim një politikë ekonomike të përgjegjshme për të frenuar inflacionin. Ne forcojmë thelbin e mirëqenies, mbrojmë rrjetat e sigurisë sociale dhe një fond të fuqishëm të sigurimeve shoqërore.

Ashtu siç e thamë edhe në fushatën zgjedhore, ne mbrojmë linjën e punës dhe idenë bazë që kushdo që mundet duhet të mbështesë veten.

Do të kthehemi gjatë mandatit me reformat borgjeze të cilat rrisin më tej forcat shtytëse për punë, që ulin taksën mbi kursimet dhe punën edhe për pensionistët, si dhe ulin kostot e punësimit për të papunët afatgjatë.

Dhe gjëja afatgjatë ndoshta më e rëndësishme për prosperitetin tonë: një mjedis shkollor më i sigurt dhe një fokus i qartë në njohuritë në shkollë.
Ne kemi filluar punën e madhe për rindërtimin e një furnizimi të fuqishëm me energji, të cilin politika e papërgjegjshme energjetike e ka çmontuar, veçanërisht gjatë tetë viteve të fundit.

Qeveritë kuq-jeshile çmontuan fuqinë bërthamore që duhej të kishin zhvilluar: së pari, në 2015 dhe 2017, dy reaktorë në Oskarshamn u mbyllën.

Më pas, dy në Ringhals u mbyllën në 2019 dhe 2020. Qeveria e mëparshme ndaloi gjithashtu investimet e planifikuara në dy reaktorë të rinj në Ringhals.


Suedia tani ka vetëm gjashtë reaktorë të mbetur, por ne mund të kishim 12 dhe një sistem energjie shumë më të qëndrueshëm me çmime më të ulëta dhe emetime më të ulëta klimatike.


Çështja e energjisë ka paralizuar qeveritë suedeze që nga vitet 1980, por tani ka një shumicë në Riksdag për një ndryshim paradigme edhe në politikën energjetike. Ne do të zbatojmë reforma që ofrojnë kushte të mira afatgjata për investime në energjinë e re bërthamore.

Ashtu siç kemi thënë para zgjedhjeve. Ne jemi shumë pozitivë për përparimin e javës së kaluar për fuqinë e shkrirjes në SHBA. Dhe investimet në erë dhe diell do të vazhdojnë.


Në të gjithë Evropën, furnizimi me energji tani po riorganizohet. Në vitet ’70, heqja qafe e naftës ishte një çështje ekonomike. Pastaj kishte një pyetje për klimën. Tani është edhe çështje e politikës së sigurisë.

Çështja e klimës fillon dhe përfundon me politikën energjetike.

Kjo është arsyeja pse ne – ashtu si Danimarka dhe Gjermania – i bashkojmë këto çështje në super departamentin e ri të përbashkët. Suedia duhet të bëhet edhe një herë lider në zgjerimin e energjisë pa fosile, si atë që mund të planifikohet ashtu edhe atë që varet nga moti. Autoritetet do të ngarkohen me fillimin e kapjes së dioksidit të karbonit dhe marrjen e iniciativave të gjera për efikasitetin e energjisë.

Si kryetar i ri i BE-së nga 1 janari, Suedia do të bëjë gjithçka që mundemi për të bashkuar Evropën për të marrë drejtimin në ndryshimet klimatike.

Një ditë më parë, një hap i madh u ndërmor duke zgjeruar sistemin e tregtimit të emetimeve të BE-së. Vendosja e një çmimi për emetimet e dioksidit të karbonit është një politikë vërtet efektive klimatike. Nëse BE mund të bashkëpunojë për reduktimin e emetimeve klimatike fillimisht me Shtetet e Bashkuara dhe më pas me Indinë dhe Kinën, atëherë politika klimatike do të bëhet vërtet globale.

E gjithë kjo është përgjegjësi e shtetit dhe qeveria ime do të bëjë të pamundurën për ta menaxhuar atë.
Por “përgjegjësia” është shumë më e gjerë se kaq. Shoqëria është më e madhe se shteti. Përgjegjësia personale e shumë njerëzve është të paktën po aq e rëndësishme në kriza sa ajo e shtetit. Politikanët shumë rrallë flasin për të


Lufta e agresionit të Rusisë kundër Ukrainës ka bërë që miliona njerëz të largohen nga vendi i tyre dhe dhjetëra mijëra prej tyre janë këtu në Suedi, në përputhje me direktivën e BE-së për zhvendosjen masive.
Kriza ekonomike në të cilën po shkojmë do të krijojë papunësi dhe do të detyrojë individë dhe familje të tëra të marrin vendime të vështira.
Përgjegjësia për individin është e rëndë – por ne shpesh e marrim atë, në fakt pothuajse gjithmonë.

Shumica dërrmuese e fëmijëve braktisin shkollën fillore me nota kaluese. Një shumicë dërrmuese e të gjithë të rinjve nuk kryejnë krime dhe pothuajse të gjithë marrin një punë pas shkollës së mesme ose pas arsimit të lartë. Dhe shumë kanë sukses në jetë, pavarësisht kushteve mjaft të këqija.

Shumica dërrmuese kanë shanse të mira jete në Suedi.

Falas, profesional, po lider në botë, parashkollor, shkollë fillore falas, gjimnaz falas dhe arsim universitar pa pagesë me mundësinë e studimeve po aq falas jashtë vendit.

Është një traditë e mirë suedeze e barazisë: kushte të përbashkëta – por përpjekja duhet të jetë e juaja.

Nuk duhet të ketë shkolla të këqija. Ashtu siç kemi thënë para zgjedhjeve. Por përgjegjësia për shkollën është më e gjerë se kaq dhe nuk bie vetëm mbi sistemin shkollor dhe stafin e shkollës.
-Çdo student duhet të marrë përgjegjësinë e tij për studimet e tij, të mësojë me zell dhe përpjekje gjuhë, matematikë, histori dhe kimi. Të gjithë e dinë se nuk është e lehtë – derisa të bëhet e lehtë. Të gjithë e dinë se nuk është gjithmonë aq argëtuese – derisa të bëhet argëtuese.
-Nxënësit kanë gjithashtu përgjegjësi ndaj njëri-tjetrit, të ndihmojnë ata që nuk munden ose nuk guxojnë, fqinjët dhe miqtë kanë përgjegjësi të ndihmojnë fëmijët dhe të rinjtë kur gjërat janë të vështira në jetë, të pyesin kur diçka duket se nuk shkon, për të mos mbyllur vetëm derën.
-Prindërit duhet të marrin përgjegjësinë që fëmijët të shkojnë në shkollë, të sillen në shkollë dhe të kontrollojnë nëse ata mësojnë atë që duhet të bëjnë në shkollë. Nuk është as e lehtë. Ndoshta është më e lehtë të drejtosh një vend sesa të rritësh fëmijë. Por përgjegjësia prindërore është absolutisht e nevojshme. Dhe pothuajse të gjithë e marrin atë.

Është bërë një shprehje simbolike e detyrës dhe patriotizmit. Por në një shoqëri vërtet të fortë, ne marrim përgjegjësi për njëri-tjetrin, ndihmojmë njëri-tjetrin, mbështesim njëri-tjetrin. Ka të bëjë me konsideratën, mes njerëzve.


Ka të bëjë gjithashtu me marrjen e përgjegjësisë për qëndrimet e dikujt. Të vazhdojë të sfidojë normat shkatërruese që kufizojnë lirinë e njerëzve në jetën e përditshme. Të shohin të drejtën e grave për liri dhe zgjedhjet e tyre të jetës në të njëjtën mënyrë si
Por edhe për të drejtën e secilit për të dashur kë të dojë; për të drejtën e fëmijëve për të qenë ndryshe pa u ngacmuar. Dhe që të dy gratë dhe burrat, nënat dhe baballarët, së bashku dhe individualisht të marrin përgjegjësinë për fëmijët dhe shtëpitë – dhe për fëmijët e njerëzve të tjerë.

Këtu të gjithë kemi përgjegjësi për shoqërinë e civilizuar.
Stafi i shkollës dhe punonjësit socialë janë punonjës të rëndësishëm dhe dua t’ju falënderoj për kontributin tuaj. Pa ju nuk do të kishte funksionuar kurrë. Por puna më e rëndësishme parandaluese kundër krimit kryhet në shtëpi, në miqësi, në prindër, në vëllezër e motra dhe nga familja dhe miqtë, nga shoqatat dhe bizneset dhe kryhet çdo ditë, rreth orës në një mënyrë që bën një ndryshim. Gjithashtu dua t’ju falënderoj sinqerisht për kontributin tuaj.


Kriza e jashtme e sigurisë ka të bëjë gjithashtu me përgjegjësinë e shumë njerëzve

Vajzat e mia janë dy nga mijëra të rinj që tani e marrin atë përgjegjësi – në T2 në Skövde dhe në Regjimentin e Komandës në Enköping.


Shumë njerëz do të duhet të lëvizin, të jenë larg, t’i nënshtrohen trajnimeve të vështira dhe në fund të jenë të përgatitur për të sakrifikuar gjithçka. Nga ushtari i Gardës së Brendshme te piloti luftarak, nga gjuajtësi te kapiteni i nëndetëses, nga komandantët e grupeve të rëndësishme te gjeneralët, kërkohet e njëjta gjë: përgjegjësi dhe ndjenjë detyre, përndryshe nuk do të funksionojë. Dua t’ju falënderoj për kontributin tuaj.

Pas pushtimit rus të Ukrainës, mbi 27,000 njerëz aplikuan për Gardën Suedeze të Shtëpisë pranverën e kaluar.

I njëjti numër njerëzish zakonisht aplikojnë për dhjetë vjet. Tregon se sa i fortë është vullneti për t’u mbrojtur në shoqëri. Ne do të ndërtojmë mbi këtë. Ukraina ka treguar se sa e rëndësishme është me mbrojtjen civile, që e gjithë popullata të përfshihet dhe të organizohet.


Unë do të doja të shihja një diskutim të gjerë edhe këtu në shtëpi rreth asaj se si ne mund ta mbrojmë më së miri dhe së bashku vendin tonë në një mënyrë që përfshin të gjithë, një detyrë e plotë mbrojtëse e gjallë për të gjitha gratë dhe burrat e rritur. Që ne të krijojmë njëkohësisht një lidhje të përbashkët dhe një përvojë të përbashkët të një përgjegjësie të përbashkët për vendin tonë, mendoj se është gjithashtu e rëndësishme. .
Ne duhet të ndërmarrim hapa drejt një mbrojtjeje shumë më të gjerë të të gjithë shoqërisë. Dhe pastaj duhen shumë të tjera. Prandaj, tani është duke u zhvilluar një punë e rëndësishme në Zyrën e Qeverisë për të shqyrtuar të gjithë çështjen e detyrës civile krahas rekrutimit thjesht ushtarak. Qeveria do të kthehet në vitin e ri. Jam i bindur se kjo është shumë e rëndësishme.

Kriza energjetike dhe situata e vështirë ekonomike do të thotë që e gjithë shoqëria tani duhet të përshtatet shpejt me një ekonomi të re globale.

Qeveria ime do të bëjë maksimumin për të lehtësuar përshtatjen, por vendimet e rëndësishme në fund i përkasin shumë njerëzve.

Papunësia mund t’ju kërkojë të lëvizni ose të vazhdoni arsimimin tuaj. Mund të jetë një vendim i vështirë për të çrrënjosur fëmijët dhe familjen ose për të hyrë në një profesion krejtësisht të ri. Kjo kërkon guxim dhe përgjegjësi personale.


Është gjithashtu përgjegjësi e individit të ndryshojë konsumin e energjisë elektrike, të zvogëlojë konsumin dhe të investojë në efiçencën e energjisë, qelizat diellore dhe teknologjinë e pompës së nxehtësisë. Dhe ne do ta marrim.

Veçanërisht familjet në Suedinë jugore e kishin reduktuar aq shumë konsumin e energjisë elektrike, sa që rreziqet e ndërprerjeve në sistemin suedez të energjisë elektrike do të ishin edhe më të mëdha.
Suedezët e jugut nuk pritën që ta bënte dikush tjetër, por përgjegjësinë e morën vetë. Shteti nuk do t’ju lërë vetë ..

Mbështetja e premtuar për çmimin e energjisë elektrike për familjet do të paguhet në shkurt dhe një mbështetje e veçantë është në rrugën e saj për rrjetin e gazit të Suedisë Perëndimore. Ashtu siç kemi thënë para zgjedhjeve, asnjë qeveri nuk mund të mbulojë të gjitha çmimet e larta të energjisë elektrike. Por ne do të bëjmë më shumë.

E ardhmja është më e errët se më parë.

Jam i bindur se të gjithë janë të përgatitur të marrin përgjegjësi.

Shteti do të marrë pjesën e tij, unë si kryeministër do të marr timen dhe jam i sigurt se populli suedez do të marrë të tyren.
Ne e kemi bërë këtë në të kaluarën dhe e kemi arritur në të kaluarën.

Në çdo krizë, ne e kemi ndërtuar vendin më të fortë, më të lirë dhe më të mirë për të jetuar.

Dhe në çdo krizë, individët kanë marrë përgjegjësi – për veten dhe të tyren, për fqinjët dhe miqtë, për kolegët dhe qytetarët, për vendin e tyre dhe për idealet e tyre. .

Por edhe për të lehtësuar shqetësimin dhe për të rritur lirinë për njerëzit në vendet e tjera.

Nuk ka qenë kurrë e lehtë, por vullneti për të marrë përgjegjësi ka qenë gjithmonë aty. Fuqia kur shumë marrin përgjegjësinë ndryshon rrjedhën e historisë dhe e ndërton Suedinë më të fortë.


Dimrin e kaluar lexova librin e fundit të Kerstin Ekman, Löpa Varg. Një mjeshtër lojërash, i cili kishte punuar në Agjencinë e Domainit gjatë gjithë jetës së tij, ka një krizë ekzistenciale kur, në kalimin e tij të gjuetisë, sheh një ujk në anën tjetër të moçalit, në hapësirën midis një kaçubeje dëllinjë dhe një pishe të rrëgjuar. Ai humbet epërsinë e tij para kafshës dhe përfundon në frikë dhe ankth para gjithë lojës dhe të gjitha pemëve që ka prerë.
Në mënyrën e saj tipike, Kerstin Ekman sillet rreth një prej pyetjeve më të mëdha të kohës sonë – si duhet të jetojnë njerëzit me pjesën tjetër të gjallesave, rreth çështjeve fatale të klimës dhe mjedisit. Libri është ushqim për të menduar për të gjithë ne që marrim përgjegjësinë për pylltarinë, diversitetin biologjik dhe ruajtjen e gjahut. Ajo është nga Sörm, por shkruan kaq bukur për borën, pishat, skajin e pyllit dhe mbrëmjen e pranverës në Norrlandin e poshtëm.
Por si lexues, shumë shpejt lidheni me një person tjetër në libër.

Pylltari nuk është vetëm.

Ai jeton në një dialog të vazhdueshëm me partneren e jetës, bashkëshorten, e cila e ndihmon tani kur është në krizë. Ajo thotë diçka të rëndësishme për ne njerëzit. Pas gjithë punës dhe ngjarjeve të jashtme qëndrojnë marrëdhëniet mes njerëzve, të cilët ndihmojnë njëri-tjetrin gjatë jetës. Mund të jenë vëllezër e motra, miq, partnerë të jetës, prindër, fëmijë dhe të zellshëm në kongregacione dhe shoqata.

Që mbështesin njëri-tjetrin, që rregullojnë gjërat, që rritin fëmijët së bashku, që largojnë vetminë në errësirën e Krishtlindjeve.
Ju jeni gjëja më e rëndësishme në shoqërinë tonë.

Ju jeni gjëja më e mirë për Suedinë.

Tani dua t’ju uroj një Krishtlindje të gëzuar dhe një pushim të merituar të Krishtlindjeve për të gjithë nxënësit e shkollave. Në vitin e ri ne hedhim hapa të rinj., Secili – dhe së bashku. Faleminderit .

Ulf Kristerssons jultal 2022

Idag vill jag tala om ansvar – men först om tillståndet i landet.

Sverige befinner sig i ett mycket allvarligt läge. Låt mig tala klartext om det. Utöver den globala klimatkrisen så går vi själva genom tre parallella kriser samtidigt.
Vi har den inre säkerhets- och trygghetskrisen, med ständiga skjutningar som ett akut symptom. Vi har den yttre säkerhetskrisen med Rysslands anfallskrig mot Ukraina som den omedelbara faran.
Och vi har energikrisen och ett svårt ekonomiskt läge. Åren framöver kan bli de ekonomiskt tuffaste för vårt land sedan 90-talskrisen och finanskrisen.
**
Det dödliga skjutvapenvåldet slår förfärliga rekord och är i hög grad en helt självförvållad svensk kris. Inget annat land i EU är i närheten av våra nivåer. Från den 1 januari fram till den 15 december har 60 personer dödats och 104 skadats - i 378 svenska skjutningar. I Danmark har fyra dödats, i Norge fyra och i Finland två.
Hittills i år har lika många skjutits ihjäl i Södertälje som i hela London. Det är en utveckling så förfärlig att den är svår att ta in. Främst mycket unga personer dödas och skadas. Det är också mycket unga personer som dödar och skadar. Nästan alltid inom ramen för organiserade kriminella gäng. Nästan alltid med utländsk bakgrund.
Skjutvapenvåldet sker ofta i offentliga miljöer och skapar otrygghet och ofrihet – allra mest för de 500 000 personer som bor i socialt utsatta områden. Och det hotar statens förmåga att sköta sina mest grundläggande uppgifter.
Den yttre säkerhetskrisen drabbar allra mest Ukraina, efter Rysslands anfall den 24 februari. Den ukrainska militären och civilbefolkningen lever i ett krigstillstånd som många hoppades aldrig skulle återkomma i Europa – med skyttegravar, terrorbombningar och massdeportationer. Men Ukrainas folk visar också varje dag vad fria människor kan göra.
Ryssland har skapat en mycket större konflikt – mot väst och hela det demokratiska Europa. Vårt säkerhetspolitiska läge är det sämsta sedan andra världskriget. Vi kan inte heller utesluta risken att konflikten sprider sig ytterligare. Och på flera vis är Sverige redan inne i det man kallar gråzons-krigföring: Sprängningen av Nord Stream-rören utanför Bornholm. IT- attacker som drabbar Sverige varje vecka. Utländska makter som vill försvaga oss.
Energikrisen och det svåra ekonomiska läget känns hemma hos varje hushåll. Elpriset är skyhögt. Inflationen ligger på nivåer som ingen har upplevt på decennier. Räntorna tickar uppåt för varje centralbanksmöte. Den återhämtning som en hel värld längtade efter när pandemin ebbade ut är avbruten. Tillväxten kommer att bromsa in eller bli negativ, arbetslösheten kommer att stiga.

2022-12-21
*Det talade ordet gäller
*paus*
Efter åtta år med instabil regeringsmakt utan riktning, muskler och mandat; efter åtta år av tilltagande parlamentariskt kaos i svensk politik med fallna budgetar och regeringar – och efter 12 år med regeringar utan stöd av en majoritet i Sveriges riksdag – har Sverige nu fått en beslutsför regering. Som vet vad den vill och har stöd för att genomföra de reformer som krävs.
Jag sa i valrörelsen att förändring är absolut nödvändig – men också att förändring är möjlig. De fyra samarbetspartier som nu har majoritet i riksdagen - och som står bakom den nya regeringen - har lagt väl kända åsiktsskillnader åt sidan för att kunna fokusera på att lösa Sveriges riktigt stora problem. Åren av ständigt svagare regeringsmakt är över. Vi kommer att genomföra ett paradigmskifte i svensk politik.
I söndags hade jag och regeringen arbetat i exakt två månader. Och alla förstår naturligtvis att man inte på bara åtta veckor hinner lösa de problem som har vuxit fram under mer än åtta år. Men jag vill att svenska folket ska veta att vi jobbar metodiskt med ett brett reformprogram för att klara av de tre kriserna: stärka rättsstaten, stärka svensk och europeisk säkerhet och stärka energisystemet och den svenska konkurrenskraften.
Vi har i dessa två månader förberett reformerna, som under de kommande åren systematiskt ska sjösättas genom beslut i regering och riksdag. En kompetent regering måste inte bara ha idéerna och veta vad den vill – den måste också kunna det politiska hantverket. Och den måste kunna samarbeta för att få något gjort. Annars blir det ingen förändring.
Polisen får nu ökade resurser, större och fler befogenheter. Precis som vi sa i valrörelsen. Brottslingar får strängare straff. Att ta tillbaka kontrollen från kriminella gäng är vår tids största frihetsfråga, inte minst i utsatta områden. Under våra första 100 dagar kommer vi ta konkreta steg på vägen mot anonyma vittnen, visitationszoner, fler fängelser, ökade straff för kriminella gäng, ökat informationsutbyte mellan myndigheter och mycket mer. Som vi sa, i valrörelsen.
Ett starkt försvar som skyddar Sveriges och Europas frihet är precis som polis och domstolar en statlig kärnuppgift. Därför ökar vi hjälpen till Ukraina, militärt, humanitärt och ekonomiskt - precis som vi sa före valet. Regeringen beslutade nyligen om ett mycket stort svenskt stödpaket till Ukraina, större än alla de tidigare tillsammans.
Samtidigt stärker vi kraftigt vår egen försvarsförmåga, för att möta Natos målsättning om två procent av BNP, senast 2026. Alla försvarsgrenar ska stärkas, liksom det civila försvaret. Sverige är ett högteknologiskt land och vi bygger ett högteknologiskt försvar. Vi förbereder Sveriges roll som ny medlem i Nato. Vi inte bara söker skydd gemensamt, vi vill också erbjuda ett gemensamt skydd.
Vi för en ansvarsfull ekonomisk politik för att dämpa inflationen. Vi stärker välfärdens kärna, värnar de sociala skyddsnäten och en robust a-kassa. Precis som vi sa i valrörelsen så står vi upp för arbetslinjen och den grundläggande tanken att alla som kan, ska försörja sig själva.

2022-12-21
*Det talade ordet gäller
Vi återkommer under mandatperioden med borgerliga reformer som ytterligare ökar drivkrafterna för arbete, som sänker skatten på sparande och på arbete även för pensionärer, liksom lägre anställningskostnader för långtidsarbetslösa. Och det långsiktigt kanske allra viktigaste för vårt välstånd: en tryggare skolmiljö och tydligt kunskapsfokus i skolan.
Vi har påbörjat det enorma arbetet med att återuppbygga en robust energiförsörjning, som en ansvarslös energipolitik har monterat ner, särskilt under de senaste åtta åren.
De rödgröna regeringarna avvecklade den kärnkraft som de borde ha utvecklat: först stängdes 2015 och 2017 två reaktorer i Oskarshamn. Därefter stängdes 2019 och 2020 två i Ringhals. Den förra regeringen stoppade dessutom planerade investeringar i två helt nya reaktorer i Ringhals.
Sverige har nu bara sex reaktorer kvar, men vi kunde haft 12 och ett mycket stabilare energisystem med lägre priser och lägre klimatutsläpp.
Energifrågan har paralyserat svenska regeringar sedan 1980-talet, men nu finns en majoritet i riksdagen för ett paradigmskifte även i energipolitiken. Vi kommer att genomföra reformer som ger långsiktigt goda förutsättningar för investeringar i ny kärnkraft. Precis som vi sa före valet. Vi ser mycket positivt på förra veckans genombrott för fussionskraft i USA. Och investeringarna i vind och sol kommer fortsätta.
I hela Europa ställer man nu om energiförsörjningen. Att bli av med oljan var på 70-talet en fråga om ekonomi. Sen blev det en fråga om klimat. Nu är det också en fråga om säkerhetspolitik.
Klimatfrågan börjar och slutar med energipolitiken. Det är därför som vi – precis som Danmark och Tyskland – lägger ihop de frågorna i det nya gemensamma superdepartementet. Sverige ska åter bli ledande i utbyggnaden av fossilfri kraft, både sådan som är planerbar och sådan som är väderberoende. Myndigheterna kommer få uppdrag att påbörja koldioxidinfångning och ta breda initiativ för energieffektivisering.
Som ny ordförande i EU från 1 januari kommer Sverige göra allt vi kan för att samla Europa att gå i täten för klimatomställningen. Häromdagen togs ett stort steg genom att bredda EU:s utsläppshandel. Att sätta pris på koldioxidutsläppen är riktigt effektiv klimatpolitik. Om EU kan samarbeta för minskade klimatutsläpp med först USA och därefter med både Indien och Kina, då blir klimatpolitiken sant global.
* paus*
Allt det här är statens ansvar och min regering kommer att göra sitt yttersta för att klara det.
Men ”ansvar” är mycket bredare än så. Samhället är större än staten. De många människornas personliga ansvar är i kriser minst lika viktigt som statens. Politiker talar alltför sällan om det.

2022-12-21
*Det talade ordet gäller
Vår tid präglas av uppbrott och omvandling. Många människor kommer från andra delar av världen och kämpar för att hitta fotfäste i ett nytt land, i ett nytt bostadsområde och på en ny arbetsmarknad.
Rysslands anfallskrig mot Ukraina har fått miljoner människor att lämna sitt land, och tiotusentals av dem är här i Sverige, i enlighet med EU:s massflyktsdirektiv.
Den ekonomiska krisen vi är på väg in i kommer att skapa arbetslöshet och tvinga enskilda människor och hela familjer att fatta svåra beslut.
Ansvaret för den enskilde är tungt – men vi tar det ofta, faktiskt nästan alltid.
Ta till exempel det viktiga ansvaret för att stoppa nyrekryteringen till kriminella gäng, vilket i hög grad handlar om skolan. De allra flesta barn går ut grundskolan med godkända betyg. En förkrossande majoritet av alla ungdomar begår inte brott och nästan alla får jobb efter gymnasiet eller efter högre utbildning. Och många lyckas bra i livet, trots rätt dåliga förutsättningar.
De allra flesta har goda livschanser i Sverige. Avgiftsfri, professionell, ja världsledande, förskola, avgiftsfri grundskola, avgiftsfritt gymnasium och avgiftsfri universitetsutbildning med möjlighet till lika avgiftsfria utlandsstudier. Det är en god svensk tradition av jämlikhet: gemensamma förutsättningar – men ansträngningen måste vara din egen.
Min regering kommer att ta stora initiativ för att ytterligare förbättra chanserna för alla elever genom att öka den statliga styrningen i skolan och stärka likvärdigheten i skolsystemet. Det ska inte få finnas några dåliga skolor. Precis som vi sa före valet. Men ansvaret för skolan är bredare än så och faller inte bara på skolsystemet och på skolans personal.
Varje elev måste ta sitt eget ansvar för sina studier, för att med flit och ansträngning lära sig språk, matematik, historia och kemi. Alla vet att det inte är lätt – tills det blir lätt. Alla vet att det inte heller alltid är så roligt – tills det blir roligt.
Elever har också ett ansvar för varandra, att hjälpa den som inte kan eller inte vågar, grannar och vänner har ansvar för att hjälpa barn och ungdomar när det är svårt i livet, att fråga när något verkar vara fel, att inte bara stänga dörren.
Föräldrar måste ta ansvar för att barnen går i skolan, sköter sig i skolan och kontrollera att de lär sig vad de ska i skolan. Det är inte heller lätt. Det är nog lättare att leda ett land än att uppfostra barn. Men föräldraansvaret är helt nödvändigt. Och nästan alla tar det.
En berömd president i USA sa ”fråga inte vad ditt land kan göra för dig, fråga vad du kan göra för ditt land”. Det har blivit ett symboliskt uttryck för pliktkänsla och patriotism. Men i ett riktigt starkt samhälle tar vi ansvar för varandra, hjälper varandra, stöttar varandra. Det handlar om omtanke, människor emellan.
Det handlar också om att ta ansvar för sina attityder. Att i vardagen fortsätta utmana destruktiva normer som begränsar människors frihet. Att se kvinnors rätt till frihet och egna livsval på samma sätt som mäns.

2022-12-21
*Det talade ordet gäller
Men också till allas rätt att älska vem man vill; till barns rätt att vara annorlunda utan att trakasseras. Och till att både kvinnor och män, mammor och pappor, tillsammans och var för sig tar ansvar för barn och hem – och för andras ungar. Här har vi alla ett ansvar för det civiliserade samhället.
Skolpersonal och socialsekreterare är viktiga medarbetare och jag vill tacka för er insats. Utan er hade det aldrig fungerat. Men det viktigaste förebyggande arbetet mot kriminalitet utförs i hemmet, i kamratskap, i föräldraskap, i syskonskap, och av släkt och vänner, av föreningar och företag och det utförs varje dag, dygnet runt på ett sätt som gör skillnad. Jag vill uppriktigt tacka också för er insats.
Den yttre säkerhetskrisen handlar också om de många människornas ansvar. Vi stärker försvaret, men utan personal har vi inget försvar. Under de kommande åren måste tiotusentals människor i vårt land säga ja till att göra sin värnpliktsutbildning, säga ja till att ta ansvar för en grupp eller pluton, för ett fartyg eller ett stridsfordon. Mina egna döttrar är två av tusentals ungdomar som nu tar det ansvaret - vid T2 i Skövde och på Ledningsregementet i Enköping.
Många människor kommer att behöva flytta, vara borta, gå svåra utbildningar och ytterst vara beredda att offra allt. Från hemvärnsoldaten till stridspiloten, från skyttesoldaten till ubåtskaptenen, från de viktiga gruppbefälen till generalerna, krävs samma sak: ansvar och pliktkänsla, annars går det inte. Jag vill tacka för er insats.
Efter Rysslands invasion av Ukraina sökte i våras över 27 000 personer till det svenska hemvärnet. Det är lika många som brukar söka på tio år. Det visar hur stark försvarsviljan är i samhället. Det ska vi bygga vidare på. Ukraina har visat hur viktigt det är med det civila försvaret, att hela befolkningen engagerar och organiserar sig.
Jag skulle vilja se en bred diskussion även här hemma om hur vi bäst och tillsammans kan försvara vårt land på ett sätt som involverar alla, en levande totalförsvarsplikt för alla vuxna kvinnor och män. Att vi samtidigt skapar ett gemensamt kitt och en gemensam upplevelse av ett gemensamt ansvar för vårt land, tror jag också är viktigt. .
Vi behöver ta steg mot ett mycket bredare försvar av hela samhället. Och då behövs många fler. Nu pågår därför ett viktigt arbete i Regeringskansliet för att se över hela frågan om civilplikt bredvid den rent militära värnplikten. Regeringen återkommer på det nya året. Jag är övertygad om att detta är väldigt viktigt.
Energikrisen och det svåra ekonomiska läget gör att hela samhället nu snabbt måste anpassa sig till en ny global ekonomi. Min regering kommer att göra sitt yttersta för att underlätta anpassningen, men viktiga beslut ligger ytterst hos de många människorna. Arbetslöshet kan kräva att man flyttar eller vidareutbildar sig. Det kan bli ett svårt beslut att rycka upp barn och familj eller att våga sig ut i ett helt nytt yrke. För det krävs mod och eget ansvar.
Att ändra sin elkonsumtion, sänka förbrukningen och investera i energieffektivisering, solceller och värmepumpsteknik är också den enskildes ansvar. Och vi tar det. Om inte

2022-12-21
*Det talade ordet gäller
hushållen i särskilt södra Sverige hade minskat sin elförbrukning så mycket hade riskerna för avbrott i det svenska elsystemet varit ännu större.
Sydsvenskarna väntade inte på att någon annan skulle göra det, utan de tog eget ansvar. Staten lämnar er inte ensamma. Det utlovade elprisstödet till hushåll betalas ut i februari och ett särskilt stöd är på väg till västsvenska gasnätet. Precis som vi sa före valet, kan ingen regering täcka alla höga elpriser. Men vi kommer att göra mer.
*paus*
Kriminaliteten, kriget och den svåra ekonomiska situationen gör att många känner oro och ovisshet. Framtiden är mörkare än den var förr. Jag är övertygad om att alla är beredda att ta ansvar. Staten ska ta sitt, jag som statsminister ska ta mitt och jag är säker på att svenska folket kommer att ta sitt. Det har vi gjort förr och klarat av förr.
I varje kris har vi byggt landet starkare, friare och bättre att leva i. Och i varje kris har enskilda tagit ansvar - för sig och de sina, för grannar och vänner, för arbetskamrater och medborgare, för sitt land och för sina ideal. Men också för att lindra nöd och öka friheten för folk i andra länder. Det har aldrig varit lätt, men viljan att ta ansvar har alltid funnits där. Kraften när många tar ansvar ändrar historiens gång och bygger Sverige starkare.
Förra vintern läste jag Kerstin Ekmans senaste bok, Löpa Varg. En jägmästare som hade arbetat på Domänverket i hela sitt liv får en existentiell kris när han på jaktpasset ser en varg på andra sidan myren, på skarsnön mellan en enbuske och en förkrympt tall. Han förlorar sin överhöghet inför djuret och hamnar i vördnad och ångest inför allt vilt och alla träd som han har fällt.
Kerstin Ekman kretsar på sitt typiska sätt kring en av vår tids stora frågor – hur människan ska leva med resten av det levande, kring ödesfrågorna klimat- och miljö. Boken är en tankeställare för alla oss som tar ansvar för skogsbruk, biologisk mångfald och viltvård. Hon är sörmlänning men hon skriver så vackert om snön, tallarna, skogsbrynet och kvällen om våren i nedre Norrland.
Men som läsare fäster man sig snart vid en annan person i boken. Jägmästaren är inte ensam. Han lever i en ständig dialog med sin livskamrat, sin fru, som hjälper honom nu när han är i kris. Det säger något viktig om oss människor. Bakom allt arbete och yttre händelser finns relationer mellan människor, som hjälper varandra genom livet. Det kan vara syskon, vänner, livskamrater, föräldrar, barn och eldsjälar i församlingar och föreningar. Som stöttar varandra, som plåstrar om, som uppfostrar barn ihop, som driver bort ensamheten i julmörkret.
Ni är det allra viktigaste i vårt samhälle. Ni är det allra bästa med Sverige.
Nu vill jag önska er en riktigt god jul och ett välförtjänt jullov för alla skolelever. På det nya året tar vi nya tag., Var och en - och tillsammans.
Tack!
Kategori
Uncategorized

Siguria dhe besimi duhet të rikthehen në Suedi.

Dhuna vdekjeprurëse me armë në Suedi po rritet. Në vitin 2012 janë gjetur 17 raste të të shtënave me vdekje në Suedi, në vitin 2020 janë gjetur 48 raste. Kjo është një rritje prej 148 për qind. Nga janari deri në nëntor të këtij viti, 59 persona kanë vdekur si pasojë e të shtënave.

Pasiguria e njerëzve dhe shqetësimi për krimin është në nivele të larta.

Anketa e sigurisë kombëtare nga viti 2022 tregon se 27 për qind thonë se ndihen të pasigurt kur janë jashtë në zonën e tyre të banimit natën vonë.

Në zonat vulnerabël, e njëjta shifër arrin në 49 për qind.

Siguria dhe besimi duhet të rikthehen në Suedi. Prandaj, qeveria e moderuar po fillon tani zbatimin e projektit të bashkëpunimit kunder krimit të Marrëveshjes Tidö.

Vendosja e zonave speciale – ku policia mund të kryejë, për shembull, kontrolle trupore dhe kontrolle shtëpish në automjete – pa pasur dyshime për krim. Mund të jetë një mënyrë për të luftuar të shtënat, shpërthimet dhe krimet e tjera të dhunshme.

Autoriteti policor ka deklaruar se zonat e vizitave duhet të merren parasysh në Suedi. Policia daneze që nga viti 2004 ka përdorur zonat e vizitave në një masë mjaft të madhe.

Qeveria tani po cakton një hetim që do të paraqesë propozime se si mund të futen në Suedi zonat e vizitave të kufizuara me kohë dhe të kufizuara gjeografike. Hetuesi duhet të dorëzojë propozimin e tij në këtë pjesë më së voni deri në tetor 2023.

Kultura e heshtjes –

domethënë, njerëzit nuk guxojnë të flasin me policinë ose autoritetet e tjera – është një kërcënim sistematik.

Një parakusht për zbardhjen e krimeve është që njerëzit të guxojnë të tregojnë për atë që kanë parë apo dëgjuar.

Prandaj, qeveria po cakton një hetim me detyrën e paraqitjes së propozimeve se si mund të hartohet një sistem me dëshmitarë anonimë në Suedi.

Është plotësisht e mundur të hartohet një sistem i tillë që garanton sigurinë juridike të të pandehurit. Një sistem i dëshmitarëve anonimë ekziston në Danimarkë, Norvegji dhe Finlandë, ndër të tjera.

Masat për parandalimin e krimit janë vendimtare.

Bashkitë luajnë një rol vendimtar në punën për parandalimin e krimit.

Prandaj, qeveria do të propozojë që komunat të marrin përgjegjësinë statutore për punën e parandalimit të krimit

Në mënyrë që komunat të mund të marrin përgjegjësinë e re, ato kanë nevojë për mbështetje të fortë dhe efektive.

Prandaj, qeveria kontribuon me 42 milionë SEK në vit për BRÅ për të forcuar mbështetjen kombëtare në punën e parandalimit të krimit.

Qeveria siguron gjithashtu fonde të synuara që bashkitë mund të aplikojnë për përpjekjet për parandalimin e krimit, përveç përforcimeve të përgjithshme që komunat marrin në vitin 2023.

Sot, si rregull i përgjithshëm, kërkohet pëlqimi i kujdestarit që shërbimet sociale të mund të ofrojnë trajtim, mbështetje ose masa parandaluese për një të mitur.

Megjithatë, ekzistojnë mundësi të caktuara për të ofruar ndërhyrje të tilla të hapura kundër dëshirës së prindërve nëse fëmija ka mbushur moshën pesëmbëdhjetë vjeç.

Qeveria kërkon që kufiri i moshës të ulet në 12 vjeç.

Kjo do të thotë se bordi i mirëqenies sociale mund të vendosë për ndërhyrjet për fëmijët, pa pëlqimin e kujdestarëve, nëse bordi mendon se është e përshtatshme dhe vetë fëmija jep pëlqimin për këtë.

Den moderatledda regeringen tillsätter utredningar om visitationszoner och anonyma vittnen

Den organiserade brottsligheten hotar rättsstaten och i förlängningen demokratin. Den moderatledda regeringen har fått ett tydligt mandat av väljarna att förändra kriminalpolitiken – det allvarliga läget kräver ett paradigmskifte. Regeringen påbörjar nu den största offensiven i svensk historia mot organiserad brottslighet.

Det dödliga skjutvapenvåldet i Sverige ökar. År 2012 konstaterades 17 fall av dödsskjutningar i Sverige, år 2020 konstaterades 48 fall. Det är en ökning med 148 procent. Mellan januari-november i år har 59 personer avlidit till följd av skjutningar.

Människors otrygghet och oro för brottslighet ligger på höga nivåer. Den nationella trygghetsundersökningen från 2022 visar att 27 procent uppger sig vara otrygga när de vistas ute i det egna bostadsområdet sent på kvällen. I de utsatta områdena uppgår samma siffra till 49 procent.

Tryggheten och tilliten ska återupprättas i Sverige. Därför påbörjar nu den moderatledda regeringen genomförandet av Tidöavtalets samarbetsprojekt kriminalitet.

En utredning om visitationszoner
Visitationszoner innebär att det blir möjligt att inrätta särskilda zoner - där polisen exempelvis får genomföra kroppsvisitation och husrannsakan i fordon - utan att det finns någon brottsmisstanke. Det kan vara ett sätt att motverka skjutningar, sprängningar och andra våldsbrott.

Polismyndigheten har framfört att visitationszoner bör övervägas i Sverige. Den danska polisen har sedan 2004 använt visitationszoner i ganska stor omfattning.

Regeringen tillsätter nu en utredning som ska lämna förslag på hur tidsbegränsade och geografiskt avgränsade visitationszoner ska kunna införas i Sverige. Utredaren ska lämna sitt förslag i denna del senast i oktober 2023.

En utredning om anonyma vittnen
Tystnadskulturen – det vill säga att människor inte vågar prata med polisen eller andra myndigheter – är systemhotande. En förutsättning för att brott ska kunna klaras upp är att människor vågar berätta om vad de har sett eller hört.

Regeringen tillsätter därför en utredning med uppdrag att lämna förslag på hur ett system med anonyma vittnen kan utformas i Sverige. Det är fullt möjligt att utforma ett sådant system som säkerställer den tilltalades rättssäkerhet. Ett system med anonyma vittnen finns bland annat i Danmark, Norge och Finland.

En ny lag som ger kommunerna ansvar för det brottsförebyggande arbetet
Det är avgörande med åtgärder för att förebygga brott. Kommunerna spelar en avgörande roll i det brottsförebyggande arbetet. Regeringen kommer därför att föreslå att kommunernas får ett lagstadgat ansvar för det brottsförebyggande arbetet

För att kommunerna ska kunna ta det nya ansvaret behöver de ett kraftigt och ändamålsenligt stöd. Därför tillför regeringen 42 miljoner kronor per år till BRÅ för att stärka det nationella stödet i det brottsförebyggande arbetet. Regeringen tillför även riktade medel som kommunerna kan söka för brottsförebyggande insatser, utöver de generella förstärkningar som kommunerna får under 2023.

Sänkt åldersgräns för öppna insatser till barn utan vårdnadshavares samtycke
I dag krävs, som huvudregel, vårdnadshavarnas samtycke för att socialtjänsten ska kunna ge behandling, stöd eller förebyggande insatser till en omyndig person. Det finns dock vissa möjligheter att ge sådana öppna insatser mot föräldrarnas vilja om barnet har fyllt femton år.

Regeringen vill att den åldersgränsen ska sänkas till 12 år. Det innebär att socialnämnden kan besluta om insatser till barn, utan vårdnadshavarnas samtycke, om nämnden tycker det är lämpligt och barnet själv samtycker till det
Kategori
Uncategorized

Vrasja e Ravik Gurrës, çfarë po zbulonte avokati?!

Nga Basir Çollaku /

Paralajmërimi/ Kanosja në sallën e gjyqit.

Atentati me pasoje vrasjen e Ravik Gurrës me 22 mars 2019 në orët e para të mbrëmjes, është ngjarje me pikëpyetje të mëdha.

Hetimet zhurmuan dhe kaosi nuk ka prodhuar autor, ndonëse pistat dhe hipotezat kanë qenë të shumta. Enigma të shumta ka në këtë dosje. Veprime dhe mosveprime, pushtet në ndikim të paligjshëm dhe hetimi shpërndahen, duke u mbuluar me kohë, që zhbën mundësi provash tw mblidhen e jenw nwpwr dosjet konkrete.

Çfarë kishte zbuluar avokati Gurra që alarmoi të dyshuarit?

Përse u kanos përpara atentatit qw i mori jetwn nw qendër të Elbasanit?

A ngjan kjo si një vrasje e paralajmëruar.

A ka brenda kësaj dosjeje të rëndë me pasojë humbje jete, përfshirje politike tw lidhur me krimin?

Ai ishte kanosur në një seancë gjyqsore, kur i pandehuri Shkëlzen Hasanpapa, dënuar me 10 vite burg për ngjarjen e 6 qershorit 2016, ku u plagosën Bledar Muça një ofivcere policie, ndërsa Florenc Çapja nuk u qëllua dot nga atentatori fare pranë Drejtorisë së policisë Elbasan e kërcënoi në seancë?.

Sa larg shtëpisë së Gentian Sharrës dhe Talo Çelës, është djegur makina e përdorur në vendngjarje pas vrasjes së Ravikut ?? Çfarë informacionesh dhe dijenie kishte marrë avokati për një makinë të bardhë për të cilën ai vuri në dijeni se po bëhej gati një atentat?

Kush e informoi avokatin kur pohoi se lajmëroni Çapjat, sepse kanë pregatitur një makinë të bardhë e mund të vijnë tju bëjnë atentat.? Ai fliste për të njëtën makinë që më pas u përdor në vjedhjjen e madhe të miliona eurove në Rinas.

Teksa Hasanpapa dënohej, Suel Çela shpallej i pafajshëm.

Me 20 nëntor 2019, Gjykata për Krime të Rënda dha pafajësi për të akuzuarin Suel Çela, denoi me 5 vite burg Klement Xhaferrin dhe me 6 vite burg Enea Bekteshin, per ngjarjen e 18 shtator 2017 gjate tentatives se policise lokale per te kryer nje kontroll ne nje automjet te blinduar tip Audi që goditi në hyrje të Tregut Agroushqimor, makinën e policisë, duke vënë në rrezik jetën e zëvendësdrejtorit të qarkut Gjergj Oshafi dhe disa oficerëve të tjerë.

Kjo histori e rëndë ku oficerë policie, prokurorë, gjyqtarë, përmendin vetëm emra shtetasish, por jo mbniemra, ka ngarkesa të rënda penale.

Çfarë janë dhe çfarë përfaqësojnë në këto dosje shtetasit, Taulant, Sokol, Suel, Qazim, Sajmir, Edvin, Ardian?

Sa CD përgjimesh parandaluese dhe procedurialë janë zhdukur me urdhër shkresor dhe verbal, kur në komunikime me të dyshuar kanë rënë emra të pushteti?

Shtetasit Taulant, Sajmir, Arben, Damian, Edvin, me cilin nga shtatsit me rekorde kriminale kanë folur, pas incidentit te tregu kur kërkohej prej tyre të hiqeshin qafe nga Drejtoria Vendore e Qarkut Elbasan, policët e bezdisshëm ose tu ktheheshin 3 milionë dollarët e investuar në zgjedhjet e sapofituara nga mazhoranca e sotme? !

Dhe pak ditë pas këtij përgjimi të asgjësuar, janë hequr nga Drejtoria e Elbasanit 11 oficerë drejtues policie të cilët ishin “non grata” për investitorët elektoralë.

A mori policia në banesën e avokatit, dosje të tjera të tij, telefona të tij, kompjuter të tij, mjetin e tij? Çfarë kishte humbur hetimi në dosjet, apo gjetjet kërkimore të avokatit?!

Ka shumë krim dhe politikë në këtë histori..

Kategori
Uncategorized

”Rusët nuk janë idiotë. Ata nuk janë të dobët. Kushdo që i nënvlerëson ata shkon drejt humbjes,”

Analisti ushtarak Norvegjes, Hans Petter Midttun.

Një luftë gati nëntëvjeçare – një luftë që tashmë ka zgjatur pothuajse aq sa Lufta e Parë dhe Lufta e Dytë Botërore të kombinuara – është gati të bëhet “e zgjatur”. Duke filluar nga 20 shkurti 2014, lufta aktualisht është vetëm 540 ditë para për t’i tejkaluar të dyja në kohëzgjatje.

Lufta u zgjat shumë vite më parë. Strategjia ruse ishte gjithmonë afatgjatë dhe përpjekja e saj “Blitzkrieg” në shkurt ishte përjashtimi, jo rregulli. Strategjia është rikthyer prej kohësh në përpjekjen e saj fillestare afatgjatë, duke besuar se Rusia mund të zgjasë hapësirën e vëmendjes afatshkurtër perëndimore, mungesën e perceptuar të saj të elasticitetit ndërsa dimri po pushton dhe zhgënjimi përhapet midis votuesve evropianë dhe amerikanë.

Së pari, për shkak të 8 viteve të mosveprimit, duke refuzuar Ukrainën të rindërtojë parandalimin.


Së dyti, duke mbajtur të gjitha opsionet ushtarake jashtë tryezës, duke e lënë Ukrainën të pambrojtur ndaj kërcënimeve nga ajri dhe deti.


Së treti, duke i refuzuar Ukrainës mjetet që i nevojiten për të mundur Rusinë.


Së katërti, për dështimin për të forcuar aftësitë e veta ushtarake dhe qëndrueshmërinë kur filloi lufta në 2014.


Dhe së fundi, për dështimin për të pranuar se Evropa është e ekspozuar ndaj një Lufte Hibride Ruse dhe se Ukraina po mbron sigurinë, stabilitetin dhe prosperitetin evropian.

Lufta është gjithmonë një tragjedi njerëzore dhe lufta në Ukrainë nuk bën përjashtim.

Efektet e valëzuara të konfliktit po zgjerojnë vuajtjet njerëzore shumë përtej kufijve të tij. Lufta, në të gjitha dimensionet e saj, ka përkeqësuar një krizë globale të kostos së jetesës së paparë në të paktën një brez, duke kompromentuar jetët, mjetet e jetesës dhe aspiratat tona për një botë më të mirë deri në vitin 2030.

Këto nuk janë fjalët e mia, por ato të raportit të OKB-së “Ndikimi global i luftës në Ukrainë”. Megjithatë, unë e kam shtyrë mesazhin që nga viti 2018.

NATO i ka të gjitha mjetet e nevojshme për t’i dhënë fund luftës brenda javësh dhe jo vitesh

Diskutimi për nevojën e një ndërhyrjeje të NATO-s në Ukrainë – sipas konceptit të saj të fundit strategjik dhe doktrinës së OKB-së Përgjegjëse për Mbrojtjen – është bërë një debat “bardh apo zi”, “ndezur/fikur” për shkak të mesazheve strategjike nga kreu i shtetet.

Mesazhi kryesor është se nëse Aleanca ndërhyn, lufta do të përshkallëzohet në një konfrontim më të gjerë. Rreziku i luftës bërthamore dhe Luftës së Tretë Botërore është një pjesë e mesazheve.

Gjatë 8 viteve të para të luftës, ata argumentuan kundër furnizimit me armë në Ukrainë nga frika e përshkallëzimit.

Pasi lufta u përshkallëzua (për shkak të mungesës së mbështetjes së armëve dhe, rrjedhimisht, mungesës së parandalimit), ata argumentuan kundër kapacitetit të goditjes me rreze të gjatë dhe “çizmeve në tokë” nga frika e përshkallëzimit.

Frika, për fat të keq, ka ndaluar të gjitha përpjekjet për një debat të edukuar.

Unë kam argumentuar vazhdimisht se:

Logjika pas konceptit të mëparshëm strategjik të NATO-s është ende e vlefshme. Agresioni rus në Ukrainë, duke shkaktuar një “cunam të efekteve të valëzuara” po ndikon shumë në sigurinë e Aleancës. Menaxhimi i krizës dhe angazhimi aktiv janë shumë të nevojshme “për të ndalur konfliktet e vazhdueshme ku ato ndikojnë në sigurinë e Aleancës”.

Ndërhyrja ushtarake është e vetmja rrugë e përgjegjshme përpara për të ndalur vuajtjet dhe shkatërrimin në Ukrainë, si dhe pasojat globale të luftës, pasi Ukrainës i mungojnë mjetet e nevojshme për t’i dhënë fund luftës në çdo kohë.

Ndërhyrja ushtarake nuk shkakton një konfrontim bërthamor pasi do të përqendrohej në mbrojtjen e Ukrainës, jo në sulmin ndaj Rusisë. Prandaj, një ndërhyrje nuk i përket doktrinës së saj bërthamore. Unë kam argumentuar se një ndërhyrje e NATO-s në Ukrainë do të parandalonte katastrofën bërthamore që kemi frikë

Ndërhyrja ushtarake nuk do të thotë automatikisht luftime. Vetëm “çizmet në tokë” e paraqet Rusinë me një dilemë të madhe. Angazhimi i forcave të NATO-s në tokë, në ajër ose në det do të shkaktonte luftën që Rusia po përpiqet dëshpërimisht ta shmangë për gati 9 vjet

Përdorimi rus i armëve bërthamore në Ukrainë është për një sërë arsyesh jashtëzakonisht të pamundur, duke theksuar rëndësinë thelbësore të kundërshtimit të strategjisë bërthamore ruse të “fait të kryer” për të shmangur luftërat e ardhshme.

Kostot e një lufte të zgjatur – dhe për rrjedhojë – efektet e zgjatura të valëzimit, peshojnë shumë më tepër se kostot e ndërhyrjes ushtarake. Peizazhi politik në SHBA dhe Evropë ka shumë të ngjarë të ndryshojë në mënyrë dramatike për shkak të zhgënjimit në rritje të votuesve për përshkallëzimin e kostove të jetesës, inflacionit, rritjes së normave të interesit, recesionit dhe më shumë. Kjo mund të ketë një ndikim afatgjatë në unitetin e NATO-s dhe BE-së.

NATO-ja e ka deklaruar këtë

Zona euroatlantike nuk është në paqe.

Lufta brutale e agresionit të Federatës Ruse kundër Ukrainës ka shkatërruar paqen në Evropë.

Rusia ka shkelur normat dhe parimet që kontribuan në një siguri të qëndrueshme dhe të parashikueshme evropiane

Strategjia e NATO-s i ka lejuar Rusisë lirinë e veprimit për të bërë luftë në Evropë. Siguria dhe stabiliteti evropian janë në rrezik.

Deri më tani, ajo është mbrojtur nga Ukraina. Prandaj, Perëndimi duhet t’i kushtojë vëmendje kur presidenti Zelenskyy, gjenerali Zaluzhnyi dhe gjenerali Oleksandr Syrskyi, komandant i Forcave Tokësore, paralajmërojnë për disa muaj kritikë në vazhdim.

Komandanti i Forcave Tokësore argumenton se mobilizimi i pjesshëm i Presidentit Putin mund të funksionojë dhe se ushtarë të përgatitur mirë tani po shfaqen masivisht përgjatë vijave të frontit lindor. Sipas Komandantit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Ukrainës, gjeneral Zaluzhnyi, Rusia po përgatit rreth 200,000 ushtarë të rinj për një ofensivë të re, që është më shumë se gjatë sulmit fillestar në shkurt. Për më tepër, ai vlerëson se Rusia ka një rezervë prej 1.2-1.5 milionë ushtarësh.

Nuk është e vërtetë që problemet e tyre janë aq të rënda sa që këta njerëz nuk do të luftojnë. Ata do”, thotë Zaluzhnyi.

Rusët nuk janë idiotë. Ata nuk janë të dobët. Kushdo që i nënvlerëson ata shkon drejt humbjes,” thotë Syrskyi.

Kur dy ekspertët më të mëdhenj perëndimorë na thonë se shpejtësia e rimbushjes së municioneve është thelbësore, se Ukrainës po i mbarojnë municionet për sistemet e mbrojtjes dhe se ruajtja e furnizimeve me armë të Ukrainës është një shqetësim më urgjent sesa numri i ushtarëve rusë të vendosur përgjatë vijës së frontit. për një ofensivë të re, NATO duhet t’i kushtojë vëmendje.

Anëtarët e Grupit të Kontaktit të Mbrojtjes së Ukrainës nuk po ofrojnë as mjaftueshëm dhe as të gjitha mjetet e nevojshme për të ndihmuar Ukrainën të zgjidhë misionin kryesor të NATO-s: të mbrojë sigurinë dhe stabilitetin e shteteve të saj anëtare.

Nëse logjistika dështon, edhe Ukraina rrezikon të dështojë. Nuk është koha për vetëkënaqësi apo për të marrë fitoren si të mirëqenë. Sidomos kur Rusia ende beson se fitorja është e arritshme dhe bën gjithçka në fuqinë e saj për të pasur sukses.

NATO-ja duhet t’i besojë komandantit ushtarak më kompetent dhe me përvojë në Evropë, kur ai thotë se i duhen 300 tanke, afërsisht 700 automjete luftarake të këmbësorisë dhe 500 obusa për të arritur në kufi.

Ata kanë nevojë për municion.

Popullsia ka nevojë urgjente për mbrojtjen ajrore.

Ukraina ka nevojë, jo më pak, për zjarr në distanca të gjata.
Ukraina ka nevojë që NATO të ndërhyjë në Ukrainë për të ndryshuar ekuilibrin ushtarak në teatër, duke e detyruar Rusinë të bëjë një hap prapa dhe të rivlerësojë situatën e re.

Kategori
Uncategorized

Ballkanizimi i diplomacisë ndërkombëtare nuk është zgjidhja!

Të dashur miq, prej disa ditësh në veriun e Kosovës banda të armatosura serbe, por thuhet edhe mercenarësh të Wagner-it kanë bllokuar me barrikada rrugët, vendkalimet kufitare duke dhunuar haptas ligjin dhe rendin e një vendi të lirë dhe të pavarur.

I gjithë ky skenar i rrezikshëm dhe destabilizues ka si arkitekt kryesor Aleksandër Vuçiç.

Ky skenar realizohet në një kohë kur dy vendet kryesore të BE Franca dhe Gjermania, të mbështetura edhe nga SHBA kanë paraqitur një plan për një marrëveshje, me gjasa më të rëndësishmen deri sot, midis Kosovës dhe Serbisë.

Askush perveç Beogradit dhe Kremlinit nuk mund të jetë të intersuar për zhvillime të tilla dhe nuk perfitojnë më shumë se ata prej tyre.

Krijimi i idesë së indiferencës ndaj veprimeve të banditëve dhe kriminelëve të armatosur serb që bllokojnë rrugët, sulmojnë me armë zjarri policinë dhe hedhin granata ndaj mediave, shpreh në këtë rast fort delikat njëlloëj ballkanizimi të diplomacisë ndërkombëtare, një gabim jo i vogël ky me pasoja të shumëanëshme, nga i cili përfitojnë vetëm bandat e armatosura dhe arkitekti i skenarit destabilizues Aleksander Vuçiç, i cili kësaj rradhe po i përdor ato me qëllim që të sigurojë propozimin serioz Franko-Gjerman

Asnjë marrëveshje, asnjë progres nuk mund të arrihet duke u mbështetur apo mirëkuptuar aktet antiligjore të bandave të armatosura dhe veprimet e tyre kriminale që dhunojnë rendin dhe ligjin. Tolerimi i tyre hap një spiral shumë të rrezikshëm, moleps klimën e bisedimeve për marrëveshje, dëmton imazhin e autoriteteve të Kosovës para qytetarëve të saj, por dhe të atyre ndërkombetarë, pasi shpreh njëllojë ballkanizimi të diplomacise së tyre që nuk ndihmon, por dëmton procesin e dialogut dhe negociatave.

Së fundi shtoj se pavarësisht nga kërcënimet dhe përpjekjet e Beogratit për destabilizm, siguria e Kosovës është pa dyshim e garantuar nga NATO.

Prandaj u bëj thirrje autoriteteve të Kosovës, të cilat në interes të vendosjes së dialogut, kanë dëshmuar fleksibilitet e pergjegjësi të lartë në qendrimet e tyre, të vazhdojnë të japin të gjithë ndihmën e mundeshme dhe të mos lejojnë qe spirali i dhunës të zëvendesojë dialogun dhe perspektivën e marrëveshjes së rëndesishme, jo vetëm për Kosoven por edhe për rajonin tonë.

Kategori
Uncategorized

Berisha accuses US Ambassador: Yuri Kim has obscure interests, she defends the Soros’ failed justice reform

🔻What do you think she is defending?

🔻She’s defending the failure of Soros’ reform in Albania.

🔻But maybe there’s more.

🔻She defends the lies she’s told to her bosses, she defends herself because she used corruption to fight anti-corruption in Albania.

That’s why she knows no boundaries and acts like that.

🔻She does because she’s keeping Rama hostage of his files. This does not happen anywhere else in the world.

“You cannot find in the whole world today another country where an ambassador acts like a governor like the (US) ambassador in Tirana does”, Berisha told media reporters in his weekly press conference.

This is unscrupulous, non dignitary and very insulting for a people and sovereign nation from the representative of its most important strategic partner”.

She defends her most obscure interests.

I have no problem with her unleashing SPAK (the Special Structure against Corruption) against me.

🔻In the next 100 years they’ll find as much as they found in the last one year and a half against me. But, a sovereign nation is a sovereign nation”.

Kategori
Uncategorized

What mandate entitles Yuri Kim to meet the members of an independent constitutional institution?

*Mr. Ylli Manjani is a former Albanian Minister of Justice

Now a few logical questions arise:

1 What mandate entitles Yuri Kim to meet the members of an independent constitutional institution?

2. Who in the US Department of State or in the White House has mandated the Lady to contact an institution of a sovereign nation on the eve of decision making?

3. Is her act practicing unlawful meddling? Had an Albanian done that, they would be in jail.

4. Why should I believe that HPC is uninfluenced in decision making, even by Ms. Kim?

5. Let’s suppose that HPC will be influenced by the Lady and will elect her favorite at the lead of SPAK (Albanian Special Structure against Corruption and Organized Crime). Will the fact that the Lady cooperates only with the government mean her chosen one will be the government’s chosen one too?

Best regards to the (judiciary) reform!

Kategori
Uncategorized

Arrests, beating, media shutdown, corruption: Is Albania slipping into an Erdoğanian autocracy too?

It is said autocrats think and act alike. So it’s no coincidence when one sees Edi Rama’s Albania making eager efforts, inside and outside the law, to bar his rivals from running in the elections.

Playing with “seals” or inventing “anti-spy” initiatives and project-ideas for prohibiting the ones that are “tarnished” from abroad, Edi Rama is making all efforts to bar the opposition leaders Sali Berisha and Ilir Meta from being in the elections.

So visible is it that an important Greek newspaper writes Rama is becoming Erdoğan’s apprentice. Highlighting the shutdown of schools on Erdigan’s account, the newspaper stresses that Rama has serious mental problems, because he had a mental treatment card which he made disappear.

Their alikeness becomes even more obvious when it comes to attacks on media.

Prime Minister Edi Rama has started recently an unprecedented terror campaign against the oppositionist media, including total demolition and hacking the online portals. Shutdown and buy-out of the criticizing media and those who dare to speak out is the model Erdoğan offers frequently.

It is also said that dictatorships are alike when it comes to terror too. If Erdoğan has the loud protesters murdered, Rama represses the protest spirit by having his police murder the youth even before the rallies start.

Above all, they share the hate for their rivals, which not only they don’t want in the race, not only have their votes and rights stolen, but they also assail physically in efforts to eliminate them altogether.

Albania and the world public opinion were shocked on December 6 when the Albanian opposition leader was physically attacked during a peaceful protest very close to the place where EU’s most important leaders had gathered. What the Croatian veteran politician Stipe Mesić considered as a life attempt against Berisha shocked the West.

But while Erdoğan rules with terror, his and Edi Rama’s ultimate goal is nothing else but becoming rich beyond any imagination. They both are said to possess fabulous wealth hidden in tax havens.

Erdoğan and Rama are the richest persons in their respective countries thanks to what nourishes best the dictatorships: corruption and crime.

In both their cases they have preferred to practice corruption through their close families. If Rama uses his brother Olsi as his main sidekick, Erdoğan goes a little further by putting his son-in-law in the middle of his giant family corruption.

Kategori
Uncategorized

Wow: The roads in north of #Kosovo are blocked with the trucks donated from EU-funded projects.

The Western Balkans’ Euro-Atlantic future: A conversation with Deputy Assistant Secretary Gabriel Escobar

He isn’t entirely wrong
He is of course correct that the EU is a far better bet than Russia in the long term. For good reasons Albania, Kosovo, and Macedonia have definitively chosen Brussels over Moscow. Albania and Macedonia are slated to begin accession negotiations with the EU.
Despite the dim immediate prospects, Kosovo intends to submit its application for membership before the end of the year. Tirana, Skopje, and Pristina have made their ambitions clear. In all three, most of the opposition as well as the governing parties support EU accession. There is more likelihood of EU reluctance to enlarge than reluctance to join in these three prospective members.

But the situation is not good elsewhere
The situation differs however in Bosnia and Herzegovina, Croatia, Montenegro, and Serbia. I’m not seeing so many “very intelligent people” there pivoting away from Russia. In Bosnia, the de facto boss of half the country, Milorad Dodik, is a corrupt Russian asset.
Croatia, already an EU member, is cozying up to Moscow, which supports its ethnic nationalist aims inside Bosnia.
The result is a de facto alliance with Dodik that makes a mockery of Bosnia’s NATO and EU prospects. Montenegro, a NATO member, has a pro-Russian Prime Minister and governing coalition. They bend easily to Belgrade’s preferences, including recently in treatment of the Serb Orthodox Church.

Most important:

Serbia has moved definitively in the Russian direction, even during the Ukraine war. Just to cite last week’s events, Serbia refused again to align with EU sanctions on Russia, its leadership denounced Kosovo’s Albanian leaders and Serbs willing to participate in its government in racist and scatalogical terms, and Belgrade’s minions trashed an office responsible for holding municipal elections in the Serb-majority part of the Kosovo.

It is now the scene of a risky stand-off between Serbia’s gangster allies and the Kosovo special police forces. President Vucic has demanded that Serbian troops return to Kosovo. That would trigger serious violence. Vucic’s friends in Moscow are pleased.

The US needs to get real
American diplomacy has been betting on Belgrade making a definitive choice in favor of liberal democracy and the West. That isn’t happening. Serbia’s main opposition and most of its population are not pro-EU and certainly not America-friendly.

They far prefer Russia and China, in the guise of a “neutral” stance. President Vucic hedges, on most days skillfully.

A large lithium deposit in Serbia is the latest prize he is toying with. In January the Serbian government cancelled the Rio Tinto licenses to develop it. He is now trying to entice the Chinese to take over, despite European protestations. Deals with Russia and China come without transparency, allowing lots of skimming. Serbian “neutrality” has a definitively corrupt and authoritarian bent.
As does Serbia.

Freedom House now ranks it “partly free” (five years ago it was “free”). Belgrade has been slipping in a more autocratic direction throughout President Vucic’s presidency. There is limited political opposition. Media are government friendly and use hate speech on a daily basis (mainly against Kosovo Albanians). Courts are not independent.
The government has a strong hand in the economy. The political opposition is hamstrung and risible, even if the intellectual opposition is courageous and serious.

Getting real
The Americans have not adjusted their policy to take into consideration the current reality:

Serbia is lost to the West for now.

Belgrade is not really pursuing EU membership, which Vucic regards as too far off to compensate for the power he would need to give up to meet its requirements. Instead he is pursuing the “Serbian world,” an effort to bring under Belgrade’s control the Serb populations in neighboring countries.

He has succeeded at this in Kosovo, Montenegro, and Bosnia and Herzegovina. None of these countries will be able to pursue their EU dreams so long as Belgrade uses their Serb citizens to make them dysfunctional states.
The Americans need to get real.

That means returning to a policy that energetically supports the sovereignty, territorial integrity, and state functionality of Serbia’s neighbors. Today’s Serbia threatens those goals. Placating Belgrade will get the Americans nothing. Delusions don’t make reality.

With best wishes for a quick recovery to State Department Counselor Derek Chollet, who has had to postpone a trip to the Balkans this week because of a COVID infection,

@

Kategori
Uncategorized

Album nga ceremonia e 32 vjetorit të themelimit të Partisë Demokratike!

Nga Sali Berisha :

Shpreh mirënjohje të pakufishme për ata që rithemeluan PD.

Rroftë PD!

Azem, ti je gjallë!

Rrofshin demokratet dhe demokratët kudo që janë.

Zoti i bekoftë shqiptarët, flamurin, vendin tonë.”
sb

Kategori
Uncategorized

Serbomadhi Vuçiç vazhdon haptas përpjekjet për destabilizimin e Kosovës.

I bëj thirrje komunitetit ndërkombëtar të ndëshkoj qëndrimet luftënxitëse të kordinuara me Kremlinin të presidentit të serbomadhisë Vuçiç dhe bandave të tij kriminale në veriun e Kosovës.

Nga Sali Berisha /

Të dashur miq, banda të armatosura kriminale serbe të orkestruara direkt nga Beogradi sulmuan gjatë natës me bresheri njësitë në detyrë të policisë së Kosovës dhe hodhen granata kundër njësive të Euleksit, gazetarëve dhe ekipit të Televizoinit Dukagjini të Prishtinës në Rudar të Zveçanit.

Këto banda kanë bllokuar rrugë kryesore në veriun e vendit.

Dënoj me forcën më të madhe këto sulme terroriste dhe destabilizuese të bandave kriminale serbe të dirigjuara direkt nga Beogradi ndaj policisë së Kosovës, misionit të Euleksit mediave si dhe bllokimin banditesk të rrugëve.

Mbështes plotësisht autoritet e Kosovës në qëndrimez e tyre për garantimin e integritetit teritorial, sovranitetit, rendit, sigurisë së vendit të tyre.

Kategori
Uncategorized

‘Elisa’ e ambasadës amerikane

Por mos mendoni se kjo është vetëm një lajthitje që frymëzon memet online.

Ajo është pjesë e një strategjie që përdorin diktatorët moderne për të treguar se korrupsioni i tyre nuk dallon nga ai i Perëndimit.

Njësoj me stilin e Spiropalit, këto dy ditë, ambasadorja amerikane në Tiranë, Yuri Kim, po rishfaqet si ministre e Edi Ramës, që mbron antikorrupsionin në Shqipëri.

Por mbi të gjitha, pse përdor retorikën e Spiropalit dhe Ramës, kur u thotë shqiptarëve se korrupsion bëhet edhe në SHBA dhe se edhe atje po e luftojnë këtë fenomen?

Pse spiropalizohet për të mbrojtur të pambrojtshmen?

Pikërisht në ditën kur SELDI publikon një raporton që thekson se korrupsioni në Shqipëri është më i larti në rajon. Në raport thuhet se shteti është i kapur, një term që ndërkombëtarët e Kim dhe sojit të saj, e kanë zhdukur nga qarkullimi

Fushata e Kim për të mbrojtur antikorrupsionin vjen në ditën kur prokurorët e SPAK akuzohen me prova konkrete se kanë mbuluar mega-aferën e inceneratorëve për të mbrojtur kokat e vërteta, Arben Ahmetajn, Edi Ramën dhe Erion Veliajn.

Për super-skandalin e e Portit të Durrësit as nuk bëhet fjalë për hetime.

Drejtësia e re dhe SPAK janë një zhgënjim kaq i madh për shqiptarët, sa edhe sondazhet më bujare tregojnë se është institucioni më pak i besuar në vend.

Edi Rama po e ‘zbon’ Yuri Kim nga vendi pikërisht pasi ka rrëzuar çdo standard normal demokratik dhe pasi ka bllokuar rotacionin me lejen e saj.
Antikorrupsioni është dështimi më i madh, ndaj ajo po rend të spiropalizohet më shumë se vetë Elisa.
Ky është rast unik në diplomacinë botërore.

Syri.net

Kategori
Uncategorized

Berisha: Serbomadhi Aleksander Vuçiç po luan me zjarrin!

Të dashur miq, Presidenti i Serbomadhisë, Putini i vogël, po i bie këto kohë brirëve të konfliktit të ri në rajon. Paramilitar, forca speciale e tij dhe banda kriminale me mercenarët e Wagner po bëjnë gjithçka të destabilizojnë veriun e Republikës së Kosovës.

Serbomadhi Aleksander Vuçiç po luan me zjarrin!Nga Sali Berisha /

Deklarimi i tij për futjen e 1 mijë ushtarëve serb ne Kosovë është thirrje luftënxitëse.

Të dashur miq, Presidenti i Serbomadhisë, Putini i vogël, po i bie këto kohë brirëve të konfliktit të ri në rajon. Paramilitar, forca speciale e tij dhe banda kriminale me mercenarët e Wagner po bëjnë gjithçka të destabilizojnë veriun e Republikës së Kosovës. Çdo natë vendosin eksplozive, shkrepin breshëri kundër forcave të Policisë së Kosovës që sigurojnë rendin, jetën dhe veprimtarinë normale të banorvë të zonave të Veriut të Kosovës. Këta kriminelë kanë plagosur me armë zjarri anëtarë në detyrë të forvave policore të Kosovës, bllokojnë rrugë dhe djegin makina. E gjithë kjo veprimtari subversive, kriminale e Beogradit ndaj Kosovës udhëhiqet direkt nga serbomadhi Aleksander Vuçiç apo Putini i vogël i cili ka shndërruar Serbinë, sot me shumë se kurrë, në Rusi të vogël në prapavijë shumë të rrezikshme të Rusisë në mbështetje të agresionit të saj barbar ndaj Ukrainës dhe ambicieve të Putinit në Ballkan. Këto ditë Aleksander Vuçiç, vendi i të cilit është në Gjykatën e Hagës si Geobels i Millosheviçit dhe frymëzues dirket i genocidit serb në Bosnje dhe Kosovë, deklarohet për futjen e 1000 ushtarëve serb në Kosovë. De facto ai deklarohet për fillimin e një konflikti të ri në Kosovë. Në këto deklerata luftënxitëse ai mbeshtet jo vetem nga padroni i tij në Kremlin, por edhe nga vasali i tij në Tiranë, Edi Rama i cili është një armik i vërtetë i kombit shqiptar dhe mbrojtes i shpifur i qëndrimit të padronit të tij ndaj Rusisë.
Duke mbeshtetur në emër te Partisë Demokratike, fuqimisht, autoritet e Kosovës, sovranitetin dhe integritetin e saj territorial, dënoj me ashpërsinë më të madhe përpjekjet e presidentit të serbomadhisë Vuçiç për të ndezur flakët e nje konflikti të ri në rajon. Gjithashtu i bëj thirrje komunitetit ndërkombëtar të vendos atë sa me shpejt para Gjykatës dhe ligjit ndërkombëtar për genocid dhe krime lufte si kusht themelor që të vendoset paqe e qëndrueshme në rajonin tonë. #sb

Kategori
Uncategorized

Nëse ti rrezikon strukturën e një shoqërie ligjore dhe parimet demokratike mbi të cilat ajo mbështetet, ti smund të qendrosh në Suedi

Ministri i ri i migracionit: “Do të bëjmë gjithçka për të reduktuar emigracionin”

Në një intervistë për DN, Ministrja e Migracionit Maria Malmer Stenergard (M) thotë se qeveria do të “bëjë gjithçka” për të reduktuar imigracionin.
“Ajo politikë është e nevojshme nëse do të jesh human”, shpjegon ministri.

Është gazeta Bonnier
Dagens Nyheter (DN) që ka intervistuar ministren e re të migracionit të Suedisë,
Maria Malmer Stenergard (M).
Ashtu siç tha kreu i SD
Jimmie Åkesson kur
u prezantua marrëveshja Tidö, Stenergard pretendon se qeveria duhet të zbatojë një “ndryshim paradigme” në politikën e imigracionit.

Sipas Malm Stenergard, qeveria e sheh si detyrë të saj të ndryshojë shpejt politikën e dështuar të migracionit dhe integrimit të dekadave të fundit.

“Ne jemi të përgatitur të bëjmë gjithçka që është e nevojshme për të arritur një reduktim të emigracionit”, thotë ministrja e Migracionit.

— Jam i vetëdijshëm që ne perceptohemi si shumë të ashpër, por do të thosha se kjo politikë është e nevojshme nëse vërtet dëshiron të jesh human ndaj atyre që kanë ardhur këtu, por nuk kanë hyrë realisht në shoqëri.

Përveç heqjes së plotë të lejeve të qëndrimit të përhershëm për ata që kërkojnë azil, po shqyrtohet mundësia e shfuqizimit të atyre tashmë të lëshuara.

Megjithatë, ministri thotë se asnjë nga 300 mijë personat që aktualisht kanë leje të përhershme qëndrimi nuk duhet të ndihet i shqetësuar.

Në Marrëveshjen Tidö, ekziston një letër ku thuhet se emigrantët kanë një
“detyrim të tregojnë respekt në lidhje me vlerat themelore suedeze dhe të mos shpërfillin në fakt popullsinë” .
Sipas Malm Sterner, bëhet fjalë për të mos qenë shumë kundërshtues .

Nya migrationsministern: ”Ska göra allt för att minska invandringen”.

INRIKES • I en intervju med DN säger migrationsminister Maria Malmer Stenergard (M) att regeringen kommer att ”göra allt” för att minska invandringen. ”Den politiken är nödvändig om man vill vara human”, förklarar ministern.

🔻Det är Bonniertidningen Dagens Nyheter (DN) som har intervjuat Sveriges nya migrationsminister Maria Malmer Stenergard (M). Precis som SD-ledaren Jimmie Åkesson sa när Tidö-avtalet presenterades hävdar Stenergard att regeringen ska genomföra ett ”paradigmskifte” i invandringspolitiken.

Enligt Malm Stenergard ser regeringen det som sin uppgift att snabbt vända de senaste decenniernas misslyckade migrations- och integrationspolitik.


🔻— Vi är beredda att göra allt som krävs för att uppnå en minskad invandring, säger migrationsministern.


🔻— Jag är väl medveten om att vi uppfattas som väldigt hårda, men jag skulle säga att den här politiken är nödvändig om man verkligen ska vara human mot dem som har kommit hit men inte kommit in i samhället på riktigt.


Förutom att helt avskaffa permanenta uppehållstillstånd för de som söker asyl ser man över möjligheten att avskaffa de som redan utfärdats.


🔻— Det kanske inte är så att rätten att stanna är evig. Om det blir en drastiskt förändrad situation i ditt hemland och skyddsgrunden inte kvarstår, då ska du också återvända, förklarar Malm Stenergard.


Ministern säger dock att ingen av de 300 000 människor som idag har permanent uppehållstillstånd behöver känna sig oroliga.


🔻— Om man sköter sig, försörjer sig och lär sig svenska så har man väldigt goda chanser att få stanna i Sverige, säger hon.


🔻I Tidöavtalet finns en skrivelse om att invandrare har ”skyldighet att uppvisa respekt i förhållande till grundläggande svenska värderingar och inte i handling missakta befolkningen”. Enligt Malm Sterner handlar det om att inte vara alltför oliktänkande.

🔻— Jag tänker framför allt på de grundläggande liberala principerna för hur ett rättssamhälle är uppbyggt och de demokratiska principerna som det vilar på. Om man lever på ett sätt som uppenbarligen äventyrar det så tycker jag att det inte är självklart att man ska få stanna. Men det här måste ske på ett rättssäkert sätt och det är självklart ett beslut som ska fattas av domstol och ska kunna överklagas.
Kategori
Uncategorized

Berisha meets Stipe Mesić, talk about the incident: I was attacked by a police informant, instigated by Rama and Çuçi

Democratic Party Chairman Sali Berisha received in his office today former Croatian President Stipe Mesić for a friendly talk. The two former Presidents of the respective countries also spoke about the physical attack against Berisha on December 6, when he was punched by a person while he was leading the opposition protest.

“I was really worried and asked my assistants every 15 minutes”, Mesić told Berisha. “I know from the beginning it was a premeditated attack. My long experience in the Balkans politics tells me it was no coincidence”.

The Democrat leader explained to his guest the incident dynamics, saying the perpetrator was a police informant and Interior Minister Blendi Çuçi and Prime Minister Edi Rama were the real instigators.

Mr. Mesić said the Democrat chairman was harmed only physically but he came out stronger politically.

“They did you a favor with this attack and only damaged themselves. You are the father of democracy, not only in Albania, but in the region today. Albania, Albanians, and Europe need you, because you are a democrat”, said the former Croatian President.
Asked how the opponent could do such a thing, Berisha responded:

”Edi Rama cannot enjoy his achievements, however big they might be, unless he violates his opponents. It is in his psyche”.


Kategori
Uncategorized

Mesiç: Ky ishte atentat ndaj babait të demokracisë, Berisha i duhet shqiptarëve, rajonit dhe Europës

Ish Presidenti Kroat, Stipe Mesiç –Sali Berisha i duhet të gjithë shqiptarëve në Shqipëri e më gjerë, i duhet rajonit dhe Komitetit Europian.

Unë i dëshiroj nga zemra shumë shëndet dhe të mbetet pjesë e politikës e më tutje, të punojë për demokracinë”, tha ai.

Mesiç thotë se ky është një atentat dhe se Berisha i duhet demokracisë, shqiptarëve dhe Europës.

“Isha mysafir në Shqipëri, dhe gjatë ditëve që qëndrova këtu, dëgjova për atentatin, për sulmin që u bë këtu, dhe më shqetësoi shumë.

Më shqetësoi dhe u befasova për shkak se dr. Sali Berisha është babai i demokracisë në Shqipëri dhe më gjerë.
Unë kam qenë ish- kryetar i Kryesisë të Jugosllavisë dhe ish- president i Kroacisë, dhe në fakt prej fillimit jam bashkuar me dr. Sali Berishën për të vetmen gjë, çështjen e demokracisë.


Unë nuk kam shumë të dhëna për momentin, nuk dua të deklaroj diçka më tepër, por ky quhet atentat që është bërë kundrejt Doktorit.

Sali Berisha i duhet të gjithë shqiptarëve në Shqipëri e më gjerë, i duhet rajonit dhe Komitetit Europian.

Unë i dëshiroj nga zemra shumë shëndet dhe të mbetet pjesë e politikës e më tutje, të punojë për demokracinë”, tha ai.

Kategori
Uncategorized

Attack against Berisha, DP says the instigators have set in motion their deception machine to cover up the act

They are doing everything to protect the criminal Gerti Shehu, informant of the criminal police, and to free him from the burden of solicited crime by presenting him as mentally ill and his criminal act as the work of a sick person psyche

Kategori
Uncategorized

Berisha pret prefektin Psomiadhis.

“I jemi mirënjohës prefektit dhe prefekturës së Selanikut për ndihmën që u ofrojnë bashkatdhetarëve tanë në Greqi”
Kryeministri Berisha priti të mërkurën Prefektin e Selanikut Panajotis Psomiadhis dhe delegacionin që e shoqëronte. Per here te pare ne delegacionin qe e shoqeronte Z Psomiadhis bente pjese dhe nje shqiptare.Ana Kapia Samaras.Shefe e kultures se prefektures Selanik.Nje perfaqesuese dhe perkrahese e denje e emigranteve shqiptare ne kete qark.

20080725105428july-23-14-33-58arkivegreku2Pasi i uroi mirëseardhjen e përzemërt, Kryeministri e konsideroi këtë vizitë një dëshmi tjetër të marrëdhënieve të shkëlqyera midis dy vendeve, qeverive, institucioneve dhe popujve tanë miq.

Prefekti Psomiadhis u shpreh se e konsideronte një nder të madh që pritet nga Kryeministri i Shqipërisë, një mik i popullit të tij. Shqiptarët, u shpreh Zoti Psomiadhis, janë një popull mik, qytetarët e të cilit me punën, përkushtimin dhe kontributin e tyre kanë lënë mbresa të thella në zemrat e qytetarëve grekë. Ata janë bërë një faktor i rëndësishëm për ekonominë dhe shoqërinë greke, në të cilën janë integruar dhe po kontribuojnë me dinjitet.
Prefekti Psomiadhis vlerësoi rolin e Kryeministrit Berisha në forcimin dhe konsolidimin e mëtejshëm të marrëdhënieve midis popujve tanë miq dhe qeverive të të dy vendeve.
Zoti Psomiadhis i shprehu Kryeministrit Berisha konsideratën më të lartë për rezultatet e reformave të ndërmarra në të gjitha fushat për të çuar më tej zhvillimin dhe përparimin e Shqipërisë, si dhe integrimin e saj në strukturat euroatlantike. Ai shprehu përkrahjen e Greqisë për projektin e integrimit euroatlantik të Shqipërisë në BE dhe NATO.

Kryeministri Berisha vlerësoi marrëdhëniet e shkëlqyera miqësore midis dy vendeve dhe qeverive, në veçanti nivelin shumë të lartë të shkëmbimeve në fushën ekonomike dhe tregtare, si dhe interesin e jashtëzakonshëm të investitorëve grekë për të investuar në Shqipëri. Në këtë aspekt, Kryeministri i prezantoi zotit Psomiadhias reformat e ndërmarra nga qeveria për lehtësimin e klimës së biznesit në vend, vendosjen e taksës së sheshtë 10 për qind, eliminimin në maksimum të lejeve dhe licencave, nismën “Shqipëria 1 euro” etj.. Të dy palët konstatuan rritjen e interesit të firmave të mëdha greke në Shqipëri. Kryeministri siguroi se investitorët grekë do të kenë mbështetjen maksimale të qeverisë shqiptare në projektet e tyre këtu.
Prefekti Psomiadhis vlerësoi përkrahjen që Kryeministri Berisha i ka dhënë minoritet grek në Shqipëri.
Ai tha se i bashkohej shprehjes së Kryeministrit Berisha se vëllai më i mirë është fqinji. Kryeministri Berisha dhe Prefekti Psomiadhis i vlerësuan emigrantët shqiptarë në Greqi dhe minoritetin grek në Shqipëri si një faktor të rëndësishëm në forcimin e mëtejshëm të marrëdhënieve tradicionale miqësore mes dy vendeve, marrëdhënie me një të ardhme të shkëlqyer.

Kategori
Uncategorized

Shqiponja e Ballkanit.

Ne ishim nje grup i vogel te rinjsh Nga Suedia qe na lindi deshira per te vizituar vendin e Shqiponjave, ashtu sic e kishim lexuar ne librat e Ismail Kadarese, por veshtiresite ishin te medha.
Per tu futur ne Shqiperi qofte dhe si nje vizitor i thjeshte duheshin bere shume procedura ne ambasaden shqiptare.
Shqipëria ishte vendi më i mbyllur në Europë dhe ne nuk dinim shume per kete, por ishim te interesuar te dinim me shume per kete vend te bukur buze detit adriatik, me alpet e maniteshme, me liqenin “Orhida” ne Pogradec nje nga liqenet e rralle dhe nga me te pasterit ne bote ku uji i tij i kristalte thuhet se buron nga mali i thate dhe derdhja e tij krijon lumin Drin qe simbas poetit Shqiptar Lasgush Poradeci “Pershkon mes per mes shqiperine”.
Per te ardhur si turist ne Shqiperi ishte shume e veshtire, sistemi i juaj nuk lejonte kedo qe shprehte deshiren per te vizituar apo pushuar disa dite buze detit Adriatik apo Jonian. E vetmja mënyrë për të ardhur dhe vizituar Shqiperine ishte futja apo anetaresimi ne shoqaten e miqesise Suedi_Shqiperi per te mundesuar ardhjen si turist ne grup.
Ne ishim një grup prej dhjetë te rinjsh e te rejash qe u nisem ne veren e vitit 1981 nepermjet Budapestit drejt vendit te Shqiponjave sic dhe kishim degjuar dhe lexuar per te, natyrisht linja e Tiranes me boten ishte vetem nje here ne jave. Budapest Tirane dhe kethim .
Kureshtia e madhe na kishte bere qe dicka donim te shikonim ne kete vend te (Izoluar) ku historia na kish mesuar se ishte ndoshta i vetmi vend ne bote qe neper shekuj kishte nxjerre dhe krenohej me heronjte e vet.
Gjithashtu ishte i vetmi vend ne Europe clirua nga pushtuesit pa arritur nderhyrja e SH B A_se apo Rusise dhe Anglise.
Natyrisht etja jone e madhe ishte te shikonim nga afer historine,vendlindjen dhe kalane e heroit kombetar shqiptar, por dhe dashamiresin e shume vendeve dhe kombeve perendimore, Heroin Kombetar Shqiptar Gjergj Kastriot Skenderbeun.
Megjithe se kishim udhetuar dhe vizituar shume vende te lindjes Komuniste, udhetimi per ne Shqiperi kishte emocionet e veta, nje vend shume pak i njohur dhe i pa eksploruar nga ne te rinjte perendimore.
Zeri i spikeres ne autopolant se jemi mbi teritorin e Shqiperise na beri te kethejme te gjithe syte dhe te shohim te manitur nga lat vendin e shqiponjave per te cilin kishim mundur te lexonim dhe te njiheshim nepermjet aktiviteteve dhe shoqates se miqesise Suedi Shqiperi, qe nuk ishte aspak shoqate politike, por nje shoqate qe kultivonte ndjenjat e mirnjohjes dhe dashamiresise ndermjet vendeve dhe popujve Europiane, te pakten per ne te rinjte qe kerkonim te njiheshim me historine e vendeve te Ballkanit perendimor ne Suedei.
Malet e larta mbi te cilat po udhetonim na mbushen me nje lloj emocioni, gjithshka nga lartesia ishte e bukur.
Se bashku me ne ne kete avion udhetonin dhe nje grup shqiptaresh emigrante te vjeter nga SHBA te cilet na cuditen me brohorimat e tyre sapo zbritem ne aeroport ” Rrofte shoku Enver Hoxha” Gje qe per ne ishte nje menyre ndoshta dashurie apo nje lloj frike e pa njohur, sepse ne asnje vend te botes ku kishim udhetuar nuk na kish ndodhur ky fenomen, por shoqeruesja shqiptare na sqaroj se keta ishin emigrante te vjeter shqiptare, miq te Partise se Punes dhe shokut Enver Hoxha, ata kishin ardhur per tu takuar me udheheqesit e larte te partise dhe te afermit e tyre ne Shqiperi.Menjehere na akomoduan ne Hotel Adriatik ne qytetin e Durresit ku na respektuan dhe sherbyen ne nje menyre te shkelqyer dhe miqesore, aty per here te pare ne po njihnim bujarine dhe miqesine e paster te popullit shqiptar.

Nga shikimi shikimi i diteve te para ne kuptuam nje te vertete qe na gezoj por dhe na hidheroj.Shqiperia ishte nje vend shume i bukur, me njeres te shkelqyer. Por ishte shume e varfer dhe nen diktature.

Ne grupin tone kishim dhe nje grua shkrimtare Suedeze e cila kishte qendruar disa dite ne shtepine e Kadarese ajo na mundesoj nje takim me kete shkrimtar te madh dhe human.

I madhi Kadare.
Ne e njihnim vetem nepermjet librave te tij shumica te perkethyer ne gjuhe te ndryshme, por ne Shqiperi dhe pikerisht ne Hotel Adriatik ku ai erdhi dhe na takoj se bashku me bashkeshorten e tij Z. Elena Kadare, ne patem mundesine ta takonim te bisedonim nga afer per disa ore me te.
Zoti Kadare na dhuroj dhe librat e tij ne hotel Adriatiku ku ne ishim akomoduar.

Ne vizitat tona ne muzete e Shqiperise Tirane, Kruje, Korce, Gjirokaster, Shkoder, Durres, Vlore ne njohem nga afer perpjekjet dhe lufterat e shqipetareve per liri dhe pamvaresi, Ne pame nga afer vendet arkeologjike qe nga Pellazget dhe Iliret , Muzeun e prijesit ushtarak dhe politikan, heroit te shqipetareve, te madhit Gjergj Kastrioti deri tek plaku i urte Ismail Qemali, ngitja e flamurit Shqiptar dhe shpallja e Pamvaresise ne Vlore, kjo na beri te ndiheshim dhe me shume krenare per kete vend te Vogel , te varfer, por shume te bukur.
Ne vizituam afersisht gjithe shqiperine, u pritem neper universitete, shkolla, kampe pioneresh, aksione, ferma, Koooperativa, Nderrmarrje bujqesore, dhe industriale.
Ne vizituam dhe Kombinatin Metalurgjik nje gabim i madh i shqiperise se asaj kohe ne kete investim te pa menduar i cili binte ndesh me kodrat taracat e gjelberuara me ullinj, mandarina dhe portokalle, molle,kjo ishte e kunderta e tymit te zi te metalurgjikut dhe jo vetem bukuria e Jugut por dhe nje investim origjinal qe ja vlente te behej ne ate vend te bukur dhe te vogel.
Ne qendruam dhe pame Gjirokastren dhe kalane e saj ne mal, u njohem me historine shekullore te ketij qyteti dhe kesaj kalaje, me Argjirone qe u hodh nga bedenat per te mos ju dorezuar pushtuesve, Parisin e vogel sic na e thane ne Korcen Plake, rruget me kalldrem dhe pastertine e pa fund te ketij qyteti me kulture, qytetin e vogel por perrallor te Pogradecit buze liqenit shekullor “Ohrida” provuam dhe peshkun e famshem Koran, fshatin e bukur Lin, fushen e Domosdoves ku thuhej se Skenderbeu kish bere nje lufte te madhe me Turqit, Kalane e Petreles, muzeun kombetar, Krujen e bekuar, Lezhen dhe varrin e Skenderbeut, Kalane e Shkodres ku mesuam dhe historine e murit qe ndertohej diten dhe prishej naten, nusen e re te murosur dhe murin qe pikonte qumesht, Durresin e vjeter me kalane e tij, Fierin dhe Apollonine, Butrintin. Gjithshka ne Vendin e Shqiponjave ishte nje histori sa e vertete dhe perrallore qe cdokush do e kishte zili.

Shqiperia ishte nje vend i bukur me njerez te mrekullueshem, duart dhe forca e shqipetareve kishte ndertuar ne nje vend te vogel gjithshka.
Natyrisht ne nuk dinim pjesen tjeter, ate te diktatures se proletariatit qe ishte instaluar ne shqiperi, ne nuk dinim burgosjet, vrasjet ,interrnimet persekutimet, te gjitha keto ne pak a shume i mesuam pas rrezimit te sistemit komunist ne shqiperi.
Ne nuk e dinim se shume nga ata qe luftuan per clirimin e vendit nga pushtuesit mbas clirimit perfunduan neper burgjet politike, sigurisht ne nuk e dinim se ata qe mendonin kunder apo ndryshe sistemit komunist te drejtuar nga Enver Hoxha, ishin Pushkatuar, denuar dhe interrnuar, gjithashtu ne nuk e dinim se shume vepra industriale apo shfrytezim minierash misterioze ishin ngritur apo shfrytezoheshin pikerisht keta kundershtare te regjimit Komunist.
Ne na shpjeguan se gjitheshka ishte ngritur me duart e arta te rinise dhe popullit shqiptar neper aksionet vullnetare.

Ne Shkoder ne pame dhe vizituam nje kishe qe ishte kethyer ne Pallat Sporti gje e rralle ne boten perendimore, ne ndoqem dhe nje ndeshie vojlebolli ne ate kishe tashme e kethyer ne palester sportive.

Por ajo qe ne na beri me shume pershtypje ne vendin tuaj ishte se :

Megjithe varferine dhe kushtet e veshtira, ju Shqiptaret ishit nje popull punetor besnik, mikprites, i zgjuar, dhe i kulturuar.

Ajo vizite e jona dhe takimet me te rinjte,studentet dhe kooperativistet per ne mbeten te pa harruara, fotot e asaj vizite jane jo vetem neper familjet e grupit qe vizitoj Shqiperine, por ato u botuan dhe ne mediat e asaj kohe ne Suedi. Ne. Une personalisht jam dhe mbetem nje mik i shqiperise dhe i popullit te vogel por krenar Shqiptar, historia e juaj eshte nje histori e perzier me krenari per gjithshka qe kini bere per vendin tuaj.Sigurisht fale dhe mikut dhe nxenesit tim qe takova ne Stokolm Urim Gjates ne do ta vizitojme perseri me shume kenaqesi vendin e Shqiponjave, ju kini ndryshuar dhe kini bere shume ndryshime ne rrugen tuaj te demokracise, por une do ju uroja qe zakonet shqiptare si Besa mikpritja dhe dashurija te mos ndryshonin kurre.
Ato jane nje resus per gjithe boten perendimiore.

Pr. Dan Mattsson.
Stockholm.

Kategori
Uncategorized

430 kg of cocaine, worth 40m Euros, seized at Socialist Party local representative in Fier. Albania remains a top drugs source worldwide

The Albanian prosecutor arrested subsequently Viktor Çervanaku and his family, as the individuals in charge of the seized cocaine. Çervanaku is the former socialist Mayor of the Frakull municipality and a local senior representative of the SP in Fier, currently employed by the state-owned power corporation as a Director based in Tirana.

In parallel, the 2022 World Drug Report issued by the United Nations Office on Drugs and Crime, ranks Albania in the 7th place for the production and distribution of cannabis worldwide. Albania ranks 7th out of 154 countries and after Morocco, Afghanistan, Spain, the Netherlands, Pakistan and Lebanon (here). 

The report mentions Albania also as a heroin trafficking country as part of the “Balkan route”, which sets off in Pakistan and passes through Syria, Turkey, Greece and Albania continuing then towards the countries of Western Europe.

Kategori
Uncategorized

Chair of the Socialist Parliamentary Group, MP Taulant Balla, linked to murder of attorney and organised crime

The Democratic Party has frequently and regularly denounced Taulant Balla’s personal involvement in the affairs and activities of Elbasan’s gangs.

Taulant Balla has been accused for his strong personal links to Edmond Bego, a renowned drug lord sentenced in Italy with 21 years in prison for drug trafficking, with whom he has travelled 57 times abroad as proven by the border control register TIMS. There are accusations that he also lived in apartments owned by Bego. Balla has never fully rejected these accusations.

The name of Taulant Balla also appears in other wiretaps dating 2018, relating to the Bajraj criminal family, based in the city of Shkodra. In the recorded phone conversation, Taulant Balla is mentioned as being a ‘motor’ in influencing the law on gambling that he is collecting ‘the signatures’ of MPs.

Lastly, Balla has been also linked to Nuredin Dumani, a killer for hire and serious crime gang member from Elbasan, who has been recently arrested and with whom, there are allegations that Balla has held hundreds of phone calls. Dumani is currently under trial and part the protection program of the justice system.

To read more on the Capja killings and how Taulant Balla appears to be involved in it (here detailed article from Lapsi.al).

Kategori
Uncategorized

Berisha: Policia përgjak qytetin e Kuksit, hap zjarr mbi refugjatët sirjanë.

Nga Sali Berisha .

Policia hap zjarr mbi refugjatët në Qytetin e Kukësit.

Me breshëritë e saj përgjak qytetin. Ajo fsheh krimin e saj!

Në këtë akt kriminal mbetet i plagosur shtetasi sirian Muhamet Harbi dhe shtetasi shqiptar Klevis Gjoni.


Policia fsheh krimin e shëmtuar. Dënoj me ashpërsinë më të madhe këtë akt kriminal shtetëror përdorimin e armëve ndaj refugjatëve të pambrojtur, plagosjen e shtetasit sirian dhe shtetasit shqiptar si një krim i mirëfilltë shtetëror.

Dënoj fshehjen e krimit të rëndë nga autoritetet policore përgjegjëse për aktin e shëmtuar.

Ju bëj thirrje OKB, organizatave tjera për të drejtat e refugjatëve të dënojnë me forcën më të madhe këtë krim dhe fshehjen e tij.

I bëj thirrje Avokatit të Popullit të nisë menjëherë hetimet dhe të zbardhe plotësisht aktin kriminal të policisë së Edi Ramës. sb

Kategori
Uncategorized

Berisha: E pafalshme nëse nuk dalim në protestën më të madhe në histori

Unë e di se ata që mblidhen nesër, nuk mund të na shpëtojnë nga vjedhjet e fondeve publike dhe pasurive publike, por të paktën duhet ta dinë që kur t’i japin dorën atij, të kontrollojnë xhepat. Ai është në fakt kryehajduti i shqiptarëve, i të gjitha kohërave.

Unë e di që askush nuk do të vijë të na çlirojë ne nga narkoshteti, ne dhe vetëm ne do çlirohemi prej tij, por jetike është t’u dëshmojmë se njeriu që qëndron në tavolinë në emër të shqiptarëve, është një Noriegë me atlete të kuqe Adidas.

Do të ishte e pafalshme nëse nuk do të ishim të gjithë në protestën më të madhe, më madhështore që Shqipëria ka njohur në historinë e saj,” tha Berisha

Ju keni konstatuar këto ditë, se si këta bosë të mafias shqiptare, ballkanike dhe evropiane, janë tronditur gjer në palcë nga vendosmëria e opozitës për të dalë në protestë. Se si këta, përpiqen të përdorin samitin për të shtypur dhe mohuar të drejtën kushtetuese për të protestuar. Se si këta janë tmerruar nga protesta, e cila do i dëshmojë lidershipit evropian, se Edi Rama është njeriu i dhunimit të votës, i lidhjeve të krimit. Ai i ka shndërruar shqiptarët në njerëz të varkave

Kategori
Uncategorized

Berisha: Rama is killing the free speech, three televisions have been ‘dying’ in six months.

Edi Rama cannot represent us. With his acts, he has tarnished Albania’s image. He made us dinghy people, boat people, because he steals the votes, freedom, properties, he destroys businesses, recognizes no law. For the sake of power and enrichment he acknowledges no norms, laws, or standards”, said Berisha.

Yesterday we had the President of Germany visiting Tirana. He was welcomed with the demolition of a touristic resort.

It had regular permit. How could it be done?

Why did Rama do it? He did it because he wants to dictate the editorial line of its owner’s media. He does everything to defeat the free speech in the country

“His father signed the hanging of Havzi Nela for the free speech. He knew he was doing an executioner’s act, but he said the poet ‘deserved it’, with his inhumane conscience, because he considered the poet as an enemy.

His son thinks the same, the businessmen, journalists, media ‘deserve it, because they object me’. After taking all the powers under control, now he wants to conquer the free speech and media. Three television networks have become his victims within six months”, said Berisha.

Kategori
Uncategorized

”Djalli largohet me zjarr, e mafia sorosjane e betonizimit të tiranës, me tritol”.

Bashkë fitojmë Tiranën: Tirana Familja Jonë, Tirana Shtëpia Jonë.

Sot me emrin tim personal, unë Adriana Kalaja, depozitova në SPAK 2 kallëzime:

Kundra Erion Veliajt, shoqërisë i “Arlis Ndertim” sh.p.k, me ortak Armando Lilën ose siç njihet kunati i Fatmir Xhafës, si dhe zyrtarë të tjerë lidhur me abuzimin dhe korrupsionin për:

A. 3 % e banesave sociale që llogaritet në 300 mijë m2..

B. Taksën e përkohshme të infrastukturës në arsim që llogaritet në 50 milion Euro.

Kundra Edi Ramës, Lindita Ramës (Xhillarit), Artan Lames, si dhe zyrtarë të tjerë lidhur me grabitjen e tokës në Surrel me një plan korruptiv që në vitin 2008.

Për ato media që për arsye objektive nuk ishin aty, jam e gatshme t’i jap informacion lidhur me këto 2 denoncime me vepra penale shumë të rënda.

Për ato që i ishin aty por “rastësisht” nuk e kishin mendjen, i them se mafia e betonit që kanë zgjedhur t’i shërbejnë ka kërkesa të mëdha, e se në një të ardhme shumë të afërt, i pret fadroma e Sorrës Bici e deri te tritoli.

Ups se desh harrova.

Nëse kanë ndonjë mënyrë tjetër, t’ja thonë Fevziut, Batonit mik të Ramës dhe Redit shok të Gysit. 😉

Gjithsesi unë eci përpara.

Edhe kontratat e lobimit me ambasadorë të korruptuar dhe mafiozë.
Edhe të atyre qeflinjve të darkave me ministre vejusha. 😉

Bashkë fitojmë Tiranën,
Tirana Familja Jonë, Tirana Shtëpia Jonë.

P. S. T’i thotë dikush se super tritol do t’u vihet çdo pune që do të tentojnë të bëjnë miqtë e Veliajt, Gentian Sula i Agikons & CO te Sheshi Teatrit Kombëtar.
Unë e mbaj fjalën.