Kategori
Uncategorized

Berisha accuses US Ambassador Kim of sending disinformation to US government for former communist prosecutor Dvorani

Ardian Dvorani has hidden 80,000 Euros. He was captured by DSIK (the Directorate of Security of the Classified Information)”, said the former Prime Minister

Berisha added Dvorani was appointed as head of the Justice Appointments Council “where he acted like a bandit with the Constitution and country’s laws”.

He caused a huge crisis in the country because he tried to take the candidature that belonged to the President of the Republic. In an unimaginable act he was proclaimed a world champion in the fight against corruption.
There is no insult bigger than this. We, as Ms, must react. We must inform all US institution for this act. We must write to the US Department of State, Speaker of the Congress, President Biden that Albanians cannot be insulted like this. Such a man cannot be proclaimed as an anti-corruption champion”.

“Dvorani was the prosecutor that requested 15 years imprisonment for those that pulled down Stalin’s statue in Shkodër. What is this passion of Yuri Kim for the communism executioners? Law forbids him from being a member (of the Constitutional Court).
This happens nowhere in the world, this happens only in Albania and it’s a result of the disinformation Governor Kim sent to her government for this person”, accused Berisha.

Berisha: Duhet të informojmë SHBA për mashtrimet që guvernatorja Kim ka dërguar për xhelatin DvoraniKryetari demokrat, Sali Berisha, u ndal gjatë në mbledhjen e grupit parlamentar te votimi për emrin e Ardian Dvoranit si anëtar i Gjykatës Kushtetuese.

Duke e quajtur atë një simbol të korrupsionit, Berisha tha se Dvorani u shpall kampion i antikorrupsionit për shkak të mashtrimeve që kanë dërguar nga Tirana ambasadorja amerikane, Yuri Kim, por edhe të tjerët.“Ardian Dvorani ka fshehur 80 mijë euro. E ka kapur DSIK. Kur ka dërguar fletën, nuk ka dërguar llogarinë rrjedhëse, por vetëm finale. Askujt tjetër nuk i është propozuar kjo. Nuk e çuan për ankimim fare në shkallën e dytë.


Por cili ishte Dvorani, kryetari i KED” Ai u soll aty si një bandit me Kushtetutën dhe ligjet e vendit. Këtu e kapi në flagrancë Komisioni i Venecias. Ai krijoi një krizë të madhe brenda vendit, se u përpoq që të merrte kandidaturën që i takonte presidentit të vendit.Në një akt të paimagjinueshëm, ai shpallet kampion botëror i luftës kundër korrupsionit. Nuk ka fyerje më të madhe se kjo.

Ne si deputetë duhet të reagojmë. Ne duhet të informojmë të gjitha institucionet e SHBA për këtë akt. Duhet t’i shkruajmë Departamentit të Shtetit, kryetarit të Kongresit, presidentit Biden, nuk mund të fyhen shqiptarët në këtë mënyrë. Nuk mund të shpallet kampion korrupsioni ky.

Po çfarë është Dvorani? Një xhelat, prokurori ui atyre që rrëzuan shtatoren e Stalinit në Shkodër dhe ka kërkuar gjer në 15 vite.

Ç’e ka Yuri Kim këtë pasion për xhelatët e komunizmit? Edhe për këtë duhet të informojmë qeverinë amerikane dhe institucionet e tjera. Me ligj, nuk mund të ishte anëtar gjykate.

Kjo nuk ndodh në një vend të botës, kjo ndodh vetëm në Shqipëri dhe kjo është vepër dizinformatash që guvernatorja i ka dërguar qeverisë së vet për këtë person,” tha Berisha

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s