Kategori
Uncategorized

Letër nga një nënë: Kush jeni ju more monstra?

2016-07-10 21.56.04

Letër nga një nënë: Kush jeni ju more monstra?

nga Enkejlenda Veliu.

 

Enderroj shume…
Qekur vajzes sime ti vije mosha per martese…ai djali te vije ti kerkoje doren ne shtepi…
Dhe ne te pyesnim…
I biri i kujt eshte?
C.fis kane?
Me cfare merren?
E plot pyetje si keto…
E kur te martohej…te dilte e veshur me te bardha…e ta percillte i vellai dhe daja, nga shtepia …dhe oriz supeve….
Dhe grate, qe te perlotura do te kendonin kengen:
Rrotulloje syrin moj….syrin dhe nje here….
E kusherirat te rreshtoheshin, per te pritur plot ankth buqeten…dhe femijet qe turren, per te mbledhur karamele…
Mendoj dhe per djalin…

Kur nusja te me vije ne shtepi…do dal te dera..me pjaten me mjalte…ashtu sic e do zakoni…dhe gishtat e saj qe do lyheshin ne mjalte…e pastaj mbi dere…dhe grate perqark qe do kendonin kenget…
Lum ku hyre ti…moj nusja selvi…
Apo kengen tjeter… Ketu ku fute kembet o…ketu te renshin dhembet o…
Dhe akoma, me bukur kur te “zihemi” per listen e krushqve…
Sa vete do shkojme…kush do shkoj?

Zot…

Kush jeni ju more monstra, qe doni te ndryshojme zakone e tradita?
Doni te votoni martesat Gej?
Cfare kujtoni ju?

Se thesi i miellit qe dhate, mjafton, te ndryshoni ligje e kanune?
Jeni te lige…

Ju guxoni te sfidoni dhe Zotin…

Votojeni….

Dhe martofshi se pari, femijet tuaj….
Une, dhe shqiptaret e tjere, do ti martojme femijet…ashtu sic pershkrova me lart…

Me bekimin e prinderve dhe ate te Zotit….!

Kategori
Uncategorized

Shqipëria shtëpia e jonë !

1991 eksodi biblik i shqiptarëve !

🇦🇱Shqipëria shtëpia e jonë !

Plot 30 vite nga eksodi biblik i shqiptarëve.

DHE…

🏃🏻‍♂️Fatkeqësisht, sërish, rinia dhe elita shqiptare po ikin…

Po ikin masivisht në emigrim dhe azileve të botës.

Po ikin sepse :

Shqipëria është këthyer nga maskarenjtë pushtetarë në një hekurishte të ndryshkur.

Shqiptarët po ikin nga mos shpresa e jetës.

Shqiptarët po ikin nga pasiguria!

Shqiptarët po ikin nga…

Krimi, varfëria, babëzia, dhe anadollëku politik, që po na mban larg Europës.

💪Bashkohu me ne ✌🏿.

Bashkohu jo vetëm ti votues gri, por edhe ti votues i ndershëm dhe i zhgënjyer socialist.

Më 25 Prill.

Ne bashkë mundemi ta ndryshojmë dhe do e ndryshojmë Shqipërinë tonë, shtëpinë tonë, dhe jetën tonë.

Të tashmen dhe të ardhmen e fëmijëve.

Bastardë qeveritarë dhe pseudopolitikanë.

Ju që luani me fatet e popullit dhe të kombit, vafshi në djall.

🇦🇱Shqipëria është shtëpia e jonë e përbashkët, dhe ne sdo e braktisim atë.

1991 eksodi biblik i shqiptarëve !

🇦🇱Albania is our home!

30 years since the biblical exodus of Albanians.

Today, Albanians are fleeing again.

They are leaving en masse because Albania has been turned by clowns into a rusty scrap metal. .

Albanians are fleeing from the hopelessness of life.

Misgovernance, insecurity, crime, poverty, greed, and political Anatolia, which is keeping us away from Europe.

Join us, not only you gray voters, but also you honest and disappointed socialist voters.

On April 25th. Together we can change our Albania, our home, and our life.

The present and the future of children.

🇦🇱Albania is our home!

Kategori
Uncategorized

“Po e ktheni PS-në forcë të tretë”/ Rebelohet baza socialiste e Beratit dhe Skraparit: S’duam të shiturit dhe palaçot e çorbës.

“Po e ktheni PS-në forcë të tretë”/ Rebelohet baza socialiste e Beratit dhe Skraparit: S’duam të shiturit dhe palaçot e çorbës

Rilindja ndodhet në një situatë tejet të vështirë në kuadër të zgjedhjeve të 25 prillit. Me një bilanc skëterrë ku numërohen vetëm dështime dhe mashtrime, nuk ka asnjë shans të dalë në terren e të marrë votën e qytetarëve. Në këto kushte, Rama ka menduar si strategji të blejë disa prej ish-anëtarëve të partive opozitare, duke i shitur në publik si asete me rëndësi elektorale.

Por nëse për opozitën e cila punon çdo ditë në terren është tejet e qartë se figura të tilla jo vetëm që nuk sjellin vota shtesë por dëmtojnë edhe më shumë partinë ku ato bëjnë pjesë, tanimë kjo pjesë është kuptuar edha nga vetë socialistët.

Marrim rastin e Beratit dhe Skraparit, ku Rama ka sjellë si blerje të rëndësishme ish-ministrin Nasip Naço dhe ish-deputetin Gledion Rahovica dhe pretendon se përmes yre do të arrijë të tejkalojë supermacinë e LSI-së në këtë qark.

Në Berat e Skrapar e kanë të gjithë të qartë se cilët janë këto dy individë dhe se çfarë kanë sjellë ato për qarkun. Në zgjedhjet e fundit të 2017-ës, i vetmi qark që nuk shënoi rritje për LSI-në ishte pikërisht Berati, ndërsa në të gjithë qarqet e tjera votat për këtë parti u rritën në mënyrë të vrullshme.

Qartazi Naço dhe Rahovica nuk e kanë pëlqimin e qytetarëve të këtij qarku, për shumë e shumë arsye, nga mashtrimet e tyre e deri tek pabesitë me njerëzit e afërt. Ishin këto arsye që detyruan LSI-në të marrë masa ndaj Naços duke e larguar nga Berati, ndërsa Rahovicën e preku ligji i dekriminalizimit. Dhe dihet se ata që janë me rekorde, vendin e kanë te Rilindja. Ndërsa Naço u bë pjesë e sektit pasi nuk i rezistoi dot pazarit i cili u thur nga Rama dhe Lefter Koka i inceneratorëve.

Këtë pazar e kanë kuptuar edhe socialistët e ndershëm të qarkut të Beratit, të cilët kanë shpërthyer në kritika për afrimet e reja. “Standard” mëson se në një mbledhje të zhvilluarsë fundmi të PS-së në Berat anëtarët kanë folur me tone të larta për këto afrime duke pohuar ndër të tjera: “Nuk duam në parti të shiturit dhe palaçot e çorbës. Na mjaftojnë të pistët që kemi vetë”.

Këto qëndrime të bazës nuk janë pritur mirë nga Blendis Klosi i cili mësohet se ka raportuar te Rama për këtë rebelim. Ky i fundit ka urdhëruar që të qepet goja e tyre dhe të vazhdohet fushata me Naçon e Rahovicën, duke i vënë kështu shqelmin kërkesave të socialistëve të bazës. Po ashtu “standard” mëson se e njejta situatë rebelimi ka ndodhur edhe në Skrapar, ku socialistët kanë shprehur kritika të forta për mënyrën se si PS po e zhvillon këtë fushatë dhe për njerëzit e angazhuar. Madje mësohet se në këto takime është pohuar me hidhërim se: “Me këto njerëz pa shtyllë kurrizore dhe pa asnjë kontribut do e ktheni PS-në forcë të tretë në Berat”.

Qarku i Beratit nxjerr në këto zgjedhje 7 mandate, nga ku LSI përmes drejtuesit të saj politik Ardit Çela ka siguruar se do të sigurojë 3 mandate. Ndër emrat e tjerë të LSI-së në Berat janë Blenard Nonaj, Esmeralda Qirko dhe Petrit Sinaj. Nonaj është me profesionin mjek dhe një ndër njerëzit më të vlerësuar në zonën e Skraparit. Ndërsa Sinaj ka qenë më parë kryetari i bashkisë Beratit me një mbështetje të gjerë të votuesve të qytetit.

Ndërkaq PD po punon fort për mandatin e dytë e ndërsa Rilindja me shumë mundësi përfundojë me vetëm dy mandate nga 4 që mori në 2017-ën. Me njerëz të shitur, që shkojnë pas përfitimit dhe harrojnë njerëzit e thjeshtë dhe mendojnë vetëm për karrigen, shanset e triumfit janë fare afër zeros. Kjo po ndodh me PS-në në Berat, ku krahas votës kundër të atyre që janë shtypur e nëpërkëmbur nga qeveria në këto vite, janë shtuar së fundmi edhe socialistët realë, të cilët e ndajnë PS-në nga Rilindja. Mungesa e mbështetjes së bazës socialiste në Berat ndaj kandidatëve të përzgjedhur nga Rama me siguri do krijojë humbjen më të thellë që PS ka siguruar në këtë qark në këto 30 vite

Kategori
Uncategorized

Rrugën Korçë-Ersekë e bllokoi Edi Rama, ai rriti koston nga 1 milionë në 5 milionë euro për kilometër. SPAK të hetojë.

Endrit Braimllari/

Endrit Braimllari/Rrugën Korçë-Ersekë e bllokoi Edi Rama, rriti koston nga 1 milionë në 5 milionë euro për kilometër. SPAK të hetojë.

Rruga Korçë Ersekë. E keni parë dhe Kryeministrin pra dy javësh vajti bëri inspektime atje që po përfundojmë punimet po ecin e të tjera me radhë.

Dhe çfarë bëri?

Jo vetëm spostoi projektin, rriti koston me një projekt me kosto më të ulët sepse i shmangi urat, rruga është vetëm drejt, por izoloi dhje 4 fshtra atje sepse ato urat ishin bërë me qëllim që të lidheshin fshatrat për të dalë në Korçë e për tu lidhur gjithë zona

Kategori
Uncategorized

Nga Basir Çollaku/ Najada një Tire e licensuar nga Rama.

Tirja, sanitarja shëtitëse në pavione, gjahtare portofolesh në spitale, bënte një kërdi të vogël, duke rrjepur njerëz në pragun e vdekjes, një mashtrim mortor duke përdorur qenien në një spital publik.

Pas këtij episodi shokues, Prokuroria ra në gjurmët e rastit të Edvin Priftit, kardiologut, ku shuma të pazakonta në 500 mijë euro u gjetën në mjedise zyre, banese, financa jashtë sistemit, dyshime për marrje ryshfeti për shkak të detyrës.

Tirja si sardele e sistemit u dërgua në qeli, mjeku nga “arrest me burg”, bindi akuzën se duhet të dalë.

Natyrisht Prokuroria e Posaçme më herët kishte ecur tangent me tenderat në Minsitrinë e Shëndetësisë, ku qortonte Komisionin e Ofertave si blerës me çmime thellësisht korruptive të produkteve shëndetësore për Pandeminë, herën tjetër ta ulnin pak dorën.

Ndërsa titullarja vështronte si vidhej në institucionin e drejtuar prej saj dhe akuza nuk e gjente kurrkund me faj. Kryeminsitri Rama në të tre rastet e mësipërme qëlloi me gurë mbi Tiren dhe mjekun, harroi tenderat bëri prokurorin e gjykatësin, u vetshpall hero si shpëtimtar.

Mjeku Altin Kuqo, djali i neurologut Ali Kuqo, ka akuzuar Najadën se nuk i ka ofruar shërbimin e nevojshëm mjekësor babait të tij që humbi jetën nga Covid-19.

Dyshimet informale gëlonin ndoshta në shumë vende, por forca e pushtetit i fikte kollaj, për të mos formësuar një akuzë reale. Deri në një moment. Një ditë kur Edi Rama ftoi dhe emëroi Najadën e Infektivit si deputete të partisë. Shefi i madh vendosi të shpërndajë suksesin e ndërtuar nga vet ai, tashmë edhe në Kuvend, ku i shërben një arnim me shpresën se do të mbyllë shtegun e Mafias.

Ka një problem vërtet serioz ligjor, moral, politik. Dhe këtu instiucionet e zbatimit të ligjit duhen shkundur, për të mos ngrënë vaktet e standardeve sipas orekseve të orkestruara.

Ajo që duhet bërë

“Mbetemi në kontakt”, ka thënë shefe Najada, zarfmarrëse, sipas kallëzimit publik, zonjës që kërkonte shërbim të paguar nga taksat, por se merrte dot pa ryshfet tronditës. Miliona për çdo natë jetë.

A është ky një denoncim shërbyes si indicie për SPAK??

A duhet të lëviznin vendit, merrnin dëshmi e bënin kontrolle, kqyrnin llogari bankare e sirtare zyre apo banese doktoreshës, Prokurorët e Posaçëm??

Gjithnjë pa u trembur nga ftesa e Ramës për deputet!!!

Dyshimet e arsyeshme janë hapur bashkë me një rrugë prove!!

Ka nga ata paciente të pavionit të katit të parë të “Najadës” ashtu si thotë kallëzuesja, të cilët mund të kenë pasur fat dhe kenë shpëtuar. Sa kanë qenë tarifat e tyre për çdo natë? Se aty përmenden spitalet në Turqi dhe ai Amerikan, ku shumat ishin nga 1500 në 2500 euro në natë. Pra një lehtësim tarifash që përfundojnë në xhepat e shefes?

Sa shtretër mbushur me fatkeqë të sëmurë, e familjarë në alarm, ishin bërë burim pagese marramendëse, duke na e kthyer spitalin ku shefe Najada drejtonte në një fabrikë prodhimi eurosh???

Kjo është punë të cilën prokuroria nuk duhet t’i kthejë kurrizin.

Kategori
Uncategorized

Suksesi mbi shpirtra të vdekur është makabritet!

Nga Sali Berisha

Të dhënat më të fundit të Gjendjes Civile për çdo njeri që i thotë jetës, jetë, janë tronditëse dhe dramatike. Këto të dhëna zyrtare faktojnë në mënyrë të pakundërshtueshme se në 12 muaj, domethënë

Nga shkurti i vitit 2020 gjer më 1 mars të vitit 2021, Shqipëria pati 8500 vdekje të tepërta apo një rritje prej 39% të vdekshmërisë, krahasuar me një vit më parë dhe me këtë tregues të zi ajo mban vendin e parë në botë për vdekshmërinë e tepërt. Këto të dhëna dëshmojnë se në këtë pandemi vdekja tek ne po bën kërdinë. Vetëm këto dy muaj u regjistruan 2208 vdekje të tepërta.

Kurse, në datën 1 mars 2021 Shqipëria raportoi 20 vdekje nga pandemia, Gjermania 60 dhe Italia 246. Në raport me popullsinë përkatëse, Shqipëria kishte në 1 mars rreth 7 vdekje për 1 milionë banorë, ose 10 herë më shume sesa Gjermania (0.72) dhe 1.7 herë apo 170% më shumë se Italia.

Por pavarësisht nga këto të dhëna dramatike të keqmenaxhimit ekstrem të pandemisë më të tmerrshme dhe me të zeza se në çdo vend tjetër që pikëllojnë dhe trondisin me të drejtë çdo shqiptar, Edvin Rama çirrej dhe bërtiste dje për suksesin e menaxhimit të saj.

Vdekje të tepërta nga pandemia kanë ndodhur rëndom në mbarë botën dhe Shqipëria nuk mund të ishte përjashtim. Por Shqipëria, përveç keqmenaxhimit ekstrem të pandemisë nuk plotësonte apo nuk kishte absolutisht asnjë konditë që të zinte vendin e parë në botë për zinë, vdekjet nga pandemia.

Shqipëria arriti në krye të botës sepse menaxhimi i pandemisë u bazua në vjedhjet, manipulimet, mashtrimet e Edi Ramës dhe kupolës së tij të konfliktit të interesit.

Shqiptarët i korri dhe po i korr vdekja më shumë se në çdo vend tjetër të globit sepse Xhahili i Surrelit, Ndrikull Hajnia dhe komitetit i konfliktit të interesit e përdorën pandeminë, menaxhimin e saj gjithçka për karrigen dhe kontot e privilegjet e tyre duke sakrifikuar në mënyrën më kriminale mijëra jetë shqiptarësh të pafajshëm.

Kjo bandë kriminelësh sikur të dëshironte që Covid-19 të vriste sa më shumë shqiptarë, vendosi që në fillim si standart testimin më të ulët të mundshëm duke i dhënë kështu liçensë armikut të padukshëm që të infektonte pabesisht dhe vriste sa më shumë qytetarë.

Krye epidemiologu i Surrelit, Ndrikull Hajnia dhe kupola e konfliktit të interesit me qëndrimet e tyre i shndërruan spitalet dhe shkollat e vendit në bomba biologjike që shpërndajnë furishëm Covid-19 në çdo skaj të vendit.

Edvin Hajduti, Ndrikull Hajnia dhe grupi i tyre i strukturuar kriminal nga rreth 9 mijë shtretër kapacitet në total që kishte vendi, mobilizuan për pandeminë vetëm 540 shtretër, tre herë më pak për 1 milion banorë se sa Kosova dhe Maqedonia e Veriut.

Ata, në këtë mënyrë, duke shtruar në spital të sëmurë me Covid, 4-12 herë më pak se sa vendet e tjera, e shndërruan Shqipërinë në një spital gjigand.

Mirëpo studimet kane provuar se vdekshmëria e të sëmurëve me Covid që nuk shtrohen në spital është rreth 4 herë më e lartë se sa e të sëmurëve që shtrohen në spital.

Duke dënuar me ashpërsinë më të madhe, veprimtarinë shtetërore kriminale të Edvin Hajdutit, Ndrikull Hajnisë dhe grupit të tyre, kërkoj:

1- Shkrirjen e menjëhershme të kupolës së konfliktit të interesit që përdor menaxhimin e pandemisë në funksion të suksesit imagjinar të Xhahilit të Surrelit;

2- Krijimin me urgjencë të Komitetit Kombëtar për menaxhimin e pandemisë së Covid-19 të kryesuar nga Presidenti i Republikës;

3 – Krijimin e Komitetit të Ekspertëve me specialistë të shquar, vendas dhe te huaj jashtë çdo konflikti të interesit që do të këshillojë Komitetin Kombëtar.

4 – Kërkesën nga Avokati i Popullit të një hetimi ndërkombëtar për përgjegjësit e keqmenaxhimit ekstrem të pandemisë Covid-19 në Shqipëri.

Këtu më poshtë keni analizën më të dhënat e fundit të publikuara në revistën prestigjioze Monitor.

Një vit nga pandemia, më shumë se 8 mijë vdekje shtesë në vend, rritje me 39%

Kategori
Uncategorized

“Mjaft u more me Kosovën!”. – Ish -diplomati gjerman Wolfgang Ischinger i drejtohet me tone të ashpra Grenellit: Koha jote mbaroi!

“Ric, sinqerisht! 

Mjaft u përpoqe të ndërhysh. Mjaft dëm është bërë.

Mandati juaj ka skaduar.

Lërjani Kosovën njerëzve të Kosovës”, – ka shkruar Ischinger ku ka ripostuar shkrimin e Grenell.

GJERMANI– Ish-diplomati gjerman, Wolfgang Ischinger i është drejtuar me tone të ashpra ish-të dërguarit të Donald Trump për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell i cili po sulmon fituesin e zgjedhjeve, Albin Kurtin.

Ischinger është shprehur se tashmë ka mbaruar mandati i tij dhe Kosova i përket njerëzve të Kosovës.

“Ric, sinqerisht! Mjaft u përpoqe të ndërhysh. Mjaft dëm është bërë. Mandati juaj ka skaduar. Lërjani Kosovën njerëzve të Kosovës”, – ka shkruar Ischinger ku ka ripostuar shkrimin e Grenell.

Grenell shkroi në Twitter se “komuniteti ndërkombëtar nuk ka investuar aq shumë në shtetin e Kosovës që Albin Kurti të vijë e ta shpërbëjë atë

Kategori
Uncategorized

Kodoshët e Ramës, apo Ramë kodoshi.

Kategori
Uncategorized

Henze… Soreca një turp për BE-në.

Henze thirrje BE-së.

Shqiperia po mbushet me ambasadore mejhanesh.

Ne se doni te ndihmoni sinqerisht Shqiperine, fillimisht terhiqni ambasadoret klloune qe keni akredituar atje.

Bashkimi Europian ka deshtuar me perfaqsuesit e tij ne shqiperi

Perfaqsuesit e tij nuk kane percuar dhe mbrojtur demokracine dhe politikat e BE-se ne shqiperi, por me heshtien, apo ”miqesite” e tyre me qeveritaret, ata janë bere pjese e baterdise dhe babezise qeveritare ne keqmenaxhimim e shtetit, vjedhjen e votave dhe hashashizimin e shqiperisë.

Jashte pritshmerive te BE-se, edhe popullit dhe politikes shqiptare, ambasadorja mbas korruptimit nga narkoqeveritarët, u be pjese dhe një mbrojtese jo vetem qorre por dhe e ndyre e bandave dhe banditeve ne qeverine ”rilindase” te drejtuar nga Rama.

E ndersa ne shqiperi tenderat abuzive me leket e BE-se, dhe shqiptareve, vjedhja e pa pare me KÇK-te, keq qeverisja, droga, trafiku, krimi i organizuar i lidhur me kete qeveri, po bejne namin…

Ambasadori i BE-se Soreca jo s’duhet lejuar të vazhdojë ti bëjë hije dhe fresk Ramës, por duhet te thirret urgjentisht ne Strasburg nje si ambasadori i BE-se ne Kubë.

Në fakt z.Soreca ka kohë që akuzohet nga shoqeria civile, qytetaret dhe politika, per lidhjet e ngushta dhe te dyshimta me administratën Rama.

Mafia e Rames ka shume regjistrime per keta lloj ambasadoresh, te cilet mbasi i mekon, i regjistron restoranteve dhe moteleve me kamerat e fsheta.

Dhe fundi tyre politik dhe diplomatik, dihet.

Ata kthehen ”butesisht” nga perfaqsues dinjitozë të BE-se apo shteteve te tyre, ne kllounë te Rames, duk mos nderhyre dhe raportuar te verteten që presim, ne raportimet e drejta dhe të vërteta, në vendet e tyre, apo ne organizmat nderkombëtare

Roli dhe veprimtaria e ketyre ambasadoreve eshte denoncuar shume here nga opozita dhe politika shqiptare.

Problemi i ambasadorëve u prek para pak ditesh edhe nga kryetarja e LSI-se z.Kryemadhi… Ajo denoncoj ambasadoret qe jo vetem nuk po bejne detyren e tyre si diplomate te BE-se, por pa turpesisht po lene vajzat shqiptare me barre duke mos denjuar te njohin detyrimet ndaj femijeve që lenë pas…

Kjo eshte ajo që nuk i duhet sot Shqiperisë.

Shqiptaret besojne në Bashkimi Europian, por nuk besojne me në përfaqsuesit e tij në vëndin e tyre.

Nuk ju besojne me fjaleve dhe premtimeve te tyre boshe.

Nuk besojnë sepse jane po keta ambasadore perfaqsues te vendeve te tyre dhe BE, qe me veprimet dhe mosveprimet e tyre, kanë humbur reputacionin dhe dinjitetin e tyre në politikë dhe në popull.

Të marresh persiper mbrojtjen e stanit të deleve dhe te drekosh me ujkun, kjo nuk shkon zoterinj ambasadorë…

Ju dashur pa dashur këtë po bëni të nderuar.

Pjese nga statusi i z.Henze.

The EU needs a new EU ambassador for Albania. Soreca is too close to the socialist autocracy of Rama, a no-go, a disgrace for Italy and a disgrace for the EU.

Kategori
Uncategorized

Investigimi i BIRN/ “Gjithçka shndërrohet në ndërtesa”: Beteja e humbur me paratë e pista

Nga Klodiana Lala


Kur Skënder Methasani mori në duar drejtimin e kompanisë së sekuestruar “Rens 2015” në Shkodër, borxhet ishin kapicë, punëtorët të stresuar dhe pulat ishin aq të vjetra, sa nuk prodhonin më vezë.

Methasani nga Agjencia e Administrimit të Pasurive të Sekuestruara dhe Konfiskuara u caktua si administrator nga gjykata në nëntor 2019. Thuajse një vit më pas, ai vendosi që ta jepte biznesin me qira, pasi siç i tha BIRN në një intervistë, ishte e vetmja mënyrë që shteti të arkëtonte para prej saj.

“Shuma e qirasë është 3 milionë lekë të vjetra në muaj, përfshirë edhe detyrimet,” tha Methasani, duke shtuar se kompania drejtohet tashmë nga një ish-menaxher i saj.

E ndërtuar rreth 600 metra larg Harkut të Bërdicës në qytetin verior të Shkodrës, pularia njohu vite të arta financiare përpara se të sekuestrohej nga Prokuroria si produkt i parave të gjeneruara nga trafiku ndërkombëtar i kokainës.

Dokumentet gjyqësore të siguruara nga BIRN tregojnë se qindra milionë lekë u investuan në blerje dhe sisteme toke, ndërtime kapanonesh e rrugësh si dhe blerje zogjsh, përpara se biznesi të vendosej nën radarët e autoriteteve shqiptare.

Investime të tilla të financuara nga paratë e aktiviteteve kriminale nuk janë të rralla në Shqipëri -një ndër vendet me rrezikun më të lartë të pastrimit të parave në Europë.

Sipas Drejtorisë së Përgjithshme të Parandalimit të Pastrimit të Parave, trafiku i drogës është burimi më i madh i ‘parave të pista’ të identifikuara në ekonominë shqiptare, ndërsa metodat e pastrimit të tyre janë nga më të thjeshtat deri tek ato më komplekset.

Metodat më të zakonshme janë përdorimi i personave të tretë pa një lidhje të dukshme me veprimtarinë kriminale për investime e blerje si dhe investimet në pasuri të paluajtshme në emër të një shoqërie tregtare ekzistuese. Megjithatë, njësia e inteligjencës financiare rendit edhe depozitimin cash nëpër banka apo përdorimin e kredive bankare si një mënyrë për të justifikuar investimet që burojnë nga pastrimi i parave.

Për ekspertët e ekonomisë, paratë e “pista” qarkullojnë pothuajse në të gjitha arteriet e ekonomisë së brishtë shqiptare dhe financojnë deri edhe korrupsionin politik.

“Asnjë individ, famije, biznes dhe shtet nuk mund të pasurohet ekonomikisht dhe në mënyrë të qëndrueshme, duke toleruar paranë kriminale në ekonomi dhe politikë,” thotë Arben Malaj, ish-ministër i Financave dhe pedagog i Ekonomisë.

“Ndikimi i tyre kriminal në ekonomi ecën ose ndalet në raport me aksesin e tyre në korrupsionin politik dhe në disa raste, deri në kapjen e shtetit,” shtoi ai.

Tregues në rënie

Departamenti amerikan i Shtetit vlerësoi se qeveria e Shqipërisë nuk ka bërë asnjë përparim të dukshëm në luftën kundër pastrimit të parave dhe krimeve financiare gjatë vitit 2020.

Në raportin e Strategjisë Ndërkombëtare të Kontrollit të Narkotikëve të publikuar më 3 mars, DASH thekson se rrjetet shqiptare të krimit të organizuar në Europën Perëndimore dhe Amerikën Latine targetojnë tregun e pasurive të patundshme dhe projektet e biznesit në Shqipëri.

Tregu i lojërave të fatit vazhdon gjithashtu të mbetet shqetësues, sa kohë që ndryshimet ligjore të vitit 2019 e lanë hapur shtegun për kazinotë në hotelet me 5 yje si dhe në destinacionet turistike.

“Shqipëria mbetet e dobët ndaj pastrimit të parave për shkak të korrupsionit, rrjeteve të krimit të organizuar dhe institucioneve të dobëta ligjore dhe qeveritare,” thuhet në raport.

Të dhënat statistikore të siguruara nga BIRN tregojnë një përkeqësim të treguesve të luftës kundër pastrimit të parave në vitet e fundit, pavarësisht rrezikut të lartë dhe rritjes së sinjalizimeve nga institucionet e inteligjencës.

Kreu i Drejtorisë së Parandalimit të Pastrimit të Parave, Elvis Koçi i tha BIRN se institucioni që ai drejton i kishte referuar Policisë 1426 raste të dyshuara gjatë viteve 2015-2019, por vetëm 429 raste ose 30% e totalit ishin dërguar më pas në Prokurori.

Bashkë me referimet në Prokurori, institucioni i inteligjencës financiare numëron 1855 raste të raportuara në 5 vjet.

“Nga këto raste rezulton se kemi një dominim të veprës penale ‘trafikim/prodhimit të lëndëve narkotike” me 28% të rasteve [ndërsa] 13% lidhen me veprën penale të ‘evazionit fiskal,” tha Koçi.

Ndërsa rrjedhja e parave të identifikuara me burim nga shpërdorimi i detyrës dhe korrupsioni, mashtrimi apo trafikimi i qënieve njerëzore është në nivele më të vogla.

Beteja kundër pastrimit të parave ka shënuar humbje të tjera në rrugëtimin nga Prokuroria në Gjykatë.

Numri i procedimeve të regjistruara nga Prokuroritë për pastrim të produkteve penale u përgjysmuan nga 269 raste në vitin 2018 në 131 raste në vitin 2020. Numri i të dënuarve nga gjykatat është rrudhur gjithashtu nga viti në vit dhe arriti nivelin më të ulët në vitin 2020 me vetëm 3 të dënuar për pastrim parash, sipas raportit të DASH.

Efektet e një sistemi të dobët të drejtësisë vërehen edhe në stokun e pasurive të sekuestruara dhe konfiskuara, që administrohen aktualisht nga Agjencia e Administrimit të Pasurive të Sekuestruara dhe Konfiskuara, AAPSK.

Në fund të vitit 2020, AAPSK kishte nën administrim 466 pasuri me vlerë të llogaritur në 6 miliardë lekë [rreth 50 milionë euro]. Megjithatë, numri i pasurive të konfiskuara me vendim gjykate është në nivelin e 15 përqindëshit, ndërsa për pjesën tjetër vazhdojnë procedurat ligjore.

Kreu i AAPSK, Artur Kala e konsideron zvarritjen e proceseve gjyqësore një ndër problemet kryesore për institucionin që ai drejton.

“Zgjatja e proceseve nga 2-5 vite është një problem për Agjencinë, pasi ka dhe prona që administrimi është i vështirë ose që nuk sjellin të ardhura, por kërkojnë shpenzime,” tha Kala, duke iu referuar shpenzimeve për ruajtjen dhe sigurimin, taksat apo ujin dhe energjinë.

“Dua publicitet të mirë”Sipas Prokurorisë së Posaçme SPAK, pularia Rens 2015 në Bërdicë është financuar nga paratë e drogës. Foto: Klodiana Lala

Më 14 dhjetor 2018, autoritetet daneze po ndiqnin një grup shqiptarësh të përfshirë në trafikun e sasive të mëdha të kokainës, kur përgjuan një bisedë interesante mbi lehtësinë e pastrimit të parave në Shqipëri.

Objekti i përgjimit ishte Jetmir Kastrati, një 42-vjeçar nga Shkodra, që në Danimarkë njihej me emrin e rremë Sokol Krasnici, i identifikuar nga Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar si pronari i vërtetë i kompanisë “Rens 2015”.

Në bisedën me një tjetër të dyshuar, Kastrati mburrej se kishte blerë tre apartamente në zonën turistike të Velipojës dhe pasi kishte ndërtuar nga një kat shtesë mbi to, i kishte legalizuar pa problem objektet dhe i kishte pajisur ato me hipotekë.

Përballë habisë së bashkëbiseduesit për legalizimin e objekteve, Kastrati përgjigjet se e gjitha zona ishte në ndërtim e sipër.

“Përsa kohë që lejohet, gjithçka shndërrohet në ndërtesa, ndërtesa…,” thotë Kastrati në përgjimin ambiental. “Është vërtet bukur. Mund të ndodhë që unë e blej të gjithin [kompleksin]”!

Jetmir Kastrati u arrestua në Danimarkë gjatë operacionit të koduar “Goldfinger” më 26 qershor 2019 së bashku me 30 persona të tjerë, të cilët akuzohen për trafikimin e së paku 1650 kilogramëve kokainë nga Holanda në Danimarkë dhe më pas në Suedi.

Në Shqipëri, Prokuroria e Krimeve të Rënda dhe më pas SPAK nisën në të njëjtën kohë një procedim penal për pastrimit të produkteve të veprës penale ndaj kunatit të tij, Astrit Beqiri si dhe Dhimitër Shkodranit – i përfshirë kryesisht në transportin e parave.

Sipas dokumenteve gjyqësore, Jetmir Kastrati kontrabandoi në Shqipëri së paku 4 milionë euro të dokumentuara nga viti 2013 deri në vitin 2019, duke përdorur një linjë të transportit të pasagjerëve që udhëtonte çdo javë nga Kopenhageni deri në Tetovë në Maqedoninë e Veriut.

Paratë u investuan në blerjen e pronave të patundshme në Velipojë, në ndërtime dhe legalizime si dhe në ngritjen e biznesit të kushtueshëm të pularisë “Rens 2015” në Bërdicë nga kunati i Kastratit, Astrit Beqiri, nëna pensioniste dhe motra në skemën e ndihmës ekonomike.

Në përgjimin ambiental të 14 dhjetorit 2018, Kastrati thotë se kishte shpenzuar shumë para për ngritjen e kompanisë dhe se e kishte bërë këtë për të fituar reputacion. Ai po planifikonte gjithashtu të siguronte subvencionim nga shteti, por për ta realizuar këtë duhej të ndante një pjesë ‘të tortës’.

“Ka një gjë që është e mirë me mua: unë dua publicitet të mirë,” citohet Kastrati në dokumentet gjyqësore.

“Ju nuk mund të merrni asgjë nëse ata nuk marrin pjesën e tyre të tortës dhe nuk mund të bëni asgjë në lidhje me të. Unë vetëm u jap atyre një 50-tëshe dhe i marr 150 deri në 200 [milionë] vetë,” shton ai.

Pasuritë e sekuestruara nga krimi i organizuar vlerësohen në dhjetra milionë euro, por Shqipëria e ka të vështirë të nxjerrë përfitime të konsiderueshme prej tyre.

Në shtatë vitet e fundit, Agjencia e Administrimit të Pasurive të Sekuestruara dhe Konfiskuara ka derdhur në buxhetin e shtetit rreth 866 milionë lekë në total [rreth 7 milionë euro] si dhe ka hapur një fond të veçantë prej 93 milionë lekësh në vitin 2019 për të financuar institucionet që luftojnë krimin e organizuar dhe organizatat që trajtojnë viktimat e këtyre krimeve.

Në stokun e pasurive të sekuestruara dhe konfiskuara, peshën kryesore e mbajnë pasuritë e paluajtshme, por AAPSK përballet me vështirësi për shitjen e tyre.

“Pasuritë e paluajtshme si apartamente, toka, ndërtesa dhe njësi tregtare të konfiskuara kanë dalë për shitje dhe në 3 ankandet e zhvilluara nuk ka pasur blerës,” tha Artur Kala në një përgjigje me shkrim.

Ortakëria me krimin

Një valë e re arrestimesh nga Antimafia italiane në mesin e janarit zbuloi se një klan i organizatës mafioze “Ndragheta” i kishte hedhur sytë nga tregu i ndërtimeve në Tiranë për pastrimin e parave, ndërsa ishin në kërkim të lidhjeve politike dhe garancisë. Në njërën prej bisedave të përgjuara, dy prej të arrestuarve diskutonin mbi një ndërtues që kishte tre licensa në duar për ndërtime me vlerë 180 milionë euro, por që kishte në dispozicion vetëm 10 milionë.

“Në grataçelat e reja shiten 3800-4000 euro për metër katror. Kosto e di sa është kosto e vërtetë? 510 euro,” thuhej në përgjime.

Mes të dhënave të institucioneve dhe studiuesve të ekonomisë ekziston një konsensus se sektori i ndërtimit është lavatriçja më e madhe e parave të pista në Shqipëri.

“Shihni tregun e pasurive të patundshme: që nga 2015 raportohet për rritje me 40% të çmimeve, edhe pse shitjet janë me pikatore dhe vetem në zona të caktuara. Shihni lejet e ndërtimit për kullat qiellgërvishtëse në Tiranë,” tërheq vëmendjen Zef Preçi, drejtor ekzekutiv i Qendrës Shqiptare për Kërkime Ekonomike.

“Nuk kanë asnjë lidhje me zhvillimin urban, nuk hapin vende pune, por korruptojnë nivelet më të larta të vendim-marrjes shtetërore,” shtoi ai.

Preçi mendon gjithashtu se burimet financiare kolosale të gjeneruara nga ndërtimi po zhvendosen drejt tregjeve të tjera, duke ushtruar presion mbi tenderat e infrastrukturës publike dhe koncesionet. Ai sheh me shqetësim se këto para po ndikojnë gjithnjë e më shumë edhe mbi mjedisin politik.

“Vitet e fundit janë shtuar rastet kur biznese të dyshuara gjerësisht si të përfshira në pastrim parash gëzojnë mbrojtje politike, janë në ortakëri me politikanë të rëndësishëm të shtetit dhe këto para po ndikojnë përherë e me shumë edhe në deformimin e vullnetit te zgjedhësve,” tha Preçi.

Arben Malaj i tha BIRN se ekonomia kriminale jo vetëm që ka një ndikim të dëmshëm mbi konkurrencën në ekonomi, por i shtrin efektet deri te shtesat me të ardhura të mesme ose të vogla.

“[Paratë e pista] deformojnë çmimet në tregjet e tyre, p.sh. çmimet e shtëpive dhe qiratë, tarifat e pastrimit të qyteteve, ndërtimi, lojërat e fatit…,” tha Malaj.

Në kushtet e mungesës së vullnetit politik, ekspertët e shohin të dobët rolin e institucioneve të drejtësisë në luftën kundër fenomenit të pastrimit të parave.

“Eficenca e këtyre insitucioneve kushtëzohet nga (mos) mbështetja apo keqpërdorimi politik i agjencive të specializuara në luftë kundër pastrimit të parave për përfitime ekonomike apo përfitime në luftën kundër konkurrentëve politikë,” përfundoi Malaj. /BIRN

Kategori
Uncategorized

“Njerëzit po vdesin si mizat”/ Eksperti i njohur gjerman jep kritika të forta në drejtim të ambasadorit të BE-së, Luigi Soreca

Me anë të një shkrimi në rrjetin social Tëitter, eksperti i ekonomisë pranë CDU-së gjermane, Martin Henze, ka kritkuar me tone të ashpra Ambasadorin e Bashkimit Europian në Shqipëri, Luigi Soreca.

Henze është fokusuar tek kriza e pandemisë, e cila nuk po menaxhohet nga qeveria Rama dhe ngre alarmin se njerëzit po vuajnë urinë dhe korrupsionin.

Financimi i Bashkimit Europian nuk po arrin atje ku duhet.

Njerëzit po vdesin si mizat sepse ekzekutivi po dështon, ju po flisni për arkitekturën. Deklarata juaj është e turpshme për ne evropianët”.

Njerëzit po vdesin si mizat sepse ekzekutivi po dështon, ju po flisni për arkitekturën. Deklarata juaj është e turpshme për ne evropianët”.

Kategori
Uncategorized

Eurodeputeti Lega: Zgjedhjet në Shqipëri kyçe, shit-blerja e votës, korrupsioni dhe Rasha.

Eurodeputeti suedez, David Lega në një intervistë për ”ABC”, flet lidhur me amendamentet për Shqipërinë që do votohen nesër nga Komisioni i Punëve të Jashtme të Parlamentit Europian.

Lega shpjegon pse zgjedhjet e 25 prillit janë kaq të rëndësishme për BE-në dhe zbërthen amendamentin e grupimit të partive popullore lidhur me shitblerjen e votës.

Për Reformën në Drejtësi, Lega përshëndet hapat e bëra, por tërheq vëmendjen për pavarësinë e SPAK.

Sipas tij, asnjë gjyqtar nuk do të guxonte të paraqesë akuzë përsa kohë ka presion nga qeveria. Kjo pavarësi është e rëndësishme për t’u siguruar për çështjet e zyrtarëve të lartë, duke qenë se ish-ministra përballen me akuza për korrupsion dhe drogë.

Lega thotë se grupimet politike kanë dhënë mbështetjen e tyre për një amendament lidhur me vrasjen e Klodian Rashës. Lega thekson se Shqipëria ka nevojë për një strategji të re dhe plan aksioni të ri për luftën kundër drogës.

Kategori
Uncategorized

“Bundestagu ka vite që kërkon hetimin e krimeve zgjedhore” – Ilir Meta

“Dua t’ju them bindjen time se unë nuk pres nga drejtësia të vijnë zgjedhje të lira dhe të ndershme, sepse i dimë problemet që ka sistemi i drejtësisë dhe mënyra se si është zbatuar reforma në drejtësi.

Presidenti Ilir Meta deklaroi sot gjatë një mbledhje me përfaqësues të shoqërisë civile se nuk pret nga drejtësia që të vijnë zgjedhjet e lira dhe të ndershme.

“Nëse do kishte funksionuar Prokuroria dhe SPAK, nuk do kisha marrë inisiativat që kam nisur.

Bundestagu ka vite që kërkon hetimin e krimeve zgjedhore, që ende nuk po hetohen plotësisht.

Nëse nuk erdhi ajo drejtësi që prisnim për dosjet e Shijakut dhe të Dibrës, unë jam i bindur se nga zgjedhjet e lira dhe të ndershme, do të vijë dhe do të çlirohet edhe drejtësia nga kjo kapje e jashtëzakonshme dhe trysni politike”, tha Meta.

Kreu i shtetit theksoi se ka marrë fund indiferenca përballë parimit stalinist, “nuk ka rëndësi kush voton por kush numëron”.

“Së bashku të rrisim vëmendjen dhe monitorimin e të gjitha institucionet për rastet e veprave penale që prekin zgjedhjet. Të dekurajojmë çdo krim zgjedhor dhe të inkurajojmë qytetarët që votat e tyre do të mbrohet.

“The Bundestag has been demanding the investigation of electoral crimes for years” – Ilir Meta

“The Bundestag has been demanding the investigation of electoral crimes for years” – Ilir Meta
President Ilir Meta stated today during a meeting with representatives of civil society that he does not expect justice and free and fair elections to come.
The head of state pointed out that the Bundestag has been seeking the investigation of electoral crimes for years, while expressing the conviction that justice will be released from free elections.
“I want to reassure you that I do not expect free and fair elections from justice, because we know the problems of the justice system and the way in which justice reform has been implemented. If the Prosecution and the SPAK had functioned, I would not have taken the initiatives I launched. The Bundestag has been calling for an investigation into electoral crimes for years, which are not yet fully investigated. “If the justice we were waiting for did not come for the files of Shijak and Dibra, I am convinced that from free and fair elections, justice will come and be freed from this extraordinary capture and political pressure”, said Meta.
The head of state stressed that the indifference towards the Stalinist principle has ended, “it does not matter who votes but who counts”.
“Together we should increase the attention and monitoring of all institutions for criminal cases that affect the elections. To discourage any electoral crime and to encourage citizens that their votes will be protected. “It has ended once and for all and our indifference towards the Stalinist principle will end, that it does not matter who votes, it matters who counts”, added Meta.

President Ilir Meta stated today during a meeting with representatives of civil society that he does not expect justice and free and fair elections to come.

Kategori
Uncategorized

U prehsh në paqe Agustin Miraka.

Iku dhe një shpirt i lirë në amshim.

As diktatura, dhe as sëmundia e gjatë nuk mundën ta mposhti dot shpirtin tënd te lirë.

Iku dhe Agustini.

Shqiptari patriot, antikomunisti, që hodhi shume drite me publikimet dhe denoncimet e tij, për zbardhjen e krimeve te diktatures komuniste.

Agustini lindi ne interrnim, dhe u largua prej tij vetëm mbas 30 vitesh në vitit 1996.

Narko shteti e la në heshtie thirrjen e tij për ndihmë ( nje ze me pak jo vetem ne denoncimin e krimeve të diktaturës, por dhe për kthimin ne pushtet tè narkotrafikanteve, kelyshet e bllokut)

Narko-shteti nuk e mundesoj dergimin e tij per kurim në spitalet jashte shtetit atehere kur duhej…

Fati i tij i keq për mos ndimen ndaj tij nga kriminelet ne pushte ishte se…

Akustinit nuk ishte vip veteran i rilindjes” por nje qytetar i nderuar,pinjoll fisnik , anti komunist.

Ai ishte Atdhetar, shpirt i lirë anti komunist.                                  Perndryshe po te ishte ”rilindas” sigurims, hetues, xhelat, spiun, do ishte cuar me kohe jashte shtetit per tu kuruar.

Keqardhje !

Keqardhje per vuajtjet tuaja pa fund.

Keqardhje për dinjitetin tuaj të nëpërkëmbur sidomos në pjesën më të madhe të ketyre viteve demokraci

Ju goditi dhe ju përçau si zogjt e korbit ish sigurimi shtetit dhe diktatura.

Ju perçau ”rilindja”

Ju përçau politika.

Dhe sot fatkeqësisht ju nuk keni mundësi, nuk mundeni të ndimoni njeri tjetrin në hallet dhe problemet, apo për ato pak të drejtat tuaja…

U prehsh në paqë Agustin Miraka/

Kategori
Uncategorized

Kush merr 18 euro më shumë nga çmimi i vaksinës në shqipëri … Rama, Balla, apo Veliaj ?

N ë një reagim të tij në twittet, exsperti gjerman prane CDU-së me të drejtë nge shqetësimin.

Vallë ku shkojnë lekët e shqiptarëve !?

Simbas kontratës me Astra Zeneca, ( kontratë e cila është e njëjtë dhe për ballkanin ) një shiringë vaksine kushton 1.78 euro.

Fatkeqësisht, ne vëndim më të varfer, dhe me një klasë politike në pushtet, nga më të korruptuarat (Shqipëria) Po kjo vaksinë e ka çmimin jo pak, por plot 20 euro per shiringë, dhe kjo jo nga kontrata me firmen prodhuese, Astra Zeneca, por me kontraten e abuzimit dhe vjedhjes së popullit, nga pushtetarët qeveritarë…

Zoti Henze pyet .

Statuzi i Martin Henze !

Sipas kontratës së BE me Astra Zeneca, Astra Zeneca kushton 1.78 euro.

Kjo kontratë kuadër dhe kushtet zbatohen gjithashtu për Ballkanin, siç e di qeveria në Shqipëri.

Tani shtrohet pyetja, kush e merr komisionin prej 18 Euro për shiringë? Rama, Balla, Veliaj?

According to the EU contract with Astra Zeneca, Astra Zeneca costs 1.78 euros. This framework contract and the conditions also apply to the Balkans, as the government in Albania knows. Now the question arises, who gets the commission of 18 Euro per syringe? Rama, Balla, Veliaj?

Kategori
Uncategorized

Rrofsh Albin Kurti për Beslidhjen e Lezhës, pasi kryeministri ynë është pjesë e projektit neo-otoman!

Nga Enton Abilekaj-

Pasi Kryeministri Rama nuk shkoi në Memorialin e Gjergj Kastriot-Skenderbeut në Lezhë për Ditën e Beslidhjes së Madhe të 2 marsit 1444, ku sot shkuan Albin Kurti dhe krejt liderët shqiptarë nga Mal i Zi e Maqedonia, ka reaguar analisti Enton Abilekaj;

Rrofsh Albin se ne nuk e festojmë dot Besëlidhjen e Lezhës! Ajo që ndali Mehmed pushtuesin, atë që e mori Kostandinopojen me rrethimin e parë, por nuk e mori dot Krujen me 2 rrethime, derisa eshtrat e Skenderbeut u prehen aty.

Tekstet e historisë po ndryshojnë !

Skëndërbeu do na dalë rebel i paarsyeshem, që tradhetoi Sulltanin, ndërsa pushtimi – shpëtim që zgjati 5 shekuj.

Gjithsesi, ti rrofsh Albin që na kujton se ne shqiptaret nuk jemi nënshtruar kudo ndodhemi!

Kategori
Uncategorized

Departamenti Amerikan i Shtetit. Shqipëria vënd burimi i drogës, bazë e krimit të organizuar, nuk sundon ligji .

Nga Zëri i Amerikës (VOA)

“Sundimi i dobët i ligjit, korrupsioni dhe një shkallë e lartë e papunësisë janë faktorët kryesorë të problemit të kontrollit të drogës në Shqipëri. Grupet shqiptare të krimit të organizuar vazhdojnë të pastrojnë të ardhurat në Shqipëri dhe të kontribuojnë në korrupsionin në vend”, vlerëson Raporti vjetor i Strategjisë ndërkombëtare të kontrollit të drogave, i publikuar nga Departameti amerikan i Shtetit.

Në raport Shqipëria konsiderohet ende si “një vend burim i kanabisit dhe një bazë për grupet e krimit të organizuar që lëvizin lëndët narkotike nga vendet e burimit në tregjet evropiane. Shtetasit shqiptarë janë shumë të përfshirë në trafikimin e lënëdëve narkotike në të gjithë Evropën”. Kështu sipas raportit, vlerësohet se “kanabisi shqiptar dërgohet në Turqi dhe shkëmbehet me heroinë dhe kokainë, të cilat kontrabandohen nëpër Evropë nga trafikantët shqiptarë. Organizatat e trafikut të drogës të drejtuara nga shtetas shqiptarë ose kryesisht të përbëra nga shtetas shqiptarë, janë aktive në nivel ndërkombëtar dhe fitimet e tyre të paligjshme pastrohen në Shqipëri”.

Në Raport vlerësohet se “autoritetet shqiptare kanë rritur përpjekjet për çrrënjosjen e kanabisit, duke i detyruar trafikantët të spostojnë operacionet e tyre të paligjshme në vendet fqinje, kryesisht në Greqi dhe Maqedoninë e Veriut. Këto organizata po zgjerojnë gjurmët e tyre globalisht”, theksohet në dokument ndërsa vihet në dukje se “ka patur një rritje të konfiskimeve të kokainës në Evropën Perëndimore të lidhura me shtetas shqiptarë që trafikojnë kokainë dhe heroinë në tregjet evropiane direkt nga Turqia dhe vendet në Amerikën e Jugut dhe Azinë”. Sipas Raportit “hetimet e SHBA-ve kanë çuar në shpërbërjen e organizatave të trafikut të drogës të përbërë nga shtetas shqiptarë në të gjithë Ballkanin, Evropën Perëndimore, Shtetet e Bashkuara dhe Amerikën Qendrore dhe Jugore. Autoritetet greke vazhdojnë të arrestojnë shumë shtetas shqiptarë të angazhuar në kultivimin dhe shpërndarjen e kanabisit në Greqi”.

Raporti vë në dukje gjithashtu dhe ngritjen në fillim të vitit të kaluar të Prokurorisë së Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (SPAK) si dhe të gjykatës speciale.”SPAK shënoi disa suksese të menjëhershme, përfshirë dënimin e Arbër Çekajt për trafikimin e 613 kilogramëve kokainë nga Amerika e Jugut në Evropë dhe sekuestrimin e pasurive me vlerë afërsisht 2 milion Euro të Klement Balilit, i quajtur “Escobar i Ballkanit”. Balili është i burgosur në Shqipëri për trafik ndërkombëtar droge pas dënimit të tij në 2019”.

Raporti thekson se “reformat e drejtësisë penale në Shqipëri synojnë të ndjekin penalisht dhe të dënojnë kriminelët e përfshirë në trafikun e drogës. Tani prokurorët ndërthurin akuzat e lidhura me drogën me akuzat për krim të organizuar. Shqipëria – nënvizohet më tejë – duhet të vazhdojë përpjekjet e reformës në drejtësi dhe të punojë për të gërryer ndikimin e krimit të organizuar”.

Pastrimi i parave

“Qeveria e Shqipërisë nuk bëri asnjë përparim të dukshëm për të penguar pastrimin e parave dhe krimet financiare në vitin 2020”, thekson Raporti në kapitullin kushtuar luftës ndaj pastrimit të parave. “Shqipëria mbetet e ndjeshme ndaj pastrimit të parave për shkak të korrupsionit, rrjeteve të krimit të organizuar dhe institucioneve të dobëta ligjore dhe qeveritare. Vendi ka një ekonomi të madhe të parasë në cash dhe sektor informal të gjerë, me flukse të konsiderueshme parash nga jashtë në formën e kontributeve nga emigrantët dhe investimeve të ndryshme”. Trafiku i drogës, evazioni fiskal dhe kontrabanda konsiderohen si aktivitetet e paligjshme që krijojnë më shumë të ardhura

Shqipëria, sipas Raportit, regjistroi disa përparime duke vënë në zbatim ligjin Antimafia, për konfiskimin e 40 përqind të pasurive që i përkisnin mbretit famëkeq të drogës Klement Balili, i quajtur “Escobar i Ballkanit” dhe sekuestrimin e bizneseve të shumta të Ylli Ndroqit, përfshirë Ora News Media. Ndroqi, i cili ka lidhje të forta politike në Shqipëri, dyshohet për organizim të një trafiku narkotikësh në Turqi dhe Itali.

Raporti vë në dukje se “në Janar 2020, parlamenti miratoi një ligj kundër pasurimit të paligjshëm që i jep SPAK-ut dhe Policisë së Shtetit Shqiptar, aftësinë për të shënjestruar pasuritë e paligjshme përmes sekuestrimit dhe konfiskimit, si dhe kufizon veprimtarinë ekonomike dhe lëvizjen e lirë të kriminelëve. Ndërsa është efektiv në sekuestrimin fillestar të pasurisë, sigurimi i provave për sekuestrimin përfundimtar të aseteve mbetet sfidues”, nënvizon Raporti duke shtuar se “ndryshimet e fundit ligjore dhe të politikave kanë përmirësuar aftësinë e Shqipërisë për të luftuar pastrimin e parave dhe krimet financiare, megjithëse zbatimi ka qenë i paqëndrueshëm”.

Sipas dokumentit “reformat e vazhdueshme gjyqësore, duke përfshirë vettingun e gjyqtarëve dhe prokurorëve për të çrrënjosur korrupsionin nga sektori i drejtësisë dhe krijimin e njësive të shumta policore të specializuara që synojnë krimet financiare dhe ekonomike, kanë përmirësuar perspektivat e Shqipërisë për të trajtuar çështjen e pastrimit të parave. Sidoqoftë, këto përpjekje – thekson Raporti – pengohen nga sfidat që lidhen me kapacitetet e institucionet të drejtësisë të krijuara së fundmi dhe korrupsioni i përhapur që minon sundimin e ligjit”.

“Shqipëria – vlerësohet më tej – duhet të zbatojë në mënyrë efektive ligjet ekzistuese dhe të vazhdojë të zhvillojë kapacitetin e policisë dhe prokurorëve të saj për t’u përqëndruar në luftën kundër korrupsionit, pastrimit të parave dhe krimeve ekonomike. Personeli i Byrosë Kombëtare të Hetimit, i cili është krahu hetimor i SPAK, ka patur vonesa, por po vazhdon. Reformat thelbësore të kodit penal në 2016 dhe 2017 kishin për qëllim të ndërtonin një sistem më efektiv, por zbatimi i këtyre reformave është ende një sfidë”, thuhet në Raport.

Kategori
Uncategorized

”rilindja” kjo çorbë e prishur derrash.

Kasollja pa çati e ”rilindjes, një strehë e rrënuar ”derrash” të tredhur.

Dërra të mbledhur nga llucat, pirgjet e plehut politik, dhe ujrat e ndyta, ku ata vegjetojnë dhe gërmojnë për “ushqim.”

”Rilindja” e derrave, edhe mbas marrjes të timonit dhe tepsisë komplet në duart e tyre, gjithmonë ka qënë në hall,

Halli i saj nuk eshte partia socialiste, as socialistet me te cilen ka 8 vjet që është ndarë përfundimisht. As votuesi, as populli. Por vetëm mashtrimi, pasurimi dhe fuqizimi i klanit hajdut mavi të G 99-çave.

”rilindja” e derr-hajdutëve, nuk zgjedh, por mbledh.

Ajo mblodhi nga shoqëria shqiptare, llumin e saj.

▪️Ajo mblodhi llumin nga diaspora, për ti bërë deputetë. ▪️Ajo mblodhi kontigjentët e burgjeve të europës për ti bërë pushtetarë.. ▪️Ajo mblodhi rreth vetes, trafikantët dhe vrasësit milionerë…

Ajo “zgjodhi”, dhe mbushi parlamentin, bashkitë, dhe zyrat e shtetit, me këta ish të dënuar ordinerë, trafikantë, të fortet e krimit të rrugës, apo hajdutët e buxhetit, dhe votës.

Shtet derrash.

Kemi plot 8 vjet që nga një shtet ligjor u kethyem në shtet derrash.

Dërra që premtuan, dhe derrat që mashtruan.

Derrat që na blenë dhe vodhë votën, derrat që po na bëjnë gropën.

Derrat të majmosur.

Derra që kanë marrë peng dhe tallen me jetën e shqiptarëve.

Derra vrastarë !

Derra nè parlament, derra në qeveri.

Kjo është qeveria e ”majtë” e derrave ”rilindës”, jo e popullit, jo e votës së lirë.

A duhet të heshtim dhe presim akoma që fatin tonë ta lemë në dorën e tyre, dhe të qeverisemi nga derrat ?

Ndaj mendoje njëmijë herë. Dhe përfundimisht shkunde me votën tënde narko-pushtetin, gremisjau timonin dhe tepsinë, çliro veten, familjen, dhe kombin.

Mos gabo !

Mos ja u shit votën tënde as derrave që shiten dhe blihen pazareve si dy thundrakë.

Mos ja u shit

Sepse nuk ja kemi më borxh askujt që me atë votë të shitur … do ju duhet të lypi dhe të tërhiqet zvarrë si një popull i tërë, përsëri për kater vjet.

Të qani dhe luteni për copën e bukës dhe pak drejtësi, dyerve të këtij palo -shteti. Të merrni nga syte kembet arratinë, maleve të greqisë dhe azilet e botës.

Ndaj mos merrni gurët ti bini kokës.

Kategori
Uncategorized

Me sa qindra mijëra euro komprometohen ndërkombëtarët e Tiranës?

Nga Herion Mesi-

Qeveria e Rilindjes ka thyer çdo limit korrupsioni, ka rekordin sa as një qeveri tjetër në lidhjet e saj me krimin e organizuar, manipulon me mediat sa askush tjetër në këto 30 vite, blenë ndërkombëtarët në Tiranë, por dhe në Bruksel sa askujt nuk i shkon në mëndje se si lëvizin milionat e eurove në xhepat e kësaj shpure ndërkombëtarësh që na japin leksione për demokracinë.

Sa qindra mijë euro marrin në dorë apo kur shkojnë gjoja me çanta diplomatike te shefi Rilindjes?

E dalin buzagaz, pas takimit!

Jo të gjithë ndërkombëtarët marrin nga Rilindja, por disa po!

Dalëngadalë, si me dosjet e Dibrës, do dalin edhe emrat e këtyre ndërkombëtarëve që hanë në grazhdin e Rilindjes, tani para zgjedhjeve.

Kategori
Uncategorized

Rama, Veliaj, Balla dhe shokët e tyre është në rrugën e kazanit të historisë.

Koha thërret në skenë Popullin !

Votën e lirë, lirinë e qytetarit, ligjin, dhe drejtësinë..

Martin Henze/. Politikan-Ekspert i çështjeve ekonomike dhe sociale pranë CDU-së gjermane.

NARCOS !

Koha thërret në skenë votën e lirë, popullin, lirinë, ligjin, dhe drejtësinë…

Koha thërret në skenë Partinë Demokratike.

Koha thërret në skenë opozitën e bashkuar “Shqipëria, shtëpia që fiton”.

Më tej Z.Henze shton se…

Dikur edhe Gorbaçovi një si Rama deklaroj në mënyrë pompoze, më 1989 në Berlinin Lindor :

Se kushdo që vjen më do dënohet nga historia…..

POR ….

Edhe në Shqipëri….

Sado të bërtasë dhe mashtrojë Rama, Balla Veliaj, dhe shpura e tyre vjedhes dhe narkotrafikantë

26 Prilli do jetë koha e qytetarit të lire dhe të qeverisë së re demokratike….

Pjesë nga statusi i Z.Martin Henze.

So it is, Rama , Veliaj, Balla and their comrades is on the way to the dustbin of history. “Whoever comes too late will be punished by history”, said Gorbachev on 7 October 1989 in East Berlin, 4 weeks later there was no longer a communist government…

Kategori
Uncategorized

”Shqipëria, shtëpia që fiton:” Pranvera e re po vjen, 25 prilli dita e ndryshimit.

🔹-Lulzim Basha:

Çdo shpresë nis me një ëndërr e cila bëhet realitet.

🔹-Monika Kryemadhi:

Ta kthejnë 25 prillin në një referendum për një Shqipëri më të mirë.

Zgjodhën 1 marsin për të finalizuar zyrtarisht bashkëpunimin e tyre para dhe pas zgjedhor nëse opozita e bashkuar vjen në pushtet pas 25 prillit. Simbolika ishte e qartë. Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, dhe ajo e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi thanë se duan t’u dërgojnë sinjalin shqiptarëve se pranvera e re po vjen për ta dhe ndryshimi nis nga sot.

Edhe pse do të garojnë të ndarë, diktuar nga ndryshimet e njëanshme të kodit zgjedhor, qëllimin e kanë të përbashkët,  largimin e  Edi Ramës.

Marrëveshja përmban 13 pika të përqëndruara në 3 shtylla kryesore, ekonominë, shëndetësisë, rendin  dhe integrimin e  vendit në Bashkimin Europian.

Marrëveshja erdhi e plotë nën zërin e aktorit Neritan Licaj, i kthyer në simbol të protetstës kundër prishjes së Teatrit Kombëtar, ndërsa palët angazhohen për ti dhënë vendit një qeverisje për njerëzit.

PD dhe LSI do të garojnë me 2 lista në zgjedhje. PD me 13 partitë aleate është regjistruar në KQZ në koalicionin “Partia Demokratike-Aleanca për Ndryshim”, shkronjat nistore të koalicionit “PD-AN”.

Slogani i opozitës për garën e 25 prillit do të jetë “Shqipëria, shtëpia që fiton”.

Fjala e plotë e Lulzim Bashës

Të dashur bashkëqytetarë, bashkëkombës kudo ku ndodheni, çdo udhëtim i madh nis me një hap, me një hap të parë. Dhe çdo shpresë nis me një ëndërr e cila bëhet realitet. Udhëtimi ynë i përbashkët për të ndryshuar Shqipërinë fillon sot. Koalicioni ynë, Partia Demokratike dhe Aleanca për Ndryshim dhe Lëvizja Socialiste për Integrim, ka bashkuar të gjitha forcat për të garantuar që 25 prilli të jetë dita e ndryshimit.

Pas 8 vite dështimesh, 8 vitesh premtimesh boshe, pas 8 vitesh ku Shqipëria ka mbetur vendnumëro në të gjitha drejtimet, ndërsa vendet e ngjashme me ne kanë përparuar dhe janë përmirësuar, ka ardhur koha që të ndryshojmë. Ne do të sjellim ndryshimin. Gjatë javëve të fundit unë jam takuar çdo ditë me ju qytetarë të Shqipërisë anë e mbanë vendit. E shoh shpresën dhe optimizmin tuaj.

E ndjej entuziazmin se bashkë me pranverën po vjen dhe dita e ndryshimit të shumëpritur. Dëshirën tuaj të vërtetë për të ndryshuar gjërat me të vërtetë për çdo shqiptar.

Në emrin tim, te Partisë Demokratike dhe të koalicionit tonë angazhohem se nuk do të ju zhgënjej. Se do të punojmë së bashku duke bashkuar të gjitha forcat për të sjellë një të ardhme të re dhe të mirë për çdo shqiptar.

Ne e dimë të vërtetën. Njerëzit tanë janë të fortë. Shqiptarët janë të fortë. Shqipëria është e fortë dhe plot me mundësi por, Shqipëria meriton një qeverisje të mirë. Një qeverisje që kujdeset për ju në vend që të kujdeset për veten e saj.

Ndaj gjatë javëve të fundit kam prezantuar planet tona të punës në të gjitha drejtimet. Për ekonominë, për arsimin, për shëndetësinë, për turizmin, për luftën pa kompromis kundër krimit dhe korrupsionit, për kthimin e të rinjve në vend dhe ndaljen e katastrofës kombëtare të emigracionit, për integrimin Europian të Shqipërisë. Pra në çdo drejtim, me anë të së cilit fiton çdo shqiptar, fiton Shqipëria. Këto nuk janë premtime boshe nga ato që bën përsëri kryeministri në ikje.

Këto janë plane pune që do të ndryshojnë jetën e secilit prej jush. Tani ka ardhur çasti të bashkohemi, tani ka ardhur çasti të fitojmë së bashku për Shqipërinë, për familjet tuaja, për çdo shqiptar. Të shkojmë shtëpi më shtëpi, rrugë më rrugë, fshat më fshat, qytet më qytet, dhe të garantojmë fitoren e 25 Prillit, fitoren e zgjedhjeve me anë të së cilës do të fitojë Shqipëria, do të fitojnë familjet tuaja dhe e ardhmja e fëmijëve tanë.

Fjala e plotë e Monika Kryemadhit

Sot është një ditë historike do ta quaja për Lëvizjen Socialiste për Integrim dhe Partinë Demokratike. Por më e rëndësishme do të ishte për të gjithë shqiptarët, sepse bashkimi dhe konsolidimi i një koalicioni përfundimtar përballë një sekti kriminal më 25 prill, do të jetë i domosdoshëm për të ardhmen e Shqipërisë dhe të shqiptarëve, sidomos të të rinjve dhe të rejave tanë.

Sot LSI dhe PD janë bërë bashkë si një aleancë kundër dështimeve të qeverisë së Ramës dhe sot në një ditë që ne bashkohemi formalisht, do të bashkojmë forcat dhe të punojmë me njëri tjetrin në shërbim të popullit shqiptar. Partneriteti ynë dërgon një sinjal të fortë dhe të qartë për të gjithë shqiptarët se ndryshimi po vjen, se ndryshimi është i paevitueshëm dhe se ditë më të mira ka përpara për shqiptarët kudo që jetojnë.

E di se do të ketë shumë prej atyre që do të thonë se LSI-ja është një parti që rritet nga elektorati i së majtës, por një parti si ne, LSI, ku në thelb të saj ka social demokracinë dhe bashkë me Partinë Demokratike që është parti e djathtë, dua të adresoj këtë gjë, që së pari ne si LSI dhe PD do të vijojmë të jemi dy entitete, me identitetin e tyre. Do të vijojmë, që në kohëra mund të kemi mund të kemi edhe kundërshtime për politika të caktuara, por zotohemi se do të gjejmë gjuhën e përbashkët të bashkëpunimit dhe të punojmë fort me njëri tjetrin, duke vendosur gjithmonë përpara interesin e Shqipërisë dhe të shqiptarëve.

Së dyti, jemi absolutisht të unifikuar me besimin se vendi është sot më keq seç ka qenë 4 apo 8 vite më parë, pothuajse të gjithë shqiptarët, përveç atyre që kanë lidhje të ngushta me qeverinë, të cilët janë më mirë se 99% e shqiptarëve. Ne dhe Partia Demokratike jemi të unifikuar në besimin se vendi po shkon drejt drejtimit të gabuar dhe se duhet të bëjmë më shumë për të lëvizur Shqipërinë dhe shqiptarët atje ku ata duan të jenë, në Bashkimin Evropian, që të kenë një jetë më të sigurt, të kenë një kosto jetese më të ulët, të kenë një standard jetese më të lartë, të kenë një arsimim më të mirë për fëmijët e tyre, të kenë një sistem shëndetësor më të mirë për ta dhe mbi të gjitha duhet të ndihen në Shqipëri si në shtëpinë e tyre.

Ne duhet të ndalojmë dëshirën e shqiptarëve për të emigruar nga Shqipëria, por duhet t’u krijojmë atyre më shumë mundësi, më shumë punësim, në mënyrë të tillë që të ndihen si qytetarë evropianë në Shqipëri.

Së fundmi, partneriteti ynë do t’i lejojë LSI-së që të ndjekë axhendën e saj politike. Në veçanti, ne si LSI do të punojmë për implementimin e pesë prioriteteve tona në pesë muajt e parë, për të ulur koston e jetesës për shqiptarët, për të krijuar punësim të mirë paguar për ta, për t’iu dhënë shqiptarëve shpresën dhe mundësinë që ata ta bëjnë Shqipërinë shtëpinë e tyre.

Dua të garantoj të gjithë shqiptarët që ky është një partnership i ndërtuar për të zgjatur, jo vetëm gjatë fushatës elektorale, por edhe në qeverisjen e re të LSI me Partinë Demokratike dhe me z. Basha duke drejtuar të gjithë frontin opozitar në zgjedhjet e 25 prillit.

Do të punojmë krah për krah të gjithë së bashku, do të punojmë krah për krah z. Lulzim Basha, por jo vetëm, por edhe ne të gjithë përkrah njëri – tjetrit, në çdo qytet, në çdo qark, në çdo shtëpi e në çdo rrugicë, anëtarë të Partisë Demokratike dhe të Lëvizjes Socialiste për Integrim, por jo vetëm këta, por edhe të rinjtë dhe të rejat, të gjithë ata që janë pa parti, por që duan të ndryshojnë Shqipërinë, që duan të sjellin një jetë më të mirë për të rinjtë dhe për të rejat dhe që duan të jenë qytetarë dinjitozë në vendin e tyre.

Ne jemi përgatitur të fokusojmë të gjithë vëmendjen në rimëkëmbjen e ekonomisë sonë në post-Covid, atë të cilës Edi Rama jo vetëm që nuk i dha zgjidhje, por përkundrazi e futi vendin në krizë të jashtëzakonshme. Edi Rama premton që do të hapë vende pune, por një njeri që krijoi kriza pa pasur kriza, mendoni se si mund të nxjerrë vendin nga një situatë e tillë.

Dua t’ju bëj thirrje të gjithë shqiptarëve, që të bashkohemi të tërë së bashku, të shkojmë drejt kutive të votimit më 25 prill. Referendumi i 25 prillit nuk është kalkulim politik. Referendumi i 25 prill është mision. Është mision kombëtar për t’i dhënë fund njëherë e përgjithmonë çdo sekti, që kërkon të marrë peng të ardhmen e Shqipërisë dhe shqiptarëve.

Unë ju ftoj të gjithëve, duke iu falënderuar, të drejtohemi drejt kutive të votimit, të flasim me miqtë, me shokët, me familjarët tanë, t’i bindim ata. E kuptojmë që janë të lodhur nga politika, e kuptojmë që janë të zhgënjyer nga politika, por sot më shumë se kurrë, bashkimi i LSI me Partinë Demokratike dhe aleatët e saj është një sinjal më i fortë, në këtë ditë të mrekullueshme, në ditën e parë të muajit mars, në ditën e pranverës për të filluar një pranverë të re, pranverën e zhvillimit, pranverën e emancipimit, për të pasur më shumë gra dhe vajza, jo vetëm në qeverisje, por edhe në politikë bërje, për të pasur më shumë të rinj dhe të reja jo vetëm në qeverisje por edhe në politikë bërje, dhe për t’i dhënë forcë votës së shqiptarëve.

Kategori
Uncategorized

SHTABI I FORCAVE TË ARMATOSURA GËLON NGA ISH OFICERËT E SIGURIMIT

Agron Tufa/

Edhe në Shtabin e Forcave të Armatosura të Shqipërisë ka ish-oficerë të Sigurimit të shtetit! Nuk ka institucion shtetëror a publik të rëndësisë kryesore në vend që të mos jetë montuar ky sekt i policisë politike të diktaturës komuniste. E kuptojmë që pushteti i Rilindjes, Partia Sociliste, i ka thirrur nën armë, u ka shpërndarë detyrat survejuese, raportuese konfidenciale. Po në Shtabin e Forcave të Armatosur ç’duhet kjo shpesëri nate? Mos vallë për të marrë informata brenda strukturave të armikut të përbetuar – NATO-s e për t’ua dhënë miqve të idealit, shërbimeve sekrete të ish Traktatit të Varshavës?
Qenia e ish oficerëve të sigurimit në këtë strukturë të rëndësishme shtetërore e ndërshtetërore është krejtësisht jashtë ekspertizës e në shkelje flagrante të kritereve të punësimit. E para, për shkak të mospërputhjes së shkollimit profesional, të parashikuar në kriteret e punësimit në këtë strukturë, germa “d” ku thuhet: “Të ketë përputhshmëri gradë-funksion-specialitet për vendin përkatës të punës”. Ç’përputhshmëri mund të ketë në Shtabin e Forcave të Armatosura një pjesëtar që ka mbaruar shkollën e Ministrisë së Punëve të Brendshme me profilin “Sigurim”? Pse p.sh, nuk ka Shtabi i FA oficerë që kanë mbaruar për agronomi? Së dyti, po në kriteret e punësimit në shtabin e FA, në pikën “g” thuhet: “Të jetë i pajisur me certifikatë sigurie”, që parakupton edhe – të mos ketë qënë në shërbim të Sigurimit të shtetit komunist. Lind pyetja se si e kanë marrë këtë “certifikatë sigurie”? Kush ua ka dhënë? Apo shokët që kryesojnë zyrën e vetingut në DSIK? Dhe e treta, si rrjedhim, është pika “b” që thotë: “Të ketë zotësi të plotë për të vepruar”. Si mund ta ketë zotësi për të vepruar një pjesëtar i Shtabit të FA kur ai profesionalisht është i papërputhshëm dhe moralisht e botëkuptimisht është i kompromentuar?
Shtabi i FA gëlon nga ish oficerët e Sigurimit të shtetit, siç e tregon dhe dokumenti i mëposhtëm zyrtar, përkundër kritereve të punësimit që ka shpallur vetë kjo strukturë, të cilën po e përcjellim më poshtë:

Kërkesat për punësim në Shtabin e Forcave të Armatosura të Shqipërisë:
(http://www.instat.gov.al/media/3960/02_lkp_klasifikim.pdf)

a. Të jetë vetëm shtetas shqiptar;
b. Të ketë zotësi të plotë për të vepruar;
c. Të përmbushë kërkesat ligjore për nivelin arsimor;
d. Të ketë përputhshmëri gradë-funksion-specialitet për vendin përkatës të punës;
e. Të jetë i aftë nga ana shëndetësore;
f. Të mos jetë dënuar me vendim gjykate të formës së prerë për kryerjen e një krimi;
g. Të jetë i pajisur me certifikatë sigurie;
h. Të mos ketë filluar procedim penal ndaj tij;
i. Të mos ketë konflikt interesi me detyrën ose funksionin që do të kryejë;
j. Të ketë nivelin e kërkuar të Anglishtes për pozicionin e punës.

Kategori
Uncategorized

Marrëveshja e plotë PD-LSI, ja 13 pikat e saj

FOTO/ Zbardhet marrëveshja e plotë PD-LSI, ja 13 pikat e saj

Zbardhet marrëveshja për koalicionin për zgjedhjet e 25 prillit mes Partisë Demokratike dhe Lëvizjes Socialiste për Integrim.

Dokumenti mban firmën e dy liderëve të dy partive më të mëdha opozitare në vend, Lulzim Bashës dhe Monika Kryemadhit.

Kjo marrëveshje përmban 13 pika, ku fokusi është nxjerrja e vendit nga kriza.

Image
Image
Image
Image
Kategori
Uncategorized

Peticioni i Komunitetit Shqiptar në Diasporën e SHBA-ve dhe Kanadasë drejtuar Sekretarit të Shtetit të SHBA, për Dvoranin

Sigal

Dvorani, një ish gjyqtar komunist, nuk është dhe nuk mund të jetë kurrë një Kampion Antikorrupsion

I nderuar z.Anthony J. Blinken,

Ne u tmerruam kur pamë vendimin tuaj më të fundit të Z. Dvorani si një kampion antikorrupsion.  Asgjë tjetër nuk mund të ishte më larg të vërtetës, sesa ky emërtim i tillë. Edhe pse është Deklarata Juaj, ne e kuptojmë,që është një informacion jo i vërtetë  që Ju mund të keni marrë nga stafi shqiptar i Ambasadës Amerikane në Tiranë, Shqipëri, i cili përbëhet kryesisht nga ish anëtarët e tmerrshëm të forcës së fshehtë komuniste dhe elita komuniste.  Ata luajnë me SHBA-në, dhe për fat të keq Departamenti i Shtetit nuk ka qenë në lartësinë e detyrës për të kuptuar lojërat e tyre të poshtëra.

Dvorani nuk është dhe nuk mund të jetë kurrë një Kampion Antikorrupsion. Një ish-gjyqtar komunist, që dënoi njerëzit me burg të gjatë vetëm për arsye politike dhe një gjykatës i korruptuar në periudhën Post-Komuniste të Demokracisë, pasuria e të cilit nuk mund të justifikohet nga paga e tij prej më shumë se njëqind milion  lek. Ju lutemi të shikoni bashkangjitur Raportin e Agjencisë Shqiptare, që vlerëson pasurinë e zyrtarëve publikë.  Për më tepër, jo vetëm që ai kurrë nuk ka qenë një Kampion antikorrupsion, por ai është arsyeja kryesore që Reforma në Drejtësi, e cila u miratua me 100% të votave të parlamentit shqiptar “doli nga shinat” , duke shkaktuar shkatërrimin e plotë të Sistemit Gjyqësor.  Shqipëria nuk ka një Gjykatë të Lartë funksionuese dhe për katër vjet nuk ka një Gjykatë Kushtetuese dhe e gjitha kjo fal Z. Dvorani. Komisioni i Venecias ka lëshuar një akuzë të ashpër kundër Z. Dvorani, ju lutem gjejeni atë, dhe ju do të shihni se sa joreal dhe sa mashtrues është informacioni, që Ambasada Amerikane në Tiranë i dërgon Departamentit të Shtetit.

Populli shqiptar është një popull, si pjesa tjetër e botës.  Ai e ka treguar veten me nder në shekuj.  Populli shqiptar mbrojti 100% të popullsisë hebreje gjatë okupimit gjerman, dhe këtë e vërteton fare mirë numri i larte i hebrenjve që gjendeshin në Shqipëri pas Luftës  së Dytë Botërore, në krahasim me vendet fqinje, si Italia, Greqia dhe Jugosllavia, ku ata u persekutuan dhe gjetën siguri në Shqipëri. Populli shqiptar e ka treguar që është më pro-amerikani në Evropë, duke treguar mirënjohjen më të madhe ndaj Presidentëve të SHBA-se si Ëilson, Clinton, Bush Sr. dhe Bush Jr për ato që ata bënë gjatë 100 viteve të fundit për Kombin shqiptar. Ne nuk e meritojmë të trajtohemi si një tufë delesh dhe të tallemi kaq skandalozisht nga diplomatët e SH.B.A-së, teksa ata i ngrene në piedestal përndjekësit tanë.

Ne me respekt ju paraqesim këtë kërkesë për të rishikuar këtë zgjedhje të gabuar dhe faleminderit për shqyrtimin tuaj. Me respekt dhe mirënjohje Nikolas Mirakaj Alempijevic dhe Hajro Çini

Hajro Çini /
Kategori
Uncategorized

“2021-shi ka gjysmën e vdekjeve krahasur me 2020”, Berisha: Rama kalon mbi kufoma për të mohuar të vërtetën

Ish kryeministri Sali Berisha, është shprehur se në dy muajt e parë të vitit ka pasur 50% të gjithë vdekjeve të vitit 2020 me Covid.

Në një intervistë për Ora News, Berisha u shpreh se Rama i merre vetë të gjitha vendimet në funksion të karriges së tij dhe se ai mund të kalojë mbi kufoma dhe të mos e pranojë të vërtetën.nullnull

Berisha: Në vitin 2020 statistikat tregojnë se vendi ynë kishte 6300 vdekje më shumë. Me këtë numër vdekjes ne renditeshim pas Meksikës dhe Perusë. Vendi ynë për vdekshmëri të tepërt kalon me 2 herë Kosovë, 2.8 herë Serbinë. 6-7 herë Greqinë.

Sot situata është më dramatike. Në dy muajt e parë të vitit, sipas statistikës së manipuluar të xhahilit të Surrelit, ne kemi 600 vdekje. Pra në dy muaj kemi 50% të të gjitha vdekjeve që ata kanë informuar për vitin 2020, kur kanë thënë se janë 1100 vdekje. Por të shumëzuara me 5.2 ato dolën 6300 vdekje. Nëse këto 600 i shumëzojmë me 5.2 kemi rreth 3000 vdekje në këto 2 muaj.

Rama i merre vetë të gjitha vendimet në funksion të karriges së tij. Ai vetë tha se jemi më mirë se të gjithë vendet e zhvilluara dhe tani del më keq se gjithë të tjerët. Ai do të fshehë. Ai mund të kalojë mbi kufoma dhe të mos e pranojë të vërtetën.

Kategori
Uncategorized

“Duroni dhe pak”!/ Eksperti i lartë gjerman flet për pandeminë në Shqipëri: Për 8-10 javë situata do të jetë krejtësisht e ndryshe

Eksperti i çështjeve ekonomike dhe sociale pranë CDU-së gjermane, Martin Henze, në një intervistë për gazetën “Shekulli”, analizon situatën në të cilën ndodhet Shqipëria. Ai prek problemet me vaksinat, dështimin e lidershipit të Edi Ramës dhe kërcënimin e reformës së drejtsisë nga disa elementë të caktuar.

Erjon Dervishi 

Z.Henze, ju jeni evropian dhe një nga ekspertët e paktë të situatës politike dhe ekonomike në Ballkan dhe veçanërisht në Shqipëri në Gjermani dhe BE, si e shihni situatën e COVID-19 në Shqipëri?

Epidemia është e pakontrolluar. Nuk ka kontroll profesional pandemik, as nga ana mjekësore dhe as nga ana ekonomike. Nuk ka kujdes efektiv ambulator dhe spitalor në të gjitha rajonet. Infermierët dhe mjekët nuk janë të mbrojtur mjaftueshëm, nuk ka pajisje të mjaftueshme mjekësore, kushtet në klinika janë katastrofike, shumë më tepër shqiptarë do të vdesin për shkak të këtyre kushteve, qeveria Rama dhe parlamenti jofunksional janë përgjegjësit politik.

Çfarë do të ndodhë tani?

Epo, ju e shihni, pavarësisht nëse janë tanket në rrugë në Durrës apo ndalimi i orarit, efektet e këtyre masave janë zero. Më shumë njerëz po vdesin sesa para këtyre bllokimeve. Cila është qëllimi i këtyre masave? Pra, çfarë përfituan këto masa?

Cili është problemi themelor?

Problemi themelor është se qeveria Rama nuk është në gjendje të menaxhojë katastrofën, të mbrojë familjet shqiptarë dhe të sigurojë një të ardhme për kombin shqiptar. Vështirë se ka ndonjë provë në Shqipëri, që nga marsi i vitit 2020. Pafuqia absolute, budallallëku dhe injoranca na tregohet ne Evropianëve kur vëzhgojmë veprimet dhe rezultatet e qeverisë Rama. E shihni, me mungesën e testimit falas, mungesën e maskave falas, është sikur po lundrojnë me një anije në det, në mjegull, pa radar ose GPS, përplasem me shkëmbinj ose me anije të tjera. I vetmi ndryshim është se në Shqipëri nuk janë shkëmbinj, por një numër masiv i njerëzve po vdesin. Kjo nuk është për shkak se nuk ka pothuajse asnjë vaksinë të disponueshme për momentin, kjo është për shkak se qeveria nuk ka zotëruar rregullat themelore të menaxhimit të pandemisë. Ne vetëm mund të rekomandojmë që kjo administratë të zëvendësohet shumë shpejt në mënyrë që të mos ketë më njerëz të vdesin. Për t’i bërë gjërat edhe më keq, infrastruktura mjekësore është në një gjendje katastrofike, pavarësisht nga fakti se komuniteti ndërkombëtar i ka dhënë qindra miliona euro vendit gjatë 8 viteve të fundit të qeverisë Rama. Po ku kanë shkuar paratë? Nëse shikon infrastrukturën, ajo nuk ka arritur atje. Problemi me ekzekutivin Rama është se ai është shumë i korruptuar. Çdo agjenci anti-korrupsion në Shqipëri varet drejtpërdrejt nga qeveria dhe nuk mund të veprojë në mënyrë të pavarur. Pse duhet të bëjë vetëvrasje qeveria Rama?

Kur një krizë ka mbaruar, zakonisht fillon zvogëlimi i borxhit, thotë eksperti ekonomik Henze. Pastaj shpenzimet shpesh shkurtohen – ose taksat rriten. Ashtu siç ka bërë administrata Rama vitet e fundit. Cilat janë shkaqet e rritjes së borxheve të shtetit shqiptar?

Ka disa arsye. Nga njëra anë, ka arsye strukturore. Ekziston korrupsioni masiv nga qeveria Rama, ai është rritur ndjeshëm në 8 vitet e fundit. Ne duhet të jemi të vetëdijshëm vetëm se qeveria Rama ka zënë të gjitha funksionet e shtetit në 8 vitet e fundit edhe në 2019 përmes zgjedhjeve të paligjshme lokale. Pra, kur flasim për korrupsionin në Shqipëri, ne po flasim për strukturën: shtet – privat, kështu që ne po flasim vetëm për partinë në pushtet dhe strukturën Rama që i bën presion ekonomisë, ekzekutivi Rama është politikisht përgjegjës për korrupsionin në Shqipëri. Korrupsioni ka shumë fytyra në Shqipëri: ministri, anëtarët e familjes ose kryetari i bashkisë që për 10-30% të vëllimit të projektit sigurohen që kontraktori të marrë kontratën e tij, lejen e tij të ndërtimit, mjekun që kujdeset vetëm për pacientët familjet e të cilëve të paguajë një tarifë shtesë; gjykatësi që merr një ryshfet nga një organizatë qeveritare ose person dhe jep një vendim të butë, politikani qeveritar që u jep poste të mira miqve dhe të afërmve të tij, sipërmarrësi që merr kontratat e tij përmes ryshfetit, lista mund të vazhdojë e vazhdojë. Korrupsioni është një katastrofë në Shqipëri, shoqërohet me trafik droge dhe pastrim parash dhe ka pasoja të tmerrshme – ekonomikisht, politikisht dhe shoqërisht. Korrupsioni i organizatës Rama harxhon paratë e taksapaguesve shqiptarë dhe ndihmën ndërkombëtare në vend që t’i përdorë ato për të financuar zhvillimin e qëndrueshëm në Shqipëri. Interesat privatë të organizatës Rama po nxiten – në dëm të popullit shqiptar dhe të ardhmes së kombit shqiptar. Kjo ka vazhduar për 8 vjet. Përmes korrupsionit, trafikimi i narkotikëve zhvillohet intensivisht dhe po kështu pastrimi i parave. Terrorizmi ndërkombëtar financohet nga pastrimi i parave. Si rezultat, ka një mungesë parash dhe shteti duhet të marrë hua shtesë, d.m.th. duhet të hyjë në borxhe shtesë në mënyrë që shteti shqiptar të sigurojë shërbime. Korrupsioni në këtë mënyrë pengon zhvillimin e qëndrueshëm në Shqipëri. Korrupsioni do të thotë që paratë publike nuk mbërrijnë kurrë dhe burimet publike harxhohen. Në fund të fundit, korrupsioni pengon zhvillimin politik, ekonomik dhe shoqëror të vendit. Ky është kryesisht dështimi sistematik i Republikës Shqiptare; për shkak të mosfunksionimit të shtetit ligjor dhe parlamentit për më shumë se 3 vjet, ekzekutivi nuk mund të kontrollohet më.

A i duhen Shqipërisë rritje taksash për të paguar më vonë borxhet e krijuara për shkak të korrupsionit të organizatës Rama?

Teorikisht, dikush mund të shkurtojë shpenzimet e qeverisë shqiptare për pensione dhe paga, por një gjë e tillë do të dëmtonte vetëm popullin shqiptar. Shqipëria nuk ka pasur ndonjë suficit primar në buxhetin e saj shtetëror për vite me rradhë, pothuajse pa ndërprerje. Nëse merrni ndihmë nga bashkësia ndërkombëtare dhe paratë e zeza, Shqipëria tashmë është e falimentuar sot.

Cila do të ishte alternativa?

Pas Luftës së Dytë Botërore, SHBA dhe Britania e Madhe, për shembull, nuk i shlyen borxhet e tyre por i eikuperuan ato përmes shtypjes financiare. Norma e interesit ishte nën nivelin e inflacionit. Kjo sigurisht do të ishte një mënyrë. Por nga mendohet të vijë inflacioni në këtë moment, kur jo vetëm prodhimi, por edhe kërkesa agregate në Shqipëri është në fund të fundit? Ju patjetër që keni nevojë për rritje nominale në ekonomi nëse duam të heqim qafe borxhin. Qeveria aktuale Rama ka dështuar që nga viti 2013, nuk ka koncepte, ide, strategji. Ajo që mund të bëjë është të aplikojë për grante nga organizatat ndërkombëtare. Por ju nuk krijoni një të ardhme me një qeveri të tillë, është lypje patetike, një model shumë poshtërues i sjelljes. Shqipëria mund të jetë më e mirë. Opozita e bashkuar ka cilësinë për ta bërë këtë, ne vetë kemi punuar në programin ekonomik dhe shoqëror.

A i duhet Shqipërisë një riorganizim i ekzekutivit pas zgjedhjeve, a do të vazhdojë si më parë?

Jo, nuk do të vazhdojë siç ka ndodhur për 30 vitet e fundit. Koha për eksperimente dhe propozime ka mbaruar.

Pse jo?

Epo ju keni rininë e Shqipërisë duke ikur. Shqipëria është në prag të falimentimit kombëtar dhe njerëzit po vdesin nga uria, po vdesin, pa nevojë, vështirë se ekziston një klasë e mesme në Shqipëri dhe kryeministri po fyen dhe po shpif ndaj BE-së, sundimi i ligjit dhe demokracia nuk ekzistojnë, Rama do të preferonte negociatat me Beogradin dhe Ankaranë sesa me Evropën. Kjo duhet të jetë e mjaftueshme, apo jo?

Po opozita shqiptare?

Opozita e Bashkuar do të sigurojë edhe një herë një të ardhme për Shqipërinë. Ai dëshiron të sjellë ndryshime thelbësore dhe ne në Evropë e mbështesim atë. Koha për eksperimente ka mbaruar në Shqipëri. Opozita ka hartuar disa module së bashku me ne, gjithashtu për riorganizimin e administratës shtetërore, të cilat i përshtaten sistemit të BE-së. Kjo relativisht shpejt mund të krijojë një situatë në Shqipëri të krahasueshme me vendet e BE-së. Në kohën e duhur, lideri i opozitës demokratike, të bashkuar me siguri do ta komentojë këtë. Në 100 ditët e para të qeverisjes, ju do të shihni se Shqipëria po ecën përsëri përpara. Unë jam i sigurt, do të ketë një marrëveshje të re dhe do të jetë, nëse zbatohet siç duhet, një sukses i madh për shoqërinë shqiptare. Evropa do t’i japë mbështetje masive Shqipërisë. Qëllimi i opozitës së bashkuar është të hapë bisedime me BE në shtator 2021 dhe që Shqipëria të bëhet anëtare e BE në 2025, e cila do të kërkojë reforma të gjera ekonomike, ligjore dhe sociale dhe një luftë të suksesshme dhe të shpejtë kundër pandemisë. Sigurisht, BE do t’i sigurojë gjithashtu Shqipërisë vaksina të mjaftueshme, të cilat janë garantuar. Por për momentin nuk kemi vaksina të mjaftueshme, për shembull në Gjermani, prandaj jini të durueshëm, për 8-10 javë situata do të jetë krejtësisht e ndryshme.

Çfarë instrumentesh përdorni në Perëndim për të siguruar që zhvillimi i shoqërive tuaja të ecë përpara në mënyrë eksponenciale?

Nëse nuk jeni kurioz, nëse nuk bëni pyetje, ju qëndroni budallenj dhe nuk mund të zhvilloheni. Për shembull, ne kemi pasur përvoja shumë të mira ndërkombëtarisht me të ashtuquajturit Këshillat e Ekonomisë dhe Shëndetësisë. Ato janë zbatuar me shumë sukses në organizatat qeveritare në SHBA dhe Gjermani. Në SHBA ka ekzistuar Këshilli i Këshilltarëve Ekonomikë, një organ ekspert qeveritar, që nga viti 1946, dhe në Gjermani ekziston Këshilli i Ekspertëve Ekonomikë. Lidhja me biznesin e përditshëm politik në Gjermani dhe SHBA siguron që ekspertët qeveritarë dhe ekonomikë, shëndetësorë dhe ekologjikë nuk e shohin njëri-tjetrin si kundërshtarë por si një komunitet. Si në Gjermani, detyra kryesore e trupit është të prodhojë një raport vjetor mbi gjendjen e ekonomisë, për shembull, dhe në të ardhmen gjithashtu mbi gjendjen e mjedisit. Dhe ashtu si me Këshillin Gjerman të Këshilltarëve Ekonomikë, Këshilli i Këshilltarëve të Ekonomisë duhet të mbledhë dhe analizojë të dhëna, të zbulojë trendet, të vlerësojë vendimet politike dhe të propozojë masa alternative ose të gjera për qeverinë e SHBA-së ose qeverinë gjermane. Jo pa arsye që SHBA dhe Gjermania janë zhvilluar kaq mirë në 70 vitet e fundit, kjo është edhe për shkak të formateve të tilla. Në Shqipëri, gjithashtu, është sigurisht një çështje e rëndësishme për të zbatuar organe të tilla për qeverinë e ardhshme.

A po përballet Shqipëria me një krizë të re borxhi?

Nëse kursimi nuk është politikisht i dobishëm dhe inflacioni nuk është ekonomikisht i mundur në Shqipëri për momentin, atëherë Shqipëria kërcënohet me falimentim kombëtar. Një zgjidhje japoneze, dhe borxhi është analizuar në bilancin e bankës qendrore, në Japoni borxhi kombëtar është mbi 200%. Japonia e ka bërë këtë për dekada, por Shqipëria fatkeqësisht nuk mund ta kuptojë, nuk ka fuqinë ekonomike të Japonisë. Ne kemi nevojë për një strategji të kombinuar veprimi në Shqipëri. Pas 30 vjetësh, duhet të ketë një ndryshim thelbësor në politikën ekonomike dhe shoqërore për të mirën e kombit shqiptar.

Z.Henze, prandaj duhet të flasim me ju. Si i merr paratë një shteti nëse dëshiron të ndërtojë një urë, për shembull?

Thjesht mund të ndërtojë urën. Pastaj paguan për të në mënyrën e zakonshme – ashtu si paguan për të gjitha shpenzimet e tjera. Shumica e politikanëve do të thoshin: që të shpenzohen para, së pari duhet të mblidhen ose të merren si hua. E di që disa politikanë e thonë këtë. Por nuk është mjaft e drejtë në atë mënyrë.

Pra, çfarë duhet të bëhet?

Ndër të tjera, duhet të zbatohen dy gjëra: duhet të zbatohen instrumente që zvogëlojnë nivelin aktual të korrupsionit hap pas hapi. Së pari, korrupsioni në Shqipëri është pjesërisht i lidhur me varfërinë. Në rastin e korrupsionit të lidhur me varfërinë, është e nevojshme të rritet niveli i pagave të sektorit shtetëror dhe privat, thjesht për të paguar personelin shtetëror një pagë më të lartë dhe ndoshta gjithashtu për t’u dhënë punonjësve të shtetit garanci të punësimit në mënyrë që motivimi për ta paga në mënyrë që familja të mbijetojë është e neutralizuar. Koncepte të përshtatshme janë zhvilluar nga opozita. Nga ana tjetër, përsa i përket politikës rregullatore, niveli i dënimit për korrupsionin në lidhje me qeverinë në veçanti duhet të rritet në një nivel shumë më të lartë sesa ka ekzistuar në Shqipëri deri më tani; një dyfishim i gjobave është i pranueshëm. Frenimi duhet të jetë masivisht dhe fuqimisht më i madh, jo vetëm presioni nga policia dhe gjykatat, veçanërisht për bizneset dhe pronarët e tyre, si dhe politikanët dhe administratorët. Duhet të jetë e qartë për të gjitha ndërmarrjet e biznesit: Po. Ne mund të bëjmë biznes, nuk kemi pse të paguajmë asgjë ekstra dhe pala shtetërore duhet ta dijë që nuk na lejohet të kërkojmë para të zeza, ne marrim një pagë të duhur nga shteti shqiptar. Nuk është aq e komplikuar. Sipërmarrësit gjermanë bëjnë shitje fantastike dhe janë bërë ekonomia e tretë më e madhe në botë në 70 vitet e fundit, pa shumë korrupsion. Pra, kjo funksionon edhe në Shqipëri.

Shumë interesante, por si do të zhvillohet ekonomia e Shqipërisë tani?

Rama dhe qeveria e tij gjithmonë kanë thënë në 8 vitet e fundit: së pari vijnë taksat, pastaj shpenzimet. Por në fund të fundit kishte taksa më të larta dhe shpenzimet u zvogëluan nga sasia e korrupsionit, dhe huatë u morën, kështu që pak ose asgjë nuk arriti te njerëzit. Sidoqoftë, Shqipëria ka nevojë për punë, kështu që ne nuk mund të parandalojmë punë me taksa. Me taksat, ne duhet të frenojmë atë që në të vërtetë nuk duam. Në këtë aspekt, për shembull, një taksë e CO2 nuk është e gabuar. Ne themi: urdhri nuk është i duhur. Së pari paratë lëshohen nga shteti ose banka qendrore, pastaj taksat mund të paguhen me to ose mund të emetohen bono qeveritare. Sepse paratë për të paguar taksa ose për të blerë bono qeveritare mund të vijnë vetëm nga shteti ose përfaqësuesit e tij.

A ka aktualisht një mënyrë demokratike, falas për të bërë fushatë në Shqipëri?

Jo, organizata Rama gjithnjë e më shumë po përpiqet të parandalojë çdo veprim demokratik nga opozita përmes masave ekzekutive, të pabazuara, të tilla si ulja e shtetrrethimit nga 22 në 8 e tani ndoshta në 6 pasdite. Dhuna po përdoret kundër opozitës. Nuk ka asnjë justifikim, asnjë arsyetim për këto masa të qeverisë, është antikushtetuese dhe tregon se Rama dhe shokët e tij nuk janë persona kontakti për ne në Shqipëri.

Si duhet kuptuar kjo?

Rama shfuqizoi shtetin e së drejtës në 2018, për shkak të mosfunksionimit të gjykatave supreme, të cilat nuk funksionojnë edhe sot e kësaj dite, nuk ka siguri ligjore, ndërpritet edhe ndarja e pushteteve, në këtë aspekt, parlamenti është gjithashtu jofunksionale dhe gjyqësori nuk është më një organ kontrolli i qeverisë, është plotësisht i politizuar, për shkak të mungesës së ndarjes së pushteteve. Në këtë aspekt, është gjithashtu kurioze që një komunist i vjetër si Dvorani ose presidenti parlamentar socialist Ruçi, anëtar i partisë në pushtet Rama, i cili ishte ende Ministër komunist i Brendshëm në 1991, duhet të mbrojë shtetin e së drejtës dhe demokracinë, si a duhet të ndodhë, këta njerëz janë të pabesueshëm dhe bashkërisht përgjegjës për katastrofën kushtetuese në Shqipëri. Në Gjermani ne gjithashtu integruam RDG komunist në 1991. Ishte një çështje sigurisht që ish-ministrave të qeverisë komuniste nuk iu dha më një funksion politik në Gjermani, ata u gjykuan dhe u dënuan. Ishte e paimagjinueshme që një ish-ministër komunist i Brendshëm, si Ruçi, të ishte president i parlamentit në vendin tonë. Është e paimagjinueshme që një komunist si Dvorani të ndihmonte në organizimin e një reforme ligjore në Gjermani.

Dhe si duhet të vazhdojë kjo tani?

Demokracia është një projekt i kërkuar institucionalisht: një sistem demokratik presupozon procedura në të cilat vetëvendosja e njerëzve bëhet praktikisht, liria e shtypit, e drejta për të mbrojtur të drejtat e njeriut përmes një gjykate kushtetuese. Qëllimet, motivet dhe vendimet e qytetarëve politikë autonome të Shqipërisë duhet të shndërrohen përmes procedurave të tilla në rregulla detyruese dhe vendime individuale, dhe kjo si një biznes i përditshëm i menaxhuar me besueshmëri – nga përcaktimi i kufijve të zonave zgjedhore deri te dekreti që zbaton ligjet. Në mënyrë që të garantohet besueshmëria, parashikueshmëria dhe kontrollueshmëria, këto procedura duhet të përcaktohen ligjërisht dhe pajtueshmëria e tyre gjithashtu duhet të sigurohet me anë të ligjit, demokracia duhet të mbrohet nëse dëshiron të mbetet gjallë dhe të mos marrë fund në një pikëllim të rregullt arbitrar, si është tani rasti në Shqipëri. Demokracia nuk konsiston në vendime individuale të izoluara nga një shumicë në ndryshim. Demokraci do të thotë sundim i barabartë nga të gjithë përtej ditës. Identiteti i autorëve dhe adresuesve të ligjeve dhe vendimeve politike duhet të bëhet i mundur jo vetëm një herë, në një të vetme politike tani, por edhe në të ardhmen. Bëhet fjalë për vetëvendosje të qëndrueshme të lirë, mundësisht gjatë disa brezave. Për të arritur këtë qëllim në Shqipëri, shumë gjëra janë të nevojshme. Opozita e bashkuar ka konceptet e duhura dhe ne Evropianët do të vazhdojmë t’i mbështesim me forcë.

Dhe pastaj?

Së pari, gjykatat funksionale janë të nevojshme, dhe një administratë demokratike e bazuar në shtetin e së drejtës duhet të rikthehet. Liritë themelore duhen përsëri për të formuar synimet dhe motivet, domethënë një shtyp i lirë në Shqipëri, shtypi po vihet nën presion masiv nga administrata Rama. Kjo duhet të ndryshojë. Unë kujtoj vetëm komentet e Komisionit të Venecias për ligjet aventureske të shtypit të administratës Rama. Liria e shprehjes është një themel i dukshëm i demokracisë. Demokracia përfshin gjithashtu një proces politik në të cilin grupe të ndryshme mund të shprehin opinionet e tyre publikisht dhe të përpiqen të fitojnë të tjerët për kauzën e tyre. Kjo kërkon mundësinë për të ngritur opinionet publike dhe për të bashkuar forcat me të tjerët për këtë qëllim. Kjo është ajo që ne e quajmë liri të asociimit në BE, dhe kjo gjithashtu u ndalua në mënyrë të paligjshme nga regjimi autokratik Rama dhe përfaqësuesit e jo-legjitimuar në parlamentin shqiptar në vitin 2020 përmes një ndryshimi kushtetues. Kjo është një shkelje e qartë e parimit demokratik të kushtetutës shqiptare. Ky ndryshim kushtetues gjithashtu duhet të kthehet mbrapsht. Formimi i koalicioneve, edhe para zgjedhjeve, është një e drejtë themelore demokratike. Fushata aktuale zgjedhore duhet të lejohet të jetë subjekt i raportimit dhe takimeve falas. Liria e mbledhjes dhe e asociimit, si liria e shtypit, nuk janë më pak se liria e shprehjes midis elementeve themelore të çdo sistemi demokratik të sundimit, përfshirë kushtetutën shqiptare. Prandaj, një shtet kushtetues i bazuar në të drejtat themelore nuk është në kundërshtim me demokracinë; përkundrazi, është parakusht që demokracia të fitojë rëndësi politike dhe të mbijetojë në konfliktet shoqërore dhe interesat konfliktuale. Nuk mund të ketë vetëvendosje të qëndrueshme politike pa garanci të sundimit të ligjit. Ata që qëndrojnë për të drejtat dhe shtetin e ligjit forcojnë dhe mbrojnë demokracinë. Ata që sulmojnë sundimin e ligjit, e minojnë atë, e braktisin atë për përbuzje, njëkohësisht dhe në mënyrë të pashmangshme sulmojnë demokracinë, ata e shkatërrojnë atë. Kjo është ajo që ndodhi në Shqipëri në 2018 dhe ky është gabimi elementar i të ashtuquajturës reformë ligjore. De facto, ka pasur një grusht shteti kushtetues në 2018, i cili vazhdon të shkallëzohet deri më sot. Nuk është rastësi që shkatërrimi i strukturave politike të vetëvendosjes demokratike në Shqipëri që nga viti 2018 është kryer me mjetet e shkatërrimit të shtetit të së drejtës. Nuk është vota e qytetarëve që po pengohet, jo e drejta e tyre për të votuar që po eliminohet, por liritë demokratike po kufizohen, procedurat e sundimit të ligjit, gjykatat supreme dhe parlamenti po mosfunksionohen, minohen dhe nganjëherë integriteti fizik i njerëzit cënohen, vriten, siç po ndodh tani në Shqipëri dhe jeta e tyre po kërcënohet për të siguruar sundimin autoritar të administratës Rama dhe shokëve të saj. Kjo duhet të ndryshojë nga 26 prill 2021.

Sundimi i ligjit dhe demokracia është e rëndësishme për të ardhmen e Shqipërisë?

Sigurisht, kombi shqiptar ka të drejtë të jetë i lumtur. Funksioni politik i ligjit qëndron në shtetin e së drejtës. Është pikërisht përmes saj që ligji gjithashtu merr funksionin e mbrojtjes së të dobëtve dhe të pakicave nga pushteti, abuzimi dhe vullneti politik i shumicës më të fortë, të legjitimuar në mënyrë demokratike – pavarësisht nëse kjo bëhet e rëndësishme në sferën shtetërore apo shoqërore. Nga ana tjetër, kjo do të thotë që çdo grup shoqëror dhe kështu çdo pakicë shoqërore në Shqipëri duhet t’i përmbahet kornizës së ligjit, shtetit të së drejtës, i cili gjithashtu zbatohet për ta në kuptimin e parimit të barazisë së kushtetutës shqiptare dhe e cila thirret posaçërisht për t’i mbrojtur ato. Çdo grup shoqëror dhe çdo pakicë ka të drejtën e opozitës legjitime demokratike dhe kritikës legjitime liberale. Por nuk ka “mbrojtje të dyfishtë të pakicave” në kuptimin që grupe individuale ose pakica mund të thirren në sundimin e ligjit dhe të drejtat themelore – domethënë të drejtat e lirisë së shprehjes dhe demonstrimit – dhe në të njëjtën kohë të shpërfillin rendin ligjor pozitiv sipas dëshirës, ose që ata madje mund të pretendojnë një vakum ligjor për veten e tyre. Përkundrazi: shteti kushtetues liberal mbron pakicën dhe në të njëjtën kohë kërkon që të gjithë, shumicat dhe pakicat, të mbështesin ligjin dhe paqen ligjore që është e detyrueshme për të gjithë, dhe kjo duhet të rikthehet në Shqipëri. Kjo është e thjeshtë dhe mund të rikthehet relativisht shpejt, një nga detyrat e qeverisë së re të opozitës së bashkuar në 100 ditët e para.

Cila është marrëdhënia midis demokracisë dhe ekonomisë?

Pas rënies së bllokut lindor në 1989, formula e Francis Fukuyama e “fundit të historisë” formoi pikëpamjen tonë për botën: Lufta e Ftohtë kishte mbaruar dhe socializmi u mund, gjithashtu në Shqipëri, demokracia ishte në rritje dhe ekonomia liberale e tregut qëndronte i pakrahasueshëm. E gjitha që duhej tani, me sa dukej, ishte pak kohë dhe një qeverisje e zgjuar – së shpejti të gjitha vendet e botës do të përvetësoheshin nga përfitimet e procedurave demokratike dhe urdhrave të tregut. Më së voni që nga kriza financiare globale e vitit 2008, ky tregim nuk është më bindës. Demokracitë liberale të perëndimit kanë një problem legjitimiteti pasi ekonomia e tregut nuk prodhon më “prosperitet për të gjithë” dhe pabarazia po rritet, meqenëse përqendrimi i pasurisë po bëhet më i mprehtë, paratë e freskëta të kredisë nuk janë më në gjendje të sjellin në mendje një pjesë të e ardhmja në botën e sotme – dhe kapitali preferon të migrojë atje ku gjen kushtet më të favorshme për rritjen e tij. Në këtë aspekt, ne kemi nevojë për një marrëveshje të re në Shqipëri që gjithashtu përqendrohet në klasën e mesme dhe vendet e punës për të gjithë. Programet e opozitës së bashkuar janë të fuqishme dhe të përshtatshme për të krijuar përsëri një të ardhme në Shqipëri.

Kategori
Uncategorized

U fut në sistemin sekret/Ish-kreu i OFL ‘i shiti’ gjermanët tek dy shqiptarët nën hetim

U fut në sistemin sekret/ Ja si ish-kreu i OFL 'i shiti' gjermanët tek dy shqiptarët nën hetim

U fut në sistemin sekret/ Ja si ish-kreu i OFL ‘i shiti’ gjermanët tek dy shqiptarët nën hetim

Gjykata e Lartë ka zbardhur arsyetimin e vendimit përmes të cilit refuzoi kërkesën e ish-zv.drejtorit të Operacionit Forca e Ligjit, Artan Shkëmbi, për tu kthyer në detyrë.

Zyrtari i lartë i Policisë që po hetohet nga SPAK për ‘korrupsion’ dhe ‘zbulim i akteve ose i të dhënave sekrete’, kërkoi në Gjykatën e Lartë heqjen e masës së ‘pezullimit nga detyra’ caktuar për të nga Shkalla e Parë dhe Apeli i Gjykatës së Posaçme.

Kolegji Penal i Gjykatës së Lartë vlerësonte se nuk kishte asnjë shkelje procedurale nga gjykata e Apelit dhe për këtë shkak vendoste të mospranonte ankimin e bërë nga Shkëmbi.

Nga ana tjetër, vendimi hedh dritë mbi dyshimet e ngritura nga SPAK kundër një prej drejtuesve të OFL, operacion që do të godiste pasuritë e pajustifikuara të botës së krimit.

Referuar vendimit të siguruar nga A2CNN, Shkëmbi është futur në rreth pasi Prokurorisë së Hamburgut në Gjermani i është dekonspiruar hetimi kundër dy shqiptarëve të dyshuar për trafik të kokainës.

Hetuesit gjermanë kanë kuptuar se shqiptarët me iniciale K. V. dhe A. P. ishin informuar për hetimin nga një zyrtar policie në Shqipëri. Sipas palës gjermane ky zyrtar policie iu kishte dhënë rregullisht informacione anëtarëve të grupeve kriminale në mënyrë direkte apo indirekte, përmes një personi tjetër.

Nën këto dyshime, më 19 mars 2020 pala gjermane i kërkoi homologëve në Shqipëri të verifikonin pasuritë e dy shqiptarëve, por me një kusht: ‘nëse mund të garantohet që këto informacione nuk do të arrijnë te personat nën hetim në Gjermani, nëse jo, ju lutemi që kërkesa të mos përpunohet deri sa hetimet në Gjermani të kalojnë ne fazën e hapur’.

Referuar dokumenteve, kërkesa në fjalë mbërriti në Policinë e Shtetit në 3 prill të vitit të kaluar, e cila ka kthyer përgjigje gati tre javë më vonë në 22 prill. Por, ajo që i druheshin gjermanët ka ndodhur.

Në 10 prill, një javë pasi kishte ardhur shkresa gjermane, prokurorët e Hamburgut kanë konstatuar se kërkesa e tyre i ishte dërguar në telefon një prej dy shqiptarëve nën hetim, si edhe fotot e tij dhe të dyshuarit tjetër të nxjerra nga sistemi Deep See i Policisë në Shqipëri.Nga verifikimet ka rezultuar se i vetmi person që ka loguar në këtë sistem në 10 prill ishte i dyshuari Shkëmbi. Në vijimësi, në seancat gjyqësor për masën e sigurimit, Shkëmbi ka mbajtur qëndrim mohues ndaj akuzave dhe ka kërkuar pushim të çështjes. /A2

Kategori
Uncategorized

Pafuqia e Ramës për të ndalur kandididimin e krimit në zgjedhje

Arsyeja kryesore është fakti që ai është pafuqishëm që ta ndalë kandidimin e tyre. Ata sot janë hallka kryesore që mban në këmbë PS. Ai nuk mund t’i shkelë pazaret që ka mbyllur me grupet kriminale, sepse kjo do të sillte një disfatë totale të PS, ngaqë sot janë ata që e kontrollojnë PS dhe janë padronë të strukturave të saj.

Nga Red Varaku

Gati në çdo dalje publike ambasadorja e SHBA dhe ambasadori i BE po i kërkojnë kryeministrit që të mos kandidojë njerëz të botës së krimit ose individë të lidhur me botën e krimit. 

Kjo jo vetëm për t’i kujtuar atij angazhimin e tyre për zgjidhjen e krizës shqiptare, përmes aplikimit të reformës zgjedhore si kusht për integrimin, por njëkohësisht për të garantuar opozitën, që zgjidhja e krizës përmes zgjedhjeve të lira është detyrim i tyre si negociatorë te krizës. Për të dhënë llogari për këtë e kanë thirrur dhe në Bruksel këtë të hënë. 

Por, kryetari i PS ka vendosur të hyjë në këto zgjedhje, jo vetëm me të njëjtën strategji, por edhe me të njëjtën bandë me të cilat vodhi zgjedhjet e 2017 duke shkelur angazhimin e tij. 

Kështu ai ka nisur të riaktivizojë po të njëjtin mekanizëm për manipulimin e zgjedhjeve, për të cilin opozita ndërmori aksionin më të madh opozitar të këtyre 30 viteve, duke djegur mandatet dhe bojkotuar zgjedhjet. 

Përmes kësaj strategjie ai ka vendosur të injorojë kushtet e vendosura nga Bashkimi Europian dhe të refuzojë këshillat e miqve të Shqipërisë, duke marrë kështu mbi shpatulla izolimin nderkombetar dhe koston e bllokimit të integrimit.

Vetëm se kjo qasje që ai po e servir plot arrogancë dhe prepotencë, në të vërtetë është një përpjekje për të kamufluar dobësinë e tij më të madhe, pafuqinë për të ndryshuar ‘aleatët’ e tij të krimit, sepse të gjithë e dimë që pavarësisht propagandës, është pikërisht dështimi me integrimin dhe izolimi i Shqipërisë që do t’i prodhojë një humbje spektakolare të pushtetit. 

Po pse është i detyruar të kandidojë kriminelë dhe kasnecë të krimit , pavarësisht paralajmërimeve, kur ai vetë e ka të qartë se kjo do t’i prodhojë humbje dhe dështim? 

Arsyeja kryesore është fakti që ai është pafuqishëm që ta ndalë kandidimin e tyre. Ata sot janë hallka kryesore që mban në këmbë PS. Ai nuk mund t’i shkelë pazaret që ka mbyllur me grupet kriminale, sepse kjo do të sillte një disfatë totale të PS, ngaqë sot janë ata që e kontrollojnë PS dhe janë padronë të strukturave të saj.

Pra, edhe pse e ka të qartë fundin e atyre që kanë tentuar ndërprerjen e ëndrrës së shqiptarëve për tu bashkuar me Perëndimin, edhe pse e ka të qartë fundin e atyre që kanë tentuar izolimin e Shqipërisë ,edhe pse e ka të qartë fundin e tradhtarëve të këtij kombi që tentojnë vëllazëri me serbët në kurriz të Kosovës , ai është pafuqishëm që t’i shmanget marrëveshjeve që ka me krimin, të cilin e ka shëndoshur ne poste, tendera dhe para publike, sepse kështu do të ndëshkohej në mënyrë të pashmangshme nga vetë krimi. 

Pra, nëse vendos të largojë ata me të cilët vodhi dhe ndau pushtetin, PS do shkërmoqej përfundimisht, sepse lidhja me këtë kategori e ka asgjësuar tërësisht fuqinë politike të strukturave të partisë, sepse janë këta individë që i kanë zëvendësuar këto struktura ,janë këta që kanë emëruar drejtorë apo kanë urdhëruar punësimin e shumë socialistëve dhe për pasojë largimi i tyre do të sillte dhe asgjësimin e strukturës bazë të partisë.

Një arsye tjetër është dhe bjerrja e PS-së. PS është në një krizë të rëndë të burimeve njerëzore dhe po përballet me një braktisje të madhe nga qytetarët shqiptarë, pikërisht për shkak të raporteve të saj me krimin dhe kriminelët.

Të gjithë e dimë që kjo parti sot kontrollohet nga individë që janë aty si përfaqësues të interesave të botës së krimit dhe nuk janë aty si përfaqësues të interesave të qytetarëve. Riciklimi i të njëjtëve individë është drejtpërdrejtë nevoje dhe pasojë e lidhjes biologjike që ka sot kjo parti me krimin e organizuar, ndaj shkëputja nga keta individe shkakton automatikisht vdekje klinike për të . 

Në fakt ky është poshtërimi më i madh i PS prej Edi Ramës. Pasi e ka shkatërruar identitetin e saj me lidhjet e tij me krimin, pasi ka fyer dhe larguar të gjithë socialistët e vërtetë , tani ka mbetur vetëm me ata që e shkatërruan atë dhe nuk ka asnjë shans që t’i largojë. 

Ndaj, për shkak të pafuqisë për të ndryshuar këtë realitet të rëndë, edhe pse e ka të qartë se me këta individë humbjen e ka të sigurtë, ai do te refuzoje vazhdimisht kinse me arrogancë që të përmbushë detyrimin e moskandidimit të krimit , por jo se nuk do, por nuk mundet, sepse nëse i largon sot, fatura i shkon atij personalisht në të gjitha format.

Kategori
Uncategorized

Në Shqipëri nuk kishte Ambasadë Amerikane më 1990,

Çuditet njeriu i sinqertë me këto dekoratat e fundit nga DASH. Por po ti shikojmë më me vëmëndje gjërat mund të kthjellohemi pak më shumë:

Hajro Çini /

 • Në Shqipëri nuk kishte Ambasadë Amerikane më 1990, Ambasada më e rëndësishme perëndimore ishte ajo e Gjermanisë. Shqiptarët u ngritën rrëzuan komunizmin dhe nxorrën disa personalitete të shquara;
 • Më 1997, kur kishim ambasadë amerikane, Simbol i luftës për rrëzimin e “diktaturës” u bë Zani Çaushi (dhe ca kriminelë të tjerë);
 • Më 2013, pasi e ndihmuan të bëhej gruaja e Bilalit, për të bërë një foto me Obamën, e mbështetën të uzurpojë pushtetet;
 • Më 2015, Don Lu, mori pjesë aktive nëpër protesta kundër Opozitës Demokratike, këshilloi që të blihen (trafikohen) deputetë dhe ndihmoi Krimin e Organizuar të shpartallojë Sistemin e Drejtësisë;
 • Më 2017, Ambasada e Republikës Soros çertifikoi zgjedhjet më të vjedhura në historinë e Shqipërisë;
 • Edhe në Kosovë, vetëm pasi u hap ambasada amerikane arritën disa kriminelë si Hashim Thaçi, Veseli, apo Krasniqi të uzurpojnë Kryeministrinë, Kryesinë e Kuvendit dhe Presidencën.
  Duhet thënë, ndërkohë, se niveli etik dhe profesional i diplomatëve amerikanë në Prishtinë është shumë më i lartë se ai në Tiranë.

Por në rrethana të ndezura ndërkombëtare, USA na çliroi Kosovën, futi Shqipërinë, me të drejta të plota, në NATO, si dhe ndezi dritën jeshile që Kosova të shpallte Pavarësinë, si dhe e njohu e para si shtet të Pavarur.

Më duket mua, apo diçka nuk shkon mirë?!

Kategori
Uncategorized

Faleminderit Ambasador, Duncan Norman.

Z.Ambasador:
Ju keni të drejtë në shqetësimin tuaj kur thoni …

Stop, kandidimit të elementit të inkriminuar në listat për kandidat në zgjedhjet parlamentare të 25 Prillit.

Vërtet:

Shqetësimi juaj ështe i drejte, sepse Edi Rama nje si dikur, fshehur apo hapur do kandidojë për deputet në zgjedhjet parlamentare, elementë të inkriminuar, dhe të lidhur me botën e krimit të organizuar.

Ai ka detyrime dhe ështe i varur pazgjidhshmerisht prej tyre…

Zoti Ambasador, shqetesimi i juaj i drejtë nuk eshte i vetem

Eshte edhe Instituti nderkombetar per studime ne lindjen e mesme dhe ballkanin ( IFIMES) ai qe ka akuzuar Edi Ramen se po e con shqiperine jo drejt BE-se, por drejt Amerikës Latine.

Eshte po ky institut nderkombetar po vlereson me shqetesim, se regjimi i Edi Rames ka rreth 2 miliardë Euro, këto te fituara nga trafikikimi i droges dhe bashkpunimi me bandat dhe krimin e organizuar.

Miliarda ne dispozicion per dhunimin, shtypjen, dhe vrasje te kundershtarit politik, vjedhjen dhe blerjen e votave me dhunë, ne zgjedhjet parlamentare qe do zhvillohen me 25 Prill.

Z.Ambasador.

A e mendoni se c’do të thote qe ne duart e krimit te organizuar, dhe mafies ne pushtet sot ndodhen plot 2 miliard Euro qe ata do i perdorin per vjedhjen dhe blerjen e votave me 25 Prill.

Që liria, demokracia, dinjiteti, dhe vota e popullit do jete e pa fuqishme perballe krimit te organizuar ne pushtet.

Z.Ambasador:

Keto miliona e miliarda euro te droges, kane blere dhe tjetersuar jo vetëm voten e nje thes mielli te fukarenjve,jo vetem mediat e blera, pseudo analistet e paguar, dhe lavire politikanet shqiptare, por dhe ate te qytetarit te ndershem.

Por ato miliona dhe miliarda euro te droges, kane kompromentuar, dhe tjetërsuar edhe koleget dhe ish koleget e tu në shqipëri.

Ata nuk flasin më.

Kujtojme z.Vlahudin, te cilen Rama dhe klani i tij i krimit e ktheu nga nje ambasadore e BE-se ne nje lepirese, perfituese, mbrojtese, dhe fshesaxhie të puneve te pista te trafikut te droges dhe bashkpunimit me të të kesaj narkoqeverie.

Dhe jo vetem atë .

Ambasadori Lu, vec bërtitjes per kapien e peshqeve te mbedhenj, iku diku larg, pa kapur dot asnje cironkë.

Sot ish ministri i brendeshem, mik dhe bashkpuntor i trafikanteve te droges, Saimir Tahiri, tallet me ambasadorin e Kirgistanit…

Z.Ambasador:

Shume nga koleget e tu heshtin.

Nëse Rama nuk ka arritur ti korruptoje ai ka arritur ti frikesoje ata (me debimin) , ndaj ata pandershmerisht mbi ligjin, detyrën, dhe mbi kurrizin e nje populli qe beson dhe kerkon demokraci, luajne si ”Xhixhileja” vallen e Napolonit në tepsine e Rames.

Ata luajne vallen e ”xhixhilese” sepse i vdekuri ne shtepine e tjetrit duket sikur fle…

Sepse ne vendet e tyre vendos jo politika…

Por ligji, qytetari, dhe demokracia.

Ata qeshin sepse se kane provuan mbi kurriz shkopin e gomes apo gazin lotsjelles.

Ata qeshin sepse…

Si kane provuar grushtat apo gelbazen e policise partiake ne fytyre…

Si kane pare femijet tyre te terhiqen zvarre ne trotuare…

Se ata se kane provuar qe vajzat e tyre te dhunohen, perdhunohen dhe shiten ne treg, si prost, nga te pa prekshim, nga ata qe blene dhe shesin vota, nga kriminelet…

Dikush nga ata llum analistet që shpirtin ja kane shitur dreqit, na thote neper TV, se nuk duhet ti shani ambasadoret…

Vertet ?

Mos duhet tju lemojme dhe masazhojme lekuren e tyre te bute, kur ata paturpesisht tallen me ne ?

Mos duhet tju heqim kapelen ???

Tju perulemi, dhe ti falenderojme, edhe kur ata me apo pa deshire po behen cader dhe bunker mbrojtes i kesaj narko-qeverie në pushtet !?

Mos vallë duhet të heshtim sic beme te detyruar dhe masakruar per 45 vjet nga diktatoret edhe mbas viteve 1945 ?

Mos vallë ju prisni qe me ne të ribeni exsperiment, si ato qe i bete dikur me ne ”KAVIET” e diktaturës ?

Ju kërkoni që ne në emer te kesaj pseudo demokracie te servirur nga ju dhe narkoqeveria, me e keqe ne europë, që ne te heshtim dhe te pranojme koke ulur nje neodiktature te re, alla kolumbiane me mafien ballkanase dhe kelyshet e bllokut perseri ne pushtet?

Atehere me 1945 ca nga ju iket turrvrap, pa marre me vete as breket e grave me vete, dhe ca të tjerë i perzuri me daulle, Dulla në pushtet.

Ne mbetem këtu.

Na late të mashtruar dhe gjysëm të vdekur,

Këtu na gjetet perseri, ne meshiren e fatit, diktatures dhe endrres per demokracine dhe riardhjen tuaj.

Ju perseri do ikni.

Por tani, ikni mbas perfundim mandatit jo te perzene më nga dulla…

Tani ju e njihni lojën dhe sju perze kush, sepse jo vetem kohet, por dhe ju keni ndryshuar,

Ju tani vini beni kariere, na jepni ide (a thua ne indianet e europes s’dimë) dhe ju…lëpini qeveritë.

Ato kanë c’tju japin…

Na mesoni si mbillet orizi në kinë, misri në Kongo.

Si te mjelim dhitë, të gatuajme fasule, si te pastrojme shtepite, si te marrim ajer, apo si te fleme me grate…

Dhe mbasandaj kur tejngopeni na tregoni edhe gishtin e mesit….

E ndersa krimi i organizuar dhe narko-kryeministri i nominuar per ”nobel” nga ju rivjedh dhe rible votat perseri, juve sja u ndjen, fare, por beni ”apel”per qetesi,mbaroni mandatin dhe….

Ikni,

Ikni si ai koqekeci, sic iku dhe ambasadori i OSBE Bernard Borchard trup vrap, te majmur ne shtetet tuaja, dhe te lumtur ne pritje te pensionit.

E ne fund te fundit kush ishit ju që të inpononit një narko -kryeministri të zbatonte ligjin dhe kushtetutën e vëndit, para se te beheshit guvernatore ne nje shtet zekakesh sic jemi ne, në zemër te Ballkanit?

Ku kishit sherbyer dhe kush ju njihte…

Rrangu i tretë…

E kush do ju trajtonte si pashallarë vec shqiperise, politikes dhe qeveritareve te saj te korruptuar, milionave te krimit, mafies ne pushtet dhe nje grupi batakcinjsh, apo fakire barkthate qe mezi presin zgjedhjet te marrin falas 5 mije leke apo nje thes miell.

Zoti Ambasador….Kjo eshte shqiperia sot.

Shqiperia e vogel, qe enderron demokraci.

Shqiperia e marre peng nga nje grup oligarkesh, vrasesish dhe hajdutesh ne pushtet.

Shqiptaret kane nevojë per ambasadore me ide-projekt per demokracise, jo per (agranome apo veterinere) që të na mesojne si mbrohet demokracia… Dhe jo si mbillet misri, apo si mbarset dhia.

Shqiptaret nga te gjitha krahet dhe bindjet politike…

Të majtë e të djathtë, më ne fund ata jane ndergjegjesuar se janë vellezer, dhe se kanë nevoje jo më per qindra ide dhe parti.

Por për drejtesi…

Ligj, rend, punë, mirqënie, dhe demokraci…

Dhe këtë do e fitojne edhe pa ju, por me votën e tyre legjitime me 25 Prill…

Urim Gjata.

Thank you Ambassador, Duncan Norman.

No Comments Thank you Ambassador, Duncan Norman.
Ambassador:
You are right in your concern when you say…

You say Stop, the candidacy of the incriminated element in the lists for candidate in the April 25 parliamentary elections.

Really:

Your concern is right, because Edi Rama, as once, hidden or openly, will run for MP in the parliamentary elections, incriminating elements, and related to the world of organized crime.

He has obligations and is dependent on them…

Mr. Ambassador, your just concern is not alone

It is also the International Institute for Studies in the Middle East and the Balkans (IFIMES) that has accused Edi Ramen of leading Albania not to the EU, but to Latin America.

It is the same international institute that is estimating with concern that the regime of Edi Rames has about 2 billion Euros, these gained from drug trafficking and cooperation with gangs and organized crime.

Billions available for rape, repression, and murder of political opponent, theft and vote-buying by force in the April 25 parliamentary elections.

Mr. Ambassador.

Do you think that means that in the hands of organized crime, and the ruling mafia today are full of 2 billion Euros that they will use to steal and buy votes on April 25.

That freedom, democracy, dignity, and the vote of the people will be powerless in the face of organized crime in power.

Ambassador:

These millions and billions of euros of drugs, have bought and alienated not only the vote of a sack of flour of the poor, not only the media bought, pseudo paid analysts, and whores Albanian politicians, but also that of the honest citizen.

But those millions and billions of euros of drugs, have alienated and compromised, even your colleagues and former comrades.

They do not speak anymore.

We remember Mr. Vlahudin, whom Rama and his crime clan turned from an EU ambassador into a licker, profiteer, protector, and sweeper of the dirty work of this narco-government.

And not just that.

Ambassador Lu yelled and yelled about catching large fish, but fled away, unable to catch any zebras.

Today, the former Minister of Interior, friend and collaborator of drug traffickers, Saimir Tahiri, mocks the ambassador of Kyrgyzstan…

Ambassador:

Many of your colleagues are silent.

If Rama has not managed to corrupt, he has managed to intimidate them (with the expulsion), so they dishonestly on the law, duty, and on the backs of a people who believe and seek democracy, play like “Gigi” Napoleon dance in Rama’s pan .

They play the “giggle” dance because the dead man in the other house seems to be sleeping…

Because law and democracy decide in their countries.

They laugh because they tried the rubber stick or tear gas on their backs.

How did the police police punch or slap in the face try…

How they saw their children crawling on the sidewalks…

That they have proven that their daughters are raped, raped and sold in the market by criminals as prostitutes…

One of those scum analysts who have sold their souls to the devil, tells us on TV, that you should not insult the ambassadors…

Really?

Shouldn’t we smooth and massage their soft skin when they shamelessly make fun of us?

Shouldn’t we take your hat off ???

We bow to you, and thank you, even when they are willingly or unwillingly becoming cadres and protective bunkers of this ruling narco-government !?

Should we remain silent as we were forced and massacred for 45 years by dictators even after 1945?

Do you expect to re-experiment with us, like the ones you once did with us “CAVIET” of dictatorship?

Are you asking us, in the name of this pseudo-democracy served by you and the narco-government, for us to remain silent and accept with our heads bowed a new neo-dictatorship, the Colombian goddess with the Balkan mafia and the puppies of the bloc back in power?

Then in 1945 some of you ran away, without even taking your panties with you, and some of them were driven by the drum, Dulla in power.

We stay here.

You left us deceived.

Here we are again, at the mercy of fate, dictatorship and the dream of democracy and your return.

You will run away again.

But now, leave after the end of the non-expelled mandate.

Who cares, because not only the times, but you have changed,

You now come and make a career out of it, give us ideas (as we say) and lick governments.

They have what they give you…

Teach us how rice is grown in China, corn in Congo.

How to milk goats, cook beans, how to clean houses, how to get air, or how to sleep with women…

And then run away, run away fat body in your states, happy waiting for retirement.

After all, who were you before you became governor of a Zakat state in the heart of the Balkans?

Who knew you, and who treated you like pashas except Albania, its corrupt politics, millions of crime, the ruling mafia and a group of thugs, or barbaric fakirs who can hardly wait for the elections to receive 5 thousand lek or a bag of flour for free.

Mr. Ambassador… .This is Albania today.

Small Albania, which dreams of democracy. Albania was taken hostage by a group of oligarchs, murderers and thieves in power.

Albanians need ambassadors with the memory of democracy, not (agranomers) to teach us how to gain and protect democracy, not how to plant corn or goat millet.

Albanians from all political wings and persuasions finally need no more ideas and parties.

But for Freedom…

Law, order, jobs, welfare, and democracy, and will win it on April 25…

Long congratulations.

Kategori
Uncategorized

“Larje hesapesh në zemër të Tiranës”- Berisha tregon kush mund të jenë ekzekutuesit e biznesmenit: Bosin kryesor të mafies turke e vrau…

Mëngjesin e ditës së sotme (25 shkurt 2021), në zonën pranë Piramidës, u vra me armë zjarri 66-vjeçari Behar Sofia. Viktima Sofia konsiderohej si “1-shi” i trafikimit të heroinës dhe besohet se ka lidhje të forta me turkun Abduselam Turgut, të arrestuar disa vite më parë në Shqipëri.

Në lidhje me këtë vrasje ka reaguar edhe ish-kryeministri Sali Berisha, i cili thotë se kjo ngjarje është një larje hesapesh midis Ndragetës Italo shqiptare dhe mafies turke për të dominuar trafikun e heroinës për në Europë.

Postimi i plotë:

Nje ekzekutim mafioz me domethenie te madhe nderkombetare!

Larje hesapesh ne zemer te Tiranes midis Ndragetes Italo shqiptare dhe mafies turke per te dominuar trafikun e heroines per ne Europe.

Miq, nje ekzekutim mafioz ka ndodhur sot ne zonen me te mbrojtur me te hapur, te rrethuar nga te gjitha anet nga narkopolic. Bosi kryesor i mafies turke Behar Sofia ne Tirane u ekzekutuar me silenciator para syve te narkopolicisr, e cila dukej sikur te ishte bashkpuntore ne kete vrasje.

Kjo vrasje thuhet se eshte bere nga Ndrageta Italo shqiptare, e cila e lidhur me nivelet me te larta te pushtetit ne Shqiperi, Ramen dhe Veliajn ka vendosur te spastroje Tiranen nga mafia shqiptaro turke dhe te vendosi ne kontroll te plote trafikun dhe rrugen e Tiranes te heroines per ne Europe. sb

Kategori
Uncategorized

Ish-drejtori i VOA: DASH dekoroi një prokuror të regjimit komunist

The US State Department decorated a communist regime prosecutor.

Nga Frank Shkreli, ish-Drejtor i VOA-s për Euro-Azinë; ish-Drejtor Ekzekutiv i Këshillit Kombëtar Shqiptaro-Amerikan në Washington DC

Jo, jo nuk është “fake news”, është lajm i vërtetë! Lajmi më erdhi në postën time elektronike drejtëpërdrejtë nga Departmaneti i Shtetit pasi jam i abonuar për të marrë rregullisht të gjitha njoftimet e këtij departamenti në lidhje me Evropën. Lajmi u përhap edhe nga agjenci lajmesh të tjera shqiptare, përfshirë edhe Zërin e Amerikës, i cili njofton se Departamenti i Shtetit nderoi të martën individë të vendeve të ndryshme për luftën kundër korrupsionit, mes së cilëve edhe gjykatësin shqiptar Ardian Dvorani.

Çmimi i ri “Kampionët Ndërkombëtarë të Anti-Korrupsionit”, siç u shpreh Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, “vlerëson individë që kanë punuar pa u lodhur, shpesh në kushte të vështira, për të mbrojtur transparencën, luftuar korrupsionin dhe për të siguruar mbajtjen e përgjegjësisë në vendet e tyre”. Unë nuk dua as nuk dëshiroj që t’u bashkohem diskutimeve në median shqiptare, këto ditë, në lidhje me marrëdhëniet e Z. Dvorani me politikanë të ndryshëm shqiptarë të këtyre 30 viteve tranzicion të pafund dhe siç duket të pambarimtë, ku kanë pasur gisht dhe vazhdojnë të ushtrojnë influence në këtë përzgjatje të pafund edhe Z. Dvorani me shokë të tij gjykatës, prokurorë e të tjerë, të cilët në vend që të dekorohen duhet të mbahen përgjegjës për gjendjen e mjerueshme dhe të pakrahasueshme me asnjë vend ish-komunist të Evropës, në të cilin gjendet sot sistemi i (mos)drejtësisë shqiptare.

Për këtë gjendje të krijuar në Shqipëri duhet të jenë të turpëruar të gjithë, përfaqësues të drejtësisë dhe të politikës shqiptare, por edhe ndërkombëtarët që vazhdojnë t’i mbeshtesin këta humbës dhe deshtakë për tre dekada tani. Të kenë turp, pikësëpari para shqiptarëve por edhe para botës, sepse sado që të krenoheni me punën tuaj deri tani, shqiptarët që prisnin shumë më shumë prej jush kanë vendosur tanimë se kjo që keni krijuar nuk është Shqipëria post-komuniste që ata dëshironin. 30-vjet më parë rinia shqiptare rrëzoi monumentin e diktatorit Enver Hoxha duke deklaruar se e donin Shqipërinë si e gjithë Evropa.

Të zhgënjyer nga mos-drejtësia dhe nga politika korruptive e këtyre 30-viteve, shqiptarët më në fund po votojnë me kembët e tyre duke u larguar masivisht nga trojet stërgjyshore për në vendet perëndimore pasi nuk dëshirojnë të jetojnë më në një atmosferë dhe frymë mos-drejtësie dhe politike enveriste, e ushtruar gjithnjë nga shumë përfaqsues të atij regjimi, 30-vite pas shembjes së monumentit të diktatorit Hoxha. Fatkeqësisht, monumenti i Hoxhës në sheshin Skenderbej mund të jetë rrëzuar 30-vite më parë, por monumente paturpësie të asaj periudhe terroriste dhe kriminale ke sot në zyrat më të larta vendimmarrëse të politikës dhe të drejtësisë në Tiranë, si në asnjë vend tjetër ish-komunist. Kjo është në situatë e patolerueshme për një vend anëtar të NATO-s dhe duhet të ishte e patolerueshme edhe për ndërkombëtarët në Tiranë.

Por, të pakën në minimum nuk do duhej që përfaqësues të politikës dhe të dretësisë ish-staliniste/enveriste të rekomandoheshin nga ndërkombëtarët për dekorata nga ente ndërkombëtare prestigjoze siç është Departamenti Amerikan të Shtetit. Para se të çoni dolli për këtë dekoratë, mendoni pak se çfarë simboli i dërgohet popullit shqiptar me një rekomandim të tillë për një ish-prokuror, të ish-regjimit. Çfarë simboli u dërgohet të përndjekurve, ish-të burgorurve të torturuarve nga komunizmi, familjeve të atyre që vdiqen nën tortura në burgjet komuniste, varret e të cilëve as sot nuk gjenden nga familjet e tyre që të kenë mundësi që të pakën të vendosin një tufë me lule tek varri i të dashurve të tyre? Çfarë simboli çon ky vendim për mbrojtjen historike të të drejtave të njeriut nga ana e Shteteve të Bashkuara. “Shtetet e Bashkuara janë të përkushtuara për një botë në të cilën mbrohen të drejtat e njeriut, mbështeten mbrojtësit e tyre dhe ata që kryejnë abuzime të të drejtave të njeriut mbahen përgjegjës. Promovimi i respektit për të drejtat e njeriut nuk është diçka që ne mund ta bëjmë vetëm, por është arritur më së miri duke punuar me aleatët dhe partnerët tanë në të gjithë globin.

“Presidenti Biden është i përkushtuar në një politikë të jashtme që bashkon vlerat tona demokratike me udhëheqjen tonë diplomatike, dhe një që ka në qendër mbrojtjen e demokracisë dhe mbrojtjen e të drejtave të njeriut”, ka deklaruar dje Sekretari Amerikan i Shtetit, Antony J. Blinken, duke thënë se të drejtat e njeriut dhe demokracia janë në qëndër të politikës së jashtme të Shteteve të Bashkuara. Unë nuk e njoh dhe nuk kam asgjë kundër Z. Dvorani, president, kryeministër u bëftë! Në të vërtetë i uroj punë të mbarë, por shërbimi i tij si prokuror në Shkodër gjatë viteve të regjimit komunist 1988-1991, nuk besoj se është një punë me të cilën ai dhe shokët e tij të asaj periudhe mund të thonë se ishin krenarë. Apo jo?! Pyesni shkodranët se çfarë ndodhte në qytetin e tyre verior gjatë asaj kohe dhe si trajtoheshin ata nga “drejtësia” e regjimit komunist të Ramiz Alisë, drejtësi që ushtrohej dhe që zbatohej nga Z. Dvorani me shokët e tij të shkolluar në frymën e drejtësisë marksiste-leniniste-staliniste. Pyesni për krimet çnjerëzore të atij regjimi dhe për njerëzit që i zbatuan ligjet e asaj kohe, madje edhe në ditët e fundit të regjimit komunist 1990-1991, krime për të cilat ende askush nuk ka marrë përgjegjësi as nuk i kujton askush.

“Krimi” për rrëzimin e monumentit të Stalinit e të tjera simbole komuniste në Shkodër, jo më shumë se dy muaj para pluralizmit në Shqipëri. Çdo gjë kishte marrë fund, por mbrojtësit e zellshëm të drejtësisë komuniste donin të jepnin mesazhin se jemi ende këtu. Abuzuesit e të drejtave më themelore të njeriut në regjimin komunist, sot na qenkan mbrojtësit më të zellshëm dhe luftëtarë të korrupsionit, meritues të dekoratave nga Departamentit Amerikan të Shtetit?! Po kush do e çojë deri fund drejtësinë për ato krime të kohës së komunizmit? Kush më mirë se ata që i urdhëruan dhe zbatuan ato krime e që edhe sot ushtrojnë detyrën e gjykatësit, prokurorit, avokatit e tjera. Për mua ka shumë rëndësi zbulimi dhe përgjegjësia për këto krime të komunizmit. Kjo duhej të ishte prioritet edhe për ndërkombëtarët, në qoftë se vërtetë dëshirojnë ta shërojnë dhe ta çlirojnë atë shoqëri njëherë e mirë nga e kaluara e saj komuniste.

Para dy tre ditësh ishte 30-vjetori i rrëzimit të përmendores së Enver Hoxhës, a patë ndonjë ndërkombëtarë të bënte ndonjë deklaratë me këtë rast, po entet zyrtare të Shqipërisë demokratike “antikomuniste”, anëtare e NATO-s, e shënuan, zyrtarisht, këtë datë? A po ti harrojmë ato krime, “se ashtu ishte koha” atëherë, thonë për veten e tyre sot të gjithë ata që ishin pjesëmarrës në krimet monstruoze të kryera nga ish-regjimi ndaj të pafajshmëve shqiptarë, kundërshtarë të regjimit, të cilëve u kishte ardhur shpirti në fyt nga diktatura komuniste që mbrohej dhe mbahej në këmbë nga shumë mbështetës të atij regjimi, shumë prej të cilëve edhe sot mbajnë pozita kyçe në qeveri dhe në drejtësi, e të cilët madje kanë siguruar edhe legjitimetin dhe mbështetjen e pa kursyer të ndërkombëtarëve. Hannah Arendt është shprehur se, “Ekziston një ndërvarësi e çuditshme midis pamendësisë dhe së keqes”.

Mua më vjen shumë keq për këtë pamendësi dhe ndërvartësi të ndërkombëtarëve me përfaqësues të së keqes së komunizmit, që fatkeqësisht, ende diktohet qartë në nivelet më të larta vendimarrëse të Shqipërisë. “Kur e keqja lejohet të konkurrojë me të mirën, e keqja ka një tërheqje emocionale populliste që fiton nëse njerëzit e mirë nuk qëndrojnë si pararojë kundër abuzimit”, ka paralajmëruar Hannah Arendt, një prej mendimtarëve më të rëndësishëm politikë të shekullit të kaluar. Uroj që banaliteti i së keqës të mos arrijë nivele edhe më të larta në trojet tona!

Former director of VOA: DASH decorated a communist regime prosecutor

By Frank Shkreli, former VOA Director for Eurasia; former Executive Director of the Albanian-American National Council in Washington DC

No, no it’s not fake news, it’s real news! The news came to me in my email directly from the State Department as I am a subscriber to regularly receive all the notifications of this department regarding Europe. The news was also spread by other Albanian news agencies, including VOA, which reports that the State Department on Tuesday honored individuals from various countries for the fight against corruption, including Albanian Judge Ardian Dvorani.

The new International Anti-Corruption Champions Award, according to US Secretary of State Antony Blinken, recognizes individuals who have worked tirelessly, often in difficult conditions, to protect transparency, fight corruption and ensure holding accountability in their countries ”. I do not want or want to join the discussions in the Albanian media, these days, regarding Mr. Dvorani’s relations with various Albanian politicians of these 30 years of endless and seemingly endless transition, where they had a finger and Mr. Dvorani and his fellow judges, prosecutors and others continue to exert influence in this endless extension, who instead of being decorated should be held responsible for the miserable and incomparable situation with any former communist country in Europe. , in which the Albanian (un) justice system is today.

For this situation created in Albania, everyone should be ashamed, representatives of Albanian justice and politics, but also the internationals who continue to support these losers and losers for three decades now. To be ashamed, first of all in front of the Albanians but also in front of the world, because no matter how proud you are of your work so far, the Albanians who expected much more from you have already decided that what you have created is not the post-communist Albania they wanted. 30 years ago, the Albanian youth tore down the monument of dictator Enver Hoxha, declaring that they loved Albania like the whole of Europe.

Disappointed by the injustice and the corrupt policies of these 30 years, Albanians are finally voting with their feet, moving en masse from their ancestral lands to the western countries as they no longer want to live in an atmosphere and spirit of non- Enverist justice and politics, always exercised by many representatives of that regime, 30 years after the demolition of the monument of dictator Hoxha. Unfortunately, the monument to Hoxha in Skenderbej Square may have collapsed 30 years ago, but you have shameless monuments of that terrorist and criminal period today in the highest decision-making offices of politics and justice in Tirana, as in no other place communist. This is an intolerable situation for a NATO member country and it should be intolerable for the internationals in Tirana as well.

But, at the very least, representatives of former Stalinist / Enverist politics and justice should not be recommended by internationals for decorations by prestigious international entities such as the US Department of State. Before toasting this decoration, think a little about what symbol is sent to the Albanian people with such a recommendation for a former prosecutor, of the former regime. What symbol is sent to the persecuted, ex-prisoners tortured by communism, the families of those who died under torture in communist prisons, whose graves are still not found by their families to have the opportunity to at least place a herd with flowers at the grave of their loved ones? What symbolism does this decision lead to the historic protection of human rights by the United States. “The United States is committed to a world in which human rights are protected, their advocates are supported, and those who commit human rights abuses are held accountable. Promoting respect for human rights is not something we can do alone, but it is best achieved by working with our allies and partners across the globe.

“President Biden is committed to a foreign policy that unites our democratic values ​​with our diplomatic leadership, and one that focuses on the protection of democracy and the protection of human rights,” said US Secretary of State Antony J. Blinken, saying that human rights and democracy are at the heart of US foreign policy. I do not know and I have nothing against Mr. Dvorani, president, prime minister! I really wish him a good job, but his service as a prosecutor in Shkodra during the years of the communist regime 1988-1991, I do not believe is a job that he and his friends of that period can say they were proud of. Or not?! Ask the people of Shkodra what was happening in their northern city during that time and how they were treated by the “justice” of the communist regime of Ramiz Alia, justice that was exercised and applied by Mr. Dvorani with his friends educated in the spirit of Marxist justice- Leninist-Stalinist. Ask about the inhuman crimes of that regime and about the people who enforced the laws of that time, even in the last days of the communist regime 1990-1991, crimes for which no one has yet taken responsibility or remembered anyone.

“Crime” for the demolition of the Stalin monument and other communist symbols in Shkodra, no more than two months before pluralism in Albania. Everything was over, but the zealous defenders of communist justice wanted to send the message that we are still here. The abusers of the most basic human rights in the communist regime, today are our most diligent defenders and fighters of corruption, deserving of decorations from the American State Department ?! But who will bring justice to those crimes of the communist era? Who better than those who ordered and carried out those crimes and who still exercise the duty of judge, prosecutor, lawyer and others. For me, the discovery and responsibility for these crimes of communism is very important. This should be a priority for the internationals as well, if they really want to heal and liberate that society once and for all from its communist past.

Two or three days ago was the 30th anniversary of the fall of the monument to Enver Hoxha, did you see any international make a statement on this occasion, but the official entities of the democratic “anti-communist” Albania, a member of NATO, officially marked this date? Are we forgetting those crimes, “because that was the time” then, say for themselves today all those who were participants in the monstrous crimes committed by the former regime against the innocent Albanians, opponents of the regime, who had come the throat of the communist dictatorship that was defended and maintained by many supporters of that regime, many of whom still hold key positions in government and justice, who have even secured the legitimacy and unstinting support of the internationals. “There is a strange interdependence between foolishness and evil,” said Hannah Arendt.

I am very sorry for this recklessness and interdependence of the international community with representatives of the evil of communism, which, unfortunately, is still clearly dictated in the highest decision-making levels of Albania. “When evil is allowed to compete with good, evil has an emotional populist pull that gains if good people do not stand at the forefront of abuse,” warned Hannah Arendt, one of the most important political thinkers of the last century. I wish that the banality of evil does not reach even higher levels in our lands!

Kategori
Uncategorized

Superkoalicioni i opozitës si provë e bashkimit dhe besimit tek PD

Nga Red Varaku

Kryetari i opozitës, Lulzim Basha firmosi sot në selinë blu marrëveshjen më aleatët e koalicionit. Ky është padyshim koalicioni dhe bashkimi më i madh i shqiptarëve kundër një regjimi, pjesë e të cilit janë të gjitha ngjyrat dhe nuancat e spektrit politik shqiptar. 

https://www.faktor.al/html5/one.html

Madhësia dhe larmishmëria e këtij koalicioni , përveç se është një meritë e padiskutueshme e Lulzim Bashës si kryetar, dëshmon që PD mbetet një parti e hapur, që interes primar ka interesin e qytetarëve dhe jo interesin për pushtet dhe se ajo nuk ia ka mbyllur derën askujt që dëshiron të kontribuojë për rrëzimin e Ramës. 

Sigurisht, elementi më simbolik, që dëshmon bashkimin e opozitës dhe besimin se PD është gati për të marrë përgjegjësinë e qeverisjes së vendit, është fakti që në listë do të jetë edhe Fryma e Re Demokratike e themeluar nga ish-nënkryetari i PD z.Bamir Topi, që në zgjedhjet e shkuara ka qenë në koalicion me PS. 

Ky bashkim i madh i të gjitha ngjyrave dhe nuancave politike në të vërtetë është një shpullë e fortë mbi të gjithë ata që deri dje hidhnin baltë mbi opozitën dhe e akuzonin atë si të përçarë. Ai rrëzon të gjitha pretendimet e partiçkave të krijuara vetëm gjashtë muaj para zgjedhjeve, të cilat e’ shitën’ PD për interesa të vogla dhe meskine pikërisht në momentet e saj më të vështira. 

Kjo jo vetëm sepse vetë ngjyrat dhe madhësia e këtij koalicioni janë një provë e pakontestueshme politikisht, që Opozita e Bashkuar sot frymëzon vërtet ndryshim, por edhe sepse i demaskon bashkëpunëtorët e këtij regjimi si mercenarë politikë, si ‘gomerë’ dhe ‘mushka’ që po shalohen nga kryeministri me qëllim që të çojnë ujë në mullirin e pushtetit.

Kategori
Uncategorized

Superkoalicioni i opozitës si provë e bashkimit dhe besimit tek PD

Red Varaku/

Kryetari i opozitës, Lulzim Basha firmosi sot në selinë blu marrëveshjen më aleatët e koalicionit. Ky është padyshim koalicioni dhe bashkimi më i madh i shqiptarëve kundër një regjimi, pjesë e të cilit janë të gjitha ngjyrat dhe nuancat e spektrit politik shqiptar.

Madhësia dhe larmishmëria e këtij koalicioni , përveç se është një meritë e padiskutueshme e Lulzim Bashës si kryetar, dëshmon që PD mbetet një parti e hapur, që interes primar ka interesin e qytetarëve dhe jo interesin për pushtet dhe se ajo nuk ia ka mbyllur derën askujt që dëshiron të kontribuojë për rrëzimin e Ramës.

Sigurisht, elementi më simbolik, që dëshmon bashkimin e opozitës dhe besimin se PD është gati për të marrë përgjegjësinë e qeverisjes së vendit, është fakti që në listë do të jetë edhe Fryma e Re Demokratike e themeluar nga ish-nënkryetari i PD z.Bamir Topi, që në zgjedhjet e shkuara ka qenë në koalicion me PS.

Ky bashkim i madh i të gjitha ngjyrave dhe nuancave politike në të vërtetë është një shpullë e fortë mbi të gjithë ata që deri dje hidhnin baltë mbi opozitën dhe e akuzonin atë si të përçarë. Ai rrëzon të gjitha pretendimet e partiçkave të krijuara vetëm gjashtë muaj para zgjedhjeve, të cilat e’ shitën’ PD për interesa të vogla dhe meskine pikërisht në momentet e saj më të vështira.

Kjo jo vetëm sepse vetë ngjyrat dhe madhësia e këtij koalicioni janë një provë e pakontestueshme politikisht, që Opozita e Bashkuar sot frymëzon vërtet ndryshim, por edhe sepse i demaskon bashkëpunëtorët e këtij regjimi si mercenarë politikë, si ‘gomerë’ dhe ‘mushka’ që po shalohen nga kryeministri me qëllim që të çojnë ujë në mullirin e pushtetit.

Kategori
Uncategorized

“Brenda disa minutave, vriten të gjithë, Isa Boletini, dy djemtë, Halili dhe Zahidi, që ishte student në Vjenë, dy nipërit…” A u përfshinë francezët në vrasjen e njeriut të fortë të Ismail Qemalit?

Ai njihej si “gjenerali me qeleshe të bardhë”.

Nuk e hiqte kurrë kostumin popullor dhe thuhet se mbante një kobure të fshehur kudo që shkonte.

Ishte njeriu i fortë i Ismail Qemalit dhe organizoi forcat e armatosura për mbrojtjen e Qeverisë së Përkohshme të Vlorës.

Tregohet se kur Ismail Qemali i ofroi një post ministri, ai ìa ktheu “Jo Ismail, se duhen njerëz të shkolluar” dhe i rekomandoi  M.Derallën.

Isa Boletini (1864–1916)pati një nam të madh për guximin dhe arritjet.

Kthesa fatale e jetës së tij duket se nisi një vit pas shpalljes së pavarësisë në Vlorë, me përfshirjen e Kosovës nën Jugosllavinë, sipas vendimeve të Fuqive të Mëdha në takimin e Londrës më 1913.

Legjendat për vrasjen e tij janë të shumta, por një botim i 1971 jep me detaje një skenë krimi ku duket se janë implikuar autoritetet malazeze dhe diplomatët francezë të kohës.

Botimi i 1971 ka për autor Skender Luarasin dhe jep një dëshmi të nipit të mbijetuar nga ngjarja, Tafil Boletinit.

Në vitin 1915, malazezët pushtojnë Shkodrën. Isa Boletini kërkoi ndihmën e ndërkombëtarëve.

Francezët ofrohen dhe konsulli i tyre në Shkodër, i thotë Isa Boletinit dhe njerëzve të tij që të shkojnë në Ambasadën Franceze në Cetinë, asokohe kryeqytet i Malit të Zi, nga ku do të merrnin vizë për të shkuar në një vend neutral.

Anglezët, më bujarë, e ftojnë Boletinin ta marrin nën mbrojtje, por nisur nga ligjet e maleve, ai preferon “mikun që i hapi derën i pari”

Boletini dhe njerëzit e tij mbërrijnë në Cetinë dhe më tej bëjnë një vizitë në ambasadën franceze, ku u tregohet një telegram i paraqitur si urdhër i ministrit të Jashtëm francez për t’i nxjerrë në një vend neutral.

Pak orë më pas, në mëngjes, Isa Boletini sheh se shtëpia ku rrinte ishte rrethuar me xhandarë malazezë.

Ai dhe familjarët që e shoqëronin merren dhe dërgohen në Nikshiq, duke u mbajtur gjatë gjithë kohës nën survejim.

Thyerja e frontit malazez nga austriakët në të njëjtën periudhë kohe dënon me vdekje përfundimisht Isa Boletinin.

Ushtarët malazezë e shoqërojnë atë bashkë me njerëzit më të afërt në Danilograd dhe më pas në Podgoricë.

Më 23 janar 1916, në ditën kur malazezët po u dorëzonin kryeqytetin pa luftë austriakëve, duket urdhri për vrasjen e Boletinit dhe njerëzve të tij nuk mund të shtyhej më tej.

Ekzekutimi i besohet një njësie ushtarake që kishte për qëllim mbajtjen e rregullit në qytet, deri në dorëzimin e tij trupave austriake.

Ja rrëfimi i Tafilit, nipit të Isa Boletinit, që i mbijetoi ngjarjes, sipas librit të Skënder Luarasit, cituar sot nga DITA:

“Rreth 80 xhandarë ishin në të dyja anët e urës së Ribnicës, karshi prefekturës, afër kishës katolike. Unë me dy vëllezërit, sipas lajmërimit po ktheheshim për në shtëpi, te axha (Isa). 

Patrulla në krye të urës na ndali. Xhandarët pyesin: Kush asht Isa Boletini?! Por oficeri ndërhyn duke u thënë: Mos shtini, nuk është asnjë nga këta!”. 

Në këtë kohë Isa Boletini, vetë i tetë, kishte hedhur hapat e parë në dërrasat e urës së Ribnicës. Një oficer u kërkon të dorëzojnë armët, por Isa Boletini kundërshton. 

I pari që shtie ishte njëfarë Pero Buriqi nga Vasoviçi. Menjëherë flakë për flakë përgjigjet edhe Isa Boletini dhe të tijtë me nga dy revolverë në duar.

Brenda disa minutave, vriten të gjithë, Isa Boletini dhe dy të bijtë, Halili dhe Zahidi, që ishte student në Vjenë, dy nipërit, Jonuzi dhe Halili, Hajdar Selim Radisheva, kunati i Isait, djali i vëllait të Hajdarit, Idriz Bilimi dhe Misin Bala nga Isniqi”.

Kategori
Uncategorized

“Si t’i japësh ISIS-it çmimin Nobel për Paqen” – Ambasadorja Kim masakrohet në komente pas çmimit për Dvoranin

Një deklaratë e Departamentit Amerikan të Shtetit, për dhënien e çmimit ‘Kampion i Antikorrupsionit’ ish-kreut të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, Ardian Dvorani, praktikisht plasi dje “barutin” në Tiranë.

Dvorani ishte akuzuar vazhdimisht nga presidenti Ilir Meta se kishte tentuar të kapte drejtësinë përmes veprimeve dhe mosveprimeve të tij në krye të KED-së, e madje dhe Komisioni i Venecias arriti në përfundimin se ai kishte krijuar një situatë antikushtetuese me dërgimin e listave për anëtarët e Gjykatës Kushtetuese. E ky çmim u mor si një sinjal shumë i fortë i DASH-it për presidentin Meta.

Ndërsa kryeministri Edi Rama u krenua në “Twitter” për arritjen e Dvoranit për çmimin e ri, të gjitha këto nuk mund të liheshin në harresë nga ndjekësit e tij, të cilët shkruajnë se këtë çmim më mirë ta merrte vetë Rama, se për “Dvoranin nuk dimë të ketë goditur ndonjë korrupsion”, ndërsa ironizohet masivisht marrja e këtij çmimi.

Në postimin e Ambasadës Amerikane në Facebook, apo të llogarisë personale të ambasadores Kim në “Twitter” ka patur gjithashtu një fluks komentesh, ku shumë njerëz i kanë shkruar asaj se të shpallësh Dvoranin si kampion të Antikorrupsionit është njëlloj sikur t’i japësh ISIS-it çmim Nobel për Paqen, apo të cilësosh Ndranghetën si OJQ Bamirëse.

Madje kishte nga ata që thonin që përderisa mori Dvorani një çmim të tillë, pritet që SHBA-ja të dekorojë dhe ish-diktatorin Enver Hoxha gjithashtu.

Një tjetër koment i përsëritur disa herë ishte mbi dyshimet që ngrinin disa se kush është administratori i faqes së Ambasadës Amerikane, me një pjesë që sugjeronte drejtorin e Komunikimit të Kryeministrisë Endri Fugën, e të tjerë botuesin Carlo Bollino./Hashtag.al

Të tjera komente:


“Kampion i anti-korrupsionit”/ SHBA “dekoroi” hetuesin që kërkoi burg për shkodranët që rrëzuan bustin e Stalinit!

Nderimi i Ardian Dvoranit si Kampion i Antikorrupsionit nga Departamenti Amerikan i Shtetit e gjen fituesin e çmimit të përjashtuar nga strukturat kyçe të drejtësisë së re. Sipas zëdhënësit të DASH, Ned Price, 12 fituesit kishin mirënjohjen e SHBA sepse kanë mbrojtur transparencën, luftuan korrupsionin dhe siguruan llogaridhënien në vendet e tyre.

Presidenti Meta, që e ka sulmuar Ardian Dvoranin me të gjithë arsenalin e mundshëm të akuzave, reagoi me një foto në rrjetet sociale të shoqëruar me mesazhin: 25 prill – Shqipëria e shqiptarëve dhe KURRË e oligarkëve dhe mafies ndërkombëtare.

Në të kundërt, Edi Rama nxitoi ta heroizojë. Sipas tij, Dvorani ishte goditur harbutërisht sepse “nuk iu dorëzua presionit të së Keqes”. Për Ramën, çmimi e shfajëson gjykatësin nga akuzat, duke qenë se “ky vlerësim e shkrinte krejt atë baltën e imoralitetit politik e mediatik, që u hodh pa kursim mbi të”.

Nga Partia Demokratike nuk pati asnjë reagim, megjithëse gjatë konfliktit Presidencë- KED, Basha e ka quajtur Dvoranin simbol të korrupsionit.

Çmimi risjell edhe një herë diskutimet mbi figurën dhe rolin e Ardian Dvoranit në reformën në drejtësi dhe disa momente kontroverse në karrierën e tij.

Hetuesi i protestuesve që hodhën bustin e Stalinit në Shkodër

Adrian Dvorani shërbeu gjatë viteve të fundit të komunzimit si prokuror në Shkodër (1988- 1991). Me 13 dhjetor 1990, disa ditë pas shpalljes së pluralizmit, Dvorani kërkoi dënimin me burg të disa qytetarëve shkodranë me akuzën e rrëzimit të bustit të Stalinit dhe për këtë është akuzuar shpesh nga Partia Demokratike. Në bazë të Ligjit të Pastërtisë së Figurës apo ligji i lustracionit, Dvorani nuk duhet të ishte pjesë e sistemit gjyqësor. Pavarësisht ligjit, në shkurt 2005, shumica socialiste e zgjodhi anëtar të Gjykatës së lartë.

Qëndrimi në vendimin për videon Meta- Prifti

Ardian Dvorani ishte një nga 5 anëtarët e trupit gjykues që shpalli të pafajshëm Ilir Metën në çështjen e video- përgjimit Meta- Prifti. Pavarësisht se e kontestoi procesin, ai votoi kundër bindjes së tij dhe iu bashkua qëndrimit të 4 gjykatësve të tjerë. Qëndrimin e shprehu përmes një mendimi paralel.

“Qëndrimi im për zgjidhjen e çështjes është ai i përbashkët me gjyqtarët e tjerë për deklarimin e pafajshëm të të pandehurit Ilir Meta, sepse nuk vërtetohet që fakti ekziston në zbatim të shkronjës ‘a’ të pikës 1 të nenit 388 të Kodit të Procedurës Penale. Ky qëndrim, sipas gjykimit dhe bindjes sime të brendshme, është e vetmja zgjidhje përfundimtare për çështjen, nisur nga ato prova, të cilat Kolegji Penal, me vendimet e ndërmjetme të marra në seancë dhe në dhomën e këshillimit, vlerësoi që t’i pranojë dhe administrojë për t’ia nënshtruar debatit gjyqësor dhe, për rrjedhojë, si provat e vetme për t’i pasur në mbështetje të vendimit përfundimtar”, pohonte gjyqtari Dvorani në mendimin e tij paralel.

Problemet me pasurinë gjatë vetingut

Në deklarimin e pasurisë para KPK, Ardian Dvorani u shfaq me dy probleme. I pari kishte të bënte me një apartament 120 metra të përfituar nga kompania shtetërore Albetelkom sha, ku ai shërbente si anëtar i Bordit Mbikqyrës të kompanisë. Midis Albtelekomit dhe Dvoranit nuk është firmosur asnjë kontratë shitje dhe asnjë kontratë kalimi pronësie. Madje sipas informacionit të hipotekës së Tiranës, Dvorani nuk është pronari formal i apartamentit, pasi nuk e ka regjistruar atë në emër të tij. Në vitin 2013, Albtelekom, tashmë i privatizuar, kishte vendosur t’ia falte Dvoranit shumën ende të papaguar me vlerë rreth 17 mijë dollarë, nga 34 mijë dollarë vlera totale e apartamentit.
Dvorani nuk dha ndonjë arsye pse Albetelom vendosi t’ja falë apartamentin.

Problemi i dytë ishte mosdeklarimi nga Dvorani dhe familjarët e tij- bashkëshortja, djali dhe prindërit- i një shume prej 9,9 milionë lekë (afërsisht 80 mijë euro) në llogaritë e tyre bankare.

Këtë mosdeklarim, Dvorani e justifikoi para komisionit të vetingut se kishte harruar të dorëzonte fletët e deklaratave. Por, edhe pasi ai i dorëzoi fletët e munguara, informacioni i përfshirë në to përmbante vetëm gjendjen e fundit të llogarive dhe jo gjithë ecurinë e tyre nga momenti i krijimit, sikurse kërkohet ligjërisht, pra deklarimin e shtesave ose pakësimeve të gjendjes së llogarive në çdo vit përkatës të periudhës së mbuluar.

Për rastin e mosdeklarimit të parave, KPK e fali dhe u shpreh se “subjekti nuk ka pasur asnjë lloj motivi dhe qëllimi për fshehje pasurie, duke reflektuar një qëndrim kritik ndaj vetes për këtë pakujdesi, si dhe duke argumentuar ndërkohë mungesën totale të fshehjes së pasurisë (likuiditetet e padeklaruara)”.

Skema e kapjes së Kushtetueses

Në krye të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, Ardian Dvorani mori përsipër të vërë në zbatim një skemë që i hiqte presidentit të drejtën për të zgjedhur mes emrave për gjykatën Kushtetuese, përmes lojës me afatet kohore.

Përmes koordinimit të afateve kohore me Parlamentin e drejtuar nga Gramoz Ruçi, u bë e mundur që kandidatja Arta Vorpsi të zgjidhej automatikisht dhe të shmangej e drejta e Ilir Metës për të bërë zgjedhjen e tij në proces.

Si pasojë e këtyre manovrave, dolën dy anëtare të Gjykatës Kushtetuese të emëruara për një karrige dhe njëra prej tyre shkoi të betohet përpara një notereje, ndërkohë që Kushtetuta kërkonte betimin në Presidencë. U desh “ngrirja” e procesit nga Meta, që e gjithë skema të zhbëhej.

Skema për kapjen e Gjykatës Kushtetuese u rrëzua edhe nga opinioni i Komisionit të Venecias. Edhe sikur Dvorani të kishte qenë i vlerësuar njëzëri nga palët politike, do të mjaftonte opinioni i Komisionit të Venecias për emërimet në Kushtetuese, për të ngritur pikëpyetje mbi meritën e tij për të marrë një çmim nga Departamenti Amerikan i Shtetit./Lapsi.al

Kategori
Uncategorized

Qeverisje halabakësh, apo…?

Ne 25 prill duhet rrezuar Haxhi Qamili i shekullit 21.

Duhet bere zgjidhja nese Shqiperine e duam nen nje qeverri halabakesh si kjo e sotmja, apo duhet nje qeverri e se ardhmes sic Shqiptaret e meritojne.

Duhet bere zgjidhja nese si komb do te prosperojme dhe te behemi zot te vetes, apo te vazhdojme te mbetemi shegerte te mafies dhe horrave te politikave dhe financave ne bote.

Kurdo qe te harruarit jane qytetaret, sistemi politik mbeshtetet ne pakicen e perbere nga mashtrues, hajdute, xhepiste apo cdo kriminel ordiner. Qytetaret gjithnje qendrojne larg ketyre grupeve shoqerore, nderkohe qe qeverrisja i permbledh per te kercenuar dhe intimiduar njerezit e ndershem dhe te drejtet. Fenomeni i lidhjes se qeverrise me krimin lokal sjell shkeputjen me qytetaret dhe abandonimin e tyre nga qeverrisja. Ne te njejten kohe pushteti ne marredhenie reciproke me krimin ordiner lokal krijon bazat e forta per zgjedhjet e ardheshme permes grupeve te krimit te organizuar dhe intimidimit te votuesve te rregullt dhe rritjes se pakenaqesise ne grupin gri te votuesve ne Shqiperi qe ne cdo zgjedhje po rritet. Shembulli me ekstrem ishin zgjedhjet lokale ne 2019 ku perqindja e votuesve ishte aq e ulet sa ne cdo vend demokratik ne bote zgjedhjet do te perseriteshin per mospjesemarrje.

Kjo eshte Shqiperia sot ne vitin 2021, tete vjet pas qeverrisjes se nje grupi qe uzurpoi kryesine e PS ne nje moment kur kjo parti po akuzohej per korrupsion dhe lidhje me krimin e organizuar. U fol per rilindje, por nga veprim kjo fjale u shnderrua ne emrin e nje organizate kriminale ne pushtet ku parate e qytetareve thjesht levizin mekanizmin e pastrimit te parave te cdo organizate mafioze ne bote. Kjo eshte arsyeja se edhe ne korrupsion dhe lidhje me organizatat kriminale qeverrisja Shqiptare shihet si ciraket e parave te pista. Ka qene qeverrisja e Edi Rames, qe e shnderroi Shqiperine, nga nje vend anetar i NATO-s dhe aspirant per anetaresim ne BE, ne nje vend te botes se katert.

Vetem ne vende te tilla qeverritaret lumturohen kur ndodhin fatkeqesi natyrore dhe bandite si Rama, Ahmetaj e Veliaj nisin mashtrimet per gjoja ndihma apo kredi qe do te sjellin rindertimin apo edhe zhvillimin. Ne fakt ato pak para qe thithen nga institucionet nderkombetare, permes raporteve te organizatave te mbeshtetura nga Soros, perdoren per te pastruar parate e droges qe vijne nga grupe te ndryshme mafioze. Keto grupe kane gjunjezuar tashme politikanet Shqiptare qe qeverrisin dhe kjo eshte arsyeja se kjo qeverrisje eshte kthyer ne nje grup te ndyre halabakesh qe mashtrojne e vjedhin cdo dite, qe kane harruar nene e babe, pasi po te kujtonin te tyret do te shihnin edhe te te tjereve se ne cfare mjerimi jetojne.

Qeverri halabakesh pasi jane kthyer ne mashtrues ordiner edhe pse sot dalin neper media sociale apo tekevizione qe jane blere prej tyre. Ata nuk kane asnje ndryshim nga mashtruesit qe gjen kudo neper kafenete e qyteteve te medha te Shqiperise. Po te degjosh ata neper tavolina bejne muhabete 100 miliona euroshe, por qe synojne dicka tek nje milion nese jane me fat the viktima bie. Kjo eshte edhe qeverria e halabakeve te Tiranes, qe flet per qindra miliona euro neper televizione apo media sociale dhe keto ndodhin neper letra. Nderkohe qe ne Shqiperi mbeten pak miliona per xhepat e Rames, Ahmetajt, Balles dhe patjeter Veliaj, si halabaku me i ri dhe asnje qindarke per qytetaret.

Nje qeverri e ndershme tregon se edhe nese kemi pak ne buxhetin e shtetit do t’i bejme me shume ne rrugen me te thjeshte per qytetaret dhe biznesin e mesem e te vogel. Nje qeverri e ndershme duhet te kerkoje me forcen e ligjit parate e vjedhura nga oligarket qe duhet te mbeten si nje term i se djeshmes.

Keto para duhet t’i kthehen Shqiptareve. Vetem ne kete menyre qytetaret do te binden, jo per te votuar kunder nje qeverrisje halabakesh qe humbi ne vitin 2019, por per te votuar masivisht pro nje qeverrisje te re pro qytetarit, pra biznesit te vogel dhe te mesem, pro nxitjes se biznesit si veprim i forte perballe papunesise, pro ligjit dhe rregullit si praktikat me te mira ne mbrojtje te konkurrences se ndershme ne biznes apo edhe sigurise se familjes dhe qytetarit. Vetem keto n’a bejne te forte si qytetare dhe si te tille mund te shpresojme tek familja e forte. Qytetar i forte, familje e forte dhe patjeter komb i forte. Vetem nje komb i tille voton per qeverri te forte dhe rrezon halabaket qe kane qeverrisur ne Shqiperi tete vitet e fundit. Ne 25 prill Shqiptaret duhet te rrezojne Haxhi Qamilin e shekullit 21 dhe vetem keshtu do te hyje ne histori Edi Rama perballe kombit Shqiptar.

Kategori
Uncategorized

Piktori, sheik i Surrelit/ Si e 16 fishoi Edi Rama pasurinë në një vit!

Kryeministri Edi Rama rezulton me diferencë negative në një vit të karrierës, për shkak se burimi financiar i shtëpisë së tij në Dajt mbetet i paqartë. Në fund të vitit 2018, Rama deklaroi një pasuri familjare prej 100 milionë lekësh, por në një vit kjo pasuri u 16 fishua.

Edi Rama është prej tetë vitesh kryeministër i Shqipërisë dhe kërkon një mandat të tretë qeverisës në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit.

Rama ka pasur një karrierë të larmishme përpara përfshirjes në politikë. Ai ka qenë pedagog i pikturës në Akademinë e Arteve, lojtar i ekipit kombëtar të basketbollit, publicist si dhe autor i dy librave; “Refleksione” së bashku me Ardian Klosin dhe “Kurbani”.

Përfshirja e Edi Ramës në jetën publike dhe politike zë fill me lëvizjen e viteve ‘90 që rrëzoi regjimin komunist në Shqipëri, ku ai ishte një ndër zërat e spikatur publikë. Pas një largimi disavjeçar jashtë Shqipërisë, Rama hyri në politikë si ministër i Kulturës, Rinisë dhe Sporteve në qeverinë e kryeministrit Fatos Nano në vitin 1998.

Rama u zgjodh kryetar i Bashkisë së Tiranës në vitin 2000 dhe e drejtoi kryeqytetin për 11 vite radhazi. Ai u zgjodh kryetar i Partisë Socialiste në vitin 2005 dhe e drejton atë prej 16 vitesh.

Ky raport u prodhua nga BIRN pas administrimit të deklaratave të pasurisë së kryeministrit Edi Rama nga Inspektoriati i Lartë i Deklarimit dhe Kontrollit të Pasurive dhe Konfliktit të Interesit, ILDKPKI. Ai ka për qëllim bërjen e transparencës mbi pasuritë e anëtarëve të Këshillit të Ministrave gjatë viteve 2013-2020.

Skeda grafike e mëposhtme paraqet pasurinë e deklaruar nga kryeministri Edi Rama nga viti 2003 deri në fund të vitit 2018.

Në deklaratën e parë të dorëzuar në ILDKPKI në vitin 2003, Rama deklaron pasuri me vlerë 6 milionë lekë dhe deri në fund të vitit 2018, pasuria familjare ka shënuar rritje me 16 herë, duke kapur vlerën e 100 milionë lekëve.

Në fund të vitit 2018, pasuria familjare e Z. Rama përbëhet nga 73 milionë lekë pasuri të patundshme, 17.2 milionë lekë likujditete bankare, huadhënie prej 9.7 milionë lekësh, automjet me vlerë 400 mijë lekë si gjendje cash prej 182 mijë lekësh.

Të ardhurat familjare për periudhën deklaruese janë 94.3 milionë lekë, nga të cilat paga e Z.Rama është në masën 27% dhe të ardhurat nga puna e bashkëshortes 38%. Rreth 16% e të ardhurave kanë si burim qiratë, 9.5% punën artistike të Z.Rama dhe shitjen e librit “Kurban” si dhe 8% kanë si burim të ardhurat e krijuara nga i biri nga shitja e veprave të artit.

Përveç analizës për rritjen/uljen e pasurisë, strukturën e aseteve dhe të ardhurave, ky raport paraqet dhe kontrollin aritmetik/logjik të deklarimeve të subjektit si dhe “flamujt e kuq’ që identifikohen gjatë kontrollit. Nga kontrolli aritmetik/logjik për 14 vite të deklarimit, njëra prej deklaratave rezultoi me probleme.

Në periudhën 2003-2018, Edi Rama ka shkëputje nga funksioni publik dhe detyrimi ligjor për të deklaruar pasurinë nga korriku 2011 deri në shtator 2013. Pas zgjedhjes si kryeministër, Rama dhe bashkëshortja e tij rideklarojnë pasurinë e plotë në tetor 2013, e cila është shtuar me 44,736,099 lekë krahasuar me vitin 2011. Ndërkohë, burimet e deklaruara në rubrikat përkatëse janë të pamjaftueshme për të mbuluar shtesën e aseteve në shumën 29,641,593 lekë.

Shtëpia e banimit në komunën Dajt në bashkëpronësi me bashkëshorten është deklaruar për herë të parë në vitin 2013 me vlerë 39,607,741 lekë dhe përbën zërin kryesor në shtesën e aseteve. Rama deklaron se ka dorëzuar në ILDKPKI dokumente shtesë si leje ndërtimi dhe dokumente mbështetëse për burimin e krijimit, të cilat BIRN nuk i disponon, por në rubrikat përkatëse të formularit nuk rezulton burimi i krijimit të kësaj pasurie.

Në tetor 2013, subjekti deklaron se ka një detyrim të pashlyer për shtëpinë ndaj shoqërisë së ndërtimit në shumën 12,056,241 lekë “në pritje të miratimit të një kredie bankare”. Kredia bankare me vlerë 80,000 euro është lëvruar më 22 tetor 2013, me afat shlyerje 10 vjet.

Në analizën statistikore të pasurisë janë përfshirë edhe dy huadhënie të deklaruara nga Linda Rama në vitin 2010, në vlerat 30 mijë euro dhe 40 mijë euro. Këto hua nuk deklarohet të jenë kthyer deri në fund të vitit 2018.

Në vitin 2012, Z.Rama ka bërë rivlerësimin e një apartamenti banimi ‘parafabrikat 1 + 1, me sip 59 m2’, i përfituar nga privatizimi, sipas çmimit fiskal në vlerën 5,422,000 lekë. Apartamenti është shitur në vitin 2017 në shumën 5,000,000 lekë.

1 92
2 79
3 48
Kategori
Uncategorized

Një letër bakalli nga Amerika

Të thuash se Dvorani është kampion antikorrupsioni është jo vetëm fyerje, por një akt publik kundërprodhues në raport me një vend, të cilit në statistika i kualifikohen edhe ëndrrat:

Ëndrra e shqiptarëve për Europën, ëndrra jonë për SHBA e kështu me radhë.

Ndaj le ta marrim këtë dëftesë për atë që është: një letër bakalli nga Amerika.

Që sot mund të duket si kambial me shumë vlerë, por që koha, e afërta madje, do ta vendosë aty ku e ka vendin. Sepse as Amerika nuk është më ajo e para dhe mesa duket është e vendosur të mbështesë verbërisht një klasë të diskredituarish ndërkohë që predikon avenirin demokratik të një shteti të dështuar.

Ardian Dvorani është bërë sot sërsih lajm në mediat e pushtetit me njoftimin se ai ka marrë një vlerësim në SHBA si një ndër “kampionët ndërkombëtarë të anti-korrupsionit”. Fjalë këto të sekretarit amerikan të Shtetit, Antony Blinken.

Motivacioni:

Gjykatësi Dvorani zhvilloi mekanizma për të reduktuar ndikimin politik dhe kriminal në sistemin e drejtësisë, hapa që kontribuan në vendimin e BE-së në mars për të hapur negociatat për pranimin e Shqipërisë

Pra sot nga administrata e re amerikane na vjen një dëftesë pjekurie me nota lavdërimi brenda për një gjyqtar I cili sipas vlerësimeve edhe ndërkombëtare u bë shkak për krizën në Gjykatën Kushtetuese. Jetojmë në një kohë që është karakterizuar si modernitet fluid, ku pasiguria është siguria e vetme. Ndaj këto dëftesa amerikane duhen parë në këtë konteskt të pasigurisë së përgjithshme, të krijuar kryesisht nga narrativat e mbyllura dhe inerte që i bëjnë karshillëk realitetit.

Ne jetojmë në një vend, por janë të tjerë që na thonë se kush bën e kush nuk bën, kush është i korruptuar e kush jo, sesa mirë ecën ekonomia dhe se ku po lëvizim. Ne votojmë, por votën tonë e certifikon Amerika.

Mund të vazhdojë gjatë kjo listë veprimtarish për të cilat shkruhet se jemi protagonistë, por që në fakt na vendosin në pozitën e dëshmitarit dhe firmëtarit pa vlerë. Sepse dëftesa të tilla janë akte sovranizimi të politikave të caktuara në një vend qesharak dhe mjeran, që refuzon të kuptojë dhe pranojë lirinë.

Të thuash se Dvorani është kampion antikorrupsioni është jo vetëm fyerje, por një akt publik kundërprodhues në raport me një vend, të cilit në statistika i kualifikohen edhe ëndrrat: Ëndrra e shqiptarëve për Europën, ëndrra jonë për SHBA e kështu me radhë. Ndaj le ta marrim këtë dëftesë për atë që është: një letër bakalli nga Amerika. Që sot mund të duket si kambial me shumë vlerë, por që koha, e afërta madje, do ta vendosë aty ku e ka vendin. Sepse as Amerika nuk është më ajo e para dhe mesa duket është e vendosur të mbështesë verbërisht një klasë të diskredituarish ndërkohë që predikon avenirin demokratik të një shteti të dështuar.

S.Zaimi

Kategori
Uncategorized

Kico Mustaqi:Në vitin 1991 , unë urdhërova fundosjes e anijes që transportonte emigrantë të në Itali.

http://borioipirotis.blogspot.se/2012/04/1991.html#more

Zoti Mustaqi. Doja të dija në lidhje me një urdhër që ju keni dhënë në kohën e ndërrimit të sistemeve kur donit të mbysnit në det një anije me njerëz të cilët emigronin në Itali. Çfarë të vërtete ka këtu brenda kur një gjë e tillë është trumbetuar shumë nga e djathta që erdhi më mbrapa në pushtet?

Është e vërtet se unë kam dhënë një urdhër që një anije të mbytej në det. E vërtet është edhe se anija ishte me njerëz. Po ashtu sipas urdhrit tim anija duhej të mbytej kur të kalonte në ngushticën e Sazanit. Por nuk është e vërtetë ajo që është folur se ai urdhër ishte i padrejtë. Sepse kemi të bëjmë me një anije të Flotës Luftarake Detare, e cila ishte blerë me gjakun e këtij populli dhe oficerët që ky popull i kishte paguar dhe i kishte ushqyer për të mirëmbajtur këto anije, jo që i grabitën, por i dërguan në shtetin fqinj që ai ti rreshtonte në krah të anijeve të veta. Kupton se çfarë do të thotë të grabisësh pronën më të shenjtë të popullit tënd për të cilën ti ke mbaruar shkollën dhe ke një jetë që paguhesh. E pra, prandaj edhe unë po ju them me gojën plot. Po unë Kiço Mustaqi kam dhënë një urdhër që të mbytet një anije në det edhe kur ajo ishte me njerëz. Këtë urdhër nuk ma zbatuan oficerët, të cilët më vonë e trumbetuan se e kishin hallin te populli që ishte në anije. S’është e vërtetë se nuk e kishin hallin te populli tjetër, por te familjet e tyre që i kishin në anije. Dhe më vonë për këtë gjë kërkonin dekorata nga e djathta që erdhi në pushtet se i kishin shërbyer demokracisë. Epo ti shërbesh demokracisë se i grabit vendit tënd anijet këtë unë atëherë e dëgjova. Dhe për këtë ata u shpërblyen.

Kur ka ndodhur?

Ajo ka ndodhur aty nga viti 1991. Ishte koha e kataklizmosë shqiptare. Situata kishte dalë nga kontrolli. Konkretisht fundi i vitit 1990 dhe fillimi i vitit 1991 ishte koha që filloi hemorragjia e madhe e emigrimit, e cila qysh atëherë vuri në lëvizje industrinë e paligjshme të trafikimit klandestin të njerëzve. Nga toka dhe deti filloi një lëvizje masive e njerëzve. Ishin situata që të rrëqethnin.

Doja të dija zoti Mustaqi arsyen se përse ju rrëqethnin?
Jo më shumë për faktin që ata njerëz iknin, sesa arsyeja që ne arrinim të kuptonim varfërinë e madhe që kishte përfshirë në ato momente familjet shqiptare, aq sa nuk donin të dinin për rreziqet që ju kanoseshin në kufi, jo vetëm nga ushtarët e të dy palëve të shtetit fqinj dhe tonit pse jo, por edhe më shumë nga bandat hajdute dhe terroriste që filluan të vepronin për here e më me shumicë në kufi. Pra siç po të sqaroj jemi në situatat që shteti ishte inekzistent. Partia nuk komandonte më. Degët e punëve të brendshme në rrethe ishin paralizuar nga ofensiva masive, madje nuk do të gabohesha të thosha ato nuk funksiononin nga gjallërimi i menjëhershëm i elementit anarkist dhe destruktiv. Po kështu edhe strukturat e tjera të shtetit, duke filluar që nga komitetet ekzekutive dhe deri te drejtoritë e nivelit të dytë në rrethe.
Ju e pranoni apo deklaroni faktin se në atë moment kishte papunësi?

Është një statistikë e vërtetë që në vitin 1990 Vlora ka pasur deri 7000 të papunë, ndërsa Tirana mbi 20 mijë.

Meqenëse dolët te kjo pikë zoti Mustaqi, si e mendoni mënyrën e veprimit të shtetit, në kufi të drejtë apo të padrejtë?

Dëgjo si qëndron puna. Ramiz Alia është deklaruar se ka përdor natyrën e dorës së fortë në kufi, pra duke përdorur të gjitha mënyrat për të ndalur eksodin e paligjshëm gjë që s’është e vërtetë, sepse po të ishte përdorur do të kishim absolutisht një situatë krejt ndryshe. Por ndryshe nga këto deklarata në atë moment ishte hequr neni për kalimin e paligjshëm të kufirit. Pra kishim një parapërgatitje. Por po do të dish mendimin tim, është se ajo forcë nuk duhej përdorur dhe se nuk mund të ndalej ai eksod masiv me forcë.

Në këtë situatë ndodhi grabitja e anijes luftarake?
Pikërisht në këtë gjendje depresive të të gjithë shoqërisë shqiptare pjesë e të cilës ishte edhe ajo ushtarake. Në ushtri të cilën e drejtoja unë si ministër i Mbrojtjes kishin mbërritur situata të paparashikuara. Çdo gjë mund të të dilte nga dora në çast, atëherë kur ti se mendoje fare. Shthurja e ushtrisë erdhi se ajo ishte mbështetur tek rezervistët popull dhe se fuqia nga ata iku pasi ata filluan eksodin dhe nuk i përgjigjeshin më asaj. Iku fuqia e partisë që ishte në drejtim dhe gjithçka tjetër që ishte në drejtim me konceptin e kohës që flasim. Gjithsesi ajo që unë dua të theksoj për opinionin e gjerë shqiptar, duke filluar që nga ju si gazetar se megjithëse erdhën situata të tilla të pakonceptueshme në ushtri me efektivat aktivë përfshirë këtu ushtarë dhe oficerë ne arritëm të ruanim karakterin e organizuar të saj. Me gjithë ngjarjet e jashtëzakonshme që ndodhën brenda saj, ne arritëm të kryenim detyra imediate duke ruajtur repartet, armatimin, objektet, mjetet etj, tej. Me këtë dua të them se ndjehem shumë krenar që unë kam qenë ministër i Mbrojtjes me një ushtri shumë të madhe në numër nga sa është sot, të cilën unë atëherë këtë sasi numerike e konsideroja të papërfillshme dhe kam arritur ta kem situatën në kontroll të rreptë dhe s’ndodhi ajo që i ndodhi shtetit në ’97-ën. Kemi parasysh se ishte një ushtri e armatosur deri në dhëmbë dhe se bindjet politike po bënin punën e vet në revoltën, e cila mund të përfshinte në çdo çast të dy kahet e ushtarakëve dhe një shpërbërje e një shpërthim i brendshëm i saj mund të ndodhte më shumë atëherë, pasi kishe të bëje me përmbysje sistemesh se sa në ;97-ën. Pra, atëherë që kishim përmbysje nuk ndodhi ajo që ndodhi në ’97-ën ku mund të mbahej shumë mirë situata po të mos ishin futur interesa të mëdha brenda forcave të armatosura, pasi nuk kishim përmbysje, por vetëm ndryshim force politike.

Le të kalojmë te ngjarja në fjalë, e cila më shqetëson në këtë subjekt, pasi dua ta trajtoj imtësisht.

Si ka ndodhur në të vërtetë ajo skenë kur ju keni dhënë urdhër për mbytjen e anijes me njerëz?

Situata ka qenë ekstreme. Flitet për bazën detare të Pasha Limanit në Vlorë. Aty pati ngjarje shokuese. Një pjesë e efektivit të saj rrëmbeu një anije luftarake dhe u nisën drejt Italisë. Ishte një nga situatat më të tmerrshme që mund ti ndodhte ushtrisë. Më keq nuk ka ku të shkojë. Edhe si koncept është krejt e papranueshme që ata që ti i mbaje për të siguruar mbrojtjen e vendit nga jashtë të merrnin vetë anijen dhe jua dorëzonin atyre që të paktën në konceptin tonë ishin armiqtë e mundshëm. Kjo ishte një ngjarje që për kohën konsiderohej mëse alarmante. Informacioni i dërguar në ministri nga baza ka kaluar në situatë të jashtëzakonshme të gjithë ministrinë. Të gjithë ishin të hutuar. Nuk mund ta pranonte logjikisht askush. Pra fakti që në atë moment që erdhi informacioni anija sa kishte dalë nga reparti dhe kishte marrë drejtimin e ngushticës së Sazanit e bënte më impresionues momentin. Mbaj mend se komisar i saj në atë kohë ka qenë Halil Leli, që ndërkohë ishte anëtar i Komitetit Qendror të Partisë, dhe Komandant ka qenë një Kuçana. Më duket se Muharrem Kuçana nga Tropoja.

U vutë në dijeni juve?

Ngjarja ishte e tillë që unë u vura në dijeni menjëherë. Tronditja ime i kapërceu kufijtë njerëzorë. Nuk ishim mësuar me fakte të tilla që vetë efektivi të na rrëmbente anijen luftarake dhe të ikte drejt shtetit fqinj. Kishim kaluar jetën dhe gjithë aftësitë tona mendore dhe fizike ua kishim kushtuar përgatitjeve dhe stërvitjeve dhe ja tani të vinte informacioni se oficerët e tu të kishin marrë anijen dhe po arratiseshin. O zot!. Edhe sot kur e mendoj nuk e besoj dot pavarësisht se të thashë gjithë ato që të thashë për gjendjen e rëndë ekonomike dhe për gjendjen e shtetit, por gjithsesi duhej të ngelej një sens patriotik qoftë edhe minimal te këta njerëz.

Çfarë bëtë ju?

Menjëherë kërkova të më lidhnin me komandën e Flotës. U lidha me komandantin e saj dhe e pyeta se ku ndodhej saktësisht ajo anije e rrëmbyer. Komandanti më tha se nuk kishte hyrë akoma në ngushticën e Sazanit. E pyeta se çfarë mund të bënim. Ishim para mundësisë ekstreme. Anija nuk duhet të mbërrinte në Itali. Nga informacioni i Komandës së Flotës dhe nga konkluzioni që arritën njerëzit e stafit tim më të afërt konkluduam se dy ishin rrugëzgjidhjet e situatës. Ose anija të asgjësohej, ose të përmbytej. Vendimi im i menjëhershëm ishte përmbytja e saj.

Nuk mund të kthehej?

Nuk bëhej fjalë, pasi të gjithë mendonim se ata që arritën të marrin brenda në flotë një anije luftarake pra t’ia rrëmbenin ushtrisë dhe të niseshin si emigrantë në shtetin fqinj bashkë me anijen nuk do ti bindeshin asnjë urdhri për tu ndalur. Kuptohej që ishte marrë çdo masë dhe e kishin ndarë mendjen. Kështu që e vetmja rrugë mbetej përmbytja e saj. Dhe kjo mund të bëhej kur të hynte në Gjirin e Korfuzit.

Kishte njerëz brenda saj?

Kishte.

Po si do ta godisje?

Dëgjo. Sot mund të të duket disi paradoks, por duhet të mendosh për ato momente kur ndodh një hata e tillë dhe të marrin oficerët anijen dhe ikin me të në Itali. Atëherë edhe nëse ka të vdekur situata nuk të premton të kundërtën. Ja sot që mund të të duken gjasme demokratë mund të të lënë të grabitësh anijen dhe të ikësh diku në një shtet fqinj? Pra unë nuk zgjodha si alternativë atë të goditjes apo shpërthimit si të thuash, por atë të përmbytjes së anijes me qëllim që tu jepja mundësi njerëzve që edhe mund të shpëtonin.

Dhe ku menduat ta realizonit këtë përmbysje të anijes sipas planit tuaj?

Kur të hynte në Kanalin e Sazanit. Aty do të ndërprisnim lëvizjen e mëtejshme të saj dhe do ta përmbysnim.

Pra, edhe mund të kishte njerëz që nuk do të shpëtonin?

Ore, por unë të flas për situatë të jashtëzakonshme kur marrin mjetet e shtetit ti më thua se mund të ketë jetë të humbura. Një ministër nga natyra personale mund të jetë shumë sentimental, por kur flet në emër të të gjithë popullit gjen rrugën që është sa më e leverdishme për interesat e atdheut. Pavarësisht se tani dënojnë çdo veprim që mund të kemi bërë ne atëherë se e konsiderojnë të tepërt, ndërkohë që kemi zbatuar ligjet dhe madje ata që nuk kanë zbatuar urdhrat tona i kanë shpërblyer më mbrapa.

Pse e thoni këtë?
Sepse neve kritikohemi kur s’kemi vrarë në atë kohë pavarësisht se shkelej ligji përditë, ndërkohë që tashmë një protestë bëhet para Kryeministrisë dhe vriten njerëz. Si mund të mos jepja një urdhër të tillë, pavarësisht se ai nuk u zbatua.
Pse?
Komanda e Flotës kërkoi që urdhrin ta lëshoja me shkrim.
Po ju e dërguat edhe me shkrim një urdhër të tillë?

Patjetër. Madje i deklaroj publikisht ato urdhra që kam dhënë. Unë nuk ruaja bazën dhe anijen time, por djersën dhe gjakun e popullit. Pavarësisht se ata e graduan më mbrapa komandantin që nuk zbatoi urdhrin tim. Kur nuk zbatohet urdhri aq më shumë kur flitet se ka të bëjë me interesa madhore të popullit ai duhet ndëshkuar nga kushdo qeveri qoftë.

Kush ishte komandant thatë?

Komisar të thashë se ishte një Halil Leli. Komandant ishte një Kuçana nga Tropoja. Më duket se quhej Muharrem. Pra, Muharrem Kuçana. Halil Leli ishte edhe anëtar i Komitetit Qendror të Partisë gjë që ta përmenda edhe më lart. Më mbrapa unë mësova se në atë anije ishte familja e komisarit Halil Leli. Por duhet të kenë qenë edhe familjarët e oficerëve të tjerë se nuk kishte si shpjegohej ajo dalje e vrullshme e anijes në atë formë.

Por ata nuk ta zbatuan urdhrin dhe ju si vepruat?

Ta thashë një herë që më kërkuan urdhrin me shkrim. Atëherë urdhërova të më përgatisnin urdhrin dhe e firmosa menjëherë. Këtë urdhër e dërguan në çast me radiogram. Por urdhri nuk u zbatua dhe anija eci e qetë, duke u ankoruar pranë flotës detare të Italisë.

Çfarë bëtë?

Të nesërmen e kësaj ngjarje firmosa urdhrin për çmobilizimin e dy ushtarakëve të Flotës Halil Leli dhe Muharrem Kuçana. Por kjo gjë shkaktoi zemëratë të thellë në të gjithë qytetin e Vlorës, pasi ata ishin të njohur dhe me taraf të madh aty, ndërkohë që njerëzve u interesante liberalizimi i flotës detare se u duheshin anijet. Gjithsesi, duke parë ngarkesat negative që shkaktoi urdhri i çmobilizimit të tyre vendosa ta revokoj atë dhe të bëj një tjetër gjë që ata të shkarkoheshin nga detyra e komandantit dhe komisarit, por të mbeteshin në ushtri gjë që solli përplasjen tjetër me shtabin e përgjithshëm që nuk ishte dakord me tërheqjen time të dytë, duke arsyetuar se ata ishin ushtarakë dhe nuk kishin zbatuar një detyrë gjë që s’mund të rrinin në ushtri. Dhe kishin të drejtë.

I thërritët?

I thërritëm, por shtabi i përgjithshëm nuk ishte dakord me urdhrin e dytë. Ata donin të çmobilizoheshin dhe e merrnin këtë si liberalizëm timin kështu që të ma hidhnin fajin mua. Por edhe me urdhrin e dytë nuk ishte dakord Halil Leli, i cili donte të rrinte komisar siç ishte dmth pa i hyrë gjemb në këmbë. Ndërsa Kuçana u tregua më i ashpër dhe nuk mbahej fare. Kuptova se ishte lidhur mirë me ata të PD-së se s’kishte si shpjegohej që i vinte gjithë ai frymëzim. Megjithatë kjo u vërtetua pak kohë më mbrapa në ’92-shin kur PD-ja erdhi në pushtet kur ai i u emërua komandant flote. Kjo gjë më çuditi shumë se pavarësisht se kishin kontribute politike duhej parë edhe mënyra e zbatimit të detyrave kushtetuese të tyre dhe jo të mburren se s’kanë zbatuar urdhrin tim.

Çfarë bëtë me anijen që shkoi në Itali?
Atëherë nëpërmjet ministrisë së Jashtme i kërkuam Qeverisë italiane që të rikthente në Shqipëri edhe njerëzit edhe anijen. Pas shumë peripecish dhe kërkesash mundëm që shumë më vonë që mund të jetë rreth një vit më mbrapa mundëm të kthenim vetëm anijen.

Kategori
Uncategorized

Që mos marrësh më rrugët e azilit.

25 Prill nuk është thjesht një ditë votimesh, por një dit-drit edhe për emigrantët shqiptarë.

25 Marsi është një ditë -dritë për të shpëtuar atë pak liri, atë pak dritë, atë pak ajër që na ka mbetur akoma.

Ti , unë, ne…

Plot 500 mijë shqiptarë, morën dhe po marrin rrugët e emigracionit…

Azileve..

Dhe mbetëm, nëpër çadra, poshtë urave, rrugëve të botës, për të zezën tonë.

Ne ikëm nga e keqia.

▪️Ne ikëm sepse atje ska punë, ska siguri, ska barazi.

▪️Ska, sepse atje funksionon jo merita dhe shkolla, jo ligji dhe shteti ligjor, por partia, paraja, dhe mafia në pushtet.

▪️Ne ikëm sepse atje nuk ekziston dhe jo më të funksionojë drejtësia.

▪️Ne ikëm dhe ikim çdo ditë, sepse atje shteti është në dorën e trafikantit, hajdutit, mashtruesit, kriminelit .

▪️Ne ikëm sepse veç premtimeve, barkun kurrë se mbushëm dot me bukë thatë.

Asistentët e emigracionit ku ti dorzohesh dhe ankohesh, të tundin para syve të tu, një palo marveshie me qeverinë e mafies,

Palo marveshie, fatkeqesisht të firmosur nga nje ish minister i brendeshem i lidhur kokë e këmbë me trafikun e drogës dhe bandat.

Të tundin para suve Kushtetutën, lirinë dhe të drejtat të sanksionuara me ligj, (kjo veç ne letër) , dhe shtetin ligjor.

▪️Atë kushtetutë që veç kapakëve të saj të zverdhur dhe shqyer nga delenxhinjtë, asgjë tjetër si ka mbetur.
▪️Atë palo-shtet trafikantësh, vrasësish, hajdutësh dhe mashtruesish, që kanë marrë peng vëndin dhe jetët tona.

Atë palo shtet që jo nuk të mbron por të dhunon, të përndjek, dhe të përzë rrugëve të botës si një qen të rrahur, jo si qytetar i lirë dikur dhe autokton i atij vëndi.

▪️Njerzit po ikin.

▪️Azilet po mbushen çdo ditë.

▪️Të gjithë ankohen, qajnë, luten, përgjërohen në zyrat e huaja të emigracionit, për të marrë një ndimë, apo një copë kartë.

▪️Të tjerë fatkeqë e mbushin barkun nëpër qëndra sociale apo ndima kishtare.

Për të mos u këthyer mè kurrë atje.

Bëhemi shërbëtorë…

Martohemi me arabë, duke na vënë edhe shaminë..

Martohemi me afrikanë,

plaka, pleq, sakatë, e për dreq.

Martohemi duke lënë gjithshka kishim, vetëm e vetëm për të mos u këthyer kurrë më atje.

Atje ku shteti të vret.

Ne ikim, ikim, dhe vetëm ikim pa kthim.

Ikim por harrojmë se pas po lemë ëndrrat, varret, kockat e të parëve tanë, dhe një tokë të djegur në dorën e disa maskarenjve dhe horrave, me kostum parlamentari dhe pushtetari.

Ne ikim dhe nuk mendojmë se nuk jemi ne ata që duhet të ikin, por ata…

Ata dhe banda e tyre kriminale…

Ata që kanë marrë dhe po mbajnë peng një popull dhe një komb të tërë.

Ne ikim por harrojmë.

▪️Ne emigrantët të mashtruar me një biletë autobuzi falas, për të zezën tonë dhe të familjeve, vajtëm dhe votuam masivisht, këtë kastë hajdutësh, trafikantësh, narkoqeveritarësh.

Koha për tu këthyer.

Ne duhet dhe do rikëthehemi…

▪️Do rikëthehemi dhe bashkohemi revoltës dhe votës popullore, kundër mashtrimit, varfërisë dhe krimit.

▪️Ne emigrantët i jemi borçli popullit tonë…

Vota e jonë si emigrantëve duke vajtur të mashruar, një si tufat e karkalecave pushtues, me autobuzat ”rilindas” me votën tonë nuk ndërtuam, por shkatërruam apo shfarosëm atë pak demokraci të ndërtuar me gjak.

Vota e jonë solli në pushtet, të zezën e popullit të vet.

Pak nga pak po vjen dita e shpagimit edhe për ne.

Vajtja dhe vota e jonë nuk do jetë më e drejtuar nga sekseret mashtrues ”rilindas”. Vota e jonë këtë radhë do të jetë ndryshe…

Vota e jonë do i bashkohet popullit.

Ajo do jetë…

Në mbrojtje të liri-demokracisë, kushtetutës dhe shtetit ligjor…

Vota e jonë e bashkuar do të jetë për të larguar nga pushteti njëherë e mirë këtë narko qeveri.

Ti emigrant, nuk meriton të nëpërkëmbesh më.
Ndaj...
Injoroi, bështyi, dhe përzeini sekserët, mashtruesit, dhe gjithë ata që ju baltosën fytyrën,ju vodhë votën dhe dinjitetin tuaj !

Gjithë ata që ”rilindja” i ble, i mbledh dhe i përdor si....me njè pjatë çorbë të prishur...

🔹25 Prilli është ditë-dritë popullore në mbrojtje të lirisë tonë.

🔹25 Prilli është një dit-dritë e bashkimit qytetar, për të shpëtuar Kushtetutën.

🔹25 Prilli është dit-drita e bashkimit të shqiptarve për rikthimin e demokracisë.

Ndaj…Bashkou edhe ti…Shqipëria kërkon ndryshim.

Sepse:

Më 25 Prill Fiton Shqipëria.

Kategori
Uncategorized

Rusia zotëron segmente të hapësirës së informacionit online të Shqipërisë dhe një duzinë uebfaqesh shumëgjuhëshe, përfshirë Albania-news.ru, promovojnë agjendën politike dhe kulturore ruse.

https://www.polygraph.info/a/fact-check-russia-nato-balkans-albania/29324087.html

Pretendimi i Ambasadorit Rus në Shqipëri: Asnjë “Plan Agresiv” – Politika sipas veprimeve ndërtimi i bashkëpunimit ekonomik me përfitime reciproke dhe mbajtja e lidhjeve të qëndrueshme kulturore dhe humanitare me popujt e Ballkanit.

E gjithë kjo sigurisht që vlen për Shqipërinë. Çdo spekulim tjetër në lidhje me planet agresive të Rusisë ‘ose’ orekset ekspansioniste ‘nuk është asgjë më shumë sesa pjesë e një strategjie kryesore perëndimore për të portretizuar Rusinë si një armik imagjinar të NATO-s dhe BE-së. “
Burimi: Ora News.tv, 19 qershor 2018
SHUM E GABUAR


Deklarata e Ambasadorit Karpushin është e rreme, e përzier me gjysmë të vërteta. Politikanët rusë dhe media shtetërore në mënyrë të efektshme hedhin poshtë pretendimet e tij.

“[M] mirëmbajtja e lidhjeve të qëndrueshme kulturore dhe humanitare me popujt e Ballkanit. E gjithë kjo sigurisht që vlen për Shqipërinë “.
Analizat e retorikës zyrtare dhe rrëfimi i mediave ruse zbulojnë se nuk ka pasur shenja të dukshme se Rusia është përpjekur të përmirësojë marrëdhëniet me Shqipërinë.

Për shembull, agjencia shtetërore e lajmeve RIA Novosti e Rusisë raportoi në janar 2017 se treni i parë për të udhëtuar nga Serbia në Kosovë në 17 vjet ishte bërë në Rusi dhe kishte shkruar “Kosova është Serbi” në të në 21 gjuhë, përfshirë shqipen.

Rusia zotëron segmente të hapësirës së informacionit online të Shqipërisë dhe një duzinë uebfaqesh shumëgjuhëshe, përfshirë Albania-news.ru, promovojnë agjendën politike dhe kulturore ruse. Disa nga këto e identifikojnë veten e tyre si burime lokale, duke fshehur çdo lidhje me Rusinë.

Një uebfaqe e tillë, Senica.ru e portretizon veten si “portali informativ i diasporës Ruse në Serbi”.

Ai raportoi më 15 janar 2017, se Shqipëria nuk kishte lejuar kalimin e trenit të lartpërmendur, sepse “shërbimet speciale shqiptare nën urdhrat e Prishtinës u përpoqën të vendosnin një bombë nën hekurudhë”. Raporti ishte i rremë, por gjuha nuk ishte atipike.

Portretizimi i mediave dhe figurave politike ruse për Shqipërinë dhe shqiptarët si “radikalë” dhe termi “militantë islamikë” shfaqen shpesh në rrëfimin e Kremlinit.


“Mbështetja dhe inkurajimi i drejtpërdrejtë ushtarak nga Shtetet e Bashkuara, NATO dhe Bashkimi Evropian për planet jashtëzakonisht agresive të shqiptarëve vetëm rrit tensionet në Ballkan dhe është i mbushur me shpërthimin e një konflikti të ri,” Sergej Zheleznyak, një anëtar i komitetit të marrëdhënieve të jashtme të Duma e Shtetit, dhoma e ulët e parlamentit rus, u citua të thoshte muajin e kaluar.

Komentet e Zheleznyak u botuan në një diatrib të postuar në faqen e internetit të Rusisë së Bashkuar, partisë qeverisëse të vendit, me titullin: “Zheleznyak: Duke kënaqur planet e ‘Shqipërisë së Madhe’, Shtetet e Bashkuara po ndezin një konflikt të ri në Ballkan”.

Rrëfimi “Shqipëria e Madhe” është gjithashtu një pjesë kryesore e ciklit rus të lajmeve dhe retorikës politike.

Më 26 qershor, kompania kryesore e prodhimit të filmit në Rusi njoftoi një film të ri që tregon historinë se si forcat speciale ruse kapën aeroportin e Sllatinës në Kosovë në 1999.

Një nga yjet më të mirë të filmit rus do të luajë gjeneralin Yunus-Bek Yevkurov, tani guvernator i Republikës së Ingushetisë, i cili udhëhoqi 200 trupat ruse të dërguara për të kapur aeroportin në Prishtinë dhe në këtë mënyrë të ndihmojë Kremlinin të sigurojë që Rusia të ketë një rol në paqe – procesi i mbajtjes.

Masa ruse u dënua ndërkombëtarisht, por shihet në Rusi si një triumf në një lojë të pushtetit me Perëndimin.

Pretendimi i ambasadorit Karpushin se Rusia nuk ka plane agresive ndaj kombeve të tjerë sovranë, përfshirë shtetet e Ballkanit, është politikë nga veprimet ruse.

Rusia ka aneksuar Krimesë në 2014 dhe ka krijuar një konflikt të armatosur në Ukrainën lindore.


“Ukraina është kriza më e madhe e zhvendosjes në Evropë që nga luftërat Ballkanike. Tani në vitin e tij të pestë, me mijëra të vdekur dhe 1.5 milion të zhvendosur, është skandaloze që ky konflikt mbetet kryesisht i harruar, ”tha Argjentina Szabados, drejtori rajonal i Organizatës Ndërkombëtare për Migracionin, më 11 qershor.

Rusia thuhet se ishte pas një përpjekje të dështuar grushti shteti në Malin e Zi në fund të vitit 2016. Prokurori special i Malit të Zi tha se operativët e shërbimit sekret rus ishin prapa një përpjekje për grusht shteti të Ditës së Zgjedhjeve në vendin ballkanik në tetor 2016 që synonte ish-kryeministrin.

Një ekip i operativëve rusë, duke përfshirë ideologë, sponsorë financiarë, politikë dhe ligjvënës, trainerë, të cilët ishin të përfshirë në aneksimin e Krimesë dhe destabilizimin e Ukrainës, kanë qenë aktivisht të pranishëm në Maqedoni, duke ndezur ndarjet shoqërore dhe politike dhe duke propaganduar anti-BE, anti -Sentimentin NATO.


“… Asgjë më shumë sesa pjesë e një strategjie kryesore perëndimore për të portretizuar Rusinë si një armik imagjinar të NATO-s”
Pretendimi se Rusia nuk e sheh Organizatën e Traktatit të Atlantikut të Veriut si një armik dhe se kjo nuk është asgjë më shumë sesa një propagandë perëndimore anti-ruse, është e rreme.

Media ruse rregullisht e portretizon NATO-n si të keqe dhe shpesh paraqet trupat e NATO-s si “njerëz të këqij”.

Kur bëhet fjalë për NATO-n, media ruse dhe udhëheqësi i kombit nuk kanë mosmarrëveshje.

“Unë do ta krijoj imazhin fjalë për fjalë me gishtat e mi: këtu është një unazë, dhe vendi ynë është brenda asaj unaze. Unë personalisht ndihem i mbytur nga dikush. Ndihem sikur dikush është NATO, sepse blloku i NATO-s po rritet si një tumor kancerogjen. ” Ky koment iu drejtua Presidentit Vladimir Putin nga Dmitry Kiselev, drejtori i konglomeratit mediatik shtetëror Rossiya Segodnya, gjatë një konference shtypi në 2014.

Putini u përgjigj: “Ne nuk kemi frikë nga NATO, por ajo që ju e keni përshkruar me kaq ngjyra – është realiteti.” Ai më pas shtoi: “Vendimi ynë mbi Krimesë [aneksimi i saj nga Ukraina] u motivua gjithashtu nga mendimi se nëse nuk bëjmë diçka … ata do ta tërheqin Ukrainën në NATO”.

Putini ripohoi perceptimin e tij se NATO është një kërcënim për interesat kombëtare të Rusisë në fjalimin e tij në St. Samiti Ekonomik i Petersburgut muajin e kaluar.

Javën e kaluar, regjisori rus i njohur ndërkombëtarisht Nikita Mikhalkov bëri një paralele midis NATO-s dhe Gjermanisë naziste në programin e tij bisedues në TV.

Russian Ambassador’s Claim to Albania: No “Aggressive Plans” – Belied by Actions

June 27, 2018

Montenegro - Cossacks and bikers in leather jackets in front of the church of St. Nicholas in Kotor from Russia, pro-Russian part of Ukraine, Serbia and Montenegro, where they devoutly listened to the liturgy of Kotor Serbian Orthodox Church
Montenegro – Cossacks and bikers in leather jackets in front of the church of St. Nicholas in Kotor from Russia, pro-Russian part of Ukraine, Serbia and Montenegro, where they devoutly listened to the liturgy of Kotor Serbian Orthodox Church
Alexander Karpushin

Alexander Karpushin

Russian Ambassador to Albania

“[T]he main objectives of Russia here are the building of economic cooperation with mutual benefits and the maintenance of sustainable cultural and humanitarian ties with the Balkan peoples. All this certainly applies to Albania. Any other speculation about Russia’s ‘aggressive plans’ or ‘expansionist appetites’ is nothing more than part of a major Western strategy to portray Russia as an imaginary enemy of NATO and the EU.”Source: Ora News.tv,June 19, 2018MOSTLY FALSE

Ambassador Karpushin’s statement is false, mixed with half-truths. Russian politicians and state-owned media effectively debunk his claims.

 • “[M]aintenance of sustainable cultural and humanitarian ties with the Balkan peoples. All this certainly applies to Albania.”

Analyses of official rhetoric and the Russian media’s narrative reveal there have been no notable signs that Russia has tried to improve relations with Albania.

By way of example, Russia’s RIA Novosti state news agency reported in January 2017 that the first train to travel from Serbia to Kosovo in 17 years was made in Russia and had “Kosovo is Serbia” written on it in 21 languages, including Albanian.https://www.youtube.com/embed/_Kh72av41Tk?&&&fs=1&enablejsapi=1&playsinline=1&rel=0

Russia owns segments of Albania’s online information space, and a dozen multilingual websites, including Albania-news.ru, promote the Russian political and cultural agenda. Some of these identify themselves as local sources, hiding any connection with Russia.

One such website, Senica.ru portrays itself as the “information portal of the Russian diaspora in Serbia.” It reported on January 15, 2017, that Albania had not allowed the passage of the above-mentioned train, because the “Albanian special services under orders from Pristina attempted to lay a bomb under the railway.” The report was fake, but the language was not atypical.

Russian media and political figures’ portrayal of Albania and Albanians as “radicals,” and the term “Islamist militants” features frequently in the Kremlin’s narrative.

Screen grab of the RIA-Novosti webpage with search results for "Albanian militants"
Screen grab of the RIA-Novosti webpage with search results for “Albanian militants”

“Direct military support and encouragement from the United States, NATO and European Union for the extremely aggressive plans of the Albanians only increases tensions in the Balkans and is fraught with unleashing a new conflict,” Sergey Zheleznyak, a member of the foreign relations committee of the State Duma, the lower house of Russia’s parliament, was quoted as saying last month.

Zheleznyak’s comments were published in a diatribe posted on the website of United Russia, the country’s ruling party, under the headline: “Zheleznyak: Indulging the plans of ‘Greater Albania’, the United States is kindling a new conflict in the Balkans.”

The “Greater Albania” narrative is also a key part of the Russian news cycle and political rhetoric.

Typical Russian propaganda leaflet profiling "Greater Albania"
Typical Russian propaganda leaflet profiling “Greater Albania”

Russia is revisiting its history of involvement in the Balkan conflicts with distinct pride.

On June 26, Russia’s leading movie production company announced a new film telling the story of how Russian special forces seized Slatina airport in Kosovo in 1999.

One of Russia’s top movie stars will play General Yunus-Bek Yevkurov, now the governor of the Republic of Ingushetia, who led the 200 Russian troops sent to seize the airport in Pristina and thereby help the Kremlin ensure that Russia had a role in the peace-keeping process.https://www.youtube.com/embed/FgR4eRN7Sik?&&&fs=1&enablejsapi=1&playsinline=1&rel=0

The Russian move was condemned internationally but is seen in Russia as a triumph in a power play with the West.

 • “[S]peculation about Russia’s “aggressive plans” or “expansionist appetites”

Ambassador Karpushin’s claim that Russia has no aggressive plans towards other sovereign nations, including Balkan states, is belied by Russian actions.

Russia has annexed Crimea in 2014 and created an armed conflict in eastern Ukraine.

Putin on Crimea

Putin on Crimea

The code has been copied to your clipboard. 


width  px height  px

The URL has been copied to your clipboard

No media source currently available0:001:180:00

“Ukraine is the largest displacement crisis in Europe since the Balkan wars. Now in its fifth year, with thousands dead and 1.5 million displaced, it is scandalous that this conflict remains largely forgotten,” said Argentina Szabados, regional director of the International Organization for Migration, on June 11.

Russia reportedly was behind a failed coup attempt in Montenegro in late in 2016. Montenegro’s special prosecutor said Russian secret service operatives were behind an attempted Election Day coup in the Balkan nation in October 2016 that targeted the former prime minister.

A team of Russian operatives, including ideologists, financial sponsors, policy and lawmakers, trainers, who were involved in the annexation of Crimea and destabilization of Ukraine, have been actively present in Macedonia, igniting social and political divisions and propagating anti-EU, anti-NATO sentiment.

Polygraph.info: Testimony by Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs A. Wess Mitchell.

Polygraph.info: Testimony by Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs A. Wess Mitchell.

The code has been copied to your clipboard. 


width  px height  px

The URL has been copied to your clipboard

No media source currently available0:000:220:00

 • “…nothing more than part of a major Western strategy to portray Russia as an imaginary enemy of NATO”

The claim that Russia does not see the North Atlantic Treaty Organization as an enemy, and that this is nothing more than a Western anti-Russian propaganda, is false.

The Russian media regularly portray NATO as evil, and frequently present NATO troops as the “bad guys.”

When it comes to NATO, the Russian media and the nation’s leader have no disagreement.

“I will literally create the image with my fingers: here is a ring, and our country is inside that ring. I personally feel suffocated by somebody. I feel like that somebody is NATO, because the NATO bloc is growing like a cancerous tumor.” That comment was addressed to President Vladimir Putin by Dmitry Kiselev, director of the state-owned media conglomerate Rossiya Segodnya, during a 2014 press conference.

Putin responded: “We are not afraid of NATO, but what you have so colorfully described – is the reality.” He then added: “Our decision on Crimea [its annexation from Ukraine] was also motivated by the thought that if we don’t do something… they will drag Ukraine into NATO.”https://www.youtube.com/embed/UwEmkF2-RFM?&&&fs=1&enablejsapi=1&playsinline=1&rel=0

Putin reaffirmed his perception that NATO is a threat to Russia’s national interests in his speech at the St. Petersburg Economic Summit last month.

Last week, internationally-renowned Russian filmmaker Nikita Mikhalkov drew a parallel between NATO and Nazi Germany on his TV talk show.

https://www.polygraph.info/a/fact-check-russia-nato-balkans-albania/29324087.html

Kategori
Uncategorized

Dilni se erdhi vaksina!(me një mësim nga Baba Çeni)

Këtë psikologji dominuese duket se e ka kapur mirë z. Rama, që 300 sot, e 400 nesër, i mjaftojnë për të mbajtur me lajme një milet 3 milionë.

Me siguri qëherën tjetër në aeroport do vijë edhe trupi diplomatik, ndërkohë që një vend mik, por sekret ka premtuar 300 mijë vaksina. 

Edhe lajmet vaksinë janë.

Mbërrijnë 7020 doza të vaksinës Pfizer. Punë jo gjumë

Kështu thotë kryeministri Edi Rama që ka nisur të presë në aeroport çdo dërgesë vaksinash. Në një botë që po vaksinon miliona, përfshi fqinjët tanë më të afërt, z. Rama quan punë vaksinimin e 5000 njerëzve në 2 muaj. Punë është edhe kjo sipas një pikëpamjeje, sepse dikush mund të dalë e të thotë: më mirë 5000 apo hiç? Në veprim këtu është psikologjia e zakonshme e jona që na mëson se dështimin nuk e kemi humbje, por barazim që na rri në xhep. Fundi i fundit, ne të fundit kemi qenë. Pse të pretendosh më tej dhe t’i biesh në qafë qeverisë?

Mirëpo kjo qeveri në fillim të pandemisë nuk lejonte testet private, më tej i lejoi ato. Tani nuk i afrohet vaksinës ruse dhe kineze, por më pas duket sikur e ka me dy mendje. Çka na mëson se njësoj si për sëmundjen që po paguajnë thuajse të gjithë me infermierë e doktorë, skanera e ilaçe, edhe për vaksinën këtu do përfundojmë.

Puna është se nëse gjatë pandemisë pati protesta kudo, në Shqipëri nuk pipëtin miza. Po fare. Bëhet fjalë për shëndetin dhe populli është vënë në udut pa më të voglin mundim. Dhe të mendosh që z. Rama nuk e do këtë lloj populli: ai do miletin e ahengut, zhurmës, gallatës. Ky lloj mileti që të vjen nga pas kokëulur nuk para i rri mirë një natyre kreative të një artisti. Si ta shpjegosh këtë tredhjen tonë sociale? Që duket se qenka e thellë, shumë e thellë.

Nuk ka studime për këtë, por një anekdodë e treguar dhe përcjellë nga njerëz që e njohin këtë vend para nesh, mund të bëjë sevap për pyetjen tonë.

Thonë se gjatë LIIB, pasi italianët dogjën Pezën, fshatarët e zonës, që mbetën pa shtëpi e ushqim u drejtuan te shtëpia e Babë Myslymit. Tek i cili shpresonin të gjenin sado pak shpëtim, meqë dera e tij i çoi në luftë. Baba i hapi dyert dhe nis të shpërndante sa miell, e sa grurë, pa e menduar gjatë. Rastis aty shoku Enver që me të parë këtë gjë, i kthehet:

-Babë Myslymi e ke gabim. Nuk u do dhënë grurë e misër këtyre.

-More haram, si more të lëmë njerëzit tanë rrugëve? – hakërrye Baba.

Shoku Enver nuk e zgjati. Pas dy ditësh, radha para shtëpisë nuk mbaronte dhe Babë Myslimi nuk po dinte si t’i hiqte qafësh njerëzit.

-More Enver, po si t’i largojmë se nuk kemi për të gjithë?

-Eeee, po të thashë unë or Babë. Po nuk më dëgjove. Ma ka mësuar Baba Çeni mua këtë punë.

-Pa hë ma thuaj!

-Kur isha i vogël, më jep Baba Çeni lopën ta çoj poshtë nga Viroi ta kullos në një arë që e kishim tonën. E çoj unë lopën gjithë gëzim dhe aty me të hyrë nisa të këpus barin, ja jepja lopës. Ajo e hante, unë shkul prapë e jep. Kaluan nja 2 orë. Lopa u nginj, piu edhe ujë viroi e u urgus. Ra e nuk ngrihej më. Po errrej. Lopa nuk lëvizte. U nis Baba Çeni  me njerëz nga Gjirokastra të më kërkonte dhe erdhi e më gjeti duke tërhequ lopën që nuk lëvizte.

-Çfarë ke bërë?- më tha

Kështu e ashtu ia shpjegova unë.

-Hajvan, – tha. E më këputi një dackë.

-Po pse kështu bëhet? Lopës i jepet një grusht bar dhe e shëtit dy orë. Pastaj prapë një grusht. Dhe e sjell lart në shtëpi.

-Qysh atëherë or Babë unë këtë gjë e kam parasysh.

Kjo mund të jetë krejt shpikje, por kjo metodë ilustron deri diku politikën e dietës që ndoqi regjimi i Hoxhës, me sukses të paprecedentë. Aq sa përbën një shembull flagrant sesi një shoqëri mjafton të ketë sigurinë e mbijetesës për të mos lëvizur fare nga vendi.

Këtë psikologji dominuese duket se e ka kapur mirë z. Rama, që 300 sot, e 400 nesër, i mjaftojnë për të mbajtur me lajme një milet 3 milionë.

Me siguri qëherën tjetër në aeroport do vijë edhe trupi diplomatik, ndërkohë që një vend mik, por sekret ka premtuar 300 mijë vaksina.

Edhe lajmet vaksinë janë.

Madje ku e ku e më efeketive se vaksinat reale. Kështu që ta kuptojmë se z. Rama nuk është se po na gënjen i ziu! Ai thjesht është i interesuar që ne të kullosim lajmet e tij, të cilat duhet thënë se nuk gënjejnë.

Ato thjesht kanë atë problemin e kontrastit në transmetim që e kishte kaq të dukshëm Tv Iliria dikur. E mbani mend, që vinte në terezi me të qëlluar?

Republica.al Shaptilografisti

Kategori
Uncategorized

Vaso Çubrilloviçi shqipfolës justifikon spastrimin etnik të 430 mijë shqiptarëve

https://www.facebook.com/plugins/like.php?href=https://rd.al/2021/02/21/vaso-cubrillovici-shqipfoles-justifikon-spastrimin-etnik-te-430-mije-shqiptareve/&layout=button_count&show_faces=false&width=105&action=like&colorscheme=light&height=21#amp=1

Nga Sali BERISHA

Pas disa rekordeve te zeza europiane dhe boterore ne spastrimin e etnik te vendit te tij, Zografi bis deklaron se “Vajtja jashtë është eksperiencë, shkëmbim kulturash, nuk është fundi i botës”.

Te dashur miq, Edvin Kristaq Rama ne zbatim te platformes se Vaso Çubrilloviçit ka arritur te shenoje disa rekorde boterore ne spastrimin etnik te vendit te tij.

Keshtu nje vit me pare ai u shpall kampion i zi boteror per spastrimin etnik te shqiptareve nga Shqiperia per vitin 2019.

Kurse per vitin 2020 ai serish shpallet kampion boteror per lejet e qendrimit ne BE te shtetasve shqiptar.

Sipas Eurostat per largimin e qytetareve te tij nga vendi Zografi bis le mbrapa Asadin e Sirise se luftes civile dhe te gjithe diktatoret dhe narkodiktatoret e botes.

Nga viti qe erdhi ne pushtet me zbatimin e politikave te Çubrilloviçit, Edvin Kristq Zografi bis sipas Eurostat ka larguar nga Shqiperia 420000 shqiptar, prej te cileve 220000 mije kane kerkuar azil politik ne Gjermani dhe vendet e tjera anetare te BE.

Keshtu Shqiperia del perpara cdo vendi tjeter ne bote dhe renditet edhe vet para Sirise.

Vetem ne vitin 2018 sipas zyres federale te statistikave te Gjermanise nga Shqiperia shkuan ne kete vend 1130 mjek pra aq sa jane diplomuar ne kater vite mjek tek ne.

Edhe dje ne viziten e saj ne Shqiperi, Komisionerja Johansson ngriti si çeshtje themelore eksoden e shqiptareve dhe kandidatet kriminel per te cilet PS dhe Edvin Hajduti zene vendin e pare ne bote.

Ne zbatim te politikes se spastrimit etnik te Shqiperise Zografi Bis:

1-vret çdo minute, çdo ore, çdo dite shpresen shqiptareve

2-ne 8 vite ky shpresvrases jo vetem qe nuk rriti por per shkak te inflacionit uli me 30% rrogat e shqiptareve.

Para 8 viteve rroga mesatare ne Shqiperi ishte me e larte se sa ne Bullgari, Rumani, Serbi, Maqedonia e Veriut, Bosnja, Mali i Zi dhe Kosova kurse sot Shqiperia ka rrogen mesatare me te ulet ne rajon.

Sot mjeku, imfermierja, polici, ushtaraku ne Kosove marrin rroga dy here me te larta se ne Shqiperi.

3- ne 8 vite ky shpresevrases ka investuar ne te gjitha rrethet e Veriut te marra se bashku, pra ne 4 qarqe dhe 12 rrethe, me pak se sa ka investuar ne rrethin e Tepelenes dhe si kurre ndonjehere me pare ne historine e vendit sot ne narkoshtetin e Edvinit nuk ekziston asnje minister, zevendes minister, drejtues institucioni qendror, gjykates apo prokuror i larte me origjine ne Kamza e siper.

Sot 800000 shqiptar te Maqedonise se Veriut jane 15 here me shume te perfaqesuar ne shtetin e tyre se sa 800000 shqiptar ne Veriun e Shqiperise.

Ndaj dhe shperngulja masive e shqiptareve eshte nga zonat veriore dhe verilindore te vendit.

4- Ne 8 vite ky shpresevrases ka investuar ne rruge, shkolla, qendra,shendetesore, sherbime, ferma, ujesjellesa te Shqiperise rurale 30 perqind me pak se sa ne qytetin e Durresit per te ndare parate me Gjushin.

Ai rrenoi me shpejtesi sistemin e kujdesit shendetesor, arsimor dhe te sherbimeve ne teresi.

5-Vetem ne nje vit sipas statistikes zyrtare ky shpresevrases arrestoi 38 mije qytetar shqiptar si asnje vend tjeter ne bote. Vetem per faturat e energjise pra per çeshtje civile si ne asnje vend tjeter ne planet u arrestuan 22 mije shqiptar dhe miijra e mijra te tjere per faturat e uijt dhe shkaqe te tjera civile.

6- Ne keto 8 vite ai shkaterroi shtetin ligjor, sigurine juridike, sistemin e drejtesise, i zevendesoi me narkoshtetin e pare dhe te vetem ne historine e Europes.

Shqiperine e shnderroi ne vendin e karteleve te droges, qendren operacionale te krimit te organizuar nderkombetar, vendin me te korruptuar ne Europe dhe njerin prej me te korruptuarve ne bote!

Per te gjitha keto dhe shkaqe te tjera Edvin Kristaq Zografi ka spastruar nga Shqiperia me shume qytetare se sa luftrat civile ne Siri apo Afganistan dhe Irak.

Por pavaresisht nga keto, ai per te justifikuar politiken e tij antishqiptare te spastrimit etnik deklaroi se fundmi se ‘Vajtja jashtë është eksperiencë, shkëmbim kulturash, Nuk është fundi i botës’.

Me kete deklarate ai mori haptas autoresine e spastrimit etnik te vendit ndaj dhe çdo shqiptar qe e ndjen veten te detyruar ndaj ketij vendi duhet te ngrihet me te gjithe guximin per te shporrur nje minute e me pare monstren kombetare, Edvin Kristaq Tradhetari. sb

Kategori
Uncategorized

Barra e rëndë e arbitrazhit, 450 milionë euro dëmi potencial

Arbitrazhet kërcënojnë buxhetin e shtetit me fatura të majme. Aktualisht, shteti shqiptar 6 ka gjashtë çështje arbitrazhi ende të hapura. Dy prej tyre i takojnë vitit 2020. “Monitor” ka bërë një përllogaritje të kostos që mund të kenë ato në xhepat e taksapaguesve shqiptarë. 

Në total, dëmshpërblimi potencial llogaritet rreth 450 milionë euro.

Për disa prej çështjeve, shqyrtimi është ende në fazat e hershme dhe gjykatat nuk kanë ende një vendim në favor të njërës apo tjetrës palë. 

Avokatura e Shtetit është vënë në kërkim të studiove të huaja ligjore, të cilat do ta përfaqësojnë në këto përballje që ende nuk kanë nisur. 

Dy çështjet që pritet të rëndojnë të parat në buxhetin e shtetit shqiptar janë ajo me Becchetti-n dhe me “Valeria Italia SRL”. 

Të futura në kategorinë e detyrimeve kontigjente për buxhetin, për këto dy çështje nuk ka ende vendim të formës së prerë. Sidoqoftë, “Hydro dhe të tjerët kundër Shqipërisë” (Becchetti) mund t’u kushtojë shqiptarëve 108 milionë euro (Avokatura e Shteti ka kërkuar anulimin) dhe ndërsa “Valeria Italia S.RL.” përballë Ministrisë së Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural mund të kushtojë 550 000 euro.
Edhe përballja e “Aktor” dhe “Copri” me shtetin shqiptar duket se ka marrë formë të prerë. Dy kompanitë e angazhuara në ndërtimin e autostradës Tiranë-Elbasan, në bazë të vendimit të gjykatës ndërkombëtare të arbitrazhit duhet të kompensohen me 45 milionë dollarë. 

“Dondi & Kubota” kundër Shqipërisë, përballë Agjencisë Kombëtare të Ujësjellës-Kanalizimeve dhe Infrastrukturës së Mbetjeve, MIE, është një tjetër çështje e hapur.  Projekti në zonën e Kasharit për pajisjen me një impiant të përpunimit dhe pastrimit të ujërave të zeza të Tiranës u ndërpre nga ana e Agjencisë Kombëtare të Ujësjellës-Kanalizimeve. Bashkimi i kompanive “Dondi & Kubota”  e çuan çështjen në arbitrazh, humbja e të cilit ka një kosto prej 90 milionë eurosh.

Arka Energy B.V. i kërkon shtetit shqiptar 110 milionë euro për parkun fotovoltaik të Akërnisë. Tërheqja e qeverisë shqiptare nga kontrata për parkun fotovoltaik nuk ka një shifër zyrtare, megjithatë sipas burimeve të “Monitor”, humbja në arbitrazh mund të na kushtojë 110 milionë euro.

Edhe koncesioni i portit të Durrësit mund të kthehet në faturë për t’u paguar. Përplasja me “Durrës Kurum Shipping” në arbitrazh mund të kushtojë 100 milionë euro. 
“Durrës Kurum Shipping” së bashku me kompaninë “Global Liman Isletmeleri” nënshkruan në 2011 me shtetin shqiptar një kontratë me afat 35-vjeçar, që parashikonte një vlerë investimi 32.5 milionë dollarë. Por në vitin 2017, Ministria e Transporteve kërkoi prishjen e kontratës. Kjo tërheqje e njëanshme mund t’i kushtojë buxhetit të plot 100  milionë euro.

Totali prej 450 milionë eurosh nuk është një faturë e vogël për shtetin shqiptar.

Për më tepër, opozita ka propozuar anulimin e koncesioneve, nëse vjen në pushtet. Një skenar i tillë do t’i rëndonte akoma më shumë detyrimet financiare të shtetit shqiptar ndaj kompanive, të cilat, si në rastet e përmendura, do ta kërkojnë të drejtën e tyre në gjykatën ndërkombëtare të arbitrazhit.

Kategori
Uncategorized

Emigrantet nga cdo cep i botës kerkojne ndryshim.

Ata nuk mund te perfaqsohen nga nje qeveri droge, trafiku dhe krimi te organizuar.

Ata nuk mund te njesohen apo etiketohen si trafikante sepse qeveria e Rames bashkpunon me grupet kriminale nëper europe, dhe botë…

Emigrantet kerkojne ndalimin njehere e pergjithmone jo vetem te kultivimit por dhe te trafikumit te droges ne europe.

Emigrantet kerkojne zbulimin dhe venien para drejtesise se oligarkeve.

Emigrantet kerkojne zbulumin e lidhjeve te qeveritareve dhe politikaneve me krimin e organizuar.

Emigrantet kerkojne te drejtat e tyre te mohuara.

Emigrantet kerkojne te drejten e votes, votuesit, zgjedhesit dhe te zgjedhurit.

Emigrantet kerkojne qe qeveria dhe policia shqiptare te bashkpunoje me homologet e tyre neper europe dhe me gjerë per zbulimin, kapjen dhe dorzin e krimineleve ne kerkim qe fshihen apo mbrohen mga narko shteti shqiptar.

Emigrantet kerkojne nje qeveri demokratike ku gjithkush te jete i barabarte perpara ligjit.

Emigrantet shqiptare ju bashkuan protestave popullore vitin e kaluar, ata perseri jane te gatshem tju bashkohen protestave popullore qe do sjellin perfundimisht largimin e narkoshtetit “rilindas” dhe rikthimin e demokracisë.

Nga Norvegjia në protestën popullore.

Aktivisti Perparim Mata mbas mijra km udhëtim i bashkohet protestës popullore.

Kategori
Uncategorized

Henze : Qeveria Rama, qeveria e terrorit:

Këshilltari i CDU, Gjermane Martin Henze i drejtohet në Twitter Ambasadores Yuri Kim .

Qeveria Rama, qeveria e terrorit:

Në keto 8 vjet të keq-qeverisjes se saj ajo ka treguar se nuk eshte qeveri e popullit, por qeveri e oligarkeve, e trafikanteve, e krimineleve, ajo bashkpunon dhe vret bashke me ta.

▪️Ruçi, kryetar aktual i parlamentit Shqiptar.
▪️Ai ishte Ministër komunist i Brendshëm kur populli Shqiptar u rebelua kundër komunistëve1992.

Letra e tij qarkore drejtuar Sigurimit për të ndjekur arrestuar dhe eleminuar demokratët është një dëshmi se në shqipëri qeverisin kriminelet e komunizmit.
Ambasador, kjo qeveri është e papranueshme

Ruci ishte ministri i fundit i brendeshem i diktatures. Mbi te qendron akuza e urdherit per vrasjet e 2 Prillit ne Shkoder në demostraten antikomuniste te rinise atje.

Jo vetem kaq por mbi te qendron akuza per urdherin ne arrestimet dhe dhunimet e studenteve dhe qytetareve ne rrezimin e busteve te diktatorit ne Tirane Korçë Shkodër dhe qytetet e tjera.

Narkoqeveria Rama, eshte e lidhur pashmangerisht jo vetem me hijet e diktatures (sigurimin e shtetit) dhe pinjollet e bllokut, por sjo eshte e lidhur ngushte dhe bashkpunon me oligarket dhe krimin e organizuar ne Shqiperi.

Oligarket bashkpunojne dhe kane mbrojtjen e narkoqeverise Rama.

Trafikantet me bekimin, bashkpunimin dhe mbrojtjen e kesaj narkoqeverie mbushen vendin dhe europen me droge dhe krim.

Me leket e trafikut te droges qeveria nepermjet trafikanteve ble dhe vjedh votat ne shqiperi.

Kriminelet e kerkuar nga Europoli jo vetem u strehuan ne shqiperi por ata me bekimin e Rames,u antaresuan ne partine socialiste, blene votat dhe zune karriget e parlamentit.

E njejta gje ndodhi dhe me nje numur te madh te kryetareve te bashkive, edhe keta vinin nga krimi i organizuar dhe trafiku i droges ne europe, bashkpunuan me Ramen blene dhe vodhe votat dhe moren karriget e kryebashkiakeve ne shume qytete te cenfit.

Dy ministra te brendeshem te akuzuar per lidhje te forta jo vetem me ish diktaturen por dhe me krimin e organizuar dhe trafikun e droges.

Mediat jane blere nga qeveria, kush guxon dhe thote te verteten mbyllet ose shantazhoet.

Qytetaret arrestohen dhe dhunohen nga policia, jo vetem ne rruge por dhe ne ambientet e policive kur ata protestojne kunder varferise, keq qeverisjes, monopoleve dhe krimit te organizuar.

Vjedhja e votes eshte nje problem serios në shqiperi, qeveria Rama eshte kapur ne flagrance disa here duke blere dhe vjedhur vota.

Drejtesia eshte e kapur, ajo nuk mund te veproje lirshem sepse ka lidhje dhe detyrime me partine shtet.

Ndaj Zonja Ambasadore kjo qeveri eshte e pa pranueshme ajo duhet te largohet sa me pare.

Bashkimi Europian, nuk mund te pranoje ne gjirin e tij nje vend qe qeveriset nga nje narko-qeveri e lidhur me ish nomeklaturen komuniste, sigurimin e shtetit dhe krimin e organizuar..

Statsi i plote i Z.Henze.

Këshilltari i CDU, Gjermane i drejtohet Ambasadores Yuri Kim .

Qeveria Rama, qeveria e terrorit:

▪️Ruçi, kryetar aktual i parlamentit Shqiptar.
▪️Ai ishte Ministër komunist i Brendshëm kur populli Shqiptar u rebelua kundër komunistëve1992.
Letra e tij qarkore drejtuar Sigurimit për të ndjekur arrestuar dhe eleminuar demokratët është një dëshmi se në shqipëri qeverisin kriminelet e komunizmit.
▪️Ambasador, kjo qeveri është e papranueshme

@USAmbAlbania Rama government, government of terror:

Ruçi,the current PRESIDENT of AL,was communist Minister of the Interior when the AL people revolted against the communists1992.

His circular letter to the Sigurimis to put the democrats.

Ambassador,this Government is unacceptable

Henze: Rama government, government of terror:

CDU Adviser Martin Henze addresses Ambassador Yuri Kim on Twitter.

Rama government, government of terror:

In these 8 years of her mis-government she has shown that it is not the government of the people, but the government of oligarchs, traffickers, criminals, she cooperates and kills with them.

Ruci current Speaker of the Albanian Parliament.
IshteHe was a communist Minister of Interior when the Albanian people rebelled against the communists1992.

His circular letter to the Security to pursue the arrest and elimination of Democrats is a proof that the criminals of communism rule in Albania.
Ambassador, this government is unacceptable

Ruci was the last interior minister of the dictatorship. Above him is the indictment for the April 2 killings in Shkodra during the anti-communist youth demonstration there.

Not only that, but he is accused of ordering the arrests and rapes of students and citizens in overthrowing the busts of the dictator in Tirana, Korça, Shkodra, Shkodra and other cities.

The Rama narco-government is inextricably linked not only with the shadows of the dictatorship (state security) and the suckers of the bloc, but it is not closely connected and cooperates with the oligarchs and organized crime in Albania.

The oligarchs cooperate and have the protection of the Rama narco-government.

The extremists with the becomin, cooperation and protection of this narco-government fill the country and Europe with drugs and crime.

The criminals wanted by Europol not only took refuge in Albania but with Rama’s blessing, they joined the socialist party, bought votes and occupied parliamentary seats.

The same thing happened with a large number of mayors, who also came from organized crime and drug trafficking in Europe, collaborated with Ramen to buy and steal votes and took the seats of mayors in many cities.

Two interior ministers accused of strong ties not only with the former dictatorship but also with organized crime and drug trafficking.

The media have been bought by the government, who dares to tell the truth is shut down or blackmailed.

Citizens are arrested and raped by the police, not only on the streets but also in police premises when they protest against poverty, bad governance, monopolies and organized crime.

Vote theft is a serious problem in Albania, the Rama government has been caught red-handed several times for buying and stealing votes.

Justice is seized, it can not act freely because it has ties and obligations to the state party.

Therefore, Madam Ambassador, this government is unacceptable and it must leave as soon as possible.

The European Union cannot accept in its bosom a country governed by a narco-government linked to the former communist nomenclature, state security and organized crime.

Full stats of Mr. Henze.

The German CDU Adviser addresses Ambassador Yuri Kim.

Rama government, government of terror:

URuçi, current Speaker of the Albanian Parliament.
IshteHe was a communist Minister of Interior when the Albanian people rebelled against the communists1992.
His circular letter to the Security to pursue the arrest and elimination of Democrats is a proof that the criminals of communism rule in Albania.
Ambassador, this government is unacceptable

Kategori
Uncategorized

Komunizmin e ka shpikur nje politikan apo nje shkencetar?

Ronald Reagan.

Një grua e vjetër ish partizane me plagë nga plumbat e luftës në trup, kishte disa orë që qëndronte në dyert e Kremlinit, ajo ju lutej rojeve dhe ju thoshte se dëshironte të takonte Gorbaçovin.

Kur e pyesin për arsyen ajo thotë se ka vetëm një pyetje për të dhe do largohej.

 • Futeni brenda – ju thote Gorbacovi.
  E fusin brenda ne zyre dhe ai e pyet:
 • Per çfare keni ardhur gjyshe?
 • Kam nje pyetje – i thote ajo – Komunizmin e ka shpikur nje politikan apo nje shkencetar?
 • Nje politikan – i pergjigjet Gorbacov.
 • E dija une – i thote ajo – sepse po te kishte qene nje shkencetar, do ta kishte provuar me pare tek minjte.

Ronald Reagan.

Aides inform Gorbachev that she is a woman at the Kremlin door and will not leave without meeting you.

Get inside – says Gorbachev.

They put him inside the office and he asks: What did you come for, grandma?

I have a question – she says –

Communism was invented by a politician or a scientist?

A politician – Gorbachev answers.

I knew – she says – because if he had been a scientist, he would have tried it on mice before.

Kategori
Uncategorized

Sëmundja jonë është harresa. A vdiq (apo ra) me të vërtetë Enveri?


Xhulia Mema

Për shumë shqiptarë, kjo nuk ishte një faqe e re në histori që premtonte liri, drejtësi apo mësime nga zgjedhjet e gabuara të së shkuarës.

Disa e morën rënien e diktaturës si shenjë se, çdo krim që u krye nga shteti mbi popullin e tij për gjysmë shekulli, në mënyrë magjike u zhduk bashkë me të. U lanë duart e gjakosura me një pikë ujë.

U zhbënë internimet, pushkatimet për agjitacion dhe propagandë, për krime mendimi dhe lidhje të supozuara me “armiqtë” e Partisë. U zhbë varfëria, izolimi, terrori i përditshëm që servirej bollshëm, si për të zëvendësuar ushqimin e paqenë.
U zbeh historia. Librat shkollorë të fëmijëve flasin për industrializim, diga, moçale të thara.

Një lavdi patetike, me supe që i përkulen nën barrën e fajit, që tenton të ecë mbi vuajtje dhe kufoma njerëzish, por çalon, çalon, çalon.
Arritje… Apo, një grusht me hí syve më mirë, që s’na lejon të shohim qartë, madje as t’i hapim fare sytë.

U harruan gojët që gënjenin e komandonin, duart që vrisnin dhe torturonin, dhe gishtat tregues që spiunonin fqinjin, apo familjarin. Një faqe e re, bosh, për të injoruar dhe lënë në harresë të shkuarën

Nuk shërohesh dot nga një sëmundje të cilën refuzon ta pranosh edhe që e ke në trup.
Nuk e largojmë dot Diktatorin nga ndërgjegjja e shqiptarit, për sa kohë që zgjedhim të harrojmë krimet e tij.

Zgjedhim të injorojmë viktimat, por ndërkohë ata jetojnë me kujtimet e botës së ligë e të përmbysur që Partia krijoi për ta.
Për ata që e kërkojnë me mall e nostalgji Enverin e ikur: mos kini frikë. Enverin e kemi ende pranë – e shohim sa herë që i bindemi pa kushte autoritetit, ia dorëzojmë atij liritë tona, heshtim në prani të së padrejtës dhe pajtohemi me shtypjen.

Kategori
Uncategorized

DY OFICERËT E SIGURIMIT TË SHTETIT QË NA GARANTOJNË VETINGUN

Agron Tufa /

DSIK (Drejtoria e Sigurimit të Informacionit të Klasifikur) është një agjensi tepër e rëndësishme në varësi të Kryeministrit (kryeministrisë).
Iu drejtova zyrtarisht, në bazë të ligjit, si të gjitha institucioneve të tjera në dhjetor 2018 për të marrë informacion, nëse kanë në strukturën e tyre ish oficerë operativë të Sigurimit të shtetit.

Ndër dy-tre drejtorët e institucioneve që iu përgjigjën pozitivisht kërkesës së ISKK, ka qenë dhe drejtori i kësaj agjensie, z. Dorian Tola, një shembull i rrallë korrektese e transparence.

Ai në shkresën e mëposhtme pohon se ka dy persona në DSIK që kanë qenë pjesë e Sigurimit dhe ata janë: Agron Cani dhe Mark Ndreca.
I pari ka qenë operativ sigurimi në rrethinat e Tiranës, ndërsa i dyti ka qenë operativ sigurimi në disa zona të Dibrës, kohë të cilën e kujton me nostalgji në rrëfime me shokët për bëmat dhe plotfuqishmërinë.

Edhe sot, brenda agjensisë ku punojnë, nuk e harrojnë gjuhën e shantazhit dhe mesazheve kërcënuese… Ka dhe diçka vendimtare në praninë e tyre brenda kësaj strukture:

Ata janë përgjegjës të procedurës së Vetingut.

A doni veting ju për figurat e larta të politikës, drejtësisë, pushtetit?

Urdhëroni, jua shërbejnë mendjet dhe duart e pastra të dy ish oficerëve të Sigurimit!

Kategori
Uncategorized

Today is the 30th anniversary of the Albanian triumph over barbaria!Our National Remembrance Day!!

Sot 30 vjetori i triumfit te shqiptareve mbi barbarine!
Dita e kujteses tone kombetare!!

Sali Berisha /

Today is the 30th anniversary of the Albanian triumph over barbaria!
Our National Remembrance Day!!

Dear friends, as today 30 years ago 14:05 pm on February 20, 1991 would mark the slowdown of freedom and dignity of Albanians, formerly the most oppressed people of time on barbarism and humiliating cult to Enver Hoxha, the head of their history.

On February 20, 1991, hundreds of thousands of citizens of Tirana and Albania joined the Student City in the most massive, powerful revolt in our entire history organized by DP, independent unions, student movement in support of strike Hunger of over 720 citizens, this is organized by the Albanian Democratic Party and Student Association.

On February 20, 1991, the freedom hurricane of citizens, youth, students, persecuted, the greatest Albania has known throughout its existence, would verify from the city Student towards Skenderbej Square and with one energy ′′ nukes “, courage at the borders of the legend would face Europe’s wildest dictatorship, its means of violence and defeating it would flood at 14:05 pm the most cruel dictator Albanians have known in history Enver Hoxha, the Albanian Hitler of the Second World War as he would announce, in the spring of 1991 at his Paris Summit, the European Democratic Union, an organization that grouped all parties of the center-right of Europe and the World!

February 20, 1991 is therefore the day of the slowdown, liberation of Albanian citizens from cult, worshiping the monster of their national history, Enver Hoxha, the dictator who in 47 years of his equal rule persecuted, imprisoned, interned , executed in the ploja of class war or eliminated with chronic hunger, diseases in his hypercollectivist site, hundreds and thousands of Albanians, twice as much in proportion than all the other dictators of former communist countries of Europe taken together except the Union Soviet.

That day the heroes of Tirana who overturned the dictator’s seventy, on its empty pedestal put our free national flag without a star. The flag of Skanderbeg.

Dear friends, on February 20, 1991 Albanians liberated their lives from the chains of the wildest occupation of minds, souls of dignity and their freedoms. Those with the procrastination, cutting off the head of the dictator’s seventh century made the trial public to the antichrist of their history that had cut them off from all over the world and stopped you by constitution Christ, Muhammad and even God himself.

But February 20 is also the day of the demolition of living busts, the Imam blockmen, their cruel regime.

February 20, 1991 Tsunam Revolta forced Ramiz Aline to capitulate and sign the removal of Enver Hoxha University name and meet all the requirements of over 720 students and pedagogues of the University of Tirana and other senior schools of the place stuck in the hunger strike.

Dear friends, February 20 is also the second birthday of the Democratic Party, which not only organized and led successfully, courageously and determination the student movement and the people of the Democratic Revolution in February 1991, but it stayed powerfully invincible to the coup within the state, traps and terrorist acts against Ramiz Alia and his ruling clique aimed at primitive revenge of a civil conflict, declaring the state of emergency and destroying the democratic party’s consent Albania.

In the wave of violence and wild red terror against the Democratic Party that Ramiz Alia and PPSH organized nationwide with their terrorist fallangs ′′ Enver volunteers “, those days were executed without trial by the fallangs of the ruling crime in the streets of Tirana and other cities in the country, well-known athlete Artan Lenja and 12 other citizens were injured with dozens of others.

Eternal honor to the February 1991 martyrs, students and pedagogues of hunger and to all those men and women, boys and girls who writes with their blood, sacrifices, bravery the brightest chapter in the book of freedom and dignity of Albanians !!!!

Dear friends, February 20, 1991 as the day of the most oppressed, most violated, most isolated and hungry citizens of the world over the wildest inhuman dictatorship of the times is also the day of our National Memory. This is the day of honoring sacrifice, pain, suffering of hundreds of thousands of men and women, young men, young men, children and elderly, central martyrs, victims of the horror calvary of the Albanian chief Enver Hoxha regime.

So today let’s humble ourselves with our deepest honor and gratitude in front of all those who left youth, dream, future, life before firing teams or in dictatorship camps and prisons as victims of class war, opponent of regime or who suffered from hunger and died from its illnesses in the slave system of Imam dictatorship!!

Dear friends, we honor and commemorate February 20, 1991 in the conditions when the bastard of the jelly blocks of Albanians Edvin Kristaq Rama has taken hostage Albania and its democracy.

In 8 years of his governance he has made a monstrous effort to rehabilitate the dead and living jelly of Albanians during dictatorship.

He has set up a museum in Tirana and Gjirokaster for cruel dictator Enver Hoxha, named a street with the name of his biological father Jelly Kristaq Rama and denied his crimes.

He has placed at the head of the parliament of the country Gramoz Ruçi the last minister of state security, the persecutor and the jelly of the martyrs of February 1991.

Edi Rama just like his cruel ether has destroyed the voting mechanism for Albanians. He has closed the doors of the European Union to Albania with his strong links to crime, theft, theft, drugs, corruption and closed the European Union’s doors to Albania and implementing Vaso Cubrillovic’s platform is doing ethnic cleansing.

This 30th anniversary is a powerful appeal to the minds and hearts of Albanians who do not want the past to become their bruised future, to vote on April 25 for liberation of Albania from Edvin Kristaq’s regime of kakistocracy Rama and the victory of the Democratic Party and the Albanian opposition. sb

Sot 30 vjetori i triumfit te shqiptareve mbi barbarine!
Dita e kujteses tone kombetare!!

Te dashur miq, si sot 30 vite me pare ora 14:05 e dates 20 shkurt te vitit 1991 do te shenonte ngadhenjimin e Lirise dhe Dinjitetit te shqiptareve, ish njerezve me te shtypur te kohes mbi barbarine dhe kultin poshterues te Enver Hoxhes, kryexhelatit te historise se tyre.

Me 20 shkurt te vitit 1991 qindra mijra qytetare te Tiranes dhe mbare Shqiperise u bashkuan ne Qytetin Studenti ne revolten me masive, me te fuqishme ne tere historine tone te organizuar nga PD, sindikata te pavarura, levizja studentore ne mbeshtetje te greves se urise te mbi 720 qytetareve, greve kjo e organizuar nga Partia Demokratike dhe Shoqata Studentore Shqiptare.

Me 20 shkurt te vitit 1991 uragani i lirise i qytetareve, te rinjve, studenteve, te persekutuarve, me i madhi qe Shqiperia ka njohur ne tere ekzistencen e saj, do vershonte nga qyteti Studenti drejt sheshit Skenderbej dhe me nje energji “nukleare”, guxim ne kufinjte e legjendes do te perballej me diktaturen me te eger te Europes, mjetet e saj te dhunes dhe duke e mposhtur ate do te permbyste ne ora 14:05 shtatoren e diktatorit me mizor qe shqiptaret kane njohur ne historine e tyre Enver Hoxhes, Hitlerit shqiptar te Pasluftes se Dyte Boterore siç do ta shpallte, ne pranveren e vitit 1991 ne Samitin e tij te Parisit, Bashkimi Demokratik Europian, organizate qe gruponte te gjitha partite e qendres se djathte te Europes dhe Botes!

20 shkurti 1991 eshte pra dita e ngadhenjimit, e çlirimit te qytetareve shqiptar nga kulti, adhurimi i perbindeshit te historise se tyre kombetare, Enver Hoxhes, diktatorit qe ne 47 vite te sundimit te tij barabar persekutoi, burgosi, internoi, ekzekutoi ne plojen e luftes se klasave apo eleminoi me uri kronike, semundje ne sitemin e tij hiperkolektivist, qindra e mijra shqiptare, dy here me shume ne proporcion se sa te gjithe diktatoret e tjere te vendeve ishkomuniste te Europes te marre se bashku pervec Bashkimit Sovjetik.

Ate dite qytetaret heronj te Tiranes qe permbysen shtatoren e diktatorit, ne piedestalin e zbrazur te saj vendosen Flamurin tone te lire kombetar pa yll. Flamurin e Skenderbeut.

Te dashur miq, me 20 shkurt te vitit 1991 shqiptaret çliruan vehten e tyre nga zinxhiret e pushtimit me te eger te mendjeve, shpirtrave dinjitetit dhe lirive te tyre. Ata me zvarritjen, prerjen e kokes se shtatores se diktatorit i bene gjyqin publik antikrishtit te historise se tyre qe i kishte shkeputur nga e gjithe bota dhe ju kishte ndaluar me kushtetute Krishtin, Muhamedin e madje edhe vet Zotin.

Por 20 shkurti eshte dhe dita e shembjes se busteve te gjalla, bllokmeneve hoxhist, rregjimit te tyre mizor.

Revolta cunam e 20 shkurtit te vitit 1991 detyroi Ramiz Aline te kapitulloje dhe te firmos heqjen e emrit Enver Hoxha Universitetit dhe te plotesoje te gjitha kerkesat e mbi 720 studenteve dhe pedagogeve te Universitetit te Tiranes dhe shkollave te tjera te larta te vendit te ngujuar ne greven e urise.

Te dashur miq, 20 shkurti eshte gjithashtu datelindja e dyte e Partise Demokratike, e cila jo vetem organizoi dhe drejtoi me sukses, guxim dhe vendosmeri levizjen studentore dhe ate mbare popullore te Revolucionit Demokratik ne shkurtin e vitit 1991, por ajo qendroi fuqishem e pamposhtur ndaj grushtit te shtetit brenda shtetit, kurtheve dhe akteve terroriste kunder saj te Ramiz Alise dhe klikes se tij ne pushtet qe kishin si qellim hakmarres primitiv nxitjen e nje konflikti civil, shpalljen e gjendjes se jashtezakonshme dhe shkaterrimin e asgjesimin e Partise Demokratike te Shqiperise.

Ne valen e dhunes dhe terrorit te eger te kuq kunder Partise Demokratike qe Ramiz Alia dhe PPSH organizuan ne mbare vendin me fallangat e tyre terroriste “vullnetaret e Enverit”, u ekzekutuan ato dite pa gjyqe nga fallangt e krimit ne pushtet ne rruget e Tiranes dhe qyteteve te tjera te vendit sportisti i njohur Artan Lenja dhe 12 qytetare te tjere dhe u plagosen me dhjetra te tjere.

Nderim perjete martireve te shkurtit te vitit 1991, studenteve dhe pedagogeve greviste te urise dhe te gjithe atyre burrave dhe grave, djemve dhe vajzave qe shkruan me gjakun, sakrificat, trimerine e tyre kapitullin me te ndritur ne librin e lirise dhe dinjitetit te shqiptareve!

Te dashur miq, 20 shkurti 1991 si dita e ngadhenjimit te qytetareve me te shtypur, me te dhunuar me te izoluar e me te uritur te botes mbi diktaturen me çnjerezore me te eger te kohrave eshte gjithashtu dita e Kujteses tone kombetetare. Kjo eshte dita e nderimit te sakrifices, dhimbjeve, vuajtjeve te qindra e mijra burrave dhe grave, te rejave, te rinjve, femijeve dhe te moshuarve, martire qendrestar, viktima te kalvarit horror te rregjimit te kryexhelatit te shqiptareve Enver Hoxha.

Prandaj sot le te perulemi me nderimin dhe mirenjohjen tone me te thelle para te gjithe atyre qe lane rinine, endrren, te ardhmen, jeten para skuadrave te pushkatimit apo ne kampet dhe burgjet e diktatures si viktima te luftes se klasave, kundershtar te regjimit apo qe vuajten nga uria dhe vdiqen nga semundjet e saj ne sistemin skllavopronar te diktatures hoxhiste!!

Te dashur miq, ne nderojme dhe kujtojme 20 shkurtin e vitit 1991 ne kushtet kur bastardi i bllokmeneve xhelat te shqiptareve Edvin Kristaq Rama ka marre peng Shqiperine dhe demokracine e saj.

Ne 8 vite te qeverisjes se tij ai ka bere perpjekje monstruoze per rehabilitimin e xhelateve te vdekur dhe te gjalle te shqiptareve gjate diktatures.

Ai ka ngritur muze ne Tirane dhe Gjirokaster per diktatorin mizor Enver Hoxha, ka emertuar rruge me emrin e babait tij biologjik xhelat Kristaq Rama dhe mohuar krimet e tij.

Ai ka vendosur ne krye te parlamentit te vendit Gramoz Ruçi ministrin e fundit te sigurimit te shtetit, persekutorin dhe xhelatin e martireve te lirise te shkurtit 1991.

Edi Rama njelloj si eterit e tij mizor ka shkaterruar mekanizmin e votes per shqiptaret. Ai me lidhjet e tij te fuqishme me krimin, vjedhjet, drogen, korrupsionin ka mbyllur dyert e Bashkimit Europian per Shqiperine dhe duke zbatuar platformen e Vaso Çubrilloviçit po ben spastrimin etnik te Shqiperise.

Ndaj dhe ky 30 vjetor eshte nje apel i fuqishem per mendjet dhe zemrat e shqiptareve qe nuk duan qe e shkuara tju behet e ardhmja e tyre e nxire, te votojne me 25 prill per çlirimin Shqiperise nga rregjimi i kakistokracise se Edvin Kristaq Rames dhe fitoren e Partise Demokratike dhe opozites shqiptare. sb