Kategori
Uncategorized

Shenjtorë e djaj në politikë hanë bashkë, flenë bashkë, zihen bashkë, fërkohen bashkë, kriposen e mjaltosen bashkë.

PD janë Demokratët jo Karrikekratët

Shkruan Basir Çollaku /

14 maji po bëhet një bëhet ekuaciion me errësirë, rrëmujën e të cilit e prodhon Edi Rama me të kontrolluarit prej tij. Partnerët jo rrallë kanë dremitur njëlloj sa tani.
Të humbësh garën zgjedhore është kollaj. Mjafton të bësh atë çka Rama paguan me një nga format e pushtetit.


Me 15 maj nuk vlejnë epitafet mbi kuti votimi.


PD nuk ka më një grup parlamentar me 52 deputetë. Ka 52 deputetë të cilët morën në zgjedhjet e 25 prillit dy vite më parë, mandatet nga vota e demokratëve dhe opozitarëve pa parti.

Tani thjesht kanë leje të hyjnë në Parlament. Është leje shfrytëzimi në përdorim edhe dy vite.

Më pas duhet rimarrë licenca. Aty ku ribëhet gjithmonë. Te elektorati. Kjo ështe molla e sherrit lart dhe e kalbura hidhet poshtë.

Atyre të bindurve për të rrezuar Edi Ramën.
Sot, më të pabindurit për të rrëzuar Ramën janë pjesë e konsiderueshme nga 52 të votuarit jo votuesit. Në një vit e gjysëm opozita, PD, ka harxhuar shumë më tepër energji për pushtetin e brendshëm se sa kundër pushtetit të qeverisë.

52 do të bëhen, apo 42, ndoshta 32, nuk dihet edhe 22, duke u mjaftoluar me qoshet e karrikeve me justifikime faji, se dëmin e bënë ATA të tjerët.

Të humbur dalin si kurdoherë votuesit, jo përfituesit.

Rama kërkon të shpartallojë e asgjësojë PD kushdoqofshin më shumë apo më pak. Hodhi miliona mbarë botës, bleu kë mundi për këtë. Ortakët brenda e jashtë Shqipërisë, duan ta mbrojnë për të shpëtuar veten.

Shenjtorë e djaj në politikë hanë bashkë, flenë bashkë, zihen bashkë, fërkohen bashkë, kriposen e mjaltosen bashkë.

Por, por, por, PD, janë gjithnjë demokratët jo Karrikekratët kudo e ngado qofshin. Të shkuarën nesër nuk e blen dot, nëse shitesh pa pushim sot…Sërish shitjet janë shumë lloje e sojesh.

Ndaj Rama për të mundur demokratët turret verbërisht mes tyre te karrikekratët..Këtej dhe andej…

Kategori
Uncategorized

Yuri Kim e përfshirë në skandalin e goditjes së Berishës dhe favorizimit të të qeverisë të korruptuar të Ramës.

Nga John Schindler, Washington Examiner

Tani që republikanët kanë një kontroll të ngushtë të Dhomës së Përfaqësuesve, Partia Republikane po heton me dëshirë administratën e Biden.

Megjithatë, republikanët duket se nuk e kanë vënë re një skandal të madh të politikës së jashtme, që fshihet përpara syve.

Siç kam raportuar kohët e fundit, skandali në rritje rreth zyrtarit të lartë të FBI-së në pension, Charles McGonigal është ndoshta më i keqi në historinë e byrosë.

Burimet të shumta më kanë thënë se McGonigal, ndërsa shërbente ende me FBI-në si kreu i kundërzbulimit në Nju Jork, zhvati biznesmenët e Ballkanit, shumica prej tyre shqiptarë, në një skemë të guximshme korrupsioni politik me vlerë shumë miliona dollarë.

McGonigal, mesa duket e realizoi këtë mashtrim të paprecedentë në bashkëpunim me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama, Partia Socialiste e të cilit e ka drejtuar atë vend të vogël për një dekadë.

Ndryshe nga imazhi i kultivuar me kujdes i Ramës si një luftëtar pro-amerikan i NATO-s, madje edhe i korrupsionit, gjatë qeverisjes së tij, Shqipëria në fakt është bërë narkoshteti kryesor në Europë. Siç ka raportuar ‘Washington Examiner’, Shqipëria e Ramës është shndërruar në një analoge me Panamanë e Manuel Noriegës në vitet 1980. Për çfarëdo arsyeje, administrata e Biden duket se nuk është e shqetësuar.

Tani të tjerët kanë filluar të vënë re.

Këtë javë, Financial Times raportoi për qeverisjen e gabuar të Ramës, duke treguar të dhëna delikate të ngjarjeve shqetësuese në prapaskenë, teksa thekson se ‘reputacioni i Ramës jashtë shtetit është njollosur gjithashtu nga kontaktet e tij me një zyrtar të turpëruar të zbatimit të ligjit në SHBA’, d.m.th McGonigal ‘akuzohet se ka ndihmuar liderin shqiptar për të përndjekur rivalët politikë’.

Gazeta vuri në dukje butësisht se shumë shqiptarë mesatarë ‘besojnë se qeveria bashkëpunon me trafikantët e drogës’.

Po, ata e bëjnë. Dhe njerëzit duhet të nisin të pyesin se pse Uashingtoni e ka bërë të rrugës për të mbrojtur qeverinë narkomiqësore të Ramës kundër kritikëve të tij.

Vrapimi pas drogës nuk është më i keqi. Shqipëria është një aleat i SHBA dhe një anëtar i vlerësuar i NATO-s, megjithatë administrata e Biden ka ndërhyrë vazhdimisht në politikën e brendshme të një miku dhe aleati për arsye që janë të vështira për t’u deshifruar. Zemra e skandalit përfshin Sali Berishën, ish-presidentin dhe kryeministrin e vendit.

Megjithëse Berisha është një figurë e rëndësishme e Partisë Demokratike të qendrës së djathtë, ai u sanksionua nga Shtetet e Bashkuara në vitin 2021 për korrupsion të dyshuar.

Ndërsa përpjekja për të gjetur një politikan pa korrupsion në Shqipëri është po aq sfiduese sa të gjesh një kryebashkiak të pastër në Çikago, askush që është i informuar për Shqipërinë- si ish-drejtor teknik i Divizionit të Ballkanit në Agjencinë e Sigurisë kombëtare, do e përfshij vetën në atë listë- nuk mendon se Berisha dhe demokratët e tij janë më të korruptuar se Rama dhe socialistët e tij. (Shumica do të thoshin më pak).

Financial Times la të kuptohet se çfarë po ndodh këtu: “Berisha, një ish-president dhe kryeministër, pretendoi se futja e tij në listën e zezë të SHBA në vitin 2021 ishte rezultat i kontakteve të supozuara të Ramës me McGonigal”.

Vendimi i SHBA, ‘tetë vite pasi u largova nga pushteti… bazohet tërësisht në fuqinë lobuese të Edi Ramës’.

Edhe pse tronditja ballkanike e McGonigal filloi nën administratën e Trump, Shtëpia e Bardhë e Biden ka mbikëqyrur ndërhyrjen më të thellë dhe më të dyshimtë amerikane në politikën shqiptare për të ndihmuar Ramën dhe dëmtuar Berishën.

Merrni rastin e Ylli Ndroqit, një manjati mediatik shqiptar dhe kritik i Ramës, i cili u sanksionua nga Uashingtoni (për gjoja sjellje destabilizuese) dhe më pas iu konfiskua stacioni televiziv nga socialistët për korrupsion të dyshuar.

As pretendimet e Ndroqit nuk janë një incident i izoluar.

Diplomatët amerikanë kanë kërcënuar shqiptarët, si dhe amerikanët pro-Berishës, se po e ekspozojnë veten ndaj një rreziku ligjor të papërcaktuar nëse vazhdojnë të kritikojnë Ramën dhe socialistët.

I pyetur për një koment, një zëdhënës i Departamentit të Shtetit deklaroi se ‘nuk ka të vërteta në këto pretendime për ambasadoren Kim’.

Asnjë nga këto nuk mund të shpjegohet në asnjë mënyrë normale. Jashtë kufijve të parëndësishëm, politika shqiptare është fort pro-amerikane dhe pro-NATO.

Pavarësisht nëse demokratët apo socialistët janë në pushtet, politikat e Tiranës ndaj Uashingtonit dhe Brukselit do të vazhdojnë të pandryshuara. Pse atëherë, administrata e Biden është kaq e vendosur për të shtyrë përpara një parti politike shqiptare në kurriz të tjetrës?

Për më tepër, Kim është një oficere në karrierë e Shërbimit të Jashtëm. Në fakt, ajo u dërgua në Tiranë nga presidenti i atëhershëm, Donald Trump.

Është e pamundur që ajo vendosi me mendjen e saj të shtyjë përpara Ramën dhe të dobësojë Berishën. Departamenti i Shtetit dhe Uashingtoni thjesht nuk funksionojnë kështu. Me urdhrat e kujt po vepron pra Kim, në një mënyrë kaq të zhveshur dhe partizane, në lidhje me një aleat besnik të SHBA-së?

Një muaj më parë, unë deklarova: “Kongresi duhet të ngrejë pyetje sa më shpejt, pasi korrupsioni i McGonigal mund të ketë infektuar më shumë zyrtarë të FBI-së sesa vetëm atë”.

Tani është e qartë se Kongresi duhet t’i bëjë Departamentit të Shtetit dhe Shtëpisë së Bardhë të Biden disa pyetje për Shqipërinë.

Ndroqi pohon se ka bërë ankesa në Departamentin e Shteti dhe të Thesarit për trajtimin e tij të ashpër nga miqtë e Biden. Çfarë ndodhi me ta? Ky mund të jetë një vend i mirë që Kongresi të fillojë të gërmojë.

Biden faces a major foreign policy scandal, but when are congressional Republicans going to notice?

John Schindler

031423_BIDEN_FRIENDS_OF_IRELAND-15.JPG

Now that Republicans have narrow control of the House

https://www.washingtonexaminer.com/restoring-america/fairness-justice/biden-faces-a-major-foreign-policy-scandal-but-when-are-congressional-republicans-going-to-notice

Kategori
Uncategorized

Njeriu monstër, sinonim i të gjitha veseve nga më të këqiat /

Shkruan Kostadin Koliqi,-Koloneli i Shërbimit Informatif në pension, ish atlet kampion në stilin e tij .

E prure nga e kaluara e larget……mendoi se eshte aktuale…..


Duke patur njohje, shume me heret, kur kjo krijese ishte ne andoleshnce dhe ne vazhdim, ju siguroi se ka lindur monster dhe keshtu, si monster e ka jetuar dhe vazhdon ta jetoi, jeten e ngarkuar me te gjitha veset, nga me te ndyrat, qe munde te kete njeriu – monster…..

Cfar do qe munde te thuhet, per veset, ne persona te ndryshem, tek ky njeri-moster, i gjen te gjitha ato vese qe tek te tjeret, i gjen te shperndara,

Gjen edhe vese qe njerezimi i konstaton por akoma nuk i ka njohur dhe studijuar……

kjo nuk eshte vetem per kundershtaret, me se pari eshte per ata qe ai i perdor dhe i hedhe si lecke, duke filluar nga familjaret e tije, babai, nena etj…..

Kam patur rastin te lexoi letren qe i jati, i dergonte Hekuranit te ministrise brendshme, ku i lutej qe ta mbante disa muaj te izoluar se po i rrihte te gjithe ne familje, edhe te jemen…..

kam patur rastin te lexoi letren qe i jati, i dergonte Hekuranit te ministrise brendshme, ku i lutej qe ta mbante disa muaj te izoluar se po i rrihte te gjithe ne familje, edhe te jemen…..

Natyrisht eshte ky trim me te pa mbrojturit, sidomos tani qe rilindjen e ktheu ne MAFIA dhe ky, padrino i saj i ka te gjitha pushtetet….

Shumë miqe te mi me thoshin se do me vriste, se ishte shume me i ri se une, por harronin se dueli eshte i pa ligjshem, por eshte burreror, …ai do te burgosej.

Kjo do te sillte shpetimin e shoqerise nga kjo moster e lloit te vecante….

E prure nga e kaluara e larget……mendoi se eshte aktuale…..

The monster man, synonymous with all the worst vices /

🔺I had the opportunity to read the letter that my father sent to Hekuran of the Ministry of the Interior, where he begged him to keep him isolated for a few months because he was beating everyone in the family, including...

Having known him, much earlier, when this creature was in Andalusia and later, he assured you that he was born a monster and thus, as a monster he lived and continues to live, a life burdened with all vices, from the dirtiest, what could a man - monster have...

What can be said about vices, in different people, in this man-sample, you find them all, those vices, which in others, you find scattered, you also find vices that people find but still do not has known and studied……

It is one of the rare living things, which finds pleasure, when others insult it from everything, starting from itself, to the child, even though it has no possibility of reproduction…….

from the woman, whoever she is, from the father, from the mother, take it from the book of the animal.... then he rubs his stomach with pleasure, that he achieved his goal, created concern, even hatred towards him.... this is not only for opponents, first of all it is for those he uses and throws away like rags, starting from his family, father, mother etc....

I had the opportunity to read the letter that my father sent to Hekuran of the Ministry of the Interior, where he begged him to keep him isolated for a few months because he was beating everyone in the family, including...

Of course, he is braver than the defenseless, especially now that he turned the renaissance into the MAFIA and this, Padrino has all the powers....

starting from this knowledge, about 15 years ago, I wrote and published an article "DUELI and KANUNI", where at the end of the article, I asked them to go out to duel... many of my friends told me that they would kill me because it was too much younger than me, but they forgot that the duel is illegal, but it is manly, ... he would be imprisoned.

This would bring about the salvation of society from this special kind of sample....these kind of creatures, they should not cast a shadow on the earth because they are the greatest misfortune of humanity, not even to be voted.... history knows many special individuals who have sacrificed their lives to save the society from the samples...
Kategori
Uncategorized

Berisha: Alibeaj është i emëruari i Ramës! Basha është peng në krim me financimin prej 700 mijë eurosh

Nuk ka asnjë vendim gjykate, që Alibeaj është kryetar partie. Ka një vendim gjykate, që Sali Berisha është kryetar partie. Por këtu nuk kanë rëndësi ligjet. Këtu ka rëndësi tmerri shpirtëror që ka Edi Rama dhe mendon se përmes Alibashës dhe Alibravës mund të shpëtojë nga 14 maji.

Ky është një pseudoshtet. Detyrohet të shkruajë kryetar- nënkryetar i autorizuar. Nuk ka, ka rregulla të prera statutore. Është një vegël e kapur në krim nga Edi Rama dhe ky është problemi i tij.

Nuk ka lidhje me PD-në. AliBasha dhe AliBrava nuk kanë lidhje me PD-në. Janë të dy pengje të Edi Ramës dhe Edi Rama i përdor ata në mënyrën më të pamëshirshme.

Sot do paraqisnim raportin për financimet e PD-së. Por ai që do e paraqiste është në një konferencë. Raporti qartëson se nga 700 mijë euro, asnjë qindarkë nuk ka hyrë në arkën e PD-së dhe nuk ka dalë nga arka e PD-së.

Është një aktivitet i paligjshëm, financim rus apo tjetër, nuk mund të them, por nëse e thotë raporti i CIA-s, nuk mund të vihet në diskutim. Basha është peng në krim,” tha Berisha.

Kategori
Uncategorized

SPAK fut dorën në një thes me miliona euro dhe nxjerr një vibrator.

Por, nuk është në të tashmen, dhe as në të ardhmen e afërt, dëmi që bën vibratori i Ramës.
Në raport me 14 majin, do të ishte mirë që ata ta merrnin me ‘autorizim’ vulën dhe të futeshin në zgjedhje.

Ky ushtrim le të ndodhë, për të konkluduar edhe njëherë, ashtu si më 6 mars, se sa vlejnë.

Në të kundërt, ata do të vazhdojnë të jenë dhe të përdoren si vibrator në funksion të zgjedhjeve të 2025

Do të katapultohen në “shtratin e opozitës” duke luajtur ‘carin më të madh opozitar në qytet’.

Do të luajnë viktimën që pushteti mbajti jashtë zgjedhjeve.

Do të mbajnë peng debatin mes palëve kundërshtare, duke simuluar kundërshtarin e qeverisë, por duke qenë realisht armik i opozitës.

E pafuqishme për të prodhuar narrativë të re, me mushkën e ngordhur të Rilindjes që kutërbon mediat ndërkombëtare, Edi Rama, thuaj si gjithmonë, e zgjidh me mjete të erosit atë që nuk e bën dot me të politikës

Ka blerë një vibrator, që e shtrembëron kokën nga e djathta, dhe me të në dorë do të bredhë Shqipërinë e takimeve elektorale.

Marre nga Alfred Lela /

Kategori
Uncategorized

Berisha: Guvernatorja Yuri Kim, njeriu që ka ulur reputacionin e Amerikës

Berisha: Guvernatorja Yuri Kim, njeriu që ka ulur reputacionin e Amerikës

Kryetari i Partisë Demokratike Sali Berisha, duke folur nga Pogradeci, ku prezantoi kandidatin për bashkinë, Zihni TOllozhina, ka hedhur akuza të tjera ndaj ambasadores së SHBA-së në Tiranë, Yuri Kim.

Berisha tha se, ‘në qoftë se ka njeri në historinë e këtij vendi që ka ulur reputacionin e Amerikës është guvernatorja, Yuri Kim’.

Pjesë nga fjala e kreut të PD-së, Sali Berisha:

Loja që bëhet për të lënë Shqipërinë opozitë, tejkalon absolutisht dramat makbethiane. Tejkalon fantazinë e Garcia Marquesit. Një vend që vuajti më shumë se çdo vend tjetër nga monizmi. S’ka vuajtur kush në Europë sa ne, dhe ne jemi dëshmitarë të asaj vuajtje.

Pas 32 vitesh pluralizëm bëhet një përpjekje për të asgjësuar opozitën e këtij vendi. De Facto bëhet përpjekje për të konsoliduar dhe çelikosur regjimin me mafioz, më të korruptuar, më të inkriminuar të Europës.

Edi Rama në këtë përpjekje, si një njeri që nuk njeh asnjë parim, asnjë normë, asnjë moral rekruton vrasës me pagesë, kryezbuluesin e SHBA, një tradhtar dhe armik të kombit të tij. Të Kushtetutës, presidentit, të ligjeve të vendit të vet. Ai e bën atë vetëm e vetëm për para, licenca, naftë, për një pasurim tjetër të mëtejshëm të tijin.

Duke kontraktuar McGonigalin, Edi Rama arriti të fusë në thes ish-kreun e PD, të cilit i hapi dosje për larje parash. E vërteta është, ua them unë këtu. Kontrolli ka mbaruar. Nga 725 mijë dollarë që kanë shkuar në SHBA, nga llogaritë e PD nuk ka dalë asnjë qindarkë, përveçse 25 mijë, të tjerat i di ish-kryetari, dhe Edi Rama, sigurisht.

Turp të ketë! Shumë turp!

Operacioni McGonigal, kishte këtë anë, por edhe anën tjetër. Sanksionet ndaj Sali Berishës, duke besuar se në këtë mënyrë opozita shqiptare do të shndërrohej në një fasadë të plotë të Edi Ramës.

Gjithçka bëhej për të forcuar monizmin dhe pushtetin e Edi Ramës. Reagimi im është i njohur tashmë, por do të rrëfej këtu se jo McGonigal, por McGonigal me fustan që tani hesht si fija e barit, që nuk thitë një fjalë prej dy muajsh për një nga aferat më të tmerrshme. Për një nga superskandalet më të mëdha në histori që ka kryer Edi Rama me ish-kryezbuluesin e SHBA-ve.

Hesht, sepse ka qenë vet e zhytur në skenarin kundër opozitës. Ka qenë vetë e angazhuar me të gjithë potencialin në shkatërrimin e opozitës, dhe për këtë kemi dokumente me shkrim, dokumenta zyrtare.

Këto projekto dështuan, sepse ju ishit besnikë të idealeve tuaja, sepse ju vendin tuaj pa opozitë të vërtetë nuk mund ta imagjinoni. Dështuan sepse ju besoni dhe jemi opozita me pro-perëndimore dhe pro-amerikane.

Por, prapë dhe Zoti dhe e vërteta janë dy vlerat më supreme që ne vëmë para të gjitha të tjerave.

Në këtë mënyrë u ngritëm, dhe kjo i ka tmerruar. Ka tmerruar Edi Ramën. Ka tmerruar ekipin McGonigal. Ka tmerruar ata të cilët, si shushunja janë pasuruar me djersën, mundin dhe paratë tuaja.

Asnjë vend, askurrkush nuk e kanë ndihmuar Shqipërinë, luftën kundër korrupsionit, sa SHBA-të.

Do t’ju tregoj vetëm një moment. Me ndihmën e tyre ne vendosëm prokurimet digjitale, domethënë gara elektronike. Vendosja e atij sistemi çfarë solli? Solli shumëfishimin e pjesëmarrjes. 7 herë më e madhe u bë. Nga 8 mijë pjesëmarrës në një vit, arritën në 56 mijë. Dhe fondi, paratë tuaja që përdorëm gjatë një viti për prokurim u ul me 25 % nga gara e hapur. 25% para më shumë për të rritur rrogat, për të investuar, për qëllime të tjera.

Çfarë bëjnë? Çdo ditë nga taksat tuaja u paguan dy tigrave se i ka quajtur Tigri 1 dhe Tigri 2, tigrave të Belindës nga 90 mijë dollarë.

Dhe atje për të inauguruar, për t’u bërë mburojë, shkon dhe zonja Yuri Kim. Na thuaj zonjë tani, po këto në fund të dy viteve janë fiks 64 milionë dollarë.

Unë iu bëj thirrje asaj në emrin tuaj. Shko e thuaji të largohet, nqs nuk je e lidhur dhe ti me ta.

Se çfarë ndodh, kanë punuar me dhjetëra ambasadorë. Kurrë nuk ka ardhur në zyrën time një ambasador për të mbështetur një kompani pa garë. Asnjëherë! As gjerman, as italian, as amerikan, as francez, e as të ndonjë kombi tjetër.

Jo. Po gara është ligji i vendeve të lira, gara është transparenca.

Amerika nuk korruptohet, por ata të cilët shkojnë e hyjnë në procese gjyqësore, u diktojnë gjykatësve vendimin, ata janë krye-korruptorë.

Ata përfaqësojnë korrupsionin botëror, nuk përfaqësojnë vendin e tyre, nuk përfaqësojnë Kushtetutën, lirinë dhe pavarësinë e organeve gjyqësore.

Dhe pastaj e mbulon çdo gjë, se ky po mbjell. Në qoftë se ka njeri në historinë e këtij vendi që ka ulur reputacionin e vendit të tij është guvernatorja, Yuri Kim. Ajo me Edi Ramën, duke përdorur Bravën dhe Alibashën të lënë opozitën jashtë zgjedhjeve.

Ne jemi të betuar. Do hyjmë në zgjedhje. Do fitojmë në zgjedhje. Do vazhdojmë betejën gjer në përmbysjen e këtij regjimi

Kategori
Uncategorized

Vota e lirë është në rrezik në Shqipëri /

Nga Frank Shkreli, ish Drejtor Zëri i Amerikës /

Per Shqiperine e ketyre 30-viteve “post-komunizem”, nuk eshte asgje e re. Vota e lire dhe zgjedhjet e lira ne Shqiperi kane shume per tu deshiruar gjate tre dekadave te fundit.

Ndryshimi me te kaluaren e zgjedhjeve ne ate vend me zgjedhjet qe do te mbahen ne Maj, eshte se kesaj radhe duket sikur shteti, qeveria, partite politike, madje edhe gjyjatat ne Shqiperi si dhe perfaqsues dilpomatike te caktuar nderkombetare ne Tirane— jane lidhur besa-bese per ti mohuar voten e lire rrreth 50 per qind te shqiptareve ne zgjedhjet vendore te 14 Majit, 2023.

Neqoftse dikush e ka paramenduar krijimin e kesaj gjendjeje politike elektorale si nje eksperiment djallezor per te minuar lirine, demokracine dhe opozitarizmin politik ne Shqiperi— bravo u qofte, ia kini dale!
Ne vend qe faktoret e larte- permendur qe jane te perzier me gishtat e tyre te ndyre ne kete lamsh politik te mire llogaritur, ne pergatitje e siper per disa vite tani — por te cilit tani nuk i dihet filli — te luftonin kunder diskriminit ne pjesemarrjen e te gjithe shqiptareve pa dallim ne votime te lira, entet qeveritare, gjykatat, partite politike shqiptare dhe perfaqsues te larte nderkombetare, duket se kane rene dakort ne heshtje qe per qellimet e tyre antishqiptare t’i mohojne voten e lire gjysmes se shqiptareve ne zgjedhjet vendore te 14 Majit.

Dhe ne kete proces te minojne, njekohesisht dhe ne pergjithesi, edhe lirine e demokracine, ne nje vend ish-komunist dhe tani anetar i Nato-s. Asnje perparim nuk eshte bere ne kete fushe nder vite ne Shqiperi, sipas raportit te posa botuar te Freddom House. Sot per sot, fatkeqsisht, ne Shqiperi nuk ekziston e drejta e barbarte per te gjithe dhe pa dallime politike per te hedhur voten e lire ne zgjedhjet e Majit qe vjen.

Kujt t’i drejtohet votuesi shqiptar per sigurimin e votes se lire per veten dhe per familjen?

Kush e mbron kete te drejte per shqiptarin sot kur te gjitha entet politike e juridike dhe diplomatet nderkombetare te cilet, me mbeshtetjen e tyre te hapur ose me heshtjen e tyre per gjendjen anti demokratike te krijuar ne vend, kane shkelur dhe po shkelin cdo norme ligjore vendore dhe standardet nderkombetare per mbajtjen e zgjedhjeve te lira, te drejta e demokratike ne Shqiperi, ashtu si i ka hije nje shteti anetar te NATO-s.

Ne cdo vend normal demokratik te botes, entet juridike dhe politike si dhe nderkombetaret ne Tirane e kane per detyrim moral dhe pergjegjesi politike qe te perpiqen e te sigurojne me cdo kusht te drejten dhe voten e lire per cdo votues shqiptar.

Pse kjo nuk po ndodhe sot ne Shqiperi?

Dhe pse pergjegjesve per gjendjen e krijuar politike djallezore dy muaj para zgjedhjeve, nuk u kerkohet llogari nga votuesit dhe nga shoqeria shqiptare per mbytjen e opozitarizmit politik ne Shqiperi?

A por te gjithe mendojne se duhet votuar per nje parti dhe kjo tashti quhet demokraci?

Disa dite me pare, Presidenti i Shteteve te Bashkuara ,Joe Biden vizitoi qytetin Selma ne Alabama me rastin e pervjetorit te “Bloody Sunday”, me qellim per tu riangazhuar - ni nivelin me te larte qeveritar - ndaj votes se lire na Amerike, si nje gurthemel i demokracise dhe i te gjithe lirive te tjera te njeriut, te dhena nga i Madhi Zot, per te gjithe amerikanet dhe te gjithe njerzit kudo ne bote dhe pa dallim partie, feje a krahine. 

”Ne kete ure eshte derdhur gjak per te shpetuar shpirtin dhe frymen demokratike te Amerikes”, eshte shprehur Presidenti Buden ne viziten e tij kete jave ne Selma te shtetit Alabama—duke folur ne mbrojtje te votes se lire per amerikanet. Neqoftse entet qeveritare, politika dhe gjykatat shqiptare nuk veprojne ne mbeshtetje te votes se lire ne ate vend, kush do i mbroje lirite dhe te drejtat themelore te shqiptareve ne zgjedhjet e 14 Majit?

Te gjithe ne le te nderojme sakrificen e tyre ne diten e zgjedhjeve, qofshi ju republikane, demokrate ose te pavarur — me voten tuaj tregoni se jeni te interesuar ne te ardhmen e vendit tuaj, Amerikes..Zoti u bekoft!” Fjalet e ish -Presidentit Reagan drejtuar te gjithe amerikaneve pa dallime politike, per te marre pjese ne zgjedhje. (18 Tetor, 1986). “Zgjedhjet i perkasin popullit”, ka thene (Abraham Lincoln). Jo politikaneve, partive, gjykatave dhe nderkombetareve te korruptuar! Kjo gjendje aktuale e krijuar ne Shqiperi sot, dy muaj para zgjedhjeve vendore te 14 Majit, eshte thellesisht e rrezikshme per Shqiperine dhe per te gjithe shqiptaret, por mbi te gjitha eshte nje rrezik i madh per lirite baze dhe per demokracine shqiptare, ne pergjithesi, sot dhe ne te ardhmen.

Sa me pare qe te kuptojne kete fakt te rende , faktoret e brendeshem politike dhe juridike te vendit, si dhe nderkombetaret e prerzier ne kete lamsh politik djallezor,aq me mire do te jete per Shqiperine, per lirine dhe demokracine e atij vendi te vuajtur per porhuaj nje shekull tani nga nje prej regjimeve me barbare komuniste qe mohonte votone e lire, demokracine dhe lirite baze te njeriut.

Mjaft eshte mjaft! Shqiperia dhe Kombi shqiptar meritojne me shume dhe me mire nga institucionet shtetetore dhe qeveritare si dhe nga miqet e vertete nderkombetare. Ne minimum, shqiptaret dhe Shqiperia si pjesetare e nje vendi anetar i Natos, meritojne – ne minimum – te drejten e votes se lire si nje mjet te shprehjes se lire politike se per ke deshirojne te votojne me 14 Maj.

Kategori
Uncategorized

Vota e lirë është në rrezik në Shqipëri /

Nga Frank Shkreli, ish Drejtor Zëri i Amerikës /

Per Shqiperine e ketyre 30-viteve “post-komunizem”, nuk eshte asgje e re. Vota e lire dhe zgjedhjet e lira ne Shqiperi kane shume per tu deshiruar gjate tre dekadave te fundit.

Ndryshimi me te kaluaren e zgjedhjeve ne ate vend me zgjedhjet qe do te mbahen ne Maj, eshte se kesaj radhe duket sikur shteti, qeveria, partite politike, madje edhe gjyjatat ne Shqiperi si dhe perfaqsues dilpomatike te caktuar nderkombetare ne Tirane— jane lidhur besa-bese per ti mohuar voten e lire rrreth 50 per qind te shqiptareve ne zgjedhjet vendore te 14 Majit, 2023.

Neqoftse dikush e ka paramenduar krijimin e kesaj gjendjeje politike elektorale si nje eksperiment djallezor per te minuar lirine, demokracine dhe opozitarizmin politik ne Shqiperi— bravo u qofte, ia kini dale!
Ne vend qe faktoret e larte- permendur qe jane te perzier me gishtat e tyre te ndyre ne kete lamsh politik te mire llogaritur, ne pergatitje e siper per disa vite tani — por te cilit tani nuk i dihet filli — te luftonin kunder diskriminit ne pjesemarrjen e te gjithe shqiptareve pa dallim ne votime te lira, entet qeveritare, gjykatat, partite politike shqiptare dhe perfaqsues te larte nderkombetare, duket se kane rene dakort ne heshtje qe per qellimet e tyre antishqiptare t’i mohojne voten e lire gjysmes se shqiptareve ne zgjedhjet vendore te 14 Majit.

Dhe ne kete proces te minojne, njekohesisht dhe ne pergjithesi, edhe lirine e demokracine, ne nje vend ish-komunist dhe tani anetar i Nato-s. Asnje perparim nuk eshte bere ne kete fushe nder vite ne Shqiperi, sipas raportit te posa botuar te Freddom House. Sot per sot, fatkeqsisht, ne Shqiperi nuk ekziston e drejta e barbarte per te gjithe dhe pa dallime politike per te hedhur voten e lire ne zgjedhjet e Majit qe vjen.

Kujt t’i drejtohet votuesi shqiptar per sigurimin e votes se lire per veten dhe per familjen?

Kush e mbron kete te drejte per shqiptarin sot kur te gjitha entet politike e juridike dhe diplomatet nderkombetare te cilet, me mbeshtetjen e tyre te hapur ose me heshtjen e tyre per gjendjen anti demokratike te krijuar ne vend, kane shkelur dhe po shkelin cdo norme ligjore vendore dhe standardet nderkombetare per mbajtjen e zgjedhjeve te lira, te drejta e demokratike ne Shqiperi, ashtu si i ka hije nje shteti anetar te NATO-s.

Ne cdo vend normal demokratik te botes, entet juridike dhe politike si dhe nderkombetaret ne Tirane e kane per detyrim moral dhe pergjegjesi politike qe te perpiqen e te sigurojne me cdo kusht te drejten dhe voten e lire per cdo votues shqiptar.

Pse kjo nuk po ndodhe sot ne Shqiperi?

Dhe pse pergjegjesve per gjendjen e krijuar politike djallezore dy muaj para zgjedhjeve, nuk u kerkohet llogari nga votuesit dhe nga shoqeria shqiptare per mbytjen e opozitarizmit politik ne Shqiperi?

A por te gjithe mendojne se duhet votuar per nje parti dhe kjo tashti quhet demokraci?

Disa dite me pare, Presidenti i Shteteve te Bashkuara ,Joe Biden vizitoi qytetin Selma ne Alabama me rastin e pervjetorit te “Bloody Sunday”, me qellim per tu riangazhuar - ni nivelin me te larte qeveritar - ndaj votes se lire na Amerike, si nje gurthemel i demokracise dhe i te gjithe lirive te tjera te njeriut, te dhena nga i Madhi Zot, per te gjithe amerikanet dhe te gjithe njerzit kudo ne bote dhe pa dallim partie, feje a krahine. 

”Ne kete ure eshte derdhur gjak per te shpetuar shpirtin dhe frymen demokratike te Amerikes”, eshte shprehur Presidenti Buden ne viziten e tij kete jave ne Selma te shtetit Alabama—duke folur ne mbrojtje te votes se lire per amerikanet. Neqoftse entet qeveritare, politika dhe gjykatat shqiptare nuk veprojne ne mbeshtetje te votes se lire ne ate vend, kush do i mbroje lirite dhe te drejtat themelore te shqiptareve ne zgjedhjet e 14 Majit?

Te gjithe ne le te nderojme sakrificen e tyre ne diten e zgjedhjeve, qofshi ju republikane, demokrate ose te pavarur — me voten tuaj tregoni se jeni te interesuar ne te ardhmen e vendit tuaj, Amerikes..Zoti u bekoft!” Fjalet e ish -Presidentit Reagan drejtuar te gjithe amerikaneve pa dallime politike, per te marre pjese ne zgjedhje. (18 Tetor, 1986). “Zgjedhjet i perkasin popullit”, ka thene (Abraham Lincoln). Jo politikaneve, partive, gjykatave dhe nderkombetareve te korruptuar! Kjo gjendje aktuale e krijuar ne Shqiperi sot, dy muaj para zgjedhjeve vendore te 14 Majit, eshte thellesisht e rrezikshme per Shqiperine dhe per te gjithe shqiptaret, por mbi te gjitha eshte nje rrezik i madh per lirite baze dhe per demokracine shqiptare, ne pergjithesi, sot dhe ne te ardhmen.

Sa me pare qe te kuptojne kete fakt te rende , faktoret e brendeshem politike dhe juridike te vendit, si dhe nderkombetaret e prerzier ne kete lamsh politik djallezor,aq me mire do te jete per Shqiperine, per lirine dhe demokracine e atij vendi te vuajtur per porhuaj nje shekull tani nga nje prej regjimeve me barbare komuniste qe mohonte votone e lire, demokracine dhe lirite baze te njeriut.

Mjaft eshte mjaft! Shqiperia dhe Kombi shqiptar meritojne me shume dhe me mire nga institucionet shtetetore dhe qeveritare si dhe nga miqet e vertete nderkombetare. Ne minimum, shqiptaret dhe Shqiperia si pjesetare e nje vendi anetar i Natos, meritojne – ne minimum – te drejten e votes se lire si nje mjet te shprehjes se lire politike se per ke deshirojne te votojne me 14 Maj.

Kategori
Uncategorized

Soros spekuloi masivisht mbi € gjatë krizës greke.

Shkruan Martin Henze /

Fondacioni Soros: Intervistë befasuese, joreflektuese e spekulatorit të bursës Soros për Fondacionin Soros, organizata e të cilit spekuloi masivisht mbi € gjatë krizës greke,

mbështetja e € i kushtoi taksapaguesve evropianë miliarda, ekonomi të tëra u gjunjëzuan, spekulimet mbi paundin anglez çuan në papunësi masive, në banjën Thai në krizën e Azisë Lindore dhe tani Fondacionin.

Në fund, edhe ajo merr para nga këto transaksione spekulative, Demokraci, shtet ligjor? .

Ata ishin aktivë në Hungari përpara se të ishte atje Orban, dhe rezultati është i njëjtë në Poloni sot, para se qeveria aktuale të vinte në pushtet.

Dhe në Shqipëri, në 11 vitet e fundit aty u instalua qeveria më e korruptuar ekzekutive, drejtuese, ish-punonjës të fondacionit janë aktivë dhe punonjës të Soros u përfshinë në reformën në drejtësi.

Reforma ka rezultuar në kalimin e gjyqësorit në varësi të legjislativit, një ish-punonjësja e Fondacionit Soros, ish-gruaja e autokratit Rama, tashmë është gruaja e ministrit të Brendshëm.

Ajo është një biznesmene dhe kompania e saj është kontraktuar për të menaxhuar dosjet e drejtësisë shqiptare në një kompani private si pjesë e reformës në drejtësi.

Një portë e mirë për diskutime interesante rreth dosjeve hetimore në tryezën e kuzhinës, apo jo?

Soros Foundation :Astonishing, unreflective interview of the stock market speculator Soros about the Soros Foundation, whose organisation speculated massively on the € during the Greek crisis, the propping up of the € cost the European taxpayer billions, whole economies went to their knees, the speculation on the English pound led to mass unemployment, on the Thai bath to the East Asian crisis and now the Foundation. 

In the end, it too receives money from these speculative transactions, breadcrumbs.

Democracy, rule of law? Amazing. They were active in Hungary before Orban was there, and the result is the same in Poland today, before the current government came to power.

And in Albania, in the last 11 years the most corrupt executive government was installed there, leading, former foundation employees are active and Soros employees were involved in the judicial reform.

The result: since 2018, the supreme courts no longer function, freedom of the press has been massively curtailed, money laundering, trafficking in women and drugs have increased exponentially, the reform has resulted in the judiciary becoming subordinate to the legislature, a high-ranking former Soros Foundation employee, the ex-wife of the autocrat Rama, is now the wife of the Minister of Interior.

She is a businesswoman and her company was contracted to manage the Albanian judicial files in a private company as part of the judicial reform. A good gateway for interesting discussions about investigative files at the kitchen table, isn't it?

The Rama government is now being called a MAFIA government, and Rama is implicated in the current FBI Mc Conigal scandal. The son of Soros is often with Rama in Albania, amazing. What does due foundation have to do with democracy and the rule of law, nothing.
Kategori
Uncategorized

DEA duhet të shkojë në SHISH

Para pak ditësh në media u raportua për një njoftim të bërë nga DEA, Agjencia amerikane e luftës kundër drogës, ku u kërkohej qytetarëve shqiptare të njoftonin rastet e trafikut të drogës, shpërdorimit të detyrës dhe pastrimit të parave, duke anashkaluar institucionet shqiptare të zbatimit te ligjit, si dhe duke garantuar anonimitetin e denoncuesve.

Një njoftim i tillë është hera e parë që ndodh jo vetëm në Shqipëri, ku agjenci amerikane anashkalojnë institucionet shtetërore dhe vendosin kontakt drejtpërdrejt me qytetarët.

Ai vjen pak kohë pasi Kryeministri i vendit ndërroi përdhunshëm dy drejtuesit kryesorë të agjencive përgjegjëse për luftën ndaj krimit të organizuar; atë të policisë dhe SHISH, që të dy persona që njiheshin si ‘njerëz të amerikanëve’, duke i zëvendësuar me militantë partiakë.

Se pari, DEA duhet të shkojë në SHISH, në zyrën e zëvendësdrejtorit të komanduar si Drejtor, dhe të kërkojë arsyet e vizitës sekrete të Florian Bushit në zyrën e Olian Kanushit, me datë 20 janar të këtij viti, ditë e premte, në orën 17.00, orë kur institucioni ishte i boshatisur nga punonjësit.

Bushi është një ish-agjent i SHISH, dhe nuk është i panjohur as për publikun shqiptar, dhe as për agjencitë partnere. Në vitin 2016 ai u arrestua nga policia me rastin e vrasjes së shtetasit Denis Kasaj në një atentat nga Ilir Memushaj. Bushi asokohe u akuzua nga Policia e Shtetit se kishte kaluar të dhëna për Denis Kasaj, te siguruara nga përgjimet qe kryente në detyrën e tij në SHISH, dhe këto informacione, duke përfshirë dhe të dhënat mbi makinat më të cilat lëvizte viktima, vrasësit të tij.

Prokuroria e Krimeve te Renda asokohe arriti të zbulonte komunikimet midis punonjësit të SHISH, Bushi, dhe vrasësit Memushaj. Në dëshminë e tij, pranë Gjykatës së Krimeve të Renda, Bushi pranoi se e njihte vrasësin. Gjykata e mbajti në burg, dhe prokuroria ngriti akuzë për shpërdorim detyre, akuzë e ndryshme nga ajo e policisë, e cila e kishte akuzuar si bashkëpunëtor në vrasje.

Bushi nuk është i panjohur as për Partinë Socialiste. Ai është vellai i Eno Bushit, avokatit të Partisë Socialiste, i cili njihet edhe si avokati i pilotit italian Giorgio Riformato, i cili në vitin 2015 u rrëzua me avionin e tij në Divjakë, duke transportuar drogë.

Mosbesimi i DEA-s amerikane ndaj agjencive partnere shqiptare duket që është lidhur ngushte me emrat që i drejtojnë këto agjenci. Më herët në media është shkruar se zëvendësdrejtori i SHISH, i komanduar si drejtor pas largimit të dhunshëm të drejtorit Helidon Bendo, kishte urdhëruar kryerjen e testit të poligrafit për të gjithë punonjësit e njësisë që merreshin me bashkëpunimin me agjencitë partnere në luftën kundër trafikut të drogës, duke perfshirë DEA-n, si mënyrë për largimin e tyre.

Më herët po ashtu, në nëntor të vitit 2022, hakerat iranianë të ‘Homeland Justice’, publikuan në kanalin Telegram të dhëna të punonjësve të Shërbimit Informativ Shtetëror, në një dokument prej 16 faqesh, në të cilin ishin të shënuar emrat, që sipas tyre ishin punonjës të SHISH. Shumë prej tyre ishin punonjës të kundërzbulimit dhe njësisë së luftës ndaj trafikut të drogës, ‘Hunter’ dhe ‘Ghost’.

Vjedhja e të dhënave me sensitive, siç janë ato për emrat dhe të dhënat e punonjësve të SHISH, u krye nën hundët e zëvendës drejtorit Kanushi, i cili në kushte normale duhej të kishte dhënë dorëheqjen e menjëhershme dhe të mbante përgjegjësi ligjore.

Nga ana tjetër, ai nuk ndërmorri asnjë masë për të ruajtur apo mbuluar të dhënat e punonjësve të SHISH pas publikimit, duke dëmtuar në mënyrë të parikuperueshme punën dhe aktivitetin e SHISH, por edhe duke rrezikuar jetën e punonjësve të dekonspiruar

DEA should go to SHISH


A few days ago, the media reported on an announcement made by the DEA, the American Drug Enforcement Agency, where Albanian citizens were asked to report cases of drug trafficking, abuse of office and money laundering, bypassing Albanian law enforcement institutions. the law, as well as guaranteeing the anonymity of whistleblowers.

Such an announcement is the first time it happens not only in Albania, where American agencies bypass state institutions and establish direct contact with citizens.It comes shortly after the Prime Minister of the country forcibly replaced the two main leaders of the agencies responsible for the fight against organized crime; that of the police and SHISH, both people who were known as "people of the Americans", replacing them with party militants.
First, the DEA must go to SHISH, to the office of the deputy director commanded as Director, and ask for the reasons for Florian Bush's secret visit to Olian Kanushi's office, on January 20 of this year, Friday, at 5:00 p.m. , hours when the institution was empty of employees.Bushi is a former SHISH agent, and is not unknown to the Albanian public, nor to the partner agencies. In 2016, he was arrested by the police in the case of the murder of citizen Denis Kasaj in an assassination attempt by Ilir Memushaj. At that time, Bush was accused by the State Police of having passed on information about Denis Kasaj, obtained from the interceptions he carried out in his work at SHISH, and this information, including the information on the cars in which the victim was driving, his killers. .

The Prosecution of Serious Crimes at the time managed to discover the communications between the SHISH employee, Bushi, and the murderer Memushaj. In his testimony before the Serious Crimes Court, Bush admitted that he knew the killer. The court kept him in prison, and the prosecutor's office charged him with abuse of office, a charge different from that of the police, who had accused him of being an accomplice in the murder.

Bush is not unknown to the Socialist Party either. He is the brother of Eno Bush, the lawyer of the Socialist Party, who is also known as the lawyer of Italian pilot Giorgio Riformato, who in 2015 crashed his plane in Divjakë, transporting drugs.

The distrust of the American DEA towards the Albanian partner agencies seems to be closely related to the names that lead these agencies. Earlier in the media it was written that the deputy director of SHISH, who was appointed as director after the violent departure of director Helidon Bendo, had ordered a polygraph test for all employees of the unit who were involved in cooperation with partner agencies in the fight against drug trafficking , including the DEA, as a way to get rid of them.

Earlier also, in November 2022, the Iranian hackers of 'Homeland Justice', published on the Telegram channel data of employees of the State Intelligence Service, in a document of 16 pages, in which the names were listed, which according to them were employees of SHISH. Many of them were employees of counterintelligence and the unit of the fight against drug trafficking, "Hunter" and "Ghost".

The theft of sensitive data, such as the names and data of SHISH employees, was carried out under the noses of the deputy director Kanushi, who under normal conditions should have resigned immediately and bear legal responsibility.

On the other hand, he did not take any measures to preserve or cover the data of SHISH employees after the publication, irreparably damaging the work and activity of SHISH, but also endangering the lives of the de-conspiratorial employees
Kategori
Uncategorized

Mos i bëni reklamë Sudes!

Ylli Manjani , ish deputet dhe minister i drejtesisë /

Injorojeni! Bojkotojeni Suden !
Fshijeni nga ekranet, ashtu siç u ka sugjeruar juve të fshini Berishën dhe opozitën e vendit tonë.

Bëjeni këtë deri sa ti përgjigjet pyetjeve tuaja,për Mcgolen, për korrupsionin masiv dhe për rolin e saj në minimin e demokracisë sonë të brishtë.

Ajo një ditë do japë llogari për çka bërë tek shteti i saj, por ju bëni detyrën tuaj.

Mos i bëni reklamë Sudes!

Kategori
Uncategorized

Më mirë PD pa vulë, se vulë pa PD ! !

Nga Basir Çollaku …

PD ka një krizë të investuar thellësisht nga pushteti i Edi Ramës.

Gjykata e Apelit, me një paligjshmëri therëse, dëshmoi se Drejtësia e Re, është një Parti e shëmtuar Politike, aleate e Qeverisë dhe dy tre Ambasadave klientelë interesash, në mjaft raste.

Përrallat me interpretime emocionale, janë thyerje arrash pa dhëmbë në gojë.

Demokratëve, vuajtja opozitare ndëshkuese mund tua mprehë vështrimin skanues, sepse do hasen me veprimet e përfaqësuesve këtej dhe andej Vulës.

Vendimi për vulën e PD, ka sjellë njëherësh dëme dhe dobi.

Dëmet janë proceduriale, formale, elektorale, shpresë-tkurrje, bonus agresiv për kundërshtarin.

Tregon se drejtësia sot ështe gënjeshtra e dhunshme në interes të qeverisë autoritare. Shënon pragun e një rreziku të pahasur më parë.

Gjykatat janë një lavazh ose ekspres kafeje të Edi Ramës. Qoftlargu po flet.

Ai i ka hapur derën një eksodi të ri duke privatizuar me dhunë mundësinë për demokraci.

Dobia, ndonêse e sforcuar dhe jashtê vullnetshme përcakton fatin e demokratëve.

Vota bëhet e qartë.

Shihet kush ka nevojë dhe përdor Edi Ramën dhe kush e lufton atë.

Deputetët këtej dhe andej Vulës do të përballen me realitetin e ri.

Ky vendim ka rrëzuar 25 prillin brenda PD.

Asnjë deputet nën strehën e Vulës së dhuruar nga Rama, nuk i ka votat për tu ribërë as çerek deputeti.

Matanë Vulës. Menjëherë pas lënies së Vulës tek pakica, ushtuan thirrjet për bashkim. Jo fort për sevda demokratësh, por sepse e dinë se po përsëritet njëlloj 2019-a, kriminale elektorale.

Kanë të dtejtë në ftesë por koha dhe forma çalojnë nga sinqeriteti.

Duan më tepër të ndajnë koston e mosfitoreve.

Duan të miqësohen me votuesit, duan votat e mbështetësve të Berishës, pa Berishën.

Vula perkohësisht në nje novelë gjyqsore, mbetet te një ish-parti, e përmbysur në nje fraksion, duke tentuar të sillet ndryshe nga sa dhe si është.
Deri më tani kanë qenë me kokë nga Rama dhe qeveria.

Këndej Vulës Partia po synonte rezultate premtuese me bashki konkretisht.

Janë shumica e demokratëve duke zgjedhur për herë të parë përfqësues me votë.

Është Partia Demokratike në përqindje masivisht të lartë. Rriti presionin ndaj mazhorancës, zhbëri përpjekjen për qeveri PS-PD.

Opozita po fitonte terren të shpejtë.

Pasi morën dhe pranuan paligjshmërisht me vendim gjoja gjyqësor, si një Akt Normativ i Edi Ramës, duke bashkëpunuar fort me Ramën, turren duke refuzuar Ilir Metën, të cilin e kishin aleat në zgjedhjet e 2021.

Chërçilli bëri aleat Stalinin për të mundur Hitlerin, ndaj poezitë politike nuk jane akte politike.

PD me Vulë i vë Vulën fitores së Edi Ramës në ditët më të errëta te jetës së tij politike, me dosjen Rama McGonigal, korruptimin e kryeagjentit të FBI.

Sot kemi një PD pa vulë, sepse Rama ia dha një grupimi të vogël brenda saj duke qene ai përfituesi kryesor dhe një Vulë pa PD, pa shumicën e antarësisë.

Ideja e thënë nga Zoti Berisha e debatuar në forume për regjistrimet e kandidatëve të primareve edhe si të pavarur, po merret në konsideratë, është mundësi treguese më e mirë se sa nën vulën e Ramës që e mbajnë të interesuarit e tij.

Demokratët duan të mundin Edi Ramën dhe Erion Veliajn kjo është emergjencë kombëtare.

Kjo duhet me çdo çmim.

Vula më e madhe është Vota.

Kategori
Uncategorized

Më mirë PD pa vulë, se vulë pa PD ! !

Nga Basir Çollaku …

PD ka një krizë të investuar thellësisht nga pushteti i Edi Ramës.

Gjykata e Apelit, me një paligjshmëri therëse, dëshmoi se Drejtësia e Re, është një Parti e shëmtuar Politike, aleate e Qeverisë dhe dy tre Ambasadave klientelë interesash, në mjaft raste.

Përrallat me interpretime emocionale, janë thyerje arrash pa dhëmbë në gojë.

Demokratëve, vuajtja opozitare ndëshkuese mund tua mprehë vështrimin skanues, sepse do hasen me veprimet e përfaqësuesve këtej dhe andej Vulës.

Vendimi për vulën e PD, ka sjellë njëherësh dëme dhe dobi.

Dëmet janë proceduriale, formale, elektorale, shpresë-tkurrje, bonus agresiv për kundërshtarin.

Tregon se drejtësia sot ështe gënjeshtra e dhunshme në interes të qeverisë autoritare. Shënon pragun e një rreziku të pahasur më parë.

Gjykatat janë një lavazh ose ekspres kafeje të Edi Ramës. Qoftlargu po flet.

Ai i ka hapur derën një eksodi të ri duke privatizuar me dhunë mundësinë për demokraci.

Dobia, ndonêse e sforcuar dhe jashtê vullnetshme përcakton fatin e demokratëve.

Vota bëhet e qartë.

Shihet kush ka nevojë dhe përdor Edi Ramën dhe kush e lufton atë.

Deputetët këtej dhe andej Vulës do të përballen me realitetin e ri.

Ky vendim ka rrëzuar 25 prillin brenda PD.

Asnjë deputet nën strehën e Vulës së dhuruar nga Rama, nuk i ka votat për tu ribërë as çerek deputeti.

Matanë Vulës. Menjëherë pas lënies së Vulës tek pakica, ushtuan thirrjet për bashkim. Jo fort për sevda demokratësh, por sepse e dinë se po përsëritet njëlloj 2019-a, kriminale elektorale.

Kanë të dtejtë në ftesë por koha dhe forma çalojnë nga sinqeriteti.

Duan më tepër të ndajnë koston e mosfitoreve.

Duan të miqësohen me votuesit, duan votat e mbështetësve të Berishës, pa Berishën.

Vula perkohësisht në nje novelë gjyqsore, mbetet te një ish-parti, e përmbysur në nje fraksion, duke tentuar të sillet ndryshe nga sa dhe si është.
Deri më tani kanë qenë me kokë nga Rama dhe qeveria.

Këndej Vulës Partia po synonte rezultate premtuese me bashki konkretisht.

Janë shumica e demokratëve duke zgjedhur për herë të parë përfqësues me votë.

Është Partia Demokratike në përqindje masivisht të lartë. Rriti presionin ndaj mazhorancës, zhbëri përpjekjen për qeveri PS-PD.

Opozita po fitonte terren të shpejtë.

Pasi morën dhe pranuan paligjshmërisht me vendim gjoja gjyqësor, si një Akt Normativ i Edi Ramës, duke bashkëpunuar fort me Ramën, turren duke refuzuar Ilir Metën, të cilin e kishin aleat në zgjedhjet e 2021.

Chërçilli bëri aleat Stalinin për të mundur Hitlerin, ndaj poezitë politike nuk jane akte politike.

PD me Vulë i vë Vulën fitores së Edi Ramës në ditët më të errëta te jetës së tij politike, me dosjen Rama McGonigal, korruptimin e kryeagjentit të FBI.

Sot kemi një PD pa vulë, sepse Rama ia dha një grupimi të vogël brenda saj duke qene ai përfituesi kryesor dhe një Vulë pa PD, pa shumicën e antarësisë.

Ideja e thënë nga Zoti Berisha e debatuar në forume për regjistrimet e kandidatëve të primareve edhe si të pavarur, po merret në konsideratë, është mundësi treguese më e mirë se sa nën vulën e Ramës që e mbajnë të interesuarit e tij.

Demokratët duan të mundin Edi Ramën dhe Erion Veliajn kjo është emergjencë kombëtare.

Kjo duhet me çdo çmim.

Vula më e madhe është Vota.

Kategori
Uncategorized

Ja pse Alibej smund te regjistrohet si kryetar i PD edhe pse me mbrojtjen e Sudes amerikane

Ylli Manjani, ish minister i drejtesisë /

Ligji nuk thotë “person i deleguar”, por shkruan tullë “….kryetari është përfaqësues i partisë”.

Madje duhet që ky kryetari , sipas pikë e, të mbajë përgjegjësi për financimet e huaja dhe kriminale…

Ky është ligji i shtetit!
Nuk di se çdo shpikin më tej vemjet që hanë mbetjet e gansterit…

Ndoshta mund të ngjallin Shpyllzimin që ka vdekur dhe vetëvdekur politikisht.

Ndoshta!

Dhe do bëjnë mirë se mbase marrin vota të vdekurisht, se rob i gjallë me mend të kokë e sy në ballë s’i voton ata të vdekur.

Ah po, kanë dhe mbrojtjen e Sudes Amerikane…

Kategori
Uncategorized

Berisha: March 3 protest is against Edi Rama, eagles fly high but they always return to their nests

”The March 3 protest is against Rama. It is against the terrible robbery of Albanians, against his massive ousting of the citizens from the country, it is against the stabbing of the US-Albanian relations, and against his efforts to destroy the opposition”, said Berisha

The protest’s motto is” Let us be Albania’s champions. They failed in every shameful effort to defeat the opposition, to put it under Edi Rama’s control.
It is hard, but nothing will stop the revolution until its full victory. Eagles fly high, but they always return to their nests”

Kategori
Uncategorized

BIRN: Rama severely punishes the media that criticize his government

The government’s Media and Information Agency declined to respond to BIRN’s request for detailed comments about the reasons for the fines, but offered a general answer.

He said BIRN’s specific questions were “of a very technical nature” and suggested contacting the Tax Directorate. The IRS did not respond to an emailed request for comment and its press office did not return phone calls.

The Hysenbelliu Group, the group of companies that owns one of the television stations that were fined, told BIRN that the fine was one of several aimed at its companies, claiming the aim was to silence its media.

This latest fine is part of a multifaceted campaign against this group that tax inspectors, the customs administration, the National Inspectorate for Territory Protection and other government agencies have undertaken against the Hysenbelliu group of companies, who also own the News 24 channel, Balkanweb [page of news] and Panorama [newspaper],” the group’s press office told BIRN.

“For us, there is no doubt that this campaign, which amounts to around 17 million euros in fines, is led by Prime Minister Edi Rama as a sign of revenge against the editorial line of this media group”, said the press office of the media group.

Ora News director Brahim Shima said the fine was another attempt to shut down the station, which has been under state administration since 2020, which includes the period during which tax inspectors believe it failed to declare full tax obligations.

In the Focus News inspection report, seen by BIRN, it was said that tax inspectors found that illegal wages are paid “below the average market rate” for the specific profession and therefore recalculated the company’s tax liabilities by assuming that the staff were employed with salary that is considered average.

Based on this reasoning, the inspectors came to the conclusion that the company should have paid about 7.3 million lek (over 63 thousand euros) more for social and health insurance contributions.

The inspectors also calculated that the company had underpaid personal income tax in the amount of about 3.5 million lek (about 30 thousand euros).

Tax informality is perceived as widespread in Albania with companies keeping separate accounting books, one for tax purposes and the other for management purposes with the aim of not declaring profits, wages and tax liabilities. In such cases, companies are believed to pay salaries partly through bank transfers and partly in cash to carry out evasion.

In December 2021, a file containing salary data for around 630,00 Albanians, the entire workforce in the country, was leaked online – the first time such data was made public and could be analyzed in detail. independent.

It was noted that many companies reported extremely low wages for professional jobs, such as lawyers, employed for a declared salary of around 30,000 lek (260 euros) per month, the country’s minimum wage.

The government announced that it will start dealing with the problem, and on this initiative, the Tax Administration decided to send inspectors to media companies.

However, the Focus Media Group report said it found no trace of the company employing unregistered employers and no trace of double accounting. But he concluded that some of the employees had salaries “below the market average for the specific profession”. /BalkanInsight

Kategori
Uncategorized

Berisha: Amerika nuk korruptohet, por amerikanët korruptohen. Amerikanët kanë heronj,por kanë edhe McGonigalë.

Berisha: Çfarë e shtyn Yuri Kim të shkojë e të mbulojë aferën korruptive të Belinda Ballukut.

“Fantazmat në gjirin e Vlorës i kontrakton dhe i firmos pa tender, Edi Rama dhe Belinda Balluku. Shkon dhe i bekon edhe guvernatorja, Kim që hesht tani si fija e barit. 90 mijë euro çdo ditë qeraja, 90 mijë euro. Në dy vite llogariteni vetë sa do paguajmë.Dhe kjo zonja që nuk linte ditë pa dalë,pa dizinfomuar, pa gënjyer në media,nuk thotë asnjë fjalë.Po pse? Është absolutisht aferë korruptive dhe është edhe vetë e implikuar vetë aty direkt.

Amerikanët kanë pasur ambasadorë të shkëlqyer në këtë vend, duke filluar nga ambasadori i parë, e me radhë. 

Por kanë pasur edhe një lloj si kjo e cila është e zhytur fund e krye në korrupsion.

Çfarë e shtyn atë të shkojë e të mbulojë aferën korruptive të Belinda Ballukut tek ato anijet fantazmë, që na gjobisin çdo ditë 90 mijë euro?
Berisha: What prompts Yuri Kim to go and cover the corruption affair of Belinda Balluku

The President of the DP, Sali Berisha, accused the US ambassador in Tirana, Yuri Kim, of covering up the corruption affair of Belinda Balluku.

Berisha commented on the visit of the American ambassador to the mobile power plants in Vlora, in the company of the deputy prime minister.

The head of the PD said that those ghost ships were taken without a tender and without transparency, while it costs 90,000 euros per day just for the rental.

Do you know those ghosts in the bay of Vlora? Contracted and signed without tender, Edi Rama and Belinda Balluku. The governor, Yuri Kim, who is now as silent as a blade of grass,goes and blesses them. One of the most corrupt affairs. How much is paid, you say, 90 thousand euros per day rent, 90 thousand euros. In two years, calculate for yourself how much we will pay.

And this lady who did not leave a day without going out, without disinformation, without lying to the media, does not say a word.But why? It is absolutely a corrupt affair and it is itself directly implicated.

I said, if we had extraordinary help from the US authorities in the fight against corruption, these 4-5 years have been shameful years, where high-level officials became generations of high corruption in Albania. Edi Rama shouts, America is not corrupt and uses this as a shield. America doesn't get corrupted, but Americans do. Americans have heroes, but they also have McGonigals.

The Americans have had excellent ambassadors in this country, starting with the first ambassador and continuing. But they also had a type like this which is totally immersed in corruption. What prompts him to go and cover the corrupt affair of Belinda Balluk to those ghost ships, which fine us 90 thousand euros every day? But in the country, if it was for transparency, he would tell them to go there," Berisha said during the meeting at the blue headquarters with activists of branches 1, 3 and 4.
Kategori
Uncategorized

Berisha i ka parametrat e një 30-vjeçari

Kategori
Uncategorized

‘Ndryshimi do të ndodhë me çdo çmim’/ Meta: Mund të kemi zhvillime para 14 majit. Për Ramën ka filluar …

Ke skandalin McGonigal. Ai (Edi Rama) kishte blerë liderin e opozitës, ai dogji mandatet, fali të gjitha bashkitë, fali reformën në drejtësi përmes bojkoteve. Tani ai e di që nuk e blen dot as Ilir Metën, as Sali Berishën.

Revolucioni do të bëhet si t’ia dojë dëshira popullit shqiptar, -ndryshimi do të ndodhë me çdo çmim, -çmimin ia kemi lënë Edi Ramës ta zgjedhë.

Edhe 80 ditë janë. Çdo gjë në kohën e duhur. Tani fillon ‘final the countdown”, mund të kemi zhvillime të tjera përpara 14 majit sepse njerëzit janë shumë të irrituar edhe brenda administratës për atë që po ndodh atje nga sekti i rilindjes sepse vetë socialistët ndjehen shumë të menjanuar nga Rilindja.

Çdo ditë të jeni të sigurt që opozita vetëm fuqizohet, çdo ditë kjo qeveri do të zhytet në skandale më të rënda dhe nuk shpëton sepse i ka krijuar vetë. Dhe pa asnjë diskutim vullneti mbarëpopullor do të demonstrohet në 14 maj.

Ai duhet ta kuptojë, ndryshimi do të ndodhë, me çdo çmim sepse është ndryshim i vonuar, është vënë në pikëpyetje ekzistenca e shtetit dhe kombit, për shkak të pengmarrjes së Edi Ramës nga faktorë që i dimë dhe pengmarrjes që u ka bërë Edi Rama këtyre këtu“, tha Meta.

Kategori
Uncategorized

Sa më i fuqishëm ishte një top gjerman Fat Berta i Luftës së Parë Botërore në krahasim me topat gjigantë të përdorur nga turqit gjatë rrethimit të Kostandinopojës në 1453?

Kategori
Uncategorized

Zhvendosja kataklizmike e poleve nuk është hipotezë, por FAKT.

Agjencia ECIPS paralajmëron se zhvendosja kataklizmike e poleve nuk është hipotezë, por FAKT. ECIPS paralajmëron më tej se rreth 2/3 e popullsisë është në rrezik.

“Ne dyshojmë për një zhvendosje të madhe gjeologjikisht të shpejtë në boshtin e rrotullimit të Tokës, duke shkaktuar fatkeqësi të tilla si cunami dhe ngjarje të mëdha tektonike.

Tërmetet e fundit të Turqisë dhe zhvendosja e pllakave kontinentale të Afrikës janë një tregues i fortë se diçka do të ndodhë.”

Pothuajse me siguri do të rezultojë në ndryshime të shpejta klimatike dhe mund të ndodhë që në fund të vitit 2025, sipas përcaktimeve të bëra gjatë 25 viteve të fundit.

ECIPS Agency warns that the cataclysmic pole shift is not hypothesis but FACT. ECIPS further warns that as much as 2/3 rds of population is at risk. 

”We suspect a huge geologically rapid shift in the axis of rotation of Earth, causing calamities such as tsunamis and huge tectonic events.

The recent Turkey earthquakes and the shifting of the Africa continental plates are a strong indicator something is about to happen." It will almost certainly result in rapid climate changes and could happen as early as late 2025 according to celcultions made over the last 25 years.

ECIPS are fully aware that many other agencies are aware and avoiding the potential treat to public and instead promoting climate change to be blamed seeking the opportunity out of chaos by creating the current climate for war and chaos.

www.ecips.eu
Kategori
Uncategorized

Zhvendosja kataklizmike e poleve nuk është hipotezë, por FAKT.

Agjencia ECIPS paralajmëron se zhvendosja kataklizmike e poleve nuk është hipotezë, por FAKT. ECIPS paralajmëron më tej se rreth 2/3 e popullsisë është në rrezik.

“Ne dyshojmë për një zhvendosje të madhe gjeologjikisht të shpejtë në boshtin e rrotullimit të Tokës, duke shkaktuar fatkeqësi të tilla si cunami dhe ngjarje të mëdha tektonike.

Tërmetet e fundit të Turqisë dhe zhvendosja e pllakave kontinentale të Afrikës janë një tregues i fortë se diçka do të ndodhë.”

Pothuajse me siguri do të rezultojë në ndryshime të shpejta klimatike dhe mund të ndodhë që në fund të vitit 2025, sipas përcaktimeve të bëra gjatë 25 viteve të fundit.

ECIPS Agency warns that the cataclysmic pole shift is not hypothesis but FACT. ECIPS further warns that as much as 2/3 rds of population is at risk. 

”We suspect a huge geologically rapid shift in the axis of rotation of Earth, causing calamities such as tsunamis and huge tectonic events.

The recent Turkey earthquakes and the shifting of the Africa continental plates are a strong indicator something is about to happen." It will almost certainly result in rapid climate changes and could happen as early as late 2025 according to celcultions made over the last 25 years.

ECIPS are fully aware that many other agencies are aware and avoiding the potential treat to public and instead promoting climate change to be blamed seeking the opportunity out of chaos by creating the current climate for war and chaos.

www.ecips.eu
Kategori
Uncategorized

Historia e plotë e vajzës nga Kenia: Si u fsheh e vërteta e vrasjes barbare

“Më thoshte, ‘mami do të punoj për ty deri sa të bëhem 25 vjeçe dhe pastaj do të filloj të punoj për vete’. Edhe sot e vuaj shumë duke mos ditur se çfarë i ka ndodhur asaj”, e nis rrëfimin e saj nëna e Joy-t.

Më 14 shkurt 2022, Joy niset nga Kenia për në Shqipëri. Ajo niset nga aeroporti i Nairobit e shoqëruar nga nëna e saj, e cila e përcjell vajzën me bekimin se në vendin që po shkonte për të punuar, do të siguronte një të ardhme më të mirë se sa ajo që i ofronte Kenia. Joy kishte aplikuar dhe fituar të drejtën për të punuar në një kazino në Shqipëri.

“Asaj iu dha një mundësi që të vinte në Shqipëri dhe ajo më tha, mami është një mundësi për të ndjekur një trajnim në një kazino në Shqipëri dhe po më ofrojnë edhe një pagë për këtë. Çdo prind gëzohet kur shikon fëmijën që po gjen një punë që i pëlqen dhe unë nuk hezitova aspak. Pse jo, nga informacioni që kam Shqipëria është vend i rregullt dhe vajza ime do të shkonte në Shqipëri për të mësuar mbi lojërat e kazinosë e më pas do të punësohej. I dhashë miratimin tim, Xhoi erdhi në Shqipëri në muajin shkurt, ishte vetëm 21 vjeçe. Të gjitha hapat e punësimit dhe procedurat u kryen nga kompania”, tregon nëna.

Më 15 shkurt 2022, Joy mbërrin në Shqipëri për të punuar në një kazino në Tiranë si “krupiere” ose “dealer”. Joy përshtatet shumë shpejt me jetesën dhe punën në Shqipëri dhe ishte e kënaqur me punën e saj dhe me të ardhurat që fitonte ajo ndihmonte familjen e saj të varfër në Kenia.

“Kur Xhoi arriti në Shqipëri, e pritën punëdhënësit dhe ajo u mirëprit në kompani. Ajo ishte më e vogla në kompani. Më thoshte “mami, unë jam më e vogla në kompani dhe të gjithë më pyesin se si ndihem që kam ardhur këtu. Ajo më thoshte se jam mirë, ndihem e sigurt. Nuk e kisha menduar kurrë… Ndoshta ne si prindër nuk e përgatisim veten për më të keqen, por e dija që vajza ime ishte në rregull. Unë kisha besim se në Shqipëri ajo do të ishte mirë dhe do të kthehej shëndoshë në Kenia. Në punë gjithçka po shkonte mirë, duke qenë se Xhoi ishte një vajzë e çiltër, natyrë e qeshur. Joy ishte një vajzë që i donte të tjerët dhe gjithashtu gëzonte dashurinë e tyre. Ajo nuk kishte asnjë ankesë për vendin e saj të punës. Unë mendoj se ajo e donte me gjithë shpirt këtë punë”, rrëfen nëna e 22-vjeçares.

Joy, një vajzë e qeshur, plot jetë me dëshirën e madhe për të punuar dhe ndihmuar familjen në Kenia, në rrjetet e saj sociale gjatë kohës që punonte në Shqipëri ka publikuar video dhe foto nga momentet më të lumtura të saj. Në disa prej videove ajo tregon se sa shumë i pëlqen Shqipëria dhe se e dashuron këtë vend, duke lënë mbishkrime se në Shqipëri po jetonte jetën e saj më të mirë. Postimi mban datën 8 gusht 2022, vetëm 4 ditë para se jeta e Joy-t në Shqipëri të merrte rrjedhë krejt tjetër, 13 gusht 2022.

PO SI U PËRMBYS JETA E 22-VJEÇARES KENIANE?

“Unë flisja shumë me Joy-in dhe të shtunën më datë 13 gusht rreth orës 03:00, Xhoi më mori në telefon dhe më pas folëm në ‘WhatsApp’. Ajo më dërgoi mesazh në 03:25, ishte mesazhi i fundit prej saj. Joy kishte qenë në punë të premten në mbrëmje dhe ishte kthyer në shtëpi rreth orës 03:00 të mëngjesit. Ajo më shkroi, më tha se ishte e lodhur dhe më pyeti se çfarë po bëja. Më tha që do të bënte një dush dhe do të shtrihej për të fjetur. Më tha që do ngrohte ushqimin për të ngrënë. Unë vazhdova t’i shkruaj dhe ajo nuk më ktheu përgjigje. Unë nuk u shqetësova të shtunën. I urova natën e mirë me mendimin se do të ishte shtrirë për të fjetur. Gjatë ditës kur u zgjova rreth orës 11:00 të paradites, ajo nuk më kishte kthyer përgjigje. Sakaq, fillova të shqetësohem. I dërgova sërish mesazh për ta pyetur nëse ishte zgjuar, por nuk më ktheu përgjigje. Erdhi e diela, por ende asnjë komunikim. Instinkti i nënës. Ndjeva se diçka e keqe kishte ndodhur”, tregon nëna e 22- vjeçares.

Më datë 14 gusht rreth orës 12 të drekës, Joy u gjet në gjendje të rëndë në oborrin e një banese ngjitur me banesën, në të cilën ajo jetonte me bashkëkombësen e saj, Emily Mutua, dhe punonjës të tjerë të kazinosë.

“Di që mesazhi i saj i fundit ishte në 03:25 minuta. Nëse përllogaris që nga ora 03:25 e mëngjesit deri të dielën, sepse gjatë së shtunës ajo nuk u gjet, deri të dielën në orën 12:30 i bie më shumë se 30 orë që Joy kishte humbur gjurmët”.

Vajzat nga Georgia që punojnë me Joyin në kazino, shtëpia e së cilave është pranë me të Joy-t, kishin dëgjuar një zhurmë frymëmarrjeje të vështirë dhe rënkim. Njëra prej vajzave nga Georgia ishte në dritare dhe ajo i tha shoqes së saj “eja dhe dëgjoje këtë zhurmë”. Ajo i kishte thënë se atje mund të jetë vajza afrikane që ka humbur ditën e djeshme, të cilën po e kërkojnë. Ato panë me kujdes nga dritarja dhe dalluan Joy-in, sakaq telefonuan menjëherë ambulancën. Gjithashtu, telefonuan menaxherin.

Se çfarë ka ndodhur mesnatën e 13 gushtit me 21- vjeçaren keniane Joy Aoko, është ende e pasqaruar, madje policia nuk e raportoi ngjarjen. Ajo u bë publike pas 3 muajsh.

Por, çfarë kishte ndodhur me Joy-n përpara se të ndodhte ngjarja, ku kishte qenë Joy dhe a kishte pasur ajo probleme, të cilat ia kishte treguar nënës së saj? Nëna e saj, Ruth Abongo tregon se çfarë kishte ndodhur me Joy-n gjithë javën deri në 13 gusht.

“Kur nuk ishte në punë, Joy dilte. Edhe gjatë asaj jave më kujtohet se ditën e hënë ajo kishte qenë në Durrës, ndërsa incidenti ka ndodhur të premten e po asaj jave. Ajo kishte shkuar në Durrës me një mik që ishte shoferi i tyre në kazino. Me shoferin e kazinosë kishte shkuar në Durrës”, tha Ruth Abongo.

Udhëtimin në Durrës 4 ditë para ngjarjes me shoferin shtetasin me iniciale R.B., Joy e ka publikuar edhe në rrjetet sociale, ku në video 22-vjeçarja shfaqet në makinë dhe në postim shkruan “Si përputhet ky tingull me situatën në video”, të cilën e shoqëron edhe me një këngë.

Por çfarë ndodhi me Joyn atë ditë në Durrës, nëna e saj rrëfen të vërtetën siç ajo e di.

“Atje shoferi nuk ishte treguar i mirë me të, sepse shoferi kishte qëndruar shumë afër. Ishte shumë ekspresiv njësoj sikur të ishin në një marrëdhënie. Ajo e kishte pyetur ‘përse po sillesh kështu, sepse unë nuk jam e dashura jote’. Ai kishte thënë se ‘unë po të mbroj’ dhe Xhoi i kishte thënë se ‘kjo nuk është e drejtë, unë jam e rritur’ dhe e di që më parë ky shoferi i kishte kërkuar Xhoit të kishin marrëdhënie, por Xhoi kishte refuzuar dhe i kishte thënë jo. Ky shoferi nisi ta ndiqte nga pas për dy javë. Kur Xhoi e vuri re këtë u përball me të dhe i tha ‘përse po më ndjek mua? E kam vënë re që po më ndjek. Do të të raportoj në kompani’. Më pas shoferi i tha ‘jo, mos u shqetëso. Mos më raporto. Thjesht po mendoja se përse po më refuzon ftesën për të dalë me mua. Po të ndiqja për të kuptuar se cilin po takon që të pengon të takohesh me mua’. Ata ranë dakord që të mos hyjnë në një lidhje, por të mbeten miq. Në bazën e miqësisë, Xhoi pranoi ftesën për të shkuar në Durrës të hënën. Ata shkuan në Durrës dhe shoferi vazhdonte të shprehte ndjenjat e tij dhe Xhoi nuk e pëlqeu këtë. Xhoi u zemërua në Durrës dhe i kërkoi që të ktheheshin. Kur u kthyen ata u zunë dhe Xhoi e bllokoi atë. Ajo i tha mjaft dhe nuk dua më miqësi me ty, sepse kjo është e tepërt. Kësaj here, Xhoi po komunikonte me një shoqe në Kenia ku po i tregonte për mënyrën se si kishte vepruar shoferi dhe se ajo nuk po ndihej e sigurt. Që të jem e sinqertë, kur ata u kthyen në shtëpi nga Durrësi shoferi i saj u fut menjëherë në dhomën e saj të gjumit dhe hoqi rrobat. Xhoi i tha ‘çfarë po bën? Ti vazhdon akoma me këtë sjellje, mjaft’ dhe shoferi i thotë ‘me kë po flet në telefon që mendon se është i rëndësishëm’. Kjo bëri që Xhoi të zemërohej dhe ta bllokonte numrin e telefonit të shoferit”, rrëfeu detajet nëna e Joy-t.

Sipas nënës së vajzës, shoferi kishte këmbëngulur që të kontaktonte sërish me Joy-n dhe kishte folur me shoqen e 22-vjeçares, Joy Brenda, një ditë pasi ata kishin qenë në Durrës.

“Të martën, Xhoi Brenda (shoqja e Xhoit), po shkonte për të punuar më duket dhe është me këtë shoferin në makinë. Ai i thotë Xhoi Brendas që shoqja jote më ka bllokuar në çdo aplikacion. Si mund ta kontaktoj atë? Dhe Xhoi Brenda i thotë ‘është mënyra jote ofensive. Në Kenia ne nuk i ndjekim vajzat në këtë mënyrë. Mënyra se si e ke trajtuar Xhoin nuk është e drejtë’. Ky është një konfirmim që shoferi u bllokua të hënën. Kështu, të mërkurën, të enjten, ndërsa të premten ky shofer nuk ishte në punë, ishte pushim. Instinkti më thotë se… nuk e di… Ndoshta po flas shumë, por mendoj se ka më shumë pikëpyetje për shoferin. Ai është personi që kishte zemërim. Xhoi ishte shprehur se nuk ndihej e sigurt me këtë person”, rrëfeu nëna.

Por, çfarë ndodhi pas së martës, nëna e Joy-t jashtë kamerës shprehet se vajza tjetër e saj e madhe i ka dërguar një mesazh Emilisë (kur Joy ishte në spital), duke i thënë përse ma vrave motrën sepse ajo të donte ty, ndërsa Emily i përgjigjet se nuk e ka vrarë ajo dhe i ka treguar se shoferi shtetasi me iniciale R.B. e ka nxjerrë atë për një xhiro në Durrës dhe i ka kërkuar çelësat e apartamentit të vajzave për t’i bërë Joy-t një surprizë dhe shprehet se shoferin dhe Joy-n i dinte si të lidhur.

Kur ia kërkuam këtë mesazh si provë nëna e Joy-t nuk e dha për arsye që ajo nuk i tregon, por vetëm hesht. Se sa i vërtetë është ky mesazh, autoritetet mund ta konfirmojnë, duke sekuestruar telefonin e Emily-t, pasi ka deklarata kontradiktore, sepse sipas mamasë së Joyt, Emily ndryshe nga vajza tjetër asaj i ka thënë se shoferi e ka marrë çelësin e apartamentit nga Joy, duke e fotokopjuar dhe mohon t’ia ketë dhënë ajo çelësin. 

Kur e pyesim nënën se pse Emily nuk e tregon të vërtetën e gjithë historisë në polici ajo shprehet se e kanë udhëzuar të mos flasë.

“Nga ato që më ka thënë, mendoj se ka të bëjë më shumë me udhëzimin. Kushdo që e ka udhëzuar për të mos folur ose për të treguar historinë. Ajo më tha se është udhëzuar nga një prej menaxherëve të kompanisë për të mos folur. Ajo më tha se arsyeja pse menaxheri e udhëzoi për të mos folur, dhe jo vetëm Emilinë, por çdokënd më të cilën Xhoi punonte, ishte që të mos flisnin për Xhoin, sepse po shndërrohej në shumë histori. Kolegët po flisnin gjëra të ndryshme”.

BISEDA MES EMILISË DHE MENAXHERIT

Për këtë arsye, ajo u udhëzua që të mos fliste për këtë me të tjerët. Nëna e Joy-t flet me rezerva për Emilinë dhe për mënyrën se si ajo veproi për të treguar ngjarjen dhe se ka hapur edhe dy telefonat e Joy-t. Kujtojmë faktin se shoqja e dhomës së Joy-t ishte ajo që bëri denoncimin në polici për Joy-n dhe përkthyes i saj ishte shoferi shtetasi me iniciale R.B.

Menaxheri merr në telefon Emilinë në orën 14:30 të drekës dhe e pyet “Si je Emili? Xhoi nuk ka ardhur në punë”, dhe ajo i kthehet “Me sa shikoj nga krevati i saj, është e frikshme. Duket sikur diçka ka ndodhur. Xhoi nuk është në krevat dhe krevati është njësoj siç e gjeta në mëngjes. Unë ndihem e frikësuar. Dhe menaxheri i thotë, nëse diçka nuk shkon çfarë mund të jetë? Atëherë më prit mua sa të vij në shtëp”i. Emilia i thotë, jo mos hajde në shtëpi, më lër të vij te zyra, sepse jam e frikësuar dhe më pas kthehemi të dy në shtëpi. Emili shkon në kompani duke e lënë shtëpinë ashtu siç ishte dhe më pas kthehet në shtëpi me tre menaxherë.

Menaxherin që e kishte marrë në telefon, menaxherin e turnit dhe një tjetër menaxher. Pra, vijnë tre menaxherë dhe Emili. Ajo që nuk kuptoj. Emili i telefonoi Xhoi Brendës dhe menjëherë ose Emili, ose Xhoi Brenda i telefonuan shoferit, sepse sipas Emilisë, në kohen që ajo po kthehej në shtëpi ajo takoi shoferin në zyrë. Mes shumë shoferëve që kompania ka, pse ata i telefonuan këtij shoferi atë ditë. Xhoi Brenda i telefonoi shoferit, sepse nëse Emilia i kishte telefonuar Xhoi Brendës për ta pyetur nëse Xhoi ishte me të, sepse të dy telefonat e saj janë këtu dhe krevati është rrëmujë. Duket sikur ka pasur një luftë dhe diçka e keqe mund të ketë ndodhur.

Duke qenë se Xhoi Brenda e dinte për këtë shoferin, Xhoi Brenda i telefon shoferit dhe e pyet a është me Xhoin. A ke ndonjë informacion, sepse ajo nuk është në shtëpi. Më pas, Xhoi Brenda i jep Emilisë “password”-in për telefonat e Xhoit, sepse të dy telefonat e saj janë në krevat. Emilia nuk e dinte “password”-in, por Xhoi Brenda duke qenë shoqe e ngushtë me vajzën time e dinte kodin. Nuk e di, sepse Emilia nuk më tha për arsyet se përse ajo hapi telefonat e Xhoit.

Por, ajo kontrolloi të gjithë komunikimet që ishin në telefon. Këto janë disa arsye më shumë se përse ajo duhet të merret në pyetje. Në fillim Emilia më tha se e kishte marrë ajo në telefon shoferin duke e pyetur nëse ishte me Xhoin. Kur e pyeta Emilinë se përse e kishte marrë në telefon shoferin por kësaj here më tha që nuk e kishte marrë ajo në telefon shoferin. Ajo më pas e gjeti shoferin në zyrë dhe eventualisht ai u pezullua. Dy javë pezullim.

Kategori
Uncategorized

Në kohë të rrezikshme, uniteti dhe bashkëpunimi midis demokracive është veçanërisht i rëndësishëm dhe marr konfirmim të qartë se ka një mbështetje të madhe nga vendet e NATO-s

Takim në shtepine e bardhe /

Gjatë gjithë fundjavës pati privilegjin të takonte kolegët ndërkombëtarë dhe aleatët e ardhshëm në konferencën e madhe të sigurisë në Mynih – duke përfshirë zëvendëspresidenten e SHBA Kamala Harris dhe kryeministrin britanik Rishi Sunak.

Në kohë të rrezikshme, uniteti dhe bashkëpunimi midis demokracive është veçanërisht i rëndësishëm dhe marr konfirmim të qartë se ka një mbështetje të madhe nga vendet e NATO-s për anëtarësimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO – dhe që vendet tona të hyjnë së bashku në aleancën e mbrojtjes së botë e lirë.

Si Suedia ashtu edhe Finlanda janë më të sigurta tani se më parë se të aplikonim për anëtarësim në NATO – jo më pak për shkak të garancive të mbrojtjes që kemi marrë nga aleatët e ardhshëm. Por sigurisht mbrojtja më e fortë është anëtarësimi i plotë në NATO.

Ne zyren e presidentit te Finlandes..
Har hela helgen haft förmånen att träffa internationella kollegor och framtida allierade på den stora säkerhetskonferensen i München – bland andra USA:s vice president Kamala Harris och Storbritanniens premiärminister Rishi Sunak. 

I farliga tider är enighet och samarbete mellan demokratier extra viktigt och jag får tydlig bekräftelse på att det från Nato-länderna finns ett mycket stort stöd för Sveriges och Finlands Nato-anslutningar – och för att våra länder ska gå tillsammans in i den fria världens försvarsallians.

Både Sverige och Finland är säkrare nu än innan vi ansökte om medlemskap i Nato –inte minst på grund av de försvarsförsäkringar vi har fått från framtida allierade. Men naturligtvis är det starkaste skyddet ett fullvärdigt medlemskap i Nato.

Det är bara Turkiet som kan fatta det turkiska beslutet att ratificera Finlands och Sveriges båda ansökningar. Men med en bred majoritet i Sveriges riksdag, och tillsammans med Finland, så jobbar jag och regeringen och alla de som står bakom Nato-medlemskapet hårt för att det ska bli verklighet så snart som möjligt.
.
.
.
Foto 1: The White House
Foto 2: Number 10
Foto 3: Office of the President of the Republic of Finland
Kategori
Uncategorized

Berisha: Kosova ky Feniks që u ngrit nga hiri, sot demokraci funksionale që na bën krenar .

Nga Sali Berisha

Por ne shqiptarët sot kremtojmë 15 vitet e para në historinë tonë shekullore si një komb në liri, mbasi liria kombëtare është një dhe e pandarë.Kosova e lirë dhe e pavarur ka në themel shpirtin e pamposhtur të qytetarëve të saj ndaj barbarive dhe genocidit ciklik serb, ka luftrat, gjakun, qëndresën epike dhe sakrificën sublime të qindra e mijëra martirëve të saj që luftuan dhe ranë për tu bërë të pavdekshëm për liri dhe dinjitet kombëtar nga vitet 1870 në vitet 1999, ka luftën heroike të Ushtrisë Çlirimtare të saj, komandantëve dhe luftëtarëve të lirisë, si faqja më e ndritur në historinë e luftrave të kombit tonë pas atyre të prijësit të përjetshëm të shqiptarëve, Skenderbeut.

Pavarsia e Kosovës është vepër e arkitetktit te saj, politikanit mendjendritur të kombit shqiptar, Presideniti Ibrahim Rugova,Gandit Ballkanik dhe Europës që thuri tek shqiptarët e Kosovës ëndrrën e tyre më të bukur, më fisnike, njeriut të civilizuar lirinë dhe pavarësinë e vendit dhe që themeloi e ngriti në kushtet e pushtimit më të egër Republikën e Kosovës, pushtetin e shqiptarëve të shtypur paralel me pushtetin e pushtuesve barbar.

Presidenti Rugova paraqiti dhe mbrojti me vendosmëri dhe vizion në Shtëpinë e Bardhë dhe kancelaritë më të mëdha të botës çështjen e drejtë të popullit të Kosovës dhe zgjidhjen e saj. Ai arriti ta shndërrojë këtë kauz në çeshtje kryesore të axhendes të SHBA dhe vendeve të lira perëndimore!
Pas lufte, ai me urtësi dhe vizion hodhi themelet e shtetit të sotëm të pavarur, demokratik properendimor të Kosovës.

Pavarësia e Kosovës është vepër e komandantit legjendar Adem Jashari që i la kombit të tij kreshtën e trimërisë, heroizmit dhe sakrificës si dhe heronjve të tjerë të pavdekshëm dhe dhjetra mijëra luftëtarëve të lirisë që me guximin, heroizmin, sakrificën e tyre bënë luftën e fundit çlirimtare në Europë dhe çliruan Kosovën.

Pavarësia e Kosovës është vepër e shqiptarëve në rajon dhe kudo në botë që moton ‘Një komb një qendrim’ u bashkuan si një trup i vetëm, dhe Shqipëria pas çlirimit të saj nga diktatura hoxhiste luajti rolin e saj të pazëvendesueshëm!

Por Kosova u bë e lirë dhe e pavarur vetëm falë mbështetjes së fuqishme dhe rolin përrcaktues të SHBA, të Kongresit të këtij vendi dhe Presidentit Bill Klinton dhe Presidentit George W Bush, vendeve të mëdha të perëndimit dhe vendeve anëtare të NATOS në Çlirimin dhe Pavarësinë e Kosovës!

Sot në këtë 15 vjetor me arritjet e saj mahnitëse për një kohë të shkurtër si vend i pavarur, Kosova bënë krenar çdo shqiptar. Ajo sot është një demokraci funksionale që ka konsoliduar institucionet demokratike, shtetin ligjor dhe ka arritur standartet më të larta të garantimit të të drejtave dhe lirive të njeriut dhe të pakicave në rajon.

Kosova këto vite është përballur me shantazhe, provokime të serbomëdhnjve të Beogradit dhe vasalëve të tyre, por ka qendruar gjithnjë një faktor i rëndësishëm paqe dhe stabiliteti në rajon.

Kategori
Uncategorized

‘Ballkani, Turqia, Shpopullimi i Shqipërisë’/ Sali Berisha rrëfehet për gazetën italiane ‘Libero

Nga Daniele Prori

“E mirëprita dëshirën e Italisë për të angazhuar një të dërguar special në Ballkan për të ndërmjetësuar ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Mendoj se Italia ka të drejtë të interesohet nga afër për ngjarjet e Ballkanit, edhe sepse kur lindin probleme në këtë anë të Adriatikut, Italia është e para që paguan pasojat përsa i përket emigrantëve ashtu siç ndodh me Libinë. Fatkeqësisht, megjithatë, në Tiranë ka një qeveri që shikon më shumë nga Serbia dhe Turqia sesa nga Bashkimi Europian. Kryeministri Edi Rama po bën gjithçka për të krijuar gjithnjë e më shumë lidhje me Ankaranë. Madje një muaj më parë ai deklaroi se roli i Turqisë në Ballkan është jo vetëm i rëndësishëm, por edhe vendimtar. Duke e vendosur veten efektivisht në një popullsi vasale”

Flet me hidhërim të përzier me bindje të fortë, nga Tirana, Sali Berisha 78 vjeç, ish-President i Republikës së Shqipërisë nga viti 1992 deri në 1997, më pas kryeministër deri në vitin 2013, tashmë i kthyer në krye të Partisë Demokratike, e cila në “Tokën e Shqiponjave” është paryi e qendrës së djathtë, kundërshtarja kryesore e Partisë Socialiste, e cila tashmë ka një dekadë në qeveri, të drejtuar nga kryeministri Edi Rama.

Ish-kryeministri Berisha, i përfshirë prej kohësh në përplasje të shumta të brendshme në vend dhe në partinë e tij, tregon për ‘Libero’ me shumë detaje implikimet kryesore të një historie në të cilën ai është i bindur për nevojën e përshpejtimit të hyrjes së Shqipërisë në BE.

Pavarësisht se që nga viti 2021 ai vetë konsiderohet “persona non grata” nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, një dispozitë e huazuar edhe nga Britania e Madhe vitin e kaluar. Arsyet e këtij vendimi, sipas dy vendeve perëndimore, janë identifikuar në sistemin e korrupsionit që përfshijnë ish-kreun e shtetit. 

“Diçka për të cilën askush nuk ka paraqitur ndonjëherë prova“, përgjigjet ai.

“Ato bazohen në disa gazeta që janë kundër qëndrimeve të mia. Unë e kam bërë të ditur në disa raste se jam në dispozicion për t’iu dorëzuar gjykatave më të larta ndërkombëtare, i gatshëm të tërhiqem kur të paraqiten prova të cilat, megjithatë, nuk ekzistojnë”.

MIDIS FBI-SË DHE RUSISË
Sipas Berishës, fshihet një plan, i brendshëm dhe jashtë Shqipërisë, në të cilin janë të përfshirë: Kryeministri socialist, Edi Rama, ish-kreu i PD-së, Lulzim Basha (i rrëzuar vitin e kaluar nga kongresi i partisë, pasi fitoi Berisha me 86% të mbështetjes) dhe madje për një agjent të korruptuar të FBI-së për të cilin po flitet shumë në media këto javë. “Basha më tha se ky agjent merrte para nga qytetarë shqiptarë që jetojnë në SHBA“, shprehet Berisha, “por unë besoj se paratë vijnë nga Rusia“. Për këtë ka hetime të vazhdueshme nga prokurorët shqiptarë “ka një dosje për Bashën që kryeministri Rama e ka penguar që të përfundojë në duart e Gjykatës së Lartë për të siguruar një mbajtje edhe më të sigurtë të pushtetit“, thotë lideri demokrat. Në këtë mes ka pasur tentativa të kryera nga ish-kreu i PD-së, Basha për të përjashtuar Berishën nga grupet parlamentare (dhe ndoshta nga vetë parlamenti). Gjithashtu Sali Berisha, verën e kaluar, nuk e rikuperoi tërësisht partinë për të cilën ka patur përplasje jo të vogla të cilat ende nuk janë sheshuar. Theksojmë se e gjithë kjo, pavarësisht angazhimit të ‘vendeve mike’ si Italia, sigurisht që nuk e ndihmon përparimin e Shqipërisë në integrimin europian.

MIQËSIA
Berisha shpreh të gjithë vlerësimin e tij për kryeministren italiane, Giorgia Meloni, koalicionin e saj politik dhe veprimin e saj qeveritar. “Përshëndeta fitoren e qendrës së djathtë në Itali si një ngjarje të madhe për kombin tuaj dhe për Europën. Në fund të fundit, edhe nëse situata që sapo ju thashë ekziston në partinë time, ne jemi pjesë e Partisë Popullore Europiane. Ne e konsiderojmë qendrën e djathtë italiane si një aleat shumë të ngushtë dhe marrëdhënia me ‘Forza Italia’, ‘Fratelli d’Italia’ dhe ‘Lega’ ka qenë gjithmonë e përzemërt. Ajo që ne duhet të bëjmë është ti kthejmë popullit votën e lirë. Ne duhet të mposhtim krimin e organizuar të bazuar në trafikun e drogës. Mendoni vetëm se importi i drogës nga Kolumbia është rritur 60 herë vitet e fundit. Porti i Durrësit është kthyer në një port të lirë të kokainës mbi të cilin bazohet i gjithë sistemi shqiptar. Pra, ajo që nevojitet sot më shumë se çdo gjë tjetër është forcimi i shtetit ligjor. Mundja e korrupsionit është me rëndësi jetike për të ardhmen europiane të vendit tim. Nëse vazhdojmë kështu, Shqipëria do të shkatërrohet gjithnjë e më shumë. Mbi 31% e popullsisë emigroi në vendet e BE-së në 8 vitet e fundit. Midis tyre, mbi gjysmë milioni emigrantë janë nën moshën 22 vjeç. Nuk ka pasur luftë që na ka shkatërruar më shumë se Edi Rama. Shqipëria po humbet kështu të ardhmen e saj. Ajo që po ndodh është një pastrim i heshtur etnik në vendin tim“, përfundon lideri në moshë, i cili megjithatë nuk tregon asnjë shenjë se ka ndërmend të heq dorë nga beteja, e cila, sipas tij, ‘tashmë po bëhet një çështje që sovranitetin e popullit shqiptar në qendër

Kategori
Uncategorized

Afera McGonigal/ Media amerikane Breitbart: Në lojë djali i Biden, agjenti i FBI-së hetoi 12 kundërshtarë të Ramës

Në vjeshtën e vitit 2017, McGonigal, ish-shefi i kundërzbulimit të FBI-së në Nju Jork, mori një pagesë prej 225 mijë dollarësh nga një ish-oficer i inteligjencës shqiptare, i njohur si Agron Neza, sipas prokurorëve amerikanë.
McGonigal që atëherë është akuzuar për marrjen e pagesave në para, kryerjen e takimeve me kryeministrin shqiptar, Edi Rama dhe përpjekjen për të ndihmuar një oligark rus që të shmangte sanksionet e SHBA.

Në këmbim, Agron Neza e prezantoi McGonigal me ish-këshilltarin e kryeministrit shqiptar, Dorian Duçka dhe një ish-anëtar të kompanisë kineze të energjisë, të quajtur CEFC, raportoi Miranda Devine e ‘New York Post’.

Lidhjet e Duçkës me CEFC janë publikuar në një media shqiptare nga një foto e Duçkës me presidentin e kompanisë CEFC, Ye Jianming, i njëjti person që i dha Hunter një diamant me vlerë rreth 80 mijë dollarë në vitin 2017.

Në një email të zbuluar në laptopin e Hunter, ai dhe partnerët e tij të biznesit zhvillojnë një bisedë për një person të quajtur ‘Dorian’. Miranda Devine raporton:

“Dikush me të njëjtin emër të pazakontë si Duçka shfaqet në laptopin e braktisur të Hunter në një diskutim rreth CEFC mes Hunter dhe bashkëpunëtorëve James Gilliar dhe Rob Walker.

“Dorian ishte një ndihmë e vërtetë që herët, kështu që ne duhet  të shqyrtojmë se si ta përfshijmë atë,” shkroi Gilliar në emailin e datës 13 maj 2017.

“Në asnjë mënyrë nuk e bëjmë atë,” përgjigjet Hunter. “Dhe nëse shumica thotë jo, do e heq nga paga ime”.

Ndërkohë sërish në Shqipëri, McGonigal nisi hetimet për rreth 12 kundërshtarë politikë të kryeministrit shqiptar.
Hetimet mesa duket u përdorën për të bllokuar kundërshtarët e kryeministrit që të bëjnë biznes me SHBA, duke përfshirë edhe debankimin e tyre nga sistemi bankar i SHBA.

John Schindler i ‘Washington Examiner’ i quajti marrëdhëniet e supozuara të dyshimta të biznesit të McGonigal në Shqipëri ‘një operacion tronditës ndaj shqiptarëve të pasur për përfitime personale’.

Korrupsioni i dyshuar i McGonigal në Shqipëri është bërë kohët e fundit kryelajm në vend. Javën e shkuar, protestuesit kërkuan dorëheqjen e kryeministrit shqiptar për takimet e tij me McGonigal.

‘New York Times’ raportoi se ‘gatishmëria e McGonigal për t’u takuar me kreun e shtetit në Shqipëri, një vend që ka një prani diplomatike amerikane, sugjeron se ai nuk po e mbante të fshehtë nga kolegët përfshirjen e tij atje’.

Aktakuza e fundit e McGonigal nga prokurorët amerikanë për përfshirjen e tij të supozuar në Shqipëri në një ‘operacion zhvatjeje’ ka ngritur pikëpyetje të reja rreth asaj se pse shqiptarët dyshohet se po e paguanin McGonigal në vitin 2017- në të njëjtin vit kur emailet e Hunter duket se përmendin pagesat për këshilltarin e kryeministrit shqiptar.

Viti 2017 duket të jetë një vit fitimprurës për biznesin e familjes Biden. Në vitin 2017, Hunter mori 1 milion dollarë nga presidenti i CEFC, Ye.

Një tjetër email në laptopin e Hunter në vitin 2017, tregon gjithashtu një shpërndarje të supozuar të përqindjes së kapitalit në një kompani të krijuar për një sipërmarrje të përbashkët me CEFC, ish-partnerin e biznesit të Hunter, Tony Bobulinski, familjen Biden dhe anëtarë të rangut të lartë të Partisë Komuniste Kineze.

Kategori
Uncategorized

Yuri Kim, duke shkelur çdo parim, çdo ligj dhe Kushtetutë, ajo luajti rolin e McGonigal për shkatërrimin e opozitës shqiptare .

Etapa e parë, u zhvillua në zyrat e McGonigal kundër Nick Muzin, që u kurorëzoi në ndjekjen penale të Lulzim Bashës, mbylljes së dosjes dhe marrjes peng të Bashës

Etapa e dytë ishte sanksionimi i Sali Berishës, pasi ai nuk do pranonte kurrë që PD të bashkëqeveriste me Edi Ramën.

Etapa e dytë e skenarit, pavarësisht se kishte apo jo, përfshihej apo jo në këtë aferë McGonigal …

▪️Duhet të them se Yuri Kim, luajti rolin, duke shkelur çdo parim, çdo ligj dhe Kushtetutë, luajti rolin e McGonigal për shkatërrimin e opozitës shqiptare dhe këtë e panë të gjithë shqiptarët.

Etapa e tretë, Edi Rama në mënyrën më kriminale nuk ndalon në veprën e tij makabër për të qeverisur pa opozitë, për të konsoliduar monizmin e tij, don të përjashtojë nga zgjedhjet e 14 majit, PD-në.

Por kjo dëshirë e tij merr fund, kjo ëndërr e tij bëhet pluhur,” tha Berisha

Ndaj jam këtu sot përsëri për të ftuar qytetarët shqiptarë të flasin me gjuhën e tyre më datën 11 shkurt në ora 12.

Ndaj ftesa ime për shqiptarët është: të gjithë në protestë, për të ngritur zërin tonë kundër një regjimi të kalbur, për të larguar nga pushteti, një njeri që mund t’i vësh çdo epitet sot.

Por unë po ndalem për të thënë, një të pabesë, i cili për karrigen e tij është i aftë të bëjë çdo gjë,” theksoi kryetari demokrat.

Berisha: The blackest page of the McGonigal file, the scenario of the destruction of the opposition! Yuri Kim joined

I don't know if McGonigal was an agent recruited by the Russians or not, and I really wish he was a corrupt man and not a leaker, because that would cost many, many lives, hundreds and hundreds of years. prisons of real heroes, who in the most difficult conditions work for the safety of the free world.

The scenario, which developed in three stages: the first, in the offices of McGonigal against Nick Muzin, which culminated in the prosecution of Lulzim Basha and the closing of the file and taking Basha hostage.

The second stage was the sanctioning of Sali Berisha, since he would never accept that the PD co-govern with Edi Rama. The second stage of the scenario, regardless of whether or not McGonigal was involved in this affair, I must say that Yuri Kim played the role, violating every principle, every law and the Constitution, played the role of McGonigal for the destruction of the Albanian opposition and all Albanians saw this.

The third stage, Edi Rama in the most criminal way does not stop in his macabre work to govern without opposition, to consolidate his monism, he wants to exclude the DP from the May 14 elections.

But this desire of his ends, this dream of his turns to dust," said Berisha.

This is where McGonigal ended, and Edi Rama will also end up as an accomplice in an ugly crime against his country. But also as a man who put a knife in the heart of the relations between Albania and the USA and committed an exemplary disloyalty to the great country of freedom, by bribing the head of the counter-intelligence of the FBI.

That is why I am here today again to invite Albanian citizens to speak in their language on February 11 at 12 o'clock. Albanians wherever they are, are invited to flock to Tirana. Albania is boiling every day like never before. February 11 will be the day of the most powerful protest that Tirana has seen and the biggest that has ever been held.

Therefore, my invitation to Albanians is: everyone in protest, to raise our voice against a rotten regime, to remove from power, a man who can be labeled with any epithet today. But I'm stopping to say, a traitor, who for his chair is capable of doing anything," emphasized the democratic president.
Kategori
Uncategorized

Albin Kurti nuk është as monstrum e as terrorist.Ai është Kryeministër i zgjedhur në mënyrë legjitime i Qeverisë së Kosovës.

Fjala e Shuaip Kamberit në Parlamentin e Serbisë. (I vetmit deputet shqiptar)

“HOUSTON, WE HAVE A PROBLEM”!

Deputete dhe deputet,
Z. President i Republikës,

Që në fillim theksoj se nuk do të votoj për Raportin e paraqitur rreth Kosovës, por për hirë të perspektivës evropiane të Kosovës dhe Serbisë, përkrahi çdo iniciativë për marrëveshje me Kosovën sa më parë.

Megjithatë, Ju do të duhej të bindni përkrahësit dhe simpatizuesit tuaj, partnerët e koalicionit dhe opinion e gjerë në këtë shtet, që e keni me të drejtë kur thoni se Serbia do duhej të pranonte propozimin e marrëveshjes për Kosovën.

Natyrisht se nuk do të jetë e lehtë, sidomos përshkak të disponimit antishqiptar dhe narrativës negative rreth Kosovës e cila është pasojë e retorikës armiqësore të ndërtuar ndër vite.

Ajo që ka ndodhur dje dhe sot në parlament, më së miri përshkruhet me fjalin e famshme të astronautëve amerikanë: “Houston, we have a problem”.

Po kemi problem me mungesën e skajshme të ndjenjës për realitet.

Në raportin të cilin e kemi marrë, gjithë fajësia për të gjitha tensionet e ngritura kohëve të fundit, bartet mbi Kosovën.

E gjithë kriza po personifikohet me figurën e Albin Kurtit.

Albin Kurti nuk është as monstrum e as terrorist.

Ai është Kryeministër i zgjedhur në mënyrë legjitime i Qeverisë së Kosovës. Si të tillë do duhej ta pranonit dhe me të të arrinit marrëveshje.

Më vjen keq, z. President që dje disa herë keni shprehur keqardhjen që Albin Kurti nuk është ende nëpër burgjet serbe.

A nuk do duhej rasti i tij dhe rasti i dhjetra mijëra të rinjëve shqiptarë të arrestuar atëkohë të ju shërbejë si dëshmi më e mirë për politikën e gabuar e represive të Serbisë në Kosovë?

Keni arrestuar një të ri, keni fituar një Kryeministër me të cilin duhet patjetër të bisedoni e të arrini marrëveshje.

Secili që është objektiv e di që kriza në Kosovë nuk daton nga viti i kaluar.

Ajo është pasojë e politikës represive dhe të gabuar të cilën e keni udhëhequr me dekada.

Është fakt që Kosova ka qenë vendi ndaj të cilit është ushtruar represioni më i gjatë shtetëror në historinë e re të Ballkanit.

Jemi në një situatë ku ka ardhur fundi i ekuilibrimit në dy karrige dhe kemi sinkronizim të plotë të qëndrimeve të BE-së dhe SHBA-së rreth domosdoshmërisë së arritjes të marrëveshjes me Kosovën.

Shtetet perëndimore po e bëjnë të qartë që janë të inkuadruara dhe që kërkojnë nënshkrimin e marrëveshjes.

Vizitat e fundit të zyrtarëve të caktuar të SHBA-ve, BE-së tregojnë që është duke ndodhur një aksion diplomatik i cili ka për qëllim të sjellë Serbinë deri në atë pikë sa që do të duhej definitivisht të vendosë rreth orientimit të sajë.

Tani jemi në udhëkryq dhe po përballemi me pyetjen: si të përcaktohet e ardhmja?

Taktizimet me prolongime nuk kanë më vend.

Në këto momente kyçe bjen mbi Ju, si president i zgjedhur, përgjegjësia i këtij shteti që nëpërmjet dialogut të vini deri te marrëveshja.

Receta për një katastrofë të sigurt është iluzioni që NATO dhe Amerika, një ditë do të shkatrrohen prandaj edhe duhet të pritet dita e cila do të ishte në favor të Serbisë.

Idhtarët e “konfliktit të ngrirë” dhe teorive iluzionare, si edhe ata të tjerët që po paralajmrojnë “Shetitjen e re triumfuese në Kosovë” jetojnë në ëndrralla.

“Bastet e tyre patriotike” më ngjajnë me atë thënien e Mesha Selimoviq “Sikur të kishim kajmak, ashtu që nuk kemi miell, kaçamak të mirë do të bënim”.

Edhe Serbisë edhe Kosovës marrëveshja ia hap perspektivën evropiane, e në të njejtën kohë, marrëveshja, për të gjithë Ballkanin Perëndimor, do të shënonte hap para në krahasim me trendet aktuale regresive.

Deklaruat se kemi nevojë për pajtim me Shqiptarët. Ky është një lajm i mirë dhe shpresojë të jetë i sinqertë.

Është problematike kur flitni për Kosovën. Sepse po flitni për territore e jo për njerëz.

Shqiptarët e Luginës së Preshevës shpresojnë që arritja e Marrëveshjes Bazë në mes të Serbisë dhe Kosovës do të ketë ndikim të drejtpërdrejtë dhe pozitiv në avancimin e të drejtave ligjore e politike të shqiptarëve.

Jemi të sigurtë që arritjen e Marrëveshjes Bazë Beogradi do duhej ta shfrytëzojë si hapje të një kapitulli të ri në komunikim me shqiptarët e Luginës së Preshevës.

As sot, gati 22 vite më vonë nga nënshkrimi i marrëveshjes së 2001, as pas marrëveshjes në vitin 2009 dhe marrëveshjes së vitit 2013, pozita e shqiptarëve nuk ka ndryshuar sepse Beogradi nuk ka rrespektuar marrëveshjet e arritura dhe obligimet e marra.

Neni 3 i propozimit Evropian të “Marrevshjes bazë” thotë: “Në kuadër të Kartës së Kombeve të Bashkuara, palët, në mes vete, të gjitha çështjet do t’i zgjidhin me marrëveshje reciproke, në mënyrë paqësore dhe do të përmbahen nga të gjitha format e kërcënimeve ose përdorimit të dhunës”.

Jam i bindur që pozita diskriminuese e shqiptarëve të Luginës, edhe në të ardhmen, do të paraqet një prej çështjeve të diskutueshme në mes të Kosovës dhe Serbisë.

Duke e patur parasysh që diskriminimi politik e institucional i shqiptarëve të Luginës vie shpesh si pasojë e tensioneve në mes të Serbisë dhe Kosovës, besojmë që gjetja e aranzhmaneve simetrike dhe të balansuara për mbrojtjen dhe avancimin e të drejtave të pakicave në përputhje me standardet evropiane dhe të drejtën ndërkombëtare, do të ishte rrugëtim i sigurt drejt krijimit të mardhënieve të mira në mes të Kosovës dhe Serbisë, por edhe një hap i madhë drejt paqes afatgjate në Ballkanin Perëndimor.

Faleminderit.

Kategori
Uncategorized
Kategori
Uncategorized

Berisha : Yuri Kim,-Një McGonigal me fustan!

Guvernatorja Yuri Kim, shkelmoi Konventën e Vjenës dhe kurrë s’mund të ketë qenë dhe s’mund të jetë përfaqësim i vlerave, të Amerikës së ligjeve, të shteteve të bashkuara që udhëheqin me moralin, frymën e tyre.

Unë e di që ajo do ta transmetojë këtë gjë si qëndrim antiamerikan, por ka një besim të palëkundur tek ai vend, që vërtet ka një McGonigal, por e arreston atë McGonigal.

Vend të dytë si ai nuk ka.

Sulmet ndaj Opozitës, të McGonigalit me futan, krahasuar me McGonigalin me kollare. Si mekanizëm. njëri u mor me manipulim, por s’është marrë me më pak manipulime zonja Kim.

Kim ka thirrur njëri pas tjetrit për t’i manipuluar të gjithë deputetët e Partisë Demokratike, duke drejtuar mesazhe kërcënuese në drejtim të Berishës, duke përdorur citate të Enver Hoxhës.

I know she will pass this off as an anti-American attitude. 

There is absolutely nothing anti-American about this attitude, on the contrary, there is an unshakable faith in that country, which McGonigal does have, but arrests him.

In that country that protects freedoms and values, there are defects and flaws, but there is no second one.

She kicked the Constitution of her country, she kicked the Vienna Convention. These can never be orientations of America of values, of America of laws. The USA, who lead with their morals and spirit.

The attacks on the opposition, McGonigal in a dress, compared to McGonigal in a collar, as a mechanism one dealt with manipulation, but no less manipulation against the opposition was dealt with by Mrs. Kim. Calling the deputies to process and manipulate them.

He has dealt with no less manipulations by sending Sali Berisha threatening and obscene messages. It has dealt with no less manipulations using Enver Hoxha's quotes against the opposition people.

It could never defend the presidential instructions, showing the grass to those who overthrew communism and were, and are, the most pro-Western political force in Albania.

You can't really label her other than McGonigal in a dress. Remember the unconditional support he gave to the corrupt ministers of Edi Rama. McGonigal's friends.

Remember her relationships with Edi Rama and Erion Veliaj, relationships based only on mutual files. I have denounced it and I will stand by it until the end," said Berisha.
Kategori
Uncategorized

Alabaku i Shqipërisë dhe Alabari i Emirateve të Bashkuara Arabe…

Shkruan Adriana Kalaja, Avokate .

Kur dëgjova se Edvin Kristaq Rama, Alabaku Kryeministër (fatkeqësisht) I Shqipërisë, pas 5 ditësh i fshehur nga publiku dhe i ngujuar në bunkerin e Surrelit ngritur mbi tokën e grabitur nga Lindita Rama (Xhillari), shkoi në Portin e Durrësit për të firmosur një “marëveshje” me Alabarin, mu kujtua ajo shprehja se: “Vrasësi kthehet gjithmonë në vendin e ktimit”.

Pse e them këtë?

Sipas meje, shkatërrimi i Portit të Durrësit, është afera më e madhe jo vetëm korruptive, por mega afera në drejtim të shkatërrimit të historisë shqiptare dhe identitetit kombëtar.

Atë që prej qindra shekujsh nuk e bënë pushtuesit dhe shovinistët serb, e bëri Alabaku i Shqipërisë, nën interesat e lobeve serbe e ruse dhe financuar nga antishqiptari George Soros.

Nisur nga fakti se jam njohëse shumë e mirë si e marëveshjes së parë me Emiratet e Bashkuara Arabe ose e Ligjit Nr.145/2020, ligj të cilin mbi 28 deputetë të opozitës (pjesë e punës për përgatitjen e kërkesës isha edhe unë ndër të parat duke ja propozuar z. Berisha që më 16 shkurt 2022 për ta dërguar në Kushtetuese), si dhe e marëveshjes së dytë, ose Ligjit Nr.79/2022, Alabaku i Shqipërisë, në fakt ashtu si dhe e ka në natyrën e tij, paguan mjaftueshëm me ish sigurimsa dhe jo vetëm, Alabarin e Emirateve të Bashkuara me qëllimin:

1-Për të tërhequr vëmëndjen e publikut nga skandali Mc Gonigal;

2-Për ta futur opozitën dhe publikun në debatin shterpë për këtë marëveshje përsa kohë që marëveshje nuk ka.

Secili nga ne, me përpjekjen më të vogël, kupton se jo vetëm nuk ka patur marëveshje pëesa kohë ajo është miratuar nga Kuvendi i Shqipërisë dhe dekretuar nga Presidenti i Republikës me Dekretin Nr.13886 datë 21.12.2022, por edhe vetë marëveshja e dytë e 2022, ose Ligji Nr.79/2022 bie ndesh me Ligjin Nr.145/2020.

Për të qenë sa më e qartë dhe konçize paraqes vetëm emërtimet e dy marëveshjeve ose ligjeve:

LIGJ
Nr. 145/2020
PËR RATIFIKIMIN E MARRËVESHJES PËR BASHKËPUNIM EKONOMIK NDËRMJET KËSHILLIT TË MINISTRAVE TË REPUBLIKËS SË SHQIPËRISË DHE QEVERISË SË EMIRATEVE TË BASHKUARA ARABE

Neni 1
Ratifikohet marrëveshja për bashkëpunim ekonomik ndërmjet Këshillit të Ministrave të Republikës së Shqipërisë dhe qeverisë së Emirateve të Bashkuara Arabe sipas tekstit që i bashkëlidhet këtij ligji dhe është pjesë përbërëse e tij.

LIGJ
Nr. 79/2022
PËR MIRATIMIN E MARRËVESHJES KUADËR NDËRMJET KËSHILLIT TË MINISTRAVE TË REPUBLIKËS SË SHQIPËRISË DHE EAGLE HILLS REAL ESTATE DEVELOPMENT, ALBANIAN SEAPORTS DEVELOPMENT OMPANY
SHA, DHE NSHMI DEVELOPMENT L.L.C., NË LIDHJE ME PROJEKTIN E INVESTIMIT STRATEGJIK “MARINA & JAHTET E DURRËSIT”.

Neni 1
Miratimi i marrëveshjes
Miratohet marrëveshja kuadër ndërmjet Këshillit të Ministrave të Republikës së Shqipërisë dhe Eagle Hills Real Estate Development, Albanian Seaports Development Company sh.a., dhe NSHMI Development L.L.C. për projektin e investimit strategjik “Marina & Jahtet e Durrësit”, si dhe shtojcat e kësaj marrëveshjeje kuadër sipas tekstit që i bashkëlidhet këtij ligji.

Aq më tepër që në marëveshjen e parë, ose Ligji Nr.145/2020 dhe ashtu siç na u propagandua, investitore do të ishte kompania shtetërore Emmar.

Mjafotn të shikoni objektin e këtyre dy ligjeve, e kuptoni drejtimin e kundërt që kanë ndaj njëra tjetrës, por edhe me gjithë kuadrin ligjor shqiptar.

Neni 2
Regjimi i posaçëm në zbatim të marrëveshjes

 1. 🔻Shoqëria e përbashkët për realizimin e projektit “Marina & Jahtet e Durrësit” përjashtohet nga detyrimi për të paguar taksën e ndikimit në infrastrukturë për ndërtimet e reja dhe kontributin e strehimit social sipas legjislacionit në fuqi për sistemin e taksave vendore dhe legjislacionit në fuqi për strehimin social. Vlera e detyrimit të përjashtuar është pjesë e kontributit të shtetit shqiptar në investim, sipas marrëveshjes së përcaktuar në nenin 1 të këtij ligji.
 2. 🔻Dhënia e lejeve, licencave dhe akteve të tjera administrative të nevojshme për realizimin e projektit të investimit strategjik “Marina & Jahtet e Durrësit” bëhet sipas legjislacionit në fuqi, por, në çdo rast, brenda një afati prej jo më shumë se 150 ditësh.
 3. 🔻Pronat e paluajtshme shtetërore, të transferuara në Fondin e Pasurive të Paluajtshme për Mbështetjen e Investimeve Strategjike, për zhvillimin dhe realizimin e projektit investues strategjik “Marina & Jahtet e Durrësit” (Durrës Yachts & Marina), me vendim të Këshillit të Ministrave i kalojnë në pronësi shoqërisë “Albanian Seaports Development Company” sh.a.

Nga analiza që i kam bërë Ligjit Nr.79/2022, në asnjë nen të saj nga neni 1 deri te neni 29.11, nuk ka parashikime se mbi këtë marëveshje të votuar në Kuvend, do të ketë një marëveshje tjetër dhe, kjo pikërisht midis Alabakut të Shqipërisë dhe Alabarit të Emirateve të Bashkuara Arabe.

Aq më shumë se, nëse shohim marëveshjen sipas Ligjit Nr.79/2022, Kunati i Lulzimit është me pjesë aty.

Sesa në % apo Cash, koha do na e tregojë por se kompania ku administratori i tij ishte rastësisht administrator, vazhdon të jetë në ligj, veçse me emër të ndryshuar.

Ishte Symphony Real Estate Development sh.p.k me NIPT M11726006H dhe u kthye ne Eagle Hills Real Estate Development sh.p.k me të njëjtin NIPT.
Për këtë qëllim, unë i kërkoj Alabakut të Shqipërisë që të nxjerr “marëveshjen” që ka firmosur dje me z. Alabar dhe, në këtë kuadër kam disa pyetje:

 1. Kush është objekti i marëveshjes së datës 30.01.2023?
 2. Me çfarë cilësie e ka firmosur marëveshjen Alabaku i Shqipërisë?
 3. Në çfarë neni të Ligjit Nr.79/2022 është parashikuar se do ketë një marëveshje tjetër Pasi ajo të jetë votuar në Kuvend?

Këtë rradhë në shitje ishte Alabari.

Jo me trastë në parkim po në vijim të pazareve të pista për Portin e Durrësit dhe jo vetëm.

Dikur e diku Don Lu, Vllahutin, Soreca e më gjërë.
Pra, ky është ai Alabaku Kryeministër i Shqiptarëve që i blen të gjithë.

Ky është ai Alabaku Kryeministër i Shqiptarëve që ata që nuk i blen dot me para, i blen me më shumë para.

Nga ambasadorët e deri te zyrtarët e FBI-së.

Dhe në rastin konkret, Alabarin nuk e ka blerë me para.

E ka blerë duke i ofruar atij dhe vetes pastrimin e miliardave eurove dhe dollarëve të fshehura në offshore, sponsorizuar të dy nga qarqet shoviniste serbe dhe ruse, kundër Shqipërisë dhe sovranitetit të saj.

Jashtë çdo imagjinate është se edhe një prej oligarkëve shqiptar më të fuqishë, ka ofruar miliona euro ndaj Mc Gonigal dhe Alabakut të Shqipërisë për t`ju shtyrë shpallja Non Grata, ka portin privat në Porto Romano dhe, se atje do ndërtohet edhe Porti i Ri…….

Me kismet do thoshte populli por këto janë faktet.

Se këtij oligarkut nuk i mjaftojnë vetëm aeroportet por i duhen edhe disa porte të cilat, falen me firmën e Alabakut të Shqipërisë, sikur t`i kishte prona të Kristaqit dhe Anetës.

Dhe ka të drejtë që bashkë me Alabakun, paguajnë me paret tona Mc Gonigal.

Madje dhe të dashurën e tij.

Ka ndonjëri ndonjë paqartësi?

Në fakt e kam unë një.

Se unë në fakt nuk e di më çfarë është paguar Merimangës së Zezë, alias Yuri Spiropali nga janari 2020 e vijim në Shqipëri, me Euro, USD, tendera, pasuri të paluajtshme apo korrupsion erotik, por di se ajo është pjesë e të gjithë akteve korruptive të qeverisë që udhëhiqet nga një Alabak.

Ndryshe?

Minimalisht do dilte kundër kësaj mega afere që bie ndesh me politikën gjeo strategjike të NATO-s.

Së shpejti do i merrni vesh edhe ato për të cilat vazhdoni të jeni skeptikë.

Koha më ka dhënë gjithmonë të drejtë.

NDAJ, referuar sa më sipër, unë e sfidoj Alabakun e Shqipërisë që të nxjerrë “marrëveshjen që ka firmosur me Alabarin e Emirateve të Bashkuara Arabe dhe për këtë mbaj përgjegjësi ligjore.

Upssss se desh harrova?

Këta Samitistët e BE-së kur erdhën në Tiranë, e dinin se do akomodoheshin te hoteli “Marriot”, në pronësi të një oligarku rus (Oleg Deripaska), mik i Alabakut dhe Alabarit? Edhe i Mc Gegonalit.


Jo pë gjë por, pronarë e këtij hoteli, bashkë me Olegun, po lobojnë dhe sponsorizojnë shumë fort amnistinë fiskale, që këta Samitistët e BE-së e “kundërshtojnë”, megjithëse Ursula e ka pikë të dobët Alabakun Shqipërisë?

Ja kshu kshu.

Kategori
Uncategorized

Danilo Rosales Diaz – kreu i UNMIK-ut për Mitrovicën, një spiun rus që kontaktoi me serbët e veriut në barrikada

Linku në origjinal. https://thegeopost.com/en/security/the-head-of-unmik-for-mitrovica-a-russian-spy-who-contacted-with-northern-serbs-at-the-barricades/

The Geopost” ka mësuar se Danilo Rosales Diaz ka qenë shumë aktiv dhe me ndikim në aksionet radikale të ndërmarra nga serbët gjatë muajve nëntor dhe dhjetor të vitit të kaluar, kur u ngritën barrikada në komunat veriore me shumicë serbe.


Një fotografi tregon praninë e tij në oborrin e stacionit policor në Mitrovicën e Veriut, pikërisht në kohën kur policët serbë po jepnin dorëheqje nga Policia e Kosovës, më 7 nëntor 2022.


Siç shihet, Diaz është duke biseduar me disa persona, të cilët sipas burimit tonë kanë qenë zyrtarë të policisë serbe. Ndërsa makina e tij, një Toyota me targa të Kombeve të Bashkuara është parkuar pranë UN22724.


Të dhënat e siguruara nga “The Geopost”, thonë se Danilo Rosales Diaz gjatë kësaj dite ka monitoruar situatën, duke i siguruar serbët se do të kujdeset personalisht për të arsyetuar heqjen e uniformave të Policisë së Kosovës në qarqet diplomatike të Kombeve të Bashkuara.

Danilo Rosales Diaz, shërben në Kosovë si shef i Zyrës Rajonale të UNMIK-ut në Mitrovicë që nga viti 2016.

Diaz ishte zëvendësi i zëvendësit të Nikaraguas në Kombet e Bashkimit kur shefi i tij, Cesar Mercado, u gjet i vdekur në apartamentin e tij në Bronx, SHBA, më 23 shtator 2010.

Vdekja e shefit të tij, i cili zëvendësoi Diazin, u klasifikua si vrasje nga policia lokale amerikane./The Geopost/

Danilo Rosales Diaz – the head of UNMIK for Mitrovica, a Russian spy who contacted with northern Serbs at the barricades

January 31, 2023 2 min read

Click to share on Twitter (Opens in new window)Click to share on Facebook (Opens in new window)Click to share on WhatsApp (Opens in new window)Click to email a link to a friend (Opens in new window)Click to print (Opens in new window)

Danilo Rosales Diaz, who is the Head of the UNMIK Regional Office in Mitrovica since 2016, is a collaborator of the Russian intelligence services. The information for “The Geopost”, under conditions of anonymity, was given by an international official who works within UNMIK in Pristina.

“The Geopost” has learned that Danilo Rosales Diaz has been very active and influential in the radical actions undertaken by the Serbs during the months of November and December last year, when barricades were erected in the northern municipalities with a Serbian majority.

A photograph shows his presence in the courtyard of the police station in North Mitrovica, at the exact time when the Serbian police officers were resigning from the Kosovo Police, on November 7, 2022.

As you can see, Diaz is talking to some people, who according to our source, were Serbian police officials. While his car, a Toyota with United Nations license plates is parked nearby UN22724.

The data provided by “The Geopost”, say that Danilo Rosales Diaz during this day has monitored the situation, assuring the Serbs that he would personally take care to justify the removal of the uniforms of the Kosovo Police in diplomatic circles of the United Nations.

Danilo Rosales Diaz, serves in Kosovo as the head of the UNMIK Regional Office in Mitrovica since 2016.
Earlier, he was an employee of the Ministry of Foreign Affairs of Nicaragua. Nicaragua is recognized as one of the allied states of the Russian Federation.

Diaz was Nicaragua’s deputy permanent representative to the United Nations when his boss, Cesar Mercado, was found dead in his apartment in the Bronx, USA, on September 23, 2010.
The death of his boss, who replaced Diaz, was classified as a homicide by local US police./The Geopost
Kategori
Uncategorized

Connection between corrupt actors from Washington, Tirana, Belgrade and Moscow.

Frank Shkreli -Washington, 01/31/23

The question now also arises whether corrupt FBI agents and US State Department officials, such as US Ambassador Kim, Tirana, were used by the autocratic regime in Tirana to eliminate pro-Western opposition leaders, such as Sali Berisha, who led the country into the UN and NATO, through falsified documents, by making persona non grata decisions in Washington based on falsified documents.

Voice of America’s former director for Euro-Asia and member of the first American diplomatic delegation to Albania in March/April 1991, Frank Shkreli, when the American embassy was opened after almost 50 years, as well as observer at the elections in the same year, one of Voice’s experts on Eastern Europe, reports:

“Let them fly high and undisturbed, please!  — Let the American and Albanian flags fly high!  Don’t disturb them, please!  – Let them fly together like two inseparable sister Eagles!”

The American-Albanian special relations were sold recently, in the parking lot of a restaurant in New York for 225 thousand dollars…

The direction that Albanian-American relations will take in the near and long-term future will depend on the fact that how the Albanian justice will deal with this scandal, regardless of who is involved in it…
the Albanian-American community will not allow these relations to be undermined this way, falling victim to crimes for personal and party interests of some unscrupulous people, who are not afraid to take any action, however illegal it may be.

But today, 6-7 weeks after the publication of this article and after many other critical writings, in which I expressed my personal disappointment with how these relations have been handled, especially in recent years. 

Ibrahim Rugova's famous saying:

”Eternal relationship between Albanians and the United States...", is being severely tested.

As for me and many Albanian-Americans, we consider them sacred and untouchable.

In recent days, the Albanian world, the American world and almost the whole world learned from the American, Albanian and world media that at the end of the 100th anniversary of Albanian-American relations, they are in a much more serious situation than we thought, despite the propaganda by the spokesmen of both sides, who tried throughout the last year to present them as the best in the world, between the two countries; based on "common values" and "walking side by side".

“I have no doubt that the American justice will get to the bottom of this dreadful affair for the relations between our two countries.  Of this I have no doubt. We just need to be patient becyit can be a long process.  But how will the Albanians be treated by the Albanian justice system, up to the highest levels of politics, who may be involved in this scandal of bilateral relations.  That’s another question…?!”

I do not want to get into the judicial process of the case of the former senior official of the FBI – the Federal Bureau of Investigation of the United States – Charles McGonigal, arrested last Saturday by the American authorities, for having received money from a former employee of the Albanian intelligence services, as well as for his connections with other officials in Albania.

However, I do not care at all about the fate of any of these persons – American or who may have been involved in these criminal acts, either in America or in Albanian territory.

They will get what they deserve. I see that the Albanian media is treating this scandal as a “soap opera”, as a television series with melodramatic characters, without taking into account the damage it may have caused in Albanian-American relations, but also in the perspectives of Albania’s membership in the Euro-Atlantic Alliances.

Although it is early in the process of judicial developments, this scandal has international political, geostrategic and economic implications, but above all it touches the heart of Albanian-American relations, in the 100th anniversary of their establishment!

Depending on what will be the outcome of this court process, this scandal has the possibility to be a stabbing in the heart of these a century old relations, for a long time. 

Although I believe that these relations, as I have often expressed, are relations that have been cemented people to people, for a century and do not depend on individuals, nor organizations, of any party that place their personal and political interests on these relations.

I am convinced that after this scandal, the Albanian-American relations, which we considered special, at least initially, will no longer be so in the American Congress, nor in official Washington, nor in the ranks of the American people.

The historical relations between our two nations, as a result of this scandal today, especially since the fall of the Berlin Wall and the liberation of Kosovo, can be considered at the lowest level, in a serious crisis unseen in the last 30 years.

Diplomatic relations between Albania, but also all Albanians, including Kosovo, and the United States will no longer be as they were until now.

I am afraid that today, the relations between the Albanian and the American Nation are at the lowest point imaginable: at the point where the centuries-old enemies of the Albanian Nation want them to be ‘if not hostile, then at least frozen and unfriendly.’

The Albanian-American special relations were sold recently, in the parking lot of a restaurant in New York for 225 thousand dollars.

I wish that everyone, from both sides, participants in this scandal, take the responsibilities that belong to them for the situation created in the relations between our two countries, as a result of this crime.

But also elements of Albanian politics in general, the ruling party and the opposition to take the responsibilities that belong to this political class for the situation created by this scandal and not only, in the relations between the two countries.

These relations should be established at the level that they deserve and that the historical friendship between our two nations requires. The recent scandal signifies a deep ingratitude, a spiritual weakness.

While the Albanian leaders in Tirana argue with each other about who is more "pro-American" and who is declared "non-grata", the world moves forward. 

But unfortunately, from now on, everything Albanian will be regarded with suspicion in official Washington.

How Albania will deal with this scandal in the development of bilateral relations in the future and how Albanian justice will handle this scandal, regardless of who is involved in it, will certainly decide what direction the American-Albanian relations will take in the near and long term future.

The arrest, last week by the US authorities, of the former senior FBI counterintelligence officer, Charles McGonigal, accused of having received money from a former employee of the Albanian intelligence services and of his connections with other officials in Albania, it is an unprecedented criminal offense, not only in Albanian-American relations, but beyond.

American media say that Charles McGonigal may be the most senior official in the history of the FBI to face such serious, criminal charges.
We all know how grateful Albanians are to the assistance of the United States, not only for the unsparing American support at the tables of international diplomacy, but also on the battlefield of the war for the liberation of Kosovo. 

Albanians will never forget this help, regardless of the fact that individuals from any party may temporarily hinder the normal development of these relations and even seriously threaten them in favor of low personal and party causes.

Believing with the majority of Albanian-Americans and Albanians everywhere that the relations between the Albanian Nation and the American Nation are irreplaceable for the survival and progress of the Albanian Nation!

Despite these difficult days, I remain optimistic that the historically friendly Albanian-American relations between our two nations, which have survived, for almost half a century, one of the most savage and barbaric regimes in the world, the "communist dictatorship" of Enver Hoxha, they will overcome this crisis as well.

I also believe with optimism that after the American justice has spoken about this issue, Albanian-American relations will continue to develop for the benefit of our two peoples and peace in the Balkans and in the world!
These relations between our two nations, which until today were among the best in the world between two nations, are the product of decades of hard work by 4 to 5 generations of Albanian-Americans, who for more than 100 years have cultivated, have kept them in the forefront and promoted them in Washington and all over America where Albanians live, ensuring the unwavering and sincere support of official Washington and American politics, in general, for the interests, rights and national freedoms of Albanians. 

Therefore, I do not believe that the Albanian-American community will allow these relations to be violated in this way, falling victim to crimes for personal and party interests of some unscrupulous people, who do not stop before any action, no matter how illegal it is.

I believe that the Albanian-American community will find the support of the official Washington, as always in the past, to bring the holy and irreplaceable American-Albanian relations to their rightful place - in "Permanent Friendship with the United States", as the late Ibrahim Rugova once said.
Not that there haven't been problems in bilateral relations in the past, some of which I've pointed out from time to time, but the scandal of the last few days is indeed a serious threat, not only to the national security of the United States, as international complications are also dictated in it, but it also poses a threat to the national security of Albania and Albanians, from foreign influences, especially Russian-Chinese, in Albanian lands, about which I warned years ago. 

It remains to be seen, but in my view, with deep regret, I have to state that this scandal, which the American judiciary is now treating as a serious criminal offense, constitutes a stabbing of a knife in the heart of these century-old friendly relations between our two countries.

This should concern all Albanians without distinction and wherever they are.

I would advise that the rest of this criminal act, although it may be inevitable, not be treated as a "soap opera", with a melodramatic character, because it is not like that, but be left in the hands of justice! I'm talking about American justice!

May God bless America and the Albanian Nation in this difficult time!

Frank Shkreli

Kategori
Uncategorized

Tek ne nuk është e zakonshme të shprehet liria e fjalës duke djegur Biblën ose Kuranin gjatë demonstratave

Një demonstratë ku qëllimi ishte djegia e një Kurani nuk do të miratohej nga policia finlandeze.

Djegia e Kuranit do të konsiderohej një krim kundër lirisë fetare, tha Bordi Kombëtar i Policisë për STT.

Policia thotë se nuk mund të digjni ose përdhosni shkrime të shenjta që janë të shenjta për komunitetet fetare në Finlandë.

Nëse dikush e bën këtë në publik, do të hetohej si krim.

Djegia e Kuranit apo e ndonjë libri tjetër të shenjtë konsiderohet një ofendim kundër paqes së besimit.

Nëse dikush do të digjte një Kuran, policia do të ndërhynte, thotë kryeinspektorja Vesa Pihajoki.

Kategori
Uncategorized

Berisha calls for an FBI investigation of McGonigal-Ambassador Kim relations

“The code of silence is being used also by the governor who always has something to say. Now, for a scandal that shocked the world, she isn’t saying a single word. How is that possible? What are the governor’s interests?”, asked Berisha.

“In her kind, the governor is a McGonigal, against which many accusations for corruption have been made.

If McGonigal started with the manipulations of the Russian files, the governor continued her work with slanders and attacks, proving she has no principles and values

I’d like to appeal to the FBI and other US law-enforcing agencies to investigate her attitude concerning McGonigal.

Has she informed her country for his meetings, for his activities, and frequent visits to Albania? This is very important for the authorities of a friendly nation

Berisha:
FBI të hetojë ambasadoren Yuri Kim, qëndron pas heshtjes së Ramës .

Kreu i PD-së Sali Berisha i kërkon FBI-së të hetojë rolin e ambasadores amerikane në Tiranë Yuri Kim në skandalin e korruptimit të ish kryeagjentit Carls Mcgonigal.

Berisha e akuzon Yuri Kim se po hesht për atë që konsiderohet si afera më skandaloze e gatuar nga Edi Rama, i cili ka korruptuar një zyrtar të lartë të SHBA-së.

Berisha i dejtoi disa pyetje ambasadores, për dijeninë e saj mbi takimet e Mcgonigal në Shqipëri dhe nëse ka informuar për ato Departamentin e Shtetit.

Duke publikuar dokumentin e Jurisë së Madhe, Berisha hodhi poshtë aludimet duket përmenduar faktet ligjore qe konfirmojnë se Edi Rama është në hetim në SHBA.

Lideri i opozitës Sali Berisha denoncoi heshtjen e kreut të qeverisë Edi Rama për skandalin me Charles Mc Gonigal. 

Nga selia blu, ish-kryeministri Berisha deklaroi se pas heshtjes së Edi Ramës që ka korruptuar ish zyrtarin e lartë të FBI-së, -qëndron ambasadorja amerikane Yuri Kim, e cila sipas tij ka detyruar edhe Lulzim Bashën që mos të shprehet për këtë çështje.


▪️Berisha iu bëri thirrje autoriteve në SHBA që të hetojnë edhe lidhjet e Yuri Kim, me ish-zyrtarin e lartë të FBI.▪️Për dosjen McGongial, Berisha tregoi dokumente të cilat bëjne me dije se Edi Rama edhe qeveria e tij janë nën hetim.

▪️Për këtë skandal, Berisha deklaroi se kanë dhënë dorëheqjen disa ministra socialist, për të cilët theksoi se ka edhe prova të pakundërshtueshme.

▪️Sali Berisha akuzoi edhe Erion Veliajn se është i implikuar në këtë skandal
Kategori
Uncategorized

Për herë të parë që nga Lufta e Dytë Botërore, ne kemi një luftë të madhe në zonën tonë të afërt me gjithçka që ajo përfshin për sa i përket vuajtjeve dhe humbjeve njerëzore.

Detyrat kryesore për qeverinë dhe për mua janë të vazhdojmë të ofrojmë mbështetje – politike, humanitare, ekonomike dhe ushtarake – për Ukrainën për t’i ndihmuar ata të fitojnë luftën.

Më së voni në fund të janarit, qeveria mori një vendim për furnizimin me sisteme të armëve të rënda për ushtrinë ukrainase.

Ne kemi një politikë largpamese për Ukrainën.

Unë vetë pata mundësinë të vizitoja Kievin vjeshtën e kaluar së bashku me ministrat e tjerë të jashtëm brenda rrethit Nordiko-Baltik, atë që shpesh quhet NB8.

Ne patëm diskutime me Presidentin Zelensky dhe Ministrin e Jashtëm Kuleba dhe u dëshmuam vetë për pasojat e luftës brutale terroriste të Rusisë kundër qyteteve të Ukrainës.

Nuk ishte rastësi që ky udhëtim u bë brenda formatit NB8.

Pikërisht në lagjen tonë të afërt kemi miqtë tanë më të ngushtë.

Së bashku ne ndajmë jo vetëm interesat e politikave të sigurisë, por edhe vlerat, historinë dhe kontaktet sociale.

Është ambicia ime si ministër i Jashtëm të thelloj bashkëpunimin Nordiko-Baltik në politikën e jashtme dhe të sigurisë.

Diçka që do të lehtësojë bashkëpunimin Nordiko-Baltik në të ardhmen është anëtarësimi i Suedisë dhe Finlandës në aleancën e mbrojtjes NATO. 

Ai do të krijojë mundësi të reja për shkëmbimin e thelluar dhe të zgjeruar të politikave të sigurisë.

Ende nuk e dimë se kur do të bëhemi një anëtar i plotë i NATO-s, por 28 nga 30 aleatë deri më tani e kanë ratifikuar kërkesën tonë.
Kategori
Uncategorized

Liria e vendeve, përfshirë Suedinë, është në rrezik.

Kristersson në fakt ka të drejtë

Kryeministri Kristersson thotë ne takimin e sigurisë kombëtare, se kjo situatë që po kalojmë tani është më e keqja që nga Lufta e Dytë Botërore.

Liria jonë është në rrezik nëse Rusia fiton luftën kundër Ukrainës, ndaj të gjithë në suedi duhet të kuptojnë seriozitetin e situatës.

Veç shqetesimit per kete situatë serioze kemi dhe procesin e ngadaltë të NATO-s dhe provokimet suedeze kundër Islamit

Rusia donte të kthehej në rendin që mbizotëronte gjatë Luftës së Ftohtë dhe të kishte një zonë tampon midis saj dhe NATO-s.

Do të ishte e ndaluar që në keto vende të vendoseshin trupat e një fuqie të huaj,

Rusia do të vendoste edhe për këtë.

Rregullat do të përfshijnë Suedinë dhe Finlandën, por edhe Ukrainën.

Kërkesat kapriçioze nuk erdhën si rrufe në qiell. Rusia kishte zhvendosur tashmë 100,000 burra në kufirin me Ukrainën.

Çfarë do të thotë që Rusia nuk duhet të fitojë luftën e saj në shkallë të gjerë të agresionit kundër Ukrainës, me agresion që filloi në vitin 2014 kur ata pushtuan gadishullin e Krimesë.

Pushtimi i Ukrainës do ishte vetëm kafshimi i parë për Rusinë.

Vendet e tjera që ata konsiderojnë se janë në sferën e tyre të interesit do të binin një nga një në pushtimin rus, kjo sepse nuk eshte e mundur të dihet se deri ku qëndron kufiri i ambicieve territoriale të Vladimir Putinit.

Në këtë sfond duhet parë hapur bujaria ndaj Ukrainës. Ata kanë marrë tashmë armë me vlerë miliarda si dhuratë.
Kane per te marre edhe me teper, duke përfshirë tanket më të fundit. Disa vende, mes tyre Suedia, kanë hequr rregullat e vjetra për të mos kontribuar kurrë me armë për vendet ndërluftuese.

Prandaj, Ulf Kristersson ka të drejtë.

Kjo është gjëja më e keqe që kemi kaluar, në aspektin e politikës së sigurisë, që nga Lufta e Dytë Botërore.

Liria e vendeve, përfshirë Suedinë, është në rrezik.

Gjithsesi , situata për ne, në Suedi, është disi më e mirë sot se sa ishte në 24 shkurt të vitit të kaluar kur Ukraina u pushtua nga Rusia.

Sot Suedia perveç ftesës për t’u bërë anëtare e NATO-s, ka garanci dypalëshe për mbrojtjen nga disa vende, përfshirë SHBA-në dhe Britaninë e Madhe dy nga fuqitë më të mëdha të NATO-s.

Këtë deshiron të thotë kur kryeministri Kristersson kur flet për situatën më të keqe që nga Lufta e Dytë Botërore.

▪️Është shqetësuese që një universitet mysliman sunit po bën thirrje për bojkot të mallrave suedeze për kukullën e varur Erdogan.

▪️Është gjithashtu shqetësuese që presidenti turk sugjeron se anëtarësimi suedez në NATO ka përfunduar dhe se flamujt suedezë po digjen në Stamboll dhe Ankara.

▪️Por keto nuk jane asgjë, krahasuar me faktin që Rusia dëshiron të diktojë politikën e jashtme dhe të sigurisë suedeze, të marrë përsipër të drejtat e vendimmarrjes mbi lirinë tonë kombëtare .

Kategori
Uncategorized

Sali Berisha, i vetmi që ka hyrë në Shtëpinë Bardhë nga portat e mëdha!

Dinastia Bush dhe Berisha /

Shkruan Pr, Enver Bytyçi

Afera Rama-McGonigal është më e rënda në historinë e shtetit shqiptar!

Një kryeministër i Shqipërisë paguan një eksponent të FBI-së me qëllim eleminimin e kundërshtarëve politikë,

eleminimin e opozitës shqiptare dhe vendosjen e sistemit politik njëpartiak me një opozitë të emruar!

Ndërkohë dikush nga Amerika, shqiptar natyrisht, tha në një ekran televizioni se këtë gjë e bëjnë dhe do ta kishte bërë edhe opozita.

Me imagjinatën e ndodhive në të shkuarën e në të ardhmen ndihmësit e Edi Ramës, që u gjendkan edhe në Amerikë, përpiqen të thonë se “të njëjtën gjë ka bërë dhe bën edhe Sali Berisha”!

Aq shumë është dogmatizuar ose paguar mendja e disave në adresë të Sali Berishës, sa nuk njohin kufi imagjinate për ta relativizuar krimin dhe kriminelin Edi Rama!

Sali Berisha ka qenë gjashtë vite president dhe tetë vite kryeministër i Shqipërisë. Por ai kurrë nuk ka lobuar që të hyjë në Shtëpinë e Bardhë nga dritarja!

Sali Berisha mund të ketë njëqind gabime, por është i vetmi politikan shqiptar me emër që kurrë nuk ka paguar asnjë qindarkë për të bërë një fotografi me ndonjërin prej presidentëve amerikanë.

Nëse dikush gjen një fakt ndryshe nga kjo që po them unë, atëherë kërkoj ndjesë dhe hesht për gjithmonë!

Ndërkohë e dimë se si politikanët e tjerë, përfshirë Edi Ramën, Lulzim Bashën etj, kanë paguar me dhjetëra e qindramijë dollarë amerikanë për një foto me Obamën ose Trump-in! 

Në përgjithësi politiikanët e tjerë, përveç Berishës, kanë qenë në garë se kush të bëjë me kë ndonjë foto me autoritetet amerikane, madje duke shkelur ligjet e shtetit amerikan!

Sali Berisha nuk është karakter i tillë që të shijojë fotografinë e bleme me presidentët amerikanë.

Nuk e ka patur gjithashtu as të nevojshme një gjë të tillë për dy arsye:

▪️Së pari, sepse ata që rendin pas fotove me presidentët amerikanë synojnë të fshehin diçka serioze në veprimtarinë e tyre anti-amerikane!

▪️Së dyti, sepse Berisha i kishte të hapura portat e Shtëpisë së Bardhë nga miqtë e tij të familjes së dy presidentëve Bush. Madje edhe në familjen e tyre!

Prandaj dhe reagimi i kryetarit të Partisë Demokratike dhe vetë kësaj partie si dhe opozitës ndaj aferës Rama-MvGonigal ëhstë legjitim, i pastër dhe i moralshëm nga pikëpamja civile e politike!

Çdokush që përpiqet të vendosë shenjën e barazimit midis Edi Ramës dhe Sali Berishës ose është i marrë, ose është i paguar! Mundësi të tretë nuk ka!

Unë besoj fort se publikimi i kësaj afere, duke e përmendur vetëm emrin e Edi Ramës, është një parapërgatitje për t’i kërkuar ndjesë Beishës sa i përket vendimit të marrë kundër tij!

Ndryshe nuk kishte pse të përmendeshin në akt-akuzë vetëm takimet e McGonigal me Edi Ramën, kur ai ka takuar jo pak politikanë të lartë në Ballkan dhe vende të tjera që konsiderohen si Republika të bananeve!

Sali Berisha, the only one who entered the White House through the big gates!

Sali Berisha, the only one who entered the White House through the big gates!

Enver Bytyçi

The Rama-McGonigal affair is the most serious in the history of the Albanian state! A prime minister of Albania pays an exponent of the FBI in order to eliminate political opponents, eliminate the Albanian opposition and establish a one-party political system with a named opposition! Meanwhile, someone from America, Albanian of course, said on a television screen that they do this and the opposition would have done it too. With the imagination of events in the past and in the future, the assistants of Edi Rama, who were also in America, try to say that "Sali Berisha has done and is doing the same thing"!

So much has the mind of some people been dogmatized or paid to the address of Sali Berisha, that they know no limit of imagination to relativize the crime and the criminal Edi Rama! Sali Berisha was president of Albania for six years and prime minister for eight years. But he never lobbied to enter the White House through the window! Sali Berisha may have a hundred mistakes, but he is the only Albanian politician with a name who has never paid a penny to take a picture with any of the American presidents. If someone finds a fact different from what I am saying, then I apologize and shut up forever!

Meanwhile, we know how other politicians, including Edi Rama, Lulzim Basha, etc., have paid tens and hundreds of thousands of US dollars for a photo with Obama or Trump! In general, other politicians, except for Berisha, have been competing with whom to take a picture with the American authorities, even violating the laws of the American state!

Sali Berisha is not the type of character to enjoy taking pictures with American presidents. There was also no need for such a thing for two reasons: First, because those who post photos with American presidents intend to hide something serious in their anti-American activity! Secondly, because Berisha had the gates of the White House open to him by his family friends of the two Bush presidents. Even in their family!

Therefore, the reaction of the chairman of the Democratic Party and this party itself as well as the opposition to the Rama-MvGonigal affair is legitimate, clean and moral from a civil and political point of view! Anyone who tries to put the tie between Edi Rama and Sali Berisha is either fooled or paid! There is no third chance!

This affair has finally overturned the de facto declaration of Berisha's non-grata by Antony Blinken! I strongly believe that the publication of this affair, mentioning only the name of Edi Rama, is a preparation to apologize to Beisha regarding the decision taken against him! Otherwise, there was no need to mention in the indictment only McGonigal's meetings with Edi Rama, when he has met quite a few high-ranking politicians in the Balkans and other countries that are considered the Banana Republic!
Kategori
Uncategorized

Hebrenjtë në burgjet e komunizmit në shqipëri, vdekja e Emil Bastit

Emil Blast

Sikur pjesa më e madhe e hebrenjve të mos ishin larguar nga Shqipëria me ndërmjetësinë e UNRRA-s, ata do të bënin pjesë në një komunitet të konsiderueshëm të përndjekurish nga regjimi komunist. Ata që ngelën këtu e provuan këtë gjë.

Më 14 nëntor 1944 një togë partizane i lidhi duart me pranga të vjetra një qytetari të huaj i cili kishte ardhur në Shqipëri në kohën e Zogut për t’i shpëtuar represionit që nisi Hitleri kundër gjithë hebrenjve. Emili gjeti strehim në Shqipërinë bujare të kohës së mbretërisë, pasi nuk kishte shtetësi. Gjermania e Hitlerit ia pat hequr atë.

Organet e institucionit gjakatar me emër humanitar Drejtoria e Mbrojtjes së Popullit, e kishin zakon që po të ishe i huaj, aq më tepër hebre, të plasnin brenda si “agjent”, pavarësisht se as kishin ndonjë provë në dorë.

Dosja e hebreut në fjalë është ndër më të trashat që kemi trashëguar nga komunizmi. Pjesa penale e saj është shumë e vogël, diku te 10 faqet dhe pjesa tjetër përbëhet nga lloj – lloj dokumentesh që nuk kanë lidhje me akuzat e bëra në drejtim të Emil Bastit. Ishte karakteristikë e kohës që mjaftonte të bëhej arrestimi pasi për akuzat do mendohej gjatë rrugës. Kësisoj një dosje e tillë e trashë, nuk ka asgjë për sa i përket faktit se cili ishte shkaku që Emili ishte “armik i popullit”.

Emil Bast ishte listuar midis 27 personave të ndjekur për arsye politike.

Organet hetimore komuniste e kishin përfshirë atë krahas karakteristikave për Hekuran Osmanin, Behar Polovinën, Bilbil Hajnin, Bajram Xheladin Koltrakën, Bajram Pustinën, Besim Shimën, Bedri Pejanin, Beqir Sinën, Beqir Malokun, Banush Goskovën, Bajram Sulejmanin, Bajram Çermën, Baftjar Sulejmanin, Bajram Muzhaqin, Bajram Koldashin, Giovanini Bufalon, Besim Pazarin, Bahri Omarin, Bajram Merkoçin, Beqir Valterin, Bahri Skënderin, Bilal Nivicën, Luighi Brunellin, Bajram Daliun dhe Bexhet Qafën.

Të gjithë këta ishin kategorizuar si kontingjent progjerman dhe si të tillë duheshin gjykuar, sigurisht ata që gjendeshin në Shqipëri dhe ata që nuk do i dorëzoheshin jugosllavëve si rasti i Bedri Pejanit.

Hetuesia

Komisioni hetimor i formuar prej Mynir Tiranës, Andrea Jakubinit (të dy përfaqësues të Këshillit Nacionalçlirimtar të Qarkut Tiranë) dhe Jahja Hatibit (përfaqësues i Rinisë Antifashiste), hartonte procesverbalin e marrjes në pyetje të qytetarit Emil Bast.

Në procesverbalin e rastit thuhej:

“Sot më datë 27.1.1945 ditën e shtunë pasdite, komisioni hetimor i formuar si më sipër, erdhi në Spitalin Civil të Tiranës për të marrë në pyetje të pandehurin e burgosur politik të quajturin Emil Bast, mbasi i pandehuri nuk dinte shqip por përpos gjermanishtes dhe italishtes, u mor si përkthyes i quajturi Ettele Zaccaria shtetas italian i burgosur dhe i shtruar në spitalin civil si i sëmurë, që di mirë dhe gjuhën gjermanisht me anë të këtij u pyet i pandehuri.

Përkthyesi u betua se përkthimin do ta bënte me të drejtë dhe pa të shtuar. Nga gjermanishtja përkthyesi Ettele Zaccaria i shpjegonte në gjuhën italiane dhe përkthimi në shqip u bë prej shokut Mynir Tirana që e di mirë italishten.

I pandehuri kur u pyet tha se quhet: Emil Bast, i biri i Valentinos dhe i Anna Kvajc, lindur në Berlin më 27.12.1885, i martuar, ka një vajzë, i padënuar ndonjëherë, me shkollë gjimnaz, tregtar, i arrestuar me datë 14 nëntor 1944, si u pyet deklaroi si vijon:

.

Kam ardhur në Shqipëri në vitin 1937, si i persekutuar prej regjimit nazist.

Gjatë kohës së Italisë fashiste kam qenë i arrestuar si antifashist, por mbasi ruaja në zemër dhe mbaja lidhje fizikisht shumë i dobët për shkak të pleqërisë sime, u lirova.

Në Shqipëri nuk jam marrë me ndonjë punë dhe kam jetuar me ato pak para që kam mundur të kursej.

Jam arrestuar ditën që kanë mbërritur partizanët në Tiranë, mbasi gruaja ime kishte marrë pranë vendit një shoqe të saj Emma Plansgummel.

Për këtë arsye ajo parë shpeshherë duke shëtitur me italianë e gjermanë dhe të tjerë që mund të kenë dyshuar.

Unë nga ana ime nuk kam njoftuar e as që kam pasur relacion me gjermanin, kam qenë gjithmonë në shtrat për dy vjet rresht”

Letra e Emil Bastit nga pavijoni i të burgosurve në spital

Nga trajtimi i keq, Emili shkoi një letër, përmbajtja e së cilës është si më poshtë:

“I nënshkruari Emil Bast, i lindur në Berlin, me 17.9.1886, i biri i Valentinit dhe Annës, ndodhem i burgosur në burgun e armiqve të popullit, që prej 14.11.1944, pa u marrë deri sot (gati 2 vjet) asnjëherë në pyetje dhe pa m’u komunikuar asnjë akuzë, prandaj marr lejen të paraqis këtë lutje:

Unë i lutem asaj, P.T. Prokurorie që të shqyrtojë sa më shpejt çështjen time, mbasi unë jam në një gjendje shëndetësore shumë të rëndë dhe ndodhem pothuajse vazhdimisht në spitalin e këtushëm.

Sa për një sqarim po ju rreshtoj momentet kryesore të jetës sime, për t’ua lehtësuar kuptimin se unë ndodhem ndoshta gabimisht në burg.

Mbasi t’i kemi marrë parasysh arsyetimet e mia, që po i rreshtoj më poshtë, ju lutem të merrni një vendim sa më shpejt:

Qysh prej rinie unë kam qenë një socialist i organikës së Partisë së Karl Libenecht, me të cilin kam qenë mik personalisht dhe me familjen e të cilit jam akoma në lidhje miqësore (këtë mund ta vërtetoj nga një pako letrash të marra në shtëpinë time nga Organet e Mbrojtjes së Popullit, ku ishte një letër e Karl Librenechtit – e vjetër prej 1919 – dhe shumë letra të tjera të Dr. Wilchelin Librenecht. Letra e Karlit e vitit 1919 më është kërkuar mjaft herë nga qeveria sovjetike si dokument me rëndësi për muze!

Nga terrori i vëzhgimit hitlerian, sidomos kundra bashkëpunëtorëve të Librenechtit, u detyrova të largohesha nga Gjermania shumë herë nga disa muaj deri sa në 1936 u largova njëherë e përgjithmonë.

Më 1938 u vendosa në Paris ku mbeta deri në tetor të 1938, kur duke paraparë një luftë, në mes Francës dhe Gjermanisë, u largova për atje.

Në tetor 1938 erdha këtu në Shqipëri, ku kam jetuar krejt i virtytshëm si emigrant. Të gjithë më njihnin këtu në Tiranë si një i ikur nga Hitleri dhe armik i tij.

Më 20.7.1940 Hitleri me dekretet e shtetit nazist, më kanë hequr kombësinë gjermane dhe më kanë përjashtuar nga nënshtetësia.

Këtë, si dhe më kanë shikuar gjithnjë keq nga konsullata gjermane këtu dhe për çdo gjë tjetër përmbi personin tim mund ta vërtetojë përkthyesi i Legatës Gjermane Nuredin (mbiemrin nuk ia di) i cili banon në Tiranë.

Në vijim të kësaj, me insistimin e konsullatës gjermane, në muajin shkurt të vitit 1942 u arrestova bashkë me gruan time si antifashist dhe mbeta në burg deri në prishjen e fashizmit (fundi i korrikut 1942).

Kur erdhi ushtria gjermane në Shqipëri, unë u fsheha në shtëpinë time dhe nuk dola pothuajse fare nga shtëpia, mbasi isha i sëmurë në burg dhe pasojat e asaj sëmundjeje nuk më kanë lënë deri më sot.

Edhe nga të thënat më sipër, kuptohet lehtë se për ndonjë bashkëpunimin tim me nazizmin dhe nazistët nuk mund të bëhej as fjalë.

Është për t’u theksuar se në ditën e arrestimit tim, organet e Mbrojtjes së Popullit kërkonin një person tjetër, mandej pyetën se e kujt është shtëpia dhe mbasi morën vesh se atje banon një gjerman, pyetën: 

Ku është?
Më pas erdhën në spital ku unë isha sëmurë dhe më çuan në burg.

Theksoj edhe njëherë, pra, se organet e Mbrojtjes atë ditë kishin ardhur në shtëpinë time për të kërkuar dikë tjetër dhe jo mua, ndërsa dyshimi eventual për mua u lind vetëm ngaqë unë jam gjerman (një gjerman pa nacionalitet).

Mbasi e kisha kuptuar kështu dhe vetëm kështu arrestimin tim, prisja që çështja të zgjidhet ashtu siç meritonte, por mbasi shoh se kam mbetur në harresë, po marr lejen për të dërguar këtë lutje se çështja ime do të merret në shqyrtim me mirëkuptim dhe me besimin e plotë në drejtësinë e popullit shqiptar”.

Vdekja

Kategori
Uncategorized

Democratic leader Berisha: Ambassador Kim has lied to her government in the USA.

Yuri Kim made this up with Rama, I don’t know, but of course I believe in the version of DASH, which says that the sources are the newspapers controlled by Rama and Soros, the secret reports of Edi Rama and NGOs, of Delina Fico , the name came from American researchers.

This was stated by the DASH spokesperson. But later, much later, Mrs. Kim added the FBI. Characters from the investigation group have also spoken about this, in fact, publicly, but again I remain with the DASH version,” said Berisha.

Asked about the absence of US embassy officials in McGonigal’s meetings with Rama, Berisha said: “His meetings were in total violation of the official FBI operational code of ethics. He behaved as if he were Edi Rama’s personal asset.

No embassy employee could accept such a thing.

What makes it very difficult is how this man, who has been to Albania six times, has met with the head of justice, the head of the police, the head of the service, he has come with blank cards to Edi Rama, who a short time ago called him a friend , now tells him that I had English.

If the embassy had been informed, his office would have been informed, the FBI would have been informed

Kategori
Uncategorized

Një revolucion që duhet ose të përfundojë me shkatërrimin e Ramës, ose më shkatërrimin e opozitës, opozitë fiktive nuk duhet të ketë”.

Të thuash që po bën gjithçka në Parlament për të shtypur opozitën, ju e dini se aktet e tij në Parlament janë antikushtetuese.

por kjo e fundit që Rama angazhon njeriun ndër më kryesorët të sigurisë në SHBA kundër opozitës, rrjetet ruse siç del tani, opozita këtu me këtë person të ardhme nuk ka, dhe opozita bën gabimin më të madh nëse nuk bën provën përfundimtare.

Kategori
Uncategorized

Unprecedented FBI corruption scandal points to Edi Rama’s role.

SPECIAL EDITION :

1. FBI agent’s corruption scandal points to Albanian PM Edi Rama role.

2. An international political scheme : an FBI agent, a former ‘Sigurimi’ spy, a Russian oligarch, a Director at a Chinese energy corporation, and an Albanian Prime Minister, all in one.

3. Russian oligarch close to Putin & sanctioned by U.S., endowed with large profits & ‘strategic investor’ status by Edi Rama’s government.

4. International media coverage of corruption scandal involving Rama and FBI agent.

>>> To read previous editions, click here <<<
>>> To subscribe, click here <<<
— Läs på mailchi.mp/72da9e56c7b6/unprecedented-fbi-corruption-scandal-points-to-edi-ramas-role

Kategori
Uncategorized

Berisha urges PM Rama to be present in the parliament or resign and testify in the US over the McGonigal scandal

“In the recent days, Albania has been in the eye of a storm that would humiliate any country. The Prime Minister of Albania, his minister, advisers, have been directly implicated in the affair of corrupting one of the persons in the United States with the most extraordinary, sensitive information for the US nation al security as well as for the security of other countries”, Berisha said in the parliament today, referring to the former FBI Special Agent Charles McGonigal who has received at least $225,000 from a former officer of the Albanian intelligence and has met Prime Minister Rama in his unofficial visits to Albania.

For months, a Grand Jury has ordered the investigation of every message, every meeting, every travel, every gift, every email, and everything else among McGonigal, Dorian Duçka, Agron Neza, and Edi Rama”.

This faceless, characterless person (McGonigal) is accused of betraying his country’s interests, has been hired in exchange of money from the Albanian Prime Minister’s office to investigate the (Albanian) opposition’s lobbying”.

“This Prime Minister has committed an ugly act by exploiting a man with no character, no moral. Instead of reporting him to his own country, he used him for his gain, misused him against the opposition, used him for manipulations against the opposition. This happens only in the North Korea and Maduro’s Venezuela”.

“That’s why no other debate can take place in the parliament today. Edi Rama must come here or step down from his post and testify in the United States”, urged Berisha.

“Do you know who McGonigal was, do you know what his functions were when you sent him the Russian oligarch’s money? Do

you know that (Russian billionaire Oleg) Deripaska has his tentacles all over the Albanian economy sectors?

Do you know that your Damian (Gjiknuri, former Albanian Minister of Energy) is the main spokesman of the Russian economic interests in Albania?”

Berisha addressed to the Socialist majority in the parliament room.

Kategori
Uncategorized

Berisha thirrje Ramës: Edhe tanket e Putinit po të vijnë në Tiranë nuk të shpëtojnë

“Demokratët duhet të ngrihen dhe do ngrihen në një betejë vendimtare për shpëtimin e Shqipërisë nga armiku më i egër pas Enver Hoxhës në historinë e vendit.

Sot afera Rama-Gonigal është kryeafera e planetit, një dramë e tmerrshme në fushën e sigurisë që zhvillohet sa në SHBA po kaq dhe në Tiranë, që ka për autor Charles Mcgonigal, njeriun kryesor të kundërzbulimit në SHBA, njeriu që njihte e kishte njohuri të jashtëzakonshme për sigurinë dhe ky njeri i ofrohet Edi Ramës për të shkatërruar opozitën shqiptare.

Këtë njeri Edi Rama pasi grabiti zgjedhjet e 2017-ës e kontrakton për t’i dhënë opozitës goditjen e mëshirës.

Janë momentet më solemne dhe më kritike, më të rëndësishme të jetës sonë politike, e ardhmja e PD-së, demokracisë shqiptare do përcaktohet nga suksesi i betejës kundër kësaj kalbësire të pashoq që angazhoi kundër çdo interesi agjenturën, mafian ruse për shkatërrimin e pluralizmit në vend.

Ne hyjmë tani në finale, çdo luftë ka betejën finale dhe kjo që do nisim është beteja finale në të cilën ju siguroj se do fitojmë. 

Dhe njëherë i kërkoj Ramës të largohet menjëherë nga pushteti, se alternativë tjetër nuk ka për ty!

Edhe tanket e Putinit po të vijnë në Tiranë nuk të mbajnë në pushtet, largohu menjëherë!

Edhe njëherë, ora është e jona, ora është e një beteje të cilën do ta bëjmë me guxim e përkushtim si asnjëherë më parë.

Beteja finale ndalet vetëm pas largimit të kalbësirës nga pushteti, me të gjitha mjetet e e mosbindjes civile kjo kalbësirë do shporret nga pushteti, ky ka kryer aktet më makabre, unë jam i bindur se këto mesazhe burojnë nga zemra e çdo demokrati.
Kategori
Uncategorized

The Rama Scandal in the USA/ Meta: The most serious act in the history of pluralism

Statement from Ilir Meta, Chairman of Freedom Party, Albania.

Through manipulation and corruption, Edi Rama has tried to use relationships and communication with high officials of the United States of America to attack the Albanian opposition, undo the rule of law and secure corrupt profits for himself and his associates.

Edi Rama has financed the traffic of influence with corruption money and used his position to hold power in an illegal and mafia-like manner. This is now universally proven.

His activity to manipulate and use a high-ranking US official has had the sole purpose of, in addition to maintaining power, guaranteeing investments through dirty Russian money, by introducing them as atavisms into the Albanian economy and placing Albania, not in the front of the fight against corruption and trafficking, but in function of their support and use for Rama’s gains.

The concealment of the meetings with Edi Rama from McGonigal, as well as the public involvement of his collaborator and partner Rosini in the media against the opposition, and Mr. Sali Berisha, at the time of the burning of mandates are overwhelming proof that Edi Rama represents nothing but a mobsters sitting in the Albanian Prime Minister’s office.

It is clear that for Edi Rama, relations with the United States of America have never been and are not those of values, but relations of affairs.

Edi Rama is the man who purposely and with a well-defined strategy has compromised these relations, has tried to undermine them, has tried to reduce the respect and love that Albanians have for the United States of America in function of his now proven pro-Russian agendas.

The resignation of Edi Rama is a compulsory action since the level of incrimination, compromising and corruption of the Albanian prime minister’s office is scandalous and unimaginable.

The Albanian justice system should have stood up in time in the face of such shocking facts that directly implicate the Prime Minister.

The Albanian justice institutions must communicate intensively and closely with the American justice in order to clarify to the end this whole state affair that already crosses the borders of Albania, to fully investigate and bring the Prime Minister to Justice.

Kategori
Uncategorized

Berisha: Mafia qeveritare shqiptare, më e rrezikshmja në planet! McGonigal u përdor për qëllime politike

Në vend që të informonin menjëherë vendin partner, këta e shfrytëzuan dobësitë e tij dhe e angazhuan në një luftë politike të paimagjinueshme.

E paguan atë për veprimtari antikushtetuese në SHBA.

E paguan atë për përdorimin e institucionit themelor të sigurisë së SHBA, të brendshëm, për qëllime politike.

E paguan që të përdorë FBI si një agjenci private.

Edi Rama është bashkautor në këtë krim të shëmtuar.

Thuhet se të gjitha i ka bërë me pagesë, me faturë. Që të gjitha udhëtime të fshehta.

Që të gjitha pa deklaruar oficerin e sigurimit që e shoqëronte edhe deri në tualet, Agron Nezën. Askund nuk e tregonte

Rama me Nezën dhe Duçkën bënë gjithçka që t’i japin mundësi këtij njeriu, që të shkelmojë rregullat dhe kodin e institucionit të tij, institucion me rëndësi themelore jo vetëm për SHBA, por edhe për mbarë vendet e NATO-s dhe vendet e lira.

Ajo që të bën përshtypje, ndonëse flet e mbarë bota, mendon se do e kalojë me një Tëitter, ku thotë se aty nuk flitet për mua.

Nxjerr mjeranë dhe pseudoanalistë dhe betohet që në 16 faqe, ku flitet vetëm për të dhe bashkëpunëtorët e tij, se akuzën tjetër, për paratë e Deripaskës nuk e kanë publikuar.

Pra 16 faqe janë vetëm afera shqiptare.

Kategori
Uncategorized

Anna Ahmatova (1889-1966)

Perketheu Ligor Prifti /

 1. Muza
  Kur natën pres të vijë, si vjen hija,
  Më duket jeta varur në një fije!
  Ç’më duhen nderet, mosha dhe liria,
  Para asaj që flautit i bie!

Po vjen. Mbulesën heq, më le zbuluar
E më vështron në sy me plot vemendje.
-Mos Ferrin Dantes ti ia ke diktuar?
Më thotë Po! Shkujdesur, gjithë ëndje.

2 Si gur i bardhë në të pusit fund
Në qënien time prehet një kujtim.
Me të të ndeshem s’kam dëshirë, s’mund:
Se e kam vojtje, brengë dhe gëzim.

Kushdo, nga afër të vështrojë nga unë,
Në syt’ e mij, sakaq do e dallojë,
Do hidhërohet, do mendohet shumë
Të hidhurin rrëfim kur ta dëgjojë.

E di se zotat i kanë shndëruar
Në sende njerzit, ndërgjegja pa i vrarë,
Përjetësisht me brenga për t’jetuar,
Ti mu shndërove në kujtim e mall.
5 qershor1916
. I përktheu Ligor S. Prifti

Kategori
Uncategorized

Berisha: Ja pse Rama është agjent influent i Putinit, i bëj thirrje të bëhet i penduar i drejtësisë

Agjenci influent është person që ka një status, në përkufizimin e fjalorëve politikë, dhe e përdor pozicionin e tij për të influencuar publikun në qëndrime, drejtime dhe politika të caktuar siç i intereson një fuqie tjetër.

Agjentët influentë janë tre kategori.

Agjenti që ka një status dhe ka firmosur dhe atij i vijnë udhëzimet përmes agjentit tjetër. Nuk e di, megjithëse ka shumë gjëra të errëta, qoftë në trashëgimi familjare, qoftë në drurin familjar, nuk e di.

Kategoria e dytë e agjentit influent janë ata që veprojnë me ndërgjegje, pa firmë dhe janë njëlloj me të parët. U them atyre që reaguan se do gjeni prej tyre që kanë shkuar edhe në gijotinë për veprimin e tyre pa firmë, por kanë mbrojtur edhe njëlloj sikur të ishin nazistë apo stalinistë, kauzat e gabuara. Këta quhen agjentë influentë.

Kategoria e tretë e agjentëve influentë janë idiotët e dobishëm. Idioti i dobishëm është spontan, është sporadik. Bën deklarata dhe shfrytëzohet deklarata e tij dhe pastaj është një copë asgjë.

Të më thotë kush se a ka deklaratë më të dobishme për Putinin se deklarata e Edi Ramës: mos i bini në qafë Serbisë, për të respektuar sanksionet? Me fjalë të tjera, lëreni të mbetet prapavijë e Rusisë. Është e qartë si drita e diellit se kujt i intereson kjo deklaratë. Asnjë lider evropian, përveç tij nuk e bën.

Këtu Deripaska është strategjik.
Së dyti, kujt i intereson deklarata e Edi Rama në Davos se e ndaluat mallin e pistë rus, dhe morën nga të tjerët, më keq se rusët. Po kush është sot më keq se rusët, që agreson dhe bën kasaphanë në një popull?

Kujt i intereson kjo? Pse, nuk e di Europa? Në vend të duartrokitet Gjermania, që e zeroi importin rus, Edi Rama u thotë se e latë mallin e pistë, për të marrë mall më të pistë.

A nuk është kjo një shprehje me kuptim politik totalisht në mbrojtje të Putinit,” tha Berisha.

“Unë shpresoj që të gjitha këto do të hetohen, qoftë nga komisioni parlamentar, qoftë nga drejtësia në SHBA, por e mbyll fjalën time duke i bërë thirrje, shko, dorëzohu si i penduar se ke bërë një dëm të pallogaritshëm me aktet më të dënueshme.

Kryeministër i një vendi anëtar të NATO-s, përdor si aset tëndin, njeriun kryesor të kundërinteligjencës së FBI. E paguan, e përdor kundër opozitës.

Unë kam bindjen se qytetarët do flasin. Kështu nuk vazhdohet. Ky është i pakallur.

Departamenti i Drejtësisë u përgjigj sot një rrjeti televiziv kur e pyeti për kryeministrin, i keni të gjitha publike, u tha.

16 faqe ja ku janë, fillojnë dhe mbarojnë me Personin A, Agron Nezën, me Personin B, Dorian Duçkën dhe vetë kryeministrin që nga zyra e tij u ngarkon detyra të zeza McGonigal ndaj opozitës shqiptare.

Kjo është vetëm maja e ajsbergut,” theksoi kreu i PD

Kategori
Uncategorized

Dosja e plotë/ Lidhjet e Edi Ramës me ish-zyrtarin të FBI-së, çfarë kërkoi dhe pagesat në dollarë

Më poshtë keni dosjen e përkthyer në shqip nga origjinali

Gjykata Federale e SHBA për Distriktin e Kolumbias

Proces penal

Juria e Madhe bëri betimin më 15 shtator 2022

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kundër CHARLES F. MCGONIGAL, i pandehur për shkelje të

Nenit 18 të Kodit Penal të SHBA (USC) § 1001(a)(1) (Fshehje e fakteve materiale)

Nenit 18 të USC. § 1001(a)(2) (Deklarata të rreme)

Nenit 18 të U.S.C. § 1519 (Falsifikim i një regjistrimi apo dokumenti)

Akuza

Juria e Madhe përcakton se duke nisur nga data e ora tanishme:

Akuza të përgjithshme

Në të gjitha rastet në lidhje me këtë akuzë, përveçse kur deklarohet ndryshe:

1. Departamenti i Drejtësisë i SHBA është një departament i Degës Ekzekutive të qeverisë së Shteteve të Bashkuara. Zyra Federale e Hetimit (FBI) është krahu kryesor hetimor i Departamentit të Drejtësisë të SHBA dhe një organizatë e sigurisë kombëtare me përgjegjësi inteligjence dhe detyrim të zbatimit të ligjit.

2. I pandehuri CHARLES F. MCGONIGAL ishte një Agjent Special në Detyrë (SAC) i Zyrës në Terren i FBI në New York nga tetori 2016 deri në tërheqjen nga FBI më 14 shtator 2018, dhe gjatë kësaj kohe ka qenë anëtar i Senior Executive Service (SES). I pandehuri McGonigal ka qenë përgjegjës për mbikëqyrjen e çështjeve të kundërzbulimit dhe të sigurisë kombëtare si SAC, përfshirë ato që përfshinin vende evropiane si Shqipëria dhe Bosnjë Hercegovina.

3. Si SAC i Zyrës në Terren të FBI në New York dhe anëtar i SES, i pandehuri McGonigal kishte detyrë ligjore të paraqiste një deklarim publik financiar vjetor në përputhje me Aktin e Etikës në Qeveri të vitit 1978. Deklarimet financiare u bënë në një Formular të Zyrës së Etikës Qeveritare (OGE), qëllimi i të cilit ishte: (a) të forconte transparencën, besimin dhe konfidencën në integritetin dhe vendimmarrjen e Degs Ekzekutive; dhe (b) të ndihmonte punonjësit publikë dhe agjencitë e tyre në shmangien e konflikteve të interesit të vërteta apo në dukje midis detyrave zyrtare dhe interesave vetjake financiare. Dorëzuesve të formularit iu kërkohej të zbulonin me saktësi para publikut, ndër të tjera, pasuri më të mëdha se 1,000 dollarë, detyrime financiare mbi 10,000 dollarë, dhurata dhe rimbursime udhëtimesh, dhe transaksione të tjera financiare. Informacioni i dhënë në formularin OGE-278 mund të çojë në veprim nga punëdhënësi kundër dorëzuesit të formularit. Formularët OGE-278 u paraqitën në formë elektronike dhe iu dërguan Selisë së FBI në Washington, D.C.

4. I pandehuri McGonigal kishte për detyrë dhe iu kërkua nga Direktivat e Politikës së FBI-së dhe politika e FBI-së në përgjithësi, të raportonte me saktësi në FBI çdo udhëtim jozyrtar jashtë vendit dhe çdo kontakt të vazhdueshëm profesional ose zyrtar me shtetas të huaj, si dhe të raportonte me saktësi udhëtime zyrtare jashtë. Raportimi i udhëtimeve zyrtare dhe jozyrtare u kërkuan të bëheshin në Raportin e FBI-së për Formularët e Udhëtimit Jashtë (FD-772) dhe Formularët e FBI-së për raportimin e udhëtimeve jashtë (FD-772b), të cilat u dorëzuan në mënyrë elektronike dhe u dërguan në selinë e FBI-së në Washington, D.C.

5. Si person me akses në sigurinë kombëtare, të pandehuri McGonigal i kërkohej të jepte në FBI informacion të saktë e të plotë në lidhje me kontaktet me zyrtarë të huaj dhe asetet e detyrimet financiare.

6. Personi A ishte një qytetar i natyralizuar i Shteteve të Bashkuara i lindur në Shqipëri, me rezidencë në New Jersey. Personi A ka qenë punonjës i një agjencie inteligjence shqiptare disa dekada më parë.

7. Kompani A ishte një organizatë biznesi në Delaware e regjistruar nga Personi A në janar 2018.

8. Personi B ishte shtetas shqiptar i punësuar nga një konglomerat energjie kinez. Personi B operonte si këshilltar informal pranë Kryeministrit të Shqipërisë dhe ka qenë ish-zyrtar i lartë në qeverinë shqiptare. Personi A dhe Personi B ishin miq dhe ortakë biznesi me njëri-tjetrin.

9. Personi C ishte shtetas i Bosnjë Hercegovinës dhe këshilltar i një anëtari boshnjak të Presidencës. Personi C ishte një ish-ministër i mbrojtjes i Bosnjës.

10. Personi D ishte shtetas i Bosnjë Hercegovinës dhe ishte themelues dhe Drejtor i Përgjithshëm i një kompanie farmaceutike me bazë në Bosnje dhe Hercegovinë.

Akuza 1

11. Paragrafët 1 deri në 10 janë përfshirë këtu.

12. Duke filluar jo më vonë se gushti 2017 dhe duke vazhduar më pas deri më 6 maj 2019, në Distriktin e Kolumbias dhe gjetkë, për një çështje brenda juridiksionit të Degës Ekzekutive të Qeverisë së Shteteve të Bashkuara, i pandehuri Charles McGonigal falsifikoi, fshehu dhe mbuloi me vetëdije dhe qëllimisht me mashtrim, skemë dhe pajisje fakte materiale-më konkretisht, McGonigal fshehu vazhdimisht aspekte të marrëdhënies së tij me Personin A për të cilin kishte detyrim ta raportonte dhe që krijoi një konflikt real e të dukshëm interesi midis detyrave të tij zyrtare në FBI dhe interesave të tij private, duke përfshirë faktin që McGonigal pranoi më shumë se 225,000 dollarë nga Personi A; udhëtoi me Personin A në Evropë; dhe vendosi marrëdhënie të vazhdueshme me shtetas të huaj të prezantuar me të nga personi A dhe bashkëpunëtorët e personit A.

Qëllimi i skemës

13. Qëllimi i skemës ishte që i pandehuri McGonigal të fshihte nga FBI dhe nga publiku informacione materiale, që përmbajnë natyrën e marrëdhënies së tij me Personin A, për të përfshirë marrjen e të paktën 225,000 dollarëve nga Personi A, udhëtimi me Personin A në Evropë dhe marrëdhëniet e vazhdueshme me shtetas të huaj të prezantuar nga Personi A dhe bashkëpunëtorët e Personit A, të cilët i pandehuri McGonigal duhej t’i raportonte dhe që krijuan një konflikt real e të dukshëm interesi midis detyrave zyrtare të të pandehurit McGonigal dhe interesave të tij private financiare.

Mënyra dhe Mjetet e Skemës

Skema u realizua në këtë mënyrë dhe mjete, ndër të tjera:

14. Ndërmjet qershorit 2018 dhe majit 2019, i pandehuri McGonigal, në baza vjetore, dorëzoi dhe bëri që të dorëzoheshin formularët OGE-278 që deklaronin në mënyrë të rreme dhe vërtetonin se i pandehuri McGonigal nuk kishte detyrime më të mëdha se 10,000 dollarë dhe që nuk arriti të identifikonte asnjë pasuri më të madhe se 1,000 dollarë të marra nga Personi A, kur, siç e dinte i pandehuri McGonigal, ai kishte kërkuar dhe marrë jo më pak se 225,000 dollarë nga Personi A, gjë që duhej ta raportonte në formularët OGE-278.

15. Ndërmjet shtatorit 2017 dhe qershorit 2018, i pandehuri McGonigal dorëzoi formularët FD-772 dhe FD-772b që falsifikonin, fshihnin dhe mbulonin marrëdhënien dhe udhëtimin e tij me Personin A. Pra, në të njëjtën kohë me periudhën kohore kur u kërkuan dhe u morën pará, i pandehuri McGonigal udhëtoi me Personin A në Shqipëri dhe vende të tjera të Evropës në disa raste dhe raportoi në mënyrë të rreme natyrën dhe qëllimin e udhëtimit në FBI në formularët FD-772 dhe FD-772b, duke përfshirë: dështimin në identifikimin e Personit A si shoqërues udhëtimi, dështimi në identifikimin e vendeve të vizituara, karakterizimi i rremë i qëllimit të udhëtimit dhe raportimi i rremë se nuk do të kishte kontakte të huaja të raportueshme gjatë udhëtimit, pavarësisht se i pandehuri McGonigal synonte dhe takohej me shtetas të huaj, midis tyre Personin B, me të cilin i pandehuri McGonigal kishte një marrëdhënie të vazhdueshme.

16. Midis jo më vonë se gushti 2017 dhe shtatorit 2018, i pandehuri McGonigal gjithashtu nuk raportoi kontaktet e vazhdueshme me shtetas të huaj, siç kërkohet nga formulari FD-981.

17. I pandehuri McGonigal u angazhua në një marrëdhënie financiare private me Personin A që në fakt ose në dukje binte ndesh me detyrat e tij zyrtare në FBI. Për shembull, ndër të tjera, i pandehuri McGonigal bëri që FBI New York të hapte një hetim penal ndaj një shtetasi amerikan, në të cilin Personi A do të shërbente si një burim njerëzor konfidencial, dhe i pandehuri McGonigal u përpoq të organizonte një takim midis personave C dhe D dhe autoritetet qeveritare amerikane, nga i cili do të përfitonin financiarisht Personi A, e gjitha kjo ndërkohë që u mbajt e fshehur nga i pandehuri McGonigal marrja e të paktën 225,000 dollarëve nga Personi A.

Ekzekutimi i Skemës

Në vazhdim të skemës për të fshehur natyrën e marrëdhënies së tij me Personin A që i pandehuri McGonigal kishte për detyrë të zbulonte, i pandehuri McGonigal kreu dhe shkaktoi kryerjen e veprimeve të mëposhtme, ndër të tjera:

18. Jo më vonë se gushti 2017, i pandehuri McGonigal u takua me Personin A dhe e pyeti nëse Personi A mund t’i siguronte pará.

19. Më 5 shtator 2017, i pandehuri McGonigal dorëzoi një formular FD-772 në FBI

për udhëtimet e ardhshme “jozyrtare” në Shqipëri. Paraqitja në mënyrë të gabuar nuk arriti: (a) të identifikonte se Personi A do të ishte një shoqërues udhëtimi, (b) të deklaronte se akomodimi dhe akomodimi do të siguroheshin pa pagesë dhe kush do të paguante për to, (c) të deklaronte se i pandehuri McGonigal do të shkonte edhe në Kosovë përveç Shqipërisë, dhe (d) të identifikojë çdo kontakt të huaj të pritshëm të raportueshëm, përfshirë Personin B, ose ndonjë shtetas tjetër të huaj me të cilin i pandehuri McGonigal kishte një marrëdhënie të vazhdueshme.

20. Më 7 shtator 2017, i pandehuri McGonigal u takua me Personin A që i tha se Personi A po punonte për paratë dhe se Personi A mund t’ia siguronte McGonigalit pjesë pjesë.

21. Më 7 shtator 2017, i pandehuri McGonigal udhëtoi me avion me Personin A nga Shtetet e Bashkuara për në Shqipëri, ku gjatë disa ditëve në vijim janë takuar me Personin B dhe shtetas të tjerë të huaj. As McGonigal dhe as FBI nuk kanë paguar për akomodimin e McGonigal gjatë kohës që ishte në Shqipëri.

22. Më 9 shtator 2017, në Shqipëri, i pandehuri McGonigal është takuar me Personin B dhe Kryeministrin e Shqipërisë. Me kërkesë të personit A, i pandehuri McGonigal i kërkoi Kryeministrit të Shqipërisë që të ishte i kujdesshëm për dhënien e licencave për shpimin e vendburimeve të naftës në Shqipëri për kompanitë ruse. Personi A dhe Personi B kishin të dy interes financiar në vendimet e Qeverisë së Shqipërisë për dhënien e licencave të shpimit në fusha naftëmbajtëse. I pandehuri McGonigal i ka ofruar Kryeministrit të Shqipërisë pajisje të FBI-së në prani të Personit B.

23. Në shtator 2017, në Shqipëri, i pandehuri McGonigal u prezantua nga Personi A me një biznesmen dhe politikan shqiptar, i cili i tha të pandehurit McGonigal se donte që dikush të hetonte një komplot të dyshuar për të vrarë biznesmenin dhe politikanin shqiptar.

24. Më datë 10 shtator 2017, i pandehuri McGonigal ka udhëtuar me makinë nga Shqipëria për në Kosovë, bashkë me Personin A dhe të tjerë, ku i pandehuri McGonigal u takua me dhe i dha mjetet e FBI-së një politikani kosovar. Menjëherë pas këtij udhëtimi në Kosovë, i pandehuri McGonigal dhe personi A, duke udhëtuar së bashku, janë kthyer në Shtetet e Bashkuara.

25. Pas udhëtimit të tij në Shqipëri në shtator, i pandehuri McGonigal vendosi marrëdhënie të vazhdueshme me Kryeministrin e Shqipërisë.

26. Më 5 tetor 2017, jashtë një restoranti, në një makinë të parkuar në New York City, i pandehuri McGonigal mori afërsisht 80,000 dollarë nga Personi A.

27. Në vjeshtën e vitit 2017, në rezidencën e Personit A në New Jersey, i pandehuri McGonigal mori edhe dy herë të tjera para nga Personi A, në shumat prej përafërsisht 80,000 dollarë dhe 65,000 dollarë. I pandehuri McGonigal i kishte thënë Personit A se do t’ia kthente paratë.

28. Më 16 tetor 2017, i pandehuri McGonigal dorëzoi një FD-772b në lidhje me udhëtimin e tij në shtator në Shqipëri dhe Kosovë. Parashtresa në mënyrë të gabuar nuk zbuloi se i pandehuri McGonigal ishte takuar me Kryeministrin e Shqipërisë në Shqipëri dhe me një politikan kosovar në Kosovë dhe mohoi që i pandehuri McGonigal t’i kishte zbuluar punësimin e tij një shtetasi të huaj jashtë aktivitetit zyrtar të FBI-së.

29. Më 15 nëntor 2017, i pandehuri McGonigal dorëzoi një FD-772 për udhëtimin e ardhshëm “zyrtar” në Austri. Paraqitja në mënyrë të gabuar nuk arriti: (a) të identifikonte që Personi A do të ishte shoqërues udhëtimi, (b) të identifikonte se çdo akomodim do të sigurohej pa pagesë ose kush do të paguante për to, (c) të deklaronte se i pandehuri McGonigal do të shkonte edhe në Shqipëri përveç Austrisë dhe (d) të identifikonte çdo kontakt të jashtëm të parashikuar të raportueshëm.

30. Më 17 nëntor 2017, i pandehuri McGonigal udhëtoi me avion për në Austri.

31. Më 18 nëntor 2017, i pandehuri McGonigal dhe një prokuror i Departamentit të Drejtësisë intervistuan të njëjtin biznesmen dhe politikan shqiptar që i pandehur McGonigal kishte takuar gjatë udhëtimit të tij në shtator 2017. Personi A mori pjesë në intervistë si përkthyes. Asnjë dokument që autorizonte ose financonte shërbimet e interpretimit nuk iu dorëzua FBI-së nga i pandehuri McGonigal. FBI nuk ka të dhëna zyrtare të intervistës.

32. Më 18 nëntor 2017, pas intervistimit, i pandehuri McGonigal dhe personi A kanë udhëtuar me avion nga Austria në Shqipëri, ku janë takuar sërish me të njëjtin biznesmen dhe politikan shqiptar, këtë herë pa praninë e prokurorit të Departamentit të Drejtësisë. Biznesmeni dhe politikani shqiptar diskutuan mundësitë e biznesit me të pandehurin McGonigal dhe Personin A.

33. Më 19 nëntor 2017, i pandehuri McGonigal u takua me personin B në Shqipëri për darkë dhe pije.

34. Më 20 nëntor 2017, i pandehuri McGonigal u takua me Kryeministrin e Shqipërisë në Shqipëri.

35. Më 21 nëntor 2017, i pandehuri McGonigal ka udhëtuar me avion nga Shqipëria në Austri dhe më pas është kthyer në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. As McGonigal, as FBI, nuk e paguan akomodimin e McGonigal gjatë kohës që ai ishte në Shqipëri.

36. Më 25 nëntor 2017, i pandehuri McGonigal informoi prokurorin e Departamentit të Drejtësisë të përmendur më lart për një hetim të ri penal të mundshëm që përfshin një shtetas amerikan i cili ishte regjistruar për të kryer punë lobimi në Shtetet e Bashkuara në emër të një partie politike shqiptare të ndryshme nga ajo e Kryeministrit. Një ditë më parë, ai kishte marrë informacion nga Personi B për lobuesin qytetar amerikan.

37. Në dhjetor 2017, McGonigal darkoi në Washington, DC me Personin A dhe zyrtarë të qeverisë shqiptare, dhe darkoi në New York City me Personin A dhe Kryeministrin e Shqipërisë.

38. Më 4 janar 2018, i pandehuri McGonigal mori informacion në lidhje me lobuesin qytetar amerikan nga Personi A dhe ai ia përcolli informacionin një agjenti tjetër special të FBI-NY të nesërmen.

39. Më 22 janar 2018, i pandehuri McGonigal paraqiti një FD-772b në lidhje me udhëtimin e tij në nëntor në Austri të përmendur më lart. Parashtresa në mënyrë të gabuar nuk zbuloi se i pandehuri McGonigal kishte shkuar edhe në Shqipëri përveç Austrisë, ose që ishte takuar ose me Personin B ose me Kryeministrin e Shqipërisë, ose se ai kishte zbuluar punësimin e tij në FBI një shtetasi të huaj jashtë aktivitetit zyrtar .

40. Më 22 janar 2018, i pandehuri McGonigal mori informacion nga Personi A në lidhje me lobuesin shtetas amerikan dhe ia përcolli informacionin një zyrtari tjetër të FBI-NY, i cili ishte vartës i tij. Personi A e kishte marrë informacionin nga Zyra e Kryeministrit Shqiptar.

41. Nga 21 shkurt 2018, deri më 24 shkurt 2018, i pandehuri McGonigal udhëtoi me Personin A në Shqipëri, por ai nuk e raportoi udhëtimin në FBI siç kërkohej në formularët FD-772 e FD-772b.

42. Më 26 shkurt 2018, FBI-NY hapi zyrtarisht një hetim penal të fokusuar mbi lobuesin qytetar amerikan me kërkesë të të pandehurit McGonigal dhe me udhëzimin e tij. Personi A u identifikua më vonë nga FBI-NY si një burim njerëzor konfidencial që mbështet hetimin dhe Personi A i dha informacion FBI-NY gjatë hetimit. Personi B më vonë ndihmoi në lehtësimin e një takimi midis FBI-NY dhe dëshmitarëve të vendosur në Evropë, ndër të tjera, duke paguar shpenzimet e udhëtimit të dëshmitarit. I pandehuri McGonigal nuk i kishte zbuluar në asnjë moment FBI-së marrëdhënien e tij financiare me Personin A dhe as kontaktet e tij të vazhdueshme me Personin B, siç kërkohej nga formulari FD-981.

43. Më 4 mars 2018, i pandehuri McGonigal darkoi në Washington, D.C., ndër të tjerë, me Personin A, Kryeministrin e Shqipërisë dhe një ish-agjent special të FBI-së, i cili punonte në një firmë ndërkombëtare shërbimesh profesionale.

44. Nga 26 prilli 2018, deri më 2 maj 2018, i pandehuri McGonigal udhëtoi me Personin A në Evropë, përfshirë Shqipërinë, por nuk e raportoi udhëtimin në FBI.

45. Më 27 prill 2018, i pandehuri McGonigal u takua me personin C dhe personin D në Gjermani. Në takim, personi C dhe personi D kërkuan një mundësi për t’u takuar me ambasadorin e SHBA-së në Kombet e Bashkuara ose me një zyrtar tjetër të nivelit të lartë të qeverisë amerikane për të kërkuar mbështetjen e Shteteve të Bashkuara për një qëllim politik që do të ndikonte në rajonin e Bosnjë Hercegovinës.

46. Më 8 maj 2018, i pandehuri McGonigal komunikoi me ndërlidhësin e FBI-së në Kombet e Bashkuara dhe kërkoi ndihmë në organizimin e takimit të kërkuar nga personi C dhe personi D.

47. Më 10 qershor 2018, i pandehuri McGonigal dorëzoi një formular OGE-278 që nuk përfshinte asnjë informacion në lidhje me rreth 225,000 dollarë që ai kishte marrë nga Personi A.

48. Më 25 qershor 2018, i pandehuri McGonigal i propozoi personit A që personi A dhe kompania A të hynin në një marrëdhënie kontraktuale me Personin D dhe kompaninë farmaceutike të Personit D. Propozimi i të pandehurit McGonigal përfshinte që Kompania A të paguhej 500,000 dollarë nga Personi D dhe kompania farmaceutike e Personit D në këmbim të caktimit të një takimi midis kompanisë farmaceutike të personit D dhe një përfaqësuesi nga delegacioni i SHBA në Kombet e Bashkuara.

49. Më 1 korrik 2018, i pandehuri McGonigal i konfirmoi personit A nëpërmjet komunikimit elektronik se ai kishte ridërguar të njëjtën gjuhë të propozuar kontraktuale të përshkruar më sipër, dhe i pandehuri McGonigal i kërkoi personit A të “mbronte emrin [e të pandehurit McGonigal]”.

50. Më 18 korrik 2018, siç u propozua nga i pandehuri McGonigal, Personi A i propozoi personit D marrëveshjen kontraktuale në të cilën Kompania A do të merrte 500,000 dollarë në këmbim të rregullimit të një takimi midis kompanisë farmaceutike të personit D dhe një përfaqësuesi nga delegacioni i SHBA-së në Kombet e Bashkuara.

51. Më 26 korrik 2018, i pandehuri McGonigal i dha ndërlidhësit të FBI-së në Kombet e Bashkuara datat e propozuara për takimin që kishin kërkuar personi C dhe personi D.

52. Më 13 gusht 2018, i pandehuri McGonigal mori pjesë në një takim ku i dha informacion një zyrtari të lartë nga delegacioni i SHBA-së në Kombet e Bashkuara në lidhje me kërkesën e bërë nga personi C dhe personi D për një takim. I pandehuri McGonigal nuk ndau në asnjë moment informacion në lidhje me interesin financiar të personit A në takim, ose për marrëdhëniet financiare të të pandehurit McGonigal me Personin A.

53. Midis gushtit 2017 dhe daljes në pension të të pandehurit McGonigal nga FBI në ose rreth shtatorit 2018, i pandehuri McGonigal nuk raportoi asnjë kontakt të vazhdueshëm profesional ose zyrtar me shtetas të huaj në FBI.

54. Më 6 maj 2019, rreth nëntë muaj pas daljes në pension të tij nga FBI, i pandehuri McGonigal dorëzoi një formular OGE-278 që në mënyrë të gabuar nuk përfshinte asnjë informacion për rreth 225,000 dollarë që ai kishte marrë nga Personi A. (Fshehje e fakteve materiale, në kundërshtim me Nenin 18, Kodi i Shteteve të Bashkuara, Seksioni 1001(a)(1))

Akuza 2

55. Paragrafët 1 deri në 10 dhe 14 deri në 54 janë përfshirë këtu.

56. Më 5 shtator 2017, në Distriktin e Kolumbisë dhe gjetkë, i pandehuri Charles McGonigal me dashje dhe me vetëdije bëri dhe shkaktoi që të bëhen deklarata dhe përfaqësime materiale të rreme, fiktive dhe mashtruese në një çështje brenda juridiksionit të Degës Ekzekutive të Qeverisë së Shteteve të Bashkuara, konkretisht FBI, në atë të pandehur McGonigal deklaroi dhe përfaqësoi në mënyrë të rreme në një formular FD-772 se, për udhëtimin e ardhshëm në Evropë, ai nuk kishte shoqërues udhëtimi, nuk do t’i sigurohej strehim dhe akomodim pa pagesë, do të udhëtonte vetëm për në Shqipëri dhe nuk kishte parashikuar ndonjë kontakt të huaj të raportueshëm, kur, në të vërtetë dhe në fakt, siç e dinte mirë dhe besonte atëherë i pandehuri McGonigal, i pandehuri McGonigal do të shoqërohej nga personi A, do të merrte strehim dhe akomodim falas, do të udhëtonte. në Kosovë, përveç Shqipërisë, dhe do të kishte kontakte të huaja të raportueshme me personin B dhe të tjerët.

(Deklarata të rreme, në kundërshtim me Titullin 18, Kodi i Shteteve të Bashkuara, Seksioni 1001(a)(2))

Akuza 3

57. Paragrafët 1 deri në 10 dhe 14 deri 54 janë përfshirë nga këtu. 

58. Më 16 tetor 2017, në Distriktin e Kolumbias e gjetkë, i pandehuri Charles McGonigal me dashje dhe me vetëdije bëri dhe shkaktoi që të bëhen deklarata dhe përfaqësime materiale të rreme, fiktive dhe mashtruese në një çështje brenda juridiksionit të Degës Ekzekutive të Qeverisë së Shteteve të Bashkuara, konkretisht FBI-së, për shkak se i pandehuri McGonigal në mënyrë të rreme deklaroi se, në udhëtimin në Evropë muajin e mëparshëm, ai nuk kishte kontaktuar me një përfaqësues të një qeverie të huaj jashtë aktivitetit zyrtar të FBI-së dhe nuk ia kishte zbuluar punësimin e tij asnjë shtetasi të huaj jashtë aktivitetit zyrtar të FBI-së, kur në të vërtetë i pandehuri McGonigal ishte takuar me Kryeministrin e Shqipërisë dhe me një politikan kosovar dhe me personin B, dhe u bëri të ditur punësimin e tij.

(Deklarata të rreme, në kundërshtim me Titullin 18, Kodi i Shteteve të Bashkuara, Seksioni 1001(a)(2))

Akuza 4

59. Paragrafët 1 deri në 10 dhe 14 deri në 54 janë përfshirë këtu.

60. Më 15 nëntor 2017, në Distriktin e Kolumbias dhe gjetkë, i pandehuri Charles McGonigal me dashje dhe me vetëdije bëri dhe shkaktoi që të bëhen deklarata dhe përfaqësime materiale të rreme, fiktive dhe mashtruese në një çështje brenda juridiksionit të Degës Ekzekutive të Qeverisë së Shteteve të Bashkuara, konkretisht FBI, për shkak se i pandehuri McGonigal deklaroi se, për udhëtimin e ardhshëm në Evropë, ai nuk kishte shoqërues udhëtimi, nuk do t’i sigurohej strehim dhe akomodim pa pagesë, do të udhëtonte vetëm për në Austri dhe nuk kishte parashikuar ndonjë kontakt të huaj të raportueshëm, kur në të vërtetë i pandehuri McGonigal do të shoqërohej nga personi A, do të merrte strehim dhe akomodim falas, do të udhëtonte për në Shqipëri, përveç Austrisë, dhe do të kishte kontakte të huaja të raportueshme me personin B dhe të tjerë.

(Deklarata të rreme, në kundërshtim me Titullin 18, Kodi i Shteteve të Bashkuara, Seksioni 1001(a)(2))

Akuza 5

61. Paragrafët 1 deri në 10 dhe 14 deri në 54 janë përfshirë këtu.

62. Më 22 janar 2018, në Distriktin e Kolumbia dhe gjetkë, i pandehuri Charles McGonigal me dashje dhe me vetëdije bëri dhe shkaktoi që të bëhen deklarata dhe përfaqësime materiale të rreme, fiktive dhe mashtruese në një çështje brenda juridiksionit të Degës Ekzekutive të Qeverisë së Shteteve të Bashkuara, konkretisht FBI, për shkak se i pandehuri McGonigal deklaroi në mënyrë të rreme në një formular FD-772b se, për të udhëtuar në Evropë dy muaj më parë, ai kishte udhëtuar vetëm në Austri, nuk kishte kontakte me një përfaqësues të një qeveria e huaj jashtë biznesit zyrtar të FBI-së dhe nuk ia bëri të ditur punësimin e tij asnjë shtetasi të huaj jashtë biznesit zyrtar të FBI-së, kur në të vërtetë i pandehuri McGonigal kishte udhëtuar në Shqipëri përveç Austrisë , ishte takuar me Kryeministrin e Shqipërisë dhe me personin B, dhe u kishte bërë të ditur punësimin e tij, jashtë biznesit zyrtar të FBI-së.

(Deklarata të rreme, në kundërshtim me Titullin 18, Kodi i Shteteve të Bashkuara, Seksioni 1001(a)(2))

Akuza 6

63. Paragrafët 1 deri në 10 dhe 14 deri në 54 janë përfshirë këtu.

64. Më 10 qershor 2018, në Distriktin e Kolumbias dhe gjetkë, i pandehuri Charles McGonigal me dashje dhe me vetëdije bëri dhe shkaktoi që të bëhen deklarata dhe përfaqësime materiale të rreme, fiktive dhe mashtruese në një çështje brenda juridiksionit të Degës Ekzekutive të Qeverisë së Shteteve të Bashkuara, konkretisht FBI dhe OGE, pasi i pandehuri McGonigal deklaroi në mënyrë të rreme në një formular OGE-278 se ai nuk kishte detyrime më të mëdha se 10,000 dollarë dhe nuk zbuloi asetet dhe detyrimet e marra nga Personi A, kur i pandehuri McGonigal kishte marrë afërsisht 225,000 dollarë nga Personi A. (Deklarata të rreme, në kundërshtim me Titullin 18, Kodi i Shteteve të Bashkuara, Seksioni 1001(a)(2))

Akuza 7

65. Paragrafët 1 deri në 10 dhe 14 deri në 54 janë përfshirë këtu.

66. Më 6 maj 2019, në Distriktin e Kolumbias dhe gjetkë, i pandehuri Charles McGonigal me dashje dhe me vetëdije bëri dhe shkaktoi që të bëhen deklarata dhe përfaqësime materiale të rreme, fiktive dhe mashtruese në një çështje brenda juridiksionit të Degës Ekzekutive të Qeverisë së Shteteve të Bashkuara, konkretisht FBI dhe OGE, pasi i pandehuri McGonigal deklaroi në mënyrë të rreme në një formular OGE-278 se ai nuk kishte detyrime më të mëdha se 10,000 dollarë dhe nuk zbuloi asetet dhe detyrimet e marra nga Personi A, kur i pandehuri McGonigal kishte marrë afërsisht 225,000 dollarë nga Personi A. (Deklarata të rreme, në kundërshtim me Titullin 18, Kodi i Shteteve të Bashkuara, Seksioni 1001(a)(2))

Akuza 8

67. Paragrafët 1 deri në 10 dhe 14 deri në 54 janë përfshirë këtu.

68. Më 10 qershor 2018, në Distriktin e Kolumbias dhe gjetkë, i pandehuri Charles McGonigal me dashje dhe me vetëdije bëri dhe shkaktoi që të bëhen deklarata dhe përfaqësime materiale të rreme, fiktive dhe mashtruese në një çështje brenda juridiksionit të Degës Ekzekutive të Qeverisë së Shteteve të Bashkuara, konkretisht FBI dhe OGE, pasi i pandehuri McGonigal deklaroi në mënyrë të rreme në një formular OGE-278 se ai nuk kishte detyrime më të mëdha se 10,000 dollarë dhe nuk zbuloi asetet dhe detyrimet e marra nga Personi A, kur i pandehuri McGonigal kishte marrë afërsisht 225,000 dollarë nga Personi A. (Falsifikim i një regjistrimi ose dokumenti, në kundërshtim me Titullin 18, Kodi i Shteteve të Bashkuara, Seksioni 1519)

Akuza 9

69. Paragrafët 1 deri në 10 dhe 14 deri në 54 janë përfshirë këtu.

70. Më 6 maj 2019, në Distriktin e Kolumbias e gjetkë, i pandehuri Charles McGonigal, me qëllimin për të penguar, penguar dhe ndikuar, dhe në lidhje dhe meditimin e hetimit dhe administrimit të duhur të një çështjeje brenda juridiksionit i një departamenti ose agjencie të Shteteve të Bashkuara, me vetëdije të fshehtë, të mbuluar, të falsifikuar dhe të bërë shënime të rreme në një procesverbal, dokument dhe objekt të prekshëm, për të kuptuar, i pandehuri McGonigal dorëzoi dhe bëri që t’i dorëzohej një formular OGE-278 me FBI dhe OGE, të cilat në mënyrë të rreme nuk raportuan asete më të mëdha se 1,000 dollarë dhe detyrime më të mëdha se 10,000 dollarë, kur i pandehuri McGonigal kishte marrë afërsisht 225,000 dollarë nga Personi A. (Falsifikimi i një regjistrimi ose dokumenti, në shkelje e Titullit 18, Kodi i Shteteve të Bashkuara, Seksioni 1519)

Matthew M. Graves

Prokuror i Shteteve të Bashkuara në dhe për Distriktin e Kolumbias