Kategori
Uncategorized

Berisha thirrje Ramës: Edhe tanket e Putinit po të vijnë në Tiranë nuk të shpëtojnë

“Demokratët duhet të ngrihen dhe do ngrihen në një betejë vendimtare për shpëtimin e Shqipërisë nga armiku më i egër pas Enver Hoxhës në historinë e vendit.

Sot afera Rama-Gonigal është kryeafera e planetit, një dramë e tmerrshme në fushën e sigurisë që zhvillohet sa në SHBA po kaq dhe në Tiranë, që ka për autor Charles Mcgonigal, njeriun kryesor të kundërzbulimit në SHBA, njeriu që njihte e kishte njohuri të jashtëzakonshme për sigurinë dhe ky njeri i ofrohet Edi Ramës për të shkatërruar opozitën shqiptare.

Këtë njeri Edi Rama pasi grabiti zgjedhjet e 2017-ës e kontrakton për t’i dhënë opozitës goditjen e mëshirës.

Janë momentet më solemne dhe më kritike, më të rëndësishme të jetës sonë politike, e ardhmja e PD-së, demokracisë shqiptare do përcaktohet nga suksesi i betejës kundër kësaj kalbësire të pashoq që angazhoi kundër çdo interesi agjenturën, mafian ruse për shkatërrimin e pluralizmit në vend.

Ne hyjmë tani në finale, çdo luftë ka betejën finale dhe kjo që do nisim është beteja finale në të cilën ju siguroj se do fitojmë. 

Dhe njëherë i kërkoj Ramës të largohet menjëherë nga pushteti, se alternativë tjetër nuk ka për ty!

Edhe tanket e Putinit po të vijnë në Tiranë nuk të mbajnë në pushtet, largohu menjëherë!

Edhe njëherë, ora është e jona, ora është e një beteje të cilën do ta bëjmë me guxim e përkushtim si asnjëherë më parë.

Beteja finale ndalet vetëm pas largimit të kalbësirës nga pushteti, me të gjitha mjetet e e mosbindjes civile kjo kalbësirë do shporret nga pushteti, ky ka kryer aktet më makabre, unë jam i bindur se këto mesazhe burojnë nga zemra e çdo demokrati.
Kategori
Uncategorized

The Rama Scandal in the USA/ Meta: The most serious act in the history of pluralism

Statement from Ilir Meta, Chairman of Freedom Party, Albania.

Through manipulation and corruption, Edi Rama has tried to use relationships and communication with high officials of the United States of America to attack the Albanian opposition, undo the rule of law and secure corrupt profits for himself and his associates.

Edi Rama has financed the traffic of influence with corruption money and used his position to hold power in an illegal and mafia-like manner. This is now universally proven.

His activity to manipulate and use a high-ranking US official has had the sole purpose of, in addition to maintaining power, guaranteeing investments through dirty Russian money, by introducing them as atavisms into the Albanian economy and placing Albania, not in the front of the fight against corruption and trafficking, but in function of their support and use for Rama’s gains.

The concealment of the meetings with Edi Rama from McGonigal, as well as the public involvement of his collaborator and partner Rosini in the media against the opposition, and Mr. Sali Berisha, at the time of the burning of mandates are overwhelming proof that Edi Rama represents nothing but a mobsters sitting in the Albanian Prime Minister’s office.

It is clear that for Edi Rama, relations with the United States of America have never been and are not those of values, but relations of affairs.

Edi Rama is the man who purposely and with a well-defined strategy has compromised these relations, has tried to undermine them, has tried to reduce the respect and love that Albanians have for the United States of America in function of his now proven pro-Russian agendas.

The resignation of Edi Rama is a compulsory action since the level of incrimination, compromising and corruption of the Albanian prime minister’s office is scandalous and unimaginable.

The Albanian justice system should have stood up in time in the face of such shocking facts that directly implicate the Prime Minister.

The Albanian justice institutions must communicate intensively and closely with the American justice in order to clarify to the end this whole state affair that already crosses the borders of Albania, to fully investigate and bring the Prime Minister to Justice.

Kategori
Uncategorized

Berisha: Mafia qeveritare shqiptare, më e rrezikshmja në planet! McGonigal u përdor për qëllime politike

Në vend që të informonin menjëherë vendin partner, këta e shfrytëzuan dobësitë e tij dhe e angazhuan në një luftë politike të paimagjinueshme.

E paguan atë për veprimtari antikushtetuese në SHBA.

E paguan atë për përdorimin e institucionit themelor të sigurisë së SHBA, të brendshëm, për qëllime politike.

E paguan që të përdorë FBI si një agjenci private.

Edi Rama është bashkautor në këtë krim të shëmtuar.

Thuhet se të gjitha i ka bërë me pagesë, me faturë. Që të gjitha udhëtime të fshehta.

Që të gjitha pa deklaruar oficerin e sigurimit që e shoqëronte edhe deri në tualet, Agron Nezën. Askund nuk e tregonte

Rama me Nezën dhe Duçkën bënë gjithçka që t’i japin mundësi këtij njeriu, që të shkelmojë rregullat dhe kodin e institucionit të tij, institucion me rëndësi themelore jo vetëm për SHBA, por edhe për mbarë vendet e NATO-s dhe vendet e lira.

Ajo që të bën përshtypje, ndonëse flet e mbarë bota, mendon se do e kalojë me një Tëitter, ku thotë se aty nuk flitet për mua.

Nxjerr mjeranë dhe pseudoanalistë dhe betohet që në 16 faqe, ku flitet vetëm për të dhe bashkëpunëtorët e tij, se akuzën tjetër, për paratë e Deripaskës nuk e kanë publikuar.

Pra 16 faqe janë vetëm afera shqiptare.

Kategori
Uncategorized

Anna Ahmatova (1889-1966)

Perketheu Ligor Prifti /

 1. Muza
  Kur natën pres të vijë, si vjen hija,
  Më duket jeta varur në një fije!
  Ç’më duhen nderet, mosha dhe liria,
  Para asaj që flautit i bie!

Po vjen. Mbulesën heq, më le zbuluar
E më vështron në sy me plot vemendje.
-Mos Ferrin Dantes ti ia ke diktuar?
Më thotë Po! Shkujdesur, gjithë ëndje.

2 Si gur i bardhë në të pusit fund
Në qënien time prehet një kujtim.
Me të të ndeshem s’kam dëshirë, s’mund:
Se e kam vojtje, brengë dhe gëzim.

Kushdo, nga afër të vështrojë nga unë,
Në syt’ e mij, sakaq do e dallojë,
Do hidhërohet, do mendohet shumë
Të hidhurin rrëfim kur ta dëgjojë.

E di se zotat i kanë shndëruar
Në sende njerzit, ndërgjegja pa i vrarë,
Përjetësisht me brenga për t’jetuar,
Ti mu shndërove në kujtim e mall.
5 qershor1916
. I përktheu Ligor S. Prifti

Kategori
Uncategorized

Berisha: Ja pse Rama është agjent influent i Putinit, i bëj thirrje të bëhet i penduar i drejtësisë

Agjenci influent është person që ka një status, në përkufizimin e fjalorëve politikë, dhe e përdor pozicionin e tij për të influencuar publikun në qëndrime, drejtime dhe politika të caktuar siç i intereson një fuqie tjetër.

Agjentët influentë janë tre kategori.

Agjenti që ka një status dhe ka firmosur dhe atij i vijnë udhëzimet përmes agjentit tjetër. Nuk e di, megjithëse ka shumë gjëra të errëta, qoftë në trashëgimi familjare, qoftë në drurin familjar, nuk e di.

Kategoria e dytë e agjentit influent janë ata që veprojnë me ndërgjegje, pa firmë dhe janë njëlloj me të parët. U them atyre që reaguan se do gjeni prej tyre që kanë shkuar edhe në gijotinë për veprimin e tyre pa firmë, por kanë mbrojtur edhe njëlloj sikur të ishin nazistë apo stalinistë, kauzat e gabuara. Këta quhen agjentë influentë.

Kategoria e tretë e agjentëve influentë janë idiotët e dobishëm. Idioti i dobishëm është spontan, është sporadik. Bën deklarata dhe shfrytëzohet deklarata e tij dhe pastaj është një copë asgjë.

Të më thotë kush se a ka deklaratë më të dobishme për Putinin se deklarata e Edi Ramës: mos i bini në qafë Serbisë, për të respektuar sanksionet? Me fjalë të tjera, lëreni të mbetet prapavijë e Rusisë. Është e qartë si drita e diellit se kujt i intereson kjo deklaratë. Asnjë lider evropian, përveç tij nuk e bën.

Këtu Deripaska është strategjik.
Së dyti, kujt i intereson deklarata e Edi Rama në Davos se e ndaluat mallin e pistë rus, dhe morën nga të tjerët, më keq se rusët. Po kush është sot më keq se rusët, që agreson dhe bën kasaphanë në një popull?

Kujt i intereson kjo? Pse, nuk e di Europa? Në vend të duartrokitet Gjermania, që e zeroi importin rus, Edi Rama u thotë se e latë mallin e pistë, për të marrë mall më të pistë.

A nuk është kjo një shprehje me kuptim politik totalisht në mbrojtje të Putinit,” tha Berisha.

“Unë shpresoj që të gjitha këto do të hetohen, qoftë nga komisioni parlamentar, qoftë nga drejtësia në SHBA, por e mbyll fjalën time duke i bërë thirrje, shko, dorëzohu si i penduar se ke bërë një dëm të pallogaritshëm me aktet më të dënueshme.

Kryeministër i një vendi anëtar të NATO-s, përdor si aset tëndin, njeriun kryesor të kundërinteligjencës së FBI. E paguan, e përdor kundër opozitës.

Unë kam bindjen se qytetarët do flasin. Kështu nuk vazhdohet. Ky është i pakallur.

Departamenti i Drejtësisë u përgjigj sot një rrjeti televiziv kur e pyeti për kryeministrin, i keni të gjitha publike, u tha.

16 faqe ja ku janë, fillojnë dhe mbarojnë me Personin A, Agron Nezën, me Personin B, Dorian Duçkën dhe vetë kryeministrin që nga zyra e tij u ngarkon detyra të zeza McGonigal ndaj opozitës shqiptare.

Kjo është vetëm maja e ajsbergut,” theksoi kreu i PD

Kategori
Uncategorized

Dosja e plotë/ Lidhjet e Edi Ramës me ish-zyrtarin të FBI-së, çfarë kërkoi dhe pagesat në dollarë

Më poshtë keni dosjen e përkthyer në shqip nga origjinali

Gjykata Federale e SHBA për Distriktin e Kolumbias

Proces penal

Juria e Madhe bëri betimin më 15 shtator 2022

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kundër CHARLES F. MCGONIGAL, i pandehur për shkelje të

Nenit 18 të Kodit Penal të SHBA (USC) § 1001(a)(1) (Fshehje e fakteve materiale)

Nenit 18 të USC. § 1001(a)(2) (Deklarata të rreme)

Nenit 18 të U.S.C. § 1519 (Falsifikim i një regjistrimi apo dokumenti)

Akuza

Juria e Madhe përcakton se duke nisur nga data e ora tanishme:

Akuza të përgjithshme

Në të gjitha rastet në lidhje me këtë akuzë, përveçse kur deklarohet ndryshe:

1. Departamenti i Drejtësisë i SHBA është një departament i Degës Ekzekutive të qeverisë së Shteteve të Bashkuara. Zyra Federale e Hetimit (FBI) është krahu kryesor hetimor i Departamentit të Drejtësisë të SHBA dhe një organizatë e sigurisë kombëtare me përgjegjësi inteligjence dhe detyrim të zbatimit të ligjit.

2. I pandehuri CHARLES F. MCGONIGAL ishte një Agjent Special në Detyrë (SAC) i Zyrës në Terren i FBI në New York nga tetori 2016 deri në tërheqjen nga FBI më 14 shtator 2018, dhe gjatë kësaj kohe ka qenë anëtar i Senior Executive Service (SES). I pandehuri McGonigal ka qenë përgjegjës për mbikëqyrjen e çështjeve të kundërzbulimit dhe të sigurisë kombëtare si SAC, përfshirë ato që përfshinin vende evropiane si Shqipëria dhe Bosnjë Hercegovina.

3. Si SAC i Zyrës në Terren të FBI në New York dhe anëtar i SES, i pandehuri McGonigal kishte detyrë ligjore të paraqiste një deklarim publik financiar vjetor në përputhje me Aktin e Etikës në Qeveri të vitit 1978. Deklarimet financiare u bënë në një Formular të Zyrës së Etikës Qeveritare (OGE), qëllimi i të cilit ishte: (a) të forconte transparencën, besimin dhe konfidencën në integritetin dhe vendimmarrjen e Degs Ekzekutive; dhe (b) të ndihmonte punonjësit publikë dhe agjencitë e tyre në shmangien e konflikteve të interesit të vërteta apo në dukje midis detyrave zyrtare dhe interesave vetjake financiare. Dorëzuesve të formularit iu kërkohej të zbulonin me saktësi para publikut, ndër të tjera, pasuri më të mëdha se 1,000 dollarë, detyrime financiare mbi 10,000 dollarë, dhurata dhe rimbursime udhëtimesh, dhe transaksione të tjera financiare. Informacioni i dhënë në formularin OGE-278 mund të çojë në veprim nga punëdhënësi kundër dorëzuesit të formularit. Formularët OGE-278 u paraqitën në formë elektronike dhe iu dërguan Selisë së FBI në Washington, D.C.

4. I pandehuri McGonigal kishte për detyrë dhe iu kërkua nga Direktivat e Politikës së FBI-së dhe politika e FBI-së në përgjithësi, të raportonte me saktësi në FBI çdo udhëtim jozyrtar jashtë vendit dhe çdo kontakt të vazhdueshëm profesional ose zyrtar me shtetas të huaj, si dhe të raportonte me saktësi udhëtime zyrtare jashtë. Raportimi i udhëtimeve zyrtare dhe jozyrtare u kërkuan të bëheshin në Raportin e FBI-së për Formularët e Udhëtimit Jashtë (FD-772) dhe Formularët e FBI-së për raportimin e udhëtimeve jashtë (FD-772b), të cilat u dorëzuan në mënyrë elektronike dhe u dërguan në selinë e FBI-së në Washington, D.C.

5. Si person me akses në sigurinë kombëtare, të pandehuri McGonigal i kërkohej të jepte në FBI informacion të saktë e të plotë në lidhje me kontaktet me zyrtarë të huaj dhe asetet e detyrimet financiare.

6. Personi A ishte një qytetar i natyralizuar i Shteteve të Bashkuara i lindur në Shqipëri, me rezidencë në New Jersey. Personi A ka qenë punonjës i një agjencie inteligjence shqiptare disa dekada më parë.

7. Kompani A ishte një organizatë biznesi në Delaware e regjistruar nga Personi A në janar 2018.

8. Personi B ishte shtetas shqiptar i punësuar nga një konglomerat energjie kinez. Personi B operonte si këshilltar informal pranë Kryeministrit të Shqipërisë dhe ka qenë ish-zyrtar i lartë në qeverinë shqiptare. Personi A dhe Personi B ishin miq dhe ortakë biznesi me njëri-tjetrin.

9. Personi C ishte shtetas i Bosnjë Hercegovinës dhe këshilltar i një anëtari boshnjak të Presidencës. Personi C ishte një ish-ministër i mbrojtjes i Bosnjës.

10. Personi D ishte shtetas i Bosnjë Hercegovinës dhe ishte themelues dhe Drejtor i Përgjithshëm i një kompanie farmaceutike me bazë në Bosnje dhe Hercegovinë.

Akuza 1

11. Paragrafët 1 deri në 10 janë përfshirë këtu.

12. Duke filluar jo më vonë se gushti 2017 dhe duke vazhduar më pas deri më 6 maj 2019, në Distriktin e Kolumbias dhe gjetkë, për një çështje brenda juridiksionit të Degës Ekzekutive të Qeverisë së Shteteve të Bashkuara, i pandehuri Charles McGonigal falsifikoi, fshehu dhe mbuloi me vetëdije dhe qëllimisht me mashtrim, skemë dhe pajisje fakte materiale-më konkretisht, McGonigal fshehu vazhdimisht aspekte të marrëdhënies së tij me Personin A për të cilin kishte detyrim ta raportonte dhe që krijoi një konflikt real e të dukshëm interesi midis detyrave të tij zyrtare në FBI dhe interesave të tij private, duke përfshirë faktin që McGonigal pranoi më shumë se 225,000 dollarë nga Personi A; udhëtoi me Personin A në Evropë; dhe vendosi marrëdhënie të vazhdueshme me shtetas të huaj të prezantuar me të nga personi A dhe bashkëpunëtorët e personit A.

Qëllimi i skemës

13. Qëllimi i skemës ishte që i pandehuri McGonigal të fshihte nga FBI dhe nga publiku informacione materiale, që përmbajnë natyrën e marrëdhënies së tij me Personin A, për të përfshirë marrjen e të paktën 225,000 dollarëve nga Personi A, udhëtimi me Personin A në Evropë dhe marrëdhëniet e vazhdueshme me shtetas të huaj të prezantuar nga Personi A dhe bashkëpunëtorët e Personit A, të cilët i pandehuri McGonigal duhej t’i raportonte dhe që krijuan një konflikt real e të dukshëm interesi midis detyrave zyrtare të të pandehurit McGonigal dhe interesave të tij private financiare.

Mënyra dhe Mjetet e Skemës

Skema u realizua në këtë mënyrë dhe mjete, ndër të tjera:

14. Ndërmjet qershorit 2018 dhe majit 2019, i pandehuri McGonigal, në baza vjetore, dorëzoi dhe bëri që të dorëzoheshin formularët OGE-278 që deklaronin në mënyrë të rreme dhe vërtetonin se i pandehuri McGonigal nuk kishte detyrime më të mëdha se 10,000 dollarë dhe që nuk arriti të identifikonte asnjë pasuri më të madhe se 1,000 dollarë të marra nga Personi A, kur, siç e dinte i pandehuri McGonigal, ai kishte kërkuar dhe marrë jo më pak se 225,000 dollarë nga Personi A, gjë që duhej ta raportonte në formularët OGE-278.

15. Ndërmjet shtatorit 2017 dhe qershorit 2018, i pandehuri McGonigal dorëzoi formularët FD-772 dhe FD-772b që falsifikonin, fshihnin dhe mbulonin marrëdhënien dhe udhëtimin e tij me Personin A. Pra, në të njëjtën kohë me periudhën kohore kur u kërkuan dhe u morën pará, i pandehuri McGonigal udhëtoi me Personin A në Shqipëri dhe vende të tjera të Evropës në disa raste dhe raportoi në mënyrë të rreme natyrën dhe qëllimin e udhëtimit në FBI në formularët FD-772 dhe FD-772b, duke përfshirë: dështimin në identifikimin e Personit A si shoqërues udhëtimi, dështimi në identifikimin e vendeve të vizituara, karakterizimi i rremë i qëllimit të udhëtimit dhe raportimi i rremë se nuk do të kishte kontakte të huaja të raportueshme gjatë udhëtimit, pavarësisht se i pandehuri McGonigal synonte dhe takohej me shtetas të huaj, midis tyre Personin B, me të cilin i pandehuri McGonigal kishte një marrëdhënie të vazhdueshme.

16. Midis jo më vonë se gushti 2017 dhe shtatorit 2018, i pandehuri McGonigal gjithashtu nuk raportoi kontaktet e vazhdueshme me shtetas të huaj, siç kërkohet nga formulari FD-981.

17. I pandehuri McGonigal u angazhua në një marrëdhënie financiare private me Personin A që në fakt ose në dukje binte ndesh me detyrat e tij zyrtare në FBI. Për shembull, ndër të tjera, i pandehuri McGonigal bëri që FBI New York të hapte një hetim penal ndaj një shtetasi amerikan, në të cilin Personi A do të shërbente si një burim njerëzor konfidencial, dhe i pandehuri McGonigal u përpoq të organizonte një takim midis personave C dhe D dhe autoritetet qeveritare amerikane, nga i cili do të përfitonin financiarisht Personi A, e gjitha kjo ndërkohë që u mbajt e fshehur nga i pandehuri McGonigal marrja e të paktën 225,000 dollarëve nga Personi A.

Ekzekutimi i Skemës

Në vazhdim të skemës për të fshehur natyrën e marrëdhënies së tij me Personin A që i pandehuri McGonigal kishte për detyrë të zbulonte, i pandehuri McGonigal kreu dhe shkaktoi kryerjen e veprimeve të mëposhtme, ndër të tjera:

18. Jo më vonë se gushti 2017, i pandehuri McGonigal u takua me Personin A dhe e pyeti nëse Personi A mund t’i siguronte pará.

19. Më 5 shtator 2017, i pandehuri McGonigal dorëzoi një formular FD-772 në FBI

për udhëtimet e ardhshme “jozyrtare” në Shqipëri. Paraqitja në mënyrë të gabuar nuk arriti: (a) të identifikonte se Personi A do të ishte një shoqërues udhëtimi, (b) të deklaronte se akomodimi dhe akomodimi do të siguroheshin pa pagesë dhe kush do të paguante për to, (c) të deklaronte se i pandehuri McGonigal do të shkonte edhe në Kosovë përveç Shqipërisë, dhe (d) të identifikojë çdo kontakt të huaj të pritshëm të raportueshëm, përfshirë Personin B, ose ndonjë shtetas tjetër të huaj me të cilin i pandehuri McGonigal kishte një marrëdhënie të vazhdueshme.

20. Më 7 shtator 2017, i pandehuri McGonigal u takua me Personin A që i tha se Personi A po punonte për paratë dhe se Personi A mund t’ia siguronte McGonigalit pjesë pjesë.

21. Më 7 shtator 2017, i pandehuri McGonigal udhëtoi me avion me Personin A nga Shtetet e Bashkuara për në Shqipëri, ku gjatë disa ditëve në vijim janë takuar me Personin B dhe shtetas të tjerë të huaj. As McGonigal dhe as FBI nuk kanë paguar për akomodimin e McGonigal gjatë kohës që ishte në Shqipëri.

22. Më 9 shtator 2017, në Shqipëri, i pandehuri McGonigal është takuar me Personin B dhe Kryeministrin e Shqipërisë. Me kërkesë të personit A, i pandehuri McGonigal i kërkoi Kryeministrit të Shqipërisë që të ishte i kujdesshëm për dhënien e licencave për shpimin e vendburimeve të naftës në Shqipëri për kompanitë ruse. Personi A dhe Personi B kishin të dy interes financiar në vendimet e Qeverisë së Shqipërisë për dhënien e licencave të shpimit në fusha naftëmbajtëse. I pandehuri McGonigal i ka ofruar Kryeministrit të Shqipërisë pajisje të FBI-së në prani të Personit B.

23. Në shtator 2017, në Shqipëri, i pandehuri McGonigal u prezantua nga Personi A me një biznesmen dhe politikan shqiptar, i cili i tha të pandehurit McGonigal se donte që dikush të hetonte një komplot të dyshuar për të vrarë biznesmenin dhe politikanin shqiptar.

24. Më datë 10 shtator 2017, i pandehuri McGonigal ka udhëtuar me makinë nga Shqipëria për në Kosovë, bashkë me Personin A dhe të tjerë, ku i pandehuri McGonigal u takua me dhe i dha mjetet e FBI-së një politikani kosovar. Menjëherë pas këtij udhëtimi në Kosovë, i pandehuri McGonigal dhe personi A, duke udhëtuar së bashku, janë kthyer në Shtetet e Bashkuara.

25. Pas udhëtimit të tij në Shqipëri në shtator, i pandehuri McGonigal vendosi marrëdhënie të vazhdueshme me Kryeministrin e Shqipërisë.

26. Më 5 tetor 2017, jashtë një restoranti, në një makinë të parkuar në New York City, i pandehuri McGonigal mori afërsisht 80,000 dollarë nga Personi A.

27. Në vjeshtën e vitit 2017, në rezidencën e Personit A në New Jersey, i pandehuri McGonigal mori edhe dy herë të tjera para nga Personi A, në shumat prej përafërsisht 80,000 dollarë dhe 65,000 dollarë. I pandehuri McGonigal i kishte thënë Personit A se do t’ia kthente paratë.

28. Më 16 tetor 2017, i pandehuri McGonigal dorëzoi një FD-772b në lidhje me udhëtimin e tij në shtator në Shqipëri dhe Kosovë. Parashtresa në mënyrë të gabuar nuk zbuloi se i pandehuri McGonigal ishte takuar me Kryeministrin e Shqipërisë në Shqipëri dhe me një politikan kosovar në Kosovë dhe mohoi që i pandehuri McGonigal t’i kishte zbuluar punësimin e tij një shtetasi të huaj jashtë aktivitetit zyrtar të FBI-së.

29. Më 15 nëntor 2017, i pandehuri McGonigal dorëzoi një FD-772 për udhëtimin e ardhshëm “zyrtar” në Austri. Paraqitja në mënyrë të gabuar nuk arriti: (a) të identifikonte që Personi A do të ishte shoqërues udhëtimi, (b) të identifikonte se çdo akomodim do të sigurohej pa pagesë ose kush do të paguante për to, (c) të deklaronte se i pandehuri McGonigal do të shkonte edhe në Shqipëri përveç Austrisë dhe (d) të identifikonte çdo kontakt të jashtëm të parashikuar të raportueshëm.

30. Më 17 nëntor 2017, i pandehuri McGonigal udhëtoi me avion për në Austri.

31. Më 18 nëntor 2017, i pandehuri McGonigal dhe një prokuror i Departamentit të Drejtësisë intervistuan të njëjtin biznesmen dhe politikan shqiptar që i pandehur McGonigal kishte takuar gjatë udhëtimit të tij në shtator 2017. Personi A mori pjesë në intervistë si përkthyes. Asnjë dokument që autorizonte ose financonte shërbimet e interpretimit nuk iu dorëzua FBI-së nga i pandehuri McGonigal. FBI nuk ka të dhëna zyrtare të intervistës.

32. Më 18 nëntor 2017, pas intervistimit, i pandehuri McGonigal dhe personi A kanë udhëtuar me avion nga Austria në Shqipëri, ku janë takuar sërish me të njëjtin biznesmen dhe politikan shqiptar, këtë herë pa praninë e prokurorit të Departamentit të Drejtësisë. Biznesmeni dhe politikani shqiptar diskutuan mundësitë e biznesit me të pandehurin McGonigal dhe Personin A.

33. Më 19 nëntor 2017, i pandehuri McGonigal u takua me personin B në Shqipëri për darkë dhe pije.

34. Më 20 nëntor 2017, i pandehuri McGonigal u takua me Kryeministrin e Shqipërisë në Shqipëri.

35. Më 21 nëntor 2017, i pandehuri McGonigal ka udhëtuar me avion nga Shqipëria në Austri dhe më pas është kthyer në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. As McGonigal, as FBI, nuk e paguan akomodimin e McGonigal gjatë kohës që ai ishte në Shqipëri.

36. Më 25 nëntor 2017, i pandehuri McGonigal informoi prokurorin e Departamentit të Drejtësisë të përmendur më lart për një hetim të ri penal të mundshëm që përfshin një shtetas amerikan i cili ishte regjistruar për të kryer punë lobimi në Shtetet e Bashkuara në emër të një partie politike shqiptare të ndryshme nga ajo e Kryeministrit. Një ditë më parë, ai kishte marrë informacion nga Personi B për lobuesin qytetar amerikan.

37. Në dhjetor 2017, McGonigal darkoi në Washington, DC me Personin A dhe zyrtarë të qeverisë shqiptare, dhe darkoi në New York City me Personin A dhe Kryeministrin e Shqipërisë.

38. Më 4 janar 2018, i pandehuri McGonigal mori informacion në lidhje me lobuesin qytetar amerikan nga Personi A dhe ai ia përcolli informacionin një agjenti tjetër special të FBI-NY të nesërmen.

39. Më 22 janar 2018, i pandehuri McGonigal paraqiti një FD-772b në lidhje me udhëtimin e tij në nëntor në Austri të përmendur më lart. Parashtresa në mënyrë të gabuar nuk zbuloi se i pandehuri McGonigal kishte shkuar edhe në Shqipëri përveç Austrisë, ose që ishte takuar ose me Personin B ose me Kryeministrin e Shqipërisë, ose se ai kishte zbuluar punësimin e tij në FBI një shtetasi të huaj jashtë aktivitetit zyrtar .

40. Më 22 janar 2018, i pandehuri McGonigal mori informacion nga Personi A në lidhje me lobuesin shtetas amerikan dhe ia përcolli informacionin një zyrtari tjetër të FBI-NY, i cili ishte vartës i tij. Personi A e kishte marrë informacionin nga Zyra e Kryeministrit Shqiptar.

41. Nga 21 shkurt 2018, deri më 24 shkurt 2018, i pandehuri McGonigal udhëtoi me Personin A në Shqipëri, por ai nuk e raportoi udhëtimin në FBI siç kërkohej në formularët FD-772 e FD-772b.

42. Më 26 shkurt 2018, FBI-NY hapi zyrtarisht një hetim penal të fokusuar mbi lobuesin qytetar amerikan me kërkesë të të pandehurit McGonigal dhe me udhëzimin e tij. Personi A u identifikua më vonë nga FBI-NY si një burim njerëzor konfidencial që mbështet hetimin dhe Personi A i dha informacion FBI-NY gjatë hetimit. Personi B më vonë ndihmoi në lehtësimin e një takimi midis FBI-NY dhe dëshmitarëve të vendosur në Evropë, ndër të tjera, duke paguar shpenzimet e udhëtimit të dëshmitarit. I pandehuri McGonigal nuk i kishte zbuluar në asnjë moment FBI-së marrëdhënien e tij financiare me Personin A dhe as kontaktet e tij të vazhdueshme me Personin B, siç kërkohej nga formulari FD-981.

43. Më 4 mars 2018, i pandehuri McGonigal darkoi në Washington, D.C., ndër të tjerë, me Personin A, Kryeministrin e Shqipërisë dhe një ish-agjent special të FBI-së, i cili punonte në një firmë ndërkombëtare shërbimesh profesionale.

44. Nga 26 prilli 2018, deri më 2 maj 2018, i pandehuri McGonigal udhëtoi me Personin A në Evropë, përfshirë Shqipërinë, por nuk e raportoi udhëtimin në FBI.

45. Më 27 prill 2018, i pandehuri McGonigal u takua me personin C dhe personin D në Gjermani. Në takim, personi C dhe personi D kërkuan një mundësi për t’u takuar me ambasadorin e SHBA-së në Kombet e Bashkuara ose me një zyrtar tjetër të nivelit të lartë të qeverisë amerikane për të kërkuar mbështetjen e Shteteve të Bashkuara për një qëllim politik që do të ndikonte në rajonin e Bosnjë Hercegovinës.

46. Më 8 maj 2018, i pandehuri McGonigal komunikoi me ndërlidhësin e FBI-së në Kombet e Bashkuara dhe kërkoi ndihmë në organizimin e takimit të kërkuar nga personi C dhe personi D.

47. Më 10 qershor 2018, i pandehuri McGonigal dorëzoi një formular OGE-278 që nuk përfshinte asnjë informacion në lidhje me rreth 225,000 dollarë që ai kishte marrë nga Personi A.

48. Më 25 qershor 2018, i pandehuri McGonigal i propozoi personit A që personi A dhe kompania A të hynin në një marrëdhënie kontraktuale me Personin D dhe kompaninë farmaceutike të Personit D. Propozimi i të pandehurit McGonigal përfshinte që Kompania A të paguhej 500,000 dollarë nga Personi D dhe kompania farmaceutike e Personit D në këmbim të caktimit të një takimi midis kompanisë farmaceutike të personit D dhe një përfaqësuesi nga delegacioni i SHBA në Kombet e Bashkuara.

49. Më 1 korrik 2018, i pandehuri McGonigal i konfirmoi personit A nëpërmjet komunikimit elektronik se ai kishte ridërguar të njëjtën gjuhë të propozuar kontraktuale të përshkruar më sipër, dhe i pandehuri McGonigal i kërkoi personit A të “mbronte emrin [e të pandehurit McGonigal]”.

50. Më 18 korrik 2018, siç u propozua nga i pandehuri McGonigal, Personi A i propozoi personit D marrëveshjen kontraktuale në të cilën Kompania A do të merrte 500,000 dollarë në këmbim të rregullimit të një takimi midis kompanisë farmaceutike të personit D dhe një përfaqësuesi nga delegacioni i SHBA-së në Kombet e Bashkuara.

51. Më 26 korrik 2018, i pandehuri McGonigal i dha ndërlidhësit të FBI-së në Kombet e Bashkuara datat e propozuara për takimin që kishin kërkuar personi C dhe personi D.

52. Më 13 gusht 2018, i pandehuri McGonigal mori pjesë në një takim ku i dha informacion një zyrtari të lartë nga delegacioni i SHBA-së në Kombet e Bashkuara në lidhje me kërkesën e bërë nga personi C dhe personi D për një takim. I pandehuri McGonigal nuk ndau në asnjë moment informacion në lidhje me interesin financiar të personit A në takim, ose për marrëdhëniet financiare të të pandehurit McGonigal me Personin A.

53. Midis gushtit 2017 dhe daljes në pension të të pandehurit McGonigal nga FBI në ose rreth shtatorit 2018, i pandehuri McGonigal nuk raportoi asnjë kontakt të vazhdueshëm profesional ose zyrtar me shtetas të huaj në FBI.

54. Më 6 maj 2019, rreth nëntë muaj pas daljes në pension të tij nga FBI, i pandehuri McGonigal dorëzoi një formular OGE-278 që në mënyrë të gabuar nuk përfshinte asnjë informacion për rreth 225,000 dollarë që ai kishte marrë nga Personi A. (Fshehje e fakteve materiale, në kundërshtim me Nenin 18, Kodi i Shteteve të Bashkuara, Seksioni 1001(a)(1))

Akuza 2

55. Paragrafët 1 deri në 10 dhe 14 deri në 54 janë përfshirë këtu.

56. Më 5 shtator 2017, në Distriktin e Kolumbisë dhe gjetkë, i pandehuri Charles McGonigal me dashje dhe me vetëdije bëri dhe shkaktoi që të bëhen deklarata dhe përfaqësime materiale të rreme, fiktive dhe mashtruese në një çështje brenda juridiksionit të Degës Ekzekutive të Qeverisë së Shteteve të Bashkuara, konkretisht FBI, në atë të pandehur McGonigal deklaroi dhe përfaqësoi në mënyrë të rreme në një formular FD-772 se, për udhëtimin e ardhshëm në Evropë, ai nuk kishte shoqërues udhëtimi, nuk do t’i sigurohej strehim dhe akomodim pa pagesë, do të udhëtonte vetëm për në Shqipëri dhe nuk kishte parashikuar ndonjë kontakt të huaj të raportueshëm, kur, në të vërtetë dhe në fakt, siç e dinte mirë dhe besonte atëherë i pandehuri McGonigal, i pandehuri McGonigal do të shoqërohej nga personi A, do të merrte strehim dhe akomodim falas, do të udhëtonte. në Kosovë, përveç Shqipërisë, dhe do të kishte kontakte të huaja të raportueshme me personin B dhe të tjerët.

(Deklarata të rreme, në kundërshtim me Titullin 18, Kodi i Shteteve të Bashkuara, Seksioni 1001(a)(2))

Akuza 3

57. Paragrafët 1 deri në 10 dhe 14 deri 54 janë përfshirë nga këtu. 

58. Më 16 tetor 2017, në Distriktin e Kolumbias e gjetkë, i pandehuri Charles McGonigal me dashje dhe me vetëdije bëri dhe shkaktoi që të bëhen deklarata dhe përfaqësime materiale të rreme, fiktive dhe mashtruese në një çështje brenda juridiksionit të Degës Ekzekutive të Qeverisë së Shteteve të Bashkuara, konkretisht FBI-së, për shkak se i pandehuri McGonigal në mënyrë të rreme deklaroi se, në udhëtimin në Evropë muajin e mëparshëm, ai nuk kishte kontaktuar me një përfaqësues të një qeverie të huaj jashtë aktivitetit zyrtar të FBI-së dhe nuk ia kishte zbuluar punësimin e tij asnjë shtetasi të huaj jashtë aktivitetit zyrtar të FBI-së, kur në të vërtetë i pandehuri McGonigal ishte takuar me Kryeministrin e Shqipërisë dhe me një politikan kosovar dhe me personin B, dhe u bëri të ditur punësimin e tij.

(Deklarata të rreme, në kundërshtim me Titullin 18, Kodi i Shteteve të Bashkuara, Seksioni 1001(a)(2))

Akuza 4

59. Paragrafët 1 deri në 10 dhe 14 deri në 54 janë përfshirë këtu.

60. Më 15 nëntor 2017, në Distriktin e Kolumbias dhe gjetkë, i pandehuri Charles McGonigal me dashje dhe me vetëdije bëri dhe shkaktoi që të bëhen deklarata dhe përfaqësime materiale të rreme, fiktive dhe mashtruese në një çështje brenda juridiksionit të Degës Ekzekutive të Qeverisë së Shteteve të Bashkuara, konkretisht FBI, për shkak se i pandehuri McGonigal deklaroi se, për udhëtimin e ardhshëm në Evropë, ai nuk kishte shoqërues udhëtimi, nuk do t’i sigurohej strehim dhe akomodim pa pagesë, do të udhëtonte vetëm për në Austri dhe nuk kishte parashikuar ndonjë kontakt të huaj të raportueshëm, kur në të vërtetë i pandehuri McGonigal do të shoqërohej nga personi A, do të merrte strehim dhe akomodim falas, do të udhëtonte për në Shqipëri, përveç Austrisë, dhe do të kishte kontakte të huaja të raportueshme me personin B dhe të tjerë.

(Deklarata të rreme, në kundërshtim me Titullin 18, Kodi i Shteteve të Bashkuara, Seksioni 1001(a)(2))

Akuza 5

61. Paragrafët 1 deri në 10 dhe 14 deri në 54 janë përfshirë këtu.

62. Më 22 janar 2018, në Distriktin e Kolumbia dhe gjetkë, i pandehuri Charles McGonigal me dashje dhe me vetëdije bëri dhe shkaktoi që të bëhen deklarata dhe përfaqësime materiale të rreme, fiktive dhe mashtruese në një çështje brenda juridiksionit të Degës Ekzekutive të Qeverisë së Shteteve të Bashkuara, konkretisht FBI, për shkak se i pandehuri McGonigal deklaroi në mënyrë të rreme në një formular FD-772b se, për të udhëtuar në Evropë dy muaj më parë, ai kishte udhëtuar vetëm në Austri, nuk kishte kontakte me një përfaqësues të një qeveria e huaj jashtë biznesit zyrtar të FBI-së dhe nuk ia bëri të ditur punësimin e tij asnjë shtetasi të huaj jashtë biznesit zyrtar të FBI-së, kur në të vërtetë i pandehuri McGonigal kishte udhëtuar në Shqipëri përveç Austrisë , ishte takuar me Kryeministrin e Shqipërisë dhe me personin B, dhe u kishte bërë të ditur punësimin e tij, jashtë biznesit zyrtar të FBI-së.

(Deklarata të rreme, në kundërshtim me Titullin 18, Kodi i Shteteve të Bashkuara, Seksioni 1001(a)(2))

Akuza 6

63. Paragrafët 1 deri në 10 dhe 14 deri në 54 janë përfshirë këtu.

64. Më 10 qershor 2018, në Distriktin e Kolumbias dhe gjetkë, i pandehuri Charles McGonigal me dashje dhe me vetëdije bëri dhe shkaktoi që të bëhen deklarata dhe përfaqësime materiale të rreme, fiktive dhe mashtruese në një çështje brenda juridiksionit të Degës Ekzekutive të Qeverisë së Shteteve të Bashkuara, konkretisht FBI dhe OGE, pasi i pandehuri McGonigal deklaroi në mënyrë të rreme në një formular OGE-278 se ai nuk kishte detyrime më të mëdha se 10,000 dollarë dhe nuk zbuloi asetet dhe detyrimet e marra nga Personi A, kur i pandehuri McGonigal kishte marrë afërsisht 225,000 dollarë nga Personi A. (Deklarata të rreme, në kundërshtim me Titullin 18, Kodi i Shteteve të Bashkuara, Seksioni 1001(a)(2))

Akuza 7

65. Paragrafët 1 deri në 10 dhe 14 deri në 54 janë përfshirë këtu.

66. Më 6 maj 2019, në Distriktin e Kolumbias dhe gjetkë, i pandehuri Charles McGonigal me dashje dhe me vetëdije bëri dhe shkaktoi që të bëhen deklarata dhe përfaqësime materiale të rreme, fiktive dhe mashtruese në një çështje brenda juridiksionit të Degës Ekzekutive të Qeverisë së Shteteve të Bashkuara, konkretisht FBI dhe OGE, pasi i pandehuri McGonigal deklaroi në mënyrë të rreme në një formular OGE-278 se ai nuk kishte detyrime më të mëdha se 10,000 dollarë dhe nuk zbuloi asetet dhe detyrimet e marra nga Personi A, kur i pandehuri McGonigal kishte marrë afërsisht 225,000 dollarë nga Personi A. (Deklarata të rreme, në kundërshtim me Titullin 18, Kodi i Shteteve të Bashkuara, Seksioni 1001(a)(2))

Akuza 8

67. Paragrafët 1 deri në 10 dhe 14 deri në 54 janë përfshirë këtu.

68. Më 10 qershor 2018, në Distriktin e Kolumbias dhe gjetkë, i pandehuri Charles McGonigal me dashje dhe me vetëdije bëri dhe shkaktoi që të bëhen deklarata dhe përfaqësime materiale të rreme, fiktive dhe mashtruese në një çështje brenda juridiksionit të Degës Ekzekutive të Qeverisë së Shteteve të Bashkuara, konkretisht FBI dhe OGE, pasi i pandehuri McGonigal deklaroi në mënyrë të rreme në një formular OGE-278 se ai nuk kishte detyrime më të mëdha se 10,000 dollarë dhe nuk zbuloi asetet dhe detyrimet e marra nga Personi A, kur i pandehuri McGonigal kishte marrë afërsisht 225,000 dollarë nga Personi A. (Falsifikim i një regjistrimi ose dokumenti, në kundërshtim me Titullin 18, Kodi i Shteteve të Bashkuara, Seksioni 1519)

Akuza 9

69. Paragrafët 1 deri në 10 dhe 14 deri në 54 janë përfshirë këtu.

70. Më 6 maj 2019, në Distriktin e Kolumbias e gjetkë, i pandehuri Charles McGonigal, me qëllimin për të penguar, penguar dhe ndikuar, dhe në lidhje dhe meditimin e hetimit dhe administrimit të duhur të një çështjeje brenda juridiksionit i një departamenti ose agjencie të Shteteve të Bashkuara, me vetëdije të fshehtë, të mbuluar, të falsifikuar dhe të bërë shënime të rreme në një procesverbal, dokument dhe objekt të prekshëm, për të kuptuar, i pandehuri McGonigal dorëzoi dhe bëri që t’i dorëzohej një formular OGE-278 me FBI dhe OGE, të cilat në mënyrë të rreme nuk raportuan asete më të mëdha se 1,000 dollarë dhe detyrime më të mëdha se 10,000 dollarë, kur i pandehuri McGonigal kishte marrë afërsisht 225,000 dollarë nga Personi A. (Falsifikimi i një regjistrimi ose dokumenti, në shkelje e Titullit 18, Kodi i Shteteve të Bashkuara, Seksioni 1519)

Matthew M. Graves

Prokuror i Shteteve të Bashkuara në dhe për Distriktin e Kolumbias

Kategori
Uncategorized

Berisha: PD will set up an investigative commission, Rama’s mafia and agent connections will be revealed

You understand, the highest official in the history of the FBI that Edi Rama was proud of, has been arrested.

And one of the charges is directly related to Edi Rama with the payments he made to him, with the tasks he gave him.

He was on duty when he received Edi Rama’s money.

Imagine what he has done and what he is doing.

What scum does this use for the interests of its power.

Kategori
Uncategorized

13 public questions for the ambassadors of the USA and England: Why is Soros afraid of Berisha?

By Myslim Murrizi, former member of the Albanian parliament.

I wouldn’t write a single line about declaring Berisha non-grata because I don’t defend Berisha or anyone else, and in a formally democratic state like ours, every citizen defends himself from any accusation or appoints a legal defender (lawyer). to be represented and defended before justice against any accusation.

I never believe that Berisha sought protection from all those who, trying to protect him, make him dirty, just as I never believe that Berisha is harmed by the category of scum who rushed to spit out the pus of the dirty spirit that characterizes them.

Since I was personally part of the DP government, led by Berisha only in the years 1992-1997 and I was not part of the DP government 2005-2013, and as a person who never made a career out of licking, but I bumped into with Berisha quite a few times, I have the courage and curiosity to ask some questions publicly to the ambassadors of the two biggest world powers in Albania, USA and ENGLAND:

1- Can you tell the democrats and the Albanians in which period of the DP government Berisha undermined democracy, abused power, committed corruption on a galloping scale, collaborated with criminals to buy votes?

2- Can you tell the democrats and the Albanians at what time Berisha posed a danger to the security of the USA and England, when since 2013, that is, for 9 years, he has had nothing in his hand and has not stepped on vacations or illnesses in these two places?

3- If Berisha endangers the national security of America and England, then why does the justice of these two countries not demand the extradition of Berisha and his trial and punishment as a terrorist in the USA or in England???

4- What prevents the judicial bodies of the USA and England to declare Berisha wanted internationally and fortunately we have an extradition agreement with England, while with the USA we have voted in 2021 since it has not existed since 1939?

5- If Berisha has committed criminal offenses and violated the security of the world’s two biggest powers during the years 1992-1997, why did these two countries wait 25 years to declare Berisha a danger to their security today when according to almost every criminal code every work after 25 years is prescribed?

6- If Berisha violated the national security of the USA and England, undermined democracy in Albania, practiced corruption and cooperated with criminals, during the years 2005-2013, then why did they introduce Albania into NATO in 2008, why did they approve the stabilization agreement -association and why did they liberalize visas for Albanians in 2010, when the government was led by Berisha as a high-risk person?

7- How is it possible that US President Bush comes to Tirana and meets a man who undermines democracy and poses a danger to US national security? I don’t know if any US President has ever met a terrorist like Saddam Hussein or Bin Laden before meeting the “terrorist” Berisha!

8- If Berisha has undermined democracy, collaborated with criminals living and operating in England, committed corruption and undermined England’s national security during the years 2013-2022, how can he do this without Rama’s support, support and cooperation and his government, that since 2013 Berisha himself has only had the keys to the straw?

9- How is it possible that a person so “dangerous” for the USA and England is not hiding in the mountains of Afghanistan, nor in Saddam’s cellars or the steppes of Siberia, but is in the middle of the capital of a NATO member country and the country that a week ago the EU membership negotiations were opened and he threatens the security of the two most powerful NATO countries, undermines democracy and collaborates with criminals and they do not declare him an international wanted man or ask for his extradition to be tried as a “terrorist” “?

10- The two biggest military powers of NATO and why not the world have so much “fear” by Sali Berisha?

11- These two countries that are not afraid of Putin and Russia, from China from Iran, Afghanistan (although they fled from here without glory) that have declared war on terrorism and any individual that has been seen as a danger to their national security since 2001 when the twin towers in New York were attacked, are they “scared” or “tolerated” Sali Berisha so much that they are satisfied with a non grata political decision?

12- Can Sali Berisha be so powerful and so dangerous that he endangers the national security of the USA and England, and these two super states do not “dare” to show him the country, but they tell him that he will not come to us for visit?

13- What “secret” for the USA, England or the world are the “crimes” of Sali Berisha that the USA and England do not make public with facts and details so that the democrats and all Albanians can learn and maybe after that there will be no need for spent millions of euros lobbying, but the democrats and the Albanians themselves can declare Sali Berisha non grata and not bring hundreds of thousands of Albanians to the square on July 7?

I think that the justice of America and England are not under the orders of politics and under the influence of the next power, and that justice does not fart for political statements or “papers” ordered with millions of euros paid by any country that seeks to eliminate political opponents through non-grata announcements with dirty tricks.

The justice system of America and England really works independently, not like our SPAK that investigates Bektash who harvests wheat, and there is no evidence and facts, I don’t care what statements the governments or their governors make.

Therefore, if they had facts about all those super serious “accusations” against Berisha, like America and England, and sent them as evidence to their courts, I guarantee you that Sali Berisha would have been declared a wanted person and would have been extradited to trial and sentence in both the USA and England.

However, the courts and justice of these countries do not initiate proceedings, do not investigate and do not punish anyone without evidence and facts and do not give a damn about Soros or his hounds who think they can hit anyone they see as not being a licker of their mind.
Now China, India, the Netherlands, Bulgaria, Africa, Pakistan, Russia can declare Berisha a non-woman with such nonsense and they can describe her as an international “terrorist” who could start the Third World War, but I don’t believe that Berisha is so strong that everyone is afraid of him and no one dares to publicly tell him of his “crimes” and not punish Berisha as he “deserves” with life imprisonment in Guantenamo or Alcatraz.

For 30 years, I have not heard of any individual or politician in the world who has violated the national security of the USA and England and has not been arrested.

According to LLULLA and other pipes, the USA and England do not have a problem and are not at “war” with Putin and Russia, but with Berisha, Shkëlzen and Liria.
I would not write a single line about this, but I cannot believe that America and England are afraid of Sali Berisha.

I neither defend nor do I intend to defend anyone for any mistake, fault or crime he may have done or may do, for I am not part of the herd who rush to offer themselves for protection to a man whom they think has their interests in hand their dirt.
Sali Berisha does not need me to protect him, just as he does not need the licking of anyone who thinks they are protecting him, but in fact their very “protection” makes him dirty.

Sali Berisha does not shrink and does not become dirty even by the writings, allusions, fictions and fantasies of a handful of people without character, without morals, without dignity and without honor, since when he was prime minister they licked every corner of their body, and now they spit because they lick Rama, and tomorrow they will spit on Rama and lick the one who will be in charge because they are a breed of dogs that lick bones.

Albania is a formally democratic and independent state, with prosecutors and courts that I don’t believe stop anyone from investigating, judging and punishing any Albanian who commits criminal offenses and is convicted of them, as well as any ‘terrorist’ who is proven to be a threat to national security of Albania, England, America and Russia, even though his name may be Sali Berisha, if you have facts, publish them.
Sell the pallavras and media dokrras to those who think you are a god!
For 32 years, Albanians have been free to choose who they trust, who they want as a leader or party leader!

Time has shown that a few embassy rats who have no weight in the people cannot become leaders.

Kategori
Uncategorized

Walker: Recak massacre, Vucic was in Milosevic’s chain of command

From the beginning, Serbia has said that this event is not true. They had many justifications, that I am a CIA agent with international cover from the OSCE, that I was sent here by the CIA or by the State Department or by the White House to somehow destroy Serbia and that I was willing to say every lie to destroy it’, emphasizes the former OSCE ambassador.

When I know that the Minister of Propaganda at the time of Milosevic was a gentleman named Aleksandar Vucic and that he was spreading all these ridiculous things about me and what I came to Kosovo for, I understand why he still uses the topic of the Recak massacre and what was the Serbian version of what happened,’ adds Walker.

Walker: Masakra e Reçakut, Vuçiçi ishte në zinxhirin komandues të Millosheviçit 

Ish-ambasadori i Misionit Verifikues të Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE), William Walker thotë se Serbia ka investuar shumë në propagandën për ta mohuar masakrën e Reçakut, e cila ishte kryer nga forcat policore dhe ushtarake serbe.

Walker në një intervistë për The Geopost thekson se presidenti aktual serb Aleksandar Vuçiç ishte në zinxhirin komandues të Sllobodan Millosheviqit, të cilët kishin dhënë urdhër për kryerjen e kësaj masakre më 15 janar 1999.

‘Që nga fillimi Serbia ka thënë se kjo ngjarje nuk është e vërtetë. Ata kishin shumë arsyetime, se unë jam agjent i CIA-së me mbulesë ndërkombëtare nga OSBE-ja, se jam dërguar këtu nga CIA apo nga Departamenti i Shtetit ose nga Shtëpia e Bardhë për të shkatërruar disi Serbinë dhe se unë isha i gatshëm të them çdo gënjeshtër për të shkatërruar atë’, thekson ish-ambasadori OSBE-së.

 ‘Kur e di që ministri i Propagandës në kohën e Millosheviçit ishte një zotëri i quajtur Aleksandar Vuçiç dhe se ai po përhapte të gjitha këto gjëra qesharake për mua dhe për çfarë kam ardhur në Kosovë, e kuptoj pse ai ende e përdor temën e masakrës së Reçakut dhe çfarë ishte versioni serb i asaj që ndodhi’, shton Walker.

Po ashtu, ai pohon se histori të tilla të mohimit vazhdimisht dilnin nga Beogradi kur Vuçiçi ishte ministër i Propagandë, duke përmendur rastin Panda që kishte ndodhur në Pejë.

‘Nëse flasim për vrasjet në lokalin Panda në Pejë, ka një lidhje mes historive që dilnin nga Beogradi kur Vuçiç ishte ministër i Informacionit, nëse doni, janë shumë konsistente, deri më sot, flasin për Reçakun sikurse nuk ndodhi ose Walker e shtrembëroi atë ose Walker po e përdorte atë për të shkatërruar disi Serbinë’, pohon ai.

Sipas Walkerit, propaganda e Vuçiçit duhet të kuptohet në të gjithë kryeqendrat evropiane, kur bëhet fjalë për masakrën e Reçakut.

‘Unë mendoj se të gjithë në kryeqytetet e Evropës që kanë njohuri për Vuçiçin dhe propagandën serbe e kuptojnë, shumë nga njerëzit që janë tani në ministritë e Jashtme të pjesës tjetër të Evropës ishin shumë të rinj për të ditur për Reçakun në atë kohë, por Vuçiç dhe çfarë ai bën me informacione, dezinformata mendoj se kuptohet në të gjitha kryeqytetet e Evropës’, thotë Walker.

Për ish-ambasadorin e OSBE-së në Kosovë, presidenti serb Vuçiç ishte në zinxhirin komandues të Qeverisë së Millosheviçit, në kohën kur kishte ndodhur masakra e Reçakut.

‘Shumica dërrmuese e krimeve të luftës që janë kryer këtu janë kryer nga trupat serbe, policia serbe, ushtria serbe dhe njësitë speciale serbe. Vuçiç ishte në zinxhirin komandues të Qeverisë së Millosheviçit, kur do të kenë një Gjykatë Speciale për ta, ky ishte një zinxhir i vërtetë komandues. Shikoni se çfarë bëri ushtria serbe, policia serbe, njerëzit që ishin nën komandën e Millosheviçit dhe Vuçiçit’, shprehet ai.

Në këtë intervistë, ai ka folur edhe për gjykimit e padrejtë të ish-drejtuesve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK) në Hagë.

Intervista e plotë:

Serbia ka investuar shumë në propagandë, veçmas për masakrën e Reçakut, ku ndër viktimat jeni edhe ju? Sa është i rëndësishëm prezantimi i asaj që ka ndodhur, dhe i të kundërtës – asaj që thotë Serbia?

Epo, po përpiqem të shkruaj një libër për ngjarjen e Reçakut dhe atë që ndodhi menjëherë pas, fushata e bombardimeve të NATO-s, çlirimi i Kosovës, kthimi i refugjatëve dhe besoj se shumë nga ajo që ndodhi më pas, duke përfshirë krijimin e një kombi të ri këtu, të quajtur Kosovë, në një farë mënyre filloi me masakrën e Reçakut.

Sigurisht që nga fillimi Serbia ka thënë se kjo ngjarje nuk është e vërtetë. Ata kishin shumë arsyetime, se unë jam agjent i CIA-së me mbulesë ndërkombëtare nga OSBE-ja, se jam dërguar këtu nga CIA apo nga Departamenti i Shtetit ose nga Shtëpia e Bardhë për të shkatërruar disi Serbinë dhe se unë isha i gatshëm të them çdo gënjeshtër për të shkatërruar atë.

Gjëja e parë që duhet thënë është se unë vërtetë nuk kam qenë në të CIA, nuk jam dërguar për të shkatërruar Serbinë, kam pasur më parë marrëdhënie mjaft të mira me këtë vend, kur isha në Kroaci për Kombet e Bashkuara, duke drejtuar misionin atje.

Mendoj se arsyeja pse presidenti Sllobodan Millosheviç pranoi ardhjen time në Kosovë, ishte sepse ai mendonte se isha mik i serbëve, se unë kam bërë gjëra për serbët në Sllavoninë Lindore për t’i mbrojtur ata nga kroatët. Në Kroaci u përpoqa t’i ndihmoja të dyja palët, doja që të pajtoheshin pas një lufte shumë të egër.

Këtu erdha krejtësisht neutral dhe siç u zhvilluan gjërat, jo vetëm unë, por pothuajse çdo pjesëtar i misionit e pamë që popullsia shqiptare po trajtohej shumë keq nga një qeveri që i pretendonte si qytetarë të tyre, por i trajtonte jo sikurse qytetarët tjerë.

Kur e di që ministri i Propagandës në kohën e Millosheviçit ishte një zotëri i quajtur Aleksandar Vuçiç dhe se ai po përhapte të gjitha këto gjëra qesharake për mua dhe për çfarë kam ardhur në Kosovë, e kuptoj pse ai ende e përdor temën e masakrës së Reçakut dhe çfarë ishte versioni serb i asaj që ndodhi.

Ai vazhdon ta mbrojë atë, ai vazhdon të më sulmojë, kjo nuk më shqetëson, mendoj se shumica e njerëzve racionalë e kuptojnë se provat ishin dërrmuese se 45 fshatarë, burra, djem, përfshirë një burrë 99-vjeç, përfshirë një të ri, adoleshentët u nxorën jashtë, u morën nën armë dhe u ekzekutuan në mes të natës. Kjo është ajo që pashë të nesërmen në mëngjes, kjo është ajo që mendova se isha këtu për t’i treguar botës se çfarë po ndodhte këtu, pashë se çfarë ndodhi në Reçak dhe thjesht i tregova botës.

Por thashë edhe diçka që Vuçiç e harron që thashë, shikoni nëse dikush nuk pajtohet me mua, sillni hetues ndërkombëtarë. Bëjini autopsitë e kufomave, përcaktoni se çfarë i vrau, çfarë lloj armësh u përdorën për t’i vrarë ata dhe natyrisht qeveria në Beograd, gjykatësja Danica Marinkoviç nga Nishi, ata morën kontrollin e trupave, ata bënë autopsi në disa prej tyre shumë përpara ndërkombëtarëve. U fut ekipi mjeko-ligjor me mjeken Helena Renta.

Dhe siç thashë, ata vazhduan të ndryshonin interpretimin e tyre, historinë e tyre se çfarë kishte ndodhur, nëse nuk do isha me CIA-në, shkova atje në mes të natës, ua ndërrova të gjitha rrobat, i qëllova vetë kufomat. Dhe sot e kësaj dite ata po i qëndrojnë asaj historie talljeje dhe kam frikë se Vuçiç nuk dëshiron të korrigjojë veten.

Nëse flasim për vrasjet në lokalin Panda në Pejë, ka një lidhje mes historive që dilnin nga Beogradi kur Vuçiç ishte ministër i Informacionit, nëse doni, janë shumë konsistente, deri më sot, flasin për Reçakun sikurse nuk ndodhi ose Walker e shtrembëroi atë ose Walker po e përdorte atë për të shkatërruar disi Serbinë.

Unë jam një i moshuar, e kam njohur Serbinë gjatë gjithë jetës sime, e di se çfarë kanë bërë në Luftën e Dytë Botërore, e di se çfarë kanë bërë si pjesë e Jugosllavisë. Nuk kam asgjë kundër Serbisë apo popullit serb, por qeveria në Beograd, e trajtoi popullatën shqiptare këtu, shumicën dërrmuese jo si qytetarë të vendit të udhëhequr nga Beogradi, ata i trajtuan sikurse donin që ata të largoheshin nga këtu dhe siç them edhe sot e kësaj dite, ata ende duket se mendojnë se Kosova është e tyre dhe duhet t’i thonë Kosovës se çfarë duhet të ndodhë këtu.

A mendoni se perëndimi e kupton këtë propagandë serbe, veçanërisht propagandën e Vuçiçit?

Perëndimi, jo. Unë mendoj se të gjithë në kryeqytetet e Evropës që kanë njohuri për Vuçiçin dhe propagandën serbe e kuptojnë, shumë nga njerëzit që janë tani në ministritë e Jashtme të pjesës tjetër të Evropës ishin shumë të rinj për të ditur për Reçakun në atë kohë, por Vuçiç dhe çfarë ai bën me informacione, dezinformata mendoj se kuptohet në të gjitha kryeqytetet e Evropës.

Çka duhet te ndodh sipas jush për t’u qetësuar Ballkani? Të shtohet presioni ndaj Serbisë apo Perëndimi të vetëdijesohet edhe më shumë? Apo ndoshta të humbas Rusia?

Nëse Ballkani do të qetësohet ndonjëherë, do të kërkojë që ndikimi rus në zonë të zvogëlohet. Rusia është ende mbështetëse e fortë e Serbisë, pavarësisht nga pozicioni i Serbisë. Unë e kuptoj se në negociata Serbia mund të jetë shumë e ashpër për disa çështje, mendoj se kjo buron me Moskën, mendoj se pjesa tjetër e komunitetit ndërkombëtar duhet të ulet pak më ashpër ndaj Serbisë nëse duan të jenë pjesë e botës moderne. Nëse duan që Evropa të jetoj në paqe, Moska duhet të zmbrapset. Nuk e shoh që po ndodh tani me procesin e negociatave këtu, çfarë po ndodh në Ukrainë, është e qartë se Rusia, veçanërisht nën Vladimir Putinin, por e kuptoj nëse ai bie, njerëzit që mund të vijnë më pas mund të jenë nacionalistë edhe më të keq.

Unë mendoj se pjesa ndërkombëtare perëndimore e Evropës duhet t’i vërë më shumë theks Serbisë, ju ose shkoni me modelin rus ose përpiquni të shkoni me modelin evropian dhe derisa Serbia të vendosë se në cilën rrugë duan të shkojnë, nuk mendoj se mund ta kenë në të dyja mënyrat, ata do të duhet të vendosin se në cilin drejtim duan të shkojnë, tani ata po përpiqen ta bëjnë këtë në të dyja mënyrat.

Tani për tani keni ish-udhëheqjen e këtij vendi, ish-presidentin, ish-kryetarin e Parlamentit, ish-zyrtar shumë i lartë brenda partive zyrtare në Hagë, të akuzuar për krime lufte, nëse krimet e kryera pas kthimit të refugjatëve dhe gjetja e fshatrave të djegur, gjetja e miqve dhe prindërve të tyre të vdekur. A u bënë gjëra të këqija? Sigurisht, do të ketë gjëra të këqija në Ukrainë kur popullsia ukrainase të kthehet në lindje dhe të shohë se çfarë ka bërë ushtria ruse atje, krime të tmerrshme lufte.

Jam shumë i mllefosur nga këmbëngulja e bashkësisë ndërkombëtare që të ketë një prokuror special në Hagë për të shqyrtuar krimet e luftës të kryera nga UÇK-ja dhe duke pretenduar se Hashim Thaçi ishte komandant suprem i UÇK-së.

Shumica dërrmuese e krimeve të luftës që janë kryer këtu janë kryer nga trupat serbe, policia serbe, ushtria serbe dhe njësitë speciale serbe.

Vuçiç ishte në zinxhirin komandues të Qeverisë së Millosheviçit, kur do të kenë një Gjykatë Speciale për ta, ky ishte një zinxhir i vërtetë komandues. UÇK-ja realisht nuk e kishte, ishin të çorganizuar, njëri komandant ishte në Pejë, tjetri në Podujevë, nuk ishin zot lufte, por e kishin nën kontroll zonën e tyre, nuk merrnin urdhra. Pra, gjërat e këqija që ndodhën më pas, mendoj se i bënë civilët që u kthyen këtu, ata panë se çfarë kishte ndodhur me fshatin e tyre, nuk u pëlqente dikush që ishte bashkëpunëtor ose që kishte marrë pjesë në një krim, ja ku u kryen krime, por nuk ishin krime lufte nga lart.

Shikoni se çfarë bëri ushtria serbe, policia serbe, njerëzit që ishin nën komandën e Millosheviqit dhe Vuçiçit. Unë jam shumë kritik ndaj asaj që po ndodh në Hagë tani.

Cili është mesazhi juaj për popullin e Kosovës?

Unë po bisedoja me dikë për atë se çka mendoni se është statusi i Kosovës tani. Gjatë 20 viteve të fundit, por sidomos pas pavarësisë kur formuat qeverinë, formuat parlamentin, unë kam qenë shumë kritik ndaj Hashim Thaçit, kam qenë kritik ndaj politikanëve të tjerë, jam i sigurt se do të jem kritik ndaj Albin Kurtit me disa nga gjërat që bëjnë.

Por, këtu ka pasur një vendosje dramatike, dramatike të demokracisë së vërtetë. Po, ka parti që debatojnë politikisht, kjo është shumë mirë, por keni edhe zgjedhje pas zgjedhjesh, humbësit nuk kanë bërë atë që bënë në Washington më 6 janar, tranzicion paqësor nga njëra parti në tjetrën në parlament.

Liria e shtypit këtu, nëse unë do të vazhdoja dhe do të lavdëroja Serbinë ose do të lavdëroja ndonjë gjë, jam i sigurt se do ta publikonit. Siç e përshkruaj unë, kam qenë këtu kur lindi kjo foshnjë, e pashë të dilte nga djepi, e pashë të rritej disa vjet, u bënë gabime, udhëheqësit tuaj nga UÇK-ja apo nga ana civile nuk kishin përvojë për të udhëhequr një vend, sepse nuk u lejuan të drejtonin asgjë nën serbët. Pra, u bënë gabime, e pashë të kalonte nëpër vitet e adoleshencës dhe nuk je ende i rritur plotësisht, por po shkon shumë në drejtimin e duhur.

Unë mendoj se Evropa, pjesa tjetër e Evropës, Evropa Perëndimore, vendet demokratike të Evropës duhet të jenë shumë krenare për atë që ka ndodhur këtu, disa prej tyre duhet të kenë zili sepse nuk janë aq demokratike sa ju.

Mendoj se ky vend është vërtet në rrugën e duhur dhe kjo duhet njohur. Pse një vend si Spanja, mirë e kuptoj pse nuk ju kanë njohur akoma, por ky vend është më demokratik, më shumë që u jep të drejta pakicave dhe mbron njerëzit se disa nga vendet që nuk do ta njohin këtë për atë që është, dhe unë jam i tmerruar nga mënyra se si po trajtoheni ndërkombëtarisht

Kategori
Uncategorized

Kristersson: Djegia e librave që janë të shenjtë për shumë njerëz është një akt thellësisht mosrespektues.

Ulf Kristersson !

Liria e shprehjes është pjesë themelore e demokracisë.

Por ajo që është e ligjshme nuk është domosdoshmërisht e përshtatshme.

Djegia e librave që janë të shenjtë për shumë njerëz është një akt thellësisht mosrespektues.

Dua të shpreh simpatinë time për të gjithë muslimanët që janë të ofenduar nga ajo që ka ndodhur sot në Stokholm

Po çfarë realisht ndodhi këto ditë, dhe veçanarisht të shtunë në demostratat e Grupeve ekstreme të majta dhe komunistëve kurdë ?

Flamujt e PKK-së dhe danezët që djegin Kuranët.

Kjo përkundër faktit se Turqia javën e kaluar kërkoi që Suedia t’i jepte fund kësaj pasi Komitetet e Rojava, të cilët morën pjesë në organizimin e demonstratës së sotme,
varën një kukull që përfaqësonte presidentin turk
Rexhep Tajip Erdogan dhe se
Avmaskerat zbuloi se grupi i majtë suedez financon Organizata motër siriane e PKK-së YPG.

Të shtunën, Rasmus Paludan i vuri zjarrin një Kurani gjatë një demonstrate jashtë ambasadës turke në Stokholm.

Menjëherë më pas, një marshim demonstrues shkoi kundër NATO-s dhe qeverisë turke – dhe në foto, njerëzit mund të shihen duke shkelur një foto të Presidentit Erdogan.

Ministri i Jashtëm Tobias Billström komenton ngjarjet në Twitter, ku edhe një herë thekson se qeveria distancohet nga pikëpamjet e shprehura.

KJO KA NDODHUR:

• Të shtunën, ekstremisti i krahut të djathtë Rasmus Paludan mbajti një demonstratë jashtë ambasadës turke në Stokholm, ku iu dha leja për të djegur Kuranin.

• Pak orë para djegies së Kuranit, Ministri i Mbrojtjes i Turqisë deklaron se shpresohet se Suedia do të veprojë për të ndaluar demonstratën.

• Ministria e Jashtme turke më vonë shprehet se ata e dënojnë veprimin dhe e quajnë atë “një krim i pastër urrejtjeje”.

• Gjatë pasdites u mbajt demonstrata e kunder NATO-s në Stokholm. Imazhet tregojnë protestuesit duke shkelur dhe hedhur mbi një foto të presidentit turk Erdogan.

• Në mbrëmje, kreu i Drejtorisë së Komunikimeve të Turqisë, Fahretti Altun, komunikon pikëpamjen e Turqisë për ngjarjet e sotme. Ai shkruan ndër të tjera se protesta e Paludan ishte një “shembull i dukshëm i propagandës së organizuar të PKK” dhe se Suedia “duhet të veprojë menjëherë për të parandaluar provokimet kundër Turqisë”.

Djegia e flamurit suedez në shenjë proteste

Të shtunën pasdite, disa persona u mblodhën në Turqi për të demonstruar kundër Suedisë, raporton TV4. Në Stamboll, njerëzit u mblodhën jashtë konsullatës së përgjithshme suedeze ku u dogj flamuri suedez në shenjë proteste kundër lejimit të djegies së Kuranit. Në kryeqytetin Ankara, një aksion i ngjashëm u krye edhe jashtë ambasadës suedeze.

– Që autoritetet suedeze të lejojnë veprime të tilla provokuese, por edhe jashtë një ambasade, është krejtësisht e papranueshme. Këto veprime do të zemërojnë të gjithë myslimanët në mbarë botën, thotë Mesut Emre Balci për kanalin.

Kategori
Uncategorized

Berisha: Don’t believe anything from Yuri Kim, she does everything for her file and personal interests

I do not judge Yuri Kim in relation to Berisha, but to my country. It has violated the Constitution of my country, the US Constitution, it has violated the Vienna Convention on the Statute of the Diplomat.

We’re leaving her calls for grass to the Democrats, but I’m taking her latest stance on the party’s SKAP. It was the most absurd attitude. It was the most destructive attitude.

The intervention of Edi Rama and Yuri Kim in an unimaginable race to elect the three-year chairman of that body gave that body a coup de grace.

Every person who works, who leads, is very clear that his success depends on the team. He leads, but without a team he does not succeed.

These two, Edi Rama and Yuri Kim, in the most unconstitutional, most unscrupulous way, intervened and tore that body to pieces. For what? To destroy any spirit of cooperation, to create a pro-American, pro-mafia, pro-so, pro-so reality

So they gave a mercy shot to the SKAP of the party. She could never interfere. I tell the Albanians that this is the way of the Banana Republic. But America has given up on Banana Republics. It is the Soros mafia. It is not the America of values.

So I invite you not to trust her. She, the great misfortune that befell the ambassador on the 100th anniversary of our relations and worked to damage the reputation of the great country of freedom. And he succeeded. She did everything for her file and her personal interests.

Let’s continue our path based on values and principles,” said Berisha.

Berisha: Mos besoni asgjë nga Yuri Kim, gjithçka e bën për dosjen e saj dhe interesat personale 

Kreu i opozitës, Sali Berisha, komentoi gjatë bashkëbisedimin me qytetarët, edhe qëndrimet e fundit të ambasadores amerikane në Tiranë, Yuri Kim.

“Unë mendoj se guvernatorja Yuri Kim ka shënuar në qëndrimet e saj, rekorde të zeza të papajtueshme me statusin e një diplomati. Ajo ka trajtuar Shqipërinë jo si një vend aleat i SHBA, por si një vend vasal.

Nuk e gjykoj Yuri Kim në raport me Berishën, por me vendin tim. Ajo ka shkelur Kushtetutën e vendit tim, Kushtetutën e SHBA, ka shkelur Konventën e Vjenës mbi statutin e diplomatit.

Po i lëmë thirrjet e saj për barin për demokratët, por po marr qëndrimin e saj të fundit ndaj SKAP-it të partisë. Ishte qëndrimi më absurd. Ishte qëndrimi më shkatërrues. Ndërhyrja e Edi Ramës dhe Yuri Kim në një garë të paimagjinueshme për të zgjedhur kryetarin trevjeçar të atij organi, i dha atij organi një goditje mëshire.

Çdo njeri që punon, që drejton, e ka shumë të qartë se suksesi i tij varet nga ekipi. Ai udhëheq, por pa ekip nuk ka sukses. Këta të dy, Edi Rama dhe Yuri Kim, në mënyrën më antikushtetuese, më të paskrupullt, ndërhynë dhe e bënë copë-copë atë organ. Për çfarë? Për të prishur çdo frymë bashkëpunimi, për të krijuar një realitet pro-amerikan, pro-mafioz, pro-kështu, pro-ashtu.

Pra, i dhanë një goditje mëshire SKAP-it të partisë. Ajo nuk mund të ndërhynte kurrë. Unë u them shqiptarëve se kjo është rruga e Republikës së Bananeve. Por Amerika ka hequr dorë nga Republikat e Bananeve. Është mafia e Sorosit. Nuk është Amerika e vlerave.

Ndaj ju ftoj që të mos i besoni asgjë asaj. Ajo, fatkeqësi e madhe që rastisi ambasadore në 100-vjetorin e marrëdhënieve tonë dhe punoi për të dëmtuar reputacionin e vendit të madh të lirisë. Dhe ia arriti. Gjithçka e bëri për dosjen e saj dhe interesat e saj personale.

Ajo mashtroi qeverinë e vet. Mblodhi gënjeshtrat e Edi Ramës, Bashës, Ballës, Veliajt dhe i transferoi. Të gjitha të fabrikuara nga mediat e Sorosit. Të gjitha i dolën gënjeshtra.

Ajo bëri gjithçka që PD të mos ishte kjo që është. Ajo bëri gjithçka që të caktonte kryetarin e PD. Pasi i doli bomba e parave sovjetike me Bashën, u kthye te Alibasha.

Të vazhdojmë rrugën tonë bazuar te vlerat dhe parimet,” tha Berisha.

Kategori
Uncategorized

Berisha-Ramës: Do kesh fatin që meriton nëse prek logon dhe vulën e PD. Ne do fitojmë!

Nuk kemi menduar kurrë as të blejmë kryetarë opozite as të përpiqemi me makinacione të ulëta t’u marrim flamur logo e vulë,

Por i them Edvin Ramës këtu :
Do të kesh fatin që meriton nëse guxon t’i prekësh.

Gjykata ia ka njohur PD-së.

Ti ndalon regjistrimin e tyre se ke tmerr nga Partia Demokratike dhe populli opozitar.

Bëhu gati të përballesh.

Ne do fitojmë. Do marrim pjesë në zgjedhje” .

Kategori
Uncategorized

Berisha welcomes the Turkish opposition mayor: On May 14, let’s vote against Erdogan and Rama, they are like a sultan with a vassal

During the meeting, the leader of the DP Sali Berisha called for the May 14 elections to be held in both countries, to vote against Erdogan and Rama, who are like the sultan and the vassal.

Meeting with the mayor of Maltepe in Istanbul.

Kilic: ‘Cooperation is needed between the democratic oppositions of the two countries against their autocratic regimes’.

The chairman of the DP, Sali Berisha, met today with Ali Kilic, mayor of Maltepe in Istanbul, with whom he had a warm and friendly meeting.

Kilic, whose strength the Republican People’s Party is part of the opposition coalition, has expressed his appreciation for Mr. Berisha and his leadership in difficult conditions.

The chairman of the DP has expressed his solidarity with the leader of the opposition, the mayor of Istanbul, Mr. Ekrem Imamoglu, condemning the political decision of the court to sentence him to prison. Berisha added that the Turkish opposition embodies the pro-Western democratic ideals of the founder of Turkey, Kemal Ataturk, principles of freedom and separation of powers, principles for which the DP also fights.

Kilic said that Berisha has the same principles as the opposition leader in Turkey and fights for them, despite the country’s disadvantage in authoritarianism. Even in Albania, as in Turkey, the situation is the same, with violations of laws, drug trafficking and the mafia. Elections are bought and re-bought with black money, crime and drugs,’ said the mayor of Maltepe.

Coincidentally, as in Albania, elections will be held in Turkey on May 14, and Berisha told his Turkish friend that he will call on Albanians in Turkey to vote for the democratic opposition there.

He added that the Rama-Erdogan cooperation resembles vassals with the Sultan and serves their power, but you two countries and our nations.

“A day of unity between us and a day of victory to end the 20-year rule of Turkey,” said the head of Maltepe.

Berisha, removing parallels between the two countries, said that Albania is also in difficult political and economic conditions, add here the international corruption pushed by George Soros.

“Let’s work hard and turn May 14 into a day of victory for Turkey and Albania,” Berisha said at the end of the meeting.

Ali Kilic, a journalist by profession, has lived in Germany for many years, where he was a journalist for the major Turkish newspaper Milliyet, and covered the conflicts in Romania, Yugoslavia and Afghanistan. He has been the president of the European Federation of Alevi Trade Unions for many years. He is currently the external coordinator of the Republican People’s Party.

Kategori
Uncategorized

Kryeministri Kristersson: Do të bëjmë gjithshka për të mbështetur mbrojtjen e Ukrainës.

Suedia dhe disa vende të tjera tani po bëjnë kauzë të përbashkët dhe po rrisin përpjekjet tona me mbështetje të fuqishme ushtarake për Ukrainën.

Që Ukraina tani merr armë më të avancuara është me rëndësi të madhe për të qenë në gjendje të fitojë luftën.

Kjo është në të njëjtën kohë kur terrori sistematik rus kundër popullsisë civile ukrainase po bëhet gjithnjë e më i ashpër dhe po rritet në intensitet.

Nëpërmjet kësaj dhune, Rusia beson se mund të fitojë një luftë shkatërrimi – kundër vullnetit të mbrojtjes dhe aftësisë mbrojtëse të Ukrainës.

Rusia beson se mund të fitojë edhe kundër unitetit dhe vendosmërisë së demokracive perëndimore në mbështetje të sigurisë, lirisë dhe sovranitetit të Ukrainës.

Por Rusia do të humbasë.

Nga ana jonë në Suedi, ne do të bëjmë çfarë mundemi për të mbështetur mbrojtjen e Ukrainës. Që kur qeveria e re mori detyrën, ne kemi rritur shumë mbështetjen ushtarake. Dhe tani kemi paraqitur një paketë tjetër me shumë pjesë:

1-Forcat e Armatosura kanë për detyrë të bëjnë përgatitjet për dërgimin e sistemit të artilerisë Archer në Ukrainë. Një nga sistemet më të avancuara të artilerisë në botë.

2-Suedia do të dorëzojë automjete luftarake CV90 dhe robotë antitank. Me një kontribut deri në 50 mjete luftarake të avancuara, mund të pajisen dy batalione.

3-Është krijuar një bashkëpunim midis Suedisë dhe Ukrainës në lidhje me prokurimin e pajisjeve të mbrojtjes.

4-Ne bëjmë të mundur që Finlanda të trefishojë mbështetjen për Ukrainën përmes një marrëveshjeje synimi midis Suedisë dhe Finlandës.

Marrëveshja do të thotë që ne të përshtatim planifikimin tonë të përbashkët të mbrojtjes në mënyrë që të mos shfaqen mangësi në aftësinë mbrojtëse finlandeze.

Kështu kontribuojmë për një Evropë më të sigurt dhe më të lirë. Fakti që Ukraina fiton luftën është një interes qendror suedez. Foto: Daniel Klintholm/Forcat e Armatosura Suedeze

Sverige och flera andra länder gör nu gemensam sak och ökar våra ansträngningar med kraftfulla militära stöd till Ukraina.
Att Ukraina nu får fler avancerade vapen är av stor betydelse för att kunna vinna kriget.

Detta samtidigt som den systematiska ryska terrorn mot den ukrainska civilbefolkningen blir allt grövre och ökar i intensitet.

Häromdagen såg vi de förfärliga konsekvenserna av Rysslands våld, med över 100 dödade och skadade civila när ett bostadshus bombades i ukrainska staden Dnipro.

Genom detta våld tror sig Ryssland kunna vinna ett utnötningskrig – mot den ukrainska försvarsvilian och försvarsförmågan. Och mot de västliga demokratiernas enighet och beslutsamhet i stödet för Ukrainas säkerhet, frihet och suveränitet.
Men Ryssland kommer att förlora.
Från vår sida i Sverige ska vi göra vad vi kan för att stödja Ukrainas försvar.
Sedan den nya regeringen tillträdde har vi kraftigt ökat det militära stödet. Och vi har nu presenterat ytterligare ett paket flera delar:
Försvarsmakten får uppdraget att göra förberedelser för att leverera artillerisystemet Archer till Ukraina. Ett av världens mest avancerade artillerisystem.

Sverige kommer leverera stridsfordon CV90 och pansarvärnstobotar. Med ett bidrag med upp till 50 avancerade stridsfordon kan två bataljoner utrustas.

Ett samarbete skapas mellan Sverige och Ukraina om upphandlingar av försvarsmateriel.

Vi gör det möjligt för Finland att tredubbla stödet till Ukraina genom ett avsiktsavtal mellan Sverige och Finland. Avtalet innebär att vi anpassar vår gemensamma försvarsplanering för att brister inte ska uppstå i den finländska försvarsförmågan.

Så bidrar vi till ett säkrare och friare Europa. Att Ukraina vinner kriget är ett centralt svenskt intresse. Foto: Daniel Klintholm/Försvarsmakten

Kategori
Uncategorized

JAM HEROI I VAJZËS TIME ENISË

Niko Poet Gjiriti /

Ashtu, pas çdo thyerje zemre, vinte mësimi
kuptova vlerën, duke marrë mosmirënjohje
mësova akademi, pabesisë erdhi zhgënjimi
kuptova vlerën time në kotësi të kësaj bote

e pësova, më shumë, veçanërisht në dashuri
dita ditës, hap pas hapi, u rrita në farkëtimet
vazhdova të ndërtoja, guximin tim prej burri
mendjet idiote abuzuan, me hamendësimet

s’ishte e lehtë, sa herë qëm rrëzuan, u ngrita
vendosa, mos qëndroja kurrë poshtë përdhe
të pranoja humbjen me hipokritët, nuk prita
njerëzit të admirojn’ udhëtimit, për atë që je

sa herë isha pa qef sëmurë thjesht buzëqesha
falënderoj, që m’dashuruan sinqerisht, si poet
dhe pse kurrë s’do ta dinë, si rashë nga pesha
çfarë kam kaluar, sfidave, historia ime e vërtet

jam heroi i vajzës time Enisë, më i fortë, se dje
më i mençur i lumtur se kam qenë ndonjëherë
do përmirësohem si gjysh, duke me nipin kafe
di që jam aty, ku duhet sjell pikërisht pranverë

thjesht do të vazhdoj të ngjitem në majë prind
sepse kjo është pikërisht ai që jam, si gërmëtar
s’jam më thjesht një i mbijetuar, mbase ju bind
jam shum’ më tepër se kaq se si poet, luftëtar

Kategori
Uncategorized

Dylgjeri : Lulezim Basha, ti je nje klloun qe tallesh me partinë

Ti je e vazhdon te mbetesh nje fantazem qe shitesh si Kryetar i nje partie pa antar e pa ardhmetar!

Pas jush vjen Bajram Begaj, qe po zevendeson ne estrade, me humor, te ndjerin humorist Met Begaj…

Nga Ylli Dylgjeri /

Kategori
Uncategorized

Vili Minarolli: Fatkeqësisht, PD nxorri jo një drejtues politik, por një monstër .

Ambasador Vili Minarolli / Ish deputet dhe drejtues i lartë i Partisë Demokratike …

Te dashur miq, ju kerkoj ndjese, por me duhet te dal nga vetja.

Sot u binda se c’monster krijohet kur ne te bashkejetojne ligesia dhe idiotesia njerezore, imoraliteti politik, injoranti, mashtruesi, genjeshtari dhe sherbetori i te keqes.

Ambasador Minarolli:

I kerkoj ndjese ne Parajse te ndjerit Sokol Olldashi kur ne 2009 drejtonte fushaten e PD ne Fier , kur me tha:

Fatkeqesi per PD-në, qe nuk e ka njohur se c’drejtues po krijon.


Nuk mund te shprehem se me vjen keq per ata deputete te zgjedhur nga antaresia e PD apo te vene ne listen privilegjuese nga ish kryetari( qe dikur deklaroi i dorehequr dhe tani nuk rresht ne sherbim te shkaterrimit te forces politike qe i dha nje emer te pamerituar), si dhe te atyre antare te thjeshte qe i shkojne pas ketij sherbetori pa shtylle kurrizore te kundershtarit politik.

Ata jane njelloj si “drejtuesi “ i tyre e vetemeruar, qe ashtu si ai udhehiqen nga interesi i tyre i ngushte, nga deshira per nje kariere politike te dhuruar apo pse jo edhe nga nje mllef dhe inat personal.

Te behesh sot kurriz perkulur per te legjitimuar kete sistem anti kombetar dhe thellesish te korruptuar eshte thjesht imorale dhe poshtersi.

Antaresia e PD dhe lidershipi i saj duhet t’i injoroje si leva mbeshtetese te regjimit dhe te angazhohet ne realizimin e programit te vet politik ne interes te shumices te shqiptareve.
Ju flm per mirekuptimin.

Dear friends, I apologize, but I have to get out of my head.

Today I was convinced that what monster is created when wickedness and human idiocy coexist, political immorality, the ignorant, the deceiver, the liar and the servant of evil.

I apologize in Heaven to the late Sokol Olldashi, when in 2009 he was leading the PD campaign in Fier, when he told me: It’s unfortunate for the PD that it didn’t recognize what leader it was creating.

I cannot express that I am sorry for those MPs elected by the PD membership or put on the privileged list by the former president (who once declared resigned and now does not line up in the service of the destruction of the political force that gave it an undeserved name ), as well as those simple members who go after this spineless servant of the political opponent.

They are the same as their self-appointed “leader”, who, like him, are guided by their narrow interest, by the desire for a gifted political career or why not by a personal grudge and grudge.

Bending your back today to legitimize this anti-national and corrupt system is simply immoral and humiliating.

The DP membership and its leadership should ignore them as the supporting levers of the regime and engage in the realization of its own political program in the interest of the majority of Albanians.
Thank you for your understanding.

Kategori
Uncategorized

Soreca, merimanga e zezë, Alstair,-Fiksimi i sorosisteve, hyrja e dalja nga prapa…

Nga Avokate,-Adriana Kalaja /

Kjo për shkak të denoncimit dhe diskretitimit që i bënë kësaj çështje, Qendrestarët e Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit deri me kallëzim në SPAK.

😉-Ruani ambasadorin britanik nesër….. 😉


🤣-Mos harroni, ruani edhe Merimangën e Zezë, alias Yuri Kim, se vdes për Resortet në jug.


💗-Kjo e tundit i frekuenton resortet me moderatoret bukuroshe…… 😉

P.S: Pse e kanë fiksim të gjithë këta sorosistët të hyjnë e dalin nga prapa………?

Avokate Adriana Kalaja

On 16.6.2021, Ambassador Soreca entered and exited the back door of the Constitutional Court, intervening for Veliaj on the issue of the National Theatre, a fact which terminated his mandate in Albania.

This is due to the denunciation and discretization of this issue by the Centers of the Alliance for the Protection of the Theater up to the report to SPAK.

Save the British Ambassador tomorrow….. 😉
Even the Black Spider, alias Yuri Kim, is dying for Resorts in the South.
He attends with the beautiful moderators…… 😉

We must not deny it.

Among other things, the ambassadors also have erotic corruption as a gift.

P.S: Why do these Sorosists have an obsession with entering and exiting from the back………?

Kategori
Uncategorized

On January 17, 1468, in Lezha district passed away the Albanian National Hero, the greatest of all time, Gjergj Kastrioti Skanderbeg,


Who personifies an entire era of Albanian national history, for the protection of their land, wealth and freedom. Under his leadership, the struggle of Albanian nation rose to a high and organized level, marked a decisive turning point in the political development of the country and in the strengthening of Albanian national consciousness.

1) The portrait of Gjergj Kastrioti Skanderbeg from 1466 located in Palazzo Scanderbeg in Rome, considered to be the most realistic and lifelike depiction of him, made while he was alive. Unknown author.


2) The potrait of Gjergj Kastrioti Skanderbeg by Cristofano dell’Altissimo (1525-1605), 1552.
3) The portrait of Gjergj Kastrioti Skanderbeg by Flemish artist, printer and copperplate engraver, Dominicus Custos (1560-1612).
4) Portrait of Gjergj Kastrioti Skanderbeg by Antonio Maria Crespi (1580-1630).
5) The sketch portrait of Gjergj Kastrioti Skanderbeg by Rembrandt Harmenszoon van Rijn (1625-1647).
6) A rare portrait of Gjergj Kastrioti Skanderbeg, published in a book in Pécs, Hungary, in 1828.
7) The portrait of Gjergj Kastrioti Skanderbeg by the Bulgarian painter Dimitar Dobrovich Pehlivanoglu (1816-1905).
8) The portrait of Gjergj Kastrioti Skanderbeg by Kol Idromeno, 1890.
9) The portrait of Gjergj Kastrioti Skanderbeg by Spiro Xega, 1931.

Kategori
Uncategorized

The Albanian government encourages people with criminal records to immigrate to Britain

Ilda Zhulali /

Ilda Zhulali, international relations expert,
Kategori
Uncategorized

The charter scandal/ Berisha: Rama will be investigated, he was transporting money and…

I’m not talking about the transport that his plane makes of money and other materials, I’m not stopping there.
I am not dwelling here on his flights which are before Ismail, which are under absolute international investigation, not in one, but in two countries. That he had his Dučka director there.

We can stop here too, but we are stopping at 136 flights, 22 million euros. And we have to stop. In any country in the world, this constitutes a superscandal.

What is the answer? The answer is, we topple it in the leadership, where they have no power to topple it. It is an inalienable right of deputies.

The Constitutional Court has given a final answer, even in person to Edi Rama.

This will not allow us to investigate. We will investigate it in every cell. We will investigate everything, we will investigate everything that is suspected to have been stolen from Albanian taxpayers,” said Berisha.

“I stopped at these to emphasize the important tasks we have as a parliamentary group to protect the Constitution, to justify the trust of the 620 thousand voters who voted against Edi Rama, which he requests with exceptions, to annihilate the representation of these 620 thousand voters .

That’s why we have to do our job, multiply our efforts in the parliament. Let’s turn the parliament into the most powerful tribune for the protection of citizens’ interests. Of greater efforts for the elections of May 14, surely towards victory.

I stopped at this analysis to emphasize the vital analysis of our activity this year, not only for the PD, for the Albanian society, for the Albanian nation”.

Kategori
Uncategorized

Shkodra nuk futet ne kafaz, se nuk ka kafaz ta mbaje!

Shkodra nuk e nderron bicikleten me limuzine, sepse bicikleta eshte kulture, limuzina eshte para dhe kultura eshte me e forte se paraja!

Shkodra nuk futet në kafaz, sepse asnjë ushtri, asnjë luftë, asnjë diktator, nuk ka mundur të mbajë Shkodrën në qeli.

Shkodra është bilbil që jeton vetëm në liri, dhe nuk e shkëmbën lirinë, as me kafazët me pesë yje të ustallarëve!

Shkodra nuk futet ne kafaz, se nuk ka kafaz ta mbaje!

Nga Kreshnik Osmani /

Kategori
Uncategorized

Demokratë lerini sofrat me mish dhe udhetimet ekzotike …

Çudi…Gjithë këto skandale…
Nga 700 e ca të zgjedhur në forumet drejtuese të PD-së (anëtarë të Këshillit Kombëtar, drejtues të 72 degëve, drejtues departamentesh etj), vetëm gjysma shkruajnë kundër qeverisë.

🔻Të tjerët postojnë sofra me mish dhe udhëtime ekzotike

Apo janë si unë, këta ? ASNJANËS ose Neutrale.al

Ja dhe mendimtari…

Marre nga Neutrale.al

Kategori
Uncategorized

Drejt portës polare të Evropës për në hapësirë.

Për 50 vitet e fundit, SSC – Qendra Suedeze e Korporatës Hapësinore në Esrange i ka ofruar Evropës aftësi hapësinore – raketa, satelitë ose balona – dhe kërkime të fundit.

Hapësira luan një rol kyç në të ardhmen e Evropës
⭐ Konkurrueshmëria
⭐ Siguria
⭐ Tranzicioni i gjelbër
⭐ Lidhshmëria

Një hap gjigant për evropianët dhe Bashkimin Evropian.

Towards Europe’s polar gateway to space.
Today, President von der Leyen has inaugurated the first spaceport for the launch of satellites on the EU’s mainland during her visit to Kiruna, Sweden.
For the past 50 years, the SSC – Swedish Space Corporation center in Esrange has provided Europe with space capabilities – rockets, satellites or balloons – and cutting-edge research.
Space plays a key role in the future of Europe’s
⭐ Competitiveness
⭐ Security
⭐ Green transition
⭐ Connectivity
By having the ability to launch rocket satellites from European soil, we will achieve more prosperity and independent for the EU.
A giant leap for Europeans and the European Union.

Kategori
Uncategorized

Berisha writes to Mark Zuckerberg and Elon Musk: Stop Rama’s digital terror on the administration

The leader of the opposition, Sali Berisha, published his open letter for the owners of the two largest social platforms, Facebook and Twitter.

In his letter to Mark Zuckerberg and Elon Musk, Berisha calls on them to stop Prime Minister Edi Rama’s digital terror against the public administration.

I urge @markzuckerberg and #ElonMusk to

Stop Rama’s government digital terror

towards the albanian administration employees!

I call on @MarkZuckerberg, #ElonMusk, and other media platforms to take away access to Edi Rama’s government because of the practice of abusing their global platforms.

The recent example of using an app to control and terrorize ordinary employees calls for an intervention. The right to use such media should be canceled until this infamous citizen’s control application, called Akt1vist, is removed.

In defense of Albanian citizens, the Democratic Party will consider an international process against Edi Rama for this matter.

This is terror, this is a shame, this is depersonalization.

The Albanian government employees are monitored and lose their job if they don’t like Rama’s and his minister’s post on social media.

I give you this app you have to subscribe to, and if you don’t like me, you are out of a job!

Kategori
Uncategorized

Shatervani i Durrsit dhe historia e hidhur e gjyshit të Ramës .

Shkrim nga Kastriot Myftaraj.

Interesi i vetëm i Edi Ramës sa i përket origjinës durrsake të tij ishte që të zhdukte gjurmët e turpit familjar të tij, që kishte lidhje pikërisht me shatërvanin.

Pas martesës së bujshme për kohën në Durrës të gjyshit të Edi Ramës nga babai, Vlash Rama, që ishte shoferi personal i Presidentit dhe më pas i Mbretit Zog, me kamerieren e Pallatit të Zogut, Veronika Maria Kolombi, e njohur si dashnorja e Ahmet Zogut, gjyshit të Edi Ramës i ndodhi një incident që ka të bëjë pikërisht me këtë shatërvan.

Një mbrëmje vere, disa të rinj durrsakë, e kapën Vlashin dhe e hodhën në shatërvan duke i thënë që të lante atje turpin që kishte pranuar të martohej me dashnoren e Ahmet Zogut, madje të pranonte si të vetët edhe dy fëmijët e lindur nga kjo martesë.

I pari që u përpoq ta hiqte shatërvanin ishte babai i Edi Ramës, Kristaqi, i cili kishte arsye të forta për ta bërë këtë gjë.

Kristaqi i cili ishte skulptori i oborrit Enverian, u përpoq që ta largonte shatërvanin me djallëzi, duke bërë projektin e një monumenti për Kryengritjen e Haxhi Qamilit, që do të vendosej në qendrën historike të Durrësit.

Kulmi i suksesit të këtij rebelimi islamik, të cilin Enver Hoxha e shikonte si një lëvizje shoqërore progresive, kishte qenë pushtimi i Durrësit, kryeqytetit të Shqipërisë së kohës. Prandaj, arsyetonte Kristaqi, Enver Hoxha do të pranonte me kënaqësi idenë e tij.
Kështu zhdukej shatërvani i urryer.


Por as Enver Hoxha nuk shkoi kaq larg, kështu që shatërvani shpëtoi paq.
Atë e hoqi djali i Kristaqit, Edi, kur u bë Kryeministër.

Kategori
Uncategorized

Kur këndon mbi pleh “kokoshi” .

Te shpetojme Alibejan! Nga Tritan Shehu /


Ai eshte renduar shume, ne menyre galopante!
Ndoshta i ka bere keq edhe Viti i Ri, gjeli, a dicka tjeter…
Deliret e tij mendore, perceptimet e tij te deformuara per realitetin, po e cojne shume larg ne “semundjen” e tij.
Ndoshta i duket vetja si Kim Jong-Un a dikush tjeter i ngjashem.
Apo si gjeli mbi kotec, qe tremb pulat pereth….
Kjo e fundit me duket me reale, me e vertete!
Por pavaresisht nga “figura” qe imagjinon per vehten e tij, ai ka perceptime te deformuara, iluzione, delire.
Qe e cojne pastaj ne kete shkalle keqesimi te “shendetit mendor”!


Eshte renduar fort i shkreti kohet e fundit, duke tejkaluar ne thellesi e ritem shume edhe nga parashikimet qe kisha per ecurine e tij shendetesore!
Deri sa arrin te firmose te tilla pacavurre….si simptom e “semundjes” se rende te tij!
Dhe kete e ben atehere kur te gjithe po punojne, perpiqen per tejkalimin e ndarjeve.

Ndarje te cilat ai vete i ka “zyrtarizuar” me ate cope leter, qe firmosi per here te pare si “kryetar” i grupit, i caktuar nga….
Sidoqofte nje keshille per koleget e tjere opozitare:


Kategori
Uncategorized

Kosovari dhe hetuesi i Dullës

Regjizor -Ilir Fatkoja , SHBA /

(Rrëfejnë – nga koha e qoftë largut)
Një kosovar, si plot të tjerë kapërceu Drinin dhe…hopa doli në dheun mëmë.
Me që ishte dhe i ri në moshë nuk e lanë të shlodhej nëper “kampe”.
Ne fakt e pyetën që në fillim, të mis ja hamë hakun.

 • Përse erdhe ? Çfarë të shtyu… Çfarë
  Pyetja ju duk mjaft e sinqertë, por dhe e thënë vëllazërisht. Qëllimi i ardhjes nuk përbënte asnje te fshehte prandaj kosovari nuk hezitoi dhe ju pergjÿjegj.
 • erdha në tokën amë… dashuri per ju vëllazën..
  Pyetja zgjati më ditë më javë. Me dashuri dhe mirkuptim shoku hetues i sigurimit ja theu ca shkopa te trashe ne shpinë.
 • mos me keqkupto vëlla kosovar, këto që po ngjeshur për shpinë në favor tendin janë… për të freskuar kujtesën, – i qe ngerdheshur xhelati.
 • o vlla, nuk po të baj me faj, po njimen po m’doket se e kom harru e nuk po e qeshur në mend ..- belbezonte kosovari në zërin e të cilit kishte diçka si lutje, si pergjerim , si dashuri vëllazërore.

Mbas disa javësh e çuan në spital. Mjekët konstatuan një mori frakturash por hetuesi ngulmoi ta nxirrte para kohe duke sugjeruar se viktima ishte dajak durues klasi.

Të nesërmen e nxjerrjes nga spitali, xhelati urdhëroi sjelljen e kosovarit në dhomën e “hetimit” pa u pirë çaji i mëngjesit.

Kosovari, që tashmë i kishte humbur shumë kilogram nga pesha dhe me fraktura të pa mbyllura, sapo e pa hetuesin ngriti duart lart:

mos me gjuaj, – ju pergjerua tjetrit.

Aaaa, ti po e don acik ? Po ta thom: i kish pa humb gopi, gooopiiii. Per ket shkak e shkaperceva Drinin dhe erdha ketu. Me kerkue gopin e nanës. Ama, e gjeta.

Hajt pra vëlla, me trego si erdhe, përse…mi trego ngadalë fije e për pe. Asgjë mos e nënvleftëso. Partia i don m’i dijtë të gjitha.

Hetuesi ndezi magnetofonin dhe shiriti nisi rrugëtimin drejt së…vërtetës.

Na o lum vllavi e kem shpin’ bregit t’ Drinit.
Q’ aty i lan lveret nana jeme. Nji dit ki pa qillue me i ra diça nanës e kje ba si e dalin menç.

Shka ki e pata pvetetë nanën kur e kom pa qashtu tuj vikat.

M’ka ra qaj sendi m’ Dri e nuk po mundem me e gjetë.
Nji kshtu pra o vllavi jem un’ e mora vendimia, se s’mund te rrisha si hut e mos e kerkojsha atë sendin qi nana e pati hup tuj la leveret n’ Dri.

Nuk po e kuptoj ç’ lidhje ka arratisja jote me lëveret e nanës tande.

Po i kishte tret ai sendi o njeri…

Çfarë dreqi i kishte tretur, qe erdhe kendej, or ti – thirri i zemëruar hetuesi i ri.

Aaaa, ti po e don acik ? Po ta thom:

I kish pa humb gopi, gooopiiii.

Per ket shkak e shkaperceva Drinin dhe erdha ketu.

Me kerkue gopin e nanës. Ama, e gjeta.

Kategori
Uncategorized

Kryeministri Kristersson: Ne nuk ekstradojmë shtetas suedezë në asnjë vend.

Flet kryeministri Suedes, Ulf Kristersson për rolin e Suedisë si antare e NATO-s

STOCKHOLM. Suedia do të beje patrullime ajrore me avionë Gripen në Detin e Zi dhe njësitë luftarake suedeze tokësore do të luftojnë për NATO-n.

Sulmi ndaj një anëtari është sulm ndaj të gjithë anëtarëve, tha Kristerssonsson në fjalën e tij.

Konferenca vjetore e Popullit dhe Mbrojtjes filloi sot në Sälen. Një nga çështjet më të nxehta që po diskutohet është aplikimi i Suedisë për anëtarësim në NATO .

Kryeministri Ulf Kristersson prezantoi se cili do të jetë roli i Suedisë si një anëtare e plotë – diçka për të cilën ai është i sigurt se vendet e tjera anëtare janë dakord.

E para është se Suedia do t’i bashkohet nismës së 15 vendeve, një nismë e re që u lançua në takimin e NATO-s në tetor.

🇪🇺Quhet “Iniciativa Evropiane e Mburojës së Qiellit”.

 • Suedia do të kontribuojë me aftësi të reja me forcën tonë ajrore, mbrojtjen tonë ajrore dhe sensorët tanë, thotë Kristersson.

Gripenplan suedez do të kontribuojë gjithashtu në patrullimin ajror të NATO-s dhe gatishmërinë për incidente në Estoni, Letoni dhe Lituani.

-Quhet “policia ajrore baltike” e NATO-s.
Avionët Gripen do të patrullojnë gjithashtu Detin e Zi dhe Islandën.

E fundit që Kristersson zgjodhi të nënvizojë është se Suedia do të kontribuojë me njësi luftarake tokësore në mbrojtjen e NATO-s, mbi të gjitha në lidhje me shtetet baltike.

Ai tha gjithashtu se nuk është e rëndësishme përdorimi i armëve bërthamore në tokën suedeze gjatë kohës së paqes.

Kristersson për kërkesat e Turqisë

Kristersson thotë se Suedia as nuk është në gjendje dhe as nuk dëshiron të përmbushë disa kërkesa për t’u anëtarësuar në NATO.

Ata duan gjëra që ne nuk mund dhe nuk duam t’u japim. Tani vendimi i takon Turqisë, thotë ai në konferencën e Popullit dhe Mbrojtjes.

Kryeministri suedes Kristersson sqaroi se si i shikon kërkesat nga Turqia.

Ne kemi një proces shumë të mirë së bashku me Finlandën dhe Turqinë dhe po bëjmë pikërisht atë që thamë, të cilën Turqia tani po e konfirmon.

Legjislacioni që ndalon pjesëmarrjen në organizatat terroriste është duke u zbatuar dhe Turqia dihet se emëron individë që dëshiron të ekstradohen.

Dihet gjithashtu se Suedia ka legjislacion që është i qartë dhe do të thotë se është në dorë të gjykatave.

▪️Ne gjithashtu nuk ekstradojmë shtetas suedezë në asnjë vend.

Pyetjes se sa larg jush eshte memorandiumi i i nënshkruar me Turqinë, ? Kryeministri Kristersson ju përgjigj .

Marrëveshja që kemi mbulon një zonë mjaft të madhe.

Bëhet fjalë për Suedinë që lufton terrorizmi. në një mënyrë më të fuqishme dhe është më afatgjatë në këtë punë.

Puna është në vazhdim, por mund të mos përfundojë kurrë. Mund të ndodhin gjëra të reja.

Pyetjes se a ka rrezik që Suedia të përfundojë jashtë NATO-s nëse nuk janë të kënaqur turqit ?

Por jam i bindur se Turqia e sheh vlerën në anëtarësimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO.

Kategori
Uncategorized

Silueta e Ambasadores që nuk i rri asnjë kostum, por të gjitha hijet i shkojnë

Silueta e Ambasadores

Obeze është silueta e saj,
një buffalo i stërmadh,
pllakator i hiperfuqisë.
Hartë e Amerikës me Grand Canyion si hepim frojdian.

E atij vendi që zbret nga qielli si gyp ujrash shiu
për të bërë luftën, paqen, shiun, diellin
dhe një sundae të paparë për të dielat protestante.

Silueta e saj.
Me shkopin dhe karrotën
dhe një chip on her shoulder.
Zbret ajo në Shqipëri,
vendin që nuk ka shpatulla, por vetëm zemërata.


Në vendin e Ponc Pilafit,
konsullit romak që e vret Krishtin me paçe koke në gojë,
vendin e Princit Wied që nuk e zhbën dot Kavajën dhe as Shijakun
e haxhiut Qamil.
Zbret ajo si stalaktite në shpellë,
një emoticon metalurgjik i melting pot-it amerikan.

Një siluetë si e saj nuk vjen më, thonë admiruesit.
Është një çukë e re: me Lenkë dhe mëndafsh në vend të teritalit.
Pa Myzeqenë hambar- por me ishullin Guam,
pa tytat e Traktatit të Varshavës –por me Artikullin 5 të NATO-s.

Është ëndrra amerikane përmbi Lindjen e largët,
Actekët mbi Ande,
Paqësorin e trazuar dhe Alpet dinarike.
Një siluetë pra,
që nuk i rri asnjë kostum, por të gjitha hijet i shkojnë.

Silueta e Ambasadores.
Një ‘qe palla’ me të padrejtët,
Një gisht mbi të drejtët.
Një gong që bie në minutën e parë
për të lajmëruar raundin e ri të bisedimeve,
që do të përmbyllet duke kërcyer rreth çështjes
(by dancing around the issues).


Duke bërë filibusterin demokracisë.
Sepse ajo, si një himen,
nuk e mban peshën fallike të ngjarjeve,
dhe thërret në skenë një shtatzani të ndërprerë,
jo me çezarian, por me cancel culture.

Shqipërisë i vjen anash ajo siluetë.
Dhe i pëshpërit për 100 vjetorin e marrdhënieve,
një coitus interrupted.
Por… Fuck Hodja!
If we see culture we cancel it.

Alfred Lela /

Kategori
Uncategorized

Kristersson : Suedia dhe BE-ja mbështesin më së miri jo vetëm ndimën ushtarake por dhe qasjen e Ukrainës ndaj BE-së

Sot fola edhe një herë me presidentin ukrainas Zelensky. Këtë herë në një kapacitet të dyfishtë: si Kryeministër i Suedisë, i cili vazhdon të ofrojë mbështetje të gjerë ushtarake, ekonomike dhe politike për Ukrainën.

Por edhe si vendi që mban presidencën e BE-së, me një mision të veçantë për të mbajtur vendet e BE-së së bashku në mbështetje të vazhdueshme. Ne folëm për të dyja këto gjëra.

Ne diskutuam gjithashtu se si Suedia dhe BE-ja mbështesin më së miri qasjen e Ukrainës ndaj BE-së dhe se si duhet të monitorohet përparimi i tyre. BE do të luajë gjithashtu një rol thelbësor në rindërtimin e Ukrainës.

I nënvizova Presidentit Zelenskyj se mbështetja ushtarake e Suedisë do të vazhdojë.

Sepse ne duam, por edhe sepse mbështetja e Ukrainës është absolutisht thelbësore edhe për sigurinë tonë.

Së bashku me vendet e tjera, ne tani jemi duke përgatitur hapat e ardhshëm në detaje.

Në bisedë u trajtuan edhe përpjekjet humanitare të Suedisë dhe pritja e refugjatëve ukrainas.

Do të thotë shumë që ka një mbështetje kaq të fortë dhe të gjerë në shoqërinë suedeze për solidaritet me Ukrainën.

Idag talade jag än en gång med Ukrainas president Zelenskyj. Denna gång i dubbla kapaciteter: både som statsminister i Sverige, som fortsätter ge omfattande militärt, ekonomiskt och politiskt stöd till Ukraina. Men också som ordförandeland i EU, med ett särskilt uppdrag att hålla ihop EU-länderna i fortsatt stöd. Vi talade om båda dessa saker. 

Jag underströk för president Zelenskyj att Sveriges militära stöd kommer att fortsätta. För att vi vill, men också för att stödja Ukraina är helt avgörande även för vår egen säkerhet. Tillsammans med andra länder förbereder vi nu kommande steg i detalj.

Vi diskuterade också hur Sverige och EU bäst stöttar Ukrainas närmande till EU och hur uppföljningen av deras framsteg bör gå till. EU kommer också spela en väsentlig roll i Ukrainas återuppbyggnad.

Även Sveriges humanitära insatser och mottagande av ukrainska flyktingar berördes i samtalet. Det betyder mycket att det finns ett så starkt och brett stöd i det svenska samhället för solidariteten med Ukraina.
Kategori
Uncategorized

Cilat ishin fiset legjendare ilire, mbretërit dhe disa kuriozitete historike?

Cilat ishin fiset legjendare ilire, mbretërit dhe disa kuriozitete historike?

Ilirët, si trashëgimtarë të pellazgëve, janë ndër banorët më të lashtë të Gadishullit Ballkanik.

Ata janë autoktonë.

Kulturën, gjuhën dhe tiparet antropogjike ilirët i formuan në vendin e tyre, në pjesën perëndimore të Gadishullit të Ballkanit, aty ku shkrimtarët antikë i përmendin në veprat e tyre.

Trevat e shtrirjes së popullsisë ilire janë mjaftë të gjera; ato përfshijnë të gjithë pjesën perëndimore të Gadishullit, në veri, e deri te gjiri i Ambrakisë (Prevezë), në jug, kurse në lindje deri te tokat përreth liqenit Lyhind (liqeni i Ohrit). Grupe të veçanta ilirësh u vendosën edhe në Italinë e Jugut.

Shtrirja e fiseve ilire

Emri ILIR shfaqet në veprat antike që në shek. V.p.K., kurse emrat e disa fiseve ilire fillojnë e përmendën që në shek. XII p.K. nga Homeri.

Por koha e formimit të etnosit ilir është shumë e lashtë. Fillimet e origjinës ilire janë që në mesin e mijëvjeçarit të dytë p.K., që nga periudha e bronzit të mesëm, kur fillojnë të formohen tiparet etnike ilire.

Në epokën e hekurit (mijëvjeçari i fundit p.K.) ilirët u formuan plotësisht, duke trashëguar nga epokat më të hershme eneolitike dhe të bronzit tipare kulturore gjuhësore e antropologjike etnike.

Voxnews.al sjell shkurtimisht historitë e fiseve kryesore ilire.

Albanët

Albanët, ishin një fis ilir, nga i cili morën emrin e hershëm shqiptarët.

Ata përmenden për të parën herë si “Albanoi” në shek. II-të erës sonë nga Ptolemeu, në hapësirën pas Dyrrahut brenda trevës së banuar më parë nga fisi i parthinëve.

Mendohet të jenë i njëjti fis, me emërtimin e ri të përkthyer parthinoi=bardhinoi=albanoi.

Qyteti kryesor i tyre ishe Albanopoli, që mendohet te jetë Zgërdheshi i Krujës. Në krahinën qendrore të banuar prej albanëve ruhen ende toponime që lidhen me emrin e këtij fisi si: Arbana, fashat në rrethin e Tiranës, kroi Alban në afërsi të fshatit Zgërdhesh të rrethit të Krujës.

Në burimet historike të shek. XI Albanët përmenden nga Mihael Ataliati, historian dhe shkrimtar Bizantin, gjatë një kryengritje të tyre ndaj Kostandinopojës.

Ne mesjetë, autorët bizantinë kanë përdorur për të identifikuar shqiptarët, si termin “Albanoi” ashtu edhe atë “Arbanitai”.

Këta qenë emrat etnikë të shqiptarëve në mesjetë siç dëshmon fakti që u morën me vete nga shqiptarët e mërguar në Greqi (shek. XIII-XV) në formën arvanite, ndërsa në Itali (shek. XV-XVI) dhe në Dalmaci (shek. XVII) në formën arbëresh.

Arbët

Arbët, ishin fis ilir në Shqipërinë e Mesme.

Përmenden vetëm në shek. VI para erës sonë, nga gjeografi Hekateu i Miletit ndërmjet Taulantëve në Jug dhe helidonëve në Veri.

Ka mundësi që emri i tyre të lidhet e lumin Hebrus që përmendet në Veri të Dyrrahut dhe me rrënjën e emrit alb- arb- që del më pas në emërtimin e banorëve të kësaj treve, ajo njihej ndryshe si fisi i Kastriotëve.

Atintanët

Atintanët, një ndër fiset e mëdha të Ilirisë së Jugut, banorë të Atintanisë.

Shtriheshin në krahinat e sotme të Mallakastrës e të Skraparit. Në Perëndim kishin Apoloninë dhe parthinët, në Veri desaretët, në Jug lumin Aous (Vjosa) i ndante nga amanët e epirotët.

Përmenden për herë të parë në burimet historike në shek. V p.e.r. si aleatë të molosëve.

Pjesa Perëndimore e Atiantisë (Mallakastra e Skrapari) ishte më e zhvilluar nga ana ekonomike-shoqërore. Kishte një varg qytetesh, ndër të cilat më të rëndësishme ishin Bylisi e Nikaia.

Dardanët

Dardanët ishin fisi më i madh ilir që u vu në krye të Mbretërisë Dardane, në Ballkanin Qendror, kryesisht në Kosovë.

Qyteti më i rëndësishëm i dardanëve ka qenë Damastioni, i njohur si kryeqendër e nxjerrjes së metaleve.

Në shek.IV p.K. u krijua Mbretëria Dardane, e cila shtrihej në territorin e Kosovës së sotme e të krahinave të tjera përreth.

Kufijtë e saj shkonin në veri deri te qyteti i Nishit, kurse në jug deri në Kukës dhe në rrjedhën e sipërme të Vardarit.

Mbreti i parë dardan që njohim, është Longari. Pas tij erdhën mbretërit Bato dhe Monun. Rolin kryesor në mbretëri e luajti fisi dardanëve.

Taulantët

Taulantët banonin në zonën e Adriatikut, që nga lumi Vjosa, deri në prapatokën e Dyrrahut.

Ky fis luajti një rol shumë të rëndësishëm në historinë ilire të shek. IV-III p.K., duke u vënë në krye të shtetit ilir, të cilin e kishin krijuar më parë enkelejtë.

Pas shuarjes së kryengritjes që bënë enkelejtë me në krye djalin e Bardhylit, Klitin, për t’u shkëputur nga Maqedoni, qendra e shtetit ilir kaloi te taulantët, ku Glaukia krijoi dinastinë e tij mbretërore.

Politika e mbretërve të dinastisë së Glaukisë, në ndryshim nga ajo e enkelejve, qe shumë më aktive dhe më e gjerë.

Ndaj maqedonasve u zhvillua një politikë e papajtueshme. Pas vitit 323 p.K., Glaukia arriti të çlironte të gjitha tokat që maqedonasit ua kishin marrë enkelejve.

Në vitin 309 p.K. Glaukia me një ushtri të madhe zbriti në Epir dhe vendosi në fron mbretin Pirro.

Kjo ndikoi në dobësimin e grupit promaqedonas ne Epir. E gjithë periudha e sundimit të dinastisë së Glaukisë shënon faqe të rëndësishme për historinë ilire.

Kaonët

Ky fis epirot kishte shtrirje të gjerë, që nga lumi Thyamis (sot lumi Kallama), deri në luginë e Drinosit, në Gjirokastër. Kryeqendra e kaonëve, Foinike (Finiqi i Sarandës), në shek.III p.K. u bë kryeqendra e gjithë shtetit të Epirit.

Qytet tjetër i madh i kaonëve ishte Antigonea (Saraqinishti i Gjirokastrës).

Antigonea ishte një qytet jetëshkurtër që jetoi veç rreth 150 vjet. Themelimi i qytetit lidhet me një nga emrat më të famshëm të antikitetit, mbretin Pirro të Epirit.

Enkelejtë

Enkelejtë, banonin në krahinat përreth liqenit të Ohrit.

Ata krijuan dinastinë e parë të Mbretërisë Ilire, në fund të shek. V p.K. Një nga qytetet e tyre kryesore ishte Enkelana.

Mbreti i parë që njohim është Sirra. Qendra e kësaj mbretërie ndërroi vend që nga juglindja, ku u formua Mbretëria e Enkelejve, në jugperëndim, në Mbretërinë e Taulantëve dhe më vonë tek ardianët, në krahinat veriore.

Në shek.IV p.K., Bardhyli e rrëzoi mbretin Sirra nga froni dhe mori drejtimin e shtetit ilir, duke themeluar dinastinë e tij, që e kishte qendrën rreth liqenit te Ohrit, te fisi i enkelejve.

Politika e shtetit ilir gjatë gjithë kohës së dinastisë së Bardhylit pati si qëllim përfshirjen nën sundimin e vet edhe të atyre tokave të banuara nga ilirët që ishin të pushtuara nga maqedonasit.

Për t’i çliruar këto toka, Bardhyli mundi tre mbretër maqedonas dhe i detyroi t’u paguanin ilirëve tribut vjetor. Vetëm kur Maqedonia, me në krye Filipin II, arriti të shuante grindjet politike në end, pozita e ilirëve ndaj fqinjëve lindorë u dobësua.

Në vitin 359 p.K., Bardhyli, edhe pse në moshë 90-vjeçare, u vu në krye të ushtrive ilire dhe përballoi sulmet maqedonase, të cilat më në fund e detyruan të lëshonte të gjitha qytetet që më parë i kishte pasur Maqedonia në varësi.

Japigët

Japigët janë fis ilir, i shpërngulur rreth fillimit të mijëvjeçarit të fundit të p.e.r. në Italinë e jugut.

U vendosën në fillim në Gadishullin e Garganos, pastaj në Pulia (Kalabria antike) dhe u ngulën përfundimisht në jug të saj, në hyrjen e ngushticës së Otrantos.

Autorët antik emrin e japigëve e kanë përdorur si emërtim përmbledhës për një varg popullsish: mesapët, salentinët, kalabrët, pericezët dhe daunët, që banonin në Pulia. Shpesh emri i japigëve është ngatërruar me mesapët që u vendosën në këtë krahinë më vonë se japigët, por shpejt morën epërsi mbi ta.

Mesapët

Mesapët ishin fis ilir i shpërngulur rreth fillimit të mijëvjeçarit të fundit p.e.s. në Italinë e Jugut dhe i vendosur në Apulia dhe Kalabrinë antike.

Njoftimet e para historike për ta lidhen me lu.ftërat e zhvilluara prej tyre kundër tarentasve nga fillimi i shek.V deri më 335 p.e.s.

Në lu.ftën kundër Romës ata, së bashku me lukanët, samnitët dhe tarentasit, iu drejtuan për ndihmë Pirros dhe qenë të parët që pritën dhe ndihmuan forcat e tij kur ata zbarkuan në brigjet e Italisë më 280 p.e.s.

Edhe pse të mundur më vonë nga Roma, mesapët kundërshtuan me forcë procesin e romanizimit. Ata kanë lënë një numër mbishkrimesh, studimi i të cilave ka rëndësi për njohjen e ilirishtes.

Japodët

Japodët, ishin fise ilire që banonin në krahinat veriore të Ilirisë, në shpinë të liburnëve. Në shek. IV p.e.r. u përzien me keltët, Straboni i quan fis ilir kelt.

Për një kohë të gjatë në shek. II-I p.e.r. japodët kundërshtuan me ar.më në dorë pushtuesit romak.

Në sulmin e romakëve kundër japodëve dhe ilirëve të tjerë të Veriut më 35 të e.r. ka mbetur si shembull i madh lu.fta për mbrojtjen e Metulit, qytetit kryesorë të tyre. Romakët mundën ta pushtonin qytetin vetëm kur u shkatërrua i tëri dhe vr.anë në lu.ftë të gjithë mbrojtësit e tij. Gratë metulase me fëmijët e tyre, për të mos rënë në duart e pushtuesve, u hodhën në zjarrin që digjte qytetin.

Molosët

Molosët ishin një nga tri fiset kryesore (krahas kaonëve e tesprotëve) që banonin në qendër të Epirit antik dhe që luajtën një rol shumë të rëndësishëm drejtues në historinë e lindjes dhe të formimit të shtetit të Epirit.

Në fund të shek.V p.e.s. molosët krijuan një mbretëri të fuqishme mbi baza federative të njohur me emrin Koinoni i Molosëve.

Sipas historianëve, nëna e Aleksandrit të Madh ishte princeshë e Molosit.

Ky fakt është konfirmuar edhe nga ish-ministri i Jashtëm grek Teodor Pangallos-it.

“Ajo ishte princeshë e Molosit. Molosët ishin një prej fiseve ilire, vëllai i saj gjithashtu quhej Aleksandër dhe ajo përdori… të paktën legjenda thotë kështu, nuk e di a është e vërtetë, por kur ajo mësoi se Filipi i Maqedonisë kishte një grua tjetër më të re dhe priste një djalë që do të zëvendësonte djalin e saj Aleksandrin, ajo e helmoi atë. Princesha e Molosit, kishte një lidhje të ngushtë me …helmin (qesh)”, ka deklaruar Pangallos.

Labeatët

Labeatët ishin fise ilire, që banonin rreth Liqenit të Shkodrës.

Ata ia vendosen emri liqenit Palus Labeatia dhe epiqendra e tyre ishte Kështjella Antike e Shkodres. Qytetet të tyre ishin Shkodra, që ishte edhe kryeqendra e mbretërisë Ilire, dhe Meteoni (Meduni i sotëm në Mal të Zi).

Fisi ilir i Labeatëve ishin lundërtarë e tregtarë të zotë. Në periudhën e ndërtimit të kështjellës së Rozafës, treva banohej nga fisi ilir i Labeatëve.

Pirustët

Pirustët, ishin fise ilire, banorë të krahinës së sotme të Matit e të Mirditës.

Deri më 168 p.e.r. bënin pjesë në Mbretërinë Ilire dhe përmenden nga Livi ndër fiset që mbetën të pavarura pas shkatërrimit të saj nga romakët.

Në vitet 6-9 morën pjesë në kryengritjen e madhe ilire kundër pushtimit romak nën udhëheqjen e Batos së Desidistëve dhe ishin ndër të fundit që u nënshtruan. Për herë të fundit përmenden në shek. II të e.r. nga Ptolemeu.

Thesprotët

Thesprotët ishin fis ilir në rajonin e Epirit që sundonte nga jugu i lumit Kallama, deri në gjirin e Ambrakisë.

Bashkë me Molosët në veri dhe Kaonët në verilindje, ata përbënin Lidhjen e Epirit derisa u pushtuan nga Perandoria Romake.

Përmenden nga Tukididi nga fundi i shek.V p.e.s. si fis që nuk sundoheshin nga mbretër, por nga dy kryetarë të zgjedhur për çdo vit nga gjiri i parisë.

Morën pjesë në lu.ftën e Peloponezit (431-404 p.e.s.) nga ana e spartanëve.

Thesprotët ishin të shtrirë mes Gjirit të Ambrakisë në jug dhe lumit Thiamis (në ditët e sotme Kallama), në veri, dhe në lindje me malet Pindit dhe në perëndim me detin Jon.

Sipas Strabonit dhe Plutarkut, Thesprotët (së bashku me Kaonët dhe Molosët) ishin më të njohurit në mesin e katërmbëdhjetë fiseve të Epirit, ku ata sundonin të gjithë rajonin.

Dasaretët

Dasaretët ishin një fis ilir, banorë të krahinës Dasaretia, që përfshinte pjesën perëndimore të liqenit të Ohrit, Qarkun e Korçës, dhe të Beratit.

Në shek. IV p.e.r. emri dasarët del në këtë truall në vend të enkelejve. Bëjnë pjesë në mbretërinë ilire.

Vendi i tyre Dasaretia dhe qyteti më i fortë i kësaj krahine, Pelioni, përmenden në kohën e kryengritjes së mbretit ilir, Klitit kundër Aleksandrit të Madh të Maqedonisë.

Ardianët

Ardianët, fillimisht shtriheshin rreth gjirit të Rizonit dhe të lumit Neretva.

Ardianët e shtrinë pushtetin e vet në të gjitha krahinat e tjera që më parë ishin nën sundimin e taulantëve.

Ardianët luajtën një rol shumë të madh në lu.ftërat kundër pushtuesve romakë, gjatë shek.III-II p.K., në kohën kur sundoi dinastia ardiane e Mbretërisë Ilire.

Kryeqendra e ardianëve ishte Shkodra.

Mbretëria e Ardianëve

Kjo mbretëri u formua në shek.III p.K., pas dobësimit të pushtetit të taulantëve. Mbretëria Ardiane përben bashkimin më të rëndësishëm politik që u formua nga ilirët. Themelues i saj ishte Agroni.

Dinastia e tij mbretëroi gjatë viteve 231-168 p.K.

Mbretëria Ardiane bashkoi nën pushtetin e vet gjithë tokat ilire të Veriut me ato që u përkisnin më parë enkelejeve dhe taulantëve, duke shtrirë kufijtë shtetërorë që nga lumi Vjosa, në jug, deri në Dalmacinë e mesme, në veri, dhe në lindje që nga trevat rreth liqenit të Ohrit deri në bashkimin e dy Drinave, në Kukës. Kryeqytet i Mbretërisë Ardiane u bë Shkodra.

Në këtë kohë shteti ilir arriti organizimin më të lartë social-politik. Lindën edhe një sërë qytetesh të reja ilire.

Regjimi politik i shtetit ishte mbretëri trashëgueshme. Drejtimi i mbretërisë bëhej edhe me bashkësundues ose me miqtë e mbretit. Fronin mbretëror kishin të drejtë ta zinin edhe gratë, siç ishte Teuta.

Në kohën e mbretit Gent pushteti i mbretit ishte i pakufizuar.

Dalmatët

Dalmatët ishin një ndër fiset e mëdha e të njohura ilire, banorë të pjesës Verilindore të Ilirisë.

Që nga periudha më e lashtë e deri në shek. II p.e.r. trevat e tyre shtriheshin në brendësi, prapa vargmalit Dinarik në pllajat e Duvnos, Livnos e Gllamoçit, në Bosnjën e sotme Perëndimore. Pasi krijuan federatën e tyre, u zgjeruan drejt brigjeve të Adriatikut.

Por nuk arritën të bëheshin fuqi detare dhe nuk i vunë nën zotërim ishujt e bregdetit të Dalmacisë. Qytezat e tyre të fortifikuara përkasin periudhës së parë të hekurit.

Kryeqendra e tyre u bë Delmini.

Dalmatët ishin njëri ndër fiset ilire që i bënin qëndresë pushtimit romak dhe kanë zhvilluar një varg lu.ftërash të përgja.kshme e kryengritjesh kundër romakëve në vitet 156-155, 119-117, 51-46, 39-37 p.e.r. Lu.fta e tyre më e madhe kundër pushtuesve romak lidhet me Kryengritjen ilire të viteve 6-9 e.r.

Paionët

Paionët ishin grup fisesh ilire që banonin në luginën e sipërme të Aksiosit (Vardari) dhe degëve të tij, duke u shtrirë në lindje deri te lugina e Strymonit (Struma) në kufi me fise trake, në perëndim deri tek dardanët, penestët dhe dasaretët e Ilirisë.

Përmenden për herë të parë nga Homeri si aleatë të trojanëve kundër akejve.

Në fillim të shek.V p.e.s. u pushtuan nga persët dhe dy fise të tyre me urdhër të Darit u shpërngulën në Azi.

Demosteni thoshte për ta se “nuk janë mësuar të binden

Kategori
Uncategorized

Gjeneral Demiraj : Urime lidershipit 3%

PS: Per te gjithe ata qe mendojne se bej avokatine e ndonje personaliteti ne Shqiperi kam nje pyetje dhe ne sqarim:

A nuk ishte Alibaba keshilltar i kryeministrit Dr. Berisha per shume vite ne kryeministri dhe per servilizmin e skajshem a nuk u be ky Minister Drejtesie? Perse pranoi ai te punonte tete vjet me te, kur sipas deklarateve (mashtrimeve) qe ju ben ju eshte kunder komunisteve?

Sa me perket mua! Une perpara partive politike kam Shqiperine te ciles jam shume krenar se per 35 vjet i kam sherbyer ne menyren me te ndershme, profesionale dhe jam vleresuar aq sa nuk mund te vleresohesha me shume edhe sikur te kisha edhe tri jete te tjera.

Edhe une jam hequr nga lidershipi i ri i PD te vertete nga Keshilli Kombetar kur zgjodhen drejtuesit e rinj. Sigurisht qe kjo nuk me ka merzitur aspak, sepse ne rast se nuk ju duhen disa mijera vota le ti humbin.

Partite ne Shqiperi jane private, nuk i duan profesionistet, njerezit e shkolluar dhe patriotet por duan servilet si Alibaba dhe shoket e tij, prandaj situata politike, sociale, shoqerore, ekonomike dhe e sigurise eshte e tille ne Shqiperi.

Kategori
Uncategorized

Berisha: Governor Kim falsified Albanian-American relations in the most unscrupulous way

The democratic president, Sali Berisha, accused the American ambassador in Tirana, Yuri Kim, not only for her anti-opposition positions, but also because she has falsified the history of Albanian-American relations.

”This was a busy year. Likewise, this was the year of the 100th anniversary of Albanian-American diplomatic relations. There was no celebration more indecent than the one Governor Kim organized for the 100th anniversary.

She held the banner of ‘cancel culture’ for a year in a row. He falsified in the most unscrupulous way the 100th anniversary of Albanians’ relations with the country they adore the most. It got to the point where she equated herself with Lindita Nikolla in her view of history.

They brought out incriminated figures like Taulant Balla as a celebrant. He tried to manipulate the visits of former personalities in every way, but he failed.

Berisha: Guvernatorja Kim falsifikoi në mënyrën më të paskrupullt marrëdhëniet shqiptaro-amerikane


Kryetari demokrat, Sali Berisha, e akuzoi ambasadoren amerikane në Tiranë, Yuri Kim, jo vetëm për qëndrimet e saj antiopozitare, por edhe sepse ka falsifikuar historinë e marrëdhënieve shqiptaro-amerikane.

“Ky ishte një vit i ngarkuar. Po kështu ky ishte viti i 100-vjetorit të marrëdhënieve diplomatike shqiptaro-amerikane. Nuk kishte kremtim më të padenjë se ai që organizoi guvernatorja Kim për 100-vjetorin.Ajo për një vit me radhë mbajti flamurin e 'cancel culture'. Falsifikoi në mënyrën më të paskrupullt 100-vjetorin e marrëdhënieve të shqiptarëve me vendin që ata adhurojnë më shumë. Arriti deri aty sa barazoi veten me Lindita Nikollën në vështrimin e saj të historisë.


Nxorën figura të inkriminuara këmbë e krye si Taulant Balla si kremtues. U përpoq të manipulonte me çdo mënyrë vizitat e ish-personaliteteve, por që dështoi.


Së fundmi, porositi një dokumentar të tipit socialist, të realizimit socialist, ku marrëdhëniet mes dy vendeve ndërpriteshin në vitin 1991. E kuptoni vetë.

Ata që bëjnë betejë me historinë, e kanë një vend në histori,” tha Berisha, duke theksuar se manipulatorët dhe falsifikatorët e kanë vendin e tyre në histori.
Kategori
Uncategorized

Berisha: I have the file on how the most corrupt government has bribed the British ambassador

This proves how aggressive this government is and how corrupt this government is. It manages to create an umbrella with international corruption, fighting anti-corruption. The truth is that in nine years I have done nothing but the fight against corruption.

With tricks on every page he wrote. The same is how the corruption of this government, with the corruption of the multi-billionaire George Soros, corrupted an ambassador, and not just to make a decision without any facts, without any evidence, without any basis.
With the sole purpose of harming the opposition and helping the most corrupt government.

Berisha: Disponoj dosjen se si qeveria më e korruptuar ka korruptuar ambasadorin britanik 

Gjatë takimit me të rinjtë e PD, kryetari demokrat, Sali Berisha foli sërish për çështjen e shpalljes së tij ‘non-grata’ nga Britania e Madhe.

“Kjo është një betejë, një zonjë shtroi me të drejtë se si ajo e priti shpalljen non-grata nga qeveria britanike. Nuk doja të ndalesha te kjo, por do them vetëm dy fjalë. Kjo është një dëshmi më flagrante e bashkëpunimit të korrupsionit shqiptar dhe ndërkombëtar.

Kjo është dëshmia më flagrante se si një qeveri e korruptuar në çdo qelizë, korrupton një ambasador.

Këto që i them këtu, do ua faktoj shumë mirë, se tani unë disponoj dosjen e problemit. Se si një qeveri, korrupton një ambasador të një vendi të mrekullueshëm, të një vendi të mahnitshëm, të një vendi që ka kontribute të mëdha në lirinë e botës siç është Britania.

Me mashtrime në çdo faqe që ka shkruar. E njëjta gjë është se si korrupsioni i kësaj qeverie, me korrupsionin e multi-miliarderit George Soros, korruptoi një ambasadore, dhe jo vetëm për të marrë një vendim pa asnjë fakt, pa asnjë provë, pa asnjë bazë. Me qëllimin e vetëm për të dëmtuar opozitën dhe ndihmuar qeverinë më të të korruptuar.

Kjo dëshmon se sa agresive është kjo qeveri dhe sa korruptive është kjo qeveri. Arrin të krijojë ombrellë me korrupsion ndërkombëtar, duke luftuar antikorrupsionin. E vërteta është se në nëntë vite nuk kam bërë asgjë përveç luftës ndaj korrupsionit.

Kjo dëshmon se në çfarë situate kastrofale është ky vend. Sa jetike është ndërhyrja e çdo shqiptari për të shpëtuar këtë vend. Kjo do ndodhë. Unë jam i bindur se do ndodhë,” tha Berisha

Kategori
Uncategorized

Mos harroni krimet e sërbëve në Kosovë .

Pesë ditë e dhunuar nga ushtarët “I pari më dhunoi gjeneral Vujiçi në sy të milicëve, pastaj thirri ushtarët që mu sulën me tërbim.

Vajzat e tjera i dhunuan oficerët e tjerë, të cilët pasi mbaronin punë me to, ua jepnin ushtarëve”.

Kështu e nisi rrëfimin e saj për mjeken në Tiranë vajza nga Dukagjini, e cila ishte dhunuar dhjetë ditë me radhë nga ushtarët në një kazermë ushtarake.

Më në fund arriti të bindej dhe filloi të rrëfejë me lot në sy tërë atë skenë makabre. “E çfarë duhet t’u tregoj? Çka do të mund të rregulloni në plagën e madhe që shkaktuan serbët?

Pse po më mundoni?
A nuk ju mjafton ajo që në të njëjtën tavolinë ku u dhunova unë, vdiqën edhe tri vajza të tjera që u dhunuan si unë? ”. Unë e kam humbur shpresën se ndoshta ka diku shkëndija jete për mua!

“Dua të më thuash, se si ndodhi që ratë në duart e kriminelëve, kur ndodhi saktësisht dhe sa veta ishin me ty atje”, e ngacmonte mjekja, e cila më parë kishte aktivizuar aparatin për incizim

Vogëlushja prapë hodhi vështrimin mbi horizont, sikur atje të shihte atë që ndodhi, dhe shtoi ngashëryeshëm: “Shikoni, po flas, por më premtoni se do të më ktheni shpejt atje”, dhe vazhdoi.

Pas disa çasteve, kur reshtën klithmat, u dëgjua një breshëri automatiku. Aty kishte përfunduar jeta e saj.

Këtë do ta kuptoja vetëm pas tri ditësh, kur do të më vinte radha edhe mua për të hyrë në bodrumin ku ishin dhunuar shoqet e mija

Ditën e pestë arrita t’i zgjidh duart dhe u përpoqa të hakmerresha, duke e goditur me çfarë mu gjend atë farë “gjenerali” të fëlliqur, që luftonte me gra.

Si dënim, më dërguan të lidhur jashtë dhe më lanë në shi, derisa erdhën një dyzinë ushtarësh, të cilët më dhunuan barbarisht dhe pa mëshirë.

Ditën e parë më dhunuan mbi tavolinën e bukës, ndërkohë që përballë meje çnderonin edhe tri vajza të tjera.
Madje, atyre ua prenë edhe organet gjenitale, duke i lënë të vdekura në vend. Assesi nuk më kujtohet kur më lanë, por e di se e kam shumë të vështirë të jetoj.

Ndoshta, më lehtë e kam të vdes dhe të zhdukem nga faqja e dheut. Më thuaj, si ta ngushëlloj veten, si t’i dal përpara familjes, miqve.

Ata e dinë çka ka ndodhur me mua.

Unë e di se do ta kem përkrahjen e tyre, por tani trupi im është i ndotur, i fëlliqur.
Dhe jeta ime në këtë mënyrë më duket më e vështirë se çdo vdekje”, përmbylli vajza nga Dukagjinit me lot në sy. (Shkëputur nga Dosja e dhunimit” të përgatitur nga Luljeta Selimi)

Besa: “Tentonin të na dhunonin edhe para fëmijëve!”

Për herë të parë në Kosovë një grua e përdhunuar nga paramilitarët serbë në vitin 1999, flet publikisht për tmerret që ka përjetuar ditëve kur është zënë rob me fëmijët e saj, dhe për tre ditë e tre netë është përdhunuar dhjetëra herë. 

Gruaja që foli publikisht për RTK, me emër të sajuar Besa, dhe fytyrë të mjegulluar tregon traumat e asaj periudhe, se si ka ngel shtatzënë, dhe se si ka abortuar fëmijën nga paramilitarët serbë.
"Për tre ditë e tre netë kemi qenë të ngujuara. Kemi qenë gra prej shumë fshatrave, na kanë mbledhur dhe na kanë dërguar me një fshat tjetër. 

Aty kanë qenë gjithë mjetet luftarake, polici, paramilitarë, militarë por edhe policia e rregullt, të gjithë flisnin shqip, vetëm se ishin të maskuar sepse nuk donin tu a shihnim fytyrat.

Aty kemi qenë 3 ditë e 3 netë, gjithë burrat 70 burra i kanë vrarë, sot e atë ditë nuk dihet fati i tyre’, - nis rrëfimin tronditës Besa.

Burrin e kam pasur ushtarë të UÇK-së, shtatë muaj unë nuk jam parë me të, kunati në Gjermani komunikonte me të, ne me kunatin, na tregonte se është mirë, kaq.

“Ishim në shtëpitë e atij fshatit ku qëndronim, fshat në fushën e Dukagjinit, aty ishim nëpër shtëpi të fshatit, ishte një fshat i boshatisur, na ndanë në grupe të ndryshme në shtëpi të ndryshme.

Vini nga dy nga tre, nga katër burra, i ngujonin burrat me një dhomë, fëmijët me një dhomë, edhe fëmijët i kisha me vete, i kisha nga mosha 6 vjeçare deri 10 vjeçare, më thoni ‘nëse dëshiron këtu para fëmijëve e bëjmë mua nuk më vjen turp’, pra tentonin të na dhunonin edhe para fëmijëve”.

Tre ditë e tre netër resht, burrat i morën, neve na liruan, na thanë shkoni kah të doni, i morëm fëmijët, të rrahur, të frikësuar, nga rrahja se dinim cili fëmijë është i yni, i njoha prej rrobave, unë për vete veç e shihja murrin si bëhej kuq prej gjakut, edhe tash më dhemb koka nga goditjet për muri.

Besa thotë se edhe pse burri i saj dhe fëmijët i dinë gjithë përjetimet e saj, asnjëherë nuk kanë hapur temën e përdhunimeve.

NJË FOTO’KRIM QË FLET SA 1000 FJALË!

DON'T FORGET THE CRIMES OF THE SERBS IN KOSOVO.

VOGELUSHA'S STORY FROM DUKAGJINI: "I was first raped by General Vujiči in front of the militia..."


Violated by soldiers for five days "First General Vujiçi raped me in front of the militiamen, then he called the soldiers who attacked me with rage.
The other girls raped the other officers, who, after finishing work with them, gave them to the soldiers."

The girl from Dukagjini, who was raped ten days in a row by soldiers in a military barracks, begins her story about the doctor in Tirana.
With tears in her eyes, she describes that macabre scene. "What should I tell them? What will you be able to fix in the great wound caused by the Serbs? Why are you torturing me?
At the same table where I was raped, three other girls were raped and died like me? ".

The only spark is to do something for those who died at the dirty hand of the scout." When he said the word "shka", she became alienated, her jaws went numb, she clenched her small, weak fists. The tears that flowed like rain made the little girl from Dukagjini, as everyone called the beautiful girl from Dukagjini, even more miserable.

”I want you to tell me how it happened that you fell into the hands of criminals, when exactly it happened and how many people were there with you", teased the doctor, who had previously activated the camera for recording.
The little girl again looked at the horizon, as if there she saw what happened, and added tearfully: "Look, I'm talking, but promise me that you'll get me back there soon," and continued.

”When they burned our village, those cold January days, the entire population started to flee. We women decided to leave for Albania. In the vicinity of Smolica, we were stopped by Serbian soldiers and paramilitaries. They robbed us, nine women, and separated us from the convoy. Three were younger than me, and three were older, among them a pregnant bride. When they took us away, they told us that they will ask us about the KLA.

A few minutes later, after they put us in the dark basement, they took one of the brides and after a few moments from the room where they put her, her screams started to be heard. After a few moments, when the screams stopped, a volley of machine gun fire was heard. Her life had ended there. I would understand this only after three days, when it would be my turn to enter the basement where my friends were raped.

After they put me in there, they tore my clothes, laid me down, tied me to that cursed table and just like that, with my hands and feet tied, a certain General Vujic dishonored me, as I could read on his uniform.

On the first day, they raped me on the bread table, while in front of me three other girls were dishonoring me. They even cut off their genitals, leaving them dead on the spot. I don't remember when they left me, but I know that it is very difficult for me to live. Perhaps, it is easier for me to die and disappear from the face of the earth.
Kategori
Uncategorized

MË SHUMË SE 18,000 KRIME LUFTE TË MBLEDHURA NË BAZËN E TË DHËNAVE “TRIBUNAL PËR PUTININ”.

Nga Oleksandra Matviichuk

Ajo ka punuar për më shumë se 20 vjet në forcimin e institucioneve demokratike në Ukrainë. Por pas zhvillimeve të fundit, fokusi i saj është në vend të dokumentimit të krimeve të luftës në vend. Së bashku me rrjetin e saj, Oleksandra Matviichuk ka mbledhur mbi 18,000 krime lufte në bazën e të dhënave “Tribunal for Putin”. Në nëntor, ajo do të vijë në Stokholm për të marrë çmimin Right Livelihood.

Kur Qendra për Liritë Civile (CCL), e kryesuar nga Oleksandra Matviichuk, u themelua në vitin 2007, qëllimi ishte të ndërtonte institucione të qëndrueshme demokratike dhe të punonte për një sistem drejtësie që përputhet më mirë me standardet ndërkombëtare. Për shembull, ata donin që Ukraina të bëhej anëtare e Gjykatës Penale Ndërkombëtare (ICC, një gjykatë e përhershme për krimet e luftës) dhe të ratifikonte Statutin e Romës (Statuti ICC), i cili bën të mundur hetimin dhe ndjekjen penale të individëve që shkelin ligjin ndërkombëtar.

Kështu u zhvillua edhe drejtimi i punës së tyre – për disa vite. Në lidhje me atë që zakonisht quhet Euromaidan, protestat e Ukrainës kundër vendimit të Presidentit të atëhershëm Yanukovych për të krijuar lidhje më të ngushta me Rusinë në vitin 2013, situata ndryshoi.

Si përgjigje ndaj reagimeve të dhunshme të autoriteteve ndaj protestave, KKL organizoi nismën “Euromaidan SOS”. Nëpërmjet rrjetit, CCL ishte në gjendje të dokumentonte shkeljet e të drejtave të njeriut, të organizonte mbrojtje për të pambrojturit dhe të koordinonte mbështetjen ndërkombëtare që morën ukrainasit.

– Puna jonë me Euromaidan SOS, ndër të tjera, tregon se çfarë mund të bëjnë njerëzit së bashku. Kur autoritetet dhe policia u përpoqën të shuanin protestat paqësore të njerëzve, avokatët dhe vullnetarët tanë ishin në gjendje të tregonin një forcë që ndryshoi situatën, thotë Oleksandra Matviichuk.

OLEKSANDRA MATVIICHUK/QENDRA PËR LIRITË CIVILE (CCL)

Çmuar për: “Punën e tyre në ndërtimin e institucioneve të qëndrueshme demokratike në Ukrainë dhe krijimin e një rruge për llogaridhënien ndërkombëtare për krimet e luftës”.

Qendra për Liritë Civile (CCL)

Oleksandra Matviichuk dhe rrjeti i saj kanë mbledhur mbi 18,000 krime lufte në bazën e të dhënave “Tribunal për Putinin”. Foto: CCL

Dokumentimi i krimeve të luftës

Kur Rusia aneksoi Krimenë disa muaj më vonë, CCL ishte organizata e parë e të drejtave të njeriut që dërgoi vëzhgues në rajon. Ai zhvilloi mjetin e parë online, një lloj hartash ndërvepruese, për të qenë në gjendje të hartojë dhe gjurmojë zhdukjet dhe rrëmbimet e aktivistëve, gazetarëve dhe politikanëve vendas.

– Për mbi 20 vjet kam luftuar për të drejtat e njeriut në Ukrainë dhe Euroazi. Por për tetë vitet e fundit kam punuar në dokumentimin e krimeve të luftës. Qëllimi ynë është të mbajmë përgjegjësit përgjegjës dhe të sjellim drejtësi për secilën prej viktimave të luftës, thotë Oleksandra Matviichuk.

“Puna jonë me, ndër të tjera, Euromaidan SOS tregon se çfarë mund të bëjnë njerëzit së bashku.

CCL dhe Oleksandra Matviichuk kanë krijuar gjithashtu Grupin OZON, i cili monitoron punën e agjencive të zbatimit të ligjit, gjykatave dhe autoriteteve. Në të njëjtën kohë, ata duan të forcojnë ndërgjegjësimin e qytetarëve për të drejtat e njeriut dhe t’i përfshijnë ata në punën për forcimin e tyre. Në vitin 2017, për shembull, u krijua Shkolla e Kievit për të Drejtat e Njeriut dhe Demokracinë, një platformë për trajnime për të drejtat e njeriut. Deri më tani, mbi 20,000 njerëz nga mbi 20 vende kanë marrë pjesë në kurset e trajnimit atje.

LIDHJA E JASHTME: Lexoni më shumë rreth Right Livelihood

– Protestat e njerëzve mund të nënkuptojnë shumë më tepër sesa mund të mendoni. Mobilizimi masiv mund të ndryshojë shoqërinë. Ata që protestojnë e dinë se nuk ka garanci, se mund të torturohen, rrahen dhe madje të vriten për atë që bëjnë. Por të dish se ka njerëz rreth teje që bëjnë gjithçka që munden për t’ju mbrojtur dhe për të vazhduar luftën nëse është e nevojshme, krijon guximin që duhet të keni për të vazhduar luftën, thotë Oleksandra Matviichuk.

CEREMONIA E ÇMIMEVE TË RIGHT LIVELIHOOD

Më 30 nëntor 2022, katër fituesit e çmimeve do të marrin çmimet e tyre në një ceremoni çmimesh në Cirkus në Stokholm. 
Ceremonia e ndarjes së çmimeve drejtohet nga gazetarja dhe prezantuesja Parisa Amiri, ndërsa argëtimin e bëjnë Tingsek dhe kori i shpirtit GET UP.

Biletat për ceremoninë e ndarjes së çmimeve mund t’i blini deri më 30 nëntor në Ticketmaster . 
Ceremonia e ndarjes së çmimeve mund të shihet drejtpërdrejt të mërkurën më 30 nëntor në orën 19.30 në expressen.se dhe këtë faqe të fushatës, si dhe në faqen e internetit të Right Livelihood .

Ndër të tjera, CCL ka arritur sukses me ligjet që kanë të bëjnë me krimet e luftës.

Mbështetja ndërkombëtare e nevojshme

Që nga 24 shkurti i këtij viti, për fat të keq, aftësia e CCL për të organizuar dhe dokumentuar shkeljet e të drejtave të njeriut ka ardhur sërish në ndihmë. Në të njëjtën ditë kur Rusia pushtoi Ukrainën, realiteti ndryshoi për organizatën – dhe sigurisht për të gjithë banorët e vendit.

– Këto janë kohë të vështira për popullin ukrainas tani. Ne luftojmë për të ruajtur lirinë tonë, në të gjitha nivelet. Liria për të qenë një vend i pavarur, për të qenë një popull i lirë me të drejtën e gjuhës dhe kulturës sonë dhe lirinë për të zgjedhur demokracinë, thotë Oleksandra Matviichuk.

Organizata që CCL krijoi në SOS Euromaidan rifilloi shpejt punën e saj. Për gati një vit, CCL, së bashku me organizatat e saj simotra, ka dokumentuar krimet e luftës dhe shkeljet e të drejtave të njeriut, ka mbledhur dëshmi dhe ka siguruar prova të rëndësishme. Puna ka rezultuar në bazën e të dhënave “Tribunal për Putin”, e cila deri më tani ka mbledhur dokumentacionin e mbi 18,000 krimeve nga të gjitha palët në konflikt.

– Kjo nuk është një situatë që mund të zgjidhet në nivel kombëtar. Kjo nuk është një luftë mes dy shteteve, por mes dy sistemeve, një demokratik dhe një totalitar. Pra, për të zgjidhur situatën, është e nevojshme mbështetja ndërkombëtare, thotë Oleksandra Matviichuk.

ÇMIMIN E DUHUR TË JETESËS

Right Livelihood u themelua në vitin 1980 për të mbështetur punën për paqen, drejtësinë dhe qëndrueshmërinë globalisht. Çmimi Right Livelihood jepet çdo vit për të vlerësuar njerëzit e guximshëm dhe përpjekjet e tyre vizionare për një botë më të mirë. Me ndihmën e fituesve të çmimeve, rrjete të forta dhe vepruese ndërtohen në mbarë botën. Right Livelihood u ofron të gjithë të shpërblyerve mbështetje afatgjatë. Bëhen përpjekje të veçanta për mbrojtjen e fituesve të çmimeve, jeta dhe liria e të cilëve kërcënohet. Organizata gjithashtu bashkon laureatët me institucionet akademike dhe siguron që puna e tyre dhe të gjitha idetë e rëndësishme të njihen në mbarë botën. Deri më sot, 190 njerëz dhe organizata nga 74 vende janë vlerësuar me Çmimin e Drejtësisë së Jetesës.

Ju mund të bashkoheni dhe të mbështesni punën e Right Livelihood për një botë të drejtë, paqësore dhe të qëndrueshme për të gjithë.

Këtu ka më shumë informacion!

Oleksandra Matviichuk ka punuar në forcimin e institucioneve demokratike në Ukrainë për më shumë se 20 vjet.

Valë solidariteti në të gjithë vendin

Pavarësisht kohëve të vështira, vitet e fundit KKL ka arritur të arrijë sukses në aspektin e legjislacionit kombëtar, jo më pak me ligjin e njohur si 2689. Ky ligj, i cili trajton veçanërisht krimet e luftës, do të bëjë të mundur vënien e drejtësisë ndaj atyre që u janë nënshtruar mizorive të luftës dhe kërkojnë përgjegjësi nga ata që kanë kryer krimet. Parlamenti ukrainas votoi po për ligjin në qershor 2021 dhe gjithçka që nevojitet që ai të hyjë në fuqi është nënshkrimi i Presidentit Zelenskyi – i cili në kohën e shkrimit ende mungon.

LIDHJA E JASHTME: Më shumë se thjesht një çmim – Right Livelihood mbështet fituesit e saj të çmimeve

“Protestat e njerëzve mund të nënkuptojnë shumë më tepër sesa mund të mendoni,” thotë Oleksandra Matviichuk. Foto: CCL.

Për Oleksandra Matviichuk dhe CCL, çmimi Right Livelihood është i një rëndësie të madhe, jo më pak për vëmendjen ndërkombëtare që çmimi mund të krijojë dhe se si Right Livelihood mund të ndihmojë në presionin për ndryshimet e nevojshme.

– Të fitosh çmimin Right Livelihood, të fitosh akses në një rrjet ku të gjithë ndajmë të njëjtën bazë vlerash, është me rëndësi më të madhe për ne. Çmimi hap mundësi për të marrë vëmendjen dhe mbështetjen ndërkombëtare që na nevojitet në luftën tonë, thotë Oleksandra Matviichuk.

– Por ajo që është gjithashtu e rëndësishme për të vazhduar punën është vala e solidaritetit që unë shoh se po rritet në të gjithë vendin. Se si këto kohë të vështira ende nxjerrin në pah anët tona më të mira, na japin mundësinë të bëhemi vetvetja jonë më e mirë. Çdo ditë shoh njerëz të zakonshëm që kryejnë gjëra të jashtëzakonshme. Si rrezikojnë jetën e tyre për të shpëtuar jetën e njerëzve që nuk i kanë takuar kurrë më parë. Më frymëzon, thotë Oleksandra Matviichuk

Kategori
Uncategorized

EXPRESSEN -Jo: Suedia nuk do ta legalizojë kanabisin .

Nga ANNA DAHLBERG

Kështu e përmbledh gazeta rishikimin e saj në një postim në Twitter: “Iniciativa e Kanabisit të Kalifornisë iu shit votuesve me premtimin se tregu legal do të gjymtonte atë të paligjshëm.

Në vend të kësaj, rishikimi i LA Times tregon se ligji shkaktoi një valë kanabisi të paligjshëm në një shkallë që Kalifornia nuk ka parë kurrë më parë.

Nisma e kanabisit në Kaliforni i shiti votuesit me premtimin se një treg ligjor do të gjymtonte tregtinë e jashtëligjshme të drogës.

Nisma e kanabisit në Kaliforni i shiti votuesit me premtimin se një treg ligjor do të gjymtonte tregtinë e jashtëligjshme të drogës. Në vend të kësaj, një hetim i Times zbulon se ligji shkaktoi një rritje të kanabisit të paligjshëm në një shkallë që Kalifornia nuk ka parë kurrë më parë. –https://www.latimes.com/california/story/2022-09-08/reality-of-legal-weed-in-california-illegal-grows-deaths

Edhe në Nju Jork, ata kanë humbur kontrollin e zhvillimit pasi legalizuan përdorimin e marijuanës nga të rriturit një vit më parë.

Tregu i zi po lulëzon dhe kanabisi ilegal tani shitet pak a shumë hapur në rrugë dhe në restorante dhe dyqane.

As në shtetet liberale të drogës si Oregon dhe Kolorado nuk kanë arritur të heqin qafe tregun e zi.

Një nga problemet duket se është ulur dënimi për trajtimin edhe të kanabisit të paligjshëm në lidhje me legalizimin.

Kështu, rreziqet në tregun e zi janë ulur.
Një shpjegim tjetër i mundshëm, të cilin avokatët e legalizimit duan ta vënë në dukje, është se shumica e shteteve amerikane ende e ndalojnë kanabisin.

Kjo tregonse sa e vështirë është të zhduket tregu i zi i kanabisit.

Kur dëgjon aktivistët e legalizimit në debatin suedez, ndonjëherë tingëllon sikur thjesht ata do të të këputnin gishtat e krimit.

Ua, kriminelëve të bandës do t’u hiqeshin të ardhurat pas legalizimit.

Por nuk është aq e thjeshtë.

Banda jo vetëm që do të ruante pushtetin mbi të gjithë tregun tjetër të drogës, por gjithashtu do të ruante një pjesë të konsiderueshme të tregut të kanabisit, i cili gjithashtu ka marrë një potencial të madh rritjeje.
▪️Ajo që ndodh pas legalizimit është se në vend të kësaj lindin dy tregje konkurruese.

Nëse shitja e miratuar nga shteti ka një çmim shumë të lartë, një përmbajtje shumë të ulët të substancës THC ose është shumë e vështirë për t’u marrë, tregu i zi mund të avancojë pozicionet e tij.


Rezultati është një lloj gare.

Industria e kanabisit ankohet për konkurrencë të pandershme kur ato janë nën presion nga rregulloret dhe taksat, ndërsa prodhuesit e paligjshëm kanë një dorë të lirë. Në Kanada, për shembull, industria lobon për një rritje të kufirit të THC, mundësi më të mëdha për marketing dhe taksa më të ulëta.

Argumentet për legalizimin pjesërisht ndryshojnë nga vendi në vend.

Në Gjermani, e cila po planifikon të prezantojë një lloj Konsum për kanabisin, flitet për nevojën e një “politike kanabisi moderne dhe të orientuar drejt shëndetit publik”.

Në Shtetet e Bashkuara, në vend të kësaj, çështja e drejtësisë sociale ka marrë një rol të spikatur.

Ndalimi i përdorimit të marijuanës është konsideruar se godet rëndë zezakët dhe pakicat e tjera në mënyrë disproporcionale.

Në Suedi thuhet se duhet ta lëmë mënjanë krimin e organizuar.

Pak flasin, për shembull, për mundësinë e të ardhurave të reja tatimore dhe mundësive të punësimit.

Por fakti që debati vazhdon edhe këtu është i natyrshëm dhe i mirëpritur.

Së fundmi, politikania e KD-së, Sara Skyttedal, shkoi në DN Debatt dhe mbrojti legalizimin e kanabisit në Suedi. Asnjë çështje nuk bën mirë të rrethohet nga ndalesat e mendimit dhe nëse argumentet për ruajtjen e kriminalizimit të sotëm të kanabisit janë të mira, ato sigurisht që mund të testohen në një debat të hapur.

Shifrat e reja nga Kanadaja tregojnë se të rinjtë nga mosha 16 deri në 19 vjeç mbeten në të njëjtin nivel të konsumit të kanabisit si para legalizimit në vitin 2018.

Pas një rritjeje në vitet e para, përdorimi ka rënë sërish. Përqindja që përdorin kanabis çdo ditë ose pothuajse çdo ditë është gjithashtu në një nivel të qëndrueshëm.

Kanadaja gjithashtu nuk ka parë ndonjë rritje të dukshme të numrit të psikozave dhe rasteve të skizofrenisë.

Nga ana tjetër, numri i personave që kërkojnë kujdes mjekësor urgjent është rritur, si dhe helmimet e fëmijëve të vegjël që hanë kanabis, për shembull, me “ëmbëlsirat”.


Në Shtetet e Bashkuara, një rritje prej 20 për qind e përdorimit të kanabisit është vërejtur në shtetet që e kanë legalizuar atë.

Në Kolorado, jo vetëm që janë më shumë njerëz që përdorin drogën, por gjithashtu po e bëjnë atë më shpesh se më parë.

Tani ka më shumë dyqane kanabisi sesa Starbucks dhe McDonald’s në shtet.

Përdorimi i kanabisit ndikon kryesisht në funksionet njohëse si kujtesa dhe të mësuarit.

Një studim i ri nga Instituti Karolinska sheh gjithashtu një lidhje me diagnozat psikiatrike.

Përdorimi i përditshëm i kanabisit me fuqi të lartë nënkupton një rritje të pesëfishtë të rrezikut të zhvillimit të psikozës.

Ka edhe studime që tregojnë një ulje të koeficientit të inteligjencës tek njerëzit që pinë kanabis çdo ditë për një kohë të gjatë, si dhe shfaqjen e dëmtimit të trurit të ngjashëm me demencën.

Është veçanërisht e rrezikshme për të rinjtë të pinë kanabis, sepse truri nuk ka pasur kohë të zhvillohet plotësisht.
Prandaj, e gjithë çështja zbret në peshimin e rreziqeve të ndryshme kundër njëri-tjetrit.

Suedia sot ka një përdorim të ulët të kanabisit në krahasim me shumicën e vendeve të tjera, megjithëse është rritur në grupmoshat më të reja. Sipas Autoritetit të Shëndetit Publik, përqindja e atyre që kanë përdorur kanabis në vitin e kaluar është rritur nga 1.6 për qind në 2.6 për qind midis 2006 dhe 2021.

Në Kanada, konsumi është afërsisht dhjetë herë më i lartë.
Edhe nëse përdorimi aktual i kanabisit ishte dy herë më i lartë se vlerësimi i Agjencisë së Shëndetit Publik, ne nuk jemi aspak afër situatës në Kanada apo Kolorado.

Zgjidhja për dekriminalizimin nuk do të ishte gjithashtu një opsion i mirë, pasi një reformë e tillë vetëm sa do të rriste kërkesën për mallrat e bandave. Atëherë është më e drejtë të shkosh deri në fund siç bën Gjermania dhe të legalizosh gjithçka, nga prodhimi te shitja dhe përdorimi.

Të ardhurat e zeza të bandës atëherë? Epo, mbeten një problem i madh, por qilimi vështirë se do të tërhiqej nga këto rrjete vetëm se u legalizua kanabisi.
Përveç kësaj, ka të ardhura të tjera që mund të merren plotësisht pa rrezik nga bandat, për shembull paratë nga mashtrimi i pleqve.

Suedia ka pasur mjaft eksperimente sociale në shkallë të gjerë dhe të nxituar. Ne nuk duhet të kalojmë mocionet për këtë reformë.

https://www.expressen.se/ledare/anna-dahlberg/nej-sverige-ska-inte-legalisera-cannabis/

Nej, Sverige ska inte legalisera cannabis

KALIFORNIENPublicerad 23 dec 2022 kl 18.00

KD:s Europaparlamentariker Sara Skyttedal har ändrat sig och förespråkar nu en legalisering av cannabis.

Legalisering av cannabis har blivit en internationell trend. Näst på tur står Tyskland.

Sverige har haft nog med ogenomtänkta samhällsexperiment. Det är inte läge att legalisera cannabis.Dela

ANNA DAHLBERG krönikor /

I höstas granskade Los Angeles Times effekterna av legaliseringen av cannabis i Kalifornien 2016. Resultatet var minst sagt uppseendeväckande.

Den svarta marknaden har fullständigt exploderat och är ”många gånger större” än den legala. Satellitbilder som LA Times studerade visade att det går tio olagliga anläggningar på en licensierad i de mest odlingstäta delarna av delstaten.

Krisens omfattning är enorm, konstaterar tidningen, och beskriver hur de kriminella har etablerat tungt beväpnade läger. Polisen står i det närmaste maktlös.

Så här summerar tidningen sin granskning i en tweet: ”Kaliforniens cannabis-inititativ såldes in till väljarna med löftet att den legala marknaden skulle lamslå den illegala. I stället visar LA Times granskning att lagen orsakade en våg av illegal cannabis av en storlek som Kalifornien aldrig tidigare har bevittnat”.

Även i New York har man tappat kontrollen över utvecklingen efter att man legaliserade vuxenbruk av marijuana för ett år sedan. Den svarta marknaden blomstrar och illegal cannabis säljs numera mer eller mindre öppet på gatan och i restauranger och butiker.

Inte heller i drogliberala delstater som Oregon och Colorado har man lyckats få bukt med den svarta marknaden. Ett av problemen tycks vara att straffen för att befatta sig även med illegal cannabis sänktes i samband med legaliseringen. Riskerna på den svarta marknaden har således minskat. En annan möjlig förklaring, som legaliseringsförespråkare gärna framhåller, är att majoriteten av USA:s delstater fortfarande har förbud mot cannabis. 

I Kanada har man lyckats klart bättre, men även där är den illegala försäljningen högst livskraftig. Fyra år efter legaliseringen har de licensierade försäljarna tagit över drygt två tredjedelar av marknaden. Men eftersom den totala marknaden samtidigt har vuxit har de kriminella kunnat behålla ungefär hälften av sina forna intäkter.

Det visar hur svårt det är att utrota den svarta cannabismarknaden. När man lyssnar på legaliseringsaktivister i den svenska debatten låter det ibland som att det bara skulle vara att knäppa med fingrarna. Vips, så skulle de gängkriminella berövas sina inkomster efter en legalisering.

Men så enkelt är det inte. Gängen skulle inte bara ha kvar makten över hela den övriga narkotikamarknaden, utan också behålla en betydande del av cannabis-marknaden som dessutom har fått en stor tillväxtpotential.

Det som händer efter en legalisering är i stället att det uppstår två konkurrerande marknader. Om den statligt godkända försäljningen har ett för högt pris, en för låg halt av substansen THC eller är för svårtillgänglig kan den svarta marknaden flytta fram sina positioner. 

Följden blir ett slags kapplöpning. Cannabisindustrin klagar på oschysst konkurrens när de pressas av regelverk och skatter samtidigt som de illegala producenterna har fria händer. I Kanada lobbar branschen exempelvis för en höjning av THC-gränsen, större möjligheter till marknadsföring samt sänkta skatter. 

Hela idén om att en legalisering av cannabis en gång för alla skulle lösa problemet med den svarta marknaden är alltså feltänkt.

Ingen fråga mår bra av att omgärdas av tankeförbud, och om argumenten för att behålla dagens kriminalisering av cannabis är goda klarar de förstås att prövas i en öppen debatt.

Argumenten för en legalisering skiljer sig delvis åt från land till land. I Tyskland, som planerar att införa ett slags Konsum för cannabis, talas om behovet av en ”modern och folkhälsoorienterad cannabispolitik”. I USA har i stället frågan om social rättvisa fått en framträdande roll. Förbudet mot att bruka marijuana har ansetts slå oproportionerligt hårt mot svarta och andra minoriteter. 

I Sverige heter det att vi måste slå undan benen för den organiserade brottsligheten. Få pratar exempelvis om möjligheten till nya skatteintäkter och jobbtillfällen.

Men att debatten är i gång även här är både naturligt och välkommet. Nyligen gick KD-politikern Sara Skyttedal ut på DN Debatt och förordade en legalisering av cannabis i Sverige. Ingen fråga mår bra av att omgärdas av tankeförbud, och om argumenten för att behålla dagens kriminalisering av cannabis är goda klarar de förstås att prövas i en öppen debatt.

Kärnfrågan skulle kunna formuleras så här: Är de potentiella fördelarna med en legalisering – minskad svart marknad och ökad personlig frihet – värt de potentiella nackdelarna i form av ökade skador?

Om anhängarna kan sägas ha blivit tagna på sängen av den svarta marknadens motståndskraft verkar kritikerna ha hamnat på defensiven när det gäller den befarade hälsokatastrofen. Den tycks på det stora hela taget ha uteblivit så här långt.

Nya siffror från Kanada visar att ungdomar mellan 16 och 19 år ligger kvar på samma nivå av cannabiskonsumtion som före legaliseringen 2018. Efter en ökning under de första åren har bruket åter minskat. Även andelen som använder cannabis dagligen eller nästan dagligen ligger på en stabil nivå.

Kanada har heller inte noterat någon märkbar ökning av antalet psykoser och fall av schizofreni. Däremot har antalet personer som söker akut sjukvård ökat liksom förgiftningar av små barn som får i sig cannabis via exempelvis ”godis”.

I USA har man konstaterat en 20-procentig ökning av cannabisbruket i de delstater som har legaliserat. I Colorado är det inte bara fler som använder drogen, utan de gör det även oftare än tidigare. Det finns numera fler cannabisbutiker än Starbucks och McDonald’s i delstaten.

Cannabisanvändning påverkar framför allt kognitiva funktioner som minne och inlärning. En ny studie från Karolinska institutet ser även en koppling till psykiatriska diagnoser. Daglig användning av högpotent cannabis innebär en femfaldig ökning av risken för psykosutveckling. Det finns även studier som visar på en sänkning av intelligenskvoten bland personer som röker cannabis dagligen under lång tid liksom uppkomsten av demensliknande skador på hjärnan.

Hälsoriskerna tycks dock i hög grad kopplade till frekvensen i cannabisanvändningen liksom brukarens ålder. Det är särskilt farligt för unga att röka cannabis, eftersom hjärnan inte har hunnit växa färdigt. 

Hela frågan kokar därför ner till att väga olika risker mot varandra. Sverige har i dag ett lågt cannabisbruk jämfört med de flesta andra länder, även om det har ökat i de yngre åldersgrupperna. Enligt Folkhälsomyndigheten har andelen som har använt cannabis under det senaste året ökat från 1,6 procent till 2,6 procent mellan 2006 och 2021. I Kanada ligger konsumtionen ungefär tio gånger högre. 

Även om den verkliga cannabis-användningen skulle vara dubbelt så hög som Folkhälsomyndighetens uppskattning är vi alltså inte i närheten av situationen i Kanada eller Colorado.

Att i det läget dra i gång ett storskaligt legaliseringsexperiment framstår som ansvarslöst. Det finns fortfarande alldeles för stora oklarheter när det gäller utvecklingen av den svarta marknaden liksom av hälsoriskerna för befolkningen.

Det enda rimliga är att sitta still i båten och studera hur det går i länder som Kanada, Tyskland och USA.

Att nöja sig med en avkriminalisering vore heller inget bra alternativ, eftersom en sådan reform bara skulle öka efterfrågan på gängens varor. Då är det rakare att gå hela vägen som Tyskland gör och legalisera allt från produktion till försäljning och bruk.

Gängens svarta inkomster då? Jo, de förblir ett stort problem, men mattan skulle knappast dras undan för dessa nätverk bara för att cannabis legaliserades. Dessutom finns det andra inkomster som helt riskfritt skulle kunna plockas från gängen, exempelvis pengar från äldrebedrägerier.

Sverige har haft tillräckligt med storskaliga och överilade samhällsexperiment. Denna reform behöver vi inte gå i bräschen för

Kategori
Uncategorized

Gati gjysma e atyre që janë përfshirë në dhunë fatale me armë janë të lidhur me mashtrim.

Kategori
Uncategorized

Berisha condemns violence in north Kosovo, accuses Vučić: The Little Putin is playing with peace

The Little Putin is playing with peace in the north of Kosovo. With violence and blockades they are instigating conflicts.

For two weeks now, Serbian armed groups along with Russian mercenaries of the infamous Wagner are keeping the roads in north Kosovo blocked”, wrote Berisha

The throw grenades at Kosovo police and made, at EULEX too, kidnap and terrorize passers-by and both Albanian and Serbia nationals.

Everything is orchestrated by Belgrade, namely by Vučić, of the Little Putin, behind which stands indubitably the Big PutinKryetari i Partisë Demokratike Sali Berisha ka akuzuar presidentin serb Aleksandar Vuçiq – të cilin ai e quan Putini i Vogël – po luan me paqen në veri të Kosovës.

Ish-kryeministri shqiptar shkroi se vendosja e postblloqeve në veri të vendit është e orkestruar nga Beogradi, pas të cilit qëndron Putini.

Putini i Vogël po luan me paqen në veri të Kosovës. Me dhunë dhe bllokada po nxisin konflikte.

Tash e dy javë grupet e armatosura serbe së bashku me mercenarët rusë të Wagnerit famëkeq po mbajnë të bllokuara rrugët në veri të Kosovës”, ka shkruar Berisha.

Hedhën granata ndaj policisë së Kosovës dhe bënë që edhe EULEX-i të rrëmbejë dhe terrorizojë kalimtarët dhe shtetasit shqiptarë dhe serbë.

Gjithçka është e orkestruar nga Beogradi, përkatësisht nga Vuçiq, i Putinit të Vogël, pas të cilit qëndron padyshim Putini i Madh.
Kategori
Uncategorized

Berisha: The Greek Prime Minister is welcome anywhere in Albania, but Himara is not a minority region

”In this context, the Greek Prime Minister may visit any region, but Himara with all its history and documents is Albanian, including the bilingual villages

Askush nuk ka derdhur më shumë gjak sesa himariotët për identitetin e tyre kombëtar shqiptar.

Në mënyrë të pamohueshme, një sërë fshatrash flasin gjuhën shqipe dhe greke. Qyteti, si çdo qytet tjetër port, ka popullsi mikse, kryesisht shqiptare, por edhe grekë, venecianë. As këto gjuhë dhe as përzierjet nuk e bëjnë Himarën gjë tjetër veçse bastion të shqiptarizmit”.

“Në këtë kontekst, kryeministri grek mund të vizitojë çdo rajon, por Himara me gjithë historinë dhe dokumentet e saj është shqiptare, përfshirë edhe fshatrat dygjuhëshe.

Askush nuk ka derdhur më shumë gjak sesa himariotët për identitetin e tyre kombëtar shqiptar.

Kategori
Uncategorized

Sot pa politikë !

Askush nuk ma bën dot dhuratën që dua.
Sinqerisht dua si dhuratë të takoj shokët e miqtë e fëmijërisë, të rinisë, të shkollës, të punës dhe të jetës, kushërinj e fis, kolegë, eprorë dhe vartës, por edhe miq të mrekullueshëm facebook-ku, të cilët më mungojnë, dhe që shumica e tyre janë jashtë atdheut.

Askush nuk ma bën dot dhuratën që dua.
Sinqerisht dua si dhuratë të takoj shokët e miqtë e fëmijërisë, të rinisë, të shkollës, të punës dhe të jetës, kushërinj e fis, kolegë, eprorë dhe vartës, por edhe miq të mrekullueshëm facebook-ku, të cilët më mungojnë, dhe që shumica e tyre janë jashtë atdheut.

Më mungojnë miqtë e fëmijërisë dhe të rinisë së herëshme Mirdash Shehu Agron Jatro, Hamditirana Tirana , Mehmet Haxhia, Ilir Barhani, Sokol e Aleksander Zhgjuni, Gëzim Toska, IIir Yzeiri, etj, më mungojnë mësuesit e mi të mrekullueshëm Islam Rruci, Shefqet Daliu, Shaqir Çela, Ali Zeneli, Bojko Themelko, Robert Konomi, ismet Lleku, Luan Hysa, Muhedin Çami, Zyber Xhetani, Ferit Hysa, Gani Ahmeti e Qazim Nura, Adham Prifti, Esat Ruka , Naim Gjoshi, e Xhevat Lishi, Ali Gjikola e Beshir Shira,
etj, etj.

Më mungojnë pedagogët që më edukuan profesionalisht e moralisht si Nazmi Hoxha, Rruzhdi Dardha, Qani Abazi, Abaz Çipi, dhe më vonë Spiro Gjomema, Xhemil Çela, Shahin Leka, Kostaq Karoli, Tigër Godo e Xhelal Martini, etj, etj, pa fund.

Eprorët e mi Shaban Cani, Luan Bedini, Avni Dino, kolegët Ramazan Hysa, Besnik Bozo e Hajrulla Tollja, me të cilët fillova karierën ushtarake në 1979 si kom i togës në batalionin e zbulimit të korpusit Burrel, më vonë Gani Elezi, Binak Kortoçi, Hysni Gegolli,Tomorr Hila e Gani Hoxha, Halim Abazi, Bajram Kurti Gani Cufe, kushon Nezir Gjoçuka, Gjergji Noçka, Asllan Muharremi, Petrit Rama, Rifat Malaj, Micol Haxhiaj, Eduart Bejleri, Kujtim Boriçi e Edmond Brahimi, Kujtim Koka, Gramos Rodomi e Hodo Mersini, Xhemal Gjunkshi, Nesim Ndreu, Jorgo Qirko e Zaim Kuçi, Agur Ormëni e Petrit Krakulli, dhe në veçanti Dilaver Laci, Xhelal Sinakoli, Ardian Mullai e Flamur Krosi, Rainis Tako, Hysen Arapi, Kostandin Koliqi , Ndue Mjekaj, Bashkim Punavia, Bilbil Çela e Avdi Lika, Avni Skura, Petrit Ahmeti e Halit Hysneli, Petrit Suci, Petrit Cara, Ylli Bulku e Pellumb Cani.etj etj.

Edmond Kacani

Xhevat Shehu

Viktor Hoxha

Gëzim Llorja

Ilir Duka, etj,
me të cilët ndajmë gëzimet dhe hidhërimet çdo ditë..

Nuk kam nevojë për asnjë dhuratë si Verë dhe Wiski pasi kam aq sa mund të lahet me të i gjithë pallati.

Ju uroj të gjithë miqve të mi, gëzuar, plot lumturi, gëzuar e për shum vite festat e fundvitit me fëmijët, nipërit dhe mbesat.

Homazh për miqtë që nuk jetojnë.
(Falje për ata që nuk i kam përmëndur).

Kategori
Uncategorized

Berisha: Rama’s incinerator company receives €1 million per week, SPAK doesn’t dare to do anything

SKAP does not dare to block or confiscate it, does not dare to stop the daily theft of Edi Rama and his incinerators’ clan”, said Berisha making a word play by calling SPAK as SKAP, which is the Albanian for “does not catch”.

“The 2022 budget will remain in history as the budget of the biggest government thefts, as the budget of the biggest waste and abuses”.
“Did you know that this Prime Minister, in blatant violation of the Constitution, has authorized himself to make confiscations? But confiscate your enterprise first, thief!”

Kategori
Uncategorized

Berisha accuses US Ambassador Kim of sending disinformation to US government for former communist prosecutor Dvorani

Ardian Dvorani has hidden 80,000 Euros. He was captured by DSIK (the Directorate of Security of the Classified Information)”, said the former Prime Minister

Berisha added Dvorani was appointed as head of the Justice Appointments Council “where he acted like a bandit with the Constitution and country’s laws”.

He caused a huge crisis in the country because he tried to take the candidature that belonged to the President of the Republic. In an unimaginable act he was proclaimed a world champion in the fight against corruption.
There is no insult bigger than this. We, as Ms, must react. We must inform all US institution for this act. We must write to the US Department of State, Speaker of the Congress, President Biden that Albanians cannot be insulted like this. Such a man cannot be proclaimed as an anti-corruption champion”.

“Dvorani was the prosecutor that requested 15 years imprisonment for those that pulled down Stalin’s statue in Shkodër. What is this passion of Yuri Kim for the communism executioners? Law forbids him from being a member (of the Constitutional Court).
This happens nowhere in the world, this happens only in Albania and it’s a result of the disinformation Governor Kim sent to her government for this person”, accused Berisha.

Berisha: Duhet të informojmë SHBA për mashtrimet që guvernatorja Kim ka dërguar për xhelatin DvoraniKryetari demokrat, Sali Berisha, u ndal gjatë në mbledhjen e grupit parlamentar te votimi për emrin e Ardian Dvoranit si anëtar i Gjykatës Kushtetuese.

Duke e quajtur atë një simbol të korrupsionit, Berisha tha se Dvorani u shpall kampion i antikorrupsionit për shkak të mashtrimeve që kanë dërguar nga Tirana ambasadorja amerikane, Yuri Kim, por edhe të tjerët.“Ardian Dvorani ka fshehur 80 mijë euro. E ka kapur DSIK. Kur ka dërguar fletën, nuk ka dërguar llogarinë rrjedhëse, por vetëm finale. Askujt tjetër nuk i është propozuar kjo. Nuk e çuan për ankimim fare në shkallën e dytë.


Por cili ishte Dvorani, kryetari i KED” Ai u soll aty si një bandit me Kushtetutën dhe ligjet e vendit. Këtu e kapi në flagrancë Komisioni i Venecias. Ai krijoi një krizë të madhe brenda vendit, se u përpoq që të merrte kandidaturën që i takonte presidentit të vendit.Në një akt të paimagjinueshëm, ai shpallet kampion botëror i luftës kundër korrupsionit. Nuk ka fyerje më të madhe se kjo.

Ne si deputetë duhet të reagojmë. Ne duhet të informojmë të gjitha institucionet e SHBA për këtë akt. Duhet t’i shkruajmë Departamentit të Shtetit, kryetarit të Kongresit, presidentit Biden, nuk mund të fyhen shqiptarët në këtë mënyrë. Nuk mund të shpallet kampion korrupsioni ky.

Po çfarë është Dvorani? Një xhelat, prokurori ui atyre që rrëzuan shtatoren e Stalinit në Shkodër dhe ka kërkuar gjer në 15 vite.

Ç’e ka Yuri Kim këtë pasion për xhelatët e komunizmit? Edhe për këtë duhet të informojmë qeverinë amerikane dhe institucionet e tjera. Me ligj, nuk mund të ishte anëtar gjykate.

Kjo nuk ndodh në një vend të botës, kjo ndodh vetëm në Shqipëri dhe kjo është vepër dizinformatash që guvernatorja i ka dërguar qeverisë së vet për këtë person,” tha Berisha
Kategori
Uncategorized

Suedia është në një situatë shumë të rëndë. Fjalimi për Krishtlindje 2022, i Kryeministrit Ulf Kristersson:

Sot dua të flas për përgjegjësinë – por së pari për gjendjen e vendit.

Suedia është në një situatë shumë të rëndë. Më lejoni të jem i qartë për këtë.

Krahas krizës globale të klimës, ne vetë po kalojmë edhe tre kriza paralele në të njëjtën kohë.


▪️Kemi krizën e brendshme të sigurisë dhe sigurisë, me të shtëna të vazhdueshme si simptomë akute.

▪️Kemi krizën e jashtme të sigurisë me luftën e agresionit të Rusisë kundër Ukrainës si rrezik imediat.

▪️Dhe ne kemi krizën energjetike dhe një situatë të vështirë ekonomike.

🔻Vitet në vazhdim mund të jenë më të vështirat ekonomikisht për vendin tonë që nga kriza e viteve ’90 dhe kriza financiare.

Dhuna vdekjeprurëse me armë po thyen rekorde të tmerrshme dhe është në një masë të madhe një krizë suedeze krejtësisht e vetëshkaktuar. Asnjë vend tjetër në BE nuk i afrohet niveleve tona.

Nga 1 janari deri më 15 dhjetor, 60 persona janë vrarë dhe 104 janë plagosur – në 378 të shtëna suedeze. Në Danimarkë janë vrarë katër, në Norvegji katër dhe në Finlandë dy.

Është një zhvillim kaq i tmerrshëm sa është i vështirë për t’u pranuar. Vriten dhe plagosen kryesisht shumë të rinj. Janë edhe shumë të rinj ata që vrasin dhe plagosin.

Pothuajse gjithmonë në kuadrin e bandave të organizuara kriminale. Pothuajse gjithmonë me një prejardhje të huaj.

Dhuna me armë zjarri ndodh shpesh në mjedise publike dhe krijon pasiguri dhe mungesë lirie – mbi të gjitha për 500,000 njerëz që jetojnë në zona të cenueshme sociale.

Dhe kërcënon aftësinë e shtetit për të menaxhuar detyrat e tij më themelore.

Shpërthimi i gazsjellësit Nord Stream jashtë Bornholmit. Sulmet e IT që godasin Suedinë çdo javë. Fuqitë e huaja që duan të na dobësojnë.

Kriza energjitike dhe situata e vështirë financiare ndihet në çdo familje.

Çmimi i energjisë elektrike është shumë i lartë.

Inflacioni është në nivele që nuk janë parë në dekada.

Normat e interesit rriten me çdo mbledhje të bankës qendrore.
Rimëkëmbja që e gjithë bota dëshironte kur u qetësua pandemia është ndërprerë.

Rritja do të ngadalësohet ose do të bëhet negative, papunësia do

Unë thashë në fushatën zgjedhore se ndryshimi është absolutisht i nevojshëm – por gjithashtu se ndryshimi është i mundur. Katër partitë e bashkëpunimit që tani kanë një shumicë në Riksdag – dhe që qëndrojnë pas qeverisë së re – kanë lënë mënjanë dallimet e njohura të opinioneve për të qenë në gjendje të fokusohen në zgjidhjen e problemeve vërtet të mëdha të Suedisë. Vitet e pushtetit gjithnjë e më të dobët të qeverisë kanë mbaruar. Ne do të zbatojmë një ndryshim paradigme në politikën suedeze.

Të dielën e kaluar unë dhe qeveria kishim punuar saktësisht dy muaj. Dhe sigurisht të gjithë e kuptojnë se ju nuk keni kohë për të zgjidhur problemet që janë zhvilluar gjatë më shumë se tetë viteve në vetëm tetë javë.


Në këta dy muaj kemi përgatitur reformat, të cilat në vitet e ardhshme do të nisin sistematikisht përmes vendimeve në qeveri dhe Riksdag. Një qeveri kompetente jo vetëm që duhet të ketë idetë dhe të dijë se çfarë do, por duhet të njohë edhe zanatin politik. Dhe duhet të jetë në gjendje të punojë së bashku për të arritur diçka. Përndryshe, nuk do të ketë asnjë ndryshim.

Gjatë 100 ditëve tona të para, ne do të ndërmarrim hapa konkretë në rrugën drejt dëshmitarëve anonimë, zonave të vizitave, më shumë burgjeve, rritjes së dënimit për bandat kriminale, rritjes së shkëmbimit të informacionit midis autoriteteve dhe shumë më tepër.

Siç thamë, në fushatën zgjedhore.
Një mbrojtje e fortë që mbron lirinë e Suedisë dhe Evropës është, ashtu si policia dhe gjykatat, një detyrë thelbësore shtetërore.

Prandaj, ne po rrisim ndihmat për Ukrainën, ushtarake, humanitare dhe ekonomike – ashtu siç thamë para zgjedhjeve.

Qeveria vendosi kohët e fundit për një paketë shumë të madhe suedeze mbështetëse për Ukrainën, më e madhe se të gjitha ato të mëparshme së bashku.

Në të njëjtën kohë, ne po forcojmë shumë aftësitë tona mbrojtëse, për të përmbushur objektivin e NATO-s për dy për qind të PBB-së, jo më vonë se 2026.

Duhet të forcohen të gjitha degët e mbrojtjes, si dhe mbrojtja civile. Suedia është një vend i teknologjisë së lartë dhe ne po ndërtojmë një mbrojtje të teknologjisë së lartë.

Ne po përgatisim rolin e Suedisë si një anëtare e re e NATO-s. Ne jo vetëm që kërkojmë mbrojtje së bashku, ne duam gjithashtu të ofrojmë një mbrojtje të përbashkët.

Ne ndjekim një politikë ekonomike të përgjegjshme për të frenuar inflacionin. Ne forcojmë thelbin e mirëqenies, mbrojmë rrjetat e sigurisë sociale dhe një fond të fuqishëm të sigurimeve shoqërore.

Ashtu siç e thamë edhe në fushatën zgjedhore, ne mbrojmë linjën e punës dhe idenë bazë që kushdo që mundet duhet të mbështesë veten.

Do të kthehemi gjatë mandatit me reformat borgjeze të cilat rrisin më tej forcat shtytëse për punë, që ulin taksën mbi kursimet dhe punën edhe për pensionistët, si dhe ulin kostot e punësimit për të papunët afatgjatë.

Dhe gjëja afatgjatë ndoshta më e rëndësishme për prosperitetin tonë: një mjedis shkollor më i sigurt dhe një fokus i qartë në njohuritë në shkollë.
Ne kemi filluar punën e madhe për rindërtimin e një furnizimi të fuqishëm me energji, të cilin politika e papërgjegjshme energjetike e ka çmontuar, veçanërisht gjatë tetë viteve të fundit.

Qeveritë kuq-jeshile çmontuan fuqinë bërthamore që duhej të kishin zhvilluar: së pari, në 2015 dhe 2017, dy reaktorë në Oskarshamn u mbyllën.

Më pas, dy në Ringhals u mbyllën në 2019 dhe 2020. Qeveria e mëparshme ndaloi gjithashtu investimet e planifikuara në dy reaktorë të rinj në Ringhals.


Suedia tani ka vetëm gjashtë reaktorë të mbetur, por ne mund të kishim 12 dhe një sistem energjie shumë më të qëndrueshëm me çmime më të ulëta dhe emetime më të ulëta klimatike.


Çështja e energjisë ka paralizuar qeveritë suedeze që nga vitet 1980, por tani ka një shumicë në Riksdag për një ndryshim paradigme edhe në politikën energjetike. Ne do të zbatojmë reforma që ofrojnë kushte të mira afatgjata për investime në energjinë e re bërthamore.

Ashtu siç kemi thënë para zgjedhjeve. Ne jemi shumë pozitivë për përparimin e javës së kaluar për fuqinë e shkrirjes në SHBA. Dhe investimet në erë dhe diell do të vazhdojnë.


Në të gjithë Evropën, furnizimi me energji tani po riorganizohet. Në vitet ’70, heqja qafe e naftës ishte një çështje ekonomike. Pastaj kishte një pyetje për klimën. Tani është edhe çështje e politikës së sigurisë.

Çështja e klimës fillon dhe përfundon me politikën energjetike.

Kjo është arsyeja pse ne – ashtu si Danimarka dhe Gjermania – i bashkojmë këto çështje në super departamentin e ri të përbashkët. Suedia duhet të bëhet edhe një herë lider në zgjerimin e energjisë pa fosile, si atë që mund të planifikohet ashtu edhe atë që varet nga moti. Autoritetet do të ngarkohen me fillimin e kapjes së dioksidit të karbonit dhe marrjen e iniciativave të gjera për efikasitetin e energjisë.

Si kryetar i ri i BE-së nga 1 janari, Suedia do të bëjë gjithçka që mundemi për të bashkuar Evropën për të marrë drejtimin në ndryshimet klimatike.

Një ditë më parë, një hap i madh u ndërmor duke zgjeruar sistemin e tregtimit të emetimeve të BE-së. Vendosja e një çmimi për emetimet e dioksidit të karbonit është një politikë vërtet efektive klimatike. Nëse BE mund të bashkëpunojë për reduktimin e emetimeve klimatike fillimisht me Shtetet e Bashkuara dhe më pas me Indinë dhe Kinën, atëherë politika klimatike do të bëhet vërtet globale.

E gjithë kjo është përgjegjësi e shtetit dhe qeveria ime do të bëjë të pamundurën për ta menaxhuar atë.
Por “përgjegjësia” është shumë më e gjerë se kaq. Shoqëria është më e madhe se shteti. Përgjegjësia personale e shumë njerëzve është të paktën po aq e rëndësishme në kriza sa ajo e shtetit. Politikanët shumë rrallë flasin për të


Lufta e agresionit të Rusisë kundër Ukrainës ka bërë që miliona njerëz të largohen nga vendi i tyre dhe dhjetëra mijëra prej tyre janë këtu në Suedi, në përputhje me direktivën e BE-së për zhvendosjen masive.
Kriza ekonomike në të cilën po shkojmë do të krijojë papunësi dhe do të detyrojë individë dhe familje të tëra të marrin vendime të vështira.
Përgjegjësia për individin është e rëndë – por ne shpesh e marrim atë, në fakt pothuajse gjithmonë.

Shumica dërrmuese e fëmijëve braktisin shkollën fillore me nota kaluese. Një shumicë dërrmuese e të gjithë të rinjve nuk kryejnë krime dhe pothuajse të gjithë marrin një punë pas shkollës së mesme ose pas arsimit të lartë. Dhe shumë kanë sukses në jetë, pavarësisht kushteve mjaft të këqija.

Shumica dërrmuese kanë shanse të mira jete në Suedi.

Falas, profesional, po lider në botë, parashkollor, shkollë fillore falas, gjimnaz falas dhe arsim universitar pa pagesë me mundësinë e studimeve po aq falas jashtë vendit.

Është një traditë e mirë suedeze e barazisë: kushte të përbashkëta – por përpjekja duhet të jetë e juaja.

Nuk duhet të ketë shkolla të këqija. Ashtu siç kemi thënë para zgjedhjeve. Por përgjegjësia për shkollën është më e gjerë se kaq dhe nuk bie vetëm mbi sistemin shkollor dhe stafin e shkollës.
-Çdo student duhet të marrë përgjegjësinë e tij për studimet e tij, të mësojë me zell dhe përpjekje gjuhë, matematikë, histori dhe kimi. Të gjithë e dinë se nuk është e lehtë – derisa të bëhet e lehtë. Të gjithë e dinë se nuk është gjithmonë aq argëtuese – derisa të bëhet argëtuese.
-Nxënësit kanë gjithashtu përgjegjësi ndaj njëri-tjetrit, të ndihmojnë ata që nuk munden ose nuk guxojnë, fqinjët dhe miqtë kanë përgjegjësi të ndihmojnë fëmijët dhe të rinjtë kur gjërat janë të vështira në jetë, të pyesin kur diçka duket se nuk shkon, për të mos mbyllur vetëm derën.
-Prindërit duhet të marrin përgjegjësinë që fëmijët të shkojnë në shkollë, të sillen në shkollë dhe të kontrollojnë nëse ata mësojnë atë që duhet të bëjnë në shkollë. Nuk është as e lehtë. Ndoshta është më e lehtë të drejtosh një vend sesa të rritësh fëmijë. Por përgjegjësia prindërore është absolutisht e nevojshme. Dhe pothuajse të gjithë e marrin atë.

Është bërë një shprehje simbolike e detyrës dhe patriotizmit. Por në një shoqëri vërtet të fortë, ne marrim përgjegjësi për njëri-tjetrin, ndihmojmë njëri-tjetrin, mbështesim njëri-tjetrin. Ka të bëjë me konsideratën, mes njerëzve.


Ka të bëjë gjithashtu me marrjen e përgjegjësisë për qëndrimet e dikujt. Të vazhdojë të sfidojë normat shkatërruese që kufizojnë lirinë e njerëzve në jetën e përditshme. Të shohin të drejtën e grave për liri dhe zgjedhjet e tyre të jetës në të njëjtën mënyrë si
Por edhe për të drejtën e secilit për të dashur kë të dojë; për të drejtën e fëmijëve për të qenë ndryshe pa u ngacmuar. Dhe që të dy gratë dhe burrat, nënat dhe baballarët, së bashku dhe individualisht të marrin përgjegjësinë për fëmijët dhe shtëpitë – dhe për fëmijët e njerëzve të tjerë.

Këtu të gjithë kemi përgjegjësi për shoqërinë e civilizuar.
Stafi i shkollës dhe punonjësit socialë janë punonjës të rëndësishëm dhe dua t’ju falënderoj për kontributin tuaj. Pa ju nuk do të kishte funksionuar kurrë. Por puna më e rëndësishme parandaluese kundër krimit kryhet në shtëpi, në miqësi, në prindër, në vëllezër e motra dhe nga familja dhe miqtë, nga shoqatat dhe bizneset dhe kryhet çdo ditë, rreth orës në një mënyrë që bën një ndryshim. Gjithashtu dua t’ju falënderoj sinqerisht për kontributin tuaj.


Kriza e jashtme e sigurisë ka të bëjë gjithashtu me përgjegjësinë e shumë njerëzve

Vajzat e mia janë dy nga mijëra të rinj që tani e marrin atë përgjegjësi – në T2 në Skövde dhe në Regjimentin e Komandës në Enköping.


Shumë njerëz do të duhet të lëvizin, të jenë larg, t’i nënshtrohen trajnimeve të vështira dhe në fund të jenë të përgatitur për të sakrifikuar gjithçka. Nga ushtari i Gardës së Brendshme te piloti luftarak, nga gjuajtësi te kapiteni i nëndetëses, nga komandantët e grupeve të rëndësishme te gjeneralët, kërkohet e njëjta gjë: përgjegjësi dhe ndjenjë detyre, përndryshe nuk do të funksionojë. Dua t’ju falënderoj për kontributin tuaj.

Pas pushtimit rus të Ukrainës, mbi 27,000 njerëz aplikuan për Gardën Suedeze të Shtëpisë pranverën e kaluar.

I njëjti numër njerëzish zakonisht aplikojnë për dhjetë vjet. Tregon se sa i fortë është vullneti për t’u mbrojtur në shoqëri. Ne do të ndërtojmë mbi këtë. Ukraina ka treguar se sa e rëndësishme është me mbrojtjen civile, që e gjithë popullata të përfshihet dhe të organizohet.


Unë do të doja të shihja një diskutim të gjerë edhe këtu në shtëpi rreth asaj se si ne mund ta mbrojmë më së miri dhe së bashku vendin tonë në një mënyrë që përfshin të gjithë, një detyrë e plotë mbrojtëse e gjallë për të gjitha gratë dhe burrat e rritur. Që ne të krijojmë njëkohësisht një lidhje të përbashkët dhe një përvojë të përbashkët të një përgjegjësie të përbashkët për vendin tonë, mendoj se është gjithashtu e rëndësishme. .
Ne duhet të ndërmarrim hapa drejt një mbrojtjeje shumë më të gjerë të të gjithë shoqërisë. Dhe pastaj duhen shumë të tjera. Prandaj, tani është duke u zhvilluar një punë e rëndësishme në Zyrën e Qeverisë për të shqyrtuar të gjithë çështjen e detyrës civile krahas rekrutimit thjesht ushtarak. Qeveria do të kthehet në vitin e ri. Jam i bindur se kjo është shumë e rëndësishme.

Kriza energjetike dhe situata e vështirë ekonomike do të thotë që e gjithë shoqëria tani duhet të përshtatet shpejt me një ekonomi të re globale.

Qeveria ime do të bëjë maksimumin për të lehtësuar përshtatjen, por vendimet e rëndësishme në fund i përkasin shumë njerëzve.

Papunësia mund t’ju kërkojë të lëvizni ose të vazhdoni arsimimin tuaj. Mund të jetë një vendim i vështirë për të çrrënjosur fëmijët dhe familjen ose për të hyrë në një profesion krejtësisht të ri. Kjo kërkon guxim dhe përgjegjësi personale.


Është gjithashtu përgjegjësi e individit të ndryshojë konsumin e energjisë elektrike, të zvogëlojë konsumin dhe të investojë në efiçencën e energjisë, qelizat diellore dhe teknologjinë e pompës së nxehtësisë. Dhe ne do ta marrim.

Veçanërisht familjet në Suedinë jugore e kishin reduktuar aq shumë konsumin e energjisë elektrike, sa që rreziqet e ndërprerjeve në sistemin suedez të energjisë elektrike do të ishin edhe më të mëdha.
Suedezët e jugut nuk pritën që ta bënte dikush tjetër, por përgjegjësinë e morën vetë. Shteti nuk do t’ju lërë vetë ..

Mbështetja e premtuar për çmimin e energjisë elektrike për familjet do të paguhet në shkurt dhe një mbështetje e veçantë është në rrugën e saj për rrjetin e gazit të Suedisë Perëndimore. Ashtu siç kemi thënë para zgjedhjeve, asnjë qeveri nuk mund të mbulojë të gjitha çmimet e larta të energjisë elektrike. Por ne do të bëjmë më shumë.

E ardhmja është më e errët se më parë.

Jam i bindur se të gjithë janë të përgatitur të marrin përgjegjësi.

Shteti do të marrë pjesën e tij, unë si kryeministër do të marr timen dhe jam i sigurt se populli suedez do të marrë të tyren.
Ne e kemi bërë këtë në të kaluarën dhe e kemi arritur në të kaluarën.

Në çdo krizë, ne e kemi ndërtuar vendin më të fortë, më të lirë dhe më të mirë për të jetuar.

Dhe në çdo krizë, individët kanë marrë përgjegjësi – për veten dhe të tyren, për fqinjët dhe miqtë, për kolegët dhe qytetarët, për vendin e tyre dhe për idealet e tyre. .

Por edhe për të lehtësuar shqetësimin dhe për të rritur lirinë për njerëzit në vendet e tjera.

Nuk ka qenë kurrë e lehtë, por vullneti për të marrë përgjegjësi ka qenë gjithmonë aty. Fuqia kur shumë marrin përgjegjësinë ndryshon rrjedhën e historisë dhe e ndërton Suedinë më të fortë.


Dimrin e kaluar lexova librin e fundit të Kerstin Ekman, Löpa Varg. Një mjeshtër lojërash, i cili kishte punuar në Agjencinë e Domainit gjatë gjithë jetës së tij, ka një krizë ekzistenciale kur, në kalimin e tij të gjuetisë, sheh një ujk në anën tjetër të moçalit, në hapësirën midis një kaçubeje dëllinjë dhe një pishe të rrëgjuar. Ai humbet epërsinë e tij para kafshës dhe përfundon në frikë dhe ankth para gjithë lojës dhe të gjitha pemëve që ka prerë.
Në mënyrën e saj tipike, Kerstin Ekman sillet rreth një prej pyetjeve më të mëdha të kohës sonë – si duhet të jetojnë njerëzit me pjesën tjetër të gjallesave, rreth çështjeve fatale të klimës dhe mjedisit. Libri është ushqim për të menduar për të gjithë ne që marrim përgjegjësinë për pylltarinë, diversitetin biologjik dhe ruajtjen e gjahut. Ajo është nga Sörm, por shkruan kaq bukur për borën, pishat, skajin e pyllit dhe mbrëmjen e pranverës në Norrlandin e poshtëm.
Por si lexues, shumë shpejt lidheni me një person tjetër në libër.

Pylltari nuk është vetëm.

Ai jeton në një dialog të vazhdueshëm me partneren e jetës, bashkëshorten, e cila e ndihmon tani kur është në krizë. Ajo thotë diçka të rëndësishme për ne njerëzit. Pas gjithë punës dhe ngjarjeve të jashtme qëndrojnë marrëdhëniet mes njerëzve, të cilët ndihmojnë njëri-tjetrin gjatë jetës. Mund të jenë vëllezër e motra, miq, partnerë të jetës, prindër, fëmijë dhe të zellshëm në kongregacione dhe shoqata.

Që mbështesin njëri-tjetrin, që rregullojnë gjërat, që rritin fëmijët së bashku, që largojnë vetminë në errësirën e Krishtlindjeve.
Ju jeni gjëja më e rëndësishme në shoqërinë tonë.

Ju jeni gjëja më e mirë për Suedinë.

Tani dua t’ju uroj një Krishtlindje të gëzuar dhe një pushim të merituar të Krishtlindjeve për të gjithë nxënësit e shkollave. Në vitin e ri ne hedhim hapa të rinj., Secili – dhe së bashku. Faleminderit .

Ulf Kristerssons jultal 2022

Idag vill jag tala om ansvar – men först om tillståndet i landet.

Sverige befinner sig i ett mycket allvarligt läge. Låt mig tala klartext om det. Utöver den globala klimatkrisen så går vi själva genom tre parallella kriser samtidigt.
Vi har den inre säkerhets- och trygghetskrisen, med ständiga skjutningar som ett akut symptom. Vi har den yttre säkerhetskrisen med Rysslands anfallskrig mot Ukraina som den omedelbara faran.
Och vi har energikrisen och ett svårt ekonomiskt läge. Åren framöver kan bli de ekonomiskt tuffaste för vårt land sedan 90-talskrisen och finanskrisen.
**
Det dödliga skjutvapenvåldet slår förfärliga rekord och är i hög grad en helt självförvållad svensk kris. Inget annat land i EU är i närheten av våra nivåer. Från den 1 januari fram till den 15 december har 60 personer dödats och 104 skadats - i 378 svenska skjutningar. I Danmark har fyra dödats, i Norge fyra och i Finland två.
Hittills i år har lika många skjutits ihjäl i Södertälje som i hela London. Det är en utveckling så förfärlig att den är svår att ta in. Främst mycket unga personer dödas och skadas. Det är också mycket unga personer som dödar och skadar. Nästan alltid inom ramen för organiserade kriminella gäng. Nästan alltid med utländsk bakgrund.
Skjutvapenvåldet sker ofta i offentliga miljöer och skapar otrygghet och ofrihet – allra mest för de 500 000 personer som bor i socialt utsatta områden. Och det hotar statens förmåga att sköta sina mest grundläggande uppgifter.
Den yttre säkerhetskrisen drabbar allra mest Ukraina, efter Rysslands anfall den 24 februari. Den ukrainska militären och civilbefolkningen lever i ett krigstillstånd som många hoppades aldrig skulle återkomma i Europa – med skyttegravar, terrorbombningar och massdeportationer. Men Ukrainas folk visar också varje dag vad fria människor kan göra.
Ryssland har skapat en mycket större konflikt – mot väst och hela det demokratiska Europa. Vårt säkerhetspolitiska läge är det sämsta sedan andra världskriget. Vi kan inte heller utesluta risken att konflikten sprider sig ytterligare. Och på flera vis är Sverige redan inne i det man kallar gråzons-krigföring: Sprängningen av Nord Stream-rören utanför Bornholm. IT- attacker som drabbar Sverige varje vecka. Utländska makter som vill försvaga oss.
Energikrisen och det svåra ekonomiska läget känns hemma hos varje hushåll. Elpriset är skyhögt. Inflationen ligger på nivåer som ingen har upplevt på decennier. Räntorna tickar uppåt för varje centralbanksmöte. Den återhämtning som en hel värld längtade efter när pandemin ebbade ut är avbruten. Tillväxten kommer att bromsa in eller bli negativ, arbetslösheten kommer att stiga.

2022-12-21
*Det talade ordet gäller
*paus*
Efter åtta år med instabil regeringsmakt utan riktning, muskler och mandat; efter åtta år av tilltagande parlamentariskt kaos i svensk politik med fallna budgetar och regeringar – och efter 12 år med regeringar utan stöd av en majoritet i Sveriges riksdag – har Sverige nu fått en beslutsför regering. Som vet vad den vill och har stöd för att genomföra de reformer som krävs.
Jag sa i valrörelsen att förändring är absolut nödvändig – men också att förändring är möjlig. De fyra samarbetspartier som nu har majoritet i riksdagen - och som står bakom den nya regeringen - har lagt väl kända åsiktsskillnader åt sidan för att kunna fokusera på att lösa Sveriges riktigt stora problem. Åren av ständigt svagare regeringsmakt är över. Vi kommer att genomföra ett paradigmskifte i svensk politik.
I söndags hade jag och regeringen arbetat i exakt två månader. Och alla förstår naturligtvis att man inte på bara åtta veckor hinner lösa de problem som har vuxit fram under mer än åtta år. Men jag vill att svenska folket ska veta att vi jobbar metodiskt med ett brett reformprogram för att klara av de tre kriserna: stärka rättsstaten, stärka svensk och europeisk säkerhet och stärka energisystemet och den svenska konkurrenskraften.
Vi har i dessa två månader förberett reformerna, som under de kommande åren systematiskt ska sjösättas genom beslut i regering och riksdag. En kompetent regering måste inte bara ha idéerna och veta vad den vill – den måste också kunna det politiska hantverket. Och den måste kunna samarbeta för att få något gjort. Annars blir det ingen förändring.
Polisen får nu ökade resurser, större och fler befogenheter. Precis som vi sa i valrörelsen. Brottslingar får strängare straff. Att ta tillbaka kontrollen från kriminella gäng är vår tids största frihetsfråga, inte minst i utsatta områden. Under våra första 100 dagar kommer vi ta konkreta steg på vägen mot anonyma vittnen, visitationszoner, fler fängelser, ökade straff för kriminella gäng, ökat informationsutbyte mellan myndigheter och mycket mer. Som vi sa, i valrörelsen.
Ett starkt försvar som skyddar Sveriges och Europas frihet är precis som polis och domstolar en statlig kärnuppgift. Därför ökar vi hjälpen till Ukraina, militärt, humanitärt och ekonomiskt - precis som vi sa före valet. Regeringen beslutade nyligen om ett mycket stort svenskt stödpaket till Ukraina, större än alla de tidigare tillsammans.
Samtidigt stärker vi kraftigt vår egen försvarsförmåga, för att möta Natos målsättning om två procent av BNP, senast 2026. Alla försvarsgrenar ska stärkas, liksom det civila försvaret. Sverige är ett högteknologiskt land och vi bygger ett högteknologiskt försvar. Vi förbereder Sveriges roll som ny medlem i Nato. Vi inte bara söker skydd gemensamt, vi vill också erbjuda ett gemensamt skydd.
Vi för en ansvarsfull ekonomisk politik för att dämpa inflationen. Vi stärker välfärdens kärna, värnar de sociala skyddsnäten och en robust a-kassa. Precis som vi sa i valrörelsen så står vi upp för arbetslinjen och den grundläggande tanken att alla som kan, ska försörja sig själva.

2022-12-21
*Det talade ordet gäller
Vi återkommer under mandatperioden med borgerliga reformer som ytterligare ökar drivkrafterna för arbete, som sänker skatten på sparande och på arbete även för pensionärer, liksom lägre anställningskostnader för långtidsarbetslösa. Och det långsiktigt kanske allra viktigaste för vårt välstånd: en tryggare skolmiljö och tydligt kunskapsfokus i skolan.
Vi har påbörjat det enorma arbetet med att återuppbygga en robust energiförsörjning, som en ansvarslös energipolitik har monterat ner, särskilt under de senaste åtta åren.
De rödgröna regeringarna avvecklade den kärnkraft som de borde ha utvecklat: först stängdes 2015 och 2017 två reaktorer i Oskarshamn. Därefter stängdes 2019 och 2020 två i Ringhals. Den förra regeringen stoppade dessutom planerade investeringar i två helt nya reaktorer i Ringhals.
Sverige har nu bara sex reaktorer kvar, men vi kunde haft 12 och ett mycket stabilare energisystem med lägre priser och lägre klimatutsläpp.
Energifrågan har paralyserat svenska regeringar sedan 1980-talet, men nu finns en majoritet i riksdagen för ett paradigmskifte även i energipolitiken. Vi kommer att genomföra reformer som ger långsiktigt goda förutsättningar för investeringar i ny kärnkraft. Precis som vi sa före valet. Vi ser mycket positivt på förra veckans genombrott för fussionskraft i USA. Och investeringarna i vind och sol kommer fortsätta.
I hela Europa ställer man nu om energiförsörjningen. Att bli av med oljan var på 70-talet en fråga om ekonomi. Sen blev det en fråga om klimat. Nu är det också en fråga om säkerhetspolitik.
Klimatfrågan börjar och slutar med energipolitiken. Det är därför som vi – precis som Danmark och Tyskland – lägger ihop de frågorna i det nya gemensamma superdepartementet. Sverige ska åter bli ledande i utbyggnaden av fossilfri kraft, både sådan som är planerbar och sådan som är väderberoende. Myndigheterna kommer få uppdrag att påbörja koldioxidinfångning och ta breda initiativ för energieffektivisering.
Som ny ordförande i EU från 1 januari kommer Sverige göra allt vi kan för att samla Europa att gå i täten för klimatomställningen. Häromdagen togs ett stort steg genom att bredda EU:s utsläppshandel. Att sätta pris på koldioxidutsläppen är riktigt effektiv klimatpolitik. Om EU kan samarbeta för minskade klimatutsläpp med först USA och därefter med både Indien och Kina, då blir klimatpolitiken sant global.
* paus*
Allt det här är statens ansvar och min regering kommer att göra sitt yttersta för att klara det.
Men ”ansvar” är mycket bredare än så. Samhället är större än staten. De många människornas personliga ansvar är i kriser minst lika viktigt som statens. Politiker talar alltför sällan om det.

2022-12-21
*Det talade ordet gäller
Vår tid präglas av uppbrott och omvandling. Många människor kommer från andra delar av världen och kämpar för att hitta fotfäste i ett nytt land, i ett nytt bostadsområde och på en ny arbetsmarknad.
Rysslands anfallskrig mot Ukraina har fått miljoner människor att lämna sitt land, och tiotusentals av dem är här i Sverige, i enlighet med EU:s massflyktsdirektiv.
Den ekonomiska krisen vi är på väg in i kommer att skapa arbetslöshet och tvinga enskilda människor och hela familjer att fatta svåra beslut.
Ansvaret för den enskilde är tungt – men vi tar det ofta, faktiskt nästan alltid.
Ta till exempel det viktiga ansvaret för att stoppa nyrekryteringen till kriminella gäng, vilket i hög grad handlar om skolan. De allra flesta barn går ut grundskolan med godkända betyg. En förkrossande majoritet av alla ungdomar begår inte brott och nästan alla får jobb efter gymnasiet eller efter högre utbildning. Och många lyckas bra i livet, trots rätt dåliga förutsättningar.
De allra flesta har goda livschanser i Sverige. Avgiftsfri, professionell, ja världsledande, förskola, avgiftsfri grundskola, avgiftsfritt gymnasium och avgiftsfri universitetsutbildning med möjlighet till lika avgiftsfria utlandsstudier. Det är en god svensk tradition av jämlikhet: gemensamma förutsättningar – men ansträngningen måste vara din egen.
Min regering kommer att ta stora initiativ för att ytterligare förbättra chanserna för alla elever genom att öka den statliga styrningen i skolan och stärka likvärdigheten i skolsystemet. Det ska inte få finnas några dåliga skolor. Precis som vi sa före valet. Men ansvaret för skolan är bredare än så och faller inte bara på skolsystemet och på skolans personal.
Varje elev måste ta sitt eget ansvar för sina studier, för att med flit och ansträngning lära sig språk, matematik, historia och kemi. Alla vet att det inte är lätt – tills det blir lätt. Alla vet att det inte heller alltid är så roligt – tills det blir roligt.
Elever har också ett ansvar för varandra, att hjälpa den som inte kan eller inte vågar, grannar och vänner har ansvar för att hjälpa barn och ungdomar när det är svårt i livet, att fråga när något verkar vara fel, att inte bara stänga dörren.
Föräldrar måste ta ansvar för att barnen går i skolan, sköter sig i skolan och kontrollera att de lär sig vad de ska i skolan. Det är inte heller lätt. Det är nog lättare att leda ett land än att uppfostra barn. Men föräldraansvaret är helt nödvändigt. Och nästan alla tar det.
En berömd president i USA sa ”fråga inte vad ditt land kan göra för dig, fråga vad du kan göra för ditt land”. Det har blivit ett symboliskt uttryck för pliktkänsla och patriotism. Men i ett riktigt starkt samhälle tar vi ansvar för varandra, hjälper varandra, stöttar varandra. Det handlar om omtanke, människor emellan.
Det handlar också om att ta ansvar för sina attityder. Att i vardagen fortsätta utmana destruktiva normer som begränsar människors frihet. Att se kvinnors rätt till frihet och egna livsval på samma sätt som mäns.

2022-12-21
*Det talade ordet gäller
Men också till allas rätt att älska vem man vill; till barns rätt att vara annorlunda utan att trakasseras. Och till att både kvinnor och män, mammor och pappor, tillsammans och var för sig tar ansvar för barn och hem – och för andras ungar. Här har vi alla ett ansvar för det civiliserade samhället.
Skolpersonal och socialsekreterare är viktiga medarbetare och jag vill tacka för er insats. Utan er hade det aldrig fungerat. Men det viktigaste förebyggande arbetet mot kriminalitet utförs i hemmet, i kamratskap, i föräldraskap, i syskonskap, och av släkt och vänner, av föreningar och företag och det utförs varje dag, dygnet runt på ett sätt som gör skillnad. Jag vill uppriktigt tacka också för er insats.
Den yttre säkerhetskrisen handlar också om de många människornas ansvar. Vi stärker försvaret, men utan personal har vi inget försvar. Under de kommande åren måste tiotusentals människor i vårt land säga ja till att göra sin värnpliktsutbildning, säga ja till att ta ansvar för en grupp eller pluton, för ett fartyg eller ett stridsfordon. Mina egna döttrar är två av tusentals ungdomar som nu tar det ansvaret - vid T2 i Skövde och på Ledningsregementet i Enköping.
Många människor kommer att behöva flytta, vara borta, gå svåra utbildningar och ytterst vara beredda att offra allt. Från hemvärnsoldaten till stridspiloten, från skyttesoldaten till ubåtskaptenen, från de viktiga gruppbefälen till generalerna, krävs samma sak: ansvar och pliktkänsla, annars går det inte. Jag vill tacka för er insats.
Efter Rysslands invasion av Ukraina sökte i våras över 27 000 personer till det svenska hemvärnet. Det är lika många som brukar söka på tio år. Det visar hur stark försvarsviljan är i samhället. Det ska vi bygga vidare på. Ukraina har visat hur viktigt det är med det civila försvaret, att hela befolkningen engagerar och organiserar sig.
Jag skulle vilja se en bred diskussion även här hemma om hur vi bäst och tillsammans kan försvara vårt land på ett sätt som involverar alla, en levande totalförsvarsplikt för alla vuxna kvinnor och män. Att vi samtidigt skapar ett gemensamt kitt och en gemensam upplevelse av ett gemensamt ansvar för vårt land, tror jag också är viktigt. .
Vi behöver ta steg mot ett mycket bredare försvar av hela samhället. Och då behövs många fler. Nu pågår därför ett viktigt arbete i Regeringskansliet för att se över hela frågan om civilplikt bredvid den rent militära värnplikten. Regeringen återkommer på det nya året. Jag är övertygad om att detta är väldigt viktigt.
Energikrisen och det svåra ekonomiska läget gör att hela samhället nu snabbt måste anpassa sig till en ny global ekonomi. Min regering kommer att göra sitt yttersta för att underlätta anpassningen, men viktiga beslut ligger ytterst hos de många människorna. Arbetslöshet kan kräva att man flyttar eller vidareutbildar sig. Det kan bli ett svårt beslut att rycka upp barn och familj eller att våga sig ut i ett helt nytt yrke. För det krävs mod och eget ansvar.
Att ändra sin elkonsumtion, sänka förbrukningen och investera i energieffektivisering, solceller och värmepumpsteknik är också den enskildes ansvar. Och vi tar det. Om inte

2022-12-21
*Det talade ordet gäller
hushållen i särskilt södra Sverige hade minskat sin elförbrukning så mycket hade riskerna för avbrott i det svenska elsystemet varit ännu större.
Sydsvenskarna väntade inte på att någon annan skulle göra det, utan de tog eget ansvar. Staten lämnar er inte ensamma. Det utlovade elprisstödet till hushåll betalas ut i februari och ett särskilt stöd är på väg till västsvenska gasnätet. Precis som vi sa före valet, kan ingen regering täcka alla höga elpriser. Men vi kommer att göra mer.
*paus*
Kriminaliteten, kriget och den svåra ekonomiska situationen gör att många känner oro och ovisshet. Framtiden är mörkare än den var förr. Jag är övertygad om att alla är beredda att ta ansvar. Staten ska ta sitt, jag som statsminister ska ta mitt och jag är säker på att svenska folket kommer att ta sitt. Det har vi gjort förr och klarat av förr.
I varje kris har vi byggt landet starkare, friare och bättre att leva i. Och i varje kris har enskilda tagit ansvar - för sig och de sina, för grannar och vänner, för arbetskamrater och medborgare, för sitt land och för sina ideal. Men också för att lindra nöd och öka friheten för folk i andra länder. Det har aldrig varit lätt, men viljan att ta ansvar har alltid funnits där. Kraften när många tar ansvar ändrar historiens gång och bygger Sverige starkare.
Förra vintern läste jag Kerstin Ekmans senaste bok, Löpa Varg. En jägmästare som hade arbetat på Domänverket i hela sitt liv får en existentiell kris när han på jaktpasset ser en varg på andra sidan myren, på skarsnön mellan en enbuske och en förkrympt tall. Han förlorar sin överhöghet inför djuret och hamnar i vördnad och ångest inför allt vilt och alla träd som han har fällt.
Kerstin Ekman kretsar på sitt typiska sätt kring en av vår tids stora frågor – hur människan ska leva med resten av det levande, kring ödesfrågorna klimat- och miljö. Boken är en tankeställare för alla oss som tar ansvar för skogsbruk, biologisk mångfald och viltvård. Hon är sörmlänning men hon skriver så vackert om snön, tallarna, skogsbrynet och kvällen om våren i nedre Norrland.
Men som läsare fäster man sig snart vid en annan person i boken. Jägmästaren är inte ensam. Han lever i en ständig dialog med sin livskamrat, sin fru, som hjälper honom nu när han är i kris. Det säger något viktig om oss människor. Bakom allt arbete och yttre händelser finns relationer mellan människor, som hjälper varandra genom livet. Det kan vara syskon, vänner, livskamrater, föräldrar, barn och eldsjälar i församlingar och föreningar. Som stöttar varandra, som plåstrar om, som uppfostrar barn ihop, som driver bort ensamheten i julmörkret.
Ni är det allra viktigaste i vårt samhälle. Ni är det allra bästa med Sverige.
Nu vill jag önska er en riktigt god jul och ett välförtjänt jullov för alla skolelever. På det nya året tar vi nya tag., Var och en - och tillsammans.
Tack!
Kategori
Uncategorized

Siguria dhe besimi duhet të rikthehen në Suedi.

Dhuna vdekjeprurëse me armë në Suedi po rritet. Në vitin 2012 janë gjetur 17 raste të të shtënave me vdekje në Suedi, në vitin 2020 janë gjetur 48 raste. Kjo është një rritje prej 148 për qind. Nga janari deri në nëntor të këtij viti, 59 persona kanë vdekur si pasojë e të shtënave.

Pasiguria e njerëzve dhe shqetësimi për krimin është në nivele të larta.

Anketa e sigurisë kombëtare nga viti 2022 tregon se 27 për qind thonë se ndihen të pasigurt kur janë jashtë në zonën e tyre të banimit natën vonë.

Në zonat vulnerabël, e njëjta shifër arrin në 49 për qind.

Siguria dhe besimi duhet të rikthehen në Suedi. Prandaj, qeveria e moderuar po fillon tani zbatimin e projektit të bashkëpunimit kunder krimit të Marrëveshjes Tidö.

Vendosja e zonave speciale – ku policia mund të kryejë, për shembull, kontrolle trupore dhe kontrolle shtëpish në automjete – pa pasur dyshime për krim. Mund të jetë një mënyrë për të luftuar të shtënat, shpërthimet dhe krimet e tjera të dhunshme.

Autoriteti policor ka deklaruar se zonat e vizitave duhet të merren parasysh në Suedi. Policia daneze që nga viti 2004 ka përdorur zonat e vizitave në një masë mjaft të madhe.

Qeveria tani po cakton një hetim që do të paraqesë propozime se si mund të futen në Suedi zonat e vizitave të kufizuara me kohë dhe të kufizuara gjeografike. Hetuesi duhet të dorëzojë propozimin e tij në këtë pjesë më së voni deri në tetor 2023.

Kultura e heshtjes –

domethënë, njerëzit nuk guxojnë të flasin me policinë ose autoritetet e tjera – është një kërcënim sistematik.

Një parakusht për zbardhjen e krimeve është që njerëzit të guxojnë të tregojnë për atë që kanë parë apo dëgjuar.

Prandaj, qeveria po cakton një hetim me detyrën e paraqitjes së propozimeve se si mund të hartohet një sistem me dëshmitarë anonimë në Suedi.

Është plotësisht e mundur të hartohet një sistem i tillë që garanton sigurinë juridike të të pandehurit. Një sistem i dëshmitarëve anonimë ekziston në Danimarkë, Norvegji dhe Finlandë, ndër të tjera.

Masat për parandalimin e krimit janë vendimtare.

Bashkitë luajnë një rol vendimtar në punën për parandalimin e krimit.

Prandaj, qeveria do të propozojë që komunat të marrin përgjegjësinë statutore për punën e parandalimit të krimit

Në mënyrë që komunat të mund të marrin përgjegjësinë e re, ato kanë nevojë për mbështetje të fortë dhe efektive.

Prandaj, qeveria kontribuon me 42 milionë SEK në vit për BRÅ për të forcuar mbështetjen kombëtare në punën e parandalimit të krimit.

Qeveria siguron gjithashtu fonde të synuara që bashkitë mund të aplikojnë për përpjekjet për parandalimin e krimit, përveç përforcimeve të përgjithshme që komunat marrin në vitin 2023.

Sot, si rregull i përgjithshëm, kërkohet pëlqimi i kujdestarit që shërbimet sociale të mund të ofrojnë trajtim, mbështetje ose masa parandaluese për një të mitur.

Megjithatë, ekzistojnë mundësi të caktuara për të ofruar ndërhyrje të tilla të hapura kundër dëshirës së prindërve nëse fëmija ka mbushur moshën pesëmbëdhjetë vjeç.

Qeveria kërkon që kufiri i moshës të ulet në 12 vjeç.

Kjo do të thotë se bordi i mirëqenies sociale mund të vendosë për ndërhyrjet për fëmijët, pa pëlqimin e kujdestarëve, nëse bordi mendon se është e përshtatshme dhe vetë fëmija jep pëlqimin për këtë.

Den moderatledda regeringen tillsätter utredningar om visitationszoner och anonyma vittnen

Den organiserade brottsligheten hotar rättsstaten och i förlängningen demokratin. Den moderatledda regeringen har fått ett tydligt mandat av väljarna att förändra kriminalpolitiken – det allvarliga läget kräver ett paradigmskifte. Regeringen påbörjar nu den största offensiven i svensk historia mot organiserad brottslighet.

Det dödliga skjutvapenvåldet i Sverige ökar. År 2012 konstaterades 17 fall av dödsskjutningar i Sverige, år 2020 konstaterades 48 fall. Det är en ökning med 148 procent. Mellan januari-november i år har 59 personer avlidit till följd av skjutningar.

Människors otrygghet och oro för brottslighet ligger på höga nivåer. Den nationella trygghetsundersökningen från 2022 visar att 27 procent uppger sig vara otrygga när de vistas ute i det egna bostadsområdet sent på kvällen. I de utsatta områdena uppgår samma siffra till 49 procent.

Tryggheten och tilliten ska återupprättas i Sverige. Därför påbörjar nu den moderatledda regeringen genomförandet av Tidöavtalets samarbetsprojekt kriminalitet.

En utredning om visitationszoner
Visitationszoner innebär att det blir möjligt att inrätta särskilda zoner - där polisen exempelvis får genomföra kroppsvisitation och husrannsakan i fordon - utan att det finns någon brottsmisstanke. Det kan vara ett sätt att motverka skjutningar, sprängningar och andra våldsbrott.

Polismyndigheten har framfört att visitationszoner bör övervägas i Sverige. Den danska polisen har sedan 2004 använt visitationszoner i ganska stor omfattning.

Regeringen tillsätter nu en utredning som ska lämna förslag på hur tidsbegränsade och geografiskt avgränsade visitationszoner ska kunna införas i Sverige. Utredaren ska lämna sitt förslag i denna del senast i oktober 2023.

En utredning om anonyma vittnen
Tystnadskulturen – det vill säga att människor inte vågar prata med polisen eller andra myndigheter – är systemhotande. En förutsättning för att brott ska kunna klaras upp är att människor vågar berätta om vad de har sett eller hört.

Regeringen tillsätter därför en utredning med uppdrag att lämna förslag på hur ett system med anonyma vittnen kan utformas i Sverige. Det är fullt möjligt att utforma ett sådant system som säkerställer den tilltalades rättssäkerhet. Ett system med anonyma vittnen finns bland annat i Danmark, Norge och Finland.

En ny lag som ger kommunerna ansvar för det brottsförebyggande arbetet
Det är avgörande med åtgärder för att förebygga brott. Kommunerna spelar en avgörande roll i det brottsförebyggande arbetet. Regeringen kommer därför att föreslå att kommunernas får ett lagstadgat ansvar för det brottsförebyggande arbetet

För att kommunerna ska kunna ta det nya ansvaret behöver de ett kraftigt och ändamålsenligt stöd. Därför tillför regeringen 42 miljoner kronor per år till BRÅ för att stärka det nationella stödet i det brottsförebyggande arbetet. Regeringen tillför även riktade medel som kommunerna kan söka för brottsförebyggande insatser, utöver de generella förstärkningar som kommunerna får under 2023.

Sänkt åldersgräns för öppna insatser till barn utan vårdnadshavares samtycke
I dag krävs, som huvudregel, vårdnadshavarnas samtycke för att socialtjänsten ska kunna ge behandling, stöd eller förebyggande insatser till en omyndig person. Det finns dock vissa möjligheter att ge sådana öppna insatser mot föräldrarnas vilja om barnet har fyllt femton år.

Regeringen vill att den åldersgränsen ska sänkas till 12 år. Det innebär att socialnämnden kan besluta om insatser till barn, utan vårdnadshavarnas samtycke, om nämnden tycker det är lämpligt och barnet själv samtycker till det
Kategori
Uncategorized

Vrasja e Ravik Gurrës, çfarë po zbulonte avokati?!

Nga Basir Çollaku /

Paralajmërimi/ Kanosja në sallën e gjyqit.

Atentati me pasoje vrasjen e Ravik Gurrës me 22 mars 2019 në orët e para të mbrëmjes, është ngjarje me pikëpyetje të mëdha.

Hetimet zhurmuan dhe kaosi nuk ka prodhuar autor, ndonëse pistat dhe hipotezat kanë qenë të shumta. Enigma të shumta ka në këtë dosje. Veprime dhe mosveprime, pushtet në ndikim të paligjshëm dhe hetimi shpërndahen, duke u mbuluar me kohë, që zhbën mundësi provash tw mblidhen e jenw nwpwr dosjet konkrete.

Çfarë kishte zbuluar avokati Gurra që alarmoi të dyshuarit?

Përse u kanos përpara atentatit qw i mori jetwn nw qendër të Elbasanit?

A ngjan kjo si një vrasje e paralajmëruar.

A ka brenda kësaj dosjeje të rëndë me pasojë humbje jete, përfshirje politike tw lidhur me krimin?

Ai ishte kanosur në një seancë gjyqsore, kur i pandehuri Shkëlzen Hasanpapa, dënuar me 10 vite burg për ngjarjen e 6 qershorit 2016, ku u plagosën Bledar Muça një ofivcere policie, ndërsa Florenc Çapja nuk u qëllua dot nga atentatori fare pranë Drejtorisë së policisë Elbasan e kërcënoi në seancë?.

Sa larg shtëpisë së Gentian Sharrës dhe Talo Çelës, është djegur makina e përdorur në vendngjarje pas vrasjes së Ravikut ?? Çfarë informacionesh dhe dijenie kishte marrë avokati për një makinë të bardhë për të cilën ai vuri në dijeni se po bëhej gati një atentat?

Kush e informoi avokatin kur pohoi se lajmëroni Çapjat, sepse kanë pregatitur një makinë të bardhë e mund të vijnë tju bëjnë atentat.? Ai fliste për të njëtën makinë që më pas u përdor në vjedhjjen e madhe të miliona eurove në Rinas.

Teksa Hasanpapa dënohej, Suel Çela shpallej i pafajshëm.

Me 20 nëntor 2019, Gjykata për Krime të Rënda dha pafajësi për të akuzuarin Suel Çela, denoi me 5 vite burg Klement Xhaferrin dhe me 6 vite burg Enea Bekteshin, per ngjarjen e 18 shtator 2017 gjate tentatives se policise lokale per te kryer nje kontroll ne nje automjet te blinduar tip Audi që goditi në hyrje të Tregut Agroushqimor, makinën e policisë, duke vënë në rrezik jetën e zëvendësdrejtorit të qarkut Gjergj Oshafi dhe disa oficerëve të tjerë.

Kjo histori e rëndë ku oficerë policie, prokurorë, gjyqtarë, përmendin vetëm emra shtetasish, por jo mbniemra, ka ngarkesa të rënda penale.

Çfarë janë dhe çfarë përfaqësojnë në këto dosje shtetasit, Taulant, Sokol, Suel, Qazim, Sajmir, Edvin, Ardian?

Sa CD përgjimesh parandaluese dhe procedurialë janë zhdukur me urdhër shkresor dhe verbal, kur në komunikime me të dyshuar kanë rënë emra të pushteti?

Shtetasit Taulant, Sajmir, Arben, Damian, Edvin, me cilin nga shtatsit me rekorde kriminale kanë folur, pas incidentit te tregu kur kërkohej prej tyre të hiqeshin qafe nga Drejtoria Vendore e Qarkut Elbasan, policët e bezdisshëm ose tu ktheheshin 3 milionë dollarët e investuar në zgjedhjet e sapofituara nga mazhoranca e sotme? !

Dhe pak ditë pas këtij përgjimi të asgjësuar, janë hequr nga Drejtoria e Elbasanit 11 oficerë drejtues policie të cilët ishin “non grata” për investitorët elektoralë.

A mori policia në banesën e avokatit, dosje të tjera të tij, telefona të tij, kompjuter të tij, mjetin e tij? Çfarë kishte humbur hetimi në dosjet, apo gjetjet kërkimore të avokatit?!

Ka shumë krim dhe politikë në këtë histori..

Kategori
Uncategorized

”Rusët nuk janë idiotë. Ata nuk janë të dobët. Kushdo që i nënvlerëson ata shkon drejt humbjes,”

Analisti ushtarak Norvegjes, Hans Petter Midttun.

Një luftë gati nëntëvjeçare – një luftë që tashmë ka zgjatur pothuajse aq sa Lufta e Parë dhe Lufta e Dytë Botërore të kombinuara – është gati të bëhet “e zgjatur”. Duke filluar nga 20 shkurti 2014, lufta aktualisht është vetëm 540 ditë para për t’i tejkaluar të dyja në kohëzgjatje.

Lufta u zgjat shumë vite më parë. Strategjia ruse ishte gjithmonë afatgjatë dhe përpjekja e saj “Blitzkrieg” në shkurt ishte përjashtimi, jo rregulli. Strategjia është rikthyer prej kohësh në përpjekjen e saj fillestare afatgjatë, duke besuar se Rusia mund të zgjasë hapësirën e vëmendjes afatshkurtër perëndimore, mungesën e perceptuar të saj të elasticitetit ndërsa dimri po pushton dhe zhgënjimi përhapet midis votuesve evropianë dhe amerikanë.

Së pari, për shkak të 8 viteve të mosveprimit, duke refuzuar Ukrainën të rindërtojë parandalimin.


Së dyti, duke mbajtur të gjitha opsionet ushtarake jashtë tryezës, duke e lënë Ukrainën të pambrojtur ndaj kërcënimeve nga ajri dhe deti.


Së treti, duke i refuzuar Ukrainës mjetet që i nevojiten për të mundur Rusinë.


Së katërti, për dështimin për të forcuar aftësitë e veta ushtarake dhe qëndrueshmërinë kur filloi lufta në 2014.


Dhe së fundi, për dështimin për të pranuar se Evropa është e ekspozuar ndaj një Lufte Hibride Ruse dhe se Ukraina po mbron sigurinë, stabilitetin dhe prosperitetin evropian.

Lufta është gjithmonë një tragjedi njerëzore dhe lufta në Ukrainë nuk bën përjashtim.

Efektet e valëzuara të konfliktit po zgjerojnë vuajtjet njerëzore shumë përtej kufijve të tij. Lufta, në të gjitha dimensionet e saj, ka përkeqësuar një krizë globale të kostos së jetesës së paparë në të paktën një brez, duke kompromentuar jetët, mjetet e jetesës dhe aspiratat tona për një botë më të mirë deri në vitin 2030.

Këto nuk janë fjalët e mia, por ato të raportit të OKB-së “Ndikimi global i luftës në Ukrainë”. Megjithatë, unë e kam shtyrë mesazhin që nga viti 2018.

NATO i ka të gjitha mjetet e nevojshme për t’i dhënë fund luftës brenda javësh dhe jo vitesh

Diskutimi për nevojën e një ndërhyrjeje të NATO-s në Ukrainë – sipas konceptit të saj të fundit strategjik dhe doktrinës së OKB-së Përgjegjëse për Mbrojtjen – është bërë një debat “bardh apo zi”, “ndezur/fikur” për shkak të mesazheve strategjike nga kreu i shtetet.

Mesazhi kryesor është se nëse Aleanca ndërhyn, lufta do të përshkallëzohet në një konfrontim më të gjerë. Rreziku i luftës bërthamore dhe Luftës së Tretë Botërore është një pjesë e mesazheve.

Gjatë 8 viteve të para të luftës, ata argumentuan kundër furnizimit me armë në Ukrainë nga frika e përshkallëzimit.

Pasi lufta u përshkallëzua (për shkak të mungesës së mbështetjes së armëve dhe, rrjedhimisht, mungesës së parandalimit), ata argumentuan kundër kapacitetit të goditjes me rreze të gjatë dhe “çizmeve në tokë” nga frika e përshkallëzimit.

Frika, për fat të keq, ka ndaluar të gjitha përpjekjet për një debat të edukuar.

Unë kam argumentuar vazhdimisht se:

Logjika pas konceptit të mëparshëm strategjik të NATO-s është ende e vlefshme. Agresioni rus në Ukrainë, duke shkaktuar një “cunam të efekteve të valëzuara” po ndikon shumë në sigurinë e Aleancës. Menaxhimi i krizës dhe angazhimi aktiv janë shumë të nevojshme “për të ndalur konfliktet e vazhdueshme ku ato ndikojnë në sigurinë e Aleancës”.

Ndërhyrja ushtarake është e vetmja rrugë e përgjegjshme përpara për të ndalur vuajtjet dhe shkatërrimin në Ukrainë, si dhe pasojat globale të luftës, pasi Ukrainës i mungojnë mjetet e nevojshme për t’i dhënë fund luftës në çdo kohë.

Ndërhyrja ushtarake nuk shkakton një konfrontim bërthamor pasi do të përqendrohej në mbrojtjen e Ukrainës, jo në sulmin ndaj Rusisë. Prandaj, një ndërhyrje nuk i përket doktrinës së saj bërthamore. Unë kam argumentuar se një ndërhyrje e NATO-s në Ukrainë do të parandalonte katastrofën bërthamore që kemi frikë

Ndërhyrja ushtarake nuk do të thotë automatikisht luftime. Vetëm “çizmet në tokë” e paraqet Rusinë me një dilemë të madhe. Angazhimi i forcave të NATO-s në tokë, në ajër ose në det do të shkaktonte luftën që Rusia po përpiqet dëshpërimisht ta shmangë për gati 9 vjet

Përdorimi rus i armëve bërthamore në Ukrainë është për një sërë arsyesh jashtëzakonisht të pamundur, duke theksuar rëndësinë thelbësore të kundërshtimit të strategjisë bërthamore ruse të “fait të kryer” për të shmangur luftërat e ardhshme.

Kostot e një lufte të zgjatur – dhe për rrjedhojë – efektet e zgjatura të valëzimit, peshojnë shumë më tepër se kostot e ndërhyrjes ushtarake. Peizazhi politik në SHBA dhe Evropë ka shumë të ngjarë të ndryshojë në mënyrë dramatike për shkak të zhgënjimit në rritje të votuesve për përshkallëzimin e kostove të jetesës, inflacionit, rritjes së normave të interesit, recesionit dhe më shumë. Kjo mund të ketë një ndikim afatgjatë në unitetin e NATO-s dhe BE-së.

NATO-ja e ka deklaruar këtë

Zona euroatlantike nuk është në paqe.

Lufta brutale e agresionit të Federatës Ruse kundër Ukrainës ka shkatërruar paqen në Evropë.

Rusia ka shkelur normat dhe parimet që kontribuan në një siguri të qëndrueshme dhe të parashikueshme evropiane

Strategjia e NATO-s i ka lejuar Rusisë lirinë e veprimit për të bërë luftë në Evropë. Siguria dhe stabiliteti evropian janë në rrezik.

Deri më tani, ajo është mbrojtur nga Ukraina. Prandaj, Perëndimi duhet t’i kushtojë vëmendje kur presidenti Zelenskyy, gjenerali Zaluzhnyi dhe gjenerali Oleksandr Syrskyi, komandant i Forcave Tokësore, paralajmërojnë për disa muaj kritikë në vazhdim.

Komandanti i Forcave Tokësore argumenton se mobilizimi i pjesshëm i Presidentit Putin mund të funksionojë dhe se ushtarë të përgatitur mirë tani po shfaqen masivisht përgjatë vijave të frontit lindor. Sipas Komandantit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Ukrainës, gjeneral Zaluzhnyi, Rusia po përgatit rreth 200,000 ushtarë të rinj për një ofensivë të re, që është më shumë se gjatë sulmit fillestar në shkurt. Për më tepër, ai vlerëson se Rusia ka një rezervë prej 1.2-1.5 milionë ushtarësh.

Nuk është e vërtetë që problemet e tyre janë aq të rënda sa që këta njerëz nuk do të luftojnë. Ata do”, thotë Zaluzhnyi.

Rusët nuk janë idiotë. Ata nuk janë të dobët. Kushdo që i nënvlerëson ata shkon drejt humbjes,” thotë Syrskyi.

Kur dy ekspertët më të mëdhenj perëndimorë na thonë se shpejtësia e rimbushjes së municioneve është thelbësore, se Ukrainës po i mbarojnë municionet për sistemet e mbrojtjes dhe se ruajtja e furnizimeve me armë të Ukrainës është një shqetësim më urgjent sesa numri i ushtarëve rusë të vendosur përgjatë vijës së frontit. për një ofensivë të re, NATO duhet t’i kushtojë vëmendje.

Anëtarët e Grupit të Konta