Kategori
Uncategorized

Kryetari i deges se PD, Janinë: Basha Ik …!

… Z. Lulëzim Basha Ik …!
… Në jetë ka edhe të tilla momente , boll që një ditë del mbi gjithçka personale dhe mendon për ata që të kanë besuar e mbështetur.


… Paraja pa djersë ta errëson vetëdijen dhe të gllabëron logjikën e fisnikërinë duke të kthyer në një përbindësh që për të bërë atë që do shkatërron gjithçka që u takon të gjithëve .

… Të pendohesh dhe të tërhiqesh nuk është vetvrasje por një akt sa njerëzor por edhe klasik përpara gjithë atyre që u hemuanë me gazin që porosite vet ku edhe ti vet mundet të geleshe i helmuar dhe viktimë e pa jetë .

… Për pushtetin tënd unë e provova vetëm me 5 % jetë falë dikujt që më prishi ëndrrën mes trëndafilave në kopshtin e bukur të përjetësisë , por si unë mijra demokrat që të besonin dhe ti akoma po i gënjen .

… Ik dhe mos na kërko as falje se askush nuk të beson . Ik dhe mos kërko kurrë të iki Rama sepse vetëm na mashtrove bile doje që ne që ishim demokrat të na vrisje e të na helmoje.

… I kam parë e dëgjuar të gjitha marifetet se si përdorje edhe fotoreporterët e fotografët ku personalisht urdhëroje ku të itervistonin e të fotografonin me shumë dhelpëri e jo si një Lider shpirtëror .

Ik dhe mos e mashtro Amerikën duke na etikuarë se kush mbështet Liderin Historik është antiamerikan.

Ne për Amerikën kemi sakrifikuar edhe jetën kurse ti veç urrejtjes nuk të ka ngelur asgjë tjetër për Amerikën …

… Janë minutat e fundit që ti ke në dorë të ikësh vet se gjithë demokratët të kanë larguar nga shpirti dhe mbështetja .Si mund ta pranosh të jesh Kryetar pa asnjë antar . Askush nuk të do mbasi i kam lexuar të gjithë bashkëudhëtarët , bashkëpuntorët , miqtë , kolegët , antarë e simpatizantë të P.D.SH. se vetëm ti gjithmonë i ke gënjyer që ditën kur Dr. Berisha të besoj dhe të mori në stafin e tij në 2005 .


… Bashkëfajtorët e tu vodhën dosjen e P.D. Dega Janinë dhe e shitën ku të interesonte ty dhe vetëm ty .
… Jepu llogari demokratëve për anonimat të të dhënave personale e mos akuzo patronazhistët e P.S.

… Në votimin e parë nuk ta dhashë votën se besoja Sokol Olldashin mbasi mbi mua dhe familjen time përdore pabesinë e jo mirënjohjen për mbështetjen që të dhashë mbasi unë zbatoj programin dhe statutin por mbi të gjitha moralin e të qënit Njeri i lirë dhe Demokrat i provuar .

Kjo asnjëherë nuk ka ndikuar të kem urrejtje dhe hakmarrje ndaj cilido që ka bindje ndryshe , mbasi demokracinë ma ka ushqyer Babai im qysh kur më lindi . E njohu Perëndimin që në vitin 1928 kur shkoj emigrant ekonomik në Lion të Francës .


… Vasil Nasi Kryetar i P.D.SH. Dega Janinë .
… Janinë 30 Shtator 2021 …

Kategori
Uncategorized

Bytyçi : Pakti i fshehtë me ambasadoren Kim u prish”. Por cili ishte pakti !?

Askush nuk mund ta marrë peng Partinë Demokratike! 

Nga Enver Bytyçi

Dosja në ambasadë amerikane !

Askush nuk mund ta marrë peng Partinë Demokratike!

Nga Enver Bytyçi –

Në fillim të shtatorit, pas një interviste të Sali Berishës në Euroneës Albania, ambasadorja Juri Kim, sipas Lapsi.al, i kishte shkruar kreut të Partisë Demokratike, Lulzim Basha se

🔺”Pakti u prish, tani është radha jonë të flasim”!

As ambasadorja Kim, as kryetari Basha nuk e përgënjeshtruan këtë lajm.

Por të gjithë donin të dinin se cili ishte pakti midis tyre, i cili atë ditë u prish?!

🔺Tri ditë më vonë, më 9 shtator, ose një ditë para hapjes së punimeve të legjislaturës së re parlamentare, zoti Basha shpalli vendimin e tij personal për përjashtimin e Sali Berishës nga grupi parlamentar i PD-së. Kësisoj zonjës Kim iu dogj radha për të folur!

Prej asaj kohe të gjithë kemi pyetur njëri-tjetrin se çfarë kishte për të thënë ambasadorja amerikane në adresë të Lulzim Bashës dhe pse ky i fundit u detyrua në minutën e fundit të marrë një vendim të imponuar!

Mbrëmë në Durrës Eva Kokalari zbuloi enigmën.

🔺Eshtë një dosje, tha ajo, në ambasadën amerikane, me të cilën Lulzim Basha është kërcënuar për marrjen e vendimit të përjashtimit të zotit Berisha nga grupi parlamentar. Po si qëndron e vërteta e kësaj dosjeje?

Më 18-20 maj 2018 ishte për vizitë në Shqipëri një personalitet europian, Prof. Dr. Franz Schausberger, asokohe këshilltar kryesor i Johannes Hahn. E kisha ftuar vetë në bashkëpunim me Universitetin e Durrësit dhe e shoqërova kudo, përjashtuar në takimin e tij me kryeministrin Rama. U takua edhe me zotin Basha e zotin Berisha.

Por kur doli nga takimi me zotin Rama më pyeti: “Si qëndron e vërteta për aferën e Bashës me një kompani ruse në SHBA”? I thashë se nuk e di të vërtetën, por kam idenë se është një shpifje, sepse mesa e njoh unë Bashën, ai nuk ka lidhje me rusët. Ju do ta takoni vetë dhe do të krijoni një përshtypje tuajën. U takua me zotin Basha mbas dite dhe nga ky takim doli me përshtypje të mira. Diçka ndryshoi mendim për atë që i kishte thënë Rama, por nuk u bind.

Mbrëmë doli në publik përmbajtja e dosjes në fjalë.

🔺Bëhet fjalë për një pagesë prej 570 mijë dollarë për një fotografi me presidentin amerikan, Donald Trump. Kjo aferë ka kaluar edhe në gjykatën shqiptare dhe është mbyllur. Sipas dokumentit është mbyllur për shkak se dëshmitari dhe lobistiiI kontraktuar nga zoti Basha, Nick Muzin, atë kohë nuk ka pranuar të flasë për prokurorinë shqiptare, edhe pse ajo i ka kërkuar Departamentit të Drejtësisë në SHBA përmes pikës së kontaktit DoJ në Ambasadën Amerikane, që Nick Muzin të dëshmojë për këtë aferë. Muzin ka refuzuar të flasë në mënyrë vullnetare. Në këto kushte prokuroria shqiptare nuk ka mundur të vërtetojë akuzën dhe gjykata e ka mbyllur çeshtjen. Kjo dihet.

Por më vonë Nick Muzin ka folur me kërkesë të Departamentit të Drejtësisë të SHBA-ve. Ky Departament i ka ofruar atij mbrojtjen e kërkuar nga vetinkriminimi.

Lobisti Nick Muzin /

🔺Dëshmia e Muzin-it u mor nga zyra e prokurorit, Maryland.

Në këtë dëshmi lobisti i kontraktuar nga zoti Basha, ka dëshmuar se pagesat ishin dakordësuar midis tyre.

🔺Në këto pagesa bënte pjesë edhe ajo prej 500 mijë dollarë amerikanë e kaluar përmes kompanisë Biniatt Trade. Sipas Muzin, kjo shumë nuk ishte dhënë për lobim të Partisë demokratike, por si konsulencë për shoqata shqiptaro-amerikane të interesuara për investimet amerikane në Shqipëri. Ky lloj përshkrimi është gjendet i shkruar gjithashtu në kontratën që Muzin kishte lidhur me Biniatt Trade.

🔺Sipas dëshmisë së Nick Muzin rezulton se transaksioni ka ndodhur në korrik 2017. Dhe marrëveshja është bërë menjëherë pas zgjedhjeve të atij viti. Nuk dihet nëse Muzin thotë të vërtetën ose jo, por ai ka deklaruar se këtë transaksion nuk e kishte deklaruar si favor që donte t’i bënte zotit Basha, i cili, sipas tij, donte të fshihte origjinën e këtyre parave.

Kjo dëshmi ka mbërritur në ambasadën amerikane në pranverë të këtij viti.

🔺Thuhet se për shkak të kësaj afere zotit Basha i është ndaluar udhëtimi në SHBA. Por dosja në fjalë, më miratim të Departamentit Amerikan nuk është dorëzuar në prokurorinë shqiptare. Ambasada e ka mbajtur atë për ta përdorur si presion ndaj Lulzim Bashës për marrjen e vendimit për përjashtimin e Berishës nga grupi parlamentar. Eshtë përdorur edhe si presion për moskandidimin e zotit Berisha në zgjedhjet e 25 prillit.

🔺Nëse kryetari i PD-së nuk do ta merrte atë vendim, ai do të shpallej “non grata” në SHBA për korrupsion dhe pastrim parash, ndërkohë që Sekretari i Shtetit do të kërkonte hapjen e hetimit ndaj tij në SHBA për konspiracion për të shkelur ligjet amerikane.

Gjithë historia e kësaj afere dhe dosjeje është një rast ideal për skenar filmash. Edhe pse kreu i PD-së mund të mos jetë thelluar, edhe pse ende besoj që ai nuk ka lidhje me rusët, afera në fjalë e bën atë fajtor për shkelje të ligjit amerikan. I ndodhur përballë kësaj trysnie e presioni të jashtëzakonshëm zoti Basha zgjodhi të marrë një vendim arbirtrar kundër zotit Berisha, ta përjashtojë atë nga grupi parlamentar, madje pa u konsultuar me strukturat, sikur kishte të bënte me një person pa asnjë lidhje me Partinë që e drejton. Por dosjen ai nuk e ka zhdukur. Ajo është aty në çdo rast, kur dikujt, përfshirë dhe Georg Soros-in, t’i interesojë ta përdorë për ta bërë Lulzim Bashën të marrë vendime kundër vullnetit të tij!

Nga ana tjetër demokratët shtrojnë pyetjen: –

🔷 Kur merren vendime nën presion kundër Sali Berishës, themelues i PD-së, ish-kryeministër dhe ish-president i vendit, a ndjehen të mbrojtur demokratët e tjerë nga piramida e partisë deri te seksioni i saj prej kryetarit të tyre?! Edhe pa këtë krizë mosbesimi ndaj Bashës në parti ishte I madh, por tani është një hendek i pakapërcyeshëm.

🔷 Çdo demokrat nuk është më i shqetësuar për fatin e Sali Berishës sa është i shqetësuar për fatin vet e të Partisë Demokratike.

🔷 Kjo është arsyeja pse demokratët e përkrahin me kaq entusiazëm dhe masivisht liderin historik.

🔺 Kjo është arsyeja gjithashtu pse zoti Basha duhet të dorëhiqet dhe t’i hapë rrugë një lidershipi që merr vendime në mënyrë të pavarur dhe përmes institucioneve të partisë.

U tha se Partia Demokratike do të padisë zonjën Kokalari në gjykatë për “shpifje”, pse ajo zbuloi ekzistencën e kësaj dosjeje në ambasadën amerikane!

🔺 Të gjithë e dinë se Partia Demokratike nuk janë tri apo katër zyra në godinën e kësaj partie.

🔷 Partia Demokratike është ajo që shqiptarët shohin në sallat e sheshet e qyteteve të Shqipërisë në pritje të Foltores së Sali Berishës. Dhe kjo partia e vërtetë nuk përfaqësohet në atë padi kundër zonjës Kokalari. Prandaj do të ishte e udhës që padinë ta bënte vetë zoti Basha, sepse asnjë fjalë nuk thuhet në adresë të PD-së.

Unë do të doja që zoti Basha të kishte edhe pas kësaj një rol në Partinë Demokratike. Por kjo varet vetëm prej tij.

Nëse ai jep dorëheqjen dhe i hap rrugë procesit të reformimit rrënjësor e pa trauma të kësaj partie, atëherë ka shumë shanse që ai të mbetet një nga kontributorët në këtë parti. Këtë mesazh po ia japin gjithnjë demokratët. Ia dhanë edhe mbrëmë nga Durrësi.

Në takimin e mbëmshëm ishin ajka e qytetarisë durrësake, prej tetë vitesh krejt indiferente ndaj Partisë Demokratike. Vetëm tre-katër eksponentë të dëgës së PD-së Durrës nuk iu bashkuan foltores.

🔷 Durrësakët e urtë e të zgjuar thanë fjalë me të cilat shprehën zhgënjimin e madh nga PD e drejtuar nga zoti Basha dhe për këtë i kërkuan llogari edhe Sali Berishës. Por tek të gjithë ndjehej shpresa se Partia Demokratike me zotin Berisha do të rikthehet! Lulzim Basha e humbi këtë shans.

🔺 Marrja peng nuk të lejon të rikthehesh, as të arrish në destinacionin për ku je nisur! Çdo i marrë peng duhet të dijë të tërhiqet, t’i hapë rrugë një procesi të ri. Ky është shërbimi më i mirë për kauzën dhe në rastin konkret për Partinë Demokratike!

Nga Enver Bytyci

File at the US Embassy!

No one can take the Democratic Party hostage!

By Enver Bytyçi –

In early September, after an interview with Sali Berisha on Euroneas Albania, Ambassador Juri Kim, according to Lapsi.al, wrote to the leader of the Democratic Party, Lulzim Basha that

🔺 “The pact was broken, now it is our turn to speak”!

Neither Ambassador Kim nor President Basha denied the news.

But everyone wanted to know what was the pact between them, which was broken that day ?!

.Three days later, on September 9, or one day before the opening of the new parliamentary legislature, Mr. Basha announced his personal decision to expel Sali Berisha from the PD parliamentary group. That’s how Mrs. Kim burned her turn to speak!

Since then we have all asked each other what the American ambassador had to say to Lulzim Basha and why the latter was forced at the last minute to make an imposed decision!

Last night in Durrës Eva Kokalari revealed the enigma.

“It is a file,” she said, “at the US embassy, ​​with which Lulzim Basha has been threatened for taking the decision to expel Mr. Berisha from the parliamentary group.” But what is the truth of this file?

On May 18-20, 2018, a European personality, Prof. Dr. Franz Schausberger, then chief adviser to Johannes Hahn. I had invited him myself in cooperation with the University of Durrës and accompanied him everywhere, except in his meeting with Prime Minister Rama. He also met with Mr. Basha and Mr. Berisha.

But when he left the meeting with Mr. Rama, he asked me: “What is the truth about Basha’s affair with a Russian company in the US”? I told him that I do not know the truth, but I have the idea that it is a slander, because as far as I know Basha, he has nothing to do with the Russians. You will meet him yourself and create an impression of your own. He met with Mr. Basha in the afternoon and from this meeting he came out with good impressions. Something changed his mind about what Rama had told him, but he was not convinced.

The contents of the file in question went public last night.

.It is about a payment of 570 thousand dollars for a photo with US President Donald Trump. This affair has also passed in the Albanian court and has been closed. According to the document, it was closed because the witness and lobbyist contracted by Mr. Basha, Nick Muzin, at that time refused to speak to the Albanian prosecution, although she asked the US Department of Justice through the DoJ contact point at the US Embassy, ​​that Nick Muzin to testify about this affair. Muzin has refused to speak voluntarily. In these conditions, the Albanian prosecution could not prove the accusation and the court closed the case. This is known.

But later Nick Muzin spoke at the request of the US Department of Justice. This Department has provided him with the protection required from self-incrimination.

MuMuzin’s testimony was obtained from the Maryland Attorney’s Office.

In this testimony, the lobbyist contracted by Mr. Basha, testified that the payments were agreed between them.

.These payments included the one of 500 thousand US dollars passed through the company Biniatt Trade. According to Muzin, this amount was not given for lobbying of the Democratic Party, but as consultancy for Albanian-American associations interested in American investments in Albania. This type of description is also found written in the contract that Muzin had entered into with Biniatt Trade.

🔺According to the testimony of Nick Muzin, it turns out that the transaction took place in July 2017. And the agreement was made immediately after the elections of that year. It is not known whether Muzin is telling the truth or not, but he has stated that he did not declare this transaction as a favor he wanted to do to Mr. Basha, who, according to him, wanted to hide the origin of this money.

This testimony arrived at the US Embassy in the spring of this year.

.It is said that because of this affair Mr. Basha has been banned from traveling to the US. But the file in question, with the approval of the US Department, has not been submitted to the Albanian prosecution. The embassy has kept him from using it as pressure on Lulzim Basha to take the decision to expel Berisha from the parliamentary group. It was also used as pressure for Mr. Berisha not to run in the April 25 elections.

ËseIf the PD chairman did not make that decision, he would be declared “non grata” in the US for corruption and money laundering, while the Secretary of State would request the opening of an investigation against him in the US for conspiracy to violate American laws.

The whole story of this affair and dossier is an ideal case for a movie script. Although the DP leader may not have delved into it, although I still believe he has nothing to do with the Russians, the affair in question makes him guilty of violating American law. Faced with this extraordinary pressure and pressure, Mr. Basha chose to take an arbitrary decision against Mr. Berisha, to expel him from the parliamentary group, without even consulting the structures, as if he was dealing with a person without any connection with the Party he leads. . But he did not delete the file. She is there in any case, when someone, including Georg Soros, is interested in using her to make Lulzim Basha make decisions against his will!

Democrats, on the other hand, ask the question: –

🔷 When decisions are made under pressure against Sali Berisha, founder of the Democratic Party, former prime minister and former president of the country, do other democrats feel protected from the party pyramid to its section by their chairman ?! Even without this crisis, distrust of Basha in the party was great, but now it is an insurmountable gap.

Demokrat Every democrat is no longer worried about the fate of Sali Berisha as much as he is worried about his own fate and that of the Democratic Party.

🔷 This is why Democrats support the historic leader so enthusiastically and massively.

🔺 This is also the reason why Mr. Basha should resign and pave the way for a leadership that makes decisions independently and through party institutions.

It was said that the Democratic Party will sue Ms. Kokalari in court for “defamation”, because she revealed the existence of this file in the American embassy!

. Everyone knows that the Democratic Party is not three or four offices in the building of this party.

. The Democratic Party is what Albanians see in the halls and squares of Albanian cities waiting for Sali Berisha’s Speech. And this real party is not represented in that lawsuit against Ms. Kokalari. Therefore, it would be appropriate for Mr. Basha to file the lawsuit himself, because no word is said in the address of the Democratic Party.

I would like Mr. Basha to have a role in the Democratic Party even after that. But it depends only on him.

If he resigns and paves the way for the process of radical and trauma-free reform of this party, then there is a good chance that he will remain one of the contributors to this party. Democrats are always giving this message. They gave it to him last night from Durrës.

At last night’s meeting, they were the cream of Durrës citizenship, for eight years completely indifferent to the Democratic Party. Only three or four exponents of the Durrës branch of the Democratic Party did not join the rostrum.

. The wise and smart Durrës residents said words with which they expressed the great disappointment of the Democratic Party led by Mr. Basha and for this they held Sali Berisha accountable. But everyone felt the hope that the Democratic Party with Mr. Berisha will return! Lulzim Basha missed this chance.

Peng Taking a mortgage does not allow you to return, nor to reach the destination for which you left! Every hostage-taker must know how to withdraw, to pave the way for a new process. This is the best service for the cause and in this case for the Democratic Party!

By Enver Bytyci

Kategori
Uncategorized

Që uji i së nesërmes të mos ndalet nga Lulzim ndryshku.

Nga Agim Xhafka /

Ngaqë nuk ngjall shpresë, nuk krijon frymë e tani pas 8 vjetësh edhe nuk i besojnë më fjalëve e përbetimeve të tij.

Kupa u mbush me aktin e përjashtimit të Berishës nga grupi parlamentar.

Një vendim i pambështetur në statut dhe alogjik.

Ke një akuzë e po të mënjanojmë, i thuhet liderit historik.

Po qe për akuza ka pasur plot të tilla Basha e askush nuk ia kërkoi të ikte nga drejtimi i PD-së.

E vërteta është, Berisha u ngrit nga hiri me një mision të madh.

Të ngjallë shpresën te demokratët.

Jo duke u bërë vetë ai kryetar, por duke kërkuar që të hiqet Basha nga kryetarllëku pasiv dhe pa fryte.

Nga një drejtim shterp, që në katër palë zgjedhje solli hiç fitore.

Sot nga qyteti në qytet Berisha si ai marathonomaku po çon stafetën e shpresës. Me idenë e zgjedhjes së një kryetari të ri që do e hapë e do e zmadhojë partinë me rini, me intelektualë, me shqiptarë që i besojnë dhe luftojnë për fitore.

🔺Basha sot e mot është e ka qenë një rubinet i bllokuar.

🔺Asnjë pikë ujë nuk rridhte prej andej.

🔺Ketë po zhbllokon Berisha, që uji i së nesërmes të mos ndalet nga Lulzim ndryshku.

Gjyshja ime, ndjesë pastë, në fund të përrallave që na tregonte kishte edhe frazën:

🔺”Kaq e dita, kaq e thashë, merre Tefik se ta lashë.”

Edhe në përralla, që ajo mos bëhej monotone, e mërzitshme, ia linte radhën dikujt, që në rastin e saj quhej Tefik, por që sot mund të ketë plot emra të kohës.

Mbaronte tregimin e ne prisnim përrallën pasuese, që do na i rrëfente ai tjetri. Gjyshja qysh atëhere këtë sikur e kishte leksion pér Bashën.

Mjaft na tregova përralla, bir.

Boll na ngope me shpresa të kota, me përbetime fallco, me himnin zëngjirur.

Kaq dije, kaq na the.

Tani lerja radhën dikujt tjetër. Se tjetër duan të gjithë.

Ndryshe, nëse nuk ikën, do të të heqin.

Ashtu butë-butë se kur të largon shumica nuk ndjen dhimbje. Por ti do bindesh, mbase pa dëshirë, por ama bindesh. Se s’ke rrugë tjetër. S’ke…

Kaq e dija, kaq e thashë, merre Tefik se ta lashë’- (Gjyshja ime i jep mësim Bashës)

Kategori
Uncategorized

Henze: Ambasador, po me Veliajn a do përdoret i njëjti standart për personat non grada !?

Ambassador, the usa is subject to the Visa Waiver Program Improvement and Terrorist Travel Prevention Acts of 2015, why are they not responding to the activities and engagements of the autocrat Veliaj and his friends in Iran? Veliaj=Persona non Grata?

Kategori
Uncategorized

VIDEO/ Denoncimi i gazetarit Koka: PD e ka ngjyer ‘gishtin’ te 460 mln eurot e inceneratorëve

VIDEO/ Denoncimi i gazetarit Koka: PD e ka ngjyer 'gishtin' te 460 mln eurot e inceneratorëve

Gazetari i Syri Tv,  Bledian Koka akuzon PD-në dhe lidershipin e saj, Lulzim Basha, se janë të përfshirë te afera 460 mln euro e inceneratorëve. 

Në studion e Çim Peka Live, Koka tha se kërkesa e Bashës për të ngritur komision hetimor parlamentar për inceneratorët, është tentativë për ta zhbërë këtë çështje, nisur nga precedentët në të kaluarën përmes hetimeve parlamentare. 

Basha, tha ai, duhet të kishte ngritur shqiptarët në protesta për të treja pretendimet e tij të bëra publike sot si vjedhja e votave në 25 prill, 120 mln eurot e Becchettit dhe mega-afera e inceneratorëve, gjë të cilën nuk e ka bërë. 

“Dihet tashmë historia e komisioneve parlamentare në Shqipëri. Ka një shprehje në politikën shqiptare, po deshe ta zhbësh një gjë, fute në komisionet hetimore parlamentare dhe ajo nuk ka më vlerë. I vetmi komision parlamentar i famshëm këtu është përballja Olldashi-Rama. Janë hapur me 100 të tjerë, por janë zvetënuar dhe zbehur çështjet. Basha tha sot se tre betejat e tij janë betejat për komisionet parlametnare. Çështjet janë ulëritëse për xhepat e qytetarëve, si vjedhja e zgjedhjeve, inceneratorët dhe Becchetti, por një lider opozite që e ka seriozisht opozicionin për të treja këto ccështje do të thërriste jo nesër, por dje, shumë më herët, protesta masive deri në rrëzimin e qeverisë. 

Nuk ka ngjarje më skandaloze se fakti që ne do t’i paguajmë biznesmenit italian 120 mln euro për një tëitter dhe disa sms të kryeministrit Edi Rama nuk ka ngjarje me skjandaloze që ne kemi paguar 460 mln euro dhe këtu do ndalem edhe te raporti që ka PD, z.Basha nuk është update-uar ku qeveria ka ndërmarrë një Akt Normativ ku 61 duhet të parashikojnë një buxhet jo për qytetarët, por për inceneratorët dhe z.Basha nuk e përmendi këtë. Kjo është një çështje madhore deri në rrëzimin e qeverisë ose tërheqjen nga ky projekt. Sigurisht edhe vjedhja e zgjedhjeve, na u tha se ka një libër të zi, por ikurrë nuk e pamë këtë, edhe mënyra si u trajtuan zgjedhjet edhe kjo është një mënyrë e rëndësishme. Basha jo vetëm të ngrejë komisione parlamentare për shuarjen e kësaj gjëje, por shumë më tepër, të ngrejë në protestë 620 mijë qytetarë që iu është vjedhur vota. 

Janë dhënë 460 mln euro për inceneratorët dhe kohë pas kohe do të dalë që edhe PD e ka ngjyer gishtin te këto miliona. PD në këto momente është Lulzim Basha, nuk ka njeri tjetër që merr vendime. Është Lulzim Basha me vulë në xhep”, u shpreh ai. 

Për të përforcuar argumentin e tij lidhur me përfshirjen e PD në milionat e industrisë së plehrave, Bledian Koka solli në vëmendje denoncimet e ish-sekretarit ligjor të PD-së, Çlirim Gjata, i cili inceneratorët i ka dërguar edhe në SPAK, por që Lulzim Basha jo vetëm nuk e bëri deputet, por nuk e zgjodhi as në Kryesinë e PD. 

Pytetja e madhe për t’i thënë Bashës sa seriozisht e ka ai me çështjen e inceneratorëve është: Ku e ka Basha sot zotin Çlirim Gjata? Njeriu që ka bërë çdo denoncim për incineratorët? Jo vetëm që nuk e bëri deputet Sekretarin për Çështjet Ligjore, i 4-5 për nga rëndësia në parti, por zoti Gjata sot është vetëm anëtar i PD, as në Kryesinë e emëruar nga z.Basha nuk është. Mjafton vetëm ky fakt për të gjithë ata që e kanë nxjekur denoncimin e PD për inceneratorët, për të kuptuar se sa seriozisht e ka z.Basha sot me propozimin për ngritjen e një komisioni hetimor parlamentar për inceneratorët“, deklaroi gazetari i Syri Tv, Bledian Koka.   

SYRI.net është agjencia më e madhe e lajmeve në Shqipëri, që brenda një kohe të shkurtër është kthyer në lider të informacionit. Në SYRI.net do të gjeni opinionistë më me emër në vendin tonë, investigime dhe lajme që nuk do ti gjeni diku tjetër. Lajmet në SYRI.net janë prodhim i SYRI.net dhe nuk lejohet marrja e tyre pa një komunikim të mëparshëm me redaksinë. Ju ftojmë të klikoni dhe të na shkruani sa herë që ju mendoni se duhet. Stafi i SYRI.net

Kategori
Uncategorized

Ambasadorja Yuri Kim përjeton dramën e motrës beqareshë Sano të diktatorit Enver Hoxha

Diktatori komunist shqiptar Enver Hoxha kishte një motër që i mbeti pa martuar, Sanijen e famshme që e thërrisnin Sano.

Enver Hoxha në librin e tij me kujtime “Kur lindi Partia” jep një shpjegim edhe për atë se përse mbeti pa martuar motra e tij Sanoja.

Kur po themelonim partinë, thotë Enver Hoxha, donim të hynim në lidhje me parti komuniste të huaja që të merrnim këshilla prej tyre.

Menduam për Partinë Komuniste Italiane. Dërguan Koço Tashkon në Itali dhe për këtë i dhamë paratë që kishte mbledhur familja ime për pajën e Sanos.

Koçoja i shpenzoi paratë dhe nuk e bëri detyrën.

Kështu Sanoja mbeti pa martuar, thotë Enveri, për faj të Koços,

Dhe Koçua kaloi njëzet e ca vjet në burgje dhe internime me sa duket për fajin kryesor se hëngri pajën e Sanos.

Por tre vjet pas themelimit të partisë Enver Hoxha mori pushtetin dhe mund t’ i bënte shumë më tepër se pajë Sanos se ç’ i hëngri Koçoja, nëse ia hëngri vërtet.

Problemi ishte se askush nuk pranonte që ta merrte Sanon për grua megjithë privilegjet që do të kishte ai që do të pranonte.

Sanoja kishte dëshirë që të përjetonte atë përrallën në të cilën një princ i bukur martohet me një bretkosë dhe pastaj në shtrat ajo shndërrohej në një vajzë me bukuri magjike.

Dhe pastaj merret me mend se çfarë ndodhte natën në shtrat mes princit dhe vajzës.


Por nuk ka përralla ku bretkosa mbetet bretkosë edhe kur princi i bukur e çon në shtrat dhe ai të ketë marrëdhënie seksuale me të. Prandaj e shkreta Sano mbeti pa martuar.


Të njëjtën dramë si të Sanos përjeton edhe Yuri Kim.
Ambasadorja Yuri Kim nëse do mund të marrë me një ligj kushtetues statusin e Kim Kardashian në Shqipëri, me votat e përbashkëta të PS të Ramës dhe PD të Bashës, por këta nuk ia përmbushin dot dëshirën që të përjetojë atë përrallën ku bretkosa shndërrohet në vajzë të bukur në shtrat para princit dhe shijon kalon natën me të.

Disa gjëra janë të pamundura edhe për përfaqësuesen e plotfuqishme të superfuqisë dhe për shërbëtorët e saj të bindur vendas.

Zonja Kim mund të ngushëllohet me atë se fatin e Sanos e ka pasur më parë edhe një paraardhëse ambasadore amerikane, Mariza Lino, një tjetër “Sano” amerikane./Kastriot Myftaraj

Kategori
Uncategorized

Presioni i Kim ndaj Berishës : Shefat e saj duan që Berisha të tërhiqet nga gjyqi.

Nga Ylli Manjani /

Sa për idenë se po luftohet korrupsioni, kjo pastaj është qesharake.

”Nongratat” e tjerë kanë qenë e janë nën akuza direkt për dhënie e marrje tenderësh e koncensionesh.

Fakti që nuk ndihen i bën ata “burra të mirë” ose “qingja të urtë”.

Dhe “qingjat” vazhdojnë të bëjnë biznes privat me tendera e koncensione.

Ambasada nuk merret me ta!

Pra bëj para me pasurinë publike sa të fryhesh e s’të thotë kush gjë. Po u more me politikë, je “i korruptuar”! Luftë kundër korrupsionit, jo shaka!!!

Në këtë moment hyjnë në lojë amerikanllëqet shqiptare. “U bë Berisha të hedhë në gjyq Amerikën”!!! “Berisha është më i korruptuar se çdo tenderxhi..” etj, etj…

Amerikanllëqet shqiptare i japin të drejtë vetes të shajnë e shpifin se ndjehen amerikanë.

Më amerikanë se amerikanët madje.

Kategori
Uncategorized

Çibani i qelbëzuar kërkon thikën e kirurgut, jo melem.

Çibani i qelbëzuar kërkon thikën e kirurgut, jo melem.

Si urith, kaq vite që punon nën tokë .

Dhe me marifet, ja arriti ta copëzojë në ngastra dhe tufëza partinë që e mori nga hiçi dhe e beri dy herë minister dhe një herë kryetar bashkie .

Ndryshoj busullën e orientimit të Partisë Demokratike duke i larguar demokratët jo vetëm nga partia e tyre, por edhe nga idealet e shenjta të liri_demokracisë .

I përçau dhe po i fut në një përballje të egër mes njëri tjetrit .

Vallë duhet të largohemi të gjithë ne nga idealet dhe partia e jonë ?

Apo të largojmë kollovarin dhe kollovarët e sjellë me katapultë në PD .

Kategori
Uncategorized

Berisha: Ushtria serbe ne kufi me Kosoven, akt i ri luftnxites i Beogradit.

Nga Sali Berisha /

Perqendrimi i ushtrise serbe ne kufi me Kosoven, akt i ri luftnxites i Beogradit.

Miq, keto dite qeveria e Kosoves ne perputhje te plote me marreveshjen e firmosur nga palet, dmth Kosova dhe Beogradi ne Bruksel, vendosi reciprocitetin per paisjen me targa te perkohshme te makinave te Serbise qe kalojne ne Kosove njelloj si makinat e Kosoves qe udhetojne ne Serbi.

Ushtria e Kosovës .

Ndaj ketij akti legjitim, presidenti i serbomadhise Vuçiç dhe qeveria e tij jane sjelle ne menyre zuzare dhe konkretisht:
-Nuk kane njohur marreveshjen e firmosur ne Bruksel nga Ivica Daçiç e cila percaktonte perdorimin e targave te perkohshme nga te dyja palet.

Ushtria Sërbe ne kufi me Kosovën .


-Beogradi moblizoi serbet e veriut te Kosoves ne demostrime dhe bllokimin e rrugve si proteste ndaj vendimit legjitim te qeverise se Kosoves.

Presidenti i serbomadhise Vuçiç personalisht beri nje seri deklaratash kercenuese ndaj Kosoves per vendimin e saj.

🔺Ai kercenoi, dislokoi forca te medha policore ne kufi ne pikat kufitare me Kosoven.

🔺Ai shpalli rifillimin e fushates se bllokimit dhe çberjes se njohjeve nderkombetare te Republikes se Kosoves dhe se fundi,

🔺Serbomadhi Vuçiç ne nje akt te qarte luftenxites dislokoi ne afersi te kufirit me Kosoven forca ushtarake me tanke blinda, topa dhe helikoptere, duke kercenuar keshtu direkt per zgjidhje me force apo many militari te krizes se shkaktuar nga mosnjohja e marreveshjes qe qeveria e tij ka firmosur ne Bruksel.

🔺Mbrëmë naten çetniket e tij per te tensionuar dhe krijuar pretekste konflikti edhe me shume situaten hodhen bomba dhe dogjen zyra ne Zubin Patok.

Te gjitha keto u paraprine nga Minishengeni i Novi Sadit dhe Ballkani i Hapur i Shkupit de facto vendosjen e hegjemonise serbe ne rajon rrethimin e Kosoves nga klika armiqesore serbe, shqiptare, maqedonase.

Minishengeni i Novi Sadit dhe Ballkani i Hapur i Shkupit .

U paraprine me sulmin e turpshem te argatit te Beogradit, Edvin Kristaq Rama ndaj Kosoves dhe kryeministrit te saj ne Samitin e Nismes se Berlinit qe u mbajt ne Tirane.

Genocidi sërb në popullsind civile në Kosovë dhe miqësia Rama-Vuçiç.

Keto akte luftenxitese te serbomadhit Vuçiç vijne pas thirrjeve publike per lufte te jerarkve te Kishes Serbe ne Cetine per futjen e ushtrive ne Kosove.

Priftërinjtë serbë në Cetinje këndojnë “Kur ushtria serbe të kthehet në Kosovë”

Policia e Kosovës .

Une gjithashtu paralajmeroj serbomadhin Vuçiç hiq dore nga kercenimet ndaj Kosoves dhe paqes ne rajon sepse me keto qendrime dhe kercenime vetem sa po i afron vetes fundin tragjik te ish padronit tend Millosheviç. sb

Ushtria e Kosovës në kufi .
Kategori
Uncategorized

Agjenda e jonë s’mund të jetë shpëtimi i karriges së kryetarit por e mira e Partisë Demokratike.

Agron Shehaj, deputet i PD_së /

🔺Iu drejtova z.Basha duke thënë se pakënaqësia tek mbështetësit e Partisë Demokratike nuk është e vogël, siç e parashtroi ai,

🔺Por fatkeqësisht ka një përçarje të madhe dhe kurrsesi s’mund të jem dakord me strategjinë e tij,

🔺”T’i marrim me të mirë dhe të presim t’u dalë inati”.

Postimi i deputetit Agron Shehaj /
Kategori
Uncategorized

Henze: Sjellja antidemokratike e Bashës, neutralizon legjitimitetin.

🔺Disa njerëz duket se kanë harruar se paligjshmëria e veprimeve, si ajo e Bashës tani, e cila nuk ka bazë ligjore,

🔺Nuk ka bazë në një parti demokratike që dëshiron të jetë në traditën e një partie evropiane.

🔺Sjellja antidemokratike e Bashës, neutralizon legjitimitetin.

Kategori
Uncategorized

Nuk lejoj kuvend antiamerikan : Kim vjen nga SHBA, dhe shigjeton Bashën

Atyre të cilët po synojnë t’i vendosin shtetet e bashkuara, kundër popull shqiptar po ju themi që e keni gabim. Populli shqiptar e di që e keni gabim. Pozita jonë përsa i përket PD nuk ka për të ndryshuar. Ka shumë punë për të bërë në ditët dhe muajt e ardhshëm.

Vendimi i Bashes per daljen nga parlamenti e Partise Demokratike ishte shigjeta e dyre e ambasadores ndaj kreut te PD-së. Ajo deklaroj se eshte bere nje pune e shkelqyer që PD është kthyer në parlament. Ka shumë punë për të bërë për reformën territoriale.

Znj. Kim thotë se SHBA-të do të jenë aty për të festuar kur PD të vijë në pushtet ashtu siç bënë në vitin 1991. Kjo tregon se tashme erërat kanë ndryshuar dhe PD duhet të bëhet gati të vijë në pushtet. Por si? Ambasadorja kërkoi sot në derën e PD-së një parti të fortë, të bashkuar dhe aktive në kauzat opozitare, e cila nuk duhet të jetë me një këmbë nga e shkuara.

Që Partia Demokratike të dalë më e fortë dhe më e bashkuar, ajo duhet të pajtohet me anëtarësinë e saj së pari, e më pas me qytetarët shqiptarë, të cilët i ka braktisur në 8 vjet.

Lulzim Basha nuk e bën dot këtë, sepse e pengojnë pazaret dhe humbjet e akaparuara ndër vite.

Këtë mund ta bëjë vetëm një proces i vërtetë reformimi dhe “Foltorja” është përpjekja më serioze për të çliruar partinë nga mediokriteti dhe kapja.

Për këtë pajtohen pjesa më e arsyeshme e PD-së ose me saktë 70% e saj bashkë me 30%-shin që vështirë se ka ndonjë dyshim në këtë pike. Lufta e premtuar kundër krimit dhe korrupsionit është mirëpritur nga kushdo. Qoftë dhe nga ata që për 8 vjet kanë mbyllur sytë para tij apo kanë dërguar deri në zyrën ovale ministra rilindas nën akuzë për trafik ndërkombëtar droge.

E vërteta është që PD nuk mund të ecë përpara duke e pasur një këmbë mbrapa, dhe këtu pajtohen të gjithë. Njeriu-këmbëmbrapa i Partisë Demokratike sot padyshim është Lulzim Basha, i cili vetëm para disa muajsh regjistroi humbjen e katërt radhazi dhe në momentin që Selia Blu do të çlirohet nga kjo gjyle me zinxhir, e ardhmja e opozitës do të jetë më premtuese.

P.S. Vetëm kështu ne shqiptarët dhe të gjithë anëtarët e Partisë Demokratike e jo vetëm do të mund dhe do të ecim përpara.

Kategori
Uncategorized

Kush e planifikoi goditjen e përjashtimit të Berishës ishte një pervers gjenial.Kush e zbatoi kuptohet se ç’ishte…

Analisti Andi Bushati shkruan se mendja djallëzore e atij që e planifikoi perjashtimin e liderit Berisha, përjashtim i cili po sjell shume pasoja te renda per partine demokratike dhe idealet e saj, ishte vërtet një perves gjenial. 🔺Por kush e zbatoi kete perves_planifikim me pasoja te renda dhe te pa rikethyeshme për ti vëne perballe dhe perplasur opozitaret me njeritjetrin por dhe perçare Partine Demokratike, ishte vërtet një …. kuptohet se ç’ishte

▪️Edi Rama fërkon duart nga New York.

Kategori
Uncategorized

Ambasadori Nesho: Është vrarë vota, gjëja themelore e demokracisë.

Ambasadori Nesho:

Nesho thekson se kryeministri shqiptar kërkon që të konfliktojë opozitën e Shqipërisë me Amerikën.

“Kemi proces që ka nisur për të shkatërruar opozitën, se ka nisur më herët, nuk ka ardhur me vendim të fundit të Sekretarit Blinken. Më antiamerikane është pozita me zotin Rama, që kërkon të fusë në konflikt opozitën me SHBA. Amerikën e pranon edhe e majta edhe e djathta. U kap shteti dhe janë prishur të gjitha balancat në vend. Berisha në Fier ishte shumë racional. Nuk është çështja jemi me Berishën apo SHBA-të. Berisha po thotë se nuk ka votim nga baza e PD-së për të. Është vrarë vota, gjëja themelore e demokracisë.

Amerika është frymë,

Eshte vendi më i përsosur, sepse ka kurajon që të thotë se edhe gabova.

Ka lobistë, që janë të pangopur.

Duhet pranuar presioni për të marxhinalizuar Berishën?

Mendoj se presioni vjen nga lobingu i Ramës, që Shqipëria të jetë e përçarë e këtë e kërkon Rusia etj.

PD është në të drejtën e Zotit që të mos ketë presion.

Po goditet lideri historik i tranzicionit në Shqipëri”, deklaron Nesho.

Kategori
Uncategorized

Baza e PD , por edhe e gjithe PD , nuk ka asnje lidhje me antiamerikanizmin. PD u krijua dhe është nje parti pro perendimore, kunder trashegimise komuniste.

The PD base, but also the entire PD, has nothing to do with anti-Americanism. The DP was formed and is a pro-Western party, against the communist legacy.

Ambasador Vili Minarolli .

The PD base, but also the entire PD, has nothing to do with anti-Americanism. The DP was created as a pro-Western party, against the communist legacy, which had in its philosophy the denial of any value of a democratic society. exiled only because they wanted a free, democratic homeland and were pro-Western and pro-US.

In this legacy, love for the US and the values of American democracy have been the only path and desires of the DPA base.

Baza e PD , por edhe e gjithe PD , nuk ka asnje lidhje me antiamerikanizmin.

PD u krijua si nje parti pro perendimore, kunder trashegimise komuniste, qe e kishte ne filozofine e saj mohimin e cdo vlere te shoqerise demokratike.

Per me teper baza e palekundur e PD perbehej dhe perbehet nga perfaqesuesit e atyre familjeve qe u pushkatuan, burgosen dhe internuan vetem sepse e donin nje atdhe te lire , demokratik dhe ishin pro perendimit dhe SHBA.

Ne kete trashigimi, dashuria per SHBA dhe vlerat e demokracise amerikane kane qene rruga dhe deshirat e vetme te bazes te PDSH.

Kategori
Uncategorized

Artan Fuga jep alarmin: Shqipëria po zhytet në Lindje, po kalifatizohet!

Shqipëria po zhytet nga dita në ditë në Orient,

po largohet nga vlerat perëndimore,

po shkohet drejt një histerie turmash,

po kalifatizohet,

brenda një etnocentrizmi propagandistik të frikshëm nga alogjizmi i tij, dhe hipokrizia politike ka mbuluar progresin, mirëqënien, dhe po krijon situata që një dreq e di se ku çojnë!Aktorët e brendshëm si edhe ata të jashtëm politikë nuk po e kuptojnë!

Kategori
Uncategorized

Berisha. PD nuk i duhet nje lider i kapur peng qe ben pazar me Ramen dhe shpall non grata bazen e partise i tmerruar prej saj.

Kuvendi do mblidhet gjithashtu per te shpetuar PD nga pazaret e peng Bashes me Edi Ramen dhe per t’u rikthyer dinjitetin dhe shpresen demokrateve pas 4 humbjesh radhazi perballe rregjimit me te korruptuar dhe inkriminuar te Europes.

Sali Berisha .

Njoftim shtypi!

Per 8 vjet Edi Rama vazhdon te qendroje ne pushtet sepse eshte ne pazar me dike qe eshte shume i kenaqur te qendroje edhe 80 vjet ne opozite.

Kuvendi i PD do mblidhet ne perputhje me statutin e PD dhe askush qe tmerrohet prej tij nuk mund ta pengoje.

Ai nuk do te mblidhet per te shqyrtuar vendimet e asnje qeverie por vetem vendimet e pengut te Edi Rames.

Kuvendi do mblidhet gjithashtu per te shpetuar PD nga pazaret e peng Bashes me Edi Ramen dhe per t’u rikthyer dinjitetin dhe shpresen demokrateve pas 4 humbjesh radhazi perballe rregjimit me te korruptuar dhe inkriminuar te Europes.

Takim Basha -Soros /
Kategori
Uncategorized

Henze : Ambasadorja Kim, ambasadoria amerikane me origjinë Koreane, po politizon ambasadorin në Tiranë.

Shkruan Martin Henze keshilltar CDU Gjermani /

Ambasadorja Kim, ambasadorja amerikane me origjinë Koreane, po politizon ambasadorin në Tiranë, – ku sipas ligjit amerikan dhe atij ndërkombëtar ajo duhet të përmbahet nga bërja e ndonjë deklarate politike.

Duke ndërhyrë drejtpërdrejt në organizatën partiake të partisë në pushtet dhe tani edhe në Partinë Demokratike Pro-Perëndimore të Shqipërisë, me qëllim heqjen e politikanit Berisha.

Berisha i cili organizoi integrimin perëndimor të Shqipërisë në vitet 1990, nga grupi parlamentar i PD, dhe duke përshëndetur përpjekjen e paligjshme dhe jokushtetuese të kryetarit Basha për të përjashtuar këtë anëtar të zgjedhur nga grupi parlamentar në parlamentin shqiptar, ajo ka ndërhyrë në një masë të papranueshme në punët e brendshme të Shqipërisë.

Pergezimi i saj hapur për shkeljen e kushtetutës dhe shkeljen e statuteve të partisë të Kryetarit të PD Basha, një ngjarje e rëndë që nuk është parë në Evropë në 30 vitet e fundit dhe që as Grenell nuk ia kishte lejuar vetes ta bënte në Berlin.

Grenell ka qenë mjaft i zgjuar për të mos ndërhyrë në punët e brendshme të partive gjermane, siç po bën tani Kim në Shqipëri.

Kim me sa duket e sheh veten më pak si një diplomat sesa si një punonjës – një anëtar i stafit të Blinken. Ajo bëri diçka të tillë në Ambasadën Amerikane në Turqi, ku ishte këshilltare politike, ose si menaxhere e PR në Departamentin e Shtetit nën Obamën, por në Shqipëri duket se i ngatërron funksionet e saj.

Duket se është puna e parë si ambasadore që Kim është plotësisht jashtë thellësisë së saj, ajo gjithashtu duket se harron se Shqipëria dhe Ballkani është një zonë me ndikim për Evropën dhe jo SHBA.

Ambasadori po bëhet një çështje e vërtetë për Biden dhe Kongresin në Uashington. Një ambasador amerikan që orkestron politikën e partisë në Shqipëri nuk është i qëndrueshëm.

Albania: Chaos in the Democratic Party

Martin Henze

Martin Henze

Democracy: the government of the people…

Publicerades 21 sep 2021+ Följ

Mr Henze, you are one of the best foreign experts on the Balkans and a friend of Albania, what do you say to the congratulations of the US Ambassador Kim on the exclusion of the parliamentarian Sali Berisha, elected on 25 April 2021, by the leader of the Democratic Party, Lulzim Basha.

Ambassador Kim, the Korean-born US ambassador, is politicising the ambassadorship in Tirana, – where under US and international law she must actually refrain from making any political statements.

By directly intervening in the party organisation of the ruling party and now also in the pro-Western Democratic Party of Albania, with the aim of removing the politician Berisha, who organised the Western integration of Albania in the 1990s, from the parliamentary group of the DP, and by welcoming the unlawful and unconstitutional attempt by the chairman Basha to exclude this elected member from the parliamentary group in the Albanian parliament, she has interfered to an unacceptable extent in the internal affairs of Albania and also openly congratulated the breach of the constitution and the violation of the party statutes of DP Chairman Basha, an event that has not been seen in Europe in the last 30 years and that not even Grenell had allowed himself to do in Berlin. 

Grenell has been smart enough not to interfere in the internal affairs of German parties, as Kim is now doing in Albania.

Kim apparently sees himself less as a diplomat than as a staffer – a member of Blinken’s staff. She did something like that at the US Embassy in Turkey, where she was a political adviser, or as a PR manager at the State Department under Obama, but in Albania she seems to be mixing up her functions. It seems it is first job as ambassador that Kim is completely out of her depth, she also seems to forget that Albania and the Balkans is an area of influence for Europe and not the US. 

The ambassador is becoming a real issue for Biden and the Congress in Washington. A US ambassador orchestrating party politics in Albania is not sustainable.

These are strong, critical words that they are raising towards a US ambassador.

No, it is just very clear reference to the respect of international law. You see, there is a very close friendship and a special relationship between Germany and the US, the majority of US citizens have relatives in Germany. Criticism must therefore be possible between friends or in a family and is also justified and necessary in this particular case. 

The leader of the DP, Basha, tells the public in Albania and the embassies that he wants to protect the Democratic Party of Albania from anti-Americanism, that the USA is the protecting power of Albania, and that for this reason he does not want MP Berisha to be in the DP parliamentary group and that the official body of the parliamentary group decided on the exclusion of the parliamentary group, that he protects the DP and decides this all by himself.

Indeed, Mr Basha seems to have left the ground of reality. For one thing, a democrat has to abide by the law, and that includes himself. He apparently wants to tell us that he is above the law, irritating understanding of democracy on the part of his colleague.

Furthermore, it is now the case that not America, but the US State Department is denying the Berisha family private entry, on the grounds that he practised corruption 10/15 years ago. This accusation is old, legally untenable and unsubstantiated. On the other hand, Berisha is a very good friend of the USA. In this respect, a distinction must be made between the opinion of a democratic foreign minister, Blinken, who makes party-political decisions, and the USA. 

I recommend that Mr. Basha call former Presidents Bush, Clinton or Obama and many other upright Democrats and Republicans in the USA. He should call former President Bush and tell him that Bush’s good friend Sali Berisha is an anti-American.

And how would former President Bush react?

Well, Bush, is still in touch with Henry Kissinger, the former US Secretary of State. Kissinger, by the way, is a German, born in Bavaria. Kissinger had a good friend in Germany, the former Chancellor Schmidt. I admire him very much, but he was in the wrong party. Schmidt had coined the phrase at that time: ” Whoever believes in visions should go to a doctor.” I think that Bush, Lulzim Basha will give exactly these recommendations.

Berisha and the members of the DP, as well as the rest of the Albanians, are great and reliable friends of the USA. Like the Germans, many Albanians have emigrated to the USA. If Basha now denies the loyalty of the majority of the party members to America and wants to prevent the necessary committee vote in the DP with this justification, the development in Albania is slowly taking on bizarre structures.

Basha states that there is only one protecting power and that is America, right?

Well, here too he is confusing something elementary. First of all, he doesn’t mean America, but the USA, a fundamental player in the Balkans, but not Albania’s protecting power. 

Albania is a member of NATO, so the protecting power is NATO. Furthermore, there is also the EU and Germany in particular, all of which unfortunately seems to have been forgotten by Basha. That is very problematic. One thing is also important. 

Which?

If, on the one hand, the US ambassador to Albania rightly criticises the issue of corruption, the lack of democracy, the deficient freedom of the press and the dysfunctional rule of law, she cannot, on the other hand, congratulate a leader of the democratic party for organising the sacking of a democratically and freely elected parliamentarian without a legal basis and against the constitution. We democrats only know such behaviour as Basha shows from banana republics, but not from Europe. This is a serious, further problem.

Why?

Well, the rule of law is the antithesis of the state of injustice. 

Along with the principle of democracy, the rule of law is the fundamental basic norm of the Albanian constitution and the primary basic condition for membership in NATO and the EU. 

The rule of law means that all state authority, including that of a party leader like Lulzim Basha, is bound by state law and also by party laws.The rule of law lives only through state and civic discipline, all citizens, all citizens, including Mr. Basha, must abide by it. 

But the elementary thing is that the rule of law can only exist if the people have confidence in this rule of law and thus an awareness of legal certainty and legality develops among the people.

If now a party leader and a US ambassador overturn these securities of a constitutional state, the one by deliberate actions and the US ambassador by congratulating illegal actions, then the constitutional state in Albania still exists on paper, like so much in Albania, but no longer in reality. 

That is the real drama of this ill-considered action of the leader of the Democratic Party of Albania, he behaves like his opponent, the autocrat Rama, and thus places himself outside the legal and democratic tradition of Europe and he can basically no longer criticise the undemocratic behaviour of Rama, since he himself has bent the law. A real problem.

Briefly to the party leader Basha, where must happen?

What needs to happen is original business of the Democratic Party of Albania. The Democrats have enough experts and courageous party members who think first of their country and not of third parties. I have known Basha for a very long time, have held him in high esteem and therefore his action is not only irritating but very disappointing to me. He may have the idea as leader that his party colleague should no longer be a member of the parliamentary group, only this opinion he has to bring into the democratic opinion-forming process of the parliamentary group of the DP and the party, also he has to abide by the law, he is not the autocrat of the DP. 

There are voices in Albania that he did not take the legally correct path, i.e. voting in the parliamentary group and voting in the party convention, so that he would not suffer defeat.

I cannot judge that conclusively. But it cannot be ruled out. He seems to have been very badly advised and may also have been put under factual and emotional pressure by the US ambassador’s call to expel him from the parliamentary group, which was contrary to international law.

In conclusion, I may have been mistaken about Basha as a person and a democrat, I thought he was an upright Albanian and European democrat and not a complement to the person Rama, whom he has always massively criticised, all very incomprehensible. There is also another theme.

Which issue do you mean?

It is noticeable that the press and media, which are in the sphere of influence of the ruling party of Rama, massively welcome Basha’s violation of the law. As an outstanding we have to ask ourselves, is Mr. Basha still a member of the democratic party or is he a de facto member of Rama’s socialist party, has he made agreements with the autocrat that no outstanding knows?

In what way incomprehensible?

In Europe, we expect a leader of a democratic party in Albania to abide by the constitution ad the party laws; unfortunately, that is not the case here. If something like this had happened in Europe, the party leader would have apologised for his attempt to deliberately break the law and would have resigned from office within 24 hours and a date would have been set for the election of a new leader. Unfortunately, he did not do so, thereby depriving himself of any legitimacy to appear as a democrat. A democrat and Albanian patriot respects the constitution, the party laws and also the dignity of his party colleagues.

A party organisation must have confidence in a party leader that he, on the one hand, adheres to the legal rules and that, on the other hand, he also has ethical principles, i.e. that he treats all party members respectfully, by respecting the law. The way he dealt with the party member Berisha is also not correct for ethical and moral reasons – this is not the way to deal with colleagues.

But if he was put under pressure by outsiders or the US ambassador, he could not have acted differently, could he?

Parties are important for Albanian democracy: they take on numerous functions in the democratic process and thus contribute to the functioning of the system. They are supposed to reflect the opinions of Albanian citizens, not the views of ambassadors or other foreign organisations.

Albania is a party democracy. Parties are theoretically supposed to fulfil a number of important functions in the political system. Not only do they provide the personnel for public offices and mandates, but they also perform other functions on the fulfilment of which the functioning and stability of Albanian democracy essentially depends, and this is essential, must be determined by Albanians and not others.

Parties thus play a central role in the political system, which is legally recognised and secured by the constitution and the party laws. From this status, however, the parties can not only derive rights for themselves, but must also fulfil certain obligations, which in part intervene far into the organisation of the parties, this concerns, as I said, the observance of the constitution and the party laws.

Therefore, I expect that he must resist the pressure of the US ambassador, which is against international law, if the raison d’état or the constitution requires it, that is what a party leader must be able to do in the interest of his party and the people as well as the Albanian state constitution, that is the task of a leader. He has the obligation not to make and communicate illegal decisions, he has to protect the interests and goals of his party and the state.

He therefore has to follow the legal procedures.

If this was not possible for him, for whatever reason, then he should have resigned from office and given a reasoned explanation to protect his own integrity and to protect the party and thus also the Albanian state constitution.

A party leader who can be put under pressure by foreign organisations and then breaks the law is basically not fit to lead a democratic party, he cannot be trusted. 

And what has to happen now?

Well, for one thing, it seems important to reintroduce legality into the party organisation of the democratic party. This can certainly only be possible through the election of an interim chairman or team consisting of the previous DP chairmen or the last DP chairman, for this of course it is a condition that Lulzim Basha resigns voluntarily or he is voted out because of his massive breach of the law. Then the way would be clear to reconcile the party members through your reorganisation of the DP.

What do you think follows from this?

This nonsensical discussion about Berisha, Basha, Rama and others must stop. The Albanians are not in the luxury situation of having time for games. The US ambassador must abide by international law. The situation in Albania now is that even the ruling party has no sole legitimacy to lead the government because of the illegal election on 25 April 2021, it has not been elected. This actually means new elections per se. An illegitimate party cannot form a government according to the constitution. Albania’s electoral law does not meet international standards, and the OSCE report on the parliamentary election shows to a disastrous extent the manipulation of the 2021 parliamentary election by representatives of the ruling party. There is a violation of the democratic principle of the Albanian constitution.

The problem is, Albania is facing real mega-problems. The state budget is in a massive, structural mess, partly because of the corruption of the Rama executive and the complete lack of planning. The economy has collapsed, and more and more young, well-qualified Albanians are emigrating; their families are missing them, but so is the economy. There is no democratic electoral law and the parliamentary elections of 2017/2021 were massively and comprehensively manipulated. Those politically responsible have no legitimacy. Covid 19 is not defeated in Albania, mutants are spreading massively, the 4th wave will break out in Albania in October at the latest and overwhelm the system. Many Albanians have left the country and many more Albanians now want to leave.

Politicians have to react to these structural problems together, so it is no longer a question of being right and the eternal discussions and fruitless debates about who is right now. This has led to nothing in Albania in recent years, is destructive and is not innovative. Add to this the irritating interference of the US ambassador.  It only escalates the chaos further.

The DP needs an interim leader or team, temporary, until the new elections in a year’s time, by which time the party should have reorganised itself.

However, the major political parties need to work in parallel and together, the best minds in the country, to define the nation’s options, to focus and implement them. 

Mr Henze, thank you very much for the interview.

Kategori
Uncategorized

“Ambasadorja amerikane duhet t’i bindet ligjit ndërkombëtar”/ Eksperti gjerman për krizën në PD: Basha është një plotësues i Ramës, dikur e respektoja

“Ambasadorja amerikane duhet t’i bindet ligjit ndërkombëtar”/ Eksperti gjerman për krizën në PD: Basha është një plotësues i Ramës, dikur e respektoja

Zhvillimet e fundit në Partinë Demokratike, e cila kulmoi me largimin e Sali Berishës nga Grupi Parlamentar i PD-së, ka marrë vëmendje edhe në korridoret e Bashkimit Europian.

Sipas një nga zërave më aktivë të realitetit të brishtë politik në vend, ekziston një ndarje e qartë mes asaj që bëri Basha dhe pritshëmrive.

Eksperti pranë CDU-së gjermane, Martin Henze, në një intervistë për gazetën “Shekulli”, artikulon nevojën për një lidership të ri të Partisë Demokratike, mosbesueshmërinë e Bashës dhe problemet që vijnë nga ndërhyrja e faktorit ndërkombëtar.

Gjithashtu, Henze analizon figurën e Lulzim Bashës, i cili sipas tij është kthyer në një person plotësues të Edi Ramës.

Intervista e plotë:

Zoti Henze, çfarë mendoni për ambasadoren amerikane Yuri Kim dhe për përjashtimin e Sali Berishës nga Grupi Parlamentar i PD, i zgjedhur më 25 prill 2021?

Ambasadorja Kim, ambasadorja amerikane me origjinë Koreane, është plotësisht në traditën e politikës së jashtme të Donald Trump. Ajo po politizon institucionin e ambasadorit në Tiranë, e ngjashme me atë që Grenell u përpoq të bënte në Berlin dhe të cilën ne gjermanët pastaj e dërguam në shtëpi – ndërsa në fakt duhej të përmbahej nga të gjitha deklaratat politike sipas ligjit amerikan dhe ligjit ndërkombëtar. Duke ndëryhrë drejtpërdrejt në organizatën partiake të partisë në pushtet dhe tani edhe në Partinë Demokratike Pro-Perëndimore të Shqipërisë, me qëllim heqjen e politikanit Berisha, i cili organizoi integrimin perëndimor të Shqipërisë në vitet 1990, nga grupi parlamentar i PD, dhe duke përshëndetur përpjekjen e paligjshme dhe jokushtetuese të kryetarit Basha për të përjashtuar këtë anëtar të zgjedhur nga grupi parlamentar në parlamentin shqiptar, ajo ka ndërhyrë në një masë të papranueshme në punët e brendshme të Shqipërisë dhe gjithashtu përgëzoi hapur shkeljen e kushtetutës dhe shkeljen e statuteve të partisë të kryetarit të PD Basha, një ngjarje që nuk është parë në Evropë në 30 vitet e fundit dhe që as Grenell nuk ia kishte lejuar vetes ta bënte në Berlin. Grenell ka qenë mjaft i zgjuar për të mos ndërhyrë në punët e brendshme të partive gjermane, siç po bën tani Kim në Shqipëri. Kim me sa duket e sheh veten më pak si një diplomate sesa si një punonjës – një anëtar i stafit të Blinken. Ajo bëri diçka të tillë në Ambasadën Amerikane në Turqi, ku ishte këshilltare politike, ose si menaxhere e PR në Departamentin e Shtetit nën Obamën, por në Shqipëri duket se i ngatërron funksionet e saj. Duket se është puna e parë si ambasadore që Kim është plotësisht jashtë thellësisë së saj, ajo gjithashtu duket se harron se Shqipëria dhe Ballkani është një zonë me ndikim për Evropën dhe jo SHBA. Ambasadorja po bëhet një çështje e vërtetë për Biden dhe Kongresin në Uashington. Një ambasador amerikan që orkestron politikën e partisë në Shqipëri nuk është i qëndrueshëm.

Këto janë fjalë të forta, kritike që po ngrini ndaj një ambasadori amerikan

Jo, është thjesht një referencë shumë e qartë për respektimin e ligjit ndërkombëtar. E shihni, ekziston një miqësi shumë e ngushtë dhe një marrëdhënie e veçantë midis Gjermanisë dhe SHBA -së, shumica e qytetarëve amerikanë kanë të afërm në Gjermani. Prandaj, kritika duhet të jetë e mundur midis miqve ose në një familje dhe është gjithashtu e justifikuar dhe e nevojshme në këtë rast të veçantë. Një gjë është gjithashtu e rëndësishme.

Cila?

Nëse, nga njëra anë, ambasadorja amerikane në Shqipëri kritikon me të drejtë çështjen e korrupsionit, mungesën e demokracisë, lirinë e mangët të shtypit dhe sundimin jofunksional të ligjit, ajo nuk mundet, nga ana tjetër, të përgëzojë një udhëheqës të Partisë Demokratike për organizimin e shkarkimit të një parlamentari të zgjedhur në mënyrë demokratike dhe të lirë pa bazë ligjore dhe kundër kushtetutës. Ne demokratët e dimë që një sjellje të tillë siç tregoi Basha vjen nga republikat e bananeve, por jo nga Evropa. Ky është një problem serioz, i mëtejshëm.

Pse?

Sundimi i ligjit është antiteza e gjendjes së padrejtësisë. Së bashku me parimin e demokracisë, sundimi i ligjit është norma themelore e kushtetutës shqiptare dhe kushti kryesor parësor për anëtarësimin në NATO dhe BE. Shteti ligjor nënkupton që i gjithë autoriteti shtetëror, përfshirë atë të një drejtuesi partie si Lulzim Basha, është i detyruar nga ligji i shtetit dhe gjithashtu nga ligjet e partisë. Shteti ligjor jeton vetëm përmes disiplinës shtetërore dhe qytetare, të gjithë qytetarëve, përfshirë z. Basha, duhet t’i përmbahen asaj. Por gjëja elementare është se sundimi i ligjit mund të ekzistojë vetëm nëse njerëzit kanë besim në këtë shtet ligjor dhe kështu një vetëdije për sigurinë juridike dhe ligjshmërinë zhvillohet në mesin e njerëzve. Nëse tani një drejtues partie dhe një ambasador amerikan përmbysin këto letra me vlerë të një shteti kushtetues, atë me veprime të qëllimshme dhe ambasadorin amerikan duke uruar veprimet ilegale, atëherë shteti kushtetues në Shqipëri ekziston ende në letër, si aq shumë në Shqipëri, por jo më gjatë në realitet. Kjo është drama e vërtetë e këtij veprimi të pamenduar të kreut të Partisë Demokratike të Shqipërisë, ai sillet si kundërshtari i tij, autokrati Rama, dhe kështu e vendos veten jashtë traditës ligjore dhe demokratike të Evropës dhe ai në thelb nuk mund të kritikojë më sjellja jodemokratike e Ramës, meqë ai vetë e ka përkulur ligjin. Një problem i vërtetë.

Shkurtimisht për drejtuesin e partisë Basha, çfarë duhet të ndodhë më tej?

Ajo që duhet të ndodhë është biznesi origjinal i Partisë Demokratike të Shqipërisë. Demokratët kanë mjaft ekspertë dhe anëtarë të guximshëm të partisë që mendojnë së pari për vendin e tyre dhe jo për palët e treta. Unë e kam njohur Bashën për një kohë shumë të gjatë, e kam respektuar shumë dhe për këtë arsye veprimi i tij nuk është vetëm irritues, por shumë zhgënjyes për mua. Ai mund të ketë idenë si drejtues që kolegu i tij i partisë nuk duhet të jetë më anëtar i grupit parlamentar, vetëm këtë mendim ai duhet ta sjellë në procesin e formimit të opinionit demokratik të grupit parlamentar të PD dhe partisë, gjithashtu ai duhet të respektojë ligjin, ai nuk është autokrati i PD -së. Ka zëra në Shqipëri që ai nuk ka marrë rrugën e duhur ligjërisht, pra votimin në grupin parlamentar, në mënyrë që ai të mos pësojë disfatë. Unë nuk mund ta gjykoj atë përfundimisht. Por nuk mund të përjashtohet. Ai duket se është këshilluar shumë keq dhe gjithashtu mund të jetë vënë nën presion faktik dhe emocional nga thirrja e ambasadores amerikane për ta përjashtuar atë nga grupi parlamentar, që ishte në kundërshtim me të drejtën ndërkombëtare. Si përfundim, mund të kem gabuar për Bashën si person dhe demokrat, mendova se ai ishte një demokrat i drejtë shqiptar dhe evropian dhe jo një plotësues i personit Rama, të cilin ai e ka kritikuar gjithmonë masivisht, të gjitha shumë të pakuptueshme. Ekziston edhe një temë tjetër.

Për cilën çështje e keni fjalën?

Vërehet se shtypi dhe media, të cilat janë në sferën e ndikimit të partisë në pushtet të Ramës, mirëpresin masivisht shkeljen e ligjit nga Basha. Si një person i jashtëm duhet të pyesim veten, a është zoti Basha ende anëtar i Partisë Demokratike apo është anëtar faktik i partisë socialiste të Ramës, a ka bërë marrëveshje me autokratin që asnjë nuk e di?

Në çfarë mënyre e pakuptueshme?

Në Evropë, ne presim që një drejtues i një partie demokratike në Shqipëri t’i bindet kushtetutës dhe ligjeve të partisë; për fat të keq, nuk është kështu. Nëse diçka e tillë do të kishte ndodhur në Evropë, kreu i partisë do të kishte kërkuar falje për përpjekjen e tij për të thyer ligjin me qëllim dhe do të kishte dhënë dorëheqjen nga detyra brenda 24 orëve dhe do të ishte caktuar një datë për zgjedhjen e një drejtuesi të ri. Fatkeqësisht, ai nuk e bëri këtë, duke privuar veten nga çdo legjitimitet për t’u shfaqur si demokrat. Një patriot demokrat dhe shqiptar respekton kushtetutën, ligjet e partisë dhe gjithashtu dinjitetin e kolegëve të tij të partisë. Një organizatë partiake duhet të ketë besim te lideri i partisë se ai, nga njëra anë, i respekton rregullat ligjore dhe se, nga ana tjetër, ai gjithashtu ka parime etike. Që i trajton të gjithë anëtarët e partisë me respekt, duke respektuar ligjin. Mënyra se si ai sillej me anëtarin e partisë Berisha gjithashtu nuk është e saktë për arsye etike dhe morale – kjo nuk është mënyra për t’u marrë me kolegët.

Por nëse ai do të ishte nën presion nga të huajt ose ambasadorja amerikane, ai nuk mund të kishte vepruar ndryshe, apo jo?

Partitë janë të rëndësishme për demokracinë shqiptare: ato marrin funksione të shumta në procesin demokratik dhe kështu kontribuojnë në funksionimin e sistemit. Ata supozohet të pasqyrojnë opinionet e qytetarëve shqiptarë, jo pikëpamjet e ambasadorëve apo organizatave të tjera të huaja. Shqipëria është një demokraci partiake. Teorikisht supozohet se partitë përmbushin një numër funksionesh të rëndësishme në sistemin politik. Ata jo vetëm që sigurojnë personelin për postet dhe mandatet publike, por ata kryejnë edhe funksione të tjera nga përmbushja e të cilave funksionimi dhe stabiliteti i demokracisë shqiptare varet në thelb dhe kjo është thelbësore, duhet të përcaktohet nga shqiptarët dhe jo nga të tjerët. Partitë kështu luajnë një rol qendror në sistemin politik, i cili njihet ligjërisht dhe sigurohet nga kushtetuta dhe ligjet e partisë. Nga ky status, megjithatë, palët jo vetëm që mund të nxjerrin të drejta për veten e tyre, por gjithashtu duhet të përmbushin detyrime të caktuara, të cilat pjesërisht ndërhyjnë në organizimin e palëve, kjo ka të bëjë, siç thashë, me respektimin e kushtetutës dhe partisë ligjet. Prandaj, unë pres që ai duhet t’i rezistojë presionit të ambasadores amerikane, e cila është kundër ligjit ndërkombëtar, nëse arsyetimi i kushtetutës ose kushtetuta e kërkon atë, kjo është ajo që një drejtues partie duhet të jetë në gjendje të bëjë në interes të partisë së tij dhe populli si dhe kushtetuta e shtetit shqiptar, kjo është detyra e një udhëheqësi. Ai ka detyrimin të mos marrë dhe komunikojë vendime të paligjshme, ai duhet të mbrojë interesat dhe qëllimet e partisë së tij dhe shtetit. Prandaj ai duhet të ndjekë procedurat ligjore. Nëse kjo nuk ishte e mundur për të, për çfarëdo arsye, atëherë ai duhet të kishte dhënë dorëheqjen nga detyra dhe të jepte një shpjegim të arsyetuar për të mbrojtur integritetin e tij dhe për të mbrojtur partinë dhe kështu edhe kushtetutën e shtetit shqiptar. Një drejtues partie i cili mund të vihet nën presion nga organizatat e huaja dhe pastaj shkel ligjin në thelb nuk është i aftë për të udhëhequr një parti demokratike, atij nuk mund t’i besohet.

Dhe çfarë duhet të ndodhë tani?

Për një gjë, duket e rëndësishme të rivendosësh ligjshmërinë në organizatën partiake të Partisë Demokratike. Kjo sigurisht që mund të jetë e mundur vetëm përmes zgjedhjes së një kryetari ose ekipi të përkohshëm të përbërë nga kryetarët e mëparshëm të PD -së ose kryetarin e fundit të PD -së, sepse kjo natyrisht është një kusht që Lulzim Basha të japë dorëheqjen vullnetarisht ose të votohet për shkak të shkeljes së tij masive të ligjit. Atëherë rruga do të ishte e qartë për të pajtuar anëtarët e partisë përmes riorganizimit tuaj të PD -së.

Çfarë mendoni se rrjedh nga kjo?

Ky diskutim i pakuptimtë për Berishën, Bashën, Ramën dhe të tjerët duhet të ndalet. Shqiptarët nuk janë në situatën luksoze për të pasur kohë për lojëra. Ambasadorja amerikane duhet t’i bindet ligjit ndërkombëtar. Situata në Shqipëri tani është se as partia në pushtet nuk ka legjitimitetin e vetëm për të udhëhequr qeverinë për shkak të zgjedhjeve të paligjshme në 25 Prill 2021, ajo nuk është zgjedhur. Kjo në fakt nënkupton zgjedhje të reja në vetvete. Një parti jolegjitime nuk mund të formojë një qeveri sipas kushtetutës. Ligji zgjedhor i Shqipërisë nuk plotëson standardet ndërkombëtare dhe raporti i OSBE -së mbi zgjedhjet parlamentare tregon në një masë katastrofale manipulimin e zgjedhjeve parlamentare të vitit 2021 nga përfaqësuesit e partisë në pushtet. Ekziston një shkelje e parimit demokratik të kushtetutës shqiptare. Problemi është se Shqipëria po përballet me mega-probleme të vërteta. Buxheti i shtetit është në një rrënim masiv, strukturor, pjesërisht për shkak të korrupsionit të ekzekutivit Rama dhe mungesës së plotë të planifikimit. Ekonomia është shembur dhe gjithnjë e më shumë të rinj shqiptarë, të kualifikuar, po emigrojnë; familjeve të tyre u mungojnë, por edhe ekonomia. Nuk ka ligj zgjedhor demokratik dhe zgjedhjet parlamentare të 2017/2021 u manipuluan masivisht dhe në mënyrë gjithëpërfshirëse. Ata që janë përgjegjës politikisht nuk kanë legjitimitet. Covid 19 nuk mposhtet në Shqipëri, mutantët po përhapen masivisht, vala e 4 -të do të shpërthejë në Shqipëri më së voni në tetor dhe do të pushtojë sistemin. Shumë shqiptarë janë larguar nga vendi dhe shumë më tepër shqiptarë duan të largohen. Politikanët duhet të reagojnë ndaj këtyre problemeve strukturore së bashku, kështu që nuk është më çështje të kesh të drejtë dhe diskutimet e përjetshme dhe debatet e pafrytshme se kush është tani. Kjo nuk ka çuar në asgjë në Shqipëri vitet e fundit, është shkatërruese dhe nuk është novatore. Shtoji kësaj ndërhyrjen irrituese të ambasadores amerikane. Ai vetëm e përshkallëzon kaosin më tej. PD ka nevojë për një drejtues ose ekip të përkohshëm, deri në zgjedhjet e reja në një vit, deri në atë kohë partia duhet të ishte riorganizuar. Sidoqoftë, partitë kryesore politike duhet të punojnë paralelisht dhe së bashku, mendjet më të mira në vend, për të përcaktuar opsionet e kombit, për t’i përqendruar dhe zbatuar ato.

Kategori
Uncategorized

Shqipëria nuk është vend partner i SHBA-ve. Por thjeshtë një shtet vasal. SHBA-të janë de facto një Perandori, dhe perandoritë nuk kanë miq, por vetëm armiq dhe vasalë.

Nga Cretan Archer

Rama ‘Shah’, Basha ‘Weiqi’

Siç mund ta keni vënë re, sa herë që Rama ndjehet i fortë, preferon të shprehet se ‘në politikë ai luan shah’. Shahu si lojë është e gjitha e ndërtuar mbi fitoren totale. Qëllimi i lojës është arritja e pozicionit ‘shah mat’, pra vendosja e mbretit kundërshtar në pozicionin ku ai nuk mund të lëvizë pa u shkatërruar. Shumica e lojërave shah, përfundojnë në fitoren totale, shkatërrimin e kundërshtarit.

Nga ana tjetër, nëse do të adoptoja qasjen e Henry Kissinger në librin e tij ‘On China’, Basha luan ekuivalentin kinez të shahut, ‘Wei Qi’, e përkthyer si ‘loja e pjesëve përreth’. Por jo kundër Ramës, pasi tashmë ai është ‘i ngrënë në shah’, por kundër Berishës.‘Wei Qi’ nënkupton rrethimin strategjik. Nëse shahu lidhet me betejën vendimtare, ‘Wei Qi’ lidhet me fushatën afatgjatë.

Lojtari i ‘Wei qi’ kërkon avantazhin relativ. Nëse shahu na mëson konceptin Clawsevitzian të qendrës së gravitetit’, dhe ‘pikës vendimtare’, ‘Wei qi’ na mëson mbi ‘rrethimin strategjik’. Ndërkohë që lojtari i shahut kërkon të eliminojë pjesët e kundërshtarit nëpërmjet një sërë përplasjesh koke më kokë, lojtari i ‘Wei qi’ lëviz në hapësirat bosh të fushës së lojës, duke zvogëluar në mënyrë graduale potencialin strategjik të kundërshtarit. Janë pikërisht hapësirat bosh, të lëna nga Berisha të cilat Basha i ka mbushur, që nga 2017 e këtej. Duke larguar njerëzit e perceptuar si të Berishës nga strukturat qendrore, nga kryesia e partisë, nga këshilli kombëtar, nga listat për deputetë. Në natën e 9 shtatorit, e vetmja hapësirë e pa mbushur ishte, ‘rrethi i madh në qendër’.

Berisha nga ana tjetër, duket se ka adoptuar parimin e ‘Scientific American’, mbi ‘gravitetin kuantik’: te fitosh pa luajtur. Edhe ky, deri në natën e 9 shtatorit.

Berisha në New Hampshire

Nëse dikush mendon se Berisha është i prekur nga ‘non-grata’, e ka gabim. Njësoj edhe për vendimin për përjashtimin nga grupi parlamentar. Vendimi i Bashës nuk është mallkim, por bekim. Sali Berishën as nuk e bën e as nuk e zhbën grupi parlamentar. As qënia në parlament. As politika active, e, as ajo inactive. Sali Berisha është Sali Berishë.

Vendimi për largimin e tij është thjeshtë një ‘cacus belli’, një akt që provokon apo shërben për të filluar një luftë. Luftë për të larguar Bashën, jo si ‘vrasës i babait politik’, por si një humbës kronik, i cili nuk ka asnjë shans të fitojë përballë Ramës. Amerikën e përdor Rama për të mbajtur çizmen e tij në qafën e Bashës; Amerikën e përdori Basha për të hequr qafe ‘plakun’; ‘amerikën’ do të përdorë Berisha për të larguar Bashën si pengesën kryesore për të hequr qafe Ramën.

Në takimin e parë të bashkëbisedimit të tij me militantët demokratë në hotel Rogner, Berisha u shpreh tekstualisht: ‘Partia Demokratike është një parti e qendrës së djathtë, një parti konservatore, sovraniste, e cila nuk mund të bie kurrë nën tutelën e George Soros’. Dhe jo pa arsye. Nëse do të ndërronim fjalën ‘Demokratike’, në‘Republikane’, këto fjalë mund të dukeshin si fjalori i Donald Trump. Berisha duket se ka adoptuar qasjen e Benjamin Netanjahut, ish-kryeministrit konservator të Izraelit. Duke parë armiqësinë e qendrës më të fortë të pushtetit brenda Partisë Demokratike, ai siç duket ka vendosur të merret fuqishëm me Republikanët. Jo si çështje lobistësh, por si beteje ideologjike. Lajmi i keq për Bashën, Ramën dhe Kim është se tashme ‘institucionalizimi i një marrëdhënie ideologjike afat-gjatë’ midis Berishës dhe lidershipit më të lartë Republikan tashmë ka marrë udhë.

Gjasat janë që Presidenti Trump të konkurrojë përsëri. Edhe në mos qoftë ai, Trumpizmi tashmë ka pushtuar Partinë Republikane. Për njohësit e mirë të sistemit të brendshëm amerikan dhe për ata që e njohin sesi funksionon Amerika e dijë se veçanërisht pas vitit 2016, nuk ka më një amerikë, por dy. E ndarë në mes si me thikë midis ngjyrave blu dhe të kuqe. Jo një qendër pushteti, por dy. Dy kampe në politikë, në media, në rrjetet sociale, në grupet paramilitare, në Departamentin e Shtetit, në atë të Mbrojtjes, dhe në të gjitha agjencitë shtetërore. Në ideologji. Kudo. Njëra palë është marksiste për kundërshtarin. Pala tjetër raciste dhe autoritare.

Kjo ndarje, ka reperkursionet e veta anë e mbanë globit. Edhe në Shqipërinë e vogël. Jo se jemi të rëndësishëm, por se Edi Rama është pjesë integrale e njërës palë.

Në dy javët e fundit, senatori Tom Cotton,

Ish-zv presidenti Mike Pence, ish-sekretari i shtetit

Mike Pompeo dhe Guvernatori i Floridës Ron DeSantis kanë shtuar vizitat e tyre në Neë Hampshire dhe Iowa si dy shtetet e para nga ku do të fillojnë ‘primaret’ për zgjedhjet presidenciale.

Vizitat e tyre janë indikator i përgatitjes për të garuar në rast se Presidenti Trump vendos të mos futet në garë.

Në dijeninë time, përvec Senatorit Cotton, të gjithë të tjerët janë tashmë pjesë e asaj që quajta më lartë si ‘institucionalizimi i një marrëdhënie ideologjike afat-gjatë’ midis Berishës dhe lidershipit më të lartë republican.

Por, nuk mbaron me kaq. Vitin tjetër në ShBA zhvillohen zgjedhjet ‘midterms’ për Kongresin amerikan.  Me një diferencë prej vetëm dy senatorësh, dhe vetëm 13 kongresmenësh, si dhe me ndarjen e re të zonave zgjedhore, kombinuar edhe me performancën dizastër të administratës së Presidentit Biden në politikën e jashtmeh dhe në atë të brendshme, duket se Republikanët e kaë shtruar rrugën për rimarrjen e dy dhomave të kongresit. E bashkë të to, vjen edhe lidershipi në Komisionin për Politikën e Jashtme në Senat dhe Dhomën e Përfaqësuesve, Komisionin për Mbrojtjen në Senat dhe në Dhomë, si dhe Komisionin e Helsinkit.

Bash kjo është edhe arsyeja që Ambasadorja Kim ja la topin në derë Bashës duke e shitur atë, kur u shpreh në intervistën e saj të fundit tek Zëri i Amerikës në lidhje me presionin e saj ndaj Bashës se ‘Shqipëria është një vend i lirë, anëtar i NATO-s, dhe liderët duhet të marrin përgjegjësinë për vendimet e tyre’.

Shqipëria nuk është vend partner i ShBA-ve. Shqipëria është thjeshtë një shtet vasal. ShBA-të janë de facto një Perandori, dhe perandoritë nuk kanë miq. Perandoritë kanë vetëm armiq dhe vasalë. Por ky raport ekziston vetëm në marrëdhëniet ndërshtetërore, dhe aty ku preken interesat jetike të ShBA-ve.

Si dy vende anëtare të NATO-s, ShBA-te dhe Shqipëria janë pjesë e një ‘Aleance strategjike, ushtarake dhe politike me Traktat’. Në hierarkinë e marrëdhënieve ndërkombëtare, dhe të aleancave, Aleatët me Traktat (Treaty Allies) zënë vendin e parë dhë më të rëndësishëm. Shqipëria është me fat që ka këtë pozicion. Porse, ndërkohë që ShBA-të janë të pamëshirëshme në raport me shtetet kur vjen puna tek interesat vitale, ato kanë vija të kuqe përsa i përket përfshirjes së tyre në politikën e brendshme të aleatëve strategjikë.

Ndërkohë që ato punojnë ngsushtë me qeveritë e vendeve aleate për avancimin e objektivave të tyre, ato mbajnë një barazlargësi midis palëve kur vjen puna tek betejat politike lokale. Aq më pak, kur bëhet fjalë për çështje të brendshme të një partie politike. Vijë të cilën zonja Kim e ka kaluar dukshëm.

Pavarësisht pakënaqësisë ndaj qëndrimeve të ambasadores, unë nuk do të doja kurrë që çështja Berisha të bëhej një ‘Ukrainë e dytë’, një kalë beteje në luftën e brendshme politike në Washington.  Shtetet e Bashkuara janë shumë të shtrenjta për ne, për tu bërë pjesë e sherreve të tyre të brendshme.

© SYRI.net

Kategori
Uncategorized

Biden “dridh” Ballkanin dhe Shqipërinë,por jo Edi Ramën .

Biden:

Kush është për ndryshim kufijsh në Ballkan, i bllokohet pasuria dhe hyrja në SHBA.

Preside ti i SHBA, Joe Biden ka nxjerrë një urdhër të ri ekzekutiv që përfshin Ballkanin Perëndimor.

Urdhri parashikon bllokim prone dhe ndalim të hyrjes në SHBA të personave që kontribojnë në destabilizimin e Ballkanit Perëndimor.

Marre nga News Media

Kategori
Uncategorized

Soros meriton vetëm një gjë : non grata, non grata, non grata .

Kategori
Uncategorized

Amerika nuk është pronë e askujt, dhe as sapun për të larë duart gjithkush.

Nga Urim Gjata /

Direkt mbas zgjedhjeve klithma e parë e tragjedisë, nisi nga kryesia e PD_së, dhe seksioneve të Korçës, por ne se dëgjuam.

Ata ishin jo vetëm intelektualë dhe qytetarë me dinjitet, por nje pjesë e tyre, dhjetoristë dhe themelues të Partisë Demokratike, qëndrestarë të saj ndër vite .

Kërkesat e tyre dhe e antarësisë, ishte e drejtperdrejtë dhe e vazhdueshme .

Analizë për fushatën, mënyrën e menaxhimit, dhe një raport shterues per humbjen.

Fatkeqësisht kjo kërkesë e drejtë nuk u denjua të dëgjohej nga kryetari.

Servilët liliputë, apo qehallarë të tij të dërguar nga ai atje, ishin të mjaftueshëm për kryetarin

Dorheqja e tyre në grup nga postet drejtuese të PD_së Korçë, (kjo si rezultat i humbjes ) dhe jo dorheqje nga Partia Demokratike, na paralajmëroj për Gjëmën që po i afrohej PD_së.

Por ne përsëri si servilë të kryetarit, heshtëm.

Heshtëm dhe i ofenduam, heshtëm dhe i akuzuam padrejtësisht .

Heshtëm se heshti kryetari Kim .

Kur diçka (sidomos një forcë politike ) ta falin, a’ e merr si dhuratë, pa kontribut, s’ka se si të ndodhi ndryshe .

Do largosh “ferrat” nga këmbët, përndryshe nuk do të mund ta përdorësh dot partinë në interes të egos, miqve, shokëve, biznesit, dhe familjes.

Atë po bën mësëmiri dhe kryetari i kësaj force jo vetëm sot.

Ne e kuptuam se mësëfundmi kur ai një si Juda bëri aktin e fundit të poshtërsisë që i kishte mbetur.

Por jemi ne ata që ndoshta na ka pëlqyer, a kemi mbyllur sytë ndër vite kur ai me marifet priste koka themeluesish, drejtuesish, dhe qëndrestaresh, ndrron statutin dhe drejtuesit e degëve çdo 6 muaj, dhe ne heshtëm, duartrokitem dhe qeshëm.

Janë shumë për tu numëruar.

Çadra e famshme dhe shkaperdhimi i demokrateve per muaj, ditë natë atje.

Marveshja poshtëruese e Majit, që i dha një dorë të mirë bandës së trafikut të vazhdojë në rrugën e vazhdimësisë.

Largimi i beftë nga parlamenti, per ti lejuar bandes ne pushtet qetësinë e saj në bërjen dhe ç’bërjen e ligjeve.

Mos futja ne zgjedhjet vendore i dha narkotrafikut jo vetem pushtetin vendor, por edhe rreth 200 000 vende pune që po ti kethejme ne vota bëhen rreth 500 000

Mësëfundmi për të kënaqur egon e Rames për pushtet, kryetari prishi edhe koalicionin me aleatët, e tij si (LSI) prishje që solli mosmarrjen e nje deputeti ne Korçë, një në Gjirokaster, një në Vlorë, një në Berat, një në Durrës, Tiranë dhe…përfundimisht, mos marrjen e pushtetit …

Ky veprim i mirëstudjuar i kryetarit për interesa të fshehta, solli edhe humbjen përfundimtare dhe rrënimin perfundimtar të Partisë Demokratike dhe antareve të saj në këto zgjedhje.

Kështu që ndersa Rama do vazhdojë i qetë të qeverisi deri më 2030, kryetari do vazhdojë te na gënjejë ne demokrateve për fitore imagjinare .

Ndaj tani veç kryetarit dhe sejmenëve të tij brënda dhe jashtë selisë, ju të tjerët që militini, votoni, kontriboni qysh prej krijimit te Partise Demokratike, tani siç tha dhe Kim, veç ngrënies së barit kines, (nje si dikur misrin Gjeorgjan) mprihini edhe hanxharet per tu vrare mes vedi, jo vetëm për pushtetin e pa cënueshën të Rames, por edhe për “hallet” dhe “dinjitetin e kryetarit .

Sa për Amerikën, ajo vërtet është toka ëndrrave të lirisë, dhe pjesë e dashurisë pa kushte të shqiptarëve të ndershëm .

Por po ajo Amerikë është shumë e madhe për ta përfaqsuar, apo u fshehur mbas saj në veprimet e tyre të ndyra, antishqiptare dhe anti_kombëtare nga liliputë vëndas dhe të huaj.

Ndaj mos u fshihni dhe mos u pispillosni, dhe as mos u mundoni të kërcënoni nën emrin e saj.

Lereni Amerikën e Uillsonit, Xh. Bushit, Klintonit, në mëndiet dhe zemrat e shqiptarëve si dikur në madhështinë dhe dinjitetin e saj.

Mos ja ndyni emrin me veprimet tuaja të ndyra personale, klanore, apo të inkuadruar në OJQ sorosjane…

Prisni se skeni parë gjë akoma / / /

America is nobody’s property, nor is soap to wash everyone’s hands.

Ambassador Kim washed her hands, and left the pierced ball with the stunt at the mayor’s feet. The latter ready, shot the penalty and scored, Goal in the gate without PD goalkeeper.

Rama as a juggler starts calm continues, the third term. Fourth and forth. He does not lie when he says that there is no other better than me, and that he has plans until after 2030_s to govern.

Immediately after the elections, the first cry of tragedy started from the leadership of the Democratic Party and the sections of Korça, but we heard that. They were not only intellectuals and dignified citizens, but a part of them, Decemberists and founders of the Democratic Party, its staunch supporters over the years. Their demands, and those of membership, were fair and consistent. Analysis of the campaign and the way of management, and an exhaustive report on the loss, Unfortunately this fair request was not deemed to be heard by the mayor. The Lilliputian serfs, or qehallars sent by him there, were enough for the mayor. we offended, silenced and unjustly accused them. I was silent because the mayor was silent

And while the president is silent, and laughter melts in parliament. We have started sharpening the machete, and we are splitting ourselves into two hostile camps within the same group. We know each other’s wounds, sorrows and weaknesses, so the war between us will be the fiercest, and the most cruel that could have ever happened.

When something (especially a political force) is forgiven, does it receive a gift, there is no way it could have happened otherwise. You will remove the “thorns” from your feet, otherwise you will not be able to use it in the interest of ego, friends, comrades, business, and family. That is what the lesson and the leader of this force are doing not only today. We realized that finally when he one like Judas did the last act of humiliation he had left. But we have closed our eyes over the years when he cleverly cuts off the heads of founders, leaders, and resistance leaders, changes the statute and branch leaders every 6 months, and we are silent, applauded and laughed at. There are many to count. The famous tent and the scattering of Democrats for months, day and night there. The humiliating deal of May, which gave a good hand to the traffic gang to continue on the path of continuity. Abrupt departure from parliament, to allow the ruling gang to calm down in making and breaking laws. Failure to run in the local elections gave the drug trafficker not only the local government, but also about 200,000 jobs that if we turn into votes become about 500,000. (SMI) breakdown that brought the failure of a deputy in Korça, one in Gjirokaster, one in Vlora, one in Berat, one in Durrës, Tirana and… This well-studied action of the mayor brought the final loss and final collapse of the Democratic Party and members its in this election. So Rama will continue to rule peacefully until 2030, while you who militate, vote, contribute since the establishment of the Democratic Party, now in addition to eating grass, you also eat the machete to be killed between the “worries” and the dignity of President

As for America, it really is the land of dreams of freedom, and part of the unconditional love of honest Albanians. But the same America is too big to represent, or hide behind it in their dirty and anti-Albanian and national actions by domestic and foreign Lilliputians. So do not hide and do not try to threaten under her name. Leave Wilson America to its greatness and dignity. Do not tarnish his name with your filthy personal and clan actions.

Kategori
Uncategorized

‘Open Balkans’/ Vjosa Osmani: Ftohja me Shqipërinë po ndodh prej vitesh

'Open Balkans'/ Vjosa Osmani: Ftohja me Shqipërinë po ndodh prej vitesh

Në një intervistë me DW, presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, flet për pandeminë, marrëdhëniet me Shqipërinë, SHBA dhe Bashkimin Evropian dhe pritshmëritë e saj nga Gjermania.

Deutsche Welle: Zonja Presidente, situata me virusin korona në Kosovë në javët e fundit është bërë alarmante. Përse shkoi aq, sa thuajse doli jashtë kontrollit?

Vjosa Osmani: Ishte një situatë e ngjashme edhe me disa vende të tjera, ku ta zëmë, në dy javët e para të gushtit kishim diku dy-tri raste infeksioni në ditë, kurse në dy javët e fundit të gushtit, numri u rrit nga dy tri infeksione në mbi 2000 infeksione në ditë. Kjo tregon rrezikun e madh që paraqet varianti “Delta”, i cili është shumëfish më infektues e më përhapës, sesa versioni i mëhershëm i korona virusit dhe po ashtu është gati trefish më i rrezikshëm sa i përket numrit të hospitalizimeve që i shkakton e që për fat të keq në Kosovë rezultoi edhe me humbjen e një numri të madh të qytetarëve tanë nga ky virus. Tani janë ndërmarrë masa, të cilat, ndër të tjera, përfshijnë mbylljen e vendeve të ndryshme, që kryesisht kanë qenë ndër arsyet themelore, pse është rritur kaq shumë ky numër i infeksioneve, së bashku me faktin që Delta është më shumë infektues…

A nuk ka të bëjë edhe me ardhjen e kosovarëve nga diaspora dhe me menaxhimin shumë liberal të turizmit?

Menjëherë pas dy javëve të gushtit, të cilat ishin vërtet alarmante dhe shumë të dhimbshme për qytetarët e Kosovës janë ndërmarrë masa, në mënyrë që të kemi mbyllje në një sërë sektorësh. Po e shohim që kjo po ndihmon në praktikë, sepse, edhe pse situata vazhdon të jetë e rëndë, sidomos sa i përket hospitalizimeve edhe numrit të vdekjeve, – sa i përket infeksioneve numri po bie deri diku, – dhe sa po mundemi me përcjellë, është pesë për qind të totalit të testeve që dalin pozitive. Përkundër kësaj, ne duhet të vazhdojmë që stafi mjekësor të mbështetet maksimalisht, sepse barrën më të madhe e kanë ata, dhe përderisa spitalet përballen me një situatë kaq të rëndë, është vështirë të shohim ditë të mira. Ju e dini që kemi trashëguar një sistem shëndetësor që ka qenë afër kolapsit, edhe fare pa pandeminë. Nuk është investuar fare për vite të tëra në këtë sistem dhe kjo ka krijuar një situatë shumëfish më të rëndë, sesa atë me të cilën janë ballafaquar shtete të tjera me një sistem shëndetësor më të konsoliduar dhe më të përgatitur për t’u përballur me situata të tilla.

Në tetor Kosova organizon zgjedhjet lokale dhe, me argumentin e situatës alarmante të Kosovës, ju u përpoqët t’i shtynit zgjedhjet lokale. Kjo është komentuar sikur ju me partinë tuaj dhe Albin Kurti me Vetëvendosjen frikësoheni nga humbja për shkak të mosmenaxhimit të krizës së koronës. Cili është komenti juaj?

Këto janë akuza absurde nga ata që nuk mund të gjejnë argumente për t’i bindur qytetarët për t’i përkrahur e tentojnë që këtë ta bëjnë nëpërmjet propagandës së ulët dhe të ndytë. Në radhë të parë unë nuk kam parti, jam Presidente e Republikës së Kosovës dhe shikoj vetëm një interes e ai është interesi i qytetarëve të Republikës së Kosovës. Unë e di që këta njerëz janë mësuar me presidentë, të cilët u kanë shërbyer interesave të ngushta e klandestine e shpeshherë edhe të lidhura me rrjete të ndryshme. Unë nuk jam e tillë dhe ata e dinë këtë shumë mirë, prandaj edhe nuk po munden të pajtohen me faktin se e kanë një presidente, e cila është komplet e lirë nga ndikimet e jashtme dhe e cila merr vendime në mërye komplet autonome e vetëm e vetëm në interes të qytetarëve të Kosovës. Por ky është një realitet, me të cilin duhet të mësohen, sepse është në interes të vendit tonë, që të shikohet pikërisht ajo që është më e mira për qytetarët. Dhe këtë e kam bërë, kur i kam ftuar partitë për diskutim dhe kam synuar që të arrihet konsensus ndërmjet partive në pushtet dhe atyre në opozitë. Por propozimi i parë për shtyrje të zgjedhjeve ka ardhur nga Federata e Mjekëve. Pra, kanë qenë mjekët ata që kanë propozuar dhe pastaj dokumenti i dytë ka ardhur nga Instituti i Kosovës për Shërbim Publik, Instituti që ka barrën kryesore për të menaxhuar pandeminë, të cilët kanë kërkuar një gjë të tillë. Natyrisht, unë nuk e kam imponuar. Sikur t’i merrja precedentët paraprake të krijuara, unë do t’i shtyja zgjedhjet pa e pyetur askënd. Por ky nuk është shembulli që unë kam sjellë në presidencë. Është pikërisht e kundërta, një shembull i cili nënkupton diskutime me partitë politike, konsensus me partitë politike dhe dëgjimin edhe të zërit të opozitës, pavarësisht nga numrat e vegjël që ata përfaqësojnë sot në kuvend. Prandaj, kjo është një propagandë e ulët, e cila është demaskuar, më datën 13 shtator, kur e bëra të qartë para qytetarëve të Kosovës, sidomos para të gjithëve që, në fakt, unë kurrë nuk kam kërkuar që ta marr vetë këtë vendim, por që ky të jetë një vendim i përbashkët i të gjitha partive të vogla e të mëdha në Kosovë. Në mënyrë që të shikohet interesi, qytetar dhe t’u japim mjekëve tanë së paku një shans, pesë-gjashtë javë deri në dy muaj, që ata ta ulin kurbën e infektimeve dhe pastaj të mund të menaxhojnë spitalet e stërmbushura pak më lehtë. Kjo ka qenë arsyeja.

Në javët e fundit janë ftohur marrëdhëniet mes Shqipërisë edhe Kosovës. Një nga shkaqet është Open Balkans. Si e komentoni këtë dhe çfarë ndërmerrni ju për normalizimin e marrëdhënieve bilaterale me vendin fqinj shumë të rëndësishëm për Kosovën, Shqipërinë.

Nuk do të thoja që kjo ka të bëjë me javët e fundit. Është diçka që po ndodh për vite me radhë, megjithatë, ne si institucione të reja të Kosovë nuk kemi dhënë asnjë arsye të vetme që do të nxiste Shqipërinë të ftohte marrëdhëniet me Kosovën apo të mos përkrahte Kosovën. Ne çfarë kemi bërë, është mbrojtja e interesave të vendit tonë sovran. Dhe pikërisht kjo ndodh, kur ne refuzojmë iniciativën Open Balkans, e njohur si iniciativa e Novi Sadit, për shkak se aty nuk mund t’i shtyjmë përpara interesat e Republikës së Kosovës, si shtet i pavarur, përderisa Serbia vazhdon të mohojë ekzistencën tonë si shtet. Iniciativa të tjera rajonale, të cilat na shtyjnë pozitivisht drejt Bashkimit Evropian, ekzistojnë. Ai është Procesi i Berlinit dhe ne atë e shohim si atë kulmin e përbashkët ku rajoni ynë ulet dhe mund të arrijë sukses.

Këtë të javë, Gjykata speciale për krime lufte nisi procesin e parë ndaj ish-pjesëtarit të UÇK-së. Presidenti Hashim Thaçi dhe të tjerët nga rangu i lartë në Komandën e UÇK-së përballen gjithashtu me akuzua si të përfshirë në krime lufte. Çfarë prisni ju nga Gjykata Speciale, në aspektin jo vetëm juridik, të drejtësisë, por edhe në aspektin e pajtimit të brendshëm të shoqërisë dhe të paqes në rajon.

Mendoj që është e domosdoshme që të ketë procese të pavarura, të paanshme dhe në përputhje të plotë me Kushtetutën e Kosovës dhe me ligjet e Kosovës. Sepse është pikërisht Kushtetuta jonë dhe këto ligje, që e kanë themeluar këtë gjykatë apo Dhomat e Spezializuara, siç njihen dhe janë themeluar, me përkrahjen e madhe të Parlamentit të Kosovës në atë kohë, me më shumë se dy të tretat. Dhe ky ka qenë një akt ku Kosova ka dëshmuar se, jo vetëm që nuk i frikësohet drejtësisë ndërkombëtare, por bashkëpunon me drejtësinë ndërkombëtare, sepse e vërteta e Kosovës ka ndodhur para syve të të gjithë botës. Ne nuk kemi asgjë për të fshehur dhe nuk lejojmë asesi që këto tendenca për rishkrimin e historisë të shkojnë përpara, sepse asesi nuk mund të pranojmë që të krijohet një barazi morale mes asaj çfarë ka bërë regjimi i Milosheviçit, si sistem i sponsorizuar nga shteti, i cili ka kryer krime lufte, krime kundër njerëzimit dhe gjenocid, dhe çfarë mund të ketë ndodhur me disa individë pas luftës. Ato asnjëherë nuk kanë qenë veprime institucionale apo të përkrahura nga populli i Kosovës. Në secilin rast, Kosova ka dhënë përkrahjen e saj për këto institucione, gjithnjë duke besuar që drejtësia ndërkombëtare edhe njëherë do ta nxjerrë Kosovën faqebardhë.

Presidente Osmani, pas Gjermanisë ju do të udhëtoni për SHBA. Ish-presidenti i Kosovës dhe qeveria e tij mbështeteshin më shumë nga SHBA-ja se sa nga Europa. Tash, marrëdhëniet me administratën e re amerikane duken mjaft interesante, pak më ndryshe. Ndoshta pak edhe më të ftohta. Ku e sheh veten Kosova në pozicionin politik, ndërmjet SHBA-së dhe BE-së?

Unë, në fakt, nuk e di se nga është krijuar përshtypja që marrëdhëniet tani me SHBA-në janë më të ftohta. Është pikërisht e kundërta. Kosova, është në një pikë të raporteve të shkëlqyeshme dhe të avancuara me Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Kjo rikonfirmohet çdo ditë nga kontaktet që i kemi me zyrtarët më të lartë amerikanë. Para disa ditësh unë kisha një telefonatë me zëvendës-presidenten amerikane, zonjën Kamala Harris. Kryeministri Kurti kishte telefonatë me sekretarin e shtetit, zotin Blinken. Ne, që nga zgjedhja jonë, kemi pasur vazhdimisht edhe shkëmbim letrash me presidentin Biden, edhe kontakte gati ditore me zyrtarë të lartë të Departamentit të Shtetit, të National Security Council edhe të tjerë. Kjo dëshmon, jo vetëm vlerësimin e lartë që e kanë ata, që Kosova po luan rol të rëndësishëm, jo vetëm në raportet bilaterale, por edhe për problemet globale, siç ishte gatishmëria jonë, si shteti i parë, për të marrë refugjatë afganë, si aleatë të Shteteve të Bashkuara, por edhe me rolin që po e luajmë në rajon dhe gjetiu. Ne nuk kemi asnjë çështje, për të cilën nuk pajtohemi me Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe për të cilën nuk e kemi përkrahjen e plotë të tyre. Unë do të udhëtoj tani për Shtetet e Bashkuara për Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, që nuk është vizitë bilaterale, por ka të bëjë me takime me liderë të shteteve të tjera, ku do të diskutojmë raportet me Kosovën, por në nëntor do të udhëtoj prapë në Amerikë dhe shpresoj shumë që edhe do të kemi vizita të rëndësishme nga vetë Shtetet e Bashkuara në Kosovë. Por duke qenë njeri përbrenda takimeve të nivelit më të lartë nga zyra ovale prej vitit 2006 e tutje e deri tek takimet e tjera ku kam qenë prezente në kapacitetet e mia të ndryshme, unë mund të them që tani kemi raporte jashtëzakonisht të mira, dhe absolutisht asnjë dyshim të vetëm, asnjë qytetar i Kosovës nuk ka nevojë ta ketë, se ka ftohje të marrëdhënieve se kjo thjesht nuk është e vërtetë.

Përse Kosova akoma nuk i është përgjigjur planit për Gazsjellësin Ballkanik. Pse ka një refuzim nga ana e Kosovës për këtë iniciativë, e cila është përkrahur edhe nga Amerika?

Vjosa Osmani: Jo nuk mund të them që ka refuzim. Thjesht, ka studim të ekspertëve dhe të ministrive përkatëse, të cilat janë në diskutim të përditshëm me shtetin amerikan, në mënyrë që e gjitha të sqarohet. Mirëpo asnjëherë deri tani unë nuk kam dëgjuar ndonjë refuzim nga ana e qeverisë së Kosovës. Megjithatë ka kohë për përgjigje. Sepse afatet kohore për përgjigje janë të qarta nga ana e MCC në këtë rast. Unë kam folur personalisht me MCC dhe po ashtu me përfaqësues të shtetit amerikan, ku personalisht si presidente kam dhënë përkrahjen time nga aspekti gjeostrategjik dhe gjeopolitik, pa hyrë në detaje të implementimit, sepse ato i bëjnë ministritë përkatëse dhe jo presidentja e vendit. Pra, ata duhet të merren me çështjen e ndërtimit të pipeline-it me çështjen e çmimit, me çështjen e shumave të ndryshme, se sa saktësisht do të blihet, kur pritet të vijë, cilat do të jenë loans që do t’i marrë, etj. Mirëpo në aspektin politik, unë mendoj që ky është një vendim gjeostrategjik tejet i rëndësishëm për Kosovën dhe gjithnjë duhet ta kuptojmë që energjia nuk është vetëm energji, është po ashtu çështje gjeostrategjike. Prandaj, mendoj se për Kosovën nuk mund të ketë rrugëdalje tjetër, përpos bashkëpunimit me SHBA-në. Ky është mendimi im si Presidente e Republikës. Por pastaj unë e kuptoj që ministritë e niveleve më të ulëta mund të kenë edhe shumë pyetje të tjera rreth implementimit dhe çështje të tjera. Si person që vërtet lufton që Kosova t’i arrijë këto qëllime të veta për energji të gjelbër natyrisht që unë e kuptoj që gazi nuk është 100 për qind i pastër. Mirëpo në krahasim me qymyrin, që përdoret sot në Kosovë, është shumëfish më i pastër dhe po ashtu është fazë tranzicionale.

Pra, ju e përkrahni projektin?

Unë mendoj që në aspektin gjeostrategjik ky është vendimi që duhet të marrë Kosova. Por nuk pretendoj të jem eksperte e çështjeve të energjisë, prandaj po e pres vlerësimin nga ana e ministrive përkatëse rreth çështjeve të tjera të implementimit, sepse nganjëherë nuk mjafton vetëm vendimi politik, duhet patjetër ta dimë edhe se si implementohet ai vendim dhe të kërkojmë përkrahje edhe më të lartë, dhe financiare nga ana e partnerëve tanë, përfshi edhe Shtetet e Bashkuara në mënyrë që implementime të tilla të jenë të suksesshme. Por, nga aspekti gjeostrategjik, Kosova s’ka pse të shikoj tjetërkund. Shikimin duhet ta mbaj nga Shtetet e Bashkuara.

Si është pozicioni juaj. A duhet përfshirë SHBA-ja më shumë dhe drejtpërdrejt në dialogun Kosovë-Serbi?

Kosova ka fatin që ka pasur përkrahjen e Shteteve të Bashkuara historikisht, por në veçanti në procesin e Dialogut. Tani mund të them që ka një interesim të madh në këtë proces nga zyrtarët e Shteteve të Bashkuara. Formati, se si ata përfaqësohen aty, është çështje që duhet ta vendosin ata. Mirëpo interesimi është jashtëzakonisht i lartë, dhe ne jemi vazhdimisht në kontakt për të koordinuar edhe me ta…

Edhe me BE-në?

Natyrisht, edhe me BE-në, sepse BE-në po e marr si të mirëqenë duke qenë se ata janë aty në udhëheqje të procesit. Por, sa do të jenë fizikisht prezentë Shtetet e Bashkuara, do të jetë vendimi i tyre, për ne është me rëndësi që çdo veprim, çdo hap tonin ta koordinojmë edhe me shtete të caktuara të BE-së, sepse nuk do të thoja me të gjitha, sepse ka shtete, që ende nuk e kanë njohur Kosovën, por me shtete të caktuara, si Gjermania, në veçanti, dhe pastaj me Shtetet e Bashkuara është me rëndësi, që ne t’i koordinojmë hapat. Se kështu është i garantuar suksesi, si në dialog, ashtu edhe në procese të tjera.

Zonja presidente, Gjermania pas disa ditësh do të ketë zgjedhjet federale. Çfarë prisni ju nga qeveria e re në lidhje me Kosovën dhe në lidhje edhe me Ballkanin Perëndimor?

Presim në radhë të parë që përkrahja të vazhdojë. Gjermania është partneri kryesor tregtar i Kosovës, nga radhët e Bashkimit Evropian dhe në këtë vit ka 95 për qind rritje të shkëmbimit tregtar me Gjermaninë. Dhe për këtë kontribuon në masë të madhe edhe mërgata jonë, e jashtëzakonshme dhe e suksesshme në Gjermani. Presim që me qeverinë e re ta intensifikojmë këtë bashkëpunim ekonomik e tregtar sepse është në interes të të dyja vendeve. Nuk ka destinacion më ideal, sesa Kosova për investimet gjermane, duke pasur parasysh legjislacionin e jashtëzakonshëm, reformat që po bëhen në fushën e sundimit të ligjit, sigurinë dhe përkrahjen e investimeve që sigurojnë institucionet e reja. Faktin që kemi popullatën më të re në Evropë, numrin më të madh të gjermanofolësve, dhe të gjitha këto, bashkuar me faktin, që kemi një fuqi punëtore shumë të lirë, por shumë të shkolluar, e të jashtëzakonshme në fushën e teknologjisë informative, kjo e bën Kosovën vërtet vendin ideal për një shtet si Gjermania, për të rritur dhe zgjeruar investimet e veta. Kjo është e para.
E dyta, natyrisht presim përkrahje në fuqizimin e subjektivitetit tonë kombëtar, sepse suksesi i Kosovës në këtë drejtim është edhe sukses i Gjermanisë, sepse shteti ynë është rezultat i bashkëpunimit me shtetet si Gjermania e Amerika, dhe në këtë drejtim presim përkrahje për njohje dhe anëtarësim në organizata ndërkombëtare.
E treta, shpresoj që Gjermania do të jetë e zëshme për ta thënë të vërtetën rreth Serbisë. E vërteta rreth Serbisë është që ai shtet po e destabilizon rajonin dhe Bashkimi Europian nuk do të duhej të pranonte të hapte asnjë kapitull të ri, në qoftë se Serbia nuk e njeh Kosovën, sepse njohja është parakusht për paqe dhe stabilitetin në rajonin tonë.
Dhe e fundit: Pres që Gjermania të luajë rol lideri në Bashkimin Evropian për të shtyrë përpara vendet tona drejt anëtarësimit në BE. Por gjithnjë bazuar në kriteret që i plotësojmë. Sepse një vend autokratik ta zëmë si Serbia nuk e ka vendin në BE. Ata duhet të ndryshojnë shumë, nga pranimi i krimeve dhe drejtësia, e deri te reformat e tyre të brendshme në sundimin e ligjit, liria e mediave dhe e shoqërisë civile e të tjera, në mënyrë që të pranoheshin atje. Pra, nuk duhet të jetë një logjikë, ku t’i fusim të gjithë, pavarësisht, se a kanë plotësuar kritere a jo. Natyrisht, që është me rëndësi që të futemi në të njëjtën kohë, e pse jo , e jo të lejohet Serbia të hyjë, e pastaj të bllokojë shtetet e tjera megjithatë, gjithnjë duke u bazuar në plotësimin e kritereve, sidomos ato që kanë të bëjnë me sundimin e ligjit dhe me demokracinë.

Kategori
Uncategorized

Shqipëria në prag kolapsi !

Sipas mendimit tonë, Shqipëria është në prag të kolapsit, dhe jo vetëm ekonomikisht.

Dëbimi ilegal i Berishës nga kreu i PD është për fat të keq një pjesë tjetër në mozaikun që na tregon neve, BE se në Shqipëri nuk ka përparim.

Eshtë koha emergjente kur palët të organizojnë sa më shpejt një qeveri emergjence .

In our opinion,AL is on the brink of collapse, and not only economically.

The illegal expulsion of Berisha by the DP leader is unfortunately another piece in the mosaic that shows us,EU that there is no progress in ALIt is time for the parties to organise an emergency government

Kategori
Uncategorized

Ja sa kemi pushkatuar ! Kur Spiro Koleka i raportonte Enver Hoxhës për dënimet me vdekje

Për herë të parë, raporti sekret që Spiro Koleka i dërgonte Enver Hoxhës, ku për të rrëfyer zellshmërinë e atyre që punonin për diktatorin ku rrëfehen krimet monstruoze dhe ku për statistikat.

Nëse kishe vrarë dikë shanset që regjimi komunist të të dënonte me vdekje ishin të mëdha, por asnjëherë aq të mëdha sa të atij që akuzohej se kishte folur keq kundër partisë apo ishte klasifikuar në listën e të ashtuquajturve armiq. Në letrën që Spiro Koleka, nënkryetar i Presidiumit Popullor, i shkruante diktatorit Hoxha, shpjegohen qartë pse të dënuarit për krime politike apo siç cilësohen këtu krime kundër shtetit, dënoheshin më shumë me vdekje, gati dyfishi i të njëjtit dënim të dhënë për të dënuarit për vrasje. “Punonjësit tonë, krimet kundër shtetit (sabotimi, arratisja dhe puçet) dhe autorët e tyre i urrejnë, i luftojnë dhe i dënojnë pa asnjë rezervë, pse rrezikshmëria e këtyre krimeve është më e qartë për ta. Por krimet e tjera, si vrasje, rrahje, fyerje, vjedhje, dëmtime të pronës socialiste nuk i kuptojnë kudo e kurdoherë sa e si duhet”, – shkruan Koleka. Kjo është dëshmi e qartë pse vrasjet dhe ekzekutimet të lidhura me krimet politike janë rreth dy herë më të larta se ato për krimet ordinere. Po ashtu është e qartë pse njerëzit që akuzoheshin për krime politike, edhe pse në pjesë më të madhe intelektualë e të shkolluar faleshin disa herë më pak sesa ata që akuzoheshin për vrasje banale. Të dhënat deri më tani të papublikuara zbardhin njëkohësisht edhe vitet më të egra të regjimit komunist. Në një raport, kur për dënimin me vdekje flitet si për “planin 5-vjeçarë të duhanit”, theksohet se vitet 1952 deri 1954 e më tej vitet ‘75-‘77 janë vitet me numrin më të madh të të ekzekutuarve për krime politike. “Ndërsa në vitet 1975-1977 ka një farë ngritje, si pasojë e punës armiqësore të puçistëve në ushtri, e grupit të sabotatorëve në ekonomi dhe i atij në fushën e kulturës dhe të arteve, që u goditën nga Plenumet e IV, V, VI, E VII të Komitetit Qendror të Partisë”, thuhet në letrën që Koleka i dërgon Hoxhës. Më poshtë gazeta publikon të plotë raportin, por edhe të dhënat dhe dënimet me vdekje në vite. Presidiumi i Kuvendit Popullor Dosja Nr.118 Viti 1977 Tiranë më 10.12.1977

Viti 1977

Tepër sekret

f. 489 10.12.1977

Dosja 118

Enver Hoxha kërkon relacion mbi dënimet me vdekje për krimet kundër shtetit për periudhën ndër vitit 1950 – 1977. Për të raportuar ngarkohet nën/kryetari i Presidiumit të kuvendit popullor Spiro Koleka. Ky i fundit raporton pas një pune disa ditore:

1- Prej vitit 1950-1952 nuk ka evidenca të sakta në Gjykatën e Lartë 

2- Për periudhën 1952-1955 janë dhënë nga Gjykata 90 dënime me vdekje

3- Prej tremujorit të parë të vitit 1955 e deri më 10.12.1977 për krime kundër shtetit janë dënuar 3337 nga këta janë ekzekutuar 1494 mes të cilave edhe 10 gra

Enver Hoxha kërkon nga Presidiumi i kuvendit Popullor një relacion për të dënuarit me vdekje dhe të pushkatuarit prej vitit 1950 deri në vitin 1977. Me këtë punë ngarkohet Nën/kryetari i Presidiumit të Kuvendit Popullor Spiro Koleka, i cili pas disa ditësh i dërgon relacionin Hoxhës me të gjitha detajet ku i shkruante: “Ne prej vitit 1950 deri në vitin 1952 nuk gjetëm asnjë vendim të saktë në Gjykatën e Lartë ndaj dhe nuk mund ka asnjë të dënuar të dokumentuar për këtë periudhë. Ndaj dhe në relacionin tonë kemi shënuar të dhënat prej vitit 1952 e deri në 10.12.1977. Për këtë periudhë për krime kundër shtetit janë dënuar 3337 nga këta janë pushkatuar me vendim gjyqi 1494 vetë nga të cilët edhe 10 gra”. Duke iu referuar pikërisht këtij raporti bie në sy mosha mesatare e të ekzekutuarve që ishte 41-vjeç. Nisur nga ky raport pa vendime ekzekutimi është operuar në vitet 1952-1955. Po ashtu një e dhënë tjetër e rëndësishme që mungon është ajo e numrit të të ekzekutuarve nga dhjetori i vitit 1977 deri në vitin 1990. Nëse do të gjykohet realisht këtyre statistikave u mungon edhe numri i të pushkatuarve, ekzekutuarve, para vitit 1952. Për të llogaritur saktë eliminimet në regjimin totalitar duhet të shtosh edhe të vdekurit nën torturë, në izolim apo dhe në burgje apo kampe pune. Relacioni i Spiro Kolekës për Enver Hoxhën ishte disa faqesh dhe ajo që të bie në sy është fakti se ai i ngjante atyre raporteve që i dërgoheshin diktatorit nga Ministria e Bujqësisë së asaj kohe për realizimin ose mos realizimin e fushatës së korrje shirjeve dhe magazinimeve. 

Revolta e Spaçit

Për të konkretizuar këtë po japim një nga vendimet e gjetura në dosjet arkivore. Ky është vendimi nr. 491/1 i datës 24.05.1973 që flet për ridënimet e të burgosurve të Spaçit pas revoltës që datonte 21 majin e atij viti dhe zgjati tre ditë. Në këtë vendim thuhet se u ridënuar 12 të burgosur nga të cilët 4 u ekzekutuan. Më konkretisht të ekzekutuarit ishin Skënder Qemal Daja, Dervish Enver Bejko, Pal Gjergj Zefi, Hajri Zenel Pashaj, të rinj fare në moshë. Tetë të tjerët u dënuan me 25 vjet burg. Aranit Çela në relacionin e tij në relacionin e tij në Presidiumin e Kuvendit Popullor të atëhershëm shprehej: “Ndoshta në kanë shpëtuar edhe të tjerë nga vdekja, por atje nuk mund të dallojmë dot se kush është më armik i popullit, por më shumë dallohej ai do fliste dhe hidhte parulla Hajri Zenel Pashaj nga Hekali i Mallakastrës. Edhe ky i dënuar u tërbua kur pa zëvendësministrin e Brendshëm. Parullat që hidheshin ishin: Poshtë komunizmi , Ja vdekje, ja liri , Rroftë Evropa e lirë , Poshtë Partia e Punës , Rroftë Shqipëria e lirë , Juve u është ngushtuar rrethi , Ne do të zëmë vendin tuaj , Ju do të vini këtu ku jemi ne , e të tjera”. Ky është procesverbali i mbledhjes së Presidiumit të Kuvendit Popullor datë 24 maj 1973 ora 19:30. Mbledhja kryesohej nga Kryetari Haxhi Lleshi, me pjesëmarrjen e nënkryetarëve Rita Marko, Myslim Peza, Shefqet Peçi, sekretarit Bilbil Klosi, dhe anëtarëve Pilo Peristeri, Kareman Ylli, Sadik Bekteshi, Agim Mero, Dhimitër Shuteriqi, Vito Kapo dhe Spiro Moisiu. Bazuar në dokumente se gjithë këta “Burra shteti” nuk gjykuan se ishte e drejta e të atyre njerëzve që ishin dënuar më parë se nuk e deshën komunizmin dhe shtetin e tij në Shqipëri, ndaj dhe u ngritën në revoltë. Kushtet në të cilat punonin ata në minierë ishin skandaloze dhe gjithë këtë ata e bënin vetëm për një garuzhde gjellë, 800 gram bukë dhe një palë kominoshe doku. Duke pasur parasysh punën e rëndë vetëm pse nuk e realizonin normën vetëm me 3 për qind, këta persona torturoheshin pa masë dhe keqtrajtimet arrin deri aty sa t i mbyllnin në izolim. Është rrëqethëse të thuhet se atyre njerëzve iu vinin familjet nga Devolli, Konispoli dhe Tropoja, por ktheheshin pa i takuar ngaqë nuk lejoheshin. Dihej se ata njerëz ishin dënuar si kundërshtarë të regjimit dhe kuptohej se do të flisnin keq për të. Edhe pse ky ishte realiteti sigurimsat i dënonin përsëri se ishin armiq dhe duke i thënë: “Pushteti popullor ju mban mirë se ju e doni atë”. Por dihej se sa mirë i mbante ai pushtet. Kështu dhe Presidiumi i Kuvendit Popullor me “gjykimin e drejtësisë” la në fuqi vendimin e Kolegjit të Gjykatës së Lartë nr. 1, datë 24.5.1973, dhe brenda ditës i pushkatuan. Në revoltë ishte i gjithë kampi, por këta dënuan 12 vetë për presion dhe nënshtrim tek të gjithë të dënuarit e atij kampi dhe në burgje e kampe të tjerë te vendit. 

Raste ekzekutimesh

I dënuari me vdekje Mark Tom Rozhani, (po i referohem vendimit nr. 46 datë 04.09.1976 të Gjykatës së Pukës) thotë: “Ky shtet i ka ditët e numëruara… Fshatarësia po vuan shumë. E afërt do të jetë dita kur do të shpëtojmë nga kthetrat e komunizmit. Këta nuk kanë jetëgjatësi as 2-3 vjet…Do të vijë haka tek i zoti…të gjithë këta do të kenë fatin e Beqir Ballukut…”. të gjitha këto deklarata kundër pushtetit komunist ai i pranoi burrërisht edhe në gjyq. Mark Rozhani nuk pranoi akuzën e dytë atë që ia kishin vendosur për ta diskredituar, pra vjedhjen, dëmin ekonomik gjoja të shkaktuar në shumën e 11.500 lekë. Megjithatë Markun e pushkatuan dhe tre fëmijët e tij mbetën jetimë dhe nën presionin e vazhdueshëm të luftës së klasave që do ti ndiqte deri sa të kishin jetë. Tashmë ata fëmijë janë rritur dhe madje kanë krijuar familjet e tyre. Pasardhësit pyesin se ku e ka varrin gjyshi që të vendosin mbi të një tufë me lule, por fatkeqësisht ende ata nuk kanë asnjë të dhënë se ku prehet Mark Rozhani. Nuk kanë reshtur edhe ngacmimet dhe provokimet e Sigurimit të Shtetit ndaj njerëzve si këta, pasi edhe lufta e klasave drejtohej nga të pashpirtët, djallëzorët dhe persona pa gjak të pastër shqiptari. 

Ka mjaft ngjarje tronditëse që edhe gurin e thërrmojnë. Një prej tyre është edhe ajo ç ka ka ndodhur me Ahmet Arif Myrtaj nga Shiroka e Shkodrës. Ahmeti punonte në peshkim e meqë jeta i ishte bërë e padurueshme mendoi të arratisej në Mal të Zi me gruan dhe tre fëmijët. Më 31 gusht 1976 rreth orës 24:00, teksa ishte duke kryer edhe shërbimin e radhës në kantierin e peshkimit në Shirokë hedh hapin e rrezikshëm të arratisjes familjare. I hipin anijes dhe nisen drejt një jete më të mirë. Por papritur nis shiu dhe pas tij një furtunë e madhe, që i mori jetën gruas dhe tre fëmijëve të tij, por ai nuk mund të ndalej sepse në zyrë kishte lënë një letër ku shante partinë, pushtetin e Shkodrës dhe regjimin e Enver Hoxhës. Pak pasi doli në breg dorëzohet në policinë serbe në Tivar. Serbët nuk pranuan ta mbanin, por e kthyen në Shqipëri dhe tashme ndodhi ajoi që pritej, edhe atë e pushkatuan ditën e krishtlindjeve më 25 dhjetor të vitit 1976. Kështu nga kjo ngjarje humbën jetën plot 5 persona, u shua një familje. 

Vdekje nën torturë

Duke iu referuar dokumenteve arkivorë ngelet një ngjarje tejet e dhimbshme edhe ajo e familjes Grabova nga Sevasteri i Vlorës, një familje me të kaluar të lavdishme në historinë tonë kombëtare, anëtarë të saj kanë marrë pjesë në Luftën heroike të Vlorës si dhe kanë ndihmuar Luftën antifashiste. Rushit Grabova së bashku me të vëllanë, Fiqiriun dolën partizanë. Pas çlirimit Rushiti ishte sekretar i Rinisë në Durrës. Katër vjet më vonë, pra në vitin 1948 atë e arrestuan në Vlorë dhe e torturuan aq shumë sa ju vdiq në duar xhelatëve të Sigurimit të Shtetit. Menjëherë pas kësaj nisën edhe persekutimet ndaj familjes Grabova. Pra ndihmën që ata i dhanë luftës, komunistët ia shpërblyen me të keqe. Sigurimi nuk ndalej para asgjëje. Këtë e vërteton edhe rasti i ekzekutimeve të Hajri Mahmutaj dhe Adem Memaj, të akuzuar për pjesëmarrje në Kryengritjen e Zhapokikës, por meqë Gjyqi i Popullit nuk i dënoi se nuk kishte prova për ta, xhelatët e Sigurimit i torturuan aq keq në Biruca dhe për më tepër i varrosi të gjallë. 

Krimet e Sigurimit

Për të vërtetuar krimet e Sigurimit të Shtetit po i referohem edhe një tjetër dosjeje me numër 57 të marrë nga fondi nr. 14 që man datën 01.11.1948. Sipas të dhënave të dosjes Sigurimi i Shtetit mbante nën kontroll kantierin e serës në Selenicë të Vlorës. Ata ndaleshin me mënyra për të vënë në shërbim të tyre tek njerëz të padëshiruar për sistemin në radhët e punëtorëve. Kështu deshën të vepronin edhe me Kaso Xheladin Xhelaj, Sefer Sulo Rokaj dhe të tjerë… Kaso Xheladin Xhelaj rishte nga një familje patriote, fisnike dhe e njohur. Kaso Xhelaj kishte qenë një nga punëtorët kryesorë të kantierit të Kuçovës që organizuan grevën kundër padronëve italianë. Në Selenicë njerëz të Sigurimit kishin dashur ta vinin në shërbimin e tyre, por ai i refuzoi duke pranuar hetuesitë e rënda dhe torturat çnjerëzore. E dënuan, por Peç Teku, një burrë i veçantë me zgjuarsi të rrallë mbeti deri në fund një kundërshtar i sistemit komunist. Sefer Sulo Rokaj, edhe ky një njeri fisnik, ish-partizan punonte gjithashtu në minierën e serës. Sigurimi modifikoi arrestimet dhe goditjen e elementëve të mirë. U dënuan disa persona dhe vuajtën padrejtësisht shumë familje. Në një dokument të Sigurimit me nr. protokolli 2/1 datë 04.02.1948 feta 71 ku analizohej gjendja politike në Selenicë shkruhej: “Që nga vitit 1948 miniera jonë ka pasur ndryshime, elementi reaksionar u izolua….”. Selenicarët karakterizoheshin atje si njerëz të thjeshtë, punëtorë, dhe që e njihnin mirë minierën dhe shoku-shokun. Për ta thuhej se s kishin ç të bënin, duke lënë të kuptohej se ndihej një farë keqardhje për ta…

Nga të tjerë dokumenta sekretë të Fondit 489 që mban vitin 1977, fleta 1-47 jepen të dhëna për Haki Murat Veizin nga fshati Usaj i Mallakastrës. Ky person ishte dënuar në vitin 1949 me vdekje (me pushkatim) nga Gjykata Ushtarake e Gjirokastrës nën akuzën e krimeve kundër shtetit. Më pas Gjykata e Lartë e uli dënimin në 20 vjet burg dhe ky person u lirua në vitin 1960. por kur ishte menduar se kishte marrë fund historia e tij, 16 vjet më vonë atë e riarrestuan dhe plumbit që i shpëtoi në vitin 1949 nuk mund ti shpëtonte për të dytën herë. Pra Sigurimi i Shtetit nuk e la të bënte jetën e tij familjare, edhe pse ishte i moshuar dhe i pa shkolë. Edhe pse Hakiu mundohej të respektonte këdo, atë e kishin vendosur në shënjestër dhe e pushkatoi. Sigurimi e kishte etiketuar si “Grenza e zezë” për partinë dhe pushtetin dhe e çoi drejt vdekjes këtë fshatar të varfër dhe të pa shkollë. 

Xhevahir Qazim Mançe nga fshati Bregas i Korçës do të kishte të njëjtin fat të keq si edhe edhunë të tjerë. Ai u gjykua nga Gjykata e Korçës e cila me vendimin nr 134 datë 29.06.1976 u dënua me vdekje (me pushkatim) nën akuzën e agjitacionit dhe propagandës kundër pushtetit të asaj kohe, apo absurditeteve të tilla se kishte qenë spiun i italianëve që në vitin 1939 dhe se gjoja kishte dëmtuar kooperativës se kishte prerë dushk për bagëtinë. Kjo ishte një nga çuditë që servirte Sigurimi për Xhevair Mançen të pashkollë, “kulak dhe armik”. Syri dhe veshi i Partisë kishte zbuluar pas 37 vjetësh se ai fshatar i varfër kishte qenë spiun. Ai shërbim famëkeq nga njëra anë e quante armik të betuar të pushtetit dhe nga ana tjetër e quanin njeri që i kishte ardhur keq për komplotistët ushtarakë në Shqipëri. Nuk dihej se si ishte e mundur që një armik i betuar sipas tyre të kishte keqardhje për gjeneralët e kuq të komunizmit. Kuptohet se këto akuza ishin të trilluar nga njerëz injorantë të cilët donin të merrnin jetë njerëzish të pafajshëm. 

Dënime flagrante

Një tjetër dënim tejet flagrant ishte ai që iu bë disa fshatarëve të Tërbovës në Vlorë, në maj të vitit 1980. Katër persona u dënuan me 41 vjet burg së bashku vetëm pas kishin pirë një gotë raki për një mikun e tyre i cili kishte qenë me Ballin gjatë luftës. Gjykata dha 10 vjet burg për Selim Qamil Metaj dhe Nexhip Pobrati, 9 vjet për Rrapo Neziraj dhe 12 vjet burg për Kudret Lamaj që ishte edhe i zoti i shtëpisë ku pihej rakia. Sigurimsat krenoheshin se dënuan një grup të rrezikshëm armiqësor, çfarë ironie! Dua të shkruaj edhe për një tjetër ngjarje që ka ndodhur në kampin e Burgut të Gosës në Kavajë. Një natë Sigurimi mori Ram Habilin. Ia zunë gojën me shami të mos bërtiste, e çuan deri afër tuneleve të rrethimit të kampit dhe e ekzekutuan duke e shpallur më pas se kjo ndodhi pasi ai kishte dashur të arratisej nga burgu. E njëjta gjë ndodhi edhe në burgun 301 në Bulqizë. Sigurimi mori natën të burgosurin Musa Qazimi dhe e hodhi në galeri, pas disa orësh u deklarua se ngjarje kishte qenë një aksident. Po në Bulqizë punonjësit e Sigurimit rrëmbyen Hysen Rakipin pasi shante komandantin e burgut dhe e pushkatuan brenda rrethimit me tela, edhe ky rast u paraqit si tentativë arratisjeje.

Kategori
Uncategorized

Ata nuk janë gjykatë! Për pasojë nuk kanë asnjë të drejtë të ngrenë akuza publike ndaj askujt.

Nga Ylli Manjani / Ish minister i drejtesisë.

Sekretari Amerikan i Shtetit, ambasadori/ja e ShBA, vetë Presidenti i tyre janë nënpunës shteti dhe jo drejtësia Amerikane. As drejtësia e botës!

Njësoj vlen ky arsyetim për çdo mininistër, kryeministër, president e ambasador kudo në botë.

Për pasojë nuk kanë asnjë të drejtë të ngrenë akuza publike ndaj askujt.

Ata nuk janë gjykatë!

Në të gjitha dokumentet ligjore të rruzullit, përfshi dhe Kushtetën e SHBA, sanksionohet eksluziviteti gjykatës së pavarur për të vendosur mbi fajsinë ose pafajsinë e çdo individi.

Askush tjetër, autoritet, pushtet apo individ nuk mund të shpallë dikë tjetër fajtor, përveç se gjykatës. Kjo e fundit gjykon vetëm mbi bazë provash e faktesh dhe në një proces të rregullt.

Ky është rregulli i konsoliduar i 2000 viteve të fundit.

Me këtë rregull çdo njeri në botë ka të drejtë të kërkojë mbrojtje të dinjitetit ndaj cilitdo autoritet që e nëpërkëmb atë.

Pushtetet edhe mund të vrasin se kanë ushtri e armë në dorë. Edhe mund të sajojnë e manipulojnë se kanë para e legena që i shërbejnë pa hesap.

E prap se prap nuk kanë të drejtë të akuzojnë e as të gjykojnë njeri!

Nuk e kanë këtë të drejtë dhe pikë.

Tani, që ka shqiptarë që llogjet e politikanëve (përfshi dhe ato të huaj) apo të nënpunësve diplomatikë i quajnë ligj dhe nuk i diskutojnë, ky është fakt.

Kjo quhet legenosje kolektive. Ska konventë e kushtetutë që i bën derman, me thënë të drejtën…😔

Kategori
Uncategorized

Ambasadore Kim! Ti je shumë hipokrite për të pretenduar sinqeritetin. Open letter to US Ambassador Kim

Shkrim nga Hajro Çini / Kanada

Nëse do të ishit Ambasadore, Konventa e Vjenës ju ndalon të diktoni për çështjet e brendshme të Shqipërisë, nenet 41 dhe 42 ju ndalojnë të shkelni vullnetin e votuesve shqiptarë dhe të përpiqeni të ndaloni anëtarët e zgjedhur të parlamentit të jenë anëtarë të parlamentit.

“Ambassador Kim: Look, I think this is a free country. It’s a NATO ally. And leaders have to take responsibility for their decisions. As far as the United States is concerned, our position has been very clear right from the start with regard to designees. And, I have nothing further to say on that issue.”

It was Don Lu who forced the parliament to hand over the Albania’s Sovereignty to foreign powers with the destruction of the Judicial System and Albania’s Constitutional Order.

You are not an ambassador, but a self proclaimed, in the violation of international order, the Governor of Albania.

I hope that Albanian lawyers would be compiling a file for USA Senate with all your violations, and I believe that some of them might even be considering opening a case against you in the Hague for violating International Order.

You claim sincerity, when I think, you do not know the meaning of it. You are too hypocrite to pretend sincerity.

President Meta accused you publicly that you tried to blackmail him to violate the Albanian Constitution.

I have seen you get form the prime minister’s office with a big white box. Inside that box, might have had chocolates, I do not know, but the fact that you act as a spokesperson of the Albanian Government, people might easily speculate that inside that box might have been thing much more valuable than chocolates, who knows?!

I have been leaving in North Amerika for the last 30 years. I have never seen any ambassador to have openly declared to have received and gifts from any member of the parliament, now have anybody seen any ambassador getting from the government offices with huge white boxes.

You are disgrace of diplomacy must resign!

Guvernatorja e vetë-shpallur e Shqipërisë Yuri Kim paska dhënë një intervistë tek Zëri i USA për të larë duart si Ponc Pilati. Aj paska deklaruar:

“Ambasadorja Kim: Shikoni, ky është një vend i lirë. Është vend aleat në NATO. Dhe udhëheqësit duhet të marrin përgjegjësi për vendimet e tyre. Për sa i pëket Shteteve të Bashkuara, pozicioni ynë ka qenë shumë i qartë që nga fillimi në lidhje me personat e përcaktuar. Dhe, nuk kam gjë tjetër për të shtuar për këtë çështje.”

Më poshtë është përgjigja ime në shqip (ndërsa në faqen e Ambasadës është edhe në Anglisht)

Jo Guvernatorja Yuri Kim, Shqipëria nuk është më një vend i lirë. Sovraniteti i saj është shkatërruar rëndë dhe është marrë nga Ambasada e SHBA në Tiranë.

Ishte Don Lu ai që detyroi parlamentin të dorëzonte Sovranitetin e Shqipërisë te fuqitë e huaja me shkatërrimin e Sistemit Gjyqësor dhe Rendit Kushtetues të Shqipërisë.

Ju nuk jeni një ambasadore, por e vetëshpallur, në shkelje të rendit ndërkombëtar, Guvernatore e Shqipërisë.

Nëse do të ishit Ambasadore, Konventa e Vjenës ju ndalon të diktoni për çështjet e brendshme të Shqipërisë, nenet 41 dhe 42 ju ndalojnë të shkelni vullnetin e votuesve shqiptarë dhe të përpiqeni të ndaloni anëtarët e zgjedhur të parlamentit të jenë anëtarë të parlamentit.

Shpresoj që avokatët shqiptarë të përpilojnë një dosje për Senatin e SHBA -së me të gjitha shkeljet tuaja, dhe besoj se disa prej tyre madje mund të marrin parasysh hapjen e një çështje kundër jush në Hagë për shkeljen e Rendit Ndërkombëtar.

Ti i përket Hagës!

Ti pretendon sinqeritetin, por unë mendoj, se nuk e dini kuptimin e asaj fjale. Ti je shumë hipokrite për të pretenduar sinqeritetin.

Ti shantazhove dhe detyrove zotin Basha të bënte vetëvrasje politike dhe shoqërore dhe tani po lanë duart si Ponc Pilati.

E gjithë bota e konsideron atë një hipokrit, në një kohë kur ai, të paktën, u përpoq të merrte ndonjë këshillë. Ti je me keq se ai.

Presidenti Meta ju akuzoi publikisht se u përpoqët ta shantazhoni për të shkelur Kushtetutën shqiptare.

Shantazhi është akti i parë i Mafies.

Nëse përdorni shantazhin kundër zyrtarëve të zgjedhur shqiptarë, nuk veproni ndryshe nga Mafia.

Unë ju kam parë të dilni nga zyra e kryeministrit me një kuti të madhe të bardhë. Brenda asaj kutie, mund të kishte çokollata, unë nuk e di, por fakti që ti vepron si zëdhënëse e Qeverisë Shqiptare, njerëzit lehtëshist mund të spekulojnë se brenda asaj kutie mund të ketë qenë diçka shumë më e vlefshme se çokollatat, apo jo?!

Unë jetoj në Amerikën e Veriut për 30 vitet e fundit. Unë kurrë nuk kam parë ndonjë ambasador që të ketë deklaruar hapur se ka marrë dhurata nga ndonjë anëtar i parlamentit, kurrë nuk kam parë ndonjë ambasador të dalë nga zyrat e qeverisë me kuti të mëdha të bardha.

Ne e duam SHBA dhe i jemi mirënjohës Presidentit Wilson për ruajtjen e Shqipërisë në hartë. Ne i jemi mirënjohës SHBA -së për çlirimin e Kosovës dhe mbështetjen e pavarësisë së saj.

Por shqiptarët nuk e meritojnë të shohin që vendi i tyre të keqqeveriset nga ju.

Ju jeni turpi i diplomacisë duhet të jepni dorëheqjen!

Kategori
Uncategorized

Sot me Sali Berishën u rikthye opozita reale dhe u braktis opozita hale që nuk i duhet askujt.

Shkrum nga Kleves Bitro /

POR….

Nga sot PD ka një mision, nerv, përfaqësim, motivim tjetër nga ritmi i Lulzim Bashës.

Nga sot, PD nuk ka më Kryetar atë që thonë disa se ka, nga sot PD ka në krye luftëtarin që meriton.

Opozita reale dhe opozita hale…

Të nderuar miq,


Mundet që Rama të ofrojë ofiqe dhe poste ndër njerëzit që rrethojnë Bashën. Mundet që një bashkëqeverisje të dakortësohet për të ndihmuar Bashën të mbajë ca vota interesi.

Mundet që për disa muaj të dëgjohet premtimi se do bëhen zgjedhje të reja.

Të gjitha këto mund të hidhen në tregun e gjëse së gjallë për të mbajtur rreth Bashës ata që kanë interesa.

Pushteti absolut korrupton gjithkënd që nuk ka bosht të dinjitetit dhe respektit për veten. Pushteti i Ramës dhe ëmbëlsia e fruteve mëkatare të qeverisjes ka prekur Lulzim Bashën.

Megjithatë nga sot nuk ka më rëndësi se çfarë Rama bën për të dëmtuar opozitën dhe si e lëviz kalin e trojës nëpër demokratë.

Që sot, PD iu kthye opozitës reale duke marë vëmendjen që i takon nga zemra e Tiranës për t’u përhapur në gjithë Shqipërinë.

Nga sot opozita reale është me Sali Berishën, është në rrugë, sheshe e kudo.

Opozita nga sot ka një tjetër qendër rëndese, një tjetër kthesë, një tjetër realitet.

Sot me Sali Berishën u rikthye opozita reale dhe u braktis opozita hale që nuk i duhet askujt.

Kategori
Uncategorized

”Liri Demokraci” Si fëmijë atë natë e kujtoj gjajtë, tik-takun e lirisë në shpirtin tim.

Mimoza Rexhvelaj .

Mu kujtua ky episod, sa i largët aq dhe i afërt nga fëmijëria…

Babit i kishin sjell gazetën, “Rilindjen Demokratike”

botimi i parë, aq shumë i dashur, që në aq shumë duar kishte kaluar sa ngjante si shekullore…

Babi e lexoi me zë disa herë, ne mbanim veshët,

Ai fshiu sytë dhe na tha se ishin lot gëzimi, se koha po ndryshon.

Se dita që aq shumë e kishte prit, erdhi…

Se gjërat do bëheshin bukur si tek Stacionet e TV 📺 Italiane që dëgjonim në fshetësi.

Si fëmijë atë natë e kujtoj gjajtë.

Gjatë sepse provova për herë të parë tik-take lirie në shpirtin tim prej fëmije

dhe fjalët “Liri-Demokraci” u gdhënden përgjithmonë, për t’u bërë dritë e forcë.

Çuditshëm ndihem edhe sot,

edhe pse kanë kaluar kaq vite, tanimë jam nënë,

Por përsëri jam po ai fëmijë që pret ndryshimin….

Kategori
Uncategorized

Zilkat e Gëzimit pa zile .

Me këto xhevaire që shkruan kunder Berishes, jo Rama, por dhe Klosi me Brokajn do të të kishin zili, (ja u ke marrë në krhesë). Po si mund të fajsosh Berishën për 1997, kur vete braktise Bashkinë dhe nja mbathe si ferraxhi ferrash natën drejt Tiranës !?

Flet për unin e Berishes, dhe kush …Ai që dikur njihej në Vlorë jo si deputet dhe kryetar bashkie i vendosur nga hiçi prej Berishës, por me neveri si ”antar i byrosë politike”

Shkruan se ”unë e di kush e dogji Vlorën” por harron se trimi me kobure, nuk e pa se si, dhe kush e dogji Vlorën, se iku nga sytë këmbët. Iku e la bashkine dhe Vloren ne meshiren e fatit. Iku më 5 Janar 1997 ndersa me daten 6 Janar u dogj Bashkia dhe gjithë arshiva e saj, bashkë me tenderat dhe ..,

Qysh atëhere Berisha i hoqi vizën .

Kategori
Uncategorized

Argati i Vuçiç apo sherri i neveritshëm i Samitit të Nismës së Berlinit në Tiranë .

Nga Sali Berisha /

Miq, dje Argati i shqipfolës i serbomadhit Vuçiç shndërroi samitin e Nismës së Berlinit në Tiranë në një samit sherri dhe platforme sulmi të turpshëm ndaj Kosovës dhe Kryeministrit të saj.

Ai shprehu këtë qëndrim antishqiptar në prani të Kancelares Merkel, themeluese e Nismës së Berlinit, e cila jo vetëm nuk shprehu mbështetje për aleancën trilaterale Beograd-Tiranë-Shkup me emrin ‘Ballkani i Hapur’, por deklaroi preras se procesi i Berlinit nuk ka zëvendësues duke hedhur kështu në kosh të plehrave, projektin e serbomadhisë të Aleksandër Vuçiç dhe argatëve të tij Zografi Bis dhe Zaev.

Ky qëndrim i saj detyroi argatin e Vuçiçit në Tiranë, Zografin Bis të përdorëe konferencën e shtypit me kancelaren për të sulmuar në emër të padronit, Kosovën dhe kryeministrin e saj si shkakun me kryesor të dështimit të projektit të Serbomadhise, Ballkani i Hapur.

Kështu dje në samitin e Nismës së Berlinit në Tiranë nuk ishte Brenabiç që sulmoi Kosovën dhe kryeministrin Kurti, por mikpritësi i pështirosur i Samitit, argati i presidentit të serbomadhisë, antishqiptari Zografi Bis qe vazhdoi luftën e ftohtë ndaj tyre edhe gjatë një samiti rajonal me praninë e Kancelares Merkel dhe kjo vetëm e vetëm se Kosova po mbron me qëndrimin e saj nismën e Berlinit dhe po kundërshton ‘Ballkanin e Hapur’, projekt i armikut të kombit shqiptar George Soros për të rivendosur hegjemoninë serbe ne rajon, hegjemoni e cila në një të shkuar të afërt iu shkaktoi boshnjakëve, shqiptarëve, por edhe kroatëve gjenocide masakra spastrime masive etnike.

Me qëndrimin e saj Kosova po mbron jo vetëm interesat jetike të saj dhe kombit shqiptar, por edhe proceset integruese europiane në rajon.

Ajo po kundërshton krijimin e Jugosllavisë së re dhe vendosjen e rajonit në sferën e influencës ruse.

Me këtë rast dënoj me ashpërsinë më të madhe edhe njëherë Ballkanin e Hapur si projekt fund e krye antishqiptar, që ka si qëllim të vetëm vendosjen e hegjemonisë serbe dhe influence ruse rajon si dhe sulmet armiqësore prej antishqiptari të betuar ndaj Kosovës.

Kategori
Uncategorized

Kush e sheh të keqen tek Berisha, që ska asgjë në dorë përveç fjalës, i shërben Ramës.

Nga Ylli Manjani / Ish minister i drejtësisë …

Çështja është se nga çfarë do tërhiqet Berisha?! Berisha nuk ka asnjë post drejtues nga i cili të tërhiqet. Atëhere nga çfarë?!

Ky fakt është i ulur aty, këmbëkryq, mu në PD zyrtare. Kjo e fundit sa të këtë Lulin aty NUK FITON. Halli ishte të provohej e kundërta, po për të lexuar këtë realitet, pra që Luli nuk fiton, ska nevojë më për shumë mend.

Natyrisht konstatimi, tashmë i bërë publik edhe nga Berisha, është fatalisht provë që e bëri krejt të lexueshëm paaftësinë dhe ndoshta edhe ligësinë e Lulit.

Tani, në daç të tërhiqet në daç jo Berisha nga kjo (as)gjëja Luli nuk fiton zgjedhje. Askush, ose që të jemi fair, pakkush mund ti shkojë pas më Lulit. As bashkinë e Kamzës nuk e fiton dot më…

Ky është fakti!
Ky duhet të jetë edhe halli i PD, jo Berisha!

Nuk di llogjikë tjetër.

Kush e sheh të keqen tek Berisha, që ska asgjë në dorë përveç fjalës, i shërben Ramës.

Kategori
Uncategorized

Sali Berisha : Unë jam anëtar i grupit të PD. Sali Berisha

Kategori
Uncategorized

Ordiner : U hakmorre deri ne degradimin e plote te Shqiperise!!

E nis kete shkrim duke te te thene TI I PAFYTYRE!!

I bere gropen Shqiperise dhe shqipetareve nga pazotesia per te qene nje i ri si gjithe te tjeret e gjenerates tende.

I bere gjemen vendit dhe njerezve nga pazotesia e te qenurit njeri, nga arroganca, mllefi, u hakmorre ndaj nje populli qe nuk te kishte borxh, sepse nuk ishte populli qe ta mbarsi gruan, por ai i cili te solli ne jete dhe t’ja dije per nder, se te beri me djale qe e njohe kur more timonin, por njekohesisht dhe me dy vellezer…..!!

U hakmorre deri ne degradimin e plote te Shqiperise!! Sot tregove edhe nje here, perpos qe je frikacak dhe ordiner, ke qene je dhe do vdesesh i pabese, i paburre dhe TRADHETARI me i ndyre i ketij vendi.

Tregove se ti ke gurin dhe aren ne dore, ose ate Maliqin qe ben ligjin siç e citove sipas menyres qe ligjeraten ta ka pregatitur bushtra Fuga….!!

Nuk dua te ndalem tek Franca jote, tek thonjte e tu, tek vjedhja e ikonave, tek Nano i cili, me urdher apo pa nje te tille te beri pako postale, duke te dhene post, por ne fund si i pabese qe je, i zure vendin!! Ti je ajo molepsja qe droga dhe thonjte e paprere jane statura jote, fytyra jote, karakteri yt, nese te ka mbetur nje i tille, nuk dua te ndalem tek Kosova, perçarja dhe tradhetia qe i ke bere, tregetija, shitja dhe tradhetija!!

Ti je ajo menderja ku kane pushuar te gjithe bajgat dhe mafiozet e korrupsionit te droges se botes dhe ku e solle dhe e mbolle ne kete vend, dhe e shite veten dhe vendin si nje njeri i papergjegjshem qe je, si nje sherbetor dhe tradhetar excellent i atij vendi nga ku kane dale kriminelet Milosheviç dhe Vuçiçit tend te dashur!

Ti je ai cfare ky vend perfundoi ne keta tete vjet….!! Ti je ai qe me diktaturen qe kujton se ke vendosur, kane vdekur perkundrejt urdherave te tua, njerez qe kostoja e borxhit qe mund ti kene pasur qytetaret e ndershem dhe te varfer shtetit ka qene 30 mije leke, dhe po nje Klodian 25 vjecar e vulosi me vrasjen makabre qe i morren jeten per nje takse- maske 30 mije lekshe per te cilen ti ke urdheruar deri ne vrasje….!!

Ti nuk mund te ishe ndryshe atyre qe zbriten nga mali dhe ne emer te Komunizmit vodhen pasurite, vodhen shtepite, dhe fjeten neper shtreterit e atyre qe i vrane e i masakruan ne emer te “ Popullit” te atij populli qe e gjunjezuan, e deryruan te ishte spiun me perpara se te ishin baba, nene, vella, mik, shok apo shoqe!

Nuk mund te ishe ndryshe nga Babai yt shpirteror qe te vriste naten, por ti shkove pertej imagjinates, shkove per krye shnosh, ne shtepine e djalit qe vrate dhe e masakruat, si ai gjakesi qe kur te vjen ne dere, nuk e pret ne bese, aq i pa burre je, i ke ngjare sojit nga ke ardhur, si gjakes qe je. E ke mbushur Tiranen sonte me gaz helmus sepse keshtu mendon se do mbash pushtetin diktatorial qe ti mendon se ke vendosur…!!!!

Ti kujtove se e realizove qe te na vije turp qe jemi shqiptare, por jo, ne jemi krenare qe jemi, ndryshe nga ty qe nuk ke pike gjaku, nga gjaku yne SHQIPTAR, ne jemi dhe e kemi per nder te vdesim te tille!!

Edvin Rama, te erdhi fundi, shqiptaret nuk i ke njohur mire….!! Shqiptaret do te te hane te gjalle!!

Kategori
Uncategorized

Sali Berisha faqe bardhë përballë kombit .

Kategori
Uncategorized

E dorëzoi sovranitetin e kësaj partie te Aleks Sorosi! Prandaj duhet të dorëhiqet! Duhet të dorëhiqet duke kërkuar njëkohësisht ndjesë! Nuk ka alternativë tjetër!

Shkrim nga Prof. Asc. Dr. Enver Bytyçi .

Çdo kush që merr një vendim nën presionin e dikujt, e bën këtë për shkak të pengmarrjes që i kanë bërë.

🔺Nëse nuk je peng, nuk merr vendime jashtë bindjes tënde.

🔺Të qenit peng ka të bëjë me paligjshmërinë, jo me punën e veprimtarinë legale.

🔺Të qenit peng është atribut i punëve të pista të fshehta!

🔺Të qenit peng është pamundësia për të marrë vendime, ose për të marrë vendime në pajtim me parimin, të drejtën, dhe me standardet e përcaktuara në kushtetutë, në ligj, ose në statutin e partisë.

▪️Në rastin e vendimit për Sali Berishën kreu i PD-së i shkeli të gjitha këto me koshiencë të plotë. 🔺Madje me alibinë idiote se “Kishte marrë vendim në të mirë të PD-së dhe vetë Berishës”! Se mori një vendim personal “për të mos e përçarë partinë”!

Kur u mbyllën kutitë e votimit pas zgjedhjeve të 25 prillit u duk se kryetari i Partisë Demokratike nuk do t’i njihte zgjedhjet. Foli për masakër elektorale. Më pas i zbuti tonet. Pse? Nuk ishte aty masakra elektorale?! Por duket se mori urdhër të prerë për këtë. Ndaj filluan zërat kundër tij.

Lulzim Basha, në vend të sqaronte demokratët, shpalli zgjedhjet për kryetar të partisë. Por jo me 22 korrik, kur ishte afati. Më shumë se një muaj më përpara. Disa e interpretuan si hile të tij për të mos lënë kohë, disa si mundësi për t’u organizuar e për t’u përballur me Ramën. Këta të dytët gabuan. Të tjerë besuan se po përgatiste bashkëqeverisjen me Ramën!

Të gjithë mashtrohemi, së paku njëherë. Ka shumë nga ata që edhe mashtrojnë. Sepse po të mos kishte mashtrues nuk do të kishte të mashtruar dhe anasjelltas. Por tashmë duket shumë qartë se Lulzim Basha nuk është viktimë, është peng në duart e mashtruesve kriminelë. Mund të gabosh, mund të mashtrohesh, mund ta kesh edhe ndonjë ves të parrezikshëm për të tjerët. Por kur je peng, atëherë bëhesh rrezik për të tjerët!

Le të shpjegohem, pse zoti Basha është peng. Çdo kush që merr një vendim nën presionin e dikujt, e bën këtë për shkak të pengmarrjes që i kanë bërë. Nëse nuk je peng, nuk merr vendime jashtë bindjes tënde. Të qenit peng ka të bëjë me paligjshmërinë, jo me punën e veprimtarinë legale. Të qenit peng është atribut i punëve të pista të fshehta! Të qenit peng është pamundësia për të marrë vendime, ose për të marrë vendime në pajtim me parimin, të drejtën, dhe me standardet e përcaktuara në kushtetutë, në ligj, ose në statutin e partisë. Në rastin e vendimit për Sali Berishën kreu i PD-së i shkeli të gjitha këto me koshiencë të plotë. Madje me alibinë idiote se “Kishte marrë vendim në të mirë të PD-së dhe vetë Berishës”! Se mori një vendim personal “për të mos e përçarë partinë”!

Imagjinoni një familje të madhe dhe kur kryefamiljari i saj merr një vendim në kundërshtim me interesin e familjes, duke u justifikuar se “Nuk desha t’ju përçaj”! Ajo familje shkërmoqet në këtë mënyrë, jo përçahet.

E gjitha për shkak se demokratët e urrejnë peng-marrjen.

E Lulzim Basha është peng!

Është peng, sepse u bë ushtar i Sorosit me gjeneral Edi Ramën! Tani ne duhet të mendojmë të zgjidhim dilemën, se mos Geroge Soros e futi Lulzim Bashën në PD për ta shkatërruar Partinë Demokratike?!

Mos ndoshta Sorosi i dha urdhër Edi Ramës të largohej nga kryetar i Bashkisë së Tiranës për t’ia forcuar pozitat Lulzim Bashës në partinë e Sali Berishës?!

Mos ndoshta Lulzim Basha i përdor presionet e Kim-it dhe Riker si alibi për të mbuluar presionin e George Sorosit. Çfarë nuk vjen në mendje në këto momente të vështira për Partinë Demokratike, të cilat ia solli vetë kryetari i saj!

Duhet hulumtuar, pse kreu i Partisë Demokratike nuk u shpreh për Open Balkan.

Pse ai nuk reagoi kundër deklaratës përçarëse të Aleksandër Vuçiq, ku atakonte Sali Berishën në prag të zgjedhjeve të 25 prillit 2021.

Përkundrazi mori një vendim në pajtim me atë deklaratë!

T’i lejë të lirë që të vendosin vetë për lidershipin e tyre!

Ndryshe Lulzim Basha thjesht do ta shtyjë disa javë konfliktin dhe do të detyrohet të dorëzohet!.

Nëse kreu u PD-së nuk do të ishte peng te Sorosi, do të bënte referendum në parti për vendimmarrjen.

Ose do të ofronte dorëheqjen.

Kur ambasadori amerikan Zimmermann i kërkoi Ibrahim Rugovës në vitin 1991 që t’u bënte thirrje shqiptarëve të merrnin pjesë në zgjedhjet e Serbisë, ai u përgjigj me një fjali:

”Jap dorëheqjen dhe shqiptarët nuk i ftoj të votojnë presidentin e një vendi, të cilin ne nuk e njohim sovran në Kosovë”!

Lulzim Basha njohu si sovran të Partisë Demokratike George Sorosin!

E dorëzoi sovranitetin e kësaj partie te Aleks Sorosi!

Prandaj duhet të dorëhiqet! Duhet të dorëhiqet duke kërkuar njëkohësisht ndjesë! Nuk ka alternativë tjetër!

Kategori
Uncategorized

“SHBA po bën të njëjtat gabime në Shqipëri siç bëri në Afganistan”/ Largimi i Berishës, flet eksperti gjerman: Basha është këshilluar keq

Nga Martin Henze /

Përgëzon zgjedhjet parlamentare të manipuluara masivisht dhe në një moment, si në të kaluarën, ata do të largohen nga vendi pas rënies së bashkësisë shtetërore dhe atëherë ne evropianëve do të na duhet t’i marrim përsëri copat.

Rastësisht, jam i befasuar që palët aktualisht po merren me gjëra të tilla.

I këtij mendimi është edhe eksperti gjerman pranë CDU-së, Martin Henze. I pranishëm dhe vëshgues i mprehtë i jetës politike shqiptare, Z. Henze vëren me shqetësim angazhimin e faktorit ndërkombëtar, e cila në shumë raste sjell edhe probleme.

Më poshtë intervista e plotë:

Zoti Henze, ju jeni një nga ekspertët më të mirë të huaj për Ballkanin dhe një mik i Shqipërisë. Çfarë mendoni për përjashtimin e Sali Berishës, i cili u zgjodh më 25 prill 2021?

Përgjigja ka një perspektivë ndërkombëtare dhe kombëtare dhe nuk është e lehtë të përgjigjesh.

E kuptoj, le të fillojmë me perspektivën kombëtare.

Procedurat e dëbimit nga partia dhe grupi do të (duhet) të ekzistojnë gjithmonë, kudo në botë. Si rregull, partitë më të reja dhe grupet parlamentare “të tyre” preken më shumë sesa ato të krijuara, sepse duhet të punojnë më shumë për të strukturuar profilin e tyre në aspektin e çështjeve dhe personelit. Megjithatë, në Shqipëri, me PD -në, është një situatë tjetër. Tani bëhet fjalë për personin që e çoi Shqipërinë në bashkësinë e qytetërimeve perëndimore. Një person me pikat e forta dhe të dobëta, por edhe një patriot që ka qëndruar gjithmonë në anën e popullit shqiptar dhe të Perëndimit.

Në parlamentin shqiptar, grupet parlamentare janë të domosdoshme për jetën kushtetuese dhe në të njëjtën kohë janë institucionet që përcaktojnë parlamentin dhe garantohen me kushtetutë e drejta për të marrë pjesë në përmbushjen e detyrave të parlamentit shqiptar. Ata organizojnë aktivitetet parlamentare bazuar në ndarjen e punës dhe sigurojnë aftësinë e parlamentit për të funksionuar, mbi të gjitha duke kombinuar opinionet në një mënyrë që lejon shumicën.

Mundësia e formimit të një grupi parlamentar dhe punës ndryshon fushëveprimin e veprimit të deputetit individual në mënyrë të papërfillshme. Formimi dhe pjesëmarrja në një grup parlamentar ka një rëndësi të madhe në ushtrimin e mandatit si deputet. PD u paraqit për zgjedhje më 25 prill 2021 me një listë homogjene, z. Berisha është në listë dhe kështu është zgjedhur nga sovrani si deputet i PD, në këtë drejtim ai është gjithashtu një anëtar i grupit parlamentar të PD, ai nuk mund të përjashtohet ashtu. Formimi i një grupi parlamentar bazohet në ushtrimin e mandatit falas të garantuar për secilin deputet individual, jo për partinë.

Kjo përfshin të drejtën për të formuar një grup me deputetë të tjerë dhe për të qëndruar së bashku me ta, si dhe të drejtën e anëtarëve të tjerë të grupit për të përjashtuar një deputet individual nga radhët e tyre. E drejta e deputetit shqiptar për status dhe e drejta që rezulton për të formuar një grup parlamentar janë arsyeja dhe kufiri i vendimit të grupit parlamentar për përjashtimin e një prej anëtarëve të tij. Nga interesat e mbrojtura me kushtetutë të grupit parlamentar dhe funksioni i tij për një funksionim efektiv parlamentar, lind një kufi kushtetues për të drejtat e individëve deputetë.

Sipas kësaj, përjashtimi i një grupi parlamentar presupozon një procedurë që plotëson kërkesat minimale të sundimit të ligjit dhe një vendim të asamblesë së grupit parlamentar të PD në parlamentin shqiptar që është i lirë nga arbitrariteti. Kjo nuk është çështje e PD -së si parti; që është për shkak të statusit kushtetues të mandatit parlamentar.

Prandaj, pyetja është nëse kreu i PD -së, si kreu i PD -së, mori vendimin, apo si udhëheqës i partisë parlamentare. Nëse ai do të merrte vendimin e përjashtimit si drejtues partie, vendimi do të ishte shumë i paligjshëm. Nëse ai do të merrte vendimin si drejtues i grupit parlamentar, megjithëse nuk e di nëse ai ishte zgjedhur tashmë si drejtues i grupit parlamentar, atëherë vendimi do të ishte gjithashtu i paligjshëm, sepse vendimi kërkon një vendim të shumicës së të gjithë grupit parlamentar.

Pra, a po ju kuptoj drejt, vendimi i kreut të PD për të përjashtuar deputetin Berisha është i paligjshëm?

Në fakt, vendimi është me të meta të mëdha dhe nuk plotëson standardin minimal të një vendimi ligjor. Jam shumë i irrituar. Një procedurë e tillë nuk i përshtatet një partie që është anëtare e Partive Popullore Evropiane. Asnjë udhëheqës partie në Evropë nuk do të sillej kështu.

Unë e kuptoj dhe arsyetimin, z. Basha deklaron se vendimi është marrë sepse z. Berisha i është refuzuar hyrja në SHBA

Ky është gjithmonë rasti nëse niveli minimal i marrëveshjes politike i nevojshëm për një formim kuptimplotë të opinionit dhe punës së grupit parlamentar mungon, ose nëse anëtari i grupit parlamentar ka prishur marrëdhënien e besimit në një mënyrë aq të qëndrueshme sa anëtarët e tjerë të grupit nuk mund të pritet më që të vazhdojnë punën së bashku, ose nëse një anëtar i grupit parlamentar i ka shkaktuar dëmtim të përhershëm imazhit publik të grupit përmes sjelljes së tij ose saj dhe kështu ka dëmtuar ndikimin e jashtëm të grupit dhe të tij aftësia për të punuar.

Përjashtimi i grupit nuk është një masë ndëshkuese, por në fund një akt i vetëmbrojtjes për të ruajtur punën efektive politike të grupit. Nëse deputeti e ka dëmtuar qëllimisht dhe me qëllim grupin parlamentar është pra i parëndësishëm. Tani, e kuptova që z. Basha ishte i mendimit se akuzat për korrupsion nga SHBA kundër zotit Berisha janë serioze, që do të thotë se ai duhet të ketë detaje dhe se përderisa ato nuk janë sqaruar, bashkëpunim i mëtejshëm nga z. Berisha do të dëmtonte imazhin e jashtëm të grupit parlamentar të PD dhe do ta bënte të pamundur bashkëpunimin me SHBA. Ky mund të jetë një argument, por i takon grupit parlamentar ta kontrollojë dhe sqarojë atë. Mandati falas zbatohet edhe në Shqipëri, dhe grupi parlamentar duhet të vendosë për përjashtimin, jo vetëm z. Basha. Duket se ai ishte keq -këshilluar masivisht nga njerëzit e tij në këtë çështje. Ai duhet të ndahet nga këta këshilltarë. Siç thashë, nuk është vendim partie, ka nevojë për një vendim të grupit. Diçka e ndryshme vlen vetëm nëse ai Berisha do të përjashtohet nga partia, por Basha e ka mohuar këtë shprehje.

Çfarë do të thotë paligjshmëria e komunikimit të zotit Basha?

Në veçanti, vlerësimi nëse dhe me çfarë dendësie faktesh ekziston tashmë një shqetësim i marrëdhënies së besimit brenda grupit parlamentar të PD -së ose dëmtim i imazhit të tij publik varet nga idetë dhe vlerësimet e grupeve të brendshme. Megjithatë, meqenëse grupet parlamentare janë një pjesë thelbësore e parlamentit shqiptar, përjashtimi i një grupi parlamentar nuk mund të lihet në diskrecionin e plotë të grupit parlamentar. Në përgjithësi, ka arsye të mira për të kërkuar një procedurë që plotëson standardet minimale ligjore dhe një vendim pa arbitraritet.

Sidoqoftë, tani është shfaqur një problem më i gjerë

Cila?

Nga kush?

Por çfarë nuk shkon me këtë?

🔺Është një shkelje elementare e Kartës së OKB -së.

🔺SHBA nuk mund të kërkojë sundimin e ligjit dhe demokracinë nga qeveria shqiptare dhe opozita shqiptare dhe në të njëjtën frymë të mos respektojë rregullat më themelore të vetë ligjit ndërkombëtar dhe më pas të vendosë nën presion të drejtpërdrejtë udhëheqësin e një partie pro-perëndimore, që është shtrëngim i papranueshëm.

🔺Ambasadorja amerikane nuk ka asnjë punë apo të bëjë ndërhyrje në punët e brendshme të një shteti apo partie.

🔺Ku do të përfundojmë nëse 160 shtetet e tjera në botë gjithashtu shikojnë listat e partive në Shqipëri dhe bëjnë sugjerimet e tyre për njerëzit dhe nëse sugjerimet nuk ndiqen, nxjerrin ndalime hyrjeje.

🔺Ose çfarë do të thoshte Uashingtoni nëse bashkësia ndërkombëtare ndërhyn publikisht në hartimin e listave të kandidatëve dhe emërimeve të personelit në ministri ose tani kërkon fajësimin e deputetëve republikanë dhe Trumpit të cilët inicuan një grusht shteti kushtetues në janar dhe nëse kjo nuk ndodh, vendos ndalimet e hyrjes.

🔺Për të parandaluar këtë kaos, ekziston një sistem i bazuar në rregulla, ne e quajmë ligj ndërkombëtar, dhe të gjithë duhet t’i përmbahen, përfshirë edhe Ambasadorin e SHBA Tiranë.

SHBA po bën të njëjtat gabime në Shqipëri siç bëri në Afganistan, mbështet një ekzekutiv të korruptuar, përgëzon zgjedhjet parlamentare të manipuluara masivisht dhe në një moment, si në të kaluarën, ata do të largohen nga vendi pas rënies së bashkësisë shtetërore dhe atëherë ne evropianëve do të na duhet t’i marrim përsëri copat. Rastësisht, jam i befasuar që palët aktualisht po merren me gjëra të tilla.

Çfarë propozojnë ata?

Situata në Shqipëri tani është e tillë që as partia në pushtet nuk ka legjitimitetin e vetëm për të udhëhequr qeverinë për shkak të zgjedhjeve të paligjshme në 25 Prill 2021. Kjo në fakt do të thotë zgjedhje të reja në vetvete. Sipas kushtetutës, një parti jolegjitime nuk mund të formojë një qeveri. Është shkelje e parimit demokratik të kushtetutës shqiptare. Problemi është se Shqipëria po përballet me mega-probleme të vërteta. Buxheti i shtetit është në një rrëmujë masive, strukturore, pjesërisht për shkak të korrupsionit të ekzekutivit Rama dhe mungesës së plotë të planifikimit. Ekonomia është shembur dhe gjithnjë e më shumë shqiptarë të rinj, të kualifikuar po emigrojnë; familjeve të tyre u mungojnë, por edhe ekonomia.

Nuk ka ligj zgjedhor demokratik dhe zgjedhjet parlamentare të 2017/2021 u manipuluan masivisht dhe në mënyrë gjithëpërfshirëse. Ata që janë përgjegjës politikisht nuk kanë legjitimitet. Covid 19 nuk mposhtet në Shqipëri, mutantët po përhapen masivisht, vala e 4 -të do të shpërthejë në Shqipëri më së voni në tetor dhe do të pushtojë sistemin.

Shumë shqiptarë janë larguar nga vendi dhe shumë më tepër shqiptarë tani duan të largohen. Politikanët duhet të reagojnë ndaj këtyre problemeve strukturore së bashku, kështu që nuk është më çështje të kesh të drejtë, domethënë zoti Rama ose zoti Basha të kenë të drejtë, dhe diskutimi i përjetshëm dhe debatet pa përfundim se kush ka të drejtë tani. Kjo nuk ka çuar në asgjë në Shqipëri vitet e fundit, është shkatërruese dhe nuk është novatore. Shtoji kësaj ndërhyrjen irrituese të ambasadores amerikane. Ai vetëm e përshkallëzon kaosin më tej. A doni që unë t’ju them se cili është problemi themelor në Shqipëri?

Po me thuaj?

Problemi themelor në Shqipëri është se politika, por edhe përfaqësuesit e BE -së dhe SHBA -së në komunikim, por për fat të keq edhe në analizën e situatës, gjithmonë dalin më shumë nga dëshirat sesa nga faktet dhe tani disa njerëz po përpiqen t’i neutralizojnë këto gabime me mjete të sundimit të ligjit, në mënyrë që ata vetë të mund të përparojnë në zhvillimin e tyre profesional, është aq e thjeshtë sa kaq. Por ju lutem më lejoni të them një gjë. Kjo nuk është një pyetje e drejtpërdrejtë.

Por pyetja ka qenë në mendjen time për ca kohë. Cila dhe ku është e ardhmja e Shqipërisë. Ne mund të gjejmë një model në Shqipëri që ka shumë tërheqje dhe perspektivë, dhe unë tashmë kam vënë në dukje disa mundësi. Por kjo do të thotë gjithashtu një ndryshim thelbësor i mendjes dhe guximit. Një model shqiptar në të cilin ne nuk përqendrohemi njëqind për qind në fitim ose njëqind për qind në çështjet sociale, një model në të cilin vendosim kuriozitetin para sigurisë absolute dhe kështu krijojmë një mjedis për njerëzit që duan të bëjnë diçka të re në Shqipëri. Një zhvillim në të cilin ne e vendosim mendimin para propagandës dhe faktet para ëndrrave. Një shoqëri që e vendos kombin para egoizmit të individit. Pastaj mund të vijë përsëri koha kur emrat dhe kompanitë të kthehen në Shqipëri, pas së cilës rrugët dhe shtëpitë mund të ndërtohen përsëri. Por për ta bërë këtë, duhet të fillosh diku në Shqipëri, dhe të gjithë në Shqipëri duket se e kanë shumë të vështirë të fillojnë.

Në vend të kësaj, ne e shtyjmë topin drejt politikës, partitë politike e shtyjnë topin drejt njëra -tjetrës, partitë kundërshtarët e shtyjnë topin drejt njëri -tjetrit, ambasadat e shtyjnë topin drejt palëve, palët e shtyjnë topin drejt ambasadave ose gjithçkaje e shtyn topin drejt ekonomisë, në mënyrë që me çdo kusht të parandalohet të shikosh me ndershmëri në pasqyrë dhe të na tregosh të gjithëve se ne të gjithë duhet të marrim pjesë këtu në Shqipëri.

Vetëm në këtë mënyrë gjithçka do të jetë e mundur në Shqipëri dhe vetëm në këtë mënyrë ju në Shqipëri mund të bëheni përsëri një vend tërheqës për të rinjtë shqiptarë dhe për shumë shqiptarë, në mbarë botën, duke arritur kështu mbrojtje, lumturi dhe kështu një të ardhme për familjet shqiptare. Dhe vetëm në këtë mënyrë ju mund të përmirësoni cilësinë e jetës në Shqipëri – sipas mendimit tim, kjo duhet të jetë vërtet në interes të të gjithë shqiptarëve.

Çfarë mendoni se rrjedh nga kjo?

Ky diskutim i pakuptimtë për personin Berisha dhe të tjerët duhet të ndalet. Shqiptarët nuk janë në situatën luksoze për të pasur kohë për lojëra.

Sidoqoftë, partitë kryesore politike duhet të punojnë së bashku, mendjet më të mira në vend, për të përcaktuar mundësitë e kombit dhe për t’u përqëndruar në to. Në këtë situatë emergjente në të cilën Shqipëria për fat të keq ndodhet, kjo mund të bëhet vetëm në një qeveri të përbashkët kalimtare, në një koalicion të madh për një periudhë të kufizuar kohore, situata në Shqipëri është shumë serioze, nuk ka më kohë për lojëra të mëtejshme mes qeverisë dhe opozitës, është koha për një koalicion të madh mes partisë në pushtet dhe PD, emërim të barabartë në të gjitha postet kryesore, një ndryshim vjetor në pozicionin e kryeministrit. Përkufizimi i qartë i objektivave dhe një angazhim i qartë për zgjidhjen e mosmarrëveshjeve. Është koha për të parë jo hijet e së kaluarës, por dritën, të ardhmen. Vetëm ju mund të ecni përpara shpejt, por së bashku do të shkoni larg.

Përgatiti: Erjon Dervishi

Kategori
Uncategorized

Sondazhi/ 71% e demokratëve kundër Bashës dhe pro Berishës

Sondazhi/ 71% e demokratëve kundër Bashës dhe pro Berishës

Shumica e votuesve të PD-së nuk e donin largimin e Sali Berishës nga grupi parlamentar. Përkundrazi ata kërkonin që PD ta mbështeste Berishën në çështjen me SHBA-në.

Këto janë rezultatet e një sondazhi që u krye në nivel kombëtar në bazë të 1 mijë intervistave nga data 10 deri më 28 gusht

Sondazhi i Euronews Albania dhe MRB tregoi se 71.2% e votuesve të PD nuk e mbështesnin përjashtimin e Berishës nga grupi parlamentar i demokratëve – 12.8% e mbështesnin, 12.4% ishin në mëdyshje, 3.6% dhanë përgjigje ‘nuk e di’.

Image

Të pyetur se sa dakord janë me thënien ‘PD duhet ta mbështesë Sali Berishën’, 58% e votuesve të PD-së u përgjigjën po, 28.4% jo dhe 10% ishin në mëdyshje ‘as po as jo’.

Ndryshe u përgjigjën personat që më 25 prill zgjodhën të mos votojnë dhe që për këtë mund të konsiderohen si ‘elektorati gri’.

Shumica e tyre (56.5%) ishin kundër një mbështetjeje të PD-së ndaj Berishës edhe pse në rastin e largimit apo jo të tij prej grupit parlamentar ishin të dyzuar – 21.4% u përgjigjën ‘nuk e di’, 12.6% ‘jo’ dhe 9.5% ‘po’.

toggle menu

FOTOLAJM/ Berishën e presin me lule, Basha largohet me kokën e ulur

Berishën e presin me lule, Basha largohet me kokën e ulur

Një ditë pasi u përjashtua nga grupi parlamentar i Partisë Demokratike, ish-kreu i kësaj partie, Sali Berisha, u prit me lule nga një grup simpatizantësh në momentin që ai po zbriste nga makina për t’u futur në Kuvend, ku sot mbahet seanca e parë e këtij legjislacioni.

Ndërkohë, Berisha akuzoi kryetarin e Partisë Demokratike, Lulzim Basha, se është përfshirë në “pazare të fëlliqura” me Edi Ramën.

Edhe pasi doli nga Kuvendi, Berisha përshëndeti mijëra simpatizantë që ishin mbledhur për të kundërshtuar vendimin e Bashës.

Berisha iu drejtua simpatizantëve demokratë duke u ka premtuar se do të rikthejë sovranitetin në PD. Gjithashtu përkrahësit e Berishës mbushën makinën e liderit historik me karafila duke i shprehur hapur mbështetjen e tyre.

Pa dyshim që nuk mungonin thirrjet e simpatizantëve ku mes tyre dëgjohej një djalë duke thënë: “Ne vdesim për ty”.

Ndërsa në krahun tjetër Lulzim Basha ka dalë nga ana tjetër e Kuvendit me kokën e ulur.

Kategori
Uncategorized

Berisha : Basha duhej të dorëhiqej .

Nga Sali Berisha

VIDEO/ Berisha: Basha duhej të dorëhiqej, theu çdo rregull dhe ligj me këtë vendim
Nga Sali Berisha /

Ish-kryeministri Sali Berisha komentoi në Çim Peka LIVE vendimin e kryetarit demokrat, Lulzim Basha.

“Vendimi është një vendim jashtë çdo lloj norme statutore dhe ligji të vendit.

Natyrisht një vendim të tillë, një njeri që respekton parimet më elementare të një force politike të lirë, nuk mund ta marrë.

Unë e kuptoj presionin e jashtëzakonshëm që ai ka pasur, por pavarësisht nga presioni, mendoj se disa herë më parë, duhet të konsideronte dorëheqjen e tij, sesa të dorëzonte sovranitetin e PD.

Sovraniteti i PD, sepse PD është një institucion i sovranitetit të vendit, me njoftimin që shpalli zoti Basha, dëshmoi se, ose bëri atë që nuk bëri Ilirjan Celibashi. Vendosi të dorëzojë sovranitetin, të asgjësojë PD-në si një parti sovrane, për shkak të presioneve të jashtëzakonshme të lobimit korruptiv të Edi Ramës dhe George Soros.

Jam i sigurt se Bashën e kanë kërcënuar me sanksione, për këtë jam i sigurt.

PD nuk mund të jetë kurrë një forcë, ku deputetët e saj i vendos cilido vend tjetër në botë. Sepse këtu merr fund gjithçka. Nëse PD i është bërë goditja më fatale që mund t’i bëhet një force politike, e kuptoj presionin e madh që Edi Rama dhe lobimi i tij korruptiv kanë realizuar ndaj Bashës, por njeriu i civilizuar ndodhet para rrethanave që nuk pranon kurrë një vendim, i cili faktikisht asgjëson forcën politike opozitare, PD-në.

Për të marrë një vendimi të tillë, zoti Basha duhej të mblidhte Kongresin e PD-së, të ndryshonte statutin e PD, të vendoste një nen në statut, ku të sanksionohej përjashtimi nga grupi i personave që dezinjohen non-grata nga SHBA apo një vend tjetër.

Ky nen nuk mund të konsiderojë pa transparencën. Ai, për interesa të caktuara, shpalli një vendim që është nul, pasi është vendim i tij dhe i asnjë forumi të PD. Por ky nuk është thelbi, por thelbi është dorëzimi i sovranitetit të PD.

Mendoj se Shqipëria ka humbur, e tërë shoqëria shqiptare ka humbur, sepse një forcë politike sovrane mund të qeverisë vendin, sepse vetëm një forcë politike sovrane mund të jetë një opozitë e pavarur e interesave publike dhe jo e manipuluar apo e urdhëruar nga forca të tjera,”

Çfarë shkruan analisti Çim Peka !

Kategori
Uncategorized

Nafi Çegrani: UDB-a edhe mes hoxhallarëve!

Nga: Nafi Çegrani

Veprimet e saja konspirative dhe planet e errëta të aksionevce dhe zhvillimeve të ndërmara, shumë pak e gjen në libra, apo aty-këtu gjen nëpër artikuj gazetash, pamflete, statuse e thashetheme, vetëm disa histori lidhur me fate tragjike njerëzish. Nuk do mend, se nga rradhët e kësaj makinerie të fshehtë vdekjeje, në mënyrat më perfide ka pas shtypje, represion, intriga, shpifje, spiunime, dhunë, përndjekje, krime nga më të ndryshmet…mbi popullin shqiptar jo vetëm në Kosovës, por në të gjitha trojet ku jetojnin shqiptarët gjatë sistemit komunist jugosllav, kjo nuk diskutohet. Dhe, diku më shumë e diku më pakë… Mvaret nga situatat dhe rrethanat në kohë dhe hapësirë … Por, kush i bënte dhe i bëri ato, posë rrjetit të nëntokës kriminale udbashiane. Mashtrimi apo mashtruesit e popullit , i cili ndiqej e survejohej tabore të tëra fatprerësh, ishin Hijet dhe përndjekjet e rrepta të djallit me shtatë brirë …!

Vlerën e UDB-së si një lloj gogoli ndërshqiptar, përveç se si realitet gjeopolitik dhe rrezik konkret shtetëror, e kuptonte më mirë se çdokush , ishte vetë populli i vuajtur, sepse dikush me plane të kurdisura sekrete dhe në mënyrë perfide, e përdornin personin , grupet apo edhe më shumë nga rradhët e popullatës, për të pas mbulesë apo arsyetuar zullumet e veta shkretihane.

Kështu që UDB-ja shfaqet kudo në formë lugati për ta përndjekur e survejuar, për t’i kurdisur akuza e mashtrime, procese të inskenuara gjyqi , bastisje e arrestime nëse nuk ishte i përshtatshëm pë LKJ ose në vijën e rrjetit për spiunim, si informatorë i UDB-së, dhe fundja , nëse nuk vepronte apo të bënte sipas urdhërave të Beogradi, nga frika do mundohet të ikte maleve, të ikte atje ku nuk do ta arrinin dot Hijet dhe këthetrat si thika…

Madje, për rast konkret, ja se çfarë rrëfen hoxha Qani Baki Loku:

„ Në zyrën luksoze të Molla Sulës në BFI në Shkup, ishte ulur personi që unë nuk e nihja, dhe pinin kafe e bënin muhabet… Me të hyrë unë në zyrë, Molla Sula, duke ia mbyllur syrin personit i cili mbante filxhanin e kafesë në dorë, i

tha: „ Kiro, ovoj e od selo Çegrane, seloto na Nafi Çegrani!“ U habita për këtë prezantim, sidomos nga fakti sepse nuk e njihja personin me emrin Kiro, për të cilin më vonë kuptova se ishte zyrtarë i lartë operativist i UDB-së për Maqedoni dhe quhej Kiro Fuzevski.

„Aha !!,- tha Kiro. Go poznavash nafi Çegranija, kakov çovek e toj, kakvo mislenje imas ti za nego?“-pyeti.

Ia këtheva në maqedonishten e tij të cilën nuk e flisja rrjedhshëm dhe i thash: „ E kam dëgjuar. Por, nuk e kam njohur dhe nuk e kam takuar asnjëherë. Për pos që e di se është nga fshati im. Tani ka vite që gjendet në burg. Por e dij se në burgjet e Bosnës rri i pafajshëm. Rrjedh nga një familje fisnike. Nuk ka bërë ai asnjë krim, dhe se ia kanë mëvesh keqdashësit e tij!“

„ Mislish deka nee kriv?“- u drejtua udbashi kryeneq.

Ia tregova rastin rreth planit për likuidimin e emigrantit Kalosh Hamdi Reçanit në Çikago të Amerikës ku ishte zv kryetari i organizatës „Lidhja e Prizrenit“ dhe se si Nafiu e ka paralajmëruar atë për atentatin që ia përgatiste UDB-a jugosllave e Beogradit, dhe për këtë ajo , më 1981 iu hakmorr rëndë ndaj nafiut, duke e arrestuar dhe fut në burgun e Zenicës, ku e dënuan me vdekje –pushkatim në saje të akuzave dhe shpifjeve të kurdisura dhe me „dëshmitarë“ të rrejshëm.

„ Ky ishte plani më i qëlluar dhe efektiv i UDB-së dhe për këtë punë, që ende mbahet shumë sekrete, nuk dinte kush nga rradhët e Shërbimit, pos 4-5 persona kryesorë, e jo më njerëz të zakonshëm!“- tha udbashi Kiro Fuzevski dhe vazhdoi më tej:

„ Andaj, Sulo, ki kujdes nga hoxha Qani, sepse këtë që thotë ky, nuk e di kush, as në rradhët e UDB-së, mbahet si sekret zyrtar, që nëse kush e dekonspiron, i ik koka ! „ – të gjitha këto i rrëfente në zyrën e Kryemyftiniut të BFI të Maqedonisë në Shkup, operativisti i UDB-së që mbulonte institucionet fetare, Kiro Fuzevski, i cili e njihte mirë Nafiun pasi, një kohë kishin punuar bashkë në sektorin për ndjekjen e diplomatëve dhe atasheve të huaj.

…Pregatitja me plan sekret e arrestimit, akuzat e manipuluara dhe të kurdisura ndaj Nafi Çegranit, pas këthimit të tij nga Amerika, ku ishte arratisur vite më herët, në bashkëpunim me krerët e KOS-it jugosllav dhe Sherbimet tjera si SJB në Shkup, me pëlqimin e Beogradit, Stane Dollancoit, Branko Mikuliqit, Mirko Bunevskit, Nikolla Ilievskit etj, hartuan strategjinë e zhvillimit të një Procesi të inskenuar në Zenicë të Bosnës, ku Cjapi me duar lidhur në pranga do të dërgohej te kasapi, dhe si viktimë do të dënohej me vdekje-pushkatim për vepër që as nuk kishte dijeni!

Parashtrimi i UDB-së si forcë e errët dhe e kudogjendur ka qenë një makineri e tmerrshme, aq edhe e zgjuar. Inteligjenca jugosllave ishte organizatë e fuqishme që vepronte vërtet—madje vepronte duke likuiduar e vrarë kundërshtarë të Beogradit, brenda dhe jashtë Jugosllavisë, e veçmas në Perëndim .

Meqë Perëndimi donta ta përdorte Jugosllavinë si një lloj leve anti-sovjetike, ky dimension i historisë është neglizhuar. Shkatërrimi i përdhunshëm jugosllav, si dhe lidhjet e inteligjencës me vrasës e kriminelë ordinerë të tipave të Ante Bernadës, Fikret Bradariqit, Ashaninit, Arkanit, Legijës Elemek etj. Dhe shumë antishtiptarë të përbetuar, çështje për jetën e shqiptarit bëhej akoma dhe më komplekse gjatë viteve të rrënuara komuniste ose edhe më vonë në kohën e Millosheviqit.

Pikërisht misteri ka qenë përbërësi kryesor për teoritë shqiptarçe me UDB përgjatë dekadave—fakti që këto nuk konfirmohen dot në Beograd. Hijet e kanë bërë të mundshëm hedhjen e dyshimit si masha të ndryshkura, vegla qorre dhe fytyra të zbehta. Dyshimi për fijet e nëndheshme edhe me kriminelë-informatorë, kodosha e spiuna nga gjitha trevat tona, gjegjësisht nga Kosova, listat janë të gjata me emra e mbiemra , të cilët ishin „vazalë“ me krimin e

UDB-së, e që ky konspiracion që ende funksionon , thelbi mbetet në terr për shumë kohë.

Nuk ka patur pra vetëm një UDB si organizatë historike në Jugosllavi, por edhe një „UDB“ në formë gogoli për përdorim ndërshqiptar, duke infiltruar në këto rradhë edhe arsimtarë, profesora, mjek, postjerë, hoxhallarë , priftërinj etj të cilët kishin prirje edhe për intriga e dallavere… si hijet që gatuajnë sherr, sajesa, keqinformime, smirë dhe degradime, duke përdorur burime jo serioze, pa argumente konkrete apo bindëse !

Dhe, e drejta apo e vërteta, mbeten larg fakteve dhe jetës reale të njeriut, i cili në kohë dhe hapësirë mbetet vetëm VIKTIMË përballë intrigave, qofshin edhe të „Njerëzve të Perëndisë“ !

Kategori
Uncategorized

Buke e kripe e zemer ? Rama po gënjen .

Kategori
Uncategorized

Njerzit e Trump nga Departamenti i Shtetit e paralajmëruan Berishën për kurthin.

Dy presidentët , 🇺🇸Xh. Bush dhe 🇦🇱Berisha /

Si dështoi Plani A amerikan për ta ndaluar Sali Berishën të kandidonte në zgjedhjet e 25 prillit, për shkak të një informatori në Departamentin e Shtetit

Futja e Sali Berishës në listën e zezë amerikane si non eliglible (që nuk mund të përzgjidhet) për të marrë vizë amerikane, në maj të këtij viti erdhi pasi dështoi Plani A amerikan për ta shpallur Sali Berishën non grata (te padëshiruar) në muajin shkurt.

Sali Berisha me vendimin e Sekretarit Blinken në maj është shpallur si non eligible, jo non grata, megjithëse ky termi i fundit përdoret në Shqipëri nga media. Që të shpallet një person non grata duhet të ndodhet në territorin e shtetit që e shpall të tillë dhe të dëbohet prej andej.

Pikërisht personat e shpallur non grata në SHBA, vendet e Bashkimit Europian, Kanada dhe Australi ligji nr. 138/2015 i njohur si i dekriminalizimit, në nenin 2, pika 2, gërma “a” i ndalon që të kandidojnë për deputetë dhe të zgjidhen të tillë.

Ligji thotë shprehimisht: “që janë dëbuar nga territori i një shteti anëtar të BE-së, SHBA-së, Kanadasë, Australisë, në lidhje me një prej rasteve të parashikuara në pikën 1, shkronjat “a”, “b” dhe “c”, të këtij neni, apo janë dëbuar për cenim shumë të rëndë dhe serioz të sigurisë publike të shtetit përkatës.”

Sali Berisha nuk është dëbuar nga territori amerikan, por është shpallur nga autoritetet amerikane si person që nuk mund të marrë vizë amerikane, gjë që ligji nuk e parashikon si shkak për të mos kandiduar apo për të mos u zgjedhur.

Në nëntor Sali Berishës i erdhi një ftesë nga një institut shumë i njohur amerikan i studimit të marrëdhënieve ndërkombëtare i cili kryen punë si kontraktor edhe për Departamentin e Shtetit.

Berisha ftohej që të merrte pjesë në një konferencë në muajin shkurt në Amerikë, ku do të mbante edhe një kumtesë.

Ftesa, shumë joshëse, ishte një kurth.

Në shkurt në Departamentin e Shtetit do të ishte njeriu i Biden, i cili të nesërmen e vajtjes së Berishës në SHBA do të urdhëronte shpalljen e tij non grata dhe dëbimin nga territori amerikan.

Plani A dështoi, pra dhe mbeti Plani B, sipas të cilit Sali Berisha së paku duhet të mos jetë pjesë e grupit parlamentar të PD-së.

Por ky plan varet nga qëndrimi i Bashës i cili nga ana e tij ka frikë pasojat brenda partisë nëse e përjashton Berishën nga grupi parlamentar.

Pse duhet që partia të përjashtojë nga grupi i saj parlamentar një deputet të cilin ligji nuk e ndalon të jetë deputet, madje edhe një ligj i bërë në këshillim me ekspertët amerikanë dhe të BE, në të cilin ligj parashikohen edhe rastet kur ndalohet kandidimi dhe zgjedhja e dikujt për shkak të ndëshkimeve që ka marrë nga SHBA dhe BE? Merret vesh, për interesin politik të Edi Ramës.

/Kastriot Myftaraj

How American Plan A failed to stop Sali Berisha from running in the April 25 elections, due to an informant in the State Department.

The inclusion of Sali Berisha in the US blacklist as non eliglible (who can not be selected) to obtain a US visa, in May this year came after the failure of the US Plan A to declare Sali Berisha non grata (unwanted) in February .
Sali Berisha with the decision of Secretary Blinken in May was declared as eligible, not non grata, although this last term is used in Albania by the media. In order to be declared a non grata person, he must be in the territory of the state that declares him as such and be expelled from there.
Exactly the persons declared non grata in the USA, European Union countries, Canada and Australia law no. 138/2015 known as decriminalization, in article 2, point 2, letter “a” prohibits them to run for parliament and be elected as such. The law explicitly states: “who have been expelled from the territory of an EU Member State, USA, Canada, Australia, in connection with one of the cases provided for in point 1, letters” a “,” b “and” c “Of this article, or have been expelled for a very serious and serious violation of public safety of the respective state.”
Sali Berisha has not been expelled from American territory, but has been declared by the American authorities as a person who cannot obtain a US visa, which the law does not provide as a reason for not running or not being elected.
If the law would stop the persons declared non-eligible from running, then the American embassy would have asked the State Department to put Sali Berisha’s name on the black list before the April 25 elections, and this issue had been resolved.
Plan A was for Sali Berisha to be invited to come to the US before the April 25 elections, even before the deadline for submitting lists of candidates for MPs expires, and to be expelled from there in a rage and not be able to run for MP.
The plan went into effect in November after Biden won the US presidential election. In November, Sali Berisha received an invitation from a well-known American institute for the study of international relations, which also works as a contractor for the State Department. Berisha was invited to attend a conference in February in America, where he would deliver a speech. The invitation, very tempting, was a trap. In February at the State Department would be Biden’s man, who the day after Berisha’s visit to the US would order his proclamation non grata and deportation from American territory.
In November, Berisha replied that he accepted the invitation and confirmed his participation, as required in such cases. But in January Berisha announced that he would not go, without giving an explanation. The one who invited him realized that one of Trump’s people who were close to leaving the State Department had warned Berisha about the trap.
Plan A failed, so Plan B remained, according to which Sali Berisha should at least not be part of the PD parliamentary group. But this plan depends on the position of Basha, who in turn fears the consequences within the party if he excludes Berisha from the parliamentary group.
Sali Berisha cannot be deprived of his mandate as a deputy based on point 2 of article 2 of the decriminalization law as he has not been expelled from American territory.
This was confirmed by the American ambassador herself when she gave an ultimatum to Lulzim Basha and the Democratic Party on July 30 that the party should not eat grass because of a man, Berisha.
So, the ambassador practically stated that Berisha can not be legally prohibited from entering the Assembly as an MP, but at least be prohibited from being part of the DP group. In fact, this is just a diversion to divide the DP. Why should the party expel from its parliamentary group an MP whom the law does not prohibit from being an MP, even a law made in consultation with US and EU experts, which provides for cases when candidacy and election are prohibited of someone because of the punishments he has received from the US and the EU? It is agreed on the political interest of Edi Rama./

Kastriot Myftaraj

Kategori
Uncategorized

Sadik Bejko: Imazhi i Ramës shtetar është gangster i paskrupullt, mujshar

Nga Sadik Bejko /

Imazhi i Ramës shtetar është gangster i paskrupullt, mujshar… Por sidomos përçmues me gjithë ata në hall në nevojë. Emigrantët tanë, shqiptarët ikanakë, shpesh na i kanë kthyer nga Europa me urë ajrore.Atëherë kur si numur e kemi tepëruar.

Por, edhe kur ka qenë gazetar, edhe si ministër a si kryebashkiak, E. Ramën nuk e kam parë kurrë të vihet krahë tyre. Kjo… se nuk është në natyrën e tij të jetë në anën tragjike…të ndonjë fenomeni…fenomeni të tillë si emigracioni.

Nuk bëhen krahasime të refugjatëve tanë drejt Europës me anije vdekjeje nga Shqipëria nëpër La Mansh. Nuk bëhen krahasime me refugjatët nga Kosova nën kosën e Milosheviqit, ( në Telaviv i priti Netanjahu)
as me refugjatë nga Siria (në Gjermani i priti Merkel).

Mos vallë afganët që po vijnë nga Kabuli janë ndryshe? Këta na qekan refugjatë luksi, ojfista, zyrtarë, gazetarë… I presin kryeministra, ambasadorë, vijnë me çarter.. Ho ho. Këta ia vleka t’i presësh në aeroport, t’i çosh në plazh. Hu hu..
Refugjatë luksi…

Këta na e bëkan engjëll për dy ditë dhe Kryeministrin puthador Rama…atë Ramë që në 363 ditët e tjera të vitit do t’i pëlqejë të jetë djall. Vetëm djall.
Mos na hidhni hi syve.
Kryeministrin ynë nuk shquhet për ndjenja aristokratike dhembshurie.

Ne jemi një popull që ende djemtë na shkojnë refugjatë të paligjshëm në barkun e zi të anijeve oqeanike. Nuk besoj se po arritën gjallë, andej i presin ambasadorë, bashkiakë, kryeministra. Mos më merrni kundër azilimit të afganëve. Azilin i njerëzve që po nuk i mbartën, u ikën koka…

Me gjithë zemër, me gjithë mendjen time jam që këta afganë të mjerë, të marrin azilin në vendin tonë. Të mos braktisen më thonjtë e atyre që i presin e i therin.

Por kjo le të bëhet pa shumë zhurmë politike… t’i presim si gjithë qeniet që janë të rrezikuara në vendin e tyre, si gjithë gjindja në nevojë atje e kudo qoftë. Në këtë botë për nevojtarët ne shqiptarët le të jemi një strehë… modeste. Si mundësitë tona..