Kategori
Uncategorized

Emigranti nga SHBA: Mbetem rrugeve te botes ,me vatan dhe pa vatan ,me familje dhe pa familje ,cdo gje eshte e shkrete …cdo gje eshte e ftohte ,akull,acar.

Një postim nga qytetari pogradecar Vasil Ilo , emigrant në SHBA ///

Ehhhhh e cte mendoje me pare njeriu ????

Njerezit qe jeton dhe komunikon ???shendetin???Pa punesine ???

Jeten e hidhur ,apo ndihmat qe te japin njerezit !!!

-Pse erdha ketu ???

-Te peshtishem me njerezit ???

-Te percaj familjen ???

-Apo per nje jete ndryshe ???

🔻Këtu qe as nje nuk te hyn dhe te del në shtëpi.

🔻Asnjë tye te trokase tek dera te te thote ,si i ke hallet … Folë kerko ndihme dhe ne jemi gati te te ndihmojme …

Çdo gje qenkerka enderr …

Duke menduar qe le vendlindje ,le shtepine tende me kantadi dhe vjen ne dhe te huaj per te regulluar jeten …

Poooorrr cdo gje qenkerka enderr,

Pa perkrahje ,pa ndihme …dheeee fundi mbushet zemra,

Lotët marin rrugen dhe shpirti rendohet duke qare me ulerima.

Dhe vitet ikin ,pa asnje te ardhme ,duke rënduar shpirtin deeeeerrrrriii sa nje dite te ikim prej kesaj dynjaje pa nje kembe njeriu …

Ehhhhh jete e mallkuar !

Mbetëm rrugeve te botes ,me vatan dhe pa vatan ,-me familje dhe pa familje ,

Çdo gje eshte e shkrete …cdo gje eshte e ftohte , akull, acar …

Kategori
Uncategorized

Të mbështesësh kokën në gjoksin e padrinos së Mafias …

Koloneli i SHIU-t, Kostadin Koliqi .

Last night in Tirana, Prime Minister Edi Rama organized a gathering of people, which was considered an anti-rally, in opposition to the protest of July 7, of the opposition, with songs and dances but also with speeches and you…. it’s not up to us Albanians though here, it also made very big news that your representative, here, in an exaltation never seen by foreign ambassadors, rested her beautiful head on the chest of our Prime Minister, who most Albanians know is the godfather of the MAFIA government, we hate her because she is impoverishing us to the core and stealing everything she can see and think of. In that square, there were people who were pleased when they saw your representative, leaning on the chest of Edi Rames, this MAFIA capo, but he assured you that the majority of poor Albanians, thanks to the robberies of this mafia Prime Minister, were disgusted with her what did you see… you know very well how they expressed themselves about the ambassador but also about her superiors over there, across the Atlantic…

Komenti ne voa por qe nuk i kaloi filtrat e Markut…

Mbreme ne Tirane, Kryeministri Edi Rama, organizoi nje grumbullim njerezore, qe u vleresua si antimitinge, ne kundervenie protestes se 7 Korrikut, te opozites, me kenge e valle por edhe me fjalime dhe ju….. nuk ja varet megjithse per ne shqipot e ketushem, beri lajme shume te madhe edhe se, perfaqesuesja juaj, ketu, ne nje egzaltim te papare ndonjehere nga ambasadoret e huaj, mbeshteti koken e saja te bukur, ne gjoksin e Kryeministrit tone qe shumica e shqiptareve e di qe ai eshte padrino i MAFIAs qeverisese, e urrejme sepse po na varferon deri ne palce dhe po na vjedhe gjithcka qe i shikon syri dhe i shkon mendja. Ne ate shesh, pati njerez qe u kenaqen kur pane perfaqesuesesn tuaj, te mbeshtetur ne gjoksin e Edi Rames, ketij kapo te MAFIAs, por, ju siguroi se shumices se shqiptareve te varfer ne saje te grabitjeve te ketij Kryeministri mafioz, u neveriten me ate qe pane dhe…….e dini mire ju se si jane shprehur per ambasadoren por edhe per eproret e saja atje, matane Atllantikut…..

Kategori
Uncategorized

Anijet e reja spiune: jahte luksoze

Zhduken kabllot e detit, -jahtet luksoze në pushime në zona me tubacione dhe kabllo, -anije të panjohura të regjistruara në disa vende në të njëjtën kohë.

Është thjesht rastësi, apo është preludi i një serie të re thriller?

Apo realiteti është diçka krejtësisht ndryshe?

Nuk mendoj se është rastësi.

Nuk është asgjë e re që anijet civile, dhe mundësisht anijet e peshkimit, përdoren për mbledhjen e informacionit, ose si anije spiune për të përdorur një term popullor. Gjatë Luftës së Ftohtë, anijet "civile" sovjetike si Okean- dhe Moma-class mund të vëzhgoheshin vazhdimisht në brigjet norvegjeze. 

Disa prej tyre mund të liheshin për një kohë të gjatë në zona ku nuk kishte peshkim apo aktivitet tjetër - të paktën jo aktivitet të dukshëm. Megjithatë, ata kishin qëllimin e tyre - mbledhjen e informacionit. Ose aktivitetet e inteligjencës, që është termi që përdoret zyrtarisht.

Por kjo është shumë kohë më parë.

Lufta e Ftohtë përfundoi dhe të gjithë u bënë miq.

Një mendim.
Ashtu siç është tani klima ndërkombëtare, vendndodhja gjeografike e Norvegjisë është bërë edhe një herë interesante gjeopolitikisht. 

Kjo vlen jo vetëm në lidhje me vendndodhjen e saj strategjike, siç është afërsia me Arktikun dhe aksesi në Oqeanin Atlantik, por edhe si një vend që menaxhon burime të mëdha natyrore - naftë dhe gaz.

Vlerësimet e kërcënimeve të hapura tregojnë se aktiviteti i inteligjencës së huaj në Norvegji është i lartë. Ai ka qenë prej kohësh i lartë, por tani ka një interes të dukshëm në rritje për atë që po ndodh në këtë vend, edhe brenda industrisë dhe menaxhimit të burimeve natyrore të Norvegjisë.
Kemi një fqinj të madh që është treguar agresiv. 

Jo ende ushtarakisht kundër nesh, megjithëse hakimi i sistemeve të informacionit, ndërprerja e sistemeve të navigimit dhe shkëmbimi i ashpër i fjalëve mund të jetë një akt agresioni po aq sa përdorimi i armëve.

Prandaj do të ishte naive të besohej se nuk ka një rritje të mëtejshme të aktiviteteve të inteligjencës kundër nesh. Por tani me ndihma të reja.

Anijet e vjetra janë zëvendësuar me të reja.

Jahte luksoze që kanë lëvizur dhe ende lëvizin përgjatë bregdetit, në fjorde dhe në zona me infrastrukturë të posaçme nënujore, pra tubacione dhe kabllo nënujore, janë vërejtur. Anije që lejohen të lëvizin edhe në ujërat norvegjeze pa pilot.

Kur lexon në media për jahtin “Elden” me anijen e tij furnizuese “Severnaja Ten”, i cili vërehet disa herë jashtë Aukrës dhe në zona ku ka tubacione të rëndësishme, të duhet të pyesësh se sa e rastësishme është kjo.

Kabllot e nëndetëseve për komunikim (dhe ndoshta për qëllime të tjera) papritmas zhduken.

Kjo vlen për kabllot jashtë Vesterålen dhe lidhjen me Svalbard.

Dhe kjo menjëherë pasi peshkatarët e huaj kanë qenë në zona dhe kanë kaluar mbrapa dhe mbrapa.

Por këto anije pretendohet se nuk kanë pasur asnjë lidhje me këtë.

Përsëri, sa e rastësishme është kjo?

Së fundmi është shkruar edhe për jahtin “Big Beaver” i cili është vëzhguar në Norvegjinë Jugore.

Kjo në të njëjtën kohë kur sistemet ndërkombëtare të lundrimit tregojnë se një anije me të njëjtin regjistrim është në një vendndodhje krejtësisht të ndryshme gjeografike.

Origjina dhe pronësia e jahtit është e paqartë.

A janë bërë sërish të dukshme aktivitetet nga Lufta e Ftohtë vetëm me mjete të reja, më të sofistikuara dhe moderne?

A janë anijet e mira e të vjetra spiune që janë rishfaqur në një formë të re me kapacitete të reja?

Nuk mendoj se këto janë rastësi.

Unë besoj se është pjesë e një sistemi më të madh dhe të organizuar.

Nuk mendoj ta lyej situatën me të zezë dhe nuk mund ta di me siguri se çfarë po ndodh.

E vetmja gjë që do të thoja është se nuk është koha për të qenë naiv.

Diçka po ndodh rreth nesh.

Ne mund dhe duhet të vazhdojmë të vëzhgojmë, të jemi vigjilentë dhe të vetëdijshëm për aktivitetet jonormale.

Ne të gjithë kemi një vend, liri dhe burime që duhen menaxhuar.

Është një përgjegjësi sociale.

Është përgjegjësi e të gjithëve.

Kategori
Uncategorized

Berisha: Edi Rama po përdorë SHISH-in për fabrikim dokumentesh.

Kjo zonjë është keqshfrytëzuar në mënyrë ekstreme nga Edi Rama për arsye që ajo i di vetë.

Edi Rama ka keqpërdorur, ka keqshfrytëzuar në mënyrë më të shpifur, qoftë Kryetaren e Autoritetit të Dosjeve, qoftë Linda Nikollën. 

Unë mund t’ju them ju:

Në dokumentin që Genta Sula i drejton Linda Nikollës, akuzon Ilir Metën për bashkëpunëtor të Sigurimit të Shtetit, një akt i pashembullt! Një akt i pashembullt !

Kjo zonjë është keqshfrytëzuar në mënyrë ekstreme nga Edi Rama për arsye që ajo i di vetë.

Për arsye që ajo i di vetë por ç’është e vërteta edhe do të zbardhen.

Prit, prit!

Mbi bazën e këtij dokumenti të hartuar nga SHISH, Edi Rama, për herë të parë në jetën e saj politike, Linda e parlamentit del dhe u thotë shqiptarëve se “jam e tmerruar”. Çfarë u tha: “Jam e horrifikuar, e tmerruar…Ee tronditur!” – nga dokumenti që ka dalë.

Histori të turpshme.

Zyrtarë primitivë që nuk kanë asgjë të përbashkët me integritetin e një zyrtari. Prisni, është për t’u zhvilluar!

Tani, ky është kurthi që organizon Edi Rama në mënyrë që të përdorë SHISH-in për fabrikim dokumentesh.

Kjo është e gjitha një përpjekje për të keqpërdorur Shërbimin Informativ kundër kundërshtarëve politikë nga Edi Rama. Kaq është e gjitha kjo. E gjitha.

Mos harroni, Linda e parlamentit, Genta….ato janë thjesht fatkeqet e radhës që i kanë lejuar vetës të keqpërdoren nga Edi Rama në një proces gjah shtrigash i turpshëm që mund ta bëjë vetëm një njeri që s’ka asnjë normë morale siç është Edi Rama. Të ngrejë shtetin në këmbë për një gjë shumë të qartë që nuk kishte asgjë lidhje me të.

Këto i bën vetëm Edi Rama.

Pse i bën këto? Absolutisht i bën dhe për atë që thashë por i bën edhe për të hequr vëmendjen nga vjedhjet e tmerrshme që ka kryer në aferën e inceneratorëve në ndërtimin e rrugëve, në PPP, në aferën e Butrintit të Portit të Durrësit dhe të investimeve strategjike.

Ju e shihni, kjo ngrehinë është e kalbur. E kalbur. Kjo do të bjerë, ata e dinë, ju e ndjeni sesa i dizekuilibruar është ai. Parlamenti i është bërë ferr atij dhe e lëshon gojën në parlament në mënyrë të paimagjinueshme.

Kategori
Uncategorized

Ukrainë: “kuzhinieri i Putinit” drejtoi personalisht sulmet që vranë mbi 40 të burgosur lufte –

“Kuzhinieri i Putinit ishte pas sulmit “

Rusia pretendon se kampi u godit nga raketa ukrainase,

📌Ndërsa Ukraina ka një version krejtësisht të ndryshëm dhe pretendon se shkatërrimi është në përputhje me një zjarrvënie ose shpërthim nga brenda.

Inteligjenca ukrainase pretendon gjithashtu se grupi mercenar Wagner, nën komandën personale të liderit të tyre Yevgeny Prigozhin, oligarku i njohur si kuzhinieri i Putinit, qëndron pas tij.

Sipas BBC , Ukraina beson se grupi Wagner e bëri këtë për të fshehur provat e torturës dhe vrasjes së të burgosurve të luftës.

Rrënojat e shfaqura në TV

Rusia akuzon Ukrainën për bombardimin e një burgu që strehonte të burgosur ukrainas të luftës. Ukraina beson se vetë rusët ishin pas sulmit.

– Forcat e Federatës Ruse kryen një sulm artilerie në shënjestër në një burg në Olenivka, shkroi Shtabi i Përgjithshëm i Ukrainës në Twitter më herët të enjten.

Asnjë nga pretendimet nuk është konfirmuar nga burime të pavarura.

Rusia pretendon se sulmi duhet të ketë ndodhur me artilerinë ukrainase Himars. Në televizionin rus janë shfaqur foto të atyre që supozohet se janë rrënojat e burgut.

47 robër lufte u vranë dhe 130 u plagosën, pohon Denis Pushilin, i cili është lideri i republikës separatiste të Donetskut.

Pushilin më tej pretendon se sulmi me raketa artilerie kundër burgut është për shkak se të burgosurit e luftës ukrainas kishin filluar të flisnin kundër forcave të tyre dhe se qëllimi është që të bëhet më pak tërheqëse për ushtarët ukrainas që të dorëzohen.

Ministria ruse e Mbrojtjes pretendon se janë 40 të vrarë dhe 75 të plagosur, forcat e armatosura të Donjeckut pretendojnë se janë 52 të vdekur.

Kategori
Uncategorized

Gratë Ilire -The ILLYRIAN WOMEN

The ILLYRIAN WOMEN were very Emancipated. In fact, while the Roman or Greek women who had no rights, Illyrian Women had the same rights with men and sometimes more rights than men (like in legal questions).

Illyrian Women could be Politicians, Artists, Commanders of Armies, Pirates, Actresses, and they could attend very important Illyrian Schools (the same as the ones attended by Julius Cesar, Emperor Augustus and others).

They got involved in Banquets and could decide to not get married.

Kategori
Uncategorized

A ka guxim Irani ta sulmojë Shqipërinë?


Nga Gerta Zaimi

I pyetur nga Albanian Post, drejtori i Antiterrorit në Shqipëri, Alban Dautaj, ka bërë me dije se ky lajm po verifikohet.

Ai theksoi se, “nuk mund të thuhet nëse paralajmërimi është i vërtetë, por se Drejtoria e tij ka kohë që merret me të tilla njoftime”.

Dautaj, pa dhënë shumë detaje, u shpreh se “efektivët janë vënë në lëvizje”.

Ky paralajmërim për sulm vjen vetëm disa ditë pasi organizata e Mojahedin e Khalq (MEK), e vendosur në Manëz të Durrësit, njoftoi për shtyrjen e samitit të përvitshëm.

Samiti i planifikuar për t’u mbajtur më 23 dhe 24 korrik në kampin “Ashraf 3” në Manëz u shty deri në një njoftim të dytë.

Sipas njoftimit të dhënë nga vetë muxhahedinët, vendimi ka ardhur pas rekomandimeve të Qeverisë shqiptare dhe për shkak të kërcënimeve terroriste.

Po ashtu, jo më shumë se një javë më parë do të ishte vetë Ambasada Amerikane në Shqipëri ajo që do të paralajmëronte se ishte në dijeni të një sulmi që mund të shpalosej në këtë kamp gjatë mbajtjes së samitit.

Ambasada në njoftimin e saj u bënte thirrje qytetarëve amerikanë, që të mos marrin pjesë në këtë event, që tërheq shumë figura politike amerikane.

Këtë vit ishte ish-zëvendëspresidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Mike Pence, ai që zhvilloi një takim me drejtuesit në kamp.

Pence u bë zyrtari i dytë lartë amerikan në pak kohë, i cili viziton Shqipërinë, për këtë arsye pas Mike Pompeos, i cili erdhi në Tiranë në maj të këtij viti.

Mike Pompeo Meets with NCRI's Maryam Rajavi in Ashraf 3, Albania - NCRI

Por ky paralajmërim nga Republika Islamike e Iranit (IRI) nuk e kanë zanafillën sot. Pas përjashtimeve të diplomatëve iranianë ndër vite menjëherë pas vrasjes së gjeneralit iranian Kassem Sulejmani, lideri suprem Iranian Khamenei do të dilte me një deklaratë për Shqipërinë:

“Ekziston një vend i vogël, por një djall evropian, në të cilin amerikanët dhe tradhtarët kundër Iranit u bashkuan për të komplotuar kundër Republikës Islamike”.

Trajtim ky i rezervuar vetëm SHBA-ve dhe Izraelit.

Edhe sulmi kibernetik i ndodhur disa javë më parë dyshohet se ka ardhur nga grupe të përfshira nën ombrellën e IRI-t.

Ata sulmuan faqet kryesore shtetërore me arsyen se “Qeveria shqiptare” po strehon ata që Irani i cilëson “terroristë”.

Ndonëse, identifikimi i autorit të sulmit kibernetik ende nuk është bërë i njohur zyrtarisht nga autoritet shqiptare.

Intensifikimi i luftës 

Pavarësisht se ‘lufta’ mes Iranit dhe MEK-ut ka qenë e vazhdueshme ngrihet pyetja se pse pikërisht tani shohim një intensifikim të saj.

Qeveria iraniane nga njëra anë shprehet se po merr këtë veprim të ashtuquajtur ushtarak për të luftuar terrorizmin.

Ahmad Rafat, gazetari iranian që jeton në Londër dhe shkruan për “Kayhan Life” ka shpjeguar për Albanian Post rëndësinë e këtij paralajmërimi.

Ai citon agjencinë iraniane “Fars”, e cila thotë se një sulm me dronë apo raketa ndaj Shqipërisë ka për bazë të drejtën ndërkombëtare.

Sipas “Fars-it”, Irani për të mbrojtur të drejtën dhe interesat e tij mund të veprojë duke u bazuar në nenin 51 të kartës së OKB-së.

“Sigurisht që ka diference nëse bëhet fjalë për Irakun, i cili është vend fqinj kufitar dhe nuk është anëtar i NATO-s dhe një vendi tjetër si Shqipëria”.

Por edhe pse një vend i NATO-s, çështja e pranisë së MEK-ut në Shqipëri është diskutuar edhe tre ditë më parë në Parlamentin iranian. Mohammad Hassan Asferi, parlamentar i qytetit të  Araki-t, ka deklaruar se fakti që Shqipëria mirëpret MEK-un në territorin e saj shkon kundër jurisprudencës ndërkombëtare”.

Nëse i shohim të ndërlidhura këto dy episode: ndërhyrjen në Parlament dhe artikullin e “FARS”, të dyja duke kërkuar të gjejnë një justifikim legal, kuptohet qartë që çështja është tejet serioze. Pa anashkaluar anulimin e samitit nga ana e MEK-ut, samit tejet i rëndësishëm për ta dhe kërkesën e DASH-it për mospjesëmarrje në këtë event të qytetarëve amerikanë.

Por gjithsesi, Rafat shprehet se Garda revolucionare, nëse do të sulmonte me shumë gjasë do ta bënte me drone dhe jo raketa. Edhe pse beson që më tepër kemi të bëjmë me një paralajmërim apo kërcënim.

“Industria e dronëve ne Iran është shumë e avancuar. Dronët iranianë janë ata që Rusia po kërkon të blejë për luftën në Ukrainë. Janë pikërisht dronët iranianë shqetësim edhe për vendet e Gjirit, gjë e cila iu shpreh qartësisht edhe Presidentit amerikan, Biden në vizitën e tij të fundit në rajon”, shprehet ai.

Por sërish lind pyetja se pse pikërisht një sulm tani?

Për gazetarin iranian një ndryshim në rrjedhën e historisë ka sjellë dënimi i aq shumë pritur nga MEK-u për Hamid Noury-n në Suedi.

Më 14 korrik, Hamid Noury, një ish-zyrtar iranian, u dënua me burgim të përjetshëm nga një gjykatë suedeze, për krime lufte të lidhura me ekzekutimet masive të të burgosurve politikë në Iran në vitin 1988.

Sipas Rafat, ky dënim ka krijuar një dëm imazhi shumë të madh ndaj Iranit.

Dhe pas këtij vendimi IRI sheh absolutisht influencën e muxhahedinëve.

“Anëtarë të gjykatës suedeze ishin për një javë në Tiranë për të dëgjuar shtatë anëtarë të muxhahedinëve të cilët në 1988 ishin në burg, në momentin kur Noury punonte atje. ‘Komiteti i vdekjes’ siç quhej që në atë kohë, vendoste se cilët nga anëtarët e MEK-ut apo të së majtës iraniane duhet të dënoheshin me vdekje”, shpjegon Rafat.

Ai thekson se duhet pasur parasysh se ata që u dërguan për vdekje nuk kishin marrë dënime të tilla, por ishin duke shlyer vitet e dënimit në burg në momentin që u çuan për varje.

“U bë nëpërmjet një urdhri nga lideri suprem në atë kohë Khomeini, për të zbrazur burgjet. Në Komitet u caktuan katër persona, të cilët pas 3-4 pyetjesh vendosnin cili shkonte në litar dhe cili jo. Një nga anëtarët e komitetit ishte Ebrahim Raisi, presidenti i sotëm i IRI-t. Ndaj dënimi që iu bë Noury-t ka krijuar një dëm imazhi shumë të madh për Republikën Islamike”.

Gazetari shprehet se vendi ideal ku Irani mund të reagojë kundër MEK-ut mbetet Shqipëria. Kjo pasi në Francë ata dështuan.

“Shqipëria supozohet që nuk është vend kaq i fortë në kundër reagim. NATO vështirë se reagon edhe pse vendi është anëtar i saj”.

Ka vite që MEK nuk konsiderohet si organizatë terroriste, por diçka e re ka ndodhur dy javë më parë. Muxhahedinët pas kaq shumë vitesh morën autorësinë e një sulmi me bomba molotov në Teheran kundër një baze ushtarake të Basijëve (pjesë e pasdaranëve që vepron brenda Iranit), një bazë e rëndësisë së lartë.

“Kështu që të thuash terrorist është e vështirë, por është grup me influencë ndërkombëtare. Ndër grupet opozitare iraniane jashtë Iranit ai është më i mirë organizuar, më i mirë shpërndarë dhe me më shumë influencë”, thotë gazetari Rafat. Rjedhimisht paraqet rrezik për qeverinë iraniane.

Çfarë përfaqëson MEK-u?

Nëse do të duhet të dish se çfarë përfaqëson MEK-u si organizatë duhet të kesh kujdes se kë pyet.

Disa mund t’ju thonë zëvendësues të Qeverisë iraniane, të cilët ndodhen në mërgim e të tjerët do t’ju pohojnë se janë një kult terrorist.

🔸Organizata e Muxhahedinëve të Popullit Iranian, është krijuar në Iran në vitin 1965 nga një grup studentësh radikalë që ndërthurën marksizmin dhe islamin.

🔸Themeluesit janë tre studentë: Mohammad Hanifnejad, Said Mohsen dhe Ali Asghar Badizadegan. Massoud Rajavi u bë udhëheqësi i lëvizjes vite më vonë dhe do të mbetet i tillë deri në 2003, vit kur humb çdo gjurmë e tija, duke lënë pas misterin.

🔸Anëtarët e MEK-ut ishin ndër të parët që zhvilluan luftën e armatosur kundër Shahut dhe amerikanëve të shumtë të pranishëm në atë kohë në vend. Ata mbështetën gjerësisht sulmin ndaj ambasadës amerikane në Teheran në vitin 1979 dhe kundërshtuan me vendosmëri vendimin për lirimin e pengjeve në vitin 1981.

🔸Ndërmjet viteve 1980 dhe 1981, menjëherë pas revolucionit, ata tërhoqën mbështetje të konsiderueshme publike dhe u shfaqën si opozitë ndaj regjimit të ri teokratik.

🔸Në 1981 Irani përjetoi një sezon politik të terrorit të vërtetë, shënuar si nga spastrimet e regjimit të porsalindur, ashtu edhe nga sulmet dhe atentatet e shënjestruara ndaj Iranit nga muxhahedinët.

🔸Po atë vit, një sulm i MEK-ut fshin liderët e Republikës Islamike: u vranë 70 oficerë, duke përfshirë presidentin e atëhershëm iranian Mohammad-Ali Rajai dhe kryeministrin Mohammad-Javad Bahonar.

Në vitin 1986, Franca e Presidentit Mitterrand dëbon Rajavin dhe MEK-un, të cilët më pas strehohen në Irakun e Sadam Huseinit.

🔸Nga atje, muxhahedinët do të merrnin pjesë në luftë Iran-Irak (1981-1988) në anën e Sadamit Huseinit. Kjo do të jetë një nga arsyet më të forta të humbjes së simpatisë nga ana e popullsisë iraniane për grupin.

🔸Ata ndihmuan regjimin irakian të identifikojë objektivat iraniane për të goditur dhe gjithashtu duke organizuar sulme reale përtej kufirit.

🔸MEK-u mbeti në Irak si mysafirë të Sadamit, i cili u jepte para, armë dhe mjete ushtarake deri në vitin 2003.

🔸Vit ky që përkon me rënien e regjimit.

🔸Ishte pikërisht në vitin 2003 që debati rreth muxhahedinëve u rindez në Washington.

Pas ndryshimit të regjimit në Bagdad, shumë ligjvënës në administratën e Bushit po bënin thirrje për të pasur të njëjtin trajtim për regjimet në Teheran dhe Damask.

Në nivel politik, zërat u shtuan për heqjen e MEK-ut nga lista amerikane e organizatave terroriste, ku ata ishin vendosur në vitin 1997 nga Sekretarja e atëhershme e Shtetit, Madeleine Albright.

Një synim, ai i heqjes nga lista e organizatave terroriste, të cilin MEK-u ia doli ta arrinte vetëm në vitin 2012 pas një përpjekjeje intensive lobimi nga Maryam Rajavi, gruaja e Masoud Rajav-it.

Lindur me një ideologji marksiste-islamiste, MEK mbetet në fakt si një sekt edhe pse sot publikisht deklaron që pajtohet me vlerat e sekularizmit dhe demokracisë.

Synimi i tyre, pas përmbysjes së regjimit iranian, është krijimi i një qeverie të përkohshme të kryesuar nga Maryam Rajavi, e ndjekur nga zgjedhje të lira.

Duhet gjithashtu theksuar që modus operandi i MEK-ut mbetet thellësisht autoritar: anëtarët e grupit nuk kanë akses në gazeta, radio apo televizion, askush nuk mund ta kritikojë Rajavin. Po ashtu beqaria është e detyruar.

Organizata të tilla si “Human Rights Watch” kanë dokumentuar gjerësisht abuzimet e të drejtave të njeriut brenda grupit.

Si u mor vendimi për t’u sjellë në Shqipëri anëtarët e MEK-ut?

Historia nis me Qeverisjen e Sali Berishës si kryeministër.

Ai, në vitin e fundit të mandatit të tij ra dakord me Sekretaren e Jashtme të SHBA-ve në vitin 2013, Hillary Clinton, që nga Iraku të mbërrinin në Tiranë 270 muxhahedinë.

Këta të fundit morën të gjithë dokumentacionin e nevojshëm dhe u trajtuan me statusin e azilantit politik.

Vendimi i Berishës u pasua edhe nga ai i kryeministrit të radhës Edi Rama.

Ai ra dakord me autoritetet amerikane që në Shqipëri të strehoheshin një numër rreth 3 mijë muxhahedinësh iranianë.

Me ardhjen e këtij kontingjenti të dytë të opozitës iraniane, u ngrit edhe kampi “Ashraf 3” në zonën e Manzës, në periferi të Tiranës.

Rama asokohe e konsideroi vendimin si humanitar dhe jo politik.

Autoritetet amerikane shprehën mirënjohjen për vendimin e tij.

Sipas një artikulli të “New York Times”, Qeveria shqiptare shpresonte se mikpritja e tyre do të ishte në favor të Washington-it.

Kjo u pohua edhe nga ministri i Jashtëm i viteve 2013-1019, Ditmir Bushati.

Zgjedhja e Manzës si vendi për ndërtimin e kampit u bë pasi Këshilli Kombëtar i Rregullimit të Territorit e pa si lokacionin më të përshtatshëm.

MEK-u pas marrjes së lejes vendosi të blejë tokën që ndodhet rreth 30 kilometra larg Tiranës dhe të ndërtojë aty qytezën e tij.

Pa dyshim ardhja dhe stabilizimi i qëndrimit të MEK-ut në Shqipëri nuk mund të ishte pa pasoja. Eksperienca e vendeve evropiane në kontakt me grupin tregon që pasojat mund të vinë në mënyra nga më të ndryshmet.

Metodologjia e muxhahedinëve në vendin nga ku veprojnë nuk është vetëm organizimi i aktivitetit të tyre kundër Iranit. Por në përgjithësi afrimi i tyre me deputetë, media dhe opinionistë, apo shoqërinë civile është pjesë e strategjisë që ata ndjekin për të pasur rol dhe ndikim në debatin politik dhe social në Shqipëri.

Duke qenë grupi opozitar më mirë i organizuar dhe me më shumë influencë jashtë kufijve të Iranit, gazetari iranian Rafat në mbyllje të intervistës thotë që padyshim sulmet në forma nga më të ndryshmet nga ana e IRI-t do të jenë të vazhdueshme dhe të pareshtura.

“Republika Islamike sa herë është në vështirësi në nivel ndërkombëtar, si sot me procesin e Noury-t në Suedi, që nuk është vetëm dënimi i një ish funksionari në burgje i cili ka vrarë opozitorët, por sjell në pah edhe figurën e Presidentit aktual si vrasës, apo me bllokimin e negociatave për akordin nuklear, apo nën trysninë e sanksioneve perëndimore, reagon”.

Albanianpost.com

Kategori
Uncategorized

‘Unë dhe Laura ju dërgojmë urimet më të ngrohta’: Berisha publikon mesazhin e Presidentit Bush për 100-vjetorin e marrëdhënieve diplomatike

Berisha shkruan:

“Mesazh i mikut të madh të kombit shqiptar, Presidentit George W. Bush me rastin e 100- vjetorit të vendosjes së marrëdhënieve diplomatike midis dy vendeve. Këtu më poshtë keni mesazhin e tij të plotë.”

‘Unë dhe Laura ju dërgojmë përshëndetje dhe urimet më të ngrohta për mbarë popullin shqiptar teksa festojmë 100-vjetorin e marrëdhënieve diplomatike midis Shteteve të Bashkuara dhe Shqipërisë, ky gur kilometrik i veçantë është një dëshmi i miqësisë midis dy vendeve tona dhe vlerave tona të përbashkëta demokratike.

Në vitin 2007 isha krenar që u bëra presidenti i parë i Shteteve të Bashkuara që vizitonte Shqipërinë. Laura dhe unë nuk e harrojmë kurrë kohën që kaluam në vendin tuaj të bukur. Ne u bëmë vetë dëshmitarë të mikpritjes suaj të sinqertë dhe të përkushtimit tuaj ndaj demokracisë dhe marrëdhëniet e forta me Shtetet e Bashkuara.

Kujtoj gjithashtu pasionin tuaj për zhvillim dhe tolerancë.

Jam i lumtur të shoh Shqipërinë dhe Shtetet e Bashkuara teksa vazhdojë të punojnë krah për krah si aleatë në NATO dhe në Këshillin e Sigurimit të OKB-së duke mbrojtur demokracinë, paqen dhe të drejtën e njeriut.

Shpirti shqiptar që kurrë nuk resht së përpjekuri për liri dhe tradita juaj e besës për t’u shtrirë dorën e ndihmës njerëzve në nevojë, janë vlera të cilat shpresoj do të bëhen shembull për të tjerët.

Shqipëria është një forcë e së mirës në botë dhe Shtetet e Bashkuara janë krenare që e quajnë mike dhe aleate.

Gëzuar të gjithëve 100-vjetorin e miqësisë sonë jetëgjatë!”

Kategori
Uncategorized

Unë s’kam qenë në Sahara .

VILSON BLLOSHMIT

Unë s’kam qenë në Sahara,

As në ëndrra s’e kam parë.

Saharaja njerëz ha,

Saharaja, tokë e tharë…

Unë s’kam qenë në Sahara,

As Vilsoni nuk pat shkuar;

Veç, kur shkroi vargjet për të,

Fundin kurrë s’e kish menduar.

Çdo vargu plumba i lëshuan,

Poetin ndanë nga kjo jetë.

Mu në zemër e qëlluan;

Saharaja, ç’Ferr i nxehtë!

Do të shkoj në Sahara.

Shpejt a vonë, do të shkoj.

Në më djegtë zjarri i saj,

Atë zjarr do të përvëloj…

REXHEP POLISI

Prrenjas, shtator 1996

Kategori
Uncategorized

Irani mund të tronditë botën – dhe të prodhojë bomba

Ndërsa presidenti i SHBA Joe Biden ishte duke u kthyer nga Arabia Saudite në SHBA, ish-ministri i Jashtëm i Iranit, Sayyid Kamal Kharazi, i tha televizionit Al-Jazeera se Irani ka aftësinë për të prodhuar armë bërthamore, por zgjedh të mos e bëjë këtë.

“Nuk është sekret që ne kemi aftësinë teknike për të bërë një bombë bërthamore, por nuk kemi asnjë vendim për ta bërë këtë”.

Kharazi shtoi: “Brenda pak ditësh ne mund të pasurojmë uranium deri në 60 përqind dhe ne mund të prodhojmë lehtësisht uranium të pasuruar 90 përqind”.

Pasurimi 90 për qind është niveli i kërkuar për montimin e bombës.

A është një taktikë frikësuese nga Irani për të forcuar pozicionin e tij në negociatat e ndërlikuara mbi programin e energjisë bërthamore të vendit?

Së shpejti do të bëhen dy muaj që kur Irani mbylli kamerat e vëzhgimit të OKB-së në objektet bërthamore.

Një taktikë që Irani e ka përdorur që nga viti 2018, kur ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump, prishi marrëveshjen e energjisë bërthamore që pjesa tjetër e botës nënshkroi me Iranin në 2015. Sa herë që Irani dhe SHBA ngecin në negociatat e tyre, Teherani mbyll mbikëqyrjen kamera ose ndalon inspektorët të bëjnë vizita të shpejta në objekte të ndryshme.

Udhëheqësi suprem i Iranit Ali Khamenei lëshoi një fetva gojore në vitin 2003, duke ndaluar përdorimin e armëve bërthamore dhe armëve të tjera të shkatërrimit në masë.

Dy vjet më vonë, fetvaja u përkthye në gjuhë të ndryshme dhe u botua në faqen e internetit të liderit suprem

.

Ai u interpretua si një sinjal i qartë për botën e jashtme se ambiciet e Iranit ishin të kufizuara vetëm në aksesin në energjinë bërthamore dhe jo në armët bërthamore.

Por shumë kanë ndodhur që atëherë.

Përveçse Irani nuk i beson Shteteve të Bashkuara, luftërat në Lindjen e Mesme dhe lufta në Ukrainë kanë çuar në strategji të reja si në Iran ashtu edhe në botë

Që kur presidenti amerikan Joe Biden erdhi në pushtet, bisedimet për energjinë bërthamore të Iranit kanë rifilluar pjesërisht.

Irani bën një sërë kërkesash, për shembull që SHBA duhet të heqë etiketën terroriste ndaj Korpusit të Gardës Revolucionare Islamike, e cila është krahu më i fortë ushtarak i Iranit si brenda vendit, por edhe në vendet fqinje ku Irani është thellësisht i përfshirë në konflikte të ndryshme.

Përveç kësaj, Irani kërkon të marrë mbrapsht asetet e tij të ngrira, të cilat vlerësohen të jenë rreth 120 miliardë dollarë amerikanë në vende të ndryshme.

Gjatë vizitës së tij në Izrael, presidenti amerikan Joe Biden tha se SHBA nuk do të lejojë kurrë që Irani të marrë armë bërthamore.

Si Izraeli ashtu edhe vendet e Gjirit kanë frikë se Irani është në rrugën drejt blerjes së armëve bërthamore.

Deri më 24 shkurt, bota e jashtme llogariste gjithashtu në mbështetjen e Rusisë për të kundërshtuar ambiciet e Iranit për të hyrë në klubin e armëve bërthamore. Por lufta kundër Ukrainës duket se ka bërë që Rusia të ndryshojë taktikat e saj. Pas vizitës së pafrytshme të Bidenit në Lindjen e Mesme, presidenti rus Vladimir Putin mbërriti në Iran. Fotografia e Putinit, Erdoganit dhe Raisit është më pak interesante. Është imazhi i Putinit dhe liderit suprem Ali Khamenei që thotë shumë për marrëdhëniet e reja midis vendeve.

Që kur lufta në Ukrainë preku mbarë botën, Rusia ka theksuar në raste të ndryshme se rendi i vjetër botëror është zhdukur. Moska i referohet faktit se ndikimi i SHBA-së në botë është tkurrur.

Tashmë ne shohim se vendet e Gjirit po flirtojnë me Rusinë. India dhe Pakistani tregojnë interes për naftën e lirë ruse. Turqia po merr dritën jeshile ruse për të reduktuar praninë e grupeve të armatosura kurde në Siri dhe Irak dhe NATO-ja ka probleme të brendshme me të pasur një udhërrëfyes të qartë se si të ndalojë ose luftojë pushtimin rus të Ukrainës.

Ju tashmë mund të shihni në terren në Siri se roli aktiv i Rusisë i është dorëzuar Iranit. Para luftës në Ukrainë, Moska ishte më e pranishme në Siri. Tani, ndërsa Rusia është e zënë me luftën në Ukrainë, Iranit i është dashur të marrë përsipër rolin në Siri. Lufta në Siri, lufta në Jemen, Hezbollahu në Irak dhe në Liban, Hamasi dhe xhihadi në Gaza janë karta të rëndësishme që Irani ka përdorur në negociatat e tij për energjinë bërthamore gjatë viteve të fundit. Këto karta mbeten dhe mund të riaktivizohen nëse negociatat nuk çojnë në rezultate.

Por ajo që shqetëson botën e jashtme është çështja e bombës atomike. Kartës së fortë të Iranit në rajon i është bashkuar tani edhe lufta e Rusisë në Ukrainë.

Pak besonin se Rusia do të pushtonte Ukrainën. Deri në fund, bota e jashtme llogariste që Putini të ndryshonte mendje. Ai nuk e bëri. Për një kohë të gjatë, bota e jashtme ka besuar se Rusia nuk i jep dritën jeshile Iranit për të prodhuar bombën atomike. Por “rendi botëror” i vjetër që thotë Rusia është zhdukur.

Nuk ka asnjë pengesë që Irani të prodhojë bombën – ose të befasojë botën e jashtme duke marrë bombën.

Ky në vetvete është një sinjal i qartë se Irani është i aftë të ndërmarrë një hap tjetër – të tronditë botën dhe të marrë bombën.

E vetmja pengesë mund të jetë fetvaja e vitit 2003. Por edhe fetvatë ndryshojnë në varësi të rrethanave.

Nga KASEM HAMADE

Kategori
Uncategorized

Berisha sfidon sërish SHBA-në dhe Britaninë: Sillni një fakt të vetëm dhe i them mirupafshim politikës!

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha, në një takim me intelektualët në Tiranë, ka sfiduar sërish Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Mbretërinë e Bashkuar pas shpalljes ‘non grata’.

Berisha deklaroi i prerë se nëse sjellin një fakt të vetëm kundër tij, do të japë dorëheqjen nga politika.

Kreu i selisë blu u shpreh qartë se nuk ekziston asnjë provë për ato që e akuzojnë SHBA dhe Britania ndërsa shpeshherë ka artikuluar se është shpallur ‘non grata’ nga lobimi i George Soros me Edi Ramën.

Më 20 maj të 2021, unë në një sallë në këtë hotel kam dalë, s’kisha menduar kurrë se do të sfidoja ndonjëherë sekretarin e SHBA, kurrë, por m.q.s ai kishte firmosur një akt në të cilën unë kisha bindjen absolute se nuk qëndronte asnjë fakt, dola dhe i thashë paraqit çdo fakt, përndryshe do të shkoj në gjykatë.

Do shkoj në gjykatë se nuk ke, nuk mund të gjesh dhe s’do të gjesh kurrë asnjë fakt për mua dhe as për fëmijët e mi.

Unë kam qenë i këtij kodi dhe sot pas 15 muajsh më gjithë check up-in universal, se kam edhe unë miqtë e mi, kanë gjetur zero.

Megjithatë unë vazhdoj të them, një fakt të vetëm po sollët unë i them mirupafshim politikës dhe çdo vendim tjetër.

Por, të pranoj një të pavërtetë për të vërtetë, kurrë. E ka thënë Galileo dhe s’mund ta bëjë njeriu i qytetëruar kurrë.”-deklaroi Sali Berisha.

Kategori
Uncategorized

Xhejms Bejker : ‘Më në fund jeni të lirë t’i zgjidhni vet udhëheqësit tuaj’.

Sekretari Amerikan i Shtetit,-James Baker dhe lideri Demokrat Shqiptar,-Sali Berisha .
Shqipëri 1991.🇦🇱🇺🇸🇦🇱✌🏼

Në emër të presidentit Bush dhe popullit amerikan , kam ardhur sot këtu për tju thënë: Liria funksionon .

🇦🇱🇺🇸-Më në fund, je i lirë të mendosh me mendimet e tua.

🇦🇱🇺🇸-Më në fund, je i lirë të flasësh me mendjen tënde.

🇦🇱🇺🇸-Më në fund, je i lirë të zgjedhësh udhëheqësit e tu.

🇦🇱🇺🇸-Më në fund, je i lirë të adhurosh rrugën tënde…

🇦🇱🇺🇸-Mirë se erdhët, qytetarë të lirë të Shqipërisë, të Lirisë…

✌🏼-Liria funksionon!”.

Pjesë nga fjalimi i Sekretarit të Shtetit James Baker në Shqipëri më 1991.

“I vdekuri në shtëpinë e tjetrit duket sikur fle”

Ndoshta e parë nga larg, apo hipur, kështu ju duket kollivarëve edhe shqipëria e jonë gjithë këtij lloj baxhellhanash, soj sorollopi sorosjan …

Çibani i qelbëzuar do bisturinë e kirurgut, jo melem .

E vetmja terapi, e vetmja alternativë shpëtimi, e vetmja rrugë për ta shpëtuar dhe mbrojtur demokracinë e marrë peng nga mafia sorosjane në pushtet, janë bashkimi, protestat dhe revolucioni demokratik.

Koha ka ardhur .

Asnjë diktaturë kushdoqoftë ajo, nuk mund të mbajë për jetë një popull nën terrorin, frikën dhe prangat e saj.

7 korriku e tregoj se kazani ka kohë që vlon.

Kategori
Uncategorized

Ambasadori Spanjoll: Shqiptarë, mos lejoni të qeveriseni nga ambasadorë…

Apeli i sinqertë i ambasadorit Spanjoll, për shqiptarët .

📌Shqiptarë, mos lejoni të qeveriseni nga ambasadorë…

Është e vërtetë që situata politike në Shqipëri është e tensionuar por nuk janë ambasadorët e huaj ata që mund të vendosin sesi mund të kapërcehet kjo gjë.

🔹Vetëm shqiptarët mund të vendosin, sigurisht duke respektuar ligjin, shtetin e të drejtës, kushtetutës.

Jeni ju ata që duhet të vendosni sesi mund të dilni nga ky moment i vështirë.

Në Spanjë kur kemi hasur momente të tilla të vështira ato janë zgjidhur me dialog dhe me të gjitha palët politike të cilat janë treguar të gatshme për të hequr dorë nga disa këndvështrime fillestare dhe për të gjetur një pikë dakordësimi mes tyre.

Këto janë vështirësi që duhet ti zgjidhni.

Është një vështirësi dhe shpresojmë që do të zgjidhet shpejt.

📌Duhet të gjendet një zgjidhje dhe pa kaluar shumë kohë madje.

Spanja ka qenë gjithmonë pozitive sa i takon perspektivës së Shqipërisë për në BE dhe vazhdojmë të jemi me këtë qëndrim, por Shqipëria duhet fillimisht të zgjidhë problemet e saj sepse një situatë kaq e vështirë komplikon rrugëtimin drejt BE por shpresojmë që kur të vijë momenti i duhur zgjidhja do të jetë e përshtatshme.

Apel jetik për shqiptarët, apel që nuk mund ta zbehi as koha, as vitet …

Kategori
Uncategorized

Brenda rrjetit sekret të George Soros

About The Book

Publishers Weekly Bestseller!

As heard on The Dan Bongino Show!

George Soros’ web of influence is documented and exposed.

No one else in modern politics has anywhere near the power and influence of George Soros, both domestically and internationally.

📌Backed by the tens of billions of dollars he’s accumulated throughout his career, Soros has his hand in influencing the media, activist groups, colleges, presidential elections, global elections, local U.S. politics, and much more.

📌Soros has earned himself a reputation as a “boogeyman” character on the right, and nowhere else will you read such an extensive documentation of his influence as in this book

Kategori
Uncategorized

Gazetari Artan Hoxha: Një javë më parë u futën në Shqipëri 2.2 ton kokainë për 48 orë!

Pamë një skaf të djegur me tre motorë, 300 kuaj fuqi secili na thanë e dogji FRONTEX, Guardia di Finanza, Policia Shqiptare, në fund pamë një mjet të djegur dhe aty u mbyll.

Te rasti i Durrësit nën hetim janë për kontrabandë se kanë vajtur për të vjedhur banane ndërsa te rasti tjetër kemi përdorim të mjeteve motorike pa leje.

Brenda 48 orësh në Shqipëri kanë hyrë të paktën 2.2 ton kokainë, sasi shumë e madhe. Nuk e ka kurrë Shqipëria mundësinë të ketë treg të brendshëm, e kanë shfrytëzuar vendin tonë, siguria shumë e dobët, kanë zgjedhur Shqipërinë si bazë të sigurt, se kanë garanci. Garancia më e rëndësishme se korrupsioni.”-tha Hoxha

Kategori
Uncategorized

Psikiatri ligjor Suedes : Psikopatia, dhe 20 simptomat që e dallojnë atë

Katarina Howner, mjeke dhe specialiste në psikiatrinë dhe psikiatrinë ligjore, gjithashtu studiuese në Institutin Karolinska, sqaron terminologjinë në terma thjesht gjuhësorë.

– Zakonisht bëj kujdes që të mos flas për psikopat, por për një person që ka psikopati.

Është e rëndësishme që të mos jeni ju diagnoza, por të keni psikopati, thotë ajo.

Çfarë është psikopatia?

Psikopatia nuk ekziston si diagnozë e veçantë sipas mjetit diagnostik DSM-5, i cili përdoret në psikiatri.
Por ka diçka që quhet çrregullim i personalitetit antisocial dhe ka
çrregullim të personalitetit narcisist , shpjegon Howner.
– Nëse merrni sindromën e personalitetit antisocial dhe e lidhni atë me narcisistin, ju merrni një përshkrim të mirë të psikopatisë, thotë ajo.

🔻Psikopatia konsiderohet një çrregullim personaliteti ose një sindromë personaliteti.

Do të thotë që ju keni një sërë tiparesh problematike të personalitetit që e shkaktojnë atë për veten tuaj, dhe që shpesh çojnë në vuajtje – për të tjerët.

🔻Personat me psikopati mund të mos vuajnë vetë, por ata që i rrethojnë vuajnë shumë.

Dhe tiparet e personalitetit duhet të çojnë në një dëmtim klinik.

Një paaftësi klinike në këtë rast ka të bëjë me të pamundurën për të bashkuar jetën tuaj të përditshme.

Marrëdhëniet nuk funksionojnë dhe se keni vështirësi në menaxhimin e punës dhe të jetesës.

Tiparet e zakonshme psikopatike …

Çfarë e shkakton psikopatinë?

Kush ka psikopati?

Katarina Howner beson se kërkimet zakonisht flasin për një kombinim të gjeneve dhe mjedisit

– Ju keni lindur me një lloj dobësie dhe më pas gjatë edukimit tuaj mund të ndodhin gjëra që ju bëjnë të zhvilloheni në një drejtim ogurzi.

Se jeni rritur në kushte të vështira, ndoshta jeni ekspozuar ndaj traumave dhe dhunës, thotë Howner

– Ka shumë indikacione se njeriu mund të ketë reduktuar ndjeshmërinë shumë herët në jetë

Sa herët mund të zbulohet kjo?

Në një moshë të caktuar, fëmijët mund të sillen shumë egocentrik dhe të jenë mjaft të pavëmendshëm ndaj të tjerëve.

Është krejtësisht e natyrshme, thotë Howner.

– Por nëse keni ndjeshmëri të dobët të kombinuar me këtë çrregullim të sjelljes, është një faktor rreziku për zhvillimin e antisocialitetit dhe psikopatisë.

Kjo nuk do të thotë që të gjithë do ta bëjnë, por është një faktor rreziku.

A janë të rrezikshëm njerëzit me psikopati?

Prandaj, duhet të përfundoni kontaktin sa më shpejt të jetë e mundur.

– Si fizikisht, por mbi të gjitha emocionalisht dhe financiarisht.

Mos hyni në marrëdhënie biznesi ose një marrëdhënie dashurie me një person që dyshoni se ka këto tipare.

Atëherë vërtet e ekspozoni veten ndaj një rreziku.

Nëse e dini se personi ka qenë i dhunshëm në të kaluarën, duhet të jeni tepër të kujdesshëm.

– Jo të gjithë janë të prirur ndaj dhunës, por nëse kanë qenë të dhunshëm më parë, ekziston rreziku që të jenë sërish të dhunshëm.

Kjo do të thotë se ata mund të bëhen të rrezikshëm për ju, që mund të lëndoheni jashtëzakonisht shumë.

Si e dini nëse ky person simpatik është me të vërtetë i rrezikshëm?

Mjekj psikiatre Katarina Howner

Sa njerëz vuajnë nga psikopatia?

Është e rëndësishme të bëhet dallimi midis tipareve psikopatike dhe psikopatisë, thotë Katarina Howner.

– Kur flasim për njerëz që në sipërfaqe funksionojnë, kanë punë dhe familje, atëherë nuk flasim për psikopatinë, atëherë flasim për tipare psikopatike.

– Për sa i përket psikopatisë, ka një përqindje shumë më të madhe brenda institucioneve sesa jashtë shoqërisë.

Ka një përqindje të ulët të njerëzve që plotësojnë kriteret e psikopatisë në shoqëri.

CILI ËSHTË NDRYSHIMI MIDIS NJË PSIKOPATI, SOCIOPATI DHE NJË NARCISIST?

Cili është ndryshimin midis sociopatisë dhe psikopatisë.

📌Sipas tyre, njerëzit me sociopati kanë një ndërgjegje, por shumë të dobët, ndryshe nga psikopatia ku mungon plotësisht.

Ngjashmëria është mungesa e ndjeshmërisë për të tjerët, sipas tyre.

Në përgjithësi, Katarina Howner mendon se duhet të jeni të kujdesshëm në lidhje me fjalët.

– Është e rëndësishme të mbani mend se njerëzit ndonjëherë i bëjnë budallallëqe njëri-tjetrit, kjo ndodh.

Dikush mund të jetë i dëshpëruar, jo të gjithë ata që tradhtojnë kanë psikopati.

Jo të gjithë ata që kanë qenë në një marrëdhënie të keqe kanë narcisizëm.

Ka shumë narcisizëm në konceptin e psikopatisë;

madhështia, vetë-imazhi i ekzagjeruar, dominimi dhe mungesa e ndjeshmërisë.

– Por ajo që nuk është në konceptin narcisist është kjo me kriminalitetin dhe sjelljen antisociale, nuk lidhet me sindromën e personalitetit narcisist.

Sociopath v. Psychopath: What’s the Difference? Sociopati dhe Psikopatit: Cili është ndryshimi?https://www.webmd.com/mental-health/features/sociopath-psychopath-difference

Kategori
Uncategorized

Profesori: Varfëria në Suedi do të rritet

Varfëria pothuajse me siguri do të rritet.

Më së shumti do të jetë pasojë për ata që tashmë kanë marzhe të vogla.

Të papunët, ata me të ardhura të ulëta ose familjet me vetëm një të ardhur mund të jenë në një situatë të keqe, thotë Jan O. Jonsson, profesor në Institutin për Kërkime Sociale në Universitetin e Stokholmit, i cili ka shkruar disa libra me temën e varfërisë.

Ata që tashmë shpenzojnë pjesën më të madhe të të ardhurave të tyre për shpenzime bazë si ushqimi dhe qiraja janë në rrezik të bien në varfëri si rezultat i rritjes së inflacionit dhe normave të interesit.

– Deri më tani nuk kemi pasur lëvizje të pagave që mund të kompensojnë rritjen e çmimeve.

Ekziston një rrezik serioz në dy vitet e ardhshme që njerëzit që janë në prag të mospagimit të shpenzimeve të jetesës të bien në varfëri financiare.

Papunësia shkatërruese.

Tregu suedez i punës është deri tani i qëndrueshëm, por nëse do të kishim papunësi të lartë, kjo mund të kishte një ndikim të drejtpërdrejtë në shkallën e varfërisë.

– Ata që kanë një punë zakonisht mund të përballojnë një rritje të përkohshme të çmimit.

Por nëse njerëzit fillojnë të humbasin punën në një masë më të madhe, ajo bëhet kritike.

Nëse një familje ku dy punojnë dhe një bëhet papritmas e papunë, atëherë mund të keni probleme të mëdha për të mbajtur një familje me kredi, qira, ushqim e kështu me radhë

Sipas Jan O. Jonsson, varfëria në shoqëri shpesh rritet disa vite pasi ka filluar një recesion.

– Shumë njerëz shpëtohen nga kursimet dhe mirëqenia e tyre.

Kështu ishte gjatë krizës në vitet ’90, vetëm disa vjet më vonë që përkeqësimi i financave të familjes u bë vërtet i dukshëm.

Cila është pasoja më e madhe e varfërisë sot në Suedi?

– I sëmuri tërhiqet nga jeta shoqërore.

Ju nuk keni mundësi t’i dërgoni fëmijët tuaj në kamp gjatë verës, ju ndaloni së ftuari njerëz.

Është tërheqja nga jeta shoqërore që e bën konceptin e varfërisë aktuale edhe sot, edhe nëse personi që është i varfër sot është materialisht shumë më mirë se 100 vjet më parë.

Të qenit i përjashtuar nga shoqëria në vetvete mund ta bëjë më të vështirë daljen nga varfëria.

– Mund të çojë në sëmundje mendore dhe rrezikoni të përfundoni në një spirale ku izoloheni gjithnjë e më shumë dhe përfundoni gjithnjë e më larg nga tregu i punës.

Është shumë keq.

Teori të ndryshme .

Si të përkufizohet varfëria është një çështje e diskutueshme dhe ka shumë masa të ndryshme për të përcaktuar se kush është i varfër.

Në dekadat e fundit, koncepti i “varfërisë relative” ka qenë i zakonshëm si në Suedi ashtu edhe në BE.

Sipas kësaj mase, njeriu jeton me një standard të ulët ekonomik nëse ka të ardhura pas tatimit që janë nën 60 për qind të të ardhurave mesatare të vendit.

Sipas shifrave nga Statistikat e Suedisë, 14.7 për qind e suedezëve jetonin në varfëri relative të të ardhurave në vitin 2020.

– Besoj se kjo qasje i fryn shifrat e varfërisë dhe rrezikon të mos kapësh ata që janë vërtet të varfër.

Në kërkimin tim, unë besoj se duhet të gjenden masa relativisht të thjeshta që mund të përmbledhin varfërinë në shoqëri.

Koncepti që preferon Jan O. Jonsson quhet “varfëri absolute” ose “privim material”.

Në vitin 2020, 5.2 për qind e suedezëve jetonin në varfëri absolute dhe sipas statistikave nga BE, 1.8 për qind jetonin në privim material.

-Kjo është mënyra më klasike për të parë varfërinë.

Se bëhet fjalë për varfërinë, mungesën e ushqimit, vështirësinë në pagesën e qirasë apo pamundësinë për të shkuar në një ekskursion me fëmijët etj.

– Por pavarësisht përkufizimit, nuk do të mund të thuash kurrë se kush është i varfër.

Masa që kemi më tepër jep një pamje të shoqërisë në tërësi dhe të shpërndarë në grupe të ndryshme.

“Njerëzit bien në mes”

Si të kapërceni varfërinë në Suedi?

– Nuk është shumë e lehtë të përgjigjesh.

Fotografia ime është se ne kemi një sistem të qëndrueshëm të mirëqenies, por njerëzit janë në mes.

Nëse, për shembull, mbeteni të papunë dhe ndoshta zotëroni një apartament, nuk mund të merrni ndihmë.

Nëse më pas shisni dhe gjeni një pronë me qira që është ndoshta më e shtrenjtë, do të jetë problematike.

– Ka edhe nga ata që nuk janë shtetas suedez, si romë, që jetojnë në varfëri, por që nuk kanë të drejta.

Është e vështirë, nuk është kurrë e mundur të bëhet një sistem i mirëqenies i papërshkueshëm nga uji.

Por në thelb, unë mendoj se për sa kohë që ndihma financiare funksionon, njerëzit mund të jenë mjaft të sigurt.

Kategori
Uncategorized

Pse atëherë kaq shumë frikë nga Berisha?!

Nga Melihate Tërmkolli /

Pas DASH-it, edhe Home Office e Britanisë së Madhe e shpalli person ‘non grata’ Sali Berishën, Kryetarin e PD-së së Shqipërisë. Nuk është pa rëndësi fakti që kjo ndodhi në kohën kur ajo është pa Kryeministër ose me Kryeministër në dorëheqje.

Pse kaq shumë frikë nga Berisha, pse kaq shumë frikë nga ‘ i përtejbotshmi’?!

Ҫ’ka ndodhi tani, kur pas nëntë vitesh të tërheqjes së tij nga jeta aktive politike dhe rikthimit si Kryetar i PD-së, i opozitës, vie shpallja e tij ‘non grata’ me akuza për krim e korrupsion?!.

Po të jetë vërtetë për krimin e korrupsionin, në Shqipëri ka me tonelata nga pushteti aktual në krye me Edi Ramën dhe në këtë mes, Berisha do të duhej të ishte i fundit për shqyrtim.

Shqiptarët e kanë parë për më se 9 vite kush është në krye të krimit e korrupsionit në Shqipëri si dhe kush po i përkrahë të tillët, ndërsa ata vetë po e paguajnë shtrenjtë edhe me jetën e tyre.

Përndryshe po të jetë për krime, në listën e non gratave madje edhe në gjykata ndërkombëtare duhet të ishin shumë e shumë nga ata që janë amnistuar nga këto krime, në radhë të parë Vuçiq.

Këtë nuk e bëri askush.

Përkundrazi, ai është i favorizuar në çdo fushë jo vetëm për të kaluarën e tij kriminale dhe si pjesëmarrës i politikave gjenocidale kundër shqiptarëve e të tjerëve por edhe për të tashmen e tij po aq kriminale dhe anti perëndimore, në lidhje të ngushta me Rusinë si asnjëherë tjetër, kërcënimi dhe rreziku më i madh potencial jo vetëm për Kosovën por edhe më gjerë.

Në këtë pjesë të Evropës, zhvendosja e problemit te Sali Berisha, është tepër tragjike për të qenë komike, edhe po të jenë akuzat ndaj tij tërësisht të vërteta.

Po shihet se kjo tashmë nuk ka të bëjë me Berishën, por me shqiptarët. 

📌-Me Kosovën, në radhë të parë.

Berisha kundërshton fuqishëm dy çështje madhore për kombin:

🔺Shkëmbimet territoriale mes Kosovës e Serbisë të sponsorizuara nga politika sorosiane,
🔺dhe projektin ruso-serb, po aq edhe sorosian, ‘Open Balkans’.

Prandaj është shumë shqetësuese kjo çfarë po ndodhë, jo vetëm për vetë Sali Berishën por për shkak të shqiptarëve në tërësi dhe mesazhit që po u jepet atyre përmes Sali Berishës ‘non grata’.

Mesazhi që po u dërgohet shqiptarëve është një Marrëveshje mes Kosovës e Serbisë sipas kërkesave dhe interesave të Serbisë dhe futja e Kosovës edhe në ‘Open Balkans’ ose në ‘Jugosllavinë e re’. Se këto nuk janë interes i Kosovës dhe shqiptarëve është e qartë, por se mund të jenë të pranueshme për miqtë tanë më të mëdhenj, mbetet e paqartë.

U provua me dy Jugosllavi, dhe u shkatërruan e i shkatërruan.

Ҫ’duhet një e tretë, eksperiment edhe më fatal, për të gjithë, është e pakuptueshme.

S’mund ta kapërdijnë miqtë tanë këtë kurth sorosian me emrin ‘Ballkani i hapur’ që s’është tjetër veçse ‘Jugosllavia e tretë’ ose ‘Bota serbe’!

Nga kjo prizmë pra, nuk është problemi te kriminaliteti por te autoriteti i Berishës që ai ka në shumicë ndër shqiptarët, e që mund ta kthejë atë në pushtet.

Pyetja më normale është, pse do të duhej ta pengonte dikë një pushtet që fitohet me votë, aq më tepër miqtë tanë kampionë të lirisë e demokracisë ?!.

Pse atëherë kaq shumë frikë nga Berisha?!

Në këtë mes ka vetëm një shpjegim.

Sali Berisha me politikën e tij e prishë projektin dhe strukturën politike sorosiane në Shqipëri dhe në Ballkan. Zgjedhja e tij tani Kryetar i PD-së dhe përkrahja në masë e shqiptarëve i ka alarmuar qarqet sorosiane deri në ankth. Frika e tyre është rikthimi i politikave kombëtare në Shqipëri e te shqiptarët kudo, piemont i të cilave konsiderohet Sali Berisha.

Sorosianët dhe qarqet politike të ndikuara e të lidhura me të, i ka tmerruar ky fakt deri në shpërfytyrim. Soros dhe kozmopolitanët shqiptarë të sponsorizuar nga ai, të ‘shoqërisë së hapur’ apo ‘Ballkanit të hapur’, që nuk njohin komb, shtet, fe e atdhe, janë në gjendje të bëjnë çdo gjë për ta ndalë rikthimin e frymës politike kombëtare te shqiptarët. Fitorja e kësaj fryme, i zhveshë ata jo vetëm nga pushteti por ua prishë edhe planet e projektet antishqiptare.

Për korrektësi, sado që të jetë i madh roli dhe ndikimi i tij, nuk është Soros në vetevete problemi për shqiptarët.

Turpi i madh dhe e keqja buron nga një kastë, një racë politikanësh shqiptarë në tërë hapësirën politike e gjeografike shqiptare, të prirë nga Edi Rama, të etur për t’u dukur protagonistë dhe ‘të mëdhenj’ para botës, përderisa ‘madhështia’ e tyre matet me vartësinë ndaj Serbisë e Vuçiqit, me të qenët rob i interesave të huaja, sorosiane apo tjera.

Kategori
Uncategorized

Sa herë shpërthejnë skandalet e qeverisë del një “non grata” për Berishën …

Edhe unë mendoj se Berisha duhet të kishte ikur.

Por ai nuk ikën.

Nuk ikën sepse nuk do të ikë dhe nuk ikën sepse ata që kanë në dorë ta heqin nuk duan që të ikë.

Dhe këta nuk janë dy apo tre veta që po e mbajnë Berishën aty me forcë duke dhunuar të tjerët.

Janë pjesa dërrmuese e 600 e ca mijë demokratëve që e votojnë.

Demokraci me komandim nuk bëhet dot.

Edhe unë mendoj se Berisha duhet të kishte ikur. 

Por ai nuk ikën.

📌-Nuk ikën sepse nuk do të ikë dhe nuk ikën sepse ata që kanë në dorë ta heqin nuk duan që të ikë.

Dhe këta nuk janë dy apo tre veta që po e mbajnë Berishën aty me forcë duke dhunuar të tjerët.

✌🏼-Janë pjesa dërrmuese e 600 e ca mijë demokratëve që e votojnë. Demokraci me komandim nuk bëhet dot.

Zgjidhja tjetër është drejtësia.

As këtë nuk po e bëjnë.

Këta të Spakut pse nuk hetojnë me themel?

Nëse ka fakte që ka bërë korrupsion apo ka lidhje me bandat ta çojnë përpara ligjit.

📌-Nëse nuk ka, të thonë që është i pafajshëm dhe kjo punë të mbyllet një herë e mirë.

Se kjo lloj agonie pa fund nuk po dëmton vetëm PD-në.

Po dëmton Shqipërinë në radhë të parë.

Kjo është shumë e trishtë.

Nga Klodian Tomorri /

Kategori
Uncategorized

Sa herë shpërthejnë skandalet e qeverisë del një “non grata” për Berishën …

Edhe unë mendoj se Berisha duhet të kishte ikur.

Por ai nuk ikën.

Nuk ikën sepse nuk do të ikë dhe nuk ikën sepse ata që kanë në dorë ta heqin nuk duan që të ikë.

Dhe këta nuk janë dy apo tre veta që po e mbajnë Berishën aty me forcë duke dhunuar të tjerët.

Janë pjesa dërrmuese e 600 e ca mijë demokratëve që e votojnë.

Demokraci me komandim nuk bëhet dot.

Edhe unë mendoj se Berisha duhet të kishte ikur. 

Por ai nuk ikën.

📌-Nuk ikën sepse nuk do të ikë dhe nuk ikën sepse ata që kanë në dorë ta heqin nuk duan që të ikë.

Dhe këta nuk janë dy apo tre veta që po e mbajnë Berishën aty me forcë duke dhunuar të tjerët.

✌🏼-Janë pjesa dërrmuese e 600 e ca mijë demokratëve që e votojnë. Demokraci me komandim nuk bëhet dot.

Zgjidhja tjetër është drejtësia.

As këtë nuk po e bëjnë.

Këta të Spakut pse nuk hetojnë me themel?

Nëse ka fakte që ka bërë korrupsion apo ka lidhje me bandat ta çojnë përpara ligjit.

📌-Nëse nuk ka, të thonë që është i pafajshëm dhe kjo punë të mbyllet një herë e mirë.

Se kjo lloj agonie pa fund nuk po dëmton vetëm PD-në.

Po dëmton Shqipërinë në radhë të parë.

Kjo është shumë e trishtë.

Kategori
Uncategorized

Mafia George Soros !

Sipas Sali Berishës, fuqia e Soros-it është e pakufishme, ndërsa shtoi se shqiptarët dinë ta dallojnë të vërtetën.

Ai evidetoi se lidhjet e Edi Ramës me Sorosin janë shumë të njohura.

Kategori
Uncategorized

När kriminaliteten flyttar fram sina positioner. Otryggheten ökar och friheten minskar.

Samtidigt är problemen mångfacetterade. I skuggan av skjutningarna läser vi nu allt oftare om rån mot äldre. Bland annat genom att okända personer tränger in i bostaden för att stjäla pengar eller värdesaker. Brotten sker även utomhus, där äldre kan ha svårt att värja sig mot fickstölder, väskryckningar eller bedragare som lurar till sig bankomatkort och kod. Också telefonbedrägerierna ökar kraftigt i antal. 

I början av året rapporterade SVT om en ny våg av rån mot äldre i Malmö, där gärningsmännen utgett sig för att vara poliser. Flera liknande brott mot äldre har inträffat på andra platser i landet, bland annat i Göteborg. Samtidigt har vi sett en våg av anmälningar om telefonbedrägerier. Så kallad ”vishing” är en brottslighet som främst riktas mot just äldre, där denna grupps sårbara situation utnyttjas systematiskt. Enligt siffror från Polisen är medelåldern bland målsägandena 76 år. 

Enligt en rapport från Brottsförebyggande rådet från 2018 har 17 procent – eller var sjätte person – i ålderskategorin 65–84 år eller äldre blivit utsatta för brott under det föregående året. Av samma rapport framgår att var femte kvinna över 74 år inte går ut under sena kvällar på grund av otrygghet. Studien visar även att konsekvenserna av brottet ofta är betydligt mer långtgående för äldre än när yngre personer drabbas. Inget tyder på att situationen förbättrats sedan rapporten skrevs.

Majoriteten av de intervjuade vittnade om långvariga psykiska efterverkningar i form av oro, ängslighet och misstänksamhet. Att inte kunna sova eller inte våga lämna sitt hem är vanliga konsekvenser. De som har blivit lurade i samband med ett bedrägeri upplevde dessutom stora skamkänslor och hade svårt att prata med sina närmaste om vad som hänt.

I Sverige ska alla människor kunna känna sig trygga, inte minst de som är äldre. En ny, borgerlig regering efter höstens val kommer aldrig acceptera en situation där den som har jobbat och bidragit till samhället under hela sitt liv inte kan känna sig trygg. Vi kommer vända den dystra utvecklingen genom ett samlat reformpaket i fyra steg.

1. Ett nytt – ”äldrefridsbrott”  ska införas

Sverige bör stärka skyddet för äldre genom att införa ett helt nytt äldrefridsbrott. Konkret handlar det om en ny typ av straffskärpningsregel som träffar alla typer av brott där brottsoffret är en äldre person. Regeln kommer innebära att straffet skärps avsevärt för brott då en äldre person är brottsoffer. Skärpningen ska inte bara öka i proportion till brottets art utan också till brottsoffrets ålder.

När regeln används ska det uttryckligen anges i domen – exempelvis ”misshandel medelst brott mot äldrefrid” eller “bedrägeri medelst brott mot äldrefrid”. Det nya äldrefridsbrottet ska gälla oavsett om den höga åldern faktiskt har utnyttjats i det enskilda fallet. Med andra ord ska det vara tillräckligt att gärningsmannen varit medveten om brottsoffrets ålder. I dag kan brott mot äldre i vissa fall omfattas av en annan bestämmelse i brottsbalken, som dock sällan används.

2. En nationell satsning för att utreda bedrägeribrott och annan brottslighet mot äldre 

En viktig del av arbetet för att utreda bedrägeribrott mot äldre utförs av den så kallade CIRCA-gruppen, Polisens specialgrupp som utreder seriebrottslighet mot äldre. Gruppen består i dag endast av ett fåtal medarbetare. Gruppen är organiserad under Polisregion Väst, men bistår även andra polisregioners arbete.

Vi ser positivt på att det finns en särskild polisenhet som arbetar med seriebrottslighet mot äldre. Samtidigt är det uppenbart att resurserna inte räcker till. För att kunna möta den kraftiga ökningen av anmälda telefonbedrägerier mot äldre är det viktigt att denna enhet ges bättre möjligheter att stödja och bistå samtliga polisregioner. CIRCA-gruppen behöver därför få ett uttalat nationellt uppdrag och tillföras ökade resurser för att kunna växa i den utsträckning som brottsutvecklingen kräver. 

3. En stödlinje för äldre brottsoffer

Vid sidan av det psykiska lidandet ger ungefär hälften av intervjupersonerna i Brå:s studie uttryck för svårigheter att hantera de praktiska konsekvenserna av att ha blivit utsatt för brott. Det gäller vilka man bör tala med, vilka papper som måste fyllas i och olika myndigheters uppgifter i förhållande till brottsoffer. Samtliga av dessa intervjupersoner uppger att de har varit beroende av hjälp av andra för att kunna navigera i rättsprocessen.

Det finns idag vissa ideella stödlinjer som bistår äldre som utsatts för brott. I länder som Norge, Storbritannien och Australien har staten tagit ett ansvar för att ge brottsutsatta äldre stöd med praktisk rådgivning och information, bland annat om rättsprocessen och om vilka myndigheter den hjälpsökande kan kontakta. Vi vill pröva om en liknande statlig stödlinje bör införas i Sverige.

4. Rätten till målsägandebiträde för äldre brottsoffer ska utökas

I dag är det inte självklart att äldre som utsätts för brott får ett målsägandebiträde. Moderaterna vill att samma regler ska gälla för äldre som för brottsoffer som utsatts för ett sexualbrott. Detta innebär att om förundersökning har inletts eller återupptagits ska ett målsägandebiträde förordnas för den som har fyllt 67 år, oavsett vilket brott misstanken avser, om det inte är uppenbart att målsäganden saknar behov av ett sådant biträde.

Socialdemokraterna har haft åtta år på sig att få bukt med brottsligheten. Verkligheten visar att Magdalena Andersson och Morgan Johansson har misslyckats med denna helt fundamentala uppgift. Men även om otryggheten idag är Sveriges allvarligaste problem, så är situationen inte hopplös. Det går att göra Sverige till ett tryggare och friare land.

En ny regering kommer göra vad som krävs för att återupprätta medborgarnas trygghet. Detta är särskilt viktigt när det gäller människor som är extra utsatta, och som av olika anledningar har svårt att värja sig. Med vår politik kommer Sverige få äldrefrid.

Kategori
Uncategorized

🔵Open letter to the Ambassador of the United Kingdom in Tirana, Sir Alastair King-Smith.

🔵Leter e hapur drejtuar Ambasadorit te Mbreterise se Bashkuar ne Tirane, Sir Alastair King-Smith.

Shkelqesia Juaj!

Dje, ambasda e Mbreterise se Bashkuar ne Tirane qe ju drejtoni reagoi ndaj deklarates time per shpalljen non grata nga autoritetet e vendit tuaj. 

📌-Ne mungese te fakteve, ne vend te ndjeses publike, ne kete reagim mbrohen shpifjet vulgare te letres ne emer te sekretarit te brendeshem ne te cilen une akuzohem per korrupsion dmth perdorimin e pushtetit per pasurimin tim dhe te rrethit tim per te cilat nuk keni sjelle dhe nuk do te mund te sillni kurre asnje prove dhe fakt te vetem per arsyen e thjeshte se nuk ekzistojne.

🔻E vetmja gje konkrete qe permendet ne ate leter per korrupsionin eshte shtetasi britanik Damir Fazlic, ish keshilltari im elektoral ne ekipin e BGR ne zgjedhjet e vitit 2005, te cilin sipas letres, une e kam pasuruar dhe mbrojtur kur ndaj tij dolen prova inkriminuese.

🔻Ne fakt, 14 vite me pare, prokuroria shqiptare e hetoi sipermarresin ne fjale per nje kohe te gjate duke nxjerre perfundimin se nuk kish mundur te provonte asnje nga shkeljet e pretenduara per te.

Per me teper, gjate 9 viteve qe prej largimit tim nga qeveria, nese do to kish pasur shkelje, prokuroria ka pasur mundesi te hetonte perseri, por asnjehere nje gje e tille nuk eshte bere per faktin e thjeshte se hetimi i pare, ndonese i plote e i thelluar, nuk gjeti asgje te jashteligjshme.

Nese Fazlic eshte i lire nga barra e fajit ne vendin tuaj, si mund te perdoret faji i bashkepunimit me te ne nje domain tjeter ligjor dhe institucional?!

Absurde, per te thene me te pakten!

Nese Shkelqesia Juaj ka prova inkriminuese per shtetasin tuaj, ligji ju detyron t’i dergoni ato para drejtesise shqiptare ose angleze dhe jo te tirrni shpifje publike pa sjelle asnje argument.

E gjej tendencioz dhe absurd perdorimin per akuza ndaj meje te emrit te nje qytetari britanik i cili nuk ka qene kurre i denuar ne vendin tim, dhe ne dijenine time, as ne vendin tuaj, dhe qe nuk ka perfituar kurre as dhe nje cent nga qeveria ime, e per me teper, pas largimit tim nga pushteti ka vijuar te beje investime te rendesishme ne Shqiperi.

Me kete rast, ju ve ne dukje se perdorimi per te me akuzuar mua per korrupsion i emrit te nje qytetari britanik i cili nuk ka qene kurre i denuar ne vendin tim dhe ne dijenine time, as ne vendin tuaj, perben nje fyrje per çdo shqiptar.

Çdo britanik, çdo europian, çdo amerikan dhe per çdo qytetar te botes qe beson ne presumimin e pafajsesise .

Parim ky i sanksionuar qe nga Carta Magna,dhe pas saj, ne te te gjitha dokumentat e tjera nderkombetare per te drejtat e njeriut por qe ju ja mohoni nje qytetari te vendit tuaj me qellim shpifjen ndaj nje personi tjeter.

Me kete rast, dua t’ju siguroj ju dhe qeverine e Madherise se Saj per te cilen ruaj respekt te vertete, se me te gjithe mundesite e mia modeste, nuk do resht se luftuari per te bindur shqiptaret se korrupsioni, krimi i organizuar dhe shitblerja e votes jane armiqte e lirise, demokracise, dinjitetit dhe te ardhmes se tyre.

Shkelqesia Juaj, nuk po ndalem te komentoj akuzen tuaj politike per lidhjet e mia me krimin pa sjelle asnje fakt…

Pasi per kete flet shume me gjate e me thelle heshtja juaj per rekordet me te zeza te narkoqeverise qe po zbras Shqiperine me shume dhe me shpejt sesa nje lufte.

📌-Por, ju bej me dije se jeni zyrtari i pare ne bote qe e thoni nje gje te tille dhe se akuza te tilla nuk jane artikuluar ndonjehere as nga kundershtaret e mi, lidhjet e te cileve me krimin e organizuar i kam denoncuar dhe vazhdoj t’i denoncoj çdo dite.

Me konsiderate, Sali Berisha

🔵Sali Berisha: Open letter to the United Kingdom Ambassador in Tirana, Sir Alastair King-Smith

The United Kingdom Embassy in Tirana that you represent, issued a public reaction following my declaration on the designation from the authorities of your country. In the absence of facts, instead of a public excuse, this reaction defends the indecent defamations of the Home Secretary letter in which I am accussed of corruption, namely the abuse of public office with the purpose of personal gains for myself and my inner circle. Because such trespassing does not exist, you weren’t able to put forward any evidence and facts, and you won’t be able in the future.

The sole ‘corruption’ mentionned in this letter relates to Damir Fazllic, a UK citizen and my former electoral advisor part of the BGR team during the 2005 elections, whom, according to your letter, I have enriched and protected when incriminating evidences against him surfaced.

As a matter of fact, 14 years ago, the office of the Albanian Prosecutor investigated, over a long period of time, the aforementioned investor, concluding that it was not able to prove any of the wrongdoings for which he was accused.

Allow me to underline also the fact that all the file related to the transfer of Fazllic’s private capital is a direct investment, while having no links to public tenders or contracts.

In addittion, during the last 9 years since my departure from office, if any wrongdoings existed, the Prosecution had all the means to re-investigate the matter, but this never happenned due to the simple reason that the first investigation, although thouroughly exhaustive, failed to identify any unlawful action.

Therefore, I would like to ask you if there is any sentence against Mr. Fazllic in your country, and if no, how can the exemplary British jurisprudence and public administration, transfer a fictious burden of guilt from a subject of Her Majesty, on another subject in a sovereign jurisdiction in Albania?

If Fazlic is free from the burden of guilt in your country, how can the guilt of cooperation with him can be used in another legal and institutional domain?

Absurd, to say the least.

If your excellency has incriminating facts in relation to your subject, the law abids you to share these evidences with the Albanian and British justice bodies, and not to concede public defamations without any argument.

Using the name of a British citizen, who has never been sentenced in my country nor, to my knowledge, in your country, appears to be prejudicial and absurd, considering also that he has never received any public money from the government I chaired and lastly, that has made important investments in Albania even after my departure from office.

As such, I point out that using a British citizen name who has never been sentenced in my country and in my knowledge nor in your country, to accuse me for

corruption, represents a humiliation for every Albanian and British citizen, for every European, American and for every citizen of the world who believes in the presumtion of innocence. A sacred principle since Magna Carta and in all following international human rights conventions, but that you deny to a citizen of your country for the sole purpose of defaming another one.

This represents a severe scandal clearly pinpointing to a corruptive act whose final goal is to extend the ruling of the most corrupted and incriminated government in Europe.

I want to reassure you and the Government of Her Majesty for which I have the greatest esteem, that I won’t stop fighting with all my modest means, in convincing Albanians that corruption, organised crime and vote-buying are the enemies of freedom, democracy, human dignity and of their future.

Your Excellency, I am not elaborating on your political accusation on my links with crime even though you don’t present any fact, because on this, your silence on the dark records of this narco-government emptying Albania faster than war, speaks further and deeper. I want to inform you nevertheless that you are the first official ever who makes such statement and that even my political adversaries, whose links with organised crime I have denounced and will continue to do so everyday, have never issued such an accusation.

I end this letter by addressing my request and urge your Excellency, Ambassador King Smith, and the United Kingdom government, to share with the Albanian or British justice bodies, any evidence, fact or document that you posses or may receive from anyone in the world.

With consideration

Sali Berisha

Chairman of the Democratic Party of Albania

MP, Former President & Prime Minister

Kategori
Uncategorized

Alea iacta est – Zaret u hodhën.

A day after the grand protest of July 7, a foreign official, clearly surprised by the protest, asked the question: Does it make sense for a person declared “non grata” for corruption to call an anti-corruption protest?!

Of course, I told him, when people believe you. They believe that the government is corrupt, and it should be overthrown.

The numbers of that protest yesterday show that they believed Berisha when he said: Open negotiations with Albania to have more control over the government. This means more indiscriminate anti-corruption war.

It’s a matter of credibility. Otherwise, “non grata” becomes like “Sali is all to blame”.

Alea iacta est – Zaret u hodhën 

Nga deputy /Oerd Bylykbashi

Pa kthyer kokën pas e pa folur, Çezari i dha shenjë kalit dhe kaloi lumin e vogël Rubikon.

Senati i Romës e kishte damkosur për tradhti, edhe pse ai kishte luftuar për Romën. Të kapërceje Rubikonin me ushtri, të damkoste si armik, destabilizues të Republikës.

Pa folur, në atë moment mijëra legjionarë kapërcyen Rubikonin pa folur, por me besim.

Një ditë pas protestës madhështore të 7 korrikut, një zyrtar i huaj, dukshëm i surprizuar nga protesta, bëri pyetjen: A ka kuptim që një person i shpallur “non grata” për korrupsion të thërrasë një protestë antikorrupsion?!

Sigurisht, i thashë, kur njerëzit të besojnë. Besojnë se qeveria është ajo e korruptuara, dhe ajo duhet rrëzuar.

Numrat e asaj proteste dje tregojnë që e besuan Berishën kur tha: Hapni negociatat me Shqipërinë që të ketë më shumë kontroll mbi qeverinë. Kjo do të thotë më shumë luftë anti-korrupsion pa dallim.

Është çështje besueshmërie. Përndryshe “non grata” bëhet si “Të gjithë fajin e ka Saliu”.

Kategori
Uncategorized

Berisha dhe samari i thyer i hamejve !

Nga vitet 49 në Korçë zhvilloej një gjyq popullor kundër një avokati të nderuar.

I vetmi fakt, a’e vetmja arsye e ketij gjyqi për të dënuar avokatin, ishte kundërshtia e tij ndaj instalimit të regjimit komunist .

Turma e mbledhur e harbutëve brohoriste në ekstazë pa e ditur pse.

Për ta mjaftonte një kothere thatë, dhe thirrja e pushtetit popullor për pjesmarrje, dhe urrejtje …

Ne nje moment autopolantet heshtin .

Dikush thotë se duhet të çohemi në këmbë për të dëgjuar vendimin e prokurorit ndaj armikut të popullit …

Pa mbaruar fjalën, nga fundi i sallës degjohen disa zëra ….

Në litar, në litar …

Ngre kokën avokati dhe shikon se zërat për dënimin me vdekje që ngjirreshin nga fundsalla, ishin të tre hamejve të thirrur nga pushteti enkas në gjyq pa arritur të hiqnin as samarin …( samarin hamejtë e përdorin kur ngarkoheshin)

Ju nis fjalën avokati …

Ju jeni një qeveri kriminale, pjelle e Titos, normal as më doni dhe as nuk ju dua.

Mirë ju …

Po këtyre hamejve që çirren në ekstazë, çfarë ju kam bërë thotë avokati !?!?!?

Samarin ju kam thyer …

Gëzohen, brohorasin hajdutët, mbetjet dhe pinjollet e diktaturës në pushtet .

Më në fund po goditet lideri demokrat, ai që drejtoj rrëzimin e diktaturës, bashkë me të edhe eterit e tyre shpirtërorë .

Kategori
Uncategorized

Bombat atomike: Gjermania i përmbahet parandalimit bërthamor .

Do të ishin pilotët e saj ata që do të hidhnin bomba atomike në rast emergjence. Thomas Schneider është një kolonel në Luftwaffe dhe, si komodor, drejton Skuadron 33 të Forcave Ajrore Taktike të Bundeswehr-it.

I veshur me një kostum fluturimi me ngjyrë të gjelbër ulliri, 56-vjeçari kërkon të vijë në zyrën e tij në Büchel, një qytet në Eifel në perëndim të Gjermanisë. Modelet e avionëve zbukurojnë dhomën, të parë veçanërisht shpesh: tornado.

Unë kam fluturuar me Tornado për 25 vjet tani,” thotë Schneider.

”Është një aeroplan i bukur, një aeroplan i mrekullueshëm.”

Por Tornado është shumë i vjetër – madje edhe për të ashtuquajturën ndarje bërthamore, në të cilën avionët luftarakë gjermanë mbajnë srmën atomike amerikane “Më thyhet pak zemra,” thotë Schneider. “Por tani ne po marrim një avion të gjeneratës së pestë. F-35 është një nga avionët më të mirë që kemi në anën e NATO-s për momentin.

Kështu që ne jemi shumë krenarë dhe mezi presim ta marrim këtë aeroplan këtu”.

Kategori
Uncategorized

“Better ‘non grata’ in countries that beg us for a visa, than ‘women’ and a mafia who traffics in drugs and the interests of the country”

Sali Berisha is one of the political leaders with influence in the country’s political life.

He is the leader who signed Albania’s membership in the Council of Europe and NATO.

It is the leader who ensured what we all enjoy today, free movement.

Sali Berisha is undoubtedly the politician and leader who has created a political model which is criticizable and even reprehensible. 1997 is the darkest period in his career, and if only for that reason, he should no longer be in politics. But his presence in politics, government and opposition, has nothing to do with the criminalization of power, nor with drug trafficking, nor with the installation of the ruling mafia state.

Leaving the opposition for a long time in the hands of Ali Bey Basha charges him with responsibility, but not with the heavy guilt of crumbling the opposition for a fistful of stinking money.

Sali Berisha is probably without a future, but today he is clearly the factor that galvanizes an organized opposition reaction.

“Non grata” or not, this has little importance for the mission of reviving an Opposition that the country needs.

If the rise of the Opposition makes you “Non grata”, to hell with the latter!

Better “non grata” in countries that beg us for a visa to visit them – than “grata” and a mafia who traffics drugs and interests of the country up and down.

And finally, don’t be bothered by the insistence: IN-CE-NE-RA-TO-RĦT are proof of the mafia model that rules the country!

‘Më mirë ‘non grata’ në vende që na lypin vizë, se ‘grata’ dhe mafioz që trafikon drogë dhe interesat e vendit’ 

Nga ish ministri i drejtësisë/Ylli Manjani.

Unë nuk e di se ç’korrupsion ka bërë Sali Berisha në Amerikë apo në Britani! Në Shqipëri di që është politikani i vetëm i rangut të Tij që jeton prej vitesh në një apartament modest. Aq modest sa edhe analistët që paguhen për ta sharë nuk pranojnë të jetojnë.

Sali Berisha është njëri prej liderëve politikë me influencë në jetën politike në vend.

Është lideri që ka firmën e tij në anëtarësimin e Shqipërisë në Këshillin e Europës dhe NATO.

Është lider që siguroi atë që sot të gjithë e shijojmë, lëvizjen e lirë.

Sali Berisha është padyshim politikani e lideri që ka krijuar një model politik i cili është i kritikueshëm dhe madje edhe i dënueshëm. 1997-ta është periudha më e errët në karrierën e tij, dhe qoftë dhe për kaq nuk duhej të ishte më në politikë. Por prezenca e tij në politikë, qeveri e opozitë, nuk ka lidhje as me kriminalizimin e pushtetit, as me trafikun e drogës e as me instalimin e shtetit mafioz që sundon.

Lënia e opozitës për kohë të gjatë në dorë të Ali Bej Bashës e ngarkon me përgjegjësi, por jo me fajin e rëndë të shkërmoqjes së opozitës për një grusht parash të qelbura.

Sali Berisha ndoshta është pa të ardhme, por sot qartësisht është faktori që galvanizon një reagim opozitar të organizuar.

“Non grata” ose jo, kjo ka pak rëndësi për misionin e ringritjes së një Opozite për të cilën vendi ka nevojë.

Nëse ngritja e Opozitës të bën “Non grata”, në djall vaftë kjo e fundit!

Më mirë “non grata” në vende që na lypin vizë për t’i vizituar – sesa “grata” dhe mafioz që trafikon drogë e interesat e vendit lart e poshtë.

Dhe më në fund, hiç mos u bezdisni nga insistimi: IN-CE-NE-RA-TO-RËT janë prova e modelit mafioz që sundon vendin!

Kategori
Uncategorized

Non Grata’ formalizes the monist state, formalizes the dictatorship…

By Elona Caslli/

You have to be either crazy or drunk to believe that all these people on the boulevard have a spiritual idol, Sali Berisha. Berisha is beyond Berisha in this whole story.


All these people who are on this boulevard have understood the meaning and mission of the label “Non Grata”.

Kategori
Uncategorized

To tell the Albanians that Berisha is ‘with the crime’ after 10 years in the opposition…

Even the Chairman of the National Council of the Democratic Party, Edi Palokal, has reacted strongly to a decision recently taken by Great Britain against the historical leader of the Democratic Party, Sali Berisha, declaring him “non grata”.

As long as you continue to tell Albanians that the “corrupt and connected to crime” in this country is Sali Berisha, after 10 years in the opposition – and you tell them this while holding Rama by your side – you are wasting millions on lobbying!

This will be the position even when the same decision is announced by New Zealand… And if anyone thinks that the Albanians who reacted with their position on December 11, March 6 and July 7, after Berisha was declared “non grata” by DASH, will to be impressed when New Zealand does it, you’re just living in a different reality,” he concluded.

Edhe Kryetari i Këshillit Kombëtar të PD-së, Edi Palokal ka reaguar me qësendi ndaj një vendimi të marrë së fundi nga Britania e Madhe kundër liderit historik të PD-së, Sali Berishës, duke e shpallur”non grata”. 

Paloka shkroi në Fb:

LEXO EDHE:Çim Peka: Berisha ndihmoi mbretin Zog në vitin 1939, Italia ta shpallë ‘Non Grata’!

“Deri sa të vazhdoni t’u thoni shqiptarëve se ”i korruptuari dhe i lidhuri me krimin” në këtë vend qenka Sali Berisha, pas 10 vitesh në opozitë – dhe këtë ua thoni duke mbajtur në krah Ramën – kot i harxhoni milionat për lobime!

Ky do të jetë qëndrimi edhe kur të njëjtin vendim ta shpallë Zelanda e Re… E nëse dikush mendon se shqiptarët që reaguan me qëndrimin e tyre më 11 dhjetor, 6 mars dhe 7 korrik, pasi Berisha ishte shpallur “non grata” nga DASH, do të impresionohen kur këtë ta bëjë Zelanda e Re, thjesht jeton në realitet tjetër,” përfundoi ai.

Kategori
Uncategorized

Lobingu/ Berisha: Soros’s power is limitless, but Albanians know how to distinguish the truth

In Europe alone, he has insisted 18 billion euros in opinions. So Edi Rama’s connections with Soros are very well known.

But the great luck, that regardless of this, as you yourself have seen, the Albanians have appreciated my attitude.

Not that they are anti-American, but the problem is that when the question arises between truth and lies, they will choose the truth. They believe that this brings them closer to America, not farther away. This distances them from the Soros mafia, not from America’s values. I can’t imagine their growing support for me and the DP in any other way,” said Berisha.

“Lulzim Basha at one point told me that PD will be destroyed if you do not agree not to enter the parliament. What was my answer? A party that accepts lies for truth does not deserve to exist.

He later used it as accepting the destruction of the party. But here is the party.

She stuck to the lie. A party that accepts lies as truth must disappear,” said Berisha.

Kategori
Uncategorized

Suedezi Edvard, 28 vjeç, u vra në luftën në Ukrainë

“Ne përparuam në pyll”

Herët në mëngjesin e 18 korrikut, togat menduan se do të zëvendësoheshin.

Në vend të kësaj, atyre iu tha se ishte koha për t’u përgatitur për një sulm rus.

Tobias thotë se ushtarët morën raporte se ushtarët rusë kishin hyrë dhe po planifikonin një sulm ndaj parashutistëve ukrainas në zonë.

– Ne lamë bodrumin e ushqimit dhe u futëm në gëmusha përgjatë rrugës. Unë isha një nga ata që shkova në front, ndërsa Edvardi ishte një nga ata që ishte në fund të linjës.

Pastaj gjithçka shkoi shumë shpejt.

Të dy granatahedhësit dhe tanket i kishin vënë syrin. Dhe zjarri i artilerisë nuk u ndal kurrë.

– U hodhëm në një shkurre.

Grupi im më pas mori vendimin të kërkonte strehim në bodrumin më të afërt të ushqimit. Por Edvardi ishte shumë larg për t’u mbrojtur nga zjarri i artilerisë, thotë Tobias.

Kategori
Uncategorized

British ambassador against Rama’s fiscal amnesty: He does it for criminals

After the ambassadors of Germany and France walked out of the so-called public “consultation” on the fiscal amnesty initiative, another important country expresses concern about it.

”We listened to them very carefully, including the Prime Minister and other government officials. Also, various politicians and civil society representatives. There are a number of concerns and I think the UK shares these concerns with its international partners, such as the European Union.

We are particularly concerned about how such measures can be used by criminals or criminal groups for various purposes.

Kategori
Uncategorized

Deportimet e spiunëve mund të zgjojnë agjentët e fjetur.

Lufta e madhe ruse e agresionit në Ukrainë tani po rivizaton hartën e spiunazhit në Evropë.

📌Ne po shkojmë në një kohë më të pasigurt ku nevojat për inteligjencë janë rritur si në Lindje ashtu edhe në Perëndim.

🔺Me një vendim për NATO-n në derë, ushtria paralajmëron për sabotim kundër objektivave të përcaktuara në hartë dhe ekziston rreziku që qelizat e fjetura të spiunazhit të vihen në jetë.

Kategori
Uncategorized

Ofensiva ruse kundër mediave të huaja ngre pikëpyetje

Ofensiva ruse kundër mediave të huaja ngre pikëpyetje

Rusia po përpiqet në mënyra të ndryshme të manipulojë imazhin e luftës në Ukrainë.

Së fundmi, kërcënimet dhe kritikat ndaj mediave të huaja për “raportim të rremë” dhe ripublikime të lajmeve të vjetra për Suedinë janë përdorur si pjesë e propagandës.

Interesante nuk është se Rusia proteston, por si e bëjnë këtë. Është qesharake, thotë ish-diplomati Per Enerud.

Kategori
Uncategorized

Putini duhej të priste: – Hakmarrja e Erdoganit

Sipas
gazetës kryesore britanike , kjo është sjellje që vetë Putin tenton të tregojë ndaj krerëve të tjerë të shtetit.
Putin tenton t’i lërë qëllimisht krerët e shteteve në pritje të tij gjatë vizitave në Rusi.

Në vitin 2014, Putin bëri që kancelarja e atëhershme gjermane Angela Merkel të priste më shumë se katër orë gjatë një vizite shtetërore në Moskë.

Lojë

Si mbretëresha Elizabeth, edhe Barak Obama dhe një numër i madh krerësh shtetesh kanë përjetuar takime të vonuara të Putinit, ndonjëherë disa orë, raporton The Independent .

Ekspertët pyesin nëse Putini po e bën këtë si pjesë e një loje psikologjike. Në rastin e Erdoganit flitet se kreu i shtetit turk e la Putinin të presë hakmarrjen.

Në vitin 2020, ai u poshtërua kur Putini e bëri të priste dy minuta në një lojë pushteti në Rusi, shkruan ajo.

Ajo gjithashtu thekson se agjencia shtetërore turke e lajmeve Anadolu zmadhoi fytyrën e Putinit kur filmuan incidentin.

Kategori
Uncategorized

Aleanca e despotëve

BILD

Mesazhi në fund të takimit: despotët rrinë bashkë, ata janë të unifikuar.

Të tre pozuan për një foto së bashku, të kapur dorë për dore- asnjë gjurmë e akullit me të cilin sundimtari i Kremlinit, Putini priti krerët e qeverive perëndimore në Moskë.

Pas mbërritjes në Teheran, Putini ishte dukshëm në humor të mirë- dhe ai dhe Erdogan u pritën me nderime ushtarake.

Zyrtarisht, takimi ishte për situatën në Siri. Këto shtete kanë negociuar për të ardhmen e Sirisë në të shkuarën. Rusia dhe Irani mbështesin qeverinë siriane, kurse Turqia është aleate me opozitën.

Por për diktatorin e Kremlinit, një çështje tjetër ishte në krye të listës: lufta në Ukrainë.

Në një bisedë dypalëshe mes Putinit dhe Erdoganit për shembull u fol për rifillimin e dërgesave të grurit nga Ukraina.

Turqia kohët e fundit ka vepruar si ndërmjetëse mes Ukrainës dhe Rusisë në mosmarrëveshjen mbi eksportet e bllokuara të drithërave në Ukrainë.

Pas bisedës, Putini vlerësoi përparimin në negociatat për grurin, duke i thënë Erdoganit: ‘Me ndihmën tuaj, ne kemi ecur përpara’.

“Moska nuk i shmanget përdorimit të furnizimeve me drithë dhe energji si armë,” tha kancelari gjerman, Olaf Scholz të hënën. “Ne duhet të mbajmë një qëndrim të vendosur kundër kësaj”.

Kategori
Uncategorized

Bosi i drogës Trifon Murataj komandon Portin e Durrësit, zëvendësoi Arbër Çekajn dhe Dautin, si u zhduku natën 49 arka me kokainë. Pse nuk sekuestrohet nga SPAK kompania Zico e Bana King?

Trifon Murataj komenton trafikun e kokainës nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ku qëndron për t’i shpëtuar ndëshkimit ligjor, ndërsa një pjesë të ushtarëve i ka në burg prej disa muajsh.

Zico sh.p.k e Trifon Muratajt kishte porositur 1200 kuti me banane në Amerikën Latine, duke kamufluar ngarkesën e radhës me kokainë. Hetuesit dyshojnë se në kontejner ksihte edhe 49 arka me kokainë, të cilat janë zhdukur natën nga Porti i Durrësit, para se të kalonin në skaner.

Kompania e Dautit u sekuestrua pasi u kap 6 herë me kokainë në Durrës. Trifon Murataj është kapur për të dytën herë.

Në fund të dhjetor 2021, në ambientet e kompanisë “Zico” në Vaqar, policia sekuestroi plot 119 kg kokainë, duke sjellë dhe arrestimin e dy shoferëve të kompanisë së bananeve, Gëzim Kalaja dhe Hasan Salihu. Njëherësh policia arrestoi dhe administratorin e kompanisë “Ziko”, Marson Murataj.

Emrat e të implikuarve

Gjykata la sot në burg: Gentian Halili, Rajd Bleta, Gjergji Doraci, Shefqet Elezi, Profit Tila, Skënder Plaku, Altin Muhametaj, Mazmi Allgjata. Detyrim Paraqitje: Armand murataj, Adi Qevanaj, Shpëtim Hajdini, Adem Basha, Veis Kuçi, Jurgen Gjeçi, Azgan Zeka, Kastriot Duçka, Mentor Dyrmishi, Klaudio Lala, Ali Bajrami, Andrea Xhavara.

Kontejneri mbërriti në Portin e Durrësit më 8 korrik. 

Nga vëzhgimi i kamerave të sigurisë, prokuroria thotë se deri më 10 korrik, pra për 2 ditë, nuk rezulton që të ketë dyshime për lëvizje të kontejnerit.

Nga kjo datë deri më 16 korrik nuk janë këqyrur ende kamerat e sigurisë, por Prokuroria e Durrësit dyshon se 49 arkat mund të jenë hequr mes datave 13 deri dhe 16 korrik.

Në orën 21:59 të 13 korrikut kontejneri ka bërë një lëvizje të dyshimtë duke shkuar nga kati i parë në të tretin, në një zonë të zakonshme.

Këtë ditë, dhe më 14 korrik, ndryshe nga herët e tjera, në turn ishte caktuar vetëm një roje sigurie i autoritetet portual, ndërsa duhej të ishin 2.

Gjatë kontrollit më 16 korrik doganierët konstatuan se kontejneri nuk ishte i vulosur me plumbçe me numrin përkatës serial, pra në këtë rast, kanë munguar elementet e sigurisë dhe nuk korrespondonin arkat me banane që ishin deklaruar në dokumentacion dhe kutive që gjendeshin vërtetë brenda.

Të gjithë veprimet janë bërë përpara se kontejneri të kalonte në skaner dhe hetuesit dyshojnë se është hapur në mënyrë të paligjshme nga trafikantët për të marrë drogën brenda tij. Të paktën 55 persona janë marrë në pyetje për këtë çështje.

Policia ka arrestuar të gjithë grupet e shërbimit të Forcave të Sigurisë së Autoritetet portual, që kanë qenë në turnet e natës nga data 8 korrik kur mbërriti kontejneri në Durrës, deri më 16 korrik kur u konstatua mungesa e arkave.

Nga hetimet e deritanishme prokuroria ka dyshime se hapja e paligjshme e kontejnerit të jetë bërë nga 2 punëtorë të kompanisë së bananeve, Zico shpk Altin Muhametaj nga Durrëësi dhe shoferi i kompanisë, Nazmi Allgjata, ndaj të cilëve ka ngritur akuzat për veprat penale “Thyerja, heqja, zëvendësimi i shenjave të sigurisë së autoriteteve doganore” dhe “kontrabanda me mallara të tjerë”.

Ndërkohë, 17 punonjësit e tjerë të sigurisë portuale në Durrës, dhe 1 punonjës i firmës doganore Marinier që operon në port, akuzohen për shpërdorim detyre. Prokuroria nuk e ka ngritur zyrtarisht akuzën e trafikut të drogës, përsakohë ende nuk është faktuar prania e kokainës brenda kontejnerit.

Kategori
Uncategorized

Italian anti-mafia prosecutor: The Albania mafia is strong because the government in Tirana is corrupt head over heels .

The Italian Anti-Mafia Prosecutor Nicola Gratteri, during his speech at the Honoris Causa graduation in Management and Law in the Polytechnic University of The Marches, also spoke about the Albanian mafia and corruption in Albania.

Mr. Gratteri said the Albanian mafia has strengthened significantly in the recent years as a result of the government corruption. The Albanian criminal organizations clean in their country the money earned from the criminal activities and returns that money – now legal – to EU.

The Italian Anti-Mafia Prosecutor Nicola Gratteri .

📌It is strong because it comes from a country with a very high – not high, but very high – level of corruption.

📌One third of Albania has been planted with marijuana; we have managed to seize single hauls up to 78 tons of marijuana coming through the Otranto Channel.

📌And this mafia the gets stronger and richer in its country in the last couple of years is seen in joint ventures with ‘ndrangheta, from Santa Marta, to Cartagena and Bogotà, buying tons of cocaine”, said the anti-mafia prosecutor.

Kategori
Uncategorized

ku shkojnë ensimat (ditët e punuara) të emigrantëve shqiptarë në Greqi, kush i përvetëson ato ?

Nga Shpetim Zinxhiria / Athinë .

Shteti im përse 300 mijë emigrantë shqiptarë humbasin pensionet në Greqi?

Greqia është i vetmi vend që nuk u njeh vitet e punuara të emigrantëve për marrje të pjesshëm pensioni, një padrejtësi e madhe, që një vend i BE-së, i grabit mundin dhe djersën e derdhur emigrantëve tanë, duke shkelur çdo ligj ndërkombëtarë. Shqipëria hesht! Por pyetja shtrohet se, ku shkojnë ensimat (ditët e punuara) të emigrantëve shqiptarë në Greqi, kush i përvetëson ato ?

Por…

Sipas statistikave të publikuara herë pas herë mëson se 30 % e popullsisë shqiptare është në emigracion. Një shifër që për shtetin shqiptar duhej të ishte më se shqetësuese, por në fakt ndodh e kundërta. Shteti shqiptar pas 25 vjetësh emigracioni, ende nuk di saktësisht sa emigrantë ka dhe ku i ka?

Nuk di akoma se si trajtohen dhe si u mbrohen të drejtat e shtetasve të tij, duke na detyruar të hedhim pyetjen :

Edhe sa vite të tjera duhen vallë që shteti shqiptar të lozë rolin e tij për të mbrojtur nga padrejtësitë emigrantët e tij, në një kohë që nga 2006 me ndihmën e ndërkombëtarëve ka miratuar edhe strategjinë Kombëtare të Emigracionit, që mesa duket po qendron i mbyllur në sirtaret e indiferentizmit shqiptar.

Emigrantët çdo vit premtime dëgjojnë dhe marrëveshje për pensione nuk po shikojnë.

Qindra e mijëra emigrantë vazhdojnë të përbëjnë problematikën në mes dy vendeve tona.

📌Lejet e qëndrimit, bashkimi familjar, sigurimet shoqërore, shkollat shqipe,

📌keqtrajtimet apo standardi i jetesës së emigrantëve shqiptarë,

📌zhdukja e fëmijëve, apo integrimi në përgjithësi i emigrantëve,

përbëjnë shqetësimin më të madh të Shqipërisë në marrëdhëniet me Greqinë.

Edhe pse ndërmjet dy vendeve janë bërë 67 marrëveshje, dëshira për një fqinjësi të mirë mbetet vetëm një dëshirë.

Zgjidhja e këtij problemi në rrugë juridike apo politike do të jetë një zgjidhje përfundimtare për pensionet të tyre të pleqërisë.

Faktikisht me shtetin fqinjë helen janë zhvilluar edhe dy takime të nivelit ministror, si dhe tre takime në nivel specialistesh, ku e fundit më 2008 ka qenë me Institucionin e Sigurimeve Shoqërore Shqiptare.

Për mbrojtjen sociale të emigranteve shqiptare është organizuar në Tiranë Konferenca rajonale Ministrore, ku është shprehur gatishmëria për bashkëpunim e legjislacionit në fushën e sigurimeve shoqërore, por siç dihet deri më sot vetëm premtime ka pasur.

Edhe pse premtimi ishte për 100 ditët e para të qeverisë Rama .

Premtime lidhur me zgjidhjen e këtij problemi jetik ka pasur edhe nga Partia Socialiste nga kreu i saj Edi Rama, gjatë shpalosjes të platformës së kësaj strukture në fushatën elektorale të 2013.

Sot në qeverisje socialistët e ka lënë në harresë këtë edhe pse premtimi ishte për 100 ditët e para të qeverisë Rama

-1.Shteti shqiptar nguron të prekë këtë problem…

Kriza ekonomike ka bërë që emigrantët e dy “atdheve: dhe të jenë pa asnjë “atdhe”, pasi janë të detyruar tashmë t’i kthejnë sytë nga Shqipëria, por të pasiguruar jo për faj të tyre.

Për faj të politikës reciproke, rreth 300 mijë emigrantë humbasin pensionet e tyre njëherë e përgjithmonë, kjo edhe me dijeninë e shtetit shqiptar, që nguron të prekë këtë problem kaq delikat.

Hipokrizia e politikës shqiptare, përrallat për sigurimet shoqërore të emigrantëve tanë kudo ndodhur është mbarimi i lirisë qytetare, për të besuar pushtetin por edhe mbarë vetë shtetin.

Ky pushtet me vullnetin politik gjithmonë ka luajtur çdo lloj bixhozi në kurriz të emigracionit shqiptar.

Po e njëjta gjë ndodhi edhe me drejtuesit e Sigurimeve Shoqërore të Shqipërisë në një takim që u mbajt në ambientet e ambasadës sonë në Athinë më 2008,

Të cilët në vend që të kërkonin Greqisë njohjen e viteve të punës emigrantëve tanë, kërkonin nga emigrantët që këta të bënin sigurimin vullnetar pranë këtij institucioni shtetëror.

Një praktik tepër e dënueshme, që i detyronin emigrantët që të siguroheshin edhe në sigurimet shoqërore shqiptare, në një kohë kur duhej ngritur zëri nga ky dikaster apo institucion shtetëror për njohje pensioni nga homologët grek.

Po si gjithnjë u zgjodh rruga më e lehtë dhe më e pa ndershme në kurriz të emigrantëve…

Mosnjohja e viteve të punës një korrupsion shtetëror .

Ky fenomen në aspektin social përbën korrupsion të veçantë në mohimin e mosnjohjes së viteve të punës të emigrantëve tanë.

Dhe ky problem social sa vjen dhe po bëhet çështje dite, duke mos gjetur asnjë rrugë dalje. Shumë vite të tjera duhet të presin emigrantët shqiptarë për njohjen e viteve të punës, pasi kushtet ekonomike të këtij vendi nuk lejojnë asnjë mundësi reale, përballë përrallave dogmatike të politikës shqiptare.

Si vendi ynë ashtu edhe Greqia nuk janë të gatshëm ekonomikisht të ulen për të firmosur marrëveshjen dypalëshe, pasi si njëra palë, ashtu edhe tjetra kanë detyrimet reciproke përball emigrantëve shqiptarë.

Mbas shumë dekadash imigrimi Greqia nga ana e saj bëri marrëveshjen reciproke me Australinë vitin që shkoi…

Askush nga qeveria shqiptare nuk është ulur për të biseduar për këtë fenomen delikat që pas 20 vjetëve të emigrimit do të sjellë për emigrantët e sotëm një cunam të vërtetë.

Emigracioni shqiptar përfundon atje ku nisi rrugën e emigrimit

Më në fund emigracioni shqiptar përfundon përsëri atje ku nisi rrugën e emigrimit para 20 vjetësh.

Emigrantët kthehen ndoshta të indinjuar, por mbi të gjitha të mallëngjyer.

Dikur kthimi i tyre në mënyrë vullnetare dukej një skenar filmi, sot është kthyer në një realitet i pakthyeshëm.

Nga dita në ditë grupe emigrantësh shqiptarë, të detyruar, po i drejtohen përfundimisht vendit të tyre të lindjes me mënyra nga më të ndryshme.

Ikja nga Greqia përbën rendin e ditës. Kushtet e legalizimit, ndërprerja e kontratave të punës me pronarin, gjendja e rëndë ekonomike gjatë gjithë këtyre viteve, i kanë lodhur së tepërmi emigrantët.

Dikur punonin me ëndrrën për të mbledhur para, për një të ardhme sa më të mire, ndërsa sot jeta e tyre varet nga këto të mbledhura, por mbi të gjitha duke humbur vitet e punuara në Greqi, një padrejtësi që u bëhet nga shteti grek…

500 mijë emigrantë paguajnë nga xhepi sigurimet shoqërore (IKA)

Po, sipas të dhënave zyrtare (IKA), nga 1.900.000 punëtorë të siguruar në të, mbi 500.000 janë emigrantë ekonomik.

Nga këta 243.033, ose 25% janë emigrantë shqiptarë.

Politika dhe presionet e ndryshme kanë ndikuar që numri i madh i emigrantëve të huaj të siguruar në sigurimet shoqërore (IKA), të japë një “frymëmarrje” më të gjerë dhe arkat e saj të mbushen në një masë të madhe nga mundi, djersa dhe gjaku i emigrantëve, për të paguar pensionet e grekëve.

Karakteristikë është fakti se emigrantët, të cilët aktualisht paguajnë shuma të mëdha në siguracionet në (IKA), nuk do të përfitojnë në një të ardhme të afërt pensionin, sepse janë ende në moshë të re, por edhe për faktin se kuadri ligjor grek nuk parashikon një gjë të tillë.

Nga studimet e sindikatave të përgjithshme greke rezulton se, nga të ardhurat në (IKA) paguhen pensionet e të gjithë pensionistëve të Greqisë, atëherë vetëm nga të ardhurat e emigrantëve në sistemin e sigurimeve, shteti grek do të kishte një përfitim prej 1% të Produktit të Përgjithshëm Kombëtar.

Në Greqi ligji parashikon pensione vetëm për shtetasit e huaj ( emigrantë) që vijnë nga vendet anëtare të BE-së.

Gjithashtu, specialistët kanë vlerësuar se mbas dhjetë vjetësh 25% e popullsisë së Greqisë do ta përbëjnë emigrantët e huaj.

Gjithashtu, duhet theksuar se sipas të gjithave studimeve të Sindikatave të Përgjithshme Greke, rezulton se hyrja e emigrantëve ekonominë greke nuk është shoqëruar me pasoja të rënda në tregun e punës, përkundrazi.

Mesazhi është i qartë edhe sa dekada të tjera duhet të kalojnë për të ndërgjegjësuar shtetin shqiptar, për të kuptuar një herë e përgjithmonë se pensioni merret në vendin qe jeton dhe punon.

Edhe sa kohë duhet të kalojë qe qeveria shqiptarë të kuptojë që kontributi i emigrantëve të kudondodhur në sigurimet shoqërore shqiptare përbën një shkelje të ligjit, dhe një vjedhje haptazi që u bëhet këtij komuniteti?
Kategori
Uncategorized

“Popat ortodoks serbë aktorë të krimeve në ish-Jugosllavi”

Presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviç kërkon reformim të Kishës Ortodokse Serbe.

Reagimi i tij vjen pasi qeveria e Dritan Abazoviç miratoi një marrëveshje me kishën, që po kritikohet gjërësisht.

Partia e Milo Gjukanovic ka deklaruar se marrëveshja dëmton interesat kombëtare të vendit dhe për këtë arsye nuk do ta mbështesë më qeverinë Abazoviç.

Gjukanoviç rikujtoi rezolutën e miratuar kohëve të fundit në Parlamentin Evropian, për të bazuar qëndrimin dhe kritikën e tij ndaj këtij institucioni fetar.

Sipas rezolutës së miratuar nga Parlamenti Evropian, Kisha Ortodokse Serbe është promovuese e deklaratave pro-ruse dhe anti-evropiane dhe po shkakton përçarje etnike.

“Ky institucion duhet të rikonstruktohet tërësisht. Të gjithë e dimë se priftërinj të Kishës Ortodokse Serbe merrnin pjesë në fushata të shumta ushtarake anembanë ish-Jugosllavisë. Ata janë mbështetës e madje edhe aktor të krimeve të kryera, dhe besojnë se veshja e priftit mund t’i mbrojë”, ka deklaruar për mediat vendase Presidenti i Malit të Zi.

Mali i Zi është në një krizë të re politike pas marrëveshjes që rregullon marrëdhëniet e shtetit me Kishën Ortodokse Serbe. Kabineti Abazovic mund t’i nënshtrohet një mocioni mosbesimi në të ardhmen, pasi disa prej aleatëve të tij kanë deklaruar se nuk e mbështesin më.

Vetë Abazoviç ka thënë se të gjitha opsionet janë në tavolinë mes tyre edhe zgjedhjet, ndërsa qytetarët kanë nisur protestat kundër kësaj marrëveshjeje.

Çfarë parashikon kjo marrëveshje?

Marrëveshja mes Abazoviqit dhe Kishës Ortodokse Serbe përmban disa pika të cilat pretendohet se adresojnë marrëdhëniet midis qeverisë malazeze dhe kishës serbe.

Fillimisht, marrëveshja përcakton obligimet e shtetit malazez ndaj institucioneve të Kishës Ortodokse Serbe:

Ajo e detyron qeverinë malazeze të njohë imunitetin diplomatik apo të drejtat ekstraterritoriale të institucioneve të Kishës Ortodokse Serbe në vend – gjë që i përjashton ato nga juridiksioni / ligjet lokale;

Qeveria është e detyruar të regjistrojë të gjithë kishat ortodokse në vend nën juridiksionin e Kishës Ortodokse Serbe dhe të nisë procesin e pagesës së dëmshpërblimit për të gjithë ndërtesat e konfiskuara nga regjimi komunist pas Luftës së Dytë Botërore;

Marrëveshja përcakton që Kisha Serbe nuk ka nevojë të marrë leje nga qeveria malazeze për të lëvizur objekte të trashëgimisë kulturore të cilat janë të regjistruara nën pronësinë e saj;

Gjithashtu, ajo i jep Kishës Ortodokse një status juridik i cili në disa zona, parashikohet të jetë i njëjti me atë të institucioneve qeveritare;

Së fundmi, ajo parashikon mundësinë e shtrirjes së mësimeve fetare në shkolla publike dhe kontrollit dhe aprovimit të tyre vetëm nga Kisha Serbe.

Në fakt, sipas censusit të vitit 2011, 72% e popullsisë malazeze identifikohen si të Krishterë Ortodoks – prej të cilëve, rreth 70% identifikohen si pjesëtarë të Kishës Ortodokse Serbe, që do të thotë se pjesa e mbetur

– 30% identifikohen me rivalen e saj, Kishën Ortodokse Malazeze.

https://a-news24.com/2022/07/popat-ortodoks-serbe-aktore-te-krimeve-ne-ish-jugosllavi/

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/customer/www/a-news24.com/public_html/wp-content/themes/goodnews5/framework/functions/posts_share.phpon line 66

Kategori
Uncategorized

PD-ja legjitime është e lidhur që nga krijimi i saj pashmangshmërisht me Sali Berishën.

Mbas foltores, dy kuvëndeve madhështore dhe zgjedhjeve të reja me primare në Partinë Demokratike, monstra Basha e kuptoj se termi ”non grada” i perdorur dhe keqpërdorur prej tij, Bardhit, Alibeajt, llum-ekipit sorosjan, dhe narkoshtetit në pushtet, bëri efektin e kundërt në bazën e gjërë të demokratëve dhe qytetarit shqiptar.

Kategori
Uncategorized

U deshën më pak se 24 orë në Arabinë Saudite që presidenti amerikan Joe Biden të prishte imazhin e mbrojtësittë ashpër të të drejtave të njeriut.

E turpshme!

Fred Ryan, CEO i gazetës Washington Post për të cilën punonte gazetari i vrarë saudit, Jamal Khashoggi, e quan përshëndetjen me grushte të shtrënguar “të turpshme”, raporton AFP.

Projekton një nivel intimiteti dhe relaksi që i jep (bin Salmanit) restaurimin e pamerituar për të cilin ai u përpoq me dëshpërim, thotë ai.

Kenneth Roth, kreu i organizatës për të drejtat e njeriut Human Rights Watch, gjithashtu kritikon ashpër veprimet e presidentit amerikan.

Mbështetja e Biden për të drejtat e njeriut mund të shitet për një pikë naftë.

Jeddah (Saudi Arabia) (AFP) –

It took less than 24 hours in Saudi Arabia for US President Joe Biden to tarnish an image he has long cultivated: that of a fierce defender of human rights.

A picture of Saudi Crown Prince Mohammed bin Salman bumping fists with US President Joe Biden at Al-Salam Palace in the Red Sea port of Jeddah became the defining image of the president’s regional tourBandar AL-JALOUD Saudi Royal Palace/AFP

Jeddah (Saudi Arabia) (AFP) – It took less than 24 hours in Saudi Arabia for US President Joe Biden to tarnish an image he has long cultivated: that of a fierce defender of human rights. 

The life of any politician is dotted with campaign pledges that ultimately backfire, and for Biden that list now includes his 2019 vow to make the desert kingdom a “pariah” over its human rights record. 

Similarly his solemn description, delivered last year on US Independence Day, of Washington’s role on the global stage: “We stand as a beacon to the world.”

It was difficult for many to reconcile those words with the single-most searing image from Biden’s first visit to the Middle East as president: his fist-bump with Saudi Crown Prince Mohammed bin Salman.

US intelligence officials believe the crown prince, Saudi Arabia’s de facto leader, “approved” the 2018 operation that led to the killing and dismemberment of journalist Jamal Khashoggi. 

Biden had explained his decision to go to Saudi Arabia by appearing to allude to the political compromise it represented

Biden had explained his decision to go to Saudi Arabia by appearing to allude to the political compromise it representedBandar AL-JALOUD Saudi Royal Palace/AFP

Taken outside a palace in the Red Sea coastal city of Jeddah, the fist-bump image was immediately distributed by official Saudi news outlets before doing the rounds on social media.

It eventually landed on the front page of The Washington Post, where Khashoggi was a contributing columnist.

‘Shameful’

Prior to Biden’s arrival in Jeddah, the White House took several measures to try to mitigate blowback from an encounter it knew was coming. 

Biden published a column in the Post explaining his reasons for making the trip, saying he wanted to “strengthen a strategic partnership” while insisting that “fundamental freedoms are always on the agenda when I travel abroad”. 

US President Joe Biden meets with Palestinian president Mahmud Abbas in the occupied West Bank city of Bethlehem. Biden's communications team had said he would limit physical contact with those he met, citing coronavirus concerns

US President Joe Biden meets with Palestinian president Mahmud Abbas in the occupied West Bank city of Bethlehem. Biden’s communications team had said he would limit physical contact with those he met, citing coronavirus concerns  MANDEL NGAN AFP

At the start of the tour, which took him to Jerusalem and Bethlehem before Jeddah, his communications team said Biden would limit physical contact with those he met, citing coronavirus concerns. 

Some journalists immediately speculated that the measures — which Biden ended up not fully adhering to — were motivated less by public health and more by fear of an awkward photo-op with Prince Mohammed, often referred to by his initials, MBS. 

In the end, the first-bump in Jeddah “was worse than a handshake — it was shameful”, the Post’s CEO Fred Ryan said in a statement. 

“It projected a level of intimacy and comfort that delivers to MBS the unwarranted redemption he has been desperately seeking.” 

The travelling press corps wasn’t present for the scene. By the time they arrived at the palace in Jeddah, the two leaders had already gone inside. 

But soon the “fist-bump” was inescapable, broadcast on a seemingly constant loop by state media and Saudi government social media accounts.

White House-accredited journalists faced further restrictions as Biden held his meetings with the Saudi leadership. 

Prior to Biden's arrival in Jeddah, the White House took several measures to try to mitigate blowback from an encounter it knew was coming

Prior to Biden’s arrival in Jeddah, the White House took several measures to try to mitigate blowback from an encounter it knew was coming  MANDEL NGAN AFP

They were only allowed in briefly for a meeting of the American and Saudi government delegations, and they were kept some distance from the negotiating table. 

Brief statements from Biden and Prince Mohammed were rendered inaudible as boom microphones were not permitted. 

‘Autocrats are smiling’

After his meetings with Saudi royals ended Friday evening, the White House hastily arranged for Biden to deliver brief remarks and take a few questions. 

Biden told journalists he had raised the Khashoggi case “at the top” of his meeting with Prince Mohammed, adding that he’d made clear “what I thought of it at the time and what I think of it now”.

This handout aerial image released by the Saudi press Agency (SPA) shows (L to R) Saudi Arabia’s King Salman receiving US President Joe Biden as Crown Prince Mohammed bin Salman looks on behind – SPA/AFP

On Saturday, Biden told leaders from nine Arab nations assembled for a summit that “the future will be won by countries that unleash the full potential of their populations… where citizens can question and criticise leaders without fear of reprisal”. 

But the fist-bump had already become the tour’s defining shot. 

Earlier, in Israel, Biden explained his decision to go to Saudi Arabia by appearing to allude to the political compromise it represented. 

“My views on Khashoggi have been absolutely, positively clear, and I have never been quiet about talking about human rights,” he told a press conference. 

But beyond human rights, Biden said the trip was intended “to promote US interests”, a likely nod to the need to push for more oil production from the world’s biggest crude exporter, as rising gas prices hurt his party’s prospects ahead of November mid-term elections. 

Back home in the US, Biden got no sympathy from human rights activists. 

“The autocrats of the world are smiling,” Kenneth Roth, the executive director of Human Rights Watch, said on Twitter. 

“Biden’s support for human rights can be sold for a smidgen of oil.”

https://www.france24.com/en/live-news/20220717-biden-s-fist-bump-with-saudi-crown-prince-seen-as-undermining-rights-pledges

Kategori
Uncategorized

Dita e fundit e dy të dënuarve me vdekje – 17 korrik 1977.

Në foto Bedri Blloshmi, autori i shkrimit, dhe dy poetët e pushkatuar, Genci Leka & Vilson Blloshmi …

Nga Bedri BLLOSHMI

Të dielën e 17 korrikut familja erdhi për takim por unë s’doja të dilja. E çfarë t’u thoja? 35 ditët pas vendimit i kisha kaluar në një dëshpërim që s’thuhet.

Smë ndihmonte asnjë shpresë.

Thonë se njeriut i dhimbset mbi të gjitha koka e vet, por kjo, në atë rast, për mua s’vlente. Kisha një dhimbshuri kaq të madhe për Vilin, pasi qysh në vegjëli e kisha pasur idhull. Dhe marazi më i madh, po e përsëris, ishte që do ti pritej në mes pasioni për të shkruar e për të lexuar, të cilit i sakrifikonte edhe gjumin. Nga ana tjetër, sapo kishte krijuar familje, madje një muaj pas arrestimit ishte bërë me vajzë.

Çfarë ti dëshiroja po të shpëtonte, veç burgut 25 vjeçar që më priste mua, nën shkopinjt e gomës e duke shtyrë vagona në galeri?

Isha tërësisht i asgjësuar nga kjo mynxyrë që na kishte rënë kaq papritur.

Dhe çudi, ndjeja mall për jetën e mjeruar që posa kishim lënë pas.

Për ato biseda mes tij e xhaxhait, për fjalën e tyre të pjekur, së cilës i bashkohesha duke iu gëzuar që ishim bashkë në mbrëmje.

Ah, si mundën e ma morën këtë vëlla?

Si ia punuan Gencit të gjorë atje në zyrë?

Me çfarë e droguan apo mashtruan, të pabesët?

A me të dyja bashkë?

Përplasja kokën ndër duar, dhe vetëm shokët e hallit të përbashkët që kisha pranë, me fjalë të ngrohta, më jepnin një arsye për ti rezistuar vuajtjes së madhe.

Gjyqi ishte me dyer të mbylluara. Familjarëve tanë u ishte mohuar prania. Dera për ta ishte e mbyllur.

Në sallë ishin të pranishëm vetëm sigurimsat dhe antarë partie. Të gjithë me ftesa në dorë.

Mendoja se, edhe takimi do të ishte një poshtërim tjetër për mua, me ata që do vëzhgonin dhe mund të ndërhynin, prandaj refuzova të dilja në takim.

Por, shokët e dhomës me detyruan që t’i takoja; diçka t’iu shpjegoja ose të paktën t’i shikoja edhe një herë.

Në dhomë ishin tre burra, të cilët kishin qenë edhe më përpara brenda me babain dhe xhaxhain tim, e tani po riburgoseshin si të ridënuar.

Më thonin që familja ka nevojë për kurajo, prandaj dil takoi, mos i lër në dëshpërim.

Mamaja dhe motra vetëm qanin. Në hapësirën mes hekurave, më merrnin duart, m’i fërkonin, m’i afronin në faqe e, i puthnin.

Më në fund, mamaja e mbytur në lot, foli: “

”Ç’është kjo hata që na gjeti o bir? Erdhëm në gjyq dhe na përzunë. Mbas ca ditësh dëgjuam në fshat, se ishit dënuar të tre me vdekje, pushkatim.

U kërkova këtyre të takoj përpara Vilsonin, që t’i jepja sihariqin që është bërë me vajzë”.

Më pushtonte kokën mbas vetes por çe do, fytyra ime haste në hekura e jo në gjoksin e mamasë time.

Aty ja ktheva:

”Mos u mërzisni dhe ti mos shpreso se do ta takosh Vilsonin, sepse ai është mbas kurrizit tim, i lidhur kokë e këmbë, dhe këta, sa të ikni ju, shumë shpejt do ta shuajnë”. Gjatë takimit, isha më shumë i egërsuar se sa i dhembshur, prej prezencës së atyre mbrapa, duke vazhduar pa mëshirë: “Dhe ti mjaft lotove para këtyre, se këta atë duan, të të shohin duke qarë e të kënaqen se ja arritën qëllimit.

Ikni shikoni hallet tuaja, mbani veten e qëndroni të fortë, tani do të jetoni me fatin tonë!”. Mamaja psherëtiu mes lotëve dhe më tha:

”Mos fol ashtu Bedri.

Ai s’ka bërë asgjë të keqe, vetëm libra e libra lexonte, ah, mos kanë faj ato librat e shkretë? Se asgjë të keqe ska bërë…”

I thashë për të fundit herë: “Mama, mbase prandaj është këtu ku është, se s’ka bërë asgjë”.

Ai m’u drejtua:

Ti kulak, çke që s’ngrihesh në këmbë?”

Unë vazhdoja të qëndroja ulur. Ai ulëriti dhe, unë, përsëri ashtu ulur, i kthehem:

“Në këmbë çohem kur të kem frikë … ose respekt. Për ty, as njërën as tjetrin nuk e kam.”

Në atë moment, e vetmja gjë që nuk më interesonte ishte vetja ime, ndaj e pyeta për vendimin e Gencit dhe Vilsonit.

Më pas, mori një të dënuar dhe ia çoi Gencit në birucë. Mesa kuptova ia çuan për t`i treguar bisedën time me shefin e hetuesisë.

Ndërkohë në dhomë, policët më ushqyen me forcë pasi kisha ditë që nuk e prekja ushqimin. Më pas e mora vesh pse-në. Menjëherë më zuri një gjumë i thellë e, i rëndë. Të nesërmen, siç bëja çdo ditë në mëngjes, të parën gjë, hodha si gjithmonë sytë nga birucat e tyre; ashtu i rënduar siç isha, patjetër nga droga në ushqimin e djeshëm.

Me dëshpërim vura re se polici, që i ruante vazhdimisht, mungonte. Këpucët që i linin jashtë, mungonin. Dita e 35 e mundit dhe vuajtjeve, në pritje të zbatimit të vendimit, kishte marrë fund ashtu si jeta e tyre. Zhurma e zinxhirëve, prej 35 ditësh, që tringëllonte nëpër korridorin e errët nuk dëgjohej më, as kollitja e tyre tek dera e banjës, saherë hynin e dilnin.

I kishin marrë përgjithmonë, tinëz meje. M’u nxi zemra dhe më ra të fikët. Tani, për ne, mbetej ta varrosnim dhimbjen në zemër, përgjithnjë.

18 Korrik 1977 .

Në birucën që më kishin çuar, për të mos dëgjuar për të fundit herë zërin e dy të dënuarve, Rustem Dashi po më rrinte tek koka i shqetësuar.

Jemi nga i njëjti fshat dhe të dënuar bashkë. Lëviza me zor dhe munda të mbështetesha në mur. E dija se, Rustemi kishte qenë në birucë në 30 ditët e fundit me Vilsonin.

Isha i shqetësuar të dija se çfarë amaneti mund të kishte lënë Vilsoni dhe çfarë ka përjetuar në momentet e fundit kur erdhën ta merrnin. Nuk prita dot derisa e takova Rustemin. Ai u përlot. “Bedri, të rrish shtrirë 35 ditë lidhur kokë e këmbë është shumë e vështirë.

Trupi të bëhet plagë, duart më keq; nga era e rëndë e helmetës në kokë, trullosesh. Djersa i rridhte mbi plagë, prej vapës përvëlonjëse. Dorën e majtë e kishte gati të nxirë nga prangat, qysh prej hetuesisë në Tiranë.

Kërkonin ta dërgonin në Belgjikë me mision te daja juaj. Këtë më tha. Disa herë, kishte ardhur vetë Kadri Hazbiu në birucë, por Vilsoni nuk pranoi asnjëherë.”


sdihet çfarë ka vendosur Zoti, - i thashë. Ai ma preu jo, më tha se do të hante më vonë. Dhe kështu, e ktheva me kurriz nga dera. Rrinte i heshtur, i mpirë. Pas ca orësh u dëgjua fishkëllima e hekurave të derës së korridorit.

Unë kisha filluar të dremitja por sa i dëgjova që erdhën, brofa në këmbë. Korridori zhurmonte nga hapat e tyre; në fillim hapën derën e Gencit. U dëgjua zhurma e prangave.

Mendova se i kishte ardhur falja dhe po e zgjidhnin. U mbyll biruca e tij e, u hap dera përballë. Aty vetëm heshtje; as fjalë, as lëvizje, asgjë! Pas pak hapat u drejtuan nga ne, hapet biruca jonë dhe me vete u binda se erdhi falja. dera doli shefi i hetuesisë, Selimi.

Brenda u futën dy policë. Kryetari i Degës, Merdar Hasa nuk hyri, qëndroi në korridor, i shoqëruar nga disa civilë. U ngrita në këmbë dhe u tërhoqa pas murit. “Zgjoje”, më thërret polici. “Nuk po fle”, i thashë unë.

Atëhere foli Vilsoni. “Rustem, më kthe pak. E mora vesh pse kanë ardhur, sot mbushen 35 ditë, dhe kështu sot më mbarojnë torturat së qëndruari shtrirë i prangosur kokë e këmbë”.

Axhemi (përgjegjësi i policëve) me çelës në dorë, ia hoqi prangat e këmbëve, ia hoqi dhe zinxhirin që bashkonte këmbët me duart. E ngritën në këmbë, i vendosën një litar tek prangat e duarve dhe ia kaluan rreth trupit.

Unë vetëm dridhesha. Cepin tjetër të litarit e mbante dikush tjetër. “Hajde”, thirri një nga ata.

I mora xhaketën dhe ia hodha krahëve. Vilsoni bëri një gjysëm hapi, u ndal e, u kthye nga unë: ‘Rustem, - më thotë me atë zërin e tij burrëror, - ma bëj hallall, më ke shërbyer kaq ditë. Do të lë një amanet, se ti do dalësh më shpejt nga burgu se Bedriu. Ti e pe gjyqin si u bë e, si vajti.

Unë shtanga i mbërthyer pas murit.

Ikën.

Nuk më hahej. I lutem policit që të më largonte nga ajo birucë, nuk rrija dot më. Më nxorrën duke lënë pas Vilsonin me fjalët e tij, batanijen dhe tasin e supës në cep të birucës.”

Me njerën dorë Rustemi mbante cigaren e me tjetrën fshinte lotët që i rridhnin mbi faqe; dhe, unë, që e dëgjoja, kisha dalldisur fare nga kjo botë.

Rustemi më tregoi se kishte qenë 5 ditë në birucë me Gencin.

Me njerën dorë Rustemi mbante cigaren e me tjetrën fshinte lotët që i rridhnin mbi faqe; dhe, unë, që e dëgjoja, kisha dalldisur fare nga kjo botë. Rustemi më tregoi se kishte qenë 5 ditë në birucë me Gencin.

Ishte i llahtarisur ngase nuk kishte parë asnjëherë një njeri të lidhur kokë e këmbë ashtu si Gencin.

“Edhe pse ishte i tronditur, Gencit i thashë: ‘çfarë the ashtu në gjyq, pse e bëre këtë?’ Ai ishte i lotuar dhe nuk më ktheu asnjë përgjigje. Kërkoi nja dy a tri herë rojes t’i sillnin shefin e hetuesisë, Selim Cakën, por ai nuk u duk asnjëherë. Këto fjalë m’i tha me lot në sy”.

Kategori
Uncategorized

Prokurori synon të dënojë Putinin për krime lufte: “Ne mund ta bëjmë përsëri”.

Si i vetmi prokuror në botë, ai ka arritur të dënojë një president për krime lufte.

Tani David Crane dëshiron të bëjë të njëjtën gjë me Putinin.

Avokati amerikan ka një mandat paraprak nga OKB-ja për të ngritur një gjykatë speciale ku Putini dhe komandantët e tij mund të hetohen për krime në Ukrainë.

– Unë tashmë kam eliminuar një president, mund ta bëjmë përsëri, thotë ai dhe thekson se edhe në Ukraina kryen po kryen krime lufte.

Kategori
Uncategorized

German and French Ambassadors left the meeting demonstratively when PM Rama took the floor.

French Ambassador to Albania Elisabeth Barsacq and her German homologue Peter Zingraf were sitting in the first row of the invitees in the meeting organized by the Albanian government for the tax amnesty.

They listened to the Minister of Finances Delina Ibrahimi, deputy Prime Minister Arben Ahmetaj, and a UK barrister speaking about the amnesty, the specifics of the law, and benefits from the initiative.

However, as soon as Albanian Premier Edi Rama took the floor Mrs. Barsacq made a sign at Mr. Zingraf and both left the meeting simultaneously.

”I’d like to tell our international partners that mutual respect is the alpha of our work.

Any idea can be rejected politely, but treating Albania like a country with a tail when all the countries that lecture us have made amnesties regularly is neither fair nor the right thing”, said Rama.

The international partners have objected the idea of a tax amnesty in Albania because it would bring the risk of cleaning the crime and corruption money.

Rama called the criticism of the US and German Chambers of Commerce as “dazibaos” and reminded them their countries have made tax amnesties too.

Kategori
Uncategorized

Pr / Erjon Kristo : Zhdukuni mashtrues! Tani dua që të burgoset SPAK-u, jo hajdutët.

SPAK! Ju nuk po hetoni asgjë.

Këtu qenka bërë nami dhe ju nuk veproni. Nuk keni më asnjë milimetër besim nga unë.

Po u bë protestë para zyrave tuaja, do jem. Zhdukuni mashtrues!

Tani dua që të burgoset spaku, jo hajdutët.

Të burgosen ata që mbulojnë krime ekonomike me përmasa globale.

Ju jeni zhgënjimi më i madh historik i shqiptarëve.

Statistikat tuaja janë gënjeshtra.

P.S. Unë kam qenë përkrahës i sistemit të ri të drejtësisë.

Tani zero.

Kategori
Uncategorized

Albania is Europe’s most corrupt country, President Meta: Only fighting corruption would prevent the country’s failure

He highlighted only the fight against corruption would prevent Albania’s failure and would restore hope to the citizens.

Anther unacceptable record! Albania results the most corrupt country in the region and Europe, according to EUROSTAT, leaving only Russia behind. No surprise!

The lack of accountability at every central and local level, abuses with public funds through the waste incinerators, concessions and PPPs, as well as justice under the executive power would naturally yield such results.

. Only an open uncompromised fight against corruption would prevent Albania’s failure and would restore hope to the citizens that are abandoning the country massively. Albania’s liberation from corruption and state’s capture is today our national interest and priority”.

Kategori
Uncategorized

Do të flakim mikun e Putinit .

Partia Social Demokratike e Gjermanisë (SDP) debatoi të enjten nëse ish-kryeministri Gerhard Schröder duhet të përjashtohet nga partia.

SDP po shqyrton përjashtimin e Schröder, për shkak të lidhjeve të tij të ngushta me presidentin rus Vladimir Putin.

Schröder ishte kryeministër i Gjermanisë nga viti 1998 deri në vitin 2005 dhe konsiderohet një mik i ngushtë i Putinit.

Për disa vite, Schröder është kritikuar për përfshirjen e tij në kompanitë shtetërore ruse.

Ai ulet në bordin mbikëqyrës të gjigantit shtetëror të naftës Rosneft, por ka premtuar se do të heqë dorë nga ky pozicion.

Ai gjithashtu refuzoi kohët e fundit të ulet në bordin e drejtorëve të kompanisë ruse të energjisë Gazprom.

Zyrtari i partisë Christoph Matterne në SDP thotë se ka pasur 17 propozime për përjashtimin e Schröder nga partia.

Pasi u diskutua për këtë për disa orë të enjten, diskutimi përfundoi pa rezultat.

Një komision i përbërë nga tre anëtarë do të kryejë konsultime të brendshme dhe një vendim pritet të merret brenda tre javësh, sipas Matterne.

Palët më pas kanë dy javë kohë për të apeluar vendimin, por një përjashtim konsiderohet i pamundur për arsye ligjore.

Kategori
Uncategorized

Berisha: Rama wants to cover for the Durrës port scandal with a proposal to NATO

Berisha welcomed the clear attitude of NATO’s Secretary General Jens Stoltenberg for not beiong affected by Rama’s words.

I’d like to salute cordially Secretary General Stoltenberg for not buying Rama’s unscrupulous proposal who – aiming to cover the terrible affair with EMAAR of appropriating 1 million square meters in the port of Durrës – tries to hide it with NATO’s engaging in Porto Romano”, Berisha said in the parliament today.

. “Rama’s proposal is a mega-scandal, trying to misuse the extraordinary reputation of the Alliance for his corruptive intentions”.

Kategori
Uncategorized

Çfarë i bashkon Sorosin, Grenellin dhe Ramën me Vuçiç? – Nga Pr/ Enver Bytyçi

Pr / Enver Bytyçi

Richard Grenell gjatë një fjalimi në Universitetin e Beogradit u deklarua dje në tri pika sa i përket Kosovës:

🔻1) Tha se pengesë për dialogun Kosovë-Serbi është qeveria Kurti dhe Bashkimi Europian;

🔻2) Kërkoi që KFOR-i të largohet nga Kosova (s’ka çfarë ai bën më aty);

🔻 3) Rekomandoi që Serbisë të mos i kërkohet njohja e Kosovës (si kusht pët integrimin në BE)

D.m.th. ish-shefi i madh i shërbimeve sekrete amerikane në administratën Trump dhe ish-negociatori midis Thaçit e Vuçiç për ndarjen e Kosovës, nuk ka hequr dorë nga qëllimet e tij. Me këtë deklaratë ai kërkon t’i hapë rrugën ose rikthimit të sovranitetit të Serbisë në Kosovë, ose ndarjes së saj.

Gjithmonë ambasadori Grenell ka qenë në këtë linjë. Por në këtë referim në Beograd ishte më konçiz, më i qartë, më i prerë, më i hapur. Jo si në kohët kur përgatiti projektin e marrëveshjes për shkëmbimin e territoreve dhe i nisi dy presidentët, Thaçi e Vuçiç, për nënshkrim në Uashington. Ndërkohë që pas dështimit thoshte se “nuk kam parë asnjë projekt të tillë”. Atëherë përpiqej të mashtronte. Ditën e djeshme nga Beogradi e hoqi maskën.

❗️Po pse Grenell është kaq proserb?

🔻Sepse ai është edhe prorus.

🔻Sepse në filozofinë e tij politike SHBA duhet të bashkohet me Rusinë kundër Europës.

Richard Grenell gjithë inatin e mllefin e ka me Bashkimin Europian dhe me Europën në përgjithësi.

Historia e tij antieuropiane është shpalosur gjatë viteve që shërbeu si ambasador i SHBA në Gjermani.

Ato vite ai mbështeti ekstremin neofashist për t’u konsoliduar.

Mbështeti të gjitha forcat e ekstremit të djathtë e të majtë në Europë, me qëllim shpërbërjen e Bashkimit Europian.

Ishte kjo një veprimtari në pajtim të plotë me doktrinën antieuropiane të Rusisë dhe presidentit të saj, Vladimir Putin.

🔻Ambasadori Grenell punoi me ngulm për forcimin e marrëdhënieve SHBA-Rusi. Donte me çdo kusht që të rikthente politikat e vjetra të Luftës së Ftohtë dhe ta detyronte Europën të strukej diku në një qoshe nga frika e hijes së një lufte bërthamore.

🔻Kjo lidhje e tij ka shkuar aq larg, sa në rastin e sulmeve ushtarake të Kremlinit kundër Ukrainës të marrë anën e presidentit Putin.

Nuk e di çfarë duhet më shumë për të kuptuar faktin se Richard Grenell është antieuropian dhe prorus. Duke qenë prorus, ai nuk mund të mos jetë edhe proserb.

Si rregull, do të thosha se kjo aksiomë vlen edhe për kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama, i cili është proserb shumë më tepër sesa i tillë është Grenell, ose së paku po aq sa ai

Deklarata e Grenell në Beograd për të fajësuar Albin Kurtin dhe BE-në, për të arsyetuar të drejtën serbe mbi Kosovën dhe për të implementuar “këtë të drejtë” përmes largimit të KFOR-it nga Kosova, nuk është larg deklaratave të Edi Ramës në mbrojtje të Vuçiç.

Kryeministri i Shqipërisë e merr gjithnjë në mbrojtje sivëllaun e tij në Beograd. E justifikon atë kur nuk i vë sanksione Rusisë, në solidarizim me SHBA dhe BE.

Nëse dikush e ka parë një video të Aleksandër Dugin, i cili konsiderohet si truri i Vladimir Putin, kupton lehtë dhe qartë se Edi Rama përdor të njëjtën gjuhë në mbrojtje të presidentit të Serbisë dhe justifikimit të tij për qëndrimin prorus.

Dugin dhe Edi Rama i referohen njëri-tjetrit kur është puna për të justifikuar qëndrimin serb ndaj Moskës në rastin e sulmeve të saj kundër Ukrainës. Të dy kërkojnë të lavdërojnë Beogradin pse nuk vendosi sanksione ndaj Rusisë.

Të dy kërkojnë mirëkuptim, duke përmendur traditën historike të marrëdhënieve Rusi-Serbi e kështu me radhë.

Ambasadori Grenell është në të njëjtën linjë. Por është interesant se si bashkohen ekstremet. Sepse mendohet se Goerge Soros dhe interesat e tij financiare janë ndërmjetës në marrëdhëniet e ngushta Rama-Vuçiç.

E Grenelli i përket një administrate amerikane anti-Soros.

Si është e mundur që të dy palët në kundërshti ekstreme me njëra-tjetrën mbështesin Serbinë dhe lidhjet e ngushta Rama-Vuçiq?

Si është e mundur që Soros nga njëra anë është i shpallur si armik i Putin mbështet aleatin e presidentit rus në Ballkan, Serbinë?

Paraja, paraja zotëri.

What unites Soros, Grenell and Rama with Vucic? – By Prof. Enver Bytyçi

Enver Bytyçi

Richard Grenell, during a speech at the University of Belgrade, declared yesterday on three points regarding Kosovo:

🔻1) He said that the obstacle to the Kosovo-Serbia dialogue is the Kurti government and the European Union;

🔻2) He demanded that KFOR leave Kosovo (there is nothing he does there anymore);

🔻3) He recommended that Serbia should not be asked to recognize Kosovo (as a condition for EU integration). i.e. the former chief of the American secret services in the Trump administration and the former negotiator between Thaçi and Vucic for the division of Kosovo, has not given up his goals.

With this statement, he seeks to pave the way for either the restoration of Serbia's sovereignty in Kosovo, or its separation. And when he asks for KFOR to leave Kosovo, he means that he is trying to make it easier for Belgrade to realize this project: It's hard, it's hard! Oh, with talks and agreements, or with war!

Ambassador Grenell has always been on this line. But in this reference in Belgrade, he was more concise, clearer, sharper, more open. Not like the times when he prepared the draft agreement for the exchange of territories and sent the two presidents, Thaçi and Vucic, for signature in Washington.

Meanwhile, after the failure, he said that "I have not seen any such project". Then he tried to cheat. Yesterday he took off his mask from Belgrade. I consider this a positive approach of his. At least remove the masks. Not like Edi Rama who stays with Aleksandër Vučič for 29 days and nights and in order to deceive the Albanians on the 30th day he says a good word about Kosovo.

But why is Grenell so pro-Serbian? Because he is also pro-Russian. Because in his political philosophy, the US should unite with Russia against Europe.

Richard Grenell has all his anger and anger with the European Union and with Europe in general.

🔻His anti-European history unfolded during his years as US ambassador to Germany.
Those years he supported the neo-fascist extreme to consolidate. It supported all the extreme right and left forces in Europe, with the aim of disbanding the European Union. This was an activity in full agreement with the anti-European doctrine of Russia and its president, Vladimir Putin.

Ambassador Grenell worked diligently to strengthen US-Russia relations. He wanted at all costs to restore the old policies of the Cold War and force Europe to cower somewhere in a corner for fear of the shadow of a nuclear war. This connection of his has gone so far that in the case of the Kremlin's military attacks against Ukraine, he took the side of President Putin.

Ambassador Grenell was the instigator of the withdrawal of American troops from Germany and threatened to withdraw American troops from Kosovo during the Kurti 1 government period. I don't know what more is needed to understand the fact that Richard Grenell is anti-European and pro-Russian.

Being pro-Russian, he cannot but also be pro-Serb. As a rule, I would say that this axiom also applies to the prime minister of Albania, Edi Rama, who is much more pro-Serb than Grenell is, or at least as much as he is.

Grenell's statement in Belgrade to blame Albin Kurti and the EU, to justify the Serbian right over Kosovo and to implement "this right" through the departure of KFOR from Kosovo, is not far from Edi Rama's statements in defense of Vucic.
The Prime Minister of Albania always defends his brother in Belgrade. It justifies it when it does not impose sanctions on Russia, in solidarity with the US and the EU. If anyone has seen a video of Aleksandër Dugin, who is considered the mastermind of Vladimir Putin, he easily and clearly understands that Edi Rama uses the same language in defense of the president of Serbia and his justification for his pro-Russian stance.

Dugin and Edi Rama refer to each other when it comes to justifying the Serbian position towards Moscow in the case of its attacks against Ukraine. Both seek to praise Belgrade for not imposing sanctions on Russia. Both seek understanding, citing the historical tradition of Russian-Serbian relations and so on.

Ambassador Grenell is on the same line. But it's interesting how extremes come together. Because it is thought that George Soros and his financial interests are mediators in the close relationship between Rama and Vucic.

And Grenelli belongs to an anti-Soros American administration. How is it possible that the two parties in extreme opposition to each other support Serbia and the Rama-Vučić close ties? How is it possible that Soros, on the one hand, is declared an enemy of Putin and supports the Russian president's ally in the Balkans, Serbia?

🔻Money, money sir.

Everything in this world is done for money. Money unites, but also divides people, in this case the extremes. Soros, Rama and Grenelli are no exception. And where the money is, the right runs away. You have to be very quick to catch it.

🔻https://flasshqip.ca/opinione/blog/7344-cfare-i-bashkon-sorosin-grenellin-dhe-ramen-me-vucic-nga-enver-bytyci?fbclid=IwAR3h7kdbBbzoUrblfAGw3n2ZdMG1l7xZ-12L6m3BN2GaibWlUQKVK4BaXBE

🔻https://lecanton27.ch/cfare-i-bashkon-sorosin-grenellin-dhe-edi-ramen-me-aleksander-vuciq/

🔻https://www.botasot.info/opinione/1840769/cfare-i-bashkon-sorosin-grenellin-dhe-edi-ramen-me-aleksander-vuciqin/?fbclid=IwAR0y89MaoEKqWLdEkrlbbMZRQFVGqUi9QjG_NYONzcXkAhHSHIAUpMMO6t8

https://www.botasot.info/aktuale-lajme/1840551/deklarata-skandaloze-per-kosoven-kerkohet-shpallja-non-grata-e-grenellit/?fbclid=IwAR24qHOZBsxOpLMIy9UC-Xasw5aaIlNpZLMg-kLU5VF8bZL77DArRO_xG7Y

https://kosovaime.tv/deklarata-skandaloze-per-kosoven-kerkohet-shpallja-non-grata-e-grenellit/