Kategori
Uncategorized

Putin pushtoi Ukrainën sepse donte më pak NATO në kufijtë e saj.

Lideri i NATO-s, Jens Stoltenberg do të flasë në Parlamentin e BE-së të mërkurën pasdite.

Stoltenberg nis duke folur për vendimet historike dhe të rëndësishme që u morën në samitin e Madridit pak më parë.

Ai përsërit disa herë se NATO mbështet Ukrainën në pushtimin e vendit nga Rusia, por se NATO nuk do të përfshihet drejtpërdrejt në konflikt.

Ai thotë se 42,000 trupa janë dislokuar në vende si Hungaria dhe Bullgaria.

Ata do të mbështeten nga 300,000 ushtarë në gatishmëri, shumica e tyre në vendet e tyre.

Gjermania ka deklaruar tashmë se ka një brigadë në Gjermani, e cila do të kalojë mes të qenit në vendin e saj dhe Lituani.

Ne nuk e pranuam këtë.

Ai pushtoi Ukrainën sepse donte më pak NATO në kufijtë e saj.

Kur presidenti Putin kërkon më pak prani të NATO-s, ai merr të kundërtën. Merr më shumë jo vetëm prania e NATO-s por dhe demostrimin e dy vendeve të reja në NATO…Finlanda dhe Suedia, shton ai.

Më shumë prania e NATO-s dhe dy vende të reja të NATO-s, të demonstruara nga Finlanda dhe Suedia, shton ai.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s