Kategori
Uncategorized

Kampi nazist në Poloni: 17.5 ton hi pas mbetjeve të djegura, që do të thotë se ato vijnë nga të paktën nga 8000 njerëz.

Instituti Kombëtar i Memorialit Polak (IPN), i cili po heton krimet e kryera kur Polonia u pushtua nga nazistët dhe më vonë gjatë epokës komuniste, njoftoi të mërkurën se eshtrat u gjetën pranë kampit të përqendrimit Soldau.

Një varr masiv me hi në formën e hirit të barabartë me 8,000 njerëz është zbuluar pranë një prej kampeve naziste të përqendrimit në Poloni.

Instituti Kombëtar i Memorialit Polak (IPN), i cili po heton krimet e kryera kur Polonia u pushtua nga nazistët dhe më vonë gjatë epokës komuniste, njoftoi të mërkurën se eshtrat u gjetën pranë kampit të përqendrimit Soldau.

Sot njihet si Dzialdowo dhe ndodhet në veri të Varshavës. Sipas hetuesit Tomasz Jankowski, zbulimi që është bërë është rreth 17.5 ton hi pas mbetjeve të djegura, që do të thotë se ato vijnë nga të paktën 8000 njerëz.

Gjermania naziste e ndërtoi kampin kur pushtoi Poloninë gjatë Luftës së Dytë Botërore dhe e përdori atë për tranzit dhe internim dhe shfarosje të hebrenjve, kundërshtarëve politikë dhe elitës politike të Polonisë.

Në vitin 1944, nazistët urdhëruan të burgosurit hebrenj të gërmonin eshtrat dhe t’i digjnin për të hequr provat e krimeve të luftës.

Andrzej Ossowski, një studiues në gjenetikën në Universitetin Mjekësor Pomeranian në Szczecin (PMU), i tha AFP se mostrat ishin marrë nga hiri për testim.

– Mund të bëjmë analiza të ADN-së, e cila do të na lejojë të zbulojmë më shumë për identitetin e viktimave, thotë ai. Studime të ngjashme janë kryer në mbetjet e ish-kampeve të përqendrimit në Sobibor dhe Treblinka.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s