Kategori
Uncategorized

Bashën nuk e solli Berisha në krye të PD, ku gabuan Topalli, Topi dhe Olldashi

🔺Sot nuk kemi PD, nuk kemi opozitë, por kemi bazë pafund. 🔷Ajo që po ndodh sot me ‘Foltoren’ është ajo që ka ndodhur në 1991. Edhe në ’91 tentoi ta mbante vulën e PD Ramiz Alia, por nuk e mbajti dot. E njëjta histori është. 🔷Demokratët e kanë të thjeshtë, në momentin që bëhet Kuvendi, është kuorumi, merren vendimet, asnjë punë s’kanë me Lulzim Bashën, ai është i mbaruar. 🔺Nëse Edi Rama kërkon të mbajë edhe vulën e PD nëpërmjet Lulzim Bashën, atëherë ata do të kenë punë me Ramën. Opozita kjo është, nuk kanë pse të fshihen. Problemin e kanë me Edi Ramën, Basha nuk ekziston“, u shpreh Peka.

Gazetari Çim Peka deklaron se Lulzim Bashën nuk e bëri kryetar të PD ish-kryeministri Sali Berisha, por e sollën rrethanat aty.

Çim Peka:

Shqiptarët po e kuptojnë qartësisht se kush është kryetar i PD.

Basha nuk ka as minimumin e mbështetjes, ka dhënë urdhër herë me Gaz Bardhin dhe herë me Alibeajn, ndërroni bravat e dyerve të PD.

Kjo tregon shumë për shqiptarët se kush e drejton PD-në. Zoti Basha nuk kupton, në gjykimin politik është i vonuar. Kur kolegët më thonë Basha është i qetë, të mos jesh i qetë duhet të kuptosh, Basha politikisht nuk kupton.

Ky nuk është konkluzion vetëm i imi, por e tregon ajo që ka ndodhur këto 9 vite.

Zotin Basha e sollën rrethanat në krye të PD.

Të gjithë thonë e sollën Berisha.

Zotin Basha përpara Sali Berishës, e ka bërë kryetar të PD, Jozefina Topalli, Bamir Topi, Sokol Olldashi, duke pasur ngut për ta në krye të PD dhe në shumë fushata më shumë se për PD, kanë punuar për të humbur që ata të jenë pasues të Berishës. Dhe këtë elektorati e kupton.

Dhe kur PD humbi në 2013 këta ishin konsumuar përpara elektoratit të PD.

Dy ishin alternativat, ose që të qëndronte Sali Berisha që për mua ishte e pakuptimë ose të vinte ky që ishte në radhë. Pra, nuk është se Lulzim Basha ishte më i mirë se këta dhe spikati e erdhi.

Këta ishin konsumuar gjatë rrugës dhe kjo ishte e dallueshme atë kohë.

Baza e PD-së janë njerëz të lirë dhe rebelë. Ndërkohë që kryetari i tyre është mësuar që të ketë tutor mbi kokë. Kërcet shumë lideri me bazën.

Baza është e formuar nga njerëz të lirë, kryetari është mësuar të ketë tutor mbi kokë.

Deri në 2021, sipas tij, Sali Berishën dhe pas 2021-shin, Yuri Kimin.

Nuk është se Lulzim Basha e zhduku dualizimin nëse ka patur dualizëm, por zëvendësoi Berishën me ambasadoren.

Lulzim Basha nuk po thotë se unë i marr vendimet dhe Sali Berisha nuk i duhet më PD-së, por thotë se unë e mora këtë vendim se ma kërkoi ambasada dhe kjo është e panegociueshme.

Pra, e pranon që ka zëvendësuar Berishën me Yuri Kim, por nuk ka zhdukur dualizimin.

Pyetja që kam për demokratët, ju duhet Sali Berisha apo Yuri Kim?

Më thoni një parti në botë që e kanë sjellë në pushtet ambasadorët.

Yuri Kim nuk bëri dot deputete Rudina Hajdarin e do sjellë në pushtet Partinë Demokratike? Kaq e thjeshtë është.

Kategori
Uncategorized

VIDEO : Sali Berisha sot në mediat amerikane…🇦🇱🇺🇸🇦🇱

Lideri historik demokrat, Sali Berisha, flet për gazetarin e njohur amerikan, L. Todd Wood, në emisionin e tij “Information Operation’ në CDMedia

Video /

Kategori
Uncategorized

Berisha vs Soros .

Kategori
Uncategorized

Filmi “Spartaku në Tiranë”

Spartak Ngjela ka të dhëna se Serbia po tenton ndarjen Jug-veri të Shqipërisë përmes Foltoreve të Sali Berishës.

😂Nga ta marrësh vesh sesi i erdhën të dhënat Spartak Ngjelës që flet edhe në vetën e parë shumës?

Por më tej akoma: si ta marrësh vesh që Serbia po luan ende këtë lojë gjeopolitike me Shqipërinë, e cila edhe kështu është paçavure?

Asgjë nuk ka ndonjë gjasë të jetë e vërtetë përtej realitetit politik ndërkombëtar ku në përgjithësi askush nuk do të donte që fqinji të ishte më I fortë sesa duhet pasi përndryshe nuk kontrollohet.

Me Edi Ramën në qeveri, Serbia ngjan të jetë komode, sidomos tani që në Beograd kanë nisur të mendojnë si biznesmenë.

Thënë kjo, nuk shihet mirë se ku konsiston interesi I Serbisë për konflikt civil në Shqipëri, ndërkohë që ajo e ka korrigjuar imazhin e vet ndërkombëtar edhe duke pranuar të dialogojë me Tiranën zyrtare për nisma rajonale.

😂 Me siguri që Spartak Ngjela di diçka, teksa përveçse denoncon edhe paralajmëron përmes SHBA që patjetër nuk ka sesi t’i shpëtojë kjo manovër e Beogradit.

😂 Zoti Ngjela madje shkon më tej: ai kujton një marrëveshje ekstradimi mes SHBA dhe Shqipërisë duke aluduar kërcënueshëm ndaj Sali Berishës se nëse vazhdon, do ta çojnë me zor në Amerikë për ta gjykuar.

E shpallën non grata Berishën sepsi ai ka bërë korrupsion të madh, i cili meqë ra fjala u vret sytë amerikanëve dhe tashmë, mundet edhe ta ekstradojnë.

Vallë të katandiset SHBA në një shëmbëlltyrë të logjikës së Ngjelës?


Mundet, mjafton të shohim se çfarë bën ambasadorja e tyre Yuri Kim në Tiranë.

Megjithatë kjo e Ngjelës, pavarësisht se kush është ky personazh që në politikë ishte më herët nga shumëkush, është një aksident i fatit në të.

Ka vlerë sepse tradhëton stresin që ka imponuar Berisha te të gjithë që menduan se me një vendim të Lulzim Bashës do ta hiqnin qafësh.

Por do ta lëpijnë edhe tani kur i kanë mbushur mendjen vetes se janë të paprekshëm.

Se kanë çdo gjë nën kontroll dhe se madje janë edhe një lloj fisnikërie që bën diellin të lindë në këtë vend.

Edhe pse mjafton t’i shohësh e t’i dëgjosh për të kuptuar se çfarë është ironia e vërtetë.

Shaptilografisti

Kategori
Uncategorized

Jeta e panjohur e Ismail Qemalit, pa ditëlindje dhe pa mbiemrin Vlora! Njihuni me greken Kleoniqi Surmeli, zonja e parë e shtetit shqiptar

Ismail QEmali-jeta-e-panjohur-biografia1-Panorama

AFRIM IMAJ/ Ismail Qemali që nuk kemi njohur! Të tjera fakte e dëshmi mbi jetën dhe veprën e themeluesit të shtetit shqiptar u bëhen publike për 100-vjetorit të Pavarësisë në vitin 2012.

DITËLINDJA DHE MBIEMRI I HARRUAR

Gjatë 50 viteve të regjmit komunist, në të gjitha tekstet e historisë shkruhej se Ismail Qemali lindi në vitin 1846, pa përmendur ditën dhe muajin. Pa datë e muaj rezultonte edhe në të gjitha tekstet shkollore. Sakaq historiani turk me origjinë shqiptare, Nexhip Alpan, në librin e tij “Shqiptarët në Perandorinë Osmane”, duke iu referuar arkivave të Perandorisë, shkruan se Ismail Qemali ka lindur më 16.10.1846. Pra, në 16 tetorin e famshëm, ku për gjysmë shekulli festohej me madhështi ditëlindja e Enver Hoxhës.

Në logjikën e mbrapshtë të regjimit kjo datë nuk mund të ndahej me tjetërkënd, qoftë edhe me themeluesin e shtetit shqiptar, se ndryshe eklipsonte figurën e Zeusit. Zgjidhja ishte gjetur: për ditëlindjen e Hoxhës do tundeshim malet nga festa, për Ismail Qemalin bëhej sikur nuk i dihej data e saktë. E vërteta është se ditëlindja e tij asnjëherë nuk u festua. Një rast pa precedent ky në historinë e burrave të shtetit. Andralla tjetër, tipike komuniste, kishte të bënte me emrin e themeluesit të shtetit shqiptar. Nuk ka një rast të dytë në historinë e Shqipërisë që t’i ndërrohej mbiemri.null

Babai dhe themeluesi i kombit quhej Ismail Qemal bej Vlora, ndërkohë edhe sot shqiptarët vazhdojnë ta quajnë thjesht Ismail Qemali. Ndryshimi në fakt ka nisur që në kohën e mbretërimit të Ahmet Zogut dhe ka vazhduar edhe në regjimin komunist. E ndërsa në vitet ’30 ai quhej pa ndonjë arsye Ismail Qemal, komunistët gjetën arsyen për ta zhdukur fare mbiemrin Vlora. Kështu, pas vitit 1944, historiografët komunistë e zyrtarizuan zëvendësimin e mbiemrit Vlora me titullin turk Qemal, që Ismaili e përdorte prej kohës si hierarki e Perandorisë Osmane. Në asnjë rast nuk përmendet Ismail Qemal bej Vlora, por vetëm Ismail Qemali. Për ironi, duke e justifikuar me famën që kishte marrë tashmë emri i tij, në shumë raste në tekst shkruhet I.Qemali. Komunizmit nuk i shkonte për shtat as titulli bej e as fama e familjes Vlora.

Një familje me identitet të qartë shqiptar, e sërës më të lartë të bejlerëve, por që komunistët për 50 vjet i përndoqën të gjithë pasardhësit e atij që e quanin themeluesin e shtetit shqiptar. Për 50 vjet mbiemri Vlora nuk kishte lidhje me Ismailin që themeloi shtetin. Në të njëjtën kohë, ironikisht, mbiemri Qemali nuk ekzistonte në asnjë regjistër të gjendjes civile, rrjedhimisht kështu, njeriu që ngriti flamurin dhe shpalli pavarësinë nuk mund t’i bënte hije kultit të Enver Hoxhës. Ismail Qemali ishte një i vetëm, pa asnjë lidhje, pa asnjë famë e vlerësim paraardhës dhe pasardhës.

Ismail QEmali-jeta-e-panjohur-biografia1-panorama.al


SARAJET E PANJOHURA

Ismail Qemal bej Vlora ka lindur pikërisht në të njëjtin vend ku pas 70 vjetësh do të shpallte pavarësinë. Deri në vitin 1930, aty ngriheshin sarajet e Vlorajve, me një sipërfaqe 40 mijë metra katrorë, të cilat për afro një shekull ishin bërë simboli i familjes më të rëndësishme në Vlorë e më gjerë.(Në kadastrën e shtetit italian janë regjistruar në vitin 1860). Ato janë ndërtuar nga dy vëllezërit Ismail bej Vlora dhe Beqir bej Vlora. Nga Ismail bej Vlora rrjedh edhe dega e Ismail Qemalit, i cili është nipi i tij, pra djali i djalit. Sarajet ose konaku i Vlorajve, siç njiheshin, ishte rrethuar me mure 8 metra të lartë dhe kishin dy porta. Në hapësirën e sipërfaqes së madhe ishin ngritur dy godina të mëdha: haremi, banesa e grave dhe selamllëku, banesa e burrave. Brenda sarajeve nuk jetuan thjesht bejlerë, por korifenj që do bënin Shqipërinë.

Në morinë e krimeve ndaj familjes Vlora, prishja e sarajeve është nga më të rëndat. Ishte një vulë e thatë dhe një lajmërim që kjo familje dhe mbiemri Vlora jo thjesht nuk do përmendej, por nuk do zihej fare me gojë. Jo thjesht se aty u përkund njeriu që themeloi shtetin shqiptar, jo se aty lindën e u rritën figura të rëndësishme të historisë shqiptare, porse pikërisht aty u ngrit flamuri që simbolizoi shpalljen e Pavarësisë. Tri janë versionet që shpjegojnë arsyet e prishjes së sarajeve: i pari është ai i një tërmeti që ndodhi në Vlorë dhe i shkatërroi plotësisht sarajet. Në fakt, tërmeti i 21 nëntorit të vitit 1930 me epiqendër në Vlorë shënohet si nga më të fuqishmit në historinë e tërmeteve në Shqipëri. Sipas të dhënave të kohës, ai shkaktoi 30 të vdekur dhe afro 100 të plagosur dhe po ky tërmet shkatërroi gjithçka nga sarajet. Versioni i dytë përmban një emër të përveçëm si autor të kësaj prishjeje. Për Ago Agajn, një studiues nga Vlora, që ka botuar librin “Lufta e Vlorës”, autori dhe urdhëruesi i prishjes së sarajeve të Vlorajve është kryetari i Bashkisë së Vlorës, Qazim Kokoshi.

Ago Agaj në librin e tij shkruan: “Sarajet e Vlorajave u prishën nga Qazim Kokoshi, pasi kishte një urrejtje për bejlerët e familjes Vlora, përjashto vetëm Ismail Qemalin”. Por sa e besueshme është kjo, kur ky kryetar Bashkie ishte njëkohësisht edhe një nga firmëtarët e Aktit të Pavarësisë? A mundet që firmëtari të shkatërronte vendin ku u ngrit flamuri dhe që ai hodhi atë firmë? A janë të justifikuara gjashtë muaj burg që Kokoshi bëri pas instalimit të komunizimit, i akuzuar për prishjen e godinës ku u ngrit flamuri? Të gjitha këto janë pyetje që ende nuk kanë një përgjigje. Varianti i tretë vjen nga një personazh i rrallë. Quhet Hana Këlcyra, e bija e Ali bej Këlcyrës, vajzë e tezes së Eqrem bej Vlorës, e cila pohon se Eqerem bej Vlora i prishi vetë sarajet e Vlorajve. Po a ishte arsye e madhe kjo që Eqrem bej Vlora prishi sarajet, që duhet thënë se herë banoheshin e herë jo? Herë rikonstruktoheshin e herë liheshin në mëshirën e fatit.

Sidoqoftë, Hëna Këlcyra shprehet se tezja i ka treguar që prishja e sarajeve solli mallkimin e familjes Vlora. Pavarësisht rrethanave si u shkatërruan sarajet e Vlorajve, shkatërrimi i tyre solli mallkimin për gjithçka që kishte lidhje me pasardhësit e Ismail Qemalit dhe gjithkënd që kishte mbiemrin Vlora. Dhe në fakt, përveç lavdisë së ngritjes së flamurit nga Ismail beu, në gjithçka tjetër këtë familje e ndoqi mallkimi.

Ishte vetëm 12 vjeç kur Ismail Qemal bej Vlora u fut në gjimnazin “Zosimea”, një shkollë e rrallë që ka nxjerrë ajkën e rilindjes shqiptare, por edhe figura greke nga më të rëndësishmet. Këtë shkollë e kishin themeluar katër të krishterë me emër që kishin bërë pasuri në Rusi dhe, pasi vendosën të mos martohen, e shkrinë të gjithë pasurinë për këtë shkollë. Çudia ishte se djaloshi me zell të tepruar me emrin Ismail Vlora ishte i vetmi mysliman në shkollë, përballë të gjithë të tjerëve që ishin ortodoksë. Ishte kthyer në ritual që një prift një herë në muaj futej në shkollë dhe bekonte godinën dhe nxënësit. Shkaktonte të qeshura momenti kur prifti i tundte Ismail Vlorës kryqin përpara fytyrës dhe Ismaili sprapsej.

Profesor Omer Efendi dhe profesor Cimas dalluan tek Ismail Vlora një talent të vërtetë. Pasi kishte dalë shkëlqyer në lëndët klasike greqishten e vjetër dhe latinishten, kishte marrë njohuri të shkëlqyera për fizikën dhe matematikën. Miqësia e babait të Ismail Vlorës me Fuad Pashën, ministër i Punëve të Jashtme të Perandorisë, bënë që Ismaili 16 vjeç të shkonte në kryeqytetin e Perandorisë. Fati e deshi që të niste punë si përkthyes në Ministrinë e Jashtme dhe njëkohësisht të niste studimet për jurist në Stamboll, ku edhe u diplomua. Ismail Qemali njihte shumë mirë këto gjuhë të mësuara në programet mësimore: shqip, turqisht, greqisht, frëngjisht, anglisht.nullADVERTISEMENT

Kleoniqi Surmeli, gruaja e Ismail QEmalit-panorama-al


GRUAJA DHE FAMILJA

Ato që janë shkruar deri tani, veçanërisht për jetën familjare të Ismail Qemal Vlorës, janë në fakt shumë pak. Ismail Qemal Vlora u martua dy herë në jetën e vet. Për herë të parë u martua me një vejushë të re. Nasipe Hanëmi ishte një nga gratë e fisit Vlora, kushërirë jo e afërt, një traditë për martesë nga e njëjta sërë që ruhej prej shekujsh. Nasipe Hanëmi ishte vetëm 19 vjeç dhe kjo martesë u shoqërua me një fat të keq. Vetëm një vit më pas, gruaja bashkë me vajzën që po lindte vdiqën dhe për Ismail Qemalin kjo ishte një humbje e madhe. Por nuk vonoi shumë dhe Ismail beu u martua me një vajzë të re greke. Guvernatori i Danubit të Poshtëm ra në dashuri me Kleoniqi Surmelin, vajzën e Antonit nga Ederneja. Ishte një dashuri me shikim të parë, shumë e rrallë për kohën dhe për një shqiptar të atyre viteve.

Por, jo për Ismail beun, jeta e të cilit ishte e mbushur me të mira. Nuk janë të paktë ata bashkëkohës të Ismail beut që tregojnë se ai ra në dashuri me Kleoniqin falë bukurisë së saj, por që më pas ishte bukuria e shpirtit të kësaj gruaje që e shoqëroi Ismail beun deri në fund të jetës (Fotografia e Kleoniqi Surmelit që botojmë sot, publikohet për herë të parë). Në gjuhën e sotme, kjo është zonja e parë e Shqipërisë. Dhe nëse bëhet një listë me zonjat e para në këta 100 vjet, grekja Kleoniqi është e para fare. Ajo lindi në Bullgari dhe aty kaloi fëmijërinë dhe rininë, derisa u martua me Ismail Vlorën. Ajo i dhuroi Ismail beut 10 fëmijë, gjashtë djem dhe katër vajza.

Ismail beu, duke kujtuar lidhjen dhe martesën me gruan e bukur Kleoniqi, shkruan: “Në fillim ndryshimi në besim fetar qe bërë pengesë për bashkimin tim me këtë zonjushë të re që kisha rënë në dashuri, çka u kundërshtua fort nga njerka e saj. Mirëpo u morëm vesh me vajzën, si dhe me pëlqimin e heshtur të vjehrrit tim të ardhshëm, që ta rrëmbeja dhe kështu bëra një natë. Shtëpitë tona ishin fqinje me njëra-tjetrën dhe sapo e kisha futur vajzën në shtëpinë time, thirra dëshmitarë nga të dyja palët, një prej të cilëve ishte konsulli belg, dhe akti i martesës u hartua e nënshkrua në prani të tyre”. Sidoqoftë, martesa e myslimanit që themeloi shtetin shqiptar dhe vuri kurorë me ortodoksen e bukur nga Greqia, “armike” e shqiptarëve, nuk mund të kalonte pa u përmendur në librat historikë të Ballkanit. Historiani Mark Mazower, në librin e tij “Ballkani, një histori e shkurtër”, spikat këto tri raste unikale për të në Ballkanin e pushtuar nga osmanët:

Dhespoti serb George Brankoviç e martoi vajzën e tij Mara me Sulltan Muratin e Dytë më 1435. Ali Pashë Tepelena u martua me një ortodokse greke, Vasiliqia, për të cilën ndërtoi edhe një kishë. Ismail Qemal bej Vlora hodhi kurorë me një greke duke e rrëmbyer, vetëm e vetëm për të hequr paragjykimet që njerka e saj kishte kundër myslimanëve. Hëna Këlcyra shkruan se Kleoniqi nuk erdhi asnjëherë në Shqipëri. Por grekja e bukur nga Adrianopoja, e bija e një fisniku, është bërë shpeshherë motiv për të sulmuar Ismail Qemalin. Akuzat për lidhjen e Ismail beut me Greqinë dhe grekërit nisi nga Kleoniqi e përfundojnë po te Kleoniqi. Aq i thellë ishte ky motiv, sa një studiues i njohur shkruante: “Është e habitshme se si dy antigrekët më të mëdhenj në historinë e Shqipërisë, Ismail Qemali dhe Andon Zako Ccajupi, i morën gratë greke”.

ANDRALLAT E GRUAS ME ORIGJINË GREKE
Grekja me të cilën Ismail beu bëri 10 fëmijë, i solli edhe ca andrralla në të gjallë e në të vdekur, por sidomos kur as ajo e as ai nuk jetuan. Te Kleoniqi kundërsharët gjetën tabelën e qitjes për ta akuzur themeluesin e kombit si antishqiptar, grekofil në rastin modern dhe grek në rastin e drejtëpërdrejtë. Por gruas së bukur askush nuk ia pa fytyrën. As në familjen Vlora e as jashtë saj. Ajo bëri një jetë në heshtje, larg vëmendjes së njerëzve, aq sa regjimet e të gjitha kohërave nuk ia zunë as emrin në gojë. Ajo rriti me përkushtim dhjetë fëmijët e saj në heshtje pa u bërë protagoniste dhe ndërroi jetë në një nga stacionet e qëndrimit të familjes, në Spanjë. Vdiq në vitin 1918, pra një vit para Ismailit. Edhe sot varri i saj ndodhet atje, i braktisur në dhe’ të huaj. Aq është harruar kjo grua, sa edhe pasardhësit nuk kanë mundur t’i vënë një tufë lule në varrin e saj.

Sarajet e Ismail Qemalit-brenda-Panorama-al

Sot ka ardhur koha që krahas burrit që themeloi shtetin shqiptar, t’i japim nderin që i takon edhe zonjës së tij, Kleoniqi Surmelit, që në fund të fundit është edhe zonja e parë e shtetit shqiptar. Paradoksalisht në Spanjë nuk ndodhen vetëm eshtrat e bashkëshortes së Ismail Qemalit, por edhe ato të bashkëshortes së Skënderbeut, Donika Kastrioti. Trupat e tyre të tretur në dheun e largët janë dëshmi e qartë se ç’bëjmë ne shqiptarët me historinë dhe me protagonistët e saj.

Dokumentat konfirmojnë që Ismail beu e shfrytëzoi për bukuri krushqinë me greken Kleoniqi në të mirën e marrdhënive dypalëshe. Në vizitën e tij historke në Greqi, më 1 maj 1900, ku pati takime me autoritetet e larta të Athinës dhe u prit me madhështi, ai shkruante: “Jam i sigurt se herët a vonë dashuria e përbashkët për liri e shqiptarëve dhe e grekërve do t’i shpjerë ata drejt një mirëkuptimi e drejt krijimit të një ekuilibri në Gadishullin Ballkanik për të mirën e të gjithëve”. Me Kleoniqi Surmelin Ismail Beu pati “lumturinë”, siç do shprehej edhe vetë, të kishte 10 fëmijë, një fakt ky i lënë në harresë. Shumë të paktë kanë qenë ata që e kanë ditur se themeluesi i shtetit shqiptar kishte dhjetë fëmijë, gjashtë djem dhe katër vajza

Kategori
Uncategorized

Narko-shteti, skenar për të aksidentuar Berishën?

Tushe rrëfen se makina ‘Mercedes Benz’ i bardhë me targa të Kosovës ka qenë duke lëvizur kundravajtje dhe me shpejtësi, ndërsa falë shkathtësisë së shoferit, është bërë e mundur shmangia e përplasjes me automjetin ku ndodhej ish-kryeministri Sali Berisha.

Ndërkohë, automjeti i ndodhur pas, pjesë e eskortës ka frenuar dhe për pasojë është goditur nga një automjet tjetër.

Tushe thotë se, z.Berisha ndodhet në gjendje të mirë shëndetësore, përfshirë edhe personat e tjerë pjesë e shoqërimit.

Reagimi

”Pas takimit ne qytetin e Laçit, rreth ores 19:02, rruges ne kthim ne autostraden Milot-Mamurras, ne drejtimin tone vjen nje Mercedes i Bardhe 190 me targa te Kosoves, me shpejtesi ne kundravajtje.

Fale aftesise te shoferit te makines se z. Sali Berisha u be e mundur shmangia e menjehershme e perplasjes, pasi makina ne kundravajtje ishte me shpejtesi tej normave te lejuara, po keshtu edhe dy makinat pas makines se z. Berisha, ndersa makina e trete e ndodhur balle per balle ka bere nje frenim te forte per ta shmangur ku si pasoje eshte goditur nga mbrapa nga nje mjet rastesor.

E gjitha kjo ka ndodhur per shkak te shoferit qe po I jepte makines me shpejtesi ne autostrade ne korsine e gabuar. Fale zotit te gjithe jemi ne gjendje te mire shendetesore, perfshire doktor Berisha”, shprehet truproja Ervis Tusha.

Ervis Tushe, the bodyguard of former Prime Minister Sali Berisha has reacted after the accident tonight on the Milot-Mamurras highway, where a vehicle in violation and speed caused a serious accident.

Tushe confesses that the white ‘Mercedes Benz’ car with Kosovo license plates has been moving offenses and quickly, while thanks to the skill of the driver, it has become possible to avoid a collision with the vehicle where former Prime Minister Sali Berisha was.

Meanwhile, the vehicle that happened to be behind, part of the escort braked and consequently was hit by another vehicle.

Tushe says that Mr. Berisha is in good health, including other persons part of the escort.

reaction

“After the meeting in the city of Laç, around 19:02, on the way back to the Milot-Mamurras highway, in our direction comes a White Mercedes 190 with Kosovo license plates, with speeding in violation. Thanks to the skill of the driver of the car of Mr. Sali Berisha made it possible to immediately avoid the collision, as the car in violation was faster than the allowed norms, as well as the two cars behind the car of Mr. Berisha, while the third car that happened face to face has made a strong braking to avoid it where as a result it was hit from behind by a random vehicle. All this happened because of the driver who was giving the car speed on the highway in the wrong lane. “Thank God we are all in good health, including Dr. Berisha”, says bodyguard Ervis Tusha.

Kategori
Uncategorized

Z.Basha, dil dhe thuaju demokratëve për dosjen “Muzin”.

Pse Rama ta bëri këtë nder me dosjen tënde? Po kaq e zezë për ty është edhe dosja Toyota Yaris. Denoncon se do të vijnë 5 mln euro me Toyota. I them unë si e more vesh?

Kategori
Uncategorized

Europa nuk e pranon këtë lloj vendimi e quajnë shkelje të principeve, prezumi i pafajësisë e drejta për gjyq përpara.

Analiza e Fatos Lubonjes ne emisionin ‘Pikat mbi i’ në News24:

Ndryshe është kur ka ndonjë gjë që ka të bëjë me politika të caktuara antiamerikane politika të shpallura të hapura, në këtë rast duhet të kishte një respektim dhe jo rastësisht në vendet evropianë nuk funksionojnë këto gjëra. Askush nuk e pranon këtë lloj vendimi e quajnë shkelje të principeve, prezumi i pafajësisë e drejta për gjyq përpara.

E dyta, amerikanët nëse kishin hallin sa po na e dëmton demokracinë korrupsioni jonë, një lobing, jo Amerika duhet ti referoheshin shumë të dhënave të tjera të pavarura që na japin ne shifra e tregues më dramatik në këto 8 vjet që lidhen me qeverinë Rama lidhur me korrupsionin me perceptimin e korrupsionit ku s’bëhet fjalë për fakte se mjafton dhe një fakt e të fusin në burg.

Unë s’kam pritur fakte asgjë se jam i sigurt që amerikanët s’kanë hallin e korrupsionit. Halli është mbështetja e qeverisë Rama, mbështetja që i jepet Ramës pastaj hajt të gjejmë pse i jepet mbështetje Ramës nga një lobing i caktuar që është afër Ramës ose që Rama ka lobuar.

Një vend si Shqipëria 5 veta merren me Shqipërinë në Amerikë boll të kapësh 5 veta e ke kapur Amerikën për të bërë lobing për ty.

Arsyet nisen nga muxhahetinët afganët dikur armët kimike etj, ose arsye të tjera gjeostrategjike ka qenë kjo teza që thotë Berisha, Vuccicci që ata nuk mund ta thonë dot këtë edhe sikur të jetë kjo se thonë dot, lobingu serb se Rama ishte për ndryshim të kufijve të Kosovës, por absolutisht jo korrupsioni se ka 8 vjet që ka ikur Berisha dhe është thelluar e rënduar sikur është thelluar kapja e shtetit nga krimi i organizuar sot, ky është fakt që ne e provojmë, u bë një masakër zgjedhore në 25 prill sipas Bashës, s’e panë fare amerikanët si ka mundësi e bëri Berisha masakrën?

Jo e bëri krimi i organizuar që ka lidhje me policinë prokurorinë shqiptare.

Kjo është një provë më shumë që këtu kemi të bëjmë me një lobing.

Që ka një mbështetje të qartë amerikane për qeverinë Rama unë e dëgjova ta thotë dje edhe Lulzim Basha.

Basha kur u pyet se si shpjegohet kjo mbështetje amerikane për Ramën kur u tradhtua për herë të dytë nga Rama duke qenë garant SHBA ai dha një argument që e pranoi që ka ndodhur kjo dhe ka ndodhur për shkak se ne s’jemi distancuar dot nga berishizmi, pra s’kemi përjashtuar Berishën. Pra u pranua mbyllja e syve ndaj 25 prillit dhe tradhtia e 5 qershorit nga ana e amerikanëve por shkaku i Bashës siç kuptova unë dje ishte Berisha.

Ky është një manipulim që kërkon ti bëhet shqiptarëve.

Basha unë nuk e besoj që Basha është aq servil ndaj amerikanëve, mendoj që këtu ka diçka më shumë dhe ideja që tani po tenton të na shesin që Amerikën se vë në diskutim është shtirje se kur u preken interesi atyre e vënë në diskutim që çke me të.

Dje Basha u pyet dhe i pohoi në një farë mënyrë që ka pasur kundërshtime dhe për dy vendime shumë të rëndësishme që ka marrë.

E para dalja nga parlamenti e futja në çadër tha Basha janë vendime kolegjiale të partisë pra të rëndësishme dhe është gjithë partia që e ka marrë ku Berisha ka qenë dhe ai aktiv i fortë.

Për mua është më e rëndësishme dalja nga Parlamenti se sa përjashtimi i Berishës nga grupi parlamentar.

Tani këtu thotë e mora vetë.

E dyta që është problem për kontradiksionin e tij pse se more dhe këtë me partinë, se dhe ky është vendim i rëndësishëm. Këto vendime janë kundërshtuar nga amerikanët megjithatë Basha ka ecur në rrugën e tij kjo tregon që jo gjithmonë se ca thonë amerikanët Basha është kaq servil.

Këto dy situata janë të krahasueshme, padyshim, nëse me del e thua që çfarë thotë Amerika ne e bëjmë.

Ky tha unë nuk vë në diskutim gjërat që merr Amerika po ja që i ka vënë në diskutim gjërat që ka thënë Amerika që mos dil nga Parlamenti.

Basha për të ruajtur partinë e mos bënte lojën e Ramës duhet ti thoshte amerikanëve çdo njeri ka nevojë për një proces për t’u provuar është fajtor apo jo.

Kur të dalë fajtor e ti dalin provat atëherë unë s’kam pse ta përjashtoj.

Kategori
Uncategorized

Berisha non grata, 0 prova! Dosja kundër Berishës është bosh …

Departamenti Amerikan i Shtetit nuk jep asnjë provë në ngarkim të ish-kryeministrit Sali Berisha.

Blinken artikulon në letrën e përgjigjes se :

Vendimi është bazuar në lajmet e publikuara në media dhe deklaratat apo retorika e Berishës e cila është interpretuar si indicie se Berisha është i gatshëm të mbrojë veten, familjen dhe aleatët politikë përballë hetimeve dhe përpjekjeve anti-korrupsion

Letra e plotë e Blinken për kongresmenin Zeldin.


Për sa i përket emërtimit publik të z.Berisha, Departamenti mund të konfirmojë që ka ndjekur procedurat e duhura për të vendosur se ai ka qenë i përfshirë në korrupsion domethënës në kohën që ishte zyrtar publik. Kjo përfshin një rishikim të detajuar nga të gjitha palët e interesuara të politikave të Departamentit duke përfshirë edhe zyrën rajonale, si edhe rishikimin nga Zyra e Këshilltarit Ligjor të Departamentit.

Për sa i përket arsyes për emërtimin, përfshirja e z. Berisha në vepra korrupsioni domethënës gjatë kohës që ai ka qenë në postin e Kryeministrit të Shqipërisë, duke përfshirë keqpërdorimin e fondeve publike dhe përfshirjen në procesin publik, përdorimin e pushtetit për përfitimet personale dhe për të fuqizuar ekonomikisht bashkëpunëtorët e tij politikë si edhe anëtarët e familjes së tij, në kurriz të mbështetjes së popullit shqiptar në institucionet qeveritare dhe zyrtarët përkatës.

Për më tepër, Sekretari theksoi, deklaratat retorike të z.Berisha tregojnë që ai është i gatshëm të mbrojë veten e tij, familjen e tij dhe aleatët politikë në kurriz të hetimeve private, përpjekjeve për anti-korrupsion dhe masat llogaridhënëse.

Siç mund ta dini dhe ju, disa nga aktivitetet specifike të korrupsionit të z.Berisha janë publikuar gjerësisht në mediat vendase shqiptare si edhe ato ndërkombëtare, si edhe në burimet mediatike investigative të besueshme.

Kërkesa e Kongresmenit Zeldin, drejtuar DASH .

.

Kategori
Uncategorized

Kongresmeni Zeldin : Blinken, ke 5 muaj dhe nuk na ke dhënë asnjë informacion për Berishën .

Është e papranueshme dhe e dyshimtë që Departamenti i Shtetit nuk e ka përmbushur mjaftueshëm këtë kërkesë për informacion shtesë në kohën e duhur dhe në vend të kësaj ka zgjedhur të ngadalësojë një kërkesë të Kongresit për transparencë.

Në letër thuhet se janë bërë pesë muaj që kur ai ka bërë kërkesën për informacion, por nuk e ka marrë diçka të tillë. Zeldin i kujton Blinken se Kongresi e ka për detyrë të mbikëqyrë ekzekutivin, duke përfshirë edhe Departamentin e Shtetit.

Në fund, Zeldin kërkon që kjo çështje të marrë vëmendjen e menjëhershme.

I am writing to you today following my letter of 27 August 2021, requesting a written response and meeting with the appropriate State Department official to discuss in depth and review the information describing “significant corruption” in relation to the process that the State Department has used to sanction Sali Berisha.

It has been five months since I made my original request, which is basically more than enough time to respond adequately. This is my third request for additional information since I raised the issue of sanctioning Sali Berisha during the hearing with Secretary Blinken in the Foreign Affairs Committee of the House of Representatives on June 7, 2021.

Congress plays a tremendous oversight role for the executive branch, including the State Department, yet my office has received alarmingly few details in response to my questions. It is unacceptable and doubtful that the State Department has not sufficiently met this request for additional information in a timely manner and has instead chosen to slow down a Congressional request for transparency.

Given the weight of your decision, I urge you to pay due attention to this issue and look forward to your prompt response.

LETRA E PLOTE

Po ju shkruaj sot në vazhdim të letrës time të datës 27 gusht 2021, duke kërkuar një përgjigje me shkrim dhe takim me zyrtarin e duhur të Departamentit të Shtetit për të diskutuar në thellësi dhe për të shqyrtuar informacionin që përshkruan “korrupsionin domethënëse” në lidhje me procesin që Departamenti i Shtetit ka përdorur për të sanksionuar Sali Berishën.

Kanë kaluar pesë muaj që kur kam bërë kërkesën time origjinale, e cila është në thelb më shumë se koha e mjaftueshme për t’u përgjigjur në mënyrë adekuate. Kjo është kërkesa ime e tretë për informacion shtesë që kur kam ngritur çështjen e sanksionimit të Sali Berishës gjatë seancës dëgjimore me Sekretarin Blinken në Komisionin e Punëve të Jashtme të Dhomës së Përfaqësuesve më 7 qershor 2021.

Kongresi luan një rol të jashtëzakonshëm mbikëqyrës për degën ekzekutive, duke përfshirë Departamentin e Shtetit, megjithatë zyra ime ka marrë në mënyrë alarmuese pak detaje në përgjigje të pyetjeve të mia. Është e papranueshme dhe e dyshimtë që Departamenti i Shtetit nuk e ka përmbushur mjaftueshëm këtë kërkesë për informacion shtesë në kohën e duhur dhe në vend të kësaj ka zgjedhur të ngadalësojë një kërkesë të Kongresit për transparencë.

Duke pasur parasysh peshën e vendimit tuaj, ju kërkoj që t’i kushtoni kësaj çështjeje vëmendjen që meriton dhe pres përgjigjen tuaj të menjëhershme.

Shpallja ‘Non Grata’ në SHBA, Gjykata e Parisit pranon padinë e Berishës/ Ish-kryeministri fton Blinken të paraqesë çdo provë

Press Release.The Paris Court (Tribunal Judiciaire de Paris) accepted my lawsuit against Secretary of State Blinken for defamation!The office of my lawyer, Jean Yves Le Borgne, has been notified that the judge of the Correctional Court in Paris has accepted the review of my defamation lawsuit against Secretary of State Antony Blinken.I filed this lawsuit after the Secretary of State, on May 19, 2021, announced his decision to declare me and my family members non-grata for “significant corruption.” This decision is based on misinformation from the corrupt lobbying of Prime Minister Edi Rama and his protector George Soros, with whom I have had substantial disagreements.That decision – rendered without any evidence, fact, or document, unexpected, entirely political, and unique – came eight years after I resigned from any leadership position and every public executive function and three weeks after the candidate I supported lost the election.In addition, during thirty years of my career, I have never been charged or investigated for any form of corruption. No one has ever filed a lawsuit or proven any allegations of corruption in a court of law against me or any of my family members.Expressing my confidence in the court of law and awaiting the commencement of the trial, I invite the Secretary of State to present to the court any evidence, fact, or document to prove the allegations on which he has based his groundless decision to declare me non-grata.

Kategori
Uncategorized

Henze: Paralelet mes Angela Merkel dhe Sali Berishës.

Këshilltari i CDU / Martin Henze

Bravo , there are several parallels between Angela Merkel and Sali Berisha:

both are natural scientists and have always worked for the people in their lives. Both think before they act.

both have experienced socialism and know that such terror must never come again.

1/2: 3.both have been active in the revolutions, Angela in 1989, Sali in 1991.

both have led their countries into NATO and Europe.

both were presidents.

there are also differences: Angela did not have to deal with a 10-year civil war and the West of Germany was strong

Kategori
Uncategorized

Berisha i prerë: Çdo ambasador amerikan i mirëpritur në zyrën time, Yuri Kim kurrë.

‘Dy fjalë dua ti them zonjës Ambasadore, e cila ajo më shumë se interesat e vendit të saj promovon politikën e Soros në Shqipëri dhe Ballkan. Në një dalje televizive u shpreh se po fitoi Berisha, nuk do ti jap dorën apo do të trokas në derë. Tani do ti përgjigjem para jush.

E nderuar zonjë, dera e Sali Berishës, si kryetar i PD-së, kryeministër apo çdo pozicion që të jetë do të jetë gjithmonë e hapur për ambasadoren apo ambasadorin e SHBA, me të vetmin kusht; në rast se ajo do të quhet Yuri Kim, në çfarë do lloj funksioni të jetë kurrë nuk do të shkelë në zyrën time pa u kërkuar ju të falur për barin që ju serviri.

Nuk jemi ne, gratë dhe burrat e barit. Ne jemi ata që kemi përmbysur diktatorin që u ofronte shqiptarëve bar. Këtë fyerje nuk ua ka bërë askush në 30 vite, ndaj u garantoj ju se ajo nuk do të shkelë në zyrën time pa u kërkuar falje ju’, tha lideri historik i PD-së, Sali Berisha.

Kategori
Uncategorized

Ruajuni nga fëmijët bastardë të perandorëve se janë më të këqinj se etërit e tyre .

Kastriot Myftaraj

Ka pasur një thënie në Romën e Vjetër .

Ruajuni nga fëmijët bastardë të perandorëve se janë më të këqinj se etërit e tyre .

Domethënë ruajuni nga kopilët .

Në 2021 Berisha po përjashtohet nga partia prej kopilit të Enver Hoxhës .

A nuk e vini re që këtij liderit të ri që e ka të shkruar në fytyrë ngjashmërinë me Enver Hoxhën me rastin e përplasjes me Sali Berishën i janë ngjallur instinktet politike të babait të tij ilegal ?

Edhe mënyra e të folurit dhe shprehjet i kanë ndryshuar .

Një psikolog i famshmë , Jungu e shpjegon këtë me teorinë e arketipit , domethënë të trashëgimisë psikologjike./

Kategori
Uncategorized

Dosja Muzin është një dosje përvëluese për peng Bashën.

Po ashtu Basha harron edhe diçka tjetër, të cilën Berisha sot ja kujtoi nga Foltorja e Librazhdit. Ai mund të vizitojë Amerikën, por dosje që ka SHBA mbi të nuk zhduken me një viztë dhe për këtë Berisha kujtoi rastin e ish-ministrit Tahiri.

Lulzim në Shtëpinë e Bardhë shkoi dhe Saje Qorri (Saimir Tahiri), shkoi me dosjen Habilaj në kurriz. Ti shkon aty me dy dosje, po kaq të rënda. Me dosjen Muzin dhe dosjen Toyota Jaris. Këtë të dytën e ndan me Taulant Ballën.

3 vjet më parë u nis për në SHBA doli një grup demokratësh për ta pritur në aeroport, nuk shkoi. Pyetën çfarë ndodhi? Po të vinte do arrestohej, u thanë demokratëve. Dosja Muzin është një dosje përvëluese për peng Bashën. Edhe Saja shkoi me dosjen Habilaj po ja ku e ka në kurriz dhe kalon nga gjykata në gjykatë”, deklaroi Berisha

Kategori
Uncategorized

Modeli Basha për PD, i zbatuar në dega 4 .

5200 firma të drejtuesve te strukturave të Partisë Demokratike kane thirrur me 11 Dhjetor kuvendin kombetar të tyre.

Ky kuvend vjen mbas humbjeve radhe te kesaj force politike nen keq drejtimin dhe menaxhimin e Bashes, po etiketohet nga demokratet edhe si kuvendi i bashkimit dhe i ringritjes se madhe te Partisë Demokratike.

Kategori
Uncategorized

“Hë mo, nxori gjë?”, “Po fol, mor qen!”/ Çizmja e Bedri Spahiut i mori jetën në hetuesi juristit në ’47, Ferit Hysenbegasit .

familja-hysenbegasi-cizma-bedri-spahiut

17 shtatori i vitit 1947 do të ishte dita e fundit e jetës së juristit Ferit Hysenbegasi, i përfshirë në procesin e dytë të gjyqit të deputetëve.

Pas afro nëntë muajsh tortura të tmerrshme në hetuesi, ai kishte mbyllur sytë, pikërisht atë ditë, kur në gjoks, kishte marrë një goditje të fortë me çizme nga Bedri Spahiu, i cili kishte shfryrë gjithë inatin e një procesi që nuk po shkonte siç regjimi donte. Pas asaj goditjeje, Ferit Hysenbegasi kishte mbyllur sytë përgjithmonë. 

Në shtëpinë e tij në Tiranë, bashkëshortja Qanie me katër djemtë Ylviun, Fatosin, Bardhylin dhe Tanushin, nuk dinin asgjë për fundin e tij tragjik. Ata shpresonin se gjithçka do të sqarohej e Feriti do të kthehej në shtëpi, pasi ai kurrë nuk ishtë përfshirë politikisht në asnjë periudhë të karrierës së tij si jurist. Por ai nuk u kthye më kurrë në familje, as i gjallë dhe as i vdekur. Sot e gjithë ditën familjarët kërkojnë të zbardhin misterin e aktit tragjik e të zbulojnë varrin e fshehtë ku regjimi e degdisi për të zhdukur çdo gjurmë.

Siç ka shpjeguar i biri, Bardhyli, në një rrëfim dhënë studiuesit Ylli Polovina, sinjalin e parë për rrethanat e vdekjes së babait e kishin marrë vetëm në fillim të viteve ’70, rreth 25 vjet pas vdekjes së tij nën tortura.null

ferit-hysenbegasi

Bardhyli tregon: “Aty nga fillimi i viteve ‘70, një burrë nga një fshat i Korçës me një fëmijë të vogël të sëmurë për dore, nipin e tij, merr rrugën drejt Vlorës dhe troket në shtëpinë e doktor Isufit (vëllai i juristit Ferit Hysenbegasi). Im ungj, human i pakursyer siç e njohën të gjithë, e viziton djalin me kujdes, teksa fshatarit po i rridhnin lotë nga sytë. E pyet “ç‘ke, pse qan, mos u shqetëso, do të ta shëroj djalin” dhe ai i thotë se në vërtetë qante për një peng të vjetër. Në ‘47-ën ai kishte qenë polic dhe kishte qenë dëshmitar pikërisht në vdekjen e Ferit Hysenbegasit. Rrëfimi i tij për doktor Isufin ishte ky: “Isha polic në Tiranë në ‘47-ën te burgu ku mbanin të arrestuarit në dhomat e paraburgimit. Atje ishte edhe vëllai yt, Feriti. E torturonin vazhdimisht.null

Një ditë hetuesi po e merrte në pyetje e po e torturonte egërsisht, të varur me kokë poshtë. Kur hetuesi del nga qelia, Bedri Spahiu që po priste jashtë i thotë: “Hë mo, nxori gjë?” “Jo”, i përgjigjet ai. Atëhere Bedriu i tërbuar hyri vet në qeli dhe, duke bërtitur e sharë: “Po fol, mor qen!”, e godet në gjoks me majën e çizmes fort…për vdekje. Kështu doktor, ti nuk e di, por vëllai yt iku nga kjo jetë me gropën që i la në trup çizmja e Bedri Spahiut”.

Më tej pas hetimeve të tjera të familjes, Bardhyli kujton, se si kishte marrë vesh edhe mënyrën e tjetërsimit dhe fshehjes së aktit të vrasjes në hetuesi, duke e kamufluar si “atak kardiak” përmes një raporti mjekësor. Bardhyli tregon se në vitin ‘91, në kuadër të rehabilitimit të të përndjekurve politikë, ndërsa përpiqej të gjente dokumente për statusin e të atit, dhe pas zhgënjimit që haste në të gjithë zyrat e shtetit, sipas informacioneve të zbuluara në rrugë private ai kishte gjetur emrin e një mjeku në Tiranë, doktor Petraq Progri, i cili kishte nënëshkruar raportin mjekësor.

“Ky zotni burrë, i moshuar, kur mori vesh se i biri i kujt isha, më futi në shtëpi. I thashë se më duhej të vërtetoja që im atë kishte vdekur në burg e s‘po gjeja dokumente dhe se “kam dijeni që ju keni lëshuar një raport mjekësor”. Më tha: “Dëgjo, mor bir, është e vërtetë. Në atë kohë unë isha mjek ushtarak. Një mbasdite më thërret Mihallaq Ziçishti nga Ministria e Brendshme e më thotë se kishin në burg një të burgosur të sëmurë që duhej ta vizitoja. Vete atje, hyj në qeli dhe ç‘të shoh? Feriti i vdekur, i degraduar nga torturat. Më detyruan të lëshoj një raport mjekësor ku të shënoja se ai kishte vdekur nga zemra”.

familja-hysenbegasi

Ferit Hysenbegasin e arrestuan në prag të vitit të ri 1947, dy ditë pasi i kishin hedhur prangat të vëllait të tij, mjekut Isuf Hysenbegasi. Pas muajve të gjatë e me tortura nga kjo hetuesi do të dilte i gjallë vetëm Isufi, i cili kaloi kalvarin e tij të gjatë të vuajtjeve dhe torturave në kampet e tmerrshme të të burgosurve politikë.

Ndërkaq, familja nuk ishte lajmëruar për vdekjen e juristit Ferit Hysenbegasi. Të vërtetën do ta zbulonin pjesërisht, një ditë, kur rastësisht bashkëshortja e tij Qania, pasi kishte shkuar për t’i çuar ndërresa dhe ushqim në birucat e hetuesisë, kupton se atij i kishte ndodhur dicka. I thanë se ai nuk ndodhej më aty. Pasi u bind për vdekjen e tij, ajo këmbëngul zyrë më zyrë, duke u përpjekur, që të merrte të paktën trupin e të shoqit, por Qania nuk pati asnjë rezultat. Trupin e kishin zhdukur me qëllim, për të fshehur edhe krimin që kishte ndodhur në dhomën e hetuesisë.

2021-11-10-5

Ferit Hysenbegasi ende sot rezulton pa varr. Ai lindi në Pogradec më 1911. Mbaroi studimet e larta për drejtësi në Beograd në vitin 1933 dhe ushtroi profesionin e gjykatësit në disa rrethe të vendit, si gjatë viteve të mbretërisë ashtu edhe gjatë viteve të Luftës. U arrestua në ditët e fundit të dhjetorit 1946 dhe, pas afro 9 muajve hetuesi, vdiq nën tortura pasi ishte qëlluar fort në gjoks nga Bedri Spahiu. Zyrtarisht vdekja e tij u raportua si atak kardiak, ndërsa trupi, pavarësisht kërkesave dhe insistimit të familjes, nuk iu kthye kurrë.

Të dhënat e këtij shkrimi i referohen rrëfimeve të Bardhyl Hysenbegasit, djalit të juristit Ferit Hysenbegasi./

Kategori
Uncategorized

Berisha i tretë, shumë më i aftë, më i sprovuar dhe më i motivuar për suksesin e shqiptarëve.

Tashmë është e qartë se rikthimi i tretë i Sali Berishës ka ardhur.

Nuk e ndal dot as kërcënimi i Lulzim Bashës për ta përjashtuar nga PD, as akuzat se “po bashkëpunon me kriminelë” të cilët Rama dhe Basha ia dërgojnë në foltore, nëse ka të tillë!

As me akuza të lojës anti e pro-amerikane.

Sali Berisha është bërë njësh me Partinë Demokratike dhe Lulzim Basha nuk ka më asnjë mundësi e forcë që ta mënjanojë faktin se frymëzimi i kësaj partie është paardhësi i tij.

Berisha i tretë

NGA PROF. DR ENVER BYTYÇI,

Sali Berisha ishte betuar se nuk do te promovonte një Berishë të tretë. I dyti, sidomos i dyti, ishte aq i sukseshëm, sa të mos e nxiste për ta ngacmuar sedren e egon e një Berishe tjetër, të fazës së tretë. Jo vetëm për moshën. Por edhe se ai dëshiroi sinqerisht promovimin e një politike të re në Partinë Demokratike.

Por nuk ndodhi kështu.

Lulzim Basha nuk mundi ta largojë kompleksin e të qenit i dytë në hierarki, rol të cilin ai di ta luajë mirë.

Kompleksi i të paturit një tutor të vetin e bëri atë të varur së paku psikologjikisht te ish-lideri historik i Partisë Demokratike.

Ndoshta e ushqeu këtë edhe prezenca publike e paraardhësit të tij.

Megjithatë ishte detyrë e zotit Basha të shkëputej nga paranoja se “Pa Berishën nuk mund ta udhëhiqte partinë” që e mori në tavë.

Deri sa ai gjeti një tutor tjetër, Edi Ramën.

I provoj këto që thashë edhe nga vëzhgimet e drejtpërdrejta që kam bërë vetë në marrëdhëniet konkrete, bisedat dhe sjelljet e kryetarit aktual kundrejt liderit historik.

Tashmë është e qartë se rikthimi i tretë i Sali Berishës ka ardhur. Nuk e ndal dot as kërcënimi i Lulzim Bashës për ta përjashtuar nga PD, as akuzat se “po bashkëpunon me kriminelë” të cilët Rama dhe Basha ia dërgojnë në foltore, nëse ka të tillë! As me akuza të lojës anti e pro-amerikane.

Sali Berisha është bërë njësh me Partinë Demokratike dhe Lulzim Basha nuk ka më asnjë mundësi e forcë që ta mënjanojë faktin se frymëzimi i kësaj partie është paardhësi i tij. Kryetar të bën fryma që sjell, jo vula që mban! Sa më shumë Lulzim Basha ta shohë Sali Berishën si armik, aq më shumë do të fundoset në humnerën e tij moralo-politike.

Por cili do të jetë Berisha i tretë?

Berisha numër një i viteve 1990-1997 ishte njeriu që udhëhoqi ndryshimin e sistemit nga diktatura në pluralizëm.

Por pa eksperiencë dhe si të gjithë tjerët, me një barrë konceptesh të trashëguara nga regjimi totalitar.

Berisha i dytë (2005-2013) pati dy faza të ndryshme nga njëra-tjetra.

Mandati i parë i jashtëzakonshëm në historinë e pluralizmit shqiptar.

Ndodhi Gërdeci në atë mandat, por ishte vepër e atyre që nuk e donin Shqipërinë në NATO!

Mandati i dytë, i brishtë për shkak të koalicionit me LSI-në, por edhe për shkak të lodhjes nga pushteti.

Berisha i dytë dhe jo Basha apo ndonjë tjetër projektoi e realizoi Rrugën e Kombit, një infrastrukturë të jashtëzakonshme, të pa menduar.

Dyfishoi e trefishoi në disa sektorë rrogat dhe pensionet.

Rriti shumëfish aksesin e shqiptarëve në teknologjinë e internetit etj.

Integroi vendin në NATO dhe nënshkroi marrëveshjen e Stabilizim-Asocimit me BE-në.

De facto i dha Shqipërisë gjithashtu statusin e vendit kandidat.

Po Berisha i tretë çfarë mund të sjellë?

Shumë njerëz shprehen e thonë se Berisha “nuk duhet të jetë kryetar i PD-së”dhe se ai “nuk duhet ta pretendojë postin e kryeministrit”!

Të tjerë thonë se “As Basha dhe as Berisha nuk e mundin dot Ramën”!

Ka nga ata që thonë se “Rama do ta donte Berishën përballë si kryeopozitar”!

Luhet edhe me non gratën amerikane!

Të gjitha janë fantazi, ose më e pakta projeksione të artikuluara e stisura nga ata që nuk e duan Berishën në krye të PD-së.

Një Sali Berishë sot në krye të Partisë Demokratike dhe opozitës shqiptare do të jetë personi me eksperiencën më të madhe politike në vend. Ai do të jetë njeriu më i motivuar që ta sillte PD-në në pushtet. Nofka e anti-amerikanizmit thjesht shërben si preteks për luftën kundër tij.

Sali Berisha nuk bën pazare e kompromise të llojit të të qenit peng. Nuk joshet nga aferat korruptive të shtimit të pasurisë. Aq më pak në këtë fazë të jetës së tij.

Berisha në foltore po dëshmon një energji të jashtëzakonshme, po artikulon me mendje shumë të kthjellët, po operon me taktika politike asgjësuese për kreun e partisë dhe atë të mazhorancës.

Në fakt është shumë lehtë ta asgjësosh një kryetar si Lulzim Basha.

Por ajo që dua të them lidhet me faktin se edhe nëse Berisha do të jetë kryeministër, në këtë fazë të jetës së tij do të jetë më i motivuar se kurrë të punojë për vendin e jo për veten, madje as për Partinë Demokratike në kuptimin e korruptimit të konceptit të detyrës.

Berisha i tretë do të jetë shumë më i aftë, më I sprovuar dhe më i motivuar për suksesin e shqiptarëve.

Do të jetë shumë më i gatshëm për kompromise dhe konsensus sesa në periudhat e mëparshme.

Do të jetë një mbrojtës I pamposhtur i interesave kombëtare e para së gjithash të interesave të Kosovës!

Pikërisht këto janë nevojat imediate politike të Shqipërisë dhe të shqiptarëve në rajon!

Kategori
Uncategorized

Ebrenjtë e Delvinës

Deri ne fillim te Luftes se Dyte Boterore ne Delvine ka ekzistuar nje komunitet i vogel ebrenjsh, por i pasur, qe perbehej nga hebrenjte e debuar nga Spanja gjate kohes se sundimit osman dhe kishte lidhje te aferta me komunitetin e madh ebraik te Janines (4 mije para Luftes se Dyte Boterore) shumica e te cileve u bene viktima te Holokaustit dhe kush mundi iku ne vende me te sigurta.

Lufta gjeti ne Delvine 3 familje (Cohen, Jotov dhe Levi) te cilet pas luftes ju bashkuan komuntetit te madh ebraik te Vlores.

Foto 1
Kater femije greko-ebrenje, vizitojne te afermit e tyre ne Delvine. Ata jane Graciella Raphael, Graciella Cohen, Eni Cohen dhe Ninetta Matsas. Vetem Nineta mbijetoi. Te tjeret u grumbulluan nga Greqia per ne Aushvic ku humben dhe jetet. Komuniteti ebraik i Shqiperise nuk ishte ngacmuar ne periudhen e Holokaustit.

Foto 2
Nje moshatar ebre jashte biznesit dhe shtepise se tij ne Delvine.

Foto 3
Tre femije ebrenje ne taracen e shtepise se tyre ne Delvine.

Foto 4
Familje ebrenjsh ne Delvine para Luftes se Dyte Boterore.

Burimi i informacionit:
Llaqi Lako, Auron Tare, Arkivi Yad Vashen, United States Holocaust Memorial Museum
Provenance: Michael Matsas, Saranda Life dhe ישראל סוט

Nga Robert Izeti Delvinë.

Kategori
Uncategorized

Berisha : Me krimin ska kompromis .

Nëse është një vendim që e ka penguar Sali Berisha, u garantoj se është vetëm ky vendim.

E kam bërë këtë me ndërgjegjen më të thellë se një aleancë me krimin dhe korrupsionin do ishte dita më e zezë për Shqipërinë dhe shqiptarët,”

Lideri historik, Sali Berisha .

Lideri historik demokrat, Sali Berisha, foli nga Foltorja e Fushë-Krujes dje për marrëveshjen mes Edi Ramës dhe Lulzim Bashës.

Për ironi, teksa Berisha fliste, nga salla e Kuvendit, Edi Rama deklaronte se gjatë atyre orëve të marrëveshjes, ai kishte bërë gallatë kaq shumë me Lulzim Bashën, sa ky i fundit i ishte lutur që të mos qeshte kur të dilnin para kamerave.

Kategori
Uncategorized

Merr pafajsine Kyle. Djaloshi që për vetmbrojtje te jetes se tij qelloi dhe vrau dy nga agresoret komunistë të BLM.

Kyle Rittenhouse .

Njerezit qe po bejne sot historine dhe te ardhmen.

Ne foto eshte i riu Kyle Rittenhouse dhe gjykatesi Bruce Schroeder .

Kyle nje 17 vjeçar vitin e kaluar doli ne rruge te mbroje pronen ku punonte me arme kunder vandalisteve komuniste te BLM (Black Live Matter)

Vandalë që ne emer gjoja te mbrojtjes se njerezve me ngjyre dogjen e shkaterruan pronat dhe jetet e mijera e mijera njerezve.

Shkaterruan qytete, prona, dhunuan te drejtat e mijera qytetareve.


Keto dite ne Winsconsit zhvillohet gjyqi i shekullit 21.
17 vjeçari u sulmua nga nje grup vandalistesh dhe u qellua me arme dhe Kyle ne vetmbrojtje te jetes se tij qelloi dhe vrau dy nga agresoret dhe plagosi njerin.

Gjyqi ishte nje shembull i drejtesise dhe njerezve te lire.

Gjykatesi Schroeder me nje vendim te tij zhveshi nga akuzat Kyle per armembajtje. Me qindra mijera emaile e kercenuan gjykatesin dhe familjen e tij.

Nje i ri qe dite para ngjarjes ndihmonte komshinjte per te zbutur demet e shkaterrimit te dhunes se komunisteve te rinj. Kyle doli ne ndihme te komunitetit ku jetonte.


Sot drejtesia amerikane do te vendose nese dhunuesit apo te njerezit e lire qe rrezikojne jeten ne mbrojtje te drejtave te tyre do fitojne.

Pjesa me e erret eshte prokurori i çeshtjei James Kraus, cili eshte sa karagjoz dhe sharlatan .

Ai ka deklaruar sot ne gjykate ne fjalen mbyllese James Kraus, se i pandehuri duhet ta kishte lënë veten të sulmohej gushtin e kaluar, sepse “të gjithë rrihen ndonjëherë”.

Ky prokuror eshte nga ata shembujt qe na sjell Yuri ne Shqiperi.

Foton e ketij monstre nuk e vendos ne faqen time se ma perdhos ate.

Nga Dritan Kaba /

Kategori
Uncategorized

Qeverisemi dhe drejtohemi nga fundërrinat

Salianji: Klotilda Bushka ka dyfishuar pasurinë këtu bashkë më bashkëshortin e saj. Ku shkoi ajo? A je ti zv.kryeministri që del në përgjimet e prokurorisë ialiane për Rezart Taçin, o kone, o kone mos m’u drejto mua si kone se je mësuar me këta ti.

Ndërhyn deputeti Erion Braçe.

Salianji: O kone mos më ndërprisni mua. Plehrë, qen, kone, zagar!

Përgjime, trafiqe, gjoba dhe shantazh. Këto janë punët dhe bizneset e kësaj klase politike, që i vërsulet vetes edhe me afshin e dhunës. Erdhi dita që shqiptarët të shohin sherr fizik mes Ervin Salianjit dhe Erjon Braçes, një shëmtirë politike dhe fizike në një vend që edhe vizualisht qeveriset nga qelbsirllëku dhe fundërrinat

republica.al

Kategori
Uncategorized

Klasi qëndron në gjërat e vogla.

Kategori
Uncategorized

Sorosjania Duma

Kategori
Uncategorized

Sali Berisha : IKMT, për të shembur disa ndërtime pa lejë brenda PD-së .

Nga Ervis Zholi

Ndersa Partia Demokratike po kapercen pragun e nje krize politike ,opinionet dhe kritikat kane qene te shtrira ne plane pa kufinj,duke zaptuar keshtu ,ekrane ,portale e cdo media.

Pa dashur te merrem me keta mendjeholle e ngadhnjimtarë “paqësor” që me ane te politikes verbojne turmat, te cileve u kanë zaptuar te vetmen trashegimi qe u ka mbetur,mendjen.

Me ate te ketij shkrimi dua te shpreh habine time, teksa shoh kete lloj njerezimi,

Të perzier e te rendomte qe me cdo kusht kerkojne te bejne udherrefyesin e nje rruge qartesisht te dukshme e cila po kerkon te mbrohet nga lojrat e panumerta te politikberjes driteshkurter.

Arkitekti i PD, Sali Berisha po sjell ne vend dinjitetin e atyre qe i besojne, nuk po hakerrehet ndaj atyre qe i ka perfshire kllapia shpirterore.Do ta quaja fare mire arkitekt ,sepse ai e ndertoi bazat e nje politike te suksesshme, vlerat dhe parimet qe besojme, lirite ekonomike te individit, konkurrencen e ndershme, drejtesine e vertete sociale…

Kategori
Uncategorized

Qafiri !

Si qenkërka qaramash krokodili

Derdhëka lotët çurg për kusari…

Sa i pabesë ku se pret del qafiri

Më tinzak nga gjarpëri o Perëndi…

Çdo aligator femër pjellë vezë

Larg ujit i mbulon thellë me rërë

Kur dalin luspash janë kobzezë

Turravrap ujit ngarendin të tërë

Në e parë fruljetë mësojnë not,

Nga soji i tyre nxënë dredhinë

Dhe bëhen kusar për jet’e mot

Të përgjumur e ngrehin pusinë!

Janë tinëzakë, të trishtueshëm,

Me gojën hon – dhëmbët sharrë.

Dhe dinak të paparashikueshëm

Bregut shtihen se janë duke qarë,

Si qenkërka qaramash krokodili

Derdhëka lotët çurg për kusari…

Sa i pabesë ku se pret del qafiri

Peshkatarët e kapin në befasi…

Aligatorin shpejt e nxjerrin’ breg

Me mjeshtri lëkurën ia rrjepin,dhe

Tabakët myzhde e blejnë në treg

Qepjet e lëkurës shtrenjt’i shesin.

Poezi nga Mustafa Spahiu /

Poezi nga Mustafa Spahiu /

Kategori
Uncategorized

Lulzim Basha’s deception with the name of Chancellor Merkel.

Kryetarja e LSI zbuloi mbrëmjen e sotme se :

Partia Demokratike i kishte premtuar se “kancelarja gjermane Angela Merkel dhe Partia Popullore Evropiane do të përshëndeste vendimin e opozitës për djegien e mandateve”.

Simbas Monika Kryemadhit,

Premtimi iu është bërë aleatëve,nga vetë kryedemokrati Lulzim Basha,

I cili i bindi ata që të shkonin drejt aktit ekstrem, me premtimin e rremë se kishte mbështetje ndërkombëtare.

Kategori
Uncategorized

Si na mashtroi Lulzim Basha : Ai na tha se ’Merkel do mbështesi djegien e mandateve’…

Monika Kryemadhi rrëfen për herë të parë si shkoi opozita te djegia e mandateve parlamentare 2 vite më parë, një vendim ekstrem dhe i paprecedentë në politikën shqiptare.

Kryetarja e LSI zbuloi mbrëmjen e sotme se Partia Demokratike i kishte premtuar se “kancelarja gjermane Angela Merkel dhe Partia Popullore Evropiane do të përshëndeste vendimin e opozitës për djegien e mandateve”.

Simbas Monika Kryemadhit, Premtimi iu është bërë aleatëve,nga vetë kryedemokrati Lulzim Basha, i cili i bindi ata që të shkonin drejt aktit ekstrem, me premtimin e rremë se kishte mbështetje ndërkombëtare.

The chairwoman of the SMI, Monika Kryemadhi, revealed tonight that Lulzim Basha, chairman of the Democratic Party, had promised her that: “German Chancellor Angela Merkel and the European People’s Party would welcome the opposition’s decision to burn the mandates”.

Kategori
Uncategorized

Abuzues dhe aspak të sinqertë me demokratët,nga protestat,çadra e lirisë,marrëveshja e 17-Majit kokë më kokë me Ramen dhe emërimi juaj si ministër drejtësisë i këtij kabineti.

Paulin Marku/ Ish kryetar i PD/Lezhë dhe Anëtar i këshillit kombëtar të PD_së.

Ju bashkë me stafin tuaj keni qenë abuzues dhe aspak të sinqertë me demokratët,

Duke filluar nga protestat,çadra e lirisë,marrëveshja e 17-Majit kokë më kokë me Ramen dhe emërimi juaj si ministër drejtësisë i këtij kabineti,

lista me deputetët të dorëzuara pas orarit zyrtar në KQZ dhe me mungesat me emra në vitin 2017,

fushata elektorale gjysmë e vdekur në vitin 2017 ,

djegja e mandateve,mosmarrja pjesë në zgjedhje vendore, ndikimi në komisionin e vlerësimit të kandidaturave,

lista e kandidatëve në vitin 2021,organizimi i fushatës dhe humbja e këtyre zgjedhjeve.

Reagim me keqardhje!

Drejtuar z.Bardhi si sekretar i përgjithshëm i Partisë Demokratike.

1.Gjatë karrierës time personale në politikë,si në dëtyrën e Kryetarit të PD-së Dega Lezhë dhe sot në dëtyrën e anëtarit të këshillit kombetar të PDSH-së nuk jam marrë me emra,familjarë apo etiketime personale,por me parimet dhe shkeljet të cilat më janë dukur të arsyeshme dhe politike.

2.Jam ndjerë mjaft i zhgënjyer nga ju z.Bardhi , nisur nga deklaratat tuaja personale,aspak në lidhje me demokratët shqiptarë dhe interesat e tyre,si për argumentat për statutin ,ashtu edhe për komentet dhe përgojimin e disa figurave politike të PD-së.

3.Duke qenë se jeni rritur me fotografinë e doktorit në familje,nuk është aspak denjitoze dhe e moralshme që në respekt të atyre familjarëve tuaj që kanë vënë kornizën me foton e liderit historik,të silleni në këtë mënyrë, sot në postin që mbani në Partinë Demokratike.

4.Demokratët e Lezhës dhe gjithë Shqipërisë kanë firmosur për mbledhjen e Kuvendit Kombetar jashtë çdo presioni apo ndikimi nga dikush,jashtë çdo interesi personal të çdo individi,kushdo qoftë ai,por duke u nisur nga gjendja alarmante që ka realisht Partia Demokratike.

5.Të gjithë demokratët e dinë mjaft mirë se ju jeni zgjedhur dhe nuk jeni kontestuar së bashku me kryetarin sepse demokratët mendonin se kishit mbeshtetjen e liderit historik ,të cilin sot e quani të shkuarën dhe do ti heqni tubin e oksigjenit që po i shërben Rames.

6.Ju bashkë me stafin tuaj keni qenë abuzues dhe aspak të sinqertë me demokratët,nga protestat,çadra e lirisë,marrëveshja e 17-Majit kokë më kokë me Ramen dhe emërimi juaj si ministër drejtësisë i këtij kabineti,lista me deputetët të dorëzuara pas orarit zyrtar në KQZ dhe me mungesat me emra në vitin 2017,fushata elektorale gjysmë e vdekur në vitin 2017 ,djegja e mandateve,mosmarrja pjesë në zgjedhje vendore, ndikimi në komisionin e vlerësimit të kandidaturave,lista e kandidatëve në vitin 2021,organizimi i fushatës dhe humbja e këtyre zgjedhjeve.

7.Asnjë analizë nuk është bërë në asnjë degë apo organet drejtuese të PD-së për shkaqet e rezultateve të zgjedhjeve të 25-Prillit,problemet gjatë fushatës,por vetëm me deklaratën e masakrës zgjedhore ,gjë për të cilën nuk organizuat asnjë protestë të vetme ,të paktën në respekt të punës dhe mundit të demokratëve të ndershëm.

8.A jeni në dijeni të mbeshtetjes reale tuajen nga baza e partisë dhe pse nuk merrni guximin të dilni dhe të sqaroni strukturat drejtuese të partisë për gjendjen aktuale,situatën dhe mendimet e demokratëve.

9.Bashkëbisedimi me demokratët në foltore është pakënaqësia qe ju i keni shkaktuar demokratëve duke i lënë në opozitë pë 12- vite ,duke mos i respektuar,takuar apo bashkëbiseduar sinqerisht me to dhe jo interesat personale të asnjë individi.

10.Partia Demokratike nuk është vula,por janë ato demokratët që kanë firmosur me kënaqësi mbledhjen e kuvendit,kanë shprehur mendimet e tyre në foltore dhe kjo vulë nuk është pronë private e askujt ,por është vullnet dhe dëshirë a atyre që kanë punuar e mbështetur realisht partinë demokratike dhe jo mandatet tuaja të listës kryetarit.

Kush po i shërben realisht qeverisë Rama!

Me respekt P.M

Anëtar Keshilit Kombetar të PDSH-së

Kategori
Uncategorized

Një shpirt tradhtari që lëviz mbi një kokë të pafytyrë

Shkrim nga Mal Berisha …

Requiem për një shpirt tradhtari që lëviz mbi një kokë të pafytyrë

Në ditët e zgjedhjeve të Lulzim Bashës, në drejtim të Bashkisë së Tiranës, në vitin 2011, u angazhuam edhe neve, grupi i ish-punonjësve të UNMIK – ut, emrat e të cilëve janë përmendur shumë herë në mediat e asaj kohe.

• DITA E “FITORES SË LULIT”

Edith Harxhi, Rudi Bobrati, Endrit Reka dhe autori i këtij shkrimi. Komisioni i Zgjedhjeve po bënte numërimin e votave të fundit kur u lëshua kushtrimi, se Lulzim Basha kishte fituar.

Në korridorin e atij kati dolën dhe shpërthyen me ngazëllim për fitoren: Opinionisti më i shquar i televizioneve shqiptare, biznesmeni më i pasur shqiptar (që tani Luli e quan oligark) dhe një pronar i njërës prej mediave shqiptare më të mëdhaja. Ata ishin në krahun jugor të të njejtit kat në një zyrë me Lulzim Bashën.

Zbrita menjëherë dhe u futa në zyrën e Dr. Sali Berishës. Në zyrë kishte shumë gëzim dhe entuziazëm. Të gjithë po festonin në mënyrën e tyre. Një deputet, i cili i rri tani në krah Lulit, qante nga gëzimi. Ndërsa doktori ishte ulur në një poltronë, jo në vendin e tij, por në atë të të ftuarve që vizitonin zyrën e tij. Edhe unë, me shumë gëzim, iu afrova, ia dhashë dorën dhe e urova.

• SALI BERISHA KONSTATON VOTAT E HEDHURA GABIM QË I DHANË FITOREN LULZIM BASHËS.


Për habinë time ai ma tërhoqi dorën drejt vetes dhe më tha tek veshi:


Ishte kjo gjetje ideale e një gabimi të votuesve që e konstatoi Dr. Sali Berisha, me instinktin e tij prej politikani, dhe që bëri që Ambasadori Arvizu të përvishte mëngët për të bërë rinumërimin dhe Lulzim Basha të fitonte. Rezultati tashmë dihet. Luli u bë Kryetar, me disa vota nga ato të hedhurat gabim, edhe pse Sali Berisha “paska qenë i përjashtuar prej tij, nga drejtimi i punëve të asaj kohe dhe të asaj dite”.
O Tempora, O More!

• TRADHTIA E LULZIM BASHËS NDAJ MIQVE TË TIJ UNMIK -as.

Katër miqtë UNMIK – kas të Lul Bashës, megjithë skepticizmin që i karakterizonte ndaj një fyryfyshti, flirtet e të cilit në Prishtinë i dinim të gjithë, bënë gjithçka për fitoren e tij.

Dhe ai i shpërbleu siç din ai t’i shpërblejë miqtë dhe demokratët: Me tradhti:

Edith Harxhi u përjashtua nga PD – ja;

Endrit Reka u shkelmua pa vonuar fare;

Rudi Bobratit iu harrua emri dhe puna e palodhur që bëri për Lulzim Bashën;

Ndërsa autori i këtyre radhëve, duke besuar Bespremin, i ndihmoi pa asnjë kusht as konditë deri kur u bind se ai është një tradhtar dhe i pabesë.

Dhe këtë e kam konstatuar shumë kohë përpara se ai ta shfaqte hapur pabesinë. Prandaj u largova urtësisht prej tij.


•TRADHTIA E LULZIM BASHËS NDAJ DEPARTAMENTIT TË SHTETIT

Me daten 30 Prill 2019, ora 17.00 deri në 18.10 unë kam pasë takim kokë më kokë me, asistentin e Sekretarit të Shtetit Amerikan, Ambasador Philip T. Reeker, drejtorin e Ballkanit z. Matthew A. Palmer, si dhe diplomatët Paul E. Pfeuffer dhe Keith E. West.

Ajo çfarë më thanë ata burra përmblidhet në këtë frazë:

“Lulzim Basha na preu në Besë. I thamë mos dil nga Parlamenti! Në mbrëmje na premtoi se nuk do të dilte dhe na tha:Jo nuk dal!”

Të nesërmen, për habinë tonë, doli. Tani gjejeni vetë se si mund të luftoni jashtë institucioneve!”

Sa keq më vjen që të tregoj sesi një njeri që i besuam aq shumë na tradhtoi kaq pabesisht!?

Fati i tradhëtarëve dihet!

Ballabani – Esati – Edi Rama – Llulli Basha.

Kategori
Uncategorized

Kuvendi Kombëtar do të mbahet në ambientet e Pallatit të Kongreseve, Tiranë.

Lideri historik i PD-së Sali Berisha ka njoftuar pasditen e sotme se Kuvendi Kombëtar i PD-së do të mblidhet në 11 dhjetor në orën 10:00 tek Pallati i Kongreseve.

DREJTUAR: Te gjithe delegateve te Kuvendit Kombetar te Partise Demokratike

Ne vijim te njoftimit te bere ne dt 10.11.2021 para mediave dhe dje (dt 11.11.2021) ne Tv kombetar KLAN, dhe portalin www.syri.net rikonfirmojme per te gjithe delegatet njoftimin per thirrjen e Kuvendit Kombetar te Partise Demokratike ne dt 11.12.2021 ora 10:00 tek Pallati i Kongreseve Tirane. Sipas nevojes, punimet e kuvendit mund te vazhdojne dhe ne date 12.12.2021.

Ky kuvend mblidhet ne baze te statutit te Partise Demokratike neni 43 pika 2, me kerkesen e 4200 delegateve te tij. Emrat dhe firmat e tyre jane depozituar ne zyren e z.Edi Paloka kryetar I Keshillit Kombetare te Partise Demokratike dhe mund te verifikohen nga kushdo brenda orarit zyrtar.

Kuvendi mblidhet me rend dite:

,

– kur brenda Partisë Demokratike hapësirat e lirisë dhe të demokracisë po asgjësohen qëllimisht dita ditës

– kur forca kryesore e opozitës në vend nuk arrin të përmbushë misionin e saj për të ndalur keqqeverisjen e vendit dhe për t’u kthyer në shpresë të qytetarëve dhe në alternativë serioze qeverisëse,

– kur rikthimi i ushtrimit të sovranitetit nga anëtarësia, brenda familjes tonë politike, është imperativ për t’i dhënë fund uzurpimit të partisë nga një grup njerëzish me qëllime dhe agjenda tërësisht personale,

Me qëllim rikthimin në legjitimitet moral, politik dhe statutor të funksionimit të Partisë Demokratike, për t’a rikthyer atë në shpresë për njerzit e lirë të këtij vendi,

Ne një grup deputetësh, antarësh Kryesie, antarësh të Këshillit Kombëtar, kryetarë degësh, grupseksionesh, seksionesh, delegatë të organit më të lartë drejtues të Partisë, Kuvendit Kombëtar, në përputhje me parashikimet e nenit 43 pika 2 të Statutit të Partisë Demokratike të Shqipërisë, marrim përgjegjësinë statutore për të thirrur mbledhjen e Kuvendit Kombëtar të Partisë Demokratike të Shqipërisë, në datën 11 dhjetor 2021 ora 11.00, me rend dite si më poshtë:

Miratimi i ndryshimeve statutore sipas propozimeve konform nenit 43/4 dhe 60 të Statutit të PDSH për rivendosjen dhe garantimin e demokracisë në vendimmarrjen në forumet e Partisë Demokratike. Analiza e qëndrimeve dhe akteve të Kryetarit Basha ndaj parimeve themelore e normave të statutit dhe ndaj forumeve të Partisë Demokratike

– Vendimmarrje sipas ndryshimeve statutore të propozuara dhe thirrja e referendumit të anëtarëve të Partisë Demokratike për të miratuar vendimet e Kuvendit Kombëtar të Partisë Demokratike

– Përcaktimi i aksionit politik opozitar të Partisë Demokratike të Shqipërisë

– Të ndryshme

– Per ndryshimet statutore do diskutohet mbi bazen e propozimeve te anëtareve te Kuvendit dhe Këshillit Kombëtar qe do parashtrohen ne kete Kuvend

Kuvendi Kombëtar do të mbahet në ambientet e Pallatit të Kongreseve, Tiranë.

Kompetencën për verifikimin e mandateve të delegatëve që thërrasin Kuvendin Kombëtar sipas statutit, si dhe të delegatëve që do të marrin pjesë në Kuvend, e ka drejtpërdejt dhe vetëm Kuvendi Kombëtar i Partisë Demokratike nëpërmjet organizmave të tij.

Delegatet duhet te kenë me vete ID ose pasaporte si mjet identifikimi

Firmetaret për mbledhjen e Kuvendi.

Kategori
Uncategorized

Përdorja e LSI nga Luli, si argument mbrojtës në dërrdërrllitjet publike kundër Saliut, është e kotë.

Nga Ylli Manjani

LSI ka gjynahet e veta, padyshim. I pagoi shtrenjtë politikisht dhe elektoralisht ato gjynahe.

Edhe sot mendoj se LSI gaboi që nuk tregoi vullnet të qartë për të garuar në një listë të përbashkët, pavarësisht joseriozitetit të Lulit. Padyshim që bëri gabim!

Kam qenë shumë kritik madje për këtë sjellje politike. E kam kritikuar shumë LSI për këtë gjë (vijoj të jem kritik madje). Asnjë nga këta të Lulit (Luli jo e jo) nuk thanë një fjalë të vetme, atëherë kur duhej thënë. Përkundrazi mërmëritnin nëpër kafene me fjalët “ç’na duhen ne ata”..!!!

U krijua përshtypja se Luli nuk e donte LSI, ashtu siç edhe LSI nuk ishte komode në bashkëpunim me Lulin, i cili “gënjente edhe për orën”…

Poooor, gjynahet e LSI nuk janë as arësyeja e humbjes së zgjedhjeve nga PD e as justifikim i rrëshqitjes politike të Lulzim Bashës pas humbjes së radhës. Një parti e madhe nuk mund të fshihet pas një partie të vogël. Aq më pak pas një partie të një spektri tjetër politik.

LSI, në fund të fundit nuk i kishte e as i ka asnjë borxh Lulit e as PD. Ajo është në lidhje të natyrshme me PS, jo me PD.

Ndaj përdorja e LSI nga Luli, si argument mbrojtës në dërrdërrllitjet publike kundër Saliut, është e kotë. Janë dërr-dërre që veç provojnë sa i ligë e i paaftë është!

Kategori
Uncategorized

23 vjet :Shoqata Shqiptare Progresi Proodos festoi 23 vjetorin e lindjes se saj në Selanik.

23 vjet treguan se mundemi te arrijme shume . Po gabime? Sigurisht . T’i pranosh te duhet kurajo dhe jo egoizem . ….

Realizimi i ideve per bashkepunime te reja dhe te dobishme do t’i sherbeje fuqizimit te Shoqates Progresi -Proodos .

Ishim pak, por te gjithe !
Progresi Proodos festoi 23 vjetorin e lindjes se saj .


Nje prej shoqatave me te njohura ne Selanik, me themelues kryesor te paharruarin Aleks Janaqi dhe drejtuesin e suksesshem te saj per 16 vite Z. Thodhori Miho , mblodhi ne nje takim miqte e tij te mire per te festuar dhe kujtuar caste dhe ngarje te rendesishme te aktivitetit te saj qe ne vitin e pare te formimit, 1998 dhe deri sot.

Veprimtarite dhe aktivitetet e shoqates i kane sherbyer ne te mire te komunitetit shqiptar, ne lidhjen e urave te miqesise mes dy popujve, grek dhe atij shqiptar, ne ruajtjen e gjuhes dhe traditave kombetare
Progres do te thote – zhvillim , ecje perpara, integrim.

23 vjet treguan se mundemi te arrijme shume . Po gabime? Sigurisht . T’i pranosh te duhet kurajo dhe jo egoizem . ….

Realizimi i ideve per bashkepunime te reja dhe te dobishme do t’i sherbeje fuqizimit te Shoqates Progresi -Proodos .

Na nderuan me pjesemarrjen e tyre – Z. Dhimiter Aslanidhis – Zv /Prefekt i Selanikut

Z. Arian Gusho- Kryetar i Shoqates Greko -Shqiptare te Biznesmeneve

Z. Arjan Cara- Kryetar i Shoqates” Nene Tereza.”

Znj. Pavlina Evro Ylli – ish Konsulle e Pergjithshme e Republikes se Shqiperise ne Sealnik

Anila Rezhda- Drejtore e Organizates se Studenteve dhe te Dplomuarve ne Greqi

Z. Spiro Janaqi- zv/kryetar i Federates se Shoqatave ne Greqi

Majlinda Cano- zv/Kryetare e Oganizates se Gruas me dege ne Selanik – ”Jeta”

Z. Anesti Klodian Mulliri, – ”Drita e Diturise”

Dashnor Selimi – Krijues- ”Dega e Blerte ”

Flm per mbeshtetjen dhe ndihmen e pakursyer, kryesise se mrekullueshme te shoqates. Progresi :: Alfred Cengu – zv/kryetar .Arian Polisi ,Leonard Doka, Astrit Doka, Saimir Mehmeti, Shkelzen Hoxha

Per kontribuotin e tij te cmuar, u vleresua dhe nderua nga Shoqata Progresi me titullin -”Kryetar Nderi ”- z. Thodhori Miho.
”Anetare Nderi” e kesaj shoqate u nderua znj Pavlina Evro Ylli

Kategori
Uncategorized

Gazetari Robert Papa: Ju tregoj pse Lulzim Basha ka 5 vite që nuk shkon në SHBA.

“Basha nuk është rritur në politikë, jeton në flluskë.

Për një të huaj që sheh sa njerëz mbledh Berisha del qartë se Berisha nuk është e shkuara, mbase ai nuk do të ketë të ardhme.

Basha këtu ka 5 vite që nuk vjen sepse është akuzuar për fonde ruse

1 milionë dollar dosja nuk është mbyllur.

Fakti është fakt baza është me Berishën.

Basha e di mirë se çfarë pritje i është bërë”, tha Papa për MCN Tv.

Kategori
Uncategorized

Goxhaj: Berisha e vetmja Armë që vret FRIKËN NGA REGJIMI.

Avokat Altin Goxhaj /

Mos harroni se PIKA MË E FORTË që ka Rama është FRIKA që ka populli ndaj tij!

Dhe po ashtu PIKA MË E DOBËT që ka Rama është FRIKA QË KA AI NËSE POPULLIT ‘I NGREFET’ INATI DHE ÇOHET!

Berisha është ‘afrodiziak’ i inatit të popullit dhe Rama asaj i druhet dhe tkurret!

BERISHA ËSHTË NGA ATA QË MUND TË NDEZË FITILIN E REVOLTËS DHE MBI TË GJITHA .. TË MOS E SHUAJË!!!

Besoj e mbani mend si i merret fryma kur janë çuar robtë spontanisht pa lejen e Lylit (dhe s’ua ka ndjerë hiç)..

Berisha nuk ka çfarë humbet, askush se di dhe sa vjet i ka caktuar Zoti në këtë jetë.

Çfarë i ka mbetur për ta mbyllur jetën me nder dhe sukses?

Të bëhet shpëtimtar.

Kjo është arsyeja që Berisha është kthyer si e vetmja shpresë për ju!

Jo se është burrë i mirë apo se është më i miri për ju!

Por se është i vetmi që ka frikë Rama dhe jo pa arsye!

I vetmi që mund ti garantojë popullit frikësimin e Ramës dhe ky është afrodiziaku që e kthen popullin e deleve në popullin e ujqve!

Duke shpresuar që Berisha ka vënë mend dhe ka reflektuar (të paktën kur e hodhën në fund të gropës ‘Non Grata’ së Soros) se çfarë na ka bërë në këto 8 vjet duke ju bërë mburojë Lylit në krye të PD, dhe për pasojë çfarë i ka bërë Shqipërisë duke i kthyer në krye nomeklaturën e diktaturës komuniste këto 12 vjet!

Si e vetmja Armë që vret FRIKËN NGA REGJIMI, Armikun e Shqiptarëve dhe

-mbase (do Zoti dhe e mban fjalën) si Garantuesi i rithemelimit të një Opozite Konservatore të Djathtë Sovraniste sipas modelit republikan amerikan! Kjo ha kaq shumë diskutim se s’bëhet konservatorizmi dhe sovranizmi, demokracia dhe antisorosizmi me Tritanët dhe Spahot e Soros!

Të Shtunën në mbrëmje do të kem një video prezantim publik se çfarë po ndodh në të vërtetë dhe si shpëton Shqipëria.. Aty do kuptoni se pse unë jam në censurë kaq të ashpër televizive (kuptohet përveç Fax News si i vetmi TV i lirë vërtetë në Shqipëri) dhe çdo gjë që ju kam thënë deri tani ka dalë s’kanë qenë asgjë me atë që do ju them

P.s.

(Paradoksi është që ky tekst është një ndër 100 arsyet se pse unë jam në censurë të plotë edhe nga mediat proberishës sepse analistët e tyre të l.. nuk arrijnë të kuptojnë as 1% të së vërtetave dhe këto lloj analizash u nxjerrin ndryshkun e kotësisë, tjerrjes së leshit dhe parazitizmit 8 vjeçar, sdms kur duan të bëjnë sikur po denoncojnë Sorosin dhe s’janë as në nivelin e një hartimi filloreje.

THIS IS WHO IS A GOOD OF BERISHA THAT IS WORTH 1000 TIMES MORE THAN 100 THE BAD OF BERISHA ..

Berisha’s election may have 100 evils that you can RIGHTLY rank from 1 to 100
but none of you can tell me that Berisha does NOT HAVE 1 GOOD AS 1000 FISHES OF 100 BAD:
He is the only one that Rama and the Soros Mafia in Albania
THEY ARE AFRAID UP TO THE PALACE
no matter how many police officers and patrons, businesses and billions, judges and prosecutors, media and ambassadors!

Remember that the STRONGEST point that Rama has is
FEAR that the people have towards him!

And also the WEAKEST POINT that Rama has is
THE FEAR THAT HE HAS IF THE PEOPLE ARE “RAISED” IN ANGRY AND RISE!

Berisha is “aphrodisiac” of the anger of the people and Rama is afraid of her and shrinks!
BERISHA IS ONE OF THOSE WHO CAN LIGHT THE REVOLUTION WIN AND ABOVE ALL .. DO NOT EXTINGUISH IT !!!

I believe you remember how he breathes when the slaves are taken spontaneously without Lyl’s permission (and he did not feel anything to them) ..

For 8 years Rama has managed the people by using the Fire Brigade and discouraging the betrayed people with the regime of fear he has installed!

Berisha has nothing to lose, no one knows how many years God has assigned him in this life. What is left for him to close his life with honor and success? To become a savior

This is the reason why Berisha has returned as the only hope for you! Not that he is a good man or that he is the best for you! But that he is the only one who is afraid of Rama and not without reason! The only one who can guarantee the people the fear of Rama and this is the aphrodisiac that turns the people of sheep into the people of wolves!

So they are terrified!
Therefore, I support the PD leadership and the ouster of Lyl Soros (as a Soros saboteur to devastate the Opposition and numb, dismantle, annihilate the People’s Resistance against the Dictatorship)!

Hoping that Berisha has remembered and reflected (at least when he was thrown at the bottom of Soros’ “Non Grata” pit) what he has done to us in these 8 years by making Lyli a shield at the head of the DP, and consequently what has made Albania by returning to the top the nomenclature of the communist dictatorship these 12 years!

Therefore, Berisha must be supported at the head of the Democratic Party!

  • Not that he is GOOD but that Rama is AFRAID sps he is one of those who ignites the light of real revolt and not Lyl’s pilgrimages!
  • As the only weapon that kills FEAR OF THE REGIME, the Enemy of Albanians and
  • perhaps (God willing and keeps his word) as the Guarantor of the re-establishment of a Conservative Right Sovereign Opposition according to the American republican model! This eats up so much discussion that conservatism and sovereignty, democracy and anti-Sorosism are not done with the Tritans and Soros Spas!

On Saturday evening I will have a public presentation video of what is really happening and how Albania escapes .. There you will understand why I am under such severe TV censorship (understood except Fax News as the only free TV really in Albania) and everything I have told you so far has come out they have nothing to do with what I will tell you 🙂

P.s.
(The paradox is that this text is one of the 100 reasons why I am completely censored even by the proverbial media because their analysts of l .. fail to understand even 1% of the truths and these kinds of analyzes bring out the rust of vanity , 8-year-old wool spinning and parasitism, sdms when they want to pretend they are denouncing Soros and are not even at the level of a primary draft).

Kategori
Uncategorized

Dokumenti : Kuvendi Kombëtar do të mbahet më 11/12/2021 në ambientet e Pallatit të Kongreseve, Tiranë.

Ne , një grup deputetësh, anëtarësh Kryesie, anëtarësh të Këshillit Kombëtar, kryetarë degësh, grupseksionesh, seksionesh, delegatë të organit më të lartë drejtues të Partisë,

Kuvendit Kombëtar, në përputhje me parashikimet e nenit 43 pika 2 të Statutit të Partisë Demokratike të Shqipërisë, marrim përgjegjësinë statutore për të thirrur mbledhjen e Kuvendit Kombëtar të Partisë Demokratike të Shqipërisë, në datën 11 dhjetor 2021 ora 11.00, me rend dite si më poshtë:

Zbardhet njoftimi për thirrjen e Kuvendit Kombëtar të Partisë Demokratike më 11 dhjetor. Njoftimi shoqëronte 4200 firmat e mbledhura për thirrjen e forumit më të lartë të PD.

Në njoftim përcaktohet arsyeja e thirrjes së këtij forumi dhe rendi i ditës. Po ashtu theksohet se për shkak të ndjeshmërisë, firmat dhe të dhënat e atyre që kanë kërkuar thirrjen e Kuvendit Kombëtar duhen mbrojtur.

Në kushtet kur Partia Demokratike e Shqipërisë po përjeton krizën më të rëndë të identitetit dhe demokracisë së brendshme që nga koha e themelimit të saj, për shkak të dështimeve në aksionin e saj politik dhe mosfunksionimit të forumeve të saj vendimmarrëse, si dhe

-kur brenda Partisë Demokratike hapësirat e lirisë dhe të demokracisë po asgjësohen qëllimisht dita ditës,

DOKUMENTI/ Ja njoftimi për mbledhjen e Kuvendit që shoqëron 4200 firmat

kur forca kryesore e opozitës në vend nuk arrin të përmbushë misionin e saj për të ndalur keqqeverisjen e vendit dhe për t’u kthyer në shpresë të qytetarëve dhe në alternativë serioze qeverisëse,

-kur rikthimi i ushtrimit të sovranitetit nga anëtarësia, brenda familjes tonë politike, është imperativ për t’i dhënë fund uzurpimit të partisë nga një grup njerëzish me qëllime dhe agjenda tërësisht personale,

Ne, një grup deputetësh, anëtarësh Kryesie, anëtarësh të Këshillit Kombëtar, kryetarë degësh, grupseksionesh, seksionesh, delegatë të organit më të lartë drejtues të Partisë, Kuvendit Kombëtar, në përputhje me parashikimet e nenit 43 pika 2 të Statutit të Partisë Demokratike të Shqipërisë, marrim përgjegjësinë statutore për të thirrur mbledhjen e Kuvendit Kombëtar të Partisë Demokratike të Shqipërisë, në datën 11 dhjetor 2021 ora 11.00, me rend dite si më poshtë:

Miratimi i ndryshimeve statutore sipas propozimeve konform nenit 43/4 dhe 60 të Statutit të PDSH për rivendosjen dhe garantimin e demokracisë në vendimmarrjen në forumet e Partisë Demokratike. Analiza e qëndrimeve dhe akteve të Kryetarit Basha ndaj parimeve themelore e normave të statutit dhe ndaj forumeve të Partisë Demokratike.

Vendimmarrje sipas ndryshimeve statutore të propozuara dhe thirrja e referendumit të anëtarëve të Partisë Demokratike për të miratuar vendimet e Kuvendit Kombëtar të Partisë Demokratike.

DOKUMENTI/ Ja njoftimi për mbledhjen e Kuvendit që shoqëron 4200 firmat

Përcaktimi i aksionit politik opozitar të Partisë Demokratike të Shqipërisë.

-Të ndryshme.

Kuvendi Kombëtar do të mbahet në ambientet e Pallatit të Kongreseve, Tiranë.

Në përmbushje të detyrimit, kërkesave dhe afateve statutore, sipas dispozitës së lartpërmendur, bashkangjitur do të gjeni kërkesat tona të nënshkruara në cilësinë e delegatëve të Kuvendit Kombëtar, për thirrjen e Kuvendit në datën 11.12 2021, që ju drejtohen ju si drejtues i zgjedhur i Këshillit Kombëtar, i cili sipas statutit është organi më i lartë drejtues i Partisë Demokratike në periudhën midis dy Kuvendeve.

Për shkak të sensitivitetit të çështjes si dhe të të dhënave personale të përmbajtura në formularët e thirrjes së Kuvendit Kombëtar, jemi besimplotë se do të mirëkuptoni kërkesën tonë për trajtimin e të dhënave bashkëlidhur në përputhje me disponimet e ligjit për mbrojtjen e të dhënave personale.

Kategori
Uncategorized

Yuri Kim should be asked by Congress to show this proof she talks about”..

Evi Kokalari /

Evi Kokalari !

”Nëse ambasadorja Kim thotë se ka prova, atëherë ajo duhet të shkojë në Kongres dhe t’u japë atyre ato prova.

Kongresmeni Lee Zeldin ka kërkuar t’i shohë ato pronva, dhe deri më tani Sekretari Blinken nuk ka qenë në gjendje t’i japë këto prova.

Yuri Kim-it duhet t’i kërkohet nga Kongresi që të tregojë këto prova për të cilat ajo flet”.

Kategori
Uncategorized

Yuri Kim-it duhet t’i kërkohet nga Kongresi.

Kategori
Uncategorized

Sonte vertete do ngre dolli

Urviola Gjata /

Sonte vertete do ngre dolli

u zgjova e sheruar nga plaget

me behet ilaç çdo pike qe pi

per shpirtin qe kerkon te laget

Jo, s’dihem bosh e s’kam asnje peng

jam e qete si lengu ne gote

ka plot te keqija dhe te mira ne jete

po shpirti im veç te mira provofte

Sonte vertete do ngre dolli

u zgjova e sheruar nga plaget

me behet ilaç çdo pike qe pi

per shpirtin qe kerkon te laget

Jo, s’dihem bosh e s’kam asnje peng..

Me late pa ngrene dhe s’u ngopet

Ma moret urine dhe me rropet

Me late pa pire dhe s’iu mjaftoi

Ma moret etjen te kroi

Me late pa gjume dhe s’u ngopet

Me lodhet shume dhe më rropet

Me late vetem…. e tepruat

M’i vodhet rruget dhe u larguat.

Kategori
Uncategorized

Sot në qytetin liqenor, e pashë fitoren në sy.

Per here të parë mbas kaq vitesh, unë pashë përherë të parë bashkë …

Pashë bashkë, miqtë e mij, ish studentë të dhjetorit,

Pashë bashkë miqtë e mij, themelues të Partisë Demokratike.

Pashë bashkë, miqtë e mij qëndrestarë.

Pashë bashkë, drejtuesit e degëve të Partisë Demokratike ndër vite, krah njëri tjetrit në “Foltoren” e demokratëve.

Në “Foltoren” e lirë të qytetarëve të lirë.

Dikur e vogël i çonte lule në tribunë !
Jeta Kamberi /
Studentia ekselente e mjekësisë perkrah liderit Sali Berisha …

“Foltorja” na ribashkoj të gjithëve!

Foltorja” i bashkoj përsëri njerzit e lirë të lirisë .

“Foltorja” bashkoj përsëri ata që i dhanë më shumë se kushdo Partisë Demokratike.

“Foltorja” bashkoj intelektualët që vetë Basha, i përçau dhe i largoj me marifet pak nga pak nga Partia Demokratike.

Sot pashë njerës të qeshur, qytetarë dhe demokratë të bashkuar.

Sot pashë miqtë e mij !

Pashë ata që së bashku i kemi vënë shpatullat Partisë Demokratike në ditet e saj më të vështira.

Sot pashë intelektualë të nderuar të qytetit liqenor pjesmarrës të “Foltores” qytetare.

Sot pashë ish të përndjekur që ndjejnë dhe presin rikthimin e demokracisë.

Irjat Hyka,
ish student i Dhjetorit, dhe ish drejtues i degës së PD Pogradec.
Renato Preza,
Ish drejtues i degës së PD Pogradec
Musa Molla,
Kontribues dhe qëndrestar i Partise Demokratike nga krijimi i saj.
Bashkim Myrtezai , drejtues i Partiae Demokratike

Qyteti im !

Qyteti liqenor, qyteti i intelektualëve.

Qyteti i Mitrushit dhe Lasgushit sot ishte dhe kishte festë.

Mbas kaq kohesh perçarje dhe largime politike dhe klanore…

“Foltorja”

I ribashkoj përsëri të gjithë demokratet dhe vlerat e tyre demokratike .

Sot “Foltorja” nisi bashkimin e fitores …

Zonja Evi
Kokalari, aktivistja shqiptare ne SHBA
Kategori
Uncategorized

Kim përdori kongresmenët që erdhën për afganët .

Nga Robert Papa /

Kim perdori kongresmenet qe erdhen per afganet .

Nuk Ciceroi per radiografine e krimit,korrupsionit dhe lirine e media bere nga raporti I DASH.

Ne darken e Kim,qe FTUAR edhe ministria jone e Bujqesise,mbase se nje nga kongresmenet afgan vizitues,Valdado,eshte edhe fermer bylmetrash.

Slotkin,po ta dinte se sa mbeshtetes ka ne Micigan Basha,nuk do kishte pranuar te perdorej.

Nuk I falet,ka punuar per CIA ,pas 11 shtatorit.

Vucic I akuzuar per korrupsion NGA kongresi.

Pse ngjasin aq shume me akuzat ndaj Rames..

Kategori
Uncategorized

Ju “Amerikanet” e Lulit beni partine tuaj dhe provojeni se peshe keni.

Nga Çim Peka /

Kush mendon se ne pushtet vihet duke bere opozite te forte e te ndershme dhe duke mos qene dakort

edhe me DASH kur te thote se Rama eshte i ndershen,

Tahiri eshte policia qe duam,

Dvorani eshte simboli i drejtesise,

zgjedhjet e 25 Prillit ishin te ndershme,

Po si percaktohet se kush duhet te drejtoje PD?

Vota.

N.q.s anetaresia e PD zgjedh pritjen e Lulit, zgjedhja e tyre.

N.q.s anetaresia zgjedh te mos pres por te beje beteje te vertete (jo si keto 8 vite pazare) dhe ti thote kujdo:

Ok, ju keni interesat tuaja me Ramen por ne kemi interesin tone me demokracine.

Ps: Per ju qe thoni Luli u zgjodh ne Qershor kryetar me 80%.

U zgjodh duke thene se mi vodhen zgjedhjet, marreveshje me Ramen nuk ka, Berisha eshte i ndershen dhe presione te huaja per perjashtime nuk pranojme.

U zgjodh kryetar me Berishen ne krah.

Tani le te rikonfirmohet pa te dhe mbyllet ky debat.

Kategori
Uncategorized

Sulmet ndaj Berishës : Gjuha e helmatisur, më e ligë se vrasjet dhe terrori i bandave të 1997_s

Kolonel Konstadin Koliqi /

Koloneli i SHIU-t Konstadin Koliqi /

Ne ngjarjet e vitit 97, vec komunisteve, sigurimsave, spiuneve te tyre.

Oficerëve te ushtrise dhe policise qe ishin liruar nga reforma por jo vetem, u rreshtuan edhe shume nga shtresa e te denuarve dhe internuarve nga diktatura, kryesishte, nga ata qe akuzoheshin, ne shumicen derrmuese, me te padrejte, vetem se ishin ne liste te partise per te terrorizuar miletin, nen udheheqjen e kryetareve te atyre shoqatave qe mbushnin tribunat dhe benin thirrje per te rrembyer armet kunder “malokut” Berisha, .

Pikërisht kunder atije njeriu Berishes, qe i pari hodhi parullen “lironi djemte tane nga burgjet”,

U bene bashke, sigurimsi me te denuarin, spiuni me te spiunuarin, hetuesi me te hetuarin, ekzekutori me familjarin e te ekzekutuarit……..

Por edhe tani, qe po ky “maloku”, po ben gjithcka qe ta nxjeri edhe njehere Partine Demokratike, nga gropa dhe vasaliteti, ku e ka futur Lulzim Basha dhe tju kthei edhe njehere dinjitetin demokrateve por edhe ish te perndjekurve, qe ne shumice, e vendosin vehten ne radhet e para te demokrateve……

Shikoj dhe lexoi, disa nga keta krere drejtues te organizatave te te perndjekurve, anti komunistë qe po sulmojne Berishen, ate “malokun”, por tani jo me arme luftarake por me gjuhën e tyre te helmatisur…..

Frenohuni o njerez, jini pak mirenjohes per cfar ka bere, per ju dhe ne te tjeret, por edhe per cfar do te bej, po per ju dhe ne te tjeret…..

Afrojuni pak me afer Bashes, si i jam afruar une, dhe do te kuptoni qe ai eshte, i teri…. mashtrim…..

Kategori
Uncategorized

Plot e për plot/ Berisha pritet me entuziazëm në Lushnje .

Një pritje tejet entuziaste i eshte rezervuar sot liderit historikt te demokrateve Sali Berisha në Lushnje.

Salla ishte e mbushr plote, ndersa jashte saj qendrojnë me qindra qytetarë.

Berisha: Qytetarët s’do ta pranojnë më diktaturën e krimit dhe korrupsionit.

‘Foltorja’ do ta kthejë PD-në në fitore

Berisha tha qeveria Rama do të përmbyset.

“Foltorja do ta kthejë PD-në në një forcë vigane të lirisë, deokracisë dhe fitores.

Kohërat janë kritike., por secili prej jush që na mbëeshtet ne, po shkruajnë me duart e tyre një kapitull të ri në historinë e Shqipërisë.

Po hapin një faqe të re në historinë e demokracisë.

Sistemet demokratike janë delikate. Historia që ato kanë njohur vendnumëro dhe prapaktheu.

Mjerisht nga demokracisë fragjile kanë lindur edhe diktaturat. Kjo është e vërteta e historisë, por këtë të vërtetë e shohim ne në kurriz.

Në Shqipëri u ngrit një diktaturë e bazuar mbi krimin, drogën dhe korrupsionin., Bazohet në vjedhjen e votës, varfërimin e qytetarëve, largimin e tyre masivisht nga Shqipëria.

Ky narkoshtet apo diktaturë e bazuar mbi krimin, drogën dhe korrupsionin, jo vetëm ka shkelmuar votën tuaj por ia doli në këto 8 vite të rrëmbejë të gjitha pushtet. Dhe të shndërrojë partinë e martirëve të lirisë, PD-në, partinë që përmbysi diktaturën komuniste ta shndërrojë siç do më thoshte dje në një mesazh të saj, një zonjë e nderuar, një sekretare e një dege të Tiranës, në një ministri të narkoqeverisë së Edi Ramës.

Por ne jemi këtu për t’u zotuar se këtë nuk e pranojmë kurrë dhe së bashku me këtë ne do të përmbysim Edi Ramën”, u shpreh Berisha.

Kategori
Uncategorized

Këtë dimër Rishkruhet Historia. Berisha tregoi se ende frymëzon, atë e do gjthë Shqipëria dhe mbarë populli.

Në dimër i ftohti do të ndihet i flaktë, do të ndodh përplasja, e cila mund të jetë shumë dimesionale mes një kreu që pas vetes një grup deputetësh përballë një “bishë politike” që ka demokratët, frymën dhe nxitjen për revoltë që një opozitë duhet ti ketë.

Foltorja” e Sali Berishës ka shkelur pothuajse në çdo cep të Shqipërisë, dhe nga ato takimet me demokratët, jehona e entuziazmit është si kurrë më parë, si asnjë lider tjetër, Berisha ka treguar se ende frymëzon popullin dhe se këta të fundit e duan në krye të PD-së.

Në dhjetor demokratët kanë në dorë fatin e shqiptarëve, ose do të bëhen me Berishën që SHBA nuk e do, por populli shqiptar po e kërkon, ose të pranojnë një kryetar që humbet në zgjedhje, që mbi vete ka akuza për pazar me Ramën dhe që Shqipëria të jetë edhe për shumë vite në dorën e një njeriu të vetëm.

Në këtë dimër rishkruhet historia, por për herë të parë me një betejë jo kundër pushtetit qeveritar, por kundër kreut të PD nga një lider historik i demokratëve që kërkon rimarrjen e frenave të PD-së”, shkruan Nikollë Lesit

“Foltorja”

Kategori
Uncategorized

‘Soros përhap dezinformim, financon politikanë e prokurorë, nxit kaos’.

Emisioni javor ‘Watter’s World’ në gjigantin televiziv amerikan Foxnews nën moderimin e Jesse Watters, kësaj here ka vendosur të investigojë financat dhe projektet politike të miliarderit amerikan që investon tek të majtët, George Soros.
Soros ka ndikim të madh edhe në Europë e Rajonin e Ballkanit.

Gjithashtu, Soros ka afrimitet edhe me presidentin serb, Aleksandar Vuçiç, ndërsa ka të dhëna se ishte promotori i rishikimit të kufijve të Kosovës dhe Serbisë, gjë që do të sillte për rrjedhojë copëtimin e Kosovës.

Sikurse përmes një fushate të egër ka sulmuar edhe të djathtën në Shqipëri dhe liderët e saj, veçanërisht ish-kryeministrin Sali Berisha, aq sa shoqatat dhe OJF-të e Soros duke përcjellë të dhëna të rreme në Departamentin e Shtetit, shpallën non grata liderin historik të Partisë Demokratike.


Por programi ‘Watter’s World’ ka bërë një hetim të thellë në financat dhe projektet politike që financon Soros në SHBA e jo vetëm dhe efektin e tyre në çështjet politike dhe me pasoja për qytetarët.

VIDEO është publikuar në Foxnews, ndërsa në të përmblidhen disa nga momentet pikante të atij që konsiderohet si ‘hetimi i thellë’ lidhur me ‘ndikimin e Soros për dezinformimin’, por edhe në ‘ndikimin në politikat lokale dhe më gjerë’.

Një nga njerëzit më të pasur në Amerikë ka derdhur para në politikë për dekada dhe ndikimi i tij ka një efekt shumë të rrezikshëm.

‘Watter’s World’ gjithashtu nxjerr në pah dizinformatat që nxit Soros, por edhe mbështetjen financiare ndaj kandidatëve në zgjedhjet amerikane, apo figura të tjera politike në SHBA, duke sjellë sa herë trazim në politikën amerikane.

Fakte nga investigimi i Fox News:

🔺• Soros financon kompani mediatike për të përhapur dhe nxitur dezinformimin.

🔺• Soros në vitin 2018 do të deklaronte: Politika e Trump e rrezikshëm, do të zhduket

🔺• Soros hedh para në politikat lokale dhe financon politikanë.

🔺. Paratë e manjatit George Soros shkuan për të ndërprerë fondet e policisë

🔺• Vrasjet në Austin në rritje që nga ndërprerja e këtyre parave, përmes ndikimeve të Soros.

🔺• Në Austin kërkohen para për policët por Sorrosi ia dhuron Prokurorit Da Jose Garza në Teksas.

🔺• Soros ndihmon Da Kim Ogg, specialisten në të Drejtën Penale në Teksas të zgjidhet kandidate në zgjedhje.

🔺• Soros financon Prokurorin e Filadelfias, avokatin Amerikan Philly Da Larry Krasner.

🔺• Soros i jep shuma dollarësh Prokurorit Kimberly Gardner.

🔺• Sorosi financon grupet që ndjekin axhendin e tij dhe nëse nuk e lenë të qetë atëherë ai do të të ‘përndjekë’.

🔺• Soros hodhi 20 milionë dollarë për të ndihmuar axhendën progresive të Presidentit Joe Biden dhe sasi të tjera (miliona) për zgjedhjet e 2020-ës.

🔺• Soros shpenzon miliona dollarë edhe për shërbimet në studion ligjore, ku partner është edhe avokati i Clintonit, zoti Michael Sussman.

🔺• Komiteti Kombëtar Demokrat, Hillary Clinton dhe Soros përdorin të njëjtën studio ligjore.

🔺• Marc Elias i lidhur me shoqatat e aksionit politik të Sorosit dhe i financuar nga ta

🔺• Paratë e Sorosit shkojnë për kauzat e të majtës ekstreme.

Kategori
Uncategorized

Ata na therën !

Kategori
Uncategorized

Pse Baton Haxhiu kërcënon dëshmitarët e Gjykatës Speciale për Kosovën?!

Enver Bytyçi

Ne fund të prillit 2020 Baton Haxhiu bëri në TV7 të Berat Buzhalës një deklaratë të bujshme, me të cilën u shtangën edhe kolegët e tij në panel. Ai kërkoi fjalë për fjalë tri kushte për t’i dhënë fund konfliktit midis Kosovës dhe Serbisë:

Në gazetën “Tema” të datës 28 prill 2020 Batoni shkruan të kundërtën e deklarimeve, që në më të shumtën e rasteve janë fshirë nga youtube, sigurisht me ndërhyrjen e tij. E provoj këtë fakt edhe me një rast tjetër. Në postimin e botuesit të gazetës Bota sot, Xhevdet Mazrreku, kisha bërë para dy vitesh një koment, me të cilin kritikoja Batonin. Ai koment mori mbi 1000 like. Por u zhduk nga faqja e FB. Më pyetën disa gazetarë se mos e kisha fshirë unë. Në fakt jo. Atë koment e kishte fshirë stafi i FB, i cili nuk mund ta bënte diçka të tillë pa kërkesën dhe ndërhyrjen e Baton Haxhiut ose njerëzve të tij të fuqishëm që i qëndrojnë pas atij.

Akti i asgjësimit të të vërtetave që ai i ka pohuar ka ardhur pas dështimit të ndryshimit të kufijve në Ballkan, për të cilin Batoni ishte angazhuar me militantizëm anti-shqiptar. Për këtë arsye në panelet e sotme arrin e deklarohet se “Nuk paska qenë për ndarjen e Kosovës”?! Por nëse do të ishin ndryshuar kufijtë dhe Kosova do të ishte ndarë, do ta shihnim të mburrej për “profeci”, për “dije të pafund”, për një “strateg politik”, që i duhet politikës etj!

Se Gjykatën Speciale të Kosovës në Hagë e krijoi Hashim Thaçi, duke iu imponuar deputetëve e madje duke i kërcënuar ata, kjo tashmë është e njohur!

Por se ish-presidenti e paska bërë këtë për të dënuar veten e tij, siç thotë Batoni, këtë askush nuk e beson!

Ndaj nuk dua të ndalem me këtë pjesë. Shqetësuese është deklarata për dëshmitarët e Gjykatës Speciale nga ana e tij.

Ajo deklaratë është kërcënuese për ata.

Kjo deklaratë më kujton thirrjet e Edi Ramës në fushatën elektorale të kaluar kur fliste për patronazhistët dhe kërcënonte opozitarët me shprehjen “Në birë të miut do t’ju gjejmë”!

A ishte dhe pse ishte kërcënim deklarata e Haxhiut, sipas të cilit “Dëshimtarët e Gjyqit të Hagës nuk gjenden në Kosovë”?! Sepse ai nuk i di me emra se kush janë këta dëshmitarë. Nëse i di, atëherë listën e tyre e ka marrë nga shërbimet sekrete serbe, sepse asnjë institucion i Kosovës nuk ka qasje në këtë aspekt. Si në rastin kur i di emrat e tyre, si në rastin kur nuk injeh ata, Batoni kërkon të shantazhojë e kërcënojë, sepse u bën atyre me dije që “Ne do t’ju ndjekim deri në vrimën e fundit të miut”! D.m.th mos flisni, mos dëshmoni krimet e Hashim Thaçit, sepse ndryshe do t’ju zhdukim nga faqja e dheut! Kjo do të thotë se Baton Haxhiu është në fushën e lojës kriminale!

Për këtë arsye drejtësia duhet të angazhohet, të hetojë, të flasë dhe të veprojë.

🔺Një person i rrezikshëm për drejtësinë është më shumë se kriminel, është gjithashtu ligjërues i krimit dhe kriminelëve.

🔺Nëse Baton Haxhiu është i tillë ose jo, duhet që ta definojë drejtësia.

🔺Unë jam i bindur se drejtësia ka shumë fakte dhe prova, me të cilat Baton Haxhiu duhet të shpallet jo vetëm fajtor për kërcënime dhe manipulime, por edhe për tradhti ndaj atdheut.

Megjithatë nuk është në tagrin e asnjë personi ta provojë këtë fakt.

🔺Prandaj do të duhet që prokuroria dhe gjykata e Kosovës të merrnt seriozisht me një person si Baton Haxhiu dhe batonë të tjerë!

🔺Ndryshe ata mund të shtohen dhe krimi e kriminelët të rikthehen përsëri për ta sunduar atë!