Kategori
Uncategorized

Ebrenjtë e Delvinës

Deri ne fillim te Luftes se Dyte Boterore ne Delvine ka ekzistuar nje komunitet i vogel ebrenjsh, por i pasur, qe perbehej nga hebrenjte e debuar nga Spanja gjate kohes se sundimit osman dhe kishte lidhje te aferta me komunitetin e madh ebraik te Janines (4 mije para Luftes se Dyte Boterore) shumica e te cileve u bene viktima te Holokaustit dhe kush mundi iku ne vende me te sigurta.

Lufta gjeti ne Delvine 3 familje (Cohen, Jotov dhe Levi) te cilet pas luftes ju bashkuan komuntetit te madh ebraik te Vlores.

Foto 1
Kater femije greko-ebrenje, vizitojne te afermit e tyre ne Delvine. Ata jane Graciella Raphael, Graciella Cohen, Eni Cohen dhe Ninetta Matsas. Vetem Nineta mbijetoi. Te tjeret u grumbulluan nga Greqia per ne Aushvic ku humben dhe jetet. Komuniteti ebraik i Shqiperise nuk ishte ngacmuar ne periudhen e Holokaustit.

Foto 2
Nje moshatar ebre jashte biznesit dhe shtepise se tij ne Delvine.

Foto 3
Tre femije ebrenje ne taracen e shtepise se tyre ne Delvine.

Foto 4
Familje ebrenjsh ne Delvine para Luftes se Dyte Boterore.

Burimi i informacionit:
Llaqi Lako, Auron Tare, Arkivi Yad Vashen, United States Holocaust Memorial Museum
Provenance: Michael Matsas, Saranda Life dhe ישראל סוט

Nga Robert Izeti Delvinë.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s