Kategori
Uncategorized

Erion Isufi, peshk i vogel ne krahasim me Ekim Alptekin. Lulzim Basha ka mbeshtetjen e mikut me influence ne qeverine e Erdoganit, dhe jo vetem.

ALPTEKIN

Alptekin eshte nje bisnesmen i zoti, me lidhje te forta si ne Turqi dhe ne Amerike.

Ai ne fakt eshte kryetar i Keshillit te Bisnesit Turko-Amerikan.

Para disa vitesh, Alptekin ka pritur si mysafir ne Turqi vellain e Joe Bidenit dhe gruan e tij.

Kliko mbi link

Alptekin gjithashtu ka lidhje shume te ngushta dhe me qeverine e Erdoganit.

Ne fakt,

Linku me poshte flet per nje takim ne New York te Alptekin me dhendrin e Erdoganit ku eshte diskutuar rrembimi dhe kthimi i Gulenit ne Turqi.


https://www.france24.com/en/20181217-partners-ex-trump-aide-flynn-indicted-over-gulen-plot

Ne te njejten kohe,

Per kete fakt Alptekin eshte denuar si agjent i huaj ne Amerike. Linku me poshte ka detajet mbi kete ceshtje.

Kliko mbi link .


https://www.justice.gov/opa/pr/fourth-circuit-upholds-jury-conviction-foreign-agent-prosecution

Nderkohe, Nick Muzin bashke me gjeneralin Flynn, punonin ne fushaten e Donald Trump per zgjedhjet e 2016. U diskutua me vone qe Flynn do behej CEO I kompanise se Muzin, por Flynn e ka pergenjeshtruar.

Kliko mbi link .


https://www.timesofisrael.com/ex-trump-aide-flynn-goes-to-work-for-pro-israel-lobbyists-who-aided-qatar/

Kuptohet qarte qe keto lidhje do mundesoheshin nepermjet Gjeneralit Flynn dhe Nick Muzinit.

Fatkeqesisht, gjerat morren nje drejtim tjeter

Pikepyetja qe mbetet ketu eshte fakti qe

Kjo me ben te mendohem se çfare tjeter do perfitonte Basha me kete lloj pagese?

T’i leme menjane per nje moment historine e Bashes, Muzin, Alptekin, Flynn, Erdoganit dhe Gulenit , dhe te kthehemi


https://www.enka.com/bechtel-enka-to-start-building-new-418-million-euro-highway-in-albania/

Ndoshta eshte nje koicidence qe nje kontrat e ketij niveli, qe dhe per standartet Amerikane eshte masive, t’i akreditohet dy kompanive; Amerikane dhe Turke, por ajo qe me ben akoma me shume pershtypje eshte

Kliko mbi link .


https://www.dnb.com/business-directory/company-profiles.enka_construction_and_development_bv.ee4e2109b47bdba903f285fc2c7b6159.html
https://www.enka.com/about-us/leadership/

Pyetja lind .

Ne kohen qe u firmos kjo kontrate, pati shume debate dhe akuza kundrejt Lulzim Bashes per parregullsite e kesaj kontrate, akuza qe akoma qendrojne sot. Ne raportin javor te Ambasades Amerikane ne Tirane, ne 18 Maj 2009, Ambasadori Withers shkruan:

Kliko mbi link.


https://wikileaks.org/plusd/cables/09TIRANA300_a.html

Si u mbyll kjo ceshtje? Kush e mbronte Lulzim Bashen ne te vertet?

E njetja pyetje lind dhe me ceshtjen e pastrimit te parave ne çeshtjen e Nick Muzinit.

Kush e mundeson heshtjen e ligjit ndaj Bashes dhe pse?

Shanset jane qe ne te dy skandalet korruptiv te Bashes, gjendet Alptekini.


Lidhjet e Bashes me Erdoganin, do shpjegonin gjithashtu ate grupin e myslymaneve qe une ne fakt i akuzova si pjese e grupit te Erdoganit.

E kisha te veshtire te kuptoja besnikerine e tyre ndaj Bashes, si dhe e kisha te veshtire te kuptoja pse disa prej tyre hyjne e dalin ne Ambasaden Turke, dhe te tjere punesohen nga Universiteti i Erdoganit, por me sa duket, lidhja e Bashes me Erdoganin mund te jete dhe arsyeja e besnikerise se tyre.

Shkruan Evi Kokalari /

Kategori
Uncategorized

E ardhmja nuk mund të jetë humbje dhe disfatë por vetëm FITORE!

Në ditën e parafundit të vitit që po lëmë pas, shqiptarët dëgjuan njëri pas tjetrit buratinin e qeverisë dhe kukullën e tij që vazhdon të uzurpojë dhe për pak ditë PD, në rolet e tyre 8 vjeçare.

Në anën tjetër, kukulla e tij vazhdoi refrenin bajat të betejave që sapo kanë filluar dhe pas 8 vitesh humbjesh, deshtimesh dhe disfatash, u paraqitet shqiptarëve si ardhmja!

Sot aseti më i madh i Edi Ramës është Lulzim Brava sepse përmes tij, Rama nuk u ka vjedhur vetëm të tashmen dhe të ardhmen por mbi të gjitha shpresën!

Lulzim Brava ka humbur zgjedhjet, ka humbur qytetarët, ka humbur demokratët, ka humbur delegatët, ka humbur strukturat dhe vetë Partinë Demokratike, por i gënjen mendja se do mund të vazhdojë pazaret dhe marrveshjet e fshehta me Edi Ramën me vula dhe brava!

Kjo ka marrë fund!

Në ditët në vijim, demokratët do të marrin në dorë fatet e tyre duke u bërë përmbarues të vullnetit të tyre politik.

Koha kur sakrificat e tyre nëpërkëmbeshin për pazaret e Lulzim Bravës ka marrë fund.

Ditët e para të Vitit te Ri do të shënojnë ndarjen përfundimtare nga pazar-humbjet dhe rikthimin e shpresës tek qytetarët dhe demokratët për një opozitë të vërtetë dhe fituese.

Komisioni i Rithemelimit

Kategori
Uncategorized

Kosova nuk është çiflig i Behgjet Pacollit dhe i askujt tjetër!

Enver Bytyçi

“Unë kam organizuar ardhjen e një delegacioni, i cili është drejtuar tek unë dhe ka pasur mesazh drejtpërdrejt të atij shteti për mua. Unë kam organizuar ardhjen e tyre. Për këtë kam informuar zotëri Kurti dhe ai nuk është përgjigjur”. Kjo është deklarata e ish-ministrit të Jashtëm të Kosovës së Hashim Thaçit, Behgjet Pacolli.

Ai është i hidhëruar që presidentja, kryeministri dhe ministrja Gërvalla nuk i janë përgjigjur një letre të tij për pritjen e një delegacioni të një shtetit X, i cili dashka ta njohë Kosovën, por përmes zotit Pacolli e jo përmes diplomacisë kosovare.

E nga ana tjetër ai shkruan se “Unë nuk përzihem në punët e zonjës Gërvalla. Nuk kam asnjë kontakt me të”. Që do të thotë se për këtë hap diplomatik privat as që ka marrë mundimin të bëjë dy hapa për ta takuar dhe për ta konsultuar me ministren e Punëve të Jashtme. Se “nuk përzihet në punët e zonjës Gërvalla”!

Për në fund Behgjet Pacolli thotë se …

“për të ulur gjakrat me Serbinë” e respektoi marrëveshjen e Uashingtonit për moratoriumin.

Edhe ky rast nuk duhet lënë pa vëmendje. Pacolli shkeli kushtetutën për “t’i ulur gjakrat e mos e nxeh Serbinë”!

Thaçi deshi ta copëtojë Kosovën për ta qetësuar Serbinë. Rama po e mbështet prej tetë vitesh Serbinë në secilën iniciativë të saj “Për të mos e lënë pa gjumë mikun e tij, Aleksandër Vuçiq”! Dhe Pacolli iu bashkëngjit Open Balkanit së fundmi pikërisht për këto arsye, që ai përmendi për moratoriumin.

Unë nuk dua të hyj në analizën e shkaqeve që e çojnë ish-ministrin e Jashtëm të Kosovës, zotin Pacolli, në këto qëndrime. Nuk dua t’ia di për marrëdhëniet e tij të ngushta me Edi Ramën. Nuk kam ndërmend të bëj investigimin e asaj çfarë përfaqëson ai në veprimtarinë e tij “diplomatike” për të dubluar diplomacinë e Kosovës dhe për të bërë protagonistin. Në këtë rast nuk kam arsye të mbledh të gjitha deklarimet e tij në funksion të këtyre ideve që shpalos. Por më duhet të theksoj se paternalizmi, egoja dhe individualizmi i Behgjet Pacollit është i rrezikshëm.

Së pari, ai me veprimet e tij dëshmon se kur nuk pajtohet me qeverinë e vendit të vet, e dublon atë ose e konkuron jashtë institucioneve të shtetit.

Kjo është shumë e rrezikshme për Kosovën, sepse ajo na shfaqet si çiflig i një personi të vetëm, aq më tepër të demonstruar si njeri i pasur. Ndërkohë Kosova duket te partnerët europianë si një vend fisesh dhe çifligjesh. Kredibiliteti i saj bie, nëse njohjet e shtetësisë i vijnë në mënyrë private përmes marrëdhënies personale.

Kjo i kushton më shumë vendit sesa pranimi i njohjes së një vendi që bën pazare me një multimilioner, qoftë ky edhe Behgjet Pacolli.

Së dyti, historia e paternalizmit dhe konkurencës së zotit Pacolli me njohjet përballë ish-ministrit të Punëve të Jashtme, Enver Hoxhaj është e njohur. Sherr, konflikte dhe zënka të pafund. Për mua, zoti Hoxhaj kishte të drejtë.

Modeli Pacolli në këtë rast rezultoi shumë shpejt si një model i dështuar, ndërkohë që jo pak vende serioze filluan të humbasin besimin te institucionet e vendit.

Së treti, zoti Pacolli nuk ka qenë dhe nuk është as në rastin e fundit transparent dhe bashkëpunues. Ai shfaqet një egoist i pandreqshëm, njësoj si edhe miku i tij në Tiranë, Edi Rama.

Pikërisht kjo sjellje është anti-kombëtare dhe e paprecedentë. Kjo sjellje i shkon Republikave të Bananeve, por jo një shteti, i cili dëshiron të zërë vendin e vet në institucionet ndërkombëtare dhe për këtë arsye duhet të jetë shtet serioz dhe jo republikë bananesh!

Më së fundmi kjo sjellje është ajo që i duhet Serbisë në këto momente të izolimit të Kosovës. Provokimet e Behgjet Pacollit rrezikojnë shtetin dhe shtetësinë. Për këtë arsye atij i duhet thënë qartë dhe pa mëdyshje: – Të mbajë vendin e e rendin në çigligun e tij të parajsës qindra milionëshe dhe të heqë dorë nga ambicja për ta shndërruar Kosovën në një çiflig të vetin! Kosova nuk është pronë e Behgjet Pacollit dhe e askujt tjetër!

Kategori
Uncategorized

Ky 31 vjetor na therret te gjitheve bashke per te rishkruar historine.

Nada Meçorapaj /

Kategori
Uncategorized

Cilët Kombinatas po Përdor Veliaj për të vjedhur Pronën në Kombinat?

Ne mbeshtetje te Grupimi Per Kombinatin
Ja pse i duhen terrenet bosh Bashkise se Tiranes me banoret qe vetelargohen me “deshire” ! ( fotoalbum nga studimi urbanistik)

ne vijim shkrimi qe duhet lexuar nga banoret e kombinatit nga Grupimi Per Kombinatin


Gjykata pyeti juristët e Bashkisë dhe Këshillit Bashkiak: Pse doni të prishni pallatin?

Po ja, i thanë ata, sepse në Pallatin 146, 12 familje kanë hequr dorë nga pronësia mbi apartamentin dhe truallin dhe kanë pranuar të marrin apartamente të reja aty ku do tju japim ne. Kur dëgjova 12 familje, mendova se juristët do përmëndnin edhe emra. Juristët, emra nuk përmëndën, por unë pak a shumë e kam të qartë cilët janë banorët “pro-Bashki të pallatit 146, që Veliaj po i përdor si mish për top!!!


Dje-pardje, një komentues me nofkën Kërkuesi Melup shkroi se në Kombinat, ka njerëz që kanë shkuar tek noteri, kanë firmosur një dokument në të cilin kanë hequr dorë nga apartamenti dhe trualli, dhe pastaj këtë dokument të noterizuar e kanë çuar në Bashkinë e Kombinatit. Njerëz! A e keni idenë cilët janë këta Kombinatas? Nga ç’pallate? Sa janë? Sepse ndonëse janë HUMBËS, këta njerëz mund të mos jenë të paktë në numër!!!


Grupi 1-Militantët Socialistë. Ky grup, sapo Veliaj dha urdhërin, iu ngritën të gatshëm në këëmbë për të treguar gadishmërine e tyre për nënën parti, për punën në shtetin-parti Rama-Veliaj! Ata ishin të parët që jo vetëm braktisën apartamentet e tyre por edhe nxitën banorët e tjerë të pallatit të bënin të njëjtën gjë. Në Pallatin 146, 145, 160, 161, 163, 164, ne e dimë cilët janë militantët socialistë. Cilët janë patronazhistët në shërbim të Ramës! Ju njerëz, në pallatet tuaja, a i njihni cilët ishin patronazhistët militantistë socialistë që kontribuan në braktisjen e pallateve?


Grupi 2- Ëndërruesit 2 Apartamente të reja për 1 Apartament të vjetër! Ky grup, i lënë në varfëri nga qeveri të majta dhe të djathta, në pamundësi kursimesh apo të ardhura për të rinovuar dhe modernizuar apartamentin e privatizuar në vitet 90-të, me apartamente të vogla në sipërfaqe, dhe me kalamaj të rritur për tu martuar, iu duk sikur iu erdhi dhuratë nga qielli kur Rama-Veliaj ju thanë do ju japim aq apartamente sa kurora ke”!!! Të tunduar, këta njerëz, jo vetëm hëngrën premtimin e gënjeshtërt të Rama-Veliajt për realitet real, por edhe nxituan të shkulnin sahatet e ujit, të prisnin kontratat me elektrikun, të nxirrnin plaçkat nga apartamenti, të merrnin nga sytë-këmbët nëpër shtëpira me qira, dhe më kryesorja, të shkonin me vrap tek noteri dhe hiqnin dorë nga apartamenti dhe trualli. Ju njerëz, në pallatin tuaj a i njihni cilët janë ky grup njerzish? Që as nuk donin të të dëgjonin kur ti përpiqeshe tu flisje të vërtetën?


Grupi 3-“Lojtarët me dy Porta. Ky është grupi i të mënçurve që duan të hanë në të dy krahët. Që kanë përveç apartamentit edhe prona të tjera. Që nuk ju bëhet fare vonë çfarë ndodh me pallatin, prishet apo qëndron në këmbë. Sepse mendojnë se, pavarësisht se KUR dhe KU, ata do të dalin të fituar duke marrë qyl një apartment të ri. Janë ata që ti që lufton për pallatin tënd nuk iu flet dot sepse ata nuk të përgjigjen për asnjë gjë!!! Ne në pallatin 146 e dimë se cilët janë këta të mënçur, që nuk u bënë kurrë të luftonin për pallatin, që menduan se do merrnin qyl një apartament të ri, por që do mbeten me gisht në gojë sepse Rama-Veliaj ua kanë prerë shkurt: kush ka pronë të dytë, le ta ketë ku të dojë në cilindo cep të Shqipërisë, nuk përfiton nga rindërtimi! Dhe duke hequr dorë me dokument të noterizuar nga pronësia mbi apartamentin dhe truallin, do mbeten edhe pa vetë apartamentin që kishin! Ju o njerëz, a i njihni cilët janë në pallat këta njerëz të mënçur që luajnë me dy porta, që nuk duan tia dinë për fatin e pallatit???


Grupi 4-Emigrantët. Ky është grupi i njerzve që jetojnë jashtë, por kanë në pronësi apartament/ biznes në Kombinat. Quhet grup i heshtur sepse me përjashtime shumë-shumë të pakta, në shumicën e vet, nuk ua kemi ndjerë fare, po fare, zërin AS për fatin e pallatit ku kanë ende pronën, AS për planet djallëzore të Rama-Veliaj për Kombinatin. Ca prej tyre as nuk dinë, as nuk marrin mundimin të pyesin çfarë po ndodh me pronën e tyre. Ca prej tyre, edhe pse janë informuar për atë që po ndodh, kanë refuzuar të kontribuojnë në mbrojtjen e pallatit. Ca të tjerë, kanë dëgjuar propagandën Rama-Veliaj dhe besojnë se do bëhet më mirë. Ne në Pallatin 146 e dimë cilët janë pronarët-emigrantë. Si ata që nuk çajnë kokën, si ata që kanë ardhur dhe kanë kontribuar personalisht në mbrojtjen e pallatit! Ju o njerëz, a i njihni në pallatin tuaj cilët janë këta njerëz që formojnë grupin e emigrantëve të heshtur por që shpien ujë në mullirin e Veliaj????


Grupi 5-Shkatërruesit e Punësuar. Ky është grupi i jevgjve. Ata iu turrën pallateve të braktisura dhe i kthyen në skelete varrezash të pariparueshme. Duke I zhveshur nga hekuri, telat dhe kabllot elektrike, tubacionet, tullat, dyert, dritaret, pllakat e mermerit, duraluminet, gjithshka!!!!! Në mënyrë vullnetare apo të paguar, pak rëndësi ka!!!! Roli i tyre në degradimin fizik të pallateve dhe justifikimin e prishjes së tyre është parë në dritën e diellit!!! Ne në pallatin 145, 146, u përballëm me këtë grup shkatërruesish por iu thamë keni drurin pas koke nëse prekni një fije gjë nga pallati!! Ju o njerëz, a keni marrë masat të bëni gjithshka për të mos lejuar këtë grup shkatërruesish ti vërë vulën prishjes së pallatit?
5 Grupet mësipër janë përgjegjësit dhe kontribuesit kryesorë në prishjen e pallateve në Kombinat, kthimin e Kombinatit në shkretëtirë, dhe avancimin e planit Rama-Veliaj për rrëmbimin e pronës së Kombinatasve dhe shpërnguljen e tyre në llucrat e ish TEC-it.


Shpesh komentuesit në faqen e GMK, kanë kërkuar që njerzit të ngrihen!!! Të gjithë e dimë që deri më sot ASKUSH nuk është ngritur! Të gjithë e dimë që sado thirrje të bëhen, ASKUSH jo që nuk do të ngrihet, por as që I shkon në mëndje të ngrihet. As FIZIKISHT, në një protest të përditshme, të vazhdueshme, kërcënuese për pushtetin e Ramës dhe Veliaj, por as JURIDIKISHT, duke shkuar në Gjykatë dhe hapur padi kundër Veliajt, Këshillit Bashkiak, Institutit të Ndërtimit, Ramës, pra kundër të gjithë ujqërve që po hanë Kombinatin.
Në Kombinat, Rama-Veliaj po bëjnë pallë, dhe po I rrëmbejnë kollaj pronat, pikërisht se 5 grupet mësipër përbëjnë një SHUMICË dominuese në Kombinat!!! Ndaj ju që NUK DONI të jeni si shumica, MOS PRISNI të zgjidhni fatin e pallatit, apartamentit, pronës, biznesit tuaj duke besuar dhe pritur të ngrihen KOMBINATASIT!! E vërteta është se Kombinatasit nuk kanë as shkollimin, as gjendjen financiare, as kuptimin e gjërave, dhe mbi të gjitha, nuk kanë dëshirën për tu ngritur. Sepse ata janë produkt i Enver Hoxhës dhe njeriut të ri, që u zhvesh nga ndjenja e pronës, që u zhvesh nga të paturit e personalitetit vetjak, nga të qënurit i ndërgjegjshëm për të drejtat e veta si individ, që u kthye në një qënie egzistencialiste i aftë për të menduar vetëm për bukën e përditshme të gojës, dhe liderin që do ti ofronte më shumë para apo shtëpi të reja!!!!


Nëse midis Kombinatasve do kishte një grup, zëri i të cilit do duhej të dëgjohej deri në kupë të qiellit, ky grup duhej të ishte GRUPI I RINDËRTIMIT NË TË NJËJTIN VEND. Nëse zërin e këtij grupi nuk e kemi dëgjuar fare, edhe kjo ka një shpjegim. Por për këtë grup, dhe vetë RINDERTIMIN NË TË NJËJTIN VEND, do flasim gjatë e gjërë në ditët në vazhdim!!!!!

Kategori
Uncategorized

Agim Nesho: Steka e PD-së nga Berisha po lufton ndaj sistemit, njerëzit e përkrahin.

Ai tha se në 2022 do të ketë vazhdimësi të ngjarjeve politike të vitit 2021 në Shqipëri.

Ndër këto ngjarje ai përmendi pasojat e “masakrës zgjedhore” të 25 prillit dhe ndarjen e opozitës.

Shqipëria është në pozicionin më të ulët të spirales, sipas Neshos dhe ose do të ngrihet me ringritjen e opozitës dhe reagimi e shoqërisë, ose do të ketë autokraci të thelluar.

Kategori
Uncategorized

Ambasadore, a kanë marrë dhurata prej tij.

Vjedhjet qindra mil/euro me incernatorët fantazëm . Henze i drejtohet në twitter ambasadores Kim :

🔺Kush u regjistrua për ndërtimin e inceneratorëve fantazmë,

🔺kush kontrollon… ????

▪️Kërkojani mikut tuaj.

🔺A kanë marrë dhurata prej tij?

Ku janë kërkesat e tyre për të luftuar korrupsionin, apo ka korrupsion të mirë për ta

Who signed up for the construction of ghost incinerators, who controls… ????
Quest your friend.
Did they receive gifts from him?
Where are their demands to fight corruption or is there good coruption for them

Per kete problem u kercenua edhe gazetari investigativ A . Hoxha .

Ai shkruan : Po më kërcënoni me mesazhin e koduar tip mafioz “.

“Ose hesht, ose do të të shkatërrojme”….

E kuptoj pse e keni humbur gjakftohtësinë!!!!

Nuk e keni me mua, e keni me inceneratorin (atë të madhin e Tiranës)!!!!

Nuk ma falët atë që thashë para dy javësh!!

E varët vath në vesh dhe në rastin me te pare, me niset mesazhin e koduar, tipik mafioz, “ose hesht, ose do të shkatërrojme”….

Ç’a t’thotë vëllai, nuk u bëj dot derman…

Nuk figuroj në borderotë tuaja (që në fakt janë paratë e taksave të qytetarëve më të varfër të Europës).

Nuk figuroj as në përfituesit e projekteve tuaja, as në përfituesit e honorareve tuaja.

Nuk jam në listën e “ndereve apo detyrimeve” tuaja.

Nuk jam në listë-pagesën e marketingut tuaj, sepse nuk kam as media, as portal, as gazetë apo revistë.

Dhe nuk e kam hapur një të tillë, ashtu si dhjetëra dhe qindra kolegë të mi, vetëm e vetëm që të mos detyrohem të trokas në derën tuaj.

Jam thjesht një taksapagues i rregullt i qytetit ku jetoj prej 25 vitesh. Paguaj çdo detyrim si çdo qytetar i Tiranës, edhe pse vazhdoj të jetoj me qira.

Nuk kam qenë, nuk jam dhe nuk do të jem kurrë në listë-pagesën e borderosë tuaj, sepse është borderoja më e madhe kriminale se çdo organizatë kriminale në këtë vend.

Dhe ashtu si mbyllet shkresa, me numër protokolli 9275, ku jepet miratimi për ndërtimin e inceneratorit 128 milionë euro të Tiranës:

“Ju faleminderit për mirëkuptimin”…

Kategori
Uncategorized

Gazetari nga Franca: Koha kur të gjithë vinin me dëshirë tek doktori.

Gazetari / Hamza Hatika, Francë …

Por më në fund edhe pse jemi larg, shohim një lëvizje të re demokratike, dhe mijra njerës që shkojnë me dëshirë të takojnë doktorin, ti bashkohen përsëri atij, foltores, idealeve dhe revolucionit demokratik . Më në fund, po shohim dritë në fund të tunelit…

Ikin vitet, por keto kujtime historike na japin vlera, sidomos kur je me statusin tim…!

Hamza Hatika

Erla Mehilli ju falenderoj perzemersisht per ftesat pa diferencime dhe bindjesh politike.

“Koha kur te gjithe vinin me deshire tek Doktori”.

Kategori
Uncategorized

Ngrihuni mjeranë të shekullit,Kini futur djajt,Në kullën e Tempullit!

DJAJTË NË KULLËN E TEMPULLIT!…

Nga Agim B . Jazaj .

TË publikohen pagat, ofiqet dhe çifligjet e Minstreshave, Ministrushave, Deputetkave, Depututkve.

Kabrioletat, Ballonët, Silurusët, Bashkëjetusët e Drejtoreshkave, Drejtorushkëve, Këshilltarve e Padronozhistëve…

Po edhe Pensonet e Varfanjakëve shqiptarë…

Krimi dhe korrupsioni shqiptar ka prekur Majat në pikat Ulëritëse me ç’qeverisjen shqiptare, e përkthyer në antishqiptare të Rilndje-Rivdekjes!

Publikimin i vjedhjeve marramëndëse nga zyrtarët- zgjyrtar mbi mjerimin, vdekjen dhe varret e shqiptarëve prej mjeteve të informimit publik, shqiptarët me gjak shqiptari, e çmojnë se është një shërbim dhe mison kombëtar, apelues edhe për të verbërit nga trut dhe qorrat nga syt; për të parë në sy të vërtetën, shtypjen dhe shfrytyëzim që ju bëhet shqiptarëve nga antinjerëzorët, antishqiptarët që kanë ngritur parajsën e tyre mbi mjerimin, vjedhjen e shqiptarëve, mbi ata që nuk kanë as bukë për të futur në gojë, shtëpi për të futur kokën, dritë për të parë dhe pak zjarr për të ngrohur shpirtin!…

Këta Vrastar me pushtet- lumturohen duke mjeruar të tjerët, nuk lumturohen duke lumturur edhe të jetrët. Pagat marramendëse, mbi pensionet deri 50- 60 E në muaj, mbi lotët që shkaktojnë këta vrastar dhe antinjerëzor, pa asnje kontribut, asnjë ditë pune dhe pa i njohur as mëhalla e tyre, “tunden dhe shkunden, sikur mbi supet e tyre qëndron fati i Shqiptarëve”, i ngjit përpjetë politika e rrënim- rrëmbimit, duke i graduar 7 shkallë, me spaletat e Zyrtarit-Zgjyrtarit pa pasur shiritin e qytetarit, për t’i keqpërdorur si “vrasës me pagesë”!

Shqiptarët kërkojnë të pulikohen dhe i shohin rrogat e majme, rrjepjen e tyre nga Qeveria Kampon e Botës me: 12 Ministersha dhe 4 Ministrushat, që shëtsin me Kabrioleta tip i fundit, ballonët dhe në luksin e pa shoq, sarajet kudo, brenda dhe jashtë vendit….

Kërkojnë të publikohen rrogat e majme të Zvendësministershave dhe Zvminstrushve Dyrektorëve, Këshilltarëve dhe Baxhellëve, Puthadorëve dhe Këpucëfshirësve; që kanë mbushur Stallat e Ndotura të Politikë-Ndoturës, po dhe të Kullotave të pastëra shqiptare, kanë zgjebosur: Tufën, Stallën, nga bariu i kryezgejbosur.

Pensionistët- mjeran shkojë me ditë të tëra në radhë, në ditët e ftohta- kallkan dhe kthehen me buzët e plasura, pa e marrë as shpërblim- mashtrimin, 5 mijë lëkshin që u ka premtuar, poshtëruar qeveria e Rilndjes-3.

Mijëra padronazhist, këshilltar- kanë mbushur listat e administaratës shtetrore me paga të majme, duke varfërur e mjeruar shqiptarët. Dhjetëra e mijëra mjeran nga Malli i keq, i keqpërdor krimi, i ndërsen shteti- antishtet, të zbritur nga malet me; lopën për litari dhe qenin për zinxhiri, duke u shtuar e rritur faturën e dritave, te ujit, gjebërimit, mashtrimit qytetarëve për të përballuar pagat e majme të abuzusve me pushtetin e vjdheur! Edhe këto ditë në Vlorë kan zbarkuar “Grupet e Kontrollit Puntor e Fshatar” në roje të verbuara të këtyre padronove, përverse janë hedhur në sulme, duke përndjekur edhe Personazhe Publik, shërbestar të shoqërisë shqiptare për “t’i akuzuar e shpalluar fajtor, sepse nuk i paska shkuar fatura e djegjes së llampës nga Institucioni”!!!

Shteti i ngritur mbi krimin dhe abuzimin, i lidhur me krimin, Diskriminon Shqiptarët e Ndershëm, Qytetarët, duke ndërsyer mbi ta; Qentë, Bushtrat, Konet, Pikot e vërbëra që kafshojnë edhe atin dhe mëmën, nuk njohin asnjë parim Njerëzor- Moral dhe Qytetar!

Mbi këto themele ështe ngritur shteti shqiptar?!

Dhe nga këto themele duhet shëmbur shteti i Krimit; nga Shoqëria shqiptare që aspiron dhe ëndërron; të jetojë si qytetare në trullin e vet, në vatanin e saj të shënjtë dhe të shtrënjtë, të shëmtuar nga shteti dhe “shtetarë” pa gjak dhe gen shqiptari!

Shqiptarët nuk marrin në dorë fatin e tyre, të vendit të tyre, po marin udhët e botës, kërkojnë dhe gjejnë fatin nëpër botë!

Mijëra shqiptarë presin nga fëmjtë e tyre, tu dërgojnë për të blerë ilaçet dhe bukën e gojës… Dhe bastradët me pushtet: Rrjepin, grabisin dhe mjerojnë përditë shqiptarët.

Ky popull (milet) e ka hak Lirinë?!

Vargjet e këngës së herershe, kumbojnë përditë e më fortë:

Ngrihuni mjeranë të shekullit,

Kini futur djajt,

Në kullën e Tempullit!

Ngrihuni mjeranë të shekullit,
Kini futur djajt,
Në kullën e Tempullit!

Kategori
Uncategorized

Berisha, apo Basha : Sondazhi popullor i krishtlindjeve .

Berisha kurrë nuk e humbi besimin dhe popullaritetin!

Shifrat flasin vetë !

Me një shikim të shpejtë në dy faqet e Berishës dhe Bashës në FB .

E kupton popullaritetin, përkrahjen dhe besimin që qytetarët kanë për përfaqsuesit e tyre politik .

Në urimin për Krishtlindje që lideri demokrat Sali Berisha ju bëri qytetarëve shqiptarë, kishte :

🔷22 600 like.

🔷2400 komente.

🔷Dhe 184 share.

Ndërsa deputeti Basha …. Tanimë një politikan jo vetëm i dështuar por dhe i marrë peng …. Megjithë ndimën e pa kursyer të narko-kryeministrit, patronazhistëve, milionat euro të kunatit për sondazhe dhe marketing, deputeti Basha vazhdon në pikiadë drejt rënies përfundimtare ….

Në urimin që ai ka bërë në FB pë krishtlindjet, nuk ka marrë as çerekun e likeve, komenteve dhe sharet e Berishës……. Basha kishte. 🔺5.500 like, 🔺988 komente, dhe 🔺71 shares.

”Thjesht” fakte të popullaritetit të liderit Berisha që flasin vetë, dhe nuk kanë nevojë për komente ….

Kategori
Uncategorized

Ju kujtohet bari i thatë i ambasadores ? Dëmtokërka cilesinë e qumshit për udhëheqien . 😉

Kur lopët e udhëheqjes hanin bar të thatë

Partia nuk shqetësohej fort për ushqimin e popullit, por për ushqimin e lopëve të cilave u pinte qumështin po. Në fund të vitit 1989 ngrihej shqetësimi se lopët ushqeheshin me bar të thatë dhe udhëheqja nuk pinte qumështin me cilësi…

Në një raportim vigjilence të kësaj kohe, në të cilin kërkohej kujdes se mos nga situata përfitonte elementi armik, thuhej:

“Në fermën nr.3 të Sektorit të Parë të NB Kamzës, e cila prodhon qumësht për Drejtorinë e Pritjes, aktualisht ushqimi i lopëve nuk bëhet konform rregullore të miratuar na Ministria e Bujqësisë.

Kështu për periudhën tetor-prill (1989), ushqimi i çdo lope është që krahas bërsive të panxharit e koncentratit, t’i jepen edhe 6 kg jonxhë e cilësisë së lartë si dhe 5 kg njomishte.

Duke qenë se NB Kamza aktualisht nuk disponon jonxhë e njomishte, këto njësi ushqimore janë zëvendësuar me bar të thatë dhe ky jo i cilësisë së mirë, gjë që sjell uljen e cilësisë së ushqimit”.

Shkrimi i marre nga faqja e Kastriot Dervishit ..,

Kategori
Uncategorized

Gazetari i njohur Amerikan : Skandali me Non grada ndaj Berishes te hetohet nga Kongresi .

Ky skandal të hetohet nga Kongresi

“Shtojeni këtë skandal në listen e hetimeve”, ka shkruar në rrjetin social Twitter gazetari i njohur amerikan Posobiec.

Kategori
Uncategorized

Familja që ha krundet e bukës së qenit.

Anila Hoxha /

Krundet…

Nje oficer policie i cili u perfshi ne nje aksion per te zbuluar hajdutet e postes , që rezultoi se ishin dy femije , me telefonoi gjate javes. Po me shfaqte trishtimin e tij per gjendjen tmerresisht te mjere kur gjendeshin dy minorenet. Dhe me ate ne distance qe me tregoi shtepine e hajduteve , rindertova historine e femijes mes pendeses , lutjes se shoket nuk duhet tja mesonin emrin mbasi do ta tallnin ne shkolle dhe trishtimit se atje ku punonte si lavazhier mbas mesimit, nuk po e merrnin ne pune.


Sot u ktheva ne shtepine e E, 15 vjecarit per te cilin raportova gjate javes se si ai u arrestua mbas nje vjedhjeje , që e inicioi me bashkemoshatarin e tij me shpresën se kështu po prisnin një biletë për të shpëtuar nga mjerimi.

Të dy fëmijët vec varfërisë ju hapën akoma më shumë telashe prindërve.

Të shkruash për fëmijë që shtyhen të vjedhin nga varfëria , dhe të shkruash për fëmijë që nuk kanë as bukë në shtëpi, janë dy gjëra të ndryshme. Të fundmet lekë që kishin mbledhur pikë mbas pike ua zhvati një avokat kryesisht, I cili u mburr se me aftësinë e tij sepse foli shumë në gjykatë ,mundi të lirojë të dy fëmijët.

Në të vërtetë ata shpëtuan nga burgu mbasi janë nën moshë.

Avokati që realisht i ka vjedhur duke I mashtruar , me siguri do mashtrojë kështu të mjerë të tjerë, për të cilët 500 mijë lekë të vjetra janë cdo gjë.

Dhe e diela mbas lirisë nis kështu për këtë 15 vjecar. SHikon nënën që përzien krundet e qenit, ajo hedh një grusht miell në tepsi dhe sajon bukën.

Bukë që nuk kalohet poshtë – pëshpërit djali, nuk hahet . I verdhë, I paushqyer, ashtu si dhe shoku tjetër me banesë poshtë urës së Kamzës ( ky I fundit me babain në Afrikë e nënën pa punë).

Përpiqem ta ndjej shijen e një buke me krunde që duhet ta hante qeni, dhe dridhem. Dridhem teksa shoh një grua të sëmurë që nuk ka para për ilace që të kurohet, një kryefamiljar që përfundoi në burg , madje atë e degdisën në Fushë Krujë sa më larg të mundeshin sepse është I mjerë, ska para, ska mundësi të zgjedhë e paguaj një avokat personal.

Mbasi u kthye nga puna si murator në banesë e priste policia që kontrolloi mos gjente paratë e vjedhura nga I biri dhe ndërkohë mes rraqesh të falura e të sajuara një pistoletë , që derisa të dalë gjendja e saj teknike ai do presë në burg. Ky shkelës ligji para syve të drejtësisë e kujtdo puritan, ishte I vetmi që sillte të ardhura nga puna si murator. Dhe sakaq dibrani I pashresë edukonte të bijtë “ rroni me nder”. Ajo bukë , që duhet të heqë vaktin me turshi është përditë e përditë në tavolinën e E. Dhe dridhem sepse asaj buke të pangrenshme dua ti ngre një statujë që cdonjëri të kujtohet duke kaluar aty se ne kemi pushuar së qeni njerëz.

Kategori
Uncategorized

Unë e kam urryer këtë regjim që në fillim se është një regjim që ka ardhur në fuqi me gjak dhe prandaj nuk e dua.

Nga Kastriot Dervishi /

Ahmet Manxhar Hoxha nga Kolonja e Gjirokastrës, u dënua tre herë për arsye politike nga regjimi komunist. Vuajti gjithsej 20 vjet, 7 muaj, 15 ditë heqje lirie në vitet 1958-1979.

Herën e dytë u dënua për arratisje nga Reparti nr.309 Rubik. Herën e tretë u arratis nga Reparti nr.303 Spaç, por nuk mundi të përfundojë largimin sepse u arrestua.

U dënua me vdekje kur ishte vetëm 39 vjeç.

Fjalët e fundit të tij janë të jashtëzakonshme e në përputhje me moralin e një antikomunisti të vendosur.

I dënuari ishte lidhur duar e këmbë në Tiranë, teksa u dërgua një ditë para se të vritej në Pukë (një ditë më pas shkruhet në Rrëshen).

Ekzekutimi me vdekje me një plumb në kokë u bë më 31.1.1979, ora 24.00 në rrugën e Kaçinarit “varianti i druve”.

Pavarësisht përpjekjeve, ky vend nuk është arritur të identifikohet qartë. Në fjalën e fundit Ahmeti tha:

Unë e kam urryer këtë regjim që në fillim se është një regjim që ka ardhur në fuqi me gjak dhe prandaj nuk e dua.

Kam qenë armik i këtij pushteti dhe i kësaj partie dhe jam armik i kësaj partie se ka ardhur në fuqi me gjak dhe me gjak e ka mbajtur, por edhe me gjak do mbarojë” (tekst i korrektuar nga gabimet gjuhësore të mbajtësit të procesverbalit).

Kategori
Uncategorized

Berisha: Darka Basha-Veliaj-Balla për interes të Ramës! Aty u vendos që të nxirreshin listëpagesat

Ish-kryeministri Sali Berisha ka hedhur akuza të rënda në drejtim të Bashës, Veliajt dhe Ballës, duke i quajtur një konglomerat bashkëpunimi mes tyre.

Në studion e ‘Të Paekspozuarit’, Berisha sqaroi se kjo çështje ka vluar më parë por shkaku kryesor i nxjerrjes së tij është për ti shpëtuar kokën Ramës dhe shpurrës së tij, por edhe për të shkëputur vëmendjen nga kriza në PD.

Berisha:

Mbas emisionit po shkonte për ngushëllim.

Ky po shkonte në darkë me Veliajn dhe Ballën, por kjo nuk qëndron, kjo është një histori si e ngjalave. Kemi të bëjmë më një konglomerat, një bashkëpunim të tyre.

Të dhënat dolën pas darkës te Irfan Hysenbelliu.

Rakipi:

Sipas informacioneve të mia, skandali me të dhënat e listëpagesave vjen nga Basha për të hequr interesin nga zhvillet në PD. Hakimin e ka bërë dikush tjetër por ndarjen me what’s upp e ka nxjerrë Basha.

Berisha: Ky është një superskandal dhe unë jam për dorëheqjen e Edi Ramës.

🔺Është e vërtetë se ka vluar më parë por shkaku kryesor i nxjerrjes së tij është për të zevendësuar hajdutin me thes, nga Agaçi dhe Rama apo hajdutin Arben malavita.

🔺Për të thënë që nuk jemi vetëm ne por edhe këta të tjerët kanë vjedhur.

🔺Darka me qilime është e sigurtë që vendimet janë marrë atje.

🚫Po shkonte çështja te Rama.

🔺Koka ishte një hajdut i dobishëm por në këtë mes kjo mbyllej sepse Basha nuk guxoi, ka mbajtur një qëndrim shumë të dyshimtë me inceneratorët.

🔺Te darka me Veliaj dhe Ballën, aty u bë marrëveshja sepse edhe kjo kriza e PD zvogëlohej.

🔺Por ata kanë pasur qëllim heqjen e akuzave nga Rama.

🔺Drejtoresha e AKSHI-t e papërgjeshme ka rritur me 15 herë prokurimet sekrete.

🔺Tani Rama kërkon të shpëtojë kokën e vetë dhe të sakrifikojë Beqjen.

🔺Kompania e tij siguron nga ana teknike paprekshmërinë e të dhënave të AKSHI-t ose është baxhanaku i Ramës është famoz, pasi të paktën nja 15 tendera i ka fituar

Kategori
Uncategorized

Sa gjynahe ke me demokratët o Lulzim Basha

Nga Hamza Hatika, gazetar

Sali Berisha, zgjodhi Air Abanian per kuvendin e tij dhe aty ishin mbi 10.000 pjesmarres! Votuan per shkarkimin e Lul Bashes ne 11 Dhjetor, 4446 delegate.

Ata edhe me pare e deklaronin ne grup dhe me lista voten hapur per Berishen. Por kjo nuk ndodhi me delegatet e Bashes…?

Ky, me 5004 delegate sipas tij, zgjodhi Pallatin e Kongreseve me 1980 karrike ne 18 Dhjetor. Kuvendi Kombetar, ka 7600 anetare.

A mundet qe keta zonja e zoterinj, te rinj e te reja, ti ftojne si Berishen dhe Bashen ne nje rivotim, duke dale se bashku ne Air Albania e te votojne haptasi rizgjedhjen e tyre?!

Kjo maratone fjalesh e kinokomedie bravash, kamerash, shkelma dyersh e vaji shkallesh do te mbyllej me dinjitet sa burrnor, aq edhe demokratik. Berisha, Basha, populli mbare me mediat live do te njohin realisht kush jane me te votuarit si kryetare nga te 7600 delegatet.

Kjo do te ishte edhe transparenca me maksimale dhe e munguar nga Partia Demolratike qe do te ridemokratizohet perfundimisht dhe do te eleminohet precedenti i munguar me pseudokukullat kandidate.

Hamza Hatika

Kategori
Uncategorized

Ish deputeti Knut Fleckenstein, ju merrni 153,300 € si këshilltar i Presidentit të Parlamentit. A tatohet kjo në Hamburg?

Këshilltari CDU/ Martin Henze .

Kategori
Uncategorized

Deri më 5 janar duhet të lirojë zyrën/ Komisioni i Rithemelimit të PD i dërgon Bashës verdiktin për shkarkimin.

Komisioni i përkohshëm i Rithemelimit të PD ka mbërritur në selinë e Partisë Demokratike për t’i dorëzuar ish-kryetarit Lulzim Basha, verdiktin e Kuvendit të 11 Dhjetorit për shkarkimin e tij nga posti.

Belind Këlliçi deklaroi para medieve: Jemi këtu për të bërë një komunikim në lidhje me letër dorëzuar z. Lulzim Basha dhe për dijeni trupit diplomatik në Shqipëri.

Njoftim mbi vendimarrje të Partisë Demokratike të Shqipërisë z . Lulzim Basha Deputet i Partisë Demokratike të Shqipërisë Tiranë me 23/12/2021.

Pësr dijeni

Trupit Diplomatik të akredituar në Shqipëri .

Zoti deputet !

Partia Demokratike e Shqipërisë në muajt e fundit është dashur të përballet me një sërë sfidash dhe problematikash serioze , të cilat pavarësisht rezultatit dramatik elektoral në zgjedhjet e përgjithshme , nuk e kanë tronditur moralin e demokratëve dhe besimin e tyre se familja jonë politike do të kthehet shumë shpejt një alternativë serioze qeverisëse , e cila do të meritojë besimin dhe mbështetjen e shumicës së shqiptarëve .

Fatkeqësisht , në të njëjtën kohë dhe jashtë vullnetit të tyre , demokratëve u është dashur të përballen edhe me krizën më të rëndë të identititetit dhe demokracisë së brendëshme të partisë që nga koha e themelimit të saj , veçanërisht për shkak të mosfunksionimit të forumeve të saj vendimarrëse , si dhe përvetësimit të kompetencave të organeve qendrore të partisë nga ish kryetari i saj .

Në këto kushte , të ndodhur përballë indiferencës dhe pamundësisë për të ndryshuar situatën e demokracisë së brendshme nëpërmjet rikthimit në krye të detyrës së organeve qendrore të partisë , një grup deputetësh , antarësh Kryesie , antarësh të Këshillit Kombëtar , kryetarë degësh , grupseksionesh , seksionesh , delegatë të organit më të lartë drejtues të Partisë , Kuvendit Kombëtar , në përputhje me parashikimet statutore të Partisë Demokratike të Shqipërisë , morën përgjegjësinë historike të thirrjes së Kuvendit Kombëtar të Partisë Demokratike , më datë 11.12.2021 .

Qëllimi i vetëm i kësaj thirrje ishte shpëtimi i Partisë Demokratike nëpërmjet rikthimit në legjitimitet moral , politik dhe statutor të funksionimit të saj , për t’a rikthyer atë në misionin e saj fillestar si shpresë për demokratët dhe njerzit e lirë të këtij vendi në mbrojtjen e vlerave perëndimore dhe Euro – Atlantike .

Me vendimin nr . 6 , dt . 11.12.2021 , Kuvendi Kombëtar i Partisë Demokratike të Shqipërisë , organi më i lartë i saj sipas Statutit , ka vendosur :

Shkarkimin tuaj nga detyra.

Për thyerje të seriozitetin e Kartës së Partisë Demokratike, përvetësimin e kompetencave të Trupit Qendror të Partisë Demokratike dhe dëmtimin e rëndë të interesave të saj politike dhe elektorale.

“Pavarësisht se sipas nenit 43 (gërma ç) të Kartës, ky vendim mund të merrej vetëm nga Asambleja Kombëtare e PDSH-së, kjo e fundit, në lidhje me mijëra demokratë që kishin votuar për Presidentin e PDSH-së më 13 qershor 2021 sipas për parimin e anëtarit, një votë”, vendosi të ratifikojë vendimin për shkarkimin me referendum të të gjithë anëtarëve, të mbajtur në përputhje me të njëjtin parim.

Referendumi konfirmues u mbajt në datën 18.12.2021, sipas përcaktimeve të Kuvendit Kombëtar në vendimin e mësipërm, dhe rezultateve të raportit përfundimtar, sipas procesverbalit bashkëlidhur, sanksionon që 43385 demokratë nga 43879 demokratë votues kanë vendosur pro Kombëtares.

Vendimi i Kuvendit dhe për shkarkimin tuaj si kryetar i PDSH-së.

Kombëtare, si organ ekzekutiv i Partisë së Lartë deri në krijimin e organeve të reja sipas Kartës, përmes këtij njoftimi zyrtar ju fton të njiheni me vullnetin e anëtarësimit të Partisë Demokratike dhe të organeve më të larta vendimmarrëse të kësaj. partisë. më sipër, duhet të ndërmerrni të gjitha hapat e duhur për të zbatuar vullnetin e qartë të demokratëve, të shprehur përmes vendimit të Kuvendit dhe referendumit si mekanizëm për demokracinë e drejtpërdrejtë, që çliron ambientet e Kryetarit të Partisë, si dhe t’i paraqisni menjëherë parashtresat përkatëse.

Komisioni i Përkohshëm i Rivendosjes së PDSH-së, deri më 01.05.2022

Refuzimi i vendimit të Kuvendit Kombëtar, si organi më i lartë statutor i Partisë Demokratike Shqiptare, si dhe rrëzimi i vullnetit të 43385 anëtarëve të PDSH-së që ratifikuan vendimi për shkarkimin tuaj, do të detyrojë anëtarësinë të bëhet përmbarues politik i vendimit dhe sajs do.

Bashkëlidhur do të gjeni Kartën e Partisë Demokratike të Shqipërisë, Vendimin Nr. 6 dt. 11.12.2021 nga Asambleja Kombëtare e PDSH-së dhe vendimi për miratimin e rezultatit përfundimtar të referendumit të datës 18.12.2021.

Jemi ende të bindur se do të kuptoni domosdoshmërinë e zbatimit të vullnetit të qartë të demokratëve jo vetëm statutore, por edhe politike e morale.

Seriozitetine Kartës së Partisë Demokratike, përvetësimin e kompetencave të Trupit Qendror të Partisë Demokratike dhe dëmtimin e rëndë të interesave të saj politike dhe elektorale. “Pavarësisht se sipas nenit 43 (gërma ç) të Kartës, ky vendim mund të merrej vetëm nga Asambleja Kombëtare e PDSH-së, kjo e fundit, në lidhje me mijëra demokratë që kishin votuar për Presidentin e PDSH-së më 13 qershor 2021 sipas për parimin e anëtarit, një votë”, vendosi të ratifikojë vendimin për shkarkimin me referendum të të gjithë anëtarëve, të mbajtur në përputhje me të njëjtin parim. Referendumi konfirmues u mbajt në datën 18.12.2021, sipas përcaktimeve të Kuvendit Kombëtar në vendimin e mësipërm, dhe rezultateve të raportit përfundimtar, sipas procesverbalit bashkëlidhur, sanksionon që 43385 demokratë nga 43879 demokratë votues kanë vendosur pro Kombëtares. Vendimi i Kuvendit dhe për shkarkimin tuaj si kryetar i PDSH-së. Kombëtare, si organ ekzekutiv i Partisë së Lartë deri në krijimin e organeve të reja sipas Kartës, përmes këtij njoftimi zyrtar ju fton të njiheni me vullnetin e anëtarësimit të Partisë Demokratike dhe të organeve më të larta vendimmarrëse të kësaj. partisë. më sipër, duhet të ndërmerrni të gjitha hapat e duhur për të zbatuar vullnetin e qartë të demokratëve, të shprehur përmes vendimit të Kuvendit dhe referendumit si mekanizëm për demokracinë e drejtpërdrejtë, që çliron ambientet e Kryetarit të Partisë, si dhe t’i paraqisni menjëherë parashtresat përkatëse. Komisioni i Përkohshëm i Rivendosjes së PDSH-së, deri më 01.05.2022 Refuzimi i vendimit të Kuvendit Kombëtar, si organi më i lartë statutor i Partisë Demokratike Shqiptare, si dhe rrëzimi i vullnetit të 43385 anëtarëve të PDSH-së që ratifikuan vendimi për shkarkimin tuaj, do të detyrojë anëtarësinë të bëhet përmbarues politik i vendimit dhe sajs do. Bashkëlidhur do të gjeni Kartën e Partisë Demokratike të Shqipërisë, Vendimin Nr. 6 dt. 11.12.2021 nga Asambleja Kombëtare e PDSH-së dhe vendimi për miratimin e rezultatit përfundimtar të referendumit të datës 18.12.2021. Jemi ende të bindur se do të kuptoni domosdoshmërinë e zbatimit të vullnetit të qartë të demokratëve jo vetëm statutore, por edhe politike e morale.

Kategori
Uncategorized

Beju burre e dil ne votim.

Gazetari Hamza Hatika me nje status dhe foto ironike i drejtohet deputetit Basha, te gjeje kurajo dhe të perballet qofte dhe ne votim me demokratet.

Selia e Partise Demokratike eshte shtepia e lirise dhe jo vrime urithash, brumbujsh apo minj qenefësh.

Shtepia e lirise nuk kyçet !

Nuk kyçet sepse ajo nuk është hamam për strehim hajnish .

Nuk është hamam pengjesh dhe pengmarrsish.

Nuk është hamam me kamare, biznesi, tendrash, a parash pista.

Ajo …

Partia Demokratike , është shtëpia e lirisë eshte Jetë !

Ajo …

Partia Demokratike , është streha dhe prona morale e çdo demokrati …

Kategori
Uncategorized

Shteti i Kosovës gëzon mbrojtjen absolute të Gjermanisë dhe NATO-s.

Kategori
Uncategorized

Mini -Shengeni : Loja sërbe për të parandaluar anëtarësimin e vendeve të Ballkanit në BE.

Martin Henze :

Henze :

Henze :

Kategori
Uncategorized

SHBA mbështet vetëm bashkëpunim mes vendeve sovrane.

Kjo është një protestë kundër projektit fantazmë, të aleancës trilaterale Beograd-Tiranë- Shkup, apo të treshes Vuçiç dhe vasalët e tij, Rama e Zaev”, deklaroi zoti Berisha që në hyrje të fjalës së tij, duke shpjeguar se nuk bëhet fjalë për një manifestim kundër bashkëpunimit rajonal. “Eshtë protestë kundër një projekti i cili shkon në kurriz të mbarë kombeve të Ballkanit, përveç Beogradit, kundër një projekti i cili është refuzuar në mënyrë kategorike nga Bosnja, Mali i Zi dhe Kosova. Një projekt i cili nuk synon gjë tjetër veçse vendosjen e hegjemonisë serbe në këtë rajon”, u shpreh Berisha.

Sipas tij “Open Balkan”është një “projekt djallëzor, një përpjekje aventurierësh për të zëvendësuar nismën e Berlinit, projektin europian të integrimit të rajonit në BE”.

Për zotin Berisha, projekti është në të vërtetë një nismë e presidentit serb, pas së cilës “qëndron ideja e serbomadhërisë dhe përpjekja për të shndërruar këtë zonë në zonë influence të Putinit. Sot Serbia e Vuçiçit, edhe më shumë se ajo e Millosheviçit është shndërruar në Rusinë e vogël. Dhe kjo është rrezik për paqen e stabilitetin e Ballkanit dhe Europës”.

Në fjalën e tij zoti Berisha tha se kjo e sotmja, është e para e një serie protestash kundër qeverisë së kryeministrit Edi Rama, duke theksuar se “në këto 8 vite, shqiparët u vodhë e plaçkitën më shumë se të gjithë qytetarët e tjerë të Europës. Pasuria publike u shndërrua në pasuri të ministrave kleptokratë e të kreut të Qeverisë”, u shpreh ai duke përmendur “aferën e inceneratorëve që u ka grabitur shqiptarëve 430 milion euro”.

Zoti Berisha dhe organizatorët e protestës kujtuan disa herë se ajo ishte thirrur me urgjencë, brenda 48 orësh, duke justifikuar kështu dhe pjesmarrjen modeste. Manifestimi u zhvillua qetësisht, me përjashtim të disa flamujve serbë të cilët u dogjën nga grupe të vogla protestuesish.

Në takimin e nesërm, udhëheqësit e të tre vendeve, shoqërohen dhe nga anëtarë të kabineteve qeveritare si dhe sipërmarrës. Eshtë njoftuar po ashtu dhe pjesmarrja e James O’Brien, përfaqësues i Këshillit të Atlantikut. Pak kohë më parë Shtëpia e Bardhë bëri të ditur se Presidenti Biden synon ta emërojë atë si koordinator për politikën e sanksioneve, në Departamentin e Shtetit, një post i lartë në rang ambasadori.

Në takim do të jetë gjithashtu dhe drejtuesi i Fondacionit për një Shoqëri të hapur, Alex Soros, ndërsa në seancën e hapjes do të ketë një fjalim të Komisionerit europian për Zgjerimin Oliver Varhelyi, i cili do të ndërhyjë përmes një lidhjeje online.

Në përfundim të takimit, pritet të nënshkruhen disa marrëveshje që kanë të bëjnë, me lëvizjen e lirë të njerëzve dhe mallrave.

Nisma Ballkani i hapur ka hasur në kundërshtitë e forta të qeverisë së Kosovës, ndërsa kanë refuzuar t’i bashkohen edhe Bosnja e Mali i zi, që po ashtu e shohin atë me skepticizëm. Kryeministri Edi Rama, një mbrojtës i flaktë i projektit, e sheh atë si një mekanizëm të rëndësishëm për të ardhmen e rajonit, dhe një “projekt strategjik për interesat e Shqipërisë dhe tërë kombit shqiptar”./ VOA

Kategori
Uncategorized

Bastardë: Ai flamur me te cilin ju dekoroni Tiranen sot , ka qendruar ne kulla tankesh, ne shtratet e topave te artilerise vrastare sërbe …

Gjeneral Hysen Arapi /

Kategori
Uncategorized

Protestë kundër Botës Ruse .

Protestë kundër Botës Ruse

Shkrim nga Çim Peka /

Ndërkohë që opinioni publik shqiptar prej së paku tre muajsh është i bombarduar me lajmet e zhvillimeve të brendshme në PD, larg syve tanë, por jo larg nesh, në Beograd dhe Banja Luka ka marrë formë zyrtare koncepti shovinist i ‘Botës Serbe’. Një projekt i konceptuar nga vetë Presidenti serb Aleksandër Vuçiç, nën modelin e ri të konceptit të Putin të ‘Botës Ruse’. Ajo çfarë Vuçiç i referohet si ‘Ballkan i Hapur’ në Tiranë, Shkup dhe Bruksel, në Beograd ai i referohet herë si ‘Bota Serbe’, e herë si ‘Hapësira Serbe’. Por ndryshe nga retorikat shterpë ndër shqiptarë, serbët kanë avancuar më shumë, duke filluar zbatimin në praktikë të konceptit të tyre të ri në forme, por jo në përmbajtje.

Pas dështimit të tij të përkohshëm për ndryshimin e kufijve dhe copëtimin e Kosovës, falë kundërshtisë së Albin Kurtit në Kosovë dhe Sali Berishës në Shqipëri, Vuçiç nisi të vërë në skenë planin alternativ të kontrollit mbi shtetet më të vogla të rajonit. Paralelisht më të ashtuquajturin ‘Ballkan i Hapur’, mashat e tij në Bosnje dhe Hercegovinë, Republika Serbska dhe lideri serb aty Milorad Dodik, filluan veprimet konkrete të shkëputjes së entitetit serb në Bosnje dhe krijimit ‘de facto’ të një shteti të pavarur serb. Javës që shkoi, Parlamenti i Republika Serbska vendosi largimin e saj dhe të serbëve nga të gjitha institucionet federale të Bosnje Hercegovinës, duke përfshirë dhe ushtrinë dhe institucionet e tjera të sigurisë. Me serbët e Bosnjës në proces shkëputje dhe luftë eventuale atje; me një qeveri pro-serbe dhe pro-Beograd në Mal të Zi, me Ballkanin e Hapur me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, me Kishën Serbe që është një dorë e zgjatur e shërbimeve sekrete ruse në secilin prej këtyre shteteve në Ballkan, dhe nën modelin dhe si zgjatim i ‘Botës Ruse’ të Vladimir Putin, Aleksandër Vuçiç vjen sot në Tiranë si mysafir i Edi Ramës, dhe si armik i shqiptarëve. Por kjo është vetëm gjysma.

Ai vjen në Tiranë edhe si agjent influence i Botës Ruse, i një bote që ka marrë formë agresive dhe ushtarake nga Baltiku, në Bjellorusi, Ukrainë dhe Ballkan. Një botë që synon të minojë arkitekturën e sigurisë së Europës dhe të minojnë nga brenda Aleancën e Atlantikut të Veriut.

Në kohën kur Putin ka rrethuar Ukrainën me 170 mijë ushtarë, Ministria e Jashtme ruse i prezantoi qeverisë së SHBA ofertën e saj në formë ultimatumi që tashmë prek jo vetëm Ukrainën, por të gjithë Bllokun ish-socialist. Si kusht rus për ruajtjen e neutralitetit në përballjen midis ShBA dhe Kinës, Rusia kërkon ‘de facto’ dhe ‘de jure’ rivendosjen e influencës së saj jo vetëm në ish-republikat sovjetike, por në të gjithë vendet e ish-Bllokut Lindor, duke përfshirë dhe Shqipërinë. Pikat e kërkesave ruse konsistojnë në vendosjen e vetos në çdo vendim të NATO-s. Ata kërkojnë mos-vendosjen e ushtarëve apo armatimeve të NATO-s në asnjërin vend të ish-Paktit të Varshavës. Kërkojnë ndalimin e anëtarësimeve të reja (duke përfshirë Kosovën); si dhe kërkojnë që arkitektura e sigurisë në Europë të diktohet nga Moska. Krijimi i ‘Botës Ruse’ kërkohet të vendoset në të njëtin kufi me botën sovjetike. Atë çfarë Vladimir Putin e ka përmendur disa herë që nga viti 2007, një marrëveshje e re, një Jaltë e Dytë, që nga java e shkuar Uashingtoni e ka si ofertë zyrtare në tavolinë.

Guximi rus për të rikrijuar botën ruse, dhe ai serb për botën serbe nuk janë të rastësishme në këto momente, nuk janë të rastësishme. Ato vijnë në një kohë kur ShBA po përballen me prospektin e një lufte të shpejtë në Tajvan. Krijimi i një fronti potencial lufte në Tajvan nga Kina, dhe një fronti tjetër lufte në Ukraine nga Rusia, duket që është në koordinim të plotë midis Moskës dhe Pekinit për të testuar se ku do të lëshojnë më parë ShBA, në Tajvan apo në Evropë.

Aleksandër Vuçiç vjen në Tiranë si përfaqësues jo vetëm i ‘Botës Serbe’, por edhe si përfaqësues i ‘Botës Ruse’, dhe Aleancës Ruso-Kineze. Ndaj protesta e opozitës sot në Tiranë nuk është një protestë e thjeshtë ndaj Ballkanit të Hapur, por një protestë kundër ‘Botës Ruse’ dhe një Jalte të dytë. Është një protestë kundër përpjekjeve të Edi Ramës për ta vendosur Shqipërinë edhe një herë nën influencën dhe Bllokun Rus. Është një protestë që kërkon t’i mbajë shqiptarët nën Perëndimin dhe zonën amerikane të influencës. Është një protestë pro-NATO dhe pro-ShBA. Protesta sot zhvillohet nën retë e zeza të Jaltës II. Nëse në vitin 1945, Shqipëria e Enver Hoxhës zgjodhi të qëndrojë në Lindje, sot shqiptarët kanë mundësinë ta ngrenë zërin e tyre, të protestojnë dhe të dëgjohen, për të qëndruar aty ku e kanë vendin: në Perëndim, dhe në aleancë me ShBA.

Shqiptarët sot mund të zgjedhin të dalin të protestojnë apo të rrinë në shtëpi, por e ardhmja e tyre kurrë nuk ka qenë më në pikëpyetje.

Kategori
Uncategorized

Deklarata e rëndë/ Basha: Protesta kundër Vuçiç është protestë kundër Blinken.

Lind pyetja !

Çfarë e lidh Aleksandër Vuçiçin me Anthony Blinken, këtë vetëm Basha dhe Rama mund ta dijë.

Ju bëj thirrje qytetarëve, të hënën në orën 16:00 të mblidhemi para Kryeministrisë dhe në këtë shesh, në protestën e parë kombëtare.

Të shpallur, duhet ta pranoj, jashtë parashikimit si kohë, por rrethanat dhe zhvillimet e bënë të domosdoshme. Sllobodani i ri, ish Gebelsi i Millosheviçit do të pritet ashtu siç e meriton, me protesta.

Pasi vjen këtu në kuadrin e një projekti, aleacës trilaterale, të Beogradit me dy vasalët e tij në rajon, Shkupin dhe Tiranën.

Kjo aleancë është kërcënim kombëtar për shqiptarët, kërcënim për paqen dhe stabilitetin.

Kjo aleancë është vendosje e hegjemonisë serbe në rajon dhe hapje ndaj influencës ruse në këtë zonë.

Ndaj dhe ne do të qëndrojmë fuqishëm dhe do të mbrojmë. Sa herë të na shkelen interesat kombëtare, sa herë të përpiqet kush t’i nëpërkëmbë ato, do të jemi në këmbë.

E hëna do të jetë protestë”, u shpreh Berisha.

Kategori
Uncategorized

Mijëra qytetarë të kosovës do të protestojnë kundër Vuçiçit më 20 janar në Tiranë .

Ish-kryeministri Sali Berisha ka lajmëruar protestë me ardhjen e presidentin serb Aleksandër Vuçiq në datën 20 dhjetor.

Berisha u shpreh se unë e kam lajmëruar Vuçiq të mos niset për në Tiranë.

Berisha tha se nuk do të lejojë skenar anti-shqiptar të Ballkanit të Hapur të vazhdojë.

Në 20 dhjetor do të ketë protestë kundër Open Balkan dhe vjedhjes së shtetit, deklaroi lideri Sali Berisha.

Kategori
Uncategorized

Agron Kapllanaj/ I dënuari për vjedhje merr fjalën në takimin e Bashës

Kapllanajn, was sentenced to two years in prison in Italy for theft, which is verified in the decriminalization form.

His sentence was handed down by the Court of Florence.

But this does not prevent him at all from talking about morality in politics, honest and dishonest, although according to the decriminalization law proposed by Lulzim Basha himself, Agron Kapllanaj should have been out of the political scene.

Kategori
Uncategorized

Korrupsioni qe qesh..

Basir Çollaku / gazetar TV Shijak

🔺Reforme ne drejtesi e tredhur para ketij lluce

🔺Lufte kunder korrupsionit frikacake para ketij gjallese

🔺Krah ketij njeriu ne dosje Ndranghetes ne SPAK

🔺Ne dosjen superMafioze te Inceneratoreve

🔺Hetuar ne vrasjen e te riut Gjoklaj

🔺Nje pafundesi abuzimesh

🔺Nje kryezgerdhires

🔺Shkaterruesin e Tiranes

🔺Masakrues i pandehur per Teatrin.

🔺Merakliun e ngjitur te Soros

🔺Vrases i parave publike

♣️Cojani nje foto Lefterit ne qeli, se mbase vendos te pendohet..

🔺Kjo eshte tallje trapi me tepri..

♣️Zonja i di te gjitha.

Kategori
Uncategorized

Berisha mesazh urimi kryetarit të ri Friederich März

🇦🇱 🇩🇪 Ish-kryeministri Sali Berisha ka uruar kryetarin e ri të zgjedhur të 🇩🇪 CDU-së, Z. Friederich März, duke e quajtur një lajm të madh dhe të shkëlqyer edhe për Partinë Demokratike, për Shqiperinë dhe shqiptarët.

Zgjedhja juaj si kryetar i CDU-së, forcës politike konservatore më të madhe dhe më të fuqishme në Europe, është një lajm i madhe për CDU-në, Gjermaninë dhe mbarë Europën’, shkruan Berisha në Facebook.

Postimi i plotë i Sali Berishës:

Mesazh urimi për kryetarin e CDU-së, Z. Friederich März.

I nderuar zoti März!

Zgjedhja juaj si kryetar i CDU-së, forcës politike konservatore më të madhe dhe më të fuqishme në Europe, është një lajm i madhe për CDU-në, Gjermaninë dhe mbarë Europën. Por ky është një lajm i madh dhe i shkëlqyer edhe për Partinë Demokratike, për Shqiperinë dhe shqiptarët, të cilët kanë parë tek CDU, që nga fillimi i tyre e deri sot, aleatin dhe mbështetësin e tyre më të madh.

Unë dëshiroj të shfrytezoj rastin e zgjedhjes tuaj z. März, në detyrën e lartë të kryetarit të CDU-së, që t’ju dërgoj në emër të Komisionit të Përkohshëm të Rithemelimit të Partisë Demokratike, urimet më të përzemërta të miat dhe të të gjithë demokratëve shqiptarë, dhe t’ju uroj suksese në këte detyrë shumë të rëndësishme, për kombin dhe vendin tuaj të madh dhe mbarë Europën.

Unë gjithashtu, shpreh besimin dhe deshirën time dhe të mbarë demokratëve shqiptarë, për një bashkëpunim të ngushtë e të shkëlqyer me ju dhe CDU-në, në interesin më të mirë të konsolidimit të vlerave konservatore në Shqipëri, si dhe në interes të paqes, demokracisë dhe integrimit të Shqiperisë në Bashkimin Europian.

Me urimet më të perzemërta për suksese të mëdha. Sali Berisha /

Sali Berisha

Kategori
Uncategorized

Henze: Zonja Kim, ju lutemi shpallni një si Berishën, edhe 500 milionë evropianë persona non grata.

Then please declare me and us Europeans persona non grata as well. In Europe, the rule of law applies, no condemnation, no persona non grata. Ms Kim, please also declare 500 million Europeans persona non grata, they find reasons, skin colour, party affiliation, etc.pp

Atëherë ju lutem më shpallni mua dhe ne europianët persona non grata.

Në Evropë zbatohet shteti i së drejtës, pa dënim, pa persona non grata.

Zonja Kim, ju lutemi shpallni edhe 500 milionë evropianë persona non grata, ata gjejnë arsye, ngjyrën e lëkurës, përkatësinë partiake, etj.

Kategori
Uncategorized

Zyrat e demokrateve jane sheshet

Bledi Kasmi kryeredaktor i RD_së .

E pra, demokratet nuk e munden diktaturen nga zyrat, por nga sheshet.

Ja keshtu edhe sot,

fiks keshtu, zyrat e demokrateve jane sheshet, qe si kurre me pare po ziejne keto dite dhjetori per te rikthyer demokracine dhe ata nuk ka force ne bote ti ndale ne kete beteje.

Do ja dalin se jane te forte, ata kane Zotin me vete. Demokratet nuk duan salltanete, ata kane lindur per beteja dhe per te bere histori.

Pra, lerini debatet per zyrat miqte e mi, ato jane te vogla per ju. Juve nuk ju dalin sheshet jo me zyrat.

Kategori
Uncategorized

Dëmi, humbja e besimit që Yuri Kim i ka bërë SHBA-së dhe Perëndimit është shumë i madh.

Martin Henze CDU /

She should apologise and leave the country. The damage, the loss of trust she has done to the USA and the West is very great.

Kaosi i shkaktuar nga një ambasador jashtëzakonisht i keqinformuar i SHBA-së po destabilizon gjithnjë e më shumë vendin ballkanik.

Ambasadorja feston me politikanë të dyshuar për korrupsion, si kryebashkiaku i Tiranës Veliaj.

Fyen demokratët kundërshtarë shqiptarë dhe i kërcënon me ndalim udhëtimi nëse nuk ndjekin udhëzimet e saj.

Pak kohë më parë, për shembull, ajo përdori formulimin e diktatorit Hoxha në një diskutim me opozitën: “Nëse nuk ndjek, do të duhet të hash bar”. Një shkelje unike nga një ambasadore amerikane, ajo përdor shprehje staliniste, të papranueshme, në komunikimin me një komb ku është ambasadore e ftuar.

Author’s photo

Martin HenzeDemocracy: the government of the people by the people for the people.

Albania 2021

Chaos caused by an extremely ill-informed US ambassador is increasingly destabilising the Balkan country. The ambassador celebrates with politicians suspected of corruption, such as the mayor of Tirana, Veliaj, she insults dissenting Albanian democrats and threatens them with travel bans if they do not follow her instructions. 

Some time ago, for example, she used the following formulation of the dictator Hoxha in a discussion with the opposition: “If you do not follow, you will have to eat grass”. A unique transgression by a US ambassador, she uses expressions of a Stalinist, unacceptable, in communicating with a nation where she is a guest ambassador. 

She should apologise and leave the country. The damage, the loss of trust she has done to the USA and the West is very great.

Andi Bushati has very well outlined another problem that is unfortunately also developing into a problem with the participation of the US ambassador:

“Go to SPAK and close the case.

By Andi Bushati

Just one day after SPAK admitted in its midst the former prosecutor Alfred Shehu, who publicly lied in order to hide the Socialist Party electoral crime in Elbasan, this institution came at the center of public opinion with the “sensational” arrest of former Minister Lefter Koka. 

Immediately the voices of the propagandists were raised, hurrying to say that the special prosecution was hitting the left spectrum as well. That, now the incinerators affair was “burning” also the big fish. That finally, the long-awaited ending of impunity has started.

As always occurs in this provincial as well as ridiculous environment, these isolated exaltations were tried to be united as one on a pedestal, by the intervention of the American ambassador. She glorified the successes of justice reform by assuring that for SPAK no one is above the law. Surprisingly, many characters of the official opposition, half-lying and half-naive, saw this happen as a result of the Euro-Atlantic affiliation that their Democratic Party has received.

In fact, in all this parody, everything is a lie. The arrest of former minister and MP Lefter Koka is a farce, a decision politically directed from above, of course with the blessing of the only man who controls the new justice like everything else in this country.

To understand this, it is enough to close your ears to the beats of propaganda drums and start reasoning with rationality. In doing so it is not difficult to find out that Lefter’s political corpse was sold in exchange for the saving of a much larger thing. In the mega scandal of incinerators, which has so far given to a single hand nearly 95 million euros, a number that is expected to quadruple by the end of the process, the former minister of environment is accused of being paid through ghost companies he has set up with his relatives, nearly 3.5 million euros.

But where did the other money go when still today after seven years none of the incinerators are in operation?

Precisely to avoid this fatal question it seems as if a perfect manipulation scheme has been set in motion. Within it, SPAK has been just a simple link, as the direction of the operation has been directed by the office of the Prime Minister.

Only now do we come to understand why Edi Rama asked Lefter Koka to resign from the newly won mandate of MP. Only now we are able to find out what he used in blackmailing the former minister to leave the Socialist Movement for Integration and not quit the mandate in Parliament. Only now do we understand why, under the vapor of alcohol, we saw the two in that slanderous video as they recruited together other MPs.

Everything shows that the Prime Minister was not only aware of the sins of his former subordinate in the Ministry of Environment, but he also used the information at his disposal skillfully. Even the abandonment from the parliamentary group of the majority, after spending “money earned by hard work”, for one more term in Durrës, was calculated. It was not SPAK who led the operation, but it was Rama who set the agenda for the prosecutors, removing Lefter Koka two months before they went to handcuff him. His marking should have caused the least possible damage to the Renaissance, i.e., without being a MP on the day of his arrest.

But for all those who can see this elaboration as the offspring of a conspiratorial fixation there are a host of other facts. Even if you follow the logic of the skeptics, that is, that the prosecution has “caught” the big fish of robbery with incinerators and that Edi Rama is the clean man who has stayed out of this, again the account does not come out.

Let’s try to reason from the opposite.

Did “Teri” (Lefter Koka) have the power to change the strategy of the Albanian government to suddenly switch from landfill or recycling to incineration technology? Did he, alone, have the power to declare a state of national emergency, which would then justify tens of millions of euros given without competition and tender? Did he have the power to decide that in a total area of 70 km2 not one, but three incinerators would be raised? Could an environment minister, when at that time was not of Rama’s party, disburse millions of euros from the treasury, without a single brick being laid? Could he ignore the recommendation of the European Union, that with the construction of the three incinerators Albania was going in the wrong direction? Did he make the decision to put Alqi Bllako, his former subordinate who signed eagerly pro the incinerators, on the secure list of SP MPs in Tirana?

But, more than all these rhetorical questions there is an epochal moment and date that shows that Lefter Koka is merely a sardine in this ocean. Exactly on this Thursday, December 16, marks the seventh year that the Albanian state has broken a record, which surpasses in spectacularity the largest robbery ever committed on this globe. On December 16, 2014, the incinerator company submitted to the government the unsolicited offer to build the Elbasan incinerator. Within the same day, a 40-page contract for its construction was drafted.

This contract had to be sent to some ministries. They approved it within a few hours. The law provides for a 7-day space for appeals, but when the order of the boss is final, no one cares for the law. Therefore within the same date, even within the official schedule, the contract was negotiated and signed. It was sent to the Council of Ministers, which decided to spend the first 21 million euros on the Elbasan incinerator. So, within 24 hours, the Albanian state has worked like a Swiss watch in function of this mega robbery by issuing a full 9 procedures.

Well, everyone understands that despite any kind of prestigious skills he might have had, Lefter Koka could not fulfill this magic. Only one man did it. The one who led the Socialist Party to hold a political rally in the criminal belly of the incinerator of Elbasan, the one who turned into a clown in front of journalists, only not to answer questions about this affair.

When you go back to this story, it is easy to understand that in the 400 million euros saga of the incinerators, Lefter Koka was just an apprentice of Edi Rama. He worked as such when he was a minister and is being paid as such ending up in prison. Both the robbery scheme and the punishment scheme have a single boss.

In this puzzle, SPAK is an unimportant segment that performs only the acts for which it has been given permission. If you read the accusation that the special prosecution has filed, it does not raise questions about a structured group that has built a mechanism to shift public money, but is simply investigating a former minister who has opened some ghost companies to take bribes.

This is the reality of a balloon that is being launched to the market as popped. Rama has sold Koka to SPAK, to put a lid on the scandal. Therefore, neither Yuri Kim’s exaltation, nor any opposition figure who wants to hold on to a thread, can serve it to the public as real.”

Në foto :
Ambasadorja kim dhe ministri i gundit i sigurimit të diktatures.
Kategori
Uncategorized

Berisha: Më 18 dhjetor beteja, dhe fitorja jonë e madhe .

‘Me 18 dhjetor beteja jonë e madhe, fitorja jonë e madhe.

Rroftë Partia Demokratike!’, shkruan lideri historik i demokratëve .

Lideri historik i demokratëve, Sali Berisha ka reaguar sërish në lidhje me referendumin që do të mbahet ditën e shtunë në 18 dhjetor.

Kategori
Uncategorized

Ne nuk jemi anti amerikanë: Ne jemi anti-soros,dhe anti narkopushtetit-sorosjan.

O të marrë, ne jemi Shqiptarë !

Jemi Shqiptarë dhe përulemi vetëm para flamurit tonë kombëtar.🇦🇱

Miku respektohet !

🔹Ne shqiptarët më shumë se kushdo dimë ta respektojnë atë .
🔹Por edhe miku duhet ta dijë dhe njohi respektin e mikpritsit.
🔹Duhet ta dijë se respekti dhe vënia e tij në krye të këndit, nuk e bën atë zot shtëpije .

Problemet tona, janë probleme të brendëshme të forcës tonë politike.

Forcë e vënë gabimisht për disa vjet në drejtimin dhe duart e pista të një një abuzuesi, mashtruesi, një manjak-manikini me 100 fytyra.

Në drejtimin e një pengu që bashkpunon dhe mbrohet Jo nga demokratët,

Por nga nje pakicë që kane paguar deri ne 200 mije euro per te siguruar deputetllekun,

Apo ish drejtoret e tij gjobvënës, dhe krimi i organizuar sot në pushtet .

Antiamerikanizmi i ideuar me marifet nga sorosjanët, peng Basha dhe suhita e ndyrë e tij ndaj nesh është një flluskë sapuni që po shfryhet dita ditës.

🔹Ne nuk jemi anti amerikanë 🇺🇸 !

Jemi anti gjithe atyre që qëllimisht për interesa sorosjane dhe anti kombëtare, po futin undet e tyre të ndyra brenda jo vetëm në forcen tonë politike .

Force qe shëmbi diktaturën komuniste, qofshin keta gazetarë apo analistë të paguar me leket e krimit, narkoqeveritarë, ambasadorë, guvernatorë kalimtarë …

Por kur Kimetes i ardhkërka keq që ne e etiketojme guvernatore (ne fakt e tille eshte)

🔹Ne te tjereve s’na ardhkerka keq kur kjo guvernatore nen petkun e diplomatit, na vjen ne shtepine tone dhe paturpesisht duke na përdhosur, na kujton apo na kërcënon me barin që na kujtonte diktatori i jonë dikur.

Ndaj as pengu dhe askush tjeter mos luajë me idealet e demokratëve dhe shqiptareve të ndershëm, ne jemi pro amerikanë, por më parë jemi shqiptarë …

🔹Ndaj dhe jemi krenarë që jemi dhe do te jemi gjithmonë krah Sali Berishës, partisë demokratike, dhe kombit …🇦🇱 ✌🏽✌🏽✌🏽

Kategori
Uncategorized

Kukulla që kërcënon me karta bakalli .

Arben Miza/ Kryetari i Deges së PD-ë Devoll

Nga Arben Miza / Kryetar i deges së PD_se Devoll.

Kukulla e shkarkuar e Edi Ramës me 4446 vota delegatësh në Kuvendin Kombëtar të PD, ka shpërndarë sot përmes gaztorit të tij disa fletushka për “shkarkimin” tim si kryetar dege të PD Devoll.

Ne emer te demokrateve te deges Devoll ju bej me dije se i injoroj njoftimet pa asnjë vlerë juridike të deputetit Basha.

Ne do te vazhdojme intensivisht punën për organizimin e referendumit në dt 18.12.2021

Duke respektuar kështu vullnetin dhe misionin e Kuvendit Kombëtar si organi me i lartë vendimmarrës i Partisë Demokratike.

Kultura e perjashtimit ka marrë fund!

Vetëm të bashkuar do mund të FITOJMË!

Kategori
Uncategorized

Kerkesa e Prokurorisë së Belgjikës ndaj Lulzim Bashës për çështjen ‘Toyota Yaris’

Kërkesë gjyqësore për çdo autoritet kompetent në Shqipëri për qëllimin e mëposhtëm:

1. Për të proceduar ose për të organizuar procedimin e dëgjesës në rrethana në cilësinë e dëshmitarit Lulzim Bashën, si është informuar ai për ardhjen e parave të cilat janë këto informacione të sakta nga kush hetim.

2. Të më informojë nëse është hapur një dosje pas deklaratave të Lulzim Bashës dhe nëse po të më dërgojë një kopje.

3. Të na dërgojnë në afatin më të shkurtër këtë kërkesë gjyqësore ndërkombëtare të shoqëruar me dokumente mbi ekzekutimin e saj.

4. Për të proceduar në çdo hap të nevojshëm në shfaqjen e të vërtetës.

Informacionet e kërkuara nuk janë me qëllim fiskal dhe ju lutem ti jepni kërkesës sonë rëndësinë e urgjencës së madhe.

Redaktuar dhe firmosur në Bruksel në kabinetin tonë

Emri i Prokurorit dhe data 30/ 04/ 2019/ .

Kategori
Uncategorized

I themi nga Berlini: “Udhëtim të mbarë” në Belgjikë z.Basha.

Martin Henze CDU /

Shqipëri:

Përshëndetje kuvendit, miqtë e mi të PD-së, në shtëpinë e PD-së, nën drejtimin e Sali Berishës.

Dita e parë e punës, fillimi i një kohe të re, më të mirë, më dinjitoze për PD-në.

Demokracia është rivendosur në partinë demokratike, fundi i lidershipit antidemokratik të kryetarit të saj autokratik Basha, i cili u votua jashtë në 11 dhjetor 2021.

Basha tani mund të përqendrohet mirë në konfliktin e tij kriminal me drejtësinë belge dhe të udhëtojë në Belgjikë për marrje në pyetje, i themi nga Berlini:

”Udhëtim të mbarë zoti Basha”.

Albania: Greetings to the assembly, my friends of the DP , in the house of the DP , under the leadership of Sali Berisha.

The first working day , the beginning of a new , better , more dignified time for the DP. Democracy is restored in the democratic party , the end of the anti-democratic leadership of its autocratic chairman Basha , who was voted out on December 11 , 2021.

Basha can now well concentrate on his criminal conflict with dee Belgian justice and travel to Belgium for interrogation, we say from Berlin: ” Good trip, Mr. Basha”.

Kategori
Uncategorized

Mos prekni Soros : Zbulohet dokumenti i brendshëm i PD-së që provon tradhëtinë e Bashës ndaj Metës.

Një porosi e veçantë është të mos thuhet asnjë fjalë për qëndrimin që Presidenti Ilir Meta mbajti me akuzat ndaj Sorosit.

“PËR QËNDRIMET E TJERA TË PRESIDENTIT NE NUK KEMI ASNJË KOMENT. KËTU PËRFSHIHET EDHE ÇËSHTJA E SOROSIT”

Dokumenti i brendshem i PD

Ajo çka shkruhet me të zeza në dokument, faktohet edhe nga deklarimet publike të eksponentëve të PD-së, të cilët nuk janë shprehur asnjëherë publikisht në lidhje me akuzat e presidentit Meta për “deep state”, ku ai akuzonte Sorosin se ka kapur shtetin në bashkëpun

Dokumenti i brendshëm i PD-së konfirmon gjithashtu që ka një thyerje mes të djathtës dhe presidentit Ilir Meta. PD nuk pranon negociatat e presidentit për të ulur palët në dialog.

“Ne kemi vlerësuar përherë përpjekjet e Presidentit për zgjidhjen e krizës. Por qëndrimi ynë është i pandryshuar: ne nuk hyjmë në zgjedhje pa largimin e Edi Ramës dhe nxjerrjen e drejtësisë së atyre që vodhën zgjedhjet në bashkëpunim me krimin”, shkruhet në dokument.

Pikërisht ky qëndrim i PD-së shpjegon edhe deklaratën e kreut të shtetit një ditë më parë, i cili tha se i është drejtuar drejtuesve të OSBE me një letër, prej të cilës kërkon ndërmjetësimin e negociatave mes palëve politike në Shqipëri.

Kategori
Uncategorized

Media amerikane ka disa pyetje për guvernatoren Yuri Kim …

Nga Christine Doland, Creative Destruction Media

CD Media ka raportuar vazhdimisht për korrupsionin e Departamentit të Shtetit të SHBA në të gjithë Europën Lindore.

Shqipëria është një nga rastet më të këqija të ndërhyrjes në politikën lokale, për të cilën ishte i famshëm ish-ambasadori i SHBA, Donald Lu.

Megjithatë, ambasadorja aktuale e SHBA-së, Yuri Kim e ka çuar këtë korrupsion në një nivel tjetër.

Ka qenë e qartë për disa kohë që George Soros dhe organizata e tij qëndronin pas pjesës më të madhe të korrupsionit në DASH nga Ukraina në Ballkan. Kryeministri shqiptar Edi Rama shkoi në dasmën e fundit të Soros. Alex Soros ka disa kohë që po zhvillon diplomaci negociatore për globalistët në Ballkan.

Soros qëndron pas procesit të ‘Reformës në Drejtësi’, i cili iu shërbeu gjyqtarëve që i kishin shërbyer regjimit.

Tani e kuptoni shtysën pas sanksioneve ndaj Sali Berishës, një armik prej shumë kohësh i Soros. Berisha ka deklaruar se dekada më parë ai besonte në axhendën e Soros, derisa zbuloi se Soros po rikthente komunistët e rrëzuar në pozita burokratike në të gjithë Europën Lindore.

Tani që Berisha po kërkon të rimarrë kreun e Partisë Demokratike në Shqipëri, Yuri Kim është hedhur në veprim, duke kërcënuar se do të anulojë vizitat në SHBA për ata që mbështesin Kuvendin e Jashtëzakonshëm të Partisë, e cila ka të ngjarë ta kthejë Berishën në krye të opozitës.

Kim po kërcënon gjithashtu deputetët shqiptarë me mosnjohjen e firmave të Kuvendit, si një përpjekje korruptive për të ndaluar procesin.

Prandaj në këtë kuptim dhe nga një këndvështrim pragmatik, ndërhyrja e ambasadores Kim është krejtësisht joefektiv. Është një lëvizje e çoroditur që shkon përtej normave të lejuara për një diplomat pa arritur të krijojë efekt. Ajo i ngjan një elefanti pa kokë që marshon drejt një butiku kristali pa u shqetësuar për pasojat, shkruan Syri, një media shqiptare.

Presidenti shqiptar Ilir Meta kritikoi së fundmi Kinën për ndërhyrjen në politikën shqiptare dhe mbështetjen e qeverisë socialiste të Ramës.

“I them drejtpërdrejt ambasadorit amerikan të mos mbrojë Edi Ramën”, deklaroi Meta me forcë pas ‘shpërthimeve’ në Kim në media.

Ambasadorja Yuri Kim ftoi së fundmi tre kongresmenë amerikanë në Shqipëri për të kontrolluar risistemimin e refugjatëve afganë. Teksa ndodheshin aty, ata takuan kryeministrin Edi Rama dhe kreun e opozitës Lulzim Basha.

Ishte e çuditshme që ata nuk takuan presidentin Meta, i cili po mbështet Berishën.

Takimi me Bashën u servir në mediat vendase si kongresmenë republikanë që mbështesin Bashën. E vërteta mund të jetë krejt ndryshe. Gazetat shkruanin se Yuri Kim përdori kongresmenët edhe pa e ditur ata, takimi u përdor si mjet për të ndihmuar kundër luftës me Berishën për kontrollin e Partisë Demokratike. Ndërsa kongresmenët ishin në dijeni të ’emërimit publik’ të Berishës, ata nuk e dinë që republikanët po vënë në dyshim vendiomin e Blinken për Berishën.

Kongresmeni Lee Zeldin ka qenë i zëshëm duke kërkuar provat pas përcaktimit të Berishës nga DASH si person non grata në SHBA.

Kategori
Uncategorized

Henze: Lulzim policia belge po pret …

Lulzim Basha is part of the criminal process.

Ask him why he does not set foot on Belgian territory and why he cannot travel to Brussels to join the EU since 2019 because he is afraid of being arrested by the police, ask him,a so-called opposition leader who is on the run….

Martin Henze /

Kategori
Uncategorized

Edita Tahiri, Bashës : Prano realitetin .

Kategori
Uncategorized

Dosjen e Thaçit dhe të Bashës duket se e ka qëndisur shërbimi inteligjent gjerman, më i sakti dhe më i ndershmi në botë.

Nga Hajro Çini /Kanada …

Basha përjetoi sot humbjen e tij të rradhës, por këtë herë i vetmuar dhe i pashpresë, sepse i është ngritur kundër partia e tij e cila e mbështeti fuqishëm për 8 vjet dhe ai vetëm e tradhëtoi.

Ai është peng dhe pengmarrësit ballkanas nuk të lëshojnë deri në momentin e fundit. Kujtoni Thaçin. Ai ishte peng i Beogradit dhe, edhe pse e kuptoi që në intervistat e prillit se dosja e tij ishte e kopsitur, nuk dha dorëheqje deri 48 orë para arrestimit, sepse nuk e lejonte Beogradi i cili e kishte aktivizuar që para vitit 1999.

Kategori
Uncategorized

Kuvendi Kombëtar i Partisë Demokratike !

Kategori
Uncategorized

Numurimi mbrapsh ka filluar !

Kategori
Uncategorized

11 Dhjetorin nuk e ndalni dot !

…Ai do mbahet, do te gdhije e do te ngryset….e do hyje e do shkruhet ne historine e Shqiperise e te demokracise vec per mire doni a s’doni ju…

Madje jo ne sallen e Kongreseve ku ju 31 vjet me pare nderruat emrin tuaj te piset nga PPSH ne PS dhe ja lyet plakes buzet me te kuqe e kujtuat dhe ju genjeu mendja se e bete nuse…

Por ne Stadiumin Air Albania ne nje ambjent qe nxe sa 10 fishi i Pallat-kongresit tuaj.

Ndaj mos luani me Zjarrin !

Dhe larg duart tuaja te pista nga cdo lloj pislliku per te ndalur 11 dhjetorin e demokrateve shqiptare i cili nuk synon vetem reformimin total e rilindjen e rithemelimin e PD por se pari aspiron per te nesermen ndryshe te vete Shqiperise e te shqiptareve …per te cilen kemi 30 vjet qe shpresojme, presim e enderrojme …te gjithe ne shqiptaret kudo qe frymojme brenda e jashte Atdheut tone…

Ardhsh i bardhe e i mbare per Shqiperine e per demokracine e per te gjithe ata qe e quajne veten shqiptare e demokrate o 11 dhjetori i 2021…

A.D.R.

Kategori
Uncategorized

Eskobar, dhe krimi i organizuar në shqipëri .

PËR KËTË ARSYE, TË JESH SOT NË ANËN E YURI KIM, SHBA DHE KËRKESAVE TË TYRE ËSHTË TË JESH DUKE NGRËNË BAR NË EPOKËN E INFORMACIONIT.

Në Tiranë pritet të mbërrijë i Dërguari i SHBA për Ballkanin Perëndimor, i cili sipas njoftimit të përcjellë nga ambasada amerikane në Tiranë, do të vijë për të: 

thelluar miqësinë tonë të ngushtë…dhe për të diskutuar mbi vendosmërinë e SHBA për të luftuar korrupsionin, pandëshkueshmërinë dhe përpjekjet për të minuar demokracinë në Ballkanin Perëndimor

Kategori
Uncategorized

Bari që ofron Amerika.

Tani që të besosh ende në kësi togfjalëshash që nxirren nga ambasada amerikane e cila ka për zëdhënësa faktikë në media, njerëz nga më të diskredituarit, kërkon një nivel gati klinik budallallëku.

Në Tiranë pritet të mbërrijë i Dërguari i SHBA për Ballkanin Perëndimor, i cili sipas njoftimit të përcjellë nga ambasada amerikane në Tiranë, do të vijë për të: 

thelluar miqësinë tonë të ngushtë…dhe për të diskutuar mbi vendosmërinë e SHBA për të luftuar korrupsionin, pandëshkueshmërinë dhe përpjekjet për të minuar demokracinë në Ballkanin Perëndimor

Tani që të besosh ende në kësi togfjalëshash që nxirren nga ambasada amerikane e cila ka për zëdhënësa faktikë në media, njerëz nga më të diskredituarit, kërkon një nivel gati klinik budallallëku.

Mediat pranë ambasadës e kanë interpretuar vizitën e Gabriel Escobar si prezencë amerikane kundër Kuvendit të Sali Berishës, i cili është në vetvete një proces i hapur.

Më i hapur madje sesa duhet, sepse askush nuk mund të gënjehet më nga Berisha, as Berisha nuk gënjen dot më.

Në këtë kontekst Foltoret janë një stërvitje demokratike që edhe me elementin e korruptuar brenda janë të tilla, pasi në fund të fundit demokracia është zgjedhje e lirë.

Kjo që po ndodh para syve tanë është prologu i një autokracie të liçencuar nga SHBA, pasi kontrolli i kësaj natyre mbi proceset e brendshme që vijnë konform parimeve të funkisionimit të një sistemi, në thelb dhe aparencë është antidemokratik.

Z. Escobar po vjen këtu për të mbrojtur një investim amerikan momental me emrin Lulzim Basha, në dëm të demokracisë.

Dhe demokratizimit të cilin për ironi na mbroka urdhëri ekzekutiv i Presidentit Joe Biden.

Për këtë arsye, të jesh sot në anën e Yuri Kim, SHBA dhe kërkesave të tyre është të jesh duke ngrënë bar në epokën e informacionit. Është gabim themelor për të ardhmen tonë të mbyllësh sytë para kësaj që po ndodh, pasi Sali Berisha mund të jetë subjekt i ndjekjes penale edhe nëse është në detyrë. Për çudi – në fakt jo edhe aq – po kërkohet e kundërta:

Po ndalohet e drejta për t’u zgjedhur përmes një zgjedhe predikimi moral me një kartë të ezauruar prej kohësh tashmë. Dhe në aleancë me entitetin më të qelbur dhe kriminal të Lindjes Komuniste: Partinë Socialiste të Shqipërisë.

ResPublica / S.Zaimi

The grass that America offers

The US Envoy for the Western Balkans is expected to arrive in Tirana, who according to the announcement sent by the US Embassy in Tirana, will come to:

deepen our close friendship… and discuss US determination to fight corruption, impunity and efforts to undermine democracy in the Western Balkans

Now to still believe in such phrases uttered by the American embassy which has factual spokespersons in the media, people from the most discredited, requires an almost clinical level of stupidity.

The media near the embassy have interpreted Gabriel Escobar’s visit as an American presence against Sali Berisha’s Assembly, which is in itself an open process. More open than it should be, because iasksush can no longer be lied to by Berisha, nor can Berisha lie anymore. In this context, the rostrums are a democratic exercise that even with the corrupt element inside, they are such, because after all, democracy is a free choice.

What is happening before our eyes is the prologue of a US-licensed autocracy, as the control of this nature over internal processes that conform to the principles of the functioning of a system is, in essence and appearance, anti-democratic. Mr. Escobar is coming here to defend a current American investment called Lulzim Basha, to the detriment of democracy. And the democratization that President Joe Biden’s executive order ironically defended.

For this reason, to be on the side of Yuri Kim, USA today and their demands is to be eating grass in the information age. It is a fundamental mistake for our future to close our eyes to what is happening, as Sali Berisha may be subject to criminal prosecution even if he is in office. Surprisingly – in fact not so much – the opposite is being demanded: the right to be elected through a moral preaching yoke with a card that has long been exhausted is being denied. And in alliance with the most stinking and criminal entity of the Communist East: the Socialist Party of Albania.

Kategori
Uncategorized

Ish ministri i drejtësisë: Yuri Kim, shih punët e tua, nuk ke punë me PD-në.

Vizita e e Escobar nuk bëhet per shqiptarët por për Afganët, ajo nuk do zgjidhë asgjë, as demokracinë.

Ambasadorja amerikane na ka thënë se ne do mbajmë disa afganë që do ikin në SHBA.

Ambasadorja të na thotë sa vetë prej këtyre afganëve kanë marrë viza për në Amerikë …

Kategori
Uncategorized

I priti si ”miq”, ju mbylli në pabesi derën nga jashtë, dhe i vuri zjarrin shtepisë.

Ngjarje e vërtetë, e ndodhur në fshatin Rrajce-Skenderbe Prrenjas …

Njeri nga desantet e djegur …

Shkrim nga Kastriot Dervishi / Drejtor i arshivës në MB.

Dërgesa e tretë e Kompanisë 4000 .

70 vjet nga djegia në pabesi e desantëve …

Më 15 tetor 1951, ata u hodhën me parashutë në zonën e Bllatës në Dibër. Grupi i tyre, ishte pjesë e dërgesës së tretë e desantëve antikomunistë shqiptarë, pjesë e Kompanisë 4000, e financuar dhe trajnuar nga specialistet ushtarakë të SHBA me bazë në Gjermaninë perëndimore.

Grupi i parë i desantëve u perplas menjehere mbas parashytimit me forcat e sigurimit
1-🔵 Hysen Salku,
2-🔵Hysen Bajrami,
3-🔵Ramazan Dalipi,
4-🔵Hajrulla Tërpeza,
5-🔵Haki Abdullai.
Në momentin e vështirë rënies gjatë hedhjes me parashytë, Hysen Salku, ra në tokë keq dhe theu të dyja këmbët.
Në këtë situatë tejet të vështirë ata u sulmuan nga forcat komuniste.
Hysen Salku dhe Hysen Bajrami u vranë.
Tre të tjerët mundën të ikin nga kurthi dhe të arratisen.

Grupi tjetër i kompanisë ”400, i përbërë nga ….

🔷1- Nuredin Lusha (nga Lushnja),

🔷2- Dilaver Kacuqi (nga Libohova),

🔷3- dhe Kalem Xhepexhiu (nga Lushnja), u desantuan në Lushnje.

Të tre desantët, u larguan nga vendi i desantimit duke marrë drejtimin e lindjes.

Në 7.12.1951 grupi i përbërë prej tre vetash ishin duke u larguar nëpër male drejt kufirit për tu futur në Strugë. Në malet e Rrajcë Skëndërbe shumë pranë kufirit, ata rastësisht u takuan me Hamdi Bogdanin, ku dhe i ftuar nga ky i fundit, shkuan në shtëpinë e tij për të qëndruar disa orë deri sa të erresohej.

Hamdiu pasi i pret dhe i strehon në katin e dytë të shtëpisë, me pretendimin se do ju sillte ujë, në fshehtësi nxjerr fëmijët jashtë duke i mbyllur në pabesi miqtë brënda kullës. Dy shakuj me vajguri u derdhën mbi çatinë e shtëpisë duke i vënë flakën, duke sjellë kështu për pasojë edhe djegien brënda saj të desantëve të kapur në kurthin e Hamdiut, që e kishin të pa mundur daljen jashtë saj .

Mbas kësaj Hamdi Bogdani u dekorua nga Presidiumi i Kuvendit Popullor.

Shtëpia u bë bazë e sigurimit dhe zoti i shtëpisë u pais me armë po nga sigurimi i shtetit si pushkatar i kufirit. Veç kësaj për këtë vrasje makabër ( djegie ne kurth) të tre desantëve shqiptare të kompanisë 7000, ai u shpërblye me 70 mijë lekë .

Publikim nga Kastriot Dervishi /Drejtor i arshivës së Inistrisë së Brendëshme …
Kategori
Uncategorized

Një ngaterrese amerikane .

Bledi Kasmi/ Kryeredakor i gazetës Rilindja Demokratike.