Kategori
Uncategorized

Erion Isufi, peshk i vogel ne krahasim me Ekim Alptekin. Lulzim Basha ka mbeshtetjen e mikut me influence ne qeverine e Erdoganit, dhe jo vetem.

ALPTEKIN

Alptekin eshte nje bisnesmen i zoti, me lidhje te forta si ne Turqi dhe ne Amerike.

Ai ne fakt eshte kryetar i Keshillit te Bisnesit Turko-Amerikan.

Para disa vitesh, Alptekin ka pritur si mysafir ne Turqi vellain e Joe Bidenit dhe gruan e tij.

Kliko mbi link

Alptekin gjithashtu ka lidhje shume te ngushta dhe me qeverine e Erdoganit.

Ne fakt,

Linku me poshte flet per nje takim ne New York te Alptekin me dhendrin e Erdoganit ku eshte diskutuar rrembimi dhe kthimi i Gulenit ne Turqi.


https://www.france24.com/en/20181217-partners-ex-trump-aide-flynn-indicted-over-gulen-plot

Ne te njejten kohe,

Per kete fakt Alptekin eshte denuar si agjent i huaj ne Amerike. Linku me poshte ka detajet mbi kete ceshtje.

Kliko mbi link .


https://www.justice.gov/opa/pr/fourth-circuit-upholds-jury-conviction-foreign-agent-prosecution

Nderkohe, Nick Muzin bashke me gjeneralin Flynn, punonin ne fushaten e Donald Trump per zgjedhjet e 2016. U diskutua me vone qe Flynn do behej CEO I kompanise se Muzin, por Flynn e ka pergenjeshtruar.

Kliko mbi link .


https://www.timesofisrael.com/ex-trump-aide-flynn-goes-to-work-for-pro-israel-lobbyists-who-aided-qatar/

Kuptohet qarte qe keto lidhje do mundesoheshin nepermjet Gjeneralit Flynn dhe Nick Muzinit.

Fatkeqesisht, gjerat morren nje drejtim tjeter

Pikepyetja qe mbetet ketu eshte fakti qe

Kjo me ben te mendohem se çfare tjeter do perfitonte Basha me kete lloj pagese?

T’i leme menjane per nje moment historine e Bashes, Muzin, Alptekin, Flynn, Erdoganit dhe Gulenit , dhe te kthehemi


https://www.enka.com/bechtel-enka-to-start-building-new-418-million-euro-highway-in-albania/

Ndoshta eshte nje koicidence qe nje kontrat e ketij niveli, qe dhe per standartet Amerikane eshte masive, t’i akreditohet dy kompanive; Amerikane dhe Turke, por ajo qe me ben akoma me shume pershtypje eshte

Kliko mbi link .


https://www.dnb.com/business-directory/company-profiles.enka_construction_and_development_bv.ee4e2109b47bdba903f285fc2c7b6159.html
https://www.enka.com/about-us/leadership/

Pyetja lind .

Ne kohen qe u firmos kjo kontrate, pati shume debate dhe akuza kundrejt Lulzim Bashes per parregullsite e kesaj kontrate, akuza qe akoma qendrojne sot. Ne raportin javor te Ambasades Amerikane ne Tirane, ne 18 Maj 2009, Ambasadori Withers shkruan:

Kliko mbi link.


https://wikileaks.org/plusd/cables/09TIRANA300_a.html

Si u mbyll kjo ceshtje? Kush e mbronte Lulzim Bashen ne te vertet?

E njetja pyetje lind dhe me ceshtjen e pastrimit te parave ne çeshtjen e Nick Muzinit.

Kush e mundeson heshtjen e ligjit ndaj Bashes dhe pse?

Shanset jane qe ne te dy skandalet korruptiv te Bashes, gjendet Alptekini.


Lidhjet e Bashes me Erdoganin, do shpjegonin gjithashtu ate grupin e myslymaneve qe une ne fakt i akuzova si pjese e grupit te Erdoganit.

E kisha te veshtire te kuptoja besnikerine e tyre ndaj Bashes, si dhe e kisha te veshtire te kuptoja pse disa prej tyre hyjne e dalin ne Ambasaden Turke, dhe te tjere punesohen nga Universiteti i Erdoganit, por me sa duket, lidhja e Bashes me Erdoganin mund te jete dhe arsyeja e besnikerise se tyre.

Shkruan Evi Kokalari /

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s