Kategori
Uncategorized

Marrëdhëniet me SHBA/ Elez Biberaj: Shqipëria rrëshqitje prapa në rrugën e demokracisë dhe autoritarizëm në rritje. Një nga vendet më të korruptuara

Vitet e fundit, Shqipëria ka përjetuar një rrëshqitje të konsiderueshme prapa në rrugën e demokracisë dhe një autoritarizëm në rritje, duke e bërë atë një nga vendet më jofunksionale dhe më të korruptuara në Evropë.

Sistemi politik i Shqipërisë në thelb është prishur dhe vendi është shndërruar në një shtet njëpartiak, autoritar, me Partinë Socialiste në fuqi që kontrollon pushtetin në të gjitha nivelet” – tha zoti Biberaj.

Folësi kryesor në konferencë ishte studiuesi i njohur, dr. Elez Biberaj, Drejtor i Drejtorisë së Euroazisë në Zërin e Amerikës, me temën Amerika dhe Shqipëria: Nga armiq të papajtueshëm te partnerë strategjikë.

Zoti Biberaj tha se marrëdhëniet mes Amerikës dhe Shqipërisë duhet të ushqehen vazhdimisht dhe jo të merren si të mirëqena, statike dhe të përhershme dhe se në themel të marrëdhënieve janë vlerat e përbashkëta demokratike dhe angazhimi i Shqipërisë për demokracinë, sundimin e ligjit dhe qeverisjen e mirë.

Sipas tij, veprimet që minojnë praktikat demokratike jo vetëm që mund të minojnë marrëdhëniet, por mund të sjellin një ndryshim në qëndrimet e SHBA dhe, në rastin më të keq, një rishikim thelbësor të lidhjeve mes dy vendeve.

Kliko mbi video !

Ai shtoi se polarizimi politik, korrupsioni i përhapur në radhët e zyrtarëve publikë dhe atyre në poste të larta, krimi i organizuar dhe kultura e mosndëshkimit kanë pasur një kosto të madhe dhe vazhdojnë të paraqesin një kërcënim ekzistencial për demokracinë e Shqipërisë.

“Pikërisht institucionet që kanë rëndësi të dorës së parë për të luftuar korrupsionin – zyrtarët qeveritarë, anëtarët e parlamentit, politikanët, gjykatat dhe gjyqtarët, prokurorët dhe policia – janë ato që po e minojnë fushatën kundër korrupsionit”- tha zoti Biberaj.

Shqipëria dhe SHBA rivendosën marrëdhëniet diplomatike në marsin 1991, pas 45 vjet diktature komuniste.

Me gjithë egërsinë e diktaturës komuniste, shqiptarët e thjeshtë në Shqipëri dhe Kosovë panë dhe shohin tek SHBA shpresën dhe mikun e tyre më të madh. /VOA/

Kategori
Uncategorized

Shqiptarja që u bë femra më e zgjuar në planet. Ja pse e gjithë bota përulet para portretit të Elenës

Elena ishte me origjinë shqiptare. Ajo është gruaja e parë në botë që në vitin 1678 ka arritur të marrë doktoraturën në filozofi. Gjatë shekullit ku jetoi ajo ishte gruaja më e ditur në Europë.

Pa dyshim që shqiptarët kanë lënë gjurmët e tyre kudo në bot. Pak e njohur nga shqiptarët, por shumë e njohur kudo në botë, sidomos në Akademitë e mëdha, është dhe Elena Lucrezia Peshkopia.

Elena ishte me origjinë shqiptare. Ajo është gruaja e parë në botë që në vitin 1678 ka arritur të marrë doktoraturën në filozofi. Gjatë shekullit ku jetoi ajo ishte gruaja më e ditur në Europë.

Statuja e Elenës që u gjet në Universitetin e Padovës, një prej universiteteve më të vjetër dhe ndër më të njohurit në Europë, dëshmon për vlerat e arritjeve të jetës së saj.

Portreti i saj është gjithashtu edhe në dritaren e qelqit rreth 7 metra të lartë në bibliotekën “Frederick Ferris Thomson” në kolegjin Vassar të Nju Jorkut në SHBA ku Elena është portretizuar duke mbrojtur tezat e saj mbi Aristotelin.

Elena Peshkopia lindi në Venecia në 1646, ajo përfundoi shkollën e shqiptarëve “Santa Maria dhe San Gallo” në Venecia (Scuola di Santa Maria e di San Gallo degli Albanesi).

Shkolla ku Elena mësoi është themeluar nga fisnikët e edukuar shqiptarë në 22 tetor 1442 dhe për rreth 200 vite vazhdoi të funksionojë për arsimimin e shqiptarëve deri në fund të shekullit të 18-të.

Që prej fillimit, djemtë dhe vajzat e frekuentonin këtë shkollë së bashku, institucioni financohej nga taksat që paguanin shqiptarët. Në detyrimet përfshiheshin edhe gratë por ato edhe do të mund të përfitonin.

Godina e shkollës ishte dizenjuar nga shqiptari Viktor Karpaçi, artist i njohur gjatë periudhës së Rilindjes Europiane, ai mbikëqyri ndërtimin e ndërtesës dhe dekorin e fasadave të shkollës, pikturat e tij janë gjetur në galeritë e Venedikut, Milanos, Parisit (Luvër), Vjenë, Londër.

Elena, e talentuar edhe në muzikë vazhdoi studimet në filozofi dhe astronomi duke ndjekur edhe programin e doktoraturës në Universitetin e Padovës.

Ajo mbrojti teoritë e saj të doktoraturës në 25 qershor 1678 para profesorëve të filozofisë dhe logjikës, mjekësisë dhe teologjisë. Ajo u bë një lektore në matematikë në Universitetin e Padovës ku qëndroi deri në fund të jetës së saj së shkurtër.

Elena Peshkopia ndërroi jetë nga tuberkulozi në 26 korrik të vitit 1684 në moshë shumë të re, vetëm 38 vjeç. Ajo prehet në kishën e Shën Lukës në Padova të Italisë.

Kategori
Uncategorized

Berisha: Stop vaksines kineze te mbi 60 vjeçaret!

Te dashur miq, autoritetet kineze kane njoftuar zyrtarisht qeverine shqiptare se ndalohet te perdoret vaksina Sinovac ne personat me moshe 60 vjeç e siper.

Shtohet ditet e fundit ndjeshem numri i te vdekurve pas vaksinimit me vaksinen kineze, e cila eshte e ndaluar te aplikohet mbi moshat 60 vjec.

Edvini fsheh njoftimin e autoriteteve kineze sipas te cilit ndalohet perdorimi i vaksines ne personat mbi 60 vjeç.

Fshihet gjithashtu me qellim data e skadences te tre vaksinave ne perdorim.

Perveç kesaj Xhahili i Surrelit dhe Ndrikull Hajnia fshehin ne menyre po kriminale daten e skadences se vaksines kineze por edhe te Astra Zeneka.

Shtoj ketu se sipas mediave nje sasi e vaksines se Astra Zeneca te marre nga Beogradi sipas mediave qe citojne kryeministren e Serbise skadoi me daten 28 mars.

Duke denuar si te papergjegjshme kriminale keto qendrime te Xhahilit te Surrelit dhe Ndrikull Hajnise, te cilat po kushtojne jete te shumta njerezish kerkoj:

1-nderprejen e menjehershme te perdorimit te vaksines kineze tek personat 60 vjeç e siper,

2-berjen menjehere transparente te dates se skadimit te te tre vaksinave qe perdoren ne Shqiperi.

3-avokati i popullit te marre ne shqyrtim urgjentisht te gjithe dokumentacionin e vaksinave qe administrohen e Shqiperi dhe tia dergoje per hetim dhe ekspertize OBSH. sb

Kategori
Uncategorized

Zgjedhjet e para pluraliste.

Nga Kastriot Dervishi/

Më 31 mars 1991 u zhvilluan zgjedhjet e para pluraliste në Shqipëri.
Nga Kuvendi paraardhës këtë herë ishin zgjedhur vetëm 19 deputetë ose 7.6 % e numrit të përgjithshëm të tyre. Zgjedhjet i dhanë këto rezultate për Kuvendin Popullor, i cili përbëhej nga 250 deputetë:
-Partia e Punës: 169 deputetë ose 67,6%
-Partia Demokratike: 75 deputetë ose 30 %
-Organizata “Omonia”: 5 deputetë ose 2 %
-Komiteti i Veteranëve: 1 deputet ose 0.4 %

Bashkëlidhur, një karikaturë e Bujar Kapexhiut si ilustrim për këto zgjedhje.


Partia Demokratike fitoi mandatet e pothuajse gjithë qyteteve të mëdha të vendit. Kuvendi Popullor çeli punimet e tij më 15.4.1991 me fjalën e deputetit më të moshuar, Adil Çarçani, i cili e mbylli kështu fjalimin e tij: “Rroftë populli heroik shqiptar”. Kryetarë të grupeve kuvendore ishin Ismail Lleshi për Partinë e Punës dhe Neritan Ceka për Partinë Demokratike.

Kjo legjislaturë që i mbylli punimet më 4.2.1992 sepse u shpërnda para kohe, rrëzoi kushtetutën staliniste të vitit 1976 dhe miratoi Dispozitat Kryesore Kushtetuese.

Kategori
Uncategorized

Ka shprese…..ajo eshte ne mendjen dhe ne duarte tona.

Agim Baci, i jepe ndere politikes parlamentare, por jo vetem, me futjen ne Parlamente, e kthen ate, nga stalle…… ne salle ligjevenese, i jepe ndere asai salle, nderon votuesit, nderon forcen politike qe e kandidoi, jepe shprese per ndryshimin e pritshem, jepe shprese per ndeshkimin e MAFIAs qe ka tete vjete qe na cone drejte gremines, drejte shpartallimit si shoqëri .

Koloneli në pension, Konstadin Koliqi /

Ka shprese…..ajo eshte ne mendjen dhe ne duarte tona.

Ne shoqerine e kohes diktatoriale, ishte shume e veshtire te njihje, te takoje dhe te miqesoheshe me dike, vecoi ketu shoket e punes qe ishe i detyruar te shoqeroheshe me ta, per me teper, te merje buqeshjen e pafaishme, te sinqerte qe shprehte gezimin e nje femije, te perjetoje miqesine e tije te paster….e pra kete miqesi, kete dashuri, kete respekte, ne ate kohe, kohen e qofte largut, mundet ta merje, vetem nga nje femije, nxenes ne klasat e para te shkollimit….une e kam patur kete fate, e kam mare ate buzeqeshje, ate respekte te paster, ate miqesi, me ate, sinqeritetin e femijes, por kam jetuar edhe deshiren e madhe te ketij femije qe sa hynte ne deren e shtepise, perqendrohej tek biblioteka dhe zgjidhte librat artistik qe do te lexonte….kjo ishte kerkesa e pare dhe e fundit e ketij femije, e ketij nxenesi te klasave te para te shkollimit, por, ……

Edhe sote, kam fatin e madhe ta kem miqesine, po me sinqeritetin e femijerise, që Ai eshte bere personalitet ne fushen e shkrimit, te debatit, te kultures dhe tani, qe forca politike, ajo force qe na udhehoqi drejte permbysjes se madhe, rreximit te diktatures, po e kandidon per Deputet ne radhet e saja……,

kam fatin e madhe ta kem miqesine, po me sinqeritetin e femijerise, dhe tani ne pleqerine time……… eshte Agim Baci, miku ime,, ……

Po kush është Agim Baçi ?

Unë besoj se PD me z. Basha e ka të gjithë potencialin dhe vullnetin që të kthejë optimizmin për ta ndërtuar të ardhmen tonë këtu! Unë besoj se partia që riktheu besimin se mund të jemi si Europa, 30 vite më parë, është sot e aftë të rikthejë edhe një herë shpresën se Shqipëria do të bëhet ashtu siç e dëshirojmë! Dhe Shqipëria duhet të fitojë!

Përse kandidoj!
Nuk është e lehtë të vendosësh të nisësh një bashkëudhëtim politik. Prej vitesh si gazetar, kam prekur realitetin, kam njohur njerëz të ndryshëm. Ajo që kam veçuar në këtë komunikim është fakti se gjithkush dëshiron që ta respektosh, ta dëgjosh.


Padyshim që politika ka shumë dritëhije e shpesh nuk i është përgjigjur sfidës për t’u përballur me qytetarët, për të folur sy më sy me votuesit e për të pranuar atë që nuk ka mundur ta bëjë pasi e ka premtuar. Kjo sfidë është për këdo që ndërmerr këtë udhëtim, e padyshim edhe për mua. Por, kur bashkëqytetarët e tu të besojnë se mund të jesh zëri i tyre, është e pamundur t’i shmangesh përgjegjësive.


Ndaj, dëshiroj të falenderoj sot këdo që ka besuar se unë mund të jem një zë që mund t’i përfaqësojë në debatin publik dhe politik. Unë jam i bindur se, për këtë përfaqësim shpesh nuk mjafton vetëm kostumi politik, e as mandati i deputetit. Unë besoj se mandati më i vështirë dhe më i vlefshëm është mandati i dhënies së besimit nga ata të cilët i takon gjithnjë, ata me të cilët je rritur, që ke bashkëudhëtuar në fëmijëri, e më pas në punët e tua dhe ata që sot drejtojnë forcën politike tek e cila unë besoj se mund të aplikohen këdo ide.

Ky mandat besimi vlen që kësaj beteje t’i shkojmë bashkarisht deri në fund, për t’i dhënë vendit një qeveri që do të rikthejë zbatimin e ligjit, llogaridhënien dhe të respektojë shpirtin publik.
Unë besoj se PD me z. Basha e ka të gjithë potencialin dhe vullnetin që të kthejë optimizmin për ta ndërtuar të ardhmen tonë këtu! Unë besoj se partia që riktheu besimin se mund të jemi si Europa, 30 vite më parë, është sot e aftë të rikthejë edhe një herë shpresën se Shqipëria do të bëhet ashtu siç e dëshirojmë! Dhe Shqipëria duhet të fitojë!

Kategori
Uncategorized

Rumpall-kuçedra, kërcënon me vaksinat.

Vaksinat i ble Rama me lekët e xhepit?

Blihen me lekët e buxhetit ?

Apo i dergon mafia për interesat e saj, ”dhuratë per te mbajtur ne kembe narko-qeverine e saj në Tiranë !?

Rama dje u këthye nga nje kryeminister në një xhihadist ekstremist.

Ai nga Lezha perhapi për shqiptaret lajme paniku deri në terror.

Në gjëndje te rende mendore.

Xhihadisti Rama, dje i kercenoj shqiptaret se nëse nuk votojnë atë, nuk do kete më vaksina për ta, me nje fjalë shqiptaret vihen perballe dy alternativave mafioze te nje kryeministri narko-trafikan, faktikisht në gjëndje të rëndë mendore.

Simbas tij :

Shqiptarët ose do votojnë ”rilindjen” ose do presin në heshtie vdekjen, nga mavi-koviti.

E ska si te ndodhi ndryshe në nje vend ku prokuroria hesht.

Spaku hesht.

Shoqëria civile nuk reagon.

Ndaj mos prit !

Mos prit por çohu . Çohu dhe me votën, dhe grushtin tënd shtypi malavitat, mbetjet e diktatures dhe krimit te organizuar.

Koha është e jotja o popull, ndaj mos fli, dhe mos shit votën, por reago.

Reago sot, nesër është vonë .

Kategori
Uncategorized

Pse Rama as nuk skuqet e nuk zverdhet nga raportet ndërkombëtare të korrupsionit

Transparenca International raporton se Shqipëria në qeverisjen e Edi Ramës është I kapur nga korrupsioni, ku ligjet bëhet për llogari të oligarkëve.

Po ashtu, Departamenti amerikan i Shtetit në dy raportet e fundit për luftën ndaj terrorizmit dhe luftën ndaj trafikut të qenieve njerëzore nxjerr edhe një herë në pah dështimin e qeverisë Rama.

Po ashtu raporti i OKB për drogërat apo barometri për ballkanin i RCC e nxin Shqipërinë për kanabisin dhe varfërinë.

Më herët organizata Freedom House ka arritur në përfundimin se një numër i madh udheqësish në Evropën Qendrore dhe Lindore as nuk përpiqen të pretendojnë se po luajnë sipas rregullave demokratike. Sipas raportit të përvitshëm “Vendet në Tranzicion” që u bë publik të mërkurën, disa nga vendet e Ballkanit shënuan rënie në nivelin e demokracisë, mes tyre edhe vendi ynë.

Të tjera raporte

Raporti antimafias italiane

Janë me dhjetra raportet të DASH:

2 nëntor 2019: Departamenti amerikan i Shtetit publikoi Raportin për Terrorizmin, ku përpjekjet për parandalimin e financimit të terrorizmit, përmendet konkluzioni i MONEYVAL, organ i Këshillit të Evropës, që e vlerëson Shqipërinë me “efektshmëri të ulët” në tre drejtimet kryesore të financimit të terrorizmit: konfiskimin, hetimin dhe shtrirjen e sanksioneve financiare.

19 gusht 09:

Sipas Raportit të Transparencës Fiskale të publikuar nga DASH rezulton, se Shqipëria plotëson minimumin më të ulët të transparencës fiskale.

Kështu Shqipëria renditet bashkë me vendet të tilla si: Afganistan, Armeni dhe Bosnje-Hercegovinë.

29 mars 2019,Departamenti amerikan i Shtetit i dorëzoi të enjten Kongresit raportin vjetor për strategjinë e luftës ndërkombëtare kundër narkotikëve.

Në pjesën për Shqipërinë, DASH thotë se ky vend është njëkohësisht burim i kanabisit dhe, gjithnjë e më shumë, një vend tranzit për kokainën dhe heroinën.

Nuk po përmendim raportet e Europol, Intepol, OKB, etj, që e nxijnë Shqipërinë e qeverisuar nga Edi Rama sa herë klasifikojnë krimet e ndryshme. Shqipëria është bërë një vend i rrezikshëm për të jetuar sepse krimi ka dalë jashtë kontrollit, duke u bërë palë me politikën dhe qeverisuar bashki.

Efektet janë të qarta, asnjë vizitë zyrtare të KM Edi Rama në një kancelari perendimore, investimet e huaja janë përtokë, reputacioni u vendit tonë ka rënë dukshëm sepse shteti ligjor nuk ekziston si për ne shqiparët ashtu për të huajt në Shqipëri.

Gjithçka kompensohet me marifete Piari si dërgimi i mjekëve në Itali apo tentativa të dështuar për ti dërguar në Britaninë e Madhe, vetëm për të marrë ca kronika tv pro qeverisë Rama.

Kategori
Uncategorized

Skllavi i Lumtur !

Armiku më i madh i lirisë së popujve nuk është perandori, as pronari i skllavit, nuk është as gjuetari i skllevërve në kohët moderrne.

Armiku më i madh i lirisë së një populli, është skllavi i lumtur.

Skllavi i Lumtur !

Dikur bujqit skllevër që punonin tokën jetonin në poshtërim të madh dhe kushte jashtëzakonisht çnjerëzore.

Vëllezërit e tyre, skllevërit shërbëtorë-shtëpiakë e konsideronin veten skllevër të një kategorie apo klase më të ”lartë”.

Kjo sepse ata nuk shfrytëzoheshin tmerrësisht në bujqësi, dhe as flinin nëpër kasolle. Por kishin ”privilegj”

Nga kjo pabesi, apo ”liri skllaverore” nga vellezerit e tyre sherbetore shtepish.

Skllevërit do të ndëshkoheshin ashpër dhe do të humbnin shpresën për të realizuar ëndrrën e tyre për liri.

Shërbëtorët nuk i tradhtuan vëllezërit e tyre me ndonjë qëllim ose kuptim të veçantë…

Por vetëm e vetëm, sepse mbetjet e ushqimit që ata linin nëpër tavolina, dhe rrobat e veshura ishin më të vlefshme për skllevrit shtëpiakë, se sa liria.

Armiku më i madh i lirisë nuk është perandori, as pronari i skllavit, as gjuetari i skllevërve.
Armiku më i madh i lirisë është skllavi i lumtur.
Skllaveria ne kohet moderrne .

Shkrim i marrë nga Edlira Velaj dhe i përshtatur për wordpres.com (AL in Sweden)

Kategori
Uncategorized

Pse Edi Rama dhe Aleksandër Vuçiç janë nervozë

Rama dhe Vuçiç janë shumë nervozë.

Njëri kundër opozitës dhe tjetri kundër Kosovës.

Ndërkaq opozita e Shqipërisë njësohet me fituesit e zgjedhjeve në Kosovë, kur është fjala për interesin kombëtar, ndërsa kryeministri i Shqipërisë dhe presidenti i Serbisë ruajnë ende lidhjet e marrëdhëniet e tyre me politikën e dështuar të Kosovës!

Nga Enver Bytyçi

Të dy këta kanë një kundërshtar të vetëm, Vjosa Osmanin dhe Albin Kurtin. Albini po markon Aleksandrin, ndërsa Vjosa po e mbron Kosovën prej Edit. Shefi i ekzekutivit të Shqipërisë dhe shefi i shtetit të Serbisë janë bërë bashkë prej kohësh, prej vitesh. Deshën ta çojnë Kosovën në thertore! Për interesat e tyre u përpoqën ta bëjnë atë kurban të interesave serbe dhe ruse. Por dështuan edhe pse e futën në thes presidentin Hashim Thaçi, edhe pse e bindën Mogherinin, Bolton-in e ndoshta edhe Macron-in.

Këto kohë të dy këta janë në hall të madh! Sandrit i janë zbuluar shumë afera. Ish- ministri i tij i Mbrojtes i ka servuar ato në vidio të veçantë. Njëkohësisht ka futur në valle vëllain dhe djalin e presidentit. Po ashtu drejtuesit e Federatës së Futbollit.

Ndërkaq Edit i njihen të gjitha aktet e korrupsionit, por me lënien e pushtetit ai ka frikë se dalin në shesh investimet e tij në Amerikë e Europë dhe llogaritë rrjedhëse në Turqi, Serbi dhe bankat ofshore. Edhe ky i joni emroi vëllain e tij që të luajë rolin e vëllait të Vuçiç.

Por nuk dihet nëse Olsi pati hapësirën e duhur për të përfituar nga Federata Shqiptare e Futbollit, aq sa vëllai i presidentit serb. Megjithatë, gojët e liga thonë se kulla e stadiumit ka gdhendur emrin e tij.

Aleksi në Beograd vijon fushatën kundër Kosovës dhe ka deklaruar se “nuk e njeh marrëveshjen e Uashingtonit”! Thotë se do ta delegjitimojë pavarësinë e Kosovës! Përralla! Por Albini ia dha përgjigjen me veprën e parë të tij në mbrojtje të Kosovës: – Vendosi që në majën më të lartë të Veriut të vendit të ndërtojë bazën më të madhe të ushtrisë së këtij vendi. Sa kohë që Vuçiç do të sillet me arrogancë ndaj shtetësisë dhe lirisë së Kosovës, aty do të jenë edhe forcat amerikane, gjermane, britanike e të NATO-s. Madje për pak javë do të ketë edhe një stërvitje të madhe të trupave të NATO-s e të Kosovës në territorin e saj. Kjo do të thotë se shtetësia e Kosovës është e garantuar më mirë, nëse Beogradi nervozohet kundër saj. Kur Serbia të heqë dorë nga Kosova, atëherë kjo e fundit do bëhet pjesë e NATO-s dhe përsëri baza ushtarake në Veriun e projektuar për aneksim do të jenë Ushtria e Kosovës dhe forcat e NATO-s.

Edhe Edi Rama në Tiranë ka të njëjtin hall – pushtetin dhe pasurinë. Njësoj si miku i tij në kryqëzimin e Danubit e Savës, Rama lufton që të ndalojë hemoragjinë e votave të shqiptarëve në favor të tij.

Vuçiç është nervoz se e di se nuk e zhbën më pavarësinë e Kosovës, Rama është nervoz se nuk i bën më shqiptarët ta votojnë pushtetin e tij. Të dy gënjejnë veten, sepse nuk kanë shans të gënjejnë më ndonjë tjetër.

Vuçiç u përpoq ta ndihmojë Ramën, kur ia nisi vaksinat ruse anti-Covid dhe kur ia aranzhoi një takim të dështuar me presidentin francez, Emmanuel Macron. Ndërsa Rama u përpoq ta ndihmojë vëllaun e tij në Beograd, duke e përçarë klasën politike në Kosovë e në Shqipëri.

Ndryshimi i madh e rrënjësor në Kosovë është paralajmërim për pranvverën eshqiptare dhe dështimin e politikave nacionaliste të Serbisë. Eshtë preludi i ndryshimit që duhet e do të ndodhë më 25 prill në vendin tonë dhe i kthesës që duhet e do të marrë Serbia në pranverën e vitit 2022!

Kategori
Uncategorized

What Quran says on Sweet / Salt Water And Partition?Çfarë thotë Kurani për Ujin e Kripur / të Kripur dhe Ndarjen?

Quran on Sweet / Salt Water And Partition

Barrier Between Seas

https://www.quora.com/q/miraclesofquran/What-Quran-says-on-Sweet-Salt-Water-And-Partition-1?ch=1&share=61141384&srid=2zoUU&fbclid=IwAR1iHNRKsPdnuiKgUlZYidAun4EmlmUsY5Iq_uFXtgs_t9yZiFqysXuRYls

Just recently, we discovered that the Atlantic Ocean water has entirely different characteristics from those of the Mediterranean Sea. Same is the case with other large water bodies. They all have different characteristics in terms of density, salinity, and other properties. The two seas present different features even though they are adjacent. When Mediterranean sea water enters the Atlantic over the Gibraltar sill, it moves several hundred kilometers into the Atlantic at a depth of hundreds of meters with its own warm, saline, and less dense characteristics. This is because of the surface tension caused by the difference in the density of their waters that prevents them from mixing with one another, just as if a wall is between them. Now, look what the Quran says about this many centuries ago in Surah Furqan, Surah Fatir, and Surah Rahman.

وَهُوَ الَّذِي مَرَجَ الْبَحْرَيْنِ هَٰذَا عَذْبٌ فُرَاتٌ وَهَٰذَا مِلْحٌ أُجَاجٌ وَجَعَلَ بَيْنَهُمَا بَرْزَخًا وَحِجْرًا مَحْجُورًا

And it is He who has released the two seas, one fresh and sweet and one salty and bitter, and He placed between them a barrier and prohibiting partition. Surah Furqan 25: 53

……وَمَا يَسْتَوِي الْبَحْرَانِ هَٰذَا عَذْبٌ فُرَاتٌ سَائِغٌ شَرَابُهُ وَهَٰذَا مِلْحٌ أُجَاجٌ ۖ

And not alike are the two bodies of water. One is fresh and sweet, palatable for drinking, and one is salty and bitter……. Surah Fatir 35:12

١٩ مَرَجَ الْبَحْرَيْنِ يَلْتَقِيَانِ

٢٠ بَيْنَهُمَا بَرْزَخٌ لَا يَبْغِيَانِ

He released the two seas, meeting [side by side];

Between them is a barrier [so] neither of them transgresses. Surah Rahman 55:19-20

Miracle In The Use Of Word “بَرْزَخٌ” And Word “مَرَجَ”

In Arabic, the word بَرْزَخٌ means a barrier or a partition while the word مَرَجَ means meet and mix with each other. In past commentators of the Quran were unable to explain the two opposite meanings for the two bodies of water, i.e. they meet and mix, and at the same time, there is a barrier between them. But now from the above example of Atlantic and Mediterranean sea, you can clearly see that despite going inside Atlantic ocean the Mediterranean waters still keep their characteristics and don’t mix with the other water body completely.

Barrier Between Sweet & Salt Water

The above scenario is for two sees not mingling each other. As for sweat and salt water, the situation is somewhat different from that which is found in places where two seas meet. It has been discovered that what distinguishes fresh water from salt water in estuaries is a pycnocline zone. Pycnocline Zone in the oceans where water density increases rapidly with depth in response to changes in temperature and salinity. The pycnocline tends to coincide with the thermocline and halocline and separates the surface-water zone of ocean waters from the deep bottom water. Thus act as partitions “حِجْرًا مَحْجُورً” a barrier and prohibiting partition.

Another Miracle

From another perspective, in the world (Planet Earth) taken as a whole, there are two bodies of water the great salt Ocean, and the bodies of sweet water whether they are rivers, lakes, or underground springs. They are free to mingle yet in spite of all this, the laws of gravitation are like a barrier or partition set by God, by which the two bodies of water as a whole are always kept apart and distinct.

Çfarë thotë Kurani për Ujin e Kripur / të Kripur dhe Ndarjen?
Kurani mbi ujin e ëmbël / të kripur dhe ndarjen

Pengesë midis deteve

Kohët e fundit, zbuluam se uji i Oqeanit Atlantik ka karakteristika krejtësisht të ndryshme nga ato të Detit Mesdhe. I njëjti është rasti me trupat e tjerë të mëdhenj të ujit. Të gjithë kanë karakteristika të ndryshme për sa i përket dendësisë, kripëzimit dhe vetive të tjera. Të dy detet paraqesin tipare të ndryshme edhe pse janë ngjitur. Kur uji i detit Mesdhe hyn në Atlantik mbi pragun e Gjibraltarit, ai lëviz disa qindra kilometra në Atlantik në një thellësi prej qindra metrash me karakteristikat e tij të ngrohta, të kripura dhe më pak të dendura. Kjo është për shkak të tensionit sipërfaqësor të shkaktuar nga ndryshimi në dendësinë e ujërave të tyre që i pengon ata të përzihen me njëri-tjetrin, ashtu si një mur midis tyre. Tani, shikoni se çfarë thotë Kur’ani për këtë shumë shekuj më parë në Suren Furqan, Suren Fatir dhe Suren Rahman.

ََََََُُُّي

Dhe është Ai që ka lëshuar dy dete, një të freskët dhe të ëmbël dhe një të kripur dhe të hidhur, dhe Ai vendosi midis tyre një pengesë dhe ndalon ndarjen. Sure Furqan 25: 53

…… وَمَا يَسْتَوِي الْبَحْرَانِ هَٰذَا عَذْبٌ فُرَاتٌ سَائِغٌ شَرَابُهُ وَهَٰذَا مِلْحٌ أُجَاجٌ

Dhe jo të dy janë trupat e ujit. Njëra është e freskët dhe e ëmbël, e shijshme për pije, dhe njëra është e kripur dhe e hidhur. Sure Fatir 35:12

مَرَجَ الْبَحْرَيْنِ يَلْتَقِيَانِ

بَيْنَهُمَا بَرْزَخٌ لَا يَبْغِيَانِ

Ai lëshoi ​​dy detet, duke u takuar [krah për krah];

Midis tyre është një pengesë [kështu] asnjëri prej tyre nuk shkel. Sure Rrahman 55: 19-20

Mrekulli në përdorimin e fjalës “بَرْزَخٌ” dhe fjalës “مَرَجَ”

Në arabisht, fjala بَرْزَخٌ do të thotë një pengesë ose një ndarje ndërsa fjala مَرَجَ do të thotë të takohemi dhe të përzihemi me njëri-tjetrin. Në komentatorët e kaluar të Kuranit nuk ishin në gjendje të shpjegonin dy kuptime të kundërta për të dy trupat e ujit, d.m.th. ato takohen dhe përzihen, dhe në të njëjtën kohë, ekziston një pengesë midis tyre. Por tani nga shembulli i mësipërm i detit Atlantik dhe Mesdhe, ju mund të shihni qartë që pavarësisht se hyjnë brenda oqeanit Atlantik, ujërat mesdhetare ende i mbajnë karakteristikat e tyre dhe nuk përzihen plotësisht me trupin tjetër ujor.

Pengesë midis ujit të ëmbël dhe kripës

Skenari i mësipërm është për dy shikime që nuk përzihen me njëri-tjetrin. Sa i përket djersës dhe ujit të kripur, situata është disi e ndryshme nga ajo që gjendet në vendet ku takohen dy dete. Beenshtë zbuluar se ajo që dallon ujin e ëmbël nga uji i kripur në grykëderdhjet është një zonë e piknoklinës. Zona e Piknoklinës në oqeane ku dendësia e ujit rritet me shpejtësi me thellësi në përgjigje të ndryshimeve të temperaturës dhe kripësisë. Piknoklina tenton të përkojë me termoklinën dhe haloklinën dhe ndan zonën e ujit sipërfaqësor të ujërave të oqeanit nga uji i thellë. Kështu veprojmë si ndarëse “حِجْرًا مَحْجُورً” një pengesë dhe ndalon ndarjen.

Një mrekulli tjetër

Nga një këndvështrim tjetër, në botë (Planeti Tokë) i marrë në tërësi, ekzistojnë dy trupa uji Oqeani i madh i kripës dhe trupat e ujit të ëmbël qofshin lumenj, liqene apo burime nëntokësore. Ata janë të lirë të përzihen akoma, përkundër gjithë kësaj, ligjet e gravitacionit janë si një pengesë ose ndarje e vendosur nga Zoti, me anë të së cilës të dy trupat e ujit në tërësi mbahen gjithnjë të ndara dhe të dallueshme.

Kategori
Uncategorized

FRANKO GJON KRROQI, intelektuali që kandidoj dhe fitoj në përballjen elektorale në 31 Mars 1991, me Presidentin R. Alia!

Gjatë fushatës vinin provokatorë e më thonin se duhej të tërhiqesha, por ja bëja të qartë se “pa më qëndisur një yll të kuq në ballë nuk do të tërhiqesha”.

Asokohe një risi ka qënë dhe vota e rinisë, mes të cilëve dhe Lulzim Basha, pasi ai atë vit votoi për here të parë dhe më ka votuar mua.

Intervistat e Tij, në Mars 2011 e Prill 2012!
…”Kisha kurajon kur pranova kanditimin në Zonën 218, kam punuar në punë të vështirë në minierë dhe shumë herë jam përballur me vdekjen, pavarësisht se kërcënimet gjithmonë i kam pasur për shkak të natyrës time reaguese.

Gjatë fushatës vinin provokatorë e më thonin se duhej të tërhiqesha, por ja bëja të qartë se “pa më qëndisur një yll të kuq në ballë nuk do të tërhiqesha”.
Mitingu u mbajt në 24 Mars 1991 në shkollën “Partizani”, ndërsa R. Alia, po atë ditë dhe po në njëjtën orë kishte organizuar mitingun e tij në “Shkollën e Kuqe”.
Nuk pranova të shtyja mitingun dhe të dyja mitingjet u mbajtën në të njëjtën ditë dhe në të njëjtën orë.


Isha i vendosur ta çoja deri në fund sfidën.
Bëra një fushatë intelektuale, dinjitoze e
ajo që unë kisha kuptuar nga takimet në grupe me banorët e zonës dhe në miting, ishte se ajo zonë nuk donte t’ja jepte votën R. Alisë.


Kisha pregatitur një fjalim, por vazhdova pa të, akuzova në miting regjimin komunist dhe E. Hoxhën, përballë kisha R. Alinë pra isha në betejë me të, ai kishte eskortën, pushtetin (që ai e dinte se do ta humbiste), ndersa unë kisha entuziazmin, dashamirësinë e banorëve të asaj Zone dhe indinjatën e tyre.


…Banorët e lagjes meritonin falenderimin e parë, mbështetja e vendosur e këtyre banorëve kurajozë bënë që unë të fitoja përballë R. Alisë në atë kohë të vështirë.

R. Alia solli në atë zonë të votonin ushtarët, por edhe ata nuk votuan për të me sa duket.


Besimin që më dhanë banorët e asaj zone më 31 Mars, nuk e kam shpërdoruar.
Për zgjedhjet e 22 marsit 1992, që dihej se do të fitonte PD, banorët e asaj lagjeje më kërkuan të rikandidoja, por varej nga PD. Unë deklarova se nëse nuk kandidoj sërish në këtë zonë, nuk do të rikandidoj më. Ky ishte një pakt me banorët, të cilin unë e kam respektuar.”

Kategori
Uncategorized

Ambasadorja Yuri Kim : Mos ja u dorëzoni fuqinë tuaj kriminelëve !

Apel i fortë nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, nëpërmjet Ambasadores Yuri Kim .

🔹Shqiptarë !

🔹Më 25 Prill, mos ja u dorzoni,fuqinë tuaj kriminelëve.

🔹Mos votoni krimin e organizuar.

🔹Koha të hapni sytë dhe zgjidhni të ardhmen tuaj të marrë peng.

Koha që shqiptarët të mendojnë për fëmijët, familjen të ardhmen e tyre europiane.

Koha që shqiptaret te ndahen njehere e përgjithmonë nga keq-qeverisja mafia,dhe bandat ne pushtet.

Koha qè shqiptarët të bëjnë zgjedhjen e duhur duke mos i lënë dhe mos ja u dhënë votën dhe bashke me te fuqine e tyre me kete vote të arte me 25 Prill, krimineleve dhe krimit të organizuar.

Koha që shqipëria të ndahet njehere e përgjithmonë, nga pushtetarët, dhe politikanët, llumnajë, abuzues, mashtrues, dhe kriminalë.

Shqiperia dhe kombi shqiptar i përkasin demokracisë dhe perëndimit.

Jo më lindjes, jo më krimit, jo më komunizmit .

🔹Më 25 Prill:
Mos e shisni të drejtën tuaj.
🔹Më 25 Prill:
Mos ia dorëzoni fuqinë tuaj kriminelëve.
🔹Më 25 Prill:
Vetëm JU duhet të zgjidhni të ardhmen tuaj.

Më 25 Prill vota e arte e shqiptareve, do i thotë Stop rrugës zikzake, idhnake dhe pa krye, të ndjekur ne keto tetë vite jo vetem të një keq qeverisje te pa afte.

Por nje narko qeveri e mbajtur dhe lidhur ngushte me bandat dhe krimin e organizuar.

Të një narko pushteti ku figurat me te larta te tij jane akuzuar per lidhjet e tyre te ngushta jo vetem me PPP-të, por dhe me krimin e organizuar dhe trafikun e droges.

Të nje narko pushteti qe me leket e droges dhe krimit te organizuar jo vetem vjedhin dhe blene vota, por exsponentet e ketij krimi jane sot ne kupolen e pushtetit qendror dhe lokal.

Ndaj me 25 Prill vota e popullit nuk do jete vetem e arte…

Por dhe e rende plumb,

Ajo duhet te shkoje dhe do shkojë drejt atyre qe e duan dhe ju dhimset ky vend,

Ajo do jete një STOP i fuqishëm ndaj atyre qe mashtruan, vodhë dhe shkaterrruan duke abuzuar pafundesisht me pushtetin ne kurrizin e ketij populli.

NDAJ MË 25 PRILL: VENDOS UNË POPULLI

25 Prill.

Këtë radhë…

Populli shqiptar,do të dije të zgjedhi mes varferise, pabarazisë, pa sigurisë, trafikut të drogës, dhe ikjes natën, rrugëve dhe azileve te botes …

Dhe

Ëndrrës-Rikthim ne normalitet.

Populli do siguri, zhvillim, integritet, ekonomi, dhe barazi para ligjit.

Gje qe i ka munguar prej 8 tetë vitesh.

Ndaj dhe apeli i Ambasadores Kim është i qartë.

Voto të ardhmen tënde.

E ardhmja dhe siguria e jote fitohet duke i thënë

JO MAFIES !

Jo krimit të organizuar,

Jo bandave dhe trafikantëve në dhe me pushtet.

Apeli i Ambasadores së SHBA-së.

🔹Më 25 Prill:
Mos e shisni të drejtën tuaj.

🔹Më 25 Prill:
Mos ia dorëzoni fuqinë tuaj kriminelëve.

🔹Më 25 Prill:
Vetëm JU duhet të zgjidhni të ardhmen tuaj.

1-Don’t sell your right.
2-Don’t surrender your power to criminals.
3-Only YOU must choose your future.

Apeli i SHBA-së, nepermjet Ambasadores Kim, është e vetmja vaksinë e provuar, e ngutshme.

Është shpëtim-emergjenca e perëndimit që ju nevojitet më shumë se kurrë, sot shqiptarëve…

Kategori
Uncategorized

Emigrantë : Bashkoni zërin, votën, dhe fuqinë tuaj.

Gjatë 30 vjetëve jam duke punuar dhe jetuar në emigracion, dhe përkushtimi që kam zgjedhur është të kontribuoj për prioritet më kryesore të emigranteve shqiptarë në Greqi.

Në çdo përballje në mbrojtje të të drejtave të emigrantëve jam përpjekur ta mbroj nderin e tyre dhe atë të vendit tim.

Jam munduar të mos e turpëroj Shqipërinë.

Të dashur miq…!

Jam pjesë e garës politike në zgjedhjet e 25 Prillit
Unë kam një mision përkushtimin ndaj problemeve të emigracionit dhe këtë do ta përmbush deri në fund!

Jam pjesë e garës politike në zgjedhjet e 25 Prillit. Jam kandidat i Partisë Emigracioni Shqiptar në Qarkun e Vlorës ne fletvotimin nr. 5 dhe i dyti ne liste në koalicion me tre parti te tjera në siglën ABEOK.

Është hapi në rrugëtimin tim politik të cilin e kam nisur për të parën here në strukturat e kësaj partie. Jam me këtë mision që do ta përmbush këtë përkushtim deri në fund.

Gjatë 30 vjetëve jam duke punuar dhe jetuar në emigracion, dhe përkushtimi që kam zgjedhur është të kontribuoj për prioritet më kryesore të emigranteve shqiptarë në Greqi. Në çdo përballje në mbrojtje të të drejtave të emigrantëve jam përpjekur ta mbroj nderin e tyre dhe atë të vendit tim. Jam munduar të mos e turpëroj Shqipërinë.

Shume emigrantë e miq më kanë shprehur mendimin e tyre se, të përfaqësosh emigracionin në Parlamentin Shqiptar edhe pse je emigrant nuk eshte utopi.

Ndihem i privilegjuar që sot në ditën e pestë të fushatës , t’i drejtohem gjithë emigrantëve dhe familjeve të tyre, për të bërë bashkë idetë, sakrificen tonë për të sjell ndyshimin e madh ne mentalitet se emigracioni është dhe duhet të jetë pjesëmarrës në jetën politike .

Gjithçka që dua, është të punoj për zgjidhjen e këtyre prioritete si, mbrojtja e të drejtave të emigrantëve, njohja e pensioneve, drejta e votës, investimi i tyre në Shqipëri etj.

Ndaj, bashkohuni me mua…

Kategori
Uncategorized

22 -VJETORI I MASAKRËS NË IZBICË, DHE I MASAKRËS TË KRUSHËS SË VOGËL, -108 -VJETORI MASAKRËS NË PËRROIN E SELANIT – 24 -VJETORI TRAGJEDIA E OTRANTOS.

Aleksander I Shqipatrëve, Kryepeshkop – Bir I Shqiponjës .

Mirëmëngjesi Miqësi e dashur, uroj edhe juve shendet e miresi dhe force në ditë të vështira, sot ne Kujtojmë Viktimat dhe Martirët tanë, Dëshmorëve të Kombit,

Kujtojmë 22° Vjetori i Masakra e të 147 Shqiptarët të pafajshëm banorë të fshatit Izbicë, dhe i Masakra e të 113 burra e fëmijë Shqiptarët, 70% e meshkujve, të fshati të Krushës së Vogë, 28 mars 1999/2021 – Ditë zije sot për Kombin Tonë!!! -, të Masakruar nga shteti terrorist serb:

Lavdi Dëshmorëve që dhanë jetën për Atdhe, Masakra e Izbicë, Masakra e I Krushës së Vogë, plagë e hapur që bleeds në secilin prej nesh:

Homazh per te gjithe ata Dëshmorëve qe u masakruan, Pushofte ne Paqen Viktimat e Pafajshme!!!

Sot edhe ne Kujtojmë 28° Vjetori që, më 27 mars 1913/2021, nën dritën e hënës, të 200 andartët grekë u sulën si hijenat në Fshatrat Çame, u lidhnin fort duart me tela dhe i merrnin me vete, në Mininë u arrestuan 29 vetë, në Njihuar u morën 21 vetë, në Koriqan (Rrëzanj) u morën 15 vetë.në Dramës u morën 17 vetë, në Skupicë 10, në Bedelenë 7, në Nikolicë 9, në Vratilë 4, në Grikë 5, në Paramithi 5 dhe në Vrisi e Shëmrizë nga 4 vetë, rruga po i çonte nga Përroi i Selanit, ku krismat mund të dëgjoheshin sa më pak.

”Ne e kuptuam se ju po na çoni për të na vrarë – Dalan Binozi u thotë andartëve -, por dijeni se Çamërisë nuk do t’i mungojnë burrat edhe pas vrasjes sonë”, në atë varrezë masive, që nuk u mbulua kurrë, gjatë ditë ditëve të tëra dëgjoheshin rënkime të burrave gjysmë të vrarë:

Lavdi Martirëve të rënë për Kombit Shqiptar në Masakra në Përroin e Selanit, ky eshte gjak Shqiptari, të rroni e ta kujtoni, Pushofte ne Paqen Viktimat e Pafajshme!!!

Nuk harrojmë Holokausti i vërtetë i ndërgjegjes humane, turqit, serbët e greke me shekuj kane bere Gjenocid dhe barbarie mbi Popullsinë Shqiptare, Gjaku i tyre u bëftë Dritë për brezat dhe ardhëmërinë e Kombit Shqiptar!!!

Sot edhe ne Kujtojmë 24° Vjetori, 28 Mars 1997/2021, që anija Shqiptare “Katri i Radës” me 120 persona në bord arriti të hynte në ujërat italiane, por pak pasi ishte afruar brigjeve të Otrantos në Itali u godit qëllimisht nga anija luftarake italiane, “Sibila”, u mbytën 84 persona, mes të cilëve 46 gra dhe fëmijë.

Prej tyre, 57 trupa u kthyen, ndërkohë që 24 trupa rezultojnë të zhdukur, 34 personat e mbijetuar: Ngushëllime të gjitha Familjeve, Ngushellime mbarë Kombit Shqiptar,

Pushofte ne Paqen Viktimat e Pafajshme!!! Rroftë Shqipëria Etnike!!! Autoctonus!!! Zoti ju Bekoft Kombin Tonë!!! Zoti e Bekofte Shqipërinë dhe Shqiptarët kudo gjenden ne Atedhe dhe ne gjithe boten mbare!!! Shërbëtor i përulur i Zot dhe Shqipërisë, Shkelqësia e Juaj Imzot

Aleksander I Shqipatrëve, Kryepeshkop – Bir I Shqiponjës
Rrofte Shqipëria e Bashkuar!!

INSTAGRAM @alejandrogreco.oficial

Kategori
Uncategorized

“Koha e Ramës ka mbaruar”/ Eksperti gjerman i CDU-së: Ne e dimë se ku i kanë ata llogaritë e tyre të zeza .

Në Shqipëri sot është e ngjashme, shteti ka humbur pothuajse plotësisht kontrollin e pandemisë, të gjithë duhet të mbrojnë veten, jo një zhvillim i mirë. Edhe pse tani jemi në shekullin 21 dhe jo në shekullin 14.

Kriza që ka prekur Shqipërinë si nga ana ekonomike ashtu edhe nga ana shëndetësore, kërkojnë nevojën për një ndryshim të politikave qeverisëse.

Sipas ekspertit të çështjeve ekonomike dhe sociale pranë CDU-së gjemane, Martin Henze, ekzekutivi Rama ka dështuar në nxjerrjen e Shqipërisë nga kriza.

Në intervistën e dhënë për gazetën “Shekulli”, Z. Henze rendit faktorët dhe arsyet që Shqipëria është përherë e më larg Bashkimit Europian dhe rritjes ekonomike.

Intervista e plotë:

Henze, ju jeni evropian, gjerman dhe një nga ekspertët e paktë të situatës politike dhe ekonomike në Shqipëri ndërkombëtarisht, çfarë e bën një biznesmen të ndershëm për ju?

Ndershmëria, përkushtimi, hapja ndaj botës, afërsia e klientit dhe cilësia e besueshme e produkteve dhe shërbimeve të ofruara. Të gjitha këto janë mishëruar nga kompanitë tona në Gjermani dhe sigurisht nga kompanitë e tyre në Shqipëri, shumica prej tyre të paktën. Cili është ndryshimi më i madh me të cilin ju është dashur të merreni profesionalisht në dhjetë vitet e fundit? Ne kemi provuar dhe zotëruar një mori sfidash në dhjetë vitet e fundit. Ne patëm krizë financiare dhe ekonomike në 2009/2010, pastaj kriza e euros, fluksi i refugjatëve, filloi faza e bërthamës dhe avancoi tranzicionin e energjisë, dhe tani na duhet të merremi me pandeminë e COVID-19. Virusi tashmë na ka bërë të mendojmë. Përveç kësaj, dixhitalizimi po ndryshon jetën dhe punën tonë të përditshme, dhe natyrisht ne duhet të kemi sukses në transformimin në një ekonomi më të qëndrueshme dhe më miqësore me klimën nëse duam të mbetemi konkurrues dhe në ballë në të ardhmen. Si një sipërmarrës dhe politikan ekonomik, kam privilegjin të ndihmoj për ta formësuar këtë. Dhe këtë e bëj me shumë përkushtim.

Cilin sipërmarrës do të merrje me punët e tij në një ishull të shkretë?

Unë jam një person shumë i shoqërueshëm, kështu që ishujt e shkretë nuk janë për mua. Por nëse më pyetni, duhet të jetë patjetër dikush që mund të japë një dorë. Së bashku do të vendoseshim shpejt në ishull.

Çfarë është e gabuar, apo tingëllon si duhet në Shqipëri?

Debati publik në Shqipëri, veçanërisht kur shohim propagandën e qeverisë, kohët e fundit është karakterizuar gjithnjë e më shumë nga mesazhe të thjeshta, shpesh përçarëse që nuk qëndrojnë përpara një pikëpamjeje të diferencuar. Ka vetëm një komb në Shqipëri dhe të gjithë thithin të njëjtin ajër, Rama dhe shokët e tij duket se e kanë harruar atë. Në Shqipëri, megjithatë, secili individ sfidohet, nuk ka të bëjë me të drejtën, por me krijimin e mundësive. Opozita e bashkuar e ka njohur këtë dhe po zbaton edhe këtë qarkullim, urime.

A keni një moto në jetë?

Më pëlqen ta mbaj këtu në atdheun tim. Në një shtet të gjithë duhet të jenë në gjendje të jenë të lumtur sipas llojit të tij. Gjërat e shkëlqyera krijohen gjithmonë në një shkallë të vogël.

Si e vlerësoni zhvillimin demokratik në Shqipëri nën Ramën?

Pretendimi për absolutitetin e organizatës Rama në Shqipëri nuk është i pranueshëm. Për Gjermaninë dhe BE-në, liria, demokracia, barazia, sundimi i ligjit dhe respektimi i të drejtave të njeriut janë të panegociueshme dhe një standard minimal për çdo shoqëri civile, veçanërisht nëse dëshiron të bëhet anëtare e BE. Në këtë aspekt, unë i referohem vetëm Artit. 2 të Traktatit të Lisbonës. Këto standarde minimale janë vendosur në një masë të madhe në mënyrë jofunksionale në Shqipëri nga organizata Rama. Kjo është arsyeja pse aktualisht nuk ka negociata me Shqipërinë.

Paratë si levë për sundimin e ligjit?

Me siguri, mënyra e duhur për Shqipërinë. Nuk ndihmon, siç kemi parë në 8 vitet e fundit, të flasim por edhe të bëjmë mirë. Korrupsioni me paratë e BE-së dhe çmontimi i shtetit ligjor në Shqipëri janë të lidhura ngushtë. Prandaj është logjike që angazhimi evropian për të mbrojtur shtetin e së drejtës dhe demokracinë fillon aty ku dëmton më shumë politikanët e korruptuar: me paratë. Nga 1 janari 2021, Bashkimi Evropian do të ketë një instrument për të kushtëzuar pagesën e fondeve të BE me pajtimin me parimet e shtetit të së drejtës. Kjo refuzon administratën Rama, edhe me këtë mekanizëm vendoset fundi i saj, koha e saj ka mbaruar.

Pasurimi i tyre dhe sigurimi i pushtetit, është ajo për të cilën ju kritikoni Ramën, Veliaj?

Po, Shqipëria është një shembull kryesor i trishtuar këtu: anëtarët e partisë në pushtet PS ishin të përfshirë në manipulimin masiv të zgjedhjeve parlamentare 2017, në zgjedhjet e paligjshme lokale 2019, kjo është mënyra e vetme që ata erdhën në pushtet. Shqipëria ka de facto një qeveri të paligjshme. Duke harxhuar pa kujdes paratë e taksapaguesve të BE dhe vendit, ekzekutivi shqiptar është më i korruptuari në Evropë. Shtypi i lirë dhe anëtarët e opozitës ngacmohen. Mediat po blihen ose po ndëshkohen financiarisht. Unë mendoj vetëm për ligjet aventureske të shtypit të 2019/2020, Komisioni i Venecias kishte ndërhyrë me të drejtë në këtë çështje. Dhe në të njëjtën kohë, rrethi personal i Ramës po bëhet i pasur në mënyrë të paimagjinueshme. Opozita e Bashkuar ka dokumentuar sistemin e përpunuar që përdor Rama për të rrëmbyer sistematikisht fondet e BE-së. Procedurat e prokurimit publik manipulohen në mënyrë që në fund vetëm kompanitë nga rrethimi i Ramës të fitojnë tenderin PPP. Hetimet nga prokurorët publikë lokalë dhe agjencia e BE-së kundër mashtrimit OLAF, megjithatë, vetëm rrallë kanë çuar në akuza ose ndëshkime, nëse ka fare. Por, ne kemi një pasqyrë relativisht të mirë të pasurive të administratës, ne e dimë se ku i kanë ata llogaritë e tyre të zeza, ne i njohim strukturat e Bitcoin, ata nuk duhet të ndihen më të sigurt. Ndonjëherë janë projekte të mbiçmuara të rinovimit, ndonjëherë janë pllaka të prishura të trotuarit, ndonjëherë është mungesa e kullimit të rrugës, ndonjëherë është një tualet jo funksional, ndonjëherë është një ministër, kryetar i partisë në pushtet që pranon se e gjitha ka të bëjë me menaxhimin e sa më shumë parave në xhepat e tyre. Pothuajse kudo, duhet të përjetohet që fondet publike të ekzekutivit të mbizotëruara nga qeveria Rama plaçkiten dhe kontribuojnë në pasurimin e organizatës së vogël Rama. Një pjesë e madhe e fondeve të BE janë keqpërdorur në dy mënyra: ato sigurojnë fuqinë politike të organizatës Rama dhe ato shërbejnë për vetë-pasurimin e atyre që kanë siguruar qasje politike në to. Në strukturën e saj, fluksi i parave nga Brukseli në Shqipëri i ngjan të ardhurave të gjeneruara nga Emiratet nga shitja e naftës: të ardhura të jashtme që janë në dispozicion vetëm për një rreth ekskluziv dhe për përdorimin e të cilave nuk ka asnjë përgjegjësi. Arroganca dhe egoizmi i organizatës Rama shkatërron besimin në politikë dhe shkatërron besimin në Bashkimin Evropian, shkatërron të gjithë sistemin ekonomik në Shqipëri dhe kështu të ardhmen e kombit. Mërzit njerëzit në Shqipëri. Dhe kjo dërgon një sinjal fatal: nëse dëshiron të jesh i suksesshëm, duhet të marrësh pjesë në këtë sistem – ose vdes ose emigron. Ky do të jetë fundi i tij. Prandaj, rregulloret e reja janë elementare, gjë që shpjegon edhe largimin e Ramës nga BE. Ai e di se nuk do të marrë më para për autokracinë e tij dhe, çfarë ndodh, ai tani udhëton rregullisht në Ankara ose Beograd. Kjo është sa e thjeshtë është bota e Ramës dhe kaq e thjeshtë populli shqiptar me siguri do ta votojë këtë organizatë në 25 prill 2021, sepse mbi 90% e shqiptarëve janë të zgjuar dhe të mençur, ata duan mbrojtje dhe një të ardhme për familjet e tyre dhe ata e dinë se munden vetëm zbulojnë se në BE dhe ata gjithashtu e dinë se kjo nuk do të funksionojë me Ramën.

Pra, Shqipëria është në krizë? Pra, mënyra se si shtetet po veprojnë në krizën Covid shpjegohet gjithashtu nga historia?

Sigurisht që ekziston një rrugë, ne e quajmë atë: modele të vendosura. Ata janë të rrënjosura thellë në një vend, dhe tani fatkeqësisht dominuan veprimet në Shqipëri përsëri. Përmes revolucionit në 1992 dhe integrimit pasues masiv të Shqipërisë në institucionin perëndimor, deri në pikën që për shkak të politikave qeveritare deri në 2013, BE kishte ofruar të fillonte bisedimet e anëtarësimit në 2014, kjo varësi e rrugës u ndërpre. Kombi shqiptar kishte arritur gjëra të mëdha, qeveritë e asaj kohe kishin ndërprerë varësinë nga rruga e shoqërisë së tyre dhe ishin në një hap më tej civilizues. Ky zhvillim është shumë mbresëlënës për ne evropianët, vetë shqiptarët e kanë arritur këtë dhe mund të jenë shumë krenarë për të. Pas vitit 2013, Shqipëria i është rikthyer varësisë së saj të vjetër para 1992 përmes angazhimit të organizatës Rama dhe kështu është larguar nga integrimi perëndimor. Kjo është arsyeja e vetme për dështimin e administratës shqiptare Rama në çështjet e BE dhe gjithashtu në luftën kundër pandemisë, ata janë larguar nga BE që nga viti 2013, megjithëse bisedimet u zhvilluan dhe organizata Rama ishte e lumtur të merrte paratë e BE-së, të cilat, megjithatë, në pjesën më të madhe nuk janë marrë nga popullata. Por gjëja e rëndësishme është të shikojmë rezultatet e kësaj politike, jo dokumentet ose fjalimet dhe mundësitë e fotografive. Shqipëria nuk është më një shtet kushtetues, korrupsioni dhe krimi janë rritur ndjeshëm, përfshirë pastrimin e parave. Dhe tani kriza e Koronës. Kjo çoi në një paaftësi të shtetit dhe ekonomisë shqiptare për të vepruar.

A ka diçka historikisht të krahasueshme me krizën e Koronës?

Ndoshta vala e madhe e murtajës në mes të shekullit të 14-të. Në atë kohë, murtaja erdhi në Evropë nga Kina ose Azia Qendrore përmes Rrugës së Mëndafshit dhe solli jetën publike në Ballkan në një ngërç të ngjashëm me Koronën sot. Sidoqoftë, kjo nuk ishte për shkak se u urdhëruan orët e ndalimit ose tanket u sollën në Durrës, por sepse njerëzit ndaluan të dilnin në rrugë nga frika e pamasë e infektimit. Ka raporte nga shekulli i 14-të që ata që vdisnin ishin shtrirë në rrugë në Shqipëri dhe askush nuk mund të gjendej për t’i marrë me vete. Në Shqipëri sot është pak më ndryshe, por shikoni klinikat rajonale, grumbullimin e kufomave, dështimin e qeverisë së paaftë Rama, angazhimin e Ramës, me vaksina ndoshta të vjedhura, për të qenë i pari në Shqipëri që vaksinon, ne po i afrohen shumë situatës në Mesjetë në Shqipëri, por 600 vjet më vonë. Jeta duket se është një rreth.

Katastrofa filloi në vitin 1348 në qytetet portuale të Evropës Jugore, në Venecia, Genova, Marseille …

… dhe u përhap nga atje në të gjithë Evropën. Në pak më shumë se një dekadë, rreth një e treta e popullsisë vdiq nga ajo. Njohuritë mjekësore ishin shumë larg nga e sotmja, por njerëzit kishin një impenjim të hershëm që distanca dhe karantina mund të ndihmonin.

Shtetet në kuptimin modern nuk ekzistonin akoma. Çfarë roli luajtën autoritetet në luftimin e murtajës?

Administratave mesjetare u mungonin strukturat për masa mbrojtëse. Edhe një komunitet relativisht i mirëorganizuar si Republika e Firences – një metropol me më shumë se 100,000 banorë – ishte në gjendje të ndërhynte vetëm në një masë të kufizuar.

Pra, varet nga individi nëse ai mund të mbrojë veten apo jo?

Sigurisht, të pasurit kishin një avantazh. Ata që mundën, u zhvendosën në shtëpinë e fshatit. Kjo është pikërisht si lindi novela e famshme e Boccaccio: Në “Decamerone” ai përshkruan tërheqjen nga qyteti dhe ofron ide kundër mërzisë duke i treguar histori njëri-tjetrit. Në Shqipëri sot është e ngjashme, shteti ka humbur pothuajse plotësisht kontrollin e pandemisë, të gjithë duhet të mbrojnë veten, jo një zhvillim i mirë. Edhe pse tani jemi në shekullin 21 dhe jo në shekullin 14.

Murtaja mbeti një kërcënim i përhershëm për Evropën. Si reaguan shtetet që u shfaqën pas Luftës Tridhjetëvjeçare në shekullin e 17-të?

Ato rregullonin gjithnjë e më shumë jetën e përditshme të njerëzve, jo më pak për të parandaluar katastrofat. U krijuan të ashtuquajturat rregullore të policisë, për shembull për të dëbuar të sëmurët në rast të një epidemie ose për të hedhur mbeturinat. Filozofi anglez Thomas Hobbes krijoi formulën: “Pro protectione ob- oedientia” – qytetarët duhet t’i binden mbrojtjes së ofruar nga shteti.

Qytetarët mund të presin gjithashtu këtë mbrojtje nga epidemitë, jo vetëm nga armiqtë e jashtëm?

Po, ky ishte një efekt pozitiv për autoritetet, sepse frika nga sëmundja justifikonte masat për të zbatuar rendin dhe disiplinën në një mënyrë shumë të veçantë. Shtetet moderne u rritën dhe u vendosën përmes sfidave të tilla – sundimtarët mund të legjitimojnë veten duke qenë të suksesshëm.

A zbatohet ende sot ky parim?

Sigurisht që ndodh edhe sot. Në kohë normale, shteti nuk pritet të mbrojë në mënyrë eksplicite; në kohë të jashtëzakonshme, ajo duhet të provojë vetveten. Në një farë mënyre, është ora e ekzekutivit. Por në Shqipëri shohim shumë mirë, në kontrast me kohën 600 vjet më parë, ekzekutivi flet vetëm dhe në thelb parandalon çdo kontroll pandemik, përmes dështimit në testim, në maska ​​të detyrueshme dhe kujdes mjekësor të decentralizuar, asgjë nuk funksionon në Shqipëri. As me vaksinimin organizata Rama nuk ka arritur sukses. Ka mungesë të vaksinave. Dhe struktura e vaksinimit mungon, nëse 2 milion doza vaksinash do të dorëzoheshin sot, Shqipërisë do t’i duheshin javë, muaj për të vaksinuar këtë substancë, ndërkohë ajo nuk duhet të ishte më e përdorshme. Si rezultat, aktualisht nuk ka infrastrukturë të besueshme vaksinimi në Shqipëri, d.m.th. nuk ka personel të mjaftueshëm për anamnezë, nuk ka infrastrukturë të decentralizuar.

Sot në Evropë kemi demokraci. Të drejtat e lirisë janë të përfshira në kushtetutë. Disa prej tyre, të tilla si liria e mbledhjes ose liria për të udhëtuar, tani po kufizohen në favor të së mirës së përbashkët. Si mund të peshohen të dy vlerat me njëra-tjetrën?

Në këtë situatë, dikush mund të argumentojë me formulën e Kantit që liria që pretendoj për veten time nuk duhet të kufizojë ose të kërcënojë lirinë e tjetrit. Nëse kufizimet që po përjetojmë aktualisht në Evropë ndihmojnë për të siguruar jetën e të tjerëve, atëherë unë mendoj se ato janë të justifikuara. Ajo që do të jetë vendimtare është sa proporcionale janë rregulloret, a ka një gjykatë kushtetuese që mund të rishikojë këto kufizime, a organizoi shteti paralelisht një luftë të optimizuar pandemike dhe sa do të zgjasë kjo situatë: A është e kufizuar në kohë gjendja e jashtëzakonshme? Apo do të bëhet një pikë pushimi për një ndryshim thelbësor në rendin socio-politik?

A e shihni këtë rrezik për Shqipërinë?

Për Evropën Perëndimore, nuk do të shqetësohesha për momentin. Por në Shqipëri, pandemia është një arsye e mirë për të zgjeruar më tej sistemin e kontrollit tashmë mbizotërues me profile të mbikëqyrjes dhe lëvizjes së telefonit celular dhe për të neutralizuar opozitën. Nëse e mposhtni sëmundjen në këtë mënyrë, mund të justifikoni shumë gjëra. Ne mund ta shohim këtë tani në fushatën zgjedhore. Partia qeverisëse nuk ka asnjë koncept, asnjë strategji për zhvillimin e ardhshëm të Shqipërisë, për mbrojtjen e popullit shqiptar, strategji për zhvillimin e ardhshëm të Shqipërisë, për mbrojtjen e kombit shqiptar. E vetmja gjë që ata mund të bëjnë është të organizojnë propagandë dhe t’u tregojnë shqiptarëve histori për Mbretërinë e Qiellit në Tokë në Shqipëri, kjo është gjithçka që njerëzit e Ramës mund të bëjnë. Vështirë se dikush në Evropë dëshiron të flasë më Ramën, personi dhe shokët e tij janë të dyshimtë për ne dhe për mendimin tonë ata nuk përfaqësojnë as kombin shqiptar. Prandaj, kjo organizatë Rama me sa duket po përpiqet të prishë fushatën zgjedhore duke iu referuar pandemisë; administrata ndoshta mendon se mund të eleminojë edhe opozitën në fushatën zgjedhore me justifikime të tilla dhe dëshiron t’i bindë qytetarët vetëm përmes angazhimit të saj ekzekutiv. Në fund të fundit, sidoqoftë, Rama dhe shokët e tij do të dështojnë, koha e tyre ka mbaruar.

A mund të ndihmojë në situatën aktuale njohuria se si u trajtuan epidemitë në histori?

Edhe në kohërat e hershme, sëmundjet ngjitëse përhapeshin përmes rrugëve tregtare, por shpesh shkonin krah për krah me luftërat. Nëse popullata dobësohej nga lufta dhe uria, patogjenët e kishin të lehtë. Përhapja e gripit spanjoll në 1918 u favorizua gjithashtu nga Lufta e Parë Botërore. Kishte lëvizje të mëdha trupash, pak higjienë në front, radhë të gjata në pikat e shpërndarjes së ushqimit. Dhe në Luftën Tridhjetë Vjeçare, më shumë njerëz vdiqën nga uria ose sëmundja sesa nga lufta. Pandemia e sotme është e ndryshme: na kërcënon në kohë paqeje. Dhe kjo është jashtëzakonisht e frikshme. Në të kaluarën, rreziku i infeksionit u ul me mbarimin e luftës. Sot, patogjenët priren të përfitojnë nga paqja: sa më paqësisht të jetojmë së bashku, aq më shumë turistë udhëtojnë nëpër botë, aq më të gjata janë zinxhirët e furnizimit në ekonomi. Një vështrim në histori ka pak ndihmë me një pyetje qendrore: Si mund ta minimizojmë cenueshmërinë e shkaktuar nga globalizimi pa kufizuar liritë ekonomike dhe personale në planin afatgjatë?

A mund të parashikoni pasojat e krizës për Evropën?

Për momentin jam shumë pozitiv. Qeveritë në Uashington, Bruksel dhe Berlin kanë bërë një punë shumë të mirë. Ata kanë zhvilluar dhe zbatuar programe të fuqishme stimuluese ekonomike që do të kenë një ndikim masiv në ekonominë botërore në 10 vitet e ardhshme. Sidoqoftë, Shqipërisë aktualisht i mungon një përgjigje pandemike serioze, profesionale, ekonomike. Opozita e bashkuar ka zhvilluar module të mira dhe të fuqishme programi me ne që do të ndihmojnë. Demokracitë tona në Evropë dhe SHBA ndoshta do ta përballojnë mirë krizën, por përvojat e reja do të ndryshojnë thelbësisht pritjet tona për të ardhmen. Ne nuk e dimë akoma se sa do të shembet ekonomia – por ndoshta do të ketë një zhvillim shumë masiv, pozitiv në 10 vitet e ardhshme, ne në ekonomi tashmë flasim për vitet e 20-ta të arta, tregjet e aksioneve tashmë na tregojnë do te shkoje. Dixhitalizimi dhe mbrojtja e mjedisit gjithashtu do të ndërmarrin hapa të rëndësishëm. Nëse ka një ndryshim të qeverisë në 25 prill 2021, unë mendoj se ka shumë të ngjarë që Shqipëria, me ndihmën e miqve të saj Evropianë, të jetë një anëtare e plotë e BE-së në 2025. Në përgjithësi, unë mendoj se ka të ngjarë që më vonë të flasim për një kthesë epokale në të gjithë botën në 2020/2021, edhe për sa i përket Shqipërisë. Orët e vështira dhe të zeza që po përjetojmë aktualisht do të harrohen.

Brexit do të vendoset, Donald Trump është jashtë zyrës dhe, idealisht, ne do të jemi në gjendje të lëmë Koronë prapa në një moment. Cilat çështje do të dalin në pah pas Koronës?

Dekarbonizimi do të dalë përsëri në pah. Qëllimet janë përcaktuar tashmë dhe na kanë mbetur më pak se 30 vjet. Kjo është një detyrë e madhe për ne, por për shkak të zgjedhjes së Biden, ai mund të bëhet një projekt i përbashkët i qëndrueshmërisë së Evropës dhe SHBA. Një bashkëpunim i tillë do të kishte gjithashtu një domethënie të madhe ekonomike. Për më tepër, megjithë vaksinimet, në të ardhmen do të ketë ende vdekje nga korona, ashtu siç ka ende vdekje nga gripi. Shtrohet pyetja se si e trajtojmë ne si shoqëri. Sipas mendimit tim, kjo është gjithashtu dobësia më e madhe e debatit politik: ai dëshiron të sugjerojë që çdo vdekje për shkak të koronës është e parandalueshme. Por kjo nuk është realiste. Dhe duhet të ketë një diskurs shoqëror në lidhje me këtë.

Çfarë do të thotë kjo në terma konkretë?

Në terma ekonomikë, opozita e bashkuar po mbështetet, ndër të tjera, në uljen e taksave, d.m.th. një taksë të sheshtë. Qasja e duhur, taksat janë vetëm një instrument rregullator dhe jo një mjet për të organizuar të ardhurat. Prandaj, ne vendosim vetëm taksa për të parandaluar që diçka të ndodhë. Administrata Rama taksonte punën në Shqipëri për 8 vjet, si rezultat kishte gjithnjë e më shumë të papunë dhe falimentime, kështu që njerëzit emigruan për arsye ekonomike. Ky është fatal dhe prandaj ky zhvillim do të eliminohet nga 26 prilli. Puna vështirë se duhet të tatohet më. Diçka tjetër është, për shembull, kur flasim për dekarbonizim, një taksë e fuqishme e Co2, kjo duhet të mendohet edhe në Shqipëri.

Ju mbroni idenë që të jetoni me virusin në vend që të ndiqni një strategji pa kovid. Pse e kanë shumë të vështirë të përballen me skenarin që përshkruani?

Është politikisht jo tërheqëse! Unë nuk jam virolog, por ajo që u kam parë shumë bisedave është realizimi: në një botë të hapur me kufij të hapur është joreale të besosh se mund ta zerosh plotësisht këtë virus. Kjo është ajo që ne shohim me virusin e gripit, i cili pavarësisht vaksinave dhe imunitetit të tufave është akoma i pranishëm dhe shkakton mijëra vdekje çdo vit. Prandaj mendoj se ka shumë për të sugjeruar që ne nuk do të jemi në gjendje të bëjmë të njëjtën gjë me koronavirusin. Pra, ne duhet të përpiqemi të kontrollojmë atë që po ndodh dhe të mësojmë të merremi me të. Ne gjermanët kemi zhvilluar vaksinën mARN. Nga maji 2021, do të ketë vaksinë të mjaftueshme për të furnizuar Shqipërinë plotësisht në verë, prandaj mos u frikësoni. Vaksina mARN aktualisht është duke u zhvilluar më tej në mënyrë që një vaksinë përforcuese të mund të administrohet në dimrin 2021/2022. Përveç Biontech, kompania gjermane Curevac gjithashtu ka zhvilluar një vaksinë mARN. Curevac është zhvilluesi themelor i vaksinës mARN. Kompania bioteknike me bazë në Tübingen Curevac dëshiron të prodhojë vaksina mARN me njësi të vogla dhe të lëvizshme të prodhimit duke filluar këtë verë. Pas një prototipi, dy pajisje të zhvilluara më tej janë duke u instaluar në një dhomë të pastër në Tübingen, sipas një zëdhënësi. Qëllimi është që të prodhohet vaksina mARN direkt në vend. Me një printer, prodhimi i molekulës lajmëtare mARN nuk është më i kufizuar në prodhimin në shkallë të gjerë dhe prandaj mund të reagohet shpejt ndaj shpërthimeve të sëmundjes. Vaksinat e ARN mund të prodhohen drejtpërdrejt aty ku nevojiten – dhe në të gjithë botën. Për ta bërë këtë, informacioni gjenetik i një virusi futet në printer, si në një punë shtypi, i cili më pas prodhon automatikisht vaksinën e duhur. Sipas kompanisë, disa modele strategjike për shpërndarjen në të gjithë botën janë duke u eksploruar. Curevac nuk do të komentonte mbi çmimin e një pajisjeje të tillë. Në çdo rast, do të jetë më e lirë se sa pajisjet e prodhimit të instaluar përgjithmonë dhe mund të supozojmë se pajisje të tilla mobile do të prodhohen në Gjermani deri në fund të vitit, atëherë ne do të jemi në gjendje të reagojmë shumë shpejt ndaj shpërthimeve më të ndryshme të viruseve në të gjithë botën dhe gjithashtu nuk do të duhet të faktorizoj në asnjë rrugë transporti, kështu që, të jenë mirëpritur në të ardhmen. Një pikë tjetër, më lejoni ta them këtë në fund të intervistës, është se ne nuk kemi asnjë lidhje për të vdekur në shoqëritë tona. Ne duam të menaxhojmë gjithçka, por vdekja mund të menaxhohet vetëm në një masë të kufizuar. Sidoqoftë, është një pjesë e jetës.

Kategori
Uncategorized

Reagimi i fortë i SHBA: Votoni ato Parti që çojnë vendin në BE, do marrim masa ndaj atyre që vjedhin votën dhe nxisin dhunë.

Votoni ato parti që ju çojnë vërtet në BE.

Nxisim votuesit t’i mbajnë partitë dhe kandidatët përgjegjës, të marrin në shqyrtim zgjedhjet që kanë dhe të votojnë për ato parti dhe kandidatë të cilët ofrojnë të ardhmen më të mirë për Shqipërinë – një e ardhme në partneritet me Shtetet e Bashkuara, që e shtyn Shqipërinë drejt anëtarësimit të plotë në familjen evropiane si një demokraci e fortë dhe e begatë.

Deklarata e plotë e Ambasadës së SHBA

Sezoni i fushatës zgjedhore në Shqipëri nisi zyrtarisht dje për të ecur drejt zgjedhjeve kombëtare në 25 prill. Shtetet e Bashkuara mirëpresin fillimin zyrtar të fushatës dhe, së bashku me autoritetet vendore ndërkombëtarët, do të bëjnë të gjitha përpjekjet për të mbështetur zgjedhjet deri në përfundimin e tyre me sukses.

Ne u bëjmë thirrje të gjithë partive, udhëheqësve dhe votuesve që të përfshihen plotësisht dhe me përgjegjësi në ushtrimin e të drejtave dhe përgjegjësive të tyre.

Nxisim partitë të paraqesin ide dhe kandidatë që pasqyrojnë respekt për votuesit.

Presim nga udhëheqësit që të shfaqin udhëheqësi, përfshirë edhe duke u siguruar që partitë dhe kandidatët e tyre sillen në përputhje me ligjet elektorale dhe standardet ndërkombëtare, duke refuzuar qartë dhunën dhe duke treguar se ata me të vërtetë do të ishin të denjë për të udhëhequr dhe përfaqësuar Shqipërinë.

Edhe media duhet të luajë rolin e saj me përgjegjësi dhe etikë, duke bërë pyetje të vështira në emër të publikut dhe duke kërkuar përgjigje të vërteta nga kandidatët. Presim gjithashtu që shoqëria civile të luajë rolin e saj të rëndësishëm gjatë gjithë procesit zgjedhor. Përgjatë gjithë kohës, ne shpresojmë që të gjitha partitë, udhëheqësit dhe votuesit të sillen me dinjitet dhe, më e rëndësishmja, me respekt për këtë ushtrim më themelor dhe të rëndësishëm të demokracisë. Populli i Shqipërisë nuk meriton asgjë më pak.

Si mikja dhe aleatja juaj, Shtetet e Bashkuara i kanë bërë të qarta pritshmëritë dhe shpresat tona. Ne përsërisim se do t’i mbajmë udhëheqësit përgjegjës. Në këtë drejtim, është tërësisht e kuptueshme se ata që aktualisht janë në poste drejtuese kanë përgjegjësinë e parë dhe më të rëndë për të vepruar në interesat e vendit.

Ne do të marrim masat e duhura në përgjigje të atyre që pranojnë ose nxisin dhunën, pranojnë ose nxisin shkeljen e ligjeve zgjedhore dhe standardeve ndërkombëtare, apo ndryshe përpiqen të minojnë

Kategori
Uncategorized

Ne kemi një mision historik për ta bërë Korçën shtëpinë tonë🇦🇱.

nga Naim Hajdari /

Lëvizja Socialiste per integrim, forcë e paster politike që di të mbajë premtimet, shumë shpejt do të këthejë edhe shpresen e qytetarit në këtë vënd


Krijimi i mundësive per punesimin e te rinjve nga LSI, jo vetem do ndaloje hemoragjine e largimit te rinise shqiptare, por do uli koston e jetesës duke kethyer shpresën vend.

Levizja Socialiste per integrim do mbështesi fiqimisht bujqësinë, me 200 milion euro në vit, me subvencione konkrete dhe të drejtpërdrejta për ta kthyer vëmendjen tek fermeri vendas.

Levizja Socialiste per Integrim do kthejë pushtetin tek qytetarët e thjeshtë, që e duan Korçën dhe vendin.

Do godasim rëndë çdo monopol klientelist të Rilindjes që në këto vite mbolli veç varfëri dhe krim.

Endrit Brahimllari. Sekretar i pergjithshem i Levizjes Socialiste për Integrim, eshte kandidat i kesaj force politike ne Qarkun e Korcës.

Endrit di jo vetem te premtojë, por ai di edhe ti mbajë premtimet, koha e ka vertetuar korrektesine e ketij qytetari te denje per ti sherbyer kombit me devotshmeri.

Më 25 Prill voto Levizjen Socialiste per Integrim.

Voto nr 6

Voto Endrit Braimllari.

Kategori
Uncategorized

DO E VOTOJ ME TE DY DUART KETE REFORME FISKALE KU TE GJITHE JANE TE FITUAR.

Nga Dritan Kaba /

Çlirohet biznesin nga frika e bezdia e pafund e tatimoreve, qe vetem stres sjellin per familjet qe punojne dhe zoterojne keto biznese.

Nje rroge shperblim ne vit per çdo familje shqiptare me dy te punesuar dhe shume me shume te ardhura ne buxhetin e shtetit per t’i investuar ne shendetesi, arsim, perkrahje sociale dhe per rritjen e pensioneve.

Me propozimin e LSI do ikin tatimoret nga biznesi i vogel dhe i mesem e do kene kohe te merren me evazoret e vertete.

Ju ftoj te ndiqni nje spot elektoral, qe ne fakt eshte shume me shume se politike per vota, por nje angazhim konkret i cili eshte propozimi me i thjshte dhe efektiv, qe ka ofruar ne keto zgjedhje nje parti politike.

Per çdo fature te shpenzuar, çdo qytetari do i kthehet 5% e vleres. I thone gati nje gjysem rroge ne vit qe i kthehet çdo individi qe punon. Per nje familje me dy te punesuar i thone gati nje rroge e plote ne fund te vitit.

Nuk ka nevoje me per tatimore qe me arrogancen dhe korrupsionin e tyre po shkaterrojne binzesin e vogel e mesem, se tek i madhi as guxojne te afrohen edhe tek muri rrethues.

Me propozimin e LSI do ikin tatimoret nga biznesi i vogel dhe i mesem e do kene kohe te merren me evazoret e vertete.

Do shpetojne edhe tatimoret qe ne te shumten e rasteve, veç banditeve me uniforme shteterore te punesuar nga Rilindja, e ndjene poshterim per veten dhe perbuzje per ate qe i ka urdheruar te sillen si harbute me shqiptaret qe punojne ne bizneset e vogla e te mesme per te fituar buken e gojes per vete dhe familjet e tyre.

Ndaj siç thote edhe Vini ne spot, mbeshtesni me vote LSI qe te realizohet reforma me e madhe tatimore ku te gjithe jane te fituar, veç evazoreve te medhenj.

Rroge shperblim per familjet shqiptare, qetesi ne bizneset e vogla dhe te mesme, me shume te ardhura ne buxhet, me shume kontroll per evazoret e medhenj dhe per shperdoruesit e taksave te shqiptareve.

Kategori
Uncategorized

Toma është engjëll ? Rama ska guxim jo ta largojë, por as ti zerë emrin në gojë.

Si gjithmonë e dhe mbas 8 vitesh në krye të një narkoqeveri “rilindase”, fajin e ka Saliu, dhe imperializmi amerikan !

I zënë nẽ çark si nje mi.

Idhnak, i tërbuar, mashtrues dhe frikësuar deri në palcë, mbrëmë kryeministri në detyrë e etiketoj mikun e tij Tomën si një engjëll.

Vërtet kush ja shtrëngon kaq keq lakun në fyt këtij narko-kryeministri ?

Narko-qeverisja ? Vjedhja e votës ? Apo aferat e përbashkëta korruptive ?

Të treja bashkë përbëjnë lakun e lyer me sapun vlore në qafën e Ramës .

Rama ka ç’do lloj informacioni për korrupsionin, kondrabandën, trafikun, dhe krimin e organizuar, por ai hesht.

Hesht, sepse pjesë e asaj llumnaje dhe grope ujrash të zeza, eshtë vetë ai me shpurën e tij ”narko-rilindase”

Paturpesia e tij arrin deri atje sa deklaron se qëndrimi i tij nuk ndryshon fare nga qëndrimi i Ambasadores në lidhje me këtë çështje.

Por Ai, nuk guxon ta shohi Tomen ne sy, dhe jo më të deklaroje ne emrin e tij dhe partise socialiste se kundershton kandidimin e Tomes si kandidat per deputet në parlament .

Nuk guxon sepse me largimin e Tomes dhe tomeve te tjere, vorrit të krimit ”rilindas” i hiqet rrasa, krrimbat dhe ujrat e zeza shpërthejnë në sipërfaqe

Sepse është po ky narko-kryeminister që lejoj dhe bashkpunoj ngushtë me bandat, kanabizimin dhe trafikun e drogës,

Vallë kaq shpejt na ka lënë memorja e e skafeve vip, dhe mushkonjave të Divjakës ?
Apo dhe per kete fajin e ka Saliu. ?

Ndaj ka arsye madhore qe ky narko-kryeminister të mbrojë dhe fsheh bashkpuntorët dhe miqte e tij narko-deputetet, kryebashkiaket, dhe qeveritaret e tij të lidhur me krimin e organizuar, bandat dhe banditet.

Mbron Xibrakën dhe Taulantin, sepse mbron Olsin e tij të dashur .

Është po ky narko-kryeministër që mundohet ti shpetoje ketyre akuzave reale duke u hedhur si majmuni Çita, dege me dege dhe vazhduar sot e kesaj dite edhe mbas 8 viteve kryeminister “fajin e ka Berisha” Meta apo Monika ?

Po vertet Berisha e ka një faj !

Ai ja hoqi rrasën vorrit të hajdutve, krimineleve dhe trafikanteve ”rilindas”.

Idhnaku, frikacaku, por dhe bashkpuntori në korrupsion i Tomës dhe jo vetëm i tij, nuk guxon të deklarojë atë çka deklaroj opozita dhe Partia Demokratike.

Laku i lagur dhe lyer me sapun Vlore, në qafën e tij e tmerron.

Ai e di, e kupton që mbas Tomës radha është e tij.

Ai e di se Toma në ikje do tërheqë zvarrë litarin e sapunosur dhe Rama është i pari që do mbytet me të.

Ndaj dhe ska guxim, por deklaron se : “Përgjigjen time e ka dhënë Endri Fuga për Zerin e Amerikës dje. Atë përgjgije kam dhe unë. Vetë ambasadorja më parë ka publikuar atë që unë i kamë thënë. Unë dhe në kemi ndërkohë një target më të gjërë sesa individi që po flasim.

Mbas 8 viteve në pushtet i tmerruar nga thyerja e kembeve te karriges me zë te çjerre mundohet te na mbushi mendjen se …

Ne nuk nuk duhet te merremi me varferinë.

Nuk duhet te merremi me ikjen 500 000 shqiptareve ne qenqeverisjen e tij.

Nuk duhet te merremi me krimin e organizuar dhe bandat ne qeveri.

Nuk duhet te merremi me te dhe ministrat e tij te brendeshem lidhjet dhe trafikun e droges.

Nuk duhet te merremi me Gjiknuret dhe vjedhjen e votes.

Nuk duhet te merremi me Xibraken, Olsin, Taulantin.

Nuk duhet te merremi me shitjen e kosoves.

Nuk duhet te merremi me detin.

Por

Ne duhet të merremi me Saliun, me Ilirin dhe Monikën, që përpara të cilëve deklaron Rama, Tom Doshi është ëngjëll. Për sa i përket Doshit, unë nuk kam asnjë dallim nga mendimi i ambasadores. Në raport me ata që thashë, ky është ëngjëll.

E ndërsa Tom Doshi deklaron hapur se une jam me Ramen dhe e vetmja oferte dhe alternative e imja eshte Rama, ky paturpesisht deklaron se.. ne nuk jemi aleat…

Deklarimi mashtrues i tij se Doshi është përcaktuar dhe i eshte ndaluar hyrja në USA, dhe nga USA për korrupsion, unë nuk kam asnjë arsye ta vë në dyshim përcaktimin e tyre. Ne nuk jemi aleat dhe as nuk do të jemi aleatë. Unë e kuptoj shumë mirë që SHBA nuk mund të mbajë të njëjtin qëndrim për Monikën, Ilir, Saliun.

Une skam lidhje me korrupsionin thotë shembelltira me e ndyre se keqes së vëndit.

Unë nuk kam asnjë lidhje me ata dhe asnjë lidhje me korrupsionin. Unë e mirëkuptoj që ambasadorja nuk mundet t’i rreshtoje dhe ata tjerët, sepse njëri është president, tjetri është gruaja e presidentit.

Ai ka problem Presidentin dhe mbrojtjen me dinjitet të kushtetutes prej tij

Ai ka problem Opozitën dhe liderin e saj Z. Lulzim Basha, popullaritetin, drejtesine dhe vertetesine e tij.

Besimin e nje populli te tere per ti dhene atij mandatin e shpëtimit dhe drejtimit të vendit.

Jo Saliun, Ilirin dhe Monikën, si emra…

Tani ai ka problem vete ish votuesin e tij dhe popullin, ndergjegjesimin dhe reagimin ndaj se keqes, voten popullore që do e çojë për skrap në landfillet e miqve të tij

Ndaj ai mashtron kur deklaron se…

Unë kam problem mbajtjen e narko-pushtetit, me çdo mjet, ndaj e kam problem Bashën, Saliun, Ilirin, Monikën.

Kështu që përsa i përket Tomës, nuk i heq asnjë presje asaj që thotë ambasadorja,”

Por frikacaku idhnak, nuk deklaron se ai dhe “rilindja qe ai perfaqson dustancohen nga Toma, dhe kerkojne qe ai te mos kandidoje me per deputet..

Tik tak, Tik, tak. Tik, tak.

SHQIPËRIA FITON !

Ora e votës dhe reagimit popullor po vjen !

Kategori
Uncategorized

“PD si Ferrari që xhiron gomat në start”, Zheji komenton çeljet e fushatave elektorale: Rama nervoz, Basha program të qartë me vizion për të ardhmen!

Mitingu i PD ishte një shpresë për shqiptarët, pasi u transmetua një frymë pozitiviste. Ndërsa nga krahu tjetër, ai tha se pa një nervozizëm të kryeministrit Edi Rama.

Artur Zheji:

Takimi i Bashës ishte me shumë vizion, si një makinë Ferrari që xhiroi gomat.

Por Rama nuk ishte në formën më të mira, ka një qëllim, të konservojë, të ruaj.

Ndërsa sfidanti real i këtij momenti, duket zoti Basha.

Analisti Artur Zheji, i ftuar në studion e emisionit “FrontLine”“News 24”, komentoi çeljen e fushatës së dy partive më të mëdha në vend, PD-PS.

Sipas Zhejit, mitingu i PD ishte një shpresë për shqiptarët, pasi u transmetua një frymë pozitiviste. Ndërsa nga krahu tjetër, ai tha se pa një nervozizëm të kryeministrit Edi Rama.

Zheji u ndal dhe tek ligjërata e përdorur nga të dy liderët, Rama dhe Basha. Sipas analistit, Rama në 2/3 e fjalës së tij u mor me vonesën e Bashës, ndërsa nga krahu tjetër, lideri demokrat sipas Zhejit, prezantoi një vizion të qartë për të ardhmen.

Si ju duk fushata, çfarë impresioni patët ku dëgjuat Ramën dhe Bashën?

Artur Zheji:

Takimi i Bashës ishte me shumë vizion, si një makinë Ferrari që xhiroi gomat. Por Rama nuk ishte në formën më të mira, ka një qëllim, të konservojë, të ruaj. Ndërsa sfidanti real i këtij momenti, duket zoti Basha.

A ju përkojnë këto xhirot e shpejta të Bashës me vonesën e tij në miting?

Artur Zheji: Nuk e di, por mund të jenë gjëra që interpretohen në forma të ndryshme. nuk ndaj mendim me kryeministrin që u mor në 2/3 e fjalës së tij, në hapjen e petave të një lakrori të stërparë, u mor me Berishën, Bashën. Liderin e opozitës e quajti dhëndër, por unë dhëndrin e di që është gjë e mirë.

Vonesa ishte e faktuar, sepse të gjithë anëtarët e partisë ishin atje, ndërsa Basha s’ishte?

Artur Zheji: Unë kam ardhur për të gjykuar vizionin. Nëse do të merremi me këto pyetje, ndërkohë që kemi përsëri zotin Rama që thotë do të iki në 2030. Gjithsesi do të sqarohet, kjo ishte edhe kocka e atyre që e ka sharë një profesion dhe do të merrej me një gjë që të sharë s’kishte. Nervozizmi i kryeministrit ishte që hapja e PD ishte fantastike.

Jemi në kohë pandemie zoti Zheji, duke parë që PS respektoi fushatën, ndërsa PD nuk e respektoi. Madje as gaztorët nuk u lejuan brenda fushatës?

Artur Zheji: Nuk jam ekspert sanitar. Më vlerëson shumë që më fton në një fushë që s’kam informacion. Një njeri që do të jetë konservator, të ruash, thotë të veshësh fustan dhe të jesh poshtë gjunjëve, mos e thuaj këtë, sepse kemi diçka për të ruajtur. Ata që duan të kapërcejnë diçka të vjetër janë inovator, shoh një njeri që ka humbur atë nivaizmin, që zvarrë fjalën si Fidel Kastro, flet deri në 7 orë. Pra njëkohësisht dhe një njeri që godet, impakton me atë që duhet të thotë. Këta pashë unë, me të tjerat të merret policia.

Diskursi i zotit Basha dhe i Ramës, çfarë pati risi?

Artur Zheji:

Unë mendoj që fjala udhëheq qëllimin, qëllimi i Bashës është që t’i thotë pjesës gri që ne jemi një ndryshim bindës dhe jemi përgjigja e sëmundjes që shqiptarët po kalojnë këtë kohë, s’po flasim për COVID-in, po flasim për pagë që lidhen me [papunësinë, mungesën e një drite në fund të tunelit të një tranzicioni që s’po mbaron.

Ai tha që ne jemi fundi i trazicionit dhe një shpresë e re që do të vijë. Kjo nënkupton një divorc me të vjetrën politike. Rama në qëllimin e tij dhe thotë do të na lini ne dhe do të ikni me ta. Po si mund ta ulësh të folurën politike në këto nivele. Shqiptarët kanë shijuar, e votuar më parë. Ai tha në vitin 2021 bërtisnin atje, normal kanë pasion të ndjekin liderin e tyre. Si mund të përgujosh qasjen e tyre, Rama duhet të merret me vizionin e tij dhe të merret me vetëpastrimin dhe trajektoret e gabuara. Ai shkon në fushatë me mamuthë të korrupsionit, siç thotë Berisha.

Kush janë këta?

Artur Zheji: Damian Gjiknuri, disa të tejrë si puna e tij. Këtë mbaj mend unë, Ahmetaj. Djem të mirë janë, falsin anglisht mirë, por edhe numurojnë mirë thonë. Sot s’u dëgjua fare Luljeta Bozo, më bëri merak. Apo mjekja, Çomo, ata janë diamanti i kësaj liste, por duket se Rama e rrëmben skenën. Ata duhet të ishin kryefjala, sepse ata kanë një të re morale. Siç ka të re morale Flutura Açka tek Partia Demokratike. Në këto nivele duhet ta shiftë Rama. Kryeministri është një mjeshtër për të rrëmbyer kohën që është e tija, ka rrëmbyer ai kohë të të tjerëve, ka ndërhyrë, i ka nxjerrë nga loja, ai është aty falë zotësisë së tij, sepse ka performuar në mënyrë absolute. Nuk është Lul Basha kundra Ramës, por koha që ka kaluar, e trishta, të dish të dalësh nga skena politike kur është koha e duhur është gjë e mirë. Jo për moshë, por për faktin që ka bërë deri tani kompormise me njerëz të caktuar. Kjo është drama e tij, por drama e tij nuk është e Shqiptarëve.

Rama tha me siguri që nuk duhet të lënë vendi mbrapa dhe duhet të vijohet?

Artur Zheji: Unë e shoh që përveç një misioni të sforcuar që është mandati i tretë, përveç një nevoje dhe etje për pushtet, një trishtim për t’u larguar nga pushteti, ndoshta një vetmi e pret. Shqipëria kërkon një magji tjetër.

Cila mund të ishte?

Artur Zheji: E para njëherë duhej të ndalohet hemorragjia. Rama e ka koncept thotë mos rrini në kafe ju dembela, se erdhën jua morën këta. Kush janë këta, janë ata nga bedlendëshi, që me 1 dollar janë të lumtur. Shqiptarët janë evropianë duan dhe 1 mijë dollarë, duan të fitojnë më shumë. Ai që nuk shkon në punë s’është dele. Njeriu ka një jetë që të jepet njëherë. Nuk është kjo zgjidhja. Shoh një varfëri konceptesh. Basha është më i qartë, thotë kam plane. Plani është i qartë.

Mendoni që Rama duhet të ishte tek festa e dhëndrit tek opozita?

Artur Zheji: Ai u mor vetëm me thashetheme, kush e këshillon e këshillon gabim sepse Rama është shumë i zgjuar, shpresoj të mos i ketë gjërat keq politikisht. Nëse sondazhet dalin keq të paktën ta fshehë, të mos e bëjë kaq të dukshme.

Rama thotë të ruhen mandatet e marra dhe të sigurojë 78 mandate?

Artur Zheji:
Ai kur nuk është serioz pse të mos jemi ne seriozë. Mendoj që koalicioni opozitar, sipas konsumit që thatë dhe ju, sipas një vullneti të lexuar të popullit për ndryshim ka shanse të mëdha për të marrë drejtimin. Opozita është një ujëmbledhës i ujërave pranverore, mbledhësi është Partia Demokratike, LSI, këta janë ujëmbledhës dhe e çojnë ujin për një qëllim të vetëm, fillimin e ndryshimit. Sot kampioni i baltës ishte Rama, sa që do të ishte një vetëvrasje politike që përpara shqiptarëve të bënte një prapaktheu dhe një maskarallëk.

360grade.al

Kategori
Uncategorized

Risite e fushates se Edi Rames nje komuniste nostalgjike e diktatures dhe nje spiuni të Sigurimit.

Ngrihet “Perdja” Robert Ndrenika, te dale skena e pushkatimit te inxhinierit 32 vjeçar, qe i rrembeu shtepine, jeten, endrrat, profesionin, Luljeta Bozo me dashurine e saj, diktaturen komuniste.

Nga Dritan Kaba/

TE GJITHE BASHKE KUNDER AMALGAMES RILINDASE!

Risite e fushates se Edi Rames nje komuniste nostalgjike e diktatures dhe nje spiun Sigurimi.

Kjo eshte fytyra reale e Rilindjes.

Kjo amalgame bijsh te bllokut, nostalgjikeve te eterve te tyre, spiuneve te Sigurimit, hajduteve pa asnje meshire te taksave te shqiptareve, banditeve kriminele dhe oligarkeve duan te rrenojne jo ta rilindin Shqiperine.

Kjo nuk eshte Shqiperia qe duam te kemi e te trashegojme tek femijet tane.

Ndaj çdo vote kunder Rilindjes se nostalgjikeve te komunizmit, bijve te eterve kriminele, korrupsionit te frikshem dhe vraster, kunder krimit te organizuar qe po mban peng te rinjte dhe te ardhmen e tyre, kunder oligarkeve qe po rrembejne çdo pasuri kombetare, kunder zecendesimit te shqiptareve me afrikane.


Shiptaret meritojne demokracine, tregun e lire, progres ekonomik, arsim cilesor, te gezojne pronat e tyre, te jetojne si qyttare te denje te Evropes te ciles i takojne prej shekujsh.


Me Rilindjen dhe amalgamen që ajo perfaqeson keto aspirata jane drejt asgjesimit.

Kategori
Uncategorized

Basha: Ndryshimi po vjen, ne do t’i japim fund tranzicionit shqiptar

“Shqipëria ka nevojë për punë, nder dhe ndryshim rrënjësor.

Ne sot duhet të mbrojmë dhe të vendosim në vendin e duhur krenarinë tonë të kahershme si shqiptarë.

Ta ndalojmë këtë varfërim, këtë zbrazje.

Nënat dhe motrat tona nuk duhet të kërrusen më nga pllakosja që sjell braktisja.

Basha: Ndryshimi po vjen, ne do t’i japim fund tranzicionit shqiptar

Kryetari i opozitës, Lulzim Basha, e nisi fjalimin e tij në fillim të fushatës përpara një sheshi të mbushur.

Basha u shpreh se pas 31 ditësh do të nisë rrugëtimi për ndryshimin e Shqipërisë.

“Ju keni marrë një vendim të rëndësishëm:

T’i japim fund tranzicionit shqiptar dhe të hapim një faqe të re të historisë moderne dhe evropiane të Shqipërisë”, u tha Basha të pranishmëve.

Ne jemi sot këtu si përgjigje e thirrjes së saj për të ndalur dorën që zhvat pasuritë e kombit dhe mendjen e errët që kërkon të mbjellë frikën në zemrat e bashkatdhetarëve tanë.

Është një rrugëtim i vështirë që ne po e kryejmë me përgjegjësi.

Ne jemi të vetëdijshëm se puna jonë është një sakrificë për kombin.

Ne po luftojmë një grusht njerëzish që janë gati të bëjnë gjithçka për të mbajtur karriget e tyre.

Ne po zhvillojmë edhe një betejë brenda vetes.

Unë e di se pas 8 vitesh zhgënjime, shumëkujt i ka humbur besimin dhe gjithkush mendon se vendi nuk ndryshon.

Unë pyes: a është kjo ajo që meritojmë?”


“Sot jemi këtu për të ndalur dorën që zhvat vendin.

Mund të bëjmë dhe do të bëjmë shumë më shumë.

Ky vend meriton më shumë, shqiptarët meritojnë më shumë!”

“Kam ndjerë etjen për ndryshim. Gjërat mund të shkojnë më mirë, ndryshimi po vjen.

Kam lexuar në sytë tuaj një forcë të papërsëritshme. Shqiptarët janë gati për një ndryshim të madh.

Qeveritarët që na zhvasin, duan të na vrasin shpresën.

Por më 25 prill do ia heqim popullit këtë barrë të rëndë,” tha Basha.

syri.net /

Kategori
Uncategorized

E kush më mirë se Kolonjarët e duan dhe e nderojnë kolonjën .

Kolonjës këtij djepi kulture dhe atdhetarie, sot më shumë se kurrë i duhet bijtë dhe bijat e saj intelektualë kolonjarë !

Kolonja ka nevojë për ndryshim !

Kolonja ka nevojë për zhvillim !

Kolonja ka nevojë për drejtësi !

Mjeku Kolonjar Ergin Andon Çikopana
i datlindjes 1988 është kandidati i Lëvizjes Sicialiste për Integrim në vëndlindjen e tij Kolonjë.

Ergin ka mbaruar më 2006 gjimnazin “Petro Nini Luarasi” në Ersekë, ndersa më vitin 2012 perfundoj universitetin mjekesor në Tiranë.

Mbas mbarimit të fakultetit të mjekesisë Ergini vjen dhe shërben me perkushtim ne vendlindjen e tij Ersekë.

E kush e ka njohur apo ka kerkuar keshillat dhe ndimen e Erginit dhe nuk ka krijuar mirnjohje dhe respekt per kete djalë Kolonje…

Erginit veç mjekut i janë besuar dhe detyra drejtuesi po ne kete institucion ku ai i ka realizuar me perkushmeri dhe ndershmeri.

Ne vitet 2013-2018 Ergini sherbyer Drejtor Drejtoria e Shendetit Publik Kolonje,

Mjek Urgjence Drejtoria e Sherbimit Spitalor Kolonje,

Mjek Familje Qendra Shendetesore Erseke,Qytet
2018-sot Mjek Specializant Pneumologji

Ja pse kolonjes nuk i duhen kollovaret mashtrues qe vine mashtrojne, mbushin hararet dhe ikin nga syte kembet.

Por

Bijtë dhe bijat e tabanit të saj.

I duhen më të mirët.

I duhen ata që jetojnë me hallet, problemet dhe gëzimet e kesaj treve të çmuar.

Ndaj më 25 Prill mos hetizo, por shëmb vjetersirat dhe voto të ardhmen tënde.

Voto djalin, intelektualin, dhe mjekun tënd Ergin Andon Çikopana.

Nga Naim Hajdari /

Kategori
Uncategorized

Bill Clinton – Si e nisëm bombardimin e Serbisë?Bill Clinton, ish president i SHBA

Një vit më parë serbët kishin filluar një sulm kundër rebelëve shqiptarë kosovarë duke vrarë shumë njerëz të pafajshëm; kishte fëmijë dhe gra që i kishin djegur në shtëpitë e tyre. Raundi i fundit i agresionit serb kishte ndezur shkëndijen e një eksodi të ri refugjatësh dhe kishte shtuar dëshirën e shqiptarëve kosovarë për pavarësi. Vrasjet ishin shumë të ngjashme me ditët e para të luftës në Bosnjë, e cila ashtu si edhe Kosova ishte urë lidhese e ndarjes që ekzistonte mes muslimanëve europianë dhe të krishterëve serbë ortodoksë, një vijë ndarese përgjatë së cilës kishte pasur konflikte të herëpashershme prej gjashtëqind vjetësh. Në vitin 1974 Tito i kishte dhënë autonomi Kosovës, duke i lejuar vetëqeverisje dhe kontroll mbi shkollat. Në 1989-ën Millosheviçi i hoqi Kosovës të drejtën e autonomisë.

Që prej kësaj kohe, tensioni kishte ardhur në rritje derisa shpërtheu më pas në 1995-ën kur Bosnja arriti pavarësinë. Unë isha i vendosur për të mos lejuar që Kosova të bëhej një Bosnjë e dytë. Po kaq e vendosur ishte edhe Medlin. Në prill 1998 Kombet e Bashkuara kishin detyruar mbi serbët një embargo armësh. Ndërkohë Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj kishin vendosur mbi ta një embargo ekonomike, pasi kishin dështuar t’i jepnin fund armiqësisë dhe nuk hynin në dialog me shqiptarët kosovarë. Nga mesi i qershorit, për të bërë të mundur ndalimin e dhunës,

NATO-ja kishte filluar të planifikonte një numër mundësish për ndërhyrje ushtarake. Teksa afrohej vera, Dik Hollbruk (Dick Holbrooke) ishte kthyer në rajon për t’u përpjekur të gjente një zgjidhje diplomatike për këtë konflikt.
Nga mesi i korrikut forcat serbe sulmonin sërish kosovare të armatosur dhe të paarmatosur, duke filluar kështu një verë sulmesh që do të detyronte 300,000 të tjerë shqiptare kosovare që të linin shtëpitë e tyre.

Vonë, në shtator Këshilli i Sigurimit të Kombeve të Bashkuara aprovoi një rezolute tjetër, e cila kërkonte fundin e konfliktit dhe në fund të muajit në dërguam edhe një herë Hollbruk-un (Holbrooke) në Beograd që të përpiqej të gjente gjuhën e arsyes me Millosheviç-in. Në 13 tetor NATO-ja kishte kërcënuar të sulmonte Serbinë brenda katër ditëve në rast se nuk respektoheshin rezolutat e Kombeve të Bashkuara. Sulmet ajrore u shtynë kur u pa se 4 mijë oficerë të forcave speciale jugosllave ishin duke u tërhequr nga Kosova.

Për pak kohë gjërat u përmirësuan por në janar 1999 serbët filluan të vrisnin sërish kosovarë të pafajshëm dhe kështu sulmet ajrore dukeshin të pashmangshme. Ne vendosëm të provonim diplomacinë edhe njëherë, por nuk kishim shumë optimizëm. Objektivat e palëve ishin shumë larg njëra-tjetrës. Shtetet e Bashkuara dhe NATO-ja donin që Kosova të gëzonte autonominë politike që kishte pasur nën Kushtetutën Jugosllave ndërmjet viteve 1974 dhe 1989 derisa ua hoqi Millosheviçi si dhe dëshironim një forcë paqeruajtëse të drejtuar nga NATO-ja që të garantonte paqen dhe sigurinë e civilëve kosovarë duke përfshirë këtu edhe minoritetin serb.

Millosheviçi dëshironte ta mbante Kosovën nën kontroll dhe ishte kundër vendosjes atje të trupave të huaja ushtarake.
Shqiptarët kosovarë kërkonin pavarësi. Por ata ishin të ndarë edhe mes tyre. Ibrahim Rugova, kreu i qeverisë hije ishte një burrë i butë, i dalluar për mbajtjen gjithmonë të një shalli rreth qafes. Unë isha i bindur që me të mund të arrinim një marreveshje paqeje, por nuk isha aq i sigurt për faktorin tjetër kryesor kosovar, Ushtrinë Çlirimtare Kosovare (UÇK) të drejtuar nga një i ri i quajtur Hashim Thaçi. UÇK-ja kërkonte pavarësi dhe besonte se mund të ndeshej dhëmbë për dhëmbë me ushtrinë serbe. Palët u takuan në Rambuje (Rambouillet) në Francë, më 6 shkurt (1999) për të rënë dakord mbi hollesitë e një marrëveshjeje, e cila do të rikthente autonominë, do të mbronte kosovarët nga shtypja me anë të një operacioni të drejtuar nga NATO-ja, do të ç’armatoste UÇK-në dhe do të lejonte ushtrinë serbe të vazhdonte të ruante kufirin.

Madeleine Albright dhe homologu i saj britanik, Robin Kuk (Robin Cook) ngulën këmbë agresivisht në favor të kësaj politike. Pas një jave bisedimesh të koordinuara nga ambasadori amerikan Kris Hill, (Chris Hill) dhe homologët e tij nga Bashkimi Europian dhe Rusia, Medlin (Madeleine) dhe unë zbuluam se qëndrimi ynë kundërshtohej nga të dyja palët: serbet nuk donin të binin dakord pëer vendosjen në Kosovë të një force paqeruajtese të drejtuar nga NATO-ja dhe kosovarët nuk donin të binin dakord për të pranuar autonominë në rast se nuk merrnin garanci për mbajtjen e nje referendumi ku do të vendosnin për pavarësinë. Dhe UÇK-ja nuk ishte e kënaqur që do t’i duhej të ç’armatosej, pjesërisht për arsye se ata nuk ishin të sigurt se mund të mbështeteshin në forcat e NATO-s për t’u siguruar mbrojtje. Grupi ynë vendosi ta shkruante marrëveshjen në një formë të tillë që ta vononte mbajtjen e referendumit por të mos e mohonte atë përfundimisht. Në 23 shkurt, shqiptarët kosovarë, përfshi këtu edhe Thaçin, e pranuan marrëveshjen në parim, u kthyen në shtëpi për t’ua shitur atë njerëzve të tyre dhe në mes të marsit udhëtuan për në Paris për të firmosur dokumentin e përfunduar.
Serbët e bojkotuan ceremonine ndërkohë që 40 mijë trupa serbe ishin grumbulluar përreth Kosoves dhe Millosheviçi përsëriti se ai nuk do te lejonte kurrë vendosjen e trupave të huaja në tokën jugosllave. Unë e dërgova Dik Hollbruk-un (Dick Holbrooke) për ta takuar atë për herë të fundit, por edhe Dik-u nuk mundi ta lëvizte nga vendi. Në 23 mars, pasi Hollbruk-u largohet nga Beogradi, Sekretari i Përgjithshem i NATO-s, Javier Solana, me mbështetjen time të plote, i kërkoi Gjeneralit Uesli Klark të fillonte sulmet ajrore. Në të njëjtën ditë, me shumicë votash 58- 41 Senati votoi për të mbështetur këtë veprim. Në fillim të muajit Dhoma e Përfaqesuesve kishte votuar 219 me 191 për të mbështetur dërgimin e trupave amerikane në Kosovë në rast se nënshkruhej marrëveshja e paqes. Mes Republikaneve të njohur që votuan në favor të këtij propozimi ishin edhe Dennis Hastert dhe Henri Hajd (Henry Hyde). Kur kongresmeni Hajd (Hyde) tha se Amerika duhet të ngrihet kundër Millosheviçit dhe spastrimeve etnike unë buzëqesha dhe thashë me vete “ndoshta doktor Xhekell (Jekyll) në fund të fundit ishte diku brenda tij” (Shënim i përkthyesit: Dr. Jakyll është një personazh letrar dhe këtu nënkupton anën pozitive të një personi.) Ndërsa shumica e Kongresit dhe të gjithe aleatët tanë në NATO mbështesnin sulmet ajrore, Rusia nuk ishte në të njëjtën linjë. Kryeministri Yevgeni Primakov ishte duke udhëtuar drejt Shteteve të Bashkuara për t’u takuar me Al Gore. Kur Al e njoftoi se një sulm mbi Jugosllavinë ishte i mundshem, Primakov urdhëroi që aeroplani i tij të kthehej mbrapsht drejt Moskës. Në datën 24 (mars 1999) une iu drejtova popullit amerikan për t’i treguar se çfarë isha duke bërë dhe arsyet pse po ndërmerrja nje akt të tillë. U shpjegova atyre se Millosheviçi u kishte zhvatur kosovarëve autonominë, duke u mohuar të drejtat e tyre të garantuara me Kushtetutë për të folur gjuhën e tyre, për të pasur shkollat e tyre, dhe për t’u vetëqeverisur. Une iu pershkrova atyre masakrat serbe: vrasjen e civilëve, djegien e fshatrave, dëbimin e njerëzve nga shtëpitë e tyre, 60 mijë vetëm në pesë javët e fundit dhe gjithsej një çerek milioni. Më në fund unë kisha mundësi t’i vendosja ngjarjet aktuale në kontekstin e luftrave që Millosheviçi kishte shpallur kundër Bosnjes dhe Kroacisë dhe në ndikimin shkatërrues të vrasjeve të tij mbi të ardhmen e Europës.
Fushata e bombardimeve kishte tre qellime: t’i tregonte Millosheviçit se ne e kishim seriozisht se do të ndalonim një rradhe tjetër të spastrimit etnik, se do të shmangnim një sulm akoma më të përgjakshëm kundër civilëve të pafajshëm në Kosove dhe se nëse Millosheviçi nuk do të dorëzohej se shpejti ne do të dëmtonim seriozisht kapacitetin ushtarak të Serbisë. Atë natë filluan sulmet ajrore. Ato do të zgjasnin për 11 javë, ndërkohë që Millosheviçi vazhdonte të vriste shqiptarët e Kosovës dhe të dëbonte rreth nje milion shqiptarë prej shtëpive të tyre. Bombat do të shkaktonin dëme të mëdha mbi infrastrukturën ushtarake dhe ekonomike të Serbisë. Fatkeqësisht në disa raste ato do t’u shmangeshin koordinatave të përcaktuara dhe do të merrnin jetën e njerëzve që ne po përpiqeshim të mbronim. Disa njerëz arsyetonin se qëndrimi ynë do të kishte qenë më i justifikuar nëse do të kishim dërguar edhe trupa ushtarake nga toka. Por me këtë argument kishte dy probleme. Së pari, derisa ushtarët të arrinin në pozicionet e tyre, të mjaftueshëm në numër dhe me mbështetjen e duhur, serbët do të shkaktonin një dem shumë të madh. Së dyti, viktimat civile të një fushate ushtarake në tokë do të kishin qenë shumë herë më të mëdha sesa numri i viktimave si rezultat i bombave të pasakta. Unë nuk u bashkova dot me argumentin se duhej të ndiqja një kurs i cili do të merrte më shumë jetë amerikanësh, pa siguruar shumë bindshëm mundësinë e një fitoreje. Strategjia jone shpesh do të dyshohej, por ajo kurrë nuk u braktis. Në fund të muajit, kur bursa u mbyll për të parën herë në historinë e saj me mbi 10 000 nga 3 200 kur une mora Presidencën, vendosa të bëja nëe intervistë me gazetarin e televizionit CBS, Dan Rather.
Pas një diskutimi të gjerë për Kosoven, Dan-i më pyeti se nëse e prisja që një ditë të bëhesha bashkëshorti i një senatoreje të Shteteve të Bashkuara. Në atë kohë shumë zyrtarë të New York-ut ishin bashkuar me Carli Renxhell (Charlie Rangel) për t’i kërkuar Hillaryt të merrte në konsideratë që t’i hynte garës. I thashe Rather se nuk e kisha idenë se çfarë ajo do të vendoste, por nëse do të kandidonte dhe do të fitonte “ajo do të ishte e mahnitshme”. Në prill ndërsa ne kishim shtuar bombardimet në qytetin e Beogradit duke goditur Ministrine e Brendshme, selinë e televizionit shtetëror serb, shtëpinë e Millosheviçit dhe ndërtesën e partisë së tij, konflikti në Kosovë u intensifikua. Ne gjithashtu shtuam jashtëzakonisht mbështetjen financiare dhe praninë me trupa ushtarake në shtetet fqinje si Shqipëria dhe Maqedonia për t’i ndihmuar ata të përballonin vrullin e madh të refugjatëve. Nga fundi i muajit, kur Millosheviçi nuk ishte përkulur ende, nga dy drejtime njëkohesisht po vinin kundërshtime ndaj politikës sonë. Toni Bler (Tony Blair) dhe disa anëtarë të Kongresit mendonin se ishte koha për të dërguar trupa nga toka, ndërsa Dhoma e Përfaqësuesve votoi kundër dërgimit të trupave pa aprovimin paraprak të Kongresit. Unë besoja ende se fushata ajrore do të jepte rezultat, dhe shpresoja se mund ta shmangnim dërgimin e trupave nga toka për arsye të ndryshme nga ajo e misionit paqeruajtës. Në 14 prill i telefonova Boris Yeltsin për t’i kërkuar pjesëmarrje me trupa ushtarake në një forcë paqeruajtëse ashtu si edhe në Bosnje. Shpresoja se një prani ruse do të ndihmonte të mbronte minoritetin serb dhe mund t’i jepte Millosheviçit nje mundësi për të shpëtuar fytyrën e tij për kundërshtimet ndaj vendosjes së trupave të huaja

Pjesë nga libri ‘Jeta Ime’

Kategori
Uncategorized

Ilir Meta i sherbeu Kombit.

Zoti President dua te te uroj edhe shume vite te tjera ne sherbim te Kombit dhe Shqiperise, ne mbrojtje te Kushtetutes, te kufijve detare te Shqiperise dhe te jesh gjithmone krah Kosoves si ne 1999 dhe deri me sot, te shqiptareve te Maqedonise se Veriut dhe atyre te Malit te Zi.

Sonte dua t’i uroj ditlindjen Presidentit te Republikes z. Ilir Meta.

Nga Dritan Kaba /
Jemi miq e shoke qe ne gjimnaz, tek “Sami Frasheri”. Nje djale pa fjale, por qe fliste me vepra. Shok i mire, qe nuk linte askend ne balte. Sportist me vullnet te jashtezakonshem. Nxenes i shkelqyer. Plot deshire dhe “ego” per noten.


Nje gje kishte “ te keqe”, nuk vinte nga famljet “vip” te komunizmit, keshtu qe nuk kishte miq. Per çdo dhjete duhet te meritonte njembedhjete, qe ta merrte.
Student po ashtu i shkelqyer, qe kishte filluar te fitonte edhe respektin e pedagogeve per mprehtesine, vullnetin dhe deshiren e tij per te mesuar.

Si pak studente te nivelit te tij iu bashkua pa asnje medyshje Levizjes se Dhjetorit. Fakulteti Ekonomik e zgjodhi unanimisht si perfaqesues ne delegacionin e studenteve per te kerkuar pluralizmin politik.

Kur shume nga bashkemoshataret u rreshtuan me PD, Iliri zgjodhi te ishte themelues i FRESH, rinise socialiste. Bijte e bllokut ishin fshehur jashte vendit ose ishin kthyer ne kameleone qe te shpetonin nga emri i tyre duke u rreshtuar ne partite e opozites.

Ishte reformator i PS, pavaresisht se nuk e thote asnjehere. Aderoi FRESH, para cdo organizmi politik shqiptar, ne Evrope.

Ndryshoi qasjen politike te PS si ndaj krimeve te komunizmit dhe vlerave t se majts moderne. Çdo shkalle te karrieres politike ne PS e meritoi vete. Eshte shembulli i te riut politikan qe askush nuk i ka dhuruar asgje, por e ka fituar me merite. Nga nenkryetar i partise deri tek posti i Kryeministrit.

Bijte e eterve e kane urryer gjithmone. Dhe çuditeshin si nje i ri i vetem pa asnje perkrahje veç vullnetit, pastertise politke, qartesise, si edhe te rinjte si ai qe aq shume i ka mbeshtetur gjithmone, te ngjiste shkallet e politikes.


Te mos harrojme ne ato kohe sapo ishte shpallur pavaresia e Kosoves dhe nje destabilitet politik ne Shqiperi do te thoshte nje arsye me shume per armiqte e shtetit me te ri ne bote.

Ishin disa te tjere qe u munduan ta benin kete sherbim. Ishte Rilindja me Edi Ramen me mitingjet, bllokimin e rrugeve dhe grevat e urise ne bulevard. Ilir Meta i sherbeu Kombit. Ishin muajt e permbylljes se reformave te rendesishme per te fituar levizjen e lire te shqiptareve ne hapsiren Shengen. Kishin te tjere armiq shqiptaret qe e kryenin me se miri punen e tyre te mohimit te levizjes se lire, ishin Rilindja me Edi Ramen qe i benin thirrje BE te mos liberalizonin vizat se 1 milion shqiptare do emigronin brenda dites.
Ilir Meta vazhdoi rrugen e tij duke pasur gjithe kohes si bashkeshoqerues urrejtjen e bijve te eterve, por jo vetem te tyre, poredhe te ish bashkepunetorve te tyre. Atyre qe e kishin shitur shpirtin tek Sigurimi i Shtetit. Ata e urrenin njesoj me bijte e bllokut. Te paret per habine si mundet nje njeri pa asnje perkrahje te behej kryeminister, te krijonte parti, te vazhdonte rrugen e tij politike dhe ata tjeret nuk ishin si ai, se ata, spiunet ne moshe te re e kishin shitur shpirtin tek e keqja, tek erresira. Te dyja kategorite kane shpenzuar miliona dollare, energji pa fund, si mediatike si politike vetem per ta demtuar, ate te ndryshmin, Ilir Meten.
Nga perrallat qe as vete nuk i besonin si legjenda idiote e floririt, ku shqiptaret ende nuk e kane te qarte ate.
Ilir Meta ishte ne opozite me PS dhe me prokurorine kur u arrestuan vjedhesit. Kur u denuan ata me burg, por milionat e hedhura e kane fahire nga mediat. Ishin ata qe donin me çdo kusht te njollosnin Ilir Meten, qe i arrestuan dhe i denuan kriminelet e vertete. Jane plot shtate vete te denuar per kete veper kriminale, por media e sterblere nuk e pasqyron as si histori.

Sa do donin ne ate kohe bijte e bllokut te denonin Ilir Meten, ta zhduknin nga politika.
U paguan miliona per te manipuluar nje bisede me nje ish minister te tij. U paguan kriminele, bandite dhe halabake te sillnin dhune ne Tirane, pikerisht per te mposhtur Ilir Meten.

I ofruan pushtet qe te shkelte fjalen e dhene, por nuk ia arriten dot. E shantazhuan, por nuk e perkulen asnjehere.

Perballoi nje gjyq kur te gjithe akuzatoret, qe manipuluan faktet jane sot pjese e organeve te drejtesise, qe te gjithe megjithese me miliona te padeklaruara e kaluan vetingun ose u bene shefat e vetingut, si shperblim pe maskaraden e gjyqit ndaj tij.


Ne ate kohe ndiqja gjyqin nga afer. Shume media mundoheshin te mos jepnin ose te deformonin faktet dhe te vertetat e gjyqit. Nje dite erdhen dhe i kerkuan falje te gjithe autoret e skemes se felliqur te manipulimit. Shume nga ata ia kane shitur shprtin se keqes dhe falja e kerkuar nga ata eshte njesoj si puthje e Judes ku asnjehere nuk duhet te kesh bese.

Beri nje koalcion duke besuar tek vlerat, por luajalitetit te tij serish perballe i vune poshtersine. Beri nje reforme ne drejtesi me 140 vota duke realizuar dhe kerkesen e opozites se asaj kohe.
Per nje pjese te ngjarjeve per disa arsye te miat nuk do shprehem sot. Do i shkruaj pak me vone, shume shpejt.
Kaloi me vetedije ne opozite dhe nuk pranoi koalicionin ne 2017 me Rilindjen.


Pasthirrma psiqike e Edi Rames : çfaredo Ilir Meta, tregon qarte urrejtjen e tyre. Ata e kane ne gjak se dikush duhet te mos luftoje per shqiptaret , por te shijoje pushtetin. Edi Rama dhe bijte e eterve nuk mund ta kuptojne se si njeri i kushtohet Kombit dhe lufton per te. Edi Rama e urren pikerisht per kete Ilir Meten. Por le ta leme menjane Ramen, se ai do e marre pergjigjen ne 25 prill.


Zoti President dua te te uroj edhe shume vite te tjera ne sherbim te Kombit dhe Shqiperise, ne mbrojtje te Kushtetutes, te kufijve detare te Shqiperise dhe te jesh gjithmone krah Kosoves si ne 1999 dhe deri me sot, te shqiptareve te Maqedonise se Veriut dhe atyre te Malit te Zi.


I dashur Ilir te uroj shendet e lumturi ne familjen tende. Te jetoah gjate si te paret e tu e te gezosh tre yjet e tu Boren, Besin dhe Eren.

Te kesh gjithmone dashuri si deri me sot me gruan tende te mrekullueshme Monen.


Jete gjate miku im, perqafime edhe pse eshte Pandemi.

Kategori
Uncategorized

Ish-ministri Bushati hedh “bombën”: Kryeministri Rama ishte me Vuçiç për ndarjen e Kosovës

‘Mund të ju them me gojën plot që ndarja e Kosovës, ishte një ide e vjetër serbe që u riaktivizua në gojë shqiptarësh dhe u tentua ti shitej Perëndimit si një ide lokale, e disa liderëve në rajon’, u shpreh ish-ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati.

Ish-ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Ditmir Bushati i ftuar në ‘A Show’ me Adi Krastën në SYRI TV ka folur për në lidhje me përplasjet me Edi Ramën për çështjen e ndarjes së Kosovës.

‘Qëndrimi im ka qenë në përputhje me Kushtetutën e Shqipërisë, strategjinë e sigurisë kombëtare dhe të interesit kombëtar. Nuk mendoj se kam bërë ndonjë akt heroik. Qëndrimi im ka qenë zyrtar, diplomatik.

Bëhej fjalë për gjysmën e Kombit, Kosovën dhe në këtë pikëpamje ishte e pamundur që kushdo të ishte ministër i Jashtëm i Shqipërisë të ishte gojëkyqur.

Mund të ju them me gojën plot që ishte një ide e vjetër serbe që u riaktivizua në gojë shqiptarësh dhe u tentua ti shitej perëndimit si një ide lokale, e disa liderëve në rajon. Nuk më kanë surprizuar qëndrimet e këshilltarit të Trumo John Bolton, as reagimet e qeverive britanike dhe gjermane, sepse kabllot e lobimit ishin futur thellë.

Kjo ishte një ide që futi në tension rajonin dhe ia uli ndikimin në maksimum ndikimin e Tiranës në Prishtinë, Maqedoni, Mal të Zi dhe Preshevë.

Unë në çdo momente të ditës jam i gatshëm të përballem me këdo për qëndrimet e mia. Kryeministri ka pasur mendimet dhe qëndrimet e tij dhe ato dihen’, u shpreh Bushati në SYRI TV.

Kategori
Uncategorized

Familja e Luljeta Bozos grabiti vilën e inxhinierit të pushkatuar në Maliq.

1946, një inxhinier i ri 33-vjeçar pushkatohet me plot të tjerë me grupin e “sabotatorëve të Maliqit”.

Pak kohë më pas vrasjes së inxhinierit një çift komunistësh vijnë për të inspektuar shtëpinë e të ndjerit dhe për të parë nëse iu pëlqente për ta marrë për vete.

U pëlqen dhe menjëherë dëbojnë familjarët e inxhinierit të pushkatuar duke i nxjerrë rrugë të madhe. E marrin vilën dhe mbajnë për gati 50 vjet .

2021, vajza e çiftit komunist, vetë ish-komuniste e ndoshta ende komuniste, deklaron në publik se komunizmi kishte më tepër të mira se të këqija.

Unë e besoj plotësisht! Për njerëz të tillë, komunizmi kishte më tepër të mira: u dha shtëpitë e të pushkatuarve që ua nxorën familjet në rrugë.

Publikim nga pedagogu Ermal Hasimja /

Siç ndodhi në Gjermani pas Nurenbergut e deri më sot. Kjo nuk ndodhi. Meqë nuk ndodhi tani nuk e kanë problem të bëjnë bilancin pozitiv të komunizmit. Turp, Shqipëri, e mjera Shqipëri!

Kategori
Uncategorized

Kuçedra mavi .

Të gjithë e ndjenë se uji po pakësohej, por sidomos gratë.

Në fillim ujit i humbi vrulli, pastaj u hollua aq shumë në lëfytet e çezmave, sa gratë iu ankuan njëra-tjetrës: “Këtë curril mund ta përshkosh edhe në vrimën e gjilpërës, si fije peri.”

Shqetësimi i tyre i vuri në alarm burrat.

Megjithatë, Gjon Vrano Bala nuk u mbajti mëri bashkëqytetarëve. Qafëcungal e me supe të rënda, u vesh dhe u mbath fort hijshëm, u armatos deri në dhëmbë dhe, me dellin e një azgani, u nis për t’u ndeshur me kuçedrën. Përbetimi i tij ishte i prerë:

Ose e shtrinte kuçedrën përtokë, ose vdiste vetë!


Për ta lëshuar ujin, kuçedra vinte kushte të rënda, aq të rënda, sa përmbushja e tyre i poshtëronte njerëzit.
Nuk paskësh aty një burrë që të ndeshej ballazi me kuçedrën, të mbronte jetën, lirinë dhe nderin e Malashtit.

kushtet e kuçedres ishin të habitshme.

Kuçedra kërkonte:1.

Ta pranonin si prijësin e tyre, pa votuar në zgjedhje dhe pa asnjë debat publik.

2. Për gjithë shkatërrimet që kishte bërë, në sheshin kryesor të qytetit t’i ngrihej Përmendorja e Lavdisë.

3. Përveç kësaj të sheshit, si përmendore lëvizëse t’i kushtohej edh një këngë me 124 vargje, e cila të këndohej në ekran tri herë në ditë dhe tri herë në javë të botohej në gazetën më të madhe.

Shume nga pleqtë, që mosha i kishte rrëgjuar dhe kishin mbetur me shkop në dorë, psherëtinin me mall e keqardhje për Gjonin e famshëm: “Ah, tashti ta kishim prapë Gjon Vrano Balën, luanin që s’ia shkel kush hijen! Vallë, ku e ka hedhur vala? Po ta dinim ku ndodhet, ia çonim fjalën në vesh, ai do të kthehej si era dhe na nxirrte nga belaja.

Dhe trimat nuk munguan, dolën vetë vullnetarë.

Kur erdhi uji, të gjithë e morën me mend se trimi i trimave me trimat kishin dalë fitimtar.

Marre nga tregimet e Zija Celes.

Kategori
Uncategorized

Trafikantët aksionerë në mediat e njohura shqiptare.

Gazetarja investigative Klodiana Lala :

Banditi ish antar i bandes se Durrsit, aksioner me 30% në një nga mediat më të njohura në vend.

Gazetarët: Çekiçi, aksioner në një media të rëndësishme, gruaja drejtoreshë në bashki

Mond Çekiçi, personi që u vra pak ditë më parë në Durrës ka lidhje të forta familjare në bashkinë e Durrësit. E shoqja ka një pozicion kyç në këtë bashki, e treta me e madhja ne vend për nga popullsia por ndërkohë e dyta për biznesin pas Tiranës.

”E shoqja e Çekiçit është drejtore juridike në bashkinë e Durrësit”, tha gazetari Artan Hoxha gjatë një interviste në Opinion. Në vijim të bisedës i njëjti gazetar tha se Çekici ka në pronësi 30 për qind të një platforme mediatike, sipas tyre të rëndësishme në Tiranë. Çekiçi nuk është me emrin e tij por me të gruas, tha Hoxha, një e dhenë që u mbështet edhe nga gazetarja Klodiana Lala.

Pjesë nga diskutimi në “Opinion”

Hoxha: Jo në emrin e vet, por në emër të dikujt tjetër ishte aksioner dhe në media.

Lala: 30% në një nga mediat më të njohura në vend.

Hoxha: Rrinte me personazhe të njohur medias. Nuk binte në sy, po të mos e njihje. Është aksioner në një paltformë mediatike, e ka në QKR. Nuk është në emrin e tij, por është bashkëshortja, ajo është drejtoreshë juridike në bashki atje. Ky nuk ishte nga këta banditët që fshihej. Nuk fshihej, ruhej, ishte i kujdesshëm.

Kategori
Uncategorized

Te treja bashke, strehohen ne germadhat e nje ndertese te vjeter…Nuk kane buke, nuk kane ilace, nuk kane te aferm, nuk kane strehe, nuk kane ngrohje, nuk kane as shtrat, as rroba.

Publikim nga Ana Genta /

Nuk kane buke, nuk kane ilace, nuk kane te aferm, nuk kane strehe, nuk kane ngrohje, nuk kane as shtrat, as rroba. Kane vetem shpatullat e njera – tjetres ku mbeshteten per te thare lotet.

Minja 80 vjece dhe Dushja 70 vjece, nuk u martuan kurre per shkak te problemeve te shendetit mendor dhe ne keto kushte, motra e trete Zykja vendosi te sakrifikonte veten per to.

Mirmengjes 😔

Ne kete mengjes, ne Grude-Fushe te Gruemires, Malesi e Madhe, numerojne ditet e fundit te jetes keto tre motra.

Nuk do doja te ishte kohe fushate!
Por kohe njerezish qe kane zemren e madhe (dhe eshte e vetmja siguri qe kam, ekzistojne akoma kta njerez), kohe institucionesh qendrore a vendore te Shkodres a Malesise se Madhe (nuk e besoj se nuk kane jane ne dijeni te rastit, perndryshe turp per cdo rast qe nuk dine dhe turp qe nuk funksionojne!), deputete a kandidate, organizata a biznese!
Kerkojne kaq pak keto motra, po meritojne me shume. Meritojne te jetojne te pakten fundin e tyre si njerez.

Nuk kane buke, nuk kane ilace, nuk kane te aferm, nuk kane strehe, nuk kane ngrohje, nuk kane as shtrat, as rroba. Kane vetem shpatullat e njera – tjetres ku mbeshteten per te thare lotet.
Minja 80 vjece dhe Dushja 70 vjece, nuk u martuan kurre per shkak te problemeve te shendetit mendor dhe ne keto kushte, motra e trete Zykja vendosi te sakrifikonte veten per to.
Nuk u largua kurre nga motrat, por sot, edhe ajo eshte e semure shume rende. Vuan nga nje semundje qe i shkaterron kockat dhe muskujt.


Besojne se ka njerez te mire ne kete bote dhe lutja e pare qe kane eshte qe dikush t’i ndertoje nje dhome ku te fusin koken.
Lutja e dyte, nuk eshte per ne, ia drejtojne Zotit qe t’i marre te trija njeheresh! Te mos ikin nga kjo bote, me pengun se kush do te kujdeset per njeren apo tjetren moter.

Per shkak te nevojave shendetesore qe ka motra e vogel, Zykja ka nje telefon celular qe ia japin komshinjte, dhe mund ta kontaktoni ne: 0696144051

*Ky rast dhe historia eshte publikuar dje nga Klodian Zhivani.

Kategori
Uncategorized

Ish studentia e Dhjetorit ministria e jashtme Donika Gërvalla,nga lista e Vjosa Osmanit .

Donika Gërvalla ka lindur në Shkup në tetor 1971.

Fëmijërinë e hershme e kaloi në Prishtinë.

Pas arratisjes së babait në dhjetor 1979 për t’iu shmangur arrestimit nga policia jugosllave për shkak të veprimtarisë atdhetare, së bashku me nënën dhe dy vëllezërit arratisen në janar 1980 në Gjermani.

Pas atentatit të trefishtë në Untergruppenbach më 17 janar 1982, familja Gërvalla vendoset në Tiranë.

Profili i zv/kryeministres së dytë dhe ministres për Punë të Jashtme Donika Gërvalla:

Donika Gërvalla ka lindur në Shkup në tetor 1971.
Fëmijërinë e hershme e kaloi në Prishtinë. Pas arratisjes së babait në dhjetor 1979 për t’iu shmangur arrestimit nga policia jugosllave për shkak të veprimtarisë atdhetare, së bashku me nënën dhe dy vëllezërit arratisen në janar 1980 në Gjermani. Pas atentatit të trefishtë në Untergruppenbach më 17 janar 1982, familja Gërvalla vendoset në Tiranë.

Në fëmijëri shquhet për talentin e saj muzikor dhe merr pjesë si soliste në flaut që në moshën 11-vjeçare në koncerte të shumta. Ajo ka studiuar muzikë në konservatoret e Tiranës dhe Hamburgut si dhe drejtësi në Universitetin e Hamburgut.

Në dhjetor 1990 ishte pjesë e protestave studentore dhe në shkurt 1991 e grevës së urisë së studentëve, të cilat çuan në rrëzimin e diktaturës në Shqipëri.

Në shtator 1991 ishte bashkëorganizatore e Referendumit për Pavarësi në Tiranë, organizimin ky që i mundësoi shprehjen e vullnetit qindra qytetarëve të Kosovës që ndodheshin në Shqipëri.

Në qershor 1992 largohet nga Shqipëria për studiuar në Gjermani.

Si zëdhënëse e LDK-së gjatë dy viteve të luftës përfaqësoi qëndrimet e Kosovës para opinionit gjerman, në qeveri dhe Bundestag, në TV, radio, gazeta, debate.

Pas një faze të angazhimit pa funksione partiake, në vitin 2015 u zgjodh kryetare e LDK-së në Gjermani. Pas dështimit të përpjekjeve për reforma të brendshme, në vitin 2018 jep dorëheqje dhe largohet përfundimisht nga LDK-ja.

Është e martuar me Stefan Schëarz, ish-deputet i CDU-së në Bundestag. Familja Gërvalla-Schëarz ka gjithsej 5 fëmijë dhe jeton në Bonn, Gjermani.

Kategori
Uncategorized

Ish ministri i brendshëm Demiraj: Rama bashkëqeveris me bandat kriminale, mbi 100 oficerë policie janë përfshirë në narkotrafik

Ish-Ministri i Brendshëm, Dritan Demiraj ka deklaruar ditën e sotme se personazhe të botës së krimit kanë kontaktuar opozitën për të marrë garanci për veprimtarinë e tyre pas zgjedhjeve të 25 prillit, mirëpo, opozita ka mohuar kategorikisht të bëjë një gjë të tillë

Për sa i përket situatës së tensionuar në prag të zgjedhjeve parlamentare, Dritan Demiraj bëri fajtor Kryeminsitrin Rama, që sipas tij ka ardhur në pushtet me anë të deputetëve me të shkuar kriminale, me të cilët e ka mbajtur pushtetin.

Demiraj vlerësoi shumicën e trupës së Policisë së Shtetit që sipas tij nuk janë të lidhur me krimin, mirëpo ai vuri theksin te një pjesë e drejtuesve të policisë që bashkëpunojnë me krimin e organizuar. Demiraj i bëri thirrje të gjithë punonjësve të Policisë së Shtetit që të zbatojnë ligjin dhë të mundësojnë zgjedhje të lira dhe të ndershme.

Intervista: 

Fushata?

Pse problematik Elbasani?

Demiraj:

Tashmë nuk ka shqiptarë dhe institucion ndërkombëtar që nuk e di si erdhi në pushtet zoti Rama në vitin 2013, jo vetëm me një pjesë të deputetevë me të shkuar kriminale por edhe kryetarët e bashkisë. Edi Rama bashkëqeveris me krimin dhe drejtohet nga krimi.

Populli gjithnjë e më shumë po i bashkohet opozitës, sepse janë të lodhur nga keqqeverisja. Edi Rama po mundohet ta gjejë zgjidhjen te këto grupe kriminale. Në rast se vazhdon ky trend, ai do të mbajë përgjegjësi edhe për krijimin kësaj klime, përveç korrupsionit, etj. PD dhe opozita e bashkuar është e përqëndruar për zgjedhje të lira dhe të ndershme. Një fushatë europiane, duke i bërë thirrje njerëzve për pjesëmarrje masive dhe të largojmë Ramën.

Përplasja Boçi-Luca?

Opozita?

Demiraj:

Opozita po zbaton misionin e saj. Po bën një fushatë moderne, europiane. Një pjesë e madhe e bizneseve që kanë fituar në mënyrë jo të ligjshme gjatë këtyre viteve kanë kërcënuar punonjësit e tyre, duke i marrë kartat e identitetit.

Kemi të bëjmë me një keqqeverisje 8 vjeçare, dhe gjykoj që ka ardhur momenti që të gjithë njeëzit e ndershëm t’i bashkohen PD-së dhe të votojnë masivisht. Ka ardhur koha që të mos ankohemi çdo ditë. Po na ikin fëmijët. Nuk kemi rend, siguri, prandaj ka ardhur koha që të gjithë së bashku të votojmë një ndryshim historik.

Këto zgjedhje nuk janë as për Ramën e as për Bashën, por për një qeverisje më të mirë që të kapim trenin e BE-së, që është shumë i nevojshëm. Rama e pati mundësinë për 8 vite dhe vetëm na largoi nga BE-ja. Basha ka lidhje të shkëlqyera me liderët perëndimorë. Ai arriti anëtarësimin në NATO dhe lëvizjen pa viza në Europë. Ka ardhur koha të përmirësojmë jetën e fëmijëve tanë.

Puna e Policisë?

Kthimi ne Shqiperi?

Demiraj:

Për të gjithë ata që e duan vendin, për të gjithë ata që ankohen nuk kemi atë nuk kemi këtë, prandaj dhe unë ndjej detyrën për të dhënë kontributin tim.

Nuk jam larguar asnjëherë nga Shqipëria. Gjithmonë kam dhënë dhe do jap kontributin tim në fushën e mbrojtjes. Ky kontribut do të jetë edhe më i thellë me ardhjen në fuqi të qeverisë Basha.

Kategori
Uncategorized

22 Marsi, dita e pare e lirise dhe demokracise ne shekuj dhe mijvjeçare ekzistence.

Gezuar 22 Marsin!

Te dashur miq, sot shqiptaret ne Shqiperi dhe kudo ne bote festojne 22 Marsin, diten e pare te lirise dhe demokracise ne shekuj dhe mijvjeçare ekzistence.

Sali Berisha !

Si sot 29 vjet me pare mbi 1.7 milione te rinj, te reja, burra dhe gra, njerezit me te shtypur me te izoluar dhe me te mjeruar te planetit, nen udheheqjen e Partise Demokratike permbysen me voten tyre te lire ne vendin me monist te botes diktaturen orwelliane te Enver Hoxhes, Hitlerit shqiptar te Pasluftes.

Me 22 mars te vitit 1992 ne ndame epokat dhe nisem udhetimin tone ne rrugen e Lirise dhe Dinjitetit njerezor dhe kombetar, rrugen e mbrojtjes se interesit kombetar dhe çeshtjes shqiptare si dhe hapjes, renditjes dhe integrimit te Shqiperise ne krahun e miqve te saj te lirise dhe proceset integruese europiane dhe euroatllantike.

PD dhe aleatet e saj me 22 mars te vitit 1992 erdhen e pushtet ne vendin e trete me te varfer te globit, ne te cilin te ardhurat per fryme ishin vetem 204 dollare ne vit me vetem 4 milione dollar rezerve valutore dhe nje borxh te jashtem 500 milione dollar dhe papunesi qe kalonte mbi 80% dhe nje inflacion tre dhe kater shifror.

Diktatura 46 vjecare me moniste e kohes kishte shkaterruar Shqiperine pothuaj ne permasa apokaliptike dhe qartas me shume se sa kishin shkaterruar ndonjehere ndonje vend luftrat civile.vPer te shpetuar nga dhimbjet e tmerrshme te diktatures se mjerimit ne vitet 1990-1992 rreth nje milion shqiptar u larguan nga Shqiperia me eksode biblike.

Kushtet pra ne te cilat erdhi ne pushtet PD ishin te jashtezakonshme por me e jashtezakonshme ishte fuqia e lirise dhe vlerave te saj, dyert e te cilave hapen me voten e tyre te lire shqiptaret.

Me permbysjen e diktatures komuniste qeveria e PD, partise qe kishte shpallur qe ne javen e pare te themelimit te saj para shqiptareve dhe botes interesin kombetar dhe çeshtjen kombetare, gjer atehere te tradhetuara, si yllin e saj polar vendosi kete çeshtje ne krye te programit te saj.

Ajo nxori Shqiperine nga izolimi me i thelle, e lidhi ne miqesi me SHBA dhe vendet tjera te lira.
PD tashme ne pushtet nderkombetarizoi me qeverine e saj ne samite te OSBE dhe OKB ceshtjen e Kosoves, konfirmoi ne rezoluta te votuara me 2/3 ne OKB te drejten e qytetareve te Kosoves per vetevendosje, promovoi ceshtjen e te drejtave njerezore dhe kombetare te shqiptareve ne Maqedoni, Mal te Zi, Luginen e Presheves dhe kudo ne rajon.

Lokomotive e integrimeve europiane dhe euroatllantike qeveria e PD dhe aleateve te saj anetaresuan Shqiperine ne Keshillin e Europes dhe ne dhjetra organizata nderkombetare si dhe firmosi nder me te parat partneriterin per paqe me Aleancen e Atllanitkut te Veriut.
Ne Letren e tij te Bardhe te vitit 1996, Komisioni Europian duke vleresuar suksesin e reformave do perzgjidhte Shqiperine si vend i vetem ne rajon per ti hapur procesin e stabilizim asociimit ne BE.

Ne vendin e hiperkolektivizimit total qeveria e PD hodhi themelet e ekonomise se tregut te lire dhe te demokracise, liberalizoi dhe privatizoi ekonomine, beri 220 mije familje shqiptare pronare te apartamenteve te tyre dhe mbi 460 mije familje ne fshat pronare te fermave te tyre si dhe qindra mijra ndermarrje te vogla dhe objekte u privatizuan.

Ne fund te kater viteve ne Shqiperi te ardhurat per fryme u katerfishuan dhe mbi 80% e prodhimit te brendshem vinte tashme nga sektori privat, u liberalizua kursi i kembimit dhe u arrit stabilizimi monetar e inflacioni ra ne njeshifror, rezerva valutore u rrit rreth 35 here.

Ne vitin 1997 Partia Demokratike njohu gabimin e saj historik te mosndalimit ne kohe te skemave piramidale. Ajo iu kundervu rrebelimit komunist me mjete politike dhe percaktoi zgjedhjet e pergjithshme si rruge politike per zgjidhjen e krizes.

Ne fushten elektorale PS premtoi kthimin qindarke per qindarke te parave te humbura ne skema piramidale. Kurse PD deklaroi se nje borxh qe nuk eshte marre nga qeveria nuk mund te njihet. Ne vitet 1997-2005 PD ne opozite qendroi e pamposhtur para vrasjeve, akuzave dhe proceseve politike te drejtuesve te saj, perfshire ketu edhe akuza monstruoze per krime kunder njerezimit nga rregjimi i atyre qe erdhen me dhune ne pushtet.

Me fitoren e zgjedhjeve te pergjithshme ne vitin 2005, PD ne nje rast unik ne histori perzuri me vote nga pushteti ata qe erdhen me dhune dhe rebelim komunist.

Ne 8 vite te qeverisjes se saj, qeveria e PD dhe aleateve te saj firmosi dhe ratifikoi me Bashkimin Europian Marreveshjen e Stabilizim Asocimit, anetaresoi vendin ne NATO.

PD mbeshteti fuqishem e dha ndihmese thelbesore ne pavaresine e Kosoves, lajmin per te cilin e shpalli ne Tirane, me te famshmen “time is now” Presidenti George W Bush ne viziten e pare dhe historike te nje presidenti te SHBA ne Shqiperi.

Qeveria e PD dha kontribut thelbesor ne njohjet nderkombetare te Kosoves.
PD erdhi ne pushtet ne nje kohe kur bandat famezeza shqiptare benin ligjin ne vend.
Qeveria e PD luftoi me zero tolerance krimin e organizuar dhe bandat e tij. Vendosi para ligjit ne 18 muaj mbi nje mije bose dhe anetare te 206 grupeve dhe organizatave kriminale dhe beri Shqiperine nje vend te sigurt.
Ajo luftoi me vendosmeri korrupsionin dhe arriti pragun e Korpotates se Mijvjeçarit te qeverise se SHBA, Shqiperia sipas UN ishte vendi i pare qe vendosi sistemin e prokurimit dixhital sistem qe do certifikohej nga vet UN.

Qeveria ndermori reforma te thella e te suksesshme ekonomike si:
-ulja e tatim fitimit nga 25 ne 10 %
-ulja e tatimit te ardhurave personale nga 23 ne 10 pra vendosje te takses se sheshte prej 10 %,
-ulja e sigurimeve shoqerore nga 32% ne 15% per pundhenesin.
-ulja e tarifave doganore nga 6 ne 1% ,
-u krijua one stop shop per regjistrimin e bizneseve dhe u arrit reduktimi i kohes dhe kostos se regjistrimit nga 42 dite dhe 4 mije euro ne gjithsej 30 minuta dhe vetem 1 euro,
-u krijua Qendra Kombetare e Liçencave dhe Lejeve pasi u hoqen mbi 2/3 e tyre.
U sanksionua ne ligj nisma 1 euro pra per dhenien me 1 euro te tokes publike per investitoret e huaj te medhenj.

Te gjitha keto reforma siç pohojne Komisioni Europian, Banka Boterore, FMN, IBRD etj bene qe ekonomia e vendit, ne kulmin e krizes ekonomike dhe financiare te botes, te vazhdoje te rritet dhe te mos njohe reçesion.

-Papunesia njohu ulje progresive, ajo ra ne 12.8%

 • Numri i bizneseve u tre-fishua.
 • Eksporti dhe investimet e huaja u rriten perkatesisht me 300% dhe 316%.
  -Te ardhurat buxhetore u dyfishuan.
  -Kredite per ekonomine u rriten 6 here.
  Sipas Censusit te vitit 2011,
  -343 mije familje shqiptare kishin me shume se nje shtepi.
  -Shqiptaret ne banesa per 1000 banore lane mbrapa 5 kombe te vendeve anetare te BE.
  Qeveria e PD dhe aleateve te saj,
  -rriti me 120-150% rrogat dhe
  -100% pensionet e ulta,
  -ndertoi dhe rindertoi ne mbare vendin mbi 11 mije km rruge, pra siç thote Komisioni Europian me shume se i gjithe rajoni
  -Ndertoi rrugen e Kombit,
  -autostraden Tirane Elbasan ne te cilat vetem tunele jane 16 km.
  -autostradat Lushnje Fier, Levan Vlore, Levan Tepelen, Thumane Milot, superstradat Gjirokaster Levan. Shkoder Han i Hotit etj etj
  -Ajo Ndertoi dhe rindertoi 1300 shkolla e institucione arsimore,
  -720 sisteme ujesjellesash dhe kanalizimesh,
  -10 impiante te perpunimit te ujerave te zeza dhe
  -400 qendra shendetesore dhe spitale.
  -U ndertua terminali i aeroportit te Rinasit dhe me
  pas ne fazen e dyte u dyfishua ky terminal.
  -u ndertua terminali i portit te Durresit dhe
  -u shpall fituese kompania qe do thellonte portin per anije te medha gjer ne 50 mije ton.
  -U zgjeruan ndjeshem portet e Sarandes Vlores, Shengjinit

Karahas infrastruktures energjia u be nje perparesi tjeter madhore e qeverise se PD. Shqiperia superfuqi e vogel rajonale e energjise se rinovueshme ne rajon u be moto e qeverise se PD dhe aleateve te saj

Nga fundi i vitit 2007 e ne vazhdim,
-moren fund nderprerjet e energjise elektrike qe me pare ishin se paku 6-10 ore ne dite.
-Shqiperia u be vendi i dy projekteve gjigande energjitike;
-TAP, investimi aktual me i madh ne Europe, gazsjellesi qe do sjelle gazin azer ne Itali, dhe
-kaskades se Devollit.

Qeveria,
-firmosi ndertimin e 420 hidrocentraleve me konçesion nga kompanite private, nga te cilat
-112 kane perfunduar dhe japin,
-mbi 40% te prodhimit te energjise se vendit dhe,
-87 jane ne ndertim e siper.
-Shqiperia dixhitale eshte nje nga realizimet madhore te qeverise se PD.
-Ne vitin 2006, perdorimi i internetit ne Shqiperi ishte vetem 4.8% nderkohe u rrit ne 63% ne vitin 2012,
-interneti dhe kabinetet e informatikes u shtrine ne çdo shkolle,
-u garantua internet falas per popullaten ne 1250 zyra ne mbare vendin,
-u ulen 3 – 5 here çmimiet e bisedave me celular,
-u licensuan dy kompani dhe u shtri ne mbare vendin teknologjia 3G, u pregatit kuadri per 4 G
U inagurua portali ‘e albania’ u instalua ‘e government’

Reforma transfurmuese u realizuan ne arsimin e vendit.
Numri i studenteve nga viti 2006 ne vitin 2013 u rrit nga,
-12 ne 50 per 1000 banore,
-70% e maturanteve hynin ne Universitet.
Trupa akademike universitare u rrit nga
-6 000 ne 10.500.
Ndjekja e shkollave te mesme u rrit,
nga 69 ne 86%.
U ndertuan dhe rindertuan mbi 1300 shkolla kopshte dhe objekte arsimore.
Ne Shqiperine rurale ne 8 vite u investuan 3,2 miliard euro
Ne zonat rurale u ndertuan:
-mbi 8 mije km rruge rajonale, dytesore dhe te treta.
-mbi 1 mije shkolla e kopshte,
-630 ujsjellesa dhe kanalizime,
-qindra km kanale vaditese dhe kullues dhe u -subvencionuan 45 mije projekte ne bujqesi e blegtori, gje qe beri te mundur,
-te mbillen rrethe 11 milion rrenje ullinj dhe
-miliona rrenje molle, arra, vreshta dhe dru te tjere frutor.
Prodhimet bujqesore ne teresi u mbrojten,
u ulen ndjeshem importet u mbi dyfishua toka e punuar,
eksportet bujqesore u rriten 3 here.

Shqiperia turistike ishte nje realitet i ri.
Numri i turisteve dhe vizitoreve nga 300 mije qe ishte ne vitin 2004 u rrit ne 4,7 milion ne vitin 2012.

Shqiperia, e cila ne vitin 1992 ishte vendi i trete me i varfer i planetit se bashku me Uganden dhe Angolen, nga viti 2008 kaloi ne grupin e vendeve me te ardhura te mesme te larta.

Qe nga viti 1992 ajo eshte rritur 21 here ndofta me shpejte se çdo vend tjeter.

Pas nje renie te madhe pas vitit 1997 popullata ne Shqiperi nga viti 2007 gjer ne vitin 2014 u rrit progresivisht.

Shqiperia ende nuk ishte nje vend i zhvilluar por ajo linte mbrapa disa vende te zhvilluara ne vdekshmerine amtare njeshifrore, vdekshmerine ne pergjithesi, jetegjatesine mesatare te popullates dhe arriti te kete vdekshmeri infantile nje-shifrore.

Me reforma serioze te gjithaneshme dhe suksesin e tyre u plotesuan te gjitha kushtet dhe u hoqen vizat me BE, si dhe muar ne tetor te vitit 2012 dhe ne tetor te vitit 2013 rekomandimi i Komisionit Europian per statusin e vendit kandidat, te cilin e bllokoi Edi Rama duke refuzuar te votoje ne parlament tre ligjet e ndermjetesuara dhe dakortesuara me Komisionin Europian.

Ne vitin 2013 shqiptaret me vullnetin e tyre hodhen poshte kontraten me PD dhe Sali Berishen dhe votuan per nje kontrate tjeter.
Respektova plotesisht vendimin e tyre dhe mora vendimet e duhura.

Por me ardhjen ne pushtet ne vitin 2013 te Edvin Kristaq Rames dhe bastardeve te tjere te bllokmeneve hoxhiste gjate 8 viteve te tyre
ne pushtet me politikat qe ndoqen arriten:
1-Te shnderrojne Shqiperine ne Kanabistan apo Kolumbine e Europes dhe,
2- ne qendren operacionale te organizatave kriminale te Europes, SHBA, Amerikes Latine dhe Lindjes se Mesme
2- te ndertoje narkoshtetin e pare ne Europe ne vend te shtetit ligjor dhe,
3-Te vendosin ne Shqiperi sundimin e mafies, trafikanteve, vrasesve, perdhunuesve ne qeveri, parlament, polici, etj etj.
4- te largojne nga Shqiperia mbi 430 mije shqiptar ne 6 vitet e fundit
5-te vjedhin dhe shperdorojne me tenderat koncesionet, ppp mbi 3,2 miliard euro.

Ata sot me buxhetin e shtetit ndertojne autostrade ne fushe me 24 milion euro km nderkohe qe po sot ne Shqiperi me financimin e Bankave Europiane ndertohen autostarda me 2,1 milion euro km dhe e tera kjo vetem e vetem se vjedhin.

Vetem Baxhanaku i Rames, Frangu, Vilma Nushi, Ilir Beqja, Gjici dhe Fusha kane fituar 1800 tendera.
6- Ne 8 vite nuk kane perfunduar dot plotesisht asnje nga veprat publike te lena ne ndertim e siper dhe nuk kane nisur dot asnje veper te re vet!
7-Jane larguar nga vendi investitoret te medhenje te huaj.

Ne 8 vite te pushteti tyre te krimit asnje investitor serioz i huaj nuk ka investuar ne Shqiperi. Perveç ketyre kjo Edi Rama arriti,
8-ti fuse thike mbase shpine dhe te mbeshtese per llogari te Serbise se Madhe ndarjen e Kosoves dhe,
9-te bllokoje per 7 here me radhe hapjen e negociatave me BE dhe
11- te rrise nga 5 ne 15 kushtet qe duhet te plotesoje Shqiperia per çeljen e negociatave dhe se fundi
12-detyroi vend themelues te BE te kerkoje per here te pare rikthimin e vizave per qytetaret e Shqiperise dhe kjo nuk ka ndodhur kurre per asnje prej dhjetra vendeve qe gezojne liberalizimin e vizave me BE.
13-bllokoi per shkak te krimit te organizuar te Shqiperise edhe liberalizimin e vizave te Kosoves me BE.

Te dashur miq, ne nderojme sot 22 Marsin e vitit 1992 ne prag te zgjedhueve te pergjithshme qe do mbahen me daten 25 prill.

22 marsi eshte frymezimi per demokratet dhe mbare forcat opozitare qe te shnderrojne kete fushate elektorale nen udheheqjen e Lulzim Bashes ne fushaten e ndryshimit te madh dhe fushaten e fitore se thelle mbi rregjimin e kakistokracise.

Nderim perjete te gjithe atyre qe me 22 mars te vitit 1992 permbysen me voten e tyre te lire diktaturen me barbare qe shqiptaret kane njohur ne tere historine e tyre! Fitore! sb

Kategori
Uncategorized

Kryepeshkopi Shqiptar Aleksandri uron festën e Novruzit shqiptarëve Bektashinj.

GEZUAR FESTEN E NOVRUZIT TERE SHQIPTARËT BEKTASHINJEVE!!!+

+Aleksander I Shqipatrëve, Kryepeshkop –

Bir I Shqiponjë

Rrofte Shqipëria e Bashkuar!!!

Kjo është ditë shumë e rëndësishme për Vllezer Bektashinjtë tone në Shqipëri, dhe kudo që gjindën:

Gëzuar Festën të Vllezerve dhe Motrave Bektashinjtë Shqiptarë, dhe të gjithë atyre që e festojnë në ketë ditë,

Shume Respekt, Këto tri ditë unë do të të shoqëroj posaçërisht, do të ndez zjarrin tim si vëllai yt, në mënyrë që Pranvera, Dita e Re, të rilindë e pandalshme në secilin prej nesh, uroje Shendete, Dashuri, Paqe, Miresiadhe, Begati, Gezim, Lumturi, dhe Jete te Gjate, dhe më të Mira për të gjithë Ju cdo moment, dhe gjithmone!!!

Do ta përsëris një, dhe një mijë herë, me gjithë zemrën time,

të gjithë Shqiptarët janë Vëllezërit e mi,

Vëllezërit e mi të Gjaku,

Bektashinjtë, Mysliman, Hebrenj, Agnostikë, Ateist apo Krishterë jemi nje,

Bashkimi per Shqiptarët pa dallim Feje, Unitetin e Shqipërisë është gjumi dhe ëndërra jonë që i jep kuptim qenjës sonë!!! Më 19 mars – ditën që Shën Jozefi festohet botërisht në Kishën Katolike – urime atyre që mbajnë emrin e tij -, ndërroi jetë Gjon Françesk Albani (Giovanni Francesco), Papa Klementi XI.

Lindi në Urbino, Itali, në një familje fisnikësh me origjinë shqiptare nga Laçi i Kurbinit. Pas shkollimit që kreu në Romë, u ftua në detyra të rëndësishme:

sekretar i kanonikëve (1687), kardinal (1690), 261°-ti Pasardhës i Shën Pjetrit Apostull, Papës (23 nëntor 1700). Klementi XI, Papës Albani, i cili mburrej me prejardhjen e vjetër të tij Shqiptare, u interesua nga afër për fatet e Vendit të të parëve, Shqipëria e lavdishme dhe e përjetshme,

ai qëndroi në Histori e Shqiptarëve si për organizimin e Kuvendit Kishtar të Arbërit, në Mërçi të Lezhës, më 14 janar 1703, dhe për botimin e Akteve të tij në Shqip e Latinisht, po ashtu edhe për kontributin që dha në përhapjen e Gjuhës e të Kulturës në Trojet Shqiptare, duke bërë një nga hapat e parë drejt Rilindjes Shpirtërore e Kombëtare të një Populli që rënkonte në errësirën e thellë të pushtimit, duke pritur padurueshëm, një rreze drite, që t’ia ndriçonte shtegun drejt Lirisë: Lavdi Përjetë Papës Albani, per Jete e Mot!!!

Rroftë Shqipëria Etnike!!! Shpirti i Arbrit nuk vdes kurrë!!! I Liris se Iliris!!! Autoctonus!!! Zoti e Bekofte Shqipërinë dhe Shqiptarët!!! Shërbëtor i përulur i Zot dhe Shqipërisë, Shkelqësia e Juaj Imzot

+Aleksander I Shqipatrëve, Kryepeshkop – Bir I Shqiponjë

Rrofte Shqipëria e Bashkuar!!!

INSTAGRAM @alejandrogreco.oficial

Kategori
Uncategorized

RINOVIMI I PLAKAVE SI GOMAT E RIVESHURA.

Të rinevojtorosh rilindjen e perënduar tashmë me plaka të tredhura mendërisht kjo është gjetje për pacientin e spitalit nr.5.

Nga Ilir Fatkoja

Dy javë më parë nisa të skicoj një shkrim lidhur me “zbulimin gjenial” të Edit në fushën e ri nevojtorimit të kuadrit politik të rilindjes së pakallur.

Mbase hedh ganxhat te nxenesit e shkollave te mesme…i dhashë kënd me mendjen time.

Diktatorëve u pëlqejnë kalamajtë. Hitleri në fundin e luftës kështu kishte bërë. Enveri po dihej që i pëlqente kalamajtë…

Por kallam dështaku që e mban veten për krijues, e krijoi vërtetë thagmën:

Thirri plakat e stërplakura!

Na befasoi ky shkapërthimi delikuant mendor !


Të rinevojtorosh rilindjen e perënduar tashmë me plaka të tredhura mendërisht kjo është gjetje për pacientin e spitalit nr.5.
Çmenduritë e halldupit rilindas nuk kanë të krahësuar me barcoletat banale spiropaliste a brockullat e të pashkolluarit Lali fiku.
Kallam dështaku e rekrutoi pakaruqen Bozdo për ti shërbyer në zhvatjen e votave.

Deklarimi i marroçes për “të mirat e kriminelit të kuq, mund të nxisin trafik votash të nostalgjikëve dhe orjentimin e tyre drejt PS.
Se Rama i çmendur nuk pyet për mjetin, por realizimin e qëllimit.
Prandaj hodhi sytë nga rruqe-plakaruqet dhe i shtyu në skenën politike.

Kategori
Uncategorized

Erdhi Olta në kolonjë, të kërkojë ambasadorë, por ngeli në gjemb koçkorrë…

Nga Naim Hajdari !

A – ka njeri ne shtepi

Therret Çucka

Nga porta brenda

Nje ze pergjigjet

I thoni kesaj qe ka ardhur

Se vete e kam bere ushtrine

Bile edhe zborin qe na benin etrit e saj qemoti

Po jo mo zotri jo – vazhdon — me ze te mekut Çucka

Ka ardhur se kerkon njerez per konsuj e atasheh …

I moshuari pergjigjet

Femijet – kane 6- vjet qe kane marre kurbetin

Kush degjohet – degjohet zeri i nenes se shtepise

Jane nja dy – hajdute me kollare …..

Si – jeni zonja

Mire …shume …mire ….tani mire te themi po me zi s`behet

Pse – pyet Turistja Çeke “ ( duke menduar me vehte …bo bo ..Ne mesjete sikur ishin me mire)

Po une kam ardhur per Ju

Sic thote edhe “Skenderbeu yne “`

Kam ardhur per t`u jap detyren e ambasadores

Njera ..ne Paris

Tjera …ne Londer

Oho …u kujtuan — grate se po vrisnim mendjen

Se ku te kemi pare ….

Po dhe po peshperisnin grate me njera – tjetren

Po ç`thote ..kjo …

Skenderbeu sikur eshte i Spiropeleshes a si i thone

— po kjo c`ne

E po e ka ndrruar prape ky flameziu

Po po moj …se sikur e ka te paren qe ndrron

Mire do ishte – thone grate

Po ne i kemi burrat ketu ..rrenjet ketu e shpirtin ketu

Vetem femijet qe na dergdiset Ju s`i kemi

Po edhe ata do vijne diten qe do

Thyeni qafen Ju bashke me Skenderbeuntuaj

Erdhi Olta ne Kolonje

Te kerkonte Ambasadore

Po ku t`i gjente

Pyet andej e pyet ketej

Ne cdo vend ne Ps e Kolonjes

Ka vetem Agronome

Te gjithe jane me specializime te shkelqyera

Me master po ..me veti te paperlyera

Po dhe shume e shume puntore

Po keta kane mbjelle me lule te gjithe Gramozin

Se vertet te gjithe Kolonjaret atje punojne

Po keta ç`bejne !?

Ah keta

Ne bujqesi i kemi seksere

Ne Arsim i kemi Drejtore

Iku Olta me bisht ne shale

Per Ambasadoret s`tha asnje fjale

Fotoja me Kodrasin

Do vije Olta

Do vije Çucka

Po ja sa te thahet pak toka

Se s`na dalin fotot ne shi e ere

Po ç`behet keshtu tha Olta

Po – ja ia preu Çucka

Me duket se s`eshte thare

Shura qe beri ..hmmm ..Spiropele…,

E po ne Kodras vetem

Shkronjen e pare do marrim

Priten dhe pastaj u gezuan duke pare nj-tj ne sy

…….Boll e kemi ……

Kategori
Uncategorized

”IFIMES”-Ballkan 2021: Shqipëria përballë ndryshimeve politike. Opozita pëballë krimit të organizuar.

Zgjedhjet parlamentare në Shqipëri të planifikuara për në 25 Prill 2021 duhet të sjellin ndryshime politike.

https://www.ifimes.org/en/9957
▪️Instituti Ndërkombëtar për Studime të Lindjes së Mesme dhe Ballkanit (IFIMES) [1] nga Ljubljana, Sllovenia, rregullisht analizon zhvillimet në Lindjen e Mesme, Ballkan dhe në botë. 

◾️IFIMES ka analizuar situatën aktuale politike në Ballkan në lidhje me kërcënimet aktuale që rrezikojnë përparimin e vendeve në rajon.
◾️Ne sjellim pjesët më të rëndësishme dhe interesante të analizës së gjerë të titulluar "Ballkani 2021:

Kush rrezikon Ballkanin?"
Ballkan 2021:

Ballkani 2021:

Kush e rrezikon Ballkanin?

Instituti ndërkombëtar për studime në Lindjen e Mesme dhe Ballkanin ( IFIMES), ngre përsëri shqetësimin për Shqipërinë, zgjedhjet e 25 Prillit, presioni kriminal nga falangat e krimit të lidhura me pushtetin ne keto zgjedhje.

Zgjedhjet parlamentare në Shqipëri të planifikuara për në 25 Prill 2021 duhet të sjellin ndryshime politike.

Veç pritshmërisë të këtyre ndryshimeve politike ky institut, ndërkombëtar me qëndër në Lublianë, thekson shqetësim se , në këto zgjedhje pritet një perballje e forte dhe e egër, ndermjet forcave progresiste demokratike, dhe opozites e bashkuar shqiptare me strukturat mafioze, të lidhura ngushte dhe pjese e pushtetit kriminal të kryeministrit Rama (PS)

Këto forca kriminale, janë më të dukshme dhe dhe shume te fuqishme në fushën e prodhimit të paligjshëm të kanabisit dhe narkotikëve.

Po ashtu Instituti nge shqetësimin se keto grupe te organizuara kriminale jane shumë të fuqishme, edhe në trafikimin e qënieve njerëzore.

Zgjedhjet e 25 Prillit thekson po ky institut duhet të jenë një hap i madh përpara drejt demokratizimit të vendit, të cilin fatkeqesisht Kryeministri i saj Edi Rama (PS) me aktivitetet e tij kriminale-mafioze po i afrohet gjithnjë e më shumë Amerikës Latine, dhe jo BE –

Kjo qeveri punon per largimin e vëndit nga alternativa e tij e vetme dhe e pa këthyeshme europiane

Pamvarsisht nga fakti se anëtarësimi në BE është një qëllim zyrtar politik i Shqipërisë jo i sotëm, por një ënderr e filluar qysh me revoltat studentore dhe qeverisjen e partise demokratike.

Kjo është aktualisht e dukshme në Kosovë dhe në Shqipëri.

Për më shumë informacion shikoni: https://www.ifimes.org/en/9947 (Analiza ● 2020 Shqipëri: Edi Rama e çon Shqipërinë më afër Amerikës Latine, jo BE).

https://www.ifimes.org/en/9957

Albania in the face of political changes

Parliamentary elections in Albania scheduled for 25 April 2021 should bring political changes and a showdown with mafia structures, which are most visible in the area of illegal production of cannabis and other narcotics and human trafficking.

The elections should be a major breakthrough towards the democratization of the country, which its Prime Minister Edi Rama (PS) with his criminal-mafia activities is increasingly taking closer to Latin America, not the EU- despite the fact that membership in the EU is an official political goal of Albania.

Whenever Albanian political structures were closely linked or belonged to the mafia, the Albanian national interests were threatened the most.

This is currently visible at Kosovo and in Albania.

For more information see: https://www.ifimes.org/en/9947 (Analysis ● 2020 Albania: Edi Rama Takes Albania Closer to Latin America, Not EU).

https://www.ifimes.org/en/9957

Publikimi i Institutit në Origjinal.

2021 Balkans: Who jeopardizes Balkans?

The International Institute for Middle East and Balkan Studies (IFIMES)[1] from Ljubljana, Slovenia, regularly analyzes developments in the Middle East, the Balkans and around the world. IFIMES has analyzed the current political situation in the Balkans with respect to the current threats that jeopardize progress of countries in the region. We bring the most important and interesting parts of the extensive analysis titled “2021 Balkans: Who jeopardizes Balkans?”

Balkan 2021:

Who jeopardizes Balkans?

It will be recorded inthe history of international relations that all countries of the Balkans peninsula, starting from Slovenia to Bulgaria had or have officially applied for membership in the EU and NATO, except for Serbia which has declared military neutrality, but is still a candidate for membership in the EU. Throughout the history, by means of public or secret agreements, international conferences, particularly in the case of the ending the two world wars, as well as the local wars in the Balkans and broader region, the major powers have always brokered agreements on their respective spheres of influences, which as a rule, did not respect the wills of those affected the most by such agreements- the states and peoples of the Balkans.

For the first time in history the major Western powers have concocted a new model of distribution of spheres of interest, which, inter alia, includes the procedures for accession to the two strongest and most influential transnational integrations- EU and NATO. Namely, they established a kind of neocolonial approach of dependence of conditionally underdeveloped countries, particularly the Balkans states. There is the well-known example of the Republic of Turkey, a country that has been unsuccessfully awaiting integration into the EU for decades already, despite the fact that it is simultaneously one of the most important members of NATO, because of the role it has in the protection of geopolitical interests of the West, and has also been a kind of an “Eastern shield” for the “Old Lady”- the EU.

The Western Balkans is nowadays put “on hold”.Specifically, the Western Balkans- the region in which World War I started and the region in which 25 years ago a regional war that had threatened global security was ended- is nowadays abandoned and forgotten by the EU and represents a threat and a potential war zone.

It will also be recorded that the strongest states of the Western hemisphere that are EU and NATO members had initiated the processes of integration of the Balkan states in these strongest organizations and then did nothing for decades to coopt the aspirant Western Balkan countries. The existing situation in the Western Balkans can be best described with a quote from Franklin Roosevelt, US President In /international/ politicsnothing happens by accident. If it happens, you can bet it was planned that way.”

Croatia supports separatist wartime policy of Croats in BiH

While the most drastic example is the case of Bosnia and Herzegovina, the case of North Macedonia is also very important. The Republic of Croatia, a Balkan state, which in the meantime was co-opted into the EU and NATO is currently the major impediment and a factor threatening the peace in the West Balkans, because it supports the separatist wartime policy of the Croats in BiH through Dragan Čović (HDZBiH) and the separatist policy of Milorad Dodik (SNSD), a BiH Serb who wants to present himself as an important Russian actor in the Balkans. Croatia blocks BiH also through a range of intelligence hoaxes by which it supports the Russian policy in the EU and aligns its foreign policy with Russia.

During the recent visit by the Russian Foreign Affairs Minister Sergey Lavrov to Croatia, the Croatian Minister of Foreign Affairs Gordan Grlić Radman (HDZ) signed the protocol on intensive consultations between the two ministries for the next two years. Another testimony of the coordination of policies was the statement by the two ministers that Russia and Croatia share the same stance with respect to Bosnia and Herzegovina. Hence, Croatia, which is an EU and NATO member, shares the same stance as Russia with respect to BiH. Zoran Milanović (SDP), the new President of the Republic of Croatia, has taken the role of the nationalist Croat Democratic Union (HDZ) in the attacks on BiH. Milanović is being connected with the Albanian mafia, which played a role in his victory at the presidential election. For more information see: https://www.ifimes.org/en/9944 (Analysis ● 2020 Bosnia and Herzegovina – Croatia: Relations in the Shadow of Recent History)

Bulgaria – a Russian “Trojan horse” in EU and NATO

Bulgaria, a Balkans state which had also been co-opted into the EU and NATO, nowadays blocks the integration of the Republic of North Macedonia into the EU and in such a way opens a “Pandora’s box” on the Balkans. Bulgaria, which was integrated into the EU thanks to the interventions and pressure by the US, now stands shoulder-to-shoulder with the states that directly jeopardize the EU – Hungary, Poland and Croatia. The EU does not wish to intervene and discipline Bulgaria, which is one of the most corrupted countries in the world for years already, as indicated in the reports of the EU, World Justice Project (WJP), Transparency International, OECD, UN, etc. The key question to be asked is at whose order and in whose interest does Bulgaria block North Macedonia. Is Bulgaria an exponent of the Russian policy of destabilization of the region and the EU, as the number one man in Bulgaria is Prime Minister Boyko Borissov (GERB), former bodyguard of the communist dictator Todor Zhivkov and a man with a Russian (soviet) mindset. In addition to the marked Bulgarian nationalism, Zhivkov’s policy was also reflected in negation of the Macedonian minority and Macedonians in general, historic aspirations towards Macedonia, and forcible denationalization of the Turkish minority, whose members were forced to change their names into Bulgarian names. Such a policy has not been discontinued. Former Todor Zhivkov’s bodyguard has blocked the process of enlargement of the EU – in whose name and in whose interest? Is this influenced by some EU members or is this a matter of Russian influence (“Trojan horse”) on Bulgaria through which it undermines the institutions of the EU and NATO, or is it a combination of the two. Bulgarian Deputy Prime Minister and Defense Minister Krasimir Karakachanov (VMRO), who is of Macedonian descent and a former informant of the Bulgarian communist security service, and the Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs Ekaterina Zakharieva (GERB) are the most vocal proponents of negation of Macedonians, their identity, the Macedonian statehood and language, which can be characterized as a new-age form of fascism. This opens the question about whether the wave of fascization has really grasped the EU, but also NATO. The European People’s Party (EPP), of which the GERB is a member, is faced with major problems because of the fascization of its own ranks. However, it still does not have the political will and courage for a showdown with the proponents of such occurrences. (i.e. Fidesz, Law and Justice -PiS…). For more information see: https://www.ifimes.org/en/9924 (Analysis ● 2020 Bulgaria: Bulgarian “Certification” of Identity of Macedonians and Macedonian Language?)

Disruptive role attributed to Serbia and its president

Serbia was allowed to “get by” and develop its relations with the Russian Federation and China. The EU and NATO have continuously attributed to Serbia an expansionist and disruptive role in the Balkans. Particularly with respect to BiH and its connections with Russia, as well as China. The decade long dialogue/negotiations between Serbia and Kosovo mediated by the EU became a dead letter on paper– that is experienced a fiasco. The question to be asked is do the EU and NATO want Serbia in an alliance with the Russian Federation and China, or are the Russian Federation and China so powerful and strong that they can rope Serbia into their geopolitical and economic interests beyond and against the EU and NATO, or is Serbia so stubborn, powerful and strong that it will resist the EU and NATO and position itself on the side of the Russian Federation and China. The new American administration will soon give answers to these three questions related to Serbia, but also the Western Balkans. It will do so in direct dialogue with Germany and France, and subsequently with the Russian Federation as well.

Analysts believe that the crisis created by the planetary spread of the new Covid-19 virus has once again exposed the weaknesses of the EU and its institutions. Serbian President Aleksandar Vučić (SNS) obviously hit the mark when he called the EU “a fairy tale on paper.” This situation has not improved to this day, particularly because of the Bulgarian blockade of further enlargement of the EU and the absence of bigger solidarity in the Covid-19 pandemic. Serbia was the first in the region, and third in Europe, to commence with the vaccination of its population against Covid-19. For more information see: https://www.ifimes.org/en/9903 (Analysis – 2020 US-Serbia-Kosovo Agreement: New Era of Serbia-US Political and Economic Relations).

Is President of BiH Court Ranko Debevec “blackmailed”?

The most tragic is the example of Bosnia and Herzegovina, which should have been the first country of the former Socialist Federal Republic of Yugoslavia (SFRY) to become the EU and NATO member. However, there is no indication when Bosnia and Herzegovina could become an EU or NATO member. Separatist policies inside and outside BiH once again put BiH in the focus of international politics, primarily because of the indifferent and hypocritical policy of the EU.

In BiH, currently, two out of three pillars of the government, the executive and judicial, are falling apart. The aim is to remove Fadil Novalić, Prime Minister of the Federation of BiH, through a staged indictment because he is an impediment to Russian energy interests. Furthermore, some circles in BiH and abroad begrudge him for his cooperation and closer relations with the US.

The recent beginning of construction of the Southern interconnection of the BiH-Croatia gas pipeline in the Zagvozd (Croatia) – Posušje (BiH) – Novi Travnik   direction is a part of the Ionian-Adriatic Pipeline (IAP), which will reduce and subsequently eliminate dependence on the Russian natural gas. Through the Russian actors in the BiH Office of the Prosecutor and the BiH Court, a staged indictment was issued against Novalić, despite the fact that he is one of the most successful prime ministers in the Western Balkans. However, in the end it will expose the Russian actors in the BiH judiciary. The corrupted BiH Office of the Prosecutor is “blackmailing” the President of the BiH Court Ranko Debevec, to confirm the staged indictments.

The IFIMES international institute has notified international officials that it had introduced monitoring over the work of the BiH judiciary, and particularly the BiH Office of the Prosecutor and the BiH Court, as well as that strong pressure is being put to the President of the BiH Court Ranko Debevec. The corrupted BiH Office of the Prosecutor and the High Judicial and Prosecutorial Council (HJPC) have to undergo changes- not just of its top management. If the head of the BiH Court Debevec supports the staged indictments, and particularly the one against FBiH Prime Minister Novalić, will have to be removed. It is necessary to conduct a thorough reform of the entire judicial system in BiH. For more information see: https://www.ifimes.org/en/9942  (Analysis ● 2020 Bosnia and Herzegovina: There Will be No Rule of Law without Comprehensive Judicial Reform- – Fadil Novalić Case Illustrates the State of the BiH Judiciary).

Đukanović expelled Serbian Ambassador Božović in order to sabotage and complicate relations of the new authorities with Serbia

Montenegro got a new Government and after 31 years the most corrupted and criminal system in the Western Balkans, which was headed by the current Montenegrin President Milo Đukanović (DPS), was toppled. The new Government supported the path of Montenegro towards the European Union and the obligations stemming from the country’s membership in NATO. Milo Đukanović is trying to sabotage the new democratic changes in Montenegro and uses, for such purpose, the minority peoples in Montenegro as his political puppets. The latest proposal regarding the adoption of the resolution on Srebrenica in the Montenegrin Parliament, which was submitted by the “Đukanović’s”Bosniak Party (BS) was masterminded by Milo Đukanović, who wants to deepen the conflict between ethnic communities living in Montenegro. The question to be asked is why was the resolution on Srebrenica not adopted when Milo Đukanović’s regime was in power, that is when Đukanović had absolute power in Montenegro.

The unfounded and entirely unsolicited expelling of the Serbian Ambassador to Montenegro Vladimir Božović is in the function of sabotaging the work of the new authorities, raising tensions and undermining peace and stability in the region. Namely, Đukanović policy survived for decades through production of tensions and conflicts in the region, after which Đukanović would regularly emerge as a “savior” and a part of the “solution.” Therefore, the case of Ambassador Božović will be a test for the new Government of Montenegro. Namely – will it continue to pursue this policy of raising of tensions and the policy of further complexing and complicating the relations with Serbia, which has been pursued so far – or will there finally be a change and discontinuity of Đukanović’s policy. Specifically, will there be relaxation of relations and promotion of international cooperation starting with the withdrawal of the decision to expel Ambassador Božović from Montenegro. At the same time, Đukanović persistently continues with fabricated accusations against Serbian President Aleksandar Vučić(SNS), who is striving to secure peace and stability in the region under very difficult circumstances and does not fall for Đukanović’s or similar provocations. Serbia is aware that throughout its history it has always progressed when it was leaning on the US. That is why the beginning of the work of the regional office of the International Development Financial Corporation (DFC) in Belgrade is a sign of strong support to the Washington Agreement and the „Mini Schengen” project, as well as development of Serbia.

Attacks by Milo Đukanović’s regime on US diplomatic representatives in Montenegro are a testimony that the overthrown Milo Đukanović’s regime has lost its compass and is ready to undertake all kinds of actions, including establishment of closer relations with Russia and China. Đukanović has never discontinued the cooperation with China, because China actually controls the public finances of Montenegro, as it funds the Bar – Boljare highway. The new Montenegrin Government has to open towards the region and support the activities and initiatives, such as the “Mini Schengen” project, so that the Western Balkans countries that had already applied for membership get integrated into the EU and NATO sooner rather than later. For more information see: https://www.ifimes.org/en/9956 (Analysis ● 2020 Montenegro: Đukanović’s war with the US (West))

Kosovo in the eve of new elections – the break away from wartime and mafia structures

Kosovo is currently in the most difficult situation since the international intervention in 1999. Early parliamentary elections, which are to take place soon, should definitely lead to a break away from the wartime political and mafia structures, and open a new chapter in the development of Kosovo. The Decision of the Kosovo Constitutional Court that the election of the current Prime Minister Avdullah Hoti and the Kosovo Government was illegally conducted, further contributed to the “cleanup” of the already complicated political situation.

The fact that the official stance of the European Commission on the visa liberation, for which Kosovo meets all the conditions, has still not been implemented is yet another indicator of the inertia of the EU and majority of its member countries when it comes to true interest in the Western Balkans countries. The early parliamentary elections on Kosovo are the final chance for Kosovo to permanently break away from wartime political-mafia structures so that the political options and individuals with no “mortgage of the past” come to power.

Albania in the face of political changes

Parliamentary elections in Albania scheduled for 25 April 2021 should bring political changes and a showdown with mafia structures, which are most visible in the area of illegal production of cannabis and other narcotics and human trafficking. The elections should be a major breakthrough towards the democratization of the country, which its Prime Minister Edi Rama (PS) with his criminal-mafia activities is increasingly taking closer to Latin America, not the EU- despite the fact that membership in the EU is an official political goal of Albania.

Whenever Albanian political structures were closely linked or belonged to the mafia, the Albanian national interests were threatened the most. This is currently visible at Kosovo and in Albania. For more information see: https://www.ifimes.org/en/9947 (Analysis ● 2020 Albania: Edi Rama Takes Albania Closer to Latin America, Not EU).

Russia and China preparing their “membership” applications

The Russian Federation and China are preparing their applications to be given to other countries for membership in the Euro-Asian Union- similar to the applications for membership in the EU and NATO. The tailoring of the applications that Russia and China plan to use around the world, including in the Western Balkans, is underway. China is getting ready to officially offer to specific states a membership model in all “outside-of- China”-enterprises and offers benefits, particularly to those who join the “Silk Road.” Russia wants to officialize its covert activities, but also make “counteroffers” and in such a way officially compete with EU and NATO. The recent visit by the Russian Minister of Foreign Affairs Lavrov to BiH was the official beginning of such a policy in Europe. Specifically, the policy that will be offered to all those who do not wish to pursue membership in NATO, do not have an alternative option in the modern geopolitical developments, or are energy-wise connected with Russia.

Analysts believe that time is running out for the EU in the Western Balkans. The blockade of the enlargement process and the inertia with respect to the enlargement could boomerang on the official Brussels, because Russia, China, as well as Turkey, are strongly present in the Western Balkans and it would be realistic to expect that certain countries could change their geopolitical orientation.

What are the priorities of the US and EU policy in Western Balkans

The joint fight against the Covid-19 pandemic, the new security-defense policy, the renewed strengthening of NATO, the joint policy towards the Middle East and Far East, Turkey and Iran, joint monetary-financial projects, the fight against all kinds of Chinese influences, new projects related to the joint migrant policy- are the most important topics between the EU and US.

The biggest challenges for the US and EU will be the joint approach to Russia, because of the EU’s energy-dependency on Russia. The actions of Russia create headaches for the US and EU in almost all segments, because Russia uses the modern communication tools and platforms, as well as strong security-intelligence services, to destabilize the EU, by undermining democratic institutions and creating its /Russia’s/ new positions within the policies of specific EU member countries. The EU will have to first “clean up its own yard” and, with the assistance of the new US administration, try to get out of the evident political crisis that shakes the EU.

Only then will the time come to address the Balkans and the situation in the Balkans. The new US administration will advocate a joint approach to the Balkans and Western Balkans countries. First of all, Bosnia and Herzegovina.

In consultation with Germany and France, but without major interference of the EU, the new US Administration will address the situations in BiH, Kosovo and North Macedonia. This will be done in agreement with Russia, particularly with respect to BiH and the final resolution of the issue of Serb secessionist policy in BiH, but also the Croat policy which, in cooperation with Russian, undermines the Washington Agreement and the Dayton peace agreement. While the issue of Kosovo will not be addressed without Russia, the new Administration will strongly buttress North Macedonia and remove the blockades imposed by Bulgaria through internal political changes in Bulgaria. The inevitable question is: Who jeopardizes the Balkans?

The new US administration will definitely do everything to get BiH out of the mire in which it has plunged primarily because of the inert and hypocritical policy of the EU and its internal forces (primarily the Visegrad group of countries), which obstruct any progress. The local polices in the Western Balkans look at the possible future activities of the new US administration in an illusionistic manner, while essentially this will be a very difficult and arduous process, which will also entail global interests of major powers. What will the US offer, in agreement with Russia, for prosperity of BiH and Western Balkans is yet to be seen, because all over the world Russia is maintaining so-called “frozen conflict” and definitely needs the support and assistance of the US in this respect.

Analysts warn of the role of Greece, Cyprus, Bulgaria, Hungary, Croatia, as well as of some other policies of EU and NATO countries, which are partly in the function of Russian interests. It is no surprise that one of the major intelligence posts of Russia is located in Sofia. In this context, it is important to remember that the Russian Federation is a very complex and heterogeneous creation and that Russia is faced with internal threats that can jeopardize its survival in the form as we now knFor more information see: https://www.ifimes.org/en/9933 (Analysis ● 2020 United States: Foreign Policy of the New US Administration for Europe, Middle East and Western Balkans).

Kategori
Uncategorized

Eshte keq kur e ushqen Qenin vend e pa vend e me shume se c’duhet se pastaj harbohet e ha te zotin …thote nje shprehje e bukur amerikane o Gjergj Luca…

Po ti nga dreqin ngjave o Gjergj Luca….

Po ke dhe gjak shkodran mor qe mos e paç…

Po lexoj e po shoh ne lajme ne te gjitha tv shqipfolese nje perplasje te ndodhur sot ne Labinot te Elbasanit mes Biznesmenit te njohur Gjergj Luca dhe ish Deputetit e kandidatit per deputet te PD-Opozites per zgjedhjet e 25 prillit z.Luciano Boci…perplasje qe pas sharjeve e fyerjeve reciproke ka degjeneruar deri edhe ne perleshje fizike mes Luces e Bocit…

Gjergj Lucen…. po…. e njoh nga afer prej shume kohesh e madje familjarisht…

Per te dy priderit e tij Artistet…. Mimika e Ndrek Luca kam e ruaj respekt e konsiderate te vecante aq me shume qe i kam njohur nga afer e personalisht shume vite me pare dhe nuk do lejoja askend te thote qofte edhe nje fjale te keqe per ta……..ndaj edhe e pyes publikisht Gjergjin …po ti nga dreqin ngjave o pinjoll i basarduar i Lucajve te nderuar…

Gjykoj sot…se dje PD e pushteti i saj i dhane Gjergj Luces [ kuptohet me se shumti edhe ne respekt te prinderve te tij ] shume me teper se c’duhej, se c’i takonte e se c’meritonte …dhe sot….ja shperblimi i neveritshem i mosmirenjohjes…..ndaj dhe pleqte tane te mencur gjithmone thoshin…ushqeje Qenin por mos e lere kurre te te kafshoje doren se neser te ha te terin…

…..Ishte koha kur nga mesvitet 90 ndihmuar edhe nga PD asokohe ne fuqi [ ne respekt te prinderve te tij demokrate e shume te respektuar Artisteve Mimika e Ndrek Luca ] Gjergji do te hapte i pari disa biznese private e Restorante te Peshkut e te prodhimeve te Detit ne Tirane …

Fillimisht brenda kinema Partizanit…me pas tek 9 kateshet e nje te trete tek ”Xhoda” aty ku sot eshte Hotel Plazza …dhe me thene te drejten pati goxha sukses edhe per faktin se shqiptareve prej vitesh ju kishin munguar ushqimet e Detit edhe pse me dy Dete goxha te pasur qe kurre nuk ju vune shqiptareve perpara ne pjatat e tyre as peshk, as karkaleca, as fruta deti as sepje, as kallamare , as midhje e as oktapod…se ato ishin per Zeusin e kelyshet e tij te Bllokut …

Nejse….isha nder frekuentuesit e rregullt te restoranteve te Luces ku shkoja shpesh per te darkuar me miqte e koleget e mij te mire e te hershemn Andi Bejtja e Filip Cakuli por edhe me disa nga djemte e mrekullueshem te lagjes sime me Loshen, Jarin, Nardin etj…dhe te them te drejten kenaqeshim shume si nga ushqimi e sherbimi por edhe nga ambjenti …

E kam takuar aty Lucen disa here dhe te jem fare i sinqerte me ju kurre e asnjehere nuk me ka pelqyer tipi i tij edhe pse thonin qe ishte biznesmen i zoti e punonte shume dhe ishte demokrat e te vriste ne ate kohe per PD e Berishen…etj etj

Nuk e pelqeja se ishte mendjemadh, tip pordhaci, delirant , kapadai dhe kontraversial…..dhe sa here ju thosha Andit e Filipit se …per tipa si ky trajneri i famshem i Tirones sone ne futboll i pa harruari Enver Shehu thoshte gjithmone se…pordhet e medhoja grisin breket e reja…

Kaluan vite …dhe ja tek e shoh dhe e degjoj serisht Gjergj Lucen neper tv e ekrane here ne krah te Rames e te Gramozit e here ne tavoline te rezervuar e duke darkuar me Tualet Ballen e Erion Veliajn.. me shoke e shoqe te seres e bandes se tyre….

Wouuuu thashe ne fillim c’ka ndodhur …c’ne Luca me keta …c’e lidh me Djallin…

Dhe me pas …shoh radhazi se c’e lidhte ne te vertete ”biznesmenin e suksesshem” Gjergj Luca me PS – Rilindjen dhe me Edvinin e Taon…

Dhjetera hektare toke e disa magazina nga ato te ushtrise e te rezervave te shtetit me ndermjetesine, porosine e urdherin e Rame-Taos ju dhane per perdorim biznesi e disa edhe ju shiten badiava Luces ne Elbasan, Librazhd, Cerrik e deri edhe ne Gramsh e ne disa fshatra te kesaj zone…dhe e gjitha nen justifikimin se ai bente biznes te paster e punesonte dhjetera njerez ”fakt” qe aq shume i duhej PS – Rilindjes e Rame – Taos per propaganden e tyre genjeshtaro-mashtruese te hapjes se vendeve te reja te punes…

Por Luca na kishte edhe ca inate te vjetra me PD e drejtuesit e saj ndaj dhe nisi ti shfaqe hapur e publikisht tashme i sigurte e nen ombrellen e Rames… dhe i trimeruar …madje edhe duke bertitur e uleritur e duke share po me te njejtin fjalor si te Edvinit…

Me tej Luca nuk ”pjerdh” me per askend e nis e shpalos brenda fabrikave e bizneseve te tija krahas flamurit kombetar edhe flamurin e simbolin e PS-Rilindjes…

Me pas po ky Luca ben shown e radhes ne nje inagurim ku ka te ftuar nderi krye-halabakun e shokun e ngushte te bandave e te banditeve te Elbasanit Tao koke pa formen..

Ne vijim …[ ku si gjithnje kamerat e gazetaret i ka reth vetes sa here qe i duhen] …Luca ”feston” Diten e Veres me te punesuarit e tij ku vec pordheve nuk e le as llapa …teksa kercenon e ironizon kundershtaret politike te Rames e te PS-Rilindjes…

Dhe Luca qe e di fort mire se si mund te perfundojne bizneset e tija te pa ligjeshme pas 25 prillit por edhe ai vete me gjithe ato vjedhje, abuzime, kopillliqe e pelivanlliqe qe ka bere ne keto vitet e fundit me ndihmen e perkrahjen direkte te Rame – PS….do e mos qe do tu bindet urdherave te Shefave te tij …se nuk ka nga e luan tashme bythen gjekundi…pasi ka dhene sic thote populli 5 leke per te hyre ne valle e tani jep 500 e nuk del dot…

Eshte keq kur e ushqen Qenin vend e pa vend e me shume se c’duhet se pastaj harbohet e ha te zotin …thote nje shprehje e bukur amerikane o Gjergj Luca…

…ndaj druaj se ti qe ke kohe qe je vene ne rolin e Qenit te Rame – Taos nuk e di ke do detyrohesh te hash me pare me 26 prill ata te dy koke pa formet e kaptin katruvet apo do hash koken tende se populli thote …si te besh do gjesh … dhe koka qe ben ….po ajo peson…ok…

A.R.DOSTI

Kategori
Uncategorized

Sot jemi para të vetmes zgjidhje, të shpëtojmë Shqipërinë nga mbytja dhe ta leme Rilindjen në fatin e saj.

Anija e Rilindjes ka kohë që ka filluar të fusë ujë nga të gjitha anët.

Nga Dritan Kaba/

OQEANI I VOTAVE POPULLORE, DO TE PERMBYTE ANIJEN E ”RILINDJES”.

Anija e Rilindjes ka kohë që ka filluar të fusë ujë nga të gjitha anët. Kapiteni i anijes është duke parë yjet dhe vazhdon e flet me to. Kërkon shpëtim për anijen e tij nga qielli. Një grup i dëshpëruar marinarësh rilindas, me këmbë mbi oqean, mundohen ta tërheqin, por kjo manovër është e pamundur.

Nuk tërhiqet dot lart anija me litarë.

Litartërheqësit e Rilindjes, po mundohen të ngrenë anijen, por litari real i tyre është në fytin e shqiptarëve. Sa me shumë përpiqen ta tërheqin atë, aq më shumë i marrin frymën shqiptarëve.


Të gjithë veç e veç dhe së bashku kanë kontribuar denjësisht në aktin e mbytjes pa kthim të anijes Rilindja, por shqiptarët duhet që me oqeanin e votave në 25 prill duhet të presin litarin, që po u merr frymen për të shpëtuar të ardhmen e tyre dhe të familjeve të tyre.

Ndryshe anija e Rilindjes do përpijë me vorbullën e vet edhe Shqipërinë.

Sot shqiptarët kanë një qeveri që i urren. Një Kryeministër që i përbuz, i tall, i poshtëron.
Sot një grup injorantësh, të paaftësh, bashkëpunëtorë të Ndragheta-s, të grupeve kriminale, po fundos vendin. Ne nuk duhet ta lejojmë.

Referendumi i 25 prillit është për të shpëtuar Shqipërinë, për të shpëtuar të tashmen dhe të ardhmen e saj.


Mjeshtri, tashmë i mirënjohur edhe në arenën ndërkombëtare me botimet e tij të shumta, patrioti i jashtëzakonshëm Avni Delvina na e sjell qartë këtë pamje.
Sot jemi para të vetmes zgjidhje, duhet të shpëtojmë Shqipërinë nga mbytja dhe ta leme Rilindjen në fatin e saj.

Kategori
Uncategorized

Kë do votojnë kolonjarët, elitën e saj apo kollovarët ???

Marjeta Halili Ekonomiste ..Profesioniste e Sig ..Shoqerore.Biznesmene e sukseshme

Ne sherbim te prinderve .gjysherve tane per 3- dekada

Biznesi familjar

Ne sherbim te komunitetit te Kolonjes

Per 30- vjet

Familjare dhe qytetare e nderuar.

Lindur ne Kolonjë…Rritur ne Kolonjë

Punë në Kolonjë…Shërbim në Kolonjë

E gjithe Kolonja
Gëzon Respekt për këtë zonjë .familiare ,intelektuale
Shërbyese e papërulur e fjalë ëmbel për çdo shtresë e kategori shoqerore ..fëmijë e të rritur
Për mbi të gjitha
Prindërit tane ..pesionistët e Kolonjës
Mjeku që shëron dhe do jetë në përkushtim
Për të shëruar
Plagët e panumërta të Kolonjës

Të gjithë shkojmë te mjeku ku veç respektit, gjejmë shërim .

Leons Hasani ! Profesor .
publiçist.analist
E ardhmja .shembulli tradita Kolonjare, Shpresa e Rinisë Shqiprare
E rinisë Intelektuale
Fatjon Feka !

Fatjon Feka

Administrator i përkushtuar

Karakteristika profesionist

E vecanta

Kultura .komunukimi

Qetësia dhe urtësia

Karakteristike tradicionale qytetare Kolonjare

A mundet a mundet vallë që 25 Prill, vota e Kolonjareve, te dale jashte ketyre korrnizave…

Kurrë !

Kolonja nuk mund dhe nuk mund te dale kunder femijeve te vet.

Kunder zonjave, vajzave, djemve të shkelqyer te saj

Kolonja do votojè dhe mbrojë gjakun dhe shpirtin e saj .

————————————————

Po kush kandidon perballë intelektualëve kolonjarë. ?

Lexo më poshtë

◾️Kjo eshte perfaqsuesja e ”rilindjes” perballë rinise dhe intelektualizmit të kolonjarëve.

◾️Ndaj dhe qytetaret e kolonjes do te dine se ke do votojnë, më 25 Prill.

Ata:
Qytetarët e kolonjes kane perballe, alternativen e ndryshimit perballe asaj të krimit dhe varfëriese së tanishme.
◾️Te ardhmen përballë të shkuares se erret,
◾️Fëmijët e tyre përballë klloun-zuzar- kollovareve apo kollovarët.

Ata kane perbadhë, alternativen e ndryshimit perballe asaj të krimit dhe varfëriese së tanishme. ◾️Te ardhmen përballë të shkuares se erret, ◾️Fëmijët e tyre përballë klloun-zuzar- kollovareve apo kollovarët.

Klloun-kollovarët !
Kategori
Uncategorized

Ambasadori Withers 🇺🇸: Ne qeverinë Berisha, koha kur unë isha ambasador,djelli shqiptar shkelqeu më shumë.

But in my time with you, the Albanian sun always shone bright.

Dy presidentët! Xhorxh Bush 🇺🇸 dhe Sali Berisha 🇦🇱

Dielli askund nuk ngroh më shumë sesa në vendlindje.

Me një krenari të dukshme zoti John L.Withers pikërisht në ditën e 30 vjetorit të rivendosjes së mardhënieve diplomatike, ndërmjet kombit të demokracisë, dhe Shqipërisë.

Jep mesazhin se jo vetëm ndihet krenar, në përpjekjet dhe arritjet e përbashketa me qeverinë shqiptare dhe ndërkombëtarët.

Por sepse këto arritje madhore jo vetem për kombin Shqiptar, miqtë e Shqipërisë, dhe politikën shqiptare, duhen promovuar dhe jo harruar.

Gjatë kohës (koha e qeverisë Berisha ) kur unë isha ambasador i SHBA-së, tek ju dhe me ju.

”Dielli shqiptar shkëlqeu gjithnjë e më fort!”

Në qeverisjen Berisha për herë të parë, një president i SHBA-së vizitoj Shqipërinë…

Lëvizja e lirë e shqiptarëve !

Koha e ëndërruar, apo ëndrra shekullore e shqiptare që u bë realitet.

Ambasadori i 🇺🇸 Shteteve te bashkuara të Amerikes z.John L. Withers në nje interviste te tij me rastin e 30 vjetorit te rivendosjes se mardhenieve 🇦🇱Shqiperi-🇺🇸SHBA e nisi intervisten me nje shprehje shqiptare…

🇺🇸| Ish Ambasadori John L. Withers, II tregon se “një shprehje shqiptare thotë se dielli askund nuk ngroh më shumë sesa në vendlindje.

Por gjatë kohës sime me ju, dielli shqiptar gjithnjë shkëlqeu fort!”

Ne po festojmë 30 vjetorin e rivendosjes së marrëdhënieve diplomatike midis Shteteve të Bashkuara dhe Shqipërisë duke postuar mesazhet e ish-Ambasadorëve të Shteteve të Bashkuara për popullin shqiptar.

John L. Withers, II, I cili i paraqiti letrat kredenciale qeverisë së Shqipërisë në 25 gusht 2007, ishte Ambasadori i shtatë i SHBA në Shqipëri. Shihni mesazhin e tij.

🇺🇸️ | Former U.S. Ambassador John L. Withers, II says that “there is an Albanian saying, that the sun of home warms better than the sun elsewhere.

But in my time with you, the Albanian sun always shone bright.” We are celebrating the 30th anniversary of the re-establishment of diplomatic relations between the United States and Albania by posting messages by former U.S. Ambassadors to the Albanian people.

John L. Withers, II, presented his credentials to the Government of Albania on August 25, 2007. Watch his message. #Celebrating30YearsTogether

Ne minuten e 3, sekonden 30, kur Sali Berisha ne bisede te lire me Bushin i kerkon ta ndale Serbine qe ta nise luften ne Kosove. Në takimin e vitit 1992 mes Presidentit Xhorxh Bush dhe Presidentit Berisha në Washington, i pari me një president amerikan dhe atij shqiptar, u vendos “Vija e Kuqe” për Sllobodan Millosjevic, që të tërhiqej nga Kosova. Kështu dëshmon Sali Berisha, e këtë dëshmi e provon edhe Xhorxh W Bush në vitin 2007 kur bëhet presidenti i parë amerikan që viziton Tiranën, nga ku deklaron: “Tani është koha, është vendimi im, Kosova do të jetë shtet i pavarur”. Edhe Presidenti W. Bush një lloj si babai i tij, zgjedh që vendimin për Kosovën ta bëjë publik në krah të Sali Berishës.
Kategori
Uncategorized

Një dozë e ulët e Aspirinës ndihmon në mbrojtjen e mushkërive të pacientëve që kanë marrë covid-19,

(CNN)Low-dose aspirin may help protect the lungs and reduce the need to put patients on ventilators, researchers reported Wednesday. https://www.cnn.com/2021/03/18/health/aspirin-coronavirus-icu-wellness/index.html

🔹Ndër të tjera, një trajtim i tillë mund të parandalojë rrezikun e mpiksjeve të vogla të gjakut, dhe kështu të zvogëlojë rrezikun e vdekjes së pacientit, sipas studiuesve.

🔹Aspirina, e cila përmban acid acetilsalicilik, më parë është treguar se funksionon duke parandaluar mpiksjen e gjakut dhe njerëzit që kanë pasur sulme në zemër shpesh këshillohen të marrin ilaçe çdo ditë.

🔹”Arsyeja pse filluam të shikojmë Aspirinën dhe kovidin është sepse në pranverë zbuluam shumë pacientë të cilët filluan të kishin komplikime trombotike, ose shumë mpiksje gjaku,” Dr. Jonathan Chow, një profesor ndihmës i anesteziologjisë në Shkollën e Mjekësisë të Universitetit George Washington , i tha CNN.

Aspirin Use Is Associated With Decreased Mechanical Ventilation, Intensive Care Unit Admission, and In-Hospital Mortality in Hospitalized Patients With Coronavirus Disease 2019
https://journals.lww.com/anesthesia-analgesia/fulltext/2021/04000/aspirin_use_is_associated_with_decreased.2.aspx

🔹Një studim, për shembull, vëzhgoi më shumë se 30,000 veteranë ushtarakë që morën covid-19 dhe zbuloi se ata që tashmë kishin përdorur Aspirinën kishin gjysmën e mundësisë për të vdekur me covid-19 sesa njerëzit që nuk morën ilaç.

Kategori
Uncategorized

MURET E QELISË ISHIN TË SHKRUARA ME GJAK: “AMANET FËMIJËT, NESËR PUSHKATOHEM”

Ndrekë Bazhdari: Isha vetëm 17 vjeç kur para meje u shfaq një burrë dhe më tha: “Unë jam Feçor Shehu. Në emër të Popullit, je i arrestuar!

Kurrë nuk i shlyhen nga kujtesa ato mure të errëta të burgjeve komuniste, të skuqura me shkronja gjaku, ku lihej amaneti i fundit nga ai që kishte radhën të pushkatohej. Është Ndrekë Bazhdari, një i mbijetuar i komunizmit, i cili u përball me egërsinë e diktaturës, qysh kur ishte 17 vjeç. Ishte nxënës i Liceut Artistik dhe do të arrestohej për veprimtari armiqësore, shpërndarje traktesh antikomuniste. Përballja e parë ishte me një dhomë hetuesie, e cila ishte ndërtuar në formë varri nga xhelatët komunistë, me qëllim për t’i tmerruar e dhunuar psikologjikisht të arrestuarit, deri sa të pranonin atë version të historisë që ata, xhelatët e donin me domemos. Ishte dita e Pashkëve kur Ndrekë Bazhdari u arrestua. Feqorr Shehu, xhelati xhakatar, iu shfaq përballë dhe i shqiptoi fjalët e tmerrit: Unë jam Feqorr Shehu, në emër të popullit je i arrestuar! Këtu nis kaluari i vuajtjeve të Ndrekë Bazhdarit, i riu që pa tmerrin me sy nëpër burgjet e komunizmit.

blank

Më kanë arrestuan më 21 Prill 1957, ditën e Pashkëve. Unë, me dy shokë të Liceut Artistik (por jo shokët e grupit), njëri flautist e tjetri violinçelist, ishim në rrugë për të shkuar në kishë, në Kishën Françeskane, e cila ndodhej në rrugën që të çonte tek Pazari i Ri. Unë, që në mëngjes, munda të vija re që më ishin vënë mbrapa dy persona të mbajtur e të veshur mirë, për të cilët, më vonë, mora vesh se paskëshin qenë ish kryetari i Degës së Shkodrës, Feçor Shehu dhe kryetari i hetuesisë për Tiranën, Besim Selita. Në kohën kur mbërritëm para derës së Degës, që ndodhej tek Selvia, dërguan një polic, na ndalën dhe na morën e na futën brenda. Të treve. Unë kisha një parandjenjë që diçka e keqe po ndodhte. Në Degë, salla ku na futën, ishte mbushur me oficerë, sikur të ishte ndonjë ditë feste për ta e jo Pashkët tona. Njëri prej atyre policëve, më drejtohet mua e më thotë: “Hajde, ti bjondi që je në mes”. Shkova pas tij dhe e kuptova që nuk do dilja më prej atij vendi. Isha 17 vjeç.

Ngjita shkallët i rrethuar me policë, a thua se kë kishin kapur; sikur kishin kapur ndonjë të “rrezikshëm”, sikur të kishin kapur Hamit Matjanin. Më ngjitën lart në një zyrë, e kur ç’të shoh! Aty përballë, i ulur në tryezë, ishte po ai person që më ishte vënë pas, dhe anash tij qëndronin shumë oficerë. M’u prezantua: “Unë jam Feçor Shehu.” Pastaj më tha: “Në emër të Popullit, je i arrestuar!” S’kisha ç’të thoshja por pashë edhe dy oficerë nga Shkodra dhe më vonë, e mora vesh që këta ishin të autorizuar nga Dega e Shkodrës, për të ndjekur hetuesinë tonë në Tiranë. Mbasi u prezantuan, më dhanë edhe mandatin e arrestimit, për t’i vënë një firmë, pastaj më ulën në katin poshtë. Kur më ulën poshtë, më çuan në ca biruca, që ne në atë kohë, i quanim “qela”. Biruca ku më futën, ishte në formë varri dhe kishte një birë të vogël për dritare, rreth 20 cm me 20 cm, por afër tokës. Kështuqë biruca ishte krejtësisht në terr.

U futa aty brenda dhe s’kisha as rroba e asgjë tjetër. Ishte rregull që kur hyje në birucë, duhej të hiqje e të lije jashtë rripin, ndonjë bluzë të trashë, lidhëzat e këpucëve, kopsat, –gjithmonë me idenë se i burgosuri mund të tentonte vetvrasje. Ditën e parë, natyrisht që isha shumë i trishtuar, sepse dihet se si mund ta përjetojë atë terr, atë ambjent varri, një 17 vjeçar. Të nesërmen, motra kishte ardhur në Tiranë që të festonte Pashkët me mua dhe pasi e kishte marrë vesh se si ishte puna, bëri çmos që të më sillte të paktën një batanije , një fije bukë Pashkësh që quhet “Përpeç” dhe disa vezë, se vetëm kaq lejohej të hynte. Ditën e parë, s’më kishin dhënë asgjë për të ngrënë, se nuk kisha hyrë akoma në “forcë”, pra, në listën e të burgosruve.

blank

Kjo punë vazhdoi për disa ditë. Në hetuesi, na merrnin nga ora 1 apo 2 të natës, atëherë kur ishim të rraskapitur. Natyrisht, hetuesia ishte vend i trishtë për moshën që kishim, por jo e krahasueshme me atë të shokëve tanë, të cilët kishin kaluar tortura nga më të tmerrshmet; hetuesit nuk kishin se çfarë prisnin prej nesh, sepse kishin traktet në dorë, kishin shkrimin tim, kishin faktet. I kishin të gjitha çfarë u duheshin, për ta na dënuar.

Juve ju arrestuan të parin?

Jo, fillimisht kishin arrestuar në Shkodër, Nikolin Pavacin, për të cilin ne nuk dinim gjë, se nuk kishim lëvizur nga Tirana dhe askush nuk na njoftoi. Traktet i kemi shpërndarë gjatë tetorit të ’56 dhe prapë në janar të ’57. Ai ishte kapur një muaj e ca përpara. Në atë kohë, ishte edhe vështirë për të rënë në kontakt, sepse mjetet e komunikimit ishin të rralla.

Aty, në atë birucë, në atë varr, më kanë mbajtur tre muaj e gjysmë. Bile, shpeshherë kur ishte koha që na sillnin një lugë supë apo një lugë çaj (që ndodhte dy herë në ditë), kur hapej dera e hynte një fije drite aty brenda, kur drita lëvizte, në muret e qelisë dalloje të shkruara me gjak: “Amanet familjen”, “Amanet fëmijët”, “Nesër pushkatohem”. Po në atë birucë kishin kaluar Hamit Matjani, Zenel  Shehu, shumë nga ata që konsideroheshin “kriminelë” të mëdhenj që e dinin të sigurtë ose e kishin marrë pretencën për pushkatim.

Një natë, aty nga ora 11 e gjysmë, mbasi kishin mbaruar proçesin, na morën dhe na vunë në një dhomë që ishte më e madhe se ato dhomat e zakonshme të hetuesisë. Aty shohim një gjeneral, i cili na mori në pyetje, ndërsa këta të tjerët, na kërcënonin e na gjuanin me ndonjë grusht a ndonjë shqelm sipas zakonit, por ky, gjenerali, i ndaloi. Aty, në atë dhomë, ndodheshin edhe hetuesit e Shkodrës.

blank

Pas tri ditëve, në koridorin e gjatë me qeli, dëgjuam një zë femre që qante. Për të komunikuar njëri me tjetrin, ne kemi patur një sinjal, një kod: këndonim “Venite Adoremus” dhe mbështesnim veshin në tokë për të dëgjuar rojen, e kur ai largohej pak për të ndejtur me rojen tjetër, ne i fishkëllenim njëri-tjetrit, e merreshim vesh. Pyesnim “Karlo? Niko? Ç’është kjo gruaja që qan?” Karlosi, që e kishte më afër, më thotë: “Është e shoqja e Panajot Plakut.” “Po ç’ne Panajot Plaku?”- e pyeta unë. Panajot Plaku ishte ai gjenerali që na kishte marrë në pyetje para tri ditësh, e tashmë ishte arratisur. Ai kishte ikur, dhe atë të shkretën, të shoqen, e kishin arrestuar dhe ajo bërtise:“Jam e pafajshme! Unë kam fëmijë! Pse po më merrni në qafë?”

Vërtetë ai ishte, gjenerali?

Po. Me sa duket ai kishte ardhur për të marrë ndonjë informacion. Kushedi se si e kishte punën…

Pas nja tre muajsh e gjysmë, afërsisht katër, na nxjorrën nga biruca. Kishte ardhur një “jeep”, një nga ato makinat e zakonshme të Degës e po priste. Më nxorrën mua të lidhur, e më hipën. Nxjerrin dhe një tjetër dhe e lidhin aty. Tani po prisnim se ku po na çonin. Unë përfitova prej rastit kur dy oficerët që na shoqëronin, po bënim muhabet dhe e pyeta të burgosurin tjetër: “Prej nga je ti?” Më thotë: “Jam prej Shkodre. Po ti?” “Edhe unë prej Shkodre jam”- i them. Kur e pyeta për emrin, ai më tha: “Karlo Çefa, po ti?” Unë i thashë se jam Ndrek Bazhdari. Përfytyroje: nuk njohëm dot njëri-tjetrin! Sepse ishim zbardhur komplet dhe sytë nuk punonin pas katër muajsh në errësirë të plotë. “Po Nikun, ku e kemi; a di gjë?”- e pyeta. Ai më tregoi se Nikun e kishin marrë më përpara. “Po ku e kanë çuar?”- i them unë. “S’di gjë, – thotë ai. -po ne ku po na çojnë?” Edhe na morën prej aty dhe na çuan në birucat e Burgut të Ri, për arsye se kishin kapur një kontigjent tjetër oficerësh pasi iku Panajot Plaku, dhe duhej të liroheshin birucat për ta.

Tek Burgu i Ri, na lanë në birucë nja një muaj e ca. Pastaj na nxorrën në gjyq. Në gjyq, dihet si shkojnë punët dhe ne u akuzuam si grup anti-Parti, si grup që do të rrëzonte pushtetin me force.

Ju ishit 17 vjeç. Sipas ligjeve në fuqi, mund të dënoheshe nëse ishe nën moshën 18 vjeç?

Akuza kundër nesh ishte shumë e rëndë, që gjoja ne si grup, kishim pasur ndërmend të vazhdonim aktivitetin armiqësor, do të dilnim shtetit dhe do të shkonim të specializoheshim në shkollat imperialiste, për t’u përgatitur për të hyrë sërish në Shqipëri, për të vrarë udhëheqësin. Një alibi e tillë. Sigurisht, që këto ishin të gjitha përralla. Bile, fillimisht, plani i tyre ishte të na bënin një gjyq të madh publik, ku të ishin të pranishëm edhe studentët në sallë, por, duke parë qëndrimin tonë, e pezulluan atë plan, dhe në sallë lanë vetëm familjarët.

Në fakt, ligji e ndalonte burgun nën 18 vjeç, pasi Shqipëria, atë kohë, ishte anëtare e Organizatës së Kombeve të Bashkuara dhe kishim nënshkruar disa karta. Por, këta, e justifikuan me dhënien e “gjysmëdënimit” këtë shkelje. Në atë kohë, nuk ishin hequr avokatët, dhe secili prej nesh kishte dy avokatë. Më kujtohet që ne kemi pasur një avokat me mbiemër Tirana dhe një tjetër që quhej Koço Dilo.

Dy avokatë për të tre ju?

Po. Bile edhe vetë avokatët ranë në burg politik më vonë. Njëri prej tyre, vdiq në burg. Kurse Koço Dilon, e dënuan nja 15 a 20  vjet. Më kujtohet, kur po përgatiteshim të dilnim në gjyq, Koço Dilo më thotë: “Shiko, ti je më i vogli. Merri përsipër ti me tekst e me të gjitha, dhe bindi që je kryesori në këtë grup. Nëse e bën këtë, ti mund të shpëtosh jetën e shokëve, për arsye se ti je nën moshë.” Përndryshe, ata do të pushkatoheshin se ishte viti 1957, dhe nuk e kishin problem të të zhduknin. Kështuqë, në mënyrën time, i mora unë përsipër, siç më këshilloi avokati.

Dhe si përfundim, na dhanë dënimet maksimale për moshën që kishim, “gjysmë-dënimet”. Mua më dënuan me 14 vjet burg.

Rrëfimi është marrë nga libri “Zërat e Kujtesës me autorë: Luljeta Lleshanaku dhe Agron Tufa.

Kategori
Uncategorized

NGJARJA MAKABRE: NËNA IME E KISHTE DJALË XHAXHAI ENVERIN, POR AI NA PUSHKATOI VËLLANË QË I PRENË DHE KOKËN…

Publikohet historia e panjohur Abaz Omarit me origjinë nga Gjirokastra, nëna e të cilit, ishte kushërira e parë e Enver Hoxhës, pasi i jati i saj, Hysen Hoxha, ishte xhaxhai i Enverit.  E gjithë historia e panjohur dhe fundi tragjik i Abaz Omarit, që nga fëmijria kur luante me kushërin e tij në kalldramet e qytetit të gurtë të Gjirokastrës, studimet në Francë, ardhja në Shqipëri, angazhimi me organizatën nacionaliste, “Balli Kombëtar”, dhe raportet tejet të acaruara me kushërinin e tij, Enverin që tentoi ta eliminonte fizikisht që në vitin 1943 në Fier, incidenti i tyre tek shtëpia e Bahri Omarit në Tiranë, arrestimi i Abazit dhe refuzimi që Enveri i bëri motrës së tij, Feros, për t’ia falur jetën, e deri tek pushkatimi i Abazit në qershorin e vitit 1945, ku në mënyrë makabre iu pre dhe koka…?!

Diku në rrethinat e Beratit, në verën e vitit 1993, një grup familjarësh arritën të gjejnë vendndodhjen e një varri të përbashkët, ku në korrikun e vitit 1945-së, ishin pushkatuar dhe groposur pesë kundërshtarë të regjimit komunist. Mbasi u gjend vendndodhja e varrit të humbur për gjysëm shekulli, filluan gërmimet dhe eshtrat e të pestëve po konturoheshin pak e nga pak. Por, nga pesë skeletet e gjetura, njërit i mungonte kafka e kokës. Të nesërmen e asaj dite, nga gërmimet e tjera, rreth gropës së madhe, disa metra larg saj, u gjetë dhe kafka që i’u mungonte. Kjo ngjarje, pra gjetja e eshtrave të pesë viktimave të regjimit komunist, po atë ditë u pasqyrua në të gjithë emsionet e lajmeve nga Radio-Televizioni Shqiptar, nëpërmjet gazetarit të njohur, Shpëtim Roqi, i cili prej kohësh e kishte në fokus të punës së tij ngjarje të tilla që i përkisnin krimeve të regjimit komunist të Enver Hoxhës. Kush ishin ata të pestë dhe pse ishin pushkatuar? Përse eshtrat e trupave gjendeshin në një gropë të përbashkët dhe kujt prej tyre i mungonte kafaka?! Pas ekzaminimeve të bëra nga ekspertët përkatës të mjeksisë ligjore, si dhe me ndihmën e të afërmëve dhe familjarëve të tyre, u zbulua idenditetet e sakta dhe midis tyre ishte dhe ajo e Abaz Omarit, (të cilit kafaka i’u gjet një dit më pas), një ish avokat i njohur, i diplomuar në Paris në periudhën e Monarkisë së Zogut, dhe gjatë periudhës së pushtimit të vëndit (1939-1944), eksponent antikomunist i organizatës nacionaliste, “Balli Kombëtar”, i cili gjithashtu ishte nipi i Enver Hoxhës, pasi nëna e Abazit, ishte vajza e xhaxhait të Enverit, Hysen Hoxhës, apo xhaxha Çenit siç e quante ai. Lidhur me këto dhe të gjithë historinë e panjohur të Abaz Omarit, që nga fëmijria kur luante me kushërin e tij në kalldramet e qytetit të gurtë të Gjirokastrës, studimet në Francë, ardhja në Shqipëri, angazhimi me organizatën nacionaliste, “Balli Kombëtar”, raportet tejet të acaruara me kushëririn e tij, Enverin, që tentoj dhe urdhëroi eliminimin e tij fizik që në 1943-in në Fier, incidenti i tyre në shtëpinë e Bahri Omarit, arrestimi dhe dënimi me vdekje i tij, refuzimi që Enveri i bëri motrës së Abazit, Feros, për t’ia falur jetën vëllait të saj, si dhe pushkatimin e tij, ku në mënyrë makabre iu pre dhe koka, na ka rrëfyer publikisht vite më parë, Mërkur Omari, vëllai më i vogël i Abazit. Po kështu përveç dëshmive të tij, për historinë tragjike të Abaz Omarit shkruan në kujtimet e vetë Enver Hoxhës, të shkruara në dy libarat e tij: “Kur lindi Partia” dhe “Kur hidheshin themelet”, si dhe në dokumentet arkivore që gjënden në Arkivin Qëndror të Shtetit në Tiranë.

Kush ishte Abaz Omari?

Abaz Omari kishte lindur në qytetin e Gjirokstrës në vitin 1906, dhe fëmijëria e tij kishte kaluar tek shtëpia e Hoxhave, pranë gjyshit të tij nga nëna, Hysen Hoxhës. Në këtë shtëpi të madhe, Abazi  luante me shokun dhe kushëririn e tij, Enver Hoxhën, që ishte vetëm dy vjet më i vogël nga ai. Abazi në fillim shkoi në shkollë aty në qytetin e lindjes së bashku me Enverin, për të vazhduar më tej mësimet në Leçe të Italisë. Pas kthimit nga Italia, Abazi dërgohet nga familja për të vazhduar mësimet në Liceun francez të Korçës dhe pasi e mbaroi atë me rezultate të larta, ai fito një të drejtë studimi për të ndjekur studimet e larta, në Francë. Pasi studioi dhe u diplomua në shkencat Juridike në Montpelje me rezultate të larta, në vitin 1939, Abazi shkoi në Paris ku studjoi dhe mori leksione në një kurs të gjatë për Histori Arti, pranë Akademisë së Arteve të Bukura të këtij qyteti. Gjatë atyre viteve të qëndrimit në Paris, Abazit i erdhi në dhomën ku banonte, kushëriri i tij Enver Hoxha, i cili kishte qenë për studime në Montpelje. Përveç shkollës fillore në Gjirokastër, Abazi me Enverin kishin studjuar bashkë dhe në Korçë në Liceun Francez. Arsyeja e vajtjes së Enverit për tek Abazi në Paris, ishte sepse në Montpelje ku kishte studjuar për gjashtë muaj, qeveria shqiptare (ministri i Arsimit, Mirash Ivanaj), i’a kishte prerë bursën, pasi ai nuk kishte mundur të shlyente dot asnjë provim. Abazi e mbajti Enverin për disa muaj në dhomën e tij, ku të dy jetonin vetëm me kursimet që ai kishte lënë mënjanë gjatë atyre viteve që studjonte në Paris. Lidhur me këtë, në kujtimet e tija vite më vonë, në mes të tjerash Enver Hoxha do të shkruante: “Pasi kishim ngelur në një gjendje të vajtueshme bashkë me kushëririn tim Abaz Omarin, shkonim në restorante kineze të Parisit dhe hanim vetëm pilaf”. Duke parë gjendjen e keqe financiare në të cilën kishte ngelur Enveri pas prerjes së bursës, Abazi për ta ndihmuar sadopak, ndërhyri tek Eqerem Libohova, (Ambasadori i Mbretërisë Shqiptare në Francë) që ishte miku i ngushtë i Bahri Omarit. Ambasadori shqiptar Libohova e rregulloi studentin gjirokastrit Enver Hoxhën, që të fillonte punë si sekretar i Konsullit të Nderit të Shqipërisë në Bruksel. Konsulli, që ishte një milioner me origjinë hebre, e mbajti Enverin për disa muaj në punë dhe më pas e përzuri. Pas kësaj, Enveri i ngelur pa asnjë mjet jetese dhe në gjendje të mjerueshme, si ngeli gjë tjetër, veçse të kthehej në Shqipëri.

Enveri në Fier, për të eleminuar Abazin

Në vitin 1939, pasi Abaz Omari përfundoi studimet dhe u diplomua në Francë, u kthye në Shqipëri ku filloi punë si Jurist në Ministrinë e Financave. Pasi punoi për disa muaj në Tiranë, ai u kthye në qytetin e Fierit, ku ishte vendosur familja e tij pas shpërnguljes nga Gjirokastëra. Me të vendosur në këtë qytet, Abazi u lidhë me disa nga intelektualët e njohur antifashistë që kishin filluar të grupoheshin për tu organizuar kundra pushtuesëve italianë. Lidhur me këtë, Veli Frashëri, përkthyesi (anglishtes) i Mithat Frashërit, në kujtimet e tija midis të tjerash ka shkruar: “Në shtëpinë e Abaz Omarit në Fier, ne formuam grupin e rezistencës kundër pushtuesëve italianë që në vitin 1939. Në këtë grup, përveç Abazit bënin pjesë dhe Myzafer Trebeshina, Tefik Cfiri e ndonjë tjetër. Grupimi ynë i rezistencës kishte ide dhe program social-demokrat dhe më vonë ne u bashkuam me grupin e Vlorës, që drejtohej nga Skënder Muço”. Pas formimit të Grupit të Rezistencës në qytetin e Fierit, me nisiativën direkte të Abazit, u krijua çeta e parë antifashiste e Mallakastrës, e përbërë prej 7-8 vetësh. Veli Frashëri, Abaz Omari dhe Nexhat Peshkëpia, (burri i motrës së Abazit) në vitin 1942, u lidhën dhe me Skënder Muçon në Vlorë dhe formuan një grupim social-demokrat, që një vit më vonë në 1943-in arritën ta kristalizonin si parti. Asokohe ata nxorrën në Fier dhe numrat e parë të gazetës së tyre “Zëri i Lirisë”, të cilën e drejtonte intelektualja e njohur Musine Kokalari e cila ishte lauruar në Romë për Filozofi, dhe shkrimet kryesore në atë gazetë ishin nga prof. Jusuf Luzaj, Abaz Omari, Skënder Muço etj. E gjithë veprimtaria e Abaz Omarit dhe grupimit ku bëntë pjesë ai, do të tërhiqte vëmëndjen e Enver Hoxhës gjatë një udhëtimi që ai kishte ndërmarrë nga Tirana për në Vlorë. Sipas kujtimeve të mëvonëshme të Enver Hoxhës, (Libri “Kur lindi Partia”, botuar në vitin 1981) ishte: “likujdimi i grupit franksionist të Xhepit e Qorrit” siç i etiketonte ai me pseudonimet e Luftës, dy nga krerët kryesorë të Grupit Komunistë të të Rinjëve, Anastas Lulën dhe Sadik Premten, që në atë kohë dominonin qarkorin e partisë së Vlorës. Gjatë atij udhëtimi për në Vlorë, Enver Hoxha, qëndroi disa ditë në qytetin e Fierit, duke u strehuar në shtëpinë e Llaz Sukut. Gjatë atyre ditëve që qëndroi në shtëpi, Enver Hoxha u informua rregullisht për të gjithë veprimtarinë e Abaz Omarit dhe grupimit social-demokrat që vepronte në atë qytet. Sipas disa dëshmive, pretendohet se që në atë kohë, ka pasur dhe një plan nga Enver Hoxha për eleminimin e Abaz Omarit. Lidhur me këtë gjë, vëllai i Abazit, Mërkur Omari, midis të tjerash na tregonte: “Në shtëpinë e Llaz Sukut ku ishte strehuar, Enveri thirri Rakip Kryeziun, një gjirokastrit shumë i varfër, që ishte komandant i Njesiteve Guerile të Fierit, të cilit i parashtroi planin e eleminimit të Abazit, duke i thënë se ajo, ‘ishte porosi e udhëheqjes së Partisë’. Në mbremjen e asaj dite, teksa po rrija para shtëpisë, më thërri Rakip Kryeziu dhe më tha që të shkoja në shtëpinë e tij, se do të më jepte një porosi për Abazin. Unë pa dyshuar aspak, e ndoqa prapa dhe kur shkuam në dhomën e tij, ai së bashku me një tjetër që ishte aty, më thanë që atë darkë ta lija portën e shtëpisë të hapur pa çelës, pasi ata do vinin për ta marrë Abazin për një problem që kishin. ‘Të japim fjalën e komunistit, se Abazit nuk i bëjmë asgjë’, më thanë ata. Unë kisha ngelur i shtangur dhe nuk pranoja, kurse Rakipi më kërcënonte me një revole që kishte në dorë dhe më thoshte se po ta bisedoja me njeri atë gjë, isha i dënuar me vdekje. Unë portën nuk e lashë të hapur dhe nga frika atë natë nuk i thashë gjë Abazit. Të nesërmen i tregova gjithshka dhe ai mori masa për tu mbrojtur. Pas tre ditësh ata e kuptuan se unë i kisha treguar Abazit dhe na dërguan fjalë se ishim të dënuar nga Partia me vdekje të dy. Pas dështimit të këtij plani, për rrëmbimin dhe ekzekutimin e Abazit, Enver Hoxha mori masa që gjithshka të mbetej e fshehtë. I vetmi njeri që mund ta dekonspironte atë aksion, ishte Rakip Kryeziu, i cili ato ditë u rrethua në një shtëpi në periferi të Fierit nga forcat balliste të Bajrush Kosovës, dhe u vra prej tyre, si shkak për aksionin e rrëmbimit të Abazit”, kujtonte Mërkur Omari tentativën e parë të Enverit për ta eliminuar fizikisht Abaz Omarin

Incidenti me Abazin në shtëpinë e Bahri Omarit

Në kohën që Enveri qëndroi në Fier ku dhe thuri planin për të eleminuar Abazin, ai nuk kishte më asnjë kontakt me të, pasi i kishte ndërprerë lidhjet që pas ardhjes nga Franca. Në fakt, për herë të fundit ata ishin takuar në Tiranë në shtëpinë e Bahri Omarit, aty nga fundi i viti 1941. Lidhur me këtë takim, në librin e tij “Kur hidheshin themelet”, Enver Hoxha midis të tjerash dëshmon: “Jam zënë keq njëherë me Abaz Omarin, një kushëririn e Bahriut nga i ati, por dhe i yni, sepse xhaxhai im Hysen Hoxha, e kishte nip (djalin e vajzës). Njiheshim që fëmijë, kur ishim të rinj vinte shpesh në shtëpinë tonë. Edhe ai kishte bërë Liceun e Korçës dhe kishte vajtur në Paris, por pasi kishte qëndruar nja katër vjet me paratë e babait që e kishte pronar të madh tokash dhe tregtar të madh në Fier, ishte kthyer pa diplomë në Shqipëri dhe ca kohë ushtroi zanatin e të jatit. Më vonë ai mori një grua me prikë (pasuri) të madhe dhe me të hollat e saj u kthye në Francë e mori diplomën në Drejtësi dhe erdhi e u bë avokat. Kisha kohë që nuk isha pjekur me të, sa një ditë pas pushimit e gjeta tek motra ime Fahrija. U puthëm e u ngalasëm dhe e urova, e pas bisedave të zakonëshme, filluam ato politike. Mbaja mënd se dikur Abazi shfaqej si antifeudal demokrat i majtë. Por ç` të shihja, kur fola për luftën, për domosdoshmërinë e saj, na doli se Abazi, nga i majtë, na ishte bërë i djathtë, nga demokrat na ishte bërë një mbrojtës i madh i të pasurve, me një fjalë kishte ndërruar lëkurën. U grindëm e kushedi se si do të kishte mbaruar grindja, po të mos kishte ndërhyrë në mes motra ime, Fahrija. Më nuk e pashë këtë njeri që u bë një qen zinxhiri i Ali Beut (Këlcyrës) e u bë ballist e bashkpuntor i gjermanëve”. Por ndryshe nga sa shkruan në kujtimet e tij, pas viteve ’90-të, njerëz të afërt të Enver Hoxhës, japin version tjetër nga ai episod që shkruan ai, duke e treguar të gjithë ngjarjen me grindjen që ndodhi në mes dy kushurinjve. Këtë gjë e konfirmonte dhe Mërkuri, vëllai i Abazit. Në atë darkë, Bahriu kishte ftuar dhe Nexhat Peshkëpinë e Abazin. Gjatë darkës, Enveri filloi të bënte propagandë komuniste dhe ende pa mbaruar fjalën, Abazi i kthehet atij gjithë inat duke i thënë: “Si s`të vjen zor që flet në këtë mënyrë, ti je përzier më një grup aventurierësh antishqiptarë e vagabondë, që kudo që shkoni bëni propagandë bolshevike”. I prekur rëndë nga fjalët e Abazit, Enveri nxehet keq dhe i`a kthen: “Kur të fitojë Stalini, ne komunistët do t`iua presim kokën ju mutistëve”. Fjalët që tha Enveri i shoqëroi dhe me xheste të duarëve. Pas kësaj, Abazi mori një pjatë dhe qëlloi drejt Enverit, i cili largoi kokën dhe pjata u thye në mur. Darka u prish dhe Nexhat Peshkëpia e mori me vete Enverin në shtëpinë e tij për të mbyllur sherrin. Ky ishte dhe takimi i fundit që patën dy kushërinjtë, të cilët ndonëse ishin rritur në një shtëpi, kishin mësuar në të njejtat shkolla, kishin ndjekur drejtime të ndryshme për shkak të bindjeve të tyre politike.

Fjala e Abazit në Kinema “Kosova”

Në fillimin e vitit 1944, në një takim që organizata nacionaliste “Balli Kombëtar” kishte organizuar me intelektualët e Tiranës në Kinema “Kosova”, kishte planifikuar q ëtë fliste dhe Abaz Omari. Dhe ashtu ndodhi, pas profesor Abaz Ermenjit, e mori fjalën Abazi, ku midis të tjerave u shpreh: “Nëse komunizmi vjen në vatrat tona, meritë e tij do të jetë mjerimi dhe për popullin uria. Njerzit do të vihen në rresht për një copë bukë. Kam jetuar shumë vjet në Francë. Atje librat për komunizmin mbeten rrugëve se nuk i lexon njeri. Këtu njerzit të gënjyer nga disa aventurierë po përkrahin komunistët. Ata do të kujtojnë Siberinë ruse me kampet e përqëndrimit që do hapin”. Dhe profecia e Abaz Omarit fatkeqëisht do të bëhej realitet vetëm disa muaj më vonë. Kështu, në vjeshtën e 1944-ës kur komunistët ishin afër triumfit pasi gjermanët po tërhiqeshin edhe nga Shqipëria, shumë nga krerët e dy organizatave nacionaliste, “Ballit Kombëtar” dhe Legalitetit, u grupuan në Shijak dhe në Prezë, në pritje për tu larguar me anë te detit nga Shqipëria. Në një takim të madh që u mbajt në Shijak, Abazi i’u bëri thirrje atyre që të mos largoheshin, por ta vazhdonin luftën deri në fund. Pak ditë pas atij takimi, Abazi arrestohet nga partizanët në Shijak, së bashku me shokun e tij, Qazim Shehun të cilët më pas i sjellin në Tiranë, në një shtëpi që ishte kthyer si burg pranë rrugës “Qemal Stafa”.

Enveri pret në shtëpi, motrën e Abazit

Pasi u mbajt për tre muaj në atë shtëpi-burg në Rrugën “Qemal Stafa”, Abazi u dërgua në Berat, për të dalë në gjygj, pasi Berati kishte nën juridiksion edhe Fierin, ku Abaz Omari kishte pasur aktivitetin e tij kryesor gjatë periudhës së Luftës. Sipas dëshmive të Mërkur Omarit, një muaj pas arrestimit, motra e tij Ferro, (gruaja e Nexhat Peshkëpisë) bashkë me Mërkurin (vëllanë e vogël), shkuan dhe trokitën në shtëpinë ë Enver Hoxhës (vila në qëndër të Bllokut), i cili pasi u lajmërua në telefon, i ftoi të hynin brenda. Pasi ata hynë në shtëpi, Enveri që po hante drekë, i priti shumë ftohtë. Ferro me Mërkurin duke parë atë situate, nuk e hapën fare muhabetin e Abazit dhe Enveri rëndë rëndë ju drejtua Mërkurit: “Hë mor ballist, si i ke punët, sikur ta kam lexuar emrin në gazetë…”?! Mërkuri ngeli i habitur e nuk dinte se si t’i përgjigjej, pasi në fakt ai kishte qenë partizan. Në ato momente kur ai u mat t’ia thoshte atë gjë, në shtëpi hyri Nako Spiro, dhe Enveri u largua bashkë me të, pa i përshëndetur dy kushërinjtë. Pas disa ditësh, Ferro shkoi dhe njëherë tek shtëpia Enverit, i cili ja preu shkurt: “Abazin ne do ta dënojmë, se nesër mund të vritet djali yt”. Ferro mbeti e shtangur dhe u largua nga ajo shtëpi pa e kuptuar kurrë kuptimin e atyre fjalëve që i tha kushëriri i saj, dhe njëkohësisht, kryeministri i Shqipërisë, gjeneral-kolonel, Enver Hoxha, i cili i kishte arrestuar vëllanë dhe priste ta ekzekutonte.

Enveri: Na njoftoni ekzekutimin e Abaz Omarit me shokë

Sipas fjalës që i tha kushërirës së tij, Ferros, për vëllanë e saj, më 7 korrik 1945, gjashtë muaj më vonë, Enver Hoxha do e mbante “premtimin”. Në një radiogram, dërguar Gjykatës Ushtarake të Korpusit të IV-të në Berat, ai shkruante:

“Në përgjigjie të shkresës suaj nr. 140. dt.7.VI.1945, aprovohet dënimi me vdekje i Abaz Omarit me shokë.

Na lajmëroni datën e ekzekutimit”.

Komandanti i Përgjithshëm

Gjeneral-kolonel

Enver Hoxha

Pas pak ditësh ajo Gjykatë Ushtarake me Prokuror M. Bllaci. e gjygjtar M. Karafili, F. Bedeni e N. Lekdushi, sipas porosisë së Komandantit, zbatuan detyrën. Pas pushkatimit, një dorë e stërvitur (Demir K. nga Kallarati i Vlorës), me një sëpatë të rëndë, ju preu kokat duke i groposur në një gropë të veçantë pak më larg trupave. Vetëm 48 vjet më vonë ai njeri do të pohonte: “Kisha urdhër, po të mos j`ua prisja unë, bashkë me kokat e tyre do shkonte dhe e imja…”./Memorie.al

Kategori
Uncategorized

Kryeministër: Nuk po të kërkon kush të përsosurin, por normalin

Zoti Rama pretendon të punojë për një Shqipëri ku çdo fëmijë i kësaj Republike të ndihet krenar.

Në fakt askush nuk e kërkon këtë nga një kryeministër.

Për çfarë mund të jetë krenar për Shqipërinë një shqiptar sot?
Cili shqiptar normal nuk do turpërohej kur sheh kryeministrin në vitin 2021 të ri-gënjejë si me 2013-17 duke premtuar jo më integrim europian, (qe se beri dot per 8 vjet) por ujë 24 orë, (a thua jemi ne Afrike dhe jo ne Shqiperi)
Nderkohë që kontratat e secilës familje ngrihen mbi këtë detyrim që nuk e zbatojnë kurrë?

Ky pasazh ka brenda disa elementë demagogjie dhe hipokrizie që synon të normalizojë një portret të atij që përndryshe shpallet si lider i Ballkanit, si i afti i të aftëve dhe si Mesia i këtij shekulli për shqiptarët.

Ta nisim nga fundi.

Zoti Rama pretendon të punojë për një Shqipëri ku çdo fëmijë i kësaj Republike të ndihet krenar. Në fakt askush nuk e kërkon këtë nga një kryeministër.

Nëse do flasim nga interesi ynë familjar, ne do të dëshironim shumë që nesër Shqipëria të jetë një vend ku fëmijët tanë të ndjehen të sigurtë dhe të qetë në punën e tyre. Të kenë disa mundësi dhe të mos mendojnë vetëm për të ikur.

Por si mundet ta presësh këtë gjë nga një qeveri që bashkëdrejton ekonominë e vendit me krimin, në forma nga më të ndryshmet. Nga një parlament ku nuk merret më vesh kush hyn e kush del.

Sigurisht që nuk të vjen as turp me këtë zhele Shqipëri të drejtuar nga kryeministri firmato. Sepse as ka qenë ndonjë Zonjë e Randë siç na thanë. Të vjen vetëm të qeshësh, sepse tek e qeshura gjen ngushëllim e vërteta e madhe se Shqipëria nuk po bëhet dot edhe pse e shpallin çdo gjë të mundshme.

Zoti Rama flet për veten duke dhënë tek karakterizimi realist i vetes një mundësi për ta besuar se ai është një ndër ne që thjesht shërben. Dhe si një njeri që punon ai bën gabime.

Kjo nuk është e vërtetë aspak në mënyrën si paraqitet. Gabim është të ndërtosh politika jo largpamëse por nisur nga qëllime të mira.

Kjo është puna e z. Rama, kështu merren vendimet e qeverisë së Nusretit.

Jo ndryshe. Në këtë kuptim nuk kërkon kush modelin ideal të kryeministrit, por dikë që të paktën pranon rregullin demokratik të llogaridhënies dhe diskutimit. Kullat në Tiranë janë një punë e pistë e z. Rama sepse vetëm ai mund të autorizojë ndërtimin e tyre dhe pjesë e trilleve të tij.

Ndaj Shqipëria e sotme, ajo që po profilizohet nga puna e këtij njeriu, nuk ka sesi të jetë Shqipëria e fëmijëve tanë. Ajo është Shqipëri e fëmijëve të tij, e politikanëve, e pushtetarëve…jo e fëmijëve të shqiptarëve…

s.zaimi

Kategori
Uncategorized

Serbia qan mecenarin rus, ish-snajperisti lutoj kunder UÇK-së: UÇK-ja i mori syrin dhe krahun, Corona jetën

Serbia qan dhe nderon vrasësin e popullit të pa fajshëm kosovar.

Mecenari rus.

Snajperi që u vendos në Brigadën 549 të Motorizuar sërbe, në kufirin shtetëror me Shqipërinë dhe Maqedoninë dhe luftoj kunder UÇK-së:

UÇK-ja i mori syrin dhe krahun, Corona jetën

Albert Ahsarbekoviç Andijev

Ish vullnetari mecenar rus i luftës në Kosovë, i cili vdiq si pasojë e koronavirusit, u nderua me disa murale në Serbi, shkruan Telegraf. Sipas këtij tabloidi, muralja e fundit për të u shfaq në Odzaci.

Në Kosovë, mecenari snaiper, Albert Ahsarbekoviç Andijev u vendos në Brigadën 549 të Motorizuar në kufirin shtetëror me Shqipërinë dhe Maqedoninë në gjatësi prej 150 kilometrash.

Ky Mecenar.

Ky vrasës gjakftohtë mori me dhjetra e dhjetra jete te pafajshme të pleqve, grave,dhe femijeve kosovarë që mundoheshin tju iknin masakrave serbe ne kosovë duke ikur nëpër dëborë, maleve drejt kufirit Shqipar dhe Maqedon.