Kategori
Uncategorized

Eshte keq kur e ushqen Qenin vend e pa vend e me shume se c’duhet se pastaj harbohet e ha te zotin …thote nje shprehje e bukur amerikane o Gjergj Luca…

Po ti nga dreqin ngjave o Gjergj Luca….

Po ke dhe gjak shkodran mor qe mos e paç…

Po lexoj e po shoh ne lajme ne te gjitha tv shqipfolese nje perplasje te ndodhur sot ne Labinot te Elbasanit mes Biznesmenit te njohur Gjergj Luca dhe ish Deputetit e kandidatit per deputet te PD-Opozites per zgjedhjet e 25 prillit z.Luciano Boci…perplasje qe pas sharjeve e fyerjeve reciproke ka degjeneruar deri edhe ne perleshje fizike mes Luces e Bocit…

Gjergj Lucen…. po…. e njoh nga afer prej shume kohesh e madje familjarisht…

Per te dy priderit e tij Artistet…. Mimika e Ndrek Luca kam e ruaj respekt e konsiderate te vecante aq me shume qe i kam njohur nga afer e personalisht shume vite me pare dhe nuk do lejoja askend te thote qofte edhe nje fjale te keqe per ta……..ndaj edhe e pyes publikisht Gjergjin …po ti nga dreqin ngjave o pinjoll i basarduar i Lucajve te nderuar…

Gjykoj sot…se dje PD e pushteti i saj i dhane Gjergj Luces [ kuptohet me se shumti edhe ne respekt te prinderve te tij ] shume me teper se c’duhej, se c’i takonte e se c’meritonte …dhe sot….ja shperblimi i neveritshem i mosmirenjohjes…..ndaj dhe pleqte tane te mencur gjithmone thoshin…ushqeje Qenin por mos e lere kurre te te kafshoje doren se neser te ha te terin…

…..Ishte koha kur nga mesvitet 90 ndihmuar edhe nga PD asokohe ne fuqi [ ne respekt te prinderve te tij demokrate e shume te respektuar Artisteve Mimika e Ndrek Luca ] Gjergji do te hapte i pari disa biznese private e Restorante te Peshkut e te prodhimeve te Detit ne Tirane …

Fillimisht brenda kinema Partizanit…me pas tek 9 kateshet e nje te trete tek ”Xhoda” aty ku sot eshte Hotel Plazza …dhe me thene te drejten pati goxha sukses edhe per faktin se shqiptareve prej vitesh ju kishin munguar ushqimet e Detit edhe pse me dy Dete goxha te pasur qe kurre nuk ju vune shqiptareve perpara ne pjatat e tyre as peshk, as karkaleca, as fruta deti as sepje, as kallamare , as midhje e as oktapod…se ato ishin per Zeusin e kelyshet e tij te Bllokut …

Nejse….isha nder frekuentuesit e rregullt te restoranteve te Luces ku shkoja shpesh per te darkuar me miqte e koleget e mij te mire e te hershemn Andi Bejtja e Filip Cakuli por edhe me disa nga djemte e mrekullueshem te lagjes sime me Loshen, Jarin, Nardin etj…dhe te them te drejten kenaqeshim shume si nga ushqimi e sherbimi por edhe nga ambjenti …

E kam takuar aty Lucen disa here dhe te jem fare i sinqerte me ju kurre e asnjehere nuk me ka pelqyer tipi i tij edhe pse thonin qe ishte biznesmen i zoti e punonte shume dhe ishte demokrat e te vriste ne ate kohe per PD e Berishen…etj etj

Nuk e pelqeja se ishte mendjemadh, tip pordhaci, delirant , kapadai dhe kontraversial…..dhe sa here ju thosha Andit e Filipit se …per tipa si ky trajneri i famshem i Tirones sone ne futboll i pa harruari Enver Shehu thoshte gjithmone se…pordhet e medhoja grisin breket e reja…

Kaluan vite …dhe ja tek e shoh dhe e degjoj serisht Gjergj Lucen neper tv e ekrane here ne krah te Rames e te Gramozit e here ne tavoline te rezervuar e duke darkuar me Tualet Ballen e Erion Veliajn.. me shoke e shoqe te seres e bandes se tyre….

Wouuuu thashe ne fillim c’ka ndodhur …c’ne Luca me keta …c’e lidh me Djallin…

Dhe me pas …shoh radhazi se c’e lidhte ne te vertete ”biznesmenin e suksesshem” Gjergj Luca me PS – Rilindjen dhe me Edvinin e Taon…

Dhjetera hektare toke e disa magazina nga ato te ushtrise e te rezervave te shtetit me ndermjetesine, porosine e urdherin e Rame-Taos ju dhane per perdorim biznesi e disa edhe ju shiten badiava Luces ne Elbasan, Librazhd, Cerrik e deri edhe ne Gramsh e ne disa fshatra te kesaj zone…dhe e gjitha nen justifikimin se ai bente biznes te paster e punesonte dhjetera njerez ”fakt” qe aq shume i duhej PS – Rilindjes e Rame – Taos per propaganden e tyre genjeshtaro-mashtruese te hapjes se vendeve te reja te punes…

Por Luca na kishte edhe ca inate te vjetra me PD e drejtuesit e saj ndaj dhe nisi ti shfaqe hapur e publikisht tashme i sigurte e nen ombrellen e Rames… dhe i trimeruar …madje edhe duke bertitur e uleritur e duke share po me te njejtin fjalor si te Edvinit…

Me tej Luca nuk ”pjerdh” me per askend e nis e shpalos brenda fabrikave e bizneseve te tija krahas flamurit kombetar edhe flamurin e simbolin e PS-Rilindjes…

Me pas po ky Luca ben shown e radhes ne nje inagurim ku ka te ftuar nderi krye-halabakun e shokun e ngushte te bandave e te banditeve te Elbasanit Tao koke pa formen..

Ne vijim …[ ku si gjithnje kamerat e gazetaret i ka reth vetes sa here qe i duhen] …Luca ”feston” Diten e Veres me te punesuarit e tij ku vec pordheve nuk e le as llapa …teksa kercenon e ironizon kundershtaret politike te Rames e te PS-Rilindjes…

Dhe Luca qe e di fort mire se si mund te perfundojne bizneset e tija te pa ligjeshme pas 25 prillit por edhe ai vete me gjithe ato vjedhje, abuzime, kopillliqe e pelivanlliqe qe ka bere ne keto vitet e fundit me ndihmen e perkrahjen direkte te Rame – PS….do e mos qe do tu bindet urdherave te Shefave te tij …se nuk ka nga e luan tashme bythen gjekundi…pasi ka dhene sic thote populli 5 leke per te hyre ne valle e tani jep 500 e nuk del dot…

Eshte keq kur e ushqen Qenin vend e pa vend e me shume se c’duhet se pastaj harbohet e ha te zotin …thote nje shprehje e bukur amerikane o Gjergj Luca…

…ndaj druaj se ti qe ke kohe qe je vene ne rolin e Qenit te Rame – Taos nuk e di ke do detyrohesh te hash me pare me 26 prill ata te dy koke pa formet e kaptin katruvet apo do hash koken tende se populli thote …si te besh do gjesh … dhe koka qe ben ….po ajo peson…ok…

A.R.DOSTI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s