Kategori
Uncategorized

Sali Berisha: Guvernatorja Yuri Kim, po shkel në mënyrë flagrante konventën e Vjenës .

Zonja i ka lejuar vetes në shkelje flagrante të Konventës së Vjenës dhe Kushtetutës së Shqipërisë,

i ka përshtatur vetes për shkak të një kryeministri që mund t’i vendosësh çdo epitet,

të sillet si një guvernatore dhe të futet në punët e brendshme të një partie.

Zonja i ka lejuar vetes në shkelje flagrante të Konventës së Vjenës dhe Kushtetutës së Shqipërisë,

i ka përshtatur vetes për shkak të një kryeministri që mund t’i vendosësh çdo epitet, të sillet si një guvernatore dhe të futet në punët e brendshme të një partie.

Unë e kam ndjekur këtë qëndrim, para çdo foltorje, para çdo akti ajo është përpjekur të dekurajojë demokratët.

Mendova njëherë t’i them ju lutem mos bëj deklarata se po më shtohen njerëzit dhe unë këtë ndihmë nuk e dua nga ju, por nuk e bëra.

Le të marrë pjesë në fushatë sa të dojë, në shkelje flagrante të kushtetutës, por mbështetësit dhe votuesit vetëm do të shtohen“, u shpreh Berisha.

Kategori
Uncategorized

Basha përdor ‘Benzin’ luksoz të kompanisë ”Victoria” që u akuzua për skandalin 15 mil € në Porto Romano.

Projekti për shndërrimin e landfillit të Porto Romanos në Eko-Park është shoqëruar që në krye të herës me dyshime për procedura abuzive tenderuese. Mbi këto dyshime publike, Struktura e Posaçme Kundër Korrupsionit, SPAK, ka nisur një hetim, i cili prej dy vjetësh vijon të mbetet në sirtarët e prokurorëve specialë.

Tenderi u zhvillua me procedurë të mbyllur, “me negocim pa shpallje paraprake” dhe u fitua nga një bashkim operatorësh ekonomikë, të përbërë nga italianët e “De Mare” srl dhe “Victoria Invest International”, një filial i kompanisë mëmë të biznesmenit nga Elbasani, Fatmir Kuçi. Kompania italiane “De Mare” është një prej bashkëpunëtoreve më të ngushta të biznesmenit në kërkim, Klodian Zoto, në ndërtimin e landfillit të Sharrës në Tiranë dhe atij të Fierit.

Ndërkohë, “Victoria Invest”, një kompani, e cila së fundmi është ndaluar të marrë pjesë në tendera publikë, njihet ndër të tjera për afërsinë me kryetarin e shkarkuar të Partisë Demokratike, Lulzim Basha. Disa vite më parë, në media u publikuan dokumente zyrtarë, të cilat provonin se mjeti që përdor edhe aktualisht deputetit Basha, ai me targë “AA 111 EN” është në pronësi të kompanisë “Victoria Invest” të Fatmir Kuçit.

Me sa duket, kjo duhet të jetë arsyeja që Partia Demokratike për sa kohë ishte nën drejtimin e Lulzim Bashës, nuk ka ngritur asnjë pretendim mbi skandalin 15 milionë euro të tenderit për Eko-Parkun e Porto Romanos.

Kategori
Uncategorized

Flluskë deklarata e deputetit Basha se nuk i njihte kandidatët në primaret që zhvillonte “Sali Non Grata”.

Çfarë dinte Aurela Basha që hoqi dorë nga nënshtetësia shqiptare ndërkohë që bashkëshorti i saj po hynte fort në politikën shqiptare?

Se ne kemi parë atë që rrallë ndodh.

Deputetin Basha nuk e votoi as lagja ku ështē lindur dhe rritur në vitin 2017, si një ndëshkim për marëveshjen me Ramën.

As demokratët e lagjes tij në Referendumin e datës 18 dhjetor 2021.

A e dinin ata se vetë Basha nuk donte kurrë të bëhej Kryeministër dhe ne nuk e lexuam dot këtë mprehtësi të votuesit?

Fakti që nga viti 2004 znj. Aurela Isufi (Basha), nuk ka votuar në Republikën e Shqipërisë, dhe rrjedhimisht as bashkëshortin e saj, duhet të na japë përgjigjë se:

🔺A e dinte se bashkëshorti i saj nuk donte vetë të bëhej Kryeministër?

🔺A ishte plani ky për zh’bërjen e Opozitës Shqiptare?

🔺A ishte ky qëllimi që Opozita Shqiptare të emërohet dhe jo të zgjidhet?

Adriana Kalaja Avokate…

Më tërhoqi vëmëndjen, deklarata e deputetit Basha se nuk i njihte kandidatët në primaret që zhvillonte “Sali Non Grata”.

Të asaj Non Grate që në fakt është e qartë se është produkt i marëveshjes Rama-Basha, dirigjuar nga znj. Yuri Kim.

Nejse.

Kjo deklaratë e ardhur nga deputeti Basha përveç se tregon gjëndjen mjaft të rënduar ku ndodhet në raport me demokratët dhe PD-në, por tregon se nuk ka më dyshime të shërbmit që ky i fundit po i bën regjimit tē Ramës.

Dokumenti që paraqes më poshtë, është dekreti i Presidentit Mosiu Nr.4117, për lënien e nënshtetësisë shqiptare të disa shtetasve shqiptarë, datë 19.01.2004.

Në numrin 10., ndodhet shtetësja Aurela Xhafer Isufi, që ne e njohim si bashkëshorten e deputetit Basha dhe motrën e shtetasit Erion Isufi.

Ajo që bie në sy është fakti se ndërsa shtetasi Lulzim Basha po futej në politikën shqiptare (këtu i referohem KOP-it), bashkëshortja e tij heq dorë nga nënshtetësia apo ajo që quhet

E DREJTA PËR TË VOTUAR.

Ndërkohë që unë si nënë dhe grua, që u dhunova nëpër protesta dhe u mbusha me gaz nga Policia e Rendit (krimit deklaronte dikur Lulzim Basha), që u tradhëtova nga Lulzim Basha te çështja e Teatrit, që u mbyta me gaz nga e njëjta polici që ta është në mbrojtje të deputetit Basha, më 8 janar 2022 në Selinë e PD-së, natyrshëm pyes se:

Çfarë dinte Aurela Basha që hoqi dorë nga nënshtetësia shqiptare ndërkohë që bashkëshorti i saj po hynte fort në politikën shqiptare?

Se ne kemi parë atë që rrallë ndodh.

Deputetin Basha nuk e votoi as lagja ku ështē lindur dhe rritur në vitin 2017, si një ndëshkim për marëveshjen me Ramën.

As demokratët e lagjes tij në Referendumin e datës 18 dhjetor 2021.

A e dinin ata se vetë Basha nuk donte kurrë të bëhej Kryeministër dhe ne nuk e lexuam dot këtë mprehtësi të votuesit?

Fakti që nga viti 2004 znj. Aurela Isufi (Basha), nuk ka votuar në Republikën e Shqipërisë, dhe rrjedhimisht as bashkëshortin e saj, duhet të na japë përgjigjë se:

A e dinte se bashkëshorti i saj nuk donte vetë të bëhej Kryeministër?

A ishte plani ky për zh’bërjen e Opozitës Shqiptare?

A ishte ky qëllimi që Opozita Shqiptare të emërohet dhe jo të zgjidhet?

Kemi të drejtë të marim përgjigje ne që e mbështetëm, bëmë fushatë dhe votuam deputetin Basha, porse ai vetë nuk e ka dashur këtë gjë dhe që pabesisht dhe paburrërisht shiti gjithë kontributet tona te Rama, vetëm për interesin e tij dhe të familjes së tij, të asaj familje që përfitojnë Eurot por që nuk i japin votën.

Deri sa të kthejnë përgjigje për këto pyetje që tashmë i dimë të gjithë përgjigjet, Demokratët dhe Opozita e vërtetë do t’i japë përgjigjen e merituar më datë 6 mars.

Ps: Si mundet të të votojë bota, kur gruaja të ka njohur dhe nuk denjon të të votojë? Se për vajzat nuk do i lëmë kobë të refuzojnë votimin e babait se do të jetë jashtë politikës.

Kategori
Uncategorized

Henze : z.Tabaku, askush si beson më prrallat tuaja në Berlin .

Këshilltari Gjerman i CDU-ë Martin Henze /

Besimi i popullit tek lideri, politikat afatgjata sociale dhe të sigurisë, drejtimi i tij drejt fitores, është ngjitja elementare e një shteti kushtetues.

Z.Tabaku:

Askush si beson më prrallat tuaja në Berlin .

Si mund tju besojë më ju antarësia (popullsia jo e jo ) Si mund tju besojë më ju, PPE apo BE, kur ju vete zonjë jeni pjesërisht përgjegjëse që antarët e pa armatosur të partisë tënde në shtëpinë e tyre u sulmuan me urdhërin tuaj nga banditet e thirrur po nga ju, me shufra hekuri, armë, dhe gaz helmues.

Ne e dinë ç’farë ndodh në partinë tuaj, dhe nuk kemi nevoje per servirjen e përrallave tuaja.

Me veprimet tuaja ju jeni më të pa besueshem në BE, më shumë se kjo qeveri , dhe qeverisja e narkokryeministri tuaj …

The elementary glue,Tabaku,of a constitutional state,democracy is due acceptance,trust of the population.

How should the population believe Tabaku,who is partly responsible that unarmed party members are attacked with iron bars,weapons,poison gas,who tells fairy tales in Berlin..

Z.Tabaku !

Nuk mbahet partia me ambasadorë, megjithe se nuk është detyra e tyre të merren me partitë politike në vëndet ku ata shërbejnë …ata ikin e vinë …

Partia ka rregulla, ajo funksionon dhe mbahet jo me prralla dhe ambasadorë, por me votuesin, statusin, dhe antarësinë e saj.

Ju e humbët antarësinë me aferat dhe marveshjet e fshehta me narko-qeverinë, dhe narko-kryeministrin.

Ju humbet te drejten e perfaqsimit të antarësisë, në momentin që dolët nga parlamenti.

Ju e humbët të drejtën e përfaqsimin, në momentin që shitët zgjedhjet duke ndaluar të drejten e demokrateve per te votuar në zgjedhjet lokale.

Ju e humbët antarësinë duke përdorur ndaj saj ndër vite, mashtrimin dhe humbjen, dhunën dhe gazin helmues.

Ju e humbët besimin në momentin kur kandidatet per deputet, a kryetar bashkish, i zgjidhnit vetëm kur ata vinin tek ju me zarfat plot me qindra mijra euro .

Ju e humbët të drejtën e përfaqsimit të demokratëve …

Kategori
Uncategorized

”lider” i tredhur me darët e Ramës .

“Sinqeriteti iku e vate, e mori arratinè,

kohë që kur lakmia e zezë, e pushtoi njerinè.

I etur për epshe, pushtet, dhe pasuri ,

u more peng,

përfundimisht, e humbe vlerën e të qënit njeri.

Të uli në gjynjë,

të trodhi me darët që fshatari tredh derrin,

të mori zvarrë a i vrarë, siç e zvarrit edhe ujku _qenin.

Edi diarrea …

Telikun rreth qafës, një si Kaut në brazdë ta ka vënë,

ske faj që çirresh dhe ngjirresh, në çark të kanë zënë .

Koreania,

kunati, Rama,

tendera pallatesh, rrugësh, portesh, mejhanesh.

Shumë janë Lyl, shumë, edhe pa dosjen Muzin,

s’ti mbyll dot më Kimetja, as Gazi, as vula, as partia, as dryni, dhe as selia…

Nëntë vjet që veç mashtron,

si gjarpër i zi perdridhesh,

në shtëpinë e tyre, i mbyte me gaz demokratët.

Në ”miqësinë” e sorosjanëve, Ramës, Velinës, Taos, gjen rehat.

a e pyet ndonjëherë veten, sa thellë ta ka fut ai llozi i gjat ?

Eh mor Llull ”djali” thotë Kimetja kur të takon,

ti je trim, por pse zverdhesh, dhe lagesh, që brekët shpesh po i ndrron ?

Pse ikën ferrave, vrimave pse fshihesh a malukat,

dil në shesh burrash, nëse të ndjek kush, a mendon se ke elektorat.

Ske faj, Llull qyli…

tre herë ministër dhe një herë kryetar bashkie,

Ske faj, Llul brava…

plot nëntë vjet në karrige, si kryetar partie.

Ske faj Llull gazi…

që demokratët i mashtron, i ble i shet, rrugëve i le,

Ske faj …

o mashkull i pa besë, i pa fe, fajin e kemi ne…

Histori e trishtë,

e pengut të tredhur si derrat në stallë me darët e Ramës.

me tenderat, bizneset, lekët e kunatit.

marveshiesh të pista, të fshehta, mbi kurriz demokratësh.

Histori dallaveresh , dhe bari të thatë korean,

Në mes futur…

Rama, Velina, Dalina,Soros, dhe kimetja,

i qelbëzuari Çiban.

Kategori
Uncategorized

Berisha: Shqipëria plot me drogë e korrupsion, por ambasadorja nuk tha një fjalë

Lideri historik i demokratëve, Sali Berisha po zhvillon një bashkëbisedim me demokratët e zonës së Vaut të Dejës.

Gjatë fjalës së tij me demokratët, Berisha ka pyetur përfaqësuesit e SHBA në Tiranë se si ka mundësi që mbështesin Ramën, kur në Shqipëri shpërthen droga dhe korrupsioni.

LEXO EDHE: VIDEO/ Berisha: Lulzim Pengu, peng i një dosje për pastrim parash

‘Si ka mundësi që Shqipëria u mbush me drogë dhe ju nuk thatë asnjë fjalë. Si ka mundësi që kur drejtësia italiane solli dosjen e përfshirjes në trafiqe të ministrave, i krahasuat këto gjyqe, me proceset komuniste. Si ka mundësi që në Shqipëri shpërthejnë afera korruptive dhe nuk thoni një fjalë, një deklaratë.

Video !
Ish gruaja e Rames Delina Fico, krah ambasadorit Lu, dhe Kryeministri Rama me Lindën…
Video – Narkoqevetia Rama /

Mos mendoni se mbështesin Lulzim Bashën.

Jo mbështesin Edi Ramën.

Këtë ne nuk mund ta pranojmë.

Mbështetet Edi Rama sepse është mik me Sorosin.

Ne jemi mik me SHBA-të. Kjo e primareve është praktikë e SHBA’, tha gjatë fjalës së tij, lideri historik i demokratëve, Sali Berisha

Berisha: Albania is full of drugs and corruption, but the ambassador did not say a word

The historical leader of the Democrats, Sali Berisha, is holding a conversation with the Democrats of the Vau i Dejes area.

During his speech with the Democrats, Berisha asked the US representatives in Tirana how it is possible that they support Rama, when drugs and corruption erupt in Albania.

‘How is it possible that Albania was filled with drugs and you did not say a word. How is it possible that when the Italian justice brought the file of involvement in the trafficking of ministers, you compared these trials with the communist processes. How is it possible that corruption scandals break out in Albania and you do not say a word, a statement.

How is it possible that large foreign investors leave Albania and you do not say a word. How is it possible that 550 thousand citizens are leaving this country and you do not say a word against Rama.

How is it possible that Albanians can not get justice and you support the failed justice reform. How is it possible that you support a man who went from loss to loss, from affair to affair?

Do not think that they support Lulzim Basha. They do not support Edi Rama. We can not accept this. Edi Rama is supported because he is friends with Soros. We are friends with the US. This is the primary practice of the USA ‘, said during his speech, the historical leader of the Democrats, Sali Berisha

Kategori
Uncategorized

Helmi i Vejushës së Zezë

Avokate dhe aktiviste , Adriana Kalaja/

E dërguar posaçërisht për të vënë në vend ”nderin” e nëpërkëmbur e kryeshefit të saj plak, nga një lider ”provincial” por i pa thyeshëm.

E paisur me helmin vdekjeprurës Sorosjan.

Vejushës së zezë nuk i duhet askush prej tyre.

Ajo thjesht i tërheq, i josh duke përdorur dhe kërcënuar me të kaluarën, grykësinë, marveshjet me tendera, vota, trafiqe, pse jo dhe frikën e helmit të zi të vejushës së Zezë.

Ata i tremben asaj një si minjtë e minierave zhurmës së shpërthimit në galeri …

Vejusha vjen nga vëndi më i dashur dhe më mik për shqiptarët 🇺🇸

Por Vejusha e zezë nuk vepron si një qytetare e lirë e një shteti dhe kombi të lirë.

Vejusha e zezë vepron në minimin e demokracisë, dhe shtetit ligjor,duke i qëndruar pranë dhe në krah oligarkeve, hajdutëve të votës së lirë, trafikantëve dhe krimit te organizuar në pushtet më keq se një komuniste e betuar Koreane, mëkëmbëse e diktatorit Kim

Vejusha e zezë njè ditë do të ikë ashtu siç iku Limperti, Lino, apo Lu.

Do të ikë duke lënë pas shijen më të keqe, më të ndyrë të një ish skllave në vëndin e origjinës së saj, e kèthyer në një Guvernatore, në një shtet dhe popull autokton nga më të vjetrit në jetese, kulturë, doke dhe zakone, të një kombi mik të kombit të madh Amerikan .

Të kërkosh të marrësh peng Idealet e dhjetorit.

Të kërkosh të marresh peng demokratët .

Të promovosh demokracinë si përfaqsuese e vëndit mik të lirisë, dhe në krahun tjetër, të kërkosh të marrësh peng me një peng, Partinë Demokratike për interesa të ulta sorosjane, anti shqiptare dhe ” anti kombëtare, eshte një sikur vetë ju guvernatore të ëndërroni vajtjen në Mars me avionët reaktivë Rusë Mig 15.

Nuk do e realizoni dot, sado të mundoheni me joshje, pengje, kërcënime dhe ofrim bari për demokratët.

Ne i rezistuam diktaturës 45 vjeçare, asokohe kur ju na late në vetmi dhe ikët …

Studentët, profesorët, qytetarët shqiptarë, u perballën me diktaturën dhe fituan, fituan edhe pse ju kishit ikur larg dhe ju dëgjonin fshehur vetëm në valët e radiove.

E nëse Lakuriqët e plazheve të Francë, apo shitsit e ikonave të vjedhura, që sot jane në nje Narko-Pushtet, veç vjedhjes se votes, janë kethyer në një distributor shperndares i mashtrimeve te pa para jo vetem drejt Departamentit të Shtetit, por distributori i tyre i mashtrimit dhe keqinformimit futet në çdo vrimë ujrash të zeza qoftë kjo edhe vrimë haleje.

Kjo sepse ata ”miqtë e tu”, jo veç hajdutë votash, tenderash, pastrues te parave të krimit te organizuar, janë edhe pasardhësit e gjakut, direkt tè diktatorit dhe bllokmeneve.

Jane ata që si dje edhe sot në pushtet, kërkojnë dhe bëjnë marveshje te fshehta me internacionalistet sërbë, rusë, kinezë, jo vetem në dem të shqiperisë por dhe ne kundershtim me interesat e sigurisë rajonale dhe boterore.

Partia Demokratike dhe qeverisja e saj i dha vëndit dhe demokracisë në këto vite më shumë se kush.

Veç rrezimit te diktatures bashkpunimit dhe hapjes së Shqiperise me boten e kulturuar perendimore , ata realizuan hapjen negociatave me Bashkimin Europian, rajoni ku ne jemi nga më të vjetrit autokton në trojet tona.

Nëse kryeministri Berisha dhe Presidenti 🇺🇸 XH Bush , nuk do kishin bërë hapin e madh (futjen e vëndit në Nato) sot jo vetëm Ukraina, por dhe shqiperia do kërcënojej nga dhembet e krrimbura të Ariut Polar, ashtu siç me orientimin sorosjan, dhe me ndimen e vellait Rama, Vuçiç kërcënon sot Republikën e Kosovës.

Ndaj në ju ka mbetur pak fytyre, ju dhe shefave tuaj të tanishëm, tërhiquni në ishullin tuaj të politikës.

Nës’na ndihmoni dot, mos u beni pjese e pjesës më të keqe në minimin e demokracisë në vëndin tone, kjo duke qëndruar krah narkotrafikanteve sot ministra, kryetare bashkish, kryeministrit te korruptuar dhe nje deputeti peg nga korrupsioni, kryeministri, dhe nga vetë ju me ( kunatin, aferat dhe dosjen muzin).

Sot të gjithë sytë i kemi në Ukrainë.

Jemi te gjithe me popullin Ukrainez.

Por edhe Teatri që na i more, dhe shkaterruan barbaret (miqte e tu) a nuk ishte shtepia e jonë, shtepia e artit kombetar, shtepia e artisteve zonja guvernatore?

Ju heshtet.

Ju heshtet ndersa narko pushteti na dergoj maskat me uniforme policie te cilet nen dirigjimin e Lal Plehut na dhunuan, dhe na nxorren zvarre nga shtepia e jone, ashtu siç po nxjerrin sot ne rruge te madhe banoret e 5 Majit .

Pengu Lyl brava miku i juaj na mashtroj .

Pengu i juaj na la vete, ai bashkpunonte me Ramen dhe Lal Plehun dite e net duke u bere pjese e aferave te ndyra te tij, kunatit dhe narkopushtetit..

E Nëse nuk na ndimoni dot (e nëse do të donit s’mundeni tju kunderviheni zagareve tuaj) që i lëshoni te lehin, kafshojne, gjakosin, simbas interesit lart e poshte, ne politike, media, pushtet, OJQ…

Na lini të vazhdojmë të ëndërrojmë në ëndrren tonë per një shqiperie më të mire, apo të një Amerike Zonjë, jo si kjo që po na servirni ju …

Kim : Punen ja u mbarova, a do ma jepni vizën amerikane ?
Kategori
Uncategorized

Nard Ndoka: Para një viti Basha u merrte lekë kandidatëve, tani po u jep lekë që të qëndrojnë në garë.

Ai është shprehur se para një viti Lulzim Basha të gjithë kandidatëve që i vendoste për të kandiduar u kërkonte lekë, kurse tashmë ai u ofron lekë dhe askush nuk pranon të marrë pjesë në garë.

Se fundmi Basha ndodhet i braktisur nga te gjithe demokratët. veç mashtrimeve dhe marveshieve te tij me Ramën, në kurriz te demokrateve jane edhe 4 pale zgjedhje te humbura dhe te falura nga ky i fundit…. Se fundmi gazi helmues dhe dhuna ndaj demokrateve ne shtepine e tyre i qartesoj ata perfundimisht se nuk kishin te benin me nje lider, por me nje Peng pazarxhi me Ramën, një mashtrues, disfatist dhe kollone te peste brenda radheve te tyre….

Kategori
Uncategorized

FRESH, apo FRPD? Patronazhistet e Ministrise se Brendeshme maskohen si FRPD.

Dyshimet se Rama dhe Veliaj i mbushin sallat Bashës, po dalin me prova përditë.

Këto konvertime nga e majta në të djathtë, deri në përfshirjen e stafit të ministrive, nuk janë parë e dëgjuar, që nga dita që njerëzimi shpiku politikën.

Patronaxhisti i Veliajt me Zekthin …

Bashkangjitur do të shihni

Në fotot e faqes patronazhisti.com, duket Marsidi Gupi që del si Patronazhist e spiun për të evidentuar dhe luftuar votuesit e PD-së. Tani imagjinoheni sa demokratë jane pergjuar, kercënuar dhe hequr nga puna me informacionin e çuar në shtabet e PS-së nga Marsidi Gupi.

Marsidi Gupi njihet dhe si kandidat per deputet i G- 99 në qarkun e Tiranes…por edhe distributor shperndarës i fjalimeve të Veliajt.

Kategori
Uncategorized

‘Largo Berishën ose je në birucë’/ Berisha tregon si u shantazhua Basha me dosje: Nuk shkoi 2 vjet në SHBA

Lideri historik i PD, Sali Berisha tha se Lulzim Basha u shantazhua me dosjen e Nik Muzin për të përjashtuar atë nga grupi parlamentar i PD.

Berisha rrëfeu në ‘Opinion’ se Basha kishte shkelur ligjet me lobimin në SHBA dhe atje rrezikonte burgun.

Ish-kryeministri kujtoi se Basha nuk udhëtoi dy vite në SHBA pasi do ta arrestonin për pastrim parash.

Sali Berisha: Është dosja Nik Muzin. Kur prokurorja e Tiranës po e hetonte Bashën për larje parash, ajo kërkoi dosjen për Nik Muzin. Nik Muzin tregoi herën e dytë pasi u kap në një tjetër çështje. Ai i tregoi të gjitha. Pasi i tregoi Nik Muzin, dosja erdhi këtu.

Prokuroria e mori vesh që ka dëshmuar atje, u thirr Lulzim Basha. Raporti ishte: ‘Ose largo Berishën, ose je këtu ose atje në birucë’. Dhe atje nuk shkonte dot. Po them çfarë thoshte raporti i huaj.

Unë dija ato që më kishte thënë. Nuk e dija që kishte shkelur çdo ligj. Më kishte deklaruar se ato para u mblodhën në diasporë dhe ne ato para i paguam këtu. Unë besova atë që më tha. Dhe Donald Lu-së i thashë publikisht që nuk është e vërtetë. Të paktën për dy vjet ai nuk shkeli dot në SHBA, anuloi udhëtimin atje.

Kategori
Uncategorized

The Ukraine and Balkan Conflict

Basha, deputeti Çollaku dhe ambasadori Rus në Tiranë.
Author’s photo

Martin HenzeDemocracy: the government of the people by the people for the people.

Mr. Henze, you are one of the best foreign experts on the Balkans and a good friend of the Albanian nation. The Ukraine conflict and the political conflicts in Albania are topics that are currently occupying us. Russia has returned to geopolitics?

No, Russia had not left geopolitics, only for a short time between 1990-1992, since 2000, since Putin’s presidency, a cold war has basically taken place again, only the public and a part of politics did not want to admit it or overlooked it. It was also partly because the Russians proceeded in hybrid formats, Open Balkans is such a hybrid format.

Ultimately, arguments take place in spheres of influence, areas of interest and traditional claims. As long as this is the case, I see little consensus between the West and Russia; it is a cold war, not a hot war.

We don’t see a real threat of war at the moment, but what we do see is Russia increasing the threat level in order to optimise its negotiating position. The problem for Moscow is that it runs the risk of believing its own propaganda.

US Secretary of State Antony Blinken made it clear after his talks with Russia’s chief diplomat Sergei Lavrov that it was up to Russia whether to proceed with diplomacy or unpleasant consequences. Does the Normandy format mean a cautious rapprochement or a sticking to familiar positions?

After all that has become known, I assume that neither side is interested in a war. Everyone knows that wars are only fought if they can be won.This war is unwinnable for Russia and also for Ukraine and also for the West.

The well-known positions of both the Russian side and the Americans have been exchanged once again – without much rapprochement. The fact that the meeting ended earlier than expected illustrates the point that the common ground for a compromise is not prepared at the moment. 

Blinken ultimately delivered the double message that he had also emphasised yesterday in Berlin. Firstly, Russia would have to reckon with terrible consequences in the event of military aggression against Ukraine. Secondly, there is a united front of the West. Lavrov reiterated the Russian position with the security guarantees to which he wants a response from the West. These are positions of the last days and weeks. I can see little movement. The paper now presented by NATO brings movement into the dispute, Russia should now also stop playing games, after all it is about the common future.

How did you experience Lavrov and Blinken at their separate press conferences on Friday? What can you read between the lines?

This has been going on for several weeks and months. As soon as Russian and American government representatives meet, there is no longer a joint press conference. This illustrates the state of US-Russian relations. The presidents of both countries consider the status quo in Europe to be fragile.

But they do not see themselves as mutual partners in shaping Europe. This applies in the narrowest sense to Ukraine. One could draw the bow even further to other conflicts where American and Russian policies diametrically clash. That is Syria, Libya, Mali and with the Chinese in Asia, the best example being the unresolved conflicts in North Korea and Taiwan. These differences are also reflected in the tone and outward form.

And in the Balkans?

Well, this region has been sadly neglected by the US counterparts, the US diplomats appointed seem to be completely out of their depth and the main problem is that they do not seem to understand the culture of the Balkans, the US counterparts unfortunately have very poor advisors, this has to change, but more on that later.

Representatives of Ukraine and the Ukrainian ambassador in Berlin accuse Germany of betrayal of Ukraine and failure to provide assistance, the statements of the navy chief Schönbach have caused irritation and his resignation – what do you think?

Russia had annexed Crimea in 2014 in an internationally unrecognised move and also supports separatists in eastern Ukraine. Russia has currently massed around 100,000 troops near the Ukrainian border. The government in Moscow rejects the accusation of a planned invasion and, for its part, demands a guarantee from Nato not to admit Ukraine into the alliance.For its part, the West has rejected this, saying that an invasion of Ukraine by Russian troops would have serious political and economic consequences.

Admiral Kay-Achim Schönbach, one of the best and brightest minds in our military leadership based in Kiel, I know him well, had now last Friday during a visit to India described the invasion of Ukraine by Russian troops feared by Western states as “nonsense”. What Russia’s President Vladimir Putin really wants is “respect at eye level”, said the It’s easy to give him the respect he wants – and probably deserves.” Schönbach had also said on Friday that the Crimean peninsula was lost to Ukraine: “The Crimean peninsula is gone, it will never come back, that’s a fact.” He is absolutely right about Crimea. It is certainly naïve to think that Crimea will revert to Ukraine without a major world war. Crimea has been Russian since Catherine the Great, incidentally Catherine came from Schleswig-Holstein, and was only assigned to Ukraine through the turmoil of the of the 1990s. The West should not allow itself to be dragged into such an adventure by the Ukrainians, that cannot be in our interest. Schönbach said this openly in his typical navy manner, and he was right to do so. We should deal with the realities and not with visions, the Lange is serious.

Schönbach wanted to say nothing else. Of course, he also sees that the Russians are proceeding in violation of international law. The conflict is frozen, similar to the division of Germany between 1949-1989, and it is now a matter of waiting and seeing.

The admiral has been misunderstood in this respect, but that was also due to his abbreviated statement. That he calls the feared invasion of the Russians nonsense is exactly how I see it. The problem at the moment, however, and here he unfortunately also argued in a somewhat simplistic manner, is that the West and the East are escalating the conflict through mutual provocation and that at some point there will certainly no longer be a de-escalating reaction. This is precisely what diplomacy must prevent now; no one wants a war, I hope not even some of the generals in Moscow or Kiev.The Russians must also be able to keep a straight face. I think NATO will make an offer to Russia in the coming days, the focus will be on firm guarantees for disarmament, that creates stability. However, there will be no membership in NATO and no going back to 2007.

Do you see Ukraine becoming a member of NATO?

No, Ukraine does not meet the criteria for membership in NATO, Russia knows that too. For Ukraine, the status of Sweden or Finland or Switzerland should be a model that creates security for Ukraine, for NATO and also for Russia. The West should now also say this very clearly in the negotiation talks. I think that everyone could live with such a modus vivendi.

Ukraine is demanding support from Germany and weapons from Germany. Why does Germany refuse?

For one thing, Germany has been supporting Ukraine for years; we have provided more than €1.2 billion to the Ukrainian Republic and have actively supported the negotiations with Russia.What is astonishing about Ukraine’s demand is that it is asking Germany for weapons. 

Kiev has not demanded weapons from France. Why not? Why doesn’t Ukraine demand weapons from Spain or France?

The impression is that Kiev is deliberately and intentionally pillorying Germany. Ukraine is trying to divide Nato / the EU. Who benefits from this? Putin. The behaviour of the Ukrainian ambassador and the Ukrainian government is unacceptable.

Admiral Schönbach speaks of respect, which Putin is also entitled to, how do you see it?

Putin is the executive representative of a military superpower and an economic middle power, Russia has ¾ of the gross national product of Italy. Negotiations between the military blocs can only take place in mutual respect, which is also how our Admiral Schönbach should be understood.It goes without saying that Russia must also be shown respect.Allow me to make a supplementary remark.

Are you sure?

The statement made by the Ukrainian Ambassador Andrij Melny that we Germans are behaving arrogantly and megalomaniacally in the Ukraine question is insulting and unacceptable. A Ukrainian ambassador does not have to order us Germans what to do, nor does he have to insult us. We have been giving Ukraine massive political and economic support for years, and we want de-escalation, not war. It seems that the Ukrainian ambassador does not want de-escalation. We will not supply weapons to a Russian/Ukrainian war zone at the moment, also for historical reasons. We are, of course, supplying medical and technological infrastructure, life-support and financial resources to maintain Ukraine’s state infrastructure. For this we would have expected an actual thank-you from the ambassador, but this insult over the weekend, unacceptable man.

And one more thing.

We Germans and Europeans and also the USA have a very long cultural relationship with Russia, Russia is part of Europe, many Russians and Ukrainians have German roots and of course vice versa. Many Russians have emigrated to the USA. Russia is much closer to us culturally, linguistically and geographically than China. We should not equate the sometimes unrealistic actions of the Russian leadership with the Russian nation. In Europe, Russians and all other Europeans breathe the same air. Every nation has the state goal that the family is protected, that the population is happy and sees a future in its own country.

So it’s not a question of being right, but of sharing opportunities.

We need a change of perspective. The future problems of humanity lie in the sector of climate change, demographic development and digitalisation and not in the expansion of the respective national territory. We Europeans, but also the Asians, have made the experience that the expansion of national territories has always led to terrible wars. Therefore, the basic condition is: No one must feel threatened militarily. Structural disarmament talks are necessary; Russia, the USA and Europe need fewer weapons, but we need more joint coordination to solve future challenges.

Russia must be integrated more strongly into the European Union and the internal market again, a lot has gone wrong in this sector and for this it is a condition that Russia abides by international law, international treaties and stops hybrid warfare in Europe and the Balkans with immediate effect. The Crimea conflict must be frozen and there is a consensual agreement on the problem of eastern Ukraine from 2019, the Minsk process, on which negotiations should now be based.

The goal must also be for Russia, Europe and the USA to organise an alliance; economically, our common competitor is China. At the moment, only China is profiting from the conflict between Russia and the EU/USA.  China is currently the laughing stock, so to speak. Putin can’t want that, Biden can’t want that and we Europeans can’t want that either.

And what do you think of the developments in the Balkans?

Allow me to start by talking about the Russia-Serbia axis, which is one of the keys to understanding developments in the Balkans since 2013.

The nationalist and anti-Western bikers, the “Night Wolves”, are the figurehead of Serbia, an image that documents very well Serbia’s political orientation towards Russia. Hardly any other European country has as many Putin and Russia fans as the Balkan state with 7 million inhabitants, and now comes the US State Department employee, Mr Escobar, and the US Ambassador Kim, but more on that later.

According to a recent survey from 2021, Putin is at the top of the popularity of foreign politicians with an approval rating of 61 percent of respondents, followed by Angela Merkel with 42 percent. 25 percent of Serbian citizens also mistakenly believe that Russia is the biggest donor in Serbia when it comes to economic development.

Only 21 percent assign this position to the EU, which is in line with the facts. The preference for Russia has a historical dimension in Serbia. At the beginning of the 18th century, Tsar Peter the Great tried to expand his power and called on the Balkan Christians to resist the Ottoman Empire.

Because of this, he became a beacon of hope for the elites in south-eastern Europe. In 1888, the Catechism for the Serbian People stated that the great powerful Russia was the only sincere and reliable friend of the Serbs.

Aleksandar Vučić received the Alexander Nevski Order from Putin himself. The order, which Putin presented to Vučić, is otherwise given practically only to Russian officials. Putin and Vučić met for the 25th time in eight years. As soon as Vucic negotiates with Rama& Co. on Open Balkans, Vucci usually goes to Putin after the negotiation and gives his report and receives his marching orders.

The 2019 visit also saw the signing of a €230 million contract with Russian Railways, which will develop Serbian infrastructure. Joint projects in the energy and military sectors are also regularly concluded has been discussed. There is intensive military cooperation with Serbia and the expansion of the Serbian defence system, as well as in cooperation between the intelligence services.

And?

What is relevant today is that Russia has not recognised Kosovo’s independence and supports Belgrade on this issue in the UN Security Council. Putin visited the monument to fallen Russian soldiers in Belgrade in 2019 and made a public appearance in front of St Sava’s Cathedral.

The gathering in Visegrad, Bosnia, is significant: April 2021 came to the town where the century-old novel “The Bridge over the Drina” is set, to commemorate Russian paramilitaries who had supported Serb formations in the Bosnian war and died in the process. A Russian-Serbian association had organised the wreath-laying ceremony. In view of the numerous genocides committed by Serbs and with the participation of Russian mercenaries, this action, 26 years after the end of the war, was a humiliation of the victims. 

The incident is by no means the only disturbing fire in the Balkans with a Russian signature: Moscow is deliberately trying to expand its influence. With a hybrid approach, it is exploiting the unstable societies of the Balkan countries to stake out its own territory and to promote actors who deliberately undermine democratisation processes. 

In the most fragile countries of the region, Bosnia and Herzegovina, Russia is actively supporting Serbian and Croatian politicians who are doing everything they can to torpedo the existing peace order. Dodik, Serbian representative in the Bosnian Presidency, regularly threatens secession and Kosovo is being tried. The autocratic Prime Minister Rama and his combatant MP Basha actively and passively support the Russian-Serbian Open Balkans Initiative, but more on that later.

Incidentally, Dodik was not deposed, but courted by US special envoys in recent months. Moreover, Dodik knows he has the support of his “friends”. Dodik’s last visit was on 2 December 2021. The decision to prepare for secession followed only eight days later. 

There is a pattern between Dodik and Vucic (Serbia), by the way. Vucic, too, when he has agreed on the Russian/Serbian Open Balkans project with the autocrat Rama, immediately goes to Moscow for a report, he does not go to Brussels or the USA.

There is a non-paper from Slovenia’s Prime Minister Janez Janša. In the non-paper, Janša in 2021, also with very close contacts to Russia, called for the restructuring of the Balkan states according to ethnic criteria within the framework of the Brdo-Brijuni process. This paper fits systematically into the Open Balkans initiative . 

There is no doubt that the discussion about new border demarcations in the Western Balkans is grist to the mill of all those who, with the support of Belgrade and Moscow, want to realise an old dream: The unification of the Serbs in a common state. It was precisely these ideologies of ethnically pure territories that led to the bloody wars in the former Yugoslavia in 1991-95. Geopolitically, Russia has an interest in this; militarily, Russia wants access to the Adriatic and, tactically, to surround Bulgaria. This kind of engagement must be ended, as I have already indicated in the context of the Ukraine conflict.

Unfortunately, some US diplomats, especially Ambassador Kim, Albania, are behaving unfavourably, they are so badly advised and do not seem to understand the culture of the Balkans, so that the Russians do not even have to become active, their actions play completely into the hands of the Russians and Serbs.

How is this to be understood?

Serbia and Russia are exploiting the strategic mistakes of the EU and especially the USA, which for years has been pursuing a crude appeasement policy with the corrupt elites of the Western Balkan states. We can currently observe this in Albania as an example. Whether it is the autocrats Veliaj and the criminal MP Basha who cooperate with each other and his assistant, a woman Jorida Tabaku , but more on that later.

In this way, autocracies with authoritarian politicians are promoted. Sustainable democratic reforms, on the other hand, fall by the wayside, financed by the EU and the USA, with the successive result that Serbia’s sector of influence, and thus Russia’s, grows larger. This, however, is contrary to the wishes of the people in the Balkans, including Albania.

Today, with few exceptions, the countries in the Western Balkans are more of an Eldorado for radicalisation than the scene of coherent EU ties. 

As a result, Brussels and Washington are hardly perceived as strategic partners by many democratically minded actors. Civil activists and human rights activists complain that they are being abandoned by the EU and Washington in the fight against autocracy – a considerable loss of reputation for the Western community of values and, in essence, now creates another place for the next geopolitical confrontation between West and East, alongside Ukraine.

What is the problem?

Vociferous diplomats who interfere in the internal affairs of a state and thus massively violate international law, such as the US Ambassador Kim in Tirana, are problematic, they have a counterproductive effect and destructive tendencies and ultimately massively damage the interests of the USA and Europe. 

Some examples: Ms Kim is intensively involved in the area of legal reform and electoral law reform in Albania, she therefore bears de facto responsibility for the failure of these reforms, there is no rule of law in Albania, politics is above the judiciary, the supreme courts are dysfunctional to this day, a personal shared responsibility. Since 2018, the supreme courts there no longer function, legal certainty is therefore non-existent, citizens cannot sue for their constitutional rights, the Supreme Civil Court does not function either, in the meantime an illegal local election and, according to OSCE, a rigged parliamentary election were held.

There is no rule of law per se in Albania. As a result, the separation of powers no longer functions and thus the legislature is dysfunctional. The judiciary is subordinated to the politics of the one-party state. Corruption is fought, but with the aim of eliminating the political opponent, i.e. a similar approach as in other autocracies. Yet Ms Kim praises the reforms, an absurd situation.

Since the results of the reforms have achieved the opposite of what was intended, the trust and acceptance of the population in the rule of law and democracy is naturally sinking to zero.

This is problematic because the credibility gap between what the US American Kim and the US State Department employee Escobar are demanding and what is actually happening is widening, as the Albanians can see.

But more on that later. 

In the meantime, taking advantage of this situation, a de facto one-party state, an autocracy has been established, since 2019 all important functions, whether in the municipalities or in the executive, are in the hands of the ruling party Rama, the democratic opposition has de facto only rights that are written on paper, but cannot enforce them de iure. Partly, the highest courts are now again staffed with judges, whether because of political pressure they do not dare to make decisions.

In Albania, I increasingly have the impression that a US diplomat is protecting a socialist prime minister who is suspected of corruption; security circles and the international press are talking about a mafia government.

This already has the character of an adventurous operation. I have the impression that this process, in all its transparency, has not yet become clear to the Foreign Minister Blinken. Indeed, the question arises where the clear anti-communist view and focus of the USA has remained, a growing tragedy looming in the Western sky. On the other hand, it was also worrying that the democratic, pro-Western opposition had to watch in disbelief this congratulation by a US representative on the rigged parliamentary election. It may give the impression to the entire , Albanian nation that it is worthwhile to behave in an anti-democratic and corrupt manner, like the actors Veliaj&Basha, we are talking about a credibility gap. Also, it celebrates relatively often with representatives of the socialist party, well-known personalities like the mayor Veliaj, Basha who are suspected of corruption, this does something to the upright democrats , to the Albanian nation in Albania. What are the citizens supposed to think when the other day they are again being asked to fight for democracy and the rule of law? The credibility gap is unfortunately widening. It also seems to be very badly advised in this matter. Therefore, US Ambassador Kim and Escobar can certainly no longer be accused of diplomatic finesse. Another example is the organisational renewal of the largest pro-Western opposition party.

Unfortunately, not only is the pro-Russian Open Balkans initiative being viewed too uncritically and the autocrats being promoted, but a criminal member of parliament in Albania is now apparently being courted by US Ambassador Kim. How is this to be understood?

On 11 and 18 December 2021, elections were held under international supervision in the largest democratic party, they were legally correct and the party constitution was modernised and the then leader was voted out.

Basha responded by calling a meeting for 18 December in a hall with 1,958 seats and pretending that it was the party congress .

He could not explain how the hall could reach the required minimum quorum (50% plus one person) of 3,824 delegates. 

The deposed leader, Lulzim Basha, then occupied the party building with a small group, occupying it because he no longer had legitimacy, i.e. no domiciliary rights.

The elected interim executive committee , which is to prepare for the election of a new chairperson in March 2022 within the framework of a party congress, announced after its election that it would hold an executive committee meeting in the party building on 8 January 2022 and a large majority of functionaries also wanted to resume their work in the party building then.

They therefore told Lulzim Basha, who was voted out, to vacate his office by 5 January 2022.

What happened after that, Lulzim Basha and his comrade, Jorida Tabaku, barricaded the building of the Democratic Party of Albania, demolished the inside of the building by installing steel doors, stockpiled weapons, hoarded poison gas and hired terrorist Muslim Brothers from Macedonia. 

The US deputy ambassador from Tirana visited this small squatter group on 8 January. Irritatingly, a US representative visits a squatted house where also terrorist active and criminal Muslim Brothers organised by MP Basha are preparing a use of force. We have to imagine that a deputy US ambassador and Muslim Brothers in an illegally occupied party building of a pro-Western party, a sister party of the European people’s parties.

That was the starting point for 8 January 2022.  

We assume that this occupation of the building by MP Basah and his comrade Jorida Tabaku was intended to create the impression of discrediting the entire, democratic opposition in Albania and thus also to show up the Western ambassadors. 

Both of them and their comrades are concerned with power, translated in the Albanian context , they are concerned with sources of income. Ms Tabaku appeared before parliamentarians in Berlin on 26 January 2022 and pretended that everything was fine in Albania. When asked by colleagues in Berlin if there was a problem in the Democratic Party of Albania, she said no, the MP Sali Berisha had been disposed of and now everything would be fine. She did not mention anything about the use of weapons against unarmed MPs and party members on 8 January 2022, for which she was partly responsible, or about the illegal actions within the party.

And what happened on 8 January 2022?

The development was very dynamic and opaque. The question is, “who threw the stone first”, in other words, who was the aggressor and who is the victim.

Another issue is who was armed and who was not armed, again the question of who is the perpetrator, who is the victim. Another issue is who demolished what, when, how and why.

So MP Basha and his comrade Jorida Tabaku, with a small, criminal group, had occupied the entire, inner party building of the opposition party and had done massive damage to property inside the building by welding and chiseling. They were not legitimised to do so. Both were duly removed by the party bodies on 11/18 December 2021.

The group had no legitimacy, Basha was no longer party president, Jorida Tabaku was also no longer on the executive committee, both had no permission from the state building authority for the reconstruction of the party building, they had no legitimacy to use non-certified poison gas, iron bars and firearms against third parties, i.e. unarmed party members and elected, parliamentary members of parliament. The party members and parliamentary deputies, as legitimate representatives of the property of the party building, wanted to remove the illegal measures, i.e. the demolitions, so that they could hold meetings of the party bodies in their party building, a right that the owner has, for which he does not need a court order. 

It is the civil right of a property owner and/or his representatives to use the property or to damage it and to remove unlawful acts as done by the Basha group. However, there is another issue in addition to this.

Which one?

The MP Basha as well as his comrade Jorida Tabaku with their criminal Muslim Brotherhood had attacked unarmed members, parliamentarians of the Democratic Party using armed force, poison gas, unauthorised alterations in the building, use of terrorist operatives from Macedonia and many party members had caused grievous bodily harm or death to these people. Their behaviour is massively criminal, it was a planned action and therefore there was a dolus malus.  The persons Lulzim Basha and his comrade Jorida Tabaku belong in prison and no longer on the parliamentary stage.

The unarmed party members and parliamentary deputies tried to remove the barricades with ladders and their hands. They were not armed, there was no terrorist network among them. A perfectly legitimate behaviour of a property owner, of course a legitimate property representative can also break windows to gain access to the property, such actions are perfectly justified. As a result, criminal squatters have tried to deny the owners, party members and parliamentarians access to their property, the party building, by force of arms and with intent to injure, supported by the police of the autocrat Veliaj, which is unacceptable and reprehensible and massively damages the reputation of the Republic of Albania.

And now?

However, the developments of 8 January 2022 have brought a positive example to reflect on, such as the resignation of the security guard of the party headquarters because he did not want to witness violence by the Basha/Tabaku group. The security guard is a decent Albanian, not an opportunist. I wish everyone would face up to their responsibilities in Albania. The opportunists are the arsonists of any civil society.

Black Saturday in Albania is not an isolated event, but a tragic moment in a political process that has been going on for months and years in the eyes of all Albanians and also of the international community, the core of which is the absence of democratic confrontation through free, fair and transparent elections. This process fits seamlessly with the Open Balkans initiative , the development in Bosnia-Herzegovina, the Russian-Serbian engagement in Montenegro and the non-paper from Slovenia.

There was massive rigging of parliamentary elections in Albania in 2017 and 2021 by the ruling party and an illegal local election on 30 January 2019, the rule of law was de facto abolished in Albania. The US and EU ambassadors welcome this progress, i.e. the so-called legal reform. It should not be forgotten that Albania is still in a situation where a democracy and almost all institutions have been undermined for years by the gradual capture of all state sectors, independent institutions and civil society by the Rama, Basha and Veliaj administrations. All forces must now be mobilised to restore the rule of law, the system of accountability in Albania and in the parties themselves and, above all, confidence and acceptance in democracy and its institutions.

A rule of law , a democracy is not a technical construct, a rule of law only works if the citizen trusts and accepts it, by a majority. The threat to an institution that is very important for true democracy and pluralism, namely the opposition, but also the free election, must be stopped immediately. Even before Black Saturday, MP Lulzim Basha has been asked by the decisive members of the European People’s Parties to resign from all his functions. In parallel, this should also apply to the autocrat Veliaj. The procedures for returning DP property to its members and legal representation to the legitimate Provisional Committee is imperative and expected of us Europeans. 

Resistance to this, as is being done by a very small group of former party officials around Basha, are undemocratic, illegitimate, counterproductive and qualify as anti – European/American engagement. However, the courts are also under the strong influence of the autocratic government due to the ongoing Black Saturday review process and cooperates with MP Basha. It is very unlikely that there will not be a ruling under the rule of law on these bloody events. The courts are politicised and are subject to de facto pressure from the executive. The ruling autocratic party has every interest in keeping the weakened Basha group at the forefront of the official opposition. This also explains why the riot police saved Basha’s day and allowed him to stay at party headquarters. The problem is also that, unfortunately, the US Ambassador Kim, through her commitment to the anti-democratic actors, such as MP Basha and who does not want to recognise democratic election results in the largest pro-Western party, is de facto further destabilising Albania, a counterproductive behaviour from the point of view of the Albanian people of the West.

The key to further democratic development in Albania is a solid and constructive opposition of Albanians that keeps an increasingly “corrupt-autocratic” government in check, i.e. separation of powers. US Ambassador Kim, who acts like a governor, and other stakeholders must stay out of the parties’ internal affairs. Basha and his comrade Jorida Tabaku, who no longer have support in the DP base, Basha is wanted by the Belgian police, he was indirectly involved in a highly -corruptive project in the port of Durres and participated in illegal financial transactions in the US have no democratic and legal legitimacy. There are currently only two leaders in Albania who are very close to the people and who are also trusted to win elections, these are the party leaders Rama and the opposition leader Berisha. Both have extraordinarily unusual leadership qualities. However, Berisha in particular, who together with the current interim executive of the largest opposition party is currently preparing a party congress and the election of a new party leader in March, have a chance to bring Albania back into democracy and the arms of Western civil societies.

His unprincipled support for problematic government measures in recent weeks, questionable joint initiatives with the government to amend the constitution and accusations of opaque business interests, and the situation where he refuses to comply with a request by the Belgian state police to be questioned in Belgium because of a criminal case in Belgium, have further delegitimised him. The DP Provisional Committee faces the formidable challenge of building a credible opposition; it should strive to be perceived by the public as a viable alternative to power. Unlike other countries in the region, in post-communist Albania a cross-party political landscape has developed around the Democratic and Socialist Parties, which have alternated between government and opposition. While the images of 8 January attracted national and some European attention, the real issue in the country is to prevent the stranglehold of a kleptocratic Veliaj & Basha regime that has centralised power and the economy and the media and harnessed a well-oiled international lobby network.

In this respect, we naturally support the reform process in the Albanian opposition. The party organisation is currently being reorganised and in March the new executive committee of the opposition party, democratic, will be elected at a major party congress. The goal of Albanian politics must be membership in the EU, the Albanians have a right to happiness and protection of their families, for this they need democracy, a constitutional state and an economic community, we call it the EU, so that their children can find a future in Albania again and do not have to emigrate.

Mr Henze, thank you very much for the interview.

Interview in Albanian:

“Kush është agresori dhe kush është viktima”/ Eksperti gjerman: Pse Lulzim Basha duhet të blindonte dyert e Partisë Demokratike

Kategori
Uncategorized

Deputeti Çollaku informacionin për Berishën e mori nga ambasadori rus?!.

Avokate Adriana Kalaja .

E ndersa ish kryeministri Berisha kerkoi sot ne parlament që Shqiperia veç solidaritetit, duhet te beje gjithshka për kete vënd (Ukraina) që po kercenohet te pushtohet nga Rusia.

Berisha :

A po kërcënohet për pushtim një vend sovran, dhe përpjekjet titanike.

Nuk thotë një fjalë të vetme sikur janë sferë e Putin, a rrihet në këtë parlament, por jam këtu për ti shprehur solidaritetin e plotë kombit ukrainas. Për të ndihmuar Ukrainën që kërcënohet nga një barbari e kremlin, Shqipëria duhet të bëjë gjithçka për të ndihmuar këtë vend, fishek dhe municione tu dërgohet atyre.

Deputeti Basha në prani të deputetit Çollaku në takim me ambasadorin rus.

Ndërkohë që deputeti Çollaku akuzoi Berishën se financohet nga qarqe ruse, takohet në zyrën e Lulzimit me ambasadorin rus.

Çollaku informacionin lidhur me Berishën e mori nga ambasadori rus?

Apo takimi është bërë për financimin rus të fotos së Lulzim Bashës nëpërmjet Binata Travel?

Na sqaroni pak se nuk po e kuptojmë çfarë lidhje ka ambasadoru rus në këtë takim?

Kush do përgjigjet:

Basha?

Çollaku?

Apo Alibeaj?

Ne presim përgjigje nga ju proamerikanët dhe, kur ju nuk i ktheni i gjejmë dhe vetë. 🙂

Kategori
Uncategorized

Berisha: Yuri Kim kalon nga sekretare ideologike e PS, në zëdhënëse e Lul Bravës

Ish-kryeministri Sali Berisha kritikon sërish ambasadoren e SHBA në Tiranë, Yuri Kim. 

Nga Patosi ku mori pjesë në festimet e demokratëve për 31-vjetorin e themelimit të PD, Berisha tha se Kim herë shfaqet si sekretare ideologjike e PS dhe herë si zëdhënëse e deputetit Lulzim Basha.

“Në një intervistë para 10 ditësh, zonja Kim, e cila siç e shihni kalon nga sekretare ideologjike e PS, në zëdhënëse të Lul Bravës, sipas klimës, po mburrej me investimet amerikane gjatë kohës së saj. Dua t’i them, ne këtu jemi pro amerikanë më shumë se gjithë të tjerët”,u shpreh Berisha.

Ish-kryeministri solli në vëmendje fluksin e investimeve amerikane gjatë qeverisjes së tij, duke nisur nga Bechtel e cila ndërtoi Rrugën e Kombit.

Berisha tha se Bechtel u shpall fituese në tender ndërkombëtar, ndërsa i përcolli një mesazh ambasadores amerikane për të mos inkurajuar prokurimet direkte, të cilat njihen botërisht si korruptive.

“Ne mirëpresim me krenari dhe kënaqësi të madhe investitorët amerikanë.

Por, dua të theksoj, kompania më e fuqishme amerikane që ka punuar në Shqipëri ishte Bechtel.

Ajo ndërtoi një nga projektet më kryesore të PD dhe qeverisë së saj.

Bechtel fitoi Rrugën e Kombit me një tender ndërkombëtar të shpallur në Londër.

Në të cilën morën pjesë 7 kompani gjigante europiane dhe botërore.

Juria përbëhej nga personalitete të autostratave të Britanisë së Madhe, tjetri i SHBA, tjetri i Mbretërisë së Holandës.

Bechtel fitoi tenderin, 6 kompanitë e tjera nuk patën asnjë ankesë.

Zonjë, mos inkurajoni prokurimet direkte në këtë vend se pavarësisht nga vendi që ato vijnë për difinicion në manualet e luftës kundër korrupsionit, prokurimet direkte janë korruptive”, tha Berisha.

Kategori
Uncategorized

Brava braktiset nga te gjithë .

Të dashur miq!

Bashkëqytetarë dhe shkodranët e mi të nderuar!

Pas një reflektimi të thellë rreth situatës politike dhe zhvillimeve në PD, kam marrë vendimin për t’u tërhequr nga roli i Drejtuesit Politik për Qarkun e Shkodrës. Këtë qëndrim, e kam komunikuar me drejtuesit e PD, përpara kësaj shpallje.

PD po kalon momente të vështira por unë jam i bindur se demokratet do të dinë të bashkohen shpejt, e të ringrihen së bashku.

Çfarë i afron sot anëtarët e familjes sonë të madhe politike me njëri-tjetrin është shumë më e madhe se ajo që i ndan, dhe sidomos nevoja jetike që ka vendi për një përballje të fortë me regjimin e mandatit të tretë.

Mendoj se me këtë tërheqje timen, krijohen mundësi për energji dhe impulse që do t’i shërbenin PD me synim përbashkimin. E po ashtu, hapen shanse për promovimin e emrave të rinj. Do të vazhdoj padyshim të jem përfaqësues dhe deputet i Partisë Demokratike dhe do të mbroj deri në fund interesat e qytetarëve të Shkodrës e në veçanti të mbështetësve tradicionalë e historikë të së djathtës.

Ndihem çdo ditë i bekuar nga përkrahja që kam marrë dhe marr prej tyre.

Dua të falënderoj përzemërsisht, të gjithë banorët e qarkut Shkodër, demokratët e palodhur, drejtuesit e strukturave dhe bashkëpunëtorët e mi të afërt për besimin dhe mbështetjen e pakursyer përgjatë këtij rrugëtimi.

Një besim që do bëj gjithçka për ta shpërblyer.

Asnjë post, përgjegjësi e karrierë, nuk vlen sot më shumë se sa analiza, dhe shikimi në sy e me përulësi i realitetit.

Për PD dhe interesat e saj, nuk është hera e parë që unë bëj një hap të tillë, duke lënë në plan të dytë ambicien personale. Bindja ime e palëkundër është se PD dhe demokratët e meritojnë të japësh për ta.

Kategori
Uncategorized

Horri apo Lavirja e Bashkisë së Tiranës?

Audio përgjimi i Erion Veliajt që u publikua gjerësiht në media formalizon një gjë të njohur: arrogancën brutale të këtij pushteti. Banalitetin që vjen me të dhe vështrimin e raporteve demokratike teorikisht, mbi një raport force. 

Të themi këtu menjëherë, Armand Duka nuk është viktimë, ai është në krye të një problemi që quhet FSHF dhe përfaqëson një model që duhet asgjësuar. Por z. Veliaj, i ardhur në skenë nga Jashtë, që ka kuruar imazhin e dikujt që i bie bretku për Vegjëlinë, befas na u shfaq për atë veremin politik që mishëron. 

Fjalët vulgare janë një aspekt, më efemeri sepse fundja ai është regjistri i përditmërisë mes shqiptarëve, por sulmi që ka artikuluar e zbardh atë nën të vetmin Diell që mban mbi kokë: atë të Pushtetit.

Besojmë se z. Veliaj nuk është vetëm në këtë kryqëzatë ndaj Armand Dukës, pas tij qëndron personi që mori nga FSHF-ja një kullë në këmbim të një stadiumi. Z. Veliaj nuk ishte vetëm as te prishja me ligj parlamenti të Teatrit. Ndaj ta falim këtë gjuhë të Forti për mungesën e etikës, por ta kundrojmë atë për të kuptuar nëse ky njeri është Horri apo Lavirja e Bashkisë së Tiranës? Në kuptimin politik të Fjalës, adresën e të cilave z. Veliaj e di se ku ta gjejë e për të cilat partia e tij bëri kauzë morale disa vjeçare.

Kategori
Uncategorized

Hajdutët sot janë bashkë !

Sa poshtë ke rënë atdheu im,

në duar mashtruesish, hajdutësh, të marrësh.

Në duar prostitutash politike, tutorësh dhe trafikantësh

ngrysesh e gëdhiesh çdo ditë e më i varfër.

Të shitën:

Të poshtëruan të pa fetë,

Peng të kanë marrë lakejtë e natës.

Barbarë me fytyrë shtazësh,

Bizanë…

zvarranikë, të pa besë, pjelle tiranësh.

Su ngopën kurrë duke u pasuruar mbi trupin tënd trokë,

afera të ndyra si krrimbat nën tokë.

Su ngopën duke të shitur çdo orë, çdo ditë,

në pazar të botës,

lakuriq të kanë nxjerrë, pushtet e opozitë.

Hajdutët u bashkuan,

për ta segziston më morali, as bindjet politike,

Por djalli, veç djalli.

Hajdutët

në sofër u bashkuan, prehën ta ndajnë me satër.

Ndaj çohu o popull, çohu dhe çohi në ferr.

Hajdutët

hajdutët dhe bravat sot hapur u bashkuan,

Kim mbyll syrin, demokratët protestojnë,

Të ”marrët” gëzojnë.

Një thes miell…

veç për pak bukë thatë, kjo për të ”marrët” mjafton.

Hajdutët

hajdutët dhe bravat sot janë një,

në parlament, biznes, tendera, marveshie, abuzim.

Kategori
Uncategorized

Ndodh për herë të parë në Shkodër: Dorëhiqen kandidatët për garën e bashkisë

Shkodra eshte nje prej bashkive ku Lulzim Basha po gjendet ne veshtiresi te madhe per t’u takuar me demokratet, ndersa beteja e 6 Marsit ja ka rritur edhe me shume ankthin kryetarit te PD.

Burime per Shkodranews bejne me dije se disa nga emrat e lakuar si kandidat te mundshem ne garen per kryetar bashkie i kane paraqitur doreheqjen, duke mos pranuar t’ja marrin persiper kete sfide.

Ata e kane argumentuar vendimin e tyre me faktin se kryesia dhe pjesa me e madhe e anetaresise jane rreshtuar krah Sali Berishes, prandaj nuk mund te dalin ne nje beteje ku fitorja eshte ne pikepyetje te madhe.

Te njejtat burime bejne me dije se ato i kane arsyetuar se duke patur kunder bashkive dhe figura me potencial ne PD, jane te disfavorizuar perballe kandidatin te Berishes, kjo ndikuar edhe pas takimit qe ky i fundit zhvilloi ne Shkoder. Vete Lulzim Basha deri me tani e ka refuzuar nje ardhje ne kete qytet duke patur parasysh zhvillimet qe kane ndodhur dhe rreshtimin qe kane marre anetaret e kryesia e PD.

Te vetmit qe i kane mbetur jane deputetet e qarkut dhe kryetari i deges, por keta te fundit nuk i kane garantuar pjesmarrje masive Lulzim Bashes, i cili duket se po perjeton dimrin e acarte me Shkodren, qytetin qe prej 31 vitesh ka qene kali betejes kryesore te demokrateve. 6 marsi eshte perballja me e furishme qe do te mase forcat mes Sali Berishes e Lulzim Bashes, ne garen per kete bashki./ShkodraNews

Kategori
Uncategorized

Berisha i përgjigjet Erdoganit: Vëllazërinë e kemi brenda vetes ne, të tjerët janë miq …

Berisha i përgjigjet Erdoganit: Vëllazërinë e kemi brenda vetes ne

Lideri historik i demokratëve, Sali Berisha, foli nga Mirdita edhe në lidhje me vizitën e presidentit turk, Rexhep Taip Erdogan.

Vetë Berisha e bojkotoi fjalimin e Erdogan në Kuvend, për shkak të ndërhyrjeve që ka bërë ai në proceset zgjedhore në Shqipëri.

Nga Mirdita, Berisha tha se Rama po sjell influencat e rrezikshme në vendin tonë, e megjithatë përfaqësuesit diplomatikë amerikanë në vend nuk po reagojnë.

Në mënyrë direkte, Berisha iu përgjigj Erdogan që foli për rregullat e vëllazërisë, kur kërkoi përndjekjen e organizatës FETO në Shqipëri.

“Erdogan tha në parlament se në vëllazëri ka rregulla. Në doktrinën islame është koncepti i vëllazërisë dhe jo i kombit. Por ne nuk e kemi pranuar këtë.

Sepse gjak shqiptar kanë katolikët e Mirditës, ortodoksët e Korçës. Unë isha fëmijë dhe festonim të gjithë festat fetare.

Vëllazërinë e kemi brenda vetes ne. Të tjerët i kemi miq,” tha Berisha

Kategori
Uncategorized

”Kur kau hyn në pallat nuk bëhet mbret, pallati bëhet stallë”. 🐂♨️👨‍🌾

Sedef Kabash një gazetare e njohur turke, u arrestua dje në Stamboll

Ajo u akuzua se është tallur me presidentin Erdogan.

Kabash ka shkruar në faqen e saj në Twitter ketë sentencë.

”Një buall mund të gjej rrugën për t’u futur në pallat, por kjo nuk e bën atë mbret. kjo bën pallatin një stallë”.

Simbas akuzës, ka aluduar për presidentin, apo tallet me ‘të. Dhe sipas kodit penal në Turqi, kur tallesh me Presidentin, të kap ligji, rrezikon burgun nga 1 deri në 4 vjet.

Ky ligj i është shtuar kodit penal turk në vitin 2014. kohë kur Rexhep Taip Erdogan, u zgjodh president i Turqisë.

https://www.bbc.com/news/world-europe-60099931

Kategori
Uncategorized

Ringrihet dega e PD-se, Athinë-Greqi 🇦🇱✌🏼🇦🇱

Emigrantët demokratë në Greqi ribashkohen dhe Ringrihen përsëri.

Dega e Partisë Demokratike në Athinë, mbas kaq kohësh inegzistente me kerkesën dhe angazhimin e demokratëve emigrantë atje ka filluar riorganizimin.

Janë vetë demokratét atje që kanë nxjerre me foto jo vetem pjesë nga takimi i riorganizimit por dhe logon origjinale të Partisë Demokratike …

Alfred Fizi një prej antareve me të vjetër themelues dhe ish drejtues i saj për shumë kohë së bashku me demokratet e tjere kane vendosur të riorganizojnë dhe ringrene përsëri degen e PD-së ne Athinë.

Respekt per keta kontributore te Partise Demokratike ne emigracion .

Kategori
Uncategorized

PD – Pogradec : 10 Shkurt përfundon zgjedhjet në 15 seksionet e kësaj dege në qytet .

Partia Demokratike ka filluar ringritjen nëpërmjet riorganizimir të strukturave të saj. Lënia e qëllimshm në harresë nga ish kryetari i shkarkuar Basha ka bërë që shumë grupseksione, seksione dhe degë të ishin in’ekzistente në veprimtarinë e tyre organizative, politike, dhe shoqërore ….

Takim me grupin e punes per zgjedhjet ne Degen e PD Pogradec.

U ngriten 15 nengrupe te cilet do drejtojne procesin zgjedhor ne te 15 grupseksionet e kesaj Dege.

Objektivi eshte qe deri ne daten 10 Shkurt te perfundojne zgjedhjet ne te gjithe seksionet dhe grupseksionet e Deges.

Edmond Spaho /

Deputet i Partisë Demokratike qarku Korçë …

Kategori
Uncategorized

Ja pse z.Kim nuk është e besueshme në fantazitë e saj .

Pr/ Enver Bytyçi

Shqiptarët, përkatësisht demokratët, nuk e shpikën barin, atë ua solli Juri Kim në oborrin e selisë së tyre!

Shqiptarët e dinë se kush është i korruptuar në këtë vend!

Shqiptarët e njohin prej shumë vitesh monstrën të cilit zonja Kim i varet në supe sa herë shkon në ndonjë event, pra kryeministri i sotëm i Shqipërisë!

Dhe shqiptarët e dinë se për të shpallur zotin Berisha non-grata, duhen shpallur më parë monsra Edi Rama dhe nja tridhjetë apo më shumë politikanë të tjerë të krahut të Ramës!

Prandaj dhe nuk është e besueshme as zonja Kim në fantazitë e saj, as zoti Blinken në vendimin e tij!

Dhe besimi nuk fitohet me sofizma në paraqitjet publike.

Besimi fitohet duke elaboruar të vërtetat, faktet, provat!

Kryetari Bashkise Tirane, akuzohet per korrupsion. https://apel.media/afera-e-inceneratoreve-berisha-akuza-te-forta-ndaj-qeverise-rama/

The Albanians, respectively the Democrats, did not invent the bar, it was brought to them by Yuri Kim in the yard of their headquarters!

Albanians know who is corrupt in this country! Albanians have known for many years the monster that Mrs. Kim hangs on her shoulder every time she goes to an event, that is, the current Prime Minister of Albania!

And Albanians know that in order to declare Mr. Berisha non-woman, Monsieur Edi Rama and some thirty or more other politicians of Rama’s wing must be declared first!

Therefore, neither Mrs. Kim in her fantasies, nor Mr. Blinken in his decision is credible!

And trust is not gained by sophistry in public appearances.

Faith is gained by elaborating truths, facts, proofs!

Nëse unë do të nisesha nga opinioni im, atëherë do të thosha se zonja Kim tallet me shqiptarët, kur fotografohet me njerëz të vuajtur të këtij vendi dhe shfrytëzon bujarinë e tyre për të huajt, ndërkohë që nuk qorton asnjëherë qeverinë pse ajo i ka lënë këta njerëz në ditë të hallit!

Nëse do nisesha nga ajo që shohim, atëherë unë do të thoja se zonja Kim shetit në jahtet e oligarkëve në konflikt interesi me ta dhe retorikën e drejtësisë e përdorë për të akuzuar Sali Berishën, por jo për ta zbatuar ligjin!

Nëse unë nisem nga takimet, rekomandimet dhe dhuna verbale e zonjës Kim, atëherë unë them se ndërhyrja e saj në çeshtjet e brendshme të çdo partie politike në Shqipëri është sjellje prej guvernatorësh me synim asgjësimin e pluralizmit dhe demokracisë!

Nëse marrim dhe analizojmë marrëdhëniet e Juri Kim me kryeministrin dhe kreun e bashkisë së Tiranës, nisur edhe nga fotot në ekrane televizive, atëherë unë them se ambasadorja amerikane është ngarkuar nga lobe jashtë departamentit të shtetit për të bashkëpunuar me këta njerëz.

If I were to start from my opinion, then I would say that Mrs. Kim mocks Albanians when she is photographed with suffering people of this country and uses their generosity for foreigners, while never reprimanding the government for leaving them people in the day of misery!

If I were to start from what we see, then I would say that Ms. Kim rides on the yachts of the oligarchs in conflict of interest with them and uses the rhetoric of justice to accuse Sali Berisha, but not to enforce the law!

If I start from the meetings, recommendations and verbal violence of Mrs. Kim, then I say that her interference in the internal affairs of every political party in Albania is behavior of governors with the aim of destroying pluralism and democracy!

If we take and analyze Juri Kim’s relationship with the Prime Minister and the mayor of Tirana, based on the photos on TV screens, then I say that the American ambassador has been charged by lobbies outside the state department to cooperate with these people.

Nderkaq kjo sjellje më bën të kuptoj se armiqësia ndaj Sali Berishës buron pikërisht nga angazhimi për këto lobe.

Por të gjitha këto që po them janë opinione.

Duhet të kem fakte, shumë fakte që unë të shprehem për akuzë juridike kundër zonjës Kim!

Pra, nëse do të përdorja standardin e përgjigjeve të saj në intervistë me gazetaren Erla Mëhilli, atëherë edhe unë do të ndërtoja një skemë inkriminimi të ambasadores Kim, të ngjashme me skemën që ajo e ndërton kundër Sali Berishës!

Meanwhile, this behavior makes me understand that the hostility towards Sali Berisha stems precisely from the commitment to these lobbies.

But all these I am saying are opinions.

I have to have facts, a lot of facts for me to speak out on a legal charge against Ms. Kim!

So, if I were to use the standard of her answers in the interview with journalist Erla Mëhilli, then I would also build an incrimination scheme of Ambassador Kim, similar to the scheme she builds against Sali Berisha!

Prandaj në atë intervistë, si në shumë raste të tjera ambasadorja Kim thjesht fluturon e fantazon, bazuar në përrallat që ia ka thënë Sorosi, Edi Rama, Erion Veliaj, Dalina Fico apo Sokol Balla, që “po le lesht” bashkë me këta të tjerët, për ta eliminuar Berishën!

Therefore, in that interview, as in many other cases, Ambassador Kim simply flies and fantasizes, based on the tales told by Soros, Edi Rama, Erion Veliaj, Dalina Fico or Sokol Balla, who “is leaving wool” together with these others. , to eliminate Berisha!

Marrë nga shkrimi i Pr/Enver Bytyçit …

Kategori
Uncategorized

C’nuk, c’nuk, c’nuk. Nuk ndodh kështu, e nuk ndodh ashtu, n’cuk, n’cuk, n’cuk …

Në fshatin tonë kishim një Loni .

Veç fukarallëkut Loni ishte edhe pak si sakat nga mëndja .

Gjithsesi Lone e bënte një punë, ruante lopët e fshatit..

Kur do ta hamë misrin e zjerë (dasmën) e gacmonte rinia sapo e shihnin në rrugë …

Ja, prisni, thoshte Loni i shkretë.

Më ka gjetur aneja, (e jëma) nje andej nga opari, ka edhe dy fëmijë, e këtë muaj thoshte do i hamë misrat e zjerë.

Ikën muajt, ikën vitet,

Iku në Xhenet edhe Loni shkretë, po misrat e zjerë (dasma) su hëngërn kurrë .

Kategori
Uncategorized

Manjani : Bashës ia kanë hequr prizën e është thëngjill i fikur .

“Ne kemi sot pushtet lokal monist.

Debati politik sot zhvillohet brenda opozitës.

PD ende funksionon nën firmën e një kryetari të shkarkuar, por që nuk ka asnjë lidhje me Lulzim Bashën.

PS me siguri do të fërkjë barkun në këto zgjedhje e demokratët do të duhet të enden sa në një vend në tjetrin e kjo është diçka që mua personalisht më trishton.

Lulzim Bashën jo këto zgjedhje, por edhe 100 zgjedhje, asgjë nuk e ndihmon dot.

Bashën nuk e ndihmon dot më askush.

Bashës ia kanë hequr prizën e është thëngjill i fikur, nuk ekziston në asnjë realitet elektoral.

Basha duhet shporrur nga politika”, deklaroi Manjani.

Kategori
Uncategorized

Vepro dhe merr shembull nga Korça : Komisjoni i rithemelimit, merr selinë e PD-së, atje .

Demokratët korçarë sot janë futur në shtëpinë e tyre .

Komisioni i Rithemelimit të Partisë Demokratike me pjesëmarrjen e Edith Harxhit, Arben Ristanit dhe deputetes korçare Sorina Koti, kanë zhvilluar një mbledhje me demokratët në selinë e Partisë Demokratike, dega Korçë.

Në fjalën e saj zonja Edith Harxhi u shpreh se Kryesia e degës së PD-Korçë, është zgjedhur emer per emer nga antarësia e Partisë Demokratike në këtë rreth, dhe se “Kryesia e re” nuk është zgjedhur nga anëtarësia, ndaj dhe ata nuk janë përfaqsues të antarësisë dhe demokratëve këtu, por thjesht të derguarit dhe të komanduarit e Lulzim Bashës .

Kategori
Uncategorized

Yuri Kim: Nuk dërgojmë dosje për Berishën në Gjykatën e Parisit, nuk ndodh kështu, nuk ndodh…

Yuri Kim deklaron se SHBA nuk do të dorëzojë dosje për ish-kryeministrin Sali Berisha në Gjykatën e Parisit.

Në ‘Now’ me Erla Mëhillin në Euronews, Kim tha se në rastet e përcaktimeve, SHBA nuk bën publike dosjen.

Kujtojmë se Gjykata e Parisit ka pranuar të shqyrtojë padinë e liderit historik të PD, Berisha, i cili ka hedhur në gjyq për shpifje sekretarin amerikan të shtetit, Antony Blinken.

‘Nuk shkon ashtu’… Dhe ‘nuk ndodh ashtu’ e përsëritur tre herë ishte përgjigjja e ambasadores së SHBA.

Pjesë nga intervista

Yuri Kim: Nuk dërgojmë dosje për Berishën në Gjykatën e Parisit, nuk ndodh kështu, nuk ndodh...

Erla Mëhilli: Pra, a do të çoni prova në gjykatë në Paris apo në një gjykatë në Shqipëri apo…
Ambasadorja Kim: Sapo ju thashë, nuk shkon ashtu …

Erla Mëhilli: Nuk do të çoni prova…
Ambasadorja Kim: …Nuk ndodh ashtu …

Erla Mëhilli: …edhe nëse jua kërkojnë në një gjykatë në Paris …
Ambasadorja Kim: Nuk ndodh ashtu. Nuk ndodh ashtu. Nuk ndodh ashtu.

Erla Mëhilli: Po çfarë ndodh, nëse gjyqi, Z. Berisha e ka hedhur në gjyq në një gjykatë në Paris Sekretarin Amerikan të Shtetit Z. Blinken. Nëse do të kërkoheshin prova, ju nuk do t’i dërgoni ato? Si është procedura, si…
Ambasadorja Kim: Nuk do të komentoj për fantazi apo hipoteza. Më pëlqen të jetoj në një botë bazuar në fakte

Yuri Kim: We do not send files for Berisha to the Paris Court, it does not happen, it does not happen …

Yuri Kim: We do not send files for Berisha to the Paris Court, it does not happen, it does not happen …

Yuri Kim states that the US will not submit files on former Prime Minister Sali Berisha to the Paris Court.

In ‘Now’ with Erla Mehilli on Euronews, Kim said that in cases of determinations, the US does not make the file public.

We recall that the Paris Court has accepted to review the lawsuit of the historical leader of the Democratic Party, Berisha, who has sued the American Secretary of State, Antony Blinken, for defamation.

‘It does not go that way’ … And ‘it does not go that way’ repeated three times was the answer of the US ambassador.

Excerpts from the interview

Erla Mëhilli: So, will you take evidence to a court in Paris or to a court in Albania or…
Ambassador Kim: I just told you, it’s not going ashtu

Erla Mëhilli: You will not bring evidence…
Ambassador Kim:… It does not happen…

Erla Mëhilli:… even if you are wanted in a court in Paris…
Ambassador Kim: It does not happen that way. It does not happen that way. It does not happen that way.

Erla Mëhilli: What happens, if the trial, Mr. Berisha has sued the US Secretary of State Mr. Blinken in a court in Paris. If evidence were required, would you not send it? How is the procedure, how…
Ambassador Kim: I will not comment on fantasy or hypothesis. I like to live in a world based on facts

Kategori
Uncategorized

Nesër në Mirditë, në zemrën e antikomunizmit.

Për një shpresë të re ! Nesër kuvend me burrat dhe gratë Mirditore. Ata që si nënshtruan dot ndër shekuj, as pushtuesit dhe as diktatura komuniste.

E Shtunë 22 Janar ora 11. Dr/Berisha zhvillon në pallatin e kulturës Rrëshen, një foltore me demokratët dhe qytetarët Mirditorë.

Kategori
Uncategorized

Henze i përgjigjet Biden: Demokratit Biden nuk duhet t’i besohet .

Këshilltari i CDU, Henze, i pergjigjet Presidentit Biden, sekretarit të shtetit Blinken, Perfaqsuesit të larte të BE-së, Josep Borrel, Sekretarit të NATO-s-Jens Stoltenberg, dhe Ministrit- Mariusz Blaszczak …

SHBA:

Demokratit Biden nuk duhet t’i besohet, pasi në aventurën e tij në Afganistan .

Republikanët amerikanë po ankohen dhe me të drejtë po largohen prej tij.

Biden mendon se një pushtim i vogël nga rusët nuk do të ishte problem .

Mos shkoni më tej zoti Biden!

USA: Democrat Biden is not to be trusted, as in his Afghanistan adventure, US Republicans are complaining and rightly turning away from him. Biden thinks a small invasion by the Russians would be no problem, No Go, Mr Biden!

Biden stellt Äußerung zu Ukraine-Konflikt klar .

https://www.faz.net/aktuell/politik/ausland/joe-bidens-aussage-im-ukraine-konflikt-schockiert-kiew-17741227.html

Kategori
Uncategorized

Henze: Basha & Zhupa biznes në kuadrin e kumbarit Rama .

Shqipëria, autokratët e korruptuar Rama, Veliaj shpërdorojnë paratë e taksapaguesve amerikanë dhe europianë dhe deputeti kriminel Lulzim Basha me shokët e tij, si zonja Zhupa, organizojnë biznesin në kuadrin e kumbarit, Rama,
No Go.

Kategori
Uncategorized

RUSIA KËRCËNON SIGURINË – Kokalari: THUAJNI PO NATO-s.

EPP /Arba Kokalari /

❗️Tani për tani, Evropa po përballet me krizën më të madhe të sigurisë në një kohë të gjatë. Kur Rusia është në prag të pushtimit të Ukrainës dhe nxitjes kundër Suedisë, ne duhet të ndihmojmë të mbrojmë lirinë tonë dhe të forcojmë sigurinë në Detin Baltik dhe në Evropë.

Suedia duhet të anëtarësohet në NATO.


✅Ndaloni gazsjellësin Nord Stream 2. Rimerrni fuqinë mbi furnizimin me energji të Putinit në BE.
BE-ja duhet të qëndrojë e bashkuar dhe të investojë në forcimin e aftësive evropiane të mbrojtjes.

Suedia duhet të respektojë parimet tona se siguria ndërtohet më së miri së bashku me të tjerët – jo t’i lërë rrugë Rusisë.

👆Qeveria duhet të vendosë sigurinë suedeze përpara konflikteve të brendshme të socialdemokratëve dhe t’i thotë po anëtarësimit në NATO!

RYSSLAND HOTAR SÄKERHETEN – SÄG JA TILL NATO

❗️Just nu står Europa inför den största säkerhetspolitiska krisen på länge. När Ryssland är på gränsen till att invadera Ukraina och hetsar mot Sverige måste vi bidra till att skydda vår frihet och stärka säkerheten i Östersjön och i Europa.

Det är dags att Sverige står upp mot Putin och visar att det är i allianser för frihet och demokrati vi hör hemma.

✅Sverige måste gå med i Nato.

✅Stoppa gasledningen Nord Stream 2. Ta tillbaka makten över EU:s elförsörjning från Putin.

✅EU måste stå enat och satsa på stärkt europeisk försvarsförmåga.

Sverige måste leva upp till våra principer om att säkerhet bäst byggs tillsammans med andra – inte vika för Ryssland.

👆Regeringen borde sätta svensk säkerhet före socialdemokratins interna konflikter och säga ja till ett Natomedlemskap!

Kategori
Uncategorized

Shehi: Turqia merr nga lekët e shqiptarëve 50 mil/euro çdo vit.

Kreu i LZHK, deputeti Dashamir Shehu /

“Unë kam vite që e them hapur, e kam thënë dhe para disa viteve në parlament, se gjykoj që prezenca turke në politikën, ekonominë dhe shoqërinë shqiptare është e tepruar. Dua t’i kujtoj shqiptarëve disa detaje, për ta bërë situatën më konkrete, për të treguar se Shqipëria jonë e vogël e ka dhënë të gjithë kontributin e nevojshëm në këtë lloj raporti.

Raporti është aq disproportional sa ne cdo vit kemi një bilanc tregtar me Turqinë, i cili minimalisht shkon rreth 50mio në favor të Turqisë.

🔺Imagjinoni në 30 vite?

– Ne blejmë 70mio në Turqi dhe shesim 20mio, ku 50mio të parave të shqiptarëve i shkojnë Turqisë.

E dyta, shumë sektorë strategjik në Shqipëri janë të dominuar nga turqit.

Telekom, Banka Tregtare e cila është 40% e tregut, industritë minerare, industria energjitike, spitalet, sistemin arsimor e shumë sektorë të tjerë të biznesit në Shqipëri.

Më duket se kemi paguar goxha para për Turqinë, prandaj duhet të reflektojmë më ndershmërisht për këtë realitet ekonomik.” – shkëputur nga live i ditës së sotme për rubrikën “Java politike” në bashkëpunim me platformën PO Për Shqipërinë.

Kategori
Uncategorized

Video: Basha poshtërohet nga të rinjtë e FRPD- O Plerë Ik!

Video !
Kategori
Uncategorized

Berisha zbardh momentin kur u nda me Erdoganin: Më kërkoi votë në OKB, s’mund të mënjanoja SHBA.

Berisha zbardh momentin kur u nda me Erdoganin: Më kërkoi votë në OKB, s’mund të mënjanoja SHBA

Ish-kryeministri Berisha ishte i ftuar sonte ne Vizion Plus ne “Quo Vadis” ku dha arsyet e ndarjes me Erdoganin

“Mungova sot sepse gjykova që nuk duhet të isha i pranishëm në fjalën në parlament të presidentit Erdogan. Jam njeri që respektoj shumë Turqinë dhe kombin turk gjatë periudhës në pushtet dhe opozitë…

Pas vendimit tim, gati 2 vite pas prononcimit tim, mua mu kërkuar në një mënyrë jo shumë Jodiplomatike për të ndryshuar votën e Shqiëprisë, por unë nuk e bëra dhe këtë ia mori përsipër Rama i cili ndryshoi qëndrimin e Shqipërisë.

sepse Erdogan më mori në telefon në moment feste, kur në 2 vite diplomacia turke nuk tha asnjë fjalë. Ambasadori palestinez më tha se Erdogan është shumë i zemëruar.

Ai insistoi që unë të ndryshoja qëndrim.

I thashë se mund të abstenojë ,por jo të votojë atë rezolutë.

Unë bëra të qartë se Shqipëria s’mund të jetë në sferën e influencës së Turqisë

Kam patur kontradikta të hapura me presidentin Erdogan në vitet e fundit të qeverisjes nga unë, ku nuk kam pranuar të ndjek apo të votoj në OKB rezoluta që binin në kundërshtim në vlerësimin tim me qëndrimet që mbanin SHBA dhe vendet e mëdha për çështjen e Palestinës.

Shqipëria është nga të paktat vende që ka ambasadë të Palestinës prej vitesh, por asnjëherë nuk u vu prania e saj në Tiranë.

Kam pritur Arafatin në Tiranë, por rezoluta që u ndava me Erdogan ishte mospranimi im i një përpjekje të tij për të përjashtua në njëfarë mënyrë rolin e SHBA në zgjidhjen e krizës së Lindjes së Mesme, për të salduar më tej atë krizë.

Kriza më e thellë e kohërave nuk mund të zgjidhet. Dy vite pasi u prononcova mu kërkua në mënyrë jo diplomatike të ndryshoja votën, ai e ndryshoi qëndrimin e Shqipërisë.

Kategori
Uncategorized

Ish kryeministri Berisha bojkoton fjalimin e Erdogan në Kuvend

Berisha ka munguar për të mos qenë pjesë në seancën e fjalës së Erdogan, pasi ky vendim lidhet me qëndrimet e këtij të fundit kundër opozitës dhe ndërhyrjet në zgjedhjet e përgjithshme të 25 prillit.

Kujtojmë se presidenti turk ka ndërhyrë në fushatën e zgjedhjeve të përgjithshme, pasi ka deklaruar në krah të Ramës se ndërtimi i spitalit rajonal në Fier, do përfundohet para zgjedhjeve të 25 prillit.

Po ashtu Erdogan i organizoi Ramës një pritje madhështore në pallatin presidencial në Ankara dhe më pas e lejoi të spekulojë mediatikisht për një rol negociatori në konfliktin e ndezur Turqi-Greqi

Ish-kryeministri Sali Berisha ka deklaruar se kryeministri Rama është një vasal i presidentit turk, Rexhep Taip Erdogan, duke shtuar se si i tillë shkoi në Athinë.

“Marrëdhëniet e tij me Erdoganin, presidenti i një vendi mik, janë marrëdhënie vasaliteti dhe jo partneriteti, gjë për të cilën unë nuk jam kurrë dakord.

Vasaliteti shihet te shtetasit që plaçkiten në mes të rrugës.

Unë kam dënuar grushtin e shtetit në Turqi, por nuk jam kurrë absolutisht që të rrëmbehen qytetarë në territorin e Shqipërisë.

Unë kam ndjenjat më miqësore për Turqinë, por nuk pranoj kurrë akte të tilla që dëshmojnë se ky është një vasal pa dinjitet që sheh vetëm interesin e karriges së tij.

Si ju duket ju, që të shkosh në oborrin e tij dhe të sulmosh një vend kryesor të Europës.

Nuk sulmon rastësisht Francën Rama, pasi ky vend ka kundërshtitë më të mëdha më Turqinë. Kështu bën vetëm një vasal,” ka thënë Berisha./

Kategori
Uncategorized

Erdogani e shantazhon Edi Ramën me një filmim të vitit 1939 ku tregohet gjyshja e Ramës me Ahmet Zogun në Stamboll.

Kastriot Myftaraj /

Nga Kastriot Myftaraj /

Erdogani e shantazhon Edi Ramën me një filmim të vitit 1939 ku tregohet gjyshja e Ramës me Ahmet Zogun në Stamboll

Kur Mbreti Zog u arratis nga Shqipëria në prill 1939, dhe qëndroi fillimisht për dy muaj në Turqi, në Stamboll, në shpurën e tij shoqëruese ishte dhe kamerierja e oborrit mbretëror Veronika Maria Kolombi (Rama), gjyshja e Edi Ramës nga babai. Veronika e cila ishte në të vërtetë dashnorja e Mbretit, e kishte justifikuar qënien e saj në shpurën shoqëruese mbretërore duke qenë se ishte gruaja e shoferit të mbretit, Vlash Ramës, gjyshit të Edi Ramës.

Një arsye e besueshme kjo për ata që nuk e dinin të vërtetën e lidhjes së saj me mbretin, sepse shpura shoqëruese e mbretit përbëhej nga 400 vetë.

Në të vërtetë shoferi i mbretit Vlash Rama ishte thjesht babai zyrtar i fëmijës biologjik të Mbretit Zog, i cili u quajt zyrtarisht Kristaq (babai i Edi Ramës). Por Ahmet Zogu e quante djalin e tij ilegal me emrin e babait të tij, Xhemalit, sipas traditës që djali i madh të marrë emrin e të atit të babait të tij. Prandaj Mbreti Zog kur i lindi djali zyrtar me Geraldinën e quajti “Lekë”, jo me emrin e të atit të tij.

Shërbimi i fshehtë turk filmoi në mënyrë sekrete takimet romantike të Mbret Zog me të dashurën e tij në Stamboll. Në Stamboll Zogu u nda me Veronikën në një skenë prekëse ku u derdhën shumë lot nga të dy palët. Këtu Zogu u nda edhe me djalin e tij shtatëvjeçar, Kristaqin-Xhemal. Pastaj Veronika u kthye në Shqipëri me burrin e saj.

Sipas traditës, djali i madh i Kristaqit duhej të quhej “Ahmet”, sipas emrit të babait biologjik të Kristaqit. Kështu i bie që Edi Rama të ketë emrin e babait të Erdoganit, i cili quhej “Ahmet”. Emri “Ahmet” ka kuptimin “shumë i çmuar”. Edi-Ahmet Rama (Zogu) është vërtet shumë i çmuar për Turqinë.

Këtë filmim Erdogani ia ka treguar Edi Ramës për ta shantazhuar atë, duke e bërë të kapitullonte tërësisht ndaj Neo-Otomanizmit që është politika zyrtare e Turqisë së sotme./Kastriot Myftaraj

Kategori
Uncategorized

Jo më Çadra, Rama dhe policia, por as brekët e hekurit stë bëjnë dot më derman .

Vezët e prishura mbi kokën tënde, janë veprimet më të pakta të reagimit të demokratëve ndaj teje.

Shite të Ardhmen,

Marveshjet e tua të fshehta, dhe tenderat e kunatit të morën peng.

Si peng shite zgjedhjet lokale, humbe zgjedhjet e përgjithshme, i mashtrove dhe shite demokratët, duke i lënë plot 12 vjet në opozitë, më në fund për interesat e tua, shite edhe bashkpuntorët …

Loja e jote mori fund.

Nuk të promovon, as të mbron dot më Rama me marveshje, tendera dhe policë,

Nuk të mbron dot as guvernatorja Kim me, kërcënime dhe deklarara Bari.

Nuk të mbrojnë dot as Bardhat, Gjekmarkajt, Gridat, apo Sallhanat

Nuk të mbrojnë dot as analistët e incernatorëve.

As maskat maskat që mbledh rreth vetes, hajdutët apo trafikantet e drogës që po i emëron nuk të mbrojnë dot më …

Je peng !

Ti ja preve biletën vetes !

E vetmja zgjidhje e jotja ”e ndershme” nëse do quhet e tillë është ikja.

Ikë të shpëtosh milionat euro të marveshjeve dhe tenderave.

Ikë të shpëtosh dhe kunatin nga drejtësia e nesërme, nga tenderat abuzivë me narkoqeverinë.

Ikë të shpëtosh dhe kokën nga vezët e prishura, se fytyrën e ke sterrë …

Ikë të shpetosh dhe nga lukunia e hijenave të natës që për një copë kërrmë, të ndjekin të ledhatojnë, por dhe të shker… shkër…dhejnë nga pak, nga pas .

Helmi dhe dhuna e ideuar nga ju me ndihmën e Ramës drejt demokratëve në shtëpinë e tyre nuk ta fal kush …

Kategori
Uncategorized

PD -Angli : Antarësia shkarkon bisht-kryetarin e Bashës.

DEKLARATE:

Shkarkohet Kryetari i PD-së Dega Britani e Madhe.

Duke pare zhvillimet e fundit brenda Partise Demokratike dhe me kerkesë te pjesës më të madhe të anetareve, mblidhet Kryesia e PD-së Dega Britani e Madhe.

Nje pjese e anetareve ngrenë shqetesimin, pasi kishte kohë ku Kryetari i Degës i kishte bllokuar ne rrjetet sociale dhe pikërisht në FB. Duke pare që vete Kryetari e kishte ndarë rrugën politike, me pjesen më të madhe të anetareve të kryesisë, nuk kishte mbetur asgjë tjetër vetem ana formale për shkarkimin e tij dhe si rrjedhojë sot me Dt.16/01/2022, në mënyre unanime u votua për perjashtimin e z.Naim Hasanit si Kryetar i Deges së PD-së Mbreteri e Bashkuar.

-Kryesia perbehet nga 15 anetar, perjashtuar Kryetarin.

-9 anetar kanë qënë prezent:

Shkelzen Rustemaj

Enkeled Omi

Arjan Borufi

Lutfi Vata

Davida Deda

Shkelqim Plisi

Sokol Ndosha

Jeta Muslija Rustemaj

Sadri Lushaj

Një anetar për arsye shendetesore ka qënë online : Imanuel Caushi

3 anetar nuk kanë marrë pjesë në mbledhje:

Gazmend Cufaj,Leda Bona,Halil Kabashi.

-2 anëtar kanë dhënë doreheqjen:

Elenica Mishto dhe Perparim Pavdeja.

Kryesia e Deges PD Britani e Madhe

Sekretar Organizativ i Deges

Shkelzen Rustemaj.

Kategori
Uncategorized

Berisha thirrje shqiptarëve në diasporë: Rivendosni pluralizmin në Shqipëri.

Ish-kryeministri Sali Berisha ka shkruar një status në “Facebook”, ku i bën thirrjen shqiptarëve në diasporë.

Berisha shprehet se Shqipërisë i duhet mbështetja e diasporës, zëri i tyre.

Po ashtu, Berisha vlerëson se diaspora është shumë e rëndësishme për rivendosjen e pluralizmit në Shqipëri.

Postimi i Sali Berishës:

Nga Shkodra u lëshoj një thirrje shqiptarëve në diasporë: orër janë kritike.

Shqipërisë i duhet mbështetja juaj, protesta, zëri juaj. Ju jetoni në shtete të lira dhe duhet të jeni promotorë të vendosjes së pluralizmit në Shqipëri.

Kategori
Uncategorized

Deri kur ambasadorë të SHBA, për të cilët ne paguajmë taksa, do të përpiqen të’i trajtojnë shqiptarët sikur të ishin fëmijë, duke u treguar se cilin duhet të ketë kryetar një parti politike?

Mjaft është mjaft, por deri kur?

Nga Beqir SINA

Mjaft është mjaft! Që kjo situatë duhet të ndalet, besoj se është në interesin e çdo shqiptari e sidomos në të mirë të marrëdhënieve të shkëlqyera të shqiptarëve me Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Çështja është deri kur? Deri kur do të luhet me vizita të kalkuluara, me deklarata dhe intervista, që nuk janë gjë tjetër, veçse një spektakël politik pa brumë dhe pa efekt përpara shqiptarëve?

Deri kur ambasadorë të SHBA, për të cilët ne paguajmë taksa, do të përpiqen të’i trajtojnë shqiptarët sikur të ishin fëmijë, duke u treguar se cilin duhet të ketë kryetar një parti politike?

Përtej kësaj, një pyetje e rëndësishme që kërkon përgjigje të ngutshme është: A bën Departamenti i Shtetit analiza se si kanë shkuar marrëdhëniet Amerikë-Shqipëri gjatë vitit 2021? A e ka në Shqipëri administrata e tanishme e SHBA mbështetjen që gëzonte më parë?

Druaj se jo. Ka shumë shenja që tregojnë se marrëdhëniet (jo ato shtetërore) janë në një pikë të ulët, më të ultën në këto 30 vjet që nga rënia e komunizmit në Shqipëri.

Një sërë hapash të Ambasadores së SHBA në Tiranë, Yuri Kim, kanë sjellë pasoja që, në qoftë se nuk riparohen me shpejtësi, mund të bëhen të pakthyeshme. Është treguar jo vetëm arrogancë dhe padurim, por sidomos një mosnjohje e skajshme e realitetit shqiptar.

Zgjedhjet e 25 prillit 2021 në Shqipëri ishin një katastrofë. Ato u vodhën në mënyrë brutale nga Edi Rama, i njëjti njeri që kishte fituar edhe dy zgjedhje të mëparshme dhe që ka shfaqur hapur synimin për të qëndruar në pushtet edhe për shumë vite, njëlloj si Aleksandër Lukashenko i Bjellorusisë.

Edi Rama është tashmë një autokrat tipik i një vendi të prapambetur. Ai është njeriu që, në mënyrë të paskrupullt dhe pa iu dridhur qerpiku, justifikon me propagandë skandalet e qeverisjes së tij. Qeveria e tij është opake, aty nuk hyn dot drita e diellit. Ai është i vetmi kryeministër në Evropë që ka një televizion personal, pasi beson se me një propagandë të efektshme personale mund të arrijë të dominojë gjithçka. Dhe nuk mund të thuhet se nuk ka patur sukses. Pikërisht ky është njeriu ku Amerika i ka varur të gjitha shpresat në politikën e saj për Shqipërinë.

Zgjedhjet e 25 prillit i humbi i njëjti njeri që kishte humbur edhe dy të mëparshmet, Lulzim Basha. Ky humbës i përjetshëm i opozitës është gjithashtu njeriu që mbështetet sot hapur dhe fuqishëm nga Amerika.

Ambasadorja Kim tregon kujdes të veçantë që në vizitat e tyre në Shqipëri, senatorë, kongresistë, apo zyrtarë të ndryshëm të qeverisë amerikane si Gabriel Escobar, Zëvendës Ndihmës Sekretar i Shtetit për Çështjet Europiane dhe Euroaziatike, më parë se ti drejtojë te Presidenti i Republikës, Ilir Meta, i shoqëron për te dera tashmë proverbiale e zotit Basha. E vetmja gjë që duhet të bëjnë ata është të japin një deklaratë ose ndonjë intervistë të mirëpërgatitur në një nga televizionet pro-qeverisë, të cilat ambasadorja i pëcjell me zell të madh në llogarinë e saj në Twitter apo në faqen e Ambasadës në Facebook.

Më shumë se tre dekada të shkuara, regjimi komunist në Shqipëri dhe Enver Hoxha, deri ditën që e tërhoqën zvarrë në rrugët e Tiranës, u tregonte shqiptarëve se ata mund të hanin edhe bar por kurrë nuk do të dorëzoheshin para armiqve të jashtëm, Imperializimit amerikan dhe Nato-s.

Anti-amerikanët e asaj kohe e përdornin me krenari këtë punën e barit. Sot shqiptarët pothuajse e kishin harruar dhe as u shkonte mendja se do ta dëgjonin në një kontekst të ri. Për fat të keq e dëgjuan nga askush tjetër veçse nga goja e Ambasadores Kim disa muaj më parë, kur ajo i bëri një vizitë Lulzim Bashës, për të sfiduar kundërshtarin e tij të ri, Sali Berishën, të shpallur non grata nga SHBA. Sugjerimi i saj ishte një fyerje e inteligjencës së demokratëve, kur kërkoi që Partia Demokratike, forca e parë anti-komuniste në vend, “të mos hajë bar” për interesat e një njeriu të vetëm, Sali Berishës, por të përcaktohet për Lulzim Bashën.

Kjo lëvizje sa naive aq edhe e pajustifikueshme nga një ambasador perëndimor, la një shije të hidhur te shqiptarët. Mund të quhet edhe gafë diplomatike, por çështja është se zonja Kim nuk po ndalet në këtë shteg që s’të çon askund.

Periudha kohore së cilës i referehet vendimi i Sekretarit të Shtetit, Antony Blinken për Berishën, përkon me një takim mes të dyve në vitin 2009 në Shtëpinë e Bardhë, kur zoti Blinken ishte Këshilltar për Sigurinë Kombëtare i Zëvendëspresidentit Joe Biden. Në atë kohë Blinken e vlerësonte Berishën jo për gjë tjetër, por pikërisht për luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar.

Në një njoftim të kryeministrisë shqiptare të asaj kohe, ruajtur në faqen Keshilli i Ministrave thuhet se “zoti Blinken vlerësoi lart suksesin e qeverisë shqiptare në luftën kundër krimit të organizuar, korrupsionit, reformat ekonomike, etj”. Kjo është lehtësisht e provueshme.

Ne të gjithë e kuptojmë tashmë se vendimi i Uashingtonit zyrtar për Berishën ishte i nxituar, doli jashtë kontrollit dhe shkaktoi një efekt të pa menduar nga ata që e morën. Kjo është për të ardhur keq.

Përsa i përket procesit se si u mor vendimi, këtu ka shumë pikëpyetje. DASH ka burimet e veta të informacionit, të cilat ai nuk i tregon për të ruajtur konfidencialitetin dhe kjo mund të mirëkuptohet. Departamenti thotë ndërkohë se këto informacione përputhen edhe me raportimet e mediave dhe të organizatave joqeveritare në Shqipëri.

Ky është një formulim mjaft i debatueshmëm që DASH ka përgjegjësinë ta rishikojë, sepse e ashtuquajtura media e pavarur në Shqipëri ka në skalionet e saj të para disa nga ushtarët më të bindur të Edi Ramës, si Sokol Balla , Frrok Çupi, dhe Mero Baze, për të përmendur vetëm disa. Për nga stili i propagandës, këta snajperë politikë nuk i lënë gjë mangut ndihmësve të Vladimir Putinit. Për të mos e ulur nivelin e bisedës, le të mos flasim për OJQ-të në Shqipëri, këto vemje majtiste, të paafta për të belbëzuar qoftë edhe një fjalë kundër arrogancës dhe arbitraritetit të padronit Rama. Thua vërtet Departamenti i Shtetit i mbështet gjetjet e veta te këta njerëz?

Çfarë po ndodh realisht në terrenin shqiptar? Ambasadorja Kim ka shpallur bllokadë ndaj Sali Berishës, i cili ka shumicën në Partinë Demokratike. Për të luftuar Berishën dhe shumicën e tij, ambasadorja ka zgjedhur të mbështesë zotin Basha, një njeri pa karizëm por që të impresionon me pamjen e e një xhentëlmeni dhe me anglishten e kuruar. Në mënyrë të gabuar, zyrtarë të tjerë të lartë të Departamentit, si zoti Escobar po përdorin kredibilitetin e tyre për t’u zhytur më thellë në këtë betejë pa kuptim, që mbi të gjitha po dëmton marrëdhëniet amerikano-shqiptare.

Mjaft është mjaft!

Lëreni Partinë Demokratike t’i zgjedhë vetë udhëheqësit e saj. Sali Berisha është 77 vjeç, nuk ka poste politike dhe nuk besoj se në të ardhmen do të ketë të tilla. Nuk kishte nevojë që ai të kryqëzohej dhe të turpërohej publikisht. Por tani që kjo ndodhi, askush nga jashtë nuk ka arsye të ndërhyjë edhe më tej në punët e kësaj partie.

Është vendi të përmendim se Amerika i është gjendur gjithnjë pranë Shqipërisë. Gjatë shumë dekadave, që nga Presidenti Woodrow Wilson, ndihma e saj ka qenë e domosdoshme, në mos jetike, për fatet e shqiptarëve. Sidomos në 30 vitet e fundit, Amerika e ka ndihmuar Shqipërinë të drejtojë kurrizin, të fitojë dinjitet, të rimëkëmbet ekonomikisht.

Askush nuk e di se sa para amerikane është derdhur në Shqipëri për të ndihmuar institucionet dhe për të zhdukur gjurmën e shëmtuar dhe të përgjakur që la komunizmi, por duhet të jenë miliarda, pa dyshim miliarda dollarë.

Më kryesorja e kryesoreve është mbështetja e Amerikës si partnere strategjike e Shqipërisë në Ballkan. Aty ku Evropa ka hezituar, Amerika ka vepruar dhe madje me shumë forcë. Kur ke Amerikën me vete, Zoti është me ty. Kjo nuk duhet të harrohet.

Disa zëra anti-amerikanë në Shqipëri i kanë rritur tonet dhe kjo nuk i pëlqen aspak autorit të këtyre rradhëve, që e ka vuajtur vetë në kurriz komunizmin dhe propagandën e tij kundër Amerikës.

Është koha të analizojmë se si erdhëm në këtë pikë dhe si duhet të dalim nga ky makth ku kemi hyrë. Ka shumë rëndësi që disa zyrtarë të DASH të bëjnë analizën e tyre, bazuar në realitetin e Shqipërisë si vend autoritar dhe me një elitë thellësisht të korruptuar. Le të reflektohet thellë, le të shihen gabimet që mund të jenë bërë. Le të ulen tonet dhe të harrohet krenaria, le të lihet mënjanë retorika dhe propaganda boshe.

Sot kërkohen në mënyrë urgjente dy gjëra: E para, të ndihmohet me mënyra konstruktive për të rimëkëmbur opozitën shqiptare dhe e dyta të bëhet çmos për të ndalur dhe riparuar të çarat shqetësuese që janë hapur në marrëdhëniet amerikano-shqiptare.

Enough is enough, but until when?

By Beqir SINA

Enough is enough! That this situation must stop, I believe is in the interest of every Albanian and especially in the good of the excellent relations of Albanians with the United States of America.

The question is until when? How long will it be played with calculated visits, statements and interviews, which are nothing but a political spectacle without dough and without effect in front of Albanians?

How long will US ambassadors, for whom we pay taxes, try to treat Albanians as if they were children, showing them who should be the leader of a political party?

Beyond that, an important question that requires urgent answers is: Does the State Department analyze how US-Albania relations have gone during 2021? Does the current US administration in Albania have the support it once enjoyed?

Fear not. There are many signs that relations (not state ones) are at a low point, the lowest in these 30 years since the fall of communism in Albania.

A series of steps taken by the US Ambassador to Tirana, Yuri Kim, have had consequences that, if not repaired quickly, could become irreversible. Not only arrogance and impatience have been shown, but especially an extreme ignorance of the Albanian reality.

The elections of April 25, 2021 in Albania were a catastrophe. They were brutally stolen by Edi Rama, the same man who had won two previous elections and who has openly expressed his intention to stay in power for many years, just like Alexander Lukashenko of Belarus.

Edi Rama is already a typical autocrat of a backward country. He is the man who, unscrupulously and without flinching, justifies with propaganda the scandals of his government. His government is opaque, sunlight cannot enter there. He is the only prime minister in Europe to have a personal television, as he believes that with effective personal propaganda he can dominate everything. And it can not be said that it has not succeeded. This is exactly the man where America has hung all hopes in its policy for Albania.

The April 25 elections were lost by the same man who had lost the previous two, Lulzim Basha. This lifelong opposition loser is also the man who today is openly and strongly supported by America.

Ambassador Kim pays special attention to the fact that during their visits to Albania, senators, congressmen, or various US government officials such as Gabriel Escobar, Deputy Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs, before directing them to the President of the Republic, Ilir Meta accompanies them to the already proverbial door of Mr. Basha. All they have to do is give a well-prepared statement or interview on one of the pro-government televisions, which the ambassador diligently follows on her Twitter account or on the Embassy Facebook page.

For more than three decades, the communist regime in Albania and Enver Hoxha, until the day they dragged him through the streets of Tirana, showed Albanians that they could eat grass but would never surrender to foreign enemies, American Imperialism. and NATO.

The anti-Americans of that time proudly used this grass work. Today, Albanians had almost forgotten it and did not even think that they would hear it in a new context. Unfortunately they heard it from no one but the mouth of Ambassador Kim a few months ago, when she paid a visit to Lulzim Basha, to challenge his new opponent, Sali Berisha, declared non grata by the US. Her suggestion was an insult to the Democrats’ intelligence, when she demanded that the Democratic Party, the first anti-communist force in the country, “not eat grass” for the interests of a single man, Sali Berisha, but be determined for Lulzim Basha.

This move, as naive as it was unjustifiable by a Western ambassador, left a bitter taste in the Albanians. It can be called a diplomatic blunder, but the point is that Ms. Kim is not stopping on this path that leads you nowhere.

Like any leader at the head of a country that has just emerged from dictatorship, Sali Berisha has his share of mistakes. But any observer who has respect for the truth knows a few things about him: He is the only Albanian president and leader to be greeted with a “red carpet” in the White House; is the Prime Minister who signed Albania’s entry into NATO and achieved visa liberalization. He is the prime minister who magnificently received US President George W. Bush when he visited Tirana, who announced from the Albanian capital that Kosovo would soon become independent.

The time frame referred to by Secretary of State Antony Blinken’s decision on Berisha coincides with a meeting between the two at the White House in 2009, when Mr Blinken was Vice President Joe Biden’s National Security Adviser. At that time, Blinken praised Berisha not for anything else, but precisely for the fight against corruption and organized crime.

An announcement of the Albanian Prime Minister of that time, preserved on the website of the Council of Ministers, states that “Mr. Blinken praised the success of the Albanian government in the fight against organized crime, corruption, economic reforms, etc.” This is easily provable.

We all already understand that the official Washington decision for Berisha was hasty, got out of control and caused a thoughtless effect from those who took it. This is unfortunate.

Regarding the process of how the decision was made, there are many questions here. DASH has its own sources of information, which it does not disclose to maintain confidentiality and this can be well understood. The department says that this information is in line with the reports of the media and non-governmental organizations in Albania.

This is a very controversial wording that DASH has the responsibility to review, because the so-called independent media in Albania has in its first ranks some of the most convinced soldiers of Edi Rama, such as Sokol Balla, Frrok Çupi, and Mero Baze, to name just a few. In terms of propaganda style, these political snipers leave nothing short of Vladimir Putin’s aides. In order not to reduce the level of conversation, let’s not talk about NGOs in Albania, these leftist caterpillars, unable to stutter even a word against the arrogance and arbitrariness of Mr. Rama. Do you really say the State Department bases its findings on these people?

What is really happening on the Albanian ground? Ambassador Kim has announced a blockade on Sali Berisha, who has a majority in the Democratic Party. To fight Berisha and most of him, the ambassador has chosen to support Mr. Basha, a man without charisma but to impress you with the appearance of a gentleman and with curated English. Wrongly, other senior Department officials, such as Mr. Escobar, are using their credibility to plunge deeper into this senseless battle that is, above all, damaging US-Albanian relations.

Enough is enough!

Let the Democratic Party elect its own leaders. Sali Berisha is 77 years old, he has no political positions and I do not believe that there will be any in the future. There was no need for him to be crucified and publicly shamed. But now that this has happened, no one from outside has any reason to further interfere in the affairs of this party.

It is worth mentioning that America has always been close to Albania. For many decades, since President Woodrow Wilson, her help has been necessary, if not vital, to the fate of Albanians. Especially in the last 30 years, America has helped Albania to turn its back, to gain dignity, to recover economically.

No one knows how much American money has been poured into Albania to help institutions and eradicate the ugly and bloody trail left by communism, but it must be billions, no doubt billions of dollars.

The most important is the support of America as Albania’s strategic partner in the Balkans. Where Europe has hesitated, America has acted and even with great force. When you have America with you, God is with you. This should not be forgotten.

Some anti-American voices in Albania have raised their voices and this is not at all to the liking of the author of these lines, who himself has suffered at the expense of communism and his propaganda against America.

It is time to analyze how we got to this point and how we should get out of this nightmare we entered. It is very important that some DASH officials make their analysis, based on the reality of Albania as an authoritarian country and with a deeply corrupt elite. Let it be deeply reflected, let’s see the mistakes that may have been made. Let the tones be lowered and pride forgotten, let the rhetoric and empty propaganda be set aside.

Two things are urgently needed today: First, to help in constructive ways to revitalize the Albanian opposition, and second, to do our utmost to stop and repair the troubling rifts that have opened up in US-Albanian relations.

Kategori
Uncategorized

Miu, elefanti, Majko, Rama dhe aeroplanmbajtësja amerikane – Nga Taulant Dedja

Me zellin e tyre sa foshnjarak, aq idiot dhe të pështirë, kryeidioti i qeverisë, Edi Rama, dhe ca palo ministra që u mbaron mbiemri me pali, açka, uçi dhe leshi, nxituan të publikojnë ca foto më kaska ushtarësh të realizuara mbi një anije luftarake amerikane. Teze Kim, i kishte marrë me vete në shëtitje, për sjellje të mirë, çapaçulët e “Rilindjes” dhe ata nxituan ta shprehin ngazëllimin duke na “dhuruar” në rrjete pamjet e surretërve të tyre në delir “orgazmik”, sjellje që nuk besoj që ka qeveri në botë që e bën, përveç qeverisë palaço të Tiranës.

Teksa pashë këto foto, m’u kujtua një histori me Pandi Majkon diku aty nga viti 2003. Ishte koha kur Parlamenti i Republikës së Shqipërise miratoi me ligj pjesëmarrjen e ushtrisë shqiptare në koalicionin ushtarak të udhëhequr nga SHBA, që pushtoi Irakun në “kërkim” të armëve kimike dhe përmbysi regjimin, dikur aleat, të Sadam Hussein-it.

Nga 140 deputetët e Parlamentit, të gjithë votuan pro pjesëmarrjes në koalicionin e Irakut, me përjashtimin tim, që abstenova, duke argumentuar qëndrimin përkatës me bindjen se konflikte të kësaj natyre (pra rasti konkret në atë kohë) duhen zgjidhur me paqe dhe jo me luftë. Mbaj mend që pas votimit, një mik që vazhdoj ta konsideroj të tillë, më vuri në dijeni që të gjithë përfaqësuesit e shërbimeve sekrete perëndimore (të mbuluar me petk diplomati) prezent në Tiranë, i kishin kërkuar Shërbimit Informativ Kombëtar (SHIK) informacion të plotë rreth personit tim.

Ca ditë më pas, për temën në fjalë, na fton Alban Dudushi në Top-Channel mua dhe Pandi Majkon, që asokohe ishte Ministër i Mbrojtjes i qeverisë Nano. Secili prej nesh shprehu opinionin e tij për rastin konkret dhe sigurisht unë dhashë argumentet pse zgjodha të mbaja atë qëndrim, ndryshe nga krejt klasa politike e kohës. Pandi, i njohur për patetizmin e tij folklorik, më detyroi në një moment gjatë bisedës t’i përgjigjesha me një shembull nga bota e kafshëve duke iu drejtuar me fjalët: “Ti Pandi po më kujton historinë e miut që mburrej mbi shpinën e elefantit”.

Ja historia e rrëfyer me pak fjalë. Një elefant i kish dhënë lejen miut të qëndronte mbi shpinën e tij dhe të dy shëtisnin nëpër pyll. Miu me një vështrim trimfatori u hidhte sytë gjithë kafshëve të tjera. Në një moment, kur po kalonin mbi një urë druri, normal që ura zu të dridhej nën peshën e elefantit. Në atë çast dëgjohet zëri i hollë i miut: “Eeeeeej e shikoni si dridhet ura nën këmbët tona?”

Ja pra ç’më erdhi në mendje kur kundrova fotot e palaçove qeveritarë të Tiranës në shëtitjen e fundjavës me teze Kim. Qeveritarët më pa dinjitet në botë!

©Taulant Dedja

Kategori
Uncategorized

Kush po e kërkon arrestimin e Berishës ?

Spartak Braho, ky ish prokurori i diktaturës, dhe gjithë lakenjtë po të diktaturës ne pushtet, janë bashkuar kundër liderit demokrat Sali Berisha.

Në fakt kjo nuk eshte thjesht një hakmarrje kunder nje njeriu te vetem, qofte ky dhe lideri që krijoj drejtoj, dhe udhëhoqi në këto 31 vite Partinë e parë Opozitare, -Partinë Demokratike, dhe shtetin Shqiptar si Presidenti i pare Demokrat, apo Kryeminister -Pr/Dr Sali Berisha.

Kjo është një hakmarre më e madhe.

Kjo është një hakmarrje e ish bllokut dhe pinjollëve të tyre sot në pushtet.

Kjo është një hakmarrje e ish sigurimit kriminal të shtetit .

Kjo është një hakmarrje e gjithë këllirave, e llumit diktatorial.

Hakmarrje e bashkpuntoreve (spiuneve te sigurimit) qe ne gjuhen e popullit te thjeshte etiketoheshin 1200 – çat

Fatkeqesisht ata sot jo vetem janë rikthyer në pushtet, por kane rikthyer edhe gjithe kontigjentin famëkeq të ish spiuneve, sot me nje etiketim te ri ”patronazhistet”.

https://gazetashqiperiajone.wordpress.com/2019/04/01/agron-tufa-kecenohet-nga-ish-prokurori-spartak-braho/

Kategori
Uncategorized

Bardhi: Ata ishin gati të na përdhunonin.

Ministri i Brendshëm Bledi Çuçi përmes një mesazhi të dërguar në emisionin “Opinion” ka mohuar që personat që shihen gjatë protestës së 8 Janarit duke u konfliktuar me protestuesit, të jenë punonjës të gardës apo policisë.

“Ç’ësht kjo pyetje? Si mund të jenë policë apo gardistë me bishta kazmash? Janë demokratë të gjithë  anëtarë të së njëjtës familje. Nuk ka zyrtarë të policisë, as oficerë”, tha Çuçi përmes një mesazhi.

Bardhi i cili më herët tha se nuk i njihte personat në fjalë dhe se zona nga ku ata dilnin ishte në perimetrin e vijës së kuqe që mbrohej nga garda, vijoi:

Bardhi: Nuk thashë që kanë qenë punonjës garde. Garda e Republikës ka patur në seli 6 punonjës sikundër ka patur edhe një sasi të caktuar të pajisjeve që përdoren nga Garda e Republikës, unë nuk e di kush janë personat që janë në video.

Tela: Nuk keni pyetur kush janë?

Bardhi: Jo nuk kam pyetur.

Fevziu: A dalin nga zyra e zotit Basha?

Bardhi: Kanë dalë nga ballkoni i zyrës.

Hoxha: Si i ka lejuar garda këta njerëz?

Bardhi: Ballkoni është jashtë zyrës. Dhe dritarja që është aty është dritarja e mesit të zyrës së kryetarit. E përsëris, në rrethana të tjera nëse aty do kishte dashur gjak ajo zonë është brenda zonës së kuqe të mbrojtjes së kryetarit./Opinion.al

Kategori
Uncategorized

Kjo më poshtë është fytyra e vërtet e imoralit politik në Shqipëri.

Nga Evi Kokalari /

Shkrimi i plotë i Kokalarit /

Më besoni tashti kur ju them që imoraliteti vetjak është i lidhur ngushtë me atë politik dhe nuk duhet anashkaluar tek deputetët?

Nëse këta nuk i janë besnik njerëzve të tyre, vërtet mendoni se do t’ju jenë besnik juve dhe votës tuaj?

JO! Ju helmuan dhe desh ju vranë në 8 Janar për të mbrojtur interesat e tyre financiare.

Herës tjetër konsiderojini këto faktet perpara se ti votoni. Imoraliteti nuk është më çështje private kur vjen tek ata që pretendojnë se mbrojnë interesin tuaj dhe të vëndit. Prandaj imoraliteti i Kongresmenëve në Amerikë merret shumë seriozisht, sepse herët a vonë, imoraliteti i tyre bëhet problemi i popullit.

Votoni njerëz të ndershëm dhe me integritet.

Kjo më poshtë është fytyra e vërtet e imoralit politik në Shqipëri.

Kategori
Uncategorized

Diplomatet Rusë në selinë e Natos- Bruksel, agjentë të spiunazhit Rus .

“100 përqind armiqësor, spiunazhi rus në Bruksel, një kërcënim”, NATO nuk ua tha emrat, një investigim zbulon identitetin e ‘diplomatëve’ të dëbuar

NATO nuk i përmendi kurrë me emër, gjë që nënkuptonte se ata mund të ktheheshin pa zhurmë në Rusi, dhe më pas të dërgoheshin me mision në vende të tjera jashtë NATO-s, sërish nën mbulimin diplomatik.

Por pas atij momenti, Rusia mbylli të gjithë ambasadën e saj në selinë qendrore të NATO-s. Reagimi u lexua si një përpjekje për të shpërfillur Aleancën Perëndimore, ndërsa kanë nisur bisedimet mbi kërcënimin që Rusia mund të nisë një luftë të re kundër Ukrainës.

Por lidhjet e nivelit të lartë të disa prej atyre që u dëbuan me urdhrin e vetë Stoltenberg, treguan se zemërimi i Kremlinit mund të kishte pasur një dimension personal. Ato treguan rëndësinë që ka shtabi i NATO-s si një objektiv në sytë e Rusisë.

Dhe CV-të e këtyre njerëzve hedhin dritë mbi llojin e njerëzve që po dërgonin në Belgjikë shërbimet ruse të spiunazhit. Tetë diplomatët spiunë  ishin Sergei Chesnokov, Oleg Demekhin, Vasily Epishkin, Dmitry Filippenok, Igor Kovalev, Nadezhda Obukhova, Alexander Smushko dhe Stanislav Telegin, sipas informacionit të marrë falë një investigimi të përbashkët nga “Dossier Center”, një OjQ me qendër në Londër dhe EUobserver.

Smushko, që është me origjinë estoneze, ishte diplomuar fillimisht në Fakultetin e Gjuhëve të Huaja dhe Informacionit të Huaj Ushtarak në Universitetin Ushtarak të Ministrisë së Mbrojtjes (VUMO) në Moskë. Ai u emërua më pas nënkolonel dhe zëvendës shef i departamentit të VUMO-s.

Më vonë, ai gjithashtu iu bashkua shërbimit sekret të ushtrisë ruse GRU. Përpara se të vinte në Bruksel, ai kishte punuar si përkthyes personal i Ministrit rus të Mbrojtjes Sergei Shoigu, shefit të forcave të armatosura ruse Valery Gerasimov, dhe ish-Ministrit rus të Mbrojtjes Anatoly Serdyukov, në bisedimet e tyre me figurat më të larta politike dhe ushtarake në mbarë botën.

Edhe bashkëshortja e tij Nina u largua nga Belgjika bashkë me të shoqin. Edhe pse ajo nuk punonte zyrtarisht si diplomate në Bruksel, dhe nuk u dëbua zyrtarisht, edhe profili i saj ishte shqetësim për autoritetet europiane.

Edhe Nina Smushko ishte diplomuar në VUMO, ku kishte marrë gradën ushtarake të kapitenes, dhe po ashtu kishte punuar më parë si përkthyese  e ushtarakëve nga Indonezia, Malajzia dhe Venezuela në VUMO, vende tek të cilat Rusia eksporton armë.

Rusia ka rreth 200 diplomatë dhe zyrtarë konsullorë në misione të ndryshme në Bruksel, dhe në qytetin e dytë më të madh të Belgjikës, Antverp.

Filippenok, që jetonte dikur në qytetin rus Shën Petersburg, ishte sipas të dhënave telefonike ruse të ekzaminuara nga “Dossier Center”, një anëtar i njësisë 55297 të shërbimit të brendshëm të spiunazhit të Rusisë, FSB.

Filippenok angazhohej shpesh në aktivitete të ndryshme në Bruksel. Për shembull në shtator 2018, ai mori pjesë në një konferencë mbi misionet paqe-ndërtuese të BE-së të organizuara nga Qendra për Studime të Politikave Evropian.

Epishkin, edhe ai i dëbuar nga selia e NATO-s, dukej se ishte i interesuar mbi atë që Perëndimi po bënte me të dhënat e mëdha. Ai është diplomuar si toger rezervë në departamentin 609 të Institutit të Aviacionit të Moskës (MAI), që mëson “Informatikën e Aplikuar” – softuerë të sistemit, sisteme të komunikimit kompjuterik, matematikën e aplikuar, inteligjencën artificiale dhe përpunimin e të dhënave të mëdha.

Në një moment, ai iu bashkua shërbimit të inteligjencës së jashtme të Rusisë, SVR. Edhe ai ka marrë pjesë në shumë aktivitete në Bruksel, si për shembull në një seminar me temë “Big Data Europe” në vitin 2017, së bashku me ekspertë të tjerë të fushës nga BE, SHBA, India dhe Japonia, ku u bënë publike shumë të dhëna.

Edhe Chesnokov, një tjetër nga tetë spiunët rusë, kishte një histori të ngjashme. Para mbërritjes së tij në Bruksel, ai kishte punuar për Antaris-TP, një kompani ruse e lidhur me shtetin, e cila kryente kërkime shkencore dhe krijonte baza të dhënash për llogari të Ministrisë ruse të Mbrojtjes dhe FSB-së.

VUMO dhe MAI, ku studionin Smushkin dhe Epishkin, janë qendra të njohura rekrutimi për inteligjencën ruse. Por i tillë është edhe Instituti Shtetëror i Marrëdhënieve Ndërkombëtare në Moskë (MGIMO), ku kishin studiuar Telegin dhe Demekhin, të cilët NATO-ja po ashtu i largoi.

Telegin më pas shkoi të punonte për departamentin financiar të ministrisë së jashtme ruse në misione jashtë shtetit, por zyrtarisht u pagua me kikirikë për punën e tij, sipas deklaratave të tij tatimore të vitit 1999.

Telegin dhe Demekin kishin apartamente në komplekset e ndërtuara nga qeveria në lagjet Rublevskoye Michurinsky Prospect në Moskë. Disa nga fqinjët e tyre ishin gjithashtu oficerë të inteligjencës ose zyrtarë të ushtrisë, qeveritarë dhe punonjës të bankave shtetërore ruse, të cilët dërgoheshin për misione në ambasadat e huaja apo për çështje bankare, zbuloi “Dossier Center”.

Por nëse diplomimi nga VUMO, MAI ose MGIMO ishte pjesë e profilit tipik të një agjenti rus, të tjerët ishin me më pak përvojë në këtë aspekt. Për shembull Kovalev, ishte një moskovit që punonte për sindikatat e punëtorëve të transportit rrugor, përpara se të shkonte të punonte në ofiçinën e makinave të Ministrisë së Jashtme ruse.

Edhe Obukhova, që kishte qenë një “këshilltare” në ambasadën ruse të NATO-s përpara dëbimit të saj, lindi në një fshat në një familje modeste pranë Noginskut, në Rusinë Qendrore. Ajo filloi të postonte katalogë reklamash për një firmë qiprioto-gjermane në vitin 2002.

Ajo iu bashkua stafit të Ministrisë së Jashtme ruse, dhe më vonë u bë atashe në ambasadën ruse në Otava të Kanadasë. Para se të shkonte në Bruksel, ajo u vlerësua në vitin 2006 nga presidenti rus Vladimir Putin për “përgatitjen e samitit të krerëve të shteteve dhe qeverive të vendeve të G8-ës në Shën Petersburg”.

Dëbimet e NATO-s vitin e kaluar ishin të katërtat në radhë vetëm kohët e fundit. Procesi i dëbimeve nisi që në vitin 2009, kur NATO dëboi Vasily Chizhov, djalin e ambasadorit të atëhershëm dhe atij aktual të Rusisë në BE, Vladimir Chizhov, si dhe një tjetër diplomat rus, Viktor Kochukov, me akuzën e spiunazhit.

Sipas vlerësimeve të burimeve të inteligjencës perëndimore, të paktën gjysma (rreth 100) e diplomatëve të akredituar të Rusisë ishin oficerë të shërbimeve sekrete, ndërsa rreth 100 spiunë të tjerë rusë punonin nën një mbulesë jo-diplomatike në biznese, grupe kërkimore dhe OJQ në Belgjikë.

Një diplomat i BE-së, shpjegon në kushte anonimiteti, se pse spiunazhi rus në Belgjikë përbënte një kërcënim.

“Në misionet ruse në NATO dhe BE, numri i spiunëve që kryejnë operacione agresive të inteligjencës është shumë i madh. Dhe mos harroni: Në doktrinën ushtarake të Rusisë dhe strategjinë e saj mbi sigurinë kombëtare, Rusia e përcakton NATO-n si armikun e saj kryesor. SVR dhe GRU kryejnë vrasje politike, rekrutojnë informatorë dhe agjentë, dhe janë 100% armiqësore ndaj NATO-s dhe BE-së”- thotë diplomati.

GazetaSi

Euobserver

Kategori
Uncategorized

Raportimet e guvernatores Kim në DASH kanë qenë një mashtrim përsa i përket Sali Berishës.

Por çfarë shkoi keq në fakt me këtë intervistë që Kim reagoi?

Megjithëse intervista në VOA, më shumë se mbështetje për Bashën, ishte një “sponsorizim” për ambasadoren dhe qëndrimet e saj, ajo prapë solli disa probleme morale për vetë reputacionin e të intervistuarit dhe vetë ambasadores, pasi gazetarja e VOA ishte shterruese në pyetje dhe argumente duke bërë që Gabriel Escobar dy- tre herë të thoshte disa të vërteta.

Të vërteta që në fakt nuk ishin qëllimi i intervistës.

Qëllimi i intervistës ishte për të përsëritur se Escobar është me Bashën dhe ka marrëdhënie të mirë me të.

Po, mundet !

Reagimi i Yuri Kim/ Çfarë shkoi keq me intervistën e Escobar?

Pas intervistës së Gabriel Escobar, duket se pritshmërite e ambasadores Yuri Kim nuk janë plotësuar për mënyrën se si e kanë lexuar mediat dhe qytetarët në rrjet. Ajo ka reaguar me stilin e Ramës duke sulmuar gati drejtpërdrejt opinionistët me një status ku thotë: Mos lexoni “Spin doktorët”, por lexojeni intervistën e Escobar, duke sjellë disa momente të saj.

Por çfarë shkoi keq në fakt me këtë intervistë që Kim reagoi? Megjithëse intervista në VOA, më shumë se mbështetje për Bashën, ishte një “sponsorizim” për ambasadoren dhe qëndrimet e saj, ajo prapë solli disa probleme morale për vetë reputacionin e të intervistuarit dhe vetë ambasadores, pasi gazetarja e VOA ishte shterruese në pyetje dhe argumente duke bërë që Gabriel Escobar dy- tre herë të thoshte disa të vërteta. Të vërteta që në fakt nuk ishin qëllimi i intervistës. Qëllimi i intervistës ishte për të përsëritur se Escobar është me Bashën dhe ka marrëdhënie të mirë me të.

Por konstatimi i gazetarese së VOA, se vendimi i DASH riktheu Berishën aktiv në politikë dhe me shumë mbështetje, e gjeti të papërgatitur Escobar, i cili tha se mund të jetë kështu, por nuk besoj se ka ndikim elektoral. Por gazetarja e VOA nguli këmbë se zhvillimet po tregojnë se Berisha ka shumë mbështetes. Escobar, i surprizuar nga këmbëngulja e gazetares, tha: Po, mundet.

Kjo ishte “surpriza” e parë negative për Yuri Kim, pasi ajo sigurisht që ka raportuar në DASH që Berisha nuk ka mbështetje.

.

“Surpriza” e dytë negative për Kim ishte tërheqja e Escobar nga presioni me sanksione ndaj atyre që nuk mendojnë si ata.

Kjo deklaratë kishte edhe një domethënie tjetër:

E thënë më qartë :

Edhe deklarata se nuk duam të angazhohemi në Shqipëri me sanksione është sërish një goditje për Yuri Kim .

Këto pyetje nga VOA dhe përgjigjet e detyruara nga Escobar në fakt hodhën ne erë qëllimin e intervistës, atë që Escobar është me Bashën.

Një gjë dihej edhe pa këtë intervistë, por që në këtë intervistë u la të kuptohet, se Kim ka bërë raport jo real në DASH dhe kërcënon me sanksione këdo që nuk i bindet asaj pa lejen e DASH

Yuri Kim’s reaction / What went wrong with Escobar’s interview?

After the interview of Gabriel Escobar, it seems that the expectations of Ambassador Yuri Kim have not been met for the way the media and citizens in the network have read it. She reacted in Rama’s style by attacking opinion leaders almost directly with a status where she says: Do not read “Spin Doctors”, but read Escobar’s interview, bringing some of her moments.

But what went wrong actually with this interview that Kim reacted to? Although the interview on VOA, more than support for Basha, was a “sponsorship” for the ambassador and her attitudes, it still brought some moral problems to the reputation of the interviewee and the ambassador herself, as the VOA journalist was exhausted in questions and arguments. causing Gabriel Escobar to tell some truth two or three times. Truths that were not actually the purpose of the interview. The purpose of the interview was to reiterate that Escobar is with Basha and has a good relationship with him.

But the statement of the VOA journalist, that the decision of DASH returned Berisha active in politics and with a lot of support, found Escobar unprepared, who said that it could be so, but I do not believe that it has electoral influence. But the VOA journalist insisted that developments are showing that Berisha has many supporters. Escobar, surprised by the journalist’s insistence, said: Yes, he can.

This was the first negative “surprise” for Yuri Kim, as she certainly reported to DASH that Berisha has no support.

The second negative “surprise” for Kim was the withdrawal of Escobar from the pressure of sanctions on those who do not think like them. Asked by VOA about Berisha and ‘non grata’, he said that he did not want to comment on him and that he did not want the US to engage in Albania with sanctions. This statement was in fact the most serious for the whole district of Basha, who in the name of Kim threaten with sanctions anyone who supports Berisha. This statement had another meaning: The acceptance of the fact that sanctions without facts turn into a boomerang and have the opposite effect. Returning to politics with more support for the sanctioned without facts.

To put it more clearly, it seems that Kim was invested in this interview in support of Basha, but that in fact highlighted from the mouth of Gabriel Escobar that her reports to DASH have been a hoax regarding Sali Berisha, that that man is a pensioner without political support.

The statement that we do not want to engage in Albania with sanctions is again a blow to Yuri Kim and the way she advised her superiors to defeat the opposition after the theft of the third term by Edi Rama with the support of Ambassador Kim herself. We have in mind here the betrayal that Kim committed to the opposition for the June 5 agreement.

These questions from VOA and the answers forced by Escobar actually blew up the purpose of the interview, what Escobar is with Basha. One thing was known even without this interview, but that in this interview it was hinted that Kim has made an unrealistic report in DASH and threatens with sanctions anyone who does not obey her without the permission of DASH.

https://www.syri.net/politike/477919/reagimi-i-yuri-kim-cfare-shkoi-keq-me-intervisten-e-escobar/

Kategori
Uncategorized

Basha ky ”Superman”

Kategori
Uncategorized

Cili do jetë pickimi i rradhës i Vejushës së Zezë?

Adriana Kalaja Avokate .

Cili do jetë pickimi i rradhës i Vejushës së Zezë?

Kur përmëndim emrin Griselda, mëndja direkt na shkon të Erion Veliaj dhe e-mailet e nisura nga ky i fndit institucioneve mdërkombëtare.
Kur përmendim emrin Griselda Blanco ose siç e njohim Vejusha e Zezë, mëndja direkt na shkon te dy gra.
Njëra është Nexhmije Hoxha dhe tjetra është Yuri Kim.
E para, i shkaktoi vendit aq shumë dëme sa edhe sot e kësaj dite po i vuajmë.
E dyta, për 2 vjet i ka shkaktuar shqiptarëve demin e 31 viteve të mara së bashku, si në aspekt të sovranitetit ashtu dhe në atë të demokracisë.

Personalisht unë jam pozicinuar herët kundër znj. Kim (mbase është dhe zonjushë), duke e akuzuar jo vetëm të pozicionuar dukshëm në krah të regjimit të Ramës, por në shumë raste dhe si seksere e drejtpërdrejtë e tij.

Më ngacmoi statusi i zonjës që bën detyrën e ambasadores më datë 8 janar 2022.

Qëllimisht dhe turpêsisht, ajo jo vetëm mban krah por nxiton të përcaktojë se kush po e bën dhunën.

Në një status pas një periudhe shumë të gjatë heshtje, në orën 11.46, pra para se në Seli të shfaqeshin shenja të dhunës, aq më pak mga brenda selisë, zonja pozicionohet qartësisht te njerëzit brënda Selisë.

Sipas këtij ststusi: “Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë thellësisht të shqetësuar për rritjen e tensioneve në Ndërtesën e Selisë së Partisë Demikratike dhe përdorimin e forcës nga protestuesit. U bëjmë thirrje organizatorëve të protestës, që të refuzojmë forcën dhe të ushtrojnë qetësi………”.

Siç qartazi shikohet, znj. Kim dhunēn e shikon te protestuesit dhe, jo te ata të cilët kishin provokuar edhe atë të pakët reagim, duke i mbyllur dhe blinduar dyert anëtarëve të PD-së.

Tek lexoja këtë deklaratë si dhe ate të sotmen të Escobar (me lidhje të forta ky emër edhe nga historia me Vejushën e Zezë), deklaratë e cila nuk ishte më shumë se qoka e rradhës ndaj regjimit tashmë me dy koka, Rama-Basha, natyrshēm më lind pyetja:

Po dhuna e Policisë Kriminale të Shtetit ndaj atyre që qëndronin paqësisht në Godinën e Teatrit Kombētar, në orën 04.25 të mëngjesit, pa dyer te mbyllura dhe te blinduara nuk i bëri përshtypje Vejushēs së Zezë?

As kur artistë dhe qytetarë i nxorën me pranga në duar, ndërkohë që prishja e Teatrit filloi kur protestuedit paqësor ishin akoma brenda?


Fotos së aktorit Neritan Liçaj me pranga në duar të bërë publike nga mediat vendase dhe të huaj, i bën sfidë Vejusha e Zezë me një foto në faqen e ambadadës së SHBA-së të një luleje pikërisht me ngjyrë mavi.
Se e kam thënë që më 17 maj.


Por kjo nuk më ndali ditë pas dite të akuzoj këtē imdivid që jo vetëm nuk përfaqēson interesat e SHBA-ve, por me veprime aktive është një individ me tipare thellësisht antishqiptare.
Ashtu si sot është kaq fort jo në krah të Lulzimit por të aferave që lidhen me truallin e Selisë së PD-së.

Të njëjtën gjë duhet të bëjnë Qëndrestarët demokratë.

E mbani mënd si vazhdoi presioni i pas ngrënies së barit?

Me refuzim vizash.

Ndërkohë që Non Grata e Berishës pati efektin e plumbit rikoshet, Foltorja ishte katalizatori i ngritjes së Demokracisë dhe Opozitës.

Por kjo prekte interesat e Vejushës së Zezë dhe jo ato të SHBA-së, përsa kohë që prova për Non Gratan akoma nuk ka dhe çdo gjë është ngritur mbi thashethemet e Delina Ficos, e cila përveç të tjerave, mer të drejtën që me shoqatën e saj të gjykojë gjithë dosjet stok në Gjykatën e Lartë.


A ka më shkatërrim të madh se po pëson Sistemi Gjyqësor se kjo me Reformën në Drejtësi, ku qartazi ka ndikimin shumë të madh Vejusha e Zezē?

Në vënd që kjo përfaqësuese e SHBA të përcjellë në vendin tonë tiparet e demokracisë amerikane kjo zgjedh të spiropallizohet dhe gridarizohet ultësisht.

Mjafton të shikoni ndryshimin në pamjen e saj si pasojë e parukieres së Gridës, Vilave të Joridës dhe birrave të Elisës, kupton që halli i Vejushës ëdhtë interesi i saj personal.


Janë këto afera, plus dhe ajo e Non Gratas të Berishës pa fakte dhe prova që kanë detyruar autoritetet amerikane të mos i japin titullin “ambasadore”.

Sepse nëse Amerika ka fytyrën e Vejushës sē Zezë , asnjë shqiptar nuk do ta shohë më atë si shtëpinë dhe ëndrrën e lirisë dhe e demokracisë.

Pse e them këtë?

Sepse sa herë ka skandale, Vejusha Zezë zhduket me javë deri kur mer urdhërin nga Rama për të dalë dhe për të helmuar viktimën e rradhës.

Lulzimin në shêrbim të Ramës.

Kullat te Selia e PD-së.

Deri atëhere do luftoj që helmin e Vejushës së Zezë dhe e të gjithë zvarranikëve, ta mbaj larg Atdheut dhe Kombit tim.

Larg helmin nga vendi im.

What will be the Black Widow’s next bite?

When we mention the name Griselda, our direct mind goes to Erion Veliaj and the e-mails sent by him to the international institutions.

When we mention the name Griselda Blanco or as we know the Black Widow, our mind directly goes to two women.

One is Nexhmije Hoxha and the other is Yuri Kim.

First, it caused so much damage to the country that we are still suffering to this day.

Second, for 2 years it has caused the Albanians the bull of 31 years taken together, both in terms of sovereignty and that of democracy.

Personally I am positioned early against Ms. Kim (maybe she is also a lady), accusing her not only of being clearly positioned on the side of the Rama regime, but in many cases also as his direct realtor.

I was teased by the status of the lady who does the duty of ambassador on January 8, 2022.

Intentionally and shamefully, she not only holds the pir arm rushing to determine who is committing the violence.

In a status after a very long period of silence, at 11.46, so before the signs of violence appeared in the Headquarters, much less inside the headquarters, the lady is clearly positioned to the people inside the Headquarters.

According to this status: “The United States of America is deeply concerned about the escalation of tensions in the Democratic Party Headquarters Building and the use of force by protesters. We call on the protest organizers to reject the force and exercise calm … …… “.

As can be clearly seen, Ms. Kim sees the violence in the protesters and not in those who provoked even the slightest reaction, closing and arming the doors of PD members.

That these were the ones that the Black Widow told her a few months ago that they would eat grass, while she was not impressed that those she supported and supported, planted her, traded and drank the grass.

When I read this statement as well as that of Escobar today (with strong connections this name also from the history with the Black Widow), a statement which was no more than the next hand to the now two-headed regime, Rama-Basha, naturally the question arises:

What about the violence of the State Criminal Police against those who were standing peacefully in the National Theater Building, at 04.25 in the morning, without closed and armored doors, did not impress the Black Widow?

Not even when artists and citizens handcuffed them, while the demolition of the Theater began when peaceful protesters were still inside?

The photo of the actor Neritan Liçaj with handcuffs made public by local and foreign media, is challenged by the Black Widow with a photo on the page of the US embassy of a flower exactly in blue.

That I have said since May 17th.

I say it today.

That part of the disaster of the New Theater is the Black Widow.

On May 17, I even called for a siege of the American embassy, which was run by the Black Widow and which had clearly agreed to the demolition of the Theater, a fact for which I was criminally charged and Sander Lleshaj was forcibly requested to be arrested.

But this did not stop me day after day from accusing this individual who not only does not represent the interests of the United States, but with active actions is an individual with deeply anti-Albanian features.

As it is today, it is so strongly not on the side of Lulzim but of the affairs related to the territory of the PD Headquarters.

The Black Widow has no interest in either democracy or the independence of a political force.

Its interests are clear and related to the two enviable lands for the construction of Towers.

Like at the Theater Square.

As well as at the PD Headquarters.

The interest from the Theater Square has not diminished, but it is the protest of the Resistance that continues and the decision of the Constitutional Court that they are keeping away from it, despite the interventions of her colleague, Luigi Soreca.

So must the Democratic Resistance.

Do you remember how the pressure continued after eating the grass?

With visa refusal.

While Berisha’s Non Grata had the effect of ricochet bullets, Foltorja was the catalyst for the rise of Democracy and Opposition.

But this affected the interests of the Black Widow and not those of the US, as long as the evidence for Non Gratan still does not exist and everything is based on the rumors of Delina Fico, who, among other things, gets the right with the association of its to adjudicate all stock files in the High Court.

Is there a greater destruction that the Judicial System is suffering than this with the Justice Reform, where the Black Widow clearly has a great influence?

The very low level of performance and the very large diplomatic blunders have led many Albanians to question the freedoms provided by the US Constitution.

Instead of this US representative conveying to our country the features of American democracy, this chooses to be spirophalized and gridarized to the bottom.

Just look at the change in her appearance as a result of Grida’s hairdresser, Jorida Villas and Elisa’s beers, she realizes that the Widow’s plight is her personal interest.

Can we really believe that the Black Widow is fighting for US interests?

If the opposite were true, he would worry about the Port of Durres as a strategic point of NATO which with the corrupt affair of Rama – Basha, is trying to pass under Russian and Serbian influence.

Has the Black Widow conveyed concerns about this port to the White House?

She knows very well that no.

It is these scandals, plus that of Berisha’s Non Gratas without facts and evidence that have forced the American authorities not to give her the title of “ambassador”.

Because if America has the face of the Black Widow, no Albanian will see her as the home and dream of freedom and democracy.

Why do I say that?

Because whenever there are scandals, the Black Widow disappears for weeks until she receives the order from Rama to come out and poison the next victim.

Who’s next?

I do not know, but it does not have enough poison to poison most Albanians.

I love America, but I love Albania more.

So the Black Widow scares me neither with grass nor with a visa.

Bar and visas to find the place that those who support him love very much.

For what reason do I say that the Black Widow has two interests in relation to the DP;

Flourishing in the service of Rama.

Towers at the PD Headquarters.

Until then, I will fight to keep the poison of the Black Widow and all reptiles away from my Homeland and Nation.

Away the poison from my place.

Ps: If we left a Widow to die peacefully in her bed, we should not let this Widow make peace with her anti-Albanianism.

Kategori
Uncategorized

Alban Stolaj: I riu që sfidoj kërcënimet dhe presionin e peng kryetarit.

Alban Stolaj .

Mes të ndaluarve nuk mund të mos ishte dhe ish futbollisti Alban Stolaj, djaloshi i qeshur i forumit rinor të Partisë Demokratike, që bashke me miqte e tij te forumit, me veprimtarine dhe perkushtimin e tyre per demokracine dhe partine demokratike, kanë 8 vjet që sfidojne diktaturen e narkoshtetit, dhe më së fundmi pengmarrjen e Partisë Demokratike nga tentakulat e ndyta sorosjane të instaluara po në duart e ndyta të pengut…ne afera, tendera, bisedime dhe marveshje skuthesh me narkokryeministrin.

Gjithshka në kurriz dhe në dëm jo vetëm të demokratëve dhe Partisë Demokratike,

Por të popullit dhe kombit Shqiptar.

Gjithshka e ideuar dhe orkestruar nga Soros dhe mafia vëndase dhe nderkombëtare, për të ç’bërë apo zhdukur Partinë Demokratike, forcën e pare opozitare që theu dhe mundi diktaturen komuniste në Shqipëri.

Pengu Basha dhe Gaz Rrondelja nuk mund tja falin Albanit përballjen e tij hapur me ta.

Nje prej postimeve te Albanit :

Vota zgjedh te tashmen edhe te ardhmen .

Lul brava nuk pranon voten ka alergji nga zgjedhjet..

Sekretati I pergjithshem ose ndrsyhe Gaz dylberi sja ka iden Qa eshte vota se deri me sot vetem eshte emeruar neper poste… edhe ne nje pal zgjedhje qe shkoj mori rezultatin me te dobet te mundshem qe mund te merrnim si parti..

Sado lek te jap kunati e brava ajo seli do ju kthehet Demokratve sepse loja ketu mbaron .

Boll me lojra lulash e gazerash….

Kategori
Uncategorized

Emiljano +Klaudio Çekani : I jati u arrestua 1990 me urdhër të Ruçit, djemte me 2022 me urdher të Bashës.

Nga Irena Shestani Shala /

Lejen na e dha Zoti e populli i Shkodrës që na përkrahi.

Gjashtë djem shkodranë u arrestuan të shtunën e kaluar. Faji i vetëm: protestuan paqësisht kundër një grupimi që i ka uzurpuar shtëpinë pa të drejtë.

Asnjëri nuk përdori as shkop, as gurë, as gaz e asnjë formë tjetër dhune. E megjithatë, policia i arrestoi kur protesta kishte mbaruar, larg nga selia e Partisë Demokratike, si pjesë e një liste të përpiluar në zyrat e PD-së. Arrestimi i tyre është vetëm një provë më shumë për të faktuar bashkëpunimin Basha-Rama.

Dy nga këto djem, të cilëve ky arrestim vetëm i zbardh faqen, janë Emiljano e Klaudio Cekini, djemtë e Kol Cekinit, të cilët fatkeqësisht po përjetojnë një situatë të ngjashme me atë që i ati e përjetoi në vitin e largët të 1990.

31 vite më parë, Kolë Cekini me vëllezërit e tij nuk u zmbrapsën, por kontribuan me devocion në mbajtjen e meshës së parë, edhe pse partia-shtet me kryetarin e degës Çapajev Taçin ndalonin rreptësisht mbajtjen e meshës së parë me 11 nëntor 1990 në Shkodër.

E pikërisht këtyre burrave, pak para se të niste Mesha e Shenjtë, dom Simon Jubani i drejtohet duke i kërkuar përsëri nëse e kishin marrë lejen, e duke pa se nuk e kishin arrit, atëherë si bari i vërtetë shpirtëror, pa iu dridhë qerpiku aspak, ju drejtua duke i thënë: “Lejen na e dha Zoti e populli i Shkodrës që na përkrahi”.

Nga raporti i Degës së Punëve të Brendshme Shkodër (dosja 1241): “Nga ana jonë u morën të gjitha masat me forca e mjete, në zbatim të planit të përpiluar për këtë qëllim, për të parandaluar çdo akt të mundshëm armiqësor e keqbërës në këtë grumbullim masiv njerëzish, duke ruajtur rendin e qetësinë publike. Gjatë zhvillimit të saj, nuk pati asgjë shqetësim. Në tërësinë e të dhënave të grumbulluara, mënyra e përsosur e organizimit të elementëve që organizuan këtë ceremoni, nga të cilët janë ish të dënuar politikë, ordinerë, rrugaçë e vjedhës, arrijmë në përfundimin se kemi të bëjmë me një veprimtari të mirëfilltë nga persona të tjerë që fshihen pas elementëve të dolën legalisht. Gjithashtu evidencohet se në këtë veprimtari të organizuar, del dora e zbulimeve të huaja e veçanërisht atij italian e jugosllav. Kemi organizuar punën operative për të zbuluar më me thellësi e gjerësi veprimtarinë armiqësore e organizatorët e saj.”

Nga dëshmitë e Kolë Cekinit dëshiroj të shkëpus një fragment: “më kujtohet nji rast kur mikrobuzi i sampistave rreth orës 02 të mëngjesit erdhi brenda në kishë, dhe nji prej policëve ndërhyri për të ndalue punimet, donte të terhiqte litarin e këmbanës, dhe aty për aty nderhyni njëni nga organizatorët e shumtë që ishim aty, Rrok Bardeli tue i thanë: “Mos e prek me dorë, sepse me nji të rënë të këmbanës, k’tu mblidhet e gjithë Shkodra.”

Kategori
Uncategorized

Sekretari i PD, Pogradec Genti Çela: Helmin dhe gjakun e 8 janarit nuk do e harroj kurrë.

Ata nuk janë vandalë, por të rinj intelektualë.

Janë anëtarë dhe drejtues të partisë demokratike në qënder e rrethe, që kërkojnë çbunkerizimin, dhe çlirimin nga pengu dhe pengmarrja të selisë të partisë së tyre .

Ata shkuan me flamurin e lirisë në duar.

Ata shkuan të futeshin në shtëpine e tyre fatkeqesish të marre peng dhe të bunkerizuar nga pengu Basha.

Ata shkuan me flamurin simbol të Partisë Demokratike.

Por nga brenda dritareve, veç banditeve me armë, lende helmuese luftarake dhe shkopijtë e besbollit, i prisnin dhe vëzhgonin edhe sytë e kuq të pengut.

Sytë e pengut kërkojnë hakmarrje dhe gjak demokratësh.

Pengu nuk pyet më për ta.

Pengu nuk pyet më as për bashkpuntorët apo drejtuesit e degëve të PD-së, nëpër rrethe.

Pengu nuk pyet .

Helmin dhe gjakun e sotëm nuk do e harroj kurrë.

(Atë të Sandër Lleshajt e kisha harruar)

Thotë sekretari organizativ i deges se Partisè Demokratike Pogradec Genti Çela, i cili ishte një prej demokratëve të dhunuar nga gazi dhe copat e xhamit që kriminelet e Bashes hidhnin mbi demostruesit paqesore jashte selisë së Partisë Demokratike.

I will never forget today’s poison and blood.

(I had forgotten that of Sander Lleshaj)

Says the organizational secretary of the Pogradec Democratic Party branch, Genti Çela, who was one of the Democrats raped by the gas and pieces of glass that Basha criminals threw at peaceful demonstrators outside the Democratic Party headquarters.

Today I saw men and women asking for help, losing their senses and breathing.

Seen up close it was horrible.