Kategori
Uncategorized

Shehi: Turqia merr nga lekët e shqiptarëve 50 mil/euro çdo vit.

Kreu i LZHK, deputeti Dashamir Shehu /

“Unë kam vite që e them hapur, e kam thënë dhe para disa viteve në parlament, se gjykoj që prezenca turke në politikën, ekonominë dhe shoqërinë shqiptare është e tepruar. Dua t’i kujtoj shqiptarëve disa detaje, për ta bërë situatën më konkrete, për të treguar se Shqipëria jonë e vogël e ka dhënë të gjithë kontributin e nevojshëm në këtë lloj raporti.

Raporti është aq disproportional sa ne cdo vit kemi një bilanc tregtar me Turqinë, i cili minimalisht shkon rreth 50mio në favor të Turqisë.

🔺Imagjinoni në 30 vite?

– Ne blejmë 70mio në Turqi dhe shesim 20mio, ku 50mio të parave të shqiptarëve i shkojnë Turqisë.

E dyta, shumë sektorë strategjik në Shqipëri janë të dominuar nga turqit.

Telekom, Banka Tregtare e cila është 40% e tregut, industritë minerare, industria energjitike, spitalet, sistemin arsimor e shumë sektorë të tjerë të biznesit në Shqipëri.

Më duket se kemi paguar goxha para për Turqinë, prandaj duhet të reflektojmë më ndershmërisht për këtë realitet ekonomik.” – shkëputur nga live i ditës së sotme për rubrikën “Java politike” në bashkëpunim me platformën PO Për Shqipërinë.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s