Kategori
Uncategorized

Oficeri serb do i drejtohej, Don Kelmend Spaqit : M’i ndaj myslimanet në njërën anë, e katoliket në anën tjetër!

Nga( Pjerin Ndoci )Komandanti serb, në festen e “Pashkëve” urdhëron Priftin katolik që t’i ndajë refugjatet shqiptar në mysliman e të krishterë

Oficeri serb do i drejtohej, Don Kelmend Spaqit : M’i ndaj myslimanet në njërën anë, e katoliket në anën tjetër! Këtu nuk ka mysliman e katolik, këta gjithë janë shqiptar të pa fajshëm në vendin e tyre. Para se të veproni kështu me vritni mu, pastaj motrat e nderit, dhe atëherë realizojeni planin tuaj kriminal. Kjo ishte përgjigjja që i kishte dhënë meshtari katolik, ushtarakut serb në oborrin e Kishës “Shën Andou” në Gllogjan të Pejës, në vitin 1999, rikujton

Kisha ishte e vogël, po ashtu edhe oborri për t’i zënë mira njerëz nga gjitha trevat e Kosovës, që kishin ardhur të hënën e Pashkëve në Kishën e Shën Andut, në Gllogjan të Pejës, për të kërkuar shpëtim. Shumica prej tyre ishin përballur me përjetime tmerri, në kohen kur vendi po digjej në katër anët nga forcat kriminale serbe. Don Kelmend Sapaqi, një prift trup shkurt, por me zemër të madhe që do i hapte dyer e Kishës për t’i strehuar të gjithë, pa dallim feje, ngjyre, apo regjioni.

Popullata e strehuar në Kishë !

Në mesditën e së hënës se Pashkëve, fshati Gllogjan do pushtohej nga qindra ushtar serb që ishin të armatosur deri në dhemb. Shënjestër ishte popullata civile e strehuar në Kishë. Një oficer serb me të zbrite nga eskorta do mësynte i tërbuar drejte popullatës që pjesa dërmuese ishin pleq, gra e fëmije. Por, para tij në mbrojtje të grigjës siç ishte misioni i tij, do shfaqej Don Kelmendi dhe motrat e nderit që nuk e lanë asnjëherë të vetmuar në atë kohe terrori. Ç’janë këta njerëz këtu, nxirri nga objektet e Kishës, gjithë këta nuk janë katolike, këtu ke mysliman e UÇK, iu drejtua ushtaraku me arrogancë meshtarit që gjendej para një sprove të madhe.

I pa trembur, si shqiptar i madh me butes dhe fuqinë e Zotit do i përgjigjej: Këtu s’ka katolik e mysliman këta gjithë janë shqiptare të pa fajshëm në vendin e tyre, para se të kryeni ketë krime makaber me merrni jetën mua, pastaj motrave të nderit, atëherë ndani popullin tim, do i drejtohej Prifti, oficerit serb që e kishte mbështetur për muri e tytën e pushkës ia kishte vendose në fyte. Por, mos harroni se ekziston hakmarrja e Zotit. Nesër bota do e kuptoj krimin që do e shkaktoni. Këta njerëz që po i shef janë fëmije, gra e pleq që si kane borxh as kujt t’ua marr jetën në pragun e shtëpisë, ishin fjalët e Priftit që vdekjen po e shihte me sy.

Kur dëgjoj këto fjale eprori serb, u shtang. Kishte ardhure me qellim për ta realizuar planin e kasapit të Ballkanit, Milloshoviçit që për shumë vite synonte që shqiptaret t’i përçaj përmes fesë. Por e kuptoj se njeriu i Zotit, fjalët dhe besimin e ka me të fortë se gjitha armët e ushtrive të Botës.

Pa pushke, me rruzare në dorë, Prifti bashkë me tri murgeshat do e zmbrapste gjithë atë ushtri gjakatare për t’i shpëtuar mbi 5 mije civil shqiptar.

Treva e Dukagjinit nuk e njehe vetëm për ketë akte, Don Kelmend Spaqi njihet për kontributin e madhe për gjatë gjithë luftës, në ndihem t’plagosurve, sëmurëve, refugjateve që vini nga zonat e ndryshme të Kosovës.

Ismet Gashi nga Regjeva e Klinës, rrëfen me lot takimin me dikur Priftin e Gllogjanit: Ai është legjendë e gjallë, vajza ime ishte e plagosur nga forcat serbe, kishte nisë plaga me iu kalbë, fati deshi me shkua në Gllogjan, si mori vesh don Kelmendi, menjëherë thirri motrën në ambulance që ishte aty afër Kishës, morën vajzën e mjekuan, ajo sot është shendosh e mirë dhe ka familje.

Një tjetër dëshmitar i ngjarjes në Kishë, tregon se si Prifti e kishte lëshuar shtëpinë, besa edhe dhomën e tij për refugjatë të ardhur nga Drenica, e po flinte bashke me në burrat, nder rimorkio të Traktorit,

Një gjeste që kishte lanë pa fjalë një përfaqësues ndërkombëtar dhe që kishte bërë bujë në media botërore ishte veprimi i Priftit, kur rrahu kambanat e Kishës për t’u treguar shqiptareve mysliman të strehuar në familjet e fshatrave katolike, Gllogjan e Nepole, se është koha e Iftarit për ata që kishin agjëruar, meqenëse ishin rrethana lufte në muajin e shenjet të Ramazanit.

Çfarë është kjo kambanë në ketë interval kohorë të pa zakontë, kishte pyetur Priftin një përfaqësues ndërkombëtar? Po bije në shenjë respekti që tregohet ndaj vëllezërve shqiptar të besimit mysliman që janë të strehuar neper familje të famullisë, se është koha për të shtruar sofrën e Iftarit, iu kishte përgjigjur Don Kelemend Spaqi me shumë butësi, rikujto Fatmire Gjergj Kamberaj

Kategori
Uncategorized

Shpërthen zvicerani: S’keni guxim ta thoni, fajin për viktimat e kanë ndërtimet.

“Shumë shtete dhe individë po dërgojnë donacione për rindërtim, që do të përfundojnë në xhepat e këtyre mashtruesve”,

“Në Zvicër, fitimi i një ndërmarrje ndërtimi për një projekt është gjashtë deri në shtatë përqind, këtu është 70 përqind! Sipërmarrësit këtu fitojnë një qerre me para në kurriz të sigurisë”.

https://amp.blick.ch/news/ausland/schweizer-prangert-die-baumethoden-in-albanien-an-baupfusch-ist-schuld-an-so-vielen-toten-id15638816.html

Gazeta më e madhe zvicerane, Blick, shkruan se fajin për kaq shumë viktima në tërmetin që ndodhi në Shqipëri e kanë ndërtimet.

Blick ka intervistuar një zviceran që jeton në Durrës me të shoqen, i cili shpërthen me zemërim. Rolf Alther, 77 vjeç, jeton me gruan kosovare në Durrës prej pesë vitesh.

“Kjo nuk duhej të ndodhte,” shan ai.

“Ky tërmet nuk është kaq i madh sa të shkaktonte dëme kaq të mëdha”.

Problemi është se askush nuk guxon këtu të thotë se pse ka dëme të tilla. “Shkaku i shembjeve janë ndërtimet e këqija shkel e shko”.

I zemëruar, ai i ka dërguar foto gazetës se si është dëmtuar banesa e tij dhe godina të tjera. Zvicerani, që dikur ka qenë përfaqësues politik në një parlament kantonal, thotë se këto janë ndërtime kriminale.

“Në Zvicër, fitimi i një ndërmarrje ndërtimi për një projekt është gjashtë deri në shtatë përqind, këtu është 70 përqind! Sipërmarrësit këtu fitojnë një qerre me para në kurriz të sigurisë”.

Alther nuk e ndal shpërthimin kur thotë se druhet se kriminelët do të përfitojnë edhe nga tërmeti.

“Shumë shtete dhe individë po dërgojnë donacione për rindërtim, që do të përfundojnë në xhepat e këtyre mashtruesve”, thotë ai.

Teorinë e tij për ndërtimet e dobëta e mbështet edhe profesori i ETH Zyrih, Bozidar Stojadinovic. Ai thotë se pasi sheh me kujdes fotot, e kupton se bëhet fjalë për ndërtime të dobëta. Sipas tij, ato duhen shembur.

“Ata fokusohen tek fitimi afatshkurtër, në vend që të mendojnë për të nesërmen dhe të investojnë në siguri. Ndërtesat moderne duhet të jenë në gjendje t’i rezistojnë një tërmeti si ai i të martës në Shqipëri,” thotë profesori.

Kategori
Uncategorized

Historia të frikshme e tërmetit të vitit 1267:

Profesoresha amerikane, Kasey Aderhold.

Një tërmet i rëndë shkatërroi Durrësin në vitin 1267. Për këtë ngjarje apokaliptike, albanologu i ndjerë Robert Elsie na ka lënë pas një rrëfim interesant.

Bëhet fjalë për rrëfimin e historianit dhe studiuesit George Pachymeres, i lindur në vitin 1242 dhe i vdekur rreth vitit 1310. Ai lindi në Nikea dhe mbajti detyra të larta në Kostandinopojë. Libri i tij “Historia” flet për periudhën e sundimit të Mikael Paleologut VIII dhe Androniku II. Ai përbën burimin kryesor për periudhën. Në të është edhe një përshkrim prekës i tërmetit të tmerrshëm që goditi qytetin e Durrësit. Historiani francez Alain Sucellier e daton këtë ngjarje tragjike në korrik të vitit 1267

Pas disa kohësh, një ngjarje e rëndë dhe e përlotshme ndodhi në Durrës. Gjatë muajit korrik, disa zhurma të pazakonta bënin që toka të dridhej vazhdimisht, zhurma që normalisht do t’i quanim rënkime. Ato po i paraprinin diçkaje të tmerrshme që do ndodhte.

Një ditë, zhurma ishte më e vazhdueshme dhe më e fuqishme se herët e kaluara. Frika që kaploi njerëzit bëri që ata të shkonin dhe të gjenin strehim jashtë qytetit, pasi kishin frikë se gjërat do përkeqësoheshin.

Nata ra mbi rënkimin e një ditë më parë dhe bashkë me të nisi një tërmet i fortë, më i dhunshëm se çdo gjë tjetër në kujtesën e gjallë. Nuk ishte, siç mund ta përshkruajnë disa, një dridhje e tokës në formën e një lëkundjeje, por një lëvizje e tillë kaq e fortë, sa dukej sikur i gjithë qyteti u kthye me kokë poshtë dhe u përplas fuqishëm në tokë.

Shtëpitë dhe godinat e larta nuk rezistuan për një sekondë, duke u rrënuar e duke varrosur brenda banorët. Ata nuk kishin kohë të shpëtonin sepse godinat ishin ndërtuar pranë njëra-tjetrës. Në të vërtetë, kishte më shumë shans që të mbijetonin ata që qëndronin brenda shtëpive sesa ata që dilnin nga shtëpitë që ishin kursyer pjesërisht nga shembja.

Asnjë nga ndërtesat nuk mbijetoi e paprekur. Ato u rrëzuan mbi njëra-tjetrën dhe çdo godinë që kishte rastisur të rezistonte ndaj fatit të shkatërrimit, ishte prishur nga rrëzimi i të tjerave.

Katastrofa ishte e papritur dhe e jashtëzakonshme për të lejuar që dikush të mbijetonte duke u arratisur. Për shumë njerëz, ishte si një ëndërr: ata nuk e zbuluan kurrë se në çfarë ngjarje u zhdukën. Fëmijë të vegjël dhe bebe, që nuk e kuptonin se çfarë kishte ndodhur, u varrosën nën rrënoja.

Zhurma e fortë dhe tmerri ishin të atilla, sa të mbijetuarit që e gjetën veten përballë dallgëve të rritura ndjeshëm në det, imagjinuan se ky nuk ishte vetëm fillimi i agonisë, por në të vërtetë fundi i botës.

Për shkak se qyteti ishte buzë detit dhe tërmeti i tmerrshëm kishte ndodhur kaq papritmas, ata që e gjetën veten jashtë, dhe që ishin zhurdhuar praktikisht, u përballën ashtu siç ishin me një trullosje të tillë nga shpërthimi i shtëpive njëra pas tjetrës, sa nuk mund të parashikonin asgjë tjetër veçse se ky ishte shkatërrimi i tërë universit.

Tërmeti zgjati për aq kohë sa asgjë nuk mbeti në këmbë. Gjithçka brenda qytetit ishte shembur dhe banorët ishin mbytur, me përjashtimin e vetëm të akropolit, që qëndronte i fortë dhe i mbijetoi tërmetit.

Kur agoi dita, banorët e zonave përreth nxituan menjëherë në qytet dhe nisën të gërmojnë, duke përdorur gjithçka që mund të merrnin në duar: sfurqet, kazma dhe çdo mjet pune që gjenin.

Nga të katër anët, ata nisën të gërmojnë, duke u përpjekur sigurisht që të shpëtonin çdo viktimë të pafat që mund të ishte ende gjallë, por ç’është më tepër, në përpjekje edhe për të shtënë në dorë çdo lloj pasurie që mund të nxirrnin nga brenda rrënojave.

Siç ndodhi, bashkë me të rriturit vdiqën dhe trashëgimtarët dhe nuk ishte askush që të pretendonte pronën. Kështu, pas disa ditësh, pasi kishin marrë flori dhe gjëra të tjera që kishin gjetur, shqiptarët rreth e rrotull Durrësit e braktisën këtë qytet të lashtë në vetminë e tij, një qytet tashmë i panjohshëm, i cili numërohej mes qyteteve ekzistues jo prej ekzistencës së tij, por thjeshtë prej emrit.

Peshkopi i tij, Niketas, që kish qenë aty gjithë kohës, mbijetoi, ndonëse në të gjithë trupin tashmë kishte plagë të fatkeqësisë. Përballë një katastrofe të tillë, që askush nuk do të kish menduar ndonjëherë se ishte e mundur, atë e kapi paniku dhe ia mbathi, duke e lënë metropolin të privuar jo vetëm nga personi i tij, por edhe nga banorët, shkëlqimin e ndërtesave dhe gjallërinë e dikurshme.

Kategori
Uncategorized

‘No government penny’! Refresh the Citizen Who Creates the Thief Prime Minister! ‘Asnjë qindarkë qeverisë’! Refreni qytetar që ngriti në këmbë kryeministrin hajdut!

‘Asnjë qindarkë qeverisë’! Refreni qytetar që ngriti në këmbë kryeministrin hajdut!

Red Varaku/

Ky tërmet do të mbetet gjatë në kujtesë si një nga tërmetet më shkatërrues që ka goditur ndonjëherë Shqipërinë, sepse ka shkaktuar një nga katastrofat më të mëdha humanitare në vendin tonë. Ndërkohë që sipas autoriteteteve në terren, dëmet mund të jenë disafish më shumë. Pamjet që shikojmë të shfaqen në ekran janë të frikshme dhe tejet demoralizuese.

Por, ky tërmet nuk do të mbahet mend vetëm për shkatërrimin e rëndë apo për paaftësinë totale të qeverisë për ta përballuar këtë situatë. Ai do të mbahet mend gjatë edhe si një ndër shfaqjet më të rralla të solidaritetit tonë kombëtar. Një solidaritet, që mund të krahasohet për nga mobilizimi shoqëror vetëm me solidaritetin gjatë luftës së Kosovës.

Të gjitha trojet ku ka shqiptarë janë shndërruar në qendra të mëdha humanitare, dhe në çdo lagje janë ngritur pika ku mblidhen ndihma për të goditurit nga kjo karatastrofë. Ndërkohë , rrjetet sociale janë kthyer në mjetin kryesor të mobilizimit qytetar, një rrjet që e ka nxjerrë shtetin pothuajse jashtë loje.

Por, një zhvillim jashtëzakonisht domethënës për këtë situatë është mosbesimi shumë i madh i shoqërisë tek kjo qeveri dhe refuzimi i prerë i tyre për të bashkëpunuar me qeverinë. Një fenomen që u vu re menjëherë pas tërmetit. Kjo për shkak të ballafaqimit me çoroditjen totale të strukturave shtetërore dhe mungesën e plotë të përgjegjshmërisë nga qeveria. Ky zhvillim dëshmoi, që qytetarët shqiptarë janë vetë shumë herë më përpara se sa vetë qeveria që i përfaqëson.

Thirrja njëzëri e shoqërisë dhe aktivistëve, që ndihmat të mos përfundojnë në duart e qeverisë, për shkak se kjo e fundit mund t’i vjedhë ato, ndodh për herë të parë në mjedisin tonë shoqëror dhe është pasgoditja më e fortë e tërmetit politik, që e detyroi kryeministrin të niste turin e gjezdisjes me dhjetëra kamera dhe fotografë me vete si dhe të derdhte lot para kamerave.

Kaq mosbesues janë qytetarët ndaj kësaj qeverie, sa vetë kryeministri është detyruar që t’i kërkojë qytetarëve, që t’ia dorëzojnë ndihmat e tyre agjensive shtetërore, madje ka shumë raste që nuk i ka lejuar këta qytetarë të shpërndajnë ndihma. Kjo për faktin e thjeshtë se ky organizim spontan zemrash, ky model njerëzor po e nxjerr fort në pah shëmtinë e kësaj qeverie.

Është pikërisht ky zhvillim, që e ka nxjerrë jashtë vetes kryeministrin, i cili me ç’duket nuk mund ta tolerojë një solidaritet të tillë, që në fakt e rinxjerr cullak atë dhe është tejet poshtërues për qeverinë.

Nervozizmi i holluar me lotë mallëngjimi, kërcënimi ndaj mediave , ironia ndaj vullnetarëve dhe sforcimi për protagonizëm në këtë situatë, në thelb nuk ka lidhje me interesin e kryeministrit për hallet e qytetarëve, sepse ai vetë ka lënë rrugëve mijëra familje, gra, pleq dhe fëmijë mbase edhe më shumë se sa kjo fatkeqësi.

Ajo është një përpjekje shëmtuar për të zhurmuar dhe mbytur këtë klithmë ulëritëse mosbesimi të shoqërisë, e cila ditët në vijim rrezikon të kthehet në një refren kundër qeverisë.

Refuzimi i qytetarëve për të bashkëpunuar me shtetin e tij KÇK, është një poshtërim therës dhe një zhvillim i jashtëzakonshëm për shoqërinë Shqiptare. Gjithësesi, çdo përpjekje e tij për ta asgjësuar këtë refren vetëm se e ka bërë atë të jehojë më shumë, sepse qytetarët tashme e kane te qarte fytyren e saj te vertete.

‘No government penny’! Refrain citizen who elevated the Prime Minister thief! Red Varaku / This earthquake will long be remembered as one of the most devastating earthquakes ever to hit Albania because it caused one of the greatest humanitarian catastrophes in our country. While according to authorities on the ground, the damage could be somewhat more. The images we see appear on screen are scary and extremely demoralizing. But this earthquake will not only be remembered for its severe destruction or the government’s total inability to cope. It will be long remembered as one of the rarest manifestations of our national solidarity. A solidarity that can be compared to social mobilization only to solidarity during the Kosovo war. All areas where Albanians have been transformed into major humanitarian centers, and points have been set up in each neighborhood to help those affected by the disaster. Meanwhile, social networks have become the main vehicle of civic mobilization, a network that has brought the state almost out of play. But one extremely significant development of this situation is the very distrust of society in this government and their stark refusal to cooperate with the government. A phenomenon that was observed shortly after the earthquake. This is due to the total disruption of state structures and the complete lack of accountability by the government. This development proved that Albanian citizens are many times ahead of the government they represent. The unanimous call of society and activists for aid not to end up in the hands of the government because the latter may steal it happens for the first time in our social environment and is the strongest consequence of the political earthquake, which forced the prime minister to embark on a guided tour of dozens of cameras and photographers with him and to shed tears in front of the cameras. So distrustful are the citizens of this government that the prime minister himself has had to ask the citizens to turn over their aid to state agencies, and there are many cases that have not allowed these citizens to distribute aid. This is because of the mere fact that this spontaneous organization of hearts, this human model, is highlighting the ugliness of this government. It is precisely this development that has ousted the prime minister, who could not tolerate such solidarity, which in fact reawakens it and is extremely humiliating for the government. The widespread nervousness of tears, the threat to the media, the irony of volunteers and the push for protagonism in this situation is essentially unrelated to the prime minister’s interest in citizens’ troubles, as he has left thousands of families, women, old people and children on the streets. perhaps even more than this disaster. It is an ugly attempt to mumble and stifle this screaming mistrust of society, which in the coming days risks turning into a chill against the government. Citizens’ refusal to cooperate with their state CCK is a profound humiliation and a tremendous development for Albanian society. However, his every attempt to annihilate this chorus has only made him echo more, because the citizens are already clear of its true face.

Kategori
Uncategorized

PSE???

Shqipëria e skamur e shkëlqimit fals projekton kulla dubaiane dhe ndërton “bizhura”.

Shqipëria ka një kryeministër të fiksuar pas luksit në jetën private dhe financat publike.

Por zhvillimi real nuk është telajo pikture me ngjyra para dhe bosh nga pas.

Ndaj shpëtuesi i rrudhosur në foto të cilin timonieri shijemadh e përzgjodhi se quhet “Luan” ka fytyrën e zbehtë të mjerimit migjenian.

Ne, të bizhuve nuk kemi rrogë dhe kasko për luanët.

Kosova dhe fqinjët, të mirëpajisur dhe efikasë në zbulimin e fatkeqëve të ngecur në rrënoja.

Tanët, përlotës, kurajozë, heroikë në përpjekjet e tyre përtej mundësive, por në një pikë, bëhen edhe vetë për oksigjen, njëjtë me viktimat.

Nuk kanë mjete të mjaftueshme, logjistikë, trajnime, organizim.

“Nuk ka fonde”…

Edhe hezitimi për të shpallur gjendjen e jashtëzakonshme lidhet me mungesën e fondeve.

Po pse?

Pse e ka arkën bosh një ekzekutiv që ka rritur taksat përditë?

E vërteta është e thjeshtë deri në fyerje.

Miliarda janë shpërdoruar në koncesione të pamenda gllabëruese.

Miliarda në mbifaturime veprash publike.

Miliarda në dëmshpërblime, gjyqe, gafa e gabime; cektësi e skajshme në shërbim të narcizmit të sëmurë politik.

Shqipëria e skamur e shkëlqimit fals projekton kulla dubaiane dhe ndërton “bizhura”.

Shqipëria ka një kryeministër të fiksuar pas luksit në jetën private dhe financat publike.

Por zhvillimi real nuk është telajo pikture me ngjyra para dhe bosh nga pas.

Ndaj shpëtuesi i rrudhosur në foto të cilin timonieri shijemadh e përzgjodhi se quhet “Luan” ka fytyrën e zbehtë të mjerimit migjenian.

Ne, të bizhuve nuk kemi rrogë dhe kasko për luanët.

Ama ne të bizhuve kemi politikanët më të bukur në botë që shkëlqejnë firmato.

Ne të bizhuve kemi paradë “alta moda” në oborrin e Parlamentit çdo të enjte.

Aliut ia ka fajin Kadriu, Kadriu duhet të heshtë se përballë është Saliu.

Asnjë lidhje Aliu me humanen, ndjeshmërinë, ritmin e një zemre majtas.

Shfajësime të përditshme, batuta karagjozësh, vetëlëvdata.

Alibabëzia e zbrazi arkën.

Arti i fjalëve boshe nuk e rimbush dot.

Një leshko i pispillosur që magjeps të verbërit me hartime.

Një popull shpirt topitur.

Një klasë politike barkngopur dhe shpirtzbrazur.

Një lëmsh i ngatërruar hidhërimi pa fund.

Për viktimat dhe ata që luftojnë gërmadhave.

Fëmijë, nëna me fëmijë.

Qoftë me kaq se lëkundjet vazhdojnë.

Ardian Thano

Kategori
Uncategorized

Tërmeti; një qysqi, një karkalec, njerëz që heqin rrënoja me duar dhe…propagandë.

Sot, Shqipëria është në gjunjë, jo vetëm nga Zoti, por edhe nga këta që i bëjnë mbledhjet e emergjencës live në facebook.

Kemi një qeveri në këmbë, një kryeministër që shkon në Durrës, por nuk duken gjëkundi forcat dhe makineritë e shpëtimit. Ato priten të na vijnë nga Kosova, Italia, Greqia. Në Thumanë është një eskavator, një karkalec. Dikush na shkruan që nuk ka qoftë një qen për be që të nuhasë për të mbijetuarit nën rrënoja.

Nga Enkel Demi

Arritëm ta çelim transmetimin në orën 05.02 në ABC News. Ishim të parët, por mund të ishim edhe më shpejt, nëse unaza që të çon drejt Sanatoriumit nuk do të ishte aq shumë e bllokuar nga makinat dhe gjindja e përfshirë nga paniku.

Nejse, nisëm një raportim me një video amatore dhe dy foto. Për ne mjaftojnë. Natyrisht, çuam nga gjumi jo vetëm gazetarët, por mbi të gjitha shtetarët.

Dinamika e një katastrofe të tillë nuk ka asnjëherë kohë. Duhen njerëz, mjete, ndihmë. Njerëz kemi, mjete nuk kemi, ndihmë japim si të mundemi.

Janë njerëzit e thjeshtë, policët, RENEA, ushtarë xhenierë që gjenden për fat aty rrotull e mbërrijnë me aq shpejtësi sa kanë takat, por të tërë kanë vetëm duart dhe zemrën e mirë që të shpëtojnë hallemadhët.

Kemi një qeveri në këmbë, një kryeministër që shkon në Durrës, por nuk duken gjëkundi forcat dhe makineritë e shpëtimit. Ato priten të na vijnë nga Kosova, Italia, Greqia. Në Thumanë është një eskavator, një karkalec. Dikush na shkruan që nuk ka qoftë një qen për be që të nuhasë për të mbijetuarit nën rrënoja.

Tërmeti e ka goditur Shqipërinë në orën 03.50, por ushtria i dërgon mjetet e veta gati katër orë më vonë. Thumana nga Tirana është vetëm 35 minuta larg.

Padyshim, ka dëshirë për të shpëtuar jetë, me thonj, por një qysqi sado e madhe të jetë dëshira është veç një qysqi.

Në dekikën, kur një trup i pajetë dilte nga rrënojat, shtabi i emergjencës na bënte me dije se do të ishte live në facebook. Mekanizmi i propagandës u vu në lëvizje, por rrënojat nuk gërmohen me statuse në rrjete sociale, lutje, thua se i kemi ministrat klerikë fetarë.

Njerëzit raportojnë në ABC News si të munden dhe thonë të vërtetën; kanë frikë, duan ndihmë. Spitalet mbushen plot, por në rrënoja ka ende të gjallë dhe ajo që duket me sy në operacionet e shpëtimit rrëfen mjerimin e këtij shteti që beson vetëm në propagandë.

Është ende herët, por lejet e ndërtimit në rërë buzë detit, tollovia e pallateve në Durrës, Tiranë, Krujë, Lezhë po na kthen reston e mbjelljes të tokës me beton. Njerëzit po i blejnë këto banesa me shumë para, por në fund edhe me jetë.

I vetmi që nuk tundet vendit është Teatri Kombëtar, të cilin thanë se një tërmet do e shëmbë, por ai nuk pyet, nuk ka një krisje. Por, ata duan ta prishin që të ndërtojnë pallate, në mënyrë që ato të na zënë brenda të nesërmen.

Sot, Shqipëria është në gjunjë, jo vetëm nga Zoti, por edhe nga këta që i bëjnë mbledhjet e emergjencës live në facebook.

Kategori
Uncategorized

S’bajmë gjumë kur ti dridhesh. Se veç Ty t’kemi Shqipni

Në një mënyrë shumë prekëse është shprehur edhe aktori Çun Lajçi, ai ka shkruar disa vargje që vërtetë janë emocionuese.

Vargjet nga Çun Lajçi:

Shqipnisë sime t’luhatun

Kur dridhesh ti

Ne s’bajmë gjumë Shqipni

Se tutemi po vdes

E rrajë jetimash mbesim

Të duem edhe kur vërshohesh

Ujnash

Edhe kur digjesh

Zjarresh

Edhe kur mallkohesh nesh

Kur luhatesh

Dridhesh e përkundesh

Tërmetesh

Si zogj t’futemi n’gji

E lutemi

Vetëm ti t’mos vdes

Ne

S’bajmë gjumë kur ti dridhesh

Se veç Ty t’kemi Shqipni

Kategori
Uncategorized

Tërmeti një piskamë edhe ndaj forcave demokratike që nuk kanë se çfarë presin më për të shpëtuar vendin.

K. bitro/

Të nderuar miq,

Ngushëllime për jetët e humbura nga tërmeti i fortë.

Kjo shkundje e dytë e Shqipërisë nga dora dhe vullneti i epërm është padyshim shenjë e dërguar kundër energjisë negative që ka zaptuar vendin.

Nuk është vetëm Durrësi e Tirana. Tashmë është Kavaja, Sukthi, Kruja, Laçi e gjithë Shqipëria që dridhet si asnjëherë më parë për një arsye që nuk mund të injorohet e që lidhet me të keqen që ka pushtuar vendin tonë.

Zoti tashmë nuk është i paanshëm,

Ai ka marrë vendim që apatinë e opozitës, pamundësinë e qytetarëve, shmangien dhe pritjen që atë që duhet ta bëjmë vetë e presim nga të huajt, nga Ufot apo dreqi e di nga, ta bëjë siç di Ai, mëshirploti, i madhërishmi, I Vetmi.

Ndaj tani le të lutemi se nuk kemi çfarë bëjmë në këto momente. Të lutemi fort për jetët tona dhe bashkëqytetarëve tanë, madje dhe për ata që nuk duan të kuptojnë se duhet një operacion i dhimbshëm hyjnor për të shpëtuar nga e keqja që është nderë mbi Shqipërinë.

Tërmeti i parë dhe ky i dyti është një piskamë edhe ndaj forcave demokratike që nuk kanë se çfarë presin më për të shpëtuar vendin. Pas kësaj që po ndodh nuk ka më paqe e qetësi për Shqipërinë. Zoti do ndëshkojë të keqen me ndihmën tonë apo pa të. Sa më shumë të reagojmë tani, aq më pak viktima do ketë Shqipëria. Bibla tashmë duhet lexuar me kujdes. Kur Zoti vendosi të zhdukte Sodomën dhe Gomorrën, e keqja ishte kaq e madhe në ato qytete sa mezi u gjet vetëm një familje që të ndihmonte të dërguarit e Perëndisë që përçonin lajmin se nëse nuk hiqej dorë nga e keqja, dënimi do ishte ekzemplar. Dhe ashtu ndodhi. Shiu i zjarrtë përcëlloi gjithë banorët që jo vetëm nuk u ngritën të pengonin të keqen, por u bënë pjesë e saj. Dhe ndër ta kishte fëmijë, gra, të moshuar e me radhë.

Shqipëria duhet shpëtuar nga qeverisja e keqe, e mbrapshtë, mëkatare dhe bashkëjetuese me veset më të zeza që i dënon morali, feja dhe ligji. Nëse nuk do e bëjë opozita, nëse nuk e bën rinia, nëse nuk e bëjnë studentët apo kishdoqoftë nga vdekatarët, atëherë do ndërhyjë Zoti dhe në këtë rast, lutuni të gjithë për jetët tona…Zoti të na falë që nuk po mundemi ta largojmë të keqen që na qeveris. Mëshirë…

Kategori
Uncategorized

Një mexhlis të madh na çeli Pandeli Jano Vangjeli Me Sulltan-llokum na veli Si kofini pas të vjeli…

Si kofini pas të vjeli…

Nga Ylli Dylgjeri/

Nuk është koha për tubime! – na tha Pandeli Majko sot në një replikë me thirrjen e Presidentit te Republikës për tu mbledhur në përkujtim të 8 Dhjetorit në sheshin Demokracia në Qytetin Studenti. “Presidenti duhet të udhëheqë dialogun, të bashkojë palët etj…na tregoi Majko!” Kaq na tha Majko dhe iku.

Komenti im për Majkon është i thjeshtë:

Majko duhet dëgjuar? Po! Duhet dëgjuar sepse, Majko ështe Ministri më i suksesshëm i Qeverisë së Rilindjes.

Majko përgjigjet për njerzit që lindin këtu e rriten në Perëndim.

Sepse Majko s’ka lidhje me krizën e vendit. Sepse Majko s’ka buxhet. Majko ka vetëm numra. Majko ka lidhje me diasporën që rritet çdo ditë duke ikur me vrap nga ky vend që drejton Majko me shokë!

Sa shqiptar lenë vendin çdo muaj?

Këtë di Majko.

Majko punon nga kufiri e matane. Sepse Majko s’ka lidhje me investimet. Sepse Majko s’ka lidhje me konçesionet!

Sepse Majko s’ka lidhje me borxhin! Sepse Majko s’ka lidhje me kriminalitetin që rritet çdo ditë!

Sepse Majko s’ka lidhje me bandat e drogës! Sepse Majko s’ka lidhje me diellin, me ujin, me ajrin, me…

Por, Majko, ka lidhje me Qeverinë.

Sepse Majko është Ministër dhe Vendi po shkon drejt Zeros.

Ke ndonjë Opsion me të mënçur për Ne që rrojmë

këtu zoti Majko? Ke qëne edhe Ti Kryeministër!

Si dilet nga kriza? Fol Majko, ky është mexhlisi?

Fan Noli dikur vargëzonte për një Pandeli tjetër te kënga e Salep Sulltanit:

Një mexhlis të madh na çeli

Pandeli Jano Vangjeli

Me Sulltan-llokum na veli

Si kofini pas të vjeli…

Kategori
Uncategorized

Ku i keni ato qe moret nga depot ushtarake, i shitet te gjitha?.

Kolonel Konstadin Koliqi/

Zakoni shqiptar….hallet duhet te na i zgjidhin te tjeret…..

Jo or jo..shtepija mbrohet nga pronaret banore te saja dhe jo nga forca politike, ne kete raste nga PD….

Keni mbi nje vite qe na thoni- do ta mbrojme edhe me gjake….pame banore te gjakosur, ndersa policet, jo…….

Ku i keni ato qe moret nga depot ushtarake, i shitet te gjitha?……ne shkurt te 97-tes, policia u shpartallua brenda 20 minutash dhe vetem me gure nga populli protestues, pamvaresishte se ne sherbim te kujt ishte protesta……

Ndërsa sot tek Astiri ku populli ka të drejtën e zotit të mbrojë pronën e tij, ka gure me shumice…..

Ata qe ju prune tek dera e shtepise, policin dhe fadromen, e kane nje shtepi…..ju e dini se ku i kane shtepite e tyre…..shkoni dhe shkatarrojuani atyre, se atehere ata laro do ta kuptojne mjerimin tuaj…….

Do tju arrestojne?,

Po, edhe disa protestues, ne vitin 97, u arrestuan, dhe megjithse i kushin lyer duart me gjak dhe trafiqe, forca politike qe erdhi ne pushtet, i liroi dhe i shperbleu…..

Keshtu do te ndodhi edhe me ju…… por ne dallim nga ata revolucionaret e tre gishtave, ju nuk po vrisni, por po kerkoni dhe mbroni me gjak …pronen tuaj, te ardhurat tuaja, jetën tuaj, që po ja u shkaterron ky klan kriminal në pushtet.

Apo po prisni votimet, qe ta votoni prap kete MAFIA qe ju mashtroi dhe shpetimin po ja kerkoni forces politike qe po ju mbeshtet…..

Këmbët e shpejta faqia e bardhë…shpetoni vehten, tju ndihmojne te tjeret……

Ne vertet jemi me ju, dhe krah jush, por që ne të vimë të jemi krah jush, duhet së pari ju të ngriheni të gjithe në mbrojtje të gjakut tuaj, prona eshtë gjak nga gjaku juaj.

Mbroheni sot, nesër është vonë.

Kategori
Uncategorized

Sallata ruse e Ramës.

Hi hi hi, Rama e do këtë gjoja shengen të karshillëkut ndaj BE së.

Në Beograd shkojnë 400 mijë turistë kinezë, por ne harrojmë që ata pastaj duan viza që të hyjnë në Shqipëri dhe kjo që po bën Rama thjesht as më shumë e as më pak do lehtësojë turistët kinezë…

Non sens dhe e pakuptueshme.

Kurse Zaev deklaroi se mosnjohja e Kosovës nga Beogradi nuk e pengon nismën.

Mirëpo atëhere shtrohet çështia..

Sii do kalojnë qytetarët e Kosovës në Sërbi pa viza dhe me pasaportë Republika e Kosovës?

Nuk e sqaron njeri.

Por kjo nuk e cënon nismën….Hajde sallatë sllave hajde…

Klevis Bitro/

Kategori
Uncategorized

Politikë e SHBA, apo e selive diplomatike?

Situata e krijuar me ambasadoren në Ukrainë është një shembull për të pyetur nëse z. Trump është i informuar për atë që ndodh me ambasadën e tij në Tiranë.

Për angazhimin e kësaj ambasade në reformën në drejtësi, për njëanshmërinë e qartë kjo seli diplomatike e interpreton reformën dhe vendimet që ajo përcjell si të SHBA.

Ajo ka thënë gjëra të këqija për mua. Ajo nuk më ka mbrojtur dhe unë kam të drejtën ta ndryshoj një ambasador

Kështu është shprehur presidenti amerikan, Donald Trump për ambasadoren e vendit të tij në Ukrainë, Marie Yvanovitch, pasi kjo e fundit dha dëshminë e vet në Komitetin për Inteligjencën në Kongres. Trump u ankua se ajo bënte gjëra që ai nuk I dinte dhe se ajo nuk vendoste fotografinë e tij në ambasadë. Trump i bëri këto komente në një intervistë telefonike për Fox News.

Nuk është e qartë se sa mund të besohet në ato që thotë z. Trump, por fakt është se institucionet amerikane përjetojnë një rënie të seriozitetit të tyre dhe vetë demokracia e këtij vendi është vënnë në lojë nga mënyra sesi presidenti i tij zhvillon luftërat e brendshme politike.

Situata e krijuar me ambasadoren në Ukrainë është një shembull për të pyetur nëse z. Trump është i informuar për atë që ndodh me ambasadën e tij në Tiranë.

Për angazhimin e kësaj ambasade në reformën në drejtësi, për njëanshmërinë e qartë kjo seli diplomatike e interpreton reformën dhe vendimet që ajo përcjell si të SHBA.

Në thuhet shpesh se ne jetojmë në një sistem që funksionon mbi parimin e kontrollit dhe balancimit. Por Kushtetuta jonë nuk ka fuqi mbi ambasadën amerikane dhe titullarët e saj, ndaj kush i kontrollon këta?

Trump po na thotë që ai nuk i ka nën kontroll, atëherë ndoshta politika e SHBA në Tiranë është asgjë më shumë sesa një politikë e selisë së këtushme.

Sigurisht, dikur, dikush mund të kujtohet se SHBA kanë edhe një ambasadë në Tiranë, por deri atëherë demokracia hibride shqiptare do të jetë aneksuar nga humori i ambasadorëve që nuk dihet se çfarë përfaqësojnë në atë që thonë..

ResPublica

Kategori
Uncategorized

Virgjërinë e ”Kurvave” e vetingojnë ”Prostitutat”.

Në vëndin më të varfër në Europë, paguhen siguracione luksi prej 460 milionë lekë dhe janë përdorur për 12 komisionerët, deri për dhëmbët e njerëzve më të paguar në Shqipëri…

Më tej akoma është skandal ajo që shkruhet në termat e referencës së kontratës përfshi edhe xhama syzesh, lente apo korrektim të numrit, e madje për të shkuar më tej edhe deri tek këpucët orotpedike.

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka zgjedhur të sigurojë shëndetin dhe jetën vetëm të komisionerëve të saj, duke lënë mënjanë këshilltarët dhe personelin, në shkelje flagrante të ligjit e duke rënduar kështu buxhetin e shtetit.

Në ligjin nr 84/2016, konkretisht në nenin 25 të tij thuhet:

Por nga dokumentet që disponon tirananews.al duket qartë se sigurimi i jetës dhe shëndetit nuk është bërë as për komisionerin publik, e as për këshilltarët dhe personelin, por shuma e parashikuar për KPK prej 460 milionë lekë dhe është përdorur vetëm për 12 komisionerët.

Sigurisht që komisionerët e KPK mund të përfitonin disa shërbime ekstra si zyrtarë të lartë, sipas ligjit, por jo të përjashtonin punonjësit e tjerë, pasi i kanë marrë nga buxheti zërin e tyre për sigurimin e jetës.

–Në termat e referencës së kësaj kontrate sigurimi vjetor për çdo njërin prej tyre është 20 milionë lekë. (Vijon poshtë dokumenteve)

–Por përtej kësaj dhe vetë kontrata e firmosur e sigurimit të jetës me kompanitë e sigurimit ngre mjaft pikëpyetje.

–Pse check up për këta zyrtarë të lartë duhet të bëhet në Vienë me një kosto shumë të madhe, kur është shërbim që ofrohet edhe në Shqipëri?

–Nga ana tjetër, pse duhet të paguhen siguracione luksi edhe për dhëmbët e njerëzve më të paguar në Shqipëri?

–Më tej akoma është skandal ajo që shkruhet në termat e referencës së kontratës përfshi edhe xhama syzesh, lente apo korrektim të numrit, e madje për të shkuar më tej edhe deri tek këpucët orotpedike.

–Në fund të kontratës thuhet se këto adresohen vetëm për 12 komisionerë të Komisionit të Pavarur të Kualifikimit./ tirananews.al

Kategori
Uncategorized

Historia jonë rrumbullak —>😂

Mirela Kurtesi Biçaku/

Me inagurimin e qendres Toptani, shtohen dhe mundesite e turizmit te ri.

Autobusi me turiste u nis nga hotel Plaza me shoqeruesin qe shpjegon:

Kjo eshte qendra Toptani.

Esat Toptani u vra ne Paris per vatanin.

Pas dy minutash:

Ky eshte sheshi Avni Rustemi, Rustemi ishte ai tipi qe vrau Esatin.

Pas 5 minutash:

Ky eshte bulevatdi Zogu I.

Ahmet Zogu ishte kushuri me Esatin dhe vrau Avniun per t’u hakmare.

Pas 10 min:

Ky eshte sheshi Fan Noli, i cili ishte prift, por kur Zogu vrau Avniun, beri revolucion.

Ahmetin e debuan dhe e denuan me vdekje ne mungese.

Vecse Ahmeti u kthye , mori pushtetin dhe denoi me vdekje Nolin ne mungese, i cili iu kthye punes e u be prift.

Pas 2 minutash:

Kjo eshte piramida, muzeu Enverit, qe mori pushtetin dhe shpalli Avniun dhe Nolin heronj, kurse Esatin dhe Ahmetin armiq.

Kjo histori vazhdon 45 vjet.

Kthen koken nga ana tjeter:

Kjo eshte qeveria dhe kuvendi i Shqiperise.

Keta i rane shkurt, i shpallen Esatin, Avniun, Ahmetin dhe Nolin te gjithe heronj, kurse Enverin e shpallin 8 vjet hero dhe 8 vjet armik.

Dhe keshtu mbaron turi turistik i Shqiperise se pavarur!

(Nuk e di autorin e këtij shkrimi por eshte kaq e bukur sa nuk mund ta lija pa e postuar) marre te Portail ,,, ( autor Erion Prendi)

Kategori
Uncategorized

Në emër të Atit, të Birit dhe të Sundimit “të shenjtë”, amin!🙏🙏🙏🙏

==============

Nga Roland Bejko…

Nga sa duket tani në fakt gjithë sheri këto vite është bërë për sundim, jo për drejtim.

Morali i fabulës që na vjen nga gjithë pas-skena e politikës sonë është ky: kur je në pushtet vith, pirdh, qirth etj.

Pastaj bëj ca vite pushim në opozitë se pastrohesh, kastrohesh, depilohesh, rinohesh dhe kthehesh sërish qetë-qetë si zotëri.

Se në fakt vetëm vendi i parë është i zënë, të tjerat janë bosh, në pritje të godo(shëve)së së pushtetit në këtë tranzicionin tonë të gjatë e të hidhur.

Kështu që edhe pse perënditë zihen në Olimp, gjindja ka zgjedhur të largohet e dëshpëruar nga grigja e saj.

Ata e mësuan tani se beteja që ka nisur në Olimp bëhet në emër të tyre, por jo për ta.

Në fakt edhe pse ramizizmi është pakës në sherr për momentin, “djemtë”👬 në fund do merren vesh si gjithmonë dhe sërish do paqëtohen 🤝si më parë duke i gjetur vendin që i takon në sofrën e madhe ç’do “biri” 👨‍🦰të tyre, qoftë ai edhe plan-prishës.

Siç po ngjet.

Kategori
Uncategorized

Former Police Chief: Crime and politics come together, that’s the mafia. Ish-kreu i Policisë: Krimi e politika janë bërë bashkë, kjo është mafia.

Prençi deklaroi se në Shqipëri, ‘krimi ëështë i lidhur me politikën dhe funksionon se bashku’.

Ish-kreu i Policisë së Shtetit, Ahmet Prençi ka lëshuar një deklaratë të fortë nga Shkodra, ku ishte i pranishëm në promovimin e dy librave të tij.

Prençi deklaroi se në Shqipëri, ‘krimi ëështë i lidhur me politikën dhe funksionon se bashku’.

‘Përderisa krimi emëron në administratë dhe politika ndan tendera me krimin, kjo përbën mafie’, deklaroi Prençi.

“Në Shqipëri dhe ne Shkodër ka me dhjetëra grupe kriminale qe jane te lidhur ngushte me politiken dhe duhet nje reagim i te gjithëve për ta ndaluar këtë situatë’.

‘Nuk është një zgjidhje dhe një e mirë që i bëhet policisë dhe është e panevojshme.

Policia vihet nën presionin e komisionerëve që nuk dihet as se nga vijnë’, është shprehur Ahmet Prençi në lidhje me vettingiun në polici.

Deklaratat e Prençit janë bërë gjatë promovimit të dy librave të tij në Shkodër, ‘Udhë në Pasqyrë’ dhe ‘Vice Versa’.

Prenchi stated that in Albania, ‘crime is politically linked and works together’. Former head of the State Police, Ahmet Prençi, issued a strong statement from Shkodra, where he was present at the promotion of his two books. Prenchi stated that in Albania, ‘crime is politically linked and works together’. ‘As long as crime names in the administration and politics divides tendencies with crime, this is mafia,’ Prenci said. “There are dozens of criminal groups in Albania and in Shkodra that are closely linked to politics and need everyone’s reaction to stop this situation. ” It is not a solution and a good thing to the police and it is unnecessary. Police are under pressure from commissioners who do not even know where they come from, ‘said Ahmet Prençi in connection with police vetting.Prench’s statements were made during the promotion of his two books in Shkodra,’ Road to the Mirror ‘and’ Vice Versa ‘. ‘.

Kategori
Uncategorized

Atdhe te dua edhe copa copa siq na ndau Kurv europa.

Atdhe te dua edhe copa copa siq na ndau Kurv europa

Ne vende te pergezimit per feste.

Te Festoj apo te Vajtoj

Te festoj skam perse!

I thyer ne shpirte i keputur ne palc, zgjenjyer nder shekuj nje gure vendelindje ne vend jasteku, rrugeve te botes , tretut e mbi kok korbat e zi, krrokam barbarije, tretur tej detit.

Te festoj se di si , kerkova e nga nuk shkova me ty ne gjoksin tim Cameri, Ilirid, Malesi, Lugin e Kosove ah breeee…

Te festoj nuk e di si kur me jan prer kembet, shqiperi e gjalle , mes te vdekurish se gjalli, me jan thar krahet e kam mbetur nje torzo mes Europe.

Nje dite gjykimi im do ju mallkoj, nje dite kur ju do ikni.

Na ndat gjymturet , na bet varr i te gjalleve , katandisje

Asnje moment nuk gjej qetesi sonte , e neser ku do jem ???

Po po perseri sikur 28 Vite rradhazi, mergimtar me 28 Nentor.

Por une Neser do festoj, do ngris flamur e kendoj kenge do pi raki e do bertas kengen e flamurit te degjoj edhe qielli

Do kendoj e festoj qe edhe te vdekurit te ngallen e do therrasin ooheeejjjjjj…. Ah sikur te kisha gjymtyret ne trup do festoja ndryshe i bashkuar.

Atdhe te dua edhe copa copa siq na ndau Kurv europa

Nga Jup Krasniqi/

Kategori
Uncategorized

“Është blerë me një dashnore dhe punon për qeverinë”, Ylli Rakipi akuza të forta Sorekës.

Nuk është e rëndësishme nëse është blerë me një dashnore një ambasador i madh këtu, për mua është e rëndësishme pse është një keqbërës ambasadori Soreka, një ambasador i cili mendohet se është implikuar.

Ambasadori i OSBE dhe i Bashkimit Europian në Tiranë kanë heshtur përballë gjendjes së Shqipërisë ka deklaruar gazetari Ylli Rakipi.

Në një intervistë televizive ai ka komentuar qëndrimin e ndërkombëtarëve. Teksa fliste për ambasadorin e Bashkimit Europian, Luixhi Soreka, Rakipi tha:

Për mua nuk është e rëndësishme nëse është blerë me një dashnore një ambasador i madh këtu, për mua është e rëndësishme pse është një keqbërës ambasadori Soreka, një ambasador i cili mendohet se është implikuar. Pse është një keqbërës ambasadori Soreka? E keni dëgjuar ju të ngrihet e të thotë që Shqipëria është e mbushur me kanabis?

A e ka parë Soreka që Shqipëria ka qenë e mbushur me kanabis?

Shqipëria për shkak të krimit, kanabisit është kethyer në vend të rëndësishëm të transportit të saj. Këto janë problematikat që opozita politike e cila nuk ekziston duhet t’i ngrejë dhe jo të thotë budallallëqe për ambasadorin”, tha Rakipi.

Me nota më të forta ai komentoi ambasadorin e OSBE-së, Bernd Borchardt, të cilin e akuzoi se është bërë palë me qeverinë.

“Borchardt duhet të largohet sa më parë nga ky vend. Nuk është si Volfart që hante qofte, por ky që u ngre gishtin qytetarëve duhet të largohet. Një njeri që është bërë një me qeverinë dhe punon për qeverinë. E dini ju sa gëzohen ambasadorët kur emërohen në Shqipëri. Borchardt ambasador qesharak është pjesë integrale e regjimit. Unë nuk e kam dëgjuar të pipëtijë për atë çka ndodh në këtë vend”, shtoi Rakipi. /Opinion.al

Kategori
Uncategorized

Gangsters of the Edvin Mafia type… Gangsterët e llojit të Edvin Mafisë dhe Plani ‘Macron’ për anëtarësimin në BE!

Nga Sali Berisha –

 

  

Presidenti i Francës Emanuel Macron, nga data 18 tetor deri sot, ka deklaruar katër herë se në Bruksel shumica e vendeve ishin kundër hapjes së negociatave me Shqipërinë, pra me Edvin Mafinë dhe qeverinë e tij.

Këto deklarata të tij, përveç Edvin Mafisë që në çdo fjalë nxjerr dy gënjeshtra, nuk i ka përgënjeshtruar asnjë personalitet nga Komisioni Europian apo nga 28 vendet anëtare të BE të pranishme në Samitin e 18 tetorit në Bruksel.

Për më tepër, këto ditë vetëm 7 vende nga 28 vendet anëtare të BE, firmosën një kërkesë drejtuar Komisionit Europian për nisjen e procesit të shqyrtimit të hapjes së negociatave me Shqipërinë, kurse 21 vende të tjera refuzuan të firmosin kërkesën.

Presidenti Makron gjithashtu ka deklaruar se për të mbrojtur Shqipërinë nga një poshtërim i thellë dhe historik, Franca bllokoi hapjen e negociatave me Maqedoninë e Veriut për të cilin pothuaj shumica e vendeve ishin dakord për hapjen e negociatave.

Javën e kaluar Franca ka dorëzuar paketën e propozimeve të saj për ndryshimin e procedurave të zgjerimit të BE.

Kjo platformë nuk mbyll apriori procesin e zgjerimit për Shqipërinë por bazohet në pranimin e mësimit të historisë se demokracitë mund të bëjnë regres dhe të përfundojnë në diktatura. Prandaj dhe paketa nuk mbyll krejt dyert e zgjerimit por i ngushton ato dhe i bën të pakapërcyeshme për narko-shtete, narko-qeveri e llojit të Edvin Mafisë.

Paketa njeh dhe vlerëson progresin por kërkon që të jetë i vërtetë dhe i prekshëm dhe madje e shpërblen atë edhe me fonde strukturore.

Por ajo kërkon verifikimin dhe vërtetimin e tij dhe jo mashtrimin siç ndodh sot me Shqipërinë, e cila ndonëse nuk ka plotësuar asnjë nga 7 kushtet e një viti më parë të Bundestagut, çka e detyroi këtë të fundit të vendosë përveç atyre edhe dy kushte shtesë, përsëri thuhet nga disa se ajo i ka plotësuar kushtet.

Por, siç theksova në fillim, paketa e Francës për reformën e zgjerimit parashikon në raste ngadalësimi ose regresi të reformave dhe demokracisë, bllokimin e negociatave me vendin aspirant dhe madje përjashtimin e tij nga procesi i zgjerimit.

Në të vërtetë kjo klauzolë është e shprehur qartë edhe në vendimin e fundit të votuar nga Bundestagu për Shqipërinë, i cili tashmë ka forcën e një ligji. Kështu që kjo klauzolë mund të thuhet se do pranohet dhe Shqipëria, me zëvendësimin e shtetit ligjor me narko-shtetin, mund të përjashtohet nga procesi i zgjerimit të BE pa u vendosur fare hapja e negociatave!

Këtu më poshtë keni zbërthimin që i bën paketës të paraqitur nga presidenti Macron radio publike gjermane DW!

Deutsche Welle zbërthen projektin e Makron për integrimin e Ballkanit në BE

Fjala është për një qasje të re në procesin e anëtarësimit “objektivi final i të cilit do të jetë anëtarësimi i plotë dhe i pakufizuar” i shteteve kandidate në BE.

Në dokumentin e punës që Franca e paraqet për diskutim riafirmohet “mbështetja pa ekuivoke për perspektivën evropiane të shteteve të Ballkanit Perëndimor.

Shqipëria, Maqedonia e Veriut, Bosnjë dhe Hercegovina, Kosova, Mali i Zi dhe Serbia i përkasin Evropës, në bazë të historisë, kulturës dhe gjeografisë së tyre”, shkruhet në dokumentin francez.

“Anëtarësimi faktik” i këtyre shteteve “sapo të jetë reformuar Bashkimi Evropian dhe të jetë bërë më efikas dhe i aftë të reagojë më mirë për shtetet e tij anëtarë dhe shtetet kandidate do ta bëjë Evropën më sovrane dhe më të bashkuar”, theksohet më tej në hyrje të dokumentit francez për zgjerimin e BE.

Katër parimet e një qasjeje të re

Sipas Francës, “transformimet e thella politike, ekonomike dhe sociale, të nevojshme për një anëtarësim të ardhshëm në Bashkimin Evropian vazhdojnë të jenë shumë të ngadalta dhe përfitimet konkrete për qytetarët në shtetet kandidate mbeten të pamjaftueshme.”

Qasja e re që propozon Franca në dokumentin e paraqitur për diskutim bazohet në katër parime: “në asociimin gradual; në kushte të rrepta; në përfitime të prekshme; në mundësinë e kthimit pas.”

Përsa i përket pikës së parë, Franca kërkon që negociatat të organizohen “në blloqe të politikave, në të cilat do të përfshihen gradualisht shtetet kandidate”.

Kushtet e rrepta “duhet të mundësojnë në plan afatgjatë në mënyrë efektive konvergjencën me normat evropiane në fushën e sundimit të ligjit, por edhe konvergjencën ekonomike dhe sociale.”

Përfitime konkrete për kandidatët gjatë procesit të anëtarësimit do të thotë që të rritet “mbështetja financiare”. Këto përfitime aktualisht mungojnë, konstaton Franca, gjë që ndikon në mosfrenimin e lëvizjeve migratore.

Ky vend kërkon më tej që BE të ketë mundësinë të tërhiqet nga ky proces, “për të siguruar besueshmërinë dhe atraktivitetin” e procesit.

Emmanuel Macron para flamurit të BE

Me bërjen “më graduale të procesit të anëtarësimit”, Franca kupton që “të mos hapen më njëkohësisht një numër i madh kapitujsh tematikë”, por të ketë “disa faza pasuese, që të formojnë blloqe koherente të politikave dhe një skemë të paracaktuar nga BE, e cila mban parasysh tiparet specifike të secilit kandidat”.

Për të kaluar në fazën pasuese, shtetet duhet “të respektojnë në mënyrë efikase kritere precize”; “radha e fazave graduale duhet të garantojë një ekuilibër të besueshëm midis aftësisë së shteteve kandidate për të marrë pjesë në një politikë, përfitimeve që priten nga këto shtete nga pjesëmarrja në një politikë, dhe nevojës për të ruajtur integritetin e Unionit dhe të politikave të tij.”

Përsa u përket “kushteve të rrepta”, Franca kërkon në thelb adaptimin e “indikatorëve të verifikueshëm thjesht dhe objektivisht” për matjen e kritereve. Përsa u përket “përfitimeve të prekshme”, pala franceze propozon në dokumentin e punës që të shqyrtohet krahas pjesëmarrjes graduale në politikat e BE “shtimi i mbështetjes financiare”.

Për këtë mund të “zgjerohet në vëllim instrumenti i paranëtarësimit”, por që të konsiderohet edhe mundësia që shtetet kandidate të marrin pjesë “të fondeve strukturore që do t’u takonin po të ishin anëtare të BE, bazuar kjo në një rritje graduale në përputhje me fazat që kanë përfunduar dhe reformat.”

Kontrolli i fortë politik

Me futjen e parimit të mundësisë “për t’u kthyer pas”, Franca kërkon që në përputhje me shkallën e dobësisë ose të gabimeve të një shteti kandidat, të shqyrtohet mundësia që nga “suspendimi i përfitimeve të dhëna, te një hap pas në proces ose madje një suspendim i përgjithshëm, po të shkelen vlerat bazë të Bashkimit Evropian.”

Në pikën e “kontrollit më të fortë politik” Franca kërkon që të niset “një reflektim për një artikulim më të mirë midis Procesit të Berlinit, takimeve të nivelit të lartë dhe takimeve të nivelit të lartë BE- Ballkan”. Në këtë kuadër “mund të mbahet një takim vjetor i Këshillit Evropian me kryetarët e shteteve dhe të qeverive të shteteve të Ballkanit Perëndimor, për të trajtuar çështje me interes të përbashkët”.

Franca i kërkon Këshillit Evropian që t’i kërkojë Komisionit të formulojë mbi bazën e ideve franceze, para publikimit të Paketës së ardhshme të Zgjerimit në janar 2020, “propozime për metodën e re (organizimin, procedurat e vendimmarrjes, mekanizmat e monitorimit, rolin e institucioneve të ndryshme evropiane dhe të shteteve anëtare)”.

&&&

Edwin Mafia-type gangsters and the ‘Macron’ EU membership plan!

By Sali Berisha –

 

  

France’s President Emanuel Macron has stated four times since October 18 that most countries in Brussels were opposed to opening negotiations with Albania, namely Edwin Mafia and his government.

His statements, apart from Edwin Mafia’s two-pointing lie, have not disproved any personality from the European Commission or the 28 EU member states present at the October 18 Summit in Brussels.

Moreover, these days only 7 countries out of the 28 EU member states signed a request to the European Commission to start the process of reviewing the opening of negotiations with Albania, while 21 other countries refused to sign the request.

President Macron also stated that in order to protect Albania from deep and historic humiliation, France blocked the opening of negotiations with Northern Macedonia, which almost all countries agreed to open.

Last week, France submitted its package of proposals for changing EU enlargement procedures.

This platform does not a priori close the enlargement process for Albania but is based on the acceptance of history’s teaching that democracies can regress and end in dictatorships. Therefore, the package does not close all enlargement doors but narrows them down and makes them insurmountable for narco-states, the Edwin Mafia-type narco-government.

The package recognizes and values progress but requires it to be real and tangible and even rewards it with structural funds.

But it requires its verification and verification, not fraud as it does today with Albania, which, although it has not met any of the 7 conditions of the Bundestag a year ago, has forced the latter to impose two additional conditions besides them, again it is said by some that she has met the conditions.

But, as I noted at the outset, France’s enlargement reform package provides for slowdowns or regressions of reforms and democracy, blocking negotiations with the aspirant country and even excluding it from the enlargement process.

Indeed, this clause is clearly expressed in the recent decision voted by the Bundestag on Albania, which already has the force of a law. So this clause can be said to be accepted and Albania, by replacing the rule of law with the narco-state, can be excluded from the EU enlargement process without the opening of negotiations!

Below is the breakdown of the package presented by President DW Macron German public radio!

Deutsche Welle breaks down Macron’s project to integrate the Balkans into the EU

It is about a new approach to the accession process “whose ultimate objective will be full and unlimited membership” of EU candidate countries.

The working paper that France presents for discussion reaffirms “unequivocal support for the European perspective of the Western Balkan states.

Albania, Northern Macedonia, Bosnia and Herzegovina, Kosovo, Montenegro and Serbia belong to Europe, based on their history, culture and geography, ”reads the French document.

The “factual membership” of these states “once the European Union has been reformed and made more efficient and capable of responding better to its member states and candidate countries will make Europe more sovereign and united”, it further states. in the introduction to the French document on EU enlargement.

The Four Principles of a New Approach

According to France, “the profound political, economic and social transformations needed for future membership of the European Union continue to be very slow and the concrete benefits to citizens in the candidate countries remain insufficient.”

The new approach proposed by France in the document presented for discussion is based on four principles: “gradual association; under strict conditions; in tangible benefits; in the possibility of coming back. ”

As for the first point, France demands that the negotiations be organized “into policy blocks, which will gradually include the candidate countries”.

Strict conditions “should in the long run effectively enable convergence with European norms in the rule of law, but also economic and social convergence.”

Tangible benefits for candidates during the membership process mean increasing “financial support”. These benefits are currently lacking, France notes, which impacts on non-adherence to migratory movements.

It further wants the EU to be able to withdraw from this process, “to ensure the credibility and attractiveness” of the process.

Emmanuel Macron in front of the EU flag

By making the membership process “more gradual”, France understands “not to open a large number of thematic chapters” at the same time, but to have “several successive stages, to form coherent policy blocks and a pre-defined EU scheme.” , which takes into account the specific features of each candidate ”.

To move on to the next stage, states must “effectively adhere to precise criteria”; “The gradual phasing-in should guarantee a credible balance between the ability of candidate countries to participate in a policy, the benefits expected of these states from participating in a policy, and the need to maintain the integrity of the Union and its policies. “.

With regard to “stringent conditions”, France essentially requires the adoption of “purely and objectively verifiable indicators” for measuring criteria. Concerning “tangible benefits”, the French side proposes in its working document to consider in addition to the gradual participation in EU policies “increased financial support”.

This could “expand the pre-accession instrument” in volume, but also consider the possibility for candidate countries to participate “in the structural funds they would be entitled to if they were EU members, based on a gradual increase in compliance.” with the stages that have been completed and the reforms. ”

Strong political control

With the introduction of the principle of “return to opportunity”, France demands that, in accordance with the degree of weakness or error of a candidate state, the possibility of “suspending the benefits granted” at a step in the process or even a general suspension if the core values of the European Union are violated. ”

At the point of “stronger political control” France wants to launch “a reflection on a better articulation between the Berlin Process, the summit and the EU-Balkans summit”. In this context “an annual meeting of the European Council with the heads of state and government of the Western Balkan states may be held to address issues of common interest”.

France asks the European Council to ask the Commission to formulate on the basis of French ideas, prior to the publication of the forthcoming Enlargement Package in January 2020, “proposals for the new method (organization, decision-making procedures, monitoring mechanisms, role of different European institutions and member states) ”.

Kategori
Uncategorized

Albania is going bankrupt. Shqipëria po falimenton.

Sikur të ishim vend normal!

 

Në një vend normal qeveria do të duhej të dorëzonte çelësat dhe të pranonte ose ndryshime të thella, përfshi mocion ndaj kryeministrit, ose të kalonte në zgjedhje. Që në momentin që ministrja e Financës deklaron se nuk do të financohen më projekte publike për vitin 2020 sepse nuk ka më lekë, ndërkohë që rritjen ekonomike e mban 4.1%, ky duhet të ishte kryeargumenti dhe kryebeteja. 

Shqipëria po falimenton. Por falimenti është perceptuar me kohë në këtë vend anormal që sot ripërtyp përrallat e vettingut dhe Gjykatës Kushtetuese, të një kryetari të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi që sillet si gangster dhe të afateve të emërimit në Gjykatë të njërit apo tjetrit. Të gjitha çështje me rëndësi por që tashmë po bëhet e qartë se janë çështje interesi e rreth 100 personave me pushtet në Tiranë dhe askujt tjetër. 

Asnjë vëmendje nuk ka zënë p.sh një lajm për fermerët në Lushnje që po flakin prodhimet, që po ngrenë zërin për mungesën e subvencionimeve, për mungesën e ministrit të Bujqësisë që ka humbur si sëpata pa bisht. Kjo është qeveri që i bën tuç realitetit me statistika. Eksportet për të dhe mediat e veta vetëm rriten, kurse ata që ankohen janë viktima të makinerisë së baltës. Edhe ata që ikin po kështu janë njerëz që shpesh keqkuptojnë progresin. 

Është një luftë frontale që qeveria dhe politika në tërësi i ka hapir të vërtetës. Të përditshmes së çdo qytetari që e sheh veten të izoluar në morinë e lajmeve për veting, dvoran dhe ambasadorë. Një qark i mbyllur çmendurie ku një ambasador nxjerr gishtin e mesit, mediat e marrin në mbrojtje, ndërkohë që shqiptarët po i nxjerrin gishtin Shqipërisë. 

Kemi lexuar shpesh në historiografinë e kohës së Enver Hoxhës se në kohë krize përfitojnë spekullantët. Por xhanëm edhe atëherë lihej të kuptohej se spekullantë ishin forca malinje kundër shtetit, kurse ne sot e shohim këtë leksion të materializuar në tjetër përmasë. Këtu shteti i gjithë, qeveria në krye po spekullojnë me çdo gjë, me të ardhmen dhe me historinë. E vetmja gjë mbi të cilën nuk spekullon asgjë, as ambasadorët, këto bushtra me imunitet, as ligji, sidomos ligji, është pasuria e politikanëve. Që mbrohet e mbarështohet, shtohet dhe investohet pa asnjë qeder. 

Lekë ky shtet nuk ka, por nuk i mbarohen.

Kjo ishte një thënie e kohës së monarkisë. E thjeshtuar, domethënia është: sa kohë që pasurinë e ndajnë 4-5 veta dhe të tjerët rrinë e vështrojnë, këta të pakët do të blejnë edhe spektaklin politik e mediatik, do të prodhojnë debatin dhe krijojë ekonominë e rreme që ka gënjeshtrën si valutën bazë. Në këtë bursë feudalësh investohet shpresa e shumëkujt për të mbërritur në një garë të mbyllur në një rrugë qorre siç është ajo e mashtrimit. 

Shikoni sesi një vend si ky yni arriti të zhvlerësojë çdo institucion dhe nocion, edhe ato ndërkombëtarë që kanë provuar se preken njësoj nga sëmundja e rëndë që paguhen prurësit më të parë. 

Korrupsioni ynë jo vetëm vrau shpresën, por çmitizoi Europën dhe Perëndimin dhe kjo është një ndër humbjet më të mëdah të kësaj politike që qysh tashmë ka raportin e organizatës kriminale me ligjin, shoqërinë dhe pasurinë. Kush do ta ndalojë atëherë dhunën që është rrjedhojë e natyrshme e kësaj klime? 

Cili vetting do të arrijë të krijojë kredencialet morale të një elite që cakton rroga dhe shpërblime dhe që nuk bën gjë tjetër veçse po përpëlitet të legalizojë një hiperpasurim që nuk ka asnjë justifikim dhe që paraziton?

Skerdilajd Zaimi

In a normal country the government would have to hand over the keys and either accept deep changes, including a motion to the prime minister, or move to an election. Since the Minister of Finance declares that no more public projects will be financed in 2020 because there is no more money, while maintaining the economic growth of 4.1%, this should have been the main instrument and the headline.

Albania is going bankrupt. But bankruptcy has long been perceived in this abnormal country that today chews the tale of the vetting and the Constitutional Court, of a chairman of the Justice Appointments Council acting as a gangster, and of one or another Court appointments. All matters of importance but it is now becoming clear that they are matters of interest to about 100 people in power in Tirana and no one else.

No attention has been paid, for example, to news of farmers in Lushnje throwing away crops, raising concerns about the lack of subsidies, the lack of a Minister of Agriculture who has been lost as an ax without a tail. This is a government that makes statistics a reality. Exports to it and its media only increase, and those complaining are victims of mud machinery. Even those who leave are also people who often misunderstand progress.

It is a frontal war that the government and politics as a whole are open to the truth. The daily of every citizen who finds himself or herself isolated in the multitude of news about vet, dvoran and ambassadors. A closed circuit of madness where an ambassador pulls his finger out of the middle, the media takes him on guard, while Albanians point their finger at Albania.

We have often read in the historiography of Enver Hoxha’s time that speculators benefit in times of crisis. But even then, it was understood that speculators were malignant forces against the state, and today we see this lecture materialized in another dimension. Here the whole state, the government at the top are speculating on everything, the future and history. The only thing on which nothing is speculated, neither the ambassadors, these immune bitches, nor the law, especially the law, is the wealth of politicians. Protected and bred, added and invested without any cost.

Lek this country does not exist, but they do not expire.

This was a saying of the monarchy’s time. Simplified, the point is: as long as the wealth is shared by 4-5 people and others are watching, these few will also buy the political and media spectacle, generate debate and create the false economy that has the lie as the base currency . This feudal scholarship invests the hope of many to arrive at a closed race on a stalemate such as cheating.

Look at how a country like ours has been able to devalue every institution and notion, even the international ones that have proven to be equally affected by the serious illness that top payers pay.

Our corruption not only killed hope, but demystified Europe and the West, and this is one of the biggest losses of this policy that already has the criminal organization’s relationship with law, society and wealth. Who then will stop the violence that is a natural consequence of this climate?

What vetting will be able to create the moral credentials of an elite that sets salaries and bonuses and does nothing but venture to legalize a hyper-wealth that has no justification and that parasitizes?

Kategori
Uncategorized

The Albanian State and Justice in Collapse: Country Headed Toward Dictatorship.

Shteti shqiptar dhe drejtësia në kolaps: Vendi drejtuar drejt diktaturës.

Shteti shqiptar dhe drejtësia në kolaps: Vendi drejtuar drejt diktaturës

Nga Francesca Norton

Gjatë gjithë vitit 2019, Shqipëria ka qenë një qendër të vëmendjes për të gjitha mediat në botë. Protesta të dhunshme të mbajtura pranverën e kaluar, rreziku i një konflikti civil, mbajtja e zgjedhjeve lokale të stilit komunist më 30 qershor, raportet kritike ndërkombëtare për ekonominë dhe biznesin, nivele të larta korrupsioni, një numër i madh njerëzish që largohen nga vendi çdo ditë, trafikimi i drogës dhe krimi i organizuar, kanë tërhequr vëmendjen e opinionit ndërkombëtar.

Por sikur këto të mos mjaftonin, shteti shqiptar sot është gati në kolaps total.

Parlamenti ka vetëm 122 anëtarë nga 140 siç përcaktohet me Kushtetutë, gjë që e bën atë jolegjitim dhe me kontroll të plotë nga shumica. Qeveritë qendrore dhe vendore, si dhe të gjitha agjensitë e zbatimit të ligjit, korporatat kombëtare dhe institucionet e tjera kontrollohen nga qeveria.

I gjithë sistemi gjyqësor nuk po funksionon. Gjykatat e shkallës së parë dhe gjykatat e apelit janë nën kërcënimin e qeverisë dhe Shqipëria nuk ka Gjykatë të Lartë dhe as Gjykatë Kushtetuese. Dhe kështu ka qenë për dy vitet e fundit. Nuk ka pothuajse asnjë vend në botë në një situatë kaq kaotike.

E gjithë fuqia është në duart e një njeriu: Kryeministri shqiptar, Edi Rama. Ky është komunizëm i pastër në zemër të Evropës.

Edi Rama po kontrollon çdo instrument të pushtetit por misioni i tij ende nuk është realizuar plotësisht. Për shkak të shumë kushteve të ashpra të vendosura nga BE, veçanërisht nga Bundestagu gjerman, për të arritur pranimin e negociatave për hyrjen në BE, Shqipëria duhet të krijojë brenda këtij viti një Gjykatë Kushtetuese – qëllimi i fundit për kryeministrin Rama për të kontrolluar, dhe trofeu që do t’i lejojë atij të fajësojë Presidentin i cili duket se është institucioni i vetëm që mbron Republikën dhe Kushtetutën.

Por Rama duhet të kapë Gjykatën për të aprovuar të gjitha projektet e tij të korruptuara të partneritetit publik-privat të cilat vlejnë qindra miliona euro dhe për të legjitimuar zgjedhjet e 30 qershorit që u raportuan nga OSBE se nuk përfaqësojnë vullnetin e popullit.

Për më tepër, ai ka nevojë që gjykata të zgjidhë në favor të tij dhjetra raste kundër qeverisë së tij që janë në pritje në Gjykatën Kushtetuese, dhe të vendosë një sundim të gjatë monarkie mbi vendin.

Kryeministri shqiptar po përdor të gjitha fuqitë e tij për të emëruar të besuarit e tij si anëtarë të Gjykatës Kushtetuese dhe duke shkelur Kushtetutën ndërkohë që vjedh kompetencat nga Presidenti.

Rama po detyron kukullat e tij në Parlament të hartojnë ligje jokushtetuese dhe detyrojnë këshillat gjyqësorë të ndërmarrin veprime të paligjshme në mënyrë që të arrijë qëllimin e tij për të kontrolluar të gjithë sistemin e drejtësisë.

Me një kontroll të plotë të Gjykatës Kushtetuese, Edi Rama mund ta diktojë shumë lehtë parlamentin, të ndryshojë Kushtetutën brenda një dite të vetme dhe ta deklarojë veten mbret. Asnjë ekuilibër pushtetesh vetëm fuqi absolute në duart e një njeriu.

Tridhjetë vjet më parë Shqipëria doli nga një regjim komunist diktatorial, duket se sot është në prag të një të regjimi të ri.

Shqiptarët po luten që ky makth të marrë fund. Shumë sondazhe tregojnë se ata janë në favor të Presidentit për shpërndarjen e Parlamentit dhe mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme.

Edhe vetë Edi Rama është ndërgjegjësuar për mungesën e popullaritetit të tij dhe se njerëzit duan që ai të largohet.

Disa ditë më parë, ndërsa përuronte stadiumin e ri të futbollit, turma brohoriste vazhdimisht “Rama ik”. Është e qartë se shqiptarëve u ka ardhur në majë të hundës.

Partitë e opozitës, të cilat kanë lënë vendet e tyre në Parlament në fillim të këtij viti, po kërkojnë zgjedhje të parakohshme, por kjo nuk duket se po e ndalon kryeministrin të arrijë misionin e tij për kapjen totale të shtetit dhe drejtësisë.

Përfaqësuesit diplomatikë ndërkombëtarë konsiderohen me një rëndësi të madhe për politikën dhe shoqërinë shqiptare në përgjithësi, por kohët e fundit besueshmëria e tyre duket shumë e diskutueshme për shkak të mungesës së denoncimeve nga ana e tyre për situatën e rëndë që Shqipëria gjendet.

Ata po mbyllin sytë ndaj kapjes totale të shtetit dhe uzurpimit të të gjitha pushteteve nga qeveria.

Duke ditur që qeverisja e Ramës gjatë gjashtë viteve të fundit është bazuar në lobimin ndërkombëtar, disa faktorë politikë madje pretendojnë se disa nga ndërkombëtarët dhe diplomatët janë nën listën e pagave të qeverisë, në mënyrë që ata të marrin anën e Ramës dhe të mbështesin nismat e kryeministrit, pavarësisht se sa antidemokratike mund të jenë këto veprime.

Rama fshihet nën emrin e faktorit ndërkombëtar dhe vepron sikur të ketë mbështetje ndërkombëtare, por asnjë vend perëndimor nuk do të pajtohej  me synimet e tij autoritare.

Mendësia e Ramës duket se është më shumë e një vendi të botës së tretë sesa i një vendi që aspiron integrimin në BE.

Shqipëria është ndoshta në krizën më të rëndë në historinë e vendit – në një gjendje totale të kaosit të shkaktuar nga një njeri, i cili gjithashtu mban çelësin për zgjidhjen e kësaj krize.

Një vullnet i vogël i kryeministrit Rama për të dashur dhe për t’u kujdesur për njerëzit e tij, vendin e tij dhe Republikën Shqiptare mund ta vendosë vendin në rrugën e duhur.

Por kokëfortësia dhe ambicia e tij për pushtet absolut duket e pakufishme dhe kështu rrezikon të ardhmen evropiane të vendit dhe të gjithë shqiptarët.

&&&&&&&&

The Albanian State and Justice in Collapse: Country Headed Toward Dictatorship

A little will by PM Rama to love and care for his people, his country and the Albanian Republic could put the country on the right path.

Throughout 2019, Albania has been a center of attention for all the media in the world. Violent protests held last spring, the danger of a civil conflict, the holding of Communist-style local elections on June 30, the critical international reports on the economy and business, high levels of corruption, large numbers of people leaving the country on daily basis, drugs trafficking and organized crime, have drawn the attention of the international opinion.

But if these weren’t enough the Albanian state today is near total collapse.

The parliament has only 122 members out of 140 as provided by the Constitution, which makes it illegitimate and controlled totally by the majority. The central and local governments, as well as all law enforcement agencies, national corporates, and other institutions, are controlled by the government. The entire judicial system is not functioning. The first instance courts and courts of appeal are under the intimidation of the government and Albania has no High Court and no Constitutional Court. And this has been for the last two years. There is hardly any country on earth in such a chaotic situation.

All the power is in the hands of one man: The Albanian PM, Edi Rama. This is pure Communism at the heart of Europe.

Edi Rama is controlling every instrument of power but his mission is not yet fully accomplished. Due to many harsh conditions set by the EU, especially the German Bundestag, in order to achieve the accession of negotiations toward entry into the E.U., Albania needs to create within this year a Constitutional Court – the last goal for PM Rama to control, and the trophy that will allow him to impeach the President who appears to be the only institution defending the Republic and the Constitution.

But Rama needs to capture the Court to approve all his corrupt public-private partnership projects which are worth hundreds of millions of euros and to legitimize the elections of June 30 that were reported by OSCE as not representing the will of the people. Additionally, he needs the court to solve in his favor dozens of cases against his government that are pending in the Constitutional Court, and establish a long monarchy-like rule over the country.

The Albanian premier is using all his powers to appoint his trustees as members of the Constitutional Court and violating the Constitution while stealing competencies from the President. Rama is forcing his puppets in the Parliament to draft unconstitutional laws and forcing judicial councils to take illegal action in order to achieve his goal of controlling the entire justice system.

With total control of the Constitutional Court, Edi Rama may very easily dictate the parliament, change the Constitution in a single day, and declare himself a king. No balance of powers, just power in the hands of one man.

Thirty years ago Albania got out of a dictatorship Communist regime, it seems today is on the brink of a new one.

Albanians are praying for this nightmare to come to an end. Many polls indicate that they are in favor of the President to dissolve the Parliament and to hold early elections. Even Edi Rama himself has become aware of his lack of popularity and that people want him gone. A few days ago, while inaugurating the new football stadium, the crowd cheered repeatedly “Rama go.” It is obvious that Albanians have had enough.   

The opposition parties, which left their seats in Parliament early this year, are asking for early elections, but this does not seem to be stopping the PM from achieving his mission of the total capture of state and justice.

International diplomatic representatives are considered of great importance to Albanian politics and society in general but recently their credibility seems very much disputed due to the lack of denouncing on their behalf of the dire situation Albania is enduring. They are turning a blind eye to the total capture of the state and the usurpation of all the powers by the government.

Knowing that Rama’s governance during the last six years was based on international lobbying, some political factors are even alleging that some of the internationals and diplomats are under the payroll of the government in order for them to take Rama’s side and support the PM’s initiatives, no matter how anti-democratic these actions might be. Rama hides under the name of the international factor and acts as if he has international support, but no western country would honestly agree with his authoritative intentions. Rama’s mindset seems to be more of a third world country rather than that of a country that aspires for EU integration.

Albania is perhaps in the most dire crisis in the history of the country – in a total state of chaos caused by one man, who also holds the key to solving this crisis.

A little will by PM Rama to love and care for his people, his country and the Albanian Republic could put the country on the right path. But his stubbornness and ambition for absolute power seems limitless and thus jeopardizes the European future of the country and all Albanians.

.

Kategori
Uncategorized

Deputetët e ‘emëruar’ në Kuvend: Bandë injorantësh

Kemi pas banditë, kemi pas kriminelë, i kemi pas të gjitha por këta janë edhe injorantë kjo është e tmerrshme.

Bledi Fevziu/

Bëni një rregull ju lutem që kur të zgjidhni kandidatët e tjerë për zgjedhjet ta shoqërojnë me një video 3 minuta që të lexojnë një fjalim.

-3 minuta video që ta shikojë publiku,

-3 minuta audicion se pastaj lënë nam kur kapin foltoren e parlamentit.

Disa prej tyre janë një bandë injorantësh nën nivelin mesatar të shoqërisë shqiptare.

-Nën nivelin më të ulët të shoqërisë shqiptare.

Unë s’e kuptoj si janë ata persona në listat e partive, kush i ka vendosur dhe me çfarë standardi.

Kemi pas banditë, kemi pas kriminelë, i kemi pas të gjitha por këta janë edhe injorantë kjo është e tmerrshme’, tha Fevziu.

Kategori
Uncategorized

ZEMER E PA PLAKUR

L. Poradecit

Te shoh ne trotuarin e qytetit tim

Te heshtur,te kerrusur mbi bastun

Bora mbi floket e tua krahet shkund

Pleqeria vjen te ulet permbi sup.

Tani eshte vjeshte,gjethet biene

Ne zemren tende trokasin poet

Nje kembore dhensh ne Mal te Thate ndihet

Mjelmat qafen shkundim mbi liqen.

Krahet ngrene lart e te ftojne

Buze bregut luan vala e argjende

Gjethe vjeshte te rrethojne

E te thone nis nje kenge.

Ja starkinga ne dege

Porsi faqe vashes skuq

Te theret nga maja e kodres

Poet hajde me keput.

Me sy po ta ben hardhia

Kokrat nuk I mbajtka dot

Poet mblidhi qe te gjitha

Me to vargjet mbushi plot.

Nje gjethe bie ngadale

Ne gjoksin tend ben fole

Ushtuan bregut dallget

Mes valeve zemren le..

Rozeta Krëste/

Kategori
Uncategorized

Si e vranë komunistët në Shkodër Ademin, djalin e Isa Boletinit.

Në nëntor të vitit 1943,me urdhër të grupit komunist të Shkodrës,nën urdhërin dhe organizimin të derjtëpërsëdrejti të kriminelit Vasil Shantos,me anë të një atentati terrorist,Adem Boletini vritet mu në dalje nga restoranti që quhej “Kafaneja e Madhe” në qendër të Shkodrës.

ADEM ISA BOLETINI 1896-1943

– Ademi ishte i biri i tribunit Isa Boletinit

-Pas fillores regjistroi Gjimnazin në Wienë ku dhe e përfundoi më 1914-të.

-Më pas rregjistroi Akademinë e Lartë Ushtarake në Modema të Italisë ku me sukses u diplomua në vitin 1919-të.

-Me kthimin në Shqipëri,në vitet 1922-1923 caktohet në detyrën e Komandantit të Xhandarmërisë Shqiptare në zonat e “nxehta” në jug të Shqipërisë kryesisht në Gjirokastër dhe Sarandë,duke luftuar kundra bandave andarte greke “vorioepirote”.Ahmet Zogu e dekoron me gradën e “Kapitenit të klasit të Parë me merritë”.

-Në vitet e “30-ta emërohet në zona të ndryshme verilindore në kuadër të Ushtrisë Kombëtare Shqiptare.

-Në vitin 1943 nga Qeveria e Rexhep Mitrovicës, Adem Boletini si nënkolonel emërohet në detyrën e rreth Komandantit të Gjandarmërisë Shqiptare në Shkodër.

-Në nëntor të vitit 1943,me urdhër të grupit komunist të Shkodrës,nën urdhërin dhe organizimin të derjtëpërsëdrejti të kriminelit Vasil Shantos,me anë të një atentati terrorist,Adem Boletini vritet mu në dalje nga restoranti që quhej “Kafaneja e Madhe” në qendër të Shkodrës.

Kështu binte përtoke i biri i tribunit Isa Boletini. Aty ndëroi jetë burri,trimi,ushtaraku i cili që nga jugu,lindja,e veriu i shqipërisë ishte përballur me armiqtë e Kombit Shqiptar,por tashmë do ti mirrte jetën tradhëtia e terrorit komunist shqiptaro-sllav. Eugen Shehu

Kategori
Uncategorized

Enver Hoxha i dekoroi të gjithë serbët që e masakruan kombin shqiptar dhe shkatërruan Shqipërinë Etnike

DEKORATA PËR PERSONALITETE TË HUAJA

SEKRETARI: Koço Tashko d.v.

KRYETARI: Dr. Omer Nishani d.v Tiranë, më 5-9-1945.

Në bazë të propozimit të kryetarit të Qeverisë Demokratike dhe komandant i Përgjithshëm i Ushtrisë Kombëtare Enver Hoxha.

Duke marrë parasysh se shumë personalitete të huaja të vendeve aleate, gjatë Luftës NÇ të popullit tonë kanë kontribuar dhe ndihmuar me të gjitha mjetet dhe për të shfaqur mirënjohjen e për ta shpërblyer e nderuar veprimtarinë e tyre në dobi të atdheut e të popullit, Kryesia e Këshillit Antifashist Nacional-Çlirimtar vendosi:

Të dekorohen me dekoratat më të larta, personat që përmenden në listën që vijon:

1Gjeneral Ivan Milutinoviç, me Urdhrin “Hero Kombëtar”

2Ivo Lolo Ribar, me Urdhrin “Hero Kombëtar”

3Ramiz Sadiku, me Urdhrin”Hero Kombëtar”

4Ivan Ribar, me Urdhrin e “Flamurit”

5Eduard Kardel, me Urdhrin e “Flamurit”

6Bllazho Jovanoviç, me Urdhrin e “Flamurit”

7Radovan Zogoviç, me Urdhrin e “Flamurit”

8Dëshmori Miladin Popoviç, me Urdhrin e “Flamurit” dhe “Medaljen e Kujtimit”

9Dushan Mugosha, me Urdhrin e “Flamurit” dhe “Medaljen e Kujtimit”

10Gjen. Lt. Arso Jovanoviç, me urdhrin “Ylli Partizan”, kl. I.

11Aleksandër Rankoviç, me urdhrin “Ylli Partizan”, kl. I.

12Milovan Gjilas, me urdhrin “Ylli Partizan”, kl. I

13Gjen. Lt. Peko Dapçeviç, me urdhrin “Ylli Partizan”, kl. I

14Brigadier E. F. Davies, me urdhrin “Ylli Partizan”, kl. I

15“T. Churchill, me urdhrin “Ylli Partizan”, kl. I

16Kolonel Velimir Stoiniç, me urdhrin “Ylli Partizan”, kl. I

17Lt. Kolonel C. A. S. Palmer, me urdhrin “Ylli Partizan”, kl. I

18Major Ivanov Konstantin, me urdhrin “Ylli Partizan”, kl. I

19Kapiten Thomas Stefan, me urdhrin “Ylli Partizan”, kl. I

20Gjen.maj. Svetkozar Vukmanoviç, urdhrin “Ylli Partizan”, kl. II dhe Medaljen e “Kujtimit”

21Gjen. Terziç Velimir, me urdhrin “Ylli Partizan”, kl. II

22Kolonel Vojo Todoroviç me urdhrin “Ylli Partizan”, kl. II, me urdhrin e “Trimërisë” dhe “Medaljen e Kujtimit”

23Fadil Hoxha, me urdhrin “Ylli Partizan”, kl. II, dhe Med. e “Kujtimit”

24Kiler Peter, me urdhrin “Ylli Partizan”, kl. II

25Obrat Cicmil, me urdhrin “Ylli Partizan”, kl. II

26N/kol. Mijat Vuletiç, me urdhrin “Ylli Partizan”, kl. II

27Major Savo Stonoj, me urdhrin “Ylli Partizan”, kl. II

28“H. W. Tilman, me urdhrin “Ylli Partizan”, kl. II

29G. Ë. Seymour, me urdhrin “Ylli Partizan”, kl. II,

30“W. V. G. Smith, me urdhrin “Ylli Partizan”,kl. II

31“J. K. H. Shaë, me urdhrin “Ylli Partizan”, kl. II,

32“M. J. Thornton, me urdhrin “Ylli Partizan”, kl. II,

33“V. Robinson, me urdhrin “Ylli Partizan”, kl. II,

34“E. Nordthrop, me urdhrin “Ylli Partizan”, kl. II,

35Kapiten J. M. Lyon, me urdhrin “Ylli Partizan”, kl. II,

36Toger Turin Vladimir, me urdhrin “Ylli Partizan”, kl. II,

37“John O’Keefe, me urdhrin “Ylli Partizan”, kl. II,

38Major Tomishek Teodor, me urdhrin “Ylli Partizan”, kl. III,

39“Viktor Kobol, me urdhrin “Ylli Partizan”, kl. III,

40Kapiten Niazi Dizdareviç, me urdhrin “Ylli Partizan”, kl. III,

41Toger Nick Cooky, me urdhrin “Ylli Partizan”, kl. III,

42Kaporal George Routsis, me urdhrin “Ylli Partizan”, kl. III,

43Kapiten G. S. Duffy, me urdhrin e “Trimërisë”.

44Bije Vokshi, me urdhrin e “Trimërisë”

45Hajdar Dushi, me urdhrin e “Trimërisë”

46Emin Duraku, me urdhrin e “Trimërisë”

47Xhevdet Doda, me urdhrin e “Trimërisë”

48Vaso Strugari, me urdhrin e “Trimërisë”

49Michel Popoviç, me urdhrin e “Trimërisë”

50Xhafer Vokshi, me Medaljen e “Kujtimit”

51Elhami Nimani, me Medaljen e “Kujtimit”

52Xhavid Nimani, me Medaljen e “Kujtimit”

53Safete Numani, me Medaljen e “Kujtimit”

54Ymer Pula, me Medaljen e “Kujtimit”

55Mehmet Hoxha, me Medaljen e “Kujtimit”.

Kategori
Uncategorized

Rrëfimi i rrallë i një anglezi, Si ndahen shqiptarët, dhe pse edhe të ndarë janë të bashkuar

John Foster Fraser, në librin “Pictures from the Balkans”, duke dhënë atmosferën historike nga udhëtimi ndërmjet viteve 1800-1900, thotë se shqiptarët mund të ndahen si skocezët: malësitë e veriut banohen prej fiseve, e në ultësirat më pjellore të jugut sistemi fisnor vjen duke u zhdukur. Dhe, sikurse skocezët që puqeshin me njëri-tjetrin nga urrejtja që ushqenin për anglezët, edhe shqiptarët i bashkon urrejtja që kanë për sllavët.

“Kombet përreth tyre ua kanë pasur aq shumë frikën – për shkak të pasionit të tyre mbizotërues dhe të pashuar për lu, ftën – sa i kanë lënë shqiptarët të merren me veten e tyre. Mungesa e rrugëve, shtigjet e rrezikshme malore dhe zilitë ndërfisnore kanë bërë që çdo zonë, e mbërthyer mes malesh të pakalueshëm, të ndjehet e vetëmjaftueshme.

Gjithkund vërehet një bujari e rreptë. Një femër mund të udhëtojë e sigurt nëpër Shqipëri vetëm falë dobësisë së saj. Megjithatë, shqiptari do të ngurronte të qëllonte një burrë për një fyerje të paqenë, aq sa do të ngurronte të qëllonte një qen që i leh. Ekziston një mëvetësi e ashpër…

Fiset e Shqipërisë nuk kanë një fe të përbashkët. Disa janë të besimit mysliman dhe disa të krishterë. Brenda fisit mund të gjenden që të dy besimet. Më i rëndësishmi nga fiset e veriut, mirditorët, janë të krishterë: katolikë romanë.

Në jug shqiptarët janë të krishterë dhe, duke qenë në kufi me grekët, kanë përqafur Kishën Ortodokse.

Shqiptari mysliman është nën ndikimin e fqinjëve të tij të krishterë. Ai pi verë dhe është veçanërisht i dhënë pas birrës. Më rastisi të gjej edhe shishe birre nga Mynihu, e ai betohet në emër të Virgjëreshës”, shkruan Fraser.

John Foster Fraser (1868-1936) është një sy vëzhgues i fillimit të shekullit të njëzetë, i cili midis memuareve të veta ka përfshirë dhe vështrimet mbi Shqipërinë, sidomos pjesën e poshtme të saj, ku elementet e eposit, etnografisë, traditës dhe dokeve shqiptare janë përshkruar me një stil të këndshëm, pse jo edhe me dashuri, të përshtatshëm për lexuesin anglo-sakson. Vlera e këtij libri nuk ndalet me prezantimin e Shqipërisë te lexuesi i huaj, por fare mirë mund t’i shërbejë dhe lexuesit shqiptar për të njohur këtë pjesë të Shqipërisë nëpërmjet këndvështrimit të një të huaji.

“Populli që të bie më shumë në sy janë shqiptarët. Burrat janë shtatlartë dhe zeshkanë, me tipare të pashme dhe të rregullta. Atje dhe, në të vërtetë, në të gjithë vendin, shqiptari më la përshtypjen e një sqimatari. Ai dëshiron që xhamadani i tij të jetë i qëndisur me serm e flori. Zakonisht, fustanella e tij është borë e bardhë. Opingat, rëndom prej lëkure të kuqe, kanë nga një xhufkë të madhe në majë… për të cilën shqiptari mendon se është pjesë veçanërisht e rëndësishme e ‘kapardisjes’ së tij”, ky citim i John Foster Fraser dëshmon për një realitet historik të Shqipërisë së para 100 viteve.

“Shqipëria e Poshtme” e autorit John Foster Fraser, një nga rrëfimtarët dhe ballkanologët e shquar të fillimshekullit të kaluar bën pjesë në koleksionin Memorie të Botimeve Zenit.

Kategori
Uncategorized

KUSH JANË MASONËT OSE VËLLAZËRIA E FSHEHTË.

lluminati quhet ndryshe dhe Vellazeria e fshehte ose The Secret Brotherhood.

Elita e kesaj organizate mbi organizatat, ne pjesen me te madhe kane lindur e tille.

Pra jane femije te ish-elites dhe prinderit e tyre kane qene masone, sic kane qene gjysherit dhe stergjysherit.

Ja si eshte shprehur nje nga kreret e Masoneve, i grades me te larte:

Eksistojme sot ne kete bote sic kemi ekzistuar prej mijera vjetesh, nje trup i

ndricuar humanesh te gjithe se bashku ne ate qe mundt e quhet Urdheri i Kalvarit.

Perbehet nga ata te cilet me forcen e mendimit dhe ate shpirterore kane arritur te gjejne

fatin e fshehte te ketij qyteterimi. E ardhmja e ketij fati

sekret eshte nje Rend Boteror i drejtuar nga nje Mbret me fuqi te mbinatyrshme.

Ky mbret i ardhshem do jete nje pasardhes i denje dhe pjestar i Urdherit te Illuminati,

qenie e denje dhe qe i perket nje familje heronjsh te qenies njerezore. Manly P. Hall 33° Mason

Hapat e para te ketij NWO jane stabilizuar me krijimin e bashkimit Europian dhe

synimi eshte qe te shtrihet ne te gjithe boten. Mbase ju kujtohen protestat e fuqishme ne Gjermani para disa muajve

gjate mbledhjes se bere nga Bilderbergers ku pati edhe te demtuar nga demonstruesit. Bilderbergers

jane nga grupimet me te fuqishme ekonomike sot ne bote, qe disponojne mjete financiare dhe politike

kaq te pamasa sa mund te rrezojne ne gjunje cdo lloj qeverie brenda 24 oreve.

Per ta mbyllur pjesen e pare te ketij shkrimi dua te shtoj qe familja Bush eshte nje pjestare e Masonve,

madje e Freemasonry. Vete George Bush i riu dhe i vjetri jane pjestare te njeres nga gradat e

freemasonry Skull & Bones dhe po i tille eshte dhe ish kandidati per president John Carry.

Me poshte po postoj foton e Adam Wieshaupt dhe simbolin e Illuminatit qe quhet ndryshe edhe The

Cult Of All Seeing Eye ose Kulti i Syrit qe Sheh Cdo Gje. Ky simbol eshte pjese e simboleve te freemasonry.

Dua te shtoj edhe dicka. Ky simbol i masoneve dhe i Illuminati ndodhet edhe ne kartmonedhen

prej 1 $ amerikan i vene aty nga njeri prej masonve qe fatkeqesisht sme kujtohet si emer.

Le te kthehemi perseri per pak caste tek Adam Weishaupt dhe tek Illuminati qe ai krijoi.

Ideja e priftit kanonik ne vetvehte dukej e paster. Krijimi i nje klase elitare me idera utopike

bazuar ne nje filozofi qe ne vetvehte dukej te kishte pastertine, shkallen e larte te pergatitjes arsimore, duhej te ngrinte vlerat morale dhe virtytet.

Pra nje baze e fuqishme per nje reformim te botes qe ti kunderviheshe veprimeve dhe influencave djallezore.

(Ne vetvehte Illuminati ashtu si dhe Masoneria ka baze fetare dhe ne cdo epoke, nivel apo shkalle elitare, fetaret kane qene ata qe kane luajtur rrolin kryesor. Darius).

Ashtu si te gjithe ata qe promovonin dicka te re ne ate kohe, Weishaupt kerkoi ndihmen e Freemasonry te cilen e terhoqi mbas vetes por pa i dhene ndonje ndihme iluminizmit ne ate kohe. Weishaupt ndonese ishte nje prift jezuit, brenda nje kohe shume te shkurter u shnderrua ne nje freemason te terbuar duke siguruar nje vend te nderuar ne njeren prej lobeve freemasove qe ironikisht quhej Lobi i Kujdesit. Ne momentin qe ai krijoi Illuminatit ishte i brymosur nga mesimet e Rusoit ne France dhe mesimeve antrikristiane te Manikeans.

(Manikeans eshte nje doktrine qe frymezohet nga okultizmi egjyptian dhe lidhet ngushte me ritet e lashta te Egjyptit te vjeter. Darius).

Kjo doktrine po perhaphej disi ne Europen e asaj kohe dhe fillestari ishte nje i ashtuquajtur tregetar

ambulant me emrin Kolmer i cili kishte kaluar shume vite ne Egjypt duke studiuar egjyptologjine dhe ne

menyre me specifike doktrinen sekrete te Manikeaizmit.

Ne fillimet e saj Illuminzimi kishte pese anetar te vetquajtur reformiste liberal dhe partizane te barazise absolute.

Nje moment kyc ne progresin e Illuminatit dhe menyres sesi infiltruan ne instancat me te larta te kohes

ishte perpjekja qe Weishaupt ben per te promovuar doktrinen dhe thithur ne gjirin e saj emra te fuqishem te kohes.

Akoma nuk dihet me saktesi sesi ai arriti te terheqi mbas vetes Adolph Franz Friedrich Ludwig Baron Von Knigge,

njeriun me te fuqishem te asaj kohe, nje kristian i flakte dhe i pushtetshem dhe qe i ndiqte me plogeshti

zhvillimet e freemasonry qe ne ate kohe perflitej veteme ne nivelet e larta te jetes aristokrate. Qe te mos

zgjatem me detaje te merzitshme dhe duke shmanguar karakterin fetar te temes, Weishaupt terhoqi ne gjirin e

tij brenda nje kohe shume te shkruter mbi 2000 fisnike te gjithe me lidhje te vogla ose te rendesishme me

masonet dhe mjaft te fuqishem ekonomikisht dhe me nje shpejtesi te frikshme arriti te perhapte doktrinen e tij ne

gjithe europen e asaj kohe. (Duhet permendur qe ne ate kohe kjo doktrine dhe ajo qe proklamonte zgjoi interesin e

madh dhe te personaliteteve si Shiler, Gete, Mozart..Darius)

Nderkohe reaksioni nga ana e kishes filloi i forte dhe Illuminati u akuzuan sikur ishin agjente te

Jezuiteve duke shenuar fillimin e nje konflikti fundi i te cilit dihet mire se ke pati per fitues.

Qe nga ai moment Illuminati kaluan ne nje ilegalitet dhe sekret te plote. Madje edhe ne komunikimin me njeri

tjetrin perdornin pseudonime. Psh Weishaupt ishte Spartaku, Knigge ishte Pilati, etj.

Jehona e Illuminatit te Bavarise shkoi deri ne Token e Re (Amerike) dhe implikoi emra si George Washington

si suportues i fshehte i Freemasonry. Ne te njejten kohe analizat, kundershtimet dhe hetimet shenuar rastin e

pare te lindjes se se ashtuquajtures Teori Konspirative qe flet per organizata sekrete me aktivitete te dyshimte,

veprime financiare te erreta, komplote ndaj vendeve, kryetareve te shteteve, arme dhe cdo gje tjeter qe lidhet me

mungesen e ligjshmerise.Pra ajo qe quhet sot Teori Konspirative, lindi midis faqeve te pamfleteve, librave, artikujve qe denonconin Illuminati.

Epiqendra e akuzimeve paraqitet qarte ne nje liber te shkruar ne vitin 1797 me nje titull shume te gjate: Prova Per

Nje Konspiraci Kunder te Gjitha Feve Dhe Qeverive Te Europes Qe Mbahen Ne Mbledhjet

Sekrete Te Masoneve Te Lire (Freemasonry)Illuminati…

Prova 170 vjecare e konspiracise u ribotua ne vitin1 967 pak kohe mbas vrasjes se Kennedit.

John Birch Society e cila botoi librin e konsideron Illuminatin si nje rrezik te qarte dhe shume te madh te diteve te sotme.

Kjo ishte nje pamje e pergjithshme sesi u krjua Illuminati, si u shpernda dhe ca perfshiu ne gjirin e saj.

Shume prej jush qe e lexoni ne kete forum mund te pyesni se cfare eshte ky rrezik qe perfaqeson ky grup apo doktrine.

Per te kuptuar kete une po ju bej nje paranteze dhe sugjeroj nje dicka. Per nje moment, mendoni vetem per veten tuaj.

Per nje moment flakni tutje cdo gje qe ju kane thene, gjerat qe ju kane mesuar ne shkolle, cfare keni degjuar ne radio,

cfare keni pare ne televizor apo cfare ju kane thene politikanet. Vetem per nje moment te fillojme te

mendojme per veten tone dhe sipas menyres sone te pa influencuar nga ajo mori shprehjesh, informacioni dhe shpelarje

truri e perditshme. Le te provojme pra te mendojme sipas mendjes sone. Jo shume shpesh e kemi kete mundesi.

Besoj se shume prej nesh jemi te nje mendje nese themi qe ka dicka gabim me kete boten e sotme tonen.

Ka dicka qe nuk shkon. Luftra civile, mjerim, semundje, uri, pastrime etnike, luftra fetare,

dhunime te ndryshme te te drejtave te njeriut… lista eshte goxha e gjate. A jane keto fenomene te shkeputura apo

kane te njejtin burim?

Ne, vazhdimisht jemi te ushqyer me propagande, lajme te keqija, genjeshtra, opione dhe nje tufe me sekrete te pathena.

Jeten e bejme shume te percaktuar, duhet te sigurojme jetesen, kemi frike se mos humbasim punen. Mbijetesa jone eshte e

rrezikuar dite perdite dhe enrgjite e te menduarit tone konsumohen ne pjesen me te madhe ne kete drejtim. Cfare eshte qe

krijon kaq frike dhe pasiguri ne jeten tone? A thua jeta eshte kaq e frikshme apo eshte dikush dhe dicka qe e krijon

qellimisht nje ndjesi te tille? Pjesa me e madhe e frikes dhe e terrorrit shperndahet nga media e cila zoterohet nga nje

pjese e vogel njerezish ne majat me te larta dhe qe natyrisht kane agjenden e tyre.

Illuminati eshte nje grup shume sekret te cilet praktikojne okultizmin dhe qe ekzistojne prej mijera vjetesh.

Nuk eshte nje klub kalmajash apo “prinderisht” te cilet kerkojne ndopak eksitim ne kete jete, jane shume shume me

teper se kaq. Eshte nje organizate e strukturuar ne menyren me te persosur dhe me njerez qe jane ne pozicione shume te

larta elitare. Keta njerez jane super te pasur ekonomikisht dhe qendrojne mbi ligjet. Shume prej ketyre njerezve nuk e

kane emrin ne listen e njerezve me te pasur te botes, ata e mbajne sekret kete fakt.

Keta njerez jane sot aktoret kryesore te cdo gjeje qe ndodh, politikisht dhe ekonomikisht. Jane perfaqesuesit e

familjeve me te pasura ne bote dhe jane keta aktoret e vertete qe kontrollojne cdo gje ne bote, mbrapa skenes,

nese mund te shprehemi keshtu. Ata jane Fisnikeria e Zeze (e zeza ketu eshte ne kuptimin jo te ngjyres se lekures

po te qellimeve dhe planeve apo projekteve qe kane), jane Vendimarresit te cilet hartojne rregullat qe duhet te

ndiqen nga presidentet dhe qeverite. Ata veprojne ne hije, heshtje larg vemendjes se pulbikut. Lidhjet e tyre te gjakut

midis njeri tjetrit jane te vjetra, disa mijera vjecare dhe ata kujdesen me fanatizem ti mbajne keto lidhje te paprekura.

Fuqia e tyre qendron ne okultizem dhe ne ekonomi, paraja krijon fuqi. Illuminatit kontrollojne dhe kane nen pronesi te

gjitha bankat nderkombetare, biznesin e naftes, bizneset me te fuqishme te industrise dhe te tregetise, ata infiltrojne

politikanet dhe kontrollojne pjesen me te madhe te qeverive sot ne bote. Nje shembull i tille eshte zgjedhja per president

ne Amerike. Nuk perben sekret fakti qe kandidati qe sponsorizohet me shume materialisht, fiton. Dhe kush sponsorizon

“kandidatin e duhur” ? Natyrisht qe Illuminatit. Ne disa raste ata sponsorizojne te dyja krahet e kandidimit ne menyre qe

loja te vazhdoje dhe te duket si nje proces i rregullt elektiv. Ata vendosin se kush do jete presidenti i ardhshem dhe e

mbrojne me cdo kusht ate kandidat edhe sikur te jene te detyruar te veprojne si ne rastin kur bush “fitoi” ndaj Al-Gore ne

Florida. Financimi per fushata te tila behet me leke droge dhe eshte e kuptueshme po te kihet parasysh qe jane Illuminati

ata qe kontrollojne trafikun global te droges. Ne kete pike zgjedhjet nuk jane te rendesishme, por ata na lejojne ne te

votojme ne menyre qe loja te vazhdoje dhe ne kete menyre ata pretendojne se ndjekin dhe zbatojne kushtetuten.

Por a eshte presidenti ai qe me te vertete ben lojen? Aspak ! Fuqia nuk qendron tek politikanet por tek Illuminati,

elitaret e te ciles jane krere te komplet bankave nderkombetare. Kandidatet per presidente, zgjidhen me kujdes nga

linja e gjakut te 13 familjeve Illuminati. Nese bejme nje kerkim te vogel del se pothuasje te gjithe presidentet e

Amerikes jane nga e njejta linje gjaku ose sic e quajne bloodline “mbreterore” familje te lidhura ne menyre te ngushte

me njera tjetren.

Pra kush jane qellimet e Illuminatit dhe objektivat e tij? Kjo tashme dihet dhe termi NOW eshte mese i pranishem sot.

NWO (New World Order) Rendi i RI Boteror. Ata duan te krijojne kete rend te ri boteror dhe nje qeveri te vetme boterore,

nen drejtimin e tyre natyrisht, per te mbajtur nen kontroll komplet globin ne nje sistem fashist dhe dhune.

Ky eshte qellimi i vjeter i tyre. Qe te kuptohet me mire duhet mbajtur parasysh qe nuk eshte nje qellim qe mund te

arrihet ne disa vjet apo ne nje gjenerate. Eshte nje qellim qe kerkon kohe dhe dalengadale po i vjen momenti te stabilizohet.

Ata perpiqen prej shekujsh te arrijne qellimin e tyre dhe tentakulat jane shtrire me ne fund gjithandej.

Fatkeqesisht brenda disa dhjetevjecareve te fundit ata kane arritur shume me teper sec kishin arritur

ne disa qindra vjete fale teknologjise, industrializimit dhe informacionit. Pikesynimi kryesor i

Illuminatit eshte ulja e standartit te jetesen ne vendet te zhvilluara si psh ne USA dhe vende te Europes,

ne menyre qe qeveria ta kete me te lehte te kontrolloje masat (gje qe besoj ju po e shikoni qe po ndodh).

Ne te njejten kohe standarti ne vendet e botes se trete ose jo te zhvilluara duhet te ngrihet qe te arrihet nje lloj balance.

Pra ne gjtihe globin te krijohet nje standart i njejte. Qe te arrihet nje Rend i RI Boteror

(qe ketej e tutje per shkurtim po perdor termin anglisht NWO. Darius)

duhet qe standarti te jete i perafert ne te gjitha vendet. Edhe kete gje besoj se e shikoni qe po ndodh.

Artikulli i meposhtem e tregon qarte Africa and Asia Push for ‘New World Order.

Ky synim eshte planizuar larg syve te publikut, ne sekret te plote ne bashkepunim me Shoqerite Sekrete.

Te gjitha shoqerite sekrete jane te kontrolluara nga Illuminati dhe Freemasonry eshte ndoshta me e njohura prej tyre.

Personat qe kontrollojne shoqerine sot dhe Illuminatin jane Magjistar te Zinj (ata qe ushtrojne Magjine e Zeze) dhe okultise.

Zoti i tyre eshte Luciferi dhe nepermjet praktikave okultiste ata manipulojne dhe influencojne masat.

Pak rendesi ka nese ju apo une qe po e shkruaj ketu,

Per te realizuar stabilizimin e nje Rendi Te ri Boteror, me nje sistem te vetem monetar dhe me nje besim te vetem fetar,

Illuminatit krijuan ne vitet 1920-1930 kishen e tyre. Duke hasur ne besimet e shumellojshme te njerezve dhe forcen qe sillte perkushtimi fetar,

ata kuptuan qe per gjithe qeniet njerezore, besimi fetar duhet te kete nje objekt adhurimi qe perforecon besimin dhe kontrollon me mire psikologjine kolektive,

pra me fjale te tjera duhej krijuar nje lloj suporti anesor qe te cohej besimi ne drejtimin qe ata donin.

Synimet e tyre ata i mbeshteten ne keto pika dhe vazhdohet te punohet ne kete drejtim:

– Drejtimi tjeter ne te cilen duhej punuar per te realizuar qellimin ishte shkaterrimi i identitetit dhe krenarise kombetare gje qe ishte nje nga synimet primare nese do pretendohej qe NWO te funksiononte.- Fabrikimi dhe shkaterrimi i feve, sidomos besimit kristian, me nje perjashtim, ai i besimit qe do krijonin vete Illuminati sic e permenda me siper.- Krijimi i nje sistemi i afte te kontrolloje cdo njeri nepermjet kontrollit te mendjes ose sic e quan Zbignew Brzezinski.

Technotronics qe do te krijonte nje lloj shoqerie te terrorrizuar, gjysem robote. (Ne mes te viteve 60 CIA filloi nje program te quajtur MKultra i cili merreshe me studimin e menyres se kontrollit te mendjes njerezore dhe kontrollit te saj ne distance. Arsyeja pse CIA dhe cfare lidhje ka midis te dyjave do e sqaroj shkurtimisht ne fund te ketij shkrimi.(Pepi).- Duke e cuar drejt fundit procesin e industrializimit dhe prodhimit te energjise nukleare (elektricitetit) dhe duke krijuar nje te ashtuquajtur Shoqeri post-industriale, me rritje ZERO. Perjashtim do kene kompjuterat dhe sherbimet industriale. Pjesa e industrise qe do te mbetet ne SHBA do te eksportohet ne vende si Meksike ku krahu i punes ose “sklleverit” jane te bollshem. Dhe kjo gje mori drejtimin e saj dhe u be nje fakt sic e kemi pare ne vitin 1993 me aprovimin e North American Free Trade Agreement (Marrveshja per SHkembimin e Lire ne Ameriken e Veriut) i njohur ndryshe si NAFTA. Te papunet ne Amerike ose do shnderrohen ne adictiv te drogave si heroi apo kokaine, ose do konsiderohen thjeshte nje statistike ne procesin e eleminimit te mbipopullimit, proces i cili eshte bere i njohur per te gjithe qe nga viti 2000 dhe po qartesohet dite pas dite.

– Kurajimi dhe eventualisht legalizimi i perdorimit te drogave dhe shnderrimi i pornografise ne nje “forme arti” e cila do te behet e zakonshme dhe e pranuar nga te gjithe.

– Depopullizimi i qyteteve te medha ne stilin e asaj qe perdori Pol Poti ne Kamboxhia. Eshte interesante te theksohet qe planet e genocidit te Pol Potit jane hartuar ne SHBA nga nje fondacion kerkimor i cili eshte nen kontrollin e Klubit te Romes dhe i mbikqyrur si projekt nga Thomas Enders, nje zurtar i larte departamentit te shtetit. Eshte gjithashtu interesante te mesohet se nga i njejti grupim po ka nje inisiative per te mbeshtur intalimin e nje sistemi te ngjashem ne Kamboxhia, kete rradhe me kasapet qe dikur kane qene nen urdherat e Pol Potit.

– Ndalimi i cdo lloj zbulimi apo zhvillimi shkencor, pervec atyre te sponsorizuar apo sipas interesave te Illuminatit. Ne menyre specifike, nen shenjester eshte perdorimi i energjise nukleare per qellime paqesore. Dhe sidomos eksperimentet qe kane te bejne me fusionin. Keto jane shenjstra kryesore dhe po te shikohet me vemendje jane te parat qe sulmohen nga Illuminati si fantazi dhe mbulohen me tallje apo diskreminim nga mjetet e tyre te medias. Zhvillimi i ketij te fundit pra fusion, ose sic e quajne ne gjuhen e fizikes Fusion Torch, do shkaterronte planet e Illuminatit dhe pretendimet e tyre per Burime Natyrore te Kufizuara. Nje fusion torch i perdorur ne menyren e duhur do te krijonte burime energjie nga cdo substance dhe aq te bollshme dhe te lire sa nuk mund te imagjinohet.

– Krijimi i luftrave te pjesshme ne vendet e zhvilluara, uria dhe semundjet ne vendet e Botes se Trete me synimin e vetem zhdukjen e rreth 3 miliard njereze brenda vitit 2050, njerez qe ata i quajne si goje te kota per tu ushqyer. Komiteti i te 300-ve (Illuminati) ngarkoi Cyrus Vance te shkruante nje raport per kete subjekt dhe sesi mund te realizohet nje genocid i permasave te tilla. Ky raport u titullua Global 2000 Report dhe u pranua si i arsyeshem dhe nga vete ish-presidenti James Earl Carter dhe Edwin Muskie, ne ate kohe Sekretari i Shtetit per llogari te qeverise amerikane. Duke u bazuar ne raportin Global 2000, popullata e Ameriken, brenda vitit 2050 duhet te reduktohet ne 100 milione banore me pak.

– Dobesimi i normave morale te vendit dhe demoralizimi i klases punetore duke shkaktuar papunesi masive. Ne momentin qe vendet e punes reduktohen masivisht nen efektin e Post-Industrise Zero (hedhur si ide nga Klubi i Romes) raporti nenvizon qe detyrimisht klasat e demoralizuara do behen nje kontigjent i fuqishem i perdorimit te drogave dhe alkolit. Rinia e vendit do inkurajohet nepermjet muzikes, psh asaj rock dhe drogave, ti kundervihet Status Quo-s gje qe do te coje ne menyre te pashmangshme shkaterrimin e familjes. Ne kete kuader, Komisioni ngarkoi Institutin Tavistock, te pergatiste nje lloj raporti sesi mund te arrihet ky “objektiv”. Tavistock nga ana e tij ngarkoi grupine kerkimeve Stanford nen drejtimin direkt te Profesor Willis Harmon. Ky raport ose kerkim me vone u njoh nga te gjithe me emrin Aquarian Conspiracy.

– Duke ndaluar njerezit te vendosin per fatet e tyre nepermjet krijimit te krizave dhe menaxhimit te tyre. Kjo do te konfuzoje popullaten dhe do shkaktoje demoralizim masiv ne ate pike qe askush sdo jete ne gjendje te marri nje vendim, i ndodhur perballe kaq shume kaosi. Ne nje rast te tille, eshte bere gati institucioni qe do merret apostafat me menaxhimin e krizave dhe nga te gjithe njihet me emrin Federal Emergency Management Agency (Agjensia Federale e Menaxhimit te Emergjencave) ose FEMA e cila dihet qe ekziston qe ne vitin 1980. Vazhdimi i krijimit te nje Kulti Fondamentalistash Kristian i filluar nga Darby (nen sherbimin e British East India Company) qe do te shperdorohet per te forcuar regjimin sionist te Izraelit duke e identifikuar me cifutet nepermjet mitit te “Njerezve te Zgjedhur Nga Zoti) dhe dhuruar nje sasi te madhe monetare.- Perpjekja per perhapje te metejshme te ektremiteteve fetare te tipit Vellazira Myslimane, Fondamentalizmin Mysliman, Sikh, etj dhe vazhdimi i eksperimenteve te kontrollit te trurit te tipit Jim Jones dhe te ashtuquaturit “Djali I Semit”. (Keta emra jane te personave te cilet ne menyre te pavllnetshme kane kryer krime, pa e patur kontrollin e mendjes se tyre, apo te tipit Lee Osvald (nje nga atentatoret e Kenedit), Surhan Surhanit (atentaroi i Bob Kenedit) etj (pepi). Ja vlen te permendet qe ardhja ne pushtet e Khomeinit eshte pergatitur nga sherbimet e inteligjences ushtarake britanike, divizioni i 6 i quajtur MI6. Dalja ne drite e ketij fakti, hap pas hapi implikoi direkt dhe qeverine amerikane per dijenin dhe hartimin e ketij plani si bashkepuntor.

– Eksportimi i ideve te “clirimi fetar” ne te gjithe globin me perpjekjen per te shkaterruar besimet fetare ekzistuese dhe sidomos besimin kristian. Kjo filloi me Jesuit Liberation Theology i cili solli fundit e mbreterimit te familjes Somoza ne Nikaragua dhe qe po vazhdon dhe po shkaterron prej 25 vjetesh me nje lufte civile Salvadorin. Kosta Rika dhe Hondurasi po ashtu jane te zhytura ne nje aktivitet revolucionar te iniciuar nga Jezuitet. Nje qenie shume aktive e angazhuar ne te ashtuquajturen Clirimi Fetar eshte Mary Knoll Mission me orientim komunist. Kjo ra ne sy me vrasjen e kater te ashtuquajtureve prifterinj te Mary Knoll Mission te cilet u vrane ne Salvador dica vite me pare. Te kater prifterinjte ishin agjente subversive komunist dhe aktiviteti i tyre u dokumentua ne menyre te hollesishme nga qeveria e Salvadorit. Shtypi amerikan dhe mediat e reja refuzuan ti kushtonin qofte edhe nje pjese te vogel ne faqet e tyre ketij fakti, ndonese materialet qe disponoheshin nga qeveria e Salvadorit ishin te bollshme dhe shume te faktuara. Mary Knoll kryen nje sherbim aktiv ne shume vende dhe eshte pergjegjese kryesore per ardhjen e komunizmit ne vende si Rodezia, Mozambiku, Angola dhe Afrika e Jugut.- Krijimi i nje kolapsi total te ekonomise boterore dhe kaosi politik

– Te marri nen kontroll te gjithe sistemin e brendshem dhe te jashtem te politikes amerikane

– Dhenia e nje mbeshtetje totale ndaj organizatave si UN, Fondi Monetar Nderkombetar, Banka Nderkombetare e Rezervave, Gjykaten Nderkombetare dhe gradualisht te eleminoje rrolin e institucioneve lokale duke i kaluar ato ne kolaps te plote dhe vene nen kontrollin e UN

– Te penetroje ne menyre subversive cdo qeveri ne bote dhe duke bashkepunuar me to te shkaterroje integritetet kombetare te vendeve qe perfaqesojne.

– Te organizoje nje aparat nderkombetar terrorrist dhe te krijoi negociata me terrorristet kudo ndodhen ne bote. Ketu mund te kujtojme rastin e Bettino Craxit i cili insistioi qe qeveria italiane dhe ajo amerikane te negocionin me Brigadat e Kuqe qe rrembyen kryeministrin Aldo Moron dhe gjeneralin Dozier. Mbas lirimit te tij, Dozier u urdherua te heshte njehere e pergjithmone per ate qe dinte. Nese ai flet, do dali ne shesh e verteta e temerrshme sesi Henry Kissinger arriti marrveshjen per Aldo Moron, Ali Bhutto dhe Gjeneralin Zia ul Haq.- Duke marre ne kontroll sistemin shkollor ne Amerike me qellimin e vetem per ta atrofizuar ate dhe shkaterruar plotesisht. Qe nga viti 1993 kjo gje eshte shnderruar ne nje fakt qe po behet gjithmone e me shume real dhe do behet akoma dhe me shume shkaterrues sidomos me aprovimin e sistemit Outcome Based Education (OBE) per ciklet fillore dhe ato tetevjecare.Ne fillim te shkrimit permenda nje fakt qe lidheshe me eksperimentet e kontrollit te trurit ose mind control qe jane kryer nga CIA, programi MKultra dhe pse lidhen me shkrimin qe po bej une ketu. Duhet patur mire parasysh se nga kush eshte krijuar CIA dhe instanca me e larte e saj NSA dhe ke ka patur ne gjirin e saj. Per te patur me mire nje ide po ju jap disa te dhena. Mbas mbarimit te luftes se dyte boterore Bavarian Illuminati nepermjet agjenteve te tyre te strukturuar ne instancat me te larta te jetes ekonomike dhe asaj politike ne amerike, realizojne projektin Paperclip qe njihet publikisht sot si operacioni qe solli ne Amerike mbi dy mije naziste SS, te gjithe te perfshire ne krime lufte, eksperimente me te burgosurit e kampeve te perqendrimit, shkenctare nazist dhe SS aktiv dhe familjeve te tyre. Nje nga Illumitatit me te rrezikshem qe ka sot toka amerikane familja Rockfeller, gjermane bavarez te emigruar ne Amerike ne vitet 1700 (JOHANN ROCKEFELLER) dhe bashkepuntor i ngushte me Prescott Bush (gjyshi i presidentit te sotem te Amerikes) ne menyre te vazhdueshme kane sponsorizuar ardhjen ne pushtet te Hitlerit. Dhe jane po elita e klases politike, ushtarake dhe te inteligjences se Hitlerit ( pa llogaritur ata qe u sakrifikuan en Gjyqin e Hages) qe krijuan CIA-n. Gjenerali Reinhard Gehlen, nazist i thekur dhe Illuminati i devotshem ne bashkepunim me Allen Dulles (nje bavarian Illuminati dhe nazist amerikan) krijuan berthamen e CIA-s dhe me pas ate te NSC (national security counsil) dhe me pas NSA (natinal security agency) dhe ne berthamen e saj ishin te gjiteh ata naziste SS te cilet erdhen ne Amerike nepermjet operacionve Sunrise, Overcast, dhe Paperclip. (Reinhard Gehlen dhe Allen Dulles nga Vatikani dyshohen te jene pjestare elitar te Knights of Malta). Jane po keta te cilet vazhduan eksperimentet e kontrollit te trurit te inicuara nga shkenctaret nazist neper kampet e perqendrimit dhe po keta qe i i aplikuan ne popullaten amerikane. Ky eshte funksioni edhe i HAARP ne Alaska, nje qender e fuqishme transmetimi dhe shperndarjes se mikrovaleve me frekuence te shkurter te cilat ndikojne dhe manipulojne trurin e njeriut. Nese ju kutjohen ngjarjet ne Los Angeles ne vitin 1992 kur u krijuan trazirat e tipit racial nepermjet zezakeve dhe te bardheve. Shume nga analistet kane faktuar prezencen e furgonave te NSA me transmetues te tipit satelitar, grupe te rinjsh qe deshmuan se ishin te instruktuar ti vinin zjarrin ndertasave shteterore, perdorim te armeve ndaj populltes me ngjyre, prani e disa helikoptereve te zinj pa numer identifikimi dhe ajo me e derrmuesja si fakt ishte raporti i nje qendre kerkimore per elektromagnetizmin qe tregonte pranine e nje sasie shume te madhe mikrovalesh me frekuence te ulet ne sasine mbi 40 % se normalja. Ky ishte nje shpjegim paska i gjate per termin MKultra qe perdora ne fillim te shkrimit por isha i detyruar sepse sa me shume shkruhet per Illumintatit, jam koshient qe dalin shume elementa te rinj qe do me duhet ti shpjegoj me detaje, per aq sa di.

Po ashtu mund te lindi pyetja se perse amerika dhe pse sidomos ne kete shkrim po perqendrohen gjerat tek Amerika. Shpjegimi eshte shume i thjeshte. Nga Illuminatit dhe cdo organizate freemasone, USA konsiderohet si bastioni i fundit i lirise dhe duhet sulmuar me te gjitha menyrat..

Kategori
Uncategorized

C’eshte Fisnikeria?

“Kush eshte i afte per te bere vepra madheshtore, eshte fisnik”, shkruan Aristoteli.

Kur flitet per dinjitetin e njeriut, eshte mire te arsyetohet ne gradin me te larte te fjales, sic thote Platoni ne vepren e tij Republika, sepse gjerat dallohen me sakte kur jane te medha, dhe eshte me e lehte ti analizosh deri ne gradin me te vogel.

Per kete arsyje zgjodha konceptin e fisnikerise, ne sensin moral dhe shpirteror, qe Aristoteli e thekson me fjalen megalopsikia, qe do te thote shpirt i madh.

Fisnikeria, tashme eshte nje fjale qe perdoret pak, sepse bota ne te cilen jetojme eshte e mbytur nga miti i barazise. Popullsia, e bindur se demokracia eshte nje vlere absolute – pa menduar se cilat jane pasojat e saja – sheh me medyshje, per mos thene me tangerllek, fisinikerine.

Bashke me te, ka humbur edhe koncepti i virtytit, fjale e cila vjen nga greqishtja (aretè) dhe ka te njejten rrenje me fjalen aristokraci.

Ajo cka me ben kurjoze, eshte egocentrizmi dhe individualizmi i “burrit demokrat”, qe Platoni e shtjellon aq mire tek Republika. Kerkimi i suksesit me cdo kusht, ne te cilin shoqeria demokratike jeton, shtyn ne kerkimin e fuqise, te prestigjit social, por vetem ne aspektin ekonomik te tyre, pa marre aspak parasysh ate moral apo shpirteror.

Aristokracia nuk egziston me, ne sensin qe nuk ka me fisnikeri te prejardhur nga gjaku. Ajo perendoi sepse duhet te perendonte, duke mos patur me baza apo arsyje historike per egzistuar. Viktor Hugo, sqaron me nje ironi gjeniale tek Te Mjeret , se nje person nuk mund te jet baron dhe avokat, aristokrat dhe borgjez ne te njejten kohe, sepse menyra e jeteses se tyre eshte komplet e kundert. Ne fakt, aristokraci do te thote shpirtmadhesi (megalopsikia), borgjezi do te thote shpirtngushtesi (micropsikia). E para ka si princip thelbesor nderin, e dyta ka perfitimin.

Njeri fisnik, shpjegon Aristoteli, eshte ai qe nuk konsideron asgje si te madhe dhe ka si qellim kryesor nderin, per kete arsyje nuk mund te jete kurre i padrejte: per c’arsyje duhet te kete sjellje te turpshme ai qe nuk ka mani madheshtie?

Fisnikeria pra, paraqitet si nje kornize/kozmos e virtyteve. Nuk ka fisnikeri aty ku nuk ka virtyte.

Aristoteli thekson se “njeriu fisnik, edhe pse cmon ndershmerine, nuk bie pre e lavdeve, por i shmanget atyre. Ai nuk nuk mban meri, anashkalon veshtiresite, nuk flet per njerezit (as per te tjeret, as per veten), sepse nuk i intereson as te lavderoje/lavderohet as te percmoje/percmohet. Eshte kryelarte ndaj “cubave” dhe te korruptuarve, por i matur me te tjeret, sepse dihet qe eshte e veshtire te jesh superior ndaj te forteve dhe eshte e turpshme te tregohesh i forte me me te dobetit.Njeriu fisnik nuk ka tendencen te qahet apo te kerkoje, sepse nuk do te kete nevoje per askend, por ndihmon te tjeret me urtesi”.

Aristoteli, fale aftesive te tija psikologjike, nxjerr ne pah faktin se fisniku ka levizje te ngadalshme, ze kumbues dhe paraqitje te qete, sepse perkujdeset per pak gjera. Anasjelltas, tensioni dhe nguti, jane tipik te njerezve qe gerthasin. “Njeriu fisnik nuk kerkon rrezikun, sidomos kur nuk ja vlen, megjithate eshte i afte te perballoje rreziqe te medha, dhe kur i perballon mund te vendose te heqe dore nga jeta e tij per hir te nderit” – vazhdon filozofi. “Fisniku eshte i pranishem me miqte dhe me veprat e tija, nuk fshihet, sepse fshehja eshte tipike e atyre qe kane frike, per kete arsyje flet dhe vepron haptas dhe nuk harron te jete ironik ndaj vetes”.

Pra, sic nenvizon Aristoteli, njeriu fisnik shmanget nga cfardolloj perfitimi duke vendosur te heqe dore edhe nga jeta e tij nese eshte e nevojshme.

Filozofet e shkolles se vjeter stoike thone se: “njeriu fisnik eshte i matur edhe ndaj pasurise, fuqise dhe fatkeqesive; ai nuk eshte kurre i egzagjeruar as kur gezon, as kur vuan”.

Vargjet e cituara mesiper, na nxjerrin ne konkluzionin se fisnikeria sjell liri, barazi dhe drejtesi, sepse nje njeri qe nuk ka prirje sulmuese por perballon haptas dhe me force cdo lloj dhune, eshte i lire. Liria dhe siguria qe ai mbart ne vetvete e bejne te jete i barabarte dhe i drejte ndaj te tjereve.

Forumivirtual.com

Kategori
Uncategorized

Anullim ì vdekjes

Nga Albert Avduli/

Të djathtët, duke qenë strukturë gjenetikisht kapriçioze, grinden e përçahen, sesi duhet arritur pushteti.

Të majtët, falë trashëgimisë së rreshtit, mbeten solidar brenda tyre edhe kur gjakosen midis vedi duke shqyer plaçkën e pushtetit.

Të djathtë – Të majtë

(Antitezë extreme)

Veç dallimeve kryesore në shtyllat filozofike ku mbështesin doktrinat, politikat dhe programet, janë edhe disa detaje të tjera, që bëjnë diferencën.

Të djathtët, duke qenë strukturë gjenetikisht kapriçioze, grinden e përçahen, sesi duhet arritur pushteti.

Të majtët, falë trashëgimisë së rreshtit, mbeten solidar brenda tyre edhe kur gjakosen midis vedi duke shqyer plaçkën e pushtetit.

Të djathtët, mbas çdo aludimi, s’tregojnë aspak tolerancë për bashkëidealistin.

Të majtët, në lidhje me shokun e organizatës, në mos e mbrojnë se ka të drejtë, e mbrojnë edhe në faj sepse është një prej tyre

Të djathtët, ndodhen në piknik apo bankete familjare ditën e votimeve.

Të majtët, anullojnë edhe vdekjen n.q.s ka votime.

Të djathtët, më lehtë numërojnë kollaret e atij që kanë në krah, sesa pallatet e atij që kanë përballë.

Të majtët, deklarojnë trashëgim e testamente qindra pasuri, por gjykojnë çdo kënd nga kundërshtarët për apartamentin e viteve ’80-të.

Të djathtët, stepen kur shohin ligjin dhe jo përballë urdhrave të partisë.

Të majtët, ì nxjerrin karton të kuq ligjit, po urdhëroj shefi.

Të djathtët, bëjnë punë dhe mjaftohen me paraqitjen e saj.

Të majtët, lustrojnë punë, ngjyrosin apo vijëzojnë punët e trashëguara dhe propogandojnë në delir , derisa ndonjëherë, duartrokasin edhe ata që vetë ndërtuan rrugë, tunele e vepra të tjera.

Të djathtët, konstatojnë gabimin apo fajin e rivalit dhe mjaftohen me evidentimin e tij.

Të majtët, fajin apo gabimin e tyre, me rrjetin e fuqishëm propogandues , ja autorizojnë atij që e vuri në pah.

Të djathtët, kurorëzojnë një mijë premtime elektorale dhe heshtin sepse e quajnë detyrë.

Të majtët, përdorin statistikat dhe mediat që t’na gëzojnë me të mirat e paprekura.

Etj, etj

Kategori
Uncategorized

Më vjen keq. Po zgjat pushtetin, po shkurton ymrin.

Në daljet më të fundit të kryeministrit, është vënë re një mplakje e parakohshme e tij. Portreti, sytë e rraskapitur, goja që sikur ka filluar t’i merret nga pak (një tmerr i madh ky, apo jo?! Kujdesu më shumë për veten Ramë!) dhe me një kthjelltësi mendore të mjegullt e me shtrëngata breshëri të herëpasherëshme.

Në daljen e vet më të fundit, KM-ja, u duk edhe më rëndë, duke mos renditur logjikshëm frazat në vijën e vet logjike që i kish parapërgatitur, ndoshta jo vetë.

Pse vuan Rama? Ai ka gjithçka! …

Nga Artur ZHEJI

 

Por në kryebetejën e tij të ardhshme, kundër “Këçëkëizmit”, apo kundër të ashtuquajturve: “maskarenjve të partisë KÇK”, ai, në kërkim të dëshpëruar të një kauze morale, është e sigurt se do të dështojë, me ose pa dashje.

Sepse Rama, falë mëkateve të tija të njëpasnjëshme, falë antimeritokracisë në emërime dhe në caktimin e shumë idiotëve dhe maskarenjeve të njohur, ose pothuajse të tillë, në krye të punëve e posteve të rëndësishme, që duan tru dhe dashuri për shtetin e Shqipërinë, ka vendosur servilët e tij, më së shumti trutharë, zuzarë, pijanecë dhe grabitqarë me damkë.

Këçëkëizmi, është pjellë e të tjerëve, po aq sa edhe pjellë e tij e drejtëpërdrejtë, për aq kohë sa KM-ja, ka qeverisur. Drejtorat e tij të mëdhenj, që administrojnë miliona euro të shqiptarëve, janë të shquar në karierat e tyre, sëpari për llapën (gjuhën) e tyre, që lëpin sëpari e sëfundmi këpucët e tij dhe që pështyjnë helm për armikun.

Rilindja që shpalli me bujë kryeministri, e që do të rilindëte pra, vlera të reja, shkollim të ri, shtetformim e atdhedashuri të re, të paqme dhe të paparë, përfundoi në të vërtetë në batakun me erën më të keqe të kalbësirës dhe kutërbuese nga dështimet që s’kanë të sosur. Dhe të jemi të qartë, pas çdo dështimi, fshihet një apo më shumë përfitime të majme, lekësh, tokash, trojesh…

Sepse jo vetëm bythëlëpirësit u ngjitën lart e më lart, por edhe nipçet apo ushtarët e bandave të drogës dhe të trafikut, janë sot me detyra drejtuese apo konceptuese e “shtetformuese”, anembanë Shqipërisë mjerane.

Që Rama, të mbërrijë të shkulë nga rrënjët Këçëkëizmin, pra zotërinjtë me makina të shtrenjta që kapinçtëkapin në tërë Shqipërinë, ai duhet të sharrojë trungun ku ka hipur vetë. Apo të shkulë nga rrënjët, ferrat e shumta, që ka mbjellë e vaditur vetë, kompromis pas kompromisi, duke shpërblyer vjedhësit e votave fshat më fshat, katund më katund, e lagje më lagje.

Në këtë përpjekje të tijën të dëshpëruar, në kërkim të Moralit të Humbur, edhe duke e paragjykuar si të sinqertë këtë betejën e tij më të re, të shpallur me trumpeta lufte, atij do t’i duhet të prishë mijëra kontrata të heshtura me yzmeqarët e tij, shpesh të armatosur bukur mirë me pisqolla e kallashnikovë, të rrezikshëm, të papërmbajtur dhe hakmarrës primitivë.

Rreshterët e tij politikë të terrenit, do t’i ankohen shumë shpejt se kjo nisëm apo “betejë”, është një vetëvrasje dhe marrëzi, e do të kenë të drejtë për këtë!…”Se filani na ka dhënë kaq vota, se fisteku ka tradhëtuar PD apo LSI dhe na ka shërbyer këtu e atje, se ky tjetri bën be e rrufe për kokën tënde, se ky tjetri akoma, është shumë i rrezikshëm dhe e shkrep!” E blablabla, e blablabla!…

Por oligarkët, që shohin me tmerr konkurencial këçëkëistët, sepse janë zotër të territoreve, do shfrytëzojnë dhe do të duan të përfitojnë nga Ramë Ziu dhe beteja e tij e saposhpallur dhe e nxisin ditë pas dite, që të vendosë rregull, që atyre t’u lulëzojë biznesi. Sepse lluca dhe çakenjtë e xhunglës janë rritur ndjeshëm.

Por sidoqoftë Ramës së lodhur dhe të zbrazur nga idetë dhe frymëzimi, në rraskapitjen e tij të dukshme, i duhet një flamur, qoftë ky edhe i rreckosur e që ka si stema ca zhaba apo ca hardhuca të stisura, e që shoqërohen me grahmat e fjalimeve të tija që nuk frymëzojnë e nuk gënjejnë më askënd!…

Kuptohet, si parapërgatitje për fushatën e tij të ardhshme zgjedhore, kjo betejë ka lëndë për të mbllaçitur dhe shuplaka zuzarësh për ta duartrokitur.

Por ato nuk janë më duart e popullit por të KÇK-së së re!

Në emër të së cilës, do të rilidhë me mijëra kontrata të reja, të yndyrshme apo të pista, të pëgërëshme dhe të pahijshme, me shumicën e banditëve, dështakëve dhe pisanjosëve të mbetur të këtij vendi.

Sepse, sipas kryeministrit, edhe Këçëkëistët duhet të jenë nesër, pjesë e organizuar e ushtrisë së tij të ardhshme zgjedhore.

Në Drejtësi, në terren, nëpër bashki e komuna, nëpër fshatra apo qytete, në televizione apo ndër portale.

Por asgjë nuk e ngushëllon trishtimin e Ramës, që lëxohet në sytë e tij të gropësuar, për këtë kryedështim që gatoi në emër të Egoizmit të tij budalla e të pashoq.

Eh, Ramë djali, sa qesharak përfundove, sa keq më vjen vërtet për ty dhe për mjekrën tënde të re, dëndësuar bukur mbi lëkurën e zhubrosur nga hallet e shumta, halle të mëdha, që të zgjasin pushtetin e të shkurtojnë ymrin!

Kategori
Uncategorized

Për cilin popull e ke llafin moj korbë!?

Cili popull moj korbe, ,dil nje here ne popull ta shohesh sa vlen.

Dil nga Bregu i lumit,nga astiri,bej nje xhiro me urban ne unaze, mer mundimin neser shko me kembe pa shoqerues ne prokurori dhe testoje vertet sa te do populli.

Ky popull per ata qe ti ju sherben eshte vertet dele, por ty my popull kurre nuk te do.

Edhe andej nga te solli miku tend Ulusiu as atje nuk te duan ty.

Ti je llumi i llumit te asaj qe quhet prokurori e pergjitheshme.

Kjo klike mund te beje çfare do mund te helmoje prokurorin Olsian Cela ,si kunder helmuan AV Altin Goxhaj, mund ti bejne aksident me makine Olsianit, mund ti bejne presion duke I cuar njerez ne shtepi qe te dorehiqet nga gare.

Qe te dalesh ti ne krye. Por ti nuk ke per ta gezuar ate post sepse bashke me renien e kesaj klike do te shembesh edhe ti.drejtoju dhe ti cdo floktoreje,cdo notereje dhe cdo arixhofke ,asnje sistem nuk te nxjer ty ne krye.

Koha jote mbaroji deri ketu me perkohshmerine tende. Ti tani ke nje bille per te paguar – Urrejtjen e te gjithe atyre prokuroreve dhe femijen qe humbi ajo prokurojrja qe ti e trasferove qellimisht larg tiranes – kjo eshte fatura qeros te marresh pas korba Arta Manja Marku

Nga Ilir Myftiu

Kategori
Uncategorized

TERRORI I NJË KRYEQYTETI DHE VRASJET NË HOTEL “BRISTOL”

nga Dr.Çelo Hoxha

Më 17 nëntor 1944, Tirana nuk u çlirua, siç është thënë deri tani, atë ditë përfundoi pushtimi i saj nga partizanët. Pushtimi nisi më 28 tetor, u shoqërua me terror kundër shqiptarëve të pafajshëm dhe zgjati 19 ditë. Vetëm në bodrumet e hotel “Bristolit” u pushkatuan më 12 nëntor 14 vetë.

Në librin “Historia e Shqipërisë” 1965, thuhet se “beteja e Tiranës kishte karakterin e luftës së vërtetë, sipas normave të luftimeve midis dy ushtrive të rregullta”, por dëshmitarët okularë dhe faktet flasin ndryshe.

Partizanët shkonin shtëpi më shtëpi dhe i merrnin të piketuarit për “një sqarim në komandë ose i vrisnin në shtëpitë e tyre, siç vranë Muharrem Lleshin, tiranasin që nuk ndërroi veshjen tradicionale: qeleshen, xhamadanin, xhymlekun, brezin dhe brekushet.

“Unë kam qenë me nënën në oborr, mbaja kandilin sepse ishte natë”, – tregon i biri, Njazi Lleshi, asokohe 10 vjeç. “Dil, o Rremë, se kemi një punë”, – i thanë (partizanët)”. Familja e varrosi në oborr. “Mbas dy ditësh (partizanët) vijnë përsëri dhe na thonë: ‘Ngrijeni prej këtu kriminelin’. Më 17 nëntor, kur mbaroi lufta, e çuam te Varri i Bamit”, – tregon duke qarë me ngashërim 75-vjeçari, të cilit iu vranë edhe dy vëllezër në Kosovë, Sulejman dhe Islam Lleshin. Një vrasje e tillë s’flet për përballje ushtrish në betejë, siç thotë teksti i përgatitur nga Instituti i Historisë dhe Gjuhësisë në Universitetin e Tiranës.

Por, ky nuk ishte as rast i izoluar. Edhe Muharrem Likun në shtëpi e morën dhe pranë saj e vranë. Dali Ndreu, gjeneral i forcave partizane, i dërgoi lajm vëllait të Muharremit, Halil Likut, të fshihte njerëzit e vet. Muharremi nuk u largua. “S’i kam lyer duart me gjak – tha”, – tregon i biri, Bahri Liku.

Bashkë me Muharremin vranë edhe Abdulla Saraçin, pasi i nxorën nga shtëpitë në mesnatë “për një fjalë në komandë”. Trupat e tyre i hodhën mbi një triçikël akulloreje dhe aty i lanë dy ditë, të ruajtur nga një patrullë partizane. “Babait i prenë gishtin për t’i marrë unazën”, – thotë zoti Liku; këtë ia kanë treguar pas rrëzimit të regjimit komunist.

Të gjithë thuajse kështu u vranë: duke i marrë natën nga shtëpia, sipas një liste të hartuar nga komanda partizane.

Lluka Xhumari, i cili u vra në hotel “Bristol”, ishte biznesmen. Pasi e morën partizanët dhe prej tij s’vinte asnjë lajm, e shoqja shkoi të pyeste për fatin e burrit te Spiro Mosiu, me të cilin kishin njohje dhe ai, siç tregon i biri, Jani Xhumari, iu përgjigj: “Lluka nuk është në listat që kemi për të pushkatuar”. Fati i Llukës dhe i viktimave të tjera të “Bristolit” u mor vesh një muaj e gjysmë më vonë, kur kutërbimi i trupave të tyre të dekompozuar u përhap në qytet.

Ekzistenca e listave konfirmohet edhe nga burime të tjera. “Kur unë kam biseduar me Enverin, ai më ka këshilluar se kur të hynim në qytet, të spastronim elementët e rrezikshëm. Prandaj, kur hyra në Tiranë, kërkova një listë nga organizata për këta elementë”, – thotë Kristo Themelko, i cituar në dy libra, “Tirana e përgjakur” dhe “Politika antikombëtare e Enver Hoxhës”.

Ajo që ndodhte në Tiranë, është përshkruar si “terrorizëm” edhe nga figura të larta të PKSH-së. Sejfulla Malëshova i thotë, i alarmuar, Enver Hoxhës – episod i përmendur te vepra “Titistët”e diktatorit – se në Tiranë bëhej shumë terror, po vriteshin “shumë oficerë të penduar”. Hoxha i përgjigjet: “Në Tiranë vazhdon lufta e madhe për çlirimin e kryeqytetit. Kë quan terrori ti dhe për cilët oficerë më ankohesh?”

Oficerët që vriteshin, nuk ishin të penduar, ata thjesht nuk ishin bashkuar me partizanët. Tre prej tyre kishin qenë shokë shkolle me Enver Hoxhën, në liceun e Korçës. Akil Sakiqi, Nazmi Uruçi dhe Fahri Dabulla u arrestuan në shtëpinë e të parit. Patrulla partizane që shkoi për t’i arrestuar, i gjeti duke darkuar, ata i ftuan dhe të gjithë hëngrën së bashku. Pas darkës partizanët u larguan, por u rikthyen në mesnatë dhe i morën “për një sqarim” në komandë. Enver Hoxha i përmend në kujtimet e tij në mënyrë denigruese ish-liceistët e shkëlqyer. Për Nazmi Uruçin thotë, i cituar nga Bedri Alimehmeti, se “u bë oficer e mbaroi keq”. Sikur ai u vra nga rrufeja apo pësoi aksident.

Partizanët ishin krijesa të dehumanizuara. Subi Topullin, oficer karriere, e vranë dy komunistë që, sipas Alimehmetit, ai i njihte dhe “në një moment të vështirë u kishte shpëtuar jetën”. Ndërsa Doktor Rasha, mësues linguistike, ishte një njeri që bënte veç të mira. “Pse e vratë doktorin, o çuna? Doktori binte ndihma dhe e donim të gjithë, i madh e i vogël”, – u tha partizanëve i vetmi dëshmitar okular i ngjarjes, veç togës së pushkatimit, Muharrem Picalla.

Mes viktimave ishte edhe Nebil Çika, një gazetar shumë i njohur dhe, pa dyshim, i urryer nga komunistët. Vëllezërit e Musine Kokalarit, e cila, për shkak të gjurmëve që ka lënë me penën e saj, është më e njohur, Muntazi me Vesimin, patën gjithashtu një fund të tmerrshëm, në hotel “Bristol”, ndërsa vetë ajo përjetoi një tmerr që zgjati 39 vjet, deri kur mbylli sytë, e vetmuar, në internim në 1983.

Numri real i viktimave të nëntorit të frikshëm nuk dihet, por janë mbi 50. Në romanin “Nëntori i një kryeqyteti” të Kadaresë, ku rrëfimi përqendrohet te marrja e radiostacionit gjatë pushtimit të Tiranës nga partizanët, nuk ka ndonjë frymë lufte mes dy ushtrive të rregullta. Gjëra episodike, madje më shumë vend i kushtohet dilemës së njerëzve që nuk janë me komunistët, si shkrimtari Adrian Guma apo publicisti Nebil Kaçaj, kufoma e të cilit më vonë gjendet në një bodrum pa emër në roman (në historinë reale është bodrumi i hotel “Bristolit”, ku u vra edhe publicisti Nebil Çika).

Në shumë detaje tregohet përbërja e ushtrisë partizane, me njerëz injorantë si Mete Aliu që shfryn inatin, duke qëlluar me armë një radio dore, ngaqë nuk i pëlqejnë lajmet apo kur marrin radiostacionin, spikerja përshëndet përmes mikrofonit partizanët apo ngacmon një partizan të cilin e pëlqen duke i thënë, përmes radios, se e kërkon e fejuara në radiostacion. E banalitetet nuk dihet se ku do ta kishin fundin sikur të mos ndërhynte Enver Hoxha dhe t’i kujtonte se “këndej e tutje ne jemi shtet dhe se radiostacioni është zëri i shtetit dhe i popullit dhe jo një vend për të qeshur”.

Edhe viktimat e tij i kanë lënë të shkruara mendimet e tyre për Enver Hoxhën. Muntaz Kokalari i dërgon një letër për Makbule Vrionin, mike e familjes, tri ditë para se të vritej, ku i shkruan:

“Jeta ime dhe e miqve të mi është në rrezik nga bashtua i Gjirokastrës, Enver Hoxha. Ai ka urdhëruar djajtë e kuq kundër nesh. Kjo kuptohet: thjesht për motive personale, se ne kemi qenë kundërshtarë të okupatorit nazifashist dhe kemi punuar për të mirën e përparimit të kombit. Siç e kemi biseduar edhe herë të tjera, fatkeqësi e kombit tonë dhe Shqipërisë së gjorë, që ka rënë në duart e një njeriu të përbindshëm, tinëzar, hakmarrës, inatçi, dinak, megaloman, egoist, që i do njerëzit nën vete, kumarxhi, gënjeshtar edhe kur qe jashtë për studime nuk dha asnjë provim, mbeti pas kabareve, kazinove etj. Fëlliqi botën me borxhe. Ne intelektualët gjirokastritë ia dimë të gjitha dhe sa i vlen lëkura, prandaj kërkon të na asgjësojë. Po kam besim se këtij batakçiu, bashkë me djajtë e kuq, shpejt ka për t’i dalë boja”.

Shpresa e Muntaz Kokalarit ende s’është përmbushur. Ende nuk është shkruar e gjithë e vërteta

Kategori
Uncategorized

Arkeologu: Më pushuan nga puna, objektet ilire më thanë t’i bëja helene.

TIRANE – Nuk ka pranuar të shënojë në kartela përkatësi helene për objektet arkeologjike ilire dhe është pushuar nga puna. Ky është pretendimi që ngre në një prononcim për “Gazeta Shqiptare”, arkeologu sarandjot Halil Shabani. Autor i më shumë se dhjetë librave kushtuar arkeologjisë dhe kulturës kombëtare shqiptare, përgjatë vitit të fundit ai ka punuar si përgjegjës sektori i arkeologjisë në Drejtorinë Rajonale të Kulturës Kombëtare në Sarandë.

“Më dt.01.04.2013, drejtori i DRKK, Panajot Gunari, më pushon nga puna me motivacionin e ardhjes së strukturës së re, prej së cilës, nga 13 vende pune, DRKK-ja bëhet me 12 të tilla. Drejtori pushoi dy persona, mua dhe ing. Grigor Marton”, – shpjegon Halil Shabani. Po atë ditë, sipas tij, është emëruar në punë në detyrën e përgjegjësit të Sektorit të Artit, Arkitekturës dhe Arkeologjisë, zoti Vangjel Zafirati, me specialitet ekonomist.

Me gjithë shpjegimin që i është dhënë, ai nuk beson se arsyeja e vërtetë e largimit të tij nga puna ka qenë struktura e re e DRKK-së. “Arsyeja e vërtetë, është refuzimi im për të hedhur në kartelat dhe pasaportat e monumenteve të kulturës informacion joprofesional dhe që bie ndesh me kërkimet shkencore”, – deklaron z.Shabani. Sipas tij, në shumë prej këtyre kartelave që Drejtoria e Monumenteve përgatit për çdo monument apo objekt që ka në mbrojtje, ai, sipas studimeve të tija apo fakteve të përcaktuara nga arkeologët tanë dhe ata të huaj, ka shënuar përkatësinë kulturore iliro-epirote.

“Por, ndërkohë që studimet të çojnë drejt kësaj origjine, drejtori i Monumenteve në Sarandë, inxhinieri Panajot Gunari, së bashku me personin që ka punësuar si përgjegjës të sektorit të Artit dhe Arkitekturës, Z.Vangjel Zafirati, më kanë kërkuar që në këto kartela unë të shënoj përkatësinë e tyre helene”, – thotë ai. Arkeologu, shton me bindje se kjo kërkesë bie ndesh me parimet e tija profesionale dhe për këtë arsye ka refuzuar ta zbatojë këtë urdhër të drejtorit Gunari.

Z.Halil Shabani bën me dije se si eksponent i Partisë Demokratike lokale dhe si anëtar i saj, ka kërkuar të drejtën e tij në hierarkinë partiake dhe atë institucionale. “Kam parë se askush nuk më ka ndihmuar në të drejtën time dhe përgjigjja e dhënë ka qenë se, ish-shefi i urbanistikës në Bashkinë e Sarandës, aktualisht drejtor i DRKK-së së Sarandës, z.Pano Gunari mbrohet nga deputeti Astrit Patozi dhe nuk kanë se çfarë të bëjnë”, – shprehet për “GSH” Shabani. I pyetur se kush është Vangjel Zafirati dhe pse i ka kërkuar të ndryshojë përkatësinë e objekteve ilire, arkeologu tha se ai është pjesë e të ashtuquajturit “komunitet grek në Sarandë” dhe është i angazhuar me PBDNJ-në.

Karriera

Halil Shabani është autor i disa studimeve e librave, ndër të cilat do të veçonim: “Muharrem Rushit”, “Shalësi ynë në Jug”, “Trashëgimia Kulturore e Konispolit”, “Prasajbët e periferisë”, “Vendbanimi Shpellor Konispolit”, “Haki Rushiti me derte”, “Konispoli – guidë turistike”, “Arhondi i fundit i Butrintit” dhe “Foinike – guidë turistike”.

Ka mbaruar Universitetin e Tiranës në degën Histori-Gjeografi dhe është diplomuar në vitin 1973. Ka punuar si mësues historie dhe që nga viti 1976, është marrë me studime dhe gërmime arkeologjike në krahinën e Konispolit dhe në rajonin e Delvinës e Sarandës. Punimet e tij, i ka pasqyruar edhe në botimet e revistës periodike e shkencore “Iliria” dhe organe të tjera të shtypit të përditshëm.

Është zbuluesi i dhjetëra sajteve arkeologjike me rëndësi kombëtare, si vendbanimi shpellor i Konispolit, Kalaja e Dishatit, vendbanimi i antikitetit i Vastroit, sajti i nëndheshëm i gdhendur në gur në Manet (Konispol), sajti i Bregut të Seterrës, skulptura e Perëndisë së Panit e derdhur në bronz etj. Ndërkaq, ka kryer disa gërmime arkeologjike me rëndësi kombëtare e ndërkombëtare, si ekspedita e bashkëpunimit shqiptaro-amerikan me Universitetin e Teksasit – SHBA në vitet 1992-’94, si dhe bashkëpunimi me arkeologë grekë në vitet 1995-96, ekspedita e vitit 1982 në Butrint etj. Për këtë aktivitet të dendur shkencor, nga Qendra e Kërkimeve Arkeologjike Tiranë është shndërruar në bashkëpunëtor të jashtëm shkencor.

Kategori
Uncategorized

Basha, ky “mashtrues” !

Nga Albert Avduli…

Rrenat e tij nisën që në qershor 2005. Kandidoj në zonën e fushës së aviacionit dhe një pjese të Laprakës.

Buzëqeshur, deklaronte se do fitonte.

Ai buzëqeshur e derë më derë takonte qytetarët. Skeptikë e kundërshtar nënqeshnin. Nuk mbaj mënd kush e fitoj atë garë. . . Minister ì jashtëm dhe buzagaz përsëri, premtoj se javën e parë të dhjetorit, viti 2010, do të mundësohej lëvizja e lirë në Europë.

Mashtruesi, vetëm javën e dytë, përmbushi premtimin.

Në qershor 2011 , gjithmonë buzaqeshur, por këtë herë edhe më shumë bindës, deklaronte se do fitoj Bashkinë e kuqe të Tiranës.

Haahaaa.

Premtonte se do fitonte atë qytet që e qeveriste në qelizë e kapilar, prej 11vitesh, kryetari ì socialistëve. I palodhur Basha, derë më derë, dyqan e punishte, treg e rrugicë, mjeshtër ì fushatave e komunikimit.

Fitoj mashtruesi përsëri. Ëhhë, por nuk fitoj me shumicë dërrmuese. . .

Rrena e radhës ishte se qyteti nuk do kishte kulla dhe kulla nuk u lejuan.

Me pompozitet e buzëqeshje , vuri mbi shpatulla ndërtimin e bulevardit te stacioni trenit. Ashtu, buzagas e plot qetësi, bindi banka, organizata, miq ndërkombëtar për mbështetje financiare e donacione. I siguroj.Debate e polemica, interesa të cënuara e kundërshti, por transheja e bulevardit të premtuar u konturua. Dritat dhe vijat e bardha ì vuri pasardhësi( fondet ì pati garantuar ai , mashtruesi)

Një ditë lëshoj shakanë e radhës;

do rikonceptoj pazarin e ri. Negocioj me partner dhe siguroj edhe fondin e investimit.

Si Kryetar ì opozitës, filloj përsëri me rrena.

Shqipëria me drogë skaj më skaj. Qeveria e mediat, jo, nuk është drogë. Janë plantacione me shkurre.

Basha sheh ëndërra.

Kur lundruesit e qiellit po rrëzoheshin sa në Divjakë e në Gjadër, qeveria e shtypi ì deklaronin avionë të dhelprave. Një kalvar ì gjatë denancimesh e fakteve. Kur partnerët ndërkombëtar pohuan ato që Basha denonconte, ou, paska të drejtë.

Konsekuent në parimet e tij, filloj sulmin ndaj kryetarëve të bashkive e deputetëve që ishin kontigjent krimi e trafiku. Qeveria e mediat në ekstazë, Basha mashtron . Kur filluan të rrëzoheshin një nga një, si avionët e drogës, atëherë u kuptua se situata ishte më e errët nga sa Basha e paraqeste.

Ai vazhdoj misionin e tij. . .

Kjo qeveri nuk përfaqëson vullnetin e popullit. Votat vidhen e blihen. Lukunia, ulërima përsëri. Mashtrues Basha, mashtrues. Fati dhe zullumi e solli që u vërtetua me zë e figurë si vidhej e blihej vullneti ì popullit. Mashtruesi kish thënë të vërtetën.

Në një nga pasditet e mërzitshme të Tiranës, Zotnia, mori mikrofonin e vuri alarmin:

Po arratiset rinia ! Mashtron, mashtron, u përsërit refreni.

Mbas 7 muajsh, instituti qeveritar ì statistikave deklaron largimet dhe shpopullimin e Shqipërisë. Hëmë, qënka e saktë ajo që tha ai, mashtruesi.

Të vërtetën kish pohuar në të gjitha deklarimet e tij, në vite.

Si nuk pati kurajo askush që të kërkonte ndjesë, jo Bashës, jo, por opinionit publik.

Tani, nëpër fshatra e qytete, në takime me biznese, fermer, të rinj, studentë, pensionistë, po paraqet planin e tij qeverisës , për ta nxjerr vendin nga kriza morale dhe ekonomike. Kori vajticave, vazhdon me përcaktorin: Mashtruesi Basha .

Ai, kurrë nuk ka dalë në media e të sjell alibi për deklaratat e tij. Koha ì ka vërtetuar. As unë s’po përpiqem të bëjë apologji për të, sepse nuk kam tagër dhe as detyrë. Si qytetar dhe si votues, më lind e drejta të reflektoj e të gjykoj.

Basha, ky mashtrues. . ., që çdo gënjeshtër ì dalka e VËRTETË.

Këtij ì BESOJ !

Kategori
Uncategorized

Dëshmia tronditëse: Çfarë i kërkoi Sigurimi i Shtetit vëllait tim dhe pse e hodhi atë nga kati i tetë i Hotel “Tirana” në 17 nëntor të ’86-ës.

Publikohet dëshmia e rrallë e Hysen Bajramit me origjinë nga rrethinat e Gjakovës dhe me banim në qytezën e Mamurrasit që nga viti 1954 kur ata u detyruan të vendoseshin aty për shkak të përndjekjeve të regjimit titist të Beogradit. Cilët ishin oficerët e Sigurimit të Shtetit që lajmëruan në shtëpi për Sali Bajramin që duhej të paraqitej në Tiranë, si e morri vesh familja lajmin e vdekjes së tij në mënyrë tragjike dhe përse Drejtori i Sigurimit të Shtetit, Zylyftar Ramizi iu bënte presion familjarëve të Sali Bajramit duke u thënë që ata të mos e kërkonin më … 

Nga Dashnor Kaloçi

Më 17 nëntor të vitit 1986 në shtëpinë e vëllait tim, Sali Bajramit, erdhi një punëtor operativ i Sigurimit të Shtetit, dhe i tha atij që të nesërmen duhej të paraqitje tek 15- katëshi në Tiranë. Po atë ditë, për këtë punë Saliun e kishte thërritur edhe punëtori tjetër operativ i Sigurimit, Kujtim Kuci, që ishte me shërbim këtu në Mamurras. Këto m’i tha vetë Saliu në darkë kur më thirri në shtëpinë e tij për të më treguar rreth asaj ç’ka i kishin thënë dy oficerët e sigurimit. Të nesërmen e asaj dite, Saliu bashkë me dy punonjësit e Sigurimit kanë udhëtuar për në Tiranë, gjë të cilën më pas na i konfirmuan shumë miq e dashamirës tanët që i kishin parë ata në tren. Atë natë Saliu nuk u kthye në shtëpi dhe nga që u bëmë shumë merak se cfarë do t’i kishte ndodhur, djali i tij, Flamuri, shkoi në në Degën e Punëve të Brendëshme të Krujës, ku Pëllumb Kapo i tha: ”Nuk ka ndonjë gjë për t’u shqetësuar, Saliu është i sëmurë, do vizitohet dhe do të vij përsëri në shtëpi”. Nipi im, Flamuri shkoi edhe të nesërmen në Krujë për të pyetur për babanë e tij, por nuk mori asnjë përgjigje. Ditën e tretë në darkë disa punonjës të Sigurimit na njoftuan se Saliu kishte vdekur pasi ishte rrëzuar nga 15- katëshi dhe trupi i tij ndodhej në morgun e Tiranës”.

Njeriu që dëshmon për Memorie.al, është Hysen Bajrami nga Mamurrasi, i cili rrëfen atë ngjarje të largët të vitit 1986, kur në rrethana misterioze, humbi jetën vëllai i tij, Saliu. Po kush ishte Sali Bajrami, cila ishte e kaluara e tij dhe në ç’rrethana kishte ardhur ai në Shqipëri në vitin 1954 bashkë me vëllanë, Hysenin? Përse i kishin internuar ata fillimisht në fshatin Llakatund të Vlorës dhe për çfarë arsyesh ata nuk kishin pranuar të ktheheshin përsëri në Kosovë, kur nga Tirana i kishin njoftuar se Shqipëria i kishte rregulluar marrëdhëniet me Jugosllavinë? Ku kishin punuar dhe jetuar dy vëllezërit emigrantë kosovarë deri në vitin 1986 kur Saliu mbeti i vdekur në rrethana krejt misterioze duke rënë nga 15- katëshi në Tiranë, ku ishte thirrur nga Sigurimi i Shtetit? Çfarë iu kërkua Saliut nga oficerët e Sigurimit dhe a u hodh vetë ai nga kati i tetë i Hotel “Tiranës” apo e hodhën ata që e kërkuan aty?

Përse trupi i Saliut u vonua në morgun e Tiranës dhe iu dha familjes vetëm në momentet e fundit para ceremonisë mortore?! Përse Sigurimi i Shtetit hapi fjalë se Saliun e kishte hedhur nga 15- katëshi, hasmi i tij që kishte ardhur nga jashtë shteti dhe cilat ishin përgjigjet zyrtare që iu dhanë vëllait të Saliut, Hysen Bajramit, nga Dega e Brendëshme e Krujës, Prokuroria e Përgjithshme, Rajoni i Policisë Nr.3, Ministri i Brendshëm Hekuran Isai, Kuvendi Popullor dhe sekretari i Ramiz Alisë? Cfarë i tha Hysenit në vitin 1992 prokurori Arben Qeleshi për vdekjen misterioze të Sali Bajramit dhe pse u thërrit për dëshmitar Hysen Bajrami në gjyqin ndaj Hekuran Isait e Zylyftar Ramizit, e cila ishte përgjigja e ish-Ministrit të Brendëshëm kur Hyseni e pyeti se përse ia kishin vrarë vëllanë? Lidhur me këto e fakte të tjera nga ajo ngjarje e largët e vitit 1986, na njeh intervista e Hysen Bajramit ekskluzive për Memorie.al.

 Zoti Hysen, ku keni lindur ju dhe cila është origjina e familjes tuaj?

Kam lindur në vitin 1931, në fshatin Greçinë i cili ndodhet në rrethinat e Gjakovës në Kosovë, prej nga është edhe origjina e familjes sonë.

A ka qenë e njohur familja juaj në atë krahinë dhe me çfarë është marrë ajo gjatë kohës që ju keni qenë në Kosovë?

Familja jonë ka qenë jo pak e njohur në rrethinat e Gjakovës, ku kemi jetuar dhe ajo njihej me emrin e gjyshit tonë: familja e Ram Sahitit. Gjatë kohës që ne kemi qenë në katundin Greçinë të Kosovës, familja jonë është marrë me punët e bujqësisë me të cilat siguronte jetesën e saj.

Gjatë viteve të pushtimit të Shqipërisë, në 1939-1944, cili ka qenë qëndrimi politik i familjes tuaj?

Gjatë atyre viteve, por edhe më parë, familja e Ram Salihit ka qenë e njohur si një familje nacionaliste. Në vitet e Luftës familja jonë u lidh me Lëvizjen Antifashiste dhe në periudhën kur brigadat partizane shqiptare erdhën në Kosovë, në shtëpinë tone është strehuar për disa kohë Shefqet Peçi me shtabin e tij.

Pas mbarimit të Luftës cilat ishin raportet politike të famlijes suaj me regjimin e Titos?

Nisur nga fakti se familja jonë ishte një familje nacionaliste, menjëherë pas mbarimit të Luftës në pranverën e vitit 1945-ës, ne na filluan peripecitë me regjimin titist. Në fillim ne na akuzuan për armëmbajtje pa leje dhe se kishim strehuar shqiptarë që ishin aratisur nga Shqipëria.

Patët koncekuenca nga akuzat që ju bëheshin?

Pas këtyre akuzave, ne na arrestuan dhe futën në burg axhën tone Mehmet Ramën, i cili ishte nënkryetari Këshillit Nacional- Çlirimtar. Mehmetin e nxorrën në gjyq dhe fillimisht e dënuan me vdekje, por më pas atij ja falën jetën. Por kjo ishte vetëm për demagogji, pasi axhën tonë e ekzekutuan brenda në burg me preteksin se gjoja kishte dashur të arratisej. Pushkatimi i axhës, Mehmet e shtoi akoma edhe më shumë persekucionin ndaj familjes sonë. Në vitin 1951, u arrestua dhe vëllai im, Sali Bajrami, i cili në atë kohë kryente shërbimin e detyrueshëm ushtarak. Saliun e nxorrën në gjyq dhe e dënuan me një vit e gjysëm burg. Edhe pasi Saliu u lirua nga burgu aty nga fillimi i vitit1953, ndaj familjes sonë nuk pushoi persekucioni, përkundrazi në atë kohë u shtua edhe më shumë, nga raprezaljet që kishin filluar Rankoviçi ndaj popullsisë shqiptare në Kosovë. Nisur nga kjo gjëndje tepër e vështirë në të cilën u ndodhej familja jonë në atë kohë, unë me vëllanë, Saliun, vendosëm të iknim nga Kosova dhe të dilnim prej andej e të vinim këtu në Shqipëri.

Si e kujton largimin tuaj nga Kosova dhe ardhjen në Shqipëri?

Pasi vendosëm të largoheshim, më 18 dhjetor të vitit 1954 ne morëm rrugën për të ardhur në Shqipëri. Ne ishim tre vetë nga familja jonë, pasi vëllai Saliu, mori edhe bashkëshorten e tij, Zelfien. Kufirin ne e kaluam në fshatin Dobrunë të Hasit dhe aty na mbajtën një natë në postën kufitare. Të nesërmen ne na sollën në qytetin e Kukësit, ku na mbajtën për tre katër ditë në Degën e Brendëshme. Pas kësaj ne na sistemuam në hotel dhe pas disa ditësh na nisën për në fshatin Llakatund të Vlorës ku ishte ngritur kampi për shtetasit jugosllavë që kishin ardhur ilegalisht në Shqipëri.

Si ju trajtuan në Llakatund dhe sa kohë qëndruat aty?

Në Llakatund ne na trajtuan ashtu siç trajtoheshin të gjithë të ardhurit në kampet e Shqipërisë. Qëndruam aty për nëntë muaj.

Po më pas ku ju çuan?

Diku aty nga viti 1955-1956, njëri nga të dërguarit e Komitetit Qëndror të PPSH-së që merrej me emigracionin nga ish Jugosllavia, na tha se shteti shqiptar i kishte rregulluar marëdhëniet me Jugosllavinë dhe kush të donte mund të bënte një kërkesë për t’u kthyer në Kosovë. Unë me vëllanë Saliun e me gruan e tij, nuk pranuam që të bënim një kërkesë të tillë për t’u kthyer në Kosovë, pasi e dinim se çfarë kishte ndodhur atje me familjen tonë pas arratisjes tonë për në Shqipëri. Pas kësaj situate ne bëmë nënshtetësinë shqiptare dhe qëndruam këtu.

Çfar kishte ndodhur me familjen e Ram Salihit në Kosovë pas ardhjes suaj në Shqipëri?

Rregjimi titist kishte arrestuar babën tonë, Bajramin, të cilin e dënoi me 12 vjet burg politik. Baba vuajti për tetë vite me rradhë në burgun e tmershëm të Goli-Otokut dhe atë e liruan vetëm kur ishte në prag të vdekjes. Pasi bëri bëri tetë vjet burg, baba u lirua dhe ai nuk jetoi më shumë se tre muaj në shtëpi, pasi vdiq nga torturat e shumta që i kishin bërë në atë burg.

Perveç babës, kush jetonte tjetër në atë kohë në Gjakovë nga familja juaj?

Kishim dy motra e tre vëllezër të tjerë, si dhe shumë të afërm.

Pasi morët nënshtetësinë shqiptare ku u vendosët?

Ikëm nga Llakatundi të tre dhe u vendosëm në fshatin Bushnesh afër Mamurrasit, të rrethit të Krujës. Kërkuam të vinim këtu, pasi dihej që në Mamurras ndodheshin shumë kosovarë të cilët ishin vendosur aty që nga viti 1913, nuk qëndruam shumë aty, se në këtë fshat u krijua kooperativa  dhe u vendosëm në qytezën e Mamurrasit.

Ku punuat në Mamurras?

Në këtë qytezë të vogël ne kemi punuar për shumë vite në ndërrmarrjen e Bonifikimt dhe më pas Saliu kaloi në ndërmarrjen e Ujrave ku dhe doli në pension.

Para viteve ’90-të, kishit mundësi komunikimi me pjesën tjetër të familjes që ndodhej në Kosovë?

Që nga viti 1954 kur ne u larguam e deri në vitin 1980 nuk kemi pasur asnjë lloj letër këmbimi me familjen tonë në Kosovë. Në vitin 1972, vajza e vëllait tonë që jetonte në Kosovë, së bashku me bashkëshortin e saj erdhi si vizitore dhe qëndroi për dy muaj në shtëpinë tonë në Mamurras. Ajo mundi të vinte këtu pasi ne i bëmë një garanci.

Si e kujton ngjarjen e humbjes së vëllait tuaj, Saliut?

Ishte data 17 nëntor 1986-ës kur në shtëpinë e vëllait tim, Saliut erdhi një punëtor operativ i Sigurimit të Shtetit dhe i tha që të nesërmën duhej të praqitej te 15-katëshi në Tiranë. Po atë ditë Saliu e kishte lajmëruar edhe një tjetër operativ i Sigurimit të Shtetit, Kujtim Kuçi dhe i kishte dhënë të njëjtën porosi, për t’u paraqitur te 15-katëshi të nesërmen.

A biseduat ju me vëllanë para se të shkonte në destinacionin e caktuar, çfarë mendonte ai ?

Posi, atë natë bisedova me Saliun dhe e pyeta përse po të kërkojnë në këtë takim te 15-katëshi? Ai më tha se nuk dinte asgjë pse po e kërkonin, nuk kam dhe nuk kam pasur lidhje me asnjë punë, as me Sigurimin dhe me as njënjeri tjetër.

U bëtë merak për mos kthimin e Saliut në shtëpi atë natë?

U bëmë shumë merak që Saliu nuk u kthye, të nesërmen në mëngjes, djalit i tij Flamuri, shkoi në Degën e Punëve të Brendëshme të Krujës për t’u interesuar.

Kë takoi Flamuri, dhe çfarë ju tha?

Nipi im Flamuri takoi takoi në Degën e Punëve të Brendëshme Pëllumb Kapon, i cili i tha:”nuk ka ndonjë gjë për t’u shqetësuar, Saliu është i sëmurë e do të vizitohet dhe më pas do të kthehet në shtëpi” por kjo nuk ndodhi. Flamur vajti përsëri të nesërmen në Degën e Punëve të Brendëshme në Krujë, por nuk morri asnjë përgjigje.

Kur e mësuat lajmin për vdekjen e Saliut, kush ua komunikoi dhe çfarë iu thanë?

Lajmin për vdekjen e vëllait e mora nga disa punonjës të Sigurimit, në mos gaboj në datën 19 ose 20 nëntor 1986. Ata na thanë se Saliu kishte vdekur pasi kishte rrënë nga kati i tetë i 15-katëshit (Hotel “Tirana”) dhe trupi i tij ndodhej në morgun e Tiranës.

Cili ishte shkuaku i kësaj tragjedie, çfarë ju thanë?

Ne na thanë se Saliun e kishte hedhur nga 15-katëshi,” hasmi që kishte ardhur nga Kosova”. Asnjë nuk na jepte ndonjë informacion tjetër.

Kush shkoi për të marrë trupin e Saliu në morg?

Trupin e Saliut shkoi për t’a marrë, djali i tij Flamuri, me tre miqtë tanë: Feriz Gashin, Hasan Mulliqin e Feim Kryeziu. Si fillim u nxorrën shumë pengesa dhe nuk i lejuan që ta shihnin trupin e Saliut, aty u sollën pengesa dhe u vonuan shtatë orë për të marrë trupin e Saliut, të cilin e sollën në banesë pak minuta para se të bëhej cerremonia mortore.

Sa kohë pas vdekjes së Saliut filluat të interesoheshit përsëri dhe çfarë informacioni morët?

Pasi kishin kaluar 40 ditë nga vdekja e Saliut, unë me djalin e tij Flamurin, shkuam në Tiranë dhe takuam Zylyftar Ramizin, zv/Ministrin e Brendëshëm dhe Drejtorin e Sigurimit. Ai na tha: ”Shkoni në Degën e Brendëshme në Krujë, ata ju sqarojnë”. Pasi shkuam atje, kryetari i Degës na tha: ”Ne nuk kemi dijeni se ku ka vdekur Saliu, aty ku ka vdekur aty pyesni”. Pas kësaj përgjigjie, shkuam në Ministri dhe aty na thanë të shkonim në Rajonin Nr.3 të Policisë, pasi atje ndodheshin dokumentate tij. Pasi shkuam katër herë në Rajonin Nr.3 të Policisë, edhe ata nuk dinin gjë dhe vetëm na thanë se Saliu kishte qenë i sëmurë”.

Po më pas çfarë bëtë?

Pasi shkuam disa herë, në Degën e Brendëshmë, Rajon, Ministri, nuk morrëm asnjë përgjigje. Pas sorollatjeve të shumta i shkruam disa letra dhe telegrame Ministrit të Brendëshëm dhe Kryetarit të Kuvendit Popullor, Ramiz Alisë, por përsëri asnjë përgjigje nuk morrëm.

Patët ju ndonjë presion për të mos vazhduar më të “shqetësonit shtetin me letra dhe telegrame”?

Vetë Zylyftar Ramizi, na bënte presione për të mos u marrë me këtë problem të mbetur enigmë. Në vitin 1992 unë kam shkuar tre herë tek SHIK-u dhe kam bërë dy takime me Ministrin e Brendëshëm të asaj kohe. Në Ministri na thanë të shkonim në Prokurorinë e Përgjithshme, shkuam dhe takuam aty Z. Arben Qeleshin duke i paraqitur dokumentat që dispononim. Z.Arben Qelishi më tha: ”Kjo çështje ka shumë probleme, kjo është një vrasje e pastër shtetërore ashtu siç ka ndodhur me shumë të tjerë. Kur të dali në gjyq udhëheqja e lartë komuniste, do të vish edhe ti”.

A shkuat ju në gjyqin e ish-udhëheqësve komunist?

Kur doli në gjyq Hekuran Isai me Zylyftar Ramizin, na thëritën nga Prokuroria e Pergjithshme dhe unë shkova atje bashkë me Flamurin. Edhe pse tentuam të pyesnim të akuzuarit e sistemit komunist, nuk morrëm përgjigje dhe kjo çështje u mbyll pa përgjigje dhe përgjegjësi.

Ju personalisht, si mendoni?

Unë them se ka dy versione. E para është që Saliut i kanë kërkuar që të bëhej vegël e Sigurimit dhe pasi ai nuk ka pranuar, e kanë hedhur nga 15-katëshi për ta eleminuar fizikisht dhe e dyta Saliu mund të jëtë hedhur vetë pasi nuk ka pranuar të bëhej vegël e Sigurimit, mund të jenë bërë presione apo tortura të ndryshme që ai nuk i ka përballuar dot. Gjithësesi kjo ngjarje nuk ka marrë dhe besoj se nuk do të marrë përgjigje./Memorie.al

Kategori
Uncategorized

Kampion .. sa mall !Sa deshire per te folur per ty ashtu si ka mbetur ne kujtesen dhe imagjinaten time .

Kampion .. sa mall !Sa deshire per te folur per ty ashtu si ka mbetur ne kujtesen dhe imagjinaten time .

Nuk mund te pretendoj se sjam njohes i jetes tuaj sportive . madje mund edhe te renditem tek modestet .

Me kalimin e viteve madheshtija e figures tuaj jo vetem qe nuk eshte zbehur por eshte ndezur me shume ne sfondin e nje kohe qe afroi ,por qe te mori shume ndoshta te lodhi po kur nuk u dorzove nuk u perkule ,por u ngrite dhe u ringrite dhe atehere kur menduan se e mposhten vullnetin tend ,zellin per sportin dhe jeten .

Kampion je nje kapitull i arte i sportit shqiptar .. kam qene me fat jo vetem une ,por te gjithe ata qe te njohin ty ,qe komunikuan me ty ,qe paten lidhje sportive me ty ,qe paten bashkepunim me ty ,qe moren sherbimet e tua humane dhe njerzore ..

Te kam njohur prej vitesh kampion ne ate shesh te dashur ne mitropolija ,para shtepise time ku kalove vitet me te bukura te rinise tuaj sportive ,por pa dashur nuk kam tentuar sa e si duhej per te deportuar ne thellesite e jetes tuaj .. ishim te rinj dhe kuptimin e gjerave nuk i kemi ndjere si tani ,por per nje gje isha dhe mbetem i sigurte qe ju kampjon mbeteni nje lloje etaloni ku percaktohet shkalla me e zhvilluar e formimit te nje sportisti model dhe qe do te ishim fatelum ta ndeshnim. edhe sot .

Prandaj e shkrojta kete shkrim te shkurter ,qe kujtimi per ty per cfare i dhe sportit shqiptar mos zbehet kuree..

Ju kampion nuk jini vetem i qytetit tone por i mbare shqiperise….

Duke e mbyllur kete shkrim te uroj si mijra e mijra spordashes ,shoke ,miq te aferm ,sherim sa me te shpeite KAMPION …

Korce -16-10-2019.

Leonidha Q. Nikolla

Ky shkrim i dedikohet kampionit Artur Kreka.

Kategori
Uncategorized

Presidenti i Republikës: Parlamenti shpërndahet me një dekret, po afron dita e referendumit.

Parlamenti shpërndahet me një dekret’.

Presidenti paralajmëroj se një bandë uzurpatorësh po përdhosin Kushtetutën prej dy vitesh.

“Po afron dita e referendumit”, tha Meta.

Presidenti Meta tha se në momentin e duhur do i drejtohet popullit dhe gjithë botës në mbrojtje të demokracisë.

Presidenti paralajmëroj se një bandë uzurpatorësh po përdhosin Kushtetutën prej dy vitesh.

“Po afron dita e referendumit”, tha Meta.

“Nuk ka institucion më të rëndësishëm në Shqipëri sesa Kushtetuta, e cila ka vetëm një garant të padiskutueshëm që është Gjykata Kushtetuese. Përpjekja për të dhunuar Kushtetutën në përpjekje për të kapur përfundimisht të gjithë sistemin e drejtësisë me kapjen e Gjykatës Kushtetuese, janë të dështuara, janë të vdekura”, theksoi Meta.

“Për të gjithë ata që dinë të lexojnë Kushtetutën dhe meqënëse po afron 22 nëntori, dita kur populli votoi me referendum Kushtetutën, kam një paralajmërim të fundit për ata që mendojnë se betimi i Metës me dorën mbi Kushtetutë si President ka qenë një proces formal apo ceremonial. Nëse dikush mendon se angazhimet e mia kanë qenë ceremoniale do t’i bëj të qartë se kjo është Kushtetutë që mbron popullin dhe do të jetë detyrë e popullit dhe e Presidentit t’i tregojnë vendin kësaj bande uzurpatore”, tha Meta.

Kategori
Uncategorized

Kanë helmuar Altin Gonxhajn.

Bandat kriminale ne veprim.

Radha e per tu eleminuar patrioti, aktivisti dhe antisorosi. Avokat Altin Goxhajn.

Kategori
Uncategorized

Valixhet e mbushura me rrobat e vetmisë. Iku edhe nje vajze tjeter te mbarsi Fare te huaj femije!

Riciklimi i varferise dikton ende martesa te tilla😢 dhe shtetet qe detyrojne emigrimin e femres, NUK meritojne as komente jo me debate, ide, propozime.

Nga Anila Rexhda Selanik.

Sot mbleserova mbesen time me dike😢

Shtetas i huaj sigurisht.

Dhe e ilustrova me foto nga filmi magjik Grek “Nuset” qe do e perktheja falas dhe me shpirt nese dikush do ma kerkonte.

20 Dhjetor 2007 Athina ~ “Dita Nderkombetare e Emigrantit”.

E ftuar nga Univeristeti “Aristoteli” studente Shqiptare.

Ne podium nisa kumtesen time: “Nuset”.

Morra shkas nga ky film.

Fola per fatin e Femres Emigrante qe DUHET te martohet per te shpetuar nga puna e dhunshme, nga dhoma qe pikon vetmi, nga xhepi i rrjepur i lekeve qe nisen per familjen atje larg, nga amoku se ora biologjike shteron si cikli per te bere femije duke pershendetur pefundimisht dashurine qe behet yll i pakapshem ne qiell.

Fola per Emigracion e Bardhe qe vetem i bardhe nuk eshte!!!😢

Ne njgjarjen reale te filmit, 700 vajza te reja shtojzavalle nga Rusia, Greqia dhe Turqia, nisen me nje vapor ne nje lundrim te kalter rreth 3 muaj per ne USA me nje fotografi burri te panjohur ne dore😢 per t’u martuar.

Uria dhe mjerimi diktonte dhenien e vajzave pa kushte ne burra te panjohur por te pasur.😢

Ne salle gjendej nje nga autoret e filmit dhe qau me denese duke thene vetem dy fjale ne vend te kumteses se tij dhe propozoi qe mos kete ME kumtesa mbas pozicionimit te Aniles.

Dhe ashtu ndodhi.

Une sot mbleserova me dike mbesen time😢

Riciklimi i varferise dikton ende martesa te tilla😢 dhe shtetet qe detyrojne emigrimin e femres, NUK meritojne as komente jo me debate, ide, propozime.

Ne nje distance ajrore te papershkrueshme, e shoqerova virtualisht me fjale, me dashuri, me keshillim, me inkurajim qe ta beje ate hap.

E shtyva qe ta beje ate hap perpara se Hapi i Cizmes se Zeze t’i shqyeje deren dhe ta deportoje se Ajo punon ne te zeze😢

Dhe ngela para nje ekrani Blu 72 ore qe ta “shoqeroja” si Nene.

Vajze qe emigroi ne nje shtet te Evropes dhe shpresoi se nuk do ja mbyllte dyert sepse Ajo lindi ne kontinentin Evropian.

Dhe Evropa i thote Aziatikes emigrante: “urdhero, kalo, te lutem, te pres une, OJQ-re, ja dhe streha dhe ndihma sociale…” ndersa Shqiptares Emigrante “HALT”, sikur bombat mbi ta nuk i hodhi po shtet Evropian.

Kush shpartallon e kush paguan!!!

Kush i ben mekatet e kush denohet!!!

Shikoja rrobat e blera dhe kombinimet qe bente.

E priste nje familje per ta aprovuar si bije shtepie dhe nuk eshte kollaj te’t hapi deren nje familje e huaj.

Shikoja valixhen e saj te mbushur me rrobat e vetmise se Saj😢

Dhome bosh me nje trendafil te kuq qe Ajo e blen c’do te Shtune😢

Sa ndryshe e enderronin Emigrantet dikur vajza ne Atdhe kete dite…Nene, Baba qe te zgjojne heret e te puthin ne balle, Vella qe te shtrengon ne gjoks se motra si kukull nuk do fleje me neteve ne shtepine prinderore, shoqe qe vijne te shikojne si do vishesh, nur Roz qe ta fal Atdheu para se te behesh grua, teze, halla qe te bijen dhurata, komshinj qe hareshem hyjne e dalin…

Kush dhe ne emer te kujt historie u thye rrota e historise tone te Re?!😢

Vuri nje buzkuq roz mbesa ime dhe hypi ne tren ku do te udhetonin bashke me Agatha Kristin!!! me krimin, jo ate te dukshmin!!!

Fare Shqip sepse veshet Evropiane Nuk duan Me gjuhe te huaja, vetem Anglisht flisnim.

Treni pershkruante zona te banuara te bukura ku njerezit qetesisht rrojne ne Trojet e tyre…

…”Jane edhe ata ne gjyqe 27 vjecare per pronat, nuk diskutohet, si ne, me keq se ne”…Pushtuesit tane me parimore ligjerisht se ne!!!😢

Iku dhe nje vajze tjeter te mbarsi Fare te huaj femije!

Iken dhe premtimet e Atij qe dashuroi se sot, neser, pasneser do martohen dhe Pranverat u bene plot 37 pa ardhur kurre!

Iken dhe 2 duar te arta pune nga Atdheu.

Iku dhe nje Koke qe mund te kundershtonte politikanet dhe llafazanet e ndyre te televizoreve qe si zorraxhinj merren me tema “madhore” dhe jo me Kombin qe po shkrin si kripa ne uje😢

Kaloj ore te ankthshme.

Shpresoj qe Ajo mos kete kujtime dhe imagjinata sonte!

Fola pafundesisht me ate familje te nderuar dhe me premtuan se do ta duan si vajzen e tyre se do i pakezoj vajzen qe do lindin me emrin tim “Anila – Anna”.

Kuptuan ndruajtjen e Saj dhe makthin tim sikur te isha Nene.

Do kercej me bukur dhe do kendoj me bukur se KURRE ne jete diten qe Ajo do vishet nuse😢

Vura ne ekran foton e Babit te Saj te djere dhe i kerkova falje qe urdherova bijen e Tij per kete martese…por Ai ma kish besuar dhe me kish lutur t’i rrija te koka.

Fola me gulcim shpirti me Nenen e Saj te pamundur, aq larg vajzes sot dhe ju pergjigja miliona pyetjet te saj per te Rene qe vajza shkoi te takoje. Me tha se i dhimbte shume barku!

Ndonese Femrat Shqiptare te martuara me shtetas te Huaj jane mijera, fuqi e madhe me femije me dy nenshtetesi, fuqi percuese te gjuhes dhe kultures tone, fuqi votuese dhe te llogaritshme ne BE-e, me LOB familjar important, trashigimtare te ligjshme te pasurime te paluajtshme bashkeshortore, jane te FUNDIT ne axhentat politike sepse nuk na lene radhe gajdexhiet dhe ahengxhijet.

Ndonese jemi nje fuqi reale llogaritese as Prinderit tane si bijem dot kurre ne kohe gezimi dhe hidherimi ne Evrope sepse jemi cope-cope me njeri-tjetrin si tru, si ide, si hunj gardhi te vete-ngulur ne madheshti Pleshti.

Koha ime dikton imagjinate….Tirone e bukur e lare ne diell…taraca e Bashkise…kordele te bardha qe puthin endrra te prera ne mes…muzika qe zgjon shtreter te thyer…taka te larta dhe dekolte te thella qe gulcojne nga epshi qe t’i shohi Ai qe u dashuruan aq shume dikur…nuse qe vjen me kurore lulesh origjinale ne floke…Autoriteti qe fton ciftin…dhe une qe perkthej nje martese qe vete e mbleserova😢

Qofte e bardhe dhe e bekuar kjo nate per Ty mbesa ime!❤️😢

Me dashuri ❤️NilaR

Kategori
Uncategorized

A po i delegon Shqipëria sovranitet Serbisë?

Nga Shaban Murati

Është e habitshme në kufijtë e skandalit që kryeministri i Shqipërisë ka ngarkuar dhe i ka dhënë mandat presidentit të Serbisë t’i paraqesë presidentit të Francës çështjet dhe kërkesat e rëndësishme për Shqipërinë. Është e habitëshme për disa arsye:

Së pari, që presidenti i Serbisë do t’i flasë presidentit të Francës në emër të Shqipërisë. Një tagër, që nuk ia ka dhënë as Kushtetuta e Shqipërisë dhe as parlamenti i Shqipërisë.

Gjëra të çuditshme po ndodhin në marrëdhëniet ndërkombëtare të Shqipërisë. Në datën 10 nëntor presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, pas minisamitit trepalësh në Ohër me kryeministrin e Maqedonisë së Veriut dhe me kryeministrin e Shqipërisë, njoftoi se do të shkonte në Paris dhe do të takonte presidentin francez Makron për t’i kërkuar mbështetje për projektin e tij të “zonës së përbashkët ekonomike ballkaniko-perëndimore” dhe deklaroi tekstualisht: “Me lejen e Ramës dhe të Zaevit, unë do t’i kërkoj Makronit gjërat, që për ata të dy janë të rëndësishme, dhe gjithashtu çfarë është e rëndësishme për mua dhe do t’i kërkoj mbështetje për këtë projekt”.

Është e habitshme në kufijtë e skandalit që kryeministri i Shqipërisë ka ngarkuar dhe i ka dhënë mandat presidentit të Serbisë t’i paraqesë presidentit të Francës çështjet dhe kërkesat e rëndësishme për Shqipërinë. Është e habitëshme për disa arsye:

Së pari, që presidenti i Serbisë do t’i flasë presidentit të Francës në emër të Shqipërisë. Një tagër, që nuk ia ka dhënë as Kushtetuta e Shqipërisë dhe as parlamenti i Shqipërisë.

Së dyti, Shqipëria është shtet i pavarur, që ka marrëdhënie diplomatike me Francën që nga viti 1945, që kanë ambasada në kryeqytetet e tyre respektive dhe që çdo vit shkëmbejnë vizita zyrtarësh të lartë në kryeqytetet përkatëse dhe marrin pjesë në forumet e larta europiane, atlantike e rajonale, ku krerët e shteteve dhe të qeverive kanë rastin të takohen rregullisht çdo vit.

Së treti, Shqipëria është shtet anëtar i NATO-s, dhe në bazë të nenit 5 të Traktatit themelues të NATO-s të dy shtetet tona janë të detyruar të luftojnë për njeri-tjetrin në rast sulmi nga një palë e tretë, përshembull nga Rusia. Befas Shqipëria, shtet anëtar i NATO-s, për t’i transmetuar presidentit të Francës çështjet e rëndësishme të anëtarit të NATO-s me emrin Shqipëri, i jep mandat presidentit të një shteti si Serbia, e cila e ka të ndaluar me ligj hyrjen në NATO, dhe e cila çdo vit celebron një ditë zyrtare anti NATO.

Së katërti, presidenti i Serbisë me mandatin zyrtar, që i ka dhënë kryeministri i Shqipërisë dhe kryeministri i Maqedonisë së Veriut për t’i përfaqësuar te presidenti francez, përuron dhe sanksionon rolin e tij si lider i bllokut të ri ekonomiko-politik, të sapo krijuar në Novi Sad, me emrin “zona e përbashkët ekonomike ballkaniko-perëndimore”.

Ajo, që është për të vënë duart në kokë, është fakti që presidenti i Serbisë nuk po shkonte për vizitë dypalëshe në Francë, por për të marrë pjesë në “Forumin e Paqes” të organizuar në 11-13 nëntor në Paris, ku është ftuar edhe Shqipëria, dhe merr pjesë presidenti i Republikës, Ilir Meta. Është lehtë të imagjinohet habia e presidentit francez, kur dëgjon që kërkesat e Shqipërisë qeveria e Shqipërisë i ka ngarkuar presidentit të Serbisë t’ia paraqesë atij, në një kohë që në Paris po atë ditë ndodhet presidenti i Shqipërisë.

Na vjen apo nuk na vjen mirë ta pranojmë, Serbia me këtë mandat shqiptar përfaqësimi shfaqet me një rol të ri të protektorit të Shqipërisë, të cilin vetë qeveria shqiptare e ka autorizuar të bëjë tratativa me kryetarë shtetesh të huaja për çështje të rëndësishme të Shqipërisë. Me apo pa dëshirë qeveria e Shqipërisë i ka deleguar Serbisë sovranitet në një fushë jetike dhe për një atribut jetik të shtetit shqiptar, siç është politika e jashtme dhe marrëdhëniet ndërkombëtare.

Pra menjëherë pas minisamitit të dytë në Ohër të bllokut të ri ekonomiko-politik ballkaniko-perëndimor të udhëhequr nga Serbia, shfaqet asimetria e funksionimit të këtij blloku, i cili meqë është nismë dhe projekt i presidentit të Serbisë, do të drejtohet nga Beogradi dhe nga Vuçiçi si lider rajonal. Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut, që kanë pranuar rolin e vasalit, do të kënaqen duke patur nga një aheng diplomatik serb në Durrës apo në Ohër. Burime të MPJ të Shqipërisë thonë se edhe draftet e dokumenteve të minisamiteve i përgatit dhe i paraqet diplomacia serbe. Serbia pritet të udhëheqë bllokun e ri ballkaniko-perëndimor jo vetëm për çështjet e këtij blloku, por edhe në arenën ndërkombëtare, për çështje që u takojnë individualisht dy shteteve të tjera anëtare.

Në këtë mënyrë, menjëherë pas dalldive falso të firmosjes së dokumenteve themeluese të mikrosamitit ballkaniko-perëndimor, Shqipëria po hyn në rrugën e humbjes së sovranitetit. A është ky sinjali i vetëm i rrokullisjes së sovranitetit dhe pavarësisë politike të shtetit? JO.

Në datën 8 gusht 2019 kryeministrja e Serbisë Ana Bernabiç njoftoi se Serbia do të hapë së shpejti një pikëkalim kufitar të integruar me Maqedoninë Veriut, dhe njoftoi gjithashtu se pikëkalime të tilla kufitare të integruara Serbia do të ndërtojë edhe me Shqipërinë dhe me Bosnjë-Hercegovinën. Kam pritur me ankth disa muaj që njëra apo tjetra zyrë e lartë shtetërore në Tiranë të sqaronte apo të përgënjeshtronte njoftimin e kryeministres së Serbisë për ndërtimin e pikëkalimit të përbashkët të integruar kufitar midis Serbisë dhe Shqipërisë. Nuk pipëtiu kush. Kam pyetur autoritete diplomatike shqiptare lidhur me këtë njoftim bombë, por ata nuk kishin asnjë dijeni se çfarë po ndodh në tunelin e marrëdhënieve Shqipëri-Serbi.

Njoftimin e krijimit të pikës së përbashkët kufitare të integruar midis Serbisë dhe Shqipërisë e dha kryeministrja e Serbisë dhe jo ndonjë tabloid apo portal trotuaresh. Kjo do të thotë që kryeministrja e Serbisë ka dalë me një njoftim zyrtar pasi janë zhvilluar tratativa për çështjen në nivelet më të larta me qeverinë e Shqipërisë. A e din kryeministrja e Serbisë se midis Serbisë dhe Shqipërisë nuk ka kufij të përbashkët dhe se është absurde të flasësh për pika kalimi të përbashkëta të integruara midis dy shteteve jokufitare? A e din kryeministrja e Serbisë se midis Serbisë dhe Shqipërisë shtrihet një shtet tjetër që quhet Kosovë, dhe i cili ka kufij shtetërorë me Serbinë? Natyrisht i di, por ajo nuk po shprehte opinione për kufijtë, por po jepte njoftimin zyrtar se Serbia do të ndërtojë pikëkalimi të përbashkët të integruar kufitar me Shqipërinë.

Dikush nga nivelet më të larta të Shqipërisë duhet t’i ketë ofruar qeverisë serbe gatishmërinë për të ndërtuar pika kalimi kufitar të integruara midis Shqipërisë dhe Serbisë, përderisa ajo del publikisht dhe e njofton si fakt të kryer se do të ndërtohen, dhe përderisa Tirana zyrtare nuk e përgënjeshtron për muaj me radhë. Nuk përbën habi që kryeministrja nacionaliste e Serbisë nuk i njeh kufijtë shtetërorë të Kosovës me Serbinë dhe as shtetin e pavarur të Kosovës, dhe i ngul kufijtë shtetërorë të Serbisë në kufijtë midis Shqipërisë dhe Kosovës. Çështja qëndron te guximi i saj që të shpallë ndërtimin nga Serbia dhe Shqipëria të pikave të kalimit kufitar të integruara midis Shqipërisë dhe Serbisë dhe qeveria e Shqipërisë të heshtë dhe as të mos sqarojë popullin dhe kombin se si është e vërteta, pa le më të protestojë, që është një folje që nuk e njohin rajatë. Në mungesë të reagimit të gjatë disamujor të qeverisë së Shqipërisë dhe kur ajo me vetëmohim internacionalist po futet në një bllok ekonomiko-politik të ri ballkaniko-perëndimor nën udhëheqjen e Serbisë, natyrshëm lind dyshimi se cedime të prapaskenshme mund t’i jenë bërë qeverisë serbe lidhur me statusin e kufijve shtetërorë. Nëse marrim të mirëqenë njoftimin e kryeministres serbe, kjo do të thotë që i është deleguar Serbisë e drejta e kufirit shtetëror me Shqipërinë dhe është fshirë kufiri shtetëror i Kosovës me Shqipërinë dhe me Serbinë, dhe është fshirë edhe vetë Kosova si shtet i pavarur.

Nëse i shtohet këtyre provave të dhimbshme edhe mjerimi që Tirana po hyn në një bllok të ri ekonomiko-politik nën udhëheqjen e Serbisë, në një kohë që Serbia nuk e njeh Kosovën dhe po lufton ta zhbëjë atë, atëherë konturohet një situatë tragjike e humbjes graduale të sovranitetit të shtetit shqiptar dhe të kombit shqiptar. Ndaj veproi me përgjegjësi shtetërore dhe kombëtare Kosova, që refuzoi të bashkohej me këtë bllok serb, që sanksionon statusin e saj kolonial si provincë e Serbisë.

Deri tani të gjitha organizatat rajonale të krijuara në Ballkan pas shembjes së komunizmit, që nga SEECP e deri te “Ballkan 6” e “Procesi i Berlinit”, kanë patur si bosht lidhjen e vendeve të rajonit me integrimin europian dhe anëtarësimin në BE. Blloku i ri i krijuar nga Serbia nuk ka asnjë lidhje me integrimin europian, por është alternativa serbe dhe ruse si kundërvënie ndaj integrimit europian. Është rruga e hegjemonisë serbe në bllokun e ri. Ndaj entuziazmi i presidentit serb shkon në kulme euforike si në 10 nëntor, kur ai shpall që “nuk ka asgjë më të mirë të krijuar në Ballkan në 30 vitet e fundit se sa mini Shengeni”, duke zhvleftësuar me lapsin nacionalist serb si shembjen e komunizmit, ashtu dhe anëtarësimin në BE dhe në NATO të vendeve të rajonit. Qëllimet e këtij blloku të ri ekonomiko-politik të Serbisë i përkufizon saktë presidentja e Këshillit të Dhomave të Tregtisë së Maqedonisë së Veriut, ekspertja e ekonomisë, Danela Arsovska, kur deklaron: ”Nën pretekstin se asosiacioni ekonomik është i rëndësishëm po përkrahet një izolim i ri, ku Beogradi do të udhëheqë Shkupin dhe Tiranën. Për Serbinë ne kemi një pozicion të shkëlqyer gjeostrategjik dhe është e rëndësishme për Serbinë të ketë hyrje në Greqi dhe në portet shqiptare. Projekti është hyrje në një sistem të mbyllur të tre shteteve, në vend që të integrohen në BE. Sikur ne nuk ishim mjaftueshëm të izoluar në një geto të Ballkanit Perëndimor, dhe tani ne do të izolojmë vetveten në një format edhe më të vogël “mini Shengen”. Një mini Shengen për Serbinë, Maqedoninë dhe Shqipërinë, është një ide që duhet hedhur poshtë para se të lindë”.

Një nga efektet e para të këtij blloku të ri ekonomiko-politik të udhëhequr nga Serbia është humbja graduale e sovranitetit të dy shteteve pjesëmarrëse. Është e kuptueshme për Maqedoninë e Veriut, e cila që në aktin themelor të krijimit të saj në referendumin për pavarësinë në shtator 1991 ka votuar që të bashkohet në të ardhmen me një aleancë të shteteve jugosllave dhe e ka bazën ligjore të bashkimit në një bllok të ri ish-jugosllav të udhëhequr nga Serbia. Por ç’punë ka Shqipëria me një aleancë të shteteve jugosllave apo me “rikrijimin e Jugosllavisë së vjetër, plus Shqipërinë”, sikurse e ka pohuar vetë presidenti serb Vuçiç në deklaratën e tij të famshme të 6 prillit 2017 në mediat amerikane sapo u zgjodh president? Po qeveria e Shqipërisë çfarë baze ligjore ka që po futet në një bllok ekonomiko-politik të udhëhequr nga Serbia dhe që po i delegon Serbisë sovranitet në politikën e jashtme dhe në marrëdhëniet ndërkombëtare të Shqipërisë? Ka qenë një kohë që Shqipëria ishte vasale e Serbisë në vitet 1944-1948, siç ka qenë një kohë që ishte vasale e Rusisë në vitet 1948-1961, dhe Tito e Hrushovi flitnin në arenën ndërkombëtare në emër të Shqipërisë.

Tekstet shkollore na thonë se ajo kohë ka perënduar dhe ka mbetur pas krahëve, sepse Shqipëria është bërë anëtare e NATO-s. Por befas shohim në vitin 2019 që presidenti i Serbisë i deleguar nga qeveria e Shqipërisë do t’i flasë presidentit të Francës në emër të Shqipërisë. Është një situatë tragjike, ku aq shumë përshtaten vargjet e mikut tim të shquar dhe poetit nga më të mëdhenjtë e Shqipërisë, Xhevahir Spahiu: “Qaj moj Shqipëri, ulër moj e gjorë!”.

Kategori
Uncategorized

Pse kaq të dobët përballë këlyshëve të k…..s…

Pse kaq të dobët përballë këlyshëve të k…..s…

Së fundmi në rruge te madhe dhe banoret e Astirit mbas plot një vit proteste, arrestime dhe dhunime nga një bandë në pushtet.

Nesër radha e teatrit dhe e kopshtit botanik.

Lubia e grabitjes se prones se qytetarit dhe asaj publike, ska të sosur. Miliona eurot e droges qe po pastrohen nga miqte e afërt dhe financuesit e narkoqeverise skane te ndalur.

Ndërsa ne të gjithë çirremi çpo ben Basha?

Vërtet çpo bën Basha, se ne të tjerët bejme, vetem blla blla blla, e gam gam neper rrjetet sociale dhe asgje tjeter, mbasandaj fajin e ka Basha, si dikur Berisha.

Ne nuk pyesim veten ndonjehere, Po une cfare po bej per te ndaluar kete mafie dhe këtë klan kriminal qe po na merr shpirtin cdo dite, te percare e sakatuar nje e nga nje?

Ne vetem bejme gam gam neper fb e portale, dhe nuk shkuam ti bashkohemi njehere dhe vetem njehere protestes se qytetareve te Astirit, por therresim ku eshte Luli….

Më kujtohet 1997 dhe me radhë, dhe atëhere diktaturë më e ashpër, më e keqe (jo drogë) ne të gjithë nuk prisnim urdhërin apo thirrjen e Berishësh.

Vetorganizim, vetmbrojtje, dhe vetpërballje balle per balle me të keqen ne cdo fshat e qytet…na arrestuan dhe dhunuan mizorisht, por ne qëndruam të bashkuar dhe fituam me dinjitet.

Sot ata qytetarë të Astirit jane jashte ne mes te rruges, ne mes te shiut, pa shpi e katandi…neser radha vazhdon ndaj te tjereve, ashtu siç vazhdoi ne jug , bregdet me prishjen e banesave te qytetareve, ashtu siç vazhdoj me shtepite e poligrafikut, ashtu si droga, dhe plumbat e bandave ndaj qytetareve neper bulevardet e tiranes, shkodres, elbasanit, vlores.

Vërtet ku eshte Luli me shkopin magjik.

Ajde te organizohemi te gjithe me dhe pa bindje partiake, per te drejtat tona, per varferine e tejskajshme, mashtrimin, papunesine, pa sigurine,te grumbullohemi ne mes te tiranes, shkodres, vlores, korces, sepse shkopi magjik jemi ne populli me forcen tone.

Boll me ku eshte Luli.

Ne, ne ku jemi.

Ne qe ngelem vetem duke ndjekur lajmet dhe portalet ulur në kafenetë apo kllnakun e shtepisë, dhe duke bere bla bla bla.

Shikoini qytetarët grekë njëhere se si jane të bashkuar dhe protestojnë me shpirt, me zjarr, me vetmohim, duke djegur gjithshka kur dikush ju prek apo shkel te drejtat e tyre… Ndersa ne u mesuam… lufto ti te fitoj unë…ishalla svjen radha ime, ishalla ishalla…nje si ate gomarin qe kur ujku e kish vene poshte dhe po e shqyente… thoshte me vete….. ishalla jam ne ëndërr.

Vërtet ku është Luli?

Kategori
Uncategorized

Mini Jugosllavia dhe Astiri! Turfullimat e një diktatoruci që po jep shpirt.

Nga Red Varaku

Për të kuptuar thelbin kësaj rrumpalle që po ndodh sot në Shqipëri, e cila filloi stuhishëm si me buton, menjëherë pas shpalljes së vendimit për bllokimin e integrimit, duhet të kthehemi në datën 18 Tetor dhe të kuptojmë se çfarë do të thotë bllokim integrimi.

Bllokimi integrimi nuk është njësoj si bllokim negociatash. Bllokimi i integrimit në thelb është një mekanizëm, që përdoret nga Bashkimi Europian, për të përmbysur qeveritë e korruptuara.

Edi Rama e kishte dhe e ka shumë të qartë këtë, përkundër idiotëve që akoma besojnë që fajin për bllokimin e integrimit e ka vetë BE. Ai e ka kuptuar shumë mirë mesazhin e prerë të BE, por ka vendosur të qëndrojë në pushtet qoftë edhe me gjakun e viktimave të pafajshme.

Jo pa qëllim, ai e pati paralajmëruar BE për pasojat e këtij vendimi, që në thelb synonte largimin e tij. Paralajmërimet e tij, ashtu si të çdo diktatoruci, ishin presion i hapur, që nëse BE do kërkonte largimin e tij, kjo do të sillte destabilizimin jo vetëm të Shqipërisë, por krejt rajonit. Ndaj, menjëherë pas kërkesës së BE për largimin e tij nëpërmjet bllokimit të integrimit, ai nisi menjëherë me turfullimë planin për destabilizimin e Shqipërisë dhe rajonit.

Bashkë me aleatin e tij serbomadh, ai u angazhua në një lëvizje tejet provokuese për rajonin. Ai u angazhua në krijimin e mini Jugosllavisë, që është një thikë pas shpine për Kosovën, duke trafikuar kështu gjakun dhe vuajtjet e mijëra shqiptarëve vetëm për ruajtjen e pushtetit të tij.

Ai e di që thika në trupin e Kosovës është thikë në trupin e kombit shqiptar, kështu qëllimi i krijimit të mini Jugosllavisë synon pikërisht një luftë të re në Ballkan. Për këtë pati një reagim të menjëhershëm nga BE, që e dënonte një iniciativë të tillë pa përfshirjen e Kosovës, sepse BE i ka të qarta pasojat.

Edhe masakra kundër njerëzve të pafajshëm, që po shikojmë sot tek Astiri nuk është gjë tjetër vetëm se një tjetër provokim për të shkaktuar gjakderdhje dhe destabilizim midis shqiptarëve, në mënyrë që Perëndimi të kuptojë pasojat e vendimit të tyre dhe me qëllim dekurajimin e të gjithë faktorëve opozitarë. Siç çdo diktatoruc, ai po përpiqet me çdo mjet që të ruajë pushtetin e tij. Ashtu si të gjithë diktatorucët ai është gati të derdhë gjak të pafajshëm për të ruajtur pushtetin e tij.

Pra, fatkeqësisht ai ka vendosur që të mos largohet me dëshirë, ndaj ka nisur këtë agresion kundër njerëzve të pafajshëm, për t’i treguar Perëndimit, që ai nuk ka kohë për të humbur dhe se ai nuk ka pse të presë askënd, kur ka në dorë ofertën e Kinës dhe Rusisë dhe për këtë është gati të bëjë gjithçka.

Me sa duket, kjo është fatura e vendimit të një milion shqiptarëve në vitin 2013. Në ditët në vazhdim skena të tilla dhune dhe poshtërimi të shqiptarëve do të shohim çdo ditë, sepse ndryshe nga Zaev, që e kuptoi mesazhin dhe dha dorëheqjen menjëherë, ai ka vendosur të bëjë gjithçka për pushtetin e tij.

Gjithsesi, operacioni për largimin e tij vazhdon. Do apo nuk do kryeministri, vendimi për largimin e tij është marrë dhe në Maj Shqipëria do të marrë hapjen e negociatave pas zgjedhjeve të parakohshme me reformën e re zgjedhore. Urimi i vetëm mbetet që largimi i këtij njeriu të mos marrë jetë njerëzish të pafajshëm .

Kategori
Uncategorized

Heroi i bulevardit” Memo Meto Aliaj, u vra për hasmëri

Libreza e nëpunësit Memo Meto, ku figuron nëpunës (sekretar komune) pas pushtimit fashist të 7 prillit 1939

Nga Kastriot Dervishi

Fotografia e parë që hap ekspozitën bulevardeske në bulevardin pa dëshmorë të kombit, është ajo e Memo Metos, mbiemri i vërtetë i të cilit është Aliaj. Që të meritosh një nderim të tillë, domosdo duhet të kesh merita. Po cilat janë ato të Memo Meto Aliajt, një ish ushtaraku nga viti 1928, i cili hyri në shërbim civil në vitin 1938.

Si në botimin “Heronj të luftës antifashiste nacionalçlirimtare”, Tiranë 1986, botim i Drejtorisë së Përgjithshme të Arkivave të Shtetit dhe në librin e brendshëm me dokumente që ka përgatitur kjo drejtori, nuk ka asgjë rreth fundit të jetës së Memo Metos. Rreth tij ka disa dokumenteve të viteve 1937-1942, por asgjë se si u vra. Jo pa arsye. Dihej se Memo Meto u vra në 2 prill 1944 nga Arap Lilo, çështje hasmërie. Madje kjo vrasje u njoftua edhe në shtypin e kohës sepse pas saj, komunistët vranë për hakmarrje 15 burra në varrin e Memo Metos.

Përveç këtij fakti, Memo Meto rezulton edhe bashkëpunëtor i pushtuesit. Siç edhe shihet nga libreza e tij e punës, është emëruar me ngritje nga pushtuesi si sekretar i Komunës që Qendrës në Gusmar në korrik 1939. Më parë gjatë regjimit të Mbretit Zog ishte emëruar zëvendësisht sekretar komune. Për çfarë merite duhej të respektohet Memo Memo pra si hero? Për ata 15 burra të vrarë për emrin e tij.

Kategori
Uncategorized

Keshilltari i Merkel.Shqiperia perballet me humneren Albania faces the abyss

Albania faces the abyss

Martin Henze

Shqipëria përballet me humnerën

Demokracia: qeveria e popullit nga njerëzit për njerëzit.

Bisedimet e BE me Shqipërinë në të vërtetë duhet të hapen në tetor. Sidoqoftë, pas qeverisë Rama:

1. ka bërë të gjithë sundimin e ligjit jo funksional 2 vjet më parë, nuk ka Gjykatë Supreme dhe asnjë Gjykatë Kushtetuese, vetëm në letër, një parajsë për mafian e qeverisë Rama,

2. investimet e huaja kanë qenë afër zeros,

3. të ardhurat nga taksat janë në rënie,

4. administrata e reegirung ka zhvilluar një strukturë nacro shtetërore që nga marrja e Reegirung në 2013.

5. pagat e shtetit mund të financohen vetëm me kredi,

6. tenderimi publik i kontratave të financuara me kapital ndërkombëtar, jo me ligj ndërkombëtar të prokurimit publik,

7. masa të rinjsh që largohen nga vendi i tyre,

8. ekziston papunësi e lartë,

9. Trafikimi i heroinës dhe kokainës është rritur me shpejtësi që nga marrja e qeverisë Rama

10. dhe Shqipëria është bërë ndërkohë prodhuesi kryesor i kanabisit në BE, një furnizues qendror i drogave të forta për Rusinë dhe BE-në,

11. me sa duket zgjedhjet parlamentare të vitit 2017, u manipuluan në bashkëpunim me mafian në avantazh të qeverisë Rama,

12. Zgjedhjet e paligjshme komunale u mbajtën më 30 qershor 2019 dhe 60 nga 61 komuna tani ishin të mbizotëruara nga kjo qeveri, me rezultatin që partia në pushtet tani dominon në të gjitha institucionet shtetërore dhe të gjithë administratën,

13. kushtetuta është shkelur përgjithmonë nga qeveria,

14. presion masiv në shtypin e lirë,

Pra, ekziston de fakto dhe de iure një autokraci e organizuar nga një strukturë oligarkike e familjes Rama.

A është e kuptueshme që kjo qeveri shqiptare duhet të përmbushë kushtet e përcaktuara nga BE që nga viti 2003/2018/2019, të cilat duhet të përmbushen para se të fillojnë bisedimet dhe në asnjë mënyrë të përmbushen. BE reagoi në mënyrë korrekte dhe me respekt dhe shtyu fillimin e bisedimeve.

Ekziston një përshtypje në rritje se qeveria Rama nuk ka aspak interes për anëtarësim në BE, pasi nuk ka bërë asgjë de fakto; përkundrazi, krimi është rritur, AL është bërë qendër qendrore për droga të forta, sundimi i ligjit dhe sistemi demokratik parlamentar janë pezulluar.

Dhe çfarë ndodh tani?

Ishte e parashikueshme. Për vite me radhë, kryeministri i paautorizuar Rama është përpjekur të krijojë një Shqipëri të Madhe, megjithë paralajmërimet e BE-së dhe komunitetit ndërkombëtar që pas luftërave ballkanike ata insistuan që të mirëmbahen kufijtë ekzistues, veçanërisht Kosova, dhe si një perspektivë paqësore për të ardhmen gjashtë vende të Ballkanit kanë ofruar anëtarësim në BE; Kroacia dhe Sllovenia ndërkohë janë bërë anëtare të BE-së dhe po zbatojnë zhvillim fantastik ekonomik dhe shoqëror.

Shqipëria është përpjekur me eufemizëm që nga e diela të braktisë identitetin e saj shtetëror, identitetin e saj shqiptar dhe të lidhet hap pas hapi me Serbinë. Nëse forcat demokratike në Shqipëri nuk e parandalojnë këtë politikisht, do të dalë një Serbi e Madhe ose një Jugosllavi e re.

Kuptohet, një autokraci me strukturat oligarkike mbizotëron edhe në Serbi. Këto ishin pikat fillestare të kryeministrave.

Ky është me të vërtetë një sulm qendror nga qeveria jo-legjitimuar e Ramës kundër identitetit kombëtar të Shqipërisë dhe pikëpamjes së parë fyese dhe publike të Qeverisë shqiptare që nuk ka asnjë interes për anëtarësimin në BE. Sepse nëse qeveria Rama do të ishte e interesuar, ajo tani do të përmbushte të gjitha kriteret e nevojshme për fillimin e bisedimeve me BE, por nuk ka ashtu.

Opozita e zgjedhur, e orientuar drejt Evropës, e cila përfaqëson rreth 50% të shqiptarëve, është e kuptueshme në pranverë, pasi ajo nuk kishte më të drejta parlamentare, ka lënë parlamentin, dhe përfaqëson rreth 95% të popullsisë shqiptare me orientimin e saj drejt Evropës. Nacro Reegirung Rama anti-Evropian ka organizuar një marrëveshje shumë të keqe, të tmerrshme për të ardhmen e Shqipërisë.

Prandaj, në këto projekte themelore rekomandohet që populli i Shqipërisë të votojë në zgjedhje falas, të fshehta dhe të barabarta përgjatë rrugës së kombit shqiptar, siç parashikohet në Kushtetutë.

Democracy: the government of the people by the people for the people.

EU talks with Albania should actually be opened in October. However, after the government Rama:

1.has rendered the entire rule of law inoperative 2 years ago, there is no Supreme Court and no Constitutional Court, only on paper, a paradise for the mafia of the Rama government, 

2. foreign investment has been close to zero, 

3. the revenue from taxes is declining,

4. reegirung administration has developed a nacro state structure since the takeover of Reegirung in 2013..

5. state salaries can only be financed by credit, 

6. public tendering of contracts financed with international capital, not international public procurement law, 

7. masses of young people leaving their country, 

8. high unemployment exists, 

9. heroin and cocaine trafficking has increased rapidly since the takeover of the Rama government 

10. and Albania has meanwhile become the main producer of canabis in the EU, a central supplier of hard drugs to Russia and the EU, 

11.probably the 2017 parliamentary election, was manipulated in cooperation with the mafia to the advantage of the Rama government, 

12. illegal municipal elections were held on 30 June 2019 and 60 of 61 municipalities were now dominated by this government, with the result that the ruling party now dominates all state institutions and the entire administration, 

13. the constitution is permanently violated by the government,

14. massive pressure on the free press,

So there exists de facto and de iure an autocracy organized by an oligarchic structure of the Rama family. 

Is it understandable that this Albanian government has to fulfil the conditions set by the EU since 2003/2018/2019, which have to be fulfilled before the talks have started and in no way fulfilled. The EU reacted correctly and respectfully and postponed the start of the talks.

There is a growing impression that the Rama government has no interest at all in membership with the EU, as it has done nothing de facto; on the contrary, crime has risen, AL has become the central hub for hard drugs, the rule of law and the democratic parliamentary system have been suspended.

And what happens now?

It was foreseeable. For years the unlegitimated Prime Minister Rama has been trying to create a Greater Albania, despite warnings from the EU and the international community that after the Balkan wars they insisted that existing borders be maintained, especially Kosovo, and as a peaceful prospect for the future all six Balkan countries have offered to join the EU; Croatia and Slovenia have meanwhile become members of the EU and are implementing fantastic economic and social development.

Albania has been euphemistically trying since Sunday to abandon its state identity, its Albanian identity and to associate itself step by step with Serbia. If the democratic forces in Albania do not prevent this politically, a Great Serbia or a new Yugoslavia will emerge. 

Understandably, an autocracy with oligarchic structures also prevails in Serbia. These were the prime ministers’ starting points.

This is indeed a central attack by the non-legitimised Rama government against Albania’s national identity and the Albanian Government’s first offensive and public view that it has no interest whatsoever in membership of the EU. For if the Rama government were interested, it would now fulfil all the necessary criteria for starting talks with the EU, but it does not.

The elected, Europe-oriented opposition, which represents around 50% of the Albanians, is understandable in the spring, since it no longer had parliamentary rights, has left parliament, and represents around 95% of the Albanian population with its orientation towards Europe. The anti-European Nacro Reegirung Rama has organised a very bad, terrible deal for Albania’s future.  

It is therefore to be recommended, in these fundamental projects, that the people of Albania vote in free, secret and equal elections along the path of the Albanian nation, as provided for in the Constitution.

Info

Kategori
Uncategorized

Gëzim Starova, agjent i SHIK Me porosi të Fatos Klosit më rekomandoi, të hiqnim qafe Berishën.

ISMET HAXHIA.

Gëzim Starova, agjent i Shërbimit Informativ që punonte në Ambasadën Italiane, në rolin e përkthyesit të Shefit të Shërbimit Sekret, të kësaj Ambasade…

Më rekomandoi, të hiqnim qafe Berishën.

“Vrasjet e Haklajve, shteti tentoi t’ia faturojë PD-së”

I dënuari me 20 vjet burg si bashkëpunëtor në vrasjen e Azem Hajdarit, Ismet Haxhia rrëfen në librin e tij “Kronika e Dhimbjes” të shtëpisë botuese “Helga’s Secrets”, situatën në vend pas vrasjes së Azemit më 12 shtator.1998.

Tri janë motivet e vrasjes politike të Azem Hajdarit.

Së pari;

frika e organizimit të ndonjë kryengritjeje të armatosur me drejtues Azem Hajdarin, e cila rrezikonte pushtetin e socialistëve, me të njëjtën mënyrë që ata e kishin fituar atë pak kohë më parë. Ky motiv, megjithëse në fantazinë e të frikësuarve për humbjen e pushtetit, e kishte zanafillën në deklaratën e Azem Hajdarit se: “…brenda tre muajve do e rrëzoj Parlamentin e kallashnikovëve…”, deklaratë e ardhur pak kohë pas plagosjes së tij në mjediset e Kuvendit në vjeshtën e vitit 1997.

Së dyti;

Organizimi i vrasjes së deputetit Azem Hajdari do të shërbente si precedent për pastrimin e politikës shqiptare nga protagonistët e saj, Nano-Berisha, që duke vrarë të parin me këtë rast, e për shkak të akuzonin më pas Berishën, duke e burgosur gjatë atë. Në këtë mënyrë do të realizohej më së miri skenari politiko-kriminal i një klani opozitar brenda llojit, i cili vinte pas dështimit të skenarit me arrestimin e të Gjashtëve të Partisë Demokratike, me të cilin synohej likuidimi politik i Nanos pas qejfmbetjeve në ndarjen e dokmave të pushtetit.

Së treti;

frika e humbjes së statusit lider në trafikun e armëve me Kosovën, trafik që organizohej e kontrollohej nga kreu i Shërbimit Informativ Kombëtar, Fatos Klosi dhe klani i tij kriminal, pas së cilës vjen vrasja e Ahmet Krasniqit e më pas e Azem Hajdarit, i cili denoncoi publikisht këtë krim dhe organizatorët e tij, kriminelë të veshur me pushtet. Zbardhja e këtij krimi të shëmtuar nuk ka për të ndodhur asnjëherë, për sa kohë nuk hetohet nisur nga këto tri motive, të cilat duhet të shërbejnë si pistat e vërteta për zbardhjen e krimit nga prokurorë të pandikuar politikisht.

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Haxhia:

Të implikuar dhe shërbimet sekrete italiane.

Ismet Haxhia:

“Shkaku i vërtetë arrestimit tonë, është sepse ne nuk likuiduam fizikisht ish-Presidentin Sali Berisha”

Ismet Haxhia:

Gëzim Starova, agjent i Shërbimit Informativ që punonte në Ambasadën Italiane, në rolin e përkthyesit të Shefit të Shërbimit Sekret, të kësaj Ambasade…

Më rekomandoi, të hiqnim qafe Berishën.

Gëzim Starova më tha se “profesori (kështu e thërrisnin Fatos Klosin) jep 20 mijë $ për të blerë një snajper”.

Skenare të tilla do të vazhdonin përsëri deri tek ai i fundit që mban firmën e Niko Brahimit e Sokol Bares, që pasi të më dërgonin në detyrën e shefit të Komisariatit të Policisë së Tropojës ku unë do të kryeja detyra të rëndësishme kundër njerëzve të opozitës, më pas të më vrisnin, duke ia faturuar këtë Berishës, me qëllim që vëllezërit e mi të hakmerreshin me Berishën, ose çfarë do të ndodhte më aps të na e faturonin neve, njësoj si vrasjen e deputetit Azem Hajdari.

Ismet Haxhia:

Dhe vjen momenti që na u kërkua të arrinim një konsensus me SHIK-un që Izeti të depononte kundër Berishës fakte kompromentuese, me qëllim që duke e arrestuar ta nxirrnin nga politika, kërkesë që ma kërkoi me insistim Fatos Klosi, në Marikaj më 2 qershor 2000.

http://www.albasoul.com/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=370

http://www.albasoul.com/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=370

.

Kategori
Uncategorized

Letër përgëzimi Gjeneral Sandrit për fitoren legjendare!

NGA AGRON GJEKMARKAJ

I dashur Gjeneral Sandri paske qënë qerrata e shkuar qerratait !

Pa frymë e le mbarë një vend kur u veshe e u mbathe dhe rrugen more per në Bejrutin e larget neper natë e duhi hipur mbi balonë! Vetem ikja e Gjeneral Moisi Golemit kishte shkaktuar kaq tersellime e pikepyetje mbi fatin e Arberise!Gjithë vendi mbajti frymën se një detyrë e shenjtë të ishte ngarkuar !!

Pasi sherbimet italiane e nxuerren djaloshin Alvin Berisha nga kampi Al -Hor më e veshtira, më sublimja, vetë kryedetyra të priste ty! Të gjithë e dinin këtë kur të percollen në aeroport !! Anetaret e qeverise jo veç me mall e brenge e ndiqnin aeroplanin që po ngrihej por edhe me zili e cmirë! Ti u mbylle pesë ditë në një hotel të Bejrutit duke ngrenë buk e djathë që kishe marrë në trastë me vete! Merzite gjithe personelin e hotelit dhe agjentet linanez qe pyesnin pse? Çpo ndodh? Pse vallë? Por ti hiç ndiqje detyren dhe permbushjen e saj siç i ka hije një ushtaraku që nderin e ve para jetes!!

Nga Tirana here pas here vetem nje pyetje nga Elisa? E ke aty? Po e kam! Me nis nje foto! Dhe ti e vendosje here mbi tavoline e here mbi krevat !! Pastaj porosia , ruaje si syte e ballit !! Ankth, suspancē, tmerr! Lajmet e keqia nuk mungonin! Flitej qe pastrueset e hotelit mund te sulmonin dhomen e Ministrit! Ti veprove si ushtarak! Pas deres vure krevatin, tavolinen dhe nje komedine ne te cilen hyre vete per te shtuar peshen ! Në Tiranë në shtabin e ngritur në Kryeministri shikonin njëri tjetrin në sy ! Mos gabuam që e nisem vetem!? Mos duhej që atje me të për çdo rrezik të ishte edhe Gent Cakaj? nëse dhoma sulmohej ai do i magjepste me diturinë e tij !!?? U rrecitonte poezine “zogu dhe djali” e ata binin rrafsh nga lotet! Pasi venduan gjate, qasen per atje disa police !!

Erdhen besoj?! Ata sollen flamurin qe do dilje ne fotografi prane kufirit dhe pak rezerva ushqimore! Por askush nuk e dinte se çfare fshihje ne dhome! Pse nuk dilje jashte per asnje arsye? Pse gjithe ky vetmohim e sakrifice? Ç’ishte ky sekret, kjo porosi e larte qe kishte ngujuar vete ministrin e brendshem per pese nete e dite te gjatë si gazepi! Gazetaret benin thashetheme, politikanet vlonin nga xhelozia megjithese nuk donin te ishin ne vendin tend e te rrezikonin kaq shume!

Ata inatin e kishin me Kryeministrim qe pos teje barren e sekretit e te rendesise ja ngarkoi Elises, Gentit dhe Nepit ! Një mullâ u ngrihej në shpirt! Policet erdhen në sabah dhe vetem pasi njëri pas tjetrit vikaten kodin “ Pershendetje nga Komandanti i legjionit te nderit “ jua hape deren !!

Alvini per gezimin e një shoqërie të tërë kishte kaluar kufirin !! Por tani vinte pjesa më e rendesishme, rroli i vertetë i qeverisë shqiptare dhe yt personalisht!! Nese kjo deshtonte gjithçka prishej! Nga poshte krevatit nxorre një kuti gjithe solemnitet! Policet e ngarkuan mbi tezge dhe e kapen dy para e dy pas si te ishte shtroja levizese e Kleopatres!!

Ata para e ti pas rendet ne kufi! Nga çasti në çast dikush mund të sulmonte karvanin! Të gjithë ishit në rrezik! Një komb mbante frymen dhe ju ndiqte me ankth! Ti ishe hequr ca nga buk e djathi e pagjumesia! Po kaq meraku nga tirana te kishte stresuar!! Dukej nga ato qe the! Pagjumesia e kequshqyerja te kishin lodhur mendimet dhe tkurrur elekuencen!! Po mos çaj koke!!

Ti u solle si hero !! Ne te gjithe e kuptuam se ç ngarkese mbaje mbi supe, ç peng te zaptonte shpirtin, pse gjithe ajo rruge, vuajte e kob!? Ti dergove atje pashporten qe duhej per Alvinin e cila mbart ne vetvete gjithe angazhimin e shtetit shqiptar, perpjekjen tende dhe te Kryrministrit!! E kush mund ta harrojë atë çast kur nxorre pashaporten?! Do shenohet ne histori!! Kurre shteti shqiptar nuk kishte angazhuar nje minister te larte per nje mision, kurre para nje te tille misioni nuk ishte gjindur nje qeveri!!

Duhej nje pashaporte! Nje minister per ta çuar dhe ruajtur!! Sander i dashur lodhja ja vlejti , gjithesa ke mesuar ne akademi mbi artin e mbrojtjes pate mundesi ta aplikosh ne ate dhome hoteli! Shqiperia ndali ne vend ! U relativizua gjithesa beri qeveria italiane qe e moren Alvinin nga Siria nga ferri i luftes dhe e nxuerren ne Liban e me pas ne Itali tek familja! Mund te ndodhte gjithe kjo pa pasaporte? Kurren e kurres! Mund ta çonte dikush tjeter pasaporten? Asnjehere!! Ajo duhej ruajtur me trimeri dhe inteligjence! Ti ja dole! Do te mbahesh mend gjate si heroi i pashaportes!!

Marre na G.Panorama/

http://www.panorama.com.al/analiza-satirikeleter-pergezimi-gjeneral-sandrit-per-fitoren-legjendare-lamallari-po-e-pret-me-lahute-per-ti-kenduar-kengen/?fbclid=IwAR2Y5wY-THwiKBoFaM3Oh3WNXsUavDun-qDMoOdeOh1pgHeay8alyUicDWw

Kategori
Uncategorized

Mos hezito, kountribo edhe ti per pavaresine e Shqiperise dhe Kosoves!

MINI-SHENGENI I MINI-JUGOSLLAVEVE

Faleminderit,patrioti i madh,Isa Mustafa

Mini-shengeni i mini-jugosllavëve

Në cilat kuzhina po zihen projektet e Unionit Doganor të shteteve të Ballkanit Perëndimor, të Tregut të Përbashkët të shteteve të Ballkanit Perëndimor dhe së fundmi të Mini-shengenit ndërmjet këtyre vendeve?!

Në shikim të parë duken projekte atraktive, por në esencë çojnë në një Jugosllavi të re, me Shqipërinë e pa Kroacinë dhe Slloveninë.

Janë ide që nuk i kemi përkrahur sa e kemi drejtuar qeverinë dhe nuk do ti përkrahim si Lidhje Demokratike e Kosovës, as në pozitë dhe as në opozitë. Ashtu siç nuk përkrahim ndryshimin e kufijve shtetëror të Kosovës.

Kosova duhet të aspirojë tregun unik evropian, fillimisht mbi bazën e MSA-së që rregullon edhe doganat dhe të bëhemi pjesë e Marrëveshjes Shengen, ku janë shtetet e BE-së.

Marrëveshjet e Mini-shengenit lindi kur nuk u realizua projekti i ideuar në Serbi për Unionin Doganor dhe idea për Unionin Ekonomik të Vendeve të Ballkanit Perëndimor, për shkak të kundërshtimit të Kosovës dhe të Malit të Zi.

Marrëveshjet e tilla qojnë në një situatë kur tatimet në kufi, qoftë TVSH-në, tatimin doganor, akcizën do ti mbledh në pjesën më të madhe Serbia për Kosovën (e cila nuk e ka njohur pavarësinë e Kosovës), sepse kemi kufirin me te gjatë më te, e në pjesët e tjera, Shqipëria, Maqedonia dhe Mali i Zi.

Kosova nuk kufizohemi tanipërtani me asnjë nga vendet anëtare të BE-së. Prandaj me këtë marrëveshje sovranitetin tonë do ua kalonim vendeve fqinje, sepse siç dihet Shengeni (mini apo maxi) nënkupton politika unike të vendeve anëtare për kalimin e lirë të kufijve pa kontroll dhe kjo do të vlente edhe për Mini-shengenin e Serbisë dhe të përkrahësve të hegjemonisë së saj.

Politikat e Mini-shengenit i largojnë vendet e Ballkanit Perëndimor nga rruga e integrimeve evropiane dhe i qon në strofullën euroaziatike të dominuar nga Rusia.

Janë këto manovrime të Serbisë për të bishtëruar detyrimet ndaj Bashkimit Evropian për normalizim të marrëdhënieve me Kosovën dhe për njohje të pavarësisë së Kosovës. Ndoshta kryeministri i Shqipërisë dhe ai i Maqedonisë Veriore e kanë të qartë se ku janë interesat e vendeve të tyre por Kosova asesi.

Kategori
Uncategorized

Beratin e bëmë shtetrrethim që nuk e bëri as fashizmi; filluam e kontrolluam brekët e grave nëpër shtëpija,në katundin Perisenka zumë gratë nga sisët e nga shalët.

Trakti i Xhelal Staraveckës

Xhelal Staravecka, njëri prej komunistëve të parë që filloi aksionet kundra italianëve, ikën prej Partisë, sepse kjo ndodhet në duart e të huajve. Po ribotojmë traktin që kryetari i një çete veterane partizane me shumë rëndësi, i mirënjoftuni Xhelal Staravecka, ka shpërnda këto ditë në Jugë.

Këtij trakti nuk duem t’i bajmë asnjë koment; themi vetëm se Shqipnija uron qi prej tij të marrin shëmbëll të gjithë komunistat me mënd në krye e me gjak shqiptari në deje. Qe trakti: Shokë të inkuadruar në Partinë Komuniste të Dushanoviçit dhe Miladinoviçit, të dy Serëbër me sytë e tyre të zgurdulluar të kuq me gjak shqiptarësh të pafajshëm, filluan të ngopin stomakun e tyre të pangopur sa na hodhën në këtë kataklizmi që nuk ka parë historia Shqiptare. Shokë!

Partisë Komuniste neve të rinjtë i dhamë jetën dhe rritëm, forcuam si një diktatori të arsyeshme, mirëpo ajo parti sapo ndjeu veten pak të fortë filloi diktaturën më të shëmtuar që të rëngjethet mishtë. Kujtoni shokë, të 65 (gjashtëdhjetepesë) katundarët të pafajshëm përpara nesh të marrë nga Hamit Matjani dhe nga Isa Manastirliu që nuk zbrazën pushkë kundra partizanëve por u dorëzuan, këta të shkretë u pushkatuan pa pikën e mëshirës prej Neron Dushan Serbjanit, Jovenës së Dytë të Napolit, Mehmet Shehut (Isa Toska i dytë) dhe gorrillës Tahir Kadareja. Shokë! Kujtoni viktimat e masakruara nga këta të katër barbarë që therrën me thikë e i hodhën të gjallë në zjarr banorët e Mallakastrës të asaj Mallakastre që u bë gërmadhë nga reaksioni fashist…

Ah! sa mjerim, gërmadhat e Mallakastrës sot po vaditen me gjak të pafajshmish të atij vendi nga duart katile të Dushanit. Shokë, e dini pse u prish bashkimi i Kongresit të Mukajt, ja sepse: N’atë kongres ishte shënuar fjala Shqipni etnike, domosdo për Kosovën. Mirëpo, Dushani dhe Meladini banorë të Metohisë, fushë Kosovës, nuk durojnë që Kosova t’i hiqej Jugosllavisë. Për këto o shokë u prish bashkimi i Mukajt, jam ndodhur vetë me shumë shokë të Qendrorit, në krye të cilëvet ishte Drazha Miladini, kur me një postë të jashtëzakonshme arrijti prokllamata e Bashkimit të Mukajt. E hapëm prokllamatën dhe e kënduam në fytyrën e lexuesit, shndriti rrezeja e gëzimit për sihariq të bashkimit, të gjithë u gëzuam.

Më vonë e mora atë prokllamata dhe duke e shpjeguar gjysëm shqip gjysëm Serbisht, pse unë nuk e di serbishten, por edhe ai nuk e di Shqipen, por sido i varfër nga serbishtja ia shpjegova dhe ai kuptoi, në fytyrën e tij menjëherë hipi një cergë e zezë dhe filloi të thotë: “Nuk pranohet ky bashkim, neve tani që po forcohemi do të fillojmë nga spata dhe jo të bëjmë lidhje me qentë, pastaj Skiperi etnike-jobentimajku-neve qemë tërë gaz për bashkimin por menjëherë fytyrat t’ona muarën ngjyrën serioze duke thënë: “Po këta pyzevëngër nacionalistë do të shohin tashti sa të organizohemi dhe pak ditë se shpatën do t’u vëmë, e sa e sa të tjera duke thënë dashkan Shqipëri etnike…Ju e kuptoni se fytyrat tona ndërronin sipas asaj të Drazhes. Në Berat vramë e premë pa hak për t’u marrë paratë njerëzve,

Beratin e bëmë shtetrrethim që nuk e bëri as fashizmi; filluam e kontrolluam brekët e grave nëpër shtëpija, duke i rrethuar shtëpitë e Beratit me mitraloza; dualëm e bëmë çarmatimin e Nahijes, në katundin Perisenka zumë gratë nga sisët e nga shalët, e ku e di unë sa të tjera. Përpara këtyre poshtërsive që do të shihni në dokumenta, mora vendimin e largimit nga kjo PARTI E FËLLIQUR. Sot ndodhemi shumë shokë dhe do të organizohemi në një parti koshjente dhe jo rebele dhe nuk do të jenë larg ditët e shkallmimit prej themelit të partisë gjakatare me Serbjanët gjakpirsa e kriminelë në krye.

JU O SHOKË SHPEJTONI TË LIDHEMI DORË MË DORË, RRETH E RROTULL SI KURDOHERË.

Rroftë bashkimi i popullit shqiptar!

Poshtë terrori dhe vëllavrasja!

Nga Shqipëria e Lirë 20.XI.1943

Xhelal Staravecka d.v

 Trakti i Mestan Ujanikut

Mbas Xhelal Staraveckës, Mestan Ujaniku, Plaku i maleve të

Jugës, ma i pari dhe ma i madhi prej Komandantave të çetave komuniste të Shqipnis, ikën prej Partisë Komuniste, sepse kjo kërkon të rrënojë themelet e Kombit Shqiptar. Me gëzim ma të math, po lajmojmë sot popullin shqiptar se kryekomandanti i çetave partizane të Berat-Skraprit, i famshmi Mestan Ujaniku, ka dalë prej Partisë Nacjonal-Shkatërrimtare, bashkë me çetën e vet të përbame prej afër 600 vetësh, dhe ka hyrë në marrëveshje me një prej antarëve t’onë me randësi, për t’u rradhitë në Ushtrin’ e “Ballit Kombëtar”. Po botojmë letrën e tij integralisht pa ndryshue asnjë fjalë: I dashur popull vëlla shqiptar. Përpara tmerrit, komploteve, pusive dhe çfarëdo të keqeje, ne me mish e me shpirt u munduam të zhduknim duke mos kursyer as pikën e fundit të gjakut, për t’i dhënë popullit atë që me të kotë i paskemi premtuar: “Lirinë”. Mirëpo sado që kishim bërë të pamundurën, duke heshtur e duke bërë sehir me mundime më të mëdhaja që punët ishallah të rregulloheshin, por kjo nuk u vërtetua se çdo ditë që kalonte tmerri bëhej dhe më i egër dhe më i pa-duruar.

Me fjalë të tjera sot ndodhemi përpara një kohe më të shëmtuar, ku vëllavrasja është bërë gjëja më e zakonshme. Mjerë populli shqiptar dhe sidomos Toskërija e shkretë ç’do të heqë në rast se ne do të flemë. Andaj kemi vendosur të bëjmë një bashkim të popullit të Skraparit dhe të popullit të Dëshnicës, dhe ishallah të gjithë popullit shqiptar, pa ideologji dhe gjëra të komunizmit terrorist që po vret popullin e shkretë pa faj. Erdhi koha e shpëtimit, shpejtoni të bëjmë bashkimin kombëtar se ndodhemi në rrezik nga komunizmi i Serbjanit Dushanoviç që nuk ngopet me gjakderdhje të popullit Shqiptar, fatkeqë që ka rënë në duart e të huajve. Unë bashkë me Xhelalë (Xhelal Staravecka) u larguam nga terrori i komunizmit të Dushanoviçit. Lajmëro në të gjitha anët, lajmëroni Baba Xhaferr Përmetin e të tjerë që diti për të hedhur themel të shëndoshë kombit që i është hapur varri nga Sërbjanët. Jemi të larguar me gjithë fuqitë t’ona dhe këto do t’i shumojmë sa të shkatërrojmë që nga themelet vdekje-prurësit e popullit Shqiptar.

Presim sa më shpejt. 14.XI.943

Ndodhemi në… Mestan Ujaniku d.v.

 Trakti i Sadik Mbolanit

Edhe Sadik Mbolani, një nga krerët ushtarakë të Partisë Komuniste, komandant i zonës së Shpiragut, hero i kaq luftërave kundër okupatorit fashist, u shkëput nga partija anarshiste terroriste dhe u bashkua me organizatën t’onë nacionaliste “Balli Kombëtar”. Sadik Mbolani u paraqit më 12 Dhjetor 1943 në Komandën e “Ballit” të Zonës së Berat-Mallakastrës dhe u betua se do të luftoj krah për krah nacionalistëve kundër kuqalashëve anarshistë terroristë, të cillët hodhën vendin në greminë dhe në vëlla-vrasje. Një zëmër Shqipërije që rreh me dashuri për Shqipërinë, por që ka qenë e mashtruar nga Nacionalçlirimtarja, nuk mund të durojë më lodrat e anarshistëve terroristë, shkatërrimtarë e gjakësorë, të bëra për llogarinë dhe shtytjen e të huajve. Një nga këto zëmra shqiptare të gabuara ka qenë edhe Sadik Mbolani, luftëtar i shquar dhe nacionalist i mirë , i cili me të marrë vesh mashtrimin e kuqalashëve, u nda prej tyre siç u ndanë edhe do të ndahen edhe shumë të tjerë. Shqiptarë Atdhe-dashës! Organizata “Balli Kombëtar” është gati të shtijë dorën vëllazërore të gjithë atyre që të gabuar ose të mashtruar, bashkëpunuan me varrë-gërmonjësit e vendit t’onë. Pra, bashkohuni sa më parë me vëllezërit t’uej rreth flamurit të shenjtë për shpëtimin e Shqipërisë dhe mirëqenies së popullit. Kufijtë e Shqipërisë dhe demokracia popullore sigurohet vetëm me djersën, mundimet dhe gjakun e të gjithë Shqiptarëvet t’vërtetë! Rroftë Shqipërija Ethnike e Demokratike! Rroftë Bashkimi i Popullit Shqiptar! Rrofshin të gjithë vëllezërit që kthehen në stanin nga i cili dualë! Rrofshin Shqiptarët e vërtetë! Rroftë e qoftë Shqipëria! 22 dhjetor 1943

 Trakti i Qani Laros

Qani Laro, ish-kryetar i Këshillit Nacionalçlirimtar të qytetit të Beratit kthehet në gjinin t’onë.

(Këtu poshtë po botojmë tekstualisht fjalimin që mbajti më 16 Dhjetor përpara Popullit të Beratit, z. Qani Laro, ish kryetar i këshillit Nacionalçlirimtar të qytetit të Beratit. Popull’ i Beratit. E mbani mënd se aty përpara, kur qyteti ishte në duart e anarshistëve terroristë, unë nënshkrova një proklamatë si kryetar i Këshillit Nacionalçlirimtar të Beratit, proklamatë e cila ka qenë nga kreu deri në fund një fyemje një varg akuzash të padrejta kundër organizatës Nacionaliste “Balli Kombëtar” dhe kundër patriotësh të shquar e të kulluar, që përpiqen për të mirën e Atdheut e të popullit. Këtë proklamatë e nënshkrova vetëm nga frika e gjak-pirësve Gjin Markut me shokë, të cilët më shtrënguan me tmerr, duke më thënë “ose koburen në kokë, ose firmën në proklamatë”, nga të dyja këto propozime unë pranova atë të dytë, mbasi e pashë siç e ka parë sigurisht edhe i gjithë populli i Beratit se kisha të bëja jo me njerëz, por me egërsira që e kapërcejnë njëqind herë tradhtarin Isa Toska. U kuptua më në fund se pseudo komunistët s’janë gjë tjetër veçse anarshistë terroristë të shitur në të huej tek Dushani e Meladini, që janë bërë xhelatë të popullit të mjerë Shqiptar. Këtë njerëz s’bëjnë gjë tjetër veçse t’i hapin varrin Shqipërisë, duke mashtruar me poshtërsitë e tyre edhe mjaft nacionalistë, viktima të Nacional-Gënjeshtares.

Popull i Beratit.

E mbani mënd fare mirë se ishin vetë pseudo komunistët anarqëistë që çelën këtu në Berat luftën kundër “Ballit Kombëtar”, duke vrarë me pusia të ndyra dhe të poshtra ushtarët e tij, që udhëtonin me automobil brenda në qytet. Mallkimi i Kombit dhe i historisë rëndon mbi këta tradhtar, pseudo komunistë, pseudo-çlirimtarë, varrë gërmonjës t’Atdheut dhe vegla të të huajve. Unë jam i lumtur që u shkëputa nga shokët e Isa Toskës, Gjin Markut etj, shkaktar të vëlla-vrasjes e të anarqisë. Me mua janë shkëputur edhe të tjerë, midis të cilëve përmend këtu Sadik Mbolanin dhe Sefe Iljazin, dy nacionalistë dhe luftëtarë të njohur. E bashkë me ta do të shkëputen edhe shumë të tjerë, sepse kush e kupton tradhëtin, bën tradhti më të madhe po ta pasoj akoma.

Poshtë klika tradhtare vëlla-vrasëse! Poshtë të shiturit Gjin Marku me shokë!

Rroftë Shqipërija e Lirë etnike dhe demokratike popullore.

Rroftë Flamuri Kombëtar

Qani Laro d.v.

Rrofshin të gjithë vëllezërit që kthehen nga stani nga i cili dualnë, rrofshin të gjithë shqiptarët e vërtetë! Rroftë e qoftë Shqipëria.

22 Dhjetor 1943

 Trakti i Agron Coratit

Rini Shqiptare!

Ti e njeh fort mirë Agron Coratin, shokun trim që ka qenë i pari ndër të parë, një nga udhëheqësit e çdo lëvizjeje kundra pushtuesit. Ndigjo tashti thirrjen e tij të zjarrtë që të bën për të shpëtuar Atdheun. Rini Shqiptare! Ndigjio Agron Coratin: Shokë! Kam vepruar si aktivist në Partinë Komuniste qysh nga themelimi i saj, duke besuar se bënim në realitet luftën për çlirimin e Atdheut, dhe për mëkëmbjen e një Shqipëri me të vërtet Etnike. E në fakt kjo është aspirata e rinisë dhe e popullit Shqiptar. Sot ndërsa shumica e popullit po mundohet të rindërtojë Shqipërinë mbi gërmadhat e regjimit të kaluar, pakica e drejtuar nga Partia Komuniste i ka dalë për zot çështjes antishqiptare, terrorit, anarkisë, vëlla-vrasjes.

Edhe unë, si mijëra të rinj shqiptarë të vendit t’onë, i dhashë fund veprimtarisë antishqiptare për të ndjekur rrugën e re të rimëkëmbjes, të krijimit të një Shqipërije zonjë mbi zonjat. Sot gjendja ka dalë e kjartë në sy të kujtdo kush e don vërtet Shqipërinë nuk ka veçse të zgjedhë rrugën e arsyes dhe të Shqiptarizmit kundër anarkisë terroriste me markë të huaj. Ftoj të gjithë shokët të rreshtohemi me patriotët e vjetër në Organizatën dobiprurëse Balli Kombëtar. Organizata e Ballit Kombëtar nuk është ashtu siç na paraqitej prej drejtuesve të Partisë Komuniste; shikoje së afërmi, vëreje qëllimet e metodat e saj dhe do të bindesh për të vërtetën. Megjithëse në kondita të vështira, kjo organizatë është e para që filloi me ndërgjegje e këmbëngulje t’i shërbejë Atdheut. Balli Kombëtar kudo e sido, është dhe mbetet shërbyesja besnike e interesave t’Atdheut; faktet na tregojnë se po shkon drejt zbatimit konkret të parimeve të Dekallogut Historik.

Agron Çorati d.v. Fruer, 1944

Hakmarrja e PKSH-së ndaj Ujanikut, Çoratit, Mbolanit e Laros

 Autorët e trakteve pas ’45-ës u ekzekutuan apo u burgosën

 Denoncimi i hapur publik me anë të trakteve dhe thirrjeve të ndryshme që bënë në adresë të Partisë Komuniste Shqiptare, disa prej komandantëve të famshëm të çetave partizane dhe eksponentë të shquar komunistë, si Xhelal Staravecka, Mestan Ujaniku, Sadik Mbolani, Qani Laro, Agron Corati etj., (për politikën kriminale që po ndiqte ajo) do t’u kushtonte rëndë atyre. Edhe pse Ujaniku apo Corati vazhduan të qëndronin në radhët e Frontit e Partisë Komuniste (si rezultat i presioneve dhe kërcënimeve). edhe pasi e denoncuan atë, e deri në fund të luftës, krerët e lartë të PKSH-së nuk ua harruan atyre traktet denoncuese dhe akuzat që ata kishin bërë në adresë të tyre. Vetëm pak kohë pas mbarimit të luftës, (në vitin 1946). nënkolonel Mestan Ujaniku, komandanti i të parës çetë partizane të Shqipërisë, (që kishte luftuar së bashku me tre djemtë e tij) u arrestua duke u akuzuar si pjesëmarrës me “Grupin e Deputetëve”, që donin të formonin një opozitë brenda radhëve të Frontit.

Ujaniku vdiq gjatë torturave në hetuesi pa dalë në gjyq, ndërsa djemtë e tij (ish-partizanë) përfunduan burgjeve e internimeve deri në shembjen e regjimit komunist. Po të njëjtin fat pati edhe ish-komunisti i famshëm, Agron Corati, i cili vuajti vite të tëra në burgje dhe i internuar në kampin e Zvërnecit, ku Enver Hoxha kishte izoluar disa prej kundërshtarëve më potencialë të tij. Fati tragjik i Ujanikut dhe Coratit ndoqi edhe eksponentët e tjerë të çetave partizane, si Sadik Mbolani, Qani Laro etj., të cilët kishin denoncuar krimet e Partisë Komuniste gjatë periudhës së luftës. Dënimit për krimet që kishin bërë partizanët gjatë luftës, nuk u shpëtoi as Xhelal Staravecka, i cili në fundin e vitit 1944 u largua nga Shqipëria. Kur ishte azilant politik në Itali, Staravecka u dënua me 12 vjet burg nga Gjykata Ndërkombëtare për Krimet e Luftës, i akuzuar për vrasjen e 130 robërve italianë, kur ky kishte qenë komandant i lartë i partizanëve pranë shtabit të Enver Hoxhës.

Braktisja masive e radhëve partizane dhe aderimi me “Ballin”

 Qindra partizanë dezertuan nga krimet e Dushanit dhe Miladinit

 Xhelal Staravecka, Mestan Ujaniku, Agron Corati, Sadik Mbolani dhe Qani Laro nuk ishin të vetmit komandantë të famshëm të çetave partizane dhe eksponentë të shquar komunistë që denoncuan publikisht me anë të trakteve krimet e Partisë Komuniste, që, sipas tyre, ishte shndërruar në një vegël kriminale e dy emisarëve jugosllavë, Dushan Mugosha dhe Miladin Popoviç. Sipas dokumenteve të organizatës nacionaliste “Balli Kombëtar”, të cilat gjenden në Arkivin Qendror të Shtetit, si dhe prej shumë dëshmive të pjesëmarrësve aktivë të Lëvizjes Antifashiste në vitet 1941-‘44, gjatë asaj periudhe kohe, nga radhët partizane dhe nga Partia Komuniste pati braktisje e dezertime masive të qindra e qindra partizanëve. Pjesa më e madhe e të larguarve u bashkuan më pas me çetat nacionaliste të Ballit Kombëtar. (Në një botim special të Komitetit Qendror të Ballit Kombëtar të vitit 1944, janë përmbledhur të gjitha këto trakte, ku denoncohen krimet çnjerëzore të komunistëve). Kjo gjë shihet edhe në disa prej trakteve dhe komunikatave të nxjerra nga Qarkori i “Ballit Kombëtar” të Beratit në vitin 1943, ku midis të tjerash shkruhet:

KTHEHEN NË GJIRIN E ATDHEUT

Ndërmjet muajve Dhjetor-Kallnor janë dorëzuar pranë komandave të ndryshme të “Ballit Kombëtar” të Qarkut të Beratit disa qindra partizanë, të dezertuar nga radhët e brigadave e batalioneve të organizuar nga Meladini e Dushani. Që të gjithë të dorëzuarit kanë shfaqur pendimin e tyre të plotë, mbasi u kuptua në fund haptazi se ata nuk i shërbenin më idealit kombëtar, po shërbenin për interesat e të huajve në dëm të Shqipërisë. “Neve-dekllaruan përgjithësisht të dorëzuarit-i muarmë armët për lirinë e Shqipërisë dhe luftuam vetëm si nacionalistë. Mirëpo, kur pamë se lufta jonë u tradhëtua dhe u kthye në luftë vëlla-vrasëse nga krerët t’anë, vegla të Serbjanëve Dushan e Meladin, u shkëputëm nga ta fshehurazi dhe sot vihemi krejtësisht në dispozicion të Atdheut e të atdhetarizmës shqiptare. Dhe qindra shokë të tjerë e kanë kuptuar të vërtetën dhe duan të ikin, por gjer sot s’kanë mundur të dezertojnë nga frika e komisarëve politikë që i ruajnë këmba këmbës. Të ikurit, pasi dorëzuan armët, u lanë të lirë të shkojnë në banesat e veta dhe të shikojnë punët e tyre. Jemi të bindur se shpejt a vonë do të dorëzohen të gjithë ata që bëjnë pjesë në radhët e bandave terroriste, me përjashtim të disa krerëve që janë damkosur nga populli me vulën e kriminalitetit e të tradhëtisë.

NJË NDËRHYRJE PARTIZANËSH

Para disa ditësh një çetë partizane u avit në zonën e Shpiragut, me qëllim të shtrëngonte popullin me forcë që të merrte pjesë në partinë nacional-gënjeshtare! Mirëpo populli në fjalë, që qëndron i patundur në idealin nacionalist dhe ka në dorë armët në shumë luftëra heroike kundër okupatorit italian, u vuri pushkën terroristëve anarqistë. Ndërkohë, u vë në ndjekje të çetës në fjalë, fatosi plak i maleve, Sadik Mbolani, komandant i batalionit nacionalist “Shpiragu”, bashkë me nënkomandantët trima, Sofo Iljazi dhe Ali Muharremi. Batalioni i mësipërm zuri rob edhe tre partizanë, të cilët i shoqëroi për në komandën e qarkut të ‘Ballit’. Kjo, pasi i çarmatosi, i la të lirë”./Memorie.al

Kategori
Uncategorized

Përse kjo dashuri në kohë kolere?

Historija e largët apo e afët nuk na le të gabojmë….

Tivari, Rankoviçi, dhe Millosheviçi..

E provuam njëherë karshillëkun ndaj perëndimit dhe e vojtëm me gjak, të mbyllur, rreckosur, dhe rrahur si qëntë në kafaz plot 45 vjet.

Përsëri lidhje me sllavokomunizmin, tivarin, rankoviçin dhe millisheviçin!?

Përse kjo dashuri në kohë kolere?

Po pse vetëm një sërbi paskërka ballkani? Shtetet e tjera kanë vdekur?

Përse pikërisht tani ne duhet të jemi të mallkuar të heshtim, ti nënshtrohemi një narko qeverie dhe rivihemi nën diktatin e një jugosllavie të re?

Përse ne? Përse tani?

Plot 6 vjet dhe ska të ndalur, “shegen ballkanik” krimi, droga dhe varfëria

Edhe militantët ”rilindas” deri dje si ata kuajt e qerruar e kanë kuptuar se asgjë e mirë s’vjen nga kjo politikë dhe kjo klan qeveri hajdutësh.

Kjo nuk është qeverisje socialiste, kjo qeveri nuk ka lidhje me asnjë qeveri socialiste në rajon, kjo është një ”rilindje” e bllokut të dikurshëm në zemër të tiranës.

Ky është një rikëthim në dukje i butë, por i egër dhe i paralajmëruar i vrastarëve që ishin 45 vjet në pushtet.

Demokracija dështoj në ç’instalimin e së keqes, sepse nuk u dënuan kurrë krimet e komunizmit.

Demokracija nuk mundi dot ta çkuli nga trupi i saj çibanin e qelbëzuar sllavo komunist.

Demokracija nuk mundi dot të integronte plotësisht ish klasën e persekutuar barbarisht nga diktatura komuniste.

Ne qeverisëm, jo me socialistët por me ish xhelatët e “embëlsuar” që na fërkonin shpatullat, apo të fshehur nën petkun e demokratit.

Ëndrra amerikane, dhe “e duam shqiperine si gjithë europa” ngeli një ëndërr e largët, një ëndërr e cila sa vjen dhe vegon në realizimin e saj.

Sërbija është këthyer fuqishëm një si ajo fabula e mama dhisë, kecave dhe ujkut.

“Jashtqitja” simbas Kadarese iku jashtë.

Ndërsa jashqitja e vërtetë e atij sistemi u pregatit duke u fuqizuar për plot 24 vjet në heshje për tu rikthyer fuqishëm në pushtet.

Pakush e kuptoj çishte dhe ç’përfaqsonte klani “rilindas”. As vetë socialistët, derisa ai klan filloj çmontimin e asaj partie, duke ofruar një e nga një në qeveri pinjollët e bllokut.

Sot kjo narko qeverisje, buzqesha e tyre cinike fsheh në vetvete një hakmarrje të mbledhur ne plot 24 vite, kohë kur ata në heshtje dhe të lirë u forcuan ekonomikisht duke ju këther dhe marrë në dorë frenat e politikës.

Drejtimi i ëndërruar i tyre është lindja komuniste,rol që më mirë se askush po e luan sot Rama me liderët sllavë anti shqiptarë.

Shengeni ballkanik, kjo re e zeze që i rri mbi krye prej dhjetra vitesh ballkanit, as më shumë dhe as më pak po kërkon dhe po rikthen “jugosllavinë e madhe” të cilën shqiptarët e kanë provuar keq plot dekada më parë.

Rama sot në takim me Vuçiçin dhe sorosin për “shengenin ballkanik”…

Kecat ngelën keca, ndërsa mama dhia qëllimisht po e le derën hapur për ujkun sllav i cili fatkeqesisht nuk mund të ndyshojë.

Historija e largët apo e afët nuk na le të gabojmë….

Tivari, Rankoviçi, dhe Millosheviçi..

E provuam njëherë karshillëkun ndaj perëndimit dhe e vojtëm plot 45 vjet, përsëri tivar, rankoviç dhe millisheviç!?

.

Kategori
Uncategorized

Dëshmorët na i vrau i huaji. Martirët i vramë ne!

– Dëshmorët na i vrau i huaji. Martirët i vramë ne!

– Dëshmorët kanë prej dekadash një ditë të veten, një prestigj familjar të njohur nga shteti (është familje dëshmorin ai!), kanë prej dekadash në bulevard që quhet si ata, kanë një varrezë monumentale në një nga kodrat më të bukura të Tiranës e për ata që s’patën dot një varr, kanë një monument mu në qendër të Tiranës.

Martirët i torturuam, i thyem këmbësh e duarsh në sy të nënës si Lazer Shantojën, i pushkatuam të lidhur varg me zinxhirë ata që zgjodhën të mbronin lirinë, i hodhëm në gropa pa varr o madje i zhvarrosëm e i tretëm lumejve si Fishtën.

Familjet e tyre njohën në rastin më të mirë barakat e kampit të Tepelenës apo Savrit e në rastin më të keq përshitjen e fishekut në lule të jetës. Martirët i kemi pa varr sot e gjithë ditën. I vetmi varr që ata kanë është ndërgjegja jonë, e cila ende nuk ka thënë: Ndjesë!!!! Unë lyp ndjesë!!!

Ndaj nuk ka aspak pse me rend për me barazu qokën.

Mirë do ishte të kishte secili njē vend. Veçse të vetmit ende pa vend janë Martirët e Lirise që i vramë ne; Dëshmorët e Çlirimit që na i vrau dushmani, i kemi me varre, me libra (Yjet e Pashuar), me filma, me emra shkollash e me emra rrugësh, e me bulevard.

Mos i shndërroni zellshëm edhe në Dëshmorët e Kombit të Bulevardit! Lereni ndërgjegjen kombëtare të ndjejë sëmbim për çka ende nuk ka shly! Është mënyra e vetme për me gjetë paqe!

L.Shmaku/