Kategori
Uncategorized

Anonim: Ne kemi hakuar autoritetet iraniane

Kategori
Uncategorized

10 vite burg për“dorëzimi vullnetar”

Lajmi bëhet i ditur nga agjencia shtetërore ruse e lajmeve RIA.RIA nuk specifikon se cilat kritere janë baza për dorëzimin vullnetar.

Sipas buletinit të lajmeve, dënimi minimal është 3 vite burg.

Megjithatë, ligji lejon që një shkelje e parë të mos merret parasysh nëse ushtari organizon të lirohet, kthehet në njësinë e tij ose nuk kryen ndonjë krim tjetër gjatë kohës së tij në robëri.

Formulimi i fundit ndoshta aludon për dorëzimin e informacionit.

Sipas agjencisë së lajmeve nyhetsbyraet, nuk kishte asnjë formulim për "dorëzimin vullnetar" në legjislacionin rus më parë.

Ligji i ri vjen në të njëjtën javë kur Putin njoftoi "mobilizimin e pjesshëm" të forcave rezervë ruse në luftën kundër Ukrainës.

Putin njoftoi mobilizimin në një fjalim të mërkurën. Pas fjalimit, biletat e avionit jashtë Rusisë u shitën në një kohë të shkurtër.

Ditët e fundit, trafiku në pikat kufitare në Kazakistan, Mongoli, Finlandë dhe Gjeorgji nga Rusia është rritur ndjeshëm.
Kategori
Uncategorized

Tensioni i lartë i gjakut .

Presioni i lartë i gjakut në gjuhën mjekësore quhet hipertension.

Takikardia – Kur pulsi bëhet shumë i lartë

Çfarë është presioni i lartë i gjakut?

Presioni ynë i gjakut është një matje e forcës që shtyp muret e venave tona. Ne matim dy presione, presionin sistolik, mbipresionin dhe atë diastolik, nënpresionin.

Presioni sistolik matet kur zemra pompon gjakun nga zemra jashtë në vena për të çuar gjakun e pasur me oksigjen jashtë në trup. Presioni diastolik matet kur zemra pushon ndërmjet rrahjeve.

Ky është presion normal dhe jonormal i gjakut …

Në përgjithësi, kufiri për presionin e lartë të gjakut zakonisht vendoset në 140/90 mmHg.

Presioni i gjakut është presioni që ushtrohet nga qarkullimi i gjakut në muret e enëve të gjakut Foto: NTB Scanpix

Mund të keni presion të lartë të gjakut për disa vite pa e vënë re. Dhimbjet e kokës, gjakderdhja nga hundët ose ndjenja e pakës së frymëmarrjes janë simptoma që ndonjëherë shfaqen vetëm pas presionit të lartë të gjakut afatgjatë.

Prandaj, grupet e rrezikut duhet të masin presionin e gjakut, edhe nëse nuk kanë simptoma.

Shkaqet :

Në shumicën e rasteve, ne nuk e dimë pse pacienti ka presion të lartë të gjakut. Ne e quajmë këtë hipertension esencial primar dhe ky lloj zhvillohet ngadalë gjatë shumë viteve.

Më rrallë, presioni i lartë i gjakut është rezultat i një sëmundjeje tjetër. Ky quhet presion i lartë sekondar i gjakut dhe shpesh mund të ndodhë papritur dhe mund të shkaktohet nga sa vijon:

Pagjumesia

Sëmundjet e veshkave

Defekte kongjenitale në enët e gjakut

Sëmundjet e tiroides

Tumoret mbiveshkore

Disa ilaçe të tilla si pilulat e kontrollit të lindjes, qetësuesit e dhimbjeve dhe ilaçet ekspektorante

Droga të paligjshme si kokaina dhe amfetaminat

Abuzimi me alkoolin

Mosha – sa më shumë të rriteni, aq më e lartë është mundësia e presionit të lartë të gjakut.  

Para moshës 65 vjeçare është më e zakonshme tek meshkujt sesa tek femrat, por pas 65-ve është më e zakonshme tek femrat sesa tek meshkujt me presion të lartë të gjakut.

Përkatësia etnike - grupe të caktuara etnike kanë një rrezik më të lartë se të tjerët

Obeziteti/mbipesha
Presioni i lartë i gjakut në të tjerët në familje
Inaktiviteti
Pirja e duhanit dhe thithja
Shumë pak kalium ose shumë natrium në ushqim
Më shumë se konsum i moderuar i alkoolit
Stresi.
Diabeti
Sëmundjet e veshkave
Shtatzënia
Apnea e gjumit

Komplikimet

Nëse presioni ynë i gjakut është shumë i lartë, qoftë kur zemra është duke punuar, në pushim ose të dyja, kjo dëmton arteriet tona, enët e gjakut.

Ata bëhen më të dobët dhe mund të marrin plagë të vogla brenda që mund të krijojnë plagë brenda enëve të gjakut.

Këto mund të kapin qelizat e gjakut ose kolesterolin dhe të krijojnë mpiksje të vogla gjaku të cilat më pas mund të lirohen dhe të na shkaktojnë një atak në zemër ose goditje në tru. Përveç kësaj, ne mund të pësojmë dëmtime në organe të tjera si zemra, veshkat, sytë, mushkëritë, arteriet dhe truri nëse kemi presion të lartë të gjakut për një periudhë të gjatë kohore.

Disa lëndime të zakonshme janë:

Atak ne zemer
Grusht
Distension i arteries kryesore
Infrakt
Funksioni i dëmtuar i veshkave
Shikim i keq
Sindroma metabolike
Kujtesa e dobët ose humbja e funksionit njohës .
Kategori
Uncategorized

Ja cilat janë gratë që humbën jetën në protesta në Iran

Numri i të vdekurve në lidhje me protestat në Iranpo rritet.

Televizioni shtetëror iranian ka raportuar se 35 persona janë vrarë në përleshjet mes policisë dhe protestuesve. Megjithatë, Irani Human Rightsdeklaron një shifër më të lartë dhe beson se të paktën 50 persona janë vrarë deri më tani në Iran .

Irani ka kufizuar aksesin në internet në vend, duke e bërë të vështirë për ta kontaktin me informacion. Regjimi po nxjerr gjithashtu informacione që janë në kundërshtim me videot dhe imazhet që po shpërndahen në rrjetet sociale. Prandaj, informacionet që vijnë nga Irani duhet të merren me një rezervë.

Mahsa Amini, 22 vjeç, vdiq pas një ndërhyrjeje nga "policia e moralit" fetar në Teheran.  Tani gratë iraniane po demonstrojnë, duke rrezikuar jetën e tyre, kundër detyrimit të hixhabit.

Videoklipet e protestave të dhunshme në vend janë shpërndarë në mbarë botën. Gratë djegin imazhet e liderëve të vendit, djegin shamitë e tyre dhe presin flokët në një shfaqje simbolike të kundërshtimit, shkruan CNN . 

Shumë nga të vdekurit janë gra të reja që u ngritën dhe luftuan për të drejtat e tyre dhe një jetë në liri.

Hananeh, 23, thuhet se u qëllua për vdekje nga forcat e sigurisë.
Ghazaleh, 32 vjeç, thuhet se është qëlluar gjatë demonstratave.
Minu, 62, po demonstronte kur dyshohet se u vra nga forcat e sigurisë.
Mehsa, 18. U qëllua për vdekje nga forcat iraniane të sigurisë.

Hixhabi është i detyrueshëm që nga viti 1979

Që nga revolucioni islamik në vitin 1979, është e paligjshme që gratë të mos mbajnë shami.

Gratë gjithashtu nuk lejohen të veshin pantallona të ngushta, xhinse të grisura apo rroba shumëngjyrëshe.

Në vitin 1981, sipas ligjit, gratë detyroheshin të visheshin me rroba modeste “islamike”, shkruan

BBC .

Që do të thotë se femrat pak a shumë duhet të mbulojnë të gjithë trupin.

Dy vjet më vonë, Parlamenti vendosi që gratë që nuk i mbulonin flokët në publik mund të dënoheshin me 74 kamxhik.

Kohët e fundit, dënimit i janë shtuar deri në 60 ditë burg.

Që atëherë, autoritetet kanë pasur vështirësi në zbatimin e këtyre ligjeve, pasi gratë e të gjitha moshave shihen rregullisht duke i shtyrë kufijtë duke veshur më pak veshje mbuluese dhe shami shumëngjyrëshe, ndërsa tregojnë më shumë flokët e tyre.

Diçka që vetëm sa është rritur me protestat.

Nga: Matilda Aprea Malmqvist

Kategori
Uncategorized

Lali Eri, kërkon babanë : Do doja të isha djali i Sorosit…

Lali Eri po e ndjen shumë mungesën e babait …

”Si duket, se mori dot atësinë nga Irani megjithse e vizitonte shpesh”…😉

Kategori
Uncategorized

Ka ardhur koha që Vladimir Putin të ketë fatin e ish Carit rus. Është koha për një grusht shteti ushtarak.

Rusia ka njoftuar se synon të mobilizojë 300,000 rezervistë për të luftuar kundër Ukrainës.

Shumë rusë tani po kërkojnë me ethe si të dalin nga vendi, dhe disa nga më të dëshpëruarit po përdorin në Google mënyrën më të lehtë për të thyer krahun e tyre dhe kështu të marrin një përjashtim mjekësor nga shërbimi ushtarak. Jonas Sjöstedt ka deklaruar në Twitter se Suedia duhet t’u japë azil kundërshtarëve rusë për shkak të ndërgjegjes. Ai e ka gabim, dhe si zakonisht në kontekstin e migrimit, e majta e ka të vështirë të shohë pamjen e madhe.

Për ta parë atë, në këtë kontekst, kërkohet një vështrim prapa në historinë ruse:

Revolucioni rus i vitit 1917 u parapri nga Lufta e Parë Botërore, një luftë që shkoi keq në mënyrë katastrofike për Rusinë e nën-industrializuar, e cila në shpërthimin e luftës ishte të udhëhequr nga Car Nikolla II. Rusia u pushtua plotësisht nga ushtria gjermane shumë më e mirëorganizuar dhe e pajisur mirë. Jashtë vendit, pakënaqësia u rrit për një luftë që gllabëroi jetën dhe burimet njerëzore.

Car Nikolla II ishte autokrati i vetëm i mbetur në Evropë; në të gjitha vendet e tjera, deri atëherë monarkët ishin detyruar të paktën të ndajnë pushtetin e tyre me një parlament, në rastin e Suedisë, Riksdag. Në Rusi, Duma, parlamenti i themeluar vetëm në 1905 pas përpjekjes së parë revolucionare ruse, ishte ende vetëm një organ këshillimor. Ishte Cari ai që në fund i mori të gjitha vendimet dhe pushteti i tij u ruajt, siç ndodh shpesh në diktatura, nga një ushtri besnike.

Megjithatë, ishte pikërisht kjo ushtri që u bë rënia e tij.

Ushtria ruse gjatë Luftës së Parë Botërore përbëhej pothuajse ekskluzivisht nga fshatarë dhe punëtorë të rekrutuar, të cilët u dërguan në front për të luftuar një luftë për të cilën u ishte thënë paraprakisht se do të ishte e lehtë dhe e shkurtër, por që doli të ishte e përgjakshme dhe e zgjatur. , ku u përballën me një kundërshtar (Gjermaninë) me pajisje dukshëm më të mira dhe më moderne se sa kishin ata vetë. Si përfundim, kjo ishte një luftë në të cilën ushtarët nuk ishin plotësisht të sigurt pse vendi i tyre ishte përfshirë. A ka filluar të tingëllojë e njohur? Sepse duhet.

Megjithëse pakënaqësia popullore ishte e përhapur në vitin 1917, revolucionarët nuk kishin pasur kurrë një shans kundër ushtrisë. Revolucioni rus pati sukses sepse ushtria u kthye kundër Carit. Qindra mijëra ushtarë rusë braktisën frontin, por mbajtën armët e caktuara dhe marshuan drejt e në Shën Petersburg dhe në pallatin e Carit. Revolucioni ishte një fakt. Menjëherë pas kësaj, Car Nikolla II abdikoi.

Protesta jashtë ambasadës ruse në Oslo pas shpalljes së djeshme të mobilizimit.
Foto: Heiko Junge/NTB/TT
Kategori
Uncategorized

Regjimi i Putinit do t’i kursente ushtarët sllavë dhe unë nuk do të kisha qenë ushtar sllav.

Mediazona ka raportuar më parë se një numër studentësh nga Buryatia janë mobilizuar me forcë, pavarësisht faktit se studentët në fakt nuk do të thirren.

Ky është vetëm një nga shumë raporte që njerëzit që nuk duhet të mobilizohen realisht po mobilizohen në Buryatia dhe rajone të tjera me pakica të mëdha etnike.

Studentët e pakicës etnike Buryat thanë se ata u dërguan në zyrën e regjistrimit ushtarak menjëherë nga klasa e tyre.  
Shkollat anuluan mësimet, aktivistët e të drejtave të njeriut raportojnë bastisje masive në fshatra

Një student në Universitetin Shtetëror Buryat në Ulan-Ude tha për The Village se sot në mëngjes Garda Kombëtare dhe policia ushtarake erdhën në universitet për të ndaluar mësimet dhe për t'i marrë studentët direkt nga klasa.

Shërbimi i shtypit i qeverisë së Buryatia konfirmoi se në Ulan-Ude zyrat e regjistrimit ushtarak organizuan "stacione paralajmëruese" në 11 shkolla.

Ndërkohë, Victoria Maladayeva nga Fondacioni Free Buryatia raporton për bastisjet masive në fshatrat e rajonit:
Sipad saj, burrat merren në dhjetëra e qindra, përfshirë nga fshatrat e vegjël.

Kategori
Uncategorized

Velloja është (nuk) simbol i shtypjes së grave!”

Sa më shumë të analizohet një logjikë e tillë mashtruese, aq më i qartë bëhet naiviteti.

Merrni një shembull tjetër:

SHBA-të donin me bombat e saj napalm të detyronin vietnamezët të hiqnin dorë nga komunizmi dhe të pranonin demokracinë.

Edhe një herë, demokracia bëhet simbol i shtypjes me logjikën e Björklund dhe, paradoksalisht, komunizmi bëhet simbol i lirisë dhe i luftës kundër shtypjes, diçka që nuk e pranojmë as unë dhe as Björklund.

E vetmja gjë që ia dalin nga kritikët e tillë të Islamit është normalizimi dhe intensifikimi i shpifjeve ndaj Islamit dhe muslimanëve dhe dashje apo padashje dhënia e rrezatimit të SD-së në mulli.

Prandaj, është e rëndësishme të jemi objektivë dhe të shqyrtojmë se çfarë simbolizon shtypjen e grave, përveç arsyes që i lejoi gruas të veshë ose të hiqte shallin.

Fakti është se shkelja nuk konsiston në vendosjen e kufijve nga gruaja rreth saj.

Shtypja është gruaja që është pothuajse e zhveshur në disa reklama apo postera.

Ajo është e shtypur, e dhunuar dhe e shkatërruar ndërsa qëndron pothuajse e zhveshur në vitrina në rrugë të veçanta në Holandë dhe përpiqet të tërheqë klientët për të marrë me qira trupin e saj.

Ajo simbolizon kulmin e shtypjes së grave.

Shoqëria përbëhet nga familje dhe për rrjedhojë nëse familja shkatërrohet, shkatërrohet edhe shoqëria.

Velloja nuk do të thotë vetëm një mbulesë e kokës që gruaja vesh, por do të thotë një marrëdhënie e denjë dhe kufij të qartë që si burrat ashtu edhe gratë janë përgjegjës për t’i mbrojtur.

E kundërta e drejtpërdrejtë është kënaqësia sensuale e lirë në të gjitha nivelet e saj, e cila, me faktet në dorë, rezulton në prishje të vazhdueshme të marrëdhënieve dhe likuidim të familjeve kohezive.

Në një shoqëri të tillë të fiksuar pas seksit, është pikërisht gruaja ajo që vuan më shumë nga të gjitha.

Prandaj, shohim se 33% e femrave të moshës 20-24 vjeç deklarojnë se vuajnë nga ankthi, ndërsa vetëm 13% e meshkujve të së njëjtës grupmoshë.

A është për shkak të diçkaje tjetër përveç gruas që ndjehet nën presion nga mjedisi që shoku i saj musliman ka arritur të shmangë, p.sh.

a.në sajë të velit?

Kategori
Uncategorized

Rama denies closure of Turkish school in Tirana per order of Turkish President Erdogan

“After every decision taken there is a search for reasons other than the truth and the public is bombarded with fake news and conspiracy theories! There is nothing like that and no intention but the equal application of the law in the case of revoking a school license like many other before”, Rama tweeted

”Selling the premises for which you have a school activity permit and opening the activity elsewhere, without obtaining the permit first according to the law, without meeting the criteria and without meeting the legally required standards, is a violation for which the law provides the license revocation”.

“Using children to hide guilt before the law, parents and students themselves, playing the role of a government’s victim when you have been caught not once but twice actually in violation shows a low conscience in relation to the high mission of a education center”.

Earlier today, Minister of Education Evis Kushi announced the shutdown of the Turkisht school “Mehmet Akif” in Tirana due to failure to meet the legal criteria even after two controls conducted by the Ministry.

Kategori
Uncategorized

Paga mesatare ulet me 2115 SEK: (215 €) ”Triple Bang”

Statistikat e fundit të disponueshme
janë nga qershori i këtij viti.

Sipas tij, paga juaj reale, pra sa paga juaj krahasohet me inflacionin, do të ishte ulur me 5.7 për qind krahasuar me të njëjtin muaj të 2021-shit.

Kjo shifër, e prodhuar nga Instituti i Ndërmjetësimit, llogaritet mbi pagën mesatare që rritet me 3 për qind, ndërkohë që inflacioni përfshirë edhe efektet e normës së interesit (CPI) ishte 8.7 për qind në qershor

Ulja me 2,115 SEK (215 €) – mund të jetë më shumë


Një pagë mesatare suedeze , 37,100 SEK, në vend të kësaj me rritjen e inflancionit kjo pagese sot “vlen” sa 34,985 SEK.
Kjo do të thotë, 2,115 SEK më pak se i njëjti muaj i një viti më parë

Duke supozuar se ritmi i rritjes së pagave mbeti në 3 për qind edhe në gusht – gjë që ne nuk e dimë – në të njëjtën kohë kur inflacioni sipas IÇK ishte në 9.8 për qind, paga reale do të ulej me 6.8 për qind.

Kështu që paga reale në vend të kësaj do të ishte 34,577 SEK në – një ulje prej 2,523 SEK.

Nëse është kështu, ekonomisti kombëtar i Institutit të Ndërmjetësimit Petter Hällberg nuk dëshiron të spekulojë, por thotë:

– Në përgjithësi, zakonisht nuk ndodh shumë me ritmin e rritjes së pagave ndërmjet dy muajve.

Përveç kësaj, krona ka humbur shumë vlerë, kështu që nëse shkoni jashtë vendit, automatikisht do të jetë më e shtrenjtë se më parë.

Ka të paktën shumë për të thënë se rroga që merrni sot është më e vogël se ajo që merrnit një vit më parë, duke pasur parasysh inflacionin e lartë. 
Frida Bratt, ekonomiste e kursimeve në Nordnet, e quan situatën financiare private "jashtëzakonisht të vështirë".

- Po hyjmë në një lloj errësire ekonomike private me një goditje të trefishtë ndaj financave private të njerëzve me çmime të larta ushqimore, çmime të larta të energjisë dhe tani edhe kosto dukshëm më të larta të interesit.

Përveç kësaj, vlera e kursimeve tona bie në bursë. Pra, për momentin ka pak vezullime drite nga perspektiva financiare personale.
Ajo vazhdon:

🔻- Por lehtësimi mund të vijë në formën e mbështetjes nga politika fiskale mbi çmimet e energjisë, por edhe kërkesat e rregulluara të amortizimit.

Dhe shpresojmë se do të shohim një ulje të inflacionit në anën tjetër të kapërcyellit të vitit.

Duhet të jetë sërish më e lehtë në pranverë, thotë Frida Bratt.

Si duhet menduar tani kur rroga vjen në të njëjtën kohë me rritjen e çmimeve?

Duhet të jeni të vetëdijshëm se paga nuk shkon aq larg dhe se mund t’ju duhet të planifikoni më shumë blerjet tuaja, por shumica e njerëzve ndoshta e vërejnë tashmë.

Është e qartë se çanta juaj e zakonshme ushqimore është bërë më e shtrenjtë. Fatkeqësisht, është e vështirë të shihet se do të ulet në çmim.

Pra, çmimet nuk ulen vetëm për shkak të uljes së inflacionit. Por nëse norma e inflacionit ulet, rritja e çmimit nuk do të rritet aq shpejt.

Prandaj ajo këshillon se si të mendoni në dyqan ushqimor:

– Kujdesuni për çmime shtesë, data të shkurtra, promovime dhe blini perime sipas stinës dhe gatuani të dielën kur çmimi i energjisë elektrike është më i ulët. Dhe ndoshta do të ketë një ngrirje blerjeje për mallra dhe shërbime që nuk janë vërtet absolutisht të nevojshme?

Përkeqësimi do vijë para përmirësimit …

Megjithatë, ajo ka frikë se situata financiare private do të përkeqësohet para se të përmirësohet.

- Po, do të jetë.

🔻Çmimet e energjisë elektrike do të jenë më të larta, por mbi të gjitha do të jetë më ftohtë jashtë, që do të thotë se duhet të ngrohni më shumë shtëpinë dhe do të kushtojë.

🔻Do të thotë të veshësh pantofla dhe një pulovër prej qethi.

🔻Gjithashtu, kostoja e interesit do të rritet edhe më shumë, sepse Riksbank do të vazhdojë të rrisë normën e interesit në nëntor dhe ndoshta edhe në shkurt.

🔻- Pas kësaj, ne mund të shpresojmë të shohim një ndriçim.

🔻Dhe sa i përket kursimeve, duhet të kujtojmë se tregu i aksioneve shfaqet gjithmonë shumë më përpara se ekonomia "reale".

A keni ndonjë këshillë nëse dëshironi “luks buxhetor” gjatë fundjavës së pagesës?

Luks në shtëpi!

Mundohuni të gjeni diçka që mendoni se ndihet shumë mirë dhe pak luksoze në dyqanin ushqimor dhe ndoshta gjeni një verë të mirë që të përshtatet.

Do të jetë luks me një kosto dukshëm më të ulët se një vizitë në restorant.

Shkoni në pyll dhe zgjidhni kërpudha dhe manaferrat.

Ato janë super e shtrenjtë në dyqan, por absolutisht falas në pyll dhe gjithashtu mund të shtojë një skaj të artë në shumë pjata.

Një ekskursion në pyll me një piknik është gjithashtu falas në vetvete.

Pëdorni lavastoviljen, makinën larëse dhe karikuesin e makinës elektrike, për shembull, gjatë natës ku energjia elektike eshte shume me e lirë në vend që ta perdorni ne oret kur çmimi i energjisë elektrike është në nivelin më të lartë, kjo do të bëjë një ndryshim të madh ne ekonomine tuaj …

Löningshelg – så budgetlyxar du när priserna rusar. Av: Gustaf Larsson. https://www.aftonbladet.se/minekonomi/a/pQp4JR/sa-mycket-mindre-blir-din-lon-med-inflation

Kategori
Uncategorized

Ukrainë: “Grupet e armatosura” kërkojnë votuesit në shtëpi

Votimi do të bëhet duke kontaktuar në adresat e shtëpive të njerëzve në zonat që janë çliruar nga ”nazizmi”. ( ruset i quajne ukrainasit nazistë )

Brigada jonë vjen derë më derë, dhe shumë me anëtarë të komisionit zgjedhor, sigurisht janë të shoqëruar nga oficerë policie”.

Në të njëjtën kohë, nënkryetari i parë i këshillit rajonal të Khersonit, Yuryj Sobolevskyj, pretendon se disponimi mes rusëve është “në panik”.

“Ata nuk ishin gati ta bënin kaq shpejt këtë të ashtuquajtur referendum, nuk ka mbështetje, nuk ka njerëz të mjaftueshëm ”, shkruan ai në Telegram dhe vazhdon:

“Sot, gjëja më e mirë për banorët e Khersonit do të ishte të mos i hapnin dyert.”

Në fillim të kësaj jave erdhi lajmi për "referendume" për t'u bërë pjesë e Federatës Ruse. 

Referendumet janë shpallur në katër rajonet pjesërisht të pushtuara Donetsk, Luhansk, Kherson dhe Zaporizhzhya në Ukrainën lindore dhe jugore dhe do të zhvillohen midis 23 dhe 27 shtator.

Ato janë të paligjshme dhe nuk do të njihen nga vende të tjera përveç Rusisë.

Ukraina ka frikë se rezultati do të përdoret si pretekst për aneksimin e zonave në fjalë.
Kategori
Uncategorized

”Asnjë shërbëtor nuk mund t’u shërbejë njëkohësisht dy zotërinjve” :

Një koment i shkrutër …

Ka një ndryshim thelbësor midis atij që fiton për të jetuar dhe atij që jeton për të fituar. Ndryshimi qëndron në vlerën që ti i jep jetës dhe ekzistencës tënde: për kë ti jeton? Për kë ti ekziston? Për kë mundohesh dhe lodhesh?

Pa shumë teori: më bien ndërmend nëna e baballarë, gra e burra që punojnë pareshtur për familjen dhe fëmijët e tyre e çdo gjë që fitojnë e vënë në shërbim të jetës. Në fund të ditës këta njerëz e bëjnë gjumin e qetë dhe marrin bekimin e Hyjit e mirënjohjen e njerëzve. Kthehen nē busull morale për secilin prej nesh. Kjo do të thotë t’i japësh vlerën e duhur jetës dhe ekzistencës. Dhe t’i shërbesh Hyjit!

Të dielë të bukur!

D. Gjergji

Kategori
Uncategorized

NUK EKZISTON NJË KISHË TË PËRSOSURISH …

Historia e Mateut, një mëkatar publik, festa e të cilit është sot, është shembulli më i bukur se si Hyji nuk dëshiron dënimin, por shëlbimin, jo vdekjen, por jetën. E po ashtu na tregon se nuk ekziston një kishë të përsosurish, por Kisha e tij është Kisha e njerëzve në rrugëtim drejt përsosjes ose më mirë drejt përmbushjes.

Kisha është një bashkësi mëkatarësh që besojnë se dashuria e Hyjit është gjithnjë më e madhe se mëkati i njeriut. Kush kërkon një Kishë të përsosurish, të pamëkat, nuk kërkon Kishën e Hyjit, por një kishë të tijën. Kërkon një kishë që përjashton dhe jo një Nënë që fal dhe përqafon çdo njeri.

Mateu do ta tradhëtojë Jezusin edhe pasi ai kishte vendosur t’i shkonte nga pas, sepse do ta lërë atë vetëm mbi kryq, ashtu si Pjetri e të tjerët. Po ashtu Mateu do të mbyllet nga frika për jetën e tij bashkë me nxënësit e tjerë të Jezusit. E megjithatë dashuria e Hyjit është gjithmonë me të dhe tejkalon çdo pengesë.

Ashtu si Mateun kjo gjë më mbush me shpresë edhe mua, një ndër gjymtyrët mëkatare të kësaj Kishe.

Mbrëmje të bukur!

d. Gjergji

Foto: Thirrja e shën Mateut – Caravaggio

Kategori
Uncategorized

Berisha sits at Socialist MP seats in the parliament, explains the reason why

”I did it with the best of intentions, because today, we Democrats are the best defenders of and speak for the interests of all the Albanian citizens without distinction”.

Considering the level the parliament has fallen today, more than ever Albanians need representation. Today it is time to act. They (the ruling majority) only lie from morning till dusk”.

Kategori
Uncategorized

Pak info për …. Bel(l)a çau, çau,çau …

Disa informacione dhe “këshilla” për Bel(l)a (Mafia)…….

Foto Nr.1 është kontrata lobimit datë 01.04.2017 (çuditërisht në të njëjtën periudhë me kontratën e Lulzimit të Kunatit), që Endri Fuga ka firmisur për llogari të Ramës dhe ne favor të Partisë Socialiste në shumën 240,000 Euro në vit ose 20,000 Euro në muaj.

Foti Nr.2 është tenderi i konsulencës, hapur nga “vëllai” i Bel(l)a (Mafia), punëmbaruari tërpanas i Bashkisë Tiranë, në pikun e verës (hapet në 1 gusht dhe përfundon më 1 shtator), dhe kur gjithë dynjaja ishin me pushime, me objekt; KONSULENCË, në shumën 3,493,162.94 Euro, shuma kryesore e të cilave shkon për udhëtime dhe lobime nga banditi vrasës Veliaj (do merremi në vijim gjërësisht me këtë korrupsion galopant).

Në këto kushte unë e “këshilloj” Bel(l)a (Mafia), që të marrë më shumë info nga:

T’i ketë për vete se unë e di dhe do i publikoj ditë pas ditë, sa herë se i shërbejnë interesit të publikut.

Dhe për këtë nuk ka urdhër prokurorie e policie të më ndalojë.

Shumë shumë, do më rritet numri i procedimeve penale, të cilat një fat do kenë, atë të kallëzimit bërë pêr thirrjet e mia kundër ambasadores amerikane Yuti Kim më 17 maj 2020, ditën kur banditët, të ngjashmit e Bel(l)a (Mafia) shëmbën Teatrin Kombëtar.

Dhe koha më dha të drejtë. Si për mafiozen Yuri Kim ashtu dhe gjithë Klanin e Bel(l)a (Mafia).

Ups se harrova.

Për një gjë ka të drejtë dhe unë nuk mund të rri pa i kërkuar “falje” Bel(l)a (Mafia), si niko qire që është.

Nuk e di sa është ndëshkimi, pasi Mika (njëra nga macet e mia), përfitoi nga rasti dhe, mirë që hëngri salçiçet por la dhe frigoriferin HAPUR. 😉

Të mos flas për Blekin (njëri nga qentë), që e ka fiksim ta lërë karikuesin në PRIZË. 😉

Kategori
Uncategorized

Pr/Enver Bytyçi : Beogradi po synon rrëzimin e qeverisë Kurti

“Aktualisht Kosova përballet me dy diversione kundër qeverisë dhe institucioneve të vendit: – Grevën dhe trafikimin e deputetëve ose këshilltarëve komunalë.

Që në fillim dua të them se të dy këto akte po ndodhin në momentin kur vendoset fati i Kosovës në rrugën e përmbylljes së procesit të shtetësisë edhe në pikëpamje të njohjes përfundimtare ndërkombëtare!

Kosova është në dialog me Serbinë dhe tashmë pas 11 vitesh ka mbërritur në finishin e këtij procesi.

Tani që është në fund të rrugës, pra kur pritet të nënshkruhet marrëveshja përfundimtare me Serbinë, pikërisht në këtë moment filluan dy fenomenet që përmenda më lart.

E di që mbështetësit e grevës do të më thonë se “jam i njëanshëm”, ndoshta do të më shajnë.

Por jam i bindur se trafikimi i deputetëve dhe greva në shkolla është e orkestruar nga Beogradi.

Nëse këto dy akte diversive do të dështojnë, të jeni të sigurt se në Beograd kanë projektuar diçka tjetër sipas një plani c apo d.

Për Kosovën Serbia ka hartuar shumë plane, prej A-se deri te Zh-ja. Nuk e di cilës germë i përkasin greva dhe trafikimi, por është diku në pjesën e parë të planeve të destabilizimit të Kosovës”, deklaroi ai.

“Përmes grevës dhe trafikimit është e mundur që të destabilizohen institucionet e vendit. 

Destabilizimi në Kosovë është gjithnjë projekt i Serbisë.

Aktorët e brendshëm që marrin pjesë në realizimin e projekteve serbe mund të mos jenë fare në dijeni të kësaj. Mundet që këta aktorë, si Jasharaj, apo deputetja e Listës Guxo që iu bashkua LDK-së, të mos kenë asnjë dijeni se për veprimet e tyre kanë imnteres jetik Beogradi e Serbia. Megjithatë, edhe pa e ditur, shpesh herë i shërbehet armikut të vendit tënd.

Të jemi të qartë: – Rrëzimi i çdo qeverie, përfshirë qeverisë Kurti, në kushte normale, edhe nëse do kishte rezultate, nuk do të ishte tragjike.

Pra, nuk lidhet çështja me aktin. Nuk lidhet as me emrat që qeverisin vendin. Mua më sensibilizon momenti kur ndodhin këto. 

Dhe kjo lidhet me qëndrimet e kryeministrit, presidentes, qeverisë dhe institucioneve të Kosovës ndaj dialogut dhe këmbnguljen e tyre për t’i imponuar Serbisë një marrëveshje përfundimtare të drejtë në dobi të viktimës, Kosovës e shqiptarëve”, theksoi ai.

Po ashtu, profesori vlerësoi se trafikimi i deputetëve synon ndryshimin e mazhorancës në qeverisje.

“Në këto kushte kur qeveria mbron interesat e Kosovës në dialog dhe është në prag të suksesit të mirë në zgjidhjen e konfliktit shqiptaro-serb, të përpiqesh ta destabilizosh këtë qeverisje është krim anti-kombëtar! 

Edhe njëherë, nuk adresoj gishtin te personat konkretë, të cilët janë shfaqur si personazhe të akteve që kryhen.

Ata mund të mos dinë asgjë. Por është e pamundur të konceptohet ndryshe në këto momente kritike për Kosovën.

Ndoshta greva nuk shkakton destabilizmin e qeverisjes.

Por i ndihmon kësja, pasi tërheq energjinë e qeverisjes në çështjet e grevës. 

Ndërsa trafikimi i deputetëve synon ndryshimin e mazhorancës në qeverisje. Që do të thotë se synohet të krijohet një mazhorancë e re, tjetër nga kjo që ekziston.

Ky akt është i pamoralshëm, sepse qytetarët e Kosovës e kanë dhënë votën e tyre për atë cfarë ka përfaqësuar secili në zgjedhje.

Por politikisht është e dëmshme, sepse artificialisht shtrembërohet vullneti i qytetarëve. Ky vullnet mund të verifikohet vetëm përmes rihyrjes në zgjedhje të reja. Jo me trafik deputetësh”, nënvizoi Bytyçi.
Kategori
Uncategorized

Rusët që ikin nga mobilizimi nuk janë të mirëpritur në Baltik

Estonia, Letonia dhe Lituania vendosën në fillim të shtatorit të vendosin ndalime të hyrjes për qytetarët rusë.

Ministri i Jashtëm Letonez Edgars Rinkevics tha të enjten se nuk do të jepet viza për arsye humanitare për rusët që tani duan të largohen nga vendi për shkak të urdhrit të mobilizimit të Vladimir Putin.

“Ne nuk duhet t’i lëmë rrugë shantazhit të Putinit dhe duhet të mbështesim Ukrainën me aq sa mundemi”, tha ai.

Kategori
Uncategorized

Protestuesit rusë detyrohen të hyjnë në ushtri .

Mbi 1300 protestues rusë
thuhet se janë arrestuar në disa qytete ruse.

Disa prej tyre brohoritën “Jo luftës”, pavarësisht se është e ndaluar të përdoret fjala luftë për atë që quhet “operacioni special” në Ukrainë.

Faqja Mediazona thekson se të paktën tre nga të arrestuarit morën shënime të shkruara me dorë nga oficerët e policisë ose përfaqësuesit e ushtrisë ku thuhej se tani po thirren në ushtrinë ruse.

Njerëzit që tani besohet se janë të rekrutuar janë rezervistë, pra njerëz vullnetarë, civilë, të cilët duhet të trajnohen për luftë.

Në rajone, në vend të njerëzve në qytetet e mëdha si Moska dhe Shën Petersburgu, shpesh thirren njerzit nga pakicat etnike, por se vendimi do të ndikojë akoma në shoqëri në një masë më të madhe se më parë.

– Pjesa e klasës së mesme ruse që ka mundur të jetojë e patrazuar tani rrezikon të mobilizohet.

Kategori
Uncategorized

Dervish Iljazi …

157 vite më parë, në shtator 1875 në Vërzhezhë, Skrapar, lindi dervish Iljasi.

Kleriku i njohur bektashi, dervish Iljasi ngriti teqenë e Kulmakut në Tomorr, teqe e cila do të shndërrohej më pas në një vend të njohur pritës, duke shërbyer edhe si prehtore e rrallë duke i dhënë famë pelegrinazhit mbarëkombëtar në Çukën Abaz Ali të Tomorrit.

Askush më mirë se ai klerik, nuk pati ndjerë dhe kuptuar se mali i Tomorrit, ai që mban mbi supe të tij, varrin-legjend të Abaz Aliut, duhej të mbante në gjoks te vet edhe një teqe, një prehtore të përjetshme për shpirtrat e pastër bektashian.
Kategori
Uncategorized

Kjo sepse fisnikët nuk nxjerrin askënd në rrugë !

Nga Abi Malltezi /

Pergenjeshtrim inceneRames dhe mediumeve te dirigjuara me rregji nga Edvin Rama

Sot mediumet e dirigjuara nga Edvin Rama dhe shume prej tyre te paguara nga parate mafioye te inceneratoreve kane hedhur shashken e Sport Klub Partizanit per te sfumuar vjedhjen galopante te 430 miljon eurove nga Rama-Ahmetaj-Veliaj-Agaci.
Ne respekt te publikut sqaroj sa meposhte:

Genjeshtra e pare e Rames dhe lepiresve te tij eshte kur deklarojne se toka e 5 familjeve pronareve te vjeter ishte shpronesuar nga Italia dhe per kete citojne dekretin e dates 25.01.1940 te Jakomonit, konfirmuar me dekretin 09.11.1940 nga shefqet Verlaci. Bazuar mbi kete mashtrim, lepiresit e paguar nga inceneratoret si mjero, bolino, si edhe disa vullnetare thone se “Jamarber Malltezi ka perdorur dokumente te fallsifikuara”! Ky mashtrim publik perben shpifje dhe do te marre pergjigje ligjore.

Genjeshtra I ka kembet e shkurtra, sic duket nga dekreti I Jakomonit qe vete mashtruesit citojne (bashkangjitur) I cili shproneson 9 familje krejt te tjera nga ato qe kishin token aty ku hajdutet komuniste e vodhen per interesat e tyre. Sic shihet nga dekreti (por edhe nga dokumentet me firme te pronareve te shpronesuar) te shpronesuara jane familjet Xhepa, Kurdari, vellezerit Qoraliu, etj. dhe asnje nga 5 familjet pronare tek ish klubi qe ishin Begeja, Llagami, Vaqari, Ali-Mehmeti dhe Saliaga.

Mjafton ky mashtrim i trashe i botuar ne gjithe fletushkat e majta per te kuptuar se kemi te bejme me shashken e rradhes qe synon te zhurmoje aferen e inceneratoreve dhe skandalet e tjera te Edi Rames.
Procesi I kthimit te prones ka filluar qysh para 30 vitesh nga Nexhat Llagami, Jalldiz Sefa-Begeja, Haki Begeja, Luan Saliaga, Fiqiri Ali-Mehmeti, etj., pra nga pronaret qe ishin gjalle kur komunizmi ju vodhi token dhe e kerkuan per se gjalli qysh ne 1992. Kthimi i pronave ka vijuar nga 1993 deri ne 2007, pra mbi 14 vjet, permes nje procesi te gjate dhe skrupuloz. Qysh ne 1994 e me pas ne 1996, 1998, 1999, 2000, 2001, 2006 dhe 2007 jane me dhjetra vendime te ish komisionit te kthimit te pronave qe njohen dhe pjeserisht kthyen pronen tek pronaret legjitime.

Brezi i pronareve te gjyshes sime ndoqen proceset dhe moren vendimet e njohjes dhe pjeserisht te kthimit te prones.
Ligji I kthimit te pronave te 2004 ne nenet 6 dhe 8 shprehej se pronat e Ministrise se Mbrojtes i kthehen pronareve, dhe se deri ne perfundim te privatizimit shteti detyrohet te paguaje qera! Pra, ligji detyron shtetin qe ka token e pronarit privat ose (i) te rrije me qera, ose (ii) privatizim ose (iii) shpronesim per interes publik. Nese ka nje shkelje eshte se shteti nuk ka paguar qera per 3 vjet qe zgjati procesi!

Ata qe therrasin se u shkaterrua klubi, genjejne paturpesisht. Objektet e kishin dale jashte funksionit shume vite me pare, pasi ishin kthyer ne banesa per banore informale, sikunder provon shkresa e 2006.
Mashtrimi tjeter lidhet me pretendimin e perfshirjes se Berishes ne kete proces. Ne fakt Sali Berisha ska pasur asnje tager ne kete process dhe nuk ka firmosur asnje segment te tij. Procesi i privatizimit ka fillesat tek qeveria e PS. Qysh ne 2005 Anastas Angjeli, Blendi Klosi e Pandeli Majko konfirmuan me shkresa se ishin dakort qe te privatizohej.

Vec kesaj terrenet kerkoheshin te privatizoheshin nga uzurpatore te klubit, te cilet pa asnje titull kishin zaptuar si klubin ashtu edhe terrenet sportive ne kundershtim me ligjin. Procesi I privatizimit te objekteve te rrenuara dhe me mbi 40 familje informale brenda ketyre objeketeve zgjati thuajse 3 vjet! Mbi 8 zyrtare te bashkise se Edi Rames firmosen cdo flete te gentplaneve te privatizimit, pikerishte sepse procedura ishte detyrim ligjor.

Pati persona te korruptuar qe kishin interes qe te vijonte vjedhja e prones private, gje qe vonoi procesin per 3 vjet por ligji prevaloi.
Krahasoni keto proceseve te stergjata me ate sesi bolino behet pronar i 5000 m2 toke dhe ndertese 2 kateshe caktuar per gjimnaz mes tiranes! Vec 3 copa letra nga edi rama dhe dikush pa asnje lidhje vjen dhe behet pronari me i madh ne Tirane!

Mashtrimi I rradhes vijon sikur une kam marre prokure perfaqsimi nga 5 familjet e Tiranes. Nje praktike e tille do te qe fare normale, si nje marredhenie private midis ish pronareve, por serish eshte krejt e pavertete, per te provuar edhe nje here se e gjithe zhurma e prodhuar eshte vecse nje genjeshter. Une kam prokure perfaqsimi vec nga familja ime, sic kane pasur edhe 3 persona te tjere te familjes sone.

Ka edhe mashtrime te tjera te trasha sikur leja e zhvillimit te prones eshte leshuar nga Basha, por ne fakt lejet jane leshuar nga te tre kryebashkiaket, perfshi Rama, Basha dhe Veliaj.
Per te marre token e tyre bosh, si dhe disa objekte te uzurpuara e me banore informale brenda, ish pronaret u detyruan te paguanin per privatizimin rreth 800,000 USD dhe perseri, pronaret fisnike te Tiranes nuk nxorren ne rruge asnje nga 40 familjet informale qe jetonin aty, por ju dhane apartamente banimi ose kompensim sipas rastit.
Kjo dha nje kosto shtese per ish pronaret, por fisniket nuk nxorren njeri ne rruge. A tregon dot Incene-Rama nje rast te vetem ku nje projekt zhvillimor i ka bere pjese te zhvillimit edhe banoret informale? Kemi te fresket rastet e Astirit, Shkozes, rruges 5 Maji. Jemi vite drite larg.
Kthimi i prones tek familjet pronaret eshte detyrim ligjor per kthimin e sendit te grabitur nga komunizmi, ndersa dhoro e tokave publike per Xhacken, Gaz Pajen, Bollinon dhe krimin e organizuar eshte veper penale se nuk mund te dhurosh pa perfunduar kthimi i pronave tek pronaret.
Ndaj ne respekt edhe te familjeve pronare qe ju cenohet nderi dhe dinjiteti nga keto mashtrime me rregji per te hequr vemendjen, do te vijohet me padi ndaj lepiresve te Rames. As vonesat e drejtesise me rregji dhe as shashkat e Rames per te zhurmuar inceneratoret nuk na impresionojne. Ligji, e verteta dhe e drejta e Zotit jane te thjeshta dhe plotesisht ne anen e pronareve fisnike te Tiranes.
Kategori
Uncategorized

“Vrasje e pastër me firmë”

Gjatë këtij viti, një numër menaxherësh dhe oligarkësh të rangut të lartë rusë kanë vdekur në rrethana misterioze.

I fundit në linjë është Anatoly Gerashchenko, 73 vjeç. Ish-rektori i universitetit teknik prestigjioz të Institutit të Aviacionit të Moskës (MAI) vdiq në atë që u përshkrua si një aksident të mërkurën.

Pak më shumë se një javë më parë, biznesmeni Ivan Petjorin u mbyt pasi ra nga varka e tij dhe në fillim të shtatorit, Ravil Maganov, kryetar i kompanisë së naftës Lukoil, ra për vdekje nga dritarja e spitalit.

Në total, të paktën 15 njerëz të rangut të lartë në shoqërinë ruse, shpesh me lidhje me sektorin e energjisë dhe jashtëzakonisht të pasur, kanë vdekur në rrethana pak a shumë misterioze këtë vit.

Të gjitha janë shlyer si vrasje dhe vetëvrasje, vetëvrasje të pastra apo aksidente, por shumë ekspertë besojnë se është e qartë se në shumicën dërrmuese të rasteve ata janë vrarë.

🔻Anatoli Gerashchenko , 73 vjeç, ish Rektor i Universitetit Teknik MAI. Vdiq në shtator pasi u rrëzua nga disa shkallë në universitet.

🔻Vladimir Sungorkin , 68 vjeç, kryeredaktor i gazetës pro-Putinit Komsomolskaya Pravda. Vdiq në shtator nga ajo që pretendohet të jetë një goditje në tru.

🔻Ivan Petjorin , 39 vjeç, menaxher fluturimi në kompaninë energjetike KRDV. U mbyt në shtator pasi ra në det nga anija e tij.

🔻Ravil Maganov , 67 vjeç, kryetar i kompanisë së naftës Lukoil, i cili u distancua nga lufta. Vdiq në shtator pasi ra nga dritarja e një spitali në Moskë.

🔻Dan Rapoport , 52 vjeç. Letonez i lindur, pjesërisht i rritur në SHBA dhe biznesmen që e bëri pasurinë e tij në Rusi përpara se të kthehej në SHBA. Kritiku i njohur i Putinit, i cili vdiq në gusht pasi u rrëzua nga apartamenti i tij luksoz në Uashington. Zyrtarisht një vetëvrasje, por ata që e njohën janë skeptikë.

🔻Yuri Voronov , 61 vjeç. Kreu i kompanisë logjistike të lidhur me Gazprom Astra Shipping. U gjet i vdekur në korrik në pishinën e tij me një plagë me armë zjarri në kokë.

🔻Yevgeny Palant , 47 vjeç. Miliarder dhe bashkëpronar i kompanisë së telekomit A-Mobile. Gjendet i vrarë me thikë në shtëpinë e tij me gruan e tij. Policia pretendon se gruaja e ka vrarë dhe më pas i ka marrë jetën.

🔻Alexander Subbotin , 43. Miliarder dhe anëtar bordi i kompanisë së naftës Lukoil. U gjet i vdekur në maj në një bodrum jashtë Moskës pas një vizite te një shaman. Si shkaktar renditet ataku në zemër i shkaktuar nga droga.

🔻Andrei Krukovsky , 37. Menaxher i një resort skijimi në pronësi të Gazprom në Soçi. Vdiq pasi ra nga një shkëmb në maj.

🔻Sergej Protosenya , 55 vjeç. Ish menaxher i kompanisë së gazit Novatek. U gjet i vdekur me gruan dhe vajzën e tij në Spanjë në prill. Policia ka dy teori: Ose Protosenja ka vrarë gruan dhe vajzën e më pas është varur veten, ose është vrarë e gjithë familja dhe më pas është ngritur skena e krimit që të duket si një vrasje-vetëvrasje.

🔻Vladislav Avajev , 51 vjeç, ish-zëvendës CEO i Gazprom. Edhe ai u gjet i vdekur së bashku me gruan dhe vajzën e tij - vetëm një ditë para Protosenja - në Moskë. Një armë dyshohet se ka qenë në dorën e Avajevit dhe policia më pas arrin në përfundimin se ai vrau gruan dhe vajzën e tij përpara se të vriste jetën.

🔻Vasily Melnikov . Miliarderi dhe pronari i kompanisë farmaceutike MedStorm u gjet i vdekur në shtëpinë e tij luksoze me gruan e tij 41-vjeçare dhe dy djemtë, 10 dhe 4 vjeç. Të gjithë kishin vdekur nga plagët me thikë. Hetuesit pretendojnë se Melnikov vrau familjen e tij dhe më pas i mori jetën.

🔻Michail Watford , 66. Oligarku me origjinë ukrainase Watford u gjet i vdekur në shtëpinë e tij në Surrey, Angli, në shkurt. Policia angleze beson se është një vetëvrasje.

🔻Alexander Tyuljakov , 61. Ekzekutiv i lartë në Gazprom. U gjet i vdekur në shkurt, i varur në një lak në një garazh. Mësohet se në vendngjarje kanë mbërritur forcat e sigurisë së Gazprom-it dhe kanë marrë përsipër punën nga policia. Dyshohet për vetëvrasje.

🔻Leonid Sjulman , 60 vjeç, ekzekutiv i lartë në Gazprom. U gjet i vrarë me thikë në një banjë në një banesë në të njëjtën zonë me Tyuljakov. Ndodhi tashmë në janar, pra para pushtimit. Pranë tij kishte një shënim që bën që policia të besojë se bëhet fjalë për vetëvrasje.
Kategori
Uncategorized

Kaos për bileta avioni jashtë Rusisë pas fjalimit të Putinit

Më pas rusët filluan të kërkojnë në Google me fjalët kyçe: “Si të largohemi nga Rusia në 2022”, tregon një analizë e Google,

diçka për të cilën shkruan Dagbladet norvegjeze .

Pasi Putin më në fund mbajti fjalimin e tij të mërkurën në mëngjes se më shumë ushtarë, këtë herë rezervistë,

duhet të mobilizohen për luftën në Ukrainë , termat e kërkimit ndryshuan pak.

Simbas të njëjtës analizë,rusët tani  po kërkojnë në Google..
-“mobilizimin në Rusi",
-“si të largohemi nga Rusia gjatë mobilizimit"
-“dhe ku të shkojmë nga Rusia", sipas të njëjtës analizë të Google.

Agjencia e lajmeve Reuters shkruan gjithashtu se faqja Aviasales, faqja ruse që përdoret më së shumti për kërkimet e udhëtimeve, mori një rritje të mprehtë të vizitorëve të mërkurën.
Në disa rajone ruse, faqet e internetit të kompanive hekurudhore ruse janë gjithashtu të dëmtuara për shkak të presionit të lartë, shkruan Dagbladet.

Disa vende kanë mbyllur hapësirën e tyre ajrore si përgjigje ndaj pushtimit rus të Ukrainës, dhe një numër vendesh kanë kufizuar gjithashtu mundësitë për viza turistike për qytetarët rusë, diçka që po diskutohet edhe brenda komunitetit të BE-së.

Por ka disa vende që as nuk e kanë mbyllur hapësirën ajrore dhe as nuk kanë vendosur kufizime për qytetarët rusë. Përfshirë Turqinë, Armeninë dhe Gjeorgjinë.
Disa ekspertë besojnë se popullsia ruse do të preket gjithnjë e më shumë pas njoftimit të mobilizimit nga Putin .

Kjo është për shkak se civilët tani do të thirren në luftë.

Kjo gjithashtu mund të çojë në protestat e më shumë njerëzve dhe kthimin e opinionit popullor kundër presidentit rus.

- Pjesa e klasës së mesme ruse që ka mundur të jetojë e patrazuar tani rrezikon të mobilizohet.

Nëse jeni në kanalet e Telegramit, ka shumë rezistencë dhe flitet për protesta.

Është një akt i vështirë balancues për Putinin, thotë për Aftonbladet Jakob Hedenskog, analist në Qendrën për Studime të Evropës Lindore
Kategori
Uncategorized

Në një botë të pasigurt, Suedia duhet të jetë një partner i besueshëm. Kjo është në dobi të sigurisë së Suedisë dhe Evropës.

Kryeministri Ulf Kristersson /

Kohët e fundit, ushtria ukrainase ka bërë përparim të rëndësishëm dhe ka shfaqur guxim që ka frymëzuar pjesën më të madhe të botës.

Sot në mëngjes, regjimi rus është përgjigjur me urdhër për të mobilizuar 300,000 njerëz në luftën e tmerrshme të pushtimit kundër Ukrainës.

Dhe Rusia ka shpallur të ashtuquajturat “referendume” në territoret e pushtuara.

Është sigurisht një përpjekje për të legjitimuar pushtimin e paligjshëm dhe një tjetër shkelje flagrante e së drejtës ndërkombëtare.

Për Suedinë, anëtarësimi i ardhshëm suedez në NATO është sigurisht absolutisht thelbësor. Konsensusi i gjerë kombëtar për NATO-n është tani një forcë e madhe dhe puna për të na pilotuar në NATO do të vazhdojë pa probleme nën një qeveri të re.

Për të siguruar vazhdimësinë në këto negociata, unë i kam kërkuar - pa paragjykuar vendime krejtësisht të ndryshme - ambasadorit Oscar Stenström, i cili tani ka rolin e Sekretarit të Shtetit për Punët e Jashtme në përgatitjen e kabinetit, të mbetet në rolin e kryenegociatorit edhe nën një qeverisë së re, dhe për të përfunduar punën që ka nisur.

Mbështetja suedeze për Ukrainën do të vazhdojë dhe do të thellohet.

Under senare tid har den ukrainska armén gjort viktiga framsteg och uppvisat ett mod som inspirerat stora delar av världen.

Nu på morgonen har den ryska regimen svarat med order om att mobilisera 300 000 personer i det fruktansvärda invasionskriget mot Ukraina. Och Ryssland har utlyst så kallade ”folkomröstningar” i ockuperade områden. Det är naturligtvis ett försök att legitimera den illegala ockupationen, och ännu ett flagrant brott mot folkrätten.

Den ryska upptrappningen understryker vikten av ett enat EU och betydelsen av ett nära samarbete mellan EU och USA – och alla världens demokratier. Sveriges roll ska vara en aktiv och pådrivande partner.

För svensk del är naturligtvis det kommande svenska Nato-medlemskapet helt fundamentalt. Den breda nationella enigheten om Nato är nu en stor styrka och arbetet med att lotsa in oss i Nato kommer fortsätta sömlöst under en ny regering.

För att säkerställa kontinuitet i de förhandlingarna har jag – utan att föregå helt andra beslut – bett ambassadör Oscar Stenström, som nu har rollen som statssekreterare för utrikesfrågor i statsrådsberedningen, att även under en ny regering stanna kvar i rollen som chefsförhandlare, och slutföra det arbete han har påbörjat.

Det svenska stödet till Ukraina kommer att fortsätta, och fördjupas. I en osäker värld ska Sverige vara en pålitlig partner. Det gagnar både Sveriges och Europas säkerhet.

Kategori
Uncategorized

Të majtët fushatë spam në internet mbas humbjeve të pushtetit

Organizata Skiftet, e cila është e afërt me socialdemokratët, ka nisur disa fushata pas zgjedhjeve.

Një prej tyre është dërgimi i emaileve masive për liberalët me shpresën që anëtarët liberalë të parlamentit të mos mbështesin kandidaturën e Ulf Kristersson për kryeministër.

Ju kujtohet emaili i Erjon Veliajt derguar kancelarive botërore për Griseldën ??? Ajo po ndodh tani dhe me OJQ pranë socialdemokratëve në suedi

🔺Një lajm i trishtuar na ka shokuar të gjithëve ne në PS. 

Natën e kaluar, gruaja shtatzënë e kryetarit të sapozgjedhur të Bashkisë së Kavajës, Elvis Roshi, u rrëmbye në një qendër tregtare në Tiranë. Pasi është keqtrajtuar barbarisht nga rrëmbyesit, ajo është dërguar në një vend të panjohur, ku i kanë hequr fëmijën. Në orën 4 të mëngjesit, e mbuluar nga gjaku, znj.

Roshi është lënë afër shtëpisë së saj në Kavajë (50 kilometra larg kreqytetit).

Nuk ka ende ndonjë njoftim nga policia. Kavaja ka qenë zona elektorale ku është zgjedhur Berisha deputet për 20 vjet. Socialistët fituan në Kavajë për herë të parë më 8 maj dhe kjo është konsideruar si fitorja më simbolike e zgjedhjeve. Gjatë fushatës elektorale, z.Roshi dhe shtabi i tij kanë marrë kërcënime për shkak të garimit të tij për postin e kreut të Bashkisë. …

Vetëm pas pak ditësh u morr vesh se Griselda Zaimi as nuk qe rrëmbyer, as nuk qe gjakosur dhe për më tepër as nuk qe me barrë.

E njejta praktikë dezinformimi po ndodh edhe këtu …ku të majtët po mundohen tju fusin frikën deputetëve liberalë për të mos votuar kryeministrin Moderat …

“Me siguri tani po përballemi edhe me qeverinë më konservatore në Suedi që kur u vendos e drejta e votës.

Në praktikë, rezultatet e zgjedhjeve janë një katastrofë për të gjithë, përveç më të pasurve: nëse blu-kafetë formojnë një qeveri, ata së shpejti nisin sulmet ndaj të papunëve, të sëmurëve dhe të sapoardhurve.

Për personat me të ardhura të ulëta, gratë dhe kurdët.

Për myslimanët suedezë, afro-suedezët, hebrenjtë, samitët, invalidët, personat LGBTQI dhe pakicat e tjera.

Në planin afatgjatë, gazetarët, pensionistët, aktivistët dhe në fund të fundit të gjithë janë të prekur.

Emaili masiv i dërguar anëtarëve liberalë të koalicionit fitues, është ky:

Përshëndetje !

Si liberal, ju keni aktualisht një mundësi unike për t'u ngritur kundër erërave fashiste që fryjnë në politikën suedeze. Ju mund t'i thoni jo një qeverie ku SD-së i jepet ndikim.

Ajo që është më e keqja:

Nëse nuk e bëni, ju jeni një pjesë aktive dhe me ndikim të përparimit të fashistëve dhe ndikimit në rritje në jetën e njerëzve në Suedi.

Unë me të vërtetë nuk dua t'i shoh vizionet raciste të SD-së të realizohen.

Unë nuk mendoj se ju doni t'i jepni rrugë as SD-së. Kjo është arsyeja pse ju po merrni këtë email.

A mund ta imagjinoni të ndihmoni një parti të fitojë ndikim, e cila, e udhëhequr nga nënkryetari Björn Söder, i mohon Samiut dhe hebrenjve suedezë identitetin e tyre suedez?

Një parti, drejtuesit e partisë së së cilës nuk mund të zgjedhin mes Joe Biden dhe Vladimir Putin?

Një parti që mendon se është krejtësisht normale të shkosh duke thënë 'fitore e shenjtë'?

Kështu flasin fashistët kur ndjejnë erërat e fitores dhe ju jeni në gjendje të bëni diçka tani.

Mos u dorëzoni para fashistëve, siç kanë bërë Ulf Kristersson dhe Ebba Busch.

Votoni jo një qeverie të mbështetur nga SD.”

Cili është shqetësimi për fushatat e padëshiruara

https://bulletin.nu/spamkampanj-mot-liberala-riksdagsledamoter

Kategori
Uncategorized

Shumë armë në rrugë dhe kriminelë të rinj që qëllojnë për të vrarë,

Fund vera dhe fillimit të vjeshtës janë raportuar të shtëna nga Malmö dhe Västerås në Märsta dhe Eskilstuna.

Në lokalitetin e fundit, një grua dhe një djalë pesë vjeçar u gjendën në vijën e zjarrit dhe u plagosën pranë një këndi lojërash – një ngjarje që zemëroi një vend të tërë.

Deri më tani këtë vit, 47 persona janë vrarë nga të shtënat e bandave në vend.

Por dhuna me të shtëna vazhdon dhe tani jemi në 289 të shtëna deri më 15 shtator.

– Kjo do të vazhdojë.

Bëhet fjalë për faktin se ka më shumë të rinj (familje emigrantësh) që i bashkohen këtyre bandave sesa ne mund t’i pamundësojmë.

Shefi i Policisë Kombëtare Anders Thornberg /

Pavarësisht se cila qeveri është në pushtet, për ne është e rëndësishme që së bashku me qytetarët të sigurojmë rendin dhe qetësinë, dhe ndalimin përfundimtar të bandave, dhe të rinjve 14 :15:16 vjeçarët, që rekurtohen nga këto banda kriminale….

Pavarësisht kësaj situate të rëndë, shefi i policisë kombëtare thotë se ndjen njëfarë optimizmi kur vjen puna për të kapur bandat.

– Jam plotësisht i bindur se forcat e mira në shoqëri do ta fitojnë përfundimisht këtë betejë.

Por do të na duhet kohë.

Grafiku i policisë, i të shtënave me armë, viktimave, dhe i të plagosurve nga viti 2017, deri në Shtator 2022 /
Kategori
Uncategorized

Erdogan: Terroristët demonstrojnë gjatë gjithë kohës …


Recep Tayyip Erdoğan (through translator):

Here especially, Sweden has been a cradle for terrorism. And the terrorists have infiltrated all the way into their parliaments.

And, in Stockholm, we see terrorists are demonstrating all the time.
The banners, the poster of the leader of the terrorist organizations are abound. They are demonstrating.

They’re throwing slogans. And they’re attacking the innocent Turkish descendants in Stockholm. And we have given all the evidence relevant to these developments to our Swedish interlocutors.

Finland, on the other hand, they’re not like Sweden.
They’re a bit more calm, and they have more control over the developments. But Sweden is not like that.
They’re always using certain reasons.
They’re always using certain excuses. They always talk about the Constitution. And, as the reigning principle of the Constitution, they value the freedom of expression.
And, in return,
I say terrorism has nothing to do with the freedom of expression. And the Turkish Parliament is the eventual decision-maker.

https://www.pbs.org/newshour/show/turkey-president-erdogan-on-russias-invasion-of-ukraine-and-the-future-of-nato

Presidenti turk Tajip Erdogan ka thënë më parë se do të “ngrijë” anëtarësimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO nëse vendet nuk i përmbushin premtimet për të cilat palët ranë dakord këtë verë.

Në një intervistë me

PBS Newshouramerikan , ai tani thotë:

– Suedia ka qenë një djep i terrorizmit dhe terroristët kanë depërtuar në parlamentin e tyre.

Në të njëjtën kohë, ai pretendon se terroristët “demonstrojnë gjatë gjithë kohës” në rrugët e Stokholmit.

– Pankartat dhe posterat e liderëve të organizatave terroriste janë me bollëk, vazhdon ai.

– Ata demonstrojnë.

Ata bërtasin parulla.

Dhe ata sulmojnë turqit e pafajshëm në Stokholm.

Ne i kemi dhënë të gjitha provat e rëndësishme për këtë zhvillim bashkëbiseduesve tanë suedezë.

Erdogan: Finlanda nuk është si Suedia

Në të njëjtën kohë, Tayyip Erdogan pretendon se Finlanda e trajton "problemin" në një mënyrë tjetër.

- Ata nuk janë si Suedia.

▪️Ata janë pak më të qetë dhe kanë më shumë kontroll mbi zhvillimin. Por Suedia nuk është e tillë.
▪️Ata gjithmonë përdorin arsye të caktuara.
▪️Ata gjithmonë përdorin disa justifikime.
▪️Ata gjithmonë flasin për kushtetutën. Dhe si parim qeverisës i kushtetutës, ata vlerësojnë lirinë e shprehjes, thotë ai.

-Në këmbim, unë them se terrorizmi nuk ka të bëjë fare me lirinë e shprehjes.

Dhe Parlamenti turk është vendimmarrësi përfundimtar.

Të hënën, udhëheqësi i moderuar Ulf Kristersson njoftoi se kryenegociatori i Magdalena Andersson për çështjen e NATO-s, Oscar Stenström, mund të vazhdojë të jetë në rol në rast të një ndryshimi të mundshëm të qeverisë.

“Kjo çështje është po aq e rëndësishme tani sa ishte një javë më parë dhe do të mbetet po aq e rëndësishme deri në fund”, tha Kristersson.

Kur u pyet nëse ai vetë kishte qenë në kontakt me Turqinë, përgjigja nga Kristersson ishte:

– Unë kam qenë shumë i kujdesshëm që qeveria aktuale të mbajë të gjitha bisedimet për NATO-n.

Ishte më 28 qershor të këtij viti – në lidhje me samitin e NATO-s në Madrid – që Turqia ra dakord të pranonte Suedinë dhe Finlandën në NATO pas një marrëveshjeje prej dhjetë pikash.

Këto përfshijnë ekstradimet, luftën kundër terrorizmit dhe heqjen e embargos së armëve.

https://www.pbs.org/newshour/show/turkey-president-erdogan-on-russias-invasion-of-ukraine-and-the-future-of-nato

Kategori
Uncategorized

Liderit Moderat -Ulf Kristersson, i besohet formimi i qeverisë së re …

Kategori
Uncategorized

Russia no longer has full control of Luhansk as Ukraine recaptures village

Luke Harding in Kharkiv

Ukraine has recaptured a village close to the eastern city of Lysychansk, in a small but symbolic victory that means Russia no longer has full control of the Luhansk region, one of Vladimir Putin’s key war aims.

Luhansk’s governor, Serhiy Haidai, said Ukraine’s armed forces were in “complete control” of Bilohorivka. “It’s a suburb of Lysychansk. Soon we will drive these scumbags out of there with a broom,” he said. “Step by step, centimetre by centimetre, we will liberate our entire land from the invaders.”

Advertisement

showed Ukrainian soldiers patrolling on foot down a ruined street. Russian forces had occupied all of Luhansk province for the past two and a half months. After a long and grinding battle, Ukraine’s general staff decided to retreat in July from the cities of Sievierdonetsk and Lysychansk.

Kategori
Uncategorized

Berisha: PM Rama, the only advocate of Vučić’s pro-Russian policy in Europe

“The Democratic Party was the first party in the former communist Eastern Europe that sought NATO membership. It was among the first ruling parties that signed the partnership with NATO, opened its marine and air bases for US and NATO installations in Albania”, said Berisha.

“Along with the Italian and Azeri governments, the Democrat government played an important role in blocking the south corridor for the Russian gas and brining Azeri gas from Azerbaijan, which is a historic contribution in Europe’s energetic security”.

“Never was and never will be any kind of flirting with Russia which in the last two centuries has held hostile positions against the Albanian people. I highlighted these because Albania is a NATO member but Edi Rama is the only champion of Vučić’s pro-Russian policy in Europe. He defends the Moscow-Belgrade axis. He requests from Europe not to put pressure on Vučić for the sanctions on Russia. Very often he uses Vučić’s terminology and has transformed Albania into a vassal state of Belgrade”.

Kategori
Uncategorized

Dogji Kuranin me shpresë për tu bërë pjesë e parlamentit Suedes, por vota qytetare i tha JO .

Kisha e Sankt Jakob Mordödaren, 

ky është emri i kishës së diskutueshme të Rasmus Paludan. Sipas tij, ai tashmë është kryepeshkop i kishës që themeloi në Danimarkë dy vjet më parë. Tani kisha do të dërgohet në Suedi, shkruan gazeta Fokus .

- Tani po studioj në Universitetin e Kopenhagës. Meqenëse jam kryepeshkop, është mirë të studioj edhe teologji, thotë Rasmus Paludan për Fokus dhe vazhdon:

- Unë jam tashmë kryepeshkop në Danimarkë. Por këtë pranverë, më konkretisht më 1 maj themeluam kishën edhe në Suedi. Unë gjithashtu dërgova një aplikim në Kammarkollegiet në Suedi disa muaj më parë.

Refuzuar .

Megjithatë, Paludan ka hasur në pengesa në Suedi, pasi Kammarkollegiet nuk dëshiron të miratojë emrin, kisha e Sankt Jakob Mordödaren, për kishën. Është kundër sjelljeve të mira. Refuzimi konfirmohet nga avokatja fiskale e Kammarkolleiet Anna Lothigius për Fokus.

“Sipas mendimit të Dhomës së Deputetëve, një kombinim i tillë fjalësh, kur bëhet fjalë për regjistrimin e një komuniteti për aktivitete fetare, duhet të jetë i prirur për të shkaktuar ofendim në shoqëri në përgjithësi dhe në ato rrethe publike që kanë një Ankorimi mysliman në veçanti”.
Rasmus Paludan nuk ka kurrfarë plani të heqë dorë nga mendimet e tij të kishës dhe të deklarojë emrin e tij në kishë.

- Shën Jakobi ishte një nga dymbëdhjetë apostujt. Miti thotë se 600 vjet pasi ishte vrarë në Romë, ai u kthye dhe ndihmoi spanjollët të largonin maurët nga Spanja, thotë ai për Fokus.

Maurët ishin emri i ushtrisë myslimane që pushtoi dhe banoi Gadishullin Iberik midis shekullit të 8-të dhe fundit të shekullit të 15-të.

As Paludani nuk ka ndonjë mendim për t'i dhënë fund luftës së tij kundër Islamit.

- Mendoj se është e rëndësishme të luftohet kundër Islamit në vendet nordike dhe në Suedi.

Por është e vështirë për të mbledhur popullin suedez kundër diçkaje.

Është mirë t'i mbledhësh për diçka. Suedia është një vend i krishterë dhe kjo kishë jemi ne që mendojmë se ajo që bëri Jezusi ishte mjaft e mirë dhe ajo që bëri Muhamedi ishte shumë e keqe, thotë Rasmus Paludan.
Kategori
Uncategorized

Ai ëndërron dhe pret ta nënshtrojë Evropën në ngrirje këtë dimër.

Është një aleat i vjetër i Moskës, një aleat që mundi ushtrinë franceze të Napoleonit dhe Wehrmacht-in e Hitlerit.

Dhe Vladimir Putin nuk e fsheh faktin se pret që dimri t’i vijë sërish në ndihmë.

Kjo është, ndër të tjera, arsyeja pse raketat ruse kanë filluar të godasin termocentralet e Ukrainës dhe kanë ndërprerë energjinë elektrike në disa qytete të Ukrainës kohët e fundit.

Një digë në vendlindjen e Volodymyr Zelenskyi u sulmua gjithashtu.

Ndoshta është një parashijim i asaj që do të vijë.

Nuk ka dyshim se ky do të jetë një dimër i vështirë për Ukrainën.

Por jo vetëm atje.

Putini – me shpresë – nuk do të dërgojë raketa në Evropë, por ai ende shpreson të ngrijë popullsinë duke reduktuar ndjeshëm furnizimin me gaz natyror, dhe ndoshta edhe me qymyr dhe naftë.

Ai aludoi për të së fundmi kur, në Vladivostok, iu referua një përrallë popullore ruse për dhelprën dhe ujkun, në të cilën ujkut i ngriu bishti pas kësaj.

Kremlini ka publikuar gjithashtu një film propagandistik që tregon të ardhmen e zymtë që e pret Evropën këtë dimër.

Ose siç tha për

Reuters një burim rus i afërt me Kremlinin :

Tashmë kanë shpërthyer protestat. 

Në Republikën Çeke, 70,000 marshuan javën tjetër, të thirrur nga partitë ekstreme si në të majtë ashtu edhe në të djathtë.

Në It


ali, një koalicion partish të krahut të djathtë pritet të fitojë zgjedhjet në zgjedhjet e reja të shtatorit. Matteo Salvini i Lega Nord ka mbrojtur lehtësimin e sanksioneve.
Vend pas vendi ka votuar përmes paketave të ndryshme mbështetëse për të mbrojtur banorët dhe bizneset nga çmimet e shfrenuara të energjisë elektrike. Gjermania ka kaluar deri në tre.
Megjithatë, BE-ja ka qenë mjaft e mirë në grumbullimin e rezervave të saj të gazit për dimër. Ata tashmë janë plot 80 për qind. Putin rrezikon të jetë humbësi në planin afatgjatë kur Evropa mëson të jetojë pa gazin rus.
Por në afat të shkurtër, mund të jetë e vështirë. Nga Shtetet e Bashkuara erdhi një paralajmërim këtë javë nga prodhuesit e gazit dhe naftës argjilore se Evropa nuk mund të llogarisë në ndonjë shpëtim prej andej. Kapaciteti maksimal është arritur.
Vera e nxehtë në Evropë ka përkeqësuar edhe situatën energjetike. Rrugët ujore të thara kanë çuar në uljen e kapacitetit të hidrocentraleve.
Putin dëshiron që evropianët të paguajnë një çmim për mbështetjen e tyre për Ukrainën, për sanksionet e vendosura ndaj Rusisë. Se sa e madhe do të jetë vuajtja do të varet kryesisht nga moti, përveç nëse Putini ndryshon mendje dhe i kthen përsëri rubinetat e gazit.

Një gjë për të cilën Evropa duhet të mbajë gishtat në këmbë është një vjeshtë me erë, sepse turbinat e erës më pas e vënë në siklet energjinë elektrike të lirë. Kur nuk ka erë, ata qëndrojnë të qetë dhe nuk prodhojnë asgjë.

Por ajo që Putini dëshiron më së paku nga të gjitha është një dimër i butë. Konsumi total i gazit gjatë dimrit kontrollohet kryesisht nga sa i ftohtë është moti.

Nëse mbreti Bore bëhet i rreptë, ekziston rreziku që në lagjet e tij të ketë racione, fabrika të mbyllura dhe apartamente të ftohta. Pikërisht atëherë Putin pret që durimi i tij të mbarojë përfundimisht.

Megjithatë, parashikimi afatgjatë për dimrin e ardhshëm është më shumë nga ana e Evropës sesa e Moskës. Dimri parashikohet të jetë i butë, pjesërisht falë fenomenit të motit La Nina.

Dominik Jung i shërbimit gjerman të motit Q.met parashikon për Wall Street Journal se dimri do të jetë midis 0.8 dhe 1.6 gradë Celsius më i ngrohtë se dimrat mesatarë në vitet 1991 deri në 2020.
Putini me siguri shpreson që Jung e ka gabim.

Shkruan / MATS LARSSON

Kategori
Uncategorized

Influencuesit përhapën propagandën ruse në Gjermani – rrezikojnë burgun

Gazetarja gjermane Alina Lipp tha se ajo po përballet me tre vjet burg në vendin e saj për raportimin e saj mbi krimet e kryera nga forcat ukrainase kundër civilëve në rajonin lindor të Donbasit të vendit të shkatërruar nga lufta.

Akuzat kundër saj lidhen me mbulimin e kanalit të saj Telegram News nga Rusia, ku ajo ndante informacione me 175,000 abonentët e saj në gjermanisht dhe rusisht.

Në një intervistë për India Today, Alina Lipp zbuloi se ajo ishte subjekt i një procedimi penal nga qeveria gjermane dhe kishte marrë një letër nga autoritetet gjyqësore në vendin e saj që e kërcënonin me një dënim tre-vjeçar burg.

Ajo tha gjithashtu se Gjermania do të zhvillonte seancat gjyqësore pa të. Ata nuk do ta lejojnë atë të paraqesë rastin e saj pasi kjo do të pengonte procesin.

Ajo shpjegoi se nuk i ka keqinterpretuar faktet. Ajo sapo ka filmuar atë që ka parë dhe nuk përhap informacione të rreme. "Do të ngrejë një kundër rast në gjykatat gjermane kundër veprimeve të ndërmarra nga qeveria," vuri në dukje ajo.

Ajo akuzohet nga autoritetet gjermane për mbështetje të pushtimit rus të Ukrainës dhe përballet me tre vjet burg sipas nenit 140 të kushtetutës ose një gjobë monetare.
Kategori
Uncategorized

Exclusive/ Luftar Hysa of Sinaloa was received at the Prime Minister’s office

In the second photo, Luftar Hysa and Angela Merkel’s party former MP look even clearer while they are leaving the Albanian Prime Minister’s office.

The pictures have been published on Dosja.al since October 4, 2020, but the article was entirely focused on the visit of the former German MP, since at that time no one knew who the persons escorting Haupmann were. But MCN TV has managed to identify them as Luftar Hysa and Besnik Lulaj, who were received by the Prime Minister. Along with the trio was Dorian Duçka, an adviser to the Prime Minister for foreign investments, who apparently was also the organizer of the meeting.

This is one of the biggest scandals ever that has involved the Albanian government. The partners of the biggest drug trafficker in the world, Ismael Zambada, who, according to the Mexican intelligence authorities, are laundering Sinaloa Cartel’s money through investments in the Albanian tourism, were welcomed in a meeting right in the Prime Minister’s office.

The pictures show clearly that the Sinaloa Cartel has managed to reach the highest office of the Albanian government, to the Prime Minister, making the scandal even deeper.

In what capacity was Mr. Hysa received in the Prime Ministry?

Who brought together a former German MP with a person accused of close ties to the Sinaloa Cartel? What was the purpose of the meeting? These are the questions that arise naturally after these pictures that plunge the Albanian government into another huge scandal.

Kategori
Uncategorized

Kush do ta kishte menduar se Vietnami i Veriut me ushtarët e tij këmbë-zbathur do të arrinte të mposhtte superfuqinë e SHBA-së?

3. Shembuj historikë !

Në letër, një fitore për Ukrainën duhet të jetë e pamundur.

▪️Rusia është një fuqi bërthamore me ushtrinë e dytë më të pajisur në botë. Por ka ndodhur shumë herë më parë, kur Davidi arriti të mposhtte Goliathin.

♟Kush do ta kishte menduar se Vietnami i Veriut me ushtarët e tij zbathur do të arrinte të mposhtte superfuqinë e SHBA-së? Por pasi mbi 50,000 vdiqën, SHBA-ja kishte mjaft.

♟Në vitin 1979, Bashkimi Sovjetik pushtoi Afganistanin për të shpëtuar regjimin komunist. Pas dhjetë vjet rezistence nga luftëtarët guerilë që SHBA dhe Arabia Saudite ndihmuan në pajisjen dhe financimin, rusët u tërhoqën si humbës.

Pas rrëzimit të talebanëve dhe për 20 vjet që mbrojtën Afganistanin kundër rikthimit të mbretërimit të terrorit, forcat amerikane u larguan me bishtin mes këmbëve gushtin e kaluar. Talibanët rifituan pushtetin.

Krejt e pamundur, por gjithsesi ndodhi.

Perëndimi po kërkon shenja se Ukraina po ecën mirë sepse, si shumica prej nesh, ata duan që Ukraina të fitojë luftën ose të paktën të pengojë Putinin të fitojë.

Është e rëndësishme të ruhet perspektiva.

Edhe pse Ukraina tani ka rifituar disa territore, Rusia ende mban pjesë të mëdha të Ukrainës lindore dhe jugore.

Dhe nuk ka garanci që fatet e luftës nuk mund të kthehen.

Ne nuk e dimë se si Rusia do t'i përgjigjet sukseseve të fundit të Ukrainës, përveç bombardimeve terroriste të objektivave civile që tashmë kanë ndodhur.

Deri më tani, Putin ka përdorur vetëm një pjesë të forcave luftarake që Rusia mund të grumbullojë.

🔻Nëse ai jep urdhër për një mobilizim të përgjithshëm, ekuilibri i forcave mund të ndryshojë në mënyrë dramatike.

Rusia mund të largojë edhe një milion njerëz të tjerë. Ukraina tashmë është mobilizuar dhe nuk mund të rrisë forcat e saj luftarake shumë më tepër.

Ekziston gjithashtu rreziku që Putini të bëhet mjaft i dëshpëruar për të përdorur armë kimike ose armë bërthamore taktike, ose se ai do të lejojë që të ndodhë një katastrofë rrezatimi në termocentralin bërthamor të Zaporizhzhya të Ukrainës.

Një fitore e Ukrainës brenda mundësive paraqet gjithashtu rreziqe për botën e jashtme.

Putini e di se nëse Rusia humbet luftën, pothuajse me siguri do të thotë edhe fundi i tij si autokrat.

Ky fakt e bën atë tepër të rrezikshëm në një vend të ngushtë.

Nëse ai rrëzohet, nuk e dimë se kush dhe çfarë do ta zëvendësojë.

Nga Wolfgang Hansson /

Tre arsye flasin për fitoren e Ukrainës – por njëra flet kundër saj

KOLUMINISTËT

Hera e parë që u ngrit pyetja ishte kur Rusia u detyrua të braktiste përpjekjet e saj për të kapur Kievin.

Ka arsye të forta për ta kthyer atë pas fluturimit kaotik rus nga rajoni i Kharkiv.

A mund ta fitojë Ukraina luftën?

Ka disa arsye që flasin për fitoren e Ukrainës, por edhe ato që flasin kundër. Është e rrezikshme të pretendosh ndonjë fitore paraprakisht.

 

1. Morali dhe motivimi luftarak

Në këtë pikë, ushtarët ukrainas dhe shoqëria ukrainase kanë dëshmuar se janë plotësisht superiore. Ata e dinë se për çfarë po luftojnë. Ata luftojnë për lirinë e tyre dhe për mbijetesën e kombit të tyre.

Fakti që ata fillimisht arritën të zmbrapsnin trupat ruse nga periferitë e Kievit dhe tani të rimarrë zona të mëdha të pushtuara në pjesën verilindore të vendit, ka rritur më tej moralin luftarak.

Në anën ruse, situata është e kundërta. Pasi janë detyruar dy herë të tërhiqen nga zona të mëdha që pushtoi, i ka bërë ushtarët rusë të kuptojnë se imazhi që liderët e tyre japin për aftësinë luftarake të Ukrainës nuk përputhet me realitetin.

Shtoni në krye të kësaj humbjen e rëndë ruse të jetës. Askush nuk mund të thotë saktësisht se sa ushtarë rusë kanë vdekur, por vlerësimet nga shërbimet perëndimore të sigurisë thonë diku midis 20,000 dhe 50,000 të vdekur.

Ushtarët rusë gjithashtu nuk e dinë vërtet se për çfarë po luftojnë. E cila është shkatërruese për moralin luftarak.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy takohet me ushtarë në rajonin e Kharkiv.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy takohet me ushtarë në rajonin e Kharkiv.Foto: AP

2. Armët nga perëndimi

Në fillim, ndihma nga Perëndimi ishte kryesisht simbolike. Por kur Ukraina tregoi aftësinë për t’i rezistuar pushtimit rus, gatishmëria për të dërguar armë të rënda u rrit. Në fillim, ishin dronët turq që i dhanë Ukrainës një avantazh në beteja. Tani janë, ndër të tjera, të shtëna të blinduara suedeze dhe artileri të rëndë nga SHBA.

Putini ka qenë çuditërisht pasiv në përpjekjet e tij për të ndaluar dërgesat e armëve.

Në përgjithësi, Perëndimi ka investuar shuma të mëdha në pajisjen e ushtrisë ukrainase dhe kjo ka paguar.

Më shumë ndihmë po pret. Ndër të tjera, ushtarët ukrainas janë duke u trajnuar për një numër sistemesh moderne të armëve në Britani, ndër të tjera. Armët dhe trupat që së shpejti mund të vendosen në vijën e parë.

Ukraina gjithashtu ka akses në sinjalet e inteligjencës dhe informacione të tjera ushtarake nga Shtetet e Bashkuara. Diçka që rezultoi e paçmueshme në mposhtjen e rusëve.

Volodymyr Zelensky.

Volodymyr Zelensky.Foto: Javad Parsa / NTB

 

3. Shembuj historikë

Në letër, një fitore për Ukrainën duhet të jetë e pamundur. Rusia është një fuqi bërthamore me ushtrinë e dytë më të pajisur në botë. Por ka ndodhur shumë herë më parë që Davidi arriti të mposhtte Goliathin.

Kush do ta kishte menduar se Vietnami i Veriut me ushtarët e tij zbathur do të arrinte të mposhtte superfuqinë e SHBA-së? Por pasi mbi 50,000 vdiqën, SHBA-ja kishte mjaft.

Në vitin 1979, Bashkimi Sovjetik pushtoi Afganistanin për të shpëtuar regjimin komunist. Pas dhjetë vjet rezistence nga luftëtarët guerilë që SHBA dhe Arabia Saudite ndihmuan në pajisjen dhe financimin, rusët u tërhoqën si humbës.

Pas rrëzimit të talebanëve dhe për 20 vjet që mbrojtën Afganistanin kundër rikthimit të mbretërimit të terrorit, forcat amerikane u larguan me bishtin mes këmbëve gushtin e kaluar. Talibanët rifituan pushtetin.

Krejt e pamundur, por gjithsesi ndodhi.

Por ekziston edhe rreziku që sukseset e Ukrainës në fushën e betejës të mbiinterpretohen. Perëndimi po kërkon shenja se Ukraina po ecën mirë sepse, si shumica prej nesh, ata duan që Ukraina të fitojë luftën ose të paktën të pengojë Putinin të fitojë. Është e rëndësishme të ruhet perspektiva.

Edhe pse Ukraina tani ka rifituar disa territore, Rusia ende mban pjesë të mëdha të Ukrainës lindore dhe jugore. Dhe nuk ka garanci që fatet e luftës nuk mund të kthehen.

"Ekziston gjithashtu rreziku që Putini të bëhet mjaft i dëshpëruar për të përdorur armë kimike ose armë taktike bërthamore."

“Ekziston gjithashtu rreziku që Putini të bëhet mjaft i dëshpëruar për të përdorur armë kimike ose armë taktike bërthamore.”Foto: Sputnik

 

…por përgjigja e Putinit mund ta kthejë luftën

Ne nuk e dimë se si Rusia do t’i përgjigjet sukseseve të fundit të Ukrainës, përveç bombardimeve terroriste të objektivave civile që tashmë kanë ndodhur.

Deri më tani, Putin ka përdorur vetëm një pjesë të forcave luftarake që Rusia mund të grumbullojë. Nëse ai jep urdhër për një mobilizim të përgjithshëm, ekuilibri i forcave mund të ndryshojë në mënyrë dramatike. Rusia mund të largojë edhe një milion njerëz të tjerë. Ukraina tashmë është mobilizuar dhe nuk mund të rrisë forcat e saj luftarake shumë më tepër.

Ka shumë indikacione se ushtria ruse deri më tani ka përdorur shumë armë të vjetra dhe të vjetruara. Ndoshta Rusia ka rezervuar disa surpriza që janë shpëtuar sepse vendi nuk është zyrtarisht në luftë.

Ekziston gjithashtu rreziku që Putini të bëhet mjaft i dëshpëruar për të përdorur armë kimike ose armë bërthamore taktike, ose se ai do të lejojë që të ndodhë një katastrofë rrezatimi në termocentralin bërthamor të Zaporizhzhya të Ukrainës.

Një fitore e Ukrainës brenda mundësive paraqet gjithashtu rreziqe për botën e jashtme. Putini e di se nëse Rusia humbet luftën, pothuajse me siguri do të thotë edhe fundi i tij si autokrat.

Ky fakt e bën atë tepër të rrezikshëm në një vend të ngushtë. Nëse ai rrëzohet, nuk e dimë se kush dhe çfarë do ta zëvendësojë.

Një fitore e Ukrainës është plotësisht e mundur, por Rusia do të mbetet. Por ne nuk e dimë se në çfarë forme

https://www.aftonbladet.se/nyheter/kolumnister/a/xg3MLj/tre-skal-talar-for-att-ukraina-kan-vinna-men-ett-skal-talar-emot

Kategori
Uncategorized

Ambasadoret Shqiptare ne kampet e refugjateve.

Ambasadoret Shqiptare ne kampet e refugjateve.

Janë ambasadorë edhe pse nuk janë të dekretuar si të tillë nga Shteti Shqiptar.

E bëjnë punën pa pagesë, udhëtojnë me shpenzimet e tyre, nuk kanë letra kredenciale, apo valixhe diplomatike, nuk kanë marrë udhëzime nga ndonjë ministër i jashtëm, apo titullarë të lartë të Shtetit.

Nuk i pret askush atje ku shkojnë dhe nuk gëzojnë imunitet diplomatik.

Por gjithsesi ata janë “ambasadorë”

Sepse, si askush tjetër, përcjellin mesazhet e vendit të tyre në vendet ku “i zë nata” dhe janë “të vërtetë” për vërtetësinë e këtyre mesazheve, krejt më ndryshe nga ato të ambasadorëve të dekretuar dhe të paguar të Shtetit.

Janë këta ambasadorët e vërtetë të Shqipërisë që i tregojnë botës që është një vend dhe një shtet, edhe pse në Europë, ku, edhe në vitin 2015, ende gjithëditën mungon uji i pijshëm;

Ku, për një copë bukë, vidhen pusetat e kanalizimeve, edhe të kryeqytetit, apo që një racë banorësh jetojnë duke rrëmuar në kazanët e plehrave;

Eshtë një vend ku pensionet janë kaq të ulta saqë ndjehesh më mirë të mos i hysh llogarisë se si do të jetohet me to;

Ku njerëzit ende blejnë ushqime “me listë” dhe ndihma sociale është vetëm me “bukë me domate” dhe jo më të paguash edhe energjinë elektrike vetjake;

Ku fëmijët për të qenë në shkollën e tyre të fshatit, ku “të vjen për të qarë”, shpesh udhëtojnë më shumë orë sa ç’udhëtojnë qeveritarët e këtij vendi për të qenë në kryeqytetet dhe qytetet e Europës;

Ku taksapaguesit çdo vit paguajnë shpërdorimet dhe pa-aftësitë e administratës shtetërore;

Ku po të ra një hall, më shumë dërrmohesh nga mosmundësia e zgjidhjes së tij se sa nga vetë halli;

Ku krimi dhe korrupsioni qeveritar ka zënë për gryke shtetin.
Ku droga kultivohet si ne vënd të duhanin dikur.
Ku policija merr pjesën e saj për cdo rrënjë hashashi.
Ku ministri i rendit sillet si gangëster me qytetarët, dhe bashkpuntor apo mik me kultivuesit e droges dhe kriminelët.

Ku banditët, trafikantët e drogës apo mishit te bardhë kane zaptuar gjithshka ne ate shtet, ata tani janë deputetë, ministra, kryetarë bashkish, drejtorë drejtorish ne ministri apo në polici.

Ku jeta e një bagëtie është më e shtrenjte se jeta e një qytetari.

Që është një vend, edhe i çuditshëm madje, ku numërimi i parasë nuk bëhet, si kudo në botë, me atë çka shkruhet në kartëmonedhë, apo në monedhën metalike, por me dhjetëfishin, edhe pse të gjithë e dinë se kjo s’është aspak e vërtetë.

Këto mesazhe, por edhe shumë-e-shumë të tjerë, i përcjellin botës ambasadorët e vërtetë të Shqipërisë-

Azilkërkuesit shqiptarë të 2015 dhe janë ata që, realisht dhe me guxim, po bëjnë që “bota” të mos kujtojë më që “Shqipëria” është “Tirana” dhe ajo çka shijohet në udhëtimet këtu!

Respekt për misionin e azilkërkuesve shqiptarë, e këtyre ambasadorëve të vërtetë të Shqipërisë!

Kategori
Uncategorized

Krimet ruse në Ukrainë, një si krimet sërbe në Bosnjë dhe Kosovë…

Fëmijët nuk arritën në strehimore …

Nga varret që menaxhonte Volodymyrovna, të paktën 100 ishin vrarë në pranverë në lidhje me sulmin rus në qytet.

Shumica vdiqën nga bombat ruse në javët e para, duke përfshirë të paktën 20 fëmijë, ku shumë prej tyre nuk arritën në kohë në strehëzat e tyre.

– Ishte një fatkeqësi e plotë, thotë ajo për The Guardian.

OKB-ja planifikon të dërgojë vëzhgues në vend pas zbulimit.

Nuk ishte deklaratë e gabuar e guvernatorit të Kharkivit se 99 për qind e të vdekurve në varre mbajnë “gjurmë torture”.

Është e vërtetë që guvernatori i Kharkiv deklaroi se 99 për qind tregonin shenja të një “vdekjeje të dhunshme

Kategori
Uncategorized

Berisha: Hackers still control our platforms, TIMS cannot be hacked without an inside job

Lideri Demokrat Sali Berisha /

”Absolutely, that’s true. Experts from Kosovo said it. I wasn’t present in the experts’ meeting, but one of them said in the media all indicators say the attacks come from the region, and one of the most important is from the digital platforms in Albania.

I’m not saying it is our specialists doing it, but those who control our platform. Korean, Russian autonomous groups do it every day. They wreak havoc in the without the adequate protections. TIMS has nothing to do with e-Albania, and one can interferes there only by an officer.

Yes, by recruiting agents. How can TIMS be attacked? It is a closed system, but this is a hay state”, Berisha said.

Kategori
Uncategorized

Edi Rama sillet hapur si agjent i Kremlinit.ndërsa Erjon Veliaj si pelegrinazhist i Teheranit .

Lideri Demokrat Sali Berisha !

Si mundet një anëtar i NATO-s të mbrojë aksin Moskë-Beograd?

E mbron se është i detyruar.

Ndaj duhet të mësohemi të kërkojmë më shumë efekte, sesa gjëra konkrete.

Ky bëhet avokat i interesave ruse në rajon, duke mbrojtur qëndrimin e Vuçiçit.

Kush tjetër e mbron kështu Vuçiçin? Unë di miq të Vuçiçit që nuk e mbrojnë,” tha Berisha.

Meqë jemi këtu, do ju rikujtoj denoncimet e mia të përsëritura të udhëtimeve të Erion Velisë në Teheran, për të cilat na kanë informuar shërbimet partnere. Ka edhe një udhëtim të mundshëm të Edi Ramës, por nuk jam i sigurt. Për Erion Veliaj është 100% e sigurtë. Dhe këto i kam denoncuar.

Veliaj e kishte si vend pelegrinazhi Teheranin.

Një udhëtim është bërë me Ramën sipas këtyre burimeve, por mund të ketë qenë një konferencë e socialistëve apo diçka e tillë, megjithatë asgjë nuk është çudi te Rama.

E dëgjuat se kush i kishte kërkuar për t’i kontraktuar firmën. Doli që ajo është një ‘long shot’. Askush

Askush nuk e di dëshminë e bërë në juri, por emri i tij dilte.

Sikundër del jo me fonde ruse po me fonde ilegale për çfarë janë dënuar 2 qytetarë amerikanë, për foton që ka bërë me Presidentin Obama,” tha Berisha.

Kategori
Uncategorized

Incinerators affair, Berisha urges EU not to disburse a single penny to Albania without an investigation on Rama and accomplices .

Democratic Party Chairman Sali Berisha urged the European Union today from the Albanian parliament to conduct a full investigation into the waste incinerators affair in Albania and not to disburse any funds unless there is deep transparency about them. He accused four senior government officials, starting with Prime Minister Edi Rama, of being directly involved in the theft of millions of Euros for non-existent waste incinerators.

“It is time to monitor not only your taxpayers’ money, but also what happens to the Albanian taxpayers’ money”, Berisha said in his address in the parliament today.

Road construction in Europe or EU cost 2-3 million Euros per kilometer, whereas with this government the cost goes up €22 million per kilometer”.

“I’d like to appeal to the European Union, the European Council, not to disburse a single penny unless a full, transparent investigation is carried out and Edi Rama, Engjëll Agaçi, Arben Ahmetaj, and Erion Veliaj are brought before the law for the terrible affair of the incinerators, through which hundreds of millions of Euros were stolen; two incinerators do not exist at all and another one is out of order, procured in violation of the laws of the country in closed negotiations, without competition!”, said Berisha.

Kategori
Uncategorized

Lidhjet mes ‘El Mayo’ Zambada dhe mafies shqiptare

Në veçanti, ata identifikuan se El Mayo kishte krijuar lidhje me vëllezërit Luftar, Arben, Fatos dhe Ramiz Hysa, një grup kriminal shqiptar që është vënë në shënjestër nga autoritetet financiare për aktivitetin e parregullt të rëndësishëm ekonomik të regjistruar në sektorët e turizmit dhe kazinove në të dyja Meksikë. si në Shqipëri.

Sipas burimeve të inteligjencës të konsultuara nga El Universal, katër shqiptarët zotërojnë një rrjet kazinosh dhe biznesesh në Sonora, Baja California dhe Quintana Roo në të cilat pastrojnë miliona dollarë nga krimi i organizuar, së bashku me avokatë dhe drejtues. Përveç kësaj, ata investojnë shuma të mëdha parash në Shqipëri për t'i pastruar ato në investime të fokusuara në aktivitetet e lojërave të fatit dhe në fushën e turizmit.

Në këtë kohë, sipas autoriteteve federale, shqiptarët po kryejnë një operacion në emër të kartelit Sinaloa për të transferuar miliona dollarë në vendin e tyre përmes kompanive të para. Lidhjet mes karteleve meksikane dhe grupeve shqiptare të trafikut të drogës dhe pastrimit të parave nuk diheshin deri më tani, sipas autoriteteve të inteligjencës të konsultuara.

Hallan nexos entre ‘El Mayo’ Zambada y la mafia albanesa. https://vanguardia.com.mx/noticias/hallan-nexos-entre-el-mayo-zambada-y-la-mafia-albanesa-FN4179456

Kategori
Uncategorized

MË TREGO DIÇKA PËR LUFTËN 🇺🇦

Nga Rexhep Polisi 🇦🇱🇺🇦 /

MË TREGO DIÇKA PËR LUFTËN

Më trego diçka për luftën;
A përgjaken lulet atje
Prej plumbave të armikut,

Mbi Ukrainë,
A pikon qumështi
Nga gjinjtë e nënave,
Kur engjëjt nuk i zë gjumi

Prej bombave shurdhuese…
A kanë ujë burimet,
Apo janë shterur
Nga etja e luftëtarëve

Që mbajnë mbi shpinë
Tokat e etërve
Dhe nuk përkulen
Para barbarëve.

Më trego si zgjohen mëngjeset,
A ka diell aty
Apo e ka përpirë vesa që në agim
Ku as varret nuk kanë shpëtim.

Më trego diçka për luftën…
Se unë tash jam
Në shtetrrethim
Në vendin tim…


15.08.’22

Kategori
Uncategorized

Një qeveri socialdemokrate ka rënë! Këto janë fjalë të lumtura.

Shkruan Klas Hjort/ analist politik i problemeve parlamentare suedeze dhe ato të BE.

Një qeveri socialdemokrate ka rënë! Këto janë fjalë të lumtura. Tani gjërat mund të kthehen, problemet mund të zgjidhen dhe, jo më pak e rëndësishme, vendi mund të riparohet. Vitet e keqmenaxhimit të policisë, politikës së dështuar të energjisë dhe integrimit të rrënuar kanë mbaruar. Ky është një lajm i mirë.

Kanë mbaruar disa ditë pritje dhe pak para publikimit të rezultateve të zgjedhjeve, epërsia u rrit në fillim në dy dhe më pas në tre mandate. Ai siguron një tampon të vogël kundër egërsisë politike dhe mundësive që një anëtar i vetëm të shkundë një qeveri të tërë.

“Është e qartë me rezultatet e zgjedhjeve se Demokratët e Suedisë janë partia e dytë më e madhe në Suedi dhe e di se shumë suedezë ndihen të shqetësuar. 

Shumë prej tyre tashmë janë përballur me urrejtje dhe kërcënime dhe akoma më shumë shqetësohen për t'u bërë objektiv dhe gjithashtu hezitojnë të shprehen publikisht.

Unë e shoh shqetësimin tuaj dhe e ndaj atë.”

Në vend që t’i urojë një qeveri të re fat dhe t’i falënderojë për një fushatë të mirë zgjedhore, ajo zhytet në nivelin e Strandhäll.

Pas gjithë bisedave, vetëm fol jo diskutim, për bishta, si është komentuar për Lööf, një kryeministër në largim zgjedh të rrisë shqetësimin. Mos zvogëloni, mos u përpiqni të plotësoni apo bashkoni vendin. Është jo dinjitoze. E turpshme.

Suedia nganjëherë quhet toka e qumështit të mesëm. Ky është një lloj Trump qumështi i mesëm. Jo se Anders Lindberg dhe Morgan Johansson do të stërviten në Rosenbad të veshur me lëkurë lope, por përkundrazi konfirmimi i shqetësimeve. Strandhäll është sigurisht një hap më keq.

“Ne nuk do ta pranojmë fashizmin”. Zgjedhja e fjalëve të Strandhäll për humbjen e zgjedhjeve, ku i drejtohet edhe kryeministrit. Jo kryeministri në largim.

Forumi për historinë e gjallë duhet të ketë një javë të veçantë me Andersson, Strandhäll dhe disa të tjerë javën e parë. 

Kështu që ata të kuptojnë se ka viktima të vërteta që kanë vuajtur nën fashizëm dhe nazizëm.

Mund të jetë e vështirë për qeverinë të shohë Ulf Kristofferson të formojë një qeveri.

Akoma më keq se mbështetet në SD. Por nuk është Theresienstadt dhe nuk do të jetë as një marshim drejt Romës e as Stokholmit.

Një lloj mirësjelljeje për viktimat e nazizmit dhe fashizmit duhet të ketë edhe një qeveri socialdemokrate në largim.

Andersson është bërë historik në mënyrën e tij.

Ajo u zgjodh për t’u bërë kryeministrja e parë femër e Suedisë dhe dështoi para se të emërohej.

U zgjodh përsëri me mbështetje më të dobët dhe u ul për disa muaj të lëkundur.

Kur ajo ka nevojë për mbështetjen e popullit dhe jo të partisë, ajo bie.

Socialdemokratët arritën të merrnin më shumë vota, por në kurriz të partive të tyre mbështetëse.

Kështu ajo ra. Populli nuk e konsideroi të vdekur.

Pak nën hijen e largimit të Andersson, kritikat po rriten me shpejtësi kundër Annie Lööf. 

Një zgjedhje fatkeqësie ku Partia e Qendrës ishte më e vogël se Partia e Majtë.

Nëse Lööf detyrohet të largohet dhe nuk zëvendësohet me dikë nga rrethi më i ngushtë, por ka një rinovim në një drejtim borgjez, mund të ketë një ndryshim të madh në politikën suedeze.

Nëse C i bashkohet një qeverie M/KD të mbështetur nga SD dhe L, blloku socialist është shumë më i vogël.

Ky do të ishte një skenar shumë i mirëpritur

https://bulletin.nu/hjort-en-ovardig-avgang

En socialdemokratisk regering har fallit! Det är glada ord. Nu kan saker vända, problem kan lösas och inte minst så kan landet lagas. År av misskött polis, havererad energipolitik och kollapsad integration är över. Det är goda nyheter.

Ett par dagar av väntan är över och precis innan valresultatet släpptes ökade ledningen till först två och sen tre mandat. Det ger en liten buffert mot politiska vildar och möjligheterna för en enskild ledamot att skaka en hel regering.

När Magdalena Andersson meddelade att hon accepterade valförlusten och skulle avgå var hon bitter. Efter en stunds märklig skrytsamhet om hur fantastiskt välskött Sverige var, inför krigsvintern som skulle komma snart, så börjar hon varna för våld. Hon säger:

”Det står med valresultatet klart att Sverigedemokraterna är Sveriges näst största parti och jag vet att många svenskar känner oro. Många har också redan mött hat och hot och ännu fler oroar sig för att bli en måltavla och tvekar dessutom att uttrycka sig offentligt. Jag ser er oro och jag delar den.”

I stället för att önska en ny regering lycka till och tacka för en god valrörelse sjunker hon till Strandhällnivå. Efter allt prat, just prat inte diskussion, om svansar, hur det har kommenterats kring Lööf så väljer en avgående statsminister att öka oron. Inte minska, inte försöka hela eller ena landet. Det är ovärdigt. Skamligt.

Förmodligen är det så hennes tid i opposition kommer att bli. Aggressiv, oförsonlig, elak och skamlös. Men det finns ett slags värde i det också. För huvuddelen av Sverige beter hon sig illa och efter det här finns inget tvivel om hur hon är.

Sverige kallas ibland landet Mellanmjölk. Det här är ett slags mellanmjölks-Trump. Inte så att Anders Lindberg och Morgan Johansson kommer att tåga till Rosenbad iklädda kohudar utan i stället bekräftandet av oron. Strandhäll är givetvis ett steg värre.

”Vi kommer inte acceptera fascismen.” Strandhälls ordval om valförlusten där hon dessutom adresserar statsministern. Inte den avgående statsministern.

Forum för levande historia borde ha en specialvecka med Andersson, Strandhäll och ett par andra första veckan. Så att de faktiskt förstår att det finns riktiga offer som led under fascism och nazism. Det kanske är jobbigt för regeringen att se Ulf Kristofferson bilda regering. Ännu värre att den vilar på SD. Men det är inte Theresienstadt och det kommer varken att bli en marsch till Rom eller Stockholm. Något slags anständighet för nazismens och fascismens offer borde även en avgående socialdemokratisk regering ha.

Andersson har på sitt sätt blivit historisk. Hon valdes för att bli Sveriges första kvinnliga statsminister och föll redan hon ens hade blivit tillsatt. Valdes igen med svagare stöd och satt ett par skakiga månader. När det är folkets stöd hon behöver och inte partiets så faller hon. Socialdemokratin lyckades få fler röster men på sina stödpartiers bekostnad. Så hon föll. Folket ansåg inte att hon dög.

Lite i skymundan av Anderssons avgång växer kritiken snabbt mot Annie Lööf. Ett katastrofval där Centerpartiet blev mindre än Vänsterpartiet. Om Lööf tvingas bort och inte ersätts med någon ur den närmsta kretsen utan det sker en förnyelse i borgerlig riktning kan det bli ett större skifte i svensk politik. Sluter sig C till till en M/KD-regering som backas av SD och L är det socialistiska blocket väldigt tydligt mindre.

Det vore ett väldigt välkommet scenario.

Klas Hjort

Mejl: klas.hjort@bulletin.nu

Ledarskribent på Bulletin med politisk tjänstemannabakgrund både från Riksdagen och Europaparlamentet

Kategori
Uncategorized

2017: Mother Jones tha se Basha mori financime Ruse.

Kronologji per të kuptuar ca gjera:

Nga Abi Malltezi /

2017: Mother Jones tha se Basha mori financime Ruse.


2017: Basha mohoi kategorikisht pagesa Ruse.


2017: Prokuroria shqiptare hap hetimet. Basha refuzon te shkoje dhe nuk njofton as Ristanin qe i kishin shkuar fletethirrjet nga Prokuroria.


2017-2019: Basha paqartesi per pagesat per Muzin. Fillimisht tha se ishin pagesa nga shqiptaret e amerikes e me pas se jane punet e vete lobistit.

Prill-Maj 2021: PD humb zgjedhjet. Blinken shpall Berishen non-grata per korrupsion serioz por pa paraqit asnje fakt. Zedhenesi thote se burimet jane OJQ, media dhe qeveria.


Maj 2021: Berisha (1) hedh ne gjyq Blinken ne Paris, (2) deklaron se eshte lobim nga Soros dhe Rama dhe (3) e fton te publikoje cdo fakt apo prove.

Korrik-Gusht 2021:

ultimatum Bashes te perjashtoje Berishen deri me 9 shtator 2021.

07.09.2021:

Juri Kim “PAKTI U PRISH, TANI ESHTE RADHA JONE TE FLASIM” (Lajmi se ka pakt te fshehte dhe shantazh ndaj Bashes


https://lapsi.al/2021/09/07/ekskluzive-zbulohen-mesazhet-sekrete-te-yuri-kim-per-pd-ne-perpara-intervistes-se-berishes/).

Shtator-Dhjetor 2021: Berisha organizon Foltore ne gjithe Shqiperine.

Demokratet flasin troc dhe fillon mbledhja e firmave per Kuvendin e Jashtezakonshem te PD.


Nentor 2021: 4200 firma te delegateve me mandat te Kuvendit te PD depozitohen ne zyren e Kryetarit te Keshillit Kombetar te PD.

Basha injoron firmat dhe ndjekesit e tij tallin demokratet si “te shitur per nje teke raki“ dhe refuzojne te zbatojne statutin e PD.

11.12.2021: 4935 delegate te kuvendit (dhe dhjetera mijera anetere te PD) mbushen plot stadiumin dhe ne Kuvendin e Jashtezakonshem votuan shkarkimin e kryetarit dhe kryesise se emeruar nga kryetari.

18.12.2021: Demokratet ne dy ngjarje: 44,000 demokrate moren pjese ne Referendumin e PD qe sanksionoi shkarkimin e kryetarit nga anetaresia, ndersa Basha thirri Kuvendin ne Pallat te Kongreseve.

Ne nje salle me vec 1958 karrige, ku disa rrjeshta ishin bosh dhe dukeshin edhe femije dhe familjare (jo delegate te mandatuar) Basha deklaroi se kish 5004 delegate!

05.01.2022: Basha therret Ambasadoret e 5 vendeve perendimore ne seli te PD per te kerkuar mbeshtetje dhe per t’I deklaruar se ai kishte pasur 95% mbeshtetje te demokrateve por se tani qe vendosi perjashtimin e Berishes e kish 97% mbeshtetjen e demokrateve!

Lapidare pyetja e njerit nga ambasadoreve “Po atehere nese ke 97% me vete, perse na don neve te vijme ketu?“

05-08.01.2022: Basha vendos blinda ne dyert e PD.

08.01.2022: Dhjetera mijera demokrate shkojne te hyjne ne seli por dyert e blinduara nuk i lejojne.

Tentativat per te hyre bllokohen nga policia e Edvin Rames qe u fut ne seli pas kerkeses zyrtare te Bashes.

Policia hedh qindra litra gaz helmues dhe 27 demokrate perfundojne ne spital!

20 Shkurt 2022: Basha firmos nismen per dekomunistizimin e politikes. Pastaj niset me deputetin e tij gjekmarkaj per ne Amerike. 

Por, ndalon ne Rome dhe shkon ne vizite tek kryetari I Partise Komuniste Italiane, Fasino.

Shkurt 2022: PD e rithemeluar fut primaret per kandidatet per zgjedhjet vendore. Nje anetar – nje vote zgjedh kandidatet per kryebashkiake. Basha vijon emerimet perkundrejt zarfit.

06.03.2022: Basha ndonese kishte (i) mbeshtetjen e ambasadoreve, (ii) mbeshtetjen e edi rames dhe gjithe strukturave shteterore perfshi policine dhe KQZ, (iii) logon, emrin dhe stemen e PD, (iv) seline dhe gjithe infrastrukturen mori me pak se 30% te votave te opozites.

07.03.2022: Gazetaret pyeten Bashen per humbjen e rradhes se tij, por pergjigja e Bashes i la pa tekst: “Une nuk kam humbur asnjehere!” Pra, PD kish humbur gjithnje, ndersa Basha vec kish fituar edhe kur humb PD!

13.09.2022: Zedhenesja e PD:

“Gjithë përgjegjësitë bien mbi Lulzim Bashën, i cili për orekset, agjendat, hallet dhe shkeljet personale, vendosi të rrënonte sovranitetin e Partisë Demokratike dhe të merrte zvarrë vullnetin e demokratëve”.

Floriana Garo tha se “PD kërkon rihapjen e menjëhershme të çështjes në fjalë”, dhe se “do t’u kërkojë forumeve të saj ngritjen e një grupi pune për ndërmarrjen e një auditi të imtësishëm nën drejtimin e një Komisioni të Posaçëm.

Raporti i auditimit do t’i prezantohet Kryesisë, Këshillit Kombëtar, Grupit Parlamentar, dhe do të publikohet”.

Kategori
Uncategorized

SHBA: Rusia ka financuar parti politike në dhjetra vende; mes tyre përmenden 500 mijë dollarë që i janë dhënë PD-së në Shqipëri në 2017

Lobimi në SHBA, Basha i pandehur .

SHBA: Rusia ka financuar parti politike në dhjetra vende; mes tyre përmenden 500 mijë dollarë që i janë dhënë PD-së në Shqipëri në 2017


Rusia ka dhënë fshehurazi mbi 300 milionë dollarë për parti politike dhe kandidatë në dhjetëra vende, që nga viti 2014 dhe Presidenti Putin është angazhuar në financim të fshehtë politik në mbarë botën, sipas një zyrtari të lartë amerikan.

Sipas zyrtarit që foli me median, ky është përfundimi në të cilin arrin një raport i komunitetit amerikan të zbulimit i cili ka analizuar financimet e Rusisë “në mbi 24 vende gjatë viteve të fundit në një përpjekje për të manipuluar demokracitë nga brenda”.

Sipas një burimi me njohuri mbi raportin amerikan të zbulimit, Shqipëria është një nga këto vende.

“Në Shqipëri, Rusia i dha rreth gjysmë milioni dollarë Partisë Demokratike në 2017 përmes kompanive fantazëm”, tha burimi i qeverisë amerikane.

Burimi nuk dha hollësi të mëtejshme për rastin e Shqipërisë. Por viti 2017, emri i Partisë Demokratike dhe shifra e përmendur prej 500 mijë dollarësh përkojnë me hetimet që janë hapur në Shqipëri në atë kohë ndaj PD-së bazuar në deklarimet që firma lobuese amerikane ‘Muzin Capitol Partners’ ka raportuar se ka marrë nga PD-ja.

Firma lobuese amerikane kishte dekaruar në vitin 2018 në Departamentin amerikan të Drejtësisë, se ajo kishte marrë gjithsej tre pagesa, në një shumë prej 675 mijë dollarësh, për punën e saj në favor të Partisë Demokratike në vitin 2017.

Pagesa e parë mban datën 24 mars 2017 dhe është bërë nga firma ‘Biniatta Trade LP”, me një vlerë prej 150 mijë dollarësh, dy pagesat e tjera, sipas deklararimit janë bërë nga Partia Demokratike, njëra më 27 mars, për 25 mijë dollarë, dhe tjetra më 9 qershor për 500 mijë dollarë.

Në një artikull të gjatë hulumtues rreth këtyre pagesave për Muzin Capitol, revista amerikane Mother Jones ngrinte dyshime se pas një pjese të pagesave të bëra nga kompania “Biniatta Trade LP” me bazë në Skoci, për aktivitete lobimi në favor të PD-së para zgjedhjeve të vitit 2016 në Shqipëri, qëndronin biznesmenë rusë.

Në deklarimet e firmës Muzin për Departamentin e Drejtësisë thuhet se pagesa ishte bërë nga Partia Demokratike. Megjithatë shifra prej 500 mijë dollarësh figuron në kontratën me Biniattën dhe jo me PD-në, sipas Mother Jones.

Autoritet shqiptare hapën hetime lidhur me këto pagesa, duke thënë se “paratë janë paguar nga një kompani kompani offshore dhe se Partia Demokratike nuk ka raportuar në mënyrë të rregullt, pranë Komisionit Qëndror të Zgjedhjeve, paratë e shpenzuara, duke iu shmangur kështu legjislacionit për parandalimin e pastrimit të parave”.

Më pas prokuroria u tërhoq nga akuza për pastrim parash dhe Gjykata pushoi çështjen e ngritur për falsifikim dokumentash ndaj Lulzim Bashës, Arben Ristanit dhe Ilir Dervishajt lidhur me pagesat për firmën Muzin.

Ish-kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka dhënë shpjegime të ndryshme për pagesën 500 mijë dollarëshe, duke u shprehur në fillim se ajo u dha nga shqiptaro-amerikanët, por më pas është shprehur se “Çfarë ka bërë lobuesi dhe si e ka bërë lobuesi e di ai. Janë marrëdhënie të firmës Muzin me palë të treta”.

Veç Shqipërisë, sipas burimit të administratës amerikane, në raport përmenden edhe Bosnja dhe Mali i Zi, respektivisht për financimin e fushatës së udhëheqësit të serbëve të Bosnjës, Milorak Dodik për zgjedhjet e vitit 2018 dhe fonde për partinë pro-ruse Fronti Demokratik.

Zyrtari amerikak tha për median se Shtetet e Bashkuara janë angazhuar me aleatë dhe partnerët për të mbledhur më shumë informacion për rrezikun e financimit rus për partitë politike.

“Ajo që është më tronditëse për këtë studim është se shohim praninë e financimit të fshehtë rus në mbarë botën... Po i paralajmërojmë këto parti të huaja dhe kandidatë se nëse pranojnë fshehurazi paratë e Rusisë. Ne kemi mundësinë t’i ekspozojmë, dhe do t’i ekspozojmë”, shtoi

https://www.zeriamerikes.com/a/6746331.html. Marrë nga Zëri i amerikës /

Kategori
Uncategorized

Financimi rus për Bashën/ PD: Të rihapet çështja e mbyllur nga Rama

Pas publikimit të një lajmi të bazuar në raportin e shërbimeve inteligjente të SHBA në Zërin e Amerikës, për inflitrimin rus në politikën e disa vendeve, dhe financimin e politikanëve në këto vende, ku përfshihet financimi me 500 mijë dollarë të ish-kryetarit të Partisë Demokratike Lulzim Basha në zgjedhjet e vitit 2017, Partia Demokratike bën me dije se:

Ne jemi parti e interesit kombëtar dhe i shohim këto interesa larg aksit serbo-rus, në linjë të plotë me vendet e botës së lirë, Shtetet e Bashkuara te Amerikës dhe Bashkimin Europian.

Partia Demokratike është forca e parë euro-atlantike në Shqipëri, propozuesja e parë ndër vendet ish-komuniste e planit për anëtarësim në NATO dhe Komunitetin Europian.

Si e tillë, Partia Demokratike deklaron se, pasi është njohur me indicie që flisnin për një financim rus, ka denoncuar publikisht këtë akt personal të Lulzim Bashës.

Gjithashtu, Partia Demokratike ka denoncuar përdorimin e kësaj afere per marrjen peng të këtij individi me qëllim shkatërrimin e Partisë Demokratike.

PD ka denoncuar ndërhyrjen direkte të Edi Ramës, nëpërmjet Sekretarit të Përgjithshëm Engjëll Agaçi për mbylljen e çështjes në ngarkim të Lulzim Bashës për këtë aferë.

Partia Demokratike do t’u kërkojë forumeve të saj ngritjen e një grupi pune për ndërmarrjen e një auditi të imtësishëm nën drejtimin e një Komisioni të Posaçëm.

Raporti i auditimit do t’i prezantohet Kryesisë, Këshillit Kombëtar, Grupit Parlamentar, dhe do të publikohet.

Ne e konsiderojmë ndërhyrjen financiare për interesa malinje, që bien ndesh me interesin kombëtar të Shqipërisë dhe orientimin e saj perëndimor, si një cënim flagrant të sovranitetit të vendit, nga një agresor që po lan në gjak popullin mik te Ukrainës.

Gjithë përgjegjësitë për këtë bien mbi Lulzim Bashën, i cili për orekset, agjendat, hallet dhe shkeljet personale, vendosi të rrënonte sovranitetin e Partisë Demokratike dhe të merrte zvarrë vullnetin e demokratëve.

Partia Demokratike kërkon rihapjen e menjëhershme të çështjes në fjalë, të mbyllur me ndërhyrjen e Edi Ramës tek gjyqtarët e korruptuar, i cili më parë kishte denoncuar vetë financimin e Lulzim Bashës nga rusët, por tani i duhej te shpëtonte pengun e tij të dobishëm për të shkatërruar Partinë Demokratike.

Partia Demokratike kërkon transparence dhe nje proces të qartë publik.

Ajo eshte e gatshme të bashkëpunojë me institucionet shqiptare dhe të vendeve partnere për zbardhjen e plotë të së vërtetës së kësaj çështjeje, dhe deklaron se misioni i saj ka qenë dhe vijon të jetë vokacioni perëndimor i kombit shqiptar dhe besnikëria ndaj vlerave themelore që ndajmë me partnerët tanë…

Kategori
Uncategorized

Ambassador Yuri Kim performs the duty of Rama’s Minister of Propaganda

My question is: What is Yuri Kim doing in this Albanian-only event?!

What is the direct US interest in this event?!

How many cents has Mrs. Kim’s government given to Albanian education in this school year?!

I feel like I asked more than one question, but the answers are clear to me.

The lady performs the duties of the Minister of Propaganda of the Government of the Government of Albania.

So blatant is her role that she doesn’t even react when she listens to her actual boss Edi Rama report how he “massacred” a Democrat teacher.

And we were told “there are no facts” that the lady makes governmental political propaganda here…

*Mr. Ylli Manjani is a former Minister of Justice

Kategori
Uncategorized

Ahmed: Një rezultat i zgjedhjeve që i vjen erë islamizmit

Foto: Johan Nilsson/TT, Timmy Augustsson

Foto: Johan Nilsson/TT, Timmy Augustsson

Debatet zgjedhore kanë trajtuar çështje të ndezura si krimi i bandave, energjia bërthamore dhe rritja e çmimeve të energjisë elektrike, por një çështje ka rënë në sy nga mungesa e saj: islamizimi i Suedisë. Tani jemi në një situatë ku Nuanca e Partisë ka korrur sukses në shumë periferi dhe është koha për ta marrë seriozisht këtë çështje, shkruan Luai Ahmed.

Në tetor të vitit të kaluar , kreu i partisë Partiet Nyan Mikail Yüksel shkroi një artikull debati në Göteborgs-Posten ku ai argumentoi se vepra artistike e Lars Vilk, Nimis duhet të digjet , sepse sipas Yuksel do të ishte “islamofobike”.

Lexoni gjithashtu: Gustavsson: Përpara zgjedhjeve të dyta për Riksdag: Hiqni qafe votat e humbura

Mund të thuhet shumë për tekstin e debatit, por gjëja më magjepsëse dhe më rrëfyese për mua është përgjigja që mori nga një prej debatuesve më të aftë të së majtës, Myra Åhbeck Öhrman, shkrimtare e përsëritur në gazetat Arbetet dhe Syre ndër të tjera.

Përgjigja e saj ndaj tekstit ishte një cicërimë e thjeshtë : “Partiet Nyans” lol

Tani duhet thënë se përgjigja e Öhrman është kryesisht një ndryshim me emrin e partisë. Do të thotë, argumenti i Yuksel nuk qëndron dhe është dukshëm i pakualifikuar.

Ju gjithashtu mund ta shihni postimin e saj në Twitter si simptomatike të reagimit të përgjithshëm ndaj Nuancës së Partisë: Njerëzit qeshin me partinë sepse dëshirat e tyre politike janë shumë qartësisht të papërshtatshme në Suedi. Ndër të tjera, partia kërkon që prindërit t’i rrisin fëmijët sipas besimeve fetare dhe me metoda që u zhdukën përfundimisht nga diskutimi suedez në vitet ’60.

Në përgjithësi , Nyans dëshiron të legjitimojë shtypjen e nderit. Nëse një familje është “e bindur fetarisht” se vajza nuk duhet të jetë në gjendje të zgjedhë rroba ose të zgjedhë të heqë mbulesën, për shkak të vargjeve Kur’anore që tregojnë këtë, atëherë familja duhet të jetë në gjendje të zgjedhë për të dhe të “rrisë” vajzën sipas dëshirat e tyre. Të gjitha pikëpamjet e shtetit suedez mbi këtë temë dënohen si – dhe këtu ju mund të zgjidhni nga smorgasbord: racizëm, pandjeshmëri kulturore, neo-imperializëm ose kolonializëm.

Nga këndvështrimi im, megjithatë, përgjigja “Partiet Nyans” lol është një pasqyrim i përsosur i reduktimit të përsëritur të kërcënimit islamik nga suedezët. Kuptimi se sa i madh është problemi dhe se janë demografia ato që përcaktojnë përmasat e tij, mungon plotësisht.

Oop, tani kam shkruar fjalën “demografi”. Krijon një atmosferë të keqe. Ose, thënë më mirë, atmosferë e keqe dhe e ekstremit të djathtë.

Lexo edhe: Brinkemo: Askush nuk i kthen gurët edhe pse topat ankojnë

Le të zhytemi pak më thellë në këtë “ekstremizëm të djathtë” për një moment. Unë dua të bëj një pyetje për fjalën “islamizim”, një fjalë që përshkruan kështu procesin shpeshherë të ngadaltë me të cilin një shoqëri përshtatet me normat islame, dhe në rastin më të keq kalon në sundimin islam dhe bëhet kryesisht myslimane.

A është ende i papranueshëm përdorimi i termit “islamizim” pas këtij rezultati zgjedhor? Mbi dhjetë për qind e votave në 54 qarqe shkuan për partitë e tjera. Grupi përbëhet nga një numër i madh partish, por shumica e votave nuk duket se kanë shkuar për Medborgerlig Samling, Piratpartiet apo Alternativ för Sverige, por për Partiet Nyans.

Partia e Nyan -it ia doli katër herë më mirë nga sa kishte parashikuar dikush. Në Rosengård Centrum në Malmö ata morën 30.9 për qind . Në Rinkeby ata u bënë partia e dytë më e madhepas Social Demokratëve.

Fondacioni i kërkimit të islamizmit Doku kreu një sondazh zgjedhor në të cilin ata pyetën njerëzit që jetojnë në zona me emigrantë nëse dinë ose do të konsideronin të votonin për Partinë Nuance. Vetëm 30 për qind e dinin për partinë, por nga këto 30 për qind, gjysma thanë se mund të imagjinonin të votonin për Partinë Nuance.

Që do të thotë se ditën që Partia Nyans do të vendoset siç duhet në politikën suedeze, ata do të shumëfishojnë numrin e tyre brenda një kohe të shkurtër.

Lexoni gjithashtu: Ahmed: Mirë se vini në islamizimin

Gjatë debateve zgjedhore janë diskutuar intensivisht çështjet për çmimet e energjisë elektrike, taksat dhe krimin, por shumë pak është folur për çështjen e fatit të Suedisë: islamizimin. Në të njëjtën kohë, zgjedhjet tregojnë se mbështetja për islamizmin po rritet me shpejtësi. Nyans – një parti e re dhe e pa themeluar – është partia më e madhe ose e dytë më e madhe në shumë periferi të cenueshme. Është koha të fillojmë të flasim për islamizimin.

Luai Ahmed

Luai Ahmed është një kolumnist dhe redaktor i podkastit në Buletin. Para se të transferohej në Suedi, ai ishte një kolumnist për gazetat Yemen Today, Yemen Times dhe YoO Youth Magazine. Ai është gjithashtu autor i librit Azili: Udhëtimi paradoksal i një refugjati nga Sheriati Jemeni në Rainbow Suedi. Ahmed ka një diplomë në Studimet e Biznesit Ndërkombëtar nga Universiteti Ndërkombëtar Libanez në Jemen dhe ka studiuar Imigracionin Ndërkombëtar dhe Konfliktet Etnike në Universitetin Malmö.

Email: luai@bulletin.nu

Kategori
Uncategorized

Lööf duhet te japi doreheqien, ajo nuk e përballon dot humbjen …

KOLUMINISTËT
Koha e Annie Lööf-it si udhëheqëse e partisë ka mbaruar.

Qendra humbi më shumë se një në pesë votues.

Në fshat, duke përfshirë komunën e Värnamos, vendlindjen e Lööf, C u kapën nga armiku në SD.

Pak, në mos ndonjë, udhëheqës partie mund ta bëjnë këtë

Humbjet në zgjedhje nuk nënkuptojnë automatikisht ndryshim në udhëheqjen e partisë.

Por ka humbje dhe humbje.

Qendra humbi 22 për qind të elektoratit të saj, më shumë se një në pesë simpatizues, sipas numërimit të votave që ende nuk është përfunduar plotësisht.

Për ta thënë në mënyrë dramatike,

Partia e Qendrës po rrjedh gjak

.

🔻Ajo që e bën edhe më të rëndë humbjen e zgjedhjeve është se partia po humbet në zonat rurale dhe me popullsi të rrallë. 

Është fusha e shtëpisë së Qendrës. Partia e fokuson politikën e saj në një masë të madhe për të bërë të mundur jetesën dhe punën jashtë zonave më të mëdha urbane.

🔻Por më e keqja nga të gjitha është se partia i bën humbje armikut të madh të demokratëve suedezë.

Annie Lööf ka personifikuar në një masë të madhe opozitën ndaj SD. Në çdo debat të vetëm, ajo kujton rrënjët e tyre naziste dhe e quan racist liderin e SD Jimmie Åkesson.

🔻Natyrisht, ajo nuk i kishte zgjedhësit me vete në kritika. SD ka kaluar qendrën në shumë komuna rurale.
Në Värnamo, ku u rrit Annie Lööf, SD është bërë partia e tretë më e madhe dhe ka kaluar Qendrën me disa të dhjeta.

Por të gjitha njësitë zgjedhore ende nuk janë numëruar në zgjedhjet komunale.

Gjithçka tregon se Annie Lööf do t’i japë fund kohës së saj si kryetare partie në një të ardhme jo shumë të largët. Humbja e madhe e zgjedhjeve do të thotë që partia duhet të hedhë një sy dhe të mprehë politikën e saj në mënyrë që votuesit të mendojnë se është më mirë. Ky ndryshim nuk mund të udhëhiqet nga Lööf.

Edhe partia do të duhet të zgjedhë një anë. I përkasin familjes blu apo kuqe-jeshile? Lööf e ka pikturuar C në një cep të pakëndshëm ku ata nuk mund të bashkëpunojnë me SD ose një parti që e bën këtë. As nuk duan të bëjnë asgjë me Partinë e Majtë. Kanë mbetur vetëm S dhe MP, një grup që votuesve me sa duket nuk i ka lënë përshtypje.

Edhe vetë Annie Lööf nuk duket e sigurt se do të vazhdojë. Kështu u përgjigj ajo kur Svenska Dagbladet e pyeti nëse do të vazhdojë të jetë kryetare partie:

– Po, kështu mendoj. Do të vazhdoj për aq kohë sa më duket argëtuese dhe kuptimplote. Dhe për sa kohë që unë kam mbështetjen e brendshme, sigurisht.

Një lider partie që mendon se do të vazhdojë, zakonisht e ka vendosur tashmë. Kështu mund të jetë edhe këtë herë.

Të martën pasdite, një C-top vendas kritikoi hapur liderin e partisë, i cili beson se Lööf duhet të japë dorëheqjen përpara zgjedhjeve të ardhshme.

– Unë kam besim te Annie, por besoj se për zgjedhjet e ardhshme duhet të kemi një lider të ri partie, thotë Tomas Zander, kryetar i C në komunën Borgholm për SvD .

Nga: Lena Mellin

Kategori
Uncategorized

Një qeveri borgjeze (e djathtë) jo vetëm për Stokholmin.

Në një masë të madhe, ishin depërtimet e demokratëve suedezë në bastionet tradicionale C dhe S që i dhanë fitoren borgjezisë. 

Era e krahut të djathtë përfshiu Landsort dhe Suedinë rurale.

Por edhe të moderuarit kontribuan fuqishëm për të bërë të mundur ndryshimin e qeverisë. M ka punuar shumë për të mos u shfaqur si parti për elitën e Stokholmit.

Partia gjithashtu ka inkurajuar pak a shumë mbështetësit e saj që të shpëtojnë liberalët nga rënia nga parlamenti, për shembull duke i dhënë liderit të L Johan Pehrson me paraqitje të përbashkëta.

Për këtë , të moderuarve u është dashur të paguajnë një çmim.

Partia humbet, për shembull, mjaft dukshëm në Stokholm, jo më pak në qytetin e brendshëm të Stokholmit.

Stokholmi hedh një hap të madh në drejtim të kundërt me pjesën tjetër të vendit.

Për shkak se simpatizantët M (moderatet) i dhanë votat e tyre L-së, (liberaleve) ata gjithashtu e panë veten të kaluar nga SD.

Por në përgjithësi ishte një strategji e suksesshme.

Ulf Kristersson duket se do të bëhet kryeministri i ardhshëm.

Pa aleancën me SD-në, (demokratet) nuk kishte asnjë mundësi për të lëkundur pushtetin e socialdemokratëve.

Tani Suedia mund të ketë një qeveri që i jep përparësi “shqetësimeve të përditshme”, e cila sigurohet të ulë taksat e karburantit, të lehtësojë jetën në fshat dhe t’i japë policisë fuqitë e nevojshme për të luftuar krimin e bandave në qytetet tona.

Politikisht, të katër partitë bien dakord për çështjet kryesore.

Suedia ka një politikë shumë strikte migracioni.

Zbatim më i fortë i ligjit dhe një politikë shumë më e fuqishme energjetike.

Duhet të paguhet për të punuar.

Mirëqenia duhet të ketë përparësi ndaj kontributeve, por sigurimet shoqërore janë të mbrojtura.

Në shumë mënyra është politikë partiake e të moshuarve.

Megjithatë, ka re të errëta mbi shumë komente e majta në media.

Disa – si Veronika Palm (S) në SVT ( 13/9 ) – flasin sinqerisht për ndryshimin e pushtetit si një kërcënim për demokracinë. Është sigurisht një gjuhë e re e denjë për George Orwell.

Qeveria e re do t’i përkushtohet më tepër reformave me këmbë në tokë për t’u përmirësuar për “njerëzit e zakonshëm”.

Kjo është ajo që bordi përkatës iu përkushtua kryesisht në bashkitë skane ku M dhe SD bashkëqeverisnin gjatë periudhës së mandatit të fundit.

Kjo është ajo që këshilltarët e suksesshëm lokalë si Kristian Sonesson (M) në Staffanstorp dhe Torkild Strandberg (L) në Landskrona i janë përkushtuar, me mbështetje të fortë dhe në rritje.

Fakti që Suedia, pas tetë viteve të sundimit të S, (socialdemokratëve) duket se do të sjellë një ndryshim pushteti në fakt tregon se demokracia suedeze po funksionon ashtu siç duhet.

Fakti që grupet që rrallë dëgjohen në debatin publik e sollën përpara këtë ndryshim në pushtet, është gjithashtu një shenjë freskie.

Për herë të parë pas një kohe të gjatë, Suedia mund të ketë një plejadë qeveritare që nuk është zgjedhja e parë e themelimit të Stokholmit.

Ne duhet të jemi të lumtur për këtë.

/ Göteborg Posten

Håkan Boström: En regering inte bara för Stockholm. https://www.gp.se/ledare/en-regering-inte-bara-f%C3%B6r-stockholm-1.80977475

Kategori
Uncategorized

”Era blu e rebelimit rinor suedez, po fryn përpara”

Nëse nuk voton majtas kur je i ri, nuk ke zemër.

Nëse nuk voton drejt si i moshuar, nuk ke tru”.

Thënia e Winston Churchill është cituar gjerësisht gjatë viteve – por rezultatet e zgjedhjeve të këtij viti shkollor kjo thenie bëri një vrimë në ujë …

Kur nxënësit e shkollave të larta dhe të mesme suedeze e thonë me votë fjalën e tyre, të moderuarit janë në vëndin e parë me 27 përqind nga vota rinore …

Votimi me shumicë për të djathtën hodhi poshte mendimin se të rinjtë ndoshta duhet të jenë më të majtë?

Rinia studentore është një tregues i qartë i kësaj.

Rinia studentore ndryshoi  rezultatet e zgjedhjeve të fundit në Norvegji, Danimarkë dhe Gjermani. 

Ndër të rinjtë norvegjezë dhe danezë, partitë socialdemokrate u bënë më të mëdhatë.

Në Gjermani, ishin të Gjelbrit ata që morën 20 për qind të votave të të rinjve.

Një shpjegim është se ato vende kanë pasur periudha më të gjata të sundimit borgjez, thotë Marja Lemne.

Votuesit e rinj zakonisht përshkruhen si më radikalë dhe historikisht të rinjtë kanë qenë më të majtë.

Por tani mund të bëhet fjalë për një rebelim rinor blu.

- Do të ketë një opozitë të re ndaj asaj që ka qenë. Tetë vitet e fundit të sundimit të kuq-gjelbër janë një pjesë shumë e madhe e jetës së tyre të ndërgjegjshme.

Por tani ata (rinia) po kërkon diçka të re.