Kategori
Uncategorized

”Asnjë shërbëtor nuk mund t’u shërbejë njëkohësisht dy zotërinjve” :

Një koment i shkrutër …

Ka një ndryshim thelbësor midis atij që fiton për të jetuar dhe atij që jeton për të fituar. Ndryshimi qëndron në vlerën që ti i jep jetës dhe ekzistencës tënde: për kë ti jeton? Për kë ti ekziston? Për kë mundohesh dhe lodhesh?

Pa shumë teori: më bien ndërmend nëna e baballarë, gra e burra që punojnë pareshtur për familjen dhe fëmijët e tyre e çdo gjë që fitojnë e vënë në shërbim të jetës. Në fund të ditës këta njerëz e bëjnë gjumin e qetë dhe marrin bekimin e Hyjit e mirënjohjen e njerëzve. Kthehen nē busull morale për secilin prej nesh. Kjo do të thotë t’i japësh vlerën e duhur jetës dhe ekzistencës. Dhe t’i shërbesh Hyjit!

Të dielë të bukur!

D. Gjergji

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s