Kategori
Uncategorized

Gjenerali rus Viktor Zaplatin, komandon “Ushtrinë kozake në Ballkanit”, por edhe në veri të Kosovës (FOTO).

Dy gjeneral Rus e një kolonel serb janë duke torturuar Malin e Zi, veriun e Kosovës, Maqedoninë e Shqipëri kanë njoftuar burime të infojeta.net nga misione ndërkombëtare që veprojnë në Kosovë.

Njësia paramilitare “Ushtria kozake e Ballkanit”, është krijuar kah fundi i vitit të shkuar në qytetin bregdetar Kotorr të Malit të Zi, në një ceremoni publike fetaro-politike, ku morën pjesë mercenarë e vullnetarë ortodoksë nga Rusia, Serbia, Mali i Zi dhe Maqedonia.

“Ushtria kozake e Ballkanit” përbëhet nga luftëtarëve të cilët kanë luftuar në Bosnje, në Kosovë, në Ukrainë, në Moldavi, e deri në Nagornij Karabah. Pra, pra forca ushtarake e paramilitare, të cilët kanë si profesion luftërat në emër të ortodoksisë dhe Rusisë.

Udhëheqës për Ballkanin është caktua gjenerali rus, Viktor Zaplatin, i cili ka luftuar kundër boshnjakëve myslimanë dhe kroatëve në luftërat e Bosnjë-Hercegovinës dhe ka qenë 16 vjet përfaqësues i Federatës Ruse në Serbi.

download

Ata e cilësojnë veten “luftëtarë të ortodoksisë” dhe siç shkruante agjencia amerikane e lajmeve As.

Press në 13 tetor, motoçiklistët rusë pro Putinit dhe vullnetarë nga Rusia, Serbia, Mali i Zi, Ukraina Lindore dhe Bosnja, krijuan në Mal të Zi “ushtrinë kozake të Ballkanit” për të luftuar për interesat kristiane ortodokse”. Një protagonist aktiv i krijimit të “ushtrisë kozake të Ballkanit” është kisha ortodokse ruse dhe serbe.

Themelimi i ushtrisë kozake është bërë në Kotorrit, ku peshkopi Momçillo Krivokapiç i bekoi për misionin, që ata “të ruajnë dhe të mbrojnë fenë ortodokse” siç i bekoi për vrasjen e myslimanëve në Srebrenicë.

Koloneli serb Vojislav Vidakoviç, që është komandanti kryesor për Serbinë dhe Malin e Zi, ai ka theksuar se anëtarët e “ushtrisë kozake të Ballkanit “janë luftëtarë të Krishtit”, kurse gjenerali rus Genadij Temjakov deklaroi se “Kombi ortodoks është unik”.

Aktualisht janë ngritur 26 qendra të “Ushtrisë kozake të Ballkanit” në të gjithë Ballkanin dhe njëra prej tyre është edhe në Veriun e Kosovës. Kjo ushtri u shpall në Mal të Zi me një objektiv të qartë për një ndërhyrje direket në jetën politike në Mal të Zi. Ajo u shfaq si një forcë e re antiatlantike për të mobilizuar forcat dhe grupet proruse dhe proserbe kundër anëtarësimit të Malit të Zi në NATO.

Moska po investon dhe financon mjete kolosale në Mal të Zi për të fuqizuar lëvizjen politike antiperëndimore dhe antiatlantike, me qëllim që forcat proruse të marrin pushtetin në Podgoricë dhe të bllokojnë e ndërrojnë kursin e integrimit atlantik. Një nga instrumentet kryesorë të Rusisë në këtë strategji është kisha ortodokse serbe në Mal të Zi, që drejtohet nga peshkopi i njohur për antishqiptarizmin e tij, Amfilohije.

Kisha ortodokse serbe në Mal të Zi po përdoret nga Rusia si një organizatore e krijimit të njësive paraushtarake “kozake të Ballkanit” me mercenarë dhe vullnetarë nga të gjitha shtetet ortodokse të rajonit.

Krijimi i “ushtrisë kozake të Ballkanit” duhet parë si hap i mëtejshëm në planet e Rusisë për shtrimin e rrugës së krijimit të një aleance politike të shteteve ortodokse të Ballkanit, e udhëhequr nga Rusia, dhe nën kontrollin e saj.

Kasakkapäällikkö Viktor Zaplatin

Për këtë qëllim diplomacia ruse, kisha ortodokse ruse dhe organet e specializuara ruse, po punojnë prej disa vitesh në mënyrë intensive për të ndërtuar bazën për një bllok të ri shtetesh në Ballkan, i cili do të ketë për emërues të përbashkët përkatësinë e tyre ortodokse me qendër Moskën.

Drejt këtij objektivi ishte dhe deklarata e përbashkët, që u nënshkrua  vitin e shkuar në Moskë, me nismën e partisë sunduese Rusia e bashkuar” me disa parti politike nga vendet e Ballkanit, që merrnin pjesë në kongresin e 15 të partisë së Putinit.

Atë e nënshkruan parti politike nga Serbia, Mali i Zi, Maqedonia, nga “Serpska Republika” e Bosnjës dhe nga Bullgaria. Dokumenti i nënshkruar kërkon krijimin e një territori ushtarak neutral në Ballkan me shtetet ortodokse të mësipërme.

Një muaj përpara deklaratës së Moskës, partia qeveritare ruse e Putinit “Rusia e Bashkuar” nënshkroi në Mal të Zi një deklaratë dypalëshe me partinë kryesore proserbe të opozitës, Partia Popullore Demokratike, ku është futur ideja e krijimit të aleancës së shteteve neutrale ortodokse.

Në këtë ceremoni politike të dy partive politike merrte pjesë edhe peshkopi i kishës ortodokse serbe në Mal të Zi, Amfilohije.

Aleanca e shteteve neutrale ortodokse përfshin Serbinë, Maqedoninë, (Malin e Zi-NATO), dhe “Serpska Republikën” e Bosnjës, që nuk janë ende në NATO, dhe ka si qëllim pikërisht bllokimin dhe ndalimin e çdo kërkese apo rryme në këto shtete për anëtarësim në Aleancën Atlantike.

Është zgjedhur edhe termi “neutralitet ushtarak” në Ballkan, në një kundërvënie të qartë ndaj integrimit atlantik dhe euroatlantik të shteteve ortodokse të rajonit. Zbatimi i projektit rus të “shteteve neutrale ortodokse” në Ballkan ka nisur në Serbi, ku Moska imponoi për herë të parë doktrinën zyrtare të neutralitetit ushtarak për të bllokuar çdo hyrje të mundshme të vendit në NATO.

Sapo Serbia u anëtarësua në programin e NATO-s “Partneritet për Paqe” në vitin 2006, Rusia i imponoi në vitin 2007 udhëheqjes serbe adoptimin zyrtar të doktrinës së neutralitetit ushtarak, e cila ndalon ligjërisht Serbinë që të bëjë hapa për anëtarësim në NATO: Neutraliteti ushtarak i Serbisë është një koperturë doktrinare ruse për të mbuluar lidhjet direkte ushtarake të Serbisë me Rusinë.

Me gjithë këtë të ashtuquajtur neutralitet zyrtar, Serbia ka marrë statusin e shtetit vëzhgues në organizatën ushtarake të drejtuar nga Rusia, që quhet Organizata e Sigurimit Kolektiv. Serbia i ka dhënë Rusisë një bazë ushtarake në qytetin e Nishit dhe po përgatitet t’i japë një bazë tjetër ushtarake në Vojvodinë.

Vetë shpallja e një strategjie fetaro-politiko-ushtarake paralajmëron situata dhe zhvillime të turbullta në krejt rajonin. Është një rrezik, që duhet të zgjojë alarme rajonale dhe atlantike, sepse çdo kryqëzatë me flamur dhe devizë fetare do ta hidhte Ballkanin në ferrin e një konflagracioni të gjerë rajonal. Ish kryeministri suedez, Karl Bildt, e ka bërë paralajmërimin për rrezikun e madh ortodoks rus.

Aleancave ushtarake ortodokse apo e “ushtrive kozake ruse” të Ballkanit do të ketë në plan të parë goditjen e interesave të kombit shqiptar e në radhë të parë Kosovën.

I tërë skenari për vrasjen e Milo Gjukanoviqit dhe për marrjen e pushtetit nga ana e Partive Ruso-Serbe, është përgatitur në bazën Ruse në Nish të Serbisë.

Në tërë këtë ka pas role vendimtar edhe Kisha Ortodokse Serbe dhe Malazeze që i ka mbajt, strehuar, ushqyer si dhe ka depot e armatimit për paramilitaret “ushtrinë Kozake”.

Ndihmë në logjistike dhe informacion këtu ka dhënë edhe zyra e disa organizata ndërkombëtare që veprojnë në veri të Mitrovicës dhe Kosovës.

Ushtria Kozake, qendrën në Kosove e ka në Kishën ortodokse në Zubin Potok-ku janë të përfshire edhe Srpski Ravnogorski Çetniçki Pokret, me udhëheqës Dragosllav Zhivkoviq që është komandant i ushtrisë Kozake dhe Çetnikeve.

Burimet i kanë thënë Infojeta.net, se arsye pse nuk ka trazira dhe përkeqësim të situatës politike dhe të sigurisë në veri të Mitrovicës dhe Kosovës, është prezenca e strukturave të organizuara të sigurisë së Rusisë.

KFOR-i pas kërcënimeve që ka marrë nga serbet e veriut ka reduktuar lëvizjet në veri të Kosovës duke iu mundësuar kështu strukturave të sigurisë Ruse që të lëvizini lirshëm në atë pjesë. Tani më dihet se në së paku 6 vende në veriun e Kosovës janë të koncentruar pjesëtarë të ushtrisë dhe të inteligjencës Ruse. /Infojeta.net/

 IMG_2147

Kategori
Uncategorized

Kjo sepse unë jam bijë e një fisi kulakësh.

Nga Enkejleda Veliu/

Asnjehere nuk e kam fshehur bindjen time partiake..
Kjo sepse, une jam bije e nje fisi kulakesh..!
Dhe perpiqem me aq sa mundem, te jap kontributin tim ne partine, se ciles i kam falur dashuri, qe ne momentin e pare te krijimit te saj.., kur ende isha femije..!
Por cuditem..
Si ka mundesi, qe nuk arrijme dot te behemi kryetar partie, te jemi kandidat per kryebashkiake ..apo deputet..!
Na largojne sikur te kemi zgjebe..

E nderkohe, nje pjese e atyre qe kemi ne krye, jane ne me te shumten e rasteve..bijte e atyre..!
Atyre pra..
As emrat nuk dua tjua permend..!
Sdi ..si filloi karriera e tyre..!
Nga erdhen..?!
Kush i pruri dhe i ngjiti aq lart..!?!

Ku te ka punuar babai ty..?!
Kryetar komiteti..

Po ty..?
Sekretar i pare i komitetit te rrethit..!

Po ty..?
Prokuror..

Mua nuk me vjen turp, te deklaroj qe jam bije punetoresh… madje, e rritur varfer..!

Po ti qe je i biri i filanit…!
Qe ke ardhur e me ke uzurpuar partine..cdo ketu..?!
Pse mendon se je me i zoti..?
Karriera jote fillon lehte..e piketuar per te te cuar diku..dhe per te qene dikushi
Ndersa imja..aq e veshtire..
Duhet te kaloj drure e gure..!
Madje, shume here perpiqeni te na fshihni..

E pra..une e di pse nuk bej dot karriere..
Sepse, une jam nje dege..
Ti mua me keput..e me hedh kur te duash..
Ndersa ai..eshte rrenje..!
Na doni..sikunder iu duam..!
Pa kushte..!

Kategori
Uncategorized

Rama trafik armësh me ‘Baronin’ bullgar të krimit të organizuar, ku përfunduan armët?

FOTO/ Rama trafik armësh me ‘Baronin’ bullgar të krimit të organizuar, ku përfunduan armët?

Shqipëria ka shitur një pjesë të rezervave të saj të mëdha të armëve të vjetra te një firme e dyshimtë bullgare, e cila është e lidhur me një shpërthim vdekjeprurës që shkaktoi vdekjen e një trajnuesi të Pentagonit.

Nga – Lindita Çela, Ivan Angelovski, Maria Chereseva – BIRN

Kompania shtetërore e eksportit të armëve, MEICO i ka shitur 17.5 milionë fishekë kinezë, 350 mortaja dhe 40,000 predha mortajash në vitin 2015 kompanisë bullgare Alguns Ltd, e cila ishte pjesë e programit të SHBA-ve për trajnimin dhe pajisjen e rebelëve sirianë.

Kjo firmë dyshohet të ketë qenë e lidhur me një shpërthim vdekjeprurës në një poligon qitjeje në Bullgari në vitin 2015, i cili shkaktoi vdekjen e një trajneri të punësuar nga Pentagoni si punonjës në projektin e Sirisë.

Alguns Ltd është në pronësi të Alexander Dimitrov, i cili njihet si një partner biznesi i figurës famëkeqe bullgare të krimit të organizuar, Boyan Petrakiev Borisov, i njohur me nofkën “Baroni”.

Detajet mbi shitjet me vlerë prej më shumë se 1 milion euro ekspozohen nga dokumentet konfidenciale mbi eksportet e armëve, të siguruara nga Rrjeti Ballkanik i Gazetarisë Investigative, BIRN.

Këto dokumente tregojnë se si armët e vjetra kineze dhe shqiptare si dhe municionet janë eksportuar në Bullgari si pjesë përfshirëse e katër licencave të eksportit të lëshuara nga MEICO për kompaninë Alguns në vitin 2015.

Në të njëjtën kohë, Alguns ishte e punësuar si nënkontraktor i Komandës së Operacioneve Speciale të Pentagonit (SOCOM), si pjesë e përpjekjeve të SHBA-së për të furnizuar dhe trajnuar rebelët sirianë të cilët luftojnë Shtetin Islamik, i njohur gjithashtu si ISIS.

Ekspertët e armëve besojnë se Bullgaria nuk ka gjasa të ketë qenë destinacioni final i armëve dhe municioneve shqiptare, duke marrë parasysh vjetërsinë e tyre dhe faktin që Sofja ka një ushtri relativisht moderne dhe është anëtarë e NATO-s.

Alguns refuzoi të komentojë mbi sugjerimet e ekspertëve se vendet e Lindjes së Mesme ose të Afrikës ishin destinacioni potencial i armëve të importuara nga Shqipëria.

Kompania Alguns, e lidhur me shpërthimin vdekjeprurës

Roli i Alguns në programin e armatosjes dhe trajnimit të rebelëve sirianë u bë publik për herë të parë në Qershor 2015, kur Francis Norwillo, një veteran 41 vjeçar i marinës amerikane vdiq si rezultat i shpërthimit të një predhe antitanku në një poligon qitjeje në fshatin e Aveno-s në Bullgarinë Qendrore. Ky poligon është pronë e prodhuesit shtetëror bullgar të armëve, VMZ Sopot.

Email-et dhe kontratat e siguruara nga BIRN nga një padi gjyqësore në Amerikë dhe informacionet nga burime njerëzore në Bullgari japin të dhëna të reja mbi këtë incident.

Përfshirja e Alguns në këtë shpërthim mbetet e debatueshme, por pranohet se kompania kishte një rol kyç në organizimin e qitjeve në poligon në vigjilje të incidentit vdekjeprurës.

Norwillo dhe kolegu i tij i plagosur, Michael Dougherty ishin punësuar nga Pentagoni përmes një kontrate me vlerë 28 milionë dollarë, e cila përfshinte trajnimin e rebelëve sirianë në qitje me armë të ndryshme të stilit sovjetik. Sipas një padie të ngritur në Florida nga e veja e Norwillo-s dhe nga Dougherty, ata kanë udhëtuar në Bjellorusi dhe pastaj në Bullgari, në mënyrë që pajisjet të testoheshin para hapjes në kampin e trajnimit në Jordani.

Dokumentet nga padia kundër tri kompanive amerikane të përfshira në këtë incident – Purple Shovel, Skybridge Tactical and Regulus Global, hedhin dritë mbi dyshimet se predha antitank 30-vjeçare e prodhuar në Bullgari ishte refuzuar si e “pasigurtë” nga Pentagoni, i cili po blinte armë për rebelët sirianë.

Pas shpërthimit, autoritetet bullgare u shprehën se Alguns kishte marrë me qira poligonin dhe kishte siguruar predhën që shpërtheu. Në Shtator 2015, kompania u sanksionua me një gjobë prej  62,500 euro  pasi kishte dështuar të siguronte një leje nga Ministria e Ekonomisë në Bullgari për seancën fatale, por Alguns i mohoi akuzat dhe u pastrua më pas në Apel.

Gjykata vendosi se Ministria kishte kryer gabime të mëdha administrative dhe se nuk kishte arritur të provonte se Alguns kishte marrë me qera poligonin në ditën e aksidentit.

Purple Shovel, kontraktori kryesor i Pentagoni-t në këtë projekt i tha BIRN në një përgjigje me shkrim se kompania Alguns ishte përfshirë në këtë projekt nga nënkontraktori Regulus Global për të rezervuar seancat dhe siguruar municion për trajnimin.

Ai tha gjithsesi se aksidenti kishte ndodhur gjatë një të “shtëne rekreative” në fundjavë, pas përfundimit të trajnimit zyrtar.

Kalendari i trajnimit, i siguruar nga BIRN tregon se kompania Alguns e kishte rezervuar poligonin deri të premten e 5 Qershorit, si dhe zbulon se dy kompanitë shtetërore bullgare, VMZ Sopot dhe Arcus ishin përgjegjëse për trajnimin e kontraktorëve amerikanë me një shumëllojshmëri armësh dhe municioni të prodhimit sovjetik.

Trajnimi përfshinte llojin e mortajës së dorës, OG-7, e cila dështoi dhe si rezultat shkaktoi një shpërthim vdekjeprurës.

Skybridge Tactical, e cila kishte punësuar Norwillo dhe Dougherty ka argumentuar në dokumentet e gjykatës se shpërthimi ndodhi gjatë trajnimit zyrtar dhe se palët e dëmtuara duhej të kompensoheshin nga qeveria amerikane.

Regulus Global ka hedhur poshtë akuzat.

Ky incident nuk është i vetmi ballafaqim i Alguns me ligjin. Kjo kompani u gjobit me 1,000 euro në Qershor 2016, pasi nuk kishte siguruar dokumentacionin e duhur për një dyqan municionesh që mbante në Sliven, në jug të Bullgarisë.

Destinacioni final i armëve, në “Lindje të Mesme apo Afrikë”

Lufta në Lindjen e Mesme ka shkaktuar një rrjedhje të paparë të armëve dhe municioneve nga Ballkani ndërkohë që Bullgaria luan një rol të rëndësishëm si vendburim armatimesh dhe nyjë shpërndarjeje për ndërmjetësit e armëve.

I pyetur për blerjen e stoqeve të vjetra të Shqipërisë nga Alguns, Pieter Wezeman i Institutit Ndërkombëtar për Kërkime mbi Paqen në Stokholm- një burim kryesor i informacioneve mbi tregtinë e armëve, beson se nuk ka gjasë që Bullgaria të jetë destinacioni final i municioneve, duke marrë parasysh vjetërsinë e tyre.

Ai tha se këto pajisje mund të kenë përfunduar në Siri, Jemen ose ndoshta në Afrikë.

“Ekzistojnë disa skenarë të mundshëm,” shpjegoi Wezeman. “Njëri prej tyre mund të përfshijë transferimin e armëve në Siri ose Jemen. Një tjetër; zyrtarë të korruptuar në Afrikë mund ta kenë blerë atë si pjesë e ndonjë skeme mashtruese. Armët e tepërta funksionojnë shpesh në Afrikë për të legjitimuar eksportet, edhe pse në këto raste dyshohet shpesh për korrupsion”.

SOCOM nuk iu përgjigj në mënyrë direkte pyetjeve nëse kishte blerë municione kineze nga Shqipëria si pjesë e programit të saj sirian, duke thënë se gazetarët duhet të “flasin me Alguns mbi aktivitetet e saj”.

Alguns refuzoi të shpjegonte se çfarë kishte bërë me pajisjet, pasi ajo mbërritën në Bullgari.

Purple Shovel i tha BIRN në një përgjigje me shkrim se ajo nuk i kishte blerë armatimet kineze dhe se “asnjëherë nuk kishte bërë biznes drejtpërdrejt me Alguns”.

Tirana ka një histori të trazuar sa i përket eksportit të armëve nga rezervat e saj të mëdha të municioneve kineze, të furnizuara në vitet 1960-1970, kohë kur Pekini ishte përkrahës kryesor ushtarak i Shqipërisë gjatë regjimit komunist.

Në vitin 2007, ndërmjetësi i armëve AEY me bazë në Florida i shiti miliona fishekë të vjetër kinezë Pentagonit për t’i përdorur në Afganistan. Plumbat u ripaketuan në kuti kartoni, në mënyrë që të dukeshin si prodhim shqiptar, duke shmangur kështu embargon e municioneve kineze. Pronari i firmës, Efraim Diveroli u dënua me 4 vite burg për mashtrimin në vitin 2011.

Ndërsa në vitin 2011, tetëqind mijë copë municione kineze të cilat duhej të ishin dërguar nga Shqipëria drejt Emirateve të Bashkuara Arabe u devijuan në mënyrë të paligjshme te rebelët libianë.

Ministria e Mbrojtjes në Shqipëri tha se Alguns kishte siguruar dokumentet e duhura për eksportimin e armëve në Bullgari dhe se ajo kishte verifikuar se kompania “nuk është përfshirë në veprimtari kriminale”.

Ministria shtoi se çdo ri-eksportim i armatimeve kërkon pëlqimin e tyre, ndonëse është dokumentuar gjerësisht se kjo pikë shpeshherë nuk përmbushet.

Lidhjet e Alguns me Shqipërinë duket se shkojnë përtej blerjes së municioneve të vjetra, duke marrë parasysh se kjo kompani u përpoq të siguronte një kontratë qiraje për fabrikën e armëve të epokës komuniste në qytetin e vogël të Poliçanit.

Por në një deklaratë me shkrim të dhënë për BIRN, u tha se plani ishte anuluar.

Image

Lidhjet e krimit të organizuar

Pronari i Alguns, Alexander Dimitrov është gjithashtu një ish-partner biznesi i figurës famëkeqe bullgare të krimit të organizuar, Boyan Petrakiev Borisov, i njohur si“Baroni”.

Dokumentet nga regjistri i biznesit në Bullgari tregojnë se Dimitrov themeloi kompaninë Alguns Ltd në vitin 2008 në Sofje. Tregtia e armëve është aktiviteti kryesor i kompanisë.

Në vitin 2004, Dimitrov dhe Petrakiev ishin bashkëpronarë të një kompanie skrapi të quajtur SIB Metal. Dimitrov thotë se regjistrimi i kompanisë u anulua gjatë procesit të aplikimit dhe se ai nuk e ka parë Petrakiev që prej asaj kohe.

Në një raport të Qendrës së Kërkimeve Policore të Ministrisë së Brendshme, Petrakiev përshkruhet si një shembull i “një figure të fortë të botës kriminale”.

Dokumenti i publikuar në vitin 2010 shpjegon se Petrakiev ka qenë i dënuar dhjetë herë si dhe ai u ballafaqua me tetë çështje të tjera për një numër të madh krimesh. Akuzat përfshinin vjedhje makinash, huliganizëm, përdhunim, mbajtje e paligjshme e armëve dhe drogës dhe pjesmarrje në një grup të organizuar kriminal.

Në vitin 2009, Petrakiev u shpall fajtor për drejtimin e një grupi kriminal të përfshirë në falsifikimin e kartave të kreditit në tetë shtete.

Në vitin 2012, ai u arrestua dhe u burgos për drejtimin e një kazinoje të paligjshme.

Kategori
Uncategorized

Po t’i kishe bërë Francës atë që na bëre neve…

Po t'i kishe bërë Francës atë që na bëre neve...

Franca do të të kishte dhuruar mbase ‘dekoratën’ e Robespierit. Edhe ai e nisi si liberator dhe e mbylli si tiran.

Nga Flutura Açka/

Edhe pse është një nderim për vendin tim, jam e keqardhur të them…

Nëse do t’i kishe bërë Francës atë që na ke bërë neve:

– ta betonoje Parisin, siç ke bërë me Tiranën (ti dhe shokët e tu qysh prej 1990-tës), duke e kthyer në qytet të pajetueshëm,
– ta ktheje Francën të gjithën në Lazarat,
– të promovoje veten me taksat e francezëve si artist i madh, pa menduar qoftë për një të vetëm artist tjetër që kan nevojë të mbështetet,
– të botoje dhe promovoje një librin tënd te armiku më i betuar i Francës (ku do të shaje dhe pështyje francezë, qofshin edhe ‘armiq’ të tu politikë),
– të shpallje në atë kutizën tënde virtuale francezët që nuk të kanë shumë me qejf, në armiqtë e tu dhe t’i rekomandoje të vazhdonin të hanin përshesh diku tjetër, edhe pse je edhe kryeministri i tyre dhe je i detyaruar, së paku ligjërisht, t’i duash të gjithë,
– ta quaje kazan median franceze që fundja të promovoi dhe mbështeti kur ishte zog i lirë, dhe na jepje sadopak shpresë atyre viteve të para kur përhapje si çdo demagog kokëkrisje lirie, dhe plot e plot si këto, që do t’i shqyrtojë historia e cila i ndan burrat e shtetit nga burrecët e shtetit,

Franca do të të kishte dhuruar mbase ‘dekoratën’ e Robespierit. Edhe ai e nisi si liberator dhe e mbylli si tiran. Por, të mësuar tani me lirinë dhe me durimin shqiptar (si asnje popull në botë), do të të duartrokasim. Të paçim!
Kreditet për foton: Bujar Kapexhiu

Kategori
Uncategorized

Unë e ndava Mitrovicën.

Komandanti i Forcave Speciale franceze, Zhak Hogar, ka pranuar se ishin trupat franceze ato që e ndanë Mitrovicën në vitin 1999. Detyra jonë ishte të vendosnim një vijë ndarëse mes shqiptarëve dhe serbëve. Këtë e bëmë në lumin Ibër, zbulon ai.
Zhak Hogar, njeriu që, sipas dëshmisë personale, ka ndarë Kosovën, ka publikuar një libër në Beograd me titull “Evropa vdiq në Prishtinë”.
Në një intervistë për gazetën serbe “Novosti”, ai ka evokuar kujtimet nga angazhimi i tij ushtarak në Kosovë, kur shërbente si komandant i Forcave Speciale franceze.
Ai kishte qëndruar në Kosovë vetëm 15 ditë, prej nënshkrimit të Marrëveshjes së Kumanovës deri në hyrjen e trupave të NATO-s. Qëllimi i tij ishte të publikonte librin në 15-vjetorin e “agresionit” të NATO-s në Serbi.
“Në fund të vitit 1988 kishim filluar të shqyrtonim operacionin ushtarak kundër Serbisë, që do të thotë se gjithçka ishte e planifikuar më herët. Në mediat franceze në atë kohë dëgjonim se si serbët e këqinj po i dëbojnë shqiptarët e mirë. Nuk e njihja Ballkanin prandaj pritja ime ishte t’i takoj këta serb të ligj që po kryenin spastrim etnik, siç thoshte e “vërteta zyrtare”. E zbuluam se në fakt ishte krejt e kundërta”, deklaron Hogar për gazetën “Novosti”, transmeton Politiko.net.
-Me çfarë përshtypjesh po shkonit në mision?
Faktet e para m’i tregoi babai, që është gjeneral në ushtrinë franceze. Në familjen time ka ekzistuar një traditë e miqësisë francezo-serbe, e cila më kishte mbetur në kujtime si e mjegullt nga fëmijëria, por babai ma përkujtoi. Ma tërhoqi vërejtjen se nuk është gjithçka ashtu siç shkruhej në media dhe më këshilloi të mos jem i ashpër me serbët.
-Çfarë zbuluat në terren?
Kam negociuar me oficerët serbë hyrjen e trupave franceze. Pritja, natyrisht ishte e ftohtë, por njerëzore. Ju thashë që nuk po vij si armik, por si një ushtar që po zbaton detyrat. Shumë shpejt në terren e kam zbuluar se serbët janë profesional dhe e mbajnë fjalën, ndërsa shqiptarët vazhdimisht përpiqen të thyejnë marrëveshjet.
-Si sillej UÇK?
Grabisnin pronat, zbraznin qytete të tëra për një natë, si p.sh. në Vushtrri. Vrisnin, me shumicë dhe pakicë. Shpresoj se udhëheqësit e tyre së shpejti do të përgjigjen para drejtësisë. Zbuluam lista me urdhra për likuidim të serbëve dhe shqiptarëve jolojalë me vulë të UÇK-së. I kemi dorëzuar këto dokumente te shefat, por kurrë s’kemi dëgjuar më për to. Se UÇK ka qenë bashkëbisedues i privilegjuar i BE-së paraqet shtrembërim të historisë, shkelje të së drejtës ndërkombëtare dhe kthim prapa të botës së civilizuar.
-Ju vet e keni vizatuar një hartë të re në këtë pjesë të Ballkanit?
Kur arritëm në Mitrovicë, kishte një rrezik të madh për përleshje. Tensionet ishin të mëdha, situata emergjente. Detyra ime ishte t’i ndaja palët e konfrontuara dhe ndarja përmes lumit Ibër m’u duk si zgjidhja më e drejtë. Vendosa t’i ndaj dy komunitetet në urë.
-A ua sugjeroi kush këtë ide?
Jo! Vendimin e kam marrë vet, në bazë të vlerësimit. Nganjëherë disa gjëra në terren realizohen më lehtë se sa kur i mendon.
-Keni shkruar raporte të cilat nuk u kanë pëlqyer eprorëve tuaj…
Kam shkruar vetëm të vërtetën. Nuk kam pasur asnjëherë ndonjë problem për këtë, por kam kuptuar se ajo çfarë po thoja ishte në kundërshtim me politikën zyrtare franceze. Shpejt e kam kuptuar se detyra ime kryesore ishte të ruaj jetët njerëzore. Ushtria franceze është profesionale, me vlera të larta morale. Kur ata që e quajnë veten ushtarë, sulmojnë murgjët e pambrojtur, siç ka bërë UÇK, çfarë ju mbetet tjetër veçse të mbroni të pafuqishmit dhe të përlesheni me sulmuesit? Këtë edhe e kemi bërë, prej fillimit.
-Çfarë do të ndodhë me Kosovën?
E vetme nuk do të mund të mbijetojë. Ose do t’i kthehet Serbisë, ose do t’i bashkëngjitet “Shqipërisë së madhe”, asaj që e pamë në hartë gjatë ndeshjes së fundit në Beograd. Por një Shqipëri e tillë do të ishte jetëshkurtër. Pavarësisht politikës ditore, serbët kurrë nuk do të pajtohen me humbjen e përhershme të djepit të tyre historik dhe kulturor. Nëse diku keni një popullsi shumicë, nuk do të thotë se ajo është territor i juaj.
Zhak Hogar e ka braktisur ushtrinë qysh në vitin 2000- për shkak të Kosovës.
“Më ka lënduar shumë fakti që ishim në anën e gabuar”, thotë Ogar. Sot, ai është në krye të dy ndërmarrjeve që merren me konsulencë dhe investime të jashtme si dhe me siguri.

Kategori
Uncategorized

28 Mars 1997, ku humben jeten, ne funde te detit, 119 njerez, te rritur dhe femije, qe donin ti shpetonin atij makabriteti ku ishte futur vendi,

Kostandin Koliqi/ ish drejtues i SHIU për bregdetin.

Ne kujtim te ngjarjes me te rende te atyre diteve te zeza, te kaosit shqiptare , te dates 28 Mars 1997, ku humben jeten, ne funde te detit, 119 njerez, te rritur dhe femije, qe donin ti shpetonin atij makabriteti ku ishte futur vendi, po shkepus, nga materiali kryesor qe ben fjale per ato ngjarje, pjesen e ngjarjes se Otrantos. Me shume me nxitin fjalimet qe mbajne politikanet, ne kujtim te ketyre diteve te menxyrta ku premtojme te gjejne te verteten dhe ti ndeshkojne fajtoret por ka kaluar 20 vjete dhe megjithse e veteta eshte sheshit, ata vetem flasin dhe ne vetem i degjojme dhe nuk u kerkojme spjegime……
Le ta lexojne edhe njehere te verteten…….

…….. Më dt 25 Mars, informohem se, në Vlorë është bërë plani për të marrë një anije nga Saranda, dhe me të, do të niseshin klandestinë për në Itali. Në Vlorë nuk kishte asnje anije. E vetmja anije që kishte mbetur, që mund të lundronte ishte Kater i Radës, ne Sarande, i vogël, i vjetër dhe me shërbim të kufizuar portual.
Më dt 26 Mars, anija vjen në Vlorë, nga Sarande, prurja e saja e organizuar nga Zani Caushi dhe menjehere, vihet nën sundimin e « Sulltanit të Vlorës » sic kishte qejf të quhej Zani Caushi . Menjëherë u hap lajmi se do të nisej për në Itali një anije luftarake, kundrejt pagesës prej 1,5 million liretash për person. Turma njërëzish, afroheshin por kur merrnin vesh se pronari ishte Zani Caushi, largoheshin për vetë namin, prej krimineli që ai kishte, në tërë vëndin, jo vetëm në Vlorë. Atëhere, në Vlorë, shkon z. Arben Malaj, në atë kohë Ministër i Financës të Qeverisë të Pajtimit Kombëtar, futet në port, i afrohet anijes, gjithmonë në shoqërinë e Zanit dhe shokëve të tij. Kjo në mëngjesin e dt 27 Mars. Menjëherë, u hap lajmi se anija ishte e Arben Malajt, Zani ishte vetëm arkëtari. Kështu u rrit besimi tek njërëzit, të cilët ishin aty rreth e rrotull dhe mbushën menjëherë anijen, në të cilën hypën 153 veta dhe u nisën drejt Italisë. Tashmë, historia e anijes dihet , por unë dua t’ju them atyre që e mbytën dhe atyre që kërkojnë trupat e të afërmve të kërkojnë, jo 80 veta, por 119 njërëz të mbytur. Dua tju kujtoi se në ato lista emrore që hypen në atë mjet lundrues, ishin edhe 22 vajza qe benin pune e prostitutes, të kthyera nga Italia, para krishtlindjeve, por që nuk gjetën afrimin nga familjet e tyre, ose munde ti kene detyruar te niseshin sepse ishin burim i mire te ardhurash finaciare edhe per familjaret…..dhe nuk u ngeli gjë tjetër, vec të kthehen prap tek semaforët, për të nxjerr bukën per vehte, per familjaret dhe tutoret e tyre por edhe fitimet e atyre që tashmë kishin marrë drejtimin e vëndit……ketu kujtoi qe nga fundi i Prillit apo fillimi i Mait, me bien te degjoi nje bisede te incizuar, midis Zanit dhe ministrit, te cilit i kishte vajtur ne zyre me nje mikun e vete dhe i thoshte : « eejjjj luaje bithen venit kur te vij uuuu, apo harrove lyretat qe i shtyje me gju ne kellef te jastekut……mere kete mikun time ne ministrine tene se e kam te besuar…..dhe ajo e qeshura karakteristike e nje servili dhe frikacaku e ministrit……

Kategori
Uncategorized

Rrëfimi i rrallë i Fatmira Hajdarit: Çfarë më tha Azemi para se të vdiste!

Fatmira Hajdari, foli për herë të parë pas vrasjes së bashkëshortit dhe babait të tre fëmijëve të saj, Azem Hajdarit, pesë muaj më pas.

Në këtë rrëfim për revistën Klan të datës 28 shkurt 1999, gazetarja Rudina Xhunga e ka pyetur për momentet e fundit të Azem Hajdarit dhe Fatmira ka treguar gjithçka.
18 vjet më pas, dritare.net po e sjell të plotë rrëfimin e zonjës Hajdari, me gjithë detajet dhe emocionet e asaj kohe, kur Tirana u përfshi në një luftë, një vit pasi kishte kaluar ’97 e tmerrshme.

Nga Rudina Xhunga

Ka mbetur e vetme me tre fëmijë dhe tani jeton vetëm që të rrisë ata. Me djalin tre muajsh shkon në varreza, ku i tregon për të atin. “Më ka mbetur peng që s’e pa, s’e puthi njëherë, s’e mori dot në krahë, s’i vuri emrin që deshte”. Për herë të parë pas vrasjes, gruaja e Azem Hajdarit, rrëfen tragjedinë e saj.

Ndërsa kishin kaluar 10 ditë pas datës së paracaktuar për të lindur, i vogli Hajdari nuk po jepte asnjë shenjë jete. Mjekët bënin analiza, konsultoheshin, por nuk i thoshin asgjë nënës, duke e siguruar se gjithçka shkonte mirë.

“Një mbrëmje u çova nga gjumi dhe nisa të rrotullohesha nëpër shtëpi. Prekja barkun dhe nuk ndjeja asgjë, madje as dhimbje. Të nesërmen shkova për të takuar doktor Halim Kosovën që ishte kujdesur për mua gjatë gjithë shtatzënisë. “Doktor kam vendosur – i thashë. Do lind sot. Me operacion”. Fatmira Hajdari tregon se mjekët pikërisht kësaj i druheshin. Fëmija ishte shumë i madh dhe kjo ia pengonte rrotullimin në bark, ndaj lindja kishte për të qenë e vështirë, shumë e vështirë. Por asgjë nuk ishte më e pamundur për gruan, e cila nuk reagoi as kur të afërmit e rreshtuar para sallës së operacionit i jepnin dorën dhe e përqafonin, sikur do ta shikonin për herë të fundit. Ndërsa të gjithë qanin, ajo ndaloi për një çast, hodhi një vështrim në boshllëk dhe foli sikur t’i fliste të shoqit, vrarë dy muaj më parë: “Unë mund të vdes, por fëmija do të lindë. Kjo ka rëndësi…”

Ora shënonte 12.15 minuta. Sapo kishte kapërcyer mesnata e së martës për të hyrë në të mërkurë 2 dhjetor. Narkoza e zuri ndërsa përsëriste pa pushim “Kiri, Kiri”. Po me emrin e djalit të madh në gojë, i doli narkoza. Si nëpër ëndërr dëgjonte: “Fatmira ke bërë djalë, por çfarë djali! Nuk kemi parë fëmijë më të madh”. Nga korridori vinin britma gëzimi: “Djalë. Lindi Azemi!”

“Unë nuk e pashë fëmijën deri të nesërmen. Isha shumë rëndë. Vetëm të enjten, dy ditë pas lindjes, kur ma sollën dhe ma vunë në gji, hapa për një çast sytë dhe psherëtiva. Për herë të parë, pas kaq kohësh, u ndjeva e çliruar. Zoti më kishte dhuruar një djalë. Kisha plotësuar amanetin e Azemit. Pak e pashë tim bir, pastaj ma morën sërish dhe unë mbylla sytë për të mbetur vetëm me lumturinë time të dhimbshme.”
TANI QË AZEMI MBUSHI 3 MUAJ

Fatmira pothuaj nuk e thërret në emër topolakun, syçelët, që reagon gjithë energji pas çdo lëvizje të së ëmës. Ai i shtrëngohet në gji, ndërsa ajo e përkëdhel duke e quajtur shpirt, zemër, nënë. “Sesi më duket t’i thërras Azem. Megjithatë nuk mund të mos i vija këtë emër. E kishin vendosur të tjerët para meje dhe s’kisha si t’i kundërshtoja. Por e kam shumë të vështirë. Kur të rritet dhe pak, do t’i them Azem i vogël”.

Për beben që lindi 5 kilogram, Fatmira tregon se në maternitet treguan kujdes të jashtëzakonshëm. “Jo vetëm doktor Halimi, i cili më ndoqi gjatë gjithë kohës, por të gjithë mjekët në maternitet më rrethuan mua dhe fëmijën me shumë përkujdesje. I falënderoj të gjithë”. Edhe tani, që Azemi është në shtëpi, nuk mungojnë ledhat dhe përkëdhelitë.

“Sytë e të gjithëve janë tek ai”, thotë nëna. “Kur mbushi 40 ditë, megjithëse ftohtë, e vesha trashë dhe e çova në varreza. Kunatat kundërshtuan pak, se kishin merak për shëndetin, por nuk mund të mos e çoja të takonte të atin. Azemi kishte pritur aq shumë ta njihte fëmijën e tij. Më ka mbetur peng që s’e pa, s’e puthi njëherë, s’e mori dot në krahë, s’i vuri emrin që deshte. Azemi i vogël, shikonte gjithë çudi varrin, fotografinë e babait që iku nga jeta pa ardhur ai. Unë s’i mbajta dot lotët ndërsa flisja me tim shoq atë ditë. I tregoja për djalin tonë dhe s’mundja, por e mblodha veten kur Kiri më kapi prej dore: Mos qaj – më tha. Deshi Zoti dhe e la babin në jetë derisa solli dhe vëllain tonë. Poqe se nuk do donte, do e kishte marrë qysh atëherë kur i bënë atentat në parlament. I dhashë të drejtë tim biri. Mblodha fëmijët dhe të katërt u nisëm të përqafuar për në shtëpi”.
PAS ATENTATIT NË PARLAMENT

Më 18 shtator 1997, Fatmira po shtypte në kompjuterin e zyrës së statistikave në ministrinë e Drejtësisë, ku ajo punonte. Befas Kiri, djali 14 vjeçar që atë ditë shoqëronte të ëmën, ndezi radio Kontakt, nga ku u dëgjua: “Mazreku plagosi Hajdarin në Parlament”. Fatmira kujton që lëshoi një piskamë të tmerrshme dhe ndërsa sytë nuk i shikonin më, zbriti shkallët vërtik dhe iu drejtua të parës makinë që ndeshi poshtë. Bashkë me djalin u nis për në spitalin ushtarak, ku Azemi i mbytur në gjak qëndronte shtrirë në një krevat, i rrethuar nga një turmë njerëzish. “Vuri buzën në gaz sapo më pa. Pastaj më tha, me një zë që mezi i dilte nga gjoksi: Nëse je gruaja e Azem Hajdarit mbaji lotët. Unë s’kam gjë, mos u bëj merak”.

Kohë më pas, kur e mori veten, më tha se donte shumë të kishim dhe një fëmijë tjetër. “Siç e sheh, mua më kanë në shënjestër. Vërtet shpëtova, por ku i dihet më vonë. Të paktën të të lë edhe një fëmijë”, më thoshte shpesh. Në mars mbeta shtatzënë. Pasi pashë ekon, shkova në shtëpi dhe i telefonova Azemit në zyrë. Jam shtatzënë, shqiptova, ndërsa ai e mbylli receptorin dhe sa hap e mbyll sytë arriti në shtëpi. Më përqafoi fort dhe u shtri përtokë duke u puthur me fëmijët, Kirin dhe Rudinën. “Deri tani vendin e parë e keni pasur ju, por do të na vijë një bebe dhe do t’ia lini atij vendin. Megjithatë mos u mërzisni, babi do ju dojë si gjithmonë”, përsëriste Azemi atë ditë dhe vetëm vërtitej në shtëpi i lumtur. S’e kisha parë kurrë më parë aq të kënaqur, madje as kur do lindte fëmija i parë. Atë ditë më tha të mos e shikoja në eko në do ishte djalë, apo vajzë. “Është keq, na erdhi një dhuratë nga Zoti dhe s’ka rëndësi ç’është derisa të dalë dhe të hapë sytë”. Dhe unë kështu bëra, e ndalova mjekun të ma tregonte seksin e fëmijës. Megjithatë dëshiroja shumë të lindja djalë, e sigurt se këtë donte fort Azemi.
Gjatë gjithë shtatzënisë sime, ai kujdesej që të mos shqetësohesha dhe gjithçka të shkonte mirë. Më prekte shpesh barkun dhe përsëriste se nuk kishte durim deri sa të vinte nëntori dhe të lindja. Nëntori erdhi, por iku Azemi. Nuk e priti dot të birin…”

“AZEMIN DO TA VRASIN”

Pas atentatit në Parlament, erdhi Miloti kur Azemit i zunë pritë, bashkë me djalin. Shpëtoi dhe atëherë. Pastaj Tropoja. Iu luta të mos shkonte, se nuk prisja ndonjë të mirë nga vajtja e tij atje. Më tha të mos shqetësohesha: “Ç’do të thonë njerëzit atje, nëse unë kam frikë të shkoj në shtëpinë time – qenë fjalët e fundit”. U nis dhe unë gjithë kohës prisja me gjak të ngrirë, derisa në mesnatë ra një zile telefoni. “Azemit i bënë atentat”. Është gjallë, ishin të vetmet fjalë që shqiptova. “Po – më thanë”. Kaq dëgjova, mbylla receptorin dhe u mbyta në vaj. Nuk kisha më fuqi të prisja gjëma, po çmendesha nga aq shumë atentate dhe prita. Atë natë e ndjeva më fortë se kurrë se Azemin do ta vrisnin. Ishte thjeshtë çështje kohe”. Fatmira pohon se edhe Azemi ishte i sigurt për këtë. “Por ai kishte vendosur të vdiste. Po t’i druhej vdekjes do të kishim ikur jashtë të gjithë, por ai nuk donte të largohej nga Shqipëria”. Edhe për një tjetër gjë është e sigurt e veja e Azem Hajdarit. “Shteti i paralajmëruar për vdekjen e deputetit, jo vetëm nuk mori asnjëherë masë për ta mbrojtur, përkundrazi, e bëri gati për të vdekur. E çarmatosi për t’ia u lënë në duar të papërgatitur vrasësve, pasi i hoqi armën dhe rojet e tij, që i shpalli persona në kërkim”.

ÇFARË NDODHI NJË NATË DHE NJË ORË PARA VRASJES

Një natë para vrasjes, më 11 shtator, Fatmira kujton se Azemi erdhi më shpjet se zakonisht në shtëpi. “Vërtitej i shqetësuar dhe gati nuk fliste me askënd. E pyeta çfarë kishte, por nuk më dha përgjigje. Hëngri shpejt dhe u bë gati për të fjetur qysh në orën 20.00. Befas dëgjoj nga dhoma tjetër të fliste në telefon. Po jepte intervistë në radion Kontakt. Hapa radion. Dëgjova që Azemi kishte një zë çuditërisht të qetë. Më janë ngulitur në mendje fjalët e tij: “Deklarata e Lisbonës ishte e poshtër. Të mos e lëmë atë kriminel të zbresë në Rinas”. E kishte për Nanon. Kur mbaroi e pyeta, pasi nuk dija gjë për deklaratën e kryeministrit. Azemi ishte shumë i mërzitur për gjithë ç’kishte thënë Nano për një agjenci të huaj. Kosova ishte ajo çfarë ai kishte më shumë për zemër. Dëgjonte çdo ditë lajmet dhe sapo në televizor tregohej ndonjë vrasje, apo mizori serbe, ai edhe qante. “Mos më daltë shpirti pa shkuar në Kosovë”, thoshte. Por nuk shkoi dot kurrë. Për tre muaj, deri katër ditë para vrasjes, ne kishim mbajtur në shtëpi një familje kosovare prej 13 vetësh. Qëndruan në shtëpinë tonë, si në shtëpinë e tyre dhe unë ndonëse e rënduar nga barra iu shërbeva si njerëzve të mi. Kjo e kënaqte shumë Azemin”.

Të nesërmen, më 12 shtator, ai doli herët nga shtëpia. Fatmira e përcolli te shkallët, kur ai i tha se do të nisej për një miting në Fier. U kthye nga ora 18.00, orë kur telefonoi nga zyra. “Unë atë ditë nuk ndihesha mirë, fëmija jepte shkelma në bark dhe iu luta të dilnim bashkë me dy fëmijët të pinim një kafe në zyrë. Ma dërgoi shoferin dhe zbriti nga zyra për të pirë një kafe dhe limonadë në një lokal përballë PD-së. Atë ditë kisha veshur për herë të parë një fustan të bardhë me pika bojëqielli. Kur Azemi po zbriste shkallët e PD-së duke folur me celular, m’u duk çuditërisht shumë i bukur. Po, po, më është dukur atë ditë më i bukur së kurrë”.

Pasi ndenji pak me familjen, Hajdari pa orën. Ishte 20.10 minuta e të shtunës 12 shtator. Përqafoi fëmijët, puthi gruan, me gjithë romuzet e shokëve në kafe, që duke e ngacmuar i thoshin se gruaja nuk puthet në sy të të tjerëve. “Po shkoj në PD, të pyes doktorin çfarë programi kemi për nesër, do shoh dhe lajmet e “Shijakut” për mitingun e Fierit dhe do vij në shtëpi, se jam i lodhur”, këto qenë fjalët e fundit të Azem Hajdarit me gruan e tij. Mandej Fatmira dhe fëmijët u nisën për në shtëpi, për të pritur atë që nuk erdhi kurrë më.

“NUK DUA T’I NJOH VRASËSIT”

Ndërsa Kiri dhe vajza e vogël Rudina luanin me letra, Fatmira Hajdari shkoi me nxitim të ngrinte telefonin. “Azemit i kanë bërë atentat,” – dëgjoi si nëpër tym frazën që i druhej aq shumë kohët e fundit. Dhe pa mbyllur receptorin nga vinte ende zëri që fliste, hapi radio Kontakt. “Azem Hajdari ndërroi jetë në spitalin ushtarak”, ishte ky lajmi që sapo transmetoi radio.

Një ulërimë e tmerrshme trembi shtëpinë, ndërsa gruaja pa ndjenja u lëshua në krevatet e dhomës së fëmijëve. “Kur erdha në vete dhe shkova të shoh djalin dhe vajzën kuptova se duhet të bëhesha e fortë, ndryshe mund të humbisja edhe djalin. Kiri ndërkaq kishte thyer gjithë ç’i kish kapur syri dhe kur unë u futa në dhomë, ai i binte me grushte xhamave të dritareve. Ndërsa e pashë ashtu të larë në gjak, gëlltita dhimbjen time, mbajta lotët dhe ia rrëmbeva djalin nga duart atyre 4 burrave që e kishin shtrënguar për të mos e lënë të thyente më. “Bir – i thashë, gënjejnë të gjithë. Babi është gjallë”. Për gati 10 minuta, mëmë e bir, vetëm përsërisnin si në jerm: “Babi është gjallë”.

Pasi kaluan pak çaste dhe të dy erdhën në vete, Kiri iu shtrëngua fort të ëmës në kraharor, pastaj nisi t’i përkëdhelte barkun. Erdhi dhe Rudina 11 vjeçare dhe të tre u shkrinë në përqafim dhe vaj. “Mos qaj mami, – dëgjohej zëri në ngashërim i Kirit. – I bën keq bebit. Babi edhe mund të ketë vdekur, por ne do mendojmë për bebin tani”.

Në gjithë ditët që erdhën më pas, Fatmira kujton se fëmijët nuk e lanë për asnjë çast vetëm. Ata i mbanin tërë kohës sytë nga barku i së ëmës, prej ku hidhte shkelma pa pushim një fëmijë shtatëmuajsh që e ndjente se diçka nuk shkonte në shtëpinë ku ai do vinte në jetë pas dy muajsh.

“Kur Azemin e sollën në shtëpi me arkivol, unë u struka pranë tij gjithë natën dhe e vajtova bashkë me fëmijët. Të nesërmen, para se ta varrosnim, u thashë dy fëmijëve: Ju të dy duhet ta mbani mend babin vetëm të gjallë, por unë duhet ta hap arkivolin dhe ta shoh, për herë të fundit. Më jepni leje. Po mami,- ishte përgjigja e të dyve, që dolën nga dera për të më lënë vetëm më Azemin. Kur ngrita kapakun e arkivolit, iu afrova tim shoqi. I putha ballin, i mora dorën. E kishte të çarë nga plagët. Ia shtrëngova pa i folur, derisa më kapi një ngërç kraharorin. Me një dorë mbaja dorën e tij, me dorën tjetër shtrëngoja foshnjën në bark, që më dukej sikur në atë çast do dilte. Kështu më lanë ndjenjat”.

Tani muaj pas vrasjes, Fatmira nuk do të flasë për vrasësit e Azemit. “Do gjenden një ditë. Ata njerëz që e kanë qarë, do ia gjejnë vrasësit. Ata janë shumë. Nuk e dija që Azemi kishte aq shumë miq. Por unë nuk dua as të flas për këtë, as të di kush janë vrasësit. Gjakun e Azemit ia fala Shqipërisë, këtë do të donte dhe ai. Për mua Azemi nuk ka vdekur. Shkoj në studion e tij dhe shfletoj librat që mbante gjithmonë pranë krevatit, shkoj në dhomën e gjumit, i mbaj erë rrobave që vishte dhe rri e pres. Mos hapet dera dhe hyn ai. Se ai nuk ka vdekur”, psherëtin ajo, gati sikur ta besonte që kjo është e vërtetë.

MIQTË E DIKURSHËM

E veja e Azem Hajdarit kujton fare pak gjithë ç’ndodhi ditën e varrimit të të shoqit. “E sjell ndërmend si nëpër mjegull atë rrëmujë të 14 shtatorit. Ishte e hënë dhe pas homazheve në shesh, do niseshim për në varreza. Hyra në makinë me vajzën, ndërsa djali më shpëtoi nga duart se donte të rrinte afër arkivolit. Befas pashë se makina po drejtohej nga bulevardi. Pyeta shoferin, i cili më shpjegoi se do bënin një ndalesë para kryeministrisë. Aty filluan të shtënat. Shtrëngova Rudinën që dridhej nga tmerri, ndërsa unë përsërisja s’është gjë jo. Për një çast makina më ndaloi para presidencës. Aty doja të zbrisja për të marrë djalin, kur pashë që gjithçka ishte mbuluar në tym. Për vete nuk kisha frikë, se unë nuk ndjeja më asgjë, por kisha vetëm merakun e djalit. Shoferi më futi në makinë me zorr, por unë kundërshtoja derisa më sollën djalin. Pastaj u nisëm për në varreza”.

E veja e Hajdarit nuk do të komentojë për rrëmujat që pasuan vdekjen e të shoqit. “Turma shpërtheu nga dhimbja që kishte për vrasjen e Azemit. Ishte diçka që duhej të pritej. Më thanë se kishin qëlluar nga kryeministria kur njerëzit ndaluan me arkivol para ndërtesës. Ata fyen të vdekurin. Nuk duhej ta bënin. Megjithatë unë nuk di tamam ç’ndodhi. Ato moment isha kthye në një dru, as ndjeja, as mendoja gjë”.

Zonja Hajdari përgënjeshtron që në varrimin e Hajdarit ka pasur pak njerëz. “Ishin shumë. Aq shumë sa s’e kuptova mirë ku po varrosej dhe të nesërmen nuk e gjeja dot varrin. Ishin njerëzit tanë dhe të gjithë të PD-së. Ishte dhe Doktori me bashkëshorten, të cilët më pas nuk patën mundësi të vinin në drekën që u shtrua në hotel Arbana. Edhe të tjerë munguan në drekë se ashtu rrodhën ngjarjet, ndërsa Tiranën e pushtoi frika”.

Vetëm një peng ka gruaja e ish-liderit demokrat. “I shikon këta njerëz në fotografi”, thotë ajo. Në mur pranë fotografisë ku familja Hajdari ka dal me Ibrahim Rugovën, është edhe një foto ku Hajdari ka dalë pranë Berishës, Pashkos, Imamit, Zogajt, etj. “Këta njerëz që tani janë në pushtet, nuk gjetën dot mënyrën të vinin për të më ngushëlluar. I kishte miq të gjithë. Kanë ngrënë drekat që kam gatuar unë, kur vinin të takonin Azemin. Nuk erdhi askush prej tyre. Veç Luan Hajdaragës që erdhi të më pyeste nëse doja të lindja jashtë, asnjë tjetër nga pushtetarët e sotëm, miqtë e djeshëm, s’e gjeti me vend të ngushëllonte fëmijët pa baba të njeriut që thonë në televizor, se e paskan pasur mik…”

“DO SHKOJ NJË DITË TA TAKOJ”

E martuar në moshën 16 vjeçare me Azem Hajdarin, ajo ka kaluar gati 17 vjet bashkëshortore. Në fillim kanë jetuar në Tropojë, ku edhe lindën dy fëmijët. Pasi Azemi nisi fakultetin për filozofi, Fatmira mbeti vetëm për pak kohë në Tropojë. Vetëm pas vitit ’90 familja u transferua e gjitha në Tiranë, ku pas shumë peripecish për strehim, u vendos më në fund në një vilë ndërtuar prej gjermanëve ku jeton dhe tani. “Kur bie shi, shtëpia mbushet me legenë për të pritur ujin, ndërsa jam munduar që të riparoj së paku tavanin në dhomën e bebit. Kur fryn erë e fortë mbështetem pas mureve dhe më duket sikur do i mbaj që të mos bien”, thotë ajo, gruaja e njeriut për të cilën tregohej se kishte jo pak pasuri. Tani Fatmira Hajdari është 33 vjeçe. Pret të mbarojë raportin e shtatzënisë për të shkuar sërish në punën e mëparshme. Me atë rrogë mendon se do mbajë në jetë dy fëmijët që ende shkojnë në tetëvjeçare dhe Azemin e vogël që pareshtur kërkon të pijë.

Kur e pyet nëse do ta lejojë Kirin apo dhe të voglin më vonë të ndjekin gjurmët e të atit në politikë, ajo hesht për një çast, pastaj përgjigjet: “Nuk do ndërhyj kurrë në jetën e tyre”. Sa për vete ajo thotë me shumë siguri: “Azemi për mua ishte jeta. Me vdekjen e tij humba jetën time. Tani mendoj vetëm të rris fëmijët. Kur ata të ecin vetë, unë do shkoj të takoj Azemin. Vetëm kaq kërkoj nga Zoti, të takoj sërish tim shoq…”

Kategori
Uncategorized

Reforma në Drejtësi është Antikushtetuese. E ka financuar bizmemeni Soros, jo Administrata Amerikane.

Jakup B. GJOÇA///
Vetë (Ish)kryetari i Komisionit Palrlamentar të Komisionit të Reformës në Drejtësi Fatmir Xhafa ka deklaruar publikisht, herë pas here, se Reformën në Drejtësi e ka financuar Fondacioni Soros. Asnjëherë, as për TRANSPARENCË nuk u bë publike kostoja financiare e Reformës në Drejtësi, që harxhoi Fondacioni Soros!!!
Fondacioni Soros është një veprimtari private biznesi, me të ardhura vjetore të deklaruara në qindra milionë dollarë. Pra, nuk është një shoqatë jofitimprurëse.
Atëhere, me logjikën e Tregut të Lirë:
Derisa Fondacioni Soros, si biznes privat investon dhe financon 100 % reformën kushtetuese në Drejtësi në Shqipëri, cilat interesa ekonomike do të mbrojë? Sa është fitimi ekonomik që synon Fondacioni Soros? Kush do ta paguajë përfundimisht koston e financimit të reformës në Drejtësi?
Reforma në Drejtësi është reforma më e rëndësishme kushtetuese, që është themeli i funksionimit të pushteteve në Republikën e Shqipërisë.
A mundet një fondacion privat, qoftë edhe Jofitimprurëse të financojë këtë reformë kushtetuese në çfarëdo vend demokratik?
Asnjë konstitucionist nuk mund të japë përgjigje pozitive kësaj pyetje.
Kurrsesi, nuk mund të lejohet nga këndvështrimi kushtetues, që një fondacion privat, qoftë edhe Jofitimprurës, të financojë 100 % një reformë në Drejtësi, reformë e cila kërkon edhe ndryshime të thella të Kushtetutës, që kanë të bëjnë me raportet e funksionimit të pushteteve.
Nëse një fondacion privat financon 100 % reforma kushtetuese të një vendi, atëhere, sipas Ligjit të Tregut, fondacioni privat ka parësore interesat e veta, sesa interesat demokratike të atij vendi që pranon reforma kushtetuese nga biznesi privat.
Kujtojmë, që Fondacioni Soros u përkujdes që Komisioni Parlamentar I Reformës në Drejtësi, (që çdo vendimmarrje e këtij komisioni parlamentar diktohej 100 % nga Fatmir Xhafa, misioneri i kryeministrit Rama dhe i Soros), të paracaktonte edhe specialistët e preferuar ndërkombëtarë dhe shqiptarë, që do të hartonin gjithë platformën e Reformës në Drejtësi.
Ky imponim i Soros ndaj Komisionit Parlamentar të Reformës në Drejtësi, që rrjedh nga financimi që i bëri reformës në Drejtësi, solli edhe konflikte politike midis institucioneve në Shqipëri, ku ministri i Drejtësi u shmang tërësisht nga pjesëmarrja dhe vendimmarrja për hartimin e Reformës në Drejtësi, në atë shkallë sa ministri i Drejtësisë nuk u pyet as për të përcaktuar specialistët, dhe kjo e detyroi ministrin e Drejtësisë Nasip Naço sa dha edhe dorëheqjen, duke deklaruar, se dorëheqja e tij do t’i japë mundësi edhe kryetarit të Komisionin Parlamentar të Reformës në Drejtësi të firmosë dhe vulosë Reformën në Drejtësi.
Fondacioni Soros, si financuesi 100 % i reformës në Drejtësi, mori në dorë edhe të gjitha të drejtat politike, që të hartonte atë platformë juridike të Reformës në Drejtësi, që do t’u shërbente më së miri interesave politike të segmenteve të caktuara të Politikës në Shqipëri.
Duke qënë se vendimmarrja për reformën në Drejtësi ishte që në fillim e njëanshme, pa asnjë konsensus të gjerë politik, jo vetëm midis mazhorancës dhe opozitës, por edhe vetë brenda mazhorancës (konflikti politik Kryetari i Komisionit Parlamentar të Reformës në Drejtësi me ministrin e Drejtësisë), atëhere edhe paltforma e Reformës në Drejtësi, që u hartua nga Fondacioni Soros, si financues I saj, u bë e atillë, që të mos miratohet me consensus politik. Opozita e bojkotoi Komisionin Parlamentar të Reformës në Drejtësi kur propozimet e saj për platformën e reformës në Drejtësi u injoruan nga shumica. Madje, Opozita përcolli te Komisioni i Venecias një platformë të saj juridike, me vërejtjet dhe propozimet e saj, që kishte ndaj draftit përfundimtar që hartoi Fondacioni Soros për reformën në Drejtësi.
Komisioni i Venecias, si një institucion ndërkombëtar i profilizuar në Fushën e të Drejtës Juridike, dha shumë rekomandime të specializuara për draftin e Reformës në Drejtësi.
2 ishin rekomandimet më të rëndësishme të Komisionit të Venecias ndaj draftit të Reformës në Drejtësi.
E para, numri i shumtë i institucioneve të Gjyqësorit, që do të ndërtohen në Shqipëri, që mund të vështirësonte kompetencat midis tyre, si edhe shpenzimet e mëdha që do të duheshin për të përballuar funksionimin e tyre.
Mirëpo, këto rekomandime nuk u pranuan nga Komisioni Parlamentar i Reformës në Drejtësi, ngaqë nuk u përshtateshin interesave të caktuara politike të hartuesve dhe porositësve politikë të Reformës në Drejtësi.
Fondacioni Soros, në kohën e Presidentit Obama, gëzonte mbështetjen politike të Administratës Amerikane, për shkaqet politike që dihen.
Pas zgjedhjes së Donald Trump në Presidencën e SHBA, Soros tashmë është kundërshtari politik i Presidentit Trump, aq sa Fondacioni Soros organizon në gjithë SHBA protestat antiTrump!
Atëhere, pyejtja më e thjeshtë dhe e logjikshme është:
-Po Reforma në Drejtësi në Shqipëri, që u financua, u hartua 100 5 nga Fondacioni Soros, a ka mbështetjen zyrtare të SHBA?
Deri tani asnjë deklaratë zyrtare nga Administrata e Presidentit Trump nuk është publikuar që Presidenti Trump mbështet Reformën në Drejtësi, që ka financuar dhe hartuar Fondacioni Soros.
Të mos keqkuptohemi. SHBA mbështet politikisht çdo reformë në drejtësi që i shërben forcimit të Demokracisë në Shqipëri.
Por, akoma Presidenti Trump dhe Administrata e Tij nuk kanë deklaruar zyrtarisht, që SHBA mbështet PIKËRISHT Reformën në Drejtësi që hartoi dhe financoi Soros.
Atëhere, vete Reforma në Drejtësi është ANTIKUSHTETUESE, e Pavlerë, Antidemokratike, derisa u hartua dfhe u financua 100% nga Fondacioni Soros, derisa Opozita në Shqipëri u përjashtua nga Vendimmarrja e Komisionit Parlamentar të Reformës në Drejtësi dhe nuk e ka dhënë konsensusin e saj politik për ligjet e Reformës në Drejtësi.
Parlamenti shqiptar, sot nuk mund të votojë dot asnjë ligj të Reformës në Drejtësi, derisa Opozita bojkoton Parlamentin dhe ligjet e Reformës në Drejtësi, nëse votohen vetëm nga deputetët e mazhorancës, do të jenë NUL, derisa nuk do të kenë votat e Opozitës

Kategori
Uncategorized

Skandali i ushqimeve, pas mishit brazilian, ja pija që po vret shqiptarët.

Ngjyra në këtë gotë tregon atë se çfarë ka mbetur nga një lëng frutash që të gjithë e konsumojmë dhe nuk e vëmë re se çfarë përbërje ka. Ky është një lëng frutash molle, që në fakt siç vërtetohet edhe nga këto foto dhe video të mbërritura në adresën e ‘Gazeta Express”, mbetja në fund të gotës është pikërisht koncentrati së bashku me ngjyruesit që përdoren për të përftuar një lëng që tregtohet si ndër më të mirët në treg.

Duke mos dashur aspak për të bërë një anti-reklamë për këtë lëng frutash, për të gjithë ata që konsumojnë një të tillë vlen të shikohen fotot dhe videoja për tu ndërgjegjësuar rreth efekteve anësore që mund të shkaktohen nga konsumimi i këtyre lëngjeve të prodhuar me koncentrate te rrezikshme.

Kategori
Uncategorized

Basha, o me mburojë, o mbi mburojë!

Basha, o me mburojë, o mbi mburojë!

Nga Arjan Çuri /

Në Spartën e lashtë, kur nënat nisnin bijtë e tyre si ushtarë në beteja luftarake, zakoni i qytetit legjendar, donte që para se t’i përcillnin, t’iu dorëzonin atyre mburojën, duke iu uruar: “O me mburojë, o mbi mburojë (I tan i epi tas)”. Kjo do të thoshte që prej djemve spartanë, pritej që ose të ktheheshin nga lufta si fitimtarë, pra duke e mbajtur në dorë mburojën e tyre, ose të vdekur, duke u transportuar mbi mburojën e tyre, që ishte aq e madhe, saqë shërbente edhe si vig mortor, për të rënët në betejë.

Këtë realitet spartan, të pazgjidhshëm dhe të pamëshirshëm, duket se ka zgjedhur të ndjekë si strategji politike, lideri i opozitës, Lulëzim Basha. Me fillimin e protestës që nuk dihej se kur do të mbaronte dhe me instalimin e çadrës, e cila e nxori praktikisht opozitën dhe popullin opozitar në rrugë, tashmë duket se as Basha vetë nuk e ka në dorë dhe as që e di fatin e tij apo fundin e kësaj historie. Në këtë pikë, ku kanë ardhur gjërat, janë rrethanat që e kondicionojnë përfundimin e tij dhe të partisë që ai drejton.

Kështu, Partia Demokratike, gjendet në një momentum politik të paprecedent dhe unik në historinë e saj, i dyti për nga rëndësia e fenomeneve që ajo di të prodhojë, në jetën politike shqiptare. I pari ishte rrëzimi i monopartitizmit dhe totalitarizmit në Shqipëri, duke e paraqitur veten e saj, si alternativë ideologjike opozitare e djathtë. Ndërsa i dyti, është ky moment, kur për arsyet që tashmë ajo i ka paraqitur, shpall se i heq vetes, mundësinë e përfaqësimit elektoral të një alternative politike opozitare.

Tashmë, Shqipëria kthehet në një realitet të frikshëm monist, pasi nëse krijohet kjo situatë, këto zgjedhje do të prodhojnë veç një realitet tragjikomik të partive të majta që konkurrojnë mes tyre. Këtë gjë, ato kanë filluar ta bëjnë edhe në bashkëqeverisje, si strategji për të shpëtuar nga faji, të cilin ia hedhin njëra-tjetrës, duke premtuar paradoksalisht madje, edhe vijimin e koalicionit. Por me këtë nonsens alogjik dhe atipik, do të merremi në shkrimet e ardhshme.

Në këtë pikë, ku kanë arritur gjërat, mund të ngremë pyetjen: “Çfarë mund të negociohet me opozitën?”. Nga mazhoranca vijnë sinjalet: “Gjithçka, përveç qeverisë teknike”. Nga çadra vjen përgjigja: “Asgjë, përveç qeverisë teknike”. Prandaj, mendojmë se gjërat kanë arritur në një pikë kyçe vlimi, ku nuk mban më dhe nuk ka sens, lënia për një kohë të gjatë në këtë gjendje, pasi mund të vijë momenti, dhe personalisht mendoj se ka ardhur, që rrethanat nuk do të mund t’i kontrollojë dot më askush.

Nisur nga paraqitja e fakteve, disa konkluzione janë shumë të thjeshta për t’u arritur, dhe nuk ia vlen të humbasim më kohë duke prodhuar diskurs politik, që veçse sa djeg kohë të vlefshme, që mund të përdorej për ta zgjidhur problemin.

Së pari, Basha, nuk ka rrugë tjetër veçse t’i qëndrojë deklaratave të tij deri në fund, kështu që hamendësimi i ndonjërit për të kundërtën është i pabazë. Tërheqja nga qëndrimi i tij, do ta nxirrte të dobët në sytë e elektoratit të tij, por edhe të shqiptarëve, që për hir të së vërtetës, dukej se deri tani, nuk e merrnin dhe aq seriozisht kërcënimin e tij për bojkot të zgjedhjeve. Në këtë logjikë, thirrjet e ndërkombëtarëve për heqje dorë nga bojkoti, apo edhe kërcënimi për izolim, nuk i bëjnë asnjë përshtypje Bashës, ndaj ai i quan ato broçkulla, pasi kthimi mbrapa, sjell pasoja fatale për të.

Basha e ka realizuar qitjen, dhe shumë nuk e kanë kuptuar akoma këtë fakt, ndaj më kot e këshillojnë të tërhiqet, pasi ai as që nuk mundet më ta bëjë, këtu ku kanë ardhur gjërat. Ajo që mbetet, është të shohim çfarë do të bëjë predha gjatë trajektores së saj. Pra, e thënë më thjesht, nëse ai mbështetet në këtë bojkot nga populli opozitar, që përbën edhe në rastin më të dobët, 1/3 e shqiptarëve, parlamenti që do të prodhojnë zgjedhjet, mund të jetë i ligjshëm, por jo legjitim. Kjo përveçse i mërzitshëm dhe i pajetë, pasi aty nuk do të jetë e përfaqësuar elektorati i djathtë shqiptar, prandaj de facto, do të kemi një parlament monist dhe majtist.

Populli opozitar, mundet gjithashtu që t’i bllokojë, siç gjithashtu deklaron Basha, me metoda të mosbindjes civile, zgjedhjet, dhe nëse e bën masivisht këtë gjë, policia nuk mundet të shoqërojë apo të arrestojë me qindra e mijëra njerëz, ditën e zgjedhjeve. Ndaj edhe ky është një skenar që duhet marrë mirë parasysh, pasi nuk është se këto gjëra nuk janë parë në të kaluarën në Shqipëri, sa herë që një kah i politikës, braktis institucionet dhe del në rrugë. Nëse Basha, është i sigurt për këtë skenar, atëherë ai do të kthehet nga beteja, duke e mbajtur në dorë mburojën e tij, së bashku edhe me stofën e duhur të një kryeministri.

Së dyti, ekziston mundësia, që populli opozitar të mos e ndjekë lidershipin e tij në bojkot, dhe të dalë masivisht në zgjedhje, duke emëruar një të djathtë apo një opozitë të re. Në këtë mënyrë, Partia Demokratike arrin në pikën e vdekjes dhe Basha kthehet nga lufta, i shtrirë mbi mburojën e tij. Edhe pse funksioni logjik disjuktiv, më detyron ta përmend si mundësi, personalisht nuk e besoj që kjo gjë mund të ndodhë, pasi ndjekësit e tij, nuk do të preferonin në asnjë rast ta ngrinin “trupin e Bashës mbi mburojë”, pasi e kanë të lidhur fatin e tyre pazgjidhshmërisht me të.

Së treti, duke u ngritur në lartësinë e rrethanave historike, Kryeministri Rama i del plumbit përpara me trup, i cili përveçse mund ta plagosë atë lehtë, pra duke i shkurtuar mandatin me dy muaj, nuk mund t’i bëjë asnjë dëm tjetër. Por Rama ka edhe justifikimin e drejtë që ka marrë mandat për të qeverisur, por ky argument është më i dobët para faktit, që edhe pse i votuar nga 1 milion, duhet të udhëheqë dhe ka përgjegjësi mbi fatin dhe sigurinë e 3 milionë e ca shqiptarëve. Kështu Rama i jep rrugëdaljen Bashës, e detyron atë të votojë Vettingun dhe të hyjë në zgjedhje, të cilat me shumë mundësi, i japin atij një mandat të dytë, nëse e ruan sigurisht aleancën me Metën. Interesi madhor i Shqipërisë do ta nxirrte atë po aq madhështor si lider, fuqia e të cilit përsoset në tolerancë.

Së katërti, dhe e fundit, predhën e dalë nga tyta e çadrës së Bashës, zgjedh ta ndalojë Meta, duke i dalë ai plumbit përpara, dhe kështu do të kishte shansin që t’ia rrëmbente protagonizmin heroik Ramës. Kjo do të sillte daljen e tij nga koalicioni qeveritar, rrëzimin e qeverisë dhe hyrjen si forcë më vete në zgjedhje, duke prodhuar “mandate të arta”, të cilat mund t’i përdorë në parlamentin e ri si të dojë e pa i dhënë llogari askujt.

Basha ka zgjedhur të bëhet lider, strategjia e tij, do ta kthejë atë ose fitimtar ose do ta zhbëjë përfundimisht, ai ose do të kthehet me mburojë, ose mbi mburojë. Sido që të shkojnë gjërat, ai tashmë ka prodhuar histori, duke tërhequr edhe detyruar në vendime historike edhe të majtën dykrenare shqiptare. Partia Demokratike e cila e lindi pluralizmin në Shqipëri, po tregon se akoma ka forcë dhe zotërim absolut mbi të, duke e përdorur tashmë si predhë apo armë atomike, kur ia lyp nevoja. Ndaj e vetmja zgjidhje është që të mos lejohet në asnjë mënyrë që kjo armë të shpërthejë. Edhe pse e lëshuar, ajo akoma mund të çaktivizohet në ajër. Në të kundërt, pasojat nuk do të mund t’i parashikojë dot askush, ato do të ishin vetëm në dorë të rrethanave kaotike

Kategori
Uncategorized

Aleanca e Sorosit kundër lirisë amerikane.

Nick Griffin

” Demokratët dhe mediat liberale janë humbës shumë të këqinj. Ata po e bëjnë veten të duken qesharakë duke refuzuar me kokëfortësi të pranojnë se Donald Trump është presidenti i ri i Shteteve të Bashkuara dhe ka gjasa të jetë përgjatë tetë viteve të ardhshme”. Kjo është bindja e shumë patriotëve amerikanë dhe konservatorëve, por fatkeqësisht është e gabuar, sepse e vërteta është më e rrezikshme se kaq.
Realiteti është që presidenca e Donald Trump, demokracia amerikane dhe demokracisë në nivel botëror, ndodhen përballë një rreziku të madh. Kjo për shkak se “Lufta kundër Trumpit” nuk është një kauzë e humbur dhe qesharake, siç mendojnë shumica e të djathtëve. Ajo që kemi parë deri tani janë vetëm lëvizjet e para dhe manovrat për një grusht shteti të mirëplanifikuar, i cili po përgatitet nga forca të “ndryshimit të regjimit” që i kemi parë të veprojnë në shumë vende të botës.
Natyrisht ka edhe shumë republikanë, të cilët janë të ndërgjegjshëm për faktin se nuk ka asgjë “spontane” dhe as ideologjike në revoltën studentore, marshimin e grave, sulmet e bandave Antifa dhe protestave të tjera kundër Trumpit nëpër Shtetet e Bashkuara. Ndërkohë që mediat e kontrolluara e kanë injoruar me kokëfortësi këtë çështje, interneti ka ndihmuar për të shpërndarë informacionin për rolin e Xhorxh Sorosit në financimin dhe Barak Obamës në organizimin e “rezistencës”.
Pas suksesit të modelit të tij të “revolucioneve me ngjyrë” që i kemi parë në shumë vende të botës si Serbia, Ukraina dhe gjatë Pranverës Arabe, menjëherë pas zhvillimeve shokuese të nëntorit të kaluar, Xhorxh Sorosi nisi të planifikojë të njëjtën gjë në Shtetet e Bashkuara. Përpjekjet e tij të para duket qartë se dështuan. “Revolucioni Lejla” nuk filloi kurrë dhe e majta liberale ishte në gjendje aq të demoralizuar shoku sa asgjë domethënëse nuk arriti të bëhej dhe i gjithë koncepti u zhduk.
Eksperienca me planet e tjera të dështuara të revolucioneve me ngjyrë të Sorosit, përfshirë Iranin dhe Rusinë, ka bërë të qartë se momenti është vendimtar. Kur një revolucion i koordinuar nuk arrin të kapë imagjinatën e popullsisë së vënë nën shënjestër, duhet të ndërpritet menjëherë, në mënyrë që dështimi i tij të mos ndikojë edhe në përpjekjet e mëpasshme. Me një numër të madh të elitës liberale të gatshme për t’i dhënë presidentit Trump një shans të paktën për një periudhë kohe, për të parë nëse mund të mbajë premtimet e krijimit të vendeve të punës dhe për të sistemuar çështjen e emigracionit meksikan dhe arab, e vetmja demografi që deri tani është shfaqur e gatshme për të protestuar ka qenë blloku feminist.
Gjithsesi, ka qenë e vështirë të organizosh protesta në rrugë ndërsa Washingtoni dhe New Yorku janë të mbushur me dëborë apo temperaturat janë tepër të ulëta. Por me ardhjen e pranverës, pritet të shihen përpjekje të mëdha për të rinisur fushatën e rezistencës. Çelësi i organizimit të valës së radhës së protestave do të jetë rrjeti i organizimit të Obamës, i cili ka mbi 250 zyra në të gjithë Amerikën dhe punon për të koordinuar mbi 30 mijë agjitatorë.
Demonstratat gjigante janë pjesë jetëse e modelit të revolucionit me ngjyrë. Ato i japin protestuesve besim, demoralizojnë pjesën e popullsisë së mbështet qeverinë dhe lëkundin vetëbesimin e njerëzve që ndodhen në pushtet. Kombinimi i urrejtjes, talljes dhe dehumanizimit të “diktatorëve” është një strategji e shpikur nga gjeniu i propagandës Sergei Chakhotin dhe është kthyer në epiqendrën e teknikës së përdorur për të izoluar dhe shkatërruar qeverinë e vënë nën shënjestër.
Sulmet personale dhe karikaturat qesharake kanë për synim të provokojnë regjimin ose mbështetësit më të devotshëm, për t’i shtyrë drejt reagimeve të dhunshme. Provokimi dhe nxitja e “mbështetësve të qeverisë” si ushtria, policia apo milicitë e pavarura, që të sulmojnë fizikish protestuesit është pjesë thelbësore e krijimit të narrativës së një “regjimi që ka humbur legjitimitetin dhe ka filluar të vrasë popullin”. Pikërisht kjo shfaqje dhune është faktori qendror i kthimit të një proteste të koordinuar me ngjyrë në një revoltë të aftë për të rrëzuar regjimin.
Kjo është arsyeja përse çdo revolucion me ngjyrë duhet në bllokun e bandave të rrugës, të cilët rrahin mbështetësit e qeverisë dhe lëshojnë provokime e sulme të dhunshme kundër oficerëve të policisë. Forcat që ofrojnë këtë lloj shërbimi variojnë sipas rrethanave. Në protestën e Pranverës Arabe ata ishin islamistët. Në Ukrainë ishin neonazistët. Në vendet perëndimore si Shtetet e Bashkuara janë studentët marksistë të organizuar nga ngjyrat anarkiste të Antifas.
Nevoja për shfaqjen e dhunës nga autoritetet e vënë nën shënjestër është thelbësore, aq sa nëse qeveria refuzon të reagojë ndaj provokimeve, lëshohen provokatorë antiqeveri të stërvitur mirë për të qëlluar mbi protestuesit dhe oficerët e policisë gjithashtu. Taktika u përdor me sukses të jashtëzakonshëm në Libi, Ukrainë, Egjipt dhe Siri, por e njëjta strategji mund të ndiqet në Shtetet e Bashkuara nëse protesta arrin në këtë nivel të rrezikshëm. Në fund të fundit, kështu funksionon modeli i ndryshimit të regjimit.
Edhe pse koncepti i revolucioneve me ngjyrë është i identifikuar me figurën e Xhorxh Sorosit dhe numrin e madh të OJQ-ve të financuara nga fondacioni i tij Open Society, janë drejtuar gjerësisht edhe nga CIA dhe grupet e saj mbështetëse, si Fondi Kombëtar për Demokraci. Edhe që CIA ndodhet në qendër të planit për të hequr Donald Trumpin nga presidenca dhe për të rivendosur kontrollin mbi taksapaguesit amerikanë, tjetër gjë është të kapesh duke financuar 5 miliardë dollarë në ndryshimin e regjimit të Ukrainës dhe tjetër të kapesh duke financuar përpjekjet për të rrëzuar me forcë presidentin e Shteteve të Bashkuara nga posti që ai ka fituar me votë popullore.
Kështu, teksa financimet e Sorosit do të vazhdojnë, është vetëm çështje kohe kur shumat e mëdha të parave që kalojnë përmes bankave tek organizatat e Obamës të ndërpriten. Megjithatë, me siguri ka mjaftueshëm para sa për ta financuar fushatën për dy vitet e ardhshme, por deri atëherë, makinës do t’i mbarojë karburanti.
E njëjta gjë vlen edhe për aspekte të tjera të sulmeve ultraliberale kundër civilizimit perëndimor. Edhe pse fatkeqësisht ka shumë grupe të tjera interesi që mund ta vazhdojnë operacionin, përfundimi i papritur i epokës së Obamës dhe financimeve të CIA-s po bëhet gjithmonë e më i dukshëm, madje ka gjasa të përfundojë përpara mandatit të parë të presidentit Trump. Për këtë arsye, atyre do t’i duhet të veprojnë me shpejtësi.
Një tjetër faktor që e pengon revolucionin me ngjyrë në Shtetet e Bashkuara është fakti i thjeshtë se përveç komuniteteve të kriminelëve me ngjyrë dhe hispanikëve, grupet e gatshme për të mbajtur qëndrim antiqeveritar nuk kanë në dispozicion sasi të konsiderueshme armësh dhe as eksperiencën për t’i përdorur ato. Falë maturisë së etërve themelues të Shteteve të Bashkuara, Amendamenti i Dytë bën atë që duhet të bëjë: T’i japë popullit amerikan një mbrojtje kundër elitës që përpiqet të imponojë vullnetin e saj mbi taksapaguesit.

Plani i revolucionit me ngjyrë

E gjitha ideja e protestave të revolucionit me ngjyrë është të dëbojë me forcë një qeveri të caktuar, por në Shtetet e Bashkuara është e qartë tashmë se ushtria, forcat e policisë, Garda Kombëtare dhe miliona konservatorë janë mbështetës të bindur të presidentit që kanë zgjedhur. Balanca e forcës në Shtetet e Bashkuara qëndron gjerësisht në duart e atyre që mbështesin idenë e Trumpit se rrëzimi i presidentit nga poshtë është një përpjekje qesharake. Megjithatë, duhet analizuar aktiviteti i demokratëve, pasi ata përbëjnë një rrezik serioz, jo vetëm për presionin që ushtrojnë nga poshtë.
Teksa Sorosi dhe Obama fokusohen kryesisht në rrënjët e dukshme të “rezistencës”, Hillary Clinton duket se punon për të koordinuar presionin e demokratëve nga lart. Këtu bëhet fjalë për mobilizimin e demokratëve dhe rezistencës së tyre ndaj programit të Trumpit për të transformuar shtetin. Duke qenë se shtrirja elektorale e demokratëve është reduktuar ndjeshëm, gjërat që mund të bëhen janë të kufizuara, por nëse demokratët arrijnë vërtet të mobilizohen si një bllok efektiv, mund të arrijnë të provokojnë presidentin.
Kjo është veçanërisht e rëndësishme për demokratët pasi edhe dështimet më të vogla për të mbajtur premtimet elektorale në lidhje me reformat e shumëkërkuara mund të dobësojë autoritetin e presidentit. Por ata janë edhe duke punuar dhe menduar si revolucionarë socialë: sa më shumë të mos preket trashëgimia e Obamës, aq më lehtë mund të rimerret në dorë pushteti i humbur dhe për të rifituar territorin kur pushteti të kalojë përsëri në krahun e majtë në të ardhmen.
Planet e elitës demokrate kundër Trumpit janë më ambicioze se përpjekjet e tyre për të provokuar, shënjestra e tyre e vërtetë është delegjitimimi, heqja e plotë e presidentit nga Shtëpia e Bardhë. Është e vështirë të ekzaminosh nëse ky qëllim është i arritshëm apo jo, por më i rëndësishëm është fakti se strategët kryesorë demokratë janë realisht të bindur se mund ta rrëzojnë presidentin përmes votës të mosbesimit në Senat. Edhe në rast se përpjekja e tyre dështon, ata mendojnë se mund ta përdorin atë si një armë efektive kundër tij, si pjesë e një strategjie më të madhe delegjitimimi.
Ndoshta kjo është përpjekja më e rrezikshme e të majtëve, sepse të delegjitimosh një president, veçanërisht një që ka qenë vazhdimisht edhe viktimë e një fushate të ashpër demonizimi nga pjesa më e madhe e mediave të kapura, është si të kryesh një atentat politik si pasojë e një sulmi të vazhdueshëm histerik kundër tij.
Ideja është që kur një fushatë mjaftueshëm e gjatë dhe e egër urrejtjeje drejtohet kundër një individi të vetëm, veçanërisht në një shtet ku armët e zjarrit mund të përftohen shumë lehtë, herët a vonë dikush do të përpiqet të kryejë një atentat kundër tij dhe nuk flitet për një atentat politik. Të gjithë ata që janë angazhuar në fushatën aktuale të urrejtjes kundër Trumpit, që nga “CNN” tek Nancy Pelosi dhe morinë e mediave të tjera, e njohin shumë mirë këtë fakt.

Nga vjen rreziku?

Në bazë të analizave të shumta, rezulton se rreziku që i kanoset presidentit nuk vjen vetëm nga të majtët dhe socialistët, por edhe nga globalistët. Deklaratat e tij për investime masive në kuadër të rindërtimit të ushtrisë amerikane janë mirëpritur jo vetëm nga patriotët dhe punonjësit e mbrojtjes, por edhe nga Kompleksi Industrial i Ushtrisë. Pavarësisht kësaj, pozicioni i përgjithshëm i lobit korporativ dhe kompanive gjigante të armëve është kryesisht armiqësor kundrejt instinktit të Donald Trumpit, i cili i shikon aventurat jashtë vendit si humbje e kotë e të ardhurave, energjisë dhe jetës së qytetarëve amerikanë.
Gjigantët e korporatave si Haliburton, Lockheed Lightning dhe Boeing përfitojnë sasi të jashtëzakonshme parash nga lufta dhe nuk duan një president që mendon se do të ishte më mirë “të bashkëpunonte” me Rusinë. Siç ka thënë edhe Dennis Kucinich, ndër të paktët demokratë të saktë që kanë mbetur, “Edhe komuniteti i inteligjencës po përpiqet të dëmtojë administratën. Këtu nuk bëhet fjalë nëse je pro apo kundër Trumpit, por nëse populli amerikan do të qëndrojë indiferent ndaj luftës së pushtetit që do të zhvillohet brenda komunitetit të inteligjencës. Shtëpia e Bardhë po sulmohet nga elementë brenda komunitetit të inteligjencës, të cilët po përpiqen të ngrenë tensione ndërmjet Rusisë dhe Shteteve të Bashkuara dhe në themel të të gjithë strategjisë qëndrojnë natyrisht paratë. Dikush kërkon të përfitojë para nga konflikti ndërmjet Shteteve të Bashkuara dhe Rusisë.
Kompleksi industrialo-ushtarak ka nevojë për një Luftë të Ftohtë të re për përfitimin e tij. Nëse presidenti do të shfaqet i gatshëm për ta mundësuar këtë, komuniteti do të jetë i gatshëm ta lërë në pushtet, por nëse refuzon të ndjekë strategjinë e tyre, ata do të shpallin luftë kundër tij, nëse presidenti nuk shpall luftë kundër tyre i pari.
Përveç parave që mund të përfitohen nga lufta ose përgatitja për luftë, ka edhe para në sasi të jashtëzakonshme që burojnë nga lobet e huaja drejt Washingtonit për ta tërhequr Amerikën pas projekteve dhe interesave të tyre. Lobe të tilla ka shumë, por disa prej tyre janë:
– Lobi saudit që kërkon që Shtetet e Bashkuara të luftojnë më shumë kundër islamit sunni;
– Institucionet neokonservatore dhe operacionet mediatike që kërkojnë përfshirjen e Shteteve të Bashkuara në Lindjen e Mesme për të garantuar furnizimet e ardhshme me naftë, të njëjtët njerëz që vuajnë nga një rusofobi e theksuar;
– Lobi Likudnik që kërkon shpërthimin e kaosit përmes ndërhyrjes së Shteteve të Bashkuara në Lindjen e Mesme;
– Xhorxh Sorosi dhe lobi i Bashkimit Europian që kërkon që Shtetet e Bashkuara të asistojnë në projektin e zëvendësimit të plotë të individëve dhe vlerave të monokulturës së Europës së vjetër;
– Oligarkët që kërkojnë që Shtetet e Bashkuara të provokojnë Rusinë që ta trajtojnë atë si një grindje gjigante;
– Kombet e Bashkuara dhe moria e OJQ-ve të shumta që kërkojnë që Shtetet e Bashkuara të ngrenë pesha gjithmonë e më të rënda në krijimin e Rendit të Ri Botëror.
Siç ka deklaruar edhe revista “TIME” kohët e fundit: “Presidenti Trump, si luftëtar i vetëdeklaruar kundër establishmentit shtetëror dhe kundër moçalit të Washingtonit, përballet me kundërshtarë të shumtë nga fronte të ndryshme”. Me pak fjalë, sfida e presidentit nuk është aspak e thjeshtë dhe grupet e interesit kanë shumë për të humbur që ta lënë atë të çojë deri në fund politikat që ka ndërmend të ndjekë.
Revolucioni që kërkon të bëjë Trump në Shtëpinë e Bardhë është një lloj grushti kundër elitës tirane, të rrezikshme dhe lakmitare. Ai ka një mbështetje të jashtëzakonshme popullore, por nuk ka një bazë të fortë ideologjike dhe organizative. Si një strateg i mirë, Steve Bannon, duhet ta kishte parashikuar këtë dhe duhet të kishte rekrutuar, stërvitur dhe ndërtuar një bazë të fortë konservatorësh dhe kristianësh për të shërbyer në pozicione kyçe.
Lehtësia me të cilën administrata lejoi që media dhe elita politike të shkatërronte këshilltarin e përgjithshëm të Sigurisë Kombëtare, Michael Flynn, sugjeron se presidenti dhe këshilltarët e tij të besuar nuk janë mjaftueshëm të fokusuar në mbrojtjen e pushtetit të tyre, por luftojnë për të spastruar makinerinë e Washingtonit nga çdo antiamerikan, globalist apo individ të paguar për interesa të veçanta që mund të identifikohet dhe zëvendësohet.
Aty ku revolucioni i Trumpit është i detyruar, si pasojë e mungesës së kandidatëve të duhur, të varet nga figura të administratës së vjetër, ata duhet ta trajtojnë si tradhtar potencial ndaj Revolucionit të Dytë amerikan që Donald Trump ka premtuar dhe për të cilin populli amerikan i ka besuar mandatin e presidentit. Secilit prej tyre i duhet caktuar një “asistent”, një individ të besuar që monitoron çdo gjë që bën dhe raporton direkt tek presidenti.
Fatkeqësisht, nuk ka asnjë shenjë që tregon se po ndiqet kjo strategji. Kjo do të thotë se “revolucioni Trump” tashmë ndodhet në rrezik të madh. Me ritmin e fushatës së demokratëve, duket se herët a vonë, taktikat e tyre të provokimit dhe destabilizimit me qëllim final largimin e presidentit Trump, ka gjasa të funksionojnë.
Nëse kjo ndodh, fundi i epokës së Trumpit do të qe një event shkatërrimtar edhe për Shtetet e Bashkuara. Rebelimi që solli Donald Trumpin në pushtet ka tronditur dhe trazuar elitën më shumë se çdo event tjetër në historinë e Shteteve të Bashkuara. Ata mendonin se kishin gjithçka dhe këdo nën kontrollin e tyre. Ata besonin se, jo vetëm që rezistenca popullore nuk do të kishte sukses, por rezistenca në vetvete ishte e paimagjinueshme.
Pasi kanë humbur kontrollin e plotë në mënyrë kaq të papritur, nëse elita do ta rifitonte atë, do të sigurohej që diçka e tillë të mos të ndodhte më kurrë. Do të shihnim menjëherë një hakmarrje kundër masave të rebeluara për t’u siguruar që përsëritja e këtyre eventeve të ishte tërësisht e pamundur.
Në këto masa do të përfshihej me siguri emigracioni në masë dhe amnisti për personat e jashtëligjshëm në një shkallë të tillë të mjaftueshme për të kompletuar revolucionin demografik kundër mazhorancës amerikane brenda 2 deri në 3 vitesh. Ata mund të përfshijnë një globalizim të plotë të vendit dhe kapje të pakthyeshme të pushtetit federal. Lëvizja për të centralizuar pushtetin ekonomik dhe politik do të arrihej përmes përpjekjeve për të eliminuar Amendamentin e Dytë dhe rebelimin potencial që buron prej tij.
Por defekti më i madh i të gjithë planeve të elitës që u përshkruan më sipër është që janë duke injoruar plotësisht popullin amerikan dhe pushtetin e tij. Kjo ishte pikërisht ajo që i rrëzoi nga pushteti për t’ia dhënë atë presidentit Trump. Kjo nuk është më një betejë ndërmjet Donald Trumpit dhe një tufë tradhtarësh. Kjo është një luftë ndërmjet një tufe tradhtarësh që formojnë elitën amerikane nga njëra anë dhe presidentit Trump së bashku me popullin amerikan nga ana tjetër.
Rreziku që i kanoset presidentit si pasojë e fushatës së majtë për ta delegjitimuar dhe rrëzuar atë nga pushteti është real. Pyetja është, a do ta kuptojë presidenti këtë rrezik dhe a do të vendosë të luftojë kundër frontit të kundërshtarëve të shumtë që i janë vënë pas? Baza popullore që e votoi për ta vënë atë në pushtet duket mëse e gatshme për ta mbështetur deri në fund. Protestat e organizuara nga Sorosi dhe grupet e tjera të interesit, pavarësisht se kanë fituar një mbulim dhe mbështetje të jashtëzakonshme mediatike, nuk kanë arritur të reduktojnë bazën e mbështetjes së presidentit Trump.
Destabilizimi i madh që mund të shkaktojë fushata antiTrump e demokratëve tregon edhe një herë se ata janë të fokusuar në mbrojtjen e interesave të tyre dhe të elitës politike, jo të mirëqenies së qytetarëve amerikanë. Nëse Donald Trump arrin të vazhdojë me sukses rrugën e tij, ai mund ta kthejë Amerikën nga një hegjemoni e sëmurë në një komb vërtet të fuqishëm dhe me influencë të shëndetshme globale.

Përgatiti:
KLARITA BAJRAKTARI

Kategori
Uncategorized

5 arsye përse duhet mbështetur ‘Rezistenca e Lulëzim Bashës’.

5 arsye përse duhet mbështetur ‘Rezistenca e Lulëzim Bashës’

Nga Artur Zheji/

Sot ka një trysni të madhe kundër tij. Fuqia e madhe e parasë dhe e ineteresave, është vënë në lëvizje të paparë. E njollosin me mëkate, që ka dhe nuk ka Lulëzim Basha.  Ata që sot kanë bërë Aleancën më të madhe dhe më të fëlliqur në historinë e Shqipërisë, me Krimin më të strukturuar!

Ata dhe lakenjtë e tyre, që bëjnë pakte pas paktesh me bosët e trafikut kombëtar dhe ndërkombëtar të drogës, të drogës të të gjitha peshave dhe niveleve. Nga kanabisi te kokaina e shtrenjtë.

Hipokritët që lirojnë nga burgu të dënuarit e përjetshëm dhe që shtiren si ithtarët e vettingut dhe të një Drejtësie, që gjoja do të luftojë korrupsionin. Dhe janë grumbulluar, gazetarë, media, opinionistë pa opinione, por me interesa të qarta financiare, në një ushtri të frikshme dhe të mirëfinancuar, me para të zeza dhe me para të buxhetit, duke bërë një kryqëzatë të turpshme kundër Opozitës.

Mirëpo ka të paktën 5 arsye përse Lulëzim Basha duhet të rezistojë dhe përse Rezistenca e tij duhet të mbështetet!

E Para, Basha dhe ajo pjesë e Partisë Demokratike që i qëndron besnike atij, përmes kësaj Rezitence, kanë filluar reformimin, rindërtimin dhe ringritjen e saj të mirëfilltë morale. Sepse interesi i ngushtë, do t’ia donte që PD, t’i përgjigjej thirrjes për marrëveshje partitokratike që vijnë nga kryeministri dhe Partia Socialiste. Partia Demokratike po ngrihet, si një Qëndrestare e mirëfilltë, ndaj ofensivës së Krimit të strukturuar, që ka kapur një pjesë të kupolës së PS.

E Dyta, ka të bëjë me të ashtuquajturën “Betejë Politike” që nuk është më një beteje politike por një luftë interesash, ku Krimi i Organizuar po merr rolin e dirigjentit! Tanimë politika është gjithmonë e më larg objektivave shtetformuese apo si një vullnet i të bërit të gjërave, qofshin këto të papërsosura, plot të meta dhe korrupsion. Tani Shqipëria, ka hyrë në rrugën e frikshme të zhbërjes dhe në Luftën e saj Çlirimtare ose jo, ndaj kriminalizimit të plotë të shoqërisë sonë. Rezistenca e Lulëzim Bashës, është një shans, për të mos u renditur në nivele të krahasueshme me Kolumbinë apo në periudhën më të errët të Italisë së para 30 viteve, të dominuar nga Mafia, në nivelet më të larta të saj. Tirana ka qenë dhe është sot më rëndë se Palermo dhe Siçilia e shumë viteve më parë, ku marrëveshja politikë-krim dhe krim-politikë, është e tillë që nuk kuptohet ku fillon e ku mbaron njëra dhe tjetra.

E Treta arsye përse Lulëzim Basha duhet të rezistojë dhe Rezistenca e tij duhet mbështetur, lidhet me ndalimin që i duhet bërë kryeministrit, këtij kryeministri, për të kapur një mandat të dytë. Nuk është thjesht çështja e një individi, por e një dukurie që ky individ, ka mbarsur tashmë në shoqërinë shqiptare. Prirjen e tij, për të bërë aleancë me çdo gjë dhe me çdo shtresë, sado të errët të shoqërisë, vetëm nga frika për të ndenjur pa pushtet, pa badigardë, pa shërbëtorë, pa zuzarë që i vijnë pas si qole dhe thjesht pa pushtet. Kryeministri ynë, nuk është thjesht një politikan i dështuar, porse është bërë një nismëtar i shitjes së shtetit te një grup oligarkësh, me të cilët ndan çdo gjë që mund të ndahet. Dhe mbas kryerjes së krimit urbanistik, krimit ekonomik, krimit antishtet, krimit anti ambient, si ai i zhdukjes së plehrave që u nisën nga porti Italian i Gioa Tauras, merr përsipër të bëjë avokatinë globale të supermëkateve, me pasoja shumë të rënda për Shqipërinë dhe shqiptarët.

E Katërta, lidhet pikërisht me Vettingun. Me nevojën për një Reformë të Drejtësisë, proces ky, që nën thundrën e pushtetit të tij, është një foshnje që lind e vdekur.  Apo edhe më keq akoma, është një foshnje që lind si një monstër i filmave horror, sepse rrezikon të përdoret si një pushkë, mbi ballin e kundërshtarëve të tij politikë dhe si një amnistuese e Krimit të Organizuar, me të cilin kryeministri ynë ka bërë një aleancë të marrëzishme.

E pesta arsye, sepse Rezistenca e Lulëzim Bashës duhet mbështetur, lidhet me nevojën e një ekuilibri të ri meritokratik në shoqërinë shqiptare. Eksperimentet poshtëruese të këtij kryeministri, që solli në krye të qeverisjes një stan me kukulla dhe shqerra shterpa dhe gjysmë debile, duhet ta ketë një fund.

E mbani mend zonjën : “E ku qëndron problem këtu”? që drejtoi tatimet shqiptare për tre vjet? I mbani mend shefat antikrim dhe shefat e tjerë groteskë, që të vetmen vlerë kishin se bënin shurrën në brekë, kur merrnin thirrjen telefonike nga kryeshefi?

Ky turp duhet ta ketë një fund, sepse rrezikon të shndërrohet në një sistem turpi dhe mode kombëtare, infektues për të gjithë çfarë mbetet nga politika shqiptare e pjesëve të tjera. Pasi pasioni për të pasur vartës të shurrosur në brekë, të themi të vërtetën, nuk është një zbulim origjinal i këtij kryeministri. /3

Kategori
Uncategorized

Exclusive: Opposition Leader: Albania’s Soros-Affiliated Prime Minister Is Ruining Our Country.

“Albania is in a unique and difficult situation, in a political crisis, the results of a full onslaught of organized crime on all state structures, on the rule of law, and democracy,” said Lulzim Basha, the leader of the Democratic Party of Albania.

Basha is the former mayor of Tirana, the country’s capital and largest city, and the leader of the Democratic Party of Albania. If the party wins the June 18 parliamentary elections, Basha said he becomes the new prime minister. In previous administrations, Basha held senior cabinet posts, including foreign minister.

“The problem of collusion between politics and crime is not new to the Balkans,” he said. “But, the unique problem for” Albania is the outright promotion and presence of people with terrible criminal records, convicted in European Union states for offenses, such as drug trafficking, prostitution, human trafficking and other organized crime offenses.”

Criminal gangs and groups tied to terrorists operate cannabis farms and drug distribution and warehousing organizations with immunity under the Rama government, he claimed.

In 2016, BBC highlighted the issue in a news report titled “Europe’s outdoor cannabis capital.”

While Basha was in Washington meeting with congressional leaders, members of his party have been carrying on more than 35 days of protests against the government of Albanian Prime Minister Edi Rama and calling for his resignation.

Among the leaders Basha met during his visit to Washington were Rep. Pete Sessions (R-TX), chairman of the House Rules Committee; Rep. Michael McCaul (R-TX), chairman of the House Homeland Security Committee; and Rep. Ed Royce (R-CA), chairman of the House Foreign Relations Committee. The Dutch-educated lawyer also attended the National Republican Congressional Committee’s annual dinner Monday, where President Donald Trump delivered the keynote address.

Basha also met with California Republican Rep. Dana Rohrabacher, a senior member of the House Foreign Affairs Committee and the chairman of its Europe, Eurasia, and Emerging Threats Subcommittee.

A further complication is that Rama has a relationship with financier and international agent provocateur George Soros, the mayor said.

Basha said he believed that Rama is George Soros’ primary investment in Albania and the Balkans.

The mayor claimed that his attacks on Soros personally, and his support for President Donald Trump, have made him the target of Soros organization smears: “I have been viciously attacked by him and his people and also the international media because I am a Trump supporter.”

Rama served at a board member of the Soros Foundation in Albania and Soros funded a two-year project designed to politically transform the country in partnership with Harvard’s Kennedy School of Government.o

Utah Republican Sen. Mike Lee was so concerned about State Department programs funding Soros’ influence in Albania and other countries that he sent a March 14 letter to Secretary of State Rex Tillerson, co-signed by Sen. James Inhofe (R-OK), Sen. Tom Tillis (R-NC), Sen. Ted Cruz (R-TX), Sen. David Perdue (R-GA), and Sen. Bill Cassidy (R-LA)

“Over the past few months, elected officials and political leaders of foreign nations have been coming to me with disappointing news and reports of US activity in their respective countries,” Lee wrote. “This includes reports of diplomats playing political favorites, USAID funds supporting extreme and sometimes violent political activists, and the US Government working to marginalize the moderates and conservatives in leadership roles.”

The Albanian prime minister might also be the most adamantly anti-Trump leader in Europe. Basha said that at the request of Soros, Rama went on CNN to say that the prospect of Trump as president was frightening.

In April 2016, Rama told the Voice of America:

I believe that those in Albania who choose Trump before me, despite the differences between them and me, they are to be pitied. Between Lulzim Basha and Trump I will always choose Lulzim Basha, although I would never vote Lulzim Basha under any circumstances and for any reason, for nothing. However, it is not my problem if Lulzim Basha, or whoever else chooses Trump over me. It is their problem

Rohrabacher, who met Basha while in Washington, told Breitbart News he admired the patriotism and zeal he found in Basha.

“There is reason for apprehension about what’s going on in the Balkans,” said the former speechwriter for President Ronald W. Reagan. “Stability in that part of Europe is dependent on a stable and functioning Albania. There is serious concern about the corruption, drug trade and terrorism in this important nation.”

The congressman said Albania is on the front lines in the battle against radical Islam: “If we are going to defeat radical Islam and have a stable Europe, we need someone who can get the job done. Luzlim Basha, whom I have known for some time, is just the person to get that job done.”

Basha said his message to the American people is that they have invested tremendously in to support a democratic, free, and open Albania for the last the past 27 years.

“Now, the menace of organized crime and terrorism looms large over a country that has lost of its territory and borders, because of organized crime,” he said.

“I am pleading for help from the United States to help us preserve that investment, so we can live up to our responsibilities as a NATO member,” he said

Kategori
Uncategorized

A e sponsorizon Ambasada Amerikane në Tiranë, deklaratën e Edi Ramës, për zgjedhje parlamentare pa OPOZITËN?

Jakup B. GJOÇA/
Kryeministri Edi Rama, ka disa ditë që në çdo dalej publike deklaron me arrogancën pushtetore, se ai, do të bëjë zgjedhje parlamentare edhe pa opozitën.
Së pari, nuk është kryeministri ai që organizon zgjedhje parlamentare, e ca më pak, të jetë kryeministri ai, që mund të përcaktojë me kë dhe si do të zhvillohen zgjedhjet parlamentare.
A është kompetencë kushtetuese e Kryeministrit Edi Rama, që të organizojë zgjedhje parlamentare?
A është detyrë kushtetuese e kryeministrit Edi Rama, që të vendosë zgjedhje parlamentare, edhe pa opozitën?
A mund të ekzekutojë Edi Rama, si kryeministër, edhe kompetenca kushtetuese, sikurse organizimi i zgjedhjeve parlamentare pa Opozitën, që nuk janë në kompetencën e tij kushtetuese?
Nuk ka ndodhur kurrë, që në asnjë vend jokomunist, jo diktatorial, të zhvillohen zgjedhje parlamentare pa Opozitën politike.
Ju kujtohet, viti 1991, kur në mars të 1991-it Ramis Alia, Presidenti i Shqipërisë organizoi të ashtuquajturat “zgjedhje pluraliste” të para postkomuniste, me subjekte zgjedhore veglat e sistemit Komunist, sikurse organizatat e Frontit, të Gruas, të Rinisë, të Bashkimeve Profesionale, që së bashku me PPSH-në u futën në zgjedhje parlamentare, por, nëjkohësisht, Ramis Alia përjashtoi Partinë Demokratike, si parti e para politike, që të merrte pjesë në zgjedhjet parlamentare.
Shumë shpejt, Presidenti Alia u detyrua që të shpallte zgjedhje të reja të parakohshme, tashmë me pjesëmarrjen e partive të tjera politike.
Por, këtë mjegullnajë kushtetuese në Politikën aktuale të Shqipërisë e dendëson edhe deklarata e Ambasadës Amerikane në Tiranë, e cila thotë, se Administrata e SHBA nuk e mbështet Protestën e Opozitës. Domethënë, politikisht, deshifrimi i kësaj deklarate të Ambasadës Amerikane në Tiranë, pikërisht, kur kryeministri Rama ka nxjerrë thikat e Pushtetit të tij kundër Opozitës, përkthehet, që (SHBA, sipas deklatatës së Ambasadës Amerikane në Tiranë) do të njohë edhe rezultatin zgjedhor të zgjedhjeve parlamentare në Shqipëri, edhe pa pjesëmarrjen e Opozitës.
Kjo deklaratë e Ambasadës Amerikane në Tiranë, sipas së cilës, “SHBA nuk mbështet Protestën e Opozitës” sponsorizoi politikisht edhe Kryeministrin Edi Rama, që të shtojë dozat e arrogancës politike, duke argumentuar tashmë, që zgjedhjet parlamentare pa Opozitën kanë edhe mbështetjen politike të SHBA-së.
Madje, tashmë kryeministri Edi Rama, me tundimin e të GjithëFuqishmit të Pushtetit, duke iu referuar edhe deklaratës së Ambasadës Amerikane në Tiranë, deklaron se zgjedhjet parlamentare do të zhvillohen edhe pa Opozitën, derisa tani ka edhe mbështetjen politike të SHBA-së.
Historia e popujve, na mëson se kaq i mjafton një diktatori që pushtetin e vet ta shndërrojë në një diktaturë për kundërshtarët e vet politikë dhe paskëtaj, edhe një diktaturë edhe kundër popullit të vet.
Jo larg, por në Greqinë fqinje, në 1967, ambasada amerikane në Athinë në prapaskenën politike mbështeti gjeneralin Papadholullos në Grushtin e Shtetit, i cili rrëzoi qeverinë demokratike dhe parlamentin e votuar nga populli dhe për 7 vjet ndërtoi shtetin diktaturë, nga më të egrat në Historinë e re të Greqisë. Madje, tashmë në çdo përvjetor të festimit 17 Nëntorit, populli grek manifeston edhe kundër Ambasadës Amerikane në Athinë, si protestë popullore, kundër ndihmës që Ambasada Amerikane në Athinë u dha suhtarakëve puçistë të rrëzonin qeverinë demokratike dhe instaluan Diktaturën Ushtarake.
Nëse, Ambasada Amerikane në Tiranë, në mars 2017 deklaron që SHBA është kundër Protestës së Opozitës, mos vallë Ambasada Amerikane do të thotë që:
1.SHBA (sipas deklaratës së Ambasadës Amerikane në Tiranë) është kundër kërkesës së Opozitës për zgjedhje të lira?
2.Mos vallë SHBA(sipas deklaratës së Ambasadës Amerikane në Tiranë) mund të pranojë çdo rezultat zgjedhor në 18 qershor 2017, I cili mund të blihet edhe me miliardat euro të Botës së Krimit, sikurse akuzon Opozita?
3. Mos vallë SHBA(sipas deklaratës së Ambasadës Amerikane në Tiranë) pranon rezultatin zgjedhor të zgjedhjeve parlamentare të 18 qershorit 2017 edhe pa Opozitën në Zgjedhje?
4.A mund të njohë SHBA (sipas deklaratës së Ambasadës Amerikane në Tiranë) një qeveri të zgjedhjeve parlamentare pa pjesëmarrjen e Opozitës?
A I duhen Shqipërisë zgjedhje Parlamentare pa Opozitën?
A do të forcohet Demokracia në Shqipëri, me zgjedhje parlamentare pa Opozitën?
A do të integrohet Shqipëria në Familjen Demokratike Europiane, me zgjedhje parlamentare pa Opozitën?
A ka ndonjë demokratdashës amerikan dhe europian, që këtyre pyetjeve mund t’u përgjigjet pozitivisht?
Mund të ketë interesa të caktuara politike edhe në Administratën Amerikane, mund të ketë segmente të caktuara të Politikës në SHBA, që mund t’u interesojë që në Shqipëri zgjedhjet parlamentare të zhvillohen edhe pa Opozitë, sepse kryeministri Edi Rama është përfaqësuesi i tyre i interesave politiko-ekonomike në Shqipëri.
Po, a do të dominojnë këto interesa politike të ngushta, qoftë edhe të qarqeve të caktuara njerëzisht dhe segmenteve politike në SHBA, mbi interesat e Demokracisë në Shqipëri?
Derisa, nga Administrata e SHBA nuk ka asnjë deklaratë zyrtare, që të njehësohet dhe të jetë në dakortësi me deklaratën e Ambasadës Amerikane në Tiranë, ne shqiptarët amerikandashës shpresojmë që Ambasada Amerikane në Tiranë të pranojë gabimin e deklaratës së saj, ose të paktën, të shqipërojë më shqip përmbajtjen politike!

Kategori
Uncategorized

Të shkërbesh Trumpin.

Të shkërbesh Trumpin

Të shkërbesh Trumpin

Nga Enton Abilekaj/
Interpretimi që Top Channel i bëri qëndrimit të Ambasadës Amerikane në Tiranë, rihapi lojën e preferuar të partive. E preferuar se nuk ka shpallje fituesi nga arbitri ndërkombëtar, nuk ka finish, nuk ka kupë.

Palët dalin të kënaqura, ndërsa publiku nuk kupton asgjë. Kështu edhe këtë herë. Lulzim Basha u kthye në Tiranë pas një vizite që nuk kaloi nga Departamenti i Shtetit apo Shtëpia e Bardhë. Në Capitol Hill ka vërtet njerëz të rëndësishëm që mund të ta japin një mesazh të mirë me vete, por jo më shumë se kaq. Rama, i trembur nga çfarë ka katranosur në SHBA, kapet në panik, kërkon konfirmim.

Mundohet të përdorë Ambasadën, por nuk ia arrin dhe detyrohet të përdorë mediat e veta për të interpretuar qëndrimet e Ambasadës. Në fakt Ambasada nuk kishte lëshuar asnjë presje ndryshe nga qëndrimi i ambasadorit Lu në prononcimin e parë për protestën. Eshtë një qëndrim që përfaqëson, jo vetëm SHBA-në, por shumicën dërrmuese të shqiptarëve jopartiakë.

Ashtu si SHBA, shumica dërrmuese e shqiptarëve mbështesin zgjedhjet e lira dhe të ndershme, dekriminalizimin e politikës dhe institucioneve dhe luftën kundër kanabisit. Këto qëndrime duken sikur janë të Çadrës së PD-së dhe shqetësuese për PS-në, por raporti përmbyset në pjesën e dytë, ku theksohet se bojkoti i Parlamentit ka sjellë bllokimin e reformës në Drejtësi që është prioritet për SHBA dhe për shumicën jopartiake të shqiptarëve.

Rama ka preferuar të publikojë në murin e tij titullin abuziv për qëndrimin e Ambasadës, një tentativë e rrezikshme për tjetërsimin e qëndrimit të ndërkombëtarëve, që ngjan me censurimin që i bëri deklaratës së Merkel.

Deklarata mbështet hapur 3 shqetësimet kryesore të opozitës dhe ndahet me të vetëm tek rruga që ka zgjedhur opozita, ndahet tek qëndrimi mosbesues i opozitës ndaj Reformës në Drejtësi. Qartësisht, e ka thënë dhe më parë, nuk e mbështet bojkotin e parlamentit dhe bllokimin e Reformës. Zyra e shtypit e Ramës nuk mund të shkërbejë zërat zyrtarë të Uashingtonit dhe as ata të Rrugës së Elbasanit.

Në 4 çështjet që Çadra ndihmoi të evidentohen si prioritare, Kryeministri është i detyruar të japë llogari për 3 prej tyre. Duhet të japë garanci që nuk do të blejë votat masivisht, si ka bërë në të gjitha zgjedhjet që ka organizuar. Që policia nuk do të jetë palë, nuk do bëjë sondazhe parazgjedhore dhe as do të kërkojë votën me të gjitha mënyrat.

Në vazhdim duhet të shpjegojë pse e bllokon dekriminalizimin, pse i shpëton të inkriminuarit e tij me truket e Denarit, duke e diskretituar KQZ-në ende pa filluar zgjedhjet, pse i maskon të inkriminuarit me fytyrat e familjarëve në publik? Në vazhdim duhet të japë shpjegime për deklaratat kontraverse për kanabisin dhe për faktet e frikshme që dalin nëpër mediat prestigjioze ndërkombëtare, tani që mediat shqiptare kontrollohen prej tij.

Konferenca e shtypit me përfaqësuesit e policisë kufitare italiane, kur doli shifra 99.8 për qind e asgjësimit të kanabisit, ishte një tentativë e dështuar e qeverisë për të keqpërdorur ndërkombëtarët. Sot i përgënjeshtroi vetë të keqpërdorurit, pasi ishin përgënjeshtruar çdo ditë prej sasive të mëdha që kapeshin në Itali, sot e pranoi që kanabisi pushtoi vendin dhe premtoi se kjo do të zgjasë deri në shtator.

Mediat e Ramës nuk mund të shkërbejnë 3 kërkesat e para. Ato mund të shkërbejnë vetëm pikën ku ndërkombëtaret ndahen me Bashën. Atë ku Bashës i duhet të shpjegojë se ç’dëmi i bën protestës votimi i ligjit të Vettingut dhe caktimi i anëtarëve të komisioneve parlamentare.

Këto janë shqetësimet e ndërkombëtarëve dhe paqartësitë e shqiptarëve.

Nëse mediat zyrtare nuk do të shërbenin për tjetërsimin e deklaratave në varësi të interesave partiake dhe do të merrnin anën e publikut, Rama e Basha nuk do të fshiheshin pas përkthimeve, interpretimeve apo abuzimeve me deklaratat, por do të gjendeshin përballë presionit për të mbajtur qëndrime të qarta dhe do të detyroheshin t’ i jepnin fund kësaj loje të turpshme që po bëhet çdo ditë e më e rrezikshme.

Një lojë që zgjat krizën dhe minimizon besimin tek zgjedhjet që po afrojnë, një lojë me deklarata dhe me fotografi që ka vetëm efekte negative në 25 vitet e fundit. Shpërdorimi i mediave mund të përmirësojë vetëm humorin e një dite, jo qëndrimin konstant të ndërkombëtarëve

Kategori
Uncategorized

Hapja e dosjeve të Sigurimit, Shqipëria kërkon përgjigje dhe shërim.

Hapja e dosjeve të Sigurimit, Shqipëria kërkon përgjigje dhe shërim - Nga AFPDyzet vjet më parë, burri i Irina Sallakut, Xhaviti, u zhduk dhe ajo kaloi dekada duke pyetur se çfarë i kishte ndodhur.

Tani, në moshën 84-vjeçare, e vetmja gjë që di është se ai u ekzekutua nga Sigurimi, policia sekrete e kohës së komunizmit, e cila terrorizoi popullsinë për dekada të tëra, deri sa u shpërbë më 1991.

Ajo shpreson që, më në fund, të gjejë disa përgjigje me hapjen e dosjeve sekrete të arkivit të madh të Sigurimit.

E lindur në Bashkimin Sovjetik, ajo u njoh me Xhavitin kur ai studionte në Leningrad dhe e ndoqi atë në Shqipëri, atë kohë kur ishte nën sundimin me grusht të hekurt të diktatorit Enver Hoxha.

Gjërat nisën të shkonin keq kur regjimi paranojak i Hoxhës i shkëputi lidhjet me Moskën më 1961, duke ushtruar presion të madh mbi çiftet e përzier si ata dhe zhdukja e mëvonshme e Xhavitit e shkatërroi familjen.

“Më internuan për 12 vjet bashkë me dy vajzat”, thotë Irina, duke treguar një fotografi të zverdhur të burrit të saj dhe dy vajzave binjake në park.

Vite më pas, njëra nga vajzat, Elena, gjeti akuzën kundër të atit në tre dokumente të lidhur me ekzekutimin. Por secili kishte datë të ndryshme, duke e bërë të pamundur të merrej vesh se cili ishte korrekt.

Ato nuk e kanë idenë se ku e kanë varrosur.

“Nuk ndiej urrejtje për askënd”, thotë Irina. “E vetmja gjë që dua është një varr ku t’i vëmë lule e ta qajmë”.

Më tepër se 25 vjet pas rënies së komunizmit, diktatura 41-vjeçare e Hoxhës dhe sekretet e saj po e helmojnë ende politikën shqiptare dhe ka shumë që besojnë se hapja e dosjeve më në fund do të kthejë fletë, duke lejuar që plagët më në fund të shërohen.

“Hapja e arkivave të policisë sekrete komuniste do të ndihmojë në çrrënjosjen e së keqes që vazhdon të helmojë shoqërinë shqiptare”, thotë shkrimtari i njohur Ismail Kadare. “Është njësoj si heqja e një infeksioni, procedurë e dhimbshme, por e domosdoshme”.

Sigurimi ishte një mjet i fuqishëm në duart e Hoxhës, i cili, deri sa vdiq, më 1985, shtypi gjithë opozitën dhe disidencën anti-komuniste, duke e mbajtur vendin me tre milionë banorë të izoluar nga bota.

Deri në shembjen e komunizmit më 1991, mbi 100 mijë njerëz u internuan, 20 mijë të tjerë u burgosën dhe gjashtë mijë të tjerë vdiqën ose u zhdukën.

Burime jozyrtare besojnë se rreth 20 për qind e shqiptarëve bashkëpunonin me Sigurimin, duke informuar për veprimtari “të dyshimta” të miqve, fqinjëve, kolegëve e madje edhe të anëtarëve të familjes.

Zbulimet perëndimore vlerësojnë se deri në 10 mijë njerëz punuan për to gjatë periudhës komuniste.

“Arkivat e diktaturës përmbajnë sekrete të dhimbshëm për shumë shqiptarë”, thotë Gentiana Sula, gjyshi i së cilës vdiq në burg. Tani ajo kryeson komisionin përgjegjës për hapjen e dosjeve.

Vlerësimet fillestare thonë se janë “miliona faqe dokumente, mbi 120 mijë dosje dhe 250 mijë regjistrime”.

Më 2015, parlamenti kaloi ligjin për hapjen e arkivave të Sigurimit dhe në dhjetorin e shkuar u ngrit një autoritet i pavarur për të ndihmuar këdo që kërkonte informacion rreth përvojave të tyre apo fatin e të dashurve të tyre.

Qëllimi kryesor i hapjes së dosjeve është për t’u siguruar që asnjë bashkëpunëtor i Sigurimit të mos mund të kryejë funksione publike.

Por një tjetër objektiv kyç është për të sjellë transparencë në skenën plot sherre të politikës shqiptare, ku akuzat për bashkëpunëtorë apo informatorë të Sigurimit janë armë të fuqishme që përdoren çdo javë, në shtyp apo në replikat parlamentare.

Ndonëse rastet e provuara janë shumë të rralla – në 26 vjet, vetëm dy politikanë e kanë pranuar – disa figura më pak të njohura janë tërhequr pa u ndjerë nga jeta publike, pasi janë përfolur nga zëra të tillë.

Mes zhurmave e spekulimeve, manipulimi i kësaj çështjeve “ka furnizuar imoralitetin politik, i cili, për vite e ka mbajtur peng politikën dhe shoqërinë shqiptare”, thoshte më 2008 Kadaré.

Rreth dhjetë vjet më pas, gjërat kanë nisur të ndryshojnë, pavarësisht kundërshtimeve të forta, thotë Aleksandër Çipa, president i Unionit të Gazetarëve, duke vënë në dukje se një pjesë e klasës politike “mban mbi supe peshën e mëkateve të së shkuarës”.

Deri tani, manipulimi nga politika dhe publiku është kaq i madh, sa që ka qenë e vështirë për të dalluar të vërtetën nga gënjeshtra.

Por për Sulën, dokumentet e arkivave do t’i japin fund gjithçkaje.

“Hapja e atyre dosjeve do t’i japë fund gjithë këtij spekulimi”, thotë.

Marrë nga AFP

Kategori
Uncategorized

Ismet Haxhia: Si më akuzuan mua dhe Izetin për vrasjen e Skënder Nezës në Tropojë.

(Rrëfimi: Ne nuk dinim asgjë rreth kësaj thashethemnaje të rrezikshme, por të pasnesërmen, daja i viktimës, me të cilin rrija shpesh, më fton për kafe. Ai me buzët që i dridheshin më thotë: “Nuk e dija se do të pinim më kafe bashkë…)

 

 

Ish-i dënuari me 20 vjet burg si bashkëpunëtor në vrasjen e Azem Hajdarit, Ismet Haxhia rrëfen në librin e tij “Kronika e Dhimbjes” të shtëpisë botuese “Helga’s Secrets”, situatën e vështirë në vitet 1997-1999 në Tropojë dhe në të gjithë Shqipërinë. Vetë Haxhia u lirua nga burgu në vitin 2016 dhe ju rikthye jetës normale. GSH.al po sjell sot pjesën e pestë nga “dosja Tropoja”, një rrëfim për vrasjen e Skënder Nezës, ngjarje për të cilën Ismeti thotë se thashethemet bënin përgjegjës atë vetë dhe vëllain e tij, Izet Haxhinë.

“KOMISARIATI I POLICISE TROPOJE, ÇERDHE KRIMINELESH”

Fillimi i vitit 1999, me dyndjen e kosovarëve nga eksodi i dytë masiv,më i madhi dhe përfundimtari i shënuar në ato kohëra lufte, kishte tërhequr vëmendjen e të gjitha strukturave shtetërore. Kjo klimë e krijuar ndikoi shumë në krijimin e situatës kriminale në zonën verilindore të Shqipërisë. Shpesh dëgjohej të flitej për lloj-lloj grabitjesh në këtë zonë, por zakonisht më të bujshmet vazhdonin të ishin ato që kryheshin nga policët e komisariatit tonë, gjë që për shumë për atë pjesë të inkriminuar nuk do të përbënte ndonjë lajm të keq. Në njërën nga këto ditë, një polic i komisariatit tonë, në bashkëpunim edhe me një person tjetër, kontingjent i policisë, grabisin makinën e një punonjësi të OSBE-së, teksa po udhëtonte në qytetin e Fierzës.

Punonjësi njofton menjëherë qendrën e tij në Tiranë për rastin. Këta të fundit, vetëm në pak minuta njoftuan ministrin e Rendit Publik. Në Tiranë ishin vënë në alarm, pasi grabitja e makinave të huaja ishte bërë shumë shqetësuese. Ne na urdhëruan nga ministria që me çdo kusht të bllokohej mjeti i grabitur, si dhe përgjegjësit e kësaj ngjarjeje të ndaloheshin nga policia. Ne njoftuam menjëherë komisariatet e policisë së Pukës dhe Hasit për të ngritur postblloqe për këtë qëllim, të paktën në rrugët kryesore.

Thirrëm shpejt disa forca policore, te të cilat kishim pak besim dhe ngritëm postblloqe në të gjithë linjat e brendshme të rrethit. Policët i porositëm që të armatoseshin mirë,pasi grabitësit na ishte thënë se ishin të armatosur. Unë së bashku me një polic të qarkullimit rrugor u vendosëm në qendrën e Rragamit, 10 km nga qyteti, pasi sipas informacionit që morëm, grabitësit ishin futur në disa rrugë rurale, nga fshati Pla, rrugë të cilat të nxirrnin në Komunën e Pacit. Pas rreth dy orësh me njoftojnë me radio policie se e kishin parë makinën të vinte me shpejtësi nga drejtimi Pac-B.Curri. Makina pritej të kalonte aty ku isha vendosur unë, nëse grabitësit nuk ishin njoftuar për vendndodhjen time.

Kategori
Uncategorized

AJO QE DUHET BERE DHE AJO QE NUK DUHET BERE.

Kostandin KOLIQI – Kolonel , ish Drejtor i SH.I.U.t.

Kohët e fundit, në shtyp, por edhe në median televizive, po bëhet fjalë për hapjen ose jo të dosjeve të sigurimit të shtetit. Arrihet, deri aty sa të botohen edhe shumë emra, personalitetesh, duke ju vënë, përbri edhe pseudonimet e tyre që , sipas tyre, ja ka vënë sigurimi, kur ata i kanë shërbyer atij. Nuk vë në dyshim, atë që është, apo jo e vertetë, kjo që po bëhet, tani me këta njërëz, personalitete apo vetëm njërëz publikë, duke ju botuar edhe pseudonimet e tyre, por dua tju pyes, përse nuk botoni dosjet e punës së tyre, ku të tregohet se cfar kanë bërë, në të vërtetë, këta njërëz, në favor të sigurimit dhe në dëm të shokëve të tyre? Le të botohen, fletët e shkruara, me shkrimin e tyre, se të tilla duhet te jenë, në ato dosje, dhe që të quhet dosje, po pati të tilla dhe që, këto ndodhen në duart tuaja, zotërinj të shtypit dhe të mediave vizive. Personalisht, për një pjese, tuajën, si gazetarë, nuk kam patur dhe nuk kam respekt. Këtë mendim e kam se juve nuk shkruani dhe shpërndani atë që është lajmë por ju bëni lajm cfar do llafi që dëgjoni, në rrugë, në pazar, në autobuz dhe nuk e vrisni mëndjen se a përbën lajmë, kjo që po shkruani dhe po botoni, apo jo, për këtë as që doni tja dini dhe gjithashtu, nuk doni tja dini se sa e rëndoni njëriun, për atë që i vini pas emrit të tij, që ju e quani pseudonim. Si një ish punonjës në fushën e dosjeve , të përgatitjes së tyre, por më tepër si studijues i tyre, i detyruar nga puna që bëja, në kohën e vendosjes së Demokracisë, jo më parë, në atë kohë, kur ligjet i bënte oficeri i sigurimit, në emër të partisë shtet, dua që tju shpegoi, procedurat, format dhe metodat që përdoreshin, nga sigurimi i shtetit, për të përgatitur një dosje, b/p dhe se si merrej në lidhje bshkëpunuese një person( viktimë) që juve e quani spiunë, që të kuptohet në thelb ajo që duhet të bëhet nga ligjëvënësit, përpara se të marrin një vendim të tillë që edhe mund të krijoi shqetësime të mëdhaja, megjithse për këtë të fundit, kam rezerva se shumë ish të dënuar, hanë e pinë me persekutorët e tyre, sigurimsa, hetues dhe prokurorët që i kalbën nëpër burgje. Duke i parë kështu, të krijohet përshtypja sikur, në ato vendime, ju kanë dhënë fleta kampi dhe jo dënime të rënda, për më tepër, pa bërë gjë, por se vetëm se ishin në listat e tyre të planeve të punës.

sigurimi-dosja.jpg

Atëhere, si vepronte sigurimi i shtetit në këtë drejtim:

Së pari, merrej vendimi në komitetin e partisë, ku caktoheshin detyrat e punonjësve të sigurimit. Në detyrë, përfshihej , sasia e bashkëpuntorëve që do të merreshin në lidhje, sektorët e punës ku do të bëhej tërheqja. Kjo varej nga rëndësia që i jepej natyrës së repartit ku punohej dhe sasia e personave që punonin atje. Në sektorin ushtarak, kjo vlerësohej më tepër, për vet propagandën që i bëhej, detyrës së ushtrisë që do të shpartallonte të dy grupimet e mëdhaja, ushtarake, së bashku, Traktatin e Varshavës dhe N.A.T.O.n

Arrinin deri sa të përdhunonin vajzën, në sytë e babait, vetëm me qëllimin që i jati të bëhej b/p. Ruajna Zotë, nga kjo rracë njërëzore. Por a e dini se, shumica e kësaj rrace, njërëzore, e kam shum të vështirë, që ti quaj të tillë, por nuk kam se cfar të bëj, është nëpër zyrat e shtetit dhe në shumicën e rasteve, drejtojne sektorë të ndryshëm të vëndit! Verifikojeni se është fare e lehtë për tu bërë. Në radhë të parë, për këtë lloi rrace njërëzore, duhet të kihet parasysh, kur të merret vendimi nga ligjëvënësit.

Vec detyrës, që oficeri i sigurimit kishte marrë nga partia, ai për të qënë më i preferuar i partisë, merrte edhe një angazhim për të tejkaluar detyrën dhe se do të bënte b/p më tepër se detyra e ngarkuar. Dua tju tërheq vëmëndjen, se ju te gazetarisë, bëni sikur e harroni atë që oficerat e sigurimit, përzgjidheshin nga bijtë më të devotshëm të partisë dhe nga familjet që e kanë mbrojtur me gjakë partinë, nga më besnikët që kanë dhënë provat e besnikërisë së tyrë ndaj kauzës së partisë, nëpërmjet punës së tyrë, të deritanishme. Oficerat e sigurimit, duhet të kishin punuar, në shumicën e rasteve, në punëra të ndryshme, në teren, të kishin rritur besimin e partisë, studijoheshin mir e mirë dhe pastaj dërgoheshin në kurse speciale për tu bërë, kuadro të sigurimit të shtetit. Kuptohet se cfar kursesh bënin. Arrinin, në veprimet të tilla, ndaj njërëzve të thjeshtë, për të plotësuar dëshirat e partisë dhe të shefave të tyre sa edhe vetë kucedra do tja u kishte zili.

Arrinin deri sa të përdhunonin vajzën, në sytë e babait, vetëm me qëllimin që i jati të bëhej b/p. Ruajna Zotë, nga kjo rracë njërëzore. Por a e dini se, shumica e kësaj rrace, njërëzore, e kam shum të vështirë, që ti quaj të tillë, por nuk kam se cfar të bëj, është nëpër zyrat e shtetit dhe në shumicën e rasteve, drejtojne sektorë të ndryshëm të vëndit! Verifikojeni se është fare e lehtë për tu bërë. Në radhë të parë, për këtë lloi rrace njërëzore, duhet të kihet parasysh, kur të merret vendimi nga ligjëvënësit.

 

dosje.png

Pasi merrej miratimi nga komiteti i partisë, i cili shoqërohej me një shkresë të firmosur nga sekretari i parë i këtij komitetit, operativi i sigurimit, fillonte nga puna për të përcaktuar, njërëzit që do të merrte ne lidhje, b/p. Përpilonte një listë të gjatë me emrat e tyre, ju hapte, për sejcilin, një dosje te vecantë, që quhet, dosje personale. Në këtë dosje, futeshin të dhënat për arësimin e tij, për karakterin dhe personalitetin e tij, nga cila familje rrjedh dhe lidhjet e saja me partine, besueshmëria që kishte tek ky njëri, sigurimi, për detyrat që do ti ngarkoheshin në të ardhmen, për ata që në të kaluarën e tyre, kishin bërë ndonjë veprim të ndaluar nga partia apo kishin ndonjë dënim të lehtë, që do të përdorej për ta detyruar duke i bërë presion dhe kërcënim, material detyrimi, quhej ky veprim, ose kishin ndonjë pjestar të familjes, të ndëshkuar, etj. Të parët në këto lista, ishin njërëzit që vuanin përndjekjen politike sepse kishin të afërm nëpër burgje. Mendoni, të jetosh në kënetën e Tërbufit, ku të pinte mishkonja, por edhe sigurimsi, gjakun, të mund të mos pranoje bashkëpunimim… Studime të tilla për sejcilin dhe këto të dhëna, futeshin në dosjen e tij. Aty përcaktohej edhe pseudonimi që, viktima, do të mbante, i mbushej edhe kartela, në dy kopje, ku shkruhej data e marrjes në lidhje dhe pseudonimi i tij.

Përgatitej rregjistri, me emrat e atyre që do të merreshin në b/punim. Duhet të qartësohet, mirë, se në këtë rregjistër, në krah të emrit, është, një kolonë, horizontale, e ndarë në kuadrate të vegjël, ku në të ardhmen, do të shkruheshin numrat e informacioneve dhe të fletëve të tyre, që b/p do të dorëzonte tek oficeri i sigurimit.

1-292.jpg

Edhe nëqoftëse, dosja e punës së b/p do të jetë zhdukur, ky rregjistër, të thotë se sa është numri i informacioneve, që b/p ka dorëzuar. Sasia e informacioneve, pwrcakton punën e bërë nga informatori, kështu që edhe pa gjetur dosjen e tij, të punës, ky njëri, me shum sukses quhet b/p i sigurimit. Por, në qoftë se dosja e punës së tij nuk është dhe rregjistri, kolonën horizontale e ka bosh, këtij njëriu, mos i bini më qafë kot, se nuk ka qënë b/p. Përse ka ndodhur kjo? Kjo ndodhte se, oficerat e sigurimit, që nuk e realizonin, jo angazhimin, por kishte nga ata, që ishin, aq të paaftë sa nuk realizonin, dotë as detyrën, për sasinë e b/p dhe kishin gjetur një mënyrë, duke përfituar edhe nga ajo që ishin, pothuajse, jashtë kontrollit, kontrolloheshin vetëm nga eprorët e tyre, që ju interesonte kjo gjw, numri i madh, emëror, mbushnin rregjistrat me emra, por fiktivë, sepse puna e spiunllëkut, ishte e garantuar, me më të devotëshmit, që për atë kohë ishin me bollëk, me pak fjalë, detyra realizohej.

Me dosjet personale, në cantë, dhe me rregjstrin të mbushur me emrat e të përzgjedhurve, ku ishin jo vetëm sipas detyrave por sipas angazhimit që kishte marrë, oficeri i sigurimit, shkonte të merrte miratimin përfundimtar, te sekretari i komitetit të partisë. Edhe ky, pasi studijonte karakteristikën e gjithsejcilit dhe te gjithë dokumentave përkatës, i vinte vulën me një shkresë – leje për të filluar nga puna, oficeri i sigurimit. Deri në këtë moment, asnjëri, nuk e dinte se cfar po përgatitej për atë, nga partia dhe njëriu i sigurimit. Në të njëjtën kohë, bëhej kujdes që në bashkëpunim, të mos merreshin, antarët e partisë, megjithatë, me porosi dhe vendim të vecantë, edhe ata bëheshin b/p. Kemi gjetur të tillë, por cudia është se, një pjesë e ryre, u rreshtuan djathtas dhe sotë, disa i gjen, me detyra të rëndësishme dhe nëpër dikastere të rëndësishëm dhe për cudi, me shumë miq, në parlamentë, deputetë. Nga kjo dijeni, përjashtohen ata që bënin kërkesë për tu futur në bashkëpunim me sigurimin, se kishte edhe të tillë, të devotshëm…..Këta, soi, e dinin se cfar po bëhej dhe përgatitej për ta. Tani, fillonte nga puna, oficeri i sigurimit. Kjo do të thotë, se ai takonte, një për një, viktimat e tij, ku ju propozonte që ata të bëheshin b/p të tij. Ata që , qysh në fillim, nuk e pranonin, u bëhej presion deri edhe kërcënim, duke ju përmëndur edhe ndonjë prapësi që kishin bërë, në të kaluarën e tyre, apo të familjarëve të tyre. Për, ndonjërin, përdoreshin edhe format, nga më makabret që vetëm ato monstra i dinin, deri në shkatërrim të familjeve të viktimave të tyre, mjafton që të arrihej qëllimi. Kishte nga ata që pranonin me njëherë dhe në shumicën e rasteve, ata firmosnin, gjë që reflektohet nëpër dokumentat përkatëse.

Ata që bënin kërkesë dhe ata që firmosnin, ishin, më të preferuarit dhe përdoreshin si b/p drejtimi ku bënin edhe kombinacione, ku mjerë ai që binte në këtë kurth se do të kalbej në burg, ndërsa b/p, merrte nje shpërblim në para apo në materiale, sende shtëpiake etj. Të gjithë ata që pranonin për të bashkëpunuar dhe fillonin nga puna, punët e tyre, iformacionet, janë në një dosje të vecantë, që sigurimi e quante, dosje pune dhe mbi kapakun e saj është shkruar, vetëm pseudonimi dhe brënda, janë letrat e shkruara dhe të

firmosura, poshtë pseudonimit që e shkruante b/p. Këtu nuk vihej emri i tij. Kjo është dosja e punës së keqe që ka bërë b/p. Kjo dosje duhet të studijohet dhe të hapet, po u pa e arësyeshme që mund ti vlejë shoqërisë. Personalishtë, mendoi se vetëm dosjet e atyre që kanë shërbyer si b/p drejtimi dhe që kanë dhënë informacione ku janë implikuar, personat, për të përfunduar nëpër burgjet, me drejtimin politik, anti parti, duhet të studijohen, nga persona që dinë ta bëjnë këtë studim, mirë, dhe jo me ngjyrime politike, të kohës tonë, dhe, pamvarësisht se ku janë, sotë këtyre njërëzve,b/p, duhet tu bëhen publike, punët e tyre të ndyra, në dëm të njërëzve që mendonin ndryshe nga partia e tyre. Po vazhdoi të bëhën publike, nëpër gazeta, emrat dhe pseudonimet e tyre, mbi bazën e llafeve të pazarit, apo vetëm për tu kënaqur, ndonjë politikan, mjafton që ti dali emri, atij tjetrit, kundërshatrit të tij, apo edhe të ndonjë gazetari, kundër tjetrit, atëhere, do të ngelemi në vorbullën e zhurmave të kota, pa arritur atje ku duhet që kjo gjë e ndyrë të mos përsëritet më.

Por nga duhet të filloi kjo punë kaq e madhe dhe kaq e rëndësishme për vëndin tonë?

Mirë është që studimi dhe publikimi i dosjeve, të bëhet nga dosjet e partisë shtetë, sidomos, te komiteteve te saja, sepse atje merreshin të gjitha vendimet, ato duhet të publikohen dhe të denoncohen, pikë së pari.

dosja_3616.jpg

Shofim, sotë, protestat e ish ushtarakëve, në lirim ku një pjesë e të cilëve, janë pikërishtë ata që kanë marrë këto vendime të përbindëshme, kanë drejtuar komitetet e partisë, në ushtri, kanë qënë oficera sigurimi, nga më të devotëshmit dhe paturpësia e tyre arrin deri aty sa të dalin, në protestë, me flamurin kombëtarë, me yllin e kuq. Dhe neve të paguajmë taksat që këtyre monstrave, tu jepet pension i majmë, si ato të N.A.T.O.s, thonë ata që e luftuan NATON gjatë gjithë jetës së tyre. Oh sa turpë për ne. Dhe menjëherë, të studijohen dosjet e punës së oficerave të sigurimit, ku është e pasqyruar puna e tyre e ndyrë, ndaj popullit të vetë. Qysh aty duhet të filloi puna me dosjet, të studijohet puna e këtyre njërëzve, sepse kanë qënë partiak të devotshëm dhe mos të lejohen të mbushin administratën publike, aq më keq, që një pjesë e tyre është në Parlamentin Shqiptar. Kjo pjesë e shoqërisë tonë, duhet të japi llogari për atë që i ka bërë këtij populli dhe këtij vëndi. Përkundër, këta jo vetëm që janë nëpër zyrat shtetërore por, në disa dikastere, janë shum të preferuar, sa që arrihet deri aty, sa që shprehen, për neve, të paktët që u punësuam, mbas zgjedhjeve të fundit : “ Po këta cfar duan në ministrinë tonë!?”

Duhet të qartësohet, njëherë e mirë, bashkëpuntor i sigurimit të shtetit, quhet ai që ka dhënë informacione, me shkrim dhe jo ai që ka vetëm emrin nëpër listat apo rregjistrat e tyre, ku është edhe pseudonimi i tij, gjë që shpegova më lartë se si ndodhte kjo. Vetëm këto dosje, pasi të studijohen, mirë e mirë dhe për persona të vecantë, duhet tu bëhen publike, mbi bazën e një vendimi.

Dua tju jap një paralajmërim, atyre politikanëve dhe atyre gazetarëve që u bien daulleve, per hapjen e dosjeve, më tepër se të tjerët, mos u bini më këtyre

daulleve se do të ngeleni me gishtë në gojë, një ditë, kur do të gjeni emrin e babait tuaj, xhaxhait tua, gruas tuaj, nënës tuaj apo shum të afërmëve tuaj, në ato lista apo ato dosje pune. Dua tju kujtoi se drejtuesit kryesorë të partisë dhe të sigurimit të shtetit, mburreshin, me të madhe, se kishin arritur deri atje sa të kishin bërë spiunë, një në zhdo dy apo tre vetë. Ej, familjet tona, janë shtatë apo tetë persona…Bëjini mirë llogaritë.

Ka shumë dosje për tu studijuar dhe për tu hapur, këtu tek ne. Më të rëndësishmet, për mendimin tim, janë dosjet e gjykatave, si të kohës së qoftëlargut edhe të kohës së tanishme, sepse, në dhënien e vendimeve, nuk po gjejmë ndonjë ndryshim të madh. Atëhere të fusnin në burg për veprimtari armiqësore, ku në shumë raste, vetë viktima nuk e merrte veshtë se përse po dënohej, sa që edhe sotë, një pjesë e tyre, e pranojnë që nuk kanë bërë gjë, kundër partisë dhe shtetit, apo ushtrisë, pamvarësishtë se sotë, trumbetojnë me të madhe se ata janë prurësit e demokracisë, me disidencën e tyre që në të vërtetë, nuk ja kanë ditur emrin dhe jo që të kenë qënë disidentë, apo gjeneralët e djeshëm që, vetëm për një gjë dallohen, për atë që ja futën njëri tjetrit dhe kucedra ja u futi të gjithëve, tani, këto gjykata, kundrejtë shumave marramëndëse, pamvarësishtë se cfar krimi ke bërë, të nxjerrin nga burgu. Po kështu, duhet të studijohen dosjet e prokurorisë dhe aty do të gjënden ata prokurorë që janë të lidhur me kriminelët, që kanë dhënë vendime me vdekje deri në ditët e fundit të atij shteti makabër, që për cudinë e të gjithëve, sotë dekorohen. Ta bëntë këtë veprim, Moisiu, nuk do të cuditemi, se e dim që është pinjolli i komunistit të devotshëm, por i dekoron një Presidentë i djathtë, me të vërtetë, shumë cudi e paspjegueshme. Por aty do të gjëndet edhe disidenca e vërtetë e cila duhet të bëhet publike dhe të përshëndetet e të shpërblehet dhe jo të hidhet baltë mbi eksponentët e disidencës së vërtetë, si edhe po ndodh në ndonjë media. Se janë të shumtë ata që bërtasin se kanë qënë të burgosur politikë. Nëpër burgjet politike, shumë kan qënë , por, të burgosur politikë, janë shum të paktë. Nëpërmjet studimit të këtyre dosjeve, bëhet vlerësimi dhe ndarja në të burgosur politik, që kanë patur aktivitet, duke kundërshtuar, politikisht, partinë komuniste, gjë që deri tani, del se janë shum të paktë, në numër, bëhet vlerësimi i të dënuarve, me listën e sigurimit për të plotësuar numrin dhe planin, shum nga të cilët, edhe gjatë gjykimit, kanë bërrtitur për partinë dhe leverin, duke ju vlerësuar ndëshkimin e pa drejtë që kanë marrë, pamvarësishtë, se shumë nga këta, janë futur në burg për aktivitet ordiner dhe, atje janë, ridënuar për agjitacion dhe propagandë.

Dhe në fundë, të lind pyetja: Kush është më e rëndësishmja dhe që duhet të hapet, dosja e b/p të sigurimit, dosja e gjykatësit që ka dhënë vendime, me vdekje, deri tani, vonë, kur diktaturës po i vinte fundi dhe pothuajse, të gjithë ata janë në drejtimet e gjyqësorit shqiptar, dosjet e prokurorisë, që shumë nga ata që kanë qënë hetus, dje, janë sotë prokurorë, dosjet e policis, apo dosjet e të dënuarve politikë, që janë kaq shumë, dhe që kanë përvetësuar titullin “disidente” sa po të ishte e saktë kjo, neve do të cliroheshim, shumë e shumë,

më parë, nga vargojtë e diktaturës, pa mohuar të përndjekurit, se të tillë janë shumë.

Që të merret nje vendim i tillë, për studimin dhe hapjen e dosjeve, është shum e vështirë, por që të lihen në harresë dhe ti mbuloi pluhuri, ca më keq akoma, tu lihet në dorë gazetarëve dhe politikanëve, picirukë, si në politikë edhe në jetën e përditëshme, nuk është e drejtë, sepse bishës, i është prerë vetëm njëra kokë, nuk duhet harruar se ka shtatë kokë, domethënë se i ngelen edhe gjashtë të tjera.

Me mëndë në kokë dhe me zemër te cliruar nga keqdashja, duhet filluar nga kjo punë e madhe, por më tepër shumë e rëndësishmë për fatet e këtij populli të shumëvuajtur, dhe tepër i paqartë.

Kostandin KOLIQI – Kolonel , ish Drejtor i SH.I.U.t.

Kategori
Uncategorized

Qyteti që lindi nga pasuritë e legjendat dhe po jeton i varfër dhe i pashpresë.

 

15311485_726423524199023_355276097_o.jpg

 

Legjendat
Nga mali me krom dhe hekur nikel vërsulet mbi qytet një mjegull e ftohtë. Është nëntor. Thonë disa se këtu ka një fuqi hyjonre, një fuqi që nuk e shpjegojnë dot. Këtu ka një valle të lashtë sa vetë jeta. Valle e rrajcës i thonë. Kush e dëgjoi dhe mend si la pas saj? Kush e dëgjoi dhe të kërcejë nuk provoi? Thonë e çfarë nuk thonë e faktet më shumë se gojtë thonë. Si ka mundësi në një gjysëm mali ka hekur e në gjysmën tjetër krom ka?

Në peridhuën e luftrave shqiptaro-turke fusha ku ngrihet ky qytet quhej fusha e Torviolllit. Skënderbeu, heroi ynë kombëtar, para se të nisej në betejë (betejë e cila në histori njihet si beteja e Torviollit) kundër turqëve porositi luftëtarët e tij, duke u thënë se ‘’do fitojmë me domosdo’’, nga ku më vonë fusha e Torviollit u njoh me emrin ‘’Fusha e Domozdovës’’.
Edhe emri i këtij qyteti ka lidhje me këtë betejë, të cilën Skënderbeu e fitoi por pati humbje të mëdha në njerëz si nga pala turke dhe nga ajo shqiptare. Nga gojdhëna thuhet se janë vrarë aq shumë luftëtarë sa gjaku i tyre rridhtë si përrenj. Pikërisht nga kjo gojdhënë pas luftës nacional-çlrimtare, kur u krijua ky qytet vendosën ta quajnë Përrenjas.
Themelimi i qytetit
Do të ngrihej ashtu në mënyrë artificiale për hir të nxjerrjes dhe përpunimit të hekur-nikelit dhe të kromit qyteti i Përrrenjasit. Popullsia që u vendos në fillimet e tij përbëhej më së shumti nga banorët të ardhur nga rrethet juglindore të Shqipërisë. Nën frymën e aksionit gjysmëvullnetar fillimisht u ndërtuan 10 pallatet e para dykatëshë me afro 1 mij banorë ku dolën 150 punëtorë e specialist që nisën punën në minierë. Të parët kanë qënë rusët më pas çekët e kinezët, ku në hartat e tyre ishin të shënuar me të kuqe vatrat me minerale. Gjatë 30 viteve që kanë qenë në funksionim mësohet se janë nxjerrë mbi 150 milionë metër kub hekur-nikel

15271170_726422897532419_1622440821_o.jpg

Minatorët
E quajnë ndryshe qyteti i minatorëve Përrenjasin për shkak të minierave, por me minatorë të dalë në pension. Qyteti i ish minatorëve do të ishte më e përshtatshme sot. Bust i 2 minatorëve vënë në qëndër të qytetit qëndron, po për të kaluarën. Busti është ende aty, por shpirti i minatorëve u gropos bashkë me minierat.
Një prej minatorëve të dalë në pension e kujton me nostalgji atë kohë. Rakipi është 72 vjeç, flokëthinjur dhe flet me një passion të zjarrtë kur i kujton minierat. 20 vitet e tij i kishte kaluar në minierë, por tregon më tej se jeta dhe puna gumëzhinte në atë mal, ndërsa tani gjen heshtjen e gërmadhave. Ndërsa Fatmir Polisi inxhiner minierash thot: ‘’E njoh atë minierë shumë mirë. Brenda malit ndodhet një qytet shumë herë më i madh se Përrenjasi. Investimi që kërkon ajo minierë është shumë i madh, por përfitimi do të ishte shumë herë më i madh për komunitetin’’.
Gëzimi 65 vjec, një mësues hitorie i dalë në pension më bombardon me pyetje, por fjalët që ai përsëriste vazhdimisht ishin se këtu nuk jetohet dhe se të gjithë duan të ikin të largohen sa më larg. ‘’Po përse vallë këtu nuk jetohet? Ku është kromi, hekuri, pyjet, ujërat që kjo zonë ka? Ku është minerali? Ku janë legjendat?’’ Për një moment mu duk sikur ndërruam rolet. Por pyetjet e tij ishin më shumë si përgjigje. Ai madje tregon se minierat që u ndërtuan nga këta minatorë sot po prishen nga dora e banorëve të zonës. I kanë lënë të zhveshura minierat për arsyen se kanë shitur hekurat për skrap.

Njaziu shprehet: ‘’Kam punuar 20 vjet nëntokë dhe kam marrë një rrogë të kënaqshme për atë sistem. Tani jam në pension dhe marr një rrogë qesharake prej 14 mij lekësh.’’ Ai thot se para një muaji bashkë me ish minatorët e tjerë zhvilluan një porotestë. ‘’Kemi rrezikuar dhe jetën nën tokë dhe shteti tallet me ne. Vijnë në kohë fushatash vetëm për të marr votën. Na kan premtuar shumë gjëra por me të marrë mandatin harrojnë gjithçka.’’.
Dikur në këto miniera tejmbusheshin vagonat me mineral, ndërsa sot rolin e tyre e luajnë listat me borxhe në dyqanet e qytetit. Shifrat e papunësisë janë marramendëse. Qyteti mbijeton nga të ardhurat e emigracionit ilegal. Janë mbi 10 mijë banorë, të cilët jetojnë në këttë qytet.

Gjëndja është shumë e vështirë. Punësimi në sektorët privatë është i ulët. Dikur ky qytet gumëzhinte nga puna dhe ritmet e jetës ndërsa sot nuk ka mbetur pothuajse asgjë, përvec disa lokaleve që mbijetojnë falë të ardhurve, të cilëve iu bie rruga kalimthi këtyre anëve.

Mëngjesi i gjen këta banorë me shpirt të zbrazët e pa gjë në xhep. Më e keqja është se nuk dinë se si ditën ta shtyjnë . Disa hynë në kafe disa në lloto, të tjerë provojnë të emigrojnë, të ikin sa më larg . Dhe duke kërkuar kuturu nata fillon sërish të vijë dhe shpirti Prrenjsakëve fillon sërish të shpresojë. Po përse vetëm natën? Nën dritën e diellit ky qytet është i varfër por aty ku nuk depërton drita e diellit ai është shumë i pasur.

Elmas Bogdani.

 

360 GradeGRADE.

Kategori
Uncategorized

Grusht spiunit.

Edison YPI/

Iku me anije duke u betuar se nuk do kthehej më kurrë. Megjithatë më çoi haber se kishte ardhur.
U takuam në një kafene.
-Po thonë për ne të përndjekurit se spiunat ishin të gjithë prej nesh. Se asnjëri nga ne s’ka goditur kurrë me grusht një persekutor. Unë erdha t’ja rras me grusht njërit prej tyre, spiunit tim. E kërkova por nuk e gjeta. Kishte vdekur. Nuk mund të hapja varrin t’i rrasja një grusht skeletit të spiunit tim.
-Më vjen mirë që spiuni yt paska vdekur. Më vjen keq që vdiq pa ja hequr ti një grusht. Duket si hakmarrje e të vdekurit ndaj të gjallit. Sikur spiuni yt paska vdekur që të mos ja rrasje ti me grusht. Nuk e di çfarë do bëja unë me spiunin tim.
-Ke pasur edhe ti spiun?
-Të gjith kishin spiun. Edhe spiunat kanë pasur spiun.
-Mirë e ke. Grushtin që s’ja rrasa dot spiunit, vendosa t’ja ngjesh gjykatësit. Gjykatësi, gjykatës atëhere, gjykatës tani. Me gjyqin e nipit tim po merret shoku i ngushtë i gjykatësit t’im. Po t’ja fusja grushtin gjykatësit do merrja më qafë nipin. E lashë gjykatësin. Nisa të kërkoj prokurorin. Me prokurorin ishin hakmarrë të tjerë para meje shumë më tepër se me një grusht. E kishin pushkatuar. Familjen ja kishin degdisur nëpër burgje dhe internime. Kishte rënë viktimë e luftës brenda llojit. Pas prokurorit nisa të kërkoj hetuesin. Hetuesi më doli autoritet i lartë i një universiteti privat. Në universitetin e hetuesit studjon mbesa ime. As hetuesit pra s’mund t’ja rrasja grushtin për të mos i nxjerrë ngatërresa mbesës. E lashë dhe hetuesin, thashë të gjej njërin nga dëshmitarët e rremë që në gjyq tha për mua gjithato gënjeshtra. E takova dëshmitarin rrenacak. Ndodhi diçka e paparashikuar. Sa më pa, nisi të më kërkojë falje në një mënyrë të pështirë. U jargavit dhe u zhgërrye aq ndyrë para meje, sa mu duk se po tja rrasja një grusht, dora e djathtë do më ndotej aq tepër sa do duhej ta prisja me sëpatë me dorën e majtë mbi një trung. Ndërkohë që po mendoja se kush tjetër e meritonte grushtin, mora vesh diçka që më llahtarisi; Një dhëndërr i familjes t’ime kishte qënë spiun. Nuk na kishte dëmtuar. Ama gjithçka që kishim llafosur paskësh përfunduar në veshët e syshkabës, Sigurimit. Nisa ta shoh me dyshim krejt farefisin. Tani më duken të gjithë të mbuluar nga mjegulla e dyshimit. Ndërkohë zbulova disa gjëra; Njerëzit e spiunit t’im të vdekur, atij që nga njëra anë bënte muhabet me mua në shtëpinë t’ime, nga ana tjetër shkonte i zbrazte të gjitha te Sigurimi, ishin të lidhur prej vitesh me interesa biznesi me ca njerëzit e m’i. Ai që gjykatës ishte gjykatës është, ishte mpleksur në ndërtimin e një pallati, trualli i të cilit ishte, dhe është, i një mikut tim, të cilin mik e kam pasur, dhe mik e kam. Të tjera mpleksje më bënë të dyshoj nëse ishte a s’ishte e udhës që grushti ime të plasej mbi surratin e ndonjërit, derisa u binda se më e mira ishte t’ja rrasja grushtin një kushuriri nga ata që ma braktisën familjen kur më burgosën. Mirpo kushurinjtë e tillë ishin shumë. Hoqa dorë nga kjo ide e lodhshëme. E di si është puna?
-E spiunit t’im apo e spiunit tënd?
-E spiunit t’im pra. A po më ndjek?
-Po të ndjek, por u shkëputa për një çast nga hallet e tua me spiunin tënd dhe u zhyta në ca përsiatje nostalgjike për spiunit t’im.
-Zbulimi se diktatura jonë, si e imja dhe e spiunit t’im, e jotja dhe e spiunit tënd, dhe e të gjithë të tjerëve dhe spiunave të tyre, paska qënë fort e fëlliqur. Mpleksjet shqiptareske me spiuna dhe viktima paskan qënë gjërat më të ndyra të kësaj bote. S’po di kujt t’ja rras grushtin. Me këto që po shoh e po dëgjoj këtu, s’ka asnjë çudi që të dyshoj, jo vetëm unë tek ty, por edhe ti tek mua, edhe ti tek vetja jote, edhe unë tek vehtja ime. A më ndihmon të mos kthehem në kurbet pa ja rrasur dikujt një grusht?
-Të ndihmoj për çdo gjë. Vetëm pare mos më kërko.
-A ta rras ty një grusht?
-Jo.
-Meqënse ti nuk po më ndihmon mua, unë po ndihmoj veten.
U ngrit në këmbë. Me sa fuqi kishte j’a rrasi me grusht vetes.

Kategori
Uncategorized

18 vjet nga fillimi i bombardimeve të NATO-s kundër forcave serbe.

Tetëmbëdhjetë vjet më parë NATO-ja filloi fushatën e bombardimeve kundër forcave serbe, duke shënuar kësisoj fillimin e fundit të luftës gati dyvjeçare në Kosovë. Fushata pasoi refuzimin e Beogradit për të nënshkruar marrëveshjen e negociuar në Rambouillet të Francës, për t’i dhënë fund luftës në Kosovë. Fushata e bombardimeve nga ajri që zgjati 78 ditë, në tokë u shfrytëzua nga forcat serbe për sulme hakmarrëse kundër shqiptarëve. Mbi 10 mijë veta u vranë, mbi 800 mijë u ndoqën nga Kosova, ndërsa rreth 5 mijë të tjerë në fund të luftës llogariteshin si të zhdukur.

 

 

ibrahim-rugova-2.jpgMë 10 qershor të vitit 1999, NATO-ja nënshkroi marrëveshjen me ushtrinë jugosllave për tërheqjen e tyre të plotë nga Kosova, ndërsa dy ditë më vonë trupat paqeruajtëse të KFOR-it hynë në Kosovë, duke i dhënë fund luftës, por edhe sundimit të Beogradit. Tetëmbëdhjetë vjet më vonë rreth 5 mijë trupa të NATO-s kujdesen për sigurinë në Kosovë dhe prania e kësaj force pritet të vazhdojë për një kohë të gjatë. Shënimi i kësaj dite në Kosovë bëhet sipas përkatësisë etnike. Institucionet e Kosovës 24 marsin e vlerësojnë si një ditë me rëndësi vendimtare për historinë e vendit. Nëntë vjet pas ndërhyrjes së NATO-s, Kosova shpalli pavarësinë e saj, e cila deri tash është njohur nga mbi 100 vende të botës në mesin e të cilave Shtetet e Bashkuara dhe vendet më të rëndësishme të Bashkimit Evropian, ndërsa kundërshtohet nga Beogradi dhe Moska. Vlerësimet për 24 marsin ndërkaq janë krejt ndryshe tek komuniteti serb dhe zyrtarët e Beogradit, të cilët e vlerësojnë Serbinë si “viktimë të agresionit të NATO-s”.

 

q-r5chvklrml3tkgh9arajiz4gsrbz5esepl-v1rmkqvba82c1vb8lixrdknih8tzth8gyhcjngodbn9tpi8tminw16f68scowu7v5tacutinni165qr2q-nikkcc1nz.jpgBombardimet e vitit 1999 të drejtuara nga Shtetet e Bashkuara, i kanë kthyer serbët kundër Perëndimit dhe drejt Rusisë, e cila po ashtu kundërshton pavarësinë e Kosovës që u shpall në vitin 2008, me mbështetjen e Shteteve të Bashkuara dhe Evropës Perëndimore. Rusia kundërshton fuqishëm anëtarësimin e mundshëm të Serbisë në NATO, ndërsa ka zhvilluar fushatë kundër anëtarësimit të Malit të Zi në aleancën ushtarake perëndimore. Tetëmbëdhjetë vjet më pas, Kosova dhe Serbia ndodhen në një proces aktualisht të pezulluar bisedimesh për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet tyre në shkëmbim të afrimit me Bashkimin Evropian. Por, tensionet ndërmjet të dyja vendeve mbeten të larta. Beogradi kundërshton pavarësinë e Kosovës dhe çdo zhvillim që identifikohet me shtetësinë e saj. Ai reagoi me zemërim ndaj një projektligji të hartuar nga Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, për shndërrimin e Forcës ë Sigurisë së Kosovës në ushtri të saj. Projektligji u kundërshtua edhe nga NATO-ja dhe ambasadori amerikan në Prishtinë, të cilët kërkuan që ushtria e Kosovës të themelohet nëpërmjet ndryshimeve kushtetuese, që kërkojnë edhe votën e deputetëve serbë. Kjo është hera e parë që një nismë e autoriteteve në Kosovë nxit reagime të tilla të Shteteve të Bashkuara, roli i të cilave në Kosovë vlerësohet i pazëvendësueshëm në të gjitha proceset që çuan në çlirimin e saj në vitin 1999 dhe shpalljen e pavarësisë në shkurt të vitit 2008. Presidenti Thaçi i përballur edhe me kritikat e brendshme për mungesë bashkërendimi të veprimeve me aleatët e Kosovës, ka theksuar se themelimi i ushtrisë është domosdoshmëri për ruajtjen e paqes dhe qëndrueshmërisë në Kosovë dhe në rajonin e kërcënuar nga tensionet në rritje.

Kategori
Uncategorized

Dhe maçokët rrinë e presin, për të ngrënë atë që dhjesin.

AL in Sweden.

Dhe maçokët rrinë e presin, për të ngrënë atë që dhjesin.

E PD…PD u mbajte me hunj të çkulur.

Ore deri dije gjithë këta emra, kush më shumë e kush më pak ishin antare dhe kontribues të PD_së por fsheur edhe të LSI_PS_së.

Disa si…
Agai i Vranishti me shkolle te mesme (Ylli Taho) i emeruar doganier nga Nadiri vëllaj i Bodes sepse i kishin gratë kusherira te para, ikën me nga 500 000 euro si doganier peshoreje dhe sot paturpësisht është N/Kryetar bashkie duke sponsorizuar 35 000 euro.

Krye hajduti tjetër…
Romeo Hajdërlli (agai i Sulit) erdhi si emigrant grek me emrin Elvis, me 6 klasë, por që bleu punen me 7000 euro, dhe diplomën në Tetovë, me 3000 euro ero, plus pagoi dhe 7000 euro te tjera per tu bere pergjegjes turrni, lekët e vjedhura ne doganë si doganier dhe pergjegjes turrni, arriti të beje nje pallat 5…

Shihni postimin origjinal 567 fjalë më tepër

Kategori
Uncategorized

Alarmi i mishit të kalbur, zbulohet sasia që Shqipëria importon nga Brazili.

Teksa e gjithë bota është përfshirë në hulumtime nëse mishi i kalbur brazilian ka përfshirë vendet e tyre, shihet se Shqipëria vitin e kaluar 25 për qind të importeve të mishit i pati nga Brazili.

Importet e mishit dhe të ngrënshmeve të tij shënuar 38 mijë e 851 tonë nga të cilat 9701 tonë ishin importe nga Brazili, i cili kryeson listën vendeve nga ku Shqipëria importon mish.

Importet e mishit nga Brazili kanë pësuar luhatje nga viti në vit, por gjatë vitit 2016 ato pësuan një rritje prej 23 për qind. Në vitin 2010 mishi brazilian i importuar në vendin tonë arriti në 12 mijë e 395 tonë dhe më pas në vitin 2011 shënoi një rënie me 17 për qind.

Rënia vijoi përgjatë viteve e 2012 dhe 2013 me ritme dyshifrore për rinisur sërish rritjen me rreth 80 për qind më vitin 2014. Në vitin 2015 është vënë re një ulje e importeve të mishit nga Brazili me 33 për qind, por ato u kompensuan me 2016.

Më herët gjate javës se kaluar autoritet braziliane kanë pezulluar 33 zyrtarë të lartë të qeverisë pas një investigimi i cili ka gjetur se ata kanë qenë të lidhur me prodhuesit e mëdhenj të mishit dhe vend është shitur një sasi e madhe pulash dhe mishi i kalbur.

Dhjetëra impiante të përpunimit të mishit atje janë mbyllur dhe vendi është përfshirë nga një kontroll masiv për të parandaluar konsumin e mëtejshëm të tij.

Sakaq e gjithë bota është përfshirë në panik pasi Brazili është një nga prodhuesit më të mëdhenj të mishit në botë dhe eksporton një sasi të madhe të tij në Europe.

Sipas hetimeve Economist, Kina, Bashkimi Evropian (BE), Kili dhe Korea e Jugut së bashku konsumojnë një të tretën e mishit brazilian të shitur jashtë vendit. Bashkimi Europian ka kufizuar aktualisht importin e 21 kompanive në hetim.

Kompanitë e mishit në Brazil kishin arritur të shisnin produktet e skaduara duke korruptuar zyrtarët e dy partive kryesore në vend.

Në raport-progresin 2015 të Bashkimit Europian për Shqipërinë konstatohet se nuk janë ndërmarrë ende procedurat e brendshme dhe planet operative të Autoritetit Kombëtar të Ushqimit (AKU). Nuk janë bërë hapa për të përmirësuar kuadrin ligjor dhe institucional për sistemin e sigurisë ushqimore.

AKU-ja është institucioni përgjegjës për mbikëqyrjen e sigurisë ushqimore në Shqipëri, i cili është i domosdoshëm për të përmbushur kërkesat ligjore, ekonomike dhe sociale që rrjedhin përkatësisht nga zbatimi i MSA-së (Marrëveshja e Stabilizim-Asocimit).

Mirëpo struktura relativisht e vogël e bën të pamundur inspektimin e plotë të të gjithë subjekteve, të cilat janë të shumta në numër, pohon drejtori i institutit të Sigurisë Ushqimore dhe Veterinare, Taulant Kalo, shkruan ‘Monitor’.

Europa është cilësuar si vend që krijon barriera në lidhje me importin e produkteve ushqimore (sidomos për grupin e ushqimeve me prejardhje shtazore), duke e argumentuar me faktin se mbron konsumatorin vendas.

Kategori
Uncategorized

Shumë poshtë ke rënë, Z. President.

 

Pas qëndrimit të ashpër të Zhitit ndaj Nishanit për dekretimin e ministrit të ri të Brendshëm, Kreu i Lartë i Shtetit e akuzoi atë si spiun në burgun e Spaçit. Por një dokument i publikuar së fundmi, duket se hedh poshtë akuzat e presidentit.

Botuesi Luan Pengili ka publikuar në llogarinë e tij, një dokument ku citohet qartazi se Visar Zhiti nuk pranoi të bashkëpunonte për të qenë spiun në burgun e Spaçit dhe ka firmosur këtë deklaratë përmes të cilës refuzoi të vihej në dispozicion të këtyre shërbimeve.

Me publikimin e këtij dokumenti, Pengili shprehet se shpifjet janë shndërruar tashmë në një ndër dukuritë më të zakonshme në shoqëri dhe kjo dukuri merr kthesë më të rëndë kur këtë e bën një president.

Ai i kërkon Nishanit të vërtetojë bindshëm këtë emërtesë ndaj Visarit, që t’i hiqet sa më parë epiteti i shpifësit!

Reagimi i Luan Pengilit:

Hedhja e shpifjeve në treg është bërë tashmë një nga dukuritë më të zakonshme në shoqërinë tonë, sa shpesh nuk mund të ndahet lehtë nga njëra-tjetra e vërteta dhe gënjeshtra.
Kur një person shpif, të njollos keq me epitete e ngjarje të paqena, kush mban përgjegjësi?
Shko drejt e në gjykatë, të vjen ndërmend veprimi i parë që mund të kryesh. I drejtë ky arsyetim – kjo është rruga që duhet ndjekur…
Por pas kësaj përgjigje, për fat të keq në vendin tonë të përndjek vetëtishëm pyetja e dytë! Për sa kohë do të zvarritet nëpër gjykata kjo shpifje?
Është i thjeshtë arsyetimi, sa të dalë në dritë e vërteta, shpifja e parë harrohet, duke ja lënë vendin një shpifjeje të dytë… e kështu, e kështu me radhë. Ndërkohë që njerëzit që nuk e njohin personalisht personin mbi të cilin është hedhur baltë, e kanë përthithur helmin e injektuar të shpifësit, duke bërë kështu të mundur arritjen e qëllimit të shpifësit të zi.
Kjo dukuri merr një rëndesë ende më të madhe negative, kur këtë e bën një president.
Visar Zhiti – spiun!
Zoti President, duhet patjetër ta vërtetoni bindshëm këtë emërtesë ndaj Visarit, që të t’ju hiqet sa më parë epiteti i shpifësit!
Para disa vitesh kam bërë një bisedë me Visarin mbi këtë temë. U zhvillua në një takin që ia kërkova me ngut, pas disa sinjalesh jo mirëdashëse për të (Visari informator), që filluan të qarkullonin pikërisht pas daljes së romaneve të tij biografikë “Rrugët e ferrit” e “Ferri i çarë”, botime të cilat morën publicitetin e faqeve të tëra të shtypit më të rëndësishëm të vendit.
Midis të tjerave Visari më thotë që ka gjetur edhe dokumentin që ai refuzon në mënyrë kategorike bashkëpunimin me strukturat e sigurimit. Ja kërkova atë dokument e ai ma dha. E pyeta atëherë përse nuk e publikonte, por mora përgjigjen: “Njerëzit më njohin!”
Por sot Visar po të të them atë që ta kam shprehur atje, vite më parë: “Të njohin njerëzit, por nuk të njohin shpifësit!”
Sot po e botoj këtë dokument!

 

Kategori
Uncategorized

Shërbimi sekret, skema si Obama përgjoi Trump

Zeke J Miller/

Përpjekja e radhës dhe e guximshme e Donald Trumpit rrezikon të kthehet në një incident të vërtetë të politikës së jashtme. Në tentativë për të justifikuar akuzat e presidentit amerikan se është përgjuar vazhdimisht nga paraardhësi i tij, Shtëpia e Bardhë ka përsëritur të enjten e kaluar akuzat se shërbimi britanik i spiunazhit ka përgjuar presidentin Trump me urdhër të ish-presidentit Barack Obama. Brenda pak orësh një zëdhënës i agjencisë dha publikisht një kundërshtim të këtyre akuzave të Shtëpisë së Bardhë.
“Pretendimet e fundit të bëra nga komentatori i mediave, Andrew Napolitano, rreth GCHQ (Selia e Komunikimeve Qeveritare) që është kërkuar të zhvillojë përgjime kundër presidentit të zgjedhur janë tërësisht të palogjikshme. Janë madje qesharake dhe duhet të injorohen plotësisht”, tha një zëdhënës i GCHQ gjatë një deklarate të rrallë për shtyp ditën e enjte.
GCHQ, Agjencia britanike e Inteligjencës Qeveritare dhe akuivalenti i Agjencisë Kombëtare të Sigurisë së Shteteve të Bashkuara, është futur brenda spirales së debateve rreth pretendimeve të Donald Trumpit se ka qenë viktimë e përgjimeve të urdhëruara nga ana e Barack Obamës më 14 mars nga Napolitano, një personalitet konservator i “Fox News”.
Gjatë një interviste me “Fox & Friends”, Napolitano pretendoi se kishte marrë vesh se Obama i kishte telefonuar agjencisë britanike duke i kërkuar që të përgjojë komunikimet e Donald Trumpit, duke cituar 3 burime anonime. Ditën e enjte, sekretari i Shtypit të Shtëpisë së Bardhë, Sean Spicer i përsëriti pretendimet, teksa argumentoi se ekzistenca e raporteve mediatike justifikonin më së miri postimet e 14 marsit në Twitter të Trumpit ku akuzonte Obamën për spiunazh.
Administrata është përpjekur të justifikojë akuzat e Trumpit për më shumë se një javë, duke qenë se republikanët dhe demokratët në Komitetin e Inteligjencës së Senatit kanë theksuar bashkërisht se nuk kanë gjetur asnjë provë të përgjimeve kundrejt Trump Tower. Edhe vetë aleatët e Trumpit janë duke u distancuar nga akuzat, edhe pse presidenti ka përsëritur në një intervistë për “Fox News” se do të paraqiste një informator të ri së shpejti.
Shtëpia e Bardhë ka argumentuar se përdorimi i thonjëzave për fjalën përgjim nga ana e Trumpit gjatë akuzave të tij, do të thotë se ai përfshin aty të gjitha mënyrat e përgjimeve që janë përdorur kundër tij, por nuk ka ofruar asnjë provë zyrtare për të mbështetur pretendimet e tij. Duke lexuar një listë të gjatë të raporteve mediatike që përmendin sinjalet e inteligjencës rreth Trumpit dhe lidhjet e tij me Rusinë, Spicer citoi:
“Së fundi, më 14 mars në ‘Fox News’, Andrew Napolitano ka bërë deklaratën e mëposhtme”, tha Spicer nga Shtëpia e Bardhë. “Tri burime të inteligjencës kanë informuar ‘Fox News’ se Presidenti Obama ka kapërcyer zinxhirin e komandës. Ai nuk përdori NSA-në, nuk përdori CIA-n, nuk përdori FBI-në dhe nuk përdori as Departamentin e Drejtësisë. Ai përdori GCHQ-në. Çfarë është kjo? Janë inicialet e Agjencisë britanike të Inteligjencës dhe Spiunazhit. E ka bërë thjesht duke urdhëruar dy persona që t’i kërkonin agjencisë përgjimet duke i thënë se presidentit i duhen transkriptet e bisedave ku përfshihet kandidati Trump. Obama arriti ta bëjë këtë duke mos lënë asnjë shenjë të ndërhyrjes amerikane”.
“Duke mbledhur së bashku të dhënat e publikuara deri tani dhe logjikën e pastër, mund të kuptohen shumë gjëra”, tha Spicer. Kur reporterët e pyetën nëse përfshirja e agjencisë britanike ishte diskutuar nga dy qeveritë dhe nëse kjo do të ndikonte të ashtuquajturën “marrëdhënie speciale” ndërmjet Mbretërisë së Bashkuar dhe Shteteve të Bashkuara, Spicer u tërhoq.
“Absolutisht, çështja nuk është ngritur ndërmjet qeverive”, tha ai. “Megjithatë mendoj se nuk jemi duke bërë akuza, thjesht po lexojmë atë që është shkruar në deklarata të ndryshme dhe atë çfarë kanë raportuar të tjerët dhe kjo mendon se ngre disa dyshime lidhur me gjërat që kanë ndodhur gjatë zgjedhjeve të vitit 2016. Nuk jemi duke gjykuar asgjë. Mendoj se duhet të themi që nëse këto organizata dhe këto individë kanë arritur në këto konkluzione, atëherë meritojnë të shqyrtohen faktet”. Shtetet e Bashkuara dhe Mbretëria e Bashkuar, së bashku me Australinë, Kanadanë dhe Zelandën e Re formojnë Pesë Sytë – një operacion i vjetër prej disa dekadash i bashkëshpërndarjes së informacionit në të cilën vendet ndajnë shumicën e sinjaleve të tyre të inteligjencës dhe zotohen të mos e përgjojnë kurrë njëri-tjetrin

Kategori
Uncategorized

Lufta poshtë brezit mes Ramës dhe Blushit, si dolën në shesh të gjitha të palarat e PS-së.

Lufta po po mund ta quajmë edhe luftë zhvillohej brenda të njëjtit lloj, miqve që tashmë janë bërë armiq.

Kryeministri Rama dhe deputeti i larguar nga socialistët Ben Blushi. Pas kauzave të hedhura ku më pak dhe ku më shumë në ajër, sot ishte dita që ata të përballeshin direkt dhe t’iu jepnin përgjigje shumë nga çështjeve që ishin lënë përgjysmë.

Që nga dëshira e madhe sipas Ramës e Blushit për të qenë ministër, deri te zgjidhja e gjëegjzës që Rama ka qenë macja e Barcaletës.

‘’ Beni vdes për pak ministër, aq shumë vdes sa është gati të shfaqet i rilindur në lëkurën e një politikani të rilindur….që në qeverinë e Fatos Nanos, 20 vjet nga sot! Me ty mund të kalohet bukur darkave, hidh e mbush verë, po në mëngjes nuk shkohet askund me ty. Kur del në fotografi me të varfërit hiqi syzet e diellit se dukesh si turist!’’, do të deklaronte fillimisht Rama.

Ndërkohë që flakë për flakë i është përgjigjur Blushi duke thënë se Rama ka qarë nëpër supet e kolegëve për t’u ngjitur në karrierë. Ai tha se Rama është bërë palë me krimin.

Pashë një kryeminsitër të dregraduar, një mik të degraduar, sot kishte detyrimin t’i thoshte shqiptarëve pse ka sjellë 4 ministra të rinj? Ky do tju mbrojë, që mat kur zhgjohem unë dhe kur fle unë. Këtë bën ky, mat kurr zgjohem edhe kur fle unë. A mund ta banalizojë unë çështjen kështu, unë jam këtu për të treguar realitetin, që vendi është krthtyer në kanabis, në në vend krimi.

Sepse ishte Saimir Ministër i Brendshëm dhe ky e hoqi se ka pasur shumë të mira. A më keni parë ju që thotë që unë kam ndenjur me një bandit. A ka njeri që më thotë që kam qenë shoku u Koço Kokëdhimës, i Elvis Rroshit. Nuk e dini ju shumica që keni ardhur. Unë nuk jam banal, unë flas për polika dhe jo për gjëra personale. Unë nuk vij në parlamnet për të foluar për gjëra personale. Për papunësinë është përgjegjës Edi Rama. Kush është përgjegjës për kontrabandë në Shqipëri ? Është Edi Rama, këta janë miqtë e mirë apo të Edi Ramës. Kur është përgjegjës 400 mijë të f varfët? Ky është banazlizmi i paralmetit.

A ka ardhur koha ta tregoj unë ty si silleshe për t’i marrë një vend pune Fatos Nanon. Duhet të kisha votuuar që armët të vinin në Shqipëri, të bëhesha si Elvis Rroshi, e ka mandatin në tim dhe të shqiptarëve. Ky është 17 vjet në pushtet?

Për çfarë të paguajmë më taska për të akoma, kërkon edhe një mandat, për çfarë do jetë përsëri?

Një njëri totalisht i papërgjegjësh që ka bërë karrierë duke u qarë, nëse edhe 5 manadate të kisha nuk do jua lija juve në dorë edhe sa për LIBR-ën, a keni parë kryeminsitër më banal. Unë nuk iki nga bibloteka dhe e kam për ndër, unë nuk kam vrarë njeri, as nuk kam blerë ndonjë arë me kanabis. Je i degraduar si mik, jo si kryeminstër, nuk del njëri të flasë kështu, ti më kë një borxh akoma

Të kam kërkuar para një viti dhe të më dilje përballë të votoheshim. Iku nga gara si frikacak. Nuk duhet të vijë një njeri këtu dhe të flas si frikacak. Shkove në Elbasan dhe dolën aty pijanecë dhe horra zjarrëfikës të Qazimit dhe ti u bëre me ata. Në këtë grup parlamentar ka njerëz që kanë nxjerrë armët dhe ti u bëre me ata. Ti je gjë tjetër të vret pas shpine. “, u shpreh Blushi.

Kategori
Uncategorized

‘’Më kishin lodhur njerëzit që i’u dhimbsej Basha, me të u njoha atë ditë’’, Kim Mehmeti tregon pse shkoi te çadra.

Shkrimtari shqiptar nga Maqedonia Kim Mehmeti ishte para disa ditësh i pranishëm në çadrën e opozitës. Ndërkohë që arsyet e këtij takimi dhe përshtypjet që ka marrë ka zgjedhur t’i tregojë në një intervistë për ‘’Politiko.al’’.

Ai tregon se nuk e njifte më parë Bashën dhe se takimi i parë ka qenë atë ditë në çadër. Mehmeti flet edhe për njohjen e tij të vjetër me Berishën, me Ramën po edhe për mospëlqimin e tij ndaj kreut të LSI-së Meta.

Cila ishte përshtypja për Çadrën e protestës së opozitës, pse shkuat atje?

Kim Mehmeti: Çadra e PD-së mu duk pak më ndryshe se ajo e para disa viteve e PS-së, mbase shkaku se ajo e dikurshmja e socialistëve opozitarë, kishte më shumë aktrim se sa seriozitet. Dhe shkova te kjo çadër, pikë së pari pse këtë ma kërkuan disa miq të mi, dhe pse dua që Shqipëria të mos jetë shtet ku do ngrenë çadra partitë opozitare, por shtet që do jetë atë që e thash më lart: ‘çadër’ nën të cilën do mund të strehohet e tërë shqiptaria. Pastaj shkova te kjo çadër pse më janë bërë të neveritshme pohimet dhe intrigat e atyre që thonë se u dhimbset Basha i mbetur ‘nën hijen’ e Berishës, e të cilët kështu duan ta pengojnë etablimin e Bashës si lider të ri partiak. Po pra, më janë bë të neveritshëm ata që janë duke e ‘mbrojtur’ Bashën nga Berisha, ngaqë të tillët e duan të kundërtën: që PD-ja të mbetet pa lider të definuar të saj.

E di se askush nuk do e besojë, por unë me Bashën jam njoftuar, dhe për herë të parë me të jam takuar pesëmbëdhjetë minuta para se të shkoj te çadra e tij. Unë kam pasur miqësi me Sali Berishën, dhe ende e quaj mik timin, por kjo fare nuk më ka penguar që të them atë që kam thënë për qeverisjen e tij. Më në fund, nëse doni ta dini, unë gjithmonë kam qenë me opozitën. Gjatë qeverisë së shkuar të Berishës, publikisht, e jo nëpër kafene, e kam thënë se Shqipëria ka nevojë për ndryshim dhe se është mirë që PS-ja t’i fitojë zgjedhjet. Thjesht, nuk mund ta kuptojë se si një artist, mund të jetë nga krahu i të pushtetshmit dhe të fortit!? Po, edhe mua më ka ndodhur të jem përkrah të pushtetshmit, por vetëm përderisa ai nuk e humbur pushtetin mbi vetveten. Dhe nga mund ta dija unë, për shembull, se Kryeministri i tanishëm i Shqipërisë, do e humbte pushtetin mbi vetveten ende pa e përfunduar mandatin e parë!?

Edhe me Berishën burrështetas unë isha vetëm përderisa ai nuk e ‘humbi pushtetin’ mbi vetveten. E di që asnjëri prej tyre nuk ka pasur nevojë për diëka të tillë, por aty ku më është dhënë rasti, e kam përkrahur edhe Nanon, edhe Edin. E në ndërkohë, kurrë nuk kam pasur mendim të mirë për drejtuesin e LSI-së. Edhe atë pse, sipas meje, nga grindja mes PS-së dhe PD-së, më së shumti përfiton lideri i LSI-së, i cili me ‘dashuri, urtësi e mirëkuptim’ ia del të pamundurës në politikë, e që me gjuhën e shkrimtarit, e definoj si mjeshtri të të takojë edhe ‘lavdia edhe ‘pasuria’.

Po pra, jam shkrimtar dhe mos mendoni se nuk e di që të kërkosh politikanë shqiptarë që i përmbahet premtimit dhe fjalës së dhënë, është njësoj si të kërkosh ndërgjegje te ai që nuk turpërohet. Por kjo nuk më pengon, me aq sa mundem, të kontribuoj në etablimin e një gjenerate të re politikanësh, e cila në mos më shumë, do e kultivojë mendësinë politike se nuk është Shqipëria pronë e partive, por partitë janë të Shqipërisë, dhe se nuk është emblema partiake ajo që e bënë individin më të vlefshëm, por vlerat personale të anëtarëve të saj, janë ato që e lartësojnë flamurin partiak. (E.K/SHUPLAKA)

Kategori
Uncategorized

Çfarë fshihet pas lojës së rrezikshme të Ramës me `pro-rus` e `anti-amerikan’.

“Rama ka vënë në punë gjithë makinën propagandistike për rrezikun rus ndaj pushtetit te tij. Kjo është situatë qesharake dhe përpjekje e turpshme.”

Nga Fatmir Mediu/

Shkrimet kundër 6 senatorëve që i dërguan letër për situatën e rëndë të krimit e korrupsionit në Shqipëri, janë në të njëjtën rrugë të deklaratave që vetë Rama bëri kundër Presidentit Trump, janë kundër Amerikës dhe atyre njerëzve që e mbështetën Shqipërinë për t’u bërë vend anëtar i NATO-s.

Kjo politikë e Ramës po kthehet në një rrezik serioz për marrëdhëniet ndërmjet Shqipërisë dhe SHBA.

Nëpërmjet manipulimit të një rezolute të dy përfaqësuesve të ”Dhomës se Perfaqesuesve” që nuk është futur as në procedurë, ku përmenden problemet me Rusinë në shumë vende evropiane dhe ne fund Shqipëria, përmendet në mes 20 vendesh që kanë zgjedhje dhe se Rusia mund të influencojë ato. Këtë projekt rezolutë Rama e kthen në Rezolutë të 11 senatorëve vetëm për të manipuluar opinionin publik.

A ka rrezik rus në Ballkan? Padyshim po. Po ky rrezik rus është sot prezent dhe i lidhur me miqtë e ngushtë të Ramës, siç është Vuçiç apo kalon në një spirale të rrezikshme gjeopolitike nga veriu dhe Lindja e Ballkanit?

Rusia kërkon aleanca politike dhe ushtarake në Ballkan dhe ky është një kërcënim për shqiptarët. Rusia është prezent ushtarakisht në Ballkan, ajo është prezent ekonomikisht dhe politikisht. Ka kohë që kërkon të ndërtojë një aleancë ushtarake me Serbinë, Bosnjën dhe Maqedoninë. Situata e rëndë në Maqedoni në ndarje të thella etnike është në dëm të interesave shqiptare kjo dhe për shkak të egocentrizmit të Ramës për protagonizëm pushteti. Rrëshqitja e Maqedonisë në marrëdhënie të ngushta me Rusinë do ta ndërlikonte jo vetëm situatën e shqiptarëve në Maqedoni, por në mbarë Ballkanin.

Në favor të Rusisë është edhe loja e Ramës për t’u futur ndërmjet marrëdhënieve serbo – kosovare duke injoruar autoritetin e drejtuesve të Kosovës. Kosova në ndërtimin e institucioneve të saj qoftë edhe të Ushtrisë Kosovare duhet të jetë mirë e koordinuar me SHBA dhe NATO. Ruajtja e integritetit territorial të Kosovës nuk do të ndërvaret as nga ushtria e saj, as nga ushtria shqiptare, por nga marrdhënia dhe roli në kuadër të NATO-s.

Deklaratat se Rama do marrë pushkën për të mbrojtur Kosovën janë një patriotizëm folklorik.

Po ashtu forca e Rusisë në Ballkan është rritur ndjeshëm edhe për shkak të bashkëpunimit ushtarak dhe politik me Turqinë, si asnjëherë më parë, gjë e cila të paktën për momentin është në disfavor të shqiptarëve.

Dobësimit të pozicionit shqiptar, po ashtu i shërben dhe injorimi që Rama i ka bërë NATO-s jo vetëm duke e ulur buxhetin e Mbrojtjes në 0,75 %, duke iu kundërvënë vendimeve të Aleancës, por dhe duke mos reflektuar tashmë një kusht detyrues për marrëdhëniet në NATO me SHBA, theksuar kjo nga Presidenti Trump dhe së fundmi nga sekretari Tillerson.

Z Rama dhe zëdhënës të Ramës.

Mike Lee, James Inhofe, Ted Cruz, David Perdue, Thorn Tills, Bill Cassidy janë miq dhe mbështetës të vërtetë të Shqipërisë dhe shqiptarëve. Nuk pranojnë, sic thotë Departamenti I Shtetit dhe Europol që një vend anëtare i NATO-s te jetë prodhuesi i pare i Marijuanës, i korrupsionit dhe i krimit, por të jetë vend ku shqiptarët votojnë të lirë dhe së shpejti të bëhen vend i BE.

Nëse ka ndikim rus në Shqipëri është kjo politikë që është sot dhe padyshim krimi, korrupsioni dhe trafiqet‎.

Lexo edhe:

Përçahet mazhoranca, rrezikohen votat për ministrat e rinj të qeverisëAktorja durrsake njofton se do bëhet deputete, por ‘e mbysin’ komentuesitFaqet e para të shtypit shqiptar për ditën e sotmeKomentet
roshi23/03/2017 10:00
prapa diellit megjithe ramen
Shto koment

më të lexuarat
Politike
Nishani i përgjigjet Zhitit: Pas akuzave si spiun në Spaç, konstatova dhe paqëndrueshmëri psikike
Politike
‘Jam njësh për të qënë dysh’ -IRIQI bisedon me Ben Blushin.
Politike
VIDEO-LAJM/ ‘Nisma#’: A njeh kufij ky palaço?
Politike
Zgjedhjet e 22 marsit 1992/ Si përmbysi populli me mbi 1 milion vota, klikën ish-komuniste të PS-së

Politike
Hysenbelliu tregon episodin me Edi Ramën: Erdhi në emision me vonesë dhe dridhej i tëri…
Politike
Si do të rrafshohet zona muze e Tiranës për biznesin e ndërtimit
Politike
Sulltan Novruzi/ Deputetja e LSI, Monika Kryemadhi uron besimtarët bektashinj
Politike
Rrëfehet Sali Berisha: Ju tregoj cili emër m’u propozua për President në vitin 1992
Politike
Ish-ministri Manjani: Ju tregoj si Edi Rama kërcënoi gjykatësen për të futur në burg një plak
Politike
Zgjedhjet e 1996/ Berisha flet për herë të parë: Ju tregoj ndërhyrjen e amerikanit
TË NGJASHME

Politike
VIDEOLAJM/ Flakë para Kryeministrisë
Politike
Zgjedhjet e 1996/ Berisha flet për herë të parë: Ju tregoj ndërhyrjen e amerikanit
Politike
Ish-Kryeministri Berisha: Ju tregoj sesi përgatitën arrestimin e Kadaresë dhe ndërhyrja e Francois Miterand
Politike
Rrëfehet Sali Berisha: Ju tregoj cili emër m’u propozua për President në vitin 1992
Politike
Sali Berisha flet për herë të parë për arrestimin e Thaçit në Shqipëri
Politike
Deputeti Strazimiri – Edi Ramës: Zoti ta shtoftë inatin…
Politike
Çadra e lirisë, mesazhi i 22 Marsit: Të krijohet sa më shpejt qeveria teknike që garanton zgjedhje të lira
Politike
Bogdani sulmon Veliajn: Përdor lotët e një fëmije për propagandë

SYRI.net është agjencia më e madhe e lajmeve në Shqipëri, që brenda një kohe të shkurtër është kthyer në lider të informacionit. Në SYRI.net do të gjeni opinionistë më me emër në vendin tonë, investigime dhe lajme që nuk do ti gjeni diku tjetër. Lajmet në SYRI.net janë prodhim i SYRI.net dhe nuk lejohet marrja e tyre pa një komunikim të mëparshëm me redaksinë. Ju ftojmë të klikoni dhe të na shkruani sa herë që ju mendoni se duhet. Stafi i SYRI.net

Kategori
Uncategorized

Manjani: Ju tregoj si Edi Rama kërcënoi gjykatësen për të futur në burg një plak.

Shumë qytetarë u arrestuan për mospagesën e dritave kur qeveria ndërmori aksionin për energjinë elektrike.

Në atë kohë, kryeministri Edi Rama u akuzua se kishte kërcënuar edhe një gjyqtare përmes telefonit. Ish-ministri i Drejtësisë Ylli Manjani ka treguar se cilën gjykatëse kërcënoi Rama.

Në një intervistë për portalin “Shuplaka.com”, Manjani thotë se ka qenë një gjykatëse e Kukësit që u kërcënua përmes telefonit nga Kryeministri Rama për të burgosur një plak për mospagesën e energjisë.

“Gjykatësen e Kukësit. Është një gjykatëse e Kukësit, është marrë në telefon për të futur në burg një plak që nuk kishte paguar faturën e energjisë elektrike. Gjykatësi që dha masën e sigurisë për drejtorin e Përgjithshëm të Policisë, i cili kishte  shkelur ligjin duke përdorur një pajisje të paregjistruar në institucionet shqiptare, përgjimi, krejtësisht e paautorizuar. Nëse ka shkelje ligji me të dyja këmbët, ajo ishte një shkelje ligji e megjithatë gjykatësi ç’bëri? Konfirmoi një kërkesë të Prokurorisë. Kushdo gjykatës do ta bënte atë gjë.
Dolën me ”libër shtëpie”, ky dhe Policia e Shtetit e masakruan atë gjyqtar. Ajo ishte masakër shtetërore me deklarata publike dhe me sjellje krejtësisht brutale dhe harbute të Policisë së Shtetit që bënin sikur hetonin dhe kjo është një gjë që nuk mund të pranohet në një republikë me pushtete të ndara, nuk ka punë kryeministri me jetën e një gjyqtari, fare! Po fare!
Çfarë thoshte kryeministri? Kush vendos kundër meje është kriminel! ”Vrasës serial”, çfarë domethënë ”Vrasës serial”? Kujt i thua? Kjo është një ngjarje shumë e rëndë, mbledh policët dhe u flet për ”vrasësin serial”, gjyqtarin?!
Si mund të ishte dakord një ministër Drejtësie me këto gjëra? Kurrën e kurrës! Dhe jo një ministër Drejtësie, por asnjë qytetar normal nuk duhet ta pranojë. Është standard sjellje diktatoriale.
Gjykata është jashtë nesh, është jashtë qeverisë, edhe kur gabon, edhe kur sillet e korruptuar. Në fund fare ai të sjell një vendim.
Pse kur u vendos pezullimi i drejtorit të Policisë së Shtetit e ka fajin gjykata?! Po mirë ky drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit ku e mori të drejtën me përgju njerëz në mënyrë të paligjshme, pa lejën e prokurorit, pa lejën e gjykatës dhe me një pajisje që nuk ishte regjistruar në Republikën e Shqipërisë?! Po futën në siklet edhe Interforce-n italiane!
Për këto gjëra kush duhet të kërkojë hesap?! Atë gjykatës duhet ta marrësh dhe t’i bësh një lapidar në qoftë se e ka bërë ai gjykatës! Atë prokuror që heton duhet ta mbrosh, jo sulmosh! Nuk lanë gjë pa bërë. Ishte strategji”.
Kur Ylli Manjani nuk i është bashkuar “betejës” kundër këtij gjykatësi, Edi Rama është nxehur, tregon ish ministri.

“Unë kisha shkruar që nuk komentoj. Ky u nxeh dhe tha ‘’si nuk komenton ti?’’ ‘’Jo pra nuk komentoj’’ thashë. Dhe kjo është gjithë historia e kësaj duke u quajtur si një ‘’biografi’’ e keqe e imja, të cilën patjetër mund ta kisha të keqe te Edi Rama, por në kuptimin e zbatimit të ligjit dhe kushtetutes isha krejtësisht korrekt dhe nuk më intereson fare kjo pjesë”.
Në intervistë Manjani shpjegon edhe rastet kur qeveria ka marrë vendim pa u mbledhur fare. Madje sipas tij kjo është një praktikë që ndodh shpesh.
“Po patjetër. Disa herë. Vendime që këta i quajnë qarkulluese janë të paligjshme! Është marrë vendim edhe për të lëvizur Forcat e Armatosura, edhe për t’i dhënë pasaporta diplomatike Kombëtares. Rama ka bërë me kokën e vet. Ose kur është shkarkuar Elvis Rroshi nuk është mbledhur qeveria! Biles doli në media, edhe me firmën e Kryeministrit, ndërkohë që qeveria ishte me pushime. Unë isha ministër, s’më kishte thënë njeri gjë.
Këto duken të thjeshta se shumëkush mund të thotë mirë ia bëri Elvis Rroshit, por luhet me propagandë, jo me ligjet. Në një situatë normale nuk duhet të ndodhë, mirë kur ky vendim të pëlqeka por mund të marrë një vendim edhe që s’të pëlqen. Prandaj janë krijuar rregullat. Qeveria mblidhet dhe ministri betohet se do punojë 24 orë në 24, edhe kur nuk është ministri ka një zëvendësministër”.
Për Klement Balilin, ish MInistri i Drejtësisë tregohet më i rezervuar. Nuk flet më për dashnoret e ministrave, por e vë theksin tek data 17 maj, si dita ku policia duhej të kishte arrestuar Balilin.
“Unë kam thënë dhe e mbyllim këtu këtë çështje, më datën 17 maj 2016 ka pasur dhe ka ende urdhër të Interpol Athina për arrestimin e këtij personi dhe arrestimi i këtij personi është i pajustikueshëm. Kaq. Këtu fillon dhe mbaron kjo histori.

Z.Manjani, cilët ministra kanë qenë me dashnoret te ‘’Santa Quaranta’’?
Nuk i hyj fare kësaj teme. Është një temë që shfokuson.

Keni folur për shërbime inteligjente…
Ndoshta ndonjëherë bëjmë edhe gabim që themi ndonjë gjë më shumë. Nuk dua të shfokusohemi. Ta zëmë se kanë qenë. Çfarë kanë bërë? S’kanë shkelur ligjin e askujt!

Atëherë t’i përjashtojmë të dashurat, këta njerëz të lidhur me Balilin, cilët janë?Nuk e di këtë. Unë kam një datë, 17 maj. Kaq mbaroi historia. Të kapet, pse nuk e kanë kapur?! Ndërkohë që provohet se ka qenë i lirë, edhe nga ju mediet, ka dalë, ka shëtitur dhe s’i ka hyrë gjemb në këmbë!

Ju i besoni këto fotot që janë shpërndarë në dasma, plazh…
I besoj 1 mijë përqind! E kanë thënë vetë familjarët: “S’na ka ngacmu njeri”.

Pati një tentativë për t’iu lidhur me prona të Balilajve, pushime te “Santa Quaranta”…
Tentativat për të përbaltur kanë qenë dhe këtu ka qenë reagimi im, jo nervoz por i fortë që ishte një lojë e Ministrisë së Brendshme për të më përbaltur mua për dy arsye: që ky njeri i lirë është njeri i LSI-së që ”Ok”, ata kanë  qenë njerëz të LSI-së, ka bashkëpunuar me LSI-në, unë nuk e kam mohuar ndonjëherë këtë gjë dhe pavarësisht kësaj kam qenë unë i vetmi zyrtar publik që kam bërë distancimin e qartë.
Dhe medemek unë kam një apartament në Sarandë dhe shkoj i bëj pushimet atje…
E vërteta është që kam hyrë atje dhe kam pirë ndonjë kafe se nuk është krim, do shkoj edhe nesër për të pirë kafe, por jo plazh, sepse plazhin e dinë ata që unë e bëj diku tjetër.

Tentativa ishte për të bërë kështu lidhjesh të ulta dhe të pista. Të gjitha ishin shpifje dhe nuk jam marrë me to. Për interes të opinionit publik ka vetëm një datë: 17 maj 2016, kur Policia Shqiptare thoshte që s’kishim mandat arresti, Interpoli grek e futi në sistem, tani pse nuk e arrestojnë? Dhe nuk është hera e parë që luhet me Interpolin, është luajtur edhe me Mark Frrokun. Janë precedentë që këtu luhet keq me Interpolin.
Nga data 17 maj 2016 e deri sa kam qenë unë ministër ai zotëri ka qenë në kërkim ndërkombëtar. Detyrimi i Policisë Shqiptare është të zbatojë urdhrat e Interpolit, ka prova apo s’ka prova, kjo është tjetër çështje.

Policia dështoi të arrestonte. Në radhë të parë dështimi ka qenë i policisë, po them ‘’dështimi’’ në rast se nuk ka pasur ndonjë arsye tjetër. Tentativa që ata bënë se nuk kishin urdhër arresti ishte mashtrim, urdhër-arrestin e ka patur Interpoli dhe unë kam marrë dijeni nga policia vetë, se nga ta dija unë?!

Drejtori i Policisë së Tiranës më ka informuar që ky person është vendosur në kërkim ndërkombëtar dhe unë kam informuar prokurorin. Formalisht, se praktikisht ky proces nuk u përmbush kurrë. Policia e Shtetit t’ia kërkojë vetes!

Kategori
Uncategorized

Shqipëria, cmëndinë ku vrasësit janë deputetë e hajdutët ordinerë ministra”.

 

Një çmendinë e quan gazetari Edison Ypi, Shqipërinë, duke uruar që të mos kthehet në kasaphanë. Në një shkrim për Ypi.al, ai thotë se vrasësit që duhej të ishin në burg janë deputetë.

Çmendina
Hajdutët ordinerë pa asnjë zotnillik, asnjë aftësi dhe asnjë talent janë ministra.

Ministri i brendshëm është vëllai i një trafikanti droge.

Katundarë ordinerë trashanikë ambiciozë të sëmurë te ardhur nga an’ e anës që duhet të kultivonin tokën dhe vilnin ullinj ose portokalle atje ku kanë lindur dhe dashnore të parë kanë pasur cjapin e katundit,janë në pikat kyçe të administratës.

Gazetarë sedentarë pa pikë talenti dhe pa asnjë yndyrë në karakter, tipa të përvjellur që nuk e luajnë bythën nga kafeneja për orë e orë të tëra bëjnë shkrime monotone deri në tmerr.
Një vend i tillë,ku budallenjtë janë opinionistë, injorantët mbajnë tituj shkencorë, frikacakët inkurajohen, trimat përbuzen, një vend pra ku pothuajse askush nuk bën punën e vet por të një tjetri, nuk mund të jetë tjetër veçse çmendinë.

Çfarë tjetër veçse çmendinë mund të quhet një vend me paligjshmëri aq të pranishme, aq të difuzuar, sa e ka mbjellë vendin tejpërtej me drogë ?
Mjetet e sotme teknike të gjetjes së vendndodhjes janë sofistikuar aq tepër sa satelitët të lexojnë edhe targën e makinës, edhe gazetën që mban në dorë.
Teknologjitë e sotme edhe në brimë të miut të futesh, të gjejnë. Megjithatë vendi anëtar në NATO nuk kap dot një protagonist të botës së krimit që kërkohet nga policitë e disa vendeve europiane.
Epo sado e pakëndshme të tingëllojë, një vend i tillë nuk mund të cilësohet ndryshe veçse çmendinë.

Këtu sa më tepër rrugë tu ndërtosh, sa më tepër tunele tu çposh, sa më tepër ullinj, arra, bajame, lajthia, të mbjellësh, aq më pak vota të japin, dhe nga ana tjetër, sa më tepër hashash të kultivosh e trafikosh aq më tepër vota të japin. Kjo nuk mund të ndodhi kurrën e kurrës kurrkund tjetër veçse në një çmendinë.

Si mund të mos jetë çmendinë një vend ku portalet, gazetat, televizionet, i ushqen korrupsioni, i paguan mafia, i mban gjallë politika.

Në këtë vend populli delirant i telefonon çdo mëngjez televizioneve. Gjoja për të qarë halle, për të zgjidhur probleme, për puseta të bllokuara, për pensione të papaguara, për ilaçe të skaduara. Gjitshka pa asnjë impakt, pa asnjë efekt, tamam si në një çmendinë.

Turlilloj derdimenësh budallenj me brirë, injorantë lëkurëtrashë që organizojnë evente artistike, letrare, poetike, sillen në të katër anët dhe në të gjitha qoshet si hiena që lëpijnë kërrma, si çakaj që hanë ngordhsina, krejt si në çmendinë.
Rrëshqanorë gjirizash burokratikë, butakë pa kocka, pa shtyllë kurrizore, vetëm me tul, gjallesa primitive pa absolutisht asnjë asnjë ndjeshmëri apo dashuri njerëzore, mbijetuesa ordinerë që mbahen për artistë, shkrimtarë, për poetë, që zhgarravisin neverira estetike, bëjnë promuovime pështirosëse me fonde të xhvatura, si në një çmendinë.
Asnjë meritokraci, krejt si në një çmendinë, administrata shtetërore e këtij vendi është plot e përplotë me nepotikë dhe partiakë pa asnjë etikë sjelljeje dhe asnjë shtysë morale për punë. Për përgjegjësi qytetare, intelektuale, patriotike, as që bëhet fjalë.

Thonë se duan të hapin dosjet e spiunllëkut.
Por një spiun i ndyrë këtu quhet me plot gojën “zotëri i nderuar”, ndërsa plot të tjerëve që me spiunllëkun janë më të largët se me infinitin, u shpikin pseudonime, si në një çmendinë.
Ulesh para televizorit dhe sheh, për shembull, një reportazh për lumin Osum. Pret që teksti i këtij reportazhi të jetë pak më tepër sugjestiv se një udhëtim me makinë anës atij lumi. Se po nuk qe kështu, pse ekzistojnë reportazhet pastaj. Gabim trashanik. Absolutisht asgjë prekëse, asgjë alternative, asnjë vrojtim apo konstatim inteligjent, asnjë e dhënë për gjëra që udhëtari nuk mund t’i shohi por atij që bën reportazhin nuk i falet të mos i dijë. Thjesht rrëfim linear, deskriptim analog i asaj që sheh syri. Këta farë tekstesh të fundosin thellë e më thellë në baltën e trurit primitiv të mender gazetarit si drejt humbellave të truve të çkurdisur të banorëve të një çmendine.
Të gjithë filmat e prodhuara në Shqipëri gjatë diktaturës janë neveritë propagandistike më absurde dhe më qesharake që ka njohur bota, këllirat estetike me efekte dramatike mbi shëndetin mendor të atyre që i kanë parë dhe i shohin, janë helmet kulturore dhe sociale më të rrezikëshme prej të cilave shqiptarët mezi shpëtuan. Megjithatë në këtë çmendinë, trutharë të njohur që mbahen për eksperta, pa ua bërë tërr syri thonë se ato filma janë luajtur nga aktorë të mëdhenj dhe nuk duhen prekur, nuk duhen klasifikuar, kurrsesi ndaluar, përkundrazi duhen restauruar.
Konservatorizmi është elitarizëm, seriozitet, rafinatecë, stil, vetpërmbajtje. Teoricienët konservatoristë të çmendinës tonë janë ndryshe. Budallenjtë ku i kemi varur shpresat, janë ca halldupë trashanikë, ca hajvanë ngrehalucë, ca derra të ndyrë, ca dallamango me tul në ballë e në qafë, ca kërrmij me jargë, që mezi presin të shtrohet dreka dhe darka, të kërrcasi tapa, të ngulet piruni, të mbushet luga, të kullufitet pilafi, të ngrihen gotat, të rrëkëllehet rakia, të bëhet selfia.
Liberalizmi është diçka e ndritur, diçka e llamburitur, diçka e ndryshme, diçka alternative, që tek dishepujt e vet provokon emocion, ngjall shpresë. Në këtë çmendinën tonë liberalizmi është një errësirë plot me plebej të pështirë ku të nxjerrin sytë hajdutët, një baltovinë ku të helmojnë nëpërkat dhe gjarpërinjtë e korrupsionit.
Në këtë çmendinë këndohet kënga e hidhet vallja. Madje kjo çmendinë është një ahend pafund. Pa folur për muzikën për të vjellë, tekstet e këngëve të kësaj çmendine janë aq pa lidhje, sa kur i dëgjon bindesh se ai që ka shpikur Alfabetin ka qënë krimineli më i rrezikshëm.
Në Shqipëri erdhi demokracia sepse shkak u bënë viktimat, ata që vuajtën në diktaturë tmerre që nuk ia ka parë bota. Duhej të ishin të vuajturit pra ata që Shqipërinë ta qeverisnin për nja mijë vite rrjesht. Nuk doli gjë kjo profeci. Shqipërinë po e çqeverrisin ata që e bënë çmendinë, bijtë e etërve kriminelë.
Nuk kanë fund çmenduritë e çmendinës tonë ku asnjë premtim nuk mbahet, asnjë afat nuk respektohet, asnjë parashikim nuk mund të bëhet. I vetmi ngushëllim është shpresa e vakët se inshallah kjo çmendinë nuk do na kthehet në kasaphanë.

Kategori
Uncategorized

Miratohen ndryshimet në Kodin e Procedurës Penale, amnistohen zyrtarët e korruptuar, ja si u shpëtojnë hetimeve të SPAK.

Prandaj Fatmir Xhafa e kreu me sukses misionin . Ky vend ka mare fuuuuuuund. Populli rumun u cua ne kembe. Shqiptaret festojne festa fetare.

15181159_381477512191512_8805697787537541889_n.jpg

nga avokate/ Mirela Cela Jorgo….

Komisioni parlamentar i Ligjeve ka miratuar dje ndryshimet në Kodin Penal dhe në Kodin e Procedurës Penale. Këto ishin dhe ligjet e miratuara nga Fatmir Xhafaj si drejtues i komisionit, pasi të enjten ai merr zyrtarisht detyrën e ministrit të Brendshëm. Kur pritej që të kishte replika dhe përplasje mes PS dhe LSI për këto ligje, nuk ndodhi një gjë e tillë. Ministri Vasili dhe ish-ministri Ylli Manjani i kanë kritikuar shumë këto ligje, por dje u miratuan me konsensus. “Edhe ju dje në mbledhje thatë të shikohet mundësia e riformulimit të emërtesës “dëshmitarë anonim” për shkak të një konotacioni negativ që ka termi “dëshmitar anonim” u tha të shikohet mundësia për ta formuluar këtë term, “dëshmitar me identitet të mbrojtur ose të fshehur”. Dhe e dyta në lidhje me termin viktimë”, tha Luan Rama i LSI, ku ishte e vetmja kritikë për ligjin, gjë që u mor parasysh. Ndërkohë ajo që ra në sy ishte dje se kreu i grupit parlamentar të LSI falënderoi Fatmir Xhafajn për punën që kreu me reformën në drejtësi. “Përveç falënderimit të punës shumë të mirë të bërë nga ekspertët e huaj dhe vendas, dua të bëj një falënderim të veçantë për ju si kryetar i komisionit që keni drejtuar këtë proces me kaq vështirësi dhe me kaq komplikacione duke e kurorëzuar me sukses”, vijoi ai. Por përtej diskutimeve në komision, ajo që është risia e ndryshimeve në Kodin e Procedurës Penale, është fakti se ai është ndërtuar në mënyrë të tillë që politikanët t’i shpëtojnë reformës në drejtësi.

Si i shpëton politika hetimeve të SPAK

Pak ditë më parë, gazeta e ngriti si shqetësim faktin se përmes Kodit të Procedurës Penale, amniston politikën e korruptuar dhe që fshehin pasuritë. Në këtë kod janë përcaktuar kompetencat që do ketë Struktura e Posaçme Antikorrupsion. EURALIUS më 26 Prill 2016 ka nxjerrë një projektligj të vetin sa i takon ndryshimit të Kodit të Procedurës Penale. Mirëpo dje nuk është miratuar ky propozim, por një draft tjetër. Në përcaktimin e vjetër thuhej se kompetencë e SPAK do ishin edhe veprat penale: Neni 248- Shpërdorimi i detyrës; Neni 256- Shpërdorimi i kontributeve të dhëna nga shteti dhe Neni 257/a- fshehja e pasurisë. Por në mënyrë të beftë këto vepra penale janë hequr nga kompetencat e SPAK. Duket se politika po bën të gjithë lëvizjet e mundshme që t’ia hedhë paq. Nëse shihet raporte vjetore të 3 institucioneve kryesore në vend: Prokurorisë së Përgjithshme, ILDKP dhe KLSH, vë re se 3 janë veprat më të shpeshta të zyrtarëve: Shpërdorimi i detyrës, abuzimi me fondet dhe fshehja apo mosdeklarimi i pasurisë. Pikërisht këto vepra ekspertët e nivelit të lartë dhe anëtarët e komisionit të reformës në drejtësi kanë vendosur që të mos hetohen nga SPAK, por të jenë në gjykatat e shkallëve të para. Pra duket se zyrtarët e lartë po synojnë që të marrin garanci që të mos përfundojnë pas hekurave. Në këtë mënyrë duket se po ia hedhin paq edhe gjyqtarët dhe prokurorët. E gjithë shpresa ishte se me anë të reformës në drejtësi do të zbuloheshin pasuritë e vëna në mënyrë kriminale dhe do sekuestroheshin, pas vetingut pritej që të arrestoheshin ata që nuk e justifikojnë pasurinë, por duket se politika po ecën me plan të mirëmenduar.

Kategori
Uncategorized

Vendimi i Gjykatës së Hagës për Kosovën dhe pengmarrjet e Ramush Haradinajt.

Vendimi i Gjykatës së Hagës për Kosovën dhe pengmarrjet e Ramush Haradinajt

Nga Mal Berisha /

Drejt Hagës për Shpalljen e Ligjshmërisë së Pavarësisë së Kosovës.

Atë ditë të 21 korrikut të vitit 2010 po udhëtoja nga qendra e Tiranës, drejt aeroportit të Rinasit dhe dëgjoja programin botëror të BBC. Papritmas dëgjova një lajm që ndërpreu programin: Udhëheqësi i guerilëve shqiptar të Kosovës Ramush Haradinaj sapo është arrestuar dhe është duke u dërguar në burgun e Scheveningenit në Hagë. Ai do të ballafaqohet me akuza të reja për krime të rënda të kryera gjatë  luftës në Kosovë.

U shokova, dhe thashë me vete: Si është e mundur? Nesër shpallet opinioni i Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë për ligjshmërinë e shpalljes së Pavarësisë së Kosovës. Dhe ja përsëri dikush e godet kaq fort Kosovën. Në moment telefonova kryeministrin dhe e njoftova për lajmin. Ai ende nuk ishte informuar. i tregova se isha udhës për në Hagë për të ndjekur seancën e nesërme të gjykatës ku pritej të jepej opinioni mbi ligjshmërinë e aktit të shpalljes së pavarësisë së Kosovës. Më uroj rrugë të mbarë. Ndjeva shqetësimin në zërin e tij dhe pak para se të mbyllnim telefonat më tha:

-Dëgjo, sa ditë do qëndrosh në Hagë?

-Tre  ditë,  i thashë.

-Shko bashkë më ambasadorin tonë dhe takojeni Ramush Haradinajn në burg. Bëji të fala nga unë dhe siguroje për mbështetjen tonë. Rrugë e mbarë!

Ankthit të pritjes për dhënien e opinionit përfundimtar mbi legjitimitetin e shpalljes së pavarësisë së Kosovës nga GJND, iu  shtua edhe ky fakt. Përse tani? Përse sot? Përse duhej kompromentuar çdo gjë? A nuk prisnin dot edhe dy ditë, tri apo katër?

Pengmarrja e Parë në Hagë

Ramushi nuk ishte nga ata burra që fshihej. Ai u dorëzua herën e parë në mënyrën më burrërore. Vetëm një burrë, një shqiptar nga Dukagjini mund të bënte atë që bëri ai. Në rastin e arrestit të parë, kur ai ishte Kryeministër, mblodhi kabinetin e tij dhe ju shpërndau detyrat si çdo ditë tjetër. Askush nuk dalloi dot qoftë edhe një drithërimë në zërin e tij. Komunikoi, bisedoi, bëri edhe shaka. Mbledhja mbaroi. Kur anëtarët e kabinetit të tij ishin gati të largoheshin, ai iu tha:

-Oh me falni se kam edhe diçka për t’ju kumtuar sot: Që prej këtij momenti unë nuk jam më Kryeministri juaj. Sapo të dalim nga kjo sallë unë iu dorëzohem organeve të drejtësisë ndërkombëtare dhe udhëtoj për Hagë i akuzuar për krime lufte. Kosovës i uroj suksese!

Gjithkush që ishte në atë sallë mbeti i shokuar. Ai u dorëzua vetë. U bë edhe gjyqi ndaj tij. Ai doli i pafajshëm dhe u kthye në atdhe. Natyrisht që postin e Kryeministrit e humbi por fitoi një emër të madh. Në politikë ai u bë edhe më aktiv. Por ja, tani gjendet në Hagë përsëri.  Përsëri peng për herë të dytë.

Në Hagë, në pritje për vendimin e GJND

Në mbrëmjen e datës 21 korrik 2010, arrita në Hagë. Aty më priti ambasadori ynë z. Gazmend Barbullushi. Ai ishte një mik dhe koleg shumë i mirë. Atë natë darkuam bashkë dhe u takuam edhe me delegacionin e Kosovës të drejtuar nga Ministri i Jashtëm z. Skënder Hyseni.  Gjatë darkës shkëmbyem shumë biseda, tregime, shqetësime.

Ambasadori i Kosovës në Hagë na tregoi për ndodhinë e asaj dite më delegacionin serb. Kishte koinçiduar që pala kosovare ishte vendosur në një hotel në qendër të Hagës dhe kishte arritur më përpara se pala serbe. Anëtarët e delegacionit të Kosovës po pinin  kafe në lobin e hotelit. Në atë çast vjen delegacioni serb i drejtuar nga Vuk Jeremiç, Ministër i Jashtëm i Serbisë. Ata futen në hollin e hotelit dhe ndërsa stafi i ambasadës po merrej me sjelljen e bagazheve dhe check – in, Jeremiç vuri re se në hollin e hotelit ishte Ministri  Hyseni dhe pala kosovare. Ai menjëherë i drejtohet ambasadorit të vet:

– Në një hotel me këta jemi të vendosur ne?

– Nuk e di, ishte përgjigjur ambasadori i tij. Nuk e  kam idenë për këtë.

– Si nuk e ke idenë?! Në një hotel me këta do rri unë? iu hakërrye ambasadorit.

– Nuk më paska vajtur mendja, ishte përgjigjur ambasadori.

– Atëherë, mu zhduk që këtej dhe nuk dua të shoh më! Ju tjerët merrni valixhet dhe të ikim menjëherë.

Kështu delegacioni serb u largua menjëherë dhe u vendosën në një hotel tjetër në Hagë.

Kjo ngjarje dukej si një ugur i mirë për ne  shqiptarët. Në fakt, gjykata e kishte mbajtur aq mirë sekretin e opinionit të vet, saqë askush nuk mund të thoshte me siguri se cili do të ishte vendimi. Thjesht mund të hamendësohej.  Kështu kaloi ajo mbrëmje me ethet e pritjes së të nesërmes…

Shpallja e Opinionit të GJND

Ambasadori Barbullushi kishte njohje të lavdërueshme me anëtarë të ndryshëm të Gjykatës Ndërkombëtare. Por frika e tij se kishte gjykatës që ishin tërësisht kundra dhe sa ata mund të përbënin shumicën ishte shumë e madhe. Ai merak i tij tanimë ishte kthyer në një ankth edhe për ne tjerët. Sidoqoftë tani duhej thjesht të prisnim orën 15.00 të datës 22 korrik 2010 dhe të dëgjonim kumtimin e vendimit.

Në orët e para të paradites bëmë një shëtitje para ndërtesës së gjykatës. Ajo është një ndërtesë shumë e bukur, ndoshta më e bukura e Hagës e njohur me emrin Pallati i Paqes ose në gjuhën hollandeze: Vredespaleis.

Pallati i Paqes, Vredespaleis, Hagë

Kjo gjykatë është hapur me datën 28 gusht të vitit 1913. Ajo është krijuar fillimisht si një ndërtesë  simbolike për Gjykatën e Përhershme të Arbitrazhit për ti dhënë fund luftës, si produkt i Konferencës së Paqes së Hagës së vitit 1899. Në atë kohë Andrea Dickson White ishte njeriu që kontribuoi më shumë për ndërtimin e kësaj gjykate. Për këtë ai i shkroi mikut të tij Andre& Carnegie. Në fakt ideja ideja për ngritjen e Pallatit pat filluar në një diskutim midis diplomatit rus Frederik Martnes dhe diplomatit amerikan Andreë &hite në vitin 1900. Ata donin të gjenin një vend për Gjykatën e Arbitrazhit dhe ta  vendosnin në Hagë.  White iu drejtua mikut të vet filantropist Andre& Carnegie. Ky i fundit në vitin 1903 i dha atij një milion e gjysëm dollarë, një shumë e jashtëzakonshme për kohën.  Andre & Carnegie ishte një industrialist i famshëm skocez – amerikan i lindur në vitin 1835 dhe një nga filantropistët më të famshëm në botë. Ai është njeriu që i dhuroi Ne& Jorkut atë që sot quhet Carnegie Hall, një nga qendrat më të bukura muzikore në botë, pa përmendur sa e sa vepra tjera që ka dhuruar gjatë jetës së tij. Pallati është i stilit të rilindjes së vonë.  Ndërtesa është vërtetë një vepër arti. Të tilla janë edhe dhuratat që e dekorojnë atë. Aty ka vazo 3.2 tonëshe e dhuruar nga Rusia, dyer të rënda të dekoruara të dhëna nga Belgjika, mermer të sjellë nga Italia, një shatërvan nga Danimarka, qylyma murale nga Japonia, orë për Sahatin e Kullës nga Zvicra, qylyma persiane nga Irani, dru prej Indonezisë dhe Shteteve të Bashkuara. Brenda tij gjenden buste, portrete të kampionëve të paqes nga e tërë bota dhe nga të gjitha fushat. Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë është organi më i rëndësishëm juridik i Kombeve të Bashkuara. Gjykata u themelua në vitin 1945 bazuar në një Kartë të Kombeve të Bashkuara dhe filloi punë në muajin Prill të vitit 1946.
Me pak fjalë, ky ishte pallati në të cilin do të futeshim atë ditë për të dëgjuar vendimin mbi opinionin e asaj gjykatë të përbërë prej 15 anëtarësh. Stuartët e gjykatës na treguan se ne duhej të uleshim në anën e djathtë të sallës.  Pasi ishim ulur, erdhi delegacioni serb. Jeremiçi hyri me kokën lart, “parakaloi” (përsëri gabim) para delegacionit tonë dhe me shpejtësi shkoi dhe u vendos në anën tjetër të sallës. Këto veprime më kujtonin plotësisht veprimet diplomatike të kohës së luftës së ftohtë, kur thjesht gjetja rastësore në një mjedis me diplomatin – armik, mund të pasohej me masa represive ndaj atij që nuk kishte bërë kujdesin e duhur.

Në atë moment mu kujtua një histori e treguar nga Konsulli i Përgjithshëm në Stamboll, Enver Zeneli kur po e dorëzonte detyrën në vitin 1992. Ai më pat thënë se ju jeni me fat që do punoni në këtë kohë. Gjatë kohës së punës time, më thoshte ai,  këtu kam qenë i instruktuar që në asnjë rrethanë të mos i jepja dorën rusit, amerikanit, izraelitit.  Nëse kjo ndodhte, unë duhej të kthehesha vetë në shtëpi dhe të mbaja përgjegjësinë. Kështu që ndonjëherë kur shkoja në pritje futesha në salle dhe fap, psh me shfaqej përpara rusi, ndërsa menjëherë djathtas hopa më shfaqej amerikani. Pastaj i shmangesha atij dhe ja ku më dilte përpara një tjetër, izraeliti për shembull. Mos o zot po të qëllonte edhe kinezi! Çfarë duhej të bëja atëherë? Menjëherë duhej të largohesha, ose…

Çastet e shpalljes së vendimit

Gjatë kohës kur Presidenti i Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë në Hagë, Hisashi Ovada po lexonte vendimin, një gjykatës trupmadh, mbante një kontakt me sy me ambasadorin tonë dhe dukej sikur i thoshte që: Edhe pse unë nuk desha, ja që e arritët atë që deshët. Në fakt më vonë ambasadori më tregoi se ai ishte një gjykatës nga Republika Ceke, i cili kishte qenë kategorisht kundër. Por natyrisht kur shumica në atë gjykatë voton pro ose kundër, pakica i bindet plotësisht shumicës. Kështu vendimi shpallet si vendim unanim.

Leximi i materialit zgjati aq sa nuk e mbaj mend. Ajo që u skalit në kujtesën tonë ishte fjalia magjike e shqiptuar nga gjykatësi Ovada:

Gjykata ka konkluduar se miratimi i Deklaratës së Pavarësisë së 17 shkurtit të vitit 2008, nuk e shkel të drejtën e përgjithshme ndërkombëtare, Rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit ose Kornizën Kushtetuese. Rrjedhimisht, miratimi i Deklaratës nuk e shkel asnjë ligj të zbatueshëm të së Drejtës Ndërkombëtare”.

Në u ngritëm në  këmbë dhe filluam të përqafoheshim nga gëzimi. Ishte përjetim i rrallë. Dhe në atë përjetim atë ditë më mbeti në mendje largimi kokulur i Vuk Jeremiçit dhe anëtarëve të delegacionit të tij. Pastaj edhe ne u larguam të lumtur sa më s’ka për të festuar bashkë me delegacionin e Republikës së Kosovës.

Vizitë tek i Pengmarruri për herë të Dytë

Ditën tjetër bashkë me ambasadorin vajtëm të shihnim heroin e Kosovës, Ramush Haradinajn  në burgun e Hagës, Scheveningen. Pas procedurave të gjata dhe shpjegimeve për natyrën e takimit, një seri dyersh prej hekurash u hapën dhe u mbyllën njëra pas tjetrës. Arritëm në kafenenë e burgut, u ulëm pranë një tavoline në një si ndarje më vete, ose një dhomëz e ndarë midis tjerave prej nga shiheshim shumë mirë për çdo veprim që mund të bënim nga një treshe policësh të cilët ishin ulur në një si podium. Pas pak aty dha ballë Ramushi. i fortë,  i qeshur, i vendosur, ai shtrëngoi duart me ne dhe u ulëm. Patëm një bisedë interesante dhe unë së pari e urova për Opinionin pozitiv të Gjykatës së Hagës për Kosovën. Ai e shfaqi hapur gëzimin për këtë. Pastaj biseda u përqendrua tek arresti i tij dhe tek pafajësia  e cila do ta kthente përsëri si hero në Prishtinë. Në një moment të bisedës e pyeta:

A e keni parë ndonjë prej serbëve që  gjenden këtu?

Po më tha, i pata parë më parë kur isha herën tjetër, por edhe unë ju shmangem edhe ata më shmangen mua. Milosheviçin e shihja por sa herë e shihja më kapte një ankth dhe ai e ndjente si dukej sepse përherë fshihej pas rojeve dhe qëndronte larg. Radovanin nuk e kam parë. Ai vazhdoi me emrat dhe sapo përmend Sheshelin, ky i fundit kaloi aty pranë na pa dhe u ndal.

O Ramush, si je? i foli ai në serbisht.

Mirë, mirë u përgjigj Ramushi,  ia ktheu me indiferencë. Pastaj ai i tha disa fjalë të cilat ne nuk i kuptuam por Ramushi na i përktheu. I kishte thënë se këtë radhë je këtu sepse  deshën t’ia bënin më të lehtë Tadiçit vendimin e GJND së. Ti je kurbani i kësaj dite.

Ndërsa Shesheli fliste unë pashë në sytë e atij krimineli tërë urrejtjen e tij ndaj shqiptarëve të përmbledhur në atë vështrim agresiv ndaj Ramushit.

Patëm bisedë të gjatë me Ramushin derisa u ndamë me premtimin se asgjë nuk do të kursehej për çlirimin e tij.

Gëzimi i fitores në Hagë kishte edhe brengën për sakrificën e Ramush Haradinajt. Në atë aspekt ndoshta Shesheli kishte të drejtë. Ishte peng për herë të dytë, i atij vendimi të Hagës.

Pengmarrja e Tretë

Prej disa kohësh, z. Haradinaj gjendet i marrë peng për herë të tretë. Tani ai pret një vendim të një gjykate tjetër të një rajoni të Francës, vendit të lirive njerëzore(!)

Edhe pse z Haradinaj është shpallur dy herë i pafajshëm nga GJND në Hagë, ai përsëri është ndaluar në Francë, bazuar në një urdhër të lëshuar nga Interpoli me kërkesë të kasapit të Ballkanit, Milosheviç, lëshuar në vitin 2004!(?) Të ndalosh çlirimtarët me kërkesën e një krimineli, pastaj ti gjesh të pafajshëm, pastaj ti zësh prapë, prapë ti lëshosh dhe prapë ti ndalosh, nuk është asgjë më pak se pengmarrje.

Si atëherë në vitin 2010 kur e vizitova në Hagë, vajta dhe e takova në Strasburg me datën 18 mars 2017. Këtë radhë jo me detyrë shtetërore por në një gjest individual respekti për veprën dhe sakrificat e tij. Kësaj radhe ishte një vizitë tek një mik, tek një patriot, tek një çlirimtar i Kosovës, tek një luftëtar i paepur për lirinë, tek një njeri që e ka gjakun e vëllezërve në themelet e kësaj lirie. Kjo nuk ishte aspak një vizitë tek një politikan kosovar, madje as tek një ish-kryeministër, por tek një shqiptar i ballafaquar me padrejtësinë në emër të drejtësisë.

Mirë u kthefsh në Kosovë!

Kategori
Uncategorized

Kërcënimit rus: Suedia simulon për herë të parë gjendjen e luftës.

Kërcënimit rus: Suedia simulon për herë të parë gjendjen e luftës

Parlamenti suedez u mblodh për herë të parë që prej 20 viteve në seancë të reduktuar me qëllim për të simuluar një gjendje lufte në kuadër të tensioneve në rritje me Rusinë, njoftoi sot kryetari i Parlamentit.

“Delegacioni i luftës”, i përbërë nga 50 deputetë të të gjitha partive përfaqësuese në Riksdag, nga e majta që mbështet qeverinë duke kaluar nga opozita e qendrës së djathtë deri te ekstremi i djathtë, u mblodhën sot në një vend të mbajtur të fshehtë.

Asnjë detaj mbi kushtet e manovrës nuk u filtrua.

“Këto janë skenare të fshehta (…). Ne jemi vënë nën presion”, theksoi kryetari i Parlamentit, Urban Ahlin.

Ky komitet krize i reduktuar mund të mblidhet në rast lufte apo kërcënimi për luftë dhe për të zëvndësuar përkohësisht Parlamentin. Ai nuk ishte mbledhur që prej vitit 1997.

Thirrja e tij ishte parashikuar që prej vitit 2014, por Urban Ahlin kishte pranuar juridikisht se dekradimi i klimës diplomatike dhe i sigurisë në botë kishte ndikuar.

“Ne konstatojmë një tendencë për rritjen e kapaciteteve ushtarake”, nënvizoi ai.

Suedia, që nuk ka njohur konflikt të armatosur në territorin e saj që prej dy shekujsh, nuk bën pjesë në NATO, por ka miratuar Partneritin për Paqe, lançuar në vitin 1994 për zhvillimin e bashkëpunimit ushtarak mes Aleancës Atlantike dhe vendeve jo anëtare.

Edhe pse ajo nuk ka kufij tokësorë me Rusinë, dy vendet janë në kufi të Deti Balltik dhe Moska disponon një bazë detare në Balltiisk, në rajonin e Kaliningradit.

Frika ndaj Rusisë është rritur që prej kapjes së një nëndetëseje të paidentifikuar në arkipelagun e Stokholmit në vjeshtë të vitit 2014.

Stokholmi ka njoftuar që prej fillimit të muajit mars rivendosjen e shërbimit ushtarak që prej kësaj vere, shtatë vjet pasi e kishte hequr.

Kategori
Uncategorized

Ekskluzive: Ja lista me emrat për likuidim të “Syri i Popullit” (Dokumente)

murat-jashari_1489757688-3610491[1].jpg
Autori:Gazeta Fjala

Për organizatën “Syri i Popullit”, e cila ka marrë përsipër atentatin kundër avokatit Azem Vllasi, sigurisht keni dëgjuar. Por, ajo që ishte plotësisht sekret, ishte lista e personave që ishin cak i saj për ekzekutime.

Gazeta Fjala ka siguruar këtë listë me emrat e mbi 30 figurave publike në Kosovë, Maqedoni dhe Luginë të Preshevës, të etiketuar si “Tradhtarë”, që duhet ekzekutuar nga Lëvizja “Syri i Popullit”.

 

syri-3[1].png

Në të gjenden emrat e politikanëve prej viteve të 80-ta, politikanë të qeverisë në ekzil dhe të fondit të 3 përqindëshit të përfshirë aty me arsyen “përfitues prej djersës së popullit në diasporë”, pastaj politikanët e Grupit të Unitetit 2005-2007, me arsyen se ishin “pranues të dokumentit antishqiptar të Ahtisaarit”.

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, kryeministri Isa Mustafa, Kryeparlamentari Kadri Veseli, e kreu i AKR-së Behgjet Pacolli janë vetëm disa nga personat që ishin cak i ekzekutimit.

 

syri-4[1].png

Gjithashtu, në këtë listë gjenden edhe personat kyç që janë marrë me decentralizimin dhe enklavat serbe. Por, edhe politikanë të opozitës së tashme dhe njerëz të mediave e publicistë.

Kjo organizatë, sipas vetë projekt-prememorjes së saj të cilën e ka siguruar Gazeta Fjala, për të “vrarë tradhtinë”, ka pasur për detyrë të bëjë atentate mbi zyrtarë shtetëror dhe politikanë në Kosovë, Maqedoni dhe Kosovë Lindore.

Gjithashtu, ashtu siç edhe u veprua pas atentatit mbi avokatin Azem Vllasi, pas çdo aksioni të tyre, duke dhënë arsyet e veta, kjo organizatë kishte planifikuar të lëshonte edhe komunikata për të marrë përgjegjësinë për ekzekutimet që do i bënin.

 

syri-1[1].png

 

Lëvizja “Syri i Popullit”, sipas përshkrimit në këtë prememorje, ka vëzhguar në mënyrë sistematike të gjitha personalitetet publike, në gjithë hapësirën shqiptare (edhe në Shqipëri), pushtetin lokal dhe qendrorë, si dhe klerikët fetarë.

“Organizata do të hakmerret ndaj të gjithë atyre që kanë marrë votën e popullit dhe asgjë nuk kanë bërë për popull, por janë korruptuar e pasuruar. Do të hakmerret mbi gjithë ata që në emër të luftërave çlirimtare janë pasuruar dhe për popull nuk kanë bërë asgjë”, shkruan ndër të tjera në prememorjen e organizatës “Syri i Popullit”.

222[1].jpg

Përveq kësaj, në dokument thuhet se kjo organizatë është mjaftë mirë e organizuar që nga Shtabi i përgjithshëm e deri tek grupet guerile.

“Syri i Popullit”, thuhet të jetë krijuar nga Lëvizja për Ribashkim Kombëtar (LPRK), për shkak se sipas përshkrimit të organizatës, ishte imperativ i kohës dhe domosdoshmëri.

Gazeta Fjala ka siguruar edhe listën e delegatëve të Lëvizjes për Ribashkim Kombëtar, të nënshkruar nga vetë delegatët me stilolaps.222

 

1111[1].jpg

 

Në emër të angazhimit për bashkim kombëtar, LPRK dyshohet se me ide radikale po i nxitë anëtarët e vet për veprime të dhunshme ndaj politikanëve në Kosovë, Maqedoni dhe Luginë të Preshevës. /Gazeta Fjala/

Kategori
Uncategorized

Drejtuesit e Republikës Fantazmë të Çamërisë të dënuar për vjedhje dhe drogë (Dokument)

Prej kaq kohësh jemi mësuar të shohim disa persona  nga Shqipëria duke folur se kanë themeluar Republikën e Çamërisë në Hollandë, duke përfituar edhe fonde nga shqiptarët e ndryshëm.

Ne balline-1[1].png

Ne rreth Festim Avdulla Lato me keshilltarin e tij Vlleh, Dritan Lluka.

Por kush janë në të vërtetë drejtuesit e kësaj Republike fantazme?

Ky dokument i gjykates se Vlores nxjerr ne te vertete se ku kemi katandisur, se cili eshte hajduti qe vet emerohet kryeminister i Camerise  ne ekzil.

Koha e bastardeve, mashtruesve ordinere. Koha  e mashtrimit te qytetareve came per ti keqperdorur me republika dhe kryeministra fantazme, thjesht koha e maskarenjve.

17439459_1751469168200454_362687132_n[1].png

Koha kur ish spiune te sigurimit (1200 lekesh) qe drejtojne edhe parti apo shoqata  fantazme  ne emigracion  jo vetem per te mashtruar dhe vjedhur, por dhe per tju sherbyer padroneve te vjeter dhe te rinj jane hapur si vaji ne turshi, duke demtuar rende jo vetem ceshtien kombetare por dhe integritetin, dinjitetin dhe veprimtarine e shoqatave dhe shqiptareve ne emigracion.

17410270_1751101168237254_1183884511_n-768x550[1].png

Thjesht disa njeres pa moral, hajdute te radhes, biles te cudit fakti qe edhe vllehe me dokumenta homogjenis (greke) jane keshilltare te kryeministrit hajdut fantazme te Camerise, Festim Lato.

17439763_1751098501570854_1323880455_n[1].jpg

Turp.

Kategori
Uncategorized

Arroganca dhe Cinizmi i kryeministrit Rama ushqehet te bashkëpunimi me krimin

Jakup B. GJOÇA
Edhe pse de facto Partitë politike kanë filluar fushatën elektorale për zgjedhjet parlamentare të 18 qershorit 2017, vetëm kryeministri Rama nuk ka ndryshuar as sjelljen me qytetarët shqiptarë në komunikimin që bën në rrjetet sociale, por as gjuhën e cinizmit dhe arrogancën që përdor çdo ditë kryeministri Rama ndaj çdo kritike të qytetarëve.
Natyrisht, kryeministri Edi Rama sillet në komunikimin me qytetarët me arrogancë dhe cinizëm, ashtu siç ka qënë deri tani. Por, duke u nisur nga aktualiteti, meqë jemi në fushatë elektorale për zgjedhjet parlamentare, ndokush mund të mendonte dhe të befasohej pse kryeministri Rama, të paktën, nuk bën ndonjë përpjekje, që të sillet dhe të komunikojë me qytetarët njëçikë me “diplomaci politike”, që sjelljet dhe fjalori i tij publik- të paktën për hir të fushatës elektorale – të “veshin” hipokrizinë politike, sikurse bëjnë, pa përjashtim, të gjithë politikanët që në (çdo) fushatë elektorale mundohen që të “retushojnë” edhe vetveten e tyre përpara elektoratit, të fshehin çdo dobësi, çdo ves, çdo të metë, që mund të grisë imazhin e mirë politik dhe moral, tjetërsohen (natyrisht) si aktorë të mrekullueshën të hiprokrizisë politike!
Vetëm diktatorët nuk sillen me hipokrizi, edhe në fushatat elektorale
Kryeministri Edi Rama, përkundrazi. Sillet publikisht, komunikon me qytetarët në në rrjete sociale, përgjigjet në intervista live televizive ashtu siç është! Arrogant dhe Cinik! Natyrisht, me qetësinë që i jep pushteti absolute, që kujton se zotëron!
Kulmi i arrogancës dhe i cinizmit (pushtetor) të kryeministrit Edi Rama është përgjigja që i dha një qytetari, i cili e pyeti kryeministrin Rama, përse emëroi ministër një hetues, i cili në Diktaturën Komuniste ka torturuar personalisht të burgosurit për agjitacion e propagandë. Kryeministri Rama, me përgjigjen publike që dha, arriti deri aty, jo vetëm që demonstroi që nuk është penduar, por me një fjalor rrugaçërie akuzoi viktimat e torturave të hetuesit të diktaturës komuniste sot ministër i tij, pa dhënë, natyrisht, asnjë provë fajësie të tyre. Kryeministri Rama, me të tillë qëndrim politik, u dëshmoi (edhe një herë shqiptarëve) që gjithçka që bën politikisht, çdo vendim politik dhe qeveritar që ndërmerr, e ka të mirëstudiuar, të paracaktuar, pavarësisht se pasojat janë në dëm të demokracisë, pavarësisht se shkelen drejtpërdrejt TË DREJTAT Njerëzore dhe Humane të shqiptarëve, dëmtohet dhe pengohet progresi integrues i Shqipërisë.
Madje, kryeministri Rama, edhe kur “u befasua” live në një intervistë televizive ditët e fundit, nga pyetjet jashtë protokollit, iu drejtua gazetarit, thua se ai, kryeministri Rama ishte xhelati dhe gazetari ishte viktima: “Ore, ti, mos ke pirë ndonjë gjë, që më flet kështu?”!!!
Atëhere, pyetja që lind vetvetiu, nga kjo sjellje e pakorrugjueshme e arrogancës dhe e cinizmit të kryeministrit Rama, në komunikimin e tij me qytetarë dhe me mediat, qoftë edhe në fushatat elektorale?
-Mos vallë kryeministri Rama nuk e ka ambicien, merakun, shqetësimin se sjellja e tij arrogante dhe cinike do t’i kushtojë politikisht në zgjedhjet parlamentare?
– Mos vallë kryeministri Rama nuk “shqetësohet” aspak, se mund të humbasë votat e qytetarëve me sjelljen e tij arrogante dhe cinike me ta?
– Apo, kryeministri Rama është kaq i bindur, që sido që të sillet ndaj shqiptarëve, fitoren elektorale e ka të garantuar dhe të sigurtë?
Nëse Kryeministri Rama është kaq i sigurtë, që fitoren elektorale të 18 qershorit e ka të garantuar, edhe pse u sillet shqiptarëve me arrogancë dhe cinizëm, atëhere pyesim:
• Cilët faktorë ia garantojnë fitoren elektorale arrogancës dhe cinizmit të kryeministrit Rama?
Çdo standart dhe çdo përvojë elektorale në të gjitha vendet, ku zgjedhjet parlamentare janë zhvilluar qoftë edhe gjysëm të lira, historikisht dëftojnë që cilido ushëheqës, që sillet ndaj votuesve me arrogancën dhe cinizmin pushtetor, i ka humbur të gjitha zgjedhjet elektorale!
Madje, kryeministri Edi Rama, në dukje publikisht, demonstron që nuk bëhet hiç merak, as për balancat elektorale, derisa me aleatët e vet elektoralë, njëherë përdor karotën dhe shumë herë përdor kamzhikun. Ndërkohë, që aleatët, që I “mbushën” thesin e Aleancës ASHE me 140.000 vota në 2013, kryeministri Edi Rama i shpërfilli dhe injoroi, duke mos i vlerësuar me pjesëmarrje në qeverisje, sipas kontributit që dhanë me vota sipas marrëveshjes që nënshkroi me aletatët, me aleatin kryesor LSI, kryeministri Rama herë përdor darkërat për lutje, dhe herë përdor presionin me dosjet e akuzave ndaj LSI që publikon, për ta detyruar të bëhet patericë e pushtetit të tij absolut.
Asnjë herë në asnjë zgjedhje parlamentare (por edhe për bashkitë) deri tani Partia Socialiste nuk ka fituar shumicën për të vetëqeverisur. Madje, në 2015, PS-ja, edhe pse në 2 vjet qeverisje, humbi 312.321 vota më pak se në zgjedhjet e 2013!
Këtë realitet e di edhe kryeministri Rama. Që Partia Socialiste, me process zgjedhor të ndershëm dhe me votim të lirë, KURRË nuk mund të fitojë zgjedhjet e vetme!!!
Por as ky realitet nuk e shqetëson hiç kryeministrin Rama, që edhe tani, në fushatën elektorale, të sillet publikisht me arrogancë dhe cinizëm ndaj qytetarëve dhe të përdorë Kamzhikun dhe Karotën me aleatët e vet elektoralë.
Vetëm diktatorët, që zgjedhjet parlamentare i zhvillojnë me tabela gjoja të lira, të vullnetshme nga populli, e kanë të garantuar dhe të sigurtë parapkrakisht rezultatin zgjedhor, ngaqë vetë procesi zgjedhor është nëj farsë elektorale, e ushtruar nën terrorin dhe dhunën e pushtetit!
Kryeministri Rama fitoren elektorale e mbështet te bashkëpunimi me krimin e organizuar
Kryeministri Edi Rama deri tani nuk ka kurajon dhe ndërgjegjen që të pranojë para shqiptarëve fajin politik, që bëri deputetë dhe kryebashkiakë personat me rekorde kriminale. Ligji i dekriminalizimit detyroi deputetë dhe kryebashkiakë socialistë të dorrëzonin mandatet e tyre. Ishte Edi Rama, si kryetar i PS-së, që përzgjodhi në listat e PS për deputetë dhe kryebashkiakë personat me rekorde kriminale.
Kryeministri Edi Rama nuk u kërkoi falje shqiptarëve, qoftë edhe me pendesën, që t’u thotë shqiptarëve, që ai, si kryetari i PS nuk kishte asnjë dijeni, asnjë informacion që të përzgjedhurit e tij për deputetë dhe kryebashkiakë kanë patur rekorde kriminale.
Kjo mungesë e pranimit të fajit politik, mungesa e kërkesës së pendesës nga kryeministri Rama për kriminializimin e Politikës (Parlementit dhe bashkive) dëshmon që kryeministri Rama qëllimisht bëri deputetë dhe kryebashkiakë persona me rekorde kriminale. Edi Rama, si kryetar i PS e mbështeti fitoren elektorale në 2013 dhe 2015 te bashkëpunimi me krimin, sepse personat me rekorde kriminale i garantuan PS dhe kryetarit të PS financime të jashtëligjshme, por edhe vota, nëpërmjet ushtrimit të forcës ndaj elektoratit.
Fenomeni i kultivimit dhe i trafikimit të Canabis në Shqipëri në fenomene kaq të mëdha, saqë Shqipëria ku qeveris kryeministri Edi Rama të cilësohet “Kolumbia e Canabis në Europë” rrezikon që të blejë edhe rezultatin zgjedhor të 18 qershorit 2017.
Këtë fakt e pranoi publikisht edhe ambasadori i ri i OSBE në Tiranë, i cili deklaroi se “…qarkullojnë në Shqipëri mbi 2 miliardë euro nga kultivimi dhe trafikimi i Canabis, të cilat mund të blejnë votat dhe deputetët në zgjedhjet parlamentare”.
Përgjegjësi kryesor i Canabinizimit të Shqipërisë është qeveria e Kryeministrit Edi Rama. Atëhere, edhe përfituesi elektoral është Kryeministri Edi Rama, nëse miliardat euro të trafikimit të Canabis në Shqipëri do të blejnë votat dhe deputetët në zgjedhjet parlamentare.
Kjo garanci dhe siguri e fitores elektorale ushqen edhe arrogancën dhe cinizmin publik ndaj qytetarëve të kryeministrit Edi Rama. Kryemimistri Rama sillet ndaj shqiptarëve me Arrogancë dhe Cinizëm, sepse kujton që Pushtetin do ta blejë me paratë e Krimit. Arroganca dhe Cinizmi i kryeministrit Rama ushqehet te bashkëpunimi me krimin.

Për ata shqiptarë që janë INDIFERENTË për Dhunën Pushtetore të kryeministrit Rama dhe nuk merakosen hiç që kjo dhunë pushtetore e kryeministrit Rama djeg shtëpinë e fqinjit, por duhet ta kuptojnë , duhet të ndërgjegjësohen që është tepër vonë të reagojnë vetëm atëhere, kur ky zjarr i arrogancës dhe i dhunës pushtetore të kryeministrit Rama mbërrin te shtëpia e vet!!!

Kategori
Uncategorized

E merr kush seriozisht shtetin tonë?

 

Çfarë lloj shteti është Shqipëria e sotme?

Çfarë përfaqëson ajo në arenën ndërkombëtare përveç ekzistencës nominale?

A e merr kush seriozisht këtë lloj krijese pa formë dhe pa përmbajtje që ushtron talentin e vet për gjullurdi të vogla si prej sarhoshi që ka rënë në dy pare xhepi?

Me sa duket jo dhe këtë mund të kuptosh në një politikë pa sens dhe pa kuptim, që kryqëzon çdo akt dhe çdo korrent, kondensuar natyrshëm vetëm nga parëndësia e saj. Një rast domethënës është ceremonia e vitit të ri iranian festuar sot nga opozita iraniane në Tiranë, 3000 anëtarë të së cilës strehohen prej disa kohësh në vendin tonë. Ceremoninë e kanë ndjekur si të ftuar e madje kanë mbajtur një fjalë, Pandeli Majko, ish – kryeministër dhe deputet, Fatmir Mediu, ish-ministër i Mbrojtjes, të dy politikanë të perceptuar si proamerikanë dhe Elona Gjebrea, zv.ministre e Brendshme. Qeveria shqiptare është kujdesur që të mos përfaqësohet me Ministrinë e Jashtme, titullari i së cilës, Ditmir Bushati ishte në Teheran para disa kohësh ku u diskutua rihapja e ambasadës.

“Kjo është një ditë reflektimi dhe përgjegjësie për të vazhduar luftën tonë për liri. E vetmja gjë e nevojshme për triumfin e së mirës është qe njerëzit të jenë të bashkuar. Atë çfarë e ka dhënë Zoti nuk mund ta marrë e keqja”, citon Top-Channel të ashtuquajturin lider republikan, Fatmir Mediu. I cili mbahet me të madh si i djathtë tradicional e flet për liri përpara anëtarëve të MEK, që kanë traditë marksiste.

Me fjalë të mira ka folur edhe zv.ministrja Gjebrea që plotësonte aty numrin, ndërkohë që iranianët i ka sherbetosur me gallatë Pandeli Majko, më i përshtatshmi edhe për rolin korrigjues ndaj efektit të deklaratave se Trump është rrezik për qytetërimin. Vetëm kjo lloj politike servile mund të shpjegojë edhe marketimin “me lezet” të lajmit.

http://top-channel.tv/lajme/artikull.php?id=350959#k1

Kjo është një politikë kuturu, orientuar nga të gjitha drejtimet ndërkohë që nuk ka drejtim, pasi është e natyrshme të pyetet se cila logjikë pranon që të kërkosh përmirësim marrëdhëniesh me një vend, e mandej të strehosh opozitën e atij vendi e cila ka në program përmbysjen me dhunë? Cili është ai shtet që do të vepronte në këtë mënyrë prej kodoshi e duke mos pësuar asgjë, asnjë notë, asnjë reagim? Me siguri ose shtete shumë të fuqishme, ndaj të cilave të detyron forca, ose shtete paçavure, gjallesa politike parazitare në një sistem ndërkombëtar që toleron dhe ushqen edhe kësi formacionesh që nuk kanë përligjur njëherë të vetme seriozitetin që kërkohet.

Është për të ardhur keq kur mbetesh pa lexim normal në këto sjellje, të cilave një pjesë e botës u ka dhënë karar: “Shqiptarët preferohen nga Perëndimi, jo për shkak të kulturës apo mungesës së saj, por sepse janë vasalët më të mirë në botë dhe u binden urdhërave pa bërë pyetje”. Kështu citohet nga agjencia MINA, me qëndrime antishqiptare, një deputet gjerman, Alexander Neu. http://macedoniaonline.eu/content/view/31603/1/. Ndërkohë që Teherani zyrtar nuk reagon pse ndoshta e kupton rolin e larvës politike në këtë botë ku për të vegjlit si pasuri është vetë një fije dinjiteti, apo takti. E kur këto as që hyjnë në konsideratë, përcaktime si këto të deputetit gjerman nuk duken edhe aq tendencioze.

mektakimitiraneqeveria shqiptareiranimarredheniet
84 reads.

Kategori
Uncategorized

PAK KUVENDIM ME HISTORINË!

(Nderim Adem Ramë Molliqit dhe NDSH-së)

Nderi,
më shum se virtyt
është vetsakrificë
o Ymer Berisha,
mbahet n´mend
t´i ketë thënë.
Qebesa dhe Plisi
bardh të mbahet,
ka çmimin e vet,
e NDSH-ja jonë
n´sulm nga jasht,
e brënda po e hanë
ca krimba tanë!

Më thonë Adem Ramë Lluka,
jam argat Vatani,
hë, më vraftë Besa e Buka,
zemra fërrk n´më bani
të jem fidai kur e kërkon vendi,
po, një punë e di: Si Vendi-Kuvendi!

Paj, jam nip Malësie
e qebesa s´më ka hije
me u ba sharan,
po gjithmonë n´besnikëri
na dolen pabesi,
që Besen e vranë!

Ajo puna në Kuesturë
ishte dhe torturë
e ne njerëz jemi,
ishte katrahurë
më e rëndë se çdo gurë,
jo jo, punët mirë s´i kemi!
As atje n´Prishtinë,
as n´Shkup e Përzeren,
qebesa edhe n´Janinë
Junani diçka po zien
e ata n´Tiranë
s´po ia gjejnë davanë,
janë hy keq n´pazare,
do t´na qesin n´marre
me aq shum zarare!
Unë jam sot me ju
dhe do t´jem këtu
që bashk me pleqnu
për ju e për mu
kah po dojm me shku!?!
***
Ev, ev, ev!
Po kush e ka mendua
se kjo do t´mgjanë mua,
ma shum se pesëdhjetë vjet
emigrant n´tokë t´vet?!
Prej andej i ndjekun
e këtu i përndjekun,
s´asht as nji vrap kali
përtej atij Mali,
e kuj s´po ia prishë terezinë
atyne t´parisë n´Tiranë,
as ia prish gjumin Partisë
vaji e gjama m´atanë,
medet për Shqipninë
ku katandisë e kanë
k´ta farë k´lysh t´Miskovit,
t´Stalinit e Sharovit,
tuj lypë vllazen n´gjeti
përtej Mali e Deti,
nuk shohin me sy
se nç´farë llumi jan hy,
vllazen i kan t´huajt
rus, shkie, kinez,
ah Zoti na ruajt
se shpirti flkakë mu dhez,
ata vllazen t´Partisë
e ne pak miq, shum “anmiq” t´Shqipnisë,
na ruajt dorë e Përëndisë,
për hater të vegjëlisë!!!
***
Mentor Thaqi VS., 31.08.2011

I lindur në Kosovë 13.03.1918. nga një familje patriotike,  Adem Ramë Molliqi nuk mund te duronte regjimin jugosllav, dhunën dhe diskriminimin ndaj shqiptarëve etnik ne trojet e veta.

Në moshe te re ai eshte aktiv ne NDSH-ne , “Partia Nacional Demokrate shqipetare”. Partia e pare kundra regjimit Serb.

Ishte  viti  1956 koha e Rankovicit ku ishte dhe fushata e mbledhjes se armeve.         Regjimi i Rankovicit ishte nje nder regjimet me te egra te gjith kohrave ne jugosllavi. Adem Ramë Molliqi  ndiqej nga ai regjim si aktivist i madh i NDSH-se, survejimet dhe kontrollet dhe keqtrajtimet  e herepas hereshme te policise sekrete ndaj atdhetareve aktiviste te kesaj partie e detyruan Ademin  qe me 3 mars 1956 se bashku me 2 rapsodet e shquar Dervish Shaqja e Demush Neziri te marin rrugen per tu strehuar ne token Meme ( sic e quanin Shqiperin) .

Mbas shume mundimesh arrijne ti shpetojne rojeve serbe duke dale ne token meme sic dhe  ata e quanim me shpirt dhe zemer. Ashtu te rraskapitur nga  nga mundi dhe rruga e gjate dorezohen te gezuar ne posten kufitare shqiptare pa e ditur kalavarin qe do i ndiqte me pas.

Dite te tera pyetje, provokime, presion dhe dhune psiqike ndaj tre atdhetareve qe me qindra mundime arriten ti shpetojne dores gjakatare serbe duke rene pa e ditur ne nje tjeter  dore kriminale.                                                  Mbas shume ditesh hetuesie i nisin neper kampe internimi , njehere e dergojne ne llakatun Vlore , me pas ne Seman te Fierit, por Ademi si  gjithmon i shquar per ndershmeri dhe besnikeri , me pune te ndershme qe ben gjate gjith kohes e heqin nga internimi dhe e dergojn ne Shenavlash te Durresist deri sa aty dha edhe  shpirt.

Edhe pse hiqet nga kampet e internimit ai perseri mbahet nen vezhgim gjith jetes se tij , sepse nga shteti komunist bijte Kosoves shihen si agjenta te Serbise dhe jo luftetare te lirise.

Por Ademi në Shqiperi ishte vetem gjysma, ne Kosove ai pati  lene pjesen tjeter te familjes ( bashke me Dervishin e  Demushin). Gjate qendrimit ne Shqiperi Dervishi dhe Demushi krijojne familje te reja( pra martohen) ndersa Ademi asnjehere nuk pranoj te krijoj familje tjeter duke e ditur qe e ka ne Kosove gruan dhe dy djemt. .

Mbas  8 vite qendrimi i vetem ne Shqiperi, gruaja e tij ndermer hapin tjeter sa te veshtire aq dhe te frikshem dhe rrezikshem per kohen, per te bashkuar femijet me baben e tyre.         Dhe keshtu ajo merr nje vendim…. ne mesin e acarit te marsit 1964 ajo mer femijet dhe ne mes te debores pa e dite se cfar do ndodh me tej me ta iken pa treguar asnjerit se ku po shkon , jo qe nuk donte te ju tregonte por kishte frik per pasojat qe do rendonin mbi pjestaret e tjer te familjes atje.                                                                                                                     E ndimuar  nje kusheri i burrit kalon  kufirin duke djegur rrobat e trupit per te shpetuar femijet nga ftohti, debora e kalonte gjysem metri a me shume, me qyten e armes qe mbante me vete personi shoqerues krijonte shkallet ( ose vendet ku te shkelnin femijet e nena)rruga ishte e rrezikshme, jo vetem se behej naten dhe neper shtigje, por sepse   vec ushtareve serbe kish edhe ujqer neper male.                                             Por  fati ishte ne anen e tyre, mbas dy dite dite udhetimi naten, ata arriten shendosh deri ne posten e policise se B.Currit. Por gezimi i tyre nuk zgjati shume ata menjehere  merren  ne pyetje e behen formalitet sikur te ishin armiq dhe jo qytetare shqiptare prej Kosove.                                                                                   Dy  jave pyetje, presione deri sa me ne fund i lejojne te bashkohen me Ademin. Gezimi per bashkimin e familjes do sillte edhe tre femije te tjere, dy djem dhe nje vajze (Aishe Mulliqi Gashi) .                                         Megjithe punen, ndershmerine dhe atdhedashurine, shteti ata i la mbas dore aq sa dhe te drejten e shkolles se mesme ja u mohoj.                                                       Ne vitet 1986 ata e rimarrin Ademin pa asnje shkak ne  hetuesi 3 dite e 3 net, por kete radhe hetuesia zhvilloej  ne  15 katshi , dite dhe net qe Ademi deklaronte mbas viteve 1990 se do ja tregoj nates se varrit.

Zhvillimeve demokratike familja e Adem Ram Molliqi do i perjetonte si nje gezim i pa parashikuar, ata do i bashkangjiteshin qysh me fillimet e saj, si pjese e pa ndare per gjithe jeten demokracise dhe Partise Demokratike. Edhe endrra per kosoven e lire Ademit ju be realitet, ai nuk i gezohej dot lirise se Kosoves.

Respekt per keta burra patriote, atdhetare.

Kategori
Uncategorized

PAK KUVENDIM ME HISTORINË!

(Nderim Adem Ramë Molliqit dhe NDSH-së)

Nderi,
më shum se virtyt
është vetsakrificë
o Ymer Berisha,
mbahet n´mend
t´i ketë thënë.
Qebesa dhe Plisi
bardh të mbahet,
ka çmimin e vet,
e NDSH-ja jonë
n´sulm nga jasht,
e brënda po e hanë
ca krimba tanë!

Më thonë Adem Ramë Lluka,
jam argat Vatani,
hë, më vraftë Besa e Buka,
zemra fërrk n´më bani
të jem fidai kur e kërkon vendi,
po, një punë e di: Si Vendi-Kuvendi!

Paj, jam nip Malësie
e qebesa s´më ka hije
me u ba sharan,
po gjithmonë n´besnikëri
na dolen pabesi,
që Besen e vranë!

Ajo puna në Kuesturë
ishte dhe torturë
e ne njerëz jemi,
ishte katrahurë
më e rëndë se çdo gurë,
jo jo, punët mirë s´i kemi!
As atje n´Prishtinë,
as n´Shkup e Përzeren,
qebesa edhe n´Janinë
Junani diçka po zien
e ata n´Tiranë
s´po ia gjejnë davanë,
janë hy keq n´pazare,
do t´na qesin n´marre
me aq shum zarare!
Unë jam sot me ju
dhe do t´jem këtu
që bashk me pleqnu
për ju e për mu
kah po dojm me shku!?!
***
Ev, ev, ev!
Po kush e ka mendua
se kjo do t´mgjanë mua,
ma shum se pesëdhjetë vjet
emigrant n´tokë t´vet?!
Prej andej i ndjekun
e këtu i përndjekun,
s´asht as nji vrap kali
përtej atij Mali,
e kuj s´po ia prishë terezinë
atyne t´parisë n´Tiranë,
as ia prish gjumin Partisë
vaji e gjama m´atanë,
medet për Shqipninë
ku katandisë e kanë
k´ta farë k´lysh t´Miskovit,
t´Stalinit e Sharovit,
tuj lypë vllazen n´gjeti
përtej Mali e Deti,
nuk shohin me sy
se nç´farë llumi jan hy,
vllazen i kan t´huajt
rus, shkie, kinez,
ah Zoti na ruajt
se shpirti flkakë mu dhez,
ata vllazen t´Partisë
e ne pak miq, shum “anmiq” t´Shqipnisë,
na ruajt dorë e Përëndisë,
për hater të vegjëlisë!!!
***
Mentor Thaqi VS., 31.08.2011

I lindur në Kosovë 13.03.1918. nga një familje patriotike  Adem Ramë Lluka, nuk duronte regjimin jugosllav, dhunën dhe diskriminimin ndaj shqiptarëve. Në moshe te re ai eshte aktiv ne NDSH-ne , partia nacional demokrate shqipetare, partia e pare kundra regjimit serb.

Ishte  viti  1956 koha e Rankovicit ku ishte dhe fushata e mbledhjes se armeve.         Regjimi i Rankovicit ishte nje nder regjimet me te egra te gjith kohrave ne jugosllavi. Adem Ramë Lluka  ndiqej nga ai regjim si aktivist i madh i NDSH-se, survejimet dhe kontrollet e herepas hereshme te policise sekrete ndaj atdhetareve aktiviste te kesaj partie e detyruan Adem Ramen  qe me 3 mars 1956 ai sebashku me 2 rapsodet e shquar Dervish Shaqja e Demush Neziri te marin rrugen per tu strehuar ne token Meme ( sic e quanin Shqiperin) .

Mbas shume mundimesh arrijne ti shpetojne rojeve serbe duke dale ne token meme sic dhe  ata e quanim me shpirt dhe zemer. Ashtu te rraskapitur nga  nga mundi dhe rruga e gjate dorezohen te gezuar ne posten kufitare shqiptare pa e ditur kalavarin qe do i ndiqte me pas.

Dite te tera pyetje, provokime, presion dhe dhune psiqike ndaj tre atdhetareve qe me qindra mundime arriten ti shpetojne dores gjakatare serbe duke rene pa e ditur ne nje tjeter  dore kriminale.                                       Mbas shume ditesh hetuesie i nisin neper kampe internimi , njehere e dergojne ne llakatun Vlore , me pas ne Seman te Fierit, por Ademi si  gjithmon i shquar per ndershmeri dhe besnikeri , me pune te ndershme qe ben gjate gjith kohes e heqin nga internimi dhe e dergojn ne Shenavlash te Durresist deri sa aty dhe e shpirt.

Edhe pse hiqet nga kampet e internimit ai perseri mbahet nen vezhgim gjith jetes se tij , sepse nga shteti komunist bijte Kosoves shihen si agjenta te Serbise.

Por Ademi në Shqiperi ishte vetem gjysma, ne Kosove ai pati  lene pjesen tjeter te familjes ( bashke me Dervishin e  Demushin). Gjate qendrimit ne Shqiperi Dervishi dhe Demushi krijojne familje te reja( pra martohen) ndersa Ademi asnjehere nuk pranoj te krijoj familje tjeter duke e ditur qe e ka ne Kosove gruan dhe dy djemt. .

Mbas  8 vite qendrimi i vetem ne Shqiperi, gruaja e tij ndermer hapin tjeter per te bashku femijet me baben e tyre, dhe keshtu ne mesin e acarit te marsit 1964 ajo mer femijet dhe ne mes te debores pa e dite se cfar do ndodh me tej me ta iken pa treguar asnjerit se ku po shkon , jo qe nuk donte te ju tregonte por kishte frik per pasojat qe do rendonin mbi pjestaret e tjer te familjes atje.                                                    E ndimuar  nje kusheri i burrit kalon  kufirin duke djegur rrobat e trupit per te shpetuar femijet nga ftohti , me qyten e armes qe mbante me vete personi shoqerues krijonte shkallet ( ose vendet ku te shkelnin femijet e nena)rruga ishte e rrezikshme , sepse vec ushtareve serb kish edhe ujqer neper male. Por  fati ishte ne anen e tyre pasi arriten shendosh deri ne posten e policise se B.Currit ata merren  ne pyetje e behen formalitet sikur te ishin armiq dhe jo Qytetare shqiptare prej Kosove.                                                                   Dy  jave pyetje, presione deri sa me ne fund i lejojne te bashkoen me Ademin. Gezimi per bashkimin e familjes do sillte edhe tre femije te tjere, dy djem dhe nje vajze (Aishe Gashi) .                                         Megjithe ndershmerine dhe atdhedashurine shteti ata i la mbas dore aq sa dhe te drejten e shkolles se mesme ja u mohoj. te drejt arsimimi maksimumi te mesmen .                                                             Ne vitet 1986 na e marin Ademin pa asnje shkak e marrin ne  hetuesi 3 dite e 3 net por kete radhe ne  15 katshi , dite dhe net qe Ademi deklaronte mbas viteve 1990 se do ja tregoj nates se varrit.

Zhvillimeve demokratike familja Gashi do ju bashkangjitej qysh me fillimet e saj, si pjese e pa ndare per gjithe jeten, ndersa  Rugova per

Kategori
Uncategorized

Drejtuesit e Republikës Fantazmë të Çamërisë të dënuar për vjedhje dhe drogë

Prej kaq kohësh jemi mësuar të shohim disa persona nga Shqipëria duke folur se kanë themeluar Republikën e Çamërisë në Hollandë, duke përfituar edhe fonde nga shqiptarët e ndryshëm.

Por kush janë në të vërtetë drejtuesit e kësaj Republike fantazme që më shumë po i shërben Greqisë se sa çështjes kombëtare.

Festim Lato që thirret si kryeministër i Republikës së Çamërisë në vitet 1990 është i dënuar nga Gjykata e Vlorës për vjedhje. Ai prej shumë vitesh jeton në Hollandë dhe nuk mund të vij në Shqipërisë, shkruan Gazeta Infopress.

Por ne nuk e dimë arsimin e këtij personi të cilin e shohim sa andej-këtej.

Resul Piro i cili thirret se është ministër i mbrojtjes së Republikës së Çamërisë është i dënuar në Greqi për lëndë narkotike në vitet 2000 dhe është liruar parakohe. Resul Piro në fund të vitit 2016 i është hapur një proces Gjyqësor në Vlorë për përvetësimin e rreth 500 mijë metra tokë në Ksamil.

Margarita Kola e cila ka postin e ministres së jashtme i përket besimit ortodoksë dhe s’ka asnjë lidhje me Çamërinë. Shefi i kabinetit të kryeministrit fantazmë Festim Lato, Dritan Lluka është vlleh i cili ka edhe dokumenta si minoritar grek.

Na vjen keq që shumë shqiptar kanë rënë preh e mashtrimeve të këtyre personave të cilët mbledhin fonde dhe skanë asgjë serioze për çështjen e shqiptarëve të Çamërisë.

Ka ardhur koha për ti demaskuar dhe hedhur në koshin e plehrave, këta keqpërdorues dhe sabotues të ndjenjave kombëtare, këta hajdutë trafikantë dhe bashkpuntorë të ndyrë të shërbimeve sekrete të huaja në dëm të kombit shqiptar.

Kategori
Uncategorized

Drejtuesit e Republikës Fantazmë të Çamërisë të dënuar për vjedhje dhe drogë (Dokument)

 

Prej kaq kohësh jemi mësuar të shohim disa personale nga Shqipëria duke folur se kanë themeluar Republikën e Çamërisë në Hollandë, duke përfituar edhe fonde nga shqiptarët e ndryshëm.

Por kush janë në të vërtetë drejtuesit e kësaj Republike fantazme që më shumë po i shërben Greqisë se sa çështjes kombëtare.

Festim Lato që thirret si kryeministër i Republikës së Çamërisë në vitet 1990 është i dënuar nga Gjykata e Vlorës për vjedhje. Ai prej shumë vitesh jeton në Hollandë dhe nuk mund të vij në Shqipërisë, shkruan Gazeta Infopress.

Por ne nuk e dimë arsimin e këtij personi të cilin e shohim sa andej-këtej.

Resul Piro i cili thirret se është ministër i mbrojtjes së Republikës së Çamërisë është i dënuar në Greqi për lëndë narkotike në vitet 2000 dhe është liruar parakohe. Resul Piro në fund të vitit 2016 i është hapur një proces Gjyqësor në Vlorë për përvetësimin e rreth 500 mijë metra tokë në Ksamil.

Margarita Kola e cila ka postin e ministres së jashtme i përket besimit ortodoksë dhe s’ka asnjë lidhje me Çamërinë. Shefi i kabinetit të kryeministrit fantazmë Festim Lato, Dritan Lluka është vlleh i cili ka edhe dokumenta si minoritar grek. Pra çështjen çame kanë mbetur ta zgjidhin narkoman dhe vllehët e Greqisë.

Na vjen keq që shumë shqiptar kanë rënë preh e mashtrimeve të këtyre personave të cilët mbledhin fonde dhe skanë asgjë serioze për çështjen e shqiptarëve të Çamërisë.

Ne duhet ti demaskojmë këta keqpërdorues të ndjenjave kombëtare dhe sabotimin e çështjes çame. /Gazeta InfoPress

Kategori
Uncategorized

Që Rama mos përfundojë si Duçja, i varur kokëposhtë.

Nga Aurel Plasari/

(Nga cikli “Me historinë poshtë nënkresës”)

Në vend që këtë t’ia bëja unë, ia bëri këtu e një javë të shkuar z. Carlo Bollino, i cili historinë e Italisë së tij e njeh bukur mirë. Duke e përkapur me intuitë se ku mund ta çojë kryeministrin e Shqipërisë dhe parlamentin e “shumicës” së tij kriza e rëndë politike e daljes së opozitës nga parlamenti dhe e gjasës së refuzimit prej saj të zgjedhjeve të pritshme, gazetari në fjalë nuk e ka fshehur aluzionin politik: “Edi Ramës nuk i mbetet tjetër veçse të festojë. Megjithatë nuk është kështu…” etj. Duke qenë se nuk shkruan për lexues italianë, por për lexues shqiptarë që nuk e kanë nxënë në shkolla historinë e fashizmit, merret vesh që duhet ftilluar paksa se ç’kuptim ka të festuarit e parlamentit mussolinian me “shumicën” fashiste brenda dhe opozitën jashtë. Që të mos ua hedhim kështu, pa të keq, lexuesve.

Mbas “krimit Matteotti’, siç u quajt rrëmbimi dhe zhdukja më 10 qershor 1924 e deputetit opozitar Giacomo Matteotti prej gangsterëve me ndihmën e të cilëve Mussolini ishte ngritur në pushtet, parlamenti italian kishte hyrë në krizë. Qenë vrazhdësuar termat e luftës politike me t’u njoftuar rrëmbimi i deputetit. Opozita nuk kishte ngurruar ta akuzonte drejtpërsëdrejti Duce-n, qysh në moment e para të lajmit, si “vrasës”. Nga ana e vet Mussolini bënte bé e rrufe që jo vetëm nuk kishte dorë në “zhdukjen” e deputetit opozitar dhe kundërshtar vetjak të tij, por që ndihej edhe fort i dhëmbysur. Ndërkohë që premtonte se qeveria e tij do të bënte çmos e çnuk për ta zbardhur të vërtetën dhe për ta fashitur krizën e besimit, si për të provokuar edhe më parlamentin dhe parlamentarizmin më 25 qershor Dhoma dhe Senati ia konfirmonin edhe një herë Mussolinit pikërisht atë: “besimin”.

Dy ditë më vonë deputetët e opozitës vendosnin të mos merrnin më pjesë në punimet e atij parlamenti derisa qeveria e Mussolinit të mos kishte sqaruar pozicionin e saj ndaj rrëmbimit dhe zhdukjes së Matteottit. Vijoi të qëndronte në parlament, përkrah shumicës fashiste, një segment i çuditshëm i kinse-opozitës: komunistët. Opozita u mblodh në një sallë tjetër, që njihet si salla e Aventinit, nga emri simbolik i një kodrine të Romës ku në shek. V (para e. r.) mblidheshin plebenjtë sa herë që kishin konflikte me patricët. Ishte një aksion politik që athua se opozitarët italianë e kishin imituar nga Shqipëria jonë: edhe parlamentarët opozitarë të 1924-s, mbas vrasjes së deputetit Avni Rustemi dhe varrimit të tij, kishin qëndruar në Vlorë dhe i patën vijuar aty mbledhjet opozitare. Shprehja “Me u tërheqë n’Aventin” ka hyrë tanimë me këtë kuptim në politologji.

U rrek Mussolini t’i bënte njëfarë makijazhi qeverisë së vet duke zëvendësuar nja tre-katër copë ministra, të arsimit (Gentile), të punëve publike (Carnazza), të ekonomisë kombëtare (Corbino) dhe ndonjë tjetër. Por, kur në një pyll në rrethinat e Romës u gjet më 16 gusht kufoma e deputetit opozitar të masakruar, kriza parlamentare rezultoi e paprapsueshme. Një Bonomi, një Salandra, një Orlando, një Amendola iu drejtuan mbretit që t’ia hiqte Mussolinit portofolin kryeministror dhe të ushtronte autoritetin e tij për një qeveri që të rivendoste ekuilibrat politikë. Vittorio Emanueli III u përgjigj si filozof anglosakson: “Unë jam qorr dhe shurdh. Sytë e mi dhe veshët e mi janë Senati dhe Dhoma…”. Sikur të kishte vepruar për t’i vënë ledh fashistizimit të parlamentit qysh në atë vit të hershëm 1924, ndryshe do të kishte qenë historia jo vetëm e Italisë, por edhe e Europës, brenda saj edhe e Shqipërisë. Mirëpo historia nuk bëhet me “sikur” dhe populli italian do t’ia shpaguante mbretit filozof anglosakson kur të vinte momenti historik: duke votuar kundër monarkisë dhe pro republikës.

Kështu u mbërrit te “festa” e 3 janarit 1925, që njihet në historinë e Italisë fashiste si “Dita e Mussolinit”, çfarë do të thotë dita e vendosjes së diktaturës së mirëfilltë fashiste që ta bie ndër mend pikërisht përkujtesa e gazetarit në fjalë për kryeministrin e Shqipërisë: “Edi Ramës nuk i mbetet tjetër veçse të festojë. Megjithatë nuk është kështu…”.

Jo vetëm që opozita e kishte braktisur parlamentin e Mussolinit dhe mblidhej veçan, por mbi Partinë fashiste kishte rënë një bombë: zv.sekretari i saj Cesare Rossi qe shtrënguar të jepte dorëheqjen ngase ishte zbuluar përfshirja e tij në “krimin Matteotti”. Atëherë Mussolini lozte kartën e fundit: atë të vendosjes përfundimtare të diktaturës së një partie. Ia kishte mbërritur asaj dite: në parlament nuk kishte më opozitë, i gjithë pushteti ishte vetëm e vetëm i Partisë së tij, që do të thotë i tiji personal.

Ishte ora e tij më patetike me atë fjalim të 3 janarit në parlamentin tanimë pa kundërshtarë. Me fytyrë të irnuar, por me një arrogancë gati epsharake, hodhi poshtë edhe akuzat e vetë Cesare Rossi-t të Partisë së tij, i cili kishte pranuar që Duce-ja kishte krijuar një polici politike, kundër kundërshtarëve politikë, të ngjashme më ÇEKA-n bolshevike. Pa ndërruar çehren, të gjithë përgjegjësinë për sa kishte ndodhur atyre muajve e mori mbi vete: “Io assumo, io solo, la responsabilità politica, morale, storica di tutto quanto è avvenuto”! Të mbledhurit e opozitës në Aventin e shpalli veprimtari “revolucionare” dhe “antikushtetuese”.

Legjitimoi në atë fjalim të 3 janarit 1925 përdorimin e dhunës “kirurgjike”, “inteligjente”, madje “kalorësiake”. I kërceu damari dhe u premtoi italianëve se do ta spastronte Italinë nga “fundërria me shkollë” dhe se pushteti fashist do të delte prej krizës edhe më i fortë, si për ta thënë në shqip: “Qentë le të lehin, karvani fashist çan përpara”! Ka edhe ndonjë ish-funksionar të fashizmit, si Alessandro Lessona, që në kujtimet e veta të sheqerosura shkruar pranë oxhakut e bën bashkëfajtore opozitën: ajo nuk paskësh zbritur nga Aventini që të vente e “të pajtohej” me zotërinë e tij “Kalorësin Mussolini”. Athua se një opozitë duhet t’i kërkojë pushtetit të falur që është opozitë.

Kështu ndodhi që u vendos plotësisht në Itali diktatura fashiste sepse – për dokëdo që shtiret kinse ka mendjen – pa opozitë nuk mund të ketë demokraci. Morën fund edhe ndoca liri demokratike që kishin mbetur pa u shkelur deri më 1924-n dhe u shpallën, nga 1925 më 1926, ligjet që njihen në histori si “fascistissime”. Jo vetëm në parlament nuk do të kishte më opozitë, por edhe zgjedhjet mbaskësaj nuk do të kishin kurrfarë nevoje për opozitë. Votat fashizmi do t’i kishte me miliona, të numëruara e të panumëruara. “Oh, what a lovely story!” mund të thotë me sensualitetin e vet turbullues ndonjë damë ambasadore që e ka Shqipërinë thjesht çështje page, sa s’ia thashë edhe emrin për pak.

Për rendin juridik italian ky qe shndërrimi në një regjim fashist në kuptimin e fjalëpërfjalshëm të termit. Kjo është arsyeja se përse 3 janari ishte për fashizmin, deri në rrokullisjen e tij, një “festim” i vërtetë vit për vit derisa kohë të vështira të vinin edhe për vetë fashistët, festim si ky që ta përkujton aluzioni politik i gazetarit në fjalë për kryeministrin e Shqipërisë: “Edi Ramës nuk i mbetet tjetër veçse të festojë. Megjithatë nuk është kështu…”. Që megjithatë nuk është kështu e di çdo lexues me trutë në kokë që nuk jeton në ndonjë klimë abstrakte. Madje i pari që e di është vetë kryeministri mik i gazetarit në fjalë, – dhe imi në daçi, – i cili, ndonëse mund të mos e njohë festimin e 3 janarit fashist, me siguri që e di një tjetër festimin popullor: atë të 28 prillit 1945, d.m.th. të ditës së fundit të Duce-s. Dhe, prej asaj date historike, asnjë kryeministër në botë nuk e ka lakmuar pozicionin kokëposhtë. /Hashtag.al/

Kategori
Uncategorized

Edi Rama vepron si Çaushesku, kur deklaron që do bëjë zgjedhje parlamentare pa Opozitën.

Jakup B. GJOÇA/
Kryeministri Edi Rama, në monologun e zakonshëm javor të djeshëm, u deklaroi shqiptarëve, se ai, si kryeministër do të bëjë zgjedhjet parlamentare, edhe pa pjesëmarrjen e opozitës.
Çudi! Apo, Çmenduri!
Asnjë mendje, sado me prapambetje mendore, e ka të vështirë ta kuptojë, e ca më pak, ta besojë, që ky pohim erdhi nga goja e një kryeministri, i cili pretendon se është “demokrat”, “rilindas”, progresiv, europdashës, deklarata, që edhe në Demokracinë e Gjerneratës së Rilindjes Socialiste mund të bëhen zgjedhje parlamentare pa Opozitën!!!
Edhe Erdogani, si President, me ambicien për t’u bërë Sulltan, kërkon të bëjë ndryshime Kushtetuese me Referendum. Domethënë, me pjesëmarrjen e të gjithë forcave politike!
Çfarë është Opozita, për kryeministrin Edi Rama? Përfaqësuese e Elektoratit? Apo, thjesht është, si një (copë) grua, që e trajtojmë vetëm si subjekt (seksi) politik?
Po Demokracia, çfarë është për Kryeministrin Edi Rama, derisa deklaron se mund të zhvillojë zgjedhje parlamentare (demokratike), pa Opozitën? Një Shtëpi Publike, ku ai, si klient, ka të drejtën të përzgjedhë partneren për krevat (zgjedhje parlamentare), meqë e paguan për shërbimin që kërkon të marrë prej saj?
Edi Rama, në 2017, kur Qeveria Rilindase, të cilën Rama kryeson, pretendon se bën reforma integruese për t’u anëtarësuar në Familjen Europiane, Njëkohësisht, meqë është kryeministër, Edi Rama kujtoka, se Shqipëria është Shtëpia e tij, edhe ai, si Pronar i Shqipërisë, është kaq i plotëfuqishëm, sa të ketë në dorën e tij, edhe zhvillimin e zgjedhjeve parlamentare pa pjesëmarrjen e Opozitës, thua se Opozita për Edi Ramën është një bashkëjetuese, një bashkëshortore e kryeministrit Rama, dhe, për kapriço bashkëshortore, ai, si bashkëshortor, si bashkëjetues, mund ta ndjekë nga shtëpia (Opozitën), kur të dojë ai.
Kryeministri Rama ka 1 muaj që shpërfill, injoron protestën e Opozitës! Dhe, dje, “guxoi” që t’u thotë shqiptarëve, që ai, si kryeministër, do të zhvillojë zgjedhje parlamentare PA OPOZITËN!!!
Vetëm Çaushesku, si President i Rumanisë, në 1989, shpërfillte Opozitën dhe kërkonte që të sundonte AKOMA në vetminë e gjithëPushtetit të tij Rumaninë.
Edhe Musolini, edhe Hitleri, pavarësisht se vetëquheshin “socialdemokratë”, sa erdhën në Pushtet, përjashtuan nga parlamentarizmi partitë opozitare, dhe vendosën, paskëtaj, parlamentarizmin monist të Fashizmit dhe Nazizmit!!!
Edi Rama SI KRYEMINISTËR, pas 28 vjetëve, duke kujtuar se është po kaq i PLOTFUQISHËM në Pushtet, sa ishte edhe Çaushesku President, kujton se Shqipëria është ende si Rumania në 1989 dhe Opozita e sotme në Shqipëri është si ajo Opozita Rumune në 1989, një turmë njerëzit të pakënaqur nga Pushteti i Çausheskut, që ai, Edi Rama kryeministër, e ka në dorë që duke i injoruar, duke i shpërfillë, madje, ka edhe Fuqi, që t’i përjashtojë nga zgjedhjet parlamentare të 18 qershorit 2017, nëse Opozita nuk e hedh vallen elektorale, sipas orkestrës politike të kryeministrit Edi Rama!!!
Enver Hoxha, në 1946, riorganizoi për herë të parë zgjedhjet parlamentare, duke përjashtuar Opozitën e asaj kohe! Zgjedhjet parlamentare të 1946-s pa Opozitën ishte akti i parë Kushtetues i vendosjes së Pushtetit Monist Komunist!
Thua, që Kryeministri Edi Rama në 18 qershorin e 2017-s do të përsëritë 1946-n e Enver Hoxhës, duke përjashtuar PËR HERË TË PARË në Demokracinga zgjedhjet parlamentare OPOZITËN? Nëse, kryeministri Edi Rama, ia arrin të zhvillojë zgjedhje parlamentare në 18 qershor 2017 pa Opozitën, do të rivendosë Pushtetin Monist Ramaist?
A ka Demokraci, pa Opozitën në Zgjedhje Parlamentare?
Kryeministri Edi Rama, kujton se mund të zhvillojë EDHE zgjedhje parlamentare pa Opozitën, siç bëri NJËANSHMËRISHT, pa konsensus me Opozitën edhe Reformën në Drejtësi, siç “gatoi” edhe Vettingun.
Pa Opozitën në Zgjedhjet Parlamentare, shqiptarët kë do votojnë?
Në zgjedhje Parlamentare, shqiptarët (edhe sikur të përjashtohet Opozita nga procesi zgjedhor) për kë votojnë? Vetëm për Pusht-Etin e Edi Ramës?
Çfarë do të jetë vetë Demokracia në Shqipëri, nëse në zgjedhjet parlamentare, që kryeministri Edi Rama deklaron se (mund) t’i zhvillojë pa Opozitën, ka kandidatë për në Parlament vetëm kandidatët e përzgjedhur nga Edi Rama?
Ja imagjinoni, rezultatin zgjedhor, nga një proces zgjedhor, ku mungojnë gjysma e elektoratit, ngaqë Kryeministri Rama u mohon të drejtën e Votimit! 100 % votohen kandidatët e asaj partie, që vetorganizon edhe zgjedhjet parlamentare? Njëson, si zgjedhjet parlamentare të Diktaturës Komuniste, ku kandidatë ishin vetëm të një partie!
Ja, imagjinojeni, një Parlament të tillë, të përfaqësuar vetëm me deputetët të votuar nga elektorat i përgjysmuar, i përçarë, në zgjedhjet parlamentare, pa pjesëmarrjen e Opozitës!
Sa mund të quhet ky parlament, përfaqësues i të zgjedhurve të Popullit, kur kanë votuar vetëm gjysma e popullit, ngaqë gjysmës tjetër të popullsisë iu mohua e drejta e votimit?
Ja, imagjinoni, edhe ligjet, që mund të hartojë dhe votojë një Parlament, me deputetë vetëm të Edi Ramës?
Cili Partner Ndërkombëtar i Shqipërisë mund të njohë dhe të pranojë të bashkëpunojë, PASKËTAJ, me një qeveri Ramaiste, që përfaqësohet vetëm me deputetë të një parlamenti MONIST, ngaqë kryeministri Rama i mohoi Opozitës të drejtën të marrë pjesë në gjedhje parlamentare?
Kujt do t’i shërbejnë ato ligje, që do të hartohen dhe do të votohen vetëm nga deputetët e një parlamenti MONIST RAMAIST?
Demokracisë së Shqipërisë? A ka Demokraci në 2017 me parlament Monist?
Integrimit të Shqipërisë? A ka integrim Europian të Shqipërisë, duke përjashtuar politikisht Opozitën?
A DO TË VOTOJNË në 18 Qershor 2017 SHQIPTARËT NË ZGJEDHJET PARLAMENTARE PA OPOZITËN?
Historia e popujve na mëson.
Një udhëheqës edhe mund të kapërcejë deri në çmenduri logjikën e të sunduarit të Pushtetit Absolut!
Po, populli, a do ta ndjekë verbasi udhëheqësin në çmendurinë e tij të sundimit të Pushtetit Absolut?

Kategori
Uncategorized

Kush ishte mësuesi shpirtëror i Ertogrul?

 

Mustafa Tahrali

Ertogrul, një hero për Turqinë, kishte një mësues të tij shpirtëror. Pak flitet për të, por ai zë një vend mjaft të rëndësishëm në lidhjen mistike të legjendës së Turqisë me këtë shenjtor. Është ai, i cili e forconte në besim. Është ai, i cili i shfaqej Ertogrulit me imazhe udhëzuese. Po kush ishte ai? Bëhet fjalë Ibn ‘Arabi, një dijetar sufi mjaft i njohur për kohën.

Është e qartë se nuk mund të analizohen gjashtë shekuj të Perandorisë Osmane në disa faqe, por mund të jepet një ide mbi influencën e Ibn ‘Arabi duke përmendur emrat e një sërë aktorësh akbarian dhe duke e përshkruar subjektin siç duhet në mënyrë që të tërhiqet vëmendja e kërkuesve për këtë periudhë të historisë intelektuale sufi, një periudhë aq e pasur me dokumente, por e studiuar shumë pak deri tani.
Siç dihet, Ibn ‘Arabi u nis drejt Orientit pas vizionit të tij në vitet AH 597/AD1200. Ai kaloi përmes Tunizisë dhe Kajros dhe bëri pelegrinazh deri në Mekë. Në vitet 601/1204 e gjeti veten në Bagdad dhe Mosul. Nga atje ai udhëtoi drejt Anadollit. Qëndroi në Malatja dhe Konia dhe më pas u rikthye edhe një herë në Kajro. Më pas u largua në vitet 604/1207 dhe shkoi në Alepo dhe Konia.
Kjo ka qenë me siguri koha kur është martuar me nënën e ve të Sadr al-Din, të cilin, pavarësisht moshës së re e njohu si dishepull dhe më pas i dha autoritet për të lexuar veprat e tij. Në Anadoll ai vizitoi qytetet të mëdha si Kajseri, Malatja, Sivas dhe Harran, për t’u kthyer më pas në Bagdad. Atje u njoh me Shihabal-Din ‘Umar al-Suhrawardi. Në vitet 610/1213 ai u gjend në Alepo dhe në vitet 611/1214 u rikthye në Mekë. Në vitet 612/1215 ishte përsëri në Anadoll. Kaloi disa vite në Malatja dhe i dha disa njerëzve të drejtën për të lexuar librat e tij, në vitet 620/1223 ai shkoi në Damaskus ku u sistemua dhe shkroi Fusus dhe më pas rishkroi Futuhat.
I kam kaluar me shpejtësi këto detaje biografike pasi në të njëjtët vite dhe në të njëjtin vend, u zhvillua edhe emigracioni i një familjeje tjetër, por këtë radhë nga Lindja në Perëndim. Baha’ al-Din Walad, babai i Jalal al-Din al-Rumi, i quajtur shpesh me emërtimin Mawlana (Mjeshtri Ynë, Perëndia Jonë), u largua bashkë me familjen e tij nga qyteti Balkh në Khorassan, afërsisht gjatë viteve 618/1221. Ata ndoqën një rrugë që i çoi në Bagdad, Mekë, Siri (Damaskus) dhe Anadoll. Në fund ata u sistemuan në Konia. Mawlana duhet të ketë qenë fëmijë ose shumë i ri gjatë udhëtimit. I ati i Mawlana, një sufi i mirënjohur, ndërroi jetë në vitet 628/1231.
Është shumë domethënëse që të dy emigrimet, një nga kufiri më i largët i botës islamike në Perëndim dhe tjetri nga Lindja, u zhvilluan të dy në të njëjtën kohë dhe në të njëjtat vende, duke u mbyllur në fund në Konia. Dishepulli i Ibn ‘Arabi, Sadr-al-Din al-Qunawi, u bë një nga bashkudhëtarët e Jalal al-Din al-Rumi. A ka arritur Ibn ‘Arabi të takojë Baha’ al-Din Walad, babain e Mawlana ose vetë Mawlanan?
Nga të dhënat tona historike, nuk mund të thuhet se kjo ka ndodhur. Por sipas biografisë së shenjtorëve, ai ishte ende një fëmijë, mbërriti me të atin në Damaskus ku u takua me Ibn ‘Arabi, i cili tha: “Lavdi Perëndisë së ardhshme! Një oqean që ecën pas një liqeni!”. Gjatë viteve kur Ibn ‘Arabi jetonte në Damaskus, Mawlana shkoi atje për të studiuar për disa vite me radhë. Megjithatë, ende nuk janë zbuluar informacione të këtij takimi.
Gjatë shekullit XVII të Hixhrit, Almohadët në Perëndim pësuan një dështim të madh dhe humbën Kordobën dhe Sevilen në vitet 668/1269. Në Lindje, forca mongole shkatërruan gjithçka që u doli përpara nga Azia Qendrore e më tej, duke sjellë fundin e Kalifatit të Abasidit në vitet 656/1258 dhe duke shkatërruar Bagdadin. Ata lëvizën më pas drejt Anadollit dhe u përgatitën të shkatërronin edhe Seljukidët. Pas rënies së tyre, “shteti i tretë” (i quajtur “Bejlik” në turqisht) i Utman Bejit u themelua në vitin 1299 në veriperëndim të Konias. Kështu, ai u njoh në histori si sundimtari i Seljukidëve dhe Abasidëve. Ishte fillimi i një cikli të ri, ku pika e nisjes rastis spiritualisht dhe intelektualisht me mësimet e mjeshtërve si Ibn ‘Arabi, Mawlana dhe al-Qunawi.
Mund të vëzhgohet se si shteti i ri osman, themeluesi i të cilit ishte kunati i shajkut i quajtur Edebali, filloi të lulëzojë në mjedisin dhe themelin intelektual të sufizmit. Anadolli kishte gëzuar për një shekull të tërë një periudhë ringjalljeje dhe islamizmi përmes aktiviteteve të tarikateve të vendosura së fundmi. Për më shumë se një shekull përpara themelimit të Perandorisë Osmane, mësimet e Ibn ‘Arabi të shkruara në arabisht, kishin qenë themeli i njohurive sufiste, të cilave iu shtua edhe persishtja dhe në poezi Mathnawi i Jalal al-Din al-Rumi, i cili kishte hedhur më parë themelet e tarikatit të tij, të cilit i dha formën përfundimtari djali i tij, sulltani Walad. Komentatorët e Mathnawi shpjeguan më pas vargjet dhe mësimet e marra nga Ibn ‘Arabi dhe al-Qunawi.
Mawlana vdiq në vitet 672/1273 dhe Sadr al-Din al-Qunawi vetëm disa muaj më pas. Të dy kanë luajtur rol të veçantë në jetën shpirtërore dhe intelektuale. Duket se themeluesit e shtetit osman i kushtonin vëmendje të veçantë trashëgimisë intelektuale të këtyre mjeshtërve dhe përvetësonin mësimet e tyre. Ka pasur pa dyshim arsye specifike për përvetësimin e mësimeve të Ibn ‘Arabi. A ishte parashikimi në lidhje me osmanët një punë e al-Shajara al-Nu’maniyya fi al-Dawla al-‘Uthmaniyya që iu atribua Ibn ‘Arabit?
Autenticiteti i punës së tij, për të cilin nuk ekziston asnjë kopje më të hershme se e shekujve X dhe XVI, është debatuar shumë. Nëse vetë puna e tij është e dyshimtë, a mund të ketë ndodhur që parashikimet e bëra për themelimin e shtetit osman dhe disa eventeve të tjera që lidhen me të, të jenë bërë nga Ibn ‘Arabi gjatë jetës së tij apo janë shkruar më pas? Ajo që mund të sugjerohet është se sulltani osman, Slimi I, kishte treguar respekt të veçantë për varrin e tij dhe për mësimet akbariane, në mënyrë të tillë që sugjeron se ishte e mjaftueshme për të justifikuar punën e tij, që filloi të qarkullonte pas ekspeditës në Egjipt dhe Siri.
Në çdo rast, ajo që dimë me siguri është se sulltani i dytë osman, Orhan Ghazi, ftoi Da’ud al-Qaysari (d. 751/ 1350), dishepullin e Kamal al-Din al-Qashani, i cili ishte vetë dishepulli i Sadr al-Din al-Qunawi, që të ishte drejtues dhe mësues i medresesë së parë të themeluar në Iznikun e pushtuar së fundmi. Kjo tregon se mësimet zyrtare ishin vënë në lëvizje nga mjeshtri i madh i shkollës akbariane. Këtë event mund ta kuptojmë, në ditën e themelimit të shtetit osman, si sintezën ose aleancën ndërmjet shkencave ekzoterike dhe ezoterike dhe ndërmjet njohurive racionale dhe atyre ezoterike.
Ky event mund të japë edhe idenë se karakteri akbarian i mësimeve zyrtare në fillim të Perandorisë Osmane zgjati më shumë se dy shekuj dhe fundi i ndërtimit të varrit të Shaykh al-Akbar ishte një shenjë e jashtme e asimilimit të mësimeve të tij. Duket se pas këtij eventi Shajara al-Nu’maniyya u bë shumë i njohur, madje një nga frazat përsëritet edhe në ditët e sotme: Kur sulltan Selimi I të hyjë në Damaskus, atëherë do të zbulohet varri i Muhyiddin (Ibn ‘Arabi).
Gjatë viteve dhe shekujve të mëpasshëm as sulltanët dhe as politikanët osmanë, as ata të rretheve sufiste, nuk vunë në dyshim autenticitetin e librit të vogël. Intelektualët osmanë, të formuar nga mësimet e Ibn ‘Arabi ndoshta kishin arsye për të mos dyshuar në të njëjtën mënyrë që ne dyshojmë sot. Fetvaja e Shaykh al-Islam Ibn Kamal e shpallur në kohën e Selimit I, mund të konsiderohet si provë e autenticitetit të Ibn ‘Arabi:
“Kushdo që refuzon të njohë Ibn ‘Arabi është në gabim; nëse këmbëngul do të bëhet heretik. I takon sulltanit të edukojë atë dhe ta detyrojë të heqë dorë nga bindja e tij. Sulltani është i detyruar të respektojë të mirën dhe të ndalojë të keqen. Ibn ‘Arabi ka disa punë si Fusus al-Hikam dhe Futuhat. Mes shkrimeve të tij gjenden edhe disa shprehje që përputhen me Rendin Hyjnor dhe Ligjin Profetik dhe ka të tjerë, kuptimi i të cilëve është i fshehur nga njerëzit e ekzoterizmit, edhe pse nuk janë të qarta për njerëzit e intuitës së ezoterizmit. Ata që nuk arrijnë të kuptojnë qëllimet e shkrimeve të Ibn ‘Arabi është mirë të qëndrojnë në heshtje”.
Mund të duket se kjo fetvaja i jep sulltanit të drejtën për ndërhyrje në favor të mësimeve të Ibn ‘Arabi, ne mendojmë se kjo fetvaja i drejtohej dijetarëve të Egjiptit dhe Sirisë, jo atyre të Anadollit dhe ballkaneve osmane. Mund të nënkuptojmë edhe idenë e mëpasshme: duke qenë se mësimet e Ibn ‘Arabi përmbajnë dy aspekte, një ekzoterik dhe një ezoterik, dhe është pjesërisht e përshtatshme për kuptimin ekzoterik dhe pjesërisht e fshehur prej tij, por e qartë për t’u kuptuar nga ezoterizmi, mund të arrijmë në përfundimin se mësimet islame, pra Kur’ani dhe Tradita Profetike, kanë gjithashtu dy aspekte. Një person që nuk arrin ta kuptojë mësimin ekzoterik të Ibn ‘Arabi dhe rrjedhimisht islamin, duhet të qëndrojë në heshtje në vend që të sulmojë ata që e kuptojnë.
Kjo fetvaja e Shaykh al-Islam u deklarua për publikun intelektual të osmanëve – sulltanët, dijetarët dhe sufistët – në lidhje me Ibn ‘Arabi në veçanti dhe sufizmin dhe islamin në përgjithësi. Ka vazhduar të qëndrojë në fuqi që nga themelimi i shtetit, që u ruajt në tokat turke deri në ditët e sotme, pasi kishte kaluar disa momente kritike në mes të shekulit XVI. Kështu, u deklaruan dy aspektet e besimit islam zyrtarisht, në personalitetin shpirtëror dhe shkencor të Ibn ‘Arabi.
Autori i mirënjohur i sufizmit të shekullit XVI, al-Sha’rani, shkroi tek Tabaqat al-Kubra, në shënimet që i dedikonte Ibn ‘Arabit, se ishte shumë i mirënjohur në Anadoll në atë kohë pasi kishte përshkruar në disa prej librave të tij atributet e sulltanit, djali i Uthman I dhe pushtimin e Kostandinopojës. Kjo dëshmi e al-Sha’rani tregon gjithashtu edhe interesin për mësimet akbariane në mesin e shekullit XVI.
Jehona e Shajara al-Nu’maniyya duket se ka vazhduar nga shekulli në shekull. Në vitet 1730, pas luftës ndërmjet osmanëve dhe Iranit, një delegacion iranian erdhi në Stamboll për të diskutuar kushtet e paqes. Zëdhënësi në emër të osmanëve e hapi dialogun duke cituar tri karakteristika që lëvdonin osmanët në krahasim me iranianët:
1. Profeti kishte folur për ta në shkrimet e tij, duke parashikuar pushtimin e Kostandinopojës.
2. Parashikimet e Ibn ‘Arabi, Gjuha e së Vërtetës, në lidhje me dinastinë osmane në Shajara al-Nu’maniyya.
3. Territori osman ishte marrë prej tyre përmes luftës së shenjtë, por nuk mund të thuhej e njëjta gjë për dinastinë e Iranit.
Nga ky dokument diplomatik mund të vëzhgojmë se dy shekuj pas shkatërrimit të varrit të Ibn’Arabi, burrat e shtetit dhe osmanët e shkolluar vazhduan adhurimin e tyre për Ibn’Arabi dhe e konsideronin veten të veçantë për shkak të parashikimeve akbariane që kishin të bënin me ta. Në tekst nënkuptohet gjithashtu se Ibn ‘Arabi u njoh si autoritet ndërmjet iranianëve në atë kohë.
Pas këtyre vlerësimeve të përgjithshme, mund të vazhdojmë shkurtimisht me listën e emrave të sufistëve që vazhduan mësimet akbariane në Anadoll dhe Ballkan për shekuj me radhë. Siç dihet dhe siç përmendëm më lart, gjatë endjeve në Anadoll, Ibn ‘Arabi takoi shumë njerëz dhe disiplina sufiste. Ai u kujdes për edukimin, që në foshnjëri, të dishepullit Sadral-Din al-Qunawi. Në fund, vetëm përmes al-Qunawi dhe dishepujve të tij, Ibn ‘Arabi arriti më në fund të marrë vendin e tij në jetën intelektuale shumë shekuj më pas. Punët e al-Qunawi kanë qenë në njëfarë mënyre një prezantim dhe komentare për doktrinën e Ibn ‘Arabi, të shprehur në Fusus dhe Futuhat.

Kategori
Uncategorized

Zjarri në Bibliotekë, për të zhdukur gjurmët e vjedhjeve.

Zjarri që ra para katër ditësh në Bibliotekën Kombëtare dyshohet se ka qenë i qëllimshëm për të zhdukur gjurmët e vjedhjeve të librave me vlerë historike si dhe disa dokumentave të rralla. Bëhet e ditur se drejtuesit e Bibliotekës dhe të Ministrisë së Kulturës po ushtrojnë terror, duke mos lejuar mediat të futen në katin e tretë të nëndheshëm ku ra zjarri për të mos zbuluar skandalin e zhdukjes së librave me vlerë të rrallë historike. Krahas librave me vlerë dyshohet se janë vjedhur edhe kodikë të shekullit XVI-XVII.
Studiuesi Gjergji Thimio bëri të ditur për gazetën se, në Bibliotekën Kombëtare ishin depozituar disa dokumenta të rralla nga Biblioteka e Korçës për shkak se kjo e fundit po restaurohet. “Janë zhdukur tre kodikë të shekullit XVI-XVII të Manastirit të Shën Pjetrit dhe Pavlit Vithkuq të Kishës së Postenanit Leskovik dhe Kishës së Shën Thanasit, Voskopjë. Dorëshkrimet e Profesor Spiro Konda, studime pellazgjike, pesë ungjilla me kapakë ari e argjendi të shekullit XVIII. Fondet e Liceut Francez Korçë, etj. Këto dokumenta të rralla ishin depozituar në Biblikotekën Kombëtare nga Biblioteka e Korçës, pasi është në restaurim”, u shpreh Thimio për gazetën.
Drejtuesit e institucionit bënë të ditur se zjarri ka rënë si pasojë e diegies së një neoni në Bibliotekë, por duket si e pabesueshme që zjarri të ketë rënë nga neoni. Edhe në rastin e djegies së provave të drogës në Laboratorin Kriminalistik të Policisë së Shtetit zyrtarët deklaruan se zjarri kishte rënë nga një llampë neoni. Në fak, zjarri ishte i qëllimshëm për të zhdukur provat e drogës së bllokuar nga Prokuroria për të fshehur trafikantët e vërtetë që ishin bashkëpunëtore të policisë. Si ka mundësi që në të gjitha rastet e zjarrit thuhet se shkakartr janë llampat e neonit?
Drejtoresha e Bibliotekës Kombëtare, Persida Asllani bëri të ditur për mediat se, janë djegur libra, të cilët janë të rekuperueshëm, ndërsa tha se nuk është prekur mjedisi ku ruhen vlerat e rralla dhe arkivi shqip i BKSH-së dhe as Baza Elektronike e të Dhënave Kombëtare të BKSH-së. Deklarata e drejtoreshës u bë për të fshehur realitetin, pasi në Bibilotekë jo vetëm që janë djegur libra të rrallë dhe me vlerë historike, por dyshohet se zjarri ka qenë i qëllimshëm për të fshehur vjedhjet e vlerave historike.
Ndonëse kanë kaluar katër ditë nga zjarri në Bibliotekën Kombëtare, ende nuk ka një konfirmim zyrtar mbi sasinë e librave të djegur, apo rëndësinë e tyre, ndërsa burimet nga Biblioteka kanë bërë të ditur se janë djegur libra të rëndësishëm.
Për këtë ngjarje të rëndë reagoi edhe ish-Kryeministri Berisha, duke e cilësuar zjarrin në Bibliotekën Kombëtare si zjarrin e shekullit. Në një postim në rrjetin social Facebook, Berisha shkruante se, për këtë ngjarje të rëndë ka një mungesë të plotë informacioni. Berisha i bëri thirrje Prokurorisë të nisë menjëherë hetimet dhe të vendosë përgjegjësit para ligjit. “Për të sqaruar të gjitha këto, i bëj thirrje Prokurorisë që në mënyrën më urgjente të bllokojë çdo lloj lëvizje hyrje-dalje në zonën e djegur dhe më gjerë. Të hetojë me përgjegjësi të lartë shkaqet e mundshme të zjarrit elektrik, të qëllimshëm apo nga pakujdesia, dhe të vendosë përgjegjësit para ligjit. Të hetojë funksionimin e sistemit të alarmit dhe zbatimin ose moszbatimin e detyrave të lëna nga KLSH në vitin 2014. Të hetojë të gjitha CV e militantëve të mundshëm partiak të marrë në punë gjatë viteve të “Rilindjes”, të cilët në shumë raste në institucione të tjera provohen se kanë qenë kontigjente malavite dhe që për të vjedhur dhe mbuluar vjedhjet e tyre janë të gatshëm të djegin të gjithë Bibliotekën”, shkruante Berisha.

Kategori
Uncategorized

DITA E 29/ Aty ku kamera nuk “sheh”, foto pikante nga “Çadra e Lirisë”.

Protesta në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” sot bëri 29 ditë nga qëndresa në çadrën e lirisë. Të gjithë e kanë quajtur një protestë historike përsa i përket kohëzgjatjes së saj. Ja disa nga momentet që ndodhën sot në “çadrën e ndryshimit” të Shqipërisë.

Foto; Hamza Hatika

Foto; Hamza Hatika

Foto; Hamza Hatika

Foto; Hamza Hatika

Foto; Hamza Hatika

Foto; Hamza Hatika

Foto; Hamza Hatika

Foto; Hamza Hatika

Foto; Hamza Hatika

Foto; Hamza Hatika

Foto; Hamza Hatika

 

Kategori
Uncategorized

Bandat e Gjinushit në Vlorë: Pamje të rënda të një vrasje në 1997.

“Associated Press” ka publikuar një video të regjistruar pikërisht në qershor ’97 shumë pranë portit të qytetit të Vlorës, ku dy banda rivale në praninë edhe të shumë civilëve në rrugë luftonin kundër njëra-tjetrës për kontroll “territoresh”.

Pamjet e rënda, tregojnë gjithashtu edhe momentet e terrorit në rrugët e Vlorës kur si pasojë e shkëmbimit të zjarrit mes dy grupeve rivale ka mbetur i vrarë edhe një i ri, identiteti i të cilit nuk dihet.

Kategori
Uncategorized

31 bijtë e krimit që na qeverisin.

Po fshihen krimet e mëdha për të spostuar vëmendjen tek peshqit e vegjël të diktaturës.

Ky vend ka nevojë për hapje dosjesh, por nevoja më e madhe e këtij vendi është dënimi i krimeve të komunizmit, dënimi i të gjithë etërve të diktaturës së djeshme dhe që sot i kanë pinjollët në krye të drejtimit të vendit.

Rama kërkon të spostojë vëmendjen nga krimet e babait të tij që ekzekutoi me varje në litar poetin Havzi Nela dhe të bëjë që opinioni të mos merret me atë kriminel, por të merret me spiunët e lagjeve. Dëmi i spiunëve të lagjeve ka qenë vërtetë i madh, por ai dëm nuk mund të krahasohet kurrsesi me dëmin që kanë shkaktuar etërit e Edvinit dhe të bandës që e rrethon. Nëse duhet të bëhet drejtësi për krimet e diktaturës, atëherë ato duhet të nisin nga Kristaq Rama meqë i biri i tij sot drejton vendin. Pastaj le të merremi edhe me spiunët e lagjeve. Ky ligj që Rama ka miratuar në Parlament kurrë nuk do të mund të fshehë të vërtetën e krimeve të regjimit që përfaqësonte dje Kristaq Rama. Përkundrazi, ai do të jetë një motiv më shumë për të kërkuar drejtësi në emër të atyre qindramijëra viktimave të pafajshme të së djeshmes.
Drejtësi nuk bëhet, duke treguar dosjet e spiunëve të lagjeve apo të fshatrave. Drejtësi bëhet si ajo që ndërmorri Gjermania Lindore që i dërgoi para drejtësisë përgjegjësit e diktaturës. Këtë kanë bërë edhe shumë vende të tjera të Europës Lindore dhe pak ose shumë pak janë marrë me spiunët e lagjeve, ndërkohë që në Shqipëri po ndodh e kundërta.

-Edi Kristaq Rama, kryeministër, djali i anëtarit të Presidiumit të Kuvendit Popullor Kristaq Rama, firmëtar në ekzekutimet e disidencës shqiptare, rasti më flagrant ai i poetit Havzi Nela. Po ashtu, nip i anëtarit të Byrosë Politike, Spiro Koleka.

-Gramoz Kaso Ruçi, kryetar i grupit kuvendor të PS-së. Ish-sekretar partie e Sekretar i Parë i Komitetit të PPSH-së së Rrethit të Tepelenës. Ish-ministër i Brendshëm në vrasjet në kufi dhe masakrën e 2 Prillit në Shkodër.

-Taulant Kasem Balla, nënkryetar i grupit kuvendor të PS-së. Babai instruktor i Komitetit të PPSH-së në Librazhd.

-Ilir Hamit Beqaj, ministër i Shëndetësisë. Djali i Hamitit instruktor në KQ të PPSH-së dhe ndihmës i Nexhmije Hoxhës.

-Ditmir Sulejman Bushati, ministër i Punëve të Jashtme. Djali i Sekretarit të Parë të komiteteve të PPSH-së në disa rrethe, ku ka ushtruar genocid me persekutimin e shqiptarëve.

-Milva Ekonomi, ministre e Ekonomisë. Nusja e djalit të ministrit të diktaturës, Piro Dodbiba.

-Besnik Mit’hat Bare, deputet i PS-së. Babai i tij ka qenë kryetar dege dhe zëvendësdrejtor i burgjeve. Ka patur një rol të rëndësishëm në masakrat ndaj shqiptarëve.

-Blerina Guri Gjylameti (Maçolli), deputete e PS-së. Nuse e djalit të ish-oficerit e zëvendësministrit të Punëve të Brendshme, Robert Gjylameti.

-Besnik Rrapo Dervishi, kryetar i Komisionit për Informimin, i biri i ish-anëtarit të KQ të PPSH-së dhe ministër i përjetshëm.

-Vexhi Adem Muçmata, deputet i PS-së, ish-hetues i diktaturës.

-Erion Luan Veliaj, kryetar i Bashkisë së Tiranës. Djalë i dy ushtarakëve të regjimit. Familje enveristësh, si nga fisi i vet ashtu edhe nga nëna, fisi Ormënaj.

-Fatmir Sazai Xhafaj, Hetues i Diktaturës me krime në zonën e Krujës, dënime për agjitacion e propagandë dhe tortura.

drejtues i Komitetit të Rinisë. Bashkëshortja vajzë e Hymer Berberit, funksionar në disa ambasada.

-Blendi Pëllumb Klosi, ministër i Mirëqenies. Djalë ushtarakësh të regjimit diktatorial.

-Ervin Alfred Bushati, deputet i PS-së, nip i persekutorit me damkë Myftar Tare.

-Saimir Bashkim Tahiri, ministër i Punëve të Brendshme. Është nip i oficerit të Sigurimit, Mehmet Kapaj, me profesion bari dhensh. Njihen bëmat e tij në vitet 1966-1982 në Tepelenë, Ersekë apo Elbasan në spiunimin e banorëve të zonës dhe persekutimin e tyre.

-Bledar Melsed Doracaj, drejtor i Përgjithshëm i Gjendjes Civile. Është nip i Hysen Doracajt, kryetar dege në Ministrinë e Punëve të Brendshme në vitet 1975-1986.

-Blerina Doracaj (Shtylla), këshilltare e ministres Milena Harito (Shteto). Bashkëshorte e Bledarit. Është vajzë e oficerit të MPB-së, Ilir Shtylla dhe evidencieres së Sigurimit të Shtetit, Natasha Kamberi.

-Bekim Osman Murati, Drejtor i Prefekturave në MPB. Është djali i ish-Sekretarit të Parë të Dibrës. Për ata që kanë harruar, shoku Osman ka qenë edhe ministër i Tregtisë në kohën e tollonave, në vitet 1982-1990.

-Irma Dashamir Bime, drejtore e Arkivit. Bija e oficerit të Sigurimit të Shtetit, i cili ka qenë zëvendëskryetar e më pas zëvendësdrejtor i Punëve të Brendshme në Tiranë. Si injorant që ishte mbiemrin e shkruante gjithnjë gabim në “Bimi” e jo “Bime”.

Florjan  Agim Pullazi – Keshilltar i Partise Socialiste ne Bashkine e Tiranes . Administrator i Hidrocentral Lanabregas. Vellai i tij Bledar Pullazi denoncuar ne emisionin investigativ Stop , per mitmarrje specialist ne drejtorine ndertimore.Nipat e Besnik Pullazi shoferi dhe shoqeruesi i familjes Diktatorit Enver Hoxha .

-Zihni Nazif Bime, shef i Burimeve Njerëzore në MPB, ish-oficer Sigurimi. Xhaxhai i Irma Bimes.

-Besnik Shehu, ish-oficer Sigurimi, këshilltar i ministrit Saimir Tahiri.

-Valbona Subhi Kaso, drejtoreshë e Përgjithshme në MPB. E bija e oficerit të Sigurimit.

-Julia Arqile Done, drejtoreshë e Përgjithshme në MPB. Mbesa e Sekretarit të Komitetit të PPSH-së në Tepelenë, Fone Done.

-Arben Skëndo, drejtor i SHKB-së në MPB, ish-oficer Sigurimi në katunde.

-Fatjola Sokol Lubonja, drejtore në MPB, mbesë e shoferit të Enver Hoxhës me mbiemrin Pullazi.

-Loris Frederik Ymeri, drejtor i kabinetit të ministres Milena Harito. Është djali i drejtorit të Drejtorisë së Sigurimit të Shtetit deri në vitin 1990.

-Milena Fatos Harito (Shteto), ministre pa ministri. Është mbesë e anëtarit të Presidiumit të Kuvendit Popullor, Qirjako Harito, si dhe në lidhje me familjen Koleka.

-Bledar Triumf Çuçi, ministër pa ministri. Është nipi i oficerit famëkeq të Sigurimit të Shtetit, Edip Çuçi.

-Endri Përparim Fuga, drejtor komunikimi i Kryeministrit. Nip i dy funksionarëve të lartë të regjimit si Myqerem Fuga dhe Iljaz Reka.

-Sonila Llambi Gegprifti (Qato), drejtore e përgjithshme, vajzë e kandidatit të Byrosë Politike dhe ministër.

-Mimi Pjetër Kodheli, ministre e Mbrojtjes. Babai instruktor në Komitetin Qendror të PPSH-së.

-Arian Skënder Kraja, Sekretar i Përgjithshëm i Ministrisë së Mbrojtjes. Babai ka qenë hetues në procese politike.

-Fatos Iljaz Reka, ambasador në Maqedoni, ish-oficer i Sigurimit të Shtetit.

-Ervin Bilbil Mete, zëvendësministër i Financave, drejtues i Partisë Komuniste G99. Djali i hetuesit .

Xhafa nuk është i vetmi!

Rasti i emërimit të Fatmir Xhafës, në krye të Ministrisë së Brendshme, risjell një shqetësim serioz në shoqërinë shqiptare. Duket se kemi një rikthim jo vetëm të pinjollëve të diktaturës, por dhe të atyre që kanë qenë aktivë në vendosjen e diktaturës në vend. Në asnjë vend tjetër të bllokut lindor, nuk ka ndodhur që në çdo qelizë të shtetit të shohësh ish-persekutorët ose bijtë e tyre, teksa i bëjnë karshillëk shoqërisë. Në Shqipëri ndodhi… Çdo ministër kabineti i kësaj qeverie ka një të shkuar komuniste, kryetari i Bashkisë së Tiranës po ashtu, drejtorët e drejtorive janë bijtë e hetuesve dhe prokurorëve të djeshëm, apo më keq akoma vetë ata.  Asnjë dikaster nuk përfaqësohet nga ndonjë i përndjekur politik i regjimit, apo shtresës së pronarëve. Proçesi i kthimit dhe kompensimit të pronave i është lënë në dorë, vajzës së Llambi Gegpriftit, ish-anëtar i Komitetit Qendror, çështjet ndërkombëtare i janë lënë në dorë djalit të Sul Bushatit, ish-kryetar dege në Shkodër, komisionet parlamentare gjithashtu. Tek siguria është Spartak Braho, ish-prokuror i diktaturës, tek ligjet është Fatmir Xhafa ish-hetues, kryetar i grupit parlamentar Gramoz Ruçi, ish-ministër i Brendshëm, ekonomia në dorë të nusës së djalit të Piro Dodbibës, ministër i diktaturës e kështu me radhë.

Rasti Xhafa

Në gjithë këtë inkursion një vend jo të vogël zenë dhe ish-hetuesit e djeshëm, apo ish-operativët e sigurimit, të cilët sot i sheh në çdo zyrë dhe institucion shtetëror. Nuk është e rastit që krahu i djathtë i Edi Ramës, në të gjitha poshtërsitë e tij korruptive dhe politike, është pikërisht një ish-hetues i kohës së komunizmit. Gazeta “RD” në dy numra të saj ka botuar intervistën e dy personave të torturuar personalisht nga Fatmir Sezai Xhafa, ish-hetues i rrethit të Krujës. Kakofonia e ngritur nga e majta dhe avokatët mediatrikë të saj kërkojnë ta paraqesin si një jurist të thjeshtë, ashtu siç e ka shkruar dhe në CV-në e tij, por ky justifikim është qesharak. Në diktaturë, kishte vetëm prokurorë, gjyqtarë dhe hetues nuk kishte juristë. Madje, hetuesit ishin dhe rraca më egër e diktaturës. Ishin ata që torturonin dhe merrnin njerëz në pyetje, ishin ata që përpilonin akuza, ishin ata që kujdeseshin që fajtorët të shpreheshin “ashtu siç do partia” e kështu me radhë. Shumë prej tyre, përfshi dhe Fatmir Xhafën duhet të dënoheshin sot për gjenocid, dhe jo të kapnin majën e piramidës së pushtetit. Dhe persona të tillë ke ngado. Sot, ata që vuajtën burgjet komuniste, internimin dhe torturat duhet që të marrin vërtetimet tek xhelatët e tyre, duhet të dëgjojnë në ekranet e TV-ve ata, duhet që të gjykohen sërish nga ata….

Rikthimi i pinjollëve

Ardhja e Edi Ramës në vitin 2013, do të sillte një erë të re emërimesh në administratë sidomos në  kupolën qeverisëse të vendit. Ai vetë vinte nga një histori kriminale e regjimit. Babai i tij një adhurues tipik i diktatorit Hoxha, ka firmosur një vendim të KQ PPSH, për ekzekutimin me varje të Havzi Nelës. U përkujdes, që nën siglën e rilindjes të risillte dhe një herë në qendër të vëmendjes në mos ish- shërbëtorët direkt të diktaturës, të paktën bijtë e saj. Shumica e tyre deri në atë kohë, kishin milituar nën petkun e Shoqërisë Civile, nëpër fondacione të dyshimta sidomos të ato të miliarderit Xhorxh Sorros, i cili që në fillimet e tij ishte kujdesur që enturazhin e tij politik ta ngrinte pikërisht në rrënojat e diktaturës së vjetër. Të rritur në bllok, ose në instancat e larta të diktaturës, natyrshëm ata kishin krijuar me vite një urrejtje për pjesën tjetër të shoqërisë. Të mësuar në një shtëpi pushtetarësh, ata s’mund ta duronin dot idenë e të lënit mënjanë. Një filozofi që do refleketohej dhe në qeverisje. Sot jemi përballë një propagande të shfrenuar ku çdo dështim mundohet të na e paraqesin si sukses. Çdo vjedhje me koncesionet, reklamohet si shtetbërje, çdo parcelë kanabisi reklamohet si sukses i policisë e kështu me radhë. Shqipëria ndodhet sot mes një propagande shfrenetike, ku vetëm vidhet e nuk punohet, ku shteren çdo ditë resurset, dhe shqiptarët detyrohen të ikin çdo ditë.

Shqipëria në 2017-ën

Shqipëria e 2017-ës përfaqësohet në arenën kombëtare nga një qeveri, e cila është pasqyrë e gjallë e të shkuarës së saj komuniste. Deputetë, ministra e zëvendësministra janë pinjollët e atyre që ngritën dje sistemin diktatorial, që për 45 vjet i kushtoi Shqipërisë mbi 7 mijë të pushkatuar, 25 mijë të burgosur dhe 50 mijë të internuar. Gati 10 për qind e popullsisë ishte ose e burgosur ose e internuar. Kjo shifër shumëzohej me dhjetë po të kemi parasysh, presionet që u bëheshin të afërmve ose rrethit familjar të të prekurve. Shqipëria i ngjante një burgu të madh në ato vite, ku sundimtarët ishin shtrirë në çdo qelizë.  Sot ndodh e njëjta gjë. E shkuara e këtij vendi është rikthyer frikshëm, dhe po gllabëron çdo gjë. Ata që deri dje shtypnin me thundrën e ideologjisë së kuqe, sot shtypin me thundrën e korrupsionit dhe bandave. Në ndihmë i kanë ardhur dhe ish-hetuesit e diktaturës, që sot janë drejtorë drejtorish, apo kanë zaptuar zyrat jurdike të shtetit. Një valë e frikshme rikthimi e të shkuarës së errët të këtij vendi,  një karshillëk që po i bëhet shqiptarëve në këtë millenium.

Gjenocidi i kohës së diktaturës dhe një krahasim me sot!

Termi gjenocid është krijuar nga një shkollar jurist hebre me emrin Rafel Lamkin dhe ja si e përkufizon ai këtë. “Në përgjithësi, gjenocid nuk do të thotë shkatërrimi i menjëhershëm i një kombi, përveç kur mbërrihet nga vrasja masive e të gjithë anëtarëve të një kombi. Përkundrazi, ka për qëllim të nënkuptoj një plan të koordinuar të veprimeve të ndryshme me qëllim të shkatërrimit të bazave thelbësore të jetesës së grupeve kombëtare, me qëllim të shkatërrimit të vetë grupeve. Objektiv e një plani të tillë do të ishte shpërbërja e institucioneve politike dhe sociale, kulturës, gjuhës, ndjenjave kombëtare, religjionit dhe mbijetesës ekonomike të grupeve kombëtare, dhe shkatërrimit të sigurisë personale, lirisë, shëndetësisë, dinjitetit, e madje edhe jetët e individëve që i takojnë grupeve të tilla”. Në veprimet që kryejnë gjenocidistët, sipas filozofit Lamkin përfshihen edhe  “Lëndim serioz trupor apo mental të anëtarëve të grupit; Shkaktim të qëllimshëm të kushteve jetësore llogaritur të sjellin shkatërrim të pjesshëm apo të plotë fizik”, që me pak fjalë përkthehen tortura, apo reduktimi në masë i mjeteve të jetesës. Për të dyja këto ekzistojnë fakte e dëshmi se, hetuesit e djeshëm nën forcën që u jepte pushtete kanë kryer gjenocid. Madje, kanë shkelur dhe ligjet e kohës, sepse formalisht diktatura e ndalonte torturën. E gjithsesi gjenocidi i diktaturës është rikthyer në një formë apo në një tjetër. A nuk është gjenocid ta detyrosh njeriun të varë veten nga mungesa e të ardhurave apo ndërprerja e energjisë? A nuk është gjenocid, shpërfytyrimi kur e detyron të paguajë me qindarka faturat e kripura që i ofron sistemi! Në rast se, diktaturat e bëjnë këtë në emër të ideologjisë, Rama Rilindja, dhe të gjithë pinjollët e diktaturës që solli ajo po e bëjnë në emër të një inati të vjetër për shqiptarët, atë të rrëzimit të etërve të tyre

Kategori
Uncategorized

Diplomati amerikan: Shqipëria po braktiset për shkak të drogës.

Diplomati amerikan: Shqipëria po braktiset për shkak të drogës

Ish – ambasadori i SHBA në Bahrein, Adam Ereli ka komentuar rreth situatës së drogës në Shqipëri dhe ndikimit rus në Ballkan.

Gjatë një prononcimi në televizionin amerikan “Fox News” ku po diskutohej për vizitën e Kancelares Merkel në SHBA, diplomati amerikan tha se Gjermania është e shqetësuar për situatën aktuale në Shqipëri dhe shtoi se SHBA gjithashtu duhet t’i kushtojë vëmendje.

Gazetari i Fox News: Çfarë mund të na thoni për refugjatët, çelësi i mosmarrëveshjeve që ata (Donald Trump dhe Angela Merkel) kanë? Mendoni se është bërë progres?

Ish-ambasadori amerikan në Bahrein, Adam Ereli: Shpresoj që po, sepse çështja e refugjatëve në Europë prek edhe Amerikën. Ajo që po ndodh është se Rusia po shfrytëzon krizën e refugjatëve për të “minuar”  aleatët.

Një shembull i përkryer është ajo që po ndodh në Shqipëri gjatë viteve të fundit. Shqipëria është bërë vendi kryesor i prodhimit të marijuanës dhe një nga vendet më të mëdha eksportuese të drogës në Europë.

Dhe çështja tjetër është Rusia dhe lidershipi në Shqipëri. Prej disa javësh ka protesta në atë vend. Kjo është një nga gjërat që Gjermania po ndjek me shqetësim dhe Shtetet e Bashkuara  duhet t’i kushtojnë vëmendje.

http://video.foxbusiness.com/v/video-embed.html?video_id=5363618333001&loc=syri.net&ref=http%3A%2F%2Fwww.syri.net%2Fpolitike%2F48987%2Fdiplomati-amerikan-shqiperia-po-braktiset-per-shkak-te-droges%2F&_xcf=

Kategori
Uncategorized

Meditim me veten time.

Nga Rehat Kripa/