Kategori
Uncategorized

Vettingu, opozita, Saliu, Rusia, Islami – fajtorët zyrtarë që bllokojnë e kërcënojnë Shqipërinë drejt BE-së.

Kryeministri Edi Rama ka përsëritur për gazetën gjermane “Frankfurter Allgemeiner Zeitung” se integrimi i Ballkanit në BE siguron stabilitet për  vetë unionin. Ai ka folur për rrezikun rus dhe atë të isalmit radikal, njësoj si një ditë më parë.

 Nëse duam të kemi një BE të sigurt dhe të qëndrueshme, nuk është mirë që të krijohen vrima. Përveç kësaj, nuk do të harrojmë se ka aktorë të tretë, që po luajnë lojën e tyre dhe që mund të përfitojnë nëse BE lë një vakuum këtu. Po flas për Rusinë, por po flas edhe për Islamin Radikal

shtoi Rama, raporton “Syri.net”.

Sa i përket Shqipërisë nuk ka asnjë raport që të cilësojë se Islami radikal kërcënon politikisht, apo ka ambicie për pushtet e të devijojë orientimin strategjik. Po kështu Rusia është një vend i përjashtuar në shumë drejtime; mjafton të kujtohet se prej dekadash nuk ka një shkëmbim vizitash të nivelit të lartë, as edhe formacione politike që janë të afiluara me Moskën nuk ka.

Nëse Edi Rama e ka fjalën për vende të tjera fqinje, kjo është punë e tyre dhe Shqipëria nuk ka as këllqe e as fuqi të ndikojë. Ndaj Tiranës zyrtare kemi parë të ketë ankesa për nacionalizmin e saj, e deri diku për një marrëdhënie preferenciale me përfaqësuesin më eminent të Islamit Politik, presidentin turk Erdogan. Ndaj këto insinuata janë lypje publike për një sinjal pozitiv për hapjen e negociatave duke u hakërryer majtas e djathtas pa asnjë ide.

Vetëm dy ditë më parë Kryeministri bënte fajtor opozitën për bllokimin e negociatave, fliste për vettingun e njollosje të imazhit. Sot flet për Rusinë dhe Islamin, ndonëse në një kontekst më të gjerë.

Parimisht kritika ndaj BE-së nuk qëndron: vetëm sot, në Varashavë, në takimin e Vishegradit, Përfaqësuesja e Lartë e BE-së, Federica Mogherini, njohu progresin e vendeve të Ballkanit Perëndimor duke shtuar se progresi i tyre drejt anëtaësimit është i pakthyeshëm dhe madje ka dhënë edhe një datë për anëtaërsim: 3 vjet që tani. Po kështu në këtë takim është krijuar edhe grupi i mbrojtjes dhe lobimit për integrimin e Ballkanit Perëndimor, që e sintetizon më mirë energjinë në këtë drejtim.

https://europeanwesternbalkans.com/2016/11/30/mogherini-wants-to-see-irr…

Nuk është e qartë pra se ku shfaqen e zhduken këta armiq, të cilët përpara se të marrin vërtet rol strategjik në këtë drejtim duhet të kenë siguruar si premisë paaftësinë e shteteve si Shqipëria për të kapur disa standarde. Dhe këtu kryeministri ka detyrimin e një përgjigjeje:

a është gati Shqipëria për të fituar atë që pretendohet nga kjo qeveri? Apo ka punë për të bërë?

Një analizë e drejtë e kësaj situate – që do të jepet në dhjetor – e zhbën këtë diversion të vockël që prodhohet nga mistrecë ballkanikë.

Në fund dhe jo pa rëndësi është edhe vendimi i BE-së për të ngrirë negociatat me Turqinë, për shkak të standardeve. Dhe Turqia vlen shumë më tepër sesa disa vende të pashërueshme si këto të rajonit tonë. Atëherë kur Shqipëria u paragjykua për shkak të ndikimit të disa nacionalistëve, pra dy vjet më parë, argumentimini Ramës bënte sens – sot është thjesht alibia e atij që do të kapet pas fijes së barit

Kategori
Uncategorized

Arti i luftës / Nga vikingët te spartanët: Luftëtarët më madhështorë të historisë.

Arti i luftës / Nga vikingët te spartanët: Luftëtarët më madhështorë të historisë

Nga, aztekët vikingët te spartanët: Luftëtarët më madhështorë të historisë

Aztekët

10

Aztekët ishin ushtarë të famshëm dhe të pamëshirshëm në betejë. Ata visheshin zakonisht si kafshë, si shqiponja apo xhaguarë. Përdornin armë mjaft primitive, si shkopinj dhe harqe, por me efektivitet të madh. “Të qethurit” (Cuachicqueh) ishin luftëtarët më të mëdhenj, dhe sapo mbërrinte armiku, ata betoheshin se nuk do të bënin asnjë hap prapa. Ata u mundën përfundimisht nga spanjollët me armë shumë më moderne, por aztekët ishin një perandori e madhe, kryesisht për shkak të luftëtarëve të tyre të mëdhenj.

 

Mongolët

9

Mongolët janë konsideruar si barbarë dhe të egër. Ata dominuan Evropën me Azinë dhe ishin më të famshëm për kalërimin, të udhëhequr nga një prej komandantëve më të mëdhenj ushtarakë në histori, Genghis Kahni. Ata ishin shumë të disiplinuar dhe mjeshtra të përdorimit të harkut dhe shigjetë, ndërsa kalëronin. Ata përdornin një hark me shigjeta që mund të shponte tejpërtej mburojat, dhe ishin gjithashtu mjaft të mirë me heshta. Mongolët ishin mjeshtra të luftës psikologjike dhe kërcënimeve, dhe ndërtuan një nga perandoritë më të mëdha që ka parë ndonjëherë bota.

 

Mamlukët

7

Një mamluk ishte një ushtar-skllav, i cili konvertohej në Islam dhe u shërbente kalifëve myslimanë, si dhe sulltanë Ajubidë gjatë Mesjetës. Me kalimin e kohës, u bënë një kastë e fuqishme ushtarake, që shpesh mposhtnin edhe kryqtarët. Në më shumë se një rast, ata morën pushtetin për veten e tyre; për shembull, sunduan në Egjipt me Sulltanatin e Mamlukëve, në periudhën 1250-1517. Pasi Mamlukët ishin konvertuar në Islam, shumë prej tyre u stërvitën si ushtarë të kalorësisë. Mamlukët ndiqnin diktatet e furusijas, një kod që përfshinte vlera të tilla si guximi dhe bujaria, por edhe taktika kalorësie, gjuajtjes me hark dhe trajtimi të plagëve, etj.

 

Legjionet romake

roman-standards-tm

Shtylla kurrizore e ushtrisë romake, që çoi në ndërtimin e një perandorie, e cila ishte e pakrahasueshme në aspektin e madhësisë dhe fuqisë. Ata ishin këmbësori zakonisht të rënda me armaturë dhe një mburojë modeluar sipas grekëve të lashtë. Ata ishin mjeshtra të shpatës dhe shtizës, që i kombinonin me një mburojë. Legjionet romake përbëheshin nga ushtarët më të shëndetshëm e të pasur, që mund të përballonin prodhimin dhe mbajtjen e armëve dhe mburojave më cilësore. Ishin të disiplinuar, të mirë-armatosur, dhe kishin strategji të madhe, e cila vazhdoi përtej perandorisë së tyre.

 

Apashët

apache-warrior-tm

Apashët ishin si ninxhat e Amerikës. Ata i përvidheshin nga pas kundërshtarit dhe i prisnin fytin, pa e kuptuar fare. Ato përdornin armë primitive të bëra kryesisht nga druri dhe kockat. Ishin edhe luftëtarët më të mëdhenj me thikë që ka parë bota, dhe ishin shumë të mirë me topuz dhe hedhje sëpate. Apashët terrorizuan jugperëndimin e Shteteve të Bashkuara, madje edhe ushtria kishte probleme që t’i mundte. Ishin luftëtarë që godisnin dhe largoheshin me shpejtësi, dhe pasardhësit e tyre u mësojnë forcave speciale të kohëve të sotme, luftimin trup më trup.

 

Samurajët

4-samurai

Samurajët ishin kalorësit e Japonisë dhe zotërit e katanas. Ata ishin ushtarë të armatosur rëndë, të mbuluar me armaturë dhe të gatshëm të vdisnin për zotërinjtë e tyre. Ata vërvisnin shpatat më të mprehta që ka parë ndonjëherë bota, dhe ajo mund të të ndante fare kollaj më dysh. Ata ishin gjithashtu mjeshtra të Yumit (harkut), dhe ishin ndër luftëtarët më të mirë të botës së lashtë. Samurajët ishin si ushtarë profesionistë dhe stërviteshin fort, e luftonin duke ditur se në lojë ishte nderi i tyre. Për shkak të zakoneve të tyre të dhunshme, fshatarët shpejt u hodhën kundër tyre, dhe kështu lindën ninxhat.

 

Ninxhat

1-ninja

Ninxhat ishin zotërit e shpejtësisë dhe sabotimit. Ata ishin fillimisht fshatarë të stërvitur për të mposhtur samurajët plaçkitës, por në fund u bënë vrasësit legjendarë, që shumica e njerëzve njohin sot. Ata janë të njohur për përdorimin e një shpate si Kanata, yjet e ninxhave, dhe kusarigamat. Ninxhat janë të njohur si luftëtarë të shpejtë, hije të natës. Ishin shumë të fortë edhe në artet marciale, dhe i nënshtroheshin një stërvitjeje shumë të rreptë.

 

Vikingët

51c85_e54867982220aa345c33bcce29a6a02b-tm

Vikingët – tmerri i Evropës. Luftëtarët më të frikshëm të botës së lashtë. Ata terrorizuan Evropën me bastisjet dhe grabitjen e tyre. Ishin të egër në luftë dhe përdornin armë që u shkonin për shtat. Ata ishin trupmëdhenj dhe i përdornin mrekullisht sëpatat, shpata, shtizat në pushtimin e qyteteve. Edhe feja e tyre ishte e përqëndruar përreth luftës dhe ata besonin se kur vdisnin në betejë duke luftuar, shkonin dhe luftonin sërish në një betejë të pafundme. Ata ishin gjithcka që do të donit të kishte një ushtar dhe e vërtetonin këtë duke rrafshuar të gjithë që u dilnin përpara. Në anën tjetër, ata ishin gjithashtu tregtarë shumë të mirë, kështu që i sollën shumë gjëra të mira Evropës.

 

Spartanët

screen-shot-2010-04-20-at-5-17-05-am-tm

Mendonit që ata do të ishin numri 1? Kultura spartane ishte vetëm për luftën dhe burrat stërviteshin për luftë gjithë jetën. Ata kishin një thënie: “Kthehu me mburojë, ose mbi të”, që do të thotë mos u kthe gjallë nëse nuk ke fituar. Ishin ndër luftëtarët më të fortë që ka parë bota, dhe u bënë të famshëm për qëndrimin e tyre përfundimtar në Betejën e Termopileve. Ishin mjeshtëra të mburojës dhe shtizës, gjë që u kopjua më vonë nga shumë ushtri të tjera.

 

Kalorësit

bayeux-tapestry-tm

Kalorësit ishin luftëtarët e mëdhenj të veshur me armaturë nga koka tek këmbët. Luftëtari i Europës feudale, mbrojtësi i mbretërve. Ishin luftëtarët më të pasur e më të stërvitur, dhe kishin armaturën, armët dhe kuajt për të kryer punë. Ishin ndër luftëtarët më të fortë në histori. Ishin shumë efikase dhe ishin ushtarë që stërviteshin gjithë jetën. Arsyeja përse renditen të parët në vend të spartanëve, është se ata silleshin edhe në një mënyrë morale. Kalorësit ishin shembulli i përsosur i luftëtarit dhe xhentëllmenit. /Bota.al

Kategori
Uncategorized

Edhe BBC i bashkohet “mediave të kazanit”. Pse dreqin s’po ndalet “fronti i së keqes”!

Prej kohësh është ngritur në Shqipëri shqetësimi sa i përket fenomenit të kanabisit. Kritikat e opozitës lidhur me këtë ccështja janë cilësuar si të paarsyetuara, ndërsa shqetësimet e ngritura nga mediat kanë marrë përgjigje ironizuese e fyese nga kryeministri e përfaqësuesit e tjerë të qeverisë.

Sipas qeverisë në vend eksiton një “front i së keqes’ ku përfshihet opozita, media të ndryshme të quajtuara ndryshe nga kreu i qeverisë si “media kazani” dhe një sërë institucionesh që nuk i duan të mirën vendit. Por nëse Brenda vendit, valala e akuzave ndaj kritikëve edhe mund të përtypet, ajo që ka rënë në sy gjithë këto kohë ka qenë sulmi dhe kritika edhe për mediat e huaja që kanë folur lidhur me fenomenin e kanabisit.

Media prestigjoze në Itali, Greqi, Angli e madje deri në SHBA kanë folur lidhur me rritjen e frikshme të fenomenti të drogës në vend, si në kultivim ashtu edhe në trafikim. Por ndaj të gjitha këtyre mediave, nuk ka munguar nofka si “media kazani” apo media që shkruajne me artikuj të paguar.

Së fundmi në këtë “trastë” duket se do të përfshihet edhe gjigandi britanik BBC. Ky i fundit ka bërë një investigim për kultivimin e kanabisit në Shqipëri, ku e cilëson Shqipërinë si prodhuesin më të madh të kanabisit në Evropë “Kjo industri e paligjshme mbikëqyret nga grupet e krimit të organizuar. Shumica e drogës trafikohet jashtë dhe shumica e fshatrave varen nga paratë që përfitohen nga shitja e saj.Qeveria shqiptare po përpiqet të luftojë këtë industri duke asgjësuar miliona bimë narkotike”, raportoi BBC në programacionin e publikuar në faqe.

Me shumë mundësi kur ky investigim i BBC të përdoret nga aktorë të ndryshëm në vend, përgjigja e qeverisë do të jetë e njejtë me atë që i është dhënë mediave të tjera që kanë folur lidhur me këtë cështje, brenda apo jashtë vendit.Ose BBC është një “media kazani” ose investigimi i saj është i paguar nga qarqe që bëjnë pjesë në “frontin e së keqes”.

Dhe pyetja që qeveria bën vazhdimisht është : deri kur dreqin do ndalet ky front i së keqes ( i cili shtohet dita ditës) që po sulmon tinëzarisht sukseset e “Rilindjes”?

Kategori
Uncategorized

Firmos, “pro” gazetares Seferina Serani, qe mbrojti Kosoven ne Greqi, asaj po i kercenohet jeta dhe ndodhet nen persekutim, deri me sot….!

Kalorsi Dardan
Kalorsi Dardan
Thirrje OKB, per mbrojtjen e jetes se gazetares Seferina Serani, qe po masakrohet, per 8 vjet rresht, per ceshtjen tone Kombetare, ne dy vendet “simotra” te Serbise, Greqi dhe France

Te dashur Miq!

Kerkohet vetem hetim politik i ceshtjes, pa asnje hezitim, (qe ky hetim), te filloje mbi, moralin, emrin, aktivitetin dhe profesionalizmin e gazetares Seferina Serani, deri edhe ne nivel publik, po qe i mundeshem, nga ana e OKB.

Gazetarja shqiptare, Seferina Serani, (nuk ka asnje refuzim), per pozicionim te publikut, (me emer dhe mbiermer te plote) dhe te pergjegjeshem para ligjit, ndaj cdo akuze ne emer te saj!

Ajo, nuk ben pjese ne asnje afere korruptive, ose ne aktivitete te “dyshimta” qe i sjellin dem, rendit publik, por, ndodh krejt e kunderta.

Gazetarja Seferina Serani, ka vene jeten e saj ne rrezik imediat, per te shpetuar 23 jete njerzish ne Greqi, te cilet ishin pasagjere ne nje autobuz, te marre “peng”, nen kercenimin e armeve “Kallshnikov” nga dy “keqberes” shqiptare, qe kishin i marre “peng” krejt autobuzin, duke kerkuar nga policia greke, “shperblim” (miliona euro), per ti liruar.

Kjo ngjarje sa e dhimbshme aq edhe “e turpshme”, ndodhi me 15 Dhjetor, 2004, ne zonen periferike te Athines, “Gerakas Attikis”! Nese kjo ngjarje kthehej ne “gjenocid” me mijera shqiptare i priste, “operacioni fshesa” ku dhjetra autobuze policore greke, do arrestonin te gjithe shqiptaret ne rruge, duke i ktyer mbrapsht ne Shqiperi, si shenje hakmarrjeje dhe propaganda anti-shqiptare mediatike greke, do e bente jeten e atyre qe mbeteshin ne greqi, edhe me te veshtire, duke i stigmatizuar!

Ajo, i beri propozim, pronarit te kanalit ku punonte ne televizionin, “10 Channel” te ndermjetesohej dhe hynte “garant” tek Ministri grek i Brendeshem, i asaj kohe z. George Boulgarakis, per te lejuar, hyrjen e saj, ne autobuz, (pra, duke u nderruar me nje nga pasagjeret), per te mbajtur nen negocim dhe gjakftohtesi, dy te rinjte shqiptare, qe kercenonin jeten e 23 pasagjereve fatkeq, qe u gjenden, ne ate autobuz. Kerkesa e saj, u aprovua nga ana e Ministrit Boulgarakis, qe gazetarja Seferina Serani (te ishte personi i vetem shqiptar), qe do te kalonte ne zonen e ndaluar nga policia, e do te hynte ne ate autobuz, per te negociuar, me keqberesit, per te shpetuar jeten e 23 pasagjereve te kercenuar nen arme!

Ndihmesa e saj, absolute e vleftshme, qe mbajti plot, 15 ore rresht dha rezultatet e duhura dhe ne oren 03 pasmesnate, dy keqberesit shqiptare, u dorezuan vullnetarisht dhe (e keqja e nje “gjakderdhjes” jo vetem ishte ishte evituar, per te miren e pasagjereve-“pengje” si edhe, per vete, dy te rinjte shqiptare, qe zgjodhen rrugen e gabuar, per tu “pasuruar!”

Kerkojme qe OKB, te mos hezitoje te hetoje ceshtjen ne detaje, ne Shtetin Grek, pasi aty “fle lepuri” i “shpifjeve te rrezikshme”, kunder gazetares, nga elemente rrugace , pjese e “llumit” monstruoz, shqiptar, qe ju sherbenin interesave te personave te vecante, qe kerkonin “eleminimin” profesional dhe jo vetem, ne bashkepunim, te ngushte, me njerez “medioker greke” per qellime te percaktuara, edhe nga strukturat kriminale, te “Agimit te Arte”, kunder jetes se gazetares, me nje attentat, ne 04-12-2009.

Gazetarja disponin te gjitha provat kunder, (per te deshmuar), se, te gjitha shpifjet e bera kunder saj, nga keto elemente rrugace, jane intriga e shpifje, pa asnje baze reale!

Pas ketij attentati, ne Greqi, ajo erdhi ne Francen “e famshme” te hartimit, te te “Drejtave te Njeriut”. Me keq, se ne Greqi, asaj, fati i ruajti te tjere persona, me shtetesi frenge, “bartes” te nje mungese pergjegjesie, te thelle profesionale, te cilet, posedonin poste te pamerituara, “per moshen dhe permbajtjen e tyre, te papjekur” nga ana e shoqates me te madhe gazetareske, ne France. Keta te rinj rreth 24 vjecare, qe vinin ne loje, njerzit e huaj emigrante, duke i paragjykuar, nga veshja, qendrimi, mendimet, (krejt te ceket, mashtrues dhe genjeshtare),

Kjo shoqate, nuk punoi, por u “tall” per 19 dite te tera, me dosjen e gazetares, Seferina Serani, duke paragjykuar mbi veshjen e saj, “gjoja” elitare, (sipas tyre “te kamur”) duke i vene edhe nje epitet, …”turistja”?!

Ata, braktisen dosjen e saj, duke e lene, jasht cdo mbrojtjeje duke i rekomanduar te vazhdonte proceduren e Azilit e vetme me avokat te paguar nga ana e saj, (kjo gje ne Statutin e tyre eshte ne kundravajtje te plote) dhe pasi ajo, kishte shpenzuar shume para qe kishte me vehte, per hotel dhe ushqim dhe ishte detyra e tyre, te avanconin proceduren e azilit, por, jo vetem, nuk bene absolutisht asgje vecse, “u tallen me te ?!”

Premtuan se do i kthenin parate qe shpenzoi dhe perseri u “tallen” duke refuzuar t’ja kthenin, (rreth 1500 euro).

Kur gazetarja kerkoi te flase me eproret e tyre, per te gjetur zgjidhje dhe mbeshtetjen e nevojeshme, ata, (qe si ekip ishin tallur me veshjen e saj), gjoja “shik” duke e quajtur mes tyre me ironi, “erdhi turistja”, (te trembur), se eproret do te mesonin te verteten dhe jo c’ka ata ju kishin servirur dhe per te asgjesuar kredibilitetin e saj, edhe ata, shpifen, pikerisht (shpifjet qe kishin bere shqiptaret rrugace ne Greqi, per te cilat shpifje, ishin sqaruar qe ne fillim prej saj, (se ishin dashakeqe per eleminim profesional) dhe se ata, e dinin kete gje, (edhe nga raste te tjera), duke akuzuar shqiptaret, se, “Gazetaret shqiptare, ishin varrmihesit me te medhenj ne bote”, kunder kolegeve shqiptare”.

Pra, ne kete rast, per te shpetuar “koken” e vet, nga gafat e tyre si dhe “mos serjozitetin” ne pune, keta “franceze” fallco, jo vetem qe shpifen “shpifjet greke”, duke vertetuar se ua kalonin “rrugaceve dhe gazetareve shqiptare varrmihes” ndaj njeri tjetrit, por, edhe kerkuan bllokimin e Dosjes se gazetares Seferina Serani nga Prefektura e Parisit, Prefekture e cila, (nga ana e saj), edhe ajo, ndoqi rrugen e persekucionit te ashper, deri ne dhimbje, deri ne rrahje.

Pas Prefektures, te gjitha gjyqet, ne Tribunalet, franceze, u zhvilluan pa asnje avokat (si dikur) ne kohen e Diktatures komuniste, ku Franca vete, perben vendin e fundit komunist ne Europe.

Gjate te gjitha ketyre viteve ne France, gazetarja Seferina Serani, nuk ka qene kurre “perfituese” e asnje asistence sociale, as financiare strehimi, por, ka qene gjithmone ne rreziqe te hapura, kunder jetes dhe shendetit se saj, “thjesht, nje njeri dinjitoz, i ndershem dhe human, persekutohet eger ne dy shtete te Europes, …”per shpifje…!!!”

Ky eshte turp i shekullit te pare, ne mijevjecarin e trete, nje turp qe shemton Francen, si djep i qyteterimit Perendimor. Por, (nese struktura te dyshimta, qe duan te vrasin gazetaren (ku brenda 4 muajsh, jane bere 3 here tentativa per ta vrare si dhe kercenime me vdekje) dhe kjo erdhi si pasoje, e faktit, kur, gazetarja Seferina Serani, “theu heshtjen” e saj “6 vjecare” ne France, ku per 6 vjet rresht, Franca kishte te gjithe kohen e duhur te verifikonte dhe ballafaqohej me gazetaren per cdo “paqartesi” qe mund te kishte hasur! Koha u duk se mbaroi, kur Seferina Serani, zbuloi ne Internet, edhe faqen e gazetes zyrtare te Gjyqit te Appelit te Frances, ku, ne ate gazete pasqyrohej dosja me historine dhe Vendimin e ketij Gjyqi, ndaj sejcilit person qe pati gjyqin ne te njenjten dite me te. Ne ate gazete mungonte vetem nje “dosje” qe nuk ishte publikuar, “dosja e saj”. Pra, Shteti juridik francez mbante te “fshehur” nga populli francez, Dosjen e Seferina Serani

Keshtu, per te gjitha keto gjera aspak normale ne vendin e te “Drejtave te Njeriut”, te drejta, qe per gazetaren tone, u evituan ne format me te pabesueshme dhe te pamoralshme, per nje Shtet te se Drejtes Europiane, Frances i mbetet nje “pikpyetje” e dyshimte, nje pikpyetje, ndaj ketij vendi, (dikur te lavdishem e plot sharm, deri me sot) ishte “stigmatizim” i provokuar nga Franca, vete!

Kjo “pikepyetje”, do te jete “me e padeshirueshme” nga francezet, se sa vete jeta e e nje njeriu, (ne kete rast), jeta e gazetares shqiptare, Seferina Serani, te cilen disa “franceze fallco” po perpiqen ta vrasin. Kjo do te perbeje “turp” Internacional, nga ku Franca, duhet te mare parasysh nje thenie shqiptare, “Jep 100 te hysh ne valle, jep nje mije, e nuk del dot”.

Njerez, nese deshironi nje shoqeri te tille (ku shpifja te dominoje), mbi ndershmerine dhe moralin, “mos e firmosni” kete peticion!

Nese deshiron (te mos jesh) edhe ti, nje viktime e kesaj “jashtqitjeje Kombetare”, ku sic i themi ne Shqiperi, “ulen malet, te ngrihen halet” Firmose peticionin, i sherben forcimit te se drejtes mbi intrigen dhe Drejtesise se vertete…!!!

Miqesisht, Ju falemnderit!

http://www.shqiptari.eu/skandal-po-persekutohet-ne

http://lajm.co/seferina-serani-kjo-humaniste-e-hes…

Kategori
Uncategorized

Lëri vetingjet e lobingjet, plotëso këto standarde për shqiptarët.

Artan Fuga ‘i vendos’ kushte Edi Ramës: Lëri vetingjet e lobingjet, plotëso këto standarde për shqiptarët

Akademiku Artan Fuga i ka listuar Qeverisë Shqiptare se cilat janë kushtet që duhet të përmbushin që të hapen negociatat për anëtarësim në Bashkimin Europian.

Në një status në Facebook, Fuga shkruan se pretendimet e Kryeministrit Edi Rama që negociatat janë bllokuar për shkak të vetingut janë thjesht histori për të mbushur retorikën politike mes palëve.

Reagimi i Akademikut Artan Fuga:

Kushte suplementare për t’u integruar në BE
——————-
– Kur për çdo pulë të therrur dhe të vendosur në një frigorifer shtëpie ose dyqani, kur ndërpritet energjia elektrike dhe pula shkrin, gjobën disa herë sa çmimi i pulës ta paguajë operatori me të cilën është lidhur kontrata e furnizimit me atë energji.

– Kur për cdo dëmtim të një qytetari që rrëzohet në rrugë si pasojë e një hendeku ose trotuari të parregulluar, gjobën si edhe dëmshpërblimin, përpos shpenzimeve të mjekimit të tij, t’i paguajë bashkia.

– Kur për çdo autoveturë që thyhet nga gropat në rrugë, shpenzimet dhe gjobën për këtë dëmtim ta paguajë ministria e transporteve ose bashkia që mbulon atë zonë.

– Kur për cdo vonesë më shumë se 30 minuta të një treni, autobuzi ose avioni, udhëtari të dëmshpërblehet me çmimin e biletës së prerë.

– Kur për cdo sëmundje mushkërish, dëmin personal si shpenzimet e mjekimit t’i paguajë ministria e shëndetësisë, e mjedisit ose bashkia që kontrollon territorin e tejndotur.

– Kur uji në të gjithë territorin e Republikës të vijë 24 orë dhe pa nevojën e depozitave dhe pompave të pallateve që rëndojnë buxhetin e banorëve.

– Kur bashkitë të selektojnë mbetjet urbane sipas klasifikimit të tyre dhe t’i riciklojnë pa ndotur mjedisin.

– Kur për cdo qytetar, edhe administratori më i lartë publik të detyrohet t’i plotësojë kërkesën për informacion brenda tre ditësh.

– Kur për çdo kastravec të shitur, kungull me ose pa fara, për çdo shalqi, kilogram mishi, për cdo copë sallami, suxhuku, ose salçiçeje, të dihet origjina nga ana e konsumatorit, lëre pastaj për çdo kokër limoni, kumbulle, qershie, a rrushi.

– Kur në administratë të mos ketë asnjë nëpunës të pranuar sepse është antar i ndonjë partie, por me konkurs të rregullt.

– Kur për çdo të sëmurë për të cilin jepen mjekime të gabuara dhe medikamente jashtë standardit, gjobën, dëmshpërblimin dhe zhdëmtimin i paguan shteti, spitali apo ministria.


Le t’i lemë historitë me vetingje, mitingje, lobingje, etj., por t’u japim të drejtat që u takojnë qytetarëve të trajtuar si derra dhe bagëti, si qenie pa tru dhe si skllevër.

Atëhere të bërtasim : “Europë, Europë!”

Kush nuk u jep qytetarëve këto të drejta, ai e pengon integrimin shqiptar në BE.

Kategori
Uncategorized

Loja është bërë më e madhe dhe e rrezikshme, se sa duket. Kush e ka urdhëruar Edi Ramën, të thërrasë në ndihmë Rusinë?

Kush e ka urdhëruar Edi Ramën, të thërrasë në ndihmë Rusinë?

Nga Poli Hoxha 

Rreth një vit më parë kur drejtoja gazetën “Standard”, më vjen me postë një letër e gjatë nga ambasada ruse në Tiranë në formë sqarimi, për një shkrim të botuar në këtë përditshme. Bëhej fjalë për një speciale të përkthyer nga një bashkëpunëtor, prej një media të madhe amerikane ku flitej për një shkencëtar të njohur ukrainas në fushën nukleare. Thelbi i letrës ishte; shkencëtari në fjalë nuk ishte ukrainas por rus dhe se shkrimi përbënte dezinformacion.

Përgjigjia ishte e shkurtër; redaksia thjesht kishte përkthyer një shkrim nga një media serioze  amerikane, e cila u referohej burimeve serioze enciklopedike  dhe përgjegjësinë për të vërtetën e origjinës së shkencëtarit, ambasada mund t`ja kërkonte asaj. Me kaq u mbyll kjo histori por më bëri shumë përshtypje vëmendja e përfaqësisë ruse në Tiranë, edhe për artikuj të tillë historik.

Që atë ditë nisa të lexojë me vëmendje çdo lajm në mediat shqiptare që kishte të bënte me Rusinë. Realiteti është që veçanërisht që pas mbërritjes në Tiranë të ambasadorit të ri Romanovich, në shumë media glorifikimi i Rusisë në përgjithësi dhe fuqisë së saj ushtarake në veçanti  është intensifikuar jashtëzakonisht shumë. Në krye të listës qëndrojnë “çuditërisht” disa media, që janë të pozicionuara hapur në krah të qeverisë Rama.

Më 13 tetor të këtij viti ambasadori rus në Tiranë Alexandër Romanovich, gjatë një interviste në një gazetë që nuk e fsheh debulesën për Edi Ramën, “Shqiptarja.com”, u pyet për një vizitë të mundshme të kryeministrit të Shqipërisë në Moskë. Përgjigjja ishte surprizuese; Ai e ka ftesën mbi tavolinë. Nga ana e Ramës edhe tani pas një muaji e gjysmë nuk ka ndonjë prononcim publik për këtë ftesë; e ka pranuar atë, apo e ka refuzuar?!.

Gjithsesi pyetja e gazetarit  ja arriti qëllimit. Të gjithë e morë vesh, veçanërisht diplomatët perëndimorë në Tiranë që i mbajnë veshët e ngritur për çdo lëvizje të Moskës në Ballkan, se Rama i ka dyert e presidentit Putin të hapura.

Vazhdojmë më tej. Më datë 23 nëntor Parlamenti Europian miratoi një rezolutë të rëndësishme për rrezikun rus veçanërisht në Ballkanin Perëndimor, që qeveria shqiptare dhe gati të gjitha media e kaluan në heshtje edhe pse kishte të bënte drejtpërdrejt, edhe me Shqipërinë.

Bëhet fjalë për rezolutën; “Komunikimi strategjik i BE për të kundër balancuar propagandën anti BE nga palë të treta”.

Vini re! Që në titull të rezolutës shqetësuese të PE-së, vihen pikat mbi i; Një palë e tretë përveç Bashkimit Europian dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës po ndërhyn fuqishëm në Europë dhe veçanërisht në vendet e Europës Juglindore, ku bën pjesë edhe Shqipëria. Ky alarm nuk është artikuluar asnjëherë nga qeveria dhe diplomacia shqiptare, deri mesditën e takimit të Berlinit mes Ramës dhe kancelares Merkel.

“Dua të nënvizoj se në këtë situatë shumë pozitive për rajonin tonë, as ne dhe as miqtë dhe partnerët tanë europianë nuk duhet ta marrin të mirëqenë atë që kemi arritur, sepse në hapësirën tonë rajonale veprojnë dhe aktorë të tretë,  të cilët synojnë të shfrytëzojnë çdo lëkundje, çdo paqartësi apo vakum që mund të krijohet në marrëdhënien tonë me Bashkimin Europian”, i tha publikisht pa ju dridhur qerpiku, kryeministri shqiptar kancelares së vendit lider të BE-së.

Rama natyrisht që e ka lexuar rezolutën e fundit të PE-së për rrezikun rus, veçanërisht në rajonin ku ai është aktor kryesor.

Po çfarë lidhje kishte kjo kujtesë për një “aktor të tretë” pikërisht në atë moment, në një takim që po zhvillohej në prag të hapjes së negociatave për anëtarësim të Shqipërisë? E dëgjoi njeri kancelaren Merkel të artikulohej për gjeopolitikë dhe për marrëdhëniet mes perëndimit dhe Rusisë? Pikërisht kur ajo foli shkurt dhe qartë, se Shqipëria duhet të bëjë më shumë për luftën kundër korrupsionit, krimit të organizuar dhe të ketë kujdes me zgjedhjet e vitit që vjen, pra për punë të brendshme që i ka në dorë eksluzivisht qeveria që drejton Rama, ky i fundit i lëshon bombën e rrezikut rus, nëse BE nuk i hap Ramës dritën jeshile pikërisht atëherë kur e do ai, përpara zgjedhjeve.

Edhe për një gjuhë diplomatike më shumë të sofistikuar, kjo deklaratë do të kishte vetëm një përkthim; shantazh i hapur i bërë nëpërmjet një vetë-ofrimi publik ndaj “aktorit të tretë”.

A ekziston edhe në Shqipëri propaganda ruse anti BE, siç thotë rezoluta e fundit? Natyrisht që po, madje është shumë e fuqishme dhe siç shkruante së fundmi diplomati i njohur Shaban Murati shumë media dhe portale janë vënë në shërbim të saj, të paktën këto 2 vitet e fundit.

Dihet që nuk ka për të ngjitur asnjëherë në opinionin publik shqiptarë kjo frymë antieuropiane që po përpiqet të injektohet, por qoftë edhe nga naiviteti apo përpëlitja për të larë duart si Pilati për atë po bën krimi i organizuar në Shqipëri, Rama po vihet në shërbim të kësaj fushate ruse.

Çfarë bën ai? Nëse mediat dhe opozita këtu brenda i thonë se Shqipëria ka rënë në dorë të kultivuesve dhe trafikantëve të kanabisit, se ka futur në parlament e ka bërë kryetar bashkish përfaqësues të krimit të organizuar, ai të thotë se ju nxini realitetin me synimin që Europa të mos i hapë dyert Shqipërisë. Dhe vazhdon me vetëmohim në këtë rrugë. edhe pas mbërritjes në Tiranë duke akuzuar si shpifës dhe shtrembërues të realitetit, opozitën dhe zërat e tjerë denoncues.

Kur ja thonë të njëjtën gjë edhe mediat prestigjioze dhe deputetë europianë, ai u vërsulet edhe atyre turpshëm, duke i akuzuar se duan ta përdorin Shqipërinë për zgjedhjet e tyre elektorale. Kështu u thotë grekëve, hollandezëve, austriakëve, gjermanëve dhe mirë që e përmbajti veten dhe nuk ju hakërrye edhe Merkelit, meqë “e drodhi” pasi nuk i dha lajmin e madh që kishte paradeklaruar. Edhe ajo është futur në fushatë zgjedhore aty në Gjermani dhe nëse do ti ketë punët keq, ka gjasa që ta gjejë shpëtimin duke kritikuar qeverisjen perfekte të Rilindjes!

Është i aftë, njësoj si ata fëmijët mistrecë  që kapen çdo 5 minuta në faj që të artikulojë 1001 mashtrime e justifikime, të kërcënojë se do të iki përgjithmonë nga shtëpia  apo të hidhet nga ballkoni, por që të pranojë qoftë edhe njëherë të vetme fajin, as që i shkon ndërmend.

Tani e ka ngritur stekën deri te Merkel dhe vetë BE-ja. Në vend që të premtojë qoftë edhe formalisht apo diplomatikisht siç bën miku i tij Vuçiç për shembull, se do të distancohet dhe do të marrë masa për drogën, korrupsionin, dekriminalizimin dhe zgjedhjet e ndershme e të lira, ai kërcënon me “aktorin e tretë”, rrezikun rus. Edhe Vuçiç që përfaqëson një komb sllav, këtë kartë shantazhi e ka përdorur ndaj Europës vetëm për çështjen e Kosovës dhe jo si Rama për të mbrojtur kryebashkiakun e Kavajës, që ka më shumë emra sesa i mban edhe vetë mend.

Është i vërtetë rreziku që paralajmëron rezoluta e PE-së, që Rusia ka një strategji anti-europiane dhe e ka intesifikuar planin e saj veçanërisht në rajonin tonë, por për këtë nuk e fajin BE-ja që refuzon të fusë në gjirin e saj, një vend si Shqipëria me një qeveri që nuk pranon realitetin e rrezikshëm jo vetëm për shqiptarët, por edhe për aleatët.

Nëse ka një mundësi destabilizimi në rajonin tonë, kjo nuk ka për të ardhur nga data se kur BE-ja do ti anëtarësojë vendet e tij, por nga kapja e qeverive dhe klasës politike nga krimi i organizuar.

Kjo është rruga ku po ecën Edi Rama me shpejtësi dhe ky është shqetësimi real i BE-së dhe kancelares Merkel.

Të përdorësh kërcënimin rus për të mbrojtur Roshin me kompani, nuk bën gjë tjetër veçse ua bën më në fund të qartë miqve europianë dhe amerikanë të Shqipërisë, se problem i vërtetë je vetë ti dhe kasta ekonomike-kriminale që ke instaluar në një vend aspirant për në BE. Duket sikur Rama tashmë është i pafuqishëm të tërhiqet. Nuk është më ai që vendos, prandaj edhe është urdhëruar që të kërcënojë Europën nëpërmjet një vetë-ofrimi ndaj Rusisë. Ramës i duhen negociatat si politikan dhe që të fitojë zgjedhjet e vitit që vjen, por pa prekur statukuonë e botës së errët që ka kapur shtetin dhe ekonominë. Loja është bërë më e madhe dhe e rrezikshme, se sa duket.

Shuplaka e Berlinit ishte vetëm paralajmëruese dhe e para që i dhembi vërtet, por Edi Rama nuk ka parë asgjë akoma nëse vazhdon kështu, siç edhe duken bathët fatkeqësisht!

Kategori
Uncategorized

Ministri Tahiri merr në telefon policen: Pse i ngrite dy gishtat lart në video?

Ministri Tahiri merr në telefon policen: Pse i ngrite dy gishtat lart në video?

Kristina Çakeri është punonjësja e policisë që shfaqet në videon e Policisë së Tiranës që uron qytetarët për festat e Nëntorit.

Ajo shfaqet në një moment në video me dy gishtat lart, por ky gjest i saj është marrë negativisht nga ministri i Brendshëm Saimir Tahiri si një simbol i Partisë Demokratike.

Duke folur për ‘Newsbomb’, policja tregon se vet ministri e telefonoi për t’i kërkuar llogari përse bëri një veprim të tillë.

Pjesë nga intervista:

Kristina, ju jeni vajza e cila shfaqet në videon e policisë me dy gishtat lart. Çfarë keni dashur të thoni dhe pse zgjodhët pikërisht dy gishtat?

Dy gishtat më kanë dalë thjesht në mënyrë instiktive duke ditur që është simbol i paqes. Ka patur reagime të ndryshme lidhur me këtë, një pjesë e kanë interpretuar sikur jam me Partinë Demokratike por siç e thashë, ishte e gjitha instiktive dhe simbolizon paqen.

Reagimi që ju ka bërë më shumë përshtypje në gjithë valën e reagimeve?

Më bëri përshtypje fakti që ministri i Punëve të Brendshme, Saimir Tahiri më mori në telefon dhe më pyeti: Pse e bëre?

Dhe ju ç’i thatë?

Të njëjtën gjë që ju thashë edhe juve, që është simbol i paqes dhe më doli instiktivisht…

Po ministri, si reagoi pas kësaj?

Pasi ia shpjegova më tha që ishte thjesht një shaka, më tha që kisha dalë shumë bukur dhe më uroi suksese.

https://www.facebook.com/plugins/video.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fpolicia.al%2Fvideos%2F723321451154684%2F&show_text=0&width=560

Kategori
Uncategorized

Ministri Tahiri merr në telefon policen: Pse i ngrite dy gishtat lart në video?

Ministri Tahiri merr në telefon policen: Pse i ngrite dy gishtat lart në video?

Kristina Çakeri është punonjësja e policisë që shfaqet në videon e Policisë së Tiranës që uron qytetarët për festat e Nëntorit.

Ajo shfaqet në një moment në video me dy gishtat lart, por ky gjest i saj është marrë negativisht nga ministri i Brendshëm Saimir Tahiri si një simbol i Partisë Demokratike.

Duke folur për ‘Newsbomb’, policja tregon se vet ministri e telefonoi për t’i kërkuar llogari përse bëri një veprim të tillë.

Pjesë nga intervista:

Kristina, ju jeni vajza e cila shfaqet në videon e policisë me dy gishtat lart. Çfarë keni dashur të thoni dhe pse zgjodhët pikërisht dy gishtat?

Dy gishtat më kanë dalë thjesht në mënyrë instiktive duke ditur që është simbol i paqes. Ka patur reagime të ndryshme lidhur me këtë, një pjesë e kanë interpretuar sikur jam me Partinë Demokratike por siç e thashë, ishte e gjitha instiktive dhe simbolizon paqen.

Reagimi që ju ka bërë më shumë përshtypje në gjithë valën e reagimeve?

Më bëri përshtypje fakti që ministri i Punëve të Brendshme, Saimir Tahiri më mori në telefon dhe më pyeti: Pse e bëre?

Dhe ju ç’i thatë?

Të njëjtën gjë që ju thashë edhe juve, që është simbol i paqes dhe më doli instiktivisht…

Po ministri, si reagoi pas kësaj?

Pasi ia shpjegova më tha që ishte thjesht një shaka, më tha që kisha dalë shumë bukur dhe më uroi suksese.

Kategori
Uncategorized

Dy dokumente të tjera për “anëtarësinë e Nexhmije Hoxhës në Partinë Fashiste”.

Ish-shefi i Arkivës në MInistrinë e Brendshme, Kastriot  Dervishi, publikon edhe dy dokumente të tjera për Nexhmije Hoxhën që sipas tij lidhen me praktikën e pranimit në Partinë Fashiste. Shkruan Dervishi:

Dy dokumente të tjera nga praktika e pranimit në Partinë Fashiste.

Bashkëlidhur nga e njëjta praktikë dokumentare që lidhej me pranimin në Partinë Fashiste të zonjushës Nexhmije Xhuglini në nëntor 1941, dy dokumente: njëri që lidhet me vërtetimin e fotografisë dhe nënshkrimit përpara noterit dhe tjetri i Prefekturës së Tiranës që vërteton se zonjusha kishte “sjellje të mira politike dhe morale”. Në ditet e tjera një dokument tjetër vërtetues pse ishin fashistë të gjithë personat që punonin në administratë në atë kohë“.

Kategori
Uncategorized

Nuk ka dritë jeshile…

 

Nuk ka dritë jeshile…

I allnuar nga Gjermania – komploti i Vettingut nuk ngjiti

Qeveria ka nxituar të nxjerrë tellallët për takimin mes Edi Ramës dhe Angela Merkel. Kush ka lexuar sot tituj, apo ka parë kronika që kishin fjalët: Vettingu, kush i vetëm, e kupton shumë qartë se për çfarë bëhet fjalë. Se për çfarë teknike trashamane të kozmetikës politike po kemi përballë.

Një teknikë e mjerë që synon ta konvertojë një takim të rëndësishëm si ai mes një kryeministri të Shqipërisë dhe një kancelari të Gjermanisë, në një ballafaqim ku diskutohet me ankth opozita shqiptare. Partia Demokratike dhe Sali Berisha me Lulzim Bashën që paskan bllokur integrimin me Vettingun e të cilëve as Angela Merkel nuk po ka çfarë t’u bëjë. Goxha rëndësi paska hëm Saliu, hëm Lulzimi.

Kjo është tepër edhe për një njeri si Edi Rama, që nisur nga halli i vet i zakonshëm që nuk i ngjit asnjëherë asgjë e mirë, kalon në ofezë publike ndaj inteligjencës së kujtdo. Sepse konferenca për shtyp me Merkel u pa live, për aq sa u dha dhe aty u fol qartë për 5 prioritete.

Nuk pamë një kancelare që të thoshte qartë se qëndrimi i Gjermanisë në dhjetor do të jetë ky apo ai, por pamë një drejtuese qeverie që shprehur mbështetje për Shqipërinë. Po kur vallë nuk është shprehur kjo mbështetje, që është parimore për një vend që ka nisur rrugën e integrimit.

Derexheja e këtij kryeministri është katandisur te mbrojtja alogjike prej predikuesi të një famulltari province si Spartak Ngjela, apo nga një borizan automat si Taulant Balla, të cilët pa i fyer për atë që përfaqësojnë, duhen patjetër goditur për atë rrugë qorre që duan të mbajnë hapur. Shikoni se çfarë thotë sot Taulant Balla:

1. Shqipëria në vitet e fundit ka ndryshuar rrënjësisht.

2. Komisioni Evropian e ka njohur kete progres edhe në raportin e tij të fundit për Shqipërinë.

3. Jane bere reforma shume te rendesishme. Gjermania ka kontribuar në mënyrë vendimtare që te kaloje reforma në drejtësi.

4. Komisioni Evropian e ka njohur kete progres edhe në raportin e tij të fundit për Shqipërinë.

5. Reformat duhet te vazhdojne ne cdo fushe dhe Komisioni Evropian për këtë ka përcaktuar pesë prioritete.

6. Kush i di konfliktet e politikës së brendshme, e ka te qarte se nevojitet shume forcë dhe shumë guxim, për të ecur në këtë rrugë.

7. Përgëzoj me gjithë zemër Kryeministrin Edi Rama për këtë progres”, raporton “Tema”.

Pra Merkel i paska vënë një 10 me yll qeverisë shqiptare e megjithatë nuk jep dot asnjë garanci eksplicite për atë që do thotë Gjermania në dhjetor.

Njësoj si në rastin e deklaratave të deputetit Krichbaum, i cili sot publikoi në faqen e vet konferencën për shtyp në Tiranë, sugjerojmë që për të kuptuar rezultatin e kësaj vizite, hidhini më mirë një sy asaj që shkruan vetë kryeministri.

Një fitore e tij sot, ashtu siç i lexon ai fitoret do të shoqërohej me tamtame e me ngjyra, dalje e mesazhe, emotikone e emocione partie, kuptohet pa harruar akuzat për kazanin.

Mirëpo kazani sot u zhduk nga fjalori, u zhduk edhe akuza për deputetët e huaj që i nxjerr Lulzim Basha nga skutat për të penguar integrimin. Në vend të tyre u nxorën nga skutat taulantët që shkrujanë tekste si ai më sipër.

Faleminderit Kancelares Merkel per mirekuptimin e plote dhe mbeshtetjen qe Gjermania i ka dhene e do t’i jape Shqiperise edhe ne dhjetor”, një status i kryeministrit.

Pastaj videoja që u pa nga të gjithë, e pastaj një status tjetër i thatë: “Edhe në takimin me Presidentin e Bundestagut Lammert mirëkuptim i plotë dhe shprehje e qartë e mbështetjes së Gjermanisë për Shqipërinë”, më tej një foto dite me “miken e shtrenjtë të Shqipërisë” dhe pastaj…Pastaj, “lale lone më mir kët muhabetin gjermon”. Në intervistën e dhënë për DW, kryeministri pasi rrotullon muhabetin për mirë, e pranon se:

Dritën e gjelbër e jep Këshilli Europian, kështu duhet të presim këshillin dhe të presim, se si këshilli do ta lexojë dhe pastaj si do të reagojë pas leximit të rekomandimit të Komisionit”. Çka do të thotë se këto qeveri që do të mblidhen aty, nëse do të thonë jo do të duhet të nxjerrin arsye. Cilat janë këto arsye që nuk lejojnë dhënien e dritës jeshile?!

Asnjë sqarim me pika siç e do zanati për atë çfarë pritet të ndodhë, cilat janë hapat e çfarë konkretisht tha Merkel. Jo.

“Miq të nderuar të faqes sonë në Facebook: Ju lutem, lexoni Taulant Ballën pasi unë nuk mund të them më shumë”.

Kategori
Uncategorized

Dëshmi rrënqethëse: Ç’ndodh në QSUT. Rrëfen familjari.

E sheh këtë foto? Korridor tek spitali 5. Buka të të bjerë, merre e haje pa merak se është xixë pastërtia!

Por jashtë një kut e brenda një mut – thotë populli. Për çdo pacient shërbejnë të paktën 4 vetë: një që gatuan dhe 3 që bëjnë shërbim me tre turne. Këta janë familjarë. Po të mos jenë ata pacienti noton në shurrë e mut, nëmos vdes pa i plasur njeriu fare për të.

Falas është çdo gjë! …por ato që janë falas mungojnë. Nga përvoja personale: Dy skanera i bë ë familjarit tim të dielën dhe më çuan mua të blej CD se “për dreq qenkeshin mbaruar”! Donte të urinonte pacienti me ishemi cerebrale, me gjysmën e truput të paralizuar…po s’kishte enë! Premë një bidon, i mbajtëm rrushin që mos e bënte jashtë dhe ashtu e kryem.

Meqë jemi te urina. Duhen pelena. Ato blihen – natyrisht!  – në farmacitë përrreth. 70 lekë copa, shto edhe letrat e lagura e të thata, si dorasha llastiku e sapun. Ekziston një paisje e thjeshtë, PeniFlo quhet. Si tip prezervativi, me një tub e një qese në fund që…blihet në farmaci!

Pacienti pëson atak të dytë. I marrin gjak për analiza. Infermieri i turnit, me shumë dashamirësi, i mbështjell me fletën përkatëse të shoqërimit dhe ta jep në dorë. “Çoje në laborator!” – të thotë. “Ku…është?” Pyes unë i mpirë. A t’i rrij tek koka atij që lufton me vdekjen a të coj dy tubeta gjaku në firifistun? “Shko tek urgjenca e pyet”. 500 metra vrap. E gjej me të pyetur……

“Babai paska edhe (e më thotë emrin e ilaçit që ka vënë në kartelë mjeku për t’ia bërë patjetër tim eti) por …spitali nuk e ka”- e më sheh në dritë të syrit infermjerja.

“Uaaaa! -ia kthej me aq humor sa më ka mbetur – po ti do më befasosh kur të ketë ilaçe zonjushe” dhe i tregoj një barcoletë nga komunizmi që përfundon: ” Ne jemi dyqani “s’ka fruta”. “S’ka mish” është përballë”. Meqë ra fjala, edhe ujin për të pirë pacienti duhet ta blejë jashtë !

Për ironi, në çdo derë shkruhet se ndalohet prania e familjarëve!

Po kush do t’i ndërrojë, lajë, ushqejë, japë ilaçe? Një infermier për 40 pacientë e një sanitare për kat?

Në kat të parë automati i kafesë është i prishur, ndërsa distributori i pijeve është bosh! Dal të blej një kafe jashtë dhe pyes infermierin e natës “kafe apo makiato”?

– Jo jo!  -thotë – se më le pa gjumë!

Shihe edhe një herë foton e korridorit dhe shijoje! Fasadë e mrekullueshme! Shtretërit? Ulen e ngrihen me elektromotor. Natyrish, jo në çdo dhomë. Ama në çdo dhomë një gjë e kanë të përbashkët:karriget e rrjepura, thyera e shtrembëruara. E di pse? Sepse, kërruspull si maçokë, flenë familjarët…..

Kategori
Uncategorized

Mediat botërore “tallen” me fuqinë ushtarake të Shqipërisë.

mediete-730x440

Shqipëria ka festuar Ditën e Pavarësisë me prezantimin e armatimit ushtarak të saj, ndër të cilat përfshiheshin armë dhe avionë kinezë të kohës së komunizmit.

mediet-1-730x411

Për këtë prani ushtarake të paraqitur për nderë të Ditës së Pavarësisë më 28 nëntor, kanë raportuar edhe mediat kryesore botërore si: New York Times, The Washington Post dhe Associated Press, të cilat fokus të veçantë i kanë dhënë cilësisë së vogël të armatimit ushtarak të Shqipërisë.

Dy avionë, një helikopter, një raketa-hedhës, një raketë, disa automjete të transportit, armë të tjera të lehta dhe një bunker të kohës së regjimit të mëparshëm komunist janë shfaqur të hënën në oborrin e Ministrisë së Mbrojtës së Shqipërisë në periferi të Tiranës, shkruan sot Associated Press.

“Shqipëria shpalli pavarësinë në vitin 1912, pas pesë shekujve nën Perandorinë Osmane. Pas Luftës së Dytë Botërore ajo ishte lidhur për herë të parë me Bashkimin Sovjetik dhe më pas me Kinën, deri në rënien e komunizmit në vitin 1990”, shkruan New York Times.

Shumica e mjeteve të transportit nga epoka e saj e Bllokut Lindor, avionët ushtarak, tanket, si dhe pushkët AK-47, janë shitur për skrap.

mediet-1-730x411mediete-730x440hej-1-730x411

Kategori
Uncategorized

Deputeti gjerman, Ramës: Hapi sytë. Po tani … Ja çfarë ka postuar Krichbaum.

Deputeti gjerman, Ramës: Hapi sytë. Po tani ... Ja çfarë ka postuar Krichbaum

Gjatë ditës së sotme, kur Kryeministri Edi Rama ndodhej në një takim në Berlin me Kancelaren Angela Merkel, deputeti i Bundestagut gjerman, Gunther Krichbaum ka publikuar në faqen e tij zyrtare në internet një shënim për “shuplakën” që i dha qeverisë shqiptare për negociatat.

Ai ka publikuar konferencën e plotë të shtypit që dha në Tiranë javën e kaluar, pas pretendimeve për spekulime që pati nga eksponentë të mazhorancës.

“Para se të fillojnë negociatat e Shqipërisë me BE-në për anëtarësim, duhet të zbatohen kushtet e vendosura nga Komisioni Europian. Grupi parlamentar CDU-CSU në Bundestagun gjerman e ka rikonfirmuar këtë përmes një letre me 7 pika. Më poshtë janë videot e konferencës për shtyp, e cila është në gjuhën shqipe. Për shkak të shumë pyetjeve dhe raportimit të rremë, do të doja ta publikoja”, thotë deputeti Krichbaum.

VIDEO 1

VIDEO 2

VIDEO 3

Image

Lexo ed

Kategori
Uncategorized

Deklarata bombë e diplomatit shqiptar: Lobi rus ka kapur disa media dhe portale në Shqipëri.

Deklarata bombë e diplomatit shqiptar: Lobi rus ka kapur disa media dhe portale në Shqipëri

Shaban Murati, ish-ambasador i Shqipërisë në Suedi dhe një bashkëpunëtor i rregullt i “Gazeta Shqiptare” për çështjet e rajonit të Ballkanit, shkruan sot për atë që e cilëson si ndikim i lobit rus në jetën mediatike dhe politike në vendin tonë.

Ai i referohet heshtjes që pasoi në median shqip të rezolutës së Parlamentit Europian për rrezikun e luftës hibride, term që adreson praktikat komplekse ushtarako-politike dhe mediatike që i atribuohen Rusisë së Vladimir Putinit që nga konflikti i Ukrainës. Murati shkon edhe më tej duke denoncuar se këto media, kanë të paktën 2 vjet që glorifikojnë Rusinë

“Nëse do të pyetesha përse gjithë kjo heshtje në politikën dhe në mediat e Tiranës për rezolutën alarmante të Parlamentit Europian mbi rrezikun e luftës hibride dhe informative të Rusisë kundër BE dhe Europës, të miratuar në 23 nëntor, përgjigja ime do të ishte “ndikimi i lobit rus në Shqipëri”.

Sepse mediat dhe portalet shqiptare, që kanë dy vjet që glorifikojnë Rusinë dhe Putinin çdo ditë, nuk gjetën asnjë hapësirë për të dhënë të paktën lajmin se Parlamenti Europian datën 23 nëntor miratoi rezolutën “Komunikimi Strategjik i BE për të kundër balancuar propagandën anti-BE nga palë të treta”.

Shqipëria është shtet kandidat i BE, i cili ka marrë edhe rekomandimin e Komisionit Europian për hapjen e bisedimeve të pranimit me BE, dhe padyshim është i lidhur dhe duhet të jetë i interesuar për çdo akt politik dhe legjislativ, që ndërmerr Parlamenti Europian, dhe që ka të bëjë me interesat dhe vlerat themelore demokratike të BE, ku Shqipëria do të bëhet anëtare”, shkruan diplomati Shaban Murati.

Kategori
Uncategorized

Sali Niazi Dede, ish-kreu i Bektashinjve, luftëtar i çështjes kombëtare shqiptare, u ekzekutua natën në Selinë e Shenjtë në Tiranë.

Nuk firmosi pushtimin e Shqipërisë, fashistët dhe kolabarcionistët vranë më 28 nëntor 1941 kryegjyshin Botëror Bektashian

Nga Kujtim BORIÇI

 

Para patriotit Sali Niazi Dedej, 74 vite më parë, vendosën dokumentin e pushtimit të Shqipërisë nga Italia dhe në cilësitë e Kryegjyshit Botëror të Bektashinjve, i kërkojnë të firmosë këtë akt, ku pushtimi, duhej të quhej ‘ftesë nga vetë shqiptarët’.                                                   Sali Dedej refuzoi duke thënë:

“Ky është pushtim dhe asgjë tjetër!       Nuk mund të firmos për robërinë e shqiptarëve, për pushtimin e vendit tim!”. Këto fjalë, të fiksuara dhe në dokumentet e kohës, u pasuan menjëherë me vendimin për ekzekutimin e tij nga pushtuesit e qeveria kuislinge. Kjo ndodhi më 28 nëntor të vitit 1941, në përvjetorin e shpalljes së Pavarësisë, në mjediset e Selisë së Shenjtë të Kryegjyshatës Botërore në Tiranë. “Sali Niazi Dede, është krenaria e bektashizmit dhe patriot i çështjes kombëtare shqiptare…”

KUSH ËSHTË ATDHETARI SALI NJAZI DEDE

Sali Njazi Dede lindi më 1876 në fshatin Starje (Starja) të Kolonjës. Në moshë të re, me familjen e tij, emigroi në Turqi ku përfundoi studimet në gjimnaz. Në moshën 20 vjeçare, filloi studimet fetare në teqenë e Haxhi Bektash Veliut…Në postin e lartë të Kryegjyshit u zgjodh në vitin 1913 në Haxhi Bektash. Me përkushtim, arriti cilësi të larta morali. Shumë shpejt u bë i njohur në rrethin klerikal të Turqisë, Egjiptit, Sirisë, Iranit, Irakut, Greqisë, Rumanisë Bullgarisë, Hungarisë, Jugosllavisë, Shqipërisë etj. Misioni i ngarkuar i dha një përvojë të pasur si klerik, organizator dhe drejtues i aftë i Kryegjyshatës Botërore të Bektashinjve. Në vitin 1925, Ataturku me ligj, ndaloi dhe mbylli teqet bektashiane në Turqi. Në vitin 1929, Kongresi i tretë bektashian në Korçë vendosi që qendra e Kryegjyshatës Bektashiane të vendosej në Shqipëri (mbasi ishin bërë bisedimet disa vjeçare me Sali Njazi Dede e qeverinë shqiptare të Zogut dhe Turqisë). Kryegjysh u vendos të ish sërish Sali Njazi Dede, i cili ka vlera të veçanta në privilegjin dhe në respektin e madh që i bëri Shqipërisë dhe shqiptarëve për vendosjen e Kryegjyshatës Botërore Bektashiane në Tiranë. Ai bashkëpunoi me qeverinë e asaj kohe për ligjin mbi fenë. I dha dimension të ri bektashizmit në Shqipëri dhe marrëdhëniet e bashkëpunimin me teqetë në rajon dhe në botë. Ishte krijues i talentuar me mjaftë shkrime. Më 28 nëntor të vitit 1941, Sali Njazi Dede për shkak të mos nënshkrimit prej tij të aktit të kapitullimit të Shqipërisë nga Italia fashiste e vranë mizorisht bashkë me dervishin e tij, Azizin. Ai mbetet një figurë e lartë e bektashizmit në Shqipëri dhe në botë. Albapost, në ciklin e figurave të shquara për vitin 2001, ka emërtuar në emisionin e pullave Sali Njazi Dedein. Sali Dede para se të vinte në Shqipëri si Kryegjysh Botëror, ka një aktivitet të madh si klerik e atdhetar në Turqi, Greqi, Egjipt e vende të tjera…

NATA E KRIMIT TË RËNDË

Mbështetur në dokumente arkivore, nata e 28 nëntorit e vitit 1941 kur u vra Sali Niazi Dede, është parapri me një ditë debatesh të ashpra mes tij dhe përfaqësuesit të mbretit italian në Shqipëri, për të pranuar pushtimin e italianëve si liri, nëpërmjet një shkrimi që ai ta botonte të nesërmen (ditën e 28 nëntorit) në gazetë. Ja si vjen kjo ngjarje në dokumentet e dëshmitë e kohës: “…Sali Niazi Dede ftohet nga përfaqësuesi i mbretit italain i cili i tha: ‘…Edhe drejtuesit e tjerë shpirtërorë kanë thurur lavde për italianët dhe mbretërinë, po ju nuk do të shkruani!’. Sali Niazi Dede iu përgjigj: ‘Unë jam udhëheqës shpirtëror i bektashinjve, nuk jam drejtues i një partie politike, nuk merrem me punë politike’. Pas debatesh të shpra, refuzimit të Sali Dede, funksionari i lartë italian i tha:’…Lëreni, mos flisni, do e shohësh këtë…!’”. Po çfarë ndodhi pak orë më vonë? Pa u afruar mesnata, Sali Dede qe banonte në Selinë e Kryegjyshatës, pasi ka qëndruar deri vonë me dervishët e punonjësit, ka shkuar si zakonisht të flejë gjumë në dhomën e tij. Ndërkohë, sipas një skenari të parapërgatitur, disa persona futen në dhomën e tij dhe e ekzekutojnë, bashkë dhe me një dervish që dëgjoi zhurmë e vajti në ndihmë. Pastaj largohen. Vrasja e Kryegjyshit Botëror Bektashian, bëri bujë të madhe. Menjëherë u arrestuan 17 persona, e zyrtarisht u tha se ‘vrasja ndodhi nga një grup vjedhësish që donin të merrnin një orë shumë të shtrenjtë të Njazi Dede”. Por në fakt, kjo ishte alibi, pasi ora, më voën u gjet. Atë e vranë pushtuesit dhe kuislingët vendas, pasi nuk pranoi të firmosë pushtimin italian si ‘liri për vendin…

SOM

VLERËSIMI

Pas proceseve demoktarike në Shqipëri, ndër figurat e para të rivlerësuara si klerikë e atdhetarë, është dhe ish-Kryegjyshi Botëror i Bektashizmit, Sali Niazi Dede. Krahas vlerësimeve të tjera shtetërore dhe nga organizma jo qeveritarë, ai është shpallur dhe ‘Dëshmor i Atdheut’”

Kategori
Uncategorized

Triptik – Baba Tomorri, Dede Reshat Bardhi & Sari Saltik.

Dy vëllezër të fuqishem dhe te hijshëm; Tomorri dhe Shpiragu, u zunë për një vajzë të bukur e cila quhej Lenie* apo Helenë, (sot Mal në trekendeshin Skrapar-Korçe-Gramsh) pas së cilës të dy kishin lënë mënd. Midis tyre filloi lufta për të shtënë në dorë Lenien. Tomorri luftonte me shpatë dhe Shpiragu me topuz. Tomorri e goditi Shpiragun me shpatë dhe kjo duket tek shpatet e Shpiragut të cilat edhe sot janë vija-vija. Ndërsa Shpiragu

Nga Agim Bacelli

e goditi Tomorrin me topuz duke e bërë gjithë hone dhe gropa. Zoti që e shihte këtë duel, i zëmëruar, i shndërroi vëllezërit dhe vajzën në tre male. Nga lotët e vajzës u krijua hapsira që i ndan për jetë vëllezërit dhe që sot atje kalojnë ujrat e lumenjëve të Osumit dhe Devollit – thote një legjendë e vjetër shqiptare. (Një triptik nga një frymëzim çasti)

I-Baba Tomorri

null

Tomorri është mali më madhështor në Shqipërinë e Jugut që shikohet çdo ditë nga një numur i madh shqiptarësh pasi ai ngrihet vetmimtmar në një rrafshinë pa male të lartë që ta rivalizojnë, kështu, ai për disa dhjetra km, zotëron pamjen nga të gjitha pikat e horizontit. Nga larg, disa male i bëjnë atij shoqëri, por që nuk janë të lartë si vetë ai dhe nuk ja ulin dot krenarinë. Këta male janë, Mali i Shpiragut, Mali i Ostrovicës dhe Mali i Lenies i “lënë” si me larg.

Vetë emri Baba që mban, e bën Tomorrin më madhështor nga ç’është, siç e bëjnë tërheqës livadhet endëshlodhese malore, siç e bëjnë të frikshëm majat e thepisura shkëmbore dhe humnerat e thella apo stuhitë e befasishme. Siç e bëjnë legjendat e shumta që tregohen.
Kushdo që shkon në Tomorr, thith atë krenari që buron nga brëndia e tij dhe të bën të ndihesh po aq madhështor siç ‘ndihet’ vetë Baba Tomorri.
Ujë që pi dhe buka që ha atje të shijojnë si askund tjetër dhe ti thua me krenari, “këtu ujë është tamam ujë dhe buka është tamam bukë”.

Sipas mitologjisë Baba Tomorri ka qënë tempull i perëndive pellazge, fron i Orakujve të Dodonës së lashtë. Këtë konfirmim mitik dhe historik e kanë bërë shumë kohë më parë autorët antikë Plini, Sekundi, Theopompi. Më vonë, kronistët bizantinë Efremi,Kautakuzeni, kronisti perandorak osman, Evliha Çelebiu dhe, më vonë akoma,udhëtarë e dijetarë të shquar evropianë si Martin Lik, Antonio Baldaçi, Margaret Halcuk e të tjerë. Shqiptarët tërë jetën e kanë lavdëruar por edhe i janë frikësur, tamam siç ndodh me një baba të mirë por hijerëndë.

Betimi për Baba Tomorrin është më i fortë se çdo betim tjetër tek shqiptarët pasi ai adhurohet si Perëndi dhe jo vetëm si një mal i shenjtë për një varr apo për një besim fetar. Kuptohet se ky adhurim është trashgim i kultit pagan të natyrës, brënda të cilit kanë mbetur për tërë jetën besimet e shqiptarit.

Në disa vende të botës gjenden Male me emëra si “Mali i Babait” por asnjë mal tjetër me emrin “Baba Tomorr”. Emëri Tomorr është tepër i veçantë dhe vetëm shqiptar. Ata që mendojnë se ky emër vjen që nga koha e Turqisë janë gabim pasi Turqia do ta kishte për vete një nder për një emër të tillë para se t’jua jepte të tjerëve. Në Turqi dhe në Rumani gjenden dy male që quhen nga turqishtja “Babadag” që në shqip do të thotë “Mali i Babait”.
Jam i mendimit se emëri Baba për Tomorrin nuk është një emër i vendosur nga koha e Bektashizmit në Shqiperi siç mundohen ta interpertojnë disa historianë e disa shkrues të tjerë duke i dhënë gjyra fetare.  Kjo nga që në majë të Tomorrit është varri i të shënjtit Baba Abaz Ali, relativisht i ri, ku bëhet peligrinazh çdo 20 deri 25 gusht dhe kjo organizohet nga bektashinjtë. Po të qe kështu, një Baba Tomorr do të gjendej edhe mes bektashinjve të tjerë të botës! Emëri Baba Tomorri është mijravjeçar saç janë dhe vetë shqiptarët. Domethënia e tij në shqip është i paqartë sot, megjithëse ky emër është shumë i përhapur në tërë viset shqiptare. Nga kjo del konkluzioni se është emër po aq i vjetër saç është dhe vetë kombi shqiptar i cili ka evoluar se bashku me gjuhën e tij.

Nëse shkon tek Baba Tomorri, në lartësinë 2416 metra mbi nivelin e detit që është kulmi i tj, mund të themi se të duket vetja sikur  fluturon dhe sigurisht që të kap madhështia e fluturimit vetëm. E tërë Shqipëria është përpara syve tuaj. Kur erret, shquhen edhe brigjet e Pulias së Italisë. Ja, tamam këtu prehet Abaz Aliu, një klerik bektashi, që me emrin e tij mundohet ta njësoi këtë vend të shenjtë të lashtë duke i dhënë ngjyra fetare. Për nder të tij, pelegrinë nga të gjithë viset shqiptare e vizitojnë atë çdo vit. Kështu vazhdon tradita e vjetër pellazgo-ilire duke u gërshetuar me traditën e re bektashiane pa prishur ritin pellazg të kurbanit me gjak të pastër i cili lan mëkatet.

Baba Tomorri ka kaluar nëpër tre kulte shqiptare; atë pagan, kristian dhe musliman na thotë Prof. Jorgo Bulo, nga kulti pagan i majave të larta, i përhapur në gjithë Shqipërinë, kulti i malit të Tomorrit ka mbijetuar në rrjedhë të shekujve e të ndërrimeve fetare. Duke gëzuar një prestigj të veçantë në botën shqiptare, ai ka fituar atributin e malit të shenjtë. Fakti që ky mal në gojëdhënën popullore, në periudhën antike e mesjetare dhe në letërsinë romantike përfytyrohet si Olimpi Shqiptar, besoj se është dëshmi e njëhsimit kulturor të Gadishullit Ilirik.

Poetët dhe shkrimtarët më të mëdhenj shqiptarë të të gjitha kohëve kanë kënduar e shkruar për Baba Tomorrin, si Naim Frashëri, Kristoforidhi, Çajupi, Mjeda, Asdreni, Hil Mosi, etj. deri tek  shumë poetë dhe shkrimtarë të sotëm. Nuk ka asnjë poet apo shkrimtar që ta shohë Baba Tomorrin dhe të mos frymezohet e të shkruajë për të. Historianët e kanë për detyrë të mbledhin gojdhënat dhe shkrimet më të vjetra për Baba Tomorrin.

* Në këtë mal, sipas një gojdhëne, të cilën e kam dëgjuar nga fshatrët e Moglices dhe Gopeshit, është varrosur Helena e Trojës.

II Kryegjyshi “me katër sy”!

null
Hirësia e Tij,
Dede Reshat Bardhi

Në fëmijëri kam qënë fqinj i “Hoxhës” së Bulgarecit, një nga burrat më të ditur dhe më të famshëm që kam njohur gjatë jetës sime. Hoxha quhej Mehmetali Daci. Nuk e di sesi ai ndikoi kaq shumë tek unë sa mu ngulit në mëndje që të mendoja ditë e natë të bëhesha Baba Teqeje! Kur u prish feja, si fëmijë që isha, e harrova shpejt këtë premtim. Më von pata mundësinë të njoh Baba Kadrinë e Melçanit i cili vitet e fundit të jetës se tij i kaloji në Lumalas të Korëes si bujk. Lumalasi është fshat pranë fashtait tim Bulgarecit.

Feja e familjes sime, si e çdo shqiptari tjetër, ka kaluar nëpër tallazet e jetës shpirtërore shqiptare e përcaktuar kjo nga pushtimet e ndryshme të gjata të cilat sillnin fe të ndryshme. Dikur bacellinjtë ishin ortodokso-katolikë që vareshin nga Papa i Romës dhe jo nga Ortodoksia Bizantine Greke, më pas ortodoksë që vareshin nga Kisha Greke, më von të konvertuar në bektashinj por që kurrë nuk shkonin as në teqe e as në kishën e tyre të Shën Gjon Pagezorit (Shipërdhonit) në Voskopojë. Më pas, në kohën e sundimit komunist, bacellinjtë u bënë « atheiste » e « kundërshtarë » të çdo feje në Shqipëri  por, megjithatë, ata ruajtën me fanatizëm ikonat e kishës së tyre deri në vitin 1991 kur u rilejua hapja kishave dhe xhamive dhe ikonat ja rikthyenë kishës. Sot, po të vizitosh këtë kishë, do të gjesh të shkruar prapa disa ikonova këto fjalë, « Ruajtur nga Familja Bacelli ».

Në shtëpinë tonë, të gjithë betoheshim « Për Baba Tomorr! » dhe ky qe betimi më I madh që bënim, ndoshta kështu betoheshin jo vetëm të gjithë bektashinjtë e Shqiperisë por edhe të tjerët?!

Për një kohë të gjatë e kisha harruar Bektashizmin* dhe baballarët e tij. Ringjallja e respektit dhe dashurisë për ta më erdhi në vitin 1993, kur Dede Reshat Bardhi, me rastin e Ditës së Ashures** do të recitonte bukur disa vargje shumë prekse në TVSH, vargje që u këndoheshin Heronjëve të Ashures dhe Musait. Ajo këngë është një falënderim për Zotin e Madhëruar që e shpëtoi Musain (Moisiun) dhe popullin e tij nga faraoni dhe ithtarët e tij, e kjo ka ndodhur në ditën e dhjetë të muajit Muharrem, por është dhe një kujtim i mëvonshëm, kur në këtë ditë, të cilën e nderoi Muhamedi me agjërim dhe urdhëroi muslimanët për këtë gjë, pasi me vete kjo ditë mbart edhe një kujtim shumë prekës. Në këtë ditë, tërë meshkujt e familjes së Pejgamberit u vranë në Qerbela, përveç Ali Zejd Abedinit, i cili ishte ende shumë i vogël. U vra Hyseni, nipi i Pejgamberit, të cilit i këndohej kënga që Kryegjysh Dede Reshat Bardhi recitoi në TVSH dhe kush e dëgjoi s’mund ti mbante dotë lotët. Recitimi i bukur, vargjet prekse, kujtesa fenomenale e një burri të vjetër, të gjitha këto mu ngulitën në mëndje dhe fillova të ushqej një simpati për Kryegjyshin Dede Reshat Bardhi. Mezi prisnja rastin ta shija dhe ta takoja për ti shperhur tërë simpatine time.

Rasti, ky mbret i fatit, e solli të takohem dhe bisedoj gjatë me Shënjtërinë e tij. Ka qënë shtator i vitit 1994 kur u takova me Kryegjyshin në Lumalas të Korçës. Kryegjyshi ishte mik i Tahir Shahollarit*** ashtu si edhe unë. Tahiri, njihet si ‘enciklopedisti’ i Lumalasit ose « Gazeta e Lumalasit » i cili di dhe njeh gjithëçka që ndodh në fshat dhe për rreth. Më falni se po kaloj jashte teme por do t’ju tregoj vetëm një rast për Tahirin që do t’ju shokojë.

Kryeplaku i fshatit Lumalas ka qënë dhe vazhdon të jetë miku im më i mirë në Korçë, Feridum Shahollari (Dume), një nga njerzit më të mirë që ka tërë Fusha e Korçës dhe që e duanë dhe e respektojnë të gjithë ata që e njohin, qofshin të majtë apo të djathtë! Në Lumalas shërbeja si Komandant i Bat. Avio-Teknik dhe përgjigjesha gjithashtu edhe për 950 m pistë ku ulej dhe ngihej dy herë në javë avioni taksi i shoqerisë ajrore amerikane MAF me pilotë Gene Kongdon dhe Lonnie Hall. Në kodrën midis Melaçanit dhe Lumalasit, në krah të Furrës së Gërqeles, ishte ngritur kompleksi i ndërtesave të Bat. Avio-Teknik, në një vënd mjaft piktoresk, rrethuar me një baçe të madhe me dru frutorë dhe një tendë plotë me pjergulla. Atje pata mundesinë të rrisja dhe një tufe të vogël me shqerra (qingja) dhe të hanim mish të pjekur dhe të pinim raki pothuajse çdo ditë me miqtë e shokët. Jetoja vetëm dhe flija po aty në zyrën time që prej dy vjetësh. Një natë me humbi një shqerrë, menjëherë telefonova Dumen i cili më tha, « Në këtë fshat kurrë s’ka humbur asgjë dhe kurrë nuk mbahet mënd të jetë vjedhur gjë. Shqerra jote do të jetë ngatërruar me ndonjë kope dhe besoj se nesër i zoti mund ta sjellë në aviacion. » Fjalët e Dumes më hoqën merakun por sidoqoftë e ftova të vinte të më takonte dhe mbase të pyeste dikë që kishte kaluar me bagetitë afër baçes sime. Ai nuk përtoi dhe erdhi e më takoi. Pas pak më tha, « nëse ke merak deri nesër, ne mund ta gjejmë që sonte me një të pyetur se ku është qingji jot? » I çuditur e pyeta sesi mund ta gjenim aq lehtë ? ! Dumja thirri një ushtarin tim dhe i tha të shkonte të lajmëronte Tahir Shahollarin i cili nuk vonoi dhe erdhi menjëherë. Tahiri filloi të bëjë nje llogari të vogël ; « Sot delet e Xhikut kanë kaluar afër baçës tënde në orën 6 :30 dhe në orën 7 :00 kaluanë edhe delet e Dashit të cilit i shpëtuanë dy dele dhe hynë në baçën tënde, kur ato dolën nga baça me siguri që janë ndjekur nga qingji jot. Shkoni dhe pyesni Dashin. Unë u ngrita menjëherë por Dumja më mbajti dhe më tha, « Pse bëhesh merak, nesër ta sjell vetë Dashi qingjin këtu. » Vërtetë të nesërmen Dashi ma solli qingjin!

Por le të vazhdoj tregimin për Shënjterinë e tij, Kryegjyshin. Ndërsa unë po shkoja tek Tahiri, Dede Reshat Bardhi po dilte nga kopshti i tij. Ai shoqerohej nga Babai I Turhanit dhe një person tjetër që do të emrohej Baba i teqesë së Melçanit, ndërsa unë shoqërohesha nga një shok imi që ishte konvertuar në një kristian tre vite më parë. Prinderit e tij kishin qënë bektashi, ashtu si edhe të mijtë.
Pasi shkëmbyemë fjalët e para në rrugë, e ftova Dede Reshat Bardhin të pinim një kafe tek baca ime të cilën ftesë ai e pranoi me kënaqësi, kështu që ne u ndodhëm në kodrën e Lumalasit në verandën e bukur që ishte pjesë e Aerodromit të Lumalasit, nën pjergullat të mbushura plot nga ku dukej më shumë se gjysma e Fushës së Korçës si në pllëmbë të dorës. Rrugës deri atje, Dede Reshat Bardhi ju ngjit më këmbë si të gjithë neve, ju luta të vinte me makninë por më tha, « Do përdorja makinën nëse edhe ju të gjithë do të vinit me makinë.»

Bëmë nga një kafe për të gjithë por më parë morëm nga një gote me dhallë të freskët. Shërbyeme edhe rrush Afuzali dhe Sulltanina (rrush pa fara).

Gjatë bisedës shoku im I tha Kryegjyshit se, “Agimi lexon shumë…”
Babai më pa një copë herë me vëmëndje dhe befas më pyeti. ” Ja, të pyes ty Agim, a e ke lexuar Naim Frashërin?” Ju përgjigja se neve e kishim të detyruar në shkollë që të lexonim veprat e tij dhe të mësonim përmëndësh disa nga vjershat e tij. “Po mirë, vazhdoi pyetjen Shënjteria e Tij,  Naimi ka shkruar shumë për fenë, ato nuk jua jepnin juve ti lexonit, çfar ke bërë ti për ti mësuar edhe ato pjesë të hequra?” Nuk ju përgjigja pasi nuk kisha bërë asgjë. E ç’mund të bëja unë?! Pastaj ai filloi të recitojë Qerbelanë e Naimit:

“Frat, o more lum’ i shkretë
Mos këndo po qaj;
Derth lot e rënko për jetë
Mos qesh paskëtaj!
Se Hysen’ e Fatimesë
Me farët të tij,
E vrau komb’ i pabesë,
Kombi faqezi…
Hyseni desh njerëzinë,
Dhe për të u vra,
Per të shpetuar njerinë,
Ra në Qerbela…
Imamët’ dymbëdhjetë,
Nga der’e Aliut,
Hoqn’ e vuanë ndë jetë,
Për nder të njeriut …

Ja Hysen, Ja Ali…
Ja Ali, Ja Imam!”

Pasi mbaroi Qerbelanë na tha se edhe ‘Bagëti e Bujqesi’ qe sakatosur nga regjimi komunist dhe ne nuk i dinim ato strofa dhe vargje qe flisnin për Perëndine dhe ne çast filloi të na i recitonte, vargjet e çensuaruara, aq bukur sa të gjithë ngrimë duke e dëgjuar, sa ndoshta, edhe zogjtë mund të kenë ndalur për momentin këngën e tyre! Kur mbaroi recitimin, i entusjazmuar e duartrokita fortë, po ashtu bënë të gjithë të pranishmit.

Ai takim me Dede Reshat Bardhin ka lënë kaq shumë bresa të pashlyeshme në mëndjen dhe shpirtin tim sa nuk mund ta harroj kurrë. Ai do të na befasonte me gjithëçka që na tregonte. Kur më pyeti për besimin tim, ju përgjigja se prinderit e mij ishin bektashinj pa i treguar për besimin tim. Pastaj pyeti shokun tim i cili kishte fshehur kryqin që mbante në qafë. Shoku ju përgjegj se besonte në një Zot! Kryegjyshi na i mbërtheu sytë të dyve gjatë dhe më në fund na u drejtua,

“Djemtë e mij! Feja nuk ka aq shumë rëndësi në jetën e njeriut sa zemra e mirë e tij. Njeriu duhet të jetë i hapur, i ndershëm dhe i vërtetë në çdo gjë që bën e thotë edhe sikur të ketë për këtë pasoja të papëlqyeshme.
Dua t’ju tregoj një histori për këtë, por më parë dua të bëj një pohim, unë kam katër sy!

Një herë e një kohë një shqiptar orthodoks me zemër jo të mirë vari në gjoks një kryq për ti dhënë fat dhe shkoi në Greqi si kurbetçi por kur grekët mësuanë se ai ishte shqiptar e përzunë. Kryqi i tij nuk bëri asnjë punë tek kryqtarët grekë. Më pas ai shkoi në Turqi por edhe atje nuk i shkoi fare pasi turqit e morën për grek dhe e përzunë. Më në fund fati e hodhi në Arabinë Saudite ku njëlloi si në Greqi dhe Turqi nuk i shkoi mbarë dhe përfundoi lypsar rrugëve. Një ditë tepër i uritur i afrohet një teqeje dhe pasi e fshehu kryqin nën këmishë ju lutet disa dervishëve që ti japin për të grënë. Dervishët i thanë se që të futet në teqe duhet të merrnin lejën e babait të teqesë. Pasi i thanë babait ai ju dha urdhër që ta sjellin para tij. Shqiptari shtërngonte kryqin nën këmishë dhe nëpër dhëmbë lutej ti jepnin ushqim. Babai e veshtroi gjatë dhe e pyeti pse nuk punonte. Shqiptari i tha se nuk gjente dot punë dhe nëse teqeja ka nevojë për puntor ai ishte gati të bënte çdo gjë…Dëgjo! Ju drejtua babai. Unë kam nevojë për puntorë por jo për njerëz që fshehin fytyrën e tyre. Ne do të japim bukë por jo punë. Shqiptari i zënë ngushtë e pyeti babain se pse ja thoshte ato fjalë pasi ai nuk e fshihte fytyrën…Atëhere babai i tha se ai kishte katër sy, me një palë shikonte si të gjithë çdo gjë që duket dhe me një palë shikonte çdo gjë që fshihet. Shqiptarit i dogjën këto fjalë dhe e shtërngoi akoma më shumë kryqin sa kryqi i çpoi dorën dhe i doli gjak. Dora i dhëmbi dhe e hoqi nga kryqi dhe këmisha e hapur ja nxorri në pah atë kryq. Shqiptari i zënë ngusht rrinte kokë varur. Babai ju dha urdhër dervishëve që ta ushqejnë dhe ti japin rroba për të veshur. Shqiptari pasi hëngri mirë dhe u vesh mirë, hoqi kryqin nga qafa dhe e futi në xhep. Babai erdhi ta shikojë. Pasi i fërkoi me dhëmbshuri kokën e pyeti se ku e kishte kryqin. Shqiptari i tha se e kishte futur në xhep dhe se do ta flakte pasi ai kryq nuk e kishte ndihmuar…Babai i revoltuar ju kthye, Nuk ta ka fajin kryqi por zemëra jote. Atë kryq do ta mbash në gjoks pasi është shënje e besimit tënd, atë besim që ti duhet të mos kesh turp e frikë që ta tregosh. Pastro zemrën.”
Këtu Kryegjyshi e mbaroi tregimin dhe ne ngelëm pa fjalë. Tregimi i Hirësisë së Tij ishte një mësim i mirë për ne..

Kur ai u ngrit për te ikur na tha, “Djemtë e mij! Dua t’ju lë juve një këshillë qe na i ka lënë i Pari i Bektashinjve dhe që është amaneti i tij për tërë neve që vazhdojmë rrugën e Tij. Po ju them ato fjalë që Haxhi Bektashi i tha Sulltan Ohranit:

“Po të jesh shpirtërisht me mua,je pranë meje edhe sikur të ndodhesh në Jemen.Po të mos jesh shpirtërisht me mua,je në Jemen edhe sikur te ndodhesh pranë meje!”

Shënim:

* Bektashismi duhet të kete lindur në viti 1249 në Nishabur në Anadoll dhe themeluesi i këtij sekti ishte Haxhi Bektash Veliu. Kur Haxhi Bektashi ishte rreth 18 vjeç vendosi që ti dedikonte jetën e tij Zotit dhe bëri disa udhëtime në Kinë, Indi dhe Tibet ku ra në kontakt me besime të ndryshme si Induism dhe Budismi. Aty ra në kontakt me idetë e tyre panteike dhe filloi të kundërshtonte idetë strikte të Suni Muslimanëve. Pas këtyre udhëtimeve Haxhi Bektashi shkoi në Mekë (ku mori emrin, titullin Haxhi) dhe gjithashtu vizitoi dhe Jeruzalemin dhe varrin e Krishtit. Këto udhëtime influencuan shumë në besimin e Haxhi Bektashit. Kur u khtye mbrapsht në Anadoll me idetë për një trup dhe shpirt paqësor filloi të formonte një interpretim të Islamit më shpirtëror dhe më liberal. Në Anadoll ndërtoi dhe teqenë e parë. Idetë e tija liberale patën shumë sukses në zonat e Ballkanit; Shqipëri, Bullgari, Greqi dhe Bosnjë. Misionari i parë Bektashi që erdhi në Shqipëri erdhi rreth viteve 1370 dhe quhej Sari Satltik. Ky erdhi në Shqipëri nga Korfuzi dhe për të kaluar më kollaj vishej me rrobat e priftit Orthodox. Bektashismi në Shqipëri u përhap më shumë ne kohën e jeniçerëve, të Krishterët Shqiptarë e kishin më kollaj të ktheheshin në Bektashinj sepse të paktën kjo fe ishte më shumë e përngjashme me Krishtërimin.

** Ashure në gjuhen arabe do të thotë dhjetë, pra, është e dhjeta ditë e muajit Muharem që është muaj i parë muslmiman dhe që fillon rreth 16 Qershorit (nuk është fikse).

*** Tahir në shqip do të thotë zemërpastër.

III  Bektashizmi & Sari Saltik

Në vitin 1925, Ataturku me ligj, ndaloi dhe mbylli teqetë bektashiane në Turqi. Në vitin 1929, Kongresi i Tretë Bektashian në Korçë vendosi që qendra e Kryegjyshatës Bektashiane të vendosej në Shqipëri ( mbasi ishin bërë bisedimet disa vjeçare me Sali Njazi Dede e qeverinë shqiptare të Zogut dhe të Turqisë). Kryegjysh u vendos të ish sërish Sali Njazi Dede, i cili ka vlera të veçanta në privilegjin dhe në respektin e madh që i bëri Shqipërisë dhe shqiptarëve për vendosjen e Kryegjyshatës Botërore Bektashiane në Tiranë. Ai bashkëpunoi me qevrinë e asaj kohe për ligjin mbi fenë. I dha dimesion të ri bektashizmit në Shqipëri dhe mardhëniet e bashkëpunimin me teqetë në rajon dhe në botë. Ishte krijues i talentuar me mjaftë shkrime. Më 28 nëntor të vitit 1941, Sali Njazi Dede për shkak të mos nënshkrimit prej tij të aktit të kapitullimit të Shqipërisë nga Italia fashiste, (jo ashtu sic bënë klerikët e feve të tjera shqiptare), e vranë mizorisht bashkë me dervishin e tij Azizin. Ai mbetet një figurë e lartë e bektashizmit në Shqipëri dhe në botë.

Po kush ka qënë i pari që solli Bektashizmin në Shqipëri?

Sari Saltik (Salltëk)

Në takimin që pata me Dede Reshat Bardhin në Lumalas të Korces do mësoja dhe një sekret që i përket vëndvarrimit të Sari Sallëkut në afërsi të Fush Krujës. Hirësia e Tij Haxhi Dede Reshati më tha, “Ti që shkon në Lezhë, këtheu një ditë atje dhe shiko një mrekulli, shtatë degë të qeparisit mbi kokën e varrit të Tij kanë formën e shtatë arkivoleve. Atje janë shtatë qiparisa por varri i Tij ndodhet nën qiparisin e shtatë!”

Varri i Sari Salltekut në afërsi të Fush-Kruje nuk njihet si varr. Atë e dinë vetëm pak vetë që është varri i të dërguarit të Haxhi Bektashit, themelusit të Bektashizmës.

Evlia Çelebi, emeri i tij i vërtetë qe  Mehmed, i cili jetoi në shekullin e XVII dhe që udhëtoi në shumë vënde të botes,  Sari Salltëkun e konsideron një “Christian monk” (një murg Kristian), i cili ndërtoi skeletin e Bektashizmit mbi bazën e asketizmit. Ndërsa historiani i shk. XX Frederick Hasluck e konsideron Sari Salltëkun një Shenjt dhe mbartës të nje kulti të veçantë te Fiseve Tartare nga Krimea i cili shpërndau këtë kult nëpër Ballkan, Europe, Azi dhe Afrikë. Legjenda thotë se Sari Saltik kishte dhe një vëlla tjetër që ishte kristian, shenjtin Anton, që kishte vdekur para tij.

Në shumë legjenda Sari Salltëku identifikohet me disa shënjetorë kristianë si, (Shën Gjergji, Shën Ilia, Shën Nikolla, Shën Simoni, Shën Naumi  (në afërsi të Pogradecit) dhe Shën Spiridhoni). Po sipas legjendës, trupi i tij u varros në shtatë qefine (arkivole) që u varrosën në shatë vënde të dryshme të Ballkanit ku për nder të tij u ngritën shtatë tyrbe të cilat edhe sot ekzistojnë. Ato gjenden një në fshatin Blagaj, një në Mostar, një në Krujë, një në Kaliakra, një në Anadollin Perëndimor,  një në Anatolia  dhe një në Ýznik të Tyrqise.

Por siç është i ditur fenomeni “Teqe e Sari Salltëkut” mes Shqiptarve është një fenomen mjaft i njohur, gjë që na le të besojmë se përhapja e hershme e Bektashizmit mes trevave Shqiptare nuk ka patur të bëjë me një Sari Salltëk por me disa misionerë bektashinj të cilët janë identifikuar me një person të vetëm. Ky është mendim i shumë studjusëve shqiptarë te Bektashizmit.
Por, të predikoje Bektashizmin në Shqiperinë Kristiane dhe të pushtuar nga kolonializmi fetar fanatik Sllavo- Greko – Latin e që perjetonte dhunën e tyre inkuizitore kishtare, ka qënë e pamundëshme në Shqipëri saqë, legjenda e Sari Salltëkut tregon se:

Sipas historianit H. Inalxhik, “Sari Salltuku … i veshur me rasë murgjish të krishterë, predikonte Bektashizmin nëpër kishat e Ballkanit ne shekullin e 13-të. Sariu ishte një student i poetit Ahmed Jusufi të cilin e kishte një udhëzues të lartë shpirtëror në rrugën e tij të Haxhi Bektashit.”

Burime të ndryshme na thonë se Sari Sallteku vdiq diku në Ballkan dhe vdekja e tij është kthyer në një legjendë dhe mister. Shumica e vëndeve të Ballkanit kanë caktuar nga një vënd i cili quhet Varri i Sari Salltekut! Edhe Shqipëria nuk bën një përjashtim, por përkundrazi, sipas shumë historianëve, është pretendeti kryesor.

I së njëtit mendim se Salltëku është varrosur në Shqipëri është edhe “Türkiye’de Vakif Abideler ve Eski Eserler” i Vakiflar Genel Müdürlügü Yayinlari: Ankara, 1972″ në volumin e IV.

Shenjëtori Sari Salltek, sipas një legjende që qarkullon në forma pak të ndryshuara në shtatë vënde të botës, është vrasësi i dragoit me shtatë kokë i cili kishte rrëmbyer dy vajzat e mbretit për ti ngrënë!

null

Nga Agim Bacelli

Kategori
Uncategorized

Fjalimi origjinal i Ismail Qemalit më 28 Nëntor 1912!

Fjalimi origjinal i Ismail Qemalit më 28 Nëntor 1912!

Me rastin e Pavarësisë, Tirana Observer boton sot fjalimin e Ismail Qemalit të mbajtur më 28 Nëntor 1912 në Mitingun e Madh në Vlorë me rastin e ngritjes së flamurit dhe shpalljes së Pavarësisë.

Nga Ismail Qemali

Oh! Sa të lumtur që e ndiej vehten sot, që shoh, këtu në Vlorë, kaqë burra Shqipëtarë të mbledhur tok, tuke pritur me kureshti e padurim përfundimin e kësaj mbledhjeje historike, për fatin e Atdheut tonë të dashur. Plot me gaz e me lot ndër sy, nga mallëngjimi, pra, po dal këtu para jush që t’ju gëzoj me sihariqin e madh, se sot, edhe këtë minutë, Kongresi çpalli mëvehtësinë e Shqipërisë, tuke lajmëruar gjithë botën mbarë për këtë punë e duke më ngarkuar mua kryesin’ e qeveris së përkohshme të Shqipërisë së lirë.

Porsi ëndër më duket ky ndryshim i madh i vendit t’onë, që hoqi e voi të zezat e të lirit pesëqind vjet me radhë ndënë sundimin turk, por që tani në kohët e fundit, ishte gati të jepte shpirtin përgjithënjë, të shuhej e të çfarrosej krejtësisht nga faqia e dheut, këjo Shqipëri, që, dikur, shkëlqente nga trimërija e pashoqe e bijve të saj; kjo Shqipëri, që kur i kërcënohej rreziku Europës nga pushtimet e Turqisë, ndënë kryetrimin e pavdekur të saj, Skënderbejnë, u bë porta e hekurtë kundra sulmeve më të tërbuara të sulltanëve më t’egër që ka pas Turqija.

Mirëpo, desh Zoti, që me punën, me trimërinë dhe guximin e pashoq të Shqipëtarëvet, sot e tutje të marrin fund mjerimet dhe vuajtjet e Atdheut t’onë, sepse, këtu e kështu, jemi të LIRË të PAVARUR dhe MËVEHTE, prandaj: qeshni e gëzoni!

Për t’ia arrijtur kësaj dite të bardhë e të madhe, na ka ndihmuar gjaku i dëshmorëvet dhe puna e vlefshme e patriotëve t’anë dhe e të gjithë shokëve që muarrnë pjesë në këtë mbledhje dhe e të gjithë juve, që tani po ju gufon zemëra nga gazi i madh që ndieni; mirëpo mbledhja si më plak që jam, m’a ngarkoi mua Ngritjen e shënjtë të shënjës t’onë Kombëtare, të flamurit t’onë të ëndërruar e të dashur (nxjerr Flamurin, të cilin e ka të vendosur në një shtizë hekuri, natyrisht të vogël, dhe të pshehur nën pallto dhe passi e mba një sekondë në dorë e ngul në shtyllat e ballkonit. Shqiptarët, posa e shohin Flamurin thërrasin me gëzim e me zë të lartë: Rroftë Flamuri, Rroftë Shqipërija e Lirë).

Ja, pra, ky është Flamuri Ynë i kuq e me shqiponjën dykrenare të zezë në mest.

Dhe tani, të gjithë bashkë, si një trup i tërë dhe i pandarë, le të punojmë për t’a mburuar, për t’a përparuar e për t’a qytetëruar si i ka hije Atdhenë t’onë të Lirë.

Tuke përfunduar, s’më mbetet gjë, veçse t’i drejtoj një lutje Zotit të Madh, që, bashkë me bekimet e Tij që i lipij të na japë për të qenë të denjë të kësaj dite, të pranojë që këtej e tutje të jem unë dëshmori më i parë i Atdheut, ashtu siç pata nderin dhe fatin që të jem i pari ta puth e ta bëj të valvitet i Lirë.

Flamuri i ynë, n’atdhenë t’onë të lirë.

Rroftë Flamuri!

Rroftë Shqipërija!

Kategori
Uncategorized

‘Armiqtë europianë’ të Edi Ramës dhe miku Elvis Roshi.

‘Armiqtë europianë’ të Edi Ramës dhe miku Elvis Roshi

Nga Lulzim Basha 

Ndërsa po kthehem në Tiranë nga takimet me qytetarët plot halle dhe shqetësime të Memaliajt, Tepelenës, Përmetit, Gjirokastrës, Sarandës dhe Delvinës, dëgjova mesazhin që Edi Rama kishte lënë mbrapa për popullin e tij, ndërsa vetë është duke shijuar, prej dy ditësh, argëtime luksoze dhe ndeshje futbolli nëpër Itali e Gjermani.
Me gjuhen e plakur te genjeshtrave ditore Edi Rama shpalli armiq të tij dhe të shqiptarëve gjysmën e Shqipërisë dhe gjysmën e Europës, të gjithë ata që kanë guxuar ta kritikojnë.

Vulgariteti i zakonshëm dhe mentaliteti autokratik, përzjerë me arrogancën që jep pushteti dhe paraja, duket se e kanë shpërfytyruar Edi Ramën deri aty sa ka humbur çdo lidhje me realitetin dhe ka filluar të shohë të njejtat ëndrra e përjetojë të njëjtat makthe si udhëheqësit e dikurshëm komunistë, mes të cilëve u lind dhe u edukua.
E vërteta është se as unë dhe as demokratët nuk jemi të gëzuar për vonesën e fillimit të negociatave me Bashkimin Europian. Përkundrazi, ne jemi shumë të shqetësuar.

Ne jemi të shqetësuar dhe të turpëruar që të gjitha mediat dhe politikanët e Europës po flasin për drogën e krimin në Shqipëri dhe rrezikun që ata ndjejnë nga kjo situatë. Por më e rëndësishmja është se, si të gjithë njerëzit e ndershëm në Shqipëri, ne jemi të alarmuar që krimi dhe droga po shtine në dorë politikën dhe ekonominë e vendit, duke shkatërruar edhe shpresën e fundit të shqiptarëve për të ndërtuar të ardhmen e tyre në Shqipëri.
Ne nuk mund të heshtim dhe nuk do të heshtim para kësaj situate. Askush nuk duhet të heshtë. Historia jonë ka treguar që sa herë ne kemi heshtur dhe kemi bërë kompromis me të keqen vetëm kemi vuajtur dhe kemi mbetur mbrapa.
E keqja Shqipërisë nuk i ka ardhur asnjëherë nga kritikët dhe nga zërat e lirë që kërkojnë liri, rend, të drejta dhe të vërtetën. E keqja Shqipërisë i ka ardhur përherë nga autokratët që pushtetin e kanë përdorur për t‘u pasuruar për vete, duke shtypur çdo zë të lirë dhe çdokënd që guxon të mendojë ndryshe nga ata që ju kanë mbajtur ison.

E keqja Shqipërisë i ka ardhur përherë nga ata udhëheqës që për dështimet dhe të zezat që bëjnë vetë kanë fajësuar armiqtë e brendshëm dhe të jashtëm, konspiracionet nga Amerika në Europë; nga ata që betoheshin se bota le të flasë dhe armiku të pëlcasë, por ata do të vazhdonin të palëkundur në rrugën e tyre.
Edi Rama i shpalli sot deputetët austriakë, gjermanë, hollandezë dhe europianë armiq. Por të gjithë ne shqiptarët e dimë fare mirë se kanë qenë këta “armiq” që kanë miratuar qindra milionë euro ndihmë për popullin shqiptar nga paratë e popujve të tyre, ndërkohë që Edi Rama i rrëmben çdo vit popullit të tij qindra miliona euro për vete dhe klientët e tij. Ne e dimë shumë mirë se ishin deputetët austriakë, gjermanë, hollandezë dhe të gjithë BE-së që hapën krahët për Shqipërinë dhe miratuan fillimisht marrëveshjen e Stabilizim-Asociimit, heqjen e vizave dhe më pas statusin e kandidatit të Shqipërisë. Nëse këta deputetë që Edi Rama i shpalli sot armiq do të ishin të tillë ne sot do të ishim shumë larg Evropës.

Në fakt deputetët austriakë, gjermanë, hollandezë dhe mediat evropiane po flasin kundër Edi Ramës dhe qeverisë së tij dhe jo kundër shqiptarëve. Është Edi Rama që do të na bindë se ata janë armiqtë tanë. Por ata janë Europa, ku ne duam të shkojmë.
Së fundi, edhe një herë per ligjin e vetingut që Edi Rama përdor si pretekst të dështimit të tij. Partia Demokratike është pro vetingut dhe reformës në drejtësi. Ajo kërkon që të gjithë të korruptuarit dhe të inkriminuarit, kushdo qofshin ata, demokratë, socialistë, pushtetarë, ish-pushtetarë, gjykatës, prokurorë apo zyrtarë të thjeshtë, të përgjigjen para drejtësisë. Ne do të bëjmë cdo gjë që kemi në dorë që kjo të ndodhë.
Por Partia Demokratike nuk mund të pranojë dhe nuk do të lejojë që procesi i vetingut të bjerë në dorë të Edi Ramës dhe vartësave të tij. Vetingu i Edi Ramës është gjë e mirë vetëm për kriminelët me të cilët Edi Rama erdhi dhe qëndron në pushtet.

Unë nuk kam asnjë frikë nga vetingu. Nga vetingu kanë frikë Elvis Rroshi dhe kriminelët që kontrollojnë Edi Ramën.
Por unë nuk kam asnjë iluzion se një njeri që nuk guxon të shkarkojë nga detyra një përdhunues dhe trafikant droge të dënuar nga drejtësia evropiane mund të bëjë drejtësi për shqiptarët.
Që të bëhemi pjesë e Europës, ne duhet të kemi një drejtësi të pavarur nga çdo politikan, sikurse e ka Europa. Që të bëhemi pjesë e Europës, Shqipëria duhet të jetë pa drogë, qeveritarët të jenë të ndershëm dhe zgjedhjet e lira.
Por mbi të gjitha, këto janë kushtet themelore për të krijuar një shoqëri të denjë ku të gjithë shqiptarët të gjejnë mundësi për të ndërtuar të ardhmen e tyre të cilën sot e gjejnë vetëm duke braktisur atdheun.

Kategori
Uncategorized

Spastrimi i Partisë / Si u flakën figurat qëndrore në PS nga rilindësit.

Spastrimi i Partisë / Si u flakën figurat qëndrore në PS nga rilindësit

Zgjedhjet parlamentare të vitit 1992 jo vetëm që shkaktuan një humbje të thellë të Partisë Socialiste, por e vunë atë edhe përpara një krizë përfaqësimi dhe sfidave të menjëhershme për reformimim dhe modernizim.

Kriza e përfaqësimit lidhej ngushtësisht me domosdoshmërinë e rifreskimit të figurave drejtuese, pasi në 1992 nomeklatura drejtuese socialiste përbëhej nga figura të vjetëra të sistemit komunist.

Paralelisht me betejën për tu rikthyer në pushtet në zgjedhjet e 1997-ës, socialistët fituan dhe betejën e krizës së drejtimit të tyre; për 5 vite me rradhë pranë tyre u konsoliduan dhe u konfirmuan si figura emblematika të së majtës, politikanë të ardhur nga bota akademike dhe intelektuale, të cilët rimodeluan PS-në dhe e kthyen atë në forcën dominuese në jetën politike në Shqipëri.

Por që nga viti 2005, kur Edi Rama u shpall kryetar I Partisë dhe deri më sot, këto figura qendrore të Partisë Socialiste e panë veten në trysninë e sulmeve përjashtuese të Edi Ramës. Ky i fundit, u akuzua nga kundërshtarët e tij se kishte një plan për spastrimin e socialistëve nga PS-ja.

Edhe produkti i dalë nga mledhja e fundit e Asamlesë socialiste e konfirmon këtë linjë.

Ben Blushi, Arta Dade dhe Namik Dokle ishin tre figura qendrore të PS-së që u shkëputën nga strukturat e larta drejtuese të kësaj partie.

Por cilët janë disa nga figurat kryesore të përjashtuara ndër vite nga Partia Socialiste:

 

Fatos Nano, ish-lideri historik I PS-së, ish-kryeministër, një nga figurat më të sulmuara nga Edi Rama, I përjashtuar nga çdo funksion drejtues I PS, sot është thjesht dhe vetëm një anëtar I thjeshtë I saj

Rexhep Mejdani, ish-deputet. Ish-President I Republikës. Kritik ndaj qeverisjes së rilindsave, I përjashtuar nga organet drejtuese të Partisë Socialiste.

Ilir Meta, ish-kryeministër socialist, shkëputet nga PS në vitin 2004, për të krijuar Lëvizjen Socialiste për Integrim. Pavarësisht koalicionit ka qenë një nga politikanët e sulmuar në mënyrë të vazhdueshme nga Edi Rama.

Ylli Bufi deputet për disa legjislatura. Ish-kryeministër socialist. I përjashtuar nga Rama nga kandidimi për deputetët dhe organet drejtuese të Partisë Socialiste.

Arben Malaj, deputet për disa legjislatura, ish-ministër socialist I financave. Kritikon Ramën për bojkotin e Parlamentit në zgjedhjet e 2009-ës. I përjashtuar nga kandidimi në zgjedhjet e 2013-ës, duke garuar si i pavarur në Qarkun e Vlorës.

Namik Dokle, deputet për disa legjislatura. Kryetar Kuvendi. Vazhdimisht kritik për qeverisjen e rilindasve. Nga sot nuk është më anëtar I kryesisë së Partisë Socialiste. Ka deklaruar mos kandidimin si deputet në zgjedhjet e ardhshme.

Kastriot Islami- deputet për disa legjislatura. Ish-ministër socialist, Përjashtohet nga Partia Socialiste pas zgjedhjeve të 2009-ës, duke akuzuar Ramën si shkaktarin kryesor për humbjen e tyre. Si kundërshtar i ashpër i Ramës, Islami zgjedh ti bashkohet grupit parlamentar të Partisë Demokratike.

Ben Blushi  deputet për disa legjislatura. Ish-ministër socialist. E nis kundërshtinë ndaj Ramës për bojkotin e parlamentit në 2009ën. Identifikohet si një nga kritikuesit më të ashpër të qeverisjes Rama. Ky I fundit e anatemon, duke e përjashtuar dhe nga kryesia e PS-së. është gati për kriijimin e një partie të re.

Arta Dade deputete për disa legjislatura. Ish-ministre socialiste. Kundërshtare me politika qeverisëse të rilindjes. Përjashtohet nga kryesia e PS-së gjatë asamblesë së sotme.

Ermelinda Meksi-deputete për disa legjislatura, ish-ministre socialiste. Nuk përfshihet në qeverisjen socialiste të 2013-ës, ndërsa PS e propozon si anëtare e Bordit të Bankës së Shqipërisë.

Luan Rama, deputet për disa legjislatutra. Ish-ministër socialist. Kundërshtar I Edi Ramës, pas ardhjes së tij në krye të PS-së, Luan Rama zgjedh largimin dhe bashkimin me Lëvizjen Socialiste për Integrim.

Maqo Lakrori, deputet për disa legjislatura, Ish-ministër socialist. Kritikon në mënyrë të vazhdueshme drejtimin e PS-së nga Rama pas zgjedhjeve të 2009-ës. Përjashtohet nga zgjedhja në organet drejtuese. Sot është vetëm një anëtar I thjesht I PS-së, firmëtar I kërkesës për zgjedhjet për kryetarin e ri të PS-së.

Sabit Brokaj, deputet për disa legjislatura. Ish-ministër socialist. Rikthehet në 2009-ën te PS-ja. Vazhdimisht kritik ndaj politikave qeverisëse të Rilindjes.

Agron Duka, deputet, ish-ministër socialist. Largohet nga PS-ja, pas ardhjes së Ramës në krye të saj. Sot është kryetar I Partisë Agrare Ambientaliste.

Albert Çaçi, deputet për disa legjislatura. Nuk përfshihet në projektin e Ramës për rilindjen, largohet nga PS-ja, për të kandiduar për PSD-në për zgjedhjet për kryetar bashkie në Fier në 2013-ën.

Elmaz Sherifi, deputet për disa legjislatura. Ish-ministër në qeverisjen socialiste. Ndër kritikët e parë të Ramës për mënyrën si drejton PS-në. Përjashtohet nga Rama dhe krijon parti të re politike.

Flamur Rogu, deputet për disa legjislatura. Figurë emblematike e së majtës në qarkun e Beratit. Përjashtohet nga kandidimi për deputet dhe nga organet drejtuese të PS-së.

Makbule Çeço, ish-nënkryetare e Kuvendit të Shqipërisë. Përjashtohet nga kandidimi për deputete dhe organet drejtuese të PS-së.

Luan Memushi, deputet për disa legjislatura. Ish-ministër në qeverisjen socialiste. Përjashtohet nga kandidimi për PS-në. Garon për deputet nën siglën e LSI-së në zgjedhjet e 2009-ës

Marko Bello, deputet për disa legjislatura. Ish-ministër në qeverisjen socialiste. Kundërshton bojkotin e parlamentit nga ana e Ramës. Ky I fundit nuk e kandidon në zgjedhjet e 2013-ës dhe e përjashton dhe nga organet drejtuese të PS-së.

Ndre Legisi, deputet për disa legjislatura. Ish-ministër socialist. Largohet nga PS-ja në  2004 për t’iu bashkuar LSI-së. Në 2009-ën rikthehet në PS, por në 2013-ën nuk bën pjesë në planet e Ramës. Nuk kandidon dhe nuk bën pjesë në organet drejtuese të PS-së. Firmëtar I peticionit për zgjedhjet për kryetar të PS-së.

Gjergj Koja, deputet për disa legjislatura. Ish-ministër socialist. Ish-kryetar I FRESSH-it. Kritik ndaj drejtimit të Partisë nga ana e Ramës, Koja largohet nga PS-ja për të krijuar Partinë Socialiste të Moderuar.

Spartak Poçi, deputet për disa legjislatura. Ish-ministër në qeverisjen socialiste. Largohet nga organet drejtuese të PS-së që pas ardhjes së Ramës në krye të Partisë.

Mustafa Xhani, ish-ministër në qeverisjen socialiste. Nuk bën pjesë në planet e Ramës pas marrjes së partisë, duke u përjashtuar nga organet drejtuese të saj.

Petro Koçi, deputet për disa legjislatura.Ish-ministër në qeverisjen socialiste. Kritik për mënyrën e drejtimit të PS-së nga Rama, shkëputet për të krijuar PSV 91. Sot në koalicion është zëvendësministër I Mbrojtjes.

Spartak Braho, deputet për disa legjislatura. Shkëputet në 2004-ën për tu bashkuar me Lëvizjen Socialiste për Integrim.

Vangjel Tavo, deputet për disa legjislatura. Kritikon Ramën për humbjen e zgjedhjeve të 2009-ës, largohet më pas për tju bashkuar Lëvizjes Socialiste për Integrim.

Nazmir Bilani, deputet për disa legjislatura. Një ndër kritikët e parë për drejtimin që Rama po I bënte PS-së. Shkëputet për tju bashkuar PSV 91.

Taulant Dedja, deputet për disa legjisltura. Përplaset fort me Ramën, duke hequr dorë nga mandati si deputet i PS-së.

Andis Harasani, ish-deputet i PS-së. Kritikon Ramën për bojkotin e Parlamentit, përjashtohet nga kandidimi dhe organet drejtuese të PS-së.

Ilir Zela, deputet, ish-themelues I FRESSH. Nuk përfshihet në listat e kandidimit dhe në organet drejtuese të Partisë nga ana e Edi Ramës.

Kush kanë mbetur në PS

Gramoz Ruçi, Servet Pëllumbi, Bashkim Fino, Fatmir Xhafaj; Pandeli Majko dhe Erjon Braçe janë të fundmit e Mohikanëve të mbetur nga elita e politikanëve që prodhoi Partia Socialiste. Sot ata janë shumë pak, përballë grupit të rilindësve të Ramës.

Kategori
Uncategorized

Marrëdhënia sekrete, Rama e paguan Ngjelën 3 mijë euro në muaj për shërbimet.

Marrëdhënia sekrete, Rama e paguan Ngjelën 3 mijë euro në muaj për shërbimet

Për të gjitha shërbimet që Ngjela bën ndaj Ramës, ai paguhet nga Kryeministri me 3 mijë euro në muaj. Pagesa në fakt nuk del nga paratë e Kryeministrisë, por nga klientela e afërt e Ramës. “Ekspres.al” ka mësuar se çdo fillim muaji, Ngjela paraqitet tek biznesmeni Pandi i Ramës, i cili i jep pagesën. Një nga dëshmitarët tregon edhe si e zbuloi marrëdhënien sekrete të Ramës me Ngjelën. “Isha ulur bashkë me biznesmenin Pandi, kur këtë e merr në telefon një numër. Në fillim Pandi rrudhi buzët, pastaj na kërkoi leje që të largohet. Duhet të iki se më pret Ngjela duhet t’i jap pagën e muajit”, “E ke marrë avokat?” ishte pyetja e dëshmitarit, ndërsa përgjigjja e Pandit ishte: “Nuk kam ndër mend të humbas gjyqe që ta marr avokat, por e kam porosi nga Rama që t’i jap çdo muaj 3 mijë euro”.

Kategori
Uncategorized

Gazetari: Llogaritë bankare të Ramës në Panama e Karaibe. Si e zbulova Bushatin në bordello burrash.

Gazetari: Llogaritë bankare të Ramës në Panama e Karaibe. Si e zbulova Bushatin në bordello burrash

Peter Tase është një nga gazetarët investigativë, i cili ka bërë publik disa skanale në të cilat janë përfshirë disa nga ministrat e kabinetit Rama. Ai ishte i pari që publikoi marrëdhëniet seksuale me tranversitët të ministrit të Jashtëm Bushati në bordellot e burrave në Brazil. Ngjarja nuk u përgënjeshtrua në asnjë rast nga ministri i Jashtëm. Peter Tase thotë se si ai ka arritur në gjurmët e këtyre ministrave. Tase thotë se, pozicioni i tij i punës e ka bërë që të ketë lidhje me disa qeveri në vendet e Amerikës Latine.

Tase thotë për “RD” se, Bushati jo vetëm që është i privuar se ka shkuar në bordello burrash, por po ashtu është e provuar se ai ka shkuar edhe me prostituta minorene. “Për të zbuluar këtë skandal në Brazilia më është dashur që të paguaj edhe 1200 Real, (monedha që përdoret në Brazil)”, thotë Tase. Ministri i Jashtëm, Bushati ka vizituar Brazilin në nëntorin e vitit të kaluar. Më 5 nëntor 2015 ai është takuar me ministrin e Jashtëm të Brazilit, ku dhe ka nënshkruar një marrëveshje për transportin ajror.  Kjo ka qenë edhe koha kur Bushati është kapur në aferën seksuale për të cilën është folur se ekziston edhe një video, e cila nuk është bërë publike.

Tase thotë se, përmes lidhjeve të tij, ai tani po investigon pasuritë e fshehura të Ramës dhe ministrave. “Rama ka më shumë se 200 milionë euro pasuri”, thotë Tase, duke kujtur deklaratën e bërë nga zyra e OSBE në Tiranë.

-Zoti Tase, jeni një nga analistët dhe gazetarët që keni bërë disa shkrime investigative që kanë lenë gjurmë në shtypin shqiptar, sa të besueshme janë burimet tuaja?

Shtypi i huaj gjithmonë paraqet një imazh shumë objektiv mbi Shqipërinë dhe situatën e saj socio-ekonomike. Unë kam patur fatin të bashkëpunoj me Diplomatë të shquar si Amb. Thomas P. Melady dhe Amb. Alberto M. Piedra, të dy këta ish-funksionarë të lartë të Departamentit të Shtetit e kanë njohur fare mirë situatën në Shqipëri dhe analizat e shkruara nga unë dhe shumë investigues të tjerë në SHBA janë bazuar mbi faktet dhe eksperiencën e gjithë atyre ekspertëve që janë një autoritet në: luftën kundër korrupsionit, politikën e jashtme të SHBA, progresi ekonomik i Europës Juglindore dhe në ekonominë botërore.  Gazetat më të famshme në botë kanë botuar gjerë e gjatë informacione investigative mbi situatën e rënduar në Shqipëri aktualisht.  Ndjehem vërtet i privilegjuar që bëj pjesë në atë grup shkrimtarësh që denoncojnë padrejtësitë dhe varfërinë e tejskajshme që ka pllakosur nëpër rrugët e Tiranës dhe në çdo cep të Shqipërisë. Vlen të theksoj sërishtm se shtypi i huaj dhe veçanërisht ai në SHBA është burimi më objektiv i informacionit që ka ekzistuar ndonjëherë; nuk janë gazetat amerikane njësoj si agjensitë e informacionit në Tiranë që janë të blera para dhe mbrapa.

-Shpesh denonconi ministra të përfshirë në skandale, cila është tema që po investigoni tani?

Aktualisht jam duke investiguar mbi llogaritë bankare që zoti Edi Rama, Kryeministri i Shqipërisë, ka në posedim të fshehura jashtë Shqipërisë ku ai dyshohet të ketë disa llogari bankare me emra të huazuar, vetkuptohet në Panama dhe Ishujt Karaibe.

-Për cilin nga ministrat keni grumbulluar më tej fakte kompromentuese?

Në fakt ministri i Jashtëm i Republikës së Shqipërisë, zoti Ditmir Bushati, jo vetëm që është kapur në bordello burrash në Brazilia, por ka fjetur edhe me një prostitutë minorene në Panama-city; këto informacione janë të vërtetuara katërciperisht nga rojet private që punonin në hotelin ku zoti Bushati është dëfryer me ditë të tëra në 2015. Në vazhdim dua të ndaj me ju faktin se edhe ministri Damian Gjiknuri është një investitor dhe pronar i apartamenteve në kullat më të larta në Qytetin e Panamasë. Bëhet fjalë për apartamente në Luxor Toëers gjithashtu ka hyrje edhe në Sunrise Toëer. Gjiknuri është i lidhur me grupin Grupo Olloqui në qytetin e Panamasë.

-Në një deklaratë konfidenciale OSBE deklaronte para pak muajsh se pasuria e Kryeministrit Rama arrinte në 200 milionë euro, ku dhe si i pastrojnë paratë qeveritarët shqiptarë?

Politikanët shqiptarë me Edi Ramën në krye, i pastrojnë paratë në mënyra nga më të ndryshmet, disa prej tyre janë: shfrytëzimi i bankave ku George Soros është aksioner i fuqishëm, investime të ndryshme në qendra të mëdha tregtare nga Ekuadori deri në Suriname; hapja e llogarive bankare me emra të huazuar (emrat e njerëzve të tyre të afërm) nëpër banka të ndryshme si HSBC, por edhe banka të tjera ose institucione financiare jo-transparente. Mendoj se zoti Edi Rama ka më shumë se 200 milionë euro të depozituara nëpër banka të ndryshme në Karaibe dhe Amerikën Qendrore.

-A besoni se këta pushtetarë mund të kenë lidhje me organizata kriminale të huaja?

Padyshim që po, lidhjet kriminale me zotin Sajmir Tahiri, Edi Rama, Ditmir Bushati dhe ish-ministra të tjerë si Arta Dade dhe Fatmir Xhafaj të Partisë Socialiste janë dalluar për lidhjet e tyre me krimin ndërkombëtar, lidhjet e tyre me ushtrinë e Çlirimit Kombëtar (El Ejército de Liberación Nacional – ELN) në Ekuador dhe Colombia, madje këta politikanë kanë lidhjet e tyre me mafian kineze në Londër dhe me narkotrafikantë të fuqishëm në Meksikë.

Kategori
Uncategorized

Bosët janë të paprekshëm, ja 10 konstatime alarmante që Rama i mohon.

Bosët janë të paprekshëm, ja 10 konstatime alarmante që Rama i mohon

Raporti i fundit i Këshillit të Europës për drogën dhe krimin e organizuar në Shqipëri, është vërtet tronditës. Jo se thotë “e zeza mbi të bardhë”, ato që shqiptarët tashmë i dinë dhe që “media e kazanit” dhe opozita i ka denoncuar me forcë dhe fakte çdo ditë, por sepse më në fund kemi një qëndrim zyrtar të kundërt nga propaganda e qeverisë Rama. Vendosja e agravimit të situatës së kanabisit në Shqipëri, veçanërisht gjatë këtij viti paraelektoral si një kusht plus për hapjen e negociatave me BE-në, tregon se shqetësimi i lidhjeve të qeverisë aktuale me narkotrafikun, ka trokitur fort edhe në Bruksel.

Gjendja është e tillë, sa që në raport fitimet që vijnë nga kjo veprimtari kriminale janë më të larta edhe se buxheti që qeveria Rama ka planifikuar për arsimin gjatë vitit që vjen. Nga ana tjetër është ulur “çuditërisht” buxheti për organet që duhet të luftojnë këtë mafia të fuqishme. Ajo që duket se shqetëson më së shumti KE-në është fakti, se hetimet për narkotrafikun nuk shkojnë asnjëherë në nivelet e larta, te bosët e drogës duke lënë për të nënkuptuar hapur, se ata kanë mbrojtjen e policisë dhe qeverisë.

Syri.net po ju sjell  10 nga konstatimet më alarmuese, që përmban ky raport i fundit I KE-së prej 117 faqesh:

Të ardhurat ilegale nga bimët narkotike, Kanabis Sativa në Shqipëri zënë 2,6% të Prodhimit të Brendshëm Bruto. krahasuar me 0.07-0.19% për vendet si Franca, Gjermania, Italia dhe Mbretëria e Bashkuar.

Industria e drogës në Shqipëri xhiron të njëjtën vlerë sa gjithë sektori i arsimit publik dhe privat, ose ai I hotelerisë dhe restoranteve .

Në total për 2017, edhe pse ndër sektorët me peshën kryesore të buxhetit të shtetit me 7.47% ose rreth 20 miliardë lekë, ministria e Brendshme rendit dikasteri i katërt sa i përket ndarjes së fondeve për vitin e ardhshëm.

Hetimet dhe procedimet nuk arrijnë deri në nivelet më të larta të zinxhirit të drogës dhe nuk shoqërohen sistematikisht me hetime paralele financiare.

Sipas organeve të specializuara të OKBsë, përfitimet nga tregtia e paligjshme e opatit vazhdojnë të mbeten nxitës të rëndësishëm financiar për grupet e organizuara kriminale në Shqipëri. Të ardhurat ilegale të narkotikeve përbëjnë një përqindje të rëndësishme të GDP së Shqipërisë.

Prirjet e fundit kanë treguar se kultivimi i kanabisit kryhet edhe në serra. Nevojiten më shumë përpjekje për të përmirësuar asgjësimin e plantacioneve me kanabis.

Në fushën e trafikimit të drogës, në vitin 2015 janë sekuestruar 36.9 kg drogë të llojit heroinë, mbi 11 ton marijuanë dhe 27.1 kg kokainë, kundrejt 73.5 kg heroinë, 97 ton marijuanë dhe 10.3 kg kokainë të sekuestruara në vitin 2014, pra ka një rënie të theksuar të sekuestrimit.

Hetimet dhe procedimet nuk arrijnë deri në nivelet më të larta të zinxhirit të drogës dhe nuk shoqërohen sistematikisht me hetime paralele financiare.

Policia dhe prokuroria nuk kanë mundur që të identifikojnë grupet kriminale që fshihen pas kultivimit dhe trafikimit të drogës dhe rrallë herë sigurohet ndjekja efikase gjyqësore në ndjekjen penale.

Ky raport mbulon periudhën nga tetor 2015 deri në shtator 2016. Ai bazohet në të dhëna të marra nga në një larmi burimesh, përfshirë kontributet e Qeverisë shqiptare, Shtetet Anëtare të BE-së, raportet e Parlamentit Evropian dhe informacione nga organizata të ndryshme ndërkombëtare dhe joqeveritare.

Kategori
Uncategorized

Fidel Castro kundërshtoi pavarësinë e Kosovës dhe u tall me vizitën e Bushit në Shqipëri.

Fidel Castro, lideri legjendar kuban, i cili u nda nga jeta gjatë së premtes, ka treguar vazhdimisht interes për situatën politike në gadishullin ballkanik.

Ai madje ka refuzuar pavarësinë e Kosovës nga Serbia dhe ka dënuar ndërhyrjen e forcave amerikane gjatë luftës. Në një artikull të vitit 1999 në gazetën e partisë komuniste “Granma”, Castro shprehet se ndërhyrja ushtarake ishte thjesht një tjetër shembull i “imperializmit amerikan”, transmeton lajmi.net.

Ai e quajti sulmin “luftën më burracake të historisë” dhe “një betejë kolosale kundër sovranitetit” të Serbisë.

Në vitin 2007, ai madje u tall me vizitën e ish-presidentit amerikan George W. Bush në Shqipëri, duke publikuar një editorial me titull “Tirani viziton Tiranën”.

Ai bëri një deklaratë në favor të pavarësisë së Kosovës, pa respektuar interesat e Serbisë, Rusisë dhe disa vendeve të tjera evropiane. Ai i bëri leksion Serbisë se do t’i ofronte ndihmë ekonomike, nëse do të mbështeste pavarësinë e Kosovës, kultura e së cilës ka dalë nga ai vend”, shprehej Castro, i cili në vitin 2015, mori një dekoratë nga presidenti serb Nikoliq.

Kategori
Uncategorized

Rama u ngre “kurth” grekëve, ngec në “çarkun” gjerman.

KASTRIOT ISLAMI

Rama, i ndërgjegjshëm për dështimet e tij lidhur me axhendën e integrimit europian, iu drejtua një loje tipike, të vjetër ballkanike, me mashtrime, hile e tinëzare. Por, njëkohë- sisht, një lojë të trashë e mediokre, lehtësisht të kuptueshme, e të turpshme deri në neveri. Shqiptarët që e njohin mirë, e kuptuan të parët, por s’ishte aspak e vështirë të kuptohej edhe nga partnerët, sepse ishte realisht shumë e trashë, deri e pabesueshme për të gjithë.

Vendet dhe drejtuesit e tyre, me mentalitet europian, s’arrinin ta besonin që Kryeministri i një vendi kandidat për në BE, sado i varfër, ndonëse me qeveritarë të korruptuar e të lidhur me krimin e drogën, do të programonte një provokim të tillë të shëmtuar. Megjithatë, qetësisht e shmangën dhe reaguan me largpamësi.

1. RAMA DRITËSHKURTËR SULMON OPOZITËN SI TRADHTARE PËR ÇËSHTJEN E INTEGRIMIT…

Rama dhe ministri i tij i Jashtëm, i paaftë e bufon, por hileqar e tinëzar, kishin dijeni të plotë nga homologët e tyre europianë se Shqipërisë do t’i ofrohej një raport i Komisionit Europian, me një gjuhë premtuese për të nxitur optimizëm te shqiptarët që vazhdojnë të mbështesin fuqimisht anëtarësimin në BE, por me përmbajtje realiste, ku të gjithë dukuritë negative dhe mosarritjet e qeverisjes Rama do të mund të lexoheshin në trajtë eksplicite, implicite, apo edhe mes rreshtave. Ndërsa trajta më eksplicite ishte lënë të thuhej në ditët në vijim dhe përfundimisht në mbledhjen e Këshillit Europian të kryetarëve të shtetit, në mesin e dhjetorit 2016.

Kështu ndodhi e do të ndodhë edhe në ditët në vijim. Mediokriteti e marrëzia zunë vend në sjelljet e Ramës e të ministrit të Jashtëm, ndërkohë që sapo doli raporti i progresit të Komisionit Europian, duke humbur deri arsyen e sulmuar “tradhtare” opozitën që ngriti modestisht shqetësimet madhore me idenë e bashkëpunimit për të zvogëluar të gjithë pengesat e ngritura nga qeverisja e korruptuar, kriminale dhe kanabiste e Ramës…

Deri këtu marrëzia do të mbetej në terrenin shqiptar, me sjelljet tipike të vjetra, ku përfshiheshin mashtrime, kërcënime, sharje, ofendime, për të bërë të besueshëm te publiku shqiptar gënjeshtrën e radhës se “…Rilindja ka punuar shumë mirë, prandaj negociatat do të hapen pa asnjë kusht…”, kurse opozita “tradhtare” që po vrapon nëpër Europë për të minuar hapjen e negociatave është kundër. Një sjellje e pështirë për drejtuesin e një qeverisjeje të dështuar në sytë e shqiptarëve e të ndërkombëtarëve…

2. RAMA PROVOKON GREQINË, DUKE I NGRITUR MARRËZISHT NJË KURTH TË TRASHË…

Sherret e marrëzitë e Ramës ka kohë që kanë dalë jashtë vendit, jashtë shtëpisë. Natyrisht. kulmin e një sjelljeje mediokre e infantile në politikën e jashtme Rama e arriti duke futur hundët në fushatën elektorale të vendit më demokratik të botës dhe duke vendosur pa fund baste se kandidati fitues si President i SHBA-ve, të cilin e cilësoi “turpi i civilizimit”, do të humbte. Po le të kthehemi te çështja e integrimit. Duke ditur shumë mirë se vendet anëtare të BE-së, nisur nga Gjermania, të cilat kanë të gjithë informacionin për situatën në Shqipëri, do të stigmatizonin të gjitha aspektet negative të qeverisjes së tij dhe do të shpreheshin një ditë, njëlloj siç u shpreh deputeti gjerman apo ai austriak, Rama u përpoq që të fuste në kurth Greqinë, përmes një provokimi naiv.

Provokimin e tij Rama e ngriti duke i mëshuar fuqimisht e marrëzisht kartës nacionaliste… dhe sulmuar ashpërsisht Greqinë, duke menduar se ajo do të reagonte duke u shprehur kundër hapjes së negociatave, me argumentin e keqtrajtimit të minoritetit, ngritjen e çështjes çame dhe Himarën… Më tej kjo kartë nacionaliste do të përdorej në zgjedhjet e ardhshme, duke pohuar se “opozita tradhtare” nga brenda dhe “Greqia që s’mund të bëjë siç ka bërë deri tani” nga jashtë u bashkuan për të penguar anëtarë- simin e Shqipërisë në BE…

3. GREQIA ME QETËSI IU SHMANG PROVOKIMIT…

Këtu qëndron edhe injoranca, marrëzia e poshtërsia e Ramës. Injoranca, sepse ai nuk e di mesa duket se Greqia është një anëtare tashmë e vjetër e BE-së, që zotëron të gjithë informacionin për qëndrimet e vendeve të tjera, edhe ato ndaj hapjes së negociatave me Shqipërinë. Marrëzia sepse kështu po provokonte një shtet me të cilin ka shumë arsye që qeveritë përkatëse, edhe kur shfaqen probleme/shqetësime, duhet të bëjnë maksimumin që të krijojnë klimën për t’i zbutur/ sheshuar/zgjidhur ato. Dhe poshtërsia ishte se kjo sjellje provokative do të ishte e përkohshme dhe fill pas kësaj ai me shumë gjasa do të shkonte në Athinë për t’u servilosur dhe lëpirë.

Sepse Rama s’ka asnjë ndjesi patriotizmi apo nacionalizmi, dhe si i pafe tipik, gjithçka e bën vetëm në funksion të pushtetit personal. Natyrisht këtë provokim të trashë, mesa duket, pala greke e kishte klasifikuar të tillë pas një analize të thellë. Dhe prandaj Greqia mbajti një qëndrim shumë të matur e veproi me qetësi, në vijimë- si të qëndrimeve të saj të mëparshme lidhur me integrimin e Shqipërisë në BE, duke kërkuar bashkëveprim të arsyeshëm me qeverinë shqiptare, për zgjidhjen e të gjitha çështjeve, sipas paketës së propozimeve tashmë të vendosura prej saj në tavolinën e palës shqiptare prej kohësh. Kështu do të dështonte edhe ky provokim i trashë për të futur në kurth Greqinë. Por, shumë shpejt, madje pa ardhur mbledhja e Këshillit Europian, Rama dështak do të ankohej se po ngecte në “çarkun” gjerman, ndonëse përpëlitet në mënyrë mjerane për të dalë prej andej…

3. RAMA KA NGRITUR ALIBINË E MARRËDHËNIEVE SPECIALE ME KANCELAREN GJERMANE…

Çdo sjellje e turpshme mashtrimi e ka fundin të shpejtë. Rama u përpoq të keqpërdorte marrëdhëniet me Gjermaninë dhe më konkretisht ato me Kancelaren gjermane, duke përhapur përmes medias së tij klienteliste e deri të sëmurë dizinformuese e plot mashtrime, lloj-lloj copëzash bisedash konfidenciale e deri rrëfenja për barcaletat që tregonte në darkat me kryeministrat e vendeve të Ballkanit, rreth tryezës me Kancelaren Merkel.

Disa nga këto marrëzi, “udhëheqësi i madh” do t’i tregonte duke i vendosur në gojën e Vuçiçit, i cili do ta cilësonte “kaporalin tonë” si “lider global”. Kulmi do të arrinte deri aty, sa një gazetë zvicerane do të tregonte “përleshjet kavalareske” mes tij dhe Vuçiç për të fituar “zemrën” e Kancelares. Të gjitha këto bëheshin për të maskuar dështimet dhe krijuar perceptimin se gjithçka shkon për mrekulli me qeverisjen e tij dhe korrupsioni, lidhja e krimit me qeverinë e tij dhe kultivimi i kanabisit janë thjesht e vetëm paranoja të opozitës. Por edhe në këtë rast dominoi mediokriteti e injoranca në kalkulimet e tij politike, natyrisht edhe verbëria për shkak të delirit për pushtet.

4. RAMA NGEC NË “ÇARKUN” GJERMAN…

Rama s’arriti ta kuptonte asnjëherë se Gjermania është shteti më serioz dhe i përgjegjshëm i Europës dhe s’mundet kurrë të vihet në dispozicion të interesave meskine për pushtet personal të Ramës. Se Gjermania, ndonëse ka një qëndrim të qartë për anëtarësimin e Shqipërisë dhe të shqiptarëve në BE, s’do të mund të mbyllte sytë asnjëherë ndaj një qeverisjeje korruptive, kriminale dhe kanabiste të Ramës apo kujtdo tjetër. Për njerëzit seriozë dhe me eksperiencë në Shqipëri, qëndrimin gjerman ishte i pritshëm, i qartë, realist, domethënës, ndërkohë që Rama do të surprizohej, ose të paktën do të përpiqej të jepte këtë përshtypje.

Dhe kjo për shkak të verbërisë nga pasurimi i paligjshëm dhe mediokriteti ekstrem. Ai deri në fund ka besuar dhe beson se me manierat e tij apo stilin korruptiv do të mund të fuste në thes Gjermaninë apo të blinte heshtjen e saj. Ai do ta paraqiste sjelljen e Gjermanisë si një skemë spekulimi të Bashës (gjë që do të shprehej edhe në Tuiter) me shpresën se do t’i shpëtonte “rënies në çarkun” gjerman pas bisedës së ardhshme me Kancelaren Merkel, duke besuar gënjeshtrat e veta me argumentin se “zonjën e hekurt” ose e kanë keqinformuar, ose ka arsye për kushtet e hapjes së negociatave që s’lidhen me “qeverisjen e tij të mrekullueshme”. Të presim marrëzinë e tij të radhës pas takimit me Merkel…

4. NË VEND TË PËRFUNDIMIT: BE MBAN HAPUR DERËN PËR SHQIPTARËT, DUKE STIGMATIZUAR SI PENGESË QEVERISJEN E KORRUPTUAR, KRIMINALE DHE KANABISTE…

Mesazhi nga Brukseli përmes raportit të Komisionit Europian dhe mesazhet e para nga Gjermania, Austria, e vende të tjera kanë qenë dhe janë realiste e të qarta. Mesazhi themelor është se Shqipëria do të bëhet anëtare e BE-së. Koha është në duart e vet shqiptarëve. Dhe më konkretisht kjo do të ndodhë vetëm atëherë kur qeveria e Shqipërisë të ketë hedhur hapa të besueshëm e të pakthyeshëm në luftën kundër korrupsionit, në betejën për ndarjen e krimit nga politika, kur të jepen shenja të qarta se qeveria është shkëputur plotësisht nga kultivimi i kanabisit, kur Reforma e Drejtësisë të japë rezultatet e para e Drejtësia të mos kapet nga qeveria, dhe vetëm nëse zgjedhjet e ardhshme do të bëhen të lira e të ndershme, mbi bazën e një Kodi Zgjedhor të reformuar konsensualisht.

Kategori
Uncategorized

Mjeranat e politikës shqiptare u rreshtuan gabimisht.

Shkruan: Ajet Delaj, New York

Kush ka pasur rastin te shikoje reportazhin apo te lexoje librin “Clinton Cash” te autorit Peter Schweizer do te kuptoje me mire rendesine e rotacionit te pushtetit ne Washington, Pra, domosdoshmerine e ketij rotacioni duke permbushur plotesisht sentencen e Presidentit Lincoln: “ Menyra me e mire e shendoshjes se pushtetit eshte vota e lire e popullit”.

Amerika me presidentin Trump futet ne stad te ri te demokracise sepse premtimet e presidentit Trump dhe mbeshtetja qe mori nga populli amerikan ishte per nje demokraci transparente reale duke thyer status- quo-ne qe siç tregoi fushata elektorale se standartet demokratike e pluralizmi politik vertete kishin qene ne prag te falimentimit.

Filozofia e lidershipit te ri me Presidentin Trump eshte diçka krejt tjeter nga vazhdimsia e se paku 50 viteve te fundit ku nuk lihen pa cekur asnje nga fushat jetike te shoqerise amerikane dhe me siguri triumfi i kesaj filozofie do te ndikoje ne gjithe boten ku pa dyshim Evropa eshte me e ekspozuar per vete faktin e lidhjeve dhe vlerave te ndersjellta qe evropianet ndajne me Ameriken.

Politika aktuale shqiptare, partnere e denje e status-quos-e tashme te rrezuar ne Washington ku te dy palet nuk mund t’i quaj krahe politik sepse ata qe menaxhoheshin nga fondacioni – shoqeria e hapur liberale e Sorosit dhe mik per koke kishin Podesten ndodhen vertete tani ne det te hapur pa busull idologjike e as praktike.

Kjo klase politike shqiptare ne nje bote qe po leviz me shpejtesi nga demokracia liberale drejt asaje reale jo vetem nuk eshte ne funksionin qe duhet te kete ne raport me shoqerine dhe kombin por realisht po behet e rrezikshme duke kercenuar seriozisht marredhenjet strategjike me kombin amerikan e natyrshem edhe sigurine kombetare ne nje bote te paqendrueshme e ne ndryshim marramendes.

Mediat dhe portalet shqiptare te sponsorizuara drejteperdrejte nga kjo politike pa busull e madje e korruptuar dhe nen friken e ballafaqimit me popullin shqiptar dhe frymen e re qe me siguri do te vije shpejt nga pertej oqeanit gjurmojne dhe botojne gjithçfare budalliqesh qe vjen ndesh me vizionin dhe vullnetit e popullit amerikan duke u rreshtuar me te njejten bindje me mitigashet 20 dollaresh qe shihen edhe pak dite ne disa rruge te Amerikes.

Presidenti Amerikan i zgjedhur tashme me mbi 300 vota elektorale pret sipas kushtetutes Amerikane 20 Janarin per te marre detyren dhe per kete po punon seriozisht dhe fort çdo dite ne funksion te ndertimit te nje ekipi sa ma perfaqesues e dinjitoz. Shqiptaret dhe kryesisht politikanet shqiptare duhet te sqarohen se nuk do i bien bo…..dashit sepse kolegji elektoral vendos vetem atehere kur kandidati fitues ka 269 vota perfaqesuese. Prandaj, eshte parashikuar kolegji elektoral nga baballaret e kombit amerikan ne menyre qe Amerika kurre te mos mbese pa president.

Madje mentaliteti dhe karakteri i kombit amerikan shkon deri atje sa asnje antar i kolegjit nuk i bie ndesh vullnetit te popullit te shtetit te tij qe e ka derguar aty duke mos i dhene mundesine fituesit te beje 270 vota dhe pas kesaje presidentin e vendos vota e dhomave te bashkuara te kongresit. Kjo eshte Amerika dhe jo me kot jane lideret e botes sepse e meritojne te jene ne krye te botes.

Çfare kujtoni se amerikanet jane si shqiptaret qe per turp te atyre qe e kerkojne dhe atyre qe e shesin voten me nje thes miell? A nuk ishin mediat e majta ne Amerike dhe Shqiperi qe shpresuan se konventa e repuplikaneve nuk do emronte Donald J. Trump per president , sepse kishte marre votat e repuplikaneve ne tere Ameriken dhe a nuk ishin mediet shqiptare qe naten e daljes se Anglise nga Evropa deri ne 12 te nates me Ameriken? Pra, deri ne 6 te mengjesit mashtronin shqiptaret se Anglia kishte votuar te qendronte ne Union.. Boll me se u bete gazi i botes dhe po turperoni nje komb te tere sepse ju per vete keni kohe qe nuk turperoheni me!

Te majtet si perfaqesues dinjitoz te buxhaqeve po e tregojne edhe nje here se jane mjerana duke e rreshtuar veten se bashku me protestuesit e komunistit Sorros qe marrin nga $20 dollare ne ore per te protestuar ne rruge.

Kategori
Uncategorized

Për kryeministrin Edi Rama, “Greqia partner strategjik”, kurse për Çamerinë, varr tragjik!

Shkruan: Prof. Dr. Mehdi Hyseni

Barometri diplomatik

*** Amerika dhe NATO-ja janë partnerë strategjikë të Shqipërisë, jo Greqia, as Serbia, as Mali i Zi e as Maqedonia !

*** Sikur Shqipëria ta kishte “partner strategjik” Greqinë, çështja e Çamërisë, do të ishte zgjidhur, të paktën që nga hapja e Shqipërisë ndaj Greqisë dhe ndaj vendeve të tjera fqinje ballkanike (1990-2016).

Sipas kryeministrit Rama: “: Greqia është partner strategjik, me të cilën kemi shumë gjëra për të ndarë së bashku. Interesat e shqiptarëve dhe grekëve janë më të mëdha se atë që mund të na bëjnë këto çështje, të na ndalojnë të ndërtojmë së bashku një të ardhme me të mirë.” (http://klankosova.tv/edi-rama-per-camerine-himaren-shqiperine-natyrore-erdoganin-video/).

Ky konstatim, kushtimisht, mund të pranohet vetëm në kuptimin e bashkëpunimit të biznesit ekonomik, tregtar, mund të thuhet se Greqia “është partner strategjik” i Shqipërisë, por jo, edhe në atë kombëtar, politik, diplomatik dhe ushtarak, në asnjë mënyrë.

-Logjikisht, sikur Greqia të kishte qenë ndonjëherë (gjatë historisë së saj të derisotme) “partner strategjik i Shqipërisë”, ajo nuk do ta kishte pushtuar, aneksuar dhe kolonizuar Eprin ilirik-shqiptar, si dhe nuk do kishte bërë gjenocid (sikurse Serbia) ndaj qindra e mijëra shqiptarëve, të cilat me zjarr dhe me bajoneta i dëboi nga shtëpitë dhe nga tokat e tyre ilirike styrgjyshore shqiptare. Këtë tragjedi të hidhur historike të shqiptarëve e provon edhe problemi i pazgjidhur i Çamërisë.

Sikur Athina të ishte “partner strategjik” i Shqipërisë:

1) Greqia nuk do të kishte paktuar me Bullgarinë, me Serbinë dhe me Rusinë për ta copëtuar Shqipërinë dhe për t’i shfarosur shqiptarët në trojet e tyre etnike të Epirit ilirik;
2) Greqia nuk do të kishte ende në fuqi “Ligjin e Luftës” dhe Platformën e “Megali- idesë”;
3) Greqia, do të kishte lejuar mbi një million shqiptarë, që të riatdhesoheshin në shtëpitë dhe në tokat e tyre në Çamëri, si dhe do t’u njihte të drejtën e tyre ligjore për dëmshpërbilimin e pronave të tyre;
4) Greqia do të kishte njohur të drejtat dhe liritë e pakicës kombëtare shqiptare;
5) Greqia nuk do t’ia kishte imponuar Shqipërisë mitropolitin grek Anastas Janullatos në krye të Kishës Ortodokse Autoqefale Shqiptare (1991-2016);
6) Greqia, do të lejonte hyrjen e çamëve për t’i vizituar të afërmit, shtëpitë dhe pronat e tyre në vendlidnjen-Çamërinë shqiptare.

Tirana ende nuk ka strategji gjithëkombëtare shqiptare, sepse nuk ka zgjidhur asnjë problem të shqiptarëve të kolonizuar në Ballkan (1990-2016).

Ia vlen të theksojmë se, gjatë kësaj periudhe 26-vjeçare, strategjia e Shqipërisë karakterizohej në dy segmente kryesore të saj : 1) Fokusimi i saj për të aderuar në Bashkimin Evropian (BE), integrimi në NATO (2009) dhe 2) Afrimi dhe bashkëpunimi ekonomiko-tregtar, politik dhe kulturorr me vendet fqinje (Greqi, Serbi, Maqedoni dhe Mali i Zi). Kjo është e tëra e strategjisë së Tiranës zyrtare. Ky është suksesi dhe pozitivja e strategjisë shtetërore të Shqipërisë(1990-2016).

Ndërkaq, për sa i përket strategjisë gjithëkombëtare shqiptare, që nënkupton riaktualizimin dhe ndërkombëtarizimin e zgjidhjes së çështje koloniale shqiptare në Ballkan, as kjo qeveri me Edi Ramën në krye nuk ka kurrfarë strategjie të ndërtuar, veç disa deklaratave dhe intervistave retorike të kryeministrit Edi Rama (për motive dhe për qëllime të marketingut të brendshëm politik, të vjeljes së votave dhe të inetresave të tjera partiake dhe shtetërore karrieriste), pa asnjë efekt pozitiv qoftë diplomatik a politik te qeveritë e Greqisë, të Serbisë, të Maqedonisë dhe të Malit të Zi, të cilat, deri tani nuk kanë dhënë asnjë “shenjë të gjelbër” për zgjidhjen e çështjeve dhe të problemeve ekzistuese ndërshtetërore (me bagazh të së kaluarës historike dhe gjeopolitike më se njëshekullore).

Derisa mungon një strategji e këtillë gjithëkombëtare nga ana e Tiranës zyrtare, nuk mund të konfirmohet se qeveria e Edi Ramës ka ndonjë strategji konkrete për zgjdhjen e çështjes çame, pavarësisht se çfarë ai deklaroi në intervistën dhënë analistit të njohurt grek Alexis Papahelas për TV “Sky”, më 23 nëntor 2016.

Intervista e Ramës, të riformulohet në akt zyrtar të qeverisë së Shqipërisë dhe t’i dërgohet qeverisë së Greqisë

Ndryshe, nuk do të ketë kurrfarë efekti dhe rëndësie për zgjidhjen e problemeve të theksuara në përmbajtjen e saj, edhe pse ishte e ekulibruar në kuptimin diplomatik në frymën e mirëkuptimit dhe të fqinjësisë së mirë dhe paqësore mes dy vendeve. Kjo është e pranueshme, edhe sipas së drejtës ndërkombëtare, që shtetet anëtare të OKB-së,mosmarëveshjet dhe problemet e tyre t’i zgjidhin me mjete dhe në mënyrë paqësore.

Mirëpo, për ta konkretizuar këtë intervistë, kryeministri Edi Rama, nevojitet, që përmbajtjen e saj ta hedhë në një akt immediat zyrtar të qeverisë së Shqipërisë dhe, të njëjtën t’ia dërgojë për shqyrtim qeverisë së Greqisë. Ky potez, do të dëshmonte se qeveria e Ramës vërtet është einteresuar dhe ka strategjinë e saj për zgjidhjen në pako të problemve mes dy vendeve. Ndryshe, me intervista, me deklarata, me komente dhe me analiza deklarative sensacionale dhe atraktive për opinionin medial , nuk zgjidhen problemet historike, poltike, kombëtare dhe shtetërore të Shqipërisë (1878-2016), sado qofshin kuptimplote dhe të justifikushme.

Pra, qeveria e Shqipërisë është ajo që zgjidh problemet ndërshtetërore me vendet fqinje, jo shtetarët dhe liderët politikë me deklaratat dhe me intervistat e tyre për interesa, për motive dhe për efekte politike retorike.

Kategori
Uncategorized

Nexhmije Hoxha ishte anëtare e Partisë Fashiste.

Publikohet dokumenti, Nexhmije Hoxha ishte anëtare e Partisë Fashiste

Nexhmije Hoxha para se të bëhej një komuniste e devotshme ka aderuar në Partinë Fashiste. Ky dokument është publikuar nga studiuesi Kastriot Dervishi.

“Meqë tani jemi në prag të 29 nëntorit “të lavdishëm”, për të gjithë antifashistët e vërtetë apo false, po postoj për njohje e ndërgjegjësim dokumentin e regjistrimit në Partinë Fashiste të zonjushës Nexhmije Xhuglinit. Ky dokument është i datës 10.11.1941. Dokumentin e kam publikuar në librin tim “Historia e lëvizjes komuniste në vitet 1924-1944 dhe formimi i PKSH-së”, shkruan Dervishi.

Dokumenti në fjalë si dhe disa të tjera rreth saj, ruheshin nga Enver Hoxha.

Image

Kategori
Uncategorized

Kush e solli Gunther Krichbaum.

Kush e solli Gunther Krichbaum?

Kush e solli Gunther Krichbaum? Askush nuk e mori përsipër ftesën për deputetin gjerman Gunther Krichbaum. Ai erdhi befas në këtë pragfestash i paftuar, me një lajm të keq dhe vetëm pak ditë përpara vendimit për hapjen e negociatave. Po nëse vendimi do të ishte njësoj negativ, çfarë e shtyu deputetin gjerman të bëjë lajmëtarin e së keqes? Kush e ftoi në Tiranë për të na treguar sa largët do të jetë hyrja e Shqipërisë në Europë? Deri tani nuk ka asnjë shpjegim zyrtar. Vetëm Edi Rama, i akuzuari kryesor, dha një version.

Atë se ka ftuar Lulzim Basha, pasi e ka bindur skutave të Europës që të shante qeverinë. Dhe duke sharë qeverinë izolon Shqipërinë. Por përsëri ka shumë pikëpyetje. Pse do ta sillte Lulzim Basha gjermanin në Shqipëri, kur i mjaftonte vota e tij në bundestag që ta vinte Ramën përpara përgjegjësisë për dështimin? Ky thriller politik nuk është i rrallë në trojet tona. Ne kemi parë në 25 vitet e fundit, diplomatë e sharlatanë, deputetë e mashtrues, kryeministra e diktatorë që vijnë për llogari të një partie apo koalicioni, bëjnë fushatë, marrin shpërblimin e kripur që del nga xhepat e shqiptarëve dhe ikin. Një mani, një modë e politikanëve shqiptarë që t’u mbushin mendjen e t’u kërkojnë votat zgjedhësve nëpërmjet të huajve. Një mani që e ka një shpjegim. Shpjegimi nis me 7 pikat e parashtruara nga deputeti gjerman. Nuk ka asgjë të re ndër to.

Një pjesë janë pasqyruar, edhe pse jo qartësisht në progres-raportin e këtij viti. Por, mjafton të shohësh çështjet për të kërkuar fajtorët dhe do të zbardhet enigma, se kush e solli Gunthr Krichbaum në Shqipëri. Pika e parë, reforma e papërfunduar në drejtësi. 7 ligjet që plotësonin ndryshimet kushtetuese tashmë janë miratuar. Zbatimin e reformës e pengon vetëm Vettingu, ligji që është në Gjykatën Kushtetuese pas padisë së Partisë Demokratike. Hapat mbrapa në luftën kundër drogës, akuzojnë qeverinë që me ose pa qëllim e lejoi kulturën e kanabisit të shndërrohej në kulturën zyrtare të bujqëisë, zgjedhjet e lira, janë problemi i çdo qeverie që nuk e pranon ditën e gjykimit, por edhe i gjithë klasës politike, që nuk heq dorë nga monopoli i kontrollit mbi procesin zgjedhor. Përgjegjësinë për moszbatimin e dekriminalizimit, Edi Rama e ka marrë përsipër me qejf. Asgjë e re.

Këto janë akuzat që Rama dhe Berisha shkëmbejnë çdo të enjte, dhe çdo të enjte shqiptarët, ose mbeten të paqartë ose të paperfaqësuar, ose nuk e kuptojnë i kujt është faji, ose e kuptojnë që faji është i të gjithëve dhe parlamenti nuk i përfaqëson më. Mbyllin veshët dhe refuzojnë të dëgjojnë retorikën e përditshme politike. Kjo i detyron palët të ndryshojnë aktorët e spektaklit. Sjellin aktorë të huaj, që të tërheqin vëmendjen, që t’i bëjnë të besueshme akuzat dhe të kenë efekt në votën e zgjedhësve. Ata e dinë që nuk mund të dalin në zgjedhje me fytyrën dhe me fjalët e tyre, e dinë që koha e tyre po merr fund me shpejtësi, e dinë që shqiptarët tashmë i kane kapur duke u vjedhur paratë nga xhepat dhe, me ato para që janë kapur, lobojnë nëpër botë, blejnë aktorë të huaj për çdo seri të re. Krichbaumin e sollën të gjitha bashkë, e solli klasa politikë që qeveris keq, korruptohet, fut dorën në xhepat e shqiptarëve dhe del me thasë me para të blejë lobues të rinj.

Edi Rama, përpara se të akuzojë Lulzim Bashën, duhet të shpjegojë pse raporti i Guardia di Finanza për kanabisin nuk përputhet në asnjë rresht me raportet e Brukselit dhe Ëashingtonit, pse kryetarja e delegacionit të BE ne Tiranë flet me një gjuhë tjetër nga ajo e Brukselit, duhet të shpjegojë pse nuk e luftoi mbjelljen e kanabisit,pse e bëri kulture dhe politikë zyrtare mbjelljen dhe trafikimin, pse kriminelët vazhdon t’ i mbajë afër si skifterët e ditës së zgjedhjeve, pse e ka renditur shqipërinë në hartën e vendeve problematike për krimin e organizuar. Në vend të këtyre shpjegimeve,me siguri do të programojë një tjetër shfaqje bajate me një tjetër personazh. Shhfaqje bajate që paguhen shtrenjtë me paratë e qytetarëve më të varfër në Europë dhe nuk kanë më as efektin që kërkojnë, përkundrazi shtojnë dëshpërimin e atyre që ende besojnë se mund të dalë ndonjë zgjidhje nga kutitë e votimit. Megjithatë Krichbaum, pavarësisht kush e ka sjellë, tingëllon kaq i vërtetë dhe i paanshëm për shqiptarët.

Lexo edhe

Kategori
Uncategorized

Ish-kryetari i PD së Vlorës: Më vunë pistoletën zastava te koka.

Ish-kryetari i PD së Vlorës: Më vunë pistoletën zastava te koka

Ish kryetari i Partisë Demokratike të Vlorës, Moisi Meminaj, shkruan sot se një pjesë e strukturave në këtë zonë i janë bashkuar PBDNJ-së.

Statusi në facebook i Meminaj:

Me zastava te koka !!!
Sepse ne i dinim pasojat e riorganizimit prandaj dhe folem. Demokratet e Vlores ishin nder te paret qe folen me ze dhe figure. Shqetesimin e tyre te argumentuar mbi pasojat e riorganizimit ja percollen edhe kryetarit Basha me ane te nje Peticioni.
Ne emer te demokrateve fola dhe une, jo per te ruajtur karriken e kryetarit, absolutisht jo. Jam shprehur kunder riorganizimit duke e quajtur Denim Koletkiv pa Gjyq, kam kerkuar te mos preknin strukturat pasi moren ate qe deshen ne PD dega Vlore, Ju kam thene: Kursejini seksionet.
Si reagoi PDSH; shperfilli totalisht kerkesat e domokrateve. Me thane se po flisja njesoj me gjuhen e kundershtarit, gati , gati te me shpallnin armik te popullit, pse thashe te verteten.
E verteta eshte e hidhur!
Por cfare ka ndodhur realisht me procesin riorganizimit te deges Vlore ?
A kane qendruar shqetesimet e demokrateve te Vlores?
Po e nis me Himaren!!!
Ne analizen pas zgjedhore me 1 Nentor 2015, nder te tjera jam shprehur se me orientim nga lart strukturat tona rast pas rasti u jane bashkangjitur aleateve dhe ne rastin e Himares me PBDNJ, efekti i se ciles perfshiu dhe Hore –Vranisht ku struktura tona bashkepunuan hapur me kandidatin e OMONIAS Bejleri.
Pra procesi i shkrirjes se strukturave tona me ato te OMONIA-s kishte filluar qysh heret, tashme vecse po konkretizohet. Kryetari i Grupseksionit Himare jo vetem militant historik por edhe nje patriot i flakte zevendesohet jo me vot por komandohet nga Kreu i Grupit te Punes me ato te Omonias , mundsisht lidhje gjaku dhe biznesi me perfaqesues te MAVI.
Gjithashtu kane komanduar edhe nje tjeter ne Lukove duke anashkaluar vullnetin e strukturave.
Cfare po ndodh ne Vlore ???
Situata ne Vlore eshte edhe me kaotike, kryetar e sekretar seksionesh militant prej 26 vitesh jane perjashtuar nga procesi zgjedhor, jane zevendesuar ne tavoline me servile, sahanlepires e bij komunistesh. Kryetar grup-seksioni jane skualifikuar pa arsye nga procesi i rizgjedhjes.
Kryetar te grupeve te punes kane perzgjedhur kryetar e sekretar vellezer e motra, xhaxhallare e dajallare vetem e vetem te zgjidhen kryetar dege ose ne sherbim te urdhrave nga lart.
Per interesa te ngushta kontrolli mbi strukturat ndahet grupseksioni Qender ne dy pjese. Aspak ne sherbim te maksimizimit te votes ne 2017.
Dhe me keq akoma sikurse shkruajne portalet “Ne Itali te jesh ne kerkim per vrasje, droge e prostitucion dhe te besh karier ne politike kjo ndodh vetem ne Shqiperi” , dhe ky eshte rasti i nje kryetari grupseksioni i cili me bekimin e tutoreve te vet politikan por vret e po pret.
Dhe strukturat nen presion me kobure zastava te koka.
Dhe po sipas poratleve, qershija mbi torte, familjare te titullareve te deges Vlore, syri dhe veshi te Arben Ristanit, jane pjese aktive te strukturave te PDIU Vlore.
Si ta lexojme ? Marreveshje ? Shitje ?
Ne gjithe kete kaos te duket sikur PD eshte kthyer ne plack lufte dhe harrojne se ajo mbetet pasuri kombetare.
Ec e mere vesh kete pune!
Po deshe mos e beso !
Proces i deformuar =Kryetar i deformuar!
Dega Selenice???
E qete ne dukje por thelle thelle mban ere.
Kjo eshte situata reale ne PD Vlore –Selenice dhe Himare, strukturat ne te gjitha nivelet e saj jane midis dhimbjes dhe zemerimit, ankthit dhe konfuzionit!!!
Kjo nuk eshte PD qe duam!
Ditet e fundit kam degjuar me endje Kryetarin Basha per hapje te PD, belbezova me vete per cfare hapje behet fjale?
Dera e hapur ka qene !
Pasatj ne opozit ska nevoje per hapje, njerzit qe duan vijne vet, ne pushtet po do edhe shqyehe.
Mos ndoshta hapja do te sherbeje si fasho per te ndaluar rrjedhjen ???
Wait and See!!!

Kategori
Uncategorized

Absurdi: Për rrogat dalim 1.8 milionë, per vota dalim 4.4 milionë!

Sa banorë ka Shqipëria? Sa prej tyre janë zgjedhës? Sa votojnë? A kemi të dhëna të sakta apo parimi mbetet: të gjithë në listë, i gjallë dhe i vdekur?

Tabela e Zyrës së Gjëndjes Civile dërguar në KQZ tregon se zyrtarisht shteti llogarit rreth 4.5 milion banorë.

Mbi këtë bazë bëhet edhe ndarja e zonave zgjedhore (qarqe). Shqipëria 4.5 milion banorë???

Instituti i Studimeve Publike bëri një krahasim të shifrave zyrtare: Sipas Census-it 2011 Shqipëria kishte 2,800,138 banorë rezident, por sipas numërimit të fundit, (janar 2016) publikuar nga INSTAT Shqipëria ka 2,886,026 banorë, 146 mijë meshkuj dhe 142 mijë gra/vajza.

Po sipas INSTAT (2015) rreth 521,742 mijë shqiptarë janë nën moshën 18 vjeç, pra nuk janë ushtrues të së drejtës së votës.

Ndërkohë Shqipëria ka mesatarisht 1,53 – 1,75 milion votues në zgjedhjet parlamentare e lokale.

“Një shtet serioz mund të ketë mospërputhje midis 1-2 mijë emrash, për shkak të ritmit të lindjeve /vdekjeve por një shtet serioz asnjëherë nuk mund të ketë mospërputhje të dhënash që variojnë nga 2.8 milion në 4.4 milionë, pra me diferencë 1,6 milionë! Kështu i takon se popullsia e paidentifikuar zyrtarisht në Shqipëri të jetë më i madh sa numri total i banorëve të një vendi në BE, si Estonia, 2.3 herë më shumë se Mali i Zi, 4 herë më shumë se Malta, rreth 5 herë më shumë sesa banorët e Islandës, dhe me rëndësi, – i njëjtë sa numri i shqiptarëve që votojnë në zgjedhje periodike!!”

Duke llogaritur diferencat e mëdha midis të dhënave zyrtare të vetë zyrave të shtetit, imagjinoni sa e pamundur dhe pa sens rezultojnë të dhënat e tjera që dalin në referimin mbi vetë të dhënat e gabuara, p.sh, të dhënat për GDP, mbi nivelin e jetesës, mbi papunësinë, mbi praktikat sociale, mbi arsimin, mbi shërbimet sociale, mbi dokumentet e identitetit, etj, etj, etj….

“Kur kërkojmë të drejtat, kur rriten rrogat e pensionet, apo kur kritikojmë punën e qeverisë na thuhet statistika që bazohen në 1.6 milion banorë mbi 18 vjeç, kur na kërkojnë taksat na llogarisin diçka më shumë, ama kur flitet për votat papritur shumëfishohemi deri në 4.4 milionë banorë!!!”shkruhet në postimin e Institutit të Studimeve Publike

Mësimi? Thjesht dhe shqip: ka ardhur koha që ky vend të arrijë t’i numërojë banorët e tij, duke shpresuar më pas se do të na numërohet edhe vota!

Kategori
Uncategorized

Nora e Kelmendit, miti i vajzës malësore që u kthye në legjendë.

Nora e Kelemndit

Kelmendi njihet për luftime dhe bëma të mëdha nga trima dhe trimëresha, ndër to bën pjesë edhe Nora. Një malsore, të cilës Zoti përveç bukurisë i kishte falë dhe trimërinë e zgjuarsinë.
Në kohën e sundimit turk, Kelmendi ka luftuar për të mbrojtur trojet, por varfëria dhe i ftohti bënin të vetën.
Një ditë hapet fjala se kushdo që në ato ditë do të dorëzohej, qoftë burrë apo grua, do të falej dhe do të dëmshpërblehej për dëmet e shkaktuara nga lufta. Por si kusht për këtë marrëveshje kelmendasit do t’i çonin Vuçi Pashës vajzën më të bukur të kësaj zone.
Në mbledhje për të vendosur se si do t’i përgjigjen Pashës ngrihet Nora dhe thotë: “Vllazën dhe motra unë nuk e mbaj veten për më të bukurën e këtyre maleve por jam e gatshme që unë të shkoj tek Vuçi Pasha dhe të kuvendoj me të ashtu siç ai ka kërkuar. Dijeni se unë nuk e di se çfarë fati kam, por u betohem për këtë qiell e për këtë tokë se e virgjër po shkoj dhe e tillë do të kthehem”. Ditën që ajo vendos të bëhet gati të shkojë tek pashai zgjedh veshjen më të bukur që kishte gjithashtu edhe stolitë. Gjithashtu nuk harron që në brez të marrë me vete një thikë të hollë e të gjatë. Kur shkon tek kampi turk ajo flet me rojën dhe i thotë që ka ardhur të takojë Pashain për marrëveshjen. Pasha e pret me shumë kënaqësi dhe turbullohet nga bukuria e Norës. Fillojnë bisedimet për marrëveshjen dhe Pasha do që të bindë Norën për dorëzim…. Nora e kupton kur është çasti për t’i ngulur thikën drejt e në zemër Pashës.
Pasha as mundi që të pëshpëriste më. Nora shpejt e shpejt pa u vënë re largohet nga kampi turk dhe nxiton që të shkojë dhe t’u japë lajmin e mirë kelmendasve, që Pashai s’është më. Ka kaluar shumë kohë por Nora dhe trimëria e zgjuarsia e saj nuk janë harruar.
Marin Sirdani e perpiloi kët tregim simbas Prël Tom Cubit prej Selcet dhe Gjergj Alezit prej Boget. Gojëdhanat e dy Kelmendasve përkojnë me shkrimet historike të Pjeter Bogdanit, F. Lenormant-it, P.F. Arcangelo da Salto, dhe De Gubernatis-it) Nder shum pashallarë qi i lanë nji emen të zi vedit në Shqypnin e Verit per barbarizem e mizori njehet edhe nji farë a Vuçi Pashet. Mbasi ky nier i mbrapshtë me nji ushtri të madhe turke i ra kryq e terthuer Kosovës mbarë, tuj ba shka i shkojte neper mend; ba at krahinë per shkop, mësyni Kelmendin, fisin ma të fortin e asajë kohe. Bashkue nji mori ushtrijet niset ky prej Shkodret, e tuj kalue neper Shkrel, Kastrat e Rapshë të Hotit bjen në Grabom. Kushtrimue Kelmendi, betohet më shtatë e shtatdhetë, jo vetem burrat por edhe grat, mos me i ra Turkut në dorë per së gjalli. Nji tubë sish aty per aty me të leta u turren e u ndeshen me terbim n’anmik më nji lug, ku u derdh gjak i pamasë, e prandej qëme atëherë e më sod i mbet emni Breg-gjakës. Perballë njaj anmiku teper të madh Kelmendsit shkuen tuj luftue e tuj u smbrapë kadales derisa ushtrija turke zotnoi dy lugjet e Kelmendit. Atëherë, lanë disa çeta të shperdame malesh, u ngujuen me rob e robi në Nikç, në vendin qi quhet “Gjytetza e Kelmendit”. N’egercim të dameve e të trazimeve qi paten prej Kelmendsve ushtrija t’a pershkoi vendin tuj rroposë e tuj prishë gjithshkahin, kshtuqi në pak dit u ban ato vise si mos të kishte banue kurr rob i Zotit n’at dhé, shpijat zhdukë me themel, pemët pre për tokë, arnajët prishë e deri ledhet e bashtinave dermue. Por para atij mjerimit Kelmendsit nuk ishin kurrkund të lodhun. Burra e gra bishin dita me ditë e natë me natë aty ktu prej gerllatave e shkamive si të terbuem në çeta ushtarake e bajshin kërdi në ta. Tuj e pa Vuçi Pasha se me të keq ishte e kotë me shtrue at fis të fortë, mendoj me e thye me premtime. U çoi prandej lajmin se mbrenda nji jave kushdo, burrë a grue, do t’u dorzojte, jo vetem ishte i falun per shkado kishte bâ, por edhe do t’i shperblehej dâmi qi kishte pasë për shkak t’asajë lufte. Kur mbërrijti lajmi i Pashës te Gjyteza e Kelmendit ku ishte fuqija ma e madhja e tyne, Kelmendasit u mblodhen në kuvend, e mbasi nuk i shkojte asnjanit as neper mend me u dorzue me gjithse kishte hipë nji zi aq e madhe buke sa me u mbajtë i lum aj qi muejte me u ngî me lkura ahi, persriten bén qi kishin pasë bâ kur nisi lufta, “mos me i ra per së gjallit Turkut në dorë”. Posë kësajë, perforcuen edhe ndeshkimin e zakonshem të tyne—me bâ batare kedo që guzonte me bâ spionazhë a me tradhtue vendin. Me burra, n’at mbledhe, ishin edhe nji numer i mirë grash e vajzash qi ma se nji herë kishin ra në luftë e ishin da me nderë. Nji nder to, emnit Norë, e bija e njaj kryetarit, vajzë kund njâ njizet vjeçe, e bâshme, e lidhme e me nji bukuri të jashtzakonshme, e quejtun prandej edhe Nora e Bukur, lypë lejen me folë. Nxjerrë at leje, u thotë se po kje se e kishte fatin me u ndeshë vetem per vetem me Vuçi Pashën, do t’i a merrte jeten. I ati, i cili ndollej aty në mbledhje, i dha pa tjeter bekimin, veç i tha të mendohej mirë para se me bâ at hap— a me këthye me nderë a me dekë me nderë. E prekun vajza prej atyne fjalve i pergjegjë t’et faqe gjith atij burri: “Se si ka me mbarue jeta e erne, lum tata, veç Zoti e din. Ndoshta Vuçi Pasha asht jetëgjatë e jetëgjati nuk bahet jetëshkurtë, por per vedi di me thânë se qe besa e Zotit, un po shkoj e virgjën. A do të këthej e virgjën a por do të des e virgjën”. Ndërsa kjo po flitëte, krenët i lshojn syt shoqi-shoqit, e mbasi e dishin për fort të virtytshme dhe e kishin pa disa herë tue ra në luftë me ta e tue u pre me Turq si ma i miri djaloç, ke mendoj shin se edhe bukurija e saje do t’i ndimojte me u ndeshë vetem per vetem me at Pashë, të tanë nji zanit, si të marrun vesht, i thonë: “Ta priftë Zoti mbarë, o Sokoleshë!”. Me kaq kuvendi dahet, e kush shpresoj te në vepren e sajë, tjerët mjerojshin per rrezik ma fort të nderës se të jetës së sajë. Nora nuk u hutue, por marrë ngrykë t’an e ma t’afermit e vet, ‘veshet, mathet e kapistallet, e shtin nji kurqele në postavë, dhe drejtohet fill e te Pasha. Roja tuj pasë urdhnin mos me i thânë kujë gjâ po deshti me u dorzue, dhe mbasi Nora tha se ishte e çueme prej krenve me u marrë vesht me Pashen per punen e dorzimit, s’i bani fije pengimit, kështuqi mbrrijti në Tamaré, ku ishte qandra e ushtris, pa i hi ferrë në kambë. Lajmue Pasha se kush ishte e pse dojte me u pjekë më tâ, menjiherë e grishë në shatorre të vet. Aty nisë kjo me e rrejtë e me e kaçarrejt mbi mendimin e krenve. Pasha, para sajë, kishte mbetë shtang prej gojëtarfs e ma fort prej bukuris së saj, e tuj e pa kjo se i a kishte marrë mendët e tretë krejt fillin, nxjerrë me të shpejtë kurqe1in prej postavet e t’ia a rnshon dy-tri heresh lik në zemer, e pa e lanë me bâ as-ih as-uh e len shakull per tokë. Prehë kambët atëherë Nora e çan rrugës drejt kahë kishte ardhë, e roja ke e kishte pa pak orë perpara tuj kalue andej s’i bani fjalë, me mendue se ajo do t’ishte ndermjetsja e Pashës me Kelmen. Nuk vonoi shum e u perhap lajmi i vrasjes së Pashës, e ushtrija u perzie si flokët e harapit, po heroina kishte kalue n’anë të t’vetve e kishte pshtue. Kelmendsit, tuj perfitue prej asajë rase të bukur, porsa u ra muzgu, u lshuen si egercina, burra e gra, me brimë zajesh e pushke, me krizem e rrokollim shkrepash me të vojtë mendja se po shembej toka. Ushtrija tuj mos i dijtë manâ vedit muer hiken, rrugë e pa rrugë, tuj lanë nozull e gjithshka pat. Në ket pshtjellim disa çeta Kelmendasei ndoqen kambë per kambë turqit tuj i damtue per së forti, disa xûnë gryka e shtiqe e bânë rrenim në ta, tjerë rrokllojshin shkambij e shkrepa kahë kalojshin turqit lugjeve e gerllatave ei bajshin me iu dhimbët gurit e drunit. Aq kerdí u ba n’ushtri të Turkut n’at luftë neper ato vende të thyeshme, sa me t’u dukë prrallë shka u diftojte per ta, e prandej atye mbrapa mbet fjalë: “S’lufton Kelmendi, por lufton vendi”.
Çka thotë Historia?Kemi para sysh katër shkrimtarë qi flasin mbi ket luftë të pergjakshme qi bani Kelmendi kundra Turkut, e mbasi nuk munden me u pasun perdoresh letas prej kujdo veprat e tyne, po botojm shka thotë seicili veças, pse ashtu sbashkut plotsohet kallximi. Prej tyne, si ka me u pa, dishmohet numri i madh i ushtris turke tridhetë mij vetshe me nozull e municjon per ball të shum-me-thânë nândqind Këlmendasve në gjendje ke s’vé-mâ-keq buke, ndima qi paten prej grave, vrasa e Vuçi Pashës, dhe disfata e turpshme e Turqve. Posë ndonji rrethane lufte e trimnisë së heroinës, e cila, si u diftue sypri, asht e ruejtun shum bukur në traditen e fisit kreshnik të Kelmendit, perkojn shqimit me kallximin populluer, prandej mbarë rrjedha e ksajë lufte mund të xehet e vertetueme shi si e difton populli.
Pjeter Bogdani (Cuneus Prophetarum, fq.43-44) Nder shembuj të perkurmit bjen edhe këte : “Kush mundet me i ram mboh se mâ i vobek kje Vuça Pasha, i silli per të mbëledhë nji ushtri dymbëdhetë mi vetësh, nuk i mastuen shum miljon ar, se Kelmendsit, të sijt me nji za: “Eja kush ansht trim” mbledhunë afer pesqind vetë, vran Vuça Pashen, vjetit së Krishtit 1630. E në nevojë mpsuen me granë lëkuren e qarrit, posi të begatët majen e miellit, ende atyne ajo gjellë mâ shije u ka, se Pashallarvet e Sanxhakvet mishi i kingjavet e vjetave të njomë, pa ndiem kurraj të ngimë, tue ngrânë per gjith horë e tue votë rreth neper râjë të tyne, posi tha Profeta: “Kanë me ardhunë rreth gjytetsë e kanë me pësuem uni posi qent e gjithëherë mâ fort dëshërojnë”. F. Lenormant Turcs et Montenegrins, 1866)”Tuj e dijt qeverija otomane, thotë Lenormant,se çerdhja e anmiqve të sajë ishte Kelmendi, i dha urdhen në vjetë 1624 Pashës së Pejës e Mydyrrit të Gucls me e shtrue e me e ba të pakenun at fis. Kta mbas urdhnit qi paten i mS)ln, po kjenë da me dam e mbarre të madhe. Po per me muejt me e hjekë at kore prej vedit muerren e dhanë deri sa te e vona i a mbushen menden Stambollës me çue ndima të mdha e ushtri per me pushtue at fis, qi i qitëte aq trazime qeveris. Kshtu Pasha i Shkodres muer urdhen me e bashkue fuqfn e vet me fuqf të Pashës së Boznjes e të Pejës e me e msy Kelmendin. Ushtrija e bashkueme mbrrijti në tridhetë ml vetë edhe u nis prej Shkodret e u kap lugut të Cemit perpjetë. Kelmendsit u rrudhen perpjetë para gjith asajë mori ushtrije. Pa mbrrijt në Tamare, ku piqen Cemi i Selcës e Cemi i Vuklit e ku Kelmendt kishin rrenue uren, banë nji dredhf. U vUnë në të hikun pa ba asnji qindresë me randsf. Kjo ligshtf e dukshme u dha zemer Turqve e filluen me u shperda tuj e kalue lumin në kambë e tuj i ndjekë Kelmendsit majeve ku u shtemguen per qindresë. Para se me i a nisë ktij sulmit Kelmendsit kishin çue nji rrem ushtrije mbrapa Turqve tinzë, e kshtfi pa pritë pa kujtue kjenë të ffiSYm prej të dyja anve. Kelmendt të ndimuem edhe prej grave të veta rrokulluen shkarnij e shkrepa mbi Turq, të cilt ishin shperda lugut të Cemit e brijave, por shumica gjindeshin në nji grykë të ngushtë, ku s’muejshin me u sjellë. Me i msy para nuk muejshin, pse ndesheshin në trup t’ushtris së Kelmendit, sidomos në shkrepa e shkarnij, qi u rrokullojshin në ta, kshtuqi s’u mbet tjeter veç me i çilë shteg vedit per mbrapa, shka nuk u duel ndryshe j veç tuj ba të bjerruna të mdha. Prej Turqve mbeten dekun gjashtrnf vetë, me gjithse nuk kjenë veç nandqind Kelmen, qi perbajshin gjith fuqin e tyne. Pasha i Boznjes kje i pari, qi u vu në të hikun
P.F. Arcangelo da Salto
P.F.Arcangelo da Salto: Vita del Venerabile Padre Fr.Bonaventura da Palazzuole (Diario francescano, vol.lI, pag.18, – 2 ttobre). Vjetin 1368 dau Sulltani me mposhtë të Krishtenët të quejtun Kelmen, banorë të maleve të nalta të Shqypnis, shka s’i kishte dalë me ba qëse kishte pushtue at mbretni. Shenjoi per at qellim Pashen e Bosnjes me nji ushtri tridhetë mij luftarësh me të cillt shkojshin perdhuni edhe shum të Krishtenë. Ndeshë të dyja ushtrit në shoshoqen me gjithse Kelmendsit s’ishin veçse shtatëqind, të ndimuem prej vendit të thyeshem, mbyten katermi Turq, mueren nozull e municjone, e ushtrija qi pështoi u vu në të hikun e kjenë të ngushtuem me e shgrehë luften. Prej Kelmendsve mbeten vetem trembëdhetë të dekun e disa të varruem, e prej të Krishtenve qi ishin kenë me Turq mbeten dekun tre a kater”.
De Gubematis
Orbis Seraphicus, vol.lI, page 406, 473. Edhe De Gubematis e difton të thuesh nji-nji rrjedhen e ksajë lufte si ky shkrimtari i fundshem [si P.F. Arcangelo da Salto]. Shton e thotë veç se Kelmendsit si per natyrë e vend të fortë, si per trimni qi tregojn xehen per ma të rrebtit nder Shqyptarë ( … tum propter naturae et loci, munimen, tum ob propriam magnanimitatem sup ra, omnes Albanenses reputantur). Per shkak të disa të thyemeve t’ushtris turke e pse s’kishin muejt kurr me e shtrue at vend kishin fitue nji nam të madh n’anekand mbretnin otomane (in toto ottomanico dominio magni nominis facti fuerant) Kjo luftë, mbas ktij, ndolli kahë mjedisi i dimnit të vjetit 1637, e shkaku pse mbeten aq pak të krishtenë, qi ishin n’ushtri turke, e ven pse tuj e dijt Kelmendsit se perdhuni kishin ardhë me luftue kundra tyne e lshuen zâ të bâjshin ndonji shêj per me i njoftë, e ashtu u ruejten mos me i damtue.
Marin Sirdani.

Kategori
Uncategorized

Miliarderja e bashkisë së Roskovecit. Ja pasuria e Majlinda Bufit.

Majlinda-BufiKryebashkiakja socialiste e Roskovecit, Majlinda Bufi ka deklaruar një pasuri prej 1.2 miliardë lekësh si dhe 200 milionë kesh në shtëpi, plus pronave marramendëse të paluajtshme. Majlinda Bufi është kryetare e Bashkisë së Roskovecit që prej zgjedhjeve të qershorit të vitit 2015. Bufi ka qenë më parë deputete e Partisë Socialiste, por hoqi dorë nga mandati për të drejtuar qytetin nga ajo vjen.

Një muaj pasi ajo mori mandatin si deputete e Kuvendit të Shqipërisë në vitin 2013, ka dorëzuar deklaratën e pasurisë së saj dhe të anëtarëve të tjerë të familjes. Në dokumentat e siguruara nga Neësbomb.al, të publikuara edhe nga “Open Spending Albania”, rezulton se pasuria e familjes së kryebashkiakes së Roskovecit arrin shifra të çmendura.

126 942 943 lekë është pasuria ‘cash’ dhe e paluajtshme e Majlinda Bufit dhe familjes së saj, si dhe 782 620 euro pasuri të tjera të paluajtshme. Në bazë të deklarimit të zonjës Bufi, pjesa më e madhe e kësaj pasurie është vendosur nga puna në emigracion, por pa specifikuar se për çfarë pune bëhet fjalë.

Në deklaratë të bën përshtypje edhe shifra ‘cash’ që Majlinda Bufi disponon në shtëpi, plot 20 000 000 lekë. Pjesa më e madhe e pronave të kryebashkiakes Bufi ndodhen në Roskovec, qytetin të cilin ajo drejton.

Deklarimi i pasurisë së kryebashkiakes së PS, Majlinda Bufi.

Apartament banimi në Roskovec sip. 300 metra katrorë  9 milionë lekë.

Lokal 2 kate në Roskovec sip. 640 metra katrorë 18 milionë lekë.

Tokë arë sip. 3120 metra katrorë Roskovec 7.5 milionë lekë.

Tokë arë në Roskovec sip. 1665 metra katrorë 710.526 lekë.

Tokë arë, sip. 1850 metra katrorë në Roskovec 789.473 lekë.

Tokë Trualli e kabinës sip. 312 metra katrorë në Roskovec  110.760 lekë.

Blerje dyqani sip 41.5 metra katrorë në Roskovec 5.500.000 lekë.

Të ardhura nga shitja e aksioneve të “Megal Center”  100 mijë lekë.

Paga mujore si anëtare e Këshillit Bashkiak Roskovec, 2007-9.9.2013 6300 lekë/muaj.

Llogari personale 09. 09. 2013   58.715 lekë.

Llogari personale 09. 09. 2013   298.49 lekë.

Llogari personale 09. 09. 2013   33.782.67 lekë.

Paga + shpërblime nga Kuvendi 459.899 lekë.

Të ardhura nga pjesëmarrja në komisione  419.903 lekë.

Bashkëshorti Arben Bufi.

Objekt “Ofiçinë e re” + kabinë elektrike në Roskovec 4.000.000 lekë.

Depozitë në llogari të Iva Arben Bufi 796.704.47 lekë.

Depozitë në llogari të Marvi Arben Bufi  769.755.9 lekë.

Llogari rrjedhëse individuale 09. 09. 2013  2.069.8 lelë.

Llogari rrjedhëse 09. 09. 2013  11.266.77 lekë.

Aksione në shoqërinë “Anbi”  31.800.000 lekë.

Prenotim dyqani kati përdhe + garazhe 100 mijë euro.

Porosi prenotimi zyre 82.3 metra katrorë 75 mijë euro.

Autoveturë “Benz”  1.500.000 lekë.

Dhënie huaje 2.150.000 lekë.

Kontratë për prenotimin ndërtim apartamenti Tiranë 116.800 euro.

Porosi për ndërtimin lokali kati i dytë sip. 311.3 metra katrorë  300 mijë euro.

Gjendje Cash në shtëpi 20 milionë lekë./Boldnews/

Kategori
Uncategorized

Ministri i jashtëm kapet ne bordellot e Brazilit.

Kategori
Uncategorized

“Rama ka peng ministrin e Jashtëm për fotot në bordellot e burrave në Brazil”.

 

Në fjalimin e gjatë që mbajti në Parlament, Sali Berisha i dha edhe një këshillë të fundit Edi Ramës.

Ai i kërkoi që të mos mbajë afër njerëz të cilët i ka kapur me foto e video dhe që i përdor për të sulmuar.

Rama dhe Bushati gjate pritjes se Vucic

Berisha tha se ministri i Jashtëm është kapur me foto në bordellot e burrave në Brazil dhe megjithëse shkrimi ka dalë në mediat e huaja, ai as nuk e ka përgënjeshtruar dhe as nuk e ka hedhur në gjyq.

“I them Edi Ramës mos u shërbe me njerëz të cilët i depersonalizon, i shpërfytyron, i degradon në shkallën më ekstreme. Në radhë të parë para vetes së tyre dhe familjarëve të tyre. Unë nuk them se janë të pafajshëm, janë skllevër të rekrutuar, por e vërteta është që faqja e zezë të mbetet ty. i detyrove ata mjeranë të shpërfytyrohen dhe gënjejnë në mënyrë të përsëritur me media, kur i kap ata peng, e kap ministrin e jashtëm në Brazil dhe shtypi i botës thotë se ‘shkoi në bordello burrash’ dhe nuk e përgënjeshtron, nuk e hedh në gjyq. Nuk ka ndodhur në 20 vite kjo. Jo mor, mos ta themi ne këtë. Për cilin ministër është thënë kjo mor? E tha opozita këtë? Ua tha Bota këtë mor. E kanë qarkulluar në çdo kancelari të botës kudo që shkon. Nuk e shkruan dot opozita një shkrim të tillë, e kanë shkruar ata që e kanë fotografuar, ata që e kanë faktuar. Pse nuk e hedh në gjyq ky? Apo ngaqë mund ti nxjerrë fotot ai”, tha Berisha.

https://vid.me/e/Nj3g?stats=1

Berisha: Rreth 90 mijë të vdekur në listat e “Check-up”, mos guxoni të fshihni të dhënat

Ish-kryeministri Sali Berisha nga foltorja e Kuvendit ka akuzuar qeverinë dhe kreun e saj për skandale të panumërta në kurriz të shqiptarëve, që nga marrëveshja me mafian për cështjen e plehrave e deri te mbushja e xhepave me check-up.

Ish kryeministri Berisha

Ai tha se në listat e ekzaminimeve janë përfshirë rreth 90 mijë personave që kanë ndërruar jetë, të cilët janë regjistruar sikur e kanë bërë kontrollin.

“Rama, Beqaj dhe koncensionari i Vilma Nushit nuk ngopen, ata po përçudnojnë edhe të vdekurit. Për të mbushur listat, për të mashtruar shqiptarët dhe për të shtuar fondet për kumbarin Rama dhe ndrikullën Nushi janë futur në lista emrat e personave që kanë vdekur prej vitesh”, u shpreh Berisha.

Ai kërkoi të mbahet përgjegjësi për këtë skandal.

“Tolerancë zero do ketë nga opozita nëse guxoni të mendoni të fshihni të dhënat, kaq ju them, provojeni se na ka nxjerrë perversi që i futën kallëpin te kryeministria dhe thotë janë të dhëna personale, të vjedhin për të dhëna personale, i them kuvendit ta garantojë funksionimin normal, përndryshe do marrim qëndrimet e merituara”- tha ai.

Për plehrat 

“Futja në kompaninë e pastrimit të Tiranës të kompanive të Ndragetës janë vetëm disa aspekte, ndërsa disa marrëveshje të tjera zbatohen në mënyrë sekrete si në shpellat mafioze në këtë qeveri”- tha Berisha.

Ai theksoi se sot duhet të ishte në Kuvend, ligji për katastrofën e Pogradecit, që do ta shndërronte zonën më të pasur të Shqipërisë, në pellgun më të ndotur të Ballkanit dhe Evropës?!

“Ligji që i jepte jetë një projekti që nuk guxoi asnjë qeveri që nga viti 1992 deri sot t’i japë jetë ndërtimit të një megateci me torfën e kënetës së Maliqit, e cila në në sipërfaqe që do të jepej për këtë qëllim për 157 milionë metër kub, e cila, sipas eksprtëve të shquar të fushës, për shkak të koeficinetit të ulët energjitik, do të prodhonte 50 miilionë mkub hi me të gjitha mbetjet toksike. Ky është peshqeshi që Peleshi i bën Korçës me mafiozin?!”- tha ai.

Kategori
Uncategorized

Për grekët dhe “dobiçin” plazmatik të Edi Ramës.

Leonard Mitro

Intervista e kryeministrit shqiptar Edi Rama dhënë për televizionin “Skai” u ndoq me interes në Greqi për vetë kureshtjen që zgjoi në optikën e tyre kurajoja e një pushtetari shqiptar për të provokuar dhe kërcënuar një shtet europian si Greqia. Fillimisht gravura për Akropolin dhe më pas gjithë deklarimet e Edi Ramës për t’i vendosur Greqisë “kufirin te thana” u amplifikuan nga mediat që nuk fshehën zhgënjimin për artistin shumëngjyrës që befas ndërroi lëkurë dhe u bë një egërsirë e vogël në oborrin e lagjes, gati për të kafshuar edhe të zotin, siç ka qenë Greqia në sytë e disave për Shqipërinë e tranzicionit dhe emigracionit.

Për çudinë e gazetarëve, analistëve apo dhe grekëve të kafeneve që merren me politikë perceptimesh, Edi Rama në intervistën për “Skai” u shfaq si një lider i një metri europian, me një anglishte të admirueshme dhe që mbi të gjitha nuk ka të fshehur në kokën e tij gjysëmartistike dhe gjysmëpolitike plane irredentiste për ndryshim kufijsh. Pati konstatime në media se ky njeri duhet marrë seriozisht dhe se udhëheqja politike greke nuk duhet ta injorojë kryeministrin e Shqipërisë siç ka bërë deri më tani. Deri diku mund të themi se Rama fitoi përshtypjet e audiencës me profilin që shfaqi në plasmat e grekëve, një pjesë e tyre të fyer nga politikani që tentoi t’u përvetësojë historinë.

Gjithsesi mediat deri dje dorëlëshuara për të etiketuar nacionalistin Edi Rama u mjaftuan me një raportim apo zbardhje të plotë të intervistës së kryeministrit shqiptar. Duhet thënë se ky i fundit ka qenë jo pak në ankth për të parë reagimet. Dhe pas gërmimeve në “kazanin” e mediave fqinje duket se gjeti “dobiçin” që synoi të mbarste përmes artit të imazhit dhe politikës popullore. Përkthyesit e kryeministrit u vunë ethshëm në punë për të dedektuar çdo rresht nga mendimet libertine të grekëve largpamës që patën ç’të mësojnë nga 1 orë leksion i kryeministrit shqiptar.

U zbulua Kristos Raptis, një gazetar që kishte pësuar një shok kulturor nga europeisti Edi Rama, deri në pikën sa ballafaqimi me veten dhe manipulimi nga politika greke për të ishte tronditës. Ky shkrim i botuar në një gazetën lokale greke “I efimerida” iu dërgua i zbardhur nga kryeministra redaksive proqeveritare në Shqipëri që nxituan ta vendosin në ballinën e titujve. Por më mirë vonë se kurrë Kristo, megjithëse Edi Rama nuk është ky që duket, pasi siç thonë dhe vetë grekët, dardha e ka bishtin mbrapa..
Përtej televizorit, stilit sportiv, atleteve dhe anglishtes, apo ngjyruesit të pallateve e librave, kush është Edi Rama që grekët nuk e njohin, përveç Jorgo Papandreut, mikut të tij dikur në opozitë. Në 3 vite të mandatit të tij të parë si kryeministër Edi Rama nuk ka vizituar vendin ku jetojnë e punojnë afro 800 mijë shqiptarë. Arsyet nuk i ka shpjeguar asnjëherë, edhe nëse ka qenë i refuzuar nga pala greke. Kur ishte në opozitë e linte vrapin sa nga Athina në Selanik për t’u folur emigrantëve për Shqipërinë e Gjeneratës tjetër, e çuditërisht për këtë nuk u pyet në intervistën e dhënë për “Skai”.

Në Shqipëri janë eshtrat e mijëra ushtarëve grekë të rënë gjatë luftës italo-greke dhe kryeministri Edi Rama në 3 vjet nuk ka treguar asnjë vullnet për përmbushur një detyrë humane të rivarrosjes së të rënëve të luftës, por mori buldozerin dhe gërrmoi kishën e Dhërmiut për të na thënë se aty ishin eshtrat e priftit Catalano që mbolli në ato anë abc-në e shqiptarizmës, kundrejt pretendimeve të helenistëve të Bregut. Rivarrosja e të rënëve të luftës është një kërkesë e hershme e palës greke dhe çështja çame si kundërpeshë e zgjidhjes së këtij problemi nuk qëndron për vetë specifikat që ka ajo në lidhje me të drejtat historike, politike, njerëzore, apo pronësore të shqiptarëve që u shpërngulën nga rajoni i Thesprotisë, çështje të cilat kërkojnë vullnet, seriozitet, sinqeritet, kohë, nerva dhe impenjim dypalësh. Kjo nuk nderon as shqiptarët e as atë si kryeministër meqënëse tregon se në 1940 grekët u mbajtën në frontin e luftës me bukën e bujarisë së vendallinjve. Të jetë kaq i pandjeshëm një human që u prek nga fjalët e një plake 80 vjeçare, e cila më kokën në sup i rrëfeu se grekët nuk po i lejonin të shihte shtëpinë e të parëve. Çuditërisht edhe për këtë kryeministri shqiptar nuk u pyet si duhej në intervistën për “Skai”.

Edi Rama është një kryeministër që vendos marrëdhënie preferenciale me religjonet dhe komunitetet fetare në Shqipëri. Në 3 vjet ka shfaqur afilacionin e tij prej të krishteri katolik, aq sa vrapoi me bashkëshorten e tij në aeroport për të marrë bekimin e Papës për djalin e tyre. Bekuar qoftë Zaho, por jo pse ka babain kryeministër! Edi në fakt nuk përfaqësonte aty oxhakun “Rama”, por kryeministrin e Shqipërisë dhe kësisoj duhej të zgjidhte një fëmijë të sapolindur në ditët e ardhjes së Papa Françesku, qoftë edhe nga komuniteti rom.

Bekuar qoftë edhe Rama si katolik për shpëtimin e tij në jetën e amëshuar, por jo si fatsjellës për të ardhmen tonë!

Marrëdhëniet e tij me Kishën Ortodokse Autoqefale kanë patur kërcitje të forta që kanë infektuar edhe strukturat shtetërore. Kryepeshkopit Janullatos prej 25 vitesh nuk i jepet shtetësia shqiptare, ndonëse atë e kanë fituar komedianë e këngëtarë, apo edhe pehlivanë të Italisë fqinje, flamurin e të cilës kryeministri ka filluar ta veshë në inagurime publike. Kryeministri shqiptar ka vendosur distancë me kreun e Kishës Ortodokse dhe për këtë duhet të japë një shpjegim. Nëse kjo ka të bëjë me faktin se Janullatos është me kombësi greke kryeministri duhet ta thotë, megjithëse nuk e kemi parë të ketë probleme me kombësi të tjera kur bëhet fjalë për drejtimin e Institucioneve të tjera fetare nga klerikë me pasaportë jo shqiptare. Çuditërisht edhe për këtë nuk u pyet kryeministri Rama. Me të drejtë ai thotë se minoriteti grek është pjesë e shoqërisë shqiptare, por nuk e kemi parë të vizitojë popullsitë e këtyre zonave përveçse në fushata elektorale. Dhe për më tepër tregon me gisht se ku është kufiri i grekëve, duke thënë se janë të privilegjuar në Shqipërinë e qeverisur prej tij dhe parardhësve të tij.

Nuk e di a pret falenderime për këto bamirësi dhe a duhen parë si borxhe këto të mira që Edi dhe të tjerët u kanë falur minoriteteve.

Për të mos folur më tej për politikianin Edi Rama dhe standardet demokratike të qeverisë së tij si në partinë që drejton ashtu dhe trupën e dyshimtë parlamentare që ka rrjeshtuar pas vetës apo shtetin klientelist e të korruptuar ëe ka ndërtuar. Ndoshta pas stilit kozmopolit të Edi Ramës nuk fshihet ndonjë plan i madh për pushtimin e Greqisë, por e sigurtë është se pas plazmës së televizorit qëndron një mendje antidemokratike që nuk është e vështirë të yshtet për interesa të imazhit dhe pushtetit të tij dhe të bëjë zullume në dëm të fqinjëve dhe bashkëjetesës së njerëzve.
Ndaj “dobiçi” që Edi Rama lëshoi pas intervistës në “Skai” nuk është as embrioni i një ere të re në Ballkan dhe as pranvera që po vjen në marrëdhëniet shqiptaro – greke. Grekët duhet të mos e njohin Shqipërinë nga televizori sepse në këtë pikë dobiçi është i zoti të shitet ai që në të vërtetë nuk është.

Kategori
Uncategorized

Sorosianë…..Mos u lodhni me ëndërrime,Trump është Presidenti i Botës.

Paradoksi: Clinton, mbi 2 milionë vota më tepër se Donald Trump

 Demokratja Hillary Clinton ka marrë mbi 2 milionë vota më shumë se Presidenti i zgjedhur Donald Trump, i cili arriti të sigurojë fitoren e Shtëpisë së Bardhë, duke marrë shumicën e 538 votave elektorale.

Ndërsa vazhdon numërimi i votave në disa shtete, deri të mërkurën avantazhi i zonjës Clinton është 2 milionë e 17,563 vota, një shifër që mund të rritet, ngaqë jo të gjitha votat janë numëruar në shtetet që ajo fitoi, sidomos në Kaliforni, shteti më i madh në brigjet amerikane të Paqësorit.

Por sado e madhe që të jetë shifra e votave popullore që ka fituar zonja Clinton, kjo nuk e ndryshon rezultatin e zgjedhjeve presidenciale të 8 nëntorit.

Zonja Clinton bëhet kështu kandidatja e 6-të presidenciale në historinë e Shteteve të Bashkuara dhe e dyta në 16 vitet e fundit, që fiton votën popullore, por humbet zgjedhjet, për shkak të sistemit të Kolegjit Elektoral, që sipas Kushtetutës amerikane, përcakton fituesin e zgjedhjeve presidenciale.

Kandidati fitues duhet të ketë siguruar 270 prej 538 votave elektorale.

Kur të ketë përfunduar numërimi i të gjitha votave Donald Trump pritet të ketë 306 vota elektorale dhe Hillary Clinton 232.

 

Kategori
Uncategorized

Pse Hesht?

Reshat Kripa.

Shkruar nga Reshat Kripa

Jemi mbledhur sot në këtë tubim, për të nderuar emrat e pavdekshëm të martirëve të lirisë dhe demokracisë, ekzekutuar nga klika diktatoriale komuniste më 22 nëntor 1946. Jemi mbledhur për të përkujtuar emrat e tyre, por njëkohësisht edhe për të mos harruar. Me keqardhje konstatojmë se ende në Shqipëri, ish vrasësit tanë, ata që urdhëronin kryerjen e masakrave nga më të tmerrshmet apo pinjollët e tyre të jenë në krye të politikës dhe shtetit shqiptar. Ata kanë zaptuar kreun e disa institucioneve gjoja të pavarura, si Këshillin e Lartë të Drejtësisë, Gjykatën Kushtetuese, Gjykatën e Lartë, Prokurorinë e Përgjithëshme dhe gjithë rrjetin e drejtësisë në vend. Ata i gjen pothuajse në çdo qelizë të shoqërisë shqiptare, në parlament, në administratën shtetërore, madje edhe në disa shoqata që veprojnë në vendin tonë. Ne nuk jemi për hakmarrje personale ndaj kriminelëve që na vranë dhe burgosën, nuk duam më gjak se boll është gjaku që kemi derdhur ne gjatë kaq viteve, por kërkojmë që drejtësia të thotë fjalën e saj dhe të mos heshtë sikurse ka bërë gjatë këtyre njëzetetegjashtë viteve. Le të hapen pa hezitim dosjet e ish sigurimit të shtetit, por më parë krahas tyre duhet të hapen edhe ato të punonjësve të diktaturës komuniste, të drejtuesve të komitetetve të partisë komuniste, të shefave të kuadrit nëpër ndërmarrje dhe kooperativa bujqësore, të këshillave popullore të lagjeve dhe fshatrave si dhe gjithë institucioneve të tjerë të dhunës politike. Hapja e tyre do të pastrojë politikën shqiptare nga llumi ku e kanë futur këta bastardë të sistemit të përmbysur. Ne duam të harrojmë të kaluarën e errët të vendit, për të parë drejt së ardhmes botërore të planetit tonë, që retë e zeza të së kaluarës na e pengojnë. Një gjë të tillë na e kërkojnë të rënët tanë midis të cilëve janë edhe këta martirë për të cilët jemi mbledhur sot, eshtrat e të cilëve akoma nuk dihet se ku ndodhen. Ata kërkojnë një varr dinjitoz, ku të afërmit e tyre të derdhin dy pika lot, apo të vendosin një tufë me lule. Një gjë të tillë na e kërkojnë edhe fëmijët tanë, që nëpër shkolla vazhdojnë të mësojnë ato që serviri propaganda komuniste për gati pesëdhjetë vjet. Kjo është Shqipëria jonë sot. Një vend ku nuk merret vesh se kush ishte paditësi dhe kush i padituri, kush ishte krimineli dhe kush viktima. Pothuajse të gjithë hiqen “të paditur” dhe “viktima”. E pra, janë pikërisht lakejtë e komunizmit ata që sjellin këtë kaos ku ndodhet vendi.
Ishte 8 nëntor 1946, ora 9:30, ditë e premte. Në sallën e kinemasë “17 Nëntori” ( ish-“Nacionali”) ndodheshin shumë të pranishëm “të zgjedhur” në sallë. Fillon gjykimi kundër gjashtëmbëdhjetë anëtarëve të “grupit sabotator për tharjen e Kënetës së Maliqit”. Ishte “ditë e madhe, feste të madhe”. Ishte pesëvjetori i themelimit të një partie “të madhe”, që kërkonte kurban të madh. Mjerisht, ishte edhe fillimi i një tragjedie të dhimbshme e të përgjakshme, që do të vazhdonte gjatë… Altoparlantët përcillnin me gjithë fuqitë e tyre atë që ndodhte brenda. Flitej për një “krim të madh”, që do të merrte një ndëshkim gjithashtu edhe më të madh. Procesi zgjati dhjetë ditë. Sipas medies e shtypit, u ndoq në të gjithë Shqipërinë, madje dhe nga popujt fqinjë (ishim të rrethuar me Jugosllavinë socialiste motër) Trupi gjykues, argumenton akuzën e ngritur nga prokurori Nevzat Haznedari dhe jep vendimin: Dy me varje në litar, pesë me vdekje me pushkatim, disa të tjerë me burgim të përjetshëm e më poshtë. Natyrisht, ishte vetëm grupi i parë, se më pas do të vazhdonin pafundësisht arrestimet, vdekjet në tortura, pushkatimet e raprezaljet e familjeve të të gjithë atyre që kishin kryer shkollën amerikane të Fulcit dhe që sipas drejtësisë mjerane të diktaturës ishin prekur nga virusi i spiunazhit anglo-amerikan, ishin bërë agjentë të tyre. Po si qëndronte e vërteta? Ja si është paraqitur ajo sipas vete Harri Fulcit dhënë në kujtimet e veta përmes së bijës,
Xhoanës.

“Gjykimi për gjoja tharjen e kënetës së Maliqit filloi pesë ditë para largimit të misionit amerikan nga Shqipëria. Dy nga të ekzekutuarit ishin ish-studentë të Shkollës Teknike, që u arrestuan për këto arsye: Vinin nga familje patriotike të Vlorës, prandaj duheshin trajtuar si armiq të klasës. Të dy kishin vëllezër që kishin shpëtuar duke ikur ne Itali (Ymer Sharra, vëlla i Abdylit, ishte gjithashtu ish-profesor i vjetër i shkollës teknike që në themelimin e saj). Duhej gjetur një kokë turku për të justifikuar dështimin e tharjes së kënetës, që me mburrje ishte premtuar se do të bëhej brenda tetë muajve. Gjyqi duhej të shërbente për diskreditimin e Fulcit dhe për të shmangur ndikimin e prestigjit amerikan e të Shkollës Teknike në pragun e kthesës që do të bëhej në të ardhmen.

Kush martirizohej?…
Kujtim Beqiri, 30 vjeç nga Velça e Vlorës, bir i një familjeje patriotike (i ati pjesëmarrës aktiv në ngritjen e flamurit më 1912 dhe në luftën e Vlorës më 1920). Në vitin 1932 kryen Shkollën Teknike (dega elektrike). Në vitin 1940 përfundon me medalje të artë inxhinierinë civile, rruga-ura në Universitetin e Vjenës. Në korrik 1946 dërgohet në punimet e Maliqit. Pa kaluar as 3 muaj, fillojnë arrestimet, që nisin më parë me teknikët (Hans Vala, Mirush Përmeti, Pandeli Zografi, Eugjenio Skaturio, Mario Guernieri). Vijojnë me dorën e dytë: Mihal Stratobërdhen, Jani Vasili, mjeku italian Anastasio Riçio, për të përfunduar me inxhinierët Vasil Mano me të shoqen Zyrakën, Abdyl Sharrën e Kujtim Beqirin.
Si mund t’i shpëtonte Kujtim Beqiri skenarit, edhe pse nuk kishte as tre muaj në detyrë? Kishte qenë student i shkëlqyer në Vjenë dhe kishin kërkuar ta emëronin si pedagog atje. Për të vetë drejtori i Shkollës Teknike, Harri Fulc, duke shprehur simpatinë e madhe, i thoshte se “ti do të bëhesh si Benjamin Franklini”. Ishte ai që në vitin 1976 do të ishte i 22-ti “Yll i Universitetit të Vjenës” (në çdo 50 vjet zgjidhej një nga studentët e shkëlqyer), por mjerisht kishte 30 vjet që ai ishte varur nga bashkatdhetarët e tij këtu në Shqipëri. I vëllai, Skjarrim Beqiri, kujton:

“Në atë kohë i them Kujtimit se «po arrestojnë shumë njerëz këtu dhe mund të të kapin edhe ty… Ka rrezik të të vrasin për të justifikuar mostharjen e kënetës në afatin e kërkuar». Ai m’u përgjigj: «Unë punoj 18 orë në ditë dhe s’kam pse të kem frikë. U ktheva në Shqipëri. Për sa i takon sabotimit që ti thua, mbaje mend mirë se asnjë teknik kurrë nuk e saboton veprën e tij, se në të ai ka nderin, dinjitetin, aftësinë e vet.”.

Pas dhënies së dënimit me varje në litar, më 19 nëntor, dëshmitarët tregojnë: “Pas dënimit me varje i shkon në birucë djali i xhaxhait, Saliko Sulua, dhe e pyet: «Si veprove kështu?» Kujtimi i përgjigjet: «Nuk kam bërë asnjë faj, por e dija se kam për të vdekur dhe desha të vdes si njeri e jo si qen». Po fjala e tij e fundit para varjes? “Fajin tonë do ta tregoj historia. Të rrojë Shqipëria! Të rrojë flamuri!” Thonë se e shtyu vetë karrigen dhe litari u zgjat deri në tokë, por prokuror Haznedari shpejtoi dhe, në kundërshtim me ligjet ndërkombëtare, e vari për së dyti.
Abdyl Sharra, 35 vjeç, nga Vlora. Kryen shkollën teknike të “Robert Kolegjit” në Stamboll dhe Fakultetin e Inxhinierisë së Ndërtimit në Romë me medalje ari. Emërohet kryeinxhinier në ndërmarrjen për tharjen e kënetës së Maliqit dhe pas tre muajsh arrestohet si “armik i popullit, si iniciatori kryesor i sabotimeve në stil të gjerë për ndërmarrjet e mëdha që bënte pushteti popullor”. Sipas akuzës mjerane, kryeinxhinieri udhëzimet i merrte nga Fulci dhe raportimet i bënte përmes Zyraka Manos… Po vetë Zyraka Mano? “Ngrini sytë nga qielli të na shikojë Zoti, se Ai dhe ne e dimë që jemi të pafajshëm”, – do t’i thoshte ajo të shoqit, Vasil Manos dhe Eugjenio Skaturos ndërsa shkonin drejt vendit të pushkatimit. Mos harroni1 Në atë kohë Zyraka ishte shtatzanë. Mjerisht, nuk mund të ndalemi më gjatë në kuadrin e një kumtese, por nuk mund të mos përmendim shkrimet e mashtrimet letrare të realizmit socialist që vijuan më pas. “Armiqtë” do ta titullonte romanin e tij Fadil Paçrami, i dënuar më pas edhe vetë si armik. “Këneta” do të titullohej romani i Fatmir Gjatës, që do të studiohej me dhjetëra vjet ndër shkollat shqiptare. Vijonin në masë edhe arrestimet, torturat, dënimet e pushkatimet e të tjerëve nën akuzën tashmë standarde të sabotimit të kësaj kënete famëkeqe të Maliqit.
Po Mirush Përmeti, 34 vjeçari nga Manastiri, biri i doktorit Bedri Përmeti, që në moshën 70-vjeçare do të lutej:

“Djali im e ka thënë që është i pafajshëm. Të gjithë shpresën e kam varur te ky djalë i vetëm që kam. Kam besim të madh se ky apel nuk do mbetet pa u dëgjuar.”

Mjerisht, besimi ishte i humbur, sepse i arrestuar më 29 nëntor 1946, më 3 dhjetor do të dilte vendimi i Gjykatës së Lartë, i miratuar nga vetë komandanti suprem gjeneralkolonel Enver Hoxha për vdekje pushkatim edhe për Mirushin, djalin e doktorit, i cili në pritje të pushkatimit gjente mundësinë të nxirrte nga burgu shkrimin për të shoqen, ku e porosiste:

“Kujdes gjithmonë ti do të kesh të dy fëmijtë. Pas dore kurrë të mos i lësh. T’i rrisësh për Shqipëri sido që të jetë fati ynë. Ndër mend të kesh gjithnji se i pafajshëm isha gjithmonë. Punova për Shqipëri.”

Ky ishte mesazhi fisnik i Mirushit, që përcolli në emër të të gjithë martirëve që përkujtojmë. Mesazhi fisnik i të gjithë atyre që dhanë gjithçka për Shqipërinë, por vetë Shqipëria i vrau. Ishin pikërisht projektet e këtyre inxhinierëve të shquar që bënë të munduar tharrjen e kënetës së Maliqit dhe kënetave të tjera më vonë. Por për fatin e keq të kombit autorët e tyre nuk ishin më gjallë. Diktatura komuniste i kishte ekzekutuar. Sigurisht, ishte koha e një diktature që sapo niste një rrugë të gjatë mjerane, por fatkeqe e të përgjakshme për vete Shqipërinë e shqiptarët. Ishte mesi i një shekulli që, mjerisht, do ta sillte ndryshimin vetëm në fundin e tij. Deri atëherë numri i martirëve do të ishte i shumtë, lista e gjatë, e pafund, por pa dyshim vendin e tyre në piedestalin e demokracisë shqiptare do ta zinin përjetësisht edhe martirët e kënetës famëkeqe të Maliqit, ata që nga katakombet e hekatombet përkujtohen edhe sot mbas shtatëdhjetë vjetësh.
Le të hapen pra dosjet! Le të hapen dhe të publikohen të gjitha dosjet e sistemit totalitar. Është e drejta e qytetarëve të mësojnë mbi gjithçka që ka lidhje me to. Le të hapen dosjet për të mos lejuar që vendet në parlamentin shqiptar, qeverinë, sistemin e drejtësisë dhe administratën shtetërore dhe vendore të zihen nga të korruptuarit e sistemit të përmbysur. Kështu do të kemi një parlament të pastër, një qeveri të pastër, një drejtësi të pastër, një administratë të pastër, një shtet të pastër. Në rast se sot flitet për një shtet të korruptuar, kjo vjen edhe si rezultat se në të bëjnë pjesë edhe të korruptuarit me dosje që sjellin frymën korruptive të sistemit që i degradoi deri në atë gjendje. Le të hapen dosjet që të mos kemi më në krye njerëz që ruajnë në ndërgjegje gjynahet e kohës së përmbysur.
Le të hapen dosjet që të mos kemi më gazetarë, analistë, komentatorë e të tjerë që me artikujt, analizat dhe komentet e tyre shtrembërojnë në mënyrë flagrante të vërtetat e këtij kombi.
Le të hapen dosjet që të mos kemi më mësues e këshilltarë gjynahqarë që helmojnë ndërgjegjen e fëmijve tanë apo të mbarë popullit.
Le të hapen dosjet të gjitha dhe të përlyerit të hiqen nga detyrat shtetërore që mbajnë. Këtu nuk bëhet më fjalë për ndëshkim, pasi tani është shumë vonë për këtë. Një gjë e tillë duhej të ishte bërë shumë vite më parë, kur ishin gjallë një pjesë e mirë e fajtorëve të katastrofës së kaluar. Vetëm atëherë do të kemi një Shqipëri të pastër, një Shqipëri dinjitoze. Vetëm atëherë do ta meritojmë të jemi vend anëtar i Bashkimit Europian, të jemi të barabartë me kombet e tjerë.
Së fundi le të hapen dosjet edhe për të ashtuquajturit “të përndjekur politik” që u dënuan për vjedhje apo përdhunime të familjarëve të tyre dhe shteti komunist u shtoi edhe nenet tentativë arratisje apo agjitacion e propagandë për t’i dënuar më tepër dhe që që natë e ditë i dëgjojmë të dërdëllisin për heroizmat e tyre. Këtu dua të shtoj se, për fat të keq, kemi midis nesh disa ish të përndjekur politike që kanë haruar rrugën nga e cila kanë ardhur dhe prejardhjen e tyre familjare dhe janë bërë palë me ata që na vranë, që na burgosën, që na internuan, duke arritur poste të larta në hierarkinë e sundimtarëve të sotëm.
Jemi i vetmi vend i Europës Lindore që nuk i kemi hapur dosjet. Jemi me shumë vonesë, por një fjalë e urtë thotë: “Më mirë vonë, se kurrë!” Mos u mundoni të kopjoni modelin gjerman. çek apo të ndonjë vendi tjetër pasi asnjë prej atyre vendeve nuk mund te krahasohet me krimet e kryera ne Shqipëri. Shqipëria ka një specifikë të veçantë në lidhje me vendet e tjera të lindjes. Ajo ishte vendi që pësoi genocidin më të egër në krahasim me vendet e tjera.
Por a do të happen me të vërtetë dosjet? Personalisht mendoj se kjo është një lodër politike e sundimtarëve të sotëm të shtetit shqiptar.
Ndaj nuk duhet të harrojmë. Nuk duhet të harrojmë të rënët tanë por nuk duhet të harrojmë edhe ata që i vranë. Nuk duhet të harrojmë të burgosurit tanë por nuk duhet të harrojmë edhe ata që i burgosën. Nuk duhet të harrojmë të internuarit tanë por nuk duhet të harrojmë edhe ata që i internuan.
Këto nuk duhen harruar!

Kumtesë mbajtur në konferencën përkujtimore me rastin e 70 vjetorit të pushkatimit të martirëve të të ashtuauajturit “Grupi sabotator i kënetës së Maliqit”

Reshat Kripas Foto.
Reshat Kripas Foto.
Kategori
Uncategorized

Boll: PD nuk është Lopë për ta mjelë.

PD_është_aset_ideal_është_shpresa_e_vetme_e_shqiptareve!!!

…heshtje totale nga ish drejtoret, drejtoreshat e Bashkise Tiranes, nga ish drejtoret dhe drejtoreshat e ministrive ish keshilltaret ne kryeministri e ministri.
Asnje rrjesht te shkruar as per ligjin e plehrave, as per samitin e diaspores, as per Shqiperine e mbuluar ne droge ,as per vendosjen e rregjimit te vizave, as per ikjen e dritave orar e pa orar , as per papunesine varferine qe ka pllakosur vendin, as per te rinjte qe po largohen nga Shqiperia.
Ku jane po ngrohin vezet ??????!!!!
Ku jane ata qe deri dije mundoheshin kush e kush te rrinte prane kryetarit per te dale foto ???
Ku jane ata qe dije na beheshin me katolik se Papa???
Me te ndershem jane ata qe deklarojne dhe ikin po ju pse fshiheni ne skuta , ndoshta po beni avokatin e djallit ???
Ju jeni frikacake, sahanlepires e per te mos thene b…lepires.
Tash ja u njohim surratin po po edhe emrat skemi frike t’ju a themi ne vendin e kohen e duhur…

Kategori
Uncategorized

Shaban Qosja i Ballkanit!

Shaban Qosja i Ballkanit!

Nga Andi Bejtja 

Keni vënë re si tensionohen marrëdhëniet shqiptaro-greke si rrufe në qiell të hapur! Pse: Sepse shoqëria civile në të dy vendet, një pjesë e medias, në të dy vendet, për hir të së vërtetës, më shumë andej kufirit, nuk janë në pozita të shëndetshme, më shumë kanë aftësinë të helmojnë opinionin publik, se ta qetësojnë.

Në gjithë këtë përplasje të këtyre ditëve Shqipëri-Greqi me protagonist Kryeministrin tonë, më ka ngelur në mendje komenti i një qytetari të thjeshtë, emigrant në Greqi i cili shkruante: bë gallate ti byrazer bë, po ne e hamë.

Janë këta emigrante që e njohin Greqinë dhe politikën greke po aq mire sa Rama në mos më mire. Kjo fjali ka shumë të vërteta brenda, pavarësisht se Kryeministri ynë ka të drejtë kur thotë se e prishja e rreth 20 shtëpive në Himarë nuk është provokim, ka të drejtë që ngre hapur çështjen çame, ka të drejtë të marrë informacion për pasuritë nënujore në kufirin detar Shqipëri-Greqi, por në të njëjtën kohë duhet të mendoje dhe për këta 700 mijë njerëz që jetojnë atje…

Jo duke mbyllur gojën, duke e kthyer heshtjen në mall që shitet, nuk po them këtë se mos keqkuptohem, por jo duke u bërë historian nga pozitat e Kryeministrit, duke folur për histori Akropoli, duke u shprehur nuk jemi më të vegjël, etj, etj., që sa do ta kundërshtojë nuk është as më pak e as më shume provokim prej Shaban Qoseje.

Është e lehtë të sillesh si lider i Aleancës Kuq e Zi e të fitosh duartrokitjet nacionaliste të shqiptarëve brenda dhe jashtë kufirit dhe është tjetër gjë të jesh Kryeministër serioz që mendon të rregullosh përditshmërinë si të çamëve ashtu edhe të emigrantëve shqiptarë që jetojnë në Greqi.

Kryeministri ynë e di që Greqia është një femër naive që bie me dëshirë pre e të tilla provokimeve ndaj përveç libidos dhe kënaqësisë që mund t’i japë kjo lojë duhet të mendojë dhe për pasojat që mund të ketë sjellja e Greqisë ndaj bashkëpatriotëve të vet. Nuk e di, roli disa herë i Shaban Qoses do jetë thjesht një orgazëm e hedhur në kosh për të dhe me pasoja për përditshmërinë e bashkëpatriotëve të vet, apo mund të jetë dhe një lojë për të futur në grackë Athinën me qëllimin për të filluar dialogun serioz për zgjidhjen e problemeve.

Do ishim shumë të lumtur të gjithë nëse roli i Shaban Qoses do të kishte këtë rezultat të dytë. Te presim, gjithsesi çka po ndodh është një loje e rrezikshme.

Ndërsa bashkatdhetarët tanë atje mund ta kenë një shpresë që Cipras të kopjoje Vuçiç i cili e pranoi publikisht ndryshe nga ai se Rama është një lider global. E keni vënë re që marrëdhëniet Shqiptaro-Serbe janë përmirësuar:

Pse? Sepse duket qartë që Vuçiç nuk i merr seriozisht ato që Rama thotë. Cipras të lutem ndiq të njëjtën rrugë dhe Ballkani do jetë më i qetë.

Marrë nga FB i autorit 

Kategori
Uncategorized

Patridha, kë po dënon?

Kategori
Uncategorized

Zbulohet dokumenti sekret i 1952: Nexhmije Hoxha vallëzonte me kokën e prerë të italianit. Shoqet i bëri prostituta.

nexhmije-hoxha

Një dokument sekret, historik, shkruar në 1952 nga të huajt hedh dritë mbi krimet e komunizmit dhe konkretisht të bashkëshortes së diktatorit Enver Hoxha. Dokumenti që Opinion.al publikon sot është shkruar më 15 shtator 1952 dhe konsiderohet si një material sekret shkruar nga amerikanët për atë ç’ka po ndodhte në Shqipëri, pas Luftës së Dytë Botërore.

Objekti i këtij dokumenti është Nexhmije Xhuglini, gruaja e Enver Hoxhës. Nexhmija përshkruhet si njeri i paskrupullt dhe barbare. Ajo ka nxjerr shoqet adoleshente në mal për të kënaqur epshet e partizanëve, mes tyre dhe shoqet e ngushta, citohet në dokument.

Më tej, flitet për konferencen e Pezës, ku shkruhet se Nexhmija ka nxjerr armën dhe ka kërcënuar nacionalistët. Jo vetëm kaq, në dokument Nexhmije Hoxha përshkruhet si një vrasëse e pashpirt.

“Katër ditë pas takimit një makinë që lëvizte përgjatë rrugës Tiranë – Kavajë u ndalua nga një grup partizanësh komunistë, të udhëhequr nga shoqja Xhuglini me Kajo Karafilin, dhëndrri i Myslim Pezës, personalitetit komunist dhe kriminel analfabet . Në mesin e udhëtarëve ishte një italian i cili punonte në ndërtimin e rrugës. Xhuglini urdhëroi Karafili t’i priste kokën italianit. Arsyeja për këtë vrasje të kobshme nuk është zbuluar kurrë”, shkruhet në dokument. Më pas me kokën e tij ka vallëzuar në mes të Pezës…

Të gjitha faktet tronditëse i lexoni në dokumentin që Opinion.al e publikon të plotë:

                                                         Partia Komuniste e Shqipërisë

Burimi Paris: Nuk ka informacion

Data e vëzhgimit: Lufta II Botërore

                                                   Nexhmije Xhuglini, gruaja e Enver Hoxhës

Shoqja Xhuglini-Hoxha, komuniste militante e kohëve të para, anëtar i Komitetit Qëndror të Partisë së Punës, Presidente e Bashkimit të Gruas së Shqipërisë, është shqiptare me gjatësi mesatare. Ajo u bashkua me Partinë Komuniste në kohën kur ajo ishte ende e jashtëligjshme, ndërsa ishte ende adoloshente, dhe që nga fillimi ka shfaqur instikte tepër të paskrupujt dhe barbarë.

Gjatë pushtimit dhe luftës civile rekrutoi një numër të madh grash shqiptare dhe i dërgoi në male për të jetuar me partizanët komunistë, duke shpërfillur nderin dhe traditën. Mes tyre ishin dy mikeshat e Xhuglinit, Liri Gega, ish-President i Frontit të Gruas Antifashiste dhe anëtare e Byrosë Politike, të rënë në fatkeqësi politike dhe Malëshova (emri i panjohur).

Kur komunistët morën pushtetin në Shqipëri, këto vajza u braktisën nga shoqja e tyre Nexhmije, e cila nuk kishte për çfarë t’i përdorte tjetër, dhe të gjenduara të mohuara nga familjet e tyre, që kishin poshtëruar, ato nuk kishin zgjedhje tjetër, por të jetonin në rrugë. Qeveria Komuniste, megjithatë, nxorri një vendim për mbrojtjen e tyre. Familjet e tyre u urdhëruan për t’i marrë përsëri dhe askush nuk kishte të drejtë të refuzojë martesën me to për shkak të kaluarës së tyre të neveritshme. Ky aktivitet, i pamenduar dhe tepër tronditës nga ana e një vajze të re, është ndër veprat e saj më të padëmshme.

Më 16 shtator 1942, komunistët organizuan një takim të cilin e quajtën një “konferencë”, me qëllim formimin e një Fronti Kombëtar për Çlirimin nën urdhrat e Titos dhe Stalinit dhe për të grupuar elementët nacionalistë me komunistët. Kjo pjesë e dytë e programit ishte thjesht një përpjekje për t’u hedhur pluhur syve e “nacionalistëve”. Ideja e vërtetë ishte për t’i shtypur. Metoda të ngjashme janë aplikuar nga komunistët edhe në Rumani, Bullgari, Greqi, Jugosllavi dhe Çekosllovaki.

Konferenca u mbajt në Pezë dhe kishte 17 persona të pranishëm, komunistë dhe nacionalistë, por këta të fundit nuk kishin tagër zyrtar në takim. Në mesin e Nacionalistëve të pranishëm ishin:

Abaz Kupi, Ismail Petrela, Kamber Qafmolla, Ndoc Coba, Halim Begeja, Ramazan Jarani.

Enver Hoxha ishte përfaqësuesi zyrtar Komunist;
Nexhmije Xhuglini përfaqësonte gratë komuniste. Ajo ishte vetëm 19 vjeçe.
Ymer Dishnica, më vonë Ministër i Shëndetit Publik, President i plenumit, anëtar i Byrosë Politike, tani në fatkeqësi;
Nako Spiro, sekretari i përgjithshëm i Lëvizjes komuniste më pas i vrarë nga Xoxe, nënkryetar i Këshillit të Ministrave, Ministër i Brendshëm dhe Menaxher i Përgjithshëm i Sigurisë, i cili edhe vetë më vonë u ekzekutua;
Baba Mustafa;
Ramadan Çitaku, i likuiduar;
Myslim Peza, gjeneral major dhe zëvendës kryetar i Presidiumit të Kuvendit Popullor;
Gago Tashko, ministër i pyjeve;
Muharem Butka;
Mustafa Gjinishi, sekretar i konferencës, pa të drejtë vote, më pas i ekzekutuar për devijim;
Mustafa Kakaci, raportuesi i konferencës, pa të drejtë vote, ishin komunistët pranishëm.

Gjatë takimit, shoqja Xhuglini, e zemëruar nga obstruksionizmi nacionalist, nxorri revolen e saj dhe u ngrit. Ajo u hodhi një sy të egër kundërshtarëve të saj dhe bërtiti: Kapitalistët dhe borgjezët duhet të fshihen nga faqja e dheut! Një numër i personave të pranishëm janë spiunët e kapitalistëve britanike dhe amerikanë! Shokë Partizanë lufta vazhdon. Unë propozoj që të mos humbasim më kohë të mëtejshme me sabotues borgjezë dhe të marrim urdhra nga Stalini.
Kur “Konferenca” mbaroi Xhuglini mblodhi komunistët më të ashpër jashtë ndërtesës dhe iu drejtua si më poshtë.
“Ju e dëgjuat të gjithë atë që thonë nacionalistët. Tani e dini se ata janë reaksionarë. Prandaj ata duhet të vdesin, dhe kjo duhet bërë me duart tuaja, me duart e bijve të kombit ata duhet të goditen! Dhe me ta duhet të zhduken të gjithë ata që ngrihen kundër nesh në marshin tonë përpara me Stalinin çlirimtar!”

Katër ditë pas takimit një makinë që lëvizte përgjatë rrugës Tiranë – Kavajë u ndalua nga një grup partizanësh komunistë, të udhëhequr nga shoqja Xhuglini me Kajo Karafilin, dhëndrri i Myslim Pezës, personalitetit komunist dhe kriminel analfabet të përmendur më lart. Në mesin e udhëtarëve ishte një italian i cili punonte në ndërtimin e rrugës. Xhuglini urdhëroi Karafili t’i priste kokën italianit. Arsyeja për këtë vrasje të kobshme nuk është zbuluar kurrë.

Me pas Xhuglini urdhëroi të mblidhen gratë e fshatit të Pezës dhe filloi të hidhte valle dhe këndonte, duke lozur me kokën e viktimës, ndërsa kërcente. Gratë e fshatit, të terrorizuara nga kjo performancë makabre, u arratisën.

Një tjetër krim i kobshëm ka ndodhur menjëherë pas konferencës kur Ismail Petrela, një nacionalist i cili kishte marrë një qëndrim të vendosur kundër komunistëve në “konferencë” u vra nga djali i tij Xhevdeti përballë spitalit të Tiranës. Para se të godiste të atin, Xhevdeti tha: “Kjo është ajo që u ndodh atyre që kundërshtojnë Konferencën e Pezës”.

Koment vlerësues: Nuk ka informacion mbi ngjarjet e cituara që kanë ndodhur gjatë luftës.

*Marrë nga dokumentet arkivore të Radios Europa e Lirë
*Çdo riprodhim i këtij lajmi duhet të përmbajë burimin: Opinion.al

 

55bf6e58-a696-4c95-865c-5cbe71387834

2e57a6a0-b65f-4cad-993d-13207882f4f8a7df9031-94e3-47cf-af18-feb8e52211d5

Kategori
Uncategorized

Lolita i përgjigjet Bledi Manes/Bledi , a e njeh Etikën o Gazetar?!

 

E di Bled, mua më pëlqëjnë njërëzit që nuk shkojnë pas rrymës së momentit pa logjikuar me ftohtësi. Edhe unë nuk jam plotësisht dakort me veprimin e Mirelës sepse ka hapa të tjerë para se të shkojmë tek salca, por e justifikoj. Atë që nuk justifikoj je ti!

Ke të drejtën të kritikosh qëndrimin e vajzës apo të kujtdo tjetër me argumenta, por jo, ti zgjedh gjuhën e sharjeve, gjuhën e rrugës, goditjet e ulta.
Një shprehje thotë që njerëzit e mëdhenj merren me ide, mesatarët me ndodhi dhe ata të vegjëlit me njerëzit. Ti merresh me njërëzit Bled.
E di? Në këtë vendin tonë të çuditshëm të gjithë vetëtitullohen; dikush vetëtitullohej mbret dikur, dikush tjetër njeriu i ri, dikush këngëtar, analist, shkencëtar, artist, rilindas, intelektual apo edhe kryeministër.
Ndërsa ti e quan veten gazetar. Ne nuk kemi etalone, nuk kemi njësi matëse vertikale; jemi tërësisht horizontalë si shoqëri dhe në këtë plan 2-dimensional çdokush ka lirinë ta titullojë veten ç’të dojë, biles edhe zot.
Ti je nga ai lloj gazetari që merresh me fizikun e dikujt dhe jo me idetë që ka.
Ofendon dikë nga pesha e nga jetesa që bën. Ti ke vuajtur në jetë besoj, por kur na jepet pak pushtet tjetërsohemi Bled; bëhemi ose të dhembshur ose përbindësha (Shpeshherë ne shohim e sulmojmë tek të tjerët atë që urrejmë tek vetja; ndoshta duhet të thellohesh më shumë tek kjo pjesë e brendshme e jotja. Puna me veten gjithmonë na bën mirë!).
Duhet të futesh vetë në universitet për ta parë se sa e vështirë është jetesa dhe kushtet; po ta thotë një student. Të paguash qeranë, ushqimin, nevojat e tua, librat, tarifat, ne një universitet të rrënuar si fizikisht ashtu edhe shkencërisht, me 300-400 mije lekë të vjetra në muaj nuk është gjë e lehtë.
Ti je vetëquajtur gazetar Bled, biles edhe armik publik, por mbyll sytë para kaq shumë gjërash.
E di ti i bie Bulqiza e Kromit? Po pasuritë kombëtare e di ç’po u bëhet? Po Rilindjen a e sheh si po na e thith gjakun? Po antivlerat dhe “gazetarët” si puna jote?
Ti je vetëquajtur gazetar e merresh me vogëlsira; me Mirelën, një vajzë që përpos veprimit të guximshëm dhe të diskutueshëm e ka vënë veten para një lupe të pamëshirshme. Të mos harrojmë se ne nuk jemi dhe aq të sjellshëm me reagimet tona! Nuk do të doja të isha në pozitën e familjes së saj tani.
Ti je gazetar që i kërkon një vajze të re pse nuk ka jetuar në kohën e Gazidedes, vetëm që të nxjerrësh të larë rilindasit. Po krahason dy regjime muti dhe thua që ky i riu është më i mirë se është i njomë e duket mirë.
Me logjikën tënde shumëkush duhet të flasë ty për kohën e Komunizmit dhe të thotë që ishe me fat që nuk të burgosën a vranë. Ne nuk e zgjedhim kohën kur jetojmë i dashur, veprimet dhe fjalët tona po.
Ti je gazetar e merresh me Lolitën; diçka po e guximshme dhe e diskutueshme, ama e nevojshme në këtë llum kaotik që rritet përditë. Merresh sepse nuk di të merresh me gjëra më të larta, nuk di të bësh gazetari të vërtetë, sepse realisht je i varur nga të tjerë njerëz.
Ti je gazetar, por mesa di unë, përveç sulmeve të ulta, kurrë nuk ke folur realisht për nivelin e gazetarisë në këtë vend shitblerjesh mediash si në merkatot e futbollit.
Ti Bled përfaqëson në mënyrë përfekte shpirtin e kësaj kohe: njerëz të vetëqujtuar e te vetëshpallur, pa etikë, pa moral, po formim të fortë akademik, pa përgjegjësi për atë që thonë e bëjnë.
Problemi qëndron në faktin se të jepet e drejta e zërit para se ta meritosh atë duke ndikuar publikun dhe kur ndodh kjo, më shumë e dëmtojmë shoqërinë se sa i bëjmë mirë.
Një njeri i mençur, dhe këta duhen dëgjuar, ka thënë: “Mediat sociale u japin të drejtën idiotëve të flasin, kur ata flisnin vetëm në bare pas një gote vere, pa e dëmtuar komunitetin. Pastaj heshtëzoheshin shumë shpejt, por tani kanë të drejtën e fjalës njëlloj me Nobelistët. Është pushtimi i idiotëve” – Umberto Eko.
P.S. Këtu ke Kodin Etik të Medias Shqiptare ne PDF t’i hedhësh një sy. http://www.osce.org/sq/albania/21235
Papa
Kategori
Uncategorized

70 vjet nga Masakra e Maliqit.

 

Mes të pushkatuarve Zyraka Mano shtatzënë

70 vite më parë, në tetor të vitit  1946, me urdhër të Prokurorit Ushtarak, Nevzat Haznedari, u arrestuan dhe u dërguan menjëherë prapa hekurave të qelisë një grup intelektualësh nga më të iluminuarit që kishte Shqipëria e asaj kohe, të cilët ishin diplomuar në universitetet më të njohura të Perëndimit. Kujtim Beqiri, Abdyl Sharra, Jani Vasili, Vasil dhe Zyraka Mano, Pandeli Zografi, Mihal Stratobërdha, Vasil Risto, si dhe dy shtetasit italianë, Eugenio Scaturo e Mario Guarnieri, të njohur ndryshe nga propaganda e regjimit komunist të Enver Hoxhës si “Grupi sabotator tekniko-inxhinier i Kënetës së Maliqit”, më 18 nëntor të po atij viti, u nxorën para një gjykate ushtarake speciale të improvizuar, ashtu siç ndodhte në atë kohë në të gjitha vendet e Lindjes Komuniste. Dhe pas disa seancash gjyqësore të zhvilluara plot bujë në sallën e kinema “Nacional” në qendër të Tiranës, ku merrnin pjesë e asistonin edhe gazetarë të huaj e misionet ushtarake, jugosllave, sovjetike, franceze, britanike e amerikane që ishin atashuar në Shqipërinë e porsadalë nga lufta, ajo trupë gjykate ushtarake speciale iu dha pesë të pandehurve dënimin kapital. Dy me varje dhe tre me pushkatim, ndërsa të tjerëve burgime të përjetshme. Akuza kryesore ndaj tyre ishte se gjoja ata kishin sabotuar punimet për tharjen e Kënetës së Maliqit dhe kishin pasur lidhje me agjenturën-anglo-amerikane, të kryesuar nga Harry Fultz. Dhe direkt pas këtij gjyqi, misioni amerikan, i kryesuar nga Harry Fultz, në shenjë proteste u largua përfundimisht nga Shqipëria, çka çoi automatikisht edhe ndërprerjen e marrëdhënieve diplomatike në mes dy vendeve. Në fakt, i gjithë ky proces gjyqësor nuk do të shërbente për gjë tjetër, veçse për demaskimin dhe diskreditimin e amerikanëve në Shqipëri në përgjithësi dhe figurës së Harry Fultz-it në veçanti. Dhe kjo, pasi prej vitesh diplomati dhe inxhinieri i mirënjohur amerikan, Harry Fultz, vijonte të zhvillonte veprimtarinë e tij në dobi të zhvillimit të ekonomisë dhe arsimit profesional shqiptar.

Dënimi sipas arkivave të Sigurimit të Shtetit
Republika Popullore e Shqipërisë. Këshilli Gjyqësor i Gjykatës së Lartë Ushtarake.
Akt-Gjykim. Në emër të popullit shqiptar, Këshilli Gjyqësor i Gjykatës së Lartë Ushtarake për gjykimin e sabotatorëve të Maliqit, i formuar prej N/Kolonel Gaqo Floqit, Kryetar, Kapiten i.I. Veledin Zeneli, anëtar Kapiten.I. Nexhat Hyseni anëtar, i asistuar prej Sekretarit Aspirant, Thoma Rino dhe me pjesëmarrjen e Prokurorit Kapiten i.I. Nevzat Haznedari, sot më datën 18 nëntor 1946 ora 11 paradite, i mbledhur në sallën e kinemasë “Nacional” në Tiranë dha këtë Vendim:
Këta persona akuzohen për shkak se kanë kryer,
a) Vepra sabotazhi në stil të gjerë dhe në mënyrë sistematike.
b) Vepra spiunazhi në favor të agjentëve të huaj.
c) Kanë formuar një grup tekniko-profesional për të sabotuar rindërtimin, fuqinë ekonomike të vendit e si pasojë për të ndryshuar gjendjen e stabilizuar në vendin tonë, në lidhje me monarko-fashistët grekë dhe reaksionin e jashtëm.
Në procesin gjyqësor të rrjedhur botërisht dhe faqësisht të pandehurit Abdyl Sharra, Mario Guarnieri dhe Jani Vasili përfaqësohen prej avokat Burhan Rusi: Vasil Mano, Zyraka Mano, Pandeli Zografi e Mihal Stratobërdha përfaqësohen prej avokat, Efthim Cancos dhe Kujtim Beqiri, Eugenio Scaturo e Anastas Risto, përfaqësohen prej avokat Vasil Xhajës. Këshilli Gjyqësor i Gjykatës së Lartë mbasi shqyrtoi procesverbalet e mbajtura kundra të pandehurve nga organet e Sigurimit të Shtetit. Mbasi shqyrtoi procesverbalet e mbajtura prej Prokurorisë dhe Gjykatës së Lartë Ushtarake. Mbasi dëgjoi apologjinë e të pandehurve. Mbasi dëgjoi pretencën e prokurorit, i cili kërkoi fajësinë e gjithë të pandehurve dhe dënimin e Abdyl Sharrës dhe Kujtim Beqirit me vdekje, duke u varur në litar. Të Vasil Manos, Zyraka Manos, Pandeli Zografit dhe Eugenio Scaturos me vdekje me pushkatim. Të Mario Guarnierit me burgim të përjetshëm, të Mihal Stratobërdhës me 15 vjet burgim, të Anastas Ristos me 5 vjet burgim dhe të Jani Vasilit me 1 vit burgim kondicional dhe për të gjithë të dënuarit me 5 vjet e lart konfiskimin e pasurisë të luajtshme e të paluajtshme.
Mbasi dëgjoi mbrojtjen e avokatëve dhe fjalën e fundit të të pandehurve, të cilët kërkuan lehtësimin e fajit të tyre.
Konstaton: Qysh në verë të vitit 1945 në bashkëpunim me agjentë të huaj formohet një grup tekniko-profesional për të kryer shkatërrime e sabotime në stil të gjerë dhe në mënyrë sistematike për të minuar pushtetin në sektorin më vital të ekonomisë kombëtare dhe me konsekuencë të pakësojnë rezistencën e popullit shqiptar, duke dëshiruar një ndërhyrje të monarko-fashistëve grekë dhe të reaksionit të jashtëm. Për të kurorëzuar qëllimin e mësipërm dhe aktivitetin e tyre antipopullor, të pandehurit Abdyl Sharra, Kujtim Beqiri e Zyraka Mano bashkë me elementë të tjerë janë vënë në kontakt herë mbas here me agjentët e reaksionit të huaj të maskuar me funksione legale, për t’u shërbyer qëllimeve të tyre imperialiste bëhen spiunë dhe vegla të verbra në shërbim të tyre. Konsekuentë të vijës së tyre politike antipopullore, të pandehurit Abdyl Sharra, ish-oficer i fashizmit dhe i rrethuar nga një ambient familjar, që u vu në dispozicion të Ballit e të okupatorëve dhe Kujtim Beqiri, anëtar i Komitetit Qarkor të Ballit në Vlorë në kohën e okupacionit filluan me anë të agjitacionit dhe propagandës të villnin vrer kundra pushtetit të rekrutojnë elementë antipushtet, të mbjellin disfatizëm për ta prezantuar gjendje të paqëndrueshme dhe ndërhyrjen e reaksionit grek e ndërkombëtar të paevitueshëm. Me metoda të ndryshme, duke abuzuar me besimin që u kishte ngarkuar pushteti, i përvishen punës shkatërrimtare të sabotimit me vullnetin e tyre të veprave të sapo ndërtuara.
Aktiviteti i tyre kriminal filloi pikërisht të merrte hov të gjerë me zbatimin e planit të ri të pushtetit. I pandehuri Kujtim Beqiri, i emëruar si inxhinier drejtues i aksionit të rinisë në rrugën Kukës-Peshkopi, sabotoi një pjesë të rrugës në sektorin B, kurse i pandehuri Abdyl Sharra, i emëruar drejtor i punimeve për tharjen e Kënetës së Maliqit, para se të nisej për në krye të detyrës, merr udhëzime nga agjentët e huaj në Tiranë, duke u shpërblyer me një rrogë të përmuajshme prej 50 stërlinash. Njëkohësisht, Abdyl Sharrës iu dhanë premtime se në të njëjtën mënyrë do të shpërbleheshin gjithë elementët e tjerë që do të bashkëpunonin me të. Qysh prej mbërritjes së tij e deri më 26-27 korrik 1946 që u largua nga përgjegjësia si drejtues i Kantierit të Maliqit, i pandehuri ushtroi një aktivitet antipopullor të gjerë: rekrutoi të pandehurit Jani Vasili, Zyraka Mano, Vasil Mano, Pandeli Zografin, Mihal Stratobërdhën dhe fashistët Eugenio Scaturo dhe Mario Guarnierin. Në këtë mënyrë, ata bënin shpeshherë mbledhje të fshehta për të sabotuar programin e pushtetit të ri popullor. Në këtë mënyrë: Abdyl Sharra i ndihmuar nga Mihal Stratobërdha dhe Mario Guarnieri saboton punën në kanalin kryesor, i pandehuri Vasil Mano sabotoi punën në ofiçinën e kantierit, Pandeli Zografi sabotoi instalimin e linjës së dekovilave dhe lokomotorëve, Eugenio Scaturo sabotoi në intendancë dhe ushqime, Jani Vasili sabotoi punën në gurore. E pandehura Zyraka Mano ishte në lidhje të vazhdueshme midis grupit sabotator dhe agjentit të huaj. Në përgjithësi, anëtarët e këtij grupi sabotatorësh të kryesuar fillimisht prej Abdyl Sharrës dhe më pas prej Kujtim Beqirit, iu kushtuan me plot ndërgjegje punës sabotuese në çdo ndërmarrje. Duke përfituar nga dijenia tekniko-profesionale, si dhe nga përgjegjësia që u ishte ngarkuar nga pushteti, penguan në mënyra të ndryshme dhe të rafinuara mbarëvajtje dhe përfundimin e punimeve brenda datës 1 tetor 1946, të caktuar në planin e përgjithshëm të shtetit. Zbatuan keq dhe së mbrapshti planin për punimin e çeljes së kanalit, nuk veshën skarpatet me mur, nuk bënë briljet çdo 50 metra, nuk filluan punën për ndërtimin e urës në kohën e caktuar, sabotuan argjinaturat etj. Të gjitha këto i bënë me qëllim që t’i zvarrisnin punimet deri në sezonin e shirave.
Përpiluan statistika dhe relacione të rreme për të mashtruar pushtetin. Organizuan keq dhe jo në proporcion të drejtë ndarjen e punës, sistemimin e kanalizimeve, dëmtuan rëndë arkën e shtetit etj. Veprimtaritë kriminale të më sipërme të të pandehurve Abdyl Sharra, Vasil Mano, Zyraka Mano, Kujtim Beqiri, Pandeli Zografi, Mario Guarnieri, Eugenio Scaturo, Mihal Stratobërdha, Jani Vasili e Anastas Ristos e kanë kryer në mënyrë të organizuar dhe konspirative. Sado që avokatët mbrojtjës u përpoqën të lehtësojnë fajin e të pandehurve, duke pretenduar se ishin të mashtruar nga reaksioni i huaj dhe se një pjesë e tyre janë dalluar për aktivitet në lëmin e rindërtimit, por këto nuk janë shkaqe serioze ose ligjore për të lehtësuar fajësinë dhe nga ana tjetër është taktika e sabotatorëve qysh në krye për të fituar besimin ndaj organeve të pushtetit, me qëllim që më vonë të sabotojnë sa më tepër për të mos u diktuar. Për këto arsye, Këshilla Gjyqësore e Gjykatës së Lartë Ushtarake në pjesën më të madhe në konformitet me kërkimin e prokurorit dhe pjesërisht në kundërshtim me të, në bazë të Neneve 1 të Ligjit Nr.21 dt. 15 dhjetor 1944 mbi sabotatorët dhe 15, 17, e 18 të Ligjit Nr.41 dt. 14 janar 1945, mbi organizimin dhe funksionimin e Gjykatave Ushtarake.
Vendosi
Fajësinë e gjithë të pandehurve duke i cilësuar si sabotatorë e armiq të popullit dhe ndëshkimin e tyre si vijon:
1) Abdyl Sharra. Me vdekje duke u ekzekutuar me varje në litar.
2) Kujtim Beqiri. Me vdekje duke u ekzekutuar me varje në litar.
3) Vasil Mano, me vdekje me pushkatim.
4) Eugenio Scaturo, me vdekje me pushkatim.
5) Zyraka Mano, me vdekje me pushkatim.
Për 5 të dënuarit. Me vdekje, urdhërohet ekzekutimi i tyre në Maliq.
6) Pandeli Zografi. Me burgim të përjetshëm.
7) Mario Guarnieri. Me burgim të përjetshëm.
8) Mihal Stratobërdha. Me 10 vjet burgim me punë të detyrueshme.
9) Anastas Risto. Me 2 vjet burgim me punë të detyrueshme.
10) Jani Vasili. Me 1 vit burgim kondicional me kusht që të mbajë sjellje morale e politike të mira.
Për 8 të dënuarit e parë, urdhërohet konfiskimi i pasurisë së luajtshme e së paluajtshme personale dhe me humbjen e të drejtave qytetare e politike.
Ky vendim është i prerë.
Tiranë, më 18 nëntor 1946 Kryetar (N/Kolonel Gaqo Floqi) dhe Sekretar (Aspirant Thoma Rino).
(Marrë nga AMB, dosja hetimore gjyqësore nr. 1080 aktakuza e Prokurorisë së Gjykatës së Lartë Ushtarake nr. 98-107 dt 06.11.1946, aktgjykimi nr.17 dt 18.11.1946).
Vendimet u ekzekutuan të gjitha në Kenetën e Maliqit ku u mblodhën me dhunë mijëra qytetarë përfshi  edhe fëmijët e shkollave fillore. Zyraka Mano në kohën e pushkatimit ishte shtatzënë.

Kategori
Uncategorized

Ku e shikoni suksesin e Samitit të Diasporës ju ”përfaqësues të emigracionit”?! Na thoni!

Ku e shikoni suksesin e Samitit  të Diasporës ju ”përfaqësues të emigracionit”?! Na thoni!

Nga Kujtim Vani.

KMA NEWS / Këto ditë në kryeqytetin tone në Tiranë zhvilloj punimet Samiti i Parë i Diasporës Shqiptare me inisiativën e kryeministrit Edi Rama.

Tek i hedh një sy internetit shikoj nga komentet më të ndryshme, deri edhe duke e cilësuar si një aktivitet të mrekullueshëm dhe shumë të vlefshëm, nga delegatët përfaqësues të emigracionit. Çfar ndryshimi nga tentativa për ta bojkotuar se ndiheshin të pa përfaqësuar në ofensivë për të reklamuar punën e shkëlqyer të qeverisë për samitin!

Por, pyetja që shtrohet është se ku e shikonjnë suksesin, këto përfaqësues të emigrantëve, ku veç një përqindje shumë, shumë të vogël të tjerët ishin të paautorizuar dhe nuk përfaqsonin emigrantët?!

Çfar u arrit nga ky Samit, veç fotografive që realizuat me personalitete të ndryshme qeveritare dhe politike?!

Çfar u tha konkretisht dhe si u vlersuan praktikisht  emigrantët dhe diaspora në përgjithësi?

A ua kërkuan votën në mënyrë indirekte, dhe a u mohuan si shqiptarë, përveç kohës së fushatës elektorale për votime?!

A ju thane, se mos kërkoni mësimin e gjuhës shqipe, se po na merni në qafë, duke na dënuar punonjësit e shtetit nga organet e vendit fqinjë ku ju jetoni e punoni prej 26 vitesh, vetëm e vetëm se qeveria sakrifikon për ju dhe fëmijët tuaj?!

Emigrantët nuk duan pallavra, se janë ngopur aq shumë sa nuk mban më.

Ata duan të dinë se si u vlersuan nga shteti mëmë dhe sa u përfaqësuan realisht nga të deleguarit (më falni nga të interesuarit që shkuan me miratimin e askuj), dhe çfar të mirash u solli ky samit, veç fotove që realizuan me organizatorët?

Emigrantët duan të dinë dhe presin gjëra konkrete!

Pretendojm se po u mësojmë fëmijëve gjuhën shqipe! Por pretendimi bie poshtë, sepse gjatë kohës që po zhvillohej samiti, dy shoferë (viktima) të shtetit u dënuan nga gjykata greke se transportonin Abetare. Kush ishte qëndrimi juaj të dashur përfaqësues? Ju ishi krahë për krahë me kryeministrin duke bërë fotografi kur mësuat për dënimin e shoferëve.

Pse ishi në Samit, për të mbështetur kryeministrin?!

Librat pretendoni se ishin nisur për ju? Jo! Se nuk ka kurrësesi që Ministria e Jashtme të transportoi Ilegalisht Abetare për ”shkollat” tuaja, ashtu siç transportoheshin dikur emigrantët nga klandestinët.

Ju ishi atje për të ofruar mbështetje dhe për t kërkuar reciprokisht.  Po kush ishte mbështetja nga shteti mm? Mos vallë u ofroi ngritjen e një Qendre Kulturore në Athinë, ku emigrantët dhe fëmijët e tyre të shpalosin dhe të promovojnë kulturën e vyer kombëtare?

Mos vallë, ju premtuan se do të ulin taksat e shërbimit konsullorë që janë më të lartat në botë?

Mos vallë, mos… për të gjitha problemet që nuk kanë të sosur ?!

Dhe një pyetje tjetër shumë e thjesht, kush ishin ata emigrantë shqiptarë me banim të përhershëm në Shqipëri, që jo vetëm nuk kanë asnjë kontribut në emigracion, por nuk e kanë shkelur asnjë herë rrugën e emigracionit që ishin delegat në emrin e emigrantëve?

Na thoni për çfar ishi në samit? Për ti ndërtuar fasadën e fushatës elektorale që po afron, Edi Ramës?!

Samiti veç promovimit të disa bisneseve dhe zbukurimit të fasadës νγα ανα ε jashtme asgjë më shumë nuk solli.

Emigrantët janë në pritje të presin përgjigjet tuaja të nderuar përfaqësues!

Kategori
Uncategorized

Shqipëria nuk bëhet pa Diasporën!

Shqipëria nuk bëhet pa Diasporën!

Po flitet shumë këto ditë per diasporën. Po çfarë është  diaspora?

Në rastin e Shqipërisë është një diell që na ngroh më pak se ?’e lejojmë. Nëse nuk do të ishte diaspora dhe kontributi ekonomik i emigrantëve, Shqipëria do ishte një vend shumë më i varfër.

Emigrantët kanë  qenë,  janë dhe do te jenë një nga dy motorrët e zhvillimit ekonomik dhe demokratik te Shqiperisë.

Duke ikur, ata i kanë  dhenë  vendit po aq shumë sa ata që  kanë  qëndruar dhe këtë  e them pa hezitim. Ne që  jetojmë ketu përfitojmë nga kontributi i tyre.

Dikush më ka thënë se nëse ata shqiptarë që kanë  ikur janë të  marrë,  ne që i kemi detyruar të ikin jemi të ?mendur. Duhet të jetë  e vërtetë.

Të marrët kanë  ndihmuar që ?menduria jonë të jetë  më pak e dëmshme.

Emigrantët  kanë  furnizuar ekonominë tonë duke punuar kudo nëpër botë, edhe për ti dhënë shpresë këtij vendi pa shpresë.

Por para se të flas për diasporën, dua të them dy fjalë  për emigracionin që vazhdon dhe vazhdon pa u ndalur.

Pse ikin shqiptarët më shumë  se kushdo tjetër nga vendi i tyre?

Çfarë  i shtyn të emigrojnë në këtë masë? Çfarë i mungon Shqipërisë? Uji, toka, ajri, dielli malet, deti, mineralet,lumenjtë?

Perkundrazi! Të gjitha këto i kemi në masën e duhur. Ajo që na ka munguar dhe do të na mungojë është shpresa për një qeverisje te mirë.

Shqiptarët nuk ikin nga thatësira, as nga uria, as nga lufta.

Ata ikin si viktima të qeverive të tyre.

Vitin e kaluar ikën 100 mijë.

Nëse ikja vazhdon dhe lindjet bien nën nivelin e mesatares evropiane, sigurisht që ne do te jemi një vend më i vogel në disa dekada. Fatkeqësisht, Shqipëria po zvogelohet. Ajo po emigron ose po përton të shtohet. Shifrat flasin për nje popull që  vjen duke u tkurrur. Ne 25 vjet kemi humbur 1 milion, ne 50 vitet e ardhshme mund të humbim dhe gjysëm milioni nëse vazhdojmë me këto ritme.

Nëse para dhjetë vitesh kemi patur numrin më të lartë  të lindjeve ne Evropë, gati 16 në 1000 banorë, tani jemi pothuajse në 11 fëmijë për një mijë banorë dhe nëse nuk duam të zvogëlohemi më shumë se kaq, duhet të bëjmë dy gjëra: të frenojmë emogracionin duke nxitur kthimin e disporës dhe të shtojmë apo stimulojmë lindshmërinë me cdo formë dhe cdo mjet, pa dyshim edhe financiar. Më pak shqiptarë do të thotë më pak punë, më pak të ardhura dhe më shumë varfëri.

Disa ditë më parë isha në Kukës. Ky qytet është realisht simboli i zbrazjes së Shqipërisë. Aty e kupton se ?farë i ka bërë qeverisja e keqe një populli që ka vetëm një bisedë, nga mëngjesi deri në darkë: si te ikim. Kur takoj njerëz kaq pesimiste nga veriu në jug, më duket sikur Shqipëria është kthyer në nje burg për të varfërit. Ata duken si të zënë në ?ark, si të mbyllur në një kafaz.

Megjithatë, ?ështja sot për ne është kjo:

Emigrantët nuk na duhen vetëm per vota! Ata na duhen për të ndryshuar Shqipërinë. Ne ankohemi se në vend kemi punë por nuk kemi fuqi puntore të kualifikuar.

E dini kush jane shqiptaret me te kualifikuar?

Janë emigrantët.

Jeta i ka detyruar të mësojnë zanate të cilat në vendin e tyre, ndoshta nuk do ti merrnin kurrë. Emigracioni është shkolla më e mirë profesionale e shqiptarëve. Prandaj them se ?ështja është si ti bindim këta njerëz të kthehen. A ka mundësi që një pjesë e tyre të kthehen dhe të investojnë këtu? Une them se po.

Nëse 7 në 10 shqiptarë që jetojnë në Shqipëri duan të ikin nga Shqipëria, të paktën 6 emigrantë ne 10 duan të kthehen.

Nëse qeverisim më mirë Shqipërinë, emigrantët kanë më shumë arsye të vijnë. Nëse inkurajojmë  investimet e tyre, ata mund ti grumbullojnë thërrmijat  e kursimeve të jetës e të ndërtojnë këtu në turizëm, bujqësi dhe në shërbime.

Une besoj se ka ardhur koha për një adsministratë disporike. Djem dhe vajza të rritur apo të shkolluar jashtë,  mund të jenë pjesë e administratës sonë. Nëse do të ishte për mua,  një  pjesë e gjykatësve dhe prokurorëve të rinj që do të ndryshohen për shkak të reformës në drejtësi, duhet të ishin detyrimisht nga dispora.

Ata kanë të drejtë të venë drejtësi në një vend që i zboi për shkak të padrejtësisë.

Sensi i tyre i drejtësisë nuk ka mundur të deformohet për shkak të allishverisheve tona tradicionale.

Ata vijnë nga vende të lira dhe mund të na ndihmojnë ta bëjme Shqipërinë një vend më të mirë dhe më të lirë.

A e dini cfarë fuqie ka diaspora nëse thirret nën armë?

Ja një rast:

Eshtë Kombëtarja e Shqipërisë. Pa asnjë dyshim, suksesi i saj shkëlqen mbi të gjitha sukseset tona menaxheriale. Por ?farë eshte Kombëtarja jonë? As me shumë dhe as më pak,  është nje produkt i pastër diaspore. Djem t rritur në Evropë u bashkuan nën një flamur për të na dhënë suksesin më të madh sportiv në histori. Ata nuk na bënë  vetëm krenarë por na treguan se si mund të administrohet një projekt shqiptar me kontribut dispore. Këta djem jane shqiptarë që jetojnë në emigracion.

Dispora ka fuqi të ndalë zbrazjen e vendit.

Kthimi i tyre do ta bënte Shqipërine më të madhe dhe do ti hiqte shumë të rinjve dëshirën per të vrapuar jashtë Shqipërisë, pa e kthyer kokën prapa.

Mendoj pra se ka ardhur koha që ti bindim dhe ti frymëzojnë të kthehen.

Jam i bindur se ata skanë marrë kurrë ofertën e duhur.

Ne duhet ti ftojmë duke i dhënë fillmisht të drejtën e mohuar të votës, duke i integruar në administratë sa më shpejt si dhe duke stimuluar dhe mbrojtur investimet e tyre financiare.

Shqipëria nuk bëhet dot pa diasporën dhe diaspora nuk jeton dot pa Shqipërinë!

Kategori
Uncategorized

Çfarë shkruante gjeniu Volter për Skënderbeun: Shqiptarët, luftëtarët më të mirë.

bra07058Më 21 nëntor 1694, lindi François-Marie Arouet, emri i penës, Volter; përfaqësues kryesor i Iluminizmit, shkrimtar, historian, filozof jashtë filozofisë konvencionale, i njohur për satirën, kritikën ndaj fesë si institucion, përkrahës i tolerancës fetare dhe për ndarjen e kishës nga shteti, shkrimtar me dhunti të shumta, duke prodhuar vepra në pothuajse çdo formë letrare: dramë, poezi, roman, ese, vepra historike e shkencore.

Ai shkroi më shumë se 20 mijë letra dhe mbi 2 mijë libra dhe pamflete. Volteri ishte mbrojtës i hapur i lirisë së shprehjes, përkundër pasojave nga ligjet dhe censura e rreptë e kohës. Për shkrimet e tij satirike, ai shpesh u dënua me burgim ose mërgim. Volteri ishte kritik i ashpër i traditës fetare, që pengon lirinë individuale të besimit – por ai nuk thoshte se ishte kundër idesë së një qenie supreme. Volteri arsyeton se ekzistenca e Zotit nuk është çështje besimi, por arsyeje, dhe se të gjithë njerëzit janë vëllezër, ndërsa janë krijesa të njëjta nga i njëjti Zot. Sa për skllavërinë, Volteri e kritikoi ashpër, por në anën tjetër, u përpoq të shpjegojë se racat e ndryshme kishin origjina të veçanta prandaj nuk mund të ishin të njëjta ose të barabarta. Volteri shpesh është akuzuar për anti-semitizëm edhe pse shumica e kritikave të tij në fakt i drejtohen Biblës, dhe jo Judaizmit në veçanti. Volteri gjithashtu shkroi drama, prozë dhe poezi. Kandidi është puna e tij më e famshme në prozë, ku ai kritikon filozofinë e Gottfried Ëilhelm Leibnizit mbi optimizmin metafizik nëpërmjet naivitetit të Kandidit, personazhi kryesor, i cili pas përjetimit të një fatkeqësie, refuzon të jetë optimist pa patur arsye për të qenë i tillë.

Duke shkruar për historinë, Volteri sfidoi konceptin mbizotërues të kohës së tij, se historiografia duhej të merrej me ngjarjet e mëdha politike, ushtarake dhe diplomatike; Volteri thotë se theksi duhet vënë në kulturë, art, shkencë, zakone – dhe u përpoq për të shkruar një histori të botës mbi këto baza.

 Kjo vihet re edhe në “Ese mbi edukatën dhe shpirtin e kombeve” lidhur me heroin kombëtar shqiptar Gjergj Kastrioti – Skënderbe, për të cilin Volteri shprehet me konsideratat më të larta, duke thënë se nëse perandorët bizantinë do të kishin vepruar si Skënderbeu, rënia e Kostandinopojës nuk do të kishte ndodhur. Në esenë e tij, Volteri analizon rezistencën çerek shekullore të shqiptarëve kundër perandorisë osmane; dhe argumenton se faktorët themelorë të fitoreve të Skënderbeut janë dy; 1) shqiptarët janë popull luftarak. 2) Shqipëria është vend malor dhe se mos-përulja është veçori e banorëve të maleve.

***

Volteri për Skënderbeun

KAPITULLI PËR SKENDERBEUN

Faqe 814-815

Një luftëtar tjetër i famshëm, të cilin nuk di si ta quaj, osmanli apo të krishterë, pengoi përparimin e Muratit dhe prej kohësh u bë ledhi i të krishterëve kundër fitoreve të Muhametit II: flas për Skënderbeun, lindur në Shqipëri, pjesë e Epirit, vend i shquar që nga kohët e quajtura heroike, dhe nga kohët vërtet historike Romake.

scanderbeg_painting_by_albanian_in_2006_by_eduartinehistorise-d74rwnx

 

Emri i tij ishte Jean (Gjergj) Kastriot.

Ishte djali i një despoti, ose i një princi të këtij vendi, domethënë i një princi vasal; sepse fjalë për fjalë despot do të thotë zot shtëpie; madje është paksa e habitshme, se si kjo fjalë prej kohësh e ndryshoi kuptimin në despotik, ç’ka u vishet sundimtarëve që bëhen absolutë.

Gjergj Kastrioti ishte ende fëmijë kur Murati, shumë kohë përpara betejës së Varnës për të cilën do të flas, u mor prej Shqipërisë pas vdekjes së atit të tij Kastriot.

Ai e rriti këtë fëmijë, i vetmi që mbeti nga katër vëllezërit. Burimet turke nuk thonë asgjë që këta katër princër u therorizuan prej Muratit për hakmarrje.

Nuk është për t’u habitur që mizori të tilla ishin në karakterin e një sulltani që abdikoi dy herë kurorën dhe nuk ka të ngjarë që Murati t’i kushtonte dhembshuri dhe besimin e tij atij për të cilin ushqente një mëri të paqetësueshme. Ai e sajdiste atë dhe e mbante pranë tij gjatë betejave.

Gjergj Kastrioti u dallua aq tepër sa sulltani dhe jeniçerët i dhanë emrin Scanderbeg, që do të thotë Aleksandri i Madh, (le seigneur Alexander).

Së fundi miqësia fitoi mbi politikën. Murati i besoi komandën e një ushtrie kundër despotit të Serbisë, që ishte radhitur me të krishterët duke i shpallur luftë sulltanit, dhëndrit të tij; kjo përpara abdikimit të tij.

Skënderbeu që në atë kohë s’ishte veçse njëzetvjeçar, sheshoi planin të mos kishte më zot mbi kokë dhe të mbretëronte.

Qëlloi të kalonte pranë fushimit të tij sekretari që mbante vulën e sulltanit.

Ai e ndaloi, i vuri hekurat dhe e shtrëngoi të shkruante e të vuloste një urdhër për sundimtarin e Krujës, kryeqytet i Epirit, që t’ia dorëzonte qytetin dhe kështjellën Skënderbeut. Pasi siguroi urdhrin, e vrau sekretarin dhe suitën e tij.

Më 1443 marshoi mbi Krujë; sundimtari ia lëshoi postin pa vështirësi. Po atë natë ai u tha trupave shqiptare me të cilët mbante lidhje të fshehta, të afroheshin. Sundimtarin dhe garnizonin e theri.

Me luftëtarët e vet ai e fitoi gjithë Shqipërinë.

Shqiptarët mbahen si luftëtarët më të mirë të këtij vendi.

Skënderbeu i udhëhoqi me zotësi dhe diti të krijonte avantazhe nga terreni i thyer dhe malor, aq sa me pak trupa ia doli të ndalonte çdo herë ushtritë e shumta turke. Myslimanët e shihnin si besëthyes; të krishterët e adhuronin si hero, i cili duke mashtruar armiqtë dhe zotërit e tij, rimori kurorën e babait të vet, ç’ka e meritoi me guximin e tij.

Po ta kishte mbrojtur Skënderbeu Kostandinopojë, rënia e saj nuk do të kishte ndodhur.

Të ngjashme

Kategori
Uncategorized

Pse u bënë kurban dy shoferët e MJ që u dënuan në Janinë? – nga Kujtim Vani.

Nga/Kujtim Vani
Bushati dhe Ministri i Jashtëm i Greqisë Venizelos takohen në Tiranë dhe ky takim mbyllet si pothuaj të gjithë takimet e mëparshme të dy përfaqësuesve ndër vite. Ca kërkesa të vakëta nga ana e Bushatit dhe me të vetmen marrëveshje të firmosur.

Të rihapen komisionet për varrezat e ushtarëve greke në Shqipëri.

Në emër të fqinjësisë së mirë, faktit që alenca PS – LSI dukesh e fortë dhe me buzëqeshjet e Dules si shkesë, për çështjen çame nuk u tha asnjë fjalë. Jo hapatazi që jo e jo, por as të nënkuptohesh disi nëpër rreshta.

15 Korrik 2015

Takimi Bushati Kotzias vinte direkt pas zgjedhjeve lokale të cilat hodhën PDIU në krahët e Ramës duke kandiduar në plot 5 Bashki dhe duke treguar një demonstrim force jo pak indiferent brenda alenacës PS – LSI që kishte filluar të tregonte shenjat e para të çarjes.

Në një analizë të shpejtë të bërë ndaj dy deklaratave, vërëhet se në krahasim me kolegun e tij grek që nuk i kurseu fjalët me mjaltë për shqiptarët dhe Shqipërinë, Bushati u fokusua tek dëshira e mirë dhe tek raportet sipas të drejtave ndërkombëtare.

Interesant është fakti që Kotzias përmendi nevojën e aktivizimit të akordit për tekstet shkollorë si një nga fushat ku egzistonte akordi por nuk ishin ende të aktivizuara.

6 Qershor 2016

Takimi i ri Bushati Kotzias.

Në kazanin e vetëm ekzistues në Shqipëri, atë të politkës qeveritare, ka kohë që ka filluar lufta e ftohtë mes dy aleatëve. Lufta që ka filluar më herët, vjen me viktimën e pare në Maj 2016.

Shukri Xhelili dhe video e publikuar e kryetarit të Bashkisë Dibër, të cilin nën zë thuhet se e ka shtyre LSI drejt realizmit dhe publikimit.

Aleanca me PDIU – në duhet më shumë se kurrë në këto momente për të balancuar sado pak situatën dhe me këtë rast, si për çudi, nuk mungon as koincidenca e radhës.

Bushati flet si të ishte kujtuar që në Shqipëri ka edhe çamë, paçka se ata kanë qenë shqiptarë si të gjithë, gjithmonë. Deklarata mbi çështjen çame e Bushatit, po aq rastësisht, shoqërohet me protestat e PDIU-së përpara Ministrisë së Jashtme duke i dhënë zemër Bushatit dhe material mediave greke për disa ditë.

Korrik – Tetor 2016

Ndërkohë që Basha hedh idenë e një qeverie teknike për të çuar vendin në zgjedhje, Meta përgjigjet me qetësi se;

“është një opsion që duhet vlerësuar pasi do të garantonte zgjedhje optimale dhe do të ishte garante ndaj opozitës”.

Ndërkohë nga Athina çirren për arrogancën e Qeverisë shqiptare ndaj minoriteteve në Himarë dhe kërcënojnë me bllokimin e marrjes së statusit si vend kandidat për në BE.

Altin Tafa dhe Agim Rama nuk dinë gjë akoma se një pjesë e lojrave të alencave të Kryeministrit Rama dhe tregimi i forcës nga ana e qeverisë greke do ti bëjnë kurban si ata që Rama ka aq qejf sa t’i dedikojë një libër.

14 Nëntor 2016

Dy shoferët e MJ Altin Tafa dhe Agim Rama u ndaluan nga policia greke në zonën e Janinës, me pretendimin se tekstet e transportuara përmbajnë materiale propagandistike dhe cënim të marrdhënieve midis dy vendeve, bazuar në nenin 141 të Kodit Penal grek. Në makinën e tyre u gjetën Abetare dhe libra në gjuhën shqipe të cilat do transportoheshin në drejtim të Athinës për llogari të Ambasadës Shqiptare.

Me një deklaratë sa për sy e faqe Ministra e Jashtme “shpreh keqardhje për procedurën e ndjekur nga ana e palës greke që bie në kundërshtim të së drejtës ndërkombëtare”…….

Natyrshëm lindin disa pyetje që vlen të bëhen:

Ka vërtëtë në ata libra të sekuestruar nga pala greke, material që identifkojnë Çamërinë si zonë etnike shqiptare dhe veçmas nga Greqia dhe a ishin të aprovuar këta tekste nga pala greke?

Nëse po do të ishte një gafë e rëndë e MPJ, pasi një gjë është ta mësosh atë në shtetin shqiptar dhe një gjë është ta çosh si tekst në Greqi, dhe nëse jo, është momenti të ngrihet në këmbë e gjithë qeveria dhe jo vetëm MPJ për këta shoferë dhe këto tekste.

Deklarata e MPJ lë pak shpresë dhe dyshime në këtë drejtim, diletantizëm apo më keq?

Por le ti kthehemi pyetjeve.

A ka një akt ligjor të tillë në shtetin grek për të cilin mund të dënohesh, dhe nëse po, duhen angazhuar jurist të aftë të zgjidhin këtë çështje pasi dy njerëz të pa fajshëm rrezokojnë burgun vetëm për faktin se po bënin punën e tyre si shoferë.

Këtu dyshimet mbi diletantizmin zhduken duke i lënë vendin bindjes se nuk është më fjala për diletantizëm por për “qoka” që i bëhen palëve në kurriz të dy shoferëve që të lënë në mëshirë të fatit shpresonin në “konsulencën e plotë juridike” të shtetit shqiptar.

Bazuar në Konventen e Vjenes, dy shoferët mund të gjykoheshin pa praninë e tyre ne gjyq dhe nuk e dimë se e vendosën vetë apo u këshilluan nga “konsulenca e plotë juridike” e MPJ

Fakti qëndron që ata nuk u paraqiten në seancën gjyqësore.

Ky është çelësi i historisë së “qokave” midis Ramës – Idrizit dhe mbase edhe Kotzias pasi në bazë të nenit 21 të Kodit Penal grek;

“kur personat e akuzuar, kanë marrë urdhër nga eprorët e tyre, ligji nuk i dënon, pasi ata nuk kanë të drejtë të pretendojnë nëse urdhëri është i drejtë dhe i ligjshëm”.

Në baze të këtij neni, dy shoferët nuk do të ishin dënuar nëse ata ose një avokat në emër të tyre, do të ishin paraqitur përpara gjykatës dhe duke shfrytëzuar nenin e sipërpërmendur të bëheshin të pavlefshme akuzat nga ky nen.

Për më tepër, aty thuhet se “nëse vërtetohet se urdhëri është i padrejtë dënohet urdhëruesi”.

Pra, sipas ligjit grek në rastin e dy shoferëve dënohej urdhëruesi, pra Ministria e Jashtme Shqiptare jo shoferët.

Gjithashtu neni 30 dhe 31/2 i po këtij Kodi thonë se;

“kur personi nuk ka njohuri në lidhje me ligjin e shtetit tjetër ose mendon se veprimi që kryen është i lejueshëm/ i ligjshëm, ky person nuk dënohet.”

Pra mjaftonte të paraqiteshin dy shoferët në gjyq ose MPJ të pajtonte një avokat në vend të tyre dhe ta çonte në atë sallë.

Duke shpërfillur çdo rregull ligjor të kujtdo shteti, MPJ ngatërron drejtësinë me diplomacinë dhe dërgon në Janinë ditën e gjyqit jo një avokat, as shoferët, por Konsullin shqiptar në Janinë i cili duke u paraqitur si personel diplomatik nuk mund të kishte asnjë fuqi ligjore me këtë përfaqësim përveçse të ishte spektator i një gjyqi kurbanesh.

Është mëse mjaftueshëm të besosh se;

1.- “konsulenca e plotë juridike” e MPJ ishte një fjalë në erë.

2.- fati i dy shoferëve ishte shkruar që kur u arrestuan (nuk duam të mendojmë më keq se mund të ishte shkruar edhe më parë).

3.- “qokat elektorale” nuk kanë limit

Nuk vlen të vazhdojmë me pyetjet mbi “të drejtën ndërkombëtare të cënuar” që përmend MPJ në deklaratat e saj. As të analizojmë deklaratat e PDIU-së që “dënojnë ashpër” sjelljen e shtetit grek. Por për hir të së vërtëtës duhet ti bëjmë një pyetje Ministrti Bushati dhe Kryeministrit Rama.

Pse i bëtë kurban shoferët Agim Tafa dhe Agim Rama?

Kategori
Uncategorized

Nano-Rama/ Të mora nga Franca me thonj të paprerë, një endacak rrugësh që kundërmonte erë.

pageMiratimi i ligjit të importit të mbetjeve ditën e djeshme në parlament, ka hapur një debat shumë të madh në publik. Qytetarët nuk e miratojnë aspak vendimin e mazhorancës dhe të kryeministrit dhe kanë gjetur mënyra të ndryshme për ta shprehur irritimin.

Një nga mënyrat më pikante është një poezi që ka bërë një qytetar i cili në një formë mjaft ironizuese kujton disa momente nga e kaluara e Ramës.

Nga Besnik Palnikaj

Të mora nga Franca me thonj të pa prerë,

Nga endacak rrugësh që kundermonte erë…

Që visheshe pa mode dhe koken e pa qethur,

Kishe vite buza nuk të kishte qeshur.

Të solla në Shqipëri në token mëmë,

I lodhur i derrmuar nuk rrije në këmbë.

Të futa në politikë të bëra me shokë,

– Mos e ndihmo të ligun dhe Zoti e thotë.

Mi more të gjitha dhe s’jam i penduar,

Dicka tjeter gjë keq më ka renduar.

Shumë u lodhe si korb verdallë nëpër varre,

Të na bëjë gjëmen me armet nukleare..

Tani votove plehrat dhe kjo ishte teper,

3 vjet në pushtet dhe nuk ke bërë një veper.

Mallkuar c’do Shqiptarë do ti thotë votes,

Hambarin do e mbushim jashteqitje të Evropes.

Kategori
Uncategorized

Edi Rama sulmon studenten që hodhi salcë ndaj Nikollës: E palarë dhe e trashë.

Edi Rama nëpërmjet Bledi Manes këtë herë ka sulmuar studenten, Mirela Ruko që i hodhi salcë në kokë ministres së Arsimit, Lindita Nikolla.

Ja shkrimi i plotë:

Nuk me intereson fare nëse je nga fshati dhe e shfaq dukshëm edhe ne paraqitje. Nuk me intereson aspak kur pretendon qe je e paushqyer, por me shëndet dukesh marshalla dhe ta than piten. Nuk me intereson pse ndjehesh inferiore ne Tirane e nuk ke gjetur dot te dashur.

Aspak nuk dua ta di pse nuk mban veten, pse nuk punon, pse ke te stampuar një lloj mllefi tipik karshi te tjerëve. Ti je qenie e lire por qe te mundojnë aq shume gjera sa ti i njeh me mire se kushdo dhe jo pa shkak ke studiuar shkencat sociale. Brenga te ka detyruar te tjetërsohesh ne majtiste ekstreme ne një vend pa identitet politik përgjatë këtij shekulli.

Vuan nga një kompleksitet sindromash dhe deficencash e për këtë arsye unë dua te, te flas hapur. Leri komplimentet provizore qe te bëjnë dynjaja dhe shtroju punës. Është turp për një femër qe fle me 3 shoqe te tjera ne te njëjtin krevat. Është e rende për një femër qe lahet vetëm kur laget rrugëve nga shiu. Është mizerje kur trashesh nga vithet e nga truri e si dembele tipike antipatike mallkon natyrën, perëndinë, prindërit, njerëzinë pse nuk je e bukur.

Kauza jote e kamufluar me histeri dhe hipokrizi nuk ngjiz dot tek asnjë student dhe tek asnjë universitet. Ti je me fat e dashur dembelja myzeqare Mirelë se po jeton ne një kohe kur përgjegjësia dhe teknologjia nuk te braktisin. Ti je me fat se nuk ke njohur nga afër një ish profesor universiteti i konvertuar ne kryagjent shërbimi sekret.

Quhej Bashkim Gazidede dhe nëse do ishte ende gjalle, do te, te jepte leksione dhe seminare te gjata torturash nëse ti proklamoje me te madhe qe je majtiste ekstremiste apo nëse mendoje,jo te tentoje por te mendoje ti derdhje salcën e kuqe ndonjë prej zyrtareve te qeverisjes se Sali Berishës.

Ti moj myzeqarja tipike dembele histerike je me fat qe nuk erdhe ne Tiranen ku policia e Agim Shehut ta stamponte etiketën e salcës se kuqe ne balle, ne faqe, ne brekë e ne sutjena. Je me fat që zbrite në Tiranën ku ligjin e ben policia dhe jo arroganca dhe mllefi krahinor. Pyeti moj nëse nuk me beson, pyete Nikoll Lesin, Arben Imamin, Neritan Cekën, Edi Ramën, Martin Lekën, Paskal Milon, Erjon Braçen, Xhevahir Spahiun, Flonja Pashkon, Fidel Yllin, Adi Krastën…

Pyeti e të tregojnë për dhunën shtazarake ndaj tyre jo pse sulmuan ndokënd, por vetëm pse mendonin, flisnin, shkruanin kundër regjimit shkërdhatokrat të Berishës.

Ti je me fat se ministër rendi nuk është Lul Basha te te këpuste me snaiperat e tij e të ti linte ne mes endrrat, deshirat, protestat ashtu sic keputi 4 protestues me 21 janarin e 2011 kur ti bashke me lopen ndalet frymen te kasollja ne fshat tek ndiqnit lajmet ne televizor. Je me fat, me shume fat se paramilitaret tropojane te Shik-ut te Arben Sefgjinit nuk te marrin dot peng e te te cojne ne Vain te Lezhes duke te te tjetersuar nga torturat ty dhe shoket e tjere debatikas. Je me fat se Tirana qe gjete tani ka me shume rregull, me shume disipline, pastrohet, lahet, parfumoset, protestohet, respektohet, vezullon me mediumet e shumta dhe nga opozitarizmi i çliruar, ka me pak hakmarrje, me shume drita, uje, pergjegjesi, estetike, konkurence…

Protesto por puno ose puno pastaj protesto. Racionoje diten tende: puno, studio, lexo, argetohu, mbaj diete, fillo palester, mos u ndjej inferiore, gjej nje te dashur, puthu, perkedhelu, dhe mos shperdoro salcen e donates. Behesh pishman pastaj dhe fillon uleret atje te konvikti: Sa budallaqe qe jam, e shperdorova salcen kot. Tani do ha gjithe kete tenxhere me makarona pa salce!!!

Kategori
Uncategorized

Artur Zheji: Rama është informuar për hakmarrjen e Trump, ja si po i merr masat.

Artur Zheji: Rama është informuar për hakmarrjen e Trump, ja si po i merr masat

Artur Zheji në një shkrim në portalin e tij analizon situatën ku gjendet kryeministri Edi Rama pas blofit të madh që i ndodhi duke dalë hapur dhe botërisht, kundër presidentit tashmë të zgjedhur Donald Trump.

Sipas tij ndoshta vetë Trump-it, nuk i ka mbërritur në vesh një “thërrmijë” si Rama, por stafi i tij i ka mbajtur shënim të gjitha deklaratat e pashembullta të kryeministrit tonë, veçanërisht ato të lëshuara në gjigantin mediatik CNN. Pikërisht ky sulm verbal i egër ka për ti kushtuar shumë Ramës, sipas Zhejit.

Prandaj edhe ai po merr masat duke e ditur që përveç “hakmarrjes” nga perëndimi, edhe mbështetjen popullore në vend e ka në rënie të lirë.

Shkrimi i plotë i Artur Zhejit:

Me humbjen e Hillary Clinton në zgjedhjet presidenciale amerikane, duke filluar nga Janari i ardhshëm 2017, në Ëashington do të hipë në pushtet, Donald Trump. Ndoshta Trump, nuk është njoftuar asfare për ekzistencën biologjike të kryeministrit shqiptar, për përmasat e tija fizike, retorike dhe gjeopolitike që ay pretendon.

Trump, simbas shumë gjasave, nuk ka patur rastin të dëgjojë “porositë e alarmuara dhe alarmante qe Rama” jepte përmes CNN, kundër Trump, kundër personit, figurës, ideologjisë dhe platformës së tij, për amerikanë dhe amerikane, kudo ato ndodheshin atëbotë.

Por stafi i kandidatit për President, sigurisht që po. Sepse në SHBA, votojnë më të paktën dhjetëra e dhjetëra mijëra shqiptarë, të Shqipërisë, Kosovës dhe Maqedonisë dhe nga fjalët buçitëse dhe patriotike të kryeministrit nga Tirana, vota e tyre është ndikuar dhe stafet i mbajnë shënim këto “detaje”.

Sepse kryeministri nga Tirana, nuk u mjaftua me nuanca, apo me forma të tërthorta, në analizën e tij agresive të Zgjedhjeve Presidenciale amerikane, por, u hodh në sulm të drejtpërdrejtë, të vendosur dhe të paekuilibruar asfare, në përkufizimin e rrezikshmërisë që do të mund të sillte, një president amerikan, me tiparet republikane të Donaldit. Dhe ç’është më e keqja, nuk ishte thjesht një opinion, i një natyre të vetëpërmbajtur prej intelektuali dhe që mund të shprehë natyrshëm rezervat e tija, por një sulm verbal me natyrë të thekur elektorale.

Ky shkëlqim retorik në CNN, që brengosi kundërshtarët e tij në Tiranë, kur mendonin edhe ata, se çfarë mirënjohjeje të thellë dhe bujare në mbështetje të pushtetit të tij, do të kishte zonja Clinton, për një lobist si Rama, kur të bëhej Presidente. Por pikërisht ky “shkëlqim”, është tani një “verbim” dhe një boomerang i dhimbshëm, për karrierën e tij të nesërme.

“Pika e ujit” apo “thërrmija” nga Tirana, si edhe vetëpagëzoi veten kryeministri ballkanas me rezidencë në Tiranë, mbas fitores së Trump të kuptohemi, u ndje i tkurrur dhe gjuhëkafshuar, për atë gojtari fenomenale kundër Trump, që buciti hic më pak se në CNN. Kanalin televiziv, superfuqi botërore mediatike, më të madh, më të shikuar dhe më referencial, që ka sot Planeti.

Edhe sikur të vriste veten live, një kryeministër i një vendi “thërmijë” nëpër botë, nuk do të merrte dot aq kohë televizive, sa përfitoi Rama, për të sharë e mallkuar Trumpin dhe për të paralajmëruar krejt Amerikën, që të mos e votonte atë “mynxyrë” të popujve!

Tani Rama e ka kuptuar fare mirë gabimin që ka bërë dhe ndoshta e kanë informuar se cili do të jetë reagimi i stafit politik dhe diplomatik të Trump, në Janarin e ftohtë të fillim-pushtetit të tij. Ëashingtoni është i akullt në Janar dhe padyshim akullnaja stinore do të sjellë edhe në Tiranën e kryeministrit “pikë uji”, kristale ngrice dhe ethesh nën zero.

Por Rama, nuk rri pa reaguar dhe kjo është sidoqoftë një meritë e tij. Shumë shpejt lobistë të mirëpaguar do të turren drejt Ëashingtonit, duke u përpjekur që ta shkrijnë këtë akull, me letra, përbetime dhe shumë dollarë.

Porse nga ana tjetër, kryeministri pritet të fillojë një fushatë populiste dhe të afrohet “gju më gju” me popullin e vet shqiptar, jo pak hatërmbetur me drejtimin e tij.

Dhe ai e bëri “shpikjen e parë inteligjente”, që edhe u quajt Samiti i Parë i Diasporës, një goxha gjetje për hir të së vërtetës, një Samit realisht i nevojshëm dhe i vonuar, që ja vlen të përshëndetet, pavarësisht se na u tha që ishte, thjesht një “ide brilante e Lindës” dhe jo e strategjistëve të tij.

Një ide e Lindës pra, për të rindërtuar te Rama, figurën e një Lideri mbarëshqiptar, duke thirrur mbarë shqiptarët në Samitin e Diasporës, ku edhe ata, Diasporanët e mallëngjyer, kanë ardhur shumica, me sinqeritet, dëlirësi dhe besim në këtë tubim mallëngjyes.

Duke bërë ndoshta ata, vetëm dekorin e ngrohtë, duartrokitës, besim plotë dhe plot iluzione, si ngushëllim ndaj kryeministrit të plagosur nga Dështimi i Madh, në politikën më kyce të jashtme, atë me SHBA.

Dhe foli Rama për “Rrënjët e shqiptarëve”, duke përmendur koncepte, fjalë dhe pathos, të një profesori që e ka ushqyer në rini të hershme, me atë ushqim të ndaluar atdhe dashurie dhe që se ka cituar më kurrë.

Dhe po i përdor sot, kryeministri “pikë uji” apo “thërrmijë”, “Rrënjët dhe Flamurin e Përzhitur”, të luftërave patriotike që ai nuk i ka besuar dhe ndjerë kurrë më parë, në përpjekjen për të zgjatur ndër shqiptarë, rrënjët e pushtetit të tij të lëkundur keqas.

Sepse hipokrizia s’ka fund në pushtetin e tij! /360grade.al

Këtë e pëlqejnë %d blogues: