Kategori
Uncategorized

Dëshmia/ Avni Sali: Nuk më lanë të ngjallja emrin e vëllait të pushkatuar

Avni Sali/ Nuk më lanë të ngjallja emrin e vëllait të pushkatuar | kujto.al

I pushkatuan vëllanë vetëm 22 vjeç. Nuk ua treguan kurrë ku i kishte eshtrat dhe nuk e lanë as t’i vinte emrin e tij të birit. Edhe pse Avniun nuk e futën në burg, mbi të dhe fëmijët e tij, vazhdoi përndjekja deri në shembjen e komunizmit.

Kujto.al sjell dëshminë e Avni Salit, anëtarit të familjes që komunizmi i pushkatoi tre burra dhe i dënoi me 18 vjet burg një tjetër.

Dëshmia e plotë nga arkiva e familjes Doko:

Zoti Avni, kur keni lindur dhe cila ka qenë familja juaj?

Unë kam lindur në 2 korrik të ’39-ës, në fshatin Piskaj. Në kohën e demokracisë erdhëm në Ersekë, që u hapën rrugët, shyqyr Zotit, na u hapën sytë. Familja ime, ka qenë kurdoherë, mund të thuash, e persekutuar, për arsye të regjimit komunist, që na pushkatuan e nuk na jepnin asnjë të drejtë.

Kë ju kanë pushkatuar?

Mua më kanë pushkatuar 2 xhaxhallarët, vëllanë edhe xhaxhanë tjetër, 18 vjet burg. Në ’87’ën e dënuan 18 vjet për agjitacion dhe propagandë.

Më thuaj të lutem, si i kanë quajtur xhaxhallarët?

Osman dhe Myhdi Sali.

Kur i kanë pushkatuar?

Në ’45-ën.

Cila ishte arsyeja?

Arsyeja: armiq të partisë dhe të pushtetit popullor, kështu ishte.

I kanë pushkatuar me gjyq apo…

Xhaxhain e vogël e kanë pushkatuar “meqë je i vëllai i Osmanit”, pa gjyq.

Pa gjyq fare?

“Je i vëllai i Osmanit” dhe e pushkatuan. Kurse Osmanin pa gjyq edhe atë, e pushkatoi partia.

Si armiq  të pushtetit.

Po.

Thjesht kjo ishte?

Po.

I kanë pushkatuar këtu në Ersekë?

Në Ersekë. Ai, xhaxhai i vogël është pushkatuar këtu, Osmani është pushkatuar në Selenicë të Piskës, në një fshat atje.

I keni gjetur varret? Ku i varrosën?

Këtu në Ersekë. Kur ndodhi ajo që i zhvarrosën që andej dhe i sollën.

Më pas thatë që pushkatuan dhe vëllanë tuaj. Në ç’vit?

Në atë vit edhe vëllanë, po vëllait s’ia dimë varrin fare se ku është, se ku ndodhen eshtrat.

Si ndodhi? Pse e pushkatuan vëllanë?

Po e pushkatuan se ishte kundra regjimit komunist.

Ç’moshë kishte?

Aq ishte edhe ai, 22 vjeç.

Çfarë kishte mbaruar?

Ai s’kishte mbaruar shkollë. Vetëm ky xhaxhai që shkoi në Itali. Ky kishte mbaruar shkollën në Itali.

Vëllai ishte në moshën 22-vjeçare, djalë i ri fare. Si ndodhi?

Unë jam i vogël po nga të thënat e tregimet e babait dhe  të nënës. Erdhi në Ersekë aty, kaluan aty…S’e dimë as varrin, as njërën e as tjetrën. “Është vrarë”, thanë. Edhe plaku nuk vinte dot se ishte luftë edhe ngeli ai, as varrin s’ia dimë, eshtrat e tij. Se ku e shpunë, s’e dimë.

Të kuptoj. Si e quanin vëllanë?

Shaqir.

Ç’ndodhi me familjen tuaj më pas?

Me familjen tonë më pas… mua m’u shtie në ëndërr, se mos është qesharake edhe thotë kështu: “Pse nuk më ngjallet emri,-thotë,- se unë nuk kam bërë gjë”. Edhe më ngeli gruaja shtatzënë, lindi. Unë e kisha parasysh, vura emrin. Më thërret organizata bazë e Partisë. “Akoma po e shton këtë,-thotë-, kriminel, reaksionar, që do të na ngjallësh emrin e vëllait, tradhtarit”. Domethënë na ka përdorur, keq. Një anëtar këshilli nuk na vinin, një anëtar këshilli të thjeshtë. Bursën, fëmijës… Djali m’u bë për shkollë. Ai i kishte të tëra 10-a. Ishte ai sistemi që duhet ta kishe 10 Marksizmin që të shkoje në shkollë të lartë. Ishte një nga Starja, Xhevdet Memja. Ai një t’ia ulur notën, e la djalin pa shkollë. Domethënë jemi ndjekur nga sistemi, na ka ndjekur në mënyrë të atillë që… Unë nuk kam bërë burg, që të them që kam bërë burg, po asnjë të drejtë, për atë kohë që ishte sistemi komunist.

Çfarë pune keni bërë?

Po, punë, në bujqësi, kohët e fundit vajta në baxho, pastaj në ’76-ën, luftë e klasave, më hoqën edhe nga puna, se i helmoja unë, po të isha në atë punë. Ja kështu ka qenë puna.

U martove?

Po.

Fëmijët nuk u shkolluan, nuk iu dhanë të drejtë?

Jo, shkollë të lartë, jo.

Nuk u jepnin të drejtën e shkollës së lartë. Çfarë pune bënë fëmijët?

Po fëmija tani… djali mbaroi shkollën e mesme, atëherë. Se gjoja ishte më e zbutur shkolla mesme. Tani në demokraci e vunë polic.

Tani në demokraci. Në atë kohë nuk bëhej fjalë fare për asnjë gjë.

Jo, jo, s’bënte vaki ajo punë.

Më thuaj, gjatë gjithë kohës punuat punëtor?

Punëtor.

Të survejuar nga regjimi i kohës. Ju ndiqnin?

Të ndjekur. Fëmija kur vinin në aktivitet, që kryeshin ato aktivitetet, i distanconin dhe qanin fëmijët. “Pse ne na hoqën nga kjo punë? Pse? Ne vijmë së bashku në shkollë.” I distanconin fëmijët e mi. Edhe nuk i vinin në aktivitete. Kur bëheshin këto çetat, të tërëve u jepnin pushkë, gruas sime i jepnin pushkë druri. Edhe ne na hoqën nga zbori e na vunë me gratë me pushkë druri.

Më thuaj, në vitet ’90, ’91 filloi shembja e regjimit komunist në Shqipëri…

Unë në vitin ’90, ’91… Ne jemi nga një fshat që mban 5 orë larg, ne mund të thuash i ngritëm rreckat, nuk thamë që kishim para, por shyqyr që erdhi kjo ditë edhe erdhëm këtu te kryetari i këshillit të qytetit, se thanë se jepej vend. Morëm vendin e erdhëm këtu, u çliruam se ishim… Ca ishte vendi, ca nga sistemi edhe e kishim litarin, -iu thashë-, këtu në grykë. Nuk shihnim diell me sy. Ky ishte gëzimi, që erdhi demokracia.

E pritët me gëzim?

Po, si s’e pritëm me gëzim! Me gëzim të madh bile.

Si jetoni tani?

Po jetojmë shumë mirë, punoj për veten time, s’më thotë njeri, te vendi.

Bisedon me kë të duash, çfarë të duash, është liria e fjalës.

Liria e fjalës, liria e njeriut. Nuk thotë që u llafose me Metin edhe operativi të rrinte atje, të thoshte: “Hajde këtu,-thoshte.- Pse bisedove?” Kështu ka qenë puna.

Nga arkiva e familjes Doko

Prodhim i Fondacionit Kujto

Kategori
Uncategorized

“I vramë e ju dogjëm shtëpitë, që populli mos t’ua hapë më derën të arratisurve”

 

Raporti i Musa Dacit, shtator-tetor 1946, mbi aksionet në veri të Shqipërisë për zhdukjen e kundërshtarëve të komunizmit.

Ti hapje derën e t’i jepje bukë një miku të vjetër që regjimi komunist e kishte shpallur armik, do të thoshte se i kishe hapur derën njëkohësisht pushkatimit, djegies së shtëpisë dhe persekutimit të gjithë familjes.

Raporti i Musa Dacit, mbi krimet e kryera nga komunistët në shtator-tetor 1946, në malësitë e Shllakut, Shoshit, Dushmanit etj, në shtator-tetor 1946 etj. vijon me të njëjtën gjuhë urrejtjeje ndërsa ai liston shtëpitë e djegura në këto zona vetëm pse të zotët u kishin hapur shtëpitë  dhe ju kishin dhënë bukë të arratisurve prej regjimit të Hoxhës.

Pjesa e dytë e raportit titullohet “Personave që u janë djegur shtëpijat” dhe parashtron emrat e 7 burrave, që gjatë 29 shtatorit deri më 2 tetor, u ishin djegur shtëpitë në shenjë hakmarrjeje, pse kishin ndihmuar të arratisurit apo pse nuk i ishin përgjigjur thirrjes për të dorëzuar armët. Kujto.al e sjell të plotë, zbardhur sipas origjinalit, këtë pjesë të raportit mbi shtëpitë e djegura, brenda 4 ditëve nga njësitë e Mbrojtjes së Popullit në fshatrat Palaj Shosh, Tetaj, Curaj Epër, Kir Pult, Benë Shllak, Mollë Shosh etj.

Përmbajtja, si më poshtë: 

Personave që u janë djegur shtëpijat

Kol Delisë nga katundi Palaj Shoshit i kanë djegur shtëpinë me datën 26/9/1946 për arsye se në këtë datë në atë katund u bë përpjekja e datës 25 kundër Gjergj Vatës e Mark Malës me çetën e tyre kanë ngrënë bukë në shtëpinë e tija dhe kur ju kërkua pushka, nuk e dorëzoi pastaj i doli revolja e ju dogj shtëpija, e cila ndihmoj mjaft për dorëzimin e armëve etj – dhe u arrestua.-

Uk Çunit nga katundi Tetaj, ky u pushkatua dhe ju arrestua i vëllaj Gjelosh Çuni pse kishte strehuar me muaj rresht ilegalët për të bërë mesionë që të mos strehohen kriminelët nga populli më datën 29/9/1946 i dogjëm edhe shtëpinë këtij, e cila bën mjaft efekt në lidhje me mos strehimin e ilegalvet.-

Isuf Sadikut nga katundi Curaj Epër i asht djeg shtëpija me datën 3 ose 4/ 10/1946 të cilën e ka djeg njësiti që operon në atë zonë pa autorizim kjo asht djegë pse nuk  ka ardh në mbledhjen e datës 29/9/1946 ku duhet të vinte e të dorëzonte pushkën që ka të fshehur. Ky jo vetëm që nuk u paraqit në mbledhje por dhe kur ju kërkua arma nuk e dorzoji.

Mark Noshit. Nga katundi Kirë Pult ju doq shtëpia më datën 2/X/1946 pse ky jo vetmë që nuk u paraqit në mbledhjen që u bë në Pult për dorëzimin e armëvet, por mas të gjith meshkujt e shtëpisë ca shok të tjerë e u arratis, dhe si këshilltarë u mundue ta bënte popullin që të mos tregonte armët shtëpia e këtij u doqë  mbas një afati të caktuarë në datën 2/X/1946.-

Vat Prendushit nga katundi Benë Shllak të cilit u doq shtëpija më: datën 2/X/1946 pse më datën 29 u arrestua me gjithë të vëllezërit, të cilët mbasi i maroj afati i caktuarë e nuk u dorëzua të cilit ju doq shtëpia.

Hilë Markut. Nga katundi Shllak të cilit ju legalizua i biri mbasi i maroj afati i dhanun për t’u djegur me datë 3/X/1046

Pjetër Kocës nga katundi Mollë i Shoshit djegë shtëpija  më datën 2/X/1946 pse ky kur njësiti i kapiten Xhelos shkoi për të kryer  veprimin për kontrollimin e ca vendeve ku ishin ilegalë të mësheftë në këtë kohë ky u arratisë me gjithë të vëllanë e me ca kushërinj, të cilët pastaj ju dogj shtëpija.

Kategori
Uncategorized

Berisha, politikani i parë shqiptar i pritur në Shtëpinë e Bardhë.

Presidenti i SHBA George.H.V.Bush është Presidenti i parë i SHBA që priti një politikan shqiptar në shtëpine e Bardhë

Ish Presidenti i Republikës Sali Berisha është pritur në një takim të veçantë nga Presidenti amerkan George H.W. Bush.

Në takimin e vitit 1992 Presidenti Xhorxh Bush në Washington, vendosi “Vijën e Kuqe” për Sllobodan Millosheviç që ai të tërhiqej nga Kosova.

Këtë e deshmuan dy Presidentët. Ai i SHBA z.Xhorxh Bush , dhe Presidenti i Shqipërisë z. Sali Berisha.

Por këtë e dëshmoi edhe Xhorxh Ë Bush i biri, në vitin 2007 kur erdhi si presidenti i parë amerikan që vizitoj Tiranën dhe pas takimit me ish kryeministrin Berisha, ai deklaroi:

“Tani është koha për ta shpallur, ky është vendimi im, i babajt tim, dhe i SHBA-së..

Kosova do të jetë shtet i pavarur”.

Kategori
Uncategorized

Libanezët ia dolën!

Me moton “I gjithë populli është një”, protestuesit, që paralizuan gjithë vendin me revoltën e tyre kundër qeverisë së korruptuar, detyruan kryeministrin e Libanit, Saad Hariri, te japë dorëheqjen.

Lajmi është dhënë nga vetë kryeministri Hariri, i cili është nisur drejt pallatit presidencial për t’i paraqitur presidentit Michel Aoun, dorëheqjen e tij dhe qeverisë që drejton.

Ky njoftim vjen pas 13 ditësh protesta masive antiqeveritare, ku u kërkua largimi i të gjithë elitës politike, për shkak të korrupsionit qeveritar, mungesës se cilësisë në shërbimet publike dhe varfëria në vend.

Në një deklaratë për mediat, Hariri u shpreh: “Ndodhemi në një situatë pa rrugëdalje dhe kemi nevojë për një tronditje të madhe, për të tejkaluar krizën. Po nisem drejt pallatit presidencial për të paraqitur dorëheqjen e qeverisë.

Kjo është një pergjigje ndaj vullnetit dhe kërkesave të mijëra libanezëve që kërkojnë ndryshim.” Protestuesit bllokuan disa nga rrugët kryesore në vend, përfshirë edhe autostradën kryesore që lidh veriun me jugun e Libanit Ata krijuan një zinxhir njerëzor rreth 170 km të gjatë nga qyteti Tripoli deri në Tyre. Protestat kombëtare paralizuan Libanin, duke shkaktuar mbylljen e shkollave, bankave dhe disa prej ll Com qeverise qe drejton.

Ky njoftim vjen pas 13 ditësh protesta masive antiqeveritare, ku u kërkua largimi i të gjithë elitës politike, për shkak të korrupsionit qeveritar, mungesës së cilësisë në shërbimet publike dhe varfëria në vend Në nje deklaratë për mediat,

Hariri u shpreh: “Ndodhemi në një situatë pa rrugëdalje dhe kemi nevojë për një tronditje të madhe, për të tejkaluar krizën. Po nisem drejt pallatit presidencial për të paraqitur dorëheqjen e qeverisë.

Kjo është një përgjigje ndaj vullnetit dhe kërkesave të mijëra libanezëve që kërkojnë ndryshim.” Protestuesit bllokuan disa nga rrugët kryesore në vend, përfshirë edhe autostradën kryesore që lidh veriun me jugun e Libanit Ata krijuan një zinxhir njerëzor rreth 170 km të gjatë nga qyteti Tripoli deri në Tyre. Protestat kombëtare paralizuan Libanin, duke shkaktuar mbylljen e shkollave, bankave dhe disa prej bizneseve kryesore në vend.

JQJ.

Kategori
Uncategorized

The morality of a prime minister without morals. Morali i një të pa morali kryeministër.

Vërtet ty nuk ta ndien

Atë ç’ka deshe e more…

Tani rrëmbe çtë rrëmbesh, ashtu siç ju rrëmbeve të tjerve pasurinë dhe gratë.

Po në fund të fundit ato (ish gratë) ishin makina të përdorura që nuk e kalonin dot më kontrollin teknik.

Uzurpove PS, dhe more prej saj pjesën më të ndyrë, më të pështirë.

More ish ish spiunët e sigurimit dhe shefat e tyre, batakçinjtë, mashtruesit, hajdutët, bythë lëpirsit, dhe trafikantët…

Bëre kontratën dhe përfitove, dhjetra e dhjetra milionë euro me miqtë e botës së errët të krimit. Ata duke të financuar me paratë që ishin të përziera me gjak, dhe ti….ti duke i sjellë deputetë në parlament, dhe drejtues në pushtetin vendor.

I bleve dhe disa paeudo ambasadorë, pse jo dhe disa burrokratë majtistë në bruksel, u përqafove edhe me djallin, veçse me europën kurrë.

Kanabizove vëndin cep e më cep.

E këtheve policinë e shtetit në roje, dhe drejtuesit (drejtorë, zv, dhe ministrat) në mbrojtësit dhe taksambledhësin e saj. (hashashit)

Nise çdo natë drejt europës si Çezari dikur…flotën e skafeve plot e përplot me drogë.

Nuk u ngope.

Fillove me mushkonjat e divjakës një si ato të Duçes në prillin e largët…..

E vazhdove me Ekuadorin…

Xibraka ishte vetëm një prej bazave të mjellit të bardhë, ndër dhjetra të tjera të tuat…

E vazhdove me bananet (eh sikur ti konsumonin shqiptaret kaq qindra e qindra tonelata)

Vërtet ty nuk ta ndien dhe ske faj.

E çfaj mund ti vesh një të sëmuri mendor që delet e mashtruara, të ngordhura e vunë kryeministër!?!?!?

Shqiptarët pa bukë, pa shtëpi, të pa mbrojtur, nëpër çadra, poshtë urave dhe azileve të botës…. ti veç timonit, more dhe tepsinë e tëranasë.

Tani i ke të gjitha.

Veçse “gojët e liga” thonë se ngrihesh përgjumësh dhe thërret…aman, mos, mos, jo,jo…mos, jo unë, jo…derisa një ditë pa gëdhirë do i msysh kodrave të surrelit LAKURIQ….

Vërtet ty sta ndien për asgjë.

Sta ndihen sepse ti ske asgjë të përbashkët me të qënit kryeministër, morali jot është i lidhur me bandat, dhe krimin e organizuar,

Ti e gjen qetësinë tënde, vetëm nën shoqërinë dhe mbrojtjen e tyre, normal dhe vetëm duke çarë vërat e undëve…me “miell”…

Ti ikën or ikën.

Por ti ikën, vetëm me dru, Vetëm ai ty të bën derman.

Shqiptarët dhe nderkombëtarët, këtë gjë nuk e kanë kuptuar akoma, por ose bëjnë sikur…

Se di a të kujtohet kur si ministër i Nanos e bëre për vetëm pak sekonda rrugën drejt vrimave të Rongerit, vetëm me çorape…

You really don’t feel it

What you wanted more …

Now grab what you grab, just as you rob others of wealth and women.

Ultimately they (former women) were used cars that could no longer pass technical control.

You usurp SP, and you got the dirtiest, most disgusting part out of it.

More ex-security spies and their bosses, villains, cheaters, thieves, ass-kicks, and traffickers…

You got the contract and you got tens of millions of euros with friends in the dark underworld. Financing them with money that was mixed with blood, and you… bringing MPs to parliament, and leaders in local government.

You bought some paeudo ambassadors, though not some leftist bureaucrats in Brussels, you even embraced the devil, but never Europe.

You cannabis the country side by side.

These are the state police in guard, and the executives (directors, deputy, and ministers) in their defenders and tax collectors. (Poppy)

Depart every night to Europe like Caesar once did … a fleet of boats full of drugs.

He was not satisfied.

You started with divaca mosquitoes one like the ones in Duchess in distant April… ..

You went on with Ecuador…

Xibraka was just one of the bases of white honey, among dozens of yours…

You went on with the bananas (as if Albanians were consuming hundreds and hundreds of tons)

You really do not feel it and you are to blame.

And what can a mentally ill wear that cheated, dead sheep made prime!?!?!?

Albanians without bread, without houses, unprotected, in tents, under bridges and asylums around the world…. besides the steering wheel, you also saw the rubble of the earth.

Now you have it all.

But the “wicked mouths” say that you get up sleepy and cry … aman, no, no, no, no … no, no I, no … until one day without dawn you will mumble the hills of LAKURIQ ….

You really feel for nothing.

They feel like you have nothing in common with being a prime minister, your morals are gang-related, and organized crime,

You find your composure, just under the company and protection of them, normal and just by splitting your mother’s … with “flour” …

You run away or run away.

But you run away, only with wood, Only he cures you.

The Albanians and the internationals have not understood this yet, but they are…

Do you remember when as a Nano minister you made your way to the Ronger holes for just a few seconds, with only socks…

Kategori
Uncategorized

Beyond this blindfolded eyes, the Prime Minister hides…“Përtej atyre syve të çakërritur, kryeministri fsheh…” ‘Shpërthen’ Zheji: Nëse do ti duhet ti blejë zgjedhjet, ai do ti blejë përsëri ato!

Nga Artur ZHEJI

Kryeministri foli përsëri.

Përsëri gënjeu, kësaj rradhe me bindjen se gënjeshtra dhe e vërteta janë thjesht faqe të së njejtës medalje. E pra, kush do, apo kujt i duhet, mund të besojë gënjeshtrat e tija, si të ishin ca të vërteta të kulluara.

Sepse ay, kryeministri pra, ka vendosur të veprojë me gjuhën e forcës.

Nëse do ti duhet ti blejë zgjedhjet, ai do ti blejë përseri ato.

Nëse do ti duhet të blejë mediat, paratë janë gati me shumicë.

Nëse do ti duhet të mbyllë gojët e pabindura, do ti kërcënojë ose do ti blejë edhe ato. Kërcënuesit apo blerësit, janë gjithmonë diku pas derës, të gatshëm, të pajisur dhe të motivuar.

Kryeministri foli përsëri, me bindjen se duke folur, pavarësisht se si, do të krijojë audiencë, sepse dhjetëra e mijëra punonjës të administratës, në Shqipëri apo jashtë saj, janë të detyruar ta ndjekin online, në facebook apo youtube dhe të shënojnë prezencën e tyre. Dikur kështu shiteshin edhe librat e shokut Enver, me lista, tani me të njejtat lista, nënpunësit janë të urdhëruar të krijojnë audiencë, të mbushin pra sheshet virtuale, të klikojnë dhe të nisin në ajër, tullumbace apo zemra gëzimi, për udhëheqësin tonë të pagabueshëm.

Sepse kjo, sipas këshilltarëve, krijon audiencë, dhe audienca krijon vëmendje dhe pushtet; dhe pushteti krijon bindjen se ay, kryeministri është i pathyeshëm.

Nën atë mjekër dhe përtej atyre syve të çakërritur, kryeministri fsheh, gjithmonë e më keq, një krijesë të llastuar nga bollëku, pushteti dhe servilizmi.

Një krijesë nevrike, për të mos thënë histerike, një krijesë arrogante dhe një përbuzëz të paepur, të qënieve të tjera, që i mendon inferiore.

Por i pavëmendshëm, si çdo nevrotik i llastuar dhe plot ankthe, ay, harron se duke përbuzur publikisht dhe 360gradë përreth, gazetarë dhe kundërshtarë, shndërrohet vetë ay, në një krijesë pa shije dhe pa erë, në një krijesë të refuzuar çdo ditë e më shumë.

Po ai përsëri gënjeu dhe u kapardis në studio, duke ndjekur rrugën më të shkurtër dhe duke u vetëshpallur një harbut që edhe estetikisht duhet ta durojmë, përderisa kemi një opozitë që le shumë për të dëshëruar dhe një popull që ka zgjedhur zemërthyer dhe plot trishtim, përkundrejt qëndrimit përballë të një diktature de facto, të një grushti oligarkësh dhe kryeministrit të tyre, fillim e fund përfitues, por dhe shërbyes i tyre.

Deri dje mendoja se nuk e vetëpëlqente veten, kur bënte ashtu. Sepse mendoja se vetëm shtirej “ashtu” si i tillë.

Mendoja pra, gabimisht, se kishte pasur një “Sy të tretë”, vetëkorigjues dhe auto-ironizues, një pasqyrë që nuk e gënjen, sëpaku për veten e tij.

Si e vetmja mënyrë, që ay, të dijë realisht se ku është.

Ndryshe pra nga sa e gënjejnë plot servilizëm, qindrat e syve të zbrazura nga pigmenti dhe e vërteta, e atyre servilëve që e rrethojnë më së shumti dhe sëfundmi, krejtësisht…

Kështuqë pashë, se ay doli përsëri e përsëri në Tv, dhe se kish mbërritur tashmë, në vetpëlqimin e paskaj të arrogancës së vet, dikur distraction ndërsa tash një self attraction… e një mendjeje, pa mendje dhe pa mendim me këmbë në tokë.

Shqipëri e shkretë, çfarë pritet të shohë akoma, në këtë teatër dhe në këtë monodramë…

Kategori
Uncategorized

Biseda me Edi Ramën

Ne Edi Ramën zor se e njohim, madje as Ai se njeh mirë veten.

Kryeninistri është bërë si aktorët e telenovelës së famshme Beautiful, që zgjati aq shumë vite, saqë aktorët nuk ndanin dot jetën e tyre me personazhin që luanin në serialin më jetëgjatë të të gjitha kohërave. Kryeninistri ynë është qerrata, në kuptimin e parë të fjalës, i punon mendja vetëm për audiencën në serinë e radhës. Si aktor i zoti që është, Ramës regjizori i ka dhënë një rol, të cilin e qan, pasi gjen aty edhe veten në jetën reale.

Në këto kushte po zhvillojmë një bisedë interesante, me Kryeninistrin Edi Rama.

Unë: Zoti Kryeministër si jeni.

Rama: Më thirr Edi, se zoti kryeministër më thërrasin vetëm Rilindasit, ti sje.

Unë: Jo sjam, por prap je Kryeministër, edhe të takojnë titujt.

Rama: Kryeministër është Niçja.

Unë: Jo, Ti je kryeministër, madje ke tepsinë, kusinë, sininë, etj.

Rama: Ore qenke i lezetshëm do vish të jesh pjesë e stafit tim?

Unë: Po, jam gati që tani.

Rama: Ku e ke bërë burgun brenda apo jashtë vendit.

Unë: Burg nuk kam bërë, as brenda, as jashtë.

Rama: Epo bëj ca, se është kriter ligjor.

Unë: Sa vite duhet?

Rama: Aq sa të mësosh me vjedh vota.

Unë: Pse mban afër kriminel?

Rama: Kë të mbaj afër këta që mësojnë janë çuna mami. Jo, mbaj afër kriminel, se sot janë nesër nuk janë pasi i vrasin. Këahtu jeta është më me adrenalinë.

Unë: Po shkoj nga opozita.

Rama: Shko, por do lodhesh kot, bëj programe dhe beteja, Gjushi dhe shokë i kanë kopsit letrat që të rimë në pushtet. Ika edhe vishu pak më mirë, rrobat e mia kushtojnë shumë, vetëm tutat kushedi sa kushtojnë.

Unë: Pse sa kanë bërë.

Rama: Ik sa më parë në Gjermani, se ky vend nuk bëhet.

Unë: Do luftoj për vendin tim.

Rama: Lufto, por Skënderbeun e kam zonë unë, me nsihmën e Spiropalit.

Kjo është një bisedë, e cila nënkupton disa ide që shfaq Kryeministri, por që ende nuk e ka ndarë mendjen, janë të Ramës si aktor, apo Edit si njeri…

Erand Likuçi

Kategori
Uncategorized

Farmers of mysace, in front of the narco government. Bujqit e myzeqese, përballë narkoqeverisë.

NJOFTIM

Njoftojmë fermerët e Myzeqesë se grupi nismëtarë i krijimit të Shoqatës organizon me datë 30.10.2019 ditë e Merkurë ora 11:00 në rrugën nga Rrotondo e Savrës deri tek Rrotondo e Plasmasit në Lushnjë një Tubim paqësor.

Ky manifestim bëhet për të sensibilizuar Qeverinë dhe Opinionin Publik në lidhje me situatën e vështirë që po kalojnë fermerët dhe blektoret e Myzeqesë si rezultat i çrregullimit të tregut. Ne këtë tubim do të parashtrohen sërish 5 (pesë) kërkesat tona për Qeverine e cila nuk ka patur asnjë reagim zyrtar ne lidhje me këto kërkesa . Ne vlerësojmë se kjo situatë është rezultat i politikave te gabuara te qeverive ne fushen e bujqësisë. Për të ndryshuar situatën kërkojmë:

1-) Mbështetje financiare direkte për fermerët duke na subvencionuar për cdo njësi produkti te hedhur ne treg kundrejt faturës tatimore të shitjes dhe stimulim te eksportuesve te cilet jane promotore te zhvillimit te bujqësisë.

2-) Vlerësim dhe kompesim financiar me cmim dysheme të tregut për produktet e humbura nga fatkeqsitë natyrore dhe stogun e produktit të shkaktuar nga crregullime të forta të tregut.

3-) Rregullim në paketen fiskale 2020 të shkallës së TVSH-së për sektorin e tregëtimit dhe përpunimit të produkteve bujqësore e blektorale sepse aplikimi i shkallëve të ndryshme të TVSH-së që sot është në mënyre paradoksale 0% në blerje dhe 20% në shitje dhe perfshirja e të ashtuquajturës normë kompesimi 6% në këtë mekanizëm i ka vënë operatorët e këtij sektori në një regjim taksimi të padrejtë dhe për pasojë i ka detyruar të furnizohen me produktet bujqësore nga importi dhe të braktisin produktin vëndas .

4-) Kërkojme nga Ministria e Bujqësisë të na garantojë shërbimin e ekstensionit me specialistët e Drejtorive Rajonale të Bujqësisë,laborator për analiza të tokës, garantim dhe monitorim të cilësisë së imputeve bujqësore , kontroll dhe monitorim të cilesisë së produkteve tona nëpërmjet një laboratori të akredituar.

5-) Kërkojmë nga qeveria të angazhohet në rregullimin me ligj të kushteve dhe mënyren e kryerjes së tregtisë me produktet bujqësore për të garantuar interesat e paleve në këtë treg.

Pjesmarrja sa me e madhe në tubim rrit

Grupi nismëtar i themelimit te Shoqatës!

Kategori
Uncategorized

Një vajzë 8-vjeçare kërkon të takojë të atin para se t’ia pushkatojnë.

Ekskluzive/ Juli, e bija e Mark Shllakut rrëfen amanetin që tronditi opinionin

Nga Edi Lesi

Një vajzë 8-vjeçare kërkon të takojë të atin para se t’ia pushkatojnë. E mitura troket në derën e xhelatit, për të marrë lejen. Duart i dridhen. Nuk është hyrja e një legjende, as letërsi. Në një ditë si kjo, fund tetori, 70 vite më parë, Juli Shllaku u ndal me droje para shtëpisë ku rrinte shefi i degës, Shkodër. Babai i saj, Mark Shllaku sapo ishte dënuar me vdekje. Ekzekutimi do të bëhej për pak ditë. E ëma e shoqëroi deri afër banesës, dhe e la vogëlushen ta kërkonte të drejtën për takimin e fundit me të atin, duke menduar se kështu do të ishte më efektive.

“Më çoi mama deri afër, e masanej i rashë vetë derës. Ishte nga ato shpitë e mëdhaja me ballkone druni, të sekuestrume tregtarëve. Shefit të degës, nuk ja maj men emrin. I thashë, a mund ta takojmë babën për herë të fundit. Më tha po, më dha një pusullë, shko takoje”, rrëfen Juli, sot 78 vjeç. Ajo mendon se kryepolici i Shkodrës u tregua bujar, se u ndikua nga fëmijët dhe gruaja e tij, që ishin aty, kur ajo hyri në oborr.

E bija e Mark Shllakut, jeton me djalin, Antonin, në një apartament pranë Shkollës së Mesme të gjuhëve të huaja në Tiranë. Nuk i ka të shpeshta vizitat, edhe pse kërkesat nuk mungojnë. Ka vuajtur jo pak nga shëndeti. Teksa ngjitemi në ashensor për ta takuar, bashkë me fotografin Florion Goga, vrasim mendjen se si do të ishte shtrëngimi i duarve, se cilat mund të jenë fjalët e para. Nuk duhet të jetë e lehtë me një njeri kaq të vuajtur.

 

Mirëpo, del një hyrje mjaft e përzemërt. Ajo e ka merak që të pritemi mirë dhe me respekt, me pijet e duhura. Antoni na servir raki nga më e mira, e shtëpisë.

Më 25 shtator, sipas terminologjisë së sotme të medias online, u bë virale një letër. Amaneti i Mark Shllakut për të shoqen para se të shkonte drejt pushkatimit, ndryshoi ditën, gjendjen, dhe humorin e çdokujt që e lexoi. E besueshme është që nuk ngeli njeri pa e parë.

E dashtuna Angje e fëmijë!

Më kanë nda nga shokët për me më ekzekutu. Nuk po më dhimet jeta, vetëm se ju po ma mërzisni shpirtin.

Mos u mërzit për mue vetëm mi rrit fëmijët me hir të zotit. Amanet babën e mos i trego për mue. Borxh i kam Halitit për tjegullat dhe në ardhtë dita, jepja për mue.

E dashtuna Angje!

Jam lidh kambësh e duersh. Edhe pak orë me kanë mbetur me jetue. Mendjen e kam te ti e fëmija që nuk mujta më ju gëzue. Tashti më kanë pikëllue shumë fytyrat tuaja që më dalin parasysh e smë lanë me dekë… banu e fortë. Marku!

Angje! Ne t’u mbushtë mëndja me u martue e ke lejen teme por mos me më harrue. Por amanet fëmijët. Të kam dasht me shpirt deri në çast të mrame të jetës teme. Edhe në atë jetë do të lutem për ty. Amanet  mos u mërzit për mue por shikjo fëmitë. 

Ju puth me mall për herë të fundit. Marku.

E dashtuna Angje!

Të lutëm me mi ba hallall vuajtet që të kam shkaktue.

Të lutem me mu interesue për eshtrat, të mos më harrojsh për kurdoherë. Me mi marrë eshtrat e me mi çu në një varr. Kam me vedi një teneqe me emnin tem, me të mundësh me më njoftë.

Hallall të gjithëve dhe ty të pares. Po vdes si një shqiptar i mirë dhe i ndershëm.

***

Marku, një arsimtar 31-vjeçar, ëndërrimtar, i linte këto porosi së shoqes. Të kujdesej për vajzat, të vazhdonte jetën, të martohej, por mos ta harronte. I kërkonte t’i gjente eshtrat, duke i dhënë një orientim. Do të kishte një copë metalike me emrin e tij, që do ta lidhte te këmbët.

 “Unë vetë e kam zbuluar letrën, në vitin 1976, pasi më vdiq mama”, tregon Juli Shllaku.

70 vjet qendroi e fshehur kjo letër. Antoni vetë, ka pak muaj që e ka parë. Juli e ka nxjerrë dhe e ka bërë publike kur mori vesh se paskan ardhur disa ekspertë të huaj që ndihmojnë në zbulimin e varreve dhe gjetjen e eshtrave.

Gruaja e Markut, duke ndjekur kumtin që i thoshte të kujdesej për vajzat, ishte munduar ta mbante gjithë pikëllimin mbi vete dhe të mos i ngarkonte të bijat me këtë dramë të pazakontë. Dhe ia kishte dalë për së mbari. Vetëm pasi ajo ndërroi jetë, Juli, duke rrëmuar nëpër rafte, e gjeti amanetin brenda një ditari të babait të saj.

“Ai ditar, ato letra, ato poezi, vjersha, dhe disa piktura që kemi prej tij, shpëtuan”, thotë Juli, e cila edhe pse 8 vjeç në atë kohë e mban mend fare mirë se pas pushkatimit, ushtarë të rreptë erdhën dhe e kthyen shtëpinë përmbys, ku nuk kursyen as perdet, me idenë e ngulmët për të gjetur prova të implikimit të mësuesit Mark Shllaku në veprën e rrëzimit të pushtetit komunist.

“Këto shpëtuan sepse ata që erdhën për kontroll, ishin injorantë. Nuk i kuptonin, kushedi si u janë dukur”, rrëfen Juli, teksa i kalon nëpër gishta ato shënime të zverdhura e të dala boje prej viteve. Janë pikërisht origjinalet, të shkruara në letrat e paketës së duhanit, Ylli i Kuq. Dhe dy foto të Markut, i ri, dhe pak para se ta dënonin, i mban aty.

E mban mend shumë mirë të atin. Ishte mësues në Kabash të Pukës, një zonë tejet e thellë. Ajo thotë se e ka marrë një herë me vete. Mark Shllaku synonte t’i argëtonte nxënësit e tij dhe i nxiste të ishin kreativë. Edhe vetë kishte marrë pjesë në role në estradë. Kishte shpirt artisti.

E kujton saktë ditën kur u dha vendimi, dënim me vdekje. Kur e nxorën nga salla e gjyqit, rrethohej nga ushtarë.

“Mama jeme u sul me e taku. Dhe i ndau ushtarët, e u përqafu me të. Po nuk e lanë ma shumë”.  Juli e ka treguar disa herë këtë histori me të afërm e miq. Edhe në këtë rrëfim për gazetën Mapo, nuk i ndal dot lotët.

Jemi shtangur bashkë me Florin, i cili e ka ende të vështirë të bëjë gati aparatin. Kjo histori nuk është e zakonshme.

***

Juli e mori lejen. Shkoi bashkë me të ëmën në burg, aty në Shkodër ku po e mbanin. U takua për herë të fundit me babën, jo shumë gjatë. Marku i tregoi të shoqes se brenda dyshekut ka fut do gjana, ajo duhet t’i marrë.

Mes sendeve të fshehura në atë grumbull të vjetruar me rrecka, ishte amaneti.

Tek porositë e Mark Shllakut që ka ngelur në mendjen e kujtdo që ka lexuar letrat, ishte edhe ajo për të shlyer borxhin e tjegullave, te Haliti.

E pyesim Julin për këtë.

“Haliti ishte tregtar. Mama mas do mujsh që e vranë babën, i bani lekt, dhe shkoi e takoi. I tha ky është borxhi dhe ja dorëzoi. E kam amanet prej Markut. Po ai nuk pranoi me i majt. Nuk pranoi në mënyrë absolute”.

Kërkesa kryesore e Markut ishte gjetja e eshtrave. Ai kishte dëgjuar në burg se çfarë ndodh me të dënuarit me vdekje dhe sa e vështirë ishte t’u gjenden trupat. Juli thotë se e ëma, menjëherë pas pushkatimit, pagoi një fshatar të zonës, i cili mihi krejt pjesën e Kirit ku bëheshin ekzekutimet, po nuk gjeti gjë.

“Mama u martu, e u donte me ndryshu mbiemnin për me fillu punë. Nuk fillonte dot ndryshe. Dhe baba ja pat lan në letër, që me u martu, me vazhdu jetën. Masnej, masi u martu, prej shërbëtore në çerdhe që ishte, ja dhanë të drejtën me ushtru profesionin e saj që e donte shumë, si nimsmjeke”.

Eshtrat e Mark Shllakut nuk janë gjetur ende. E bija nuk është optimiste. Ka dëgjuar dëshmitarë, e banorë të zonës, në luginën e Kirit, aty ku kryheshin ekzekutimet, se prej nxitimit, toga e pushkatimit mund ta ketë lënë trupin në sipërfaqe. Dhe rrjedha pastaj me siguri e ka marrë dhe një zot e di se ku janë. Të pakta duken shanset për t’u gjetur.

“Unë edhe pak do jem, do ja lë amanet Tonit”, thotë Juli, e cila e ka të birin si perëndi në dritën e syve. Është e prerë kur pohon se këto punë duheshin bërë herët, në fillim të ardhjes së demokracisë. Një seri dramash ka në këtë familje. Në të njëjtin vit që Mark Shllaku u pushkatua, i ati i tij vdiq në kampin e internimit në Tepelenë.

Mark Shllaku u dënua me vdekje pasi u akuzua si nismëtar i themelimit të Partisë Socialdemokrate. Ai po ashtu u gjykua se mbante lidhje me njerëzit e Gjomarkajve dhe Mirakajve. Juli thotë se ai ishte i pakënaqun se si po shkonin punët në vend pas çlirimit. Ishte i mërzitun. Nuk ishte ajo, gjendja, situata që ai donte. Mark Shllaku tjetër gjë kërkonte. Ishte ëndërrimtar.

/Gazeta Mapo

Kategori
Uncategorized

Kjo eshte diferenca mes shtetareve qe mendojne per qytetaret dhe plehrave qe mendojne per thaset!

Nga Dritan Kaba.

TVSH E USHQIMEVE, TAKSA E ÇAPES SE BUKES DHE QUMESHTIT TE FEMIJEVE

Ky qe shihni eshte nje produkt ne supermarketet shqiptare. Qumesht per femije. Siper ka etiketen me çmim 1.99 euro ne fakt çmimi ne raft eshte 299 leke.

Siç dallohet çmimi eshte rreth 50 leke me shtrenjte ne Shqiperi se ne Itali.

Kjo ne fakt nuk vjen vetem prej fitimit te supermarketit, por ne rradhe te pare nga diferenca e TVSH se ushqimeve mes Italise edhe Shqiperise. Ne Itali TVSH per ushqimet eshte 5% ndersa ne Shqiperi 20%.

Kjo eshte diferenca mes shtetareve qe mendojne per qytetaret dhe plehrave qe mendojne per thaset!

Ndersa ketyre te supermarketeve ju kerkoj te heqin çmimet ne euro se po na shkaterroni nga nervat!

Kategori
Uncategorized

Lecturer talks about Rama’s 1998 plan: Kosovo to be divided; Kukes and Tropoja to break away from Albania. plani i Ramës të vitit 1998: Kosova të ndahet; Kukësi dhe Tropoja t’i shkëputen Shqipërisë

Pedagogu flet për planin e Ramës të vitit 1998: Kosova të ndahet; Kukësi dhe Tropoja t’i shkëputen Shqipërisë

Sipas pedagogut Bytyçi, Rama i ka kërkuar Nanos që të pranojë propozimin e Millosheviçit për Kosovën, të cilës, në shkëmbim të shkëputjes së veriut të banuar nga serbët, do i jepeshin rajonet e Kukësit dhe Tropojës në Shqipëri.

Profesori i Marrëdhënieve Ndërkombëtare, Enver Bytyçi ka folur sot për një plan të Edi Ramës kur ishte ministër Kulture, për ndarjen e Kosovës. Bytyçi ka shkruar për takimin e ish-kryeministrit Fatos Nano me Sllobodan Millosheviçin në Kretë, ku është propozuar për herë të parë nga pala serbe ndarja e Kosovës, por aty zbulohet edhe qëndrimi i kryeministrit aktual të Shqipërisë për këtë çështje.

Sipas Bytyçit, Rama i ka kërkuar Nanos që të pranojë propozimin e Millosheviçit për Kosovën, të cilës, në shkëmbim të shkëputjes së veriut të banuar nga serbët, do i jepeshin rajonet e Kukësit dhe Tropojës në Shqipëri.

“Ky propozim bazohej në dy argumente: Së pari, Kosova e ndarë për të kënaqur orekset nacionalshoviniste të Serbisë nuk mund të mbijetonte si shtet, ndaj bashkimi i Qarkut të Kukësit e mundësonte këtë mbijetesë. Dmth  duhej evituar me çdo kusht që Kosova e mbetur nga ndarja me Serbinë të bashkohej në formë unitare me Shqipërinë. Po të ndodhte kjo, atëhere Partia Socialiste e Nanos dhe Ramës rrezikonte të humbte pushtetin për shumë dekada. Maksimumi do të pranohej një formulë bashkimi në formën e federatës ose konfederatës, me qëllim që të dy vendet të ruanin pozicionet në pushtet në territorin e vet. Si në kohën e principatave historia e mesjetës përsëritet! Së dyti, bashkimi i Qarkut të Kukësit me Kosovën jo vetëm mundësonte krijimin e një shteti me kryeqytet Prishtinën, por do të pakësonte votat për opozitën shqiptare të djathtë. Në të dy rastet po përsëritej ideja hoxhiste e periudhës së Luftës dhe mbas Luftës së Dytë Botërore, sipas së cilës “Bashkimi i Kosovës me Shqipërinë rrezikon pushtetin popullor” të komunistëve”, shkruan ndër të tjera pedagogu.

Enver Bytyçi thotë se ky plan i Ramës nuk u realizua për shkak të kundërshtimit të amerikanëve.

Shkrimi i plotë i Enver Bytyçit:

Pse Nano u tërhoq më 1998-ën nga projekt-ideja për ndarjen e Kosovës?!

Në nëntor 1997 ndodhi një ngjarje shumë e përfolur e kohës. Fatos Nano i sapoardhur në pushtet e kryeministër i Shqipërisë u takua në Kretë të Greqisë me presidentin e Serbisë, Sllobodan Milosheviç. Takimi u sponsorizua prej kryeinistrit të Greqisë, Kostas Simitis, në kuadër të një samiti të kryeministrave dhe kryetarëve të shteteve ballkanike në këtë ishull.

Si për çdo ngjarje madhore e jo të tillë, edhe për këtë takim Nano, pas grekëve, mori bekimin e amerikanëve. Sekretarja e Shtetit Olbright ishte në dijeni dhe kishte rekomanduar takimi të ishte krejt fotmal, thjesht për kortezi, me qëllim që Serbia të mos kishte mundësi ta interpretonte një refuzim të mundshëm të kryeministrit të Shqipërisë si qëndrim kundë paqes. Kështu që duhej që takimi të mos zgjaste më shumë se 30 minuta.

Por Milosheviçi kishte ardhur në takimin e Kretës me një dosje, në të cilën ishte formuluar ideja e ndarjes së Kosovës. Donte ta diskutonte deri në hollësi këtë opsion me zotin Nano, me qëllim që të realizonte idenë e Serbisë së Madhe. Nano u josh nga ky diskutim, bëri shumë pyetje, me qëllim që të qartësohej rreth idese serbe të ndarjes së Kosovës. Ndaj takimi zgjati një orë e gjysmë. Jashtë sallës ku bisedonin dy protagonistët në fjalë, qëndroi në pritje ministri i Jashtëm, Paskal Milo. Kur Nano doli nga pritja Milo ishte i shqetësuar, sepse dikush nga departamenti i shtetit i kishte telefonuar dhe pyetur: “Çfarë po bëjnë ata kaq gjatë në takim? Milo , I shqetësuar e pyeti shefin e tij sapo doli se pse qëndruat kaq gjatë dhe si shkoi biseda me Milosheviin? Nano që i përgjigjet plot entusiazëm: “Shkoi mrekulli, biseduam ngrohtë si me Thanasin”! (Thanasi ishte i ati I Nanos).

Veç kësaj, Nano dhe Milosheviçi ranë dakord që ata të dy ta kontrollonin konfliktin ushtarak të sapo shfaqur në horizontin e Kosovës. Kjo do të thoshte se ata do të mbanin frenat e luftës, sigurisht përmes njerëzve të tyre që kishin në Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës.

Nano nuk kishte menduar asnjë ide për ndonjë zgjidhje të konfliktit shqiptaro-serb në Kosovë. Ideja e Milosheviçit për këtë zgjidhje përmes ndarjes iu duk kreative. Vetëm se ishte në dilemë të parashikonte se farë do të vinte pas ndarjes. Për momentin Nano nuk kishte kundërshtuar, ndërkohë që e mundonte dilema se a ishte më mirë apo më keq për pushtetin e tij, nëse Kosova e mbetur nga nndarja do të bashkohej me Shqipërinë.

Pas kthimit në Tiranë kryeministri shqiptar e diskutoi propozimin e Milosheviçit me disa kolegë të tij në qeverisje. Mori mendimin e disa ministrave të kabinetit të tij, ndërkohë që flakët e luftës u ndezën në Kosovë. Edi Rama ofroi idenë e efektit dopio të ndarjes. Që do të thotë se Kosova do të ndahej, por jo midis Serbisë dhe Shqipërisë. Nga ndarja do përfitonte vetëm Serbia, ndërsa Shqipëria do përkujdesej që pjesa e mbetur të mbijetonte e të krijonte shtetin e saj. Dhe që të ndodhte kjo, ish-ministri i Kulturës propozoi që Kukësi, Hasi dhe Tropoja, dmth Qarku i Kukësit t’i bashkëngjitej Kosovës.

Ky propozim bazohej në dy argumente:

Së pari, Kosova e ndarë për të kënaqur orekset nacionalshoviniste të Serbisë nuk mund të mbijetonte si shtet, ndaj bashkimi i Qarkut të Kukësit e mundësonte këtë mbijetesë. Dmth  duhej evituar me çdo kusht që Kosova e mbetur nga ndarja me Serbinë të bashkohej në formë unitare me Shqipërinë. Po të ndodhte kjo, atëhere Partia Socialiste e Nanos dhe Ramës rrezikonte të humbte pushtetin për shumë dekada. Maksimumi do të pranohej një formulë bashkimi në formën e federatës ose konfederatës, me qëllim që të dy vendet të ruanin pozicionet në pushtet në territorin e vet. Si në kohën e principatave historia e mesjetës përsëritet!

Së dyti, bashkimi i Qarkut të Kukësit me Kosovën jo vetëm mundësonte krijimin e një shteti me kryeqytet Prishtinën, por do të pakësonte votat për opozitën shqiptare të djathtë. Në të dy rastet po përsëritej ideja hoxhiste e periudhës së Luftës dhe mbas Luftës së Dytë Botërore, sipas së cilës “Bashkimi i Kosovës me Shqipërinë rrezikon pushtetin popullor” të komunistëve.

Kjo projekt-ide iu referua ambasadores së SHBA-vë në Tiranë, zonjush Mariza Lino. Ajo e refuzoi menjëherë, sepse politika amerikane nuk lidhej me ndarjen e Kosovës, por me lirinë dhe pavarësinë e saj të plotë. Më pas ideja e projektit u fsheh në sirtarët e Partisë Socialiste, por jo edhe në protokollet qeveritare, për t’u ringjallur dhe implementuar 20 vite më vonë, në ditët e sotme.

Autori i kësaj ideje të atëhershme, Edi Rama, sot është aktori kryesor i padeklaruar i ndarjes së sotme të Kosovës. Ashtu si atëherë, edhe sot aktori tjetër më i rëndësishëm është Hashim Thaçi nga Kosova. Asokohe e shpallën udhëheqës politik të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, ndërsa më pas, me ndihmën e Beogradit e promovuan në krye të shtetit të Kosovës. Pikërisht këta të dy luajnë kartat në interes të Sëerbisë.  Madje e lusin Europën që të mos ketë frikë nga ndryshimi i kufijve dhe tallen me shqiptarët, duke u bërë thirrje që “t’i mbështesin në projektin e mendur të tyre”!

Ndërkaq deklarata e Merkel e sotme me kërkesën e përsëritur që dialogu për Kosovën të përfundojë pa cënuar integritetin territorial të saj. Ndërsa shqiptarët janë rrjeshtuar në unison kundër ideve dhe përpjekjeve të paimagjinueshme të Hashim Thaçit për t’ia falë më çdo kusht pasuritë më të çmueshme të vendit, Serbisë.

Kategori
Uncategorized

Si e mori kryeministri pronën në Surrel me dy dëshmitarë të vde.kur

Një vendim i Gjykatës së Apelit të Tiranës, i cili favorizon vjehrrin e kryeministrit Rama, Sulejman Basha, do jetë shumë shpejt një termet që do trondisë themelet e korrupsionit në drejtësi.

Në vendimin e marrë në datën 28 dhjetor të vitit 2017, Apeli i cilëson dy persona të vdekur prej kohësh si të gjallë, duke marrë një vendim në favor të paditësve.

Gjatë procesit, Gjykata i ka konsideruar si palë mungesë në gjyqin për pronat Fadil dhe Xhemile Toptanin, të cilët kanë vdekur respektivisht në 03.10.2010 dhe 09.11.2014. Duke qenë të vdekur, sipas ligjit duhet që akti i trashëgimisë të ribëhej dhe në gjyq të merrnin pjesë trashëgimtarët.

Vjehrri i Ramës, Sulejman Basha, vëllai i tij Hasan Basha, Muharrem Basha dhe Hyjrie Bali, kanë paditur disa familje Toptani në Agjencinë e Trajtimit të Pronave dhe Zyrën e Regjistrimit të Pasurive, duke kërkuar rrëzimin e vendimit të Gjykatës së Shkallës së Parë, që kishte rrëzuar pretendimet e tyre.

Edhe pse në dosjen gjyqësore ekzistojnë çertifikatat e vdekjes të Fadil dhe Xhemile Toptanit dhe vendimet përkatëse që e provojnë ligjërisht këtë akt, Gjykata e Apelit të Tiranës, i ka konsideruar Fadil dhe Xhemile Toptanin në mungesë, duke i klasifikuar të gjallë dhe ka vijuar procesin, duke shkuar në vendimmarrje dhe duke dhënë një vendim në favor të paditësve Basha.

LEXO EDHE  Akuzohet për 3 vjedhje banesash, në pranga 34-vjeçari

Gjykata e Rrethit Gjyqësor Tiranë, në vendimin e saj të vitit 2014, kishte rrëzuar padinë e paditësve Basha, ndërsa Gjykata e Apelit, ka rrëzuar vendimin e Shkallës së Parë dhe ka vendosur në favor të paditësve.

“Kjo ndodh në këtë çështje të nxehtë në Tiranë ku janë duke ndërtuar dhe investuar pallate palët paditëse, ndaj ndoshta Gjykata nuk ka pasur kohë mjaftueshëm, të marrë vendim për të gjallët. Një histori ku vettingu, mund të marrë përgjigje më të qartë për shkelje të tilla që konsiderojnë të vdekurit të gjallë”, shkruan gazetari Çollaku. /Marrë nga RD/

Kategori
Uncategorized

Ndrek Luca, Helena Kadare, Rikard Ljarja…emrat 315 intelektualeve të Tiranës që ndiqeshin nga Sigurimi i Shtetit

Publikohet dokumenti arkivor me siglën “Tepër sekret” të nxjerrë nga arkivat e ish-Sigurimit të Shtetit me një listë prej 315 emrash intelektualësh nga institucionet kulturore dhe artistike të kryeqytetit si p.sh.: Vaçe Zela, Rikard Ljarja, Ndrek Luca, Sali Shijaku, Edi Luarasi, Marie Kraja, Naum Prifti, Bujar Kapexhiu, Helena Kadare, Gëzim Erebara, Luigj Gurakuqi etj., ku përcaktohet dhe arsyeja e ndjekjes e survejimit të tyre, si dhe intervista e ish-kuadrit të lartë të Sigurimit të Shtetit lidhur me këtë listë…

Një listë e gjatë ku figurojnë rreth 315 emra intelektualësh të skenës, ekranit, artit, kulturës dhe letrave shqipe, ku midis tyre janë edhe mjaft personalitete të shquara si; Vaçe Zela, Rikard Ljarja, Sali Shijaku, Marie Kraja, Naum Prifti, Bujar Kapexhiu, Elena Kadare, Gëzim Erebara, Luigj Gurakuqi etj, ishin objekt survejimi dhe ndjekjeje nga organet e Sigurimit të Shtetit gjatë periudhës së regjimit komunist të Enver Hoxhës. Dokumenti që po botojmë më poshtë, i cili është nxjerrë nga arkivat e shtetit shqiptar dhe që mban siglën “Tepër sekret” i përket vitit 1978. Dosja në fjalë, prej nga është nxjerrë dhe lista me emrat e 315 intelektualëve të kryeqytetit, ndodhet në dosjen e punëtorit operativ që ka shërbyer në atë periudhe kohe, i cili, për shkak të transferimit të tij në një detyrë tjetër, ia ka dorëzuar atë kolegut pasardhës. Lista e 315 intelektualëve është e kategorizuar në disa grupime, si p.sh: “Persona të regjistruar që i përkasin Drejtimit të Kundërzbulimit”, “Persona që i përkasin drejtimit të Grupimeve Kundër-revolucionare”, etj. Por për të pasur një ide më të qartë se ç’përmban ajo dosje, për çfarë ka shërbyer dhe përse figurojnë aty disa nga emrat më të njohur të artit, kulturës dhe letrave shqipe të para viteve ’90-të, në iu drejtuam për një intervistë të shkurtër, apo më saktë për një sqarim, njërit prej ish-funksionarëve të lartë të ish-Sigurimit të Shtetit, i cili preferoi të mbetej anonim. Intervista në fjalë, natyrisht që mund të ishte shumë më e gjatë dhe me shumë sqarime, por në po e botojmë më poshtë aq sa mundëm të marrim prej ish-funksionarit të lartë të Sigurimit të Shtetit, pa i bërë asnjë ndryshim.

A është autentik ky dokument që po botojmë më poshtë dhe përse shërbente ai?

Po, ky dokument është 100 % autentik dhe është një nga dokumentet e asaj periudhe, pra të para viteve ’90-të, kur ka funksionuar arma jonë e Sigurimit të Shtetit. Ky dokument ka të bëjë me dorëzimin e marrjen e detyrës nga dy funksionarë të Sigurimit të Shtetit, dhe si i tillë, pra në këtë kontekst kohor, ai duhet parë për kohën kur bëhet fjalë aty. Të ndalemi më konkretisht tek pyetja juaj: Sipas rregullit, procesi i marrjes dhe i lënies së detyrës vazhdonte një muaj, dhe kjo gjë ishte bazuar në rregulloret dhe urdhrat e Ministrisë së Brendshme. Gjatë këtij muaji, realizoheshin dy procese. Marrësi i detyrës, do firmoste se ishte njohur me të gjithë procedurën ligjore, aktet normative, rregulloret, etj. Në këtë proces realizohej marrja e detyrës: A – Agjentura, (Rrjeti Informativ), dorëzuesi i detyrës e njihte marrësin e detyrës, me kontakte fizike me agjenturën, sipas grafikut mujor të takimit. Në këtë proces, bëhej kalimi i marrjes në lidhje, si dhe respektohej etika me falënderimet përkatëse për punën e kryer deri në atë moment. B – Marrja në dorëzim e tërë dokumentacionit.

Çfarë dokumenti merrej në dorëzim?

Dokumente që kishin të bënin me agjenturën, dosje pune dhe dosje personale, (Dosjet Personale, ishin pak a shumë si dosjet e kuadrit dje dhe sot). Dosjet e Punës, përmblidhnin të gjithë materialin e punës të raportuar nga agjenti: Harmonizimi i kontaktit fizik me studimin e dokumentacionit, realizonte marrjen në dorëzim të rrjetit sekret informativ. Merrej në dorëzim…… 2-O. R. V (Objekte të Rëndësisë së Veçantë). Objekte të cilat gjykoheshin se ishin të një rëndësie të veçantë, për shkak të karakterit të tyre specifik, nga pikëpamja ekonomike, politike, ose shkencore. Këto institucione (O. R. V), siguroheshin dhe ruheshin me masa ushtarake, policore, si dhe agjenturore. P.sh., Radio-Televizioni Shqiptar, kishte njësi ushtarake dhe policore. Kabina e transmetimit (studio e lajmeve), ruhej me policë të armatosur çdo 24 orë. Radio-Stacionet, si Fllaga, Cërriku etj, ruheshin me forca ushtarake, policore, si dhe agjenturore, në çdo pike të saj. Të kthehemi tek Radio-Televizioni Shqiptar që përmendëm më lart: I gjithë rrjeti sekret informativ, ishte pothuaj në sferën teknike, dhe pothuajse inekzistent në redaksitë, programacionet, apo departamentet e tjera.

Kush ishin objekte të tjera O. R. V.?

Objekte të tjera O. R. V, ishin gjithashtu; hidrocentralet, ujësjellësit, fabrikat e bukës, etj. C-Dosjet Objekt Ndjekjeje: 1-Fashikulli ose Dosje e Përgjithshme Informative në të cilat shërbimi i sigurimit, grumbullonte informacionin, të dhëna, fakte, komente, opinione, etj, të cilat shërbenin si lëndë e parë për informacione, relacione, apo analiza, që ky shërbim i dërgonte udhëheqjes së lartë të vendit (Komitetit Qëndror të PPSH-së dhe Byrosë Politike). P. Sh.: Në listën që botohet më poshtë, figuron edhe emri i Vaçe Zelës, këngëtares së famshme të para viteve ‘90-të. Sipas informacioneve të grumbulluara në rrugë operative, Vaçja, por dhe shumë artiste të tjerë, kishin pikëpamjen dhe mendonin se trajtimi financiar i artistëve tanë, kryesisht gjatë turneve jashtë shtetit, ishte jo dinjitoz dhe në përpjesëtim të zhdrejtë me kontributin që jepnin këta artiste në rritjen e popullaritetit të vendit në botë. Për shumë arsye, ky pretendim nuk transmetohej në rrugë institucionale, legale, të hapura, por në këtë rast ndërhynte shërbimi i Sigurimit dhe e çonte informacionin lart në udhëheqje.

Pra, për të gjithë këta persona që flisnin dhe shprehnin pakënaqësi kundër regjimit, hapej dosje dhe emri i tyre futej në listë për t’u survejuar dhe ndjekur në lidhje me këtë problem…?!

Në parim po, por duhet thënë se lista apo dokumentet që botohen më poshtë, të cilët bënin pjesë në fashikullin apo dosjen e informative, nuk ishin objekt ndjekjeje nga Sigurimi, por pika reference, për komunikim me udhëheqjen politike. Kjo listë ishte e normuar, që një herë në tre muaj të analizohej nga shefi përkatës, dhe nëse, problematika konsiderohej e ezauruar, ajo fshihej me procesverbal të rregullt. Siç fshihej një pjesë, ashtu mund të shtohej dhe një diçka tjetër që e nxirrte dinamika. Në rast se lista e mëposhtme është e vitit 1978, në vitin 1983, me zëvendësimin e punëtorit operativ përkatës, do të shihet se është një listë krejt e ndryshme nga kjo. Si përfundim listat, pjesë përbërëse e dosjes së përgjithshme të informatorit, nuk është listë e ndjekjes operative.

Po cilat janë dosjet e ndjekjes operative?

Pyetja juaj është e saktë dhe këtu desha të dal? -Cilat janë dosjet e ndjekjes operative? 1-P. P (Përpunim Paraprak). Është ndjekje e cila synon verifikimin e të dhënave të grumbulluara. Në rast se e dhëna konfirmohej, personi vazhdonte të ndiqej dhe të kthehej në një objekt të zbatimit të të gjitha llojeve të punës operative. Në rast se nuk konfirmohej e dhëna, personi hiqej nga lista dhe materiali asgjësohej. Periudha e verifikimit të të dhënave ishte tre muaj. Dosje Ndjekjeje 2 A: Ishte procesi i ndjekjes dhe i zbatimit të të gjitha masave operative me agjenturë, sipas rastit me dëshmitarë, me mjetet e teknikës operative (T.O.), me agjenturë, me kontroll postar dhe telefonik, etj, duke aplikuar kështu vëzhgimin e personit, nëse situate e kërkonte.

Ndjekja realizohej vetëm për figurat e krimit të parashikuar nga Kodi Penal i RPSSH-së, dhe secila figurë, kishte afatet e veta përkatëse të ndjekjes operative. Për ilustrim po japim afatet e ndjekjes operative sipas figurave të krimit. A-Agjitacion dhe Propagandë, jo më shumë se 1 vit, B-Terrori, sa më shpejt të jetë e mundur, dhe jo më shumë se 3 muaj, C-Arratisja, 6 muaj, D-Spiunazhi, 5 vjet. Këto afate, përcaktoheshin rigorozisht. Pasi plotësohej dokumentacioni si dhe procedura përkatëse, veprohej sipas rastit. 3-Format Përmbyllëse: Këshillime, arrestime për rastet flagrante, tërheqje nga bashkëpunimi me material komprometues, etj. Këto dokumente arkivoheshin në Ministrinë e Brendshme. Dosjet 2 B: Është për kontroll operativ. Këto ishin dosje për personat që dikur kishin qenë në veprimtari antiligjore, por me kalimin e kohës kishin hequr dorë, ose ishin këshilluar për këtë gjë, por që potencialisht mund të riaktivizoheshin. Për këto subjekte ekzistonte mundësia për rifillimin e veprimtarisë armiqësore. Për këtë arsye ata herë pas here, vëzhgoheshin. Po kështu, këto dosje shiheshin për cilësitë e tyre historike.

Kush për shembull?

P.sh., në këtë rast është shembulli i Petro Markos. Në dosjen e të cilit, mund të gjesh dokumente, raporte të SIM-it italian, për veprimtarinë e Markos në internim, relacione për miqësinë e tij me Mehmet Shehun në Luftën e Spanjës, konsideratat të tijat për emigracionin politik shqiptar etj. Për shkak të kësaj pasurie, ky apo dosje të tjera si kjo, janë të ruajtura për studiuesit. Pra sipas këtij sqarimi të shkurtër që ju bëra më lart, kush të lexojë emrin e tij në ndonjë dokument si ky që po botoni ju, është i lirë që ta gjykojë vetë nëse ka qenë në ndjekje operative apo jo? Dhe kjo vlen veçanërisht për ….të cilët janë në kërkim të një disidence të paqenë…?!

Së fundi, çfarë mund të shtoni?

Në këtë proces-verbal që ju po botoni, e thënë ndryshe, një akt administrativ, është dhe një listë me emra të konsideruar kontingjente. Kjo kategori përfshin elemente të cilët nga informacionet apo dokumentet, rezultojnë se ishin “me biografi” politike jo të pranueshme. Këto lista gjithashtu nuk ishin permanente, por sqaroheshin pozicionet dhe hiqeshin, apo dhe shtoheshin të rinj. Këto vlenin gjithashtu dhe për një kontroll të emërtesave të larta politike. Udhëheqja e lartë politike, herë pas here kërkonte të emëronte në funksione të larta shtetërore persona të ndryshëm dhe mund të kërkonte sqarime në shërbimin apo organet e Sigurimit të Shtetit. Ishte në gjykimin e politikës nëse e merrte në konsideratë informacionin e marrë apo jo. Kjo varej prej tyre.

MIRATOHET: Zëvendësdrejtori i Punëve të Brendshme Zef Loka.

“A res personal“. Ekzemplar i vetëm. Tiranë, më 16.8.1978

PROCES VERBAL

I mbajtur më date 4.8.1978 për dorëzimin e materialeve të sektorit të Institucioneve të Larta të Artit e të Kulturës nga punëtori operativ ……… në prezencë të shefit të seksionit të V-të ………. Dhe i seksionit përgjegjësi ……….. Materialet dorëzohen si më poshtë:

Dosjet formulare 2/A : PP dhe 2/B. Dosja formulare e objektit 2/A.

Barbara Haxhihyseni, Engjell Tërshana, Adriatik Kanani, Asamble Hatibi, Mehmet Qemal Turhani, Niko Paskal Tanini, Vasil Todi Lato, Zihni Mehmet Berati, Prokop Dhimitër Nishku, Fisnik Sali Pulaj, Dhimitër Rafael Cani, Naum Ropi Prifti, Shyrete Turkeshi Çabej, Petro Marko Marko, Filip Jani Koça, Vladimir Myfit Maliqaj, Ali Ymer Hoxha, Pëllumb Mit’hat Kokalari, Çesk Rrok Zadeja, Llazar Zisi Morcka, Konstandin Vangjel Trako, Beniamin Zef Guraziu, Jusuf Fehmi Kazazi, Bujar Fiqiri Kapexhiu.

Libri i Llogarisë personale me kontingjentet e mëposhtme:

Tonin Lec Harapi, Mynevere Enver Kallanxhi, Fatbardha Ismail Tatzati, Lilo Thoma Kalami, Abaz Mehmet Xhomo, Vera Spiro Zheji, Haki Muhamet Beleri, Thoma Pandi Nova, Jorgji Lame Kareco, Kristo Piro Fotiadhi, Spiro Harallamb Konduri, Manushaqe Muhin Çoçoli, Edi Ndoc Luarasi, Skifter Mehmet Konica, Telat Hasan Hamzaraj, Fejzo Hysen Sejdini, Gjergj Spiro Zheji, Skënder Haxhi Alliu, Petro Spiro Zheji, Nuri Isuf Hamzaraj, Robert Petro Ndrenika, Gaspër Mark Çurçia, Kimete Shefki Berisha, Kiço Spiro Zbogo, Marketin Pashko Shoshi, Arben Zyhdi Basha, Gëzim Sul Erebara, Leonora Vasil Grazhdani, Suzana Mahmut Saraçi (Beluli), Muharrem Ferid Skënderi, Laureta Aristidh Shundi (Gjini), Lili Shemshedin Vendresha, Orhan Hajati Bega, Isuf Ferik Spahiu, Luigj Kol Gurakuqi, Vera Asllan Sojli (Vorpsi), Shefki Mustafa Shkodra, Valter Bexhet Bablusha, Vilhelm Sulo Konjari, Sami Sulejman Bakalli, Pjetër Nush Gjoka, Enrik Zef Paci, Tom Nikoll Nikolla, Ganimet Daut Vendresha (Simixhiu), Skënder Jovan Morcka, Donika Jani Gjoni, Pashko Ded Meçaj, Zamira Zihni Berati, Elmaz Xhevdet Çela, Kristaq Andrea Rada, Ermelinda Kol Pema (Paparisto), Manushaqe Mahmud Cekani,(Kiri), Lenika Zisi Zotria (Morcka), Alma Neki Radovicka (Zadea), Agim Xheladin Rroi, Diamanda Zihni Berati, Dilaver Hasan Lamko, Agron Bardhyl Alia, Xhemal Rrapush Laçi, Liljana Rustem Sokoli (Petrelaj), Myzejen Rexhep Dervishi (Balla), Liri Hasan Alimehmeti (Seferi), Eleni Leonidha Dusha (Adhami), Bahrie Sali Dani (Lusha), Mynyfe Bexhet Vorpsi, Qanie Abdyl Jonuzi (Haxhihasani), Roza Nikoll Anagnosti (Xhuxha), Bujar Xhaferr Doko, Jolanda Andon Rexhepi, Ndoc Kol Paci, Kleo Pandi Evangjeli (Mulla), Zana Aqif Papajani, Dolli Muharrem Gjinali, Neka Shefki Turkeshi (Idrizi), Efteri Kristaq Pasko, Drita Qazim Pelingu, Lazër Pjetër Vlashi, Avni Shefki Resuli, Feriz Riza Smajli, Kozma Dhimitër Lara, Vera Ibrahim Deliallisi, Spiro Lluka Kalemi, Aleksandër Lek Çefa, Sali Abdyl Shijaku, Marie Ndue Kraja, Kujtim Abaz Shehu, Novruz Xhemal Barimi, Meleqe Xhemal Cungu (Alushi), Dalip Myftar Topulli, Anita Ali Take (Prodani), Suzana Andon Trebicka, Natasha Petro Lako, Vasil Thoma Melo, Veli Kasem Islami, Marika Shan Vila, Atalanta Dhimitër Pasko, Vangjel Pino Liza, Thanas Harallamb Papadhopulli, Limos Hulusi Dizdari, Ismail Qazim Zhabjaku, Saimir Omer Kumbaro, Llukan Stefan Tako, Janulla Ilia Zheji, Frida Andon Zeqo, Stefan Gjon Hajmeli, Timoleo Pavllo Flloko, Fatos Petro Tusha, Pleurat Fahri Sula, Aurora Ymer Saraçi, Jani Thoma Melo, Ali Ismail Juma, Ermal Sadik Kaceli, Luan Ramiz Dibra, Abdulla Emin Cangonji, Dionis Gjergj Bubani, Bardhyl Rauf Fico, Halit Myfit Minxolli, Demail Ismet Tola, Sokol Vait Shupo, Arianita Petro Marko, Rikard Karl Ljarja, Roland Bardhyl Semini, Resul Fehmi Çarçani, Klinton Rexhep Gilani, Gjergj Pjetër Mazreku, Irini Gaqo Ica, Nikolin Kel Naraçi, Riza (Enver) Emin Oparaku, Vitore Loro Sallaku, Isuf Jakup Jaçe, Fatmir Qerim Peza, Bashkim Shyqyri Rada, Hamdi Reshat Petrela, Përparim Ali Panariti, Albert Kel Naraçi, Arianita Petro Kristo, Halim Qerim Peza, Qemal Ibrahim Osmangai, Jeta Kostaq Nase, Haki Ibrahim Katroshi, Adelina Rahmi Nova (Mamaqi), Xhavit Tahir Haxhiu, Roza Sami Çuçi, Shkëlqim Zyhdi Basha, Luiza Sokrat Cako (Papa), Haki Shaban Dulli, Mira Çefo Gjoni (Fico), Loni Thoma Papa, Mynevere Beqir Kazazi (Theodhosi).

V- Dosari i informative dorëzohet duke patur të regjistruar personat si më poshtë:

A-Persona të regjistruar që i përkasin drejtimit të kundërzbulimit: Thoma Petro Afezolli, Tom Nikollë Mahmuti, Ndoc Gora, Ndrek Lul Luca, Dionis Gjergj Bubani, Shefki Mustafa Shkodra, Nuri Jusuf Hamzaraj, Hanie Mera, Koço Spiro Zbogo, Thanas Harallamb Papadhopulli, Gjergj Pjetër Mazreku, Saim Haki Kokona, Ermal Sadik Kaceli, Kristina Rako Ligori, Timoleo Pavllo Flloko, Isuf Ferik Spahiu, Thanas Vlash Papa, Lili Shemshedin Vendresha, Edlira Zyhdi Topçiu, Mina Llazo Shagla, Mira Çefo Gjoni, Margarita Kristo Kristidhi, Petraq Isak Papajani, Nadia Rako Pashai, Mira Mihal Miho, Ndrek Palok Shkjezi, Ramazan Abdurrahman Hysa, Brunilda Anesti Fundo, Robert Petro Ndrenika, Vladimir Fejzo Kasa, Ibrahim Dervish Tukiçi, Rikard Karlo Ljarja, Konstantin Pano Martiniani, Hasan Halim Karagjozi, Nihat Zihni Uruçi, Haki Katroshi, Faik Islami, Sali Abdyl Shijaku, Margarita Xhepa, Brixhita Xhepa, Irena Gjergo, Tonin Pici, Eduard Zef Agostini (Hila), Diana Ramazan Diamanti, Lorenc Zadrima.

B-Persona të regjistruar që i përkasin Grupimeve Kundër-revolucionare.

Tonin Luigj Kroniqi, Stefan Gjon Hajmeli, Limoz Hulusi Dizdari, Roza Nikoll Anagnosti (Xhuxha), Mërkur Saliko Bozgo, Skënder Jovan Morcka, Tonin Harapi, Natasha Petro Lako, Saimir Omer Kumbaro, Manushaqe Muhin Çoçoli, Keti Ciko, Bardhyl Fico, Vasil Thoma Melo, Shpresa Neshat Nishani, Xhovalin Gjon Doko, Shpresa Mysliu, Thoma Pandi Nova, Orhan Hajati Bega, Vladimir Ligor Prifti, Syrja Xheladin Roi, Fatos Toli Arapi, Sulejman Halil Mato, Harallamb Pasko, Luigj Zef Mazi, Ylli Tefi Tako, Pleurat Fahri Sula, Elena Kadare, Marie Kraja, Abdulla Emin Cangonji, Zina Kol Paskali, Izmini Kokobobo, Lazër Nush Gjoka, Adelina Rahmi Mamaqi (Nova), Grigor Sterip Harizi, Maksim Dashi, Petrit Ndroqi, Perikli Jorgoni, Vasillaq Vangjeli, Kujtim Farka, Qenan Emin Toro, Valter Zenel Qorri, Kujtim Abaz Shehu, Fadil Rama, Gjinovefa Voci, Lazër Vlashi, Loni Thoma Papa, Luan Njazi Myftari, Abdurrahman Buza, Liljana Mustafa Cingu, Ramadan Asllan Karanxha, Zeqir Kadri Sulkuqi, Gani Jako Xhango, Maksim Mihal Kopali, Yllka Mustafa Mujo, Liri Kadri Brahimi, Hysen Sulejman Sala, Ilia Sotir Petropulli, Pirro Kosta Mani, Tomorr Nuri Meçe, Sotira Argjir Dhima (Gjymshana), Xhovalin Lin Shestani, Hysen Mendo Koçi, Tonin Sinan Shiroka, Ermelinda Kol Pema (Paparisto), Feim Hasan Ibrahimi, Mustafa Beqir Krantja, Petro Spiro Zheji, Zamira Zihni Berati, Diamanta Zihni Berati, Lefter Thanas Zhulla, Nikolla Lefter Velço, Granit Bexhet Kamberi, Osman Hamza Kuriçi, Kristaq Llambi Katundi, Roza Sami Cuçi, Agim Selim Thomanaj, Sali Rexhep Brari, Arqile Ndini, Demokrat Shahini, Qemal Osmanagaj, Pleurat Dervishi, Agim Qirjaqi, Shkëlqim Zyhdi Basha, Alfons Kol Gurashi, Dhimitër Anagnosti, Vaçe Zela, Ermir Qamil Grezda, Filip Ndreko Lena, Arben Fahri Imami, Fatbardh Hasan Smaja, Ilir Gjergj Shkurti, Ardian Qazim Cerga, Nikolin Luigj Gurakuqi.

C-Persona që i përkasin drejtimit të ekonomisë

Zyhdi Tahir Fortuzi, Besnik Bardhi, Viktor Shiroka, Antoneta Mark Elezi.

Dorëzohen proçes-verbalet e asgjësimit të materialeve të fashikullit si më poshtë: Proçes-verbali date 18.11.1973: date 4.8.1975: 15.7.1976: dhe 16.1.1977.

D-Dorëzohet dosja e drejtimit të artit dhe të kulturës me dy fashikuj dhe materiale simbas fletë-inventarit të secilit fashikull.

E-Dosja agjenturale “Aventurieri” me një fashikull dhe me dokumenta simbas fletë-inventarit.

C-Dorëzohet : 1-Dosja Hetimore për vjedhjen e radiostacionit të Kamzës.

2-Për përvetësimin e pasurisë socialiste nga Z.T.

3-Për qëndrim të pakujdesshëm në detyrë, si dhe për humbjen e një filmi dokumentar nga magazinat e spedicionit në dëm të Kinostudios.

4-Dosje hetimore mbi magazinierin e radio-televizionit P.D. për dalje deficit dhe pakujdesi në detyrë.

Dosjet më lartë janë të gjitha të pezulluara.

5-Dosja e kërkimit të autorit të letrës anonime me pseudonimin “Biçimi”.

Punëtorët operativë

Marrësi…………. Dorëzuesi………….

Shefi i seksionit të V-të……………… Shefi i seksionit të përgjithshëm……………….

20.10.1978.

Arkivi i Ministrisë së Punëve të Brendëshme. Dosja 479. Viti 1978 /Memorie.al/

Kategori
Uncategorized

Shpërthen Dritan Kaba ndaj Albin Kurtit dhe Andi Bejtjes.

Shpërthen Dritan Kaba ndaj Albin Kurtit dhe Andi Bejtjes

Nga Dritan Kaba –

Sot analisti Andi Bejtja në një status në Facebook, shpreh entuziazmin e tij për mundësinë e marrjes së postit të Kryeministrit nga Albin Kurti ne Kosovë.

Bejtja thotë:

ERDHI DITA…ME ALBININ PRISHTINE..

Jam i bindur po aq sa i duhet Kosovës, i duhet dhe Shqipërisë…Sa më parë të ulet zyrtarisht në karrigen e Kryeministrit, ditë të fituara për Kosovën dhe Shqipërinë..

Nuk e mendoja që dogma dhe liberalizmi mund të ishin kaq ngjitur me njëra-tjetrën. Një liberal deri diku me prirje konservatore si zoti Andi Bejtja, të admirojë marrjen e drejtimit të një vendi nga një socialist me prirje të theksuara komuniste, si shoku Albin Kurti.

Euforinë e Bejtes do ta kuptoja po të ishte në moshën 20 vjeçare, por në moshën e sotme jo. Siç ka thënë edhe Çurçilli: Të jesh 20 vjeç dhe të mos jesh revolucionar, diçka nuk shkon mirë tek ky njeri. Por të jesh mbi të dyzetat e të jesh sërish revolucionar, atëherë kemi të bëjmë me një rast fatkeq…

Zgjedhja e Albinit si Kryeministër i Kosovës do të jetë po aq pozitive për Kosovën, aq sa ishte zgjedhja e Hugo Chavezit apo e Maduros për Venezuelën.

Slogani i paszgjedhjeve tregon realisht se kush është Albin Kurti. Një poltronodashës, që qëllim ka pushtetin dhe jo shtetin. Erdhi dita jonë thonin edhe komunistët në Nëntor të ’44. Dhe u deshën 50 vite mjerim, mijëra të vrarë dhe të pushkatuar, qindra mijëra ëndrra dhe jetë të shkatërruara, miliona ditë në burgje edhe kampe internimi, që shqiptarët të kuptonin se çfarë ishte komunizmi. Ndonëse, sot sërish janë viktimë e pushtetit të bijve të etërve të komunizmit. Ashtu bërtiste edhe partizani Meke tek krevati i perandorit: Erdhi dita ime!

Albini është një poltronodashës edhe aspak një shqiptarodashës. Që në fillim, për të i rëndësishëm ka qënë pushteti, dhe jo shteti e as Kosova. Fasada e tij e fjalëve, si për Kosovën dhe për bashkimin me Shqipërinë, ka qenë një mashë për të kapur gështenjat e pushtetit.

Rastet nuk janë të pakta, kur Isa Mustafa u deklarua hapur kundër planit sorosian të Jugosllavisë së Re në takimin e Triestes në mars të 2017, Albini nuk u ndje aspak, përkundrazi në heshtje e miratoi rënien e qeverisë Mustafa dhe e duartrokiti atë. Albini, sërish kur qeveria Haradinaj vuri taksën prej 100% mallrave serbe, për llogari të pushtetit, sërish nuk “bzajti”.

Të njëjtën gjë bëri edhe për thirrjen politike të Ramushit në Hagë. Nëse “rilindasi” Albin do kishte dashuri për Kosovën dhe jo llogari për pushtetin, në të dyja rastet qeveria e Mustafës nuk do të rrëzohej, as ajo e Ramushit. Njëkohësisht, si për çdo sorosian të mirë, rëndësi ka vetëm pushteti, për t’ia kthyer nderin padronit. Asnjë deklaratë serioze për takimin e tre pinjollëve sorosianë në Novi Sad dhe shpalljen e Jugosllavisë së Re. Një deklaratë amorfe dhe jo një qëndrim politik i drejtpërdrejtë si ai i Mustafës para dy vitesh. Kjo kuptohet fare thjeshtë, janë interesat e padronit, që nuk e lënë të shprehet.

Kosovës dhe Shqipërisë i duhen liderë politikë si Ramush Haradinaj, Isa Mustafa apo Ilir Meta, që në momente kruciale të historisë politike dinë të japin edhe dorëheqje, duke e dorëzuar me ndërgjegje pushtetin, për t’i bërë shërbim Atdheut dhe jo poltronit të vetes. Ata nuk janë prodhim politik i askujt dhe nuk janë peng i kërrkujt. Këta e kanë treguar veten liderë politikë që vendosin Kosovën dhe Shqipërinë të parën, megjithë gabimet, që mund të kenë bërë në aktivitetin e tyre politik. Nëse do të njohësh kush politikan i duhet vendit, shiko kë sulmojnë mediat me sponsorizim sorosian, mbi kë lëshohet lukunia e shpifësve profesionistë, ndërsa e kundërta është e rrezikshme për vendin.

Albini në këto zgjedhje ka fituar më pak vota në përqindje se në zgjedhjet e 2017. Kjo tregon, që ai nuk është ylli që po ndrin. Ai ka mbështetjen e vetëm 10.5% të shqiptarëve, që jetojnë e votojnë në Kosovë, megjithëse në këtë shifër përfshihen edhe votat e turqëve të Prizrenit. Janë pikërisht votat e erdoganistëve dhe ekstremistëve muslimanë që bëjnë diferencën me LDK. Një amalgamë të tillë politike ku përfshihen nacionalistë, ekstremistë fetarë, komunistë, socialistë dhe liberalë, vetëm një dishepull i Sorosit është në gjendje ta bëjë, se qëllimi i vetëm është poltroni i pushtetit dhe jo shteti.

Fatkeqësisht shumë shpejt entusiazmi yt për “diellin” Albin do të shuhet, pasi ai nuk do të lëshojë më rrezet e propagandës, që nuk do të ngrohin dot më askënd. Shumë shpejt nga diell do të kthehet në llampë floureshente dhe nuk do të ngrohë më as ty dhe askënd tjetër. Albini do vazhdojë “të ndriçojë” vetëm propagandë, ashtu si edhe Rama në Shqipëri. Këtë paralelizëm nuk po e bëj për të demoralizuar, por e tillë është e vërteta. Me të njëjtat fjalë, si Rama në vitin 2013, e ka nisur edhe Albini. Si tha dje? Tridhjetë përqind e kabinetit do të jenë gra. Fiks si Rama sot, pas mbledhjes së improvizuar të Kryesisë së PS, ku deklaroi: Muhabetet bëhen me burra, punët me gratë. Unë nuk jam seksist. Por ngjashmëria e tyre është si dy pika uji sepse kanë të njëtin “Baba Xhepeto”, krijuesin e pinokëve modernë, Sorosin.

Nejse Andi, shpresoj që të ketë shijuar biseda me Albinin dhe planet e tij revolucionare, ashtu si përbetimet e Ramës për taksat ndaj të pasurve, që përfunduan në ligjin antikushtetues të dividentit. I cili është vetëm në favor të oligarkëve, kundër shtresës së mesme, fermerëve dhe intelektualëve prodhues të Shqipërisë.

Dua ta mbyll këtë me një thënie të para disa ditëve të CEO të JPMorgan,  Janie Dimon : “Kontrolli i kompanive kapitaliste është socializëm dhe jo social demokraci. Qeveritë duke kontrolluar pasuritë dhe garën e kompanive, fillojnë i përdorin ato vetëm për një qëllim, për të mbajtur veten në pushtet dhe për të marrë votat”. Ky kontroll është një nga pikat kryesore të programit komunisto-sorosian, që ka Albini, i cili ka për kumbar Alex Sorosin. Në Shqipëri ky program është realizuar nga Rama në 50% e tenderave pa garë, të PPP-ve multi milionëshe, që do i kishin “zili” edhe vendet më të zhvilluara të BE.

Ndaj Albini dhe pasuesit e tij thërrasin: Erdhi dita! Por me një ndryshim nga Shqipëria e sotme e timonit, tepsisë dhe brekusheve, në Kosovë ka një shpresë që quhet LDK.

Kategori
Uncategorized

Edvin Mafia i shpall lufte te ftohte Frances!

Nga Sali Berisha/

Pra sipas tij dhe çirakut te Baton Stanishqit, sugar Cakaj vendimi i refuzimit te hapjes se negociatave nuk kishte te bente aspak me Shqiperine dhe mosplotesimin e asnjerit prej kushteve te vendosur ne samitin e qershorit te vitit 2018 per hapjen e negociatave nga ana e saj.

Ai ka ndermend t’i kerkoje reparacione per luften e Kosoves!

Miq, pas refuzimit ne samitin e Brukselit te hapjes se negociatave per Shqiperine dhe Maqedonine e Veriut, kesaj te fundit, per shkak direkt te Shqiperise, Edvin Mafia, per te mbuluar me zhurme sadopak goditjen fatale qe mori per shkak te tij vendi yne, i ka shpallur lufte te ftohte Frances dhe presidentit te saj Emanuel Makron. Ne betejen e tij donkishoteske kunder Frances, duke mashtruar shqiptaret per goditjen me te rende ne 30 vitet e fundit qe mori ne Bruksel me 18 tetor projekti i integrimit te vendit ne Europe, ai e paraqiti para tyre kete disfate te rende si veper ekskluzive te kundershtive franko – gjermane.

Pra sipas tij dhe çirakut te Baton Stanishqit, sugar Cakaj vendimi i refuzimit te hapjes se negociatave nuk kishte te bente aspak me Shqiperine dhe mosplotesimin e asnjerit prej kushteve te vendosur ne samitin e qershorit te vitit 2018 per hapjen e negociatave nga ana e saj.

Ne kete kontekst, per te bere te besueshem kete trillim, ai me shpuren e tij te narkohorrave ne narkomediat e kontrolluara prej tij; Arben Malavites, Karlo Malavites, Ymer Çorapes dhe tualetin e Kol Balles vendosen ne epiqender te histerise te sulmeve te tyre narkomediatike Francen dhe presidentin e saj Emanuel Makron njelloj si dikur babai i tij shpirteror Enver Hoxha sulmonte kancelarin Konrad Adenauer dhe RFGJ.

Personalisht, siç kam shprehur ne menyre te perseritur, mendoj se megjithe mosplotesimin e kushteve negociatat mund te hapeshin duke i perfshire kushtetet ne negocimin e kapitujve.

Mirepo e verteta eshte se çeljen e negociatave me Shqiperine ne samitin e Brukselit, siç deklaroi publikisht para mediave vet presidenti Macron, nuk e ka kundershtuar vetem Franca por edhe shumica e vendeve te BE, disa prej te cilave qeverisen nga socialiste.

Madje vet kancelarja Merkel pas perfundimit te samitit deklaroi se: “se ecuria e vendit, nuk ka qenë e mjaftueshme për të dhënë “dritën e gjelbër” të nisjes së bisedimeve. Në Gjermani ka rezerva sa i përket Shqipërisë, bëhet fjalë për hapjen e negociatave të Shqipërisë , ata patjetër që duhet të përballen me disa kushte që ne kemi vendosur, në Shqipëri vazhdon të ketë probleme, përfshirë edhe emigrimin”

Megjithe kete, per ta paraqitur refuzimin e çeljes se negociatave si pasoje e kundershtive franko- gjermane brenda BE ne Tiranen zyrtare vazhdon prej disa ditesh kundra Frances nje vend mik, kryetarit te shtetit te saj nje histeri sulmesh kakofonike nga narkomediat e kontrolluara nga Baton Stanishiqi dhe Çakalli i tij, Sugar Cakaj, Arben Malavita dhe Karlo Malavita, Ymer Çorapja dhe tualeti i Kol Balles.

Ato, ne drejtimin direkt te Edvin Mafise, ne nje stil atavist qe te kujton kohen e diktatures staliniste, perdorin kunder ketij vendi, kreut te shtetit te tij e madje edhe kombit dhe historise se tij sharjet me te ulta, fjalorin me te ndyre te padronit te tyre, i cili sa hap syte ne mengjes dhe deri sa i mbyll ato ne darke, shtetit me halete e bashkrshortes se tij ne goje.

Me keto sulme te shpelara dhe amorale, keta skllever te krimit dhe poshterimit dhe hajnise njerezore duan te bindin shqiptaret se per mbylljen de facto te dyerve te Brukselit per Shqiperine fajtore eshte Franca dhe jo Edvin Mafia. Sipas kesaj llogjike primitive dhe veteposhteruese, Emanuel Makron dhe jo Edvin Mafia me lidhjet e tij te krimit, droges, vjedhjet dhe korrupsionin eshte pergjegjes qe Shqiperia sot:

1-eshte narkoshteti e vetem ne Europe dhe prodhues kryesor i kanabisit ne kontinent, epiqender e trafikut te heroine dhe kokaines, dhe se ajo eshte

2-i vetmi shtet ne bote me sistem drejtesie dy shkallesh, pra pa shtet ligjor, sepse te treten e kryen kryekreu i Meduzes dhe se ajo eshte

3-vendi i vetem ne Europe,i cili pas rrezimit te Murit te Berlinit zhvillon zgjedhje moniste antidemokratike, te cilat bojkotohen nga opozita dhe nga Kongresi i Autoriteteve Rajonale dhe Lokale te Europes dhe qe damkosen nga raporti i OSBE/ODHIR, dhe se ajo eshte

4-qender operacionale e organizatave te krimit kriminale te rajonit, Europes, Amerikes, Lindjes se Mesme dhe Azise.

Sipas ketyre mjeraneve Franca eshte pergjegjese se:

5-Edvin Mafia emeron njeri pas tjetrit per llogari te trafikut te droges ministra te brendshem Saimir Habilin, Geron Xhafen, gjeneral Hashashin dhe se,

6- Vellaçko Olsi Rama me Xhixhen e tij nderton ne Xibrake uzinen me te madhe ne Ballkan te kokaines apo miellit te partise apo se,

7- Edvin Mafia ne narkorepubliken e pare dhe te vetme ne Europe, zgjeron me buxhetin e qytetareve me te varfer ne kontinent autostrada me 24 milione euro kilometrin nderkohe qe baypassi i Fierit ndertohet nga e para me 2,2 milion euro km sepse financohet nga bankat europiane.

Ne stuhine e sulmeve banale dhe primitive ndaj reagimit te Frances per rritjen me mbi 25 % te azilkerkuesve nga Shqiperia, te krijohet pershtypja se kreu i meduzes dhe shpurra e narkohorrave te tij si shqiptare te denatyruar qe jane, kane pregatitur nje promemorje, me te cilen do ti

7-kerkojne Frances si reparacion edhe buken dhe shpenzimet e tjera te Shqiperise per mbajtjen e qindra mijra refugjateve qe erdhen nga Kosova, sikur ata te mos ishin shqiptare por njerez te ardhur nga nje vend i “Lindjes se Mesme” gjate luftes ne Kosove.

Sipas ketyre apatrideve Franca mosmirenjohese duhet te na shperbleje ne per bujarine qe treguan shqiptaret per shqiptaret, paçka se ajo luftoi ne kuadrin e NATOs per çlirimin e Kosoves e madje ngriti edhe kampe pritese ne Korçe per refugjatet kosovare.

Miq, horra dhe cipeplasur si keta nuk ka pare toka.

Gjithashtu, antikombetar eshte edhe sulmi vulgar i lakejve sahanleperise te Edvin Mafise ndaj Frances sikur gjoja ajo ka perdorur si argument te vetem azilantet shqiptar per refuzimin e çeljes se negociatave per Shqiperine.

Ne te vertet me keto sulme ata kane si qellim te justifikojne politiken e Vaso Çubrilloviçit te spastrimit etnik te shqiptareve qe ndjek prej 6 viteve ne pushtet Zografi Bis. Une personalisht falenderoj Francen per denoncimin e kesaj politike.

Por nga ana tjeter autoritetet me te larta franceze kane qartesuar perfundimisht se vendi i tyre refuzoi hapjen e negociatave per shkak te shnderrimit te Shqiperise ne epiqender te krimit te organizuar ne rajon dhe Europe, te korrupsionit te papermbajtur, te mungeses te sistemit te drejtesise dhe shtetit ligjor si dhe rritjes me mbi 25% te numrit te azilanteve gjate vitit 2019.

Pra azilantet jane vetem njeri nga kater arsyet madhore, themelore te refuzimit nga Franca te hapjes se negociatave me vendin tone.

Se fundi, ne kuadrin e luftes se ftohte kunder Frances, Edvin Mafia dhe narkozedhenesit e tij ne media, per te mbuluar deshtimin per shkak te tij me hapjen e negociatave iu servirin shqiptareve si gjethe fiku faktin qe Franca bllokoi edhe Maqedonine e Veriut.

Ne te vertet Franca bllokoi çeljen e negociatave edhe per Maqedonine e Veriut. Por shkaku i bllokimit te kesaj te fundit sipas deklarates te presidentit Macron eshte ne vehte nje aktakuze tejet e rende per Edvin Mafine dhe narkoqeverine e tij. Keshtu, ne konferencen per shtyp ne perfundim te Samitit, presidenti Macron deklaroi sa vijon: “Dje une degjova ndonje qe tha se kishte pothuaj marreveshje unanime per te pranuar Maqedonine e Veriut dhe Shqiperine te bashkohen (hapjen e negociatave me to, – shenim i imi). Nuk eshte e vertet! Pati nje mazhorance, ndofta nje mazhorance te gjere per Maqedonine e Veriut por shumica e vendeve thane jo lidhur me Shqiperine. Une besoj se hapja e negociatave te zgjerimit me Maqedonine e Veriut dhe lenia menjane e Shqiperise do te ishte nje gje e tmerreshme per rajonin. Une besoj se kjo do te kishte qene nje gabim politik fatal.Ju mund te shihnit levizje te dhunshme sociale dhe politike dhe jo vetem ne Shqiperi por dhe ne Kosove dhe ne te gjitha vendet me minoranca shqiptare, konseguencat ne Kosove dhe konseguencat ne fqinjet nuk ishin menduar kaq mire”

Keshtu pra, nga fjala e presidentit Macron del qarte se Maqedonia e Veriut u penalizua per shkak te Edvin Mafise dhe ndofta edhe perpjekjeve te tij, qe njelloj si ai i mbyturi qe kerkon te marre me vehte edhe tjetrin qe perpiqet qe ta shpetoj,kishte kercenuar me levizje te dhunshme panshqiptare ne rajon po te ndahej Shqiperia nga Maqedonia e Veriut.

Me kete rast shtoj se ndeshkimi i Maqedonise se Veriut per shkak direkt te Edvin Mafise deshmon gjithshtu se ai eshte per kombin shqiptar ne Shqiperi, Kosove (te ciles sipas deklarates se autoriteteve franceze i jane bllokuar vizat per shkak te krimit te Shqiperise) edhe Maqedonine e Veriut, nje monster dhe, pas Enver Hoxhes, vrasesi me i zi dhe me i madhe i projektit europian te kombit shqiptar.

Miq, Franca eshte nje vend kryesor i Bashkimit Europian, Aleances se Atllantikut te Veriut, dhe qyteterimit perendimor. Ajo eshte nje vend mik, qe ka luftuar per lirine e shqiptareve. Franca ka mbeshtetur anetaresimin e Shqiperise ne Keshillin e Europes, ne NATO dhe organizaten e Frankofonise, ka mbeshtetur firmosjen e marreveshjes se stabilizim asocimit, pranimin e kerkeses per anetaresim ne BE si dhe heqjen e vizave per zonen e Shengenit dhe akordimin vendit tone te statusit te vendit kandidat per ne BE.

Prandaj dhe denoj me ashpersine me te madhe fushaten e turpshme staliniste te luftes se ftohte te Edvin Mafise dhe shpures se narkohorrave te tij kunder Frances, presidentit dhe kombit te saj te ndermarre kryekeput per te mbuluar gjemen qe i ai beri kombit per te mbrojtur narkoshtetin dhe interesat e tij mafioze. sb

Kategori
Uncategorized

Trondit ish-kryeshefi i policisë ushtarake të FARK-ut: Ky komandant i shtabit të UÇK-së urdhëroi për vrasjen e të gjithë ushtarëve të Tahir Zemajt

Ai ka treguar gjithashtu për herë të parë edhe se si një komandant i Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së, kishte dhënë urdhër që të vriteshin të gjithë ata që ishin pjesë e Forcave të Armatosura të Republikës së Kosovës.

Ish-kryeshefi i policisë ushtarake të Forcave të Armatosura të Republikës së Kosovës (FARK) Hajrullah Tërnava, në një rrëfim ekskluziv për gazetën “Bota sot”, ka shpjeguar në detaje se si ushtarët e brigadës “Mërgimi” gjatë luftës së fundit në Kosovë ishin rrahur e keqtrajtuar nga disa ushtarë të UÇK-së.

Ai ka treguar gjithashtu për herë të parë edhe se si një komandant i Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së, kishte dhënë urdhër që të vriteshin të gjithë ata që ishin pjesë e Forcave të Armatosura të Republikës së Kosovës.

Tërnava këtë rrëfim ekskluziv e fillon duke folur për Brigadën “Mërgimi”, brigadë kjo e cila atë botë ishte nën urdhrat e kolonel Tahir Zemajt.

Ndërsa, ish-kryeshefi i policisë ushtarake të FARK-ut nuk ka lënë pa treguar edhe për rrethanat se si ushtarët e kësaj brigade, 20 vite më parë ishin ndalur në Bajram Curr nga Fatmir Haklaj dhe njerëzit e tij, ku me që rast kishte ndodhur edhe çarmatimi i njësisë ushtarake “Mërgimi”.

“Një ndër formacionet e FARK-ut ishte edhe Brigada “Mërgimi”, në krye të së cilës komandant i saj ishte Tahir Zemaj, e cila brigadë ishte e vendosur së pari në Lezhë, dhe më vonë u vendosën në ish-kazermat e Mamurrasit, edhe pran pengesave të mëdha të asaj kohe nga udhëheqësit të lartë të Shqipërisë dhe propagandës negative të televizionit shqiptar të asaj kohe. Kjo brigadë e ka vazhduar aktivitetin e saj, dhe pranë vetës i numëronte rreth 500 ushtarë të cilët u stërviteshin që sa më parë t’i bashkëngjiten ushtarëve tjerë në Koshare”, ka thënë ish-kryeshefi i policisë ushtarake të FARK-ut, Hajrullah Tërnava.

Ai gjithashtu zbulon se komandanti i brigadës Tahir Zemaj kishte marrë një urdhër nga Ministria e Mbrojtjes, që të udhëtonte për në Shkup, në një takim të rëndësishëm me ushtarakët e NATO-s.

“Me sulmet e para të forcave te NATO-s ndaj forcave serbe, dhe me marrëveshjen e Kumanovës të nënshkruar si akt kapitullimi i Serbisë, brigada “Mërgimi” është nisur për në Kosovë me Ministrin e Mbrojtjes së Shqipërisë, Luan Hajdaraga, dhe me përfaqësuesit e Ministrisë së Mbrojtjes së Kosovës, është arritur marrëveshja që një pjesë e armatimit t’i lënin në dispozicion ushtrisë shqiptare, kurse pjesën tjetër të armatimit të, kryesisht më të lehtë, t’i merrnin me vete. Policia shqiptare kishte marr në përcjelljen e brigadës “Mërgimi” deri në kufi”.

ImageIsh-kryeshefi i policisë ushtarake të FARK-ut, Hajrullah Tërnava.

“Në atë kohë komandanti i brigadës Tahir Zemaj merr urdhër nga Ministria e Mbrojtjes që të udhëtoj në Shkup në një takim të rëndësishëm me ushtarakët e NATO-s. Nga Ministria e Mbrojtjes komandant i brigadës “Mërgimi” emërohet Fazli Rugova, dhe posa brigada ka arritur në afërsi të qytetit Bajram Currit, forcat e policisë të ushtrisë dhe SHIK-ut të udhëhequra nga Fatmir Haklaj, Jaho Mullaosmani dhe Feriz Kërnaja i urdhërojnë që brigada të kthehej mbrapa dhe e vetmja mundësi ishte të shkonin për mes Kukësit. Pas arritjes në Kukës në kufi, pas kontrollimit nga forcat gjermane të KFOR-it, brigada ka hyrë në Prizren dhe mbas një pushimit, një grup i armatosur ushtarësh me uniforma të UÇK-se rreth, 50 vetash të udhëhequr nga Tahir Sinani i rrethojnë automjetet e ushtarëve dhe Fazli Rugovën me truprojën e tij të paarmatosur e marrin me veti”, rrëfen ai.

Hajrullah Tërnava shpjegon se me Tahir Sinanin ishte edhe gjeneral Xheladin Gashi, i njohur gjatë luftës me nofkën “Plaku”, i cili thotë se kishte kërkuar që të vriteshin të gjithë nga ata që ishin pjesë e FARK-ut.

“Me Sinanin ka qenë së bashku edhe Xheladin Gashi, i njohur me nofkën “Plaku”, i cili ka kërkuar që të vriteshin të gjithë nga ata që ishin ushtarë të FARK-ut. Pas intervenimit të forcave gjermane të KFOR-it lirohet edhe Fazliu me truprojën e tij, edhe që iu marrin të gjitha pajisjet dhe gjerat tjera nga ana e ushtarëve të UÇK-së. Edhe në Gjakove ngjashëm janë maltretuar dhe rrahur nga krahu tjetër i UÇK-së. Edhe në Pejë, brigada i kishte përjetuar maltretimet e ngjashme nga ky krah i luftës, të cilët iu marrin të gjitha gjësendet, dhe në ndihmë iu vijnë KFOR-i italian dhe në marrëveshje e sipër i kthejnë në Pejë në fabrikën e Auto-pjesëve, dhe nga ky vend për dy ditë ushtarët italian do t’i shpërndajnë nëpër shtëpitë e tyre në tërë Kosovën”, shpjegon ai.

Tërnava shton se ish-ushtarët e FARK-ut janë rrahur e keqtrajtuar, vetëm pse ishin pjesë e institucioneve të Republikës së Kosovës.

Sipas tij, regjimi socialist-enverist në Shqipëri gjithnjë u ka qenë në krah të LPK-së.

“Ata djem janë rrahur e keqtrajtuar, vetëm pse ishin pjesë e FARK-ut, si pjesë të institucioneve të Kosovës. Nga kidnapimi i 6 ushtarëve vetëm njëri kishte ikur, tani ai është i gjallë. Që nga ajo kohë e deri më tani ky rast nuk është zbuluar kurrë, përkundër apeleve të familjarëve për bijtë e tyre”.

“Në bazë të kësaj sikur që u shpjegua, përmes shkrimit të autorit të librit “Kështu foli Tahir Zemaj”, del konstatimi se gjatë tërë luftërave të zhvilluara me serbët, edhe faktori ushtarak i dy fraksioneve FARK dhe UÇK kanë qenë të përçara, e sidomos regjimi socialist-enverist në Shqipëri gjithnjë u ka qenë krah LPK-istav, në ato vende ku kanë stërvitur FARK-u, dhe që nga vrasjet që kanë ndodhur në Shqipëri të Ilir Konushevcit, ministrit të Mbrojtjes Ahmet Krasniqit, e shumë vrasje tjera që ndodhën në Shqipëri, asnjeri rast deri më tani nuk është zbardhur, prandaj, këto fakte flasin vet në favor të asaj situate vëllavrasjesh, po nga ky grup i LPK njerëzve të lidhur me enveristët e Shqipërisë, vazhduan likuidime të shumta të njerëzve eminent me kontribute të mëdha, kryesisht të LDK-së si gjatë luftës dhe pas saj, si Enver Malokun, Xhemajl Mustafën, Tahir Zemajn, e shumë tjerë persona që janë të zhdukur e që janë me qindra, me emra dhe mbiemra e që deri më tani asnjë rast nuk është zbuluar. Kjo është një dëshmi e kësaj përçarje që ka ekzistuar gjatë tërë luftës, por pse jo që edhe sot e kësaj dite ekzistojnë këto përçarje”, shton Tërnava.

Ndërsa, duke folur për betejat më të lavdishme në Kosovë, Tërnava ka thënë se ato çdoherë janë udhëhequr nga eprorët profesional dhe ushtarët e FARK-ut.

“Edhe që betejat më të lavdishme janë të udhëhequra nga eprorët profesional dhe ushtarët e FARK-ut, si ajo e Loxhës dhe Beteja e Koshares, të cilat kanë qenë nën komandën e institucioneve të Kosovës, në të kundërtën ushtarët e fraksionit tjetër si UÇK-së i minimizojnë ato beteja të FARK-ut, dhe konfliktet e ndodhura në sulme të ndryshme që forcat serbe i kanë shkaktuar nëpër fshatra apo qytete të Kosovës i shpallin si beteja apo si kontribute të tyre”, tha me tej ai.

Ndërkaq, krejt në fund, ish-kryeshefi i policisë ushtarake ka theksuar se në Kosovë duhet edhe shumë të punohet për perspektiven e pavarësimit të shtetit, dhe për anëtarësimin e saj në OKB, e jo si deri më tani që është bërë kapja e shtetit nga të mëdhenjtë e këtij vendi.

“Fati deshi që si aleat t’i kemi të fortit e botës në krye me NATO-n dhe ta fitojmë luftën nga Serbia, dhe ta gëzojmë tani sot ketë liri, por që duhet edhe shumë të punohet për perspektiven e pavarësimit të shtetit të Kosovës, dhe për anëtarësimin e saj në OKB, e jo si deri më tani që është bërë kapja e shtetit nga të mëdhenjtë e këtij vendi, edhe që një kohë të gjatë deri më tani po qëndrojmë në një vend të izoluar pa liberalizim të vizave dhe pa një perspektivë ku të rinjtë më të madhe po ikin në perëndim, për një perspektivë për të jetuar më mirë”, ka përfunduar ish-kryeshefi i policisë ushtarake të Forcave të Armatosura të Republikës së Kosovës (FARK), Hajrullah Tërnava, për gazetën “Bota sot”.

Kategori
Uncategorized

Hagë…Millosheviçi-Batonit..Ti ke qënë bashkëpuntor i yni, apo jo?Dëshiron ta dëshmoj?

Ende nuk më shqitet thënia e Milosheviqit, drejtuar Baton Haxhiut: Ti ke qenë bashkëpunëtor yni, apo jo? Dëshiron të ta dëshmoj?”

Ndërsa dëshmitari Haxhiu që duhej të dëshmonte krimet e serbit, ul kokën, sikur ta kastronin. Ish kreu i Beogradit e paralizon dëshmitarin shqiptar si gjarpri bretkosën.

Opinionisti Gani Mehmetaj, përmes një shkrimi ka zbuluar detaje të pathëna nga Gjyqi i Hagës, ku gazetari Baton Haxhiu ishte dëshmitar në këtë proces për krimet e “Kasapit të Ballkanit”- Sllobodan Millosheviç.

Mehmetaj shpjegon se, “Kasapi i Ballkanit e frikësoi keqas Batonin, e frikësoi edhe Bakallin, duke ua bërë me dije publikisht se ishin bashkëpunëtorë të Sigurimit Serb, prandaj s’kishin ç’të dëshmonin pos qyqarisë së tyre”.

Ja shkrimi i plotë i Opinionistit Gani Mehmetaj:

Kush e caktoi Baton Haxhiun dëshmitar në Gjyqin e Hagës, kur gjykohej Milosheviqi, askush nga shqiptarët nuk di ta sqaroj as pas 17 vjetësh. Nuk e thonë as në Tiranë ku Haxhiun e bënë “kosovarin” kryesor kur duan të na fyejnë në inteligjencë e në arsim, nuk e thonë as në Beograd ku ai shkon shpesh.

Gjyqi i Hagës me dëshmitë shkretane të Baton Haxhiut

Kasapi i Ballkanit e frikësoi keqas Batonin, e frikësoi edhe Bakallin, duke ua bërë me dije publikisht se ishin bashkëpunëtorë të…

Sigurimit Serb, prandaj s’kishin ç’të dëshmonin pos qyqarisë së tyre.

Ende nuk më shqitet thënia e Milosheviqit, drejtuar Baton Haxhiut: Ti ke qenë bashkëpunëtor yni, apo jo? Dëshiron të ta dëshmoj?”

Ndërsa dëshmitari Haxhiu që duhej të dëshmonte krimet e serbit, ul kokën, sikur ta kastronin. Ish kreu i Beogradit e paralizon dëshmitarin shqiptar si gjarpri bretkosën.

Është dëshmi e vlefshme kjo lloj dëshmie e gazetarit B. H.? Mund t’i besojë ndokush?

Gjyqi i Hagës zhvillohej me seancat maratonike. Kur nisi të gjykohej krimineli Milosheviq, sepse ata para tij qenë vetëm peshq të vegjël, transmetimet televizive zgjuan kureshtje të përgjithshme. Gjykohej njeriu, mbi supet e të cilit rëndonin krimet në Kosovë, sepse ai para gjyqtarëve jepte përgjegjësi për masakrat e përdhunimet. Nga ky numër jo i paktë i dëshmitarëve të shtresave e të strukturave të ndryshme, asnjëherë nuk e kam kuptuar pse i ftuan M. Bakallin e B. Haxhiun. Ku qe arsyeja? Ata që e përgatitën akuzën donin ta minimizonin krimin monstruoz të kriminelit, apo synohej që t’i gjenin objektet për fyerje, sepse i akuzuari nuk pushonte, i fyente e i përçmonte, ua kujtonte kohë pas kohe kush ishin, duke ua tërhequr vërejtjen, mos më nxisni se unë di edhe më shumë për ju. Nga dëshminë e këtyre dy figurave margjinale, prokurori e gjyqtarët nuk nxorën asgjë për të qenë, pos ia dhanë mundësinë kriminelit nga Beogradi të tregohej superior ndaj tyre.

Kur i dëgjoja dëshmitë e tyre të flashkëta, të pasigurta, shpesh qyqare, sikur të mos qenë prokurorët e gjyqtarët e dëshmuar, do të…krijoja bindjen se dikush e përgatiti këtë ballafaqimin sa për të parë lojën e maces me miun. Dy dëshmitarë, gati kyç, sikurse u paralajmëruan nga mediat tona, po edhe nga mediat e huaja, dolën shterpë, pa asnjë fakt të kapshëm, ndërsa pati mijëra fakte e dokumente. Kur dolën në ekran ish-zyrtari i lartë i Komitetit Krahinor dhe ish gazetari i “Kohës Ditore” dukeshin të shqetësuar, të frikësuar, herë–herë sikur u bllokohej truri.

Besoj se nuk i druheshin ballafaqimit me kriminelin më të madh në Ballkan dhe në Evropë, në pesëdhjetë vjetët e fundit, as pse atyre u mungonte oratoria a shkathtësia, por në situata i akuzuari për krime lufte, i paralizonte duke u bërë shantazhe. Pyetja e tij cinike: Doni t’ua dëshmoj se keni qenë njerëz të shërbimit tim të fshehtë, në vend se t’i këndellte arroganca e tij, e t’ia kthenin ashtu si e kërkonte, dy dëshmitarët tanë u shushatën si pulat. Më vinte inat. Në të njëjtën mënyrë e përjetuan edhe të tjerët, kur e komentuan të nesërmen.

Doli se ish-kryeredaktori i “Kohës Ditore”, i shkarkuar nga bosi i vet, disa ditë para se të shkonte në Hagë, bënte konspiracion me një oficer zbulimi të Serbisë!

Me të përfunduar gjykimin, një mik imi, i cili i ka për qejf teoritë e konspiracionit, më tha në mënyrë profetike: Do ta shikosh kur ta bëjnë yll gazetarin B. Haxhiu në Tiranë! E shikova me mosbesim. Ai ishte i bindur se lobi serb ka shumë ndikim në qarqet politike e të mediave shqiptare. Nuk shkoi shumë kohë kur vërtet doli profecia e mikut tim. B. Haxhiu, apo “Nuk kaka”, sikurse e quanim ndryshe, u bë yll në mediat elektronike të Tiranës, e caktuan nëpër organizata e juri, madje e emëruan në jurinë e Festivalit të Këngës në Radiotelevizion Shqiptar, që ishte kulmi i cinizmit. Sikur bënin garë kush do ta rrëmbente më parë: e djathta apo e majta shqiptare. E mbanin në prehër, e mëkonin dhe e përgjëronin. Një gjysmanalfabeti ia dhanë kompetencat që të përfaqësonte “kosovarët” kudo dhe kurdo, në Tiranë, në Prishtinë e në Beograd. Vula e shërbëtorit të zbulimit serb, u bë e fuqishme, ia hapi të gjitha dyert. Është “kosovari” më i privilegjuar në Tiranë e në Beograd.

Milosheviqi në vend se ta turpëronte para shqiptarëve, e bëri yll në median shqiptare të Tiranës, e faktor në Partinë Demokratike të Kosovës. Në Kosovë iu ngjit “krahut të luftës”, ndërsa “krahu i luftës” gjithë kohën kinse çirrej kundër bashkëpunëtorëve të Serbisë.

Mbase bashkëvendësin e tyre drenicak e kursyen dhe e shpërblyen. Me patriotizmin lokal s’bëhet shaka!

Mikut tim, ithtar i teorive të konspiracionit, i doli profecia qind për qind. Mbeta gojëhapur, i mbeta borxh një drekë, ashtu ishte basti. Më erdhi inat, që doli parashikimi profetik i mikut tim, ithtar i teorive të konspiracionit për lobin e fuqishëm serb në Tiranë.

Po në Prishtinë? Cili ishte statusi i tij? I afërt me kreun e PDK-së, i lidhur ngushtë me disa qarqe të LDK-së, ndërmjetës i bizneseve serbo-shqiptare.

Yll fare, do të thoshin kalamajtë e Tiranës.

Kategori
Uncategorized

Armiku më i madh i shqiptarëve vetë shqiptari – 21 tetori 1943 – Masakra e Matjanit

Në 21 tetor 1943, të gjithë këta njerëzit e poshtëpërmendur do të pushkatoheshin. Nga armiku shqiptar, përgjat gjithë sundimit të kuçedrës së kuqe, i vetmi armik që patëm dhe kemi ishte shqiptari. Do të doja që ata opozitarët e opozitës, krerët e bishtit të Ballit Kombëtar, ata pa turp e pa sedër, rrogëtarët e mjerë te shokut Ruçi, të kenë kurajën t’i lexojnë me zë të lartë në kuvend emrat e tyre.

Ndoni Sako, Fani Trungu, Gori Todi, Jani Gjeka, Jorgji Gjoni, Jorgji Lala, Kozma Zhuka, Ibrahim Luzha, Nasi Zhuka, Koli Tashi, Kristo Shkoza, Loni Bita, Llazi Prifti, Lili Shkoza, Mihal Bita, Nasi Janko, Nasi Sako, Nasi Zaho, Perikli Prendi, Pali Zaka, Ristan Bani, Simon Gjini, Stefan Prendi, Todi Gjurgji, Vasil Përboti, Myslim Bedalli, Bajram Jeshili, Mehdi Pirra, Ruho Nako, Hysen Dupi, Latif Karafili, Muharrem Meshani, Bajram Bilbili, Ismail Koçiu, Isuf Buzi, Ramazan Kofsha, Shefik Tota, Gori Lala, Ndin Ndoni, Gaqo Ndoni, Beqir Cani, Sabri Bullari, Tafil Lluzha, Ibrahim Lluzha, Haxhi Sina, Shemsi Arapi, Cen Arapi, Haxhi Murrizi, Kadri Murrizi Hysen Murrizi, Ismail Murrizi, Trifon Gjeko, Alush Kasemi, Met Kasemi, Asllan Vrapi, Elmas Xhepa, Arif Muça, Rakip Xhepa, Bajram Pepa, Shaqir Sula, Çaush Xhepa, Hysen Ismaili, Shyqyri Leka, Arif Halili, Trifon Gjoni, Shaban Sina, Ram Koçi.

 

Në Francë, në kampin e ngritur pas luftës civile në Spanjë, ku Brigatat e kuqe e humbën luftën, një gazetar e pyeti Mehmet Shehun, se çdo bëni më tej kur të ktheheni në vendin tuaj, Mehmeti iu përgjigj: Do të ndërtojmë komunizmin. Skepticizmin e gazetarit me argumentin se Shqipëria nuk kishte kushte për atë sistem dhe po ashtu se nuk kishte proletariat,

Mehmeti u tha: Do ta ndërtojmë edhe sikur Shqipërinë ta mbytim në gjak!

Dhe e mbajti fjalën bisha e kuqe!

(Dëshmia vjen nga Petro Marko, i cili nuk u bë kurrë antar i PK, pas atyre që i panë sytë)

Në librin “Vjeshta e makthit” Bashkim Shehu thote qartë e pastër se, i jati e pranonte që ishte kriminel dhe pranonte krimin e vrasjes se 67 djemve të rinj nacionalistë pa asnjë faj.

.

Marrë nga muri i FB i Veronika Hasanit, 22 tetor 2019

Kategori
Uncategorized

Ish-deputeti socialist i nxjerr ‘sekretin’ Ramës: Ai vesh brekushe për t’u fshehur, ka 3 probleme shëndetësore…

Ish deputeti socialist, Kastriot Islami komentoi takimin e kryeministrit Edi Rama me kancelaren gjermane Angela Merkel.

Islami deklaroi se kryeministri Rama nuk e do intergimin, pasi duke mos u futur në BE ai do të ketë mundësi që të bëjë ‘zullume’ në vend.

Më tej Islami shpjegoi se kryeministri kur shkon që të takojë, zyrtarë të lartë në kuadër të Integrimit në BE, niset me “tre maska”.

“Rama nuk e do Integrimin. Mendon se duke mos u futur në BE mund të bëjë më shumë zullume këtu.Rama nuk merret me çështjen kryesore kur niset për të diskutuar mbi integrimin në BE, por niset me tre maska.

Maska e parë është maska e atleteve. Atletet ai a një sëmundje hernie diskale dhe nuk qëndron gjatë në këmbë, ka dhimbje, ndërkohë që e përdor si çështje marketingut. Po ta shohësh me vëmendje ai ka dhimbje dhe nuk qe ecën do të përfundojë me shkop.

Maska e dytë është ajo e brekusheve, ai i vesh për takimet në BE që zgjasin gjatë, edhe brenda por edhe jashtë. Kjo kam përshtypjen që kjo lidhet, ka pasur raste që janë nxjerrë foto me prostatën e tij. Në thelb është çështje prostate, pavarësisht se ai përpiqet që ta nxjerri si çështje modernizmi.

E treta lidhet me pikturat e tij. Është ajo zhgarravina se ato nuk janë piktura.

Ish reporter i këshillit të Europës, kisha marrëdhënie të ngushta. Ka disa shqetësime kryetari i PS-së. Pavarësisht se njerëzit e tij mundohen që ta maskojnë. Përdori këtë maskën e tretë, për ti thënë ky jam unë. Është për të ardhur keq, por në tetor nuk ka negociata.”- u shpreh Islami.

Kategori
Uncategorized

Mashtrues, tradhtar, miliarder nën efektin e kimikateve/ Regjisori Mula ‘shigjeton’ Ramën…:

Regjisori Osman Mula ka pasur një reagim të fortë kundër kryeministrit Edi Rama, pasi ky i fundit ka firmosur marrëveshjen e Minishengenit me Serbinë, duke përjashtuar nga ky proces Kosovën.

Tonet e Mulës kanë qenë mjaft të forta, edhe pasi mbledhja e intelektualëve vinte pas vendimit të BE-së për të mos çelur negociatat me Shqipërinë. Regjisori u shpreh se Edi Rama ka bërë një tradhëti ndaj shqiptarëve, duke fyer dhimbjen e viktimave të luftës në Kosovë.

“Unë e kam më të vështirë se të gjithë ju për t’u shprehur për këtë problem, po si një djalë nga Gjakova i lindur në Tiranë kam të drejtë që të shprehem për veprimet skandaloze të këtij kryeministri.

Europa na ka mbyllur katër herë dyert dhe ky kryeministër skandaloz thotë pyesni presidentin francez se pse kjo ka ndodhur kjo. Po ti për çfarë je këtu, je për t’u bërë milioner, ndërron makinat sa herë që do, kur në europë një njeri jep dorëheqjen për një shishe verë dhe në Japoni pse vonohet treni për një minutë.

Kërkon që të tërheqë vëmendjen nga moshapja e negociatave dhe shkon të takohet atje me serbin. Për këtë person që është në pushtet më janë mbaruar fjalët, është një personazh i dobët i një drame shumë të dobët që po luhet në vendin tonë.

Për Kosovën të të vijë marre, kë pyete ti që vure dorën te ai, që nuk e ka pranuar akoma Kosovën, kë pyete ti, nuk më pyete as mua që jam në Shqipëri dhe as prindërit e mi që janë në Gjakovë! Nuk ke pse më pyet mua, po duhet të pyesësh shqiptarët! Atyre ndërkombëtarëve që thonë po largohemi nga Shqipëria me impresionet më të mira, iu them që të tregojnë valixhet që kanë marrë nga këtu.

Ky duhet të ikë, se nëse largon këtë, largon edhe kuçedrën që të pi ujin atje te shtëpia, largon edhe PPP-të! Ky njeri është nën efektin e kimikatëve. Ka hyrë 5 minuta që të luajë basketboll dhe ka dalë për 5 minuta, pasi ishte agresiv.

Kë pyete mor zotëri, si mor del ti i jep dorën atij që të ka vrarë vëllezërit e tu?! Ç’është ky bej, ç’është ky pronar që nuk ka asnjë pronë, që fyen artistët dhe i nxjerr në rrugë?! Qysh sa ka ardhur dhe derimë sot, 22 vite, ka mashtruar, gjithçka tjetër mund të bëjë që të ndërrojë vëmendjen e europës. Këtij njeriu duhet me i thënë ne s’po të heqim dot por ik vetë të paktën”, u shpreh regjisori Mula.

Kategori
Uncategorized

Vrasësi me pagesë pagoi një vrasës tjetër me pagesë, i cili pagoi një tjetër vrasës me pagesë, e kështu deri në polici…

Nga Arkiva

Fjalimi frymëzyes i Oprah Winfrey: Gazetarë, bëhuni të dhembshur, mos u bëni cinikë! 21.Dec

Itali, gjendet i vdekur në shtëpi shqiptari, dyshohet për vrasje 22.Jun

“Vatërloja elektorale”/ PS në Shijak 2 herë më shumë vota se PD, fitoi edhe njësinë 8 në Tiranë 28.Jun

Biznesmeni kinez, Tan Juhui, donte një vrasës me pagesë që të hiqte qafe një konkurrent, dhe ishte gati që për këtë të paguante rreth 250 mijë euro.

Vrasësi me pagesë që mori porosinë, vendosi t’ia japë një tjetër vrasësi me pagesë, për më pak para, dhe të mbante një pjesë të fitimit vetë.

Por dhe ky i dyti vendosi të paguajë një tjetër vrasës me pagesë, e të mbajë fitim. I treti bëri të njëjtën gjë, që të mos rrezikonte, dhe gjeti një të katërt. Por edhe i katërti mendoi se atë punë mund ta bënte dikush tjetër për më pak para, dhe gjeti të pestin.

Por i pesti mësoi se sa kishte paguar fillimisht biznesmeni, ndaj u zemërua që ia kishin ulur vlerën e kontratës aq shumë. Për këtë arsye, ai i tha viktimës të shtirej sikur kishte vdekur dhe as nuk e vrau fare, nga inati. Biznesmeni më pas shkoi në polici, e cila i arrestoi të pestë.

l.h/ dita

Kategori
Uncategorized

‘Ç’do të bëhet me ne?!’ Pamje të rralla të fëmijëve dhe ish-luftëtarëve të ISIS në burgjet kurde në Siri.

Fëmijët, nga 9 – 14 vjeç, mbyllur në burg.

Një reportazh i rrallë i gazetarëve të “New York Times” , që ekspozon një krizë të madhe humanitare dhe ligjore, që bota ka zgjedhur ta injorojë.

Verilindja e Sirisë – Të burgosurit mbulojnë dyshemenë si një tapet dëshpërimi njerëzor. Shumë prej tyre nuk i kanë sytë apo gjymtyrët, disave u janë holluar kockat nga sëmundjet dhe shumica vesh kostume ngjyrë portokalli, njësoj si ato që Shteti Islamik i vishte robërve të vet para se t’i vriste.

Lart, mbyllur në dy qeli me pa dritë, janë më shumë 150 fëmijë, nga 9 deri në 14 vjeç, nga një varg vendesh. Prindërit e tyre i sollën në Siri dhe përfunduan të vdekur ose të arrestuar. Fëmijët janë këtu prej muajsh dhe nuk kanë asnjë ide se ku janë të afërmit e tyre ose çfarë i pret në të ardhmen.

“Unë kam një pyetje”, tha një djalosh nga Suriname nga brenda qelisë së tij. “Çfarë po ndodh me ne? A do të dalin fëmijët?”

Vizitat e rralla tek dy burgjet për ish-banorët e territorit të mbajtur nga Shteti Islamik në Sirinë verilindore nga “New York Times” këtë javë shtruan vështirësinë e një krize në rritje, ligjore dhe humanitare, që bota ka zgjedhur ta injorojë.

Ndërsa kalifati i të vetëdeklaruari i  ISIS u rrëzua në Siri, dhjetëra e mijëra burra, gra dhe fëmijë që kishin jetuar në të përfunduan në kampe dhe burgje që drejtohet nga milicia e udhëhequr nga kurdët që kishte partneritet me SHBA-në për të mposhtur xhihadistët.

Por tani një ofensivë ushtarake nga Turqia kundër forcave kurde ka ngritur një valë të re dhunë dhe ka dobësuar kontrollin e tyre mbi zonën, pasiguria e tyre është rritur mbi fatin e popullatës së madhe që arriti t’i mbijetojë rrëzimit të ISIS dhe është është dërguar në burgje dhe kampe përqëndrimi./SYRI.NET

Kategori
Uncategorized

Ne, kavjet e heshtura të Rilindjes!

Nga Elona Caslli

Thonë se një grua e moshuar pyeti dikur Stalinin: “ Komunizmi u zbulua nga shkencëtarët apo nga politikanët?!”.

Stalini u përgjigj: “ Nga politikanët”.

Gruaja vazhdoi: “ Këtë mendova dhe unë . Po ta kishin zbuluar shkencëtarët fillimisht do ta kishin bërë eksperiment me kavjet”

Qeveria ruse, gjatë fundit të viteve 1940, zgjodhi pesë të burgosur që konsideroheshin si armiq të popullit dhe i përdori për një eksperiment që i detyronte ata të qëndronin pa gjumë.

Një gaz eksperimental në doza të vogla, u përdor për të stimuluar pagjumësinë tek të burgosurit.

Ata u mbajtën në një mjedis të mbyllur për pesëmbëdhjetë ditë, në një ambient ku kishte libra, ujë, tualet , krevate dhe ushqim të mjaftueshëm.

Tri ditët e para, ishin të qeta dhe të burgosurit flisnin me njëri-tjetrin.

Ditën e pestë ata nuk folën më.

Në ditën e dhjetë filluan të kishin shumë shqetësime. Për tri orë me radhë njëri prej tyre vraponte dhe ulërinte nëpër dhomë.

Zëri i tij filloi të dobësohej.

Ditën e pesëmbëdhjetë, grupi i punës që drejtonte eksperimentin e fiku gazin, ndërsa të burgosurit u lutën që të ndizej përsëri.

Disa ushtarë u futën në dhomë dhe gjetën gjallë vetëm katër persona.

Të mbijetuarit kishin plagë që i kishin shkaktuar vetë.

Ky eksperiment Rus në vitin 1940 më erdhi ndërmend teksa u përballa me intervistën e Drejtorit Rilindas të Ujësjellësit në qytetin e Sarandës zotin Sheme Lulo.

Teksa ka qenë i ftuar në një studio televizive, ai ka pohuar se me qëllim i ka lënë banorët disa ditë pa ujë, për të kuptuar se sa kërkesë ka për ujë.

Diskutimi në studio

Gazetari- Sa orë ujë furnizohet në ditë Saranda?

Sheme Lulo: Rreth tetë orë. Është e mjaftueshme kjo për banorët, për qytetarët. Unë i kam lënë edhe tri ditë pa ujë, për të parë se sa kërkesë ka. Nuk i ka rënë asnjëri telefonit tim e të thotë shiko se jam pa ujë (qesh)..

Pas këtij pohimi të guximshëm më shumë se vetë guximi, nga ana e Drejtorit Rilindas lindin pyetjet?

– Jemi qytetarë apo kavje të heshtura?!

– Jemi në vitin 1940 apo në vitin 2019?!

– Jetojmë apo ekzistojmë?!

Post Scriptum- Çdo herë që do përballeni me mungesën e ujit të pijshëm, mendoni për eksperimentin rus në vitin 1940.

Kategori
Uncategorized

“E kemi fuqinë” vjen ‘kërcënimi’ i Alibeajt: Opozita e merr pushtetin dhe me forcë, e rrëzojmë Ramën dhe me luftë

Ish-deputeti i Partisë Demokratike Enkelejd Alibeaj ka komentuar ditën e djeshme aksionin opozitar.

Ai shton se pas vendimit të Bashkimit Europian për mos hapjen e negociatave me Shqipërinë, Rama duhet të ishte i pari që të jeptë dorëheqjen.

Në një intervistë për Abc News, Alibeaj është shprehur se pengesa e parë për të hyrë në europë është kryeministri Rama.

Ndër të tjera ai shton se opozita mund ta marrë pushtetin dhe me forcë, mund të rrëzojnë Ramën dhe me luftë pasi e kanë fuqinë por nuk e duan një gjë të tillë, pasi kërkojnë ta marrin pushtetin përmes reformave të lira dhe demokratike.

“Rama duhej të ishte i pari që duhej të jepte dorëheqjen. Ne jemi vendosur për ta larguar, për ta hequr atë nga rruga e shqiptarëve drejt Europës. Kemi më shumë se 8 muaj, që kur filluam protestat për largimin e tij… Ky person nuk pranon të jap dorëheqje. Për këtë njeri të përmbyset komplet, shi e rrebesh, këtij i lind dielli. Dielli i korrupsionit do të lind domethënë dhe ne do të vijojmë aksionin opozitar me protesta masive, me çfardollojë mjeti për rrëzimin e tij. Unë besoj se edhe gjatë protestave të kaluara ne kemi arritur diçka.

Nëse në fillim këto lëvizjet antisistem të opozitës që nuk njihte Europa sepse kërkonte stabilitet, tani më nuk janë më problem pasi janë të nevojshme për të luftuar krimin dhe korrupsionin. Opozita mund ta marri pushtetin edhe me forcë, mund ta rrëzojmë Edi Ramën me luftë ose me përballje, e kemi fuqinë, ne kemi shqiptarëtme vete, por nuk e duam një gjë të tillë. Ne kërkojmë ta marrim pushtetin përmës reformave të lira dhe demokratike”, deklaroi Alibeaj.

Kategori
Uncategorized

Serbët do të paguajnë për çdo krim që kanë kryer: 6 personalitete botërore që kanë përkrahur shqiptarët

Që nga paslufta Kosovën e kanë vizituar personalitet të shumta e me ndikim botërore, duke ndihmuar shumë, duke u nisur nga Presidenti amerikan Bill Clinton, i cili kur vizitoi Kosovën paslufte u premtoi qytetarëve se serbët do të paguajnë për çdo krim që kanë kryer në Kosovë.

Kontributi i Clintonit ishte i jashtëzakonshëm për çlirimin dhe bërjen shtet të Kosovës, po jo vetëm të atij! Ai që s’do të harrohet kurrë është edhe William Walker, personi i cili i tregoi botës për gjenocidin që serbët ishin duke kryer në Reçak të Shtimes.

Diplomati veteran amerikan dhe miku i madh i shqiptarëve, William Walker shpeshherë e viziton Kosovën.

“Besoj sinqerisht, se incidenti i Reçakut, për arsye të ndryshme ka çuar në ndërhyrjen e NATO-s, lirinë dhe pavarësinë. Ka pasur faktorë të ndryshëm në atë që ka ndodhur, por pas disa viteve të informatave dhe dëshmisë që Sllobodan Millosheviç po trajtonte popullatën shqiptare në mënyrë barbare është mundësuar ndërhyrja e NATO’s”, kishte thënë Wallker në Kosovë në vitin 2018.

Ja 6 personalitete botërore, që përkrahën Kosovën dhe dënuan ashpër krimet e serbëve mbi shqiptarët, duke ju sjellnga një citat të tyre që u bënë kryelajme nëpër botë.

1. Bill Clinton: Serbët do të paguajnë për çdo krim që kanë kryer në Kosovë.

2. Margaret Thatcher, ish-Kryeministrja britaneze apo siç njihet ‘Zonja e Hekurtë’, kishte kërkuar të ndalet lufta menjëherë në Kosovë: Ndalni serbët. Menjëherë. Përgjithmonë.

3. Hillary Clinton: Nuk jam penduar për bombardimin e Serbisë, do t’i bombardoja prapë.

4. Në bisedimet e Rambujesë, Javier Solana i cili negocionte me kosovarët dhe serbët, atë botë kishte thënë: Serbët janë një popull i dështuar.

5. Robin Cook ishte një politikan britanez, që punoi në qeverinë e Kryeministrit Tony Blair: Serbët do të derdhin lotë krokodili për luftën që vetë e nisen.

6. Serbët e kanë quajtur Madeleine Albright fashiste duke e urryer për punën që ajo ka bërë në çlirimin e Kosovës dhe bombardimin e Serbisë.

Grupi serb ‘Miqtë e serbëve në Kosovë’ kishin hyrë në një bibliotekë në vitin 2018, teksa ajo po mbante një ligjaratë dhe kanë nisur të gjuajnë pamflete dhe fjalë në drejtim të ish sekretares së shtetit.

Mirëpo ashtu siç e njohim të gjithë, ish sekretarja e shtetit nuk ka duruar shumë. Ajo është ngritur në këmbë dhe ka nisur tu bërtas atyre ‘Dilni jashtë. Dilni jashtë. Ju jeni kriminel lufte. Serbë neveritës’.

Ish-sekretarja Madeleine Albright ka reaguar ndaj sulmeve në vitin 2012, gjatë përurimit të librit të saj në Pragë.

Kategori
Uncategorized

Është e drithërueshme se si një vend sundohet nga një Psikopat.

Rrena është e vërteta jonë!

Nga Indrit Vokshi

Është e drithërueshme se si një vend sundohet nga një Psikopat i cili gjithçka e sheh si çështje mes tij, delirit e interesave të tij nga njëra anë dhe, botës e njerëzve nga ana tjetër. Nuk e sheh si mardhënie mes institucioneve dhe njerëzve. Ky rren në çdo fjali, për gjithçka.

Rren në atë masë e me atë intensitet sa nuk mundesh t’ia veçosh një rrenë dhe tia denoncosh, sepse të zë mat, rren nga fillimi në mbarim dhe ske çfarë i veçon. Duke thënë ne: “Hë se politikanët rrejnë, atë punë kanë”, kemi përfunduar qetë e qetë pa e kuptuar tek rrena si normalitet, rrena si e natyrshme, rrena si e vërtetë zyrtare. Tek rrena, si e pakontestueshme dhe si e pranueshme.

Duhet të shkëputemi dal-ngadalë prej rrenës. Politika ka zbukurime, ka ekzagjerime, ka pompozitet, mirëpo smund të jetë e gjitha rrenë prej fillimi në mbarim. Vendi duhet qeverisur, ekonomia e siguria duhen menaxhuar. Dhe këto smund të arrihen me rrenë por me punë reale. Askush ska pse habitet se pse spo përparon Shqipëria. Nuk përparohet me rrena.

Rrena shërben për tu shmangur e fshehur, jo për të përparuar. Po ndiqja pak fjalimin e tij me rastin e refuzimit të negociatave dhe më irritoi se aq sa ndoqa ishte e gjitha rrenë. Po rrente.

Faktor.Al

Kategori
Uncategorized

Diplomati grek…Në Shkup kishim Gruvskin, në Tiranë kemi Ramën.

Pse diplomati grek e quan Edi Ramën “një fotokopje e Gruevskit”?

Vetoja e vendosur nga Franca, Hollanda dhe Danimarka ka ngjallur reagime zinxhir sidomos në Maqedoninë e Veriut ku Zoran Zaev e çoi vendin në zgjedhje të parakohshme në 12 Prill, duke e quajtur refuzimin e evropianëve një “gabim historik”. Në të njëjtën kohë, analistët nuk e fshehin shqetësimin e tyre për një domino të rrezikshme në Ballkan.

Një prej diplomatëve më me përvojë në Ballkan, ish-ambasadori grek në Shkup dhe Tiranë, Alexander Mallias kishte parashikuar se Shkupi dhe Tirana nuk do të merrnin dritën “jeshile” për negociatat e pranimit. Në vitin 2018 Mallias ka botuar librin “Greqia dhe Maqedonia Veriore – Autopsia e Marrëveshjes së Vështirë të Prespës” ku shprehu shqetësimin e tij për Marrëveshjen e Prespës, ndërsa bën një paralelizëm mes ish-kryeministrit Gruevski dhe zotit Rama.

Zoti Rama është fotokopja shqiptare e Gruevskit.

Në Shkup kishim Gruvskin, në Tiranë kemi Ramën.

Nuk jam i sigurtë nëse zoti Rama dhe ekipi i tij, janë indiferentë ndaj këtij zhvillimi. Klasa politike shqiptare ka një përgjegjësi të mëdha për imazhin problematik që përcjell ky vend pa Gjykatë të Lartë, pa Gjykatë Kushtetuese dhe pa një sidtem drejtësie funksional. Zhvillime që janë në disanologji me përpjekjet e njerëzve atje, të cilët janë të detyruar të ikin, duke braktisur masivisht Shqipërinë

Ai thotë se nuk përbën asnjë suprizë dhe asgjë të papritur qëndrimi i Francës për të bllokuar negociatat, pasi prej 18 muajsh presidenti Macron ka qenë koherent në qëndrimin e tij për perspektivën e zgjerimit dhe sa u takon dy vendeve, shtuar faktin se pak muaj më parë edhe Gjermania ka qenë kundër hapjes së negociatave.

Malias thotë se një pjesë të madhe të përgjegjësisë për situatën në Ballkan ka edhe zonja Mogherini.

Bashkimi europian dhe disa vende duhet të kuptojnë se kanë humbur besueshmërinë dhe një përgjegjësi të madhe për këtë ka zonja Mogherini, sidomos sa u takon vendeve të Ballkanit Perëndimor. Premtime dhe garanci që tejkalonin kompetencat dhe mundësitë e saj. Udhëheqja e Serbisë dhe zoti Vuçiç kanë marrëdhënie shumë të mira personale dhe politike sa me presidentin e Kosovës zotin Thaçi, aq edhe me kryeministrin shqiptar Edi Rama. Ideja e shkëmbimit të territoreve mes Serbisë dhe Kosovës i takon tashmë së shkuarës, por nëse nuk mbyllet njëherë e përgjithmonë do të jetë një shembull i keq

Faktor.al

Kategori
Uncategorized

“Bomba’ e revistës më të madhe gjermane: Rama mbahet në pushtet nga mafia e drogës”

Nga Sali Berisha/

Kryeministri socialist Edi Rama, në detyrë që prej vitit 2013, dyshohet se ka mbajtur partinë e tij në pushtet me ndihmën e krimit të organizuar, veçanërisht të mafias së drogës.

Revista më e madhe në Europë, prestigjiozja gjermane Spiegel shkruan se vetoja e Francës ka bllokuar nisjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Revista thekson se që tani drejtuesit e lartë në BE kanë nisur të flasin për një gabim historik. Vendimi ka qenë veçanërisht i hidhur për Maqedoninë e Veriut, shkruan revista.

Por kur bie fjala për Shqipërinë, revista ndan tjetër mendim.

‘Në rastin e Shqipërisë, refuzimi i negociatave të pranimit në BE është më i kuptueshëm. Reforma në drejtësi dhe shtetin e së drejtës ka ngecur.

Kryeministri socialist Edi Rama, në detyrë që prej vitit 2013, dyshohet se ka mbajtur partinë e tij në pushtet me ndihmën e krimit të organizuar, veçanërisht të mafias së drogës.

Vetë Rama, i njohur në Perëndim për paraqitjen e tij në atlete dhe i admiruar si artist, kultivon një stil gjithmonë e më autoritar në politikën e brendshme.

Ndarja e negociatave të pranimit- me një shtyrje për Shqipërinë dhe një fillim për Maqedoninë Veriore- do të ishte një mundësi për BE-në që të ruajë besueshmërinë e saj në rajon. Sidoqoftë, Franca rezistoi edhe kundër kësaj,’ shkruan revista.

Kategori
Uncategorized

Der seit 2013 amtierende, sozialistische Premier Edi Rama steht im Verdacht, seine Partei auch mit Hilfe des organisierten Verbrechens, insbesondere der Drogenmafia, an der Macht zu halten

Der seit 2013 amtierende, sozialistische Premier Edi Rama steht im Verdacht, seine Partei auch mit Hilfe des organisierten Verbrechens, insbesondere der Drogenmafia, an der Macht zu halten

https://www.spiegel.de/politik/ausland/eu-beitritt-von-albanien-und-nordmazedonien-fatales-signal-a-1292520.html

Kategori
Uncategorized

The EU and the Rama Dictatorship.BE dhe diktatori Rama

Keshilltari i Merkel/ Martin Henze…

Democracy: the government of the people by the people for the people.

How do you explain the French attitude towards Albania?

Henze:

First of all, we should note that the postponement to May 2020 for months was to be expected in order to clarify a date for the start of accession talks. Those who expected something different did not analyse the realities correctly. 

The Rama government has played a very bad trick in recent months, it has not pursued any serious government policy and has in no way fulfilled the EU’s conditions.

Secondly, it should now be very clear to the Albanians that this very clever and wise EU decision of today is not directed against the Albanian people, the Albanians are our sisters and brothers. 

Albania has always been part of Europe, Albania has valuable people, the country is beautiful, has many potentials and very interesting resources and an impressive culture and Albania will also be able to become a member of the EU very quickly.

The EU’s decision is based on the fact that Mr Rama, Mr Balla, Mr Lleshaj, Mr Velaj and others from the ruling SP party have in no way fulfilled the EU’s criteria for opening negotiations. There are no talks at zero cost. On the contrary, the Rama government organised everything in such a way that the EU had to reject it.

Allow me to add: 

The Rama government that show the results of 6 years government has created an absolute disaster in Albania. Rama has brought the Albanian nation to the brink of economic bankruptcy, which remains to be discussed, and, the Rama government has been actively gambling away the future of the Albanian nation for years, the young Albanians are leaving the country in unprecedented dimensions, they see no economic and political future.

In recent weeks Rama has now managed to confront the EU countries with insults, threats and accusations. The EU has invested hundreds of millions of euros for the Albanian people in Albania. UN what happened in the last days, the EU and especially the proud and important France, the Netherlands, the democratic Denmark are insulted and it is tried to divide the German nation and the French nation.

I tell you, this will not succeed and Mr Rama, we are watching your actions very closely.

Mr Rama has apparently, if I take a look at what he has said in recent days, but also in recent months, also at this gentleman’s dealings with the elected opposition, his lack of positive attitude towards democracy and the rule of law, his democracy-hostile attitude to the free press, looking at his reactions to the very substantiated Mafia accusations, completely lost a reference to reality, whereby, in retrospect, one can indeed ask oneself the question today whether Mr. Rama had a reference to reality at all in the last 6 years. Again and again, in public space, the question is asked whether Mr Rama himself is a drug user.

In the last days there is a sheet of his medical records from psychiatry on the Internet.I can’t judge the authenticity of the person Rama, but there seems to be something that fits together here.

So we would have to close our eyes to reality if we were to deny that Albania has fallen into a serious, perhaps disastrous crisis, that Albania is currently not a constitutional state and not a democracy, and that it is indeed facing an economic and legal abyss; Albania has a nacro-government Rama, for which the Rama-government is politically responsible alone. 

The EU has now shown Rama, but also the dark yellow card. It is the Albanian nation’s last chance, as they say in football, to take a break until May 2020. The Albanian people have made a very bad deal with this terrible Rama government.

2 What do you mean by that?

Henze: The democrats led Albania since 1992 and until 2013 into the family of civil societies, out of political and economic misery and terror. In its opening to the outside world of Albania, the current elected opposition concluded hundreds of cooperation agreements with the European and other countries, the EU Human Rights Charter, the Helsinki Act, which was concerned with the protection of minorities in Albania during the period of government from 1992 onwards.  In 1993 Albania signed the Partnership and Peace Treaty and in 1995, agreed a concordat with the Vatican, joined the Council of Europe. The Stabilisation and Association Agreement with the EU was signed in 2006. 2010 Facilitation of entry conditions to the EU. Then, on 28 April 2009, an application for accession to the EU was submitted pursuant to Article 49 of the Treaty on European Union (TEU). 8 weeks later, on 09 July 2009, Albania joined NATO. 

From an objective, European point of view, a very, very great achievement of the current, elected opposition, the democrats who are now in opposition, this political achievement is strongly respected internationally and for this reason there is an unshakable trust of the USA, the EU and of course also Germany in these democratic forces and in the Albanian nation. It will never be forgotten how Albania, in November 2001 without discussion on the side of the USA and the civilized world. Albania’s involvement in NATO will not be forgotten. Internationally it was clear in the period up to 2013 that Albania is a reliable partner.

In June 2014, the European Council recognised Albania as a candidate country on the basis of this historic development since 1992.

The EU, the international community had trusted the country in June 2014 because of Albania’s great achievements and invested a lot of money in Albania and what happens under the government of Rama, nothing, on the contrary, even more people leave the country in a hurry, crime, the drug export of cocaine and heroin to the European community and to Russia is growing on an unusual scale, massive increase in corruption and completely absurd, the government of Rama abolished 2 years ago the rule of law and the democratic system and held illegal elections this year. The problematic period of regression and stagnation in Albania began in 2013 and is now reaching another climax.

Why could Germany and France not reach agreement on the enlargement process?

There is no dissent on the issue in Europe, especially between France and Germany. We have been friends with France for over 70 years, we have no dissent.

Mr Rama and other propagandists communicate such stories in order to cover up their failure, the pain they have now inflicted on the Albanian nation. That is not good what we have to hear from the Lord, simply put, it is an imposition on Europeans.

In the German Bundestag on 26 September 2019, a prepared application by the CDU/CSU and the SPD was discussed and adopted by the Bundestag on the application of the Republic of Albania to join the European Union and on the application of the Republic of Northern Macedonia to join the European Union and on the recommendation of the European Commission and High Representative of 29 May 2019 to open accession negotiations. 

Macedonia was attested to its good will and the opening of talks was welcomed. Albania was subjected to additional, strict conditions and a further 10 points.

The Liberals in the Bundestag, like Marcron now, have favoured postponing the start of accession talks until the Copenhagen criteria have been met.

The Federal Government’s decision, which was then also adopted by the German Bundestag with the votes of the government, that they should know, was of course also a compromise within the government. The CDU/CSU and the SPD, but also within the CDU/CSU there were very different views on this subject.

What was surprising was that the sister party of the SP Rama, the SPD, turned away from the SP through this compromise. This change, against Rama, has not yet been registered in Albania.

This discussion, which took place within the government and also in the German Bundestag, has now been repeated almost mirror-inverted in the discussion in the Council of Europe. That is very understandable given the complexity of the matter. That is democracy and should be respected. Part of democracy is the achievement of a compromise. A compromise was reached in Brussels today, the final decision on this matter has been postponed until May 2020, and the countries of Northern Macedonia and Albania now have another seven months to put the matter in order. The head of Macedonia’s government has recognised this deep yellow signal from Brussels, but also the opportunity for his nation, and today he has resigned from his office, takes political responsibility and wants to hold new elections in a few weeks’ time. A very respectable and genuine democratic procedure. Northern Macedonia has shown today that it is well on the way towards the EU.

An attempt has been made to reform the judiciary, what has happened, the administration of justice, which is susceptible to corruption, is barely focused, but the politically important constitutional organs – the Supreme Courts – have de facto been abolished, shut down. An unconstitutional behavior 1st class. Judges can be exchanged according to the constitution, whether the Supreme Court and the Constitutional Court are so-called permanent organs according to the constitution, i.e. they must not be shut down, the judges should have been exchanged in iterative steps. As a result, there has been no legal certainty in AL for 2 years, no possibility of casting human rights or opposition rights in parliament. Albania is no longer a constitutional state, so the parliament is dysfunctional, the government can do what it wants, a de facto party dictatorship Rama.

That is a terrible result of this judicial reform, it does not benefit the Albanian people, not the EU, it only benefits the criminal millieu in Albania. The judicial reform has been supported by a private judicial organisation, Eurelius, financed by the EU, financed by European taxpayers. These lawyers have completely failed at this point to organise a legal reform with the result of the abolition of the rule of law and parliamentary democracy, to the advantage of the drug mafia, Albania has since 2013, after the takeover by Rama the central trading place for heroin and cocaine to Europe and Russia has become a special achievement.

The government and external advisors may have made themselves liable to prosecution for the massive constitutional violation. Approximately 40,000 cases have not been settled and considerable damage has been done to the Albanian economy and Albanian society. It should be clarified to what extent the Albanian government and Eurelius can now be made liable for damages on the basis of this result, so that, in addition to criminal proceedings for an attack on the constitution, civil proceedings can also be brought against drugs.

That must now also happen in Albania, Mr Rama must resign. If it does not, the EU will not. This is now the sole responsibility of the Albanian people.

5 How do you see Edi Rama’s visit to Brussels today?

Henze: The appearance, his statements and his behaviour, for example the indication that Albania has fulfilled all conditions, are unreal, his nationalist dances with Kosovo in May 2019 are also unreal and will not be forgotten in the EU. The credibility of this government, and of Mr Rama in particular, is close to zero. The Albanian nation is really not well represented by this government.

6. do you believe that after the EU Council meeting the situation in Albania will be the same?

Henze: The Albanian people are clever and wise, they want to become members of the EU, they know that we are sisters and brothers, they know that they have to act politically now, in 2019. 

If the Albanian nation wants a future and wants to resolve the EU’s demands by May 2020, then all wise and wise men and women in Albania must now come together and make joint decisions in the interests of the Albanian nation, regardless of their party affiliation. The compromise is an indispensable political tool for this and in itself a fine thing, especially when it comes to the future and peace of an entire nation.

However, there are also moral limits to compromise. If they are violated, the compromise itself is compromised; it is lazy, it “stinks” and contaminates the peace it may have established. 

But what borders are these in Albania? What would be a fair compromise? 

If Albanian politics is capable of compromise, if it is, then not much should stand in the way of prospective EU membership, if not it looks very black for Albania’s development, for the economy and for the nation. The idea of a compromise is, let me put it this way, caught between two images of politics in Albania, namely politics as “economy” and politics as “religion”. Roughly speaking, according to the “economic understanding of politics, almost everything can be made the object of a compromise. 

Compromises, a deal, in the jargon of President Trump, are not always desirable or clever, but they are always possible. According to the “religious understanding of politics”, however, there are things that cannot be compromised. Politics is currently caught between these two images in Albania. 

The middle course would be the right one, between the two images, a cooperation based on mutual promises, the compromise would reduce tension, the national crisis would be eliminated and a prospective EU membership would be made possible.

This requires the ability of the ruling party and the elected opposition to compromise and a concept that is agreed upon.

The core of the format of a compromise requires one of the most important forms of compromise to be in place and the other side to be recognised as a legitimate negotiating partner.

The Rama government must recognise the elected democratically elected opposition, elected by half the electorate, as a legitimate negotiating partner and recognise it as a vehicle for legitimate interests. For its part, the opposition must recognise the ruling party as a legitimate negotiating partner.

This, however, requires empathy to understand the interests of the political opponent from his perspective. It requires empathy, but not sympathy. That will be a crucial point in Albania in the coming days. Negotiations should lead to cooperation and thus to a solution to the state crisis and to an EU perspective. In the negotiations in Albania two aspects should be distinguished in the coming week: compromises with regard to the framework conditions for negotiations and compromises within the negotiations, once the framework conditions have been clarified amicably. 

The core of a compromise is the dispute. Part of the state crisis is the absence of the rule of law, the dysfunctional democratic system, the unenlightened manipulation of the 2017 elections, certain criminal processes, the constitutionally repealed but nevertheless conducted “election” in 2019 and a number of other issues. This means that compromises, a so-called timetable for new elections between the government and the elected opposition, must now be reached very quickly. The solution would certainly be a package consisting of an agreement on a transient timetable for the elections. The government, which then enacts a democratic electoral law, implements an interim solution for the missing constitutional court, and then conducts democratic local and parliamentary elections by consensus, under international observation.

Martin Henze

Demokracia: qeveria e popullit nga njerëzit për njerëzit.

Si e shpjegoni qëndrimin francez ndaj Shqipërisë?

Henze:

Para së gjithash, duhet të kemi parasysh që shtyrja në maj 2020 për muaj do të pritej për të sqaruar një datë për fillimin e bisedimeve të pranimit. Ata që prisnin diçka ndryshe nuk i analizuan saktë realitetet.

Qeveria Rama ka luajtur një mashtrim shumë të keq gjatë muajve të fundit, ajo nuk ka ndjekur ndonjë politikë serioze qeveritare dhe nuk ka përmbushur në asnjë mënyrë kushtet e BE-së.

Së dyti, tani duhet të jetë e qartë për shqiptarët që ky vendim i mençur dhe i mençur i BE-së i sotëm nuk është i drejtuar kundër popullit shqiptar, shqiptarët janë motrat dhe vëllezërit tanë.

Shqipëria ka qenë gjithmonë pjesë e Evropës, Shqipëria ka njerëz të vlefshëm, vendi është i bukur, ka shumë potenciale dhe burime shumë interesante dhe një kulturë mbresëlënëse dhe Shqipëria gjithashtu do të jetë në gjendje të bëhet anëtare e BE shumë shpejt.

Vendimi i BE-së bazohet në faktin se Z. Rama, Z. Balla, Z. Lleshaj, Z. Velaj dhe të tjerë nga partia qeverisëse PS nuk kanë përmbushur në asnjë mënyrë kriteret e BE për hapjen e negociatave. Nuk ka bisedime me kosto zero. Përkundrazi, qeveria Rama organizoi gjithçka në atë mënyrë që BE duhej ta refuzonte atë.

Më lejoni të shtoj:

Qeveria Rama që tregon rezultatet e qeverisë 6 vjeçare ka krijuar një katastrofë absolute në Shqipëri. Rama e ka sjellë kombin shqiptar në prag të falimentimit ekonomik, i cili mbetet për tu diskutuar, dhe, qeveria Rama ka vite që aktivisht po kumton të ardhmen e kombit shqiptar, të rinjtë shqiptarë po largohen nga vendi në dimensione të pashembullta, ata nuk shoh asnjë të ardhme ekonomike dhe politike.

Javët e fundit Rama ka arritur të përballet me vendet e BE-së me fyerje, kërcënime dhe akuza. BE ka investuar qindra miliona euro për popullin shqiptar në Shqipëri. OKB ajo që ndodhi ditët e fundit, BE dhe veçanërisht Franca krenare dhe e rëndësishme, Holanda, Danimarka demokratike fyhen dhe provohet të ndahet kombi gjerman dhe kombi francez.

Unë po ju them, kjo nuk do të ketë sukses dhe zoti Rama, ne po shohim veprimet tuaja shumë nga afër.

Z. Rama me sa duket, nëse hedh një vështrim në ato që ai ka thënë ditët e fundit, por edhe muajt e fundit, edhe në marrëdhëniet e këtij zotëriu me opozitën e zgjedhur, mungesën e qëndrimit të tij pozitiv ndaj demokracisë dhe sundimit të ligjit, demokracisë së tij -Qëndrimi i qëndrueshëm ndaj shtypit të lirë, duke parë reagimet e tij ndaj akuzave shumë të vërtetuara të Mafies, humbi plotësisht një referencë për realitetin, me ç’rast, në retrospektivë, vërtet mund të shtrojë vetveten sot pyetjen nëse zoti Rama kishte ndonjë referencë për realitetin në 6 vitet e fundit. Përsëri dhe përsëri, në hapësirën publike, shtrohet pyetja nëse vetë Z. Rama është përdorues i drogës.

Ditët e fundit ka një fletë të të dhënave të tij mjekësore nga psikiatria në internet. Unë nuk mund të gjykoj vërtetësinë e personit Rama, por duket se ka diçka që përshtatet së bashku këtu.

Kështu që do të na duhej të mbyllnim sytë nga realiteti nëse do të mohonim që Shqipëria ka rënë në një krizë serioze, mbase katastrofale, se Shqipëria aktualisht nuk është një shtet kushtetues dhe jo një demokraci, dhe se me të vërtetë po përballet me një ekonomike dhe ligjore abyss; Shqipëria ka një qeveri nacro qeveritare, për të cilën qeveria Rama është përgjegjëse vetëm politike.

BE tani i ka treguar Ramës, por edhe kartonin e verdhë të errët. ‘Sshtë shansi i fundit i kombit shqiptar, siç thonë ata në futboll, të bëjë një pushim deri në maj të vitit 2020. Populli shqiptar ka bërë një marrëveshje shumë të keqe me këtë qeveri të tmerrshme Rama.

2 What’kuptoni me atë?

Henze: Demokratët e çuan Shqipërinë që nga viti 1992 dhe deri në 2013 në familjen e shoqërive civile, nga mjerimi politik dhe ekonomik dhe terror. Në hapjen e saj drejt botës së jashtme të Shqipërisë, opozita aktuale e zgjedhur përfundoi qindra marrëveshje bashkëpunimi me Evropën dhe vendet e tjera, Kartën e të Drejtave të Njeriut të BE-së, Aktin e Helsinkit, i cili merrej me mbrojtjen e minoriteteve në Shqipëri gjatë periudhës së qeveria nga 1992 e tutje. Në 1993 Shqipëria nënshkroi Traktatin e Partneritetit dhe Paqes dhe në 1995, ra dakord për një konkordat me Vatikanin, iu bashkua Këshillit të Evropës. Marrëveshja e Stabilizim Asociimit me BE u nënshkrua në vitin 2006. 2010 Lehtësimi i kushteve të hyrjes në BE. Pastaj, më 28 Prill 2009, një kërkesë për aderim në BE u paraqit në pajtim me nenin 49 të Traktatit për Bashkimin Evropian (TEU). 8 javë më vonë, më 09 korrik 2009, Shqipëria u anëtarësua në NATO.

Nga një këndvështrim objektiv, evropian, një arritje shumë, shumë e madhe e opozitës aktuale, e zgjedhur, e demokratëve që tani janë në opozitë, kjo arritje politike respektohet fuqimisht ndërkombëtarisht dhe për këtë ekziston një besim i palëkundshëm i Sh.B.A. BE dhe natyrisht edhe Gjermania në këto forca demokratike dhe në kombin shqiptar. Asnjëherë nuk do të harrohet sesi Shqipëria, në nëntor 2001 pa diskutime në anën e Sh.B.A dhe botës së civilizuar. Përfshirja e Shqipërisë në NATO nuk do të harrohet. Ndërkombëtarisht ishte e qartë në periudhën deri në 2013 se Shqipëria është një partner i besueshëm.

Në qershor 2014, Këshilli Evropian njohu Shqipërinë si një vend kandidat në bazë të këtij zhvillimi historik që nga viti 1992.

BE, bashkësia ndërkombëtare i kishte besuar vendit në qershor 2014 për shkak të arritjeve të mëdha të Shqipërisë dhe investoi shumë para në Shqipëri dhe atë që ndodh nën qeverinë e Ramës, asgjë, përkundrazi, edhe më shumë njerëz largohen nga vendi me nxitim , krimi, eksporti i drogës së kokainës dhe heroinës në komunitetin Evropian dhe Rusia po rritet në një shkallë të pazakontë, rritje masive e korrupsionit dhe plotësisht absurd, qeveria e Ramës hoqi 2 vjet më parë sundimin e ligjit dhe sistemin demokratik dhe u mbajt zgjedhje të paligjshme këtë vit. Periudha problematike e regresionit dhe ngecjes në Shqipëri filloi në 2013 dhe tani po arrin një kulm tjetër.

Pse Gjermania dhe Franca nuk mund të arrijnë marrëveshje për procesin e zgjerimit?

Nuk ka asnjë mospajtim për këtë çështje në Evropë, veçanërisht midis Francës dhe Gjermanisë. Ne kemi qenë miq me Francën për mbi 70 vjet, nuk kemi asnjë mospajtim.

Z. Rama dhe propaganduesit e tjerë komunikojnë histori të tilla për të mbuluar dështimin e tyre, dhimbjen që i kanë shkaktuar tani kombit shqiptar. Kjo nuk është mirë ajo që duhet të dëgjojmë nga Zoti, thjesht e thënë, është një imponim ndaj evropianëve.

Në Bundestagun Gjerman në 26 Shtator 2019, një aplikim i përgatitur nga CDU / CSU dhe SPD u diskutua dhe u miratua nga Bundestag për aplikimin e Republikës së Shqipërisë për t’u anëtarësuar në Bashkimin Evropian dhe për aplikimin e Republikës së Maqedonisë Veriore për t’u anëtarësuar në Bashkimin Evropian dhe me rekomandimin e Komisionit Evropian dhe Përfaqësuesit të Lartë të 29 maj 2019 për të hapur negociatat e pranimit.

Maqedonia u dëshmua për vullnetin e saj të mirë dhe hapja e bisedimeve u mirëprit. Shqipëria iu nënshtrua kushteve shtesë, të rrepta dhe 10 pikave të tjera.

Liberalët në Bundestag, si Marcron tani, kanë favorizuar shtyrjen e fillimit të bisedimeve të pranimit deri sa të jenë përmbushur kriteret e Kopenhagës.

Vendimi i Qeverisë Federale, i cili u miratua edhe atëherë nga Bundestag gjerman me votat e qeverisë, që ata duhet ta dinin, ishte natyrisht edhe një kompromis brenda qeverisë. CDU / CSU dhe SPD, por edhe brenda CDU / CSU kishte pikëpamje shumë të ndryshme për këtë temë.

Ajo që ishte për tu habitur ishte që partia motër e PS Rama, SPD, u largua nga PS përmes këtij kompromisi. Ky ndryshim, kundër Ramës, nuk është regjistruar ende në Shqipëri.

Ky diskutim, i cili u zhvillua brenda qeverisë dhe gjithashtu në Bundestagun gjerman, tani është përsëritur thuajse i pasqyruar në pasqyrë në diskutimin në Këshillin e Evropës. Kjo është shumë e kuptueshme duke pasur parasysh kompleksitetin e çështjes. Kjo është demokracia dhe duhet të respektohet. Një pjesë e demokracisë është arritja e një kompromisi. Një kompromis u arrit në Bruksel sot, vendimi përfundimtar për këtë çështje është shtyrë deri në maj të vitit 2020, dhe vendet e Maqedonisë Veriore dhe Shqipërisë tani kanë shtatë muaj të tjerë për ta rregulluar çështjen. Kreu i qeverisë së Maqedonisë e ka njohur këtë sinjal të thellë të verdhë nga Brukseli, por edhe mundësinë për kombin e tij, dhe sot ai ka dhënë dorëheqjen nga zyra e tij, merr përgjegjësi politike dhe dëshiron të zhvillojë zgjedhje të reja brenda disa javësh. Një procedurë demokratike shumë e respektueshme dhe e mirëfilltë. Maqedonia Veriore ka treguar sot se është në rrugën e duhur drejt BE-së.

Attemptshtë bërë një përpjekje për të reformuar gjyqësorin, ajo që ka ndodhur, administrimi i drejtësisë, i cili është i ndjeshëm nga korrupsioni, mezi është përqendruar, por organet kushtetuese me rëndësi politikisht – Gjykatat e Larta – janë deokuptuar shfuqizuar, mbyllur. Një sjellje antikushtetuese Klasa e 1-të. Gjykatësit mund të shkëmbehen sipas kushtetutës, qoftë Gjykata Supreme dhe Gjykata Kushtetuese janë të ashtuquajturat organe të përhershme sipas kushtetutës, d.m.th. ato nuk duhet të mbyllen, gjyqtarët duhej të ishin shkëmbyer në hapa përsëritje. Si rezultat, nuk ka pasur siguri juridike në AL për 2 vjet, nuk ka mundësi të hedhë të drejtat e njeriut ose të drejtat e opozitës në parlament. Shqipëria nuk është më një shtet kushtetues, kështu që parlamenti është jofunksional, qeveria mund të bëjë atë që dëshiron, një diktaturë e partisë de fakto Rama.

Ky është një rezultat i tmerrshëm i kësaj reforme në drejtësi, nuk i sjell dobi popullit shqiptar, e jo BE-së, ai përfiton vetëm millieu kriminal në Shqipëri. Reforma gjyqësore është mbështetur nga një organizatë gjyqësore private, Eurelius, e financuar nga BE, e financuar nga taksapaguesit evropianë. Këta avokatë kanë dështuar plotësisht në këtë pikë për të organizuar një reformë ligjore me rezultatin e heqjes së sundimit të ligjit dhe demokracisë parlamentare, në avantazh të mafies së drogës, Shqipëria ka që prej vitit 2013, pas marrjes nga Rama vendin qendror tregtar për heroinën dhe kokainën në Evropë dhe Rusi është bërë një arritje e veçantë.

Qeveria dhe këshilltarët e jashtëm mund të jenë bërë përgjegjës për ndjekjen penale për shkeljen masive kushtetuese. Rreth 40,000 raste nuk janë zgjidhur dhe një dëm i konsiderueshëm i është bërë ekonomisë shqiptare dhe shoqërisë shqiptare. Duhet të sqarohet në çfarë mase qeveria shqiptare dhe Eurelius tani mund të bëhen përgjegjës për dëmet në bazë të këtij rezultati, kështu që, përveç procedurave penale për një sulm në kushtetutë, procedurat civile gjithashtu mund të ngrihen kundër drogës.

Kjo tashmë duhet të ndodhë edhe në Shqipëri, Z. Rama duhet të japë dorëheqjen. Nëse jo, BE nuk do. Kjo tani është përgjegjësia e vetme e popullit shqiptar.

5 Si e shihni vizitën e Edi Ramës në Bruksel sot?

Henze: Pamja, deklaratat dhe sjellja e tij, për shembull tregimi se Shqipëria ka përmbushur të gjitha kushtet, janë joreale, vallet e tij nacionaliste me Kosovën në maj 2019 janë gjithashtu joreale dhe nuk do të harrohen në BE. Besueshmëria e kësaj qeverie, dhe e Z. Rama në veçanti, është afër zeros. Kombi shqiptar nuk është vërtet i përfaqësuar mirë nga kjo qeveri.

6. besoni se pas takimit të Këshillit të BE-së situata në Shqipëri do të jetë e njëjtë?

Henze: Populli shqiptar është i zgjuar dhe i mençur, dëshiron të bëhet anëtar i BE-së, ata e dinë që ne jemi motra dhe vëllezër, ata e dinë që duhet të veprojnë politikisht tani, në vitin 2019.

Nëse kombi shqiptar dëshiron një të ardhme dhe dëshiron të zgjidhë kërkesat e BE-së deri në maj të vitit 2020, atëherë të gjithë burrat dhe gratë e mençur dhe të mençur në Shqipëri duhet të bashkohen tani dhe të marrin vendime të përbashkëta në interes të kombit shqiptar, pa marrë parasysh përkatësinë e tyre partiake. Kompromisi është një mjet i domosdoshëm politik për këtë dhe në vetvete një gjë e shkëlqyer, veçanërisht kur bëhet fjalë për të ardhmen dhe paqen e një kombi të tërë.

Sidoqoftë, ekzistojnë edhe kufij moral për të bërë kompromis. Nëse ato shkelen, kompromisi në vetvete është i komprometuar; është dembel, “ngec” dhe ndot paqen që mund të ketë vendosur.

Por, cilat kufij janë këto në Shqipëri? Cili do të ishte një kompromis i drejtë?

Nëse politika shqiptare është e aftë të bëjë kompromis, nëse është, atëherë jo shumë duhet të qëndrojë në rrugën e anëtarësimit të ardhshëm në BE, nëse jo, duket shumë e zezë për zhvillimin e Shqipërisë, për ekonominë dhe kombin. Ideja e një kompromisi është, më lejoni ta them kështu, të kapur midis dy imazheve të politikës në Shqipëri, përkatësisht politikës si “ekonomi” dhe politikës si “fe”. Përafërsisht, sipas “kuptimit ekonomik të politikës, pothuajse gjithçka mund të bëhet objekt i një kompromisi.

Kompromiset, një marrëveshje, në zhargonin e Presidentit Trump, nuk janë gjithmonë të dëshirueshme ose të zgjuara, por ato janë gjithmonë të mundshme. Sipas “kuptimit fetar të politikës”, megjithatë, ka gjëra që nuk mund të komprometohen. Politika është kapur aktualisht midis këtyre dy imazheve në Shqipëri.

Kursi i mesëm do të ishte i duhuri, midis dy imazheve, një bashkëpunim i bazuar në premtime të ndërsjella, kompromisi do të zvogëlonte tensionin, kriza kombëtare do të eliminohej dhe një anëtarësim i ardhshëm në BE do të bëhej i mundur.

Kjo kërkon aftësinë e partisë në pushtet dhe opozitës së zgjedhur për kompromis dhe një koncept për të cilin është rënë dakord.

Thelbi i formatit të një kompromisi kërkon që një nga format më të rëndësishme të kompromisit të jetë në vend dhe pala tjetër të njihet si një partner legjitim negociator.

Qeveria Rama duhet të njohë opozitën e zgjedhur demokratike, të zgjedhur nga gjysma e elektoratit, si një partner legjitim negociator dhe ta njohë atë si një mjet për interesa legjitime. Nga ana e saj, opozita duhet të njohë partinë në pushtet si një partner të ligjshëm negociator.

Sidoqoftë, kjo kërkon empati për të kuptuar interesat e kundërshtarit politik nga këndvështrimi i tij. Kërkon ndjeshmëri, por jo simpati. Kjo do të jetë një pikë thelbësore në Shqipëri në ditët në vijim. Negociatat duhet të çojnë në bashkëpunim dhe kështu zgjidhjen e krizës shtetërore dhe në një perspektivë të BE-së. Në negociatat në Shqipëri duhet të dallohen dy aspekte në javën e ardhshme: kompromise për sa i përket kushteve kornizë për negociata dhe kompromise brenda negociatave, pasi të sqarohen në mënyrë miqësore kushtet e kornizës.

Thelbi i një kompromisi është mosmarrëveshja. Pjesë e krizës shtetërore është mungesa e shtetit të së drejtës, sistemi demokratik jofunksional, manipulimi i pandriçuar i zgjedhjeve të vitit 2017, procese të caktuara kriminale, të shfuqizuara me kushtetutë, por megjithatë të kryera “zgjedhje” në 2019 dhe një numër çështjesh të tjera. Kjo do të thotë që kompromiset, një program i ashtuquajtur orari për zgjedhje të reja midis qeverisë dhe opozitës së zgjedhur, tani duhet të arrihen shumë shpejt. Zgjidhja sigurisht që do të ishte një paketë që konsiston në një marrëveshje për një orar të përkohshëm për zgjedhjet. Qeveria, e cila më pas miraton një ligj elektoral demokratik, zbaton një zgjidhje të përkohshme për gjykatën kushtetuese që mungon, dhe pastaj zhvillon zgjedhjet demokratike lokale dhe parlamentare me konsensus, nën vëzhgimin ndërkombëtar.

Kategori
Uncategorized

Fëmijĕt tanĕ nuk do na e falin nqs ne nuk veprojmë para se të jetë shumë vonĕ !

Karagjozi me citjane, turpi kombit që duhet tërhequr zvarrĕ…

Shqiptarët jane nĕ vitet mĕ të vĕshtira në këto 100 vitet e fundit. Udhëhiqen nga një psikopat, ordiner dhe matrapaz qĕ me papërgjegjshmërin dhe dashakeqësin ndaj vendit ka shkatërruar ekonominë dhe ka ulur kredibilitetin e popullit tek ndërkombetarët.

Ĕshte pĕr tĕ ardhur keq se si ky ordiner, psikopat dhe matrapaz, ka grabitur votĕn dhe ka 22 vjet që po grabit dhe shkatërron shqiptarĕt. I neveritshĕm në drejtim, i pacip ne sjellje, karagjoz në veshje, populist ne veprime, mashtrues ne artikulim, me vese nga më tĕ cuditĕshmet, arriti te poshtĕrojĕ popullin, duke detyruar 500 000 persona qĕ nĕ harkun kohor prej 7 vjetĕsh te braktisin vendin dhe të bĕhen vasalĕ tek popujt e perendimit.

Karagjozi me çitjane, si trashëgimtar i pjellës mĕ tĕ fëlliqur tĕ kombit, si pasardhës i degjeneratave enveriste, nuk e do integrimin e vendit nĕ BE dhe ka bere cmundet te shkatërrojë këtë proces të ndĕrtuar me aq mund nga qeveria demokratike. Jeta e tij sedentare (por jo nga frigoriferi qe rrinte plot se ishte i biri i kristaq litarit) duke dhunuar gra e rrëmbyer grate e shokevë, bĕri që tĕ shkaterrojĕ jetën e mijërave familjeve që sapo filluan tĕ krijonin shtrat dhe tĕ gĕzoheshin me punĕn e tyre.

Gjakĕpiresi, me premtime boshe i mashtroj, per legalizime falas, sikur dhe enveri te ngjallej nga varri nuk do ju shkaterrohej prona (në fakt ka marrë fadromat dhe po i shkatĕrron duke selektuar ato qe mendon se janĕ të kupolĕs mafioze), premtoi ulje të cmimit tĕ energjisë (ne fakt burgosi 38 000 kryefamiljarĕ dhe e rriti atĕ nga 7.7 lek në 12.0 lek), premtoi shëndetësi falas (ĕshtë dyfishuar cmimi nĕ ilace dhe pesfishuar në operacione apo shërbime të tjera), premtoi rritje pensionesh, pagash dhe ndihmĕ ekonomike (nĕ fakt nuk e rriti por dhe inflacionin nuk e kompesoi), premtoi se me reformĕn territoriale do shkurbtonte shpenzimet dhe shërbimi do ishte mĕ pranë qytetarit ( ne fakt, shërbimi nuk egziston më por dhe shpenzimet jane rritur sepse është dyfishuar numri i punonjesve), premtoj se do mblidhte taksat nga bizneset dhe doganat duke i përdorur ato ne rritjen e cilësis së jetes për qytetaret, si rrugë, ujësjellĕsa, kanale vaditëse, subvensione, spitale, shkolla, qendra shëndetĕsore, rritje pagash e pensionesh, ndihma ekonomike etj (por nĕ fakt, parate e grumbulluara janë vjedhur nga një grup i vogel oligarkësh me nĕ krye oligarkĕt e vegjĕl në rrethe dhe kryeoligarku edver në kupole), premtoi arsimim falas dhe universitete të pavarura ( nĕ fakt, falas jo se jo por shkatërroi arsimin dhe centralizoi universitetet), premtoj, punë për tĕ gjithe duke hapur 300 000 vende pune ( në fakt, detyroj 500 000 shqiptarĕ tĕ merrnin cantat në krah dhe te iknin nga sytë kĕmbĕt për mos u kthyer më kurrë në vendin e tyre).

Karagjozi me citjane, turpi kombit që duhet terhequr zvarre, pengoi hapjen e negociatave nĕ 2012-ĕn, duke mos miratuar tre ligjet sepse i ishte shkelur e drejta për tĕ pas rilindja e vdekur, kryetarin e qarkut Fier, ( njĕ turp i vĕrtetë qĕ djali enverit penalizoi Shqipĕrin për mustaqet e celos, nĕ fakt, e vĕrteta ishte se do zbatonte me përpikmĕri amanetin e etërve qĕ kurre me perĕndimin por me vrastarët komunistĕ tĕ Bashkimit Sovjetik). Autokrati nĕ thelb,dhe altruisti nĕ veprime ka 7 vjet që mashtron se u hapen negociatat, madje duke festuar me shampanjë, duke blerĕ edhe disa diplomatĕ me miliona dollare dhe ata çirreshin se u hapen, ne fakt ishin hapur vetëm vlahutinkat dhe milionat e derguara nga droga qĕ gjelbĕroi vendin per vite me radhe. Negociatat nuk u hapen edhe këte vit duke qartĕsuar se me poturrexhiun rama nuk hapen kurrĕ, europa tregoi se nuk eksporton krimin në vendet e saj, nuk pranon një vend ku votat vidhen dhe pushteti drejtohet nga mafia, nuk fut në gjirin e saj një vend ku ska drejtĕsi dhe barazi para ligjit pĕr tĕ gjithĕ njĕlloj, nuk mund të ulet me halabakĕt që shkatĕrruan gjykatĕn e larte dhe kushtetuese, nuk mund tĕ bashkëbisedojĕ me mashtruesit që kane kthyer sistemin monopartiak, dhe dekretet i interpretojnĕ veglat edverit sipas oreksit, nuk besojnĕ tek pasardhĕsit e klyshëve të kuq dhe oligarkia qĕ ka shkatĕrruar ekonominë.

Dĕgjoj që kerkojnĕ të dorĕhiqet kryebanditi rama, unĕ,sjam aspak dakort që i kĕrkohet njĕ njeriu te papërgjegjshëm dorëheqja, por kĕmbëngul të bëhemi të gjithë bashkĕ i madh e i vogel, burra dhe gra, tĕ djathtĕ e të majtë dhe ta nxjerrim nga zyrat, si qen të lagur duke e dorĕzuar tek drejtesia, nga ato zyra që i ka zaptuar me force, qĕ ushtron pushtet nga votat e vjedhura duke transformuar vullnetin e sovranit. Populli nuk duhet penguar të marrĕ në dore fatet e veta, jo vetem per pushtetin qendror por edhe lokal ku po bëhet batërdia, kryetarët e komiteteve tĕ emëruar, janë kthyer ne sheikĕ tĕ vegjĕl dhe nga megalomania po shtypin njerzit me kĕmbĕ, nuk dine se sa para kane, vetëm rrisin taksat dhe grabisin qytetarĕt, veshin zonjat me flori, jetojnë nĕ luks, shtojnë numrin e shtepive, bëhen aksioner në HEC-e,nuk po flas për kukulla barbi dhe shpenzimet marramendëse me to.

Partia Demokratike, opozita dhe gjithë dashamirĕsit e kombit, nĕn drejtimin e liderit z. Lulzim Basha, duhet të shpĕtojnĕ vendin nga kthetrat e mafies të drejtuar prej kryemafiozit edver nuk duhet të presin, asnje sekondë, por të harmonizojmĕ faktorin e brendshëm të sinkronizuar me atĕ ndërkombëtar dhe tĕ triumfojmë mbi te keqen.

Fëmijĕt tanĕ nuk do na e falin nqs ne nuk veprojmë para se të jetë shumë vonĕ !

Askush nuk na ndal për tĕ thënĕ tĕ vĕrtetĕn !

Kryetar Dega E PD Librazhd

Bujar Vreto

20-10-2019

Kategori
Uncategorized

Fatalitet! Me Edvin Mafinë kësaj radhe humbëm jo vetëm trenin por dhe stacionin edhe rrugën!

Miq, kesaj here ne kemi humbur jo vetëm trenin për të katërtin vit me radhë po kesaj here, fatale është sepse ne kemi humbur edhe stacionin dhe rrugën.

Nga Sali Berisha –

NëBruksel me Edvin Mafinë kësaj radhe humbëm jo vetëm trenin por dhe stacionin edhe rrugën!

Miq, data 18 tetor e vitit 2019 do të gdhendet në muret e kohës të këtij vendi me një fjalë të vetme, të cilën po e marr hua nga Viktor Hygo, fjalën që u gjend e shkruajtur në themelet e Katedrales: Fatalitet!

Këte datë Shqipëria, ëndrra europiane e Frashërlinjve të pavdekshëm dhe e rinisë studentore të viteve 90-të dhe e mbarë shqiptarëve morën goditjen më të rëndë politike të 30 viteve të fundit.

Ato morën de facto atë që quhet goditje e mëshirës pasi prej katër vitesh Edvin Kristaq Mafia me narkoshtetin e tij kishte futur në vdekje klinike projektin e integrimit europian të Shqipërisë.

Po pse me 18 tetor të vitit 2018 në samitin e me të mëdhenjve të BE në Bruksel projekti i integrimit europian të Shqipërisë mori për shkak të Edvin Mafisë një goditje fatale?

Pse me vendimin e fundit të liderëve të BE ne humbëm jo vetëm trenin, të cilin e humbasim katër vite me radhë por humbëm edhe stacionin dhe vetë rrugën?

Vetëm duke kuptuar çfarë ndodhi vjet me Shqipërinë në Luksemburg mund t’iu përgjigjemi këtyre pyetjeve dhe të kuptojmë fatalitetin që ndodhi me ne me 18 tetor 2019 në Bruksel!

Në vitin 2018 Komisioni Europian duke konsideruar se janë plotësuar nga qeveria shqiptare 5 kushtet rekomandoi hapjen pa kushte të negociatave me Shqipërinë.

Në pranverë të vitit 2018 Bundestagu hodhi poshtë si të pa vërtetë pretendimin e Komisionit dhe shtoi nga 5 në 7 kushtet që duhet të plotësonte Shqipëria para hapjes reale të negociatave, duke i ndarë njëlloj si këtë vit, dmth disa duhej të plotësoheshin para se të mblidhej Konferenca e Pare dhe te tjerat para se te mblidhej Konferenca e dytë, që shënon dhe hapjen reale të negociatave pra të diskutimit me dy kapitujt e parë.

Në Luksemburg Franca dhe disa vende të tjera mendonin se hapja e negociatave me Shqipërinë që nuk kishte plotësuar kushtet, nuk duhej të diskutohej fare deri sa vendi të plotësonte vërtet ato, pasi edhe vet propozimi i Bundestagut dëshmonte se Shqipëria nuk ka plotësuar kushtet.

Pas debatesh të gjata në Luksemburg u arrit një “Kompromis” i qëndrimit gjerman që negociatat të mos hapeshin me Shqipërinë pa plotësuar 7 kushtet dhe qëndrimit francez dhe i disa vendeve të tjera që vendimi të merrej vetëm pas plotësimit të kushteve, u arrit me vendimin unanim sipas të cilit në rast se qeveria shqiptare do plotësonte 7 kushtet atëherë hapeshin në fundin e vitit 2019.

Kështu qeverisë shqiptare iu dhanë 17 muaj kohë për të plotësuar kushtet.

Mirepo gjatë këtyre 17 muajve Edvin Mafia jo vetëm që nuk plotësoi asnjë nga 7 kushtet por:

a-)dolën regjistrimet e publikuara në Bild që implikonin direkt Edvin Mafinë dhe narkoministrat e tij

b-)u publikuan dhjetra kronika dhe editoriale që cilësonin shtetin e Edvin Mafise si narkoshtetin e vetëm në Europë

c-Edvin Mafia zhvilloi zgjedhjet e para moniste jo demokratike në historinë e pas rënies së Perdes së Hekurt, të cilat u bojkotuan jo vetëm nga opozita por edhe nga Kongresi i Autoriteteve Rajonale dhe Lokale të Europës si dhe u damkosen nga raporti perfundimtar i OSBE/ODHIR.

Megjithë këto Komisioni Europian deklaroi se Shqipëria i ka plotësuar kushtet dhe rekomandoi hapjen e negociatave pa kushte.

Pikërisht kjo gjendje detyroi Bundestagun të hedhë poshtë si te pa vërtetë rekomandimin e Komisionit Europian dhe shtoi nga 7 në 9 kushtet që duhet të plotësonte narkoqeveria e Edvin Mafisë para se vendi të hapë negociatat dhe nuk caktoi asnjë datë pra shtyu hapjen e negociatave.

Por shumica e vendeve në Bruksel nuk pranuan këtë propozim. Po pse? Ato nuk ishin dakord sepse një propozim si ky por me 7 kushte i kishin pranuar 16 muaj më parë por Edvin Mafia nuk plotësoi asnjë kusht dhe rrënoi standarde të tjera. Prandaj dhe presidenti Macron deklaroi se nuk pranon të gënjejë vetveten pasi siç thotë fjala e urtë ”më gënjeve një herë është keq për ty por po më gënjeve për së dyti është keq për mua sepse kam gënjyer veten time”.

Prandaj dhe shumica e vendeve të BE bazuar këtu edhe ne P/Jo e Gjermanisë refuzuan, hodhën poshtë duke mos caktuar asnjë afat kohor të Jo- së tyre hapjen e negociatave me Shqipërinë.

Miq, kesaj here ne kemi humbur jo vetëm trenin për të katërtin vit me radhë po kesaj here, fatale është sepse ne kemi humbur edhe stacionin dhe rrugën.

Presidenti Macron në një deklaratë të cilën mediat me dashje apo pa dashje e kanë censuruar, në të cilën ai tekstualisht thotë: “Unë thashë, unë besoj se ka një mospajtim lidhur me procesin e zgjerimit në vetvete. Ende unë besoj se ne mund të hapim një farë diskutimi (me to, – shënim i imi) por pa u zgjeruar. Askush nuk duhet të mundet të bashkohet (me BE, – shënim i imi) para se sa të reformojë veten e tij dhe ne para kesaj duhet të reformojmë procesin qe ai të mund të jetë i diferencuar dhe i rikthyeshem. Mendoj se këto fjalë dëshmojnë qartë se do të ketë negociata por jo për zgjerim, pra për anëtarësim, madje para kësaj duhet që BE të reformojë vet procesin, ta bëjë atë edhe të rikthyeshem kur bëhen hapa mbrapa.”

Presidenti Macron kërkon vettingun e realizimit nga vendet kandidate të objektivave të anëtarësimit dhe ai kërkon pikërisht ndryshimin e procesit të vetingut, pasi vetingu i deritanishëm i Komisionit Europian siç është dëshmuar në rastin e Shqipërisë është jo real. Lidhur me këtë qëndrim agjencia Reuters njofton gjithashtu se vetë Presidenti thekson se: “nuk mund të ketë progres drejt anëtarësimit deri sa BE të ndryshoje në mënyren se si dhe kur kandidatët (si puna e Shqipërisë, – shënim i imi) vetohen për plotësimin e objektivave të pranimit, të cilat varjojnë nga politikat ekonomike tek të drejtat e njeriut dhe shteti ligjor.

Si përfundim, vendimi i Brukselit ishte fatal për projektin evropian të shqiptarëve, të cilin e bllokoi për 46 vite Enver Hoxha, Hitleri shqiptar i Pasluftës dhe duke filluar me këshilltarët e Fierit dhe mos votimin e tre ligjeve, dhe deri sot e bllokoi për 8 vite me radhë nga monstra e dytë e zezë kombëtare Edvin Mafia!

.

Kategori
Uncategorized

Gjon Paramthioti, Presidenti i parë i Interit, Çami i cili themeloi atë klub.

Nga Moisi Dalipi/

Të nderuar miq. Në rubriken “Nje foto eshte nje histori” ju sjell sot foto mes kater burrave eshte Gjon Paramthioti nga krahina e Camerisë (12 Mars 1857 -11 Mars 1936 ). Ka lindur ne Vencia -Itali nga nje familje Came e shperngulur ne Itali ne 1848. dhe ka vdekur ne New York. Familje tregtare-bankiere me origjine nga Paramthia-Cameri. Ai eshte presidenti i pare i ekipit italian Inter ne 1908 dhe pas tij vijne 20 presidentet e tjere ne 110 vjet te ketij klubi.

Ne muzeun e Interit eshte fotua e tij. Plot tre vjet me pare kam hedhur per ju miq dy foto qe me kane ardhur nga arkivat e Detrotit te Sh.B.A -se prej mikut tim Florent Hoxha ku fokusoheshin ekipet e para te futbollit te Filatit ne kranihen e Camerise ne vitet 1928 dhe 1931.

Fakte intersante keto te cilat me motivojne fort per te vazhduar qe te punoj per historine e lindjes te sportit ne krahinen e Camerise. Shume shpejt do jem drejt Italise tek klubi Inter per te mesuar me shume per Gjon Paramthiotin.

Kategori
Uncategorized

DOKUMENTI/ Vojo Kushi një jugosllav, ja emri i tij i vërtetë

Një dokument, i publikuar nga arkivisti Kastriot Dervishi, nxjerr në paj detaje të forta lidhur me Vojo Kushin, kreu i njësiteve guerrile të Tiranës gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Nëse historografia komuniste na tregon se Heroi i Popullit është nga Shkodra, dokumenti i mëposhtëm tregon se ai është një shtetas jugosllav me emrin Stavre Dolloreviç.

Prefektura Mbretërore e Tiranës i përcillte më 16.10.1942 Zyrës Politike të Ministrisë së Punëve të Brendshme, raportin për ngjarjen e datës 7.10.1942 në Tiranë. Sipas dokumentit janë vrarë Sadik Stavileci, Gjergj Martini (i njohur si Xhoxhi Martini) dhe Stavre Dolloreviçi (i njohur si Vojo Kushi), si dhe është arrestuar Muharrem Qamili. Bashkëlidhur me këtë informacion, jepet edhe e dhëna e disa arrestimeve të tjera. Dy janë faktet që bien në sy: e para veprat penale të Gjergji Martini si djegie dhe rrëmbim personi (madje për rrëmbimin e vajzës së Selman Kukaleshit janë akuzuar sipas historiografisë komuniste Fiqret Sanxhaktari dhe Agron Çorati), si dhe emri i Stavre Dolloreviçit, i njohur më pas si Vojo Kushi. Dokumenti në fjalë, është botuar i censuruar në librin kushtuar heronjve të luftës të vitit 1986, botim i Drejtorisë së Përgjithshme të Arkivave të Shtetit.

Dokumenti

Kuestura Mbretërore e Tiranës

Tiranë, 7.10.1942

Lënda: Organizim terrorist-komunist

Drejtuar: Prefekturës Mbretërore të Tiranës

Sonte natën, kjo zyrë, duke pas marrë hetime se në lagjen “Ismail efendi” të këtij qyteti fshihen elementë komunistë, disa ndër të cilët eksponentë të organizatës terroriste, ka filluar një aksion me pjesëmarrjen e reparteve të Milicisë Fashiste Shqiptare.

U morën masat për rrethimin e përgjithshëm të lagjes së sipëthënë, e porsa filloi mëngjesi u fillua veprimi për një spatrim të përgjithshëm. Mbasi u diktua vendi se ku ishin fshehur disa ndër elementët komunistë të sipërtreguar, me përdorimin e autoblindave u përballuan. Me qenë se ata treguan qëndresë me hedhje bombash dore, edhe armë zjarri, forcat publike ka pordorur armët, duke varë dy ndër komunistët dhe duke rreshtuar njërin ndër ta.

Në vijimin e veprimeve u diktua dhe një vend tjetër ku ishin fshehur elementë të tjerë komunistë. Mbasi qenë ftuar të dorëtoheshin, ata përgjigjeshin duke shtirë me armë zjarri dhe hedhu bomba dore, duke plagosur rëndë në të hollë mareshalli i Milicisë Fashiste Shqiptare, Adem Dalip Murati.

Duke mos dashur që të mos mbeteshin viktima të tjera të forcës publike, u shtinë në veprim qerret e armatosura. Me gjithë këtë forca publike qe shtrënguar të përdorte armët, mbasi komunistët hodhën bomba dore dhe përdorën revolverë automatikë. Një komunist mbeti i vrarë dhe një tjetër u arrestua.

Prej komunistëve të vrarë janë identifikuar dy ndër ta, d.m.th.?

1-Sadik Stavileci, i biri i Salihit dhe i Shehzades, lindur në Gjakovë në vitin 1915, banues në Tiranë, teknik.

2-Gjergj Martini, i të ndjerit Martin dhe i Vasilijes, lindur në Tiranë më 1917, këtu banues në rrugën “Beri”, nr.8, mekanik. Ky ka marrë pjesë edhe në tentativën e vënies në zjarrit të liceut të gjimnazit “Fracesco Gripsi” dhe në grabitjen e vajzës së nënkomisarit të Policisë Selman Kukaleshit, ashtu edhe në konfliktin që ka ngjarë në rrugën e Shëngjergjit në mbrëmjen e datës 24 shtator 1942.

Mendohet i treti që është vrarë të jetë një farë Stavre Dolloreviçi, jugosllav, i cili nuk është identifikuar mirë, kundrejt të cilit është denoncuar së bashku edhe me Gjergj Martinin.

Të arrestuarit që janë kapur gjatë dy konflikteve janë:

-Njëfarë Haxhi Farka, i biri i Shabanit dhe i Haxhijes, lindur në Tiranë më 1923, këtu banues në rrugën “Topulli”, nr.42, zdrukthëtar, edhe një tjetër…

-Muharrem Qamili, biri i Qamilit dhe Velides, lindur në vitin 1918 në Vranisht të Vlorës, ish teknik i shkollës së agrikulturës në Lushnjë. Ky ishte kërkuar nga kjo zyrë pse kishte marrë pjesë në një organizatë terroriste komuniste e, si i këtillë denoncuar edhe autoritetit gjyqësor ushtarak…datë 10 gusht 1942. Së fundi herë ky bënte pjesë në komitën e armatosur komuniste që kryesohet nga Ismail Petrela.

Në kontrollin e sipër janë kapur edhe:

-komunisti i kërkuar Nasi Mariani, i biri i Ilias dhe Lunjallës, lindur në vitin 1917 në fshatin Nariaj të Korçës, ish nëpunës i Konviktit Mashkullor të Tiranës, të cilit i janë gjetur edhe sekuestruar shumë deviza ushtarake;

-studenti Pal Doçi, i biri i Pjetrit dhe i Marës nga katundi Shebë i Mirditës më 1923. Ka qenë rreshtuar edhe më parë si i dyshimtë në aktivitet komunist në prillin e kaluar, pastaj i lënë i lirë për urdhër të ministrit të Punëve të Brendshme.

-Lefter Kosova, biri i Shimit dhe i Fotinit, lindur në Korçë më 1907, banues në Tiranë…

-Anton Avnia, i biri i Avniut dhe i Nevenes, lindur në Durrës më 1926, banues në Tiranë. tregtar…

-Thimi Samarxhiu, i biri i Janit dhe i Sofijes, lindur në Berat në vitin 1917, banues në Tiranë, zdrukthtar…

-Sotir Gostivishti, i biri i Iljazit dhe i Zoicës. Lindur në fshatin Gostivisht të Kolonjës më 1908, tipograf…

-Gjergj Legisi, i biri i Frrokut dhe Diles, lindur në katundin Shehe të Mirditës, zdrukthëtar…

Për këta të arrestuar vijojnë hetimet.

Veprimet i spastrimit, me qenë se nuk qe e mundur të kryhej sonte, për arse se u err nata, do vijohet nesër duke filluar nga mëngjesi. Ndërkaq, lagja “Ismail Efendi” mbahet gjithnjë e rrethuar.

Kuestori Pandeli Papalilo

(dokumenti është korrektuar nga pikëpamja gjuhësore)

Kategori
Uncategorized

Rama never filed a lawsuit against Bild and its journalist Tiede over the wiretaps publication.

Albanian Premier Edi Rama promised last June a lawsuit against German tabloid Bild and its journalist Peter Tiede over the publication of leaked prosecution wiretaps which showed senior Socialist Party officials engaged in rigging local elections in the Dibra County in 2016 and later the general elections in 2017.

Four months have passed and no lawsuit has been filed in any German court.Mr. Tiede told exit.al there was no suit, only a letter sent to the German newspaper. He was referring to a letter sent by Rama’s representatives which was ignored by Bild.Normally, after such letters are ignored, they are followed by a suit in a court of law.

However, it never happened. Despite Rama’s public bragging, he never filed against Bild or Peter Tiede.

Kategori
Uncategorized

Martin Henze: Rama to resign, political compromise not to lose 2020. Rama të dorëhiqet, kompromis politik për të mos humbur 2020

Martin Henze ekskluzivisht për SHTV:

Intervista e plotë e Basir Çollakut me këshilltarin ekonomik të Angela Merkel, Martin Henze.

Kryeministri shqiptar akuzon Evropën se nuk është gati për të pranuar Shqipërinë. Si e vlerësoni këtë qëndrim?

Vendimi i BE-së bazohet në faktin se zotërinjtë, Rama, Balla, Lleshaj, Velaj dhe të tjerët nga partia socialiste në pushtet nuk i kanë përmbushur kriteret e BE për hapjen e negociatave midis BE dhe qeverisë shqiptare. Zotërinjve iu dha një tjetër afat në maj 2018, maj dhe qershor 2019 dhe asgjë nuk ndodhi. Përkundrazi, të drejtat demokratike, të drejtat e opozitës dhe liria e shtypit janë shkelur me të dyja këmbët.

Në çdo rast nuk mund të ketë lëmoshë nga Bashkimi Evropian. Nga ana tjetër, qeveria Rama ka organizuar gjithçka në atë mënyrë që BE-së i është dashur të refuzojë. Në lidhje me këtë, do të kujtoja vetëm publikimin nga “Zëri i Amerikës” dhe e përditshmja gjermane “Bild”, të përgjimeve që faktonin paligjshmërinë e veprimeve të qeverisë mafioze Rama në zgjedhje, dhe kufizimin e lirisë së shtypit me një ligj të ri për median.

Rama dhe qeveria e tij janë vendosur kundër vullnetit të popullit shqiptar. Kjo është drama e vërtetë e Shqipërisë. Ka një përshtypje gjithnjë në rritje se qeveria Rama po humbet të gjitha lidhjet me realitetin.

Më lejoni të shtoj:

Rezultatet e gjashtë viteve tregojnë se Qeveria Rama ka krijuar një kaos absolut në Shqipëri.

Rama e ka sjellë popullin shqiptar në prag të një falimentimi ekonomik të shtetit, qeveria Rama ka vite që aktivisht po luan me të ardhmen e kombit shqiptar, të rinjtë shqiptarë po largohen nga vendi në një masë të pashembullt, sepse ata nuk shohin të ardhme ekonomike dhe politike.

Për më tepër, zgjerimi i madh dhe kthimi i Shqipërisë në një qendër të trafikut të drogave të forta që nga zgjedhja e Ramës në 2013, ka krijuar një problem në rritje të sigurisë në Evropë. Rritja ekonomike që rezulton në Shqipëri, të cilën ne e klasifikojmë si rritje narkoekonomike, ka shpërbërë të gjithë strukturën e shtetit.

Sipas përkufizimit të Fondit Monetar Ndërkombëtar, një narkoshtet është një vend “në të cilin të gjitha institucionet legjitime përshkohen nga fuqia dhe pasurimi përmes trafikut të paligjshëm të drogës”. Shembuj klasikë janë Venezuela, Guinea-Bissau dhe Afganistani. Por Shqipëria gjithashtu është e zhytur në paratë e pista të drogës dhe trafikut të heroinës. Në Shqipëri, trafikimi i drogës nuk është luftuar që nga viti 2013, nga një këndvështrim real, ai ka regjistruar vetëm rritje të vazhdueshme.

Kjo mund të ketë ndodhur vetëm përmes mbrojtjes politike nga ana e shtetit, d.m.th nga qeveria Rama, që është shteti.

Departamenti i Luftës Kundër Drogës i SHBA-së e identifikoi qartazi këtë problem në raportin e publikuar në në pranverën e vitit 2019. Përgjegjësia politike për këtë është e qeverisë Rama. Në këtë kontekst, mafia u ftua 2 vjet më parë nga qeveria Rama për të çmontuar sundimin e ligjit. Pra, qeveria Rama ka krijuar de fakto kushte ideale për mafian, ligji nuk zbatohet dhe administrata qeveritare është shumë e korruptuar.

Javët e fundit Rama ka drejtuar fyerje, kërcënime dhe akuza ndaj vendeve të BE-së.

BE ka investuar qindra miliona euro në Shqipëri për popullin shqiptar. Dhe ajo që ndodhi në ditët e fundit, është se u fyen BE dhe veçanërisht Franca krenare dhe e rëndësishme, Holanda, Danimarka demokratike, e ndërkohë u bë përpjekje të ndahej kombi gjerman dhe kombi francez.

Unë po ju them se kjo nuk do të ketë sukses dhe zoti Rama, ne po i shohim veprimet tuaja shumë nga afër.

Kur shikoj ato që z. Rama, ka thënë ditët dhe muajt e fundit për marrëdhëniet e tij me opozitën e zgjedhur, mungesën e një qëndrimi pozitiv ndaj demokracisë dhe sundimit të ligjit, qëndrimin e tij antidemokratik ndaj shtypit të lirë, reagimet e tij ndaj akuzave për mafian e kudondodhur, më duket se ai ka humbur të gjitha lidhjet me realitetin, megjithëse, në retrospektivë, ndokush mund të pyesë nëse vërtet z. Rama ka pasur ndonjë lidhje me realitetin në gjashtë vitet e fundit. Përsëri dhe përsëri, në hapësirën publike, shtrohet pyetja nëse vetë z. Rama është përdorues i drogës.

Kohët e fundit për personin Rama është shfaqur në internet një fletë e të dhënave të tij mjekësore nga psikiatria, origjinalitetin e së cilës nuk mund ta gjykoj, por duket se ka diçka që përputhet.

Populli shqiptar bëri një marrëveshje shumë të keqe me këtë qeveri me të vërtetë të tmerrshme të drejtuar nga Rama.

BE tani i ka treguar Ramës, Shqipërisë, një karton të verdhë të fortë. Ishte shansi i fundit i kombit shqiptar për të të marrë frymë para majit të vitit 2020.

Pse Gjermania dhe Franca nuk mundën të arrijnë një marrëveshje midis tyre për procesin e zgjerimit?

Nuk ka mosmarrëveshje në Evropë, veçanërisht midis Francës dhe Gjermanisë. Ne kemi qenë miq me Francën për mbi 70 vjet, nuk kemi asnjë mospajtim.

Z. Rama dhe propagandistët e tjerë komunikojnë histori të tilla për të mbuluar dështimin e tyre, dhimbjen që i kanë sjellë tani kombit shqiptar. Nuk është mirë të dëgjojmë nga mjeshtri një imponim ndaj evropianëve.

Në Bundestagun gjerman më 26 shtator 2019, u miratua një rezolutë e përgatitur nga CDU / CSU dhe SPD për aplikimin e Republikës së Shqipërisë për t’u anëtarësuar në Bashkimin Evropian, për aplikimin e Republikës së Maqedonisë Veriore për t’u anëtarësuar në Bashkimin Evropian dhe me rekomandimin e Komisionit Evropian dhe Përfaqësuesit të Lartë të 29 maj 2019 për të hapur negociatat e pranimit.

Maqedonia u vlerësua për vullnetin e saj të mirë dhe hapja e bisedimeve u mirëprit. Shqipëria iu nënshtrua kushteve shtesë, të rrepta dhe 10 pikave të tjera.

Liberalët në Bundestag, si Macron tani, kanë mbështetur opsionin e shtyrjes së fillimit të bisedimeve të pranimit deri sa të jenë përmbushur kriteret e Kopenhagës.

Edhe vendimi i Qeverisë Federale, i cili u miratua edhe atëherë nga Bundestagu gjerman, ishte natyrisht edhe një kompromis brenda qeverisë.

CDU / CSU dhe SPD, por edhe brenda CDU / CSU kishte pikëpamje shumë të ndryshme për këtë temë.

Ishte e habitshme që partia motër e Partisë Socialiste të Ramës, SPD, nuk e mbështeti këtë kompromis. Ky ndryshim qëndrimi kundër Ramës, ende nuk është bërë i njohur në Shqipëri.

Ky diskutim, i cili u zhvillua brenda qeverisë dhe gjithashtu në Bundestagun gjerman, tani është reflektuar si në pasqyrë në diskutimin në Këshillin e Evropës. Kjo është shumë e kuptueshme duke pasur parasysh kompleksitetin e çështjes.

Kjo është demokracia dhe duhet të respektohet.

A e krijojnë zgjedhjet e lira në Shqipëri mundësinë e rivendosjes së besimit me BE?

Henze:

Një kompromis u arrit në Bruksel, vendimi përfundimtar për këtë çështje është shtyrë për në maj të vitit 2020. Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë tani u mbeten edhe 7 muaj të tjerë për të kryer detyrat.

Kreu i qeverisë së Maqedonisë e dalloi këtë sinjal të verdhë të fortë nga Brukseli, por gjithashtu dalloi edhe mundësinë për kombin e tij, ndaj dha dorëheqjen nga detyra. Një gjest demokratik i mirëfilltë shumë i respektueshëm.

Ecim më tej. Maqedonia e Veriut dëshmoi se është në rrugën e drejtë drejt BE-së.

Qeveria Rama ka dështuar në 6 vitet e fundit. Pse duhet të jetë në gjendje të arrijë në 7 muajt e ardhshëm atë që nuk e ka arritur në 6 vjet?

Problemet të tjera dalin përpara:

Qeveria Rama dyshohet se ka manipuluar masivisht zgjedhjet parlamentare të vitit 2017. Kjo supozohet të jetë realizuar në bashkëpunim me mafian, kështu që ekziston dyshimi se qeveria Rama dhe partia e tij kanë krijuar një organizatë kriminale me mafien.

Ky dyshim ekziston që prej vitit 2016, ekzistojnë dokumente të mjaftueshme. Problemi i vetëm është që nëse vepronin, hetuesit e shtetit do të duhej të fluturonin drejt vendeve të tjera të Evropës dhe të kërkonin azil në Gjermani dhe Zvicër.

Në këtë drejtim, është e vështirë që një qeveri në Evropë e cila është e ekspozuar ndaj një dyshimi të tillë të mund të qëndrojë në detyrë, qoftë edhe për 24 orë.

Kjo çështje dhe braktisja e shtetit të së drejtës dhe sistemit demokratik në Shqipëri çojnë në thelb tek një problem tjetër, qeveria Rama nuk ka asnjë legjitimitet të qëndrojë në këto kushte dhe i mungon besimi i popullit.

Nuk mund të ketë votëbesim ndaj kësaj qeverie në të ashtuquajturin parlament, ku nuk ka asnjë opozitë të zgjedhur të ligjshme, dhe për më tepër nuk ka numrin minimal të përfaqësuesve të zgjedhur që përcaktohet nga kushtetuta.

Prandaj, hapi i parë që të mund të kapet ndonjë mundësi për fillimin e bisedimeve të pranimit në maj të vitit 2020, do të ishte ndjekja e shembullit të Maqedonisë së Veriut, Kryeministri Rama do të duhej të jepte dorëheqjen, e shumta javën e ardhshme.

Nëse kombi shqiptar dëshiron një të ardhme evropiane dhe dëshiron të përmbushë kërkesat e BE-së deri në maj të vitit 2020, atëherë të gjithë burrat dhe gratë e mençura në Shqipëri duhet të bashkohen tani dhe të marrin vendime të përbashkëta në interes të kombit shqiptar, pavarësisht nga përkatësia partiake e tyre.

Kompromisi është një mjet i domosdoshëm politik për këtë dhe një gjë e shkëlqyer në vetvete, veçanërisht kur bëhet fjalë për të ardhmen dhe paqen e një kombi të tërë.

Sidoqoftë, ekzistojnë edhe kufij moralë për të bërë kompromis. Nëse ato shkelen, kompromisi në vetvete është i komprometuar; është dembel, “ngec” dhe helmon paqen që mund të ketë vendosur.

Por, cilët janë këta kufij në Shqipëri? Cili do të ishte një kompromis i drejtë?

Nëse politika shqiptare është e aftë të bëjë kompromis, duhet të qëndrojë në rrugën e anëtarësimit të ardhshëm në BE, nëse jo, e ardhmja duket shumë e zezë për zhvillimin e Shqipërisë, për ekonominë dhe kombin.

Më lejoni ta përshkruaj idenë e një kompromisi në këtë mënyrë, të mbërthyer midis dy imazheve të politikës në Shqipëri, përkatësisht politikës si “ekonomi” dhe politikës si “besim”.

Përafërsisht, sipas “kuptimit ekonomik të politikës, pothuajse gjithçka mund të bëhet objekt i një kompromisi.

Kompromiset, marrëveshje që në zhargonin e Presidentit Trump, nuk janë gjithmonë të dëshirueshme ose të zgjuara, por ato janë gjithmonë të mundshme.

Sipas “kuptimit si besim të politikës”, megjithatë, ka gjëra që nuk mund të komprometohen. Politika është mbërthyer aktualisht midis këtyre dy imazheve në Shqipëri.

Kursi i mesëm do të ishte i duhuri, midis dy imazheve, një bashkëpunim i bazuar në premtime të ndërsjella, kompromisi do të zvogëlonte tensionin, kriza kombëtare do të eliminohej dhe një anëtarësim i ardhshëm në BE do të bëhej i mundur.

Kjo kërkon aftësinë e partisë në pushtet dhe opozitës së zgjedhur për kompromis në bazë të një koncepti për të cilin është rënë dakord.

Thelbi i formatit të një kompromisi kërkon që të ketë një formë kryesore të përcaktuar, dhe pala tjetër të njihet si një partner legjitim negociator.

Qeveria Rama duhet të njohë opozitën e zgjedhur demokratike, të zgjedhur nga gjysma e elektoratit, si një partner legjitim negociator dhe ta pranojë interesat legjitime të saj.

Nga ana e saj, opozita duhet të njohë partinë në pushtet si një partner të ligjshëm negociator.

Sidoqoftë, kjo kërkon empati për të kuptuar interesat e kundërshtarit politik nga këndvështrimi i tij.

Empatia është e nevojshme, por jo simpatia. Kjo do të jetë një pikë vendimtare në Shqipëri në ditët në vijim. Negociatat duhet të çojnë në bashkëpunim dhe më tej në zgjidhjen e krizës shtetërore dhe në një perspektivë drejt BE-së.

Gjatë negociatave në Shqipëri duhet të dallohen dy aspekte në javën e ardhshme: kompromiset në lidhje me kushtet kornizë për negociata dhe kompromiset brenda negociatave, pasi kushtet e kornizës të sqarohen në mënyrë miqësore.

Thelbi i një kompromisi është zgjidhja e mosmarrëveshjeve. Pjesë e krizës shtetërore është mungesa e sundimit të ligjit, sistemi demokratik jofunksional, manipulimi i pandriçuar i zgjedhjeve në vitin 2017, procese të caktuara kriminale, “zgjedhjet” në vitin 2019, që u shfuqizuan kushtetuesisht, por megjithatë u realizuan, dhe një numër çështjesh të tjera.

Kompromis do të thotë që të ketë një plan veprimi me afate të caktuara të dakorduar mes qeverisë dhe opozitës së zgjedhur për zhvillimin sa më shpejt të zgjedhjeve të reja.

Zgjidhja sigurisht që do të ishte një paketë e përbërë nga një marrëveshje për një qeveri kalimtare, e cila më pas kalon një ligj elektoral demokratik, zbaton një zgjidhje të përkohshme për gjykatën kushtetuese që mungon dhe më pas, në mënyrë konsensuale, zhvillon zgjedhje demokratike lokale dhe parlamentare nën vëzhgimin ndërkombëtar.

A është opozita shqiptare dhe Basha të përgatitur për të luftuar krimin, korrupsionin dhe rivendosjen e shtetit të së drejtës?

Më lejoni ta them kështu: Shqipëria e Lirë, përkatësisht opozita e zgjedhur, ka potencialin, vullnetin, konceptet dhe mbështetjen evropiane, për të sjellë ndryshime të plota politike, ekonomike, ligjore dhe sociale në Shqipëri dhe kështu të organizojë një të ardhme për kombin shqiptar dhe pranimin në BE.

Kam besim se ky do të jetë një sukses. Shqipëria ka gra dhe burra fantastikë të rinj dhe me përvojë në Shqipëri dhe në mbarë botën, kështu që ata nuk kanë nevojë për OJQ për ta bërë këtë. Shqipëria ka potencialin të bëhet Zvicra e Ballkanit. Vetëm një gjë nuk e ka më, nuk ka më kohë për eksperimente, duhet të bëhet tani në tetor 2019, në interes politik të kombit shqiptar.

Martin Henze exclusively for SHTV:

Basir Collaku’s full interview with Angela Merkel’s economic adviser, Martin Henze.

Albanian prime minister accuses Europe of not ready to accept Albania. How do you evaluate this attitude?

The EU decision is based on the fact that the gentlemen, Rama, Balla, Lleshaj, Velaj and others from the ruling Socialist Party have not met the EU criteria for opening negotiations between the EU and the Albanian government. The Gentlemen were given another deadline in May 2018, May and June 2019 and nothing happened. On the contrary, democratic rights, opposition rights, and freedom of the press are violated on both feet.

In any case, there can be no alms from the European Union. On the other hand, the Rama government has organized everything in such a way that the EU has had to refuse. In this regard, I would only recall the publication by Voice of America and the German daily Bild, of wiretaps that documented the lawlessness of the Rama mafia government’s actions in the elections, and the restriction of press freedom by a new law on media.

Rama and his government have decided against the will of the Albanian people. This is the real drama of Albania. There is a growing impression that the Rama government is losing all links to reality.

Let me add:

The results of the six years show that the Rama Government has created absolute chaos in Albania.

Rama has brought the Albanian people to the brink of economic bankruptcy of the state, the Rama government has been actively playing with the future of the Albanian nation for years, the young Albanians are leaving the country in unprecedented measure because they see no economic future and political.

Moreover, Albania’s large expansion and the conversion of a strong drug trafficking center since Rama’s election in 2013 has created a growing security problem in Europe. The resulting economic growth in Albania, which we classify as narcoeconomic growth, has dismantled the entire state structure.

According to the International Monetary Fund’s definition, a drugstore is a country “in which all legitimate institutions are overpowered and enriched through illicit drug trafficking.” Classic examples are Venezuela, Guinea-Bissau and Afghanistan. But Albania is also mired in the dirty money of drug and heroin trafficking. In Albania, drug trafficking has not been fought since 2013, from a realistic perspective, it has recorded only steady growth.

This could have happened only through political protection by the state, ie by the Rama government, which is the state.

The US Department of War on Drugs clearly identified this problem in a report published in the spring of 2019. The political responsibility for this lies with the Rama government. In this context, the mafia was invited 2 years ago by the Rama government to dismantle the rule of law. So the Rama government has created de facto ideal conditions for the mafia, the law is not implemented and the government administration is very corrupt.

In recent weeks, Rama has directed insults, threats and accusations against EU countries.

The EU has invested hundreds of millions of euros in Albania for the Albanian people. And what happened in the last few days is that the EU, and especially the proud and important France, the Netherlands, democratic Denmark, was insulted, and in the meantime an attempt was made to separate the German and French nations.

I tell you that this will not work and Mr. Rama, we are watching your actions very closely.

When I look at what Mr. Rama has said in recent days and months about his dealings with the elected opposition, the lack of a positive attitude towards democracy and the rule of law, his anti-democratic attitude towards the free press, his reactions to allegations of ubiquitous mafia, more he seems to have lost all connection with reality, though, in retrospect, one might wonder whether Mr. Rama has had something to do with reality in the last six years. Again and again, in the public space, the question arises whether Mr. Rama is a drug user.

Rama has recently appeared on the internet with a sheet of his medical records from psychiatry, whose authenticity I cannot judge, but there seems to be something to match.

The Albanian people made a very bad deal with this really terrible government led by Rama.

The EU has now shown Rama, Albania, a solid yellow card. It was the last chance for the Albanian nation to breathe before May 2020.

Why couldn’t Germany and France reach an agreement between them on the enlargement process?

There is no dispute in Europe, especially between France and Germany. We have been friends with France for over 70 years, we have no disagreement.

Mr. Rama and other propagandists communicate such stories to cover their failure, the pain they have now brought to the Albanian nation. It is not good to hear from the master an imposition on the Europeans.

In the German Bundestag on September 26, 2019, a resolution prepared by the CDU / CSU and SPD on the application of the Republic of Albania to join the European Union, on the application of the Republic of Northern Macedonia to join the European Union was adopted. and on the recommendation of the European Commission and the High Representative of 29 May 2019 to open accession negotiations.

Macedonia was praised for its goodwill and the opening of talks was welcomed. Albania was subject to additional, stringent conditions and a further 10 points.

Liberals in the Bundestag, like Macron now, have backed the option of delaying the start of accession talks until the Copenhagen criteria have been met.

Even the decision of the Federal Government, which was then adopted by the German Bundestag, was of course also a compromise within the government.

The CDU / CSU and SPD, but also within the CDU / CSU, had very different views on the subject.

It was surprising that the SPD’s sister party, the SPD, did not support this compromise. This change of attitude against Rama has not yet been made known in Albania.

This discussion, which took place within the government and also in the German Bundestag, is now reflected as a mirror in the discussion at the Council of Europe. This is very understandable given the complexity of the issue.

This is democracy and must be respected.

Do free elections in Albania create the possibility of restoring confidence with the EU?

Henze:

A compromise was reached in Brussels, the final decision on the matter being postponed to May 2020. Northern Macedonia and Albania now have another 7 months left to perform their duties.

The head of the Macedonian government recognized this strong yellow signal from Brussels but also recognized the opportunity for his nation, so he resigned. A very respectful democratic gesture.

We move on. Northern Macedonia proved that it is on the right path towards the EU.

The Rama government has failed in the last 6 years. Why should he be able to achieve in the next 7 months what he has not achieved in 6 years?

Other problems come up:

The Rama government is alleged to have massively manipulated the 2017 parliamentary elections. This is supposed to have been carried out in co-operation with the mafia, so it is suspected that the Rama government and its party have established a criminal organization with the mafia.

This suspicion exists that since 2016, there are sufficient documents. The only problem is that if they did, state investigators would have to fly to other European countries and seek asylum in Germany and Switzerland.

In this regard, it is unlikely that a government in Europe exposed to such suspicion could stay in office, even for 24 hours.

This issue and the abandonment of the rule of law and democratic system in Albania lead essentially to another problem, the Rama government has no legitimacy to stand in these conditions and lacks the confidence of the people.

There can be no vote of confidence in this government in the so-called parliament, where there is no legitimate elected opposition, and furthermore there is no minimum number of elected representatives required by the constitution.

Therefore, the first step to seize any opportunity for the start of accession talks in May 2020 would be to follow the example of Northern Macedonia, Prime Minister Rama would have to resign, most likely next week.

If the Albanian nation wants a European future and wants to meet the EU requirements by May 2020, then all wise men and women in Albania must unite now and make joint decisions in the interest of the Albanian nation, regardless of their party affiliation.

Compromise is an indispensable political tool for this and a great thing in itself, especially when it comes to the future and peace of an entire nation.

However, there are also moral limits to compromise. If they are violated, the compromise itself is compromised; it is lazy, stagnant and poisons the peace it may have set.

But what are these borders in Albania? What would be a fair compromise?

If Albanian politics is capable of compromise, it must stand in the way of future EU membership, if not, the future looks very bleak for Albania’s development, economy and nation.

Let me describe the idea of a compromise in this way, stuck between the two images of politics in Albania, namely politics as “economy” and politics as “faith”.

Roughly, according to “the economic meaning of politics, almost anything can become the object of a compromise.

Compromises, agreements that in President Trump’s jargon, are not always desirable or smart, but they are always possible.

According to “understanding as a belief in politics”, however, there are things that cannot be compromised. Politics is currently stuck between these two images in Albania.

The middle course would be the right, between the two images, a co-operation based on mutual promises, compromise would reduce tension, the national crisis would be eliminated and a future EU membership would be possible.

This requires the ability of the ruling party and opposition to compromise on the basis of a concept agreed upon.

The essence of a compromise format requires it to have a key form defined, and the other party to be recognized as a legitimate negotiating partner.

The Rama government must recognize the democratically elected opposition, elected by half of the electorate, as a legitimate negotiating partner and accept its legitimate interests.

For its part, the opposition must recognize the ruling party as a legitimate negotiating partner.

However, this requires empathy to understand the political opponent’s interests from his point of view.

Empathy is needed, but not sympathy. This will be a crucial point in Albania in the coming days. Negotiations should lead to co-operation and further to the resolution of the state crisis and a perspective towards the EU.

During the negotiations in Albania, two aspects should be distinguished in the coming week: compromises regarding framework conditions for negotiations and compromises within negotiations, after the framework conditions are amicably clarified.

The essence of a compromise is the resolution of disputes. Part of the state crisis is the lack of rule of law, a dysfunctional democratic system, the illuminated manipulation of elections in 2017, certain criminal processes, the “elections” in 2019 that were constitutionally abolished but nevertheless implemented, and a number of issues others.

Compromise means having a timetable of action agreed between the government and the opposition to hold new elections as soon as possible.

The solution would certainly be a package consisting of an agreement on a transitional government, which then passes a democratic electoral law, implements an interim solution for the missing constitutional court and then, consensually, holds local democratic elections. and parliamentary under international scrutiny.

Is the Albanian opposition and Basha prepared to fight crime, corruption and restore the rule of law?

Let me put it this way: Free Albania, ie the elected opposition, has the European potential, will, concepts and support to bring about full political, economic, legal and social change in Albania and thus to organize a future for the Albanian nation. and EU accession.

I am confident that this will be a success. Albania has fantastic young and experienced women and men in Albania and around the world, so they do not need NGOs to do so. Albania has the potential to become the Switzerland of the Balkans. Only one thing is no more, no more time for experiments, it should be done now in October 2019, in the political interest of the Albanian nation.

Kategori
Uncategorized

Më vjen keq për vendin tim. Europe spoke clearly. The problem is in your country.

Ambasador Vili Minarolli/

Sinqerisht!

Na u refuzua per te disaten here hyrja ne Europe.

Na u fashit endrra qe kishim kur u ngritem per pluralizem politik.

Hyrja ne Europe do i jepte popullit me shume sovranitet dhe fuqi ndaj padrejtesive te lidershit politik. Kjo do te bente qe qeveria ose kreu i saj te mos e trajtonte kete vend si pronen e tij dh kete popull si skllav.

Qeveria aktuale ka gjashte apo shtate vjet qe e pengon.Ashtu sic e pengoi me te vetmin kusht qe kishin para shume vtesh vitesh per votimin ne Kuvend te tre ligjeve.

Ate kohe nuk kishim as azil kerkues si Sirianet, nuk kishin as vjedhje votsash, as droge qe mbushim Europen…asnje nga kushtet qe vuri parlamenti gjerman.

Ashtu sic kerkoi te pengone me ane te( te punesuarve) emisareve te saj levizjen e lire, qe shqiptaret e kishin qe nga koha e Mbreterise. Zoti Meta beri nje marreveshje me partine simoter te saj me kushtin e vetem te miratimit te tre ligjeve,qe Europa te na hapte dyert saj.

Ligjet u miratuan po ishin bere me pare pazaret me komunistin Fyle.

Thjesht “me jep te jap”.Ai moi 85 milion euro dhe beri nje premtim pa asnje vlere si kreu i Komisionit parlamelere te zgjerimit. Te njejten gje kane bere edhe keto pese vjet pasuesit e tij nje tjeter komuniste e devotshme. Une e njoh mire mekanizmin qe vepron tek teknicienet burakrat te Komisioni Europian, ashtu sic vepron edhe tek shume eurodeputete.

Me anesime per shkak ideologjie. Ashtu sic kundershtoi nje eurodeputete ish krushka e firmosjes te bashkimit te dy partive te majta shqiptare pas Vetos te Frances.

Por jo vetem.

Eurodeputete te joshur me “me jep te jap “vine per te mashtruar shqiptaret dhe mbrojtur keqeberesit e Shqiperise dhe me cantat e mbushura plot me euro largohen te percjelle nga eskorta qeveritare.

Apo nga ata diplomate qe nje dore e kujdesshme i emeron ne vendin tone dhe pas mbarimit te mandatit per t’u larguar nga sherbimi diplomatik, se nuk u duhet te bejne nje pune tjeter.Si shperblim te heshtjes se tyre, kobeze per. vendin dhe popullin qe i shikonte ne drite te syrit.

Para tridhjete vjetesh pushteti i burgoste dhe i pushkatonte kundershtaret politike.

Sot nuk te le Europa (kjo eshte nje e mir qe na ka sjelle. Po sa ishte ne opozite nuk kishte hequr dore nga trashegimia nga vinin.

Kater fatkeqeqe kishin besuar ne nje ide dhe i kishin besuar nje propagande, u vrane pa asnjesnje faj, nga nje njjeri i shtetit qe sot po gezon shperblimin e punedhenesit.

Gjermania e do vendin tim dhe kushtet qe vuri kishin te benin vetem me ne dhe jo me probleme te Europes. Pranime me ato kushte te hapjes te negociatave do te ishte nje fitore per popullin dhe futja e dy kembeve ne nje kepuce per ata qe na drejtojne.Kjo do te ishte humbje e sovranitetit te KM per te vazhduar ta shohe vendim si domen te tij.

Dhe neqoftese ai nuk i plotesonte atehere e drejta i kalonte popullit per te vendosur per fatet e tij.Kancelarja Merkel i do shqiptaret kur u tregon se c’duhet te bej qeveria e tyre.

Ashtu si edhe Presidenti Makron qe do me shume popullin e tij se azilkerkuesit shqiptare, qe kane zgjedhur kete rruge per te shpetuar nga e keqja.

Para disa ditesh KM shqiptar dhe Presidenti Vucic bene nje shou mediatik qe une e perktheva si nje mesazh qe KM i jepte Europes ne rast deshtimi. Duke defaktorizuar Kosoven(Merkel nuk e beri nje gje te tille ne TRieste) ai kerkonte te kishte pro votat e e vendeve qe nuk e kane njohur si shtet te pavarur , por edhe me tej.Me ate marreveshje te stisur ai i hap rrugen e tregut shqiptar per mallrat serbe, qe deri tani me shume futeshin nga dritarja, nepermjet shqipfolesve antishqiptar.

C’fare prodhon vendi qe te importoje ne Serbi?Vetem droge dhe krim qe Serbia nuk e ka te paket.Kush e ka penguar KM qe te hape tregun me KOsoven, sic po ben me mikun e tij anti shqiptar? Ky do te ishte hapi i pare. Nje minishengen midis Kosoves dhe vendit tone do krijonte nje treg shqiptaresh me pese milion banore, para cdo marreveshje tjeter.

Nga te gjashte shtetet, vetem KOsova nuk e ka statusin per levizjen e lire,dhe penguesi kryesor eshte Serbia,qe KM e miklon me ndryshimin e kufijve.Prandaj punesoi si altoparlantin e tij ate mashtruesin ordiner, sikur mungonin njerezit e mencur ne shqiper dhe kOSOVE.

Edhe kete here Europa foli qarte. Problemin e keni ne vendin tuaj.

Ambassador Vili Minarolli / Sincerely! We have been denied entry to Europe for some time. We were struck by the dream we had when we rose to political pluralism. Entering Europe would give the people more sovereignty and power over the injustices of the political leader. This would have prevented the government or its leader from treating this country as its property and this people as slaves. The current government has been blocking it for six or seven years. So it thwarted the only condition they had many years ago for voting in the Assembly of the three laws. At that time we had no asylum seekers like the Syrians, they had neither the theft of votes nor the drugs we were filling Europe with … any of the conditions set by the German parliament. As it sought to impede the (free) movement of (emissaries) through its emissaries, which the Albanians had had since the time of the Kingdom. Mr. Meta made an agreement with her sister party on the sole condition of passing three laws, that Europe would open its doors. The laws were passed if the bargain had been made with Communist Fyle before. He simply “gave me a give”. He received 85m euros and made a vain promise as head of the Parliamentary Enlargement Commission. The same thing his five-year-old followers had done with another devout communist. I know very well the mechanism that works with the European Commission’s bureaucratic technicians, as it does with many MEPs. With ideological bias. As a former MEP opposed the signature of the union of the two Albanian leftist parties after the French veto. But not only. MEPs lured by the “give me a give” vine to deceive Albanians and protect Albania’s perpetrators and with bags full of euros leave escorted by government escorts. Or those diplomats who a careful hand appoints in our country and after the end of their mandate to leave the diplomatic service, that they do not have to do any other job. the land and the people who saw them in the light of their eyes. Thirty years ago the government imprisoned and executed political opponents. Europe is not leaving us today (this is a good thing that has brought us in. As long as it was in opposition it had not given up its legacy of coming. Germany loves my country and the conditions it set had only to do with us and not with Europe’s problems. and the introduction of two legs into a shoe for those who lead us. This would be a loss of the sovereignty of the CoM to continue to see the decision as its domain. And if it did not fulfill the right then the people would decide Chancellor Merkel loves Albanians when she tells them what their government should do.Also President Macron wants more of his people than Albanian asylum seekers, who have chosen this path to escape evil. A few days ago h The Albanian CoM and President Vucic made a media show that I translated as a message the CoM gave to Europe in case of failure. By defecting Kosovo (Merkel did not do so at TRieste) he sought to have the votes of countries that have not recognized it as an independent state, but further on. With that deal, he paves the way for the Albanian market. for Serbian goods, which were hitherto largely entered through the window, through anti-Albanian speakers. What does the country produce to import to Serbia? Only drugs and crime that Serbia does not have. Who has prevented the KM from opening the market with Kosovo, as it is doing with its anti-Albanian friend? That would be the first step. A divide between Kosovo and our country would create an Albanian market of five million people before any other agreement. Of the six countries, only Kosovo does not have the status of free movement, and the main deterrent is Serbia, which the KM is embracing by changing borders. . Once again Europe spoke clearly. The problem is in your country.

Kategori
Uncategorized

Nëse shikoni kazanë plehrash në rrugët e Tiranës mos ndaloni, janë grabitës të armatosur.

Një grua ka rrëfyer se si i kanë grabitur burrin me pistoletë tek koka në mes të Tiranës. Shkak për historinë e gruas është bërë një foto e hedhur në rrjetet sociale ku shihen kosha plehrash në mes të rrugës.

Gruaja ka dërguar një mesazh në një faqe shqiptare dhe ju bën thirrje qytetarëve që të mos ndalojnë asnjëherë nëse shohin kosha plehrash në mes të rrugës, pasi ato vihen qëllimisht nga hajdutët.

Më tej gruaja thekson se një natë dhe bashkëshorti i saj ka rastisur në një skemë të tillë, ku ka ndaluar makinën në mes të rrugës pasi ka parë kazanin e plehrave, por menjëherë i është vënë pistoleta tek koka dhe disa persona e kanë grabitur.

Mesazhi i plotë i gruas:

Pershendetje joq. Thuaj kujdes ketij cunit qe ka sjell foton … se keshtu jane metodat e hajdutve. Ashtu ja kam ber burri time ne Tirana edhe kur doli nga makina i erdhen me pistoleta edhe ja vuran ne koke.. Per te grabitur… shyqyr Zoti ja moran vetem gjera materiale! Flm nese e postoni!”

Nuk mund të themi me siguri të plotë nëse kjo është vërtet një metodë që përdoret nga grabitësit, por ajo që vlen të theksohet është që organet kompetente duhet të marrin masa që drejtuesit e mjeteve të mos përballen me skena të tilla në rrugë.

Kategori
Uncategorized

Presidenti Macron u thote shqiptareve te verteten:

Presidenti Macron u thote shqiptareve te verteten:

Nga Sali Berisha/

Gabim
Kjo video s’ekziston

“Shumica e vendeve te BE ishin kunder hapjes se negociatave me Shqiperine”

Kete deklaron boterisht Presidenti i Emanuel Macron. Ai hedh poshte mashtrimin e kreut te meduzes Edvin Kristaq Mafia dhe velines se tij Sugar Cakajt!

Euronews jep deklaraten me ze, figure dhe twitter te presidentit Macron!

Ketu me poshte keni videon e deklarates te Presidentit te Frances, Macron ne Euronews. Ndiqeni ate. sb

“Dje dëgjova disa fjalë se ne pothuajse arritëm uninamitet për hapjen e bisedimeve me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. nuk është e vërtetë.

Padyshim, aty kishte një shumicë te gjere që Maqedonisë së Veriut ti hapen negociatat, por shumica e shteteve ishin kundër Shqipërisë.

Nisja e bisedimeve të anëtarësimit vetëm me një vend do të ishte një gabim i tmerrshëm për Ballkanin” tha Macron.

Kategori
Uncategorized

Pse Zaev shkon ne zgjedhje dhe Edvini pregatit festen?

Nga Sali Berisha.

Disa dallime midis Zaevit dhe Edvin Mafise!

Miq, Zoran Zaev, kryeministri i Maqedonise se Veriut vendosi te shkoje ne zgjedhje kurse Edvin Mafia po pregatit festen e fitores ne Bruksel.

Pse Zaev shkon ne zgjedhje dhe Edvini pregatit festen?

Zaev shkon ne zgjedhje sepse:

Maqedonia e Veriut u kendershtua vetem nga nje vend i BE kurse Shqiperia u kundershtua nga kater vende. Prandaj Edvini ndjehet i privilegjuar dhe do festoje.

Zaev nuk mund te festoje sepse nuk ka Surrel as dhe pallat ne paje, as Xibrake apo vellaçko Olsi dhe aq me teper nuk eshte nje narkoshtet, ai nuk ka ERTV as dhe Karlo Malavite apo Arben Malavite ndaj Zoranit i duhet: marrsh dhe ne zgjedhje.

Kurse Rama ka saraje ne Surrel, ka pallat pa asnje fature, ka Xibraken dhe vella Olsin dhe fabriken mielli i Partise, ka ERTV, Karlo e Arben Malavite, ehu sa shume madje edhe ABi dhe Ki Bi etj etj, ndaj dhe zgjedhjet jane haram dhe duhet te festoje dhe vetem te festoje!

Zaev nuk mund te festoje sepse nuk ka narkoshtet, nuk eshte qender boterore e organizatave kriminale te rajonit, Europes, Amerikes, Azise, Lindjes se Mesme si Edvini, nuk ka kellqe si homologu i tij per te qene lider global i droges. Zgjedhje dhe vetem zgjedhje duhet te beje ai.

Ndersa Rama ka meriten historike se ka ndertuar narkoshtetin e vetem ne Europe dhe vet si asnje tjeter eshte lider global madje njekohesisht i Kokaines, Heroines dhe Hashashit.

Keshtu qe ai ka te drejte te oranizoje festen me madheshtore te kurorezimit te tij ‘Mbret i Droges’.

Zaev duhet te shkoje ne zgjedhje se ai nderton autostrada me 3-4 milione euro km, atij nuk ja mban te ndertoje si Edvini zgjerim autostradash me 24 milione km.

Ndaj miq, zgjedhjet qe per Zaev jane pergjegjshmeri, ndershmeri dhe shtetari, per Edvinin jane thjeshte humbje kohe, marrezi ndaj dhe po pregatit festen e kulmit te tij historik dhe me te ftuar historik! sb

Kategori
Uncategorized

Kjo qeveri duhet të largohet dhe të ketë rotacion, ose të ikim drejt konferencës islamike dhe demokracinë ‘alla turka’ që kemi

Me këto standarde dhe qeveri,meritojmë jo BE-në, por konferencën islamike dhe demokracinë ‘alla turka’ që kemi

Agron-Gjekmarkaj

“Mendoj se në Shqipëri problemi është i rëndë.

-Kjo qeveri ka gënjyer, duke thënë se vendi ka marrë një datë.

-Kryeministri ka thënë se i merren këmbët nga emocionet për lajmin, që doli gënjeshtër.

-Rama duhet t’ju kërkojë falje për gënjeshtrën shqiptarëve.

-Ky ishte një dështim i madh i Ramës.

-Kryeministri do të shpikë diçka që të harrohet ky dështim shumë i madh.

-Ky është një dështim 30-vjeçar, por duhet thënë se Edi Rama ka 7 vjet dhe ka përgjegjësitë e tij.

Nuk na ka faj Europa. Diskursi antieuropian nuk shkon. Thjesht Europa nuk do Shqipërinë sepse vendi ynë nuk ka standarde. Po ta shohësh Shqipërinë nga avioni duket sikur e kanë ngrënë qentë. Edi Rama të dorëhiqet, opozita të veprojë, të organizohet e ta rrëzojë.

Në rast se ne do të ishim si Sllovenia apo Zvicra do të pranoheshim, por ne jemi dele e zezë e Europës, jemi bazë e narko-trafikut, jemi kthyer në një vend të varfër dhe të pashpresë, këtu vidhen dhe grabiten votat. Faji është i yni dhe jo i Europës.”, tha Gjekmarkaj, shkruan “Balkanweb”.

Për Agron Gjekmarkaj, opozita tashmë duhet të vetë-organizohet dhe të përpiqet të rrëzojë nga pushteti një kryeministër që ka zhytur Shqipërinë në një demokraci afunksionale.

“Mendoj se po duhen zgjedhje të parakohshme, kemi një opozitë që ka dalë jashtë sistemit.

Në Shqipëri hajdutët e votave nuk dënohen dhe kjo është shumë e rëndë.

Kushtet e Gjermanisë nuk janë plotësuar.

Asnjë kusht që ka vendosur Gjermania nuk është plotësuar.

Kjo qeveri duhet të largohet dhe të ketë rotacion.

Unë nuk bëj pjesë në bindjet se në njërin krah qenkan engjëjt dhe në palën tjetër qenkan djajtë. Opozita ka 7 vjet që nuk është fare në pushtet. Marrëdhëniet mes qeverisë dhe opozitës kanë qenë të pabesa. Është Rama ai që ka thënë se ka marrë 1 milionë vota, se opozita paska marrë shpullë, duke thënë se është i vetëm i fuqishëm. Rama ka marrë të gjitha pushtetet e do çdo pushtet. Edi Rama është ai njeri që përtej skandaleve, përtej JO që merr nga Europa, tenton të ketë mandat të tretë. Opozita nuk duhet që të qëndrojë më, por të veprojë.

Unë kam bindjen se opozita me protestat e saj, ka bërë një sërë aksionesh duke dërguar zërin deri tek ndërkombëtarët. Rama ka dështuar në mënyrë spektakolare dhe kryeminisiti duhet të japë dorëheqjen vetë. Opozita ka për detyrë që të ndërgjegjësojë dhe i duhet që të ndërtojë besimin te shqiptarëtr, duhet ta rrëzojë Edi Ramën, sepse me lutje e deklarata Edi Rama nuk rrëzohet”, tha ai.

Agron Gjekmarkaj foli edhe për rolin e opozitës së re në parlament, rolin e saj si dhe për reformën zgjedhore.

“Opozita e re në Kuvend është një turp i ri dhe nuk e kam marrë asnjëherë seriozisht. Ajo është një pseudo-opozitë, që ka në përbërje njerëz që janë bërë paterica të Ramës.

Ata kllounë kanë dalë nga lista e PD dhe Partia Demokratike duhet të mbajë përgjegjësitë e veta për ata figura-palaco, e për fat të keq ka nga ata që nuk dinë shkrim e këndim.

Unë mendoj se opozita nuk duhet të kërkojë zgjedhje të parakohshme. Opozita ka marrë përgjegjësi morale dhe t’i qëndrojë parimeve, sepse kërkon standarde. Opozita duhet të forcohet gradualisht. Unë kam bindjen se nëse Lulzim Basha bëhet kryeministër, duhet të bashkëpunojë me të gjitha forcat e jo një kryeministër tiran, që kontrollon si piramidë, duke krijuar një rreth të ngushtë njerëzish që pasurohen.

Reforma Zgjedhore duhet që të implementohet drejt dhe jo të bëhet kjo reformë në mënyrë hipokrite. Edhe Gjykata Kushtetuese nuk funksionon, as reforma në drejtësi nuk po ecën siç menduam”, deklaroi Gjekmarkaj.

Kategori
Uncategorized

Shtyrja nuk ishte asgjë, Shqipërisë mund ti hiqet statusi kandidat’

‘Shtyrja nuk ishte asgjë, Shqipërisë mund ti hiqet statusi kandidat’

Ish-deputeti demokrat Genc Pollos, në një postim në tëiterr shkruan se kryeministri holandez, Mark Rutte thotë se Shqipëria ka problem me ndarjen e pushteteve që sipas tij tregon se Rama i ka mbledhur pushtetet të gjitha në një dorë.

Sipas Pollos kaq mjafton që të heqin statusin e vendit kandidat jo më sipas tij të pranohet hapja e negociatave.

“Kryeminstri holandez Rutte thotë se Shqipëria ka problem me ndarjen e pushteteve (dmth Rama i ka mbledhur në një dorë). Këtë e thonë prej kohësh në Shqipëri. Vetëm kaq mjafton në parim që të të heqin statusin kandidat! Jo më të të çelin negociatat!”, shkruan Pollo.

Ndërsa në komentin e publikuar nga ky i fundit, tregohet se si është komentuar deklarata e Ruttes nga mediat e huaja ku i kushtohet rëndësi kësaj pike, pra për ndarjen e pushteteve dhe rëndësisë që ka në procesin e integrimit.

“Diskutimet mbi zgjerimin e BE-së janë “shtyrë” në Këshillin tjetër Evropian, u tha gazetarëve kryeministri Hollandez Mark Rutte. Ai tha se udhëheqësit kishin diskutuar “gjatë” reformave në procesin e pranimit, konkretisht në lidhje me lëvizjen e sundimit të ligjit dhe ndarjen e pushteteve “çështje ku ne gjithashtu kemi shqetësime me Shqipërinë” më shumë drejt fillimit të bisedimeve”.

Kategori
Uncategorized

Dielli lindi sot perseri ne Shqiperi!

Miremengjes Edvin!

Nga Sali Berisha/

Dielli lindi sot perseri ne Shqiperi!

Por pas Enverit ti Edvin del ne driten e tij si monstra e dyte me e zeze e kombit shqiptar ne rrugen e tij drejt Europes! Ai e bllokoi per 46 vite kurse ti, nisur nga keshilltaret e Fierit dhe tre ligjet dhe deri sot, e bllokove prej tete vitesh!

Misioni yt o monster pas bllokimit pa asnje date te negociatave mbetet rikthimi i vizave per shqiptaret! sb

Kategori
Uncategorized

Edi Rama, Juda i Shqipërisë…Lexo Argumentet…

Edi Rama, Juda i Shqipërisë

Mund të duket si teori konspiracioni, por në fakt është e vërtetë: Edi Rama është antishqiptari më i madh në Historinë e Shqipërisë. Argumentet e rënditura më poshtë nuk lënë vend për dyshim.

1. Si Kryetar i Bashkisë Tiranë, Edi Rama shkatërroi strukturën urbanistike të Tiranës nëpërmjet betonizimit. Si pasojë, Tirana është kthyer në një qytet që nuk funksionon, ku nuk mund të qarkullohet lirshëm nga qytetarët dhe që përmytet rregullisht, nëpërmjet praktikave të hapura korruptive. Të dhëna të besueshme tregojnë se ndërtimi ka pastruar rregullisht të ardhura nga aktivitete mafioze si trafiku i drogave dhe korrupsioni. Edi Rama, me cilësinë e Kryetarit të Bashkisë ka bashkëpunuar me ndërtues, eksponent mafioz dhe kriminal, me të cilët ka ndarë interesa të drejtpërdrejta financiare.

2. Në vitin 2005 Edi Rama zgjidhet Kryetar i Partisë Socialiste, ku akuzohet se ka përdorur pozitën e tij si Kryetar i Bashkisë për të blerë pozitën e Kryetarit nëpërmjet trafikut të influencës. Pozitat e Edi Ramës në krye të Partisë Socialiste forcohen ndër vite nëpërmjet pastrimit të partisë nga çdo zë kritik, por edhe mbushjes së strukturave me element të botës së krimit. Sot, nga PS e Fatos Nanos ka mbetur vetëm emri i saj, Gramoz Ruçi dhe Pandeli Majko. Nën drejtimin e Ramës Partia Socialiste është kthyer në një tokë të djegur, ku mungojnë personalitetet intelektuale, dinjiteti dhe integriteti moral. Kriteri kryesor dhe i panegociushëm është besnikëria pa kushte ndaj Kryetarit Edi Rama.

3. Edi Rama vjen në pushtet në vitin 2013, por vetëm dy vjet më parë, më 21 Janar 2011, ai kishte organizuar një sulm të dhunshëm kundër qeverisë së Kryeministrit Sali Berisha, me pretekstin e supozuar të korrupsionit të Ilir Metës, atë kohë aleat i Berishës. Dhuna e asaj dite u përmbyll me katër viktima, pas 4 orësh sulmi të pandërprerë kundër Selisë së Qeverisë, ku pati shumë të plagosur nga rradhët e Polisicë së Shtetit. Agron Malaj, Komandanti i Grupit të Zjarrit me 21 Janar, që ishte në mbrojtje të Selisë së Qeverisë Shqiptare, emërohet Kryetar i Partisë Socialiste të Matit. Sot, i njëjti individ është emëruar Kryetar i Bashkisë Burrel.

4. Ardhja e Edi Ramës në pushtet u bë e mundur vetëm pas një aleance me Ilir Metën, Kryetar i Lëvizjes Socialiste për Integrim (LSI), për korrupsionin e supozuar të të cilit, u organizua sulmi i dhunshëm mbi Selinë e Qeverisë Shqiptare. Përveç kësaj, një personazh tjetër realisht i mistershëm, “njeriu hije” që qëndron krah Kryeminstrit Edi Rama njihet si personi që organizoi dhe sponsorizoi sulmet kundër qeverisë së Kryeministrit Sali Berisha. Më vonë, i njëjti personazh mafioz (politik) akuzon aleatin e Kryeministrit Edi Rama se “ka urdhëruar një vrasës me pagesë” për ta vrarë atë. Atë kohë, Ministri i Brenshëm Saimir Tahiri vetofrohet në mënyrë private për të zgjidhur këtë aferë kriminale në sferat më të larta të shtetit shqiptar. Personazhet e përfshira në këtë aferë të rëndë kriminale jo vetëm që enden të lirë, por kanë përgjegjësi të larta shtetërore. “Njeriu hije”, është shpallur nga Departamenti i Shtetit si person që nuk mund të hyjë në SHBA, si i përfshirë në aktivitete të jashtëligjshme dhe korrupsion domethënës.

5. Zgjedhjet e 2013-tës sollën në Parlamentin e Shqipërisë eksponent të lartë të krimit të organizuar shqiptar, të dënuar në vendet e Bashkimit Europian, trafikantë dhe “biznesmen” të korruptuar, deri edhe vrasës që kishin vrarë në Europë. E përbashkëta e të gjithë këtyre individëve ishte vetëm një: të gjithë ishin të zgjedhur dhe promovuar nga Edi Rama, të mbështetur fortë nga ai. Ligji i Dekriminalizimit që u miratua më vonë, pas një beteje të jashtëzakonshme të Opozitës shqiptare dhe pas një presioni të madh të SHBA-ve dhe BE-së, rezultoi në zhveshjen e propagandës frenetike të Kryeministrit, por jo në heqjen dorë nga praktika të tilla, që tregojnë qartësisht se Edi Rama është thjeshtë Kryeministri i Mafias.

6. Vitet 2014, 2015, 2016, 2017 rezultojnë një katastrofë kriminale, ku i gjithë vendi u mboll me plantacione droge, nga jugu në veri. Kështu, Policia e Shtetit organizoi në territor mbjelljen dhe trafikun e drogës, nëpërmjet grupeve kriminale zonale. Një Raport Sekret, me statistika të sakta me emrat e rreth 120 emra oficerësh të lartë të Policisë së Shtetit, me sipërfaqet e kultivuara, me emrat e eksponentëve mafioz që bashkëpunonin hapur me Policinë, me numrin e saktë të parcelave, shkon në zyrën e Kryeministrit dhe në zyrën e Presidentit të Republikës. Qindra mijëra hektarë plantacione hashashi, dhe një ushtri me shtetas që punonin në këtë industri kriminale, nuk do të thoshte asgjë për Edi Ramën, i cili e injoron hapur realitetin.

7. Krahu i djathë i Kryeministrit Edi Rama, Ministri i Brendshëm Saimir Tahiri akuzohet direkt nga Oficeri i Policisë shqiptare Dritan Zagani, si një ndër bashkëpunëtorët e një grupi të rrezikshëm trafikantësh nga qyteti i Vlorës, kushërinj të Ministrit, të cilët përdornin makinën e tij për trafik droge. Më vonë, pas presionit të aleatëve ndërkombëtar ShBA dhe BE, Saimir Tahiri largohet nga pozita e tij si Ministër, për t’u zëvëndësuar nga Fatmir Xhafa, edhe ky rezulton i implikuar në trafik ndërkombëtar nëpërmjet të vëllait Agron Xhafaj. Saga e Ministrave të Brendshëm të Kryeministrit Edi Rama është një tragjikomedi hollivudiane, sepse bëmat e tyre tejkalojnë çdo fantazi të shfrenuar shkrimtarësh. Telenovela e tyre akoma nuk ka përfunduar, i pari me dënimin qesharak për “shpërdorim detyre”, ndërsa i dyti me manipulim të trashë provash dhe fabrikim dëshmitarësh, në përpjekje për të shpëtuar “nderin” e shefit Edi Rama.

8. Në planin ekonomik, Edi Rama ka kryer plaçkitje të hapur të pasurive publike, me forma antikushtetuese, duke kryer një seri shkeljesh të rënda të Kodit Penal të Republikës së Shqipërisë. Dëmi ekonomik i shkaktuar Buxhetit të Shtetit përllogaritet në rreth 2 miliad euro. Kontratat e tipit PPP janë jo vetëm praktika të hapura korruptive, por mbi të gjitha, ato nuk kanë asnjë leverdi ekonomike, duke alokuar fonde publike nga Buxheti, disa herë më të larta se sa kostot reale të investimit të kontraktuar.

9. Çdo sektor i ekonomisë kombëtare është konçensionuar me periudha 5, 10 ose 15 vjeçare, çka ka sjellë që tani një barrë të rëndë për Buxhetin, duke eleminuar çdo mundësi për rishpërndarje të drejtë të financave publike. Vetëm 2 klm rrugë qytetase në Tiranë tenderohen me 40 milion euro, ku njëra prej “kompanive” fituese të tenderit rezulton të jetë një mashtrim ndërkombëtar i Ministrit Damian Gjinuri dhe i Drejtorit Afrim Qendro. Afera e kësaj plaçke shoqërohet edhe me një krim që po konsumohet edhe sot me banorët e Unazës së Re, të cilët po protestojnë në mbrojtje të shtëpive të tyre që prej një viti. Duket qartë se kjo është një ndër aferat më të neveritshme të ndërmarra ndonjëherë nga një qeveri që sipas ligjit, presupozohet që mbron interesin publik.

10. Epoka e Edi Ramës shkaktoi braktisjen masive të vendit nga shqiptarët, kryesisht në Francë dhe Gjermani, në kërkim të një jetë elementare. Shqiptarët ikin nga Shqipëria saktësisht për elemente të tilla ekzistenciale si buka e përditshme. Mjerimi masiv ka pushtuar vendin; fëmijë të uritur, që mbijetojnë me nga disa cent deri në 1 dollarë në ditë gjendet në çdo qytet dhe fshat të Shqipërisë. Rreth 500. 000 shqiptar janë larguar nga vendi, duke rrezikuar seriozisht strukturën e funksionimit minimal të ekonomisë, duke e zhytur vendin në rënie të lirë drejt kaosit social.

11. Në planin politik, Edi Rama është një katastrofë kombëtare. Ai e ka polarizuar shoqërinë, i ka ndarë shqiptarët në Rilindas, një grup ose sekt kriminal që udhëhiqet nga Edi Rama dhe beniamini i tij Erion Veliaj, dhe në të tjerët, që rezultojnë të jenë shumica absolute e shqiptarve, demokratë dhe socialistë. Opozita shqiptare prej një viti ka dalë nga sistemi i ngritur nga Edi Rama, ku mes të tjerash, ajo refuzon të bëjë fasadën e Kryeministrit. Populli opozitar, në të vërtetë rreth 80 % e shqiptarve, kërkon largimin pa kushte të Kryeministrit. Protestat masive të zhvilluara përgjatë këtij viti ishin ndër demonstrimet më të mëdha që janë mbajtur ndonjëherë në Shqipëri. Policia e Shtetit nën drejtimin e një ish gjenerali delikuent dhe besnik i Edi Ramës, ka ushtruar dhunë sistemike kundër 100.000 mijë protestuesve të opozitës, duke i helmuar me gaz lotsjellës dhe mjete të tjera të dhunës policore.

12. Ajo çka i ka shkatërruar përfundimisht interesat kombëtare, sigurinë politike, sigurinë juridike dhe rendin kushtetues të Shqipërisë, është kapja dhe njëkohësisht shkatërrimi i Reformës në Drejtësi nga Edi Rama. Nëpërmjet një “qëllimi të mirë” të ndërkombëtarve, ai eleminoi Gjykatën e Lartë dhe Gjykatën Kushtetuese, duke eleminuar çdo çelës sigurie që mbron rendin kushtetues të Republikës së Shqipërisë. Pas kësaj, Edi Rama i ka të gjitha mjetet dhe burimet njerëzore që të shkatërrojë edhe institucionet e tjera, siç po e bën në të vërtetë me sulmin ndaj Presidentit të Republikës. Ngjarjet dhe skandalet që kanë shoqëruar qeverisjen e Edi Ramës janë të jashtëzakonshme, të forta, sistemike, tronditëse. Megjithatë, Edi Rama nuk lëkundet, me mbështetjen edhe të disa “ambasadorëve” me axhenda të dyshimta dhe jo dinjitoze.

13. Edi Rama i vodhi, i bleu, i rrëmbeu, i plaçkiti zgjedhjet e Vitit 2017 (dhe jo vetëm). Gazeta gjermane Blid publikoi përgjimet e krerëve të PS-së, Vangjush Dako, Damian Gjiknuri, Ulsi Manja dhe vet Edi Ramës teksa aplikonin vjedhjen e zgjedhjeve. PPP-ja Arta Marku nuk mund të hetojë bosin e saj, i cili e përzgjodhi mes shumë emrave të tjerë me garancinë e Ulsi Manjës. Në këto rrethana, situata e Shqipërisë duket e pashpresë.

14. Edi Rama i ka dëmtuar thellësisht interesat kombëtare me politikat e tij të nëndheshme kundër Kosovës. Mbështetja për planin e Korrigjimit të Kufinjëve të Presidentit Hashim Thaçi, në të vertetë një plan serb ky, është vetëm njëri nga aspektet që i kanë dëmtuar thellësisht interesat kombëtare. Diskutimi i një teme të tillë delikate, dhe vënia në pikëpyetje e shtetësisë së Kosovës, është dëmi më i madh në planin strategjik që i është bërë ndonjëherë interesave kombëtare. Po ashtu, mbledhjet butaforike mes dy qeverive ishin një reklamë boshe, por në të vërtetë, asnjë marrëveshje e nënshkruar mes dy qeverive nuk është vënë në zbatim.

15. Hapja e Negociatave të antarësimit në BE është gënjeshtra më spektakolare që ndonjë Kryeministër i ka bërë vendit të tij. Duke qenë në nevojë ekstreme për të shitur dështimin si sukses, ky njeri i paskrupullt nuk e ka për gjë të organizojë edhe ceremoni dekorimi për Hapjen e Negociatave, që në fakt nuk janë hapur. Kushtet e BE-së, posaçërisht të Gjermanisë dhe Francës janë të papërballueshme. Edi Rama është dështimi më i madh i shqiptarve; në fakt ai është turpi i tyre.

16. Më në fund, marrëveshja e Novi Sadit e nënshkruar me Presidentin Serb dhe Kryeministrin e Maqedonisë së Veriut është padyshim përpjekja më e neveritshme, e bërë në mënyrë demonstrative kundër interesave tona dhe interesave perëndimore. Shtrëngimi i duarve treshe dhe gjuha e trupit e Edi Ramës e tradhëton atë, ajo është shenja më kuptimplotë se ky njeri është një armik i betuar i vendit të tij.

16. Përmbledhtas, Edi Rama ka punuar sistematikisht kundër interesave të vendit. Është krejtësisht e pabazë të shpresohet se pas gjithë kësaj rezumeje, që në të vërtetë nuk e prekë të gjithë veprimtarinë antikombëtare të Edi Ramës, mund të shpjegohen me elemente të tjera, siç është përshembull nevoja e tij për pushtet, dobësitë njerëzore, budallallëku, ose paaftësia. Edi Rama është plotësisht i aftë të punojë kundër interesave të vendit të tij, duke mos përmbushur asnjë detyrë kushtetuese, duke zhytur vendin në kriminalitet të thellë, duke plaçkitur ekonominë kombëtare, Buxhetin e Shtetit dhe pasuritë publike, duke kriminalizuar thellësisht politikën, duke shkatërruar Partinë Socialiste, duke kriminalizuar çdo strukturë të organeve ligjzbatuese. Edi Rama shkatërroi perspektivën e integrimit europian, që vështirë se do të rikthehet ndonjëherë. Ai e ka kthyer shtetin shqiptar në një karakatinë të çuditshme mafioze, ku krimi, vrasjet, imoraliteti, fajdet, plaçka, janë kryefjala e jetës së përditshme. Edi Rama ia doli rrëzojë përtokë dinjitetin e shqiptarve, si njerëz të paaftë të ndërtojnë shtet të së drejtës. Presidenti Macron e çmontoi me dy fjalë propagandën e nevertishme të tij.

17. Ky tekst është bazuar në të dhëna publike, por edhe në të dhëna të tjera të përpunuara nga analistë të fushës. Përfundimet janë produkt i rezultateve të secilës ngjarje të ndodhur përgjatë karrierës politike të Edi Ramës. Kjo është një bazë e mirë për të filluar hetimin për njeriun që prej 20 vjetësh punon kundër interesave të vendit, nga pozitat e administratorit publik, që nga pozita e Ministrit të Kulturës, Kryetarit të Bashkisë Tiranë, Kryetar i Partisë Socialiste dhe Kryeministër i Shqipërisë.

Erl Kodra/

Ps: Jeni të lirë ta shpërndani sa më shumë.

Kategori
Uncategorized

The French messages for EU negotiations.

Even in 2019 there will be no EU accession negotiations with Albania… Albanians should read this unanimous decision by EU Heads of State…

The responsibility falls upon the Rama government and Rama as its head… Of course, the opposition, the civil society, the business sector, the media, even the citizens are responsible too.

But neither the EU, nor France, nor Germany, nor the Netherlands, nor Spain, nor Denmark, nor Belgium are responsible … But part of responsibility falls upon Junker, Mogherini, Hahn and Fleckentein for not telling the truth to the Albanians and for supporting the Rama government, thus increasing their expectations with the empty spoon…

To better understand these conclusions, one should read the French messages very carefully:

Message I: Don’t listen to Rama and his government’s lies about imaginary successes….

France, or more precisely the French Minister for European Affairs has made it clear: “France has said NO to the opening of EU negotiations with Albania, nor has it demanded conditions …”; France has just said that “… Albania has not done its homework in 2018…”, and that’s it. Therefore the French message to Albanians is clear: the Albanian government has said NO to the opening of EU negotiations … And this has been said also by Germany, the Netherlands, Denmark, Spain, Belgium, and even those who have called for the opening of negotiations, so this is a unanimous assessment. That only Rama rejects because this assessment points the responsibility to Rama and his government…

Message II: Everything Mohgerini, Hahn, Flekstein told you do not represent the Albanian reality

France has very elegantly sent the message to the Albanians, that in fact is addressed to Junker, Mogherini, Hahn and Fleckestein, that the European Commission’s proposal for the immediate and unconditional opening of negotiations with Albania does not reflect the reality in Albania, thus believe the assessment of member states. In other words, Albania, unlike what Junker, Mogherini, Hahn and Fleckenstein say, has not fulfilled the tasks we have set for 2018. France on this occasion has told its partners but also the Albanians that the political assessment of the opening of the negotiations from now onward will be made by the European Council. Therefore, France has demanded that the rules of the integration process be changed (in this case, those of the opening of negotiations), before the candidate countries, namely Albania that has not fulfilled its duties, start negotiations with the EU.

Message III: Failure to respond or respond by migrating to your mismanagement can result in costs.

France has already sent another message to Albanians: If you do not respond to your government that does not meet the conditions for opening negotiations but you find the solution by seeking political asylum in us, then we are warning you about the issue of free movement in the EU that you have misused by seeking political asylum. Therefore, by not responding or responding through immigration attempts will have a cost: the free movement decision that Albanians are abusing by seeking political asylum will be reviewed.

* Mr. Kastriot Islami is a former Foreign Minister of Albania, 2003-2005

Syri.net

Kategori
Uncategorized

Berisha appeals to Red Cros to save 10-year-old Alvin from the Syrian camp: He doesn’t exist for the Albanian state.

Former Albanian Premier Sali Berisha has appealed to the International Red Cross to take care of the Albanian child Alvin Berisha, only ten years old, who is located in the Al-Hor camp in Syria, alone among thousands of prisoners from several countries.

The journalists of the Italian investigative show “Le iene” tracked Alvin and his father Afrim, went there and made possible that father and son meet in an emotional scene that touched the hearts of millions of Italians and Albanians. Unfortunately, the story has had no happy end so far, because the Albanian government has not moved to retrieve Alvin from there.

For that reason, Berisha has made efforts of sensibilization: “The touching images of 10-year-old Alvin in the ISIS camp in Syria have shocked Italy. He cannot get out of the camp because unfortunately he does not exist for his country, the Albanian narco-state. I appeal to the International Red Cross to take care for the abandoned Alvin”, Berisha writes, inviting his followers to watch the video footage.

Kategori
Uncategorized

Braktisi Alvinin në kampin sirian/ “Njeriu më i urryer në rrjet”, kush është ambasadori Genti Gazheli, i mbiquajtur ‘çorapja’

Në një kamp të burgosurish, diku në Siri, në mes të një lufte është i vetëm Alvin Berisha, fëmija shqiptar 11 vjeç, i gjymtuar nga një shpërthim bombe ku mbeti e vdekur dhe e ëma e tij.

Rasti i Alvinit, i cili tronditi mbrëmë të gjithë opinionin publik në Itali dhe Shqipëri u njoh nëpërmjet emisionit italian “Le Iene”, gazetarët e të cilit udhëtuan drejt kampit së bashku me babain e të miturit, Afrim Berishën i cili pas 5 vitesh takoi djalin e tij.

Pamje të tmerrshme, një burrë i cili shpërthen në lot teksa përqafon të birin i mbetur i vetëm mes qindra të burgosurish për terrorizëm.

Edhe më i tmerrshëm momenti kur i duhet ta lërë pas, edhe pse i premtoi se do ta merrte me vete.

Ambasada shqiptare në Turqi, vetë ambasadori ynë Gent Gazheli u tërhoq në momentin e fundit nga fjala e dhënë.

“Fëmija duhet të lërë kampin vetëm në praninë e autoriteteve shqiptare, sepse ka ende nënshtetësi shqiptare“, thotë një nga punonjëset e kampit.

Ndaj Afrim Berisha, baba dhe i dy vajzave të tjera duhet ta lërë të shkojë, të birin 11 vjeç i cili largohet prej tij duke çaluar derisa zhduket mes çadrave të zhulta të kampit.

Sot e 11 ditë askush nuk di të thojë çfarë po bëhet me Alvin Berishën. Në fund, krejtësisht i zhgënjyer nga ambasadori shqiptar në Turqi, gazetari i ‘Le Iene’, Luigi Pelazza lëshon një apel për kryeministrin dhe presidentin italian: A mund të bëni diçka ju për Alvinin?

Po kush është ambasadori ynë në Turqi Genti Gazheli, në profilin dhe faqen e të cilit kanë vërshuar dje dhe sot qindra mesazhe përbuzëse pas një akti prej frikacaku?!

Genti Gazheli është emëruar ambasador i Shqipërisë në Turqi rreth 3 vjet më parë, ndërsa në “Foreign Policy News” u komentua si praktikë korrupsioni nga qeveria Rama.

“Emërimi i fundit i Z. Gent Gazheli si ambasador në Turqi shërben si një dëshmi për shumë praktika korruptive të bëra në Shërbimin e Jashtëm Shqiptar. Z. Gazheli është pasuruar shumë, duke arritur në miliona euro, gjatë shërbimit të tij si roje dogane në vende të ndryshme kufitare në Shqipëri.

Në faqen e tij zyrtare Z. Gazheli, publikon njoftime për shtyp pa përmendur kohën dhe datat kur u zhvilluan takimet apo emrat e pjesëmarrësve në to. Kjo praktikë është qëndrimi tipik i anëtarëve të partisë besnike, që keqmenaxhojnë fondet publike dhe mbrojnë aktivitetet e paligjshme të frymëzuara dhe të udhëhequra nga eprorët e tyre.“, citohej asokohe në artikullin e medias së huaj.

Por Gazheli ka një histori edhe më interesante në Shqipëri. Shokët e tij në doganë ku dhe punoi për një kohë të gjatë duke e nisur karrierën si roje, e thërrisnin ‘çorapja’, ndërsa PD dhe vetë Berisha e sulmonin si ‘kryefinancieri i PS” apo ‘lavatriçja e parave të pista’ me të cilat ‘ushqehej’ Rilindja.

Prej disa orësh ambasadori Gazheli ka mbyllur faqen në Facebook pas një lumi komentesh dhe shfryrjeje zemërimi ndaj tij.

Kjo lëvizje ia ka ngritur edhe më shumë temperaturat zemëratës masive, teksa pritej fillimisht një ndjesë nga i ashtuquajturi ambasador i Shqipërisë në Turqi dhe më e rëndësishmja, nisjen e menjëhershme të procedurave të nxjerrjes së një të mituri nga ferri ku e hodhën pa mëshirë. FOX WEB.

Kategori
Uncategorized

Albania suffered the heaviest political blow of the last 30 years. Shqipëria merr goditjen politike me të rëndë në historinë e saj 30 vjeçare!

Edvin Mafia i mbylli dyert e BE për Shqipërinë!

The Summit of EU leaders decided:

The negotiations with Albania will not open!

Edvin the Mobster Rama shut the EU doors to Albania.

An ominous decision for Albania was taken in Brussels today. Last year, the end of this year was set as a possible date for the opening of the negotiations provided the Albanian government would fulfill the seven conditions. In the last 16 months, the narco-government of Edi the Mobster did not fulfill any of the seven conditions. On the contrary, there was worsening which made Bundestag to take the number of conditions to 9, de facto to 10.

That made several EU countries to refuse categorically the opening of the negotiations with Albania.

Not only that, Albania and Edi the Mobster were not given another date, however distant it might be, to study the possibility of the opening.

This was the gift of Edi the Mobster and his narco-state for Albanians.

This a de facto closure of European doors to Albania and the heaviest blow to our country in the last 30 years.

Nga Sali Berisha/

Samiti i kryetarëve të shteteve dhe qeverive të BE vendosi: Nuk pranohet hapja e negociatave!

Edvin Mafia i mbylli dyert e BE për Shqipërinë!

Miq, një vendim ogurzi u mor sot për Shqipërinë në Bruksel. Vjet u caktua si datë e mundshme për hapjen e negociatave fundi i ketij viti në rast se plotësoheshin 7 kushtet nga narkoqeveria shqiptare!

Gjatë këtyre 16 muajve narkoqeveria e Edvin Mafisë nuk plotësoi asnjërin nga 7 kushtet. Përkundrazi pati përkeqësime të mëdha që detyruan Bundestagun të shtojë nga 7 në 9, de fakto 10 kushtet për hapjen e negociatave me Shqipërinë.

Kjo detyroi disa vende të BE të refuzojnë në mënyrë kategorike hapjen e negociatave me Shqipërinë.

Jo vetëm kaq, por Shqipëria me Edvin Mafinë nuk mori asnjë datë tjetër sado të largët për të shqyrtuar mundësinë e hapjes së tyre!

Kjo është dhurata e Edvin Mafisë dhe narkoshtetit të tij për shqiptarët.

Kjo është de facto mbyllje e dyerve të Europës për Shqiperinë dhe goditja më fatale e vendit tonë në 30 vitet e fundit! sb

Kategori
Uncategorized

Helen Bratt: Edi Rama pushing Albania towards civil conflict (op) Rama, një i “çmendur” që po përgatit një luftë civile…

Helen Bratt: Rama, një i “çmendur” që po përgatit një luftë civile…

Edi Rama pushing Albania towards civil conflict (op)

Author: Thema Newsroom

His refusal to let go of power has led to the persecution and silencing of his political opponents

Albania is in a deep and dangerous conflict which might result in bloodshed and civil war. For months the opposition parties and thousands of people have rallied in Tirana asking for the resignation of premier Edi Rama and the creation of a transitional government which will ensure free and fair elections.

This political crisis might be considered as terrible as that of 1997 when Albania experienced total chaos. But this crisis might bring worse consequences than that of 1997 because it is threatening the foundations of the state and governance itself, the constitutional order and may destabilize the entire region.

For the last six years, despite the high level of corruption in the government, international drugs trafficking involving the Minister of Interior, state police and even officials of the army, the Rama government has worked to destroy the constitutional process in Albania by rendering the Constitutional Court impotent via so-called ‘judicial reform’, an experiment used only to allow his total control of the judiciary system.

The country is currently without a Constitutional Court, with a Parliament with 122 seats out of 140, totally under his control, with a Prosecutor General appointed against the Constitution and the will of the political and public factors, and recently he has submitted a formal parliamentary request to remove the President of the Republic from office, the only institution that is still in force and that guarantees the unity of the people. The Decree issued by the President for the annulment of the 30th of June aimed at avoiding civil conflict and offered a chance for dialogue among the political sides. But with his stubbornness, Edi Rama was determined to escalate the crisis and pushed for the removal of the President from office. This is pure dictatorship.

Many audio tapes emerged in the last few days from German newspaper Bild of officials in the Rama government speaking with organized crime figures in the country to buy votes in the 2017 election. Premier Rama, Minister Damian Gjiknuri, mayor Vangjush Dako, were caught in these tapes. This revelation sparked massive civil unrest and the opposition party demanded Rama resign and new elections be held.

In any democratic country the premier should have resigned, instead, as a response to this scandal, Rama pushed the Prosecutor’s office to forcefully accompany Lulzim Basha, the head of the opposition, for interrogation, intimidating him with a possible arrest and pushing further for the removal of the President of the Republic from office.

With an illegal Parliament under control, the General Prosecutor under his orders, the opposition leader in jail, the President of the Republic removed from office, the Central Electoral Commission at his disposal to break any laws, the army ready to intervene at his command, with many EU and foreign diplomats in his payroll, Edi Rama has a free pass to hold the elections on the 30th of June, entering alone in the elections, winning all 61 municipalities of Albania.

This plan is nothing more than a coup d’etat. Many confrontations have already started. With municipalities and common citizens clashing with the state police. In the days to come, the conflict will escalate and a number of victims are expected. Edi Rama is aware of such a scenario and seems willing to risk the lives of many Albanians just to preserve his seat.

Entering elections without the opposition will have serious consequences for the country’s EU integration. It will set the country many steps backwards and it will greatly affect the decision of the EU Commission on the opening of the accession talks scheduled before October 2019.

The question that arises is why is he willing to choose such a path? Simple. Because his popularity has fallen dramatically and the chances of him staying in power are very small. Fearing a heavy loss in the elections he seems willing and determined to let Albania burn and endanger the lives of his people, as well as creating an ideal opportunity for any other actor to destabilize the entire region.

The international media has expressed deep concerns and even called Rama a “madman”. This madman has a big ego and unstoppable desire for power, therefore, the Albanians, as well as the neighbouring countries, are at great risk. If Rama proceeds with his plan, the 30th of June will turn into a bloodbath. It could all be stopped with a small act of integrity on his behalf, resignation, dialogue or any other means to avoid this civil war ready to take place in the days, or possibly hours to come.

by Helen Bratt

Nga Dr Helen Bratt Refuzimi i tij për të hequr dorë nga pushteti ka çuar në përndjekjen dhe heshtjen e kundërshtarëve të tij politikë Shqipëria gjendet në një konflikt të thellë dhe të rrezikshëm që mund të rezultojë në gjakderdhje dhe luftë civile.

Për muaj të tërë partitë opozitare dhe mijëra njerëz kanë protestuar në Tiranë duke kërkuar dorëheqjen e kryeministrit Edi Rama dhe krijimin e një qeverie tranzitore e cila do të sigurojë zgjedhje të lira dhe të ndershme. Kjo krizë politike mund të konsiderohet po aq e tmerrshme sa ajo e vitit 1997 kur Shqipëria përjetoi një kaos total.

Por kjo krizë mund të sjellë pasoja më të këqija se ajo e vitit 1997, sepse kërcënon themelet e vetështetit dhe qeverisjes, rendin kushtetues dhe mund të destabilizojë të gjithë rajonin. Për gjashtë vitet e fundit, përvec nivelit të lartë të korrupsionit në qeveri, trafikimit ndërkombëtar të drogës ku u përfshinë Ministri i Brendshëm, policia e shtetit dhe madje edhe zyrtarët e ushtrisë, qeveria e Ramës ka punuar për të shkatërruar procesin kushtetues në Shqipëri, duke e asgjësuar Gjykatën Kushtetuese nëpërmjet të ashtuquajturës ‘reformë në drejtësi’, një eksperiment i përdorur vetëm për të mundësuar kontrollin e tij të plotë mbi sistemin gjyqësor.

Vendi është aktualisht pa një Gjykatë Kushtetuese, me një Parlament me 122 vende nga 140, nën kontrollin e tij, me një Prokurore të Përgjithshme të emëruar kundër Kushtetutës dhe vullnetit të faktorëve politikë dhe publikë, dhe kohët e fundit ai ka paraqitur në parlament kërkesën zyrtare për të larguar nga detyra Presidentin e Republikës, institucioni i vetëm që është ende funksional dhe që garanton unitetin e popullit. Dekreti i lëshuar nga Presidenti për anulimin e 30 qershorit synonte shmangien e konfliktit civil dhe ofroi një shans për dialog midis palëve politike.

Por mekokëfortësinë e tij Edi Rama ishte i vendosur të përshkallëzonte krizën dhe të nxiste largimin e Presidentit nga zyra. Kjo është një diktaturë e pastër. Shumë përgjime u publikuan ditët e fundit nga gazeta gjermane Bild, mbi zyrtarë në qeverinë e Ramës duke folur me figura të krimit të organizuar në vend për të blerë vota në zgjedhjet e vitit 2017. Kryeministri Rama, Ministri DamianGjiknuri, kryetari i bashkisë Vangjush Dako, u kapën në këto përgjime. Ky zbulim shkaktoi trazira masive civile dhe opozita kërkoi dorëheqjen e Ramës dhe zhvillimin e zgjedhjeve të reja. Në çdo vend demokratik,

kryeministri duhet të kishte dhënë dorëheqje, por si përgjigje ndaj këtij skandali, Rama e shtyu zyrën e Prokurorisë që të shoqëronte me forcë LulzimBashën, kreun e opozitës, për marrjen në pyetje, duke e frikësuar atë me një arrestim të mundshëm dhe duke vepruar më tej për largimin i Presidentit të Republikës nga detyra. SPONSORED CONTENT Det här är varför du ska hälla diskmedel i toaletten! Readbakery Drick det på morgonen, och du går ner 13 kg utan jojo effekt Bestofferintheworld Sexy Asian Women In Stockholm Me një parlament të paligjshëm nën kontroll, Prokuroren e Përgjithshme nën urdhrat e tij, me udhëheqësin e opozitës në burg, me Presidentin e Republikës të shkarkuar nga detyra, me Komisionin Qendror Zgjedhor në dispozicion për të shkelur çdoligj, me ushtrinë të gatshme për të ndërhyrë nën komandën e tij, me shumë diplomatë të BE dhe të vendeve tëhuaja në listën e tij tëpagave, Edi Ramaka rrugën e lirë për të mbajtur zgjedhjet më 30 qershor, duke hyrë i vetëm në zgjedhje, e duke i fituar të gjitha 61 bashkitë e Shqipërisë.

Ky plan nuk është tjetër veçse një grusht shteti. Shumë konfrontime kanë filluar tashmë. Tashmë bashkitëdhe qytetarët e zakonshëm po përplasen me policinë e shtetit. Në ditët në vazhdim konflikti do të përshkallëzohet dhe pritet një numër viktimash. Edi Rama është i vetëdijshëm për një skenar të tillë dhe duket i gatshëm të rrezikojë jetën e shumë shqiptarëve vetëm për të ruajtur karrigen e tij. Hyrja në zgjedhje pa opozitën do të ketë pasoja serioze për integrimin e vendit në BE. Kjo do ta vendoste vendin shumë hapa prapa dhe do të ndikojë shumë në vendimin e Komisionit të BE-së për hapjen e bisedimeve të anëtarësimit të planifikuara përpara tetorit 2019. Pyetja që lind është përse ai është i gatshëm të zgjedhë një rrugë të tillë? Shumë e thjeshtë. Për shkak se popullariteti i tij ka rënë në mënyrë dramatike dhe shanset për të qëndruar në pushtet janë shumë të vogla. Duke u frikësuar nga humbja e rëndë në zgjedhje, ai duket i gatshëm dhe i vendosur të lejojë Shqipërinë të digjet dhe të rrezikojë jetën e popullit të tij, si dhe të krijojë një mundësi ideale për çdo aktor tjetër të jashtëm tëdestabilizojë të gjithë rajonin. Mediat ndërkombëtare kanë shprehur shqetësime të thella dhe madje e quajtën Ramën një “i çmendur”.

Ky i çmendur ka një ego të madhe dhe dëshirë të pandalshme për pushtet, prandaj shqiptarët si dhe vendet fqinje janë në rrezik të madh. Nëse Rama vazhdon me planin e tij, 30 qershori do të kthehet në gjakderdhje. Gjithçka mund të ndalohet me një akt të vogël integriteti nga ana e tij, dorëheqje, dialog ose çfarëdo mjeti tjetër për të shmangur këtë luftë civile gati për të ndodhur në ditët, ose ndoshta edhe në orët në vijim. Edi Rama pushing Albania towards civil conflict (op)

Kategori
Uncategorized

Kampion .. sa mall !Sa deshire per te folur per ty ashtu si ka mbetur ne kujtesen dhe imagjinaten time .

Kampion .. sa mall !Sa deshire per te folur per ty ashtu si ka mbetur ne kujtesen dhe imagjinaten time .

Nuk mund te pretendoj se sjam njohes i jetes tuaj sportive . madje mund edhe te renditem tek modestet .

Me kalimin e viteve madheshtija e figures tuaj jo vetem qe nuk eshte zbehur por eshte ndezur me shume ne sfondin e nje kohe qe afroi ,por qe te mori shume ndoshta te lodhi po kur nuk u dorzove nuk u perkule ,por u ngrite dhe u ringrite dhe atehere kur menduan se e mposhten vullnetin tend ,zellin per sportin dhe jeten .

Kampion je nje kapitull i arte i sportit shqiptar .. kam qene me fat jo vetem une ,por te gjithe ata qe te njohin ty ,qe komunikuan me ty ,qe paten lidhje sportive me ty ,qe paten bashkepunim me ty ,qe moren sherbimet e tua humane dhe njerzore ..

Te kam njohur prej vitesh kampion ne ate shesh te dashur ne mitropolija ,para shtepise time ku kalove vitet me te bukura te rinise tuaj sportive ,por pa dashur nuk kam tentuar sa e si duhej per te deportuar ne thellesite e jetes tuaj .. ishim te rinj dhe kuptimin e gjerave nuk i kemi ndjere si tani ,por per nje gje isha dhe mbetem i sigurte qe ju kampjon mbeteni nje lloje etaloni ku percaktohet shkalla me e zhvilluar e formimit te nje sportisti model dhe qe do te ishim fatelum ta ndeshnim. edhe sot .

Prandaj e shkrojta kete shkrim te shkurter ,qe kujtimi per ty per cfare i dhe sportit shqiptar mos zbehet kuree..

Ju kampion nuk jini vetem i qytetit tone por i mbare shqiperise….

Duke e mbyllur kete shkrim te uroj si mijra e mijra spordashes ,shoke ,miq te aferm ,sherim sa me te shpeite KAMPION …

Korce -16-10-2019.

Leonidha Q. Nikolla

Ky shkrim i dedikohet Shpirtit të lirë, djaloshit që përfaqsoj dhe nderoj jo vetëm ekipin e Skëndërbeut, Korçën, por gjith vendin si sportist dhe KAMPION në sportin e mundjes… PISHTARIT TË DEMOKRACISË, Korçarit Fisnik, Artur Krekës.