Kategori
Uncategorized

Biseda me Edi Ramën

Ne Edi Ramën zor se e njohim, madje as Ai se njeh mirë veten.

Kryeninistri është bërë si aktorët e telenovelës së famshme Beautiful, që zgjati aq shumë vite, saqë aktorët nuk ndanin dot jetën e tyre me personazhin që luanin në serialin më jetëgjatë të të gjitha kohërave. Kryeninistri ynë është qerrata, në kuptimin e parë të fjalës, i punon mendja vetëm për audiencën në serinë e radhës. Si aktor i zoti që është, Ramës regjizori i ka dhënë një rol, të cilin e qan, pasi gjen aty edhe veten në jetën reale.

Në këto kushte po zhvillojmë një bisedë interesante, me Kryeninistrin Edi Rama.

Unë: Zoti Kryeministër si jeni.

Rama: Më thirr Edi, se zoti kryeministër më thërrasin vetëm Rilindasit, ti sje.

Unë: Jo sjam, por prap je Kryeministër, edhe të takojnë titujt.

Rama: Kryeministër është Niçja.

Unë: Jo, Ti je kryeministër, madje ke tepsinë, kusinë, sininë, etj.

Rama: Ore qenke i lezetshëm do vish të jesh pjesë e stafit tim?

Unë: Po, jam gati që tani.

Rama: Ku e ke bërë burgun brenda apo jashtë vendit.

Unë: Burg nuk kam bërë, as brenda, as jashtë.

Rama: Epo bëj ca, se është kriter ligjor.

Unë: Sa vite duhet?

Rama: Aq sa të mësosh me vjedh vota.

Unë: Pse mban afër kriminel?

Rama: Kë të mbaj afër këta që mësojnë janë çuna mami. Jo, mbaj afër kriminel, se sot janë nesër nuk janë pasi i vrasin. Këahtu jeta është më me adrenalinë.

Unë: Po shkoj nga opozita.

Rama: Shko, por do lodhesh kot, bëj programe dhe beteja, Gjushi dhe shokë i kanë kopsit letrat që të rimë në pushtet. Ika edhe vishu pak më mirë, rrobat e mia kushtojnë shumë, vetëm tutat kushedi sa kushtojnë.

Unë: Pse sa kanë bërë.

Rama: Ik sa më parë në Gjermani, se ky vend nuk bëhet.

Unë: Do luftoj për vendin tim.

Rama: Lufto, por Skënderbeun e kam zonë unë, me nsihmën e Spiropalit.

Kjo është një bisedë, e cila nënkupton disa ide që shfaq Kryeministri, por që ende nuk e ka ndarë mendjen, janë të Ramës si aktor, apo Edit si njeri…

Erand Likuçi

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s