Kategori
Uncategorized

Berisha, politikani i parë shqiptar i pritur në Shtëpinë e Bardhë.

Presidenti i SHBA George.H.V.Bush është Presidenti i parë i SHBA që priti një politikan shqiptar në shtëpine e Bardhë

Ish Presidenti i Republikës Sali Berisha është pritur në një takim të veçantë nga Presidenti amerkan George H.W. Bush.

Në takimin e vitit 1992 Presidenti Xhorxh Bush në Washington, vendosi “Vijën e Kuqe” për Sllobodan Millosheviç që ai të tërhiqej nga Kosova.

Këtë e deshmuan dy Presidentët. Ai i SHBA z.Xhorxh Bush , dhe Presidenti i Shqipërisë z. Sali Berisha.

Por këtë e dëshmoi edhe Xhorxh Ë Bush i biri, në vitin 2007 kur erdhi si presidenti i parë amerikan që vizitoj Tiranën dhe pas takimit me ish kryeministrin Berisha, ai deklaroi:

“Tani është koha për ta shpallur, ky është vendimi im, i babajt tim, dhe i SHBA-së..

Kosova do të jetë shtet i pavarur”.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s